PDA

Zobacz pełną wersję : Parkiet olejowany, lakierowany - pytania, problemy itd.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14

jarekkur
20-12-2009, 21:43
Witam,

Zakupiłam podłogę Bauwerk, podłoga jest przepiękna. Mam olejowaną Sucupirę, straszyli mnie, że Sucupira to kiepskie drewno bardzo twarde ale , że nie lubi wilgoci i że przy ogrzewaniu podłogowym mogą być problemy. Jak narazie jest wszystko super, ogrzewanie podłogowe działa, podłoga się nie rozsycha, mamy tylko problem bo mimo że podłoga jest fabrycznie olejowana , podobno nawet kilkoma warstwami oleju... to parkiieciarz zalecilł mi dodatkowo zaolejować.

Jakiego oleju użyć najlepiej, żeby podłoga nie straciła swojego naturalnego wyglądu? podobno dobre są oleje Osmo? Facet w sklepie mówił coś o środkach/olejach do podłog Kahrs, które można nakładać ręcznie a nie maszynowo?

Proszę o szybką podpoiwedż bo chcę mieć na Święta ładną podłogę?!

Dziękuje i Wesołych Świąt!!!

jeżeli chcesz na świeta miec ładną podłogę to zostaw ją taką jaka jest!
Podłoga z fabrycznie nałożonym lakierem czy olejem wymaga więcej zachodu przy nakładaniu niż ta wykonana na budowie. Zabezpiecz odpowiednim środkiem polecanym przez producenta i zgodnie ze wskazówkami producenta a zachowasz gwarancję. Ręcznie można nakładac kazdy olej zależy to jednak od kondycji i siły tego, który ma zamiar to robić, no i oczywiście czas.
Małą powierzchnię około 20m2 mozesz zrobić ręcznie.

martas_sa
20-12-2009, 23:20
a mozna najpierw naoliwic a pozniej lakierem matowym ?? Taka opcja najbardziej by mi odpowiadala czy tylko jest taka mozliwosc ???

jarekkur
21-12-2009, 23:36
a mozna najpierw naoliwic a pozniej lakierem matowym ?? Taka opcja najbardziej by mi odpowiadala czy tylko jest taka mozliwosc ???
nie ma takiej mozliwości w tak krótkim czasie abys z tą technologia zdążyła do Świąt Bozego Narodzenia.

adrian1s
23-12-2009, 20:48
To ja sie pochwale miedzy czasie. Wlasciwie nie tyle sie chcialem pochwalic, co podziekowac za pomoc i porady parkieciarskie.

Olej uzylem dwuskladnikowy firmy pallman na ktory naciskal wykonawca.
Generalnie jestem zadowolony. Pierwszy raz ukladalem parkiet.

Tak czy owak.

WIELKIE DZIEKI !

zdjecie jest znieksztalcone z powodu uzycia szerokatnego obiektywu.Podloga w rzeczywistosci jest prost i trzyma poziom..

Dane : Parkiet merbau pzemyslowy merbau kupiony w Casto,klej barlinek(uzin) 1kpu a takze poliuretan SIKA (lepiej mi sie tym pracowalo) .Olej Pallman 2 skladnikowy.

http://i113.photobucket.com/albums/n238/adrian1s/gleba.jpg :D

szyszinho
26-12-2009, 11:09
Podłogi BAUWERK są fabrycznie olejownane lub lakierowane ale po ułożeniu trzeba je dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią i brudem. Trzeba to zrobić olejem lub odpowiednio przy podłodze lakierowanej specjalnym woskiem, najlepiej firmowym BAUWERKA. Po nałożeniu efekt jest naprawdę świetny, woda i substancje są bardzo dobrze zatrzymywane na powierzchni podłogi, ma to duże znaczenie szczególnie w pomieszczeniach, które są narażone na działanie wilgoci,brudu, tłuszczu np. kuchnia.
Powinien był to zrobić parkieciarz, który to układał bowiem olej za pierwszym razem najlepiej nałożyć maszynowo, pożniej można już to robić samemu mopem, raz na jakiś czas.
Zarówno BAUWERK jak i KAHRS mają swoje firmowe bardzo dobre specjalne oleje i środki do swoich podłóg, które zawsze zalecają sprzedawcy.

Jest środek Kahrs Refresh Oil zalecany do podłog olejowanych olejem naturalnym Kahrs, który łatwo nałożyć samemu ręcznie, zabezpiecza podłogę przed brudem i wilgocią. :D

masia!
04-01-2010, 19:28
Widzę,że jestem pierwsza w Nowym Roku,więc pozwólcie,iż rozpocznę go takim małym optymistycznym akcentem....Posłuchałam Was,wybrałam wodny lakier dwuskładnikowy i jestem cała happy,ponieważ podłogi wyglądają naprawdę fajnie (dla porownania obejrzałam wcześniej podłogi pomalowane zwykłym lakierem).
W związku z tym chciałam podziękować wszystkim za konstruktywne rady i anielską cierpliwość do takich laików jak ja. :D

basia_z_lasu
04-01-2010, 22:05
No i jak to jest naprawdę: olejowany czy lakierowany? Przeczytałam chyba wszystkie wątki na ten temat i wiem mniej niż na początku....
Niech ktoś, kto ma olejowany napisze prosto i szczerze: czy jest on upierdliwy w pielęgnacji dla osoby, która nie ma serca do sprzątania domu??? Czy drugi raz wybralibyście olej? Czy to zależy od użytego oleju ( olejowosku) ? Przy opinii dobrze by było podać nazwę zastosowanego oleju. Plizzzzzzzzzzzzz :) Chodzi o parter domu, wszędzie drewno, 100% podłogówka, nie lubię kafli.

EdytaJ
04-01-2010, 22:52
I ja wiem ze nic nie wiem w kwestii parkietu. Chce polozyc parkiet w salonie i zastanawiam sie czy olejowany czy lakierowany. Czy klasc i dopiero olejowac/lakierowac, czy kupic gotowy.
Salon polaczony z kuchnia (w kuchni gres), z wyjsciem na taras, dwojka dzieci i pies.Tyle sie nasluchalam o mega trwalych olejowanych parkietach, ale calkowicie zniecheca mnie opcja froterowania tej podlogi na kolanach i powtornego olejowania. Z drugiej strony jesli lakier to tylko mat - czy podloga bedzie wystarczajaco trwala? No metlik mam no. Napiszcie cos madrego :)

pasie
04-01-2010, 23:15
No i jak to jest naprawdę: olejowany czy lakierowany? Przeczytałam chyba wszystkie wątki na ten temat i wiem mniej niż na początku....
Niech ktoś, kto ma olejowany napisze prosto i szczerze: czy jest on upierdliwy w pielęgnacji dla osoby, która nie ma serca do sprzątania domu??? Czy drugi raz wybralibyście olej? Czy to zależy od użytego oleju ( olejowosku) ? Przy opinii dobrze by było podać nazwę zastosowanego oleju. Plizzzzzzzzzzzzz :) Chodzi o parter domu, wszędzie drewno, 100% podłogówka, nie lubię kafli.

ooooo to ja miałam napisać :P mam dokładnie te same wątpliwości :roll:

Hugo26
05-01-2010, 23:55
No i jak to jest naprawdę: olejowany czy lakierowany? Przeczytałam chyba wszystkie wątki na ten temat i wiem mniej niż na początku....
Niech ktoś, kto ma olejowany napisze prosto i szczerze: czy jest on upierdliwy w pielęgnacji dla osoby, która nie ma serca do sprzątania domu??? Czy drugi raz wybralibyście olej? Czy to zależy od użytego oleju ( olejowosku) ? Przy opinii dobrze by było podać nazwę zastosowanego oleju. Plizzzzzzzzzzzzz :) Chodzi o parter domu, wszędzie drewno, 100% podłogówka, nie lubię kafli.

ooooo to ja miałam napisać :P mam dokładnie te same wątpliwości :roll:
również przyłączam sie do pytania
pozdro

Damon
08-01-2010, 13:14
No i jak to jest naprawdę: olejowany czy lakierowany? Przeczytałam chyba wszystkie wątki na ten temat i wiem mniej niż na początku....
Niech ktoś, kto ma olejowany napisze prosto i szczerze: czy jest on upierdliwy w pielęgnacji dla osoby, która nie ma serca do sprzątania domu??? Czy drugi raz wybralibyście olej? Czy to zależy od użytego oleju ( olejowosku) ? Przy opinii dobrze by było podać nazwę zastosowanego oleju. Plizzzzzzzzzzzzz :) Chodzi o parter domu, wszędzie drewno, 100% podłogówka, nie lubię kafli.

ooooo to ja miałam napisać :P mam dokładnie te same wątpliwości :roll:

Po 3 m-cach mieszkania teraz polakierowałabym podłogę (deski dębowe) - i mam nadzieję że kiedyś się uda - mamy psa, często co mu kapnie z pyska, ma niedokładnie wytarte łapy, albo coś mu się zdarzy jak jesteśmy w pracy(staruszek) - wtedy wżarte plamy na amen. Jeśli nie wytrę od razu mokrych kropek zostają ślady, musiałabym bez przerwy za nim chodzić i sprzątać. Łatwiej myje się podłogę lakierowaną - mam lakier półmat na piętrze.
Użyty olej to remmers.

I moje pytanie do specjalistów - czy olejowaną podłogę można po cyklinowaniu lakierować? czy jestem skazana na olej?

efilo
08-01-2010, 14:15
Witam ponownie

Dostałam informacje że na mój jesion będzie kładzione po bejcy loba białej ewentualnie po wosku Novol suprawax colour look ma być kładziony twardy olejowosk PNZ.
Co to za diabeł?

Ewentualnie co można zastosować w zamian. Nie żebym miała coś przeciwko polskim produktom...

anna75_1
08-01-2010, 23:41
Ja także przylączam sie do opinii Damon. W całym domu mam podłogę merbau-olejowaną olejami firmy osmo.Wyglądała pięknie dopóki nie była użytkowana-dwoje małych dzieci+dom otwarty dla ludzi.Mieszkamy od 3 miesięcy a podłoga wygląda jakby była użytkowana parę ładnych lat-zwłaszcza w salonie.Abymiała choć minimalny połysk, po umyciu-oczywiście środkami osmo-co czynię co2 tygodnie-froteruję-specjalnie do tego celu zakupioną froterką-co zajmuje mi około godziny-w samym tylko salonie.Ponadto ostatnio zauważyłam, że parkiet zaczyna ,,sięrozchodzić"-co podobno jest normalne-ale mnie to wszytko boli, bo za podlogęzapłaciłam sporo a efektu nie ma-reasumując:na pewno nie olejowałabym.

adrian1s
09-01-2010, 22:55
Kolezanka ostanio odradzala mi olejowac parkiet. Jej pies nasikal i zrobila sie wielgasna plama. Wzarlo na amen. Powiedziala zebym nie olejowal. Tyle ze ja mam zaolejowana i jestem zadowolony. No tylko jest jeszcze jedna kwestia.Parkiet na razie sam mieszka :) . A mi sie podoba efekt olejowania, ze az szkoda mi po nim chodzic . Jak zaczna sie problemy to na pewno dam znac.
Na razie jest git.

iva_marti
09-01-2010, 23:31
No to teraz mam znowu problem. Bylam nastawiona na olej ,a po waszych opiniach już sama nie wiem. Mam położoną przemysłówkę merbau. Dwoje małych dzieci i po przeprowadzce do domu małego psa, obiecanego córce :wink: Parkieciarz radzi olejować. Mówi ,że wycofali jakiś lakier ,czy podkład ,który był dobry do przemysłówki i teraz nic nie ma dobrego. Niby coś się dzieje z lakierem ,ze widać na nim nierówności :roll:
Może ktoś poleci coś dobrego do przemysłówki ,co jest dostępne na rynku.

Renalda
10-01-2010, 11:17
My wybraliśmy Lobę Impact Oil przede wszystkim dzięki naszemu mądremu parkieciarzowi, a także dzięki temu właśnie wątkowi. Leży na deskach od dwóch miesięcy i jest poddawana ciężkiej próbie wytrzymałości przez ekipy od wykończeniówki. Na razie żadnych plam, blaknięcia itp. Gipsowy kurz daje się odkurzyć po prostu. Jak coś zostaje to wycieram suchą szmatą i jest błysk.Może jeszcze za krótko, żeby wysuwać ostateczne wnioski, ale z drugiej strony chyba już nigdy podłoga nie będzie narażona na zabrudzenia aż tak bardzo....
A tak to wygląda:

http://pl.fotoalbum.eu/images1/200811/72591/347991/00000004.JPG
http://pl.fotoalbum.eu/images1/200811/72591/347991/00000002.JPG

iva_marti
10-01-2010, 11:23
Renalda pięknie. Z niecierpliwościa będę czekala na więcej zdjęć twoich wnętrz. Loba Impact Oil to olej czy olejowosk?

Renalda
10-01-2010, 11:48
Dziękuję.
Loba Impact z tego co zawsze pisał Duch to czysty olej. W ogóle miałam wielki zgryz z tym co wybrać na podłogę. Tak jak większość studiowałam wątek i wciąż wiedziałam mniej. To cud, że trafiliśmy na mądrego i doświadczonego parkieciarza. On dla uspokojenia moich wątpliwości zrobił nam test. Po przyklejeniu desek podzieliliśmy podłogę na połowę i położyliśmy tak na gotowo z jednej strony Lobę z drugiej Osmo. Przez miesiąc korzystaliśmy z tych miejsc ekstremalnie razem z wykończeniowcami. Efekt był taki, że Loba pozostała nie zmieniona, a Osmo zmatowiało i w ogóle ciężko było coś z niego usunąć. Oczywiście to tylko moje spostrzeżenia.( parkieciarz mówi, że wiele osób kładzie Osmo i jeszcze nie miał reklamacji) Sprawdzaliśmy też Liosa, ale może byłam uprzedzona, bo nie podobała mi się barwa drewna pod tym olejem, a poza tym on najdłużej się wchłaniał. W każdym razie nie żałuję wyboru.

iva_marti
10-01-2010, 12:11
Dzięki. Jakie drewno masz położone?

Renalda
10-01-2010, 16:35
To orzech amerykański.

pasie
10-01-2010, 19:14
To orzech amerykański.

Super wygląda :D :P :)

iva_marti
11-01-2010, 13:23
Dzisiaj rozmawiałam z naszym parkieciarzem, chce naszą mozaikę merbau olejować środkiem Bona Carl's. Czy to dobry olej? Czy lepiej jednak loba impact oil? Jaka jest różnica w cenie między tymi olejami? Jaki ewentualnie lakier polecacie na mozaikę?

dewuka
11-01-2010, 17:31
Temat podłogi spędza mi sen z oczu od kilku miesięcy.
Co mi się spodoba to cena jest zaporowa i tak w kółko.

Ostanio widziałam w Castroramie podłogę, która byłabym gotowa kupić, pieknie wygląda i jest przyzwoita cenowo - 122 zl brutto.
Akacja, lakier półmat, deska lita 3-lamelowa, 15 grubości, 12 szerokości z dlh.

Nie wiem tylko jak taka deska sprawdzi się,
1. Czy sama akacja jest dobrym wyborem,
2. Czy hipermarket jest dobrym miejscem na zakup podłogi (jakość)
3. Czy te proporcje 15 grubości i 12 szerokości są sensowne (słyszałam o proporcji 4/1)

Podzielcie się swoimi doświadczeniami w tym temacie :)
Pozdrawiam

ANTIQUE
12-01-2010, 14:30
witam,
ja jestem jak najbardziej za podłogą olejowaną - kolory są mięsiste, podłoga super w dotyku. Co do pielęgnacji to wcale nie taki kłopot. Raz na pół roku ( święta wypadają idealnie :) ) pastuje się ją specjalną pastą po której podłoga jest odświeżona i wygląda jak nowa. Dodam, że posiadam 2 plujące się boksery i 4 koty , a podłogę dębową ( postarzaną) mam również w kuchni. Jestem bardzo zadowolona. Oczywiście marka olejowosku jest ważna - Osmo niekoniecznie niestety, a to podłogi :)
http://img709.imageshack.us/img709/2344/50506133.jpg

basia_z_lasu
12-01-2010, 16:07
Na wypadek jakby ktoś nie zauważył to post Antique jest wredną kryptoreklamą. Jak jesteś producentem albo sprzedawcą - to pisz o tym wprost, ja od Ciebie na pewno nie kupię po takiej zagrywce. Fuj fuj.

efilo
12-01-2010, 16:13
reklama... ? ale czego? :roll:

Parkiet
12-01-2010, 16:21
Temat podłogi spędza mi sen z oczu od kilku miesięcy.
Co mi się spodoba to cena jest zaporowa i tak w kółko.

Ostanio widziałam w Castroramie podłogę, która byłabym gotowa kupić, pieknie wygląda i jest przyzwoita cenowo - 122 zl brutto.
Akacja, lakier półmat, deska lita 3-lamelowa, 15 grubości, 12 szerokości z dlh.

Nie wiem tylko jak taka deska sprawdzi się,
1. Czy sama akacja jest dobrym wyborem,
2. Czy hipermarket jest dobrym miejscem na zakup podłogi (jakość)
3. Czy te proporcje 15 grubości i 12 szerokości są sensowne (słyszałam o proporcji 4/1)

Podzielcie się swoimi doświadczeniami w tym temacie :)
Pozdrawiam
Drewno akacji na podłodze to dobry wybór, ale czy w układzie warstwowym? Jeśli już to sprawdż podkład na jakim jest klejona, powinien być wielowarstwowy klejony krzyżowo.
Castorama jest znaną siecią HANDLOWĄ nie USŁUGOWĄ. Gwarancja jeśli będzie, to bardzo ograniczona i tylko na wyrób, na pewno nie na podłogę.
Zależność proporcji - szerokości do grubości elementu w przypadku podłóg warstwowych nie ma większego znaczenia, a w przypadku ich przyklejenia do posadzki - żadnego.
Jeszcze jedna istotna uwaga, gotowce lakierowane fabrycznie posiadają cienką warstwę lakieru, co przenosi się na trwałość podłogi /stąd ograniczona i obwarowana wieloma zależnościami gwarancja/. Pozdrawiam.

Darcy
12-01-2010, 16:23
Na wypadek jakby ktoś nie zauważył to post Antique jest wredną kryptoreklamą. Jak jesteś producentem albo sprzedawcą - to pisz o tym wprost, ja od Ciebie na pewno nie kupię po takiej zagrywce. Fuj fuj.

Przecież nie ma nawet nazwy firmy. A że tylko dwa posty i oba o podłogach... No cóż, użytkownik zarejestrował się dziś, więc od czegoś musi zacząć. :)

jarekkur
12-01-2010, 21:45
Dodam, że akacja zmienia kolor pod wpływem światła dziennego. Inne drewna zresztą też. warto jednak wiedziec na jaki ponieważ to właśnie z tym kolorem mieszka się przez kilka albo i dłużej lat aż do następnęgo cyklinowania.

basia_z_lasu
12-01-2010, 22:00
Na wypadek jakby ktoś nie zauważył to post Antique jest wredną kryptoreklamą. Jak jesteś producentem albo sprzedawcą - to pisz o tym wprost, ja od Ciebie na pewno nie kupię po takiej zagrywce. Fuj fuj.

Przecież nie ma nawet nazwy firmy. A że tylko dwa posty i oba o podłogach... No cóż, użytkownik zarejestrował się dziś, więc od czegoś musi zacząć. :)

Gdy ja czytałam ten post, jeszcze się wyświetlał adres strony www użytkownika Antique. Potem go wyłączył. :evil:

efilo
12-01-2010, 22:50
jarekkur

pliz

co dać na białą bejcę? ten olejowosk PNZ nie budzi mojego zaufania :roll:

ANTIQUE
13-01-2010, 08:23
nic nie sprzedaję i nic nie produkuję :), to moje pierwsze w życiu forum - rozumiem , że niewiedza nie tłumaczy wpadek ale ponieważ większość zachwala(lub nie) różne firmy , podałam adres firmy w której zakupiłam fajne deski. Już wiem, że tak się nie robi.
przepraszam i pozdrawiam.

efilo
13-01-2010, 08:44
Antique
nie przejmuj się. Jak jesteś sprzedawcą to i tak w końcu wyjdzie a jak nie to też będzie widać. :D
A reakcjami choć może przesadzone się nie dziw. Co innego 'polecenie' jakiegoś produktu przez użytkownika który jest od trzech lat na forum albo ma jakiś rekord wpisów a co innego jak nowy użytkownik z ilością postów sztuk jeden wpada i pisze: jestem zadowolony z firmy X jest najcudowniejsza na świecie. Mam nadzieje że zauważasz różnice.

Pozdro

ANTIQUE
13-01-2010, 17:41
jasne,
dzięki za słowa otuchy
pozdrawiam

anka_n
17-01-2010, 14:43
Antique, sliczna masz podloge!!!! co to za drewno? i jaki wymiar deski? wyglada na szersza niz standardowo....czy mi sie zdaje? jest cudna i tez taka chce! :D

Nefer
17-01-2010, 15:55
Różnica między olejem a lakierem jest dość prosta.
Musiałam wymienić jedną klepkę pod ilejem - wycięta , włożona nowa, zaolejować i gotowe.
A teraz mam wyciek pod podłogą lakierowaną. Wycięte klepki, trzeba cyklinować, lakierować cały pokój. Proste ? No właśnie.

ANTIQUE
18-01-2010, 14:31
anka_n - też mi się podoba :) to jest decha dębowa, 16 cm.
pozdrawiam

AgataSS
18-01-2010, 16:42
ja się jeszcze nie zastanawiam czy olejowany czy lakierowany parkiet. Na razie mam problem czy mogę mieć parkiet czy muszę wybrać panele. Czy ktoś z was kładł deski na ogrzewanie podłogowe? W całym domu będę miałą podłogówkę, a oczywiście w sypialniach i salonie chciałabym drewno. Jakie drewno nadaje się w tym wypadku??????

efilo
18-01-2010, 20:40
Agata
po pierwsze nie jesteś zdana na panele. niemniej jednak wchodzi w grę tylko parkiet 'specjalny' czyli warstwowy. nie możesz mieć litego drewna, no chyba że będzie to mozaika przemysłowa a i to pod dodatkowymi rygorami. jest dużo gotowych klepek warstwowych (vide finishparkiet paratdos czy quick parquet). przy każdym rodzaju drewna producenci zaznaczaja czy sie nadaje czy nie na ogrzewanie podłogowe. z tego co pamiętam absolutnie odpada buczyna. za to najlepszym drewnem uznaje się merbau. niemniej jednak wiele innych gatunków jak najbardziej 'zadziała' na podłogówce. u mnie będzie jesion dąb i palisander.

inna sprawa że podłogówka podłogówce nierówna. to nie jest produkt zestandaryzowany a przynajmniej nie w takim zakresie o jakim myśle. powinnaś poinformować instalatora jakie będzie wykończenie posadzki w poszczególnych pomieszczeniach (jeśli parkiet to wraz z podaniem grubości klepki - najczęściej 11 lub 14 mm - to drugie z punktu widzenia użytkowości lepsze) tak aby grzejnik podłogowy był wystarczająco wydajny.

Nefer
18-01-2010, 20:43
ja się jeszcze nie zastanawiam czy olejowany czy lakierowany parkiet. Na razie mam problem czy mogę mieć parkiet czy muszę wybrać panele. Czy ktoś z was kładł deski na ogrzewanie podłogowe? W całym domu będę miałą podłogówkę, a oczywiście w sypialniach i salonie chciałabym drewno. Jakie drewno nadaje się w tym wypadku??????
Zobacz u mnie w dzienniku deskę warstwową w salonie na podłogówce. Jatoba.

sawera
18-01-2010, 21:30
ja się jeszcze nie zastanawiam czy olejowany czy lakierowany parkiet. Na razie mam problem czy mogę mieć parkiet czy muszę wybrać panele. Czy ktoś z was kładł deski na ogrzewanie podłogowe? W całym domu będę miałą podłogówkę, a oczywiście w sypialniach i salonie chciałabym drewno. Jakie drewno nadaje się w tym wypadku??????

Polecam mozaike debowa moim zdaniem najlepszy wybor. Mozna klasc masywne drewno ale nie grubsze niz 16 mm bo dojdzie do duzej utraty ciepla zalecane sa podlogi (material) o grubosci do 8mm jesli chodzi o masywne drewno (podlogi) i potem ladnie zaolejowac. Pozdrawiam.

Parkiet
18-01-2010, 23:02
ja się jeszcze nie zastanawiam czy olejowany czy lakierowany parkiet. Na razie mam problem czy mogę mieć parkiet czy muszę wybrać panele. Czy ktoś z was kładł deski na ogrzewanie podłogowe? W całym domu będę miałą podłogówkę, a oczywiście w sypialniach i salonie chciałabym drewno. Jakie drewno nadaje się w tym wypadku??????

Polecam mozaike debowa moim zdaniem najlepszy wybor. Mozna klasc masywne drewno ale nie grubsze niz 16 mm bo dojdzie do duzej utraty ciepla zalecane sa podlogi (material) o grubosci do 8mm jesli chodzi o masywne drewno (podlogi) i potem ladnie zaolejowac. Pozdrawiam.

Uważam podobnie. Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem jest ułożenie mozaiki dębowej, ze względu na trwałość rozwiązania /małe elementy ze spokojnego drewna/ przy zachowaniu funkcji podłogi /mała grubość - duża przewodność ciepła/. Pozdrawiam.

AgataSS
19-01-2010, 10:28
bardzo dziękuję wszystkim za porady!! Zawsze chciałam mieć dąb postarzany, olejowany w salonie. Muszę w takim razie poszukać czy coś takiego warstwowego występuje. Kamień spadł mi z serca, że nie muszę chodzić po panelach :)

efilo
19-01-2010, 10:53
http://www.dabex.ig.pl/oferta/parkiet_gotowy/parat_dos_profi/parkiet_dab_antique_profi.html

anka_n
19-01-2010, 12:24
Antique, mozesz podac nazwe producenta i konkretna nazwe deski? Czy byl to parkiet surowy i olejowany juz po polozeniu, czy tez gotowy? Jak uzyskaliscie ten cudowny efekt postarzenia? Jakimi srodkami dbasz o ta podloge?
Duzo pytan, bo w najblizszych dniach mam zamiar kupic parkiet, ale ciagle nie podjelam ostatecznej decyzji ktory... help... :-?
Jesli wolisz odpowiedz na priva please. Z gory wielkie dzieki za pomoc!

.ajk
19-01-2010, 13:06
... mozesz podac nazwe producenta i konkretna nazwe deski? ...
http://www.antiqueoak.pl/ VIEJO
takie deski mają wg. mnie jedną zasadniczą wadę - trudno je odnowić, ponowne cyklinowanie zniszczy cały efekt - a odtworzenie tego wyglądu na podłodze raczej łatwe ani tanie nie będzie imo oczywiście ;)

jarekkur
19-01-2010, 22:41
bardzo dziękuję wszystkim za porady!! Zawsze chciałam mieć dąb postarzany, olejowany w salonie. Muszę w takim razie poszukać czy coś takiego warstwowego występuje. Kamień spadł mi z serca, że nie muszę chodzić po panelach :)
Napewno nie występuje postarzany dąb w gabarytach mozaiki.
Możesz wybrać warstwówkę dębową w wydaniu rustykalnym postarzanym.
Kto kładzie drewno na ogrzewanie podłogowe musi się liczyć ze szczelinami.
Współpraca klient - parkieciarz fachowiec musi prowadzić do zminimalizowania tego objawu naturalności drewna.

jarekkur
19-01-2010, 22:46
Antique, mozesz podac nazwe producenta i konkretna nazwe deski? Czy byl to parkiet surowy i olejowany juz po polozeniu, czy tez gotowy? Jak uzyskaliscie ten cudowny efekt postarzenia? Jakimi srodkami dbasz o ta podloge?
Duzo pytan, bo w najblizszych dniach mam zamiar kupic parkiet, ale ciagle nie podjelam ostatecznej decyzji ktory... help... :-?
Jesli wolisz odpowiedz na priva please. Z gory wielkie dzieki za pomoc!
W Warszawie są firmy, które są w stanie wykonać taką podłogę z surowej deski dębowej. Tak wykonane deski są dużo tańsze niż gotowe.
Jezeli chcesz podam telefony.
Ostatnio wykonałem sam taką podłogę 80m2 z desek dębowych koszt 240 zł/m2 na gotowo.

martaj
30-01-2010, 01:55
Witam,

Kupilismy parkiet Badi (9x120 cm grubosc 15 mm). Poniewaz sa dla nas troche za dlugie, raczej bedziemy chcieli ja przeciac na pol, ew 40/80. Deski maja kolor pomaranczowo-brazowy ze zlocistymi refleksami, sa jednolite kolorystycznie (wolelismy bardziej zroznicowane, ale na takie akurat nie trafilismy). Beda ukladane w mieszkaniu, w bloku, ktory stoi od ok roku, grzejemy od 2 miesiecy. Parkiet bedzie w sypialni, czesci przedpokoju (nie przy drzwiach), salonie i kuchni. Mamy psa i dwa koty - obcinamy im pazury, na podloge nie sikaja (chociaz koty czasem wymiotuja..) dzieci brak i my i goscie mamy zwyczaj zdejmowac buty:)

I ma dwa pytania

1. Jaka radzicie wybrac chemie (olej, lakier)?

Sklanialismy sie do lakieru, ale nie wykluczamy oleju. Zalezy nam na tym, zeby parkiet pod wplywem nalozonej chemii jak najmniej zciemnial i nie wpadal bardzo w czerwien. Fajnie byloby tez zachowac/ uwypuklic piekne jasne refleksy, ktore sa w drewnie. Wiem, ze badi ma tendencje do ciemnienia z czasem, ale moze da sie to rowniez jakos spowolnic (filtrami UV?). Nie chcemy podlogi blyszczacej. W gre wchodzi polmat, mat, satyna. Wiem tez ze Badi jest srednio stabilne - ale nie wiem co jest dla niego w zwiazku z tym lepsze.

- Jesli chodzi o lakier to zalezy nam, zeby byl odporny na scieranie (nie musi szybko schnac lub nie smierdziec)
- Jesli olej, to taki, po ktorym podloga nie bedzie bardzo podatna na zniszczenia (niektorzy skarzyli sie, ze powstaja im na stale plamy po kazdym chlapnieciu, zostaja slady po butach lub ze parkiet wyglada na zniszczony juz po 2 dniach od pielegnacji)

2. Jak przechowywac drewno?

Drewno jest od 3 dni w mieszkaniu, lezy zapakowane w oryginalna zgrzewana folie. Przy zakupie byl robiony pomiar i mialo 9-10% wilgotnosci. Okazalo sie ukladanie podlogi sie przesunie - szacuje, ze bedziemy ja mogli ukladac za miesiac. I teraz nie wiem jak najlepiej je przechowywac, zeby go sie nie zeschlo/zdeformowalo. Zostawic w mieszkaniu (cieplo i sucho), czy moze przeniesc do piwnicy (zimno i wilgotno - ale podobnie mam wrazenie bylo na magazynie). Czy jak jest w folii to zachowa odpowiednia wilgotnosc i nie musze sie martwic, czy mam kupic jakis miernik wilgotnosci powietrza/nawilzacz/jezdzic i wietrzyc, aby zapewnic mu odpowiednie warunki? I ile przed polozeniem je rozpakowac - jest to zalezne od warunkow w pomieszczeniu?

Bylabym bardzo wdzieczna za podpowiedzi - watek caly przeczytalam, wiele sie dowiedzialam, ale jednoznaczych wnioskow dla siebie nie umiem wyciagnac :oops:. Wiem, ze starsznie dlugi post wyszedl, ale staralam sie podac jak najwiecej info - moze sie komus bedzie chcialo przeczytac :)

Nefer
30-01-2010, 02:06
Niech Cie ręka boska broni znosić do piwnicy ! Jesli chcesz je położyć kiedykolwiek.
Na resztę pytań odpowiedzą Ci Fachowcy w tym wątku.

martaj
30-01-2010, 02:57
W sumie to nie piwnica, tylko komorka lokatorska - z tym, ze na poziomie parkingu. Nie ogrzewana, ale dobrze wentylowana. Nie planowalam tam samowolnie wyniesc drewna, ale pomyslalam, ze napisze, ze istnieje taka mozliwosc.
Ale dziekuje bardzo za ostrzezenie i szybka reakcje :).

Parkiet
30-01-2010, 06:48
1. Pozostaw drewno w mieszkaniu. W środkowej części największego pomieszczenia połóż paletę EURO, przykryj ją folią 2x2m. Następnie poukładaj ściśle opakowania, po czym nałóż na cały pakiet folię 2x2m. Całość szczelnie owiń folią strench. W takiej sytuacji drewno zamknięte jest szczelnie razem ze "swoją wilgotnością".
2. Szkoda ciąć tak kształtne deski.
3. Dla uzyskania pożądanego przez Ciebie efektu wizualnego polecam lakiery wodne markowych firm. Lakiery chemiczne wyostrzą teksturę drewna. Olejowanie ma swoje dobre i złe strony. Pozdrawiam.

martaj
30-01-2010, 09:37
Dziekuje za odpowiedz.

Z tym cieciem to nam wszyscy mowia, wiec na pewno rozwazymy. :)
Choc mamy dosc male pomieszczenia i do ich ksztaltu krotsze by nam bardziej pasowaly.

iva_marti
30-01-2010, 14:46
Ja to chyba mam pecha do parkietu. Na piętrze były problemy. Teraz nie jestem zadowolona z merbau na parterze. Mam położoną mozaikę i olejowaną Olejem Bona Carls 90 :
http://www.parkietyszczecin.pl/olej_bona_carls_90;produkt;159;100,102;1;nazwa;0.h tml
Nie podoba mi się efekt. Podłoga jest zupełnie matowa ,a ja miałam mnadzieję ,ze zostanie choć lekki połysk. Wyglada jak surowy ,przecyklinowany parkiet. Strasznie łatwo czepia sie brud i kurz. Wytrzeć można tylko na mokro.Boje się ,ze będzie wiecznie brudna.
Czy można coś na to położyć co da lekki połysk.
Czy mogę do pielęgnacji i ewentualnej naprawy użyć innego oleju np. loby.
Do tego między klepkami jest dużo keju. Zostały białe paski, duuuzo bialych pasków kleju. Czy wycięcie tego kleju, przeszlifowanie, szpachlowanie parkietu coś pomoże?

sawera
30-01-2010, 15:23
Ja to chyba mam pecha do parkietu. Na piętrze były problemy. Teraz nie jestem zadowolona z merbau na parterze. Mam położoną mozaikę i olejowaną Olejem Bona Carls 90 :
http://www.parkietyszczecin.pl/olej_bona_carls_90;produkt;159;100,102;1;nazwa;0.h tml
Nie podoba mi się efekt. Podłoga jest zupełnie matowa ,a ja miałam mnadzieję ,ze zostanie choć lekki połysk. Wyglada jak surowy ,przecyklinowany parkiet. Strasznie łatwo czepia sie brud i kurz. Wytrzeć można tylko na mokro.Boje się ,ze będzie wiecznie brudna.
Czy można coś na to położyć co da lekki połysk.
Czy mogę do pielęgnacji i ewentualnej naprawy użyć innego oleju np. loby.
Do tego między klepkami jest dużo keju. Zostały białe paski, duuuzo bialych pasków kleju. Czy wycięcie tego kleju, przeszlifowanie, szpachlowanie parkietu coś pomoże?

Trzeba zlozyc reklamacje do wykonawcy raczej Loba nie ma tu nic do tego ze parkiet wyglada jak wyglada nie fachowo zrobione. Oleje bony tak szczerze nie naleza do najlepszych mozna to zrobic olejami lepszej jakosci. Pozdrawiam Sawera

ZAGORAKIS
03-02-2010, 23:05
nic nie sprzedaję i nic nie produkuję :), to moje pierwsze w życiu forum - rozumiem , że niewiedza nie tłumaczy wpadek ale ponieważ większość zachwala(lub nie) różne firmy , podałam adres firmy w której zakupiłam fajne deski. Już wiem, że tak się nie robi.
przepraszam i pozdrawiam.

Jasne...to producent. Kiedyś miałem z nim przyjemność -reklamacja nieuznana...

hania1341
04-02-2010, 12:47
Proszę bardzo o pomoc!Mam deskę dębową, którą muszę zabezpieczyć czyli zaolejować lub polakierować. Chciałabym uzyskać złocisty odcień deski dębowej.Nie mam pojęcia jakiego lakieru mam użyć. Zaolejowałam na górze w domku z bali deskę sosnową olejowoskiem firmy OSMO. Kolor wyszedł bardzo ładny - miodowy, ale nie jestem pewna, czy takie zabezpieczenie będzie dobre do salonu i kuchni na dole, gdzie jest wyjście na ogród, będą wszyscy chodzić w butach, będzie biegać pies i koty..Wiem, że taka podłoga jest trwała, jeśli odpowiednio poświęci się jej dużo czasu, a ja nie chciałabym być niewolnikiem swojej podłogi...wykombinowałam sobie, że nałożę na te deski bejcę dąb jasny firmy V33- zrobiłam próbkę, wyszło ładnie, a na to chciałam dać lakier jednokomponentowy tej samej firmy według zaleceń producenta. Problem jest w tym, że przeczytałam na forum, że lakiery te nie są zbyt dobre... i cały mój plan runął.. Czy ktoś mógłby mi pomóc i polecić jakiś lakier, jak mam uzyskać słoneczny kolor deski dębowej, bo ręce mi już opadają...Czy można mieszać bejcę jednej firmy i lakier drugiej, bo coś mi się wydaje, że nie bardzo...Dziękuję za każdą odpowiedź!!

sawera
04-02-2010, 13:33
Proszę bardzo o pomoc!Mam deskę dębową, którą muszę zabezpieczyć czyli zaolejować lub polakierować. Chciałabym uzyskać złocisty odcień deski dębowej.Nie mam pojęcia jakiego lakieru mam użyć. Zaolejowałam na górze w domku z bali deskę sosnową olejowoskiem firmy OSMO. Kolor wyszedł bardzo ładny - miodowy, ale nie jestem pewna, czy takie zabezpieczenie będzie dobre do salonu i kuchni na dole, gdzie jest wyjście na ogród, będą wszyscy chodzić w butach, będzie biegać pies i koty..Wiem, że taka podłoga jest trwała, jeśli odpowiednio poświęci się jej dużo czasu, a ja nie chciałabym być niewolnikiem swojej podłogi...wykombinowałam sobie, że nałożę na te deski bejcę dąb jasny firmy V33- zrobiłam próbkę, wyszło ładnie, a na to chciałam dać lakier jednokomponentowy tej samej firmy według zaleceń producenta. Problem jest w tym, że przeczytałam na forum, że lakiery te nie są zbyt dobre... i cały mój plan runął.. Czy ktoś mógłby mi pomóc i polecić jakiś lakier, jak mam uzyskać słoneczny kolor deski dębowej, bo ręce mi już opadają...Czy można mieszać bejcę jednej firmy i lakier drugiej, bo coś mi się wydaje, że nie bardzo...Dziękuję za każdą odpowiedź!!


Polecam ClassicBase Oil Color od Berger-Seidle do wyboru 33 rozne kolory i nalozyc dwa razy szpachla na krzyz a potem wylakierowac(zaolejowac) dwa razy (dwie warstwy z matowieneim) ClassicAqua Oil Nature ultramat tez od Bergera i podloga bedzie optyke olejowanej miec a do pielegnacji latwa jak lakierowana gdyz ClassicAquaOil Nature jest hybryda czyli olejo-lakierem na bazie wody z utwardzaczem a wlasciwosci ma lepsze niz lakiery 2-komponentowe. Polecam tem system.
Pozdrawiam Sawera

hania1341
04-02-2010, 19:45
Sawera,dzięki za odpowiedź, ale w dziurze jaką jest Opole nie ma takich specyfików, byłam w 7 sklepach, tu jest tylko domalux, dulux, V33, Hartz-Lack...ew. bekers..

hania1341
04-02-2010, 20:43
Sawera, napisz mi, proszę, gdzie ten ClassicAquaOil Nature mogę kupić? Szukam ich strony internetowej tzn. Berger.., ale nie mogę znaleźć.. może masz namiary na sprzedawcę internetowego? ? Czas mnie goni okropnie...

sawera
05-02-2010, 08:49
Sawera, napisz mi, proszę, gdzie ten ClassicAquaOil Nature mogę kupić? Szukam ich strony internetowej tzn. Berger.., ale nie mogę znaleźć.. może masz namiary na sprzedawcę internetowego? ? Czas mnie goni okropnie...

Mozna go kupic u www.szendera.home.pl ale nie wiem czy maja na stanie ClassicAquaOilNature jak nie to moga zamowic lub mozesz na oleje polozyc dwie warstwy AquaSeal 2K-PU matt. Mowie odrazu ze zabawa Bergerem bedzie troche droga ale dla wymagajacych nic lepszego nie ma !!!

e-mól
05-02-2010, 09:24
Podpowie ktoś jak impact oil loby aplikować?
Chodzi o obudowy z teak'a przemysłowego.

ghost34
05-02-2010, 13:33
namieszac w stosunku jaki jest podany i szmatka wetrzec zadna mecyja(bez mijanek..tak aby uzyskac jednolitą zmianę koloru)..wszelkie szmaty (najlepiej pielucha tetrowa)..wyniesc poza mieszkanie -domostwo gdyz moga sie zapalic same bardzo ważne !

ZAGORAKIS
07-02-2010, 22:01
Sawera, napisz mi, proszę, gdzie ten ClassicAquaOil Nature mogę kupić? Szukam ich strony internetowej tzn. Berger.., ale nie mogę znaleźć.. może masz namiary na sprzedawcę internetowego? ? Czas mnie goni okropnie...

Mozna go kupic u www.szendera.home.pl ale nie wiem czy maja na stanie ClassicAquaOilNature jak nie to moga zamowic lub mozesz na oleje polozyc dwie warstwy AquaSeal 2K-PU matt. Mowie odrazu ze zabawa Bergerem bedzie troche droga ale dla wymagajacych nic lepszego nie ma !!!

I znów jakieś kryptoreklamy. Może od razu daj wycenę i telefon. W opolu masz kilka firm mających dobre lakiery, ew. Strzelce

hania1341
07-02-2010, 22:36
Byłam w 7 sklepach (hurtowniach również) w dziurze Opole, które reklamują się jako sprzedające lakiery, ale Ci sprzedawcy od siedmiu boleści patrzą na mnie jakbym z byka spadła, kiedy mówię nazwy firm, o których przeczytałam tutaj na forum. Więc proszę nie sugerować kryptoreklamy, bo mam ją w d... Lakier do cholery chcę kupić!!!!!!!!!!!! :evil: Nie chcę mi się jechać do Wrocławia!Tu nawet nie ma szpachli o odpowiedniej numeracji do kleju pod deski, który zresztą musiałam kupić TEZ przez internet... Dziękuję wszystkim za wskazówki, mąż stwierdził, że nie będzie już dłużej czekał na wysyłki internetowe, ma to gdzieś i pomalował deski V33....z castoramy... :cry:

adrian1s
07-02-2010, 22:43
Witam,
Prosze o porade :

W jednym miejscu nabrudzilem i tak zaczalem w panice wycierac ze wytarlem (chyba?) olej. Zrobilo sie matowo i jakby bez oleju(magic oil2k-pall...n)

W takim przypadku miejscowo mam nalozyc olej ten sam- magil oil 2k? Czy lac preparat do biezacej pielegnacji magic oil care ?
Jezeli trzeba olejowac miejscowo to moge to zrobic przy uzyciu szmatki ,tetry i2k i czy musze dzwonic po firme parkieciarska i wciagac ciezki sprzet ?
A moze nalozyc olej inny jednoskladnikowy mniej wymagajacy przy nakladaniu ?!?

Biezaca konserwacja to czyszczenie i "pastowanie" oil care.

Ale co z przetarciami i wytarciami,miejscami bezolejowowymi ?!?

dziekuje za pomoc

sawera
08-02-2010, 08:44
Sawera, napisz mi, proszę, gdzie ten ClassicAquaOil Nature mogę kupić? Szukam ich strony internetowej tzn. Berger.., ale nie mogę znaleźć.. może masz namiary na sprzedawcę internetowego? ? Czas mnie goni okropnie...

Mozna go kupic u www.szendera.home.pl ale nie wiem czy maja na stanie ClassicAquaOilNature jak nie to moga zamowic lub mozesz na oleje polozyc dwie warstwy AquaSeal 2K-PU matt. Mowie odrazu ze zabawa Bergerem bedzie troche droga ale dla wymagajacych nic lepszego nie ma !!!

I znów jakieś kryptoreklamy. Może od razu daj wycenę i telefon. W opolu masz kilka firm mających dobre lakiery, ew. Strzelce

Po pierwsze to zadna krypto reklama po drugie chce pomuc komus kto za bardzo nie wie co ma i gdzie kupic po trzecie mieszkam w Niemczech i nie mam zadnych profitow z polecania tego sklepu po czwarte jest to dobry i zaufany partner firmy Berger-Seidle po piate sam kiedy zaopatrywalem sie tam i nic zlego nie moge na nich powiedziedz po szosrte zawsze sluza fachowa porada i po siodme nie znam innego przedstawiciela w tym rejonie od firmy Berger-Seidle!!! Jezeli masz jeszcze jakies obiekcje to polec lepszy system na podloge tzn. olej a na to lakier lub lakiero-olej :)

Parkiet
08-02-2010, 13:38
Sawera, napisz mi, proszę, gdzie ten ClassicAquaOil Nature mogę kupić? Szukam ich strony internetowej tzn. Berger.., ale nie mogę znaleźć.. może masz namiary na sprzedawcę internetowego? ? Czas mnie goni okropnie...

Mozna go kupic u www.szendera.home.pl ale nie wiem czy maja na stanie ClassicAquaOilNature jak nie to moga zamowic lub mozesz na oleje polozyc dwie warstwy AquaSeal 2K-PU matt. Mowie odrazu ze zabawa Bergerem bedzie troche droga ale dla wymagajacych nic lepszego nie ma !!!

I znów jakieś kryptoreklamy. Może od razu daj wycenę i telefon. W opolu masz kilka firm mających dobre lakiery, ew. Strzelce
Należy rozważyć ile jest reklamy w tym o czym piszemy w kontekście pomocy dla osoby pytającej. Myślę, że zarzut kryptoreklamy pod adresem Sawery jest niepoważny.Pozdrawiam.

ghost34
08-02-2010, 13:51
Sawera, napisz mi, proszę, gdzie ten ClassicAquaOil Nature mogę kupić? Szukam ich strony internetowej tzn. Berger.., ale nie mogę znaleźć.. może masz namiary na sprzedawcę internetowego? ? Czas mnie goni okropnie...

Mozna go kupic u www.szendera.home.pl ale nie wiem czy maja na stanie ClassicAquaOilNature jak nie to moga zamowic lub mozesz na oleje polozyc dwie warstwy AquaSeal 2K-PU matt. Mowie odrazu ze zabawa Bergerem bedzie troche droga ale dla wymagajacych nic lepszego nie ma !!!

I znów jakieś kryptoreklamy. Może od razu daj wycenę i telefon. W opolu masz kilka firm mających dobre lakiery, ew. Strzelce

Po pierwsze to zadna krypto reklama po drugie chce pomuc komus kto za bardzo nie wie co ma i gdzie kupic po trzecie mieszkam w Niemczech i nie mam zadnych profitow z polecania tego sklepu po czwarte jest to dobry i zaufany partner firmy Berger-Seidle po piate sam kiedy zaopatrywalem sie tam i nic zlego nie moge na nich powiedziedz po szosrte zawsze sluza fachowa porada i po siodme nie znam innego przedstawiciela w tym rejonie od firmy Berger-Seidle!!! Jezeli masz jeszcze jakies obiekcje to polec lepszy system na podloge tzn. olej a na to lakier lub lakiero-olej :)

np . loba.czy .eukula ma taki system ale z czystym sumieniem polecic nie moge bo nie stosowałem osobiscie :)

Repugnant
09-02-2010, 23:19
tak czytam to z wielkim zainteresowaniem bo czeka mnie podloga legary na gruncie i na to debowa deska robi ktos cos podobnego?

Beauty
13-02-2010, 01:35
Czy jest komuś znany lakier firmy Adler?

Beauty
14-02-2010, 22:19
Szkoda wielka ,ze nikt nie słyszał o tym lakierze. :cry:

jarekkur
14-02-2010, 22:48
tak czytam to z wielkim zainteresowaniem bo czeka mnie podloga legary na gruncie i na to debowa deska robi ktos cos podobnego?
Tak.

jarekkur
14-02-2010, 22:48
Szkoda wielka ,ze nikt nie słyszał o tym lakierze. :cry:
Słyszeć to słyszałem ale o co chodzi?

fredi07
14-02-2010, 23:42
tak czytam to z wielkim zainteresowaniem bo czeka mnie podloga legary na gruncie i na to debowa deska robi ktos cos podobnego?
Dawniej tak robiono ale Legary i deski były sosnowe, żywiczne. Jest w nich bielmo i twardziel. Dla laika to jak ściętą sosnę już przerobimy na deski to środek jest czerwony (?) a boki jasne. Zrobiłem hektary takich przedwojennych podłóg i robale mogły zeżreć całe bielmo a żywiczna twardziel była nie ruszona, ściemniała tylko i stwardniała jak bursztyn. Z tego powodu więźby dachowe robimy z drewna żywicznego bo robale go nie zeżrą co najwyżej poobgryzają bielmo.
Dąb smakuje im w całości. Do tego liściaste drewno butwieje w sprzyjających warunkach a takie są jak leży na piasku. Podczas spaceru po lesie poszukajcie ściętej brzozy tak ze 2-3 lata temu. Palec wchodzi jak w bochenek świeżego chleba.

Beauty
15-02-2010, 00:47
Szkoda wielka ,ze nikt nie słyszał o tym lakierze. :cry:
Słyszeć to słyszałem ale o co chodzi?
Chodzi mi o to ,czy jest to dobry lakier ?Czy tylko zachwalany przez sprzedawców.?Czy nadaje się na podłogę(parkiet dębowy),przy ogrzewaniu podłogowym ,czy nie żółknie,jaka jest odporność na ścieranie itp...No mam trochę pytań :D

dashmag
15-02-2010, 03:30
Poradźcie mi proszę, jak można osiągnąć na desce dębowej szarawo-brązowy kolor pod lakierem w półmacie??Jakiej bejcy, jakiego lakieru powinno się użyć??
Widziałam taki efekt pod olejem, ale ze względów wymienionych przez użytkowników podłóg olejowanych w tym poście, skłaniam się do półmatowego lakieru.

ghost34
15-02-2010, 12:04
Szkoda wielka ,ze nikt nie słyszał o tym lakierze. :cry:
Słyszeć to słyszałem ale o co chodzi?
Chodzi mi o to ,czy jest to dobry lakier ?Czy tylko zachwalany przez sprzedawców.?Czy nadaje się na podłogę(parkiet dębowy),przy ogrzewaniu podłogowym ,czy nie żółknie,jaka jest odporność na ścieranie itp...No mam trochę pytań :D

stosuje adlera czasem niezła austryjacka firma..baerdziej znana stolarzom (na schody ich "Trepen-Lack" jst niezrównany(papierosy mozna na nim gasic sladu nie ma powaznie):)..na schody na podlogi stosowalem tylko ich bejce i podklady..adler ma pare lakierow jak chgcesz cos wiecej musisz podac nazwe..

Beauty
15-02-2010, 12:17
Firma została mi polecona przez wykonawców mojej kuchni i jutro ma przyjechać do mnie jej przedstawiciel i zrobić demonstracje.Chciałam wiedzieć ,co sadzicie o tych lakierach ,żeby mój czas nie poszedł na marne.Zależy mi na tym ,aby pokazał moim stolarzom ,jak wykonać bielenie parkietu ,ażeby nie wyszło jednolite mleko.Z tego co wiem ,to mają w ofercie dwa rodzaje tego lakieru.Który polecasz na podłogówkę?

jarekkur
15-02-2010, 21:18
Szkoda wielka ,ze nikt nie słyszał o tym lakierze. :cry:
Słyszeć to słyszałem ale o co chodzi?
Chodzi mi o to ,czy jest to dobry lakier ?Czy tylko zachwalany przez sprzedawców.?Czy nadaje się na podłogę(parkiet dębowy),przy ogrzewaniu podłogowym ,czy nie żółknie,jaka jest odporność na ścieranie itp...No mam trochę pytań :D

Wartość lakieru sprawdza się po latach. Parkieciarze najczęściej zachwalaja lakier, który nie przysparza kłopotów jest tani (konkurencyjna cena).
Lakiery Adlera maja też marketingowe slogany, że nadaje się do miejsc o dużym ruchu pieszym itp.
Jeżeli chcesz lakier który nie żółknie a lakierować będziesz drewna jasne europejskie to wybierz Lobę WS 2K Supra lub Duo z absorberem promieni UV. Ten lakier trzyma się już ładnych 8 lat na podłodze. Również wytrzymały na ścieranie jest RL 202 z Naturparquet,

efilo
15-02-2010, 23:17
przy tej lobie supra pisze że 'pogłębia naturalny kolor drewna nadając mu ciepły odcień'

jak to sie ma do tych jasnych drewien?

Beauty
16-02-2010, 11:17
Dziękuję za odpowiedź.Dzisiaj przyjeżdża do mnie przedstawiciel firmy Adler i ma zrobić prezentacje.Przede wszystkim chciałabym zobaczyć próbkę tego bielonego parkietu.Jak mi się spodoba ,to pewnie na ten lakier się zdecyduję ,skoro mówicie ,że nie jest taki zły.

efilo
17-02-2010, 10:23
Jeżeli chcesz lakier który nie żółknie a lakierować będziesz drewna jasne europejskie to wybierz Lobę WS 2K Supra lub Duo z absorberem promieni UV. Ten lakier trzyma się już ładnych 8 lat na podłodze. Również wytrzymały na ścieranie jest RL 202 z Naturparquet,

Biele podloge (jesion) Loba ProColor weiss. Na to bedzie szedl prawdopodobnie Loba WS 2K Duo matt (podobno ten supra dosc mocno sie swieci???). Rozumiem ze do tego powinnam dodac lobadur ws uv protect - to jest ten absorber tak?

czy pomiedzy bejce a lakier stosowaliscie PrimaSeal? w instrukcji bejcy wyczytalam ze powinno sie przeleciec walkiem z PS w przypadku stosowania bejcy bialej :roll:

ghost34
18-02-2010, 12:01
instrucje loby co do bielenia drewna sa o tylek rostrzasc..ja ym pro -colorem nie bielil mozna sie przejechac..i na pewno na gore nie zolty ich lakier podkladowy..przecie to bez sensu..na debie ta bejca biala srednio wychodzi ..co do nawierzchniowego lakieru jest jeszcze przecie duo ultra-matt...

jesiona pieknie sie wybiela ver meisterem..bez problemow..vide majki..chyba ze chcesz poprzecierana biel..wtedy pro color jak najbardziej ale powiadam bez ich zoltego lakieru podkladowego polecam exotic fondo jest przezroczysty bezbarwny..

efilo
18-02-2010, 13:47
lakier podkładowy to masz na myśli primaseal?

efilo
18-02-2010, 14:58
raczej zostane przy procolor bo mam tym zrobione juz parapety i drzwi

hania1341
18-02-2010, 18:06
raczej zostane przy procolor bo mam tym zrobione juz parapety i drzwi


Efilo, pokaż te swoje drzwi i parapety.. no i podłogę jak zrobisz, bo ciekawie to brzmi.. ja swoją już zrobiłam. Pozdr. :P

efilo
18-02-2010, 18:20
Parapety znajdziesz na ostatniej stronie dziennika. Reszta jeszcze nie zamontowana :)

Marlo
23-02-2010, 22:17
A ja mam pytanie, jak znaleźć dobrego parkieciarza, możecie kogoś polecić? Niby to popularny dąb w Warszawie dużo ofert, na Bartyckiej każda najlepsza. Jak przychodzi co do czego jak odróżnić fachowca od partacza? Właśnie przez jednego takiego straciłem 3 tygodnie. Dobrze, że skończyło się tylko na tym, Na szczęście poza zmarnowanym czasem nic mnie to nie kosztowało, niemniej boję się kolejnej tego rodzaju przygody.

fredi07
23-02-2010, 23:42
Szukam dobrego parkieciarza... Tak jestem dobrym parkieciarzem. Wysłałem link na priv.

efilo
24-02-2010, 07:56
Dobry parkieciarzu...

zastosowałbyś PrimeSeal na białą bejcę? 8)

krzyk123
24-02-2010, 12:14
Poproszę o poradę.

Chciałbym mieć parkiet przemysłowy dębowy, bielony. Drewno będzie leżało na ogrzewaniu podłogowym (wodnym).

Jakiego oleju najlepiej użyć?

Pzdr

PS. Przy okazji - szukam dobrego parkieciarza, który zrealizuje w/w (Śląsk).

fredi07
24-02-2010, 22:51
efilo nie ma problemu z bejcami pod wodę. Ja mam nawet taki swój patent. Szczypta pigmentu barwi podkład.
Krzyk 123 na Śląsku to pisz na priv do Ducha (Ghost34)

pawlaczynski
26-02-2010, 12:50
Witam i pytam,

Jak często powinno się przeprowadzać renowację podłogi zaolejowanej Osmo? I jeżeli to robić, to w jakiej porze roku najlepiej (mamy jeszcze ogromne 'rozstępy' po zimowym grzaniu).
Nasza podłoga ma już rok a wykonawca radził, żeby właśnie po roku wezwać go na pierwsze olejowanie. Jak radzicie?

Pozdrawiam
P.R.

Beauty
27-02-2010, 21:22
Mam problem z bieleniem parkietu.Na zdjęciu jest podłoga po zabejcowaniu i jednokrotnym lakierze.Czy parkiet bielony ma tak wyglądać?bo szczerze mówiąc mam mieszane uczucia.Widać ,ze drewno nie przyjęło równomiernie bejcy ,albo stolarz zrobił to niepoprawnie. Na części podłogi jest tak jak chciałam ,przebija spod spodu kolor parkietu ,ale gdzieniegdzie są białe jak mleko plamy.,dość duże.Stolarz mówi ,ze teraz będzie jechał jeszcze papierem ściernym i dopiero kładł lakier.Czy to już będzie tak wyglądać ,czy jeszcze się coś zmieni?


http://img214.imageshack.us/img214/7614/p1030716.jpg

Parkiet
27-02-2010, 21:31
Uważam, że sposób ułożenia drewna utrudnia odpowiednio równomierne nałożenie barwnika. Na razie, moim zdaniem jest to nie do przyjęcia. Myślę, że Ghost, Jarekkur czy Fredi podpowiedzą fachowo co z tym zrobić. Pozdrawiam.

Beauty
27-02-2010, 21:33
Dzieki za odp.Właśnie liczę na fachową poradę ,póki jeszcze można coś z tym zrobić :cry:

Beauty
01-03-2010, 00:29
odnoszę temat.Czy nikt tu nie zajrzy? :cry:

ghost34
01-03-2010, 10:32
to juz lepiej nie bedzie wygladac...tak juz pod lakier z bejcami biala..i papirusem na deba jest inne bejce lajcik..biala i papirus..wlasnie tak wygladaja.. ..jednolita biel..czy jednolity odcien bieli mozna uzyskac pod lakier jedynie fabrycznie..pod olej co innego..

Beauty
01-03-2010, 11:59
Dzięki za odp.,na która czekałam.Rozmawiałam już ze stolarzem .Tam gdzie jest za dużo bejcy(chciałam uzyskać efekt delikatnej patyny ,a nie jednolitego mleka),będzie jeszcze jechał papierem .Jak nie będzie dobrze to pójdzie w ruch cyklinowanie :wink:

.ajk
01-03-2010, 12:06
Dzięki za odp.,na która czekałam.Rozmawiałam już ze stolarzem .Tam gdzie jest za dużo bejcy(chciałam uzyskać efekt delikatnej patyny ,a nie jednolitego mleka),będzie jeszcze jechał papierem .Jak nie będzie dobrze to pójdzie w ruch cyklinowanie :wink:
moim skromnym zdaniem zrobił to fatalnie - bejcowanie w poprzek słojów wygląda delikatnie mówiąc kiepsko.
Co do efektów patyny to chyba lepiej by się sprawdziło ługowanie. :-?

Beauty
01-03-2010, 12:47
To pomóżcie mi teraz wybrnąć z tego problemu .Co można jeszcze zrobić? W tej chwili podłoga jest polakierowana jeden raz.

A ługowanie to można zrobić ale pod olej.. Chyba .

A wiecie co w tym wszystkim jest najgorsze ?Jestem laikiem ,a muszę fachowców pouczać :evil:

.ajk
01-03-2010, 13:12
To pomóżcie mi teraz wybrnąć z tego problemu .Co można jeszcze zrobić? W tej chwili podłoga jest polakierowana jeden raz.

A ługowanie to można zrobić ale pod olej.. Chyba .

A wiecie co w tym wszystkim jest najgorsze ?Jestem laikiem ,a muszę fachowców pouczać :evil:
Patrząc na Twój dziennik trudno Ci doradzać cokolwiek innego jak zrobienie podłogi od nowa (piękny dom, piękne wnętrza) - i gość który się tego podejmie powinien ci zrobić próbę - żeby było wiadomo czego się spodziewać na końcu.
i jeszcze dygresja - (ja nie jestem fachowcem, sam się buduję) na dobrych fachowców mnie nie stać a kiepskich wolę już nie zatrudniać, jak spieprzę to mam pretensję do siebie a przy okazji się czegoś nauczę :wink:

ghost34
01-03-2010, 13:16
problem polega na tym ze zrobienie metra kwadrat...niczego nie da...jedna rzecza...jest pobejcowanie 10 klepek inna zas jest zabejcowanie 50m/kw ..im mniej bejcy tym lepiej ale za to efekt mizerny..jak ktos chce wyrazistej bieli..to tak juz bedzie..

Beauty
01-03-2010, 13:24
Tak właśnie Duchu jest jak mówisz .Początkowo było zrobione zgodnie z zaleceniem producenta.Bejca była wcierana szmatą i efekt powiedziałabym -znikomy .Właściwie to niczym się nie różniło.We środę przyjeżdżają znowu stolarze ,profilaktycznie zabierają ze sobą maszynę do cyklinowania :lol:

.ajk
01-03-2010, 14:07
problem polega na tym ze zrobienie metra kwadrat...niczego nie da...jedna rzecza...jest pobejcowanie 10 klepek inna zas jest zabejcowanie 50m/kw ..im mniej bejcy tym lepiej ale za to efekt mizerny..jak ktos chce wyrazistej bieli..to tak juz bedzie..
Pozwolę sobie z Tobą nie zgodzić - można zabejcować tą podłogę małą szmatką wzdłuż słojów np. zaklejając klepki idące w drugą stronę - efekt będzie taki sam jak na m2 - kwestia ilości włożonej pracy a co za tym idzie ceny - to inna sprawa IMO ofc

krzyk123
01-03-2010, 14:22
Poproszę o poradę.

Chciałbym mieć parkiet przemysłowy dębowy, bielony. Drewno będzie leżało na ogrzewaniu podłogowym (wodnym).

Jakiego oleju najlepiej użyć?

Pzdr

PS. Przy okazji - szukam dobrego parkieciarza, który zrealizuje w/w (Śląsk).

A ja wciąż czekam na jakieś rady ...

Parkiet
01-03-2010, 15:25
odnoszę temat.Czy nikt tu nie zajrzy? :cry:
Moim zdaniem układ podłogi jest na tyle trudny, że wymaga lepszego sprzętu a głównie dużego doświadczenia. Patrząc na to co jest Ciebie na podłodze, trudno jest uwierzyć w znaczną poprawę w wykonaniu Twojego majstra. Poszukaj odpowiedniej firmy, która potrafi zrobić to profesjonalnie. Pozdrawiam.

Parkiet
01-03-2010, 15:35
[quote=ghost34]problem polega na tym ze zrobienie metra kwadrat...niczego nie da...jedna rzecza...jest pobejcowanie 10 klepek inna zas jest zabejcowanie 50m/kw ..im mniej bejcy tym lepiej ale za to efekt mizerny..jak ktos chce wyrazistej bieli..to tak juz bedzie..
Pozwolę sobie z Tobą nie zgodzić - można zabejcować tą podłogę małą szmatką wzdłuż słojów np. zaklejając klepki idące w drugą stronę - efekt będzie taki sam jak na m2 - kwestia ilości włożonej pracy a co za tym idzie ceny - to inna sprawa IMO ofc[/quote

Nie jest to takie proste. Musisz wziąć pod uwagę chłonność pigmentu przez drewno, która zależy między innymi od sposobu szlifowania. Na zdjęciach ewidentnie widać takie błędy. Z doświadczenia wiem, że w przypadku barwienia podłogi, jeden metr kwadratowy to nie to samo co cała podłoga. Pozdrawiam.

.ajk
01-03-2010, 16:09
Nie jest to takie proste. Musisz wziąć pod uwagę chłonność pigmentu przez drewno, która zależy między innymi od sposobu szlifowania. Na zdjęciach ewidentnie widać takie błędy. Z doświadczenia wiem, że w przypadku barwienia podłogi, jeden metr kwadratowy to nie to samo co cała podłoga. Pozdrawiam.
nie chodzi o to żeby wszystkie klepki były jednakowe (to nie farba olejna), ale moim zdaniem jeśli zasłonisz paski idące w poprzek taśmą, padniesz na kolana weźmiesz szmatkę z bejcą i będziesz starannie bejcował po jednej klepce dokładnie wcierając i potem to samo zrobisz na pasach poprzecznych to wyjdzie ci efekt bielonego dębu równomierny na całej podłodze.
Tutaj ewidentnie wykonawca poszedł na szybkość - pojechał grubo po całości jakimś mopem w jedną stronę nie dbając o odpowiednie wcieranie bejcy w drewno.

Parkiet
01-03-2010, 16:22
Nie podzielam w całości Twojego zdania w tym temacie. Pozdrawiam.

sawera
01-03-2010, 19:29
Mam problem z bieleniem parkietu.Na zdjęciu jest podłoga po zabejcowaniu i jednokrotnym lakierze.Czy parkiet bielony ma tak wyglądać?bo szczerze mówiąc mam mieszane uczucia.Widać ,ze drewno nie przyjęło równomiernie bejcy ,albo stolarz zrobił to niepoprawnie. Na części podłogi jest tak jak chciałam ,przebija spod spodu kolor parkietu ,ale gdzieniegdzie są białe jak mleko plamy.,dość duże.Stolarz mówi ,ze teraz będzie jechał jeszcze papierem ściernym i dopiero kładł lakier.Czy to już będzie tak wyglądać ,czy jeszcze się coś zmieni?


http://img214.imageshack.us/img214/7614/p1030716.jpg

Hallo to co widze na tym zdjeciu to jakos nie moge za bardzo pojac jaki efekt chcial uzyskac parkieciarz a jaki zleceniodawca. Jesli ktos sie bierze za bejcowanie podlogi a nie ma doswiadczenia to lepiej to zostawic a powiem ze sztuka to nielatwa. Szkoda ze klient nie kazal zaolejowac podlogi na bialo i pociagnac 2 razy jakims matowym lub polmatowym lakierem. Na pewno efekt bylby 1000 razy lepszy a ulozenie parkietu przy takich systemach nie gra zadnej roli. Pozdrawiam i proponuje podloge wycyklinowac i sprobowac ponownie. :)

efilo
01-03-2010, 21:32
zaolejować i pociągnąć lakierem????

:o

Beauty
01-03-2010, 23:35
zaolejować i pociągnąć lakierem????

:o

Też mnie to dziwi .Myślałam dotąd ,ze olejowanie to jedno ,a lakierowanie drugie.

saweraa po cyklinowaniu ,jak tę bejcę rozprowadzać ,przy takim ułożeniu parkietu .Chciałam dodać ,że ułożenie go w ten sposób miało na celu w pewnym sensie przypominać dechy ,których miec nie mogłam (Ogrzewanie podłogowe) :oops: :oops:

sawera
02-03-2010, 09:11
zaolejować i pociągnąć lakierem????

:o

Też mnie to dziwi .Myślałam dotąd ,ze olejowanie to jedno ,a lakierowanie drugie.

saweraa po cyklinowaniu ,jak tę bejcę rozprowadzać ,przy takim ułożeniu parkietu .Chciałam dodać ,że ułożenie go w ten sposób miało na celu w pewnym sensie przypominać dechy ,których miec nie mogłam (Ogrzewanie podłogowe) :oops: :oops:

Zadnej bejcy bo efekt bedzie taki sam jak za pierwszym razem parkieciarz sobie nie poradzil to i za drugim bedzie tak samo.
Polecam wyszlifowac od nowa nastepnie bialym olejem zaolejowac (naniesc olej szpachla a dla uzyskania mocniejszego koloru wyszpachlowac calos odrazu 2 razy i wypolerowac podloge polerka z bialym padem) polecam olej od Berger-Seidle nazywa sie ClassicBaseOil Color (33 kolory do wyboru) ale z uzyciem utwardzacza lub jak kto woli polepszacza (Classic Plus 1:10 bez polepszacza nie wolno lakierowac zaolejowanej podlogi!!!)) po dodaniu tego skladnika lakier lepiej trzyma sie olejowanej podlogi. Pierwsza warstwa lakieru po 24h po zaolejowanju. Na nastepny dzien podloge zmatowic siatka 120 dobrze odkurzyc i wylakierowac ponownie. Jako lakier polecam i tylko dopuszczalny jest AquaSeal Eco Gold (1 komponentowy), AquaSeal 2K-PU, AquaSeal W-1,LT-Export, ClassicAquaOil Nature (ten jest tylko w macie-podloga wyglada jak olejowana po tym lakiezre a latwa do pielegnacji jak lakierowana, jest to olejo-lakier na bazie akrylu i wody oczywiscie 2 komponentowy)- tak szczerze mowiac moj faworyt! Z reka na sercu moge ten system smialo polecic bez obaw ze pojdzie cos nie tak. Jezeli znajdziecie wykonawce co umie pracowac na tym systemie. Polecam moja stronke tam w galerii sa przyklady podlog robione tym sytemem. Pozdrawiam i milej zabawy z podloga zycze !! :)

sawera
02-03-2010, 09:16
zaolejować i pociągnąć lakierem????

:o

Też mnie to dziwi .Myślałam dotąd ,ze olejowanie to jedno ,a lakierowanie drugie.

saweraa po cyklinowaniu ,jak tę bejcę rozprowadzać ,przy takim ułożeniu parkietu .Chciałam dodać ,że ułożenie go w ten sposób miało na celu w pewnym sensie przypominać dechy ,których miec nie mogłam (Ogrzewanie podłogowe) :oops: :oops:

Zadnej bejcy bo efekt bedzie taki sam jak za pierwszym razem parkieciarz sobie nie poradzil to i za drugim bedzie tak samo.
Polecam wyszlifowac od nowa nastepnie bialym olejem zaolejowac (naniesc olej szpachla a dla uzyskania mocniejszego koloru wyszpachlowac calos odrazu 2 razy i wypolerowac podloge polerka z bialym padem) polecam olej od Berger-Seidle nazywa sie ClassicBaseOil Color (33 kolory do wyboru) ale z uzyciem utwardzacza lub jak kto woli polepszacza (Classic Plus 1:10 bez polepszacza nie wolno lakierowac zaolejowanej podlogi!!!)) po dodaniu tego skladnika lakier lepiej trzyma sie olejowanej podlogi. Pierwsza warstwa lakieru po 24h po zaolejowanju. Na nastepny dzien podloge zmatowic siatka 120 dobrze odkurzyc i wylakierowac ponownie. Jako lakier polecam i tylko dopuszczalny jest AquaSeal Eco Gold (1 komponentowy), AquaSeal 2K-PU, AquaSeal W-1,LT-Export, ClassicAquaOil Nature (ten jest tylko w macie-podloga wyglada jak olejowana po tym lakiezre a latwa do pielegnacji jak lakierowana, jest to olejo-lakier na bazie akrylu i wody oczywiscie 2 komponentowy)- tak szczerze mowiac moj faworyt! Z reka na sercu moge ten system smialo polecic bez obaw ze pojdzie cos nie tak. Jezeli znajdziecie wykonawce co umie pracowac na tym systemie. Polecam moja stronke tam w galerii sa przyklady podlog robione tym sytemem. Pozdrawiam i milej zabawy z podloga zycze !! :)

Zapomnialem dodac ze po kolorowych olejach podloge mozna jeszcze zaolejowac bezbarwnym olejem i to w przypadku podlogi z orzewaniem podlogowym bedzie lepszym rozwiazaniem. Nie zapomnijcie podczas olejowania i lakierowania wylaczyc ogrzewania!!!!!!! (chyba ze okres zimowy to zmniejszyc do 16'C - 17'C.

krzyk123
02-03-2010, 19:46
Szukam dobrego parkieciarza.
Znalazłem na allegro firmę Dremex:
http://allegro.pl/show_user.php?uid=1058931

Czy ktoś z nimi współpracował? (na pierwszy rzut oka wydają się sensowni).

santosik
04-03-2010, 11:26
Witam,
czy mozna samodzielnie przeprowadzić pielegnacje olejowanej podłogi. Juz dwukrotnie było robione to przez fachowców. czy moge sama naniesc olej Bona Carls25 bawełnianą szmatką w pokojach wzdłuż klepek? Czy jednak na 28m2 jest to niemożliwe i beda plamy?

KaMaL
04-03-2010, 16:00
hmmm nam parkieciarze mowili, ze bedziemy mogli sami ... nie strasz ze za kazdym razem tzreba bedzie wzywac speca od tłustej roboty.

Nefer z czego masz czoło stopnia?
Dzieki temu, ze schody nie sa całe w drewnie wygladaja lekko.

pawlaczynski
05-03-2010, 10:35
[quote="pawlaczynski"]Witam i pytam,

Jak często powinno się przeprowadzać renowację podłogi zaolejowanej Osmo? I jeżeli to robić, to w jakiej porze roku najlepiej (mamy jeszcze ogromne 'rozstępy' po zimowym grzaniu).
Nasza podłoga ma już rok a wykonawca radził, żeby właśnie po roku wezwać go na pierwsze olejowanie. Jak radzicie?
quote]

Podnoszę bo nadal jestem ciekaw opini forumowych speców.

baumanka
05-03-2010, 14:21
a do salonu jeśli mam przemysłówkę merbau co bardziej pasuje - lakier czy olej? co będzie trwalsze i odporniejsze?

Samuel--
05-03-2010, 15:54
Witam,
czy mozna samodzielnie przeprowadzić pielegnacje olejowanej podłogi. Juz dwukrotnie było robione to przez fachowców. czy moge sama naniesc olej Bona Carls25 bawełnianą szmatką w pokojach wzdłuż klepek? Czy jednak na 28m2 jest to niemożliwe i beda plamy?

Bez paniki. Sam olejowałem swoją podłogę z desek sosnowych (trochę ponad 20m2) olejami OSMO i wyszło bardzo ładnie. Robota nienajłatwiejsza, ale żadnych plam i żadnych problemów nie było :)

jarekkur
05-03-2010, 23:45
[quote=pawlaczynski]Witam i pytam,

Jak często powinno się przeprowadzać renowację podłogi zaolejowanej Osmo? I jeżeli to robić, to w jakiej porze roku najlepiej (mamy jeszcze ogromne 'rozstępy' po zimowym grzaniu).
Nasza podłoga ma już rok a wykonawca radził, żeby właśnie po roku wezwać go na pierwsze olejowanie. Jak radzicie?
quote]

Podnoszę bo nadal jestem ciekaw opini forumowych speców.

W sypialni raz do roku.
W użytkowanych pomieszczeniach całodniowych zależnie od intensywności użytkowania. Czasami częściej niż raz na kwartał.

fredi07
06-03-2010, 00:05
Witam,
czy mozna samodzielnie przeprowadzić pielegnacje olejowanej podłogi. Juz dwukrotnie było robione to przez fachowców. czy moge sama naniesc olej Bona Carls25 bawełnianą szmatką w pokojach wzdłuż klepek? Czy jednak na 28m2 jest to niemożliwe i beda plamy?

Bez paniki. Sam olejowałem swoją podłogę z desek sosnowych (trochę ponad 20m2) olejami OSMO i wyszło bardzo ładnie. Robota nienajłatwiejsza, ale żadnych plam i żadnych problemów nie było :)
Można samemu tylko nie spal chałupy. Szmaty nasączone olejem mogą się zapalić.

jarekkur
06-03-2010, 00:06
Mam problem z bieleniem parkietu.Na zdjęciu jest podłoga po zabejcowaniu i jednokrotnym lakierze.Czy parkiet bielony ma tak wyglądać?bo szczerze mówiąc mam mieszane uczucia.Widać ,ze drewno nie przyjęło równomiernie bejcy ,albo stolarz zrobił to niepoprawnie. Na części podłogi jest tak jak chciałam ,przebija spod spodu kolor parkietu ,ale gdzieniegdzie są białe jak mleko plamy.,dość duże.Stolarz mówi ,ze teraz będzie jechał jeszcze papierem ściernym i dopiero kładł lakier.Czy to już będzie tak wyglądać ,czy jeszcze się coś zmieni?


http://img214.imageshack.us/img214/7614/p1030716.jpg

Problem masz ze źle wyszlifowaną posadzką pod bejcowanie.
Wyraźnie widać ślady szlifowania w poprzek szerszych fragmentów posadzki. powinno być odwrotnie i nie powinni szlifować w poprzek słojów.
Przy ponownym szlifowaniu zacząć od 60 ziarna pod kątem 30 stopni. Następnie 80 pod tym samym katem ale w przeciwną stronę. Na koniec 120 wzdłuż szerszych fragmentów. Następnie maszyną trio lub jedno talerzową papier ścierny 80 po fragmentach posadzki lezących w poprzek do ostatniego szlifu 120-tką. Te fragmenty szlifować talerzówką starannie i pod obciążeniem 15-20 kg. Następnie całość. Na koniec papier 100 po całości powierzchni. Wykonać próby bejcowania w kilku miejscach. Jeżeli powierzchnie wyjdą równe można bejcować całość. Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na efekt bejcowania przy ścianach ze względu na różnicę sposobu szlifowania tych miejsc w porównaniu z powierzchnią.

Nikoru
06-03-2010, 17:36
Mam położone w salonie deski dębowe olejowane, niebarwione. Z tego co wiem nie są też niczym impregnowane. Użytkujemy je od połowy października.

Jakiś czas temu po imprezce na podłodze zostały tłuste plamy i mąż powycierał je, jak się okazało, do żywej deski. Teraz mamy tam białe plamy.

Parkieciarz, który układał deski mówi, żeby kupić olej i powcierać w plamy, a te znikną. Prawda to?

Jest jeszcze drugi problem. Myłam kiedyś szybę kominka i nie zabezpieczyłam podłogi. Teraz pod kominkiem mam brązowe kropki (trochę wyblakły, ale dalej są). Jak to usunąć?

I trzeci: deski myję specjalnym mydłem w płynie do podłóg olejowanych (dostałam od parkieciarza), ale straciły kolor (zszarzały) w miejscu częstszego użytkowania. Czy to tak powinno być, czy robię coś nie tak? Tam gdzie mop nie dochodzi (:oops: ) podłoga wygląda super.

Sprawa czwarta: czy można zabezpieczyć parkiet olejowany tak, żeby nie przyjmował plam? Na imprezie wszystko jest możliwe, ale i na co dzień może się wylać kawa czy czerwone wino...

Na parkiecie mogę teraz eksperymentować do woli, bo parkieciarz odstawił nam fuszerkę i w parkiecie porobiły się dziury i wybrzuszenia. Oczywiście parkieciarz wszystko wymieni na swój koszt, ale niesmak i nieufność pozostały. Dlatego wolę zapytać tutaj niż jego.

jarekkur
06-03-2010, 20:53
Mam położone w salonie deski dębowe olejowane, niebarwione. Z tego co wiem nie są też niczym impregnowane. Użytkujemy je od połowy października.

Jakiś czas temu po imprezce na podłodze zostały tłuste plamy i mąż powycierał je, jak się okazało, do żywej deski. Teraz mamy tam białe plamy.

Parkieciarz, który układał deski mówi, żeby kupić olej i powcierać w plamy, a te znikną. Prawda to?

Jest jeszcze drugi problem. Myłam kiedyś szybę kominka i nie zabezpieczyłam podłogi. Teraz pod kominkiem mam brązowe kropki (trochę wyblakły, ale dalej są). Jak to usunąć?

I trzeci: deski myję specjalnym mydłem w płynie do podłóg olejowanych (dostałam od parkieciarza), ale straciły kolor (zszarzały) w miejscu częstszego użytkowania. Czy to tak powinno być, czy robię coś nie tak? Tam gdzie mop nie dochodzi (:oops: ) podłoga wygląda super.

Sprawa czwarta: czy można zabezpieczyć parkiet olejowany tak, żeby nie przyjmował plam? Na imprezie wszystko jest możliwe, ale i na co dzień może się wylać kawa czy czerwone wino...

Na parkiecie mogę teraz eksperymentować do woli, bo parkieciarz odstawił nam fuszerkę i w parkiecie porobiły się dziury i wybrzuszenia. Oczywiście parkieciarz wszystko wymieni na swój koszt, ale niesmak i nieufność pozostały. Dlatego wolę zapytać tutaj niż jego.

Wklej zdjęcia.
Jakiego producenta i jaką nazwę miał olej i mydło do oleju?
Obawiam się, że jeżeli się posadzka wybrzuszyła i porobiły dziury (jakie dziury z czego?), to jest to problem całej posadzki! Co mówi parkieciarz na te szkody?

Beauty
06-03-2010, 21:05
Mam problem z bieleniem parkietu.Na zdjęciu jest podłoga po zabejcowaniu i jednokrotnym lakierze.Czy parkiet bielony ma tak wyglądać?bo szczerze mówiąc mam mieszane uczucia.Widać ,ze drewno nie przyjęło równomiernie bejcy ,albo stolarz zrobił to niepoprawnie. Na części podłogi jest tak jak chciałam ,przebija spod spodu kolor parkietu ,ale gdzieniegdzie są białe jak mleko plamy.,dość duże.Stolarz mówi ,ze teraz będzie jechał jeszcze papierem ściernym i dopiero kładł lakier.Czy to już będzie tak wyglądać ,czy jeszcze się coś zmieni?


http://img214.imageshack.us/img214/7614/p1030716.jpg

Problem masz ze źle wyszlifowaną posadzką pod bejcowanie.
Wyraźnie widać ślady szlifowania w poprzek szerszych fragmentów posadzki. powinno być odwrotnie i nie powinni szlifować w poprzek słojów.
Przy ponownym szlifowaniu zacząć od 60 ziarna pod kątem 30 stopni. Następnie 80 pod tym samym katem ale w przeciwną stronę. Na koniec 120 wzdłuż szerszych fragmentów. Następnie maszyną trio lub jedno talerzową papier ścierny 80 po fragmentach posadzki lezących w poprzek do ostatniego szlifu 120-tką. Te fragmenty szlifować talerzówką starannie i pod obciążeniem 15-20 kg. Następnie całość. Na koniec papier 100 po całości powierzchni. Wykonać próby bejcowania w kilku miejscach. Jeżeli powierzchnie wyjdą równe można bejcować całość. Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na efekt bejcowania przy ścianach ze względu na różnicę sposobu szlifowania tych miejsc w porównaniu z powierzchnią.


jarekkur Wielka szkoda ,że teraz dopiero dostałam odp.od Ciebie ,bo podłoga już jest polakierowana .Trochę ją stolarze poprawili i w tej chwili wygląda to m.w.tak
http://img242.imageshack.us/img242/8471/dcp2691.jpg

Nikoru
07-03-2010, 15:43
Mam położone w salonie deski dębowe olejowane, niebarwione. Z tego co wiem nie są też niczym impregnowane. Użytkujemy je od połowy października.

Jakiś czas temu po imprezce na podłodze zostały tłuste plamy i mąż powycierał je, jak się okazało, do żywej deski. Teraz mamy tam białe plamy.

Parkieciarz, który układał deski mówi, żeby kupić olej i powcierać w plamy, a te znikną. Prawda to?

Jest jeszcze drugi problem. Myłam kiedyś szybę kominka i nie zabezpieczyłam podłogi. Teraz pod kominkiem mam brązowe kropki (trochę wyblakły, ale dalej są). Jak to usunąć?

I trzeci: deski myję specjalnym mydłem w płynie do podłóg olejowanych (dostałam od parkieciarza), ale straciły kolor (zszarzały) w miejscu częstszego użytkowania. Czy to tak powinno być, czy robię coś nie tak? Tam gdzie mop nie dochodzi (:oops: ) podłoga wygląda super.

Sprawa czwarta: czy można zabezpieczyć parkiet olejowany tak, żeby nie przyjmował plam? Na imprezie wszystko jest możliwe, ale i na co dzień może się wylać kawa czy czerwone wino...

Na parkiecie mogę teraz eksperymentować do woli, bo parkieciarz odstawił nam fuszerkę i w parkiecie porobiły się dziury i wybrzuszenia. Oczywiście parkieciarz wszystko wymieni na swój koszt, ale niesmak i nieufność pozostały. Dlatego wolę zapytać tutaj niż jego.

Wklej zdjęcia.
Jakiego producenta i jaką nazwę miał olej i mydło do oleju?
Obawiam się, że jeżeli się posadzka wybrzuszyła i porobiły dziury (jakie dziury z czego?), to jest to problem całej posadzki! Co mówi parkieciarz na te szkody?

Mydło do oleju (Holzseife) jest firmy Oli-Natura. Domyślam się, że olej do podłogi też (wydaje mi się, że parkieciarz mówił, że używa produktów tylko tej firmy).

http://img28.imageshack.us/img28/8784/dsc047291.jpg

http://img408.imageshack.us/img408/7329/dsc047301.jpg

http://img242.imageshack.us/img242/7521/dsc047321u.jpg

Na zdjęciach widać plamy i dziury. Są to po prostu szpary pomiędzy deskami (w niektórych miejscach wypiętrzyły się). Szpary są też przy listwach przypodłogowych.

Na pierwszym zdjęciu widać plamę wytartą przez mojego męża po imprezie.

Na drugim zdjęciu widać trochę, że odcień podłogi się zmienia (szarzeje). Nie jest to aż tak mocno widoczne, wiele zależy od oświetlenia a dzisiaj akurat świeci nam piękne słońce i wszystko nabiera ładniejszych barw.

Na trzecim zdjęciu widać plamy przy kominku.

Parkieciarz zrzuca winę na swojego pomocnika, bo to w rzeczywistości on układał, a ten tylko go sprawdzał. Teraz już chyba prędko nie zleci nikomu swojej roboty :wink:

Może trochę lepiej przybliżyłam problemy. Da się im jakoś zaradzić na przyszłość?

rol1529
07-03-2010, 21:12
Prosze o porade, czym lakierowac akacje parzona. Chodzi o trwaly (bedzie piesek), lakier z lekkim polyskiem. Na razie wykonawca proponowal Bergera Ecogold lub jakas Eukule. Ktory bedzie lepszy? Moze jakis inny Berger?

jarekkur
07-03-2010, 22:04
Prosze o porade, czym lakierowac akacje parzona. Chodzi o trwaly (bedzie piesek), lakier z lekkim polyskiem. Na razie wykonawca proponowal Bergera Ecogold lub jakas Eukule. Ktory bedzie lepszy? Moze jakis inny Berger?
Na pieska nie ma siły szczególnie na silny amoniak w moczu. Natychmiast ścierać. Lakier firmy Berger-Seidle jest dobrym wyborem. Popros o dane odpornosci na chemiczne ciecze. Berger Seidler ma wyniki przeprowadzonych testów z chemikaliami domowymi i uryną zwierzęcą.

rol1529
07-03-2010, 22:18
Dziekuje za odpowiedz. Z pieskiem mam na mysli bardziej jego pazurki. Ecogold bedzie wystarczajacy czy szukac jeszcze czegos od Bergera?

santosik
08-03-2010, 09:00
Witam,
czy mozna samodzielnie przeprowadzić pielegnacje olejowanej podłogi. Juz dwukrotnie było robione to przez fachowców. czy moge sama naniesc olej Bona Carls25 bawełnianą szmatką w pokojach wzdłuż klepek? Czy jednak na 28m2 jest to niemożliwe i beda plamy?

Bez paniki. Sam olejowałem swoją podłogę z desek sosnowych (trochę ponad 20m2) olejami OSMO i wyszło bardzo ładnie. Robota nienajłatwiejsza, ale żadnych plam i żadnych problemów nie było :)
Można samemu tylko nie spal chałupy. Szmaty nasączone olejem mogą się zapalić.

Dziekuję za odpowiedź. Czy musze to robić ręcznie, każda klepka osobno ściereczką, czy mozna większą ścierką bawełnianą, coś na zasadzie pastowania. Nie wiem, jak ma się do tego zabrać?

santosik
08-03-2010, 09:00
Witam,
czy mozna samodzielnie przeprowadzić pielegnacje olejowanej podłogi. Juz dwukrotnie było robione to przez fachowców. czy moge sama naniesc olej Bona Carls25 bawełnianą szmatką w pokojach wzdłuż klepek? Czy jednak na 28m2 jest to niemożliwe i beda plamy?

Bez paniki. Sam olejowałem swoją podłogę z desek sosnowych (trochę ponad 20m2) olejami OSMO i wyszło bardzo ładnie. Robota nienajłatwiejsza, ale żadnych plam i żadnych problemów nie było :)
Można samemu tylko nie spal chałupy. Szmaty nasączone olejem mogą się zapalić.

Dziekuję za odpowiedź. Czy musze to robić ręcznie, każda klepka osobno ściereczką, czy mozna większą ścierką bawełnianą, coś na zasadzie pastowania. Nie wiem, jak ma się do tego zabrać?

sawera
08-03-2010, 12:18
Dziekuje za odpowiedz. Z pieskiem mam na mysli bardziej jego pazurki. Ecogold bedzie wystarczajacy czy szukac jeszcze czegos od Bergera?

Polecam AquaSeal 2K-PU albo AquaSeal W-1 to na bazie wody z utwardzaczem jak nie wodniaki to ClassicAquaOil Nature (tez dwukomponentowy) no i pozostaje jeszcze LT-Export lub UNO (obydwa na bazie alkoholu).

jarekkur
08-03-2010, 23:30
Dziekuje za odpowiedz. Z pieskiem mam na mysli bardziej jego pazurki. Ecogold bedzie wystarczajacy czy szukac jeszcze czegos od Bergera?

Polecam AquaSeal 2K-PU albo AquaSeal W-1 to na bazie wody z utwardzaczem jak nie wodniaki to ClassicAquaOil Nature (tez dwukomponentowy) no i pozostaje jeszcze LT-Export lub UNO (obydwa na bazie alkoholu).

Weź dwu komponentowy Aqua Seal 2K-PU odporniejszy na chemikalia i elastyczny, przez to odporniejszy na zarysowania.

ghost34
10-03-2010, 22:20
Szukam dobrego parkieciarza.
Znalazłem na allegro firmę Dremex:
http://allegro.pl/show_user.php?uid=1058931

Czy ktoś z nimi współpracował? (na pierwszy rzut oka wydają się sensowni).

powodzenia..

casi
23-03-2010, 15:39
Jako nowy forumowicz ( i stary podczytywacz :oops: ) przede wszystkim chciałabym sie przywitać :)

Po wielokrotnym przeglądaniu informacji dot. olejowania i lakierowania parkietu nadal nie potrafię podjać ostatecznej decyzji - a czas nagli.
Mam położone iroko - za około 2 tygodnie będzie ono olejowane lub właśnie lakierowane. Chciałabym uzyskać efekt przyciemnienia i ujednolicenia kolorystycznego całej powierzchni. Zastanawiałam sie nad olejowaniem, ale nie jestem do końca przekonana (tzn. nie wiem, czy po olejowaniu w iroko nie bedzie wchodzil brud).
Jaką konkretnie chemię polecilibyście :)

sawera
23-03-2010, 17:23
Jako nowy forumowicz ( i stary podczytywacz :oops: ) przede wszystkim chciałabym sie przywitać :)

Po wielokrotnym przeglądaniu informacji dot. olejowania i lakierowania parkietu nadal nie potrafię podjać ostatecznej decyzji - a czas nagli.
Mam położone iroko - za około 2 tygodnie będzie ono olejowane lub właśnie lakierowane. Chciałabym uzyskać efekt przyciemnienia i ujednolicenia kolorystycznego całej powierzchni. Zastanawiałam sie nad olejowaniem, ale nie jestem do końca przekonana (tzn. nie wiem, czy po olejowaniu w iroko nie bedzie wchodzil brud).
Jaką konkretnie chemię polecilibyście :)

Polecam zaolejowac egzotyki bardzo ladnie wygladaja po olejowaniu. Przy lakierowaniu trzeba uzyc specjalnego gruntu ktury zapobiega upadaniu lakieru na fugach oraz przebarwieniom. Iroko wystarczy raz zaolejowac lub zawoskowac. Egzotyki sa to tzw. tluste drzewa (drewno) ktore maja w sobie duzo oleistych substancji a jedno olejowanie powinno w zupelnosci wystarczyc. Pozdrawiam.

ghost34
24-03-2010, 10:31
jedno olejowanie wystarcza ...ale wcale nie jest zdeterminowane ..jak wy to nazywacie "tłustością" jeno gestoscia drewna..raczej i sposobem zatarcia owej posadzki drewnianej

efilo
24-03-2010, 10:35
jako że po mękach wyboru mam wreszcie swój upragniony bielony jesion chciałam niniejszym podziękować za cierpliwość i bezinteresowność panom jarekkur i ghost34.

http://img80.imageshack.us/img80/577/p10005431.jpg

http://img245.imageshack.us/img245/4281/p10005391.jpg

jarekkur
25-03-2010, 00:01
jako że po mękach wyboru mam wreszcie swój upragniony bielony jesion chciałam niniejszym podziękować za cierpliwość i bezinteresowność panom jarekkur i ghost34.

http://img80.imageshack.us/img80/577/p10005431.jpg

http://img245.imageshack.us/img245/4281/p10005391.jpg

przyjemnie jak się uda, dziękuję.

kgolebiowski
27-03-2010, 22:57
Czy można zaolejować deski dębowe żeby uzyskać kolor wenge?

janusz_21
27-03-2010, 23:19
Witam Z wielką nieśmiałością dołączę do grona marudzących.
Żona -" Naczelny inżynier budowy" chciała i kupiła deskę dębową olejowaną gr. 22mm, szer 10cm, dł. od 40-120cm. Deski jeszcze nie odebrane ze sklepu.
Dzisiaj zobaczyłem w sklepie to "cudo" i okazało się, że jedna z oglądanych desek dł 120cm "łódeczkuje"! czyli jest wygięta na obu końcach do góry! Producent nie foliuje opakowań!
Towar mamy odebrać za miesiąc i zawieźć do chałupy, montaż przewiduję lipiec sierpień. Obawiam się, że do tego czasu szlag trafi większość z desek i nie będzie co układać. Zaznaczam, że chałupa jest niezamieszkała, nieogrzewana. Jeżeli coś takiego dzieje się z deską w ogrzewanym / klimatyzowanym sklepie, to stanie się z nią po przewiezieniu na miejsce.
Gooru podłóg doradźcie co robić w tej sytuacji. Mnie się wydaje, że trzeba wycofać się z tego zakupu.
Na koniec pytanie lajkonika. Chałupę budujemy ale zamieszkamy w niej w/g planu za 2-3 lata. Czy w związku z tym nie rozsądniej będzie zrobić podłogę z desek na legarach? Obawiam się czy klejona deska w nieogrzewanej chałupie może się nie sprawdzić?
Proszę o odpowiedź ponieważ jeszcze mam nadzieję będziemy mogli wycofać się z niefortunnego zakupu. Z góry dziękuję!

Nefer
27-03-2010, 23:20
Czy można zaolejować deski dębowe żeby uzyskać kolor wenge?
Można zabejcowąć i położyć olej.

Parkiet
28-03-2010, 00:33
[quote="janusz_21"]Witam Z wielką nieśmiałością dołączę do grona marudzących.
Żona -" Naczelny inżynier budowy" chciała i kupiła deskę dębową olejowaną gr. 22mm, szer 10cm, dł. od 40-120cm. Deski jeszcze nie odebrane ze sklepu.
Dzisiaj zobaczyłem w sklepie to "cudo" i okazało się, że jedna z oglądanych desek dł 120cm "łódeczkuje"! czyli jest wygięta na obu końcach do góry! Producent nie foliuje opakowań!
Towar mamy odebrać za miesiąc i zawieźć do chałupy, montaż przewiduję lipiec sierpień. Obawiam się, że do tego czasu szlag trafi większość z desek i nie będzie co układać. Zaznaczam, że chałupa jest niezamieszkała, nieogrzewana. Jeżeli coś takiego dzieje się z deską w ogrzewanym / klimatyzowanym sklepie, to stanie się z nią po przewiezieniu na miejsce.
Gooru podłóg doradźcie co robić w tej sytuacji. Mnie się wydaje, że trzeba wycofać się z tego zakupu.
Na koniec pytanie lajkonika. Chałupę budujemy ale zamieszkamy w niej w/g planu za 2-3 lata. Czy w związku z tym nie rozsądniej będzie zrobić podłogę z desek na legarach? Obawiam się czy klejona deska w nieogrzewanej chałupie może się nie sprawdzić?
Proszę o odpowiedź ponieważ jeszcze mam nadzieję będziemy mogli wycofać się z niefortunnego zakupu. Z góry dziękuję![/quote

Sprawa jest na tyle prosta, że wystarczy kilka uwag aby dać jej przejrzystość.
1. Drewno suszone a nie zapakowane szczelnie w folię, po krótkim czasie składowania pęcznieje i traci wymiary, a tym samym utrudnia szczelne ułożenie oraz gwarantuje póżniejsze powstanie szczelin wielkości adekwatnej do wcześniejszego spęcznienia.
2. Składowanie wysuszonego drewna w nieogrzewanym budynku jest niedopuszczalne od strony technicznej.
3. Układanie podłogi w budynku niezamieszkałym i nieogrzewanym w dłuższym okresie czasu, wiąże się z jej wymianą przed zamieszkaniem, ze względu na uszkodzenia wynikłe z nadmiernego spęcznienia drewna. Dotyczy to zarówno podłogi klejonej jak i podłogi montowanej na legarach.
Proponuję odstąpić od zakupu moim zdaniem nie najlepszych desek /brak odpowiedniego opakowania świadczy o jakości towaru/.
Prace podłogowe rozpocząć przed planowanym zamieszkaniem a po włączeniu ogrzewania i uzyskaniu przez budynek pełnej stabilności klimatycznej.
Temat podłogi zlecić profesjonalnej firmie znającej całość zagadnienia, zawsze to bezpieczniej i na ogół, wbrew pozorom, taniej. Pozdrawiam.

jarekkur
28-03-2010, 01:06
Czy można zaolejować deski dębowe żeby uzyskać kolor wenge?
Można olejem z odpowiednim pigmentem.

kgolebiowski
28-03-2010, 10:47
Czy można zaolejować deski dębowe żeby uzyskać kolor wenge?
Można olejem z odpowiednim pigmentem.
ale konkretnie jakim?

jarekkur
28-03-2010, 22:06
Czy można zaolejować deski dębowe żeby uzyskać kolor wenge?
Można olejem z odpowiednim pigmentem.
ale konkretnie jakim?
Do wyboru jest ich dużo.
Zapytaj u siebie w salonach parkieciarskich.
Takie oleje ma Loba, Bona, Osmo, Berger-Seidle, Pallmann, Lios itd.

kgolebiowski
28-03-2010, 22:29
Zazwyczaj jestem zwolennikiem polskich produktów.Czy któraś z polskich firm produkuje dobre oleje?

dorota414
29-03-2010, 10:16
Według mnie lepszy jest olej. Aż tak się nie brudzi wystarczy wilgotnym mopem zmyć kurz i wszystko ok. Poza tym jest to ekologiczny preparat zadnych szczucznych składników firms "OSMO" pozwala swoim olejem malować zabawki dla dzieci. Są bardziej wydajne a co najwaz niesze mozliwa naprawa punktowa, a lakietr niestety jak sie zniszczy trzeba całą powierzchnie cyklinować.

jarekkur
29-03-2010, 23:50
Zazwyczaj jestem zwolennikiem polskich produktów.Czy któraś z polskich firm produkuje dobre oleje?

gdyby takie były podałbym również.

janusz_21
31-03-2010, 10:19
Pan Jarek Kur

Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź udało mi się wycofać z niefortunnego zakupu choć nie ukrywam, że podłoga była bardzo ładna . Już teraz wiem dlaczego była w dobrej cenie : 119 zł m2
Zwracam honor mojemu mężowi, który jest bardzo dociekliwy w każdym temacie .
Jeszcze raz bardzo dziękuję.
Serdecznie pozdrawiam
Julianna

budek77
31-03-2010, 11:01
jako że po mękach wyboru mam wreszcie swój upragniony bielony jesion chciałam niniejszym podziękować za cierpliwość i bezinteresowność panom jarekkur i ghost34.

http://img80.imageshack.us/img80/577/p10005431.jpg


Efilo podłoga piekna- można wiedzieć gdzie znalazłaś dobrego parkieciarza i jakieś namiary na niego ??

efilo
31-03-2010, 20:14
namiary moge dać ale to silesia więc pewnie na niewiele by sie zdały.

nie wierze żeby nie było dobrych fachowców w stolicy a jak nie ma to są tacy co jeżdżą po całej polsce ;)

upc
14-04-2010, 10:28
witam
mam merbau od 3 lat, olej berger clasic-oil, pastuje Fitpolish. Czy mogę zastosować lakier na ten parkiet, lub system olej/lakier i jak tak to jaki?

makatkaa
22-04-2010, 11:04
Witam:)
Nowa w tym temacie, przebrnęłam przez sterty postów na temat olejowania i lakierowania. Decyzja zapadła=> deska lita, olejowana, dąb. W grę wchodzi jeszcze cena. Czy ktoś może polecić dobrego producenta u którego kupie taka w granicach.. 250 zł z montażem? :/ Miał ktoś doczynienia z deską LITĄ Barlinek? Bo tam cena do przełknięcia
Z góry dzieki za wszystkie sugestie.

sleepless
27-04-2010, 08:18
Witam,

Odświeżam temat. Noszę się z zamiarem położenia deski barlinekiej, Jesion Classic olejowany białym olejem na 50-ciu metrach, po ogledzinach wzornika po za pieknym wyglądem martwi mnie trochę delikatna matowośc takiej podłogi, czy to nie będzie sie brudzić?
Do tej pory miałem lakierowany parkiet i cała pielęgnacja polegala na zmyciu tego mopem raz na tydzień, przeczytałem ten topic i widzę, że trzeba olejowaną podłogę: pastować, froterować, olejować co jakiś czas... fakt, że posty są z przed kilku lat i może zmieniła sie do tej pory jakość takich pdłóg/olejów.
Czy ktoś ma jakies doswiadczenia z pływającą podłogą 3 lamelową Jesion Classic olej biały z barlinka?
Proszę o opinie/rady - dzięki.

e-mól
29-04-2010, 14:13
Pomocy potrzebuję. Właśnie wyolejowałam szafkę z forniru teak olejem impact oil i za dużo raczej go nałożyłam, w specyfikacji jest że nadmiar spolerować padem jakimś specjalnym.
Co mam zrobić, wchłonie się to? Póki co się klei i zostają ślady po dotknięciu, próbowałam polerować ręcznikiem, ale kiepsko jest. Nałożyłam olej ze 4h temu, ale umiaru nie miałam przy aplikacji :(

jarekkur
30-04-2010, 21:04
Pomocy potrzebuję. Właśnie wyolejowałam szafkę z forniru teak olejem impact oil i za dużo raczej go nałożyłam, w specyfikacji jest że nadmiar spolerować padem jakimś specjalnym.
Co mam zrobić, wchłonie się to? Póki co się klei i zostają ślady po dotknięciu, próbowałam polerować ręcznikiem, ale kiepsko jest. Nałożyłam olej ze 4h temu, ale umiaru nie miałam przy aplikacji :(

teraz szybko benzyna lakowa, terpentyna lub aceton i zmyć. Możesz dopóki się klei próbować zeskrobać. Olej to nie lakier. Nałożyć i wcierać za 2 godziny powtórzyc nałożyc i wcierać. 2 do 3 razy wystarczy.

grazi
01-05-2010, 19:43
Witam:)
Nowa w tym temacie, przebrnęłam przez sterty postów na temat olejowania i lakierowania. Decyzja zapadła=> deska lita, olejowana, dąb. W grę wchodzi jeszcze cena. Czy ktoś może polecić dobrego producenta u którego kupie taka w granicach.. 250 zł z montażem? :/ Miał ktoś doczynienia z deską LITĄ Barlinek? Bo tam cena do przełknięcia
Z góry dzieki za wszystkie sugestie.

Ale w hurtowni widzialam bardzo ladne deski i parkiet dab z Nowego Miasta Lubawskiego z polozeniem za 150 zl m kw

Parkiet
01-05-2010, 20:15
Ale w hurtowni widzialam bardzo ladne deski i parkiet dab z Nowego Miasta Lubawskiego z polozeniem za 150 zl m kw
Dobrze wykonana deska dębowa w pierwszym gatunku kosztuje ok 150 zł do tego należy doliczyć koszt montażu, chemii oraz listew. Moim zdaniem cena kompletnego wykonania podłogi wielkości 250 zł za 1 m2 jest bardzo dobrą ceną. Pozdrawiam.

emka2010
01-05-2010, 22:30
Witam fachowców,

Chciałabym poprosić o poradę w nieco innej sprawie niż parkiety, ale może Panowie będą w stanie mi pomóc i w tej tematyce jako że nie mogę nigdzie nic konkretnego znaleźć. Mianowicie chodzi o meble dębowe, bo nie wiem za bardzo czym je wykończyć czy olejem czy lakierem. Chciałabym uzyskać efekt bielonych dębowych mebli w salonie tu: stół rozkładany i komoda oraz w pokoju dziecięcym tu komoda, szafa, 2 szafki nocne. Już tak się zastanawiam parę miesięcy i noszę z zamówieniem bo choć firma robi fajne drewniane meble jakie się chce to widzę że z wykończeniem może być problem bo nie robili jeszcze bielonego i boję się że mogą eksperymentować i zresztą widzę że nie znają się za bardzo na rzeczy bo przeważnie tylko lakierują na jakiś żółty klor.
Zaproponowali mi że ewentualnie mogą zrobić taką barwę jaką robią w Dekorcie meble Oslo dąb biały ale to jest lakier (chybaby sprowadzili od nich): http://www.dekortmeble.pl/kolekcje/kolekcja_oslo.html
A może Panowie coś doradzą z olejowanych opcji co by było bardziej ekologiczne ale jak z kolei z użytkowaniem takich mebli i czy możnaby wtedy jakoś samemu to zrobić czy stolarza jakoś pokierować? Spodziewam się dzieciątka i tak się zastanawiam że olej może byłby mniej szkodliwy. Może olej biały w pokoju dziecinnym a w salonie bardziej narażonym jakiś olej + lakier co w efekcie wygląda jak olej (któryś z Panów tłumaczył taki efekt na podłodze) . Czy nie bać się samego oleju tylko dbać odpowiednio? Nadmienię jeszcze tylko że chodzi mi o taki szarawy odcień dębu bielonego + szczotkowanie czy też uczesanie go.

Przepraszam że zawracam głowę i proszę o jakąś poradę w tej sprawie. Nie ukrywam że będę czekała z niecierpliwością. Wiem, że może być problem bo to o meble chodzi, ale może akurat któryś z Panów miał i z tym do czynienia. Tylko różnica jak sądzę w środkach mniej szkodliwych niż na podłogi.
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Amor
02-05-2010, 14:41
Witam,
szukam odpowiedzi na mój problem. Ok. 3 tyg. temu ułozono mi podloge z klepek debowych 14 mm. Parkiet został zaolejowany olejem naturalnym. Wtedy jeszcze bylo w domu grzane (18 st). Po wylaczeniu grzania pomiedzy klepkami zaczely pojawiac sie wycieki oleju. Ogolnie podloga wyglada jakby deszcz na nia napadal. Miejscami wycieki sa na tyle intensywne ze po wyschnieciu oleju mozna go zeskrobac paznokciem. Co moze byc tego przyczyna i jak dlugo taki stan moze trwac? czy jest to zwiazane z wchodzaca przez otwarte okno wilgocia?

jarekkur
02-05-2010, 23:12
Witam,
szukam odpowiedzi na mój problem. Ok. 3 tyg. temu ułozono mi podloge z klepek debowych 14 mm. Parkiet został zaolejowany olejem naturalnym. Wtedy jeszcze bylo w domu grzane (18 st). Po wylaczeniu grzania pomiedzy klepkami zaczely pojawiac sie wycieki oleju. Ogolnie podloga wyglada jakby deszcz na nia napadal. Miejscami wycieki sa na tyle intensywne ze po wyschnieciu oleju mozna go zeskrobac paznokciem. Co moze byc tego przyczyna i jak dlugo taki stan moze trwac? czy jest to zwiazane z wchodzaca przez otwarte okno wilgocia?
zrób zdjęcie! Jest to przyczyna wniknięcia oleju w szczeliny między deszczułkami. W szczelinach znalazło się dużo oleju w stosunku do objetości tych miejsc (szczelin). Z braku dopływu powietrza i jego ilości olej tam nie stwardniał. Prawdopodobnie drewno zaczęło pęcznieć i wycisnęło olej ze szczelin.
każdy taki świeży objaw powinienes scierać szmatką.

Amor
03-05-2010, 14:41
jarekkur,
zdjecie zrobie jak bede na budowie (jeszcze nie mieszkamy). Robie wlasnie tak jak mi zaleciles, sucha szmatka przecieram podloge. Tylko na krotko sie to zdaje bo za 2 h znowu podloga wykropkowana.
P.S. jestem plci pieknej :)

natalie05
03-05-2010, 21:02
jarekkur - napisałam na priv:)
Pozdrawiam

jarekkur
03-05-2010, 21:39
jarekkur,
zdjecie zrobie jak bede na budowie (jeszcze nie mieszkamy). Robie wlasnie tak jak mi zaleciles, sucha szmatka przecieram podloge. Tylko na krotko sie to zdaje bo za 2 h znowu podloga wykropkowana.
P.S. jestem plci pieknej :)
Niestety to typowe. Musisz tak długo to robić aż przestanie się olej pokazywać. Przykro, ale ten typ tak ma.

ghost34
04-05-2010, 12:33
Ale w hurtowni widzialam bardzo ladne deski i parkiet dab z Nowego Miasta Lubawskiego z polozeniem za 150 zl m kw

widzialas te "hurtownie " w okolicach warszawy i cena jest netto ??

grazi
04-05-2010, 20:55
widzialas te "hurtownie " w okolicach warszawy i cena jest netto ??
Nie, hurtowania nie w Warszawie, na Mazurach. Zakup materiału z położeniem, więc pewnie to całośc kwoty za metr. Zapomniałam dodać, że przy większej ilości metrów, takiej np. na dół domu. Kiedy położę, to pokażę zdjęcia :))

fredi07
04-05-2010, 23:47
widzialas te "hurtownie " w okolicach warszawy i cena jest netto ??
Za 150 zł deski dębowej nie położy. Deska, grunt, klej , listwy, robocizna olej lub lakier. Robiłem ostatnio kosztorys na parkiet dębowy w 2 klasie i wszystko razem wyszło 184zł. A liczyłem praktycznie bez marży bo sporo tego.

jarekkur
05-05-2010, 00:46
Za 150 zł deski dębowej nie położy. Deska, grunt, klej , listwy, robocizna olej lub lakier. Robiłem ostatnio kosztorys na parkiet dębowy w 2 klasie i wszystko razem wyszło 184zł. A liczyłem praktycznie bez marży bo sporo tego.
Deska dębowa u producenta tzw rustykal 3 albo country około 40/m2. Producent sprzedaje i układa. Wyjdzie 150. Oczywiście domalux na górę. Pod spód klej 5-10-15 nie więcej niż 1kg/m2. Zrobią za 150zł/m2. Nawet są do przodu. Jutro jadę na oględziny 80m2 deski wstało po dwóch tygodniach. Nic nie było mierzone. zaczęli układać bo właściciel powiedziął, że powinno buć sucho.Dobranoc.

ghost34
05-05-2010, 14:41
Według mnie lepszy jest olej. Aż tak się nie brudzi wystarczy wilgotnym mopem zmyć kurz i wszystko ok. Poza tym jest to ekologiczny preparat zadnych szczucznych składników firms "OSMO" pozwala swoim olejem malować zabawki dla dzieci. Są bardziej wydajne a co najwaz niesze mozliwa naprawa punktowa, a lakietr niestety jak sie zniszczy trzeba całą powierzchnie cyklinować.

wszystko fajnie ale to tez jest do czasu :) jesli chodzi o naprawe punktowa bez plam..one sie tonuja ale nie zanikaja..po uplywie okolo 2 lat na kazdym oleju czy tez olejowosku :)

zizi1978
10-05-2010, 14:14
Witam,
przebrnęłam przez pół wątku, ale czas nieubłaganie leci, a musze podjac konkretną decyzję. Zastanawiam się nad olejowaniem około 170 m2 podłóg. Na około 124 m2 został połozony parkiet debowy w II gatunku, klepka o rozmiarach 12x60x240 (poddasze). Pozostały metraz to niewielki pokój gdzie też ułożony jest II gatunek parkietu debowego o wym.12x60x350 oraz salon gdzie mamy parkiet w I gatunku, klepka 22x70x500. Do klejenia zostały uzyte produkty marki Maximus. Do olejowania zaproponowane zostały także produkty tej marki, a mianowicie Olej Maximus LIOS Bioil a nastepnie Maximus LIOS Fissativo. Czy ktoś z szanownych ekspertów miał do czynienia z tymi preparatami? Czy prawdą jest, ze podłogi olejowane jak najczęsciej odkurzaczem trza namaszczać, pielegnacja raz na kwartał powinna wystarczyć- oczywiscie do pielegnacji srodki też z Maximusa. Parkieciarz namawia na olejowanie, nie ma jak podłoga olejowana- mówi, ale ja jak trusia, ze strachu ze mi pielegancja bedzie sen z powiem spędzała osmielam sie prosić o rade....

e-mól
20-05-2010, 14:41
Czy poleci ktoś parkieciarza z rejonów Torunia, do położenia deska dąb + przemysłówka na piętro

ghost34
20-05-2010, 14:55
hmmm wyczysc sobie skrzynke :)

lilit
11-06-2010, 14:21
Witam serdecznie :)
Czytam, czytam i czytam, ale strasznie dużo tych wątków i informacji, a ja potrzebuję podjąć decyzję w miarę szybko.

W całym mieszkaniu mam położony parkiet jesionowy. Poza toaletą i łazienką. W toalecie płytki, w łazience deski/parkiet teak. O ile parkiet w mieszkaniu jest lakierowany matem to w łazience (3 m2) chciałabym olej.
I teraz pytanie: jaki olej będzie najlepszy i jak go nakładać? Aha, kolor ma być naturalny, znaczy przezroczysty - chodzi o to, że nie chcę zmieniać koloru drewna, chociaż wiem, że ściemnieje pod wpływem oleju.

Bardzo, bardzo proszę o radę jaki kupić olej

jarekkur
11-06-2010, 19:49
Witam serdecznie :)
Czytam, czytam i czytam, ale strasznie dużo tych wątków i informacji, a ja potrzebuję podjąć decyzję w miarę szybko.

W całym mieszkaniu mam położony parkiet jesionowy. Poza toaletą i łazienką. W toalecie płytki, w łazience deski/parkiet teak. O ile parkiet w mieszkaniu jest lakierowany matem to w łazience (3 m2) chciałabym olej.
I teraz pytanie: jaki olej będzie najlepszy i jak go nakładać? Aha, kolor ma być naturalny, znaczy przezroczysty - chodzi o to, że nie chcę zmieniać koloru drewna, chociaż wiem, że ściemnieje pod wpływem oleju.

Bardzo, bardzo proszę o radę jaki kupić olej
odpowiedź masz w ostatnim temacie.

lilit
14-06-2010, 08:26
odpowiedź masz w ostatnim temacie.

Czy dobrze rozumiem, ze polecanie między innymi oleje Loba, Bona, Osmo, Berger-Seidle, Pallmann?? Czy do łazienek one są ok?
Przepraszam za głupie pytania, ale laik kompletny ze mnie i do tego blondynka ;)
Już zdążyłam się dowiedzieć, że lepsze oleje a nie woski. Super. Ale czy będę w stanie sama dobrze wetrzeć ten olej? Czy to jakichś super umiejętności i techniki do tego trzeba. To jest tylko 3m2 a mój "pożalsięboże" parkieciarz nie budzi we mnie zaufania jeśli chodzi o olej (nie wiem czy kiedykolwiek pracował z olejem :eek: ). Co robić?

EDIT: Ach, jeszcze jedno pytanie. Czy poza wycyklinowaniem i szpachlowaniem tego parkietu (teak) coś jeszcze przed położeniem oleju należy z nim zrobić? Jakieś "odtłuszczenie"??

ghost34
14-06-2010, 10:34
cyklinowanie -szpachlowanie -polerowanie -olejowanie

lilit
14-06-2010, 11:49
cyklinowanie -szpachlowanie -polerowanie -olejowanie
Dwa pierwsze zrobione. Czyli teraz czeka mnie krok 3 i 4. Czym najlepiej wypolerować teak? Mogę to ręcznie zrobić sama?

jarekkur
14-06-2010, 23:03
Dwa pierwsze zrobione. Czyli teraz czeka mnie krok 3 i 4. Czym najlepiej wypolerować teak? Mogę to ręcznie zrobić sama?
Jakim papierem ściernym był wykonany ostatni szlif. Jeżeli 100 lub 120 wzdłuż słojów (wzdłuż deszczułek), to wystarczy dobrze odkurzyć i rozprowadzić olej np. pędzlem na całej powierzchni (3m2) odczekać z 20-30minut i następnie wetrzeć szmatami olej w drewno. Szmaty musisz zmieniać aby nadmiar oleju zdjąć z posadzki. Po wyschnięciu możesz nałożyć drugą warstwę. Czytaj uważnie karty techniczne załączone do olejów.

Możesz.

maniek
22-06-2010, 15:50
Witam,

Jak wielu tutaj jestem parkietowym "lajkonikiem", po przeczytaniu sporej części tego wątku wiem już więcej, ale nie wszystko :(
Przymierzam się do zrobienia olejowanego parkietu przemysłowego (dąb tauari) i po wstępnych przymiarkach mam kilka pytań:
- czy eukula to firma godna polecenia? (jeden z pytanych fachowców używa takiej chemii)
- czy Parkieteria z Wrocławia jest godna polecenia (zapytałem i ich o wycenę, i nie wychodzi strasznie drogo, a pracują na olejach: Bona Carl’s Oil 90, Pallmann Magic Oil 2K)
ewentualnie czy ktoś może polecić porządnego Fachmana z okolic Wrocławia/Kątów Wrocławskich?

martusiek
29-06-2010, 10:44
Blagam o pomoc ! :(

Nabylismy ostatnio do nowego mieszkanka panele drewniane ( takie na CLICK) gdzie gorna warstwa to drewno - jak wynika z nazwy - olejowane. Firma Ipowood, typ paneli Dab rustykalny oil choco . Zabawne, bo kupilismy je wylacznie dla koloru zupelnie nie zdajac sobie sprawy z tego, czym jest podloga olejowana. Nasz parkieciarz niestety polozyl panele w jednym pokoju, a z racji , iz w calym mieszkaniu trwa remont - podloga po polozeniu zrobila sie TOTALNIE BIALA od kurzu po szlifowaniu, ktory pan parkiciarz wniosl na butach. Nie wiedzialam, ze to olejowana podloga ( w sumie wciaz opieram sie jedynie na slowie "oil" w nazwie...) wiec umylam ja normalnym ajaxem. Panele w dalszym ciagu sa biale. Wtedy dopiero zaczelam czytac o tej podlodze i zakupilm srodek z firmy HG http://www.hgpolska.pl/component/option,com_produkty/catid,8/id,64/Itemid,78/grupa,parkiety-podlogi-drewniane/produkt,hg-srodek-do-biezacej-pielegnacji-olejowanych-podlog-drewnianych/ HG ŚRODEK DO BIEŻĄCEJ PIELĘGNACJI OLEJOWANYCH PODŁÓG DREWNIANYCH ... ale z racji, iz mieszkam w Holandii, to nie zrozumialam,ze na butelce napisane jest, by nie uzywac go do click parkietu :/ wiec kolejna zalamka. czym mam w koncu myc moj olejowany click parkiet ???? :( Poza tym ten kurz.... jest nie do usuniecia :/ Przyznam sie,ze zaryzykowalam wczoraj nawet z tym plynem z hg...by tylko zobaczyc, czy kurz sie usunie... ale niestety PANELE WCIAZ SA BIALE ...zamiast czekoladowo brazowych .. jestem zalamana..nowa i wcale nie tania podloga wyglada jak po wojnie... nie wyobrazam sobie zycia z tymi panelami... :( Gdzie moge znalesc cos co je doczysci? Jaka jest recepta na rozwiazanie mojego problemu ? :( Po nocach juz nie spie przez to cholerstwo.. :(

basia_z_lasu
29-06-2010, 15:22
IMHO teraz powinnaś przetrzeć podłogę olejem pielęgnacyjnym zalecanym przez producenta paneli. Sprzedawca powinien wiedzieć jakim, a nawet mieć go w ofercie. Po myciu olejowana podłoga bywa taka biaława, olej pielęgnacyjny przywraca jej wygląd. Do mycia podłogi Ipowood tez pewnie coś zaleca i tego używaj w przyszłości.

martusiek
29-06-2010, 23:26
IMHO teraz powinnaś przetrzeć podłogę olejem pielęgnacyjnym zalecanym przez producenta paneli. Sprzedawca powinien wiedzieć jakim, a nawet mieć go w ofercie. Po myciu olejowana podłoga bywa taka biaława, olej pielęgnacyjny przywraca jej wygląd. Do mycia podłogi Ipowood tez pewnie coś zaleca i tego używaj w przyszłości.

Napisalam do producenta, ale niestety nie odpowiada :/ Mam wrazenie ze z kazda minuta ten kurz coraz bardziej wzera sie w moja podloge i mam ochote wywalic ja przez balkon :( wyglada strasznie.
Odnosnie tego oleju pielegnacyjnego, to znazlam taki jakis Protektor Natura, ale z opisu wynika,ze nadaje sie on do podlog z olejem naturalnym lub bialym...a na moich panelach jest (podobno) oil choco ! :/ Znacie wiec moze jakis olej pielegnacyjny do podlog z ciemnym olejem ? :(

czerwinski robert
13-07-2010, 08:11
Chyba się w temacie zmieszczę: chciałem sprawdzić, ile Wam (inwestorom, fachowcom) udało się pokryć metrów parkietu olejem. U mnie panowie dali radę zaolejować 2 razy ok 60 m2 głównie teaku za pomocą 1,5, no, góra 2 l. oleju Carl's 90. Mam oczywiście wątpliwości. I odnośnie ilości oleju i odnośnie czasu, w jakim się wyrobili. Owszem, szybko to idzie (nakładali pacami), ale było tak: po 1.szym zaolejowaniu ok. 17m2 wyszedłem, żeby wrócić po godzinie. No bo trochę czasu na dokończenie 1.go olejowania, na odczekanie, na drugi raz, na poznoszenie maszyn do samochodu.... Wróciłem a ich już nie było. Dzwonię. Poolejowali 2 razy i zrobili pierwsze padowanie! Plus spakować się i odjechać. Chyba nieźle, co? Jak sprawdzić choćby samą ilość nakładania oleju? Poza tym, wszystko to ma (powinno mieć) wpływ na cenę usługi. Bo albo oleju wychodzi faktycznie tak mało, że powinienem zapłacić za mniejszą jego ilość albo poszło mniej "roboty", za którą też płacę. Poradźcie coś!

czerwinski robert
14-07-2010, 11:44
Witam ponownie! Dziękuję za odpowiedzi na priv. Mam jednak kolejne pytanie: ustaliliśmy z wykonawca, że pójdzie jeszcze raz olej (albo i 2 razy) oczywiście i polerka. Ale tu problem- 2(?) warstwy oleju carl's 90 już niby są, nałożone niby zgodnie w czasie z zaleceniami oraz po polerce. Czy teraz jeszcze ta sama 90.ka się przyjmie? Czy dać po takiej kilkudniowej przerwie na utwardzony już olej 45 czy może 25? Bo widać po podłodze, że się chyba jeszcze równo nie napiła. Albo się równo nie wypolerowała... W technicznym w Bonie mówią, żeby dać 45.kę, choć może być i 25, byle nie 90.ka. A parkieciarz, z którym odbieralem podłogę proponuje 90.kę. Co tu zrobić? Chcęsię maksymalnie dobrze zabezpieczyć tak przed przedwczesnym wyblaknięciem/wchłonięciem oleju (połysku się oczywiście nie spodziewam) co się równa niedostatecznemu wzmocnieniu i zakonserwowaniu parkietu, jak i przed ciężkimi uwagami połowicy, że do d... wyszło. Dopiszę, że mam ok 40m2 teaku i po ok. 10m2 doussie i kempasu.

TAG75
25-07-2010, 17:49
Witam,
Po wczytaniu się w forum zdecydowałem się na podłogę akacjową olejowaną. Nie znam się zbytnio na tym ale firma która ma mi to robić zaproponowała olej OLEJOWOSKI marki OSMO. Pisano tutaj, że jest to na bazie wosku i nie jest najszczęśliwszym wyborem, zaś sprzedawca twierdzi że jest to droższy produkt niż tradycyjne oleje i lepszy...
Czy ktoś ustosunkowałby się do tego ewentualnie podał nazwę jakiegoś dobrego oleju ( polecano mi też w innym punkcie Olej Traffic Carl's Oil 90). Proszę o radę co wybrać?

ghost34
26-07-2010, 21:58
ja osobiscie nie znosze woskow...wolalbym na twoim miejscu impact-oil loba wakol syntetyczny 2-skladnik..stosuje od paru lat i uwazam ze nie ma sobie rownych ale to moje zdanie :) osmo mi kiedys z domu weselnego w 2 tyg na butach wyniesli :(

jarekkur
26-07-2010, 22:34
ja osobiscie nie znosze woskow...wolalbym na twoim miejscu impact-oil loba wakol syntetyczny 2-skladnik..stosuje od paru lat i uwazam ze nie ma sobie rownych ale to moje zdanie :) osmo mi kiedys z domu weselnego w 2 tyg na butach wyniesli :(
Uważam, że trudno jest porównać a może nawet nie powinno się restauracji z mieszkaniem. Oleje w restauracjach, dyskotekach itp. są z góry skazane na uciążliwą a tym samym kosztowną pielęgnację.
Osmo sprawdzi się, jeżeli zostanie prawidłowo naniesiony, wtarty z zachowaniem ilości i czasu. Ale propozycja oleju loby godna uwagi i tutaj też nakładanie na łapu capu nie przyniesie pożądanego efektu. Po udanej aplikacji przychodzi odpowiednia pielęgnacja i konserwacja takiej posadzki.

ghost34
26-07-2010, 22:41
Uważam, że trudno jest porównać a może nawet nie powinno się restauracji z mieszkaniem. Oleje w restauracjach, dyskotekach itp. są z góry skazane na uciążliwą a tym samym kosztowną pielęgnację.
Osmo sprawdzi się, jeżeli zostanie prawidłowo naniesiony, wtarty z zachowaniem ilości i czasu. Ale propozycja oleju loby godna uwagi i tutaj też nakładanie na łapu capu nie przyniesie pożądanego efektu. Po udanej aplikacji przychodzi odpowiednia pielęgnacja i konserwacja takiej posadzki.
howgh!..al woskow olejo woskow mam prawo nie preferowac hehe :)

fredi07
26-07-2010, 23:29
howgh!..al woskow olejo woskow mam prawo nie preferowac hehe :)
Zgadzam się z Duchem. Jak olej to olej a te olejo woski
czy też oleje koloryzujące to taki ni pies ni wydra. Ładnie się sprzedają ale bardzo szybko na normalnie eksploatowanej podłodze ich uroda przemija.

TAG75
27-07-2010, 14:54
Dziękuje za opinie i rade.
Jako ciekawostke wklejam poniżej odpowiedż ze sklepu na moje wątpilwości co do OSMO:
"Jeśli chce mieć Pan jakikolwiek połysk na podłodze przy zastosowaniu do wykończenia powierzchni olejów, to musi być to olej z dodatkiem wosku.
Podczas nakładania takiego produktu, w drewno wnika olej, natomiast na powierzchni pozostaje cieńka warstwa wosku, która to właśnie zapewnia nam lepszą ochrone przed wodą i powstawaniem plam.
"Zwykłe" oleje, bez wosków jak np marki: Bona Carls 90 lub Trip Trap pozostawiaja z wyglądu surową powierzchnię, a ponadto zdecydowanie szybciej powstaja na nich plamy po wodzie, dopiero po wielu miesiącach a nawet latach odpowiedniej pielęgnacji uzyskują lepszą trwałóść i odporność.
Osmo jest bardzo popularnym produktem stąd pewnie częstsze opinie o tym produkcie.
Myślę , że na temat każdego oleju znajdzie Pan niekorzystne opinie, a ich ilość jest wprost proporcjonalna do ich popularności i dostępności na rynku. Z naszej strony jesteśmy w stanie zaaplikować każdy produkt dostępny na rynku.
Jednak w mojej opinii Osmo jest profesjonalnym produktem, stosujemy go z powodzeniem od lat w różnych pomieszczeniach, mniej i bardziej obciążonych.
Podstawą przy posiadaniu podłogi olejowanej jest jej pielęgnacja, wiele złych opinii o olejach jest autorstwa ludzi którzy nieodpowiednio lub wcale nie pilelęgnują podłogi, a podstawą w eksploatacji takiej podłogi jest regularne stosowanie środków do konserwaci które uzupełniają wosko na powierzchni podłogi.
Podłoga przed użyciem olejów musi być perfekcyjnie wycyklinowana, dużo dokładniej niz w przypadku lakieru, to może być kolejna przyczyna niektórych opinii, bo olej nałożony na niedoszlifowaną powierzchnię nie da się odpowiedni spolerować i jest również mniej odporny na wodę.


Reasumując, olejowoski są bardziej odporne na wodę, niestety wosk na powierzchni drewna może się zarysować co jest szczególnie widoczne na ciemnych gatunkach drewna."

ghost34
27-07-2010, 19:34
czytajac poczatek i koniec zgadzam sie w pelni..na srodek nie mam czasu sie teraz rozpisywac:)

jarekkur
27-07-2010, 21:03
Zgadzam się z Duchem. Jak olej to olej a te olejo woski
czy też oleje koloryzujące to taki ni pies ni wydra. Ładnie się sprzedają ale bardzo szybko na normalnie eksploatowanej podłodze ich uroda przemija.

należy walczyć o naturalność. Zgadzam się. Jednak parkieciarz musi umieć też ulec namowom i kaprysom klienta, oczywiście zawsze pod warunkiem... aby się później nie czepiano. Jet bardzo dużo problemów z tą właśnie szybko przemijającą pięknością podłóg koloryzowanych, szczególnie olejowanych.

ghost34
28-07-2010, 01:44
jesli to bedzie olej koloryzujacy owszem..ale jak zaciagniecie posadzke zarem...odczekacie 3 dni i nalozycie olej..jak jak wiadomo preferuje impact..co prawda zrobi powloke..ale bedzie sie sprawowal bardzo przyzwoicie nie bedzie sie rysowal..i w zwiazku z tymze efekt jest dlugotrwaly..

kami-lla
28-07-2010, 22:05
Jestem juz prawie zdecydowana na podlogę - deski debowe olejowane. Ktoś mnie jednak nastarszył, ze jesli po połozeniu na deski spadni trochę białego gipsu/ tynku - wiadomo jak to podczas wykończenia na budowie - to juz moja podłoga bedzie nie do wyczyszczenia :o(( Jak to jest naprawdę ? W jaki sposób zabezpieczyć podlogę ? Czy jednak zdecydować się na lakier ? Już sama nie wiem :O( pomóżcie !

jarekkur
28-07-2010, 23:33
Jestem juz prawie zdecydowana na podlogę - deski debowe olejowane. Ktoś mnie jednak nastarszył, ze jesli po połozeniu na deski spadni trochę białego gipsu/ tynku - wiadomo jak to podczas wykończenia na budowie - to juz moja podłoga bedzie nie do wyczyszczenia :o(( Jak to jest naprawdę ? W jaki sposób zabezpieczyć podlogę ? Czy jednak zdecydować się na lakier ? Już sama nie wiem :O( pomóżcie !
Nie wykańczać podłogi podczas i przed remontem!!! Każdą podłogę zniszczysz w ten sposób.
Możesz jedynie zabezpieczyć podłogę płytami pilśniowymi układanymi w cegięłkę i poklejonymi taśmą samoprzylepną extra strong.

Parkiet
28-07-2010, 23:52
Jestem juz prawie zdecydowana na podlogę - deski debowe olejowane. Ktoś mnie jednak nastarszył, ze jesli po połozeniu na deski spadni trochę białego gipsu/ tynku - wiadomo jak to podczas wykończenia na budowie - to juz moja podłoga bedzie nie do wyczyszczenia :o(( Jak to jest naprawdę ? W jaki sposób zabezpieczyć podlogę ? Czy jednak zdecydować się na lakier ? Już sama nie wiem :O( pomóżcie !

Po pierwsze, to podłogę należy montować po wykonaniu wszelkich prac mokrych /gipsowanie, ewentualne wstępne malowanie ścian/. Zabezpieczenie płytami nie zawsze pomoże, ponieważ w trakcie chodzenia po nich zarówno wydmuchujemy spod nich powietrze jak i wciągamy je wraz z znajdującymi się obrzeżach cząstkami gipsu farby itp.
Po drugie, przy Twojej / zakładam/ wrażliwości na czystość proponuję porządny lakier, olej pięknie podkreśla rysunek drewna ale wymaga większej od lakieru pielęgnacji. Pozdrawiam.

kami-lla
29-07-2010, 11:13
dzięki za info.

Oczywiście podłogę bedziemy kłaść po ułożonych gresach, pierwszym malowaniu, załozeniu kaloryferów, kontaktów itd...jednak i tak moze się coś wydarzyć jednak to jeszcze czas wykańczania domu,

arekba
29-07-2010, 11:56
Witam

Proszę o potwierdzenie, modyfikacje bądż uwagi

Piętro w domku jednorodzinnym - strefa prywatna (sypialnie)
Klepka parkietowa CUMARU grubość 17mm szerokość 73mm długość 460mm łącznie ok 67 m2
położona w "cegiełkę" ??? (tak to wygląda).
wylewka na łacie 2,5 m miała miejscami odchyłki o 1 mm (może 2 mm ale to w pojedynczych miejscach)
3 pokoje po 20,5 m2 4m*5m i hol 6 m2
po przeszlifowaniu wylewki (ręcznie kamieniem do szlifierki stołowej- na tych 67 metrach zdarłem 2/3 kamienia) i odkurzeniu, blachą nakładałem grunt BONA R540 a następnie (po godzinie) klej BONA R777 pacą zębatą (kleju wyszło 0,9 kg/m2).
w progach klepki spotykają się pod kątem prostym (wejście do pokoju jest w rogu pomieszczenia ściętym 45stopni, klepki w holu są układane prostopadle do klepek w pokojach)

Pytania
1) jakiej szerokości dylatacja powinna być w progu (w płycie ogrzewanie podłogowe, w progu dylatacja płyt) - chciałbym je wypełnić korkiem;
2) CUMARU jako drewno bardzo twarde i dosyć stabilne chcę cyklinować gradacją 36, 60 i 80 (tak doczytałem w tym wątku) proszę o potwierdzenie i podanie ile tych materiałów zużyję na 67 m2.
3) czy szpachlę do fugowania mogę zrobić z pyłu 80 czy muszę nakręcić 100 lub 120? (do fugowania mam BONA fugenkitt)
4) po fugowaniu ostatnie szlifowanie 80 tką wzdłuż klepek a potem szlifowanie siatką 80 całości szlifierką wolnoobrotową 40cm średnicy (czy ten ruch -szlifierka do parkietów- jest konieczny - dodatkowy koszt wypożyczenia szlifierki do parkietów i koszt siatek - ile ich potrzeba ?)
5) olejowanie olejem BONA CARL'S 45 (już kupiłem) dwukrotne - jakie pady do wcierania? i ile ich wyjdzie na te metry ?
6) potem na 2 tygodnie chcę jechać na wakacje - czy to tak może zostać ?

Pozdrawiam
Arek

ghost34
29-07-2010, 15:49
Witam

Proszę o potwierdzenie, modyfikacje bądż uwagi

Piętro w domku jednorodzinnym - strefa prywatna (sypialnie)
Klepka parkietowa CUMARU grubość 17mm szerokość 73mm długość 460mm łącznie ok 67 m2
położona w "cegiełkę" ??? (tak to wygląda).
wylewka na łacie 2,5 m miała miejscami odchyłki o 1 mm (może 2 mm ale to w pojedynczych miejscach)
3 pokoje po 20,5 m2 4m*5m i hol 6 m2
po przeszlifowaniu wylewki (ręcznie kamieniem do szlifierki stołowej- na tych 67 metrach zdarłem 2/3 kamienia) i odkurzeniu, blachą nakładałem grunt BONA R540 a następnie (po godzinie) klej BONA R777 pacą zębatą (kleju wyszło 0,9 kg/m2).
w progach klepki spotykają się pod kątem prostym (wejście do pokoju jest w rogu pomieszczenia ściętym 45stopni, klepki w holu są układane prostopadle do klepek w pokojach)

Pytania
1) jakiej szerokości dylatacja powinna być w progu (w płycie ogrzewanie podłogowe, w progu dylatacja płyt) - chciałbym je wypełnić korkiem;
2) CUMARU jako drewno bardzo twarde i dosyć stabilne chcę cyklinować gradacją 36, 60 i 80 (tak doczytałem w tym wątku) proszę o potwierdzenie i podanie ile tych materiałów zużyję na 67 m2.
3) czy szpachlę do fugowania mogę zrobić z pyłu 80 czy muszę nakręcić 100 lub 120? (do fugowania mam BONA fugenkitt)
4) po fugowaniu ostatnie szlifowanie 80 tką wzdłuż klepek a potem szlifowanie siatką 80 całości szlifierką wolnoobrotową 40cm średnicy (czy ten ruch -szlifierka do parkietów- jest konieczny - dodatkowy koszt wypożyczenia szlifierki do parkietów i koszt siatek - ile ich potrzeba ?)
5) olejowanie olejem BONA CARL'S 45 (już kupiłem) dwukrotne - jakie pady do wcierania? i ile ich wyjdzie na te metry ?
6) potem na 2 tygodnie chcę jechać na wakacje - czy to tak może zostać ?

Pozdrawiam
Arek
ad.1 na laczeniach z gresem korek ..zwarty (dom korkowy) nie ten casto spokojnie da rade..przy scianach minimum 12-15 mm.
ad2. szlif jest w porzadku..zalezy jakiej klasy papiery kupujesz ..ja walcze ceramikami i spokojnie po jednym pasie mi by wsyrtarczylo i jeszcze na next budowe bym je przeniosl jesli kupujesz cyrkonie zaopatrz sie w 1 pas 36 2 pasy 60 i 2 pasy 80...36-2 skosy i 1 raz na prosto..60..jeden skos szpachlowanie.po szpachlowaniu na prosto 60..i po 60 tce 80 1 x na prosto..szlif po zakonczeniu szlifownia w kazdej gradacji..bezwarunkowo dobrze odkurz powierzchnie..
ad3. mozesz zrobic ..po 60 w skos z pylu (nie wzdłóż) ALE...zaopatrz sie w sitko do maki (takie drobniutenkie ) i przesiej pyl aby to wlasnie byla taka maczka...co zostaje w sitku wywal..polerki nie masz trio nie masz ja stosuje pyly z polerki i z trio :)Ty nie masz takich mozliwosci..:(wiec mozesz sobie w ten sposob poradzic..
ad.4 hmmm jest konieczny i nie jest konieczny w twoim przypadku..stawialbym na koniecznosc..polerki..2 siatki np. z nortona 80..najlepiej przed polerka ..wziasc wilgotna szmatke (po odkurzeniu naturalnie)..i przetrzec podloge by byla lekko mokra od razu ci wyjda niedorobki zanznacz olowkiem i tamze sie bardziej skup polerka..jak i po obrysie:)

ad.5 olejow bony nie uzywam.wiec nie pomoge..wydaje mi sie ze 45tka powinna na 1 raz przy cumaru wystarczyc..ale nie znam oleju i to tylko ..przeczucie..ktos inny niechaj w tej materii sie wypowie.
ad.6 ..jasne ze moze zostac:)..olej powinien ci dobrze doschnac za tenze time :)

jarekkur
29-07-2010, 23:25
ad.1 na laczeniach z gresem korek ..zwarty (dom korkowy) nie ten casto spokojnie da rade..przy scianach minimum 12-15 mm.
ad2. szlif jest w porzadku..zalezy jakiej klasy papiery kupujesz ..ja walcze ceramikami i spokojnie po jednym pasie mi by wsyrtarczylo i jeszcze na next budowe bym je przeniosl jesli kupujesz cyrkonie zaopatrz sie w 1 pas 36 2 pasy 60 i 2 pasy 80...36-2 skosy i 1 raz na prosto..60..jeden skos szpachlowanie.po szpachlowaniu na prosto 60..i po 60 tce 80 1 x na prosto..szlif po zakonczeniu szlifownia w kazdej gradacji..bezwarunkowo dobrze odkurz powierzchnie..
ad3. mozesz zrobic ..po 60 w skos z pylu (nie wzdłóż) ALE...zaopatrz sie w sitko do maki (takie drobniutenkie ) i przesiej pyl aby to wlasnie byla taka maczka...co zostaje w sitku wywal..polerki nie masz trio nie masz ja stosuje pyly z polerki i z trio :)Ty nie masz takich mozliwosci..:(wiec mozesz sobie w ten sposob poradzic..
ad.4 hmmm jest konieczny i nie jest konieczny w twoim przypadku..stawialbym na koniecznosc..polerki..2 siatki np. z nortona 80..najlepiej przed polerka ..wziasc wilgotna szmatke (po odkurzeniu naturalnie)..i przetrzec podloge by byla lekko mokra od razu ci wyjda niedorobki zanznacz olowkiem i tamze sie bardziej skup polerka..jak i po obrysie:)

ad.5 olejow bony nie uzywam.wiec nie pomoge..wydaje mi sie ze 45tka powinna na 1 raz przy cumaru wystarczyc..ale nie znam oleju i to tylko ..przeczucie..ktos inny niechaj w tej materii sie wypowie.
ad.6 ..jasne ze moze zostac:)..olej powinien ci dobrze doschnac za tenze time :)
a ja sobie nie przypominam aby arekba na tym forum szukał wcześniej pomocy, czy o cokolwiek pytał? Może śledził i wszystko przygotował jak należy. Mam na myśli pomiar wilgotności podkładu po specjalnym 4 tygodniowym wygrzaniu. Kleju trochę mało. Packa zębata prawdopodobnie B3. W każdym razie życzę mu powodzenia.

fredi07
29-07-2010, 23:49
ad.1 na laczeniach z gresem korek ..zwarty (dom korkowy) nie ten casto spokojnie da rade..przy scianach minimum 12-15 mm.
ad2. szlif jest w porzadku..zalezy jakiej klasy papiery kupujesz ..ja walcze ceramikami i spokojnie po jednym pasie mi by wsyrtarczylo i jeszcze na next budowe bym je przeniosl jesli kupujesz cyrkonie zaopatrz sie w 1 pas 36 2 pasy 60 i 2 pasy 80...36-2 skosy i 1 raz na prosto..60..jeden skos szpachlowanie.po szpachlowaniu na prosto 60..i po 60 tce 80 1 x na prosto..szlif po zakonczeniu szlifownia w kazdej gradacji..bezwarunkowo dobrze odkurz powierzchnie..
ad3. mozesz zrobic ..po 60 w skos z pylu (nie wzdłóż) ALE...zaopatrz sie w sitko do maki (takie drobniutenkie ) i przesiej pyl aby to wlasnie byla taka maczka...co zostaje w sitku wywal..polerki nie masz trio nie masz ja stosuje pyly z polerki i z trio :)Ty nie masz takich mozliwosci..:(wiec mozesz sobie w ten sposob poradzic..
ad.4 hmmm jest konieczny i nie jest konieczny w twoim przypadku..stawialbym na koniecznosc..polerki..2 siatki np. z nortona 80..najlepiej przed polerka ..wziasc wilgotna szmatke (po odkurzeniu naturalnie)..i przetrzec podloge by byla lekko mokra od razu ci wyjda niedorobki zanznacz olowkiem i tamze sie bardziej skup polerka..jak i po obrysie:)

ad.5 olejow bony nie uzywam.wiec nie pomoge..wydaje mi sie ze 45tka powinna na 1 raz przy cumaru wystarczyc..ale nie znam oleju i to tylko ..przeczucie..ktos inny niechaj w tej materii sie wypowie.
ad.6 ..jasne ze moze zostac:)..olej powinien ci dobrze doschnac za tenze time :)

Ja używam pasów 36, 60 i 100 ale jak dobrze spoleruje i polerka go nie sponiewiera...to OK . Carls 45 jest olejem do renowacji na pierwszy rzut jest Carls 90. Te liczby to procent żywic w roztworze oleju.
Gradacje papieru to są dwie szkoły:
36,60,80, 120 lub 36, 60, 100 i polerka.
PS
Przy nauce pracy polerką powinny być 2 osoby. Włącznik jest w rękojeści i jak polerka zaczyna rzucać gościem jak gestapo żydem to stara się ją na siłę utrzymać a maszyna i tak będzie silniejsza. Wtedy ta druga osoba wyjmuje wtyczkę z kontaktu.

arekba
30-07-2010, 10:23
a ja sobie nie przypominam aby arekba na tym forum szukał wcześniej pomocy, czy o cokolwiek pytał? Może śledził i wszystko przygotował jak należy. Mam na myśli pomiar wilgotności podkładu po specjalnym 4 tygodniowym wygrzaniu. Kleju trochę mało. Packa zębata prawdopodobnie B3. W każdym razie życzę mu powodzenia.

Witam ponownie i dziękuję za uwagi

faktycznie nie udzielam się bo to moje 2-gie cyklinowanie w życiu (pierwsze było 12 lat temu, oba cyklinowanka dla siebie)
cała wiedza jaką dysponuję pochodzi z internetu (wiem, że to tylko teoria, ale największą frajdę daje mi zrobić coś "tymi ręcami")
Wilgotności nie mierzyłem bo nie mam czym, ale wylewka ma prawie 3 lata, w tym 2 lata domek zamieszkany i jeden sezon grzewczy działający na górze, - mieszkamy na parterze a teraz wykańczam poddasze. Sądzę, że ta wylewka miała czas wyschnąć.
Sam parkiet kupiony 1,5 roku temu i leżakował w domu, więc się już do domu chyba "przyzwyczaił". Fakt że nieco stracił wymiary, ale dało się to całkiem fajnie położyć (miejscami są jakieś szczeliny, ale bez przesady).Cumaru jest tak różnokolorowe, że te fugi nie powinny razić.
Zgodnie z moją wiedzą "internetową" drewno tak twarde - CUMARU nie można zapolerować 100ką czy 120tką więc na koniec 80-tka powinna być ok

np w
http://www.pparkiet.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=134&Itemid=125
zakończyli na 60-tce i twierdzą, że jest OK

Wg karty BONA CARL'S 45 jest normalnym olejem i nigdzie nie spotkałem informacji że koniecznie musi pierwszy być 90. Natomiast 25 to fakt, że jest olejem konserwującym. Strefa jest kapciowa, więc nie ma obawy, że 45 będzie za słaby.
Wybrałem 45 a nie 90 mając nadzieję, że jako olej mniej gęsty powinien lepiej spenetrować pory drewna a poza tym powinien łatwiej dać się poprawnie nałożyć (brak praktyki więc wszystko idzie wolniej) (klej też wybrany głównie ze względu na długi czas otwarty)

Jeszcze raz proszę o informację jakiej szerokości powinny być dylatacje korkowe w drzwiach (dylatacja płyt podlogówki, parkiet pokoju i przedpokoju spotyka się pod kątem 90 stopni - drzwi w ściętym 45 stopni narożniku pokoju
ustawione jest to jakoś tak : "_\|" - klepki pokoju-dylatacja-klepki holu

Serdecznie pozdrawiam
AREK

PS
lektura tego wątku była tak długa jak i przyjemna i ta "zabawa" w układanie i cyklinowanie parkietu na pewno będzie bardziej świadoma niż to co wyczyniałem 12 lat temu :-)
Jeszcze raz dziękuję wszystkim udzielającym się w tym i temu podobnych wątkach.

ghost34
31-07-2010, 02:06
Witam ponownie i dziękuję za uwagi

faktycznie nie udzielam się bo to moje 2-gie cyklinowanie w życiu (pierwsze było 12 lat temu, oba cyklinowanka dla siebie)
cała wiedza jaką dysponuję pochodzi z internetu (wiem, że to tylko teoria, ale największą frajdę daje mi zrobić coś "tymi ręcami")
Wilgotności nie mierzyłem bo nie mam czym, ale wylewka ma prawie 3 lata, w tym 2 lata domek zamieszkany i jeden sezon grzewczy działający na górze, - mieszkamy na parterze a teraz wykańczam poddasze. Sądzę, że ta wylewka miała czas wyschnąć.
Sam parkiet kupiony 1,5 roku temu i leżakował w domu, więc się już do domu chyba "przyzwyczaił". Fakt że nieco stracił wymiary, ale dało się to całkiem fajnie położyć (miejscami są jakieś szczeliny, ale bez przesady).Cumaru jest tak różnokolorowe, że te fugi nie powinny razić.
Zgodnie z moją wiedzą "internetową" drewno tak twarde - CUMARU nie można zapolerować 100ką czy 120tką więc na koniec 80-tka powinna być ok

np w
http://www.pparkiet.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=134&Itemid=125
zakończyli na 60-tce i twierdzą, że jest OK

Wg karty BONA CARL'S 45 jest normalnym olejem i nigdzie nie spotkałem informacji że koniecznie musi pierwszy być 90. Natomiast 25 to fakt, że jest olejem konserwującym. Strefa jest kapciowa, więc nie ma obawy, że 45 będzie za słaby.
Wybrałem 45 a nie 90 mając nadzieję, że jako olej mniej gęsty powinien lepiej spenetrować pory drewna a poza tym powinien łatwiej dać się poprawnie nałożyć (brak praktyki więc wszystko idzie wolniej) (klej też wybrany głównie ze względu na długi czas otwarty)

Jeszcze raz proszę o informację jakiej szerokości powinny być dylatacje korkowe w drzwiach (dylatacja płyt podlogówki, parkiet pokoju i przedpokoju spotyka się pod kątem 90 stopni - drzwi w ściętym 45 stopni narożniku pokoju
ustawione jest to jakoś tak : "_\|" - klepki pokoju-dylatacja-klepki holu

Serdecznie pozdrawiam
AREK

PS
lektura tego wątku była tak długa jak i przyjemna i ta "zabawa" w układanie i cyklinowanie parkietu na pewno będzie bardziej świadoma niż to co wyczyniałem 12 lat temu :-)
Jeszcze raz dziękuję wszystkim udzielającym się w tym i temu podobnych wątkach.

przecie napisalem ze 5mm listwa korkowa zupelnie wystarczy

alicja232
04-08-2010, 12:13
Ja olejowałam 200m2 podłogi dębowej olejem Bona Carl s90 dwa razy. Podłoga wygląda super. Szukam jednak pomocy jak zamątować listwy drewniane szer. 12 cm. Czy na jeśli będą klejone to nie poodchodzą? Proszę o podpowiedź!

ghost34
04-08-2010, 21:26
Ja olejowałam 200m2 podłogi dębowej olejem Bona Carl s90 dwa razy. Podłoga wygląda super. Szukam jednak pomocy jak zamątować listwy drewniane szer. 12 cm. Czy na jeśli będą klejone to nie poodchodzą? Proszę o podpowiedź!

Witam nie szerokosci tylko wysokosci zdaje sie??..jesli to jest dab lity kolki rozporowe co okolo 80 cm(plus klej montazowy dobrej jakosci np patex 500tka).dziurki po kolkach..zrobic troche glebsze i dopasowac..wosk pod kolor deba ciemniejsze sa i jasniejsze na pewno pani dobierze do kupienia w casto czy liroy z syntilora np.
Jesli sa to zaś listwy (co jest znacznie lepiej ) fornirowane..debem to wystarcza szpilki stolarskie sam klej montazowy..przed stsowaniem kleju jesli to sucha sciana..lepeij na wys okolo 80 mm po obrysie przeakrylowac gruntem..pozdrawiam.

ma.ska
08-08-2010, 23:13
Witam,
Bardzo proszę o poradę w być może dla niektórych bardzo dziwnej sprawie :))

Dąb został zabejcowany na ciemny kolor i polakierowany początkowo Domalux półmat niestety na podłodze, mimo poprawek 2 fachowców , pozostawały smugi podłoga pod światło dzienne wyglądała jakby została niedokładnie umyta, zakurzona, ale wieczorem wyglądała prześlicznie. zdesperowani zdecydowaliśmy się na połysk również domalux. Moje pytanie czy jest jakiś sposób jakieś środki, pasty itp. aby podłoga się aż tak nie błyszczała??? Podobno z czasem zmatowieje ale w tej chwili dla nas ten połysk jest tragiczny.

I jeszcze jedno pytanie po jakim czasie mogę przykryć tę podłogę kartonem by malować ściany?

Z góry serdecznie dziękuję

fredi07
09-08-2010, 00:21
[QUOTE=ma.ska;4237866]Witam,
Bardzo proszę o poradę w być może dla niektórych bardzo dziwnej sprawie :))

Dąb został zabejcowany na ciemny kolor i polakierowany początkowo Domalux półmat niestety na podłodze, mimo poprawek 2 fachowców , pozostawały smugi podłoga pod światło dzienne wyglądała jakby została niedokładnie umyta, zakurzona, ale wieczorem wyglądała prześlicznie. zdesperowani zdecydowaliśmy się na połysk również domalux. Moje pytanie czy jest jakiś sposób jakieś środki, pasty itp. aby podłoga się aż tak nie błyszczała??? Podobno z czasem zmatowieje ale w tej chwili dla nas ten połysk jest tragiczny.

I jeszcze jedno pytanie po jakim czasie mogę przykryć tę podłogę kartonem by malować ściany?


Domalux obecnie to ostatni szajs, ostatni rok produkcji (normy UE ) i producent wyprzedaje co ma na składzie. W każdej puszce co innego. Pali to drewno, żółknie a nawet bardziej to brązowieje. Z caponem to flagowy lakier dziadków z podrzędnymi , kurzącymi maszynami. Dorobią sobie parę groszy a i klient hepi, ze tanio znalazł. Tylko to szczęście szybko mu mija.

ma.ska
09-08-2010, 12:23
fredi07 jeśli to ma być odpowiedź na moje pytanie to widocznie czytam bez zrozumienia - Twój post mi nie pomógł a moja prośba była raczej jasno opisana.

Wyobraź sobie, że nie wcale nie był tani wręcz przeciwnie opinie o tym stolarzu były bardzo pochlebne i jest on jednym z droższych na moim terenie, miał to być człowiek z wieloletnim doświadczeniem z wykształceniem wyższym stolarskim.
Denerwują mnie tacy forumowicze którzy nie znają do końca tematu a krytykują kogoś o kim nie mają zielonego pojęcia.

Proszę o konkretną radę w tym celu przecież zostało stworzone forum.
Z góry dziękuję

Parkiet
09-08-2010, 22:44
Witam,
Bardzo proszę o poradę w być może dla niektórych bardzo dziwnej sprawie :))

Dąb został zabejcowany na ciemny kolor i polakierowany początkowo Domalux półmat niestety na podłodze, mimo poprawek 2 fachowców , pozostawały smugi podłoga pod światło dzienne wyglądała jakby została niedokładnie umyta, zakurzona, ale wieczorem wyglądała prześlicznie. zdesperowani zdecydowaliśmy się na połysk również domalux. Moje pytanie czy jest jakiś sposób jakieś środki, pasty itp. aby podłoga się aż tak nie błyszczała??? Podobno z czasem zmatowieje ale w tej chwili dla nas ten połysk jest tragiczny.

I jeszcze jedno pytanie po jakim czasie mogę przykryć tę podłogę kartonem by malować ściany?

Z góry serdecznie dziękuję
Przy zastosowaniu past czy innych środków konserwujących uzyskasz efekt połowiczny, który nie da Ci pełnego zadowolenia, natomiast połysk będzie zawsze połyskiem, szczególnie w Twoim sugestywnym odczuciu.
Domalux nie jest lakierem z górnej półki, ale skoro już taki masz,to proponuję polerką zmatowić powierzchnię podłogi i po jej starannym oczyszczeniu położyć warstwę lakieru poliuretanowego wodorozcieńczalnego w odcieniu mat, satyna, półmat. Sprawdzonym rozwiązaniem jest rozłożenie lakieru LOBA DUO w odcieniu satiin. Pozdrawiam.

ma.ska
13-08-2010, 20:17
Dziękuję za bardzo konkretną odpowiedź

pozdrawiam serdecznie

ghost34
17-08-2010, 11:12
badz kazdego innego lakieru wodnego 2skl w polmacie -jedwabistym macie po uprzednim zmatowieniu..jamen :P

septima
19-08-2010, 15:18
Witam,
Mam pytanie: czym pielęgnować podłogę zaolejowaną i zawoskowaną produktami Oli-Lacke? Mam( polecony przez wykonawcę podłogi) olej pielęgnacyjny ww. firmy i używam go miejscowo, w przypadku np. zarysowań, ale mam wątpliwości, czy nakładanie go na całości (dość często) to dobry pomysł? Nie znalazłam innych produktów marki Oli do bieżącej pielęgnacji.
Czy np. WaxCleaner marki Loba byłby odpowiedni? Chciałabym nadać nieco więcej satynowego połysku moim deskom (dąb).
Będę wdzięczna za polecenie konkretnych produktów.

TAG75
22-08-2010, 15:10
Poleciłby ktoś sprawdzoną firmę z Trójmiasta (budowa Gdynia) w której warto zamówić parkiet olejowany wraz z wykonastwem?

Parkiet
22-08-2010, 18:32
Poleciłby ktoś sprawdzoną firmę z Trójmiasta (budowa Gdynia) w której warto zamówić parkiet olejowany wraz z wykonastwem?

Firma PARPO z Trójmiasta jest Firmą godną polecenia. Pozdrawiam.

agnie-cha
01-09-2010, 20:32
No dzisiaj zobaczyłam na żywo dąb i jesion olejowany ............ no i się mi strasznie spodobało , a teraz przewertuję ten wątek i poczytam czy narzekacie czy chwalicie.
Boję się pielęgnacji tego .....

fredi07
01-09-2010, 23:01
fredi07 jeśli to ma być odpowiedź na moje pytanie to widocznie czytam bez zrozumienia - Twój post mi nie pomógł a moja prośba była raczej jasno opisana.

Wyobraź sobie, że nie wcale nie był tani wręcz przeciwnie opinie o tym stolarzu były bardzo pochlebne i jest on jednym z droższych na moim terenie, miał to być człowiek z wieloletnim doświadczeniem z wykształceniem wyższym stolarskim.
Denerwują mnie tacy forumowicze którzy nie znają do końca tematu a krytykują kogoś o kim nie mają zielonego pojęcia.

Proszę o konkretną radę w tym celu przecież zostało stworzone forum.
Z góry dziękuję
Jak był taki dobry z wyższym wykształceniem to o co pytasz? Jak poprawić to co zrobił?

masllak
05-09-2010, 15:44
Czy miał ktos kontakt albo ma położoną deskę litą IPOWOOD dąb c/d gr 15 mm ? Czy warto dać za taką deskę 129 zł?

zanet6
07-09-2010, 23:45
Witam, Proszę o radę.
Deski dębowe zostaly zaolejowane olejem Eukola 1, dwukrotnie dzień pod dniu zgodnie z zaleceniem producenta. Po kilku dniach powierzchnia podlogi nadal sprawiała wrażenie lepkiej,
Po 10 dniach od zaolejowania parkieciarz wypolerował podłoge zielonym i białym padem. Teraz po kilku godzinach nadal jest leciutko lepka, boję się, że po wejsciu ekipy mającej wykonać końcowe malowanie wszystkie ewentualne zanieczyszczenia zaczną się przylepiać do podlogi, a ewentualne pierwsze mycie zostawi ciągnące się smugi.
W miejscach mocniejszej polerki deski sie nie lepią ale widać lekkie zadrapania na deskach - z bliska widać takie delikatne pazurki .
Co zrobic w takiej sytuacji - zlecić dalsze polerowanie, zeby zniesc efekt lepkosci , ale za to zostawić "zadrapaną podlogę", czy ewentualnie umyć podlogę i to zniweluje leppkość desek/ proszę o radę, wykonawca uważa, że podloga jest ok i ogólnie nie ma na nią dalszego pomysłu.
Pozdrawiam i prosze o pomoc,

ghost34
08-09-2010, 08:50
Czy miał ktos kontakt albo ma położoną deskę litą IPOWOOD dąb c/d gr 15 mm ? Czy warto dać za taką deskę 129 zł?
lamelkowa tzn poskladana z wielu czesci czy jednolita efekt deski -lakierowana czy olejowana..generalnie warto ale lakierowana ja zawsze dodatkowo lakieruje..olejowana..trzebabby tez jeszcze co najmniej raz pociagnac jak juz nie olejem to prakirtt oil de luxe pozdro

ghost34
08-09-2010, 08:53
Witam, Proszę o radę.
Deski dębowe zostaly zaolejowane olejem Eukola 1, dwukrotnie dzień pod dniu zgodnie z zaleceniem producenta. Po kilku dniach powierzchnia podlogi nadal sprawiała wrażenie lepkiej,
Po 10 dniach od zaolejowania parkieciarz wypolerował podłoge zielonym i białym padem. Teraz po kilku godzinach nadal jest leciutko lepka, boję się, że po wejsciu ekipy mającej wykonać końcowe malowanie wszystkie ewentualne zanieczyszczenia zaczną się przylepiać do podlogi, a ewentualne pierwsze mycie zostawi ciągnące się smugi.
W miejscach mocniejszej polerki deski sie nie lepią ale widać lekkie zadrapania na deskach - z bliska widać takie delikatne pazurki .
Co zrobic w takiej sytuacji - zlecić dalsze polerowanie, zeby zniesc efekt lepkosci , ale za to zostawić "zadrapaną podlogę", czy ewentualnie umyć podlogę i to zniweluje leppkość desek/ proszę o radę, wykonawca uważa, że podloga jest ok i ogólnie nie ma na nią dalszego pomysłu.
Pozdrawiam i prosze o pomoc,

sa takie oleje ktore dosyc dlugo wysychaja..na ekuli nie pracowałem..jednakowoz mozna to zmyc wax removerem loba..i nalozyc j/w parkiet oil de luxe np..

masllak
08-09-2010, 18:00
lamelkowa tzn poskladana z wielu czesci czy jednolita efekt deski -lakierowana czy olejowana..generalnie warto ale lakierowana ja zawsze dodatkowo lakieruje..olejowana..trzebabby tez jeszcze co najmniej raz pociagnac jak juz nie olejem to prakirtt oil de luxe pozdro

Jest to jednolita deska zastanawiam się właśnie nad ta deską i ewentualnie nad finisparkietem lub parkietem z dąbexu...co byście wybrali

jarekkur
08-09-2010, 21:48
Jest to jednolita deska zastanawiam się właśnie nad ta deską i ewentualnie nad finisparkietem lub parkietem z dąbexu...co byście wybrali

Wybór należy do Ciebie. Jakie masz wymagania wobec wystroju wnętrza do odpowiednich mebli odpowiednia podłoga. Ja osobiście w dużych pomieszczeniach wolę deski.
Najważniejsze jest jednak odpowiednie przygotowania podłoża pod drewno!!!

zanet6
09-09-2010, 18:49
sa takie oleje ktore dosyc dlugo wysychaja..na ekuli nie pracowałem..jednakowoz mozna to zmyc wax removerem loba..i nalozyc j/w parkiet oil de luxe np..

Mogę raz jeszcze procić o nazwę produktu do zaolejowania , bo nic mi nie wyszuje w internecie,

Pozdrawiam,

ghost34
11-09-2010, 14:40
parkiett oil de luxe firmy loba wakol..jesli jesetes z wawy bez problemu do nabycia na klobuckiej czy bartyckiej:)

Beauty
12-09-2010, 00:11
Mam kolejne pytanie do panów -doradców.Czy po miesiącu używania podłogi polakierowanej matem,w miejscach użytkowania(głównie fotela komputerowego na kółkach) pojawiła sie plama zupełnie jakby startego lakieru?Czy to jest objaw normalny i ew.co w takiej sytuacji zrobić.?czy polakierowanie było zrobione niefachowo ,czy może jest to wina samego lakieru?W ogóle zauważylam ,że podłoga rysuje się niemiłosiernie.A może to tak juz musi być ?Zdawałam sobie sprawę ,że to jest drewno ,ale w tej chwili cieszę się ,że na parterze położyliśmy gres.

domowa
12-09-2010, 12:11
Witam, nie chcę zaczynać nowego wątku więc się podepnę . Im więcej czytam na tematy podłóg tym mniej wiem:( więc liczę na pomoc planujemy z mężem w jadalni i w salonie połozyć palisander , nie parkiet a deski. I problem - lepiej lakierowane czy olejowane? Które z nich " dłużej wytrzymają i które są łatwiejsze w utrzymaniu i pielęgnacji? Czy ktoś z Was użytkuje palisander? Dzięki za odpowiedzi

wott
05-11-2010, 23:44
Witam

Zbieram się do położenia parkietu w nowym mieszkanku. Zdecydowałem się na parkiet jesionowy w gat.2 (22x70x500). Zależy mi żeby drewno nie zrobiło się żółte, fajnie by było gdyby się delikatnie rozjaśniło/wybieliło, może ewentualnie skontrastować (to co jasne będzie jasne, to co ciemne będzie ciemniejsze).
Dostałem z salonu parkietowego wycenę wraz z rozpiską całej chemii. Oto co mi zaproponowali:
Grunt Uzin PE 317
Klej Uzin MK 73
Spoiwo do szpachlowania Uni-Kitt
Lakier podkładowy Allbase
Lakier nawierzchniowy Pallmann X 98 AB półmat

Z tego co wyczytałem to grunt i klej może być.....natomiast jak z lakierami ? Czy dadzą one pożądany efekt ? Będę zadowolony ? Pani w salonie twierdzi że to bardzo dobra chemia. Może ktoś coś podpowie ? :)

Parkiet
06-11-2010, 07:59
To dobra opcja. Lakier Allbase nie rozjaśni drewna, raczej lekko je przyciemni z jednoczesnym skontrastowaniem. Z biegiem czasu powstały kontrast w naturalny sposób się przytłumi. Pozdrawiam.

b@rt~s
07-11-2010, 20:26
Dużo ciekawych rzeczy na temat wszelkiego rodzaju podłóg w tym olejowanych i lakierowanych można poczytac na stronce www.epodloga.pl bo jedne i drugi maja swoje plusy i minusy więc wydaje mi się, że trzeba raczej samumu dobrze zaznajomic się z tematem i podjąc decyzję , który rodzaj będzie nam lepiej odpowiadał. Pozdrawiam,

chomiq
09-11-2010, 00:14
Lakier vs. olej ... mam ten dylemat, ale w kontekście widocznych wewnątrz elementów więźby dachowej, dokładnie belek pod sufitem na poddaszu.
Konstrukcja więźby ze świerka, chcemy zachować naturalny kolor. Proszę bardziej doświadczonych o poradę: jak uzyskać taki (poniżej) efekt na suficie? Jak to zaimpregnować?
http://blog-stolarski.pl/wp-content/uploads/2010/06/aran%C5%BCacja-strychu-12124423-298x300.jpg źródło: blog-stolarski.pl

nofear
09-11-2010, 23:42
beauty, nie możesz jeżdzić kółkami bezpośrednio po drewnie, nawet jak są miękkie i gumowe to i tak będą ślady, poczytaj sobie http://www.myfloor.pl/podlogi-bez-skazy-maty-ochronne,132,artykul.html

domowa, temat olej czy lakier jest rzeczywiście tematem rzeką, najlepiej poczytaj sobie rzeczywiście na portalach podłogowych, nie ma ich za wiele, ale jest najwięcej rzeczowych informacji, najwięcej jest na tym myfloor do którego podałem linka powyżej, widziałem tam też fotostory o odświeżaniu podłogi olejowanej, mi się generalnie wydaje że olej jednak lepszy, właśnie bo można tą podłogę odświeżyć

muszelek
10-11-2010, 10:55
czy jest jakas mozliwosc aby parkiet bukowy nie mial tego rozowego odcienia?
jestesmy wlasnie przed cyklinowaniem - i zastanawiam sie czy olej albo lakier jakis dadza rade rozbielic ten parkiet tak aby stracil rozowawy odcien

10-11-2010, 11:10
Witam , trochę po za tematem , mam pytanko , czy ktos może wie kiedy montuje sie listwy przy podłogowe ?? :(

Poniewaz mam gotową podłoge fachowcy mnie męczą , że trzeba juz montować , a fochowcy od drzwi , że po montażu drzwi ...

A ja jeszcze drzwi nie mam wybranych bo nie mogę się zdecydować , więc przyszedł mi do głowy pomysł .. niech montuja te listwy a w miejscu gdzie mają byc drzwi później ... tylko dwa razy fachowca od listew trzeba będzie wzywać .

Prosze o info

Pozdrawiam

jarekkur
11-11-2010, 21:11
Witam , trochę po za tematem , mam pytanko , czy ktos może wie kiedy montuje sie listwy przy podłogowe ?? :(

Poniewaz mam gotową podłoge fachowcy mnie męczą , że trzeba juz montować , a fochowcy od drzwi , że po montażu drzwi ...

A ja jeszcze drzwi nie mam wybranych bo nie mogę się zdecydować , więc przyszedł mi do głowy pomysł .. niech montuja te listwy a w miejscu gdzie mają byc drzwi później ... tylko dwa razy fachowca od listew trzeba będzie wzywać .

Prosze o info

Pozdrawiam

Przecież tutaj nie ma problemu. Parkieciarze chcą zarobić i to już. Panowie od drzwi mogą przecież też przyciąć na wymiar przygotowane listwy i je przykleić. Ci od drzwi i tak będą przycinać opaski drzwiowe.

jarekkur
11-11-2010, 21:14
czy jest jakas mozliwosc aby parkiet bukowy nie mial tego rozowego odcienia?
jestesmy wlasnie przed cyklinowaniem - i zastanawiam sie czy olej albo lakier jakis dadza rade rozbielic ten parkiet tak aby stracil rozowawy odcien

Raczej nie ma możliwości lakierem lub olejem pozbawić go różu. Ten Twój buk, to buk parzony. Można spróbować przez kilkukrotne ługowanie.

jarekkur
11-11-2010, 21:16
Lakier vs. olej ... mam ten dylemat, ale w kontekście widocznych wewnątrz elementów więźby dachowej, dokładnie belek pod sufitem na poddaszu.
Konstrukcja więźby ze świerka, chcemy zachować naturalny kolor. Proszę bardziej doświadczonych o poradę: jak uzyskać taki (poniżej) efekt na suficie? Jak to zaimpregnować?
http://blog-stolarski.pl/wp-content/uploads/2010/06/aran%C5%BCacja-strychu-12124423-298x300.jpg źródło: blog-stolarski.pl


Olej penetrujący z pigmentem. Kolor musisz dobrać do belek. Kupisz w castoramie lub w sklepach parkieciarskich.

JoShi
11-11-2010, 22:37
jarekkur wprawdzie to wątek o parkietach, ale ja chciałabym zapytać ogólnie o drewno. Czy dysponujesz jakimś zdjęciem na którym mogłabym sobie zobaczyć naturalny kolor drewna z olchy? Jak ono się przebarwia kiedy się starzeje?

nofear
11-11-2010, 23:30
norta z tego co wiem, to zależy jak masz ułożoną podłogę, jak na pływająco to trzeba szybko zakładać

12-11-2010, 10:57
Przecież tutaj nie ma problemu. Parkieciarze chcą zarobić i to już. Panowie od drzwi mogą przecież też przyciąć na wymiar przygotowane listwy i je przykleić. Ci od drzwi i tak będą przycinać opaski drzwiowe.

Witam , no właśnie słyszałam , że Ci od drzwi wcale sie tak nie kwapią do przycinania listew a co dopiero je przykleić .

Pozdrawiam

12-11-2010, 11:02
norta z tego co wiem, to zależy jak masz ułożoną podłogę, jak na pływająco to trzeba szybko zakładać

Hej , no to d..... bo fachowcy jęczą kiedy drzwi , a ja nie mogę się zdecydować , a musze szybko bo nie wiem jakiej szerokości będą miały te opaski od drzwi . A decyzja o drzwiach staneła w martwym miejscu :(

jarekkur
13-11-2010, 23:43
jarekkur wprawdzie to wątek o parkietach, ale ja chciałabym zapytać ogólnie o drewno. Czy dysponujesz jakimś zdjęciem na którym mogłabym sobie zobaczyć naturalny kolor drewna z olchy? Jak ono się przebarwia kiedy się starzeje?

Niestety takim zdjęciem nie dysponuję. Przebarwia się w kierunku koloru lekko ciemno-miodowego.

JoShi
13-11-2010, 23:47
Niestety takim zdjęciem nie dysponuję. Przebarwia się w kierunku koloru lekko ciemno-miodowego.

Yhmmm. sądziłam, że trąci różem, ale to nawet lepiej. A jak sądzisz, przy pomocy białej bejcy można uzyskać ciekawy efekt, czy raczej nie?

ghost34
15-11-2010, 20:22
Yhmmm. sądziłam, że trąci różem, ale to nawet lepiej. A jak sądzisz, przy pomocy białej bejcy można uzyskać ciekawy efekt, czy raczej nie?

przeprowadzic probe i obaczyc..ja bym sprobowal perchydrolem ale...po parzeniu buk bedzie slabo przyjmowal cokolwiek bedzie mocno zwarty:(probe mozna zrobic..

JoShi
15-11-2010, 22:06
przeprowadzic probe i obaczyc..ja bym sprobowal perchydrolem ale...po parzeniu buk bedzie slabo przyjmowal cokolwiek bedzie mocno zwarty:(probe mozna zrobic..
Hmmm. A czy ja przypadkiem nie pytałam o olchę? Próbę to ja mogę zrobić jak kupię. Nie chciałabym jednak wydać kasy tylko po to by stwierdzić, że mi to nie pasuje.

wenderko
16-11-2010, 09:33
Czy może mi ktoś doradzić w następującej sprawie. Kupiliśmy mieszkanie z drugiej ręki. W całym mieszkaniu (poza łazienką i WC) są dechy sosnowe.Do cyklinowania. Mój problem polega na tym, że nie lubie koloru sosny, zwłaszczaj kiedy juz poleży i ściemnieje, zrobi sie pomarańczowa. Co moge w takim razie zrobić po cyklinowaniu? Mąż nie chce jasnej podłogi (bo myślałam już o ługowaniu), ja z kolei bardzo ciemnej. Byłabym za tym, żeby tę podłogę odrobinę przyciemnić, na tyle, żeby to był brąz a nie pomarańczowy. No i jeszcze lakierować w takim przypadku (czyli najpierw bejca) czy lepiej olejować (czyli jakiś olej barwiący)? Błagam, pomóżcie, bo głowę już mam kwadratową.

Hugo26
24-11-2010, 09:12
Witam
Proszę o pomoc w doborze oleju kolorowego. Mam położony parkiet dębowy. Chciałbym uzyskać kolor nieco ciemniejszy, cieply słoneczny od koloru przy zastosowaniu oleju bezbarwnego
Zależy mi na tym aby podłoga fajnie wyglądała i się nie brudziła.
Co polecacie z górnej półki cenowej oraz ze średniej półki cenowej? Zastanawia sie na tą chwile nad Livos Koimos kolor mahoń amerykański lub Osmo złoty klon.
Za fachowe doradztwo z góry dziekuje
Pozdrawiam