PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

Bazyl3
05-03-2013, 08:18
Na pewno wygląda to dużo lepiej. A co myślisz o tej Noelce. Wizualnie jest o wiele ciekawsza, a w zasadzie spełnia te same funkcje, które wyznaczyliśmy dla naszego domu. Ciekaw jestem tylko czy taki dach wygeneruje dużo większe koszty :(
PS. Żona chce coś a la Noelia. Architekt rwie włosy z głowy. Ja takoż. Z nowych problemów - odrobinę za krótki garaż i mała kotłownia :(
PPS. Czytam wątek odnośnie projektu :)

Elfir
05-03-2013, 21:49
Nie wiem na ile większe. Na pewno kosztują dachówki koszowe i więcej jest strat na docinanie materiału. Sama więźba też trochę więcej kosztuje.
Ja się nie dziwię, że architekt jest wkurzony - wiele godzin pracował na darmo. Chociaż dużo w tym jego winy - powinen był ustalić wszystko dokładnie wczesniej. Od kształtu bryły, dachów po minimalne rozmiary pokoi.

Masz w ogóle wypis z MPZP? Wiesz jakie dachy wolno u ciebie stawiać (bo nie pamiętam czy o tym było?).


W Noeli starszy członek rodziny by iść do toalety paraduje przez salon.

Bazyl3
06-03-2013, 08:03
Masz w ogóle wypis z MPZP? Wiesz jakie dachy wolno u ciebie stawiać (bo nie pamiętam czy o tym było?).

Dwu lub wielospadowy.


W Noeli starszy członek rodziny by iść do toalety paraduje przez salon.

Zauważyłem :( Teraz jestem w kropce. Dla mnie strona wizualna jest drugorzędna, choć nie ukrywam, że bardziej podoba mi się Noelia. Z drugiej strony w prezentowanym ostatnio domku wszystko już jest na swoim miejscu. Za Noelią przemawia też (o dziwo) mniejszy metraż, ale jak zaczniemy ją poszerzać celem uzyskania większej kotłowni, to wyjdzie na jedno :( Pomogłoby poszerzenie garażu i kotłowni, ale wtedy przekraczamy magiczną barierę 12 m. I lipa. Szkoda, że na mojej wiosce nikt nie pomyśli o budowie bloku mieszkalnego, może spałbym spokojniej :P Ma-sa-kra! :D

Bazyl3
07-03-2013, 09:52
Zmień proporcje niektórych okien. W łazience na parterze okno wyszło strasznie nisko, a lsensowniej jest umieścić je pod sufitem - nikt nie widzi osoby w łazience przez okno a jest jasno.

Myślisz, że standardowe okna wystarczająco naświetlą te, spore w końcu, pokoje. Bez połaciówek? Czy w tej wielkiej sypialni dać dachowe?

Elfir
07-03-2013, 13:50
W waszej sypialni nie dawałabym połaciowych. Tam i tak przebywacie głównie wieczorami, więc i tak będziecie korzystać z lamp.
Zastanowić by się trzeba było nad pokojem dzieci. Na moim rysunku okna w pokojach dzieci są powiększone. To okno od południa, gdzie wpadać będzie słońce prawie caly dzień. W domach piętrowych nie ma połaciówek i okna wystarczają do doświetlenia pomieszczeń.
Ale jak zamierzasz zostawić mniejsze okna, jak w wizji projektanta i ze szprosami, które ograniczając dostęp światła to tu połaciówki bym rozważyła.
Ale bierz pod uwagę, że zimą to niespecjalnie doswietlą, bo są zasypane śniegiem.

Bazyl3
07-03-2013, 16:12
Elfir, pewnie wkrótce braknie Ci cierpliwości, ale dziś pogadałem z dwoma praktykami i obaj zgodnie stwierdzili, że z garażem dobrze gadasz i wódki Ci dać. Jeden nie korzysta, drugi przerobił na pseudosalonik :) A więc wracamy do punktu wyjścia. Teraz szukamy maksymalnie taniego w budowie domku bez garażu. Reszta założeń pozostaje bez zmian :)

Elfir
07-03-2013, 16:42
http://projekty-domow-jednorodzinnych.dom.pl/dd_geo.htm

http://projekty-domow-jednorodzinnych.dom.pl/mt_jezyna.htm

http://projekty-domow-jednorodzinnych.dom.pl/ac_lumina.htm

+ adaptacja

Bazyl3
07-03-2013, 21:19
A może - http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-avenach-2/m4ff1a6dbec987 :bash:

Elfir
07-03-2013, 21:50
Aż trzy kominy z czego dwa spalinowe. Mozna ograniczyć jak zmienisz położenie kominka. Ale to projekt na działkę z wjazdem od zachodu. Wówczas kotłownia wypada na północy. U ciebie wyadałaby w najbardziej atrakcyjnym miejscu, na południu.

Bazyl3
08-03-2013, 08:13
No to coś w stylu Jeżyny. Tylko co zrobić z bezpośrednim wejściem z kotłowni do wiatrołapu. Nie chcę, bo to grozi zasyfieniem domu na maksa :(

Elfir
08-03-2013, 13:47
Lepiej do wiatrołapu niż do korytarza w częsci sypialnej.

Jezyna po przeróbkach:
z kołtowni wchodzi się do wiatrołapu, ale dalej jest hol na kurtki. Zmieniłam też wejście do łazienki, by nie było takie na wprost jadalni.
http://images44.fotosik.pl/622/17202212a563f48b.jpg

bowess
08-03-2013, 14:24
Podobny rozkład pomieszczeń jest u moich rodziców. W wiatrołapie nie ma żadnych wieszaków ani szaf. Na okrycia i buty, że tak powiem "robocze" jest wieszak i szafeczka w kotłowni, inne rzeczy wiesza lub odstawia się w korytarzu - podobnie jak na rzucie Elfir.
Brudu się specjalnie nie nosi, choć palą węglem i kotłownia nie ma osobnego wyjścia na zewnątrz. Jest wycieraczka w wiatrołapie, druga leży w kotłowni.

Elfir
08-03-2013, 14:33
Można zamontować w podłodze wiatrołapu odpływ jak pod prysznicem i zmywać na mokro.

anka262626
08-03-2013, 16:03
Poradzcie proszę jaki lepiej projekt wybrać BW-44 czy Gracjan , mam umowe z developerem cena obu za wybudowanie w stanie developerskim taka sama . Pozdrawiam

Elfir
08-03-2013, 18:06
a który ci się bardziej podoba?
Bo ja żadnego z nich bym nie chciała.

anka262626
08-03-2013, 21:39
Ojej , aż tak źle wybralam? A moze mogłabys mi dac jakąś fajna propozycje? Dlaczego te projekty uważaśz za złe? Brzydkie ? Niefunkcjonalne? Mi bardziej podoba się Gracjan ale BW-44 bardziej wygodny ( wygodniejsze schody, większy pokój na dole na wprost łazienki. Dom ma być dla dwojga 50-latków., ale koniecznie z poddaszem użytkowym ( ( wizyty dzieci wnuków )

Elfir
09-03-2013, 00:00
Nie uznaję (jako ja, co inni myślą, mi jest obojętne) przejścia między garazem a domem (w tej kategorii wielkości) w innym miejscu niż wiatrołap.
Gracjan na dodatek nie ma miejsca na szafę w wiatrołapie. Chyba, że zlikwidujesz spiżarkę.

A jako dom dla starszych ludzi, jak już to lepszy jest BW.

Bazyl3
09-03-2013, 17:39
Kolejny trop, tyle że ze zbyt małą kotłownią - http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-miniaturka-n/m4e2426dcaa0e8
I jeszcze jeden, już prawie całkiem tylko dach 42 stopnie (może być do 40) - http://extradom.pl/projekt-domu-dom-w-zielistkach-SLA1875

Elfir
09-03-2013, 21:35
to sa naprawdę małe projekty.
Kina domowego w nich nie widzę :)

Zieleniewo
09-03-2013, 21:57
Witam wszystkich ,
mam już wydaną decyzję o warunkach zabudowy
175436
dla działki nr 49/7
175441
wzdłuż linii czerwonej jest kierunek północ-południe,
jestem pewien, że dom ma być z użytkowym poddaszem, bez piwnic, z jednym pokojem dla gości na dole, ok 160m2 + garaż 2-u stanowiskowy.
Wydaje mi się że najlepszy by był dom w kształcie litery L np. Neapol II, ale podoba nam się też M86 Pojednanie, któryś z rodziny Wspaniałych czy też Konkursowych :)
CO o tym sądzicie ? na mapce zaznaczyłem orientacyjne umiejscowienie domu, działka ma 850m2

Elfir
09-03-2013, 22:05
Opisz co jest twoim zdaniem nie tak w wymienionych projektach a jakie mają zalety. Wklej też tutaj rzuty.

Bazyl3
09-03-2013, 22:23
to sa naprawdę małe projekty.
Kina domowego w nich nie widzę :)

W tej chwili mieści się na 15m2 :) A układ jest ok? Czy coś byś pozmieniała?

Elfir
09-03-2013, 22:36
Spójrz na projekt dom w zielistkach - przez duże okno w kuchni masz niewiele miejsca na wysoką zabudowę (gdybyś planował jeszcze coś poza lodówką). W pokoju na parterze nie wiem czy zmieści się szafa na ubrania. W kazdym razie okno na bocznej ścianie przeszkadza. Łazienka na parterze może być niewygoda dla zniedołęzniałej osoby.

Zmniejszając pochylenie dachu zmniejszasz pow. użytkową pokoi na poddaszu.

Drugi projekt odpada bo ma za małą kotłownię.

Zieleniewo
09-03-2013, 22:56
w Neapolu II podwyższyłbym dach na równo z główną połacią i zrobił pomieszczenie użytkowe nad garażem, plusem są min. schowane schody na poddasze, prosta konstrukcja , zadaszony taras wynikający z konstrukcji dachu.
w pojednaniu zlikwidowałbym loggie i nie podoba mi , że schody są widoczne mocno z salonu, co nam przeszkadza,
Może znacie inne projekty w kształcie litery L , ala Neapol, bo moje poszukiwania projektów kończą się na pierwszej stronie wyszukiwarki Google, bo jak powiedział mi znajomy informatyk "jak COŚ nie występuje na pierwszej stronie wyszukiwania to znaczy , że NIEISTNIEJE :(
175447
175448
175449
175450

Elfir
09-03-2013, 23:05
klatkę schodową mozna zabudować. Tylko schody mało wygodne.
W Neapolu trudno będzie przeprojektować tak, by zrobić wejście do pomieszczenia nad garażem - przeszkadzają schody.

Elfir
09-03-2013, 23:13
Mnie nie zachwyca, ale może tobie przypadnie do gustu:
http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-cyprysowej-8.html

Całkiem interesujący:
http://ndstudio.pl/projekty.php?view=thumbnailList&category=5

Bazyl3
10-03-2013, 08:37
Drugi projekt odpada bo ma za małą kotłownię.

Czyli znów zonk. Wychodzi na to, że dla naszego układu rodzinnego i założenia, że dom ma być nie większy niż 130 m2 nie ma dobrego rozwiązania :( Zielistki miały być tylko inspiracją dla jakiegoś własnego pomysłu w tym guście, ale widzę, że więcej w nim wad niż zalet :( Czyli wracam do punktu zero :)

Elfir
10-03-2013, 12:57
A ten które pokazywałam wczęsniej?

paliszcz
10-03-2013, 16:23
Hej jeśli mogę wtrącić ;)

Bazyl te ostatnie dwa linki podane przez Ciebie są dość zbliżone do http://z500.pl/projekt/Z92,Wygodny-dom-z-duza-kotlownia-na-paliwo-stale-pralnia-oraz-pokojem-na-parterze.html a może ten ?

Sama będę ten budować. Jakiś czas temu tu pisałam w sprawie pomocy przy wyborze projektu i tak mi fajnie doradziliście, że jestem zdecydowana na ten projekt :)

Jeśli Ci się spodoba to zapraszam:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212914-Projekt-Z92-pracownia-STUDIO-Z500&highlight=projekt+Z500

Bazyl3
10-03-2013, 16:34
A ten które pokazywałam wczęsniej?

W DD Geo strasznie dużo połaciówek i mała łazienka na górze (no chyba, że po połączeniu z pralnią). Brak kominka (nie planujemy zakładając, że nas nie stać) pozbawi jednego komina. Ogólnie - do przemyślenia.
Na Luminę okoliczna ludność nie jest jeszcze gotowa :P No i jednak wielka, prawe 150 m2 :(
Jeżyna jest niegłupia. Tylko trzy dachówki, przy czym jedna chyba mała doświetlająca klatkę. Pytanie - czy przy tego typu komunikacji można myśleć o drewnianych schodach samonośnych?
Ciągle jestem w punkcie :bash:

Elfir
10-03-2013, 16:45
okna połaciowe można zlikwidowac, jak powiększysz okna szczytowe.

paliszcz
10-03-2013, 17:07
okna połaciowe można zlikwidowac, jak powiększysz okna szczytowe.

dokładnie tak chce zrobić Elfir za Twoja radą w z92, powiększę okna szczytowe- szczególnie w pokojach u dzieciaków :) i rezygnujemy z kominka i wykuszu co mam nadzieję obniży koszty. Zakładam 180k zł za ssz+ instalacje- z ekip tylko do dachu, i hydraulik, jeden murarz +my i tatusiowie ;) mam nadzieję, że realne...

Bazyl3
11-03-2013, 09:14
A co by w tej zetce można było namieszać, żeby była jeszcze fajniejsza? :P
PS. Czy podniesienie ściany kolankowej bardzo zepsuje bryłę budynku? Czy przy tych wymiarach pokoi nie ma to raczej sensu?

paliszcz
11-03-2013, 11:49
Można podnieść do 120cm, na stronie projektu piszą, że nie zaburzy bryły. Pokoje jak dla mnie są akurat, nie wyobrażam sobie budować domu i mieć pokoje po 8mkw- to lepiej w bloku zostać... ale to tylko moje zdanie.

A co byś jeszcze chciał namieszać :rolleyes: ? Można wykusz zostawić żeby był fajniejszy :) ale podnosi to koszt budowy a ja uważam to za zbędny dodatek.

Bazyl3
11-03-2013, 12:14
Można wykusz zostawić żeby był fajniejszy :) ale podnosi to koszt budowy a ja uważam to za zbędny dodatek.

Po poczytaniu o przemakaniu, przemarzaniu i innych -aniach, to na pewno żadnych wykuszów i balkonów. Tym bardziej, że kumpela, która ma obalkonowany cały dom mówi, że gdyby kiedyś, to nigdy więcej :) Myślałem raczej o rozplanowaniu środka. A jakie są wielkości po podniesieniu ścianki? Nie mogę za bardzo zwiększać powierzchni, bo wtedy bank oceni mi chałupę na ekspensiw i stwierdzą, że więcej kasy jest potrzebne niż ja zakładam i nie dadzą kasy :P

paliszcz
11-03-2013, 13:08
Nie wiem jakie będą wielkości bo my raczej nie będziemy podnosić.

Co do rozplanowania środka to ja chciałam zamienić na parterze schody z łazienką bo rezygnujemy z kominka więc chciałam żeby łazienki dolna i górna były bliżej. Na tym wątku z z92 co linka podałam wcześniej jest rzut zrobiony jakby to mogło wyglądać + garderoba na poddaszu. Zależy mi na schodach dwubiegowych ze spocznikiem ale nie wiem w którym miejscu się zmieszczą.

No z tymi bankami to tak właśnie jest. Ja początkowo rozważałam budowę na kredyt później sprzedaż mieszkania i częściowa spłata ale jednak robimy odwrotnie. Postawimy ssz, mam nadzieję że uda się wtedy go wysoko wycenić i dopiero na resztę kredyt bo tak to za dużo byśmy musieli wziąć...

Bazyl3
11-03-2013, 22:45
A co byś jeszcze chciał namieszać :rolleyes: ?

Na górze zrobić z pralni garderobę i połączyć ją z pokojem (oszczędzę na drzwiach :) )wywalając ścianę i robiąc naszą sypialnię. Boję się tylko czy wschodnia sypialnia nie będzie popołudniami za ciemna dla jednego z Młodych i czy nie zostawić tam okna dachowego? Zastanawiam się, jak zagospodarować "lewą" stronę domu żeby uzyskać większą łazienkę (i nie od płd.). Schody chcielibyśmy w drewnie, ale nie wiem jak to tu można zorganizować :(
Na pewno drzwi będą jednoskrzydłowe i może da się wtedy szafę w wiatrołapie, a tę za nim przerobić na półki na książki. Z kominka chyba też zrezygnujemy (finanse), chyba że w międzyczasie ktoś mnie przekona, że to jednak super fajna rzecz :P

Elfir
11-03-2013, 22:58
nie będę to ja.
:)

Bazyl3
11-03-2013, 23:09
nie będę to ja. :)

:D Raz, że jakoś nie widzę nas baraszkujących przed kominkiem na skórze z białego niedźwiedzia. Dwa - jestem bardzo leniwy, a kominek trzeba jednak obsługiwać. Zastanawiam się natomiast nad skróceniem ściany "kominkowej" celem wizualnego poszerzenia salonu (patent beti87 z wątku o domku). I czy warto od razu pomyśleć o wyprowadzeniu instalacji co pod dach celem późniejszego skorzystania z solarów? Co jeszcze można udoskonalić?
PS. Na górze są te pseudobalkoniki z drzwiami balkonowymi jak sądzę. Zostawiać czy wymieniać na duże okna?
PPS. Co tam jest na wyjściu tarasowym? Fix i podwójne drzwi? Ładne, ale nie za szerokie?

paliszcz
12-03-2013, 00:04
Na górze zrobić z pralni garderobę i połączyć ją z pokojem (oszczędzę na drzwiach :) )wywalając ścianę i robiąc naszą sypialnię. Boję się tylko czy wschodnia sypialnia nie będzie popołudniami za ciemna dla jednego z Młodych i czy nie zostawić tam okna dachowego? Zastanawiam się, jak zagospodarować "lewą" stronę domu żeby uzyskać większą łazienkę (i nie od płd.). Schody chcielibyśmy w drewnie, ale nie wiem jak to tu można zorganizować :(
Na pewno drzwi będą jednoskrzydłowe i może da się wtedy szafę w wiatrołapie, a tę za nim przerobić na półki na książki. Z kominka chyba też zrezygnujemy (finanse), chyba że w międzyczasie ktoś mnie przekona, że to jednak super fajna rzecz :P

Jeśli bardzo chcesz garderobę to można ją zrobić przy pierwotnej sypialni w miejscu biurka ( u mnie chyba będą tam schody). Łazienkę możesz wtedy powiększyć kosztem pralni. Ja celowo chcę sypialnię wschodnią bo to tylko sypialnia a pokoje dzieciaków mają być doświetlone :)

Też jestem za drzwiami wejściowymi jednoskrzydłowymi- taniej i oszczędność miejsca.

Do kominka nie przekonuje bo jak dla mnie to jakiś stereotyp- "kominek w domu musi być na długie zimowe wieczory" e tam.... mnie to nie kręci Miejsce tylko zajmuje i kosztuje :cool:


Zastanawiam się natomiast nad skróceniem ściany "kominkowej" celem wizualnego poszerzenia salonu (patent beti87 z wątku o domku). I czy warto od razu pomyśleć o wyprowadzeniu instalacji co pod dach celem późniejszego skorzystania z solarów? Co jeszcze można udoskonalić?
PS. Na górze są te pseudobalkoniki z drzwiami balkonowymi jak sądzę. Zostawiać czy wymieniać na duże okna?
PPS. Co tam jest na wyjściu tarasowym? Fix i podwójne drzwi? Ładne, ale nie za szerokie?

Ściana kominkowa u nas też będzie skrócona- większy salon. Co do solarów to się nie wypowiadam bo nie zamierzam.

Ja pseudobalkoników nie robię, za to duże okna szczytowe- szczególnie u dzieci, w sypialni jakiś standard...

Co do tarasu- ja tylko podwójne drzwi- okno dodam w miejscu wykuszu- średnie :)

Bazyl3
12-03-2013, 09:44
Jeśli bardzo chcesz garderobę ...

Przenoszę do wątku o projekcie co by tu nie zajmować miejsca :)
PS. Elfir, zapraszamy czym chata bogata :D

elissa
16-03-2013, 08:48
Witam,
Dostałam własnie rysunki szczegółowe pewnego projektu. Jestem na razie zupełnym laikiem w sprawach budowlanych.
Chciałabym się zapytać, czy tu są zwykłe fundamenty czy też płyta fund., bo nie rozumiem rysunku?

jest:
[A]
grunt rodzimy po zdjęciu humusu
piasek zagęszczony warstwami min. 30 cm
płyta betonowa (beton B20) 15 cm
papa termozgrzewalna x2
styropian twardy 122 cm????
folia izolacyjna
gładź cementowa zbrojona siatką 5 cm
wylewka samopoziomująca

[F1]
styropian twardy 2 cm
Dysperbit x3
bloczki betonowe 25 cm
Dysperbit x3
polistyren ekstrudowany 14 cm

http://img19.imageshack.us/img19/4076/72914844.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/19/72914844.jpg/)

Elfir
16-03-2013, 13:24
To jest płyta, ale taka jaką się daje pod fabryki czy wysokościowce. Czyli najpierw beton potem styropian.

A w domkach jednorodzinnych jest na odwrót - najpierw styropian (b. twardy, np. XPS) czy inna izolacja cieplna a na to beton.

Tak na oko - w projekcie masz bardzo, bardzo drogie rozwiązanie. Już lepiej zastosować zwykły fundeament z isomurem po obwodzie.

Moja architekt też takie coś zaprojektowała i robiłam projekt zamienny dla fundamentu u innego projektanta.

elissa
17-03-2013, 08:41
Elfir, dziękuję za odpowiedź. Czyli jest tak, jak mi się wydawało-ktoś tu przesadził....

Bazyl3
23-03-2013, 10:13
Nowa koncepcja kształtuje się powoli i na razie jest taka:
178539178540

Planowane zmiany do stanu obecnego: Parter.
1. Inne rozwiązanie wiatrołapu z holem pozwalające w wiatrołapie wstawić szafę na całej ścianie na prawo do drzwi.
2. Wywalenie fiksa w salonie i zostawienie zwykłych drzwi balkonowych (2 skrzydła).
Poddasze:
1. Całkowita rezygnacja okien połaciowych, a w zamian balkony francuskie, drzwi + okno (odwrócone L).
2. Strych (??) będzie garderobą.
Więcej pomysłów nie pamiętam, a Was proszę o sugestie :D

Elfir
23-03-2013, 11:51
Wiesz ile kosztują te okna "francuskie"? :)
Jesli zamierzasz je umieścić, umebluj wstępnie pokoje. Potem może się okazać, że z powodu takiego okna nie można ustawić łóżka albo szafy.

Ustaw sobie w kuchni meble znim klepniesz projekt. Możesz mieć problem ze wstawieniem większej lodówki, nie mówiac już o innych słupkach.

IMHO wiatrołap warto powiększyć do linii schodów. Nie masz tak dużego domu, by mieć reprezentacyjny hol.

Gdzie w sypialni 2.2 będzie szafa mogąca pomieścić ubrania dwóch dorosłych osób? Bo jedyne miejsce wypada częściowo pod skosem.

Klatkę schodową warto doświetlić naturalnym światłem (okno w ścianie szczytowej).

Okna dzieci zrobić od zachodu (lustrzane odbicie projektu)

Ponieważ drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz, lepiej odwrócić bieg schodów.

Wszelkimi sposobami dążyłabym do zmniejszenia korytarzyka na piętrze - teraz jest niemal tak duży jak pokoje i większy od łazienki.

IMHO - niepotrzebnie się upierasz na ażurowe schody drewniane. Pod schodami mógłbyś mieć składzik na wiadra, mopy, szczotki a nawet mini-pralnię. Teraz masz już bardzo ograniczony metraż i prawie żadnych pomieszczeń gospodarczych.

Przy szerokości spiżarki 90 cm, jak wstawisz półkę 30 cm, to przejście masz 60 cm - przeciskasz się prawie bokiem.

Można coś takiego:
http://images49.fotosik.pl/1844/a8365cb7e6fb2fe8.jpg
http://images33.fotosik.pl/608/b53cc62968145934.jpg

Może schody da się zrobić tam, gdzie lazienka a łazienka tam gdzie schody? Wówczas masz łazienkę blisko kotłowni, a na piętrze sypialnia rodziców od pokoi dzieci będzie oddzielona klatką schodową.

Bazyl3
23-03-2013, 15:52
Wiesz ile kosztują te okna "francuskie"? :)

Ale to są jakieś specjalne okna? Myślałem o standardowych drzwiach balkonowych i normalnym oknie. Czyli co, taniej a wystarczająco dla jasności będzie wstawić standardowe okna szczytowe?


Ustaw sobie w kuchni meble znim klepniesz projekt. Możesz mieć problem ze wstawieniem większej lodówki, nie mówiac już o innych słupkach.

Jak spojrzałem na "nasz" pomysł to rzeczywiście problem. :( Ale przy przedłużeniu ściany (o czym myślałem, ale nie zapisałem w pomysłach) jest już w miarę ok.


IMHO wiatrołap warto powiększyć do linii schodów. Nie masz tak dużego domu, by mieć reprezentacyjny hol.

Jak wyżej.


Gdzie w sypialni 2.2 będzie szafa mogąca pomieścić ubrania dwóch dorosłych osób? Bo jedyne miejsce wypada częściowo pod skosem.

2.5 miało robić za garderobę :)


Klatkę schodową warto doświetlić naturalnym światłem (okno w ścianie szczytowej).

Myśleliśmy nad poziomym oknem na podeście.


Okna dzieci zrobić od zachodu (lustrzane odbicie projektu)

Okna dzieci będą od zachodu. U mnie prawo na projekcie to zachód, lewo wschód, góra płd i dół płn :D


Ponieważ drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz, lepiej odwrócić bieg schodów.
Wszelkimi sposobami dążyłabym do zmniejszenia korytarzyka na piętrze - teraz jest niemal tak duży jak pokoje i większy od łazienki.
IMHO - niepotrzebnie się upierasz na ażurowe schody drewniane. Pod schodami mógłbyś mieć składzik na wiadra, mopy, szczotki a nawet mini-pralnię. Teraz masz już bardzo ograniczony metraż i prawie żadnych pomieszczeń gospodarczych.

Ale jak zmniejszyć ten korytarzyk? Schody drewniane spowodowały, że zrezygnowaliśmy z zabiegu nad kotłownią jak to jest w Z92 i zrobiliśmy klatkę schodową. Może zostawić jak w oryginale, odciąć ścianą od kotłowni i zrobić drzwi z holu do schowka? Sam już nie wiem :(


Może schody da się zrobić tam, gdzie lazienka a łazienka tam gdzie schody? Wówczas masz łazienkę blisko kotłowni, a na piętrze sypialnia rodziców od pokoi dzieci będzie oddzielona klatką schodową.

Pomysł z przenosinami schodów widziałem chyba w wątku dotyczącym Z92, idę poszukać szczegółów :)

Elfir
24-03-2013, 18:29
Ale to są jakieś specjalne okna? Myślałem o standardowych drzwiach balkonowych i normalnym oknie. Czyli co, taniej a wystarczająco dla jasności będzie wstawić standardowe okna szczytowe?

Wydawało mi się, że pisałeś o połaciowych, że chcesz zamienić na balkonowe:
http://static.e-dach.pl/articles/7189f_dach-zdjecia_1_jpg_dachowe-okno-balkonowe-2_main.jpg

:)



2.5 miało robić za garderobę :)

To pomieszczenie jest w częsci pod skosem.
Przemyśl też praktycznośc rozwiązania, kiedy w bieliźnie trzeba przejść korytarzyk by wyciągnąc garnitur lub garsonkę z garderoby.



Ale jak zmniejszyć ten korytarzyk? Schody drewniane spowodowały, że zrezygnowaliśmy z zabiegu nad kotłownią jak to jest w Z92 i zrobiliśmy klatkę schodową. Może zostawić jak w oryginale, odciąć ścianą od kotłowni i zrobić drzwi z holu do schowka? Sam już nie wiem :(

Na moim rysunku jest już ciut zmniejszony. Można też przesunąc drzwi od małżeńskiej sypialni ku drzwiom do pokoju dziecka (wydłużyć ściankę przy schodach).

Zastanawia mnie co widzicie w schodach drewnianych? Jakby jeszcze były jakoś wyeksponowane, jako dekoracyjny mebel. Ale one są wciśnięte między ściany :D

Bazyl3
25-03-2013, 08:45
Wydawało mi się, że pisałeś o połaciowych, że chcesz zamienić na balkonowe:

No tak, tylko nie połaciowe na połaciowe balkonowe, tylko połaciowe na zwykłe balkonowe + okno, a za balkonowymi same poręcze, bo to chyba jest właśnie balkon francuski. Z drugiej strony patrząc na ceny tych balustrad z nierdzewki, to chyba jednak wstawimy większe okna. Tylko. :(


Zastanawia mnie co widzicie w schodach drewnianych? Jakby jeszcze były jakoś wyeksponowane, jako dekoracyjny mebel. Ale one są wciśnięte między ściany :D

Spytaj mojej Żony :P Natomiast wprowadzamy w życie pomysł ze schodami na płd. i schowkiem pod nimi, tak jak w pierwszym poście paliszcz w wątku o Z92. Tylko nie bardzo podoba mi się rozplanowanie góry. Zamiast tej kwadratowej garderoby wolałbym chyba ścianę na równo, a łazienkę połączyć z pralnią/schowkiem. A może jakiś inny plan? W każdym razie przy schodach na płd. góra wydaje się być bardziej ustawna :) Wpadniesz do tamtego wątku? :D

Elfir
25-03-2013, 11:51
tak, balkon bez balkonu to francuski albo "portfenetr".
Jaki jest link do tamtego wątku?

Bazyl3
25-03-2013, 12:07
Jaki jest link do tamtego wątku?

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212914-Projekt-Z92-pracownia-STUDIO-Z500

Bazyl3
27-03-2013, 07:46
Najnowsze pomysły wrzuciłem już w tamten wątek. Jeśli miałabyś chwilkę :welcome:

sebos17
31-03-2013, 20:04
Witam,

Kupiliśmy już działkę o powierzchnia 1300m2, teraz z żoną szukamy fajnego projektu domu parterowego. Nasze wymagania:
- sypialnia z garderobą
- dwa pokoje dla dzieci
- nieduży gabinet/pracownia komputerowa
- salon z jadalnią
- łazienka
- WC
- oddzielna kuchnia ze spiżarką (lubimy gotować ale nie akceptujemy zapachów w całym domu)
- garaż na dwa samochody
- pralnia
- kotłownia

Trudno znaleźć projekt dopasowany do naszych wymagań, ale od czegoś trzeba zacząć. Znalazłem ciekawe propozycje biura dompasja.pl Podobają się nam dwa projekty:
- Madera http://www.dompasja.pl/project/355/807/811
- Alabama http://www.dompasja.pl/project/23/781/487

W jednym i w drugim trzeba przerobić projekt według naszych potrzeb. Najbardziej podoba się nam Madera, jednak jest za duży. To co nam się podoba:
- mała powierzchnia korytarzy,
- centralny salon
- wyjście na taras z sypialni

Proszę o opinie doświadczonych osób na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę przy wyborze projektu. Liczę również na komentarze odnośnie wybranych projektów.

Z góry dziękuję za poświęcony czas.

stancel1234
02-04-2013, 13:47
Witam serdecznie, Proszę o odpowiedź na pytanie czy można postawić dom ( http://extradom.pl/projekt-domu-groszek-a-bez-garazu-SLL1019 ) (min. szer. działki: 20,2 m) na działce(171/13)o szerokości 19 m (załącznik). Wiem iż zgodnie z prawem odległość od granicy powinna wynosi 4 m (otwory), 3 m bez otworów. Mam w ogóle możliwość jakaś czy powinienem zmienić projekt ?

Crazy
02-04-2013, 15:21
Ten projekt raczej nie nadaje się na tą działkę. Musiałbyś zlikwidować okna na obu elewacjach bocznych, można też wstawić luksfery i zbliżyć się do granicy na 3m z każdej strony. Chyba, że MPZP lub WZ przewidują możliwość zbliżenia się do granicy na mniejszą odległość, wtedy tak. Inaczej się nie da. Szukaj raczej innego projektu. Pzdr.

KrzysztofLis2
02-04-2013, 16:20
Masz możliwość zbudowania domu dokładnie według tego projektu.

Na jakiejś innej działce.

PiRen
07-04-2013, 17:56
Witam. Wybraliśmy projekt domu http://www.dobredomy.pl/projekt/dionizos/lustro Dionizos. Oczywiście planujemy jakieś zmiany, w tym podpiwniczenie i dobudowanie stanowiska na drugi samochód. Co można jeszcze w tym projekcie zmienić?

Crazy
07-04-2013, 22:47
Ja w tym projekcie zmieniłbym ........ projekt. A może wybierz taki projekt, w którym nic nie będziesz musiał zmieniać. Tak będzie łatwiej i taniej. Pzdr.

Elfir
07-04-2013, 22:56
ja bym zmieniła drogi dach wielospadowy na tani płaski lub dwuspadowy. Oraz poddasze na pełne piętro lub cąłość na parterówkę :)

A serio - mało łazienek dla rodziny 2+2. Przydałby się przynajmniej prysznic na parterze.
Ogromny hal na parterze (tak duży jak gabinet a większy od kuchni) i mało ustawny wiatrołap - miejsce na szafy dopiero w halu, więc roznosi się błoto pod butami po częsci mieszkalnej.

Taras to przerost formy nad treścią.

Szczerze - to kosztowny projekt z początku lat 90-tych. Teraz już się takich nie stawia, w razie czego będziesz mial problem ze zbyciem.

thepiotr
09-04-2013, 15:22
To są moje Kryteria
Musiał być nowoczesny
Musi być energooszczędny (Podstawa)
Musiała być zamknięta kuchnia nie przepadam za zapachem ryby w całym domu
Dodatkowym kryterium były duże okna, bo bardzo lubię jasne mieszkania.

PiRen
09-04-2013, 21:48
Wybierając projekt domu Dionizos kierowaliśmy się kilkoma wytycznymi: wejście od północy, cofnięty garaż 2-stanowiskowy o min. 2 m (tak żeby uzyskać 2 miejsca postojowe przed garażem przy odległości frontu domu od płotu 4 m) , powierzchnia około 140 m2, przejście do garażu przez wiatrołap tak, żeby była tylko jedna strefa brudna, pokój gościnny i łazienka na parterze, kominek w środku bryły domu, wejście na poddasze "dyskretne" - nie z jadalni czy salonu.Kryteria te spełnia kilka projektów zaś Dionozos został wybrany przez architekta jako ten najbardziej właściwy do dalszych modyfikacji.
Planujemy zmienić: powiększyć łazienkę o prysznic kosztem szaf w pomieszczeniu gospodarczym, w którym z kolei będzie wiatrołap i szafy oraz przejście do garażu, likwidacja spiżarni, która wraz z pom. gospodarczym będzie w piwnicy, ściana między hallem a jadalnią przeszklona. To główne założenia zmian. Dom byłby wystylizowany na wzór http://z500.pl/projekt/Z284,Atrakcyjny-dom-o-tradycyjnej-formie-z-opcja-aranzacji-pomieszczenia-nad-garazem.html lub nowoczesnych stylizacji z Archonu. Może to nam zrobić architekt albo biuro projektowe. To tak pokrótce odnośnie naszych planów w uzupełnieniu poprzedniego postu.

Tadeusz_slask
10-04-2013, 09:13
neptun4 ja akurat mam zupełnie inne doświadczenia i biuro uprzedzało mnie już na początku, że moga nastapic opóźnienia wynikające z biurokracji panującej w naszych urzędach :) :bash: ale w moim przypadku wszystko było gotowe na czas, także mam b.dobre wspomnienia.:)


Opinia o biurze. Suche fakty. Kupiłem w marcu 2011r gotowy projekt tak dobrany, że nie wymagał kompletnie żadnej adaptacji. W czerwcu skusiłem się na ofertę wykonania projektu budowlanego wraz z procedurą uzyskania pozwolenia na budowę. Sam termin wykonania projektu oferowany był na ok. 1 m-ca. Miałem plan rozpoczęcia budowy fundamentów jeszcze jesienią tego roku. Do tego dosłałem jeszcze podkład geodezyjny w wersji elektronicznej (CAD). Cała robota sprowadzała się do wrysowania domku w działkę, zrobieniu stronki tytułowej i krótkiego opisu (tzw Projekt Zagospodarowania Terenu) oraz podpisów na stronach czyli jakieś 1 dzień pracy. Efekt - projekt otrzymałem w grudniu bez uzgodnień przyłączy. W efekcie potrzebny był jeszcze miejscowy projektant branży sanitarnej, aby to wszystko "połatać" i złożyć w urzędzie. Budowę rozpocząłem w marcu następnego roku. EXTRADOM to dobrze zrobiony portal www i nic oprócz tego. Typowe "biurko" oferujące czyjeś projekty jako pośrednik a jeżeli ktoś skusi się na prace projektowe to zatrudniane są młode "żółtodzioby" z marnym doświadczeniem i dodatkowo wykonujący te prace jako fucha w czasie jaki im pasuje. Wnioski proszę wyciągnąć sami. Już sam fakt, że chcą zapłaty "z góry" coś sugeruje. NIE POLECAM FIRMY EXTRADOM.

thepiotr
10-04-2013, 09:33
urzędnikami nie wygrasz :( takie to nasze państwo.
a przy okazji "Tadeusz_slask" jaki dom budowałeś ?

Tadeusz_slask
10-04-2013, 10:31
thepiotr ja już się nastawiałem na większe przeboje w urzędach bo znajomi nas nastraszyli, ale chyba mieliśmy po prostu szczęście. Zbudowaliśmy sobie Librę. Na początku nie byłem do tego jakoś super przekonany, bardziej to żona postawiła na swoim ale teraz jestem bardzo zadowolony bo dom prezentuje się super.
Jakbyś chciał pooglądać: http://extradom.pl/projekt-domu-libra-WRH1034

urzędnikami nie wygrasz :( takie to nasze państwo.
a przy okazji "Tadeusz_slask" jaki dom budowałeś ?

AgataRomek
10-04-2013, 10:39
Czesc. Nie wypowiadam się na forum jestem glownie czytajaca ale widzę, ze masz bardzo podobne parametry wyboru co ja. Przegladalismy te same projekty. Moje sposptrzezenia
Dom w Rododendronach - ciasny jest, mała kuchnia bo niecałe 7m2, 21m2 na salon z jadalnią to pomyłka moim zdaniem, na poddaszu brak garderoby.

Z40 GP - teoretycznie nienajmniejszy ale bardzo nieustawny salon z jadalnią, brak przejścia do garażu ale mozna się przebić przez kotłownię w miejscu gdzie stoi pralka, na poddaszu brak garderoby, brak spiżarni.

Z92 GL - dość funkcjonalny ale i większy po prostu.

Agatka - bardzo mała kotłownia a to przejście do garażu jest po prostu na siłę, mało ustawne pokoje na poddaszu, brak garderoby
Wybralam na moje potrzeby ALFEUSZA http://www.domenaprojekt.pl/produkty/175/alfeusz.html, uwazam, ze bije na glowe pod kazdym wzgledem
Przyjrzyj się tez – Pandora, Nemezjusz, Filomena, Arystokles


Witam, chciałbym zasięgnąć waszej opinii w temacie doboru projektu. Przebiłem się przez kupę projektów zresztą jak wszyscy którzy chcą coś wybrać dla siebie. Nasz plac budowy ma wymiary ~ 28 x 23 metry. Nastawienie jest na projekt z garażem i użytkowym poddaszem i koniecznie pokojem na dole. Dół będzie wykończony do zamieszkania a góra z czasem. Na działce usytuujemy też mały budynek gospodarczy. Im więcej oglądam i tym bardziej głupieje od tych projektów :rotfl: Wytypowaliśmy sobie kilka projektów jedne większe drugie mniejsze do grona największych faworytów zaliczają się:

1. Dom w rododendronach 4 N (http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach-4-n/m4e242b291cae4). Bardzo fajny projekt z kotłownią za garażem co mi się bardzo podoba. Widzieliśmy w realu dom w rodo 4 i bardzo ladnie wyglądał.
2. Drugi to z40 z garażem (http://z500.pl/projekt/Z40_GP,z-garazem-po-prawej-stronie.html), wydaje się bardzo fajny, mały i zgrabny domek. Dodałbym tylko przejście przez kotłownię do garażu. (http://z500.pl/thumb.php?src=temp%2Frealizacje_dodaj%2FZ40_4fd1b5 2584e99.jpg&size=700&height=526)

i teraz 2 projekty które tez bierzmy pod uwagę, ale sami już nie wiemy :) maja dodatkowy pokój nad garażem - wejście ze spocznika.
3. z92 GL (http://z500.pl/projekt/Z92_GL,Wersja-z-garazem-jednostanowiskowym-oraz-dodatkowym-pomieszczeniem-Ogrzewanie-ekogroszkiem.html) - fajna duża kotłownia, ciekawie rozplanowany i podobny do z40 :)
4. Agatka z garażem (http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/agatka_z_garazem/151), także fajne rozplanowanie, tylko wydaje mi się dużyyyy :) mam podgląd na koszty budowy na blogach mojabudowa i za bardzo sensowne pieniadze stawiaja i wykanczaja ten domek :)

Liczę na wasze sugestie, porady i podpowiedzi. Z góry dzięki za zainteresowanie i bezcenna pomoc :)

Zieleniewo
10-04-2013, 23:49
@Elfir
dzięki za podpowiedż , oglądałem, ale nie zachwyciło.
W dodatku Piękne Elewacje do ostatniego muratora na stronie 68 jest dom, który jak zobaczyłem , to było takie ŁAŁ ;)
Wie może ktoś z was co to za projekt ? autorka Małgorzata Cybulska-Marks http://limerykarnia.cal24.pl/malgorzata/ w zakładce realizacje na stronie 6 jest kilka zdjęć, ten projekt na stronie głównej też jest super . Przynajmniej z zewnątrz.
no i wybrany projekt :)
http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-cyprysowej-6.html

Zieleniewo
29-04-2013, 23:02
dzięki ;)
zamieniamy TYLKO jeden z pokoi na górze na pralnię z suszarnią, a na dale , w miejscu "pralni" będzie pierdzielnik :) (miejsce na wszystko) ,
myślimy również o dodatkowych drzwiach w garaży , od strony ogrodu, by zrobić dadatkowy "kibel ogrodowy", żeby przez dom z ogrodu nie chodzić . ale jeszcze mamy na to czas.

ewenementka
13-05-2013, 14:50
Witam,
Na początku pozdrawiam wszystkim.
Jestem nową osobą, zamierzam budowac :)

Zacznę od tego, że mam wydane WZ, w tamtym tyg przyszedł geodeta do mierzenia terenu pod mapkę do celów projektowych,
no i ja muszę w tym tygodniu zdecydować sie i kupić projekt....
Do tej pory nastawiona byłam na "zapach wiosny" z muratora :

http://projekty.muratordom.pl/projekt_zapach-wiosny,1261,0,0.htm

ale zobaczyłam kilka dni temu nowy projekt domu od Lipińskich:

http://projekty.lipinscy.pl/Lucia/

i stąd moje "obawy" :
wydaje mi się , że ten dom będzie poprostu tańszy w budowie ( a na tym mi zalezy)
po 1 nie ma garażu, po 2 ma tylko jeden komin a nie trzy, no i po 3 poniewaz jest to dom energooszczedny, zawarty jest odrazu projekt rekuperacji, gdzie odpada koszt pozniej projektu przez jakąś firmę ( rekuperację chcę zrobić zaoszczędzając na dodatkowych kominach wszędobylskich w innych projektach), no i co ciekawe, wycena tego domu jest pod koniec 2012 czyli dosc "świeża" i tam stan deweloperski metoda gosp jest ok 130tys. moze i jest to nierealne, ale chyba BARDZIEJ pewne że ten dom bedzie mozna taniej zbudowac niz zapach wiosny ?? Przeciez garaz zawsze mogę kiedys dobudować a do życia nie jest niezbędny, licząc ze teraz i tak samochody stoją pod blokiem lato-zima.
Prosze o opinie o projekcie Lucia, ponieważ jest dość nowy i nigdzie zabardzo nie ma komentarzy żadnych i chyba jeszcze nikt nie zaczął budować....

Elfir
13-05-2013, 20:10
W projekcie Lipińskich jest drogi, wielospadowy dach.
Salon jest niewielki - zobacz jak ścisnięta jest kanapa - normalnie przecież nikt tak blisko mebli nie ustawia.

Jak szukasz taniego domu to szukaj z dachem dwuspadowym.

ewenementka
13-05-2013, 20:40
Nie szukam az "tak" taniego domu aby robić dach dwuspadowy który mi się nie podoba, wiadomo ze nie mam tez 500tys na budowę ( nie liczę działki i mediów bo to wszystko mam ) chodzi mi o to , między tymi dwoma projektami jak duża może byc różnica między budową jednego a drugiego

Elfir
13-05-2013, 22:11
Bardziej prosty dach ma Lucia. Niestety oba projekty mają murowane słupy. Projekt Muratora ma dodatkowe pom. gospodarcze. Za to beznadziejne miejsce na kominek.
Lucia - najlepiej byłoby ją ustawić na działce z wjazdem od zachodu. Wówczas od północy jest tylko okno łazienki. (lub wersję lustrzaną, z wjazdem od wschodu)
Projekt Muratora przewidziany jest na wjazd od północy.

Ale fakt, że trzy kominy na maly domek to bezsens kompletny.

musza
14-05-2013, 17:56
A co sądzicie o Domo 13?

Dla rodzinki 2+1, w mieście, lubiacej przestrzeń w domu ale bez dużych funduszy by budować 200/250 m2.

Domo 13 z pracowni Domoforma
Zalety dla mnie to:
1. 120m/2 netto powierzchni.
2. Możliwość dobudowania garażu z przodu.
3. Wejście z dużą szafą przy drzwiach wejściowych
4. Pomieszczenie gospodarcze gdzie mogę mieć pralnie (mamy mieć ogrzewanie gazem)
5. Spory salon z miejscem na stół i połączony kuchnią.
6. 3 sypialnie z czego jedną mogę przerobić na dużą łazienkę, a dotychczasową łazienkę na garderobę (i w przyszłości dać tam schody na poddasze).
7. Poddasze do adaptacji w ewentualnej przyszłości.
8. Prosty dach.

Jakie widzicie wady?

Czy ten dom jest prosty w konstrukcji (bo takie są chyba tańsze w budowie)?

I czy 390 tys do stanu deweloperskiego a 490 tys do stanu pod klucz ( z ogrodzeniem z siatki na 160mb i podstawową kostką brukową) jest realne? (oczywiście urządzać będziemy panelami, normalnymi kaflami w cenach do 100 zł/m2 a nie włoskimi za 200 zł, a zabudowę kuchni weźmiemy od stolarza a nie ze studia kuchennego)

link:
http://www.domoforma.pl/page,projekt...3,domo-13.html


Ps. Cześć skopiowalam ale Jowisza z komórki.

Elfir
14-05-2013, 23:58
Jaki masz wjazd na działkę? Jak od północy to jeden z pokojów może mieć północne okno. Ale można je przenieść na boczną elewację (jeśli działka jest wystarczająco szeroka). Za to dwa kominy - piec i kominek

musza
15-05-2013, 10:48
Jaki masz wjazd na działkę? Jak od północy to jeden z pokojów może mieć północne okno. Ale można je przenieść na boczną elewację (jeśli działka jest wystarczająco szeroka). Za to dwa kominy - piec i kominek

Mamy wjazd od południowego wschodu i wąską działkę - ten projekt mieściłby się na styk na szerokość, przy założeniu okna na elewacji z kuchnią i jadalnią (mielibyśmy ładne zachodnie światło w salonie i kuchni). Co do okien głównych w salonie i naszej sypialni na północny zachód to się pogodziliśmy już przy kupnie działki, nie wolno nam cofnąć domu na więcej niż 5 m od ulicy, a ulica trochę ruchliwa, więc jedyne miejsce na ogród jest w głębi działki.

Od strony ulicy byłaby tylko jedna sypialnia (dla dziecka, by miał młody więcej światła rano i w ciągu dnia) i też odsunięta od od ulicy o jakieś 13 m za pomocą garażu i pomieszczeń gospodarczych - (mamy więc miejsce na jakieś krzaczory i obchodzimy trochę plan zagospodarowania).

Dwa kominy nie uśmiechają mi się (to 20000 zł zamiast 10000zł) - ale nie ma chyba innej sensownej opcji umieszczenia kominka w salonie (pomieszczenie gospodarcze jest za daleko, a z kominka nie chcemy rezygnować).

Elfir
15-05-2013, 16:29
Można zawsze zdecydować się na projekt indywidualny.

Można komin od pieca gazowego wyprowadzić przez ścianę (dla zamkniętej komory spalania)

Feniks2012
15-05-2013, 17:48
co sądzicie o APS 217 ???
link : http://archi-projekt.com.pl/index.php?mod=main&scr=main&evt=showDetails&id=715
Nasza działka ma wymiary 40 x 80m. Wjazd od północy.
Szukamy domu parterowego, z kotłownią na paliwo stałe, ok 120 m powierzchni uzytkowej.
W tym projekcie w spiżarni obok kuchni chcemy zrobic dodatkowa łazienkę, poza tym innych zmian nie przewidujemy.
Ja wam się podoba APS 217? pozdrawiam:)

Elfir
15-05-2013, 19:53
Nie podobają mi się projekty z wejściem do garażu z częsci sypialnej. A jak tam w pobliżu jest kotłownia na paliwo stałe, to pył murowany.
Wyłącznie z wejściem przez wiatrołap.

Feniks2012
17-05-2013, 11:12
Nie podobają mi się projekty z wejściem do garażu z częsci sypialnej. A jak tam w pobliżu jest kotłownia na paliwo stałe, to pył murowany.
Wyłącznie z wejściem przez wiatrołap.
Pomiędzy garażem a częścią sypialną jest małe pomieszczenie oddzielające je od siebie, zatem podwójne drzwi powinny zminimalizować ten problem.
Poza tym w garażu nie będę miał samochodu, mam zamiar trzymać tam kosiarke, rowery itd. Na samochód będzie garaż wolnostojący.
Macie jakieś inne opinie o APS 217 bo na 90 % jestem zdecydowany zakupić ten projekt ?

lady in red
17-05-2013, 12:15
Witam!
Zastanawiam się nad budową....To znaczy nad zakupem projektu :cool:
I tu dylemat pomiędzy......:D
http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-533-Koralik-II,617.html
a którymś 'rododendronem"
http://www.dobry-dom.pl/projekty-domow/9201-0-dom-w-rododendronach-5-e-energooszczedny.html
lub
http://pracownia-projekty.dom.pl/dn_olimpia_2m_z_garazem_dwustanowiskowym.htm

Dom ma być w miarę tani w budowie,ale jednocześnie atrakcyjnie wygladający.Dom prawdopodobnie będzie na sprzedaż więc podobajacy się "przeciętnemu Kowalskiemu" :D:yes:.A moze i do zamieszkania...? Jeszcze nie wiem jak się pewne inwestycje potoczą więc na razie niczego nie wykluczam :cool:
Bardzo proszę o niekrytykowanie balkonów/okien na poddaszu :lol2:.O mostkach termicznych i kosztach-wiem.....:yes::D.Ale jak dla mnie warto-ponieważ dzięki nim jest widno w pokoju i jest prosta ściana,a nie dodatkowe skosy :).To doświetlenie tradycyjnym oknem/balkonem jest wazne szczególnie zimą-bo okna dachowe są zasypane,więc jest ciemno i zimno:(.Zresztą pokój na poddaszu tylko z oknami dachowymi robi na mnie klaustroboficzne wrazenie i -jak dla mnie nie do przyjęcia:D.
Na dole ma być salon łaczony z kuchnią (chętnie z mozliwością zdobienia wyspy).
Dach dwuspadowy .

Co o tym sądzicie? :

Elfir
17-05-2013, 14:04
Poza tym w garażu nie będę miał samochodu, mam zamiar trzymać tam kosiarke, rowery itd. Na samochód będzie garaż wolnostojący.
Macie jakieś inne opinie o APS 217 bo na 90 % jestem zdecydowany zakupić ten projekt ?

Naprawdę chcesz tak zrobić? Nie lepiej wybrać projekt bez garażu i dostawic garaż z częscią gospodarczą?
Bo robisz drogie pomieszczenie dla kosiarki.

Elfir
17-05-2013, 14:05
I tu dylemat pomiędzy......:D


Daj do wyceny i wybierz tańszy, skoro to na sprzedaż.

Karlik - to projekt z kotłownią przewidzianą na paliwo stałe, ale brak mu pokoju na parterze. Za to ogromna kuchnia, można nawet zmieścić wyspę lub dobudować spiżarkę. Minus za brak przejścia przez wiatrołap do kotłowni i garażu. Poddasze jest też dość niskie, przez co powierzchnia pokoi do zagospodarowania mniejsza, ale plus za pralnię

Dom w rododendronach 5 - ma kotłownię tylko pod gaz lub PC, za to dodatkowy pokój na parterze. Niestety mała i nieustawna kuchnia.

Olimpia - jest chyba najtańsza, wada z przejściem do garażu, kotłownia na gaz lub PC. Pomieszczenie nad garazem nie ma osobnego wejścia (trzeba przejśc przez pokój) - można zamiast przez pokój wejście zrobić przez łazienkę i tym samym powstanie pralnią z suszarnią.

lady in red
17-05-2013, 14:16
Daj do wyceny i wybierz tańszy, skoro to na sprzedaż.

Ale jest opcja ,że może jednak zamieszkamy...Zależy to od wielu czynników,a nie chcę tu się uzewnetrzniać ;).
Mogę ewentualnie priva wysłać :D.
Koszty budowy są mniej więcej podobne ....Oczywiście im większy dom tym droższy,a te są gabarytowo i wizualnie podobne :)

Efi? Co myślisz o tych projektach?Cenię Twoje rady i chętnie usłyszę opinię w tym temacie :)
Mi chyba najbardziej podoba się ostatni :)

Elfir
17-05-2013, 14:45
Lady - jest opcja, że zamieszkacie - no to odpowiedzcie sobie na pytania o swój tryb życia i warunki na działce:
- czym grzać?
- czy garaż jest niezbędny, a może zamienić na dodatkowy pokój?
- jak dużo jest prania i suszenia?
- czy pokój rodziców ma mieć osobną łazienkę?
- jakie są strony świata na działce?

Ja gdzieś rysowałam przeróbkę ścian dla Domu w rododendronach, by polepszyć układ kuchni.

Jakie macie MPZP? Bo dwa domy mają kalenicę prostopadle do drogi a ostatni równoległą.

kater-acme
17-05-2013, 21:57
Czy ktoś może orientuje się co to za projekt?
190066 190067

elissa
19-05-2013, 12:41
Co myślicie na temat tego projektu?
http://klasyczny-dom.pl/projekt-domu-dom-w-luizjanie-2-9324-m2-p-48.html

Szukam parterówki ok. 100 m2, na działkę z wjazdem od południa, z dłuższym bokiem przylegającym do drogi, salon zachodni, sypialnie wschodnie...

Elfir
19-05-2013, 14:11
Na stronie 295 tego wątku już ten projekt był omawiany :D

Moje propozycje zmian:
http://images49.fotosik.pl/1904/1736f4aa74470209.jpg

Łazienka dzieci ogółnodstepna, z miejscem na pralkę i suszarkę oraz osobna łazienka dla rodziców. Okno w kuchni od północy zmniejszone, okno w sypialni rodziców przeniesione na wschodnią ścianę. Wyjście tarasowe z kuchni i z salonu

elissa
19-05-2013, 20:43
Elfir, dziękuję.
Faktycznie, projekt był już omawiany, ale bez podania nazwy, a ja szukałam przez wyszukiwarkę.
Twoje zmiany pasują do naszych zamierzeń i upewniają nas w zrobieniu łazienki tylko dla rodziców.

Edit: Elfir, czy mogę twoje propozycje zmian wkleić do wątku poświęconego temu projektowi?

musza
21-05-2013, 10:26
Można zawsze zdecydować się na projekt indywidualny.

Można komin od pieca gazowego wyprowadzić przez ścianę (dla zamkniętej komory spalania)


O tym nie pomyśleliśmy, że można zrobić zamkniętą komorę spalania.

W naszym wypadku nie wchodzi w grę projekt indywidualny i szukamy gotowca do lekkich przeróbek.

Elfir
21-05-2013, 11:13
Edit: Elfir, czy mogę twoje propozycje zmian wkleić do wątku poświęconego temu projektowi?

Oczywiście, co za różnica, gdzie rysunek się znajdzie? :D

ewitek
22-05-2013, 01:01
Witam forumowiczów, ja tez od dłuższego czasu borykam sie z wyborem projektu.
Moje oczekiwania co do projektu:
- podwójny garaż
- zadaszony taras
- strych do zagospodarowania nad garażem
- 3 sypialnie, jedna z garderobą
- pokój do pracy na dole
- wejscie z garazu do wiatrołapu
-maks szerokość domu 16,5m

Przez długi czas moim faworytem był APS 101(http://archi-projekt.com.pl/index.php?mod=main&scr=main&evt=showDetails&id=101) z przeróbką wyjscia z garażu do wiatrołapu, ale kompletnie nie miałam pomysłu na umeblowanie salonu. Niedawno znalazłam pracownię Dobre Domy i projekt Aleksander II (http://www.dobredomy.pl/projekt/aleksanderII) i mi sie spodobał, ale górę chciałabym mieć taką jak w APS101 - równe pokoje, łazienka w lukarnie.
No i jest jeden poważny problem, 37cm jest za szeroki. W garażu zastapiłam okna luksferami, żeby metr zyskać, ale nadal brakuje... Muszę albo zrezygnować z wykuszu w jadalni, albo go spłycić (nie wiem czy się da, myslałam o przerobieniu wykuszy ze skośnych na proste i płytsze, ale 60 cm wykuszu to raczej za mało), albo zwęzić garaż, ale mi szkoda.
Zastanawiam się też, czy taka ilość przeróbek jest opłacalna, ale trochę boje się brać indywidualny projekt, bo nawet w tych komercyjnych jest mnóstwo niedoróbek. Co o tym myślicie?

Elfir
22-05-2013, 22:25
Zlikwiduj wykusz - hol jest tak wielki, że wejdzie stół na 20 osób nawet jak wykusza nie będzie

eandm
23-05-2013, 19:58
Witam,
Planuję budowę własnych 4 kątów i jestem na niewdzięcznym etapie wyboru odpowiedniego projektu.
Oto moje główne oczekiwania od wymarzonego projektu:

3-4 sypialnie
garaż w bryle domu
prosta konstrukcja bez udziwnień i wykuszy
przestronny, ustawny salon
dach dwuspadowy
maksymalna szerokość domu 13 metrów


Pierwszym projektem jaki wpadł mi w oko to Dom w Asparagusach w odbiciu lustrzanym z pracowni Archon.
191237191238 191241191242


http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-asparagusach/m4889afc866321
Rzut prawie prostokątny, liczba pokoi wystarczająca (na razie jest nas 2) i garaż w domu. Planowałabym takie przeróbki jak: przedłużenie ściany przy schodach na parterze przez co powiększy się łazienka, zlikwidowanie stopni w sypialni nad garażem poprzez wyrównanie poziomu. Jednak salon wydaje mi się zbyt wąski i mało ustawny w Asparagusie :( W dodatku architekt odradzał wysuwanie z bryły domu pokoi z powodu szybszej utraty ciepła w danym pomieszczeniu.
Projektem konkurującym z asparagusem jest projekt Arnika 2 w odbiciu lustrzanym z pracowni Domy w Stylu
191244

Po dokładniejsze zdjęcia odsyłam w linku poniżej:=
http://www.domywstylu.pl/projekt-domu-arnika_2-odbicie-lustrzane.php#rzuty_opis
Tutaj już salon wydaje się bardziej ustawny, jeśli chodzi o przeróbki to tu - przy 2 pokojach na poddaszu chcę dodać balkon oraz trochę przesunąć schody aby powiększyć łazienkę na parterze.

Oba projekty odpowiadają w większości moim założeniom trochę bardziej skłaniam się ku Arnice, jednak proszę o rady inwestorów oraz forumowiczów. Który projekt byłby lepszy, tańszy do wybudowania, bardziej funkcjonalny. I proszę o opinie odnośnie pokoju na parterze (akurat w tych projektach go nie ma) czy jest on przydatny?
Czekam na opinie :)

Elfir
24-05-2013, 19:47
W Arnice mase przestrzeni tracisz na komunikację.

eandm
25-05-2013, 13:23
Dziękuję że odpowiedziałaś Elfir :-) Co do Arniki to tak patrze teraz i przyznaję ci rację, szczególnie na piętrze mnóstwo miejsca zajmują schody i hol. Zaczynam wpadać w depresję bo nie mogę znaleźć projektu, który będzie zbliżony do ideału. Zastanawiam się nawet nad wszędobylskimi Rododendronami.
Elfir może wpadł ci w oko jakiś przyjemny projekt, chętnie obejrzę :-)
pozdrawiam

Elfir
25-05-2013, 20:48
A asparagusie salon jest po prostu źle obstawiony meblami na planie, ale jest wystarczająco duży.

Mozna coś takiego (w adaptacji tylko trzeba usunąc wykusz):
http://projekty.muratordom.pl/projekt_odnaleziony,2557,0,0.htm

Zmieniając rozplanowanie parteru mozna zlikwidowac jeden z kominów.

Elfir
25-05-2013, 21:07
Tak mozna zmienić (to raczej nie adaptacja tylko przeprojektowanie :) )

http://images35.fotosik.pl/1920/9277af3ae5f20d88.jpg
http://images38.fotosik.pl/2058/4055d926a038f4e4.jpg

Zmniejszyła się powierzchnia (to w kwestii ograniczania kosztów budowy)

eandm
27-05-2013, 19:01
Dzięki za sugestie :-) Rozejrzałam się ostatnio również za projektami domów z 4 spadowym dachem. Zastanawiam się nad kosztem wybudowania takiego domu a porównywalnego z dachem dwuspadowym. Czy jest duża różnica? Na dachu nie chcę dachówki tylko blachodachówkę, więc koszty będą niższe niż maja przykładowe kosztorysy przy projektach.
A oto domy, które mi się spodobały :-)
Dom w Tymianku 7 z biura Archon
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-tymianku-7/m501fb7a65e24f
192116

Dom w Rukoli biuro Archon
192117

Dom w koniczynce 3 z biura Archon
192118

Oraz Gloria z biura Archeton
192119

Najbardziej podoba mi się rukola, mężowi najmniej, twierdzi że wysuniety garaż wygląda okropnie. Na 2 miejscu jest koniczynka, jednak znowu 2 połówka twierdzi że ma beznadziejną lukarnę nad wejściem. Tymianek podoba się mu już bardziej, za to mi troche przeszkadza ta otwarta przestrzeń korytarzowa przy kuchni, z której można przejść do spiżarni czy wc. Myślę że mogłabym się do tego przyzwyczaić. Mężowi najbardziej podoba sie Gloria, mi wcale z powodu zbyt dużej ilości przeróbek parteru które byłyby konieczne stwierdzam że projekt odpada.
Tak oto przedstawia się nasza sytuacja. Nie możemy dojść do konsensusu :-)
Z ciekawości proszę forumowiczów o opinie, co sądzą o 4 spadowych dachach i kosztach z nimi związanymi oraz o samej funkcjonalności takiego domu.
pozdrawiam

Elfir
27-05-2013, 20:53
przy czterospadowym dachu poddasze jest bardzo nieustawne - brak ścian na postawienie szafy, prysznica.

Poza tym dach z lukarnami nie jest czterospadowy tylko min. ma sześc połaci dachowych(cztery + 2 na lukarnie). Kazda lukarna to bardziej skomplikowana konstrukcja więźby.

Elfir
27-05-2013, 20:54
w koniczynce ma małą łazienkę na pietrze.

eandm
30-05-2013, 11:18
Dziekuję za podpowiedzi. Jak dobrze że ktoś potrafi otworzyć oczy na szczegóły, które w tej całej euforii przy wyszukaniu fajnego projektu się pomija. :rolleyes: Niestety chyba jestem zmuszona zrezygnować z moich marzeń o domu z dachem kopertowym ze względów finansowych. Pozostaje dwuspadowy i teraz wynalazłam, ostatni już wydaje mi się, projekt "normalny" z pracowni Archon - Dom w Aksamitkach 2. Wygląda on tak: 192572192573 http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-aksamitkach-2-n/m4e9bfa5e9a894 Nie mam do czego się przyczepić w tym projekcie, mąż oczywiście narzeka na zbyt mały salon.... Czy ja się nie znam i naprawdę jest taki mały? :(

Elfir
30-05-2013, 17:12
salon nie jest mały. Ale niepotrzebnie duzy hol.

12michal
30-05-2013, 17:55
Wiem, że jest do tego odpowiednie miejsce na forum, ale tu najwięcej ludzi zagląda.
Oceńcie proszę projekt, co o nim sadzicie ? Jestem bliski zakupu
Wjazd mam od strony południowej
Mile widziane komentarze w tym wątku
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212298-Dom-przy-makowej-4

beton44
30-05-2013, 19:07
Wiem, że jest do tego odpowiednie miejsce na forum, ale tu najwięcej ludzi zagląda.
Oceńcie proszę projekt, co o nim sadzicie ? Jestem bliski zakupu
Wjazd mam od strony południowej
Mile widziane komentarze w tym wątku
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212298-Dom-przy-makowej-4

Dom jak dom. Będzie raczej drogi :rolleyes:

fotohobby
30-05-2013, 19:56
Jak ci sie podoba i masz budżet 400-500 tyś, to nad czym się zastanawisz ?

namira
30-05-2013, 21:11
Powtórzę za poprzednikiem - dom jak dom,kuchnia i salon ładnie doświetlone od południa ale okna trzech pokoi wychodzą na północ,będzie ponuro,moja działka też ma wjazd od południa ale od północy mam tylko małe okno w dolnej łazience i okno na klatce schodowej,jest jasno i ciepło.Oczywiście wybór należy do ciebie,pozdr....

EZS
30-05-2013, 21:25
od biedy w tym holu zamiast szafy można zrobić spiżarnię. Wejście naprzeciw kuchni, byłoby wygodne...

eandm
01-06-2013, 11:24
EZS - masz rację ! W całym domu nie ma spiżarki więc Twój pomysł wydaje się świetny. Dzięki Elfir za rady. Mam w zanadrzu 3 projekty i najbardziej skłaniam się właśnie ku niemu. Ale czas pokaże czy RDOŚ pozwoli w ogóle rozpocząć budowę.

12michal
02-06-2013, 20:59
Jak ci sie podoba i masz budżet 400-500 tyś, to nad czym się zastanawisz ?
Zakładałem sporo niższy koszt :)
Tak czy siak decyzja zmieniona i raczej ostateczna - Dom przy słonecznej 2
http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-slonecznej-2.html
Jakieś uwagi, co jest ok, co można zmienić ?

turalyon
02-06-2013, 21:14
Ja bym raczej powiedział że ten co wybrałes to około 400-500tys, Ten poprzedni jeszcze wiecej

annia1923
03-06-2013, 11:57
ma ktoś pomysł na projekt małego domku , taki nie za mały nie za wielki, tani w budowie, parter z poddaszem, myśle ,żę tak 3, lub 4 pokoje, 2 łazienki, kuchnia, jakieś pomieszczenie gospodarcze, kotłownia , oraz ile mogło by to ewentualnie kosztować,

Elfir
03-06-2013, 20:08
wiele pracowni ma pomysły na takie domki. Czesto zamieszczają też orientacyjne koszty SSZ lub stanu deweloperskiego.
Chyba, że tobie chodzi o to, by ktoś za ciebie przeszukał tysiace projektów, porównał ceny budowy i podał na gotowo najlepsze rozwiązanie.

12michal
03-06-2013, 20:23
Ja bym raczej powiedział że ten co wybrałes to około 400-500tys, Ten poprzedni jeszcze wiecej
Uzasadnisz ?

turalyon
03-06-2013, 20:47
Doświadczenie z własnej i znajomych budowy. Parterówka o powierzchni 174m nie moze byc tania. Zresztą na forum przyjeło sie przyjmować pow całkowita x 2500zł = stan developerski

siwy_001
03-06-2013, 20:48
ma ktoś pomysł na projekt małego domku , taki nie za mały nie za wielki, tani w budowie, parter z poddaszem, myśle ,żę tak 3, lub 4 pokoje, 2 łazienki, kuchnia, jakieś pomieszczenie gospodarcze, kotłownia , oraz ile mogło by to ewentualnie kosztować,

Ten opis pasuje do połowy projektów gotowych a jest ich na rynku 17 tys. Aby coś doradzić musisz napisać więcej szczegółów, podać przykłady domów które ci się podobają.

12michal
04-06-2013, 10:14
Z wielu opinii wydaje się, że najbardziej miarodajne jest liczenie powierzchni po podłogach.
W tym projekcie wychodzi 143 m2. Chcę, muszę i zejdę raczej do max 2 tys / m2 = ok 290 000.
Planuję wiele zmian w projekcie w celu zmniejszenia kosztów, mam bardzo dobre dojście do wszelkich materiałów budowlanych, znajomych wykonawców (pracuję również w branży budowlanej), wykończeniówkę i elewację w całości zrobię sam.
Dodam, że oczywiście nie liczę w tej kwocie działki, przyłączy mediów do niej ani formalności do PNB.
Liczę, że się uda, tzn musi się udać.

namira
04-06-2013, 10:37
Dom przy Słonecznej zdecydowanie bardziej mi się podoba,ma fajny układ wnętrz,co chcesz w nim zmieniać?
często jedna zmiana pociąga następne i na etapie adaptacji projektu za każdą zmianę trzeba zapłacić.,290 tys. za stan pod klucz to bardzo optymistyczna kwota za taki dom.

surrow
04-06-2013, 15:30
To może mnie i coś doradzicie mam trudną działkę w kształcie trapezu z wjazdem od południa i ocienioną od południa lasem - jak na rysunku poniżej. Wymyśliłem projekt maksymalnie odsunięty do północnej granicy działki z wjazdem do garażu od strony zachodniej.

193660

Myślę nad trzema projektami:

http://z500.pl/projekt/Z117,Projekt-domu-z-poddaszem-wykuszem-i-salonem-od-frontu-oraz-garazem.html

Ale w wersji lustrzanej i z zamianą miejscami pomieszczeń łazienka i pokój tak aby pokój był z przodu - lekko powiększony, a łazienka i powstała z reszty pokoju oraz pomieszczenia gospodarczego kotłownia, z tyłu. Układ dołu i góry przypomina trochę rozwiązanie z poniższego projektu:

http://galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-alabastrowej-8.html

Dwa kolejne projekty to:

http://www.dobreprojekty.pl/projekt_BW02.html

i z tej samej pracowni nowy projekt:

http://www.dobreprojekty.pl/projekt_BW22.html

Ale w tych trochę za dużo drzwi i góra jakaś taka dziwna . Może ktoś mądrzejszy coś podpowie jak to ugryźć.
Acha, taras raczej od strony wschodniej ze względu na położenie działki w terenie.

12michal
04-06-2013, 19:35
Zmiany nie będą myślę aż tak istotne, szczegóły poniżej.
Oto czym chcę zmniejszyć koszty budowy:
- rezygnacja z kominka w salonie, automatycznie jeden komin na dachu mniej
- kombinuje żeby jeszcze zmniejszyć liczbę kominów
- wiązary i automatycznie strop drewniany zamiast żelbetowego i więźby - jeszcze nie jestem pewien czy będzie to tańsze rozwiązanie, na razie badam temat
- budował będę z BK zamiast ceramiki
- okna białe, bez okleiny, bez szaleństw
- budowa systemem bardzo mocno gospodarczym
- materiały średniej jakości, na etapie konstrukcji budynku i dachu za bardzo oszczędzać nie zamierzam, ale na wykończeniu już tak
- wykończenie bez szaleństw, raczej kupowanie po zaprzyjaźnionych hurtowniach i promocje w marketach - wykończenie w całości robię sam

Z ważniejszych rzeczy tyle na razie przychodzi mi na myśl. Czekam na inne propozycje i pomysły

beton44
04-06-2013, 19:38
Dziwne. Wybiera się "drogi" projekt /garaż, dach czterospadowy/
a potem chce się oszczędzić na wykonaniu :bye:

12michal
04-06-2013, 22:05
Uwagi krytyczne jak najbardziej mile widziane, tylko żeby wnosiły coś konstruktywnego, a już najlepiej gdyby były uzasadnione

12michal
04-06-2013, 22:18
Dziwne. Wybiera się "drogi" projekt /garaż, dach czterospadowy/
a potem chce się oszczędzić na wykonaniu :bye:
Wybrałem taki projekt ponieważ:
po 1 - podoba mi się, a jeśli buduję dom na całe życie to musi mi się podobać
po 2 - najbardziej mi odpowiada (rozmieszczenie pomieszczeń itp)
po 3 - najbardziej odpowiada mojej działce - mam dużą działkę z wjazdem od południa
po 4 - nie chcę domu z poddaszem
po 5 - mało jest fajnych parterówek projektowanych dla działek z wjazdem od południa
po 6 - liczę się z dodatkowymi kosztami garażu i wiem ile może mnie to wynieść (wcale nie tak dużo), nie będę z niego rezygnował
Mogę tak dalej ..

Co w tym dziwnego, że chcę oszczędzać na wykonaniu ? Bo w moim rozumienie - zupełnie nic. Wybieram projekt, który mi się podoba. Zgadzam się, że może nie jest najtańszy ale żeby go jednak mieć jestem w stanie sobie niektórych rzeczy odmówić. Dla mnie to niewielkie ustępstwa, dla innych większe - kwestia dyskusyjna. Ktoś nie wyobraża sobie życia bez kominka, a dla mnie to całkowicie zbędna rzecz, widziałem już pięknie obudowane kominki z drogimi wkładami używane 2 razy w roku. Ktoś nie wyobraża sobie białych okien, kwestia gustu - mi nie przeszkadzają.
Moim zdaniem budowa wymarzonego domu przy ograniczonym budżecie to ciągle kompromisy.

beton44
05-06-2013, 06:00
Uwagi krytyczne jak najbardziej mile widziane, tylko żeby wnosiły coś konstruktywnego, a już najlepiej gdyby były uzasadnione

Nie ma sprawy, będzie uzasadnienie:

1. Garaż dla ukochanego autka - 20 metrów kw = 50 000 złotych
2. Dach czterospadowy - o połowę droższy od dwuspadowego.



Offtopic. Zdaje się że jednak powinien autor wątku go zatytułować :
"Wybrałem wspaniały projekt, przyklaśnijcie mojemu wyborowi" ?
Wtedy wiedzielibyśmy co wpisywać...

12michal
05-06-2013, 09:48
Offtopic. Zdaje się że jednak powinien autor wątku go zatytułować :
"Wybrałem wspaniały projekt, przyklaśnijcie mojemu wyborowi" ?
Wtedy wiedzielibyśmy co wpisywać...

Bez złośliwości proszę.
Nie oczekuję przyklaskiwania - pisałem wyżej, że krytyka mile widziana.
Inną sprawą jest to, że nie z każdą krytyką się zgadzam, a wynika to z różnicy zdań i doświadczeń.
Nie widzę też sensu w powielaniu, powtarzaniu i uogólnianiu

1. Garaż dla ukochanego autka - 20 metrów kw = 50 000 złotych
2. Dach czterospadowy - o połowę droższy od dwuspadowego.
Garaż nie koniecznie jest dla ukochanego autka, potrzebuję go z wielu innych względów - i na pewno nie będzie kosztował 50 000 zł
Prosty dach czterospadowy nie będzie aż 2 x droższy od dachu 2 spadowego

beton44
05-06-2013, 12:11
pewno nie będzie kosztował 50 000 zł[/COLOR]Prosty dach czterospadowy nie będzie aż 2 x droższy od dachu 2 spadowego

Ad "że nie będzie kosztował 50000 - 20 metrów kwadratowych x koszt budowy metra - to ile wyjdzie :p
Ad błękitne. Chyba napisałem o połowę. Proszę czytać ze zrozumieniem.

Zresztą EOT - chyba pora?

turalyon
05-06-2013, 12:49
Wybuduj i zweryfikujemy koszta. Nie ma szans tego domu postawic "do wprowadzenia" za 290 000.

12michal
05-06-2013, 14:06
Ad "że nie będzie kosztował 50000 - 20 metrów kwadratowych x koszt budowy metra - to ile wyjdzie :p
Ad błękitne. Chyba napisałem o połowę. Proszę czytać ze zrozumieniem.

Zresztą EOT - chyba pora?

Realny koszt budowy metra garażu to MAX 2000 - opinia nie tylko moja ale i wielu innych budujących i wybudowanych
Co do dachu, faktycznie źle doczytałem - o połowę większy koszt - z tym mogę się zgodzić
;)

12michal
05-06-2013, 14:07
Wybuduj i zweryfikujemy koszta
No i chyba tak będzie najrozsądniej

Kwitko
05-06-2013, 15:47
Tak jak pisali poprzednicy będziesz musiał sporo dołożyć żeby w tym domku zamieszkać. Aczkolwiek moim zdaniem jak już zaczniesz i będziesz bardzo zdeterminowany, to skończysz. tylko nie za tą kwotę o której piszesz.

Elfir
08-06-2013, 18:44
jak mam doradzić, to proszę o wrzutę projektów z poprawkami w formie widocznej a nie linku.

surrow
08-06-2013, 21:26
jak mam doradzić, to proszę o wrzutę projektów z poprawkami w formie widocznej a nie linku.

Elfir już i spróbuję nakreślić o co mi chodzi

Jeżeli chodzi o projekt z117 to są takie modyfikacje:

194656194657

Konieczne jest wydzielenie kotłowni na opał stały, którą wolałbym mieć od strony północnej. Wielkość gabinetu nie ma większego znaczenia, a łazienka ok. 3 m pomieści wszystkie potrzebne sprzęty. Poszerzając garaż o 40 cm i wydłużając go o 60 cm otrzymuję wygodny garaż i pomieszczenie gospodarcze z tyłu, które może służyć też za skład opału. Plusem tego rozwiązanie są także piony sanitarne kotłowni i obu łazienek, które można schować za kominem oraz okna z zachodu w pokojach na poddaszu. Minusem konieczność przeprojektowania instalacji i zaprojektowanie komina. Komin będzie niższy od kalenicy co zdaniem niektórych oznacza słaby ciąg. Ilość zmian oznacza też pewnie kosztowną adaptację

Drugi projekt bw02:

194658194659

Tu chciałbym zlikwidować wykurz ale wysunąć do przodu salon zrównując go z gabinetem. Oznacza to jednak niesymetryczną kalenicę co wg. autora projektu oszpeci budynek. Reszta -po poszerzeniu garażu ,wydaje się ok.

Wreszcie projekt BW22 :

194660

Dół jest w porządku, większa kuchnia, przestronny wiatrołap, taras od wschodu. Góra natomiast do bani ten dziwny korytarzyk i malutki pokój od strony południowej, przy ścianie kolankowej ok. 85 cm trudny do zagospodarowania.
Nie ukrywam, że istotnym argumentem jest koszt wybudowania domu, a tych projektach trudno mi ocenić, który będzie najtańszy.

Elfir
08-06-2013, 22:07
Pierwszy projekt - odradzam przejście do kotłowni przez częśc mieszkalną. Tym bardziej, że z garazu musisz przejśc przez brudną kotłownię. Pownosisz pod butami błoto i pył weglowy jak będziesz przechodzić z garażu do wiatrołapu, by zdjąc buty i płaszcz.
Pozostałe dwa - mniej więcej podobne zarzuty.


Skoro ci nie zalezy na gabinecie, to może wybieraj projekty bez niego?
Dlaczego nie postawisz domu wzdłuż zamiast w poprzek działki? Z większością okien na zachód i południe.

Szukałabym coś o takim rozplanowaniu wnętrz:
http://images49.fotosik.pl/1924/72465c9376f63389.jpg

Elfir
08-06-2013, 22:33
Przykładowo:
http://www.tooba.pl/i/p/3/Z168-xw_big.jpg

i po dostosowaniu do działki:
http://images42.fotosik.pl/892/91d2917f306a642egen.jpg

http://images48.fotosik.pl/721/f887016919d6fdcbgen.jpg

Nawet kominy się nie zmieniają (zmienia się tylko rodzaj komina, np. wentylacyjno-spalinowy na dymowy a dymowy na wentylacyjny łazienki na parterze). Dochodzi jednak wentylacja kuchni, ale na pietrze jest przewód wentylacyjny łazienek, więc nie powinno być problemów.
Za to wejście do kotłowni masz przez pomieszczenie techniczne, garaż i wiatrołap a nie przez częśc mieszkalną.

Albo taki:

Oryginał:
http://z500.pl/thumb.php?src=res%2Frzuty%2FZ128%2FZ128_rzut1.png&size=470

Po zmianach
http://images50.fotosik.pl/1978/194d268f44e91746gen.jpg
http://images38.fotosik.pl/1840/6081df973bccc275.jpg
duzy garaż dobudowujesz od wschodu i łączysz z wiatrołapem

12michal
08-06-2013, 23:14
Co myślicie na temat tego projektu?
http://klasyczny-dom.pl/projekt-domu-dom-w-luizjanie-2-9324-m2-p-48.html

Szukam parterówki ok. 100 m2, na działkę z wjazdem od południa, z dłuższym bokiem przylegającym do drogi, salon zachodni, sypialnie wschodnie...

http://z500.pl/projekt/Z273,Kompaktowy-dom-parterowy-z-trzema-sypialniami-przekryty-dachem-kopertowym.html

A co powiesz na taki projekt ?
Sam się poważnie nad nim zastanawiam ;)
Też mam wjazd od południa..
Elfir - a ty co doradzisz ? Co byś ewentualnie zmieniła w tym projekcie ?

Elfir
08-06-2013, 23:25
trochę z boku kominek, mało wyeksponowany. Jak na działkę z wjazdem od południa za dużo okien wychodzi na północ. To projekt pod wejście od wschodu lub północy.
Zmieniłabym projekt

surrow
09-06-2013, 00:07
Dzięki za cenne spostrzeżenia. Z tym gabinetem to się źle wyraziłem. Ma być, tylko wielkość nie jest tak istotna.
Jeśli chodzi o ustawienie budynku to wydaje mi się że taras od strony wschodniej będzie lepszy w moim przypadku bo:
1. dalej od drogi publicznej i będzie można łatwiej stworzyć strefę prywatną (wysokie nasadzenia itp.)
2. strona zachodnia jest mocno zacieniona przez las od strony południowej i słońce jest tam tylko latem. Tym samym nie robiąc okien od wschodu pozbawiłbym się słońca od jesieni do wiosny.
Myślałem też o odwróceniu budynku o 90 stopni ale to bardzo ograniczy możliwości zagospodarowania działki - długi wjazd do garażu posadowionego od strony północnej.
Ten ostatni zaproponowany przez Ciebie projekt jest super ! to chyba z128. Jest też wariant z garażem nad którym jest taras. Taras można zamienić na dach i będzie ok.
Najlepszy byłby pewnie projekt indywidualny ale nie mając kogoś sprawdzonego i poleconego trudno ryzykować bo można się władować w niezłe tarapaty.

Elfir
09-06-2013, 01:06
fakt, najlepszy będzie indywidualny.
W pobliżu wrocławia jest kilka domów indywiduanych forumowiczów. Możesz poszukać i popytac ile kosztowały projekty.

12michal
09-06-2013, 10:22
trochę z boku kominek, mało wyeksponowany. Jak na działkę z wjazdem od południa za dużo okien wychodzi na północ. To projekt pod wejście od wschodu lub północy.
Zmieniłabym projekt
Na stronie biura projekt jest w zakładce "domy z wejściem od południa" i mi się też wydawało, że jest w miarę ok bo salon od zachodu.
Co prawda salon jest północno-zachodni, ale mi wyjście od północy najbardziej pasuje do działki.
Na upartego może być na południową działkę?

surrow
09-06-2013, 11:16
fakt, najlepszy będzie indywidualny.
W pobliżu wrocławia jest kilka domów indywiduanych forumowiczów. Możesz poszukać i popytac ile kosztowały projekty.

Dzięki za odpowiedź i rady. Poszukam, popytam może znajdę kogoś.

Elfir
09-06-2013, 12:55
surrow - inna wersja:
http://images44.fotosik.pl/721/0e738e60f662fc46gen.jpg

Potraktuj to jako plany wyjściowe do rozmów z projektantem.

Im bardziej cofniesz garaż wgłąb działki tym bardziej nasłoneczniony dom będziesz miał. Podjazd do garażu może być wykorzystany jako taras.

Elfir
09-06-2013, 12:56
Na stronie biura projekt jest w zakładce "domy z wejściem od południa" i mi się też wydawało, że jest w miarę ok bo salon od zachodu.


Po co ci od południa okna w kotłowni? Okna aż dwóch sypialni wychodza na północ.
Biuro chce sprzedać projekt - im bardziej klient ma problemów z wyobraźnią przestrzenną, tym będzie mu łatwiej.

12michal
09-06-2013, 14:03
Po co ci od południa okna w kotłowni? Okna aż dwóch sypialni wychodza na północ.
Biuro chce sprzedać projekt - im bardziej klient ma problemów z wyobraźnią przestrzenną, tym będzie mu łatwiej.
Pewnie masz rację.
Projekt jednak bardzo mi się podoba i po prawie roku poszukiwań musimy się w końcu zdecydować, a ten bardzo nam odpowiada.
Okno w kotłowni od południa jest bo jest, nie przeszkadza chyba w niczym, a nawet można je pewnie zlikwidować.
A masz jakąś wizję żeby dostosować ustawienie pozostałych okien tak aby jednak ten projekt pasował do działki z wjazdem od południa ?
Ja mam taki pomysł, żeby np z pokoju 13 m2 zrobić duże okno na wschód, bo salon jest chyba w miarę dobrze doświetlony od zachodu.
Proszę o radę ;)

surrow
09-06-2013, 16:14
surrow - inna wersja:
http://images44.fotosik.pl/721/0e738e60f662fc46gen.jpg

Potraktuj to jako plany wyjściowe do rozmów z projektantem.

Im bardziej cofniesz garaż wgłąb działki tym bardziej nasłoneczniony dom będziesz miał. Podjazd do garażu może być wykorzystany jako taras.

No to już całkiem rewolucja w tym projekcie, ale rzeczywiście pozwala optymalnie wykorzystać ustawienie działki. Dzięki za koncepcję !

Elfir
09-06-2013, 18:32
Projekt jednak bardzo mi się podoba i po prawie roku poszukiwań musimy się w końcu zdecydować,

Ustaw dom bokiem po prostu. Przecież nie musisz wchodzić do domu na wprost, możesz wchodzić z boku.
Wtedy kuchnię i jedną sypialnię masz od wschodu, okienko łazienki na północ i dwie sypialnie na zachód

12michal
09-06-2013, 20:39
A gdybym jednak z wielu względów chciał mieć wejście na wprost ?
Czy ten projekt na działkę południową to wielka tragedia ?

Elfir
09-06-2013, 21:08
a rób sobie co chcesz. Twoje pieniadze, twoje decyzje, twoje problemy w przyszłości z paleniem światła przez cały dzień w pokojach.

12michal
09-06-2013, 22:28
ok dzięki za porady

iwona210517
13-06-2013, 13:18
witam.
mam pytanie.
przeczytałam kilka Waszych postów i mam nadzieję, że tutaj znajdę jakąś pomoc, wskazówki.
'
my myslimy o dwóch projektach :
pierwszy z nich to:
http://z500.pl/projekt/Z10,Parterowy-dom-z-dachem-kopertowym-wykuszem-oraz-kominkiem-na-tarasie.html

drugi projekt to:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-kardamonie/m485b844d799c5

i w zwiazku z tym , mam pytanie, który wg Was domek bedzie tańszy w budowie, a może i który tańszy w utrzymaniu?
zmian w projektach nie byłoby wcale, ponieważ jak dla nas są idealne i to właśnie dlatego bierzemy je pod uwagę.

z ustawieniem domu wzgledem stron swiata też nie bedzie problemu, bo mamy ziemię 100 na 200m. wiec jakoś dostosujemy najwięcej okien od południa :):yes:

proszę o pomoc, bo naprawdę idzie zgłupieć z tymi projektami. a chciałabym zasiegnać opinii bardziej znajacych się na budownictwie ;)

bowess
14-06-2013, 12:28
Dwa tak różne projekty, że faktycznie można się poczuć lekko nie teges. :)

A czym miałby być ogrzewany dom? Może rodzaj kotła ułatwi wybór, bo zdeterminuje kształt i położenie kotłowni?
Kardamon wydaje mi się nieco droższy w budowie - parę metrów więcej, duże powierzchnie okien (wykusz cały szklony), taras na garażu i balkon (izolacje, barierki, to są dość drogie sprawy), tyle samo kominów co w parterowym z10. Za to ma kotłownię bardziej pasującą do paliwa stałego. Nie podoba mi się narożny zew w kuchni, wejście do gabinetu z salonu, trzy zabiegowe stopnie schodów no i te "nowoczesne" lukarny, które czynią bryłę zwalistą i ciężką, ale to już moja subiektywna opinia.
Tak ogólnie oceniając, wydaje mi się, że na Kardamon należy mieć przynajmniej 400 tysięcy, a z10 myślę, że pomiędzy 350 a 400, zależnie od szczegółowych rozwiązań technologicznych i standardu wykończenia.

Elfir
16-06-2013, 21:02
Z500 określa swój dom na 219 tyś netto (zakładam, że to stan deweloperski)
Archon na 160-180 tyś zł za stan surowy zamknięty (dach, mury, okna, drzwi).

Możesz się popytać o projekt Archona tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171426-Dom-W-Kardamonie-prawie-bez-fachowc%C3%B3w-)-KOMENTARZE

A tu poszukać tych co budowali z10: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?131457-projekt-Z10-pracownia-STUDIO-Z500

bowess
16-06-2013, 21:16
SSZ Kardamonu 184 tysiące netto, czyli z grubsza 200 brutto. Drugie tyle na wykończenie i wychodzi 400.
Z10 - podano niecałe 128 tysięcy jako SSZ netto, ale szacunkowo. Jest chyba kilku inwestorów budujących według tego projektu - można zapytać o realne koszta, albo przynajmniej o wartości z kosztorysu "prawdziwego", jeżeli taki zakupili wraz z projektem.

iwona210517
05-07-2013, 17:32
wybaczcie.
wybrany ---> dom w toreniach :D

dziękujemy za Wasze rady, ale pewnie u każdego koszty wyglądają inaczej ;/ a budujący też nie są tacy skłonni do udzielania informacji

iwona210517
05-07-2013, 17:33
może widzicie jakieś rzeczy, które wymagałyby zmiany w tym projekcie?
o projektu już niestety raczej nie chcemy zmieniać :D :rolleyes:

IZA30
08-07-2013, 07:49
może widzicie jakieś rzeczy, które wymagałyby zmiany w tym projekcie?
o projektu już niestety raczej nie chcemy zmieniać :D :rolleyes:

Pod względem pomieszczeń dla mnie idealny-nic bym nie zmieniała.Piękny,nowoczesny parterowy - i te okna... wowwww - zostawisz takie jak w projekcie ? Szkoda,że nie było go 2 lata temu,jak zaczynałam swoją budowę,bo chyba bym się pokusiła ;)

bowess
08-07-2013, 11:20
Pod względem posiadanych pomieszczeń naprawdę fajny. Sypialnie nieduże, ale i nie małe, spora garderoba przy głównej, łazienka z pralnią, duży salon, spora jadalnia, kuchnia z ciekawym półwyspem i spiżarnią.
Wprawdzie wc otwiera się na salon, ale zaprojektowano jakąś przesłonę doniczkowo - roślinną.
Niezbyt podobają mi się wyjścia na taras w zestawieniu z propozycją umeblowania - trzeba lawirować pomiędzy fotelami, albo okrążać stół. Okna są ładne, ale będą sporo kosztować. W łazience okno do podłogi akurat przy wejściu do wanny. Przy okazji okien zastanawiam się nad stronami świata. Dom pasuje na działkę z wjazdem od wschodu (odbicie lustrzane) lub od północy. Inaczej już nie za bardzo. Ze względu na wielkość zadaszenia tarasu, słońce do salonu docierałoby bezpośrednio tylko przy ustawieniu na zachód, późnym popołudniem.
Co do kosztów, to ze względu na łamany dach, stolarkę okienną, obecność stropu żelbetowego i liczbę ścian nośnych (wszystkie w poprzek budynku są nośne), uważam, że wyszczególnione w kosztorysie szacunkowym 360 tysięcy netto, to absolutne minimum potrzebne na wybudowanie tego domu pod klucz. Wiele zależy od oczekiwań. Możesz zobaczyć na przykład dziennik bittera - ile kosztowała jego parterówka, wykończona w nieco wyższym standardzie. Torenie mają też dość drogie wykończenie zewnętrza - spory podest przy wejściu, duży taras. Jest drewno i kamień na elewacji, duża powierzchnia zadaszenia do wykończenia podbitką. Fakt - nie trzeba tego wszystkiego mieć do zamieszkania.

iwona210517
08-07-2013, 22:12
Pod względem pomieszczeń dla mnie idealny-nic bym nie zmieniała.Piękny,nowoczesny parterowy - i te okna... wowwww - zostawisz takie jak w projekcie ? Szkoda,że nie było go 2 lata temu,jak zaczynałam swoją budowę,bo chyba bym się pokusiła ;)

nie chyba nie zamierzamy zmieniać okien w projekcie, tylko to jedno okno w salonie bedzie 2skrzydłowe, przesuwane.
ja chyba jednak pokuszę się o zrobienie oddzielnej małej pralni kosztem łazienki, żeby wejście było z hollu, a nie z łazienki.

mi też się podoba ale jestem przerażona kosztami :D ale my się nie budujemy w w-wie, Krakowie itp. więc mam nadzieję, że najgorzej nie będzie.

chociaz jeszcze myślę, czy nie usunąć wykusza w jadalni. ehhhhhh

dziękuję za odpowiedź IZA30 :wave:

iwona210517
08-07-2013, 22:19
bowess

wjazd będzie od połnocy, a zachód będzie po tej stronie co wykusz.
tak wiem wc jest z widokiem na salon ale to zostanie zabudowane ścianką, tam gdzie są rośliny w projekcie tam będzie ściana.

okno takie jak w łazience planuje również w pralni, i poza roletą zewnetrzną będzie również wewnetrzna taka metalowa jakby - nie wiem jak one się nazywają :D

no tak niby łamany dach ale uważam, że to piękno, które kosztuje jest warte swojej ceny, zadaszony taras to marzenie, choć wiem, że kosztowne.

okna chcemy 3-szybowe (?) więc też jestem ciekawa ceny.

Tobie również dziękuję za odpowiedź i chęć pomocy :wave:

iwona210517
08-07-2013, 22:29
a jak myslicie co z eksploatacją tego domku, jak to kosztowo może wyglądać?
chcemy ogrzewać eko- groszkiem.
czy rachunki będą znacznie wyższe niż za dom z poddaszem o powierzchni ok 130m a po podłogach ok 155m2. ???

iwona210517
08-07-2013, 22:36
przeglądam dziennik bittera i uważam, że jego domek jest bardziej skomplikowany niż DOM W TORENIACH. np. dach jest o wiele bardziej skomplikowany niż u mnie. czy się mylę? :D

IZA30
09-07-2013, 07:50
nie chyba nie zamierzamy zmieniać okien w projekcie, tylko to jedno okno w salonie bedzie 2skrzydłowe, przesuwane.
ja chyba jednak pokuszę się o zrobienie oddzielnej małej pralni kosztem łazienki, żeby wejście było z hollu, a nie z łazienki.

mi też się podoba ale jestem przerażona kosztami :D ale my się nie budujemy w w-wie, Krakowie itp. więc mam nadzieję, że najgorzej nie będzie.

chociaz jeszcze myślę, czy nie usunąć wykusza w jadalni. ehhhhhh

dziękuję za odpowiedź IZA30 :wave:

Łazienka jest naprawdę duża,to spokojnie możesz rozdzielić łazienkę i pralnię.Jak tak patrzę to jeszcze można by zrobić taki manewr,żeby łazienko-pralnię zamienić z pokojem na przeciwko?Wykusz można zlikwidować,bo jadalnia jest bardzo duża,a wizualnie nie zmieni za bardzo domu.Okna w salonie bym nie zmieniała jednak ;)Reasumując,domek do najtańszych nie należy ,ale jest naprawdę piękny!

bowess
09-07-2013, 09:10
Dom bittera ma czterospadowy dach z łamaniem, ale jest też sporo mniejszy od torenii, i ma znacznie mniej ścian nośnych i fundamentowych też. Ale nie miałam zamiaru pokazać jak najdokładniejszego porównania, tylko luźny przykład, że pewne rozwiązania natury estetycznej po prostu sporo kosztują.

Torenie mają zaprojektowaną kotłownię na kocioł gazowy. Tam jest raptem 1,98m na jakieś 1,85m. Zapewne znajdziesz jakiś model kotła, który wejdzie powiedzmy na wcisk, ale nie będzie to ani wygodne, ani zgodne z przepisami, a do odbioru domu potrzebny jest papier od kominiarzy, którzy mogą tego nie przepuścić.
Trzeba już teraz pomyśleć dość konkretnie o kotle - moc, model, wymiary z zasobnikiem na paliwo, jaki będzie zasobnik ciepłej wody i czy się zmieści razem z wybranym kotłem. No i brać pod uwagę powiększenie kotłowni kosztem wc lub pralni.
Łazienki z pralnią nie przenosiłabym na drugą stronę korytarza, bo to tylko wydłuży instalację wody i albo będzie dłuższy czas oczekiwania na ciepłą wodę w kranie, albo trzeba będzie zrobić cyrkulację.
Na projekcie w większości pomieszczeń nie widzę miejsca, w którym dałoby się powiesić grzejniki, więc zakładam, że stosowne będzie ogrzewanie podłogowe. Kocioł na ekogroszek wytwarza wodę o temperaturze zbyt wysokiej do podłogówki, więc albo musi być instalacja mieszana z grzejnikami, albo potrzebny jest bufor - dodatkowy zasobnik wody, czyli znowu kwestia tego, że w kotłowni jest za mało miejsca.

O kosztach utrzymania trudno mi coś konkretnego powiedzieć. Nie mam wystarczającej ilości danych porównawczych. :) Teoretycznie może być to odrobinkę więcej, ale myślę, że większą różnicę może zrobić jakiś nieprawidłowo docieplony element konstrukcji, niż rozróżnienie parter - z poddaszem.

iwona210517
09-07-2013, 09:39
a jakie powinna mieć wymiary co najmniej kotłownia na eko groszek? mogę ją powiekszyc kosztem łazienki, ale czy wtedy dobra jest pralnia bez okienka?

Elfir
10-07-2013, 23:44
pralnia będzie musiała być dobrze wentylowana. Przy WM nie ma z tym problemów. Ale WM nie da zastosowac się przy ekogroszku...

bowess
11-07-2013, 09:57
To nie jest takie łatwe. Powiększysz kosztem łazienki, czyli szerokość zostanie 185cm. Komin jeżeli zostanie tam, gdzie jest (wentylacja grawitacyjna wc i pralni, łazience wentylację trzeba będzie dorobić), to będzie niezbyt dobrze umiejscowiony i utrudni ustawienie kotła. Jeżeli przesuniesz komin w głąb kotłowni, to będzie może lepiej do ustawienia kotła, ale znowu do wc trzeba będzie dorobić wentylację.

Nie odważę się podać żadnych konkretnych wymiarów minimalnych, bo powiem na przykład 2 metry, a za rok okaże się, że najbardziej chcesz kupić kocioł firmy XYZ, który ze względu na kształt i sposób podłączenia do komina (który jeszcze nie wiadomo, jak będzie umiejscowiony w kotłowni) potrzebuje 2 metry 10 centymetrów. To są niestety detale techniczne, na które mniejszą uwagę zwraca się przy wyborze projektu i na starcie budowy, a później się mszczą. Sama też poniosłam "karę finansową", bo kupując system kominowy kupiłam do zwykłego kotła gazowego, a wstawiliśmy kondensacyjny i trzeba było dołożyć rurę kwasówkę.

iwona210517
11-07-2013, 10:12
no właśnie i nie wiadomo co z tym kominem, wentylacją zrobić . może coś więcej architekt doradzi. :bash:

iwona210517
11-07-2013, 17:32
,

bowess
11-07-2013, 17:37
"Plafon zamontowany w salonie został wykonany na indywidualne zamówienie według projektu właścicielki domu."

iwona210517
11-07-2013, 22:10
no tak tyle o też przeczytałam.:D
ale może ktoś wie jaki może byc koszt takiego plafonu i z czego on jest wykonany?

Elfir
11-07-2013, 22:56
wykonany moze być z wycinanej płyty meblowej, osb - malowanej. Podswietlony jest LEDami zamocowanymi wokół obudowy

iwona210517
12-07-2013, 23:13
.

bowess
13-07-2013, 08:35
Ten drugi sufit kompletnie mi się nie podoba. Aż zęby od tego kolorku zgrzytają. W pomyśle z plafonem dostrzegam pewne elementy, które dla mnie są ok, ale już sam wzór, liczba tych cięć powoduje, że za wiele na tym suficie. Taka moja subiektywna opinia. Dla mnie lepsze i ładniejsze są gładkie sufity z żyrandolami, plafonami, amplami.

Myślę, że raczej zapytaj o opinie na forum wnętrza, bo tam dostaniesz odpowiedzi większej liczby regularnych bywalczyń.

iwona210517
13-07-2013, 20:25
,

bowess
13-07-2013, 21:41
Ok, rozumiem - brak prawa głosu w tej sprawie. :D

Jeżeli pobędziesz na forum do końca budowy, to będziesz zapewne mogła to samo powiedzieć o sobie. :) Postów się akurat nazbiera.

darek2009
17-07-2013, 19:25
Wciąż szukam projektu. Doszedłem do wniosku, że ze względu na wygodę najlepszy będzie do parterowy, a ze względu na koszty dom z płaskim dachem. Jest trochę takich projektów, ale wszystkie mają ogromne przeszklenia. Czy można inaczej (tzn. mniej przeszkleń) nie tracąc na estetyce domu? Trafiliście na takie projekty?

Elfir
17-07-2013, 20:21
A co za problem przeprojektować przeszklenia na mniejsze?
Również dach z dwuspadowego można przeprojektować na płaski w czasie adaptacji.

Ile chcesz sypialni? Od której strony masz wjazd na działkę? Z garażem?

Elfir
17-07-2013, 20:24
Masz na przykład House 04 pracowni Assa Design

http://img.extradom.pl/extradom/projekt%20domu/16550/render/parter_big/resize%24512-512-2

Elfir
17-07-2013, 21:02
duzo projektów z płaskim dachem ma studio Z500 i archipelag

ex7 g2
http://www.domo.com.pl/imgs/Rzuty/ex-7-g2-2/normal/Parter.jpg

zx102:
http://www.1000domow.pl/8696-108355-thickbox/zx102.jpg

iwona210517
17-07-2013, 21:27
.

iwona210517
17-07-2013, 21:33
.

Elfir
17-07-2013, 21:33
iwona - masz poglądy rodem sprzed 50 lat na temat płaskiego dachu :D
Na forum wielu ludzi ma i buduje domy z płaskimi dachami.

iwona210517
18-07-2013, 16:30
.

Elfir
18-07-2013, 17:31
Mój dach został obliczony na duże obciązenia (jest przewidziany pod tzw. zielony dach). Musiałoby napadać naprawdę dużo sniegu (co w Wielkopolsce zdarza się raz na 20 lat), by trzeba było zrzucać.
Dach, bez stropu (czyli ocieplenie, papa, obróbki blacharskie, robocizna), kosztował niecałe 20 tyś. w standarcie energooszczędnym (dom 4-litrowy).

Ponieważ nie masz osobistego doświadczenia z takimi dachami, powtarzasz komunały sprzed 50 lat.

iwona210517
18-07-2013, 19:01
.

Elfir
18-07-2013, 19:38
Wujowi z działki obok nie napadało przez ostatnie 20 lat. I sąsiadom z naprzeciwka.
Akurat buduję na ulicy, gdzie jest sporo domów z płaskim dachem i to wykonanych w czasach niedoborów materiałowych. Nikt nie narzeka.
Ja zastosowałam o wiele nowoczesniejsze rozwiązania.
Częsciej słychać o dachach skosnych zdewastowanych przez lokalne trąby powietrzne i gradobicia niż o płaskich (w domach jednorodzinnych) zawalonych pod wpływem śniegu.

iwona210517
19-07-2013, 20:58
.

Elfir
19-07-2013, 21:31
iwona - napisz po prostu, że ci się płaski dach nie podoba zamiast wymyslać teorie o przeciekaniu.
Skoro architekci w Polsce dla swoich własnych domów też projektują takie dachy to chyba nie po to by mieć z nimi problemy.
Płaski dach pojawił się w okresie modernizmu, kiedy zaczęto powszechnie stosować beton jako material konstrukcyjny w domach.
W czasach PRL, kiedy brakowało wszystkiego, dachy budowano byle jak i izolowano byle czym (chociażby szlaką żużlową i smołą). W przeciwieństwie do dachu skośnego dach płaski jest bardziej podatny na błędy wykonawcze, to i zdarzało się, że przeciekał. Ale w dobie membran EPDM, wielowarstwowych pap termozgrzewalnych to co ma przeciekać?

iwona210517
21-07-2013, 15:11
.

bowess
21-07-2013, 22:14
no ale to jak w każdym domu trzeba włożyć dużo wysiłku i potrzeba dużo elementów żeby stworzyć ładną, ciekawą, harmonijną całość.
Hmm. Wydaje mi się, że tu akurat dobry architekt załatwia sprawę, a inwestor powinien tylko trzymać się projektu.
Kiepskie efekty, jakie widuję, wynikają albo z własnych kombinacji:
- z bryłą - wydłużanie o metr, podnoszenie kolankowej, gmeranie przy łamaniach dachu i lukarnach, dokładanie lub usuwanie zadaszeń,
- ze stolarką - wybór innych kolorów i podziałów,
- z kolorami i fakturami - bo bardziej się podoba inna dachówka, inny tynk, cegiełka zamiast drewna, jakiś sztuczny kamień zamiast tynku mozaikowego,
albo z braku funduszy na zrobienie elewacji w przypadku, gdy sama bryła jest niezbyt proporcjonalna i kolory, materiały użyte do wykończenia miały to optycznie poprawić. Tu pytanie, dlaczego inwestorzy wybrali dom nieco zbyt drogi na swoją kieszeń.

Płaskim dachom mówię "tak". Szkoda, że w wielu gminach mówi się obecnie "nie".
Jeżeli jeszcze poszukujesz darku, to wśród gotowców jest takich projektów niewiele. Raczej trzeba zlecić wykonanie indywidualnego, albo wykonać adaptację z daleko idącymi zmianami.
Ewentualnie mały spad - powiedzmy do 20. Powierzchnia pokrycia nie będzie dużo większa, ocieplenie zrobisz po stropie, czy nad podwieszonym sufitem.
Napisz, jakiego mniej więcej domu potrzebujesz. Może coś, jak Zielony Ogród III (http://projekty.muratordom.pl/projekt_zielony-ogrod-wariant-iii,2499,0,0.htm?q=zielony+ogr%C3%B3d&search=&t=0) by się nadawało?

iwona210517
22-07-2013, 18:06
.

bowess
22-07-2013, 19:17
Moim zdaniem nie zawsze. Czasem bardzo by się przydały przynajmniej dwa kolory tynku albo jakiś gzyms.
http://img01-otodom.sogastatic.pl/full/17445604_1.jpg
A ciemne dachy ostatnio "rządzą". Mój ceglany już passe. ;)

iwona210517
22-07-2013, 21:20
.

Elfir
22-07-2013, 21:51
iwona - nie widzisz, że ściana kolankowa została wyprowadzona za wysoko i zaburzyła proporcje tego domu?

Z drugiej strony - właściciel nie zauwazył, co mu wyszło przez samodzielne kombinowanie z brylą, bo jak widać sa tacy, którzy też tego nie widzą.

iwona210517
23-07-2013, 10:33
.

dorotaidarek
23-07-2013, 11:58
Proszę pomóżcie, przebrnęliśmy już przez tyle projektów , teraz zastanawiamy się nad dwoma : zapach wiosny z muratora i http://www.hgatelier.com.pl/h7/index.html?addtostore=1&id_projektu=99 ? powiem szczerze,że szukamy projektu w miarę taniego, wiem ,że dachy dwuspadowe są tańsze, ale podobnego rozkładu nie możemy się doszukać z dachem dwuspadowm, myśleliśmy o Winston 8 , ale ten już nam został skutecznie odradzony.
W grę wchodził jeszcze dom w nerinach- ale tam pokoiki bardzo malutkie.
Powiem ,że zauroczył mnie HG-H7, ale ten dach:rolleyes:

IZA30
23-07-2013, 13:22
Proszę pomóżcie, przebrnęliśmy już przez tyle projektów , teraz zastanawiamy się nad dwoma : zapach wiosny z muratora i http://www.hgatelier.com.pl/h7/index.html?addtostore=1&id_projektu=99 ? powiem szczerze,że szukamy projektu w miarę taniego, wiem ,że dachy dwuspadowe są tańsze, ale podobnego rozkładu nie możemy się doszukać z dachem dwuspadowm, myśleliśmy o Winston 8 , ale ten już nam został skutecznie odradzony.
W grę wchodził jeszcze dom w nerinach- ale tam pokoiki bardzo malutkie.
Powiem ,że zauroczył mnie HG-H7, ale ten dach:rolleyes:

Ten z HG ma jedna zasadniczą wadę:w łazience (choćby tej większej) nie ma oknadla mnie dyskwalifikuje ten projekt z miejsca,choć nie powiem dosyć ładny wizualnie,sama wybudowałam podobny,ale w obydwu łazienkach mam okienka i inaczej sobie tego nie wyobrażam ,nie po to wyprowadzam się z bloku ,żeby mieć to samo ;)No chyba,ze Tobie to odpowiada ,to ok;) Natomiast Zapach Wiosny to bardzo popularny domek na FM-jak dla mnie ,ma wszystko to co powinien mieć nie za duży parterowy domek - jestem za Zapachem Wiosny http://emotikona.pl/emotikony/pic/0rofl.gif (http://emotikona.pl)

Doczytałam dopiero,ze podoba ci się dom w nerinach- ja mam bardzo podobny układ pomieszczeń,choć to inny projekt i pokoje mam w sam raza i dach nie był jakoś koszmarycznie drogi:,to mój dom:
http://projekty.muratordom.pl/projekt_zielona-rownina,456,0,0.htm

Małe porównanie - Zielona Równina : Dom w Nerinach ;)

iwona210517
23-07-2013, 13:22
,

iwona210517
23-07-2013, 13:26
.

iwona210517
23-07-2013, 13:48
.

iwona210517
23-07-2013, 13:49
.

IZA30
23-07-2013, 13:50
Dom w Toreniachjest przepiękny ;) Iwona ,a Ty zdecydowałaś już na projekt,pamiętam,ze zastanawiałaś się nad tym projektem własnie ;)

iwona210517
23-07-2013, 13:52
.

IZA30
23-07-2013, 13:55
tak zdecydowałam się! :wiggle::wiggle::wiggle:

wiosna 2014 zaczynamy, grudzień 2014 mieszkamy :wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::w iggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wig gle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggl e::wiggle:

Koniecznie załóż dziennik budowy ! Będę pierwszą czytaczką :D

iwona210517
23-07-2013, 13:55
.

IZA30
23-07-2013, 14:10
IZA 30 :wiggle:
a czy Ty prowadzisz swój dziennik budowy swojego domku?

na jakim etapie budowy jesteś? wybrałam parter i mam nadzieję , że nie będę żałowała :D :wiggle::wiggle::wiggle:

Nie na dziennik już za późno - właśnie się wykańczamy ;) Planowana przeprowadzka 31 sierpień...no zobaczymy czy się uda ;) My to nawet nie szukaliśmy projektu z poddaszami-od razu był brany pod uwagę tylko parter. Nie lubimy skosów i szkoda nam czasu na łażenie po schodach ;)Na szczęście miejsca na działce było na tyle,że parterówka się zmieściła:) Moi znajomi co jeden mąż - wszyscy sobie plują " czemu nie zbudowaliśmy parterowego,że schody,ze problem z małymi dziećmi,że na górze gorąco ..." są zachwyceni naszym domem. Nie zbędziesz żałowała,nie ma takiej opcji !

bowess
23-07-2013, 14:19
iwono - im dłużej ciągniesz dyskusję o bryłach, tym dziwniejsze argumenty wysuwasz. Przecież dom, który pokazujesz w linku ma sporo drewna na elewacji właśnie po to, żeby był lepszy efekt wizualny i poprawione proporcje.
Ja nie czepiam się domów zaciągniętych na szaro, bez ozdób elewacji, bo choć efekt na razie taki sobie, to zapewne jak inwestorzy będą gotowi finansowo, to sobie zrobią "na ładnie". Nieporozumieniem są dla mnie budynki, gdzie koszty wykończenia elewacji zostały już poniesione, ale zrobiono to bezmyślnie i ze szkodą dla domu.

dorotaidarek projektów parterowych z trzema sypialniami i garażem jest naprawdę dużo. Czy masz jakieś ograniczenia w wyborze? Kąt dachu, szerokość działki? Piec o ile pamiętam ma być na paliwo stałe.
Jak dla mnie na razie pokazujesz projekty dość drogie (przynajmniej 350k, w dyskusji pojawiło się kilka za 400k). "W miarę tani" to znaczy jaki mniej więcej budżet? Garaż obowiązkowy?

iwona210517
23-07-2013, 14:21
.

iwona210517
23-07-2013, 14:22
.

iwona210517
23-07-2013, 14:24
,

bowess
23-07-2013, 14:26
ja teraz mam pokój na poddaszu i własnie się zastanawiałam czy tylko ja mam ten zaszczyt posiadania niechcianej sauny czy tak jest w domach z użytkowym poddaszem...

Nie we wszystkich. Zależy od grubości izolacji, pokrycia dachu, okien.

Co do łazienki w Twoim projekcie, to można by zrobić ściankę z blatem na dwie umywalki tam, gdzie teraz jest jedna, za tą ścianką umieścić pralkę, a jeżeli długość ścianki od okna do prawego dolnego kąta pozwala, to umieścić na niej wc i bidet obok siebie.

IZA30
23-07-2013, 14:29
z zewnatrz ładnie się prezentuje ale do pełni szczęscia Twojemu domkowi brakuje trawniczka!!! :D

ja teraz mam pokój na poddaszu i własnie się zastanawiałam czy tylko ja mam ten zaszczyt posiadania niechcianej sauny czy tak jest w domach z użytkowym poddaszem...

Trawniczek już nie w tym roku,musimy wyrównać trochę teren,ale to już za rok jak będziemy robić ogród -bo teraz ważniejsze sprawy ;)

bowess
23-07-2013, 14:29
a podniesiona ściana kolankowa i zmiana wyglądu domu, to kwestia już indywidualna dla inwestora :D mnie się takie coś podoba i uwazam, że źle to nie wygląda, Tobie się nie podoba do czego masz prawo :lol2:

A post wcześniej napisałaś, że koniec. :D
To nie jest tylko kwestia widzimisię inwestora, bo autor projektu musi wydać pisemną zgodę na tego typu akcje. Czasem szkoda, że wydaje.

selenek
23-07-2013, 15:24
Chciałabym poznać, drodzy forowicze, Wasze opinie na temat trzech projektów, które sobie ostatnio wypatrzyliśmy. Zależy nam na prostym domku, dach dwuspadowy, z garażem. Nasze obecne faworyty to:
Dom Wieczorowy C307: http://projekty.muratordom.pl/projekt_wieczorowy,2692,0,0.htm?q=wieczorowy&search=&photo_id=37037&t=0
Podoba nam się duża kotłownia i ogólnie prawie wszystko jest dla nas na plus (no, ja się trochę czepiam, że jest mały salon ;)). Zastanawiam się tylko, czy na górze nie połączyć dwóch pokoi w jeden, ale to na razie jest mało istotne.

Dom na Przedmieściu C274: http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-na-przedmiesciu,2364,0,0.htm?q=na+przedmie%C5%9Bciu&t=0&o=&v=
Tutaj wprowadziłabym kilka zmian, np. zlikwidować wejście do kotłowni z domu (byłoby tylko z garażu), ale za to zrobić wejście z garażu do sypialny, która będzie warsztatem Lubego (on ten pomysł nie bardzo popiera, więc czekam na Wasze opinie :)). Na poddaszu zlikwidowałabym garderobę (16) na rzecz pokoju (17). Nie bardzo wiem, co myśleć o kominku na środku salonu, czy to dobrze wygląda. No i może mi ktoś wyjaśni, czemu przy wysokości poddasza są podane wymiary: 0,34-3,04;1,04-2,60 m - od czego to zależy?

Dom Olimpia: http://www.dobredomy.pl/projekt/olimpia/
Tutaj znowu jest dość mała kotłownia i zastanawiałam się, czy można ją powiększyć, aby była na szerokość garażu (wtedy trzeba będzie też dach dorównać do tego głównego, mam nadzieję, że wiecie, o co mi chodzi ;P).

Dziękuję za wszelkie sugestie i pozdrawiam!

iwona210517
23-07-2013, 16:18
,

Elfir
23-07-2013, 16:19
Polecam równie wg was zepsutą bryłę ten domek (link zaraz), a na pewno i tak lepszy domek niż innych. Wg mnie ta ściana kolankowa dodaje w pewien sposób nowoczesności domkowi. a może ktoś chciał klocka zbudować hehehe :lol2:


Widać, że naprawdę nie rozumiesz o co chodzi z bezmyślnym podnoszeniem ścian kolankowych. I z tym, że nie każdy prostopadłościan ze skośnym dachem to dobre wzornictwo.

W tym domu ściana kolankowa nie została podniesiona - to projekt Wlada Kowalskiego, a dom nalezy do architektów wnętrz.

Został skrócony jedynie okap dachu i przeprojektowane okna połaciowe na kolankowe. Ale ścianka kolankowa oraz kąt dachu pozostał ten sam.
Elewacja była zaprojektowana przez architekta.

iwona210517
23-07-2013, 16:20
.

iwona210517
23-07-2013, 16:22
.

Elfir
23-07-2013, 16:28
Ten z HG ma jedna zasadniczą wadę:w łazience (choćby tej większej) nie ma okna

Starczy zamienić miejscami łazienkę i kotłownię a do kotłowni zrobić wejście z wiatrołapu.

iwona210517
23-07-2013, 16:28
.

Elfir
23-07-2013, 16:32
ja teraz mam pokój na poddaszu i własnie się zastanawiałam czy tylko ja mam ten zaszczyt posiadania niechcianej sauny czy tak jest w domach z użytkowym poddaszem...

Tak jest w poddaszach z źle policzoną izolacją cieplną dachu, niesprawną wentylacją i oknami połaciowymi bez zewnętrznych rolet.

Elfir
23-07-2013, 16:37
Chciałabym poznać, drodzy forowicze, Wasze opinie na temat trzech projektów,

Projekty różnią się ilością sypialni - więc ile sypialni, czy potrzebny pokój na dole, czy sa ograniczenia budżetowe, czym ogrzewane?

Elfir
23-07-2013, 16:39
co bezmyslne? jezeli jest jakas korzyśc z podnoszenia ścianki kolankowej dla inwestora to o co ci chodzi. bo niewatpliwie korzyscia jest funkcjonalniejsze wnetrze pokoje.

Bezmyślne - bo od razu trzeba wybierac projekt z wysokim poddaszem, skoro pokoje mają być bardziej przestronne, a nie zmieniać proporcji domu na jakiś koszmarek architektoniczny w ostatniej chwili, bez przeprojektowania całej elewacji.

iwona210517
23-07-2013, 16:40
.

Elfir
23-07-2013, 17:33
C307 - jak na piecio-sześcioosobową rodzinę zdecydowanie za mało łazienek. I jak sześcioosobowa rodzina ma usiąść przy stole czteroosobowym, który jest wrysowany w projekcie?
Przemyślałabym układ okien, bo sa na kazdej elewacji, również północnej, co ma wpływ na ilośc energii, która jest potrzebna do ogrzania domu.
Garaż niepotrzebnie ma stopień, lepiej zrównać poziomy domu i garażu. Nie widzę dylatacji cieplnej między garażem a częscią ogrzewaną domu.
Poddasza mają niską ściankę kolankową.

Za to na potrzeby rodziny czteroosobowej da się go całkiem fajnie zaadoptować:
Kuchnia jest spora. Jest dużo miejsc na szafy i garderoby

http://images61.fotosik.pl/12/8e5051de899688a3.jpg
http://images62.fotosik.pl/12/e4680b3c70f576b3.jpg

Elfir
23-07-2013, 17:51
c274 - przy ogrzewaniu na paliwo stałe wejście do kotłowni od środka domu nie jest dobrym pomysłem. Wejście powinno co najwyżej wychodzić na wiatrołap.
Kuchnia dość mała, mało miejsca na wysoką zabudowę.
Za to na piętrze nad garażem można zrobić pralnię z suszarnią.
Balkon raczej do likwidacji - element zbędny. Do likwidacji też jedno okno w garażu - bardzo ich tam dużo!
Osobiście nie lubię wejśc z pomieszczeń gospodarczych (garaż, kotłownia) z wejściem do części prywatnej, przy sypialniach. Powinno się do nich wchodzić przez wiatrołap.

trochę poprawiłam funkcjonalność:
http://images64.fotosik.pl/13/3762a607b4b51805.jpg

Elfir
23-07-2013, 17:56
Olimpia

Powiększyłabym pomieszczenie gospodarcze o wnękę i bryłę garażu o 40 cm. 3,70 cm to trochę mało by swobodnie otworzyć drzwi w samochodzie z obu stron.
Kominek w miejscu, skąd cięzko obserwować ogień, kiedy sie siedzi na kanapie.
W sypialniach na piętrze nie ma miejsca na szafy! Rysunek wprowadza w błąd osobę, która nie ma wyobrażni przestrzennej.

dorotaidarek
23-07-2013, 18:05
iwono - im dłużej ciągniesz dyskusję o bryłach, tym dziwniejsze argumenty wysuwasz. Przecież dom, który pokazujesz w linku ma sporo drewna na elewacji właśnie po to, żeby był lepszy efekt wizualny i poprawione proporcje.
Ja nie czepiam się domów zaciągniętych na szaro, bez ozdób elewacji, bo choć efekt na razie taki sobie, to zapewne jak inwestorzy będą gotowi finansowo, to sobie zrobią "na ładnie". Nieporozumieniem są dla mnie budynki, gdzie koszty wykończenia elewacji zostały już poniesione, ale zrobiono to bezmyślnie i ze szkodą dla domu.

dorotaidarek projektów parterowych z trzema sypialniami i garażem jest naprawdę dużo. Czy masz jakieś ograniczenia w wyborze? Kąt dachu, szerokość działki? Piec o ile pamiętam ma być na paliwo stałe.
Jak dla mnie na razie pokazujesz projekty dość drogie (przynajmniej 350k, w dyskusji pojawiło się kilka za 400k). "W miarę tani" to znaczy jaki mniej więcej budżet? Garaż obowiązkowy?

Dzięki za odpowiedzi- ograniczeń co do "bryły" raczej nie mamy - choć nasza działka to kwadrat 28x28 ( z z drobnymi setnymi- równe 8 arów).
Wejście na działkę mamy od wschodu, garaż chcemy więc mieć od strony północnej.
Spodobała mi się Zielona równina którą dziewczyny przedstawiły, ale taras po stronie garażu - a tam mamy nieładne sąsiedztwo( stary niezamieszkały dom.) więc taras musiałby być od strony zachodniej lub południowej. Dodatkowo mąż się uparł a ja w sumie na to zgodziłam ,że obowiązkowo garaż w bryle domu -przejście ma być z przedsionka do garażu i tamtędy do kotłowni. Na 400k nas nie stać zdecydowanie.
Właśnie ze względu na "taniość" w wykonaniu rozważałam dom w nerinach- ale ten niezadaszony taras i małe pokoiki :(
Mąż jest "złotą rączką" i obydwoje racej się pracy nie boimy;) więc duża częśc będzie systemem gospodarczym ( łącznie z dachem).
Penie nierealne jest doszukać się ww. w granicach 200k, ale mamy zamiar budować się powoli w miarę możliwości finansowych. Stąd to szukanie, na jesieni chcieliśmy "lać" fundament a tu gderamy na temat projektów:bash: ale chcemy by było dla nas idealnie.
PS. Większość rodziny i znajomych ze względu na wielkość działki odradza nam parterówkę, czy sądzicie ,że to realne by w sumie na małej działce wyglądała "znośnie" ?

Elfir
23-07-2013, 18:40
Może taka prosta Zetka Z182, tylko w odbiciu lustrzanym

http://z500.pl/thumb.php?src=res%2Frzuty%2FZ182%2FZ182_rzut1.png&size=470

Elfir
23-07-2013, 19:07
W powyższym przykładzie:

szerokość działki: 28m - 3 m od strony garażu - 19,20m szerokości budynku = 5,8 m do granicy. Rozważyłabym poszerzenie domu o 80 cm od strony sypialni (będzie większa łazienka i większe sypialnie dzieci). Takie poszerzenie nie ingeruje w projekt za bardzo , gdyż rozszerzenie jest wzdłuż kalenicy i zrobi to nawet projektant adaptujący.

Długość działki: 28 m - 11,04 m - ok 6 m od ulicy (nie wiem jak daleko jest linia zabudowy?) = 10, 96 m od okna tarasowego do granicy.

bowess
23-07-2013, 19:42
selenek moim zdaniem wszystkie projekty mają pewne minusy. Wieczorowy według mnie byłby najlepszy, gdyby nie nieduży salon. Ale to już sama przemyśl, jak podejmujecie gości (duże przyjęcia, czy raczej po 2-4 osoby), jak byście wykorzystywali tą przestrzeń.Ściana pomiędzy salonem a pokojem mniejszym i łazienką jest nośna, więc tu nic bym nie ruszała. Poddasze do ewentualnych modyfikacji. Może w 16 łazienka z częścią pralniczą, a dotychczasowa łazienka dostępna z głównej sypialni?
Godny uwagi wydaje mi się Z92 z garażem (http://z500.pl/projekt/Z92_GL,wersja-z-garazem-jednostanowiskowym-oraz-dodatkowym-pomieszczeniem-ogrzewanie-ekogroszkiem.html), który proponuje iwona.

dorotaidarek nie sądzę, żeby wielkość działki powodowała ewentualny niekorzystny wygląd parterówki. Przecież się nie wyleje przez granicę. :)
Inna kwestia to rozkład kosztów budowy i przewidywany termin zamieszkania. Ze względu na krótsze fundamenty, mniejszą powierzchnię dachu SSZ prostego domu z poddaszem wielkości pokazanej przez Ciebie, mógłby być tańszy niż analogicznej parterówki. Z kolei droższe byłoby wykończenie pomieszczeń poddasza niż dodatkowych sypialni parteru. Wiele osób, zwłaszcza w wieku "rodzinnie rozwojowym" decyduje się na dom z poddaszem ze względu na możliwość wprowadzenia się po wykończeniu parteru, a poddasze pozostawione w stanie deweloperskim wykańcza się później, wraz z powiększaniem się rodziny.
Znowuż w parterze masz komfort wszystkich pomieszczeń na jednej kondygnacji, no i przecież też można sobie pokoiki wykańczać w miarę dopływu funduszy.
Jeżeli są finansowe dylematy, to poszłabym zdecydowanie w stronę uproszczenia dachu, a może nawet zastąpienia garażu wiatą albo w ogóle dobudowania lżejszej konstrukcji garażu w późniejszym czasie.
Z parterówek z garażem wzięłabym jeszcze pod uwagę Żuczka (http://www.archeton.pl/projekt-domu-zuczek_745_opisogolny) (żeby było przestronniej w środku otwarłabym kuchnię na pokój dzienny), bo ma połączenie przez wiatrołap garażu i kotłowni, a można też zrobić do tej kotłowni wejście od podwórka.

selenek
23-07-2013, 19:47
iwona210517 - dziękuję za Twoje propozycje, projekt Dom w amarylisach też braliśmy pod uwagę, ale odpadł z powodu małej kotłowni. Postaram się bardziej sprecyzować nasze oczekiwania i odpowiedzieć na pytania Twoje i Elfir:
- dodatkowy pokój na dole jest konieczny, gdyż - jak wspomniałam - będzie tam mały warsztat rowerowy Lubego
- nie mamy konkretnych wymagań, jeśli chodzi o liczbę pokoi na górze - 3 w zupełności wystarczą i raczej za takimi projektami się rozglądaliśmy (oczywiście czterema pokojami też nie pogardzimy, ale chodzi też o to, żeby nie były malutkie)
- ogrzewanie początkowo będziemy mieć na paliwo stałe, dlatego zależy nam na trochę większej kotłowni (podobno później taki piec można przerobić na inny).

Elfir, dziękuję bardzo za Twoje przeróbki. Muszę przyznać, że oglądając projekty w ogóle nie zwróciłam uwagi na kwestie okien.
Staramy się myśleć o naszej przyszłej rodzinie jako 4-osobowej (choć do tego jeszcze daleka droga ;)), dlatego myślę, że dwie łazienki wystarczą. Bardzo mi się podobają Twoje zmiany poddasza w projekcie C307 - dzięki jeszcze raz! :)
Co do projektu c274, to - jak wspomniałam - chciałabym zamknąć wejście do kotłowni od strony domu i zostawić tylko od garażu, za to zrobić wejście z garażu do warsztatu (tak, wiem, żeby napalić w piecu, trzeba będzie zrobić rundkę przez warsztat, cały garaż i dopiero wtedy do kotłowni, ale i tak wydaje mi się to lepszym rozwiązaniem). Balkon też raczej byśmy wywalili.

Elfir
23-07-2013, 19:52
Albo taki domek Z 287 z niewielkimi zmianami:

http://images62.fotosik.pl/13/7601510a6110598egen.jpg

Szerokość działki: 28m - 3 m od strony garażu - 17,52 m szerokości budynku = 7,48 m do granicy.

Długość działki: 28 m - 11,30 m - ok 6 m od ulicy (nie wiem jak daleko jest linia zabudowy?) = 10, 7 m od okna kuchni do granicy.

Elfir
23-07-2013, 19:55
iwona210517 -
- dodatkowy pokój na dole jest konieczny, gdyż - jak wspomniałam - będzie tam mały warsztat rowerowy Lubego

W pokoju? A nie lepiej pomieszczenie gospodarcze z zewnętrznym wejściem? Rower będzie po domu prowadził?

dorotaidarek
23-07-2013, 20:02
Elfir masz świetne pomysly:)
spodobał mi się Z182 choć wcześniej jakoś nie zwracałam na niego uwagi ... dach 44 tyś ale do przeżycia, może opcja bez poddasza wyszłaby taniej ...

selenek
23-07-2013, 20:02
bowess - o kurczę, zupełnie zapomniałam o projekcie Z92! Przez bardzo długi czas był moim faworytem i zupełnie nie wiem, czemu go tu nie zamieściłam. Oczywiście też bierze udział w naszym "konkursie" :) Jedyne, co bym zmieniła w tym projekcie, to rezygnacja z wykuszu. Ale wydaje mi się dużo większy od pozostałych?

selenek
23-07-2013, 20:07
Elfir, dla mojego Lubego rower to rzecz święta i on sam może chodzić w przetartych spodniach i starych koszulkach, ale rower zawsze jest lśniący i błyszczący :D (ot, każdy ma jakieś zboczenie :D). Dlatego rowery w naszym domu to nie będzie nic dziwnego :)

Elfir
23-07-2013, 20:13
W Z92 nie podoba mi się wiatrołap bez szafy. W zabłoconych butach trzeba dojść aż do holu, gdzie krzyżują się trasy piętro-salon.

W Zuczku pokoje są małe, ciezko wstawić sensowną szafę :(
A z kanapy roztacza się "piękny" widok na wc dla gości :)

Elfir
23-07-2013, 20:15
Elfir masz świetne pomysly:)
spodobał mi się Z182 choć wcześniej jakoś nie zwracałam na niego uwagi ... dach 44 tyś ale do przeżycia, może opcja bez poddasza wyszłaby taniej ...

Bez poddasza, bo wtedy nie robisz stropu tylo ciągniesz wysokośc budynku w salonie po konstrukcję dachu i masz salon wow!

dorotaidarek
23-07-2013, 20:27
Bez poddasza, bo wtedy nie robisz stropu tylo ciągniesz wysokośc budynku w salonie po konstrukcję dachu i masz salon wow!

faktycznie przy mniejszej powierzchni salonu da to obraz przestronności :)
coś czuję ,że będę dziś namawiać męża na ten domek:yes:
Poszukam czy ktoś go nie wybudował :D
Jak myślicie taniej wyjdzie kupić projekt i dostosować zmiany ( strop plus pojedyńczy garaż w odbiciu lustrzanym i z dachm dwuspadowym czy robić podobny od "0" u architekta ?

Elfir
23-07-2013, 20:28
selenek:
myślę, że powinniście szukać coś w ten deseń:
http://images62.fotosik.pl/13/e753e81fd91f831a.jpg

(to przeróbka jakiegoś badziewnego Archona, chodzi o rozplanowanie przestrzeni)

Albo takiego:
http://pracownia-projekty.dom.pl/images/67/rzut_9_ac_petra_ii_g2.gif

Tylko inaczej rozwiązać przejście do garażu (wc na miejsce pom. nr 9)

Elfir
23-07-2013, 20:33
Jak myślicie taniej wyjdzie kupić projekt i dostosować zmiany ( strop plus pojedyńczy garaż w odbiciu lustrzanym i z dachm dwuspadowym czy robić podobny od "0" u architekta ?

Tylko jak masz taniego architekta, to od zera wyjdzie taniej.

Mnie podoba się bardziej Z287 poszerzony w salonie o 0,5 m i w garażu o 0,5 m
Jest miejsce na kotłownię, pralnię z dużą szafą, dwie duże łazienki, spora spiżarka, kuchnia z bliskim wyjściem na taras (nie trzeba z kawą lecieć przez cały dom, by wyjśc na taras), nieco większe pokoje dla dzieci

bowess
23-07-2013, 20:47
Z92 ma zaprojektowane jakieś takie "dźwierza" wejściowe. Standardowa szerokość drzwi i już będzie wnęka na wieszak i szafkę butową.
Zgadzam się jednak, że ten warsztacik rowerowy lepiej byłoby umieścić w zaadaptowanym pokoju od frontu. Jeżeli jest to opcja jakichś drobnych usług dla ludności, to po co klienci mają się przez garaż przewijać (zwłaszcza jak będzie tam postawiony samochód) czy kręcić gdzieś po ogrodzie.

Żuczek to dom raczej mały, więc cudów w środku nie ma. No ale to już inwestorów decyzja, jaki ostatecznie metraż i kosztorys. "Zetki" jednak dobre 30m2 większe.

dorotaidarek
23-07-2013, 20:50
żuczek w zupełności by nam wystarczył, ale nie chcemy salonu "od przodu" domu.
Romantycznie mamy zamiar podziwiać zachód słońca :lol2:

bowess
23-07-2013, 20:54
Nawet nie wiedziałam, ale sprawdziłam i jest wersja "odwrotna" i nieco większa. Żuczek As (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.archeton.pl%2F projekt-domu-zuczekas_901_opisogolny) się nazywa. ;)

Elfir
23-07-2013, 20:57
czy taki dach nie będzie droższy (łamany)? No i duża strata powierzchni ogrodu z tym garażem na tyłach.

dorotaidarek
23-07-2013, 21:06
powiem krótko-niesamowite jesteście :jawdrop:
tyle przeszperałam i do niektórych wersji nie dotarłam, a już myślałam ,że wszystkie projekty widziałam:rolleyes:

iwona210517
23-07-2013, 21:08
,

iwona210517
23-07-2013, 21:17
,

iwona210517
23-07-2013, 21:19
,

bowess
23-07-2013, 21:29
czy taki dach nie będzie droższy (łamany)? No i duża strata powierzchni ogrodu z tym garażem na tyłach.
Tak, od regularnego dwuspadu będzie droższy, bo troszkę więcej materiału i dwa kosze do wykończenia. Żuczek jest natomiast konkurencyjny dachem dla domu w neriniach.
Jeszcze jeden minus projektu Żuczek to to, że wymaga o 7m dłuższego podjazdu do garażu.

Elfir
23-07-2013, 21:30
Dom za 200 tyś - będzie baardzo cięzko, jeśli ma być w przyzowitym standarcie energetycznym.
Mój domek jest bardzo prosty i mały a przekroczę 200 tyś o dobre 60 tyś.

dorotaidarek
23-07-2013, 21:49
Tak, od regularnego dwuspadu będzie droższy, bo troszkę więcej materiału i dwa kosze do wykończenia. Żuczek jest natomiast konkurencyjny dachem dla domu w neriniach.
Jeszcze jeden minus projektu Żuczek to to, że wymaga o 7m dłuższego podjazdu do garażu.

a my "obstawialiśmy" że neriny mają najprostszy dach z możliwych i najtańszy... po kilku postach z wami wiem więcej niż po pół roku ślęczenia nad projektami:yes: