PDA

Zobacz pełną wersję : Parkiet olejowany, lakierowany - pytania, problemy itd.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14

basia_z_lasu
24-11-2010, 12:41
Zanim zdecydujesz się na kolorowy olej i związane z nim problemy ( tam gdzie się wytrze - inny kolor, specjalny olej pielęgnacyjny - w kolorze, spróbuj ( na próbce) Beckers Golvolja. On jest niby bezbarwny, ale mocno przyciemnia, przyżółca i wydobywa rysunek drewna. Można go w tym celu stosować nawet pod lakier ( jakiś Beckersa). Jako kolejne warstwy możesz po próbie dać inny olej - mam tak na parapecie w kuchni - na wierzch dałam olej do blatów kuchennych. Nie wiem jak ten olej sprawdza się na podłogach, bo robiłam nim tylko parapety, ale rozprowadzał się bezproblemowo.

jarekkur
26-11-2010, 10:36
Czy może mi ktoś doradzić w następującej sprawie. Kupiliśmy mieszkanie z drugiej ręki. W całym mieszkaniu (poza łazienką i WC) są dechy sosnowe.Do cyklinowania. Mój problem polega na tym, że nie lubie koloru sosny, zwłaszczaj kiedy juz poleży i ściemnieje, zrobi sie pomarańczowa. Co moge w takim razie zrobić po cyklinowaniu? Mąż nie chce jasnej podłogi (bo myślałam już o ługowaniu), ja z kolei bardzo ciemnej. Byłabym za tym, żeby tę podłogę odrobinę przyciemnić, na tyle, żeby to był brąz a nie pomarańczowy. No i jeszcze lakierować w takim przypadku (czyli najpierw bejca) czy lepiej olejować (czyli jakiś olej barwiący)? Błagam, pomóżcie, bo głowę już mam kwadratową.

1. Ługowanie desek 2x następna warstwa po 12 godzinach, chyba, że producent zaleca inaczej.
2. delikatne przetarcie po wyschnięciu maszyną i siatką 150-180.
3. bejcowanie bejcą firmy Zar np. ciemny dąb lub orzech, kasztan i wiele innych. Mogą być bejce firmy Loba. Nakładać maszynowo przy pomocy padów beżowych
4. po 24 godzinach nałożyć olej lub lakier. Oleju 2 warstwy wcierając maszynowo padami. Lakieru 3 warstwy.
Jak widzisz prace te należy zlecić profesjonalistom. Inni narobią kłopotów i problemów.

jarekkur
26-11-2010, 10:42
Witam
Proszę o pomoc w doborze oleju kolorowego. Mam położony parkiet dębowy. Chciałbym uzyskać kolor nieco ciemniejszy, cieply słoneczny od koloru przy zastosowaniu oleju bezbarwnego
Zależy mi na tym aby podłoga fajnie wyglądała i się nie brudziła.
Co polecacie z górnej półki cenowej oraz ze średniej półki cenowej? Zastanawia sie na tą chwile nad Livos Koimos kolor mahoń amerykański lub Osmo złoty klon.
Za fachowe doradztwo z góry dziekuje
Pozdrawiam

Wybór bardzo dobry. Teraz największy problem ze znalezieniem fachowca. Wszyscy twierdzą, że potrafią ale kilku z nich naprawdę to potrafi. Zanim zlecisz przeczytaj dokładnie zalecenia producenta i kontroluj co mówią lub czy przynajmniej czytają te zalecenia. Polecam również firmę Loba i Berger - Seidle. Piękne bejce ma również Pallmann a także Zar. Pod bejcowanie czy olej kolorowy perfekcyjnie musi zostać przygotowana podłoga-szlifowanie.

Hugo26
14-12-2010, 08:25
Witam
Dzieki za info. Wybrałem olej Loba kolor Iroko (kambala). Wkrótce podłoga będzie wykonana
Pozdrawiam

Sd***gn
14-12-2010, 21:19
Witam
Dzieki za info. Wybrałem olej Loba kolor Iroko (kambala). Wkrótce podłoga będzie wykonana
Pozdrawiam

To bardzo proszę wrzuć zdjęcia poolejowanej podłogi jak będzie gotowa.

jakubad
30-12-2010, 11:00
Mamy dylemat pomiędzy olejem lobasol hs 100 aktzent i lakierem( podkład chemiczny wyciągający kolor na miodowo i lakier loba ws easy finish) oczywiście. Deska dąb natur 22x90x 400-800mm . W sumie 64m podłogi. Olej wyglada super tylko czy naprawde jest przy nim tyle zachodu z tą pielegnacją i konserwacją. Nie chce by cale życie toczyło sie wokół podlogi.
Dziekuje za opinie.

ghost34
30-12-2010, 12:21
zamiast akzenta zastosuj impact oil na deba dwa razy-do pielegnacji parkiet-oil de luxe raz na pol roku badz raz na rok i pelen loozik posadzka nie do zdarcia..na codzien odkurzasz ..myjesz roztwqorem cleanera z woda letnia na wilgotno zero stresu..de luxa wezmiesz na szmatke i lekko wetrzesz w podloge wieczorem rano masz tak jakbys na swierzo poolejował..mozesz to robic a wcale nie musisz(wszystko zalezy od stopnia ..zuzycia posadzki drewnianej olejowanej) zajmuje np pokoj 20 m/kw w porywach pol godziny z odkurzaniem :) Pozdrawiam

Sd***gn
30-12-2010, 14:29
ghost34

Jeśli możesz, to proszę abyś mi podał ile muszę zakupić impact oil Loby do poolejowania 95 m2 parkietu dębowego. Nie mam pojęcia czy kierować się opisem z puszki ? Dziękuję

jakubad
02-01-2011, 12:22
dzięki Ghost
człowiek z loby upiera się przy akzencie, parkieciaże też a troche straciliśmy do nich zaufanie po tym jak im dwa lakierowania nie wyszły i zaczeli zganiać na wilgotność.
pozdrawiam

czy z doświadczenia możesz stwierdzić który bardziej utwardza i jest lepszy( akzent czy impact). Sam go nie będe nakładał tylko parkieciaż więc stopień trudnośći nie ma znaczenia a, że jest to w reklamacji to czy jeden dzień pracy, czy dwa też nie istotne ( i tak na tydzień musimy wynieść sie z domu- cyklinowanie, polerowanie,olejowanie) pzdr


zamiast akzenta zastosuj impact oil na deba dwa razy-do pielegnacji parkiet-oil de luxe raz na pol roku badz raz na rok i pelen loozik posadzka nie do zdarcia..na codzien odkurzasz ..myjesz roztwqorem cleanera z woda letnia na wilgotno zero stresu..de luxa wezmiesz na szmatke i lekko wetrzesz w podloge wieczorem rano masz tak jakbys na swierzo poolejował..mozesz to robic a wcale nie musisz(wszystko zalezy od stopnia ..zuzycia posadzki drewnianej olejowanej) zajmuje np pokoj 20 m/kw w porywach pol godziny z odkurzaniem :) Pozdrawiam


kolejne pytanie jakie mam do Ciebie Ghost to kwestia aplikacji impact oil. Według karty technicznej loby powinno sie go nakładac wałkiem. Ja się spotkałem jednak z opinią,że najlepiej go aplikować tak samo jak aktzenta- kilka warstw blachą- do wchłonięcia, a póżniej polerowanie padem. Jak to się ma do rzeczywistości? pozdrawiam

ghost34
04-01-2011, 13:56
oczywiscie ze blacha ..loba to najlepiej by chciala aby wylac puszke na metr kwadrat..

Blacha nałozyc..poczekac 10-15 minut...nie wiecej...chyba ze bedzie bardzo sucho..wtedy od razu zacierac polerka za pomoca bezowego pada..jesli warunki beda sprzyujajace czyli okolo 45-50% wilgotnosci to smialo zaczekac okolo 10 minut i wtedy zacierac ...
poczekac minimum 12 godzin a najlepiej okolo 24 rech o nałozyc znow blacha tylko mniej imapcta..i zacierać polerka tylko padem bialym..tak aby ładnie rozetrzec i nie było maz..cała filozofia..
http://www.loba.de/downloads/lobasol/pl/ATI_PL_Lobasol_HS%202K%20ImpactOil%20PL.pdf

tu mamsz karte techniczna w ktorej sam sobie producent przeczy nie mozna
nałozyc mniej wałkiem przez nich polecanym niż okolo 80g na metr chyba ze bedziemy walek mocno wyciskac co jest idiotyzmem poniewaz nałozyy nierownomiernie...jesli zuzycie na warstwe pisza 30-60g mna metr a nlozymy 80g na metr walkiem to co z reszta juz ci pisze po godzinie potrzeba nam 20 padów na 20 metrow kwadrat aby zebrac nadmiar i to strasznie i podraza system a jesli beda warunki niesprzyjajace to nie wiem czy damy rade nadmiar zebrac..

Nakładać jak najbardzie blacha jak napisałem wyzej na deba 2x...w odstepie minimum 12 godzinnym..(do utwardzenia dobrz jest zostawic jakies okno uchylone aby był stały dotep tlenu)..mam na debie i na innych gatunkach imapcta dobrze przetrenowanego i nie posliznołem się na nim nigdy polecam szczerza ...

stosowałem rowniez akzenta długie lata dopoki sie nie pojawił impact i stad wiem jak wyglada po paru latach posadzka po akzencie i jak po 2 latach wygladaja posadzki drewniane po impact wiec stad polecam impact..
Pozdrawiam.

jakubad
04-01-2011, 19:38
oczywiscie ze blacha ..loba to najlepiej by chciala aby wylac puszke na metr kwadrat..

Blacha nałozyc..poczekac 10-15 minut...nie wiecej...chyba ze bedzie bardzo sucho..wtedy od razu zacierac polerka za pomoca bezowego pada..jesli warunki beda sprzyujajace czyli okolo 45-50% wilgotnosci to smialo zaczekac okolo 10 minut i wtedy zacierac ...
poczekac minimum 12 godzin a najlepiej okolo 24 rech o nałozyc znow blacha tylko mniej imapcta..i zacierać polerka tylko padem bialym..tak aby ładnie rozetrzec i nie było maz..cała filozofia..
http://www.loba.de/downloads/lobasol/pl/ATI_PL_Lobasol_HS%202K%20ImpactOil%20PL.pdf

tu mamsz karte techniczna w ktorej sam sobie producent przeczy nie mozna
nałozyc mniej wałkiem przez nich polecanym niż okolo 80g na metr chyba ze bedziemy walek mocno wyciskac co jest idiotyzmem poniewaz nałozyy nierownomiernie...jesli zuzycie na warstwe pisza 30-60g mna metr a nlozymy 80g na metr walkiem to co z reszta juz ci pisze po godzinie potrzeba nam 20 padów na 20 metrow kwadrat aby zebrac nadmiar i to strasznie i podraza system a jesli beda warunki niesprzyjajace to nie wiem czy damy rade nadmiar zebrac..

Nakładać jak najbardzie blacha jak napisałem wyzej na deba 2x...w odstepie minimum 12 godzinnym..(do utwardzenia dobrz jest zostawic jakies okno uchylone aby był stały dotep tlenu)..mam na debie i na innych gatunkach imapcta dobrze przetrenowanego i nie posliznołem się na nim nigdy polecam szczerza ...

stosowałem rowniez akzenta długie lata dopoki sie nie pojawił impact i stad wiem jak wyglada po paru latach posadzka po akzencie i jak po 2 latach wygladaja posadzki drewniane po impact wiec stad polecam impact..
Pozdrawiam.


Dziękuje za szczerą i wyczerpującą porade Ghost.
Jest tylko jeden problem z tym impactem- aktzent ma lepsze wybarwienie (bardziej pasuje do jasnego mieszkania z duzą ilością bieli i i duzymi oknami) i chyba decyzja padnie na niego( na 99%). Impact jest bardziej stłumiony przez ten utwardzacz i w zasadzie wyglada jak lakier matowy na podkładzie chemicznym.
pozdrawiam.

damian j.
14-01-2011, 20:31
Pytanie do doświadczonych

Kilka dni temu byłem u klienta aby wymierzyć panele na piętrze, na parterze miał już położoną na klej jakąś deskę trójwarstwową wykończoną lakierem, jakiegoś rumuńskiego producenta.
I tu moje pytanie, deska wyglądała na pofalowaną, widoczne to było pod światło jak i w dotyku.
Fale układały się równolegle do środkowej warstwy tzw. poprzecznej, równolegle do krótkiego boku.
Dodam że łączenia deski nie podnosiły się i były w miarę równe jak na tę jakość

Temperatura w pomieszczeniu miała ok 13stopni, oczywiście za mało, ale czy to z tego powodu deska tak wygląda?

PS. z góry mówię że nie wiem czy i jaki był wynik pomiaru wilgotności i w jakich warunkach było układane drewno. Klej był "żywiczny super" czy jakoś tak

Parkiet
15-01-2011, 12:24
Pytanie do doświadczonych

Kilka dni temu byłem u klienta aby wymierzyć panele na piętrze, na parterze miał już położoną na klej jakąś deskę trójwarstwową wykończoną lakierem, jakiegoś rumuńskiego producenta.
I tu moje pytanie, deska wyglądała na pofalowaną, widoczne to było pod światło jak i w dotyku.
Fale układały się równolegle do środkowej warstwy tzw. poprzecznej, równolegle do krótkiego boku.
Dodam że łączenia deski nie podnosiły się i były w miarę równe jak na tę jakość

Temperatura w pomieszczeniu miała ok 13stopni, oczywiście za mało, ale czy to z tego powodu deska tak wygląda?

PS. z góry mówię że nie wiem czy i jaki był wynik pomiaru wilgotności i w jakich warunkach było układane drewno. Klej był "żywiczny super" czy jakoś tak
Przyczyną jest różnica wilgotności między drewnem i jego otoczeniem. Może to być nadmiar wilgoci w podłożu lub jej niedosyt w powietrzu, przy czym nie musi to być alternatywą. Optycznie efekty są podobne. Bez pomiarów technicznych trudno o bardziej precyzyjną odpowiedż. Pozdrawiam

aser
16-01-2011, 23:24
Witam,też mam w domu podłogi z desek sosnowych. Prawie byłam już zdecydowana olejować , ale wyczytałam ,że deski sosnowe są za miękkie i się nie nadają do olejowania .Proszę o poradę.

kasia1981
17-01-2011, 10:14
witam właśnie fachowcy skończyli podłogi. olej bezbarwny aktzent. deska dąb III klasa. nie spodziewałam się takiego efektu, deski mają kolor jak ja go określam bursztynowy- dla mnie wyszło to super. podłoga jest pełna życia.
Ghost co się będzie działo z tą podłogą po paru latach? ściemnieje? proszę napisz.

robo-s
19-01-2011, 02:23
Witam wszystkich,
Sporo czasu poswiecilem zeby poprzegladac posty, niestety nie udalo mi sie znalezc tego czego szukam, jezeli taki temat byl to bardzo prosze o link.
Ostatnio chodzi mi po glowie polozenie podlogi w mieszkaniu, okolo 100m2 w technologii porkietu lazienkowego. Bardzo mi sie podoba szeroka czarna fuga w polaczeniu z teakiem. Czy ktos ma doswiadczenia z takim typem podlogi? Spoina miedzy deskami jest bardzro miekka, zrobiona z sikaflexsu, czy jest jakis inny preparat ktory by sie sprawdzil lepiej w salonie, no i najwazniejsze kto robi cos takiego bo do tej pory nieudalo mi sie znalezc wykonawcy, badz podawana cena byla astronomiczna. Zapomnialem jeszcze dodac ze chcialbym zeby to wszystko bylo olejowane. Parkieciaze z ktorymi rozmawialem namawiaja mnie na matowy lakier, ale wtedy musialbym zrezygnowac z tej szerokiej fugi

jarekkur
20-01-2011, 01:21
witam właśnie fachowcy skończyli podłogi. olej bezbarwny aktzent. deska dąb III klasa. nie spodziewałam się takiego efektu, deski mają kolor jak ja go określam bursztynowy- dla mnie wyszło to super. podłoga jest pełna życia.
Ghost co się będzie działo z tą podłogą po paru latach? ściemnieje? proszę napisz.

trochę tak. nabierze szlachetności i patyny

jarekkur
20-01-2011, 01:26
Witam wszystkich,
Sporo czasu poswiecilem zeby poprzegladac posty, niestety nie udalo mi sie znalezc tego czego szukam, jezeli taki temat byl to bardzo prosze o link.
Ostatnio chodzi mi po glowie polozenie podlogi w mieszkaniu, okolo 100m2 w technologii porkietu lazienkowego. Bardzo mi sie podoba szeroka czarna fuga w polaczeniu z teakiem. Czy ktos ma doswiadczenia z takim typem podlogi? Spoina miedzy deskami jest bardzro miekka, zrobiona z sikaflexsu, czy jest jakis inny preparat ktory by sie sprawdzil lepiej w salonie, no i najwazniejsze kto robi cos takiego bo do tej pory nieudalo mi sie znalezc wykonawcy, badz podawana cena byla astronomiczna. Zapomnialem jeszcze dodac ze chcialbym zeby to wszystko bylo olejowane. Parkieciaze z ktorymi rozmawialem namawiaja mnie na matowy lakier, ale wtedy musialbym zrezygnowac z tej szerokiej fugi

zamiast sikaflexu można wstawić pręty z drewna ciemnego. Będzie twardo i drożej. Takich prac nie zleca się tanim wykonawcom. Niestety to kosztuje. Wszystkie deszczułki muszą zostać jednostronnie zwężone. Sikaflex kosztuje 50zł 600gram. Z tego wykonasz zaledwie 25-30mb do tego robocizna. Poza tym sikaflex jest elastyczny ale nie miękki. Szpilka damska w niego wchodzi .

jarekkur
20-01-2011, 01:26
Witam,też mam w domu podłogi z desek sosnowych. Prawie byłam już zdecydowana olejować , ale wyczytałam ,że deski sosnowe są za miękkie i się nie nadają do olejowania .Proszę o poradę.

Nadają się, a jakże.

ghost34
03-02-2011, 10:58
witam właśnie fachowcy skończyli podłogi. olej bezbarwny aktzent. deska dąb III klasa. nie spodziewałam się takiego efektu, deski mają kolor jak ja go określam bursztynowy- dla mnie wyszło to super. podłoga jest pełna życia.
Ghost co się będzie działo z tą podłogą po paru latach? ściemnieje? proszę napisz.

oczywiscie ze sciemnieje ..jeszcze nikt promieniowania uv nie zatrzymał i nie zatrzyma jak na razie :) jak masz akzenta mam nadzieje ze na 2 razy to pilnuj pielegnacji..pozdro

ghost34
03-02-2011, 11:10
do robo-s

Witam jak na razie nie ma alternatywy do silkaflexu..moga byc wstawki z innego drewna np ...http://img709.imageshack.us/img709/7251/zylkawparkiecieacaju.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimg709.imageshack. us%2Fi%2Fzylkawparkiecieacaju.jpg%2F)

Uploaded with ImageShack.us (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fimageshack.us)


to jest pracochłonne bardzo stąd dosyc drogie:)

ghost34
03-02-2011, 11:15
Nadają się, a jakże.

Zadna powłoka nie bedzie twardsza niz samo drewno..wiec zarówno pod olejem jak i lakierem sosna bedzie sie "rysować" i cały jej urok w tymże ..ja bardzo lubie to drewno..

SubExecutive
06-02-2011, 01:40
Zgodzę się z kolegą z postu wyżej, ale z małym zastrzeżeniem. Obecnie produkowane lakiery i lakierobejce mają takie parametry, że potrafią dość skutecznie bronić się przed promieniowaniem UV. Ostatnio korzystałem z produktów marki VIDARON i jestem z nich szalenie zadowolony. Fakt, jakość kosztuje ale jaki efekt :)

Kami_111
07-02-2011, 15:58
Przymierzam się do położenia jesionowej deski na podłodze - marzę o podłodze żywej, wyglądającej jak niewykończona, surowa deska. Wolałabym zrezygnować z oleju z uwagi na kota (i jego chrapkę na ostrzenie sobie pazurków) i konieczność odświeżania co jakiś czas i właściwej konserwacji.

Dostałam próbkę deski pokrytej lakierem mat bona naturale - świeci się jak łysina w księżycowym blasku - albo parkieciarz pomylił lakiery albo tak wygląda lakier

Czy macie doświadczenia, który lakier na rynku nie przyciemni zanadto podłogi i będzie w pełni matowy??

Proszę tylko SubExecutive'ea i innych o nieuprawianie kryptoreklamy - jest to dość denerwujące...

Parkiet
07-02-2011, 19:51
Przymierzam się do położenia jesionowej deski na podłodze - marzę o podłodze żywej, wyglądającej jak niewykończona, surowa deska. Wolałabym zrezygnować z oleju z uwagi na kota (i jego chrapkę na ostrzenie sobie pazurków) i konieczność odświeżania co jakiś czas i właściwej konserwacji.

Dostałam próbkę deski pokrytej lakierem mat bona naturale - świeci się jak łysina w księżycowym blasku - albo parkieciarz pomylił lakiery albo tak wygląda lakier

Czy macie doświadczenia, który lakier na rynku nie przyciemni zanadto podłogi i będzie w pełni matowy??

Proszę tylko SubExecutive'ea i innych o nieuprawianie kryptoreklamy - jest to dość denerwujące...
Bona posiada lakier Trafic, w odcieniu mat, który można ułożyć na jednym z podkładów nie wyostrzającym barwy drewna.
Należy wykonać test.
Również Loba ma lakier DUO ekstramatmat w aplikacji jak wyżej.
Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie lakier Duo ekstramat zaaplikowany w dwu lub trzech warstwach na podkładzie olejolakierowym Globa Seal. Pozdrawiam.

ghost34
08-02-2011, 09:46
Przymierzam się do położenia jesionowej deski na podłodze - marzę o podłodze żywej, wyglądającej jak niewykończona, surowa deska. Wolałabym zrezygnować z oleju z uwagi na kota (i jego chrapkę na ostrzenie sobie pazurków) i konieczność odświeżania co jakiś czas i właściwej konserwacji.

Dostałam próbkę deski pokrytej lakierem mat bona naturale - świeci się jak łysina w księżycowym blasku - albo parkieciarz pomylił lakiery albo tak wygląda lakier

Czy macie doświadczenia, który lakier na rynku nie przyciemni zanadto podłogi i będzie w pełni matowy??

Proszę tylko SubExecutive'ea i innych o nieuprawianie kryptoreklamy - jest to dość denerwujące...

A moim zdnaiem najlepszy dla ciebie bedzie Bona Naturale...albo ver meister "velvet"....podłoga wyglada maksymalnie naturalnie....jesli chodzi o systemy zabezpieczen posadzek drewnianych...

SubExecutive'ea- to niby wszystko prawda ..ale uv protect tak popularny ostatnio w produktach wielu firm chemicznych....dziala wedle mej wiedzy tylko na gatunki z dosyc duza dawka taniny..a czy tak naprawde dzial dowiemy sie ..za jakies 2 lata...

niestety na jesionie nie mam bony naturale wstawie na debei u gory surowa ponizej po bonie naturale..

http://img827.imageshack.us/img827/9708/deskadab2jkasurowa.jpg (http://img827.imageshack.us/i/deskadab2jkasurowa.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)


po bonie naturale--http://img213.imageshack.us/img213/9016/2deskadebowaklasa2gasze.jpg (http://img213.imageshack.us/i/2deskadebowaklasa2gasze.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

jarekkur
08-02-2011, 22:17
Przymierzam się do położenia jesionowej deski na podłodze - marzę o podłodze żywej, wyglądającej jak niewykończona, surowa deska. Wolałabym zrezygnować z oleju z uwagi na kota (i jego chrapkę na ostrzenie sobie pazurków) i konieczność odświeżania co jakiś czas i właściwej konserwacji.

Dostałam próbkę deski pokrytej lakierem mat bona naturale - świeci się jak łysina w księżycowym blasku - albo parkieciarz pomylił lakiery albo tak wygląda lakier

Czy macie doświadczenia, który lakier na rynku nie przyciemni zanadto podłogi i będzie w pełni matowy??

Proszę tylko SubExecutive'ea i innych o nieuprawianie kryptoreklamy - jest to dość denerwujące...

Bona Naturale, Loba ws2k duo supermat, Vermeister varnish

pola08
09-02-2011, 09:47
Witam i proszę o pomoc!
Planujemy zabejcować jesionowe schody bejcą Bona i polakierować Bona Traffic. Czy ktoś bejcował kolorem Bona Earth i mógłby pokazać zdjęcie.

No i najważniejsze. Wiem, że bejcowanie to nie taka prosta sprawa, ale proszę o wskazówki dla laika jak wykonać to w miarę poprawnie. Bejcować będzie mój mąż. Wszystkiego jest ok. 10 m2.

Bona ma bardzo skąpy kolornik bejc.
Jak nie Bona to jaka inna bejca pod Traffica?

Gdzie w Warszawie je dostanę od reki?

pola08
09-02-2011, 20:08
up

bdan
09-02-2011, 20:58
Nie wiem czy tu mogę zapytać, ale tutaj jesteście specjaliści od parkietów. Czy jest możliwe, żeby po zrobieniu wylewek przykładowo początkiem maja samoistnie wyschnęły aby było mozliwe położenie parkietu i po jakim czasie w wariancie optymistycznym mogłoby to nastapić. Parkiet byłby położony na ogrzewaniu podłogowym, ale gaz będzie dopiero w październiku, z kolei wygrzewanie gazem z butli dużo więcej kosztuje. Z drugiej strony ci, którzy nie maja podłogówki to nie wygrzewają jastrychu

jarekkur
09-02-2011, 22:37
Nie wiem czy tu mogę zapytać, ale tutaj jesteście specjaliści od parkietów. Czy jest możliwe, żeby po zrobieniu wylewek przykładowo początkiem maja samoistnie wyschnęły aby było mozliwe położenie parkietu i po jakim czasie w wariancie optymistycznym mogłoby to nastapić. Parkiet byłby położony na ogrzewaniu podłogowym, ale gaz będzie dopiero w październiku, z kolei wygrzewanie gazem z butli dużo więcej kosztuje. Z drugiej strony ci, którzy nie maja podłogówki to nie wygrzewają jastrychu

Sam sobie odpowiedziałeś. Ci bez podłogówki czekają kilka miesięcy na wyschnięcie wylewki. Jej gotowość do układania na kleju drewna zależy od jej grubości i wilgotności równoważnej dla 20C. Wylewki cementowe grubości 5cm w klimacie 20C i 55% wilgotności powietrza osiągają suchość w ciągu 3 miesięcy. Warunek warstwa wierzchnia wylewki nie powinna byc zacierana. Tworzy się na powierzchni cienka warstwa twardego o dużej gęstości naskórka, który blokuje w znaczny sposób ulatnianie się pary wodnej z wylewki-czyli wilgoci. Po prostu nie schnie. W takim przypadku może schnięcie trwać zdecydowanie dłużej. W twoim przypadku ogrzewanie podłogowe nie wymaga wygrzewania wylewki, jeżeli masz czas czekać aby nastąpiło to w sposób naturalny. W innym przypadku do wygrzewania możesz przystąpić po 28 dniach od wylania. Wygrzewasz dwa razy według specjalnego rytuału. Jeden taki cykl trwa około miesiąca. Tydzień przerwy i drugie grzanie. Po tygodniu od wyłączenia ogrzewania, należy wykonać pomiar wilgotności resztkowej w wylewce.
Dla dokonania pomiaru należy pobrać próbkę wylewki z samego dołu między rurkami. Aby móc tego dokonać należy przed wylewaniem wbić miedzy rurkami cienkie pręty 4-5mm plastikowe. Najlepiej kilka 3-4 szt. w róznych miejscach wylewki. Tę sprawę musisz omówić z posadzkarzem. Wilgotność równoważna tej wylewki zależy od rodzaju cementu jaki zostanie użyty. Czas wysychania zależy również od ilości wody użytej do zrobienia wylewki. Wylewka musi mieć wytrzymałość na ściskanie równe 20-25MPa lub N/mm2!!!

bdan
10-02-2011, 07:15
Dziekuję bardzo; czyli jak najszybciej wylewki i w salonie pod parkiet nie zacierać jastrychu. Nie zapomniec o cienkich plastikowych pretach (ile ich powinno być w salonie 5m x 6m? - te 4 wystarczą) i moze sie uda, że w okolicach sierpnia bedzie sucho, co sprawdzi i potwierdzi pan od parkietów

pola08
10-02-2011, 07:57
Nikt mi nie odpowie?

SubExecutive
10-02-2011, 19:52
Wiem, że bejcowanie to nie taka prosta sprawa, ale proszę o wskazówki dla laika jak wykonać to w miarę poprawnie. Bejcować będzie mój mąż. Wszystkiego jest ok. 10 m2.
Poradników odnośnie bejcowania jest pełno w sieci, wystarczy wujka Google zapytać...

Podejrzewam, że w grę wchodzi ręczne bejcowanie. Czyli nakładanie bejcy lakierem by nie pozostały kałuże, a następnie ścieranie szmatką. Taka jest prawidłowa technika ręcznego nakładania. Temat rzeka...

Co do marki to nie wypowiem się w sugerowanej przez Ciebie firmie. Ja, jak wykonuję prace z drzewem, używam produktów Vidaron. Uważam że są bardzo dobre i nie eksperymentuje z innymi...

bulbalinski
10-02-2011, 19:53
Wiem , ze Panowie Eksperci duzo pracują z Magic oil, Impact Loba i Bona Naturale - a chciałabym jeden z nich wybrać na parket dębowy na ogrzewanie podłogowe. Już trochę wiem o właściwościach, pielęgnacji ale nie wiem jak będą wygladały deski po aplikacji czyli jak zmienią kolor. Czy macie trochę zdjeć z waszych realizacji do oceny różnic w kolorze? Może chociaż opisowo? Może wiecie czy w jakiś studiach parkieciarskich są przykładowe "ramki" z tymi produktami? Za drogie to, zeby kupić wszytskie 3 i zrobić próbki :( Który z tych produktów polecilibyście najbardziej dla jego ceny/jakości/użytkowania?

jarekkur
10-02-2011, 22:28
Wiem , ze Panowie Eksperci duzo pracują z Magic oil, Impact Loba i Bona Naturale - a chciałabym jeden z nich wybrać na parket dębowy na ogrzewanie podłogowe. Już trochę wiem o właściwościach, pielęgnacji ale nie wiem jak będą wygladały deski po aplikacji czyli jak zmienią kolor. Czy macie trochę zdjeć z waszych realizacji do oceny różnic w kolorze? Może chociaż opisowo? Może wiecie czy w jakiś studiach parkieciarskich są przykładowe "ramki" z tymi produktami? Za drogie to, zeby kupić wszytskie 3 i zrobić próbki :( Który z tych produktów polecilibyście najbardziej dla jego ceny/jakości/użytkowania?
Wszystkie są drogie. oleje przyciemniają drewno. pod wpływem promieni UV (dzień) ściemnieją z czasem jeszcze bardziej. Bona Naturale zostawia podłogę jasną ale z czasem też pod wpływem UV ściemnieje. Jeżeli ktoś robi zdjęcia to zaraz po zakończonej pracy. Raczej nikt nie wykonuje po dwóch latach zdjęć, aby sprawdzić jak bardzo ściemniała podłoga. Ja mam książkę w której są bardzo dokładne zdjęcia różnic kolorystycznych drewna. Niestety nie są to drewna z aplikacjami oleju czy tym bardziej Bona Naturale. Jasne drewna ciemnieją, ciemne jaśnieją.

jarekkur
10-02-2011, 22:31
Dziekuję bardzo; czyli jak najszybciej wylewki i w salonie pod parkiet nie zacierać jastrychu. Nie zapomniec o cienkich plastikowych pretach (ile ich powinno być w salonie 5m x 6m? - te 4 wystarczą) i moze sie uda, że w okolicach sierpnia bedzie sucho, co sprawdzi i potwierdzi pan od parkietów

Koniecznie zachować recepturę jastrychu!!!! Pilnować, żeby był odpowiednie kruszywo i stosunek wody do cementu. Po wykonaniu natychmiast jak będzie można po nim chodzić przykryć folią na 7-10dni.

bdan
11-02-2011, 07:08
Koniecznie zachować recepturę jastrychu!!!! Pilnować, żeby był odpowiednie kruszywo i stosunek wody do cementu. Po wykonaniu natychmiast jak będzie można po nim chodzić przykryć folią na 7-10dni.

Czy ja jestm w stanie sprawdzić tę recepture, czy odpowiednie kruszywo i stosunek wody do cementu? Poddaje się. Mozesz napisać w dwóch zadaniach co mam powiedzieć fachowcom od posadzki, że proszę, aby zwrócili uwage, iż zwłaszcza w salonie ..........:mad:

bulbalinski
11-02-2011, 09:49
Jarekkur, dzięki za odpowiedż :) ale chodzi mi o wygląd podłogi od razu po zaolejowaniu, nie po dwóch latach. Oleje mimo że bezbarwne chyba kazdy zmienia kolor na trochę inny? No właśnie jaki? Wrzućci prosze jakieś fotki plis.

Kami_111
18-02-2011, 14:34
U mnie chyba skończy się na lakierze super mat, jakieś chyba firmy Novo, czy coś takiego, nie wiem bo nie przycisnęłam parkieciarza, żeby mi podał dokładną nazwę, jakaś niemiecka firma, ale na próbce wyglądał całkiem sensownie, jak niepolakierowana decha...

zuzea
21-02-2011, 10:42
[Witam
Proszę o pomoc w takiej kwestii..
Kupiłam gotową deskę podłogową firmy Dąbex dąb bielony.
Po położeniu przez fachowców podłoga została przeze mnie odkurzona i trzykrotnie umyta (mopem) wodą ze zwykłym Ajaksem do podłóg ze względu na niewiedzę w tej kwestii, że się powinno używać specjalnego mydła do mycia podłóg olejowanych (producent nie dołączył instrukcji użytkowania ). Podłoga została położona miesiąc temu, nie jest jeszcze intensywnie użytkowana..
Problem jest taki, że podłoga wygląda okropnie po tym miesiącu od położenia, jest wybrudzona, wciąga każdy brud, który ciężko domyć, reaguje na każdy środek – powstają plamy, nawet po miejscowym umyciu mydłem do podłóg olejowanych podłoga zmienia kolor, ma się wrażenie po prostu że podłoga wchłania wodę i nawet po wodzie zostają plamy. Jest strasznie matowa, ale tu nie jestem pewna czy bardziej niż przed jej położeniem.
Część plam udało się zetrzeć papierem ściernym ale w tych miejscach zostają ciemniejsze plamy, które po zaolejowaniu odróżniają się od pozostałej podłogi (również bardziej błyszczą).
Pytanie co zrobić żeby przywrócić podłodze wygląd, wodoodporność i lepiej zaimpregnować.
Proszę o pomoc, jakie środki powinnam kupić i co dokładnie zrobić w jakiej kolejności.
Czy trzeba podłogę zaolejować olejem podstawowym od nowa, czy wystarczy ją umyć dobrym środkiem i zastosować olej pielęgnacyjny, a może wystarczy mycie i np. pastowanie. Czy możliwe że zwykły Ajax wypłukał tak szybko olej? Czy Producent nie przygotował odpowiednio podłogi (w końcu kupiłam gotowy produkt)
Najchętniej przy tym naprawianiu użyłabym innych środków do olejowania/pielęgnacji niż dowiedziałam się u Producenta. Dziękuję za wszystkie informacje i wskazówki. Niestety wszystkie te czynności muszę wykonać sama a cierpię na kompletną niewiedzę w tym zakresie – aczkolwiek wiem już więcej niż miesiąc temu 

telewy
22-02-2011, 12:45
Witam,

Wątek mże nie do końca ten ale bardzo pokrewny. W każdym razie mam do wymalowania ok. 230 m2 ścian z sufitami, wykonane z bala świerkowego. Czytam, czytam i ciągle nie mogę się zdecydować. Na razie mam 2 opcje: olej i ta na chwię obecną przeważa, druga to lakier. Niestety budowa wyssała ze mnie wszystkie fundusze i musze bardzo liczyć każdą złotówkę, więc poszaleć z takim osmo raczej nie mogę. No i z tych tańszych produktów zrobiłem próbkę:
1. alatxin olej do drewna na zewnątrzi do wnętrz, cena 77,44zł/2,5l, 248zł/10l
2. 3V3 olej naturalny do parkietu, cena 62,88zł/l
Co do altaxinu to jest jak woda i zupełnie w konsystencji oleju nie przypomina. 3V3 jest dużo bardziej gęsty i pewnie dlatego robi lepsze wrażenie. Nie wiem jak jest zrobiony ten 3V3 ale do mycia narzędzi zalecają wodę, więc to dla mnie plus, bo żona jakoś jest przewrażliwiona na punkcie rozpuszczalników. Faktem jest, że na desce nie widać jakiejś wielkiej różnicy pomiędzy tymi olejami, 3V3 ma dla mnie "lepszy" zapach.
Te obydwa oleje to produkcje "marketowe", czy wystarczą do pomalowania ściany, gdzie nie jest potrzebna jakaś wytrzymałość, odporność. Chodzi o zwykłe zabezpieczenie aby można było raz na rok ścianę przetrzeć wilgotną szmatką. Który z tych 2 olei byłby wystarczający dla mnie. A może polecicie jakiś inny olej? Jestem otwarty na krytyke i propozycje :)

Pozdr

basia_z_lasu
22-02-2011, 14:53
Będziesz chodził po ścianach i suficie? ;-)
Ja bym dała najtańszy matowy lakier akrylowy, bez specjanych wymagań co do twardości. Nie żebym była przeciwniczką oleju - ale jest znacznie droższy i stosuje się go, by łatwo odnowić wytarte miejsca. Inna opcja to pozostawić surowe, jak u górali...

jarekkur
22-02-2011, 22:29
Witam,

Wątek mże nie do końca ten ale bardzo pokrewny. W każdym razie mam do wymalowania ok. 230 m2 ścian z sufitami, wykonane z bala świerkowego. Czytam, czytam i ciągle nie mogę się zdecydować. Na razie mam 2 opcje: olej i ta na chwię obecną przeważa, druga to lakier. Niestety budowa wyssała ze mnie wszystkie fundusze i musze bardzo liczyć każdą złotówkę, więc poszaleć z takim osmo raczej nie mogę. No i z tych tańszych produktów zrobiłem próbkę:
1. alatxin olej do drewna na zewnątrzi do wnętrz, cena 77,44zł/2,5l, 248zł/10l
2. 3V3 olej naturalny do parkietu, cena 62,88zł/l
Co do altaxinu to jest jak woda i zupełnie w konsystencji oleju nie przypomina. 3V3 jest dużo bardziej gęsty i pewnie dlatego robi lepsze wrażenie. Nie wiem jak jest zrobiony ten 3V3 ale do mycia narzędzi zalecają wodę, więc to dla mnie plus, bo żona jakoś jest przewrażliwiona na punkcie rozpuszczalników. Faktem jest, że na desce nie widać jakiejś wielkiej różnicy pomiędzy tymi olejami, 3V3 ma dla mnie "lepszy" zapach.
Te obydwa oleje to produkcje "marketowe", czy wystarczą do pomalowania ściany, gdzie nie jest potrzebna jakaś wytrzymałość, odporność. Chodzi o zwykłe zabezpieczenie aby można było raz na rok ścianę przetrzeć wilgotną szmatką. Który z tych 2 olei byłby wystarczający dla mnie. A może polecicie jakiś inny olej? Jestem otwarty na krytyke i propozycje :)

Pozdr

Żebyś mógł raz w roku przetrzeć ściany wilgotną ścierką drewno musi być gładko przeszlifowane i 2 lub nawet trzy razy wtarty olej. Olej musi być wtarty w gładkie drewno.

jarekkur
22-02-2011, 22:35
[Witam
Proszę o pomoc w takiej kwestii..
Kupiłam gotową deskę podłogową firmy Dąbex dąb bielony.
Po położeniu przez fachowców podłoga została przeze mnie odkurzona i trzykrotnie umyta (mopem) wodą ze zwykłym Ajaksem do podłóg ze względu na niewiedzę w tej kwestii, że się powinno używać specjalnego mydła do mycia podłóg olejowanych (producent nie dołączył instrukcji użytkowania ). Podłoga została położona miesiąc temu, nie jest jeszcze intensywnie użytkowana..
Problem jest taki, że podłoga wygląda okropnie po tym miesiącu od położenia, jest wybrudzona, wciąga każdy brud, który ciężko domyć, reaguje na każdy środek – powstają plamy, nawet po miejscowym umyciu mydłem do podłóg olejowanych podłoga zmienia kolor, ma się wrażenie po prostu że podłoga wchłania wodę i nawet po wodzie zostają plamy. Jest strasznie matowa, ale tu nie jestem pewna czy bardziej niż przed jej położeniem.
Część plam udało się zetrzeć papierem ściernym ale w tych miejscach zostają ciemniejsze plamy, które po zaolejowaniu odróżniają się od pozostałej podłogi (również bardziej błyszczą).
Pytanie co zrobić żeby przywrócić podłodze wygląd, wodoodporność i lepiej zaimpregnować.
Proszę o pomoc, jakie środki powinnam kupić i co dokładnie zrobić w jakiej kolejności.
Czy trzeba podłogę zaolejować olejem podstawowym od nowa, czy wystarczy ją umyć dobrym środkiem i zastosować olej pielęgnacyjny, a może wystarczy mycie i np. pastowanie. Czy możliwe że zwykły Ajax wypłukał tak szybko olej? Czy Producent nie przygotował odpowiednio podłogi (w końcu kupiłam gotowy produkt)
Najchętniej przy tym naprawianiu użyłabym innych środków do olejowania/pielęgnacji niż dowiedziałam się u Producenta. Dziękuję za wszystkie informacje i wskazówki. Niestety wszystkie te czynności muszę wykonać sama a cierpię na kompletną niewiedzę w tym zakresie – aczkolwiek wiem już więcej niż miesiąc temu 

Niestety panowie sprzedawcy/parkieciarze są winni tych szkód. Ich obowiązkiem jest wręczyć przed a najpóźniej po zakończeniu prac wskazówki dotyczące pielęgnacji i konserwacji. Zepsułaś nie świadomie sobie podłogę. Teraz po tych opisanych naprawach, gdzie zeszlifowałaś biały olej powstają ciemne plamy naturalnego dębu. Wszystko szlifować i na nowo nałożyć biały olej. Obawiam się, że ci panowie tego nie będą potrafili. Jest to wyższa szkoła jazdy parkieciarskiej. Masz prawo do reklamacji. Jeżeli jest to większa powierzchnia warto będzie zaangażować rzeczoznawcę.

telewy
23-02-2011, 08:02
Żebyś mógł raz w roku przetrzeć ściany wilgotną ścierką drewno musi być gładko przeszlifowane i 2 lub nawet trzy razy wtarty olej. Olej musi być wtarty w gładkie drewno.
Dzięki. Tak, jestem świadomy tego. Szlifowanie mam wpisane w harmonogram prac. Dom mam zbudowany z bala cienkiego (7cm bal+ocieplenie+7cm bal). Bal jest już obrobiony i wstępnie szlifoany, trzeba go teraz dopieścić. Jak pisałem robię próbkę i to co zauważyłem, to po 2gim malowaniu 3V3 daje bardzo matową powłokę, powiedziałbym aż za bardzo. Natomiast połoka po altaxinie jest z lekim połyskiem.
Cały czas mam dylemat czy olej czy lakier. Jakiś czas temu zrobiłem test przy użyciu Domaluxa bezzapachowego, wersja pólmat i po 2krotnym malowaniu ściana wyglądała też całkiem niczego sobie. Tak więc lakier czy olej, oto jest pytanie :)

vivienne
28-02-2011, 22:50
Witam. Przeglądam ten wątek od jakiegoś czasu, ale piszę po raz pierwszy, więc niniejszym uprzejmie mówię dzień dobry/dobry wieczór :-)
Mój mąż i ja, jesteśmy właścicielami mieszkania w kamienicy z 1936 roku. Po generalnym remoncie wszystkiego, co tylko się dało, przystępujemy do renowacji podłogi. Jest wyłożona parkietem dębowym, równie wiekowym, jak sam dom. Parkiet jest w stosunkowo dobrym stanie, zważywszy na te 75 lat niezbyt dbałego użytkowania, ale swoje przeżył i to po nim miejscami widać.
Przekopałam się przez informacje z rozmaitych źródeł, przez większość postów w tym wątku, i zdecydowałam się na olejowanie. Po cyklinowaniu, w pomieszczeniu przeznaczonym na garderobę, poleciłam przeprowadzić próbę i efekt jest dyskusyjny. Wyszły plamy, przebarwienia, niektóre płytki są ciemniejsze, niektóre zdecydowanie jaśniejsze. Fachowcy nie są zachwyceni rezultatem, radzą się zastanowić, przemyśleć, czy jednak nie lakier, czy może inny olej. Jeśli chcielibyśmy pozostać przy oleju, sugerują zastanowić się nad zmianą preparatu na któryś z olejów Bona, bo tańszy, a skoro Woca nie powala efektem, to może szkoda pieniędzy. Według mnie i tak wygląda lepiej niż lakier, który tam wcześniej był, ale zastanawiam się, na ile efekt olejowania wynika z właściwości tegoż parkietu, na ile z ewentualnych błędów fachowca, a na ile z właściwości zastosowanego preparatu (olej Woca). Do chłopaków, którzy robią nam podłogi mam zaufanie o tyle, że znam ich jako uczciwych i rzetelnych. Nie wiem natomiast, na ile są doświadczeni w radzeniu sobie ze starym drewnem, które ma swoje kaprysy. Nie wiem też, jak przygotowali podłogę do olejowania. Oboje z mężem zarządzamy naszym remontem właściwie przez telefon, ja z odległości ponad 200 kilometrów, mąż bywa tam częściej, ale głównie wieczorami. Nie widzimy więc ekipy przy pracy. Może fachowiec ma rację? Zrewidować dotychczasową koncepcję i zdecydować się na lakier (chyba nie chcę), zmienić preparat? A może są inne rozwiązania? Może da się jakoś lepiej przygotować podłogę do olejowania? Jaki efekt na przykład dałoby ługowanie? Jak uniknać przyżółcenia drewna? Czy w doborze preparatu ma znaczenie fakt, że między klepkami parkietu są miejscami całkiem spore szpary i nie można ich wyszpachlować (parkiet leży na legarach, pod spodem pusto)


Bardzo proszę o sugestie


Zdjęcie zaolejowanej podłogi

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=45540

ghost34
02-03-2011, 21:19
Niestety panowie sprzedawcy/parkieciarze są winni tych szkód. Ich obowiązkiem jest wręczyć przed a najpóźniej po zakończeniu prac wskazówki dotyczące pielęgnacji i konserwacji. Zepsułaś nie świadomie sobie podłogę. Teraz po tych opisanych naprawach, gdzie zeszlifowałaś biały olej powstają ciemne plamy naturalnego dębu. Wszystko szlifować i na nowo nałożyć biały olej. Obawiam się, że ci panowie tego nie będą potrafili. Jest to wyższa szkoła jazdy parkieciarskiej. Masz prawo do reklamacji. Jeżeli jest to większa powierzchnia warto będzie zaangażować rzeczoznawcę.Czy oni te posadzke dodatkowo potraktowali olejem transparentnym??? jesli nie to masz praktycznie samą olejo bejce na 2 x lub 4 x ale bardzo cieniutko..to zawsze trzeba jeszcze 1 -2 razy zaolejować jesli tego nie zrobili masz efekt:(

ghost34
02-03-2011, 21:22
Witam. Przeglądam ten wątek od jakiegoś czasu, ale piszę po raz pierwszy, więc niniejszym uprzejmie mówię dzień dobry/dobry wieczór :-)
Mój mąż i ja, jesteśmy właścicielami mieszkania w kamienicy z 1936 roku. Po generalnym remoncie wszystkiego, co tylko się dało, przystępujemy do renowacji podłogi. Jest wyłożona parkietem dębowym, równie wiekowym, jak sam dom. Parkiet jest w stosunkowo dobrym stanie, zważywszy na te 75 lat niezbyt dbałego użytkowania, ale swoje przeżył i to po nim miejscami widać.
Przekopałam się przez informacje z rozmaitych źródeł, przez większość postów w tym wątku, i zdecydowałam się na olejowanie. Po cyklinowaniu, w pomieszczeniu przeznaczonym na garderobę, poleciłam przeprowadzić próbę i efekt jest dyskusyjny. Wyszły plamy, przebarwienia, niektóre płytki są ciemniejsze, niektóre zdecydowanie jaśniejsze. Fachowcy nie są zachwyceni rezultatem, radzą się zastanowić, przemyśleć, czy jednak nie lakier, czy może inny olej. Jeśli chcielibyśmy pozostać przy oleju, sugerują zastanowić się nad zmianą preparatu na któryś z olejów Bona, bo tańszy, a skoro Woca nie powala efektem, to może szkoda pieniędzy. Według mnie i tak wygląda lepiej niż lakier, który tam wcześniej był, ale zastanawiam się, na ile efekt olejowania wynika z właściwości tegoż parkietu, na ile z ewentualnych błędów fachowca, a na ile z właściwości zastosowanego preparatu (olej Woca). Do chłopaków, którzy robią nam podłogi mam zaufanie o tyle, że znam ich jako uczciwych i rzetelnych. Nie wiem natomiast, na ile są doświadczeni w radzeniu sobie ze starym drewnem, które ma swoje kaprysy. Nie wiem też, jak przygotowali podłogę do olejowania. Oboje z mężem zarządzamy naszym remontem właściwie przez telefon, ja z odległości ponad 200 kilometrów, mąż bywa tam częściej, ale głównie wieczorami. Nie widzimy więc ekipy przy pracy. Może fachowiec ma rację? Zrewidować dotychczasową koncepcję i zdecydować się na lakier (chyba nie chcę), zmienić preparat? A może są inne rozwiązania? Może da się jakoś lepiej przygotować podłogę do olejowania? Jaki efekt na przykład dałoby ługowanie? Jak uniknać przyżółcenia drewna? Czy w doborze preparatu ma znaczenie fakt, że między klepkami parkietu są miejscami całkiem spore szpary i nie można ich wyszpachlować (parkiet leży na legarach, pod spodem pusto)


Bardzo proszę o sugestie


Zdjęcie zaolejowanej podłogi

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=45540

podloga taka jest bardzo twarda i zatarta jaka granulacja zakonczono szlifowanie wzglednie polerowanie(dogladzanie)

Parkiet
02-03-2011, 21:39
Witam. Przeglądam ten wątek od jakiegoś czasu, ale piszę po raz pierwszy, więc niniejszym uprzejmie mówię dzień dobry/dobry wieczór :-)
Mój mąż i ja, jesteśmy właścicielami mieszkania w kamienicy z 1936 roku. Po generalnym remoncie wszystkiego, co tylko się dało, przystępujemy do renowacji podłogi. Jest wyłożona parkietem dębowym, równie wiekowym, jak sam dom. Parkiet jest w stosunkowo dobrym stanie, zważywszy na te 75 lat niezbyt dbałego użytkowania, ale swoje przeżył i to po nim miejscami widać.
Przekopałam się przez informacje z rozmaitych źródeł, przez większość postów w tym wątku, i zdecydowałam się na olejowanie. Po cyklinowaniu, w pomieszczeniu przeznaczonym na garderobę, poleciłam przeprowadzić próbę i efekt jest dyskusyjny. Wyszły plamy, przebarwienia, niektóre płytki są ciemniejsze, niektóre zdecydowanie jaśniejsze. Fachowcy nie są zachwyceni rezultatem, radzą się zastanowić, przemyśleć, czy jednak nie lakier, czy może inny olej. Jeśli chcielibyśmy pozostać przy oleju, sugerują zastanowić się nad zmianą preparatu na któryś z olejów Bona, bo tańszy, a skoro Woca nie powala efektem, to może szkoda pieniędzy. Według mnie i tak wygląda lepiej niż lakier, który tam wcześniej był, ale zastanawiam się, na ile efekt olejowania wynika z właściwości tegoż parkietu, na ile z ewentualnych błędów fachowca, a na ile z właściwości zastosowanego preparatu (olej Woca). Do chłopaków, którzy robią nam podłogi mam zaufanie o tyle, że znam ich jako uczciwych i rzetelnych. Nie wiem natomiast, na ile są doświadczeni w radzeniu sobie ze starym drewnem, które ma swoje kaprysy. Nie wiem też, jak przygotowali podłogę do olejowania. Oboje z mężem zarządzamy naszym remontem właściwie przez telefon, ja z odległości ponad 200 kilometrów, mąż bywa tam częściej, ale głównie wieczorami. Nie widzimy więc ekipy przy pracy. Może fachowiec ma rację? Zrewidować dotychczasową koncepcję i zdecydować się na lakier (chyba nie chcę), zmienić preparat? A może są inne rozwiązania? Może da się jakoś lepiej przygotować podłogę do olejowania? Jaki efekt na przykład dałoby ługowanie? Jak uniknać przyżółcenia drewna? Czy w doborze preparatu ma znaczenie fakt, że między klepkami parkietu są miejscami całkiem spore szpary i nie można ich wyszpachlować (parkiet leży na legarach, pod spodem pusto)


Bardzo proszę o sugestie


Zdjęcie zaolejowanej podłogi

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=45540
Parkiet przez cały czas użytkowania był czyszczony czy zmywany przy użyciu środków o odczynie zasadowym co w reakcji z taniną zawartą w drewnie dębowym spowodowało jego miejscowe przebarwienia. Przed nałożeniem nowej powłoki ochronnej należy odwrócić sytuację traktując drewno roztworem kwasowym. Tu należy wykonać test z różnymi roztworami. Następnie po spłukaniu podłogi i jej wysuszeniu przystąpić do nałożenia warstwy lakieru lub oleju. Wytrawni parkieciarze znają te sposoby, a jeśli Twoi nie wiedzą o co chodzi, to poszukaj innych. Pozdrawiam

vivienne
04-03-2011, 12:59
podloga taka jest bardzo twarda i zatarta jaka granulacja zakonczono szlifowanie wzglednie polerowanie(dogladzanie)

Maszyną zakończono granulacją 100, a potem dogładzano ręcznie 120, miejscami 150 oraz tetrową szmatką. Przed położeniem oleju powierzchnię zwilżono.
Ponowną próbę przeprowadzono na suchym drewnie. Efekt - przebarwienia nadal obecne, kolorystyka ucieka w stronę czerwieni. Przeprowoadzono na metrze kwadratowym próbę z lakierem - też wyszły plamy, kolor również ucieka w czerwienie.

No dobrze, niech powierzchnia nie będzie jednolita. W końcu to stary parkiet i może to nawet mieć swój urok, ale jak pozbyć się tych żółcieni i czerwieni? Najładniejszy wychodzi ... na zdjęciu wykonanym z fleszem. Wiadomo, wtedy wszystko robi się trochę bardziej niebieskie. Na zdjęciach z fleszem kolor jest piękny - jasny, chłodny brąz. Jak to osiągnąć w rzeczywistości? Olej pigmentowany, ale jaki? Znalazłam o ofercie Woca olej i ług Antik. Teoretycznie powinien mieć trochę szarych i zielonych pigmentów, które powinny te zółcienie i czerwienie zgasić, ale to teoria. Czy ktoś z Państwa miał juz do czynienia z uparcie zółtoczerwonawym parkietem i poradził sobie z tym, nie przyciemniając drastycznie drewna?

vivienne
04-03-2011, 13:02
Parkiet przez cały czas użytkowania był czyszczony czy zmywany przy użyciu środków o odczynie zasadowym co w reakcji z taniną zawartą w drewnie dębowym spowodowało jego miejscowe przebarwienia. Przed nałożeniem nowej powłoki ochronnej należy odwrócić sytuację traktując drewno roztworem kwasowym. Tu należy wykonać test z różnymi roztworami. Następnie po spłukaniu podłogi i jej wysuszeniu przystąpić do nałożenia warstwy lakieru lub oleju. Wytrawni parkieciarze znają te sposoby, a jeśli Twoi nie wiedzą o co chodzi, to poszukaj innych. Pozdrawiam

Dziękuję, podpowiem moim fachowcom. Nie wykluczone, że już próbowali, bo naprawdę się starają. Jeśli nie, to zobaczymy, może właśnie tędy droga.

KATARZYNAZ
10-03-2011, 04:02
Witam,

Za kilka dni zaczną się robić moje schody, będą to trepy dębowe koloryzowane. Kolor jaki chciałabym uzyskać mniej więcej to "jesion thermo - koniak". Wykonawca polecił mi kupić następującą chemię:
1. Maximus LIOS Bioil - olej koloryzujący i
2. Aqua Seal 2K-PU - lakier

Proszę o radę czy takie rozwiązanie będzie trwałe? Jak myślałam o koloryzacji to dla mnie było to jednoznaczne z bejcowaniem, ale wykonawca twierdzi, że bejca nie rozprowadza się równomiernie i zostają plamy.

Pozdrawiam

ghost34
15-03-2011, 09:30
Witam,

Za kilka dni zaczną się robić moje schody, będą to trepy dębowe koloryzowane. Kolor jaki chciałabym uzyskać mniej więcej to "jesion thermo - koniak". Wykonawca polecił mi kupić następującą chemię:
1. Maximus LIOS Bioil - olej koloryzujący i
2. Aqua Seal 2K-PU - lakier

Proszę o radę czy takie rozwiązanie będzie trwałe? Jak myślałam o koloryzacji to dla mnie było to jednoznaczne z bejcowaniem, ale wykonawca twierdzi, że bejca nie rozprowadza się równomiernie i zostają plamy.

Pozdrawiam

Nieprawda z tymi plamami akurat deba sie fajnie bejcuje na wszelkie kolory oprocz bialego ja stosuje bejce zar i na to warstwa odcinajaca rozpuszczalnikowego lakieru plus 2 warstwy lakieru wodnego
jesli ten Pan ma taki system i mu wychodzi to niechaj zrobi ci probke i jak bedzie ok bierz lakier nawierzchniowy 2-kpu z bergera jest bdb lakierem z gornej polki.
Pozdrawiam

bdan
15-03-2011, 10:09
ghost - można prosic o jakiegoś linka do zabejcowanego dęba; tak się zastanawiam, że jeżeli nie merbau na ogrzewanie podłogowe to ewent. jakiś dąb w fajnym kolorze, co byś zaproponował

mazo
04-04-2011, 21:10
Proszę o poradę: planuję położyć parkiet warstwowy i nie wiem, jaki wybrać - zaolejowany, czy surowy i zaolejować (przez parkieciarza oczywiście)? Jesli fabrycznie zaolejowany lepiej, to czy dołożyć jeszcze jedną warstwę oleju?

jarekkur
05-04-2011, 20:57
Proszę o poradę: planuję położyć parkiet warstwowy i nie wiem, jaki wybrać - zaolejowany, czy surowy i zaolejować (przez parkieciarza oczywiście)? Jesli fabrycznie zaolejowany lepiej, to czy dołożyć jeszcze jedną warstwę oleju?

parkiet olejowany fabrycznie klejony do podłoża wymaga niebywałej czystości pracy. Wielu parkieciarzy nie zwraca na to zbytnio uwagi. Sprawdzaj stan czystości ułożonych fragmentów. Nie dopuść do żadnych śladów kleju na powierzchni. Przed ułozeniem parkietu należy w sposób profesjonalny , odpowiedzialny sprawdzić podłoże czy nadaje się do układania parkietu na klej. Dodatkowej warstwy oleju nie należy nakładać. Zepsujesz cały efekt. Fabrycznie nałożone oleje to olejo-woski. Olej musi być wtarty w powierzchnię drewna, a ta jest już pokryta olejem. Porozmawiaj z parkieciarzem o środkach pielegnacyjnych.i

jarekkur
05-04-2011, 21:22
Maszyną zakończono granulacją 100, a potem dogładzano ręcznie 120, miejscami 150 oraz tetrową szmatką. Przed położeniem oleju powierzchnię zwilżono.
Ponowną próbę przeprowadzono na suchym drewnie. Efekt - przebarwienia nadal obecne, kolorystyka ucieka w stronę czerwieni. Przeprowoadzono na metrze kwadratowym próbę z lakierem - też wyszły plamy, kolor również ucieka w czerwienie.

No dobrze, niech powierzchnia nie będzie jednolita. W końcu to stary parkiet i może to nawet mieć swój urok, ale jak pozbyć się tych żółcieni i czerwieni? Najładniejszy wychodzi ... na zdjęciu wykonanym z fleszem. Wiadomo, wtedy wszystko robi się trochę bardziej niebieskie. Na zdjęciach z fleszem kolor jest piękny - jasny, chłodny brąz. Jak to osiągnąć w rzeczywistości? Olej pigmentowany, ale jaki? Znalazłam o ofercie Woca olej i ług Antik. Teoretycznie powinien mieć trochę szarych i zielonych pigmentów, które powinny te zółcienie i czerwienie zgasić, ale to teoria. Czy ktoś z Państwa miał juz do czynienia z uparcie zółtoczerwonawym parkietem i poradził sobie z tym, nie przyciemniając drastycznie drewna?

Masz do czynienie najprawdopodobniej z dębem czeronym, dlatego niektóre klepki wydają się być innego koloru. To nie są plamy. dąb czerwony ma złoto-czerwonawy odcień. Na twojej podłodze leżą dwa gatunki dębu jasny i czerwony. Spróbuj wyługować. Powinno po wyługowaniu znacznie wytłumić kolor czerwieni i żółci. Podłoga będzie jak sprana, zszorowana. To ma też swój urok-starej podłogi.

mazo
05-04-2011, 21:38
parkiet olejowany fabrycznie klejony do podłoża wymaga niebywałej czystości pracy. Wielu parkieciarzy nie zwraca na to zbytnio uwagi. Sprawdzaj stan czystości ułożonych fragmentów. Nie dopuść do żadnych śladów kleju na powierzchni. Przed ułozeniem parkietu należy w sposób profesjonalny , odpowiedzialny sprawdzić podłoże czy nadaje się do układania parkietu na klej. Dodatkowej warstwy oleju nie należy nakładać. Zepsujesz cały efekt. Fabrycznie nałożone oleje to olejo-woski. Olej musi być wtarty w powierzchnię drewna, a ta jest już pokryta olejem. Porozmawiaj z parkieciarzem o środkach pielegnacyjnych.i

Dziękuję bardzo! ale jeszcze dopytam, co jest lepszym rozwiązaniem: parkiet fabrycznie zaolejowany czy surowy zaolejowany przez parkiecirza? (pomijając tę kwestię, że w trakcie układania olejowanego może się pobrudzić).

Czy olejowoski są lepsze niż olej? I czy Impact Oil to właśnie olejowosk? już się gubię...

Lgrzechu
12-04-2011, 10:47
Witam. Planuję położyć parkiet dębowy ok.25m i 10m ( dąb selekt jasny lub czerwony ). Ostatnio zaczęły mi się podobać podłogi lekko bielone. Czy parkiet dębowy na który planowałem połozyc lakier matowy ( np. powszechnie chwalona Bonę naturale ) mogę w prosty sposób sam lekko rozjaśnić. Jak uniknać w miejscach bardziej obciązonych ruchem mozliwości wycierania efektu lekkiego wybielenia. Lepiej bielenie wykonać na zwykłym dębie czy czerwonym, może do tego celu nadaje się lepiej jesion ( tylko jesion bardziej "chodzi" ). Poradzcie coś bo nie chce wpakować się na minę a drewno bielone bardzo pasuje mi do wystroju wnętrz.

mazo
12-04-2011, 21:07
Czy rzeczywiście Bona Naturale to taki pewniak? kiedyś się zastanawiałam nad takim rozwiązaniem, ale potem przeczyałam na forum jakąś negatywną opinię i zrezygnowałam. Może za szybko? moja sytuacja to parkiet m.in. w salonie z wyjściem na ogród, dzieci bardzo wyluzowane;), ich rodzice również nie pedanci:)

jarekkur
12-04-2011, 23:27
Czy rzeczywiście Bona Naturale to taki pewniak? kiedyś się zastanawiałam nad takim rozwiązaniem, ale potem przeczyałam na forum jakąś negatywną opinię i zrezygnowałam. Może za szybko? moja sytuacja to parkiet m.in. w salonie z wyjściem na ogród, dzieci bardzo wyluzowane;), ich rodzice również nie pedanci:)

proponuję Loba WS 2k Supra AT z pyłem ceramicznym 3 warstwy.

jarekkur
12-04-2011, 23:30
Dziękuję bardzo! ale jeszcze dopytam, co jest lepszym rozwiązaniem: parkiet fabrycznie zaolejowany czy surowy zaolejowany przez parkiecirza? (pomijając tę kwestię, że w trakcie układania olejowanego może się pobrudzić).

Czy olejowoski są lepsze niż olej? I czy Impact Oil to właśnie olejowosk? już się gubię...

Parkiet fabrycznie olejowany jest trwalszy, lecz trudny do wykonania na nim poprawek-napraw. Odwrotnie jest z olejem nałożonym przez parkieciarza, wszelkie naprawy byle nie za duże to żaden problem.

Lgrzechu
13-04-2011, 08:25
Witam. Planuję położyć parkiet dębowy ok.25m i 10m ( dąb selekt jasny lub czerwony ). Ostatnio zaczęły mi się podobać podłogi lekko bielone. Czy parkiet dębowy na który planowałem połozyc lakier matowy ( np. powszechnie chwalona Bonę naturale ) mogę w prosty sposób sam lekko rozjaśnić. Jak uniknać w miejscach bardziej obciązonych ruchem mozliwości wycierania efektu lekkiego wybielenia. Lepiej bielenie wykonać na zwykłym dębie czy czerwonym, może do tego celu nadaje się lepiej jesion ( tylko jesion bardziej "chodzi" ). Poradzcie coś bo nie chce wpakować się na minę a drewno bielone bardzo pasuje mi do wystroju wnętrz.
Doradzicie coś ?

mazo
13-04-2011, 09:44
Parkiet fabrycznie olejowany jest trwalszy, lecz trudny do wykonania na nim poprawek-napraw. Odwrotnie jest z olejem nałożonym przez parkieciarza, wszelkie naprawy byle nie za duże to żaden problem.

Dziękuję bardzo! właśnie o to mi chodziło. Za informację o lakierze również dziękuję, ale pozostanę jednak przy oleju. Wydawało mi się, że Bona Naturale będzie kmpromisem między olejem a lakierem, ale chyba nie będę już kombinować;) Tym bardziej, że na podłogówkę lepszy olej, prawda?

jarekkur
13-04-2011, 19:09
Dziękuję bardzo! właśnie o to mi chodziło. Za informację o lakierze również dziękuję, ale pozostanę jednak przy oleju. Wydawało mi się, że Bona Naturale będzie kmpromisem między olejem a lakierem, ale chyba nie będę już kombinować;) Tym bardziej, że na podłogówkę lepszy olej, prawda?

Oczywiście!


Doradzicie coś ?

Przypuszczam, że jesteś na etapie planowania podłogi. Jeżeli tak, to moje pytanie, czy aby się nie wpakować na minę wiesz już wszystko o swoim podłożu? Najważniejsze jest przy drewnianych posadzkach klejonych właśnie podłoże. Podłoże to najtrudniejszy fragment w pracy parkieciarza. Reszta to już tylko estetyka, którą można zepsuć, a później poprawić.
Sam nie zabielisz podłogi, bo tego nie potrafi również bardzo dużo parkieciarzy.Bielona podłoga wygląda lepiej na zwykłym dębie. Ale to jest mole zdanie. Dąb czerwony da odcień lekko różowy. Aby uniknąć wycierania się miejsc w traktach komunikacyjnych należy podłogę bejcować, gruntować i położyć 3 warstwy lakieru.
Przy oleju będzie to wymagało częstego nanoszenia warstw oleju lub wosku pielęgnacyjnego.

zeekey
13-04-2011, 19:26
Witam
Może ktoś polecić kogoś sprawdzonego do cyklinowania i lakierowania parkietu z Rzeszowa lub okolic?Nie chciałbym się przejechać znów na jakimś "fachowcu".
Dziękuję z góry

Lgrzechu
15-04-2011, 11:31
Przypuszczam, że jesteś na etapie planowania podłogi. Jeżeli tak, to moje pytanie, czy aby się nie wpakować na minę wiesz już wszystko o swoim podłożu? Najważniejsze jest przy drewnianych posadzkach klejonych właśnie podłoże. Podłoże to najtrudniejszy fragment w pracy parkieciarza. Reszta to już tylko estetyka, którą można zepsuć, a później poprawić.
Sam nie zabielisz podłogi, bo tego nie potrafi również bardzo dużo parkieciarzy.Bielona podłoga wygląda lepiej na zwykłym dębie. Ale to jest mole zdanie. Dąb czerwony da odcień lekko różowy. Aby uniknąć wycierania się miejsc w traktach komunikacyjnych należy podłogę bejcować, gruntować i położyć 3 warstwy lakieru.
Przy oleju będzie to wymagało częstego nanoszenia warstw oleju lub wosku pielęgnacyjnego.
Dzięki za odpowiedź. Podłoże wykonane profesjonalnie, dobre kruszywo, cement I- mój więc nie skąpili, dodawane włókna, ładnie i równo położone na wiosnę 2010r. Przez zime chodziła podłogówka. Teraz z prac mokrych tylko płytki i malowanie.Potem przed klejeniem zrobi się pomiary ale powinno być ok.
W swoim poprzednim domu sam położyłem dechy 12x100cm z jesionu na Bonie ( po wygonieniu parkieciarza który zaczął klaść na swoim kleju wodnym ). Po 8latach jest ok. Myślałem, że lekkie rozbielenie parkietu o długości klepek 490mm nie jest takie trudne przy zastosowaniu dobrych środków. Jeśli moga być rózne efekty pewnie sam położę dęba czerwonego i polakieruję jakimś lakierem matowym.

telewy
18-04-2011, 08:54
Witam. Ze względu, że mam strop drewniany chcę w łazience położyć parkiet z teak'a (najprawdopodobniej mozaika) i go zaolejować, nie chcę kłaść glazury, bo się obawiam, że po jakimś czasie mi popęka, bo podłoga jednak pracuje. W łazience na podłodze mam położone 2 warstwy płyt osb, płyty są sklejone. I teraz moje pytanie. Czy kleić parkiet bezpośrednio do osb czy też można zastosować dodatkowo jakąś warstwę impregnującą, coś w stylu płynnej foli. Jeśli mam coś dać to proszę o info co.
Pozdr, tomek

jarekkur
21-04-2011, 22:50
Witam. Ze względu, że mam strop drewniany chcę w łazience położyć parkiet z teak'a (najprawdopodobniej mozaika) i go zaolejować, nie chcę kłaść glazury, bo się obawiam, że po jakimś czasie mi popęka, bo podłoga jednak pracuje. W łazience na podłodze mam położone 2 warstwy płyt osb, płyty są sklejone. I teraz moje pytanie. Czy kleić parkiet bezpośrednio do osb czy też można zastosować dodatkowo jakąś warstwę impregnującą, coś w stylu płynnej foli. Jeśli mam coś dać to proszę o info co.
Pozdr, tomek
Nie musisz nic dawać oprócz kleju poliuretanowego. Płytę OSB musisz szlifować aby usunąć z niej impregnat woskowy-koniecznie.

ANNNJA
22-04-2011, 09:49
Jarekkur- czy podłoga z modrzewia w łazience (nie wiem jeszcze czy olej czy lakier) to dobry pomysł?
chcę wszędzie dać taki sam materiał, stąd pytanie- deski będą na legarach.

P.s. czy mogłbyś dać mi Twoją wycenę za robociznę na priv ? (układanie desek, listwy ścienne i olejowanie lub lakierowanie)
około 70m2, obecnie szukam wykonawcę do tej pracy.

jarekkur
22-04-2011, 22:08
Jarekkur- czy podłoga z modrzewia w łazience (nie wiem jeszcze czy olej czy lakier) to dobry pomysł?
chcę wszędzie dać taki sam materiał, stąd pytanie- deski będą na legarach.

P.s. czy mogłbyś dać mi Twoją wycenę za robociznę na priv ? (układanie desek, listwy ścienne i olejowanie lub lakierowanie)
około 70m2, obecnie szukam wykonawcę do tej pracy.
Nie zalecałbym do łazienki modrzewia. Jest to drewno iglaste i stosunkowo wrażliwe na wilgoć. W łazience ta wilgoć jest w postaci ciepłej pary, która potrafi głębiej dyfundować w drewno i niszczyć je biologicznie, szczególnie w miejscach, które nie podlegają stałej kontroli (kąty, za szafkami itp.) Modrzew używa się na tarasy, jednak są tam inne warunki, jest przede wszystkim przewiew. Jeżeli uparcie chcesz modrzew to tylko olej i pilnować, kontrolować. Musisz wykonać dość duże dylatacje między deskami. Nawet 1cm. Nie wiem jak duża jest łazienka i jak będą ułożone deski. Wyjatkowo dokładnie należy wykonać uszczelnienie podłogi aby woda nie dostawała się pod podłogę. legary nie mogą leżeć bezpośredni na podłodze.

ANNNJA
05-05-2011, 15:50
Jarekkur,
bardzo dziękuje za informację, wskazówki i Twoją opinie.....
łazienka z długości 3,5m, szerokość 4m,

oj,..troszkę się zmartwiłam, myślałam że jak wybieram modrzew (nie sosnę) to jest to na tyle mocniejsze drewno że da radę i w łazience...ale wątpliwość jednak miałam stąd było moje pytanie,..

więc mam do rozważenia:
1. modrzew i b. uważać
2. dać inne rozumiem że najlepiej jakieś egzotyczne drzewo?

ghost34
06-05-2011, 22:06
rozważ teaka, iroko, merbau, jatoba, hevea.

polon300
16-05-2011, 14:48
Nie chce zakładac nowego tematu dlatego pozowle sobie tutaj wpisc.

czy mógłby ktos mi na priv wpisac namiary na sklep w okolicach katowic gdzie dostalbym parkrtt oil?

dzieki

e-mól
17-05-2011, 10:59
Czy na schodach lepiej sprawdza się olej czy lakier?
biorę po uwagę traffic mat lub satyna (czy mat wygląda tak jakby nic nie było na drewno połozone?)
lub bona naturale

Chciałabym maksymalnie zachować szare wybarwienie dębu, wiem że pod lakier powinnam dać podkład ale konkretnie jaki? i czy pod olej też go można/powinno się dać?

W której opcji drewno będzie bardziej "bursztynowe" ?

kornik 1
17-05-2011, 11:08
Czy na schodach lepiej sprawdza się olej czy lakier?
Podobnie jak przy podłogach. Różnica pojawia się przy odnowieniu.

mat lub satyna
To określenia handlowe nic dla profesjonalisty nie znaczące.
Stopień połysku określa się za pomocą wartości jego jednostek, czyli glossów. Mat jednej firmy będzie różnił się od matu innej.

Chciałabym maksymalnie zachować szare wybarwienie dębu.
To szukaj bardzo dobrego parkieciarza lub stolarza, bo zachowanie naturalnego odcienia surowego dębu jest niemożliwe bez zastosowania pewnej techniki.
Drewno dębowe będzie bardziej bursztynowe w oleju lub lakierze poliuretanowym, ale to też zależy od producenta.
Np. na oleju Eukula będzie bardziej żółte niż na Bonie. Na lakierze poliuretanowym Eukula lub Domalux będzie bardziej zółte niż na Sayerlacku, itd...

jarekkur
17-05-2011, 23:07
Czy na schodach lepiej sprawdza się olej czy lakier?
biorę po uwagę traffic mat lub satyna (czy mat wygląda tak jakby nic nie było na drewno połozone?)
lub bona naturale

Chciałabym maksymalnie zachować szare wybarwienie dębu, wiem że pod lakier powinnam dać podkład ale konkretnie jaki? i czy pod olej też go można/powinno się dać?


W której opcji drewno będzie bardziej "bursztynowe" ?

Bona Naturale 2K. Wygląda jak olej, a jest lakierem. zachowa szarość dębu. Do tego lakiero-oleju trzeba położyć grunt.

slodziu26
24-05-2011, 11:50
Witam
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Przebrnąłem przez wszystkie 129 stron tego forum z przyjemnością czytając fachowe porady.Żałuję że nie zrobiłem tego wcześniej. Proszę o poradę. Mam położoną deskę dębową 22x12x50-140 w klasie rustikal i country -kocham te sęczki na chemii kerakoll -grunt, podkład Aqua pur basic, wierzch Aqua pur hpx, klej poliuretan 2skł mapei. Przy lakierowaniu poddasza były drobne problemy niewielkie glutki, które w po miejscowym zeszlifowaniu i zalakierowaniu zostały usunięte. Problem pojawił sie przy lakierowaniu podłogi na piętrze -pojawiła się drobna kaszak - skórka pomarańczy. Dopiero wtedy parkieciarz sprawdził datę produkcji. Okazało się że na podkładzie i lakierze są daty 2008,2009. Sklep w którym kupowałem Ana Parkiet vel Podlaska Galeria Podłóg w Ostrołece zobowiązał się do wymiany lakieru,przyjechał na budowę zabrał nie otwieraną bańkę z datą 2009 i tyle go widziałem, mija 2 tygodnie, właściciel nie odbiera telefonu. Zakupiłem lakier Bona Traffic ( zgodnie z namową parkieciarza ) który twierdził że nie bezie problemu z położeniem go na podkład slc aqua pur basic. Na chemię do tej pory nie dostałem faktury. Mam zamiar wyciągnąc konsekwencje wobec właściciela sklepu pana T.K, na razie zostawię fakturę za zakupiony przeze mnie lakier.
Pytania
1.Czy rzeczywiście nie było błędem położenie trafika na podkład innej firmy (SLC kerakoll w tym przypadku)?
2.Gdzie powinienen zgłosić problem-Urząd Skarbowy-nie dostałem faktury, Rzecznik praw konsumenta, czy może policja?
ja już zostałem oszukany ,chodzi mi o również żeby zapobiec prze oszukaniem innych.
3.czy używał ktoś lakierów kerakolla ,aqua pur hpx ja jest z ich trwałością.

Pozdrawiam

jarekkur
24-05-2011, 23:31
Witam
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów. Przebrnąłem przez wszystkie 129 stron tego forum z przyjemnością czytając fachowe porady.Żałuję że nie zrobiłem tego wcześniej. Proszę o poradę. Mam położoną deskę dębową 22x12x50-140 w klasie rustikal i country -kocham te sęczki na chemii kerakoll -grunt, podkład Aqua pur basic, wierzch Aqua pur hpx, klej poliuretan 2skł mapei. Przy lakierowaniu poddasza były drobne problemy niewielkie glutki, które w po miejscowym zeszlifowaniu i zalakierowaniu zostały usunięte. Problem pojawił sie przy lakierowaniu podłogi na piętrze -pojawiła się drobna kaszak - skórka pomarańczy. Dopiero wtedy parkieciarz sprawdził datę produkcji. Okazało się że na podkładzie i lakierze są daty 2008,2009. Sklep w którym kupowałem Ana Parkiet vel Podlaska Galeria Podłóg w Ostrołece zobowiązał się do wymiany lakieru,przyjechał na budowę zabrał nie otwieraną bańkę z datą 2009 i tyle go widziałem, mija 2 tygodnie, właściciel nie odbiera telefonu. Zakupiłem lakier Bona Traffic ( zgodnie z namową parkieciarza ) który twierdził że nie bezie problemu z położeniem go na podkład slc aqua pur basic. Na chemię do tej pory nie dostałem faktury. Mam zamiar wyciągnąc konsekwencje wobec właściciela sklepu pana T.K, na razie zostawię fakturę za zakupiony przeze mnie lakier.
Pytania
1.Czy rzeczywiście nie było błędem położenie trafika na podkład innej firmy (SLC kerakoll w tym przypadku)?
2.Gdzie powinienen zgłosić problem-Urząd Skarbowy-nie dostałem faktury, Rzecznik praw konsumenta, czy może policja?
ja już zostałem oszukany ,chodzi mi o również żeby zapobiec prze oszukaniem innych.
3.czy używał ktoś lakierów kerakolla ,aqua pur hpx ja jest z ich trwałością.

Pozdrawiam

1. nie jest błędem tak długo jak długo jest wszystko w porządku.
2. Należy udać się do sklepu i sprawę załatwić. Tam też powiedzieć o zamiarach, jeżeli nie zostaną zwrócone pieniądze za lakier.
3. te lakiery są dobrej jakości. Ty od siebie musisz dbać o nie według wskazówek producenta, które powinien przekazać tobie sprzedawca lub parkieciarz.

ghost34
25-05-2011, 00:35
lakier tenze jest dobrm produktem ...nie bój sie tego..tlko pilegnuj jak zaleca producent lakieru ..zadnego sidoluxu i innego pronto..instrukcje pielegnacji powinienes otrzmac sorr igrek mi nie dziala

e-mól
25-05-2011, 10:16
Do tego lakiero-oleju trzeba położyć grunt.
Jaki grunt?

gos
26-05-2011, 02:01
Witam,
Chciałabym się podzielić swoimi doświadczeniami z olejowaną podłogą, i przy okazji zadać kilka pytań.
Drewno jest w trzech gatunkach: parter doussie, piętro merbau, w łazience teak. Olejowanę Boną.
Taką opcję wykończenia wybrałam głównie ze względów estetycznych, ale też nieco praktycznych - według wszelkich opinii, również tu na forum, taka podłoga jest bardziej wskazana dla właścicieli psów, ze względu na łatwość usunięcia zarysowań powstałych po pazurach poprzez przetarcie szmatką z olejem.
No i gdyby chodziło tylko o drapanie, rzeczywiście byłoby cudnie.
Niestety, nie przyszło mi do głowy, że oprócz skrobania pies ma inne zdolności - na przykład kapie mu z nosa podczas snu. Może zresztą tylko moim tak leci z fafli, albo psy innych właścicieli olejowanych podłóg grzecznie śpią na posłaniach a nie pokładają się gdzie popadnie... W każdym razie już w pierwszych dniach po skończeniu układania, na ślicznej nowej podłodze, pojawiły się odmoczone ciapki... Podobnie na merbau, pojawiły się ślady po nieuważnie postawionej wilgotnej stopie. No i tu zacieranie olejem nie specjalnie pomaga. W końcu, będąc na skraju obsesji sprawdzania czy goście nie nachlapali gdzieś czegoś i podkładania psom pod nosy chustek, postanowiłam przeolejować wszystko jeszcze raz sama. Było to wbrew radom wykonawców, którzy zalecili, żeby pierwsze nasze olejowanie wykonać po pół roku, i nie robić go zbyt często, bo podłoga zacznie się lepić.
Mam za sobą jedno olejowanie doussie i merbau. Łazienkowy teak, który zachowywał się zasadniczo lepiej, w tym czasie przeolejowałam z 5 razy (powierzchnia tego kawałka ma raptem 2m2) i teraz rzeczywiście nie robią się już na nim plamki, a nachlapana kropla zatrzymuje się jak na plastiku.
Chciabym wierzyć, że jak zrobię to tyle samo razy z doussie i merbau, efekt będzie podobny.
Jak sądzicie? Czy dobrze myślę podejrzewając, że deski te nie osiągnęły jeszcze odpowiedniego nasycenia olejem?

kornik 1
26-05-2011, 06:20
deski te nie osiągnęły jeszcze odpowiedniego nasycenia olejem?
Sprawdź czy warstwa na TEKU (nie teaku) nie rysuje się pod paznokciem.
To nie ma znaczenia czy po pół roku. Znaczenie ma ilość i roztarcie.

ghost34
26-05-2011, 09:23
Witam,
Chciałabym się podzielić swoimi doświadczeniami z olejowaną podłogą, i przy okazji zadać kilka pytań.
Drewno jest w trzech gatunkach: parter doussie, piętro merbau, w łazience teak. Olejowanę Boną.
Taką opcję wykończenia wybrałam głównie ze względów estetycznych, ale też nieco praktycznych - według wszelkich opinii, również tu na forum, taka podłoga jest bardziej wskazana dla właścicieli psów, ze względu na łatwość usunięcia zarysowań powstałych po pazurach poprzez przetarcie szmatką z olejem.
No i gdyby chodziło tylko o drapanie, rzeczywiście byłoby cudnie.
Niestety, nie przyszło mi do głowy, że oprócz skrobania pies ma inne zdolności - na przykład kapie mu z nosa podczas snu. Może zresztą tylko moim tak leci z fafli, albo psy innych właścicieli olejowanych podłóg grzecznie śpią na posłaniach a nie pokładają się gdzie popadnie... W każdym razie już w pierwszych dniach po skończeniu układania, na ślicznej nowej podłodze, pojawiły się odmoczone ciapki... Podobnie na merbau, pojawiły się ślady po nieuważnie postawionej wilgotnej stopie. No i tu zacieranie olejem nie specjalnie pomaga. W końcu, będąc na skraju obsesji sprawdzania czy goście nie nachlapali gdzieś czegoś i podkładania psom pod nosy chustek, postanowiłam przeolejować wszystko jeszcze raz sama. Było to wbrew radom wykonawców, którzy zalecili, żeby pierwsze nasze olejowanie wykonać po pół roku, i nie robić go zbyt często, bo podłoga zacznie się lepić.
Mam za sobą jedno olejowanie doussie i merbau. Łazienkowy teak, który zachowywał się zasadniczo lepiej, w tym czasie przeolejowałam z 5 razy (powierzchnia tego kawałka ma raptem 2m2) i teraz rzeczywiście nie robią się już na nim plamki, a nachlapana kropla zatrzymuje się jak na plastiku.
Chciabym wierzyć, że jak zrobię to tyle samo razy z doussie i merbau, efekt będzie podobny.
Jak sądzicie? Czy dobrze myślę podejrzewając, że deski te nie osiągnęły jeszcze odpowiedniego nasycenia olejem?
czmze to pielegnujesz cz srodek do pielegnacji nie ma zawartosci woskow?

dzabij
26-05-2011, 11:14
Panowie, a pomożecie w sprawie tarasu ?

Ma być modrzew (taki z Polski, nie syberyjski), deska ryflowana. Taras nie zadaszony.
Pytanie 1- czy należy go najpier impregnować i potem olejować, czy od razu można olejować (planuję olej koloryzujący)
Pytanie 2 - jaka chemia ? Impregnat polecają Remmers hk-lasur, olej Osmo. Dobra ? Szukać czegoś innego ?

Pozdrawiam

Dawid

kornik 1
26-05-2011, 14:19
Modrzew jest jak najbardziej ok, no i kapitał zostaje w kraju.
W nagrodę za patriotyzm napiszę Ci, że 4 lata temu olejowałem bez impregnacji na biało modrzew i jest ok :)

Parkiet
26-05-2011, 21:42
Panowie, a pomożecie w sprawie tarasu ?

Ma być modrzew (taki z Polski, nie syberyjski), deska ryflowana. Taras nie zadaszony.
Pytanie 1- czy należy go najpier impregnować i potem olejować, czy od razu można olejować (planuję olej koloryzujący)
Pytanie 2 - jaka chemia ? Impregnat polecają Remmers hk-lasur, olej Osmo. Dobra ? Szukać czegoś innego ?

Pozdrawiam

Dawid

Też polecam modrzew, jest trwały a ponadto jest cieły w dotyku, przy czym nie nagrzewa się na słońcu tak bardzo jak ciemne i gęste gatunki drewna egzotycznego (często na taras wchodzimy bez obuwia).
Nie polecam desek modrzewiowych ryflowanych, są trudne w pięlegnacji a struktura tego drewna nie stwarza zagrożenia poślizgowego przy deskach płaskich, lekko zaoblonych na krawędziach. Jeśli chcesz impregnować ??? to przed olejowaniem. Pozdrawiam.

gos
26-05-2011, 22:24
Sprawdź czy warstwa na TEKU (nie teaku) nie rysuje się pod paznokciem.
To nie ma znaczenia czy po pół roku. Znaczenie ma ilość i roztarcie.
Pod paznokciem się nie rysuje. Rysa zostaje dopiero jak drapnę bardzo mocno.

kornik 1
28-05-2011, 10:19
mozesz olejowac reszte

jarekkur
28-05-2011, 18:18
Witam,
Chciałabym się podzielić swoimi doświadczeniami z olejowaną podłogą, i przy okazji zadać kilka pytań.
Drewno jest w trzech gatunkach: parter doussie, piętro merbau, w łazience teak. Olejowanę Boną.
Taką opcję wykończenia wybrałam głównie ze względów estetycznych, ale też nieco praktycznych - według wszelkich opinii, również tu na forum, taka podłoga jest bardziej wskazana dla właścicieli psów, ze względu na łatwość usunięcia zarysowań powstałych po pazurach poprzez przetarcie szmatką z olejem.
No i gdyby chodziło tylko o drapanie, rzeczywiście byłoby cudnie.
Niestety, nie przyszło mi do głowy, że oprócz skrobania pies ma inne zdolności - na przykład kapie mu z nosa podczas snu. Może zresztą tylko moim tak leci z fafli, albo psy innych właścicieli olejowanych podłóg grzecznie śpią na posłaniach a nie pokładają się gdzie popadnie... W każdym razie już w pierwszych dniach po skończeniu układania, na ślicznej nowej podłodze, pojawiły się odmoczone ciapki... Podobnie na merbau, pojawiły się ślady po nieuważnie postawionej wilgotnej stopie. No i tu zacieranie olejem nie specjalnie pomaga. W końcu, będąc na skraju obsesji sprawdzania czy goście nie nachlapali gdzieś czegoś i podkładania psom pod nosy chustek, postanowiłam przeolejować wszystko jeszcze raz sama. Było to wbrew radom wykonawców, którzy zalecili, żeby pierwsze nasze olejowanie wykonać po pół roku, i nie robić go zbyt często, bo podłoga zacznie się lepić.
Mam za sobą jedno olejowanie doussie i merbau. Łazienkowy teak, który zachowywał się zasadniczo lepiej, w tym czasie przeolejowałam z 5 razy (powierzchnia tego kawałka ma raptem 2m2) i teraz rzeczywiście nie robią się już na nim plamki, a nachlapana kropla zatrzymuje się jak na plastiku.
Chciabym wierzyć, że jak zrobię to tyle samo razy z doussie i merbau, efekt będzie podobny.
Jak sądzicie? Czy dobrze myślę podejrzewając, że deski te nie osiągnęły jeszcze odpowiedniego nasycenia olejem?

Kup wełnę stalową nr2 i nr 0 w castoramie lub innym markecie. Przetrzyj wełną te miejsca do czysta i wetrzyj olej po sprawie. W łazience przebywasz na boso lub w kapciach. Psy raczej tam nie przebywają. Podłoga jest narażona jedynie na wodę. Ślina, a szczególnie psia ma inny skład chemiczny, dużo silniejszy niż nasza. Musisz ją od razu ścierać lub co najwyżej w ciągu kilku minut. Inaczej pozostaną "wypalone" ślady. Podobnie z pozostawioną wodą o dużej zawartości chloru i minerałów. Po odparowaniu pozostaje ślad. Wełna stalowa. Zetrzeć plamę i wetrzeć olej. Wełną trzemy wzdłuż słojów, nie za mocno. Delikatnie. Problemy mogą pojawić się za rok może dłużej, gdy drewno pod wpływem światła dziennego zmieni kolor.

gos
28-05-2011, 19:30
Kup wełnę stalową nr2 i nr 0 w castoramie lub innym markecie. Przetrzyj wełną te miejsca do czysta i wetrzyj olej po sprawie. W łazience przebywasz na boso lub w kapciach. Psy raczej tam nie przebywają. Podłoga jest narażona jedynie na wodę. Ślina, a szczególnie psia ma inny skład chemiczny, dużo silniejszy niż nasza. Musisz ją od razu ścierać lub co najwyżej w ciągu kilku minut. Inaczej pozostaną "wypalone" ślady. Podobnie z pozostawioną wodą o dużej zawartości chloru i minerałów. Po odparowaniu pozostaje ślad. Wełna stalowa. Zetrzeć plamę i wetrzeć olej. Wełną trzemy wzdłuż słojów, nie za mocno. Delikatnie. Problemy mogą pojawić się za rok może dłużej, gdy drewno pod wpływem światła dziennego zmieni kolor.

jarekkur, kornik - bardzo dziękuję za odpowiedź i za radę! Co do psów - nie mają już wstępu na salony i jakoś sobie radzą. Ale mokra stopa pewnie się będzie zdarzać od czasu do czasu, więc stalowa wełna na pewno się przyda.

dominicca
13-06-2011, 13:12
Witam wszystkich Fachowców!
Mam następujący problem z moją podłogą. Jest to parkiet przemysłowy IPE, zaolejowany Maximus Bioil, a następnie Bioil Fissativo (położony 2 lata temu). Podłoga w zasadzie od początku wyglądała nienajlepiej, jest jakaś poszarzała, widać na niej najdrobniejsze plamki i ryski. Według tego co przeczytałam, podłoga olejowana zyskuje na wyglądzie z wiekiem, dlatego cierpliwie wcierałam Fissativo, a w międzyczasie pielęgnowałam parkiet preparatami do podłóg olejowanych. Niestety podłoga nadal wygląda kiepsko, moim zdaniem jest po prostu niedoolejowana...

Czy można jakoś "doolejować" taką podłogę olejem innej firmy? Czy dalej traktować ją Fissativo, tylko częściej? Do tej pory wcierałam ten specyfik co 3-4 miesiące.

Byłabym wdzięczna za wszelkie sugestie,
serdecznie pozdrawiam!

Parkiet
13-06-2011, 17:16
Witam wszystkich Fachowców!
Mam następujący problem z moją podłogą. Jest to parkiet przemysłowy IPE, zaolejowany Maximus Bioil, a następnie Bioil Fissativo (położony 2 lata temu). Podłoga w zasadzie od początku wyglądała nienajlepiej, jest jakaś poszarzała, widać na niej najdrobniejsze plamki i ryski. Według tego co przeczytałam, podłoga olejowana zyskuje na wyglądzie z wiekiem, dlatego cierpliwie wcierałam Fissativo, a w międzyczasie pielęgnowałam parkiet preparatami do podłóg olejowanych. Niestety podłoga nadal wygląda kiepsko, moim zdaniem jest po prostu niedoolejowana...

Czy można jakoś "doolejować" taką podłogę olejem innej firmy? Czy dalej traktować ją Fissativo, tylko częściej? Do tej pory wcierałam ten specyfik co 3-4 miesiące.

Byłabym wdzięczna za wszelkie sugestie,
serdecznie pozdrawiam!
Fissativo pozwala utrzymać powierzchnię podłogi w stałej kondycji, ale tylko takiej w jakiej została wykonana - zaolejowana.
Nic więcej.
Należałoby od nowa przeszlifować podłogę, porządnie zaolejować, po czym kilkakrotnie zakonserwować powyższym środkiem.
Póżniejsza konserwacja eksploatacyjna jak najbardziej konieczna. Pozdrawiam.

dominicca
13-06-2011, 19:00
Fissativo pozwala utrzymać powierzchnię podłogi w stałej kondycji, ale tylko takiej w jakiej została wykonana - zaolejowana.
Nic więcej.
Należałoby od nowa przeszlifować podłogę, porządnie zaolejować, po czym kilkakrotnie zakonserwować powyższym środkiem.
Póżniejsza konserwacja eksploatacyjna jak najbardziej konieczna. Pozdrawiam.

Bardzo dziękuję za odpowiedź - tego się obawiałam... Czyli bez szlifowania się nie obędzie... Pozdrawiam

lasche
17-06-2011, 00:28
Witam profesjonalistów i szukających pomocy :) ja niewątpliwie należę do tej drugiej grupy ...mam 2 problemy:



parkiet dębowy chciałabym pobielić i tu proszę o radę jak dobrać chemię (tylko taką radę dla laika) ...przebrnięcie przez wszystkie strony wydaje się ponad moje siły :) więc z góry przepraszam, jeśli temat był wałkowany ...chciałabym, żeby ostatnia warstwa była lakierem (mat lub pół mat) ...ale co pod spodem?
w sypialni będziemy mieć dechy sosnowe i chciałabym pomalować je na biało aby uzyskać efekt drewna malowanego farbą olejną (podobno już się tego nie stosuje) ...no więc jak i czym

liczę na Waszą pomoc :)

jarekkur
17-06-2011, 10:44
Witam profesjonalistów i szukających pomocy :) ja niewątpliwie należę do tej drugiej grupy ...mam 2 problemy:



parkiet dębowy chciałabym pobielić i tu proszę o radę jak dobrać chemię (tylko taką radę dla laika) ...przebrnięcie przez wszystkie strony wydaje się ponad moje siły :) więc z góry przepraszam, jeśli temat był wałkowany ...chciałabym, żeby ostatnia warstwa była lakierem (mat lub pół mat) ...ale co pod spodem?
w sypialni będziemy mieć dechy sosnowe i chciałabym pomalować je na biało aby uzyskać efekt drewna malowanego farbą olejną (podobno już się tego nie stosuje) ...no więc jak i czym

liczę na Waszą pomoc :)
Farba biała do podłóg. Tutaj możesz natrafić na problem z kolorem. Do podłóg są najczęściej mahoń i orzech. podłoga w sypialni jest użytkowana minimalnie, więc można spróbować z innymi farbami do drewna. Musisz szukać również w internecie. Będzie trudno bo jak sama zauważyłaś, dzisiaj tej metody się nie stosuje.
Bielenie parkietu dębowego, lepiej zostawić fachowcom specjalistom od bielenia. Przygotowanie podłogi drewnianej pod kolor biały wymaga nie lada umiejętności i wiedzy. Najczęściej wychodzi to źle.

lasche
17-06-2011, 11:20
no cóz przyznam, ze liczylam na bardziej wnikliwa rade ...a co myslisz o farbach alkalicznych? czytalam, ze jest to alternatywa dla starej metody malowania farba olejna

jesli chodzi o dab to nie myslalam o samodzielnym malowaniu ...niestety nie moge osobiscie zatwierdzic efektu prac wiec mialam nadzieje, ze ktos wklei wynik swojej pracy z opisem chemi, ktora zostala uzyta ...to pozwoliloby mi podjac decyzje w opisaniu co dokladnie chce ..

kornik 1
17-06-2011, 14:23
Wybielanie w każdym możliwym odcieniu mam w małym palcu i długo się tego uczyłem, ale temat jest tak trudny, że choćbym opisał krok po kroku jak to się robi profesjonalnie to nic Tobie nie da. Tłumaczyłem to już wielu ludziom, ale nie wychodziło to dobrze.
Możesz ewentualnie poszukać kogoś, kogo portfolio wskazuje na pożądane umiejętności.

lasche
17-06-2011, 15:08
Tylko mnie nie straszcie ;) :) dziekuje za chec pomocy ....Kornik moglbys wkleic jakies Twoje prace?

kornik 1
17-06-2011, 17:41
Część prac jest w galerii w moim profilu. Jest też tam bielony stół.
Jak naciskam na załączniki to nie mogę nic dodać, bo wyskakuje to co już mam w galerii.

e-mól
30-06-2011, 12:20
Zdawało mi się że teoretycznie "wszystko" już wiem i na deski dębowe wybiorę lakier mat, ale po oględzinach w realu, to dla mnie jest to efekt paneli, struktura drewna ginie. Czy jest jakiś super olej, olejowosk, bądź coś tam jeszcze innego, który pozwoli mi zachowac efekt i kolor surowego dębu zabezpieczając jednocześnie podłogę przed plamami z płynów.
Olejowosk np. Bona Hardwax Oil będzie bardziej przypominał lakier satynę czy olej?

krzysztof czajka
30-06-2011, 22:30
gdzieś czytałem ostatnio właśnie o olejowanych podłogach i polecali fluggerowski olej. Właśnie dokładnie pisali dokładnie to, że po olejowaniu zachowuje się struktura surowego drzewa.

jarekkur
01-07-2011, 22:50
gdzieś czytałem ostatnio właśnie o olejowanych podłogach i polecali fluggerowski olej. Właśnie dokładnie pisali dokładnie to, że po olejowaniu zachowuje się struktura surowego drzewa.
Taka struktura pozostaje przy każdym oleju do drewna.

e-mól
02-07-2011, 08:52
Stanęło na trafficu macie, maksymalnie cienko kładzionym.
Dwa pytania, czy polecacie wyszczotkować te deski przed przyklejeniem w celu uzyskania mocniejszej faktury?
Dwa który z podkładów Prime jaki daje efekt estetyczny, jest ich sześć, może jakieś fotki?

agula:-)
03-07-2011, 12:08
Witam,

Jestem z mężem przed olejowaniem podłogi w domu. Zastanawiamy się nad olejowoskiem marki fiddes. Czy ktoś ma doświadczenie z tym produktem?

ghost34
04-07-2011, 11:44
wszelkie olejowoski bym wykluczył..rysuja sie na biało..a po srdkach pielegnacyjnych z czasem robi sie skorupa..jest to posadzka klopotliwa dla..uzytkownika..

agula:-)
04-07-2011, 12:05
Dziękuje za odpowiedź, zamówiliśmy próbki olejowosku tej marki, gdyż producent podaje właśnie olejowosk nie olej jako podstawowy środek do podłóg. Po próbnym zastosowaniu na jednej desce podłoga wygląda super ( jak z użytkowaniem trudno przy jednej desce powiedzieć:))- jesteśmy laikami w tej dziedzinie.

astronauta
04-07-2011, 13:25
ale koniecznie daj znać, jak to wyjdzie, kiedy bedzie po wszystkim;)

greg_zorba
04-07-2011, 19:14
przebrnąłem przez dużą część tego wątku... właśnie się cyklinują nasze 55 letnie klepki dębowe...

mieliśmy to zaolejować, zabarwić TIMBEREXEM colour i gold, ale mój parkieciaż nie miał za dużo wspólnego z olejami i trochę się tego boję, klepka jest troche zmęczona przez życie i posiada trochę niepokojących rys, ale pewnie po cyklinowaniu "odżyje" tylko jak się zachowa olej barwiący... jak zabarwi wypełnienia czy szczeliny między klepkami których jednak trochę będzie... czy uzyskamy odpowiedni efekt?

dla bezpieczeństwa wybierzemy chyba druga opcję > bejca ZAR + dobry poliuretanowy wodny lakier (bona traffic) i tu mam dwa pytania:
Na jaki lakier zwrócić jeszcze uwagę? Chodzi o powłokę jak najbardziej zbliżoną do naturalnego drewna, mat czy półmat? Na 37m2 trzeba zużyć aż 10litrów (3x lakier)?
Czy bejcowanie takiego starego parkietu ma sens? Osiągniemy zamierzony efekt? Może polecicie jakiegoś speca handlującego takimi produktami który przyjedzie z próbkami w Wawie?
A i jeszcze pytanie czy przy konfiguracji bejca ZAR + lakier Bona Traffic potrzebujemy jeszcze czegoś? podkład/grunt? Czy polecacie jakieś wypożyczalnie sprzętu do cyklinowania?

z góry dziekuję za podpowiedzi!!

astronauta
05-07-2011, 10:24
ja bym dał mat, chociaż z lakierem, to nigdy do naturalnej struktury nie dojdziecie, bo tylko olej daje taki efekt, spróbuj ług położyć pod olej i tyle, próbki we Fluggerze można dostać wszystkiego do drewna, poza tym, jest jedno w tym sklepie co mi kiedyś pomogło, ale jak stawiałem dom i nic nie wiedzialem o gladziach, jednak sądze, ze i drewnie powinienes sie dowiedzieć, otóż - idz do jakiegos sklepu fluggera i zapytaj kiedy jest spotkanie z fachowcami i gdzie, no i oni robia takie spotkania co tydzien i wszystkiego mozna sie dowiedziec, nic Ci nie szkodzi, za darmo te spotkania;)

greg_zorba
05-07-2011, 15:25
dzięki za podpowiedź
aktualnie dostałem próbną ilość oleju kolor Timberexa i podjade dać mojemu parkieciarzowi - zobaczymy jak wyjdzie...

rozmawiałem przy okazji z jednym specjalistą (właścicielem dużej firmy remontowej) na bartyckiej który bardzo negatywnie wypowiadał się o olejowanych podłogach...
"jak drewniana podłoga na lata to tylko chemiczny lakier, wodne to też badziewie na dwa trzy lata... a jak chcesz Pan fruwać nad podłogą i ją oglądać to bierz Pan olej..."
Jego zdaniem środki eko-super nie są wytrzymałe i są specjalnie skonstruowane żeby parkieciarze mieli dużo pracy... lżejszej i bezpieczniejszej pracy...
aaaa i porównanie do rynku motoryzacyjnego też było ciekawe... dążenie do częstych wizyt w serwisie kosztem supernowoczesnych rozwiązań...
strasznie nakręcony Pan ale coś w tym jest :)

ciekawe jak to wyjdzie u mnie na starym parkiecie...

jarekkur
05-07-2011, 21:35
dzięki za podpowiedź
aktualnie dostałem próbną ilość oleju kolor Timberexa i podjade dać mojemu parkieciarzowi - zobaczymy jak wyjdzie...

rozmawiałem przy okazji z jednym specjalistą (właścicielem dużej firmy remontowej) na bartyckiej który bardzo negatywnie wypowiadał się o olejowanych podłogach...
"jak drewniana podłoga na lata to tylko chemiczny lakier, wodne to też badziewie na dwa trzy lata... a jak chcesz Pan fruwać nad podłogą i ją oglądać to bierz Pan olej..."
Jego zdaniem środki eko-super nie są wytrzymałe i są specjalnie skonstruowane żeby parkieciarze mieli dużo pracy... lżejszej i bezpieczniejszej pracy...
aaaa i porównanie do rynku motoryzacyjnego też było ciekawe... dążenie do częstych wizyt w serwisie kosztem supernowoczesnych rozwiązań...
strasznie nakręcony Pan ale coś w tym jest :)

ciekawe jak to wyjdzie u mnie na starym parkiecie...
Temu "fachowcowi" z Bartyckiej nie powierzyłbym wykonanie najbłahszej pracy. Ten człowiek nie ma zielonego pojęcia o czym on bredzi. Może był wstawiony albo zły, dlatego tak mu płynnie szło to wciskanie kitu. Omijaj tego gościa z daleka. Nie ma od około 10 lat lakierów rozpuszczalnikowych (syntetycznych), które wykazywałyby mniejszą wytrzymałość na ścieranie niż lakiery wodorozcieńczalne poliuretanowe. Dowodzą tego badania laboratoryjne prowadzone przez np Waren Stiftung Test w Niemczech. Opinia gościa bazuje na lakierach sprzed 20-30 lat. Były wtedy Chemolaki itp. zabijało to wszystko żywe, włącznie z lakiernikiem, trzymały jednak długie lata parkiety w znośnym stanie. Na samochodach są lakiery wodorozcieńczalne, a co ten biedny lakier przeżywa, szczególnie ten trzymany pod chmurką. Lakiery syntetyczne i kleje są out. Od wielu lat z tych lakierów wyciąga się wszystko co było trwałe, twarde ale trujące. Cała kasa poszła w nowe technologie lakiery wodorozcieńczalne, nano-technologie lakierów wodorozcieńczalnych, nasycanych nano cząsteczkami tytanu lub ceramiki. Te lakiery kosztują dużo więcej bo po prostu dużo trudniej jest wymieszać lub rozcieńczyć te same żywice niż w rozpuszczalnikach czy rozcieńczalnikach chemicznych.
Oleje nie są tym czym ten gość bajdurzył. Pożądnie przeprowadzona operacja nasączania i wcierania oleju w podłogę drewnianą włącznie z usunięciem nadmiaru oleju nie stwarza kłopotów. Za to łatwo naprawia się i usuwa miejscowe plamy i uszkodzenia.

kornik 1
06-07-2011, 09:50
Oczywiście, olej w znakomitej większości zastosowań jest lepszy od najlepszego lakieru.
Najczęstsze kłopoty z nim biorą się z pobieżnego instruowania klientów oraz niedokładnego nałożenia i konserwacji.

astronauta
06-07-2011, 16:03
no właśnie, ja jestem wielkim zwolennikiem olejowania, dobrze położony i wtarty, wygląda bardzo efektywnie, tylko, ze trzeba co jakiś czas go odświeżać, ale z lakierem np. nie da sie miejscowo naprawić przetarc i plam

e-mól
07-07-2011, 16:04
Cała kasa poszła w nowe technologie lakiery wodorozcieńczalne, nano-technologie lakierów wodorozcieńczalnych, nasycanych nano cząsteczkami tytanu lub ceramiki. Te lakiery kosztują dużo więcej bo po prostu dużo trudniej jest wymieszać lub rozcieńczyć te same żywice niż w rozpuszczalnikach czy rozcieńczalnikach chemicznych.


Czy można prosić o przykład takiego lakieru w wersji matowej?

Będzie ta jakość lepsza nić w trafficu?

bgs
07-07-2011, 17:08
wszelkie olejowoski bym wykluczył..rysuja sie na biało..a po srdkach pielegnacyjnych z czasem robi sie skorupa..jest to posadzka klopotliwa dla..uzytkownika..

Mój wykonawca poleca olejowosk Magic Oil 2K. Mam do wykończenia 200 m 2 dębowej deski, na parterze chcę podłogę lekko bieloną - mieszaninę oleju białego i bezbarwnego, na piętrze sam olej biały. Czy to naprawdę zły wybór?

BeataiMarcin
08-07-2011, 09:25
Witajcie,
Nie znalazłam żadnej opini o lakierze Maximus Sh-Lack - może ktoś stosował? Lakier ma być kładziony na jasion jasny, zależy mi żeby był odporny na ścieranie bo jest położony w całym domu i żeby nie zmienił koloru drewna np. żeby jesion nie zżółknął po czasie lub nie zrobił się co gorsze różowy :-) Wcześniej wykonawca mówił, że pracuje na Adlerze a teraz ma zamiar lakierować Maximusem - jest jakaś istotna różnica w lakierach tych firm? Może chodzi o cenę i powinnam coś ponegocjować? Będę wdzięczna za odpowiedz.

ghost34
08-07-2011, 11:18
to jest lakier kwasowy zazółca posadzke bardzo mocno ale jest dosyc tani..polecałbym np egzotic fondo i na to dowolna wode..nie zazolca po 2 latach jest dalej jasny..badz wytrawienie hydro whitening na to woda..

ghost34
08-07-2011, 11:21
magic jest zupełnie niezły ale to wyjatek....drogi ale dobr..i pielgnuje sie go nieco inaczej malo klopotliwie wiec uwazam ze choc to drogi to bdb wybór choc ja bazuje na czystych olejach firmy loba-wakol..a w szczególnosci impact oil jest nieco tanszy i wytrzymalszy..tak wynika mi z praktyki..

jarekkur
09-07-2011, 00:27
Czy można prosić o przykład takiego lakieru w wersji matowej?

Będzie ta jakość lepsza nić w trafficu?
Bona Naturale 2K

krzysztof czajka
09-07-2011, 23:21
no właśnie, ja jestem wielkim zwolennikiem olejowania, dobrze położony i wtarty, wygląda bardzo efektywnie, tylko, ze trzeba co jakiś czas go odświeżać, ale z lakierem np. nie da sie miejscowo naprawić przetarc i plam

A to słuszna uwaga z tym miejscowym odświeżaniem.

astronauta
11-07-2011, 09:13
no tak, trzeba odświeżać, ale efekt jest dużo bardziej naturalny i stylowy, niż przy lakierowaniu., także można się poświęcić;)

greg_zorba
11-07-2011, 23:30
witam, po cyklinowaniu , parkieciarz zeszlifował jeszcze padami cyrkonowymi 40/60 i zakończył na 80 ale nadal widać delikatne rysy w różnych miejscach parkietu. Dostaliśmy z jednej strony zalecenie żeby pory starego 55 letniego dębu pozostały otwarte zakończenie szlifowania na takiej gradacji, ale pod olejem który wybraliśmy (timberex colour) rysy są widoczne. Wg mnie należałoby jeszcze raz przejechać papierem 100 żeby zniwelować rysy ale czy nie zamknie to porów, zamykając tym samym możliwość dobrego nasączenia olejem drewna? Bardzo proszę o radę

p.s. co robi się ze szczelinami między klepkami? niektóre są ładnie wypełnione, między niektórymi są nieprzeszkadzające niewielkie szczeliny ale między niektórymi są różnej długości drobinki wypełnienia, nie wygląda to estetycznie... to się czyści czymś wąskim czy zalepia/szpachluje?

michal_1981
19-07-2011, 10:35
Witam, mógłby ktoś napisać wskazówki jak zaolejować olejem pielęgnacyjnym po ułożeniu parkiet fazowany gotowy, zaolejowany fabrycznie?jakim padem i co z tymi fazkami...czy ważny jest ciężar maszyny polerującej bo mam dwie mała 13kg i duża (columbus) i nie wiem która lepiej...
pozdr

kon rad
11-08-2011, 11:53
Witam wszystkich. Mam takie pytanko czy można układać parkiet dębowy w nowym bloku ? Posadzki wylewane były w czerwcu , nowy blok, oddanie za miesiąc. Chciał bym układać pod koniec roku. Rozmawiałem z dwoma parkieciarzami pierwszy powiedział że nie ma problemu, drugi że w nowym bloku to dopiero po 5 latach można i upiera się przy finiszparkiecie. Proszę o poradę.

basia_z_lasu
11-08-2011, 12:49
Witam, mógłby ktoś napisać wskazówki jak zaolejować olejem pielęgnacyjnym po ułożeniu parkiet fazowany gotowy, zaolejowany fabrycznie?jakim padem i co z tymi fazkami...czy ważny jest ciężar maszyny polerującej bo mam dwie mała 13kg i duża (columbus) i nie wiem która lepiej...
pozdr
Z fachowców to Ci tu nikt nie doradzi - u nich to kosztuje 10 zł/m2... Z własnego doświadczenia powiem Ci - zależy od oleju pielęgnacyjnego, zobacz co pisze producent na opakowaniu. Niektóre oleje w ogóle nie wymagają przetarcia padem. Miałam jeden, gdzie beżowym padem przetarcie zalecano. Myślę, że do pielęgnacji ciężka maszyna nie jest konieczna, chodzi raczej o ujednolicenie połysku. Na małej powierzchni można sobie bez maszyny poradzić.

kornik 1
11-08-2011, 13:30
Z fachowców to Ci tu nikt nie doradzi - u nich to kosztuje 10 zł/m2...
Wyzyskiwacze inwestorów... i jeszcze dawac rad za darmo nie chcą!

Parkiet
11-08-2011, 14:05
Witam wszystkich. Mam takie pytanko czy można układać parkiet dębowy w nowym bloku ? Posadzki wylewane były w czerwcu , nowy blok, oddanie za miesiąc. Chciał bym układać pod koniec roku. Rozmawiałem z dwoma parkieciarzami pierwszy powiedział że nie ma problemu, drugi że w nowym bloku to dopiero po 5 latach można i upiera się przy finiszparkiecie. Proszę o poradę.
Problemu nie będzie wówczas kiedy wylewka będzie miała wilgotność poniżej 3% wagowo lub poniżej 2% CM.
Na ile poniżej zależy od grubości wylewki, porowatości betonu czy grubości parkietu.
Weż tego parkieciarza który fachowo to określi.
Ten drugi parkieciarz bardziej ceni swój interes lub nie ma pojęcia o czym mówi. Pozdrawiam.

luckybamboo
17-08-2011, 14:58
Witam :)
temat już pewnie się pojawiał niejednokrotnie, ale cóż jak to kobieta muszę się jeszcze raz dokładnie wszystkiego dowiedzieć.
W salonie mam 40 m2 parkietu dębowego ze wzorem z czereśni, więc chciałabym aby lakier odpowiednio podkreślał kolor każdego gatunku i nie przyciemniał całości. Schody również dębowe, więc zależy mi aby lakier odpowiednio je chronił, nie chcę kupować dywaników, żeby zakrywały piękne dębowe drewno, więc musi być odporny na częste użytkowanie i porysowania. a i raczej połysk, oraz taki lakier aby był łatwy w utrzymaniu, bo przy dzieciach nie mam zbyt wiele czasu na dopieszczanie parkietu. Ogólnie parkietu jest 120m2 plus schody.

1. jaki klej do parkietu, czy kauczukowy czy zwykły i jakie firmy polecacie, jakie mają opinie no i ceny. w klejach się nie orientowałam za bardzo więc wszelkie uwagi mile widziane.

2. jaki lakier wodny czy poliuretanowy- który jest bardziej odporny na zarysowania i ścieranie? na forach jedni chwalą "wodne" inni bardzo narzekają, nasz parkieciarz wspomniał Bonę Traffic, ale cena jest troszkę wysoka, a poza tym na forum wyczytałam opinie że się rysuje, no i to z rodziny wodnych jest prawda?
jedni chwalą domaluxa, że cena przystępna i ogólnie dobrej jakości, ale i są głosy przeciw. Padły również nazwy takich lakierów jak SCALA i Plastor, który cenowo podobnie jak Bona.
Proszę o doradę bo chcę mieć ładny parkiet na lata, cena jest również jakimś wyznacznikiem, myślę że granica cenowa Bony to jest max ile mogę wydać, droższe raczej nie wchodzą w grę.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi :):)

joliska
17-08-2011, 16:53
Czytałaś te wątki?
http://forum.muratordom.pl/search.php?searchid=2698899

luckybamboo
17-08-2011, 17:02
Czytałaś te wątki?
http://forum.muratordom.pl/search.php?searchid=2698899


niestety pod linkiem wyświetla się brak wyników:(

a czytałam wiele różnych forum, ale nie wiem już sama co robić. potrzebuje porady :)

joliska
17-08-2011, 17:13
Mnie się wyświetla lista wątków dot. lakierów... Oto kilka z nich:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?161021-Jaki-lakier-na-parkiet-d%C4%99bowy&highlight=lakier+parkiet
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?21553-Jaki-lakier-do-parkietu
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?120111-Czym-%C5%9Bciemni%C4%87-parkiet-d%C4%99bowy-lakier-koloryzuj%C4%85cy&highlight=lakier+parkiet
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?35424-Parkiet-olejowany-czy-lakierowany

Jeśli niczego nie znajdziesz, daj znać, a przeniosę Twoje pytanie do działu "Wymiana doświadczeń" :yes:

marek_el
19-08-2011, 08:55
witam,
to mój pierwszy post na tym forum. Widzę, że udziela się tutaj wielu profesjonalistów i prawdopodobnie do nich skieruję moje pytanie.
Mam parkiet (lamelka jesionowa) olejowany, do tego zabezpieczony lakierem bezbarwnym. Postawiłem na nim wózek. Po paru dniach zauważyłem brzydkie plamy od kółek. Próbowałem usunąć przez delikatne tarcie (cifem), ale nic nie schodzi.
Czy ktoś z Was miał podobny problem i wie jak się tego pozbyć?
Cyklinowanie i przykrywanie dywanem póki co nie wchodzi w grę ;)
Załączam zdjęcia plam.
http://www.lewandowski.vot.pl/allegro/parkiet/IMG_9003.JPG
http://www.lewandowski.vot.pl/allegro/parkiet/IMG_9004.JPG
http://www.lewandowski.vot.pl/allegro/parkiet/IMG_9005.JPG

Parkiet
19-08-2011, 19:51
witam,
to mój pierwszy post na tym forum. Widzę, że udziela się tutaj wielu profesjonalistów i prawdopodobnie do nich skieruję moje pytanie.
Mam parkiet (lamelka jesionowa) olejowany, do tego zabezpieczony lakierem bezbarwnym. Postawiłem na nim wózek. Po paru dniach zauważyłem brzydkie plamy od kółek. Próbowałem usunąć przez delikatne tarcie (cifem), ale nic nie schodzi.
Czy ktoś z Was miał podobny problem i wie jak się tego pozbyć?
Cyklinowanie i przykrywanie dywanem póki co nie wchodzi w grę ;)
Załączam zdjęcia plam.
http://www.lewandowski.vot.pl/allegro/parkiet/IMG_9003.JPG
http://www.lewandowski.vot.pl/allegro/parkiet/IMG_9004.JPG
http://www.lewandowski.vot.pl/allegro/parkiet/IMG_9005.JPG

To sprawka kontaktu aktywnego chemicznie materiału użytego do produkcji kółek z delikatnym lakierem na podłodze. Ostatnie zdjęcie mówi o konieczności mechanicznego usunięcia plam - miejscowego szlifowania, olejowania i lakierowania( w polach poszczególnych deszczułek ). Oczywiście kółka - precz. Pozdrawiam

marek_el
22-08-2011, 11:10
To sprawka kontaktu aktywnego chemicznie materiału użytego do produkcji kółek z delikatnym lakierem na podłodze. Ostatnie zdjęcie mówi o konieczności mechanicznego usunięcia plam - miejscowego szlifowania, olejowania i lakierowania( w polach poszczególnych deszczułek ). Oczywiście kółka - precz. Pozdrawiam

Witam,

dziękuję za odpowiedź. Dziwne jest jednak to, że po przesunięciu wózka w inne miejsce, nowe plamy się nie pojawiły. Zastanawiałem się, czy to nie kwestia brudu (prawdopodobnie piasku), który znajdował się na oponach.

pozdrawiam,
Marek

Kinslayer
23-08-2011, 19:53
Witam, właśnie mam cyklinowany i lakierowany parkiet bukowy. Lakier kupiliśmy połysk domaluxa, ale w salonie w miejscach gdzie pada światło jest tragedia, widać wszelkie nierówności przy cyklinowaniu, każde delikatne załamanie. Dodam, iż parkiet ten był kiedyś zalany lekko z łazienki i mógł być lekko pofałdowany.

Po 1 warstwie połysku postanowiliśmy dać połmat po zmatowieniu papierem ściernym oczywiście.

Poniżej zamieszczam pare zdjęc do oceny. Czy nie dało się tego zrobić lepiej ?

1. Widok na sypialnie gdzie został połysk jako iż tam nie jest źle. Ale widać też w dolnej częśći odbicia światła lekkie fale na parkiecie.
http://img545.imageshack.us/img545/1091/20110823154816.jpg

2. Salon i ten połmat, zdjęcie robione na kucaka z przedpokoju, widać też lekkie zacieki od wałka między przedpokojem a salonem, ale to wszystko jeszcze raz będzie szlifowane papierem lekko i ostatnia 3 warstwa połmatu.
http://img651.imageshack.us/img651/6883/20110823154752.jpg

3. także salon, widok " z oczu " bardziej, także widać lekkie pofalowanie, ale nie tak bardzo jak w "połysku"
http://img6.imageshack.us/img6/9845/20110823155003.jpg

Dlaczego taka różnica między przedpokojem a salonem, w obu miejscach jest połmat.

Dodam jeszcze iż robił to znajomy (co sie tym zajmuje), odpłatnie.

Prośba tutaj o wypowiedzi znawców tematu, opinie itp

Czy nie lepiej zmienic fachowca i od nowa cyklinowac ?

Pozdrawiam

Parkiet
23-08-2011, 20:22
Trudno wymagać od znajomego jakości takiej jak od fachowca. Samo życie. pozdrawiam.

Kinslayer
23-08-2011, 20:46
Na prezentowanych zdjęciach parkiet ma 2 warstwy lakieru, dojdzie jeszcze 3,więc myslę, ze przedpokoj z salonem sie zrownają, znajomy to w sumie fachowiec, ktory robi takie rzeczy odpłatnie, robi to juz jakis czas, ma swoja maszyne itp. Tlumaczyl, ze nie rowna powierzchnia i stad te smugi w parkiecie. Czy nie lepiej zwolnic fachowca i wziac innego i ponownie wycyklinowac parkiet? Czy w ogole jest szansa, ze parkiet po cyklinowaniu bedzie wygladal jak nowy?

Tomaszka
24-08-2011, 08:03
Witam! Mam pytanie do fachowców. Zdecydowałam się na położenie parkietu na poddaszu i jego olejowanie - aktualnie sa tam panele. Dom zamieszkany od pięciu lat. Dużo w wątku przewija sie na temat dobrego podłoża. Moje pytanie dotyczy właśnie tego. Mam strop drewniany. wygląda to tak że na dechach położona jest folia, na to wata i na to suche jastrycho - dwie warstwy - płyty kładzione na przemian (chyba dobrze to określiłam). Czy to dobre podłoże? Na pewno gładkie i przypuszczam, że jak sam nazwa wskazuje suche :). Poddasze jest wykończone w gips kartonach - jest więc dosć sucho. Czy nie stwarza to ryzyka na rozsychanie parkietu. Może lepiej zdecydowac się na dechy? Wydaje mi się że ewentualne szpary w dechach nie wyglądaja tak żle jak w parkiecie (ale może tylko mi sie tak wydaje, bo na żywo nie widziałam). Jeżeli chcę położyć parkiet latem przyszłego roku to czy już powinnam go kupić (niektórzy tak mi radzą) Pozdrawiam

mirela99
24-08-2011, 08:04
Mam w jednym pokojy jesion (mozaikę przemysłową 15mm) zaolejowaną. Minął rok i podłoga jest żółta. Tą żółć bym jeszcze zniosła (liczyłąm się z tym) ale jak zaczęłam zastanawiać się nad meblami to okazło się, że nic mi nie pasuje. Moje pytanie jest takie: macie jakieś zdjecie przedstawiające jesion wybielony ? Marzyła by mi się biaława (wiem, że idealnej bieli nie uzyskam) podłoga.

kornik 1
24-08-2011, 10:09
Rozbieluny: 71517

mirela99
24-08-2011, 10:35
A czym ? Pięęęękny. Sam robiłeś ? Tylko mój jest zaolejowany, trzeba by cyklinować.

kornik 1
24-08-2011, 11:04
Olejem zrobiłem. Jeszcze troszkę go zamglę na koniec.

mirela99
24-08-2011, 11:23
Mam nadzieję, że moi fachowcy też mi taki wyczarują :)

michal_1981
31-08-2011, 11:58
mam pytanie do specjalistów, czytałem że ręcznie wcierać olej najlepiej wzdłuż słojów drewna, co w przypadku polerki? tam jest ruch okrężny, czy mimo to też trzeba posuwać się polerką wzdłuż słojów czy nie ma to znaczenia?

Tomaszka
31-08-2011, 20:49
Witam! I jeszcze raz pięknie proszę w nadzieii, że jakiś specjalista zechce podzielić się swoim doswiadczceniem/wiedzą i odpowie na moje wyżej postawione pytanie.
Pozdrawiam

ghost34
01-09-2011, 10:43
Witam! Mam pytanie do fachowców. Zdecydowałam się na położenie parkietu na poddaszu i jego olejowanie - aktualnie sa tam panele. Dom zamieszkany od pięciu lat. Dużo w wątku przewija sie na temat dobrego podłoża. Moje pytanie dotyczy właśnie tego. Mam strop drewniany. wygląda to tak że na dechach położona jest folia, na to wata i na to suche jastrycho - dwie warstwy - płyty kładzione na przemian (chyba dobrze to określiłam). Czy to dobre podłoże? Na pewno gładkie i przypuszczam, że jak sam nazwa wskazuje suche :). Poddasze jest wykończone w gips kartonach - jest więc dosć sucho. Czy nie stwarza to ryzyka na rozsychanie parkietu. Może lepiej zdecydowac się na dechy? Wydaje mi się że ewentualne szpary w dechach nie wyglądaja tak żle jak w parkiecie (ale może tylko mi sie tak wydaje, bo na żywo nie widziałam). Jeżeli chcę położyć parkiet latem przyszłego roku to czy już powinnam go kupić (niektórzy tak mi radzą) Pozdrawiam
Jakie są to płyty osb czy wiorowe?..zmonituj tez warunki panujace na tymze poddaszu..jakie sa srednie wilgotnosci i temperatury..powies tam higrometr z termometrem spojrz tam ze 2 x w tygondiu i napisz..jak sie dowiem jakie to plyty i jak sa przytwierdzone to ci postaram sie odpowiedziec..

Tomaszka
02-09-2011, 07:56
Dzięki wielkie. Pomierzę wilgotność i temperaturę i poszperam w papierach - mam chyba w domu gdzies jeszcze ulotkę o tym jastrychu. Pozdrawiam

ghost34
06-09-2011, 21:43
co to był za lakier domalux? był metny czy przezroczysty ów lakier i powinno sie to bdb zmatowić, odkurzyc ze 2-3 x porzadnie(odkurzyc 1x poczekac z 20 minut..na opadniecie kurzu i znowu ze 2 x), przetrzec wszystkie kanty , gniazdka , kaloryfer wydmuchac, prztrzec wilgotna szmata na kolanach cala podłoge ze 2 x........i spróbowac jeszcze raz polakierować..tam zdecydowanie jest za dużo brudu..na koniec pomieszczenie zamknac i dac wilgotna szmatke pod drzwi aby nie podwiewały paproszki..(czy przesiewał lakier czy to 1skladnik czy dwuskladnik?)

Tomaszka
14-09-2011, 21:18
Witam! Zebrałam kilka potrzebnych informacji dotyczacych mojej podłogi. Tak więc plyty podlogowe to sa tego rodzaju http://www.fermacell.pl/pl/content/produkty_fermacell.php. Wilgotności wynosiła od 53 Hg do 78 Hg. Niższą wartość zanotowałam dwa ostatnie dni. Przekroczenia,tzn ponad 70Hg zadarzyły sie dwkurotnie nad ranem, przy otwartym oknie. Nie jest to wiec normą. Generalnie w aktualnych warunkach pogodowych najczęściej pomiar wynosil miedzy 60 a 70 (ciagle otwarte okna). Zima jak mierzyłam - tak dla ciekawości - wydaje mi sie że najcześciej wilgotnosc wynosiła między 42 a 55 hG. Jak jest więc diagnoza? :) Pozdrawiam

kon rad
19-09-2011, 12:19
Mam takie pytanko do Szanownych Panów Ekspertów.
W przedpokoju będę miał płytki o grubości 11,5mm a w pokojach parkiet 22mm do tego klej. Chciał bym żeby nie było progów. Proszę o sprytny pomysł jak to zniwelować. Wylewka jest wszędzie taka sama (brak różnic wysokości). Nie wiem ile kładzie się kleju pod płytki a ile pod parkiet ? czy można płytki położyć na grubszym kleju ??? pod drzwiami wejściowymi ma tylko 4 cm do posadzki.

fredi07
19-09-2011, 21:18
Tomaszka wilgotności w normie i płyty wydają się być OK tak, że spokojnie możesz decydować się na parkiet. Parkiet kupuje się z produkcji i układa nie kupuj go na rok wcześniej bo straci wymiar. A tak na marginesie Hg to symbol chemiczny rtęci i wysokość słupa rtęci dotyczy ciśnienia atmosferycznego. Wilgotność mierzy się w % masy wody w m3 powietrza.
Konrad grubość kleju pod parkietem to praktycznie 0mm. Można dać więcej pod ceramikę.

Tomaszka
20-09-2011, 07:37
Dziękuję za info. Miałam nadzieję, że tak własnie bedzie - czyli ok. A z tym hg to mi się pochrzaniło - zmęczenie materiału -, miało byc rh ale byłam blisko :) Pozdrawiam

kon rad
20-09-2011, 11:00
Dzięki bardzo fredi07 świetna wiadomość :)

e-mól
20-09-2011, 15:45
Czym najlepiej czyścić, sprzątać deskę dębową potraktowaną traffic'iem? w bonie maja kilka produktów do pielęgnacji i zgłupiałam które w jakiej kolejności i częstotliwości.

Parkiet
20-09-2011, 20:57
Czym najlepiej czyścić, sprzątać deskę dębową potraktowaną traffic'iem? w bonie maja kilka produktów do pielęgnacji i zgłupiałam które w jakiej kolejności i częstotliwości.
Do bieżącego czyszczenia podłogi potraktowanej Trafficem polecam sprawdzony Cleaner natomiast do konserwacji Polisch w odcieniu matt. Jest nowszy środek Bony do pielęgnacji podłóg jednak jest tylko w połysku. Bona wypuściła na rynek poręczny aplikator wraz z dozownikiem środka czyszczącego lub konserwującego. Ułatwia dbałośc o podłogę, polecam.

e-mól
21-09-2011, 12:38
Dziękuję bardzo, te mopy widziałam ale mają jak dla mnie ogromną wadę nie maja wiadra żeby je wypłukać, natomiast vileda wypuściała taki model i wydaje mi się być lepszy od bony, a można tam przecież bone wlać.

tyrtytka
23-09-2011, 22:37
Witam,
W dniu dzisiejszym nowo położona deska dębowa w salonie została pokryta olejem. "fachowiec" mimo wcześniejszych ustaleń położył inny olej niż na schody - na schodach jest złoty dąb, w salonie orzech :/
Czy poprzez cyklinowanie możemy zlikwidować kolor orzecha w salonie i położyć nowy olej w odpowiednim kolorze? Zaznaczę, że deska jest z fazką...
Bardzo proszę o pomoc...

ghost34
27-09-2011, 10:24
ale w jakim zakresie ta pomoc?? przecie bedzie cyklinowal i nakladal tenze sam olej??nic nie rozumiem przepraszam..:(

jarekkur
27-09-2011, 23:14
Witam,
W dniu dzisiejszym nowo położona deska dębowa w salonie została pokryta olejem. "fachowiec" mimo wcześniejszych ustaleń położył inny olej niż na schody - na schodach jest złoty dąb, w salonie orzech :/
Czy poprzez cyklinowanie możemy zlikwidować kolor orzecha w salonie i położyć nowy olej w odpowiednim kolorze? Zaznaczę, że deska jest z fazką...
Bardzo proszę o pomoc...
możecie.

e-mól
30-09-2011, 16:22
Jest nowszy środek Bony do pielęgnacji podłóg jednak jest tylko w połysku.

Masz na myśli ten: http://www.bona.com/pl/Polski/Top-navigation/BonaSystem/Produkty-konserwujce/Finished-floors/Bona-Cleaner/ test właśnie w macie?

a ten jest w połysku, dobrze zrozumiałam? http://www.bona.com/pl/Klient-Indywidualny/Care2/Care/Cleaner/Wood-Floor-Cleaner/
nigdzie nie ma tego w opisach

Parkiet
30-09-2011, 21:03
Masz na myśli ten: http://www.bona.com/pl/Polski/Top-navigation/BonaSystem/Produkty-konserwujce/Finished-floors/Bona-Cleaner/ test właśnie w macie?

a ten jest w połysku, dobrze zrozumiałam? http://www.bona.com/pl/Klient-Indywidualny/Care2/Care/Cleaner/Wood-Floor-Cleaner/
nigdzie nie ma tego w opisach
W ofercie BONY znajdziesz pełną ofertę środków do bieżącej pielęgnacji oraz do konserwacji. Jest dobry opis w zakresie ich stosowania. Istotnie wśród nowych środków do konserwacji podłóg lakierowanych jest pasta w płynie w odcieniu mat. Pozdrawiam.

b@rt~s
06-10-2011, 21:16
witam,

chciałlem niedługo zmierzyc się z tematem olejowania podłogi, niby wydaje się to całkiem proste ale nie za bardzo mam odwagę samemu bez jakiegoś doświadczenia zabrać się za olejowanie drogiego parkietu. Czy możecie polecic jakies ciekawe artykuły odnośnie olejowania podłogi drewnianej? konserwacji czyszczenia itp itd? chciałbym uzyskać jakieś bardziej wizualne informacje niż np. tutaj http://www.epodloga.pl/porady.php?artykul=jak_prawidlowo_olejowac_podloge lub w art. temu podobnych. Szukałem jakis filmikow żeby to sobie obejrzeć ale na nic ciekawego nie znalazłem. czy olejowanie jest żeczywiscie takie proste czy wymaga jednak średniej/duzej wprawy? z gory dzieki za odpowiedz.

kon rad
13-10-2011, 12:02
Witam. Niestety w mojej okolicy nie udało mi się znaleźć "dobrego parkieciarza" jeden był ekspertem od finisz parkietu, drugi od caponu i domaluxu, a trzeci twierdził że nie używa CM-ki bo nie trzeba. Dlatego zwracam się z ogromna prośbą do ekspertów z forum o polecenie (na priv) dobrego parkieciarza z Lublina lub okolic do ułożenia 30m parkietu dębowego w nowym bloku. z góry bardzo dziękuje za pomoc.

Parkiet
13-10-2011, 16:33
Witam. Niestety w mojej okolicy nie udało mi się znaleźć "dobrego parkieciarza" jeden był ekspertem od finisz parkietu, drugi od caponu i domaluxu, a trzeci twierdził że nie używa CM-ki bo nie trzeba. Dlatego zwracam się z ogromna prośbą do ekspertów z forum o polecenie (na priv) dobrego parkieciarza z Lublina lub okolic do ułożenia 30m parkietu dębowego w nowym bloku. z góry bardzo dziękuje za pomoc.
Polecam P. Zbigniewa Krysztofiuka z Lublina tel 509 267 246. Pozdrawiam.

janeska
13-10-2011, 17:13
Witam wszystkich forumowiczów☺
to mój pierwszy post w życiu, więc proszę o wyrozumiałość.

Piszę, ponieważ mam ogromy problem z parkietem – od pół roku remontuję mieszkanie i gdy już widziałam koniec prac remontowych, trafiłam na nieprofesjonalnego parkieciarza.
Parkieciarz miał w dwóch pokojach przełożyć stały parkiet (dębowa klepka), a w salonie położyć nowy (też dąb). Całość miał pobielić.
Z całą robotą ułożeniem na klej, cyklinowaniem, olejowaniem etc. uwinął się w 5 dni, ale wynik jego pracy jest dramatyczny.
W parkiecie są szpary (powiedział, że próbował szpachlować, ale przy polerowaniu kit wypadał).
Przy ścianach dramatyczne rysy, tak zwane „baranki“ głęboko uszkadzające strukturę drewna.
W jednym pokoju nie wiadomo dlaczego ułożył obok siebie dwa wzory - okrętówkę i cegiełkę, ale to akurat nie martwi mnie tak bardzo jak cała reszta, czyli ogólny wygląd podłogi.
Co najgorsze, nawet nowy parkiet spartaczył, bo niektóre klepki są obniżone o około 1mm względem pozostałych.

Na koniec to zaolejował, a właściwie zawoskował na biało Osmo, a potem dwukrotnie zaolejował bezbarwnym Carlsem. Podłoga wygląda jakby była brudna, przykurzona, są białe smugi, nie wspominając, o tym, że każda rysa bardzo rzuca się w oczy.

Parkieciarz przyznał się do błędów, choć oczywiście kręcił i starał się mnie przekonać, że podłoga wygląda całkiem ok. Umówiliśmy się, że to przecyklinuje i poprawi, ale boję się, że znowu coś schrzani.

Na co mam mu zwrócić uwagę? Czy to dobry pomysł, żeby znowu olejował na biało Osmo, co uchodzi za trudną technikę, skoro nie potrafi dobrze obsługiwać cykliniarki. Wiem, że mogę się pożegnać z pięknym parkietem, ale chcę, żeby przynajmniej wyglądał jako tako.

Proszę o rady osoby znające się na temacie, i takie, które mają za sobą podobnie dramatyczne doświadczenia.
Dziękuję i pozdrawiam:)

kon rad
14-10-2011, 07:25
Parkietkomplex Dziękuje uprzejmie za pomoc :)

tolofalk
06-11-2011, 08:24
Witam.
Przymierzam się do zaolejowania podłogi i prosze oradę w sprawie wyboru oleju. Ze względu na dostępność w mojej okolicy przymierzam się do Maximus LIOS Bioil, jednak zastawiam się czy jest to dobry wybór. Czy może wybrać coś innego / łatwość położenia, trwałość, konserwacja w kolejnych latach/? Nie znalazłem niestety żadnych użytecznych informacji na temat tego produktu od jego użytkowników. Zaolejowana ma być podłoga jesionowa, kolor naturalny. Za wszelkie sugestie z góry dziękuję.

jarekkur
06-11-2011, 17:44
Witam.
Przymierzam się do zaolejowania podłogi i prosze oradę w sprawie wyboru oleju. Ze względu na dostępność w mojej okolicy przymierzam się do Maximus LIOS Bioil, jednak zastawiam się czy jest to dobry wybór. Czy może wybrać coś innego / łatwość położenia, trwałość, konserwacja w kolejnych latach/? Nie znalazłem niestety żadnych użytecznych informacji na temat tego produktu od jego użytkowników. Zaolejowana ma być podłoga jesionowa, kolor naturalny. Za wszelkie sugestie z góry dziękuję.
Nadaje się do mieszkań spokojnie eksploatowanych. Szukaj olejów High Solid z jak największą liczbą ciał stałych. Oleje firmy OLI, Berger-Seidle, Loba. Rzecz przy podłogach olejowanych polega na zwiększonej pielegnacji w porównaniu z lakierowanymi.

tolofalk
07-11-2011, 14:23
Rozumiem że High Solid to określenie rodzaju olejów, a nie jakiegoś konkretnego wyrobu? Duża ilość części stałych to jaka ilość? Z dostępnych na miejscu jest jeszcze CarlS oil 90 firmy Bona. Domyślam się, że ten mógły być lepszym wyborem?
Dziekuję za pomoc.

piter30
28-11-2011, 22:28
witam panowie mam pytanko jaka jest kolejnosc w nakladaniu czyli np walkiem albo blacha czy po 1 razie sie poleruje czy mozna nakladac polerka olejowosk Bona Hardwax Oil kolega ma polerke ale nie nakladal jeszcze olejowosku dzieki i pozdrawiam

ghost34
29-11-2011, 00:05
daje ci 2-5 lat(w bamboszach..:() na zmodfikowanie rodzaju wkonczenia posadzki....generalnie gratuluje...

MarynaM
29-11-2011, 12:42
Janesca :)

Skoncentrowałaś się na wyglądzie podłogi.
Tymczasem naprawdę brzemienne w skutki są błędy ...o których wcale nie piszesz.
One ujawniają się znacznie później.

Zerknij do tego wątku - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?106387-Parkiet-kto-pyta-nie-b%C5%82%C4%85dzi-rady-pomys%C5%82y-problemy-materia%C5%82y-itd.
i uzupełnij post o info dotyczące montażu.

Na moje laickie oko istotne są zwłaszcza:
- sposób przygotowania podłoża pod drewno,
- klej (jaki i ile zużyto),
- wymiary klepki i jej wilgotności

sebastian.m
01-01-2012, 19:59
Witam wszystkich na tym forum!
Trafiłem tutaj szukając informacji o podłodze z teaku w łazience. Mam w łazience teak na podłodze, parkiet przemysłowy z dlh, surowe drewno, przyklejone jakieś 3miesiące temu. Przechodząc do rzeczy muszę zaolejować tą podłogę jakimś olejem (parkieciarz polecał osmo, raczej nie zastosuje się do jego rady). Przeglądałem forum muratora w poszukiwaniu odp i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi na moje pytanie. Czy ktoś z was może polecić jakiś dobry olej do tej podłogi? Kolejne pytanie związane jest z moim zaniedbaniem, przy drzwiach, mimo zabezpieczenia podłogi kartonami na czas wykończeni w mieszkaniu klepki się trochę pobrudziły. Rozumiem, że przed zaolejowaniem powinienem wyczyścić podłogę. Na próbę zeszlifowałem kawałek podłogi, niestety po tym zabiegu podłoga straciła na uroku, słoje na deskach już nie są takie wyraźne jak przed szlifowaniem. Zastanawiałem się nad wyszorowaniem podłogi wodą z mydłem, ale nie jestem pewien czy to dobry pomysł. Co Wy o tym sądzicie?

Zdjęcia podłogi:
Widok ogólny:
http://i609.photobucket.com/albums/tt180/voseba/rozne/th_2011-12-30172444.jpg (http://i609.photobucket.com/albums/tt180/voseba/rozne/2011-12-30172444.jpg)
Przybrudzone klepki:
http://i609.photobucket.com/albums/tt180/voseba/rozne/th_2011-12-30172541.jpg (http://i609.photobucket.com/albums/tt180/voseba/rozne/2011-12-30172541.jpg)
Zbliżenie:
http://i609.photobucket.com/albums/tt180/voseba/rozne/th_2011-12-30172501.jpg (http://i609.photobucket.com/albums/tt180/voseba/rozne/2011-12-30172501.jpg)
Efekt po szlifowaniu:
http://i609.photobucket.com/albums/tt180/voseba/rozne/th_2011-12-30172522.jpg (http://i609.photobucket.com/albums/tt180/voseba/rozne/2011-12-30172522.jpg)

Pozdrawiam. Seba

ghost34
03-01-2012, 12:00
zastosuj loba-wakol imapct-oil do pielęgnacji parkiett -oil de luxe szlifnij cala posadzke ..olej powyciąga słoje..tym sie w ogóle nie martw

sebastian.m
04-01-2012, 08:15
Dziekuje bardzo za odp! A jest jakas tansza alternatywa dla tego oleju?

ghost34
04-01-2012, 11:04
ile masz tam metrow i skad jestes?..moge ci podrzucic jakies 100-200g wiecej zapewne ci nie potrzeba a 2,5litra kosztuje sporo:)
jest alternatywa ..magic oil z pallmana -jeszcze drozszy...
badz jednoskladnikowy hs 100 akzent oil z loba wakol tak czy owak nie ma mniejszych opakowan niz 2,5 litra o ile sie orientuje wiec lepiej abym ci podeslal czy podrzucil jakas znikoma ilosc na te lazieneczke.

sebastian.m
04-01-2012, 11:25
Podloga ma ok 3,5m2 ale potrzebuje tez olej do blatu teakowego, rowniez do lazienki. Blat mam w stanie surowym wiec czeka mnie pewnie kilkakrotne olejowanie. A mieszkam w Bydgoszczy.
Pozdro Seba

ghost34
05-01-2012, 13:08
podaj mi adres na [email protected] podesle ci spedycja jesli chcesz plus instrukcje..zakup tylko z 5 pieluch tetrowych ..:)
I napisz w mailu na kiedy..potrzeba

brachol
10-01-2012, 23:26
szukając informacji na temat olejów trafiłem na ten temat jest tutaj dość mocno wychwalana Bona nad którą się zastanawiam. Natomiast sprzedawca oferuje mi ojel firmy Eukula i teraz mam dylemat który zastosować. Olej chcę położyć na podłogę z desek sosnowych które mam w całym domu tzn w sypialniach oraz w salonie (tak więc wskazany jest olej twardszy)
Z tego co wyczytałem to Bona jest na bazie oleju sosnowego natomiast Eukula (oraz np Leinos, Faxe i chyba Woca) są na bazie oleju lnianego. Warto dać więcej i kupić Eukulę czy nie ma sensu przepłacać? W Eukuli mam stosować 1 raz olej 2HS i potem Refresher także 1 raz i ma być ok i z lekkim połyskiem
Olejowanie chciałbym przeprowadzić we własnym zakresie
Jakieś argumenty ułatwiające wybór?

ghost34
11-01-2012, 08:00
na sosne zadnych....Zaden podkreslam zaden ...olej nie utwardza zadnego ...gatunku drewna ..to mit..i jakas plotka..cholera wie skad pewnie kiedy jakis kolo wrzucil taki tekst jakiemus klientowi i stad to wyszlo ..:(??
..ctzn twardszy olej..??..nie ma twardszych..czy miekkich oleji..nie ma lakierow ani oleji twardszych od drewna w tym sosny tez..
kieruj sie tylko i wylacznie..mozilwoscia latwej pielegnacji na przyszlosc..i tylko to miej na uwadze..(ewentualnie kolorem oba moga nieco inaczej wybarwiac..ale to sie z czasem i tak stonuje..)

Parkiet
11-01-2012, 12:24
Olej ma różną twardość kiedy znajduje się w sklepie, szczególnie w w takim nieprofesjonalnym. Pozdrawiam.

Ade
11-01-2012, 19:28
ile masz tam metrow i skad jestes?..moge ci podrzucic jakies 100-200g wiecej zapewne ci nie potrzeba a 2,5litra kosztuje sporo:)
jest alternatywa ..magic oil z pallmana -jeszcze drozszy...
badz jednoskladnikowy hs 100 akzent oil z loba wakol tak czy owak nie ma mniejszych opakowan niz 2,5 litra o ile sie orientuje wiec lepiej abym ci podeslal czy podrzucil jakas znikoma ilosc na te lazieneczke.

Magic oil jest w opakowaniu 1l więc może się opłacać kupić mimo, że ogólnie jest dość drogi...

Ade
11-01-2012, 19:30
szukając informacji na temat olejów trafiłem na ten temat jest tutaj dość mocno wychwalana Bona nad którą się zastanawiam. Natomiast sprzedawca oferuje mi ojel firmy Eukula i teraz mam dylemat który zastosować. Olej chcę położyć na podłogę z desek sosnowych które mam w całym domu tzn w sypialniach oraz w salonie (tak więc wskazany jest olej twardszy)
Z tego co wyczytałem to Bona jest na bazie oleju sosnowego natomiast Eukula (oraz np Leinos, Faxe i chyba Woca) są na bazie oleju lnianego. Warto dać więcej i kupić Eukulę czy nie ma sensu przepłacać? W Eukuli mam stosować 1 raz olej 2HS i potem Refresher także 1 raz i ma być ok i z lekkim połyskiem
Olejowanie chciałbym przeprowadzić we własnym zakresie
Jakieś argumenty ułatwiające wybór?

Ja bym jednak dołożył do Eukuli. Sosna jest miękka i po oleju będzie tak samo miękka, nawet jak będzie to olej z kosmiczną technologią:d

brachol
11-01-2012, 19:42
Ja bym jednak dołożył do Eukuli. Sosna jest miękka i po oleju będzie tak samo miękka, nawet jak będzie to olej z kosmiczną technologią:d

Możesz uzasadnić wybór Eukuli? Coś muszę powiedzieć żonie żeby uzasadnić droższą chemię

jarekkur
11-01-2012, 22:34
Ja bym jednak dołożył do Eukuli. Sosna jest miękka i po oleju będzie tak samo miękka, nawet jak będzie to olej z kosmiczną technologią:d
Sosna pozostanie po każdej aplikacji nadal miękka. Z lakierami jest trochę mniej pielęgnacji. W sypialni olej.

ghost34
12-01-2012, 00:34
Ja bym jednak dołożył do Eukuli. Sosna jest miękka i po oleju będzie tak samo miękka, nawet jak będzie to olej z kosmiczną technologią:d

Nic nie rozumiem na jakiej to zasadzie?? ..ja na jego miejscu wziolbym najtanszy jakikolwiek olej do posadzek z zastrzezeniem aby byl jak najmniej pracochlonny i najtanszy w okresowej pielegnacji...nic nie rozumiem dlaczegóz to mialaby być akurat eukula do ktorej na dodatek trzeba dokladac..jak sie wyraziles..jakies argumenty..??
Co ma technologia oleju..do twardosci drewna???:O

nie jestem fanem bony ale jesli bona jest tansza..??why not??pielegnacja jest dosyc tania i prosta..przecie....
Stosuje b.ograniczona ilosc ich produktow uwazam ze lata swietnosci dawno maja za soba ....no moze bona naturale sie broni..olejow nie stosuje uwazam ze jest wiele lepszych..ale mam na to jakies argumenty..ale na sosnie..wysiadam..bez sensu pakowac w sosnine..cokolwiek co kosztuje wiecej niz 30,00zł litr..jak dla mnie..pod warunkiem naturalnie jak wyzej..

brachol
15-01-2012, 12:00
nie jestem fanem bony ale jesli bona jest tansza..??why not??pielegnacja jest dosyc tania i prosta..przecie....
Stosuje b.ograniczona ilosc ich produktow uwazam ze lata swietnosci dawno maja za soba ....no moze bona naturale sie broni..olejow nie stosuje uwazam ze jest wiele lepszych..ale mam na to jakies argumenty..ale na sosnie..wysiadam..bez sensu pakowac w sosnine..cokolwiek co kosztuje wiecej niz 30,00zł litr..jak dla mnie..pod warunkiem naturalnie jak wyzej..
a możesz napisać dlaczego na sosnę nie opłaca się droższy olej? Są w ogóle oleje za 30 zł za litr? chyba że w hurtowych ilościach
No i jaki byś polecał nie ze względu na cene tylko jakość? A może nie olej tylko lakier? Czy sosnę do kominka ;)

ghost34
15-01-2012, 19:34
kolor bedzie zblizony, trwalosc..przy olejach to odpornosc na wycieranie sie ..sosna jest "rzadkim" gatunkiem drewna wolalbym najtanszy olej wtarty porzadnie 3x niz najdrozszy najlepszy wtarty 2 x..im glebiej wetrzesz olej tym sosnie lepiej..powiadam nie ma olejow twardszych i miekkszych..im glebiej ci wniknie olej..tym dla sosny lepiej..poniewaz gdyz..iż , że ..ona jest miekka pusta i kocha sie gleboko rysowac..AMEN..
Z tanich oleji..jest cos z syntilora czy bondexu po casto i leroy(wraz z cala..gama srodkow pielegnacyjnych..a to b. wazne abys mial od reki przy takiej posadzce wszystkie srodki..i olej..)
Na jakosc..loba wakol "impact-oil", pallman "magic- oil", to sa oleje typu high solid..b porzadne ze wskazaniem na pierwszy..na sosne jest bez sensu..dawac cokolwiek w tej cenie...jakosciowo na dzien dzisiejszy wedle mojej wiedzy..nic lepszego nie ma..

brachol
15-01-2012, 20:34
ok
dzięki
a czy wtarty porządnie tzn mechanicznie przy pomocy polerki czy też wystarczy ręcznie?

ghost34
15-01-2012, 20:43
glebiej mechanicznie recznie sie gleboko nie da..

brachol
15-01-2012, 20:53
czy do tego wcierania mechanicznego nadaje się tylko ta duża polerka czy też można zrobić taką jak do samochodów (tylko jaki pad wtedy zastosować?)
Widziałem też firmy Karcher taką froterko-polerkę można tam wymieniać szczotki na różne w zależności od podłoża np taka (http://allegro.pl/karcher-fp-303-polerka-nowosc-super-sprzedawca-i2056418021.html)

ghost34
15-01-2012, 20:57
ale po jaka cholere wydawac..wypozyczyc doba maks 40zł...pracy maks 3 godziny..wetrzesz 2-3 razy..lepiej taka 15-25kg..pod pedy najbardziej dostepne..czyli 40stki

brachol
15-01-2012, 22:11
w Poznaniu z tego co znalazłem to wypożyczenie 80 zł/dobę i do tego w jeden dzień się nie uwinę ponieważ nie mam jeszcze wszystkich desek położonych a te które leżą chciałbym pokryć olejem żeby nie ciemniały. Zanim położe resztę to trochę czasu minie i w sumie najbardziej mi pasuje kłaść i wcierać olej pokojami i bym musiał kilka razy pożyczać polerkę co podnosi cenę

jarekkur
15-01-2012, 23:49
ok
dzięki
a czy wtarty porządnie tzn mechanicznie przy pomocy polerki czy też wystarczy ręcznie?

możesz ręcznie. wcieranie to w zasadzie zbieranie nadmiaru oleju. Nałożony olej penetrujący V33 zostawić na powierzchni aż właściwie zniknie. Wtedy wcierając resztę oleju z powierzchni szmatami zbierasz również nadmiar. Pozostawić na kilka godzin (czytaj wskazówki producenta) i druga warstwa. jeżeli będzie po drugiej warstwie cała powierzchnia jednolita, zostawiłbym. Następnie już tylko pielęgnacje. Olej High Solid jest olejem o zwiększonej odporności na ścieranie. Te oleje posiadają więcej ciał stałych nawet do 100%, niż zwykły olej penetrujący.

jarekkur
15-01-2012, 23:51
w Poznaniu z tego co znalazłem to wypożyczenie 80 zł/dobę i do tego w jeden dzień się nie uwinę ponieważ nie mam jeszcze wszystkich desek położonych a te które leżą chciałbym pokryć olejem żeby nie ciemniały. Zanim położe resztę to trochę czasu minie i w sumie najbardziej mi pasuje kłaść i wcierać olej pokojami i bym musiał kilka razy pożyczać polerkę co podnosi cenę
nie będzie cyklinowania? Deski pod olejem również ciemnieją.

brachol
16-01-2012, 18:12
jarekkur
mam nadzieję że nie będzie cyklinowania mam deski 2 razy szlifowane z lekką fazą na łączeniu i po położeniu moim zdaniem nie wymagają już cyklinowania.
rozumiem że polecasz olej V33?

ghost34
16-01-2012, 19:39
jak najbardziej mozna kupic w casto i nalez do tanszch..

jarekkur
16-01-2012, 23:28
jarekkur
mam nadzieję że nie będzie cyklinowania mam deski 2 razy szlifowane z lekką fazą na łączeniu i po położeniu moim zdaniem nie wymagają już cyklinowania.
rozumiem że polecasz olej V33?
To jest olej penetrujący. Całkowity mat. jeżeli chcesz z lekkim jedwabistym połyskiem to musi to być olejo-wosk. Szukaj w Castoramie. Lub kup w internecie olejo-wosk. Nie ma tych produktów miękki, twardy, bardzo twardy. Wszystkie są takie same jedynie różnią się odpornościa na ścieranie i to też nie znacznie stąd bardziej zaawansowana pielęgnacja.

brachol
17-01-2012, 06:56
z tego co widzę to ten V33 jest trochę tańszy niż Bona ale niewiele i tak jakoś nie jestem przekonany do tej firmy między innymi dlatego że jakiś czas temu znajomy miał pomalowany plot lazurą tej firmy i po zimie musiał na nowo malować bo odchodziła
A czy da się na olej V33 położyć olejo-wosk innej firmy?

iwcia43
17-01-2012, 09:14
Pozwolę sobie i ja zadać pytanie- może specjaliści jakoś mnie poratują. Otóż strzeliłam sobie w kolano i położyłam olejo-wosk Osmo w salonie na parkiecie przemysłowym merbau (podłogówka). Czy jest jakiś cudowny specyfik, który likwiduje te okropne białe rysy? Środek, który miałam w zestawie radzi sobie średnio, a dziecię codziennie molestuje podłogę. Z odległości wygląda super, z bliska tragedia:(

agatah
17-01-2012, 09:57
A czy w finish parkiet olejowany fabrycznie można wcierać olejowosk?

jarekkur
17-01-2012, 22:52
A czy w finish parkiet olejowany fabrycznie można wcierać olejowosk?
można tylko poco? Co chcesz przez to uzyskać?

jarekkur
17-01-2012, 22:54
Pozwolę sobie i ja zadać pytanie- może specjaliści jakoś mnie poratują. Otóż strzeliłam sobie w kolano i położyłam olejo-wosk Osmo w salonie na parkiecie przemysłowym merbau (podłogówka). Czy jest jakiś cudowny specyfik, który likwiduje te okropne białe rysy? Środek, który miałam w zestawie radzi sobie średnio, a dziecię codziennie molestuje podłogę. Z odległości wygląda super, z bliska tragedia:(
są takie środki, tzw. zmywacze do olejowanych podłóg. Należy zmywać maszynowo przy pomocy szorstkich padów brunatnych.

jarekkur
17-01-2012, 22:58
z tego co widzę to ten V33 jest trochę tańszy niż Bona ale niewiele i tak jakoś nie jestem przekonany do tej firmy między innymi dlatego że jakiś czas temu znajomy miał pomalowany plot lazurą tej firmy i po zimie musiał na nowo malować bo odchodziła
A czy da się na olej V33 położyć olejo-wosk innej firmy?
Wszystko się da położyć tylko poco w jakim celu. V33 to przykład który sprawdza się jako olej penetrujący. Wygląda równie dobrze jak Carls 45 i inne tego typu oleje.
Chcesz to daj bezpośrednio olejo-wosk.Lepiej żeby w takim czymś było więcej oleju a mało wosku.

agatah
18-01-2012, 11:05
można tylko poco? Co chcesz przez to uzyskać?

Zauważyłam (a być może wydaje mi się) że olejowosk daje nieco inne wykończenie, zostawia taką warstwę (ochronną?).
Mogę sie mylić, jeśli tak jest, to wyprowadź mnie z błędu.

jarekkur
18-01-2012, 22:56
Zauważyłam (a być może wydaje mi się) że olejowosk daje nieco inne wykończenie, zostawia taką warstwę (ochronną?).
Mogę sie mylić, jeśli tak jest, to wyprowadź mnie z błędu.

Tak zostawia warstwę. Zapycha pory drewna. Łatwiej powstają smugi z użytkowania. Jako ochrona jego właściwości są wątpliwe.
Nie ma przeciwskzań dla tych, którzy godzą się na intensywniejszą pielęgnację niż przy lakierze.

agatah
19-01-2012, 09:14
Dzięki!

brachol
19-01-2012, 20:19
reasumując co jest łatwiejsze w pielęgnacji olej czy olejo-wosk? Z czym jest mniejszy kłopot i co rzadziej trzeba odnawiać zakładając normalne użytkowanie?

Parkiet
19-01-2012, 22:16
reasumując co jest łatwiejsze w pielęgnacji olej czy olejo-wosk? Z czym jest mniejszy kłopot i co rzadziej trzeba odnawiać zakładając normalne użytkowanie? Osobiście stawiam na olej. Olejowoski twarde czy miękkie robią tylko dobre wrażenie optyczne. Pozdrawiam.

jarekkur
20-01-2012, 23:02
reasumując co jest łatwiejsze w pielęgnacji olej czy olejo-wosk? Z czym jest mniejszy kłopot i co rzadziej trzeba odnawiać zakładając normalne użytkowanie?
bezwzględnie olej! Olejo-wosk jest brudzącym się wykończeniem.

wiolettass
21-01-2012, 08:19
Stare 90-letnie schody pokryte kilkunastoma warstwami farby olejnej (nie wiem co to za drzewo- chyba dąb). Najpierw je opalałam i skrobałam szpachelką, potem szlifierka kątowa i ściągnięcie farby + trochę drewna, następnie szlifierka oscylacyjna i papier 40. Następnie planuje papier 80 i 120 (nie wiem czy 240). Drewno po papierze 40 wygląda nieźle jak na tyle lat (są ślady po kornikach ale to moim zdaniem dodaje im uroku). Chciałabym je zaolejować i tu tworzy się problem jaki olej najlepiej w miarę tani - czy Beckers tria olej się nada a może starwax. I jeszcze czy mam olejować co drugi schodek - żeby można było po nich chodzić. I jak wyskrobać farbę z rowków są do tego jakieś narzędzia. Z góry dziękuje za pomoc

jarekkur
21-01-2012, 20:38
Stare 90-letnie schody pokryte kilkunastoma warstwami farby olejnej (nie wiem co to za drzewo- chyba dąb). Najpierw je opalałam i skrobałam szpachelką, potem szlifierka kątowa i ściągnięcie farby + trochę drewna, następnie szlifierka oscylacyjna i papier 40. Następnie planuje papier 80 i 120 (nie wiem czy 240). Drewno po papierze 40 wygląda nieźle jak na tyle lat (są ślady po kornikach ale to moim zdaniem dodaje im uroku). Chciałabym je zaolejować i tu tworzy się problem jaki olej najlepiej w miarę tani - czy Beckers tria olej się nada a może starwax. I jeszcze czy mam olejować co drugi schodek - żeby można było po nich chodzić. I jak wyskrobać farbę z rowków są do tego jakieś narzędzia. Z góry dziękuje za pomoc
odpowiedź poszła na pocztę prywatną (priv.)

brachol
22-01-2012, 12:03
doradca z Bony twierdzi że olejo-wosk Bona Hardwax Oil jest łatwiejszym do utrzymania wykończeniem niż olej Bona 90. Podobnie gość z Eukuli namawia mnie na Euku-Öl 2 Plus HS high solid jedną warstwę i potem na to Euku-Refresher w celu otrzymania odporniejszej na ścieranie impregnacji.
No i teraz nie wiem co o tym sądzić bo tutaj z tego co widzę dominuje pogląd że lepiej dać olej niż olejo-wosk bo jest z nim mniej roboty przy pielęgnacji.
A czy ktoś zna oleje firmy Leinos?

jarekkur
22-01-2012, 18:46
doradca z Bony twierdzi że olejo-wosk Bona Hardwax Oil jest łatwiejszym do utrzymania wykończeniem niż olej Bona 90. Podobnie gość z Eukuli namawia mnie na Euku-Öl 2 Plus HS high solid jedną warstwę i potem na to Euku-Refresher w celu otrzymania odporniejszej na ścieranie impregnacji.
No i teraz nie wiem co o tym sądzić bo tutaj z tego co widzę dominuje pogląd że lepiej dać olej niż olejo-wosk bo jest z nim mniej roboty przy pielęgnacji.
A czy ktoś zna oleje firmy Leinos?
zapytaj jaką grubość ma warstwa tych olejów po wyschnięciu przy prawidłowym wtarciu w drewno. Możesz zastosować każdy olej. pielęgnacji i nakładania środków konserwujących/pielęgnacyjnych nie unikniesz i nie zmniejszy się częstotliwość. Możesz użyć olej Formy Novol-bardzo dobry, bo pięknie wygląda i można po nim chodzić a także trzeba o niego dbać. Kup dwuskładnikowy olej Osmo. Będziesz również po nim chodził i musiał z taką samą częstotliwością o niego dbac jak przy innych. Dbanie to też wygląd.A jeżeli coś się świeci, to tym bardziej widać na nim smugi i różne takie.

Ade
22-01-2012, 18:54
Jeśli chodzi o Eukule 1hs to"
Po pierwsze bardzo łatwe nakładanie.
Po drugie nawet gruntowna renowacja bardzo prosta i wygodna dzieki refresherowi.
Po trzecie olej typu High Solid czyli spora jak na olej odporność na ścieranie.
Po czwarte bardzo wydajny, 1l około 30m2 (na sośnie pójdzie więcej).


Jeśli chodzi o olejo-wosk to magic oil ma bardzo łatwy w stosowaniu środek do pielęgnacji. Nie musisz wcierać polerować, tylko rozcieńczasz z wodą i myjesz mopem.

Kotwica
08-02-2012, 21:23
Witam,
Mam podłogę olejowaną Timberexem na biało (dąb). Do pielęgnacji używam satin white oil. Moim problemem jest to, że ta podłoga jest "powycierana" w niektórych miejscach, np. niektóre miejsca na deskach albo całe deski są przetarte, szare. Nie zależy to od tego, że np. podłoga jest w tych miejscach częściej użytkowana, nie ma to znaczenia. Pielęgnuje ją według zaleceń. Co tydzień myję, a raz na miesiąc lub nawet raz na trzy tygodnie przecieram olejem, ale te deski nie bieleją od tego, są dalej szare. Dodam, że mieszkam w tym mieszkaniu dopiero trzy miesiące i boję się co będzie dalej. Czy ktoś ma na to radę?

klash
16-02-2012, 17:02
Przy podłogach olejowanych radzę zwrócić szczególną uwagę na to jakich produktów używacie do ich pielęgnacji lub renowacji, bo to naprawdę nie jest wszystko jedno. Swoją drogą ciekawy artykuł na ten temat: http://www.pytanieomieszkanie.pl/zapytaj_eksperta/p-r-m-a-1977-pielegnacja_podlog_olejowanych/podlogi.htm

mododevil
18-02-2012, 19:06
Witam

Prośba do osób mających dechę fazaowaną, szczotkowaną i olejowaną.
Do takiego zakupu mnie namawia producent decha 22mm grubości nacinana po długości i od boku do boku 189netto/m2

Jak z utrzymaniem czystości? Jak często pielęgnujecie swoje podłogi czy przez te szczotkowanie pielęgnacja nie jest utrudniona?
Jakie koszty pielęgnacji?

Do fachowców mam pytanie na temat nacięć odprężających, mają być w poprzek czy wzdłuż, czy taki i tak, a może się niepotrzebnie spinam

Znalazłem dechę 129zł/m2 szczota, olej, faza nacinana w poprzek 22mm w firmie adparkiet? teraz się głowię ile dębu w dębie?

jarekkur
19-02-2012, 22:36
Witam

Prośba do osób mających dechę fazaowaną, szczotkowaną i olejowaną.
Do takiego zakupu mnie namawia producent decha 22mm grubości nacinana po długości i od boku do boku 189netto/m2

Jak z utrzymaniem czystości? Jak często pielęgnujecie swoje podłogi czy przez te szczotkowanie pielęgnacja nie jest utrudniona?
Jakie koszty pielęgnacji?

Do fachowców mam pytanie na temat nacięć odprężających, mają być w poprzek czy wzdłuż, czy taki i tak, a może się niepotrzebnie spinam

Znalazłem dechę 129zł/m2 szczota, olej, faza nacinana w poprzek 22mm w firmie adparkiet? teraz się głowię ile dębu w dębie?

Niepotrzebnie się spinasz. nacięcia w poprzek powoduja w trakcie nabierania wilgoci przez drewno widoczne w tych miejscach załamania światła dające wrażenie falowania deski. Jeżeli wszystko jest przygotowane i sprawdzone przez fachowca z wiedzą na temat fizyki budowlanej, zasad parkieciarstwa i anatomii drewna wraz z jego anizotropią, to podłoga będzie leżała jak ulał.

madzik
27-02-2012, 15:23
Kilka slow na temat uzytkowania deski warstwowej olejowanej. Przeszło rok temu robila spory rekonesans w zakresie olej czy lakier. Znawcy namawiali, że olejowana podłogę łatwo poddać renowacji co przy dwójce dzieci było dla mnie istotne. Juz widziałam ten porysowany lakier od samochodzików etc. Wybrałam więc deske warsrwową Kahrsa w oleju. Ten rok podsumuje tylko jednym słowem horror.
Nie jestem estetką ale jesli rysy robiły sie od przesuwania krzesła podpitego filcem to o czyms to świadczy. Po roku i kilkukrotnym olejowaniu podłoga wygląda traficznie. Teraz wiem że na olejowanej podłodze może i łatwo mozna usunąc rysy ale robią sie one 10x szybciej niz na lakierze.

ghost34
28-02-2012, 15:51
caly czas powtarzam aby to byl olej high solid a wartswa uzytkowa drewna byla minimum 5mm..kupilas drogi panel drewniany..ktory tylko na dzien dobry pieknie wyglada i prosze..

mododevil
29-02-2012, 19:34
Niepotrzebnie się spinasz. nacięcia w poprzek powoduja w trakcie nabierania wilgoci przez drewno widoczne w tych miejscach załamania światła dające wrażenie falowania deski. Jeżeli wszystko jest przygotowane i sprawdzone przez fachowca z wiedzą na temat fizyki budowlanej, zasad parkieciarstwa i anatomii drewna wraz z jego anizotropią, to podłoga będzie leżała jak ulał.

Jarku a na czym skupić uwagę przy wyborze deski litej, tak jak pisałem ta sama decha(grubość, długość, szerokość obydwie olejowane) a różnica w cenie 60zł/m2. Na tej równicy prawie mam ułożenie podłogi.

mododevil
29-02-2012, 19:39
Kilka slow na temat uzytkowania deski warstwowej olejowanej. Przeszło rok temu robila spory rekonesans w zakresie olej czy lakier. Znawcy namawiali, że olejowana podłogę łatwo poddać renowacji co przy dwójce dzieci było dla mnie istotne. Juz widziałam ten porysowany lakier od samochodzików etc. Wybrałam więc deske warsrwową Kahrsa w oleju. Ten rok podsumuje tylko jednym słowem horror.
Nie jestem estetką ale jesli rysy robiły sie od przesuwania krzesła podpitego filcem to o czyms to świadczy. Po roku i kilkukrotnym olejowaniu podłoga wygląda traficznie. Teraz wiem że na olejowanej podłodze może i łatwo mozna usunąc rysy ale robią sie one 10x szybciej niz na lakierze.

No właśnie tego się obawiałem, pielęgnacje, czyszczenia olejowanie dużo tego. Dużo wydajesz na te środki?

pablosh
05-03-2012, 11:53
Posiadam deskę trójwarstwową-olejowaną-ciemną - dokładnie wielolamelowy orzech amerykański w ilość 55 m2. Deska została zaolejowana przez producenta produktami Woca i poza użyciem mydła nie traktowałem jej innymi środkami. Niestety przez podłogę przetoczyły się prace wykończeniowe w postaci gładzi oraz farby lateksowej pozostawiając w niektórych miejscach ślady. Zastanawiam się jak poradzić sobie z tym pasztetem - gładź w niektórych miejscach powchodziła w pory, farba daje się wytrzeć niestety pozostawiając wytarte jaśniejsze ślady - ogólnie podłoga 4-miesięczna wygląda na nieco sfatygowaną. Pytanie do znawców: czy przy tego typu zabrudzeniach poradzę sobie z tą podłogą bez jej maszynowego przetarcia (szlifowania), jakich produktów oraz w jakiej kolejności powinienem użyć aby doprowadzić podłogę do wizualnej używalności ?

jarekkur
05-03-2012, 23:00
Posiadam deskę trójwarstwową-olejowaną-ciemną - dokładnie wielolamelowy orzech amerykański w ilość 55 m2. Deska została zaolejowana przez producenta produktami Woca i poza użyciem mydła nie traktowałem jej innymi środkami. Niestety przez podłogę przetoczyły się prace wykończeniowe w postaci gładzi oraz farby lateksowej pozostawiając w niektórych miejscach ślady. Zastanawiam się jak poradzić sobie z tym pasztetem - gładź w niektórych miejscach powchodziła w pory, farba daje się wytrzeć niestety pozostawiając wytarte jaśniejsze ślady - ogólnie podłoga 4-miesięczna wygląda na nieco sfatygowaną. Pytanie do znawców: czy przy tego typu zabrudzeniach poradzę sobie z tą podłogą bez jej maszynowego przetarcia (szlifowania), jakich produktów oraz w jakiej kolejności powinienem użyć aby doprowadzić podłogę do wizualnej używalności ?
może być trudność, ponieważ podłogi z fabryczną aplikacją tutaj olej są utwardzane w promie
niach UV lub elektronach. Taka technologia ma ten mankament, że trudno jest wykonać na niej naprawy bez widocznych mocno plam. Polecam umyć podłogę środkami lekkich rozpuszczalników (wykonać próbę) i szczotka miękką z krótkim włosem usunąć pył gipsowy z porów. Możesz spróbować również zmywaczem do podłóg olejowanych. Jeżeli uda ci się tak wyczyścic podłogę należy ją całą zmyć środkami do mycia podłóg olejowanych. Wysuszyć i naniesć olej najlepiej również firmy WOCA lub Osmo dwuskładnikowy. Powinieneś zlecić tę pracę fachowcowi, a przynajmniej z nim porozmawiać na miejscu.

pablosh
06-03-2012, 08:37
Jeżeli uda ci się tak wyczyścic podłogę należy ją całą zmyć środkami do mycia podłóg olejowanych. Wysuszyć i naniesć olej najlepiej również firmy WOCA lub Osmo dwuskładnikowy. Jeżeli faktycznie powiedzie mi się ta operacja to jakiego typu oleju powinienem finalnie użyć - do podług surowych przeszlifowanych (Woca - Majster) czy raczej pielęgnacyjnego. Rozumiem, że środek do mycia podłóg olejowanych to np. zmywacz intensywny natomiast nie bardzo wiem jakich rozpuszczalników mógłbym ewentualnie użyć.

jarekkur
06-03-2012, 21:50
Jeżeli faktycznie powiedzie mi się ta operacja to jakiego typu oleju powinienem finalnie użyć - do podług surowych przeszlifowanych (Woca - Majster) czy raczej pielęgnacyjnego. Rozumiem, że środek do mycia podłóg olejowanych to np. zmywacz intensywny natomiast nie bardzo wiem jakich rozpuszczalników mógłbym ewentualnie użyć.
Benzyny, może aceton. Należy próbować na małych i niewidocznych powierzchniach.

jjana
13-03-2012, 22:51
Witam. Zwracam się do ekspertów :) Za jakiś miesiąc będę cyklinować podłogi w niedawno kupionym domu. Teraz są one polakierowowane jakiś super połyskującym ;) lakierem. Ja chcę, żeby się tak nie świeciły i nie były żółte. Dodatkowo deski zostaną położone w kuchni. I teraz pytanie. Wolałabym chyba lakier ze względu na to, ze nie jest zbyt kłopotliwy w pielęgnacji. Olej mi się podoba, ale jak czytam jak trzeba dbac to chyba mi się nie chce. Podpowiedzcie jaki lakier zastosować. Czytałam o tej Bonie, ale może poradzicie coś tańszego? W domu dziecko i w niedługiej perspekytywie pies...

Ade
14-03-2012, 12:49
Zakładam, że pisząc Bona masz pewnie na myśli najpopularniejszy Traffic. Jest to typ lakieru uznawany za najbardziej odporny na zużycie. Zazwyczaj wystarczający jest lakier poliuretanowy jedno składnikowy.

Kwestia producenta jest sprawą względną. Matowe lakiery poza Boną, ma np. Berger-Seidle, Deva, Loba.

Jeśli będziesz chciała kupić lakier to polecam się.

Zawsze możesz rozważyć też olejo wosk. Niektóre mają zalecaną pielęgnacje dokładnie taką jak w przypadku lakieru.

No i raczej jak pies będzie chciał to porysuje Ci każdą podłogę;]


Witam. Zwracam się do ekspertów :) Za jakiś miesiąc będę cyklinować podłogi w niedawno kupionym domu. Teraz są one polakierowowane jakiś super połyskującym ;) lakierem. Ja chcę, żeby się tak nie świeciły i nie były żółte. Dodatkowo deski zostaną położone w kuchni. I teraz pytanie. Wolałabym chyba lakier ze względu na to, ze nie jest zbyt kłopotliwy w pielęgnacji. Olej mi się podoba, ale jak czytam jak trzeba dbac to chyba mi się nie chce. Podpowiedzcie jaki lakier zastosować. Czytałam o tej Bonie, ale może poradzicie coś tańszego? W domu dziecko i w niedługiej perspekytywie pies...

jjana
14-03-2012, 13:59
A co mógłbyś mi zaproponować? Do polakierowania mam ok. 60 m2. Chcę jak najbardziej matowy i taki, pod którym drewno nie żólknie. Może jakieś ceny? :)

mikaku
15-03-2012, 10:28
kurcze, a ja szukam metody na jesion.. zeby on byl faktycznie bielony, z elementami szarymi.. a nie różowy... chciałem podpowiedzieć stolarzowi jak uzyskać taki efekt.. https://lh5.googleusercontent.com/-z9-V1nHmcpg/TpmLu1wUePI/AAAAAAAAHGk/xfzWDPlJyd0/s640/SAM_0411.JPG
https://lh4.googleusercontent.com/-50dwqZnmW30/TpmNDAXmK5I/AAAAAAAAHGs/sTEErtj4Ock/s640/SAM_0412.JPG

malux20
15-03-2012, 11:12
w całym domu mamy położoną podłogówkę w pokojach u dzieci i w salonie chcemy mieć drewno na podłodze .
myślimy o mpodłodze olejowanej.
nie możemy jednak zrozumieć u jednych nie ma większych kłopotów z olejowaną u innych jest tragedia
co jest powodem/
materiały czy technologia ?
mamy upatrzoną z dąbexa parkiet dwuwarstwowy lakierowany lub olejowany fabrycznie
olej pewnie tworzy klimat w domu
no ale mamy w rodzinie doświadczenie z 30 letnim dąbexem lakierowanym- mogę tylko napisać że będzie służył nam 30 lat następne-fakt że lakierowany
czy tak naprawdę olej czy lakier na podłogówce to samo w użytkowaniu?

Ade
15-03-2012, 12:03
Jesion najlepiej potraktować ługiem, potem biały olej. Jak chcesz lakier to jakiś system olej lakier.

Jeśli jest to jesion w Naturze, bez ciemnych klepek to może wystarczyć sam biały olej.

Można też spróbować bejcować na biało, ale wg mnie dużo trudniejsze zadanie.


kurcze, a ja szukam metody na jesion.. zeby on byl faktycznie bielony, z elementami szarymi.. a nie różowy... chciałem podpowiedzieć stolarzowi jak uzyskać taki efekt.. https://lh5.googleusercontent.com/-z9-V1nHmcpg/TpmLu1wUePI/AAAAAAAAHGk/xfzWDPlJyd0/s640/SAM_0411.JPG
https://lh4.googleusercontent.com/-50dwqZnmW30/TpmNDAXmK5I/AAAAAAAAHGs/sTEErtj4Ock/s640/SAM_0412.JPG

Ade
15-03-2012, 12:07
Też nie rozumiem dlaczego niektórzy mają bardzo duży problem z pielęgnacją. Ja mam olejowaną podogę w biurze, wejście prosto z ulicy, raz do roku odświeżę i nie ma problemu. W domu to już w ogóle nie ma żadnego problemu.

Ale miałem też kilku klientów, którzy już po pół roku mieli problem z utrzymaniem podłogi (jedna klientka np. myła 4-5 razy dziennie podłogę dużą ilością ciepłej wody, twierdziła, że ma cały czas brudno i musi myć...).
Wydaje mi się, że nie dla każdego jest podłoga drewniana. Dla niektórych lepszym rozwiązaniem byłaby ceramika w całym mieszkaniu.


w całym domu mamy położoną podłogówkę w pokojach u dzieci i w salonie chcemy mieć drewno na podłodze .
myślimy o mpodłodze olejowanej.
nie możemy jednak zrozumieć u jednych nie ma większych kłopotów z olejowaną u innych jest tragedia
co jest powodem/
materiały czy technologia ?
mamy upatrzoną z dąbexa parkiet dwuwarstwowy lakierowany lub olejowany fabrycznie
olej pewnie tworzy klimat w domu
no ale mamy w rodzinie doświadczenie z 30 letnim dąbexem lakierowanym- mogę tylko napisać że będzie służył nam 30 lat następne-fakt że lakierowany
czy tak naprawdę olej czy lakier na podłogówce to samo w użytkowaniu?

jarekkur
15-03-2012, 21:11
A co mógłbyś mi zaproponować? Do polakierowania mam ok. 60 m2. Chcę jak najbardziej matowy i taki, pod którym drewno nie żólknie. Może jakieś ceny? :)

Bona Naturale jednoskładnikowy lub dwuskładnikowy.
Loba Ws 2K Supra ultramat
Są jeszcze inne firmy, równie dobre.

jarekkur
15-03-2012, 21:17
Też nie rozumiem dlaczego niektórzy mają bardzo duży problem z pielęgnacją. Ja mam olejowaną podogę w biurze, wejście prosto z ulicy, raz do roku odświeżę i nie ma problemu. W domu to już w ogóle nie ma żadnego problemu.

Ale miałem też kilku klientów, którzy już po pół roku mieli problem z utrzymaniem podłogi (jedna klientka np. myła 4-5 razy dziennie podłogę dużą ilością ciepłej wody, twierdziła, że ma cały czas brudno i musi myć...).
Wydaje mi się, że nie dla każdego jest podłoga drewniana. Dla niektórych lepszym rozwiązaniem byłaby ceramika w całym mieszkaniu.

musicie sami wiedzieć jakie stawiacie wymagania estetyczne podłodze po roku użytkowania lub nawet często krócej (dzieci). Jednak na ogrzewanie podłogowe estetyczniej wygląda olej. Olej nie powoduje w przeciwieństwie lakieru ewentualnych pęknięć na łączenich klepek w sezonie grzewczym.Problemy u niektórych występują wtedy, gdy nieumiejętnie nakłada się olej. Bardzo duzo tzw. parkieciarzy ma z tym problem. Traktują olej jak lakier.

malux20
16-03-2012, 16:43
do tego odświeżania to trzeba zatrudniać parkieciarzy?
samemu nie da rady?

Ade
16-03-2012, 17:50
do tego odświeżania to trzeba zatrudniać parkieciarzy?
samemu nie da rady?


To zależy, są ludzie którzy sami sobie położą i wykończą podłogę lepiej niż wielu parkieciarzy, a są tacy, którzy nie umieją umyć podłogi mopem:]

ghost34
17-03-2012, 17:08
do tego odświeżania to trzeba zatrudniać parkieciarzy?
samemu nie da rady?
absolutnie nie jest to bardzo proste..nakladasz kilka kropel na metr kwadrat wcierasz pielucha dajmy na to tak aby jednolicie sie swiecila i po sprawie

malux20
18-03-2012, 08:12
wiem że w życiu trzeba iśc na pewne kompromisy
mamy w całym domu wodną podł

wiadomo im cieńsze drewno to lepiej dla ogrzewania
przy podłodze dwuwarstwoej grubość wierzchnia drewna ma wpływ na trwałość podłogi
chodzi głównie o mozliwość cyklinowania i odpornosć na uderzenia
czy przy olejowaniu grubosć też ma takie znaczenie?


instynktownie czuję że z oleju będę zadowolony
znajomy na oleju ma problem od wody jaki błąd popełnia że pozostają mu plamy od kropel
musi to matowić papierem ściernym
i w sumie mu pozostają plamy brzydkie
znajomy używa olejowosku firmy remmers
ja po przeczytaniu całego wątku dochodze do wniosku że lepiej używać oleju a nie olejowosku[no ale dla takiego laika jak ja to nazewnictwo jest nie do rozrółżnienia

czy jest sens kupić jakąs froterkę na własny użytek do olejowania co roku podłogi
jakie to koszty ewentualne/?

jarekkur
18-03-2012, 22:14
wiem że w życiu trzeba iśc na pewne kompromisy
mamy w całym domu wodną podł

wiadomo im cieńsze drewno to lepiej dla ogrzewania
przy podłodze dwuwarstwoej grubość wierzchnia drewna ma wpływ na trwałość podłogi
chodzi głównie o mozliwość cyklinowania i odpornosć na uderzenia
czy przy olejowaniu grubosć też ma takie znaczenie?


instynktownie czuję że z oleju będę zadowolony
znajomy na oleju ma problem od wody jaki błąd popełnia że pozostają mu plamy od kropel
musi to matowić papierem ściernym
i w sumie mu pozostają plamy brzydkie
znajomy używa olejowosku firmy remmers
ja po przeczytaniu całego wątku dochodze do wniosku że lepiej używać oleju a nie olejowosku[no ale dla takiego laika jak ja to nazewnictwo jest nie do rozrółżnienia

czy jest sens kupić jakąs froterkę na własny użytek do olejowania co roku podłogi
jakie to koszty ewentualne/?

woda powinna być w miarę możliwości szybko ścierana. Pozostawiona do wyschnięcia (odparowania) pozostawia na podłodze cięższe składniki wody np. kamień, minerały itp. Plamy uwidaczniają się łatwiej na olejo-wosku, który daje powłokę hamującą dostęp do drewna. Froterkę warto kupić. Bywają froterko -odkurzacze cena około 1000zł.

brachol
19-03-2012, 06:37
a czy froterka firmy Karcher będzie się nadawała? Chodzi mi o taką http://www.karcher.pl/pl/Produkty/Dla_domu_i_ogrodu/Polerki.htm

malux20
19-03-2012, 12:16
wiadomo
podłogówka jak najciencza deska
np w dabexie 11mm- ale pewnie raz to mozna cyklinowac
i tak od lakieru wracam do oleju

basia_z_lasu
19-03-2012, 14:11
a czy froterka firmy Karcher będzie się nadawała? Chodzi mi o taką http://www.karcher.pl/pl/Produkty/Dla_domu_i_ogrodu/Polerki.htm
Ona ma 1000 obrotów/min, chyba nadaje się tylko do froterowania. Nie wiem, czy można zmniejszyć obroty, by nadawała się do rozcierania oleju, 1000 obrotów to AFAIK jest sporo za dużo. Nie wiem czy ma rzepy, by przyczepić dowolne pady, bo dołączone są tylko pady do polerowania.

jarekkur
19-03-2012, 22:49
a czy froterka firmy Karcher będzie się nadawała? Chodzi mi o taką http://www.karcher.pl/pl/Produkty/Dla_domu_i_ogrodu/Polerki.htm

zdecydowanie tak.

mazo
20-03-2012, 13:06
malux - ja już chyba pisałam w tym wątku - mam parkiet Dąbexu, olejowany fabrycznie i na to jedna warstwa oleju Lios. Nie mam żadnych problemów, zmywałam nawet ślady po winie, które wylało się wieczorem, a zauważyłam to rano. Ślady po wodzie nie zostają, jedynie patrząc z boku w tym miejscu widać przez moment smugę albo ślad po wycieraniu. Myłam podłogę raz od czerwca.

malux20
20-03-2012, 14:40
dzieki za info

matisk123
09-05-2012, 23:15
Witam,
Mam do Was pytanie. Chodzi mi o parkiet debowy. Kupilem dom a z nim parkiet - klepki poskladane w paczki i zwiazane drutem. Dom nie byl nigdy zamieszkaly i nie byl ogrzewany w zimie. Okna drewniane, parkiet lezal na 2 pietrze w pokoju, pod strychem jakies 10 lat. Moje pytanie jest takie czy moge ten parkiet ukladac? Klepki ukladaja sie bez problemu, nie sa przebarwione ani powykrzywiane. Prosze o porade czy moge ten parkiet ukladac czy raczej sie nie nadaje? Parkiet jest debowy jakies 100m2. Jesli uloze to lakier czy olej? Czekam na porady. Pozdrawiam