PDA

Zobacz pełną wersję : Ściany zewnętrzne z cegły



Konar
27-06-2005, 19:00
Chciałbym wybudować ściany zewnętrzne z cegły pełnej. Z tego co czytam tu na forum nie jest to popularny ścienny materiał. Dlaczego? Jakie sa przeciwskazania?

remx
27-06-2005, 19:14
Nie ma takiej potrzeby. Jest cięższa i nie ma różnych dziurek poprawiających izolację cieplną. Cenowo cegła pełna wychodzi drożej. Więcej robocizny bo cegła pełna ma małe wymiary.
Proponuję K3 na osłonowa i U220 na nośną.
Jeżeli masz ławę na środku budynku, dach cięzki i największe obciążenie tej środkowej ławy to na niej można by murować z cegły pełnej.

Konar
27-06-2005, 19:46
Jak dla mnie właściwości izolacyjne pustaka a cegły pełnej nie mają żadnego znaczenia bo i te różnice są symboliczne. Więcej robocizny też mam w nosie bo od roboty będą robotnicy. Jedynym argumentem może być cena. O ile droższe będzie murowanie ściany z cegły zamiast z pustaków?

Przekorek
27-06-2005, 21:15
Powinno byc tylu-krotnie ile cegiel zastepuje pustak. A poza tym, to nikt nie wie, bo nikt tak nie buduje. Czemu chcesz byc tym jedynym?

remx
27-06-2005, 21:19
U mnie w okolicy cegła pełna 55gr, K3 - 1,55 bez targowania i bez VAT.
W K3 (z grubsza rzecz biorąc) wchodzi 3 cegły pełne). Czyli zamieniając 3 pełne na jedną K3 masz 10gr do przodu.
Weź pod uwagę, że droższy będzie zarówno materiał jak i robocizna. Tak że powinieneś się zainteresowac K3.

Nie wiem dlaczego obstajesz przy pełnej? Czyżby jakaś cegła rozbiórkowa?

Geno
27-06-2005, 21:20
wg norm m2 ściany z cegły pełnej 2,32 r-g a pustak porotherm 1.23 r-g więc de facto prawie dwa razy większa robocizna przy użyciu cegły........

remx
27-06-2005, 21:21
Pisałeś o murze zewnętrznym. Założyłem że budujesz 3W. Ale chyba niekoniecznie. Jeżeli masz 2W to nie K3 a U220 lub MAX

Konar
28-06-2005, 16:42
Do niedawna z cegły pełnej się budowało. To ostatnio przestał być to popularny materiał ścienny. Pamiętam jak kilkanaście lat temu na zajęciach z technologii budownictwa miałem o technikach murowania ścian z cegły. Jak się muruje taką o grubości 1 cegły, 1,5 cegły, dwóch cegieł. Nawet na sprawdzianach to było :lol:
Podoba mi się pomysł zbudowaniadomu z pełnej ceramiki a nie jakichś pustaków. Pustak nie brzmi dobrze. Ścian z różnego rodzaju bloczków z betonu komórkowego czy silikatów też nie chcę. Zostaje mi budowanie z cegły pełnej. Mieszkałem w kamienicy i blokach zbudowanych z pełnych cegieł i widzę w tym materiale same zalety. Zastanawia mnie tylko dlaczego nie ma nikogo na forum kto by tak budował ściany zewnętrzne :-?
Jeśli jedynym argumentem jest cena to jest to wątpliwe przeciwskazanie tym bardzie, że jest bardzo dużo osób które budują strasznie drogi ściany - np jednowarstwowy ytong lub porotherm.

Geno
28-06-2005, 16:52
Zrobiłęm małe zestaiwnie i cena ściany z cegły pełnej to okoł 25% więcej niż ytong czy porotherm....(oczywiście m2)

Konar
28-06-2005, 17:11
Ale znasz powody dla których nie muruje się takich ścian (poza ceną oczywiście)?

Geno
28-06-2005, 17:15
Ale znasz powody dla których nie muruje się takich ścian (poza ceną oczywiście)?

Poza ceną nie - jeśli chodzi o wytrzymałość to ściana z cegł klasy 20 będzie nieporównywalnie wytrzymalsza od chociażby potoherma - choć potrzeby takiej nie ma - zresztą samo odczucie solidności , choć subiektywne ale jest (podobnie jak z Silką) - jedynym problemem może być wyszukanie odpowiedniej cegielni ,która produkuje cegły ,które się nadają - można często spotkać buble - niemniej jednak chyba oprócz ceny to przeciwskazań nie ma - jedyne może droższa izolacja termiczna (znowu cena)

remx
28-06-2005, 17:16
A znasz powody dla których powinno się używać cegieł pełnych.
O wadach już wiesz. jedyna zaleta to możliwość przeniesienia większego obciążenia

28-06-2005, 17:19
A znasz powody dla których powinno się używać cegieł pełnych.
O wadach już wiesz. jedyna zaleta to możliwość przeniesienia większego obciążenia
Majstrowie narzekają powszechnie na dziury w pustakach ceramicznych (Max czy U), bo kiepsko się przytwierdza izolację ("kołki latają") :)
W cegle pełnej by nie miały w czym :)
Niedaleko mnie ostatnio budują spory biurowiec z cegły pełnej. Także Konar - nie będziesz sam :)
P.s. Jesli budujesz 3W, moja "zaleta" oczywiście odpada w przedbiegach ;)

Geno
28-06-2005, 17:19
A znasz powody dla których powinno się używać cegieł pełnych.
O wadach już wiesz. jedyna zaleta to możliwość przeniesienia większego obciążenia

Nie mówimy o tym co się powinno a co nie....raczej o zaletach i wadach ścian z cegieł.....

remx
28-06-2005, 17:27
No właśnie nie mówimy.
Słyszymy tylko że chcielibyśmy z cegły pełnej ale bardzo nie wiemy dlaczego chcemy.

Konar
28-06-2005, 17:27
geno. Ale tej izolacji znowu nie tak dużo więcej. Z 1 cm pewnie w porównaniu do np maxa. Taki silikat i tak ma gorszy współczynnik przenikania ciepła.
remx ja nie znam wad. Całą zaletę widzę w tym, że to nie są pustaki. Nie mam pustych przestrzeni w murze. Mam trwałą bardzo dobrą ceramiczną tradycyjną ścianę. A to, że jest trochę droższa no trudno. Jak coś jest lepsze to jest droższe.

Geno
28-06-2005, 17:30
No właśnie nie mówimy.
Słyszymy tylko że chcielibyśmy z cegły pełnej ale bardzo nie wiemy dlaczego chcemy.

Tak jak pisałęm wcześniej - nie ma jekichś (cegłą) rewelacyjnych zalet w stosuknu do nowszych systemów - raczej subiektywne wrażenie solidności i tyle....

Geno
28-06-2005, 17:41
geno. Ale tej izolacji znowu nie tak dużo więcej. Z 1 cm pewnie w porównaniu do np maxa. Taki silikat i tak ma gorszy współczynnik przenikania ciepła.
remx ja nie znam wad. Całą zaletę widzę w tym, że to nie są pustaki. Nie mam pustych przestrzeni w murze. Mam trwałą bardzo dobrą ceramiczną tradycyjną ścianę. A to, że jest trochę droższa no trudno. Jak coś jest lepsze to jest droższe.


Tak sobie wstępnie policzyłęm i...

Jakiejś diematrlanej różnicy oczywiście nie będzie ale razem z materiałem samej ściany z tych 25% wzrośnie powiedzmy do 30% - jeśli kogoś stać to przeciwskazań nie ma a dom będzie nad wyraz solidny :wink:

remx
28-06-2005, 20:56
To ma sens w przypadku cegły klinkierowej, gdzie zależy nam na specyficznym wyglądzie elewacji.

Wszystkie te pustaki są także dostatecznie wytrzymałe. Wielu ludzi tak buduje.
Zauważ, że cena robocizny wzrośnie ci znacząco. Wydaje mi się że ścianę z mniejszych elementów łatwiej spieprzyć niż z większych.

Wybór należy do ciebie.

Geno
28-06-2005, 20:59
Ja nie rozumiem dlaczego odradzać budowania z cegieł jeśli ktoś jest gotów zapłacić za to - dobry murarz spokojnie sobie poradzi....

remx
28-06-2005, 21:03
Ja to raczej odbieram jako prośba o radę.

Geno
28-06-2005, 21:08
Podejrzewam ,że gdyby nie większe koszty to wiele osób zdecydowałoby się na ściany z cegły pełnej.

bladyy78
28-06-2005, 22:02
Malo kogo dzis stac na budowanie domów z cegly. Dam przyklad na jeden bloczek z betonu komurkowego przypada 17-18 ciegiel. Bloczek z betonu komurkowego szary mozna kupic za 5 zl a jedna cegla kosztuje 55gr wiec sciana z ceglu wychodzi 2 razy drozej nizeli np z betonu komurkowego. Do tego dochodzi teraz zaprawa której pójdzie kilka razy wiecej. Koszty robocizny tez sa kilkakrotnie drozsze. Ale jak by mnie bylo stac to bym sobie dom z cegly wybudowal. Material jest o niebo lepszy od innych dostepnych na rynku i napewno bardziej wytrzymaly.

Qgiel
28-06-2005, 23:13
Zastanawiam się, czy koszty budowania z cegły będą rzeczywiście krytyczne dla wyboru, bądź odrzucenia takiego materiału ?
Przecież chodzi tutaj o stan surowy..........goły mur. Zgoda, będzie trochę drożej, ale o ile % wzrosną całościowe koszty inwestycji. Albo inaczej.......jaką część kosztów gotowego domu stanowią mury ?
Jest paradoksem, że to co przez wieki stanowiło podstawę budownictwa, teraz stało się zapomniane. Tym bardziej, że silikat - materiał dość podobny, jeśli idzie o właściwości fizyczne i równie tradycyjny, nadal znajduje zwolenników.
Myślę, że dużo w świadomości inwestorów zmieniła intensywna reklama nowych materiałów budowlanych. Szybko, łatwo, bez ocieplenia, taniej - musi robić wrażenie, tym bardziej że te materiały nie są złe i bez obaw można z nich budować. No i to, że większość inwestorów jednak musi sie liczyć z groszem i kalkuluje każdą złotówkę przed jej wydaniem.
Gdy jednak aspekt finansowy nie jest krytyczny, to uważam mur z pełnej cegły za najbardziej naturalny w naszych szerokościach geograficznych.
Mając piasek, żwir, cement, wodę, trochę stali, drewna i cegłę pełną mozna wybudować wszystko. W innych systemach nie jest to takie oczywiste. A co do ocieplenia, to typowe wartości warstwy ocieplającej 12 - 15 cm grubości, które stosuje się i dla innych materiałów dają nam przegrodę równie ciepłą, a na dodatek znakomicie kumulacyjną, co wspomaga stabilizację temperatury i wilgotności , czyniąc mieszkanie w takim domu przyjemniejszym.

Konar
29-06-2005, 00:03
Przedstawię swoją wstępną kalkulację na ścianę z cegły pełnej. Wg tego co udało mi się dowiedzieć o budowaniu murów z cegieł to wychodzi na 1m2 ściany o grubości 25 cm - 93 cegły. Spoiny z zaprawy cementowo wapiennej mają grubość 15mm - zaprawy włazi z 75 litrów/m2.
Rozpiętość cenowa cegieł jest dość duża. Bezpośrednio w cegielniach cegłę można kupić juz od 35 gr za sztukę.
Ze wstępnych szacunków wychodzi mi, za materiał na ściany zewnętrzne musiałbym zapłacić 50-60 zł (sam mur). Pozostaje kwestia robocizny. Jeśli KNR przeznacza na wymurowanie 1m2 ściany trochę ponad 2 godziny to jestem przekonany, że bez problemów znalazłbym wykonawców za max 30 zł za 1m2. No i mam sobie warstwę nośną za 80-90 zł. Nie najtaniej ale też nie tak strasznie drogo.

remx
29-06-2005, 06:56
Mając piasek, żwir, cement, wodę, trochę stali, drewna i cegłę pełną mozna wybudować wszystko.

Odpowiem tak:
Mając piasek, żwir, cement, wodę, trochę stali, drewna i PUSTAK mozna wybudować wszystko.
Pytanie po co budować drożej jak to samo można osiągnąć taniej.

Porównywanie tych wydatków z wydatkami na cały dom jest demagogiczne.
W ten sposób każdy wydatek okaże się niewielki. Bo jaki procent kosztów domu stanowi zainstalowanie w nim pozłacanych klamek. Naprawdę niewielki.
Przecież za niewielki procentowo wzrost kosztów będziemy mieli złote klamki.!!!!!!!!!!!
Co ich koszt znaczy w kosztach całego domu.

Ja też mam w pewnym miejscu cegły pełne i nie zamierzam z nich zrezygnować. Ale to ma uzasadnienie konstrukcyjne.

Konar
29-06-2005, 14:33
remx z tym drożej to tez nie do końca prawda. Z lektury forum wynika, że jest spora grupa budujących z pustaków Wienerbergera. Zajrzałem do ich cennika i co się okazało? Pustaki na 1m2 ściany grubości 30 kosztują 65 zł a grubości 25 cm kosztują 59 zł. Do tego dochodzi zaprawa i robocizna. Już z pobieżnej obserwacji wynika, że koszt wykonania 1m2 ściany jest bardzo zbliżony do ściany z cegły pełnej.
Zgadzam się, że od cegły pełnej tańsze będzie budowanie np z U220, ale od budowania z U220 tańsze będzie pewnie budowanie z betonu komórkowego. Zamiast np. białego BK szary BK. Zamiast szarego jakieś pustaki żużlowobetonowe itp. Nie można budowy domu sprowadzać tylko do wyszukiwania najtańszych sposobów na poszczególne etapy.
Mnie zastanawia tylko dlaczego cegła pełna jest tak bardzo niepopularna, że na 16 tys forumowiczów nie ma przykładu na budowanie domu z tego materiału. A jest od groma różnych dziwnych wynalazków często bardzo drogich.

Powinno byc tylu-krotnie ile cegiel zastepuje pustak. A poza tym, to nikt nie wie, bo nikt tak nie buduje. Czemu chcesz byc tym jedynym?
Bo zbudowałem już jeden dom, że tak powiem, z Muratorem w ręku. Wybierałem najczęściej wśród reklamowanych i dobrze opisywanych technologii na łamach miesięcznika. Jestem strasznie zawiedziony. Po tej mojej budowie nabrałem przekonania, że jeśli chodzi o budowę domu to najlepiej kierować sie sprawdzonymi technologiami. Wszelkie pseudo oszczędności są do niczego a już najgorsze są technologie przyspiszające budowanie. Dlatego rozglądam się za różnymi sposobami na zbudowanie domu jak najlepszego i najtrwalszego. Bez oglądania się na reklamy kiepskich produktów i technologi.

remx
29-06-2005, 16:59
To jest klasyczny forumowy przykład dyskusji przez rozmywanie wypowiedzi.
Nie rozmawialiśmy o Wienerbergerze ani BK.
Rozmawialiśmy o klasycznej ceramice. Porównywaliśmy koszty cegły pełnej z K3, U220. I to wszystko. Poza tym pisałem, że tego typu materiały zapewniają wystarczające parametry przy niższej cenie.

Nie stosuj takich sztuczek.

Konar
29-06-2005, 17:10
Wcale nie o tym rozmawialiśmy. Ja się zastanawiałem jakie haki są na taką ścianę skoro nikt tak nie buduje. Ty twierdzisz, że się tak nie buduje bo wszyscy budują taniej. Okazuje się że to nie do końca prawda. Wystarczy, że jeden producent ceramiki (Wienerberger) ostro się promuje i już sporo osób wybiera jego znacznie droższe pustaki. A więc jak widać argument cenowy jest nie do końca prawdziwy.
Gdyby jednak twoje argumenty były prawdziwe, że tańszy towar wypiera droższy to już nikt dawno nie budowałby z ceramiki a każdy wybrałby inne tańsze materiały ścienne.
Pytanie jest więc ciągle aktualne co powoduje, że nikt nie buduje ścian z cegieł.

remx
29-06-2005, 17:30
Ja buduję z ceramiki klasycznej.

Twierdziłem że cegła PEŁNĄ nie ma sensu o ile nie chodzi o klinkier (gdzie zależy nam na specyficznym wyglądzie elewacji, a i klinkier bywa z dziurkami) albo o przenoszenie ponadprzeciętnych obciążeń.

Powtórzę jeszcze raz. W każdym innym przypadku U220/Max jest wystarczające w zupełności przy niższej cenie.

Masz to samo za niższe pieniądze.

Konar
29-06-2005, 19:19
Tak czy siak cieszę się, że nikt nie znalazł przeciwskazań dla budowania z cegły. Ja widzę różnicę między pustakiem a pełnym materiałem ściennym. Chcę mieć ścianę z większą zawartością ceramiki w 1m2 i gotów jestem za to zapłacić odpowiednią cenę. W sumie niezbyt wygórowaną.

Geno
29-06-2005, 20:01
Jak dla mnie cegłą w sposób włąśnie podświadomy , wrażeniem solidności wpływa na wybór - tak jak czasem bywa to chociażby z samochodami więc jeśli ktoś ma ochotę to dlaczego nie jeśli nie ma specjalnie jakichś dyskredytujących wad a jest materiałem sprawdzonym w przeciwieństwie do większości współczesnych - co prawda nie ma co wywoływać histerii ani się specjalnie obawiać ale jednak :wink:

Qgiel
29-06-2005, 23:07
Pytanie po co budować drożej jak to samo można osiągnąć taniej.

Odpowiedź : po to, bo Konar chce tak budować.......godzi się na większe koszty, ale chce mieć ścianę, która da mu komfort - fizyczny, psychiczny, cieplny..........jakikolwiek. Chce mieć dom tradycyjny w którym będzie mu się mieszkało fajnie, dlatego że jest przekonany o słuszności swojego wyboru. Bo lubi tradycję i inne rzeczy jeszcze lubi, które są związane z cegłą pełną, o których pisał. Racjonalny wybór dla kogoś wcale nie musi być finansowym wyborem.
Zreszta :
http://republika.pl/qgiel/Cegla25S14.jpg

i

http://republika.pl/qgiel/U220S14pop.jpg

Jak widać w takich samych warunkach ściana z cegły jest o ponad 6 st. cieplejsza od U220. I dla mnie jest to argument, ważniejszy od tych setnych róznicy we współczynniku U.
Acha, pustak U220 jest w tym przykładzie murowany długością w poprzek ściany, czyli ściana ma 25 cm grubości, identycznie jak z cegły.

Geno
29-06-2005, 23:10
Qgiel - skąd ten program można zassać? Sprawdziłbym sobie jak ma się do obliczeń metodą karka+ołówek :wink:

Qgiel
30-06-2005, 08:41
www.sankom.pl - w dziale "firmy" masz darmowe wersje do sciągnięcia.
Wszystkie są identyczne, jeśli idzie o obliczenia, okrojone są natomiast katalogi materiałów używanych do projektowania instalacji CO.
www.kkp.pl - to natomiast jest strona na której też można zrobić obliczenia, na dodatek sprawdzić sobie przebiegi ciśnienia pary wodnej w przegrodzie. Jest niestety ograniczenie do dwóch warstw w przegrodzie dla wersji ogólnodostępnej i brak mozliwości drukowania wykresów ( to akurat żaden problem ;-)) ).

Geno
30-06-2005, 08:52
Dzięki.

leśny_ziutek
30-01-2006, 09:26
Podciągam wątek. Czy ktoś buduje lub budował swój dom z pełnej cegły?

Konar
30-01-2006, 11:09
Ktoś budował na pewno. Wiele budynków jest tak zbudowanych. Na forum tylko nie ma nikogo. No ale nic w tym dziwnego. W Muratorze nie było ani jednej reklamy cegły pełnej na ściany zewnętrzne.
Reklama jest dżwignią handlu. Budują się ludzie z klocków styropianowych, szkieletów drewnianych, pustaków keramzytowo styropianowych, domy monolityczne z betonu, domy z paczek i wiele innych mało popularnych technologii. Ale za każdą taką budową stoi promocja.
Brak tylko domów z cegieł.

Geno
30-01-2006, 11:38
Ktoś budował na pewno. Wiele budynków jest tak zbudowanych. Na forum tylko nie ma nikogo. No ale nic w tym dziwnego. W Muratorze nie było ani jednej reklamy cegły pełnej na ściany zewnętrzne.
Reklama jest dżwignią handlu. Budują się ludzie z klocków styropianowych, szkieletów drewnianych, pustaków keramzytowo styropianowych, domy monolityczne z betonu, domy z paczek i wiele innych mało popularnych technologii. Ale za każdą taką budową stoi promocja.
Brak tylko domów z cegieł.
Nikt nie buduje po to stosunkowo drogo wychodzi - duże nakłady robocizny , materiał i do tego dochodz niesolidnośc cegielni - oszukuja okropnie - w papierach jest "15" a na palecie "7.5" ....

leśny_ziutek
30-01-2006, 12:10
Akurat argument , że tego typu ściany są droższe niż w innych technologiach, do mnie nie przemawia. Chcę mieć solidną ścianę nośną, o dużej pojemności cieplnej, a ocieplenie na zewnątrz. Nie chcę za wszelką cenę mieszać w jednym materiale funkcji izolacjyjnych i konstrukcyjnych. W grę wchodzą więc monolityczne ściany z silikatów, cegły lub betonu (ale nie komórkowego, tylko zwykłego lanego z gruszki). Za taką ścianę jestem gotów nieco więcej zapłacić, tak samo jak niektórzy mają ochotę zapłacić za inne elementy domu, więcej niż np. ja. Tak wiięc argumentację cenową pozostawmy na boku.

Wobec fali reklamy i popularności na forum, z trzech wymienionych technologii wyglądałoby na to, że na placu boju o moje pieniądze pozostaje silikat. Nie powiem, że mi się nie podoba. Podoba mi się nawet bardzo - choć może to w głównej mierze efekt propagandy i tego się trochę obawiam Jakoś nie chce mi się wierzyć, że jest to jedyna słuszna technologia budowania ścian "masywnych".

Argument Geno z tą niesolidnością cegielnii może mieć sens. Choć z drugiej strony, przy lekkich budynkach, jakieś szczególnie narażone na obciążenia fragmenty ścian, projektanci nadal projektują z cegły pełnej... Poza tym te same cegielnie progukują maxa i też mogą nabijać klienta w butelkę...

Konar
30-01-2006, 13:17
Zanim Silka nie zaczęła reklamować silikatów to na forum nie było zainteresowania tym materiałem. Z silikatów tylko na głębokiej wsi straszyły nieotynkowane elewacje i budynki gospodarcze.
A teraz?

leśny_ziutek
02-02-2006, 21:01
Jeśli ktoś wybudował dom z cegły to może się pochwali jaka grubość ścian i jaki sposób wiązania zastosował. Jestem po lekturze rozdziału o ścianach z cegły ich wiązaniu, zaletach wadach, wyglądzie itp. Już samo to, że takie rzeczy jak ładny wygląd wiązania, są poruszane w starych fachowyc publikacjach jest znaczące. Nikt raczej nie pomyśli o urodzie muru z BK czy Maxa :)

leśny_ziutek
06-02-2006, 10:11
Jakie ceny na cegły pełne? Jakie cegielnie polecacie, jakie należy omijać z daleka?

Mam na razie ofertę pobliskiej cegielni: "Cegielnia Kruszów" woj. łódzkie.
Cegła pełna, kl. 15 przy ilości 10 - 15 tys. szt. cena 0,56 zł/szt. brutto z dowozem. Przy mniejszych ilościach 0,60 zł/szt. Przy większych, można jeszcz grosz czy dwa stargowć.

U mnie w planach jest ściana o gr. jednej cegły, ocieplona z zewnątrz. Wychodzi więc około 18 tys. cegieł, czyli na cegiełki musze liczyć 18 000 szt. * 0,56 zł/szt. = 10 080 zł.

Geno
06-02-2006, 10:43
Jakie ceny na cegły pełne? Jakie cegielnie polecacie, jakie należy omijać z daleka?

Mam na razie ofertę pobliskiej cegielni: "Cegielnia Kruszów" woj. łódzkie.
Cegła pełna, kl. 15 przy ilości 10 - 15 tys. szt. cena 0,56 zł/szt. brutto z dowozem. Przy mniejszych ilościach 0,60 zł/szt. Przy większych, można jeszcz grosz czy dwa stargowć.

U mnie w planach jest ściana o gr. jednej cegły, ocieplona z zewnątrz. Wychodzi więc około 18 tys. cegieł, czyli na cegiełki musze liczyć 18 000 szt. * 0,56 zł/szt. = 10 080 zł.
Postrasz ludzików w cegielni,że oddasz kilkanascie cegieł z palet do laboratorium przy najbliższej politechnice - może Ci wtedy nie wcisną jakiegos "szajsu" :wink:

pozeracz
13-02-2006, 01:27
Ja tez mam zamiar budowac z cegly pelnej. Strop wylewany, a nie teriva, dach odeskowany, a na to dachowka ceramiczna. Bedzie drozej ale bede sie duzo lepiej czul. Zwlaszcza ze po starannej lekturze forum odkrylem ze kazdy material ma jakies wady. No to skoro i tak musze dokonac wyboru mniejszego zla to niech tym zlem bedzie wyzsza cena, a nie na przyklad klopoty z wierceniem/kruchosc/ciezar/wilgoc itp.

PrzemoBDG
13-02-2006, 07:29
Przedstawię swoją wstępną kalkulację na ścianę z cegły pełnej. Wg tego co udało mi się dowiedzieć o budowaniu murów z cegieł to wychodzi na 1m2 ściany o grubości 25 cm - 93 cegły. ...

Konar, ściana z cegły pełnej o grubości 25cm to sporo za mało. Nawet jeżeli zastosujesz standardowe ocieplenie. Większość starych kamienic, czy też dworków ma grubsze mury i co ważniejsze były murowane w taki sposób by w ścianie zachować pustki powietrzne. Czyli taki pierwowzór pustaków... :) Niestety to jak dokładnie należałoby wprowadzić przewiązania aby zachować wspomniane pustki powietrzne, które podwyższają izolacyjność termiczną ściany może doradzić murarz o trochę dłuższym stażu...

mkmar
13-02-2006, 07:44
Sporo cegły kupowałem gdyż poszło tego wiele tysięcy na fundamenty, przed kupnem też odwiedziłem kilkanaście cegielni i mogę powiedzieć że materiał dobry jest bardzo ciężko kupić ze względu na niesolidność cegielni. Czasami odchyły od założonych parametrów są porażające, więc przed kupnem trzeba koniecznie postarać się o próbki lub o jakąś ekspertyzę i w trakcie kupowania na bieżąco radzę sprawdzać jakość żeby nie wybudować sobie z bubla lub nie wrzucić części popękanych cegieł w drogę.

am00
13-02-2006, 09:18
Dobrej cegły się nie kupi za 55gr. Moja na komin kosztowała 79gr i to miała 10% dziurek technologicznych. Poza wytrzymałością na ściskanie wszystkie inne parametry ma gorsze niż większość reklamowanych materiałów, między innymi duże podciąganie kapilarne i pozostawiona bez osłony szybciej się rozsypie niż beton komórkowy. Ściana z cegły w prawie 25% to zaprawa. Ale jak ktoś kocha się w starociach to mu nie przetłumaczysz?

pozeracz
13-02-2006, 12:47
pozostawiona bez osłony szybciej się rozsypie niż beton komórkowy

Hm... a co z zamkiem w Malborku? Gdyby go zbudowali z BK bez oslony to by postal dluzej? :o

Geno
13-02-2006, 13:01
Dobrej cegły się nie kupi za 55gr. Moja na komin kosztowała 79gr i to miała 10% dziurek technologicznych. Poza wytrzymałością na ściskanie wszystkie inne parametry ma gorsze niż większość reklamowanych materiałów, między innymi duże podciąganie kapilarne i pozostawiona bez osłony szybciej się rozsypie niż beton komórkowy. Ściana z cegły w prawie 25% to zaprawa. Ale jak ktoś kocha się w starociach to mu nie przetłumaczysz?

Nasiąkliwość cegły pełnej kl. 15 powinna wynosić okoł 15% wraz z mrozoodporonością 20 cyklową..

BK ma nasiąkliwość do 45%

Nadal te same wnioski?

EZS
13-02-2006, 13:16
Moi rodzice budowali z cegły.... hm 30 lat temu. Wtedy nie było zresztą wielkiego wyboru. Teraz ja zamierzam budować i oczywiście moja mama zaraz zaczęła: cegła. Ja nie mam ochoty. Dlaczego? Bo:
Po pierwsze - dom moich rodziców był bardzo zimny do momentu solidnego oceplenia. To w końcu nic nowego, ale mnie zraziło. A mury mają 50 cm!!! To drugo powód. Mur 50 + ocieplenie 15 = 65 cm. Po co mi taka kobyła! Strata miejsca i materiału.
Trzeci powód: przy nienajlepszej wentylacji (wtedy różnie było z materiałem i wiedzą ekip murarskich) i braku ocieplenia rozpleniły się pleśnie. I trudno się ich pozbyć z ceglanego muru (ja teraz biorę silkę, właśnie dlatego, ze strachu). Po czwarte czas budowy. Jestem niecierpliwa. Pomiętam budowę rodziców (mała byłam) jak się ciągła i ślimaczyła. Ja chcę szybko.
I na koniec chyba najważniejsze: dawniejsza cegła była w większości zrobiona z gliny. Dzisiaj glina jest droga a w cegłach dla oszczędności dają żuzel czy inne popioły. Gliny znacznie, znacznie mniej. Nie po to uciekam z wielkiej płyty, żeby budować z popiołów.

Geno
13-02-2006, 13:17
Przedstawię swoją wstępną kalkulację na ścianę z cegły pełnej. Wg tego co udało mi się dowiedzieć o budowaniu murów z cegieł to wychodzi na 1m2 ściany o grubości 25 cm - 93 cegły. ...

Konar, ściana z cegły pełnej o grubości 25cm to sporo za mało. Nawet jeżeli zastosujesz standardowe ocieplenie. Większość starych kamienic, czy też dworków ma grubsze mury i co ważniejsze były murowane w taki sposób by w ścianie zachować pustki powietrzne. Czyli taki pierwowzór pustaków... :) Niestety to jak dokładnie należałoby wprowadzić przewiązania aby zachować wspomniane pustki powietrzne, które podwyższają izolacyjność termiczną ściany może doradzić murarz o trochę dłuższym stażu...
Skąd takie wnioski? Kiedyś nie było izolacji jako takich więc ściany były "grubsze" i dodatkow ze szczeliną do tego nie było wieńcy,stropów żelbetowych i inyych tego typu spraw więc dodatkowa grubość ze względu na sztywność też służyła.

Geno
13-02-2006, 13:22
Moi rodzice budowali z cegły.... hm 30 lat temu. Wtedy nie było zresztą wielkiego wyboru. Teraz ja zamierzam budować i oczywiście moja mama zaraz zaczęła: cegła. Ja nie mam ochoty. Dlaczego? Bo:
Po pierwsze - dom moich rodziców był bardzo zimny do momentu solidnego oceplenia. To w końcu nic nowego, ale mnie zraziło. A mury mają 50 cm!!! To drugo powód. Mur 50 + ocieplenie 15 = 65 cm. Po co mi taka kobyła! Strata miejsca i materiału.
Trzeci powód: przy nienajlepszej wentylacji (wtedy różnie było z materiałem i wiedzą ekip murarskich) i braku ocieplenia rozpleniły się pleśnie. I trudno się ich pozbyć z ceglanego muru (ja teraz biorę silkę, właśnie dlatego, ze strachu). Po czwarte czas budowy. Jestem niecierpliwa. Pomiętam budowę rodziców (mała byłam) jak się ciągła i ślimaczyła. Ja chcę szybko.
I na koniec chyba najważniejsze: dawniejsza cegła była w większości zrobiona z gliny. Dzisiaj glina jest droga a w cegłach dla oszczędności dają żuzel czy inne popioły. Gliny znacznie, znacznie mniej. Nie po to uciekam z wielkiej płyty, żeby budować z popiołów.
Prawdopodobnie wystarczy 15 cm izolacji + 25 cm cegły - więc argument grubości odpada...
Co do zawilgocenia - jak będziesz mieć dom z silki z niedziałającą wentylacją to niczym się różnić od tego z cegły nie będzie...

Co do szybkości przy 25 cm nie będzie aż ta znacznej różnicy choć rzeczywiście nieco dłużej...

Co do jakości - niestety z tym jest problem trzeba się troszkę naszukać ale bez przesady...

Silka to wapno + piasek w skrócie więc aż tak rewelacyjnie też nie jest - więc z góry nie dezaprobował bym cegły.

am00
13-02-2006, 13:59
pozostawiona bez osłony szybciej się rozsypie niż beton komórkowy

Hm... a co z zamkiem w Malborku? Gdyby go zbudowali z BK bez oslony to by postal dluzej? :o

Z betonu komórkowego nie można wznosić tak wysokich budowli. :(

http://www.itb.pl/porada2/porada2c.htm

Trochę to wyrwane z kontekstu, ale w podanym artykule Prof. Pogorzelski napisał:

"... najszybciej wodę podciąga gips, znacznie wolniej cegła ceramiczna, jeszcze wolniej betony komórkowe i cegła wapienno-piaskowa.
...
po deszczu widać zwykle ściemnienie zawilgoconej nietynkowanej cegły.
...
W przypadku cegły wapienno-piaskowej i (nawet nietynkowanych) murów z betonów komórkowych, już po stosunkowo krótkim czasie natężenie opadu przekracza gęstość strumienia wody podciąganej kapilarnie; woda spływa więc po powierzchni muru."

Chcesz może jeszcze porównanie promieniotwórczości cegły z innymi materiałami?

Geno
13-02-2006, 16:01
pozostawiona bez osłony szybciej się rozsypie niż beton komórkowy

Hm... a co z zamkiem w Malborku? Gdyby go zbudowali z BK bez oslony to by postal dluzej? :o

Z betonu komórkowego nie można wznosić tak wysokich budowli. :(

http://www.itb.pl/porada2/porada2c.htm

Trochę to wyrwane z kontekstu, ale w podanym artykule Prof. Pogorzelski napisał:

"... najszybciej wodę podciąga gips, znacznie wolniej cegła ceramiczna, jeszcze wolniej betony komórkowe i cegła wapienno-piaskowa.
...
po deszczu widać zwykle ściemnienie zawilgoconej nietynkowanej cegły.
...
W przypadku cegły wapienno-piaskowej i (nawet nietynkowanych) murów z betonów komórkowych, już po stosunkowo krótkim czasie natężenie opadu przekracza gęstość strumienia wody podciąganej kapilarnie; woda spływa więc po powierzchni muru."

Chcesz może jeszcze porównanie promieniotwórczości cegły z innymi materiałami?

hmmm BK piaskowe plasuje się lepiej niz cegła w klasyfikacji radioaktywności natomiast BK na bazie popiołów już gorzej - silikaty wpyadają zaś dużo lepiej od obu materiałów.

pozeracz
13-02-2006, 16:21
Co Wy z ta radioaktywnoscia? Mieszkam w duzym miescie w ktorym pelno dymow i spalin, pale papierosy, w domu bedzie piec weglowy wiec zuzel zima trzeba bedzie wynosic, jezdze po asfaltowych drogach, na dachu bedzie papa, mam telefon komorkowy i kuchenke mikrofalowa, czasami stoluje sie w fast-foodach, ulica biegnie linia wysokiego napiecia dla duzego osiedla, a z okna widac nadajnik radiowy zamontowany na kopcacym kominie fabryki. A Wy chcecie zebym porownywal smieszne parametry radioaktywne cegly, bk czy silki?
To nie ma przeciez zadnego znaczenia.

Geno
13-02-2006, 16:23
Co Wy z ta radioaktywnoscia? Mieszkam w duzym miescie w ktorym pelno dymow i spalin, pale papierosy, w domu bedzie piec weglowy wiec zuzel zima trzeba bedzie wynosic, jezdze po asfaltowych drogach, na dachu bedzie papa, mam telefon komorkowy i kuchenke mikrofalowa, czasami stoluje sie w fast-foodach, ulica biegnie linia wysokiego napiecia dla duzego osiedla, a z okna widac nadajnik radiowy zamontowany na kopcacym kominie fabryki. A Wy chcecie zebym porownywal smieszne parametry radioaktywne cegly, bk czy silki?
To nie ma przeciez zadnego znaczenia.
Mnie nie bierz pod uwagę bo cholera wie co człowiek łyka codziennie w zdrowych warzywkach więc mnie akurat w tej kwestii hiesteria nie bierze.

EZS
14-02-2006, 09:13
Tak, bo tu masz oddziaływanie ciągłe o stałej wartości przez większość dnia (nocy)..
Poza tym, to co w drwenie, skałach itd jest rozłożone na dużą masę, w popiołach masz skondensowane...

Geno
14-02-2006, 10:43
Tak, bo tu masz oddziaływanie ciągłe o stałej wartości przez większość dnia (nocy)..
Poza tym, to co w drwenie, skałach itd jest rozłożone na dużą masę, w popiołach masz skondensowane...
A popioły tez są skondensowane w materiale czy rozproszone?


Nie rób sobie czasem tynków gipsowych bo są częściowo z odzysku. Wieniec z betonu a cement np. cem-II z dodatkami :wink: itd. przykładów można mnożyć.

Jezier
14-02-2006, 20:14
Cegla tez mi sie podoba, i drugi dom zbudowalbym wlasnie z niej.

DPoza wytrzymałością na ściskanie wszystkie inne parametry ma gorsze niż większość reklamowanych materiałów, między innymi duże podciąganie kapilarne...
Wilgoć w przegrodach budowlanych może występować jako:
- początkowa wilgotność materiałów lub komponentów związana z ich wytwarzaniem (wilgoć technologiczna);
- skutek dalszych procesów wykonawstwa jak transport, składowanie, wprowadzanie wilgoci w wyniku scalania komponentów zaprawą lub betonem (wilgoć budowlana);
- skutek zawilgocenia od opadów atmosferycznych;
- skutek oddziaływania czynników eksploatacyjnych (kondensacja pary wodnej na powierzchni wewnętrznej przegrody lub przemieszczanie się wilgoci wewnątrz niej);
- skutek podciągania kapilarnego wilgoci z gruntu.
Ten ostatni czynnik przeważnie eliminujemy we współczesnym budownictwie, stosując izolacje przeciwwilgociowe, chroniące ściany fundamentowe lub ściany i podłogi przed podciąganiem kapilarnym lub naporem wody gruntowej.

...i pozostawiona bez osłony szybciej się rozsypie niż beton komórkowy.
Lekkie betony komórkowe są szczególnie wrażliwe na wysoką wilgotność; występuje ich rozmiękanie i spadek wytrzymałości. W niektórych przypadkach woda może wypełnić do 40% objętości, a nawet więcej, w stosunku do całkowitej objętości materiału. W warunkach dużego zawilgocenia (np. powódź) może dojść nawet do zawalenia się budynku.
Beton komórkowy znacznie lepiej chłonie wilgoc z otoczenia. Dobrze ilustruje to wykres izoterm sorpcji wybranych materiałów budowlanych
http://www.republika.pl/jezier/Image13.gif
1 - cegła ceramiczna 1700 kg/mł, 2 - cegła wapienno-piaskowa 1800 kg/mł, 3 - żużlobeton 1550 kg/mł, 4 - beton komórkowy PGS 680 kg/mł, 5 - zaprawa cem.-wap. 1960 kg/mł, 6 - gips 1000 kg/mł, 7 - płyta pilśniowa porowata 223 kg/mł, 8 - płyta wiórko-wo-cementowa 325 kg/mł, 9 - płyta z wełny mineralnej 150 kg/mł, 10 - beton zwykły 2300 kg/mł.
Izotermy cegły ceramicznej i gipsu nieznacznie odstają od osi odciętych; jedynie przy wzroście wilgotności względnej powietrza ponad 90% obserwuje się lekki wzrost wilgotności materiału, nie przekraczający jednak 1% w stosunku do masy.Nieco wyższą wilgotnością sorpcyjną charakteryzują się zaprawy i betony; wilgotność sorpcyjna zaprawy cementowej dochodzi do 5%, betonu zwykłego do 3%, betonów z lekkich kruszyw do 6-8%, betonów komórkowych do 6%.

Ściana z cegły w prawie 25% to zaprawa. Ale jak ktoś kocha się w starociach to mu nie przetłumaczysz?
Ale jak ktos sie kocha w reklamach to mu nie wytlumaczysz.

Jezier
14-02-2006, 20:36
Trochę to wyrwane z kontekstu, ale w podanym artykule Prof. Pogorzelski napisał:

"... najszybciej wodę podciąga gips, znacznie wolniej cegła ceramiczna, jeszcze wolniej betony komórkowe i cegła wapienno-piaskowa.
...
po deszczu widać zwykle ściemnienie zawilgoconej nietynkowanej cegły.
...
W przypadku cegły wapienno-piaskowej i (nawet nietynkowanych) murów z betonów komórkowych, już po stosunkowo krótkim czasie natężenie opadu przekracza gęstość strumienia wody podciąganej kapilarnie; woda spływa więc po powierzchni muru."
Deszcz który leje się do salonu :lol:
Nie wyrywaj z kontekstu bo jak sam chyba widzisz to nie ma sensu. W wątkach o tym z czego wykonać elewacje mozesz przytaczać te wypowiedzi.
O wplywie zacinajacego deszczu na stan wilgotnościowy przegród w Polsce można przeczytać tutaj:
http://www.hoki.ibp.fhg.de/ibp/publikationen/konferenzbeitraege/Krynica_2003_2.pdf

Jezier
14-02-2006, 20:45
Chcesz może jeszcze porównanie promieniotwórczości cegły z innymi materiałami?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami materiały budowlane stosowane do wznoszenia budynków powinny mieć ograniczoną zawartość naturalnych izotopów promieniotwórczych.
Ich stężenie określane jest dwoma współczynnikami, które nie mogą być większe niż: f1 ≤ 1,2 oraz f2 ≤ 240 Bq/kg (zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 3.12.2002)
http://www.prefbet.pl/images/prom_nat_wykr1.gif
Średnie oraz ekstremalne (minimalne i maksymalne) wartości współczynników kwalifikacyjnych otrzymane na podstawie badań ITB niektórych wyrobów budowlanych 1-beton komórkowy piaskowy, 2- cegła silikatowa, 3- beton zwykły, 4 - keramzytobeton, 5 - cegła i wyroby ceramiczne, 6- żużlobeton, 7 - beton komórkowy popiołowy
http://www.prefbet.pl/images/prom_nat_wykr2.gif
Średnie oraz ekstremalne (minimalne i maksymalne) wartości współczynników kwalifikacyjnych otrzymane na podstawie badań ITB niektórych wyrobów budowlanych 1-beton komórkowy piaskowy, 2- cegła silikatowa, 3- beton zwykły, 4 - keramzytobeton, 5 - cegła i wyroby ceramiczne, 6- żużlobeton, 7 - beton komórkowy popiołowy
Z tych wykresow wynika, ze bez obaw można budować z cegły i innych materiałów ceramicznych.

am00
14-02-2006, 23:13
Trochę to wyrwane z kontekstu, ale w podanym artykule Prof. Pogorzelski napisał:

"... najszybciej wodę podciąga gips, znacznie wolniej cegła ceramiczna, jeszcze wolniej betony komórkowe i cegła wapienno-piaskowa.
...
po deszczu widać zwykle ściemnienie zawilgoconej nietynkowanej cegły.
...
W przypadku cegły wapienno-piaskowej i (nawet nietynkowanych) murów z betonów komórkowych, już po stosunkowo krótkim czasie natężenie opadu przekracza gęstość strumienia wody podciąganej kapilarnie; woda spływa więc po powierzchni muru."
Deszcz który leje się do salonu :lol:
Nie wyrywaj z kontekstu bo jak sam chyba widzisz to nie ma sensu. W wątkach o tym z czego wykonać elewacje mozesz przytaczać te wypowiedzi.
O wplywie zacinajacego deszczu na stan wilgotnościowy przegród w Polsce można przeczytać tutaj:
http://www.hoki.ibp.fhg.de/ibp/publikationen/konferenzbeitraege/Krynica_2003_2.pdf

Przeczytałem i nie widzę związku.
W tym artykule nie porównuje się przegród tylko zrobiono symulację komputerową dla wybranych teoretycznych modeli ścian, stron świata i częstotliwości opadów w Polsce. Otrzymany wynik nie jest żadnym odkryciem. Ot czymś się trzeba było na konferencji wykazać.

Natomiast "w moim" artykule, którego nie chciało Ci się przeczytać :( jest eksperymentalny wykres zależności podciągania kapilarnego dla różnych materiałow w funkcji czasu.

Nie posądzam Prof. Pogorzelskiego (chyba największy autorytet w tej dziedzinie w Polsce) o reklamę, bo artykuł nie ma związku z żadnym materiałem, opisuje tylko fizykę zjawiska.

Sam byłem zaskoczony (i pewnie wielu budowlańców również) tymi wynikami i wyraźną różnicą pomiędzy cegłą i betonem komórkowym na niekorzyść cegły.

Jezier
15-02-2006, 00:09
Przeczytalem dokladnie atykul Pogorzelskiego, nie tylko ostatnia strone do ktorej dales link, ale i dwie wczesniejsze tez. A wykres o ktorym piszesz odnosil sie do wchlaniania wody deszczowej przez zewnetrzne okladziny scienne.
Zgadzam sie ze podciaganie kapilarne cegla ma wieksze niz bk ma na to wplyw jej kapilarna budowa, ale to zjawisko nie wystepuje w prawidlowo zbudowanym domu.
Wchlanianie wody opadowej natomiast jest glownie uzaleznione od wykonczenia elewacji. Sciany z nieotynkowanej cegly wciagna troche wiecej wody niz te z otynkowanego czy nawet nieotynkowanego bk, ale to wcale nie oznacza, ze bedzie to grozne dla sciany ceglanej.
A o wplywie deszczu na sciany i zawartosc wilgoci w nich w ciagu calego roku mozna poczytac w tym artykule do ktorego ja dalem link.
Z tego wszystkiego wynika jednak ze ani deszcz ani podciaganie kapilarne nie maja zadnego wplywu na konstrukcyjne sciany zewnetrzne i wewnetrzne w budynkach budowanych w oparciu o aktualne normy cieplne 2-3 warstwowe.

am00
15-02-2006, 18:29
Szukanie na siłę materiałów lepszych i gorszych nie ma chyba dużego sensu. Prawo budowlane jest dość restrykcyjne i chroni inwestora przed większymi wpadkami.

Jako ciekawostkę podam tylko, że we Wrocławiu jedna z firm, budująca dotychczas w tanich technologiach (chyba z silki) całe osiedla, wybudowała jedno z nich robiąc część ścian zewnętrznych z cegły zwykłej pod tynk :o . O ile poprzednie sprzedawała rok temu najtaniej we Wrocławiu po 2200, i miała kłopoty ze zbyciem, to te z cegły poszły po 3700 jak przysłowiowe ciepłe bułki (i były jednymi z najdroższych na rynku).

Jezier
15-02-2006, 22:40
I cos w tym jest. Cegla jest synonimem dobrego budownictwa. Ogladalem dzisiaj muratora i to co zwrocilo moja uwage to reklama wienerbergera - reklama pustakow porotherm. Kobieta na obrazku siedzi we wnetrzu pod nieotynkowana sciana z cegly pelnej, na drugim zdjeciu klinkierowe elewacje.
Wyciagam wniosek ze w tej reklamia sciana jest trojwarstwowa - od srodka cegla pelna od zewnatrz klinkier a jako material izolacyjny zamiast np welny porotherm :)
Ja nie uwazam ze sa jakies lepsze materialy. BK czy silka czy ceramika czyms sie roznia ale nie sposob wytypowac najlepszy bo to co dla kogos jest zaleta dla kogos innego moze byc wada.

leśny_ziutek
15-02-2006, 22:55
Cieszę się, że wątek się rozwinął, szczególnie, że oprócz przesądów pojawiły się również fachowe informacje.

Trochę już posiedziałem w ceglanej tematyce więc pozwolę sobie na kilka wypowiedzi.

1. Z moich obserwacji (ostatnio jeżdżąc po Łodzi nie przepuszczam, żadnej nieotynkowanej ściany z cegieł) wynika, że w większości budynki wybudowane z cegły i nigdy nie otynkowane trzymają się całkiem nieźle, powiem więcej nadzwyczaj nieźle. Trudno powiedzieć to samo o budynkach otynkowanych, bo takie sypiące się mury można spotkac na każdym kroku (może dla tego, że jest ich więcej?). W każdym razie wygląda na to, że jeśli ktoś dawno temu wybudował budynek z zamiarem pzostawienia elewacji nietynkowanej, to albo miał znacznie lepszy materiał, albo po prostu cegla tynku aż tak bardzo nie potrzebuje. Wogóle zapraszam wszystkich do obejrzenia łódzkiej ceglanej architektury, w szczególności budynków w okolicach ulic Księży Młyn, Tymienieckiego, Przedzalniana. Budynki mają już dobrze ponad 100 lat, nigdy tynku nie widziały, no i oczywiście elewacje to zwykła cegła, a nie klinkier (ci co są daleko niech wpiszą "Księży Młyn" w googlach).

2. Co do grubości muru, to faktycznie kiedyś budowało się mury z pełnej cegły lub szczelinowe, bardzo grube, bo jak ktoś by nie wiedział to w starych książkach piszą, że "cegła jest materiałem o dobrzej izolacyjności cieplnej". Dziś w dobie styropianu i wełny mineralnej, to raczej śmieszne stwierdzenie, ale fakt, że "sucha cegła cieplejsza niż kamień". Dziś przy budowie domu jenorodzinnego wystarczy mur o gr. jednej cegły (25 cm), na to styropian lub wełna (jak kto lubi) i coś na elewację (może być też cegła). Nawet przyścianie typu cegła: 25 cm - izolacja 12 cm - cegła 13 cm mur spełniający wszystkie normy cieplne z zapasem nie jest grubszy niż 50 cm.

3. Co do radioaktywności materiału, to bardzo wiele zależy od rodzaju gliny z jakiej była wyrabiana cegła, oraz tego czy ktoś nie dosypywał np. popiołów z elektrociepłowni. Z moich rozmów z jwłaścicielem jednej mniejszej cegielni w Kraśniku wynika, że producenci cegły wytwarzanej maszynowo, a w szczególności różnych pustaków, dodają do gliny popioły lotne, gdyż poprawiają one współpracę gliny z maszynerią (dają poślizg, szczególnie potrzebny do wyciskania skomplikowanych otworków w pustakach typu Max itp.). Tak sobie przypominam, że sam kiedyś pomagałem w wyrobie pustaków na altankę i tam się właśnie dodawało popiołu aby był ten poślizg, czyli żeby pustak łądnie wychodził z formy. Szukałem intensywnie w sieci jak się sparawy mają z radioaktywnością glin lessowych (takie mają w Kraśniku) i niestety nie znalazłem.

Fajnie, że się dyskusja rozwija, bo trochę brakowało tematu starej dobrej cegły na tym forum, przy natłoku dyskusji o reklamowanych wszędzie nowych materiałach. W tej chwili jestem sobie na urlopie w górach i mieszkam w domu z drewnianych bali (płazów), wszędzie domy drewniane, inny świat... - w każdym razie już się przekonałem, że dom z bali to jednak nie dla mnie. W drodze powrotnej jadę sobie zwiedzić małą cegielnię w Kraśniku, na zaproszenie właściciela (tam podobno nadal cegły formuje się ręcznie w drewnianych formach, bo glina lessowa do maszyn się nie nadaje). Jak się czegoś ciekawego dowiem to napiszę.

piotrul
16-02-2006, 11:16
Ja mam częściowo dom z cegły pełnej (razbiórkowa, osobiście segregowałem): cały garaż i kotłownia/pralnia + ściana nośna w środku budynku (najwyższa) oraz wszystkie ścianki działowe.
Spostrzeżenia: tempo prac gwałtownie spada (dla mnie to akurat miało znaczenie), miestety nie wszyscy już umieją pożądnie murować z cegły (musiałem ostro pilnować).
Co do przenikalności cieplnej to cegłę zastosowałem właaśnie tylko w tzw. pomieszczeniach zimnych ale podejżewam, że przy 15cm styropianu nie ma to aż tak zasadniczego znaczenia.

Geno
16-02-2006, 12:20
Cieszę się, że wątek się rozwinął, szczególnie, że oprócz przesądów pojawiły się również fachowe informacje.

Trochę już posiedziałem w ceglanej tematyce więc pozwolę sobie na kilka wypowiedzi.

1. Z moich obserwacji (ostatnio jeżdżąc po Łodzi nie przepuszczam, żadnej nieotynkowanej ściany z cegieł) wynika, że w większości budynki wybudowane z cegły i nigdy nie otynkowane trzymają się całkiem nieźle, powiem więcej nadzwyczaj nieźle. Trudno powiedzieć to samo o budynkach otynkowanych, bo takie sypiące się mury można spotkac na każdym kroku (może dla tego, że jest ich więcej?). W każdym razie wygląda na to, że jeśli ktoś dawno temu wybudował budynek z zamiarem pzostawienia elewacji nietynkowanej, to albo miał znacznie lepszy materiał, albo po prostu cegla tynku aż tak bardzo nie potrzebuje. Wogóle zapraszam wszystkich do obejrzenia łódzkiej ceglanej architektury, w szczególności budynków w okolicach ulic Księży Młyn, Tymienieckiego, Przedzalniana. Budynki mają już dobrze ponad 100 lat, nigdy tynku nie widziały, no i oczywiście elewacje to zwykła cegła, a nie klinkier (ci co są daleko niech wpiszą "Księży Młyn" w googlach).


Co do murów z cegły nieotynkowanych to musisz zwrócić na to uwagę,że jeśli nie są z cegły klinkierowej to ewentualnie z licówki L - mają mniejszą nasiąkliwość do 16% niż Z zwykłe do 22%

pozeracz
16-02-2006, 14:17
Jak zwal tak zwal, w kazdym razie ja potwierdzam, przez 20 lat mieszkalem przy skrzyzowaniu Przedzalnianej z Przybyszewskiego i tam faktycznie te grubo ponad stuletnie domy z nieotynkowanej cegly pelnej stoja i maja sie dobrze.

A co do szkodliwych dodatkow... Byc moze znajduja one zastosowanie we wspolczesnie robionej cegle pelnej, ale skad niby wiadomo ze ten sam proceder nie dotyczy innych materialow? Ja bym sobie za to nic uciac nie dal :D

Jezier
16-02-2006, 14:22
Kraśniku, na zaproszenie właściciela (tam podobno nadal cegły formuje się ręcznie w drewnianych formach, bo glina lessowa do maszyn się nie nadaje). Jak się czegoś ciekawego dowiem to napiszę.
Jedziesz do cegielni hoffmanowskiej? Fajne cegły robią.

Geno
16-02-2006, 14:24
Jak zwal tak zwal, w kazdym razie ja potwierdzam, przez 20 lat mieszkalem przy skrzyzowaniu Przedzalnianej z Przybyszewskiego i tam faktycznie te grubo ponad stuletnie domy z nieotynkowanej cegly pelnej stoja i maja sie dobrze.

A co do szkodliwych dodatkow... Byc moze znajduja one zastosowanie we wspolczesnie robionej cegle pelnej, ale skad niby wiadomo ze ten sam proceder nie dotyczy innych materialow? Ja bym sobie za to nic uciac nie dal :D
Ja nie neguję cegły - staram się być obiektywny :wink: i nie bajerować sloganami reklamowymi.Zwykła cegła jest odporna na zew. warunk atmosferyczne - ścianę chroni tynk a i tak w czasie kiedy nie jest otynkowana powinna znosić lepiej niedogodne warunki atm. lepiej niż np. BK - chciałbym zobaczyć nieotynkowany dom z cegły i BK po pięciu latach i 5 zimach :wink: Oba materiały osłonięte tynkiem nie sprawiają problemó zaś w razie odsłonięcia cegła powinna wypadać lepiej.

leśny_ziutek
16-02-2006, 16:03
Jedziesz do cegielni hoffmanowskiej? Fajne cegły robią.
Mam zaproszenie do Cegielni nr 4 Pana Kufla. Ale jak będę już w Kraśniku to i do hoffmanowskiej Osiniaka wstąpię. Chcę sobie wziąć po kilka cegiełek - zwykłej i zendrówki, z jednej i drugiej cegielni, a potem do Łodzi i porównywanie z tymi stuletnimi na Księżym Młynie.

Co do tych 100 letnich cegieł w łódzkich budynkach to wcale nie wyglądają na jakieś licowe. Normalna porowata cegła (nie znam się, może mi się wydaje), w zimę całkiem wilgotna. Niedawno część zabytkowych murów pomalowano jakimś takim różowo-czerwonym specyfikiem, co chyba ma zatrzymać wnikanie wilgoci, ale to się tyczy tylko kilku odrestaurowanych budynków. Wszystkie stoją ponad sto lat w łódzkim dymie, kwaśnych deszczach, śniegu i słońcu.

Zwykła cegła z Kraśnika ma podobno nasiąkliwość ok. 15%, a zendrówka ok. 10%. Są to cegły bardzo porowate, bo takie wychodzą z lessowej gliny, która ma bardzo mało topników. Ale podobno mogą leżeć na ziemi kilka lat, w wilgoci i upale i jakoś się nie rozsypują. Aż nie bardzo mogę uwierzyć, dlatego tam jadę...

jeżyk
16-02-2006, 22:39
Tyle o cegle a ja nic nie wiedziałem. Chyba jestem jednym z nielicznych, którzy bedą budowac z cegły. na działce już stoi 52 tysiace szt. pełnej, jeszcze z 10 tys. dziurawki przywioze. Mur bedzie 25/12styro/12 wszystko z cegły pełnej, elewacja bez tynku. Cegła jest poprzypalana i "pomarszczona" bardzo fajnie wyglada. Lesny ziutku niestety taka sciana nie spełnia wymagań cieplnych (0.32W/m2K :cry: ) Co dodawania żużla do cegły to dość częste zjawisko, taki żużel ma badania i każdy kto go kupuje musi miec odpowiednie zezwolenie. Zreszta do mas szpachlowych , gipsów itp. dodaje się żużel z kotłów pyłowych, produkt z instalacji odsiarczania spalin tez się nie marnuje :D

Geno
17-02-2006, 08:49
Przy stoswaniu cegieł na zewnątrz polecam impregnaty hydrofobizujące np. Sarsil H14/R

http://www.silikonypolskie.pl/ps/produkty/pro_w/produkty_sarsil_h_14_r.htm

Hydrofobizacja tworzy na zewnatrz bo zatkaniu poró nieprzepuszczalny film - można sprawdzić malijąc np. kwadrat przy pomocy środka a po wyschnięciu chlusnąć wodą - w miejscu zaimpregnowanym spływa jak po szybie. Niestety nie wiem na ile lat wystarcza impregnacja.

leśny_ziutek
17-02-2006, 12:25
Tyle o cegle a ja nic nie wiedziałem. Chyba jestem jednym z nielicznych, którzy bedą budowac z cegły. na działce już stoi 52 tysiace szt. pełnej, jeszcze z 10 tys. dziurawki przywioze. Mur bedzie 25/12styro/12 wszystko z cegły pełnej, elewacja bez tynku. Cegła jest poprzypalana i "pomarszczona" bardzo fajnie wyglada. Lesny ziutku niestety taka sciana nie spełnia wymagań cieplnych (0.32W/m2K :cry: )
Ooo! To szybko pochwal się skąd cegły, po ile i inne wrażenia co do jakości, wyboru technologii... Ta poprzypalana to pewnie coś jak zendrówka?

Co do spełniania norm to ja policzyłem to tak:
Materiały:
- styropian 0,04 W/(m*K) / 0,12 m = 0,333 W/(m2*K)
- cegła pełna 0,8 W/(m*K) / (0,125 m + 0,25 m) = 2,133 W/(m2*K)
Ściana jako całość:
1/(1/0,333 (K*m2)/W + 1/2,133 (K*m2)/W) = 0,29 W/(m2*K)

Czyli norma jest spełniona bo przewodność poniżej 0,3 W/(m2*K). Ale faktem jest, że ściana zawiera jeszcze spoiny, które mogą mieć większą przewodność niż sama cegła, przez warstwę styropianu przechodzą stalowe kotwy mocujące warstwę elewacyjną, więc może i ty masz rację...

Co dodawania żużla do cegły to dość częste zjawisko, taki żużel ma badania i każdy kto go kupuje musi miec odpowiednie zezwolenie. Zreszta do mas szpachlowych , gipsów itp. dodaje się żużel z kotłów pyłowych, produkt z instalacji odsiarczania spalin tez chsię nie marnuje :D
Ja pisałem raczej o takim szarym pyle z elektrofiltrów, który dodaje się w celu poprawienia własności masy do wyrobu cegieł, a nie o żużlu. Ale pewnie i żużel dodają...

Co do gipsu, to z tego co wiem, w tej chwili znaczna jego część pochodzi z instalacji odsiarczania spalin w ekeltrowniach i elektrociepłowniach. Taka instalacja działa tak, że spaliny przepuszczane są przez komorę, w której polewa się je mlekiem wapiennym. Wapno reaguje z siarką w spalinach i powstaje gips (związek siarki z wapniem). Taka np. największa w Polsce Elektrownia Bełchatów ma podpisaną umowę z Knauffem, który odbiera gips chyba nawet za darmo.

Jezier
17-02-2006, 13:03
W Kraśniku jest aż 5 cegielni. Sporo ale to podobno stolica cegły.
CEGIELNIA HOFFMANOWSKA
CEGIELNIA HYS I S-KA
CEGIELNIA MARIA I MARIUSZ OSINIAK - POLOWA
CEGIELNIA NR 4 ROBERT KUFEL
CEGIELNIA TROJANOWSCY S.C.
A 20 sierpnia 2006 r. odbędzie sie doroczny festiwal cegły - "Kup pan cegłę - 2006".

jalek
17-02-2006, 15:58
Ja kupowałem cegłe pełną po 0,44 zł. Cena bez papierka z własnym transportem. Ale daleko nie miałem ( 1 km ) a szwagier ma lublinka , tak więc za transport nic nie zapłaciłem.
Aha, brałem ją do ścianek działowych.
Pozdr. jalek.

jeżyk
17-02-2006, 19:22
Cegłę mam za darmo (cegielnia w rodzinie od 200 lat z małą przerwą po 1956 r :cry: ) Co do U to uwzględniłem jeszcze Re i Ri czyli opory warstw przysciennych oraz poprawkę na kotwy (4 szt./m2 fi 6mm stalowe) i one niestey pogorszyły U o 0,05 W/m2K :( , no i tynk wewnetrzny cementowo wapienny. Masz racje z tym gipsem, tzw. produkt końcowy z instalacji IOS jest stosowany w produkcji gipsu.

jeżyk
17-02-2006, 19:25
Jezier prawie wszystki stare cegielnie mają piec Hoffmana, a więc sa to cegielnie hoffmanowski :D

leśny_ziutek
17-02-2006, 20:36
Cegłę mam za darmo (cegielnia w rodzinie od 200 lat z małą przerwą po 1956 r :cry: )
A gdzie się ta cegienia mieści, jeśli można spytać?

jeżyk
18-02-2006, 14:22
Miało byc od 100lat :oops: Cegielnia "Klapki" Grabów Pustkowie koła Grabowa nad Prosną

leśny_ziutek
22-02-2006, 19:58
No i byłem w Kraśniku, oglądałem te cegły i fakt wyglądają zupełnie inaczej niż takie, które mogę kupić w pobliskich cegielniach. Prawdę mówiąc wyglądają mniej solidnie, ale to może być jedynie złudzenie, bo ich powierzchnia jest chropowata (formy do ich wyrobu posypuje się piaskiem). Poza tym mają bardzo różną kolorystykę w stosunku do jednakowo wybarwionych cegieł maszynowych. Nie widać żadnych zanieczyszczeń (przynajmniej nie widać ich powierzchni), a w cegłach maszynowych widzę jakieś wtrącenia (okruchy, kamyki), w różnym kolorze, od czarnego, do białego - to białe to może być margiel, ale nie jestem specem, więc trudno mi coś powiedzieć.

Przywiozłem sobie z Kraśnika pare zwykłych cegieł i parę zendrowych i zrobiłem test wodny. Zwykłe piją wodę, że aż syczą, zendrowe nic. To picie wody troche mnie martwi, ale widziałem właśnie takie porowate cegły, które od kilku lat stoją pod chmurką i wyglądają całkiem zdrowo... Oczywiście porowata struktura, ma również swoje zalety (regulacja wilgotności, większa izolacyjność cieplna).

W każdym razie zamierzam zrobić taki test: cegły z Kraśnika (zwykła i zendrowa) i cegła maszynowa na 24 godziny do wody, a potem wszystkie trzy do zamrażalnika - może to zbyt drastyczny test, ale zobaczymy co będzie... Ale zanim je popsuję chcę je jeszcze pokazać kilku osobom, więc test najwcześniej za tydzień :)

Jezier
22-02-2006, 22:18
Powinny wytrzymać co najmniej 20 razy moczenie w wodzie a potem zamrażanie.

leśny_ziutek
27-02-2006, 10:39
Powinny wytrzymać co najmniej 20 razy moczenie w wodzie a potem zamrażanie.
No nie wiem. W każdym razie cegły poszły do wody i się moczą...

Geno
27-02-2006, 11:42
Powinny wytrzymać co najmniej 20 razy moczenie w wodzie a potem zamrażanie.
No nie wiem. W każdym razie cegły poszły do wody i się moczą...
Jeśli nie wytrzymają to znaczy,że są niezgodne z normą.

Jezier
27-02-2006, 11:47
Leśny _ziutek. Mógłbyś sprawdzić ile waży sucha a ile namoczona cegła? Oraz podać jaką ma objętość (znam wymiary ale na zdjęciach widziałem jakieś wklęśnięcia).

m.dworek
27-02-2006, 12:13
Powinny wytrzymać co najmniej 20 razy moczenie w wodzie a potem zamrażanie.
mysle ze wystarczy je raz namoczyc
a potem zawinac folia (co by nie wyschly)
i pozniej juz tylko 20 razy- zamrazarka i rozmrazanie

leśny_ziutek
28-02-2006, 09:54
Wyjąłem cegły z balkonu, zamrożone na kość. Na razie wszystkie (i kraśnickie, i maszynowe) są całe. Poszły do rozmrożenia i częściowego obeschnięcia. Potem znowu moczenie, ale już krócej i na balkon - zima jeszcze trzyma, więc trzeba korzystać :) .


Leśny _ziutek. Mógłbyś sprawdzić ile waży sucha a ile namoczona cegła? Oraz podać jaką ma objętość (znam wymiary ale na zdjęciach widziałem jakieś wklęśnięcia).
Już za późno. Mogę tylko powiedzieć, że piły wodę jak należy. Trzy cegły włożone do wiadra 10 l i musiałem wodę dolewać, bo poziom spadł gdzieś o 2 cm.

Mógłbym jeszcze zważyć po zakończeniu testów, a potem po całkowitym wyschnięciu. Tyle, że nie mam w domu, żadnej wagi, która miałaby dokładność większą niż 0,5 kg.

leśny_ziutek
28-02-2006, 10:02
Oraz podać jaką ma objętość (znam wymiary ale na zdjęciach widziałem jakieś wklęśnięcia).
Zwykłe cegły trymają mniej więcej wymiar 12 x 6,5 x 25 cm - ścianki boczne są lekko ukośne, aby lepiej wychodziły z formy. Co do wklęśnięcia to nie jest ono duże, ale mogę je zmierzyć i podać wymiary.

Zendrowe są natomiast wyraźnie mniejsze (skurczone). Mam jedną taką mocno przepaloną, prawie czarną, to jest chyba o 1 cm krótsza.

leśny_ziutek
01-03-2006, 13:06
Wszystkie cegły wytrzymały drugą próbę moczenia i mrożenia. Faktycznie, w mroźnym i suchym powietrzu trochę wysychają na powierzchni. Nie wiem czy to może mieć jakiś wpływ na test, a jeśli tak to czy na korzyść cegieł, czy na niekorzyść. Ciekawe czy faktycznie trzeba będzie 20 cykli aby zaczęły pękać... no i która będzie pierwsza, maszynowa czy kraśnicka.

Zmierzyłem to wgłębienie w cegłach od Kufla. Ma mniej więcej 1 cm głębokości i średnie wymiary 12,5 x 4 cm (w środku wysokości wgłębienia).

Cegielnia w której byłem ma swoją stronę: http://kufel.net.lodz.pl Można sobie tam dosyć dokładnie te cegły obejrzeć Ale ta strona to nic w porównaniu z tym czego można się dowiedzieć od właściciela i dotknąć na miejscu. Tam na prawdę czas się zatrzymał. Na przykład mieszadło do gliny ma napęd pasowy, jak za czasów maszyn parowych :)

Jezier
02-03-2006, 11:27
Dzięki. Chyba wybiorę się do Kraśnika jak się zrobi cieplej. A na pewno pojadę na festyn - Kup pan cegłę. Szkoda, że jest dopiero w Sierppniu.

leśny_ziutek
04-03-2006, 10:56
No to zrobiłem już pięć cykli moczenia, zamrażania i rozmrażania.

Żadna cegła nie uległa tym torturom. Raczej nie spodziewałem się takiego efektu. Poza tym te białe wtrącenia w cegle maszynowej to chyba nie margiel, bo on podobno rozsadziłby cegłę już od samego moczenia.

Jednym słowem, na razie nie widać różnic w odporności ręcznie robionych cegieł z Kraśnika i cegły maszynowej z Kruszowa.

Szkoda, że skończył się okres mrozów. Nie wiem czy będzie mi się chciało kontynułować eksperyment w zamrażalniku do tych 20 cykli... Dzisiaj jeszcze na pewno raz spróbuję, no chyba, że w nocy będzie mróz to pójdą na balkon.

Joasia
04-03-2006, 13:59
No, więc ja mam dom ze ścianą trójwarstwową, częściowo z cegły pełnej, częściowo z maxa (tego tradycyjnego, 29 cm, a nie U-22). I żałuję, że cały nie jest z cegły pełnej. Dlaczego? Bo mamy teraz trochę kłopotów z mocowaniem różnych rzeczy. Całe ściany nośne zewnętrzne są na dole z cegły pełnej, potem z maxa. Ściany wewnętrzne - tylko z pełnej cegły (nośne 25 cm, działówki - 12 lub 6 cm). Warstwa elewacyjna: na dole pas wysokości ok. metra z pełnej cegły, wyżej - kratówka.

Wiele cegielni na stronach www podaje przykłady ścian, gdzie elewacja występuje np. z kratówki lub - o zgrozo - z połówki porotermu albo z dziurawki. Tymczasem wg Poradnika majsta budowlanego i wg norm - na elewację nadaje się tylko cegła pełna. Nikt z ITB nie dał nigdy żadnemu producentowi aprobaty na elewację z materiałów pustych w środku (pustaki, kratówka). A to ze względu nie tylko na chłonięcie wody, ale przede wszystkim na rozszerzalność cieplną. Elewacja od południa poddana jest temperaturom od minus 20 paru - do plus 60 st. C (do tylu się nagrzewa latem). Tylko pełne cegły to przetrzymują bez spękań. A te spękania widać potem na tynku, niestety.

U nas po prostu majster wolał K-3, bo mu się szybciej murowało... Szkoda.

A testy zamrażania i rozmrażania nasączonych wodą cegieł robiłam w zamrażarce - po 14-tu cyklach cegła z lubelskiego nietknięta, a cegła z cegielni podwarszawskiej popękana.

leśny_ziutek
05-03-2006, 09:25
Wielkie dzięki za tą cenną wypowiedź. Jakoś mało tu praktyków...

Fajnie wiedzieć, że moje testy to nie wybryk natury i że ktoś już coś takiego robił. Zobaczymy jak będzie z moimi cegiełkami. Dziś rano wyjąłem z balkonu i się rozmrażają. Jeśli pogoda dopisze (mróz) to 7 cykl będzie dzisiaj w nocy.

Joasia
05-03-2006, 20:27
A, jeszcze to, że wokół drzwi wejściowych mamy w projekcie obłożenie płytami z piaskowca - taki detal dla ozdoby. To się kotwi - i przy elewacji z cegły pełnej nie byłoby problemu, a ponieważ jest częściowo K-3, to już dwóch kamieniarzy odmówiło wykonania :( .

m.dworek
09-03-2006, 09:31
co do tego zamrazania i rozmrazania to zastanawiam sie przy jakiej temperaturze bada sie to wedlug normy

chodzi o to ze wprawdzie woda zamarza w normalnych warunkach przy 0°C
ale juz w materialach budowlanych, lub tez po prostu mowiac porowatych
temperatura zamarzania wody jest funkcja srednicy porow
i moze nawet dochodzic do -30°C
tylko pytanie czy wlasnie podczas zamrazania cegly maja znaczenie te najmniejsze pory (im mniejsze tym nizsza temp zamarzania) lub nie maja znaczenia

dodatkowo sole zawarte w np cegle ponownie obnizaja temperature zamarzania


uwazam wiec ze dobrze bylo by rowniez zdefiniowac temperature dla takiego testu....

leśny_ziutek
10-03-2006, 10:53
Ja też w tą stronę myślałem tłumacząc sobie to, że cegy mi nie pękają przy minus 10 C na dworze, nasączone do pełna wodą.

Być może przy małych porach większość wody jest na tyle związana ze strukturą krystaliczną cegły, że nie bardzo można mówić o jej zamarzaniu w zwykłym rozumieniu, nawet jeśli bymy doszli do -50 C.

W każdym razie po wyjęciu cegieł z balkonu zawsze w dolnej części są oblepione warstewką lodu (nadmiar wody, zanim zamarznie przez pory spływa na dół, szczególnie przy porowatych Kraśnickich). Przy stukaniu nie dźwięczą, po rozmrożeniu już tak (jednak naprawdę pełny dźwięk wydawały jak były suche).

Wykorzystując ostatnie mrozy doszedłem do 10 cykli. Ale to już chyba koniec mrozów. Wszystkie cegły i maszynowe i formowane ręcznie są całe. Szkoda, że nie dołączyłem do testów bloczków silikatowych...

W każdym razie, na początku nie wierzyłem w tą mrozoodporność porowatych cegieł, a teraz uważam, że jeśli elewacja z cegły, to właśnie z pełnej cegły licowej, nie klinkierowej i to właścnie tej porowatej od Kufla z Kraśnika.

Już rozmawiałem z projektantem (projekt indywidualny) i decyzja zapadła na ścianę dwuwarstwową z cegły. W tej chwili koncepcja jest taka: 25 cm cegła, 16 styropian, 12 cegła. Nie będzie szczeliny powietrznej - sytropian dokładnie zamknięty przed gryzowniami, owadami, itp., a elewacja ma schnąć właśnie przez porowatą strukturę cegieł elewacyjnych.

Nadal zastanawiam się nad grubością styropianu i tym, czy impregnować elewację (słyszałem, że są impregnaty do cegieł licowych, które nie zamykają porów, ale gdzie, jakie i czy faktycznie nie zamykają...).

Geno
10-03-2006, 11:01
Nadal zastanawiam się nad grubością styropianu i tym, czy impregnować elewację (słyszałem, że są impregnaty do cegieł licowych, które nie zamykają porów, ale gdzie, jakie i czy faktycznie nie zamykają...).

Podawałem kiedyś linka widać się zagubił - ja tego produktu często używałęm do hydrofobizowania ścian z cegieł po renowacji i np. piaskowaniu.


http://www.silikony.pl/ps/produkty/pro_w/produkty_sarsil_h_15.htm

leśny_ziutek
10-03-2006, 11:28
WIelkie dzięki za link. Właśnie o taką własność mi chodziło:

zachowuje własności „oddechowe" podłoża, nie zmienia kolorystyki, natomiast ożywia naturalny kolor materiału,
Tylko czy faktycznie zachowuje te własności "oddechowe". Bo jak widzę gdzieś napisane "oddychanie ścian", to już podchodzą ostrożnie. Tu chociaż jest to w cudzysłowiu :)

Geno
10-03-2006, 11:33
WIelkie dzięki za link. Właśnie o taką własność mi chodziło:

zachowuje własności „oddechowe" podłoża, nie zmienia kolorystyki, natomiast ożywia naturalny kolor materiału,
Tylko czy faktycznie zachowuje te własności "oddechowe". Bo jak widzę gdzieś napisane "oddychanie ścian", to już podchodzą ostrożnie. Tu chociaż jest to w cudzysłowiu :)

Jest w cudzysłowiu bo gdy taka informacja trafia do kogoś kto nie ma styczności z budownictwem to prawidłowa terminologia przeraża np. hydrofobizacja itd. Mam styczność z obiektami ,które były impregnowane i po około 2 latach nie widać aby cokolwiek "złego" się z nimi działo.

leśny_ziutek
10-03-2006, 12:20
Ja się jeszcze zastanawiałem nad takim preparatem, którego użyli do renowacji ścian zabytkowych budynków na Księżym Młynie w Łodzi. Nie mam zdjęć, ale można zobaczyć to na stronie Cegielni KUFEL (chyba jakaś łódzka firma robiła im stronę).

http://kufel.net.lodz.pl/images/galeria/sciana_i_ja.jpg

To jest chyba jakiś preparat barwiący, widać to na spoinach. Z moich obserwacji (przejeżdżam obok tych budynków prawie codziennie) dużo ładniej wyglądają te ściany z tymi bladoróżowymi spoinami, niż z szarymi lub białymi.

Ciekawe co to za preparat i czy też "oddycha" :wink:

leśny_ziutek
15-03-2006, 14:11
No i cegły przeżyły 13 cykli moczenia, mrożenia i rozmrażania. Raz, po 10 cyklu, wysuszyłem je dokładnie na grzejniku przed ponownym moczeniem (ponad 36 godzin suszenia). Mrozy coraz mniejsze (dzisiejszego testu już chyba nie mogę zaliczyć, bo temp spadła nie więcej niż o 3 C poniżej zera) więc chyba więcej męczenia cegieł nie będzie.

Czy ktoś może mi poradzić kiedy fugować cegły w elewacji. Czy od razu, podczas murowania, prowadzić fugę równo z cegłą, czy może murować szybko, z niepełną fugą, a wypełniać po zakończeniu wznoszenia murów? Podkreślam, że nie chcę uzyskać efektu klinkieru na ścianie z pięknymi równymi spoinami, a raczej taki jak widać w poście powyżej.

leśny_ziutek
17-03-2006, 09:20
Widzę, że cegła nie cieszy się wielkim zainteresowaniem na tym forum. Szkoda, że tak mało osób może podzielić się swoimi doświadczeniami. Pewnie jest ich sporo, ale nie mają Internetu :( Może należałoby zmienić temat na "Jak budować cegłą" na wzór wątku o silikatach. Słyszy się tu i tam, że cegła wraca, ale chyba jest jeszcze daleko od forum muratora.

Dla wszystkich zainteresowanych zamieszczam linki do stron producentów cegły, które odwiedziłem w poszukiwaniu dostawcy materiału. Sporo się tam można dowiedzieć, szczególnie o cenach.

http://www.trojanowscy.krasnik.pl/
http://www.kufel.net.lodz.pl/
http://www.hoffmanowska.pl/
http://cegielniakociszew.republika.pl/

Co do kosztów budowy domu z cegły to przy większych zamówieniach, dobra cegła kosztuje około 50 gr brutto z transportem na miejsce (trzeba się tylko potargować, a jak ktoś bardzo umie, starguje jeszcze niżej). Na 1 m2 ściany o grubości 25 cm wchodzi ok. 105 cegieł. Widać więc, że materiał na 1 m2 ściany nośnej, bez ocieplenia, kosztuje około 53 zł brutto (no trzeba jeszcze dodać koszt zaprawy). Przy cegle zwykle kończy się na ścianie trójwarstwowej (tak się skończyło u mnie): ściana nośna 25 cm, ocieplenie, ściana elewacyjna 12 cm. Wtedy na 1 m2 takiej ściany trzeba liczyć 157 cegieł, które kosztują ok. 79 zł brutto. Czy to tak bardzo dużo, przy tak solidnym materiale, to już pojęcie względne. Oczywiście ciężki materiał wymaga nieco więcej inwestycji w fundamenty, bo większe obciążenia muszą przenieść, ale nie są to takie wielkie różnice, no chyba, że ktoś na początku planował dom drewniany. Solidność ściany z pełnych cegieł ułatwia niektóre prace np. położenie stropów (np. belki teriva można bez obaw opierać wprost na wymurowanych ścianach). No i jest jeszcze akumulacyjność ciepła, dla tych co uważają to za zaletę, a nie wadę.

Wydaje się, że najdrożej wychodzi robocizna i tak będzie na pewno jeśli zatrudnimy firmę, która nigdy nie budowała z cegły (aż dziw, ale żyjemy w takich czasach, że jest to całkiem możliwe). Ale my mamy takie szczęście, że żyją jeszcze fachowcy od cegły, na emeryturze, którzy w życiu postawili wiele wielopiętrowych kamienic i chętnie by sobie bez pośpiechu coś jeszcze niewielkiego zbudowali. Tylko oni potrafią robić piękne sklepienia nad oknami i drzwiami, ceglane parapety, gzymsy, węgarki, itd. Jeśli tylko nie zależy nam na postawieniu domu w 2 tygodnie, nie ma nic przyjemniejszego niż obserwowanie starego muraża przy pracy - widziałem to :) Ale trzeba się spieszyć, bo z roku na rok, o takich fachowców jest coraz trudniej :( , a młodzi będą się coraz wyżej cenić.

warm
15-07-2010, 14:57
Dla wszystkich zainteresowanych zamieszczam linki do stron producentów cegły, które odwiedziłem w poszukiwaniu dostawcy materiału. Sporo się tam można dowiedzieć, szczególnie o cenach.

http://www.trojanowscy.krasnik.pl/
http://www.kufel.net.lodz.pl/
http://www.hoffmanowska.pl/
http://cegielniakociszew.republika.pl/



http://www.cegielnia-wilkolaz.pl/

ciekawe zagłębie cegielniane....
...no ale może ktoś zna jakieś działające cegielnie na terenie Górnego lub Dolnego Śląska tudzież woj. opolskiego?
Przez wojną było ich po kilka w każdym mieście...