PDA

Zobacz pełną wersję : Odwodnienie liniowe w garażu



Boowa
13-02-2005, 10:53
witam,

jaką macie posadzkę w garażach i czy montowaliście odwodnienie liniowe?
jestem przed wylaniem chudziaka na parterze i właśnie w garażu i myślę cały czas gdzie przygotować rury odprowadzające..
aa i czy warto mieć kratkę odpływową w kotłowni?

z góry dzięki,
Piotr

niezły
13-02-2005, 13:28
W kotłowni na pewno warto mieć wyprowadzoną kanalizację wystarczy zwykłe ø 50 gdzieś przy kominie, kratka mało kto się decyduje
Co odwodnień liniowych w garażu to myślę że warto choć wielu mających takie rozwiązanie po jakimś czasie uważa że wydatek był niepotrzebny ale nie wiedza co by było jak by tej kratki nie było, generalnie warto mieć bo się przydaje oczywiście dobrze zrobione Zamiast kratki lepszym rozwiązaniem jest odwodnienie liniowe łatwiej jest wówczas ułożyć terakotę

nurni
13-02-2005, 17:09
Tylko trzeba pamiętać żeby było podparte "punktowo" a na całej pozostałej długości między dołem koryta a chudziakiem musi być styropian w przeciwnym razie zimą potrafi w korytku zamarzać woda.
Aha - posadzka będzie przemysłowa, żywiczna o grubości do 5 mm.
Lubię dłubać w garażu i w domu rodzinnym unicestwiłem już kilkanaście płytek - a to młotek upadł, a to kowadło itd.

Pozdrawiam

rosa
13-02-2005, 18:24
Ja nie mam odwodnienia w garażu. Mam poza garażem odpowiednio wyprofilowany wjazd, odwodnienie liniowe bocze i studzienkę retencyjną obok. Wszystko działa super, tylko... problem mam ze śniegiem znad kół w zimę. Co Wy z tym robicie?
W kotłowni mam kanalizację ale bez kratki ściekowej. Pozdrowienia.

Boowa
13-02-2005, 20:31
dzięki za głosy..

ja zastanawiam się tylko czy to ma być jedna linia odwodnienia czy zrobić dwie na obie strony garażu (tak żeby właśnie topniejący z nadkoli śnieg trafiał do kratek a nie musiał płynąć przez pół garażu..

robert skitek
13-02-2005, 20:39
jesli chcesz robic je wzdłuż to chyba lepiej jedną ale na środku - suchą stopą bedziesz wchodził do auta...

niezły
13-02-2005, 20:47
Na środku wzdłuż auta

Boowa
13-02-2005, 21:35
dzęki dzięki
słuszna uwaga

Boowa
13-02-2005, 21:39
aaa jeszcze jedno:
czy ktoś ma ułożoną kostkę w garażu?? to dobry czy zły pomysł?

echo
14-02-2005, 06:47
Też mam dylemat.
Projektując garaż doprowadziliśmy tam rurę z kanalizacji, gdyż chciałem mieć kratkę ściekową (taką 15x15cm). Jednak było na tym forum trochę złych opinii o takim rozwiązaniu i teraz zastanawiam się czy nie lepiej zrobić odwodnienia liniowego w garażu (przyd garażem i tak będę miał z powodu małego spadku terenu). A jesli odwodnienie liniowe w garażu to czy podłączyć go z kanalizacją (czy nie będzie śmierdzieć z kanalizy???) czy też może wyprowadzić rurką np przez ścianę garażu???

Odnośnie kratki ściekowej to szukałem takiej większej z wyjmowanym koszek, aby lepiej się ją czyściło ale nic nie mogę znaleźć.

Boowa
14-02-2005, 07:17
ja planowałem odwodnienie podłączyć do kanalizy, a żeby uniknąć smrodku to myślałęm o syfonie..

rosa
14-02-2005, 17:03
Właśnie z powodu tego smrodka w garażu zrezygnowałem u siebie z tego rozwiązania. Odwodnienie liniowe poza garażem bardzo pomaga przy wszelkiego typu "pracach mokrych" (np. mycie auta, elewacji frontowej itp.).

echo
15-02-2005, 06:37
Właśnie z powodu tego smrodka w garażu zrezygnowałem u siebie z tego rozwiązania. Odwodnienie liniowe poza garażem bardzo pomaga przy wszelkiego typu "pracach mokrych" (np. mycie auta, elewacji frontowej itp.).
Czyli spadek w kierunku drzwi garażowych i woda przecieka pod drzwiami?
Ja i tak planuję odwodnienie przez garażem, ale zastanawiam się czy nie zrobic tez w garażu przed drzwiami (lub kraka na środku i do kanalizacji???????)

rosa
15-02-2005, 18:35
w garażu mam mały spadek, tzn. ok. 1% w kierunku bramy garażowej. Woda powstała ze śniegu znad kół i tak "stoi", nie spływa.

echo
16-02-2005, 07:43
Jakie macie doświadczenia z kratkami ściekowymi w garażu podłączonymi do kanalizacji (czy sie sprawdza, nie zatyka, nie śmierdzi???)
Rozważam warianty:
1) kratka ściekowa podłączona do kanalizacji (taka 15x15 z małym syfonem - trochę trudno ją czyścić; szukam takiej większej z wyciąganym koszem, podobno takie są) - spadek posadzki do kratki na środku garażu
2) odwodnienie liniowe w garażu przed drzwiami garażowymi i wyprowadzone np przez ścianę na zewnątrz (aby bez syfonu nie łączyć z kanalizą)
3)odwodnienie liniowe wzdłuż samochodu (pod samochodem) aby woda spływała pod auto - jak to wyprowadzić? (czy też rurką przez ścianę)
4) tylko spadek w strone drzwi garażowych i odwodnienie wzdłuż drzwi ale po stronie zewnętrznej (troche mi sie to nie podoba z uwagi na płynąca wodę pod drzwiami)
Dodam, iż bez względu na powyższe warianty i tak planuje odwodnienie liniowe przed garażem z uwagi na lekki spadek podjazdu w strone garażu.
Co radzicie???

Boowa
16-02-2005, 10:08
ja specjalnie przygotowałem otwór w fundamencie między garażem a resztą domu na przepuszczenie rury odpływowej od odwodnienia i podłączenie do kanalizacji.. wyprowadzanie jakiejś rurki na zewnątrz słabo mi się widzi.. także na bank odwodnienie o długości 1-1,5m, tylko zostaje kwestia jego umiejscowienia w garażu..

horsenet
16-02-2005, 11:20
Nie mam odwodnienia - mam spadek, ale widocznie za mały. Wody zimą jak w basenie brr. Planuję załozyć odwodnienie - o ile jeszcze się da coś wymyślić... bo tak być nie może :-(

Przekorek
16-02-2005, 11:45
Mam odwodnienie na zewnatrz - wzdluz bram garazowych korytko z ujsciem do studzienki - ale to sluzy bardziej jako zabezpieczenie przed deszczem ze zjazdu (garaz w piwnicy). W garazu posadzka za spadkiem 2% do bramy.
Ktoś pytał o kostke betonową: na podjeżdzie mozna, ale UWAGA!!! - przynajmniej bezpośrednio pod bramą powinna być równa wylewka, bo między betonowymi kostkami są rowki i uszczelka bramy garażowej tego nie uszczelnia więc dmucha tamtędy mróz do wnetrza.

Przekorek
16-02-2005, 11:46
Mam odwodnienie na zewnatrz - wzdluz bram garazowych korytko z ujsciem do studzienki - ale to sluzy bardziej jako zabezpieczenie przed deszczem ze zjazdu (garaz w piwnicy). W garazu posadzka za spadkiem 2% do bramy.
Ktoś pytał o kostke betonową: na podjeżdzie mozna, ale UWAGA!!! - przynajmniej bezpośrednio pod bramą powinna być równa wylewka, bo między betonowymi kostkami są rowki i uszczelka bramy garażowej tego nie uszczelnia więc dmucha tamtędy mróz do wnetrza.

rosa
16-02-2005, 19:39
Szerokość mojego garażu wynosi 6,5m (na 2 auta), dlatego odwodnienie liniowe przed garażem mam szer.2m z lewej strony zupełnie z boku (ok.2m poza obrysem garażu). Oczywiście odpowiednio mam wyprofilowany cały wjazd do garażu. To rozwiązanie sprawdziło się w 100%.

echo
21-02-2005, 13:15
Jakie macie doświadczenia z kratkami ściekowymi w garażu podłączonymi do kanalizacji (czy sie sprawdza, nie zatyka, nie śmierdzi???)
Rozważam warianty:
1) kratka ściekowa podłączona do kanalizacji (taka 15x15 z małym syfonem - trochę trudno ją czyścić; szukam takiej większej z wyciąganym koszem, podobno takie są) - spadek posadzki do kratki na środku garażu
2) odwodnienie liniowe w garażu przed drzwiami garażowymi i wyprowadzone np przez ścianę na zewnątrz (aby bez syfonu nie łączyć z kanalizą)
3)odwodnienie liniowe wzdłuż samochodu (pod samochodem) aby woda spływała pod auto - jak to wyprowadzić? (czy też rurką przez ścianę)
4) tylko spadek w strone drzwi garażowych i odwodnienie wzdłuż drzwi ale po stronie zewnętrznej (troche mi sie to nie podoba z uwagi na płynąca wodę pod drzwiami)
Dodam, iż bez względu na powyższe warianty i tak planuje odwodnienie liniowe przed garażem z uwagi na lekki spadek podjazdu w strone garażu.
Co radzicie???
Coraz bardziej podoba mi się rozwiązanie nr 3, ale jak odprowadzić wodę z takego korytka pod samochodem???

Boowa
21-02-2005, 13:25
Coraz bardziej podoba mi się rozwiązanie nr 3, ale jak odprowadzić wodę z takego korytka pod samochodem???

robisz syfon (może być nawet z kilku kolanek) i podłączasz do kanalizacji, oczywiście jeżeli nie jet już za późno aby poprowadzić takie przyłącze w podłodze i wpiąć się do odprowadzenia..

u mnie na szczęście jeszcze nie za późno.. :)

echo
21-02-2005, 13:32
Coraz bardziej podoba mi się rozwiązanie nr 3, ale jak odprowadzić wodę z takego korytka pod samochodem???

robisz syfon (może być nawet z kilku kolanek) i podłączasz do kanalizacji, oczywiście jeżeli nie jet już za późno aby poprowadzić takie przyłącze w podłodze i wpiąć się do odprowadzenia..

u mnie na szczęście jeszcze nie za późno.. :)
U mnie tez jeszcze nie jest za późno (jestem przed wylewkami i mam przygotowaną rure na środku garażu: miała byc kratka) jednak ktoś pisał o kłopotach z zapachami latem, kiedy syfon wysycha i trzeba go wciąż zalewać wodą - dlatego myślałem o wyprowadzniu wody np rurą przez ścianę

rafałek
21-02-2005, 13:35
Ja mam podbeton i w tym roku będziemy wylewali posadzki, więc ewentualne podkucie nie jest problemem. Sam zastanawiam się nad jakimś odwodnieniem. Kałuże mi się nie uśmiechają, a woda pod bramą zamieni się w ślizgawkę na podjeździe. Co do odprowadzenia przez mur... czy nie boicie się zacieku na elewacji?

Boowa
21-02-2005, 14:35
wyprowadzenie za ścianę to pomysł porażka moim zdaniem.. w ogóle mi się to nie widzi, a co dopiero zacieki na murze czy jakieś dziwne odprowadzenia poza budynek nad poziomem ziemi..

echo, tak jak pisałem uniknąć zapachu z kanalizy można poprzez zrobienie syfonu.. i to wydaje mi się bardziej rozsądne niż kombinowanie z wyprowadzeniem teo poza ścianę.. chyba że ktoś zna inny i prostszy sposób..

pzdr

echo
22-02-2005, 09:38
Ja mam podbeton i w tym roku będziemy wylewali posadzki, więc ewentualne podkucie nie jest problemem. Sam zastanawiam się nad jakimś odwodnieniem. Kałuże mi się nie uśmiechają, a woda pod bramą zamieni się w ślizgawkę na podjeździe. Co do odprowadzenia przez mur... czy nie boicie się zacieku na elewacji?
Zacieków na elewacji zbytnio sie nie boje, ponieważ wokół domu mam drenaż opaskowy i myślałem o wyprowadzeniu rury przez ścianę, potem kolanko 90 st i rurka w dół do drenażu.
Trochę się boję zapachów z kanalizacji. Wiem, trzeba dac syfon, ale czy to wystarczy? A latem... ciągłe zalewanie suchego syfonu...

prosiłbym tez o doświadczenia osób, które mają podobne rozwiązania :wink:

Boowa
22-02-2005, 10:10
echo, są też kratki ściekowe kulkami które tamują wydobywanie się zapachu z kanalizacji..

grzegorz2
22-02-2005, 16:49
Mam garaż, nie mam odwodnienia. I na razie nie boli - wieczorem wjeżdżam, rano są na podłodze niewielkie kałuże. I nie przeszkadza (w garażu samochodu myć nie zamierzam...)
Grzegorz

rosa
22-02-2005, 18:52
grzegorz2 a z czego masz posadzkę w tym garażu i czy garaż masz ogrzewany?

grzegorz2
22-02-2005, 19:23
wylewka betonowa (na razie na tyle mnie stać). Jest ogrzewanie
Grzegorz

echo
23-02-2005, 06:33
Ja mam podbeton i w tym roku będziemy wylewali posadzki, więc ewentualne podkucie nie jest problemem. Sam zastanawiam się nad jakimś odwodnieniem. Kałuże mi się nie uśmiechają, a woda pod bramą zamieni się w ślizgawkę na podjeździe. Co do odprowadzenia przez mur... czy nie boicie się zacieku na elewacji?
Zacieków na elewacji zbytnio sie nie boje, ponieważ wokół domu mam drenaż opaskowy i myślałem o wyprowadzeniu rury przez ścianę, potem kolanko 90 st i rurka w dół do drenażu.Trochę się boję zapachów z kanalizacji. Wiem, trzeba dac syfon, ale czy to wystarczy? A latem... ciągłe zalewanie suchego syfonu...

prosiłbym tez o doświadczenia osób, które mają podobne rozwiązania :wink:
A co sądzicie o takim rozwiązaniu? :wink:

rafałek
23-02-2005, 07:00
W takim rozwiązaniu miał bym tylko jedną obawę - że woda ściekająca do drenażu przy długich i silniejszych mrozach osadzała by w rurce warstwę lodu. Z czasem ra Warstwa mogła by zapchać rurkę (np fi 50) i całość przestaje działąć. Myślę jednak że w praktyce do tego nie dojdzie i są to rozważania czysto akademickie.

grzes_m
28-02-2005, 18:50
Ile kosztuje m.b odwodnienia liniowego ?
Tzn ile płaciliscie :wink:

Boowa
28-02-2005, 19:06
do garażu wystarczy najtańszy rodzaj odwodnień o najniższej klasie dopuszczalnego obciążenia A15, ale niestety to i tak koło 50 PLN/ 1mb

nurni
28-02-2005, 19:26
Jeśli mogę coś doradzić to rynienki przed wylewkami/tynkami zasłonić kartonem czy czymkolwiek. Potem strasznie ciężko doczyścić sitka i zatrzaski do kratek.

Pozdrawiam

Boowa
28-02-2005, 19:30
dzięki, to cenna uwaga :D

echo
26-03-2005, 21:45
Na środku wzdłuż auta
podłączyć z kanalizacją czy wyprowadzic przez ścianę???

Boowa
27-03-2005, 23:46
Ja jednak podłączyłem do kanalizy.. ile tej wody z garażu jest?? niewiele i tylko zimą.. dla bezpieczeństwa robiąc syfon z kolanek wstawiłem w jego śrdoku czyszczak i zostawiłem do nieg dostęp na wypadek gdyby się zatkał..

pattaya
25-07-2005, 09:47
Przed chwilą kupowałem odwodnienie liniowe firmy Aco.
Porządne,solidne ,Aco-Self.
Za 6mb z denkiem zapłaciłem 311 zł brutto.

wbrat
12-05-2006, 12:16
Witam,

Podciągam kolejny temat :o. W przyszłym tygodniu będę miał robione posadzki, więc muszę kupić i zainstalować kratkę w garażu. Nasuwa mi się pytanie: jak się ją montuje? Domyślam się, że jej wierzch musi licować się z płytkami w garażu, czyli przy wylewaniu posadzek kratka powinna wystawać na jakieś 2 cm tak, żeby po ułożeniu płytek wyszło na równo, tak?

Sp5es
12-05-2006, 18:45
aaa jeszcze jedno:
czy ktoś ma ułożoną kostkę w garażu?? to dobry czy zły pomysł?

Zły pomysł.
W fugach zawsze brud, jak coś nakapie -niedomyjesz.
Uważam - TYLKO ŻYWICE

rafałek
12-05-2006, 19:46
Uważam - TYLKO ŻYWICE

1. Możesz podać jakiś przykład
2. Jak wyglądają koszty takich powłok oraz ich trwałość?
3. Jak wygląda nanoszenie - czy da się bez problemu wykonać samemu?

Tak myślę, że jest to jakaś sensowna alternatywa. Na niedawno remontowanym moście czymś w stylu żywic pokryto chodniki - czy myślisz, że to może być zywica?

VIP Jacek
12-05-2006, 21:17
Ja też zainteresowany jestem takim rodzajem wykończenia podłogi w garażu.
Gdzieś był o tym wątek, trzeba by było poszukać. :-?

Yanek
13-05-2006, 09:08
Jakie macie doświadczenia z kratkami ściekowymi w garażu podłączonymi do kanalizacji (czy sie sprawdza, nie zatyka, nie śmierdzi???)
Rozważam warianty:
1) kratka ściekowa podłączona do kanalizacji (taka 15x15 z małym syfonem - trochę trudno ją czyścić; szukam takiej większej z wyciąganym koszem, podobno takie są) - spadek posadzki do kratki na środku garażu
2) odwodnienie liniowe w garażu przed drzwiami garażowymi i wyprowadzone np przez ścianę na zewnątrz (aby bez syfonu nie łączyć z kanalizą)
3)odwodnienie liniowe wzdłuż samochodu (pod samochodem) aby woda spływała pod auto - jak to wyprowadzić? (czy też rurką przez ścianę)
4) tylko spadek w strone drzwi garażowych i odwodnienie wzdłuż drzwi ale po stronie zewnętrznej (troche mi sie to nie podoba z uwagi na płynąca wodę pod drzwiami)
Dodam, iż bez względu na powyższe warianty i tak planuje odwodnienie liniowe przed garażem z uwagi na lekki spadek podjazdu w strone garażu.
Co radzicie???

Mam wariant nr 2. Dopiero będę testował.

damiang
15-05-2006, 08:47
Mam wariant 4, z tym że jeszcze nie mam podjazdu i odwodnienia.
Używałem latem i zimą - jest ok. Jak chce wymyć podłogę, to leję wodę a brud wypływa na zewnątrz.

mery26
01-03-2007, 11:22
Przed chwilą kupowałem odwodnienie liniowe firmy Aco.
Porządne,solidne ,Aco-Self.
Za 6mb z denkiem zapłaciłem 311 zł brutto.
nurtuje mnie jedno: czy szukać elementów odwodnienia ze spadkiem czy bez?
Jak bez spadku to czy woda będzie spływać w rynienkach?Obawiam sie ze będzie śmierdzieć jak sobie postoi jakiś czas.
Znalazłem elementy odwodnienia ze spadkiem ACO ale cena sugerowana mnie przeraza ok 1,5 kzł za 5,5 mb.

pierwek
05-02-2008, 09:44
Witam

zastanawiam się nad zrobieniem odwodnienia liniowego w garażu...
zostawiłem sobie w jednym miejscu w garaży wyprowadzenie kanalizacji i mógłbym wpiąć to planowane odwodnienie w kanalizę...
ale obawiam się czy kanaliza się nie zapcha piaskiem który może się przedostawać do odpływu ?

czy są jakieś specjalne syfony w których będzie łapał się piasek ? w tej chwili mam wylany chudziak i wg projektu powinno pójść na to 10cm styro i 6-7cm wylewki czyli mam 17cm żeby ułożyć to odwodnienie i żeby jeszcze zmieścił sie ten syfon.


czy w takim garażu (z tak wykonym odwodnieniem) będzie mógł stać samochód na gaz - bo wiem że w garażu z kanałem nie może

Barbossa
05-02-2008, 09:49
a po co do kanalizy, wyprowadź kawałek za mur i studzienka chłonna (nawet z wiadra)

pierwek
05-02-2008, 10:19
niby mogę ale wydaje mi się, że taki odpływ też może się zamulać piaskiem...

a co z gazem z instalacji samochodowej, który sobie wpłynie do odwodnienia?

Barbossa
05-02-2008, 11:05
po to robi się rewizje, żeby syf wybrać
a na gaz - syfon jak w kiblu
po co kombinować, jak mozna łatwo
jak garaż wyżej gruntu, to i bez jakieś tam studzienki specjalnej, zawsze mozna przepłukać

na poważnie to daje się osadniki i separatory, jak masz kasę zbędną to zafunduj sobie coś takiego

pierwek
05-02-2008, 11:59
kasy zbędnej niestety na razie nie posiadam :roll:

pablitoo
05-02-2008, 12:46
Zrobiłem sobie odwodnienie liniowe na podjeździe do garażu - ponieważ podjazd mam z górki w kierunku garażu woda opadowa jest pieknie zbierana przez odwodnienie liniowe i odprowadzana do odwodnienia wokół domu.

W odpływie odwodnienia nie mam żadnego syfonu tylko sitko z siatki zabezpieczające przed zatkaniem rury nieczystościami , liśćmi itepe ...
Co jakiś czas zdejmuję ruszt odwodnienia i wybieram treści i przepłukuję całą linię odwodnienia - jak pisze Barbossa :)

I tyle - działa i funkcjonuje pięknie - żadnych problemów nie zanotowałem :lol:

3241mirek
05-02-2008, 13:38
pablitoo mógłbyś wstawić zdjęcie twojego odwodnienia sprzed garażu. Jeśli wolno prosić :lol:

pablitoo
05-02-2008, 13:43
Mógłbym - tylko muszę je najpierw zrobić :) - może dzisiaj jak wrócę z pracy o ludzkiej porze to pstryknę fotkie .

3241mirek
05-02-2008, 13:45
no to czekam :D :D

renia i arek
07-02-2008, 16:58
też będę wdzięczny za fotkę.
Odnośnie syfonu ostatnio widziałem w sklepie systemowy 1m kratki + korytko( ok220zł) w które opcjonalnie można(jeżeli trzeba) zamontować syfon(35zł), wtym sysremie 1m korytka + kratka metalowa za 60zł.
pozdrawiam arek

mtsw466
22-12-2010, 23:41
Jak macie rozwiązany spadek w garażu i odwodnienie. Mam wyprowadzoną rurę do kratki kanalizacjej po środku niestety w jednej trzeciej długości garażu od strony bramy. Jest to ciut za daleko wg mnie od wjazdu do garażu. Czy sama kratka z syfonem oczywiście wystarczy źeby odebrać wodę ze śniegu. Jak ukształtować spadek przy tak umiejscowionej kratce żeby nie powstał pod bramą mały stożek i żeby z tamtąd nie podwiewało i żeby brama nie przymarzała. Może odwodnienie liniowe załatwi sprawę. Musiałbym wtedy chyba trochę podkuć chudziaka w stronę bramy żeby wycofać się z liniowym. Jakie są wysokości rynien w tym odwodnieniu? Dzięki za podpowiedź.

Zbigniew100
23-12-2010, 07:07
Trochę poszperaj w necie , są różne rozwiązania , ale cena.
Jedno co podpowiem ,że jeżeli możesz to odprowadź odwodnienie nie do kanalizacji ale do deszczówki.
Nie będzie cofki zapachów, i możesz umyć samochód bez dodatkowych kosztów .
Jeżeli do kanalizacji , to trzeba zastosować kratkę z "suchym syfonem ", koniecznie ba inaczej będziesz chodził z wiaderkiem w lecie.

coulignon
23-12-2010, 09:27
moim zdaniem rura jest wyprowadzona bardzo dobrze. Kratka lub korytko powinno znajdować się pod samochodem - wtedy woda ociekająca z samochodu syfi ci tylko miejsce pod autem. Jeśli zrobisz odwodnienie liniowe pod bramą to cała woda bedzie musiała przepłynąc spod samochodu do odwodnienia i po drodze zostawi cały brud.

michalsiak
23-12-2010, 22:06
ja mam założone odwodnienie liniowe na całą szerokość bramy( przy bramie). NIe wiem czy to dobrze czy źle ale pierwszy raz tej zimy korzystam z garażu i trochę tej wilgoci i śniegu jednak się wnosi.
Spadek mam od początku garażu w stronę odwodnienia.

Umiejscowienie pod samochodem jest pewnie też OK tylko trochę więcej zabawy dla płytkarza żeby zrobił odpowiednie spadki
michalsiak

trafyc
24-12-2010, 14:28
a spadek podlogi w kierunku drzwi garazu zda egzamin?

piotr-kaczor
21-06-2011, 23:02
Witam, przygotowuję się do ułożenia odwodnienia liniowego w garażu, nurtuje mnie na jakiej głębokości ułożyć rurę odprowadzającą poza fundamentem, wodę będę chciał odprowadzić do studzienki chłonnej z ewentualnym drenażem. Ogólnie na działce jest piach, chociaż w zeszłym roku utrzymywał się dość wysoki poziom wód gruntowych, około 80cm od góry, później opadł, obecnie jest na poziomie około 1,5-1,8m. Myślałem o wyprowadzeniu rury (pod bramą garażową) około 50cm pod poziomem gruntu, ewentualnie jeszcze ją ocieplić, tylko tyle że bedzie obiążona wjeżdzającym samochodem i ocielenie pewnie nie zda egzaminu. Wiem że powinno być to około 0,8m (centralna Polska) ale uwzględniając jeszcze jakieś spadki, studzienka około 5m od garażu, to studzienka, czy nawet drenaż nie zda egzaminu na głebokości 1,5m.


Piotr

Laschlo
22-06-2011, 08:52
Ja również zastosowałem system odwodnienia liniowego na całej szerokości bramy garażowej wraz z biegnącym w tym kierunku spadkiem podłogi.Moim zdaniem takie rozwiazanie,przy dużej powierzchni garażu, wygląda lepiej niż centralnie umiejscowiony odpływ.Funkcjonalnośc tego rozwiązania też jest dla mnie ok.

AgnieszkaMaszner
14-07-2012, 02:40
Witam wszystkich, mam pytanie dotyczace sposobu odwodnienia garazu w waszych domkach. Czy moglibyscie sie podzielic swoimi doswiadczeniami? Jak to wyglada w praktyce? Zastanawiam sie nad zalozeniem odwodnienia liniowego, ale slyszalam rozne opinie na ten temat np. o wydzielajacych sie nieprzyjemnych zapachach i zapychaniu sie kratek. Czy warto w ogole je montowac? Jesli tak to jakie i w jaki sposob. Z gory dzieki i pozdrawiam.

Piter3281
20-07-2012, 13:34
Witam
odwodnienia liniowe posiadaja(przynajmiej oferowane przez naszą firmę) osadniki z umożliwiajace czyszczenie odwodnień liniowych z osadów
co do nieprzyjemnych zapachów to jedynie zrobienie syfonu na rurze może pomóc

sunman7
22-09-2012, 11:50
Witam wszystkich, mam pytanie dotyczace sposobu odwodnienia garazu w waszych domkach. Czy moglibyscie sie podzielic swoimi doswiadczeniami? Jak to wyglada w praktyce? Zastanawiam sie nad zalozeniem odwodnienia liniowego, ale slyszalam rozne opinie na ten temat np. o wydzielajacych sie nieprzyjemnych zapachach i zapychaniu sie kratek. Czy warto w ogole je montowac? Jesli tak to jakie i w jaki sposob. Z gory dzieki i pozdrawiam.

Witam Pani Agnieszko,

jak kolega wcześniej wspomniał syfon może być zamontowany w rurze lub odwodnienia liniowe (http://kmb-steelproduct.eu/kanaly_rynnowe.html) mogą posiadać swój własny wyciągany syfon. O tyle to drugie rozwiązanie jest lepsze że zawsze można wyczyścić takie odwodnienie. dodatkowo przy doborze odwodnienia liniowego proszę się zastanowić czy wybierze Pani rozwiązanie betonowe czy plastikowe oraz jaki będzie ruszt przykrywający. Ponieważ jest to garaż więc napewno trzeba ruszt przykrywający dobrać tak żeby był w stanie przenieść obciążenie koła samochodowego. Jest to klasa obciążenia B125 wg PN-En 1433. Dodatkowo dobrze jeżeli odwodnienia liniowe a właściwie ich miejsca odpływu wyposażone są w dodatkowy kosz osadczy lub sitko wyłapujące odpady.

A czy warto montować ? No jeśli odwodnienia liniowe są dobrze zamontowane oraz użytkowane w sposób zgodny z zaleceniami producenta to jak najbardziej tak. Może Pani w garażu myć samochód a woda pośniegowa w zimie zostanie odprowadzona do kanalizacji. Ostatecznie to Pani decyzja zakupu :).

Pozdrawiam

Zbigniew100
22-09-2012, 12:17
Witam wszystkich, mam pytanie dotyczace sposobu odwodnienia garazu w waszych domkach. Czy moglibyscie sie podzielic swoimi doswiadczeniami? Jak to wyglada w praktyce? Zastanawiam sie nad zalozeniem odwodnienia liniowego, ale slyszalam rozne opinie na ten temat np. o wydzielajacych sie nieprzyjemnych zapachach i zapychaniu sie kratek. Czy warto w ogole je montowac? Jesli tak to jakie i w jaki sposob. Z gory dzieki i pozdrawiam.

Odwodnienie najlepiej połączyć do deszczówki, brak zapachów.

Można też zastosować rewizję z klapą zwrotną.

pozdrawiam

MikeTNK
20-06-2014, 13:54
Witajcie

Bez długich wstępów - mam w garażu zrobiony wpust do kanalizacji biegnącej pod chudziakiem. Umiejscowienie tego wpustu wypada gdzieś tak na 1/4-1/3 długości garażu od wjazdu.

Zastanawiam się czy robić odwodnienie liniowe
a) w poprzek garażu
czy może
b) wzdłuż

Wariant b początkowo mi się podobał, ale chodzi mi po głowie, że to tak naprawdę nic nie "polepszy" , a spadki będą musiały być zrobione od boków do środka garażu - i co wtedy ze szczelnością bramy garażowej.
Wariant a jednakże jest trochę ryzykowny bo nie wiadomo czy odpływ nie wypadnie akurat pod kołami samochodu.

Jakie jest wasze zdanie ? Co wy byście wybrali ? Tylko uprzedzam od razu - odpływ chcę robić na 100% i z niego nie zrezygnuję :)

replo
20-06-2014, 14:06
Witaj,

Moim zdaniem w poprzek garazu. Blisko bramy garazowej. Zima woda nie bedzie podchodzila pod brame i tam nie zamarznie.

Woda pod uszczelkami oraz czesta zmiana stanu skupienia (z wody w lod i odwrotnie) po pewnym czasie spowoduja nieszczelnosc owej bramy.

Druga sprawa to osobiscie nigdy nie widzialem odwodnienia poprowadzonego wzdluz garazu.

Pozdrawiam
Andrzej

Łukasz80
20-06-2014, 14:39
Witaj,
(...)
Druga sprawa to osobiscie nigdy nie widzialem odwodnienia poprowadzonego wzdluz garazu.

Pozdrawiam
Andrzej

spotyka sie takie rozwiazania i wg mnie nie jest to zle rozwiazanie. Widzialem takie zrbione w osi garazu (czyt. pod samochodem). Spadek podlogi jest wiadomy i topniejacy snieg lud woda splywa pod samochod, dzieki czemu po bokach pojazdu nie pojawia sie woda...

MikeTNK
22-06-2014, 11:53
Ok, załóżmy że robię wzdłuż garażu po środku. Czy wziąć odpływ wysokości 10 cm i i postawić go na chudziaku czy wysokości 5 cm i postawić go na 5 cm styropianu parkingowego (taki będzie w garażu położony pod wylewkę) ?

Carpenter78
22-06-2014, 13:17
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?223827-Gara%C5%BC-w-bryle-domu-kto-posiada/page6

Tu poczytajcie...

MikeTNK
23-06-2014, 08:56
Czytałem, ale głównym tematem jest garaż w bryle domu i jak była mowa o odwodnieniach to głównie w wariancie kratki pod bramą garażową.
Na 99% będę robił wzdłuż garażu bo i dzięki temu spadek można zrobić łagodniejszy (po jakieś 1,5 cm z obu boków garażu, zamiast 5-6 cm różnicy między tyłem a przodem)

DEMCIA
01-04-2016, 12:00
Mam doprowadzoną rurę fi 110 pod bramę segmentową w garażu. Niedługo będę wylewał posadzkę. Chciałbym wstawić odwodnienie liniowe,przed bramą, na długość 3mb.
Przeglądałem ofertę odwodnień i nie mogę znaleźć takiego zestawu nadającego się do wnętrza, gdzie 1m odcinki odwodnienia będę łączyły się ze sobą na uszczelkę, tak żeby zapewnić szczelność połączenia. Garaż będzie ogrzewany, na chudziak pójdzie styropian. Większość elementów łączy się po prostu na styk...na zewnątrz nie stanowi to problemu, ale w środku woda będzie przedostawała się pod posadzkę, do styro. Nie przewiduje lania wody szlaufem do tego odwodnienia, także nie bedzie jej tam dużo. Chciałbym coś kupić szczelnego. Miał Ktoś z tym do czynienia?

Salah
06-07-2016, 08:06
"Odwodnienie najlepiej połączyć do deszczówki, brak zapachów." taaa a potem się dziwić że polskie rzeki to ścieki

Salah
06-07-2016, 08:11
Zbigniew100 "Jedno co podpowiem ,że jeżeli możesz to odprowadź odwodnienie nie do kanalizacji ale do deszczówki." kurcze to wlasnie przez takich jak ty idziesz z dzieckiem obok rzeczki gdzie jeszcze były z 15 lat temu raki a teraz płynie ściek ! bo imbecyle myją auta szamponami, woskami, czyszczą z olejów itp i siu do rzeczki ! a potem sie dziwić że rak raka pogania ale w szpitalu !

jacek.zoo
07-07-2016, 14:50
Zbigniew100 "Jedno co podpowiem ,że jeżeli możesz to odprowadź odwodnienie nie do kanalizacji ale do deszczówki." kurcze to wlasnie przez takich jak ty idziesz z dzieckiem obok rzeczki gdzie jeszcze były z 15 lat temu raki a teraz płynie ściek ! bo imbecyle myją auta szamponami, woskami, czyszczą z olejów itp i siu do rzeczki ! a potem sie dziwić że rak raka pogania ale w szpitalu !

mysle ze po 6 latach juz tu nie zaglada, ale co ja tam wiem :)))

a co do odplywu, wg mnie najlepszy jest odplyw punktowy na srodku garazu, jak wczesniej pisali przy liniowym caly syf leci przez cały garaz i rozlewa sie na boki, a tak robi sie spad kopertowy na srodek, kratka 30x30 i wszystko scieka pod samochod. tak mam zrobione i jestem mega zadowolony. przy liniowym duzo gorzej wyprowadzic spad kopertowy

Adaxis
15-03-2017, 08:56
Witam, gdzie kupić dobre odwodnienie liniowe (tzn. żeby można było po nim jeździć :) ) do garażu?
W moim składzie budowlanym nie mają :( Podpowiedzcie...

Elfir
15-03-2017, 09:03
w internecie szukałeś?

Adaxis
15-03-2017, 09:08
Tak, w Castoramie jest żeliwne:ACO żeliwne (https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-wodne/odplywy-liniowe-zewnetrzne/kanalizacja-zewnetrzna/kanal-odwodnieniowy-aco-alfa-n100-1-mb-z-rusztem-zeliwnym.html) i skrzynka odpływowa (https://www.castorama.pl/produkty/instalacja/instalacje-wodne/odplywy-liniowe-zewnetrzne/kanalizacja-zewnetrzna/skrzynka-odplywowa-aco-do-alfa-n100.html)
Ale nie wiem czy da się to łączyć ze sobą? i czy żeliwo to dobry wybór? :)

Elfir
15-03-2017, 09:26
Miałam na myśli raczej sklepy internetowe a nie strony internetowe marketów :)

Adaxis
16-03-2017, 06:22
Zakup w Castoramie -zrezygnowałem jednak z żeliwnych (wytrzymują obc. samochodów ciężarowych -klasa C250) na rzecz ACO ocynkowanych. Korytko to samo, -polimerbeton ale żeliwo podraża 4-5x !. Te z kratką ocynkowaną ACO-Self (http://www.aco.pl/hgb/produkty/odwodnienia-liniowe/aco-selfr-euroline/)są opisane jako "Ruch pieszy i rowerowy", ale sprzedawca zapewniał, że dla osobówek wystarcza i żeby nie obciążać statycznie.
Opis:
System kanałów z nowym przekrojem V (większa prędkość wody w korycie zapewnia samoczyszczenie), przejezdny dla samochodów osobowych, do stosowania w budownictwie indywidualnym szczególnie tam, gdzie konieczne jest bezpieczne zebranie i kontrolowanie odprowadzanej wody Macie doświadczenie, rzeczywiście dają radę?

Artur___
08-01-2019, 16:21
Na czym osadzić korytko odwodnienia liniowego? Tak jak pisali 15 lat temu :) punktowo podparte na cemencie, czy może leżeć bezpośrednio na xps'ie?