PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

Entera
12-10-2010, 21:23
bardzo prosze o pomoc ........moze jeszcze ktos doda swoja opinie

Andzia84
12-10-2010, 21:40
Hej ten ostatni projekt-super. Dobrze przemyślany jeśli chodzi o funkcjonalność. Zwarta bryła powoduje oszczędności w późniejszym ogrzewaniu, prosty dach obniża koszty jego budowy (i to znacznie) i zmniejsza prawdopodobieństwo zrobienia błędów przez dekarzy. Mi się bardzo podoba. Dobudowałabym tylko balkon. Sama buduję bardzo podobny domek z taką samą powierzchnią użytkową.(zapraszam do dziennika) A zastanawialiście się nad projektem indywidualnym na wzór takiego z internetu? Ja tak zrobiłam. Cena taka sama (z netu kosztuje około 2000 zł i zawsze trzeba się liczyć z dodatkowymi 2000 zł na adaptację projektu do działki). Ja zapłaciłam 4000 zł i dom jest generalknie dopieszczony-idealny-taki jaki chciałam :D. Co do kosztów-na taki domek jak ten ostatni to myślę, że spokojnie 400.000 zł wystarczy i jeszcze zostanie na luksusy :) Ja mam 300.000 i myślę, że się zmieszczę, wcale nie kosztem materiałów. Poza blachą, którą położyłam na dom zamiast dachówki.

bowess
13-10-2010, 08:28
Czwarty projekt najbardziej ekonomiczny i rzeczywiście projekt elewacji ma super. Zanim dom nie zostanie wykończony z zewnątrz, będzie wyglądał trochę skromniej, ale za to ma dobry program użytkowy i stosowną do Waszych potrzeb kotłownię. Swój głos oddaję na Z124. :)

Może teraz trochę zamieszam, ale w końcu buduje się najwyżej kilka domów w życiu, więc warto się trzy razy zastanowić. Otóż proponuję przegląd projektów niedrogich w budowie i/lub energooszczędnych pod kątem rzutów (użytkowania, ustawności pomieszczeń, kto gdzie będzie siedział, co i gdzie robił, którędy chodził, gdzie będzie słonecznie przed południem, a gdzie po), bez sugerowania się główną wizualizacją. Niektóre pracownie przykładają się do nich bardziej, bo wiedzą, że jest to dobry lep na klienta, a inne mniej, bo zakładają, że i tak inwestor zrobi inaczej. :) Są osoby specjalizujące się w projektowaniu elewacji. Potrafią cuda - jeśli inwestor ma taka chętkę, to zrobią ekstra willę z gierkowskiej kostki-szaraka, szlachecki dworek ze stodoły albo największy brylancik osiedla z nudnego przeciętniaka.
Na przykład w Archetonie, skąd pochodzi projekt mojego domu, jeszcze sporo projektów jest delikatnie mówiąc nieciekawych na wizualizacjach, a są to naprawdę fajne projekty z dużym potencjałem. Przykład - Drozd Eko, który spokojnie można "unowocześnić" pod względem elewacji np. stosując zestaw kolorów i materiały takie jak ma Z124.
http://www.archeton.net/RESOURCES/WIDOKI/drozd_eko/drozd_eko-480-1-p.jpg
W takiej wersji faktycznie trudno się zakochać. :)

Tak się rozpisałam, bo akurat mam żywy przykład kombinowania z wyglądem domu (budowa naprzeciwko) i na razie wiadomo tylko tyle, że efekt końcowy jest zupełnie nie do przewidzenia. No może nie całkiem - na pewno nie będzie tak, jak na wizualizacji. I żeby nie było - nie ma jakiejś innej koncepcji całości, po prostu dochodzą kolejne elementy, które same w sobie są ładne i podobają się właścicielom, ale na razie nijak ze sobą nie grają.

EwaG26
13-10-2010, 10:45
Witam wszystkich bardzo serdecznie
Chciałabym z mężem wybudować domek Szpak z MG Projekt
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/szpak/index.php
Chodzi mi o oszacowanie kosztów budowy, czy nie porywam się z motyką na słońce.
Dom bez garażu, bez kominka, planuję poszerzyć go o 1 m w stronę pokoi (13m x 10 m), oraz zwiększyć kotłownie kosztem małej łazienki, tam zrobić tylko wc, kotłownia musi być na paliwo stałe. Czy jeśli powiększę kotłownię do ok. 6 m2 to zmieści się tam piec z podajnikiem? (skład opału będzie na zewnątrz) Miałam jeszcze pomysł żeby zrobić piwnicę tylko pod kuchnią i tam zrobić kotłownię, ale w kotłowni musi być okno, więc cały fundament musiałby być wyższy (nie wiem czy dobrze myślę) a to już dodatkowe koszty.
Materiały:
Ściany z silki np Unika + styropian, wiązary + blacho-dachówka, ocieplenie stropu wełna, sufit z płyt kartonowo gipsowych (tylko nad częścią wzmocniony strop, żeby zrobić kawałek strychu na różności) Co wyjdzie taniej na ścianach tynki czy płyty kartonowo gipsowe?
Robocizna:
Fundamenty, ściany, dach i instalacje, do tego muszę zatrudnić fachowców, reszta samodzielnie.
Ile coś takiego może kosztować? Chodzi mi o koszt samego domu bez działki, mebli i zagospodarowania terenu.
Wszystkie odpowiedzi mile widziane.

prazynka84
13-10-2010, 11:43
My początkowo myśleliśmy o domku z użytkowym poddaszem - fajnie mieć pełne uroku pokoje ze skosami czy schody :) jednak coś nas teraz kieruje ku parterówkom - oczywiście te z wielospadowym dachem są piękne, ale co tu dużo mówić droższe. Ostatnio dzięki temu postowi odkryliśmy AR-1. http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/ar_1/222 no i co tu dużo mówić - jest naprawdę fajniutki - nowoczesny i wydaje się być tani w budowie, bo bez żadnych udziwnień - na wielu stronach jest masa ludzi, którzy budują ten domek, więc po przeczytaniu postów, blogów, a w szczególności obejrzeniu zdjęć jesteśmy prawie pewni, że to będzie ten jedyny :) jedyne co byśmy musieli zmienić to kąt nachylenia dachu z 20 na 30 stopni (warunki zabudowy) i nie ukrywamy o doklejeniu garażu, ale chyba nie z przodu, bo boimy się, że cały urok elewacji zostanie zaburzony. A co Wy myślicie o tym projekcie? Szkoda, ze na forum muratora nie ma postu dot. tylko tego domku ;) pozdrawiam i życzę samych udanych wyborów ;)

Evil16
13-10-2010, 19:29
Ewa, fajny projekt.
Jedynie co to te drzwi z łazienki większej otwierają się centralnie na wyjście z sypialni, to chyba nie jest jakieś super pomyślane. Poza tym domek w moim guście :)

EwaG26
13-10-2010, 20:43
Racja, drzwi od łazienki trochę niefortunnie zaprojektowane, ale jeśli wydłużę dom o metr to coś z tym zrobię. Jeśli nie, to założę sygnalizację świetlną :) :) :)
I jak myślicie? ile to może kosztować? Dom urzekł mnie swoją prostotą (ma być alternatywą mieszkania w bloku) Poradźcie, plisssss

judox
13-10-2010, 23:01
Witam
Interesuje mnie projekt domu, ale o zwartej bryle, dachu dwuspadowym, parterowy z użytkowym poddaszem do 135 m2 i garażem oczywiście jak najtańszy w budowie, w miarę często kupowany by osoby które się budują mogły mi powiedzieć co nieco i pomóc doświadczeniem w budowie.
Mam na oku jeden projekt i bardzo mi pasuje jest to Irenka z archipelag.pl, ma idealnie rozmieszczone pokoje, ale nie ma garażu a z opinii jakie czytam to najlepiej wybrać taki projekt, by robić w nim jak najmniej zmian.

Evil16
14-10-2010, 19:13
Nikt Ci tak nie odpowie dokładnie bo wszystko zależy jak się "zrobi". Myślę, że około 250-300 trzeba liczyć.

Entera
15-10-2010, 20:25
Andzie i bowess dziękuje wam za opinie.Bowess w zupełnosci masz racje .Pozostaje mi na nowo przejrzeć projekty.Juz wiem czego szukac,z 124 jest najbardziej zblizony do tego czego szukam.
Dziękuje i Pozdrawiam.

Hieronim12
16-10-2010, 20:56
ten projekt domu (http://www.nndom.pl/projekty/ergonomiczny-plus.html) DOM ERGONOMICZNY PLUS, wygląda o wiele lepiej, można kombinować z elwacjami jak się ma pojęcie, jak jeździ się po nowych osidlach w poszukiwaniu inspiracji do własnego domu, czasem trudno się oprzeć wrażeniu że realizacje nie mają nic wspólnego z projektami;)

bagusia
16-10-2010, 22:54
Nikt Ci tak nie odpowie dokładnie bo wszystko zależy jak się "zrobi". Myślę, że około 250-300 trzeba liczyć.

Jeśli włożycie trochę własnej pracy to AR-1 realne jest zmieścić się w 250tys stan do zamieszkania z meblami itp. Jest to domek, ktory sama mam w mojej top liście z uwagi na stosunkowo małe koszty budowy . Polecam lekturę http://www.domfort.eu/projekt,ar_1,222,blogi.htm jest tam mnóstwo blogów i tam wiele osob podaje też koszty, zmiany jakie warto wprowadzić itp. Wiele osob zamienia miejscem kotłownie z łazienką- z uwagi na 1 komin od kotłowni i kominka, drugim powodem jest zrobienie drzwi od kotłowni z tyłu ogrodu, dzięki czemu nie trzeba "brudzić" w domu :) Ogolnie domek super- ja osobiście poszerzyłabym go o 1 lub 0,5m z każdej strony.

EwaG26
17-10-2010, 11:22
Cześć Bogusiu :)
Też zastanawiałam się na d AR-1, ale odpadł z kilku powodów: mam wjazd od zachodu, więc pokoje byłyby od północy, wc w głębi domu, a wolałabym żeby goście mi się tam nie plątali :) AR jest na planie kwadratu 12,5 x 12,5 więc potrzebna jest wewnętrzna ściana nośna, poza tym ma 10 narożników.
Szpak odpowiada mi dużo bardziej, ma 4 narożniki, na planie prostokąta, jeden komin, bez stropu. Czy jest cień szansy że za 200 tys. zdołam się wprowadzić?

Lechiti
17-10-2010, 11:51
Nie wiem na, który projekt się zdecydowaliście ale osobiście wybraliśmy Z101. Papierologia w trakcie póki co.. mamy nadzieję, że wystartujemy wiosną.. Pozdrawiam!

bagusia
17-10-2010, 16:13
EwaG26 Ar1 i szpak są dość porównywalne. Na pewno oba zaliczają się do domów tanich w budowie. Czy zmieścisz się w 200tys hmmm... cięzko powiedzieć. W każdym rejonie PL są inne ceny. Ważne też jest przy ustalaniu kosztów czy będziecie duzo robili sami czy wszystko firmy, którym niemało trzeba zapłacić. Powiem Ci, że czytając opinie użytkowników którzy się budują- po zrobieniu kosztorysu zawsze trzeba doliczyć jakiś zapas bo w 95%przypadków rzeczywiste sa troszeczkę wyższe niż ustalone wcześniej.
Widziałas może dom Z98 http://www.z500.pl/projekt/z98.html?? Też dość ciekawy i ma duże pom gospodarcze- warto z tyłu kotłowni zrobić drzwi do ogrodu i ja osobiscie dodałabym okno przy jadalni :)

Mikolaj52
17-10-2010, 20:54
:bash::bash:POMCY szukam dobrego taniego i pewnego projektu domku

Hieronim12
17-10-2010, 20:59
Mikołkj52, sprecyzuj dokładnie o co CI chodzi, może jakieś informacje czy dziadek czy babcia, ile dzieci ile samochodów, jaka działka...Więcej informacji może będę mógł pomóc

justyna_pawel
17-10-2010, 21:10
http://projekty.muratordom.pl/projekt_gwiazdziste-niebo,1069,1,.htm?frm_search=1&id_grupy=0&symbol=m52&typ_budynku_dom=brak_dom&typ_budynku_garaz=brak_garaz&x=0&y=0&nr=0

realizacjahttp://picasaweb.google.pl/ppietron/M52_GALERIA?feat=directlink#

Nalepiok
18-10-2010, 21:13
Mikołaj to może być projekt domu (http://www.nndom.pl/projekty/dom-dom-gustowny.html) dla Ciebie, -DOM GUSTOWNY-, jest duży, więc napewno pomieści dwa pokolonia, wygląda też całkiem nieźle.

bowess
19-10-2010, 08:50
Mikolaj52 na pewno coś się znajdzie, tylko napisz co i jak. U moich rodziców "zwykły" dom z 5 sypialniami i 2 łazienkami był przez jakiś czas czteropokoleniowy, więc wszystko zależy od wymagań i oczekiwań mieszkańców. Hieronim12 już wymienił, co potrzebne, ja jeszcze dodam pytania czy chcesz mieć osobne wejścia i kuchnie, jaki metraż dla kogo orientacyjnie. Napisz, a coś podrzucę. Osobiście sugeruję dość mocną separację - każdy sobie "rządzi" po swojemu - gotuje według własnego gustu, dekoruje po swojemu, utrzymuje porządek według swojego uznania. Cenne zwłaszcza w zestawieniu synowa-teściowa w jednym domu. :)

alic
19-10-2010, 14:58
Do Ewy,rzucilam okiem na projekt Szpak i muszę powiedzieć,że to bardzo fajny projekt,ma wszystko co trzeba,jest nieskomplikowany w budowie,ma małą kubaturę a więc będzie ekonomiczny w utrzymaniu,jak na parterówkę nieduży(177)i prosty dach,przy pewnym wkładzie pracy własnej powinnaś zmieścić się w 200tys.,a przy parterówce dużo można zrobić samemu,powodzenia

alic
19-10-2010, 15:02
Polecam Granata,124m,bardzo popularny

Postihal
19-10-2010, 19:41
Witam nodan,
uważam,że za 300 tys.zł można śmiało wybudować dom oczywiście bez specjalnych szaleństw.Ja w 2008 roku właśnie za taką kwotę wybudowałem dom według projektu M42 z Muratora.W cenie tej mieści się również zakup działki i nowych mebli.Dom jest bardzo wygodny w użytkowaniu.
Pozdrawiam

rania
19-10-2010, 19:54
Z tych popularnych do glowy przechodza mi:
-dom w rododendronach Archonu- jest mnostwo wersjo tego projektu
-dom w groszku Archonu
-Oliwka HB Studio

IZA30
20-10-2010, 07:34
My początkowo myśleliśmy o domku z użytkowym poddaszem - fajnie mieć pełne uroku pokoje ze skosami czy schody :) jednak coś nas teraz kieruje ku parterówkom - oczywiście te z wielospadowym dachem są piękne, ale co tu dużo mówić droższe. Ostatnio dzięki temu postowi odkryliśmy AR-1. http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/ar_1/222 no i co tu dużo mówić - jest naprawdę fajniutki - nowoczesny i wydaje się być tani w budowie, bo bez żadnych udziwnień - na wielu stronach jest masa ludzi, którzy budują ten domek, więc po przeczytaniu postów, blogów, a w szczególności obejrzeniu zdjęć jesteśmy prawie pewni, że to będzie ten jedyny :) jedyne co byśmy musieli zmienić to kąt nachylenia dachu z 20 na 30 stopni (warunki zabudowy) i nie ukrywamy o doklejeniu garażu, ale chyba nie z przodu, bo boimy się, że cały urok elewacji zostanie zaburzony. A co Wy myślicie o tym projekcie? Szkoda, ze na forum muratora nie ma postu dot. tylko tego domku ;) pozdrawiam i życzę samych udanych wyborów ;)


Jak będziesz miała 70 lat to te pełne uroku schodu będziesz chciała poćwiartować na opal ;)Nie ma sie co zastanawiać tylko brać parterówkę :)Mnie ten szpak bardziej odpowiada niż ar-ale to kwestia gustu:)Ja buduję taki:http://www.tooba.pl/projekt-domu-Anulka-z-garazem/a,s_pd,idp,12875.html :)

EwaG26
20-10-2010, 10:21
Postihal jestem pod wrażeniem tępa Twojej budowy, 11.04 rozpoczęcie i koniec grudnia przeprowadzka :) No i tej działki za 20 tys. też bardzo Ci zazdroszczę :)
Koszty Twojej budowy natchnęły mnie optymizmem, szczególnie, że projekt który rozważam jest prostszy i mniejszy, np dach na pewno będzie tańszy. Jakie były u Ciebie koszty wykonania sufitów podwieszanych? i jeszcze wiązary, czy orientujesz się jaki byłby ich orientacyjny koszt dla domu 13 m x 10 m dach dwuspadowy kąt nachylenia 24 st.?

Iza30 Twoja Anulka bardzo mi się podoba, też brałam ją pod uwagę, ale jest o 2 m szersza od szpaka, a mi zależy na jak najmniejszych kosztach, dlatego wybrałam Szpaka :) I jak idą przygotowania do budowy? Zaczniecie jeszcze w tym roku?

Vafel
20-10-2010, 11:22
i jeszcze wiązary, czy orientujesz się jaki byłby ich orientacyjny koszt dla domu 13 m x 10 m dach dwuspadowy kąt nachylenia 24 st.?


Rok temu w okolicach Krakowa podobne wiązary kosztowały 15-20 tys. zł (w zależności od firmy i drewna).

ala*
20-10-2010, 12:06
Do Ewy Parę osób na forum buduje podobne domki np. promyk czy bursztyn(taki sam jak szpak tylko z garażem). O ile dobrze pamiętam to na ten pierwszy(wiązary) dziewczyna wydała 14 tys.

prazynka84
20-10-2010, 13:04
Postihal - ja również jestem pod wrażeniem - po pierwsze ceny, że w takiej kwocie i działka i meble :) a po drugie wykończenia domku. Muszę przyznać, że ten przemyślany jest piękny i naprawdę fajny ma rozkład wnętrz - ale boję się takiego dachu, że będzie drogi... a jak myślicie jak by wyglądał ten domek z kątem nachylenia dachu 30 stopni (takie mam warunki zabudowy...)

ann i pawel
20-10-2010, 13:40
witam,
mam pytanie dotyczące kosztów, oczywiście orientracyjnych, z jakimi należy się liczyć żeby doprowadzić dom do stanu deweloperskiego (od SSZ) (130m2 uzytkowej i 30m2 garaż) oraz w jakiej kwocie myslicie że powinno mi się udać zamieszkać na parterze (63m2), na ssz powinnam wydać ok 150tyś razem z formalnościami, ale bez działki, to jak myslicie ile mi jeszcze trzeba? tak optymistycznie drugie 150 tys powinno wystarczyć?
pozdrawiam

IZA30
20-10-2010, 14:04
Postihal jestem pod wrażeniem tępa Twojej budowy, 11.04 rozpoczęcie i koniec grudnia przeprowadzka :) No i tej działki za 20 tys. też bardzo Ci zazdroszczę :)
Koszty Twojej budowy natchnęły mnie optymizmem, szczególnie, że projekt który rozważam jest prostszy i mniejszy, np dach na pewno będzie tańszy. Jakie były u Ciebie koszty wykonania sufitów podwieszanych? i jeszcze wiązary, czy orientujesz się jaki byłby ich orientacyjny koszt dla domu 13 m x 10 m dach dwuspadowy kąt nachylenia 24 st.?


Iza30 Twoja Anulka bardzo mi się podoba, też brałam ją pod uwagę, ale jest o 2 m szersza od szpaka, a mi zależy na jak najmniejszych kosztach, dlatego wybrałam Szpaka :) I jak idą przygotowania do budowy? Zaczniecie jeszcze w tym roku?


Ja mam działkę 46 ar (36 m szeroka) to mogę poszaleć ;) W tym roku nie zaczniemy,kochana papierologia się przedłuża - jeszcze tkwię w Starostwie ;( ale ogólnie to przygotowujemy resztę -materiały,ogrodzenie,stal co się da...wiadomo z nowym rokiem nowe ceny :)

Postihal
20-10-2010, 18:22
Postihal - ja również jestem pod wrażeniem - po pierwsze ceny, że w takiej kwocie i działka i meble :) a po drugie wykończenia domku. Muszę przyznać, że ten przemyślany jest piękny i naprawdę fajny ma rozkład wnętrz - ale boję się takiego dachu, że będzie drogi... a jak myślicie jak by wyglądał ten domek z kątem nachylenia dachu 30 stopni (takie mam warunki zabudowy...)
prazynka84 zgadzam się z Tobą w 100%,że "przemyślany" jest piękny i ma wspaniały rozład wnętrz.Takiego dachu można się bać,ale domek z takim dachem jest ładniejszy.To tak jak z nieśmiałym mężczyzną,który widząć piękną kobietę marzy o niej,ale ma opory do niej podejść.Jesli chodzi o kąt nachylenia dachu w "przemyślanym" 30 stopni,ta inni inwestorzy już takie dachy budują - możesz to zobaczyć na moim forum.
Pozdrawiam

Postihal
20-10-2010, 18:30
Rok temu w okolicach Krakowa podobne wiązary kosztowały 15-20 tys. zł (w zależności od firmy i drewna).
EwaG26 zgadzam się z Vafel ,że koszt takich wiązarów dla budynku 13mx10 m/dach dwuspadowy/ wyniesie 20 tys zł,u mnie było to 30tys.zł.ale w tej cenie masz dach i strop.
Pozdrawiam

Postihal
20-10-2010, 18:47
Postihal jestem pod wrażeniem tępa Twojej budowy, 11.04 rozpoczęcie i koniec grudnia przeprowadzka :) No i tej działki za 20 tys. też bardzo Ci zazdroszczę :)
Koszty Twojej budowy natchnęły mnie optymizmem, szczególnie, że projekt który rozważam jest prostszy i mniejszy, np dach na pewno będzie tańszy. Jakie były u Ciebie koszty wykonania sufitów podwieszanych? i jeszcze wiązary, czy orientujesz się jaki byłby ich orientacyjny koszt dla domu 13 m x 10 m dach dwuspadowy kąt nachylenia 24 st.?

Iza30 Twoja Anulka bardzo mi się podoba, też brałam ją pod uwagę, ale jest o 2 m szersza od szpaka, a mi zależy na jak najmniejszych kosztach, dlatego wybrałam Szpaka :) I jak idą przygotowania do budowy? Zaczniecie jeszcze w tym roku?
Koszt wykonania sufitów podwieszanych u mnie wyglądał tak:
- robocizna na gotowo za 1m2 - 25,00 zł/jest to dobra cena dla inwestora i wykonawcy/,
- płyta gips -karton - 6,50 na 1 m2,
- stelarz metalowy + śruby - 10 zł na 1 m2
- gips,taśma antyrysowa - 1,00 zł na 1m2
Razem to daje 42,50 zł za 1 m2 /robocizna + materiał/ co dla 100 m2 sufitów daje 4.250,00 zł i jak widzisz nie jest to wysoki koszt w stosunku do całego budynku.
Tego się trzymaj i tak sobie kalkuluj każdą pracę przed rozmową z ewentualnymi fachowcami.
Fachowcy podają ceny z sufitu i należy być przed nimi o krok do przodu.
Pozdrawiam

EwaG26
20-10-2010, 20:43
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi odnośnie wiązarów. Wyczytałam, że ich cena jest niewiele większa od tradycyjnej więźby i szumnie przyjęłam kwotę 7.000 zł :):):) Dopiero później doczytałam, że trzeba wziąć pod uwagę całość tzn. koszt drewna na więźbę i strop plus robocizna.
Postichal dzięki za wyliczenia odnośnie stropu z płyt kartonowo-gipsowych, tutaj z kolei byłam pewna że 10 tys. zł z biedą wystarczy :) Udzieliłeś mi przy okazji odpowiedź na pytanie co będzie tańsze na ścianach tynki czy płyty. Wychodzi że tynki, koszt 22 zł z materiałem za 1 m2
Podam ten mój szacunkowy kosztorys, jeśli coś wyda Wam się nie tak, to piszcie :)
papierologia 10 tys.
robocizna za fundamenty + ściany nośne i działowe + wieniec + pokrycie dachu blachodachówką 35 tys.
materiał na fundamenty 20 tys.
materiał na ściany nośne i działowe + wieniec 12 tys.
wiązary 19 tys.
blacha + rynny 9 tys.
komin 3,5 tys.
posadzki 8 tys.
tynki 7 tys.
strop 5 tys.
wełna na strop 4 tys.
styropian na ścianę 7 tys.
instalacja elektryczna 7 tys.
instalacja wod-kan z piecem 22 tys.
okna + drzwi wejściowe 15 tys.
Razem 183,5 tys.
Pozostaje 16,5 tys. na podłogi, kafle, biały montaż i farbę.
Co o tym myślicie?

ann i pawel
21-10-2010, 10:55
wygląda to optymistycznie i mam nadzieję, że tyle to właśnie kosztuje:)myślę, że droższa może być instalacja wod-kan, bo sam piec to z 6000 a gdzie robocizna, grzejniki i rurki...16,5 tys na podlogi i kafle itd z robocizną to też może byc mało...

Vafel
21-10-2010, 11:03
Zainteresowanych kosztami zapraszam do mojego dziennika (np. tutaj: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?103656-Ma%C5%82ego-domku-podkrakowskie-budowanie&p=4055592&viewfull=1#post4055592). Nie jest to najbardziej aktualna wersja (ta wkrótce), ale to i owo można wywnioskować ;-)

EwaG26
22-10-2010, 08:08
Instalacja wod-kan może rzeczywiście wyjść drożej, swoje szacunki przyjęłam na przykładzie budowy koleżanki. Na wiosnę robiła instalację w domu 200 m2 netto i zapłaciła za materiały i robociznę 22 tys bez pieca. Dlatego pomyślałam, że ja w domku 100 m2 zmieszczę się w tej cenie razem z piecem. Już sama nie wiem :( Liczę, liczę i wychodzi, że jednak te 250 tys by się przydało :)

Vafel odwiedziłam Twój dziennik, masz śliczny domek :) Mam pytanie odnośnie ścian, też planuje budować z silikatów tylko zastanawiam się czy 18 cm na ściany nośne to wystarczająco? Czy może jednak dać 24 cm?

Evil16
22-10-2010, 18:43
http://www.z500.pl/projekt/z136.html Co sądzicie?

Vafel
22-10-2010, 21:50
Vafel odwiedziłam Twój dziennik, masz śliczny domek :) Mam pytanie odnośnie ścian, też planuje budować z silikatów tylko zastanawiam się czy 18 cm na ściany nośne to wystarczająco? Czy może jednak dać 24 cm?

Dziękuję.

Ja mam ściany 18 cm i nie uważam żeby 24 było mi do czegokolwiek potrzebne, ale jeśli potrzebujesz 24 cm dla komfortu psychicznego to zrób 24 cm ;-)
Pozdrawiam,

rkw
23-10-2010, 20:33
Z mojego doświadczenia wynika, że nie oszczędza się dużo na stropie (oczywiście zależy od firmy i skaładu który go sprzedaje), a parterowy dom to wiekszy dach, fundamenty itd więc też nie wychodzi taniej.

Monika D
25-10-2010, 19:54
witam,

Mam wielką prośbę o pomoc przy wyborze projektu. Mam dwóch poważnych kandydatów:
I) IGOR z pracowni Archipelag http://www.archipelag.pl/projekty-domow/igor/?ProjectName=igor
II) ESSEN z pracowni Lipinscy http://projekty.lipinscy.pl/Essen/

Proszę o podanie plusów i minusów obu projektów. Essen jest bardzo funkcjonalny, jego minusem jest zbyt duże przeszklenie od strony ogrodu (w przypadku mojej działki północ) no i nie do końca podoba mi się z zewnątrz. Boję się również wychłodzenia salonu przez jego wysunięcie z bryły budynku. Igor jest świetny z zewnątrz. Obawiam się jednak o rynny ukryte w ociepleniu, czy nie będzie z nimi problemu, np oblodzenie itp no i czy będą w stanie prawidłowo odprowadzać wodę deszczową podczas dużych opadów. Dodatkowo brak garderoby i trochę ciasne pomieszczenia na pietrze. No i taras nad garażem....przeciekanie, duże koszty wykonania. Proszę o kilka wskazówek.

GalusieMM
25-10-2010, 20:39
Jak dla mnie BOMBA ! Duży, przestronny, nowoczesny!

GalusieMM
25-10-2010, 20:39
Ja po długich bojach z wspólnym przeglądaniem projektów, marudzeniem, wybieraniem zdecydowałam się na ten http://projekty.lipinscy.pl/Sapporo_II/ i błagam niech już nikt nie piszę niczego, co mogłoby wpłynąć na moje zdanie, bo drugi raz przez to nie przebrnę;) chcieliśmy, zeby dom był duży, nowoczesny z wyglądu, i z drewnianymi elementami. takze wizualnie w sam. mam nadzieję, że teraz wszystkie następne kroki pójdą zgodnie z planem :) Powodzenia w wybieraniu i budowaniu :)

O tej BOMBIE pisałam :)

bowess
26-10-2010, 09:18
Bardzo różne te domy. Prawie 20m2 różnicy w użytkowej to bardzo dużo. Jaki ma być garaż? Na jedno auto, czy na dwa? Rozumiem, że dom ma być z nowoczesną elewacją. Jeżeli zależy Ci na energooszczędności, to oczywiście plusem będzie jak najbardziej zwarta bryła. Niestety oba domy w zbyt małym stopniu korzystają z południowego słońca - są to projekty na działki z wjazdem od północy. Essen na bogatsze poddasze - główna sypialnia ma własną łazienkę i garderobę, Igor klasycznie - 3 pokoje i wspólna łazienka, ale w końcu jest o te 20m mniejszy. Essen choć większe, będzie mniej przestrzenne na parterze, bo pomieszczenia są oddzielone i pozamykane - przestronność salonu daje wielkie okno, ale jeżeli ma być północne, to średnio korzystnie. o rynnach ukrywanych w ociepleniu nie znam żadnych opinii - ani negatywnych ani pozytywnych.

Osobiście szukałabym jeszcze trzeciego konkurenta - bardziej otwartego na stronę południową.

PatrycjaN
30-10-2010, 19:27
...poszukuję domu wielo a dokładanie dwupokoleniowego z maksimum prywatności - osobne wejścia, kuchnie. Zamieszkać chcemy my (rodzina z potencjałem dzieciowym ;) i rodzice męża. Stąd ich "część" powinna być mniejsza niż nasza - nie bliźniak. Póki co znalazłam Dom w Borowikach Archonu i jest on najbliższy temu o co mi chodzi, jest jeszcze jakiś o którym nie wiem?? Znacie??

bowess
31-10-2010, 06:32
Znamy. Na razie podrzucam przykłady. Można coś lepiej dopasować, tylko poproszę o sprecyzowanie, czy seniorzy chcą mieć schody w swojej części. No i jaki limit wielkości, czy ma być też garaż, czy jakieś założenia co do bryły i dachu, czy jakieś detale bardzo się podobają (kolumny, wykusze, lukarny). Choć to ostatnie, to właściwie plastyka - można dorobić, można zlikwidować. Proponuję patrzeć przede wszystkim na program użytkowy i parametry techniczne, bo wygląd w dużym stopniu można dopracować.

Dobra - na zachętę powiedzmy 7 różnych projektów.
Z Atrium Koniczynka http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-397-Koniczynka,437.html
http://static.studioatrium.pl/project/397/150x100-1.jpg
Oraz Nasza Radość Bis http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-567-Nasza-Radosc-Bis,663.html
http://static.studioatrium.pl/project/567/150x100-1.jpg
Archon - Dom na Wzgórzu 2 http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-na-wzgorzu-2/m3f27c2be10742
http://archon.pl/images/products/m3f27c2be10742/259.jpg
IGN - Amelia http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/amelia/325
http://www.projekty.ign.com.pl/pliki/widoki/amelia_515.jpg
Archeton - Razem http://www.archeton.pl/projekt-domu-razem_591_opisogolny
http://www.archeton.net/RESOURCES/WIDOKI/razem/razem-256-a0-p.jpg
Dobre projekty - BS-11 z senioratką http://www.dobreprojekty.pl/projekt_BS11zs.html
http://www.dobreprojekty.pl/BS11zsVT.jpg
Oraz BS-12 z senioratką http://www.dobreprojekty.pl/projekt_BS12zs.html
http://www.dobreprojekty.pl/BS12zsVT.jpg

PatrycjaN
31-10-2010, 17:13
...no i okazuje się, że normalnie szukać nie potrafię :/ Wielkie dzieki za te propozycje - generalnie seniorzy jak najbardziej chca schody i co najmniej dwie sypialnie na górze. Co do estetyki to nie jesteśmy nastawieni na nic konkretnego (kolumienki, lukarny). Garaż fajnie by było mieć w bryle choć nie wiem czy da radę bo działeczka niestety nie za duża - 31 szeroka na 20 głęboka. Myślę, że będziemy zmuszeni postawić wolnostojący jak najbliżej granicy działki...Fajną alternatywą dla borowików jest Nasza radość - nie dotarłam do niej i podoba mi się, szkoda że nie ma choć ogólnego kosztorysu dla porównania kosztów...

aneczkaka
02-11-2010, 21:49
Witam Wszystkich. Razem z męzem budujemy Manię .Stan surowy zamkniety prawie :))) Pozdrawiam!!

aneczkaka
02-11-2010, 21:54
kilka zdjęć mam nadzieje że dobrze będzie widać :))

gosa31
03-11-2010, 13:17
Witam!
Od kilku miesięcy oglądamy proejkty - a od miesiaca mamy juz działkę
Nasym faworytem był - Fokus - z mg projekt.
Ale koncepcja ustawienia domu na działce nam się zmieniła i oto nasze oczekwiania.
Wjazz od wąskiej strony działki( mamy narożną o wymiarach 24X35m. Przy czym plan zagospodarowania pozwala nam postawić dom o szer. 14m - do 15 , gdy bez okien.
Musimy miec garaz 2 stanowiskowy, 3 sypialnie, pokój gościnny, gabinet, oraz troche schowków, spiżarnię itp. I tu sa schody.
Najlepszy idealny - cudo wstęcz- to http://www.mgprojekt.com.pl/domki/rodzinny/index.php - ale za duży - za drogi do wybudowania i utrzymania - a nie trzeba zadnych zmian.

A teraz coś co sie udało nam znaleść - moze to nie ideały, ale po zmianch coś się wykombinuje :
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/miriam/?Kind=1&Name=miriam&SearchForm=1 - jak zrobię sciankę w kuchni - to będe miała spiżarkę - a na górze prawie ok.
oraz
http://projekty.muratordom.pl/projekt_letni-wieczor,557,1,.htm?frm_search=1&id_grupy=0&symbol=m44&typ_budynku_dom=brak_dom&typ_budynku_garaz=brak_garaz&x=0&y=0&nr=2 - też nieduże zminy by się przydały.

Co myślicie o tych projektach.
Ja tu jestem nowa - więc prosze delikatnie:))
:)

bagusia
04-11-2010, 10:49
podbijam temat

bagusia
05-11-2010, 12:47
dla zainteresowanych podaję linka parterówki, której jeszcze w tym temacie nie widziałam:) Wydaje się tania w budowie. Jak dla mnie minusem jest usytuowanie pom gosp. (gdyż planuje piec na paliwo stałe) ale dla osócb, które planują gaz domek niczego sobie:) http://www.archipelag.pl/projekty-domow/bob/

fart23
05-11-2010, 12:56
Witam. Jestem nowym użytkownikiem forum, lecz od jakiegoś czasu podpatruje Wasze dzienniki budowy. W przyszłym roku chciałbym zacząć budowę swojego wymarzonego domku. Działkę jaką mam to 3000m2. Póki co nie mogę zdecydować się na projekt. Na chwilę obecną po głowie chodzą mi te dwa domki czyli W-501 http://www.inwestprojekt.com.pl/item.php?pid=116 oraz LMB05 http://lipinscy.pl/pl/lista_projektow/?s_qs=&autocomplete_s_qs=&ht=2&ha=1&x=47&y=12&page=8. Może ktoś z Was budował już taki domek i może podzielić się refleksjami????? Bardzo byłbym wdzięczny za każdą pomoc.

_Trynity_
05-11-2010, 15:04
witam
wystartowaliśmy z papierami w maju a na koniec sierpnia z budową małego i mamy nadzieję niedrogiego domku
http://projekty.muratordom.pl/projekt_roze-i-cynie-wariant-i,1616,1,.htm
na ta chwilę zbliżamy się do stawiania konstrukcji dachu - chyba zaczną w przyszłym tygodniu.
warunki na działce trochę podniosły nam ogólny koszt budowy - musieliśmy zrobić drogę, co miało być odsunięte w czasie, głębszy wykop itd.
projektu nie zmienialiśmy . zależalo nam na małym domku, bo to tej pory mieszkaliśmy w domku 72 m i to na prawdę wystarczało. teraz nam dojdzie jedna osoba,
więc metraż musiał troszkę się zwiększyć. projekt przypadł nam do gustu i ciągle do niego wracaliśmy, aż w koncu go zamówiliśmy i budujemy.
brakuje nam garażu, ale postanowiliśmy posawić oddzielnie 2 stanowiskowy z wiatą i też będzie dobrze. działkę mamy szer.33 m i długą hen,hen :)
postanowiliśmy postawić go szerszą stroną do drogi. w ten sposób salon jest od południa, kuchnia od wschodu, wejście od północy.
zbieram się, żeby jaki dziennik założyć ale jakoś mi schodzi.
jak wyjdzie z kosztami - zobaczymy.
pozdrawiam

fart23
06-11-2010, 09:25
czy nikt mi nie pomoże??????:(:(:(:(:(

PatrycjaN
06-11-2010, 18:13
Podbijam raz jeszcze :wave: Może jeszcze ktoś coś podpowie hę?? :???:

olinek okrąglinek
07-11-2010, 12:18
witam
wystartowaliśmy z papierami w maju a na koniec sierpnia z budową małego i mamy nadzieję niedrogiego domku
http://projekty.muratordom.pl/projekt_roze-i-cynie-wariant-i,1616,1,.htm
zbieram się, żeby jaki dziennik założyć ale jakoś mi schodzi.
pozdrawiam

Czekam z niecierpliwością. A jakie zmiany zrobiliście? (jesli w ogóle...)

olinek okrąglinek
07-11-2010, 12:25
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/bob/
Jak dla mnie minusem jest usytuowanie pom gosp. (gdyż planuje piec na paliwo stałe) ale dla osócb, które planują gaz domek niczego sobie:)

Dla mnie też usytuowanie kotłowni jest minusem. Poza ty "mankamentem" - całkiem, całkiem.:yes:

leszak
07-11-2010, 22:17
Witam, co myślicie o projekcie promyk z MP projekt?
http://www.domy-parterowe.pl/projekt-promyk

Ten projekt prawie mi pasuje. Znacie jakieś podobne projekty żeby:
-zredukować liczbe kominów, spalinowy od kominka i pieca były koło siebie
-łazienki były koło siebie, jedna tylko z wejściem od pokoju
-na garazu mi nie zalezy ale potrzebuje kotłowni i graciarni. Takie pomieszczenie mogło by być mniejsze niż w promyku
-taka sama bryła domu, ale bez podcieni przy garazu

_Trynity_
08-11-2010, 09:03
Czekam z niecierpliwością. A jakie zmiany zrobiliście? (jesli w ogóle...)

nie robiliśmy żadnych zmian. dla nas jest idealny bo mamy strefę prywatną/nocną - co było dla nas ważne, bo mamy teraz babcię pod opieką.
zastanawialiśmy się tylko nad połączeniem kotłowni z wc, ale koniec końców darowaliśmy sobie.
podczas stawiania ścian działowych zwiększylismy tylko przejście z kuchni do salonu ze 100 cm na 140, bo w starym domu mieliśmy 180 i jakoś to tak
ciasno wyglądało. :) wcześniej też mieliśmy salon przejściowy, tylko bardziej - bo w sumie z ganku wchodzilo się salonu i wszystkich pokoi, kuchni i wc - i to
było jedyne rozwiązanie w tym domu jakie mogliśmy zrobić, aby miec duży salon. teraz jest to bardziej po ludzku bo jednak jest ten korytarz i jedne drzwi tylko w salonie.
no i są dwa tarasy - więc rano latem na kawkę można bezpośrednio z sypialni wyjść. no urzekł nas ten projekt i tyle.

Vafel
08-11-2010, 11:09
Witam, co myślicie o projekcie promyk z MP projekt?
http://www.domy-parterowe.pl/projekt-promyk

Ten projekt prawie mi pasuje. Znacie jakieś podobne projekty żeby:
-zredukować liczbe kominów, spalinowy od kominka i pieca były koło siebie
-łazienki były koło siebie, jedna tylko z wejściem od pokoju
-na garazu mi nie zalezy ale potrzebuje kotłowni i graciarni. Takie pomieszczenie mogło by być mniejsze niż w promyku
-taka sama bryła domu, ale bez podcieni przy garazu

Mi niezbyt podoba się to, że w tym projekcie to WC jest w zasadzie w salonie... Nie jest to chyba najlepsza lokalizacja.

daszaA
09-11-2010, 13:31
jeszcze jedno - w garaz o pow. 31,3m2 to mozna wstawić 2 maluchy a nie wieksze auta

Mam garaż 32,2m2 i w środku 2 auta, passat i rav4

IZA30
10-11-2010, 13:24
PATRZCIE JAKI FAJNY DOMEK:
http://www.dom-jednorodzinny.pl/?&p=0&o=2514

sqrczak
11-11-2010, 19:00
PATRZCIE JAKI FAJNY DOMEK:
http://www.dom-jednorodzinny.pl/?&p=0&o=2514

IHMO całkiem całkiem.

andpan
11-11-2010, 22:11
Witam
. Jeżeli chcesz to mogę wysłać Ci rzut na adres mailowy, może w czymś pomoże. Za projekt gotowy zapłaciliśmy 3 000 (trochę po znajomości)
POnieważ jestem na etapie wyboru projektu, a właśnie z19 staje się powoli moim faworytem, to także Cię proszę o przesłanie rzutu Twojego domu. Być może to mi pomoże wybrać właściwy projekt. [email protected]

optymistka
12-11-2010, 17:12
Ja ostatecznie zdecydowałam się na projekt Maciejka z Domowych Klimatów
http://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow/wszystkie/projekt-2885_maciejka
W Z19 zniechęciły mnie wąskie sypialnie.

EwaG26
13-11-2010, 10:25
Witam, co myślicie o projekcie promyk z MP projekt?
http://www.domy-parterowe.pl/projekt-promyk

Ten projekt prawie mi pasuje. Znacie jakieś podobne projekty żeby:
-zredukować liczbe kominów, spalinowy od kominka i pieca były koło siebie
-łazienki były koło siebie, jedna tylko z wejściem od pokoju
-na garazu mi nie zalezy ale potrzebuje kotłowni i graciarni. Takie pomieszczenie mogło by być mniejsze niż w promyku
-taka sama bryła domu, ale bez podcieni przy garazu

A widziałeś projekt Szpak tej samej pracowni?
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/szpak/rzuty.php
Jeden komin, zwarta bryła, a tu prawie identyczny tylko z garażem Bursztyn
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/bursztyn/rzuty.php

minidrwal
14-11-2010, 14:42
Szkoda, że nie widać rzutów tego domku.......

olinek okrąglinek
14-11-2010, 16:22
U mnie widać...
W tych domkach jak dla mnie układ pomieszczeń jak najbardziej ok. Brakuje tylko spiżarni.
Jedna rzecz mi się nie podoba w Bursztynie - dach. Dom jest zbyt długi wizualnie. Ja bym zrobiła troszkę niższy dach nad garażem, żeby oddzielic wizualnie dom od garażu. Ale... to rzecz gustu...

(REX)
14-11-2010, 18:24
No, to jednak ktoś buduje C117c :wiggle:
Szkoda, że Rex już nic więcej nie napisał... :(

Nie pisałem ale piszę.Dom stoi.Wprowadzamy się w grudniu.Niespodzianki w trakcie związane z planem to

jeżeli dacie kominek na prosto przy filarze to powstanie ściana zasłąniająca wykusz do połowy,wtedy powstaje w wykuszu coś na kształt jadalni.Ma wówczas sens przejście do kuchni.My kuchnię oddzieliliśmy .Natomiast kominek daliśmy przy filarze od strony weścia do salonu.Również powstaje szeroka ściana ,kominek lekko cofnięty w stosunku do filara o ok. 10 cm,łamie płaszczyznę.przyzwoicie wygląda.

w projecie są drewniane schody,nie zwróciliśmy na to uwagi i będziemy mieli piękne jesionowe schody:)

Nic więcej nas nie zaskoczyło.Pozdrawiam.

rania
15-11-2010, 08:07
PATRZCIE JAKI FAJNY DOMEK:
http://www.dom-jednorodzinny.pl/?&p=0&o=2514

Domek niezly, ale denerwuje mnie nazywanie korytarza pomieszczeniem gospodarczym (pom nr 3).

IZA30
15-11-2010, 09:13
Domek niezly, ale denerwuje mnie nazywanie korytarza pomieszczeniem gospodarczym (pom nr 3).

I brakuje jeszcze garderoby ;)Ale domek jest ok.Duuzy plus za fajnie na wpół zamkniętą sporą kuchnie :)

MWM
16-11-2010, 13:24
A widziałeś projekt Szpak tej samej pracowni?
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/szpak/rzuty.php
Jeden komin, zwarta bryła, a tu prawie identyczny tylko z garażem Bursztyn
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/bursztyn/rzuty.php

Nie wiem co oni mają w tej pracowni z tymi kotłowniami w części prywatnej pomiędzy dwoma sypialniami. Jeszcze jakiś szaleniec nie daj Boże zrobi sobie tam kotłownię na ekogroszek, bo przecież kotłownia to kotłownia. Ten projek na szczęście tak nie ma. Nawet z marketingowego punktu widzenia mogliby to inaczej nazwać.
Nie pasuje mi też kominek w tym miejscu, Nie można przy nim posiedzieć, bo będziesz się czuć jak na korytarzu. Rozumiem, że jest tak zlokalizowany ze względu na kumulację w jednym miejscu wszystkich przewodów kominowych i instalacji ale już bym wolał go chyba nie mieć niż mieć w tym miejscu.
Lokalizacja pom. gosp ok, ale opis, że jest zaprojektowane tak, aby można było palić opałem stałym to gruba przesada.

Generalnie ok.

madziorek
16-11-2010, 15:11
Witam serdecznie my również wybraliśmy MANIĘ. Mam pytanko na jakim etapie jesteście, jakie są koszty ,my jak na razie mamy ściany fundamentowe, a dalej ruszamy na wiosnę. Pozdrawiam :-))

IZA30
17-11-2010, 11:59
Witam.
Od miesięcy szukam projektu na dom...
Mam dużą działkę chce dom parterowy bez garażu,bez piwnicy .bardzo spodobał mi się projekt http://www.dobredomy.pl/projekt/polluksIII
co o nim sądzicie ??Jakie widzicie w nim wady zalety ??
Pozdrawiam i z góry dziękuje.

ja mam działkę szeroką na 34 metry,nie wyobrażam sobie postawić na niej "szczypłego domu"tzn z poddaszem.po prostu by na niej marnie wyglądał,dlatego ma parterówę szeroką na ponad 18 i wiem,że bedzie super wygladać ;)

wojgoc
17-11-2010, 20:41
Mam garaż 32,2m2 i w środku 2 auta, passat i rav4
i spokojnie ozesz otworzyc drzwi w obydwu autach na raz?

juli
18-11-2010, 07:37
PATRZCIE JAKI FAJNY DOMEK:
http://www.dom-jednorodzinny.pl/?&p=0&o=2514

Mi brakuje w nim dodatkowej toalety - żeby nie było porannych kolejek i żeby goście nie musieli korzystać z rodzinnej łazienki. No i układ salonu nieciekawy - odpoczywając nie masz widoku na ogród - a dla mnie to jedna z najmilszych przyjemności mieszkania w domku.

rania
18-11-2010, 10:46
juli, wc mozna urzadzic w miejscu spizarki. Sama mialam taki dylemat i w miejscu gdzie miala byc spizarka zrobie jednak wc. Jesli chodzi o uklad salonu - nie rozumiem w czym rzecz. Wystarczy odwrocic glowe w bok i naszym oczom ukaze sie ogrod :-)

aneczkaka
18-11-2010, 16:21
Witam.Etap tak jak widać na zdjęciach czyli surowy prawie zamkniety tylko drzwi wejściowe i garazowe ale to chyba dopiero po zimie. jak na razie to czekamy na okna do doświetleń w dachu maja być lada dzień. Stan na dzień dzisiejszy kosztował ok 140 tyś do tego doszło jeszcze zadaszenie z tyłu domu nad tarasem .Bardzo fajnie to wyglada i będzie praktyczne.Pozdrawiam i życzę powodzenia :))

olinek okrąglinek
18-11-2010, 18:23
juli, wc mozna urzadzic w miejscu spizarki. Sama mialam taki dylemat i w miejscu gdzie miala byc spizarka zrobie jednak wc.
A ja wolałabym wydzielić wc z kotłowni (choćby maleńką). Bo spiżarkę też bym chciała mnieć.

Aleksandryta
18-11-2010, 19:27
Ale na tym filmie wlasciciel Z10 ma kotlownie na ekogroszek w domu. To chyba jakies nieporozumienie.

Aleksandryta
18-11-2010, 19:34
juli, wc mozna urzadzic w miejscu spizarki. Sama mialam taki dylemat i w miejscu gdzie miala byc spizarka zrobie jednak wc. Jesli chodzi o uklad salonu - nie rozumiem w czym rzecz. Wystarczy odwrocic glowe w bok i naszym oczom ukaze sie ogrod :-)

W bok, jak patrzysz przez okno. W bloku tez mozesz popatrzyc przez okno i widzisz zielen. A tutaj kanapa jest ustawiona (bo musi) tylem do wyjscia do ogrodu.

IZA30
18-11-2010, 20:01
Oczywiście, że z10 a to tylko dlatego,że nie cierpię kurnikowych chatek-stawiam na wygodę i sama będę budować prosty,parterowy domek,bo też jesteśmy młodą rozwojową rodziną 2+1 i dla mnie schody to byłby jakichś koszmar.Poza tym nie lubię projektów Archonu.
Mój projekt to anulka z hb studio.I jeżeli zależy Ci na oszczednym budowaniu,o takim projekcie pomyśl,bo zauważ jeszcze,że Z10 ma spory kopertowy dach,a tu chyba nie musze pisać o kosztach,jeżeli chcesz jeszcze garaż... itd itp :)

IZA30
18-11-2010, 20:24
Witam!

Uważam, że te trzy domy są zupełnie nieporównywalne. Przeróżne bryły (czy któryś podoba Wam się bardziej od innych?), bardzo różniste programy użytkowe (na parterze od 0 do 2 dodatkowych pokoi - ile tak naprawdę chcielibyście/potrzebujecie?), różne poddasza, nawet schody totalnie różne i pod względem kształtu i lokacji. Zgadza się dostosowanie do stron świata i niestety dość wysokie koszty budowy wszystkich tych projektów. Mój pogląd na sprawę jest taki, że aby inwestycja się udała, lepiej zdecydować się na projekt o 50, a jeszcze lepiej o 100 tyś. tańszy w budowie od ustalonych możliwości finansowych. Wtedy na pewno dom zostanie ukończony, nie będzie czekał latami na ładne ogrodzenie czy kolor na elewacji, a może nawet będzie można taki "tańszy" dom wyposażyć w parę luksusów, które będą dawały mieszkańcom więcej radości/powodów do dumy, niż jakieś tam fikuśności bryły. Lepiej ładnie i starannie wykończyć prosty dom, niż pozostawić niedokończony taki, który na wizualizacji robił super wrażenie.

Nic dodać nic ująć ;)

rania
19-11-2010, 08:06
Aleksandryta, projekt gotowy to tylko baza. Nic nie stoi na przeszkodzie, zeby w miejscu okna zrobic drzwi tarasowe, moga byc nawet szerokie na 4 m co by podworko skuteczniej wchodzilo do wnetrza :-)

juli
19-11-2010, 08:09
W bok, jak patrzysz przez okno. W bloku tez mozesz popatrzyc przez okno i widzisz zielen. A tutaj kanapa jest ustawiona (bo musi) tylem do wyjscia do ogrodu. O, właśnie to jest ten mankament - kanapa tyłem do drzwi balkonowych, widok przez okno to nie to samo, nie mam odczucia przestrzeni, nie moge sie w pełni cieszyć widokiem ogrodu. Teraz idą święta - zawsze marzył mi sie taki obrazek - my na kanapie przy kominku z widokiem na ośnieżoną i całą w światełkach choinkę rosnącą w ogrodzie, między innymi dlatego wybrałam projekt AR-3 :)
Jasne , że w tym projekcie, który pokazała IZA30 można dorobić WC, drzwi balkonowe zreszta pewnie też można przenieść, jeśli dla kogoś to istotne - ale przecież o to chyba chodzi w tym watku, żeby pokazywać plusy i minusy projektów i szukać mozliwych ulepszeń :)

hermik
19-11-2010, 08:41
dlatego wybrałam projekt AR-3 :)

Wprowadzasz jakieś zmiany w projekcie? Kiedy zaczynasz budowę i gdzie?

gosiaikarol
19-11-2010, 09:08
Nie wiem czy pomogę, ale od lipca buduję Gryf I. Domek rzeczywiście prosty, ale moim zdaniem całkiem funkcjonalny. Powiększyłam go od strony sypialni i salonu o 0,5 m, Dzięki temu garaż zrobił się większy i można tam spokojnie coś przechować. Zgodnie z warunkami zabudowy kąt dachu powiększyłam do 30 stopni (mam ogromny strych. może kiedyś go wykorzystamy inaczej). Jestem zadowolona, choć może jak zamieszkam to zacznę narzekać:) Garderoby nie ma, ale zawsze można je zastąpić szafami. W pomieszczeniu gospodarczym planuję pralnie i pompę ciepła. Łazienka bez okna mi nie przeszkadza, ponieważ zawsze miałam taką więc nie wiem jak jest inaczej. Łazienka jest spora, a w Gryfie II nawet jeszcze większa. Polecam ten projekt, choć każdy musi sam zdecydować, bo w końcu my będziemy tam mieszkać nie kto inny.
powodzenia w wyborze

IZA30
19-11-2010, 09:20
Jak dla mnie żaden...ślepa łazienka w gryfie okropny minus nie do przejścia ;( nie po to buduje sie dom,zeby miec to samo co w bloku...Ar lepszy,choćby ze względu na tę łazienkę z okienkiem i garderobą.Nie wiem jak kwestia garażu?Bo w jednym jest w drugim trzeba dobudowywać.Powiem tak:mi się Ar nie podoba wizualnie ,Gryf bardziej ale to pikuś.
1: O dla Arka ;)

krewetka
20-11-2010, 08:11
proszę o opinie projektu http://archiprojekt.com.pl/projekty_domow_69.html, :)

kosadob
20-11-2010, 19:27
Witam.

Po długiej przerwie znowu tutaj jestem, już nie z planami zakupu działki, tylko już z zakupioną działką.
Teraz przyszła kolej na następne etapy, jednym chyba najważniejszym jest Projekt.

Jak większość z nas trapią mnie koszty budowy domu według wybranego projektu.

I tak mam na tapecie trzy projekty, o których nic prawie nie znalazłem, chyba domy dwupokoleniowe są mało popularne.
Mam do Was pytanie, który z tych domków uda mi się wybudować powiedzmy do 300 tys. zł

1. http://www.domdlaciebie.com.pl/?akcja=szczegoly&id_domku=208
2. http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-blawatkach/m3f017392e1f6c
3. http://projekty.lipinscy.pl/Hamburg_II/

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że na firmę mnie nie stać, czyli budowanie systemem godpodarczym do stanu deweloperskiego, płytkowanie, panele, malowanie, po mojej stronie.

Pozdrawiam.
Darek.

juli
23-11-2010, 07:14
Wprowadzasz jakieś zmiany w projekcie? Kiedy zaczynasz budowę i gdzie?

Zmian mam baaardzo dużo, doprojektowany garaż z kotlownią, przesunięta kuchnia, przeniesione łazienki, pozmieniane okna.... Z budową chcemy ruszyć w marcu 2011 , lokalizacja - Wrocław.

hermik
23-11-2010, 13:10
Zmian mam baaardzo dużo, doprojektowany garaż z kotlownią, przesunięta kuchnia, przeniesione łazienki, pozmieniane okna.... Z budową chcemy ruszyć w marcu 2011 , lokalizacja - Wrocław.
Gdybyś miała rzut ze zmianami bądź jakąś wizualizację to super by było jakbyś tu umieściła. Rozumiem, że dziennik będzie założony jak budowa się tylko rozpocznie:).

bowess
23-11-2010, 13:14
To jeszcze powrzucam - może się komuś przyda.
Nasza Radość (http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/domy-dwulokalowe/S-GL-521-Nasza-Radosc,563.html) z Atrium:
http://static.studioatrium.pl/project/521/150x100-1.jpg
Topaz (http://www.archtim.pl/index.php?pid=2&prid=219) z ArchTim:
http://www.archtim.pl/cms/images/projekty/219/250_Topaz0.jpg
Od nich też Kaskada (http://www.archtim.pl/index.php?pid=2&prid=102):
http://www.archtim.pl/cms/images/projekty/102/d_Kaskada_R1.jpg
Wilanów (http://www.archtim.pl/index.php?pid=2&prid=189):
http://www.archtim.pl/cms/images/projekty/189/d_Wilanow_R1.jpg
Z Domowych Klimatów Dwupokoleniowy (http://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow/wszystkie/projekt-2833_dwupokoleniowy):
http://www.domoweklimaty.pl/fileadmin/APA/houses/2833/nthumb.jpg
I jeszcze z Archonu Dom w Mniszkach (http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-mniszkach/m42d27d5822cae):
http://archon.pl/images/products/m42d27d5822cae/259.jpg

AsiaLukasz
23-11-2010, 17:09
Witajcie:)
Przeczytałam chyba cały wątek i ... o gustach sie nie dyskutuje, każdy wybiera co komu pasuje i kto co lubi.
U mnie od samego początku królują projekty-
http://gotowe-projekty-domow.dom.pl/dp_swidnica_dw.htm i
http://gotowe-projekty-domow.dom.pl/dp_milicz_drewniany.htm -odbicie lustarzane
Po rozmowach z naszym projektantem czekamy na jego propozycje.
Pozdrawiam i życzę udanych znalezisk

juli
24-11-2010, 07:51
hermik, dopiero w przyszłym tygodniu składam o pozwolenie na budowę - faktycznie nie zakładam dziennika żeby nie zapeszyć ;) Rzut po zmianach na priv Ci wyślę.

prazynka84
24-11-2010, 07:52
AR-y są fajne :) my początkowo chcieliśmy mieć dom z użytkowym poddaszem, ale teraz jesteśmy zauroczeni AR-1 :) bardzo dużo osób go buduje, jest masa blogów na temat tego domku (niestety nie na forum muratora, ale są), pozdrawiam Wszystkich i życzę samych udanych wyborów

alka-1975
24-11-2010, 11:19
Witam! Również wybraliśmy Manie. Czy mogłabym prosić o przesłanie zdjęć zarówno z zewnątrz oraz wnętrza Mani?

IZA30
24-11-2010, 12:34
proszę o opinie projektu http://archiprojekt.com.pl/projekty_domow_69.html, :)

łazienka w domu bez okna- NIGDY!

krewetka
24-11-2010, 13:28
dlaczego?

bagusia
24-11-2010, 19:36
AR-y są fajne :) my początkowo chcieliśmy mieć dom z użytkowym poddaszem, ale teraz jesteśmy zauroczeni AR-1 :) bardzo dużo osób go buduje, jest masa blogów na temat tego domku (niestety nie na forum muratora, ale są), pozdrawiam Wszystkich i życzę samych udanych wyborów

Witam kolejną zwolenniczkę Ar-1 :) Jesteście już na niego zdecydowani czy na razie jest gdzieś w czołówce faworytów? Myśleliście o jakich zmianach?

qwerty22
24-11-2010, 22:13
Ja trafiłem na stronach Muratora na ofertę dla powodzian z firmy PlugStudio
http://muratordom.pl/budowa/dom-odporny-na-zywioly/plug-studio-obnizki-dla-powodzian-na-gotowe-projekty-domow,177_4635.html
Dostałem u nich projekt chyba za pół ceny i do tego jeszcze zrobili mi adaptację za 300 zł. Pokazałem im tylko zaświadczenie, o szkodach po powodzi.
W artykule do ktorego podalem link jest adres na ich strone z tanimi projektami.
Ja wybudowałem dom na 64m2 za 103 tys zł - oczywiście budowałem sam.

qwerty22
24-11-2010, 22:22
Mają też domy dla powodzian na www.plugshop.pl

juli
25-11-2010, 07:04
AR-1 jest super i na pewno tańszy w budowie od AR-3. Niestety u mnie za AR-3 glosował mąż, a warunki MPZP były po jego stronie ;)

EZS
25-11-2010, 11:11
łazienka w domu bez okna- NIGDY!
mam z oknem
zasłonięte jest folią witrażową, bo szło oszaleć z żaluzjami.
No i po co mi ono?
No, było akurat w tym miejscu. Jakby nie było, to nie

prazynka84
26-11-2010, 08:49
no na razie AR-1 jest w czołówce i póki co chcemy go budować. Niestety budowę zaczniemy nie prędzej jak na wiosnę 2012 :) mimo to mam przeczucie, że nie pojawi się żaden inny projekt, który by dorównał ARowi :) z większych zmian to na pewno zamiana miejscami kotłowni z łazienką (tak, żeby kotłownia była z tyłu domu) i chcielibyśmy garaż - widzieliśmy fajną koncepcję, która nie zaburza frontowej elewacji (garaż dostawiony z tyłu domu, wjazd do niego tak jakby z boku - wiemy, że wygodniej byłoby mieć garaż z przodu, ale wtedy to już nie będzie taki ładny domek). Pozdrawiam ;)

bagusia
26-11-2010, 22:26
no na razie AR-1 jest w czołówce i póki co chcemy go budować. Niestety budowę zaczniemy nie prędzej jak na wiosnę 2012 :)
To najprawdopodobniej tak jak ja- też szybko nie zaczniemy:) Nie wiem czy widziałaś projekt Gryf II- jesli nie przeszkadza Ci łazienka bez okna to projekt wydaje sie dosyć ciekawy- osoboście poszerzyłabym go od strony garażu o 1m żeby mieć większe pokoje a i w garażu przyda się miejsce na jakies regały:) http://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow/wszystkie/projekt-2873_gryf-ii?name=&area_from=&area_to=&roof_from=&roof_to=&parcel_min_width=&parcel_min_height=&floors_id=1&development_id=1&type_id=&garages_id=&cellar=&fireplace=&pool=&technology_id=&szukaj=szukaj&s=2 Kontaktowałam się z osobą co buduje projekt Gryf- starsza wersja bez wykuszu, reszta taka sama i też jest domkiem stosunkowo tanim w budowie:)

IZA30
27-11-2010, 16:34
Gryf fajny,gdyby nie ta łazienka ...

prazynka84
29-11-2010, 10:14
no łazienka bez okna odpada - teraz tak mam w mieszkaniu :) ale projekt niczego sobie ;) AR jest chyba trochę bardziej nowoczesny. jak na razie pozostaje przy ARku :) pozdrawiam

alka-1975
30-11-2010, 10:09
Czy mogłabym prosić o zdjęcia mani? Mój mail: [email protected]

aneczkaka
30-11-2010, 18:32
Witam zdjęcia wysłane na razie tyle .przez zime mamy zamiar zrobic instalacje a na wiosne tynki i wylewki a potem już poleci hehe.Pozdrawiam i życzę wszystkim powodzenia!

juli
02-12-2010, 09:32
No i Gryf jednak ponad 10 metrów wiekszy od ARa, a metry kosztują :( A jakos te dodatkowe metry nie zwiekszają w Gryfie funkcjonalnosci... Będzie też chyba droższy w budowie ze wzgledu na wykusz i podcienie.

olinek okrąglinek
04-12-2010, 09:51
W nawiązaniu do poprzedniego postu takie coś znalazłam http://profesjonalne-projekty-domow.pl/product/Projekt-domu-Luana,ARCHIPORTAL-06
Też niegłupie rozwiązanie....

grzesiek124a
05-12-2010, 17:12
Witam wszystkich
Poszukuję projektu domu parterowego (bez piwnic i bez poddasza). Dom ok 120-150 m kw. Na dzień dzisiejszy mamy Dom w Gaurach (ARCHON). nie do końca to jest to co byśmy chcieli. Działka jest duża więc chcielibyśmy sam parter. Wjazd i wejście od południa, 3-4 pokoje, WC + łazienka, spiżarka i kotłownia (paliwo stałe). chętnie podpatrze jakieś inne projekty, ew. proszę o jakomś poradę co wybrać...

pozdr.

rania
06-12-2010, 10:23
Ja bym nie wybrala Domu w gaurach gdybym miala wjazd od poludnia. Ale ja lubie miec slonce we wszystkich pokojach, nie wiem jak Ty.
Postawilabym na taki uklad, czyli ekspozycja S-W:
http://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/97-mniszek_c.html
Ten jest akurat za maly. Wiele jest takich projektow, wystarczy poszukac.

IZA30
06-12-2010, 10:49
nie ma okna w łazience-ogromny minus,dla mnie nie do przejścia.absolutnie.jedyna mozliwosc na okno-likwidacja garderoby.

alic
06-12-2010, 12:07
Też bym nie wybrała domu w gaurach na działkę z wjazdem od południa,jeśli chodzi o archon,to już bardziej by mi odpowiadał dom pod jarząbem 4,projektów jest moc,trzeba szukać,choć nie jest to taka łatwa sprawa,na wyborze projektu zeszło mi kawał czasu i drugi raz bym przez to nie przebrnęła,dodam tylko,że też szukalam projektu na działkę z wjazdem od południa,ale z poddaszem,życzę dobrego wyboru,pozdr....

bagusia
08-12-2010, 19:20
Grzesiek chętnie podłaczam się pod temat bo mam dokładnie bardzo podobne kryteria wyboru projektu. Jeśli chodzi o mnie jakoś nie jestem zwolenniczką salonu od frontu (choć najlepiej pasuje na naszą działkę). Osobiście szukam otwartej przestrzeni kuchnia, jadalnia, salon- bardziej zwracam uwage na doświetlenie sypialni itp. Mysle że otwarta przestrzeń na strony południe, zachód i północ i powinno być spoko:)
U mnie na topie jest AR-1. Z początku od razu go odrzucałam ale koszty budowy sa na prawdę niskie!! Co prawda jest mały, ale po poszerzeniu go z 2 stron po 1m z każdej pow bedzie ok 130m2, wieksze sypialnie itp Oczywiście w naszym przypadku lustro http://www.extradom.pl/projekt-domu-ar-1-wrj1008.aspx. Mężulkowi bardzo się ten podoba, też można go poszerzyć, żeby sypialnie byly wiksze i w dwóch sypialniach zrobić okna od wschodu http://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow/wszystkie/projekt-2873_gryf-ii?name=&area_from=&area_to=&roof_from=&roof_to=&parcel_min_width=&parcel_min_height=&floors_id=1&development_id=1&type_id=&garages_id=&cellar=&fireplace=&pool=&technology_id=&szukaj=szukaj&s=2
My szukamy domu stosunkowo taniego w budowie dlatego moje propozycje są albo z dachem dwuspadowym albo kopertówka. Wielospadowe raczej odpadaja.
Ten mi się podoba- dobre ustawienie salonu ale odstraszają mnie koszty http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-vis-224-vis-wariant-ii,1949,1,.htm?nr=8. Jak masz jakies propozycje to pisz, z miła checia poprzegladam :)
Jakie ogrzewanie planujesz? bo jesli nie na paliwo stałe to Zenit wydaje mi się fajny, niestety dla mnie za mała kotłownia http://www.extradom.pl/projekt-domu-zenit-wrp1043.aspx

IZA30
09-12-2010, 10:10
Grzesiek chętnie podłaczam się pod temat bo mam dokładnie bardzo podobne kryteria wyboru projektu. Jeśli chodzi o mnie jakoś nie jestem zwolenniczką salonu od frontu (choć najlepiej pasuje na naszą działkę). Osobiście szukam otwartej przestrzeni kuchnia, jadalnia, salon- bardziej zwracam uwage na doświetlenie sypialni itp. Mysle że otwarta przestrzeń na strony południe, zachód i północ i powinno być spoko:)
U mnie na topie jest AR-1. Z początku od razu go odrzucałam ale koszty budowy sa na prawdę niskie!! Co prawda jest mały, ale po poszerzeniu go z 2 stron po 1m z każdej pow bedzie ok 130m2, wieksze sypialnie itp Oczywiście w naszym przypadku lustro http://www.extradom.pl/projekt-domu-ar-1-wrj1008.aspx. Mężulkowi bardzo się ten podoba, też można go poszerzyć, żeby sypialnie byly wiksze i w dwóch sypialniach zrobić okna od wschodu http://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow/wszystkie/projekt-2873_gryf-ii?name=&area_from=&area_to=&roof_from=&roof_to=&parcel_min_width=&parcel_min_height=&floors_id=1&development_id=1&type_id=&garages_id=&cellar=&fireplace=&pool=&technology_id=&szukaj=szukaj&s=2
My szukamy domu stosunkowo taniego w budowie dlatego moje propozycje są albo z dachem dwuspadowym albo kopertówka. Wielospadowe raczej odpadaja.
Ten mi się podoba- dobre ustawienie salonu ale odstraszają mnie koszty http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-vis-224-vis-wariant-ii,1949,1,.htm?nr=8. Jak masz jakies propozycje to pisz, z miła checia poprzegladam :)
Jakie ogrzewanie planujesz? bo jesli nie na paliwo stałe to Zenit wydaje mi się fajny, niestety dla mnie za mała kotłownia http://www.extradom.pl/projekt-domu-zenit-wrp1043.aspx

Bagusia,zeby nie koszty budowy tego domu:http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-vis-224-vis-wariant-ii,1949,1,.htm?nr=8 z pewnością bym go budowała.JEST IDEALNY I JAKI PIĘKNY!!!!!

bagusia
09-12-2010, 21:17
Bagusia,zeby nie koszty budowy tego domu:http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-vis-224-vis-wariant-ii,1949,1,.htm?nr=8 z pewnością bym go budowała.JEST IDEALNY I JAKI PIĘKNY!!!!!
IZA30 ja jak go zobaczyłam to na inne już nie chciałam patrzeć.... ale koszty postawiły mnie na nogi... Projekt jest dostępny na rynku ok 2 miesiące więc nikt jeszcze nie może się wypowiedzieć.... Co prawda jest starszy brat vis a vis ale ma on wady- ten jest ulepszony!! Nic.... może za jakiś czas będzie niespodzianka, ktoś się wypowie na forum, że nie jest aż taki drogi w budowie:)

IZA30
10-12-2010, 06:39
IZA30 ja jak go zobaczyłam to na inne już nie chciałam patrzeć.... ale koszty postawiły mnie na nogi... Projekt jest dostępny na rynku ok 2 miesiące więc nikt jeszcze nie może się wypowiedzieć.... Co prawda jest starszy brat vis a vis ale ma on wady- ten jest ulepszony!! Nic.... może za jakiś czas będzie niespodzianka, ktoś się wypowie na forum, że nie jest aż taki drogi w budowie:)

OJ NIE ŁUDZIMY SIĘ;( dach jest masakryczny.duża powierzchnia domu...itd.itp...
Ja ostatnio skłaniam sie do budowy SIELANKI (oczywiście z małymi zmianami) http://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/2270-sielanka.html MIAŁ BYĆ INNY PROJEKT,ALE ...zobaczyłam w realu i odpadł niestety :(

bowess
10-12-2010, 12:49
Na przykład na http://gotowe-projekty-domow.dom.pl/ w wyszukiwarce jest opcja wjazdu od południa.

Jeżeli w grę wchodzi wyłącznie parterówka, to sugerowałabym raczej zbliżyć się do tej dolnej granicy metrażu, bo przy górnej fundamenty, ściany zewnętrzne no i przede wszystkim dachy są już zazwyczaj rozbudowane, co bardzo podnosi koszty budowy. Tak jak piszą poprzedniczki, wybór zależy mocno od funduszy. Ma być coś tańszego od Gaurów, w podobnej kwocie, czy limit jest wyższy?
Do pooglądania coś, co podsuwałam niedawno w dyskusji o parterówce, gdzie warunkiem był jeszcze garaż dwustanowiskowy:
http://pprojekt.pl/projekt280-miranda__133_8_m,opis.html
http://pprojekt.pl/foto/rzuty/506_mini.gif

tomek131
10-12-2010, 17:00
Bardzo fajny domek ,brakuje tylko spiżarki (jakby zamknąć kuchnie na salon to niby by można coś może wymyślić) i może trochu male pom.gosp.Sypialni nie ma co na nie zmniejszać jak chyba gdzieś w innym wątku proponowano bo 12m to w/g mnie absolutne minimum jeśli chodzi o pokój w domu.Chyba ciasny garaż.No chyba żeby....garaż jednostanowiskowy a pozostała część na pom.gosp...
Zapodaj (chyba masz rękę do przemyślanych projektów) coś podobnego bez garażu dwustanowiskowego lub z jednostanowiskowym.Bardzo lubię swe auta ,ale nie aż tak by miały taki salon jak ja

bowess
10-12-2010, 17:48
Osobiście sugerowałam sypialnie do 12m, ale dotyczyło to sytuacji, gdy dzieci w chwili zakończenia budowy będą już studentami, a dom ma być zasadniczo dla rodziców. :)

Dziś do pooglądania Marlon II. Ciekawy, choć z kontrowersyjnymi (nie każdemu się to spodoba) ścianami bocznymi - być może do adaptacji. No ale dość interesujący środek, duża kotłownia i wszystko przykryte "ekonomicznym" dachem.
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Marlon-II-z-wejsciem-od-poludnia/a,s_pd,idp,14107.html
http://www.tooba.pl/i/p/33/14107,rz90095_med.png
http://www.tooba.pl/i/p/33/14107,113306_mini.jpg
Jeszcze się porozglądam.

tomek131
10-12-2010, 21:52
Chyba trochę jakby zbyt mały podział na część dzienną i nocną.Za małe te pokoje po 10.Plus za duże pom gosp.Potencjalnie problem też chyba z miejscem styku dachu ze ścianą.Ściana wyżej niż dach-obróbka.
A w tej pierwszej propozycji - Miranda - gdzie dać tv w salonie?

alic
13-12-2010, 17:36
krewetka,prosiłaś o opinię,ja jestem na nie ponieważ:dach prawie 300m,ścian wew. nośnych ponad 60m,kubatura prawie 1000,no i ten wielki garaż od frontu,ale ja po prostu nie gustuję w takich domach,a jak wiadomo o gustach się nie dyskutuje,pozdr....

krewetka
13-12-2010, 17:57
alic dziękuje za uwagi, my jesteśmy zdecydowani na parterówkę wiec wiem ze to dużo dachu, kubatury, itp

IZA30
15-12-2010, 19:56
http://www.dobredomy.pl/projekt/ikar idealny wręcz projekt szkoda ,ze bez garażu no ale...

kefirek
16-12-2010, 07:10
witam,

jesteśmy przed wyborem projektu. budowa ma ruszyc na wiosne.problem w tym, że nie do końca możemy sie zdecydować na projekt.z98- prosta forma, w środku ciekawe rozwiązanie, ale z zewnątrz dla nas masakra...z kolei przemyslany wszystko ok, jednak jedna rzecz co nas martwi to finanse, bowiem mysle ze m42c będzie sporo droższy...stąd moje pytanie, czy ktoś z was budował te domy?czy dobrze wybieramy?nasze zalozenia:rodzina 2 plus 2, pies, parterowy, do 130 m2.bardzo prosze o konstruktywne uwagi.
kefirek

http://projekty.muratordom.pl/projekt_przemyslany-wariant-iii,1282,1,.htm

http://www.z500.pl/pliki/98/warianty/1/kosztorysy/Z98_L_GP_rys_szczeg.pdf

juli
16-12-2010, 09:06
http://www.dobredomy.pl/projekt/ikar idealny wręcz projekt szkoda ,ze bez garażu no ale...

Fakt ! bardzo mi sie podoba.

IZA30
16-12-2010, 12:05
i wreszcie projekt z odrębną kuchnia!!!allleluja :)

rania
16-12-2010, 20:54
W Ikarze, aby dojsc do salonu trzeba przespacerowac sie obok wszystkich pokoi. Mnie to akurat nie przeszkadza, ale niektorym moze.

IZA30
17-12-2010, 06:16
W Ikarze, aby dojsc do salonu trzeba przespacerowac sie obok wszystkich pokoi. Mnie to akurat nie przeszkadza, ale niektorym moze.

MNIE TO AKURAT SIĘ to bardzo podoba,salon jest jakby odrębnym elementem domu,super

bowess
17-12-2010, 06:48
Kosztorysy są bardzo zbliżone, a z98 nie ma wliczonego garażu, więc teoretycznie wyjdzie drożej.

Do wyglądu domu na wizualizacjach raczej nie trzeba się mocno przywiązywać. Każdy dom można wykończyć lepiej, albo gorzej, często wychodzi tak, że realizację trudno skojarzyć z wizualizacjami w projekcie. Z98 bardzo zmieniłoby użycie innego pokrycia dachu i np. dwóch kolorów tynku zamiast drewna. M42c moim zdaniem też zyskałby w mniej budyniowym kolorze.

Czy projekt musi mieć większą kotłownię? Może uda się znaleźć jeszcze trzeciego kandydata, który połączy pozytywy obu projektów. Właściwie to te projekty są bardzo różne. Jaki lepiej wpasowuje się w działkę szerokością i długością, jakie domy stoją w okolicy (dachy dwuspadowe, czy cztero)? Czy w ogóle podobają się Wam "stodoły", czy bierzecie je pod uwagę wyłącznie ze względu na koszty? Ze względu na koszty proponowałabym również rozważenie dwuspadu z poddaszem użytkowym dla dzieci. Jeżeli w grę wchodzi wyłącznie parter z dachem o niewielkim kącie, to czterospad nie będzie dużo droższy. Ważne jest również zastanowienie się nad rodzajem stropu, konstrukcji i pokrycia dachu. O kosztach, plusach i minusach poszczególnych rozwiązań jest na forum sporo.

kefirek
17-12-2010, 07:38
Kosztorysy są bardzo zbliżone, a z98 nie ma wliczonego garażu, więc teoretycznie wyjdzie drożej.

Do wyglądu domu na wizualizacjach raczej nie trzeba się mocno przywiązywać. Każdy dom można wykończyć lepiej, albo gorzej, często wychodzi tak, że realizację trudno skojarzyć z wizualizacjami w projekcie. Z98 bardzo zmieniłoby użycie innego pokrycia dachu i np. dwóch kolorów tynku zamiast drewna. M42c moim zdaniem też zyskałby w mniej budyniowym kolorze.

Czy projekt musi mieć większą kotłownię? Może uda się znaleźć jeszcze trzeciego kandydata, który połączy pozytywy obu projektów. Właściwie to te projekty są bardzo różne. Jaki lepiej wpasowuje się w działkę szerokością i długością, jakie domy stoją w okolicy (dachy dwuspadowe, czy cztero)? Czy w ogóle podobają się Wam "stodoły", czy bierzecie je pod uwagę wyłącznie ze względu na koszty? Ze względu na koszty proponowałabym również rozważenie dwuspadu z poddaszem użytkowym dla dzieci. Jeżeli w grę wchodzi wyłącznie parter z dachem o niewielkim kącie, to czterospad nie będzie dużo droższy. Ważne jest również zastanowienie się nad rodzajem stropu, konstrukcji i pokrycia dachu. O kosztach, plusach i minusach poszczególnych rozwiązań jest na forum sporo.

dziekuje, za jakikolwiek odzew- już myślałam, ze te projekty w ogóle są fe.....:(
w naszej okolicy są różne domy- dlatego forma nie ma tu jakiegoś większego znaczenia.
dlaczego z98? przyznam-naczytałam się i wychodzi że stodoła wychodzi taniej- dom z zewnatrz nam sie nie podoba-ale w środku ciekawe rozwiązanie, elewacje można zmienic fakt i nie ukrywam, że wygląd domu z zewnątrz jest dla nas istotny- jak coś jest brzydkie to nawet wejść się nie chce....ale jak mówie fajna elewacja i może ten z98 jakkoś bedzie wyglądał.

przemyślany- dach czterospadowy:) i generalnie wszystko ok, tylko....koszty.dachy te to podobno majątek.
obydwa budowlańcy za budowę wycenili podobnie.teraz czekamy na wyvene dachu.

strop w obu przypadkach na pewno NIE drewniany, dachówka ceramiczna.
działka duża 20 arów, więc też nie ma problemu

i co wybrać?a może znasz jakis fajny projekt do 130 m2?

alic
17-12-2010, 10:29
moim zdaniem szukajcie dalej,też uważam,że dom musi się podobać,nie wystarczy tylko funkcjonalne wnętrze,jeśli dom wygląda jak kurnik czy bungalow,ale dom musi podobać się Wam,a nie nam forumowiczom,bo to wy będziecie w nim mieszkać,czy w grę wchodzi tylko parterówka?

michal0712
18-12-2010, 09:10
Mi niezbyt podoba się to, że w tym projekcie to WC jest w zasadzie w salonie... Nie jest to chyba najlepsza lokalizacja.

Ja buduję Promyka - zamiast tego wc, o którym piszesz zrobiłem spiżarkę (pomieszczenie gospodarcze) i wcale nie jest tak źle.

sco-check
18-12-2010, 20:30
Ile ludzi tyle gustów - ale łazienka z oknem wydaje się być lepszym rozwiązaniem wg mła :)

Vafel
20-12-2010, 09:39
Ja buduję Promyka - zamiast tego wc, o którym piszesz zrobiłem spiżarkę (pomieszczenie gospodarcze) i wcale nie jest tak źle.

Aaa... spiżarka/schowek w tym miejscu to już lepiej. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

IZA30
20-12-2010, 12:12
Aaa... spiżarka/schowek w tym miejscu to już lepiej. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Vafel a co sądzisz o IKARZE ? http://www.dobredomy.pl/projekt/ikar ZAWSZE MASZ DOBRE OKO ;)

lady in red
21-12-2010, 13:50
Witajcie :)
Ja też jestem ZA łazienką z oknem.
W domu mam dwie łazienki i WC.Łazienki są z oknem ,WC bez. Poprostu lubię naturalne światło i słońce.

bowess
22-12-2010, 08:25
W Mirandzie telewizor po staremu - w którymś rogu. :D

Dokładam jeszcze taką ciekawostkę - Tymoteusz
http://gotowe-projekty-domow.dom.pl/an_tymoteusz_z_ogrzewaniem_na_paliwo_stale.htm
http://s3.amazonaws.com/tpb/l/29427/normal.png?1268655127
http://s3.amazonaws.com/tpb/355734/reg.

Crazy
22-12-2010, 14:10
Poradźcie drodzy, który projekty domu wybrać:

1. Projekt AS http://www.mtmstyl.pl/projekt-as/
2. czy projekt Indygo http://www.mtmstyl.pl/projekt-indygo/ oba z pracowni Domy w Stylu.

Założenia są takie: dom ma być nieduży, prosta bryła, funkcjonalny ale i stosunkowo tani w budowie. Ma być energooszczędny, ogrzewany energią elektryczną z wentylacją mechaniczną, kominek raczej musi zostać. Nasza rodzina to klasyczne 2+2. Będziemy dysponowali kwotą ok. 300 tys i chcielibyśmy wybudować dom bez kredytów, chociaż nie wykluczamy jakiegoś małego (do 100tys) kredytu na wykończenie. Mamy działkę z WZ, położona idealnie w osi Pn-Pd, z wjazdem od Pn, podpisana jest umowa na przyłączenie prądu i wpłacona zaliczka. Jak sądzicie, który projekt będzie lepszy, tańszy w budowie, bardziej funkcjonalny? Wybrałem to biuro projektowe ponieważ jest ono z mojego miasta i ewentualne zmiany mógłbym z nimi bezpośrednio konsultować, a poza tym pracuje tam mój znajomy. Może ktoś już zbudował dom wg powyższych projektów, chociaż na forum niczego na temat nie znalazłem. Dziękuję za cenne uwagi.

lagerbeer
23-12-2010, 14:31
Od dłuższego czasu szukamy jakiegoś projektu na naszą działkę, który spełniałby nasze oczekiwania. Okazuje się, że wcale nie jest to taki prosty wybór... Niektórzy piszą, że wzięli katalog do ręki, przejrzeli dwa razy i po krótkiej dyskusji mieli już swojego faworyta.
W naszym przypadku tych faworytów jest niestety co najmniej kilku (lub nawet więcej). Każdy projekt ma swoje wady i zalety. Stąd prośba do was o uwagi co do naszych przemyśleń. Może będziecie mogli podsunąć jakiś nowy pomysł (lub projekt) ?
No i lista potencjalnych kandydatów:
1. Na miarę 2 z domyzwizja.pl (http://domyzwizja.pl/)
2. Na każdą pogodę z Muratora (http://projekty.muratordom.pl/projekt_na-kazda-pogode,339,1,.htm)
3. Natalia z MG Projekt (http://www.mgprojekt.com.pl/domki/natalia/rzuty.php)

Oczywiście jednym z czynników przy ostatecznym wyborze jest $$$.

Co wy na to ? Jakieś uwagi, sugestie ?

IZA30
24-12-2010, 14:25
Najserdeczniejsze życzenia
pięknych, niezapomnianych Świąt Bożego Narodzenia,
które przyniosą radość i wzruszenie,
oraz wzajemną życzliwość i optymizm w nadchodzącym Nowym Roku!

draven
25-12-2010, 20:00
Witam
Nie bardzo orientuję się w aktualnych cenach materiałów robocizny itp, dlatego chciałbym prosić o sugestie projektów domów, które pod klucz zmieszczą się w kwocie 400 tyś zł. z
Z góry dziękuję.

bowess
27-12-2010, 07:33
Na stronie z projektami z500.pl (http://z500.pl) można wyszukiwać po kosztach budowy. Jest całkiem sporo projektów do 300 tys. bo taką granicę proponuję, żeby jeszcze zostało na "klucz", a nie było po dewelopersku. A wybierając coś w okolicy 250tys. mamy jeszcze większy margines bezpieczeństwa finansowego.

draven
27-12-2010, 14:43
Dzięki za odpowiedź. Wiem, że koszty są podawane ale na ile one są realne do zrealizowania?

bowess
28-12-2010, 08:30
Z rozmów z budującą rodziną i znajomymi wiem, że na pewno kosztorysy nie są zaniżone. Jeżeli wprowadza się dużo zmian w ramach adaptacji, to kosztorys jest już zazwyczaj do niczego. U nas wyszło bardzo zgodnie z kosztorysem, bo budowaliśmy bez zmian technologii, a materiały kupowaliśmy albo te podane w projekcie, albo odpowiedniki cenowe i jakościowe, które były lokalnie dostępniejsze. Ogólnie jednak polecam 50, a jeszcze lepiej około 100 tys. rezerwy. Taka rezerwa obejmie np. dopłatę do droższego koloru ram okiennych, droższego lokalnie dekarza, parapety z naturalnego kamienia i 100 innych drobiazgów, które mogą wypłynąć w trakcie budowy. Najwyżej zostanie kasa do wydania, a nie wkurzający niedokończony dom. :)

draven
30-12-2010, 09:49
Trochę poprzeglądałem i nie wiem czy do końca wierzyć kosztorysom na stronie np taki projekt: http://www.z500.pl/projekt/z49,Przestronny,i,praktyczny,projekt,domu,z,lukarn ami,i,garazem,od,frontu.html. Koszt jaki podano wydaje mi się za niski i w kilku projektach takie odniosłem wrażenie.
pozdrawiam

bowess
30-12-2010, 10:18
Opis "szacunkowa kalkulacja netto" dość enigmatyczny. Ile doliczyć podatku? Dodajmy 20% dla szybkiego rachunku i moje rezerwowe 50tys. i mamy 410 tysięcy - wygląda realnie. :)
Właśnie widzę, że machnęłam błąd - miało być, że kosztorysy na pewno nie są zawyżone - dużo osób na to liczy, a na pewno tak nie jest. Co do zaniżenia - różne biura różnie liczą. Trzeba uważnie doczytać, co obejmuje kosztorys. Czasem jest tylko do stanu surowego zamkniętego, czasem do deweloperskiego, czasem "pod klucz". Tu napisali "netto" i bądź człowieku mądry. :)

No i jeszcze lekka poprawka na to, z którego roku jest kosztorys.

Crazy
30-12-2010, 10:48
Nikt nie poradzi, który z powyższych projektów będzie tańszy w budowie, a który bardziej funkcjonalny?

onja
30-12-2010, 11:38
nie wiem czy był ale po pewnych zmianach może być ciekawy- np likwidacja wykusza i dworkowego wyglądu:
http://gotowe-projekty-domow.dom.pl/dom_przy_chabrowej.htm?gclid=CO22yL_uk6YCFQ2ApAodm kmrmg

IZA30
30-12-2010, 12:53
nie wiem czy był ale po pewnych zmianach może być ciekawy- np likwidacja wykusza i dworkowego wyglądu:
http://gotowe-projekty-domow.dom.pl/dom_przy_chabrowej.htm?gclid=CO22yL_uk6YCFQ2ApAodm kmrmg

byl,ale projekt godny uwagi,w wykusz bym zostawiła,bo i tak salon jest niezbyt duzy

Vafel
30-12-2010, 13:44
Vafel a co sądzisz o IKARZE ? http://www.dobredomy.pl/projekt/ikar ZAWSZE MASZ DOBRE OKO ;)

Dzięki :-D

Co do Ikara, to nie podoba mi się to, że żeby wejść do salonu trzeba przejść przez cały dom - praktycznie nie ma żadnej strefy prywatnej. Poza tym bardzo dużo powierzchni traci się na ten długi korytarz. Według mnie wnętrze w tym projekcie jest zdecydowanie przekombinowane. A szkoda, bo z zewnątrz domek bardzo ładny.

piwona
30-12-2010, 15:00
Chyba nikt się nie odzywa bo domy są tak różne, że trudno porównać. Przede wszystkim jeden jest parterowy a drugi z użytkowym poddaszem. Musisz sobie odpowiedzieć co ci bardziej odpowiada. As ma piękny salon, kuchnię- no cała część dzienna dobrze pomyślana. Poza tym duże sypialnie co się rzadko zdarza. Największy minus to tylko 1 łazienka na 4 osoby- przydałoby się jeszcze przynajmniej dodatkowe wc. Brak pomieszczeń gospodarczych typu spiżarka czy garderoba- jest tylko małe pomieszczenie z wejściem z wiatrołapu- będzie tego brakować. Wiatrołap mały czy nieustawny, w każdym bądź razie trudno znaleźć miejsce na choćby małą garderobę na wierzchnią odzież. No i jeszcze jedno- gdybym ja wybudowała taki domek i miała przydzielić dzieciom pokoje, to oczywiście dostały by te większe. Żeby było sprawiedliwie. No a dla mnie i męża zostałaby ta 12 metrowa sypialnia. No właśnie- sypialnia, biuro, kącik komputerowy, pokój hobby, miejsce na trzymanie osobistych szpargałów i skarbów. Nie wiem czy wystarczyłoby miejsca. Indygo ma garderobę, spiżarnię, większe pomieszczenie gospodarcze, miejsce na szafę w wiatrołapie no i 1 pokój więcej. Wybrałabym ikara. Tylko zamiast tego malutkiego wc pod schodami zrobiłabym choćby małą łazienkę z prysznicem- można na ten cel przeznaczyć np. część pomieszczenia gospodarczego. Na dole jest pokój, może ktoś tam będzie spał, jak nie teraz to kiedyś, no i dobrze byłoby móc się umyć na tej samej kondygnacji a nie biegać z ręcznikiem po schodach. Może znajdziesz jeszcze ciekawszy projekt. Nie ma się co sugerować bliskością biura projektowego, bo i tak projekt gotowy musisz dać do adaptacji i wszystko będziesz konsultować z architektem adaptującym.

TK30
02-01-2011, 14:30
A co sądzicie o tym projekcie?
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/bob/?Category=1rqru7o05mn8ig&List=Size3&ProjectMirror=1

http://img525.imageshack.us/img525/7979/parterbig.gif (http://img525.imageshack.us/i/parterbig.gif/)

1. Wiatrołap: 2,26 m2
2. Hol: 6,9 m2
3. Kuchnia: 12,68 m2
4. Spiżarnia: 2,46 m2
5. Pokój dzienny, jadalnia: 33,57 m2
6. Łazienka: 2,82 m2
7. Korytarz: 6,82 m2
8. Sypialnia: 16,5 m2
9. Pokój: 12,09 m2
10. Pokój: 12,09 m2
11. Łazienka: 7,4 m2
12. Pom. gospodarcze: 5,44 m2

jaremy
02-01-2011, 15:40
Witam wszystkich. Proszę zerknijcie w ten projekt i oceńcie go. Wszelka krytyka mile widziana

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c38699ec1518caab.html

EZS
02-01-2011, 17:36
jaremy, wygląda obiecujco. Mam jedno pytanie - co jest oddzielone ścianką w kotłowni? jest tam takie przejsciowe pomieszczenie, które nie bardzo wiem, do czego służy a wejscie ma w zasadzie na wprost salonu....
I jedna uwaga - kominek wepchnałeś w sam kąt i to przy oknie, ani nic nie ogrzeje, ani wyglądu mieć nie będzie. A jakby go wyciągnąć z tego kąta i dać komin po prawej strony spiżarni? Na wprost wejścia. Można by było też wywalić ten kawałek sciany na wprost wejścia do kuchni, który zmuszać będzie panią domu do biegu slalomem między pokojem a kuchnią. Niewygodne. Wywalając tą ściankę zyskałbyś wrażenie przestrzeni w salonie, lepszą komunikację z kuchnią (chcesz ją zamknąć, to sobie zrób drzwi suwane) a oprócz tego w narożniku możnaby dać kominek przeszklony na dwie strony - widoczny z salonu i bok z kuchni/korytarza. przy okazji wiecej by ogrzał. Tak ja bym zrobila, choć rozumiem, że gusta i potrzeby są różne :)

Vafel
03-01-2011, 10:22
@jaremy: bardzo mi się podoba. Świetny układ, choć faktycznie EZS ma rację - ten fragment ścianki na wprost wejścia do kuchni lepiej byłoby wywalić. Co do kominka to się nie wypowiadam, bo ja nie jestem zwolennikiem kominków (zwłaszcza w takich małych domkach) i osobiście w ogóle bym go wywalił.
Pomyśl tylko nad niewielkim powiększeniem (wydłużeniem albo poszerzeniem) garażu. Powierzchni gospodarczej nigdy dość, a jakbyś trochę garaż powiększył, to znalazło by się miejsce na jakiś regał i inne szpargały (rowery, sanki, opony i inne akcesoria do samochodu, o narzędziach ogrodowych nie wspominając).

IZA30
05-01-2011, 06:19
Wczoraj o godz.18 został zakupiony przez naszą rodzinkę projekt ZIELONA RÓWNINA - Murator M32 :)

Vafel
05-01-2011, 06:59
Wczoraj o godz.18 został zakupiony przez naszą rodzinkę projekt ZIELONA RÓWNINA - Murator M32 :)

Gratulacje!

Choć ani mały ani tani to ten dom nie jest...

Pozdrawiam,

IZA30
05-01-2011, 07:06
Gratulacje!

Choć ani mały ani tani to ten dom nie jest...

Pozdrawiam,

raz sie żyje ;)

jaremy
05-01-2011, 11:57
EZS i VAFEL macie rację:
ten kominek to wizja architekta (bo ja nie chce go wcale - i raczej zostanie miejsce na kominek), ale dał argument że jakbym chciał sprzedać dom to kupujący zawsze patrzą na kominek. Ogólnie z kominkiem to jest problem bo jeśli go wypitole na środek to trza komin przesunąć a to już na całości budynku nie fajnie będzie wyglądać i stą jest w kącie. Nie ukrywam że mi nie za bardzo odpowiada spiżarnia(ale to raczej będzie pom. gospo. jak nazwał to mój architekt na szczotki) tzn. jej usytuowanie tym bardziej przy kominie. Ta ścianka odzielająca pokój od kuchni jest po to aby można było upchnąć np TV ale fakt można ją zlikwidować (w jedej z wersji projektów tak jest) lub ją skrócić.
Co do garażu to faktycznie będzie ciut wydłużony aby powstało małe pomieszconko.
Mam jeszcze problem z kotłownią bo nijak nie mogę wpasować pieca na eko-groszek tzn. proglem jest z kominem i nie wiem jak go rozwiązać. EZS kotłownia to takie dziwne pomieszczenie że wchodzi się pod schodami na pietro i częściowo jest w skosie ale reszta jest już normalnym pomieszczeniem.

Ogólnie to dzięki trochę mnie podnieśliście na duchu bo wczoraj byłem lekko załamany i myślałem nawet o rozpoczęciu od nowa. Dzięki wielkie

Vafel
05-01-2011, 12:37
EZS i VAFEL macie rację:
ten kominek to wizja architekta (bo ja nie chce go wcale - i raczej zostanie miejsce na kominek), ale dał argument że jakbym chciał sprzedać dom to kupujący zawsze patrzą na kominek. Ogólnie z kominkiem to jest problem bo jeśli go wypitole na środek to trza komin przesunąć a to już na całości budynku nie fajnie będzie wyglądać i stą jest w kącie. Nie ukrywam że mi nie za bardzo odpowiada spiżarnia(ale to raczej będzie pom. gospo. jak nazwał to mój architekt na szczotki) tzn. jej usytuowanie tym bardziej przy kominie. Ta ścianka odzielająca pokój od kuchni jest po to aby można było upchnąć np TV ale fakt można ją zlikwidować (w jedej z wersji projektów tak jest) lub ją skrócić.
Co do garażu to faktycznie będzie ciut wydłużony aby powstało małe pomieszconko.
Mam jeszcze problem z kotłownią bo nijak nie mogę wpasować pieca na eko-groszek tzn. proglem jest z kominem i nie wiem jak go rozwiązać. EZS kotłownia to takie dziwne pomieszczenie że wchodzi się pod schodami na pietro i częściowo jest w skosie ale reszta jest już normalnym pomieszczeniem.

Ogólnie to dzięki trochę mnie podnieśliście na duchu bo wczoraj byłem lekko załamany i myślałem nawet o rozpoczęciu od nowa. Dzięki wielkie


Nieee... no projekt robi świetne wrażenie...
A ta Twoja kotłownia to jakie ma wymiary? Kocioł nie zmieści się tam obok komina (gdzie jest narysowany na planie)? Jeżeli nie, to zostaje Ci tylko postawić kocioł na tej ścianie między kotłownią a WC (byle tylko nie przesłonić wejścia) albo przesunąć komin...

EZS
05-01-2011, 16:05
Jak kominka masz zamiar nir używać, to niech będziei w rogu. Spizarnia jest bardzo fajna!!! Zamyka częściowo kuchnię i w ogóle strasznie żałuję, że ja nie mam.
A co do telewizora, powieś sobie tam, gdzie narysowałeś kanapę a kanapę tam, gdzie nie będzie ścianki - oddzieli przestrzeń ale nie zamknie :) Kanapy to się stawia często tak luzem, nie koniecznie przy ścianach...

jaremy
05-01-2011, 19:12
największy problem z piecem to ustawienie komina. ponieważ najlepiej jak czopuch pieca bezposrednio wchodzi do komina, i tu właśnie pojawia się problem. fakt, że jeśli miałoby nie być kominka to mogę posstawić sfkę na tej ścianie. wiecie budynek nie jest duży jest max. zagospodarowany, a do tego ma jeszcze wyjść w miarę tanio (wiadomo ewnych rzeczy się nie da tanio, ale koszty mają być ścięte do min - a właśnie może wypowiedzcie się co tu może jeszcze podnosić koszt budowy?).

EZS
05-01-2011, 19:42
W tym konkretnym projekcie? Materiały. Bo sam projekt wyglada na oszczędny, o ile oczywiście może być oszczędny projekt z poddaszem, stropem, i garażem. Biorąc pod uwagę mój dość podobny dom, oceniam twój na +-400 tyś przy pewnym wkładzie pracy i skromnym wykończeniu w rodzaju kuchnia do 10 tyś :)

jaremy
05-01-2011, 19:55
materiały to pustak max 24 plus styropian planuje 20 cm (ale już uslyszałem że za dużo). dach dwuspadowy (minus ze blacha na rąbęk czytaj drogo). wykończenie średnia pułka. 400 tys. to trochę dużo, ale liczę się z tym. końcowo razem z działką chciałbym w tej kwocie się zmieścić, a czy się uda to odpowiem po czyli za jakieś 2 lata. Ogólnie dom ma być prosty bez żadnych niepotrzebnych wodotrysków i tani w budowie.

jaremy
05-01-2011, 20:00
zadam WAM głupie pytanie ile kosztuje szt.max 24, bo jak szukam w necie to mi cuda wyskakuja.

EZS
05-01-2011, 20:14
a zadzwoń sobie do Walenciaków na przykład i zapytaj. A najlepiej do 2 -3 hurtowni i wyciągnij średnią. Bo nawet jak ci ktoś napisze, to i tak będzie cena z jego regionu, no i taka, jaką utargował ;)

Crazy
05-01-2011, 22:04
Jestem na etapie szukania projektu dom parterowego o pow. ok 100mkw bez garażu. Działkę mam idealnie w osi pn-pd z wjazdem od północy o szerokości 21 m. I mam dylemat: Czy dom postawić kalenicą równolegle czy prostopadle do drogi? W WZ nie ma określonego kierunku kalenicy, szerokość elewacji frontowej do 13m. Jaki układ kalenicy będzie ładniejszy i a jaki bardziej energooszczędny? Pod uwagę biorę tylko dachy dwuspadowe. Poniżej przykładowe dwa projekty domów
1. http://www.mtmstyl.pl/projekt-as/ prostopadle
2. http://www.mtmstyl.pl/projekt-atut/ równolegle

asiak39
07-01-2011, 13:27
Mam ten sam dylemat :( Czy Z19 czy Przemyślany, z tym że ja kupiłam obydwa :( U mnie zmiany Przemyślanego dotyczyłyby Stropu z drewnianego, kąt dachu na 30%, zamiast blachodachówki- dachówka ceramiczna, wodniesienie o 1 pustak, (bo jest za niski, no i potrzebna byłaby 2 łazienka między sypialniami więc chyba Z19 miałabym mniej zmian, Tylko garaż podzielić tak jak w Przemyślanym na garaż 1 stanowisko i kotłownia z pralnią, i z kotłowni zrobić łazienkę dla pokoju nr 2

asiak39
07-01-2011, 13:30
Witam

Projekt Z-19 długo był moim faworytem. Jednak z uwagi na moje różne preferencje (np. nie chciałam mieć kuchni w salonie, konieczność zaprojektowania kotłowni na groszek z wejściem za wiatrołapu przez garaż, miejsce na garderobę, z której póżniej ewentualnie mozna zrobić schody na górę) zdecydowaliśmyy się na projekt indywidualny oparty na Z-19). Nasz projekt jednak jest z garażem jednostanowiskowym. Jeżeli chcesz to mogę wysłać Ci rzut na adres mailowy, może w czymś pomoże. Za projekt gotowy zapłaciliśmy 3 000 (trochę po znajomości)

Czy mogłabym prosić o przesłanie Waszego rzutu :) Może pomoże mi to zdecydować co ja w końcu chcę :) ?
[email protected]

juli
12-01-2011, 13:20
Tak tylko , może kogoś zainteresuje...
Dostałam kosztorys na projekt o którym wcześniej pisałam - ar-3 (poszerzony o garaż z kotlownią) - 380 tys.
Trochę dużo jak na mały parterowy domek :(

irud77
12-01-2011, 15:55
ja buduję ten domek od lipca zeszłego roku. wprowadziliśmy kilka zmian tj zlikwiidowalismy na dole spiżarkę i otworzylismy maks przestrzeń pomiedzy kuchnia a salonem, na górze z jednego pokoju zrobilismy lazienke a z łazienki pralnię.

kurt76
12-01-2011, 17:21
Jestem na etapie szukania projektu dom parterowego o pow. ok 100mkw bez garażu. Działkę mam idealnie w osi pn-pd z wjazdem od północy o szerokości 21 m. I mam dylemat: Czy dom postawić kalenicą równolegle czy prostopadle do drogi? W WZ nie ma określonego kierunku kalenicy, szerokość elewacji frontowej do 13m. Jaki układ kalenicy będzie ładniejszy i a jaki bardziej energooszczędny? Pod uwagę biorę tylko dachy dwuspadowe. Poniżej przykładowe dwa projekty domów
1. http://www.mtmstyl.pl/projekt-as/ prostopadle
2. http://www.mtmstyl.pl/projekt-atut/ równolegle

Mam podobna orientacje. Slonce bedzie widoczne przez caly dzien w domu jak bedziesz mial kalenice prostopadla, latwiej zamontujesz solar...

ten projekcik tez calkiem, calkiem
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/mila/?Category=bugd9j405mn2jk&Kind=1&SearchForm=1&Type=1

Crazy
14-01-2011, 17:25
Mam podobna orientacje. Slonce bedzie widoczne przez caly dzien w domu jak bedziesz mial kalenice prostopadla, latwiej zamontujesz solar...

ten projekcik tez calkiem, calkiem
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/mila/?Category=bugd9j405mn2jk&Kind=1&SearchForm=1&Type=1

Ale jak kalenica będzie prostopadle do drogi, to połać dachu będzie od zachodu. Przy równoległym ustawieniu kalenicy do drogi połać dachu będzie od południa. Solary raczej montuje się od południa.

.:migotka:.
14-01-2011, 19:12
Mamy już działkę w spokojnym miejscu - 9,29 arów własnej łąki :)
Niestety wjazd od zachodu komplikuje poszukiwania odpowiedniego dla nas projektu. Obecnie na polu bitwy zostały dwa i nie potrafię zdecydować, który jest lepszy. Potrzebuję w miarę obiektywnej opinii jak największej ilości osób, bo sami chyba utknęliśmy w martwym punkcie. W zasadzie każdy z nich spełnia nasze najważniejsze oczekiwania (z mniejszymi lub większymi przeróbkami rzecz jasna :) )

Postaram się nic wam nie sugerować, napiszę tylko, na czym nam zależy i jaki ew zmiany byśmy poczynili. Mile widziana każda opinia, a także konstruktywna krytyka.

Nasz działka:
http://img262.imageshack.us/img262/3341/dziakazumi.jpg

Jak widać na zdjęciu jest prostokątna o wymiarach 28x33m, wjazd od zachodu (pn-zach), ale zacieniony wysokimi drzewami rosnącymi w jarze po drugiej stronie drogi. Po lewej stronie (patrząc od ulicy w stronę działki) jest wybudowany nowy dom, jeszcze nie zamieszkały, po prawej stronie jest ładna działka rekreacyjna, na tyłach obecnie nic nie ma (tzn rosną sobie tam ziemniaki).


Wymagania odnośnie domu:

dół:
- kuchnia częściowo otwarta na salon, z kącikiem śniadaniowym
- robocze wyjście na taras z kuchni lub blisko niej (obiadki na świeżym powietrzu latem!)
- duże drzwi tarasowe w salonie
- chłodna spiżarnia (np zagłębiona pod schodami)
- kominek
- dodatkowy pokój na dole
- dolna łazienka mieszcząca prysznic
- przytulny, zaciszny salon pozwalający wypocząć
- zadaszony taras
- zadaszone wejście do domu
- wiatrołap mieszczący jednocześnie kilka osób
- przejście z garażu do domu najchętniej przez wiatrołap

góra:
- 3 sypialnie, w małżeńskiej koniecznie garderoba
- jeden balkon (do wietrzenia pościeli zimą)
- osobna pralnia
- łazienka mieszcząca zarówno wannę jak i prysznic
- jak najmniej okien dachowych w pokojach

dodatkowo:
- mały warsztacik dla męża (miejsce na piłowanie,cięcie, naprawianie różnych rzeczy)
- miejsce na przechowywanie kosiarki, sanek, rowerów, grabi, mebli ogrodowych zimą, itp...
- przy tym wszystkim możliwie najmniejsza powierzchnia domu (koszty!)



Teraz projekty:


1. Alabaster z Pracowni Domowe Klimaty (lustrzane odbicie)
(http://www.domoweklimaty.pl/index.php?page=projects&action=project&project_id=2840&flip=1)

2. Dom w Daktylowcach z Archonu (też lustro) (http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-daktylowcach/m4c176f79b191d)


Co sądzicie o tych projektach? Który lepszy i bardziej funkcjonalny?

Jak Imageshack pozwoli, to wrzucę więcej zdjęć...

Majonez
14-01-2011, 20:24
A ja buduję z79 :)
http://forum.muratordom.pl/blog.php?79046-Budujemy-Z79-w-technologii-HBE-(Konsbud)

bowess
15-01-2011, 07:08
Przeczytałam, pomyślałam. Oba projekty moim zdaniem są za drogie w budowie w stosunku do tego, co oferują użytkownikom w środku, a co jednak odbiega nieco od listy założeń. Alabaster - małe wc na parterze, brak spiżarni, do wydzielenia z garażu część przechowalniczo-gospodarcza, 8 okien połaciowych, 2 balkony, z czego jeden na nielubianym przeze mnie wykuszu. Daktylowce - dom bardzo duży, z nieustawną kuchnią, niewykorzystanym miejscem pod schodami, podobnie jak u konkurenta brak pomieszczenia z garażem. Jeżeli koszty są tak istotne przy budowie, to zapewne będą również ważne przy utrzymaniu - kubatura 619m3 Alabastra znacznie korzystniejsza od 826m3 Daktyla. U siebie nie mam balkonów, ale przepisy wymagają barierek dla okien do podłogi, a takie mam. Na barierce spokojnie można przewiesić coś do wywietrzenia, jeżeli jest taka potrzeba, a odpada koszt wykonania balkonu, ryzyko mostka termicznego i późniejsza konserwacja jego powierzchni. Przy 6-8 oknach połaciowych również lukarna przestaje być potrzebna - jej koszt wykonania spory i ryzyko umykania ciepła.

Żeby wybór był szerszy, brałabym pod uwagę również projekty z częstszym układem pomieszczeń - kuchnią z przodu domu, salonem z dużym przeszkleniem południowo-zachodnim i mniejszym południowo-wschodnim.

Może też coś z kubaturą do 500m3. Tak na szybko przykłady domów dużo bardziej ekonomicznych:
http://www.z500.pl/projekt/z117.html
http://www.z500.pl/projekt/z124,kompaktowy,dom,z,garazem,i,wykuszem,ekonomicz ny,w,budowie,.html
Pozostaje kwestia dopasowania elewacji do upodobań inwestorów.

Meggi56
15-01-2011, 10:05
Zdecydowałam się na Z98, mam już pozwolenie na budowę. Strop będzie drewniany, poddasze będziemy użytkować tylko jako strych, może jakaś "zimowa" garderoba. Budowlańcy, z którymi się kontaktowałam, pocieszają, że nie będzie to drogi dom w budowie, co do użytkowania, też sądzę, że koszty będą w granicach rozsądku, to tylko 120 metrów i wyszło około 440 metrów kubatury. Do tego nie będziemy mieli żadnych skosów - strych ze skosami, ale to się nie liczy.

.:migotka:.
15-01-2011, 11:40
Nie wiem, czemu imageshack nie przyjmuje mi więcej zdjęć. Teraz z fotosika polecą.
Dzięki Bowess za odpowiedź, w obu projektach robilibyśmy zmiany, żeby spełniły więcej naszych oczekiwań.

Daktylowce:

Tak wygląda dół oryginalny:
http://images37.fotosik.pl/507/5c7e2cc35a491129med.jpg (http://www.fotosik.pl)


Tak będzie po zmianach:
http://images43.fotosik.pl/532/effb67cec12f5585med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Zmiany:
- odwrócony bieg schodów,
- pod schodami obniżenie na 2 stopnie i zmiana układu spiżarki.
- nad wejściem byłby jakiś lekki poliwęglanowy daszek (przezroczysty)
- w salonie na frontowej ścianie prawdopodobnie zmniejszenie okna do dwóch części (więcej intymności i więcej ścian w środku).



Alabaster:

Dół oryginalny:
http://images49.fotosik.pl/531/34fcb71f9b7d4c14med.jpg (http://www.fotosik.pl)


Dół po zmianach:
http://images45.fotosik.pl/533/9a77b93695d085f7med.jpg (http://www.fotosik.pl)

Zmiany:
- wysunięcie do przodu części domu (o ok 1m)
- rzeniesieni łazienki do środka domu (koło schodów)
- powiększenie kotłowni i urządzeni pod oknem kącika majsterkowicza
- przeście z garażu do domu przez kotłownię do wiatrołapu
- powiększenie wiatrołapu
- obniżenie posadzki pod schodami o jeszcze jeden stopień (jeden już tam jest) i zrobienie tam spiżarki
- wydłużenie garażu i wyodrębnienie z niego składziku na narzędzia ogrodowe

Elewacja frontowa Alabastra po zmianach będzie przypominała ten dom:

http://images40.fotosik.pl/515/bf37a0fe9650a0a1med.jpg (http://www.fotosik.pl)



Teraz góra.

Oryginalna góra Daktylowców:

http://images46.fotosik.pl/513/acbedbd821c42da3med.jpg (http://www.fotosik.pl)


Po zmianach (raczej kosmetycznych :) - zamiana jednej garderoby na pralnię oraz połączenie łazienki z drugą garderobą):

http://images39.fotosik.pl/527/54292284b50c8323med.jpg (http://www.fotosik.pl)




Oryginalna góra Alabastra:

http://images35.fotosik.pl/367/40e6083eec40f5f1med.jpg (http://www.fotosik.pl)


Góra po zmianach:

http://images41.fotosik.pl/526/590c970e70c3081dmed.jpg (http://www.fotosik.pl)

Zmiany:
- zamiana najmniejszego pokoju na pralnię
- powiększenie łazienki
- w łazience likwidacja okien dachowych i w zamian mała trójkątna lukarna taka jak tu: http://images43.fotosik.pl/532/1f1ddee5e4920419.jpg (http://www.fotosik.pl)
- odcięcie najniższej części garderoby i sypialni małżeńskiej (powstałej przez wyciągnięcie budynku do przodu) przedścianką
- możliwe podniesienie ścianki kolankowej o jeden bloczek


Co wy na to?

kefirek
15-01-2011, 20:30
Zdecydowałam się na Z98, mam już pozwolenie na budowę. Strop będzie drewniany, poddasze będziemy użytkować tylko jako strych, może jakaś "zimowa" garderoba. Budowlańcy, z którymi się kontaktowałam, pocieszają, że nie będzie to drogi dom w budowie, co do użytkowania, też sądzę, że koszty będą w granicach rozsądku, to tylko 120 metrów i wyszło około 440 metrów kubatury. Do tego nie będziemy mieli żadnych skosów - strych ze skosami, ale to się nie liczy.

Witaj Meggi ponownie:)
wątek troszke przycichł, a tu niespodzianka:)my dwa projekty daliśmy do wyceny już takiej "profesjonalnej" do firmy, która bedzie budowac, z 98 z garażem na 1 auto- ale z przejściem z kuchni(na stronie z500 jest taka opcja, ale z 2 stanowiskowym garażem-my po prostu trochę go zmniejszymy) a 42c tak jak jest i koszt bardzo mała różnica, miałam nadzieje, że dach w z98 bedzie tańszy bo 2 spadowy, ale duży też jest i troszkę taniej jak 42c, ale niewiele. mąż jest za z98.do końca tygodnia musimy podjąc decyzje bo na wiosne chcemy zacząc, a czas leci szybko.
co do metrazu...hm nas jest 4 córki w wieku 7 i 12 lat niedługo wyfruną z domu więc dla nas to bardzo dużo, do dziś mieszkamy na 65 m2 i czasami jest problem ze sprzataniem:)a tu jeszcze raz tyle no i starzejemy sie - niestety i na stare lata to takie srednie rozwiazanie- ale to juz osobny temat.
a ty Megii kiedy zaczynacie?długo czekaliście na pozwolenie?
pozdr.kefirek

bowess
16-01-2011, 07:33
O ile najpierw z tych dwóch projektów skłaniałam się bardziej u Alabastrowi, to teraz długość listy zmian konstrukcyjnych przemawia niestety na jego niekorzyść. Zmiany jak najbardziej zasadne, ale dość rewolucyjne. Przemodelowanie części bryły, czyli przerysowanie fundamentów, ścian, przeliczenie stropu, zmiana konstrukcji dachu - dużo. Może korzystniej wyjdzie zrobić projekt indywidualny na bazie gotowego? Podobno ceny już od 4000zł, a wątpię, czy adaptacja gotowca zmieści się w 2 tys.

Ja wiem, że wielu budowlańców (w tym nasz własny kierownik) ze szczerego serca doradza podnoszenie kolankowej, ale jeszcze nie widziałam budynku, który przeszedłby ten zabieg bezboleśnie. Fakt - można kombinować z połacią dachu, żeby nie było "czółka", ale to z kolei wydłuża dach i rośnie "czapa".

EZS
16-01-2011, 14:53
Jestem za Alabastrem, choć musze przyznać, że zmiany są zasadne, oprócz tej trójkątmej lukarny, która światła ci nie da a jeszcze bardziej "upstrzy" dom i tak już hmm... dość strojny na elewacji.
Jednocześnie Bowess napisał samą prawdę i podpisuję się obiema rękami. Architekt adaptujący za zmiany w konstrukcji weźmie tyle, że opłaca się zrobić własny projekt.
Co do podnoszenia ścianki - a po co??? Ten projekt jest przestronny sam w sobie, po co ci większa kubatura do grzania?

wierzch
16-01-2011, 19:20
Tak jak bowess i EZS rowniez zdecydowalbym sie na Alabaster.
Glownie chodzi o to, ze mniejsza powierzchnia i kubatura oznaczaja nizsze koszty na etapie inwestycji a pozniej rowniez podczas eksploatacji. Nie bez znaczenia jest tez kwestia estetyki i rozmieszczenia pomieszczen. Pod tym wzgledem generalnie takze ten projekt bardziej by mi odpowiadal. Rowniez odradzam trojkatna lukarne. Ma dosc dziwaczny wyglad i tylko w niewielkim stopniu oswietli pomieszczenie.

Ponizej pare uwag do proponowanych przez Ciebie zmian na parterze. Jest to oczywiscie tylko moje zdanie - Twoje priorytety moga byc zupelnie inne:
1) Na pewno nie chcialbym lazienki bez okna.
2) Kotlownia jest niepotrzebnie tak duza - zasobnik na c.w.u. i zawieszony nad nim kociol (lub wersja zintegrowana) zajmuja razem tyle miejsca co wysoka lodowka. Kacik do majsterkowania dla meza mozna z powodzeniem urzadzic w pomieszczeniu nad garazem.
3) Brak przejscia bezposrednio z garazu do czesci mieszkalnej domu. Jest to konsekwencja sugerowanych powyzej zmian. Wedlug mnie nie jest to jakas wielka niedogodnosc.

Zmiany te moznaby zrealizowac w nastepujacy sposob:

Wariant A

http://lh6.ggpht.com/_kFaVrc-zGFs/TTRd0XI8M6I/AAAAAAAAAIA/oSQeoMpHJw4/parter_po_zmianach_wariant_A.jpg
W wersji "Dół po zmianach" przedluzylbym do garazu scianke oddzielajaca kotlownie od lazienki i zamienilbym je funkcjami.
W ten sposob zyskujesz wygodna, doswietlona swiatlem naturalnym lazienke, w ktorej z powodzeniem znajdzie sie rowniez miejsce na kabine prysznicowa.

Wariant B
W wersji "Dół po zmianach" w miejscu kotlowni robimy lazienke. We wnece przylegajacej do komina spalinowego montujecie kociol ze zintegrowanym zbiornikiem, np. cos podobnego do Viessmanna 222 lub analogicznej linii Vaillanta. Kotly te maja wyglad designerskiego sprzetu AGD i mozna je spokojnie pokazac.
W tym przypadku nie ma potrzeby oddzielnego pomieszczenia zaznaczonego jako lazienka. Mozna w tak pozyskanej wnece urzadzic garderobe albo wstawic wieksza szafe i np. przesunac drzwi wiatrolapu w glab holu. Tak powiekszony wiatrolap rowniez zyskalby na funkcjonalnosci.

Pozdrawiam

.:migotka:.
16-01-2011, 21:25
Wierzch, czy mógłbyś mi naszkicować wersję A? Zainteresowało mnie to, a nie do końca potrafię sobie wyobrazić twoją koncepcję.

Ostatnio mój małż zastanawia się, czy aby na pewno wyciągnięcie budynku do przodu będzie dobrym posunięciem i chyba wolałby jednak zostawić bryłę tak, jak jest i zająć się tylko zmianami wewnątrz. Nie wiem czemu tak skupiliśmy się na urządzeniu warsztatu akurat na parterze, przecież faktycznie może być na półpiętrze :)

Cieszę się, że zamieściłam tu projekty do oceny, więcej osób dostrzeże inne ich aspekty, niż my.

Aha, odnośnie elewacji - będzie do przeróbki na zdecydowanie bardziej nowoczesną - chciałabym biały lub ecru tynk i fragmenty ścian w drewnie lub kamieniu. Do tego antracytowy dach (blachodachówka lub dachówka płaska - zależy na co starczy kasy) i stolarka jasny brąz bez szprosów. Oczywiście nie byłoby tych styropianowych "przypór" koło drzwi, okna zwykłe zamiast zaokrąglonych, bez balkonu od frontu (zadaszenie wejścia byłoby rozwiązane jakoś inaczej - tu jest kilka pomysłów).

EZS
16-01-2011, 22:33
uważaj, nie na wszystkie tego typu zmiany musi wyrazić zgodę architekt - właściciel projektu. Jak zmienisz elewację diametralnie może mu się nie spodobać.

wierzch
17-01-2011, 15:33
Uzupelnilem poprzedni wpis o zmodyfikowany rzut poziomy parteru. Moje sugestie sa niezalezne od potencjalnych zmian bryly budynku.

Pozdrawiam

Baba_Budowniczy
17-01-2011, 19:54
Jak już pisałam - bardziej mi się podoba Alabaster, ale przy Waszym usytuowaniu będziesz miała niemiłosiernie nagrzaną kuchnię i salon przez cały dzień. Taras w lecie nie do użytku. Sąsiednia działka rekreacyjna też Wam nie da cienia, a zanim u Was coś wyrośnie - chwilkę potrwa.
Przerobione na własnej skórze i działce południowej :P Wschodnia część tarasu w lecie ma wartośc miliona dolarów ;)

TAJA01
18-01-2011, 10:31
ja buduję ten domek od lipca zeszłego roku. wprowadziliśmy kilka zmian tj zlikwiidowalismy na dole spiżarkę i otworzylismy maks przestrzeń pomiedzy kuchnia a salonem, na górze z jednego pokoju zrobilismy lazienke a z łazienki pralnię.


Hej,
dawno juz tu nie zaglądałam, ponieważ straciłam nadzieję, że się ktoś odezwie... ale jednak:)
My tez wybralismy ten projekt:) Właśnie w czwartek jedziemy składać papiery o wydanie warunków zabudowy... chyba to troche będzie trwało.
Tak jak pisałam wczesniej likwidujemy garaż, z którego zrobimy pokój i kotłownię+ pomieszczenie godpodarcze.
A jak z kotłownią u Was? Bedziecie ogrzewać dom gazem czy paliwem stałym? Jak możesz to napisz orientacyjne koszty budowy, bo ja jeszcze nie mam kosztorysu.
Dziękuję,

Pozdrawiam

.:migotka:.
18-01-2011, 18:12
Babo, mi się właśnie wydaje, że kuchnia nie powinna być przegrzana, bo jedno okno będzie od wschodu (to moim zdaniem dobrze - rano jest słońce przy śniadaniu i nie trzeba zapalać światła), a drugie (południowe) jest zacienione podcieniem. W południe i wczesne popołudnie nie powinno dostać się tam słońce. Późnym popołudniem słońca niestety nie będzie nigdzie chyba, że ktoś się zlituje i wytnie dzikie akacje rosnące po drugiej stronie drogi.

Część tarasu jest w podcieniu - uważasz, że to niewystarczająca ochrona przed słońcem? Przecież latem w południe słońce jest wysoko na niebie i nie powinno zbytnio włazić na taras.
Jeśli uważasz, że zwrócenie salonu w stronę słońca nie jest dobrym pomysłem, to jakie pomieszczenie powinno być w tą stronę zwrócone? Wszędzie czytałam, że właśnie salon powinien być skierowany na południe i ew zachód...

arapaho
19-01-2011, 14:55
Witam wszystkich serdecznie,
Ja także wybrałem projekt "DOMEK PROSTY" i w sierpniu zaczynam budowę . Odpowiedniego projektu szukaliśmy z żoną przez ok. pół roku zamawiając stosy katalogów i wertując strony internetowe z projektami.
Nasz wybór padł wstępnie na projekt "KR LIRA" który możecie obejrzeć tu :
http://www.centrumprojektow.eu/projekty-domy/4313/
ale po dłuuuższym zastanowieniu ostatecznie zdecydowaliśmy się na PROSTY dzięki wyjątkowo ergonomicznemu rozplanowaniu pomieszczeń o całkiem rozsądnych rozmiarach jak na ten metraż (kryterium nasze to 100-120 m2 pow.użytk.) a także ich ilości . Projekt nie powala (zwłaszcza z zewnątrz ) jakimś okazałym wyglądem ale poniekąd stanowi to jego zaletę, gdyż wszelkiego rodzaju "udziwnienia" (tarasy , wykusze itp.) dość poważnie ciągną cenę co jest istotne dla mniej zasobnych inwestorów do których i siebie zaliczam.
Chętnie poznałbym opinie osób mieszkających w tym domu i porad dot. jakichś usprawnień , czy zmian w projekcie.

.:migotka:.
19-01-2011, 16:17
Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Wiele wskazuje na to, że będzie projekt indywidualny, albo Alabaster (ale zmiany mniejsze - bez wyciąganie bryły do przodu). Dziś rozmawiałam z architektem i może przygotować projekt indywidualny za 7500zł.
Czy ta cena jest wg was ok? To ok 2000zł więcej, niż łączny koszt zakupu gotowca + adaptacja ze zmianami. Na co zwrócić uwagę przy projekcie indywidualnym?

jason12
19-01-2011, 18:03
Witam,
Ja także buduję Z19. Więcej na http://www.forum.domzesnow.pl

wierzch
19-01-2011, 18:16
Babo, mi się właśnie wydaje, że kuchnia nie powinna być przegrzana, bo jedno okno będzie od wschodu (to moim zdaniem dobrze - rano jest słońce przy śniadaniu i nie trzeba zapalać światła), a drugie (południowe) jest zacienione podcieniem. W południe i wczesne popołudnie nie powinno dostać się tam słońce. Późnym popołudniem słońca niestety nie będzie nigdzie chyba, że ktoś się zlituje i wytnie dzikie akacje rosnące po drugiej stronie drogi.

Część tarasu jest w podcieniu - uważasz, że to niewystarczająca ochrona przed słońcem? Przecież latem w południe słońce jest wysoko na niebie i nie powinno zbytnio włazić na taras.
Jeśli uważasz, że zwrócenie salonu w stronę słońca nie jest dobrym pomysłem, to jakie pomieszczenie powinno być w tą stronę zwrócone? Wszędzie czytałam, że właśnie salon powinien być skierowany na południe i ew zachód...

.:migotka:., salon od południa jest jak najbardziej w porządku. Wówczas mamy gwarancję, że część dzienna będzie bardzo dobrze doświetlona również w słoneczne jesienne i zimowe dni, kiedy szczególnie łakniemy słońca.
W lecie występuje generalny problem ochrony przed zbyt silnym nasłonecznieniem. Dotyczy to w zasadzie wszystkich okien usytuowanych na wschód, południe i zachód. Jeśli tak usytuowane okna nie są zacienione w jakiś sposób, np. roślinnością, innymi budynkami, etc., to należy zadbać o to samemu.
Ja zastosowałem u siebie rolety zewnętrzne, które są opuszczane zgodnie z ruchem słońca. Innym wyjściem są okna z szybami o b. niskim współczynniku U, np. U ≤ 0.5, być może wystarczy już U=0.7. Nie mam pojęcia, czy wymyślono jeszcze coś innego.
Najsilniejsze nasłonecznienie ma naturalnie miejsce od południa i zachodu, ale np. w moim domu (mieszkam k. Częstochowy, ogród dopiero jest zakładany - w pobliżu domu nie ma żadnych roślin/budynków, które mogłyby być żródłem cienia) zaobserwowałem, że w kuchni i w wykuszu z oknami (U = 1.1) od wschodu, potrafi być w słońcu, w okresie upałów, o godz. 8:30 już ponad 40°C. I to niestety czuć w tempie w jakim to pomieszczenie potrafi się nagrzewać. Pomaga tylko zasłonięcie rolet (w kuchni mamy również okno od północy, które pozostaje żródłem wystarczającej ilości naturalnego światła).

Jeśli chodzi o taras, to z rzutu poziomego wynika, że mniej więcej połowa jego powierzchni, chodzi mi o zewnętrzne obrzeża, nie będzie zadaszona. Natomiast pod zadaszenie, uwzględniając to, że nie masz od południa okapu, będzie wchodziło Ci słońce na co najmniej 1.5 m w głąb tarasu.
Dobrze, że jakaś część tarasu jest zadaszona. Póżniej, w razie potrzeby, dodatkową pomocą może być zamontowanie markizy albo ustawienie dużego parasola przeciwsłonecznego.

Nieco póżniej postaram się odpowiedzieć na Twoje aktualne pytanie.

Pozdrawiam

so**l
19-01-2011, 19:20
A ja jestem za hacjendą. Ma o wiele fajniejszy i bardziej ustawny salon i większe pokoje. Jest przestronny.
Większość domów z pracowni z500 ma nowoczesny wygląd, ale Hacjendę można trochę zmienić i tez będzie nowoczesna :)
Dla mnie ważniejszy jest funkcjonalny układ pomieszczeń i dlatego Hacjenda wygrywa.

wierzch
19-01-2011, 21:05
Dziękuję za wszystkie wypowiedzi. Wiele wskazuje na to, że będzie projekt indywidualny, albo Alabaster (ale zmiany mniejsze - bez wyciąganie bryły do przodu). Dziś rozmawiałam z architektem i może przygotować projekt indywidualny za 7500zł.
Czy ta cena jest wg was ok? To ok 2000zł więcej, niż łączny koszt zakupu gotowca + adaptacja ze zmianami. Na co zwrócić uwagę przy projekcie indywidualnym?

Może pomoże Ci lektura poniższych wątków:

Projekt indywidualny - na co zwrócić uwagę? (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?93828-Projekt-indywidualny-na-co-zwr%C3%B3ci%C4%87-uwag%C4%99)
Cena projetu indywidualnego ? (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?83219-Cena-projetu-indywidualnego)
Ile za projekt indywidualny?? (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?117359-Ile-za-projekt-indywidualny)
a ile za projekt indywidualny domu? (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?3515-a-ile-za-projekt-indywidualny-domu)
Ile za projekt indywidualny (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?12547-Ile-za-projekt-indywidualny)


Poniżej podaję linki do kilku innych wątków, które mogą Cię zainteresować w kontekście powyższych pytań.

Jak wybierałeś projekt? - opowiedz w... Czy ktoś może budował na podstawie projektu (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?927-Jak-wybiera%C5%82e%C5%9B-projekt-opowiedz-w...-Czy-kto%C5%9B-mo%C5%BCe-budowa%C5%82-na-podstawie-projeku...)
Projekt domku za 9000 PLZ czy to duzo ? (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?28170-Projekt-domku-za-9000-PLZ-czy-to-duzo)
Dlaczego nie moge znalezc projektu? (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?14019-Dlaczego-nie-moge-znalezc-projektu)

Pozdrawiam

bowess
20-01-2011, 07:17
W kwestii orientacji domu zgadzam się z wierzchem. Na naszej szerokości geograficznej osłanianie ścian i okien domu na stałe (zadaszenia, podcienie, szerokie okapy, rośliny zimozielone) jest niekorzystne energetycznie przez ponad połowę roku, a zależnie od tego, jakie akurat raczy być lato daje korzyści przez powiedzmy 2 miesiące licząc z zapasem. Pewnie, że są różne indywidualne podejścia - są ludzie przepadający za leżeniem plackiem w pełnym słońcu i miłośnicy całkowitego cienia i dlatego każdy musi ocenić po sobie. W sąsiedztwie mam kilka domów, które z racji przebiegu ulicy mają wejścia od południa i posiadają tarasy od strony ogrodu. Na razie widzę, że mieszkańcy wolą odpoczywać i podejmować gości na frontowych gankach, przy zadaszonym wejściu do domu albo w głębi ogrodu pod pergolą czy parasolem, a tarasy z tyłu domów po prostu sobie są. W maju lub czerwcu taki taras zaledwie "liźnięty" słońcem z samego rana po południu jest już chłodny, co zniechęca do przesiadywania tam. Osobiście uważam, że lepiej gdy taras jednak może się trochę nagrzać w ciągu dnia. Bardzo wydłuża to okres korzystania z niego.

Djarek
20-01-2011, 08:54
Witam, mieszkamy w domu od sierpnia 2010. Sprawdza sie wysmienicie. Odstępstwa które poczyniłem od orginalnego projektu to powiekszony i podwyższony garaż i dach nad nim. Dało to w efekcie fajny dodatkowy pokój nad garażem o pow . 25m kw. T są w zasadzie jedyne zmiany . Ogrzewam piecem Kostrzewa na pellet.

maluda85
20-01-2011, 12:54
witam

mam wielka prosbe. szukam projektu domu dla dwoch rodzin : mloda para z dzieckiem i rodzice. szukam projektu gdzie rodzice mieszkali by na dole, mieliby 2 pokoje, salon, kuchnie, lazienke. a druga rodzina na dole salon, kuchnie, lazienke a do gory poddasze kat nachylenia nie mniej niz 40 stopni: 3 pokoje i lazienke.
pozdrawiam

arapaho
20-01-2011, 20:10
Ogrzewam piecem Kostrzewa na pellet.

a ile KW ten piecyk i ile pelletu zimą pochłania powiedzmy tygodniowo (tak pi razy drzwi-wiadomo że temperatury różne )?

kosadob
22-01-2011, 07:44
Witam.

Proponuje to:

http://www.domdlaciebie.com.pl/?akcja=szczegoly&id_domku=208&unset=2

Jest to nasz faworyt, rodzice na dole, my na górze.

Pozdrawiam.

Lola 5
23-01-2011, 20:22
Witam
Ja będe budowac wg projektu ELIDA, szukałam projektow calą jesien i ten wlasnie spelnia moje wymaganie, bez piwnic i bez poddasza uzytkowego

Lola 5
23-01-2011, 20:25
Jest taki domek ELIDA

Djarek
27-01-2011, 05:36
Moc to 25kW, dla temperatury w pomieszczeniach (regulowanej automatyką pieca w sposób ciągły) w dzień 22-23st C, w nocy 20 -21st C wychodzi ok 1 worka dziennie(15-17kg, przy czym worek pelletu wazy 15kg)

arapaho
27-01-2011, 18:13
A w którym miejscu macie kominy bo stara wersja projektu zakładała jeden na ścianie salon/schody a drugi na jakby przedłużeniu łazienki. Nowsza wersja tego projektu zmieniła ich lokalizację na 1.ściana salon - kuchnia a 2. kotłownia...

Djarek
27-01-2011, 21:14
Nie wiedziałem że są dwie wersje projektu, ale wg. tego co piszesz to mamy nową

arapaho
27-01-2011, 21:22
http://www.centrumprojektow.eu/projekty-domy/624/rzuty/
http://www.extradom.pl/projekt-domu-domek-prosty-slf1028.aspx

Na wszystkich stronach z tym projektem (i w szkielecie i murowany) jest takie właśnie rozplanowanie kominów . Dopiero gdy poprosiłem biura projektowe o szczegółowe zwymiarowane rzuty okazało się że uległy zmianie i te które są na ich stronach są już niedostępne ale nikomu nie chce się tych rzutów zmienić...
Jesli więc ktoś kupi projekt sugerując się reklamą na stronach z projektami trochę się zdziwi

Izzie
30-01-2011, 16:46
Witam!Czy ktoś buduje może dom LK&35 z pracowni LK&Projekt?Mam zamiar taki budować i byłabym wdzięczna za trochę informacji na ten temat:yes:.

jadeit
30-01-2011, 20:16
Mamy zamiar w tym roku rozpocząć budowę domku szkieletowego i wszystko na to wskazuje że będzie to wg. projektu "Domek prosty".
Obecnie rozmawiamy z lokalnym wykonawcą który buduje domy szkieletowe w trochę zmienionej technologii. Przede wszystkim ściany zewnętrzne
w jego wykonaniu mają współczynnik 0,11 /według mnie - patrz file://localhost/C:/Documents%20and%20Settings/Heniek/Pulpit/działka/Współczynnik_%20Szkielet.mht/, wykonawca twierdzi że DUŻO niższy. Ścianę robi /patrząc od środka/ płyta k/g,
płyta wiórowa, szczelina powietrzna, paroizolacja, trzy warstwy wełny mineralnej /razem 20 cm/, płyta OSB, folia wiatrowa, styropian 10 cm.
Główna różnica polega na tym że styropian klei bezpośrednio na OSB zostawiając tylko niewielkie poduszki powietrzne pod styropianem. Klejem
smaruje płytę styropianu wzdłuż brzegów i 2 paski w środku w wyniku czego po zamocowaniu płyty pozostają trzy poduszki powietrzne między płytą OSB i styropianem.
Nie ma tam kanałów wentylacyjnych /twierdzi że ściana praktycznie nic nie przepuszcza i nic się pod styropianem nie będzie skraplało.
Ponadto wszystkie ściany działowe buduje z betonu komórkowego 24 cm u góry nad poddaszem wiążąc całość specjalnymi mostkami chyba betonowymi. Ściany zewnętrze
/szkieletowe/ są związane z wewnętrznymi co wg. niego bardzo usztywnia całą konstrukcję. Na dole jest płyta betonowa w której zamontowane jest podłogowe ogrzewanie elektryczne. Całość ogrzewana kominkiem. Twierdzi że w tej technologi ten dom spełnia kryterium domu pasywnego i inne ogrzewanie jest zbędne. Wybudował już kilka domów w tej technologii. Rozmawiałem z ludźmi którzy w tak zbudowanym przez tego wykonawcę domu mieszkają 2-gi rok i są zadowoleni. Niestety są to znajomi tego pana i nie wiem czy mu nie robią reklamy. Cena wykonania stanu deweloperskiego to ok. 180 000 zł. Ogólnie facet wzbudza zaufanie ale ja jeszcze się waham i proszę o opinie osób które budowały domy szkieletowe w takiej lub podobnej technologii.

Malgoska76
31-01-2011, 10:27
Witam! My z mężem także chcemy budować Manię w okolicach Zielonej Góry. Jeśli ktoś ma zdjęcia z realizacji i mógłby się podzielić, byłabym bardzo wdzięczna. Chcemy przenieść kotłownię na piętro (piec kondensacyjny), czy ktoś rozważał taką możliwość?

Djarek
01-02-2011, 05:55
Witam, technologii jest wiele. Moja sciana wygląda tak patrząc od wnętrza : Płyta GK, folia, wełna mineralna 20cm, płyta OSB, folia paroizolacyjna, wełna elewacyjna klejona i mocowana, trzy razy zaprawa klejowa z siatką, tynk strukturalny. Dolne pomieszczenia mają okna 3-szybowe. Podłoga to płyta, na niej ogrzewania podłogowe w: kuchni, korytarzu, wiatrołapie i dolnej łazience. Kaloryfery sa w salonie i sypialni - praktycznie zawsze zamknięte. Metodą prób i błędów udało sie tak ustawic "podlogówkę ze na dole rozpiętosć temperaturowa waha sie w ciągu doby 21-23st C, góra (poddasze ) wypada podobnie. Tam nie ma nigdzie ogrzewania podłogowego. Wszystkie pomieszczenia mają kaloryfery. Okna 2- szybowe. Ogrzewanie realizuję piecem Kostrzewa fuzzy logic lambda control 15kW. W zasadzie zasypuję pelletem raz w tygodniu i reszte robi automatyka. Zaglądam i sprawdzam oczywiscie ale nic nie musze ingerować. Zwykle raz w tygodniu (sobota) czyszczę piec z popiolu, z nagatu w gardzieli podajnika. Po zasypaniu 12 worków pelletu (180kg) po tygodniu pozostaje pół 10l wiadra popiołu... W sumie jestem zadowolony.
Wracając do postepów budowy to dom stawialo 4 górali przez 3 tygodnie - pracowali od poniedzialku do piątku. W dniu wyjazdu ekipy - dom miał dach (blachodachówka), okna połaciowe i elewację zewnętrzną (wełna 8cm) w 3/4 powierzchni zmontowaną. Rozpoczęcie budowy 8 marzec 2010, wprowadzilem sie 20 lipca 2010 już do gotowego domu. Nie liczę fundamentów. Ten powstał w 2008 a potem była "kryzysowa przerwa".

jadeit
03-02-2011, 12:17
Mam pytanie czy mieszkając ponad pół roku coś by pan zmienił jeśli chodzi o rozkład pomieszczeń lub sposób ogrzewania gdyby pan budował od nowa. Czy pana zdaniem kominek + podłogowe ogrzewanie elektryczne jest w stanie ogrzać ten domek? Wiem że codzienne palenie w kominku może być uciążliwe ale przez kilka najbliższych lat dom ten będzie raczej dla mnie domem tylko na lato i sporadycznie będzie użytkowany wiosną i jesienią. Jeśli chodzi o rozkład pomieszczeń to myślę nad zamianą pokoju z łazienką + Pom. technicznym na dole oraz łazienką z najmniejszym pokojem na górze. Chodzi mi o to aby okna pokoju na dole wychodziły na mój ogród a nie na ogrodzenie i działkę sąsada z tyły budynku. Równocześnie chciałbym przenieść kuchnię na tył czyli tak jak pokój. Zastanawiam się czy po zamianie pokoju z łazienką + Pom. technicznym da się zrobić osobne drzwi do Pom. technicznego nawet gdyby były trochę pod schodami czy trzeba by do technicznego wchodzić z łazienki. Dach nad tarasem byłby trochę wydłużony tak aby ochronić taras od deszczu jak również planuję po przeciwnej stronie dobudować wiatę na samochód lub garaż z magazynem w tylnej części na drewno /opał/. Proszę o opinie co pan sądzi na temat tych zmian widząc rozkład pomieszczeń w wybudowanym domu czy według pana są one do przeprowadzenia? Pozdrawiam.

arapaho
03-02-2011, 15:51
- dom miał dach (blachodachówka), .

a czy ta blachodachówka faktycznie , tak jak się słyszy jest głośna podczas opadów deszczu ? A jak latem nie nagrzewa za mocno poddasza ?
Też się nad tym mocno zastanawiam (ze względów ekonomicznych i technicznych - szybszy i łatwiejszy montaż no i lżejszy dach) ale nie udało mi się uzyskać opinii od kogoś kto faktycznie taki daszek posiada... Opinie które słyszałem przeważnie pochodziły z drugiej ręki albo artykułów prasowych.

Djarek
04-02-2011, 05:43
jadeit Generalnie da sie zmienic wszystko. Stropy są na tyle grube, ze rury rozprowadzające ciepło z kominka do pomieszczen swobodnie sie zmieszczą. Co do zamiany pomieszczen miejscami i przeznaczeniem to też kwestia tego co sie chce. W domu praktycznie można zmienic wszystko oczywiscie z głowa. Jedyne co bym zmienił to komin spalinowo-wentylacyjny w salonie. Nie planuje kominka, a ten"mebel" przeszkadza jednak skutecznie. jednak da sie z tym życ. Reszta jest OK.

arapacho Blachodachówka owszem przenosi dzwięki, ale nie jest to uciążliwe. Bez przesady siedzac w pokoju na poddaszu wcale nie przeszkadza padajacy deszcz. Musi naprawde porzadnie lac aby to słyszeć. Generalnie to co słyszysz to lciutki szum. Obok sasiad ma na dachu dachówke, odczucia akustyczne sa podobne podczas deszczu. Nagrzewanie poddasza latem zalezy od izolacji. Jezeli ekipa zrobila to dobrze to wcale nie jest gorąco. Wprowadziłem sie 20 lipca 2010. Bylo jeszcze naprawde wiele ciepłych dni, ale zycie na poddaszu wcale nie było nie do wytrzymania. Zawsze sa okna, wentylacja - można zrobic przeciag, zamontowac klimatyzacje. Dobrze zrobiona izolacja działa jak termos - uwazam ze u mnie sie to udało...

katawoj
04-02-2011, 12:42
jesteśmy na etapie wyboru projektu
domek ma być prosty, klasyczny, tani w budowie
czy ten projekt http://www.archeton.pl/projekt-domu-borowka_956_opisogolny uda nam się zamknąć w 350 tys. w stanie pod klucz (tzn. gotowe ściany i podłogi)? ;)
jak myślicie?
pomijając płytki, meble i inne przydasie, które można dokończyć mieszkając

arapaho
04-02-2011, 23:37
Djarek
dzięki za wyczerpujące info.

IZA30
09-02-2011, 12:30
jesteśmy na etapie wyboru projektu
domek ma być prosty, klasyczny, tani w budowie
czy ten projekt http://www.archeton.pl/projekt-domu-borowka_956_opisogolny uda nam się zamknąć w 350 tys. w stanie pod klucz (tzn. gotowe ściany i podłogi)? ;)
jak myślicie?
pomijając płytki, meble i inne przydasie, które można dokończyć mieszkając

Wypowiem się cd projektu: dla mnie nie do zaakceptowania.Pomijając nie ciekawą bryłę:na górze nie ma kawałka miejsca na normalną szafę i straaaszny kurnik. Na dole mały salon, kuchnia jak w bloku.Na górze jedna łazienka na 5 pokoi i żadnej garderoby...Może zdołasz go wybudować za 350tys.ale wybierz inny projekt.

katawoj
09-02-2011, 20:18
IZA30 jeśli chodzi o SAM projekt spełnia moje oczekiwania w 99% więc go nie zmienię
na górze garderobę zaadoptowałabym z jednego z pokoi od frontu, a z drugiego obok pomieszczenie gospodarcze - pralnię z wejściem z łazienki więc sama widzisz, że zmiany nie są drastyczne bo wystarczy przestawić jedne drzwi ;)
zostają do dyspozycji jeszcze 3 pokoje na górze! czyli łazienka na 3 pokoje a nie na 5 ;)
łazienka jak łazienka - jest nie po to aby się po niej ganiać tylko umyć ;)

założenie były takie:
- domek z dwuspadowym dachem
- klasyczna bryła
- mała powierzchnia max 120 m2
- minimum 5 pokoi w tym co najmniej 2 (łącznie z salonem) na dole
- balkon na piętrze
- brak kominka (tu akurat bym zrezygnowała)
- garaż (przedłużyłabym go do końca domu aby zyskać miejsce na ogrodowe klamoty)
- spiżarnia (tu akurat miejsce pod schodami)
- użytkowe poddasze
- brak okien dachowych - tu jest tylko jedno
- pomieszczenia gospodarcze - tu kotłownia na dole i pralnio-suszarnia po adaptacji na górze

mniejsze domy wydają mi się bardziej przytulne niż wielkie powierzchniowo molochy, które na starość trzeba mieć z czego ogrzać i znaleźć siłę aby posprzątać ;)

niemniej dziękuję za wyrażenie swojej opinii :)

Vafel
10-02-2011, 10:02
katawoj: Iza może mieć rację - zastanów się dobrze. Te pokoje na górze to naprawdę bardzo małe klitki. Wystarczą jeśli mają służyć tylko jako sypialnie. Ale jeśli to ma być pokój dla dziecka, w którym będzie się ono bawić, uczyć, spotykać z kolegami itp., to będzie bardzo ciasno. No i upewnij się czy w łazience zmieści Ci się wszystko czego potrzebujesz (pralka?, kosz na bieliznę? jakaś szafka na różności? inne rzeczy, które potrzebne są w łazience?).

Mi osobiście nie podoba się jeszcze przejście z kuchni do salonu. Upewnij się jaką dokładnie ono ma szerokość, bo może być tak, że jak postawisz tam normalny stół to przejścia w ogóle już nie będzie. No i zastanów się czy na pewno potrzebny Ci ten balkon. Generalnie balkon kosztuje mnóstwo pieniędzy i jest potencjalnym problemem wykonawczym (łatwo go popsuć), a pożytek z niego jest dyskusyjny.

Pozdrawiam i życzę dobrych decyzji,

katawoj
10-02-2011, 12:24
Vafel dzięki za podpowiedź :)

myślałam już na wszystkie strony i:

- łazienka będzie połączona z pokojem obok więc tam zrobię pralnię, wstawię pralkę, kosze na bieliznę, proszki, suszarka w pochmurne dni itp. - duże pomieszczenie gospodarcze
- pokoje nie są aż tak małe - zostaną w sumie 3 największe na piętrze ;) mam porównanie bo ten w którym teraz mieszka moje dziecko ma 8 m2 - zawsze może mieć pokój nad garażem ;)
- balkon jak najbardziej - przynajmniej jeden - względy czysto praktyczne: pranie, wietrzenie pościeli. nie lubię wiszących majtek w ogrodzie :P
- jeśli chodzi o przejście z kuchni do salonu zastanawiałam się czy nie za wąsko ale wizualizacja pomieszczeń wygląda obiecująco:

rzut parteru:
http://www.archeton.net/RESOURCES/WNETRZA/borowka/borowka-w1.jpg
rzut piętra
http://www.archeton.net/RESOURCES/WNETRZA/borowka/borowka-w2.jpg
salon
http://www.archeton.net/RESOURCES/WNETRZA/borowka/borowka-1.jpg
kuchnia z jadalnią
http://www.archeton.net/RESOURCES/WNETRZA/borowka/borowka-2.jpg
łazienka u góry
http://www.archeton.net/RESOURCES/WNETRZA/borowka/borowka-3.jpg
jedna z sypialni z balkonem
http://www.archeton.net/RESOURCES/WNETRZA/borowka/borowka-4.jpg
jeden z pokoików nad wejściem (przeznaczam na garderobę i pralnię)
http://www.archeton.net/RESOURCES/WNETRZA/borowka/borowka-5.jpg

wydają się być akurat te pomieszczenia

jaremy
10-02-2011, 12:40
o kurka
katawoj w czym robiłaś wizualizację tzn.w jakim programie

katawoj
10-02-2011, 12:48
jeremy to są zdjęcia stąd:
http://e-projekty24.pl/6669-wnetrza%3Bborowka-archeton#http://www.archeton.net/RESOURCES/WNETRZA/borowka/borowka-w1.jpg

zacięłam się i próbowałam znaleźć jak najwięcej informacji o tym projekcie :)
mało jest zdjęć z budowy nie mówiąc o wnętrzach w realu :(

Vafel
10-02-2011, 13:23
Wizualizacje piękne, ale sprawdź sobie dokładnie wymiary tego przejścia z kuchni do salonu, żeby nie okazało się, że na wizualizacji jest stół 80x80 dla dwóch osób, a Wy potrzebujecie np. dla czterech.

Generalnie - jeżeli Tobie się podoba i masz pomysł jak rozwiązać różne potencjalne problemy to nie pozostaje nic innego jak tylko życzyć powodzenia w budowaniu :-)

IZA30
11-02-2011, 10:33
katawoj ja jednak jeszcze popatrzyłabym na inne projekty ,wizualizacja wizualizacją,owszem,ale ten po pierwsze,ze bryła taka niezbyt ciekawa to niezbyt ciekawy w środku.Ja szłabym trochę w stronę projektu o nieco nowoczesnej bryle a o podobnych parametrach jakie Tobie odpowiadają.Np.:
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/amelia/amelia.php#widok
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/prosty/index.php

katawoj
11-02-2011, 11:50
IZA30 to tylko kwestia elewacji :)
ten pierwszy wklejony przez Ciebie prawie jak Borówka - tylko elewacja inna, okna, no i daszek nad wejściem (w Borówce jest uroczy ganeczek :)). to wszystko można zastosować również w przypadku mojego projektu :)

lubię te klasyczne bryły, nic na to nie poradzę, można zaszaleć z elewacją
chodziło mi o koszt budowy pod klucz takiego domku bo projekt raczej zostanie ;) mimo małego metrażu (niecałe 114 m2) jest bardzo funkcjonalny i spełnia moje wymagania

ale dziękuję :)

IZA30
11-02-2011, 12:35
IZA30 to tylko kwestia elewacji :)
ten pierwszy wklejony przez Ciebie prawie jak Borówka - tylko elewacja inna, okna, no i daszek nad wejściem (w Borówce jest uroczy ganeczek :)). to wszystko można zastosować również w przypadku mojego projektu :)

lubię te klasyczne bryły, nic na to nie poradzę, można zaszaleć z elewacją
chodziło mi o koszt budowy pod klucz takiego domku bo projekt raczej zostanie ;) mimo małego metrażu (niecałe 114 m2) jest bardzo funkcjonalny i spełnia moje wymagania

ale dziękuję :)

W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak życzyc powodzenia,i niech niech sie mury pną do góry:)

ala*
11-02-2011, 12:52
A to ciekawe ja tam widzę niecałe 170m2

katawoj
11-02-2011, 14:52
netto i owszem
użytkowa 113,7 m2

no i nie dziękuję, żeby nie zapeszyć ;)

ikusia
15-02-2011, 15:50
przeczytałam jakieś 40 stron
ufff
byc może na pozostałych 20 ktoś pytał- ale co myślicie o rozłożeniu pomieszczeń w tym
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/mel/

i czy rzeczywiście będzie to domek tani budowie jak sugeruje kosztorys ogólny?

na_lesnik
16-02-2011, 12:20
Witam. Jestem na forum nowy, miło mi Was "przeczytać".

Szykuję się do budowy domu w 2012 roku. Jestem na etapie wyboru projektu. Działka 1000 m2.
Bardzo ważne jest dla mnie, aby koszt budowy "pod klucz" był niższy niż 300 tys. Dlatego rezygnuję z budowy domu piętrowego, czy domu z poddaszem użytkowym. Wraz z narzeczoną zdecydowaliśmy się na parterowy. Przetrzepałem już większość projektów dostępnych w internecie. Niemal każdy ma jednak orientacyjne kosztorysy dotyczące lat 2008-2009. I oczywiście każdy kosztorys podany w formie netto.
Nie znam się kompletnie, dlatego proszę o pomoc.

Pod uwagę biorę:
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/kleo/
http://www.archigraph.pl/projekt/teverina.html
http://www.archigraph.pl/?co=projekt&n=351
http://projekty.muratordom.pl/parterowe/projekt_kraina-marzen,2006,1,1.htm?nr=99
http://projekty.muratordom.pl/parterowe/projekt_promienny,228,1,1.htm?nr=93
http://projekty.muratordom.pl/parterowe/projekt_migdalowy,286,1,1.htm?nr=71
http://projekty.muratordom.pl/parterowe/projekt_dobry-klimat,2179,1,1.htm?nr=78

Lub trochę droższy
http://www.archigraph.pl/projekt/anzio.html

Vafel
16-02-2011, 13:03
Było wiele razy. Tani projekt to dwuspadowy dach, jak najmniejsza liczba załamań ścian (czyli najlepiej prostokątny obrys ścian), brak wielkich przeszkleń i jeszcze trochę mniej istotnych szczegółów, o których była mowa w tym wątku. Czterospadowy dach i garaż w bryle podnoszą koszt dość znacznie. Wg mnie takie domy jak wymieniłeś można wybudować poniżej 300 tys. zł, ale wiele robót będziesz musiał zrobić sam, na mnóstwie rzeczy oszczędzać i wykończeniówkę robić bardzo tanio (czyli tanie panele na podłogach, płytki w łazience nie takie jakie Ci się podobają, tylko takie, na jakie Cię stać itp.).
Zastanów się czy na pewno to jest to o co Ci chodzi. Czy jednak nie będziesz wolał dwuspadowego dachu i bez garażu, ale za to zrobić sam dom porządniej/w zgodzie z własnym poczuciem estetyki i komfortu. Garaż zawsze możesz dobudować później, a późniejsza wymiana płytek w łazience jest znacznie bardziej upierdliwa.
Pozdrawiam,

olinek okrąglinek
16-02-2011, 20:12
przeczytałam jakieś 40 stron
ufff
byc może na pozostałych 20 ktoś pytał- ale co myślicie o rozłożeniu pomieszczeń w tym
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/mel/

i czy rzeczywiście będzie to domek tani budowie jak sugeruje kosztorys ogólny?

Dośc fajny projekt. Nie wiem, niestety, czy będzie tani w budowie. Wg mnie rozmieszczenie pomieszczeń jak najbardziej ok. Tylko wejście do kotłowni zrobiłabym z wiatrołapu.

ikusia
16-02-2011, 20:45
no właśnie też wpadł mi w oko :) z tą kotłownią masz rację:) i ewentualnie jeśli bym się decydowała to zlikwiduję okno w łazience bo nie cierpię okien w łazienkach. domek malutki ale ja bardzo źle się czuję w dużych pomieszczeniach. Nie wyobrażam sobie wielkiego salonu albo wielgaśnej łazienki. w dużych pomieszczeniach robi mi się zimno :P:)
niestety być może będę musiała zadowolić się domkiem w zabudowie bliźniaczej- wtedy w grę wchodzi garaż i zupełnie inny rozkład pomieszczeń. Nie ma bata, że znajdę odpowiedni gotowiec, przeszukałam cały net. Jest jeden jedyny projekt, który wizualnie mi odpowiada- ale rozkład pomieszczeń całkowicie do przemeblowania więc lepiej już robić indywidualny niż zapłacić za adaptację tyle co za indywidualny. wklejam link bo jako pół bliźniaka w zasadzie łapie się w temat
http://gotowe-projekty-domow.dom.pl/ww-300.htm
tak jak pisałam w tym projekcie fajna jest tylko bryła ( reszta tragiczna- choćby wyjście na ogród od tej samej strony co wjazd i wejście czyli jednym słowem od ulicy)
no ale to już inny temat- chociaż kto wie- może ktoś szukający małej powierzchni zdecyduje się właśnie na bliźniaka

IZA30
17-02-2011, 07:02
Witam. Jestem na forum nowy, miło mi Was "przeczytać".

Szykuję się do budowy domu w 2012 roku. Jestem na etapie wyboru projektu. Działka 1000 m2.
Bardzo ważne jest dla mnie, aby koszt budowy "pod klucz" był niższy niż 300 tys. Dlatego rezygnuję z budowy domu piętrowego, czy domu z poddaszem użytkowym. Wraz z narzeczoną zdecydowaliśmy się na parterowy. Przetrzepałem już większość projektów dostępnych w internecie. Niemal każdy ma jednak orientacyjne kosztorysy dotyczące lat 2008-2009. I oczywiście każdy kosztorys podany w formie netto.
Nie znam się kompletnie, dlatego proszę o pomoc.

Pod uwagę biorę:
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/kleo/
http://www.archigraph.pl/projekt/teverina.html
http://www.archigraph.pl/?co=projekt&n=351
http://projekty.muratordom.pl/parterowe/projekt_kraina-marzen,2006,1,1.htm?nr=99
http://projekty.muratordom.pl/parterowe/projekt_promienny,228,1,1.htm?nr=93
http://projekty.muratordom.pl/parterowe/projekt_migdalowy,286,1,1.htm?nr=71
http://projekty.muratordom.pl/parterowe/projekt_dobry-klimat,2179,1,1.htm?nr=78

Lub trochę droższy
http://www.archigraph.pl/projekt/anzio.html

NIE NAJTAŃSZY,ALE najlepszy z "zapodanych" http://projekty.muratordom.pl/parterowe/projekt_dobry-klimat,2179,1,1.htm?nr=78

na_lesnik
17-02-2011, 09:10
Wg mnie takie domy jak wymieniłeś można wybudować poniżej 300 tys. zł, ale wiele robót będziesz musiał zrobić sam, na mnóstwie rzeczy oszczędzać i wykończeniówkę robić bardzo tanio (czyli tanie panele na podłogach, płytki w łazience nie takie jakie Ci się podobają, tylko takie, na jakie Cię stać itp.).


Niektóre prace typowo wykończeniowe typu kładzenie paneli czy kafli mogę zrobić sam. W wielu pracach pomógłby mi teść, który i u siebie w domu wiele wykonał. Wiadomo - jeśli trzeba będzie przekroczyć próg 300 tys. o niewielka kwotę, to trudno. Tak jak mówisz - w domu trzeba mieć tak jak się podoba.


NIE NAJTAŃSZY,ALE najlepszy z "zapodanych" http://projekty.muratordom.pl/parterowe/projekt_dobry-klimat,2179,1,1.htm?nr=78

Bardzo mi się podoba, tylko trochę za duża kotłownia..

ikusia
17-02-2011, 09:41
ja tam jestem zdania, że o ile podłogi czy kafelki powinny być przynajmniej klasy średniej
tak meble i inne pierdółki niekoniecznie
choćby dlatego, że to co dziś odbiera ci dech w piersiach za jakieś 4 lata będzie znienawidzone, opatrzone i każda kobieta zacznie kombinować jakby to wymienić na nowszy model. Z mniejszym bólem serca wymienia się kuchnię za 1000 , na którą nie wzięło się kredytu niż kuchnię za 10 tyś , na którą kredyt się wzięło. Każde najmniejsze wnętrze można zaaranżować z pomysłem. O wiele ciekawiej wygląda salon ze zwykłą kanapą ale za to obrazem własnoręcznie namalowanym. Niż salon z wypasioną kanapą, którą ma co drugi bogatszy w domu i na nikim już nie robi wrażenia:P Ja zamierzam budować się i urządzać pod siebie, nie pod gości.

na_lesnik
17-02-2011, 09:58
W 100 % się zgadzam. Najważniejsze to żyć w zgodzie z własnym gustem;)
Poza tym piękne "meble i inne pierdółki" zawsze można dokupić sobie na bieżąco, już mieszkając. Nie trzeba mieć wszystkiego od początku.

Zielony ogród
17-02-2011, 10:10
może się wtrącę - mały dom sprawia wrażenie wiekszego, jeżeli jest parterowy. i nie tracimy miejsca na schody i drogie w wykończeniu skosy.

mój projekt M72 wybudowaliśy pod klucz za duuużo poniżej 300tys., fakt, tylko 95m2, ale czuje sie przstrzeń.

ikusia
17-02-2011, 10:15
ja nie wyobrażam sobie innego domu niż parterowy:) ot takie moje skrzywienie. Przeglądaliśmy z mężem i te z poddaszem ale zazwyczaj mały oznacza salon i pokój na dole i dwa pokoje na górze w innym przypadku to albo dom już nie jest taki mały albo pokoiki na górze są o wiele mniejsze niż przy parterówce. Nie wyobrażam sobie spać na dole i latać co chwila na górę do dzieci sprawdzać czy aby żyją :D Poza tym tak postanowiłam, że parterowy i już!:)

na_lesnik
17-02-2011, 10:24
mój projekt M72 wybudowaliśy pod klucz za duuużo poniżej 300tys., fakt, tylko 95m2, ale czuje sie przstrzeń.
Za te 95 m2 w formie mieszkania w mieście zapłaciłoby się dużo więcej niż 300 tys.
Ja podobnie - tylko parterowy. Rozłożenie powierzchni ok 90 - 100 m2 na dwa poziomy skutkuje tym, że taki dom wygląda dla mnie trochę jak budka ochroniarza a nie dom rodzinny. Ale o gustach się nie dyskutuje.

ikusia
17-02-2011, 10:34
szczerze mówiąc jak tam uważam, że dom przede wszystkim jest do mieszkania
nie do oglądania
więc jeśli ktoś musi mieć z poddaszem np. ze względu na działkę, to najważniejsze, że w ogóle ten dom ma.
rozumiem, jeśli kogoś naprawdę stać na pałacyk- to czemu nie! wtedy można dbać i o dodatkowe super efekty estetyczne.
Chociaż pamiętam mały domek mojej babci, gdzie każdy czuł się jak u siebie. Wieczorem siadaliśmy wszyscy na prostych schodkach wdychaliśmy zapach maciejki i odpoczywaliśmy psychicznie. Teraz do tego domku ciocia ( skądinąd złota kobieta) dobudowała górę i jeszcze wielgaśny bok. Wnętrza stały się wielkie, zimne, taras full wypas ale jakiś taki już nie ten......nie lubię już tego domu. Może stąd moje skrzywienia dotyczące małych wnętrz, małego parterowego domku i maciejki zaraz przy nim;)

tomek131
17-02-2011, 11:11
http://projekty.muratordom.pl/projekt_z-blaskiem-wariant-i-etap-i,364,1,0.htm?pokoje_bez_salonu_input=&kat_nach_od=&frm_search=1&typ_budynku=1&id_grupy=1&powierzchnia_od=100&wym_el_bocznej_od=&powierzchnia_do=120&wym_el_bocznej_do=&wym_el_front_od=&gleb_dzia_do=&wysokosc_w_kalenicy_od=&szer_dzia_do=&szer_dzia_od=&wym_el_front_do=&kat_nach_do=&gleb_dzia_od=&y=9&x=22&author_id=&wysokosc_w_kalenicy_do=&p=20&nr=30
Co to za link to nie wiem ,ale działa
Powiedzcie wady (oprócz wiatrołap 2.4m-to widzę).Ja bym zrobił z dwóch pokojów na dole jedną dużą sypialnie, pozostały pokój przeznaczył na gabinet a na górze zrobił dwa pokoje dzieciom.Drogo ,bez sensu?Lepiej zwykły z poddaszem na dwuspadowym dachu?
Ktoś inny może nic nie ruszać a poddasze zostawić na przypływ kasy i zrobić co chce
Gdzieś czytałem ,że komuś wykonawcy chcieli liczyć (generalni wykonawcy) za górę jak za normalne metry,mimo ,że gość zostawiał ją jako opcję.W koncu zszedł do 50%.

IZA30
17-02-2011, 11:19
Niektóre prace typowo wykończeniowe typu kładzenie paneli czy kafli mogę zrobić sam. W wielu pracach pomógłby mi teść, który i u siebie w domu wiele wykonał. Wiadomo - jeśli trzeba będzie przekroczyć próg 300 tys. o niewielka kwotę, to trudno. Tak jak mówisz - w domu trzeba mieć tak jak się podoba.



Bardzo mi się podoba, tylko trochę za duża kotłownia..

Chyba żartujesz z ta kotłownią ?? U mnie w projekcie kotłownia ma prawie 9 m! W domu parterowym,bez piwnicy kazby m2 się przydaje.

IZA30
17-02-2011, 11:38
http://projekty.muratordom.pl/projekt_z-blaskiem-wariant-i-etap-i,364,1,0.htm?pokoje_bez_salonu_input=&kat_nach_od=&frm_search=1&typ_budynku=1&id_grupy=1&powierzchnia_od=100&wym_el_bocznej_od=&powierzchnia_do=120&wym_el_bocznej_do=&wym_el_front_od=&gleb_dzia_do=&wysokosc_w_kalenicy_od=&szer_dzia_do=&szer_dzia_od=&wym_el_front_do=&kat_nach_do=&gleb_dzia_od=&y=9&x=22&author_id=&wysokosc_w_kalenicy_do=&p=20&nr=30
Co to za link to nie wiem ,ale działa
Powiedzcie wady (oprócz wiatrołap 2.4m-to widzę).Ja bym zrobił z dwóch pokojów na dole jedną dużą sypialnie, pozostały pokój przeznaczył na gabinet a na górze zrobił dwa pokoje dzieciom.Drogo ,bez sensu?Lepiej zwykły z poddaszem na dwuspadowym dachu?
Ktoś inny może nic nie ruszać a poddasze zostawić na przypływ kasy i zrobić co chce
Gdzieś czytałem ,że komuś wykonawcy chcieli liczyć (generalni wykonawcy) za górę jak za normalne metry,mimo ,że gość zostawiał ją jako opcję.W koncu zszedł do 50%.


Oczywiście,że tylko dach dwuspadowy jeżeli chcesz mieć uż.poddasze!Czy widziałeś jak wygląda pokój na poddaszu z dachem wielospadowym?Dlaczego chcesz skazać dzieci na takie niewygody?Dla mnie masakra.Nie dosyć,ze nie ma normalnego okna,to jeszcze te przeokropne skosy z każdej strony.
Ja podobnie jak osoby wyżej,również jestem zwolenniczką domku parterowego (taki będę budować już mam nadzieję za m-ąc)nie wyobrażam sobie na stare lata utrudniać życia schodami,o nieeee.
A à propos,tego projektu,mnie się nie podoba.Sypialnie z przodu,kuchnia mikroskopijna w dziwnym miejscu,łazienka tuż przy wejściu...nie ja bym go nie wybrała.

ikusia
17-02-2011, 11:47
całkiem fajny do zbliźniaczenia garażami- tylko wtedy z dachem szukałabym innego rozwiązania. Jak na samodzielny to trochę przekombinowany jak dla mnie i w środku i zewnętrznie za dużo ścianek i ścianeczek . No ale wiadomo- co człowiek to inna wizja

IZA30
17-02-2011, 11:53
Nie lubię takich długich domów,ale jak mus to mus:
http://projekty.muratordom.pl/projekt_zaciszny,75,1,0.htm ten wygląda lepiej.
http://projekty.muratordom.pl/projekt_zapach-wiosny,1261,1,0.htm