PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 [26] 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

na_lesnik
17-02-2011, 15:45
A co myślicie o tym:
http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-vis-224-vis,347,1,0.htm
Zamiast łazienki małżeńskiej zrobiłbym garderobę. Niepotrzebne są mi 2 łazienki + WC.
Zastanawiam się tylko czemu projekt domu o sporej powierzchni został opisany tak niską kwotą kosztorysową. Fakt, że kosztorys był szacowany w 2009, ale nie różni się zbytnio od domów 100-110 m2.

Pozdrawiam

ikusia
17-02-2011, 15:56
Domek ładny. Jestem zbyt dużym laikiem żeby oceniać go pod względem kosztów ale na mój zdrowy rozum to jednak zawsze łamana bryła i dach będzie droższe od podstawy prostokąta i dachu prostego jak budowa cepa. Ja sobie myślę tak, że jeśli ktoś chce budować minimalnym kosztem to musi się tych prostych brył trzymać. Jeśli ktoś chce lekko zaszaleć bo nie chce mieć typowej "stodoły' to czemu nie?:) zależy kto co sobie założył ja niestety muszę być w miarę konsekwentna bo na żadne szaleństwa nie będzie mnie stać ale jeśli ty masz np nieco większy budżet...
patrze na ten kosztorys i nigdzie w nim nie mieści mi się wykończenie typu wylewki, tynki itp.
ale podkreślam jestem laikiem

ikusia
17-02-2011, 16:10
tak sobie porównuje jeszcze ten stan surowy zamknięty. Przy takim dachu, takiej ilości okien, drzwi ( masz dwa wyjścia na taras) bramie garażowej.... jakoś dziwnie ten stan surowy (kwota) jest za podobny do stanów surowych domków prostszych i mniejszych. Chociaż dla zasady czasem kosztorysy tych prostych są zbyt mocno przesadzone w górę
może wypowie się ktoś mądrzejszy:D

Zielony ogród
17-02-2011, 17:39
Domek ładny. Jestem zbyt dużym laikiem żeby oceniać go pod względem kosztów ale na mój zdrowy rozum to jednak zawsze łamana bryła i dach będzie droższe od podstawy prostokąta i dachu prostego jak budowa cepa. Ja sobie myślę tak, że jeśli ktoś chce budować minimalnym kosztem to musi się tych prostych brył trzymać. Jeśli ktoś chce lekko zaszaleć bo nie chce mieć typowej "stodoły' to czemu nie?:) zależy kto co sobie założył ja niestety muszę być w miarę konsekwentna bo na żadne szaleństwa nie będzie mnie stać ale jeśli ty masz np nieco większy budżet...
patrze na ten kosztorys i nigdzie w nim nie mieści mi się wykończenie typu wylewki, tynki itp.
ale podkreślam jestem laikiem

co to znaczy typowa stodoła? klasyczny "dom" to przecież prostokąt z dwuspadowym dachem. zawsze ludzie tak budowali, teraz dopiero coś sie porobiło....

tomek131
17-02-2011, 17:44
Iza 30 napisała:
Oczywiście,że tylko dach dwuspadowy jeżeli chcesz mieć uż.poddasze!Czy widziałeś jak wygląda pokój na poddaszu z dachem wielospadowym?Dlaczego chcesz skazać dzieci na takie niewygody?Dla mnie masakra.Nie dosyć,ze nie ma normalnego okna,to jeszcze te przeokropne skosy z każdej strony.
Ja podobnie jak osoby wyżej,również jestem zwolenniczką domku parterowego (taki będę budować już mam nadzieję za m-ąc)nie wyobrażam sobie na stare lata utrudniać życia schodami,o nieeee.
A à propos,tego projektu,mnie się nie podoba.Sypialnie z przodu,kuchnia mikroskopijna w dziwnym miejscu,łazienka tuż przy wejściu...nie ja bym go nie wybrała.

Ja to wiem , ale działka ma 20m szer to raz.Dwa, chodziło o parterówkę a poddasze na pożniej jako pokój dla gości ,albo pokój hobby ,albo pokój miłości , wszystko jedno.Ale też może 5latka dać to tego małego pokoju 10m , z dwóch pozostałych zrobić dużą sypialnię a górę zrobić duuuży pokój dla córki plus coś tam

Anna Pepa
17-02-2011, 19:12
No tak, odezwę się za tych co chcą wybudować tanio i niekoniecznie parterówkę.
Po wylanych fundamentach błogosławię wpis Czandry, który gdzieś kiedyś w swoim dzienniku pisał ile go to wyniosło przy domu parterowym, a o ile mi się zdaje miał dość mokro na działeczce - tak jak ja. Moja działka ma jeszcze na dodatek spadek, ile trzeba wyrównać do poziomu zobaczyliśmy dopiero po wytyczeniu budynku.
Kwota jaką zapłaciliśmy za wylanie fundamentów mieści sie jak najbardziej w planie oszczędnościowym. Wszystko zależy od warunków na działce, jeśli jest sucha, równa i duuuża to czemu nie, ja zaczęłam poszukiwania od parterówki...

Anna Pepa
17-02-2011, 19:19
A i jeszcze jedno, jeśli nie macie zbyt dużo gotówki wybierajcie domy bez garażu w bryle, wiem że zaraz mnie ktoś skrytykuje ale poczytajcie forum, kiedyś w czyimś dzienniku budowy przeczytałam: "Mam garaż, co z tego, nie stać mnie na samochód."

Zielony ogród
17-02-2011, 20:08
porównajcie powierzchnie uzytkową z powierzchnia zabudowy - i jeszcze kubaturę. te trzy cyfry dają ciekawe informacje.

ikusia
18-02-2011, 06:36
mi niestety porównanie z kubaturą niewiele mówi :( uczę się dopiero. Swoją drogą śliczny ten twój domek i zieleń przy nim. Widziałam też dom vafla(?) i coraz bardziej zakochuję się w parterówkach:D no ale przede mną jeszcze długa droga. Może uda nam się sfinalizować zakup działki w marcu. Potem już wszystko w rękach urzędników.

Anna Pepa
18-02-2011, 07:56
porównajcie powierzchnie uzytkową z powierzchnia zabudowy - i jeszcze kubaturę. te trzy cyfry dają ciekawe informacje.
Dokładnie, jeden z forumowiczów po tym jak na jego liczniku suknęło wydane 350 tys. a jak obliczył do końca budowy potrzebuje jeszcze ok.100, pisał że jego domek to tylko 105 m2, był lekko rozgoryczony powiem łagodnie. Zajrzałam z ciekawości co to za projekt, miał co prawda użytkowej 105 m, ale do tego nie wliczona była powierzchnia garażu i kotłowni, ścianka kolankowa też była niska przez co powierzchnia na górze była mocno okrojona.
Tylko w kilku biurach projektowych podane są dwie wielkości użytkowa i całkowita, tak naprawdę pod ścianką kolankową też mamy powierzchnię do wykończenia.

Właśnie szczęka mi opadła, jaki piękny domek w dzienniku Zielonego Ogrodu, cudnieeeee!!!

Vafel
18-02-2011, 08:06
No tak, odezwę się za tych co chcą wybudować tanio i niekoniecznie parterówkę.
Po wylanych fundamentach błogosławię wpis Czandry, który gdzieś kiedyś w swoim dzienniku pisał ile go to wyniosło przy domu parterowym, a o ile mi się zdaje miał dość mokro na działeczce - tak jak ja. Moja działka ma jeszcze na dodatek spadek, ile trzeba wyrównać do poziomu zobaczyliśmy dopiero po wytyczeniu budynku.
Kwota jaką zapłaciliśmy za wylanie fundamentów mieści sie jak najbardziej w planie oszczędnościowym. Wszystko zależy od warunków na działce, jeśli jest sucha, równa i duuuża to czemu nie, ja zaczęłam poszukiwania od parterówki...

No u mnie, przy parterówce, fundamenty i dach to najdroższe pozycje w budżecie budowy. Ale i tak w sumie było to około 20% całkowitych kosztów budowy. A działkę też nie mam najlepszą, bo choć sucha to z dużym spadkiem i trzeba było sporo piachu nawieźć żeby zasypać fundamenty...

Anna Pepa
18-02-2011, 08:46
Hej Vafel zagłądam cichaczem do Twojego dziennika, strasznie szybko poszła Ci ta budowa, i to uważam jest ogromny plus przy budowie parterówki.
U mnie na działce jest takie gliniaste, maziaste błotsko, a działka jest w takiej niecce, z górki spływają strumyczki przy roztopach, jak powiedział kierownik budowy to bez odwodnienia i jakiś tam drenaży się nie obędzie.

Anna Pepa
18-02-2011, 08:49
A tak w ogóle to teraz wszystko zrobiłabym inaczej, echhhh też tak macie?

Vafel
18-02-2011, 09:12
Szybko??? :-o
Ja mam wrażenie, że wlokła się niemiłosiernie. Szczerze mówiąc to pod koniec miałem już serdecznie dość całej tej budowy.
U mnie na działce ił + spadek terenu, więc też zrobiłem drenaż z dwóch stron budynku (tam, gdzie w kierunku budynku spływa woda). Zobaczymy czy to w czymś pomoże...

IZA30
18-02-2011, 09:12
A co myślicie o tym:
http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-vis-224-vis,347,1,0.htm
Zamiast łazienki małżeńskiej zrobiłbym garderobę. Niepotrzebne są mi 2 łazienki + WC.
Zastanawiam się tylko czemu projekt domu o sporej powierzchni został opisany tak niską kwotą kosztorysową. Fakt, że kosztorys był szacowany w 2009, ale nie różni się zbytnio od domów 100-110 m2.

Pozdrawiam

Mnie się ten projekt bardzo podoba.Nie ma się co oszukiwać-jest spoory i zapewne będzie kosztowny,ale jeżeli popatrzeć na funkcjonalność,dla mnie idealny. Wizualnie też piękny:)Cd.zmian :można się upierać przy małżeńskiej łazience-to zależy już od osobistych preferencji (i portfela).Jak dla mnie 3 łazienki na jednym poziomie-za dużo.Ja bym zrobiła garderobę,której nie ma jednak w projekcie..W pom.12 - pralnia.Meble kuchenne będą kosztować majątek przy takim metrażu kuchni,ale tarasik obok zrekompensował by mi to w 100% :)

IZA30
18-02-2011, 09:15
A tak w ogóle to teraz wszystko zrobiłabym inaczej, echhhh też tak macie?

Ania przecież dopiero zaczynasz;) Nie zniechęcaj się tak szybko,bo jeszcze będziesz miała parę okazji pewnie to zrobić:D
Ty chyba w dalszym ciągu jesteś chyba nie do końca przekonana do wybranego projektu...

Anna Pepa
18-02-2011, 09:22
No więc tak, .....mam pewne problemy z podejmowaniem decyzji :-) wszystko rozładam na czynniki pierwsze a to najlepsza droga do katastrofy.

IZA30
18-02-2011, 09:37
No więc tak, .....mam pewne problemy z podejmowaniem decyzji :-) wszystko rozładam na czynniki pierwsze a to najlepsza droga do katastrofy.

Nie przejmuj się,my ruszamy za chwilę z budową i też jestem PEŁNA OBAW. Ale z drugiej strony już nie mogę się doczekać,kiedy zaczniemy,kiedy dom zacznie nabierać kształtów.Zobaczę swoją kuchenkę czy salonik na żywo,nie tylko na rzucie :) Już bym z chęcią kupowała płytki czy tapety;)
Głowa do góry :D

ikusia
18-02-2011, 10:30
przepraszam ale nie umiem cytować :)co do gotowych projektów- też zauważyłam, że niektóre pracownie nie liczą wszystkich pomieszczeń. My myśląc o projekcie Mel od razu poprosiliśmy o rysunki szczegółowe bo tam najwięcej widać. Ja jak idiotka nawet wstępnie policzyłam powierzchnie podłóg, ścian, sufitów, żeby mniej więcej wyliczyć koszt wykończeniówki. no ale chwilowo się wstrzymałam, bo jeśli okaże się, że jednak będzie projekt indywidualny to szkoda mojej roboty. Chociaż też człowiek się czegoś uczy. W sumie to nie wiem po co :D . Mąż jest budowlańcem ale ja uważam, że jako inwestorka powinnam wiedzę nabyć. Tym bardziej, że ja jestem za większą oszczędnością a maż już niekoniecznie i ktoś musi go trzymać w ryzach (umiejętnie oszczędności argumentując)

na_lesnik
18-02-2011, 22:06
Mnie się ten projekt bardzo podoba.Nie ma się co oszukiwać-jest spoory i zapewne będzie kosztowny,ale jeżeli popatrzeć na funkcjonalność,dla mnie idealny. Wizualnie też piękny:)

No tarasik z kuchni jest genialny! Z kawą wyjsc sobie rano na taras - cud;)
Tylko tak jak mówisz - pewnie byłby kosztowny. I w 300 tys bym się nie zmieścił;p

Pozdrawiam

ikusia
18-02-2011, 22:51
wiesz myślę, że powinieneś poprosić o szczegółowe rysunki- pomierzyć posprawdzać ceny - może po prostu masz komu dać do wyceny? (doliczając paredzieścia tysięcy na nieoczekiwane wydatki:D ) Jeśli projekt ci się podoba to powalcz o niego. Czasem parę zmian daje spore oszczędności a jednak to mimo wszystko niepodpiwniczona parterówka. Jak zobaczysz, że nie m szans to trudno. Fakt domek naprawdę jest ładny i jeśli kogoś na niego stać to wart jest budowania. Mi spodobała się pewna ziemia, ryczałam, że mnie na nią nie stać. Znalazł się wspólnik do połowy działki. Potem architekt powiedział kategorycznie "nie" podziałowi. Zawzięłam się i na dziś mam połowę sukcesu. Póki nie sprawdzisz jak to jest naprawdę to się nie dowiesz :) Nie poddawaj się szybko ;)

Nikko82
19-02-2011, 06:46
Ja budowałem wg projektu "ZOSIA" Archeton ładny funkcjonalny z firmą z Częstochowy www.eurobud-tronina.pl ściśle z projektem na koniec kilka małych zmiani to tyle pozdrawiam

Zielony ogród
19-02-2011, 08:30
Vafel ma dom z takich, które mi sie bardzo podobają - blisko ziemi, blisko ogrodu, nie odcięty od otoczenia. wprawdzie u mnie to powoduje, że mam ciągle odciśnięte psie nosy na szybach okien tarasowych, ale o to własnie chodziło.
dziekuję za pochwały mojego domku, bo musze wam powiedzieć, że ludzie (łącznie z naszą rodziną) patrzyli z dziwna mina na naszą chałupkę - niska, mała, kurde co to za szałas. teraz, po półtora roku mieszkania wszysy nie mogą sie nadziwić, że przestrzeń w domu taka wielka, że ciepło, że tanio, że bez kredytu, latem połowa zycia toczy sie na zewnatrz, wszyscy mówią, że czuja sie u nas jak na wakacjach. należy pamiętać, że zycie "po budowie" też sie toczy dalej, obojetnie czy dom był wymarzony czy nie i tak spowszednieje, i tak będziemy chcieli coś zmienić. ja marzyłam o domu z Honki, cuda, pokazowy stoi pod Warszawą, juz byłam zdecydowana - bez względu na koszty. na szczęście mi przeszło. Honka nadal mi sie podoba, ale to już w drugim życiu.
ikusia pisze, że uparła sie na jakaś działkę.... to rozumiem, bo to prawda, że w jakimś miejscu czujemy, że to jest nasze miejsce. i to nie jest zależne od domu. na naszej działce, nawet jak bylismy chwilę "bezdomni", czułam się, jakbym przybiła do portu po długiej podróży.

IZA30
19-02-2011, 12:52
wiesz myślę, że powinieneś poprosić o szczegółowe rysunki- pomierzyć posprawdzać ceny - może po prostu masz komu dać do wyceny? (doliczając paredzieścia tysięcy na nieoczekiwane wydatki:D ) Jeśli projekt ci się podoba to powalcz o niego. Czasem parę zmian daje spore oszczędności a jednak to mimo wszystko niepodpiwniczona parterówka. Jak zobaczysz, że nie m szans to trudno. Fakt domek naprawdę jest ładny i jeśli kogoś na niego stać to wart jest budowania. Mi spodobała się pewna ziemia, ryczałam, że mnie na nią nie stać. Znalazł się wspólnik do połowy działki. Potem architekt powiedział kategorycznie "nie" podziałowi. Zawzięłam się i na dziś mam połowę sukcesu. Póki nie sprawdzisz jak to jest naprawdę to się nie dowiesz :) Nie poddawaj się szybko ;)

Podobna historia była za mną:)Od początku chciałam dom parterowy z dachem kopertowym,ale czym dłużej siedziałam na forum tym bardziej byłam przekonana,że nie stać mnie będzie na taki dom,ludzie podawali takie sumy,że szok....I tak na rok zupełnie wykluczyłam szukanie wymarzonej parterówki z tym dachem.Jednak zaczęłam wałkować temat dachów kopertowych głębiej.Porobiłam wyceny,i okazało się,że nie taki diabeł straszny jak go malują -znalazłam projekt z niezbyt skomplikowanym,ale jednak wielospadowym dachem i spełniam swoje marzenia!Także,naprawdę warto powalczyć o marzenia:D

steffan10g
20-02-2011, 12:48
Witam. Planuję w tym roku zacząć budowę domku jednorodzinnego, średniej wielkości, najlepiej z poddaszem. Jak na razie zawęziłem się do 3-ch projektów:

APS 009 (http://archi-projekt.com.pl/index.php?mod=main&scr=main&evt=showDetails&id=9)
APS 005 (http://archi-projekt.com.pl/index.php?mod=main&scr=main&evt=showDetails&id=5)

lub ewentualnie taki:
Projekt domu 007G (http://www.archiprojekt.com.pl/projekty_domow.html)

Moje pytanie:
Czy ktoś już korzystał z któregoś z tych projektów (lub podobnego), może macie jakieś zdjęcia, może macie jakieś uwagi lub sugestie. Każdy z tych projektów mi się podoba ale wiadomo że co praktyka to praktyka.

Co do zagospodarowania samego wnętrza miałbym kilka przeróbek. Ale na razie chodzi mi o sam zewnętrzny zarys ścian, dachu itp.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

szkrabeusz
20-02-2011, 17:55
No więc tak, .....mam pewne problemy z podejmowaniem decyzji :-) wszystko rozkładam na czynniki pierwsze a to najlepsza droga do katastrofy.

Witam,
to zupełnie tak ja :) Postanowiłam poszukać pomocy w tym wątku, potrzebuję chyba wypranego z emocji spojrzenia z boku na sprawy projektowe, bo ja się kompletnie zamotałam :) Sprawa wygląda tak: dom zgodnie z tematem wątku tani w budowie, potrzebuję trzech sypialni, kotłowni raczej dużej (nie ma gazu, zastanawiałam się nad prądem, ale obawiam się, że koszty będą olbrzymie) i oczywiście tradycyjnie: salon, kuchnia, spiżarka, łazienka + dodatkowe wc, jakaś spiżarka, garderoba, chciałabym garaż w bryle, moim marzeniem jest parterówka. Niestety warunki zabudowy pozwalają mi zabudować tylko 150m, co eliminuje większość parterówek, w których znalazłyby się te wszystkie pomieszczenia i nie byłyby to klitki. Inne istotne wz: dach symetryczny 30-50 st., elewacja frontowa max. 16m, wysokość kalenicy 10m. I moje nieszczęsne dylematy: wszystko chyba skazuje mnie na dom z poddaszem, bo ciężko będzie mi się zmieścić w tych 150m, chyba że zrezygnuję z garażu, czego bardzo bym nie chciała (zimą odpada odśnieżanie auta i gdzie się podzieję z rowerami, oponami, kosiarką, itp.? - teraz piwnica trzeszczy mi w szwach). Poza tym przy kącie nachylenia dachu 30st. na poddaszu jest mnóstwo miejsca, które aż się prosi o wykorzystanie. Z kolejnej już strony, jeśli dom z poddaszem, fajnie byłoby mieć dodatkowy pokój na dole, żeby na starość nie latać po schodach. A jak pokój na dole to dodatkowe metry razy 2 i oczywiście koszty też, a dom robi się olbrzymi. A jak bym chciała w małym wcisnąć jeszcze pokój na dole to wraca problem klitek. No właśnie...co myślicie?

ikusia
20-02-2011, 19:22
myślimy, że nie da się zjeść ciasto i mieć ciastko:)
chcesz tanio ale dużo
nie wiem co znaczy dla ciebie klitki?:) bo na 150 metrach zabudowy przy mądrym rozdysponowaniu powinno ci odpaść max ok 30- 40 metrów a to już daje dom 110-120 całkiem nieźle o ile garaż nie będzie hangarem. U mnie o ile dojdzie do kupna upatrzonej ziemi ( a jeszcze czeka mnie jakiś tydzień niepewności) też w warunkach jest dach 30 st. Ale od początku było wiadomo, że jedyne odstępstwo od planu oszczędnościowego to betonowy strop z myślą o wykorzystaniu poddasza na przyszłość ( gdyby niechcący np pojawił się jakiś wnuczek a jego rodzice skazani by byli przez jakiś czas na bezdomność).
Chyba musisz dobrze posiedzieć i przemyśleć swoje założenia- mniej więcej metraże pokoi i poszczególnych pomieszczeń- mniej więcej wyrysować oczekiwany układ (z zachowaniem grubości ścian bo potem możesz bardzo się zdziwić) i zobaczyć ile tak naprawdę tych metrów potrzebujesz. Może jednak zmieścisz się na parterze?
nie ma co się oszukiwać tanio to raczej metraż mały- średni
ja też chętnie wlepiłabym pokoik gościnny i najlepiej żeby sypialnia miała łazienkę małżeńską i fajną przestronną garderobę - no ale tak dobrze nie ma- kompromisy muszą być.

tomek131
20-02-2011, 22:02
http://www.najciekawszeprojekty.pl/projekt/ak-465/tk-8
A to?

ikusia
20-02-2011, 22:48
no to już dom nie taki mały:) poza tym kotłownia jest malutka, brak komórki kuchennej ( no chyba, że schowek pod schodami) garderoba(schowek na górze) mniejsza na dobrą sprawę od szafy:) i nie ma garażu.

EZS
20-02-2011, 22:52
skarabeusz, dom 150 m mały na pewno nie jest. Nawet jeżeli 30 m to garaz, to zostaje ci 120 m2. Popatrz na projekty. Na prawde salon NIE MUSI mieć 40 m2, mój ma 27 i wystarcza . Tez mam pokoik na dole a na górze 3 sypalinie, w tym jedną 20 m2, ktora jest pokojem dziecka i zastanawiałysmy się, czy nie wydzielić sypialni, bo ten pokój jest bardzo duzy. Najlepiej to idź do kogoś, kto ma dom i popatrz.

tomek131
21-02-2011, 08:14
no to już dom nie taki mały:) poza tym kotłownia jest malutka, brak komórki kuchennej ( no chyba, że schowek pod schodami) garderoba(schowek na górze) mniejsza na dobrą sprawę od szafy:) i nie ma garażu.

Na przeciw kuchni jest drugie pom.gosp.To na górze to raczej chyba taki schowek.Z garażem występuje jako wariant

szkrabeusz
21-02-2011, 11:43
nie wiem co znaczy dla ciebie klitki?:)


Chyba musisz dobrze posiedzieć i przemyśleć swoje założenia- mniej więcej metraże pokoi i poszczególnych pomieszczeń- mniej więcej wyrysować oczekiwany układ (z zachowaniem grubości ścian bo potem możesz bardzo się zdziwić) i zobaczyć ile tak naprawdę tych metrów potrzebujesz

Więc tak, wydaje mi się, że takie komfortowe minimum to: sypialnie 12m (jeśli dla dziecka wygospodarowałoby się więcej byłoby super), czyli 12x3=36m; salon+jadalnia 30m; kuchnia 10m; spiżarka 1,5m; garderoba 6m; kotłownia 8m (chyba wstarczy???); pomieszczenie gosp. 6m (tyle ma moja obecna piwnica, trudno się ruszyć, ale to kwestia odpowiedniej aranżacji pomieszczenia :)); garaż 20m, czyli razem wychodzi 117,5m+jakaś komunikacja.

Rozważam, czy nie odpuścić sobie tego garażu w bryle na rzecz jakiegos blaszaka. chyba się nie wlicza do powierzchni zabudowy? I tak będę musiała coś takiego zorganizować na czas budowy, a potem może pełnić funkcję garażu.

Zastanawiam się też nad opcją dwie sypialnie na parterze, na teraz spokojnie wystarczy - jest nas troje, trzecia sypialnia z myślą o ewentulanym powiększeniu rodziny :) Nawet jeśli się powiększymy, to na poczatku dzieciaki mogłyby mieć wspólny pokój, a potem zrobiłoby im się oddzielne się na poddaszu. Domek w stylu takiego jak u Zielonego Ogrodu - część dzienna wydaje się bardzo przestronna i to mi się baaardzo podoba :) Może wtedy nie wykrwawię się finansowo, a gdyby jakimś cudem nadeszły lepsze czasy :), będzie można zabarać się za poddasze i ew. dobudowanie garażu.

szkrabeusz
21-02-2011, 12:30
no tak, zapomniałam o łazience i wc, ciekawe o czym jeszcze? :) łazienka 5-6 m i wc 1,5 m i robi się 125m!

ikusia
21-02-2011, 12:36
i ścianach- zwłaszcza nośnych, które zabierają "trochę" powierzchni zabudowy:)

ikusia
21-02-2011, 12:47
aha- przy takich metrażach komunikacji też nieco metrów dojdzie. Przy twoich założeniach rzeczywiście chyba masz małe szanse na parter:(

G.M
21-02-2011, 15:07
Co myślicie o Z 55

jaro_one
21-02-2011, 17:12
witam też buduję MANIĘ choć trochę przerobioną , na razie walczę z kapryśną aurą : )

ikusia
21-02-2011, 17:44
Projekty tego studia w ogóle są proste i cieszą oko ale raczej nastawione są na ogrzewanie gazowe i posiadają minimum pomieszczeń. Nie wiem jak inni ale mi w moim małym metrażu mieszkania nie brakuje przestrzeni jako takiej ( nie licząc tego, że brakuje jednego pokoju dla młodszej latorośli) bo nikt tu nie urządza zawodów. Za to całe mieszkanie mam zapchane rzeczami bo nie mam gzie ich pomieścić. Więc ja generalnie wolę mieć mniejsze pomieszczenia ale jednak mieć kawałek kąta i na graty i na ciuchy.
Chociaż fakt Z500 zawsze stara się ulokować parę miejsc na szafy wnękowe
Jeśli ktoś ogrzewa gazem i zdecydowanie lubi właśnie szafy zamiast schowków, komórek itp to takie projekty są w sam raz bo to projekty domków prostych i niedrogich w budowie

Zielony ogród
21-02-2011, 20:26
w małym domu przeliczcie sobie ogrzewanie prądem. jest gdzieś taki watek o ogrzewaniu elektrycznością. w obliczeniach trzeba uwzglęwdnić inwestycje, awaryjnośc i miejsce zajmowane w domu. Kable w podłodze nie zajmuja w ogóle miejsca. Ceny idą w górę równo, czy to prąd, czy gaz, czy węgiel. 8m2 na kotłownię - to jakieś 16 tys. za samo pomieszczenie.

ikusia
21-02-2011, 20:39
Powiem ci, że gdybym planowała jakiś kominek to może bym rozważyła ogrzewanie prądem bo przy braku energii grzałabym kominkiem ( najwyżej nastrojowo wszyscy spalibyśmy w salonie ) zawsze to lepsze niż nic. a tak się jakoś boję. Co do gazu ,mieszkałam w domu gdzie było ogrzewanie gazowe i bardzo przypadło mi do gustu no ale poza granicami miasta rzadko gdzie jest gaz a na działkę w mieście mnie nie stać

Zielony ogród
21-02-2011, 21:20
no tak, ja planowałam od razu kominek, daje poczucie bezpieczeństwa "energetycznego"

ikusia
21-02-2011, 21:31
pewnie tak:) ale wiesz znając mnie i męża to oprócz " koła zapasowego" i ładnej dekoracji nie spełniałby innej funkcji
no może raz, dwa razy w roku:D
więc w takim wypadku to trochę droga impreza:). Wolę piec i ewentualnie grzejniczek na prąd na wypadek awarii pieca ( a jakby już złośliwie wszystko padło to może chociaż samochód odpali to uciekniemy do mamusi).

Zielony ogród
21-02-2011, 21:33
szkrabeusz, widziałas ten projekt?
http://www.projektoskop.pl/p-69062.html

twoje warunki zabudowy sa tu spełnione, wspaniały taras, jest prawie wszystko co chciałas, elewacja frontowa taka sobie, ale to żaden problem, nawet mogą ci inna wizualke zrobić. za to od strony tarasu robi bardzo fajne, wakacyjne wrażenie.

prazynka84
22-02-2011, 08:09
polecam projekt AR-1:
http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/ar_1/222

dłuuugo zastanawialiśmy się nad parterówką z użytkowym poddaszem, ale obecnie jesteśmy przekonani, że to super projekt i niedrogi w budowie. Ludzie budują różne wersje tego projektu - zmiana kąta nachylenia dachu, dostawienie garażu z boku, z tyłu itp itd. i co najlepsze, za każdym razem domek wygląda super, a i w środku jest bardzo przestronny.

szkrabeusz
22-02-2011, 09:05
szkrabeusz, widziałas ten projekt?
http://www.projektoskop.pl/p-69062.html

twoje warunki zabudowy sa tu spełnione, wspaniały taras, jest prawie wszystko co chciałas, elewacja frontowa taka sobie, ale to żaden problem, nawet mogą ci inna wizualke zrobić. za to od strony tarasu robi bardzo fajne, wakacyjne wrażenie.

Projekt rzeczywiście całkiem fajny, ale elewacja frontowa przekracza o 45cm dozwoloną długość - musiałabym go jakoś "ścisnąć" albo pokombinować z usytuowaniem na działce; kotłownia może być za mała (chociaż muszę przyznać, że z tym ogrzewaniem na prąd to mi niezłgeo ćwieka zabiłaś :), wcześniej taka opcja nawet nie wchodziła w grę, bo było oczywiste, że to zbyt droga przyjemność, mhm...) i trzeba do niej biegać naokoło, brakuje mi też jakiegoś dodatkowego pomieszczenia gosp./spiżarki (chyba, żeby ogrzewanie na prąd i wykorzystac kotłownię :))

Zielony ogród
22-02-2011, 09:10
ten AR1 też jest fajny, na stronie projektu sa zdjęcia z realizacji
my właśnie z kotłowni mamy pomieszczenie gospodarcze. spiżarka nam niepotrzebna, bo mam mnóstwo szaf w kuchni i piwniczkę ziemną w ogrodzie. w byłej kotłowni mam zlewozmywak, pralkę i takie tam miotły mopy i wiertarki i chemie gospodarczą. kable grzewcze i sterowniki kupowalismy w internecie, o połowę taniej niz markowe u nas, inwestycja śmiesznie tania.

kurt76
22-02-2011, 12:37
Moge cos powiedziec juz na temat parterowka vs. poddasze, udzielalem sie w tym watku na samym poczatku. Ja juz wykanczam dom z poddaszem, kumpel wprowadzil sie pare tyg temu do parterowki 110 m2.

I taniej wyjdzie chyba parterowka, przy zalozeniu braku stropu (konstrukcja GK podwieszona do wiezby), ale jezeli chodzi o klimat to bladziutko prosze panstwa!!
Parterowka to jednak nie to....

ikusia
22-02-2011, 12:43
a to już chyba zależy jaki kto klimat lubi:) bo mi np odpowiada klimat Zielonego Ogrodu a zwłaszcza otoczenie jej domu- tam widzę klimat:)
więc nie tylko skosy i schody dają klimat

Zielony ogród
22-02-2011, 12:53
dzięki za miłe słowa,
w poprzednim mieszkaniu po 13 latach spania na łózku pod skosem z oknem dachowym łapałam się na wrażeniu, że sufit wali mi sie na twarz i uciekałam z kołdra w środku nocy na dół do salonu. I nikt nie chciał spać w łóżku po stronie niższej. ale faktem jest, że w czasie kupna skosy mnie bardzo pociągały, przeszło dopiero po 2-3 latach. Ale ja miałam te skosy gratis, nie liczone do ceny mieszkania dwupoziomowego.

kurt76
22-02-2011, 12:58
Na poddaszu to spia dzieciaki, a nie szefostwo ;)

Z tym klimatem na zewnatrz, z niekorzystna pogoda, okreslajac to eufemistycznie, od pazdziernika do maja to bym uwazal...

ikusia
22-02-2011, 13:01
Ja szczerze przyznam się do mojej małej fobii, że nie zasnęłabym będąc daleko od drzwi wejściowych. Gdzieś czytałam, że właśnie ludzie wolą spać na górze bo boją się na dole
ja mam odwrotnie- moja sypialnia musi być jak najbliżej drzwi bo inaczej co parę minut latałabym przy każdym trzaśnięciu sprawdzać te [wymoderowałam] drzwi. Więc już mniejsza o ten klimat:D

prazynka84
22-02-2011, 13:09
a ja po ostatnich wakacjach i (pierwszym w życiu) nocowaniu w domku na poddaszu, pod skosami już dziś jestem pewna - nigdy więcej - mam straszną fobię, od razu mi gorąco, czuję jakbym była zgniatana przez sufit :( wiem, że może to śmieszne, ale dopiero po ponad 20stu latach życia dowiedziałam się, że spaniu tuż pod skosem lub na łóżku piętrowym mówię "nie". Zawsze marzyłam o skosach i schodach, bo klimat, ale wiem, że nie czułabym się dobrze. Poza tym mój narzeczony mówi, że nie chce mu się latać po schodach już teraz, a co dopiero na stare lata ;) Oczywiście co człowiek, to inne zdanie ;)

kurt76
22-02-2011, 13:40
No tak... jak jestescie na etapie narzeczenstwa etc. to mozna tak myslec.

Ja juz mam dwojke dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym, i jak sobie pomysle, ze te tabuny kolezanek beda mi sie krecily pod nogami.... albo jak widze brachola z "laska" w sypialni obok sypialni starych.... radze sie zastanowic.

W naszym klimacie juz widze, ze przydaje sie antresola na pietrze... pod ping-ponga, bilarda... naprawde 8-9 mies nie ma co szukac na zewnatrz.

Ja to juz przecwiczylem.

ikusia
22-02-2011, 13:42
mi ogólnie same schody się podobają
zwłaszcza drewniane:D
chodzenie po nich już mniej:P
Ze względu na to, że i tak robimy betonowy strop i od razu zostawiamy w nim zamaskowaną lukę do ewentualnego powiększenia wejścia potrzebnego przy schodach (w ramach ewentualnej adaptacji poddasza)
i nawet zawczasu mam na owe przyszłe schodu wydzielone miejsce ( gdzie pewnie chwilowo będzie stać jakaś szafa) to kto wie może przy dobrych watrach przynajmniej w miarę wcześniej zrobimy te schody- dzieci będą miały małą samotnię na strychu a ja będę spełniona estetycznie:D

ikusia
22-02-2011, 13:44
ja nie jestem na etapie narzeczeństwa:) mam syna 10 lat i córkę 3,5 roku i właśnie na dziś dzień nie wyobrażam sobie tego, żeby dzieci spały oddzielnie my oddzielnie
może syn tak
córka nie
ja mieszkałam jako dziecko w dwupokojowym mieszkaniu i sobie z randkowaniem radziłam:P niech i one potem kombinują:P

Zielony ogród
22-02-2011, 13:53
niestety, ale na piętrze sypialnie dzieci są również obok sypialni rodziców, a w małym domu na parterze sypialnia juz sie zazwyczaj nie mieści, a o małych domach tutaj mowa.
czytałam kiedys artykuł o parze developerów, którzy w końcu wybudowali dom dla siebie. Napisali, że ich projekt (indywidualny) powstał w oparciu o obserwację inwestorów-klientów. Wybudowali dom parterowy (stodoła), prosty, ale dobrze wyposażony, z sauną itd., powierzchnia ok. 130m2. Dwójka dzieci-nastolatków - dla nich od razu z wiatrołapu odrebne wejście do małego korytarzyka, a tam dwie sypialnie i łazienka tylko dla dzieci. Sypialnia rodziców z łazienką po przeciwnej stronie domu. Tak jakby dwa mieszkania. Na pewno lepsze rozwiązanie niz bieganie dzieci po schodach w salonie (jaki to hałas - klatka schodowa działa jak tuba, ja tego nie znosiłam)

ikusia
22-02-2011, 13:59
no... i pewnie szybko doczekali wnuków:D

Zielony ogród
22-02-2011, 14:01
no... i pewnie szybko doczekali wnuków:D

ja w młodości w ogóle nie miałam swojego pokoju, a moi rodzice bardzo szybko sie doczekali wnuczki.....i na szczęście, bo jedyna wnuczka, juz dorosła.

ikusia
22-02-2011, 14:06
ja też do opieszałych nie należę:) ale ja bardzo szybko wyprowadziłam się z domu:) tak czy owak możemy stwierdzić, że potwierdzamy regułę, że ilość kondygnacji i metraż nie przeszkadza młodym w "spełnianiu się " :) trochę to naciągana teoria ale zawsze na plus dla małego, parterowego, taniego domku:)

kurt76
22-02-2011, 14:15
Totez ja pisze, ze parterowka wyjdzie taniej - odnoszac sie do temtu watku. Sam myslalem inaczej dwa lata temu, wiec nalezy sie sprostowanie :)

Reszta to osobiste preferencje.
A juz jezeli chodzi o kwestie "spelniania sie", to trafilem na takie dziewczyny, ktore bardzo lubily "ryzyko"..... :D

ikusia
22-02-2011, 14:23
no widzisz a swoim dzieciom bronisz dreszczyku emocji, lokując je z dala od "starych" :P

kurt76
22-02-2011, 14:26
Sam sie sobie dziwie, ale jakims cudem jestem bardziej konserwatywny od swoich starych...

szkrabeusz
22-02-2011, 14:45
Przyglądam się tej interesującej dyskusji :) i coraz mocniej zastanawiam się nad podobnym rozwiązaniem jak ikusia, czyli na razie parter (dwie sypialnie), normalny strop i poddasze do ewentualnego zagospodarowania w przyszłości

ikusia
22-02-2011, 14:47
u mnie na pierwszy ogień pewnie pójdzie syn więc jest szansa, że zanim dorośnie córa, to się jakoś otrząśniemy i pogodzimy z naturalną koleją rzeczy

ikusia
22-02-2011, 14:58
szkrabeusz pamiętaj tylko, że ja robiąc parter mimo wszystko zamierzam tam mieć najpotrzebniejsze pomieszczenia.
Więc jak kiedyś zrobię poddasze to dobrze
jak nie zrobię to też dobrze
jeśli na parterze uda ci się wygodnie mieszkać, to adaptacja wchodzi w grę
jeśli nie to zastanów się czy w razie czego na pewno na tą adaptację będzie cię stać

prazynka84
22-02-2011, 15:04
a mam takie pytanie - jeśli w projekcie strop jest drewniany, to czy później można zastąpić go betonowym (tak, żeby można zrobić użytkowe poddasze) czy już się nie da, no i czy to się opłaca czy lepiej od razu w razie co wybudować dom z poddaszem betonowym? Może głupie pytanie, ale się na tym nie znam ;) a co do dzieciaczków to moim zdaniem wystarczy wybrać dobrze projekt, gdzie pokoje są oddalone od częsci dziennej i nie będzie problemu. poza tym ja mieszkałam całe życie w bloku i nie mam wielkich wymagań :) może wiele bym chciała mieć, ale dom jak dla mnie ma być tani w budowie (zgodnie z nazwą wątku)

ikusia
22-02-2011, 15:12
o to najlepiej zapytać architekta bo na pewno zmiany muszą być- ale czy zawsze są możliwe...
zazwyczaj betonowe poddasze to dodatkowe ściany nośne wewnątrz domu lub specjalne słupy
to wiem na pewno
a czy każdy budynek da się zaadoptować do takiego poddasza to już muszą wypowiedzieć się mądrzejsi

zdecydowanie betonowe poddasze do tanich nie należy ale ja jestem zdania, że to jest tak jak z dobrymi materiałami typu płytki czy podłogi, których wymiana potem jest kosztowna i pracochłonna

no chyba, że wiemy, że na taki koszt zdecydowanie nas nie stać- z dwojga złego lepiej mieć domek bez poddasza niż nie mieć go wcale:)

prazynka84
22-02-2011, 15:16
ikusia podoba mi się Twoje podejście do życia :) dobrze piszesz - najpierw kalkulacja na co mnie stać, a później budowa ;) generalnie to wolę mieć mniejszy domek niż nie mieć go wcale i mieszkać w bloku - jak to mówi stare polskie powiedzenie: ciasne, ale własne ;) a ja chcę dom i koniec - grunt to uparcie dążyć do celu ;)

Vafel
22-02-2011, 15:18
szkrabeusz pamiętaj tylko, że ja robiąc parter mimo wszystko zamierzam tam mieć najpotrzebniejsze pomieszczenia.
Więc jak kiedyś zrobię poddasze to dobrze
jak nie zrobię to też dobrze
[...]

No nie do końca tak dobrze w obu przypadkach. Bo samą parterówkę bez możliwości adaptowania poddasza wybudujesz sporo taniej niż parterówkę z możliwością zaadaptowania poddasza kiedyś. Dodatkowo będzie ona sensowniej poukładana wewnątrz (choćby dlatego, że nie musisz zostawiać miejsca na schody na górę)...

Generalnie, wersja "parterówka z poddaszem na później" to najgorsza możliwa wersja jeśli chodzi o koszty. Bo w parterówce poddasze wychodzi bardzo drogo i jest bardzo marne (ze względu na niską ściankę kolankową). Większy sens miałoby już wybudowanie domu z poddaszem i po prostu niewykańczanie poddasza. Tylko czy wtedy jesteś w stanie wygodnie mieszkać na dole?
Jeżeli podejrzewasz, że Twoje potrzeby odnośnie powierzchni domu mogą wzrosnąć to albo buduj dom z poddaszem (czyli wysoką ścianką kolankową, porządnymi schodami itp.) albo parterówkę, którą ewentualnie rozbudujesz "wszerz" lub "wzdłuż" (możesz sobie nawet na etapie budowy wylać większe fundamenty - na razie będzie na nich taras, a jak się okaże, że potrzebujesz dodatkowego pomieszczenia, to obudujesz to ścianami, przykryjesz dachem i już :-))

ikusia
22-02-2011, 15:20
wiesz na razie to ja jestem teoretyk gawędziarz:) zobaczymy co wyjdzie w praniu...

ikusia
22-02-2011, 15:33
vafel pewnie, że masz swoją rację
ale przy założeniu, że ja nie chcę mieć poddasza tylko parterówkę w życiu nie zdecyduję się na dom z poddaszem od razu
z drugiej strony wychodzę z założenia, że przezorny zawsze ubezpieczony i lepiej tą możliwość poddasza mieć- nawet przy całej świadomości, że zdecydowanie to droższa wersja
w szerz i wzdłuż wiem, że rozbudować się nie da bo planuję małą działkę ( wolę zainwestować w poddasze niż w metraż działki bo za tą samą kwotę mam porządne poddasze albo działkę tylko parę metrów większą)
poddasze przyda się nawet jako miejsce zabaw dla dzieci i warto być pewnym, że któreś do salonu przez strop mi nie wpadnie

poza tym nie wiem co wyjdzie jednak taniej
poddasze betonowe i wykończeni poddasza
czy teraz fundamenty (też nietanie) a potem dodatkowo jeszcze tak naprawdę dobudowanie praktycznie drugiego domku- czyli ściany, okna, drzwi itd... tu bym się bardzo mocno kłóciła ....

ikusia
22-02-2011, 15:44
nie mówiąc o tym, że tą dobudówkę oprócz postawienia ścianek i dachu i już... też trzeba wykończyć ;)

kurt76
22-02-2011, 16:19
Ja wlasnie mam taki projekt: parter 85 m2, salon 30m2, 2 sypialnie 11 i 12 m2. Dalej strop drewniany (odkryte belki stropowe) i poddasze do zagospodarowania. Dzieki temu mialem wieksza doplate do kredytu, bo zglosilem gore jako strych. W koncu stwierdzilem, ze robie tez poddasze i wyszlo 3 pokoje, lazienka, antresola.... ale to juz inna historia.

Jak ktos chce zrobic dom taniej to tylko parterowka bez stropu, tak jak pisze Vafel.

kurt76
22-02-2011, 16:22
nie mówiąc o tym, że tą dobudówkę oprócz postawienia ścianek i dachu i już... też trzeba wykończyć ;)

Konstrukcja scian GK to 80 zl/m2 robocizna + materialy.

Teraz z perspektywy odnosnie stropu stwierdzam, ze strop drewniany robiony zgodnie ze sztuka wyjdzie drozej niz terriva.

Schody sa masakrycznie drogie :(

Jak decydujemy sie na poddasze to probowac znalezc taki projekt, aby nie musialo byc okien dachowych... mi sie udalo.

Vafel
22-02-2011, 16:23
A tego Twojego poddasza to nie trzeba wykańczać? No dobra... widzę, że temat wraca jak bumerang, więc pozwoliłem sobie napisać małe co nieco na ten temat (poniżej). Mam nadzieję, że komuś to pomoże podjąć właściwą decyzję.

Widzę, że problem wyboru czy dom z poddaszem, czy dom parterowy nęka wielu inwestorów, dlatego postanowiłem trochę temat uporządkować i przedstawić moje przemyślenia, które wynikają z moich własnych potrzeb (sam jeszcze nie tak dawno zastanawiałem się czy budować parterówkę czy domek z poddaszem).

Należałoby zacząć od tego, że dobry dom parterowy to coś zupełnie innego niż dobry dom z poddaszem użytkowym. Wydaje mi się, że wiele ludzi ma problem ze zrozumieniem tego i uważają, że żeby powstał dobry dom z poddaszem to po prostu wystarczy na parerówkę położyć porządny strop i wykończyć to, co znajduje się pomiędzy tym stropem a dachem. Otóż tak nie jest, bo robiąc jak powyżej, owszem dostaniemy dom z poddaszem, ale to nie będzie dobry dom.
Tutaj wypadałoby wyjaśnić co rozumiem przez określenie "dobry dom". Dla mnie "dobry dom" to taki, który w ramach środków wydanych na jego budowę odpowiada w maksymalnym stopniu moim potrzebom. Na przykład wyobraźmy sobie sytuację, że mam do dyspozycji 300 tys. zł i chcę wybudować dom. Mogę zbudować dom z poddaszem, który w jakimś tam stopniu będzie odpowiadał moim potrzebom (nie będzie idealny, bo kwota 300 tys. zł wymusi na mnie pewne kompromisy - z niektórych rzeczy będę musiał zrezygnować itp.). Mogę też zbudować dom parterowy, który w jakimś stopniu będzie odpowiadał moim potrzebom (tutaj też będą konieczne kompromisy). Jeżeli jednak zdecyduje się na dom parterowy z "poddaszem na przyszłość" to będzie on gorszy (gorzej będzie odpowiadał moim potrzebom) niż gdybym od razu budował dom z poddaszem albo skupił się całkowicie na domu parterowym. Takie budowanie domu parterowego z "poddaszem na przyszłość" jest ekonomicznie nieopłacalne - tracimy na tym, bo gdybyśmy zamiast tego od razu zdecydowali się na dom z poddaszem albo parterowy to za te same pieniądze wybudowalibyśmy lepszy dom (lepiej odpowiadający naszym potrzebom - z mniejszą liczbą kompromisowych rozwiązań).

Warto powiedzieć, że tak naprawdę, idealnym przykładem "domu z poddaszem" jest po prostu dom piętrowy z płaskim dachem - z użytkowo-ekonomicznego punktu widzenia jest on pod każdym względem lepszy od domu z poddaszem. Ale ze względu na to, że takie domy piętrowe nie są specjalnie popularne w Polsce, to pozostajemy przy domu z poddaszem. Pamiętać tylko należy, że tak naprawdę im dom z poddaszem bardziej podobny do piętrowego tym lepiej (z ekonomicznego punktu widzenia).

Żeby lepiej uzmysłowić różnice pomiędzy dobrym domem parterowym, a dobrym domem z poddaszem podam następujący przykład, trzymając się założenia, że mamy do wydania 300 tys. zł.

W ramach tych 300 tys. zł możemy wybudować dom parterowy, który będzie miał na jednym poziomie 100-120 m2 powierzchni użytkowej. Albo możemy wybudować dom z poddaszem, który będzie miał 60-70 m2 na parterze i 40-50 m2 powierzchni użytkowej na poddaszu (razem podobnie jak parterówka - 100-120 m2). Albo możemy wybudować dom parterowy z poddaszem "na przyszłość", ale wówczas będzie on miał 80-90 m2 na parterze i opcję zagospodarowania poddasza (około 40-50 m2) w przyszłości. Czyli na chwilę zakończenia budowy będzie on gorszy zarówno od domu "od początku parterowego" jak i od domu "od początku z poddaszem".

Ale czym tak naprawdę różni się dom z poddaszem od domu parterowego?

Dobry dom parterowy to:
- brak ścianki kolankowej
- niewielkie nachylenie połaci dachu
- brak ciężkiego stropu

Dobry dom z poddaszem to:
- wysoka ścianka kolankowa
- duży kąt nachylenia dachu
- ciężki strop

Jak widać, wymagania te są w zasadzie przeciwstawne, więc nic dziwnego, że nie da się stworzyć dobrego domu z poddaszem na zasadzie "dorobienia" poddasza do parterówki. To się po prostu nie opłaca.

Skoro już to sobie wyjaśniliśmy to pora zająć się zastanowieniem co w końcu budować - dobrą parterówkę czy dobry dom z poddaszem? Czynników wpływających na ostateczną decyzję jest wiele. Niektóre z nich są natury ekonomicznej, inne nie dają się przeliczyć na pieniądze. Omówmy je pokrótce:
1. Osobiste upodobania: jedni bardzo chcą mieć skosy, inni ich nie cierpią. Jedni nie znoszą schodów, inni nie mają nic przeciwko. Jeżeli jest tak, że budujący ma jakieś silnie ugruntowane upodobania (albo niechęci) do czegoś, to w zasadzie dla niego podjęcie decyzji o tym czy parterówka czy dom z poddaszem jest łatwe. Na przykład, jak ktoś organicznie nie znosi schodów to zbuduje parterówkę i tyle. Nie musi wnikać z żadne głębsze szczegóły.
2. Ograniczenia zewnętrzne: działka, warunki zabudowy itp. Czasami jest tak, że ze względu na niewielką działkę lub specyficzne warunki zabudowy rodzaj budynku (parterówka albo z poddaszem) narzuca się sam. Na przykład, jeżeli działka jest malutka to przewagę zyskuję dom z poddaszem ze względu na mniejszą powierzchnię zabudowy.
3. Koszt budowy: tutaj istotne staje się porównanie domu parterowego i domu z poddaszem i zazwyczaj tutaj budujący mają największą zagwozdkę.

Uprzedzę trochę fakty i od razu odpowiem na pytanie który dom jest (bywa) tańszy. Proszę pamiętać, że jest to porównanie uogólnione, zakładające, że w przypadku obu budowanych domów (i parterowego i z poddaszem) używane są podobne materiały, podobne technologie (czyli jak w jednym dach dwuspadowy, to w drugim też; jak w jednym ściana dwuwarstwowa, to w drugim też) itd. Jedyną zmienną jest tu rodzaj budynku. Abstrahujemy od wszystkich innych czynników.

Jak ja sam zastanawiałem się jaki dom wybudować, przeanalizowałem wiele projektów, zarówno parterowych, jak i z poddaszem (a także początkowo parterowych "z poddaszem na później") i doszedłem do wniosku, że im domek mniejszy tym większa różnica w kosztach na korzyść domku parterowego, natomiast wraz ze zwiększaniem powierzchni domu, coraz bardziej opłacalny staje się dom z poddaszem/piętrowy. Generalnie wygląda to tak:
- domy o pow. użytkowej do 100 m2 - parterówki zdecydowanie tańsze
- domy o pow. użytkowej 100-110 m2 - parterówki nieco tańsze
- domy o pow. użytkowej 110-130 m2 - parterówki i domy z poddaszem są w podobnej cenie
- domy o pow. użytkowej 130-140 m2 - domy z poddaszem nieco tańsze
- domy o pow. użytkowej powyżej 140 m2 - domy z poddaszem znacznie tańsze

Z czego to wynika? Ano z tego, że w domu z poddaszem występują pewne elementy, które trzeba wybudować, bez względu na to czy dom ma 80 m2, czy 140 m2 (czyli np. schody) i w zasadzie bez względu na to jak duży jest dom to kosztują one tyle samo. O ile ciężko jest ich koszt "zgubić" w ogólnym koszcie małego domku, o tyle w przypadku dużego domu ich udział w ogólnych kosztach robi się niewielki, a oszczędności poczynione gdzie indziej (w porównaniu do parterówki) pokrywają ten koszt dodatkowych elementów z nawiązką. Poniżej trochę szczegółów na przykładzie domu parterowego:

Dom parterowy:
- większa powierzchnia zabudowy, a więc większy fundament, więcej materiału do zasypania fundamentu - to na pewno jest droższy element niż przy domu z poddaszem
- większy obwód budynku, więc więcej ścian, ale... w domu parterowym nie ma ścianek kolankowych, więc te ściany są niższe - suma sumarum w przypadku małego domku nie działa to na niekorzyść parterówki, ale im większy dom tym bardziej przegrywa tutaj parterówka z domem z poddaszem
- większa pow. zabudowy, więc większy dach - no niekoniecznie... owszem - trzeba przykryć większą powierzchnię, ale kąt nachylenia połaci może być mniejszy, więc znów - tak naprawdę wszystko zależy od konkretnego budynku: jak domek niewielki, to różnice między domem parterowym i z poddaszem jest pomijalna; jak dom duży - to w parterówce będzie jednak wyraźnie większa powierzchnia dachu niż w domu z poddaszem, a więc większy koszt
- nie są potrzebne schody ani miejsce na te schody (5-7 m2: pamiętajmy, że każdy m2 budowanego domu to około 2000-3000 tys. zł, a może i więcej!), ale... w przypadku dużych domów parterowych (pow. 150 m2) żeby układ wewnętrzny miał sens konieczne staje się przeznaczenie sporej przestrzeni na "komunikację" (korytarze, przejścia), więc ta różnica zanika
- nie ma potrzeby ocieplania połaci dachowych, wystarczy ocieplić strop, a to jest znacząco mniejsza powierzchnia, więc potrzeba mniej materiału ociepleniowego
- cała powierzchnia podłogi to pełnowartościowa powierzchnia w odróżnieniu od domu z poddaszem gdzie część powierzchni to powierzchnia niepełnoawartościowa (pod schodami, pod skosami na poddaszu - ile tej powierzchni będzie to zależy od wysokości ścianki kolankowej)

Uff... nazbierało się tego trochę. Podsumowując, z czysto ekonomicznego punktu widzenia, jak budujesz mały domek (do 110 m2 pow. użytkowej) to buduj parterówkę, jak trochę większy to niech zadecydują inne czynniki (Twoje upodobania), a jak znacznie większy (pow. 140 m2) to buduj dom z poddaszem (a jeszcze lepiej piętrowy).

ikusia
22-02-2011, 16:24
ale ja się z tym absolutnie zgadzam
jeśli ktoś chce taniej lub jest absolutnie pewien, że z poddasza nigdy nie będzie korzystał ( no na 90 %)
to bzdurą byłoby ładować kasę w betonowy strop

tomek131
22-02-2011, 16:28
Ja miałem taki plan czyli parterowka i poddasze do ewentualnego zagospodarowania np na bilard albo pokój dla gości albo to i to. Ale to może faktycznie droga impreza.Choć są domy parterowe z betonowym stropem, z dachem 30 lub więcej stopni na których poddasze wychodzi samo z siebie (choć samo z siebie to też nie bo strop kosztuje i dach też)W każdym razie umawiając się z generalnym wykonawcą liczy on powierzchnie parteru.Płacę,a potem jak przyjdzie taka potrzeba docieplam połacie,obudowywuje płytami G-K ,stawiam ścianki działowe,wstawiam drzwi i już.Wylewkę myślałem , zrobić od razu ,przy robieniu dołu i wyciągnąć zaślepić i zostawić podstawowe instalacje.Tylko to per saldo wyjdzie po prostu większy dom...z użytkowym poddaszem.Do tego mało funkcjonalnym, bo dla mnie jak parterówka to nie dwuspadowy dach ( z kolei jak poddasze, to tylko dwuspad).Czyli i tak zle i tak nie dobrze
Jeszcze coś ,budując mamy pewne założenia np dom 120m.Jeśli robimy 120m z poddaszem użytkowym to mamy 120m i tyle.Na dole salon ,kuchnia ,pom gosp ,łazienka a na górze sypialnie.Jeśli robimy parter 120m to mamy na dole wszystko ale.....na górze dodatkowe pomieszczenie często wielkości 60 czy 80m ,czyli jedno wielkie pom gosp na wszelkiego rodzaju graty,których zawsze jest masa,a których w sypialni,garderobie czy szafie nie upchnie.W domu z poddaszem tego nie ma.Chyba należy to uwzględnić przy liczeniu kosztów i odpowiedzi na pytanie -chce 120m lepiej parter czy lepiej z poddaszem użytkowym i co taniej

ikusia
22-02-2011, 16:29
"A tego Twojego poddasza to nie trzeba wykańczać?"

no tak
ale adaptacja poddasza to - różnica między stropem tańszym a betonowym +schody+ wykończenie
a dobudówka to- fundament, porządne ściany, dach + wykończenie i wewnętrzne i zewnętrzne

ikusia
22-02-2011, 16:32
vafel ja to wszystko co napisałeś wiem
i dlatego na samym początku zaznaczyłam, że betonowy strop będzie odstępstwem od zasad taniego budowania
ale od początku zdajemy sobie z tego sprawę

tomek131
22-02-2011, 16:43
Ponoć ten betonowy wcale nie jest droższy od drewnianego .No chyba ,że płyta powieszona na sznurkach zamiast stropu ,ale to jakoś do mnie nie przemawia.To ulepmy ściany ze słomy i jakiej gliny może będzie jeszcze taniej.Dom to dom,podstawowe elementy powinien mieć.Garaż lepiej kupić taki- blacha na zewnątrz styro i tynk i farba i wygląda identycznie jak dom a kosztuje dwustanowiskowy 20 tys ,a nie walić w bryle za 100tys a strop płyta na sznurkach.Strop betonowy wzmacnia konstrukcję ,przyjmuje ciepło ,stabilizuje temp .Ja bym tylko betnowy strop robił niezależnie od rodzaju domu

ikusia
22-02-2011, 16:50
myślę tomku podobnie
tym bardziej że ja- jak już pisałam i tam mam warunki zabudowy na dach min 30 stopni
ja nie robiłabym stropu betonowego wtedy kiedy najnormalniej w świecie groziłoby mi, że dzięki temu nie skończę budowy domu bo wtedy to rzeczywiście zgroza
lub byłabym wesołą emerytką , której poddasze byłoby zbędne całkowicie bo nawet bym na nie nie zajrzała

Vafel
22-02-2011, 16:51
Wiadomo. Wszystko jest indywidualną decyzję budującego. Dostosowanie domu parterowego do późniejszej rozbudowy poddasza to dodatkowe 20-30 tys. zł (strop + schody + dodatkowe miejsce na te schody). Jeżeli budujący uważa, że opłaca mu się dołożyć te 20-30 tys. żeby mieć możliwość wykończenia poddasza później to ok. Mi się to nie opłacało. Wolałem za te 30 tys. zł wybudować dodatkowe 10-15 m2 parteru (czyli tak naprawdę od razu mieć jedno dodatkowe pomieszczenie niż nie mieć tego pomieszczenia, ale zamiast tego mieć możliwość na przyszłość wykończenia poddasza).
Pozdrawiam,

ikusia
22-02-2011, 17:01
"to dodatkowe 20-30 tys. zł (strop + schody + dodatkowe miejsce na te schody)"

po pierwsze jakie schody? te, których do momentu adaptacji raczej nie będzie?
po drugie nikt nie będzie trzymał pustej przestrzeni pod schody i modlił się do niej
można mądrze ją zagospodarować
po trzecie strop betonowy to tylko różnica kwoty między betonowym a innym- bo przecież nie postawisz domu w ogóle bez stropu
trochę w tych wizjach i wyliczeniach jesteś stronniczy:)

tomek131
22-02-2011, 17:03
Strop i tak betonowy więc ten dodatkowy koszt odpada.Miejsce na schody-ponieważ to poddasze w funkcji hobby,lub pokój dla gości no może ew duża sypialnia dla córki to na schody można czasem wykorzystać nawet ścianę w salonie lub jakieś inne miejsce ,czasem są takie podłużne ściany oddzielające salon od korytarza itp.Nie muszą to być jakieś super wygodne schody bo nie będzie to dom w układzie salon na dole ,sypialnie na górze.
Same schody to tak ,tu już koszt.
Jakie jeszcze koszty na etapie przygotowania projektu domu parterowego pod wykorzystanie poddasza?Dach i tak chce min.30stopni nawet w parterówce bo te 20stopni mi się nie podobają zwyczajnie.
A ścianka kolankowa?

Zielony ogród
22-02-2011, 17:21
jak ktoś mieszkał w bloku, to dom z poddaszem i skosami jest atrakcją. trzeba samemu tego doswiadczyc, po prostu.
jak ktos się waha, mozna coś tam podpowiedzieć. ale jak ktoś zdecydowanie woli z poddaszem, to tyz piknie. później rynek wtórny nieruchomosci i tak ustali po swojemu, co lepsze.

Malgoska76
22-02-2011, 18:40
witam też buduję MANIĘ choć trochę przerobioną , na razie walczę z kapryśną aurą : )

Jaro_one gdybyś mógł pochwalić się swoimi zmianami w mani, wygląda super...

juli
23-02-2011, 09:37
Co pewien czas pojawiają się w Muratorze artykuły w stylu "I nie wódź nas na poddaszenie" traktujące o kosztach przygotowania poddasza do adaptacji. Nie łudźmy się - każdy metr powierzchni po prostu kosztuje. Jasne, że mozna powiedzieć, że to "tylko" podwyższenie ściaki kolankowej - ale to oznacza: zmianę w projekcie, materiały na ściankę kolankową, robociznę, koszty jej ocieplenia (przy ścianie 2-warstwowej) i otynkowania, wyższe kominy, pewnie okna na poddaszu, zwiekszone koszty ocieplenia dachu - chyba, że ktoś teraz ociepli strop a potem drugi raz będzie ocieplał całą połać dachową. A potem "tylko" wykończenie poddasza - zdawałoby się, że trochę karton-gipsu i tyle. No właściwie tak tylko jeszcze takie drobiazgi jak: schody, podłogi, drzwi, instalacja elektryczna, grzejniki, ew. wod-kan (chyba, że ktoś z sypialni do toalety w nocy lubi biegac po schodach).
Jeśli ktoś chce zbudować tani dom - a taki jest tytuł tego watku - to nie wiem czy jest sens wykładać niemałe pieniądze na rozwiązania z ktorych może kiedyś sie skorzysta...

Vafel
23-02-2011, 09:46
Dobrze powiedziane juli. Każdy musi sobie sam odpowiedzieć czy chce wydać dodatkowe pieniądze na coś co tylko "być może" kiedyś wykorzysta.

A co do kosztów, ikusia, uwierz mi - spokojnie wyjdzie 20-30 tys. więcej. Wiem, że teraz mi nie wierzysz, ale jak sama wybudujesz to wtedy się przekonasz (jeśli będziesz chciała wtedy zrobić sobie uczciwy rachunek "czego nie musiałabym robić, gdyby nie to poddasze").

Pozdrawiam,

ikusia
23-02-2011, 11:32
chyba się do końca nie rozumiemy

nie zamierzam chwilowo ani pierniczyć się ze ścianką kolankową, ani wstawiać okien ani robić nic ponad to, że będzie od razu wylany betonowy strop
miejsce na schody i wejście na poddasze znalazłam od razu w projekcie- nie musiałam specjalnie tego miejsca projektować
więc w momencie budowania domu spokojnie mieszczę się w zasadzie budowania taniego bo różnica między stropami jest niewielka lub żadna
może ja jestem laikiem ale mój mąż w przeciwieństwie do niektórych użytkowników wybudował wiele domów;) z rożnymi stropami

rozbudowa poddasza kiedyś tam owszem przyniesie koszty ale trudno je wliczać w budowę domu- jeśli będzie to za 10 lat lub za 20....
raczej jest to fanaberia, która będzie realizowana wtedy, kiedy będzie nas na to stać i nie będziemy musieli trzymać się już zasady taniego budowania

i tak- wtedy wiadomo, że adaptacja pochłonie niemałą ilość finansów
ale bzdurą jest liczenie tego już teraz
tak jak dziś nikt nie liczy, że jak kiedyś będzie bogatszy to kupi sobie super wypasioną lodówkę albo za parę lat powiększy sobie taras na pół podwórka lub ściany, które teraz są pomalowane obłoży kamieniem
lub w ogóle postawi jeszcze jeden dom


nie mówiąc już o tym, że strop betonowy i tak ma swoje zalety
i prawdopodobnie nie zrezygnowałabym z niego nawet wtedy gdybym nie zakładała, że może kiedyś zaadaptuję poddasze
więc na chwilę obecną jedynym kosztem wciąż pozostaje różnica w cenie stropów i nic ponad to

spoko wybraliście inne stropy wasza sprawa ale odstraszanie osób planujących budowę kosztami z nieba jest biciem piany na zasadzie- "ja nie mam to nikt nie powinien mieć bo moja prawda jest najprawdziwsza a rozwiązania, które wybrałem są jedynymi słusznymi..."

pozdrawiam:)

ikusia
23-02-2011, 12:12
"Jeśli ktoś chce zbudować tani dom - a taki jest tytuł tego watku"
i jeszcze co do tego. Jeden uzna, że tanio to wybudować z najtańszych materiałów i takimi wykończyć
i powie- masz drewnianą podłogę? nie mieścisz się w wątku bo można taniej
ktoś uważa że solidna podłoga to podstawa
ja uważam, że solidny strop to podstawa

a jak ma być tylko tanio i zgodnie z tytułem to postawmy domki jak na ogródkach działkowych- będzie tanio

Vafel
23-02-2011, 12:19
Jeżeli tak chcesz zrobić to OK. Nie ma problemu. Strop betonowy ma swoje zalety i jak najbardziej rozumiem, że chcesz taki zrobić nawet jak nie będzie poddasza. OK. Ale tutaj nie tylko o strop chodzi.
Skoro w ogóle dopuszczasz, że kiedyś powstanie poddasze na górze to musisz już teraz zaplanować gdzie będą w przyszłości schody i w tym stropie zostawić otwór na te schody, który dodatkowo trzeba tymczasowo jakoś zamaskować (płyty GK itp. skoro nie chcesz robić od razu schodów). Musisz się zastanowić jak to chcesz ocieplić. Czy ocieplisz strop (jak to się robi w typowych parterówkach)? Jeśli tak, to potem, chcąc mieć poddasze będziesz musiała zebrać to ocieplenie ze stropu i przenieść je na połacie dachowe (podwójna robota). Jeżeli od razu zechcesz ocieplić połacie dachowe to raz - wyższe koszty ocieplenia niż w przypadku stropu, a dwa - nie mając ocieplonego stropu będziesz ogrzewać także to poddasze mimo, że nic tam nie będzie przez długi czas.

Poza tym ja pisząc, że takie podejście się nie opłaca miałem na myśli całkowity stosunek nakładów do efektu. Jeżeli teraz zbudujesz parterówkę 100 m2 bez ścianki kolankowej z tym stropem za 300 tys. zł, a potem (np. za 10 lat) wydasz jeszcze 80 tys. zł, żeby to poddasze zaadaptować jakoś i uzyskasz tam na górze 40 m2 sensownej przestrzeni (o wys. min. 200 cm) to koniec końców będziesz miała gorszy (gorzej spełniający potrzeby) dom niż gdybyś od razu budowała dom z poddaszem wart ostatecznie 380 tys. zł... Co oczywiście nie znaczy, że akurat takie podejście nie jest właściwe dla Ciebie i Twojej sytuacji.

I dlaczego uważasz, że odstraszam osoby planujące budowę kosztami z nieba? I gdzie napisałem, że rozwiązanie, które ja mam jest jedynym słusznym? Przecież ja w ogóle nie pisałem jakie rozwiązanie jest u mnie...

Pozdrawiam,

Edit: skąd Ci się w ogóle wzięło czepianie tego stropu? Przecież nie o strop tutaj chodzi tylko o sumę różnych dodatkowych rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę przy adaptowaniu poddasza... Nie strop decyduje o tym czy dom jest parterowy czy z poddaszem...

ikusia
23-02-2011, 12:45
nadal nie umiem cytować

co do maskowania- przecież czy będzie to powierzchnia zamaskowana czy strop to i tak na obie powierzchnie muszę wydać pieniądze bo jak rozumiem ci którzy nie planują, że będą kiedyś mieć może schody nie zostawili sobie dziury w suficie - tam gdzie powierzchnia będzie maskowana miałabym strop:)

ocieplać będę strop- owszem może kiedyś to będzie podwójna robota ale znowu na zasadzie- chcesz mieć fanaberię to rób
nie zamierzam na poddaszu mieć drugiej super sensownej powierzchni
po prostu szkoda mi w przyszłości nie wykorzystać tej, którą- chcąc nie chcąc- i tak będę miała
i oczywiście, że gdyby mnie było od razu stać na zwiększone wydatki to bym się w takie rzeczy nie bawiła
ale przy tak ogromnym przedsięwzięciu mnie nie stać
za to nie sądzę, że kiedyś nie uda mi się tego zrobić
jak się nie uda trudno
dlaczego z nieba?:) nie widzę żadnych wyliczeń ( oprócz wliczenia schodów, których nie ma) więc z nieba:)

ty pytasz czemu czepiam si stropu ja czemu czepiasz się kosztów adaptacji od razu przy budowie

może rzeczywiście ty patrzysz perspektywicznie że kiedyś tam dom wyjdzie mnie ileś tam
ale tak do tego podchodząc, to w miarę upływu lat wiele rzeczy się zmienia, dokupuje, robi od nowa itd,
tak do tego podchodząc ja bym mogła twierdzić, że twój strop wyjdzie drożej bo jest mniej trwały:) itd itp

Vafel
23-02-2011, 13:34
Dobra. Rezygnuję. Nie wiem czy ja wyrażam się niezrozumiale, czy też Ty nie chcesz mnie zrozumieć, ale jakoś nam ten dialog nie wychodzi. Nie mam też ambicji nikogo przekonywać do tych czy innych racji. Niech każdy czytający wyciągnie własne wnioski.
Pozdrawiam,

ikusia
23-02-2011, 13:56
fakt. Jeśli chcesz mnie przekonać , że lepiej nie mieć poddasza niż je mieć to nie przyjmuję tego do wiadomości:)
tym bardziej nie przyjmuję do wiadomości , że po budowie domu nie powinno go się w miarę możliwości usprawniać, tylko dlatego, że przeczy to idei oszczędności
nie buduję domu dla idei:) buduję po to, żeby był jak najwygodniejszy
nie stać mnie od razu na wiele rzeczy co nie znaczy, że mam nie myśleć przyszłościowo i nie ułatwić sobie teraz pewnych spraw :) tym bardziej, że nie wpłynie to znacząco na koszt budowy (owszem koszty będą wyższe ale przy zaletach tego rozwiązania warto je ponieść)

kto wybrał lepiej
czy ja czy ty
pokaże życie :)

tomek131
23-02-2011, 15:22
I się bym ja zgodził z ikusią.Tzn buduję dom parterowy z betonowym stropem (bo nie chcę drewnianego i wiszących płyt tym bardziej),a poddasze które i tak i tak tam jest przeznaczam na póżniejszą adaptację ,planując to wcześniej ,czyli np zostawiam otwór w stropie (przecież nawet na nieużytkowe trzeba jakoś wejść ,więc otwór i tak musi gdzieś być nie?)DO tego wybieram taki projekt ,by bez jego powiększania móc wstawić gdzieś schody.Ponieważ nie będzie to typowy dom z poddaszem, gdzie wszystkie sypialnie i główna łazienka na górze ,więc te schody ani nie muszą być tak wygodne ani nie muszą mieć specjalnego miejsca ,nawet jako ozdoba mogą być w salonie.
NIe jestem fachowcem ,ale jakie dodatkowe koszty ponoszę na początku robiąc parterówkę w MOIM przypadku (tzn i tak chce strop betonowy i i tak robię otwór by wejść na nieużytkowy strych )Na pewno zrobię od razu wylewkę na górze i wyciągnę instalcję i zamontuje chyba okna połaciowe.To koszty.Co jeszcze?Na etapie samego projektu,czy sam projekt takiego domu będzie droższy przez to ,że mam takie widzimisię by kiedyś zrobić tam np bilard i sypialnię dla gości?Jeśli będzie to o ile ?

ikusia
23-02-2011, 15:42
na projektach to ikusia się nie zna
co do reszty dyskusja raczej nie ma sensu
każdy inaczej rozumie ideę taniego budowania
bo każdy ma inne priorytety
i każdy uznaje po swojemu co w domu jest niezbędne
mi można zarzucać potrzebę posiadania porządnego stropu i poddasza głównie ze względu na dzieci i szczerze przyznają, że nie wyobrażam sobie budowy domu bez posiadania porządnego choćby strychu
moje dzieciństwo i młodość to strych i z obserwacji też wiem, że jako magazyn również jest on w miarę upływu czasu potrzebny

ja mogę vaflowi zarzucić, że generalnie taniej wyniosłoby go wybudowanie domu z tylko jedną sypialnią i salonem bo po co teraz ładować kasę w pokoje dla przyszłego potomstwa, które może być a może go nie być :P bo generalnie to te pokoje to jak ten nieszczęsny strych do adaptacji:P i t, to są dopiero koszta:P

dla niego priorytetem było pomyśleć o pokojach na przyszłość
dla mnie takim priorytetem jest poddasze
ja w razie czego mam przestrzeń do zagospodarowania
vafel w pewnym momencie już jej miał nie będzie
i spoko
każdy ma swój wybór

ikusia
23-02-2011, 15:59
tomek co do otworu w stropie o wiele mniejszy otwór potrzebny ci jest do klapy - zupełnie inny do schodów. Radzę od razu to przewidzieć i betonu tam nie lać tylko maskować

tomek131
23-02-2011, 16:42
No tak ,ale dziura to dziura bez wdawania się w głębokie szczegóły.Ktoś mógłby na pozostałe pytania moje krótko odp?

Vafel
23-02-2011, 16:50
Tomku: sam projekt raczej nie będzie droższy. Co najwyżej ktoś będzie Ci musiał przeprojektować strop (jeśli w Twoim projekcie parterówki nie będzie betonowy, ale w wielu jest Teriva albo nawet monolit) i uwzględnić ten otwór na schody (bo on musi być odpowiednio wzmocniony zbrojeniem - nie możesz tak po prostu w dowolnym miejscu zrobić dowolnego otworu ;-)
Do tego co wymieniłeś musisz jeszcze doliczyć dodatkowe ocieplenie (bo będziesz ocieplał połacie dachowe, a nie strop). Pasowałoby też porozciągać na górze instalację elektryczną, żeby mieć jakieś światło i prąd. No i jakieś schody musisz zrobić - choćby tymczasowe, bo skoro już będziesz miał tą górę to fajnie by było się tam jakoś dostać.

ikusia
23-02-2011, 17:09
tymczasowe schody dotyczą chyba większości
chyba nawet ciebie vafel:) oczywiście mowa o schodach strychowych ( takich które się wyciąga)

co do otworu to oczywiście, że musi on być umieszczony już podczas projektowania:)

ikusia
23-02-2011, 17:24
generalnie tomku to jest tak jeśli to będzie projekt tzw gotowiec to każda zmiana to adaptacja projektu ( chcesz dodatkowe okna- zmiany, chcesz inny strop- zmiany itd. ( jeśli w gotowcu masz strop drewniany to dojdą jeszcze zmiany w projekcie ścian i fundamentów, bo ten strop wymaga dodatkowego wzmocnienia, żeby przypadkiem nie znalazł się na podłodze zamiast na suficie) Na pewno nie będzie miało wpływy na projekt to, że ty w tym samym pomieszczeniu będziesz miał bilard, ktoś inny matę do medytacji a jeszcze inny półkę z ogórkami:)
Jesli zdecydujesz się na indywidualne to tu w ogóle jest wolna amerykanka i każdy architekt wyceni ci inaczej jeden taniej mimo, że projekt będzie bardziej skomplikowany a drugi drożej za projekt prosty

Zielony ogród
23-02-2011, 17:52
fakt. Jeśli chcesz mnie przekonać , że lepiej nie mieć poddasza niż je mieć to nie przyjmuję tego do wiadomości:)
tym bardziej nie przyjmuję do wiadomości , że po budowie domu nie powinno go się w miarę możliwości usprawniać, tylko dlatego, że przeczy to idei oszczędności
nie buduję domu dla idei:) buduję po to, żeby był jak najwygodniejszy
nie stać mnie od razu na wiele rzeczy co nie znaczy, że mam nie myśleć przyszłościowo i nie ułatwić sobie teraz pewnych spraw :) tym bardziej, że nie wpłynie to znacząco na koszt budowy (owszem koszty będą wyższe ale przy zaletach tego rozwiązania warto je ponieść)

kto wybrał lepiej
czy ja czy ty
pokaże życie :)


to po co pytac o rady... na wątku pt. "tani w budowie domek ok.100m2 - kto poradzi"
byc może radzą tu z dobrej woli ludzie, którym już "życie pokazało", jak to określiłaś.
oszczędność dla wielu nie jest ideą, tylko koniecznością.

ikusia
23-02-2011, 18:06
zielony ogród bo ja nie pytałam o radę czy robić
tylko właśnie radziłam, żeby mimo wszystko robić
zaznaczając jasno wyraźnie i niejednokrotnie, że w wypadku wyjątkowo ograniczonego budżetu nie robić bo lepiej mieć dom bez poddasza niż nie mieć domu wcale
wątek nie brzmi " najtańszy" tylko "tani"

tomek131
23-02-2011, 19:21
http://projekty.muratordom.pl/projekt_zaciszny,75,1,0.htm?frm_search=1&id_grupy=1&powierzchnia_od=&powierzchnia_do=&typ_budynku=1&kat_nach_od=&kat_nach_do=&wysokosc_w_kalenicy_od=&wysokosc_w_kalenicy_do=&szer_dzia_od=&szer_dzia_do=19&gleb_dzia_od=&gleb_dzia_do=&wym_el_front_od=&wym_el_front_do=&wym_el_bocznej_od=&wym_el_bocznej_do=&pokoje_bez_salonu_input=&author_id=&x=0&y=0&nr=11

A wot takie cóś.To tani czy drogi dom?Załóżmy,że bez poddasza.
Dach wiem,droższy niż dwuspad,ale się poświęcę

ikusia
23-02-2011, 19:34
w tym projekcie akurat masz strop betonowy i widzisz taką długą ścianę przy wyjściu na taras?wydaje mi się, że to też jest ściana działowa. Więc w tym projekcie masz i droższy strop i droższy dach:) Jak na mój gust zdecydowanie za dużo powierzchni zabiera korytarz i hol

Zielony ogród
23-02-2011, 19:38
http://projekty.muratordom.pl/projekt_zaciszny,75,1,0.htm?frm_search=1&id_grupy=1&powierzchnia_od=&powierzchnia_do=&typ_budynku=1&kat_nach_od=&kat_nach_do=&wysokosc_w_kalenicy_od=&wysokosc_w_kalenicy_do=&szer_dzia_od=&szer_dzia_do=19&gleb_dzia_od=&gleb_dzia_do=&wym_el_front_od=&wym_el_front_do=&wym_el_bocznej_od=&wym_el_bocznej_do=&pokoje_bez_salonu_input=&author_id=&x=0&y=0&nr=11

A wot takie cóś.To tani czy drogi dom?Załóżmy,że bez poddasza.
Dach wiem,droższy niż dwuspad,ale się poświęcę

dom na działke wydłuzoną w kierunku północ-południe, wejscie i wjazd do garażu od północy. projekt wyglada na wymuszony przez długą a wąska działkę, ale nawet fajny w środku, troche zbyt odizolowany wzrokowo od strony "wejściowej". myslę, że 350 tys.......

ikusia
23-02-2011, 19:45
tfu ściana nośna

tomek131
23-02-2011, 21:26
Działka 19m ,więc z tego co patrzyłem jedna z lepszych parterówek na taką działkę.
Tak wygląda po wybudowaniu i podoba mi się to ,że jakoś tak dziwnie,ale nie wygląda na taką wąską kichę
http://images38.fotosik.pl/137/0615b509c10c147fmed.jpg
Jedną poważną wadę widzę -kuchnia-nie widać z niej podjazdu.W ogóle nie widać podjazdu z żadnej części domu poza wiatrołapem.A tak mi się podoba bardzo z zewnątrz kurcze i wewnątrz nie jest najgłupszy.Nie ma wielu idiotycznych rozwiązań z wielu innych projektów.Zauważcie ,że nie ma w pełni otwartej kuchni i można ją nawet zamknąć (nie znoszę kuchni w salonie), nie wchodzi się bezpośrednio do salonu wprost z wejścia,nie trzeba przejść przez cały salon by wejść do kuchni,nie trzeba przejść przez salon by wejść do pozostałych części domu,koledzy i koleżanki moich dzieci idąc do ich pokoju nie przechodzą mi koło sofy w salonie (nawet gdyby sypialnie moich dzieci miały być na górze kiedyś)pom.gospodarcze ma sensowną wielkość,salon też,pokój ten 10m ciut mały -takie 3x3.Ale może bym poszerzył dom o 0.5 czy metr i wyjdą wtedy duże pokoje.Garaż w bryle i chyba nie wygląda na drogi.Noi odizolowanie części sypialnej od salonu.Do tego możliwość zagospodarowania poddasza gdyby zaszła taka potrzeba ,która może wyniknąć z naszego widzimisię ,ale też z koniecznośći.NIe jest uważam najgorzej,szczególnie jeśli ogranicza nas wąska działka

IZA30
24-02-2011, 06:37
http://projekty.muratordom.pl/projekt_zaciszny,75,1,0.htm?frm_search=1&id_grupy=1&powierzchnia_od=&powierzchnia_do=&typ_budynku=1&kat_nach_od=&kat_nach_do=&wysokosc_w_kalenicy_od=&wysokosc_w_kalenicy_do=&szer_dzia_od=&szer_dzia_do=19&gleb_dzia_od=&gleb_dzia_do=&wym_el_front_od=&wym_el_front_do=&wym_el_bocznej_od=&wym_el_bocznej_do=&pokoje_bez_salonu_input=&author_id=&x=0&y=0&nr=11

A wot takie cóś.To tani czy drogi dom?Załóżmy,że bez poddasza.
Dach wiem,droższy niż dwuspad,ale się poświęcę

NIE wiem czy nie będzie za duży,ale jest ciekawy http://projekty.muratordom.pl/projekt_bliski-wariant-i,192,1,0.htm ( i ma zamkniętą kuchnię;) )i są różne warianty (http://projekty.muratordom.pl/projekt_bliski-wariant-iii,328,1,0.htmnawet to twoje upragnione poddasze ;) ) :D

alic
24-02-2011, 07:34
Witam,projekt,który wypatrzyła IZA30,to nie do tego wątku,ani mały (130m),ani tani.Ja zgodziłabym się z Vaflem,że na etapie wyboru projektu trzeba się zdecydować na dom parterowy lub z poddaszem,żeby potem nie kombinować i nie robić z parterowego domu z poddaszem użytkowym.Jeżeli ktoś chce dom z poddaszem,a brakuje kasy,to niech szuka takiego projektu,w którym program użytkowy parteru jest wystarczający,a poddasze można robić póżniej,jeżeli zajdzie taka potrzeba i będą środki.

ikusia
24-02-2011, 08:53
ale ja właśnie o tym piszę. O parterze użytkowym wystarczającym i poddaszu w formie początkowej strychu a w dalszej przyszłości dodatkowej powierzchni dla gości lub dzieci (dla dzieci oczywiście w formie tylko dodatkowej "bawialni" bo ich pokoje są wliczone już w parter).
W końcowej fazie być może z funkcją mieszkalną dla dorosłego dziecka -jeśli nie będzie miało wyjścia.

IZA30
24-02-2011, 09:51
Witam,projekt,który wypatrzyła IZA30,to nie do tego wątku,ani mały (130m),ani tani.Ja zgodziłabym się z Vaflem,że na etapie wyboru projektu trzeba się zdecydować na dom parterowy lub z poddaszem,żeby potem nie kombinować i nie robić z parterowego domu z poddaszem użytkowym.Jeżeli ktoś chce dom z poddaszem,a brakuje kasy,to niech szuka takiego projektu,w którym program użytkowy parteru jest wystarczający,a poddasze można robić póżniej,jeżeli zajdzie taka potrzeba i będą środki.

skoro tomek bierze pod uwagę dach kopertowy ,to chyba nie jest nastawiony aż tak bardzo na "taniość" ...

Vafel
24-02-2011, 09:57
Nie mówiąc o tym, że poddasze pod dachem kopertowym to już w ogóle porażka, bo wszędzie skosy.

tomek131
24-02-2011, 11:03
Vafel -to nie ma być tradycyjne poddasze.Jeśli salon na dole i sypialnie na górze,czyli tradycyjne poddasze wtedy tylko dwuspad.Ja myślę o części typu hobby na poddaszu ew sypialnia dla córki czy też dla gośći ,ale duża minimum 30m po podłodze ,żeby skosy nie przeszkadzały

alic
24-02-2011, 11:05
Najbardziej przestronne i funkcjonalne poddasze jest przy dachu dwuspadowym,i to powinien wiedzieć każdy,kto przymierza się do budowy,ale niestety nie wie,czego przykładem jest moja koleżanka,która kończy budowę domu z dachem kopertowym,ma 3 kukułki,3 balkony,ale pokoje to nieustawne klitki,strasznie żałuje,że wybrała taki projekt,ale był taki piękny!!!!.Są też projekty gdzie na poddaszu są same okna dachowe,i ludzie je kupują i budują wg nich domy,i mieszkają w nich i nic nam do tego,ich dom,ich sprawa,pozdr....

katawoj
24-02-2011, 12:06
a ja chyba znalazłam swój prawie ideał :D
wcześniej pisałam o borówce w której musiałabym przeprowadzić pewne zmiany i dążąc do idealnego projektu przetrząsnęłam net jeszcze raz i mam!

http://www.najciekawszeprojekty.pl/projekt/ag-559/anyzek (wariant poddasza z sypialnią z balkonem)

ma wszystko co chciałam mieć a zmiany będą jedynie kosmetyczne typu:
przestawienie spiżarki w kuchni czy dobudowa ścianki na szafy w holu aby zakryć część salonu, likwidacja daszku nad wejściem (marzę o werandzie w przyszłości ;)) czy wydzielenie małej garderoby w sypialni
zamiast wyjścia na taras z salonu zrobię drugi wykusz pod balkonem bo z kolei marzę o siedzisku pod oknem :lol2:

może kogoś zainspiruje ;)

jak myślicie? da radę do 300-350 tys.?

ikusia
24-02-2011, 13:06
Jeśli na poddaszu ma być miejsce uciech wszelkich to skosy wbrew pozorom mogą -przy odpowiedniej aranżacji- być dodatkowym atutem. Narzucą bardziej klubowy klimat.

Vafel
24-02-2011, 14:37
Vafel -to nie ma być tradycyjne poddasze.Jeśli salon na dole i sypialnie na górze,czyli tradycyjne poddasze wtedy tylko dwuspad.Ja myślę o części typu hobby na poddaszu ew sypialnia dla córki czy też dla gośći ,ale duża minimum 30m po podłodze ,żeby skosy nie przeszkadzały

No OK. Tylko, że to jest nieekonomiczne. Za wykończenie tego zapłacisz jak za całe wielkie poddasze, a do wykorzystania będziesz miał znacznie mniej bo reszta pod skosami. Żebyś potem nie pluł sobie w brodę, że za te tysiące wpakowane w poddasze mogłeś pojechać na Seszele ;-)

tomek131
24-02-2011, 15:26
To fakt,To taka fanberia już w tym momencie bardziej niż dążenie do taniego budowania (jeśli chodzi o zrobienie poddasza nad parterem,ale ja lubię mieć zapas możlwości , nuż wpadnie jakaś większa kasa to na gorze zrobię bilard ,salon kina domowego i nie wiem co tam jeszcze)
W każdym razie ,jeśli dom ma być typowym domem z poddaszem użytkowym to tylko dwuspadowy dach.To na pewno

IZA30
24-02-2011, 16:53
Najbardziej przestronne i funkcjonalne poddasze jest przy dachu dwuspadowym,i to powinien wiedzieć każdy,kto przymierza się do budowy,ale niestety nie wie,czego przykładem jest moja koleżanka,która kończy budowę domu z dachem kopertowym,ma 3 kukułki,3 balkony,ale pokoje to nieustawne klitki,strasznie żałuje,że wybrała taki projekt,ale był taki piękny!!!!.Są też projekty gdzie na poddaszu są same okna dachowe,i ludzie je kupują i budują wg nich domy,i mieszkają w nich i nic nam do tego,ich dom,ich sprawa,pozdr....

I to jest powiedziałabym mentalność Polaka...bo ładny był..a przy okazji cholernie drogi i koniec końców zupełnie nie funkcjonalny!
Dla mnie to jakaś masakra juz by była zupełna pokój na poddaszu pod dachem kopertowym z samymi oknami dachowymi ....brrrr koszmar
Ja jeżeli już zmuszona byłabym do poddasza to zdecydowanie byłoby to pełne piętro - http://www.mgprojekt.com.pl/domki/szmaragd/rzuty.php :D

jaro_one
24-02-2011, 20:29
Witam . Chętnie przekażę uwagi dotyczące rzeczywistej realizacji : jak wiadomo ,, papier wszystko przyjmie '' w praktyce wychodzi nieco inaczej..... Zmian nie wprowadziłem zbyt wiele ,, Mania'' ma swój urok , ale spiżarkę przeniosłem koło kotłowni i podzieliłem na połowę , podniosłem ściankę kolankową , na poddaszu koło schodów przewidziałem tzw.pomieszczenie techniczne całe okablowanie oraz wszelkiego rodzaju centralki będą w jednym miejscu. Na dziś klatka schodowa powinna być nieco dłuższa , a kominek umiejscowiony bardziej na środku schody na górę będą wtedy łagodniejsze . Więcej info na SKY lub priv . Pozdrawiam ; )
MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY !!!!!!!!!!!!!

Malgoska76
27-02-2011, 14:15
Jeśli miałby pan jakiś rzut czy zdjęcia pomieszczeń, baaaaardzo proszę! Mój adres [email protected]. Szkoda, ze mieszka Pan na drugim krańcu Polski... My chcemy zrobić na poddaszu podobne pomieszczenie techniczne, zastanawiamy się nad kotłownią na piętrze.
Pozdrawiam.

bysio
01-03-2011, 11:02
Witam.
Jesteśmy z dziewczyną na etapie wyboru projektu i muszę powiedzieć że już nas głowa boli od przeglądania różnorakich projektów :)
Podobają się nam niskie domki parterowe lub z użytkowym poddaszem.
Niestety ogranicza nas trochę działka. Wielkość działki to trochę ponad 1000m (chyba 1075), w tym jej szerokość to 21,5m.
Problemem jest to, że z 2 stron są drogi (od frontu i z lewej strony). Według przepisów z jednej strony odchodzi nam 6m (od strony bocznej drogi) i od strony sąsiada 3 lub 4m, w zależności od tego czy z tej strony jest okno. Zgadza się?
Jeśli tak to wychodzi na to, że możemy wybudować dom maksymalnie o szerokości 11,5 lub 12,5m (bez okien od strony sąsiada)
Czy są jakieś projekty domów 110-150m z dwoma garażami i dość dużą kotłownią (ewentualne 1 duzy garaż)? Rozumiem, że wtedy garaże muszą być trochę wysunięte przed dom.
Do tego salon plus 3-4 pokoje. Jeśli dom parterowy to łazienka i wc.
Ciężko znaleźć coś fajnego. Z jednym garażem trochę jest projektów ale chyba przydałby się jakiś większy garaż.

Może ktoś się akurat orientuje i bez szukania pamięta jakieś projekty?

blady marcin
02-03-2011, 19:35
witam czy ktoś przypadkiem wie co zrobić jak przejrzałem kilkanaście książeczek z projektami typowymi i nic mi nie pasuje. Jestem skazany na architekta? zdaje się że jestem ;-) a może jakiś inżynier który zna się na budownictwie wie jak zrobić projekt domu prostego racjonalnie taniego w budowie i sprawnego technicznie, bez filozofowania o tendencjach escetycznych oraz zależnościach funkcjonalnych...Poznan i okolice

blady marcin
02-03-2011, 19:36
no i czy w ogóle to jest możliwe żeby inżynier miał takie uprawnienia do projektowania

wojgoc
02-03-2011, 21:26
no i czy w ogóle to jest możliwe żeby inżynier miał takie uprawnienia do projektowania
jak dla Ciebie to niestety nie ma takich uprawnień.

irud77
03-03-2011, 15:00
Witam! już straciłam nadzieję, że ktoś podejmie wątek.
Z zapałem więc odpisuję. U nas było tak: papiery - prawie rok!!!!!! Żądano od nas absurdalnych rzeczy, np umowy o wywóz nieczystości czytaj szamba i pani nie potrafiła zrozumieć, że nikt nie podpisze ze mną umowy jeżeli nie ma "przedmiotu umowy" czyli szamba itp sytuacje. Domek bedzie ogrzewany piecem na wszystko tzn piec z podajnikiem na ekogroszek lub pelet z wymiennym rusztem i tedy palimy czym mamy. Alternatywą ma być kominek z płaszczem wodnym lub solary temamt na tapecie obecnie wałkowany. Koszty przerosły nasze oczekiwania, jak to określił nasz kierownik budowy dom bardzo materiałochłonny (nie wiem czy istnieje takie słowo?) na życzenie moge wkleić parę fotek.
pozdrawiam!!!

fantomek24
04-03-2011, 07:09
drodzy formułowicze może ktos miał podobny dylemat i moze cos podpowiedziec w tej kwesti
załozęnie jest takie ze chcemy cos z tesciami pobudowac ok 100 m na jedną rodzinę z załozenia konstrukcja prosta nie droga a funkcjonalna
działka ma wymiary 20x50 wjazd od strony polnocnej na boku 20m, dziękuje za pomoc

TAJA01
04-03-2011, 13:20
Witam,
cieszę się , że się odezwałaś :) miałam już próbować skontaktować się z Toba poprzez prywatnego maila.
Urzędy rzeczywiście mają absurdalne wymagania... Ja jak narazie czekam na wydanie warunków zabudowy(nadal), a potem pewnie jeszcze miesiąc na PNB.
My również chcemy "piec na wszystko", ponieważ tak wyjdzie taniej:). Tylko nasz architekt stwierdził, że obecna kotłowania jest za mała na piec z paliwem stałym:(
ale skoro i tak chcemy przerobić garaż - to kotłowania tam znajdzie miejsce. Chcemy zrobić do niej drzwi bezpośrednio na dwór, żeby nie wnosić opału przez główne wejście.
O kominku i o ogrzewaniu nim w okresie przejściowym pomieszczeń również myśleliśmy....ale mamy rozbieżne informacje co do późniejszego użytkowania, a mianowicie m.in. utrzymania czystości - prawdopodobnie bardzo brudzą się ściany - ale jeszcze zobaczymy co z tym fantem zrobimy:)
A odnośnie kosztów. Dlaczego kierownik twierdzi , że jest "materiałochłonny"? My jak wybieraliśmy projekt to własnie m.in. ze względu na prosta zabudowę , w miarę prosty dach, szybkość postawienia itd. Uważam, ze ma prosta bryłę dach dwuspadowy, więc postawienie nie powinno byc drogie. No jednie balkony mogą być droższe - ale nie chciałam z nich rezygnować bo dodają uroku całości:)
Jeśli możesz to wklej te fotki:) juz czekam z niecierpliwością!
Pozdrawiam!!!
Ps. Teraz będę zaglądac tu częściej:)

irud77
04-03-2011, 22:21
Witam witam!!!!
ja przy wyborze projektu też kierowalam się prostotą dachu, a tu ups!!! Jak przyjechał dżwig wkładać dwie (razem cztery bo po obu stronach po dwie) krokwie to troszkę kolanka ugięły mi się. W konstrukcji domu są "dodatkowe" wzmocnienia czy zbrojenia, kierownik pochwali za wybór projektu że taki solidny, a trzeba dodać, że stawiany na okropnym wygwizdowie.Mój avatar to widok z salonu. Ja do osób umiejących czytać techniczne projekty nie należę, ale komplement przyjęłam z godnością. Jeśli chodzi o fotki to zapraszam na mój wątek tam będę się dzielić wzlotami i upadkami. Wątek pt tytułem "Dobra wróżba oby szło jak w nazwie"

szkrabeusz
10-03-2011, 09:51
Witam, proszę o pomoc w wyborze projektu. Oba są bardzo podobne, wydaje się, że koszt budowy również. Który z nich Waszym zdaniem jest lepszy, bardziej funkcjonalny, jakie widzicie plusy i minusy: m-131 Konrada Matuszewskiego (http://konradmatuszewski.pl/projekty...owane/20-m-131), czy kwitnąca jabłoń Muratora w lustrzanym odbiciu (http://projekty.muratordom.pl/projek...z&x=0&y=0&nr=0) ?

Pierwszym wyborem był m-131, ale gdy zobaczyłam kwitnącą jabłoń, wydała mi się bardziej funkcjonalna, a teraz już nie jestem tego pewna.

W kwitnącej jabłoni nie podoba nam się wejście do kuchni z wiatrołapu i myślała, żeby go trochę skrócić (wiatrołap :)), tak aby się kończył tuż przy drzwiach do kuchni. Nie wiem jednak, czy nie będzie wtedy za mały (od wejścia do domu do drzwi do kuchni jest 1,5m). Zastanawiałam się też nad ewentualnym przesunięciem wejścia do domu i wiatrołapu tutaj, gdzie jest spiżarnia. Wtedy schody zrobilibyśmy w wersji lustrzanej.
W m-131 na pewno powiększylibyśmy dolną łazienkę, może zlikwidowalibyśmy wykusz. I w obu projektach chcielibyśmy poszerzyć trochę garaż.

Wszystkie uwagi mile widziane! :)

gosja
10-03-2011, 10:01
ja stawiam na M-131, ponieważ wkrótce rozpocznę jego budowę :-)
usunęliśmy wykusz, będzie powiększona dolna łazienka, po głębokiej analizie projektu uważam, że jest idealny

miłego wybierania :-)

pablo8019
12-03-2011, 10:09
Temat rzeka, więc zamiast mozolnie go przeglądać spytam wprost - kto z Was zamiast projektu wolnostojącego domku szukał projektu/projektanta w celach dobudowy do już istniejącego domu nowej inwestycji?

szkrabeusz
15-03-2011, 13:39
Podbijam temat. Napiszcie proszę, nawet błagam :), jakie widzicie plusy i minusy obu projektów, na co zwrócić uwagę.

Łukasz Piekarz
20-03-2011, 16:35
Szukam od kilkunastu dni i nie mogę znaleźć projektu który spełniał by kilka ważnych dla mnie kryteriów.
Domyślam się, że są na forum osoby które przed wyborem projektu widziały ich tysiące i mam nadzieję, że komuś przypomni się projekt który bardzo przypominał by to czego ja poszukuję:

1. Dom parterowy z poddaszem użytkowym. Murowany. Prosty w budowie. Z akcentem na stosowanie materiałów energooszczędnych.
2. Dach dwuspadowy. Kąt dachu minimum 45 stopni.
3. Powierzchnia pomiędzy 110m2 a 140m2 - po prostu "nie duży".
4. Bez żadnego rodzaju garażu i wiaty. Nie potrzebujemy też tarasów ani balkonów.
5. Żeby na parterze były takie pomieszczenia jak: salon, kuchnia, łazienka, kotłownia i jedna sypialnia.
6. Żeby kotłownia nie była mała i żeby poza piecem można było tam zmieścić trochę węgla (np w samodzielnie zbudowanej "zagrodzie" na ten węgiel).
7. Aby kotłownia, kuchnia i łazienki były tak jakoś obok siebie (górna łazienka nad dolną) - żeby nie wykosztować się na rury, złączki i wkuwanie tego wszystkiego, gdy te pomieszczenia będą "rozsiane" po całym domu.
8. Aby na parterze była na tyle duża łazienka, aby dało się tam zmieścić wannę.

Wiem, że może nie istnieć taki projekt i że będzie potrzeba coś poprzerabiać, ale poszukuję czegoś co da mi szansę na wprowadzenie niewielkich przeróbek i osiągniecie tego co napisałem powyżej...

blanca1
21-03-2011, 00:13
Witaj,

Wprawdzie minęło 5 lat od Twojego postu, ale być może jeszcze nawiążemy kontakt. Otóż ja kupiłam projekt CA-001 i będę w tym roku budować taki domek. Czy może Ty też zdecydowałaś się na wybudowanie takiego samego?

Pozdrawiam
Iwona

ojojoj
21-03-2011, 10:09
Może ten jako pierwsza próba, nie jest to ten "ideał", ale:
powierzchnia użytkowa się zgadza, netto wychodzi już więcej
duża kotłownia jest
łazienka na dole nie za mała na wannę
łazienka na górze nad "pionem technicznym"
brak sypialni na parterze, ale wydaje się, że można tam wygrodzić nieduży pokoik
no i balkony: jeden wygląda jak drewniany, więc może go nie być, drugi gdyby wydłużyć ściany poddasza i zadaszyć, to wydaje się że też może go nie być

http://www.archeton.pl/projekt-domu-krajka_386_opisogolny

Miszaki
21-03-2011, 11:18
Zobacz sobie nasz projekt, południowa z HB Studio w lustrzanym odbiciu. W stopce jest link do naszej budowy. Nie spełnia w 100% Twoich wymagań, ale warto mu się przyjrzeć. Nasze kryteria wyboru były podobne do Twoich (oprócz garażu i łazienki na dole, wraz z sypialnią). Cała reszta jest ok, chociaż domek z zewnątrz wygląda na mały, w środku jest całkiem spory. Nam zależało głównie na układzie wewnątrz który byłby zgodny z kierunkami świata (pom. gosp na północ i wschód, kuchnia wschód, salon południe i zachód).
Mieliśmy to szczęście zobaczyć ten domek w realu jeszcze przed kupnem projektu, i wtedy decyzja zapadła. Jest prosty, bryła mała i wszystko czego potrzeba.
Na stronie HB Studio mają też inne projekty.

ojojoj
21-03-2011, 11:19
albo taki, też z archetonu, jakoś mało pracowni projektuje dziś z kotłownią na wegiel

http://www.archeton.pl/projekt-domu-krzemyk_398_opisogolny

ojojoj
21-03-2011, 11:35
ostatnia moja propozycja, żeby nie było że promuję archeton :P
http://www.domforma.pl/lizbona

też nie idealny, ale jakby przesunąć wiatrołap w stronę kuchni, kuchnię w stronę jadalni, to może starczyłoby miejsca na kotłownię, do tego wyrzucić balkonik i może byłoby ok?
Czy Łukasz Piekarz odniesie się do propozycji w celu zweryfikowania poszukiwań ? :)

Łukasz Piekarz
21-03-2011, 14:36
Dziękuje za odpowiedzi. Projekt o nazwie Krzemyk wydal mi się dość ciekawy.
A tak poza tym to wiem że mało kto teraz robi na węgiel. Ale nie zakładam, że akurat węgiel będzie mi towarzyszył do końca życia, tym bardziej że jest mało ekologiczny, po prostu jak na razie nie widzę czegoś co bardziej by mi odpowiadało...

Z projektów które ja znalazłem żaden w 100% nie spełnia naszych założeń, w każdym projekcie trzeba coś przerabiać, a czasem nawet dużo. Poszukuję czegoś czego nie trzeba by prawie w ogóle przerabiać. Możliwe, że takiego nigdy nie znajdę ale mam jeszcze trochę czasu na szukanie.

A do tej pory znalazłem takie projekty jak:

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-prymulkach/m3f0186a71753e
Ale dolną łazienkę trzeba by powiększyć w stronę środka domu.

http://projekty.lipinscy.pl/Miluza/
Ale drzwi do pokoju na parterze trzeba by zrobić na ścianie nośnej, obok schodów, przez co łazienkę można by zrobić tak długą jak kotłownia.

http://www.lk-projekt.pl/lkand33-produkt-527.html
Tutaj żeby powiększyć kotłownię trzeba by zmniejszać kuchnię i do tego przesuwać komin. No i pokój na parterze trochę za mały.

http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/zuzanna/1041/rzuty
Tutaj jest nawet spoko, tylko zlikwidował bym te dwa wykusze i zrobił prostą ścianę z oknami.

http://pprojekt.pl/projekt2040-fafo_w1,rzuty.html
Takie coś też jest niezłe tylko bez balkonu. Elewacja na rysunkach mocno nieciekawa, ale wiem, że to nie zależy od projektu tylko od naszego gustu w późniejszym wykończeniu.

http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-458-Fiolek,497.html#rzuty
Tutaj chciałbym usunąć wykusz a zarazem balkon. Drzwi do łazienki można by przesunąć bardziej w stronę środka domu i dzięki temu w łazience zmieściła by się jeszcze pralka..

http://www.archeton.pl/projekt-domu-krzemyk_eko_1028_opisogolny
To znalazłem na stronie z linka od ojojoj. Inna wersja Krzemyka.

http://www.archeton.pl/projekt-domu-samborrex_1216_opisogolny
Ten projekt byłby fajny gdyby w tej kotłowni nie było dodatkowych drzwi a komin i piec stał bliżej wiatrołapu, bo w tej drugiej części kotłowni chciałbym zrobić skład węgla. A gdyby z upływem lat zmienić węgiel na co innego to był by tam inny skład, albo po porostu regały...

http://www.archeton.pl/projekt-domu-sambor_1063_opisogolny
To ten sam projekt co powyżej ale większa kotłownia kosztem łazienki, więc pralki nie ma gdzie dać...

http://www.dobredomy.pl/projekt/aries
http://pprojekt.pl/projekt2142-sira_s,rzuty.html
Te dwa ostatnie projekty też są moim zdaniem ciekawe. Tylko zastanawiam się jak z połączeniem kanalizacji kuchni i łazienki ale chyba nie rozwiążę tego problemu dopóki nie dowiem się z której strony byłby główny odpływ kanalizacji. Ogólnie to wolał bym żeby rurki z wodą z kotłowni wychodziły w jednym kierunku, w pomieszczeniu obok była by na przykład łazienka i za kolejną ścianą zlew w kuchni. Podobnie z odpływem. Wiem że jestem skąpy i nie chce pozwolić zarobić hydraulik i producentom rur :D
Ale chcę budować ten dom w trybie "oszczędnościowym", co ma się odbić na ładnym wykończeniu. Na "ciepłych" materiałach tylko nie chce oszczędzać...

Ogólnie to znalazłem tylko tych kilka projektów, ale żaden tak jakby nie powalił mnie na kolana, tak że powiedział bym wraz z żoną: "ten i żaden inny".
Jeżeli ktoś spotkał się z czymś podobnym to proszę o linka...

bagusia
21-03-2011, 14:43
Nie wiem czy pomogę, ale od lipca buduję Gryf I Jak u Was postępy w budowie? Jeśli jest taka możliwość poprosiłabym o fotki na maila i info odnośnie kosztów budowy:) W dalszym ciągu nie mogę się zdecydować a myślę, że niebawem bedzie można zacząć już coś działać:) Z góry dzięki:) Podaje mail [email protected]
PS w jakiej części PL sie budujecie?

ojojoj
21-03-2011, 15:05
:) to jeszcze dorzucę jedną pracownię , której może nie odwiedziłeś i domek prosty o nazwie "praktyczny A"
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/praktycznya/rzuty.php

oj... ma balkon, ale balkon można chyba wyeliminować, a z drugiej łazienki na górze zrobić schowek...albo coś ;)

Jest jeszcze
http://www.archtim.pl/
ale tej strony ze szczególną przyjemnością się nie ogląda, aczkolwiek można spróbować, bo dość ciekawie zapełniają przestrzeń domów ... jakby to powiedzieć ... w tych domach jest "inaczej", dość niesztampowo, mnie kilka domów się spodobało :)

No to na zakończenie, bo już więcej nie wynajdę
http://www.slonecznedomy.pl/projekty/dubrovnik-b
pozdrawiam i udanych wyborów :)

piwona
21-03-2011, 18:10
Moja propozycja: http://www.dobreprojekty.pl/projekt_w4912.html
Jest dostępna wersja bez garażu. Balkonik też można out.

Łukasz Piekarz
21-03-2011, 19:21
Dzięki wielkie :)

Na te pracownie faktycznie się jeszcze nie natknąłem. Już przeglądam...

Łukasz Piekarz
21-03-2011, 19:28
Piwona: "W-49.12" jest idealny.
ojojoj: "Praktyczny A" też jest idealny.

Ale oba te projekty mają mniejszy kąt dachu niż 45 stopni a taki jest wymagany w moich stronach. W internecie jest tysiąc pięknych projektów które by mnie urządzały, ale zawsze napotykam problem z tym dachem. Jak to jest ze zwiększaniem konta dachu dało by się to zrobić bez problemu podczas adaptacji czy architekt adoptujący chciałby za to drugie tyle co zapłacę za sam projekt? (nie licząc innych kosztów adaptacji projektu do działki)

piwona
21-03-2011, 19:32
Ja budowałam w-49.12. Mam kąt dachu 45 choć w projekcie jest chyba 42. Nawet architekt nie musiał adaptować- panom od dachu tak to wyszło w budowie ;). Ale jak dla mnie jest ok.

Łukasz Piekarz
21-03-2011, 21:36
Czyli znacznie mniej może być problemu z tym kątem dachu niż sobie wyobrażałem.
Dziękuję.
Jeszcze raz przeglądniemy projekty które mają kąt dachu 40 stopni i gdy któryś wyda nam się interesujący zapytam architekta czy nie było by problemu gdyby przerobić to a 45 stopni. Bo ta przeróbka musiała by być zrobiona przed oddaniem papierów do gminy. Dowiadywałem się i oni w moich stronach właśnie na to patrzą...

channel8
21-03-2011, 21:56
Czy może ktoś zna/ma? projekt domu do ok. 100 m2 (może być 2-3m więcej) z trzema sypialniami i salonem? Poszukuję jakiegoś projektu, którego realizacja do stanu deweloperskiego wyniesie ok 250-260 tyś. garaż niekonieczny, dobrze by było gdyby była dodatkowa mała toaleta. Proszę o pomoc.

Dagmara1
22-03-2011, 07:38
W interncie można znaleźć różne wyszukiwarki projektów domów (jesli chcesz projekt gotowy). W tych wyszukiwarkach można sobie okreslic metraż, ilośc pokoi, garaży itp.[moderowano]

channel8
22-03-2011, 07:42
Cały czas szukam, bo oprócz metrażu też chodzi o koszty budowy. Magiczna suma 260 tyś nie może być przekroczona. Nie każde biuro podaje koszty. I jeszcze nie wiem na ile ufać tym co podają.
Co myślicie o takim projekcie? I jego kosztach? Ok. 250 tyś.
http://www.domforma.pl/nevada

aadamuss24
22-03-2011, 07:46
Do 100 m2 z trzema sypialniami to raczej może być trudno. Nawet jeśli będą to trzy sypialnie to pomieszczenia będą bardzo malutkie. Myślę że nie ma sensu robić mniejszych pomieszczeń niż min 12-15 m2 bo później ciężko coś tam wstawić. Mam jeden "pokój" 3x3 i jest kompletnie za mały, tzn. na jakiś "gabinet" biurko, szafka byłyby ok ale jako pokój to już jest za mały.
Trzy sypialnie po 15m2, kuchnia 12m2, łazienka 5m2, wiatrołap 5m2, gospodarcze 5m2 = 72m2, do tego jakaś komunikacja i na salon jakieś 20m2. Niby się mieści ale może być kłopot z wstawieniem odpowiedniej liczy mebli aby pomieścić rzeczy kilku osób.
Warto dobrze się zastnowić bo to co widać na rysunkach zazwyczaj wygląda dobrze ale w praktyce może być ciasne :( pozdr adam

channel8
22-03-2011, 08:03
Jeden pokoik może być mniejszy - ma być "komputerownią" - gabinecikiem, a pozostałe dwa sypialniami. Natomiast zależy mi na dość dużej części "dziennej" - kuchni i pokoju dziennym (salonie).

bagusia
22-03-2011, 11:01
Polecam projekt ar-1. SSZ jak najbardziej możliwy za ok 120tys, do zamieszkania 200-250tys w zależności od standardu. Jeśli sypialnie są dla Ciebie zbyt małe to można je poszerzyć o np 1m (pow domu zwiększa się wtedy do ok 120m2). Sama najprawdopodobniej będę tak robić. Jest wiele blogów i wiele informacji na temat kosztów i zmian jakie warto zrobić w arku. Polecam lekturę:) http://www.domfort.eu/projekt,ar_1,222.htm

channel8
22-03-2011, 16:19
Podoba mi się dom Z-24 http://www.z500.pl/projekt/z24,Projekt,domu,parterowego,z,kopertowym,dachem,n a,mala,dzialke.html
Pracownia podaje koszt budowy na poziomie 255 tyś ( stan na styczeń 2011 r.)
Czy jest szansa zmieścić się w tych kosztach? Chodzi o stan deweloperski (bez płytek, farb itp. ale z instalacjami)

zgoda
23-03-2011, 15:22
Od pół roku szukamy projektu, który nam by odpowiadał. Niestety, wszystkie gotowe projekty są jakieś kulawe, kto to w ogóle projektował - i dla kogo?

Przykład pierwszy z brzegu, jest sypialnia na parterze, ale nie ma łazienki (tylko WC). I w drugą stronę, łazienka z pełnym programem jest, ale na kondygnacji tylko salon, jadalnia i kuchnia.

Kolejny przykład, od strony ogrodu, tam gdzie salon, połowę szerokości domu zajmuje pomieszczenie gospodarcze.

I jeszcze, kuchnia tuż przy wiatrołapie, ale spiżarnia po drugiej stronie domu, po tej samej stronie co salon (w założeniu - od południa, gdzie najcieplej).

Gdzie tu pomyślunek?

W końcu znaleźliśmy projekt, który odpowiada nam wewnątrz, ale z kolei bryłę ma tak barokową, że aż zęby bolą. W związku z tym oczywiście będzie drogi w budowie, co przy ok. 180m2 powierzchni netto stawia pod znakiem zapytania czy w ogóle wyrobimy się finansowo. Nie porzuciliśmy jeszcze całkiem pomysłu zamówienia projektu indywidualnego, ale jak patrzę na te projekty, to aż się boję co architekt wymyśli, skoro w różnych pracowniach powstają takie projekty zupełnie bez głowy.

Kasia Garbicz
25-03-2011, 16:18
Witam serdecznie!

Zapraszam na stronę fanklubu domu Opałek: domopalek.pl

Na stronie można umieszczać własne domy na mapie Polski i komunikować się z innymi właścicielami domów Opałek. Dodatkowo można stworzyć własny kosztorys oraz przeglądać aktualne kosztorysy i galerie innych użytkowników.

Pozdrawiam i do zobaczenia w naszym fanklubie.

Izzie
25-03-2011, 16:18
A zobacz sobie ten domek,mnie się ostatnio spodobał choć miałam na oku inny http://www.dobredomy.pl/projekt/lunaIII

zgoda
27-03-2011, 15:45
Nie chodzi o to, żeby mi pomóc wybrać projekt.

Mnie się po prostu nie mieści w głowie ten ogrom bezmyślności. Czy może chodzi o to, żeby projekt z założenia wymagał dodatkowo płatnych interwencji architekta?

wojgoc
28-03-2011, 09:51
Nie chodzi o to, żeby mi pomóc wybrać projekt.

Mnie się po prostu nie mieści w głowie ten ogrom bezmyślności. Czy może chodzi o to, żeby projekt z założenia wymagał dodatkowo płatnych interwencji architekta?
każdy projekt gotowy wymaga adaptacji do dzialki i wtedy tez mozesz co nieco w nim pozmeniać. Nie do końca się z Toba zgodzę, że wszystkie projekty sa beee i zawieraja ogrom bezmyslności, ale sa robione dla przecietnego Kowalskiego, ktory byc moze nie ma tak duzych wymagan jak Ty.
W Twoim przypadku musisz powaznie zastanowić sie nad projektem indywidualnym. Sam mam taki i wiem, ze warto było.

barbara77
28-03-2011, 15:57
witam

jestem na etapie wyboru projektu i waham się między Azalią bez garażu z Horyzontu a Groszkiem bez garażu z HB Studio.
Każdy z nich jest ciekawy i funkcjonalny, ale który tańszy w budowie a później w utrzymaniu?
Bardzo proszę o pomoc, radę i opinie.

Oto linki;

http://www.extradom.pl/projekt-domu-azalia-a-bez-garazu-wrd1299.aspx

http://www.extradom.pl/projekt-domu-groszek-bez-garazu-sll1019.aspx

jaroslawz
03-04-2011, 10:41
mam pytanie - czy ktoś z Białegostoku lub okolic buduje dom z projektu OPAŁEK? Pytam bo oczywiście chciałbym ten dom zobaczyć na żywo zanim zacznę budować.
Pozdrawiam

tomax27
05-04-2011, 07:58
witam czy ktoś z forumowiczów buduje lub zbudował dom według projektu zoja lux grota (ew. zoja lux)?jakie macie przemyślenia na temat tego projektu?

fart23
05-04-2011, 16:25
Witam wszystkich. Od jakiegoś czasu poczytuję sobie FM (bardzo wielu ciekawych rzeczy można się dowiedzieć), chciałbym prosić Was o pomoc, otóż od zawsze marzyłem o domku parterowym, w takim się wychowałem i nie wyobrażam sobie sobie chodzenia po schodach np.z sypialni do kuchni, lecz niestety wczoraj otrzymałem WZ z gminy i tu zonk - kąt nachylenia dachu 40-45st. Póki co jest nas troje, może będzie kiedyś czworo. Moim faworytem było z41+ ale teraz to musiałbym dach przeprojektować a to wiadomo są koszta (i to pewnie nie małe). Dziś znalazłem to http://projekty.lipinscy.pl/Granada/. Poddasze to realizacji na kiedyś tam.... Ze zmian: likwidacja antresoli. Reszta raczej bez zmian. Może ktoś z Was mógłby podsunąć jakiś projekt parterówki z dachem 40-45st. i wysokością max.8m????? Za wszelkie rady będe bardzo wdzięczny

Vafel
06-04-2011, 10:28
Parterówka z dachem 40-45 st. to trochę bez sensu. Skoro masz takie wymaganie to raczej zdecyduj się na dom z poddaszem. Tylko wybierz taki z porządnymi schodami (najlepiej schody ze spocznikiem i osobna klatka schodowa, a nie schody w salonie) to nie powinieneś tak bardzo odczuwać uciążliwości schodów (chociaż trochę zawsze to poczujesz).
No i wybrałeś sobie zły temat: tutaj dyskutujemy o małych tanich domkach, a ten Twój wybrany projekt to ma prawie 260 m2 i tani na pewno nie jest.

tomek131
06-04-2011, 12:02
Vafel i inni rzućta okiem bo nikt nie chce powiedzieć czemu taki drogi ten dom (tzn jego kosztorys).Wiem ,że droga dachówka i okna ,ale żeby aż tak?
Garaż mały wiem i gotowanie w przedpokoju idiotyzm - ale to akurat szczegół,wystarczy kuchenkę dać gdzie indziej.Coś jeszcze?
Sorry ,że tu ale nikt nie chce doradzić gdzie indziej
http://www.domywstylu.eu/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/amulet/

kurt76
06-04-2011, 12:45
Wlasnie wykanczam podobny dom i zapewniam, ze kosztorys jest jak najbardziej realistyczny.
Materialy srednia polka i srednia cena robocizny (bez wlasnego wkladu).

fart23
06-04-2011, 14:03
I tu właśnie jest problem. Jeżeli patrzeć na sam parter domu (bez garażu, bo ten i c.o. będzie jako wolno-stojący) to domek wcale nie jest taki duży. A jeżeli chodzi o dom z poddaszem to raczej odpada, bo będzie mieszkał z nami mój 80letni dziadek (który de facto jest inwestorem) i nie wyobrażam sobie aby miał "biegać" po schodach. Może ktoś z Was szanowni forumowicze zmieniał kąt nachylenie dachu i wie jakie koszta są z tym związane???? A może uda mi się zmienić warunki zabudowy (próbował już ktoś kiedyś)????

meus1981
15-04-2011, 08:45
Projekty przegladam od paru lat i w koncu natrafilem na http://zobaczdom.pl
Na tej stronie mozna pochodzic po miasteczku zrobionym z domków gotowych dokladnie tak jak w grze komputerowej.

Wybralem projekt Meus, gdyz bardzo mi sie podoba i na tym etapie - wyboru projektu, wiem juz o nim wszystko.
Obejrzalem go z zewnatrz , zobaczylem jak wyglada stan surowy i wnetrza. Otrzymalem kosztorysy, rzuty i wszystkie inne informacje.

Jest to nowa forma pokazywania projektu i nie sa to tylko rysunki techniczne, ktore malo mi mowia. Jest to model 3d po ktorym sobie dowolnie "chodze" i widze na co sie decyduje..

Jednym slowem polecam wybor projektu na podstawie modelow 3d

popo00
15-04-2011, 19:53
ja sie zastanawiam dlaczego tak niewielu buduje wg projektu indywidualnego?

tym bardziej ze często działka, jej orientacja do słońca, jej wymiary, sąsiedztwo te elementy są największym determinantem naszego domu..tak mnie sie zdaje przynajmniej....

czy nie łatwiej naszkicować gdzie jakie pomiszczenie byśmy chcieli? i z tym iść do projektanta?

ja bede miał projekt indywidualny - dobudowuje się do bliźniaka kostki, a działeczka malutka 270m2 ale za to na poł-zach. a sąsiad przyklejony od północy:D

bedzie mnie grzał:)

na teraz mam już rozplanowane pomieszczenia i wizualizacje razem z meblami moge zrobić w mig za pomocą darmowego prgramu sweet home 3d :));))

belindia
16-04-2011, 17:12
Witam. Noszę się z zamiarem budowy małej parterówki do 100mkw. Po przejrzeniu tego wątku moim faworytem jest projekt LMB 27 czyli Toledo. Jednakże załamałam się gdy przeczytałam na stronie podanej wyżej: "Orientacyjny koszt budowy domu w stanie surowym zamkniętym bez instalacji: 222100 zł. " Czy to możliwe? Ja za tą cenę bardzo chciałam już się wprowadzić, no nie powiem że trochę mi to podcięło skrzydła... Co o tym myślicie? Czy naprawdę nie mam na co liczyć?

Vafel
16-04-2011, 21:52
@tomek131: Tak na szybko z elementów powiększających mocno koszty budowy wymienić trzeba przede wszystkim:
- skomplikowana bryła - mnóstwo narożników, wcięć itp.
- okno narożne w kuchni, duże przeszklenia w pokojach na dole
- aż trzy kominy

Pewnie więcej kosztogennych rozwiązań pojawiłoby się gdyby zaglądnąć do tego projektu (np. jakieś niestandardowe podciągi, belki i inne cuda) i może stąd takie koszty.

@belindia: ten Toledo nie wygląda na taki, żeby sam stan surowy miał kosztować aż 220 tys. zł, ale cholera go wie. Musisz wczytać się w kosztorys i zobaczyć co tam jest takie drogie...

belindia
17-04-2011, 13:10
Może to przez to, że ściany zew są z betonu komórkowego 36cm? Z tego co wyczytałam wcześniej, to przeważnie takie domy mają 18-24, chyba że coś pomyliłam... A co do rozmieszczenia tego domku to jest ono ok, tylko że jedna z większych rzeczy jakie mnie niepokoją - nie do końca podoba mi się to, że wejście z wiatrołapu jest w dużej mierze na salon; wolałabym żeby było bardziej po środku między częścią 'publiczną' a prywatną.

Moją uwagę zwróciło Słoneczko II. Projekt baardzo mi się podoba, jedyne co bym zmieniła, to zamiana miejscami (miejscami nie funkjami pomieszczeń) kuchni i pom. gosp.- byłoby ono bliżej wiatrołapu, a kuchnia od bocznej ściany. Oprócz tego zastanawiałabym się na przedłużeniu salonu o 1m w stronę ogrodu... niemniej jednak taras chcę zadaszony- najpewniej zadaszenie to będzie "przełamanie" dachu i dwa słupki.
Ten projekt suszy mi głowę od wczoraj:) Budowałabym go najpewniej, gdyby nie znowu ten nieszczęsny kosztorys... 307800:eek: netto! Czy oni nie przesadzają? powodem chyba znowu jest beton komórkowy. Można w ogóle budować z czegoś innego? Ja tylko kojarzę cegłę i pustak, ale to chyba przeżytki...? Proszę mnie nie zamordować jeśli gadam od rzeczy, nie znam się i tyle:wiggle:

oresund
17-04-2011, 16:09
Może to przez to, że ściany zew są z betonu komórkowego 36cm? Z tego co wyczytałam wcześniej, to przeważnie takie domy mają 18-24, chyba że coś pomyliłam...

18/24 +ocieplnie np 15cm to ściana 2 warstwowa, wiec placisz za nośną(18/24) + ocieplenie
36 to raczej jednowarstwowa, ale energetycznie nie bedzie tak dobra jak 2 warstwowa 18+15

Vafel
17-04-2011, 19:37
belindia: beton komórkowy to jeden z najtańszych materiałów, z których można budować. Przynajmniej tak było jeszcze 2 lata temu... więc to raczej nie tutaj są ukryte koszty... Poszukaj kogoś kto już zbudował Słoneczko i LMB 27. Wiem, że na tym forum byli tacy.
Pozdrawiam i powodzenia,

basia_81
19-04-2011, 12:27
Witam wszystkich
od dłuższego czasu czytam forum gdyż temat budowy domku nareszcie zacząl i mnie dotyczyć.
Jestesmy na etapie zakupu działki, wiemy że chcemy dom parterowy 100 m z garażem około 40 m w bryle, dach oczywiście dwuspadowy (może litera L też wchodzi w grę, to zależy od kosztów)
Czy możecie polecić coś wg tego opisu? Może bazując na własnych doświadczeniach?
Domek powinien mieć 3 pokoje, salon, kuchnia, pomieszczenie gospodarcze (miejsce na pralke, i inne szpargały), kotłownia będzie z tyłu garażu, łazienka i wc, wiatrołap w którym zmieści sie sensowna szafa wnękowa.
Możecie coś zasugerować?
Jak narazie moje typy to: Haga i Annecy na stronie lipińscy.pl, do niewielkiej przeróbki
świt na studio atrium i brzask też atrium projekty.
dziękuję bardzo za wasze opinie

IZA30
20-04-2011, 13:11
http://projekty.muratordom.pl/parterowe/projekt_dom-z-historia,2225,1,1.htm?nr=109

Bardzo fajny projekcik!!

tomek131
20-04-2011, 14:39
No fajny.Wszystko ma ok.Może taki troszkę ubogi zewnętrznie ,może dlatego ,że nie lubię dachów 22stopnie?ale prosty i w miarę chyba tani a przede wszystkim funkcjonalny.Kuchnię można od salonu zamknąc,lub częsciowo zamknąć jak ktoś nie lubi otwartej.
Mało sensownych projektów,ten można chyba do nich zaliczyć

weronikka1
20-04-2011, 15:33
A co powiecie na temat tego projektu :http://mgprojekt.com.pl/domki/anatol/anatol.php ? Tydzień temu go zamówiłam i w przyszłym tygodniu powinien już przyjść. Szukaliśmy w miarę taniego do wybudowania domu, ale z czterema sypialniami. Także mam nadzieję, że to był dobry wybór. Aby obniżyć koszta jego budowy rezygnujemy z garażu, także to będzie jedyna z większych zmian.

ddoommiinniikk
20-04-2011, 20:24
Witam. Noszę się z zamiarem budowy małej parterówki do 100mkw. Po przejrzeniu tego wątku moim faworytem jest projekt LMB 27 czyli Toledo. Jednakże załamałam się gdy przeczytałam na stronie podanej wyżej: "Orientacyjny koszt budowy domu w stanie surowym zamkniętym bez instalacji: 222100 zł. " Czy to możliwe? Ja za tą cenę bardzo chciałam już się wprowadzić, no nie powiem że trochę mi to podcięło skrzydła... Co o tym myślicie? Czy naprawdę nie mam na co liczyć?
Mieszkam w takim domu. Projekt był kupiony i zrealizowany parę lat temu, kiedy jeszcze nie miała nazwy toledo. Moje ceny nie są więc wiarygodne. Na koszty stanu surowego ma tu wpływ większa ilość fundamentów, ścian nośnych, konstrukcja dachu podparta na środkowej ścianie nośnej, 190 mkw. dachu. Ale jest to jeden z ładniejszych projektów - zdarza się że ludzie spacerujący w niedzielę po obiedzie wyrażają swój zachwyt i pytają się o szczegóły. W projekcie nie zmieniałem prawie nic, lekko poszerzyłem okno balkonowe salonu (którego nie ma przecież od frontu).

IZA30
21-04-2011, 11:06
No fajny.Wszystko ma ok.Może taki troszkę ubogi zewnętrznie ,może dlatego ,że nie lubię dachów 22stopnie?ale prosty i w miarę chyba tani a przede wszystkim funkcjonalny.Kuchnię można od salonu zamknąc,lub częsciowo zamknąć jak ktoś nie lubi otwartej.
Mało sensownych projektów,ten można chyba do nich zaliczyć

Tomek ,przecież wizualnie zawsze możesz zmienić, dziwne masz podejście - przecież to tylko kosmetyka...Z podsieniem kata dachu też chyba nie ma problemu.Mnie się ten projekt bardzo podoba.Bardzo funkcjonalny i to właśnie m.in też na możliwość zamknięcia kuchni.Naprawdę spore pokoje,dwie duże łazienki,super pom. gosporarcze.Można się czepić,że nie ma garderoby czy spiżarki,ale wielkość pokoi czy kuchni spokojnie by mi to wynagrodziła.Naprawdę świetny projekt i akurat mnie bardzo wizualnie sie podoba!


A co powiecie na temat tego projektu :http://mgprojekt.com.pl/domki/anatol/anatol.php ? Tydzień temu go zamówiłam i w przyszłym tygodniu powinien już przyjść. Szukaliśmy w miarę taniego do wybudowania domu, ale z czterema sypialniami. Także mam nadzieję, że to był dobry wybór. Aby obniżyć koszta jego budowy rezygnujemy z garażu, także to będzie jedyna z większych zmian.

Widziałam ten projekt i również mi sie podoba,daje duże możliwości zmian.Z pewnością powiększyłabym salon i jeszcze parę doprawdy kosmetycznych zmian:)
Tu jest link do wątku o tym projekcie: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?177019-Anatol-MGProjekt&p=4681504&viewfull=1

weronikka1
21-04-2011, 11:13
IZAMi salon wystarczy taki jaki jest. Oczywiście parę kosmetycznych zmian też zrobię. A ten watek, to ja założyłam, że dzięki za chęci pomocy:)

IZA30
21-04-2011, 12:02
No fajny.Wszystko ma ok.Może taki troszkę ubogi zewnętrznie ,może dlatego ,że nie lubię dachów 22stopnie?ale prosty i w miarę chyba tani a przede wszystkim funkcjonalny.Kuchnię można od salonu zamknąc,lub częsciowo zamknąć jak ktoś nie lubi otwartej.
Mało sensownych projektów,ten można chyba do nich zaliczyć


A co powiecie na temat tego projektu :http://mgprojekt.com.pl/domki/anatol/anatol.php ? Tydzień temu go zamówiłam i w przyszłym tygodniu powinien już przyjść. Szukaliśmy w miarę taniego do wybudowania domu, ale z czterema sypialniami. Także mam nadzieję, że to był dobry wybór. Aby obniżyć koszta jego budowy rezygnujemy z garażu, także to będzie jedyna z większych zmian.


IZAMi salon wystarczy taki jaki jest. Oczywiście parę kosmetycznych zmian też zrobię. A ten watek, to ja założyłam, że dzięki za chęci pomocy:)

Aha :)

tomek131
21-04-2011, 15:17
Quote Originally Posted by tomek131 View Post
No fajny.Wszystko ma ok.Może taki troszkę ubogi zewnętrznie ,może dlatego ,że nie lubię dachów 22stopnie?ale prosty i w miarę chyba tani a przede wszystkim funkcjonalny.Kuchnię można od salonu zamknąc,lub częsciowo zamknąć jak ktoś nie lubi otwartej.
Mało sensownych projektów,ten można chyba do nich zaliczyć


Tomek ,przecież wizualnie zawsze możesz zmienić, dziwne masz podejście - przecież to tylko kosmetyka...Z podsieniem kata dachu też chyba nie ma problemu.Mnie się ten projekt bardzo podoba.Bardzo funkcjonalny i to właśnie m.in też na możliwość zamknięcia kuchni.Naprawdę spore pokoje,dwie duże łazienki,super pom. gosporarcze.Można się czepić,że nie ma garderoby czy spiżarki,ale wielkość pokoi czy kuchni spokojnie by mi to wynagrodziła.Naprawdę świetny projekt i akurat mnie bardzo wizualnie sie podoba!



Pewnie tak,choć ja lubię widzieć od razu ,jak mi coś nie pasi idę dalej.Czasem ,jak się tu zmieni kąt dachu, tam poszerzy, tu zwęzi ,tu odejmie okno ,tam doda ,tu zlikwiduje kamień bo drogi to w efekcie wychodzi coś co w ogóle nie przypomina projektu pierwotnego i jest do tego brzydkie jak gradowa noc listopadowa.
Na działkę mi braknie 0.5m żeby wszedł a zwęzić go nie ma po której stronie (już założyłem ,że luksfery i 3m dosunę z jednej strony)
Akurat jemu jakby kąt dachu dał na 30stopni to by może pomogło wręcz,ale to musiałbym zobaczyć.Noi tak coś gdzieś kaś od frontu zmienić,ale nie wiem co.
Ja to maruda jestem straszna ,wiem

IZA30
22-04-2011, 07:09
Quote Originally Posted by tomek131 View Post
No fajny.Wszystko ma ok.Może taki troszkę ubogi zewnętrznie ,może dlatego ,że nie lubię dachów 22stopnie?ale prosty i w miarę chyba tani a przede wszystkim funkcjonalny.Kuchnię można od salonu zamknąc,lub częsciowo zamknąć jak ktoś nie lubi otwartej.
Mało sensownych projektów,ten można chyba do nich zaliczyć


Tomek ,przecież wizualnie zawsze możesz zmienić, dziwne masz podejście - przecież to tylko kosmetyka...Z podsieniem kata dachu też chyba nie ma problemu.Mnie się ten projekt bardzo podoba.Bardzo funkcjonalny i to właśnie m.in też na możliwość zamknięcia kuchni.Naprawdę spore pokoje,dwie duże łazienki,super pom. gosporarcze.Można się czepić,że nie ma garderoby czy spiżarki,ale wielkość pokoi czy kuchni spokojnie by mi to wynagrodziła.Naprawdę świetny projekt i akurat mnie bardzo wizualnie sie podoba!



Pewnie tak,choć ja lubię widzieć od razu ,jak mi coś nie pasi idę dalej.Czasem ,jak się tu zmieni kąt dachu, tam poszerzy, tu zwęzi ,tu odejmie okno ,tam doda ,tu zlikwiduje kamień bo drogi to w efekcie wychodzi coś co w ogóle nie przypomina projektu pierwotnego i jest do tego brzydkie jak gradowa noc listopadowa.
Na działkę mi braknie 0.5m żeby wszedł a zwęzić go nie ma po której stronie (już założyłem ,że luksfery i 3m dosunę z jednej strony)
Akurat jemu jakby kąt dachu dał na 30stopni to by może pomogło wręcz,ale to musiałbym zobaczyć.Noi tak coś gdzieś kaś od frontu zmienić,ale nie wiem co.
Ja to maruda jestem straszna ,wiem

:D sam to powiedziałeś ... a ja się z tym zgodzę :D
To czemu nie śmigasz to architekta,masz kiszkowatą, trudną działkę,ja nie widziałabym innej możliwości na Twoim miejscu,a nie zastanawiać się i modzić: tu zabrać 0,5 m tu dać luksfery... masakra .Jak Ci sie podoba nawet o dziwo ten projekt,to pokazałabym projektantowi narysuje od nowa pod Twoje warunki i KONIEC .

Entera
26-04-2011, 21:45
Witam
Bardzo proszę o fachową pomoc odnośnie projektów.Mamy wybrane dwa projekty i nie możemy się zdecydować, możne fachowym okiem rzucicie na nie i nam pomożecie.Jeśli chodzi o koszty to myślę ze będą porównywalne.Projekt Blanka ma kotłownie jaka potrzebujemy , ma przestrzenne ,funkcjonalne wnętrze,natomiast dom w winorośli musielibyśmy troszkę poszerzyć żeby uzyskać większą kotłownie,kominek chciałabym przenieść na lewą stronę i burzac ściankę uzyskałabym więcej przestrzeni zostawiłabym tylko mały filar,Winorośl ma troszkę mniej przestrzeni tak nam się wydaje...ale to miłość od pierwszego wejrzenia.Pomóżcie nam fachowym okiem popatrzyć na te dwa projekty:)
http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/blanka/lustro/613#top
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-winorosli-2/m400b96380ccd9

Dziękuję

prazynka84
27-04-2011, 11:18
jak dla mnie AR-1 jest lepszy :) argument - poczytaliśmy chyba już wszystkie blogi na jego temat i jesteśmy sami zdecydowani na jego budowę. na początku miał być domek z poddaszem użytkowym, ale po obejrzeniu zdjęć z wnętrz decyzja zapadła na korzyść Ara :) może z wyglądu nie jest taki jaki chcieliśmy, ale naprawdę wypada ekonomicznie bardzo pozytywnie. i nikt mi nie powie, że większy dach to większy koszt, bo tu strop to kratownice drewniane. Niektórzy boją się tego typu konstrukcji, ale rozmawiałam z wieloma osobami, które mają zbudowane domki na tej zasadzie i bardzo sobie chwalą. jedyne co chcemy zmienić to dostawić garaż z tyłu domu (wjazd będzie z boku) - tak już widzieliśmy u trzech blogowiczów i fajnie się to sprawdza, a druga rzecz, która będziemy zmuszeni zrobić to zmienić kąt nachylenia dachu na 30 stopni, bo takie mamy warunki zabudowy. Widzieliśmy Ara z nachyleniem dachu 28 stopni i wyglądał naprawdę fajnie. budowę chcemy zacząć może za rok, bo na razie zbieramy fundusze :) jak dla nas 1:0 dla AR-1 ;)

so**l
27-04-2011, 12:41
Skupiłabym się na najważniejszym, czyli tym,że masz działkę z wjazdem od południa. My też taką mamy , więc wiem, że nie jest lekko wybrać fajny projekt.
Gryf raczej nie pasuje na Waszą działkę, przynajmniej ja tak uważam. Nawet jeśli salon będzie dobrze oświetlony przez okna wychodzące na zachód, to 2 pokoje będą miały okna na północ.
Garaż w bryle domu na pewno będzie tańszy w budowie.
Uważam,że jest wiele ciekawszych projektów na działkę z wjazdem od południa, więc nie wybrałabym żadnego z tych dwóch projektów.
Gdybyś miała działkę z wjazdem od północy wybrałabym Gryf.

vip42
05-05-2011, 14:03
moze ktoś zna projekt domu na bazie prostokąta (ok 9-9,5 x 11-11,5) bez wykuszy, lukarn itp
dach dwuspadowy - kalenica równoległa do frontu
garaż dostawiony (nie w bryle)
32< salon < 40 m kw.
kominek
kuchnia od ogrodu (łatwiej obsługiwać imprezki tarasowe)
spiżarnia
wc z prysznicem na parterze
gabinet
kotłownia na paliwo stałe w bryle

na poddaszu 3 sypialnie, garderoba i łazienka

całość ok 130-150 m kw pow. użytkowej
najchętniej 1 komin oraz 1 pion wod-kan

Cos podobnego do http://www.planmieszkania.pl/plan/rysuj/id/39133

Architekci rzucili mi ceny 18-20 tys zł !!! wolę tę kasę zainwestować już w budowe więc jak znacie taki projekt (lub który można na taki przerobic) to prosze o pomoc

gladkimurator
07-05-2011, 14:10
Witam, poszukuje podobnych domów do tego http://projekty.muratordom.pl/projekt_cyrkon,275,1,0.htm dach 2spadowy, bez balkonow , podobna wielkosc.Tylko najlpeiej jakby mial schody w jakims holu/przedpokoju a nie w pokoju.Jak macie jakies linki do takich domow to prosilbym o wklejenie.pozdrawiam:)

vze
08-05-2011, 15:04
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/robin/rzuty.html b
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/calineczka/rzuty.html?AreaMaxMenu=120
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/mona/rzuty.html b
http://www.z500.pl/projekt/z102,funkcjonalny,i,tani,w,budowie,dom,pietrowy,na ,niewielka,dzialke.html b
http://www.z500.pl/projekt/z14,funkcjonalny,projekt,na,niewielka,dzialke,tani ,i,latwy,w,budowie.html
http://www.z500.pl/projekt/z45,Tani,prosty,w,budowie,dom,z,dwuspadowym,dachem ,na,waska,dzialke.html b
http://www.budujdom.pl/TK8-77.html
http://www.lk-projekt.pl/lkand831-produkt-915.html
http://www.lk-projekt.pl/lkand805-produkt-878.html
http://www.lk-projekt.pl/lkand506-produkt-471.html

4 z powyzszych maja balkoniki ,wrzucilam ze wzgledu na fajna elewacje ,lub ciekawe rozplanowanie ,dla ciekawostki mozna podgladnac .Zaznaczylam przy nich literke b

Hieronim12
09-05-2011, 17:42
Ja kupuje taki: projekt domu ERGONOMICZNY (http://www.nndom.pl/projekty/dom-ergonomiczny.html), prościutki domek z estetyczną elewacją, metraż nie za duży, dobry przejrzysty układ (dla mnie oczywiście;) i schody nie w salonie

Hieronim12
09-05-2011, 18:02
niezła cena jak za taki projekt;)
z drugiej strony napięty program jak na taką powierzchnię:)
Zobacz to: projekt domu ERGONOMICZNY PLUS (http://www.nndom.pl/projekty/ergonomiczny-plus.html)

tomek131
09-05-2011, 19:13
Vip42 skąd jesteś?Kiedyś natknąłem się na białej i czarnej liście wykonawców z małopolskiego i było tam biuro Konstruktor na białej liście ,że podobno ok z Chrzanowa.indywidualny 6tys ponoć

interlukasz
10-05-2011, 19:19
Witam, czy ktoś budował już jeden z tych domów i może powiedzieć coś więcej na ich temat? jeden i drugi jest do siebie bardzo podobny. Byłbym bardzo wdzięczny za jakieś zdjęcia domu na żywo, już wybudowanego.

Z racji tego, że to w miarę świeże projekty nic nie mogę znaleźć w sieci.
A może macie jakieś podobne projekty do tych o których piszę? dom musi być piętrowy i mieć ok.140-160m2

Projekty pochodzą z Pracownii Projektowej Marcina Michalskiego DOMENA

http://interlukasz.w.interia.pl/dom/poliklet1.jpg

http://interlukasz.w.interia.pl/dom/poliklet2.jpg

http://interlukasz.w.interia.pl/dom/aslan.jpg

vip42
11-05-2011, 09:54
sympatyczny, ale brak na parterze dodatkowego pokoju...

Inne oferty projektantów sa już przyjemniejsze i oscylują wokół 7-9 tys zł.
a mam nawet oferty za 4-5 tys zł.

bimcio
11-05-2011, 14:59
Witam,

chciałbym prosić o opinie n.t. dwóch bliźniaczych projektów Topaz i Onyks ze studia Atrium:

http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-511-Topaz,580.html
http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-528-Onyks,585.html


Będę szczególnie wdzięczny za opinie co w tych projektach się Wam nie podoba.
Ważne dla mnie kryteria wyboru to wielkość domu (mały, do 150m) i brak sypialni na dole (w onyksie i tak planowałbym zrezygnować z tego pokoju na dole i zrobić duży salon). Również brak balkonów to dla mnie zaleta. Szerokość działki to 20m.

pozdrawiam
Bartek

Hieronim12
11-05-2011, 15:51
9 tysięcy brzmi już lepiej, 4 tysiące też brzmi nieźle, aż za dobrze, a skąd jesteś VIP24? Wracając do twoich wymagań dom ok 130m2 z dodatkowym gabinetem, to naprawdę napięty program funkcjonalny. Gabinet ma buć na parterze??

Hieronim12
11-05-2011, 16:08
małe salony (15m2 to zdecydowanie za mało) wąski graż, 3.15m, żeby swobodnie otworzyć drzwi z obu stron garaż musi mieć jakieś 3,6m.

bimcio
11-05-2011, 19:10
małe salony (15m2 to zdecydowanie za mało) wąski graż, 3.15m, żeby swobodnie otworzyć drzwi z obu stron garaż musi mieć jakieś 3,6m.

15 m2 to oczywiście zbyt mało na salon - ale jak pisałem, w Onyksie połączyłbym salon z sypialnią co daje łącznie jakieś 30m2. W Topazie salon ma 23 m2, co chyba jest w miarę wystarczające.

vip42
12-05-2011, 12:05
jestem z Bydgoszczy a gabinet być musi... nazwij to nie gabinetem a pokojem gościnnym, sypialnią itp ale właśnie ten dodatkowy pokój jest niezbędny bo na początku mieszkać będziemy w nim póki sie poddasze nie zrobi...
a że plan jest możliwy do zrealizowania to zobacz na moją sygnature i "pomysł na dom"

w przyszłym tygodniu idę na pierwszą rozmowę... zobaczymy co powie projektant

bowess
12-05-2011, 18:03
Z gotowców dość bliski tej koncepcji jest TK 8 GL2. Brak tylko spiżarni, ale w sąsiedztwie kuchni jest spory schowek pod schodami. Jak znajdę coś jeszcze, to podrzucę.
http://www.budujdom.pl/TK8GL2-167.html

vip42
13-05-2011, 10:00
Fajny projekt, tez go już oglądałem i zastanawiałem się nad nim, ale nadal to nie jest to - choć jest już blisko ideału (dobry kierunek)

piwka2
13-05-2011, 10:33
Witamy serdecznie,
Jestesmy nowi na forum i przegladajac rozne posty natrafilismy na opisy domku racjonalnego c221. Wraz z zona zdecydowalismy sie na ten projekt i od marca 2012 ruszamy z budowa. Mamy juz w glowach zmiany, ktore chemy wprowadzic ale chcialbym sie dowiedziec od Was, jezeli jest to mozliwe i rowniez ktos sie zdecydowal na jego budowe, o to jak przebiega Wam budowa i czy generalnie (pomijajac kwestie finansowa) macie jakies z nia problemy, glownie natury technicznej?
Pozdrawiamy serdecznie

Hieronim12
13-05-2011, 16:59
15 m2 to oczywiście zbyt mało na salon - ale jak pisałem, w Onyksie połączyłbym salon z sypialnią co daje łącznie jakieś 30m2. W Topazie salon ma 23 m2, co chyba jest w miarę wystarczające.

23m2 to też nie za dużo, ale fakt napewno więcej niż 15;)

stamalu
18-05-2011, 08:46
My również bierzemy ten projekt pod uwagę. Trochę się obawiam niespodzianek w trakcie budowy wynikających z faktu, że to nowy projekt. Czy coś zmieniłbyś w projekcie?

Aga24
18-05-2011, 09:22
Witam,
właśnie kupiłam niewielką działkę o powierzchni 6 ar. Czy możecie polecić mi jakieś fajne projekty małych domów na taką niewielką działkę. Będę bardzo wdzięczna.

Princesa
18-05-2011, 09:37
Jeżeli warunki ziemne na to pozwalają poszłabym w kierunku podpiwniczonego domu.
Wówczas pod domem zmieścisz wszystkie pomieszczenia gospodarcze i sam dom będzie mógł zajmować mniejszą powierzchnię a będzie nadal wygodny.

Przykładowo

http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-294-Mikolajek,318.html

http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-574-Alf,630.html

Masz działkę w kwadracie?
Jeżeli tak to wybór nie będzie trudny. Najlepiej podaj wymiary działki :)
Na tej wielkości działce mój wujek dogadał się z sąsiadem i stawiają bliźniaka sklejonego garażem. Dzięki temu mają troszkę lepiej zagospodarowany ogród.

Anita Krystyna
18-05-2011, 09:54
Hej Aga
Rzeczywiście 6 arów to niewielka działka. Na necie jest mnóstwo firm, które oferują małe domki, nie tylko atrium....Daj znać wymiary działki, to zapytam się mojego architekta, czy może coś ciekawego polecić.

Pozdrawiam

A.

Aga24
18-05-2011, 09:56
Działka jest w prostokącie 20x30. Myślę raczej o domku parterowym i bez piwnicy. Ze względu na ograniczone środki finansowe i wymiary działki będzie to domek o niewielkiej powierzchni użytkowej. Dziękuję za dotychczasowe rady i proszę o więcej. Pozdrawiam

Princesa
18-05-2011, 10:04
Pewnie, że nie tylko atrium ma małe domki, ale akurat atrium wrzuciłam, bo sama mam od nich projekt i jestem zadowolona, ale każde inne biuro pewnie będzie równie dobre :)

bowess
18-05-2011, 10:43
Aga24 projektów jest sporo - można sobie powybierać. Wiele zależy od planowanej liczby mieszkańców i systemu ogrzewania. Pokażę może coś na początek:
Delicja (taki planuje moja siostra):
http://www.quattrodomy.com.pl/Projekt/Widoki?id=delicja
Z72:
http://www.z500.pl/projekt/z72,tani,w,realizacji,dom,parterowy,z,latwym,w,bud owie,dachem,dwuspadowym.html
Oba bardzo tanie w budowie.

Na małych działkach zwykle idzie się w kondygnacje. Poddasze wchodzi w grę? Dom z poddaszem nie musi być wcale droższy od parterowego - wszystko zależy od szczegółowych rozwiązań.

Aga24
18-05-2011, 13:23
Bardzo dziękuję . Szczególnie podoba mi sie projekt Delicja. Jeśli chodzi o mój planowany dom to myślę raczej o parterowym, chyba, że znajdę projekt domu z poddaszem , który nie będzie dużo droższy od parterowego. W domu zamieszkają trzy osoby. Jeśli chodzi o ogrzewanie to też ważne będą jego przyszłe koszty. Myślę o ekogroszku, bo podobno najtańszy (więc musi być kotłownia). A co Wy o tym myślicie? Będe wdzięczna za każdą radę i wskazówkę. I oczywiście za inne projekty małych domków. Z góry dziękuję.

vip42
19-05-2011, 13:24
Podjąłem decyzję: za 5000 robię projekt indywidualny na gotowo (czyli w zakresie potrzebnym do uzyskania PnB) z zagospodarowaniem terenu i przyłączami.
Jakbym kupił gotowy i go adaptował to wyszło by podobnie.

bowess
20-05-2011, 09:38
Co do ogrzewania, to chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co najkorzystniej. My mamy gaz, bo bezobsługowy i niedrogi, no i w trakcie budowy naszego domu rozbudowała się też sieć miejska. Na forum jest spora grupa osób ogrzewających małe domy prądem. Piece na paliwa stałe być może wychodzą taniej w eksploatacji, ale wśród domowników musi być zawsze ktoś, kto obsłuży piec, a umieć go obsłużyć powinni właściwie wszyscy, żeby w razie choroby czy dłuższej nieobecności głównego "palacza domowego" nie siedzieć w zimnie. Osobom pracującym poza domem nie polecam pieca na opał różny, wymagającego regularnego dokładania. Teoretycznie tanio, ale w sytuacji gdy domownicy pracują na etatach trudno dobrze ogrzać dom, bo nie ma kogoś, kto w porę dołoży opału i w piecu wygasa. Takie rozwiązanie może się sprawdzić, gdy ktoś cały czas jest w domu i lubi sobie popalić w piecu. Są tacy ludzie - na przykład ja, no i mamy też kominek, ale to inna kwestia palić wtedy, kiedy ma się chętkę i czas, a nie obowiązkowo. :) A - kominkiem też można ogrzewać mały dom.

Jeszcze parę projektów do pooglądania:
Z34 - braliśmy pod uwagę przy poszukiwaniach naszego.
http://www.z500.pl/projekt/z34,projekt,domu,na,mala,dzialke,tani,i,szybki,w,b udowie,ekonomiczny,w,uzytkowaniu.html
Szpak - dość duża parterówka.
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/szpak/index.php
WB-0014
http://www.agrobisp.pl/cgi-bin/store?action=display&item=431&usid=1
I WW-100. Fajny układ pomieszczeń, ale strop drewniany, co ma swoje plusy i minusy.
http://www.tooba.pl/projekt-domu-WW-100/a,s_pd,idp,7008.html

To wszystko tylko tak poglądowo. Sama musisz określić ile sypialni na te 3 osoby będzie potrzebne, jaki mniej więcej metraż, jakie wyposażenie łazienki, jaka kuchnia, no i wreszcie dobrać układ pomieszczeń do stron świata już na konkretnej działce. No i jeszcze jakiś limit wydatków na budowę. Mam bardzo zasobnych znajomych, którzy limitu nie ustalili i budowa im się ślimaczy, bo wiecznie mają jakiś problem z wyborem materiałów. A wydawałoby się, że od przybytku głowa nie boli. :) No i ostatnia kwestia - wiadomo, że inny dom będzie komfortowy dla rodziny 3-osobowej i jednocześnie trzypokoleniowej a inny dla samotnego rodzica z dwójką małych dzieci.

interlukasz
20-05-2011, 17:13
Parter jak dla mnie jest idealny, poza spiżarnią która mogłaby być trochę większa. Natomiast na piętrze zrobiłbym tylko jedną łazienkę i dodał duży "pokój garderobę" z oddzielnym wejściem z korytarza. Postaram się zrobić jakieś rysunki i niedługo wstawię. Oczywiście mówię o projekcie Poliklet 2.

Pozdrawiam i zachęcam do pisania osoby którym również podoba się ten projekt.

michalmonika2009
29-05-2011, 18:18
Drodzy Forumowicze może wyrazicie swoją opinie


mamy dylemat projekt denver czy orion

DENVER
http://www.dompasja.pl/denver


ORION
http://www.domywstylu.pl/projekty/jednorodzinne_z_uzytkowym_poddaszem/orion/



Dylemat DENVER ładny nowoczesny kosmiczne schody:) kubatura spora


Orion Mały klasyczny brak możliwości powiększenia(np kotłownia)


Kubatura 200m3 to dużo w znaczeniu ogrzewania ale licząc przy Denver zrobienie strychu z 4xgarderoba mogłoby wyjść na to samo co do kubatury )


Prosimy o sugestie

mj2007
14-06-2011, 07:16
witam!
moim zdaniem dwie łazienki na piętrze nie mają sensu. poza tym do jednej przechodzi się przez niezbyt dużą garderobę, więc pomysł średni. ja bym połączył obie łazienki, a garderobę zostawił tak jak jest tylko bez przejścia do łazienki.
poza tym projekt bardzo ciekawy i z zewnątrz i wewnątrz.
pozdrawiam,
mj2007

sheena84
14-06-2011, 08:10
Witam, poszukujemy z mezem malego parterowego domku, taniego w budowie, o prostej bryle, dach dwuspadowy.
Domek do 90 m2, moze byc z garazem.
Czy mozecie cos polecic, bo jest tego tutaj troche a ja juz trace glowe...

Zielony ogród
15-06-2011, 08:39
jeżeli będziecie tam mieszkać tylko w dwójkę, to my mamy wypróbowany zielony ogród muratora.

Ania1982G
16-06-2011, 17:44
Witam.
My z mężem zastanawiamy się nad budową domu W-52.12a Jeleniogórskiego Biura Planowania i Projektowania. Można go znaleźć tutaj http://www.dobreprojekty.pl/projekt_w5212a.html i tutaj http://www.dobreprojekty.pl/projekt_w5212a.html Czy ktoś może budował wg tego projektu?
A może ktoś obiektywnie oceniłby, co o tym projekcie myśli? Dla nas jest bardzo funkcjonalny, działka jest nachylona z południa na północ (niżej na północy, tu byłby front domu) i spadek terenu wykorzystalibyśmy na piwnice. Jak pewnie każdy - nie mamy fortuny na budowę, dlatego wybraliśmy dom o zwartej bryle, bez loggi, z jednej strony zlikwidujemy balkony, dach dwuspadowy. Pewnie bez lukarny byłoby jeszcze tańsza budowa, ale akurat to dodaje uroku i wolałabym z tego nie rezygnować.
Co myślicie?

Matilde1
16-06-2011, 18:21
ja sie zastanawiam dlaczego tak niewielu buduje wg projektu indywidualnego?

tym bardziej ze często działka, jej orientacja do słońca, jej wymiary, sąsiedztwo te elementy są największym determinantem naszego domu..tak mnie sie zdaje przynajmniej....

czy nie łatwiej naszkicować gdzie jakie pomiszczenie byśmy chcieli? i z tym iść do projektanta?



Najczęściej wiąże się to z większymi kosztami. Wybór gotowych projektów jest duży, jest więc szansa na znalezienie odpowiedniego dla siebie.
Nie dla każdego narysowanie sobie pomieszczeń i znalezienie odpowiedniego projektanta jest takie proste :-)

interlukasz
17-06-2011, 20:28
Witam ponownie, wstawiam zdjęcia wnętrza domu (Poliklet 2)
Parter pozostał bez zmian a na piętrze połączyłem łazienki w jedną dużą w której będzie również pralnia, garderoba została powiększona o miejsce w którym pierwotnie była pralnia/suszarnia. Wejście do garderoby jest z korytarza, tak żeby każdy mógł z niej korzystać bez konieczności wchodzenia do pokoju.

PARTER
http://interlukasz.w.interia.pl/dom/parter.jpg

Piętro (oryginalne)
http://interlukasz.w.interia.pl/dom/pietro1.jpg

Piętro (zmodyfikowane)
http://interlukasz.w.interia.pl/dom/pietro.jpg

Pozostaje jeszcze kwestia małej spiżarni na dole, nie mam na to żadnego pomysłu...
Za jakiś czas wrzucę zdjęcia wnętrza zrobione w programie 3D które lepiej przedstawiają układ pomieszczeń. I jak się uda wizualizację domu z zewnątrz wśród zieleni i z dodatkowym budynkiem gospodarczym.

Pozdrawiam i nadal czekam na osoby które być może już wybudowały taki dom albo są w trakcie...? :) bardzo zależy mi na tym żeby zobaczyć go na żywo.

so**l
18-06-2011, 15:48
Witam.

Proszę o wszelkie opinie na temat tych projektów. Układ pomieszczeń niemal identyczny, nie wiem czy koszty budowy również podobne?
Balkony w "Mandarynkach" do zlikwidowania, nie są nam potrzebne.
Mamy działkę z wjazdem od południa, więc oba projekty są dla nas idealne. Z zewnątrz bardziej podoba nam się z128.
Który domek Wam bardziej się podoba? Który będzie tańszy w budowie?
Dziękuje za opinie, pozdrawiam.

http://www.z500.pl/projekt/z128,dom,ekskluzywny,w,wygladzie,oraz,niedrogi,w,b udowie.html
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-mandarynkach/m43c518c56b17b

PIOTRKUP
19-06-2011, 22:35
Witam

Przeczytałam cały wątek, ponieważ również szukam małego i taniego domku. W trakcie czytania przejrzałam setki projektów. Wybrałam te, które najbadziej spełniają moje oczekiwania. Niestety pewnie nie są one najtańsze ale najbardziej mi odpowiadają. Zastanawiam się pomiędzy (ze względu na koszty):
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/jakmarzenieg/jakmarzenieg.html
oraz
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/czterykaty2/czterykaty2.pdf

Mam jednak nasępujący problem. Oba projekty są zbyt szerokie na mają działkę - 22m. Mam zamiar zrezygnować z okien w garażu więc zyskam 1 metr ale muszę jeszcze zmniejszyć szerokość o 68cm. Poza tym warunki zabudowy wymuszają dach o kącie nachylenia min.25%. W obydwóch projektach jest 24. Moje pytanie jest następujące: kto musi dokonać zmian w projekcie, czy muszę mieć zgodę pracowni projektowej.
A tak wogóle co sądzicie o powyższych projektach?

so**l
20-06-2011, 10:18
Nikt się nie wypowie ???

tinaj
20-06-2011, 10:21
"Poza tym warunki zabudowy wymuszają dach o kącie nachylenia min.25%. W obydwóch projektach jest 24"

Witaj Piotrkup. Nie jestem ekspertem,ale coś mi się zdaje, że pomyliłeś pojęcia - kąt nachylenia, a procent to dwie różne kwestie. cyt.ze strony budownictwopolskie.
Przykładowa wartości kątów pochylenia połaci dachowej i odpowiadających im w przybliżeniu spadków w procentach.
Nachylenie połaci w stopniach Spadek w procentach
15° 27%
30° 58%
45° 100%
60° 173%
Tobie chodziło chyba jednak o kąt.
Ja etap wyboru projektu mam już za sobą. Buduję Rominę G2 z Archipelagu (116mkw+garaż), ze swoimi zmianami oczywiście. A w związku z m.p.z.p. musiałam podnieść dach z 24 do 30 stopni.

alic
20-06-2011, 11:51
No to może ja się wypowiem.
Obydwa domy fajne,prawie identyczne,ja buduję mandarynkę,ale zaczęłam dopiero w maju i na razie mam stan zero,miałam tę możliwość,że przed podjęciem decyzji mogłam obejrzeć ''mój'' dom już zamieszkany,zmian dokonałam niedużych,usunęłam kilka okien,jeden balkon,drzwi do kotłowni przeniosłam na wprost drzwi wejściowych,schody ze spocznikiem.Zwróć uwagę,że w 128 nie ma okien szczytowych w górnej łazience i pokoju,tylko po jednym oknie dachowym,jak dla mnie już do zmiany,poza tym stwierdziłam,że balkon od strony frontowej (południowej) nie byłby mi do niczego potrzebny,zostawiłam sobie balkon od strony zachodniej,od pokojów dzieci,zawsze można suszarkę postawić czy pościel przewietrzyć (u mnie ta strona wychodzi na las)Ciężko znależć projekt na działkę z wjazdem od południa,mandarynka wpasowała mi się idealnie,ale coś więcej powiem jak już zamieszkam.

ACBEN
20-06-2011, 12:31
Witam,

Zastanawiam się nad budową domu BEN II - Archipelagu, niestety nie znalazłem nikogo do tej pory kto by na ten projekt się zdecydował - Czy ktoś z Was budował ten dom bądź zdecydował się na niego i może podzielić się doświadczeniami. Tutaj link (http://www.archipelag.pl/projekty-domow/ben-ii/?Type=2) do projektu.

so**l
20-06-2011, 18:10
Super że budujesz Mandarynkę! Piszesz dziennik ? Fajnie byłoby obserwować budowę.

manjusha
22-06-2011, 10:10
szukaliśmy domku dla rodziców tak do 80m2 maksymalnie, naszą uwagę zwrocił projekt Monako z Biura Lipińscy, Wy potrzebujecie większy metraż, więc proponuję zerknąć tu: link (http://lipinscy.pl/pl/lista_projektow/?s_qs=&autocomplete_s_qs=&ht=1&ha=2&chnges=0&x=35&y=5) powodzenia!

Aleksandryta
22-06-2011, 12:02
Witam

Przeczytałam cały wątek, ponieważ również szukam małego i taniego domku. W trakcie czytania przejrzałam setki projektów. Wybrałam te, które najbadziej spełniają moje oczekiwania. Niestety pewnie nie są one najtańsze ale najbardziej mi odpowiadają. Zastanawiam się pomiędzy (ze względu na koszty):
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/jakmarzenieg/jakmarzenieg.html
oraz
http://www.mgprojekt.com.pl/domki/czterykaty2/czterykaty2.pdf

Mam jednak nasępujący problem. Oba projekty są zbyt szerokie na mają działkę - 22m. Mam zamiar zrezygnować z okien w garażu więc zyskam 1 metr ale muszę jeszcze zmniejszyć szerokość o 68cm. Poza tym warunki zabudowy wymuszają dach o kącie nachylenia min.25%. W obydwóch projektach jest 24. Moje pytanie jest następujące: kto musi dokonać zmian w projekcie, czy muszę mieć zgodę pracowni projektowej.
A tak wogóle co sądzicie o powyższych projektach?
PIOTRKUP albo szukasz małego i taniego domu do budowy, albo tylko małego, bo te, nie są tanie w budowie ze względu na skomplikowany dach.

PIOTRKUP
22-06-2011, 21:10
PIOTRKUP albo szukasz małego i taniego domu do budowy, albo tylko małego, bo te, nie są tanie w budowie ze względu na skomplikowany dach.

Tak, jak pisałam zdaję sobie sprawę, że to nie są najtańsze projekty, ale z mojego punktu widzenia bardzo funcjonalne.

manjusha - dziękuję za linka do projektów. Przeglądałam je już kiedyś i moim faworytem był Toledo. Minusem tego projektu jest brak przejścia z domu do garażu i brak pomieszczenia gospodarczego za garażem. Ale generalnie podobają mi się projekty z wyraźnym podziałem na strefę dzienną i nocną.

interlukasz
24-06-2011, 19:30
Wstawiam wizualizacje o których mówiłem:

PARTER
http://interlukasz.w.interia.pl/dom/wnetrze.jpg


Wersja z czerwonym dachem i żółtymi ścianami
http://interlukasz.w.interia.pl/dom/1.jpg

http://interlukasz.w.interia.pl/dom/2.jpg

http://interlukasz.w.interia.pl/dom/3.jpg

http://interlukasz.w.interia.pl/dom/4.jpg

http://interlukasz.w.interia.pl/dom/5.jpg

http://interlukasz.w.interia.pl/dom/6.jpg

http://interlukasz.w.interia.pl/dom/7.jpg


Wersja w oryginalnych kolorach
http://interlukasz.w.interia.pl/dom/a1.jpg

http://interlukasz.w.interia.pl/dom/a2.jpg

Według mnie ładniejsza jest wersja żółto czerwona ale każdy ma inny gust i oceni sam.

noname123
03-07-2011, 16:17
witam tez nam się spodobał ten projekt domu czy uzyskałęś jakieś informacje?

noname123
03-07-2011, 16:19
witam tez nam się spodobał ten projekt domu czy uzyskałeś jakieś informacje?

Staszek.jg
04-07-2011, 12:54
Mój pierwszy post na forum, które czytam od dłuższego czasu. Przystępuję do szukania projektu domu, który zawierałby dodatkowy pokój na dole (gabinet), koniecznie spiżarkę, a także dwustanowiskowy garaż. Do tego chciałbym, aby nie miał zbyt dużej powierzchni.
Moje typy na razie to rododendron 6 w wersji nowoczesnej, ale nie podoba mi się wielkość salonu. Jak widziałem na forum, znaczna część budujących likwiduje gabinet, aby powiększyć salon. Mi potrzebny jest zarówno salon (spory), jak i niewielki gabinet.
Drugim typem jest Faworyt II z MG Projekt, ale styl samego budynku mi się nie podoba. Wolę nieco nowocześniejsze bryły.
Rozważam też Dom pod liczi 2 z Archonu.

Moje pytanie jest - czy znacie inne projekty, które spełniałyby moje wymagania. Szukam czegoś w okolicach 150 m2 powierzchni, ale koniecznie z dodatkowym pokojem na parterze

wp03
04-07-2011, 13:18
Witam

Takich projektów jest chyba dużo. Tylko zależy jak duży salon potrzebujesz?
Np.:
Projekt Atlantyda II http://www.dobredomy.pl/projekt/atlantydaII (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.dobredomy.pl%2 Fprojekt%2FatlantydaII)

Z małymi przeróbkami - powiększenie garażu
Projekt Miranda:http://www.dobredomy.pl/projekt/miranda (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.dobredomy.pl%2 Fprojekt%2Fmiranda)

Projekt Kleopatra:http://www.dobredomy.pl/projekt/kleopatra (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.dobredomy.pl%2 Fprojekt%2Fkleopatra)
Projekt Centaur II: http://www.dobredomy.pl/projekt/centaurII
Projekt Rusałka II: http://www.dobredomy.pl/projekt/rusalkaII

Fajne projekty widziałem też na stronach pracowni Archipelag
Tak na szybko:
Projekt Andrzej:
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/andrzej-g1/rzuty.html?AreaMaxMenu=160&AreaMinMenu=120 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.archipelag.pl% 2Fprojekty-domow%2Fandrzej-g1%2Frzuty.html%3FAreaMaxMenu%3D160%26AreaMinMenu% 3D120)
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/andrzej-ii-g1/?AreaMaxMenu=160&AreaMinMenu=120 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.archipelag.pl% 2Fprojekty-domow%2Fandrzej-ii-g1%2F%3FAreaMaxMenu%3D160%26AreaMinMenu%3D120)

Projekt Jagienka: (pracownia podaje, że istnieje wersja z garażem dwustanowiskowym, choć prezentują z jednostanowiskowym)
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/jagienka/?Kind=1&Name=jagienka&SearchForm=1 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.archipelag.pl% 2Fprojekty-domow%2Fjagienka%2F%3FKind%3D1%26Name%3Djagienka%2 6SearchForm%3D1)

Projekt Kajka:
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/kajka/?AreaMaxMenu=160&AreaMinMenu=120&Part=1
projekt Henry G2http://www.archipelag.pl/projekty-domow/henry-g2/?AreaMaxMenu=160&AreaMinMenu=120&Part=2

Projekt Celesta G2
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/celesta-g2/?AreaMaxMenu=160&AreaMinMenu=120&Part=10

Pracownia Lipińscy Domy:
Projekt Tokio II: http://projekty.lipinscy.pl/Tokio_II/

Projekt domu Essen:http://projekty.lipinscy.pl/Essen/


Pozdrawiam

wp03
05-07-2011, 09:55
Może jeszcze z Dominanty:

Sindbad 2G http://www.dominanta.pl/oferta/Sindbad_2G.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.dominanta.pl%2 Foferta%2FSindbad_2G.html)
Ptyś 2G http://www.dominanta.pl/oferta/Ptys_2G.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.dominanta.pl%2 Foferta%2FPtys_2G.html)

Galeria Domów (http://www.galeriadomow.pl/kontakt.html) arch. Paweł Boduch

Dom przy malowniczej 2: http://www.galeriadomow.pl/projekt,upb772-dom-przy-malowniczej-2,217.html
lub Dom przy malowniczej 3
http://www.galeriadomow.pl/projekt,upb774-dom-przy-malowniczej-3,218.html
Pozdrawiam

wp03
06-07-2011, 10:13
Znalazłem jeszcze taki
projekt VINCENT A http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/vincent_a/3448/rzuty

Ten to ma już całkiem spory salon

Pozdrawiam

qubic
06-07-2011, 12:37
a może taki? ;) http://www.bisprol.pl/katalog/Budynki_jednorodzinne/3149/WB-3149.htm

ludwik_13
06-07-2011, 18:52
My przy wyborze projektu prawie się rozwiedliśmy :p.
Wiadome było,że musi być:
Parter:
kuchnia z miejscem do jedzenia dla 3-4 osób
salon z kominkiem i miejscem na spory stół
pokój i w miarę łatwo dostępna łazienka
Kotłownia i jakieś pomieszczenie gospodarcze
Góra
3 pokoje
łazienka
pomieszczenie gospodarcze
We wstępnych przymiarkach odpadła parterówka, bo projektów domów parterowych z tyloma pokojami jest mało. I te hektary dachu. Poza tym u nas plan zaleca kąt 30-40 stopni, szkoda nie wykorzystać poddasza. Na szczęście tylko zaleca i nikt tego sztywno się nie trzyma,ale nie wiedzieliśmy jak będzie.
Garaż miał być na jedno auto, przybudowany, wejście do domu z garażu - niekonieczne.
Dach dwuspadowy,taras od wschodu , najlepiej zadaszony w całości (większej).
Schody zabiegowe lub kręcone odpadały.
Koszty budowy musimy mocno trzymać w ryzach, bierzemy kredyt na ok. 65% kosztów budowy, reszta ze sprzedaży mieszkania. Podobnie myslimy o kosztach eksploatacji. Planujemy wentylacje mechaniczną n-w, bo wg wyliczeń projektanta w naszym domu straty ciepła na wentylację to ponad 50% wszystkich strat.
Padło na Leśny Zakątek z pracowni MG Projekt. Trochę zmian wprowadziliśmy, ale właśnie zaczynamy budowę. Zobaczymy jak to wyjdzie, zwłaszcza mało ciekawe (wąskie) łazienki.\ i dość wąskie i strome schody. Za niewielką dopłatą dostaliśmy też projekt wentylacji. I kosztorys, który oddał nam nieocenione usługi przy staraniach o kredyt i negocjacjach z wykonawcą.

wojgoc
07-07-2011, 13:44
Witam,

Zastanawiam się nad budową domu BEN II - Archipelagu, niestety nie znalazłem nikogo do tej pory kto by na ten projekt się zdecydował - Czy ktoś z Was budował ten dom bądź zdecydował się na niego i może podzielić się doświadczeniami. Tutaj link (http://www.archipelag.pl/projekty-domow/ben-ii/?Type=2) do projektu.
podobnych stodól jest mnóstwo opisanych na forum, niekoniecznie musi być dokladnie ta.

KONTO usunięte123
13-07-2011, 13:12
Hej , podobają mi się dwa projekty z biura Słoneczne domy: Palermo B i Salvador. Palermo http://www.slonecznedomy.pl/projekty/palermo-b ma super zaprojektowaną elewacje, jest niewielki i wydaje się bardzo przemyślany wewnątrz.

Bardzo ciekawy projekt. Wydaje się dość nowoczesny a zarazem ergonomicznie zaplanowany.
Czy zdecydowałaś się na ten projekt.
A może pochwalisz się już jakimiś fotkami z realizacji

aniunia81
18-07-2011, 23:52
Dawno mnie tu nie było :) Koncepcje się pozmieniały....wystartowaliśmy z budową
ostatecznie padło na domek z pracowni z500, projekt nr z119

menda867
19-07-2011, 07:18
Witam
Od pewnego czasu mentalnie i troche papierowo przygotowuje sie do budowy własnego domu. Tak jak każdy wie, papierologia toczy sie swoimi scieżkami, wiec nie nalezy nikogo tym zajmowac. W zwiazku z tym, całość mojej uwagi przenosze na wybór, ktory czesto dokonuję się raz na całe życie, tzn wybór projektu domu. Aktualnie w mieszkaniu wala się z metr sześcienny katalogów z projektami domów i od tej pory nie wierze w słuszność powiedzenia od przybytku głowa nie boli, bo im więcej przejrzałem, przeanalizowałem projektów tym coraz mniej wiem:D. Dlatego też zwracam sie z pomoca do Was obecnych budowniczych swoich domów jaki i tych, którzy jak ja stoja przed tym dylematem.
Każda pomoc jest mile widziana. :yes:
Wstępnie starałem sie wybrać priorytety, które ułatwiłby choć wstępny wybór (choć żaden z nich nie jest obowiązkowy):

najlepiej do 140m2
dach dwuspadowy
na parterze gabinet
na pietrze 3 sypialnie i garderoba
garaż dwusanowiskowy
nowoczesna stylizacja

Bardzo prosiłbym Państwa o pomoc w wyborze, z góry bardzo dziękuje.

athcx
19-07-2011, 09:24
Mój pierwszy post na tym forum wiec chciał bym się przywitać, do chwili obecnej dużo czytałem na temat budowy, wychowałem się na wiosce gdzie jeszcze za małolata budowali się rodzice, ostatnio stawia się siostra i w miarę wolnego czasu udzielałem i pomagam. A ja od kilkunastu lat siedzę w bloku zaznawszy za młodych lat życia na własnym podwórku oraz podczas wizyt, urlopów w rodzinnym domu uroku posiadania własnego obejścia nie ukrywam, że co raz bardziej chce na swoje. Decyzja podjęta budujemy..................działka jest i to duża jest prąd, woda, kanalizacja ale teraz co wybrać. W sumie gabaryty domu nie grały by roli z uwagi na wielkość działki patrzeć pod tym kątem gdyby nie finanse to można by zamczysko postawić :) ale wszystko rozbija się właśnie o pieniążki. Myślę o domku w kwocie do 300 tyś, jest nas obecnie czworo na 46 metrach. Mając na uwadze rozmiary działki mogę, że tak powiem pójść w dom parterowy ale czy na pewno. Wstępnie upatrzyliśmy sobie taki oto projekt http://gotowe-projekty-domow.pl/ac_marlon_ii_z_wejsciem_od_poludnia.htm, patrząc na budowę siostry i widząc jej tzw. stodółkę nie jestem przekonany czy chce tak duży dom jej po małych zmianach wyszło jakieś 160 m2. Dlatego też rozglądam się za czymś mniejszym a dlaczego parter może jestem w błędzie nie wiem ale patrząc na za i przeciw: w parterówce zdaje się lany strop odchodzi, nie trzeba klatki schodowej, schodów, wykańczać 2 łazienek, niskie kominy, ściany, brak okien dachowych, balkonów co na pewno jest tańsze ale za to dochodzi większy dach, niby ściany niższe za to dłuższe wiec zdaje się materiału na ściany pójdzie podobnie co na dom z poddaszem, ogrzanie parterówki też jest większym wyzwaniem.
W przeszłości typowaliśmy taki projekt http://www.archeton.pl/projekt-domu-witlinek_757_opisogolny, czytając jeden z topików natknęło się też coś takiego http://www.extradom.pl/projekt-domu-vigo-lmp-229-wrb1375.aspx choć nie ukrywam że garaż by się przydał jak np. w tym domku http://www.najciekawszeprojekty.pl/projekt/zz-684/z124.

Z pewnością nasz obecnie upatrzony projekt http://gotowe-projekty-domow.pl/ac_marlon_ii_z_wejsciem_od_poludnia.htm wymagał by zmian, chodzi o ilość tych dużych przeszkleń i drzwi tarasowych z części bym zrezygnował na rzecz okien. I kolejna kwestia kupować gotowy projekt i zlecić przeróbki czy też brać wzór takowego i do projektanta uderzać.

Proszę o sugestie i porady


Pozdrawiam

Andrzej

A.M.O.K.
19-07-2011, 10:43
Andrzej jeśli masz określony budżet na 300tys. zl przeczytaj temat http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171092-Dom-do-ok.200-ty%C5%9B.-jest-sens-marzy%C4%87 masz podane jak na tacy na co zrocić uwagę aby obniżyć koszt cakowity budowy - z czego sciany, jaki strop itd.
Co do wyboru czy piętrowy czy paretówka ja wybrałem parterówkę http://pprojekt.pl/projekt350-aneta,opis.html ponieważ pomieszkiwałem w piętrowych i irytowało mnie wchodzenie co i rusz po schodach. Co do wielkości też nie ma co przesadzać, dzieciaki z czasem z domu prysną i zostaniesz z pustą przestrzenią do grzania :)

ola&piotr
19-07-2011, 20:01
na stronach biur projektowych (na forum w tym dziale jest cały temat przyklejony z adresami www) masz mnóstwo opcji wyszukiwania projektów. Proponuje zacząć od tego i na pewno będziesz mieć pierwszych kandydatów.
powodzenia!

menda867
20-07-2011, 05:48
Juz dawno przeanalizowałem te wyszukiwarki. Wiadomo jak to jest, papier przyjmie wszystko a dopiero jak juz ktos realizował dany projekt to wie ze niejasności i problemy występują w trakcie. Dlatego tez licze ze wypowiedza sie także osoby ktore sa w trakcie lub po budowie i swoim analitycznym okiem i przekazą ktory projekt wydaje sie najlepszy i jakie mozna napotkac przeciwnosci, co warto zmienic zeby mieszkalo sie łatwiej w przyszlym nowym domu.