PDA

Zobacz pełną wersję : KOMINKI nasze !!!



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36

janusz_21
27-02-2015, 18:27
To czekamy, masz może jakieś propozycje. Ponowię pytanie czy do takiego domu , DGP wymuszone, grawitacyjne DGP, czy tylko grawitacja bez rozprowadzenia.
Ty dalej ćwiczysz coś za "dychu"? Już pisałem gdzieś o swoim pobycie i noclegach w chałupie z DPG, bez sensu(dla mnie) i dlatego tego nie zrobiłem. Przeczytaj - "Taki sobie piecyk ceramiczny" może to pomoże w wyborze.
Nie chcem ale muszem napiszę o niedogodnościach DPG za dychu - kiepski wkład, brudna szyba, brudne ściany w miejscach wylotu DPG, nieciekawa obudowa, syf przed kominkiem(ja mam syfek przez pół godz), ile ja się nanosiłem tych kloców żeby był efekt, teraz spalam jednorazowo mniej więcej 1,5 kloca fi 25cmx 50cm długość. Zjawisko przypiekania kurzu, puszczanie w atmosferę spalin o temp rzędu 400 i więcej stopni, czyli marnotrawstwo drewna. Kiepski efekt grzania, ciepło lub za gorąco kiedy palisz, jak zgaśnie zaczyna się robić zimno, brak możliwości panowania nad żywiołem czyli temp wylotowa z kratek rzędu 50 i więcej stopni, ja w mordę nie mogłem spać ze względu na przesuszone powietrze w pokoju i na wys temp powietrza. Okien nie otwierałem bo było -18stC.
Czytaj, wysnuj właściwe wnioski albo idź na całość za dychu i będziesz żałował albo nie.
Ukłony dla Pana Piotra!

compi
27-02-2015, 19:36
Kiedyś ktoś mi wróżył, że przy wymuszonym DGP i anemostacie wyciągowym przy kominku będę miał za chwilę następne malowanie. Nic z tego. Czwarty sezon zimowy za nami i remontu nie przewidujemy. Ten sezon jadę tylko na kominku, ale to wynik słabiutkiej zimy. Kozioł, piszesz coś o ogrzewaniu elektrycznym, ale przy szkielecie i braku możliwości akumulacji podejrzewam, że kominek będzie używany dosyć często. Krytyczne momenty typu brak palacza zastąpi sterownik w grzewczej inst. elektrycznej. Nie masz kasy tyle ile inni chcieliby żebyś miał, ale to nie znaczy, że sobie nie poradzisz. Skąd wniosek o przypalaniu kurzu, suchym powietrzu właśnie akurat z powodu nadmuchu, a nie suchym powietrzu przy mrozach, nie wiem. Czy kominek czy podłogówka pędzona PC, ekogroszkiem czy kominkiem z P, zimą jest po prostu sucho, a przy WM szczególnie. Dobierzesz i ładny wkład i będzie bez brudnej szyby. Tutaj na forum zazwyczaj rządzi akumulacja, najlepiej za 20 tysięcy.

Kominki Piotr Batura
27-02-2015, 19:57
Ile spaliłeś drewna skoro tylko kominek? Przy okazji przypomnij ile ogrzewasz bo zapomniałem:)

compi
27-02-2015, 20:13
Palimy już tradycyjnie od września, na początku oczywiście sporadycznie. W grudniu do końcówki drewna z ub.roku dorzuciłem 6mp grabu po 200zł. Zostało mi go jeszcze na około 2 tygodnie zakładając, że mrozów już nie będzie. Mniej więcej co 4 dni wybieramy popiół, ale to szerokie palenisko i mógłbym jeszcze przeciągnąć o jeden dzień. Powierzchnia grzana czynnie to około 150m2, biernie wiatrołap i garaż, ponieważ stamtąd ciągnie zimą powietrze PC do CWU. Kobiety zmarźluchy więc w domu optimum to 23 stopnie. Więcej sprzątania mamy przy psie niż przy kominku. Jedyny zauważalny minus to nie tak ciepła łazienka jak byśmy chcieli i czasami włączamy grzałkę w drabince. I żeby nie wyglądało, że kręcę i nigdy mi się dym z uchylonych drzwi nie wydostanie. Zdarza się tak gdy jest niskie ciśnienie i jest włączona PC. Ma niedaleko do niej sterownik więc trzeba na off na te kilka minut.

Kominki Piotr Batura
27-02-2015, 20:33
Palimy już tradycyjnie od września, na początku oczywiście sporadycznie. W grudniu do końcówki drewna z ub.roku dorzuciłem 6mp grabu po 200zł. Zostało mi go jeszcze na około 2 tygodnie zakładając, że mrozów już nie będzie. Mniej więcej co 4 dni wybieramy popiół, ale to szerokie palenisko i mógłbym jeszcze przeciągnąć o jeden dzień. Powierzchnia grzana czynnie to około 150m2, biernie wiatrołap i garaż, ponieważ stamtąd ciągnie zimą powietrze PC do CWU. Kobiety zmarźluchy więc w domu optimum to 23 stopnie. Więcej sprzątania mamy przy psie niż przy kominku. Jedyny zauważalny minus to nie tak ciepła łazienka jak byśmy chcieli i czasami włączamy grzałkę w drabince. I żeby nie wyglądało, że kręcę i nigdy mi się dym z uchylonych drzwi nie wydostanie. Zdarza się tak gdy jest niskie ciśnienie i jest włączona PC. Ma niedaleko do niej sterownik więc trzeba na off na te kilka minut.

Czyli na cały sezon 8 mp? To i tak niezły wynik bez akumulacji. :D Zastanawiam się jaki miałbyś wynik z jakimś odzyskiem na drodze do komina...Chociaż wygląda na to, że sporo palisz metodą nr 1.http://forum.muratordom.pl/showthread.php?30120-KOMINKI-nasze-!!!&p=6789098&viewfull=1#post6789098, tyle że nie wiem czy w MILI 12 godzin żar utrzymasz?

miedziannik
27-02-2015, 20:45
Witam.
Compi,nie myl niby suchego powietrza w domu,z faktycznie mroźnym na zewnątrz.W domu jest zawsze powietrze zakurzone,wystarczy w słoneczny dzień stanąć z boku okna,a zobaczysz co fruwa w twoim mniemaniu czystym powietrzu po chacie.Jeśli twierdzisz że masz czyste ściany,mogę na siłę uwierzyć,ale tam gdzie z kratek wychodzi gorące powietrze już ci nawet stara i ślepa babcia nie uwierzy,nie bez znaczenia jest też hałas i wdychanie zakurzonego powietrza,to to co cię gryzie w gardle,a nie suche powietrze jak myślisz.Jakoś te suche powietrze w zimie na zewnątrz nie drapie w gardle,wręcz przeciwnie oddycha się nim super,dużo lepiej niż w lecie,oczywiście mówimy o powietrzu w lesie nie w zadymionym mieście lub wsi.Swoją drogą każde ogrzewanie,nawet najlepszy i najdroższy piec kaflowy,podgrzewa powietrze,tylko piece kaflowe tego kurzu na podłodze i meblach nie ruszają,o przypalaniu kurzu poczytaj w necie coś na ten temat,a potem wykładaj swoje teorie.
Pozdrawiam.

compi
27-02-2015, 21:01
Czyli na cały sezon 8 mp? To i tak niezły wynik bez akumulacji. :D Zastanawiam się jaki miałbyś wynik z jakimś odzyskiem na drodze do komina...Chociaż wygląda na to, że sporo palisz metodą nr 1.http://forum.muratordom.pl/showthread.php?30120-KOMINKI-nasze-!!!&p=6789098&viewfull=1#post6789098, tyle że nie wiem czy w MILI 12 godzin żar utrzymasz?
Ten sezon to wyjdzie mniej, ale pod w. wspomnianym warunkiem. Palimy grabem drugi sezon i kocham to drzewo. Żar , to jest kluczowe słowo przy tym rodzaju opału. Wrzucenie przed północą dwóch polan załatwia sprawę do rana( 5-6), ale 12 godzin to raczej niemożliwe tak małym wkładzie finansowym. W najgorszym razie kilka listewek świerkowych i po kłopocie. Odzysk mam z DGP, ale rozumiem. Jakieś krążki, może zamiast wermikulitu szamot i byłoby lepiej. Aha, teraz przy temp. rzędu 6-8 stopni na zewnątrz palę na prawdę małymi dawkami i wtedy w narożach szyby pojawia się zabrudzenie, ale to jest maks. ok. 10% powierzchni. Przed tym sezonem próbowałem czyścić komin. Piszę próbowałem bo tam nic do czyszczenia nie było. Czysta ceramika wkładu kominowego.

compi
27-02-2015, 21:14
Witam.
Compi,nie myl niby suchego powietrza w domu,z faktycznie mroźnym na zewnątrz.W domu jest zawsze powietrze zakurzone,wystarczy w słoneczny dzień stanąć z boku okna,a zobaczysz co fruwa w twoim mniemaniu czystym powietrzu po chacie.Jeśli twierdzisz że masz czyste ściany,mogę na siłę uwierzyć,ale tam gdzie z kratek wychodzi gorące powietrze już ci nawet stara i ślepa babcia nie uwierzy,nie bez znaczenia jest też hałas i wdychanie zakurzonego powietrza,to to co cię gryzie w gardle,a nie suche powietrze jak myślisz.Jakoś te suche powietrze w zimie na zewnątrz nie drapie w gardle,wręcz przeciwnie oddycha się nim super,dużo lepiej niż w lecie,oczywiście mówimy o powietrzu w lesie nie w zadymionym mieście lub wsi.Swoją drogą każde ogrzewanie,nawet najlepszy i najdroższy piec kaflowy,podgrzewa powietrze,tylko piece kaflowe tego kurzu na podłodze i meblach nie ruszają,o przypalaniu kurzu poczytaj w necie coś na ten temat,a potem wykładaj swoje teorie.
Pozdrawiam.
O kurzu nie będę polemizował, bo jest on wszechobecny u każdego. Ściany pokryte lateksem po dwóch latach chciałem przecierać, ale nie było z czego. Może dla tego, że mieszkam właśnie w lesie, mam WM i zmieniam regularnie filtry na czerpni. Nic nas w gardle nie drapie, komfort jest o wiele większy niż przy grzejnikach w bloku. Kurz jest, ale w kratkach wyciągowych, które raz na rok się odkurza jak się nie zapomni. Twoje teorie widocznie z moja praktyką nie mają wiele wspólnego. Wolę opisać swoją praktykę. Podpowiem ci tylko, że przypalanie kurzu może i miałem, ale wtedy gdy testowałem cały układ, paliłem na maks i mierzyłem wszystko profesjonalnym pirometrem. Zdarzyło się to raz, jednak chyba właśnie wtedy po zamieszczeniu tu zdjęć chyba Eniu wyraził obawę o mój wkład. Aha, hałas.... Chyba nie występuje bo nikt się nie skarżył. Mam miękkie kanały.

Remiks
27-02-2015, 21:46
Przed tym sezonem próbowałem czyścić komin. Piszę próbowałem bo tam nic do czyszczenia nie było. Czysta ceramika wkładu kominowego.
Czysta ceramika to by znaczyło że albo nie paliłeś albo temp w kominie była powyżej 400stopni???

miedziannik
27-02-2015, 22:19
No cóż wszechwiedzący praktyku,skoro masz bezszelestny wentylator,musisz to opatentować,jeśli jak twierdzisz kurz jest w kratkach wyciągowych a pod sufitem nie ma,to do ślepej babci może uwierzy ;).Jasne jeśli myjesz regularnie ściany (przypuszczam że sufit też przeleciałeś lateksem),to nie dziwne że masz czysto :o.

compi
27-02-2015, 22:55
Czysta ceramika to by znaczyło że albo nie paliłeś albo temp w kominie była powyżej 400stopni???
Ale cóż ja na to poradzę? Nie mam powodów aby kłamać. Ale wiesz co? Dwa lata temu po sezonie gdy paliłem brzozą, do komina wleciał nam szpak. Wtedy komin nie był tak czysty, ale ilość sadzy była znikoma. Wyłowiłem pticę sposobem od strony wyczystki i szpak był upaprany sadzą. Może przy grabie ilość sadzy jest znikoma, może nie lepi się do kamionki... nie wiem, nie interesuje mnie to. Wyjaśnię od razu, bo niektórzy starają się wiedzieć lepiej jak to u mnie wygląda. Mam parterówkę i wejście na dach i zajrzenie do komina to 5 minut. Wklejam wyniki pomiarów. Nie pomyślałem wtedy o tym by na dach z pirometrem wchodzić. Nahajcowałem wtedy w Mili na prawdę solidnie.
Wyniki:
1. Szyba 266 st.
2. Kolano rury kominowej 170 st.
3. Kratka górna bez wł. DGP 126 st./ z wł. DGP 118
4. Wnętrze zabudowy mierzone za kratką 131 st.
5. Kanał grawitacyjny wychodzący w pomieszczeniu za kominkiem 115 st. bez DGP/ 101 z wł. DGP
6. Najbliższy anemostat ( 5m) - 71 st.
7. Najdalsze anemostaty (15m) - 58,3 i 60 st.

compi
27-02-2015, 22:57
No cóż wszechwiedzący praktyku,skoro masz bezszelestny wentylator,musisz to opatentować,jeśli jak twierdzisz kurz jest w kratkach wyciągowych a pod sufitem nie ma,to do ślepej babci może uwierzy ;).Jasne jeśli myjesz regularnie ściany (przypuszczam że sufit też przeleciałeś lateksem),to nie dziwne że masz czysto :o.
Wracaj bajkopisarzu do piaskownicy.

Remiks
27-02-2015, 23:04
Ale cóż ja na to poradzę? Nie mam powodów aby kłamać. Ale wiesz co? Dwa lata temu po sezonie gdy paliłem brzozą, do komina wleciał nam szpak. Wtedy komin nie był tak czysty, ale ilość sadzy była znikoma. Wyłowiłem pticę sposobem od strony wyczystki i szpak był upaprany sadzą. Może przy grabie ilość sadzy jest znikoma, może nie lepi się do kamionki... nie wiem, nie interesuje mnie to.
Hmmm to że w kominie nie osadziła się sadza to jedno ale to że ceramika kominowa jest czystą ceramiką czyli nie można się pobrudzić ma kolor ceramiki a nie czarny raczej świadczy o pożarze w kominie.

compi
27-02-2015, 23:22
Hmmm to że w kominie nie osadziła się sadza to jedno ale to że ceramika kominowa jest czystą ceramiką czyli nie można się pobrudzić ma kolor ceramiki a nie czarny raczej świadczy o pożarze w kominie.Ok, znalazłem zdjęcia. Maj 2013 gdy paliłem brzozą.306730306731306732
Jeśli jadę ciasno osadzoną w kominie szczotą z obciążnikiem i nic się nie osypuje to znaczy że ile tych pożarów już mogłem mieć? Przestań, mam suche drewno, ale sam byłem zdziwiony stanem kamionki. Próbowałem na sznurku komórkę opuszczać aby coś nagrała, ale kręciła się i nic nie było widać.

Forest-Natura
27-02-2015, 23:29
Witam.
Witamy w cyklu " O moim piecu to będzie piosenka, o moim piecu melodia" ... czyli ... Compi reloaded ... feat. Miedziannik rulez ... :rolleyes:
Pozdrawiam.

Remiks
27-02-2015, 23:32
Ok, znalazłem zdjęcia. Maj 2013 gdy paliłem brzozą.306730306731306732
Hmmm mój komin wyglądał tak ale po postawieniu;-))) Po sezonie palenia, gratuluję wkładu. I po jakiego ja się bawiłem jak można takie cuś kupić za rozsądne pieniądze.

compi
27-02-2015, 23:37
Witam.
Witamy w cyklu " O moim piecu to będzie piosenka, o moim piecu melodia" ... czyli ... Compi reloaded ... feat. Miedziannik rulez ... :rolleyes:
Pozdrawiam.
Widzisz, gdy ktoś mi próbuje pisać jak to u mnie działa i zarzuca łgarstwo.... Spokojnie, zaraz pewnie temat ucichnie i dalej będziesz mógł opychać na privie towar.

Remiks
27-02-2015, 23:39
Oj, Forest to Ci się dostało ;-)))

compi
27-02-2015, 23:40
Hmmm mój komin wyglądał tak ale po postawieniu;-))) Po sezonie palenia, gratuluję wkładu. I po jakiego ja się bawiłem jak można takie cuś kupić za rozsądne pieniądze.Forest ma pewnie taki u siebie w salonie sprzedaży. Można uderzać. W tym roku zrobię fotki, ale komórę wetknę w komin na jakimś kiju malarskim. Ocenimy kiedy był pożar sadzy, hheee.

Forest-Natura
27-02-2015, 23:46
Witam.
Compi ... skąd u Ciebie tyle negatywnej energii ... ?
Chyba nie z kominka ... widok ognia przecież uspokaja i stres wszelki usuwa ...

Tłumaczyliśmy Ci już kiedyś że jak byś miał nieco inaczej kominek zrobiony, to temperatury jakie podałeś i ilości drewna jakie spalasz, mogły by być dzielone na pół, a efekt grzewczy był by ten sam, jeżeli nie lepszy ...

Grunt że jesteś zadowolony ... tylko nie rozumiem skąd takie zacietrzewienie w momencie gdy ktoś wspomina że to co masz nie jest najlepsze na świecie ...
Pozdrawiam.

Remiks
27-02-2015, 23:47
Forest ma pewnie taki u siebie w salonie sprzedaży. Można uderzać. W tym roku zrobię fotki, ale komórę wetknę w komin na jakimś kiju malarskim. Ocenimy kiedy był pożar sadzy, hheee.

Do Foresta mam za daleko w moim kominie pożaru nie było i wiem jak wygląda, sadzy mało i jest czarny ;-)))

Remiks
27-02-2015, 23:52
To mam pytanie do fachowców co zrobiłem nie tak w kominie czarno w piekarniku czarno no może nie zupełnie zależy jak napalę????

Kominki Piotr Batura
28-02-2015, 07:01
Ale cóż ja na to poradzę? Nie mam powodów aby kłamać. Ale wiesz co? Dwa lata temu po sezonie gdy paliłem brzozą, do komina wleciał nam szpak. Wtedy komin nie był tak czysty, ale ilość sadzy była znikoma. Wyłowiłem pticę sposobem od strony wyczystki i szpak był upaprany sadzą. Może przy grabie ilość sadzy jest znikoma, może nie lepi się do kamionki... nie wiem, nie interesuje mnie to. Wyjaśnię od razu, bo niektórzy starają się wiedzieć lepiej jak to u mnie wygląda. Mam parterówkę i wejście na dach i zajrzenie do komina to 5 minut. Wklejam wyniki pomiarów. Nie pomyślałem wtedy o tym by na dach z pirometrem wchodzić. Nahajcowałem wtedy w Mili na prawdę solidnie.
Wyniki:
1. Szyba 266 st.
2. Kolano rury kominowej 170 st.
3. Kratka górna bez wł. DGP 126 st./ z wł. DGP 118
4. Wnętrze zabudowy mierzone za kratką 131 st.
5. Kanał grawitacyjny wychodzący w pomieszczeniu za kominkiem 115 st. bez DGP/ 101 z wł. DGP
6. Najbliższy anemostat ( 5m) - 71 st.
7. Najdalsze anemostaty (15m) - 58,3 i 60 st.

Compi. Punkt 2 i 3. Pomiar w tym samym czasie? Bo to fizycznie nie możliwe. I nie o łgarstwo chodzi, tylko może jakiś błąd w pomiarach lub sposobie pomiarów....Jak mierzyłeś na kolanie, a jak powietrze? Wkład już musiał być rozgrzany, drewno rozżarzone, powietrze do spalania mocno przymknięte....

Kominki Piotr Batura
28-02-2015, 07:03
To mam pytanie do fachowców co zrobiłem nie tak w kominie czarno w piekarniku czarno no może nie zupełnie zależy jak napalę????

Sam sobie odpowiedziałeś...A w kominie czarno, bo dobranie elementów układanki, to sztuka, która i mnie nie zawsze się udaje. Musiałbym komin też budować, a ten zwykle zastany na budowie....Najczęściej sp....rzony.

miedziannik
28-02-2015, 08:24
Witam.
Piotrze nie ma sensu,bierz łopatkę,wiaderko i choć ze mną do piaskownicy :cool:.
Pozdrawiam.

bohusz
28-02-2015, 08:33
Witam.
Piotrze nie ma sensu,bierz łopatkę,wiaderko i choć ze mną do piaskownicy :cool:.
Pozdrawiam.

Nie lepiej iść razem przykładowo na brydża, golfa, ryby, siłownię, itp. ?

f.5
28-02-2015, 10:35
Nie lepiej iść razem przykładowo na brydża, golfa, ryby, siłownię, itp. ?
na wódkę przy kominku lepiej ja stawiam
http://images66.fotosik.pl/656/1ba14e97d791d1a8med.jpg (http://www.fotosik.pl)

compi
28-02-2015, 11:03
Compi. Punkt 2 i 3. Pomiar w tym samym czasie? Bo to fizycznie nie możliwe. I nie o łgarstwo chodzi, tylko może jakiś błąd w pomiarach lub sposobie pomiarów....Jak mierzyłeś na kolanie, a jak powietrze? Wkład już musiał być rozgrzany, drewno rozżarzone, powietrze do spalania mocno przymknięte....
Specjalistą od pomiarów nie jestem i nie byłem. Inaczej polazłbym zimą na dach by na wylocie spaliny zmierzyć. Bagnetem pirometru dotykałem pierwszego i drugiego kolana nad kominkiem, a powietrze przy założonej kratce bez jej dotykania. Mi się to wydaje realne. W samym wkładzie huragan trwał już od dłuższego czasu.
I teraz pytanie. Jest możliwe, że ceramika wkładu kominowego ulega jakiemuś zahartowaniu, co powoduje że później mamy mniejszy kłopot z sadzą która się do niego nie "lepi"?

compi
28-02-2015, 11:12
Witam.
Compi ... skąd u Ciebie tyle negatywnej energii ... ?
Chyba nie z kominka ... widok ognia przecież uspokaja i stres wszelki usuwa ...

Tłumaczyliśmy Ci już kiedyś że jak byś miał nieco inaczej kominek zrobiony, to temperatury jakie podałeś i ilości drewna jakie spalasz, mogły by być dzielone na pół, a efekt grzewczy był by ten sam, jeżeli nie lepszy ...

Grunt że jesteś zadowolony ... tylko nie rozumiem skąd takie zacietrzewienie w momencie gdy ktoś wspomina że to co masz nie jest najlepsze na świecie ...
Pozdrawiam.
Nie przypisuj mi słów których nie wypowiedziałem. Jeśli pamiętasz nasze dyskusje to próbuj przytoczyć jakąkolwiek moją wypowiedź, że moje jest najmojsze. Jestem bardzo zadowolony z całego układu, ale w aspekcie włożonych w to pieniędzy i własnej pracy. Doskonale zdaję sobie sprawę, że mogło być jeszcze lepiej, ale odezwałem się tylko dla tego, że Kozioł jest w prawie takiej samej sytuacji w jakiej byłem ja. Zakładając że masz rację i oszczędziłbym połowę kasy na opał to zwracałoby się to z 10 lat. To nie dla mnie. Tak więc nie jest to jakieś zacietrzewienie, a po prostu wnioski.

Zdun Darek B
28-02-2015, 11:20
na wódkę przy kominku lepiej ja stawiam
http://images66.fotosik.pl/656/1ba14e97d791d1a8med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Kurcze... jak fajna reklama..... Forum Muratora... tylko coś zasłania połówkę... ekranu
Mineralka ?
Sok naturalny czy co ?

f.5
28-02-2015, 11:26
To jest to co mi lekarz przepisał........na serce bo rozum po tym szaleje

Forest-Natura
28-02-2015, 11:49
Witam.

Jeśli pamiętasz nasze dyskusje to próbuj przytoczyć jakąkolwiek moją wypowiedź, że moje jest najmojsze. Jestem bardzo zadowolony z całego układu, ale w aspekcie włożonych w to pieniędzy i własnej pracy.
Compi ... jeżeli dobrze pamiętam, to od samego początku twoja dyskusja tyczyła się tego że robiąc kominek jak go własnie zrobiłeś, zafundowałeś sobie domową spalarkę kurzu, której parametry grzewcze może zakwestionować każdy pulmonolog, a od strony technicznej - każdy, kto zajmuje się wentylacją i ogrzewaniem nadmuchowym ...
Temperatury jaki podałeś w tej chwili dokładnie to tylko potwierdzają ... a straty ciepła jakie masz pomiędzy samym kominkiem, a wylotami DGP, przyprawiają o zawrót głowy ...
Pozdrawiam.

Remiks
28-02-2015, 12:24
Sam sobie odpowiedziałeś...A w kominie czarno, bo dobranie elementów układanki, to sztuka, która i mnie nie zawsze się udaje. Musiałbym komin też budować, a ten zwykle zastany na budowie....Najczęściej sp....rzony.

No i przyjdzie klocki układać na nowo :bash:

Kominki Piotr Batura
28-02-2015, 13:17
No i przyjdzie klocki układać na nowo :bash:


A ile to roboty?! f.5 będzie polewał, skrzykniemy paru chłopaków i poćwiczymy...:popcorn:

Kominki Piotr Batura
28-02-2015, 13:21
Nie przypisuj mi słów których nie wypowiedziałem. Jeśli pamiętasz nasze dyskusje to próbuj przytoczyć jakąkolwiek moją wypowiedź, że moje jest najmojsze. Jestem bardzo zadowolony z całego układu, ale w aspekcie włożonych w to pieniędzy i własnej pracy. Doskonale zdaję sobie sprawę, że mogło być jeszcze lepiej, ale odezwałem się tylko dla tego, że Kozioł jest w prawie takiej samej sytuacji w jakiej byłem ja. Zakładając że masz rację i oszczędziłbym połowę kasy na opał to zwracałoby się to z 10 lat. To nie dla mnie. Tak więc nie jest to jakieś zacietrzewienie, a po prostu wnioski.

Jak hulało we wkładzie, miałeś na kolanie tak ze 3 - 4 razy tyle... Pirometr profesjonalny, ale piroman już nie:D...Tu może być przekłamanie.
To jest też ( prawdopodobnie ) przyczyna czystości komina. Sprawdzaj go co parę lat kamerą. Warto wiedzieć co w tr...- tfu!, co w rurach piszczy...

compi
28-02-2015, 14:20
Jak hulało we wkładzie, miałeś na kolanie tak ze 3 - 4 razy tyle... Pirometr profesjonalny, ale piroman już nie:D...Tu może być przekłamanie.
To jest też ( prawdopodobnie ) przyczyna czystości komina. Sprawdzaj go co parę lat kamerą. Warto wiedzieć co w tr...- tfu!, co w rurach piszczy...
Wkład przez te parę lat był tak porządnie rozbujany dwu - trzykrotnie. Ostatni raz chyba właśnie w 2013, więc albo mam szczęście, albo jest to wynik dobrego opału. Kontrolować komin trzeba, to jest oczywiste.

Odnośnie kolana. Pamiętam że łapę w środku byłem wstanie utrzymać tylko przez chwilę. Bagnet był za krótki by swobodnie go dłużej przytrzymać. Stąd i błąd pomiarowy.

compi
28-02-2015, 14:28
Witam.

Compi ... jeżeli dobrze pamiętam, to od samego początku twoja dyskusja tyczyła się tego że robiąc kominek jak go własnie zrobiłeś, zafundowałeś sobie domową spalarkę kurzu, której parametry grzewcze może zakwestionować każdy pulmonolog, a od strony technicznej - każdy, kto zajmuje się wentylacją i ogrzewaniem nadmuchowym ...
Temperatury jaki podałeś w tej chwili dokładnie to tylko potwierdzają ... a straty ciepła jakie masz pomiędzy samym kominkiem, a wylotami DGP, przyprawiają o zawrót głowy ...
Pozdrawiam.
Tak tak, wiem.... wełna i te alergie oraz rak które mnie czekają. Stara śpiewka branżysty. O DGP mógłbyś w aspekcie wyniku finansowego ogrzewania domu się wypowiedzieć. Widzę że nie kwestionujesz czasu w którym nastąpi zwrot nakładów poniesionych na wasze mercedesy. Jednak dobrze że już wcześniej zauważyłeś, że najważniejsze że to ja jestem zadowolony.

Forest-Natura
28-02-2015, 14:53
Witam.
Już się wypowiedziałem ... masz takie straty ciepła pomędzy wejściem w zabudowie a wyjściami, że szkoda nawet gadać o Twoim DGP ...
Prawidłowe temperatury w kominku powinny być takie:
- na kratkach wylotowych z zabudowy 60 - 80
- na powierzchni zabudowy (materiały szamotowe) 40 - 60
- na wejściu do DGP (wymuszone) 40 - 80
- na wylotach DGP 30 - 60
Bo i na co większe.
Porównaj ze swoimi "osiągami". Potem gadaj o "śpiewce branżysty".
Pozdrawiam.

compi
28-02-2015, 15:16
A w kominku piekło? Bądź rzetelny bo ja pomiary wykonywałem gdy przy szybie nie szło wytrzymać i stojąc na drabinie stopy mi przypiekało. To były maksymalne temperatury, a sam pomiar był wykonany po właśnie tutaj toczącej się dyskusji o tym, jak to moje sreberko pokrywające wełnę miałoby się podobno ulotnić. Na kratkach wylotowych mam chyba tyle ile piszesz, że powinno być, bo swobodnie mogę anemostat regulować podczas pracy układu. Za chwilę można by przejść do obliczenia ilości energii z grabu, zapotrzebowania z OZC na ogrzanie domu i próbowanie wyliczenia ile idzie energii w komin. Tylko po co, gdy ten nietypowy sezon się kończy, a wynik finansowy jest więcej niż dobry? Gdy przytupią porządne mrozy to i tak odpalę podłogówkę, której szczególnie paniom czasami brakowało tej zimy.

Remiks
28-02-2015, 15:40
A ile to roboty?! f.5 będzie polewał, skrzykniemy paru chłopaków i poćwiczymy...:popcorn:
Pomysł ciekawy :wiggle: ale pewnie wiesz jak by się ucieszyła moja małżonka na ten bałagan w salonie:cool:

miedziannik
28-02-2015, 20:06
Witam.
Byłem w piaskownicy cały dzień ;),jak kazałeś compi,ale widzę że pomału sam zdradzasz wady twojego super ogrzewania.Co zimno w nóżki paniom?,bo konwekcja to niestety spora różnica temp. pomiędzy podłogą a sufitem,efekt:zimne nóżki,gorące główki pań,taka jest fizyka wynikająca z tego że powietrze to najgorszy nośnik ciepła=jeden z najlepszych izolatorów.
Pozdrawiam.
P.S. Chętnie bym skorzystał z zaproszenia przy kominku,ale zasadniczo nie spożywam produktów przemysłowych ;).

compi
28-02-2015, 20:32
Witam.
Byłem w piaskownicy cały dzień ;),jak kazałeś compi,ale widzę że pomału sam zdradzasz wady twojego super ogrzewania.Co zimno w nóżki paniom?,bo konwekcja to niestety spora różnica temp. pomiędzy podłogą a sufitem,efekt:zimne nóżki,gorące główki pań,taka jest fizyka wynikająca z tego że powietrze to najgorszy nośnik ciepła=jeden z najlepszych izolatorów.
Pozdrawiam.
P.S. Chętnie bym skorzystał z zaproszenia przy kominku,ale zasadniczo nie spożywam produktów przemysłowych ;).

Proponuję ci wyciągnąć inne wnioski z tekstu niż te, które ci od razu przyszły do głowy po nieuważnej lekturze. Napisałem wyraźnie, że moje panie to zmarźluchy. Przyzwyczaiły się do ogrzewania podłogowego w zimowym okresie i tego im brakuje(napisałem wyraźnie-czasami), a nie niskich temperatur wokół głowy. Jeśli masz 2,4 m do stropu to być może taki efekt masz lub mógłbyś mieć u siebie. U mnie nie występuje i nie dorabiaj do tego następnej teorii wyjętej z piachu. Forest w ostatnich dniach już dwukrotnie tłumaczył czemu niezbędne są podcięcia w drzwiach przy WM i DGP i już zaczynam rozumieć skąd wzięły się twoje doświadczenia z przypalanym kurzem. Może nie odradzaj pewnych systemów tylko dla tego, że miałeś styczność z tymi źle wykonanymi.

W tym roku wyszła nam wyjątkowo dobrze nalewka z czarnego bzu, ale te dwie butelki z fotki f.5 wyglądają bardzo apetycznie.

miedziannik
28-02-2015, 22:07
Compi, nie pij tyle nalewki i przeczytaj jeszcze raz co napisałem i to nie moja teoria.Jest tam coś o niskich temp. wokół głowy?,gdyby tak było miałbyś inne ogrzewanie=promieniowanie,czego ty nie odróżniasz od konwekcji.Ja mam oprócz kominka tylko ogrzewanie poprzez promieniowanie i nie jest to podłogówka,miałem grzejniki=konwekcję i doskonale wiem jaka to różnica,ale to już dla ciebie znowu herezja.Nie chcem ale muszem się napić mojej nalewki ;).

romole
28-02-2015, 22:35
,taka jest fizyka wynikająca z tego że powietrze to najgorszy nośnik ciepła=jeden z najlepszych izolatorów.
.
Proponuję po nalewce jeszcze raz przeanalizować powyższe...
Powszechnie wiadomo,że powietrze jest izolatorem, ale nieruchome, zamknięte w formie styropianu, pianki poliuretanowej lub innej postaci.
Wprawione w ruch doskonale sobie radzi z rozprowadzeniem ciepła.

compi
28-02-2015, 23:35
Proponuję po nalewce jeszcze raz przeanalizować powyższe...
Powszechnie wiadomo,że powietrze jest izolatorem, ale nieruchome, zamknięte w formie styropianu, pianki poliuretanowej lub innej postaci.
Wprawione w ruch doskonale sobie radzi z rozprowadzeniem ciepła.
I to próbowałem wytłumaczyć kierując uwagę na podcięcia w drzwiach. I DGP i WM ładnie miesza powietrze i jedyny dyskomfort to cześć podłóg gdzie mamy ceramikę.

Remiks
28-02-2015, 23:49
Wbrew pozorom powietrze tak łatwo się nie miesz czasami wystarczy belka przy stropie by zatrzymać to mieszanie. Co innego wentylator.

eniu
28-02-2015, 23:55
Można koszulą machać....

Remiks
01-03-2015, 00:00
Można koszulą machać....
Można machać ale szkoda rąk i koszuli ;-)))

compi
01-03-2015, 00:04
Wbrew pozorom powietrze tak łatwo się nie miesz czasami wystarczy belka przy stropie by zatrzymać to mieszanie. Co innego wentylator.
Jak dobrze że ja belek ani żadnych podciągów nie mam w domu :). Wg mnie wystarczy przy WM dobrze zrównoważyć nawiewy, prawidłowo rozmieścić anemostaty i będzie ok. Nawiewy z DGP montowałem bliżej drzwi, a te z WM w przeciwległych narożach, zazwyczaj przy oknach. Jak miałoby się to wszystko nie mieszać to nie wiem. Ale Eniu podał proste rozwiązanie, więc jak ktoś ma kłopot ....

Zdun Darek B
01-03-2015, 00:06
Proponuję po nalewce jeszcze raz przeanalizować ...
Wprawione w ruch doskonale sobie radzi z rozprowadzeniem ciepła.

Czy aby nie ciepło powoduje ruch powierza ?
Tak coś pisali o tym na FM ....

Remiks
01-03-2015, 00:07
Jak dobrze że ja belek ani żadnych podciągów nie mam w domu :). Wg mnie wystarczy przy WM dobrze zrównoważyć nawiewy, prawidłowo rozmieścić anemostaty i będzie ok. Nawiewy z DGP montowałem bliżej drzwi, a te z WM w przeciwległych narożach, zazwyczaj przy oknach. Jak miałoby się to wszystko nie mieszać to nie wiem. Ale Eniu podał proste rozwiązanie, więc jak ktoś ma kłopot ....

WM czyli wentylatory a co ja pisałem???

Remiks
01-03-2015, 00:08
Czy aby nie ciepło powoduje ruch powierza ?
Tak coś pisali o tym na FM ....
Ok ale zastanów się jaki, w jakim układzie pionowym czy poziomym???

compi
01-03-2015, 00:16
WM czyli wentylatory a co ja pisałem???
Piałeś prawidłowo, ja to jedynie rozwinąłem w szczególach, żeby ktoś na kacu nie zaczął wymyślać nowych historii z mojego domu :).

compi
01-03-2015, 00:16
Compi, nie pij tyle nalewki i przeczytaj jeszcze raz co napisałem i to nie moja teoria.Jest tam coś o niskich temp. wokół głowy?,gdyby tak było miałbyś inne ogrzewanie=promieniowanie,czego ty nie odróżniasz od konwekcji.Ja mam oprócz kominka tylko ogrzewanie poprzez promieniowanie i nie jest to podłogówka,miałem grzejniki=konwekcję i doskonale wiem jaka to różnica,ale to już dla ciebie znowu herezja.Nie chcem ale muszem się napić mojej nalewki ;).
Mnie twój sposób ogrzewania nie interesuje. Nie znam go, nie znam kwot jakie wydałeś i ile wypiłeś, aby znowu udowadniać mi jaki mam komfort grzewczy w moim domu. Może nie sil się już na następne hipotezy, insynuacje i podejrzenia. Nie wychodzi ci to.

Remiks
01-03-2015, 00:23
Piałeś prawidłowo, ja to jedynie rozwinąłem w szczególach, żeby ktoś na kacu nie zaczął wymyślać nowych historii z mojego domu :).
Może i piałem, albo nie umiesz czytać ze zrozumieniem albo jeteś totalnym ignorantem, wybudowałeś sobie coś tak jak i ja nie miałe najmniejszego zamiaru ujmować Ci podziwiam ludzi którzy własnymi rączkami coś robią niestety gorzej z wymianą poglądów.

ktototaki
01-03-2015, 00:51
306823

Wy tu gadu gadu a trunek od f.5 się kończy ;)

niktspecjalny
01-03-2015, 07:36
Mnie twój sposób ogrzewania nie interesuje. Nie znam go, nie znam kwot jakie wydałeś i ile wypiłeś, aby znowu udowadniać mi jaki mam komfort grzewczy w moim domu. Może nie sil się już na następne hipotezy, insynuacje i podejrzenia. Nie wychodzi ci to.

Ale dajesz się jak dzieciak.U mnie compusiu jest obecnie tak.PG milczy ,zapotrzebowanie na ciepło z kominka znikome.w domu sielanka 22,5 stC.Oszczędności są.To się teraz podłogówka wzięła i zapowietrzyła.Stagnacja ją dopadła.;)Czy cuś.;).Cominusius ty jak dziecko poddajesz się jak krzykną na ciebie.Cie lubię bo masz to czego innym brakuje .Wiesz jak to się nazywa.U mnie to dogmatyzm.;)

niktspecjalny
01-03-2015, 07:37
306823

Wy tu gadu gadu a trunek od f.5 się kończy ;)

To lubię fajnie ,jest okoliczność.

Zdun Darek B
01-03-2015, 08:17
Ok ale zastanów się jaki, w jakim układzie pionowym czy poziomym???


Sugerujesz że tylko w pionowym ?

miedziannik
01-03-2015, 08:50
Witam.
Romole,wszystko się zgadza,ale ostatnie zdanie nie całkiem.Powietrze szybko rozprowadza ciepło,jednak jest to doskonały izolator i potrzeba sporo energii żeby go nagrzać a rozprowadzając go w tak wariackim tempie jak kolega z wymuszonym DGP,oczywiste jest że masa kurzu jest wałkowana przez całą chatę,co kolega próbuje udowodnić że tak nie jest,skoro tak twierdzi to niech mu będzie,szkoda pisania.
Darek,jeśli to powietrze pod sufitem ma taką samą temp. jak przy podłodze=konwekcji brak=ogrzewanie poprzez promieniowanie.
Compi,dobrze że nie chcesz wiedzieć jakie ogrzewanie mam,bo go na pewno nie znasz,to dopiero byś nam tu teorię wyższości twojego nad moim wypisywał,zresztą to forum o kominkach a nie o ogrzewaniach.
Pozdrawiam.
P.S. nalewki tylko powyżej 40 st. spożywam.

Kominki Piotr Batura
01-03-2015, 09:04
Witam.
Romole,wszystko się zgadza,ale ostatnie zdanie nie całkiem.Powietrze szybko rozprowadza ciepło,jednak jest to doskonały izolator i potrzeba sporo energii żeby go nagrzać a rozprowadzając go w tak wariackim tempie jak kolega z wymuszonym DGP,oczywiste jest że masa kurzu jest wałkowana przez całą chatę,co kolega próbuje udowodnić że tak nie jest,skoro tak twierdzi to niech mu będzie,szkoda pisania.
Darek,jeśli to powietrze pod sufitem ma taką samą temp. jak przy podłodze=konwekcji brak=ogrzewanie poprzez promieniowanie.
Compi,dobrze że nie chcesz wiedzieć jakie ogrzewanie mam,bo go na pewno nie znasz,to dopiero byś nam tu teorię wyższości twojego nad moim wypisywał,zresztą to forum o kominkach a nie o ogrzewaniach.
Pozdrawiam.
P.S. nalewki tylko powyżej 40 st. spożywam.

Pojechałeś brachu...

1.Powietrze ma bardzo małą pojemność cieplną. Ogrzewa sie błyskawicznie. Otwórz okno w mroźny dzień, potem je zamknij - obserwuj. Inteligentny jesteś :)
2.Każde promieniowanie zamienia część ciepła na konwekcję. Z automatu. Średnio można przyjąć 50 %.
3. Do tego dochodzi zmiana objętości. Nie pamiętam dokładnie, ale chyba przy 273 o C (z haczykiem?) - "rośnie" dwukrotnie.

Mam nadzieję, że mi wybaczysz:rolleyes:

compi
01-03-2015, 11:29
Witam.
... a rozprowadzając go w tak wariackim tempie jak kolega z wymuszonym DGP,...
To podaj jakieś wymiar tego wariackiego tempa, pośmieję się. Następny dowód na to, że nie masz pojęcia o tym jak to może działać. Jest cicho, skutecznie i da się to regulować. Nic nie dmucha na głowę, nie jesteś wstanie rozpoznać skąd tak na prawdę bierze się ciepło w pomieszczeniu. Nie mam efektu przypalonego kurzu, którego w całym domu mam mniej niż kiedyś w spółdzielczym mieszkaniu z w. płyty. Piszę o całości, a więc GWC, WM i DGP. Co bym dzisiaj zmienił? Dodałbym nitkę nadmuchu z DGP do wiatrołapu i małej łazienki. Tutaj niepotrzebnie próbowałem zaoszczędzić parę złotych.

miedziannik
01-03-2015, 11:39
Witaj Piotrze.
Chyba się nie rozumiemy to ci wybaczam.
Jak myślisz dlaczego najsprawniejszy kocioł HG nie moze się równać z porządnym piecem kaflowym?,bierzesz pod uwagę wymianę ciepła?HG oddaje wodzie,woda grzeje element grzewczy,ten oddaje ciepło przez konwekcję lub promieniowanie,bądź jedno i drugie naraz.Znasz niemiecki tu poczytaj
http://www.deutsche-burgen.org/institut/assets/pdf/nr11.pdf o tym co pisałem:ta sama temp. pod sufitem i podłodze,oczywiście siłą rzeczy ściany też=brak konwekcji,póki będą różnice temp. zawsze będzie naturalna konwekcja,czym większa różnica temp. tym większa.
Pozdrawiam.

compi
01-03-2015, 11:44
Może i piałem, albo nie umiesz czytać ze zrozumieniem albo jeteś totalnym ignorantem, wybudowałeś sobie coś tak jak i ja nie miałe najmniejszego zamiaru ujmować Ci podziwiam ludzi którzy własnymi rączkami coś robią niestety gorzej z wymianą poglądów.
Remiks, niczym mi nie ująłeś. Opieramy się tutaj na swoich doświadczeniach. Kłócą się czasami z tymi z drugiego końca Polski i następuję sytuacja gdy, albo przyjmujemy to do świadomości i wierzymy, albo zaczynamy próbować podważyć czyjąś opinię. Za ignoranta się nie uważam. Lata temu pisałem już w tym wątku że jestem bardzo, ale to bardzo blisko całego sektora zwanego budownictwem od bardzo dawna i rok w rok mam okazję widzieć co najmniej kilkanaście nowo budowanych domów. Inaczej nie byłbym w stanie samodzielnie z synem zakończyć budowy własnego w kilkanaście miesięcy za kwotę pozwalającą wtedy kupić używane mieszkanie. Ja mam z tego powodu wersję light, bez akumulacji w systemach grzewczych i włączyłem w dyskusję tylko z powodu cierpliwie zadawanych pytań przez Kozioł77. Wg mnie da się w lekkim szkielecie za 10 tysięcy wykonać system kominek -dgp, który wesprze jego ogrzewanie elektryczne.

compi
01-03-2015, 11:46
Witaj Piotrze.
Chyba się nie rozumiemy to ci wybaczam.
Jak myślisz dlaczego najsprawniejszy kocioł HG nie moze się równać z porządnym piecem kaflowym?,bierzesz pod uwagę wymianę ciepła?HG oddaje wodzie,woda grzeje element grzewczy,ten oddaje ciepło przez konwekcję lub promieniowanie,bądź jedno i drugie naraz.Znasz niemiecki tu poczytaj
http://www.deutsche-burgen.org/institut/assets/pdf/nr11.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.deutsche-burgen.org%2Finstitut%2Fassets%2Fpdf%2Fnr11.pdf) o tym co pisałem:ta sama temp. pod sufitem i podłodze,oczywiście siłą rzeczy ściany też=brak konwekcji,póki będą różnice temp. zawsze będzie naturalna konwekcja,czym większa różnica temp. tym większa.
Pozdrawiam.
Stary, ty dalej o wyższości akumulacji nad resztą systemów, a ja dalej o tym o co pytał Kozioł. Wróć do lektury i już więcej nie będziesz musiał wybaczać.

compi
01-03-2015, 11:54
Ale dajesz się jak dzieciak.U mnie compusiu jest obecnie tak.PG milczy ,zapotrzebowanie na ciepło z kominka znikome.w domu sielanka 22,5 stC.Oszczędności są.To się teraz podłogówka wzięła i zapowietrzyła.Stagnacja ją dopadła.;)Czy cuś.;).Cominusius ty jak dziecko poddajesz się jak krzykną na ciebie.Cie lubię bo masz to czego innym brakuje .Wiesz jak to się nazywa.U mnie to dogmatyzm.;)
Właściwie cała dyskusja zaczęła się od tego, że mamy taką a nie bardziej mroźną zimę. Ja dzięki temu właśnie teraz mogłem dokończyć przeróbki na systemie ogrzewania podłogowego i zmieniłem umiejscowienie drabinki łazienkowej wpiętej w ten obieg. Pewnie też jest teraz zapowietrzony. Podsumowując. Kominek z DGP za niecałe 8 tysięcy z własną robotą obleciał ten lekki sezon i pozwolił zaoszczędzić ze dwa patole. Piszę tylko o CO.

Kominki Piotr Batura
01-03-2015, 12:14
Właściwie cała dyskusja zaczęła się od tego, że mamy taką a nie bardziej mroźną zimę. Ja dzięki temu właśnie teraz mogłem dokończyć przeróbki na systemie ogrzewania podłogowego i zmieniłem umiejscowienie drabinki łazienkowej wpiętej w ten obieg. Pewnie też jest teraz zapowietrzony. Podsumowując. Kominek z DGP za niecałe 8 tysięcy z własną robotą obleciał ten lekki sezon i pozwolił zaoszczędzić ze dwa patole. Piszę tylko o CO.

Kominek akumulacyjny z DGP i z własną robotą, kosztowałby Cię 10.000 -12.000. Zaoszczędził byś zaś ze cztery patole rocznie...

Kominki Piotr Batura
01-03-2015, 12:18
Witaj Piotrze.
Chyba się nie rozumiemy to ci wybaczam.
Jak myślisz dlaczego najsprawniejszy kocioł HG nie moze się równać z porządnym piecem kaflowym?,bierzesz pod uwagę wymianę ciepła?HG oddaje wodzie,woda grzeje element grzewczy,ten oddaje ciepło przez konwekcję lub promieniowanie,bądź jedno i drugie naraz.Znasz niemiecki tu poczytaj
http://www.deutsche-burgen.org/institut/assets/pdf/nr11.pdf (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.deutsche-burgen.org%2Finstitut%2Fassets%2Fpdf%2Fnr11.pdf) o tym co pisałem:ta sama temp. pod sufitem i podłodze,oczywiście siłą rzeczy ściany też=brak konwekcji,póki będą różnice temp. zawsze będzie naturalna konwekcja,czym większa różnica temp. tym większa.
Pozdrawiam.

Byśmy się zrozumieli, nadmienię, że nie wnikam w interpretacje indywidualne na temat przekonań. Tym razem wyłącznie do fizyki się odniosłem.:)

Remiks
01-03-2015, 12:29
Sugerujesz że tylko w pionowym ?
Ależ w żadnym wypadku czegoś takiego nie sugeruję. Mówię tylko że powietrze które jest w bezruchu nie rozprowadza tak chętnie ciepła, urządzenie ogrzewające jakie by nie było wymusi ruch konwekcyjny. U siebie w otwartym salonie mam piecokominek w osi domu za nim jest pod stropem belka wys. 50 cm, po rozpaleniu w części salonowej temperatura bardzo szybko rośnie a w drugiej potrzeba ok 2 godzin by się wyrównała.

compi
01-03-2015, 12:31
Kominek akumulacyjny z DGP i z własną robotą, kosztowałby Cię 10.000 -12.000. Zaoszczędził byś zaś ze cztery patole rocznie...
Muszę napisać jak Kozioł, ani złotówki więcej nie mogę wydać :). Poza tym w założeniach należałoby się opierać jedynie na kominku, a to miał być element zastępczy w sytuacjach awaryjnych i dodatek na okresy przejściowe oraz umilający czas, więc nie te priorytety. Kiedyś wyjaśniałem, że kotłownię też mam w wersji lekkiej i oszczędnej. Kocioł olejowy, który w grudzień-marzec w 2012 i 2013 zużył oleju za 2000 zł. Teraz mamy olej o minimum złotówkę na litrze taniej, więc jakieś 25% w dół. Nijak nie wychodzi mi taka oszczędność jaką opisujesz, ale zostawmy to, bo za chwilę ktoś napisze " a łyżka na to - niemożliwe!".

Remiks
01-03-2015, 12:35
Kominek akumulacyjny z DGP i z własną robotą, kosztowałby Cię 10.000 -12.000. Zaoszczędził byś zaś ze cztery patole rocznie...

Piotrze da się nawet taniej, nie powiem ile wydałem bo zaraz mnie zjedzą że głupoty wypisuję:P

compi
01-03-2015, 12:38
Ależ w żadnym wypadku czegoś takiego nie sugeruję. Mówię tylko że powietrze które jest w bezruchu nie rozprowadza tak chętnie ciepła, urządzenie ogrzewające jakie by nie było wymusi ruch konwekcyjny. U siebie w otwartym salonie mam piecokominek w osi domu za nim jest pod stropem belka wys. 50 cm, po rozpaleniu w części salonowej temperatura bardzo szybko rośnie a w drugiej potrzeba ok 2 godzin by się wyrównała.
Ideałem byłyby nadmuchy podawane od dołu, a więc z kratek podłogowych lub nisko położonych ściennych, jak to robią w hameryce. Ale tak czy inaczej zawsze będzie najcieplej pod stropem, niezależnie od tego czy mamy WG, WM, DGP, czy kafle. U nas odkurzacz 2200W pracujący przez 15-20 minut powoduje wymieszanie tych warstw na tyle duże, że robi się wyraźnie cieplej w domu. Nic tylko machać koszulą od Enia, hehee.

Remiks
01-03-2015, 12:43
Ideałem byłyby nadmuchy podawane od dołu, a więc z kratek podłogowych lub nisko położonych ściennych, jak to robią w hameryce. Ale tak czy inaczej zawsze będzie najcieplej pod stropem, niezależnie od tego czy mamy WG, WM, DGP, czy kafle. U nas odkurzacz 2200W pracujący przez 15-20 minut powoduje wymieszanie tych warstw na tyle duże, że robi się wyraźnie cieplej w domu. Nic tylko machać koszulą od Enia, hehee.
Ja mam taką koszulę w formie wentylatora przy lampie w salonie, też działa ;-)

compi
01-03-2015, 12:45
Ja mam taką koszulę w formie wentylatora przy lampie w salonie, też działa ;-)
A reszta pomieszczeń?

Remiks
01-03-2015, 12:49
A reszta pomieszczeń?

Koszulą wystarczy machać w najcieplejszym pomieszczeniu.

compi
01-03-2015, 12:57
Koszulą wystarczy machać w najcieplejszym pomieszczeniu.
I już? :)

Remiks
01-03-2015, 13:04
I już? :)

U mnie wystarcza ale to kwestia układu pomieszczeń, otwartej klatki schodowej tuż za piecem i otwartch dzwi na górze. Najgorzej z łazienką na parterze ogrzewa się ostatnia a przydało by się by była pierwsza ;-)

Kominki Piotr Batura
01-03-2015, 13:08
Piotrze da się nawet taniej, nie powiem ile wydałem bo zaraz mnie zjedzą że głupoty wypisuję:P

Doskonale wiem ile Cię to kosztowało:rolleyes:... Świadomie podałem kwoty zawyżone, żeby nie było niepotrzebnych dyskusji. Założyłem tez zakup gotowego paleniska , a nie klejenie tak jak Ty to zrobiłeś. Tu oszczędności sięgają 80%! Z chwilą klejenia przez moich zdunów, dolicz 30-40 zł koszt roboczogodziny, dodaj logistykę i mamy jasność.

Ja robię piecokominek w wersji minimum (na gotowo bez tynku) za niewiele więcej niż to co Compiemu napisałem, chodzi o pryncypia i odniesienie się do faktów i argumentów, które tu padają.

Compi mógłby zrobić wydajny piecokominek za tą samą kwotę, którą wydał. Nie miał jednak (prawdopodobnie) wówczas ani takiej wiedzy, ani przekonania, wiec czepianie się jego kominka jest bez sensu.

compi
01-03-2015, 13:14
U mnie wystarcza ale to kwestia układu pomieszczeń, otwartej klatki schodowej tuż za piecem i otwartch dzwi na górze. Najgorzej z łazienką na parterze ogrzewa się ostatnia a przydało by się by była pierwsza ;-)
Tak podejrzewałem, ze masz poddasze użytkowe lub pełne piętro. U mnie w parterówce nie przeszłoby to.

Remiks
01-03-2015, 13:15
Doskonale wiem ile Cię to kosztowało:rolleyes:... Świadomie podałem kwoty zawyżone, żeby nie było niepotrzebnych dyskusji. Założyłem tez zakup gotowego paleniska , a nie klejenie tak jak Ty to zrobiłeś. Tu oszczędności sięgają 80%! Z chwilą klejenia przez moich zdunów, dolicz 30-40 zł koszt roboczogodziny, dodaj logistykę i mamy jasność.

Ja robię piecokominek w wersji minimum (na gotowo bez tynku) za niewiele więcej niż to co Compiemu napisałem, chodzi o pryncypia i odniesienie się do faktów i argumentów, które tu padają.

Compi mógłby zrobić wydajny piecokominek za tą samą kwotę, którą wydał. Nie miał jednak (prawdopodobnie) wówczas ani takiej wiedzy, ani przekonania, wiec czepianie się jego kominka jest bez sensu.
Co do tych cen to w pełni się zgadzam jakoś tak przyjąłem że ta wycena była do samodzielnego grzebania. Sam bym się zdziwił gdyby ktoś za robociznę przy mojej zabawce wziął mniej niż cena za materiał.

compi
01-03-2015, 13:26
Doskonale wiem ile Cię to kosztowało:rolleyes:... Świadomie podałem kwoty zawyżone, żeby nie było niepotrzebnych dyskusji. Założyłem tez zakup gotowego paleniska , a nie klejenie tak jak Ty to zrobiłeś. Tu oszczędności sięgają 80%! Z chwilą klejenia przez moich zdunów, dolicz 30-40 zł koszt roboczogodziny, dodaj logistykę i mamy jasność.

Ja robię piecokominek w wersji minimum (na gotowo bez tynku) za niewiele więcej niż to co Compiemu napisałem, chodzi o pryncypia i odniesienie się do faktów i argumentów, które tu padają.

Compi mógłby zrobić wydajny piecokominek za tą samą kwotę, którą wydał. Nie miał jednak (prawdopodobnie) wówczas ani takiej wiedzy, ani przekonania, wiec czepianie się jego kominka jest bez sensu.
Dzięki ze to zauważyłeś. Tak samo dzisiaj w stawianiu piecokominków jestem całkowitym ignorantem, chociaż nauczycieli i wytwórców kafli ma pod bokiem. Macie na forum jednego mocnego opozycjonistę do wsadzania akumulacji zawsze i wszędzie. Zadawał pytania co z przegrzewaniem domu w okresach przejściowych. Wietrzenie? Nie pytam żeby znowu wzniecać pożar na forum, ale jednak może być to minus. Od tamtych dyskusji minęło trochę czasu i technika w zakresie powietrznych PC poszła mocno do przodu. Kwoty jakie tu padają to czasami 30% całego systemu grzewczego z podłogówką i oszczędną PC. Dzisiaj będąc w takiej sytuacji w jakiej byłem w 2010 mocno bym się zastanawiał w co inwestować, tym bardziej że przed chwilą przeszły ustawy korzystne dla przeciętniaków w zakresie fotowoltaniki.

Koziol77
01-03-2015, 13:26
kominek może poskładać mi wykonawca domu. Ja mam kupić materiał. Tylko dopiero teraz jest mowa o tym, ze można za tą kasę zrobić dobry kominek. Sa gdzieś jakies instrukcje ??

miedziannik
01-03-2015, 13:32
compi,przeciż piszę,że masz rację i nie mam nic więcej do pisania na temat twojego ogrzewania,jeśli jesteś zadowolony z twojego ogrzewania,życzę dużo zdrowia.
Piotrze jeśli twoje przekonania są inne co do promieniownia to twoja sprawa,podaję ci żródła wiarygodne,nie to co chce branża ogrzewnictwa wcisnąć klientom na siłę,szkoda że compi nie kuma deutsch,tu w prosty sposób opisana różnica pomiędzy konwekcja a promieniowaniem,co chyba wiesz http://www.thermopower.de/fileadmin/PDF/Unterschied_Strahlung-Konvektion.pdf
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
01-03-2015, 13:35
Dzięki ze to zauważyłeś. Tak samo dzisiaj w stawianiu piecokominków jestem całkowitym ignorantem, chociaż nauczycieli i wytwórców kafli ma pod bokiem. Macie na forum jednego mocnego opozycjonistę do wsadzania akumulacji zawsze i wszędzie. Zadawał pytania co z przegrzewaniem domu w okresach przejściowych. Wietrzenie? Nie pytam żeby znowu wzniecać pożar na forum, ale jednak może być to minus. Od tamtych dyskusji minęło trochę czasu i technika w zakresie powietrznych PC poszła mocno do przodu. Kwoty jakie tu padają to czasami 30% całego systemu grzewczego z podłogówką i oszczędną PC. Dzisiaj będąc w takiej sytuacji w jakiej byłem w 2010 mocno bym się zastanawiał w co inwestować, tym bardziej że przed chwilą przeszły ustawy korzystne dla przeciętniaków w zakresie fotowoltaniki.

Zawsze byliśmy w opozycji do siebie, ale potrafimy dyskutować. Widziałeś kiedyś by wspomniany przez Ciebie forumowicz, poddawał jeieś swoje spostrzeżenia pod dyskusję? Lub z kimś potrafił dyskutować?

Ja też nie jestem zwolennikiem wsadzania akumulacji wszędzie i za wszelka cenę. Piec Bogusława czy Kuzniecowa w naszym przeciętnym klimacie to nonsens. Ale problem przegrzewania dotyczy wszystkich urzadzen grzewczych, jeśli kleci je ktoś nieświadomy, a obsługą zajmuje się jego uczeń...

Kominki Piotr Batura
01-03-2015, 13:37
kominek może poskładać mi wykonawca domu. Ja mam kupić materiał. Tylko dopiero teraz jest mowa o tym, ze można za tą kasę zrobić dobry kominek. Sa gdzieś jakies instrukcje ??

:D SĄ!

Na tym forum najwięcej. Głównie dotyczą informacji by murarz ograniczył się do murarki, a hydraulik do rurek...Kominek sam, może zbudować tylko pasjonat. Ten nie zadaje naiwnych pytań...

compi
01-03-2015, 13:46
Zawsze byliśmy w opozycji do siebie, ale potrafimy dyskutować. Widziałeś kiedyś by wspomniany przez Ciebie forumowicz, poddawał jeieś swoje spostrzeżenia pod dyskusję? Lub z kimś potrafił dyskutować?

Ja też nie jestem zwolennikiem wsadzania akumulacji wszędzie i za wszelka cenę. Piec Bogusława czy Kuzniecowa w naszym przeciętnym klimacie to nonsens. Ale problem przegrzewania dotyczy wszystkich urzadzen grzewczych, jeśli kleci je ktoś nieświadomy, a obsługą zajmuje się jego uczeń...
Wg mnie pozbycie się nadmiaru energii z akumulacji jest bardziej kłopotliwe od prostej czynności niepodrzucania do paleniska z lekką zabudową. Ale to już szczegół. Jestem ciekaw jak zakończy się składanie akumulacji za 10-12 tysięcy u Kozła. Jeśli wszystko pójdzie z planem to będą się wam należały duże podziękowania.

Koziol77
01-03-2015, 14:10
Czekam na jakies propozycje. Nie potrzeby mi LEKSUSOWY kominek, czy Piec.

ktototaki
01-03-2015, 15:11
kominek może poskładać mi wykonawca domu. Ja mam kupić materiał. Tylko dopiero teraz jest mowa o tym, ze można za tą kasę zrobić dobry kominek. Sa gdzieś jakies instrukcje ??

gotowca nikt Ci na tacy nie poda.... niestety

Koziol77
01-03-2015, 15:57
Gotowca nie chce Ale jakieś propozycje są mile widziane.

romole
01-03-2015, 16:09
Romole,wszystko się zgadza,ale ostatnie zdanie nie całkiem.Powietrze szybko rozprowadza ciepło,jednak jest to doskonały izolator i potrzeba sporo energii żeby go nagrzać a rozprowadzając go w tak wariackim tempie jak kolega z wymuszonym DGP,oczywiste jest że masa kurzu jest wałkowana przez całą chatę.

Moja ostatnia uwaga - co by nie śmiecić akademickimi wywodami:bash: - do powietrza:
- jesteś ofiarą jedyniesłusznejopcji i nic Cię nie przekona do innych systemów,
- grzanie podczerwienią jest znane w dziale Kominki:p,
- jest jednak na tyle niewystarczające do ogrzania całego domostwa, że trzeba je pogonić...
- wcale nie trzeba dużo energii, żeby go nagrzać. Ma jedynie niewielką pojemność cieplną (np. w stosunku do wody) i dlatego objętościowo trzeba go użyć więcej, by tą samą ilość ciepła przetransportować.

miedziannik
01-03-2015, 17:49
Romole,przyjąłem na klatę ;),twoja widza na temat ogrzewania IR jest nieskończona.Jak będziesz miał kiedyś 2 systemy to możesz porównać.Na koniec żebyś w końcu pojął,mam ogrzewanie IR,a kominek rozpalam na weekend i w mrozy,ale nie z oszczędności,bo raczej większej u mnie nie ma, tylko z przyjemności :bye:

Koziol77
01-03-2015, 19:04
ja pierdzielę tutaj nie ma ni ładu ni składu. człowiek prosi o porade ci się wadzą. Ten swoje, tamten o kozie , ten o wozie, matko co za burdel. Naprawde sporo na FM czytałem, pisałem i zawsze coś mądrego się dowiedziałem. tutaj jak nic nie wiedziałem tak wiem mniej. Dzięki wielkie!!:confused:

Zdun Darek B
01-03-2015, 19:05
kominek może poskładać mi wykonawca domu.

Ja mam kupić materiał.

Sa gdzieś jakies instrukcje ??


NORMALNIE jak odpowiedzialny wykonawca przyjmuje zlecenie to wie jak wykonać prace której się podejmuje .

Remiks
01-03-2015, 19:11
ja pierdzielę tutaj nie ma ni ładu ni składu. człowiek prosi o porade ci się wadzą. Ten swoje, tamten o kozie , ten o wozie, matko co za burdel. Naprawde sporo na FM czytałem, pisałem i zawsze coś mądrego się dowiedziałem. tutaj jak nic nie wiedziałem tak wiem mniej. Dzięki wielkie!!:confused:

A Batura ostrzegał :wiggle:

compi
01-03-2015, 19:28
W tym dziale nielicznym udało się wyciągnąć komplet informacji. I jestem w stanie zrozumieć branżystów płacących za swój profil, ale tych jadących na wyrozumiałości adminów i próbujących zaistnieć z rozpędu to należałoby poprosić o wyjaśnienie co tu robią? Pilnują potknięć konkurencji czy uczą się jak teraz Kozioł?

Remiks
01-03-2015, 19:57
W tym dziale nielicznym udało się wyciągnąć komplet informacji. I jestem w stanie zrozumieć branżystów płacących za swój profil, ale tych jadących na wyrozumiałości adminów i próbujących zaistnieć z rozpędu to należałoby poprosić o wyjaśnienie co tu robią? Pilnują potknięć konkurencji czy uczą się jak teraz Kozioł?
Chyba niezupełnie tak jest, dzięki dzielącym się swoją wiedzą na tym forum zbudowałem swój piecokominek baz zadania jednego pytania, tak jest to możliwe . Aby wyciągnąć jakieś informacje trzeba wiedzieć o co się pyta a mało pytających wię.

compi
01-03-2015, 22:26
Chyba niezupełnie tak jest, dzięki dzielącym się swoją wiedzą na tym forum zbudowałem swój piecokominek baz zadania jednego pytania, tak jest to możliwe . Aby wyciągnąć jakieś informacje trzeba wiedzieć o co się pyta a mało pytających wię.
Nic tylko gratulować. Możesz teraz pomóc innym.

Wojtek_796
01-03-2015, 22:38
W tym dziale nielicznym udało się wyciągnąć komplet informacji. I jestem w stanie zrozumieć branżystów płacących za swój profil, ale tych jadących na wyrozumiałości adminów i próbujących zaistnieć z rozpędu to należałoby poprosić o wyjaśnienie co tu robią? Pilnują potknięć konkurencji czy uczą się jak teraz Kozioł?

Mógłbyś przybliżyć o kogo Ci chodzi.
W ogóle to marudzisz i marudzisz. Zadałbyś w końcu jakieś pytanie (niezawierające odpowiedzi).

compi
01-03-2015, 22:51
Mógłbyś przybliżyć o kogo Ci chodzi.
W ogóle to marudzisz i marudzisz. Zadałbyś w końcu jakieś pytanie (niezawierające odpowiedzi).
Pytania zadawał Kozioł. Możesz mu pomóc jako stary forumowy branżysta.

Remiks
01-03-2015, 22:51
Nic tylko gratulować. Możesz teraz pomóc innym.

Hmm, chętnie ale podstawowym pytaniem nie jest jak pomóc, tylko jak nie zaszkodzić i całe szczęście większość fachowców tutaj to rozumie. Takie mam wrażenie a może się mylę ;-)))

Wojtek_796
01-03-2015, 23:04
Pytania zadawał Kozioł. Możesz mu pomóc jako stary forumowy branżysta.

O! ktoś mnie pierwszy raz nazwał branżystą. Dokładam zatem i to do kolekcji tytułów, które tu już otrzymałem (osioł, oszust, ignorant, kaznodzieja hipochondryk).
Jakby więc kolega Kozioł był tak dobry i powtórzył, bo zginęło gdzieś w gąszczu ciekawych i rzeczowych wypowiedzi.

Remiks
01-03-2015, 23:18
O! ktoś mnie pierwszy raz nazwał branżystą. Dokładam zatem i to do kolekcji tytułów, które tu już otrzymałem (osioł, oszust, ignorant, kaznodzieja hipochondryk).
Jakby więc kolega Kozioł był tak dobry i powtórzył, bo zginęło gdzieś w gąszczu ciekawych i rzeczowych wypowiedzi.

Wojtek jak Cię zwał tak Cię zwał, jesteś jednym z pierwszych pomocnych na mojej liście ;))))

compi
01-03-2015, 23:18
O! ktoś mnie pierwszy raz nazwał branżystą. Dokładam zatem i to do kolekcji tytułów, które tu już otrzymałem (osioł, oszust, ignorant, kaznodzieja hipochondryk).
Jakby więc kolega Kozioł był tak dobry i powtórzył, bo zginęło gdzieś w gąszczu ciekawych i rzeczowych wypowiedzi.
W przeciwieństwie do tych mających cię obrazić inwektyw, ta nie powinna ci przeszkadzać. Ani nie obraża, ani nie jest daleka od prawdy. Masz tak dużą wiedzę, że na pewno poradzisz sobie. Oczywiście jeśli zechcesz.

Koziol77
02-03-2015, 09:52
306022

Witam, taki mam parter, niewielki domek szkieletowy, sam już nie wiem co tu zastosować. Kominek z DGP, bez DGP, piec akumulacyjny wolnostojący, kominek akumulacyjny. Dom dobrze docieplony, lubimy palić w kominku ale nie chcemy sauny w salonie. Będzie raczej rekuperacja. Może ktoś mnie uświadomi bo zaraz zaczynam a dalej nic nie wiem. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Ponawiam pytanie jak prosiłeś

Koziol77
02-03-2015, 09:54
306023

Tak wygląda piętro, są małe zmiany ale mało istotne, troszkę się powierzchnia zmieniła na plus. Proszą doradźcie coś. :(


Pięterko, zmienił się kierunek biegu schodów

janusz_21
02-03-2015, 10:43
O! ktoś mnie pierwszy raz nazwał branżystą. Dokładam zatem i to do kolekcji tytułów, które tu już otrzymałem (osioł, oszust, ignorant, kaznodzieja hipochondryk).
Jakby więc kolega Kozioł był tak dobry i powtórzył, bo zginęło gdzieś w gąszczu ciekawych i rzeczowych wypowiedzi.
Ja bym dodał -pozytywnie zakręcony ceramik
@ Koziol77
Zapytaj kilku fachowców konkretnie o koszty różnych rozwiązań, porównaj, doczytaj co piszą ludzie, którzy etap wyboru mają za sobą, słuchaj fachowców i wybierz najlepszą opcję dla Twojej chałupy. Ja doradzałbym piecyk, kominek kumulacyjny, jak już pisałem DPG na pewno nie.

miedziannik
02-03-2015, 12:40
Witam.
Koziol77,w przypadku domu szkieletowego sprawa się komplikuje=brak masy.Żebyś mnie źle nie zrozumiał,nie jestem zdunem,nie mam firmy,jestem osobą prywatną,neutralną.Żeby w twoim domu było długo ciepło po wygaśnięciu ognia w kominku,powinien to być kominek akumulacyjny,DGP,szybko nagrzeje,ale i szybko spadnie temp.,ponieważ twoje ściany nie mają dużej akumulacji ciepła.Ta zaś jest tym większa im większa będzie masa.Jak coś pomyliłem koledzy poprawią.
Pozdrawiam.

Koziol77
02-03-2015, 13:19
Ok. to teraz prośba. Czy wkłąd Nadia 10 kw i 5 krążków akumulacyjnych + 1 rura grawitacyjnie na piętro ma sens. Czy budować piec przez zduna ? Zaznaczę, że lubimy widok ognia, czyli nie chcemy po 1 - 1,5 h kończyć palenie bo rozsadzi piec.

Forest-Natura
02-03-2015, 13:41
Witam.
13 - 17 tys.
Tyle wyniesie Cię kominek z materiałów szamotowych, wykonany na palenisku i nasadzie o których wspomniałeś. W podwójnym "płaszczu" i z podwójną szybą w Nadii. Dopiero wtedy ma sens robienie czegoś takiego, a i samo palenisko oraz całość układu potrafi pokazać wiele i odwdzięczyć się piękną pracą przez długi czas przyszłego użytkowania.
Czy zatrudnić do tego kogoś, kto się na tym zna, czy przypadkowych ludzi, pierwszy raz widzących to o czym piszemy, po których wpakowane pieniądze można uznać często za wyrzucone w błoto - to już Twoja rzecz.
Poniżej dwie realizacje (jedna jako projekt) na tym o czym piszę. Jedna z dodatkową oblicówką z betonu architektonicznego, druga nieco bardziej rozbudowana.
Obydwie na palenisku Nadia 10 z podwójną szybą, nasadą w postaci krążków żeliwnych i w dwupłaszczowej zabudowie ciepłej. Obydwie realizacje wyposażone w DGP wymuszone.
307025307027
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
02-03-2015, 13:43
Wygląda na to, ze wstępne pieszczoty mamy za sobą. Zaczynasz zadawać pytania na temat.

Nadia i krążki to złe połączenie. To znaczy według producenta i wyznawców tej religii, może nie...;)

Poczytaj na moim blogu "Zaklęte krążki" i "Moda na kumulację"....

Forest-Natura
02-03-2015, 13:49
Witam.

Nadia i krążki to złe połączenie
Jestem całkowicie innego zdania, które mogę poprzeć konkretami - już zrealizowanymi kominkami i wykonanymi na nich pomiarami :yes:.
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
02-03-2015, 14:12
Witam.

Jestem całkowicie innego zdania, które mogę poprzeć konkretami - już zrealizowanymi kominkami i wykonanymi na nich pomiarami :yes:.
Pozdrawiam.

Nie widziałem Twojego wpisu, wklejając swój...Z pewnością sporządziłbym go inaczej, by nie nadepnąć na odcisk handlarzowi kratek.

Twoje dowody przeciwko moim :D Nie, nie będzie szopki na forum. Opinia pozostaje...Kratki nie mają na razie nic, co by się nadawało do akumulacji. Oczywiście dla Kozła ten zestaw pseudo kominka akumulacyjnego jest, być może, szczytem marzeń. Nie wykluczam, że będzie, być może, nawet zadowolony. Szczególnie, że porównanie naszych opinii będzie mu obce

A Nadia to bardzo fajny wkład kominkowy. Najlepszy jaki do tej pory wyprodukowano w tej firmie...

http://blog.kominki-batura.pl/szkolenie-po-budmie-i/

Forest-Natura
02-03-2015, 14:25
Witam.
Piotr ... nasze zdania są w tym temacie zbieżne ...
Nadia 10 z zestawem krążków żeliwnych czy też Nadia 8 z zestawem krążków ceramicznych, nie będą typowymi układami akumulacyjnymi, ważącymi nie wiadomo ile -set kilogramów.
Ale jest to doskonałe połączenie gwarantujące prawidłową temperaturę na wejściu do komina i pełne wykorzystanie możliwości tych palenisk.
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
02-03-2015, 15:07
Można się ostatecznie zgodzić...Wykasuj "doskonałe" i przestanę się czepiać...

Koziol77
02-03-2015, 15:08
Witam.

Jestem całkowicie innego zdania, które mogę poprzeć konkretami - już zrealizowanymi kominkami i wykonanymi na nich pomiarami :yes:.
Pozdrawiam.

Dwupłaszczowa zabudowa - hmm szukam i nic nie znalazłem na ten temat. Czyli Forest powiadasz, że akumulacja i DGP ?? Poczytam chętnie o tej zabudowie tylko gdzie. Wykończenie to już inna sprawa. Ten projekt jest b, ładny. Forest, robisz projekt z rozpiską jak i co ??? Oczywiście odpłatnie !!!!

Forest-Natura
02-03-2015, 15:29
Witam.
Nie poczytasz o tym nigdzie, bo są to już kwestie wykonawcze, które stosuje kilka zaledwie firm w naszym kraju.
Jak chcesz to mogę Ci poopowiadać o nich i pokazać konkretne przykłady z dokumentacji fotograficznej.
Ale nie myl akumulacji z wykonaniem kominka w technologii "ciepłej" zabudowy. Bo za kwotę o jakiej wspominasz od początku, nie masz co o tym nawet myśleć.
Pozdrawiam.

Koziol77
02-03-2015, 15:46
Same kręgi powiadacie nie mają sensu ??? Co z tym DGP jeśli nawet będzie to akumulacja jak pisze Forest. Jak zakończyć temat , jeśli będzie ten wkład+ kręgi- dawać na górę to 1 rurę czy nie, czy to w ogóle ma sens? !!

janusz_21
02-03-2015, 16:25
Może ja się czegoś douczę!
Czy ja dobrze rozumuję albo ze mnie tłuk. Chodzi o kręgi kumulacyjne, w pierwszej fazie grzania odbiorą dużo ciepła z rury spalinowej i obudowy wkładu. Potem ich temp się ustabilizuje i im dalej tym gorzej i będą (kręgi) podbijać temperaturę spalin? Tylko proszę bez bicia, mam prawo się nie znać.

Zdun Darek B
02-03-2015, 17:14
Poczytaj sobie o systemie akumulacji ciepła Romotop Mammoth lub przyjedź na nasza ekspozycje zobaczyć go z bliska .

Forest-Natura
02-03-2015, 17:26
Witam.
W instalacjach mieszanych, gdzie jest konwekcja, krążki "odbierają" spalinom tę część energii, która bezpowrotnie poszła by "z dymem" i oddają ją na bieżąco do układu grzewczego. Nie ma tam mowy o zjawisku które opisujesz.
W typowych ukłądach akumulacyjnych, krażki stosuje się zawsze w powiazaniu z doborem odpowiedniego do nich paleniska i całego pieca. A dedykowane są przede wszystkim do palenisk małych, i pieców (kominków) niedużych gabarytów, z reguły w kształcie klocka, lub pieców okrągłych. W powoiązaniu z automatyką. lub wprawną ręczną obsługą, także nie tracą nic z tego czym się wcześniej naładują.
Natomiast włożenie krążków na palenicho gdzie wkłada się na raz 10 i więcej kg drewna jest porażką ... skutkującą po pierwsze destrukcją masy akumulacyjnej w ich postaci i właśnie stratami energii w miejsce uzyskania grzewczej korzyści.
Należało by jeszce rozróżnić materiał - ceramikę i żeliwo, używane na krążki. Pierwszy potrafi zakumulować dużo więcej, ale też i dużo dłużej tę energię trzymać. Żeliwo sporo szybciej oddaje ciepło.
Kiedyś bardzo psioczyliśmy z Piotrem na sam pomysł zrobienia krążków z żeliwa. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że to dobry pomysł ... tylko przez długi czas nie było właśnie naprawdę odpowiednich palenisk do tego produktu.
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
02-03-2015, 17:47
Dwupłaszczowa zabudowa - hmm szukam i nic nie znalazłem na ten temat. Czyli Forest powiadasz, że akumulacja i DGP ?? Poczytam chętnie o tej zabudowie tylko gdzie. Wykończenie to już inna sprawa. Ten projekt jest b, ładny. Forest, robisz projekt z rozpiską jak i co ??? Oczywiście odpłatnie !!!!

Nigdzie nie poczytasz...:D
http://blog.kominki-batura.pl/piecokominek/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fpiecokominek%2F)
http://blog.kominki-batura.pl/piecokominek-czesc-ii/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fpiecokominek-czesc-ii%2F)
http://blog.kominki-batura.pl/piecokominek-czesc-iii-2/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fpiecokominek-czesc-iii-2%2F)

Forest-Natura
02-03-2015, 17:48
Witam.
Myślę że Kozłowi chyba jednak nie o to chodziło ...
Pozdrawiam.

Wojtek_796
02-03-2015, 17:49
Witam!

Koziol77. To, co opisałeś w temacie swojego domu (niska bezwładność, zwartość, dobre ocieplenie) i to, że lubisz palić, prowadzi tylko do jednej odpowiedzi: jak napisali koledzy - musisz sobie sprawić piec kominkowy.
Krótko i zmykam, bo rzeczywiście to nie wątek do takich dyskusji.

Pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
02-03-2015, 17:54
Witam.
Myślę że Kozłowi chyba jednak nie o to chodziło ...
Pozdrawiam.

Jasne...mamut albo krążki żeliwne +DGP. Przykro słuchać z ust fachmanów wkręconych w programy sprzedaży "jak najwięcej"...

Forest-Natura
02-03-2015, 18:07
Witam.
Nie widzę żadnego zwiazku ...
Przedstawiłem rozwiązania, które jako jedyne mogą pogodzić chciejstwo z liczbą złotówek jakie ma do dyspozycji (piecyk lub kominek ciepły z konwekcją).
Wybuduj Kozłowi "akumulację" za dychu i wtedy będziesz mógł w ten sposób pisać.
Pozdrawiam.

Kominki Piotr Batura
02-03-2015, 18:22
Witam.
13 - 17 tys.
Tyle wyniesie Cię kominek z materiałów szamotowych, wykonany na palenisku i nasadzie o których wspomniałeś. W podwójnym "płaszczu" i z podwójną szybą w Nadii. Dopiero wtedy ma sens robienie czegoś takiego, a i samo palenisko oraz całość układu potrafi pokazać wiele i odwdzięczyć się piękną pracą przez długi czas przyszłego użytkowania.
Czy zatrudnić do tego kogoś, kto się na tym zna, czy przypadkowych ludzi, pierwszy raz widzących to o czym piszemy, po których wpakowane pieniądze można uznać często za wyrzucone w błoto - to już Twoja rzecz.
Poniżej dwie realizacje (jedna jako projekt) na tym o czym piszę. Jedna z dodatkową oblicówką z betonu architektonicznego, druga nieco bardziej rozbudowana.
Obydwie na palenisku Nadia 10 z podwójną szybą, nasadą w postaci krążków żeliwnych i w dwupłaszczowej zabudowie ciepłej. Obydwie realizacje wyposażone w DGP wymuszone.
307025307027
Pozdrawiam.

O tą "dychu" Ci chodziło?:p

lecho*ski
02-03-2015, 23:40
Dwupłaszczowa zabudowa - hmm szukam i nic nie znalazłem na ten temat. Czyli Forest powiadasz, że akumulacja i DGP ?? Poczytam chętnie o tej zabudowie tylko gdzie. Wykończenie to już inna sprawa. Ten projekt jest b, ładny. Forest, robisz projekt z rozpiską jak i co ??? Oczywiście odpłatnie !!!!
Tez zachodze w glowe co to takiego ta dwuplaszczowa zabudowa, nazwa w kazdym razie chwyta.

To co przychodzi na mysl, to masa szamotowa wokol paleniska, ktora zbiera nadmiar ciepla(zeby pozniej oddac) i odgradza od nadmiernego przegrzewania tzw. zimna zabudowe zewnetrzna z plyty krzemowej,
do ktorej wowczas mozna dokleic wszystko co klient sobie zyczy i nie musi miec kafli ani bawarsko-podlaskiego pieca.
Trafilem?

Zdun Darek B
03-03-2015, 10:57
10 000,- zł i koniec tematu ..

Koziol77
03-03-2015, 14:45
10 000,- zł i koniec tematu ..

Nie kumam, o co Ci chodzi , bedzie wkład akumulacja nasadzana. Czy robic do tego rozprowadzenie grawitacyjne na piętro czy nie.


Z innej beczki to wirusa masz na stronie.!!!!!!!!!!!!!!

Zdun Darek B
03-03-2015, 16:51
To niedobrze.. ale dzięki za info .

Koziol77
03-03-2015, 16:55
O co Ci chodziło można wiedzieć??

janusz_21
05-03-2015, 07:40
Chyba zmęczyłeś grono fachurów na forum! Jasno wynika z ich wypowiedzi a ja się przyłączam - nie da się przy tej kasie zrobić niczego co by miało sens w tej chałupie. Masz szczęście, że otrzymałeś tyle odpowiedzi na swoje zapytania. Możesz zrobić namiastkę i w efekcie końcowym będziesz niezadowolony i dojdziesz do tego takiego wniosku jak kiedyś doszedłem, wyrzucisz " te dychu" w błoto. Na Twoim miejscu ( już ktoś to sugerował) na początek wstawiłbym przyzwoitej jakości kozę, zebrał kasę i wtedy.....?

Agnieszka i Michał
16-03-2015, 21:01
Pomiędzy poważnymi dyskusjami o akumulacji ciepła, jego dystrybucji, kosztach, wykonaniu, etc. przedstawiam nasz autorski pomysł na kącik z kominkiem. Jeszcze nie skończony w 100% ale jesteśmy mega zadowoleni z efektów. Wkład tani typu kratki oliwia. Zwykła komora z ciepłym powietrzem, wyrzut grawitacyjny do salonu oraz pokoju na poddaszu. Izolacja z wełny, obudowa g-k. Projekt i wykonanie własne. Najważniejszy efekt czyli widok ognia i ciepło emitowane przez wkład zostały osiągnięte. Dla nas kominek ma być elementem dekoracji wnętrza i okazjonalnego wygrzewania się przy nim z kubkiem kakao w ręku. I taka rolę ten zestaw spełnia znakomicie. Koszt finalny to około 5500-6000 pln.
309038
309039
309041
309040
309042

Zdun Darek B
16-03-2015, 21:07
Piękna wizja ognia..

ktototaki
16-03-2015, 21:17
Piękna wizja ognia..

przestań się czepiać szczegółów, przecież napisali, że kominek rekreacyjny i palony do 2 razy w miesiącu. Ja bym się przejął powierzchniami kratek bo wyglądają na zbyt małe.

Remiks
16-03-2015, 21:24
Troszkę drogo wyszło jak na własne wykonanie ale skoro właściciele zadowoleni.

Agnieszka i Michał
16-03-2015, 22:23
Piękna wizja ognia..

Dla niektórych ogień to sposób na relaks, dla innych to tylko sposób na zarobek...

toomyem
16-03-2015, 22:32
Chodziło chyba o to, że nie za bardzo widać ogień przez tak mocno zakopconą szybę... :)

ktototaki
16-03-2015, 22:46
Chodziło chyba o to, że nie za bardzo widać ogień przez tak mocno zakopconą szybę... :)

Darkowi raczej chodziło o konstrukcję przez którą szybka szybciej się brudzi. Wypowiedź była raczej ironiczna. ;)

lecho*ski
17-03-2015, 00:24
Bardzo fajnie wykonane ,calkiem proporcjonalnie. Krateczki tylko na oko faktycznie przymale.

Pomiędzy poważnymi dyskusjami o akumulacji ciepła, jego dystrybucji, kosztach, wykonaniu, etc. przedstawiam nasz autorski pomysł na kącik z kominkiem. Jeszcze nie skończony w 100% ale jesteśmy mega zadowoleni z efektów. Wkład tani typu kratki oliwia. Zwykła komora z ciepłym powietrzem, wyrzut grawitacyjny do salonu oraz pokoju na poddaszu. Izolacja z wełny, obudowa g-k. Projekt i wykonanie własne. Najważniejszy efekt czyli widok ognia i ciepło emitowane przez wkład zostały osiągnięte. Dla nas kominek ma być elementem dekoracji wnętrza i okazjonalnego wygrzewania się przy nim z kubkiem kakao w ręku. I taka rolę ten zestaw spełnia znakomicie. Koszt finalny to około 5500-6000 pln.
309038
309039
309041
309040
309042

Forest-Natura
17-03-2015, 08:14
Witam.
Dolne tak ze 3 razy a górne ze 2 razy za małe ...:rolleyes:
Ale fakt - kompozycyjnie bardzo przyjemne.

Agnieszka i Michał ... zamiast dwoch osobnych kratek na frontach zabudowy, powinniście użyć dwoch narożnych (i to o wysokości 9 cm) i na dole jednej - także narożnej. Suma ich przekrojów zapeniła by Wam dopiero odpowiednie wartości przepływu powietrza, wpływającą w dużej mierze na brudzenie się sufitu przed kominkiem.
Pozdrawiam.

bohusz
17-03-2015, 08:18
Pomiędzy poważnymi dyskusjami o akumulacji ciepła, jego dystrybucji, kosztach, wykonaniu, etc. przedstawiam nasz autorski pomysł na kącik z kominkiem. Jeszcze nie skończony w 100% ale jesteśmy mega zadowoleni z efektów. Wkład tani typu kratki oliwia. Zwykła komora z ciepłym powietrzem, wyrzut grawitacyjny do salonu oraz pokoju na poddaszu. Izolacja z wełny, obudowa g-k. Projekt i wykonanie własne. Najważniejszy efekt czyli widok ognia i ciepło emitowane przez wkład zostały osiągnięte. Dla nas kominek ma być elementem dekoracji wnętrza i okazjonalnego wygrzewania się przy nim z kubkiem kakao w ręku. I taka rolę ten zestaw spełnia znakomicie. Koszt finalny to około 5500-6000 pln.
309038
309039
309041
309040
309042

Z tego co widzę to kicha techniczna... kratki za małe, a przecież zabudowa z wełny i kartonu + gips.
No i umiejętności palacza mierne, bo szybka totalnie zakopcona.
Wygląd zewnętrzny i oprawa kosmetyczna - standard.

szarobiały
17-03-2015, 16:11
Witam. Mam problem z obudową kominka i proszę o podpowiedź jak rozwiązuje się podobne sprawy.
7 marca zamontowano mi obudowę narożnego kominka z kamienia Via Lactea #2. Zauważyłam zasmarowane jakąś mazią pęknięcie. Odpowiedziano mi, że to skaza kamienia i po przepolerowaniu będzie niewidoczna. Niestety polerowanie jedno, potem drugie nic nie dało. Ciągle widać pęknięcie w centralnym miejscu kominka (nad rogiem drzwiczek). Okłamano mnie, bo nie była to żadna skaza, a przełamanie kamienia przy montażu. Moim zdaniem najuczciwsze rozwiązanie to wymiana uszkodzonej płyty. Trzeba było wyciąć nową i nie kleić połamanej.
Kilka dni temu poprosiłam o zmianę płyty frontowej, ale kamieniarz zignorował mój telefon. Ponieważ nie było odpowiedzi po sześciu dniach zadzwoniłam ponownie. Zaproponowano obniżkę ceny o 700 zł (przy kwocie 5200 zł). Moim zdaniem śmieszne. W końcu kwota spadła na 4 tys. Mam ultimatum, albo płacę te cztery tysiące, albo zabierają mi obudowę i zwracają zaliczkę. Taka kwota za pęknietą obudowę to dużo. Spotkaliście się z podobnymi sytuacjami? Jak je rozwiązano?
Może to forum nie jest właściwe na taki wpis, ale skoro dotyczy kominków to dobrze byłoby i w opisanym temacie mieć jakąś orientację. Pozdrawiam.

309280

Forest-Natura
17-03-2015, 16:16
Witam.
Nieładnie ze strony wykonawcy że próbował Ci przemycić kiszkę.
Ale sytuacja jest jasna i klarowna - albo akceptujesz tę wadę i płącisz za kominek 1200 zł mniej. I nie masz pretensji do wykonawcy.
Albo nie płacisz nic i pozbywasz się kłopotu a wykonawca zabiera od Ciebie wszystkie "zabawki" i doprowadza do stanu zastanego.
Cóż więcej w tym temacie mozna powiedzieć ... ?
Pozdrawiam.

szarobiały
17-03-2015, 16:24
Wolałabym zapłacić kwotę mniejszą. Mam na budowie brygadę od wykończeniówki i czas mnie trochę goni, a tu znowu szukanie kamieniarza itd.
Dziękuję za radę, muszę pomyśleć.
Skoro kamieniarz stawia mi warunki ja chyba mogę postawić swoje. Zostawia mi kominek w takim stanie i płacę tylko za materiały ( mniejwięcej tyle co zaliczka)

ktototaki
17-03-2015, 16:49
Wolałabym zapłacić kwotę mniejszą. Mam na budowie brygadę od wykończeniówki i czas mnie trochę goni, a tu znowu szukanie kamieniarza itd.
Dziękuję za radę, muszę pomyśleć.
Skoro kamieniarz stawia mi warunki ja chyba mogę postawić swoje. Zostawia mi kominek w takim stanie i płacę tylko za materiały ( mniejwięcej tyle co zaliczka)

On nie stawia Ci warunków tylko zgodnie z prawem postępuje - zaproponował dość znaczne obniżenie kosztów. Skoro produkt posiada wadę to możesz żądać albo wymiany, albo obniżenia kosztów albo zwrotu gotówki. Jeżeli sądzisz że i tak chce za dużo to bierz pieniądze i szukaj od nowa.

PS.
Masz szczęście że trafiłaś na uczciwego wykonawcę który się nie miga od zwrotów.

szarobiały
17-03-2015, 16:59
Gdybym trafiła na uczciwego wykonawcę to nie montowałby mi pękniętego kamienia. Chyba, że tak robi się zawsze, że to norma w tej branży. Najchętniej poszłabym na wymianę płyty frontowej i to zaproponowałam. Niestety nie chcą tego zrobić, za duże ryzyko. Kamień pękł przy klejeniu i w tym momencie trzeba było reagować, w porę. Ludzie, którzy pracują w tej branży są profesjonalistami i tłumaczenie mi, że po przepolerowaniu "skazy" nie będzie śladu było kłamstwem. Gdzie tu uczciwość wykonawcy ?

lecho*ski
17-03-2015, 17:08
przejedź się na skład kamienia, pooglądaj płyty, marmurowe szczególnie,
zobaczysz ich strukturę i naturalne łączenia, oraz sztuczne łączenia w kamieniołomie przed pocięciem na paski,
oraz zaprawki szpachlowe z kamieniołomu po pocięciu.
to tylko kamień, a nie gres polerowany. może propozycja sprzedawcy jest uczciwa.
swoją drogą 5200 za sam kamień zapłaciłeś, czy za wszystko, bo to jakby diametralna różnica ?

szarobiały
17-03-2015, 17:16
Taka kwota jest za kamień i jego przyklejenie. Kominek ustawiła i obudowała płytą profesjonalna firma.

szarobiały
17-03-2015, 18:21
Jeszcze jedno pytanie do profesjonalistów. Jeśli zdecyduję się na demontaż kamiennej obudowy w jakim stanie pozostanie mi płyta krzemianowo-wapniowa, która okala wkład kominkowy? Czy nie zostanie zniszczona ?

Forest-Natura
17-03-2015, 19:51
Witam.
No ... jak zapowiesz temu co kleił kamień że będzie stawiał cały kominek jak ją uszkodzi ... to masz jakieś szanse są że cała będzie ...
I tutaj trochę pofilozofować by trzeba w temacie "porządnych firm" wykonujących tylko częściowo kominek, tudzież o odpowiedzialności jednoosobowej (jednofirmowej) jaką powinna być obarczona taka instalacja.
Im więcej osób macza paluchy w kominku, w instalacji wodnej, w elektryce, tym większe prawdopodobieństwo przedobrzenia ... przepraszam - spartolenia ...
Jak ktoś będzie czytał przygodę Szarobiałego to dwa razy się zastanowi nad "porządną firmą kominkową" robiącą tak naprawdę pół roboty ... w dodatku najczęściej łatwiejszej ...
Pozdrawiam.

szarobiały
17-03-2015, 20:56
Moja firma stawiająca obudowę kominka jest porządna i współpracuje z kamieniarzem, który robił moją obudowę. W naszym wypadku mieliśmy plany na jeszcze inne kamieniarskie prace i dlatego rozliczamy się z kamieniarzem oddzielnie. Gdybyśmy z firmą kominkową rozliczali się za całą pracę przy kominku to i tak podwykonawcą byłby ten sam kamieniarz. Pozdrawiam.

Jeżeli podpisalibyśmy umowę na całość z firmą kominkową, to ona musiałby ponosić koszty sp....roboty kamieniarza. Najlepiej, żeby każdy odpowiadał za swoje błędy.

Forest-Natura
17-03-2015, 21:19
Witam.
Tak ... ale nie miał byś teraz dylematu pod tytułem: co będzie jak kamieniarz uszkodzi całą konstrukcję kominka podczas jego demontażu ...
Sprawa jet prosta, stawiam Ci kominek wraz z kominem - to ja jestem opdowiedzialny za komin, łącznie z jego obróbką dekarską wykonaną przez mojego podwykonawcę dekarza - nawet jeżeli ten sam dekarz kładł by Ci cały dach...
Robię Cie kominek z kamieniem za "ileśtamkilknascietysięcy" zł - wykonuję go w całości pomimo tego że ten sam kamieniarz montował Ci parapety, kładł posdzkę i wykonywał schody ... Bo w takim układzie ten sam kamieniarz jest w tym momencie moim podwykonawcą i pracuje dla mnie ...
Proste jak drut :rolleyes:
I tylko tak to działa w prawidłowy sposób.
Ty masz "posprzątane" ... ale ten wątek przeczyta być może pare setek innych inwestorów i zastanowi się nad tym ... :)
Pozdrawiam.

szarobiały
17-03-2015, 23:01
:bash: Dlaczego wcześniej o tym nie pomyślałam ?
Ale może warto było opowiedzieć moją historię, jak piszesz, dla dobra "przyszłych inwestorów"
Serdecznie dziękuję za wyjaśnienia.
Czytam dziś dwie skrajne opinie na temat moich problemów kominkowych. Jedną przedstawiają budujący swoje domy na blogach budowlanych, którzy też borykają się z najróżniejszymi fachowcami. Druga to zdanie wykonawców na tym forum. I cóż, jaki wniosek ?
"Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia" to chyba najwłaściwsze określenie.
A swoją drogą szkoda, że coraz mniej solidności, uczciwości, rzetelności. Byleby zrobić, zarobić i się nie narobić. A za błędy, które mogą się zdarzyć, niech płaci ktoś inny (absolutnie nie winowajca). Pozdrawiam

Mari_
18-03-2015, 08:29
Tak wyszlo u nas :-) kamien naturalny łupek grafitowy

http://zmniejszacz.pl/zdjecie/190/1284427_image-b70f5b27c5d74d86b1a91e184cf131779e7a98a9113d128891 bd7e53dae42f23-V.jpg
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/190/1284424_image-a548aedab7f245eee6d04eba1a65f298008279267f2531797f 00b587b1a31d80-V.jpg
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/190/1284426_image-e5fbcaf19f42ad9af4c84bbd708608df50a0d003957ba4f651 4c5c6c6eaa420d-V.jpg
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/190/1284495_image-5d1dfc3d7267e29512b4130a044d6d980a66c8128c8c97814e 8f147b71de6be5-V.jpg
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/190/1284428_image-8eca5a7684d206a903db16746377311012e5e3cecdd14d8333 1a0cbef9b8cd5b-V.jpg


Drodzy doświadczeni koledzy i koleżanki :), podpowie mi ktoś jaki to wkład? Szukam czegoś dość nowoczesnego i znalazłam to zdjęcie kilka stron wcześniej, niestety bez informacji o wkładzie.

zalam
18-03-2015, 11:27
Witam.
Dolne tak ze 3 razy a górne ze 2 razy za małe ...:rolleyes:
Ale fakt - kompozycyjnie bardzo przyjemne.

Agnieszka i Michał ... zamiast dwoch osobnych kratek na frontach zabudowy, powinniście użyć dwoch narożnych (i to o wysokości 9 cm) i na dole jednej - także narożnej. Suma ich przekrojów zapeniła by Wam dopiero odpowiednie wartości przepływu powietrza, wpływającą w dużej mierze na brudzenie się sufitu przed kominkiem.
Pozdrawiam.

Witam,

Pierwszy raz w tym wątku, żałuję, że nie przysłalem swojej połowicy tutaj wcześniej.
Ilośc kratek, jaką trzeba wstawić do obudowy kominka jest porażająca. Ludzie , tak jak my wcześniej oglądając zdjęcia w necie , patrzac na wizualizacje nie widzą kratek. Uważam to za świństwo , pokazywanie zdjęć w katalogach kominkow bez kratek, ktore najcześciej sa w sasiednim pomieszczeniu , albo schowane za ściana. Bo pozniej czlowiek kupuje wklad , montuje go na srodku salonu i z kazdej strony strasza go kratki :)

Mamy maly wkład kominkowy, w całosci montowany przez firmę.

Małżonka prawie się poplakała jak zobaczyła ilośc kratek jakie nam zrobili. Na wizualizacjach od projektantek nie było zadnych :) Większość karetk jest brzydkich, u nas dodatkowo nie można było ich nigdzie ukryć.

Pozdrawiam

ktototaki
18-03-2015, 11:55
Drodzy doświadczeni koledzy i koleżanki :), podpowie mi ktoś jaki to wkład? Szukam czegoś dość nowoczesnego i znalazłam to zdjęcie kilka stron wcześniej, niestety bez informacji o wkładzie.

podobny do BEF TREND V10 lub 12 z czarnym carconem, natomiast przy tak dużej szybie powinna być gilotyna.

Forest-Natura
18-03-2015, 12:58
Witam.
Zalam ... to, że większość projektów kominków lub ich wizualizacje wykonywane przez architektów wnętrz czy dizajnerów, nie posiadają żadnych otworów wlotowych i wylotowych bierze się z niewiedzy tych osób, kóre o technicznych aspektach wykonywania kominków i ich późniejszego użytkowania nie mają zielonego pojęcia.
Każdy (prawie) projektant wnętrz myśli "oczami" i bierze modne wzorce z katalogów i folderów firm zachodnich, a tam ... są takie komnki i owszem ... ale wykonywane z materiałów szmotowych i w zabudowach z nowoczesnych kafli wielkoformatowych. Paleniska tam pokazywane są jak najbardziej przystosowane do tego typu, zamknętych zabudów kominkowych (bez żadnych kratek). Tyle że ceny takich kominków oscylują wokół 30 - 60 tys. zł.
Więc przeflancowywyje się to na nasz rodzimy grunt, wsadzając do obudów bez żadnych kratek, albo z ich minimalną ilością, paleniska kompletnie do tego nie przystosowane. A wszystko okleja się wełną ze sreberkiem i gipsem w kartonie żeby było jak najtaniej.
Co do frim kominkowych - jeżeli taka firma zapewnia w swoich kominkach jak największe pole przepływu powietrza to znaczy że już jest naprawdę firmą godną polecenia. Była by jeszce lepsza gdyby mogła przedstawić swojemu klientowi wizualizację jak taki kominek będzie wyglądał, jeszcze przed przystąpieniem do jego wykonania.
Pozdrawiam.

lecho*ski
18-03-2015, 13:19
ma jeszcze kratkę po środku, co czasem może oznaczać zabudowę wkładu z płaszczem i dostęp do rzeczy których i tak nie powinno być w zabudowie kominka

jeśli to płaszcz wodny to chyba Lechma z ciekawym inaczej wyłożeniem z wermikulitu

chopinetka
18-03-2015, 20:39
Witam,
zamierzam zmienić obudowę kominka z wełny na wapienno-krzemianową. Czy mogę liczyć, że wskażecie mi gdzie mogę o tym poczytać? Chwilowo nie mam czasu na przeszukiwanie forum. Będę wdzięczna.
pozdrawiam

Kominki Piotr Batura
18-03-2015, 22:23
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181603-Robimy-zabudow%C4%99-kominka-samemu&p=4828991&viewfull=1#post4828991 (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181603-Robimy-zabudow%C4%99-kominka-samemu&p=4828991&viewfull=1#post4828991)

kermitki
02-04-2015, 17:19
Witam, mam już postawiony kominek, będzie miał dwie półki - jedną nad paleniskiem, drugą pod samym kominkiem. Pytanie - czym obłożyć półki? Da się płytkami? Jak to będzie z fugą? Jak obłożyć półkę od spodu? Wyceniono nam neolith, ale cena wyszła powalająca, szkoda mi kasy. Myślałam o zakupie płytek, np. kwarc albo star galaxy i docięcie ich jak przy normalnym układaniu płytek. Proszę o pomoc :)

Remiks
02-04-2015, 18:09
Witam, mam już postawiony kominek, będzie miał dwie półki - jedną nad paleniskiem, drugą pod samym kominkiem. Pytanie - czym obłożyć półki? Da się płytkami? Jak to będzie z fugą? Jak obłożyć półkę od spodu? Wyceniono nam neolith, ale cena wyszła powalająca, szkoda mi kasy. Myślałam o zakupie płytek, np. kwarc albo star galaxy i docięcie ich jak przy normalnym układaniu płytek. Proszę o pomoc :)
Trzeba było kupić dwa parapety kamienne i zrobić z nich półki.

bohusz
02-04-2015, 18:17
Witam, mam już postawiony kominek, będzie miał dwie półki - jedną nad paleniskiem, drugą pod samym kominkiem. Pytanie - czym obłożyć półki? Da się płytkami? Jak to będzie z fugą? Jak obłożyć półkę od spodu? Wyceniono nam neolith, ale cena wyszła powalająca, szkoda mi kasy. Myślałam o zakupie płytek, np. kwarc albo star galaxy i docięcie ich jak przy normalnym układaniu płytek. Proszę o pomoc :)

W jakiej technologii, z jakich materiałów ten kominek jest postawiony?

miedziannik
02-04-2015, 19:04
Witam.
Trochę nie na temat.
Właśnie wróciłem od naszych zachodnich sąsiadów i mam aktualne normy czystości spalin dotyczących pieców i kominków oraz orientacyjne koszty montażu filtrów pyłowych i mam nadzieję że u nas do takiej paranoi nigdy nie dojdzie.Znam też stronę internetową ze szczegółowym opisem,niestety w języku niemieckim.Jeśli kogoś interesuje podam konkrety.
Pozdrawiam.

bohusz
02-04-2015, 19:24
Witam.
Trochę nie na temat.
Właśnie wróciłem od naszych zachodnich sąsiadów i mam aktualne normy czystości spalin dotyczących pieców i kominków oraz orientacyjne koszty montażu filtrów pyłowych i mam nadzieję że u nas do takiej paranoi nigdy nie dojdzie.Znam też stronę internetową ze szczegółowym opisem,niestety w języku niemieckim.Jeśli kogoś interesuje podam konkrety.
Pozdrawiam.

To nic strasznego ani nowego dla niektórych producentów wkładów kominkowych i firm usługowych z branży kominkowej. To nie spadło nagle z nieba.
Zresztą niebawem zawita i do Polski. Może dlatego totalne wyprzedaże i sprzedaże po niskich cenach palenisk (wkładów kominkowych) nie spełniających praktycznie żadnych norm?

Remiks
02-04-2015, 20:04
To nic strasznego ani nowego dla niektórych producentów wkładów kominkowych i firm usługowych z branży kominkowej. To nie spadło nagle z nieba.
Zresztą niebawem zawita i do Polski. Może dlatego totalne wyprzedaże i sprzedaże po niskich cenach palenisk (wkładów kominkowych) nie spełniających praktycznie żadnych norm?

Poza tym to chyba dużym producentom na rękę podniosą ceny palenisk 3 krotnie bo przecież eko a wszystko co eko musi być drogie ;-)

Kominki Piotr Batura
02-04-2015, 21:10
Witam.
Trochę nie na temat.
Właśnie wróciłem od naszych zachodnich sąsiadów i mam aktualne normy czystości spalin dotyczących pieców i kominków oraz orientacyjne koszty montażu filtrów pyłowych i mam nadzieję że u nas do takiej paranoi nigdy nie dojdzie.Znam też stronę internetową ze szczegółowym opisem,niestety w języku niemieckim.Jeśli kogoś interesuje podam konkrety.
Pozdrawiam.

Lobby gazowe jest silne....I baaaaaaaaaaaaardzo bogate...

Forest-Natura
02-04-2015, 21:39
Witam.

Witam.
Trochę nie na temat.
Właśnie wróciłem od naszych zachodnich sąsiadów i mam aktualne normy czystości spalin dotyczących pieców i kominków oraz orientacyjne koszty montażu filtrów pyłowych i mam nadzieję że u nas do takiej paranoi nigdy nie dojdzie.Znam też stronę internetową ze szczegółowym opisem,niestety w języku niemieckim.Jeśli kogoś interesuje podam konkrety.
Pozdrawiam.
Miedziannik ... Znamy je od 2008 roku - wtedy zostały wprowadzone z memorandum do 2015 roku (od 1-go stycznia tego roku obowiązują w Niemczech normy BimSch2). W 2008 roku kilka zachodnich firm kominkowych wyprodukowało filtry cząstek stałych dedykowane do ówczesnie produkowanych palenisk, pokazując zarówno lobbystom jak i całemu przemysłowi gazowo-olejowemu, że tak łatwo nie pójdzie ... Jako jedno z pierwszych miejsc gdzie zostały pokazane były ... Targi Kominki w Poznaniu.
Od tego czasu minęło już 7 lat i już nawet większość polskich dobrych firm produkuje paleniska kominkowe spełniające najpierw normy BiMsch1 a teraz BimSch2. Branża poszła po prostu w innym kierunku - zamiast robić filtry, zaczęto projektować nareszcie dobre paleniska w miejsce spalarek drewna.
"Piecówka" i lobby węglowe w naszym kraju pod tym względem została mocno z tyłu, nie licząc tylko segmentu pelletowego.
Już zamontowane piece w Niemczech, mają z tego co pamiętam "okres ochronny" do 2025 roku. Do tego czasu należy je wymienić na nowe - spełniające już zaktualizowane normy.
Ale dziękujemy za zainteresowanie :)
Pozdrawiam.

miedziannik
03-04-2015, 08:19
Witam.
Jeśli wszystko wiecie to nie będę się wysilał i nie żebym się czepiał,ale skrót niemieckiej normy spalin brzmi poprawnie: BImSchV.
Piotrze,mnie się widzi że tu nie chodzi o gaz.To ten sam numer co z autami parę lat temu,wtedy lądowały na złomie nawet 8 latki,a że to nic nie dało pokazują aparatury pomiarowe we wszystkich większych miastach,chodzi wyłącznie o wyciąganie kasy od użytkownika.Tam jest dzisiaj min. ok. 35 zł na godz. z reguły średni zarobek normalnego fachowca to raz tyle,państwo ma z czego brać.
Pozdrawiam.

Zdun Darek B
03-04-2015, 08:34
Wiele wkładów do spalania drewna spełnia podane normy czystości spalin nawet ze sporym zapasem , w ofercie ROMOTOP są dostępne na runku POLSKIM paleniska z zapasem 20% .

Szkoda że wielu innych producentów "olewa" temat produkując....... dużo .....tanio [ tylko w zakupie].....a co potem to problem nabywcy .

W żadnej branży bardzo tani produkt nie jest dobrym produktem .

Forest-Natura
03-04-2015, 09:30
Witam.

Jeśli wszystko wiecie to nie będę się wysilał i nie żebym się czepiał,ale skrót niemieckiej normy spalin brzmi poprawnie: BImSchV.
Nie wiemy wszystkiego.
Ale tych kilka osób, udzielających się tu na FM jest "świadoma bardziej" na tle wielu innych branżystów, nie mówiąc już o tych, co amatorsko budują od paru lat wciąż jeden i ten sam piec.
Za poprawkę dziękuję - oczywiście masz rację ... często klawiatura nie nadąża za myślą :)
Pozdrawiam.

sterowiec40
03-04-2015, 10:11
{ Trochę nie w temacie ale w związku:) }
Czy czasem dążenie do ekologi nie jest bardziej nie ekologiczne ?
Silniki np autobusów ciężarówek te "eko" EURO - 3, 4, 5 itd nie spalają wcale mniej paliwa. dodatkowo trzeba lać Adblu do dopalania spali, Wiele podzespołów ,elektroniki to jednorazówki , które potem trzeba utylizować Zresztą to nie dotyczy tylko motoryzacji . .
No i teraz przyszedł czas na branżę kominkową

Kominki Piotr Batura
03-04-2015, 10:32
Witam.
Jeśli wszystko wiecie to nie będę się wysilał i nie żebym się czepiał,ale skrót niemieckiej normy spalin brzmi poprawnie: BImSchV.
Piotrze,mnie się widzi że tu nie chodzi o gaz.To ten sam numer co z autami parę lat temu,wtedy lądowały na złomie nawet 8 latki,a że to nic nie dało pokazują aparatury pomiarowe we wszystkich większych miastach,chodzi wyłącznie o wyciąganie kasy od użytkownika.Tam jest dzisiaj min. ok. 35 zł na godz. z reguły średni zarobek normalnego fachowca to raz tyle,państwo ma z czego brać.
Pozdrawiam.

Śmiem twierdzić, że to jednak gazownia rozpętała kampanię, a patafianów podatnych na sugestię (i darowizny) jest bez liku...W Bundestagu już mieli gotową ustawę. Do czytania nie doszło, bo zorientowali się, że przegięli...Teraz kąsają bardziej apatycznie, na oślep ale konsekwentnie...To w Krakowie, to w szkołach rozdając ulotki o trujących właściwościach drewna, wręczając dzieciom (kominkowym) czujniki, którymi mają sobie zmierzyć jak stęchłe jest powietrze w sypialni nad ranem, itd, itp... Tylko już nie w Niemczech, bo tam wszyscy wiedzą kto sponsoruje Schredera...

bohusz
03-04-2015, 10:55
Pomijając dyskusje teoretyczne i domniemaniowe.

Jako firma zainteresowani jesteśmy aby paleniska (wkłady kominkowe) instalowane w Polsce odpowiadały najsurowszym normom, certyfikatom, itp. i nawet aby wymuszone to było ścisłymi przepisami.
Również aby materiały do budowy zabudów, nie były przypadkowe. Istotne też aby kominek jako całość, nie marnował energii cieplnej.
Zapewne unormowałoby to rynek kominkowy w Polsce.

miedziannik
03-04-2015, 14:30
Witam.
Sterowiec 40 wiesz również co jest grane ;).
Bohusz,oczywiście że powinno się spalać drewno w kominku ekonomicznie i ekologicznie,ale nie może być wyjątków,a tu jednym z nich jest, tłumaczę:"jeżeli piec jest jedynym możliwym źródłem ciepła w domu,może być dalej używany bez pomiaru spalin" .Czyż to nie jest zachęta do dalszego trucia.Oczywiście jestem za jakąkolwiek rozsądną ekologią ale bez wyjątków.Przykład zanieczyszczenia dużych miast mikropyłami nie ma nic wspólnego ze zmianą na filtry wychwytujące mikro-cżąsteczki,bo jest mnóstwo wyjątków,np.samochody służb państwowych,czy paranoja dla mnie: stary 25 cadillac co ma regulowany katalizator pierwszej generacji,gardło 5 litrowe=zużycie paliwa na poziomie lekkiego czołgu ma prawo dalej jeździć po mieście bo jest eko? :o.,a kilku letni diesel spalający 4 l/100 km. nie,bo nie ma dodatkowego filtra.Nie wydaje się wam że coś tu nie pasuje?
Pozdrawiam.

sterowiec40
03-04-2015, 16:19
Pracuje w "spalinach Diesla" 25 lat . Spaliny starego diesla było widać i czuć więc staraliśmy się unikać , dzisiaj już te spaliny nie rzucają się tak w oczy i nosy - ale czy przez to są "zdrowsze";).
Kilkanaście lat temu czytałem artykuł na temat różnicy w spalinach. Zwrócono tam uwagę na istotną sprawę .
W spalinach starych silników cząsteczki są tak "duże" ,że częściowo są zatrzymywane w przez nasze (ludzi) filtry w nosie (górne drogi oddechowe) Natomiast spaliny z eko silników przenikają bezpośrednio do pęcherzyków płucnych.

miedziannik
03-04-2015, 18:48
Nie chcę tu więcej politykować dodam tylko na koniec,że dzisiejsze silniki benzynowe z bezpośrednim wtryskiem mają jeszcze większy problem i dopiero norma euro 6 c od roku 2017 ma regulować ilość drobnych cząstek w silnikach benzynowych.Do tej pory przez zaślepienie ekonomią pomijano ten fakt.Chcę tym tylko powiedzieć że są pewne granice,ekonomi i ekologi,w tym przypadku jak i wielu innych została ekologia z tyłu i nikt się tym nie przejmuje,zwłaszcza rządzący i najwięcej krzyczący politycy.Co do kominków myślę że sprawa wygląda podobnie co z tego że będzie super palenisko w kominku 3 kw.jak chata ma dzisiaj takie ocieplenie(wymuszone przez wiadomo kogo),że po kilku godzinach będziesz miał saunę.
Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt.

kermitki
06-04-2015, 11:10
W jakiej technologii, z jakich materiałów ten kominek jest postawiony?
Kominek jest z płyt krzemianowo - wapniowych (tych, z których robi się najczęściej) półki też są z tego materiału. Były przygotowane pod spiek kwarcowy, tzw. neolith, ale cena jest strasznie wysoka.

akak
19-07-2015, 13:13
Witam,
własnie jestesmy na etapie wyboru wkładu kominkowego. Dom nieduzy uzytkowa 100m2, parter tylko 53m2. Mamy zaplanowany rekuperator. Rozważamy wkład typu spartherm Mini M1G3 z akumulacją. Ale moc to ok. 3,3kW. Planujemy uzywać kominek . Czy ten wkład przy tak niedużej powierzchni będzie dobrym wyborem. Dom jest ocieplony standardowo: pustak + 14cm ocieplenia styropianem, bez jakiś rewelacji. Mamy niedużą przestrzeń na kominek, stąd planujemy wkład który będzie płytszy.
Co powinniśmy ewentualnie jeszcze rozwazyć? Prosze o opinie.

Gizela
17-08-2015, 12:09
Witam,
Ja już z zupełnie innej beczki, a piszę na tym forum bo to tutaj znalazłam (tak przynajmniej do dziś myślałam) wykonawcę mojego pieca i kuchni kaflowej. I piec jest ale kuchnię mam od bardzo dawna rozgrzebaną i...........SZUKAM WYKONAWCY. Kafle z Kafe Art. Kuchnia częściowo już poskładana. Trzeba zadbać i zamówić okucia i skończyć. Mój obecny wykonawca nie wywiązał się z terminu. Dłużej już nie mogę czekać bo kuchnia sercem domu ;)

TomaszKow85
19-08-2015, 14:09
328031

Mój kominek wolnostojący wykonany ze steatytu. Znakomicie wygląda i daję dużo ciepła, jest bardzo wydajny. Steatyt to najlepszy materiał pod względem akumulacji ciepła, bardzo powoli i równomiernie oddaje ciepło ogrzewając salon przez bardzo długi czas.

ViWaldik
23-08-2015, 08:36
Witam
Moja uwaga dotycząca wyboru kominka jest taka - jeżeli budować kominek to taki, żeby dał radę ogrzać dom - nawet jeżeli będzie miał charakter tylko opalania doraźnego. Jak na stan mojej wiedzy to 3,3 kW będzie za mały. Jedni będą używać okazjonalnie inni grzać w formie głównego źródła ogrzewania - dlatego znanej marki z dobrymi opiniami użytkowników. Po zabudowaniu wszelkie zmiany to koszty i stany nerwowe.
Pozdrawiam

falentka1
18-11-2015, 08:58
A to Nasz Kominek a raczej ozdoba bo stosunkowo rzadko używany :D

Urszula Nowak
20-11-2015, 23:05
https://www.youtube.com/watch?v=hiVKRb-l5AA&feature=share

Pochwalimy się naszymi kominkami:) Wykonawca Komarpol Bielsko Biała. Kominki do skucia i poprawy ale póki co są "nasze" :)

bartus01
21-11-2015, 13:24
https://www.youtube.com/watch?v=hiVKRb-l5AA&feature=share

Pochwalimy się naszymi kominkami:) Wykonawca Komarpol Bielsko Biała. Kominki do skucia i poprawy ale póki co są "nasze" :)


Fahofce pełnom gembom ;)

Urszula Nowak
10-02-2016, 20:26
https://www.youtube.com/watch?v=1nzzhL6GaM0

Cześć druga naszej przygody z wykonanwcą Komarpol z Bielska.

Cześć pierwsza dotycząca kominków poniżej:

https://www.youtube.com/watch?v=hiVKRb-l5AA

ViWaldik
13-02-2016, 18:00
Pani Urszulo - współczuję.
U mnie kominek montowała firma i w zasadzie trochę kamienie z obudowy się porozklejały ale nie jest źle - oczywiście inna firma.
Sam projekt obudowy podpatrzony ale rozprowadzenie to już mój pomysł - analizowałem wszystko dość długo przed montażem. Człowiek, który mi to wszystko składał to pracownik firmy i jednocześnie rolnik - byłem zaskoczony - ale uważam, że się znał na pracy i jeden element rozprowadzenia ciepła zmieniłem po jego sugestii - myślę, że miał całkowitą rację.
Jenak ten pasztet co wysmażyła ta firma u Pani to "historia boksu" - nie do uwierzenia.
Ja byłem przy robotnikach bez przerwy i robiłem zdjęcia. Nie wiem czy ich to denerwowało ale pomyślałem że to dobry pomysł.
Szczególnie radzę być przy podłączeniu powietrza do kominka i odprowadzenia spalin - to musi być idealne - koniecznie patrzeć
Pozdrawiam

eniu
14-02-2016, 17:23
Pani Urszulo - współczuję.
U mnie kominek montowała firma i w zasadzie trochę kamienie z obudowy się porozklejały ale nie jest źle - oczywiście inna firma.
Sam projekt obudowy podpatrzony ale rozprowadzenie to już mój pomysł - analizowałem wszystko dość długo przed montażem. Człowiek, który mi to wszystko składał to pracownik firmy i jednocześnie rolnik - byłem zaskoczony - ale uważam, że się znał na pracy i jeden element rozprowadzenia ciepła zmieniłem po jego sugestii - myślę, że miał całkowitą rację.
Jenak ten pasztet co wysmażyła ta firma u Pani to "historia boksu" - nie do uwierzenia.
Ja byłem przy robotnikach bez przerwy i robiłem zdjęcia. Nie wiem czy ich to denerwowało ale pomyślałem że to dobry pomysł.
Szczególnie radzę być przy podłączeniu powietrza do kominka i odprowadzenia spalin - to musi być idealne - koniecznie patrzeć
Pozdrawiam

No i na co będziesz patrzeć?!;)

ViWaldik
15-02-2016, 19:52
Witam
Ta moja uwaga pod koniec wpisu do dla czytających - nowych inwesorów. Pani Urszula to już po herbacie ......

ViWaldik
15-02-2016, 19:57
A tak jeżeli można dopytać przy okazji to pocięte drewno układane na pace samochodu z transportem to jaka cena za mp.

Franki31
18-02-2016, 19:08
Witam Państwa, do salonu w mojej szeregówce (parter+poddasze - ok. 100 m2) planuję zakup kominka narożnego. Przewiduję grzanie jedynie rekreacyjne/podstawowym źródłem ciepła jest piec gazowy. W związku z tym mam kilka pytań do doświadczonych forumowiczów:
1. Warto przy takim gabarycie szeregówki (parter+poddasze po ok 50 m2) iść w kierunku instalacji DGP? Czy wystarczy sam kominek w salonie, a ciepło i tak pójdzie do góry otwartą klatką schodową?
2. Czy w moim przypadku (rozpalanie rekreacyjne) moc kominka będzie miała znaczenie? Rozważam następujące modele kominków:
a) Nordflam Torres - 14kW
b) Maja - 12kW
c) Zibi - 14 kW
d) Zuzia - 16 kW
d) KFD EKO MAX7 - 14kW
Miał ktoś z którymś z tych kominków jakieś doświadczenia? Nie ukrywam, że ostatni jest najbardziej rozsądny cenowo, ale czy cierpi na tym jego jakość (wykonanie, możliwości grzewcze)?

Dziękuję za Wasze opinie i pozdrawiam
Franki

Raczynski23
19-02-2016, 08:35
Musisz pamiętać, że DGP wiąże się z większym zabrudzeniem wokół kratek wylotowych, więc jeżeli chodzi o palenie rekreacyjne ja odpuścił bym sobie DGP.
Co do wkłądów:
a) nie montowałem osobiście
b) sprawdzony żeliwny wkład z którym nie ma problemów, lecz powietrze do spalania tylko po części pobierane jest z dolotu z zewnątrz (o ile weźmiesz go w opcji)
c) jedyny z których podałeś powietrze do spalania bierze "tylko" z zewnątrz - moim zdaniem najrozsądniejszy wybór
d) za mocny dla Ciebie
e) moim zdaniem wkład ten wygląda brzydko po zabudowaniu, montowałem tylko raz i ciężko mi się wypowiedzieć

Zdun Darek B
19-02-2016, 12:29
Nowy HEAT od Romotop ...Korpus głębokość 37 cm!!
CDP = 100% powierza do spalania z poza domu .
Możliwość zastosowania firmowych kształtek akumulacyjnych
Wylot spalin fi 150 mm !

Franki31
19-02-2016, 16:58
Witam Państwa,

dziękuję za informacje.
@ Raczynski Kominki JG - czy pobór powietrza do spalania z wnętrza domu przy rekreacyjnym paleniu jest tak bardzo uciążliwy, że należy na to zwracać uwagę?
@ Zdun Darek B - gdzie mogę znaleźć cenę w jakiej jest ten wkład? Wymienione przeze mnie modele nie przekraczają kwoty 3500,00 zł. A jak wygląda sytuacja z tym kominkiem?
Pozdrawiam
Franki

Raczynski23
20-02-2016, 11:10
@ Raczynski Kominki JG - czy pobór powietrza do spalania z wnętrza domu przy rekreacyjnym paleniu jest tak bardzo uciążliwy, że należy na to zwracać uwagę?

Większość osób twierdzi że będzie palić rekreacyjnie, po czym jak instalator prawidłowo wykona kominek, nauczy kultury palenia i prawidłowego użytkowania "połkną bakcyla" rekreacyjne palenie jest kilka razy w tygodniu (jak nie częściej).
Spalanie tlenu z pomieszczenia często objawia się nawet bólami głowy i ospałością.

Co do Romotopa zaproponowanego przez Zdun Darek B cena będzie "troszkę wyższa" a możesz go dostać u każdego z nas - wystarczy popytać.

Franki31
20-02-2016, 12:54
Dziękuję za cenne wskazówki. W sumie ten Zibi wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Jego pewnym minusem z mojej perspektywy byłyby gabaryty. Jest on chyba najdłuższy i najszerszy z opisanych wkładów. U mnie kominek będzie opierał się o komin i ścianę, jego przeszklony front będzie skierowany do pokoju, natomiast przeszklony bok na wejście do pokoju. Obudowa kominka optymalnie miałaby być nowoczesna i lekka, a więc tylko jakieś płyty, właśnie jakie najlepiej? Chciałbym aby cała obudowa maksymalnie zrównała się ze ścianą wejścia do pokoju. Mam tutaj obecnie do dyspozycji 90 cm. Jeśli chodzi o głębokość, to dobrze byłoby, aby zrównała się ona z linią komina - 63 cm.
Widzę, że szerokość Zibiego to 768 mm, natomiast głębokość to 482 mm+klamka. Nie wiem więc, czy na długości tych 13 cm luzu wystarczy...
Bardzo byłbym wdzięczny za Państwa opinie. Może muszę się niestety zainteresować jakimś krótszym wkładem...
Pozdrawiam
Franki

Zdun Darek B
20-02-2016, 13:04
630 mm - 482mm zostaje mało na wykonanie; izolacji ściany , cyrkulacji powietrza , półki przed wkładem

Proponowałem wkład o głębokości korpusu 370mm ..... masz dodatkowe 112mm ... razem 260mm na wszystko co potrzebujesz aby poprawienie technicznie wykonać tą obudowę

Franki31
20-02-2016, 13:24
@ Zdun Darek B - dzięki za info. Chyba się nie zrozumieliśmy. Ja napisałem, że z długością będzie krucho w przypadku Zibiego, bo jego długosć to 768 mm, a ja mam 900 mm. W przypadku głębokości Zibi ma 482 cm+klamka, a ja dysponuję 640 cm, choć teoretycznie, jeśli chodzi o głębokość, to kominek mógłby nawet "wejść" trochę do pokoju. Martwi mnie tylko kwestia długości. Jak Twoim zdaniem byłoby z długością?
Pozdrawiam
Franki

Zdun Darek B
20-02-2016, 13:28
Czy także "za długi"....

lecho*ski
20-02-2016, 16:31
77 (do krawedzi radiatora) + 10 daje 87.
jak sie uprzesz to zabudujesz

@ Zdun Darek B - dzięki za info. Chyba się nie zrozumieliśmy. Ja napisałem, że z długością będzie krucho w przypadku Zibiego, bo jego długosć to 768 mm, a ja mam 900 mm. W przypadku głębokości Zibi ma 482 cm+klamka, a ja dysponuję 640 cm, choć teoretycznie, jeśli chodzi o głębokość, to kominek mógłby nawet "wejść" trochę do pokoju. Martwi mnie tylko kwestia długości. Jak Twoim zdaniem byłoby z długością?
Pozdrawiam
Franki

JACUŚ
21-02-2016, 14:06
Czy waszym zdaniem piece Romotopa, są godne uwagi?

Zastanawiam się nad którymś z tych:

http://www.romotop.pl/piece-kominkowe-romotop/stromboli-03-metal-piec-kominkowy-
http://www.romotop.pl/piece-kominkowe-romotop/evora-t-03-plyta-stalowa-piec-kominkowy

piec ma stać w salonie który jest otwarty na kuchnie i jadalnie razem około 80m

Kominki Piotr Batura
21-02-2016, 14:35
Czy waszym zdaniem piece Romotopa, są godne uwagi?

Zastanawiam się nad którymś z tych:

http://www.romotop.pl/piece-kominkowe-romotop/stromboli-03-metal-piec-kominkowy- (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.romotop.pl%2Fp iece-kominkowe-romotop%2Fstromboli-03-metal-piec-kominkowy-)
http://www.romotop.pl/piece-kominkowe-romotop/evora-t-03-plyta-stalowa-piec-kominkowy (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.romotop.pl%2Fp iece-kominkowe-romotop%2Fevora-t-03-plyta-stalowa-piec-kominkowy)

piec ma stać w salonie który jest otwarty na kuchnie i jadalnie razem około 80mStromboli znany od lat, Evora, nowsza produkcja...Mam bardzo pozytywne zdanie na temat tych urządzeń. Kilka sztuk rocznie sprzedaję od kilkunastu lat.

JACUŚ
21-02-2016, 15:55
To może poproszę Panów instalatorów o wycenę

I jeszcze ten

http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/jotul-f-166-cb-zeliwny-piec.html

Kominki Piotr Batura
21-02-2016, 16:04
To może poproszę Panów instalatorów o wycenę

Będziesz Pan zadowolniony! Szczególnie jak się okaże, że transport będzie droższy od montażu;) Szukaj kogoś w swojej okolicy!

JACUŚ
21-02-2016, 18:47
Ok dzięki, mam jeszcze pytanie czy ten system czystej szyby naprawdę się sprawdza? Jotul niema tego systemu, który Twoim zdaniem jest najlepszy?

Zdun Darek B
21-02-2016, 18:53
[QUOTE=JACUŚ;7081245]Czy waszym zdaniem piece Romotopa, są godne uwagi?

Zastanawiam się nad którymś z tych:

http://www.romotop.pl/piece-kominkowe-romotop/stromboli-03-metal-piec-kominkowy-
http://www.romotop.pl/piece-kominkowe-romotop/evora-t-03-plyta-stalowa-piec-kominkowy

Evora ma CDP- czyli 100% poboru powietrza do spalania z poza budynku.
Jeśli natomiast wybierasz Stromboli to wersja "N" ma także CDP , ten pokazany przez Ciebie starszy typ Stromboli pobierał z pomieszczenia

Obydwa modele posiadamy na wystawie , możesz je zobaczyć na żywo

ktototaki
21-02-2016, 20:47
Ok dzięki, mam jeszcze pytanie czy ten system czystej szyby naprawdę się sprawdza? Jotul niema tego systemu, który Twoim zdaniem jest najlepszy?

jeśli do Darka msz zbyt daleko to zapraszam do Bielska, na miejscu również mam evore i strombole na nodze do zobaczenia

Kominki Piotr Batura
21-02-2016, 20:52
Ok dzięki, mam jeszcze pytanie czy ten system czystej szyby naprawdę się sprawdza? Jotul niema tego systemu, który Twoim zdaniem jest najlepszy?

Jotul to doskonały produkt, ale Romotop też nie w kij dmuchał...Różnica w cenie jaka?

JACUŚ
21-02-2016, 21:16
Obecnie przebywam w Norwegii, mogę go tu kupić za około 5300 zł

Zdun Darek B
21-02-2016, 21:41
To może poproszę Panów instalatorów o wycenę

I jeszcze ten

http://www.okazje.info.pl/okazja/dom-i-ogrod/jotul-f-166-cb-zeliwny-piec.html

To oferta w Norwegii ??

JACUŚ
22-02-2016, 06:02
Tu jest oferta z Norwegii http://www.varme.no/norsk/produkter/joetul-f-166/

Franki31
23-02-2016, 18:54
77 (do krawedzi radiatora) + 10 daje 87.
jak sie uprzesz to zabudujesz

Witam, byłbym niezwykle wdzięczny za przedstawienie krótkiej listy artykułów, które powinienem nabyć do zabudowy tego wkładu. Chodzi o jak najprostszą i zajmującą jak najmniej miejsca zabudowę.

Chyba że może ktoś mi polecić jakiś mniejszy kominek narożny w podobnej cenie, a więc ok 3000,00 zł.
Dziękuję za pomoc.
Franki

franki_31
28-02-2016, 15:45
Witam ponownie, z uwagi na niedużo miejsca na zabudowę kominka rozważam również zakup pieca obrotowego (tzw. kozy). Takiej jak np. piec obrotowy andora. Nie zastosuje tu co prawda systemu DGP, ale myślę, że ciepło wygenerowane przez piecyk pójdzie i tak w górę klatką schodową do pomieszczeń na poddaszu. Ma ktoś jakieś doświadczenia z takimi piecami? Dziękuję za Wasze opinie. Franki

ViWaldik
06-03-2016, 20:49
Witam
Franki uważam ,że kominek w zabudowie będzie lepszy. Ciepło z nad kominka (z kopuły powietrznej) rozprowadź- porozkuwaj przez ściany otwory i ewentualnie strop tak a by jak najwięcej pomieszczeń ( nawet klatka schodowa ) miało swoje kratki nawiewne - trzeba to zrobić poprzez takie karbowane rury - ale to wszędzie wygląda tak samo. I tak nie ogrzejesz tym domu ale nie będzie tak źle. Będą pomieszczenie, gdzie będzie chłodniej - to te bez kratek z kopuły. To taki najprostszy system DGP. To ciepłe powietrze z "kozy" wcale nie pójdzie po całym domu. Będzie jakiś stały przepływ w tym samym strumieniu i tyle. Rozproszenie ciepła będzie bardzo powolne. Jakimś przyśpieszeniem jest właśnie ten system DGP, który grawitacyjnie do sąsiednich pomieszczeń wdmucha ciepłe powietrze i powinno być względnie miło. Nastaw się żeby było ładnie w salonie i miło popatrzeć na ogień - to jest przyjemne. Szybko też przekonasz się ,że dobrze jest mieć przy kominku trochę kamienia/płytek to coś czasem wypadnie tego żarku. Nie trzeba tak bardzo wtedy uważać przy podkładaniu czy wybieraniu popiołu. Warto to zaplanować i może wkomponować kamień na etapie budowy.
Pozdrawiam Czytających

franki_31
11-03-2016, 19:39
@ViWaldik serdecznie Ci dziękuję za Twoją opinię. Będę jeszcze wdzięczny za dalsze przybliżenie tematu:
1. Czym najlepiej obłożyć taki narożny kominek, aby wyglądało to nowocześnie i nie zabierało dużo miejsca: Płyty G-K czy płyta Varmsen, czy bloczki sylikatowe, czy też płyty krzemianowo-wapienne?
2. Czy coś jeszcze należy włożyć pomiędzy kominek, a płytę, np. wełnę itd. Czy też w przypadku grzania rekreacyjnego sama płyta wystarczy?
2. Widziałem gotowe wąskie ramki ozdobne do niektórych kominków, nie trzeba czekać na realizację i nie zajmą one dużo miejsca, warto?
3. Rozważam zakup kominka narożnego bez szprosa za ok. 3000,00 zł. Pozostało mi trzech kandydatów: Maja, Torres i KFD EKO (najlepsza cena). Który byłby najbardziej godny polecenia?
Dodam jeszcze tylko, że posadzki w pokoju z kominkiem mam z płytek, więc żarki nie będą mi straszne :-).

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam
Franki

ViWaldik
12-03-2016, 06:26
Witaj
Nie jestem monterem więc nie powinienem rozstrzygać spraw technicznych. Planowanie zacząłem zimą a realizacja późnym latem. Żona widziała to tak ja trochę inaczej i trudno było coś wypośrodkować. W końcu jakiś aranżer/stylista coś zaproponował ale nie trafiło to do nas. Długo poszukiwałem wyglądu kominka- zdjęcia, forum, sprzedawcy i przypadkowo trafiłem na kominek klasyczny (generalnie myślałem o nowoczesnym). To kominek , który był w eksploatacji pełniąc też rolę reklamy - w firmie od sprzedaży płyt kamiennych. Od razu oboje byliśmy pewni, że tak to ma wyglądać. Po wykonaniu kominka tak się wkomponował w pokój jak by był tam zawsze. Nic bym nie zmienił. Nadal mi się podoba a zresztą lubię ten magiczny widok ognia. Tak więc skup się na wyglądzie czy to będzie pasowało do wnętrza i czy technicznie podłączysz dolot powierza czy nie da rady - to rzutuje na wkład. Mały kominek z mniejszą kopułą to zapewne mniej energii/mniej ciepła do dystrybucji. Większy kominek - zawalenie pokoju pogorszenie wyglądu. Ja bałem się tego "za dużego" kominka ale wyszło elegancko i nie przywaliło chociaż wkład jest duży bo palę łupami 40 cm.

Franki31
18-03-2016, 15:42
Witam Państwa, czy mógłby mi ktoś tutaj coś powiedzieć nt. wkładu kominkowego KFD EKO MAX7?
Najbardziej konkurencyjna cena z mniejszych kominków narożnych. Wydaje się być ciekawszą opcją od wkładu Maja i Torres.
Ma ktoś jakieś doświadczenia?

Będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam
Franki

MD.
10-07-2016, 20:18
W przyszłym tygodniu dojedzie do mnie brunner HKD 2.2 xl sk. Jak tylko będzie to się pochwalę "potworem" :)

link2jack
11-07-2016, 14:21
W przyszłym tygodniu dojedzie do mnie brunner HKD 2.2 xl sk. Jak tylko będzie to się pochwalę "potworem" :)

Gdzie ty go zamontujesz? Kościół? Widzę moc 35-64KW :)
Pomijam cene 9 tysięcy EURO :)

MD.
11-07-2016, 22:19
Montuje go w domu 240 m2 powierzchni użytkowej. Instalacja jest tak zrobiona, że przyjmie moc i będzie powoli oddawać ciepło do podłogówki. Grzanie będzie zarówno w wodę jak i ceramikę. Zobaczymy jak to wyjdzie w praktyce. Co do ceny to cena katalogowa standardowo jest dość wysoka :) Myślę, że wkłady kominkowe nie są tu wyjątkiem :)

bagi69
13-07-2016, 20:16
obudowa ciepła wykonana z cegły ręcznie formowanej wytwórniw Hofmanowska ,wkład Hajduk AT
http://images78.fotosik.pl/707/fe428bb41134ad83med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/fe428bb41134ad83)
Pozdrawiam bagi69

Remiks
13-07-2016, 21:09
obudowa ciepła wykonana z cegły ręcznie formowanej wytwórniw Hofmanowska ,wkład Hajduk AT
http://images78.fotosik.pl/707/fe428bb41134ad83med.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/fe428bb41134ad83)
Pozdrawiam bagi69

Obudowa wentylowana z cegły 12cm grubości, a ile czasu potrzebuje by być ciepłą? Pytanie wcale nie złośliwe a z ciekawości.

bagi69
13-07-2016, 22:32
Obudowa wentylowana z cegły 12cm grubości, a ile czasu potrzebuje by być ciepłą? Pytanie wcale nie złośliwe a z ciekawości.

Miał powstać piec komorowy ale klient nieprzekonywalnym był. Ciepłą będzie ale dużo więcej czasu i opału trzeba niz dla pieca.

Zdun Darek B
14-07-2016, 08:40
Bardzo przypomina wzory jakie budowaliśmy z Tatą w latach 80-tych ...
Te 12 cm cegły od takiego wkładu to ..... "kiedyś się nagrzeje .... do jakiejś temperatury.."

MD.
29-07-2016, 20:19
Wreszcie dojechał "potwór" :)

362613362614

ViWaldik
11-08-2016, 22:03
Witam
Jaką szerokość paleniska ma ten kominek MD. Wygląda nowocześnie. U mnie szyba jest szersza niż wyższa i wchodzą kawałki 40 cm nawet szersze.
Zapewne jednak ktoś to policzył i zaprojektował w odpowiedni sposób.
Pozdrawiam

StefanW
11-08-2016, 23:20
Witam

Zapewne jednak ktoś to policzył i zaprojektował w odpowiedni sposób.


Liczone to jest w ten sposób:"ciekawe co klientowi może się spodobać?"

Remiks
11-08-2016, 23:23
Witam
Jaką szerokość paleniska ma ten kominek MD. Wygląda nowocześnie. U mnie szyba jest szersza niż wyższa i wchodzą kawałki 40 cm nawet szersze.
Zapewne jednak ktoś to policzył i zaprojektował w odpowiedni sposób.
Pozdrawiam
U mnie proporcje szyby, szerokość mniejsza niż wysokość. Szerokość paleniska 35cm a wchodzą kawałki nawet 50 cm, cuda jakieś;-)

StefanW
11-08-2016, 23:47
U mnie proporcje szyby, szerokość mniejsza niż wysokość. Szerokość paleniska 35cm a wchodzą kawałki nawet 50 cm, cuda jakieś;-)

To Ty przez komin ładujesz te kawałki?. Ciekawe rozwiązanie!

Remiks
12-08-2016, 00:10
To Ty przez komin ładujesz te kawałki?. Ciekawe rozwiązanie!
Zbyt rozgarniętym nie trzeba być by wiedzieś że jest jeszcze głębokość paleniska;-)

StefanW
12-08-2016, 00:22
Zbyt rozgarniętym nie trzeba być by wiedzieś że jest jeszcze głębokość paleniska;-)

Czyli, że kawałki palą się pionowo?

Kominki Piotr Batura
12-08-2016, 09:07
Zbyt rozgarniętym nie trzeba być by wiedzieś że jest jeszcze głębokość paleniska;-)

A jednak się myliłeś...;)

Remiks
12-08-2016, 10:01
A jednak się myliłeś...;)
No niestety tak:eek:

StefanW
12-08-2016, 10:48
A jednak się myliłeś...;)

To Ty nie wiedziałeś??? hm, trochę dziwne.
Kiedyś pisałeś, że jak napaliłeś w swoim palenisku to po dwóch tygodniach jeszcze był żar w palenisku. Jak to mogłeś osiągnąć bez głębokości?
A Wy dwaj to jak "papużki nierozłączki". Fajnie jest mieć takie wsparcie!

MD.
13-08-2016, 16:20
StefanW Czy Ty się z księżyca wziąłeś? Ty chłopie kompletnie nic nie rozumiesz. Nawet najprostszych zależności. Weź Ty może wróć do podstawówki to może nauczą Cię czytania ZE ZROZUMIENIEM. A jak dotąd to strasznie zaśmiecasz wątki swoim całkowitym niezrozumieniem tematu.

Do kominka wchodzą polana o długości max 50 cm. Na zdjęciu wygląda niepozornie ale palenisko jest bardzo pojemne/głębokie. Zresztą w technice piecowej wielkość szyby nie jest najważniejsza.

ViWaldik
13-08-2016, 19:47
Rzeczywiście pojemna bestia. Po długości wykombinowali chytrusy.:wiggle:

Zdun Darek B
13-08-2016, 21:29
Niekoniecznie trzeba zapakować cała taczkę drewna aby osiągnąć dobry efekt.....

Remiks
13-08-2016, 21:42
Niekoniecznie trzeba zapakować cała taczkę drewna aby osiągnąć dobry efekt.....
A Twoim zdaniem taczka to ile np. w kg. Dobry efekt to? Jak na fachowca to bardzo lakonicznie;-)

StefanW
13-08-2016, 22:21
MD.
1) Jeżeli chce się komuś podstawówkę polecać to najpierw samemu należałoby się z nią zapoznać.
2) Prawdopodobnie nie potrafisz czytać z włączonym myśleniem -współczuję- bo nie odnosiłem się do Twojego "potwora".
3) Kręci Cię chyba palenie polanami długimi bo 50-ka chodzi Ci po głowie. Pamiętaj, że im dłuższe polana palisz tym gorsza sprawność paleniska.

niktspecjalny
14-08-2016, 07:08
Witam.

http://images77.fotosik.pl/816/ae31a36527f33eca.jpg

Stewcio znowu kadzi.:yes:.Lepiej omijać.:D.Przecież to teoretyk nie praktyk.Nie ma ,a kadzi.:yes::D
Kiedyś w swoim parowozie nie interesowały mnie gabaryty polana grub/szer/dług.Ale w miarę upływy czasu i doświadczania zauważyłem przypadłość w/w iż lepiej radzi sobie z np.40-50 postawioną w pion albo 30 ułożoną w kratkę.Pozostałem przy drugim.Nie wiem jaka głębokość jest u MD ale układanie polan po głębokości niźli po długości specjalnie nie robi dla mnie różnicy.Liczy się efekt palenia i dopasowanie się umiejętnościami do swojego paleniska.

pzdr.

niktspecjalny
14-08-2016, 07:13
To Ty przez komin ładujesz te kawałki?. Ciekawe rozwiązanie!

Tak przez dwa , jednym 50 ,a drugim 40.Jak u ciebie wygląda załadunek.Pokaż.:yes::D.Jeśli nie pokażesz uznam to co MD.Ale kadzisz :yes::D.Szkoda ,że mody na urlopach.

StefanW
14-08-2016, 08:37
Witam.

http://images77.fotosik.pl/816/ae31a36527f33eca.jpg

Stewcio znowu kadzi.:yes:.Lepiej omijać.:D.Przecież to teoretyk nie praktyk.Nie ma ,a kadzi.:yes::D
Kiedyś w swoim parowozie nie interesowały mnie gabaryty polana grub/szer/dług.Ale w miarę upływy czasu i doświadczania zauważyłem przypadłość w/w iż lepiej radzi sobie z np.40-50 postawioną w pion albo 30 ułożoną w kratkę.Pozostałem przy drugim.Nie wiem jaka głębokość jest u MD ale układanie polan po głębokości niźli po długości specjalnie nie robi dla mnie różnicy.Liczy się efekt palenia i dopasowanie się umiejętnościami do swojego paleniska.

pzdr.

nichtSpecjal; dyskusja z Tobą to kiepska dla mnie przyjemność. Jak nabierzesz ogłady to się odezwij.

niktspecjalny
14-08-2016, 09:04
Zadałem ci pytanie nie odpowiedziałeś.Czyli kadzisz by sobie podkadzić.:yes::D.Z tą ogładą to cie poniosło.Oni już nawet przestali się z ciebie naśmiewać.Mają inne problemy niźli taki wrzodzik.Czytaj co piszą i nic nie odpowiadaj bo wprowadzasz zamęt co wielokrotnie ci mówiłem.I nie punktuj tej durnowacizny , a na odpowiedź poczekam.bywaj.:yes:

Kominki Piotr Batura
14-08-2016, 10:47
Witam.

http://images77.fotosik.pl/816/ae31a36527f33eca.jpg

Stewcio znowu kadzi.:yes:.Lepiej omijać.:D.Przecież to teoretyk nie praktyk.Nie ma ,a kadzi.:yes::D
Kiedyś w swoim parowozie nie interesowały mnie gabaryty polana grub/szer/dług.Ale w miarę upływy czasu i doświadczania zauważyłem przypadłość w/w iż lepiej radzi sobie z np.40-50 postawioną w pion albo 30 ułożoną w kratkę.Pozostałem przy drugim.Nie wiem jaka głębokość jest u MD ale układanie polan po głębokości niźli po długości specjalnie nie robi dla mnie różnicy.Liczy się efekt palenia i dopasowanie się umiejętnościami do swojego paleniska.

pzdr.
Układanie polan prostopadle do szyby (na leżąco) to cecha palenisk. W odróżnieniu od wkładów kominkowych. Palenisko to nazwa, którą (w skrócie) przeznaczyłbym dla urządzeń profesjonalnych, nazwa wkład kominkowy - raczej amatorskich / ze skłonnością do rekreacji. Zostawmy ten podział bez komentarza, bo nam się rozlezie...:)
.
Polana wkładane prostopadle do (zwykle dużo mniejszej niż we wkładach) szyby, nie skulną nam się nigdy na nią. Można napakować do pełna i podpalić od góry - nawet 15-18 kg drewna (czyli taczka prawie:D). W Austrii czy w Niemczech, konstruuje się piece, które mają głębokość pozwalającą pakować kawałki dłuższe od 50 cm. Powietrze dostarczone na tył i boki paleniska, pozwala na osiągnięcie najwyższych standardów spalania i wydajności (to zdanie dedykuję nadwornemu przygłupowi FM...)

O drewnie pisałem....
http://blog.kominki-batura.pl/po-drodze-do-norymbergii-czesc-i/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fpo-drodze-do-norymbergii-czesc-i%2F)
http://blog.kominki-batura.pl/po-drodze-do-norymbergi-czesc-2/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fpo-drodze-do-norymbergi-czesc-2%2F)

niktspecjalny
14-08-2016, 11:04
Układanie polan prostopadle do szyby (na leżąco) to cecha palenisk. W odróżnieniu od wkładów kominkowych. Palenisko to nazwa, którą (w skrócie) przeznaczyłbym dla urządzeń profesjonalnych, nazwa wkład kominkowy - raczej amatorskich / ze skłonnością do rekreacji. Zostawmy ten podział bez komentarza, bo nam się rozlezie...:)
.
Polana wkładane prostopadle do (zwykle dużo mniejszej niż we wkładach) szyby, nie skulną nam się nigdy na nią. Można napakować do pełna i podpalić od góry - nawet 15-18 kg drewna (czyli taczka prawie:D). W Austrii czy w Niemczech, konstruuje się piece, które mają głębokość pozwalającą pakować kawałki dłuższe od 50 cm. Powietrze dostarczone na tył i boki paleniska, pozwala na osiągnięcie najwyższych standardów spalania i wydajności (to zdanie dedykuję nadwornemu przygłupowi FM...)

O drewnie pisałem....
http://blog.kominki-batura.pl/po-drodze-do-norymbergii-czesc-i/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fpo-drodze-do-norymbergii-czesc-i%2F)
http://blog.kominki-batura.pl/po-drodze-do-norymbergi-czesc-2/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fpo-drodze-do-norymbergi-czesc-2%2F)

Witam.

Lekturke przeczytałem.Jest ciekawa.Zastanawiało mnie zawsze gdy polano włożę prostopadle do paleniska to przeca jedną składową czworoboku jest szyba.W KZPŁW lizanie ogniem po szybie nic nie daje,przynajmniej u mnie.Jak zastosowałem 30 cm polana układane w krzyżyk,efekt był inny. W urządzeniach w/w to już jak mówisz insza inszość.W nich można inaczej.Niemniej jednak zgadzam się z tym co mówisz,choć wolałbym zobaczyć to w rzeczywistości.
Powietrze dostarczone na tył i boki paleniska, pozwala na osiągnięcie najwyższych standardów spalania i wydajności (to zdanie dedykuję nadwornemu przygłupowi FM...)
:lol2:

pzdr.

StefanW
14-08-2016, 11:07
Układanie polan prostopadle do szyby (na leżąco) to cecha palenisk. W odróżnieniu od wkładów kominkowych. Palenisko to nazwa, którą (w skrócie) przeznaczyłbym dla urządzeń profesjonalnych, nazwa wkład kominkowy - raczej amatorskich / ze skłonnością do rekreacji. Zostawmy ten podział bez komentarza, bo nam się rozlezie...:)
.
Polana wkładane prostopadle do (zwykle dużo mniejszej niż we wkładach) szyby, nie skulną nam się nigdy na nią. Można napakować do pełna i podpalić od góry - nawet 15-18 kg drewna (czyli taczka prawie:D). W Austrii czy w Niemczech, konstruuje się piece, które mają głębokość pozwalającą pakować kawałki dłuższe od 50 cm. Powietrze dostarczone na tył i boki paleniska, pozwala na osiągnięcie najwyższych standardów spalania i wydajności (to zdanie dedykuję nadwornemu przygłupowi FM...)

O drewnie pisałem....
http://blog.kominki-batura.pl/po-drodze-do-norymbergii-czesc-i/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fpo-drodze-do-norymbergii-czesc-i%2F)
http://blog.kominki-batura.pl/po-drodze-do-norymbergi-czesc-2/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.kominki-batura.pl%2Fpo-drodze-do-norymbergi-czesc-2%2F)

Kogokolwiek nazwałeś "nadwornym przygłupem FM", to tym samym określiłeś się jako chamskim prostakiem. Zapewne Twoje niezrównoważenie emocjonalne zostanie zauważone przez odpowiednie gremium.

niktspecjalny
14-08-2016, 11:10
Kogokolwiek nazwałeś "nadwornym przygłupem FM", to tym samym określiłeś się jako chamskim prostakiem. Zapewne Twoje niezrównoważenie emocjonalne zostanie zauważone przez odpowiednie gremium.

Ty to swędzenie masz na bana.Mówiłem ci ,że wyglądasz z tym swoim prostackim poniżającym tekstem jak "idź stąd".
Przepraszam czy leci z nami moderator???:mad::mad::mad:

Kominki Piotr Batura
14-08-2016, 12:03
Układnie drewna na krzyż, to doskonała metoda na zwiększenie szybkości i intensywności spalania. Nie każde urządzenie do tego się nadaje. Musi być odbiornik zdolny tą energię przyjąć, pochłonąć...Inaczej zostanie ona wygenerowana w komin. Lepsze są do tego odbiorniki typu masa akumulacyjna. Ale nie jakieś nowomodne, dobre dla oka i zamydlenia oczu klientom krążki, czy cudowne skrzynki. To musi być kilkaset kg kanałów minimum, lub piec komorowy - też z odpowiednią masą. Płaszcz wodny też może nie dać rady....

Przy okazji podziękowanie za epitecik. Doceniam spostrzegawczość...:)

niktspecjalny
14-08-2016, 12:42
Układnie drewna na krzyż, to doskonała metoda na zwiększenie szybkości i intensywności spalania. Nie każde urządzenie do tego się nadaje. Musi być odbiornik zdolny tą energię przyjąć, pochłonąć...Inaczej zostanie ona wygenerowana w komin. Lepsze są do tego odbiorniki typu masa akumulacyjna. Ale nie jakieś nowomodne, dobre dla oka i zamydlenia oczu klientom krążki, czy cudowne skrzynki. To musi być kilkaset kg kanałów minimum, lub piec komorowy - też z odpowiednią masą. Płaszcz wodny też może nie dać rady....

Przy okazji podziękowanie za epitecik. Doceniam spostrzegawczość...:)

Baturka nawet sobie nie wyobrażasz ile bym dał by wreszcie się zdecydować na zmianę wkładu i polepszenie już istniejącej instalacji, bo jak niebawem "6" będzie z przodu to i marzenia się ukrócą, a starość trza jakoś zabezpieczyć.