PDA

Zobacz pełną wersję : ogrzewanie podłogowe i ścienne raz jeszcze............



08-11-2004, 20:15
Mam pytanie dotyczace ogrzewania podlogowego: czy wtedy wchodzi w gre tylko podloga kamienna??? i jak sprawdza sie ogrzewanie scienne???????? dodam, ze chcielibysmy te dwa rodzaje ogrzewania zastosowac u nas w domu.

pzdr

09-11-2004, 10:02
I mam jeszcze jedno pytanie do uzytkownikow ogrzewania sciennego: czy to prawda ze slychac caly czas przeplywajaca wode???

1950
10-11-2004, 20:24
a kto ci takich rzeczy naopowiadał?

10-11-2004, 20:52
ci, ktorzy maja tkie ogrzewanie w domu

1950
10-11-2004, 21:12
nie tylko napiszę że smiem twierdzić, że nie, ale kategorycznie stwierdzam że nie, chyba że ktoś skopał instalację

10-11-2004, 21:18
Rozumiem, ze masz takie ogrzewanie. Dzieki za te odpowiedz, bo zaczynalismy sie niepokoic.
A powiedz mi jak sie sprawdza?????

1950
10-11-2004, 21:27
żeby była pełna jasność ja to robię ale klienci są zadowoleni

10-11-2004, 21:39
zastanawiamy się, czy można takie rozwiązanie zastosować jako jedyne ogrzewanie w domu przy zastosowaniu pompy ciepła. jak wstępnie przeliczyć ilość metrów ogrzewania w ścianach w stosunku do metrażu pomieszczenia? Dodatkowym problemem jest to, że w salonie będą duże okna i cała podłoga będzie z drewna. Co więcej oboje lubimy ciepło i nie znosimy jak pomieszczenie jest niedogrzane.

10-11-2004, 21:40
czy drewniana podłoga wyklucza ogrzewanie podłogowe??

SylwekW
11-11-2004, 13:20
.... drewniana podłoga nie wyklucza ogrzewania podłogowego.

Jednak ze względu na wyższe opory cieplne drewna, podłoga taka musi być przystosowana do ogrzewania podłogowego (producent oznacza swoje produkty przystosowane do ogrzewania podłogowego, grubość, sposób kładzenia - pływająca) jak również wyliczenia potrzebnej mocy ogrzewania muszą uwzględniać, że podłoga będzie drewniana.

1950
11-11-2004, 18:39
wracając do ogrzewania ściennego powinnaś mieć zrobiony projekt a jeżeli nie projekt taki typowy to chociaż obliczone zapotrzebowanie na ciepło budynku oraz do tego dobrane ogrzewanie ścienne stosownie do zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia. doskonale może się sprawdzić w salonie pod jednym warunkiem, nie może byc zainstalowane na ścianach które znajdują się naprzeciw okien z prostego powodu, jest to ogrzewanie które prawie w 100% grzeje przez promieniowanie i promienie podczerwone które grzeją dopiero wtedy gdy natrafią na przegrodę będą wypromieniowywane na zewnątrz bo zwykłe szyby nie stanowią dla nich przeszkody. pompa ciepła jeżeli pokryje zapotrzebowanie na ciepło budynku jak najbardziej może być źródłem ciepła dla budynku, tym bardziej że ogrzewanie ścienne należy do ogrzewań niskotemperaturowych,
co do drewnianej podłogi to nie polecam można stosować na podłogówce specjalne rodzaje parkietu klejonego z kilku warstw drewna, ale o to musisz spytać fachowca od podłóg, drogo

12-11-2004, 16:23
Dzieki za wyczerpujaca odpowiedz. I mam jeszcze jedno pytanie, poniewaz wiem ze zajmujesz sie tym: czy moglbys polecic mi firme robiaca takie projekty i ogrzewania w warszawie??? chyba, ze Ty w warszawie te dzialasz.......
pzdr

Jasiu1881
23-11-2004, 23:18
www.termonica.com
Tu popatrz ja mam zamontowane ale jescze nie odpalone bo nie mam pompy wiec sprawdzane na piecu elektrycznym - super szybko i przyjemnie polecam

Jasiu

wodzio
13-01-2005, 14:43
mam pytanko, czy jest jakaś firma w okolicy trojmiasta, mająca ogrzewanie ścienne oparte na ciepłowodach,

katerhasser
13-01-2005, 17:12
Jasiu1881
a jakie są koszty instalacji ogrzewania ściennego w stosunku do grzejników?
jak to jest z wbijaniem kołków w taką ciepłą ścianę?
ile ścian się orurkowuje w pomieszczeniu i do jakiej wysokości?
dla mnie temat zaiste ciekawy- podłogówka mi odpada, ponieważ chcę mieć drewno na polepie a nie wierzę w bajki, że drewno można na podłogówkę. No i córa alergik, i żona powoli też a za chwilę i ja...

rafgam
14-01-2005, 00:43
Mam ogrzewanie ścienne (oraz podłogówkę) od ponad roku - bardzo sobie chwalę: ma zalety podłogówki-niskotemperaturowe zasilanie (ja mam gazowy kondensat) i małą bezwładność=możliwość szybkiego sterowania temperaturą pomieszczeń. Podłogówki mam w łazienkach i w salonie na dole, ścienne - we wszystkich mniejszych pokojach.

katerhasser
14-01-2005, 08:39
rafgam,
może ty mi odpowiesz na pytania wyżej?

katerhasser
02-02-2005, 20:19
wyciągam do góry i krzyczę na puszczę:
Hop, Hooop!!!
Jasiu1881, rafgam!!! gdzie jesteście?!
dlaczego wypięliście się z forum? :cry:
wasze informacje są szczególnie cenne bo rzadko spotykane.

02-02-2005, 20:30
Katerhasser a masz juz firme, ktora bedzie robila u Ciebie takie ogrzewanie???

1950
02-02-2005, 21:01
moniś, przekopiowałem Ci mój post na ten temat
jest droższe od podłogówki, ale nie za bardzo, zależy to od zastosowanych materiałów i przyjętych rozwiazań. można je zrobić z miedzi bezpośrednio na budowie lub stosując półfabrykaty (registry, ciepłowody) można także zrobić z alupexu podobnie jak z miedzi albo na budowie albo registry, można wreszczie zrobić z PE z tym że w tym wypadku potrzebny jest albo wymiennik, albo całość z materiałów antykorozyjnych. lub zastosowanie odpowiedniego inhibitora korozji, (PE nie posiada bariery antydyfuzyjnej tak jak PEX i dlatego przepuszcza tlen do instalacji), jeżeli chdzi o stosowanie tego typu ogrzewania to ma poza ceną prawie same zalety: równomierny rozkład temperatur, ze względu na wyższe temperatury pracy zajmuje mniejszą powierzchnię, może być stosowany na przegrodach posiadających mniejszy współczynnik przenikania ciepła niż przy podłogówce a to oznacza, że może być stosowany w budynkach starszych które są modernizowane, nie zajmuje miejsca grubość tynku od 1-3 cm w zależności od zastosowanych materiałów, przy zastosowaniu na ścianach wilgotnych powoduje ich osuszenie i likwidację grzyba jeżeli jest, latem w zależności od systemu może być stosowany jako instalacja chłodząca. i funkcjonuje bardzo dobrze, sprawdzone. robiłem coś takiego.

tom10
03-02-2005, 07:32
Jasiu 1881
termonica walczy? :wink:

katerhasser
03-02-2005, 10:04
Katerhasser a masz juz firme, ktora bedzie robila u Ciebie takie ogrzewanie???

Ja firmy nie mam ale wyskoczyło mi parę nazw z googli.
kiedyś do jednej zadzwoniłem. zrobili rzekomo przez ostatnie kilka lat ok.50 instalacji ściennych ale jak poprosiłem o namiary to dostałem tylko 2. Obie działają od 2-3 lat ale jeden gośc to przyjaciel instalatora a drugi to chłopak, który ma konika na punkcie nowoczesnych rozwiązań grzewczo-instalatorskich i sam wie co najmniej tyle, o ile nie więcej niż instalatorzy na temat zw. z tym. (pochwalił się, że jego system jest najnowocześniejszy w Polsce, no może jeszcze jeden dom ma porównywalny, bądź nieco lepszy - pompa ciepła, solary, dom 200m2 z lat 80-ych ocieplonu w tamtych czasach jakimś styropianem niewiadomej jakości i pochodzenia. Sezon grzewczy kosztuje rzekomo połowę niż byłoby przy gazie).
Tak czy owak muszę się zwrócić o wstępną ofertę. Trzeba chyba kompleksowo brać usługę z całą instalacją wod-kan. Ciekaw jestem czy ceny dalej takie chore jak 4-5 lat temu... wszystko z pompą itd. może być 40-60 tys. :cry:

Martka
05-02-2005, 21:52
www.palmer.com.pl

firma z Krakowa, ale nie ma problemów z przyjazdem i montażem pod Warszawką.
Wysłałam faxem rzuty i przekroje kondygnacji i zapotrzebowanie na ciepło (było w projekcie) w poszczególnych pomieszczeniach prosząc o wycene ogrzewania ściennego we wszystkich pomieszczeniach z wyjątkiem łazienek - tam podłogówka.

Wycena opiewa na około 17tys PLN bez instalacji kotłowni i tynkowania. Z 7% vatem, bo poprosiłam o wycenę z montażem.
Sama robocizna 3150 netto.
Mozna kupić same materiały i zlecic robocicnę, ale myslę, ze wóczas wyjdzie drożej.
Gwarancja 10 lat.

Żeby był punkt odniesienia - mój projekt to Krzemyk, który mozna wyszukac na www archeton.pl

Bogdan Chmielecki
16-02-2005, 08:59
Mam ogrzewanie podłogowe, polecam podłogowe i /lub ścienne, a do tego pompę ciepła (bo wtedy będzie taaaanio grzać)

rafgam
16-02-2005, 22:44
Jasiu1881
a jakie są koszty instalacji ogrzewania ściennego w stosunku do grzejników?
jak to jest z wbijaniem kołków w taką ciepłą ścianę?
ile ścian się orurkowuje w pomieszczeniu i do jakiej wysokości?
dla mnie temat zaiste ciekawy- podłogówka mi odpada, ponieważ chcę mieć drewno na polepie a nie wierzę w bajki, że drewno można na podłogówkę. No i córa alergik, i żona powoli też a za chwilę i ja...


Ad 1 - ok. 15% większe (przynajmniej u mnie)
Ad 2 - są specjalne maty termoczułe, kt. po przyłożeniu do ściany pokazują przebieg rurek z ciepłą wodą - można się zmieścić z kołkiem między nimi.
Ad 3 - ok. 60% pow. podłogi, do wysokości 1,80 (tak mniej więcej montowali u mnie)
pozdrawiam
rafgam (sorry za późną odpowiedź - rzadko mam czas na forum :( )

zibi2
17-02-2005, 09:44
sorry jesli pytanie jest głupie ale mnie nurtuje:
Czy ktoś ma ogrzewanie sufitowe ? Albo wie dlaczego sie go nie stosuje.

Na oko same zalety i brak wad ściennego i podłogowego. Nie ogranicza powierzchnia mebli, okien. W sufit rzadko się coś wbija i ciężko je uszkodzić. Niskotemperaturowe (tak jak w podłodze - 20 parę stopni) chyba (?) nie będzie grzać w głowę.

pozdr

Jasiu1881
17-02-2005, 09:48
Wynika to z praw fizyki.
Za daleko od człowieka (najblizej do głowy a to nie najlepiej) , ale robi sie instalacje chłodzące w systemach sufitowych bo chłod opada i jest cool w pomieszczeniu :))

zibi2
17-02-2005, 10:06
hm...
Klima chłodzi powietrze dlatego lepiej działa pod sufitem. Ogrzewanie powierzchniowe nie ogrzewa powietrza tylko przez promieniowanie a promieniowanie się rozchodzi tak samo i w górę i w dół.

Jasne, że od podłogi promieniowanie ma bliżej do człowieka niż z sufitu ale od ściany ma (średnio) jeszcze dalej a jednak działa i jest stosowane.

W pierwszej chwili wyobraziłem sobie 300W żarówkę świecącą nad głową ale mówimy o niskotemperaturowym ogrzewaniu rozłożonym na dużej powierzchni. Nic nie powinno grzać w głowę tak jak nic nie grzeje od podłogówki.

pozdr

kze
17-02-2005, 10:41
Myślę, że tutaj dużo do powiedzenia ma fizyka. Ciepłe powietrze idzie do góry, a mniej ciepłe do dołu. Czyli można chłodzić poprzez sufit, a grzac poprzez podłogę. A poza tym człowiek woli jak jest mu cieplej w nogi, a w głowę może być ciut chłodniej.

zibi2
17-02-2005, 11:04
"Ciepłe powietrze idzie do góry, a mniej ciepłe do dołu."

no nie, przeciez podłogówka (i sufitowe) ogrzewają przez promieniowanie a nie przez powietrze. a promieniowaniu wszystko jedno do góry czy do dołu.

pozdr

Bogdan Chmielecki
17-02-2005, 12:56
Z tym sufitowym to nie do końca tak że się nie stosuje, tylko wtedy robi się pod sufitem grzanie/chłodzenie, i gdzieś już coś takiego widziałem, zapewne jest droższe od podłogówki !

zibi2
17-02-2005, 13:12
droższe - no tak, to jest przekonujący powód.
Kleić styropian i rury do sufitu jest trudniej niż do podłogi.

pozdr

Bogdan Chmielecki
17-02-2005, 13:56
Do Zibi2
Są to raczej panele sufitowe, z aluminium, a od "lewej" strony mają zamocowane rury i warstwę izolacyjną z pianki poliuretanowej