PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

surgi22
07-04-2012, 19:29
Pamietaj róznież ze życie weryfikuje nasze założenia i nie chcąc być niemiło zaskoczonym musisz przewidzeić bufor 10-15 % na zwiększone wydatki.

Nefer
07-04-2012, 19:59
Nie wiem też jaki wymóg wykończenia będzie chciał ode mnie bank, część prac starałbym się robić sam i finansować z własnej kieszeni nie licząć pieniędzy z kredytu. Przyłącza też postaram się doporowadzić do domu jeszcze przed rozpoczęciem budowy.

Nie masz wyjścia - dom musisz grzać, a ekipy (czy Ty sam) muszą mieć światło, bo nie będą robić po ciemaku :) Fajnie mieć też gdzie siusiu zrobić :)
Bank Ci nieczego nie będzie wymagał. Masz mieć odbiór budowy i to bank interesuje. A żeby odebrać dom to ... zajrzyj na stronę PINB - tam jest lista.
Jesli umiesz/chcesz robić sam wiele rzeczy to załóż sobie minimum 2.000 za metr powierzchni CAŁKOWITEJ (nie użytkowej, bo nie tylko za nią płacisz). Prosta bryła, dach dwuspadowy, mądrze posadowiony dom. I nie oszczędzaj na tym, na czy nie wolno : stan surowy, okna, dach, ocieplenie i izolacja. Możesz sobie kupić panele zamiast marmuru, ale okna lepiej mieć dobrej jakości, bo zbudować to nie problem. Potem trzeba to utrzymać i musi starczyć też na bank :)

marcelllus
07-04-2012, 20:38
Hmm teraz jeszcze pytanie z innej beczki, chciałbym zrobić ogrzewanie podłogowe w całym domu i całkowicie zrezygnować z grzejników. Czy koszt takiego ogrzewania znacznie przekracza koszt tradycyjnego ? Czy warto zainwestować w kominek z płaszczem wodnym jako uzupełnienie takiego ogrzewania czy może jednak wybrać coś tańszego ?

Nefer
07-04-2012, 20:43
Pierwsze pytanie - nie.
Drugie pytanie - jeśli pracujecie z domu i chce Wam się dorzucać do kominka czy tego chcecie czy nie to płaszcz wodny jest dla Was.

Kwitko
07-04-2012, 21:19
My też zdecydowaliśmy się na podłogówkę w całym domu. Trochę się orientowaliśmy i naprawdę nie wychodzi to dużo drożej. W pokoju musisz mieć grzejnik czyli jakieś 200-300 zł, pętla ogrzewania podłogowego na jeden pokój ok.100m, my mieliśmy wavina za 2,4 zł metr czyli 240 zł na pokój.

marcelllus
07-04-2012, 21:24
Czyli grzejniki jak już to dodatkowo w sypialniach ? W salonie będzie kominek więc chyba nie ma potrzeby dawania grzejnika razem z podłogówką ?

Nefer
07-04-2012, 21:27
Jeśli na parterze podłogówka - grzejnik nie jest potrzebny. Ja zrobiłam kanałowy przy duuużym oknie i nigdy go nie włączam :)
Gdybym budowała drugi raz dałabym podłogówkę wszędzie (a na poddaszu mam grzejniki nie wiem po co ..)

beton44
07-04-2012, 21:30
ogrzewanie podłogowe jak najbardziej działa

jak najbardziej dobrym źródłem ciepła do niego jest kocioł gazowy kondensacyjny...
/nie będę się tu wdawał w szczegóły, ale jest tak naprawdę....

Teraz czy warto zainwestować w kominek - rzecz gustu
ładnie wygląda na zdjęciach reklamowych projektów - tak ładnie siedzi rodzina wokół ognia:sick:

a tak w terenie:
1. trzeba go kupić i zamontować, wybudować do niego osobny komin, koszty minimum 10 000 złotych
/takie wersje najbardziej "light"/ czyli na dzisiejsze ceny koszt gazu na 5 lat :oops:
2. drewno też kosztuje czyli te rachunki ekonomiczne nie są takie jasne, no chyba że jesteś gajowym
3. sprawa zupełnie dla blokowca (?) nowa to to drewno - je trzeba kupić i wysuszyć:jawdrop:
tak, tak: drewno na sezon zimowy 2012/2013 to już wypada kupić i złożyć go w jakiejś przewiewnej szopie
(tą szopę też trzeba zbudować),żeby sobie podeschło,
tego drewna jak ma to być znaczące źródło dodatkowe ciepła to trzeba dużoooooo
i oczywiście trzeba palić, czyli dokładać do kominka, przydałaby się służba :wave:

surgi22
07-04-2012, 21:47
Ale o gustach się nie dyskutuje. Jednym podobaja sie kominki innym nie.
PS odczucia w sprawie kominka mam podobne jak Ty.

Elfir
07-04-2012, 22:48
kominek, garaż w bryle budynku, wielospadowy dach, duże przeszklenia - z tego zrezygnuj, jak tniesz koszty

pawelkokosz
08-04-2012, 06:31
Marcellus posłuchaj co mówi Nefer, oszczędzaj na pierdołach ale nie na murze, dachu, oknach czy izolacji. Ja tak zrobiłem a panele w domu wrzuciłem budżetowe ( kiedyś dam lepsze )...Arturo nie wściskaj takich głupot chłopu bo jeszcze uwierzy, on ma założenia budżetowe a ty mu o ogrzewaniu prądem, facet chce postawić mały domek, w miarę go ocieplić i jeszcze wykończyć, czyli pewnie Porotherm 24 lub podobna np. Silka, pare centymetów ocieplenia i git ( bo na tyle pozwala mu budżet ), w takim wypadku ogrzewanie prądem to jakoś tego nie widzę :). A ha i jeszcze pytanie do Arturo: 20 tys. PLN ogrzewanie gazem a ekogroszkiem podobnie? Skąd to wziąłeś? Palę na 215 m2 pelletem, temp. w domu to 22 stopnie, 4 domoników i jakoś nie chce tyle wyjść...

marcelllus
08-04-2012, 17:41
Jak narazie najbardziej skłaniam się do projektu ar-1, mieści się na styk na mojej działce i łączy funkcjonalność i ekonomiczność(przynajmniej mi się tak wydaje).

http://www.domfort.eu/projekt,ar_1,222,wnetrza.htm#14

Dzisiaj znalazłem projekt podobny do niego jeśli chodzi o budowę i metraż Rafael III. Który z tych dwóch byłby bardziej funkcjonalny.

http://www.archipelag.pl/projekty-domow/rafael-iii/rzuty.html?Kind=1&Name=rafael&SearchForm=1

Jest też projekt o mniejszej powierzchni użytkowej ale już z garażem. Wiem, że garaż to dodatkowe koszta bo to dodatkowe metry powierzchni netto ale zastanawiam się czy zmniejszając powierzchnię użytkową domu na rzecz garażu i np wykańczając go w późniejszym terminie budowy nie będzie to lepsza inwestycja.
Przy tym projekcie powierchnia użytkowa zostaje zmniejszona natomiast powierzchnia netto to 109m2 a więc praktycznie tyle samo. Salon i pokoje nie są już tak duże no ale mamy garaż a nie ukrywam, że skrobanie samochodu o 5 nad ranem zimą to żadna przyjemność. Według strony studia Atrium 260tys to koszt stanu pod klucz wybudowania tego domu, zakładam że wykańczając go skromnie i budując systemem gospodarczym może by się udało.

http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-780-Amber-II,826.html

Chciałbym usłyszeć, w którą stronę powinienem pójść i jaki projekt wybrać albo przynajmniej, który z nich ma więcej zalet niż wad :). Zależy mi na niskich kosztach ale też funkcjonalności. Jak pisałem wcześniej mam działkę 20,5 x 60 tak więc długą i wąską jak na parterówki. Nie mam koncepcji jak można fajnie wkleić garaż na takiej działce żeby nie zasłaniał domu, z drugiej strony za domem chciałbym mieć ogród i jakiś plac na grilla,wypoczynek z dala od ulicy itp. więc garaż z tyłu to też nie do końca dobry pomysł. Garaż w bryle rozwiązuje problem ale podnosi znacząco koszta więc wracam znowu do punktu wyjścia.
Chciałbym usłyszeć jakieś ciekawe sugestie i z góry dziękuję za rady.

Nefer
08-04-2012, 17:50
Jak czytam, że chcesz sobie zmniejszyć salon, żeby samochód miał gdzie stać, to ja Cię przepraszam, ale pogubiłam się w Twoich priorytetach. To może najlepiej postaw wielki garaż i doklej do niego jeden pokoik - jakoś się pomieścisz :):):):)
To nie jest ani tanie rozwiązanie, ani ekonomiczne ani rozsądne. Ja się na budowaniu garaży (z dobudowanym małym domkiem) nie znam, więc nie doradzę.
Wiem, że człowiek, który nie ma za dużo pieniędzy nie będzie pakował kasy w garaż. Zbuduje dom bez garażu (bo samochodzikowi się nic nie stanie jak postoi na zewnątrz) a maksymalnie wykorzysta każdy metr by mieć wygodny dom. Dla siebie. Nie dla samochodu.
Zostawiam Cię więc z Twoim dylematem, bo nie nadążam za sposobem myślenia, więc nie pomogę.

firewall
08-04-2012, 18:01
nie chcesz skrobać postaw wiatę.

marcelllus
08-04-2012, 18:16
Dobra czyli garaż skreślam, faktycznie lepiej mieć bardziej przestronny salon,czy wiata może wychodzić poza obszar 4m od ogrodzenia działki ?

Nefer
08-04-2012, 18:20
Tu bardzo ciekawie o wiacie : http://bbrzeski.w.interia.pl/wiata.html

firewall
08-04-2012, 18:37
Wiatę stawiaj najprostszą bez ścian. Najwyżej zrobisz kratę drewnianą i zasadzisz coś co ją zapełni zarówno w lecie jak i zimą. Ale w tym temacie pytaj Elfir ( ma więdzę i jest ogrodowym guru)

pawelkokosz
08-04-2012, 19:43
Arturo co do ściany to ok, lepiej dać 18 cm plus 22 cm ocieplenie, chociaż jak policzyłem sobie na świadectwie aż tak wielkiej różnicy nie ma....co do liczenia kosztów pomieszczenia na kotłownię to i tak kolega Marcellus coś musi postawić, bo gdzie będzie stał rower,itp.

marcelllus
08-04-2012, 21:01
Ponawiam pytanie, który waszym zdaniem z tych dwóch projektów czyli ar-1 i rafael iii jest bardziej funkcjonalny? Który z nich jest bardziej kosztowny ?

fotohobby
08-04-2012, 22:33
Arturo co do ściany to ok, lepiej dać 18 cm plus 22 cm ocieplenie, chociaż jak policzyłem sobie na świadectwie aż tak wielkiej różnicy nie ma....co do liczenia kosztów pomieszczenia na kotłownię to i tak kolega Marcellus coś musi postawić, bo gdzie będzie stał rower,itp.

Myślę, że każdy ma w projekcie miejsce na takie pomieszczenie. Tylko może ono być kotłownią, spalającą "eko"groszek, z jedną ścianą zastawioną paletami z workami, zapyloną od wybierania popiołu, (trudno tam trzymać rower, kosiarkę, czy meble ogrodowe), a może być pomieszczeniem gospodarczym z bojlerem, powietrzną pompą ciepła, gdzie najbardziej brudzącym elementem będą koła rowerów właśnie...

fotohobby
08-04-2012, 22:44
Ponawiam pytanie, który waszym zdaniem z tych dwóch projektów czyli ar-1 i rafael iii jest bardziej funkcjonalny? Który z nich jest bardziej kosztowny ?

w AR-1 masz skosy w pokojach... Na pewno trochę to podraża, minimalnie ogranicza to funkcjonalnosć (zabudowa szafami, itp). W AR-1 pomieszczenie techniczne znajduje się po przeciwległej stronie od łazienki i WC - jeśli będzie tam znajdowało sie źródło ogrzewania oznacza to większy koszt instalacji i straty na przesyle.
AR-1 ma większy wiatrołap (możliwość zabudowania szafu, albo postawianie szafki na buty i garderoby, ma tez miejsce na schowek i szafę w hallu.
AR-1 ma z kolei większa pow. zabudowy.

Czy Twój MPZP dopuszcza tak nietypowy kąt nachylenia dachu, jak 20stopni ?

pawelkokosz
09-04-2012, 06:23
Kolego Fotohobby...zgadzam się że każdy projekt ma takie pomieszczenie, tylko dlaczego zaraz zapyloną i zastawioną workami z pelletem? U mnie stoi zawsze kilka worków ( mam dostawcę pelletu w mojej "wiosce", który u siebie ma odpowiednie miejsce na duży zapas pelletu, jak potrzeba to jeden telefon i mam opał ) i nic poza tym, kurzy się standardowo jak w każdym pomieszczeniu gospodarczym i można tam trzymać rowery i kosiarkę bez problemu. ....

pawelkokosz
09-04-2012, 06:33
Ponawiam pytanie, który waszym zdaniem z tych dwóch projektów czyli ar-1 i rafael iii jest bardziej funkcjonalny? Który z nich jest bardziej kosztowny ?

A może tak znajdź w swojej okolicy architekta z papierami i siądźcie na piwie i pogadajcie, w moim przypadku taki projekt był najlepszym rozwiązaniem, projekt ma to co chciałem, a archiktekt podpowiedział to i owo co pozwoliło zaoszczędzić na późniejszych etapach parę groszy i koniec końców bilans wyszedł na zero :))

Elfir
09-04-2012, 14:59
Żaden nie jest dobry, bo ma salon od północy, a kuchnię od południa. Czyli latem w kuchni będzie piec.
Szukaj projektów z salonem od południa lub zachodu (najlepiej narożnikowych salonów z oknami od południa i tarasem od zachodu) i kuchnią od wschodu lub zachodu.

Coś w tym stylu:
http://images46.fotosik.pl/1446/8f536dd2e66adce4.jpg

Przyjęłam kotłownię gazową, pompę ciepła (droga instalacja) lub prąd (pomieszczenie wewnątrz budynku).

fotohobby
09-04-2012, 17:43
Kolego Fotohobby...zgadzam się że każdy projekt ma takie pomieszczenie, tylko dlaczego zaraz zapyloną i zastawioną workami z pelletem? U mnie stoi zawsze kilka worków ( mam dostawcę pelletu w mojej "wiosce", który u siebie ma odpowiednie miejsce na duży zapas pelletu, jak potrzeba to jeden telefon i mam opał )

Po pierwsze - pisałęm o "eko"groszku, z którego popiołu jest więcej i którego z reguły kupuje się na tony, aby było taniej. Proszę czytać uważniej.
Po drugie - nie każdy mieszka na wiosce, w której ma szczęście mieć dostawcę pelletu. Jak nie ma, to tez kupuje na tony, choćby dlatego, żeby oszczędzić na kosztach transportu.

Po trzecie - wsypywanie pelletu, czy (w mniejszym stopniu) wybieranie popioły też jest źródłem kurzu, nie tak wielkim, jak w przypadku "eko"groszku, ale większym niż w przypadku PCi P-W, która taki dom spokojnie może ogrzać.

pawelkokosz
10-04-2012, 09:50
Zwracam honor koledze Fotohobby...i fakrycznie troszkę jest tego kurzu :)...ale coś kolega Marcellus zamilkł...

marcelllus
10-04-2012, 10:48
Co do ustawienia domu w ten sposób jaki narysowała Elfir... wtedy taras i wyjście z salonu będę miał na siatkę i ogrodzenie działki a zależałoby mi żeby jednak aby taras i ogród mieć z tyłu domu. Wtedy niestety kuchnia i salon będą po stronie zachodniej, salon północno zachodni róg a kuchnia południowo/zachodni róg domu. Jaki projekt bym nie wybrał to albo salon na południu albo na północy z wyjściem na ogród. Myślałem po prostu o kilku dużych oknach które doświetlałyby salon i kuchnię z każdej praktycznie strony. Czy jeżeli w przyszłośći postawiłbym garaż wolnostojący przed domem 7-10m bliżej drogi, dom trochę w głębi działki czy to nie byłoby zbyt radykalne, boję się żeby garaż nie zasłaniał mi domu i ograniczał przez to widoki i dostęp światła do pomieszczeń.

martadela
12-04-2012, 17:37
marcelllus może zacznijmy od początku:
masz wydane warunki zabudowy albo wypis z miejscowego planu zagospodarowania?

Masz taką dowolność w tym co i gdzie chcesz postawić? Nie masz czasem określonej linii zabudowy, kątów dachu, wysokości budynku w kalenicy, szerokości frontu??? Nic, pełny luz?

Co do garażu - garaż to pokój jak każdy inny - ściany, sufity, instalacja elektryczna, tynki, farba, kafle - różnica jest taka ze w tym sporym pokoju mieszka AUTO...
Mam garaż na 2 i wiem coś o tym... Kupa kasy - jeżeli chcesz oszczędzać to uważam to za bezsens - lepiej postaw ładną wiatę - nawet ze ścianami i tak będzie taniej.

Nie wiem jaki jest rytm dnia Waszej rodziny ale:
- od Pd i Zach najlepiej jest mieć te pomieszczenia w których przebywamy w dzień - jest tam wtedy słonecznie, od pn będzie ciemno i zimno
- wsch i pn sypialnie - od pd będzie się nagrzewać zimą kiedy słońce jest nisko

AR1 w odbiciu lustrzanym nie jest głupi - nie wiem kto pisał o skosach, w wersji parterowej bez użytkowego poddasza ich nie ma...

fotohobby
12-04-2012, 20:04
O ile wiem, one sa na parterze:
http://www.mojabudowa.pl/pliki/ar1.jovi/image/pokoje/p1050212.jpg

martadela
12-04-2012, 20:19
O ile wiem, one sa na parterze:
http://www.mojabudowa.pl/pliki/ar1.jovi/image/pokoje/p1050212.jpg

To znaczy że wiele osób podnosi wysokość ścian bo w zakładce "wnętrza" większość jest z kątami prostymi :)

fotohobby
12-04-2012, 21:39
Nie podnoszą, bo jak łatwo wywnioskować patrząc na rzut, skosy dotyczą dwóch, najbardziej oddalonych od kalenicy pomieszczeń

martadela
12-04-2012, 21:49
Podnoszę wieniec dachu o pół metra, nie chcę mieć skosów w pomieszczenia, przecież jest to dom parterowy, zostanie, co prawda w jednym pokoju, ale niewielki. W tym tez pokoju likwiduje okno połaciowe.

Cytat z opinii na temat projektu.

fotohobby
13-04-2012, 00:34
Więc jest gorzej, niż myślałem :)

aprilka1000
15-04-2012, 22:49
A może tak znajdź w swojej okolicy architekta z papierami i siądźcie na piwie i pogadajcie, w moim przypadku taki projekt był najlepszym rozwiązaniem, projekt ma to co chciałem, a archiktekt podpowiedział to i owo co pozwoliło zaoszczędzić na późniejszych etapach parę groszy i koniec końców bilans wyszedł na zero :))

pozwole sie wtracic .

no tak ale skoro on chce wszystko jak najtaniej to nie moze sobie pozwolic raczej na projekt indywidualny . Najtaniej wyjdzie gotowiec .

fotohobby
15-04-2012, 23:04
Teoretycznie najtaniej wyjdzie gotowiec ,ale tylko pod warunkiem, że rezygnuje z jakichkolwiek istotnych zmian zmian w projekcie.
Jeśli ktoś już na starcie rezygnuje z blachówki ceramicznej na rzecz blachodachówki, czy gontów bitumicznych, to po co ma płacić za wieźbę liczoną pod ceramikę ?
A każda taka zmiana, plus adaptacja kosztuje - i może się okazać, że indywidualny projekt JEST tańszy.

W praktyce budowa "z gotowca", nawet nie zakładając zmian, może być droższa, gdyż często elementy nośne (słupy, belki, podciągi, zbrojenie stropów) są zupełnie niepotrzebnie przewymiarowane, za co płaci się później w trakcie realizacji.
To są koszty, przy których 2-3 tyś zł to kropla.

aprilka1000
16-04-2012, 09:40
Teoretycznie najtaniej wyjdzie gotowiec ,ale tylko pod warunkiem, że rezygnuje z jakichkolwiek istotnych zmian zmian w projekcie.
Jeśli ktoś już na starcie rezygnuje z blachówki ceramicznej na rzecz blachodachówki, czy gontów bitumicznych, to po co ma płacić za wieźbę liczoną pod ceramikę ?
A każda taka zmiana, plus adaptacja kosztuje - i może się okazać, że indywidualny projekt JEST tańszy.

W praktyce budowa "z gotowca", nawet nie zakładając zmian, może być droższa, gdyż często elementy nośne (słupy, belki, podciągi, zbrojenie stropów) są zupełnie niepotrzebnie przewymiarowane, za co płaci się później w trakcie realizacji.
To są koszty, przy których 2-3 tyś zł to kropla.

no tak

racja

to w takim razie najlepiej jakby znalazl architekta i na poczatek tak sa sucho dowiedzial sie co wyjdzie lepiej i taniej .

komtur II
19-04-2012, 00:03
Z 251 moim zdaniem powinien zostać zdyskwalifikowany za słup związany z wieńcem.
Może koszty budowy ciut większe byłyby gdyby zrezygnować z podcienia (powiększyć kuchnię i kotłownię), ale o wiele tańsza eksploatacja, bo słup będzie wielkim radiatorem (ogromny mostek cieplny).
Poza tym na rysunku rzuty mebli są pomniejszone (kanapa ma szerokość szafek w kuchni, czyli 60 cm :) ) W rzeczywistości meble wyjdą większe nisz na rzucie.


Słup nie będzie tak bardzo istotnym mostkiem - konstrukcja podtrzymująca strop drewniany,dach konstrukcja wiązarowa.Co do mebli na rzucie to zgoda.
Zauważyłem, ze rzuty w ten sposób i wizualizacje robi wiele pracowni , klient nieświadomy kupuje oczami - a potem , k...,..sorry,kanapa się nie zmieściła.
co do projektów małych domków Z... to moim faworytem jest 256-z kosmetycznymi zmianami.
Pozdrawiam.

pawelkokosz
24-04-2012, 10:57
pozwole sie wtracic .

no tak ale skoro on chce wszystko jak najtaniej to nie moze sobie pozwolic raczej na projekt indywidualny . Najtaniej wyjdzie gotowiec .

No i tu się nie zgodzę....gotowiec na początku jest najtańszy, a potem wychodzi zmiana tu i tam, dodatkowo adaptacja gotowca do istniejącej działki i ......koniec końców wyszło mi 4900 PLN za projekt ze wszystkimi papierami ( wszystkimi branżami ), z którymi poszedłem do Starostwa i dwa tygodnie później miałem pozwolenie na budowę.....następnie dwa tygodnie na uprawomocnienie się i jazda....:)))

mortor
24-04-2012, 11:46
no tak

racja

to w takim razie najlepiej jakby znalazl architekta i na poczatek tak sa sucho dowiedzial sie co wyjdzie lepiej i taniej .

W przypadku architektów, też warto dowiedzieć się wcześniej dokładnie o koszty projektu, bo ustalenia na zasadzie "Pan się nie martwi na pewno się dogadamy" są zazwyczaj dość kosztowne.

premol
05-05-2012, 00:57
Witajcie,

To mój pierwszy post, więc proszę o wybaczenie jeśli czynię coś nie tak.
W mojej 4 osobowej rodzinie nadeszła ta chwila, kiedy zapadła decyzja o budowie domu. Działka już jest: 25 x 35m, ale niestety warunki zabudowy dają nam tylko 20% powierzchni zabudowy. Czyli niewiele. I tutaj pojawia się problem, z którym nie możemy sobie poradzić - mieliśmy wybrany projekt LMB49 (http://projekty.lipinscy.pl/Providence/), ale niestety powierzchnia zabudowy jest za duża. Pierwotny plan był na dom parterowy, ale został zweryfikowany przez życie i warunki zabudowy i obecnie szukamy czegoś z poddaszem użytkowym, ale takiego aby po schodach biegać jak najmniej, a być może jak dzieci się kiedyś wyprowadzą, to z opcją okresowego zamknięcia góry nawet.

Obecnie poszukuję projekt domu wg. kilku prostych założeń, ale niestety mimo przejrzenia pewnie tysięcy projektów znaleźć się coś sensownego nie udało. Oto założenia:
- kuchnia, jadalnia, salon, sypialnia rodziców (czyli nasza) i gabinet na parterze,
- dwie sypialnie i łazienka dla synów na górze,
- garaż 2 stanowiskowy, spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze,
- całość do 180m2, w stylu możliwie nowoczesnym, dach spadzisty...

Wbrew pozorom nie jest łatwo znaleźć projekt, który by spełniał te wszystkie wymagania, a na razie nie chcemy rezygnować ze wstępnych założeń i iść na życiowe kompromisy. Blisko jest ten projekt: WAH1344 (http://www.extradom.pl/projekt-domu-party-WAH1344), ale brakuje mu jeszcze jednej sypialni na dole.

Mam nadzieje, że pomożecie i wykażecie się wiedzą, jaką niewątpliwie zdobyliście podczas poszukiwań swoich projektów...

Pozdr.
Paweł P.

ehtele
10-05-2012, 15:41
http://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow/wszystkie/projekt-2782_Barnaba


a CO MYŚLICIE O TYM?
mały ale wydaje się być funkcjonalny - brakuje tylko jednego dodatkowego pokoju...

tomek&asia
15-05-2012, 13:43
witam wszystkich
planujemy wybudowanie małego domku dla naszej malej rodzinki
problem mamy taki że mamy bardzo wąską działkę - dom max 7,5m szerokości :(
znaleźlismy dwa projekty tj:
1) Z71
2) zakątek s-gl 266

o ile o tym pierwszym tu na forum można naprawdę dużo poczytać i się dowiedzieć o tyle o tym drugim nie widzę nigdzie żadnych komentarzy ! może ktoś go buduje ? który z nich będzie lepszym ? w tym Z71 te pokoje wydają się nam małe - a koniecznie musimy u góry miec 3 pokoje i łazienkę.

ewentualnie może ktoś coś doradzi z innym projektem w takiej wielkości czyli do ok 90m.

pozdrawiamy :)

Kalisa
15-05-2012, 14:16
Nie napisałas jakiemasz wymagania odnośnie parteru ,stron swiata i ogrzewania więc tak na szybko kilka projektów:


http://www.extradom.pl/projekt-domu-york-lmp111-WRB1234

http://www.extradom.pl/projekt-domu-zeo-2-BSA1717

http://www.extradom.pl/projekt-domu-slowik-BSA1282

http://www.extradom.pl/projekt-domu-pierwszy-dom-WAH1015

ave!
15-05-2012, 17:12
j/w i w małym domku nie będzie DUżYCH pokojów.
Przede wszystkim: bez garażu ;), najlepiej ogrzewanie, gdzie nie potrzeba dużej kotłowni, mało pomieszczeń gospodarczych.... jak najprostsza bryła

tomek&asia
16-05-2012, 07:42
Kalisa dziękuje za projekty w domu przeanalizuje je z żonką :) bo zwłaszcza ten pierwszy przypadł mi do gustu :)oczywiscie bez poprawek by się nie obyło :)

działkę mam straszną kiszkę tj wąska a długa, na dodatek z tyłu domu nie mogę mieć okien gdyż to pozwoli mi zblizyć się do sąsiedniej działki na 1,5m ehh
ja wiem że w małym domku nie będzie dużych pokoi ale mi to odpowiada bo górne pokoje mają być jako wyłącznie sypialnie dla nas i naszej córci a 3 pokój awaryjnie np jako pokój z komupterem itp
garażu nie potrzebuję bo mam blaszak na działce już :)

czy ktos może z was koledzy i koleżanki budował lub buduje ten domek York ?

tomek&asia
17-05-2012, 21:31
witam ponownie
a co sądzicie o tym domku?
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Longinus/a,s_pd,idp,16606.html
na mojej działce musiałby być w odbiciu lustrzanym.

agjot
18-05-2012, 13:31
Witam wszystkich forumowiczów.

Postanowiłam odświeżyć temat, który jeszcze niedawno sam mnie dotyczył. Długo szukałam projektu i w końcu po ciężkiej pracy trafiłam na projekt U12, pracowni INVESTDOM, który spełnił wszystkie moje oczekiwania: jest prosty, więc tani w budowie, ma pokój na dole, co było dla mnie bardzo istotne i trzy pokoje na górze, no i duża łazienka na poddaszu z osobną pralnią. Jestem na etapie załatwiania papierologii, więc najgorsze jeszcze przede mną ;-) Ale projekt już mam i jestem pozytywnie zaskoczona. Jakby ktoś chciał sobie obejrzeć mój ukochany projekcik, może zajrzeć sobie tutaj: http://praktyczneprojekty.pl/u12___116m2.html

AMF
22-05-2012, 12:12
Jeżeli już teraz stwierdzasz brak dodatkowego pokoju, lepiej poszukaj innego projektu.

Kalisa
26-05-2012, 20:25
Ostatni projekt mnie nie zachwyca, ponieważ pokoje na poddaszu są małe i wąskie. Gdybym była na waszym miejscu zdecydowałabym się na projekt indywidualny.

bulifreeq
28-05-2012, 21:46
ja właśnie buduje taki mały domek 7,5x11 z pracowni ARCHIDEO
zobaczcie może wam się coś spodoba
http://www.archideo.pl/pliki/oferty/oferta_d1cff920bc0788c5d7f692ee40e4994f28ed9504_pl ik_nazwa.jpg

staninipote
29-05-2012, 16:51
Witam! A może Z38? Trochę większy, wydaje mi się ciekawszy i na Waszą działkę idealny. W komentarzach pod projektem uzyskacie wiele cennych informacji.

tomek&asia
30-05-2012, 13:38
ten z38 niby spoko ale kurde brak okien w scianach jakos mi nie odpowiada, co do projektu Longinus to oczywiscie góra zosała by podniesiona o jakies 2-3 cegły, najgorsze że nie ma nigdzie informacji jak ktoś go buduje bo to projekt z zeszłego roku i nie ma jak go sobie inaczej wyobrazic niż to co na stronie biura jest :)

aprilka1000
12-06-2012, 16:03
http://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow/wszystkie/projekt-2782_Barnaba


a CO MYŚLICIE O TYM?
mały ale wydaje się być funkcjonalny - brakuje tylko jednego dodatkowego pokoju...

a jakie ogrzewanie planujesz , bo jak na p.stale to ta kotlownia raczej nie bedzie w dobrym miejscu , te skosy na gorze tzn uciete wyjscia balkonowe w pokojach to tez jakies takie nie tego , szkoda ucinac kawalek pokoju na rzecz balkonu . W domkach balkony uzywa sie tylko sporadycznie , bo jak masz taras na dole i ogrodek to nikt nie bedzie siedzial na balkonie .
ja gdybym mogla cofnac czas to wybralabym calkiem inny projekt , napewno bez balkonow u gory. fakt - pokoj na dole zlikwidowalam , a przydalby sie .

Wroni
18-06-2012, 11:29
Witam zainteresowanych ZX60.
My dzisiaj zaczynamy budowę. Projekt nieznacznie zmieniliśmy.
Usytuowanie na działce dokładnie takie, jak pisał voyta. Maksymalnie dosunięty do północnej strony działki z wjazdem od zachodu.

Pozdrawiam,
Iwona

Elfir
18-06-2012, 13:14
Z 60 (lub podobny) już gdzieś na forum widziałam. Kosztowne rozwiązanie wejścia z tej blachy na rąbek stojący. Dodatkowo ogromne tarasy - kosztowne w budowie, prawie niewykorzystywane bo ma się ogród.

Pokój (gabinet) na parterze to wąska klitka.

Z 40 - brak pokoju na parterze.

W obydwóch projektach toaleta jest prawie w salonie, co dla mnie dyskwalifikuje projekt.

jb27
04-07-2012, 23:16
Dwa podobne projekty
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/an...AreaMaxMenu=160
obok kuchni to kotłownia a nie pomieszczenie technicze

drugi
http://www.budujdom.pl/TK39-187.html

bedzie doklejony garaż z lewej strony z kotłownią na tyle a przejście będzie przez mała łazienke która stanie się pralnią

doradzcie, jakieś minusy i plusy

lola_lilu
06-07-2012, 13:14
Witaj

pierwszy link się nie otwiera.

Drugi projekt ładny. Zastanawia mnie jak chcesz dokleić garaż. Jeśli jako bryłę lekko przeuniętą na czoło domu to ok, inaczej moim zdaniem może zepsuć b.ładny projekt. Nie lepiej garaż wybudować w niewielkiej odległości od domu jako niezależny budynek i połączyć to przejściem do domu przez tą małą łazienkę?

lub może coś takiego?
http://www.budnet.pl/static/article_images/normal/Dom%20z%20gara%C5%BCem%20dwustanowiskowym%20w%20br yle.%20Projekt%20domu%20Alan%20IV%20G2.jpg

B. ładny projekt. A wady? wywaliłabym to wąskie okienko w pokoju na dole. I zastanowiłabym się nad oknem w kuchni bo bardzo podniesie koszty.

Dwa podobne projekty
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/an...AreaMaxMenu=160
obok kuchni to kotłownia a nie pomieszczenie technicze

drugi
http://www.budujdom.pl/TK39-187.html

bedzie doklejony garaż z lewej strony z kotłownią na tyle a przejście będzie przez mała łazienke która stanie się pralnią

doradzcie, jakieś minusy i plusy

jb27
06-07-2012, 23:25
Witaj

pierwszy link się nie otwiera.

Drugi projekt ładny. Zastanawia mnie jak chcesz dokleić garaż. Jeśli jako bryłę lekko przeuniętą na czoło domu to ok, inaczej moim zdaniem może zepsuć b.ładny projekt. Nie lepiej garaż wybudować w niewielkiej odległości od domu jako niezależny budynek i połączyć to przejściem do domu przez tą małą łazienkę?

lub może coś takiego?
http://www.budnet.pl/static/article_images/normal/Dom%20z%20gara%C5%BCem%20dwustanowiskowym%20w%20br yle.%20Projekt%20domu%20Alan%20IV%20G2.jpg

B. ładny projekt. A wady? wywaliłabym to wąskie okienko w pokoju na dole. I zastanowiłabym się nad oknem w kuchni bo bardzo podniesie koszty.

Jeszcze raz podaj linka
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/andrea-g1/

co do tamtego projektu garaź będzie z lewej strony z przejściem przez małą łazienkę ( pralnio suszarnie), okno w sypialni będzie tylko od frontu, okno narożne w kuchni zostanie usunięte, kuchnia zostanie zamknięta, a łazienka powiększona o pomieszczenie techniczne, dodatkowo dach zmieniony na 40 stopni, stop lany aby na chwilę obecną zrobić nieuźytkowe poddasze

Mareks77
09-07-2012, 09:23
Polecam Opałek 1G pracowni IGN.
http://www.projekty.ign.com.pl/?p=detail&id=327
Spełnia wszystkie warunki

jestemwszkole
11-07-2012, 11:55
Witam,

trafiłem w internecie na zdjęcia ładnego obiektu, interesuje mnie czy ktoś może zna jaki to może być projekt / podobny projekt?

Jest to agroturystyka - dom + domek dla gości połączony niewielkim dachem.

Zdjęcia:
http://www.ranchouzapotocznego.pl/wp-content/gallery/rancho/untitled_panorama6m.jpg
http://www.ranchouzapotocznego.pl/wp-content/gallery/rancho/0635m.jpg
http://www.ranchouzapotocznego.pl/wp-content/gallery/rancho/rancho_00007.jpg

Dzięki za pomoc!
[edit] - linki poprawione

semiramida
11-07-2012, 11:59
sama strona mi sie nie otwiera, ale jeśli to jest ten u nich w reklamce to znam ten projekt. To jest tani projekt domu wielorodzinnego, gdzieś w biurze mam jego nazwę i cenę. Tutaj wygląda o wiele lepiej...

jestemwszkole
11-07-2012, 13:51
Coś z linkami było nie tak. Teraz powinno być ok. Super jakby się udało znaleźć nazwę projektu :)

Rrafał
13-07-2012, 12:12
Wg mnie opal jest lepszym projektem
1. kuchnia jest wieksza a to naprawde jest ważne, rownież salon duzoo większy
2. poddasze nie uzytkowe al moze to i lepiej nie bedą przeszkadzac zadne skosy
3.wiecej pomieszczen ale to ze wzgledu na wieksza powierzchnie
Denver podoba mi sie jedynie ze wzgledu na wyglad zewnetrzny chociaz ma taki troche surowy wyglad.
znalazlem jak wyglada w rzeczywistosci opal tutaj http://www.mgprojekt.com.pl/zdjecia-z-realizacji a denvera nie moge znalesc jak ktos ma to niech wrzuci

darek2009
15-07-2012, 11:44
Zainteresował mnie ten projekt:

http://www.domoweklimaty.pl/projekty-domow/wszystkie/projekt-2936_Kasjopea

Bardzo odpowiada mi rozmieszczenie pomieszczeń. Ale zanim się zdecyduję chcę zobaczyć inne podobne projekty.
Może spotkaliście coś podobnego? Zwłaszcza interesuje mnie bardziej nowoczesna bryła.
Z góry dzięki za odpowiedzi.

firewall
15-07-2012, 11:51
Tak. na z500.pl

semiramida
16-07-2012, 09:30
Oczywiście widzę tu masę modyfikacji, moze rozbudowali z czasem, może takie mieli adaptacje projektu a może zlecili indywidualny na podstawie tego gotowego? w każdym razie jeden rzut oka skojarzył mi te ranczo z projektem PDJ-0901, (WW-400) autorstwa duetu Wunsch-Wolanowski, projekt do obejrzenia na stronie www.e-projektydomow.pl . To dom wielorodzinny z podaszem mieszkalnym, wtedy (gdy go sobie drukowałam) byl w cenie brutto 4148 zł. Mozliwe ze istnieją jednrodzinne, bardziej podobne do tego Rancho, nie szukałam, ja wtedy szukałam wielorodzinny typowy...

jestemwszkole
18-07-2012, 08:08
Oczywiście widzę tu masę modyfikacji, moze rozbudowali z czasem, może takie mieli adaptacje projektu a może zlecili indywidualny na podstawie tego gotowego? w każdym razie jeden rzut oka skojarzył mi te ranczo z projektem PDJ-0901, (WW-400) autorstwa duetu Wunsch-Wolanowski, projekt do obejrzenia na stronie www.e-projektydomow.pl . To dom wielorodzinny z podaszem mieszkalnym, wtedy (gdy go sobie drukowałam) byl w cenie brutto 4148 zł. Mozliwe ze istnieją jednrodzinne, bardziej podobne do tego Rancho, nie szukałam, ja wtedy szukałam wielorodzinny typowy...

Dzięki za podpowiedzi, ale to nie to. Udało mi się jednak znaleźć szukany projekt:
http://www.horyzont.com/projekt-domu/pokaz/zacisze/lustro/355#top

Pozdrawiam!

jacekk666
19-07-2012, 17:04
hej mam pytanie jakie wg was jest tanszy w budowiee dom?:
-http://www.dobredomy.pl/projekt/protonI
czy
-http://www.z500.pl/projekt/Z10,Parterowy-dom-z-dachem-kopertowym-wykuszem-oraz-kominkiem-na-tarasie.html

wbrew pozorom sa tej samej powierzchni uzytkowej i jaki jest wg was tanszy w budowie?
podobno partery sa drozsze od poddasza ale czy w tym przypadku tez? jakie jest wasze zdanie:)

Anna Pepa
21-07-2012, 20:04
"Tani w budowie......"
Dom prawie skończony, prawie bo jeszcze elewacja, drzwi wewnętrzne, łazienki i podłogi w pokojach . Od dziś mamy schody - ładne, ale pieruńsko drogie i tak sobie myślę, że teraz wybrałabym parterówkę o rozsądnej powierzchni zabudowy.

tomek&asia
25-07-2012, 13:05
witam ponownie :)
a co koledzy i kolezanki sadzicie o takim domku:
http://www.archeton.pl/projekt-domu-gutek_1348_opisogolny

Florka
26-07-2012, 09:06
Hm, pracownie architektoniczne mają sporo propozycji, warto zajrzeć do kategorii "domy na wąską działkę" i zobaczyć wymiary domów. :) Z takich projektów, które mi się podobają to np.: http://www.mgprojekt.com.pl/adas

Ma taką wielkość jak potrzebujesz, szerokość to 7 m, no i ma 3 sypialnie, no i salon z jadalnią. :)

Birds
26-07-2012, 10:55
chciałbym zapytac się Was o opinię tego domku http://www.mgprojekt.com.pl/topaz

IZA30
26-07-2012, 11:10
chciałbym zapytac się Was o opinię tego domku http://www.mgprojekt.com.pl/topaz

Jak cie tylko stać na wybudowanie - to buduj-jest boski :) tu na forum wybudowała go Lidszu :D

gaga33
26-07-2012, 11:27
a może taki,fajna bryła: http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-tataraku-n/m4c614fd42857d

gaga33
26-07-2012, 11:29
albo taki: http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-pod-surmia/m4e09aa7ed6ba5
a jak długa masz działkę?

gaga33
26-07-2012, 11:30
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-budlejach-w/m4cfdf613c9d19

gaga33
26-07-2012, 11:35
i jeszcze parę:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-winogronach/m43f330febce1e
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-nad-strumykiem/m3f01928039822
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-pod-kasztanem-2/m3f018a52bd57f
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-antonowkach/m4472d6946172a

gaga33
26-07-2012, 11:53
ten bardzo fajny projekt z garazem:
http://www.nowedomy.net/projekt,eco-3.html

gaga33
26-07-2012, 11:54
jest taki sam ale bez garazu: http://www.nowedomy.net/projekt,eco-3-bez-garazu.html

gaga33
26-07-2012, 12:02
jeszcze parę:
http://www.nowedomy.net/projekt,iza-trend.html
http://www.nowedomy.net/projekt,z232.html
http://www.nowedomy.net/projekt,z296.html
http://www.nowedomy.net/projekt,kowalik-bez-garazu.html
http://www.domfort.eu/projekt,migdal,4478,rzuty.htm


Mam nadzieję ,że cos Wam przypadnie do gustu i napiszcie na jaki sie zdecydowaliście:)

dawid70
26-07-2012, 17:07
Witam wszystkich.

Od roku zastanawiałem się z żoną nad zakupem większego mieszkania, obecnie mieszkamy w 4 pokojowym mieszkaniu. Po setkach przejrzanych ofert mieszkań w naszym mieście a więc Opolu doszliśmy do wniosku że nie ma sensu wydawać 500 tyś na mieszkanie bo w podobnej cenie będziemy mogli wybudować dom. I w tym momencie zaczęliśmy szukać działki w Opolu ( działka poza miastem nie wchodziła w grę bo dzieci muszą mieć blisko do szkoły itp.)- ceny działek jednak przerosły nasze możliwości finansowe. Ale nagle nie wiadomo skąd pojawiło się światełko w tunelu a mianowicie nasi rodzice złożyli się i kupili nam na osiemnastą rocznicę ślubu działkę na którą byliśmy tak napaleni. Działka jest w kształcie prostokąta 33m szer x 55m dł.

I tu nasuwa się kolejna sprawa ponieważ nigdzie nie możemy znaleźć gotowego projektu, który odpowiadał by naszym wymaganiom. Może spotkaliście się przypadkiem z projektem w którym znajdzie się:
- piwnica- zawsze się przyda pomieszczenie na pralnię, kotłownię i jakiegoś bilarda na zimowe wieczory
- kuchnia- nie wszyscy sobie zdają sprawę ale 11 osób w domu tworzy bardzo duże zamieszanie, dlatego kuchnia musi być wszechstronna- zamknięta ok 25m2
-jadalnia- musi być przy samej kuchni, ma się w niej zmieścić duży stół (1mx4m)
- salon- ok 50m2
- łazienki- w całym domu 3 łazienki i 2 WC
-pokoje- i tu jest największy problem bo każde dziecko chce mieć swój własny kąt, a biorąc pod uwagę to że mamy 9 pociech to daje nam 9 sypialni dla dzieci+nasza sypialnia+pokój dla gości= 11 sypialni (najlepiej by było żeby każda z nich miała ok15m2)
- piętro- dobrze by było żeby w pokojach na piętrze nie było skosów ale to z pewnością wiąże się z dużymi kosztami -Co o tym myślicie

Dzieci są w różnym wieku, synowie mają 16, 12 i najmłodszy 5 lat. Natomiast oczka tatusia czyli córeczki 15, 10, 8, 6, 4 i 2 lata.
Jedynym żywicielem rodziny jestem ja, ponieważ moja druga połówka zajmuje się domem. Związku z tym nie możemy sobie pozwolić na szaleństwo w wydatkach. Dom chcemy wybudować w jeden maksymalnie dwa lata. Na budowę możemy przeznaczyć ok 500tyś.

Proszę o jakieś propozycje projektów

PS. Jak sądzicie czy ja wraz z rodziną byli byśmy w stanie samemu wybudować domek?

K160
26-07-2012, 18:20
Myślę, że musisz znaleźć fajnego architekta i stworzyć projekt indywidualny. O tym jaki powinien być ten projekt, żeby budowa domu nie była koszmarnie droga, jest na tym forum wiele wątków. 500 000 to kupa grosza i przy starannie przemyślanym projekcie, osobistej organizacji budowy, zakupów i czasami zrobienia czegoś samemu, bez problemu zmieścisz się w tej kwocie z domem ciepłym, dużym, niedrogim i komfortowym w utrzymaniu - pompa ciepła.

dawid70
26-07-2012, 18:41
Tylko że projekt indywidualny w mojej okolicy kosztuje 60-70zł/m2 więc licząc 400m2*70zł+ adaptacja 1500zł= 29 500zł a to jest astronomiczna kwota jak na początek budowy. A jeśli się zdecydujemy na projekt indywidualny to wiesz może jak długo pracownia go przygotowuje, ponieważ na jesień chcieli byśmy ruszyć z budową .

bury_kocur
26-07-2012, 18:56
Szukaj architekta, który nie liczy cen za m2, tylko poda jakąś sensowną kwotę za cały projekt. Adaptacja jest zbędna, skoro indywidualny, a zagospodarowanie działki w cenie to raczej oczywiste. Proponuję trochę zmniejszyć powierzchnie pokoi - sumarycznie wyjdzie konkretna oszczędność, zwłaszcza przy wykańczaniu. 10m2 to już przyzwoity pokój dla jednego dziecka, a na przykład 12, bez skosów, to naprawdę spora powierzchnia na głowę.

Jakie masz warunki lub plan zagosp. na tej działce? Najlepszym rozwiązaniem byłby dom piętrowy, z płaskim lub niedużo nachylonym dachem, skoro będzie podpiwniczony, a skosy raczej do wyeliminowania. Poza tym, dobrze by było, żeby bryła nie była zbyt wysoka (czyli 3 kondygnacje nadziemne), bo zamiast domu zrobi Wam się kamienica ;)

Będę śledzić Wasze zmagania, załóż tylko dziennik :) Ciekawa sprawa, taki duży dom. I duża rodzina też - ja mam troje dzieci i uważałam, żem wielodzietna, ale gdzie mi tam do Was ;)


Edit: przyszło mi do głowy, że może powinieneś szukać w projektach pensjonatów? I najwyżej taki, jeśli się znajdzie, zaadaptować do Waszych potrzeb.

bury_kocur
26-07-2012, 19:24
Zobacz sobie projekt Zx20 ze studia Z500. Fajny dom, spełniający większość Waszych postulatów, wymagałby tylko adaptacji, ale dałoby się wykroić to, czego Wam potrzeba. Niezbyt skomplikowany jak na takie duże domiszcze :)

bury_kocur
26-07-2012, 20:21
Wciągnął mnie temat :) Znalazłam jeszcze taki dom:
http://www.domo.com.pl/projekt-otwarty - uważam, że ma bardzo sensownie zaprojektowaną przestrzeń dla dużej rodziny. Nie wiem, czy warto adaptować, bo sporo zmian by było - ale może to być punkt wyjścia do projektu indywidualnego. Na górze można wykroić 8 sypialni, oczywiście okna wypadłyby inaczej, a na dole też da się zrobić ze 3, zwłaszcza po zabudowaniu wciętego narożnika za garażem. Ogólnie muszę stwierdzić, że mnóstwo dużych domów jest potwornie skomplikowanych - na ogół są to paskudne "rezydencje" w stylu nowobogackim. A do samodzielnego czy rodzinnego ;) budowania i w opisanej kwocie lepiej nadają się domy na maksa proste.

dawid70
26-07-2012, 23:41
Oba projekty które nam przybliżyłeś są fajne i oryginalne, lecz koszty przeprojektowania będą bardzo wysokie, więc skłaniamy się do projektu indywidualnego.
Jutro mam dwa spotkania z architektami, więc wieczorem podzielę się nowymi informacjami.
Dziennik budowy załżę jak będę mieć chwilę czasu.

Ps. W miejscowym planie zagospodarowania nie ma nic napisanego o budynkach piętrowych ani o kształcie dachu, pisze tylko że wysokość budynku nie może przekroczyć 12,70m.

dawid70
27-07-2012, 01:44
A takie planujemy mniej więcej rozmieszczenie pomieszczeń, w razie jakiś sugestii proszę pisać bo jutro dopiero o 16 mam spotkanie z pierwszym architektem więc coś będę mogł zmienić.

127661127662

bowess
27-07-2012, 11:12
Myślę, że wyzwanie jest niesamowite. :)

Projektów gotowych - typowych, raczej nie znajdziesz, bo one są zwykle dla rodzin maks sześcioosobowych, więc raczej indywidualny. Jest kilka projektów dużych, są mniejsze pensjonaty, ale zawsze to dużo przeróbek wnętrza, no i zwykle te projekty są adresowane do zasobniejszych inwestorów, więc niektóre rozwiązania architektoniczne są po prostu drogie i też trzeba by je było uprościć, potanić.

W zestawieniu z programem użytkowym, który zaprezentowałeś, budżet jest bardziej niż skromny. Proponowane rzuty dają dom, który po podłogach będzie miał około 550m2, no i jeszcze piwnica (pod całością, to kolejne 275 metrów). Tej wielkości dom, to licząc bardzo skromnie jakieś 1,2 miliona złotych, a i to pod warunkiem, że warunki gruntowe będą sprzyjające podpiwniczaniu.
500 tysięcy to jednak spora kwota i zmieniając nieco koncepcję można za to postawić całkiem wygodny dom. Jednak musi to być dom ściśle projektowany pod budżet. Myślę, że dobry projektant może zaproponować Wam w tej kwocie maksymalnie jakieś 280 metrów po podłogach, ale bezpieczniej byłoby do 250 metrów. Chcecie mieć coś dużo bardziej komfortowego niż mieszkanie, a tak się po prostu nie da. Być może konieczna będzie rezygnacja z piwnicy, może z garażu, pokoju gościnnego. Zapewne trzeba będzie trochę przemyśleć metraż różnych pomieszczeń. Czy w mieszkaniu mielibyście tak dużą kuchnię, jadalnię i salon? Raczej nie. Przy projektowaniu domu też będą potrzebne kompromisy. Rozumiem, że dzieci chciałyby własne pokoje, ale też dobrze to przelicz - zrobienie dwóch pokoi po 10 metrów to dużo większy koszt niż jeden 20-metrowy pokój dla dwójki (dwa okna, dwoje drzwi, dodatkowe metry ścian, punkty elektryki i 100 drobiazgów wykończeniowych). Może raczej pomyśleć o tym tak, że maluszki razem w dwójkę lub nawet trójkę na 20 metrach, a z wiekiem będą dziedziczyły pokój po którymś ze starszch (masz już nastolatków, ani się obejrzysz a będą dorośli).
Dom może być sporo większy niż mieszkanie, będzie własny ogród, brak sąsiadów za ścianą - to już duże plusy i o tym myślcie. Niestety na rozrzutność w metrażu nie ma tu miejsca.

Bardzo trzymam kciuki i mam nadzieję, że będzie wkrótce dziennik budowy.

bury_kocur
27-07-2012, 11:20
Wszystko fajnie, tylko doliczyłam sie 10 sypialni z pokojem gościnnym, a miało być 11 chyba? Myślę też, że przy dużej rodzinie niezbyt szczęśliwie są rozwiązane ścianki w części dziennej - może warto byłoby nad tym jeszcze pomyśleć. Nie bierzecie pod uwagę włączenia jadalni do salonu, choćby jakoś umownie? Pustka nad salonem za to super - da wrażenie przestronności, a tu jest to szczególnie ważne, bo reszta domu, chcąc nie chcąc, posiekana.
Powodzenia w rozmowach. Zbijaj ostro cenę, w końcu jakaś koncepcja domu już jest ;)

K160
27-07-2012, 19:13
Technologia budowy żelbet w szalunkach systemowych i zabudowa poszczególnych pomieszczeń z KG i OSB. Zrezygnowałbym z piwnicy, a zaoszczędzoną kasę wpakował w izolacje i pompę ciepła.
Uprościł bryłę, rzeczywiście dach o niewielkim spadku typu 20-25 stopni wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Pokrycie dachu w formie papy zgrzewanej wysokiej jakości.
Z ilością pięter bym nie przesadzał, bo to rodzi inne problemy. Parter plus piętro. Robienie 11 pokoi to niestety straszne wyzwanie. Dzieci błyskawicznie rosną i zaraz się zaczną wyprowadzać od rodziców, i co z tymi pokojami? 10m kwadratowych to jak dla mnie klitka. Lepiej duże pokoje dla 3 dzieci małych, i dwójki większych. Zabudowa KG daje CI możliwość zaaranżowania wnętrza na nowo po tym jak np 5 dzieci się wyprowadzi. Kilka rozsądnych kompromisów i spokojnie w połowie melona się mieścisz ze wszystkim.
Zdecydowanie dziennik budowy będzie dla Ciebie obowiązkowy. Zbierze się wtedy konsylium forumowe do rozwiązywania problemów na bieżąco.
Projekt indywidualny za 29 500zł... to chyba nadworny architekt Kulczyka, no bez żartów. 6-10 tysięcy, tyle to może kosztować jak dobrze poszukasz.
Ściągnij z sieci darmowy program Google Sketchup, w ciągu tygodnia nauczysz się projektować w stopniu pozwalającym zobrazować wszystkie Wasze rodzinne wizje. Jak już będzie gotowe coś konkretnego to zaniesiesz do projektanta, a on za skopiowanie tego na kartki i stempelek weźmie 6000zł i wszyscy są happy.

dawid70
28-07-2012, 10:16
Myślę, że wyzwanie jest niesamowite. :)

Projektów gotowych - typowych, raczej nie znajdziesz, bo one są zwykle dla rodzin maks sześcioosobowych, więc raczej indywidualny. Jest kilka projektów dużych, są mniejsze pensjonaty, ale zawsze to dużo przeróbek wnętrza, no i zwykle te projekty są adresowane do zasobniejszych inwestorów, więc niektóre rozwiązania architektoniczne są po prostu drogie i też trzeba by je było uprościć, potanić.

W zestawieniu z programem użytkowym, który zaprezentowałeś, budżet jest bardziej niż skromny. Proponowane rzuty dają dom, który po podłogach będzie miał około 550m2, no i jeszcze piwnica (pod całością, to kolejne 275 metrów). Tej wielkości dom, to licząc bardzo skromnie jakieś 1,2 miliona złotych, a i to pod warunkiem, że warunki gruntowe będą sprzyjające podpiwniczaniu.
500 tysięcy to jednak spora kwota i zmieniając nieco koncepcję można za to postawić całkiem wygodny dom. Jednak musi to być dom ściśle projektowany pod budżet. Myślę, że dobry projektant może zaproponować Wam w tej kwocie maksymalnie jakieś 280 metrów po podłogach, ale bezpieczniej byłoby do 250 metrów. Chcecie mieć coś dużo bardziej komfortowego niż mieszkanie, a tak się po prostu nie da. Być może konieczna będzie rezygnacja z piwnicy, może z garażu, pokoju gościnnego. Zapewne trzeba będzie trochę przemyśleć metraż różnych pomieszczeń. Czy w mieszkaniu mielibyście tak dużą kuchnię, jadalnię i salon? Raczej nie. Przy projektowaniu domu też będą potrzebne kompromisy. Rozumiem, że dzieci chciałyby własne pokoje, ale też dobrze to przelicz - zrobienie dwóch pokoi po 10 metrów to dużo większy koszt niż jeden 20-metrowy pokój dla dwójki (dwa okna, dwoje drzwi, dodatkowe metry ścian, punkty elektryki i 100 drobiazgów wykończeniowych). Może raczej pomyśleć o tym tak, że maluszki razem w dwójkę lub nawet trójkę na 20 metrach, a z wiekiem będą dziedziczyły pokój po którymś ze starszch (masz już nastolatków, ani się obejrzysz a będą dorośli).
Dom może być sporo większy niż mieszkanie, będzie własny ogród, brak sąsiadów za ścianą - to już duże plusy i o tym myślcie. Niestety na rozrzutność w metrażu nie ma tu miejsca.

Bardzo trzymam kciuki i mam nadzieję, że będzie wkrótce dziennik budowy.


No to kolego dodałeś nam otuchy z tym naszym budżetem.

Natomiast tak jak tu wszyscy zauważyliście że dzieci odfruną z domu, ale zauważcie że wtedy wnuki zaczną przyfruwać do dziadków więc pokoi nigdy nie za wiele- ale ten pomysł ze ścianami z płyt KG jest bardzo dobry.

Co do spotkania z architektami to pierwszy pan reprezentował bióro projektowe i u nich cena jest liczona za m2 a nie za usługę, więc trochę nas to rozczarowało i nawet nie kontynuowaliśmy rozmowy. A drugim architektem był starszy Pan, od razu się polubiliśmy, kiedy przedstawiliśmy nasze postulaty i wymagania względem domku to się trochę zakłopotał i umówił się z nami na dzisiaj bo chciał spokojnie przemyśleć jak nasz dom ma wyglądać:)
Wieczorem dowiem się coś więcej, więc wtedy coś napiszę:)

darek2009
29-07-2012, 12:29
Szukam projektu "nowoczesnej stodoły" taniej w budowie i potem taniej w użytkowaniu. Chcę jednak dom piętrowy z pełnym piętrem. Bez żadnego poddasza użytkowego. Nie mogę nigdzie tego znaleźć. Znacie jakieś takie projekty? Z góry dzięki.

dawid70
29-07-2012, 13:55
Porozpraszam że wczoraj nic nie napisałem ale mieliśmy straszny zapiernicz na działce.

To może zacznę po kolei.

Rano kiedy spotkałem się z Panem architektem dostałem telefon że blaszak przyjechał na budowę choć miał przyjechać w poniedziałek no ale cóż zrobić przeprosiłem Pana z którym właśnie piłem kawkę i zaproponowałem przejażdżkę na działkę. Kiedy dojechaliśmy na działkę naszym oczom ukazał się piękny blaszak, cała niespodzianka zaczęła się dopiero w tedy kiedy firma od blaszaka zaczęła wyjeżdżać ponieważ w tedy ich samochód zakopał się próbowałem ich wyciągnąć naszym mini autobusikiem ale to nic nie dało i sam się zakopałem. Nie zostało nam nic innego jak wezwać koparkę żeby nas wyciągnęła, kiedy była już koparka na miejscu to Pan architekt zaproponował mi że może zamiast robić badań geologicznych to niech kaparkowy wykopie dół na 3m to on fachowym okiem określi spoistość gruntu i poziom wód, pomyślałem a co mi tam jak juz jest koparka niech kopie i zgodziłem, dzięki temu zamiast wydania kilku set złoty na badanie gruntu i szukanie wody wydałem 200 zł na koparkę:) Grunty są gliniasto piaskowe więc średnio spoiste, a do wody gruntowej nie dokopaliśmy się więc spokojnie można stawiać piwnice.

Dzięki tej sytuacji na działce odnalazłem wspólny język z Architektem i podjęliśmy decyzję że to on zaprojektuje nasz domek , niestety nie mam przy sobie żadnych rzutów bo wszystko jemu zostawiłem, ale z tego co pamiętam to przybliżę wam kształt domu.

Budynek będzie wyglądać podobnie do tego tylko że będzie mieć po jednym pokoju w lewo i w prawo więcej.
127982

Piwnica zostaje na 100% pod całym budynkiem bo nie ma dużej różnicy przy robieniu piwnicy w części domu.
Pokoje będą miały 3x5 tyle że będzie można je powiększyć do 6x5 dzięki ścianą KG tak jak polecaliście. Ilość pokoi nie ulegnie zmianom tzn będzie ich 11 z możliwością przerobienia ich do 6 sypialni.
Salon będzie oddzielony od kuchni i jadali bo tam zawsze jest burdel:) W salonie będzie antresola
Największy problem mamy z kuchnią bo za dużo chcemy w niej zmieścić ale najprawdopodobniej będzie z dużą wyspą na środku.
Dach będzie przykryty dachówką ceramiczną NIBRA. Ściany zew robimy dwu warstwowe z SILKI 24+ 20cm styropianu. Natomiast wszystkie trzy stropy będą gęsto żebrowe. A wracając do tego co będzie najszybciej czyli ścian piwnicy to będziemy murować z bloczków betonowych 24.
Jak będę mieć jakieś rzuty to się nimi pochwalę.

Pan architekt wyliczył że nasz domek będzie mieć 420m2 + 210m2 piwnicy więc nie jest to dużo ani mało lecz w sam raz. I zaraz będą odpowiedzi na to że za 500 tys tego nie wybuduję, Pan architekt przygotuje mi do projektu zestawienie materiałów i kosztorys, ale będzie mieć na względzie nasz budżet przy projektowaniu i uważa że za tyle spokojnie można się zmieścić.

Kurcze cały czas korci mnie żeby samemu podjąć się budowy, zwłaszcza że pracuję 1/4 dnia.

Heh ale się rozpisałem chyba skopiuję to i założę dziennik budowy:)

bury_kocur
29-07-2012, 15:27
No to super, że zaczęło się dobrze, czyli macie architekta ugadanego. Ale moim zdaniem przedstawiony plan budowy nijak się nie zmieści w 500k. Oczywiście życzę powodzenia z całego serca i będę gorąco kibicować, a do czarnowidzów nie należę (raczej do niepoprawych optymistów właśnie), ale zrobiliście dużo założeń przekraczających już na oko niskodudżetowe rozwiązania. Dziwi mnie trochę rozszerzenie powierzchni domu w stosunku do planowanej, zastosowanie silki (nie ma tańszych silikatów? są!), nt dachówki się nie wypowiem, bo się nie znam, ale po co wybierać ją już teraz - macie pewność, że ta wyjdzie najkorzystniej?, strop gęstożebrowy nad piętrem też wydaje mi się przesadą, a na temat 15-metrowych pokoi też się już wypowiadałam.
Ogólnie nie chcę krtykować Waszych planów, bo super sprawa dla dużej rodziny, taki dom jak w opisie, ale jak to się ma do ograniczonego budżetu? :(

dawid70
29-07-2012, 16:18
No to super, że zaczęło się dobrze, czyli macie architekta ugadanego. Ale moim zdaniem przedstawiony plan budowy nijak się nie zmieści w 500k. Oczywiście życzę powodzenia z całego serca i będę gorąco kibicować, a do czarnowidzów nie należę (raczej do niepoprawych optymistów właśnie), ale zrobiliście dużo założeń przekraczających już na oko niskodudżetowe rozwiązania. Dziwi mnie trochę rozszerzenie powierzchni domu w stosunku do planowanej, zastosowanie silki (nie ma tańszych silikatów? są!), nt dachówki się nie wypowiem, bo się nie znam, ale po co wybierać ją już teraz - macie pewność, że ta wyjdzie najkorzystniej?, strop gęstożebrowy nad piętrem też wydaje mi się przesadą, a na temat 15-metrowych pokoi też się już wypowiadałam.
Ogólnie nie chcę krtykować Waszych planów, bo super sprawa dla dużej rodziny, taki dom jak w opisie, ale jak to się ma do ograniczonego budżetu? :(

Zdajemy sobie sprawę z tego że trochę rozpędziliśmy nie mając budżetu, ale dom buduje się raz w życiu więc lepiej dobrać 50-100 tyś kredytu i żyć w domku z marzeń niż do końca życia żałować tego że się zaoszczędziło kilka tysięcy i mieszkać w domu który się nam nie podoba.

Dlaczego Silka? odpowiedź jest prosta łatwość w murowaniu i oszczędność na tynkowaniu ponieważ będzie trzeba nałożyć cienką warstwę tynku zaledwie kilka milimetrów ( tego podejmie się mój teść)

Dachówkę wybraliśmy z zachodu bo polskim dachówką nie ufamy. Materiały na cały dom chcemy kupić zimą żeby było taniej. Dlatego możemy sobie pozwolić na średniej jakości materiały a nie najtańsze.

Co do budowy domu to na pewno się będziemy brać firmy budowlanej bo na to nas nie będzie stać, wolimy wynająć jednego murarza któremu byśmy pomagali wyjdzie na pewno taniej i z pewnością dokładnie ponieważ wszystkie firmy budowlane robią za przeproszeniem na "odpi*rdol".
Hydraulikę i elektrykę będzie robić mój szwagier (ma u nas dług za pomoc w remoncie mieszkania), więc zostaje nam wynajęcie firmy do posadzek i elewacji, no może jeszcze jakiegoś kafelkarza ale to już ostatecznie, przecież mogę samemu się pobawić:)
Również na początku nie musimy wykańczać piwnicy.

PS. A co może lepiej zamiast Terivy wylać monolit? ( Może i taniej ale ile roboty więcej)

bury_kocur
29-07-2012, 16:57
Ok :) Życzę Wam, żeby różnica w kosztach była rzędu 50-100 tys, ale przed Wami kosztorys jeszcze. Najwyżej będziecie myśleć, na czym przyciąć, kiedy go dostaniecie. Oczywiście racja, lepiej dobrać i mieszkać w domu marzeń, jeśli tylko ma się takie możliwości :yes:



Dlaczego Silka? odpowiedź jest prosta łatwość w murowaniu i oszczędność na tynkowaniu ponieważ będzie trzeba nałożyć cienką warstwę tynku zaledwie kilka milimetrów ( tego podejmie się mój teść)


Hm, tu można by było dyskutować - ytong czy inne BK też są łatwe w murowaniu (latwiejsze chyba niż silikaty, bo lżejsze), a tak samo wychodzi równa gładka ściana i można cienko tynkować. Moje pytanie o silkę było innego rodzaju - dlaczego wybieracie chyba najdroższy na rynku bloczek silikatowy, skoro na tym spokojnie można przyciąć koszty bez żadnej straty na jakości? Są przecież inni producenci silikatów w Polsce :) I żeby nie było - nie namawiam, tak się dziwię tylko...

vze
29-07-2012, 18:10
Szukasz projektu tylko na podstawie wygladu zewnetrznego ,a juz srodek jest bez znaczenia?Dziwne to troche,
Ustal na wstepie metraz,ilosc pokoi ,lazienek ,garaz,kotlownia i.t.d

dawid70
29-07-2012, 18:59
Szczerze mówiąc jakoś tak Pan architekt nam zasugerował silke i ja przytaknąłem że może być, aczkolwiek masz rację przecież to będzie kupa metrów ściany więc lepiej wybrać coś tańszego:) Z resztą jak dostanę kosztorys zestawienie materiałów to się przejadę bo składach i z waszą pomocą będziemy mogli coś zmienić:)


A twoim zdaniem lepszy będzie Ytong czy Bk?

EZS
29-07-2012, 19:01
A ja się dziwię, bo jeżeli na tej silce ma być 20 cm styropianu, to tynk będzie na styropianie a mur może być nierówny. Po drugie lepiej (uwierz mi!) mieć dom skromniejszy od marzeń ale bez kredytu. No chyba, że masz takie dochody, że ci nie robi no i jesteś pewny ich na najbliższe 10-20 lat.
I ostatnie - pustka nad salonem... Jak to się ma do oszczędności??? Przecież to dodatkowy fundament, dodatkowe puste powietrze do ogrzania, dodatkowy dach...
Widzisz, ja, wkładając masę pracy własnej wybudowałam dom 120 m za 350 tyś. Też metodą murarza, dekarza itd. Środek w zasadzie robiliśmy sami. Jedyna wada mojej budowy, to była szybkość, bo wprowadziłam się po pół roku od wbicia szpadla. więc mogłam ewentualnie trochę taniej jakby dłużej. OK. Niech będzie 300 tyś . Zdaję sobie sprawę, że duży dom wychodzi taniej za m2, bo są koszty stałe niezależne od powierzchni. Też OK. Ale od moich 300 do swoich 500 macie luz 200 tyś. Piwnica - nie mam pojęcia ile, bo nie mam, ale licząc wszelkie styropiany, izolacje wilgociowe, to strzelam 50 tyś. Pompa ciepła 40? dach dwa razy większy.. a propos - jaki chcesz spadek? Bo dachówka nie na każdy się nadaje a ty mówiłeś o piętrze.
No i na koniec wykończenie. Nie masz pojęcia, jakie przykre, jak się włoży całą kasę w stan sur zamknięty i nie ma na bajery wykonczenia. A tu dopiero można zaszaleć :)
Czyli albo musisz zejsć na ziemię, albo masz świadomość, że to dodatkowe 200-300 tyś ci nie robi kłopotu i musisz oszczędzać tyle o ile. Jeżeli tak, to projekt fajny :D

silikaty są fajnym materiałem dopóki się nie zacznie robić bruzd pod elektrykę. Jak chcesz to robić sam, to buduj z BK albo czegoś innego, jak weźmiesz elektryka, to jedna rybka, niech on się męczy..

K160
29-07-2012, 19:31
Silikaty to super materiał i zdecydowanie z tych najtańszych (kwestia producenta). Jeśli autor będzie robił organizację przestrzeni w postaci zabudowy GK, to wszelkie instalacje schowa właśnie w tych ściankach i wylewce. Ja uważam, że jeśli rezygnować to z piwnicy, a zamiast niej postawić np garaż ze strychem na graty. Piwnice chłoną kapitał prawie tak skutecznie jak wykończeniówka.

dawid70
29-07-2012, 20:29
ESZ od strony zewnętrznej będzie styropian, a od strony wewnętrznej w domu będzie gładka powierzchnia na którą się nakłada cienką gładź.

Na stan surowy zamknięty chcemy przeznaczyć do 300 tyś, po czym sprzedamy mieszkanie i wykończymy dom za 200-250 tyś. Pompy ciepła nie planujemy zakładać przynajmniej narazie. Natomiast piwnica musi być ponieważ musimy mieć mieć miejsce na różnego rodaju sprzety (kosiarki, łopaty itp.), warsztat, graciranie na sprzęt ziomowy- wakacyjny, siłownie, do tego zrobili byśmy pomieszczenie kinowe i kotłownię.

A słyszeliście może o Silce z Solbetu bo jest blisko nas fabryka.

I wiem że pytanie nie w odpowiednim temcie ale czy beton B20 po 190zł netto to dobra cena?

robert skitek
29-07-2012, 22:40
Ja też się dziwię. Pomysł na dom zamiast mieszkania ok. Ale znajcie swoje ograniczenia. Po co zaraz podpiwniczenie, salka na bilard, dwukondygnacyjny salon, 10 pokoi po 15m2 i jeszcze pokój gościnny? O pompie nie wspomnę... To już nie jest porównywalne z żadnym mieszkaniem! Nie znam Waszej sytuacji finansowej, ale wydaje mi się, że przeginacie, a architekt podchodzi bardzo optymistycznie.
Aha! Owszem, lepiej mieszkać w domu marzeń, ale tu istnieje niebezpieczeństwo, że wcale nie zamieszkacie. Jeśli to ma kosztować 1000zł/m2 to ja tego nie widzę...
Nie chciałbym być złym prorokiem, więc najnormalniej proszę - przemyślcie lepiej swoje potrzeby. Potrzeby przede wszystkim a nie chęci!

EZS
29-07-2012, 22:41
chcesz robić bez tynków wewnętrznych.... hmm nie macałam czegoś takiego ale mam sąsiada co ytongiem robił, podejdę i pomacam przy okazji.
Solbet podobny jak ytong. Gdyby faktycznie wyszło bez tych tynków, to zysk bardzo istotny i opłaca się faktycznie brać droższe bloczki. Ale jakoś nie chce mi się wierzyć...
Druga rzecz - jak chcesz ogrzać taką kubaturę? Bo chyba właśnie tu pompa jest racjonalnym wyjściem. Węglem?

Beton nie wiem, lokalnie jest różnie no i kupowałam dość dawno:)

bury_kocur
29-07-2012, 23:06
Cena betonu bardzo dobra, przynajmniej w porównaniu z tym, co ja płacę - a ja buduję "po taniości" i szukam tylko dobrych cen.
Natomiast sama gładź, bez tynku, to jakieś nieporozumienie - tak nie da rady. Cienki tynk, bez gładzi za to - owszem, ale sama buduję z ytonga, a ściany działowe z silikatów - i uwierz mi, równe jest, ale tynk do ok. centymetra grubości będzie niezbędny.

dawid70
29-07-2012, 23:41
Ja na ogół jestem optymistą ale zdaję sobie sprawę jakie koszty generuje budowa domu, lecz na razie nie ma co debatować puki nie mamy zestawienia materiałów.
A więc cel na ten tydzień to ogrodzenie działki. Dzięki za info co do ceny betonu choć na razie będziemy potrzebować max 10m3 więc dużo nie zaoszczędzimy ale zawsze coś.

K160
30-07-2012, 06:58
A jak zamierzasz ogrzewać Wasze 1500m3? Sala kinowa, bilard, a siłownię to będziesz miał gratis jeśli zdecydujesz się na kocioł węglowy, i 3 razy dziennie szuflowanie tych ton, które zajmą połowę piwnicy, albo targanie worków z ekogroszkiem.

Tak na poważnie w dzisiejszych czasach, na etapie projektu możesz podjąć decyzje, na których oszczędzisz grube dziesiątki tysięcy i teraz i w przyszłości. Mając pompę ciepła nie potrzebujesz kotłowni, kominów, magazynów opału i masz bonus w postaci totalnego komfortu. W sumie to zanim zaczniesz podejmować kolejne ważne decyzje, to powinieneś (w moim odczuciu) poczytać to forum, prawie od deski do deski, są tematy o wszystkim, i to wszystko będzie Ciebie dotyczyć.

Twój dom, Twoje pieniądze, Twoje marzenia. ;)

bowess
30-07-2012, 10:22
dawid70 optymistą zapewne jesteś, ale raczej nie zdajesz sobie sprawy z kosztów budowy domu. Powiem Ci tak szczerze, że jak czytałam Twoje kolejne wpisy, to nawet przemknęło mi przez głowę, czy cały ten wątek to nie jest prowokacja.

Ja mam odczucia takie jak robert skitek - na razie za dużo marzeń, dużo przegięcia, a architekt, z którym prowadzisz rozmowy, to zapewne taki starszy dobry człowiek, który nie wywali Ci prawdy w oczy. Zresztą po co ma sobie straszyć klienta, skoro nie będzie ponosił odpowiedzialności finansowej jeżeli przekroczycie budżet nie o 100, a o 300-400-500 tysięcy. Nadal jestem zdania, że 420 metrów po podłogach i 210 metrów piwnicy to jest budowa za mniej więcej bańkę. Fakt, że z dużym domem można zejść poniżej 2tys./m2, ale poniżej kosztów najskromniejszych materiałów nie zejdziesz. A jeszcze piszesz, że polskim dachówkom nie ufasz - dla mnie nieporozumienie totalne. Pamiętaj, że w Opolu masz Moniera z Braasem. Zobaczysz zestawienie, policzysz koszty, okaże się. Super, że macie możliwość włożenia własnej robocizny, ale wtedy znowu budowa się rozciąga w czasie, bo doba nie jest z gumy.

Pisałabym jeszcze o różnościach, ale chyba dopóki sam nie poczytasz, nie popytasz już z zestawieniem w hurtowniach, to nie ma co teorii tu wyłuszczać. Na razie zrób ogrodzenie, trochę zagospodaruj działkę, a w międzyczasie czytaj, myśl, licz.

cypryski
30-07-2012, 10:34
Podobnie jak bowess miałem wrażenie że to prowokacja lub co najmniej żart. Przecież ten dom to pałac. 11--osobowa rodzina i oddzielny pokój dla każdego dziecka? Piwnica? Salka na bilard? Pustka nad salonem? I to wszystko za 500 tys zł? A jednocześnie autor wątku przyznał, że przed chwilą nie było go stać na działkę?

Proszę Państwa, takie rzeczy to tylko w snach.

Pozdrawiam i będę z ciekawością obserwował postępy w budowie.

czupiradelko
01-08-2012, 11:52
500tys za taki dom? Sądzę, że nawet te dodatkowe 100tys mało dadzą. Nasz miał się zamknąć w sumie 430tys, a brakuje jeszcze koło 100tys. I wcale nie mam marmurów i wodotrysków. Jedyny ekstra wydatek to pompa ciepła (70tys wraz z podłogówką na 100% powierzchni). Mój dom ma 160metrów powierzchni użytkowej i 240 całkowitej.
Naprawdę przemyślcie czy sens jest budować taki duży dom. Wspominacie o wnukach. Ale czy będą z Wami te wnuki mieszkać czy tylko odwiedzać? Jedna rzecz to zbudowanie domu marzeń, druga to go OGRZANIE. A to już nie mały koszt.

Elfir
01-08-2012, 13:34
poza tym wnuki nastoletnie wolą spędzać czas z rownieśnikami a nie z dziadkami.
A takiego domu łatwo nie sprzedacie by zamienić na mniejszy

mamik
01-08-2012, 19:53
Podobnie jak bowess miałem wrażenie że to prowokacja lub co najmniej żart. Przecież ten dom to pałac. 11--osobowa rodzina i oddzielny pokój dla każdego dziecka? Piwnica? Salka na bilard? Pustka nad salonem? I to wszystko za 500 tys zł? A jednocześnie autor wątku przyznał, że przed chwilą nie było go stać na działkę?

Proszę Państwa, takie rzeczy to tylko w snach.

Pozdrawiam i będę z ciekawością obserwował postępy w budowie.
i jedyny żywiciel pracujący 1/4 dnia

zdecydowanie będę śledzić rozwój wypadków:D

marynata
01-08-2012, 20:22
Mając do dyspozycji taką kwotę,zanim dokończysz i wyposażysz ten dom dzieci pójdą na swoje,a ten do będzie niesprzedawalny nawet za bardzo niską cenę :no:
W dzisiejszych czasach marzenia o dużej wielopokoleniowej rodzinie żyjącej w zgodzie pod jednym dachem to utopia.
Wolałabym patrząc perspektywicznie postawić 5 domków po 70 metrów.

Lamaze
01-08-2012, 21:36
taaa, rodzina mieszka teraz w 4-pokojowym mieszkaniu i nagle pałace będzie budować :lol2: A gdzie teraz macie bilard i salę kinową? ;)
ściema!

dawid70
01-08-2012, 22:17
Wszystkich chętnych do śledzenia naszych postępów serdecznie zapraszam na :http://forum.muratordom.pl/showthread.php?205962-Stodo%C5%82ka-dla-11-os%C3%B3b.

rania
03-08-2012, 14:32
Wiecie co, może to nie jest ściema? Dawid jest po prostu urodzonym optymistą, troche buja w obłokach. Najlepszym na to dowodem jest ilość posiadanych dzieci :-) Bez obrazy oczywiście, ale większość ludzi nie zdecydowałaby się na taką gromadkę ze względów chociażby finansowych. Dawid jak widać nadal postępuje zgodnie z zasadą "jakoś to będzie" i decyduje się na zbudowanie willi. Szczerze zazdroszczę tego optymizmu, też bym tak chciała :-)
Będę śledzić Wasze zmagania i mam nadzieję że Wam się uda!

mamik
03-08-2012, 14:56
Dawid jest po prostu urodzonym optymistą, troche buja w obłokach. Najlepszym na to dowodem jest ilość posiadanych dzieci :-) Bez obrazy oczywiście, ale większość ludzi nie zdecydowałaby się na taką gromadkę ze względów chociażby finansowych.
akurat dzieci są najlepsza inwestycją, wystarczy ze każde dziecko w dorosłym zyciu wypłaci niepracującej obecnie mamie po 300 zl miesięcznie - jaki zus to przebije?

Elfir
03-08-2012, 15:03
tylko, by te dzieci były pracujące, trzeba włożyć dużo pracy i pieniędzy w ich dorastanie. Policz ile kosztuje utrzymanie jednego dziecka w wieku szkolnym i pomnóż przez 11.
Do tego jedna osoba pracująca - nie ma problemu, jeśli david jest szefem wielkiej korporacji lub banku i ma pensję powyżej 20 tyś miesięcznie. Ale już przy 10 tyś/m-c budowa takiego pałacu, jaki planuje to kwestia najbliższych 15 lat. Dzieci w międzyczasie zdążą mu wyrosnąć i pójść na swoje.

dorkaS
03-08-2012, 15:06
Policz ile kosztuje utrzymanie jednego dziecka w wieku szkolnym i pomnóż przez 11.
Do tego jedna osoba pracująca - nie ma problemu, jeśli david jest szefem wielkiej korporacji lub banku i ma pensję powyżej 20 tyś miesięcznie. Ale już przy 10 tyś/m-c budowa takiego pałacu, jaki planuje to kwestia najbliższych 15 lat. Dzieci w międzyczasie zdążą mu wyrosnąć i pójść na swoje.

Nie trzeba przez 11, ten faktor powinien być niższy, bo w rzeczywistości wiele rzeczy jest wspólnych, i wiele przechodzi z dziecka na dziecko.

Co do drugiej cześci to mnie trochę ta 1/4 etatu autora wątku trochę zaskakuje w ogólnych planach.,

mamik
03-08-2012, 15:12
tylko, by te dzieci były pracujące, trzeba włożyć dużo pracy i pieniędzy w ich dorastanie. Policz ile kosztuje utrzymanie jednego dziecka w wieku szkolnym i pomnóż przez 11.
Do tego jedna osoba pracująca - nie ma problemu, jeśli david jest szefem wielkiej korporacji lub banku i ma pensję powyżej 20 tyś miesięcznie. Ale już przy 10 tyś/m-c budowa takiego pałacu, jaki planuje to kwestia najbliższych 15 lat. Dzieci w międzyczasie zdążą mu wyrosnąć i pójść na swoje.
nigdy nie jest tak, że koszt wychowania 11 dzieci to tyle samo co 1 dziecko razy 11
dzieci oczywiście kosztują, ale jak czasem patrzę na domy ludzi bez dzieci - ile kasy pakuja w kafelki mówiąc jednoczesnie, że na dzieci ich nie stać ...
natomiast co do budowania "pałacu" to pełna zgoda, po dwójce do pokoju + jedna jedynka dla najstarszego to i tak dla mnie byłby luksus, zwłaszcza przy takich dodatkowych atrakcjach jak sama działka, że o tych tam bilardach czy co to było nie wspomnę:)

dawid70
03-08-2012, 15:52
Co do drugiej cześci to mnie trochę ta 1/4 etatu autora wątku trochę zaskakuje w ogólnych planach.,

Nie 1/4 etatu tylko 24h pracy na 72h wolnego, później znów 24h pracy i dalej 72h wolnego i tak dalej...

Zapraszam do naszego dziennika budowy, tam możemy prowadzić konwersacje.

Pozdrawiam. Dawid

alienmc
04-08-2012, 12:22
Witam, od kilku tygodni nosimy się z żoną z zamiarem zakupu projektu budowlanego, działka którą posiadamy ma ten minus że nad nią przebiega linia wysokiego napięcia, a wg. planu zagospodarowania zabudowania mogą powstać w odległości 16m od ostatniej linii w żucie prostym na teren, całość zaznaczyłem na schemacie, po podziale działki i wyznaczeniu drogi wewnętrznej zostaje nam wymiar ok. 20 x 80 [m] przy czym jedynym możliwym terenem do zabudowania ze względu na linie jest teren zaznaczony [1] i ma on wymiar 21 x 20,5 [m]. Teren oznaczony [ 2 ] to teren do którego została doprowadzona droga wew. ( działka po rodzicach i zostawili oni dla siebie dużą część na stare lata ). Zastanawiamy się nad najkorzystniejszym wyborem projektu na taki teren, w grę wchodził albo projekt parterowy ( Atena z Dobrychdomów ) ale po umieszczeniu jej na działce zostaje nam raptem metr z każdej strony wolnego terenu albo jakiś o mniejszych wymiarach ( ok. 11 x 13 ) ale z poddaszem użytkowym tak żeby zostało trochę zieleni :) Jaki dobry projekt z poddaszem użytkowym możecie polecić? Chcieli byśmy wybrać projekt bez wykuszy bo szkoda nam nerwów na przeciekające balkony, wyszliśmy z założenia że dom buduje się jeden na całe życie więc nie ma co oszczędzać i nie chcemy prostego 2 spadowego dachu żeby tylko zmieścić się w kosztach 200 tyś, pieniądze są ważne owszem ale nie zakładamy żadnych limitów żeby później nie być zdziwionym. Pow. ok. 120-135 (max) , 3 sypialnie i 2 łazienki to wszystko czego oczekujemy :) aha no i garaż... dobrze by było jakby był ale raczej na kosiarkę czy odśnieżarkę gdyż garaż jako taki postawimy przy drodze - po co odśnieżać 60 metrów ścieżki :) Ogrzewanie raczej ekogroszkiem lub gazowe, do tego ze względu na duże nasłonecznienie terenu panele, materiał ścian zew. chciałbym cegłę ceramiczną + ocieplenie wełną a wewnętrzne z silikatów.

129256

Muftika
07-08-2012, 16:32
Witajcie :-) szukam funkcjonalnego projektu domu dwulokalowego. Zależy nam, by nie był drogi i skomplikowany w budowie - będzie budowany przez nas systemem gospodarczym. Nasze założenia to: niezbyt duży,
1 - mniejsze mieszkanie dla rodziców na parterze (zależy na osobnej kuchni, ale przy niewielkich metrażach na jakie parzymy to mało prawdopodobne) 2 pokoje (sypialnia + salon, pewnie właśnie z aneksem, łazienka)
2 - większe - na parterze salon, kuchnia, WC, piętro 2-3 pokoje + łazienka
Pomieszczenie gospodarcze, ogrzewany paliwem stałym

Z tych, które wpadły nam w oko to na początek projekt Amelia http://www.domdlaciebie.com.pl/?akcja=szczegoly&id_domku=142&unset=2

Oto jej rzuty:
http://www.domdlaciebie.com.pl/_domki/_amelia/p1-maxi.jpg
http://www.domdlaciebie.com.pl/_domki/_amelia/p1-on.jpg
http://www.domdlaciebie.com.pl/_domki/_amelia/r1.gif
http://www.domdlaciebie.com.pl/_domki/_amelia/r2.gif


A drugi i chyba ze względów ekonomicznych bardziej będziemy się ku niemu skłaniać ze studia Z500: Z193 http://www.z500.pl/projekt/Z193,Dom-dwurodzinny-ze-wspolnym-wejsciem-i-pom-gospodarczym-Prosty-nowoczesny-i-ekonomiczny.html

Oto rzuty Z193

http://www.z500.pl/thumb.php?src=res%2Frzuty%2FZ193%2FZ193_rzut1.png&size=530
http://www.z500.pl/thumb.php?src=res%2Frzuty%2FZ193%2FZ193_rzut2.png&size=530

http://www.z500.pl/thumb.php?src=res%2Fwizualizacje%2FZ193%2FZ193_vie w1.jpg&size=700&height=526


Dodałabym okno w salonie w większym mieszkaniu, a Wy co o nim myślicie?

Byłby zapewne tańszy w budowie niż Amelia. A jak z funkcjonalnością?

A może możecie polecić inne dwulokalowe z metrażem ok 130-150m?

jacekk666
09-08-2012, 19:12
halo?

kondziu87r
11-08-2012, 09:33
troche stary wątek, ale myśle że warto by go odnowić. My zdecydowaliśmy się na projekt indygo. jest bardziej funkcjonalny i więcej dodatkowych pomieszczeń. jeżeli jest ktoś zainteresowany tym projektem lub jest w trakcie realizacji to prosimy o kontakt [email protected]

12michal
22-08-2012, 18:25
Witam.
Pytanie jak w temacie: który z poniższych projektów będzie tańszy w budowie ? Czy są to jakieś znaczące różnice ?

1. http://www.z500.pl/projekt/Z176,Funkcjonalny-dom-parterowy-z-3-sypialniami-i-dachem-kopertowym.html#project-general-info

2. http://www.archeton.pl/projekt-domu-lena_1167_opisogolny

3. http://www.galeriadomow.pl/projekt/UPB-7373,dom-przy-makowej-3.html#box1

Pytam Was, ponieważ w kosztorysy na stronach projektantów nijak nie chce mi się wierzyć. Każdy, budujący dom forumowicz będzie wydaje mi się miał większe pojęcie na ten temat.

Krzychos
22-08-2012, 18:36
Według mnie najtańszy w budowie jest projekt ostatni (czyli trzeci), ponieważ nie posiada żadnych stopni oraz podestów i tarasów.
Pamiętaj, że każdy schodek, stopień, każdy metr kwadratowy tarasu czy podestu to wydatek rzędu kilkuset złotych, a i tak zawsze jest z tym problem, bo ciągle coś pęka i przecieka.

Krzychos
22-08-2012, 18:41
.....a, i jeszcze jedno. Kosztorysy na stronach projektantów są jak najbardziej poprawne tylko musisz pomnożyć je x 1,8

Kwitko
22-08-2012, 19:05
Wszystkie są bardzo podobne, metrażem, liczbą kominów, nie wiem jak z powierzchnią dachu. Wybierz najprostszy, o jak najbardziej zwartej bryle, z jak najmniejszą liczbą kolumn, podciągów. Sprawdź odległości kuchni, wc, łazienki (długość instalacji) .

Kilkaset złotych za m tarasu to może trochę przesadzone, ale faktycznie tanie nie są :(

marynata
22-08-2012, 19:29
Tarasy i schodki często się pojawiają i znikają z projektu na etapie adaptacji w zależności od uwarunkowań działki i wymuszonego stanu zerowego.
Także na to chyba nie ma co patrzeć,najpierw trzeba zerknąć na działkę.

Kasia242
22-08-2012, 19:37
Pierwszy wydaje się najtańszy ale...te projekty to w ogóle nie są tanie domy,maja wszystkie cechy domów gdzie metraż nie jest zbyt duży a mimo to kasa poleci, nieekonomiczne projekty. Jeśli kierujesz się wyglądem ogólnym domu, to nie masz wyboru , jeśli innymi warunkami to radze szukać dalej.
pozdrawiam

bowess
22-08-2012, 19:55
Trzeci najdroższy - największa powierzchnia dachu, najwięcej fundamentów. Pierwszy i drugi podobnie wyjdą. Drugi ma najbardziej zwartą bryłę (tylko jeden słup), cztery sypialnie, wydaje się najlepszy stosunek metrażu do kosztów budowy.
O tarasach marynata samą prawdę pisze - w adaptacji dostosowuje się je do ukształtowania działki, zmniejsza, powiększa. Na wizualce trzeci dom to na jednym wielkim tarasie stoi. :)
Kosztorysy moim zdaniem dość realne, ale nie te minimalne. Taka bryła to po taniości licząc 2300 za metr, więc 260 tysięcy za pierwszy i drugi, 285 tysięcy za trzeci.

bury_kocur
22-08-2012, 20:41
Trzeci najdroższy, moim zdaniem, pierwszy i drugi pewnie zbliżone - drugi ma zwartą bryłę, mniej metrów po obrysie, ale za to rozstrzelone po całym domu kominy i piony kanalizacyjne - może drobiazg, ale też rzutuje na cenę. Tarasów bym nie brała pod uwagę - można je na etapie adaptacji pozmieniać przecież.

12michal
23-08-2012, 17:00
Dzięki wszystkim za sugestie. Tak myślałem, że 3 będzie najdroższy, więc odrzucam go na wstępie.
Co do pozostałych dwóch to jeszcze będę się zastanawiał, może coś jeszcze znajdę choć szukam od dawna i te 2 projekty "leżą" mi najbardziej.

Mam jeszcze 2 pytania:

1. Patrzę teraz i widzę, że projekt 2 w porównaniu do 1 ma prawie 2x większą kabaturę - jak to możliwe skoro są bardzo zbliżone ? Szczerze mówiąc to nie wiem nawet jakie ta kabatura ma znaczenie dla mnie jaka inwestora, mieszkańca :(
2. Jak myślicie jaki typ ogrzewania byłby najtańszy dla takiego typu domu ? W projektach są gazowe, ale zastanawiam się czy na prąd nie byłoby taniej ?
Albo jakiś ekogroszek, ale to chyba trzeba mieć określone wymiary kotłowni, czy tak ?

Elfir
23-08-2012, 19:48
kubatura ma właśnie wpływ na ogrzewanie.
Być może różnice w kubaturze wynikają z wliczenia poddasza?

Jak masz gaz przy drodze to wybierz gaz.
Ekogroszek wymaga nie tylko dużej kotłowni ale miejsca do trzymania wegla.
Prądem jak chcesz grzać, musisz wydać więcej na ocieplenie, by cię rachunki nie zjadły

justkaaa
23-08-2012, 23:57
Podłaczam się do tego co napisała Elfir. Jak masz gaz w poblizu to wydaje sie to najsensowniejsze to rozwiązanie. Paliwa stałe (ekogroszek, itp) wymagaja sporej kotłowni a wybudowanie jej każdego m2 tez kosztuje. Prąd może bys jedynie tańszy w wykonaiu instalacji CO. W użytkowaniu będzie droższy. Chyba, ze pisząc prąd masz na mysli pompe ciepła to wtedy odwrotnie. Duzy koszt CO i mniejsze rachunki. Dobre ocieplenie budynku zalecam i przy gazie i przy prądzie.

bowess
24-08-2012, 08:21
Osobiście wybrałabym ten projekt, którego program użytkowy lepiej pasuje do rodziny. Czyli cztery sypialnie, gdy rodzina 5-osobowa lub 4 osoby i naprawdę potrzebny pokoik do pracy. Trzy sypialnie dla czwórki lub trójki mieszkańców z pokojem do pracy. Robienie pokoju gościnnego, na zapas, żeby był graciarnią - no nie wiem, zależy, jak kto to uzasadnia. Istotne różnice w tych projektach to również liczba łazienek/wc (dwie łazienki dla rodziny 2+2 to już nie fanaberia, ale realna potrzeba), wielkość kuchni (Lena ma dużo mniejszą, ale moim zdaniem dość ustawną), usytuowanie strefy wejściowej (w Z176 centralnie - do części dziennej w lewo, do prywatnej w prawo, w Lenie strefa wejściowa jest włączona w część dzienną).

Kubatury przy liczeniu samego parteru są podobne. Albo w Lenie wliczono strych/opcję poddasza, albo po prostu błąd na stronie. Jak pisze Elfir - kubatura jest ściśle powiązana z późniejszymi kosztami ogrzewania, bo tyle właśnie m3 powietrza musisz z zimnym półroczu podgrzewać do odpowiedniej dla siebie temperatury.

Ogrzewanie to chyba bardziej kwestia osobistych preferencji i przekonań. Są "wyznawcy" ekogroszku, prądu, gazu i każdy prezentuje swoje racje. Wiadomo, że wygoda kosztuje, ale metry kotłowni i czas poświęcony na mini-etat palacza też można wycenić. W obu projektach kotłownię da się powiększyć (kosztem spiżarni lub łazienki), więc możliwość kotła na paliwo stałe jest. Gaz mam sama i nie zamieniłabym na razie na nic innego. Prąd - jest sporo osób grzejących prądem na forum, możesz zobaczyć ich wyliczenia. Instalacja grzewcza na prąd jest najtańsza, ale późniejsze użytkowanie droższe.
A - jeszcze przecież ciepła woda użytkowa. Jak myślisz o ogrzewaniu to i o tym pomyśl.

Elfir
24-08-2012, 13:12
dodam też, że duże znaczenie mają strony świata na działce - jeden z tych projektów sugeruje wjazd od wschodu lub południa.

12michal
25-08-2012, 11:31
Cenne spostrzeżenia, dzięki.
Nie rozumiem za bardzo tylko tego zdania. Czyli podgrzanie jej wyjdzie taniej na gazie czy prądzie czy jak ?


A - jeszcze przecież ciepła woda użytkowa. Jak myślisz o ogrzewaniu to i o tym pomyśl.

12michal
25-08-2012, 11:33
dodam też, że duże znaczenie mają strony świata na działce - jeden z tych projektów sugeruje wjazd od wschodu lub południa.

Zapewne chodzi Ci o projekt nr 3. Już go wykluczyłem niestety, a piszę niestety dlatego, że mam właśnie wjazd na działkę od południa.

bowess
25-08-2012, 11:55
To tylko taka luźna uwaga, żeby przemyśleć jak będzie uzyskiwana ciepła woda. Jeżeli na przykład kocioł na ekogroszek, to czy będzie na chodzie latem, żeby grzać tą wodę. A może opcja "chcesz się kąpać - rozpal w piecu". Prąd jest ok przy niezbyt dużym zużyciu cwu, dla rodziny czteroosobowej to zużycie może być dość spore. Gaz jest niedrogi (mój kocioł w trybie letnim robi tylko cwu, w trybie zimowym cwu i co). Można pomyśleć o grzaniu wody słońcem. Trzeba to zaplanować, żeby dopasować do siebie rozwiązania, określić jaki zasobnik na ciepłą wodę będzie w kotłowni, co z czym.

Elfir
26-08-2012, 12:33
Zapewne chodzi Ci o projekt nr 3. Już go wykluczyłem niestety, a piszę niestety dlatego, że mam właśnie wjazd na działkę od południa.

W tej sytuacji dobrze przemyśleć przeprojektowanie układu okien w pozostałych projektach.
Poza tym duże przeszklenia od północy to wyższe straty ciepła.

bad69boy
27-08-2012, 21:21
opinia o samym biurze -
jestem ofiarą tego cholernego biura co to się zwie rzetelnym
NIE RÓBCIE NAJWIĘKSZEGO BŁĘDU W SWOIM ŻYCIU !!!!!!!!!!! nie adaptujcie tam projektu jak już was skasują to będą notorycznie olewać, zapytajcie o podpisanie umowy z terminami wykonania zlecenia i karami za opóźnienia NIE AM TAKIEJ OPCJI ŻEBY PODPISALI BO SIĘ BOJĄ I WIEDZĄ ŻE PODPISANIE UMOWY TO WYROK NA BIURO !!
STANOWCZO ODRADZAM!!! NIE DAJCIE SIĘ ZWIEŚĆ NISKIEJ CENIE

12michal
29-08-2012, 20:38
Dzięki za pomoc i odpowiedzi.
Ktoś ma jeszcze jakieś ciekawe sugestie ?

jezior85
31-08-2012, 10:30
Witam,
Czy ktoś natknął się może na projekt który przedstawiam na obrazku. Kiedyś ktoś mi go przysłał i podawał się na jakąś pracownię - niestety zachował się tylko rysunek.
Może ktoś pomoże?
134079

kurczak81
14-09-2012, 11:16
Witam,
mamy dylemat jaki projekt wybrać, czy:

1. WM 11 jaskólka
http://projekty.wm.com.pl/projekty-domow/projekty/projekt-domu-wm11-jaskolka

2. Helenka
http://www.domdlaciebie.com.pl/?akcja=szczegoly&id_domku=280&unset=2&w=t&id_d=123

Wymagania:
- 4 pokoje,
- 2 łazienki, jedna mała połączona z sypialnią,
- kuchnia z wyspa otwarta na salon
- możliwość podpiwniczenia (min. w piwnicy kotłownia)
- o innych drobnych pierdołkach nie piszę (typu okna zmiana tarasów itp)

Szukam ludzi co budują/wybudowali ww projekty i mogą podzielić się zdjęciami

A Wy, który projekt byście doradzili?

Elfir
14-09-2012, 17:44
Helenka ma jeden pokój więcej. Ma też droższy dach. Okna sa na kazdej ścianie, toteż jakieś pomieszczenia mogą mieć okno od północy.

Jaskółka ma lepszy układ kuchni. Ale pokoje nie sa równe powierzchniowo, więc jeśli masz trójkę dzieci, to będzie wojna, bo pokój nr 11 jest bardzo maly.

W sumie chyba poszukałabym coś innego.

Można tez próbowac przerobić Helenkę (po likwidacji jednego z pokojów wyszło mi dodatkowe, duże pomieszczenie gospodarcze - np. spiżarnia lub pralnia z suszarnia)
http://images43.fotosik.pl/1539/e3e8adca838781e0.jpg

kurczak81
14-09-2012, 20:32
Dzięki za zainteresowanie. Po wielu rozmowach pewnie zostanie Helenka, chyba, że znajdziemy coś w podobnym stylu, co spełni masze oczekiwania.
A myślimy o czymś takim. Część okien się wywali, bo za dużo ich tu. Plus pewnie częściowe podpiwniczenie.

136782

Elfir
14-09-2012, 21:41
Jesli chcesz podpiwniczenie to w ogóle zacznij szukać innego domu.

Elfir
16-09-2012, 02:37
Może taki:
http://images46.fotosik.pl/1763/2caae7ee0d4fc045.jpg
Tutaj większy obrazek: http://images46.fotosik.pl/1763/2caae7ee0d4fc045.jpg

Frontowa elewacja wyglądałaby mniej więcej tak:
http://images47.fotosik.pl/1546/7a3b956f40efe6d4.jpg

Piwnicę można zrobić tak:
http://images47.fotosik.pl/1546/e19df35ab417d1c4gen.jpg

Od północy żadnych okien. Od południa i zachodu duże okna. Koło kuchni wyjście na taras.
Pokoje dzieci po 12 m2. Powierzchnia zabudowy 170 m2 (mniejsza od Helenki). Dach dwuspadowy.

monika9030
19-09-2012, 19:12
Witam stoje przed wyborem projektu a ze nie bardzo znam sie na tym Prosze o ew. sugestie pozytywne i te negatywne ktory projekt wybrac?

http://www.dobredomy.pl/projekt/aleksanderII

http://www.dobredomy.pl/projekt/klaudiusz

http://www.extradom.pl/projekt-domu-gracjan-2-wrw1077

alaiandrzej
27-09-2012, 19:51
A ja polecam wszystkim tym którzy szukają małego projektu: W-20.12b, z piwnicą, prosty domek dla 4-5 osobowej rodziny http://www.dobreprojekty.pl/projekt_w2012b.html

monika9030
02-10-2012, 22:21
Nikt nie pomoze :(

Elfir
03-10-2012, 23:46
Projekty bardzo podobne do siebie.

Gracjan - wada: brak miejsca na szafę w wiatrołapie

Aleksander i Klaudiusz - największy problem to ogromny hol - strata niewykorzystanego miejsca, za które trzeba zaplacić, ogrzac, wykończyć. Projektowane "spiżarnie" to w zasadzie szafy na odkurzacz i miotły.
Żeby zaparkować w Aleksandrze dwoma samochodami będziesz musiał być kierowcą precyzyjnym, bo garaż jest za ciasny na dwa auta.

Wszystkie projekty maja dużo kosztownych detali. Jesli cię na nie stać, to ok. Ale z reguły inwestorzy sa zdziwieni kosztami grubych słupów, balkoników, balustrad, skomplikowanego dachu z lukarnami.

bowess
04-10-2012, 10:52
moniko, piszesz, że nie za bardzo się znasz na kwestiach projektowych, ale mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z budżetu, który pochłonie dom teko kształtu i wielkości. Właściwie od planowanego budżetu powinno się zaczynać wybieranie projektu i mam nadzieję, że ten krok masz już za sobą. Wszystkie domy są za oszczędnie licząc pół miliona, a kwota bezpieczna to gdzieś pomiędzy 600-700 tysięcy (zależnie od oczekiwań co do materiałów wykończeniowych).

Z tych trzech według mnie najlepszy jest Gracjan. Przewagę ma na kilku polach - jak już garaż na dwa auta, to w miarę przyzwoitej szerokości, dodatkowy pokój na parterze jest bardziej "peryferyjnie" w stosunku do części dziennej, do kotłowni nie trzeba przechodzić przez garaż, mniej metrów na komunikację. Minusy też ma - z części dziennej do łazienki daleko i jeszcze po schodkach.

We wszystkich domach schody mają elementy zabiegowe. Dużo wygodniej byłoby z prostymi i szerszym spocznikiem przy wejściu na strych. Spiżarnie to faktycznie raczej schowki na szczotki - w zasadzie są wielkości szafy, a trzeba wymurować i wykończyć ściany, wstawić drzwi, zrobić oświetlenie i może jakieś gniazdko. No i dużo takiego ogólnego "przekombinowania" - pomieszczenia strychowe z lukarnami, a mogłyby mieć okno w ścianie szczytowej i ewentualnie jedno lub dwa okna połaciowe na słoneczną stronę. Każda sypialnia z balkonem - wątpliwy komfort i wygoda, niewątpliwy koszt. Balkony mają różne kształty, w Gracjanie nie wiadomo po co jedno okno ma łuk, Aleksander ma łukowate wykończenia podcieni, do tego wraz z Klaudiuszem mają słupy w kształcie przypór, co jakoś tak z niczym nie koresponduje - chyba tylko na zasadzie "bo tak".

A, i jeszcze taki detal. W Gracjanie pralkę wrysowano w łazience na poddaszu. Pomyśl, gdzie chciałabyś prać, gdzie suszyć - taki niby drobiazg, a w życiu codziennym dość ważny.

czantoria
05-10-2012, 18:55
A co sądzicie o tym projekcie?
http://www.z500.pl/projekt/Z226,Wygodny-kompaktowy-dom-z-poddaszem-uzytkowym-nowoczesna-lukarna.html

Elfir
06-10-2012, 21:42
czantoria - trudno ocenić funkcjonalność tego projektu, bowiem pracownia celowo zmniejsza wymiary mebli, by wydawał się wiekszy niż w rzeczywistości.

1. Przesunęłabym drzwi wejściowe bardziej w prawo.
2 . W łazience na parterze zrezygnowałabym z kabiny (musiałaby być maleńka a tym samym niewygodna, by się zmieściła). Ponieważ pokój na parterze nadaje się tylko na gabinet (bo na sypialnie za mały) nie potrzeba przy nim łazienki z pełnym programem.
3. Na piętrze dałabym okna w ścianie szczytowej zamiast tylu połaciowych.
4. W dużej sypialni małżeńskiej można wygospodarować małą łazienkę.

Zmiany parteru:
http://images38.fotosik.pl/1817/00cb6c647bc5f03c.jpg

W wersji nr 1 zmiana dotyczy toalety na parterze, zminilam też wielkość kanapy na rzeczywistą
W wersji nr 2 wszystkie piony wod-kan są w jednym miejscu. Schody mają odwrócony bieg.

A tutaj piętro dla wersji nr 2 (dzięki zgromadzeniu pionów w jednym miejscu mozna zlikwidowac jeden komin wentylacyjno-odpowietrzający):
http://images44.fotosik.pl/435/45514558945b4e42.jpg

czantoria
07-10-2012, 22:26
Dziękuję Elfirku za pomoc i zaangażowanie:) Cały czas zastanawiamy się jaki projekt wybrać, a nie jest to łatwa decyzja. Podobają nam się projekty z pracowni z500 i jak na razie naszym faworytem jest ten oto projekt http://www.z500.pl/projekt/Zx38_v1,Wersja-projektu-Zx38-ze-zmienionym-ukladem-funkcjonalnym-oraz-okapem.html?lustro=0#project-general-info . Jeśli moglibyście się wypowiedzieć co na temat tego projektu sądzicie? Jesteśmy do niego przekonani w 90 % Oczywiście chcemy wprowadzić kilka zmian. Czekam na wasze opinie :)

kubaar
08-10-2012, 08:51
Witam wszystkich,

bardzo prosze o merytoryczne wyzycie sie na temat tego projektu, www.archipelag.pl/projekty-domow/liv-3-g2 wszystkie uwagi zwlaszcza krytyczne mile widziany, jak myslicie, jaki bedzie orientacyjny koszt budowy SSZ?

Kuba

bowess
08-10-2012, 08:55
Obejrzałam pod kątem porównawczym ob projekty - z226 i zx38. Pierwszy wniosek taki, że dzięki uproszczeniu bryły zx36 może kosztować tyle samo, co z226, a ma trochę więcej metrów i ciekawsze rozwiązania w środku. O z226 napisała Elfir, dodam jeszcze, że kotłownia trochę mała dla kotła na paliwo stałe.

W zx38 wygodniejsze schody ze spocznikiem, porządnej wielkości kotłownia (oprócz kotła można zmieścić spory zapas opału, albo wykorzystać wedle własnego uznania metry gospodarcze), z której można też zrobić bezpośrednie wyjście na zewnątrz - na rzucie jest okno, na wizualce drzwi, więc nie wiem, co ostatecznie jest w projekcie, wszystkie pomieszczenia rozsądnej wielkości i dużo miejsca na przechowywanie.
Niepotrzebny moim zdaniem balkon, uwaga na potencjalny mostek termiczny konstrukcji zadaszenia wejścia i wystającej poza obrys części garażu. I jeszcze detale - okno łazienki na parterze celuje dokładnie w słup, klatka schodowa nie ma żadnego otworu okiennego, więc może być dość ciemna.

bowess
08-10-2012, 11:20
kubaar - uwaga, pojadę. :)

Bardzo nieenergooszczędna bryła. Wcięcia, wypustki, a rozmieszczenie okien pokazuje, że projektant nie sugerował się za bardzo stronami świata. Ogromny rozrzut pomiędzy powierzchnią netto a użytkową - część z tego tłumaczy obecność garażu i sporego strychu, ale spory wkład ma w to również komunikacja w domu. Moim zdaniem zaburzone są proporcje pomiędzy faktyczną powierzchnią "do mieszkania", a resztą. Bo jak inaczej określić sytuację, gdy sypialnia ma 10m2, mniejsza łazienka 2m2, a korytarz 11m2. A właśnie - mniejsza łazienka to moim zdaniem totalna pomyłka. Ani wygodnie się nie wykąpiesz, ani goście nie będą mogli swobodnie rąk umyć, bo i umywalka maleńka. Ja wiem, że obok jest druga, wygodniejsza łazienka, ale jak coś robić (wykańczać i wyposażać drugą), to niech to ma jakiś sens i podnosi funkcjonalność. Dalej jedziemy. Bardzo mała szafka ubraniowa w wiatrołapie. Gdzie przewidujesz pozostawianie odzieży wierzchniej i szafkę na buty? Kocioł w kotłowni zdecydowanie nie jest wrysowany w realnej wielkości. Prawdziwy zajmie więcej miejsca. Dobrze byłoby przed zakupem projektu wiedzieć, czym będzie ogrzewany dom i jak jakiś realny model kotła da się wstawić w kotłownię (zwłaszcza jeżeli chodzi o coś na paliwo stałe i z zasobnikiem). BAAAArdzo duży koszt zamknięcia stanu surowego, czyli okna. Trzy przesuwne tarasowe, pozostałe duże i sztuk też dużo. Nad sensem tych wąziutkich w sypialniach i jadalni nie będę się rozwodzić. Wyjście z jadalni na taras według mnie bez sensu. Nikt nie będzie z niego korzystać, bo za ciasne przejście pomiędzy ścianami a stołem. Gdyby stół odsunąć bardziej od drzwi tarasowych, to znów znajdzie się na linii komunikacyjnej kuchnia-salon, więc tym bardziej niewygodnie. Umiejscowienie kominka - na pewno sprzyja wyborowi jakiegoś ciekawego modelu z wizją ognia z dwóch boków, albo jakąś panoramiczną szybą, a jednocześnie dzieli przestrzeń.
Żeby nie było samych negatywów, to na koniec napiszę, że na wizualkach całość prezentuje się bardzo atrakcyjnie. :)

Co do kosztów, to akurat jest dla tego projektu zestawienie materiałów i kosztorys z niego wyliczony. Dla budowy ekipami bez pracy własnych rąk, przyjęłabym średnią ze standardowej i oszczędnościowej, czyli SSZ jakieś 240 tysięcy. Przy pewnych zmianach w projekcie (na przykład otwierane drzwi tarasowe zamiast suwanych, może likwidacja lub zmniejszenie paru otworów - zwłaszcza od północy, do tego jakaś atrakcyjniejsza cenowo dachówka, najlepszy cenowo materiał konstrukcyjny ścian) i okolicy z przyjemnymi cenami robocizny być może uda się zamknąć SSZ w 200-210 tysięcy.

kubaar
08-10-2012, 11:52
Bowess,

I o to chodzi:) na poczatek wielkie dzieki, co do stron swiata to bedzie obicie lustrzane ktore u mnie na dzialce w miare sie sprawdzi. Duze okno w jadalni bedzie przerobione prawdopodobnie na sredniej wielkosci fixa, w sypialni zostanie wyjscie na taras, drugie jednak zniknie. Co do holu to bedzie trzeba siasc z architektem i popytac co da sie z tym zrobic-zgadzam sie ze jest za duzy, mala lazienka bedzie zlikwidowana, poprzerabiam tak zeby zamiast tego byl pom gosp. Szafka w wiatrolapie do przemyslaenia, kotlownia ma 14m2 to duzo i nie martwilbym sie piecem narazie(pewnie eko bedzie). Podoba mi sie ten projekt ale pare rzeczy napewno poprawie, strop bedzie drewniany i o gorze raczej chce zapomniec. Celuje w dom do 350 tys wejscie, te okna mi sie strasznie podobaja i nie zrezygnuje z nich, ew jak policze jak bardzo wplywaja na energooszczednosc to pomysle ze zmianami:) aha i myslicie ze blacho-dachowka by przeszla na tym dachu? byloby taniej. pozdrawiam Cie serdecznie
Kuba

P.S dalsze uwagi mile widziane

bowess
08-10-2012, 12:15
Parter ma 170m2 powierzchni pomieszczeń. Żeby zamieszkać za 350k wychodzi ciutkę ponad 2k za metr kwadratowy. Dla prostej konstrukcji byłoby może do zrobienia, ale tu masz mocno ponad 300m2 dachu i trochę bardziej zawiłą bryłę. Okna są piękne, a jeżeli będą na słoneczną stronę to i będą korzystne energetycznie. Przesuwne są bardzo drogie, nie wiem, czy da radę wcisnąć je w budżet. Najlepiej byłoby znaleźć architekta, który czuje temat projektowania pod budżet, bo zmiany potaniające będą potrzebne.

Również pozdrawiam. :)

kubaar
08-10-2012, 13:29
Bowess,

liczysz 350/170? Myslisz ze moge garaz taniej policzyc? Jak przyjmuje sie usredniona cene m2 garazu? Ciekawe czy da sie przerobic tak zeby konstrukcja dachu prosciej wyszla, obnizenie nachylenia daje wymierne korzysci?

bowess
08-10-2012, 14:50
Może troszkę taniej garaż wyjdzie, ale niewiele - ma swój dość rozbudowany dach, sporo metrów fundamentów, w środku minimalnie wylewka i tynk.

Zmniejszenie kąta dachu daje oszczędności, ale niewielkie. Podobny projekt zobacz - kąt dachu 25 stopni, powierzchnia zabudowy 200m2, a powierzchni dachu o 16 m2 mniej.
http://www.archeton.pl/projekt-domu-koniczynkag2_1364_opisogolny
Zresztą spójrz też ze względu na podobny, a jednak troszkę inny sposób zagospodarowania parteru.

letniowoc
08-10-2012, 20:13
Witam

Proszę o opinie na temat projektu z92 ze studia z 500 (http://www.z500.pl/projekt/Z92,Wygodny-dom-z-duza-kotlownia-na-paliwo-stale-pralnia-oraz-pokojem-na-parterze.html). Jest to nowość z sierpnia, pewnie jeszcze nikt nie budował. Nie ma z kim wymienić myśli póki co, dlatego proszę dobre dusze o rzucenie okiem na projekt i szczerą opinię. Przyjmę wszystko na klatę :yes:

Elfir
08-10-2012, 20:39
całkiem zgrabny domek. Można nieco zmniejszyć kotłownię, drzwi wejściowe zrobić jako jednoskrzydłowe i w wiatrołapie zrobić dodatkową szafę.

kubaar
09-10-2012, 08:56
Zostaje pogadac z architektem jak potanic Liv'a 3, zastanawiam sie czy uproszczenie bryly zmienia cos kosztowo...

bowess
09-10-2012, 10:18
kubaar, najlepiej, gdybyś zapytał jakiegoś majstra ze swojej okolicy, jak wycenia. Niektórzy mówią cenę za metr i później można coś potargować, a niektórzy do wyceny biorą projekt i sobie kalkulują stopień "upierdliwości". Na wzrost ceny wpływają wówczas: liczba naroży do wymurowania, liczba otworów okiennych, obecność wszelakich słupów, łuków.
Niezależnie od ceny za robociznę liczba wszelkich załamań bryły i liczne okna podnoszą zużycie materiału, bo generują produkcję odpadów.
To tyle w teorii - sam musisz ocenić, czy warto iść na jakiś kompromis w tym zakresie.

letniowoc - domek fajny. Może tylko wykusz i balkon na nim to niepotrzebna komplikacja, ale w sumie jest troszkę więcej miejsca na stół jadalny, więc nie neguję całkowicie. Rozsądny rozkład i metraż. Wiatrołap do korekty, jak radzi Elfir. Nietypowe drzwi wejściowe są o wiele droższe od standardowych, a tu jeszcze pogarszają funkcjonalność wiatrołapu. W zupełności wystarczy jedno skrzydło z jakimś przeszkleniem, żeby trochę światła dziennego wpuścić. Wiadomo, że wygodniejsze byłyby schody bez zabiegu, ale się nie mieszczą. To w zasadzie tyle. Jeżeli projekt pasuje do planowanego budżetu, to nie ma się za bardzo czego czepiać.

letniowoc
09-10-2012, 11:22
Elfir, bowess - dziękuję za opinie :) Podoba mi się Wasze rozsądne i życiowe podejście do budowy, co zresztą miałam również okazję zobaczyć w Waszych dziennikach budowy :)
Kotłowni raczej nie będziemy zmniejszać, bo planujemy ogrzewanie ekogroszkiem i większy metraż kotłowni jest jak najbardziej wskazany. Co do drzwi wejściowych macie rację - zamienimy je na standardowe jednoskrzydłowe. Wtedy chyba jest szansa, że do wiatrołapu zmieści się szafa? Kominka raczej nie będzie.
Nad wykuszem i balkonem cały czas się zastanawiamy: raz chcemy, a raz nie... Wiadomo są plusy i minusy. Nie wiem jeszcze na czym ostatecznie stanie.
Schody wolelibyśmy ze spocznikiem jednak. Naprawdę nie zmieszczą się? :( Może jednak, choćby kosztem któregoś pomieszczenia...
Mam jeszcze pytanie o koszt budowy takiego domu. Na stronie podają koszty, ale chciałabym usłyszeć od Was, jak myślicie ile taki domek może kosztować? Będzie budowany systemem gospodarczym, bez kredytu (przynajmniej na razie). Materiały ze średniej półki, w środku też bez szaleństw. Ot tak żeby było schludnie i ładnie i dało się mieszkać. Być może wykończymy najpierw parter, a dopiero później poddasze.

macmac84
09-10-2012, 18:05
moniko, proponuje takie cos


http://www.extradom.pl/projekt-domu-cypryda-WRW1031

Podobny do gracjana ale bez pokoju na dole. Wejscie w podcieniu, brak lukarn i balkonow. Podobny ale na pewno tanszy. Garaz mozna powiekszyc

maks_wlod
09-10-2012, 19:34
czantoria - trudno ocenić funkcjonalność tego projektu, bowiem pracownia celowo zmniejsza wymiary mebli, by wydawał się wiekszy niż w rzeczywistości. ...

Elfir, czy możesz podać wprost nazwy pracowni, które zmieniają wymiary mebli??
Jestem trochę w szoku.
Szukam od niedawna projektu, ale chyba jestem zbyt naiwny i......nie podejrzewałem, że robi się takie numery :)

Dobrze wiedzieć.
Dzięki, Maks.

bowess
09-10-2012, 19:57
letniowoc - moim zdaniem za 300 tys. może się udać pod klucz. Do zamieszkania (minimum na parterze na gotowo - kuchnia, łazienka, salon, sypialnia, komunikacja) gdzieś pomiędzy 220-240, zależy ile byłoby zrobione na poddaszu. A najlepiej, żeby do deweloperskiego dojść, bo zostawienie bez tynków, regipsów, wylewek, to potem przy dorabianiu totalny syf w całym domu. Schody można próbować inaczej rozrysować, żeby zniknęły stopnie zabiegowe, ale trzeba wiedzieć jaki będzie piec (bo w kotłowni jest częściowo pod schodami) i przearanżować górną łazienkę, bo trzeba by przesunąć drzwi w prawo, a w obecnej wersji się nie da, bo wanna.

maks_wlod małe mebelki są w omawianym projekcie z226 z z500, ale pamiętam, że jeszcze gdzieś się z tym spotkałam. To są mebelki typu stół jadalny dla 6 osób o szerokości 60-70cm, albo kanapy podobnej głębokości. W małej poczekalni u stomatologa takie kanapy będą ok. :)

czantoria
09-10-2012, 21:21
A co powiecie na temat tego malucha http://www.z500.pl/projekt/Z183.html#project-general-info :) Jakie odczucia i spostrzeżenia ???

monika9030
09-10-2012, 21:43
Bardzo dziekuje bowess ,Elfir
macmac84 fajny domek tylko szukam projekty gdzie bedzie pokoj na dole "dla tesciowej" ;) chciałabym mieć tez taras zadaszony.
Najbardziej zastanawiam się nad tym projektem http://www.dobredomy.pl/projekt/klaudiusz
i mysle o takich zmianach :garaż 2stanowiskowy, zlikwidowac lukarnie nad garazem na okna polaciowe,
slupy zdecydowanie kwadratowe, likwidacja balkonu z tylu domu
i co wy na to????

bowess
10-10-2012, 10:17
Koncepcja pewnych uproszczeń dobra. Widziałam, jak na jednej budowie pięknie wymurowane słupy z cegły zostały obłożone styropianem na kształt "przypór" - według mnie to była pomyłka i ciężki grzech przeciwko architekturze. ;)
Rezygnując z lukarny nad garażem, dodaj zwykłe okno w ścianie szczytowej - rozwiązanie tańsze od dodatkowej połaciówki i jeszcze otwiera pomieszczenie na świat zewnętrzny (wiele osób w pomieszczeniach z samymi oknami połaciowymi źle się czuje, mają efekt studni).
Pokój "dla teściowej" - zdecydowanie lepszy byłby położony bardziej peryferyjnie.
Jeżeli Tobie odpowiada program funkcjonalny, wygląd zewnętrzny i do tego wszystko mieści się w planowanym budżecie, to ok - może być Klaudiusz.

Elfir
10-10-2012, 17:23
Kotłowni raczej nie będziemy zmniejszać, bo planujemy ogrzewanie ekogroszkiem i większy metraż kotłowni jest jak najbardziej wskazany. Co do drzwi wejściowych macie rację - zamienimy je na standardowe jednoskrzydłowe. Wtedy chyba jest szansa, że do wiatrołapu zmieści się szafa? Kominka raczej nie będzie.
Tu chodzi o przesunięcie o jakieś 30 cm. Bez tego chyba nie wejdzie. Min. szafy to 60 cm i jeszcze pare cm, żeby w futrynę drzwi nie wchodziła.

Schody mozna przedłużyć bez problemów (to tylko dwa stopnie!):
http://images49.fotosik.pl/1644/9b749c2689840567.jpg

Jesli chcesz ekogroszek, polecam zrobienie dodatkowego wejścia do kotłowni z zewnątrz, żeby nie trzeba było nosić worków z węglem przez domowy wiatrołap.
http://images43.fotosik.pl/1578/b952514d4a7aab6b.jpg

Dodatkowo zrobilam propozycję układu kuchni i układ bez wykuszu i balkoniku. Nie wiem czy koszty poszerzenia całego domu o wykusz nie wyjdą niewiele więcej niż robienie tylko wykuszu i balkonika :)

Elfir
10-10-2012, 17:25
Elfir, czy możesz podać wprost nazwy pracowni, które zmieniają wymiary mebli??
Jestem trochę w szoku.
Szukam od niedawna projektu, ale chyba jestem zbyt naiwny i......nie podejrzewałem, że robi się takie numery :)
.

Chyba wszystkie pracownie to robią w projektach małych domków :)
Najłatwiej porównać kanapę do szerokosci drzwi i szafek w kuchni.
Kanapa ma szerokość min 80 cm (wąska) a często przedstawiana jest szerokości szafek kuchennych (60 cm). Podobnie krzesła przy stołach - wygodne krzesło to 50x50 cm a na rysunkach jest max 40x40 cm. W sypialniach niekiedy umieszcza się łózka małżeńskie o szerokości 140 cm (czyli rozkładanego tapczanu), a wygodny materac dla dwojga to min. 160 cm (z czego rama łózka jest nieco wieksza - o ok. 10 cm).


Kiedy szukałam projektu znalazłam fajny projekt studia Z500. Kiedy go wrysowałam do AUTO CADa meble nijak nie chciały mi się zmieścić jak na wizualizacji :)

Dlatego wybrany projekt należy narysowac na papierze milimetrowym w skali np. 1:50, wziąć katalog meblowy (np. IKEA), i wrysowywac meble wg podanych w katalogu wymiarów.

Elfir
10-10-2012, 17:32
A co powiecie na temat tego malucha http://www.z500.pl/projekt/Z183.html#project-general-info :) Jakie odczucia i spostrzeżenia ???


Brak szafy w wiatrołapie. Na rysunku ma głębokość maks. 40 cm, czyli na buty a nie na kurtki.

monika9030
10-10-2012, 18:43
A co powiecie na ten projekt http://www.z500.pl/projekt/Z284 ????

czantoria
10-10-2012, 20:10
Elfir, też to właśnie zauważyliśmy, a oprócz tego? Coś Ci się jeszcze nasuwa? WC nie jest za mały trochę? Mamy bardzo duży dylemat a musimy się jak najszybciej zdecydować :)


Co do projektu Z284 to kotłownia trochę mało ustawna, duży salon, odpowiedni WC na dole, jeżeli chodzi o górę to ok duże pokoje jest garderoba :) Ale jak dla mnie to trochę za duży ten domek no i kopertowy dach...

Elfir
10-10-2012, 22:28
czantoria - toaleta na parterze to taki blokowy rozmiar. Ot, żeby gośc mógł zrobić swoje.

Elfir
10-10-2012, 22:45
A co powiecie na ten projekt http://www.z500.pl/projekt/Z284 ????


To jest wersja Studia Z500 dla pierwotnego projektu Klaudiusz (i pokrewne) ze studia Dobre Domy:

http://www.dobredomy.pl/projekt/klaudiusz
http://www.dobredomy.pl/projekt/persefona
http://www.dobredomy.pl/projekt/aleksander

To nie sa tanie domy do budowy.

letniowoc
10-10-2012, 23:01
Elfir - dziękuję! Za propozycję zmian i wrysowanie ich w rzuty projektu. Od razu łatwiej to sobie wszystko wyobrazić. Pokazałam zaproponowane przez Ciebie zmiany mężowi i jemu również bardzo przypadły do gustu. Cieszę się, że wyjdą schody ze spocznikiem i szafa w wiatrołapie. Drzwi w kotłowni to też funkcjonalne rozwiązanie w przypadku ogrzewania ekogroszkiem, nie wiem czemu wcześniej odrzucaliśmy ten pomysł... Wykusz i balkon pewnie sobie darujemy, mąż mówi że jak ja chcę to może być, jemu jest obojętne.

Jeszcze tylko jedna rzecz mnie nurtuje, a mianowicie usytuowanie domu względem stron świata. Działka ma powierzchnię 10 arów, wjazd z drogi służebnej od zachodu. Planowaliśmy ustawić dom tak, żeby wejście było od północy (a tym samym kotłownia i kuchnia), salon na południe, jadalnia na zachód. Tylko wtedy te dwa duże bliźniacze pokoje na górze, będą pokojami zachodnimi. Nie wiem czy nie lepiej by było, gdyby to były pokoje południowe...Tylko wtedy na parterze na elewacji południowej byłoby tylko 1 okno, to z jadalnia. A okno tarasowe byłoby na wschód. Z tego co wiem, najlepiej mieć najwięcej okien na południe i na zachód.
Na naszej działce nie mamy sąsiadów. Działka ma stok południowy, położona jest na pagórku. Przepiękny widok na południe i południowy zachód, no i trochę już mniej piękny, ale też ładny całkiem na zachód. Od północy i wchodu widoków nie ma, jest pole :) Usytuowanie domu dla mnie jest też o tyle ważne, bo zależy mi na fajnym ogrodzie. Działka nie jest jakaś super wielka(ok.23x42m), więc chciałabym na niej wszystko zgrabnie zmieścić: dom, ogród i blaszak (najlepiej przysłonięty trochę roślinami).
Bardzo jestem ciekawa Twojej opinii, bo jakoś nie daje mi to spać (wjazd na działkę od zachodu nie jest zbyt fortunny).

Jeszcze raz dziękuję za pochylenie się nad wybranym przez nas projektem (wygląda na to, że to już będzie ten ostateczny). Jak tak teraz porównuję oryginalny projekt z92 z zaproponowanymi przez Ciebie zmianami, to na widok tego drugiego mam tak :D

monika9030 - jeśli chodzi o projekt z284 to nie moja bajka: kopertowy dach z wieloma lukarnami, nieregularny kształt domu i poczucie chaosu w układzie pomieszczeń, duży metraż. Ale tak jak mówię ja szukam czegoś zupełnie innego: prostego i nieskomplikowanego a z284 na pewno taki nie jest.

Elfir
10-10-2012, 23:46
letniowoc - ale wejście od zachodu wcale nie jest złe, spójrz jak to wygląda po zmianie rodzaju okien:
http://images47.fotosik.pl/1584/fbda84eb42663f41gen.jpg

Kominek panoramiczny, do oglądania z dwóch stron.

Przy adaptacji powiększ maksymalnie okna na poddaszu w ścianie szczytowej od południa. Może nie trzeba będzie montowac połaciowych.

stalman
11-10-2012, 12:22
A co sądzicie o domku http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-lukrecji-2/m4937b5b82e8fe ? + niewielka piwnica
Interesuje nas tani domek z dodatkowym pokojem na dole, macie jakies inne propozycje?

Cena budowy podana na powyższej stronie jest według Was w miarę rzeczywista?

Elfir
11-10-2012, 18:10
powiem szczerze - Archon robi projekty, które sprzedają się oczami (piękne wizualki elewacji) a nie rozsądkiem.
Ceny budowy podawane przy projektach to bardziej przeliczniki bankowe a nie rzeczywiste kosztorysy. Popytaj ludzi, którzy budowali ten dom, ile rzeczywiście im wyszły koszty budowy.

Po kiego grzyba ci balkony w domku jednorodzinnym?
Schody w salonie, kiedy ma się dzieci to nie jest dobre rozwiązanie (dzieci biegają w górę i w dół, przychodża do nich koledzy).

Projektów z dodatkowym pokojem na dole jest od groma i trochę.
Skup się bardziej na:
- stronach świata działki
- sposobie ogrzewania
- minimalnej powierzchni pomieszczeń, jaką jesteś w stanie zaakceptować.

rafałrd
12-10-2012, 00:00
Witam. Czy ktoś na tym forum buduje według projektu '' MAREK'' ?

Elfir
12-10-2012, 13:43
Najłatwiej sprawdzić samemu:

Zaawansowane wyszukiwanie (przycisk na czerwonym pasku) - zakładka "wyszukiwanie" - wpisujesz słowo "Marek" - wybierasz dział "projekty domów i architektura" - wybierasz "szukaj wg tematów" - klikasz "szukaj".

Dla ułatwienia podam, że na forum jest tylko jedna osoba, która deklaruje budowę "Marka" z pracowni "Dom dla ciebie".
Ale projekt o nazwie "Marek" mają jesczze dwie inne pracownie. Nie wiem o który konkretnie ci chodzi.

wojtinio
13-10-2012, 21:29
Bardzo proszę o opinie na temat tego projektu http://projekty.lipinscy.pl/Rugby/

Elfir
14-10-2012, 20:48
Tak szczerze - za te pieniądze (działka + budowa domu) kup większe mieszkanie w bloku.
Sypialnie po 8 m2, kuchnia z aneksem na kanapę - to samo masz w blokach.
Do tego spiralne schody.

Ja nie wiem dlaczego, kiedy szuka się małego domu, tak naprawde szuka się nieco większego garażu dla najważniejszego członka rodziny, samochodu?

wojtinio
15-10-2012, 07:39
Samochód gdzieś trzymać trzeba.
Jeśli chodzi o mieszkanie w bloku to nie dam się przekonać, zawsze uważałem, że lepsze własne 4 ściany choćby miał to być mały domek.

Zwróciłem na ten projekt uwagę bo podoba mi się bryła i jest energooszczędny.

Czy te spiralne schody to utrudnienie ?

Elfir
15-10-2012, 13:14
Samochód mozna trzymać w osobnym garażu - którego koszt wybudowania m2 powierzchni jest kilka razy niższy niż budynku mieszkalnego.
Z resztą najwybitniejszy architekt amerykański Lloyd Wright zwykł mawiać - "samochód nie koń, stajni nie potrzebuje".
Ja rozumiem budowanie garażu w bryle budynku, kiedy koszty budowy i dalszej eksploatacji (ogrzewanie) nie grają dużej roli. Wówczas można pozwolić sobie na zbytki.

Ale ok. Jak ci się podoba dom, gdzie ponad 1/4 powierzchni to garaż, to sobie buduj. Kwestia priorytetów - dla ciebie priorytetem jest samochód a nie wygoda. Bo dom nie jest wygodny - jest po prostu mały i ciasny.

Ten projekt nie jest energooszczędny. W domach energooszczdnych bryła garażu jest oddzielona warstwą ocieplenia od reszty domu - garaż nie jest częscią budynku mieszkalnego, tylko jest do niego dostawiony. Przecież garaż wychładza ogromna brama garażowa, która praktycznie nie chroni przed mrozem (chyba, że sobie kupisz taką specjalnie ocieplaną na kilkanaście tysięcy złotych).

Biura architektoniczne "tworzą" projekty "energooszczędne" po prostu zwiększając zalecaną grubośc warstwy ocieplenia. A tak naprawdę powinno zaczynać się od zmiany konstrukcji budynku.

Schody spiralne są jednymi z najniebezpieczniejszych w użytkowaniu. Ludzie na forum już przestrzegają przed schodami zabiegowymi, namawiając na przerabianie ich na schody proste lub ze spocznikiem (w miarę możliwości projektu), a spiralne to już wogóle masakra jest.

bowess
15-10-2012, 13:41
Schody spiralne wyglądają efektownie i potrzebują najmniejszego otworu w stropie, ale ich użytkowanie to niestety porażka. Mogą być, jeżeli prowadzą z pokoju na antresolę, czy do jakiegoś pomieszczenia o mniejszej intensywności użytkowania, ale jako główne i jedyne schody prowadzące do wszystkich sypialni i łazienki kąpielowej nie polecam, a właściwie uważam je za mało śmieszny żart. Wszystkie większe meble na piętro trzeba w takiej sytuacji transportować od zewnątrz - przez okna.

Projekt ma może ciekawą bryłę na wizualce, ale funkcjonalnie niestety nie nadąża. Kuchnia dla osób, które jedzą poza domem - w zaproponowanym układzie po prostu nie da się ugotować domowego obiadu, a nawet przygotowanie kilku kanapek nastręczy trudności. Jedyny ratunek w stole jadalnym - jeżeli jego powierzchnię potraktować jako blat roboczy, to już coś można podziałać. W wiatrołapie nie ma miejsca na nic poza ściennym wieszakiem, a nieciekawy jest efekt, kiedy otwieramy drzwi wejściowe domu i pierwsze co widzimy to kurtki na ścianie i buty luzem poniżej. Jest szafka w korytarzyku, ale niska, bo pod oknem. Maleńkie sypialnie - jak budżet mały, to może byłyby do zaakceptowania, ale tu mi za dużo elementów zgrzyta. Po pierwsze do tych malutkich sypialni prowadzą mega niewygodne, za to drogie schody. Po drugie - niby mały tani dom, a bardzo drogie przesuwne drzwi tarasowe. Żeby jedne w salonie, to niech tam, ale 4 sztuki? Bardzo uzasadniony wydatek, zwłaszcza w przypadku tych zastawionych kanapą. :P Po trzecie, Elfir już napisała, najwygodniej mieszka tu samochód. Dach nad garażem musi być potężnie ocieplony, bo inaczej energooszczędność cała pójdzie w las.

broku
15-10-2012, 20:28
Jeżli ktoś zastanawia się nad tym projektem, to wiadomo, że nie jest osobą z gromadką dzieci. Są osoby, które lubią małe przestrzenie i tyle :P
Co do obiadu to troszkę dziwne stwierdzenie, że nie da się tam ugotować rodzinnego obiadu... bezsens. W akademiku się gotowało na mniejszych powierzchniach.
Co do kręconych schodów to Ok, może trudno byłoby tam wnieść szafę, ale kto by się przejmował takim problemem jeśli na 80% meble będzie kupował w Ikei i sam je sobie skręci. Efekt wizualny takich schodów jest za to bardzo ciekawy i wielu się spodoba :)
O bryle całej budowli to już nawet nie wspomnę bo według mnie projekt prezentuje się świetnie :)
I jeszcze jedno. Co to za dyskryminacja ludzi lubiących swoje samochody ? Oj nieładnie :P

Elfir
15-10-2012, 20:52
Żadna dyskryminacja. Po prostu warto uszeregować sobie system wartości. Jesli dla kogoś samochód wazniejszy niż wygoda to ok, niech sobie wybuduje duży garaż z przybudówką mieszkalną.
Nie każdy projekt gotowy to cud świata. Ten IMHO jest wyjątkowo nieudany.

Jesli ktoś nie ma dzieci, po co mu dwie dodatkowe sypialnie?

bowess
15-10-2012, 21:02
Jest polemika, są kontrargumenty. :)

Wiadomo, że tu nikt nic nie nakaże, ani nie zabroni. Po prostu ludzie chcą dowiedzieć się, jak inni postrzegają "zimnym okiem" zadany projekt.

Oczywiście, że można meble kupić w paczkach - nie tylko Ikea teraz tak sprzedaje, ale lepiej, żeby pytający poczuł o co chodzi w temacie, bo może planował przeprowadzić się ze swoimi dotychczasowymi meblami, albo chociażby kupić nowy materac. Tak, tak - wiem - można kupić cienki piankowy i wnieść zrolowany. :P
Kuchnia jest bardzo słabym punktem tego projektu. Ugotować można i na kuchence turystycznej jak trzeba, ale tu chodzi o codzienną wygodę użytkowania i utrzymania porządku, bo jest to kuchnia całkowicie otwarta, a właściwie aneks kuchenny w pokoju dziennym.

Mi też się bardzo podobają schody spiralne - najlepiej u kogoś i żebym nie musiała po nich wchodzić. :)

Elfir
15-10-2012, 21:11
Kuchnia jest bardzo słabym punktem tego projektu. Ugotować można i na kuchence turystycznej jak trzeba, ale tu chodzi o codzienną wygodę użytkowania i utrzymania porządku, bo jest to kuchnia całkowicie otwarta, a właściwie aneks kuchenny w pokoju dziennym.


Dla mnie to raczej wygląda jak kuchnia z aneksem wypoczynkowym :D


Domek może i dobry jako letniak - ponieważ całe dnie przebywa się na dworze, nie potrzeba dużych pokoi.

Jesli ktoś jednak szuka całorocznego domku do mieszkania, to musi przewidzieć miejsce na takie rzeczy jak mop, wiadro, drabina, narzędzia, ozdoby choinkowe, zapasowy materac, szafa na pościele, itp. rzeczy. A wówczas okazuje się, że pokój 8 m2 jestak mieści najwyżej łóżko i niewielką szafę.
Jeśli dysponuje się niewielką kwotą na budowe domu, to szuka się projektu z możliwością rozbudowy (np. o garaż) a nie buduje garaż w cenie 2500 zł.m2 pow. Bo zwykła wiata garażowa dostawiana do domu będzie o wiele tańsza.

Spójrzcie na ten czeski projekt małego domku:
http://images48.fotosik.pl/448/e687eb221443c4a0.jpg
http://www.rdstyl.cz/Files/FckGallery/Ekonom%204+1%201.NP.jpg
http://www.rdstyl.cz/Files/FckGallery/Ekonom%204+1%202.NP.jpg

W przyszłości wiatę mozna obudowac ścianami i połączyć z wiatrołapem

broku
15-10-2012, 21:45
Po co dwie sypialnie ? hmm nikt nikomu nie każe tam spać :) gabinet i pokój gościnny np ? sądzę, że sposobów wykorzystania takiego pomieszczenia można by znaleźć sporo.
Miejsce na wiadro, mop i ozdoby choinkowe... co gdyby trzymać je w tak niespodziewanym miejscu jak pomieszczenie gospodarcze ! :O

Ten projekt powyżej... no cóż, o gustach się nie dyskutuje, ale nawet gdyby miał najdoskonalsze wykorzystanie przestrzeni jakie da się wymyślić to nie zmieni to faktu iż jest po prostu brzydki i wygląda jak kurnik :)

bowess
15-10-2012, 22:25
broku - advocatus diaboli. :D

Elfir
15-10-2012, 23:12
Po co dwie sypialnie ? hmm nikt nikomu nie każe tam spać :) gabinet i pokój gościnny np ? sądzę, że sposobów wykorzystania takiego pomieszczenia można by znaleźć sporo.

Gabinet wygodniej mieć na parterze - inaczej trzeba biegać po schodach z każdą filiżanką kawy.

Pomieszczenie gospodarcze - tam w zasadzie trzeba będzie trzymać większość utensyliów kuchennych, bo w "kuchni" brak miejsca na szafki. Dla przypomnienia to pomieszczenie ma tylko 2,5 m2.




Ten projekt powyżej... no cóż, o gustach się nie dyskutuje, ale nawet gdyby miał najdoskonalsze wykorzystanie przestrzeni jakie da się wymyślić to nie zmieni to faktu iż jest po prostu brzydki i wygląda jak kurnik :)

Raczej bym powiedziała, że nikomu nie chciało się robić ładnej wizualki z wykorzystaniem drogich elementów wykończeniowych.
Jak budujesz tani, mały dom, robisz frontową ściane w kamieniu? Albo całą boczną elewację w drewnie?
Dlatego na czeskim projekcie na dachu jest zwykła papa a nie dachówka lub blacha tytan-cynk.
Czesi chyba są bardziej pragmatyczni a mniej "artystyczni" przy szukaniu projektów.


Spójrz co można zrobić ze zwykłym, przeciętnym domkiem (Murator "Modelowy 98"), zmieniając wygląd elewacji:
przedtem:
http://www.gospodarz.pl/projekt_img/800/800/c//storage/murator/d/dom_409_20.jpg

potem:
http://cdn21.muratordom.smcloud.net/t/photos/thumbnails/15/73/f6/1573f68424cdb6ce_620x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

wojtinio
16-10-2012, 12:45
Widzę, że moje pytanie wywołało ożywioną dyskusję.

Zapytałem o ten projekt gdyż bardzo podoba mi się jego bryła i zawsze będzie ładniejszy od tego czeskiego który jest straszny ! (nie chodzi o wizualizacje)

Padło sporo argumentów, którym ciężko zaprzeczyć. Np. mała praktyczność schodów kręconych. Raczej jednak nie bedę tam wnosił całej szafy, aczkolwiek niezaprzeczalnie jest to minus, który dla niektórych może okazać się istotny. Ich wygląd jest jednak niewątpliwym plusem i dodaje uroku.

Nie przejmuję się małą kuchnią gdyż nie gotuję zbyt często, a czasem można znieść taką niedogodność jak przygotowanie wszystkiego na stole w jadalni.
2,5 m^2 na pomieszczenie nie jest to tak mało więc tutaj nie wydaje mi się aby był problem.

Muszę przyznać, że mam teraz jeszcze więcej wątpliwości niż na początku :P

Rzeczywiście ładna realizacja tego projektu muratora !

fillips
16-10-2012, 19:38
142508
Czy ktoś z Was byłby w stanie mi pomóc ze znalezieniem projektu domu ze zdjęcia? Dom zbudowany w 2007 r. Nazwa projektu, biuro projektowe, które mogło stworzyć taki domek?
Z góry dzięki za wszelką pomoc :)

bowess
16-10-2012, 19:51
Moim zdaniem to jest z72 po pewnych zmianach adaptacyjnych. Dodatkowe okna z boku (jadalnia i salon?), dodatkowy komin (wentylacja kuchni, albo wentylacja spiżarni - może w jej miejsce jest wc).
http://www.z500.pl/projekt/Z72,Tani-w-realizacji-dom-parterowy-z-dwoma-sypialniami-i-obszernym-pokojem-dziennym.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.z500.pl%2Fproj ekt%2FZ72%2CTani-w-realizacji-dom-parterowy-z-dwoma-sypialniami-i-obszernym-pokojem-dziennym.html)

W zasadzie w tej spiżarni spokojnie zmieści się kocioł gazowy, więc może to być kotłownia, łazienka ma wtedy tylko swoją podstawową funkcję, a drugi komin jest od kominka + wentylacja łazienki.

fillips
16-10-2012, 22:00
Moim zdaniem to jest z72 po pewnych zmianach adaptacyjnych. Dodatkowe okna z boku (jadalnia i salon?), dodatkowy komin (wentylacja kuchni, albo wentylacja spiżarni - może w jej miejsce jest wc).
http://www.z500.pl/projekt/Z72,Tani-w-realizacji-dom-parterowy-z-dwoma-sypialniami-i-obszernym-pokojem-dziennym.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.z500.pl%2Fproj ekt%2FZ72%2CTani-w-realizacji-dom-parterowy-z-dwoma-sypialniami-i-obszernym-pokojem-dziennym.html)

W zasadzie w tej spiżarni spokojnie zmieści się kocioł gazowy, więc może to być kotłownia, łazienka ma wtedy tylko swoją podstawową funkcję, a drugi komin jest od kominka + wentylacja łazienki.

Też wpadłem na ten projekt, ale powierzchnia użytkowa w opisie do tego domu tze zdjęcia to 100 m2. Układ salonu z otwartą kuchnią pasuje, ale dodatkowo są 3 pokoje. Dzięki za odpowiedź. Może ktoś jeszcze na coś wpadnie :)

bowess
16-10-2012, 22:17
Powierzchnią i liczbą sypialni pasuje trochę do z8 - tylko okno od łazienki i komin się nie zgadza. :) Może to indywidualny robiony na bazie tych prostych projektów z z500?

fillips
16-10-2012, 22:54
Zapewne masz rację. Chciałem się trochę przygotować przed oglądnięciem domu by zobaczyć układ domu (zdjęcia nie pokazują każdego pomieszczenia) i w razie wątpliwości zapytać. No nic reszta okaże się na miejscu jak będę oglądał dom :)

bowess
17-10-2012, 09:37
Napisz koniecznie, jakie wrażenia po wizji lokalnej. :) Znalazłam ogłoszenie z tym domem i sama jestem ciekawa, jaki to projekt.

fillips
17-10-2012, 21:19
Napisz koniecznie, jakie wrażenia po wizji lokalnej. :) Znalazłam ogłoszenie z tym domem i sama jestem ciekawa, jaki to projekt.

Znalazłem :-) Projekt nazywa się Bogna wersja 2 z małymi poprawkami budujących. Ktoś może budował taki domek? Ciekawią mnie orientacyjne koszty budowy " pod klucz" i opinie o projekcie.

bowess
18-10-2012, 08:59
Całkiem fajny projekt małego domu. Według mnie do zrobienia pod klucz w przedziale 200-250 tys. - zależnie od detali instalacyjno-wykończeniowych. Chyba na forum nie ma dziennika.

Maroko1991
20-10-2012, 08:11
Witam, bardzo spodobał mi się ten projekt, mam działkę 28x50m. http://praktyczneprojekty.pl/u33__1654m2.html
Niestety po telefonie do nich wywnioskowałem, że jest to jakieś małe biuro projektowe, zapytałem o szacunkowe koszta budowy - kompletnie nie wiedzieli o co chodzi... Poszukuję podobnego projektu ale ze sprawdzonego biura.. Kojarzy ktoś? Chciałbym zmienić w nim to, aby nie było tego zakola po lewej stronie (wraz z małym balkonikiem na górze). Na wejściu może być, ale te boczne niestety odpada. Chciałbym aby dom był energooszczędny. Jest w stanie ktoś pomóc? Proszę też o jakieś sugestie czy coś jeszcze zmienić itd.
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź,
Marek

cypryski
20-10-2012, 08:30
Fajny projekt :) Ale wg mnie bardzo drogi w budowie. Ten dach... uff :(

Prawie wszystkie biura projektowe mają kosztorysy, choćby nieaktualne. Ten konkretny projekt jak widać na zdjęciach był już realizowany, więc poprosiłbym ich o kontakt do inwestora który ten dom zbudował.

Powodzenia!

Maroko1991
20-10-2012, 08:40
Drogi w budowie? Akurat wydawało mi się, że nie jest taki drogi:( Mam 21 lat, ziemię kupuję właśnie teraz, dom chcę stawiać metodą gospodarczą. Mógłbyś polecić coś podobnego a o niższych kosztach budowy? Interesuje mnie 130-160m, bez pownicy, 1 bądź 2 garaże, dom dla 4-5 osobowej rodziny, poddasze użytkowe.

cypryski
20-10-2012, 08:48
Niestety nie jestem fachowcem w dziedzinie budownictwa, ale mądrzy ludzie zawsze radzą: prosta bryła, dach dwuspadowy, bez udziwnień. Wydaje mi się, że ten projekt nie spełnia tych kryteriów. Sam garaż to niemal oddzielny budynek z własnym dachem...

Ja szukałem bardzo podobnego domu jak Ty i po wstępnych wycenach musiałem zrezygnować z kilku projektów, które najbardziej mi się podobały. Konieczny był kompromis z własnym portfelem, ale za to jestem przekonany że stać mnie na dokończenie budowy.

Nie wiem jaki masz budżet, więc trudno coś konkretnego poradzić...

fillips
20-10-2012, 18:50
Całkiem fajny projekt małego domu. Według mnie do zrobienia pod klucz w przedziale 200-250 tys. - zależnie od detali instalacyjno-wykończeniowych. Chyba na forum nie ma dziennika.

Byłem dzisiaj oglądnąć ten domek. Wrażenia trochę mieszane z przewagą pozytywnych. Domek 5 lat więc kilka rzeczy do odnowienia, odświeżenia.
1) Dom jest z keramzytu 38 cm bez żadnego dodatkowego docieplenia. Co o tym myśleć?
2) Średnie rachunki za prąd trochę wysokie. Układ pokoi trochę jak w mieszkaniu w bloku, ale jest ok. Salon i kuchnia ładne, a pozostałe 3 pokoje bardzo ustawne.
3) Sufit nad kominkiem - widać długą rysę na suficie (pęknięcie farby, czy jak na to patrzeć?).
4) Drewniane słupy podtrzymujące daszek nad wejściem do domu mocno popękane - martwić się o to?
5) Ogrzewanie podłogowe w salonie, kuchni i łazience, reszta pompa ciepła + kominek bez podłączenia do centralnego
Taras i zagospodarowanie reszty działki - bardzo ładnie.

Może ktoś jest w stanie odpowiedzieć na pytania :)

pozdrowienia

Elfir
20-10-2012, 21:24
w pkt. 5 coś źle napisane - PC bez podłączenia do centralnego? To do czego jest? Tylko do wody?

Obecnie dom bezwzględnie trzeba ocieplać.

Długa rysa na suficie to może być albo praca budynku albo żle zamontowana płyta gk.
Albo to:
http://www.odbiorynadzory.pl/node/34 - pkt 5

Słupy na ganku - urok naturalnego drewna chyba.

Elfir
20-10-2012, 21:36
Drogi w budowie? Akurat wydawało mi się, że nie jest taki drogi:( Mam 21 lat, ziemię kupuję właśnie teraz, dom chcę stawiać metodą gospodarczą. Mógłbyś polecić coś podobnego a o niższych kosztach budowy? Interesuje mnie 130-160m, bez pownicy, 1 bądź 2 garaże, dom dla 4-5 osobowej rodziny, poddasze użytkowe.

Radzę zacząc cała przygodę z wybieraniem projektu od przemyślenia paru spraw i poczytania forum.
Ten projekt będzie KOSZMARNIE drogi w realizacji. Jesli tego sama nie zauwazyłaś przy szukaniu projektu, znaczy, że masz za małą wiedze na temat tego, co podnosi koszty budowy. Tym samym najprawdpodobniej będziesz wybierac domki podobne z zewnątrz do tego.
Dlatego namowa do poczytania forum nie jest sarkazmem z mojej strony - naprawdę pisanie po raz kolejny o roli balkoników, wielopołaciowych dachów, wykuszy, słupów, itp. w drenowaniu kieszeni inwestora jest trochę nudne :)

Ten projekt ma niby 165,4 m4 ale powierzchni UŻYTKOWEJ. Całkowitej pewnie będzie miał ponad 250 m2, co daje min. 600 tyś na budowę.

Wybierając projekt zacznij od określenia swoich możliwosci finansowych - może się okazać, że jednak 4 łazienki i duże sypialnie po 25 m2 są poza zasięgiem finansowym.

bąbelkowo
21-10-2012, 12:06
Witam
szukam projektu i szukam i coś ciężko mi idzie. Pomijając fakt, że gotowych projektów jest całe mnóstwo to jednak chciała bym aby był to strzał w dziesiątkę.
Planujemy parterówkę i dobrze by było mieć 3 pokoje tzn. dwie normalne sypialnie i jeden nawet mniejszych rozmiarów około 6m2.
I tak znalazłam projekt http://www.z500.pl/projekt/Z94,Parterowy-dom-z-dachem-kopertowym-z-frontowym-garazem-na-dwa-samochody.html i zastanawiam się czy nie dało by jakoś przerobić tej części nocnej aby zyskać trzeci małych rozmiarów pokój/gabinet. Mogę zrezygnować z okna w łazience.
Macie może jakieś pomysły ?

Elfir
21-10-2012, 14:27
Sądzac po typie projektu celujesz w duży garaż?
Na twoim miejscu poszukałabym coś z dachem dwuspadowym. Przy takim typie dachu rozbudowa (np. powiększenie garażu) wzdłuż kalenicy nie pociąga za sobą wielkich przeliczeń konstrukcyjnych dachu. Przy czterospadowym lub przy poszerzaniu w poprzek kalenicy domu nawet o 50 cm konieczne jest zaprojektowanie dachu od nowa.

Od jakiej strony świata masz wjazd na działkę? Z której strony jest najładniejszy widok?


Co powiesz na Żuczka z Archetonu? Aby salon był bardziej ustawny można zmienić nieco rozmiesczzenie okien. Garaż można łatwo powiększyć o jeszcze jedno stanowisko.

Abo tą "zetkę": http://www.z500.pl/projekt/Z182,Parterowy-dom-z-duzym-bocznym-garazem-na-2-auta-we-wspolczesnym-stylu.html. Tylko trzeba byłoby "obrać" ten projekt z kosztownych detali (no, chyba, że was stać)

bąbelkowo
21-10-2012, 16:50
Sądzac po typie projektu celujesz w duży garaż?
Na twoim miejscu poszukałabym coś z dachem dwuspadowym. Przy takim typie dachu rozbudowa (np. powiększenie garażu) wzdłuż kalenicy nie pociąga za sobą wielkich przeliczeń konstrukcyjnych dachu. Przy czterospadowym lub przy poszerzaniu w poprzek kalenicy domu nawet o 50 cm konieczne jest zaprojektowanie dachu od nowa.

Od jakiej strony świata masz wjazd na działkę? Z której strony jest najładniejszy widok?


Co powiesz na Żuczka z Archetonu? Aby salon był bardziej ustawny można zmienić nieco rozmiesczzenie okien. Garaż można łatwo powiększyć o jeszcze jedno stanowisko.

Abo tą "zetkę": http://www.z500.pl/projekt/Z182,Parterowy-dom-z-duzym-bocznym-garazem-na-2-auta-we-wspolczesnym-stylu.html. Tylko trzeba byłoby "obrać" ten projekt z kosztownych detali (no, chyba, że was stać)


Więc tak działka 15 ar., szer.24 dł. około 62,5 wjazd jest od północnego wschodu. Garaż obowiązkowo musi być 2 stanowiskowy ( w przyszłości plany odnośnie małego warsztatu lub zakładanie gazu do aut). Widoki praktycznie z każdej strony ładne działka usadowiona w bliskim sąsiedztwie 2 lasów i jeziora. Ogólnie wizję domu mam. Po lewej kuchnia, jadalnie salon po prawej WC, łazienka, 3 pokoje z czego 3 może być minimalnych rozmiarów ( 5-6 m2) kotłownia, ogrzewanie będzie na eko groszek więc powinna być trochę większa, a garaż wchodzić tak pół na pół w bryłę domu.
Mam nadzieję, że możliwie dobrze zobrazowałam. Dużo rzeczy będziemy robić metodą gospodarczą. Jeśli dom zrobi nam mie duuuże wrażenie mogę zainwestować trochę więcej.
Dziękuję za pomoc.

Elfir
21-10-2012, 18:09
Skoro planujecie warsztat - radzę garaż osobno. Może być połączony z domem jakimś łącznikiem (np zadaszenie, przeszklona weranda).
Wówczas bez problemu możecie rozbudowywać budynek warsztatowy w zalezności od potrzeb, bez robienia bałaganu w domu.

Działka jest bardzo wąska jak na parterówkę z dużym garażem. Tym bardziej lepsze będą dwie bryły przesunięte względem siebie.
W dodatku przy uruchomieniu zakładu frontowa częśc działki będzie publiczna, dla klientów. Stąd lepiej bryłę budynku schować za garażem.

bąbelkowo
21-10-2012, 18:39
Skoro planujecie warsztat - radzę garaż osobno. Może być połączony z domem jakimś łącznikiem (np zadaszenie, przeszklona weranda).
Wówczas bez problemu możecie rozbudowywać budynek warsztatowy w zalezności od potrzeb, bez robienia bałaganu w domu.

Działka jest bardzo wąska jak na parterówkę z dużym garażem. Tym bardziej lepsze będą dwie bryły przesunięte względem siebie.
W dodatku przy uruchomieniu zakładu frontowa częśc działki będzie publiczna, dla klientów. Stąd lepiej bryłę budynku schować za garażem.

A coś takiego choć wydaje mi się, że projekt jest kosztowny http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-pigwowcach-2/m46cd31c716031
W sumie to już sama nie wiem oglądam i oglądam .....
Ta zetka bardzo mi sie podoba w oryginalnej wersji jednak trochę za wąsko ...

Elfir
21-10-2012, 21:32
Ten to naprawdę drogi jest. Pisałam już - dach dwuspadowy!

Może po prostu indywwidualny np. taki:
http://images48.fotosik.pl/456/85dae911d59c45c1.jpg

Nad częscią mieszkalną dach dwuspadowy (kalenica równoległa do drogi). Nad garażem dach dowolny, bo garaż jest dostawiony.
Jedna ściana nośna. Taras częsciowo zadaszony
Rysunek i powierzchnie dla ścian z silikatów (nośna 18 cm +20 cm styro, działówki 12 cm).
Od wschodu do granicy działki są 4 m, od zachodu 5 m.

Okno gabinetu niby na północ, ale przede wszystkim na plac parkingowy przed domem, by mieć klientów na oku. Wejście do gabinetu blisko wejścia, by nie prowadzić interesantów przez pół domu.

Aby powiększyć salon można zlikwidować ściankę z szafą (spiżarka + gospodarczy) w korytarzu. Mozna też powiększyć kuchnię kosztem gabinetu.

Maroko1991
22-10-2012, 08:10
Witam, szukałem, ale niestety nie znalazłem. Czy ktoś interesował się tym projektem? Czy koszty budowy podane przez muratora są realne? Budowa metodą gospodarczą. http://projekty.muratordom.pl/projekt_poranna-zorza,2084,0,0.htm?photo_id=28879
Proszę o opinię..
Pozdrawiam

bowess
22-10-2012, 10:41
filips jak to dokładnie jest z tym ogrzewaniem? W ogłoszeniu jest, że elektryczne i kominek. Czy ta pompa ciepła jest tylko do robienia ciepłej wody, czy jak? Podłogówka jaka? Kable grzewcze czy rurki z wodą?
W takim układzie (ściana jednowarstwowa, grzejniki mieszane - podłogówka + klasyczne ścienne, przygotowanie ciepłej wody też na prąd) cudów nie ma - rachunki będą wysokie.
Dom prosi się o docieplenie. 10-12 cm styropianu dobrze by mu zrobiło. Dodatkowy wydatek to zrobienie na nowo elewacji po dociepleniu - trochę szkoda, bo aktualna wygląda ładnie, nie jest zniszczona ani przybrudzona.
Drewno się zsycha i dość często pęka. Jeżeli pęknięcia są wzdłuż słojów, to ok, nic się nie zawali. :)
Sufit z pęknięciem. Nie piszesz jaki jest strop i czym właściwie jest ten sufit. Stropy zawsze trochę pracują. W nowym domu może to również wynikać z tego, że budynek osiadł. Taka rysa to może być drobiazg do zaszpachlowania, ale może być też wynikiem większego błędu budowlanego.

Maroko1991 projekt U33 pod względem programu użytkowego ciekawy i atrakcyjny, ale całość opakowana w przedrożoną i średnio atrakcyjną formę. Dom bardzo zdominowany wizualnie przez garaż - nadchodząc lub nadjężdżając ze strony prawej praktycznie nic innego poza wielkim garażem nie widać. W żaden sposób nie jest to projekt domu energooszczędnego.
Poranna zorza ma bardziej zwartą bryłę, ogólnie bardziej współczesny styl, ale są dwa balkony, przeszklony wykusz przechodzący w jaskółkę - trzeba będzie uważać na mostki termiczne. 300 tys. netto za stan surowy zamknięty może być realne, ale z założeniem materiałów raczej tańszych (na płaską dachówkę ceramiczną, drewniane okna 3-szybowe, balustrady nierdzewki i naturalny kamień na elewacji to raczej nie wystarczy).
Wykończenia i instalacje mogą kosztować bardzo różnie. Forumowiczom, którzy przedstawili koszty swoich budów wychodzi zwykle od SSZ do "pod klucz" drugie tyle, a jeszcze częściej SSZ to 40% kosztów budowy. Czyli ten dom rokuje na przynajmniej 600k netto.
Wnioskuję, że chcesz budować dom "przyszłościowy". Zadanie nie jest łatwe, bo trzeba zaplanować dom dla rodziny, która pełną, że tak brzydko napiszę, liczebność może osiągnąć za rok, a może i za 25 lat. :)

Dżentelmeni wprawdzie nie rozmawiają o pieniądzach, ale dużo trafniejsze i konkretniejsze porady pojawiają się w wątkach dom za 200 i dom za 300 tys., bo tam po prostu na dzień dobry każdy mówi, jaki ma budżet na budowę.

bąbelkowo możesz zainwestować trochę więcej, ale trochę więcej niż ile? Z94 to koszt około 280 tysięcy licząc raczej skromne wykończenie.
Również rozważałabym projekt indywidualny, bo prowadzenie działalności gospodarczej to nie jest typowa sytuacja uwzględniana w projektach gotowych. Czy ten mały pokoik służyłby do obsługi klientów? Może wówczas dobrym rozwiązaniem byłoby umiejscowienie go przy garażu i z przejściem do niego? Wtedy byłoby wydzielone biuro. Mogłoby być to coś na wzór Antka, a z metrażem rozdzielonym wedle Waszych potrzeb i upodobań, no i oczywiście dodatkowymi drzwiami pokój-garaż.
http://projekty-domow.dom.pl/hr_antek_ii_c_z_garazem_dwustanowiskowym_na_paliwo _stale.htm

Maroko1991
22-10-2012, 10:56
A czy jest możliwość zrezygnowania z wykuszu? Jest on niepotrzebny ze względu, że są 2 balkony a pokój, w którym na projekcie znajduje się wykusz mógłby być używany bardzo rzadko. Np, zamiast wykuszu - okno dachowe. Czy koszta znacząco się zmniejszą? Który projekt byłby tańszy w budowie? U33 czy poranna zorza?
Pozdrawiam i czekam na odp

bowess
22-10-2012, 13:25
Oczywiście, że można zrezygnować z wykuszu, ale jest to duża przeróbka - od fundamentów po konstrukcję dachu, więc taka adaptacja dość drogo wyniesie. Koszty budowy za to zmniejszą się w sposób istotny. Możesz zobaczyć, jak wygląda dom, w którym od razu jest "na prosto" http://projekty-domow.dom.pl/dom_przy_cyprysowej_8.htm albo dom, który ma wykusz, ale powyżej już równą połać dachu http://projekty-domow.dom.pl/arp_metis_ii.htm. Więc na dwa sposoby można uprościć.

Zakładając użycie do budowy takich samych materiałów, tańsza jest Poranna Zorza - budynek prostszy, bardziej zwarty, z mniej rozbudowanym dachem. Ale i tak żaden z tych budynków, nawet po adaptacji upraszczającej nie jest domem, który da się zbudować poniżej 500 000. No, chyba, że metodą kolegi net-beta, czyli własnoręcznie. :)

Podrzuciłabym jakiś projekt alternatywny, ale jeżeli dom ma być energooszczędny, to ważny jest układ okien w stosunku do stron świata. Napisz, z której strony wjazd na działkę. No i jeszcze kwestie subiektywne, czyli co się komu podoba. Jednemu pasuje prosty budynek typu http://www.tooba.pl/projekt-domu-Kendra-Bis/a,s_pd,idp,18130.html , a drugi powie, że to kurnik, bo ani lukarny, ani kolumienek. :) Widzę również, że skłaniasz się ku budynkowi z układem bardziej w głąb działki. 28 m to sporo - pasowałoby też wiele projektów z częstszym rozplanowaniem z dłuższą osią równolegle do ulicy.

Maroko1991
22-10-2012, 13:41
Projekt poranna zorza bardzo mi się podoba ze względu na rozkład pomieszczeń na górze. Oddzielona część z sypialnią, garderobą i łazienką. Będę budować sam ze znajomymi także koszta ekip budowlanych odpadają (pozostaje piwko i grill, aby praca dobrze szła:)) Wjazd do domu będzie niestety od północy;/ A kieruje się bardziej wgłąb działki bo: 25m szer (od tej str wjazd) 60m dł. Za domem mały ogródek.
W projekcie poranna zorza zrezygnowałbym z wykuszu a wstawił tam właśnie zwyczajne okno dachowe.. Czy taka zmiana w projekcie jest dostępna przez muratora czy muszę zatrudnić prywatnego architekta? Jeśli chodzi o koszty to niestety wszystko z kredytu.. Koszta jak najmniejsze chciałbym ponieść (brak sprecyzowanych), a dom będzie dla min 5 osób - ja + przyszła żona, planowana 2 dzieci + moja mamusia:)

Elfir
22-10-2012, 18:52
dlaczego dla ciebie wjazd od północy jest "niestety"? To najbardziej optymalny sposób wjazdu na działkę.

Jesli chcesz mieć miejsce dla matki polecam szukac projektu, gdzie pokój i łazienka (oczywiście na parterze) są oddalone od głównego traktu domu. Bo strasza osoba czasem chce wypocząć w ciszy, a tu po parterze dzieciaki biegają, telewizor głośno chodzi.

am30
22-10-2012, 20:00
Witam, posiadam działkę budowlaną o wymiarach 19x30m, z wejściem od północy gdzie biegnie ulica. Pozostałe trzy boki zabudowane.
I zastanawiam się teraz jakiego projektu szukać, czy najlepszym wyjściem będzie ustawienie domu najkrótszym bokiem do ulicy czy może tym dłuższym?
Bo działka wydaje mi się niestety dość wąska i ograniczona, by stawiać budynek wzdłuż krótszego boku, mając dodatkowo na uwadze zamiar budowy wspólnie z garażem.
A może właśnie budować najkrótszym bokiem do ulicy a garaż usadowić oddzielnie, w części narożnej od strony południowej?

bąbelkowo
22-10-2012, 20:10
filips jak to dokładnie jest z tym ogrzewaniem? W ogłoszeniu jest, że elektryczne i kominek. Czy ta pompa ciepła jest tylko do robienia ciepłej wody, czy jak? Podłogówka jaka? Kable grzewcze czy rurki z wodą?
W takim układzie (ściana jednowarstwowa, grzejniki mieszane - podłogówka + klasyczne ścienne, przygotowanie ciepłej wody też na prąd) cudów nie ma - rachunki będą wysokie.
Dom prosi się o docieplenie. 10-12 cm styropianu dobrze by mu zrobiło. Dodatkowy wydatek to zrobienie na nowo elewacji po dociepleniu - trochę szkoda, bo aktualna wygląda ładnie, nie jest zniszczona ani przybrudzona.
Drewno się zsycha i dość często pęka. Jeżeli pęknięcia są wzdłuż słojów, to ok, nic się nie zawali. :)
Sufit z pęknięciem. Nie piszesz jaki jest strop i czym właściwie jest ten sufit. Stropy zawsze trochę pracują. W nowym domu może to również wynikać z tego, że budynek osiadł. Taka rysa to może być drobiazg do zaszpachlowania, ale może być też wynikiem większego błędu budowlanego.

Maroko1991 projekt U33 pod względem programu użytkowego ciekawy i atrakcyjny, ale całość opakowana w przedrożoną i średnio atrakcyjną formę. Dom bardzo zdominowany wizualnie przez garaż - nadchodząc lub nadjężdżając ze strony prawej praktycznie nic innego poza wielkim garażem nie widać. W żaden sposób nie jest to projekt domu energooszczędnego.
Poranna zorza ma bardziej zwartą bryłę, ogólnie bardziej współczesny styl, ale są dwa balkony, przeszklony wykusz przechodzący w jaskółkę - trzeba będzie uważać na mostki termiczne. 300 tys. netto za stan surowy zamknięty może być realne, ale z założeniem materiałów raczej tańszych (na płaską dachówkę ceramiczną, drewniane okna 3-szybowe, balustrady nierdzewki i naturalny kamień na elewacji to raczej nie wystarczy).
Wykończenia i instalacje mogą kosztować bardzo różnie. Forumowiczom, którzy przedstawili koszty swoich budów wychodzi zwykle od SSZ do "pod klucz" drugie tyle, a jeszcze częściej SSZ to 40% kosztów budowy. Czyli ten dom rokuje na przynajmniej 600k netto.
Wnioskuję, że chcesz budować dom "przyszłościowy". Zadanie nie jest łatwe, bo trzeba zaplanować dom dla rodziny, która pełną, że tak brzydko napiszę, liczebność może osiągnąć za rok, a może i za 25 lat. :)

Dżentelmeni wprawdzie nie rozmawiają o pieniądzach, ale dużo trafniejsze i konkretniejsze porady pojawiają się w wątkach dom za 200 i dom za 300 tys., bo tam po prostu na dzień dobry każdy mówi, jaki ma budżet na budowę.

bąbelkowo możesz zainwestować trochę więcej, ale trochę więcej niż ile? Z94 to koszt około 280 tysięcy licząc raczej skromne wykończenie.
Również rozważałabym projekt indywidualny, bo prowadzenie działalności gospodarczej to nie jest typowa sytuacja uwzględniana w projektach gotowych. Czy ten mały pokoik służyłby do obsługi klientów? Może wówczas dobrym rozwiązaniem byłoby umiejscowienie go przy garażu i z przejściem do niego? Wtedy byłoby wydzielone biuro. Mogłoby być to coś na wzór Antka, a z metrażem rozdzielonym wedle Waszych potrzeb i upodobań, no i oczywiście dodatkowymi drzwiami pokój-garaż.
http://projekty-domow.dom.pl/hr_antek_ii_c_z_garazem_dwustanowiskowym_na_paliwo _stale.htm

bowess dokładnie tak ten mały pokoik to pod klientów, żeby dobrze wytłumaczyć ten warsztat to miało by być dodatkowe źródło dochodu, mąż z wykształcenia jest mechanikiem i tęskni za tym "grzebaniem". W każdym bądź razie nic na wielką skale, no chyba że tak nas klientami zasypie, że po prostu zainwestujemy w warsztat z prawdziwego zdarzenia. Na chwilę obecną mamy już jedną firmę na której się skupiamy. Chcemy na początek coś mniejszego nie za drogiego i zobaczyć co czas pokaże na co tak naprawdę będzie nas stać.

olinek okrąglinek
22-10-2012, 20:35
Jakieś preferencje: dom parterowy czy z poddaszem? czy MPZP lub WZ dopuszcza usytuowanie domu bokiem do wjazdu?

am30
22-10-2012, 20:45
No tak, zapomniałem dodać. W grę wchodzi raczej dom z poddaszem użytkowym. Na parterówkę, to moim skromnym zdaniem działka powinna mieć min 1000 m2.
Podobają mi się projekty domów typu : mg miejski, mg prosty. Tylko że nie mają wspólnego garażu. A dziś to chyba najlepsze rozwiązanie by budować w jednej bryle ( dużo niższe koszta). Tak, MPZP dopuszcza usytuowanie domu bokiem do wjazdu. Przynajmniej nigdzie nie widziałem przeciwwskazań.

olinek okrąglinek
22-10-2012, 20:49
Istotna jest jeszcze wielkość domku...

Może taki? Skoro wejście od pólnocy...
http://www.z500.pl/projekt/Z154,Podluzny-dom-z-poddaszem-i-garazem-od-frontu-takze-na-waska-dzialke.html

Elfir
22-10-2012, 20:52
To weź mój schemat i poszukaj taniego architekta (lub tylko konstruktora) do projektu indywidualnego :)

am30
22-10-2012, 20:58
Powierzchnia użytkowa w granicach od 120 do 150 m2. Chodzi mi w dużej mierze o absorpcję światła, i dylemat czy dom skierowany prostopadle do ulicy będzie gorzej chłonął ciepło?

bąbelkowo
22-10-2012, 21:25
To weź mój schemat i poszukaj taniego architekta (lub tylko konstruktora) do projektu indywidualnego :)

elfir,bowels
bardzo dziękuje za pomoc powiem szczerze, jestem tutaj nowa i naprawdę nie wiedziałam, że spotkam tutaj bezinteresownych i tak chętnych do pomocy ludzi :) Dobrej nocy :)

bąbelkowo
22-10-2012, 21:26
elfir,bowels
bardzo dziękuje za pomoc powiem szczerze, jestem tutaj nowa i naprawdę nie wiedziałam, że spotkam tutaj bezinteresownych i tak chętnych do pomocy ludzi :) Dobrej nocy :)

Przepraszam najmocniej "bowess"

Maroko1991
22-10-2012, 21:46
Projekt poranna zorza bardzo mi się podoba ze względu na rozkład pomieszczeń na górze. Oddzielona część z sypialnią, garderobą i łazienką. Będę budować sam ze znajomymi także koszta ekip budowlanych odpadają (pozostaje piwko i grill, aby praca dobrze szła:)) Wjazd do domu będzie niestety od północy;/ A kieruje się bardziej wgłąb działki bo: 25m szer (od tej str wjazd) 60m dł. Za domem mały ogródek.
W projekcie poranna zorza zrezygnowałbym z wykuszu a wstawił tam właśnie zwyczajne okno dachowe.. Czy taka zmiana w projekcie jest dostępna przez muratora czy muszę zatrudnić prywatnego architekta? Jeśli chodzi o koszty to niestety wszystko z kredytu.. Koszta jak najmniejsze chciałbym ponieść (brak sprecyzowanych), a dom będzie dla min 5 osób - ja + przyszła żona, planowana 2 dzieci + moja mamusia:)


Ponawiam pytanko z wykuszem:) Żeby nie zniknęło. I również dziękuję za porady - wszystkie dają do myślenia.
Pozdrawiam.

bowess
23-10-2012, 10:52
bąbelkowo mam w rodzinie przykład dokładnie takiego warsztaciku, który w kilka miesięcy okazał się dobrym, głównym źródłem dochodu, a też miało być "trochę, czasem, po pracy". :) Widoki są niezłe, branża ma się bardzo dobrze. Działkę masz głęboką - może dobrze byłoby od razu cofnąć dom ze 20-30m od granicy, żeby było miejsce na ewentualnie późniejszy budynek już typowo pod działalność. Na przykład postawiony prostopadle do frontu działki taki http://www.tooba.pl/projekty-garazy/Archigraph/G-5A/a,s_pd,idp,13715.html albo taki http://www.tooba.pl/projekty-garazy/Kup-Projekt/G60/a,s_pd,idp,15662.html.
Jeżeli chodzi o możliwe rozwiązania wnętrz Waszego domu, to zobacz jeszcze projekty Aneta (ma wersję z garażem dwustanowiskowym) i Ostoja IV.
http://pprojekt.pl/projekt350-aneta,rzuty.html
http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-791-Ostoja-IV,842.html

Maroko1991 taką adaptację może zrobić zarówno biuro, w którym kupisz projekt, jak i wybrany przez Ciebie projektant, którego i tak musisz mieć, bo on z projektu gotowego robi projekt budowlany, czyli dostosowuje budynek do warunków lokalnych, robi projekt zagospodarowania Twojej działki. Do zrobienia takiej zmiany konieczna jest zgoda autora projektu - zwykle autorzy godzą się na zmiany i zgoda jest dodawana bezpłatnie do projektu, ale też mają prawo takiej zgody nie wyrazić, jeżeli uznają, że nie chcą się podpisywać pod kombinacjami, które planuje inwestor. :)
Czy dom będzie bardziej wzdłuż, czy bardziej wszerz działki, to Twój wybór - szerokość 25m pozwala w dość szerokiej puli wybierać.
Z własnych doświadczeń (też budowa głównie własnymi rękami, do SSZ i przy instalacji wod-kan bardzo dużo pomógł mój ojciec) powiem Ci, że stawiasz sobie bardzo trudne zadanie. Taki dom to masa roboczogodzin i szczerze życzę, żeby starczyło Ci zapału i wytrwałości do szczęśliwego ukończenia budowy. :)

GraMar
24-10-2012, 19:25
Powierzchnia użytkowa w granicach od 120 do 150 m2. Chodzi mi w dużej mierze o absorpcję światła, i dylemat czy dom skierowany prostopadle do ulicy będzie gorzej chłonął ciepło?

A co ma ciepło do strony od ulicy? Hałas to wiąże się niewątpliwie...

Weź sobie kartkę w kratkę, sprawdź warunki oraz linię zabudowy z MPZP, narysuj swoją działkę, zaznacz strony świata i zobaczysz ile miejsca zostanie na pobudowanie domu.
Przecież to piękna działka, jeśli wjazd masz od północy.

A jej wymiar jest w normie, ludzie budują się na działkach prosząc o zgodę sąsiadów i jakoś sobie radzą.

Elfir
24-10-2012, 22:25
Najważniejszy jest MPZP. Moe sie okazać, że możesz ustawić tylko w jeden jedyny sposób dom i już.

bąbelkowo
25-10-2012, 11:53
bąbelkowo mam w rodzinie przykład dokładnie takiego warsztaciku, który w kilka miesięcy okazał się dobrym, głównym źródłem dochodu, a też miało być "trochę, czasem, po pracy". :) Widoki są niezłe, branża ma się bardzo dobrze. Działkę masz głęboką - może dobrze byłoby od razu cofnąć dom ze 20-30m od granicy, żeby było miejsce na ewentualnie późniejszy budynek już typowo pod działalność. Na przykład postawiony prostopadle do frontu działki taki http://www.tooba.pl/projekty-garazy/Archigraph/G-5A/a,s_pd,idp,13715.html albo taki http://www.tooba.pl/projekty-garazy/Kup-Projekt/G60/a,s_pd,idp,15662.html.
Jeżeli chodzi o możliwe rozwiązania wnętrz Waszego domu, to zobacz jeszcze projekty Aneta (ma wersję z garażem dwustanowiskowym) i Ostoja IV.
http://pprojekt.pl/projekt350-aneta,rzuty.html
http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-791-Ostoja-IV,842.html

Maroko1991 taką adaptację może zrobić zarówno biuro, w którym kupisz projekt, jak i wybrany przez Ciebie projektant, którego i tak musisz mieć, bo on z projektu gotowego robi projekt budowlany, czyli dostosowuje budynek do warunków lokalnych, robi projekt zagospodarowania Twojej działki. Do zrobienia takiej zmiany konieczna jest zgoda autora projektu - zwykle autorzy godzą się na zmiany i zgoda jest dodawana bezpłatnie do projektu, ale też mają prawo takiej zgody nie wyrazić, jeżeli uznają, że nie chcą się podpisywać pod kombinacjami, które planuje inwestor. :)
Czy dom będzie bardziej wzdłuż, czy bardziej wszerz działki, to Twój wybór - szerokość 25m pozwala w dość szerokiej puli wybierać.
Z własnych doświadczeń (też budowa głównie własnymi rękami, do SSZ i przy instalacji wod-kan bardzo dużo pomógł mój ojciec) powiem Ci, że stawiasz sobie bardzo trudne zadanie. Taki dom to masa roboczogodzin i szczerze życzę, żeby starczyło Ci zapału i wytrwałości do szczęśliwego ukończenia budowy. :)

bowess no to teraz konkretniej się zapytam bo ja sobie tutaj warsztacik planuję,a nawet na dobrą sprawę nie jestem pewna czy bez problemu mogę sobie początkowo zlokalizować go w moim garażu i ewentualnie z czasem coś dobudować.
Warsztat samochodowy to usługa nieuciążliwa ? Czy muszę mieć pozwolenie mieszkańców pobliskich działek? I czy muszę gdzieś to zgłaszać tzn. że powiedzą czy mogę tam prowadzić taką usługę.

Wkleję tutaj kilka zapisów dotyczących MPZP może coś poradzisz i oświecisz :

" § 14. Ustalenia dla terenów oznaczonych 1MN:
1. Przeznaczenie podstawowe: zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna.
2. Zasady zagospodarowania terenu:
1) minimalna powierzchnia nieruchomości – 1000m2
,
2) minimalna szerokość frontu nieruchomości – 24m (za wyjątkiem działek posiadających dostęp komunikacyjny
wyłącznie na odcinku stanowiącym łuk drogi 1KDW – dopuszcza się front o minimalnej szerokości – 10m),
3) w granicach wydzielonej nieruchomości dopuszcza się lokalizację:
a) budynku mieszkalnego,
b) budynku mieszkalnego z usługami wbudowanymi,
c) garażu wolnostojącego (w tym wielostanowiskowego),
d) obiektów gospodarczych o łącznej powierzchni nie przekraczającej 25% powierzchni zabudowy budynku
mieszkalnego,
4) nakazuje się sytuowanie fasad frontowych z uwzględnieniem obowiązujących i nieprzekraczalnych linii
zabudowy – zgodnie z rysunkiem planu,
5) maksymalny wskaźnik zabudowy – 0,15;
6) maksymalny wskaźnik intensywności zabudowy – 0,30;
7) minimalny wskaźnik powierzchni czynnej biologicznie – 0,65;
8) w ustalonej minimalnej powierzchni nieruchomości, uwzględnia się sumę powierzchni wszystkich działek
gruntu wchodzących w skład danej nieruchomości, w tym wydzielonych działek gruntu o przeznaczeniu –
zieleń urządzona (1ZP);
9) tereny wydzielonych działek gruntu o przeznaczeniu – zieleń urządzona (1ZP), znajdujące się w granicach
wydzielonej nieruchomości uwzględnia się jako powierzchnię czynną biologicznie. Dla terenu 1ZP –
obowiązują ustalenia zawarte w § 16.,
10) w obrębie każdej nieruchomości należy zlokalizować garaż lub stałe miejsce postojowe w ilości 1 boks
garażowy/stanowisko postojowe na każde mieszkanie. Dopuszcza się garaże wolnostojące z wykluczeniem
garaży typu „blaszak”;
11) w przypadku prowadzenia w obrębie nieruchomości, działalności gospodarczej należy zbilansować
dodatkowe potrzeby parkingowe związane z prowadzoną działalnością, z możliwością uwzględnienia miejsc
postojowych w pasie drogowym wyłącznie na odcinku przylegającym do frontu nieruchomości co do której
prowadzący działalność gospodarczą posiada tytuł prawny"

Elfir
25-10-2012, 13:00
3) w granicach wydzielonej nieruchomości dopuszcza się lokalizację:
a) budynku mieszkalnego,
b) budynku mieszkalnego z usługami wbudowanymi,
c) garażu wolnostojącego (w tym wielostanowiskowego),

11) w przypadku prowadzenia w obrębie nieruchomości, działalności gospodarczej należy zbilansować
dodatkowe potrzeby parkingowe związane z prowadzoną działalnością, z możliwością uwzględnienia miejsc
postojowych w pasie drogowym wyłącznie na odcinku przylegającym do frontu nieruchomości co do której
prowadzący działalność gospodarczą posiada tytuł prawny"

to jest jasne.

W zasadzie nie ma nic o uciązliwych lub nie uciązliwych usługach.

W prawie nie ma takiego pojęcia w ogóle! Ewentualnie gmina może uchwalić jakieś rozporządzenie, gdzie definuje co rozumie przez "uciązliwe" i "nieuciązliwe". Sądy też mają różne rozstrzygnięcia w tej kwestii.
Zwykle przyjmuje się za uciązliwe wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
(np. w przypadku myjni - ścieki z mycia samochodu, w przypadku warsztatów - zbiornik na zużyty olej silnikowy).

Usługi uciążliwe definuje się też tak, że efekt działanośći wychodzi poza zasięg działki. Np. hałas silnika, spawarki, cięcie stali czy smród spalin.
Wynika to z art. 144 kc, który stanowi; „właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymać się od działań, które zakłócałby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”.
oraz z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń „kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”


Pytanie, czy wasza działalnośc będzie generowała tosyczne odpady, hałas lub smród?

bąbelkowo
25-10-2012, 15:50
3) w granicach wydzielonej nieruchomości dopuszcza się lokalizację:
a) budynku mieszkalnego,
b) budynku mieszkalnego z usługami wbudowanymi,
c) garażu wolnostojącego (w tym wielostanowiskowego),

11) w przypadku prowadzenia w obrębie nieruchomości, działalności gospodarczej należy zbilansować
dodatkowe potrzeby parkingowe związane z prowadzoną działalnością, z możliwością uwzględnienia miejsc
postojowych w pasie drogowym wyłącznie na odcinku przylegającym do frontu nieruchomości co do której
prowadzący działalność gospodarczą posiada tytuł prawny"

to jest jasne.

W zasadzie nie ma nic o uciązliwych lub nie uciązliwych usługach.

W prawie nie ma takiego pojęcia w ogóle! Ewentualnie gmina może uchwalić jakieś rozporządzenie, gdzie definuje co rozumie przez "uciązliwe" i "nieuciązliwe". Sądy też mają różne rozstrzygnięcia w tej kwestii.
Zwykle przyjmuje się za uciązliwe wymienione w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko.
(np. w przypadku myjni - ścieki z mycia samochodu, w przypadku warsztatów - zbiornik na zużyty olej silnikowy).

Usługi uciążliwe definuje się też tak, że efekt działanośći wychodzi poza zasięg działki. Np. hałas silnika, spawarki, cięcie stali czy smród spalin.
Wynika to z art. 144 kc, który stanowi; „właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymać się od działań, które zakłócałby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”.
oraz z art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń „kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.”


Pytanie, czy wasza działalnośc będzie generowała tosyczne odpady, hałas lub smród?

Czyli spokojnie mogę warsztacik mieć... tylko teraz pytanie czy może by garaż jeszcze większy dłuższy ,szerszy ...

Elfir
25-10-2012, 16:32
dlatego proponuję garaż jako odrębny budynek polączony tylko zadaszeniem z domem. Tak by mozna było dobudować przy nim warsztat w razie potrzeby

bąbelkowo
25-10-2012, 21:40
Garaż z tego projektu był by dla nas strzałem w dziesiątkę .... http://projekty.muratordom.pl/projekt_spokojna-przystan-wariant-i,540,0,0.htm?q=spokojna+przysta%C5%84&search=&t=0

Elfir
25-10-2012, 23:36
kotłownia mała - na gaz lub PC

Ale to kosztowna rezydencja -225 m2. Tak na oko ze 700 tyś pod klucz.

Poza tym garaż bardzo będzie wychładzał dom, kiedy będziecie mieli otwarty warsztat zimą. Dlaczego? Ponieważ garaż trzeba często otwierać dla klientów a w tym projekcie garaż jest powiązany z konstrukcją budynku.

Lepszy jest układ garaż - warsztat - dom. Warsztat jest wówczas buforem cieplnym.

bąbelkowo
26-10-2012, 09:46
kotłownia mała - na gaz lub PC

Ale to kosztowna rezydencja -225 m2. Tak na oko ze 700 tyś pod klucz.

Poza tym garaż bardzo będzie wychładzał dom, kiedy będziecie mieli otwarty warsztat zimą. Dlaczego? Ponieważ garaż trzeba często otwierać dla klientów a w tym projekcie garaż jest powiązany z konstrukcją budynku.

Lepszy jest układ garaż - warsztat - dom. Warsztat jest wówczas buforem cieplnym.
tak tak ja wiem,że ten projekt to studnia bez dna wielkość tego garażu mnie zainteresowała

bąbelkowo
26-10-2012, 10:23
tak tak ja wiem,że ten projekt to studnia bez dna wielkość tego garażu mnie zainteresowała
a i kotłownie nie mogę mieć za małej ponieważ ogrzewanie będzie na ekogroszek, gazu nie ma