PDA

Zobacz pełną wersję : geodeta- konieczny?



15-12-2004, 08:00
mam pytanko znowu jak zwykle z przeciwnego bieguna

czy geodeta jest niezbedny?
czy mozna np. samemu wytyczyc budynek?
myslalem nad tym i doszedlem do wniosku, ze najtrudniej to wyznaczyc jakis kat, ale jesli sie ma sznurek i zna prawo pitagorasa ( 3, 4, 5 metrow, albo 6, 8, 10 metrow)
to mozna to zrobic bardzo latwo (ten kat prosty, a wymiary to mozna chyba zwykla tasma miernicza, taka rozwijana ( mamm taka 30 metrow bodajrze )
czy taki geodeta tez uzywa tasmy?
ten swoj przyrzad, to chyba tylko mu katy pozwala wyznaczyc, nie?

wiec pytanie jest to prawnie nakazane?
czy mozna samemu?


druga sprawa jak to jest z takim geodeta?
umawiam sie z nim i co?
jak to najczesciej wyglada?
wpada na drugi dzien?
ma napiete terminy i czekam miesiac?
wpada i robi w godzinke?
albo siedzi u mnie nad prostokatem 10x12 3 dni?

15-12-2004, 08:37
mozna tyczyc samemu - geodeta ma sie tylko pod tym podpisac i przybic pieczątke ...

z róznymi geodetami jest róznie bywa ... :-?
jeden wpadnie na drugi dzień i wsadzi 4 pręty metalowe w ziemie ... i kaska ...
inny przychodzi za tydzień lub miesiąc i cały dzień wbija pale, przybija deski ławic, rozciaga zyłki czy sznurki wokół skomplikowanego obrysu, tyczac kazda scianka działowa czy komin

pzdr

15-12-2004, 08:54
a znacie jakiegos dobrego na slasku?
co by przyszedl szybko i szybko zrobil i malo wzial?

powoli kompletuje fachowcow....

rafallogi
15-12-2004, 09:10
Przychodzi za 2 dni, wytycza i inkasuje 100zł. :lol:
A tak naprawdę to winien wytyczyć, nabić paliki, poprzybijać deski poziome a na nie powbijać gwoździe, do których będą zaciągane żyłki przy kopaniu pod fundament.
Dlaczego upierasz się nad samodzielnym wytyczaniem?- moim zdaniem powinien to zrobić twój murarz! Dobrze jest jeśli to on przygotowuje sobie podwaliny pod swoją dalszą robotę- zresztą powinien być przy kopaniu i zalewaniu fundamentu. Jeśli to będzie wykop i ławy a następnie wymurowane ściany fundamentowe to... tym bardziej.
Jeśli nie masz jeszcze ekipy murarskiej, to ..... zacznij szukać i umawiać się już teraz!!! później na wiosnę wszyscy "dobrzy" w swoim fachu są już zajęci.
Sprawdzaj dobrze przekątne! :) I zacznij równolegle do granicy działki, bo później trudno wszystko zmienić :D

15-12-2004, 09:24
... A tak naprawdę to winien wytyczyć, nabić paliki, poprzybijać deski poziome a na nie powbijać gwoździe, do których będą zaciągane żyłki przy kopaniu pod fundament ...

nie - nie powinien
moze to zrobic ... za dodatkowa opłata ... lub z dobrej woli ...
- moim zdaniem - obowiązek geodety to: wytyczyc naroza budynku - tyle ...
pzdr

Tomek_J
15-12-2004, 09:31
co by przyszedl szybko i szybko zrobil i malo wzial?

Leon, a aureolki i skrzydełek nie musi czasem mieć ? :D

rafallogi
15-12-2004, 10:07
Brzoza nie wyrywaj zdań szczątkowych z czyjejś wypowiedz, bo zmieniasz jej treść.
Jeśli tylko naroża, to sie nie napracuje a i tak odpowiednią kasę weźmie :lol: Po co 2 razy płacić obydwu fachowcom?

Daru
15-12-2004, 11:32
Koledzy ale wytyczenie to nie tylko wytyczenie katów prostych - chociaż obecnie domów których maja tylko katy proste jest coraz mniej. Wytyczenie geodezyjne to umiejscowienie budynku zgodnie z projektem z zachowaniem odpowiednich odległości od granic. Geodeta wytyczenie potwierdza w dzienniku budowy odpowiednim wpisem. Jeśli jednak ktos uprze sie wytyczyc sam to nie będzie miał taniej bo niewielu geodetów podpisze sie pod taka robotą a za wpisik w DB tez zainkasuje. Proponuje nie oszczedzac na tym na czym sie nie znamy bo w perspektywie czasu takie oszczedności moa bardzo dużo kosztować.

janaro
15-12-2004, 12:06
to mozna to zrobic bardzo latwo (ten kat prosty, a wymiary to mozna chyba zwykla tasma miernicza, taka rozwijana ( mamm taka 30 metrow bodajrze )

Jestem ciekaw jako geodeta ile ta twoja 30 m.taśma miernicza "gubi" centymetrów. Z praktyki wiem że takie taśmy potrafią "zgubić lub dodać"
nawet do 10% miary. Ciekawe co zrobisz wtedy gdy elementy dachu nie będą pasowały do ścian budynku wytyczonego taśmią mierniczą?

Daru
15-12-2004, 12:18
Geodeci uzywają taśm atestowanych i zapewniam cie że nie kupuja ich w hipermarketach. Prawdopodobnie masz na myśli taśmy "szmaciane" - nie jest to wiele warte. A odpowiadając na pytanie moja taśma czy 30 czy też 50 m nie "gubi" centymetrów. Zreszta prezczytaj mój wcześniejszy post - wytycznie to nie kąty proste!!

james
15-12-2004, 23:22
A ja myślę że ludzie,których nie stać na fachowe wytyczenie budynku
przez geodetę, tyko chcą to robić sami, jakimiś sznurkami, powinni raczej
zrezygnować z budowy, bo wygląda na to że nie są jeszcze do niej przygotowani finansowo. Chociaż... często spotykałem sytuację że domy najdroższe i o największej powierzchni wyrastały na tych działkach gdzie
budujący w ramach oszczędności wytyczał je z rodziną, a o każde 50zł.
walczył jak lew :D Wracajac do tematu, to ten geodeta, który "wytycza i
inkasuje 100 zł." to nie żaden geodeta tylko zwykły przebieraniec. Budynki i sieci uzbrojenia terenu ma wytyczać geodeta przy okazji dokonując stosownego wpisu w dzienniku budowy.Proszę tu nie pisać głupot że gdzieś geodeci biegają z piłami ,siekierkami i młotkami robiąc
ławy. Geodeta wbija paliki wyznaczające położenie budynku, paliki zabezpieczające, ewentualnie jak ławy są już WYKONANE to wbija na nich
gwoździe. Przy normalnych ,przeciętnych budynkach jednorodzinnych
tyczy się ramę w formie czworokąta, a nie "schody, kominy, tarasy,ściany
działowe" itd. Jeśli firma, której chcemy zlecić budowę naszego domu,
domaga się wytyczenia tych wszystkich dupereli ,a dodatkowo chciałaby
żeby góra każdego palika była na poziomie 0.00 to wskazuje to na jej
niskie umiejętności budowlane.

Wowka
15-12-2004, 23:46
mam pytanko znowu jak zwykle z przeciwnego bieguna

czy geodeta jest niezbedny?
czy mozna np. samemu wytyczyc budynek?


Chłopie..... Geodeta jest niezbędny gdyż POSIADA ON UPRAWNIENIA do wykonania tych czynności. Tylko GEODETA UPRAWNIONY może wykonać mapkę, nanieść na niej wszystkie obecne i przyszłe obiekty i tylko taka mapka wykonana przez GEODETĘ UPRAWNIONEGO może być brana pod uwagę przy Wydział Geodezji danego Urzedu.

Leonie z Katowic. Czytałem już wiele Twoich postów z rewolucyjnymi jak dla mnie pomysłami. Nie wiem czy kpisz sobie z Forumowiczów, czy piszesz jakąś prace z zakresu psychiatrii lub socjologii czy też po prostu taki już jesteś.
W jednym z postów napisałeś, ze przyjeżdżasz do Polski na święta z obczyzny na 2 tygodnie i chcesz załatwić w tym czasie wszelkie formalności związane z pozwolenie ma budowę i umówić ekipę.
Mam wrażenie, że na święta do kraju nie przyjeżdżasz lecz po prostu spadasz z Marsa.

16-12-2004, 07:33
Brzoza nie wyrywaj zdań szczątkowych z czyjejś wypowiedz, bo zmieniasz jej treść.
Jeśli tylko naroża, to sie nie napracuje a i tak odpowiednią kasę weźmie :lol: Po co 2 razy płacić obydwu fachowcom?

owszem - przepraszam za wyrwanie zdania z kontekstu rafallogi
ale nie zmienia to faktu ze obowiązkiem geodety jest wytyczyc naroza budynku i oznaczyć je punktami
natomiast na zyczenie klienta moze on zamierzyc równiez lokalizacje scianki działowej czy umywalki, moze nabic ławice z desek czy przywieśc własne paliki lub gwoździe ...
to nie nalezy jednak do jego obowiązków jesli chodzi o wytyczenie budynku na gruncie
a kasa to kwestia negocjacji ...
ja równiez wole kompleksowe tyczenie ... :wink:

pozdro

remx
16-12-2004, 09:45
mam pytanko znowu jak zwykle z przeciwnego bieguna

czy geodeta jest niezbedny?
czy mozna np. samemu wytyczyc budynek?


Chłopie..... Geodeta jest niezbędny gdyż POSIADA ON UPRAWNIENIA do wykonania tych czynności. Tylko GEODETA UPRAWNIONY może wykonać mapkę, nanieść na niej wszystkie obecne i przyszłe obiekty i tylko taka mapka wykonana przez GEODETĘ UPRAWNIONEGO może być brana pod uwagę przy Wydział Geodezji danego Urzedu.

Leonie z Katowic. Czytałem już wiele Twoich postów z rewolucyjnymi jak dla mnie pomysłami. Nie wiem czy kpisz sobie z Forumowiczów, czy piszesz jakąś prace z zakresu psychiatrii lub socjologii czy też po prostu taki już jesteś.
W jednym z postów napisałeś, ze przyjeżdżasz do Polski na święta z obczyzny na 2 tygodnie i chcesz załatwić w tym czasie wszelkie formalności związane z pozwolenie ma budowę i umówić ekipę.
Mam wrażenie, że na święta do kraju nie przyjeżdżasz lecz po prostu spadasz z Marsa.

No właśnie ja też się zastanawiam o co tu chodzi, i to przy takiej dużej liczbie postów Leona. Ciekawe, ciekawe.
Geodeta musi być

Uller
16-12-2004, 09:59
Znajomość twierdzenia Pitagorasa jes przydatna przy wytyczaniu budynku, ale radzę zwrócić uwagę aby kąty proste wytyczać na poziomej płaszczyznie, a grunt z reguły nie jest poziomy. Pozatym gdy okaże się że budynek stoi 3,9m od płotu to moze ci wówczas podnieśc się ciśnienie przy odbiorze.
Inną sprawa jest rzetelność geodetów. Na partacza w każdym zawodzie można trafić i samemu należy sprawdzić przy stawianiu fundamentów czy nie ma jakiś pomyłek i w razie jakby cos to reklamować wytyczenie.

16-12-2004, 09:59
po prostu nie lubie formalnosci i papierkowej roboty
a najbardziej wk.... mnie wszelkie nakazy

dlatego pomyslalem, ze takie cos jak tyczenie budynku to moge sobie sam zrobic
nie po to aby zaoszczedzic, tylko dlatego, ze to byloby dla mnei latwiejsze niz bieganie za jakims nakazanym geodeta
dla mnie cenny jest czas i chcialbym te formalnosci ograniczyc do minimum
a z tego miedzy innymi forum wiem jak to jest z tymi fachowcami, umawianiem sie na jakies zabiegi itd

16-12-2004, 10:02
no lasnie uller
zaprosze geodete partacza na moja dzialke
on zajmie moj czas cos tam mi wytyczy a ja bede i tak musial po nim sprawdzac
a pytanie jak on mi zle wytyczy i potem wyjdzie te 3,90
a ja dajmy na to tego nie sprawdze, albo sprawdze nieumjejetnie ( mam prawo, nie?)

to on mi potem ten dom przesunie?
jak on juz bedzie gotowy?
albo zaplaci za mnie jakas kare?

BK
16-12-2004, 10:16
leon,
jak chcesz budować to nie ma siły - MUSISZ znaleźć czas żeby po wszystkich sprawdzać, nie możesz mieć zaufania do żadnych fachowców, wszystkich trzeba sprawdzać.
Może kup gotowy, wybudowany już dom?

Albo znajdź - popytaj wśród znajmych albo w Klubie Budujących - gruba Górny Śląsk - o architekta, kierownika budowy czy inspektora nadzoru, który jest godny zaufania i który może - za pewną opłatą oczywiście - wziąć na siebie wszystkie te rzeczy.

16-12-2004, 10:19
BK- dlatego chce ograniczyc swoj kontakt z tzw. fachowcami do minimum
skoro mialbym sprawdzac i sie wk... za kazdym razem to juz wole zrobic sam
bede mial pretensje tylko do samego siebie
a to da sie zniesc....

uszek
16-12-2004, 11:21
Odpowiedz na pytanie czy MUSI być geodeta jest tak samo prosta jak na putanie czy MUSI być kominiarz czy też ktoś z uprawnieniami do podłączenia gazu itd. Oczywiście można samemu wytyczyć budynek, sprawdzić sobie kominy oraz zrobić instalację gazową i sprawdzić jej szczelność. Problem polega na tym, że na to wszytsko MUSZĄ być papiery i wpisy do dziennika budowy wraz z pieczątkami. Można oczywiście takie papiery i podpisy sobie zalatwić ale nie za darmo o ile ktoś wogóle się na to zgodzi i nie wiem czy w takim wypadku to sie wogóle opłaca. Po za tym geodeta nie tylko wytyczy kąty i odległości, ale również zabije wysokości i będzie to robił nie jakąś tam taśmą tylko tymi swoimi "cyrklami" i wtedy wszystko jest zrobione co do milimetra (tak przynajmnie jest u mnie).

mifim
16-12-2004, 11:28
Oprócz wytyczenia bydunku, musi także określić poziom zerowy. Geodeci, których znam do wytyczania bydunków używają przyrządów laserowych. Dokładnośc wytyczenia, jeśli komuś bardzo zależy, do 1mm.

slaw
16-12-2004, 11:29
Prawo Budowlane Art. 43. 1. Obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz obiekty, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu - geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie.

Czytaj "geodezyjnej" - wykonanej przez uprawnionego geodetę.

remx
16-12-2004, 18:33
Po prostu weź tego geodetę.
Tak jest zgodnie z prawem. Poza tym jest dużo mniej prawdopodobne że pomyli się geodeta niż że pomylisz sie ty. Nie kombinuj.

apud
16-12-2004, 19:48
BK- dlatego chce ograniczyc swoj kontakt z tzw. fachowcami do minimum
skoro mialbym sprawdzac i sie wk... za kazdym razem to juz wole zrobic sam
bede mial pretensje tylko do samego siebie
a to da sie zniesc....

Leon z katowic to z pewnością nie Leon Zawodowiec.
Z takim podejściem to będzie niezły serial pod tytułem:
"Leon Buduje, Leon Remontuje"

agniesia
16-12-2004, 23:28
Prawo Budowlane Art. 43. 1. Obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz obiekty, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu - geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie.

Czytaj "geodezyjnej" - wykonanej przez uprawnionego geodetę.
Slaw jestes niezastapiony. Dziekuje.

17-12-2004, 06:59
po prostu nie lubie formalnosci i papierkowej roboty
a najbardziej wk.... mnie wszelkie nakazy

dlatego pomyslalem, ze takie cos jak tyczenie budynku to moge sobie sam zrobic
nie po to aby zaoszczedzic, tylko dlatego, ze to byloby dla mnei latwiejsze niz bieganie za jakims nakazanym geodeta
dla mnie cenny jest czas i chcialbym te formalnosci ograniczyc do minimum
a z tego miedzy innymi forum wiem jak to jest z tymi fachowcami, umawianiem sie na jakies zabiegi itd

Leon
nie ma w Polsce zakazu samodzielnego tyczenia ...
biegać za uprawnionym ( a nie nakazanym) geodetą równiez nie muszisz ...
wystarczy zadzwonic tylko ... i zapytać czy:
podpisze sie i przybije Ci pieczatke w dzienniku budowy (gdy sobie sam wytyczysz)
jesli powie "tak" ... możesz sobie spokojnie tyczyć ...

powodzenia :D


Prawo Budowlane Art. 43. 1. Obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz obiekty, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu - geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie.

Czytaj "geodezyjnej" - wykonanej przez uprawnionego geodetę.

Slaw ... wybacz ale to Twoja interpretacja ... z tym ... "czytaj" :-?
dla mnie słowo "geodezyjnemu" znaczy tylko geodezyjnemu ...
nic więcej ...
bez dodatkowych poddtekstów i dopowiedzeń ...

pzdr

17-12-2004, 07:36
dobra ...
juz nie krzyczcie na mnie ;)

wezne tego geodete......

dziekuje za odzew

17-12-2004, 08:08
dobra ...
juz nie krzyczcie na mnie ;)

wezne tego geodete......

dziekuje za odzew

:D:D:D

pozdro

Tomek_J
17-12-2004, 08:25
Nie wiem czy kpisz sobie z Forumowiczów, czy piszesz jakąś prace z zakresu psychiatrii lub socjologii czy też po prostu taki już jesteś.

Ja bardzo przepraszam, ale zaczynam się zastanawiać, czy Leon rzeczywiście zamierza coś budować, czy może jest po prostu rodzajem internetowo-budowlanego trolla...

No bo sami popatrzcie: własny projekt, własne wytyczenie, własna robota przy własnoręcznie miszanych setkach metrów sześciennych czystego betonu... :o

rafallogi
17-12-2004, 09:53
Brzoza- Ty chyba jesteś,.... nie TY musisz być... geodetą?

17-12-2004, 10:55
Brzoza- Ty chyba jesteś,.... nie TY musisz być... geodetą?


tajemnica ...
:D:D:D
pozdrówka

brzuzens
17-12-2004, 11:15
BK- dlatego chce ograniczyc swoj kontakt z tzw. fachowcami do minimum
skoro mialbym sprawdzac i sie wk... za kazdym razem to juz wole zrobic sam
bede mial pretensje tylko do samego siebie
a to da sie zniesc....

Leon z katowic to z pewnością nie Leon Zawodowiec.
Z takim podejściem to będzie niezły serial pod tytułem:
"Leon Buduje, Leon Remontuje"

Nie bardzo rozumiem takie posty...
Trzeba sie specjalnie zarejestrowac zeby zjechac leona_z_katowic? Tez nie popieram wielu jego pomyslow, ale juz w kilku watkach mialem wrazenie, ze albo ktos specjalnie zajrzal na to forum i sie zarejestrowal (1 post) zeby po nim jezdzic, albo ktos nie ma odwagi wyslac tego posta pod wlasnym nickiem.

Pozdr.
brzuzens

17-12-2004, 12:01
no to wracam drodzy forumowicze do kraju ;) na swieta

za pare dni napisze do was nasza polska czcionka
...az sie lezka w oku kreci ;)

24-04-2005, 22:32
nie wracaj !

rafallogi
25-04-2005, 11:54
:lol: :lol: :lol: