PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

Vafel
28-07-2010, 14:57
Zbyszku: bynajmniej to nie jest to samo co przynajmniej ;-)

Co do kosztów parterówki i domku z poddaszem było już o tym wiele. Ja sam jak wybierałem projekt to liczyłem to bardzo dokładnie. Przy małym domku taniej wychodzi parterówka. Przy powierzchniach około 120 m2 w zasadzie koszty są podobne, a przy większych powierzchniach tańsze zaczynają być domy z poddaszem. I niczyje chcenie tego nie zmieni...

zbyszek1982
28-07-2010, 15:08
Zbyszku: bynajmniej to nie jest to samo co przynajmniej ;-)

Co do kosztów parterówki i domku z poddaszem było już o tym wiele. Ja sam jak wybierałem projekt to liczyłem to bardzo dokładnie. Przy małym domku taniej wychodzi parterówka. Przy powierzchniach około 120 m2 w zasadzie koszty są podobne, a przy większych powierzchniach tańsze zaczynają być domy z poddaszem. I niczyje chcenie tego nie zmieni...
Dzieki, podobnie kalkulowałem, ze jesli chodzi domek ok.120 m to nie ma wiekszych roznic w kosztach patrzac na parter czy poddasze.dziekuje za wasze sugestie, sprobuje jeszcze odnalez watek-poddasze czy parter:)Naprawde jest tyle projektów ze ciezko cos wybrac;)Jak na razie zostaje przy agatce:)

klemensik77
28-07-2010, 21:26
Mój mąż trochę na budowlance się zna. Jak czyta niektóre wątki o kosztach to się śmieje w głos.
IZA nie unoś się. Dla mnie cena bardzo się liczy. Sprzedaję mieszkanie za 170 tyś i tyle narazie mam kasy. Potem kredyt max 80 tyś i pewnie bez kostki, ocieplenia i na materac ale mam zamiar się wprowadzić. Garaż w planach. Ale z 4 spadu nie zrezygnuję.
Z10stu30 - czyli wersja ze stopem Teriva ale poddasze w dalekiej przyszłości. Ta ekipa 4 lata temu postawiła mojemu bratu dom parterowy 122m powierzchni za 13 tyś. ze wszystkim do dachu. W miarę szybko, solidnie no i tanio. jak czytam posty na różnych forach że śpiewaja sobie za ten dom 38 czy 40 tyś nie nie wiem o co chodzi.

klemensik77
28-07-2010, 21:27
ja kochałam sie w wielospadach do czasu....po paru miesiacach na forum odechciało mi się skutecznie....koszty,koszty,koooooszty
ale rzeczywiscie są śliczneeee :) :)

a tu jeszcze dosyć fajny projekcik:
http://www.najciekawszeprojekty.pl/projekt/km-385/m-110

Odniosłam sie do tego zdania:)

IZA30
29-07-2010, 07:02
Też własnie sprzedałam mieszkanie za 170 tys:) planujemy dobrać MAX 100tys (może się uda mniej)ale chcemy zrobić jak najwięcej się da za mieszkaniową kasę (dlatego chce mały tani domek) Rodzina w budowlance siedzi-brat ma firmę -stolarka pcv,mąż ogrodzenienia,wuj elektryk i paru jeszcze by sie znalazło...Działkę mam,więc z górki. Ale ja jeszcze chcę ogrodzenie,elewkę i kawałeczek kostki zrobić:).Cd kosztów budowy,to wiem o czym mówisz,bo moi rodzice wybudowali własnie dom (Skowronek)i ekipa z naszej okolicy wzięła z dachem i dobudowanym sporym tarasem 22 tys:)I robotę wykonali extra.

IZA30
29-07-2010, 07:28
Mam jeszcze pytanie,moze mi podpowiecie,bo się nie orientuje w tym temacie:)
Jak sprzedałam mieszkanie i będę budować dom, to czy mogę ubiegać się o kredyt "Rodzina na swoim" ?

lili07
29-07-2010, 07:35
Witam wszystkich.
My budujemy właśnie mały tani domek. Projekt jest indywidualny. Domek wraz z garażem w bryle ma 13,5 na 7. Dach dwuspadowy. Domek z poddaszem użytkowym , skosy zaczynają się od 1,5m. Powierzchnia użytkowa 84m2. W tym na dole kuchnia,salon, wiatrołap,wc, schody oraz kotłownia z wejściem od garażu, a na górze 3 pokoje i łazienka.
Aktualnie jesteśmy po wylaniu hudziaka i stan zero wyniósł nas 23.000pln.
Zapraszam do dziennika tam znajdziecie rzuty,wizualizację domku i inne info.
Chcemy zmieścić się w 220.000pln z wyposażeniem.

klemensik77
29-07-2010, 11:23
W sumie jak nie masz nic na siebie to powinni Ci dać kredyt w tym programie. A wczoraj czyłam o zmianach tzn. Rodzina na swoim jest do końca 2012 r a od 1 stycznia 2011 kredytobiorca nie może przekroczyć 35 lat.

mmiernikowski
29-07-2010, 11:30
Słuchajcie, ja mam w zasadzie podobny, ale trochę inny problem - chciałbym wybrać dom dla mojej rodziny i choć Wasze odpowiedzi są pomocne, wciąż nie jestem przekonany. Dlatego zapytam jeszcze inaczej - w jaki sposób sam powinienem zabrać się za wybieranie projektu domu? Przecież jest masa czynników, które nie tylko wpływają na wybór projektu, ale też takich czynników, które ulegają zmianie - np. chcę mieć garaż na min. 1 samochód, żona - na 3 samochody (tak, wiem!). Jak to wygląda w przypadku kupionych projektów? Czy jest np. opcja rozbudowania jakichś części domów zgodnie z projektami dostępnymi na stronach biur projektowych?

rowerola
29-07-2010, 11:45
Każdy ma inne preferencje i nawet na własnym "podwórku" trudno jest czasem dojść do kompromisu - patrz: żona chce 3 samochody :)) I zgadzam się z tym, że od ilości projektów w necie można osiwieć. Ale cóż - najlepszą metodą jest wertowanie, wertowanie i jeszcze raz wertowanie. Fajnie, jeśli strona z projektami ma fajną wyszukiwarkę, a takich jest coraz więcej. Z tego co się orientowałam, to prawie każde biuro daje możliwości zmian w projektach. Ale tu uwaga - im więcej zmian, tym kurczę więcej trzeba zapłacić projektantowi i cena projektu winduje w górę. Lepiej poświęcić trochę czasu na znalezienie tego jedynego. Warto też pogadać potem z projektantem, czy jest możliwość w konkretnym projekcie na dokonywanie zmian później. Choć osobiście odradzałabym - więcej z tym zachodu.

Noe
29-07-2010, 12:02
A ja znalazłam już projekt, który mi się podoba http://projekty.lipinscy.pl/Baden/. Podoba mi się, ze jest taki prosty i bez udziwnień, tylko mam problem. Z tego, co widzę jest to dom jednopiętrowy. Myślicie, że dałoby się przerobić ten projekt tak, żeby dom miał dwa piętra?I czy dużo by to kosztowało?
Chociaż sama nie wiem, boję się, ze po przeróbce dom straciłby na uroku. Co myślicie?
Ten jest jeszcze bardzo ładny http://projekty.lipinscy.pl/Lwow_IV/ ale jeszcze mniejszy. Teraz nie wiem, co mam zrobić.

mmiernikowski
29-07-2010, 12:06
Wiesz co, mnie to bardziej chodzi o to, że (jak już piszesz o Lipińskich) np. takie coś: masz http://projekty.lipinscy.pl/Aleksandria/ - to jest jedna bryła, która w zasadzie wygląda całkiem ok. Ale tutaj brakuje mi większego garażu, a to z kolei spowoduje, że dom będzie niespecjalnie ładny. Czy biura projektowe jakoś to przerabiają - np. nie wiem, w ramach usługi, czy poprawienia projektu, albo coś? Czy tylko przerabiają np. za pieniądze projekt nie biorąc poprawki na wygląd? Słyszałem, że bywa różnie...


A ja znalazłam już projekt, który mi się podoba http://projekty.lipinscy.pl/Baden/. Podoba mi się, ze jest taki prosty i bez udziwnień, tylko mam problem. Z tego, co widzę jest to dom jednopiętrowy. Myślicie, że dałoby się przerobić ten projekt tak, żeby dom miał dwa piętra?I czy dużo by to kosztowało?
Chociaż sama nie wiem, boję się, ze po przeróbce dom straciłby na uroku. Co myślicie?
Ten jest jeszcze bardzo ładny http://projekty.lipinscy.pl/Lwow_IV/ ale jeszcze mniejszy. Teraz nie wiem, co mam zrobić.

rowerola
29-07-2010, 12:17
Ojj, widzę, że to projekt parterowy, a te zazwyczaj mają dachy drewniane. Jeśli chcesz zrobić w nim drugie piętro (znaczy poddasze) to upewnij się, jaki ma strop i czy jest miejsce na schody. Może się okazać, że przerobienie poddasza, to będzie tylko koszt wykończenia go :) podłogi, płyta gk na skosach itp.
A drugi projekt jest skromniejszy, ale fajnie, że nie ma zbyt dużo komunikacji. Lwów IV ma nieco ozdobniejszą wersję, więc nie wiem, czy ci się spodoba - ale zobacz - http://projekty.lipinscy.pl/Sofia/ Zobacz zdjecia z realizacji - ja wolę nowocześniejszy styl.

Noe
29-07-2010, 12:41
No własnie, dlatego zarejestrowałam się na tym forum. Problem w tym, ze mój mężczyzna nie za bardzo się interesuje stroną wizualną. Dla niego dom ma być funkcjonalny i względnie tani, więc postanowiłam wziąć sprawy we własne ręce.

Jak zauważyłaś podobają mi się domy w takim starym stylu. „ Jeśli chcesz zrobić w nim drugie piętro (znaczy poddasze) to upewnij się, jaki ma strop i czy jest miejsce na schody. Może się okazać, że przerobienie poddasza, to będzie tylko koszt wykończenia go podłogi, płyta gk na skosach itp.”

Ha, w tym rzecz, że na rzeczach, o których mówisz wogole się nie znam. Czytałam wczesniej dużo postów tutaj, ale nie mam fachowej wiedzy. Dom z linka bardzo ładny i pasuje mi, że ma garaż, ale te kolumny takie pretensjonalne.. Nie da się tego zastąpić takimi (nie wiem, jak to się naprawdę nazywa) podpórkami jak tu? http://projekty.lipinscy.pl/Belfast/ wiesz może?

rowerola
29-07-2010, 13:02
No własnie, dlatego zarejestrowałam się na tym forum. Problem w tym, ze mój mężczyzna nie za bardzo się interesuje stroną wizualną. Dla niego dom ma być funkcjonalny i względnie tani, więc postanowiłam wziąć sprawy we własne ręce.
Rozumiem ;) Ja tak mam jeśli chodzi o wybór wózka dla dziecka - męża interesuje tylko, jak mało może kosztować :)
A kwestia wizualna - jest bardzo ważna, bo w końcu Ciebie ma cieszyć widok domu, gdy do niego wracasz i to ty będziesz się w nim dobrze czuła, jeśli wszystko będzie ci pasować. A jeśli przy tym można wybudować go taniej, to jeszcze lepiej. Fajnie, że się oboje uzupełniacie :)
Zgadzam się - kolumienki nie wszystkim się podobają. Mnie do pasji doprowadzają tralki na balkonach :D A w tym projekcie możesz spokojnie zamienić kolumny na takie słupy drewniane - tylko nie za cienkie, żeby nie wyglądały jak zapałki :) Choć pod względem wizualnym Baden jest trochę prostszy, ale znów Lwów będzie tańszy.
A tu, na stronie muratora jest jeszcze jeden podobny do Baden - http://projekty.muratordom.pl/projekt?grupa=1&IdProjektu=228&IdKolekcji=&frm_search=1&id_grupy=0&symbol=c+79&typ_budynku_dom=brak_dom&typ_budynku_garaz=brak_garaz&x=0&y=0&nr=0

IZA30
29-07-2010, 13:30
No nie mam już...o tych zmianach tez czytałam,ale nie wiem własnie co dokładnie mają własnie zmienić.A ty myślisz o tej formie kredytu,czy zwykły dobierzesz?

klemensik77
29-07-2010, 18:40
Przez zimę robimy papiery, murarz umówiony na czerwiec 2011 więc narazie kasa z mieszkania, postawimy i przykryjemy. A potem w 2012 trzeba dobrać kredytu - myślę o 80 - 100 tyś. Nie mam pojęcia dokładnie ile. Będzie trzeba się orientować bo czasem oferta zwykłego kredytu hipotecznego jest korzystniejsza niż RnS. Czas wszystko pokaże.

Polina
29-07-2010, 20:34
hej. Jestem laikiem, ale wydaje mi się jesli chodzi o dach płaski, że "wybacza" on mniej pomyłek konstrukcyjnych i przy wykonaniu. Musi być bardzo dobrze zaizolowany i zrobiony. Sądzę, że chyba musi też wytrzymać większe obciążenia (gromadzi się tam np. śnieg, liście). Czyli trzeba też od czasu do czasu tam wleźć i usunąć chociażby liście.
Co do projektów to pytanie czy masz media miejskie a jeśli nie to czym będziesz ogrzewać? Bo ani w jednym ani w drugim nie ma kotłowni. Jeżeli gazem to piec jest niewielki, ale jeśli np. olejem albo paliwem stałym to już się robi kłopot. Bo te kilka metrów pomieszczenia gospodarczego to trochę mało. Gdzieś musi być zbiornik na wodę, gdzieś zbiornik na olej. Itd. Mnie osobiście bardziej podoba się ten pod tytułem Dafne.

dziękuję za dobrą radę ;-)
Uwzględnie ją, bo ogrzewanie planuje na gaz lub olej (z butli)
Tylko mój chłopak uperł się na dom z prefabrykatów. Jak go przekonać na dom murowany?

IZA30
30-07-2010, 06:52
My tez papiery przez zimę, murarza chcemy wcześniej o ile pogoda pozwoli,na dniach wpada pan koparkowy,karczujemy i sprzątamy działkę.Może sie jeszcze ogrodzi w tym roku,ale to jak piszesz czas wszystko pokaże:)

Freno
30-07-2010, 17:36
IZA30- moim zdaniem bardzo fajny projekt. Z rozmysłem rozmieszczone pomieszczenia i w dodatku w rozsądnych wielkościach.

Co do kosztów. Nie jestem znawcą, ale zwarta bryła i dwuspadowy dach sugerują przystępny koszt budowy. Trochę będzie zależało od użytych materiałów :)
Czy ten projekt to Twoja ostateczna decyzja?

AlaskaMan
30-07-2010, 21:21
I mały kamyczek z mojej strony:

Przez 2 lata szukałem projektu gotowego i zawsze coś nie pasowało - indywidualnego nie brałem pod uwagę ze względu na koszty (takie miałem przeświadczenie)
Kupiłem projekt gotowy, Andromeda I, jednak ze względów życiowych musiałem odłożyć budowę na 1,5 roku.

Przez te 1,5 roku dużo sie dowiedziałem i wiele informacji zebrałem od już mieszkajacych - po powrocie do zamiaru budowy, zakupiony projekt nie spełniał moich oczekiwań (w świetle zdobytej wiedzy) i okazał się o wiele droższy w realizacji niz podane kosztorysy.

Przypadkiem spotkalem znajomego ze studiów który jest architektem i który przekonał mnie do projektu idnywidualnego.
Robię teraz projekt indywidualny w 100% dostosowany do moich potrzeb i działki - polecam wszytskim

Napisze banały, ale warto nad tym pomyśleć: Dlaczego warto:

1. Przy tworzeniu projektu indywidualnego to MY decydujemy o wszystkich cechach i określamy:
- szacunkowy koszt jaki chcemy ponieść - architekt się do tego dostosowyje przy tworzeniu koncepcji
- dokładny rozmiar domu - nie mamy zbędnych metrów lub idiotycznie wykorzystanych przestrzeni (co jest ewidentną stratą pieniędzy)
- nie jest tworzony "projekt marketingowy" - b. dużo projektów gotowych ładnie wygląda w katalogu - jednak realizacja pochłania spore kwoty (lukarny, jaskołki, niestandardowe okna itp)
- Projekt jest dostosowany do konkretnej działki (duze znaczenie przy działkach niestandardowych)
- koszty projektu są kompensowane przez zastosowane rozwiązania konstrukcyjne

I jeszcze jedno - koszty:

Projekt gotowy: od 2000 zł do 2500zł + zmiany adaptacja + wrysowanie = od 4000 zł do 5000 zł
Projekt indywidualny: koncepcja + zagospodarowanie działki + rezultat pozwolenia od 6000zł do 12 000 zł (porządne biuro). Dodatkowym kosztem mogą być projekty instalacji jezeli wymagane

Dla mnie decyzja była prosta.
Pozdrawiam


-

UżytkownikMichał
31-07-2010, 17:35
hehe... no wiesz musisz znalezc sposob na przekonanie swojego chłopca;d

wojgoc
31-07-2010, 17:58
dziękuję za dobrą radę ;-)
Uwzględnie ją, bo ogrzewanie planuje na gaz lub olej (z butli)
Tylko mój chłopak uperł się na dom z prefabrykatów. Jak go przekonać na dom murowany?
jeśli jest typem wszystko wiedzacym to nic nie wskorasz zarówno w kwestii z czego masz budowac jak i z czego masz go wykończyć.
Zmień chłopaka na bardziej rozsądnego.

MWM
01-08-2010, 14:15
Kochani,

Od paru miesięcy przeglądam fora i projekty i tak jak niektórym tutaj też już się niedobrze robi na widok komputera i stron z projektami ale twardy jestem.
Dodatkowo ostatnio zmieniła nam się kompletnie koncepcja, z domu z użytkowym poddaszem na parterowy. na decyzję mało wpływ wiele czynników, które w tym wątku są wcześniej opisane przez innych użytkowników.
Anyway.
Jeszcze dwa tygodnie temu byliśmy zagorzałymi zwolennikami projektu Oliwka z biura HBstudio : http://www.hbstudio.pl/
Jednak z w/w powodu zaczeliśmy się rozglądać za domkiem PARTEROWYM.
Oczywiście na pierwszy ogień poszła właśnie ANULKA, która jest tak a propos oryginalnie, z tego samego biura.

Szukałem forum dla Anulki, takiego samego jak ma Oliwka i wiele innych projektów ale niestety nigdzie nie znalazłem. Nie znalazłem również zdjęć z realizacji więc zacząłem czytać min. to forum, ponieważ temat pasował najbardziej do koncepcji w kierunku której podążamy.
Czytam, czytam, czytam od 5 dni, przeglądając dniami i nocami wszystkie projekty które proponowaliście.
A tu nagle taka reakcja!!! a ja przez szesnaście stron się zastanawiałem...... dlaczego nikt nie pisze o Anulce, przecież całkiem nieźle pasuje do tych koncepcji.
Anulka po paru zmianach ma szansę być naprawdę świetnym projektem, szczególnie na naszą działeczkę.

Później postaram się przedstawić nasze przemyślenia na ten temat, ale strasznie się ucieszyłem, że wreszcie widze wsparcie dla projektu wybranego przez nasna samym początku.
Pozdrowienia dla wszystkich parterowców :)

IZA30
01-08-2010, 19:30
IZA30- moim zdaniem bardzo fajny projekt. Z rozmysłem rozmieszczone pomieszczenia i w dodatku w rozsądnych wielkościach.

Co do kosztów. Nie jestem znawcą, ale zwarta bryła i dwuspadowy dach sugerują przystępny koszt budowy. Trochę będzie zależało od użytych materiałów :)
Czy ten projekt to Twoja ostateczna decyzja?

Myślę,że tak :)

IZA30
01-08-2010, 19:38
Kochani,

Od paru miesięcy przeglądam fora i projekty i tak jak niektórym tutaj też już się niedobrze robi na widok komputera i stron z projektami ale twardy jestem.
Dodatkowo ostatnio zmieniła nam się kompletnie koncepcja, z domu z użytkowym poddaszem na parterowy. na decyzję mało wpływ wiele czynników, które w tym wątku są wcześniej opisane przez innych użytkowników.
Anyway.
Jeszcze dwa tygodnie temu byliśmy zagorzałymi zwolennikami projektu Oliwka z biura HBstudio : http://www.hbstudio.pl/
Jednak z w/w powodu zaczeliśmy się rozglądać za domkiem PARTEROWYM.
Oczywiście na pierwszy ogień poszła właśnie ANULKA, która jest tak a propos oryginalnie, z tego samego biura.

Szukałem forum dla Anulki, takiego samego jak ma Oliwka i wiele innych projektów ale niestety nigdzie nie znalazłem. Nie znalazłem również zdjęć z realizacji więc zacząłem czytać min. to forum, ponieważ temat pasował najbardziej do koncepcji w kierunku której podążamy.
Czytam, czytam, czytam od 5 dni, przeglądając dniami i nocami wszystkie projekty które proponowaliście.
A tu nagle taka reakcja!!! a ja przez szesnaście stron się zastanawiałem...... dlaczego nikt nie pisze o Anulce, przecież całkiem nieźle pasuje do tych koncepcji.
Anulka po paru zmianach ma szansę być naprawdę świetnym projektem, szczególnie na naszą działeczkę.

Później postaram się przedstawić nasze przemyślenia na ten temat, ale strasznie się ucieszyłem, że wreszcie widze wsparcie dla projektu wybranego przez nasna samym początku.
Pozdrowienia dla wszystkich parterowców :)

Dziś na forum rodzinnym przedstawiliśmy ANULKĘ i familia jednym słowem okrzyknła KONIEC POSZUKIWAŃ :)[/B]
Anulka jest stosunkowo nowym projektem,dlatego wieści o jej budowniczych jeszcze mało,ale myślę,że niedługo się to zmieni.
Cieszę sie,ze Tobie również ten projekt wpadł w oko i czekam na Twoje propozycje zmian.U mnie byłoby ich niewiele,z poważniejszych,właściwie tylko zamknięcie kuchni i przeniesienie c.o z garaż :)

zbyszek1982
01-08-2010, 20:25
Dziś na forum rodzinnym przedstawiliśmy ANULKĘ i familia jednym słowem okrzyknła KONIEC POSZUKIWAŃ :)[/B]
Anulka jest stosunkowo nowym projektem,dlatego wieści o jej budowniczych jeszcze mało,ale myślę,że niedługo się to zmieni.
Cieszę sie,ze Tobie również ten projekt wpadł w oko i czekam na Twoje propozycje zmian.U mnie byłoby ich niewiele,z poważniejszych,właściwie tylko zamknięcie kuchni i przeniesienie c.o z garaż :)
Musze przyznac, ze po analizach i niestety opiniach,ze w 300 tys sie nie zmiescimy z Oliwka zastanawiamy sie tez nad anulka badz Km-385. Jesli wybierzemy anulke to podobnie wrzucimy za garaż kotłownie i moze do końca wydłuzymy garaż, a kotłowni chyba bedzie garderoba...ale to zoabczymy, troszke zmartwiła nas sytuacja, ze Oliwka nie uda nam sie:( ale coz nie poddajemy sie i szukamy dalej, moze wlasnie ta Anulka;)Ciekawe czy z nia uda sie zmiescic do 300tys?Izka jak myslisz?

MWM
01-08-2010, 21:01
Musze przyznac, ze po analizach i niestety opiniach,ze w 300 tys sie nie zmiescimy z Oliwka zastanawiamy sie tez nad anulka badz Km-385. Jesli wybierzemy anulke to podobnie wrzucimy za garaż kotłownie i moze do końca wydłuzymy garaż, a kotłowni chyba bedzie garderoba...ale to zoabczymy, troszke zmartwiła nas sytuacja, ze Oliwka nie uda nam sie:( ale coz nie poddajemy sie i szukamy dalej, moze wlasnie ta Anulka;)Ciekawe czy z nia uda sie zmiescic do 300tys?Izka jak myslisz?

Zbyszku,, jesteśmy w takiej samej sytuacji widzę, nawet w tych samych tematach piszemy ;).
Widzę, że kaska jak to zwykle bywa zweryfikowała marzenia, ale ja na to patrzę w inny sposób.
Ciesz się, że zmądrzeliśmy przed faktem..... nie będę dalej rozwijał tego stwierdzenia.

Zawsze możemy założyć temacik Anulki i tam doszlifowywać projekt :)

zbyszek1982
01-08-2010, 22:53
Zbyszku,, jesteśmy w takiej samej sytuacji widzę, nawet w tych samych tematach piszemy ;).
Widzę, że kaska jak to zwykle bywa zweryfikowała marzenia, ale ja na to patrzę w inny sposób.
Ciesz się, że zmądrzeliśmy przed faktem..... nie będę dalej rozwijał tego stwierdzenia.

Zawsze możemy założyć temacik Anulki i tam doszlifowywać projekt :)

Hm, no widac w podobnej sytuacji ale czy Anulke da sie poskladac do 300 tys?Martwi mnie fakt, ze niestety nie ma ludzi budujacych ten domek i to jest duze utrudnienie...No mam tez watpliwosci czy jednak wyjdzie duzo taniej niz Oliwka-12 m róznicy tylko jest...Mi troszke szkoda tej 4 sypialni:(ale coz bedziemy musieli ograniczyc sie do tego co jest a bynajmniej na co mozemy sobie pozwolic:)

IZA30
02-08-2010, 09:34
Musze przyznac, ze po analizach i niestety opiniach,ze w 300 tys sie nie zmiescimy z Oliwka zastanawiamy sie tez nad anulka badz Km-385. Jesli wybierzemy anulke to podobnie wrzucimy za garaż kotłownie i moze do końca wydłuzymy garaż, a kotłowni chyba bedzie garderoba...ale to zoabczymy, troszke zmartwiła nas sytuacja, ze Oliwka nie uda nam sie:( ale coz nie poddajemy sie i szukamy dalej, moze wlasnie ta Anulka;)Ciekawe czy z nia uda sie zmiescic do 300tys?Izka jak myslisz?

Myslę,ze sie uda,nie wiem czy Ty masz działkę już? My mamy ,wiec tu kosztować sie nie bedę.
Skad moje przypuszczenie,ze się uda? Moi rodzice własnie wybudowali domek :http://pprojekt.pl/projekt468-skowronek___77_8_m_sup2_.html ,są na etapie meblowania wydali do tej pory mniej wiecej 250 - 260 tys tys (działke mieli),dom jest otynkowany,dorobiony piekny duzy taras (z dachem czterospadowym) z tyłu całkowicie wykonczony kostką,zostało im ogrodzenie i kawałek kostki przed dom.I powiem Wam,ze takie małe skromne domki wychodzą cudnie!!!Obok rodziców jest pełno Opałków,Librów,Apisów - ale to przy domku rodziców ludzie się zatrzymuja i pytają o projekt :D

Aleksandryta
02-08-2010, 10:31
Heh ten Skowronek to śliczny domeczek, jak z bajki :) Nazwa domku też urocza. Ja to bym tę nazwę przykleiła z przodu domku ;)

IZA30
02-08-2010, 13:13
heh ten skowronek to śliczny domeczek, jak z bajki :) nazwa domku też urocza. Ja to bym tę nazwę przykleiła z przodu domku ;)

i taki wyszedł :) może kiedys wkleje jakies zdjecie :)

IZA30
02-08-2010, 13:33
A powiedzcie mi moi drodzy,czy wam to podoba sie ten daszek w Anulce ?
Bo jak się tak przyglądam,to on może taki zły nie jest...co myślicie?

rowerola
02-08-2010, 13:51
Polina - a czemu nie chcesz się przekonać do prefabrykatów? Może chłopak ma rację? Teraz prefabrykaty to coś zupełnie innego niż "wielka płyta" z lat 70-tych. Nie dość, że szybkie w realizacji, stosunkowo ciepłe (na ile ciepły może być materiał konstrukcyjny ;)), oszczędzasz trochę powierzchni w domu, bo ściany prefabrykowane mogą być cieńsze, no i jak ładnie ogląda się taką szybką budowę :) Minusem może być to, że trzeba wcześniej dokładnie uzgodnić, gdzie mają być poprowadzone instalacje elektryczne, bo w takich ścianach są już zrobione "puszki". W razie zmiany zdania czeka was kucie bruzd. No i minusem jest cena. Nie są to tanie rozwiązania, chyba że się dogadacie z firmą i dadzą wam niezły rabat. Jeśli nadal chcesz przekonywać chłopaka na murowany, to użyj argumentów portfelowych - na mojego męża zawsze to działa :)
Poza tym, jeśli jest typem wszechwiedzącym - to tylko się cieszyć - gorzej jak się trafi taki ciapa, że będziesz za niego musiała wszystko załatwiać. Znam takie przypadki, kiedy mąż wymawiając się kazał żonie prowadzić budowę - zgroza :)

wojgoc
02-08-2010, 13:59
Poza tym, jeśli jest typem wszechwiedzącym - to tylko się cieszyć - gorzej jak się trafi taki ciapa, że będziesz za niego musiała wszystko załatwiać. Znam takie przypadki, kiedy mąż wymawiając się kazał żonie prowadzić budowę - zgroza :)
jeden i drugi typ faceta do wymiany na inny model.

braszek
03-08-2010, 15:55
A powiedzcie mi moi drodzy,czy wam to podoba sie ten daszek w Anulce ?
Bo jak się tak przyglądam,to on może taki zły nie jest...co myślicie?

mnie sie podoba, bo... zamyślamy także skorzystać z tego projektu. ale być może to nasza subiektywna opinia

rania
03-08-2010, 19:12
Iza, jezeli akceptujesz domki troche wieksze niz 100 m kw czyli takie wielkosci Anulki to zapodam Ci jeszcze jeden fajny wszystkomajacy domek czyli Aneta z Dom na 5: Dla mnie rozkladowo idealny, nawet lepszy niz Anulka:
http://www.extradom.pl/projekt-domu-aneta-wrx1013.aspx

Jezeli mam sie wypowiedziec na temat tego daszku w Anulce, to uwazam, ze jest dobry tzn spelnia swoje zadanie. Daszki trojkatne sa kiepskie, bo sluza tylko za ozdobe, a nie chronia przed deszczem ani sloncem. Wizualnie rzecz gustu - dla mnie ladny.

IZA30
04-08-2010, 06:34
Iza, jezeli akceptujesz domki troche wieksze niz 100 m kw czyli takie wielkosci Anulki to zapodam Ci jeszcze jeden fajny wszystkomajacy domek czyli Aneta z Dom na 5: Dla mnie rozkladowo idealny, nawet lepszy niz Anulka:
http://www.extradom.pl/projekt-domu-aneta-wrx1013.aspx

Jezeli mam sie wypowiedziec na temat tego daszku w Anulce, to uwazam, ze jest dobry tzn spelnia swoje zadanie. Daszki trojkatne sa kiepskie, bo sluza tylko za ozdobe, a nie chronia przed deszczem ani sloncem. Wizualnie rzecz gustu - dla mnie ladny.

Jeżeli chodzi o ANETE to znam projekt owszem fajny,bardzo podobny rozważaliśmy z mężem na początku poszukiwań LENKE http://www.extradom.pl/projekt-domu-lenka-wrx1022.aspx ale nie podobają nam się te wysunięte na przodzie garaże...a i powierzchnia w lence była za duża.

Pomału przekonuję sie do tego daszku...pomału....;)mężowi się podoba,chce go zostawić ....

Vafel
04-08-2010, 08:07
IZA: mi też ten daszek się podoba. Unowocześnia bryłę. Jakbyś zrobiła taki "gankowy", to wyszłaby Ci z tego wiejska chata... ;-)

Asiachmiele
04-08-2010, 08:37
Śledziłam ten wątek,przeglądałam projekty i w końcu stanęło na http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=555. Mały,ale czy tani..Ciekawe ile wyniesie rzeczywisty koszt budowy..:)

Vafel
04-08-2010, 09:00
Śledziłam ten wątek,przeglądałam projekty i w końcu stanęło na http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=555. Mały,ale czy tani..Ciekawe ile wyniesie rzeczywisty koszt budowy..:)

Ani on mały, ani tani...

IZA30
04-08-2010, 09:10
IZA: mi też ten daszek się podoba. Unowocześnia bryłę. Jakbyś zrobiła taki "gankowy", to wyszłaby Ci z tego wiejska chata... ;-)

I dokładnie tak powiedział wczoraj mój szanowny małż ;)
Kąt nachylenia tez pozostanie te 22st.

IZA30
04-08-2010, 09:12
Śledziłam ten wątek,przeglądałam projekty i w końcu stanęło na http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=555. Mały,ale czy tani..Ciekawe ile wyniesie rzeczywisty koszt budowy..:)

Podpisze sie pod tym co napisał Vafel:to duzy i drogi dom.Czytałam forum przemyslanego i jak poczytałam o kosztach dachu jakie ponoszą to masakra...

IZA30
04-08-2010, 09:36
Nie wiem czy było juz nt. w naszym wątku,ale co sądzicie o kolektorach słonecznych w przypadku np.takiego domku jak Anulka?
Opłaca się?

Asiachmiele
04-08-2010, 09:52
Nie straszcie mnie.. już kupiłam projekt.. W moich okolicach pan buduje ten dom i wszystko po kominy + dach wyniosło go 70-80 tyś.

Mi zaproponowali fachowcy zrobić wszystko po kominy,bez dachu za 18tyś. Z moich wstępnych kalkulacji wynika ze nie ma tragedii.Konstrukcję dachu można zmienić na prefabrykowane wiązary jeśli by ktoś się uparł,ale jeszcze nie wiem czy warto.

Vafel
04-08-2010, 10:13
Nie wiem czy było juz nt. w naszym wątku,ale co sądzicie o kolektorach słonecznych w przypadku np.takiego domku jak Anulka?
Opłaca się?

Jeśli chodzi o kolektory i ich opłacalność, to sam projekt nie ma nic do tego. Trudno tutaj coś wyrokować, każdy musi sobie sam policzyć, ale generalnie można powiedzieć, że jak nie ma żadnych dopłat (np. od gminy) do kolektorów to raczej się nie opłaca, ale to też nie musi być reguła...

IZA30
04-08-2010, 10:52
Jeśli chodzi o kolektory i ich opłacalność, to sam projekt nie ma nic do tego. Trudno tutaj coś wyrokować, każdy musi sobie sam policzyć, ale generalnie można powiedzieć, że jak nie ma żadnych dopłat (np. od gminy) do kolektorów to raczej się nie opłaca, ale to też nie musi być reguła...

A U NAS WŁASNIE RUSZYŁO :) : http://www.echodnia.eu/apps/pbcs.dll/article?AID=/99999999/POWIAT01/364196689

IZA30
04-08-2010, 10:54
Nie straszcie mnie.. już kupiłam projekt.. W moich okolicach pan buduje ten dom i wszystko po kominy + dach wyniosło go 70-80 tyś.

Mi zaproponowali fachowcy zrobić wszystko po kominy,bez dachu za 18tyś. Z moich wstępnych kalkulacji wynika ze nie ma tragedii.Konstrukcję dachu można zmienić na prefabrykowane wiązary jeśli by ktoś się uparł,ale jeszcze nie wiem czy warto.

O tej "taniosci" wiazarow dachowych prefabrykowanych już Kurt cos by Ci napisał :)
PROJEKT OGÓLNIE JEST B.ŁADNY :) :)

Asiachmiele
04-08-2010, 11:01
Przyjdzie w piątek projekt,to zobaczy się co z tym dachem.. Aczkolwiek w biurze projektowym przy zamawianiu projektu wspomniałam o możliwej zmianie konstrukcji dachu,na co przekonywano mnie ze taka jaka jest w projekcie jest najprostsza z możliwych i nie ma co tego zmieniać.Pożyjemy zobaczymy.Póki co szukam kogoś w lubelskim kto wybudował ten domek.

rania
04-08-2010, 12:50
Asiachmiele, Przemyslany to bardzo ladny dom. W jednym z ostatnich Muratorow byl caly artykul o tym projekcie. Sporo ludzi go buduje. Ja tez jestem z lubelskiego. Poszukuje juz ekipy, ale budowac bede za rok. Czy moglabys podzielic sie namiarami na swoja? Bo widze, ze ceny ma korzystne (moze byc na PW)

Freno
04-08-2010, 13:16
I mały kamyczek z mojej strony:
Projekt gotowy: od 2000 zł do 2500zł + zmiany adaptacja + wrysowanie = od 4000 zł do 5000 zł
Projekt indywidualny: koncepcja + zagospodarowanie działki + rezultat pozwolenia od 6000zł do 12 000 zł (porządne biuro). Dodatkowym kosztem mogą być projekty instalacji jezeli wymagane

Dla mnie decyzja była prosta.
-

Ponieważ jestem na etapie przed znalezieniem TEGO projektu i ciągle mam wątpliwości, czy dalsze szukanie da oczekiwany rezultat, pozwól że zapytam jak długo szukałeś "właściwego" architekta?
Rozpiętość 6000-12000 jest spora. Zakładam, że Twój projekt indywidualny to domek ok. 100 m2. Czy możesz podać cenę projektu (koncepcja, zagospodarowanie, adaptacjia do WZ)?

IZA30
04-08-2010, 13:44
czy w związku z podniesieniem podatku VAT zdrożeją materiały budowlane?kto sie orientuje jak to jest???????

Vafel
04-08-2010, 13:52
Zdrożeją. Tak jak i cała reszta i niewiele można na to poradzić. Ale... może będzie można sobie to odliczyć? ;-)

MWM
04-08-2010, 16:01
A powiedzcie mi moi drodzy,czy wam to podoba sie ten daszek w Anulce ?
Bo jak się tak przyglądam,to on może taki zły nie jest...co myślicie?

Daszek jest ok, chociaż można zrobić taki jak w Oliwce. Widziałem też już Oliwki z daszkiem takim jak Anulki :).
Trzeba tylko wziąć pod uwagę, że będzie on droższy (więcej dachówki, gąsiory na sztuki, trochę więcej robocizny i ryzyka, że będzie przeciekać.

MWM
04-08-2010, 16:45
Iza, jezeli akceptujesz domki troche wieksze niz 100 m kw czyli takie wielkosci Anulki to zapodam Ci jeszcze jeden fajny wszystkomajacy domek czyli Aneta z Dom na 5: Dla mnie rozkladowo idealny, nawet lepszy niz Anulka:
http://www.extradom.pl/projekt-domu-aneta-wrx1013.aspx

Jezeli mam sie wypowiedziec na temat tego daszku w Anulce, to uwazam, ze jest dobry tzn spelnia swoje zadanie. Daszki trojkatne sa kiepskie, bo sluza tylko za ozdobe, a nie chronia przed deszczem ani sloncem. Wizualnie rzecz gustu - dla mnie ladny.

Bardzo fajny projekcik, ale niestety chyba nie dla nas. Rozważałem wiele projektów w tym stylu, są bardzo praktyczne, jest ich trochę, ale niestety nie pasują wg.mnie, za bardzo do światła na działce. Są też droższe od takiej np. Anulki.
My mały niemały dylemat, mamy działeczkę taką (sorki za przedszkolne rysunki :)):
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cd883e1f962038c4.html

Początkowo chcieliśmy aby kuchnia była po wschodniej lub Płd Wschodniej stronie, więc rozpatrywaliśmy właśnie projekty jak powyżej. Wszystkie jednak mają daszki przy wyjściu na taras więc pokój dzienny będzie zaciemniony, dodatkowo po południu kuchnia będzie ciemna, salon również bez słońca ponieważ schowa się ono za róg budynku z części wystającej z pokojami a sypialnie będą się ślicznie grzać od zachodzącego słońca.
Jedyna zaleta takiego położenia pokoi, to to, że dziecko będzie mogło odrabiać lekcje przy dziennym świetle, ale za to prosto w okno więc nie wiem, czy to jednak zaleta.

Próbowaliśmy wyeliminować jakoś problem zacienionego salonu, ponieważ daszek przy wyjściu mimo wszystko chcemy mieć. Można sobie posiedzieć w lecie podczas deszczu z kawką....... rewelacja.
Więc znaleźliśmy taki projekt: http://www.studioatrium.pl/projekt-domu-GL-63,75,61,parter.html
ŚWIT i cała ta seria z ATRIUM ma wiele zalet, są tanie w budowie, JEDEN KOMIN !, wszystkie pomieszczenia z instalacjami obok siebie (woda niepotrzebnie nie krąży, taniej jest też podczas budowy). Wymagał by lekkich modyfikacji np: przesunięcie lekko kominka w prawo i zrobienie przejścia do kuchni z korytarza, powiększenie domu w lewo o np. 1m i zrobienie w pokojach garderoby, wydzielenie dwóch pokoi z łazienką od reszty domu (strefa prywatna), połączenie np, łazienki z pomieszczeniem 4 i zrobienie tam suszarni.
Niestety tylko jeden pokój sypialny jest tutaj z widokiem na ogród, góry itd a dwa są od strony północno-zachodniej bez światła bezpośredniego.

I tak doszliśmy do wniosku, że lepiej jednak kuchnie dać od strony zachodniej razem z salonem i wróciliśmy do Anulki i tego rodzaju projektów (Z41, Z91, C06b"pod Dębem II', itd, itp).
Chcieliśmy aby co najmniej dwa pokoje miały widok na ogród i góry.
Szczerze, to już sami nie wiemy czy lepiej mieć pokoje sypialne od strony Płd.Wschodniej czy Północno-Zachodniej z której widok będzie nijaki, na wejście do domu, podjazd i płot sąsiada. Dla mnie to bez różnicy, będe tam tylko spał ale dziecko spedzi tam pół domowego życia ( zabawa, lekcje itd)

Poradźcie coś proszę....
Pozdrowienia

MWM
04-08-2010, 18:26
Podam jeszcze jeden projekt pod rozwagę. powinien być dość tani w budowie, a odbiega troszeczkę od dziesiątków innych:
http://www.z500.pl/projekt/zx17/rzuty.html

braszek
04-08-2010, 18:31
Nie wiem czy było juz nt. w naszym wątku,ale co sądzicie o kolektorach słonecznych w przypadku np.takiego domku jak Anulka?
Opłaca się?

Iza, ja takze zastanawiam sie nad kolektorami, wlasnie orientuje sie jakie sa mozliwosci dofinansowania w mazowieckim. o jakim myslicie ogrzewaniu domku?

rania
04-08-2010, 22:08
MWM, fajna masz dzialke, musisz miec super krajobrazy. Jesli chodzi o ustawienie domu na dzialce to kto powiedzial, ze dom musi stac przodem. U mnie bedzie stal bokiem. Osobiscie szukam domu bez garazu wiec moge ustawic dom dowolnie. Świt swego czasu byl tez naszym faworytem, ale brakuje mi w nim garderoby i spizarni albo chociaz wiekszej kotlowni. Musialabym go poszerzac, ale niestety nie moge miec szerszego domu.
Jesli chodzi o Anete to na razie kroluje w naszej klasyfikacji. Troche wieksza niz zamierzalam, ale doslownie nic bym nie zmieniala w rozkladzie domu! Jeszcze mi sie to nie zdarzylo. Dom bedzie stal bokiem i taras bedzie od poludnia. Dla mnie wazne jest zeby pokoje dzieci byly od poludnia. W mieszkaniu wszystkie pomieszczenia mam od poludnia i bardzo mi to odpowiada. W dwoch poprzednich mieszkaniach pokoje byly od polnocy - dla mnie porazka - czulam sie jak w mysiej norze. Elewacja Anety jest dla mnie do bani - albo pozmieniam Anete albo bedzie indywidualny na bazie Anety - chce zmienic okna i sporo zmian konstrukcyjnych.

Projekt Zx17 - fajny, ale dla mnie za dlugi - oglanicza mnie glupie stare szambo prawie na srodku dzialki :-(

MWM
04-08-2010, 22:21
Ot, takie coś mniej więcej:
http://images43.fotosik.pl/322/9a84b111daeb8dedm.jpeg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=9a84b111daeb8ded)


Jesli chodzi o ustawienie domu na dzialce to kto powiedzial, ze dom musi stac przodem. U mnie bedzie stal bokiem. (
Tak jak pisałem, rozpatrywałem naprawdę mocno takie projekty, obawiam się tutaj 2 rzeczy:
1. Że pokoje sypialne będą się bardzo nagrzewać, a po południu nie da się odsłonić żaluzji bo słońce będzie świecić prosto w okna. Zwróćcie uwagę jak mocno jest wyeksponowana nasza działka.
2. Że pokój dzienny i szczególnie kuchnia będzie po południu niedoświetlona. Można jeszcze pomyśleć nad likwidacją zadaszenia lub zrobienia go z przeźroczystych materiałów, ale podobno nagrzewa sie wtedy pod spodem jak w szklarni.

IZA30
05-08-2010, 13:16
Ot, takie coś mniej więcej:
http://images43.fotosik.pl/322/9a84b111daeb8dedm.jpeg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=9a84b111daeb8ded)


Tak jak pisałem, rozpatrywałem naprawdę mocno takie projekty, obawiam się tutaj 2 rzeczy:
1. Że pokoje sypialne będą się bardzo nagrzewać, a po południu nie da się odsłonić żaluzji bo słońce będzie świecić prosto w okna. Zwróćcie uwagę jak mocno jest wyeksponowana nasza działka.
2. Że pokój dzienny i szczególnie kuchnia będzie po południu niedoświetlona. Można jeszcze pomyśleć nad likwidacją zadaszenia lub zrobienia go z przeźroczystych materiałów, ale podobno nagrzewa sie wtedy pod spodem jak w szklarni.

No piekna działka,jakie to okolice?

rania
05-08-2010, 14:25
MWM, co do projektu Swit - niewatpliwie dom bedzie tani w budowie, bo jest maly i prosty jak budowa cepa. To jest dobry projekt na dzialke z wjazdem od poludnia, bo salon i 2 pokoje sa od frontu. 2 pokoje od frontu moga byc ciemne tym bardziej, ze od zachodu slonce sie chowa za gorka jak piszesz. Slonce bedziesz mial za to w jadalni i kuchni. Szukalam kiedys w necie realizacji tego projektu i nawet sporo osob go budowalo, z tym ze nie natknelam sie na fotki zupelnie wykonczonych zdjec.

W Anecie (jesli ja wybiore) tez nie bede miala slonca w salonie po poludniu. No ale rano bedzie :-) Zawsze moge wziac tez odbicie lustrzane i wtedy salon bedzie od pd - zach. Jak juz pisalam moja Aneta wygladalaby "troche" inaczej i nie mialaby zadaszenia tarasu - tzn bylaby pergola z habuźdżiami:-) ale moj maz woli jednak tradycje i Anete w pierwotnej wersji...

MWM
05-08-2010, 15:52
No piekna działka,jakie to okolice?
Jelenia Góra, zapraszamy :)


MWM, co do projektu Swit - niewatpliwie dom bedzie tani w budowie, bo jest maly i prosty jak budowa cepa. To jest dobry projekt na dzialke z wjazdem od poludnia, bo salon i 2 pokoje sa od frontu. 2 pokoje od frontu moga byc ciemne tym bardziej, ze od zachodu slonce sie chowa za gorka jak piszesz. Slonce bedziesz mial za to w jadalni i kuchni. Szukalam kiedys w necie realizacji tego projektu i nawet sporo osob go budowalo, z tym ze nie natknelam sie na fotki zupelnie wykonczonych zdjec.

W Anecie (jesli ja wybiore) tez nie bede miala slonca w salonie po poludniu. No ale rano bedzie :-) Zawsze moge wziac tez odbicie lustrzane i wtedy salon bedzie od pd - zach. Jak juz pisalam moja Aneta wygladalaby "troche" inaczej i nie mialaby zadaszenia tarasu - tzn bylaby pergola z habuźdżiami:-) ale moj maz woli jednak tradycje i Anete w pierwotnej wersji...

Próbowałem znaleźć jakiś artykuł z której strony najlepiej rozmieszczać pokoje pod kątem światła i nie znalazłem takowego. Macie jakiegoś linka?
Wydaje mi się, że sypialnie powinny być bardziej od północy/wschodu a salon na południe.
Ciekawi mnie też kuchnia, przy projektach typu Anulka (kuchnia w prawym dolnym rogu budynku) będę ją miał od strony Płd-Zach czyli słońce po południu w kuchni i salonie. W wypadku np projektów typu Aneta kuchnia będzie od Płd-Wsch, salon w tym samym miejscu a na miejscu kuchni z Anulki dwa pokoje mieszkalne, a trzeci od Północnego Zach ale ten może być gościnny i do pracy.

Nie potrafię wyczuć który układ będzie lepszy w praktyce, w moim rodzinnym domu pokoje mieszkalne były z PŁD strony i bardzo się nagrzewały, choć ten problem zawsze można ograniczyć ( rolety, krzewy itd). Bardziej mnie martwi, że w tedy w kuchni może być ciemno po południu (PŁD Wschód).

Projekt Świt jest tani ale na moją działkę nie pasuje (mamy dość duże nachylenie terenu wiec lepiej stawiać coś podłużnego), porzuciliśmy go już dawno. Jest jednak do 100m2 i z pewnością tani dlatego umieściłem go w tym temacie.

rania
06-08-2010, 17:08
MWM, mysle, ze ten artykul o stronach swiata jest ciekawy:
http://www.budujemydom.pl/artykuly/540_dlaczego_architekci_analizuja_polozenie_dzialk i_i_projektowanego_domu_wzgledem_stron_swiata/
Oczywiscie nie ma co slepo stosowac sie do zasad. Sa ludzie, ktorzy nie chca miec salonu od poludnia, a chca go miec od polnocy. Z punktu widzenia energooszczednosci najlepiej miec jak najwiecej okien na poludnie, a na polnoc wcale - nie jest to takie proste.

Odbicie lustrzane Anetki na szczescie nadaje sie na moja dzialke, a takich projektow jest jak na lekarstwo (mam wjazd od zachodu)
Wiecie co, ja tak dlugo juz szukam projektu, ze powinnam juz widniec w Ksiedze Guiness'a. Najgorsze jest to, ze ciagle zmieniaja mi sie koncepcje. Prawie zaden projekt mi sie nie podoba. Jest cien szansy, ze moj wybor jest ostateczny...

Freno
06-08-2010, 18:14
MWM, piękna działeczka. Gratuluję i już wpraszam się na tę kawę na tym tarasie z widokiem na zalew ;) A propos, zalew na rysunku po prostu powala :D

Co do usytuowania pomieszczeń w domu. Jestem świeżo po rozmowie z architektem tzw. "starej szkoły". Oto w punktach złote zasady, które zapamiętałm:
- dom powinien być położony zgodnie z kierunkami świata ( sorrki, ale Twoja działka by się nie spodobała, bo jest "skrzywiona". BTW, tak samo jak moja)
- z wejścia powinien być widok na salon, a właściwie na ogród przez salon
- kuchnia po lewej od wejścia

Polecam również artykuł:
http://www.muratordom.pl/budowa/przed-budowa/wykorzystac-nature,13_844.html

MWM
06-08-2010, 18:33
MWM, mysle, ze ten artykul o stronach swiata jest ciekawy:
http://www.budujemydom.pl/artykuly/540_dlaczego_architekci_analizuja_polozenie_dzialk i_i_projektowanego_domu_wzgledem_stron_swiata/
Oczywiscie nie ma co slepo stosowac sie do zasad. Sa ludzie, ktorzy nie chca miec salonu od poludnia, a chca go miec od polnocy. Z punktu widzenia energooszczednosci najlepiej miec jak najwiecej okien na poludnie, a na polnoc wcale - nie jest to takie proste.

Odbicie lustrzane Anetki na szczescie nadaje sie na moja dzialke, a takich projektow jest jak na lekarstwo (mam wjazd od zachodu)
Wiecie co, ja tak dlugo juz szukam projektu, ze powinnam juz widniec w Ksiedze Guiness'a. Najgorsze jest to, ze ciagle zmieniaja mi sie koncepcje. Prawie zaden projekt mi sie nie podoba. Jest cien szansy, ze moj wybor jest ostateczny...

Reniu,
Skoro masz wjazd od zachodu, to chcesz postawić Anetkę (odbitą lustrzanie) z wjazdem prostopadle do głównej drogi ??
Czyli z rozmieszczeniem pomieszczeń:
a.Garaż od zachodu
b. Kuchnia - Płd-zachód
c. Salon - Południe
d. Taras i 2 sypialnie od Wschodu.

Czy równolegle??
a.Garaż od północy
b. Kuchnia -Zachód
c. Salon - Zachód
d. Taras i 2 sypialnie od Południa

MWM
06-08-2010, 18:42
MWM, piękna działeczka. Gratuluję i już wpraszam się na tę kawę na tym tarasie z widokiem na zalew ;) A propos, zalew na rysunku po prostu powala :D

Co do usytuowania pomieszczeń w domu. Jestem świeżo po rozmowie z architektem tzw. "starej szkoły". Oto w punktach złote zasady, które zapamiętałm:
- dom powinien być położony zgodnie z kierunkami świata ( sorrki, ale Twoja działka by się nie spodobała, bo jest "skrzywiona". BTW, tak samo jak moja)
- z wejścia powinien być widok na salon, a właściwie na ogród przez salon
- kuchnia po lewej od wejścia
Polecam również artykuł:
http://www.muratordom.pl/budowa/przed-budowa/wykorzystac-nature,13_844.html

O.... i w załączonym artykule jest kwintesencja tego co mi jest potrzebne, ślicznie dziękujemy.
Na kawkę zapraszam, jak tylko to będzie możliwe, nawiązując do rysunku, ma się tą artystyczną rękę ekhm.... myszkę, co? ;)

angelnight
06-08-2010, 20:26
ja całą robotę odwaliłam sama. szukałam i przeprowadzałam "castingi" z przyszłymi ekipami, pilnowałam i płaciłam. Opłacało się, bo jestem na tyle sprytna że udało się dzieki temu zaoszczędzić sporo pieniędzy. mój mąż brałby wszystko najdroższe, bo godne zaufania, co nie jest prawdą. trzeba wiedzieć na czym można oszczędzić, na czym nie warto, bo koszty wrócą jak bumerang kiedy trzeba będzie poprawiać.
Na faceta sposób jest i u mnie się sprawdza. Zapuszczam temat i to tak na ostro, tłumacze, wytaczam argumenty, poparte artykułami. Ostry sprzeciw męża. Odpuszczam. Za miesiąc temat wraca i o dziwo to on ten pomysł przedstawia jako swój, ja nie oponuje. I po sprawie :)))

rania
06-08-2010, 22:05
Reniu,
Skoro masz wjazd od zachodu, to chcesz postawić Anetkę (odbitą lustrzanie) z wjazdem prostopadle do głównej drogi ??
Czyli z rozmieszczeniem pomieszczeń:
a.Garaż od zachodu
b. Kuchnia - Płd-zachód
c. Salon - Południe
d. Taras i 2 sypialnie od Wschodu.

Czy równolegle??
a.Garaż od północy
b. Kuchnia -Zachód
c. Salon - Zachód
d. Taras i 2 sypialnie od Południa

Wlasnie debatujemy - albo jak w pkt 1 albo rownolegle - ale z salonem od pd - wsch czyli juz bez odbicia lustrzanego.

MWM
06-08-2010, 23:13
My również debatujemy właśnie nad Anetką. Przeglądnąłem jeszcze inne projekty o bardzo podobnym układzie i Anetka wydaje się mieć największy "potencjał" zmiennotwórczy. Nasza sypialnia i córki, oraz salon wyjdą od strony południowo zachodniej, kuchnia od strony wschodniej, powinno być nie najgorzej. Nie wiem dlaczego w większości poradników zalecają kuchnię od strony północnej, jak dla mnie to chybiony pomysł, szczególnie jeżeli ma być ona choć trochę włączona w dzienne życie rodzinne i współgrać z salonem.
Chyba już obmyśliliśmy wszystkie zmiany w Anetce, jutro jak będę miał siłę to naszkicuję i wstawię.

MWM
07-08-2010, 08:13
Chyba już obmyśliliśmy wszystkie zmiany w Anetce, jutro jak będę miał siłę to naszkicuję i wstawię.

Siedzę od rana bez śniadania :( i szkicuję, na ale czego się nie robi dla domku :)
Pierwsza wersja przeróbek stanęła na czymś takim mniej więcej:
http://images47.fotosik.pl/323/d688a87043219765m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=d688a87043219765)

a tutaj oryginalna wersja:
http://images39.fotosik.pl/319/2f415c337c178571m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=2f415c337c178571)

rania
07-08-2010, 10:00
MWM, wydaje mi sie, ze po tych przemianach pokoj nr 8 wyszedl b. klitkowaty - mysle ze max 7 - 8 m.
Jezeli mialbys sie decydowac na ten projekt to wiedz, ze zaprojektowany jest tu strop uzytkowy i dom posiada 3 kominy - to zwieksza koszt inwestycji. Jesli zalezy Ci na kosztach i nie chcesz adaptowac poddasza to lepszy bylby strop drewniany. Ja osobiscie i tak wszystkie kominy likwiduje wiec dla mnie to obojetne ile jest ich w projekcie.

MWM
07-08-2010, 11:13
Pokój 8, to pokój dodatkowy, do pracy lub dla gości jak się napatoczą.
Z kosztami liczy się każdy, a na inwestycję nie będziemy mieli dość dużych funduszy, ale funkcjonalność to też cecha bardzo kusząca.
Jeśli chodzi o strop to:
1. Musze i tak zwiększyć kąt dachu do 35 stopni (wymagania).
2. W związku z powyższym i ewentualną możliwością przyszłej zabudowy użyję pewnie wiązarów dachowych. Będzie to droższe od tradycyjnego stropu drewnianego ale pozostawi możliwość zabudowy za parę lat, w wypadku konieczności.
3. Kominek zewnętrzny idzie do likwidacji, niepotrzebny bajer na razie.
4. Mój przyszły dom będzie z pewnością wyposażony w wentylację mechaniczną, więc kominy wentylacyjne również do likwidacji.
5. W kwestii likwidacji komina można również, przenieść piec (jeżeli gazowy) w miejsce garderoby) ale to osateczność.

Macie inne pomysły na potanienie tego projektu?

MWM
07-08-2010, 13:09
Do względnie tanich w budowie, dorzuciłbym jeszcze ten:
http://pprojekt.pl/odbicie2206-ceres,rzuty.html
Elewacja jak dla mnie do zmiany,ale rozkład dość tani podczas budowy.

dockers
08-08-2010, 14:57
Witam Wszystkich,

Kieruję do Was serdeczną prośbę, ponieważ liczę na Wasze doświadczenie i wiedzę.
Zastanawiam się nad trzema projektami:

1. www.projekty24.com.pl/projekty/projekt,gwiazdziste-niebo-m52,rid,5649.html
2. www.z500.pl/projekt/z18.html
3. www.tooba.pl/projekt-domu-LK-159/a,s_pd,idp,4148.html

Który z nich okazałby się najtańszy w budowie, a który najdroższy?
Nie ukrywam, że w każdym projekcie wprowadziłbym trochę zmian. Na przykład dodałbym wykusz pod balkonem lub dodatkowe okno - jak też zmienić układ powierzchni na górze. Dodam, że najbardziej podoba mi się projekt nr.3 potem jest nr.2, a potem nr.1

Jak sądzicie czy zmieszczę sie w kwocie pomiędzy 450-500 tyś. w którymś z tych projektów ?

Pozdrawiam
Dockers

Evil16
08-08-2010, 15:28
Widziałem już ten projekt i muszę przyznać, że jest ciekawy.

Czy w tym pomieszczeniu gosp można wstawić piec na paliwo stałe? Eko groszek lub pellety?

Co do elewacji to ma ona swój urok, moim zdaniem oczywiście i bym jej nie zmieniał.

MWM
08-08-2010, 19:03
Widziałem już ten projekt i muszę przyznać, że jest ciekawy.
Czy w tym pomieszczeniu gosp można wstawić piec na paliwo stałe? Eko groszek lub pellety?
Co do elewacji to ma ona swój urok, moim zdaniem oczywiście i bym jej nie zmieniał.
Jeżeli piszesz o Ceresie, to moim zdaniem niewiele ponad 5m2 to za mało na piec z ekogroszkiem, podajnik, troche miejsca na węgiel itd. MOżna to w prosty sposób rozwiązać, pociągnąć to pomieszczenie do ściany zewnętrznej kuchni. Straci ona okno po tej stronie ale okno można przełożyć na drugą ścianę. Fajnie, że to pomieszczenie ma wejście z zewnątrz, ale moim zdaniem na węgiel i tak lekko małe. Poza tym wejście prosto z kuchni do kotłowni z ekogroszkiem to by była MASAKRA w domu, wierzcie mi wiem co mówię. Ten pył się wpycha wszędzie.

Ja dalej twardo rozpatruję Anulkę i Anetę.

Evil16
08-08-2010, 22:16
Ja w sumie bardziej myslałbym o pelletach. A przy tym jest czysciej. Z tym ekogroszkiem to masz rację. Pellety można kupować w paczkach toteż składowałbym je np w innym miejscu a w p.g. był by tylko piec. Co do ogrzewania to raczej na węgiel bym się już nie decydował.

kurt76
09-08-2010, 10:42
Ja w sumie bardziej myslałbym o pelletach. A przy tym jest czysciej. Z tym ekogroszkiem to masz rację. Pellety można kupować w paczkach toteż składowałbym je np w innym miejscu a w p.g. był by tylko piec. Co do ogrzewania to raczej na węgiel bym się już nie decydował.

Ponadto za chwile beda wchodzily podatki za emisje CO2 tzw. "kominowe".
Przyszlosc maja rozwiazania energooszczedne oparte na akumulacyjnym ogrzewaniu elektr.

IZA30
09-08-2010, 13:36
PYTANKO
Z czego budujecie/bedziecie budować Wasze domki? W projekcie Anulka mamy :mury zewnętrzne z bloczków POROTHERM, ściany wewnętrzne z bloczków POROTHERM i małż.chce się tego trzymać,jakie macie opinie nt.temat?
Ja ciągle myślę,nad tym kątem nachylenia...cos nie mogę się przekonać do tych 22 st....;) CZY TAKI MAŁY KĄT NACHYLENIA MA JAKIES ZALETY ??Bo wizualnie coś nie mogę się przekonać... ;(
Aha.Godd news.mamy juz zaklepaną ekipę murarzy :) :)
Jak pogoda pozwoli -Pan szef chce w tym roku wylać fundamenty ! :)

MWM
09-08-2010, 15:38
Ponadto za chwile beda wchodzily podatki za emisje CO2 tzw. "kominowe".
Przyszlosc maja rozwiazania energooszczedne oparte na akumulacyjnym ogrzewaniu elektr.

Muszę więcej poczytać o nowoczesnych metodach ogrzewania. Prawdopodobnie reprezentuję większościowy sposób zapatrywania na ogrzewanie elektryczne, czyli jak o tym słyszę to cierpnie mi od razu skóra i portfel wsuwam głębiej do kieszeni.
Cały czas się zastanawiam nad najodpowiedniejszym sposobem ogrzewania domu, cały czas myślałem o zdublowaniu pomysłu z aktualnego miejsca zamieszkania, czyli piec kondensacyjny na gaz z sieci i tylko zamiast kaloryferów podłogówka. Czym zamierzacie ogrzewać swoje parterówki?

Vafel
09-08-2010, 15:46
PYTANKO
Z czego budujecie/bedziecie budować Wasze domki? W projekcie Anulka mamy :mury zewnętrzne z bloczków POROTHERM, ściany wewnętrzne z bloczków POROTHERM i małż.chce się tego trzymać,jakie macie opinie nt.temat?
Ja ciągle myślę,nad tym kątem nachylenia...cos nie mogę się przekonać do tych 22 st....;) CZY TAKI MAŁY KĄT NACHYLENIA MA JAKIES ZALETY ??Bo wizualnie coś nie mogę się przekonać... ;(
Aha.Godd news.mamy juz zaklepaną ekipę murarzy :) :)
Jak pogoda pozwoli -Pan szef chce w tym roku wylać fundamenty ! :)

Ja osobiście nie widzę ŻADNEJ zalety porothermu. Jakbym budował jeszcze raz to bym wybrał albo silikaty (bo duża akumulacyjność cieplna i świetne właściwości tłumienia dźwięków) albo beton komórkowy (bo ciepły), albo beton komórkowy na ściany zewnętrzne i silikaty na wewnętrzne. Ewentualnie w grę mogłyby wchodzić jeszcze jakieś bloczki keramzytobetonowe jeśli miałbym dostęp w dobrej cenie, ale poroterm lub inna ceramika? Po co? To nie ma żadnych zalet w porównaniu z materiałami, które wymieniłem wcześniej.

A co do niewielkiego kątu nachylenia dachu to ma to dwie podstawowe zalety. Pierwsza - jest taniej bo im mniejszy kąt tym mniejsza powierzchnia dachu (więc mniej dachówki, folii itp.). Druga - można daleko wypuścić okapy dzięki czemu masz wokół domu pas suchego terenu - można rozstawić suszarkę z praniem :-)
Oczywiście wady też są...

Pozdrawiam,

Okami
09-08-2010, 16:15
zastanawiam się nad tym projektem http://projekty.lipinscy.pl/Sapporo_II/. Może ktos jeszcze mi poleci coś w podobnym stylu? Choćby dla porównania. Z góry dziekuję za odpowiedż

MWM
09-08-2010, 21:11
PYTANKO
Z czego budujecie/bedziecie budować Wasze domki? W projekcie Anulka mamy :mury zewnętrzne z bloczków POROTHERM, ściany wewnętrzne z bloczków POROTHERM i małż.chce się tego trzymać,jakie macie opinie nt.temat?
Ja ciągle myślę,nad tym kątem nachylenia...cos nie mogę się przekonać do tych 22 st....;) CZY TAKI MAŁY KĄT NACHYLENIA MA JAKIES ZALETY ??Bo wizualnie coś nie mogę się przekonać... ;(
Aha.Godd news.mamy juz zaklepaną ekipę murarzy :) :)
Jak pogoda pozwoli -Pan szef chce w tym roku wylać fundamenty ! :)

Gratuluję przede wszystkim zdecydowania ws projektu ( Ja dalej się waham pomiędzy Anulką i Anetą) oraz pierwszych sukcesów w kierunku rozpoczęcia budowy. :)

Evil16
09-08-2010, 21:19
http://www.najtanszeogrzewanie.pl/strona/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

To jest ciekawe...

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?149329-Nasza-BUKOWA-CHATKA/page3

A powyżej link do osoby, która "coś" takiego ma :)

Nota bene w z7, bardzo fajnym projekcie i nawet niedaleko mnie bo pod Wrocławiem :)

Aleksandryta
09-08-2010, 21:24
Ja bedę budować z silki, zarówno ściany zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Miałam dom zbudowany z porothermu i nigdy więcej. Jest kruchy i nierowny i ciężko "ryć" cokolwiek w tej cegle. Albo beton komórkowy, jesli nie jesteście przekonani do silki.

IZA30
10-08-2010, 06:48
Ja osobiście nie widzę ŻADNEJ zalety porothermu. Jakbym budował jeszcze raz to bym wybrał albo silikaty (bo duża akumulacyjność cieplna i świetne właściwości tłumienia dźwięków) albo beton komórkowy (bo ciepły), albo beton komórkowy na ściany zewnętrzne i silikaty na wewnętrzne. Ewentualnie w grę mogłyby wchodzić jeszcze jakieś bloczki keramzytobetonowe jeśli miałbym dostęp w dobrej cenie, ale poroterm lub inna ceramika? Po co? To nie ma żadnych zalet w porównaniu z materiałami, które wymieniłem wcześniej.

A co do niewielkiego kątu nachylenia dachu to ma to dwie podstawowe zalety. Pierwsza - jest taniej bo im mniejszy kąt tym mniejsza powierzchnia dachu (więc mniej dachówki, folii itp.). Druga - można daleko wypuścić okapy dzięki czemu masz wokół domu pas suchego terenu - można rozstawić suszarkę z praniem :-)
Oczywiście wady też są...

Pozdrawiam,

Dzięki,bo jeżeli chodzi o materiały budowlane,to do tej pory sie tym nie interesowałam,ale w koncu przyszedł na to czas...
Vafel,jak juz podałes zalety takiego dachu to chce usłyszeć także wady...dopóki mam czas,żeby może cos zmienić ;)

IZA30
10-08-2010, 08:04
Gratuluję przede wszystkim zdecydowania ws projektu ( Ja dalej się waham pomiędzy Anulką i Anetą) oraz pierwszych sukcesów w kierunku rozpoczęcia budowy. :)

Ohh nawet nie wiesz jak mi ULŻYŁO jak zdecydowaliśmy się już na 100% :) :) :)
Papierologia w toku,myślę,że pójdzie w miarę szybko ( sama pracuję w UM i mam dużo koleżanek w starostwie, kumpla architekta ;) ) ...

Vafel
10-08-2010, 08:52
Dzięki,bo jeżeli chodzi o materiały budowlane,to do tej pory sie tym nie interesowałam,ale w koncu przyszedł na to czas...
Vafel,jak juz podałes zalety takiego dachu to chce usłyszeć także wady...dopóki mam czas,żeby może cos zmienić ;)

Do zalet niskiego kąta nachylenia dachu zaliczyłbym jeszcze to, że bez większych problemów można po takim dachu chodzić :-)
Wady niskiego kąta nachylenia dachu? Przede wszystkim niewiele miejsca na strychu/poddaszu, dłużej na takim dachu zalega śnieg (co w pewnych sytuacjach może być zaletą), dom wygląda inaczej niż wszystkie w okolicy (co też dla jednych jest wadą, a dla innych zaletą) no i przy 22 stopniach nie zastosujesz większości dachówek, albo musisz robić pod nie pełne deskowanie i papowanie. Ja właśnie z tego względu zdecydowałem się zwiększyć niego kąt nachylenia dachu, żebym spokojnie mógł dać dachówkę cementową Braasa i folią pod spodem, a nie z deskowaniem i papą.

IZA30
10-08-2010, 09:11
Do zalet niskiego kąta nachylenia dachu zaliczyłbym jeszcze to, że bez większych problemów można po takim dachu chodzić :-)
Wady niskiego kąta nachylenia dachu? Przede wszystkim niewiele miejsca na strychu/poddaszu, dłużej na takim dachu zalega śnieg (co w pewnych sytuacjach może być zaletą), dom wygląda inaczej niż wszystkie w okolicy (co też dla jednych jest wadą, a dla innych zaletą) no i przy 22 stopniach nie zastosujesz większości dachówek, albo musisz robić pod nie pełne deskowanie i papowanie. Ja właśnie z tego względu zdecydowałem się zwiększyć niego kąt nachylenia dachu, żebym spokojnie mógł dać dachówkę cementową Braasa i folią pod spodem, a nie z deskowaniem i papą.

z ilu na ile podniosłeś?

Vafel
10-08-2010, 09:35
Chyba z 22 na 27 stopni, ale nic sobie nie dam uciąż, że dokładnie tak, bo już nie bardzo pamiętam.

Wszystko zależy od tego co chcesz mieć na dachu. Jak chcesz mieć deskowanie i papę, to nic nie musisz podnosić. Jak chcesz mieć folię, to musisz zobaczyć jaki minimalny kąt nachylenia połaci dopuszcza producent Twojej dachówki (dla różnych dachówek są różne) i tyle.

IZA30
10-08-2010, 09:58
Chyba z 22 na 27 stopni, ale nic sobie nie dam uciąż, że dokładnie tak, bo już nie bardzo pamiętam.

Wszystko zależy od tego co chcesz mieć na dachu. Jak chcesz mieć deskowanie i papę, to nic nie musisz podnosić. Jak chcesz mieć folię, to musisz zobaczyć jaki minimalny kąt nachylenia połaci dopuszcza producent Twojej dachówki (dla różnych dachówek są różne) i tyle.

Wstępnie ma być blachodachówka ... i pewnie tak zostanie.I co myślisz w takiej sytuacji?!
Mnie po prostu nadzwyczajnie w świecie niezbyt się podoba te 22st.Pewnie skończy się na tym,że podniesiemy ,niewiele ,ale podniesiemy.

Vafel
10-08-2010, 11:33
Jak blachodachówka, to nie ma znaczenia czy będzie 22 czy 45. Co do podobania się to kwestia gustu. Ale jak 22 Ci się nie podoba, to pewnie 27 też Ci się nie będzie podobać, bo różnica wizualnie jest niewielka. Musiałabyś podnieść do około 35, ale wtedy to już robi się z tego inny dom (i mega strych, z którym nie wiadomo co robić).

IZA30
10-08-2010, 12:08
Jak blachodachówka, to nie ma znaczenia czy będzie 22 czy 45. Co do podobania się to kwestia gustu. Ale jak 22 Ci się nie podoba, to pewnie 27 też Ci się nie będzie podobać, bo różnica wizualnie jest niewielka. Musiałabyś podnieść do około 35, ale wtedy to już robi się z tego inny dom (i mega strych, z którym nie wiadomo co robić).

jak przyjdzie mi projekt to pogadam z architektem ,moze mi to wybije z głowy

MWM
10-08-2010, 15:44
Ja osobiście nie widzę ŻADNEJ zalety porothermu. Jakbym budował jeszcze raz to bym wybrał albo silikaty (bo duża akumulacyjność cieplna i świetne właściwości tłumienia dźwięków) albo beton komórkowy (bo ciepły), albo beton komórkowy na ściany zewnętrzne i silikaty na wewnętrzne.,

Przychylam się jak najbardziej, trochę bardziej nawet do silikatów. BK i Silikaty to jedyne technologie jakie mnie teraz interesują jeśli chodzi o ściany zewnętrzne. Wewnętrzne pomiędzy pokojami tylko silikaty. Byłem miesiąc temu u kolegi i robiliśmy proste testy (ma jedną ścianę działową z bk a drugą z silki. różnica w tłumieniu dźwięku jest naprawdę duża !. Nie staliśmy z instrumentem pomiarowym, ale jak coś słychać albo nie to jest to chyba wystarczająco dobry test.

IZA30
10-08-2010, 18:58
Czy ktoś orientuje się,gdzie się podziewa Szlema ? :) Ciekawe jak tam u niej z budową ...

MWM
10-08-2010, 21:17
Czy ktoś orientuje się,gdzie się podziewa Szlema ? :) Ciekawe jak tam u niej z budową ...

Jak widać idzie pełną parą bo pisać nie ma kiedy :).

PYTANIE!
W mojej parterówce, będę miał kąt nachylenia dachu minimum 35 stopni, wynika to z warunków. Jest szansa, że kiedyś będę chciał albo będzie trzeba adaptować poddasze, na razie chcę je zostawić nieużytkowe. Myślę, żeby mimo wszystko zastosować strop Terriva. Jak myślicie co zrobić z ogrzewaniem tak aby na razie grzać gazem a kiedys PC.
Czyli:
a) Ogrzewanie parteru będzie musiało być przygotowane również do PC - czyli pewnie najlepiej podłogówka wszędzie.
b) Piętro musi być przystosowane do ogrzewania w przyszłości - w tym wypadku nie wiem co robić, czy wyprowadzić jakieś instalacje, do czego się przymierzać?
Czytaliście gdzieś jakiś temat z podobnym dylematem?

Weronika*
11-08-2010, 12:48
Witam wszystkim serdecznie:)
Z wielką uwaga czytam owy post(w sensie od samego początku):) i choc zajęło mi to mnóstwo czasu, muszę dokreślic się do osób szukających małego domku i oczywiście taniego:)
Bardzo proszę o radę..interesują mnie 3 domki , ale jak to często bywa w każdym jest coś co mi przeszkadza bądź brakuje i niemam pomysłu na owe rozwiązanie POMÓŻCIE:):
http://www.z500.pl/projekt/z91/rzuty.html - prawie idealny ALE:to nieszczęsne PG:/ U mnie chyba nie wchodzi w grę inne rozwiązanie niż Ekogroszek więc niewiem bo nigdy nie miałam styczności z tym ogrzewaniem czy to miejsce jest dobre?czy nie za małe?Niechcę 2 kominów bo to oczywiście wydatek.Reszta mi pasuje..

http://www.z500.pl/projekt/z41/rzuty.html - tu mam ten sam problem z tym PG, i ewentualnie jak myślicie bo chciałabym przesunąc tą kuchnie z salonem aby uzyskac prostokąt.

http://www.domywstylu.eu/projekty/jednorodzinne_parterowe/grafit/#rzuty - tu chciałabym powiększyc troche salon tak do tych 30 m i niewiem jak to uzyskac:)

Kochani poradźcie proszę:) niezamierzam narazie miec garażu i najchętniej chciałabym w każdym z tych domków miec tez stryszek z mozliwoscią może kiedys zaadaptowania na jakis pokój lub dwa.
Niewiem tez co z tym ekogroszkiem..bo narazie nie zapowiada się w mojej wioseczce na gaz:/
Eh...ile tych dylematów.
Czekam na odpowiedź:D

Vafel
11-08-2010, 13:03
MWM: jak rozważasz poddasze w przyszłości to jak najbardziej zrób jakiś sensowny strop (teriva, monolit). Ale wg mnie to bez sensu - to już lepiej wybierz sobie normalny dom z poddaszem (taki, który będzie miał ściankę kolankową) i najwyżej tego poddasza od razu nie rób, bo potem dorabianie poddasza do parterówki to trochę bez sensu jest. Poza tym pasowałoby od razu zrobić wyprowadzenie wszystkich instalacji na górę (piony kanalizacyjne, woda, CO), założyć okna dachowe itp.

Weronika: odnośnie Z91, to ja buduję projekt DM11 z biura Bauherr, który oryginalnie był bardzo podobny do tego Z91, ale pomieszczenie gospodarcze było za małe, dlatego przemeblowałem wnętrze tak, żeby zrobić miejsce dla większego pomieszczenia gospodarczego z osobnym wyjściem na zewnątrz (żeby nie trzeba było wnosić węgla przez główne wejście). Zobacz sobie u mnie w dzienniku jak to wygląda po moich zmianach. Może coś takiego Ci spasuje. Generalnie do ekogroszku potrzebujesz pomieszczenia przynajmniej 2x2 m, ale przydałoby się większe, bo do takiego 2x2 to nic poza kotłem Ci nie wejdzie (a gdzie trzymać różne inne rzeczy przydatne w domu?).

Weronika*
11-08-2010, 20:00
Vafel dziękuję za odpowiedź:)
Oglądałam Twój domek i muszę przyznac że jest PRAWIE idealny...;)Prawie bo..no właśnie mam pytanie odnośnie kominka czy w tym projekcie jest takowy?Oraz spiżareczke:)

Ja ja zazdroszczę Wam już wybudowanych domków!
Ja dopiero na początku drogi..:/

Vafel
11-08-2010, 21:43
Kominka nie mamy bo nie potrzebujemy. Oryginalnie w projekcie był kominek przy ścianie zewnętrznej salonu (obok podwójnych drzwi). A spiżareczkę udało nam się zrobić :-) Wydzieliliśmy ją pomiędzy kuchnią a korytarzem. Nie jest duża (1x2 m), ale lepsza taka niż żadna.

IZA30
12-08-2010, 06:36
Witam wszystkim serdecznie:)
Z wielką uwaga czytam owy post(w sensie od samego początku):) i choc zajęło mi to mnóstwo czasu, muszę dokreślic się do osób szukających małego domku i oczywiście taniego:)
Bardzo proszę o radę..interesują mnie 3 domki , ale jak to często bywa w każdym jest coś co mi przeszkadza bądź brakuje i niemam pomysłu na owe rozwiązanie POMÓŻCIE:):
http://www.z500.pl/projekt/z91/rzuty.html - prawie idealny ALE:to nieszczęsne PG:/ U mnie chyba nie wchodzi w grę inne rozwiązanie niż Ekogroszek więc niewiem bo nigdy nie miałam styczności z tym ogrzewaniem czy to miejsce jest dobre?czy nie za małe?Niechcę 2 kominów bo to oczywiście wydatek.Reszta mi pasuje..

http://www.z500.pl/projekt/z41/rzuty.html - tu mam ten sam problem z tym PG, i ewentualnie jak myślicie bo chciałabym przesunąc tą kuchnie z salonem aby uzyskac prostokąt.

http://www.domywstylu.eu/projekty/jednorodzinne_parterowe/grafit/#rzuty - tu chciałabym powiększyc troche salon tak do tych 30 m i niewiem jak to uzyskac:)

Kochani poradźcie proszę:) niezamierzam narazie miec garażu i najchętniej chciałabym w każdym z tych domków miec tez stryszek z mozliwoscią może kiedys zaadaptowania na jakis pokój lub dwa.
Niewiem tez co z tym ekogroszkiem..bo narazie nie zapowiada się w mojej wioseczce na gaz:/
Eh...ile tych dylematów.
Czekam na odpowiedź:D

Połączeniem tych wszystkich projektów jest ten:http://gotowe-projekty-domow.dom.pl/hb_anulka_z_garazem.htm (wersja bez garażu ) :D

B_asia
12-08-2010, 12:51
Połączeniem tych wszystkich projektów jest ten:http://gotowe-projekty-domow.dom.pl/hb_anulka_z_garazem.htm (wersja bez garażu ) :D

buuuuuuuuuubububuuu , ze ja tej Anulki wczesniej nie zobaczyłam buuuuuuu:(
My mamy ten: http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=1545 . Znaczy narazie mamy zakupiony projekt:) Prawie taki sam ...... PRAWIE buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

Weronika*
12-08-2010, 14:14
Rzeczywiście ta Anulka jest super! Tylko pokoiki ciut małe,,chyba żeby zlikwidowac garderobe i tym sposobem powiększyc pokoje..hm...
Iza tam są 2 kominy prawda?czy tym sposobem domek wyjdzie dużo droższy niż 1 komin?

MWM
12-08-2010, 18:40
Rzeczywiście ta Anulka jest super! Tylko pokoiki ciut małe,,chyba żeby zlikwidowac garderobe i tym sposobem powiększyc pokoje..hm...
Iza tam są 2 kominy prawda?czy tym sposobem domek wyjdzie dużo droższy niż 1 komin?

My się swego czasu mocno zastanawialiśmy nad ANULKĄ i ciągle nie wybraliśmy pomiędzy Anulką i Anetą.
W Anulce dużo można osiągnąć przez powiększenie jej o metr w stronę garażu, ja tak chciałem zrobić.
Wtedy łatwo będzie można wydzielić osobne garderoby dla obu pokoi, co moim zdaniem jest bardziej praktyczne.
Jeżeli ktoś ma gaz i planuje założyć wentylację mechaniczną, to można kocioł przenieść do pomieszczenia po środku domu i je trochę powiększyć. Tak aby można było zbudować jeden komin zamiast dwóch. Resztę pomieszczeń załatwi wentylacja mechaniczna.

IZA30
13-08-2010, 06:33
Rzeczywiście ta Anulka jest super! Tylko pokoiki ciut małe,,chyba żeby zlikwidowac garderobe i tym sposobem powiększyc pokoje..hm...
Iza tam są 2 kominy prawda?czy tym sposobem domek wyjdzie dużo droższy niż 1 komin?

Rezygnujemy z kominka wew.-dla nas to zbyteczny wydatek jak juz wcześniej wspomniałam (chcemy zamontować za to kolektory)co do wielkości pokoików zgodzę się i dlatego powiększamy dom z lewej strony o 1 m :)i tyle naszych zmian (dach zostaje 22st.,daszek na przodzie też:) )

IZA30
13-08-2010, 06:37
buuuuuuuuuubububuuu , ze ja tej Anulki wczesniej nie zobaczyłam buuuuuuu:(
My mamy ten: http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=1545 . Znaczy narazie mamy zakupiony projekt:) Prawie taki sam ...... PRAWIE buuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu

Projekt fajny,przyznam szczerze,ze nie widziałam tego projektu;) a obejrzałam ich miliard...aż wreszcie trafiłam na Anulę:)

Polina
13-08-2010, 22:02
Polina - a czemu nie chcesz się przekonać do prefabrykatów? Może chłopak ma rację? Teraz prefabrykaty to coś zupełnie innego niż "wielka płyta" z lat 70-tych. Nie dość, że szybkie w realizacji, stosunkowo ciepłe (na ile ciepły może być materiał konstrukcyjny ;)), oszczędzasz trochę powierzchni w domu, bo ściany prefabrykowane mogą być cieńsze, no i jak ładnie ogląda się taką szybką budowę :) Minusem może być to, że trzeba wcześniej dokładnie uzgodnić, gdzie mają być poprowadzone instalacje elektryczne, bo w takich ścianach są już zrobione "puszki". W razie zmiany zdania czeka was kucie bruzd. No i minusem jest cena. Nie są to tanie rozwiązania, chyba że się dogadacie z firmą i dadzą wam niezły rabat. Jeśli nadal chcesz przekonywać chłopaka na murowany, to użyj argumentów portfelowych - na mojego męża zawsze to działa :)
Poza tym, jeśli jest typem wszechwiedzącym - to tylko się cieszyć - gorzej jak się trafi taki ciapa, że będziesz za niego musiała wszystko załatwiać. Znam takie przypadki, kiedy mąż wymawiając się kazał żonie prowadzić budowę - zgroza :)

Dzięki za rady. Czynnik finansowy rzeczywiście zadziałał, ale nie do końca. Ma dobre argumenty - ze taki dom szybko sie buduje itd... Mnie przeraża budowa domu - walka z ekipami, jeżdżenie na budowę i pilnowanie ekip.... Ale chyba wszystko warte zamiany mieszkania na dom - prawda? ;-)

IZA30
15-08-2010, 07:25
Ten pomysł z osobnymi garderobami jest BARDZO FAJNY :)

IZA30
15-08-2010, 07:27
1,5 roku ...ale już wybrany :) D:

Evil16
15-08-2010, 13:07
Mi teraz bardzo przypadł do gustu Ceres http://www.extradom.pl/projekt-domu-ceres-wrp1167.aspx

Nowoczesna forma, fajny układ w środku. Co o nim sądzicie?
Mnie podoba sę miejsce na kominek, kuchnia, jadania, pokój dzienny również, można się przyczepić do za małej łazienki ale ja uważam, że jest wytaczająca. W końcu ma być tanio a nie rozpasane wszystko,łazienka 10m2, sypialnia 20m@ itd.

Co do Alki to nie podoba mi się fakt, że nie ma miejsca na typowa jadalnię. Stół i wspólne posiłki to ważny aspekt w każdej rodzinie a tu nie mieści się nigdzie jakis sensowny stół. Pokój dzienny za to bardzo fajny.

wojgoc
15-08-2010, 20:58
1,5 roku ...ale już wybrany :) D:
jesteś pewna, że napewno to ten wymarzony projekt?

IZA30
16-08-2010, 09:27
jesteś pewna, że napewno to ten wymarzony projekt?

jestem :D WRESZCIE !

IZA30
16-08-2010, 09:39
Słuchajcie,szef murarzy,którzy będą mi budować,doradził,żebyśmy kupili materiały budowlane ( co się da) w tym roku,bo będą drożeć,myślicie,że słusznie???

IZA30
16-08-2010, 09:45
Mi teraz bardzo przypadł do gustu Ceres http://www.extradom.pl/projekt-domu-ceres-wrp1167.aspx

Nowoczesna forma, fajny układ w środku. Co o nim sądzicie?
Mnie podoba sę miejsce na kominek, kuchnia, jadania, pokój dzienny również, można się przyczepić do za małej łazienki ale ja uważam, że jest wytaczająca. W końcu ma być tanio a nie rozpasane wszystko,łazienka 10m2, sypialnia 20m@ itd.

Co do Alki to nie podoba mi się fakt, że nie ma miejsca na typowa jadalnię. Stół i wspólne posiłki to ważny aspekt w każdej rodzinie a tu nie mieści się nigdzie jakis sensowny stół. Pokój dzienny za to bardzo fajny.

Jezeli "Alka" to Anulka to mi ten układ wręcz idealnie odpowiada.Ja kuchnie zamykam.U mnie jadalnia to kuchnia i tu w projekcie spora kuchnia mi to umożliwia.W salonie stół typowo gościnny (imieninki,urodzinki:) ) .

wojgoc
16-08-2010, 21:02
jestem :D WRESZCIE !
to gratuluję!
a budowa ile potrwa?

IZA30
17-08-2010, 06:36
to gratuluję!
a budowa ile potrwa?

JESTESMY w trakcie papierologii .... domek prosty (Anulka z garażem) jak pogoda pozwoli koniec całkowity (daj Boże)czyli "wprowadzka" połowa 2012,oby...

klemensik77
17-08-2010, 10:49
znalazłam cos takiego
http://www.hotmoney.pl/artykul/kraj-mieszkania-moga-zdrozec-o-kilkadziesiat-tysiecy-zlotych-14927

rania
17-08-2010, 11:47
Iza, ta Twoja Anulka wcale nie wyjdzie mala, szczegolnie jesli jeszcze ja poszerzysz o metr. Wyjdzie ponad 150 m kw powierzchni calkowitej. Ja chyba tez postawie na domek wiekszy niz 100m, bo raczej stanie na tej Anetce. Celem oszczednosci nie bedzie garazu. Wole 120 m bez garazu niz 120 z garazem, a na wiekszy metraz nie moge sobie pozwolic. Auto niech stoi pod chmurka :-)

Evil, Ceres ma elewacje w moim guscie. Sympatyczny domek, ale ja go na wstepie zdyskwalifikowalam za ta lazienke. Ja bym ja troche powiekszyla np kosztem hallu - zrobilabym tam wneke na prysznic i moze troche uszczknela z kotłowni. Poza tym jak nie obijesz tych 2 wykuszow drewnem albo czyms ciekawym to bedzie to srednio wygladac.

rania
17-08-2010, 11:59
Gdybym budowała sama dom, to wybudowałabym ten:
http://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/7844-house-05.html

Na pewno jest mały. Nie bylby tez bardzo drogi bo wg moich szacunkow wykonanie dachu płaskiego jest tańsze niz wykonanie stropu + dachu skośnego. Okna bylyby jednak droższe. Szkoda, ze moj maz ma "nieco" inny gust - jak zobaczyl ten projekt to zapytal co to za warsztat - tak reaguje wiekszosc ludzi.

Vafel
17-08-2010, 12:25
Gdybym budowała sama dom, to wybudowałabym ten:
http://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/7844-house-05.html

Na pewno jest mały. Nie bylby tez bardzo drogi bo wg moich szacunkow wykonanie dachu płaskiego jest tańsze niz wykonanie stropu + dachu skośnego. Okna bylyby jednak droższe. Szkoda, ze moj maz ma "nieco" inny gust - jak zobaczyl ten projekt to zapytal co to za warsztat - tak reaguje wiekszosc ludzi.

Tak... tylko, że pewnie w 90% lokalizacji w Polsce (a zwłaszcza poza granicami miast) czegoś takiego nie można wybudować, bo warunki zabudowy albo MPZP wymagają dachu dwu- wielospadowego 35 stopni lub coś w tym stylu...

Poza tym taki rewelacyjny to on nie jest. Szczególnie nie podoba mi się ten bardzo długi korytarz wymuszony tym, że wejście jest tam gdzie jest (jakby było w połowie domu, to dało by się to jakoś zmienić...).

Alesis
17-08-2010, 13:51
Potrzebuje pomocy w wyborze projektu. Chcialabym wybudowa tani i w miare prosty projekt. Moze znacie jakies ladne projekty. Chcialabym dom z uzyt. poddaszem, do parterowki nie jestem przekonana. Na parterze musza byc koniecznie 2 lub 3 pokoje (wliczajac salon). Na razie moim ulubionym projektem jest Romina II z Archigraph'u --->http://www.extradom.pl/projekt-domu-romina-ii-krh1160.aspx , oraz Slodka Zosia z Atrium --->http://www.extradom.pl/projekt-domu-gl-293-slodka-zosia-bba1117.aspx. Chcialabym wiedziec rowniez jakie sa mniej wiecej koszty ich budowy.
PROSZE O POMOC!!!! PILNE:rolleyes:

rania
17-08-2010, 15:06
Vafel, ja buduje w miescie i u mnie jest mozliwosc postawienia domu z płaskim dachem. Jesli chodzi o rozkład to dla mnie idealny, bo pierwotnie szukałam domu w ktorym wszystkie pokoje sa od poludnia a takich projektow praktycznie nie ma (mam obecnie pokoje i kuchnie od poludnia i jest super - ciepelko w zimie). Jedyna wada tego domu jest dla mnie brak garderoby, a wyglad domu to rzecz gustu - to jest akurat w moim guscie.

Vafel
17-08-2010, 15:15
Ja tam do wyglądu tego domu nic nie mam. Bardzo sympatyczny. Jeśli możesz budować płaski dach to masz szczęście :-) Chociaż płaski dach ma jedną zasadniczą wadę... nie ma żadnych okapów :-)

Mi się nie podoba tylko wejście do domu i ten długi korytarz. Gości zazwyczaj zapraszasz do salonu, a w tym domu oznacza to przejście przez cały dom - kompletnie nie ma żadnego podziału na strefę prywatną i publiczną. To ja już bym wolał zrobić wejście do domu gdzieś tam gdzie jest kuchnia/spiżarka. Pokoje nadal byłyby od południa, a nie byłoby tego chodzenia wzdłuż wszystkich pokoi...

No, ale to tylko moje prywatne zdanie...

rania
17-08-2010, 15:32
Dla mnie przejscie przez caly dom nie jest az tak dużą wadą, moze taką malutką :-) Dom bedziemy stawiac bokiem wiec wejscie w tym miejscu byloby dobre, bo blizej furtki. Na dzialce juz stoi jeden domek z plaskim dachem, ktory bedzie domkiem gospodarczym, wiec pasowalyby do siebie :-) Brak okapow to duza wada? W sumie oba tarasy i wejscie sa zadaszone. Nigdy nie mieszkalam w domku z okapami wiec nie mam zadnego porownania.

Vafel
17-08-2010, 15:44
Powiedziałbym, że bardziej posiadanie okapów jest zaletą niż ich nieposiadanie wadą :-) Okapy są po prostu fajne, bo jest pod nimi sucho, nie leje się po ścianie, po oknach, deszcz nie dudni po parapetach itp. Ale brak okapów nie jest jakąś tragedią :-)

gosia86
17-08-2010, 20:06
Weronika ja bym wybrała Z91 pomijając juz to że też mam projekt z Z500 i tez mam pomieszczenie p.g. a będziemy tam robić piec na ekogroszek a projekt z91 jest świetny

Weronika*
17-08-2010, 20:32
Weronika ja bym wybrała Z91 pomijając juz to że też mam projekt z Z500 i tez mam pomieszczenie p.g. a będziemy tam robić piec na ekogroszek a projekt z91 jest świetny
Wiem że projekt Z91 jest super,dlatego też cały czas pracuje nad nim:)
A Ty jaki masz Gosiaprojekt?

MWM
17-08-2010, 22:27
Iza, ta Twoja Anulka wcale nie wyjdzie mala, szczegolnie jesli jeszcze ja poszerzysz o metr. Wyjdzie ponad 150 m kw powierzchni calkowitej. Ja chyba tez postawie na domek wiekszy niz 100m, bo raczej stanie na tej Anetce. Celem oszczednosci nie bedzie garazu. Wole 120 m bez garazu niz 120 z garazem, a na wiekszy metraz nie moge sobie pozwolic. Auto niech stoi pod chmurka :-)

Evil, Ceres ma elewacje w moim guscie. Sympatyczny domek, ale ja go na wstepie zdyskwalifikowalam za ta lazienke. Ja bym ja troche powiekszyla np kosztem hallu - zrobilabym tam wneke na prysznic i moze troche uszczknela z kotłowni. Poza tym jak nie obijesz tych 2 wykuszow drewnem albo czyms ciekawym to bedzie to srednio wygladac.

Rania, my również na 99% zdecydowani jesteśmy na Anetę, czy masz już wymyślone swoje zmiany?
Kntaktowałaś się już z biurem proj., może wiesz ile sobie średnio życzą za zmiany w projekcie?
Z czego będziecie budować, czym ogrzewać, jaki strop, czy poddasze użytkowe, pytań mam miliard???????

rania
17-08-2010, 22:45
MWM, kontaktowalam sie juz z biurem projektowym i dostalam bardziej szczegolowe rzuty Anetki. Mamy juz ustalone najwazniejsze zmiany - wewnatrz bez zmian bo odpowiada nam w 100 % - ewentuanie troche inny uklad kuchni. Strop zostaje gestozebrowy, bo nie chcemy jednak drewnianego, ale poddasze zostaje nieuzytkowe. Likwidujemy kominek i kominy, bedzie wentylacja mechaniczna, a ogrzewanie na 90% prad. Z czego bedziemy budowac to jeszcze nie wiem, suporeks lub silikaty + duzo styropianu :-) Wolalabym miec dach czterospadowy, ale taki bedzie tanszy wiec zostanie - jedynie sciany szczytowe beda szkieletowe a nie murowane. Powiekszymy troche okna i elewacja bedzie bardziej nowoczesna, na pewno bez tych okiennic.

MWM
18-08-2010, 05:29
MWM, kontaktowalam sie juz z biurem projektowym i dostalam bardziej szczegolowe rzuty Anetki. Mamy juz ustalone najwazniejsze zmiany - wewnatrz bez zmian bo odpowiada nam w 100 % - ewentuanie troche inny uklad kuchni. Strop zostaje gestozebrowy, bo nie chcemy jednak drewnianego, ale poddasze zostaje nieuzytkowe. Likwidujemy kominek i kominy, bedzie wentylacja mechaniczna, a ogrzewanie na 90% prad. Z czego bedziemy budowac to jeszcze nie wiem, suporeks lub silikaty + duzo styropianu :-) Wolalabym miec dach czterospadowy, ale taki bedzie tanszy wiec zostanie - jedynie sciany szczytowe beda szkieletowe a nie murowane. Powiekszymy troche okna i elewacja bedzie bardziej nowoczesna, na pewno bez tych okiennic.

Raniuś,
Dzięki za odpowiedź. Wspaniale, że macie dokładniejsze rzuty Anetki. Czy jest szansa dostać jakiś rzut parteru z wymiarami głównymi?? Chciałbym przed ostateczną decyzją wrzucić Anetę do jakiegoś programu 3D i zrobić model. Łatwiej będzie sobie można wyobrazić jak to wygląda w środku i dokonywać zmian.
Dostaliście jakiś nowy kosztorys??? Il wychodzi SSO?
Skoro będziecie ogrzewać prądem to na Bank wentylacja mechaniczna z rekuperatorem,wybraliście już coś? Zrobili Wam projekt systemu?
Może założymy osobny wątek z Anetką :).
By the way, gdzie się budujecie?

SORKI za lawinę pytań ;)

IZA30
18-08-2010, 06:42
Potrzebuje pomocy w wyborze projektu. Chcialabym wybudowa tani i w miare prosty projekt. Moze znacie jakies ladne projekty. Chcialabym dom z uzyt. poddaszem, do parterowki nie jestem przekonana. Na parterze musza byc koniecznie 2 lub 3 pokoje (wliczajac salon). Na razie moim ulubionym projektem jest Romina II z Archigraph'u --->http://www.extradom.pl/projekt-domu-romina-ii-krh1160.aspx , oraz Slodka Zosia z Atrium --->http://www.extradom.pl/projekt-domu-gl-293-slodka-zosia-bba1117.aspx. Chcialabym wiedziec rowniez jakie sa mniej wiecej koszty ich budowy.
PROSZE O POMOC!!!! PILNE:rolleyes:
Pierwszy projekt jest ok,do przejścia,CHOC MOŻNA SIĘ UCZEPIĆ PARU RZECZY...
schody centralnie w salonie- w moim przypadku odpada
taras ...czy to wogóle jest taras????
na poddaszu ,pokoje oczywiście jak dla mnie za małe...
W drugim projekcie ...
pokoj:
9,85 m2
4. pokoj:
9,15 m2
5. pokoj:
10,85 m2
6. pokoj:
9,85 m2
Koszmarne skosy, jedna łazienka na CZTERY pokoje ,powierzchnia pokoju aby można było w nim normalnie żyć to 12m2, najlepiej 15m2-20m2.Generalnie projekt koszmarny i nic nie da się w nim poprawić.W ŻADNYM PROJEKCIE NIE MA SPIŻARNI,PRALNI...
Żaden z przedstawionych przez Ciebie projektów nie nadaje się do zamieszkania bez ogromu poprawek.
Budujesz dom na całe życie, różne rzeczy mogą się przydarzyć po drodze. Chociażby upalne lato - wiesz, jak pod skosami jest cholernie gorąco? A jak jeszcze zamiast porządnej (i drogiej...) dachówki położysz blachodachówkę, to sie ugotujesz żywcem. To uroki tak zwanego "poddasza użytkowego" :)

proponuje coś takiego,bardzo popularny na FM:
http://www.extradom.pl/projekt-domu-orion-i-wrh1005.aspx
lub:
http://www.extradom.pl/projekt-domu-kajka-wrc1695.aspx
http://www.extradom.pl/projekt-domu-blanka-wrc1696.aspx
zwrócić uwagę na powierzchnię pokoi :)

Życzę powodzenia w wybieraniu :) :)
__________________

gosia86
18-08-2010, 13:24
Ja mam projekt Z55L zobacz sobie mój temat na forum o tym projekcie :)

rania
18-08-2010, 13:28
MWM, jakis watek o Anetce juz jest na forum. Wlasnie odkryłam, ze sie nawet w nim wypowiadałes :-) To ten:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?75118-projekt-Aneta-co-s%C4%85dzicie-pom%C3%B3%C5%BCcie
Mozemy przenieśc sie tam z dyskusja o projekcie. Pisze Ci PW.

bejjusia
18-08-2010, 16:56
Witam Wszystkich Forumowiczow :)

Dopiero niedawno dolaczylam do grona tych, ktorych czeka budowa (wymarzonego) domku ... a juz teraz wiem, ze nie bedzie to proste :)

Zaczelo sie od wyboru projektu.. z mezem chcemy wybudowac dom tani i funkcjonalny (pewnie jak wiekszosc :) )

I wlasnie tutaj pojawia sie problem, bo jak narazie nie mozemy sie dogadac... Z10 czy Z19?

Moze ktos "z zewnatrz" bardziej racjonalnie spojrzy na owe projekty i powie, ktory jego zdaniem lepszy i dlaczego? poda jakies za i przeciw? ;)

Wezme pod uwage kazda sugestie, i moze wykorzystam do przekonania meza do "mojego" projektu? :cool:

Oto linki:

http://www.z500.pl/projekt/z19.html
http://www.z500.pl/projekt/z10.html

Dzieki i Pozdrawiam ! :wiggle:

bowess
18-08-2010, 17:31
A jak z garażem? Z10 będzie w podwariancie stosownym?

Jeżeli dom ma być tani, to czemu mają w nim mieszkać samochody? No ale pewnie to ja mam za tani samochód, żeby go tak luksusowo garażować. :)
Rozumiem, że dach czterospadowy również nie podlega dyskusji.

Do rzeczy. Według mnie Z10 lepszy. Z19 to typowy garaż z domem - w naturze część garażowa wysunięta ku przodowi jeszcze bardziej dominuje całość niż na wizualizacjach. Sypialnie w Z10 zbliżone do kwadratu - lepsze wizualnie proporcje, sądzę, że będą tez bardziej ustawne. W Z19 wrysowano dwie szafy wnękowe przy ścianie korytarz/sypialnia. Podobne rozwiązanie proponuję zastosować w Z10, tylko szafa od strony korytarza wąska.

5m2 to mało na główna łazienkę. Zdecydowanie wolę większą łazienkę i malutkie wc w Z10. Gdzieś dyskutowano, czy wc przy samym salonie nie generuje hałasów toaletowych - pewnie zależy to od wyboru materiału na ściany. Ja mam dom z silikatów i nie rozumiem takich problemów. :)

Co jeszcze za Z10 - większe pomieszczenie gospodarcze, spiżarnia z okienkiem - naturalne oświetlenie. I jeszcze jeden detal. Mam u siebie i gorąco polecam - ścianka 60cm osłaniająca ciąg roboczy. Kuchnia pozostaje otwarta, osoba gotująca ma kontakt z przebywającymi w salonie, a jednocześnie z kanapy nie widać garów. No ale ten patent można też w Z19 zastosować. W obu przypadkach zrezygnowałabym z wykusza na rzecz dużego okna.

Alesis
18-08-2010, 17:50
Żaden z tych projektów wyżej nie jest tym czego szukam. Nie lubię projektów z garażami. Po drugie na dole muszę mieć 3 pokoje, tak jak w Rominie II (salon, sypialnia i pokój-który byłby na razie dla przyszłych dzieci(planuje budować etapami)potem planuje zrobić tam pralnie.Dobudować jeszcze kotłownie,a w miejscu pom. gosp. będzie pralka. Pokoje do góry będą powiększone-podniesie się o 2 lub 3 pustaki.
Tamte projekty maja tylko 2 pokoje na parterze i nie maja WC które jest dla mnie ważne. A po trzecie Romina jest prostym domem bez udziwnień i tańszym w budowie. Przy zlikwidowaniu okien dachowych(a zastąpieniem ich oknami w szczycie) kaski się zaoszczędzi.Myślałam tez o zmianie wykusza jadalnianego w formie jak w projekcie na wykusz prostokątny. jest tańszy(bo tyle pustaków sie nie marnuje) i bardziej przestronny-można tam wygodnie umieścić stół i krzesła. Co do tarasu to bedzie on raczej przeniesiony na tył salonu. Bedzie można wtedy wyjść na niego również z sypialni przy salonie.
To tyle jeśli chodzi o Romine.
Co do Słodkiej Zośki to tylko wyjście awaryjne gdy jednak wydatki na budowę nas przerosną.

Czy mogłby mi ktoś podac orintacyjny koszt stanu surowego zamknietego Rominy II... lecz bez robocizny, bo jest za darmo...rodzina murarzy. No i bez działki bo tez za darmo 1200m2 :rolleyes::)

CZEKAM!!!

Evil16
18-08-2010, 18:32
http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/236//#top

Bardzo fajny projekt, małego taniego domku. Zmienić tu tylko należy kuchnię, wg całkowicie zlikwidować ścianę dzieląca salon i kuchnię. Pomieszczenie gosp przenieść na stronę od wiatrołapu (zlikwidować tym samym to małe okienko na frontowej elewacji, które nota bene w ogóle tam nie pasuje), kuchnia otwarta na salon + stół.
Mankamentem może być jedna łazienka ale mi to nie przeszkadza.

Weronika*
18-08-2010, 19:32
Raniuś,
Dzięki za odpowiedź. Wspaniale, że macie dokładniejsze rzuty Anetki. Czy jest szansa dostać jakiś rzut parteru z wymiarami głównymi?? Chciałbym przed ostateczną decyzją wrzucić Anetę do jakiegoś programu 3D i zrobić model. Łatwiej będzie sobie można wyobrazić jak to wygląda w środku i dokonywać zmian.
Dostaliście jakiś nowy kosztorys??? Il wychodzi SSO?
Skoro będziecie ogrzewać prądem to na Bank wentylacja mechaniczna z rekuperatorem,wybraliście już coś? Zrobili Wam projekt systemu?
Może założymy osobny wątek z Anetką :).
By the way, gdzie się budujecie?

SORKI za lawinę pytań ;)

MWM mam ogromną prośbę czy mógłbyś zaproponowac Ci łatwy programik do zrobienia wizualizacji domku w 3D?:)Będę niezmiernie wdzięczna:D
"Przemeblowałam" Z91 i chciałabym móc go zobaczyc w 3D:)

bagusia
18-08-2010, 19:34
Zdecydowanie Z10- być może dlatego, że jest też on moim faworytem:) (zwróć uwagę też na Z98 jeśli lubisz dwuspadowce). Przechodząc do tematu: W Z19 na "dzień dobry" denerwuje mnie wielki garaż, który rzuca się jako pierwszy w oczy, kolejny mankament- sypialnia "tramwaj" wąska na 278 a długa na prawie 550, jak dla mnie porażka! Druga bardzo podobna.....
Z10 za to ma same zalety- fajne, ustawne sypialnie, duża łazienka i wystarczające pom gosp. Ja osobiście jeśli zdecyduje się na ten projekt zlikwiduję wykusz a w jego miejsce jakieś duże okno (ale to już kwestia indywidualna). Jedynym małym mankamentem jest wiatrołap- podobno mało miejsca na szafę, ale da się coś tam zrobić.
Podsumowując ZDECYDOWANIE Z10!! :) Nawet wizualnie bardziej mi się podoba, a jak zależny Ci na garażu to można i taką wersję zamówić. Tylko wtedy niestety brak okna w łazience...

MWM
18-08-2010, 20:41
MWM mam ogromną prośbę czy mógłbyś zaproponowac Ci łatwy programik do zrobienia wizualizacji domku w 3D?:)Będę niezmiernie wdzięczna:D
"Przemeblowałam" Z91 i chciałabym móc go zobaczyc w 3D:)

Ja będę to robił w: SweetHome3D, freeware do pobrania np tutaj: http://www.sweethome3d.com/index.jsp , za darmo oczywiście i legalnie.
Będę to robił pierwszy raz w przyszłym tygodniu, jak wrócimy z długiego weekendu nad morzem. Jak się zabiorę przekażę doświadczenia.
By the way, Z91 to dość popularny projekt, poszukaj na forum czy czasem ktoś nie zamieszczał gotowego modelu 3D.
pozdrowienia :)

Evil16
18-08-2010, 21:38
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?141127-Projekt-Z91-oceny-eksper%C3%B3w-muratora-%29/page9
Zobaczcie sobie tutaj. Ja kiedys robiłem taki projekt, lekko zmieniony ale mozna sobie poprawić :-)
Co myślicie o projekcie nina II? Link dałem powyżej.

bejjusia
19-08-2010, 16:42
Dziekuje bardzo za odpowiedzi!

Ciesze sie, ze Z10 jest gora, gdyz wlasnie ten projekt jest moim faworytem hihi :)

Synthia
19-08-2010, 20:50
Z ciekawości tu zajrzałam Bejjusia to dołączaj do naszego wątku :))

bejjusia
19-08-2010, 21:21
rozejrzałam się po forum ( w końcu znazłam dłuższą wolną chwilę ) i chyba znalazłam ten wątek o którym mówisz - Projekt domu Z10 z pracowni studio z500 ;)

dzięki za propozycje! na pewno dołącze!
ale teraz już idę spać :) :)

IZA30
20-08-2010, 10:46
Pytanie
Za tydzień finalizuje sprzedaż mieszkania.
Nie wiem jaka jest kolejność "załatwiania" - KIEDY kupujący mają mi przelać pieniądze na konto?Przed notariuszem czy po???
Tak żeby obie strony były zadowolone:)

Weronika*
20-08-2010, 13:21
Pytanie
Za tydzień finalizuje sprzedaż mieszkania.
Nie wiem jaka jest kolejność "załatwiania" - KIEDY kupujący mają mi przelać pieniądze na konto?Przed notariuszem czy po???
Tak żeby obie strony były zadowolone:)
Iza uważam że to kwestia "dogadania"
My jak kupowaliśmy działkę(na kredyt:)) to najpierw był notariusz później kasa na konto sprzedających.
W Naszym przypadku sprzdający nie mieli innego wyjścia,bo do przelania kasy potzrebny był akt notarialny.

Evil16
20-08-2010, 18:19
...

bagusia
21-08-2010, 15:31
Hej! Ostatnio znalazłam coś ciekawego- u mnie na razie jest faworytem, pow użytkowa 116m+garaż. Ja osobiście do własnych potrzeba dodałabym 1m od strony sypialni i garażu (żeby garaż był troszkę szerszy i pokoje miały ok 13m2). Reszta wydaje mi się idealna:) http://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow/wszystkie/projekt-2873_gryf-ii?name=&area_from=&area_to=&roof_from=&roof_to=&parcel_min_width=&parcel_min_height=&floors_id=1&development_id=1&type_id=&garages_id=&cellar=&fireplace=&pool=&technology_id=&szukaj=szukaj&s=2

Alesis
21-08-2010, 19:36
W oczekiwaniu na odpowiedz na wyżej podane pytania ,związane z moim jak dotąd ulubionym projektem Romina II --->http://www.extradom.pl/projekt-domu-romina-ii-krh1160.aspx , znalazłam dość ładny i funkcjonalny domek(parterówkę-której nigdy nie miałam zamiaru budować) ma on 5 pokoi na małym metrażu, co bardzo mi odpowiada. Domek nosi nazwę ANZIO--->http://www.extradom.pl/projekt-domu-anzio-krh1171.aspx .
wystarczy dobudowac kotłownie i bedzie idealny.
Co sądzicie o tym projekcie?? Jaki będzie jego koszt budowy w stanie surowym zamk. bez robcizny??
Który projekt będzie tańszy i bardziej godny zainteresowania i wydanych pieniędzy?? ROMINA II czy ANZIO.

PROSZĘ O POMOC W WYBORZE...!!!!
niech ktoś w końcu odpisze.....!!!!:rolleyes:

wojgoc
21-08-2010, 20:45
W oczekiwaniu na odpowiedz na wyżej podane pytania ,związane z moim jak dotąd ulubionym projektem Romina II --->http://www.extradom.pl/projekt-domu-romina-ii-krh1160.aspx , znalazłam dość ładny i funkcjonalny domek(parterówkę-której nigdy nie miałam zamiaru budować) ma on 5 pokoi na małym metrażu, co bardzo mi odpowiada. Domek nosi nazwę ANZIO--->http://www.extradom.pl/projekt-domu-anzio-krh1171.aspx .
wystarczy dobudowac kotłownie i bedzie idealny.
Co sądzicie o tym projekcie?? Jaki będzie jego koszt budowy w stanie surowym zamk. bez robcizny??
Który projekt będzie tańszy i bardziej godny zainteresowania i wydanych pieniędzy?? ROMINA II czy ANZIO.

PROSZĘ O POMOC W WYBORZE...!!!!
niech ktoś w końcu odpisze.....!!!!:rolleyes:

przecież masz podany koszt SSZ? W Twoim przypadku bedzie niższy o koszt robot murarskich. Zamiast pustaka ceramicznego możesz zrobić z betonu komórkowego i masz kolejna oszczędność a jak dobrze Twoi murarze pogłówkują to wszędzie zaoszczedzisz - w 100tys się zamkniesz.
Nie bardzo rozumiem czemu Twoje upodobania ida w kierunku takich małych domków?
ANZIO to domek dla max.2+1 - 2pokoje to w zasadzie klitki nieustawne, poza łózkiem nie ma miejsca na nic.
Nie bardzo jest gdzie dobudować kotłownie, ale pewnie masz na to pomysł.
jak dla mnie to obydwa projekty przecietne i zadnego bym nie zdecydował się na budowanie.
Ale to Twoja działka, Twoja wizja domku i Twoje mozliwości finansowe.

Wirecki
22-08-2010, 07:29
tomaszziolkowski, co do kosztów - nie sądzę, aby na tym etapie można było oszacować koszty tak dokładnie. Projekty są podobne, jednen z nich ewidentnie na węższą działkę
Z19 ma bardziej wyraźny podział na część na salon i resztę. Goście w salonie niekoniecznie musza widzieć wszystkich wchodzących "po nocce". Dwa: odgłosy TV z Hacjendy (jeśli tv ustawisz tak samo) będą słyszalne w całym domu.
To moje uwagi na szybko - decyzję musisz podjąć sam(i).

IZA30
22-08-2010, 08:15
Hej! Ostatnio znalazłam coś ciekawego- u mnie na razie jest faworytem, pow użytkowa 116m+garaż. Ja osobiście do własnych potrzeba dodałabym 1m od strony sypialni i garażu (żeby garaż był troszkę szerszy i pokoje miały ok 13m2). Reszta wydaje mi się idealna:) http://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow/wszystkie/projekt-2873_gryf-ii?name=&area_from=&area_to=&roof_from=&roof_to=&parcel_min_width=&parcel_min_height=&floors_id=1&development_id=1&type_id=&garages_id=&cellar=&fireplace=&pool=&technology_id=&szukaj=szukaj&s=2

Łazienka bez okna,dla mnie nie do przyjęcia (taka blokowa "trauma" :) )

Jagna
22-08-2010, 21:00
No, to jednak ktoś buduje C117c :wiggle:
Szkoda, że Rex już nic więcej nie napisał... :(

IZA30
23-08-2010, 13:18
W oczekiwaniu na odpowiedz na wyżej podane pytania ,związane z moim jak dotąd ulubionym projektem Romina II --->http://www.extradom.pl/projekt-domu-romina-ii-krh1160.aspx , znalazłam dość ładny i funkcjonalny domek(parterówkę-której nigdy nie miałam zamiaru budować) ma on 5 pokoi na małym metrażu, co bardzo mi odpowiada. Domek nosi nazwę ANZIO--->http://www.extradom.pl/projekt-domu-anzio-krh1171.aspx .
wystarczy dobudowac kotłownie i bedzie idealny.
Co sądzicie o tym projekcie?? Jaki będzie jego koszt budowy w stanie surowym zamk. bez robcizny??
Który projekt będzie tańszy i bardziej godny zainteresowania i wydanych pieniędzy?? ROMINA II czy ANZIO.

PROSZĘ O POMOC W WYBORZE...!!!!
niech ktoś w końcu odpisze.....!!!!:rolleyes:

Są to wogole dwa rózne typy domow, określ najpierw sama czy wolisz parterowy czy z poddaszem (wogóle czy działka jest na tyle duża)dodajac fakt,ze Anzio ma bardzo kosztowny dach to wizualnie jest bardzo ładny a jako,że jestem zwolenniczką parterowek bardziej odpowiada Anzio (kotłownia jest tak à propos...)

olinek okrąglinek
23-08-2010, 16:03
Hej! Ostatnio znalazłam coś ciekawego- u mnie na razie jest faworytem, pow użytkowa 116m+garaż. Ja osobiście do własnych potrzeba dodałabym 1m od strony sypialni i garażu (żeby garaż był troszkę szerszy i pokoje miały ok 13m2). Reszta wydaje mi się idealna:) http://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow/wszystkie/projekt-2873_gryf-ii?name=&area_from=&area_to=&roof_from=&roof_to=&parcel_min_width=&parcel_min_height=&floors_id=1&development_id=1&type_id=&garages_id=&cellar=&fireplace=&pool=&technology_id=&szukaj=szukaj&s=2

Mi osobiście bardziej podoba się Sasza II http://pprojekt.pl/projekt1091-sasza_ii,opis.html - prawie ten sam metraż, a wydaje sie być bardziej funkcjonalny (choć funkcjonalność to dla każdego z nas co innego). To byłby mój faworyt, ale dla nas (2 osoby) za duzy.

My obstawiamy Z8 wersja z wykuszem i garażem wersja B.

Iza! Dowiadywałaś się, ile kosztuje przy adaptacji przeniesienie kotłowni do garażu? Bo Tyu chyba chcesz tak zrobić w Anulce, prawda? Bo usytuowanie komina trzeba zmienić, no i całe "oprzyrządowanie". To jakiś duży problem jest?

kotki2
23-08-2010, 18:34
Jeśli temat z101 jeszcze nie zdechł zupełnie to chciałam zauważyć że z500 ma bardzo podobny projekt z99 ; wejście co prawda inaczej usytuowane ale za to można wcisnąć na węższa działkę; oddzielna spiżarka i kotłownia; ścianki kolankowe jednakowej wysokości; wyższy stopień wykorzystania poddasza- w z101- 57% powierzchni ponad 1,90m w z99- 70% , mniej okien dachowych; łazienki w pionie; dolna łazienka większa niż w z101; komunikacja na poddaszu zajmuje troszkę mniej powierzchni; kuchnia z salonem wydaje mi się trochę bardziej ustawna, ścianka z tv nie do końca domyka kuchnie dzięki czemu z jednej strony nie widać garów z kanapy a z drugiej jednak tworzy otwartą przestrzeń; z wad- 2 kominy, większy po podłodze o 6m. Ogólnie projekt chyba lepiej przemyślany niż z101. Poza tym ma od niedawna watek na forum, w którym jest link do zdjęć budynku na etapie wykończonej elewacji, w środku tynki. Dom podniesiony o jednego pustaka z jednoczesnym wydłużeniem okapów, okno z salonu zamienione miejscami z oknem z jadalni co poprawiło znacznie symetrie zewnętrzną. Moim zdaniem domek wyszedł im lepiej w rzeczywistości niż na wizualizacji z biura co się rzadko zdarza przy podnoszeniu ścianki. :) Tu link do tematu -> http://forum.muratordom.pl/showthread.php?165366-Z99-%29&p=4250241#post4250241

lea35
23-08-2010, 20:46
witam,
przeczytałam cały wątek, :) przejrzałam setki projektów... aż wreszcie dziś trafiłam na Z140:
http://www.z500.pl/projekt/z140/rzuty.html
To chyba mój ideał. :rolleyes: Gdyby jeszcze była wersja z garażem po lewej stronie, i kotłownią tuż za nim...
Wtedy w pomieszczeniu gospodarczym komin byłby zbędny, wejście zrobiłabym od strony holu, i byłby to schowek na deskę do prasowania, itp.

Co o nim sądzicie? :-?
Proszę o konstruktywną krytykę.

Jak dla mnie na plus:
- wyjście z kuchni bezpośrednio na taras (teraz tak mam- według mnie to bardzo rozsądne rozwiązanie, po imprezce na tarasie nie trzeba biegać z brudnymi naczyniami przez salon),
-kuchnia otwarta na jadalnie,
-spiżarka przy kuchni,
-osobne wc, z prysznicem,
-powierzchnia na poddaszu, do zagospodarowania na strych- (widać na rysunku szczegółowym).
-całkiem spore pokoje,

I aż mi się wierzyć nie chce, że stan surowy zamknięty to tylko 152 tys...

Pozdrawiam.

olinek okrąglinek
24-08-2010, 05:42
witam,
przeczytałam cały wątek, :) przejrzałam setki projektów... aż wreszcie dziś trafiłam na Z140:
http://www.z500.pl/projekt/z140/rzuty.html
To chyba mój ideał. :rolleyes: Gdyby jeszcze była wersja z garażem po lewej stronie, i kotłownią tuż za nim...
Wtedy w pomieszczeniu gospodarczym komin byłby zbędny, wejście zrobiłabym od strony holu, i byłby to schowek na deskę do prasowania, itp.


Dla mnie dom już jest dość długi - ponad 16 m, a jeśli dodasz garaż, to będzie bardzo długi. Ale to moje zdanie. Wszak każdemu podoba się co innego. I dobrze :D

IZA30
24-08-2010, 07:12
Mi osobiście bardziej podoba się Sasza II http://pprojekt.pl/projekt1091-sasza_ii,opis.html - prawie ten sam metraż, a wydaje sie być bardziej funkcjonalny (choć funkcjonalność to dla każdego z nas co innego). To byłby mój faworyt, ale dla nas (2 osoby) za duzy.

My obstawiamy Z8 wersja z wykuszem i garażem wersja B.

Iza! Dowiadywałaś się, ile kosztuje przy adaptacji przeniesienie kotłowni do garażu? Bo Tyu chyba chcesz tak zrobić w Anulce, prawda? Bo usytuowanie komina trzeba zmienić, no i całe "oprzyrządowanie". To jakiś duży problem jest?

Nie jeszcze się nie orientowaliśmy.Ile będzie kosztować nie wiem,ale tak to już jest przy gotowych projektach,że jakieś koszty trzeba będzie niestety ponosić.Jak będę coś wiedzieć,dam znać.
W Z8 podobają mi się spore pokoje.

Jagna
24-08-2010, 10:21
Dzięki kotki2. Z99 też oglądałam i jest to bardzo zgrabny domek, jednak dla mnie odpada ze względu na problem z zadaszeniem tarasu, a na tym bardzo mi zależy. Ale ciągle sobie dłubiemy przy "c117c" i sobie wydłubaliśmy ostatnio pewne zmiany. Dla przypomnienia oryginał parteru:
20950

A to co wydłubaliśmy: 20951

Przy czym wymiary kuchni, wiatrołapu i pomieszczenia gospodarczego/spiżarni są orientacyjne, jako, że Murator nie udostępnia rysunków szczegółowych swoich projektów :(

Alesis
24-08-2010, 13:17
Mi odpowiada i parterowy i z uzytkowym. Bardziej w wyborze kieruje sie kosztami i dalsza eksploatacja domu. A co do kotłowni to w Anzio ma ona 2,74m2....co to za kotłownia-ja bede ogrzewac dom piecem na eko groszek do tego bojler i miejsce na składowanie węgla, pomieszczenie ala spiżarka połaczone z katem na rzeczy meza i inne pierdoły...a w przyszłości solary na dachu-tak więc musi sie znaleśc i miejsce na sprzęt do tego urzadzenia!!!
tak wiec kotłownia bedzie (musi byc) dobudowana!!! Tak samo w rominie II...

Więc który wybrac?? :rolleyes:

Szelma29
24-08-2010, 13:32
Zyję, walczę ze sprzedaża mieszkania i nie jest łatwo
mam 65 metrów W Wawie i chce odpowiednią cenę
a pozatym ostanio zmarł mój piesek , śliczna sunia west terrierek
zmarłą nagle na chorobe odkleszczową - cios okropny, do tej pory nie moge się pozbierać po jej smierci

ja zostałam przy Arku, na razie tylko fundament wylany i stoje , bo czekam na sprzedaż mieszkania i dobrego kupca
W Arku zmieniłam trochę ukłąd okien plus zlikwidowałam skosy
moj arek najbardziej będzie podobny do Arka forumowiczki z innego forum

http://monikakuba.extradom.pl/galeria/dachoweczka-80587.aspx

pozdrawiam

MWM
24-08-2010, 16:11
witam,
przeczytałam cały wątek, :) przejrzałam setki projektów... aż wreszcie dziś trafiłam na Z140:
http://www.z500.pl/projekt/z140/rzuty.html
To chyba mój ideał. :rolleyes: Gdyby jeszcze była wersja z garażem po lewej stronie, i kotłownią tuż za nim...
Wtedy w pomieszczeniu gospodarczym komin byłby zbędny, wejście zrobiłabym od strony holu, i byłby to schowek na deskę do prasowania, itp.

Co o nim sądzicie? :-?
Proszę o konstruktywną krytykę.

Jak dla mnie na plus:
- wyjście z kuchni bezpośrednio na taras (teraz tak mam- według mnie to bardzo rozsądne rozwiązanie, po imprezce na tarasie nie trzeba biegać z brudnymi naczyniami przez salon),
-kuchnia otwarta na jadalnie,
-spiżarka przy kuchni,
-osobne wc, z prysznicem,
-powierzchnia na poddaszu, do zagospodarowania na strych- (widać na rysunku szczegółowym).
-całkiem spore pokoje,

I aż mi się wierzyć nie chce, że stan surowy zamknięty to tylko 152 tys...

Pozdrawiam.

Bardzo fajny projekt:
Dość duży domek, pokoje wystarczające i ustawne. Ładnie też da się wydzielić cześć prywatną na czym mi zależy, przez wstawienie drzwi w korytarzu.
Ja bym jeszcze sobie wydzielił garderobę, zmniejszył trochę pokój gościnny/do pracy. Projekcik jak ulał na moją działkę, ale na razie męczę Anetę w 3d. Zobaczymy co z niej wyjdzie, jak będzie się można przespacerować po domu.
Nie podoba mi się ta wyspa kuchenna z miejscem do gotowania po środku pomieszczenia. Dla osób z małymi dziećmi,rozwiązanie niedopuszczalne, wietrzę tu kłopoty. Wiatrołap można trochę powiększyć kosztem holu, który wg. mnie jest powierzchnią niepotrzebną.
Z drugiej strony pomieszczenia gosp, przy kominie, da się postawić kominek.
Te schody na strych w wypadku stałego zagospodarowania piętra, jakoś mi nie pasują po środku holu.No i dach kopertowy, trochę droższy od stodoły i zabiera więcej miejsca na srtrychu.

IZA30
25-08-2010, 06:52
Zyję, walczę ze sprzedaża mieszkania i nie jest łatwo
mam 65 metrów W Wawie i chce odpowiednią cenę
a pozatym ostanio zmarł mój piesek , śliczna sunia west terrierek
zmarłą nagle na chorobe odkleszczową - cios okropny, do tej pory nie moge się pozbierać po jej smierci

ja zostałam przy Arku, na razie tylko fundament wylany i stoje , bo czekam na sprzedaż mieszkania i dobrego kupca
W Arku zmieniłam trochę ukłąd okien plus zlikwidowałam skosy
moj arek najbardziej będzie podobny do Arka forumowiczki z innego forum

http://monikakuba.extradom.pl/galeria/dachoweczka-80587.aspx

pozdrawiam

Witamy,witamy :) ŻYCZĘ powodzenia w sprzedawaniu mieszkania wiem coś o tym, sama w poniedziałek finalizuję sprzedaż swojego (również)65.Strasznie to meczące wszystko...mam na głowie teraz przeprowadzkę do innego miasta do wynajmowanego mieszkania na czas budowy,dodatkowo papierologia budowanicza..dziecko od września do przedszkola 1 raz..mąż wyjeżdza na półroczny kontrakt ...masakra... ehhhh

Alesis
27-08-2010, 15:17
Witam po długich bojach, podjęłam decyzje w sprawie projektu. Wybrałam ładny projekt domu parterowego: http://projekty.muratordom.pl/projekt_rodzinny,36,1,.htm Rodzinny D26 z Muratora. Spełnia moje wszystkie oczekiwania. Oczywiście pragnę taki zbudować lecz bez garażu. Wykonam parę zmian kosmetyczny we wnętrzu i będzie taki jak sobie wymarzyłam, szyty na miarę moich oczekiwań.
Co sądzicie o tym projekcie? Czy ktoś z was buduje taki??

POZDRAWIAM;) CZEKAM NA ODPOWIEDZI....

wojgoc
28-08-2010, 02:17
jesli szyty na miarę Twoich ocekiwań to buduj.
Tylko wyrzucenie garazu to juz znacząca zmiana wymagajaca adaptacji projektu, przeliczenia konstrukcji dachowej i ewentualnej zmiany więźby dachowej.

bagusia
28-08-2010, 13:59
Ciężko mi się zdecydować ja jeden z tych projektów i chciałabym poznać Wasze opinie. Analizowałam te dwa projekty i ciężko mi podjąć decyzję. Może jak Wy spojrzycie na nie, to zauważycie coś czego ja jeszcze nie dostrzegłam.
Zastanawiam się co z garażem- na pewno będzie tylko nie wiem czy lepiej żeby był w bryle domu czy wybudować go osobno? Co o tym myślicie, która opcja lepsza??

Ar-1 http://pprojekt.pl/projekt276-ar_1,opis.html Na pewno poszerzenie go o pół metra z każdej strony (od salonu i sypialni) zmiana wielkości okien. W salonie zamiast tych 2 dużych na bocznej ścianie powstałoby jedno wielkie po środku. Jak dla mnie wersja lustrzana gdyż ma m działkę z wjazdem od południa. Najprawdopodobniej kąt dachu powiększyłabym do 23 lub do 25st i nie robiłabym tego murku w dachu od strony tarasu.

Gryf II http://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow/wszystkie/projekt-2873_gryf-ii?name=&area_from=&area_to=&roof_from=&roof_to=&parcel_min_width=&parcel_min_height=&floors_id=1&development_id=1&type_id=&garages_id=&cellar=&fireplace=&pool=&technology_id=&szukaj=szukaj&s=2 Bardzo podoba się mojemu mężowi, ja jakoś jestem źle nastawiona na łazienkę bez okna... Dom od strony pokoi i garażu do przesunięcia o 1m (aby uzyskać większy garaż i sypialnie).

Mi osobiście z wyglądu bardziej podoba się Ar1 ale wygląd nie jest najważniejszy. Salon bardziej przestrzenny jest w Gryfie- jedyna jego wada to ta ślepa łazianka. Mężuś mówi, że dobra wentylacja i będzie dobrze.... mam sama mętlik w głowie...... Macie może dużą łazienkę bez okna- jak się spisuje w użytkowaniu??
Czekam na jakieś Wasze cenne rady, może pomogą mi w podjęciu decyzji.

piwona
29-08-2010, 18:42
A mnie z wyglądu baaardzo podoba się gryf i pewnie nie będę obiektywna, bo w związku z tym do głowy przychodzą mi same argumenty "za". Przede wszystkim jest śliczny i ten ganeczek przed domkiem, od południowej strony...... Program funkcjonalny bardzo podobny, może salon w gryfie ciut ustawniejszy. Na plus jeszcze przestronniejszy wiatrołap, spiżarka (!) i większe pomieszczenie gospodarcze z wejściem z wiatrołapu (bez konieczności przechodzenia przez część mieszkalną). Na minus- brak garderoby (to da się załatwić szafami, zresztą garderoba w ar1 też wielkości szafy) no i jak twierdzisz brak okna w łazience. Mam 3 łazienki- 1z oknem a 2 bez. Nie widzę różnicy w ich użytkowaniu (mam dobrą wentylację). Nawet częściej są w użyciu te bez okna bo jakoś bardziej "po drodze" No może to okno w łazience ma swój urok, ale ten urok można stworzyć na różne sposoby. Poza tym łazienka w gryfie jest większa, bez problemu wchodzi i wanna i prysznic. Jeszcze kwestia garażu- w ar1 nie można dokleić garażu do bryły domu, bo miałabyś wtedy pokoje bez okien a to jeszcze gorsze niż łazienka bez okna;) W gryfie garaż już jest. Można zawsze zbudować garaż wolnostojący, ale na pewno jest to droższa opcja no bo np. trzeba wymurować 1 ścianę więcej no i kupić osobno projekt garażu- chyba, że to nie jest problem. To na razie tyle rzuciło mi się w oczy. Życzę dobrego wyboru.

bagusia
29-08-2010, 22:17
piwona dzięki za odpowiedź. Co dwie głowy to nie jedna:) Każda opinia jest dla mnie ważna. W ar-1 łazienka byłaby powiększona a garaż da się doczepić w 2 miejscach ( widziałam takie możliwości u osób, które budują ten domek). Osobiście wybudowałabym go z boku domu. Mam ciężki orzech do zgryzienia.... W przypadku ar-1 jest o tyle dobrze, że można go zobaczyć na żywo. GryfII jest nowym projektem- ma ok 2miesiące i raczej nie ma takiej możliwości......
Czekam dalej na Wasze opinie

rania
30-08-2010, 18:20
Gdybym to ja miala wybierac to wybralabym AR-1, bo:
- po pierwsze nie lubie projektow z garazem wkomponowanym w bryle - wole jak jest doczepiony
- jest ladniejszy, ciekawszy - dla mnie oczywiscie, bo to rzecz gustu
- wejscia do pokoi nie sa obok siebie co daje wieksza prywatnosc
- duzo miejsca do przechowywania - miejscai w wiatrolapie oraz holu na szafy wnekowe oraz garderoba
- lazienka z oknem - to dla mnie b. wazne

Tak czy inaczej, gdybym miala wjazd od poludnia nie wybralabym zadnego z tych projektow.

court
31-08-2010, 12:30
http://projekty.muratordom.pl/projekt_roze-w-ogrodzie,1951,1,.htm

kiedyś przeglądałam tylko z poddaszem, ale doświadczenie pokazało, że maraton młodej mamy między pokojem (góra) a kuchnią (dół) jest uciążliwe...
aktualnie przygodę z szukaniem projektu mam już za sobą. "róże w ogrodzie" to idealny dom dla mojej rodzinki. duże pomieszczenie gosp. jest dodatkowym atutem. zgrabny, niewielki, jak czytałam z opisu kosztów niedrogi w budowie w porównaniu do innych.
jestem nim ZAUROCZONA
czy ktoś podzieli moje zdanie ?? :)

wojgoc
31-08-2010, 21:20
http://projekty.muratordom.pl/projekt_roze-w-ogrodzie,1951,1,.htm

kiedyś przeglądałam tylko z poddaszem, ale doświadczenie pokazało, że maraton młodej mamy między pokojem (góra) a kuchnią (dół) jest uciążliwe...
aktualnie przygodę z szukaniem projektu mam już za sobą. "róże w ogrodzie" to idealny dom dla mojej rodzinki. duże pomieszczenie gosp. jest dodatkowym atutem. zgrabny, niewielki, jak czytałam z opisu kosztów niedrogi w budowie w porównaniu do innych.
jestem nim ZAUROCZONA
czy ktoś podzieli moje zdanie ?? :)
a jak liczna jest Twoja rodzinka? czy kotłownia to dla Ciebie pom.gospodarcze?

court
01-09-2010, 07:34
Narazie trzy osoby. :) Ewentualnie rozważamy możliwość powiększenia do czterech.
Myslę, że tak duże pomieszczenie gospodrcze mozna spokojnie podzielic na kilka funkcji: kotłownia, spizarka, pom. gosp., ewent. jeszcze rozważam wrzucenie tam pralki i koszy bieliźnianych. Taki mały misz masz.
Czy ktoś ma w planach budowę tego domku? Dobrze byłoby zweryfikować kosztorys przedstawiony przez Muratora.

julo23
01-09-2010, 21:34
A ja przymierzam się do kupna w surowym stanie domu Harfa. Ale chyba nikt na forum nie budował tego domu... Przynajmniej nie umiem znaleść.
Cieszy mnie to że już nie muszę wybierać z pośród tysięcy projektów, bo to był dla mnie problem. Za dużo tego jest, za dużo możliwości.
A Harfa bardzo mi sie spodobała, choć nie wykluczam małych zmian.

http://www.projekty24.com.pl/images/projekty/_big/archeton_harfa-d.jpg

wojgoc
01-09-2010, 21:50
jesli kupujesz stan surowy to w wyglądzie zewnętrznym niewiele da się zmienić.

julo23
01-09-2010, 22:03
Tak, zdaje sobie sprawę. Bardziej mi chodziło o takie drobne zmiany jak - taras, łazienka czy zamurowanie okna w garażu bo są aż 3, a może nawet pozbycie sie wejscia z zewnątrz do kotłowni i zrobienie tylko okna przez które mozna by wrzucić węgiel.

wojgoc
01-09-2010, 22:51
Narazie trzy osoby. :) Ewentualnie rozważamy możliwość powiększenia do czterech.
Myslę, że tak duże pomieszczenie gospodrcze mozna spokojnie podzielic na kilka funkcji: kotłownia, spizarka, pom. gosp., ewent. jeszcze rozważam wrzucenie tam pralki i koszy bieliźnianych. Taki mały misz masz.
Czy ktoś ma w planach budowę tego domku? Dobrze byłoby zweryfikować kosztorys przedstawiony przez Muratora.
7m2 to nie jest duze pom. gospodarcze - piec wymaga okreslonej pow. pomieszczenia, do tego dołóż zasobnikna ciepłą, naczynie wyrównawcze pompa do wody na grzejniki - a Ty planujesz do tego spiżarnie i pralnię - 3w1 nie da się połączyć.
Przy 4osobowej rodzince to wg mnie te pokoiki sa zza małe. Do tego jeszce oddzieliłbym drzwiami część sypialniana od salonu i kuchni - jak wpadną znajomi to nie usz dzieciaki słyszec o czym rozmawiacie.

court
02-09-2010, 08:04
"7m2 to nie jest duze pom. gospodarcze - piec wymaga okreslonej pow. pomieszczenia, do tego dołóż zasobnikna ciepłą, naczynie wyrównawcze pompa do wody na grzejniki - a Ty planujesz do tego spiżarnie i pralnię - 3w1 nie da się połączyć.
Przy 4osobowej rodzince to wg mnie te pokoiki sa zza małe. Do tego jeszce oddzieliłbym drzwiami część sypialniana od salonu i kuchni - jak wpadną znajomi to nie usz dzieciaki słyszec o czym rozmawiacie."

Co do drzwi wewn. oddzielających dwa sąsiadujace ze soba pokoje (w zamierzeniu pokój naszego bączka i pokój do pracy, ewent. w przyszłości dwa pokoje dla dzieci) to są (granica między łazienką a kotłownią). Jesli chodzi o wielkośc pokoi to dyskusyjne. Myslę, że każde pomieszczenie da sie super zaaranżować jak się wie jak sie do tego zabrać. Podamy przykład odwrotny. Rok temu remontowaliśmy łazienkę (25 m2) - aktualnie nazywam ją drugim salonem. :) Problemów było duzo, począwszy od wybory płytek (a potem ich rozmieszczeniem), przez ceramikę, armaturę, meble, dodatki. Ograniczenia były duże (stary stuletni dom) i to po względem podłączeń i ciężaru, ale sie udało. Myslę, że w tak małej łazience tez sie odnajdę.

IZA30
02-09-2010, 13:56
a co tu taka cisza?

Karina81
02-09-2010, 16:11
Proszę o poradę osób które mają rozeznanie w temacie. Stoję przed dylematem wyboru projektu. Pierwszy projekt to Z10
http://www.z500.pl/projekt/z10,funkcjonalny,dom,z,dachem,kopertowym.html
w nim musiałabym przeprojektować kąt nachylenia dachu na 35st - takie jest min w planie zagospodarowania przestrzennego, samo wnętrze bardzo mi się podoba, powiększyłabym tylko kotłownię-chcemy piec na paliwa stałe
drugi projekt to Archonu Dom w Lucernie (P)
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-lucernie-p/m4993f584e53c8
bardzo podoba mi się bryła domu ale to tyle, musiałabym zmienić układ całego wnętrza, nie chcę piwnicy, na parterze chcę mieć kotłownię, spiżarkę i ewentualnie garderobę z pomieszczeń gospodarczych
a teraz dlaczego mam dylemat- dom miałby być dla 2+2, przy dwójce małych dzieci wygodniej mieszkałoby się nam w parterówce poza tym jest bardzo przestronna przy podobnej powierzchni do domu z poddaszem użytkowym, jednak boję się kosztów budowy, w końcu to rozległy dom i dużo droższy dach, jednak dom z tak dużym niewykorzystanym poddaszem wydaje mi się marnotrastwem na które mnie nie stać,
za parterówką z poddaszem użytkowym przemawia niższy koszt budowy ale tutaj martwią mnie schody przy małych dzieciach oraz upał w lecie na poddaszu-jakoś wiele osób na to narzeka.
Pytanie do Was czy na poddaszu musi być skwar oraz który dom w rzeczywistości byłby tańszy w budowie zakładając że budowane będą z tego samego materiału, na dachu będzie na pewno blachodachówka a ewentualne schody z żelbetu, obalcie proszę moje ewentualne mity :)
Pamiętajcie że nie jesteśmy zamożną rodziną i stąd dylemat. Gdyby mi ktoś powiedział że parterówka będzie w tej samej cenie to nie wahałabym się z jej wyborem.
Z góry dziękuję za posty :)

sylwester7
02-09-2010, 21:17
Witajcie.

Banalna sprawa - wybór domku przy tylu warunkach i ograniczeniach, że wybiera się ledwie pomiędzy kilkoma pomysłami :-) Powinno pójść łatwo...

1. Ma to być dom z poddaszem, nie większy niż 150 m. kw. pow. użytkowej
2. musi mieć garaż dwustanowiskowy
3. musi mieć dodatkowy pokój / gabinet na parterze
4. musi mieć 4 pomieszczenia nadające się na pokój na poddaszu
5. powinien mieć prosty w realizacji dach (i okolice), najchętniej dwuspadowy; jeśli się da, bez udziwnień, lukarn, balkonów, wykuszy, etc..
6. powinien mieć układ: wjazd wejście i kuchnia od północy, salon od południa.
7. ma mieć łazienkę na parterze przy pokoju gościnnym / gabinecie (z możliwością wejścia bezpośrednio z niego), którą w razie potrzeby można wykorzystać jako pralnię (wskazana jest obecność okna w tej łazience)
8. spiżarnia przy kuchni takoż bardzo wskazana...
9. z konieczności - wskazane osobne WC na parterze
10. jedna z sypialni na poddaszu powinna mieć możliwość łatwego wydzielenia niedużej łazienki (najchętniej z łatwą dostępnością do pionów, etc..)

Do tej pory znalazłem 2 takie projekty: Codzienny IV i Racjonalny z kolekcji Muratora.
Codzienny IV http://tinyurl.com/3y6csco
http://projekty.muratordom.pl/miniatury/pliki/dom_1138_3_500x0_rozmiar-niestandardowy.jpg
http://projekty.muratordom.pl/miniatury/pliki/dom_1138_4_500x0_rozmiar-niestandardowy.jpg
Racjonalny http://tinyurl.com/2vly2l8
http://projekty.muratordom.pl/miniatury/pliki/dom_1780_3_26200_500x0_rozmiar-niestandardowy.jpg
http://projekty.muratordom.pl/miniatury/pliki/dom_1780_4_26201_500x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

Jeden i drugi wymagają zmian i adaptacji, ale jest wyjątkowo blisko do ideału.

Który Waszym zdaniem da się zrealizować taniej? Który sprawia wrażenie ciekawszego, bardziej praktycznego? Czy znacie inne projekty, które nawiązywałyby do powyższych założeń?

Dziękuję z góry za opinie i udział w dyskusji.

PS Szukam też nieustająco godnej polecenia ekipy, która zrobiłaby SSO + dach takiego domku w woj. łódzkim (okolice Andrespola / Justynowa).

gosja
02-09-2010, 21:39
Z tych dwóch opcji wybrałabym Codzienny IV. Na pewno dach tańszy w realizacji, mniej skomplikowany- typowy dwuspadowy, bryła zwarta w prostokącie. Układ pomieszczeń również bardziej mi odpowiada niż w Racjonalnym...Ale wybór i poszukiwania ideału w Twoich rękach :-)

olinek okrąglinek
04-09-2010, 15:20
Rok szkolny się zaczął, to i obowiązków więcej.
A co u Ciebie, Iza? Jak adaptacja projektu?

Freno
05-09-2010, 19:25
Chwilowy zastój... jak sądzę :) U nas ciągle poszukiwania projektu/projektanta. Można by się załamać, gdyby nie to, że architekci to ciekawi ludzie :D.

Zazdroszczę każdemu, kto znalazł "swój" projekt!

marcelaaax
06-09-2010, 08:05
Mój projektant właśnie robi od podstaw Racjonalny tzn. będzie podpiwniczony, likwidujemy pokój nad garażem....ale mając do wyboru codzienny i racjonalny - ze względów czysto ekonomicznych wybrałabym codzienny.... prosty dach (mniejszy koszt wykonania). Mąż uparł się na Racjonalny....mi chodziło po głowie Słoneczko. Znając życie nie będzie potrzeby budowy aż tak dużego domu jak Racjonalny...z własnego doświadczenia wiem, że dzieci jak dorosną będą chciały być na swoim....Pozdrawiam i życzę udanego wyboru!

bowess
06-09-2010, 09:10
Jestem za Codziennym. Bryła, dach - wiadomo. Zwracam również uwagę na wielkość spiżarni, w Racjonalnym moim zdaniem jest za mała, gdyby ze względu na charakter zabudowy lodówka miała być właśnie tam ukryta, to właściwie nic więcej się nie mieści, czyli właściwie jest to wnęka na zabudowę. W Codziennym już coś tam się da upchnąć. Lepsza też moim zdaniem lokalizacja schodów - w wiatrołapie można zorganizować dużą przechowalnię pozasezonowej odzieży wierzchniej i obuwia.

Kwestia ostatnia, najistotniejsza moim zdaniem. Sypialnia z "prywatną" łazienką na parterze. Lepsze rozwiązanie w Codziennym. Łazienka jest większa. Można zrezygnować z prysznica na rzecz kąta pralniczego, można zrezygnować z jednej umywalki i pokombinować z drzwiami wejściowymi tak, że wejdzie i prysznic i wszystko, co związane z praniem. Jeżeli pokój na parterze ma zajmować, lub gościć w nim ktoś z seniorów rodziny, lepiej, żeby łazienka była nieco przestronniejsza. Nie lubię łazienek, w których wymagane są piruety przy korzystaniu z urządzeń, a wycierać się po kąpieli lepiej w pokoju. Ogólnie uważa się, że duża łazienka to bardzo droga łazienka, ale wcale tak być nie musi - nie wszystkie ściany wymagają obłożenia glazurą, nawet modne jest stosowanie płytek tylko w wybranych miejscach.

bowess
06-09-2010, 12:51
Poradzę, żeby rozejrzeć się za jeszcze jakimś projektem. Myślę, że da się jeszcze wiele zoptymalizować, zarówno w kwestii programu użytkowego, jak i kosztów budowy.

Aktualnie wykańczamy dom z poddaszem użytkowym - taki był nasz wybór. Mniejsza powierzchnia zabudowy, mniejsza kubatura, mniejsze straty powierzchni na komunikację (w porównaniu z parterówką o podobnym programie użytkowym). Rodzina w tej chwili 2+1, rozwojowa, być może nawet do 2+3. :) Budujemy bez kredytu i głównie własnymi siłami, dlatego projekt maksymalnie prosty, ale nie maksymalnie tani, bo eko - z ponadstandardowymi dociepleniami - chcemy, żeby był tani w utrzymaniu.

Schody i małe dzieci to problem odwieczny - tymczasowo blokadę schodów na budowie pełni obciążone pudło po jakiejś większej zabawce (dziecko regularnie bywa na budowie), docelowo brameczka. :) W domu parterowym wprawdzie nie spadnie dziecię ze schodów, ale tak samo trzeba ograniczać przestrzeń łazikowania, bo zaszyje się w jakimś odleglejszym pokoju i wywlecze coś, czego absolutnie nie powinno brać. Wizytowałam parę nowych domów i nie stwierdziłam problemów z temperaturą na poddaszu. Nawet u nas nie było gorąco w lecie, a jeszcze brak wełny - będzie zaraz, na razie dachówka na pełnym deskowaniu.

Większa przestronność parterówek bierze się stąd, że dochodzą metry kwadratowe korytarzy i korytarzyków, bo pomieszczenia, które w domu z poddaszem byłyby jedne nad drugimi, tu są rozłożone w jednej "warstwie", a do każdego musi być dostęp bez stosowania rozwiązań typu pokoje przechodnie. W naszym domu wrażenie przestronności architekt osiągnął inaczej - połączona przestrzeń dzienna, schody w salonie, czyli otwarta klatka schodowa i ogromne okna. Nie zrezygnowaliśmy z tego przy adaptacji i dobrze, bo w miarę wykańczania, coraz bardziej nam się to wszystko podoba. Niektórzy uważają, że dom parterowy o danym metrażu lepiej się prezentuje, jest okazalszy. Na pewno zajmuje więcej działki, ma więcej m2 ścian zewnętrznych. Czy będzie się lepiej prezentował, zależy od tego, czy starczy funduszy na ładną elewację i otoczenie domu. A właściwie, to kwestię okazałości domu uważam za snobowanie się i budowanie domu na pokaz, sąsiadom, a nie dla siebie. :)

Dla parterówki rozważałabym zastosowanie wiązarów dachowych i blachodachówkę, dla domu z poddaszem jak każda pliszka, co swój ogonek chwali polecam pod rozwagę dachówki, bo ich koszt nie byłby tak duży z racji mniejszej powierzchni dachu (a przy dach dwuspadowym nie ma wielu gąsiorów, docinania, potania to i materiał i robociznę). Kiedy w tv pokazują domy z pozrywanymi dachami, to w 90% są to pokrycia z blachy. Jednak dach kryty dachówką jakiś taki solidniejszy mi się wydaje, a pewnie i poddasze mniej narażone na przegrzewanie.

Jeszcze jedno - dom z poddaszem użytkowym można wykończyć etapami. Wprawdzie jest to kłopotliwe (kurz budowlany, hałasy itp.) ale pozwala dozbierać brakujące wcześniej fundusze. Wybierając projekt, który tak jak dom w lucernie ma dwie, choćby małe sypialnie na parterze, możecie szybciej "zasiedlić dom". Póki dzieci będą małe spokojnie wystarczy im jeden wspólny pokoik. Po wykończeniu poddasza można zmienić przeznaczenie tych pokoi - urządzić pracownię, pokój zabaw, pokoik telewizyjny albo wielką garderobę. :)

marta111
08-09-2010, 16:41
Potrzebuje pomocy w wyborze projektu. Chcialabym wybudowa tani i w miare prosty projekt. Moze znacie jakies ladne projekty. Chcialabym dom z uzyt. poddaszem, do parterowki nie jestem przekonana. Na parterze musza byc koniecznie 2 lub 3 pokoje (wliczajac salon). Na razie moim ulubionym projektem jest Romina II z Archigraph'u --->http://www.extradom.pl/projekt-domu-romina-ii-krh1160.aspx , oraz Slodka Zosia z Atrium --->http://www.extradom.pl/projekt-domu-gl-293-slodka-zosia-bba1117.aspx. Chcialabym wiedziec rowniez jakie sa mniej wiecej koszty ich budowy.
PROSZE O POMOC!!!! PILNE:rolleyes:

Widzę, że podobają nam się podobne rzeczy ;) my wybraliśmy ten : http://archi-projekt.com.pl/index.php?mod=main&scr=main&evt=showDetails&id=131
Jest nieduży i zgrabny, ma ładne wyjście na ogród. Jeśli chodzi o koszty, to, jak na razie, nie narzekamy.

kedyw
09-09-2010, 18:55
Witam.
Od miesięcy szukam projektu na dom...
Mam dużą działkę chce dom parterowy bez garażu,bez piwnicy .bardzo spodobał mi się projekt http://www.dobredomy.pl/projekt/polluksIII
co o nim sądzicie ??Jakie widzicie w nim wady zalety ??
Pozdrawiam i z góry dziękuje.

wojgoc
09-09-2010, 19:43
Witam.
Od miesięcy szukam projektu na dom...
Mam dużą działkę chce dom parterowy bez garażu,bez piwnicy .bardzo spodobał mi się projekt http://www.dobredomy.pl/projekt/polluksIII
co o nim sądzicie ??Jakie widzicie w nim wady zalety ??
Pozdrawiam i z góry dziękuje.
a jak dużą dzialkę masz?
bo jesli faktycznie dużą, to ten domek będzie wyglądał jak budka ogrodowa.

juli
10-09-2010, 09:00
Ja juz wybrałam, ale faktycznie poszukiwania były dluuuuugie i nie chciałabym przez to drugi raz przechodzić. Będzie AR-3 z przeróbkami i doprojektowanym garażem:)
Niecałe 110 metrów, nowoczesna prosta bryła, piękny salon. Ciekawe jakie wyjdą koszty budowy, ale to się okaże dopiero w przyszłym roku...

Weronika*
10-09-2010, 13:09
A ja chyba jednak na 99% będę budowac ten oto domeczek...http://www.z500.pl/projekt/z8.html z malusimi przeróbkami:)
Narazie jednak przed Nami papierologia...

kedyw
10-09-2010, 14:37
działka ma 27 arów będzie na niej jeszcze garaż pomieszczeniem gospodarczym, działka jest w kwadracie...

wojgoc
10-09-2010, 14:52
to mój gust ten domek bedzie smiesznie wygladał na takiej sporej dzialce. Do tego jak postawisz garaz -blaszak? - to to bedzie jak kurnik z buda dla psa.
sprzedaj dzialkę, kup mniejsza i postaw domek swoich marzeń.

Evil16
11-09-2010, 08:36
Ja juz wybrałam, ale faktycznie poszukiwania były dluuuuugie i nie chciałabym przez to drugi raz przechodzić. Będzie AR-3 z przeróbkami i doprojektowanym garażem:)
Niecałe 110 metrów, nowoczesna prosta bryła, piękny salon. Ciekawe jakie wyjdą koszty budowy, ale to się okaże dopiero w przyszłym roku...

Bardzo fajny projekt ten ar-3. Mi tylko miejsce na kotłownie nie pasuje bo instalacja jest ciągnięta przez cały dom. Poza tym bezbłędny.

Meggi56
11-09-2010, 17:04
Podciągam :), kupiłam projekt w wersji z garażem dwustanowiskowym, jestem na etapie zbierania "kwitów" (prąd, gaz, woda), projekt leży u architekta i się "poprawia". Likwiduję spiżarnię i zrobię ją w przejściu z garażu do domu (zabuduję kawałek wiaty. Strop oczywiści drewniany :), zaczynam oszczędzać na budowie :)

piotrp1
12-09-2010, 10:24
My też zaczeliśmy budowę domu Przystań. A moze jakieś fotki z realizacji ? A jak mozna założyć dziennik budowy na forum ?

una
12-09-2010, 18:43
Witam.
Od miesięcy szukam projektu na dom...
Mam dużą działkę chce dom parterowy bez garażu,bez piwnicy .bardzo spodobał mi się projekt http://www.dobredomy.pl/projekt/polluksIII
co o nim sądzicie ??Jakie widzicie w nim wady zalety ??
Pozdrawiam i z góry dziękuje.

Kominek przy zewnętrznej ścianie może sprawiać problemy (słaby ciąg). Dziwnie usytuowane pomieszczenie gospodarcze - węglem raczej palić się nie da. W wysuniętej sypialni zimą może być zimno.
Jesli podobają Ci się małe domki to nie rezygnuj z działki tylko postaw domek w takim miejscu by działkę dało się w przyszłości podzielić (nie zapomnij o zapewnieniu dojazdu).

sylwester7
12-09-2010, 19:02
mi chodziło po głowie Słoneczko

Słoneczko z dobredomy.pl? Wersja z garażem wystającym z bryły przypomina mi troszkę moje dawne marzenie - Klementynkę z Archipelagu :-)

Powodzenia w adaptacji i budowie Racjonalnego. Skłaniam się wprawdzie ku Codziennemu, ale ten projekt też bardzo do mnie przemawia. Dziękuję za opinię i pozdrawiam.

sylwester7
12-09-2010, 19:09
Jeżeli pokój na parterze ma zajmować, lub gościć w nim ktoś z seniorów rodziny, lepiej, żeby łazienka była nieco przestronniejsza. Nie lubię łazienek, w których wymagane są piruety przy korzystaniu z urządzeń, a wycierać się po kąpieli lepiej w pokoju

Słuszna uwaga. Może tak się zdarzyć, że z łazienki (gdy "natenczas" będzie łazienką, a nie pralnią ;-) ) skorzysta osoba starsza i niepełnosprawna - będę zatem dążył do zminimalizowania tam rzeczy zbędnych i ograniczających możliwość poruszania się. Ta łazienka jest w sam raz - 1,5 m2 mniej i byłoby ciężko.

Pozostaje kwestia adaptacji poddasza. To przedmiot niekończących się dyskusji, ale naprawdę chciałbym zlikwidować balkony/loggie - czy jak je tam zowią. Nie znajduję dla nich zastosowania, a przyda się ich kosztem powiększyć pokoje o garderobę / mini łazienkę, etc...

Ciekawe, czy nie będzie problemu z uzyskaniem zgody na taką zmianę w projekcie.

Dziękuję za głos w dyskusji i pozdrawiam!

bowess
13-09-2010, 07:12
Popieram pomysł zmian na poddaszu - balkony rzadko są faktycznie wykorzystywane, a nie słyszałam, żeby ktoś wspominał, że ma niepotrzebną garderobę. :)

Zmiana, choć w sensie użytkowym bardzo duża, to konstrukcyjnie i architektonicznie nie jest rewolucyjna (dwie elewacje zupełnie nie zmienione, dach bez zmian). Zwykle nie ma problemu z uzyskaniem zgody na zmiany okien, ścian kolankowych - a to często zmienia dom nie do poznania, więc sądzę, że również na likwidację loggi będzie zgoda.

Pozdrawiam!

azalka
13-09-2010, 19:44
Mały, miły domek. Posiadanie dużej działki wcale nie oznacza konieczności zabudowywania jej do bólu. Osobiście jestem zwolennikiem mniejszych domków, a nie wielkich, budowanych ponad możliwości i potrzeby hacjend i kamienic.
Działka 2, 5 ara jest bardzo fajną działka, na której można swobodnie zaaranżować posadowienie domku i właśnie wolnostojącego garażu (przecież nigdzie nie napisano, że blaszaka!!!) Zmieści się na niej ogród rekreacyjny, ziołowy, warzywniak, owocowe drzewka, wygodny podjazd, szopka, altanka - pozazdrościć! :)
Tylko do grodzenia dużo...


A poza wszystkim, temat "jak wybierałeś projekt" niekoniecznie jest właściwym dla dywagacji i porad jaki , czy taki i dlaczego właśnie jest poszukiwany - załóżcie nowe tematy.
Coś moderator tu zaspał....

olinek okrąglinek
13-09-2010, 20:11
A ja chyba jednak na 99% będę budowac ten oto domeczek...http://www.z500.pl/projekt/z8.html z malusimi przeróbkami:)
Narazie jednak przed Nami papierologia...

O, jak miło...
My pewnie też. Jakie zmiany przewidzieliście?

wojgoc
13-09-2010, 23:05
działka ma 27arów a nie 2,5 ara - rozumiem, że błąd literowy.
ja też nie jestem zwolennikiem zabudowywania całości działki, ale co innego mając działkę 10arów i postawić mały domek a co innego 27 arów postawic mały domek.

dagmarakal
14-09-2010, 09:56
Witam wszystkich
To mój pierwszy post na forum. Od dłuższego czasu szukam projektu. Działka ma nieco ponad 900m kw. , prawie kwadrat. Rodzinka mała, 3 osoby. Szukam domku ok 100m kw. z trzema sypialniami. Nie wiem czy dobrze postępuję, ale szukam projektu myśląc od razu o urządzeniu wnętrza. Chciałabym dom w klimatach kolonialnych, takich jak np Almi Decor. Nie lubię domów urządzonych nowocześnie. Czym powinnam kierować się wybierając projekt? Moze ktoś mi coś podpowie, doradzi.
W ulubionych mam:

http://projekty.muratordom.pl/projekt_niewielki-energooszczedny,513,1,.htm

http://projekty.muratordom.pl/projekt_kraina-marzen,2006,1,.htm

http://domeria.pl/projekty-domow/id/14337/prezentacja.html

Dodam, że podobają mi się domy o prostej bryle, symetryczne.

monique82
15-09-2010, 09:29
Michal_M27 mam pytanie do Ciebie jak rozstrzygneliście sprawe dachu po przedłużeniu garażu Podaje swój mail [email protected]

bambula
17-09-2010, 16:03
Hej , podobają mi się dwa projekty z biura Słoneczne domy: Palermo B i Salvador. Palermo http://www.slonecznedomy.pl/projekty/palermo-b ma super zaprojektowaną elewacje, jest niewielki i wydaje się bardzo przemyślany wewnątrz.. Natomiast Salvador http://www.slonecznedomy.pl/projekty/salvador ma rewelacyjnie zaprojektowane piętro i jest trochę większy, elewacja trochę bardziej tradycyjna. Który projekt dla 4 osobowej rodziny?

Weronika*
18-09-2010, 10:19
O, jak miło...
My pewnie też. Jakie zmiany przewidzieliście?
Tymi przeróbkami będzie chyba powiększenie kotłowni,znaczy się PG:)żeby wstawic kociołek na eko,ale w sumie kurde zastanawiamy się nad prądem.
Prawdopodobnie pomniejszymy ten największy pokoik i dołożymy najmniejszemu:)Aha i zamiast wiązarów więźba.A Wy jakie zmiany o ile wogole?:)
Pozdrawiam.

olinek okrąglinek
19-09-2010, 12:44
A Wy jakie zmiany o ile wogole.
Hmm... My jesteśmy raczej za wersją B - z wykuszem i garażem. Widziałam zdjęcia z realizacji. Wygląda fajnie. Z tyłu garażu - kotłownia. Plus przejście z domu do garażu tam, gdzie łazienka. Łazienka tam, gdzie PG. z osobnym WC, jak się uda. A z najmniejszego pokoju - garderoba. Tzn. byłby tam jakiś rozkładany fotel na wszelki wypadek, ale głównie tam chcemy mieć szafy. Bo to domek dla 2 osób ma być.
Widziałam na żywo domek z8 wersja podstawowa. Super!!! Tylko jak dla mnie - zbyt płaski dach - my pewnie będziemy robić większy kąt - 33 - 35?

cho_mik
20-09-2010, 11:00
Nie napisałeś nic o tym, jakie kryteria ma spełniać ten dom, poza tym, że ma być dla 4-osobowej rodziny. To za mało, aby coś doradzić.
Osobiście to ten bardziej podoba mi się Palermo - fajna elewacja i nowoczesny wygląd, ale te tarasy, to już zbędny dodatek jak dla mnie. Ten drugi projekt wg mnie ma bardzo skomplikowany dach - DROGI będzie.

madzia11mk
20-09-2010, 11:35
Jak dla mnie lepszy Palermo :)
Salvador ma kuchnię i salon z tyłu domu, a ja tam wolę mieć widok kto mi się przed płotem będzie kręcił, a jak wiadomo w kuchni i salonie spędza się większość czasu w ciągu dnia.

Studio.AG
20-09-2010, 14:19
Proponuję zapoznać się z projektami na tej stronie: www.domyidealne.pl

bambula
20-09-2010, 15:27
Witam wszystkich
To mój pierwszy post na forum. Od dłuższego czasu szukam projektu. Działka ma nieco ponad 900m kw. , prawie kwadrat. Rodzinka mała, 3 osoby. Szukam domku ok 100m kw. z trzema sypialniami. Nie wiem czy dobrze postępuję, ale szukam projektu myśląc od razu o urządzeniu wnętrza. Chciałabym dom w klimatach kolonialnych, takich jak np Almi Decor. Nie lubię domów urządzonych nowocześnie. Czym powinnam kierować się wybierając projekt? Moze ktoś mi coś podpowie, doradzi.
W ulubionych mam:

http://projekty.muratordom.pl/projekt_niewielki-energooszczedny,513,1,.htm

http://projekty.muratordom.pl/projekt_kraina-marzen,2006,1,.htm

http://domeria.pl/projekty-domow/id/14337/prezentacja.html

Dodam, że podobają mi się domy o prostej bryle, symetryczne.


Witam,
ja jestem już coraz bliżej ostatecznej decyzji dotyczącej wyboru projektu (mój faworyt to projekt Palermo B). Zdecydowałam się na pracownie Słoneczne Domy ponieważ znajomi polecili mi ich z uwagi na duże doświadczenie w projektowaniu wnętrz i wg mnie faktycznie dobrze planują wnętrze. Mi zależało na nowoczesnym domku o niewielkiej powierzchni ok 100 m z 3 sypialniami i miejscem do pracy + koniecznie garaż, pomieszczenie gospodarcze w garażu na rowery, narty, kosiarkę i zapomniałam dodać pomieszczenie na pralkę . Jeśli szukasz tradycyjnego domu zerknij proszę na projekty:
http://www.slonecznedomy.pl/projekty/borneo
http://www.slonecznedomy.pl/projekty/trogir-a
http://www.slonecznedomy.pl/projekty/ibiza

Lechiti
20-09-2010, 20:12
Z101 jest bombowy... właśnie poważnie się nad nim zastanawiamy.. pozdrawiam.

bambula
20-09-2010, 20:42
Faktycznie za mało napisałam na temat moich oczekiwań dotyczących domu. Powinien mieć ok 100 -120 m, min 3 sypialnie, pokój do pracy, kuchnie z jadalnią i salon od strony ogrodu. Dodatkowo 1 garaż z pomieszczeniem na kosiarkę, rowery, narty itp, pralnie. Ogólnie czytelny układ wnętrza domu.

Cenna uwaga dotycząca kuchni :)

angelnight
21-09-2010, 19:12
Witam wszystkich
To mój pierwszy post na forum. Od dłuższego czasu szukam projektu. Działka ma nieco ponad 900m kw. , prawie kwadrat. Rodzinka mała, 3 osoby. Szukam domku ok 100m kw. z trzema sypialniami. Nie wiem czy dobrze postępuję, ale szukam projektu myśląc od razu o urządzeniu wnętrza. Chciałabym dom w klimatach kolonialnych, takich jak np Almi Decor. Nie lubię domów urządzonych nowocześnie. Czym powinnam kierować się wybierając projekt? Moze ktoś mi coś podpowie, doradzi.
W ulubionych mam:

http://projekty.muratordom.pl/projekt_niewielki-energooszczedny,513,1,.htm

http://projekty.muratordom.pl/projekt_kraina-marzen,2006,1,.htm

http://domeria.pl/projekty-domow/id/14337/prezentacja.html

Dodam, że podobają mi się domy o prostej bryle, symetryczne.


Według mnie pierwszy projekt jest nie przemyślany, strata z metrów na kotłowni w środku domu.
Drugi projekt jest chyba najlepszy i wizualnie patrząc z zewnątrz, jak i rozplanowanie pomieszczeń jest przemyślane. Każdy metr wykorzystany.
Trzeci projekt z zewnątrz nie do końca do mnie przemawia, natomiast wnętrze ładnie rozplanowane. Góra domu praktycznie identyczna jak w moim domku.

rafal16v
22-09-2010, 10:22
Do Meggi56
witaj, robiłaś sobie już wstępny kosztorys Z98?chciałbym się zorientować o koszty wybudowania tego domku. też chyba się zdecyduje na ten projekt, chociaż małe jest nim zainteresowanie. W sieci do tej pory nie znalazłem żadnego zdjęcia z budowy tego domu. o dzienniku czy blogu już nie wspomnę...Pozdrawiam

cho_mik
22-09-2010, 21:27
Wizualnie, to bardziej podoba mi się Palermo, bo lubię nowoczesne kształty, ale nie wiem, czy ta mała łazienka na górze da rade obsłużyć 4-osobową rodzinę. No chyba, że dzieci to chłopcy;) Chyba wnętrze salvadora bardziej by m odpowiadało, tym bardziej, że ja akurat uważam, że kuchnia powinna być przy tarasie - z dworu biega się do domu głównie po jedzenie:) Ale sama bryła budynku mi nie pasuje - ten dach to majątek będzie kosztować.

nodan
23-09-2010, 00:24
Witajcie

Mam na imię Daniel i tak jak wielu z was podjęliśmy z żoną decyzje o budowie domu. Kilka tygodni temu znaleźliśmy położoną między dwoma już stojącymi domami działkę 1000m2 o orientacyjnych wymiarach 27m szeroka i głęboka 35m. Mamy też oczywiście swój budżet:
Łącznie z przyłączami chcielibyśmy się zmieścić w 300tyśzł. Budowę stanu surowego z dachem chcemy powierzyć jednej ekipie.A wykończeniówkę robić potem stopniowo zlecając już konkretnym fachowcom. Aby zmieścić się w ciągu 2 lat. Jeżeli chodzi o standard to normalny, niezbyt "wystawny" jak to niektórzy nasi rodacy.

Szukamy domu taniego w budowie i w miarę taniego w utrzymaniu

Z medii mamy dostęp do:
-woda i kanaliza
-gaz
-prąd oczywiście :)



Mamy synka 4-letniego, ale myślę , że jeszcze jedna mała pociecha przybędzie

Szukamy:

-100 do 115m2
-najlepiej z garażem
-preferowana parterówka
-Kąt nachylenia dachu 30 stopni
-ogrzewanie gazowe podłogowe (nie wiem czy można to połączyć z rekurepcją)
- 3 sypialnie
-bez kominka

Co mi polecicie, bo po przeczytaniu całego wątku mam mętlik w głowie, a jestem "konkretną" osobą za zwyczaj


PS. Powiedzcie mi jeszcze czy wykonując część systemem gospodarczym, aż tak dużo zaoszczędzę zlecając wszysko jednej firmie?

dagmarakal
24-09-2010, 08:47
Dziękuję za porady i propozycje.

TAJA01
24-09-2010, 11:06
A ja właśnie wybrałam Dobrą Wróżbę M68a :-) . Podoba mi sie ten projekt i z zewnątrz i wewnątrz. Jedyne co będę chciała zmienić to z garażu zrobić pokój + pomieszczenie gospodarcze. Czy ktoś z osób wcześniej tu piszących wybrał ten projekt? A może ma jakieś rady?

Freno
24-09-2010, 18:29
Witaj Danielu!

Nawet bardzo się starając trudno jest "konkretnie" doradzić. Jak mogłeś się przekonać, czytając ten watek, wielu z nas nie może przekonać samych siebie do jednego projektu :)

W Twoim przypadku widzę duży atut w postaci uzbrojonej i wygodnej (wymiary) działki. Może powiedz jeszcze, jak jest ustawiona względem kierunków świata.

Czy któryś z omawianych projektów przypadł Ci do gustu?

nodan
25-09-2010, 00:20
Witaj Danielu!

Nawet bardzo się starając trudno jest "konkretnie" doradzić. Jak mogłeś się przekonać, czytając ten watek, wielu z nas nie może przekonać samych siebie do jednego projektu :)

W Twoim przypadku widzę duży atut w postaci uzbrojonej i wygodnej (wymiary) działki. Może powiedz jeszcze, jak jest ustawiona względem kierunków świata.

Czy któryś z omawianych projektów przypadł Ci do gustu?

Front Północny-Zachód tył (wyjście na ogród) południowy wschód. Najbardziej myślę o Antek i AR-1 tylko ze przy nich kat nachylenia dachu to 30stopni, a nie jak u mnie powinno byc min 30. No i mysle , ze powinien byc o metr w strone garazu wiekszy. Ciekaw jestem czy wogole takie zmiany adaptujący może wnieść.

gosia86
25-09-2010, 14:07
zapraszam do nowej grupy budujących wg projektów Z500 http://forum.muratordom.pl/group.php?groupid=2788

olinek okrąglinek
25-09-2010, 15:02
Najbardziej myślę o Antek i AR-1 tylko ze przy nich kat nachylenia dachu to 30stopni, a nie jak u mnie powinno byc min 30. No i mysle , ze powinien byc o metr w strone garazu wiekszy. Ciekaw jestem czy wogole takie zmiany adaptujący może wnieść.

Sądzę, że architekt adaptujący może nanieść takie zmiany (większy kąt dachu, wydłużenie budynku), ale fachowcem nie jestem :p.
A proponowany przeze mnie projekt Sasza II nie odpowiada Ci? gdybym miała większą rodzinę, to ten byłby faworytem.

IZA30
26-09-2010, 11:07
http://www.dobredomy.pl/projekt/agis całkiem,całkiem :)

CODI
26-09-2010, 14:50
Witam.
Pisze do Was pierwszy raz, Marcin, ojciec póki co 4 osobowej rodziny. Mamy działkę we Wrocławiu około 24x32m (731mkw), wjazd od węższego boku strona południowo-południowo-zachodnia.
Od 3 miesięcy szukamy projektu, jeździmy po nowych osiedlach, przeszukujemy portale i katalogi. W sumie wybraliśmy kilkanaście projektów ale w każdym conajmniej kilka rzeczy nam nie odpowiada. Na projekt indywidualny raczej nas nie stać.
Czego szukamy :
- parterowy z poddaszem, bez piwnicy, braliśmy pod uwagę nowoczesne piętro ale miejscowe warunki nie pozwalają,
- dach dwuspadowy, prostokątna, prosta bryła, wysokość powyżej 8m, na szerokość wypełniający działkę
- około 140-160 mkw pow użytkowej + garaz w obrysie,
- układ który pozwoli nam zamieszkać tylko na parterze do czasu wykończenia piętra (na parterze poza salonem dodatkowy pokój >10mkw, łazienka z prysznicem, chętnie spiżarnia).
- sumarycznie spore pomieszczenie gospodarcze + garaz - pom. gosp. może być małe bo mamy gaz ziemny ale wówczas spory garaż, już teraz mamy dużo gratów, będzie więcej :)
- na piętrze minimum 3 pokoje i spora łazienka, garderoba nie jest konieczna,
- chętnie okna w bocznej elewacji zmiast okien dachowych.
- żadnych szaleństw, bez kominka, reku, wielkich zbiorników CWU, solarów itp.

Spodobały się nam M54 i M101 z Muratora, co o nich powiecie ?
Może ktoś zna podobne projekty i może się podzielić uwagami.

Serdecznie pozdrawiam
Marcin

gosja
26-09-2010, 20:40
proponuję M-131 z pracowni Konrada Matuszewskiego, spełnia niemal wszystkie punkty, jednak jest mniejszy, ma 128 m pow użytkowej. może warto go powiększyć, albo szukać czegoś zbliżonego....
pozdrowienia!

http://www.konradmatuszewski.pl/projekty/2-projekty-gotowe-murowane/20-m-131

wp03
26-09-2010, 21:49
Dziękuję wszystkim za udzielone rady i głosowanie.

Pozdrawiam

kurt76
26-09-2010, 22:04
Witajcie

Szukamy domu taniego w budowie i w miarę taniego w utrzymaniu

Z medii mamy dostęp do:
-woda i kanaliza
-gaz
-prąd oczywiście :)



Mamy synka 4-letniego, ale myślę , że jeszcze jedna mała pociecha przybędzie

Szukamy:

-100 do 115m2
-najlepiej z garażem
-preferowana parterówka
-Kąt nachylenia dachu 30 stopni
-ogrzewanie gazowe podłogowe (nie wiem czy można to połączyć z rekurepcją)
- 3 sypialnie
-bez kominka

Co mi polecicie, bo po przeczytaniu całego wątku mam mętlik w głowie, a jestem "konkretną" osobą za zwyczaj


PS. Powiedzcie mi jeszcze czy wykonując część systemem gospodarczym, aż tak dużo zaoszczędzę zlecając wszysko jednej firmie?

Nie dasz rady zmiescic sie w 300 tys. z dzialka - zapomnij.
Na pewno nie parterowka.
Na pewno nie garaz w bryle.
Jak juz bys sie zdecydowal na poddasze to nachylenie dachu pow. 45 st.

Polecam zapoznac sie z projektem "Star 47" to jest chyba ideal jezeli chodzi o koszty.
Jedna ekipa to oczywiscie nieco nizsze koszty, jak to w hurtowni.

Generalnie na robociznie (rbh) nie zaoszczedzisz, bo to jest cenowo malo elastyczna pozycja. Licza sie wlasciwie tylko oszczednosci materialowe przez koncepcyjne przez poziom luksusu.

nodan
26-09-2010, 22:15
Nie dasz rady zmiescic sie w 300 tys. z dzialka - zapomnij.
Na pewno nie parterowka.
Na pewno nie garaz w bryle.


Działkę już mam

kurt76
26-09-2010, 22:28
Działkę już mam

To powinienes dac rade, bez szalenstw oczywiscie.
Wez pod uwage, ze np. jakikolwiek tzw. wypoczynek, ktory nie wywoluje na swoj widok wymiotow to koszt od 6 tys wzwyz, etc.

Wiedziales? Ja nie, bylem optymista....

bowess
27-09-2010, 08:10
M54 moim zdaniem bardzo dobry w odbiciu lustrzanym. Nie lubię wykuszy, ale tu powiększają nieco przestrzeń, zwłaszcza w garażu można ustawić stół do majsterkowania czy rowery. Otwarłabym też salon na hol. Ma też lepsze połączenie z garażem od m101. Do przemyślenia wygląd zewnętrzny. M101 prezentuje się o wiele lepiej. Na wizualizacjach dach M54 wydaje się duży i jakby przygniata całość. Myślę, że inne rozwiązanie daszku nad wejściem, bardziej odkrywające ścianę i drzwi, nadałoby więcej lekkości. Mój dom tez ma drzwi w niewielkiej wnęce i dodatkowe przedłużenie dachu nie jest wcale potrzebne - przy drzwiach podczas deszczu jest sucho, biegnąca prosto połać dachu osłania wystarczająco.

Ogólne założenia spełnia też projekt Jabłoń - jedna nieścisłość to to, że jest mniejszy. Na razie w przygotowaniu - kosztorys jeszcze nieznany. Uważam, że godny uwagi. Proponowałabym tylko, zamiast szafy pod schodami, maksymalnie duży schowek i rezygnację z balkonów.
http://www.domywstylu.eu/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/jablon/#rzuty

A co sądzisz o Z124?
http://www.z500.pl/projekt/z124.html

nodan
27-09-2010, 08:49
Ja jestem realistą, no i przy wykończeniu będę mógł liczyć na pomoc teścia. No meble to też niezły wydatek. pałacu niechcę robić normalny dom, dla normalnych ludzi

Co do sasza II to ładny klasyczny domek. Zwróciłem też uwagę na Z8. Nie ma tam zbytnio dodatkowych pomieszceń użytecznych w domu, dlatego nasuwa mi się pytanie czy poddasze może służyć jako strych przy zastosowaniu stropu drewnianego?

Hariadna
28-09-2010, 15:17
Ja po długich bojach z wspólnym przeglądaniem projektów, marudzeniem, wybieraniem zdecydowałam się na ten http://projekty.lipinscy.pl/Sapporo_II/ i błagam niech już nikt nie piszę niczego, co mogłoby wpłynąć na moje zdanie, bo drugi raz przez to nie przebrnę;) chcieliśmy, zeby dom był duży, nowoczesny z wyglądu, i z drewnianymi elementami. takze wizualnie w sam. mam nadzieję, że teraz wszystkie następne kroki pójdą zgodnie z planem :) Powodzenia w wybieraniu i budowaniu :)

CODI
28-09-2010, 18:36
Witam
Serdecznie dziękuję za sugestie :)

Dokładnie takie same zmiany chcieliśmy wprowadzić w M54 : otwarcie salonu na korytarz, likwidacja wykuszy poprzez poszerzenie domu do linii którą wyznaczają, połączenie łazienki i sąsiedniego pomieszczenia na piętrze, oraz podniesienie ścianki kolankowej o 1 pustak i wydłużenie dachu (wyrównanie do okapu nad drzwiami wejściowymi). Sumarycznie wyszło nam strasznie dużo zmian w projekcie i brak tu spiżarni :( .

Wizualnie bardziej podoba się nam M101 (odbicie lustrzane), tutaj chcieliśmy zmienić wejście do garażu i zrealizować je wprost z korytarza dzięki temu ustawniejsza będzie spiżarka. Do tego chcielibyśmy poszerzyć garaż o około pół metra.

Z124 nam się również podoba, ma najfajniejszy układ, tutaj najchętniej wywaliłbym kominek ze środka salonu (niestety słupek musi zostać bo jest tam wentylacja i komin). Do tego poszerzennie ściany bocznej do wykusza i pół metra więcej w garażu. Niestety jest niskawy i dach ma mniej niż 40% więc na górze są spore skosy.
W pracowni Z500 wchodzą w grę jeszcze Z122 oraz z148 i w każdym parę zmian :-/.

Jabłoń odpada z racji ustawienia kuchni (na naszej działce kuchnia i salon w układzie byłby od północnego wschodu).

M-131 Pana Matuszewskiego jest niezły. Tak jak we wcześniejszych projektach do likwidacji jest wykusz, do powiększenia łazienka na dole (skosy nad kibelkiem koszmar) i połączenie łazienki i pralni w jedno na górze.

Odkryliśmy w weekend ofertę pracowni MGProjekt Zgrabnego, Bryzę i Fraszkę II (jest za szeroka, wywaliłbym 2 pokoje na dole :) Nie mają tak ładnych elewacji jak projekty Muratora oraz Z500 ale niezłe układy.

Jak widzicie co projekt to lista zmian. Zależy nam na wypełnieniu na szerokość działki więc z garażem około 14 m x 8-9m aby mieć z tył kawałek zieleni na naszej małej działce (nie ułatwia sprawy 6,5 m linii zabudowy).

Czekam na Wasze komentarze !

Pozdrawiam
Marcin

88dawid1988
28-09-2010, 19:32
widzial ktos moze jakies gotowe projekty na 5 m szerokosci ?

bowess
29-09-2010, 08:45
Pewnie, że widział. :)

Fakt wybór niewielki, ale coś jest.
5,12m - będzie za szeroki? Braciszewo - z piwnicą, nieco fikuśna bryła http://www.tooba.pl/projekt-domu-Braciszewo/a,s_pd,idp,6245.html
Też minimalnie szerszy (5,46m) Miś, ale ze ściana przeciwpożarową. Bez kotłowni, ogrzewany kominkiem, kocioł gazowy tez dałoby się ładnie upchnąć, ale za to dodatkowy pokój na parterze. http://www.tooba.pl/projekt-domu-Mis-DR/a,s_pd,idp,13488.html
Moniczka - 5x11m. Piętrowy ze sporą kotłownią, więc kocioł na paliwo stałe może być. http://www.twojprojekt.pl/projekty/6227-moniczka
WB-0022 - trochę dłuższy, też piętrowy. http://www.twojprojekt.pl/projekty/2161-wb-0022
I klasyka gatunku - Busik. :) Za długi, ale widać ogólną ideę zagospodarowania tak wąskiej przestrzeni. http://www.twojprojekt.pl/projekty/2158-gl-122-busik

Podsumuję. :) Przy takiej szerokości działki raczej dom z piętrem, bo pod skosami niewiele zostanie miejsca. Jeżeli poddasze użytkowe, to dwie małe sypialnie i łazienka, ale bez luksusów - raczej z jedyną możliwą kombinacją ustawienia mebli i sprzętów. Na parterze salon zwykle przez całą szerokość budynku, albo salon z aneksem kuchennym. Reszta na zasadzie 1m na komunikację, a inne pomieszczenia porozkładane kolejno na pozostałych 4 m szerokości budynku i zależne od tego, dla ilu osób dom, która strona słoneczna, jak duża kotłownia będzie potrzebna.

bowess
29-09-2010, 09:45
Bardzo fajny ten Zgrabny. W dodatku elewacja aż się prosi, żeby wykończyć ją nowocześnie - bez okiennic (tu nie wieś), biały + drewno lub drugi kolor w układzie jak na Z124, okna białe lub kolor, ale nie kolor drewna. I będzie super. Wykusz do likwidacji - zamiana na wysokie okno lub drzwi tarasowe. Komin od kominka do wyrzucenia, zostanie jeden. Łazienka po połączeniu z wc byłaby bardzo fajna - ustawna i duża, no i wejście z korytarza. Odsunęłabym kuchenkę od przejścia przynajmniej o 40 cm i zamiast stolika wolałabym dłuższą zabudowę - stół jadalny jest blisko. Kuchnię można by otworzyć, bo jest niewielka i więcej słońca wpadałoby do salonu przed południem. Wprawdzie ściana jest nośna, ale w adaptacji można zrobić podciąg. Wady - brak wiatrołapu, a w naszym klimacie jest dość przydatny, oraz sporo okien dachowych.

barbara77
29-09-2010, 09:59
witam

jestem na etapie wyboru projektu i waham się między Groszkiem bez garażu z HB Studio a Pegazem również bez garażu z pracowni Domus.
Każdy z nich jest ciekawy, ale który wybrać? Który jest funkcjonalniejszy i tańszy w budowie a później w utrzymaniu?
Bardzo proszę o pomoc, radę i opinie.

Oto linki;

Pegaz
http://www.extradom.pl/projekt-domu-pegaz-wrh1010.aspx

Groszek
http://www.extradom.pl/projekt-domu-groszek-bez-garazu-sll1019.aspx


Pozdrawiam i dziękuję - Barbara

Weronika*
29-09-2010, 10:12
Ja jestem realistą, no i przy wykończeniu będę mógł liczyć na pomoc teścia. No meble to też niezły wydatek. pałacu niechcę robić normalny dom, dla normalnych ludzi

Co do sasza II to ładny klasyczny domek. Zwróciłem też uwagę na Z8. Nie ma tam zbytnio dodatkowych pomieszceń użytecznych w domu, dlatego nasuwa mi się pytanie czy poddasze może służyć jako strych przy zastosowaniu stropu drewnianego?
My będziemy budowac Z8.I planujemy właśnie zamiast wiązarów-strop drewniny na poddasze tj.strych.

wojgoc
30-09-2010, 14:51
Ja po długich bojach z wspólnym przeglądaniem projektów, marudzeniem, wybieraniem zdecydowałam się na ten http://projekty.lipinscy.pl/Sapporo_II/ i błagam niech już nikt nie piszę niczego, co mogłoby wpłynąć na moje zdanie, bo drugi raz przez to nie przebrnę;) chcieliśmy, zeby dom był duży, nowoczesny z wyglądu, i z drewnianymi elementami. takze wizualnie w sam. mam nadzieję, że teraz wszystkie następne kroki pójdą zgodnie z planem :) Powodzenia w wybieraniu i budowaniu :)
projekt moze być.
ale ma ogromny minus - umiejscowienie schodów na poddasze - totalna pomyłka komunikacyjna!!! ktos z gory szybko schodzi i wpada na osobe wynoszącą np. goraca zupę do jadalni.

wojgoc
30-09-2010, 14:53
jeszcze jedno - w garaz o pow. 31,3m2 to mozna wstawić 2 maluchy a nie wieksze auta

88dawid1988
01-10-2010, 11:27
ten ostatni jest super :) tylko kupic ten projekt i przeobic na 12 metrow czy zrobic indywidualny ? co bedzie tansze

ogolnie to mam problem czy w banku przedstawic projekt z poddaszem czy bez niego ? Mam juz na oku budynek gospodarczy 5x12 za 40 tys zl z dzialka , jestem wstanie zaciagnac kredyt na 90 tys wiec 50 tys na remont . Jak pokaze ze bede mial 100 m2 to bank moze uznac ze za 50 tys nie ukoncze inwestycji wiec potrzebowalbym projekt tylko z uzytkowym parterem a poddasze chcialbym zrobic pocichu albo dopiero po odbiorze ... co wy na to ?

bowess
04-10-2010, 08:19
Czyli nie będzie to budowa, a adaptacja istniejącego budynku. Najlepiej byłoby o koszt projektu zapytać architekta. Zabrać na spotkanie wydruki ze strony Atrium z Busikiem, zdjęcia i szkice z wymiarami istniejącego budynku. Jeżeli nie ma to być projekt rewolucyjno-designerski, to wydaje mi się, że cena indywidualnego może być przystępna, bo w Busiku byłoby dużo do przeprojektowania. Ponieważ w grę wchodzi remont/przebudowa, zależnie od stanu i wyglądu istniejącego budynku, projekt indywidualny będzie lepiej dostosowany - poprawi to, co słabe, zachowa to, co dobre.

Co do banku, nie doradzę, bo omijam szerokim łukiem tych cudownych "dobrodziejów" z ich pożyczkami i kredytami. Powiem tylko, że remont zawsze kosztuje dużo więcej, niż się wydawało, że będzie kosztował. Zagospodarowanie poddasza zależy od tego, jaki dach ma budynek obecnie, jaki strop. Banku bym nie wtajemniczała w te plany, architekta koniecznie, żeby wiedzieć, czy budynek wytrzyma dodatkowe obciążenie. Za 50 tys. w banku przejdzie chyba jedynie adaptacja pomieszczeń parteru na mieszkalne. Wprawdzie nie piszesz, jaki jest stan budynku, ale 50 tys. wydaje mi się kwotą raczej skromną, a w sytuacji, gdy trzeba będzie ja zacząć spłacać, trudniej będzie dalej doinwestowywać dom.

Pati_D
08-10-2010, 22:40
Co myślicie o projekcie nina II? Link dałem powyżej.
Projekt ciekawy. My też jesteśmy przed wyborem tego "idealnego" projektu i Nina II była jedną z propozycji. Dotarłam nawet do strony biura projektowego z propozycjami makiet domów do samodzielnego sklejenia. To może być dobra zabawa dla całej rodziny. Nina II też ma tam swoją makietę, ale z dachem 13 st. i garażem. Pliki są do pobrania w PDF, który poźniej można wydrukować.
Podaję link do makiety: http://www.horyzont.com/projekty-domow/zestawienia/15

Entera
10-10-2010, 13:58
Witam
Siedząc nad projektami zostawiłam trzy projekty które mi się najbardziej podobają.Teraz z tych 3 mam wybrać 1 i tu zaczyna się koszmar ten a może ten ,nie może jednak ten................bardzo proszę o pomoc,nie ukrywam ze chodzi także o koszty budowy, żeby nas nie przerosły.Działka z wjazdem od północy,rodzinka z 2 dzieci,lubię dużo światła w domu,przestrzeń i musi mieć kotłownie bo będziemy palić węglem.Bardzo proszę o ocenę projektów ,może wy znajdziecie jeszcze jakieś minusy których my nie widzimy.Bardzo proszę o pomoc w wyborze projektu.
projekt nr 1- http://www.tooba.pl/projekt-domu-Aureliusz/a,s_pd,idp,13426,mirrorView,1.html likwidacja jednego balkonu
projekt nr 2-dodatkowo zadaszylibyśmy garaż http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-kardamonie/m485b844d799c5 dużo droższy będzie ten dom od domu w kardamonie?http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-passiflorze/m4864d1cfe8544,2273
projekt nr 3- http://www.projekty.ign.com.pl/index.php?p=detail&id=329

bowess
11-10-2010, 09:12
Witam!

Uważam, że te trzy domy są zupełnie nieporównywalne. Przeróżne bryły (czy któryś podoba Wam się bardziej od innych?), bardzo różniste programy użytkowe (na parterze od 0 do 2 dodatkowych pokoi - ile tak naprawdę chcielibyście/potrzebujecie?), różne poddasza, nawet schody totalnie różne i pod względem kształtu i lokacji. Zgadza się dostosowanie do stron świata i niestety dość wysokie koszty budowy wszystkich tych projektów. Mój pogląd na sprawę jest taki, że aby inwestycja się udała, lepiej zdecydować się na projekt o 50, a jeszcze lepiej o 100 tyś. tańszy w budowie od ustalonych możliwości finansowych. Wtedy na pewno dom zostanie ukończony, nie będzie czekał latami na ładne ogrodzenie czy kolor na elewacji, a może nawet będzie można taki "tańszy" dom wyposażyć w parę luksusów, które będą dawały mieszkańcom więcej radości/powodów do dumy, niż jakieś tam fikuśności bryły. Lepiej ładnie i starannie wykończyć prosty dom, niż pozostawić niedokończony taki, który na wizualizacji robił super wrażenie.

tomek131
11-10-2010, 10:02
bowess dobrze prawi.

Entera
11-10-2010, 19:45
Bowess dziękuje za odpowiedz.Realizujac marzenia o budowie domu chciałabym zeby on był taki jak mi sie podoba chociaz po częsci,niechce domu który mi sie nie bedzie podobał od poczatku...i tak, jednak impresja odpada drogi dach.za duzo o jeden pokój na dole ale mój faworyt od poczatku ech....Wydaje mi sie najdrozszy z tych trzech. Aureliusz bardzo mi sie podoba i ma wszystko w srodku tak jakbym chciała,niewiem ile drozszy moze byc od domu w kardamonie.Dom w kardamonie podoba mi sie, brakuje mi tylko pralni,wydaje mi sie ze jest najtanszy z tych trzech.Mam jeszcze na oku jeden projekt chyba najprostszy ,mąż twierdzi ze on mi sie podoba ze wzgledu na elewacje,nie jestem do konca do niego przekonana,chyba za prosty jest ale ma w sobie to cos:)
http://www.z500.pl/projekt/z124,funkcjonalny,dom,garazem,i,wykuszem,Tanszy,w, budowie,dach,dwuspadowy.html
Badziemy budowac po częsci systemem gospodarczym,możemy przeznaczyc 400 tys na budowe ,reszte pomału konczyc z bierzących srodków nie musismy miec wszystkiego odrazu.
Pomocy