PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 [31] 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

IZA30
24-07-2013, 06:37
Elfir, dla mojego Lubego rower to rzecz święta i on sam może chodzić w przetartych spodniach i starych koszulkach, ale rower zawsze jest lśniący i błyszczący :D (ot, każdy ma jakieś zboczenie :D). Dlatego rowery w naszym domu to nie będzie nic dziwnego :)

No ok niech kocha rower nie wiem jak,ale ja nie pozwoliłabym na serwis rowerowy w środku domu,o nie ;)

IZA30
24-07-2013, 07:40
Mnie ostatnio podoba się bardzo Dom dla trojga Fajna bryła,nowoczesna stylistyka ,możliwość zaadaptowania strychu na poddaszu i te oknaaaa -projekt na 5

http://www.mgprojekt.com.pl/dom-dla-trojga?gclid=CPnnk5e_x7gCFXMbtAod9ycA8A

selenek
24-07-2013, 07:45
No ok niech kocha rower nie wiem jak,ale ja nie pozwoliłabym na serwis rowerowy w środku domu,o nie ;)
a ja pozwalam :>
warsztat ma być wyłącznie do naszego użytku, a nie dla klientów.

Dzięki jeszcze raz za propozycje zmian, niedługo widzimy się z architektem, zobaczymy, co on nam zasugeruje.

dorotaidarek
24-07-2013, 09:33
I chyba stanęło na Z182 :) będę go dziś "przedstawiać " mężowi
Oczywiście jak dla nas z w lustrzanym odbiciu i z jednostanowiskowym garażem.
Wymiary 16,5 / 11,04
Z boku od garażu mamy ten nieciekawy budynek , więc odsuniemy się od niego 4m - z drugiej strony zostaje 7,5 do wykorzystania.
Od przodu mamy drogę, która ma obecnie 4m szerokości a docelowo 7 m ( sąsiad ma oddać jeszcze 3 m ze swojego pasa ziemi) , ale i tak chciałabym się odsunąć najmniej 5m z przodu, więc na "tyłach" zostaje nam jeszcze 12m do ogrodzenia , rozsądne wyjście ?!
Nie liczymy się z tym ,że nie przekroczymy 200 tyś zł, w razie konieczności sprzedamy mieszkanie.
Obecnie mieszkamy w trójkę ( plus beagle )na 38m2 więc dom i tak będzie dla nas wielką odmianą.
Tak jak pisałam mamy w planach budować się etapami.
Nie jestem strasznie nastawiona,że wszystko musi być nowe , więc meble i sprzęty będziemy mieć już z mieszkania i w miarę możliwości wymieniać :D
Myślę ,że poddasze posłuży jako garderoba rzeczy sezonowych, muszę się tylko jeszcze zastanowić nad pralnią.
Powiększymy też pewnie do boku ściany kotłownię za garażem.
Większy skład opału i tak będzie w "warsztaciku" koło domu.
Wolimy włożyć w koszty budowy i mieć bardziej "oszczędny" dom , by na starość się z niego nie wyprowadzać ze względu na koszty ;)
Macie już doświadczenie ile miesięcznie może kosztować utrzymanie "zetki" ? ( nie mówię o naprawach itp.)
Teraz nasze opłaty stałe to średnio ok. 600 zł więc nie jest to uciążliwe:rolleyes:
Widziałyście gdzieś może blogi czy fora z zetką ? bo na muratorze znalazłam tylko jeden:bash:

IZA30
24-07-2013, 09:46
I chyba stanęło na Z182 :) będę go dziś "przedstawiać " mężowi
Oczywiście jak dla nas z w lustrzanym odbiciu i z jednostanowiskowym garażem.
Wymiary 16,5 / 11,04
Z boku od garażu mamy ten nieciekawy budynek , więc odsuniemy się od niego 4m - z drugiej strony zostaje 7,5 do wykorzystania.
Od przodu mamy drogę, która ma obecnie 4m szerokości a docelowo 7 m ( sąsiad ma oddać jeszcze 3 m ze swojego pasa ziemi) , ale i tak chciałabym się odsunąć najmniej 5m z przodu, więc na "tyłach" zostaje nam jeszcze 12m do ogrodzenia , rozsądne wyjście ?!
Nie liczymy się z tym ,że nie przekroczymy 200 tyś zł, w razie konieczności sprzedamy mieszkanie.
Obecnie mieszkamy w trójkę ( plus beagle )na 38m2 więc dom i tak będzie dla nas wielką odmianą.
Tak jak pisałam mamy w planach budować się etapami.
Nie jestem strasznie nastawiona,że wszystko musi być nowe , więc meble i sprzęty będziemy mieć już z mieszkania i w miarę możliwości wymieniać :D
Myślę ,że poddasze posłuży jako garderoba rzeczy sezonowych, muszę się tylko jeszcze zastanowić nad pralnią.
Powiększymy też pewnie do boku ściany kotłownię za garażem.
Większy skład opału i tak będzie w "warsztaciku" koło domu.
Wolimy włożyć w koszty budowy i mieć bardziej "oszczędny" dom , by na starość się z niego nie wyprowadzać ze względu na koszty ;)
Macie już doświadczenie ile miesięcznie może kosztować utrzymanie "zetki" ? ( nie mówię o naprawach itp.)
Teraz nasze opłaty stałe to średnio ok. 600 zł więc nie jest to uciążliwe:rolleyes:
Widziałyście gdzieś może blogi czy fora z zetką ? bo na muratorze znalazłam tylko jeden:bash:

Projekt jest dosyć fajny,choć moim ideałem nie jest ;)Dom nerinach bardziej mi leży .Na pewno nad garażem zrobiłabym dach dwuspadowy. Choć uwierz mi jeżeli dopiero zaczynasz szukanie projektu,to decyzję jeszcze zmienisz 150 razy ;) Ja już miałam z 5 razy wybrany już ostatecznie projekt i po około roku szukania wreszcie zdecydowaliśmy na ten jedyny ...

dorotaidarek
24-07-2013, 10:07
Projekt jest dosyć fajny,choć moim ideałem nie jest ;)Dom nerinach bardziej mi leży .Na pewno nad garażem zrobiłabym dach dwuspadowy. Choć uwierz mi jeżeli dopiero zaczynasz szukanie projektu,to decyzję jeszcze zmienisz 150 razy ;) Ja już miałam z 5 razy wybrany już ostatecznie projekt i po około roku szukania wreszcie zdecydowaliśmy na ten jedyny ...

dach nad garażem oczywiście dwuspadowy -inaczej koszty pewnie by były większe.
Mam nadzieję ,że już kończymy szukanie :D bo od przeszło pół roku wertujemy co się da
Neriny też mi się z zewnątrz wizualnie bardziej podobają ,ale musielibyśmy je poszerzyć bo dla mnie jednak pokoje za małe.
9m2 mam teraz w bloku i wcisnąć tam wszystko to sztuka ;)
O całości pewnie zdecyduje koszt : co wydaje się tańsze poszerzone neriny czy zmieniona zetka:confused:

IZA30
24-07-2013, 10:31
dach nad garażem oczywiście dwuspadowy -inaczej koszty pewnie by były większe.
Mam nadzieję ,że już kończymy szukanie :D bo od przeszło pół roku wertujemy co się da
Neriny też mi się z zewnątrz wizualnie bardziej podobają ,ale musielibyśmy je poszerzyć bo dla mnie jednak pokoje za małe.
9m2 mam teraz w bloku i wcisnąć tam wszystko to sztuka ;)
O całości pewnie zdecyduje koszt : co wydaje się tańsze poszerzone neriny czy zmieniona zetka:confused:

Czytałam na forum archonu,ze ktoś poszerzył Nariny po 1 m z prawej strony i 1 m z lewej i wyszło idealnie ;)

http://archon.pl/projekty-domow-forum-temat/9616?page=4

post z 23-04-2013 23:22:01 wiola

Ja tak robiłam kontaktowałam się z ludźmi ,którzy wybudowali dom,który nam się podobał ,jechałam oglądałam i wiedziałam co i jak. Obejrzałam tak 3 domy wg projektów co mam się podobał y- za 3 razem dokonałam ostatecznego wyboru... jak zobaczyłam na żywo moją zieloną równinkę ;)

bowess
24-07-2013, 11:14
Myślę, że koszt podobny, bo zetka prostsza a troszkę większa. Po powiększeniu nerinów, neriny będą droższe.

Jeszcze zastanowiłabym się nad stropem. W obu projektach są stropy ciężkie (żelbetowy w nerinach, teriva w zetce). Dodatkowy koszt, a w domu parterowym można lżejsze konstrukcje zastosować. Zetka ma 3 warianty - między innymi jest wersja z garażem jednostanowiskowym (http://z500.pl/projekt/Z182_GLp,z-garazem-jednostanowiskowym-z-lewej-strony-i-dachem-pulpitowym-nad-nim.html) i chyba tą byłoby najkorzystniej kupić do przeróbek, jest też wersja z poddaszem użytkowym (http://z500.pl/projekt/Z182_GL,z-garazem-jednostanowiskowym-z-lewej-strony-i-poddaszem-uzytkowym.html), która ma garaż włączony w bryłę (no ale to już naprawdę duży domek i z odpowiednio większym kosztorysem).

Elfir
24-07-2013, 11:41
Uważam, że odsuwanie domu o 4 metry jest bez sensu. Brzydki widok na dom sąsiada zasłonicie chociażby świerkami.
Po co wam 4 m szerokości ogrodu w miejscu, którego nie oglądacie i nie będziecie korzystać za bardzo?

dorotaidarek
24-07-2013, 11:47
Uważam, że odsuwanie domu o 4 metry jest bez sensu. Brzydki widok na dom sąsiada zasłonicie chociażby świerkami.
Po co wam 4 m szerokości ogrodu w miejscu, którego nie oglądacie i nie będziecie korzystać za bardzo?

po tej stronie ma być również "warsztacik" wiata ? na tyłach domu , więc chcieliśmy swobodny dostęp, poza tym tamta "ruina" jest jeszcze z czasów..... i stoi w odległości 2 m od naszej działki :/
Zetka wydaje mi się "wygodniejsza" do mieszkania- mniej zmian w środku , jedynie garażu więc może i kosztować będzie mniej.
Mąż wieczorem pewnie i tak coś wynajdzie ,że jest nie tak :bash: \

dorotaidarek
24-07-2013, 11:55
bowess : garaż jednostanowiskowy oczywiście :) niepotrzebne nam dwa samochody, bo pomimo tego ,że działka jest 'na wsi" do centrum miasta mamy 45 min pieszo:lol2:
W zetce trzeba by jeszcze przenieść kotłownię za garaż ? bo jakoś komin widzę tylko od "kominka" ? merda mi się już wszystko :mad:
Ogrzewanie paliwem stałym niestety- mamy je za darmo więc tutaj już męża nie przekonam :(

bowess
24-07-2013, 12:07
Kotłownia w zetce w wersji z garażem jednostanowiskowym też jest na tyłach garażu i ma zaprojektowane wyjście na podwórko (na to zwracam uwagę, bo w sezonie grzewczym codziennie widzę, jak sąsiedzi nie mając takich drzwi wożą taczką drwa przez garaż - siłą rzeczy samochód wówczas stoi przed domem). Przewody kominowe są logicznie zgrupowane w jedną obudowę - kominek, kocioł w kotłowni, wentylacja kotłowni. Wszystko ok w tym względzie. :)

dorotaidarek
24-07-2013, 12:12
dziękuję :)
Widziałam ,że u Ciebie na górze jest 5m2 łazienka , nie jest z perspektywy czasu "za mała"

bowess
24-07-2013, 12:18
I to ze skosem. :) Nie, nie jest mała. Jest bardzo wygodna, ale jak widziałaś mam tylko podstawowe sprzęty (wanna, sedes, jedna umywalka). Za to pod blatem pralka, pochowane kosze na brudy, chemia, ręczniki. Taka łazienko - pralnia.

iwona210517
24-07-2013, 13:05
.

dorotaidarek
24-07-2013, 13:16
nie wiem czemu ale ta zetka nie podoba mi się... a może spojrz na ten domek:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-kordylinie/m4c480858ace97

oczywiscie jezeli zalezy wam na garazu, to możecie usunąć okna po boku i dobudować garaż jak w zetce.

teoretycznie do każdego można garaż dobudować ,ale nie zawsze po takim dobudowaniu jest to na czym najbardziej nam zależy czyli przejście z wiatrołapu do garażu i tamtędy do kotłowni.
W zetce zrobiłabym jeszcze z przodu może to wysunięcie które jest w nerinach lub daszek ???
Wizualnie z zewnątrz chciałabym coś w niej zmienić oprócz dachu nad garażem ( myślę o dwuspadowym ale trochę niższym niż dach właściwy, by nie stworzyć stodoły)
neriny urzekły mnie z zewnątrz, ale zetka w środku zdaje mi się ,że wygodniejsza

IZA30
24-07-2013, 13:30
teoretycznie do każdego można garaż dobudować ,ale nie zawsze po takim dobudowaniu jest to na czym najbardziej nam zależy czyli przejście z wiatrołapu do garażu i tamtędy do kotłowni.
W zetce zrobiłabym jeszcze z przodu może to wysunięcie które jest w nerinach lub daszek ???
Wizualnie z zewnątrz chciałabym coś w niej zmienić oprócz dachu nad garażem ( myślę o dwuspadowym ale trochę niższym niż dach właściwy, by nie stworzyć stodoły)
neriny urzekły mnie z zewnątrz, ale zetka w środku zdaje mi się ,że wygodniejsza

Wizualnie dom też się musi podobać,nie oszukujmy się,że nie - możemy zrobić elewację ze złota,ale ...no właśnie tego czegoś brakuje mi z tej zetce :/ Spojrzałam na realizację na stronie Z500... no cóż ,nie podoba mi się ,ale to tylko moje zdanie http://emotikona.pl/emotikony/pic/0blush2.gif (http://emotikona.pl)

dorotaidarek
24-07-2013, 13:38
Wizualnie dom też się musi podobać,nie oszukujmy się,że nie - możemy zrobić elewację ze złota,ale ...no właśnie tego czegoś brakuje mi z tej zetce :/ Spojrzałam na realizację na stronie Z500... no cóż ,nie podoba mi się ,ale to tylko moje zdanie http://emotikona.pl/emotikony/pic/0blush2.gif (http://emotikona.pl)
no właśnie tutaj bym musiała "cudować" by jakoś wizualnie ją poprawić czy przerobić.
Zauroczona to jestem z zewnątrz to nerinami i projektem H7 ( drogiii):cool:

IZA30
24-07-2013, 13:46
no właśnie tutaj bym musiała "cudować" by jakoś wizualnie ją poprawić czy przerobić.
Zauroczona to jestem z zewnątrz to nerinami i projektem H7 ( drogiii):cool:

nie ma co na siłę się uszczęśliwiać ;) Tak jak pisałam kilka postów wcześniej skontaktuj się z kimś kto wybudował neriny i jedź nawet na koniec Polski i zobacz,to jest bardzo ważne,żebyś potem nie żałowała!

jeszcze zastanówcie się nad tym dachem,bo widzę,że wzdychasz do wielospadów ;) ja miałam to samo-motałam się i motałam i wybudowałam nie za duży parterowy z dachem,który mi się podobał ,kosztowo masakrycznie nie było, a dom mój ipodoba mi się w 100 procentach! i ty też musisz czuć podobnie że to jest to a widzę,że na razie tak nie ma :D

Elfir
24-07-2013, 13:52
po tej stronie ma być również "warsztacik" wiata ?

Rozplanowanie przestrzeni zrób przed wykonaniem projektu zagspodarowania.
Co to miałby być za warsztacik?

dorotaidarek
24-07-2013, 13:52
Zielona równina też mi się podoba , tylko taras niestety nie w tą stronę
Strona północna (od której ma być garaż i broń Boże taras ;)
202352
strona południowa
202353
strona zachodnia + za laskiem zachodzi słońce:cool:
202355

dorotaidarek
24-07-2013, 13:55
że "to to" poczułam przy nerinach :D:D:D tylko małe to to ;)
tylko nie mogę odszukać nikogo, kto by skończył neriny i zgodził się na wizytację :(

IZA30
24-07-2013, 13:58
że "to to" poczułam przy nerinach :D:D:D tylko małe to to ;)
tylko nie mogę odszukać nikogo, kto by skończył neriny i zgodził się na wizytację :(

Sprecyzuj czy dach kopertowy czy dwuspadowy i dalej szukamy ;)
Pozdr,
Iza

Elfir
24-07-2013, 13:58
Właśnie przez takie kombinowanie w elewacjach (panie, to wygląda jak stodoła to machnij ganek na kolumnach) cena budowy rośnie bez sensu.

Płaski dach z papy nad garażem bedzie tańszy od dachu skośnego (karton-gipsy bardzo dużo kosztują, dwa razy więcej niż tynki).

Jeśli potrzebujesz pom. gospodarczego, to wydłuż garaż od strony ogrodu do linii ścian domu.

Elfir
24-07-2013, 14:02
nie wiem czemu ale ta zetka nie podoba mi się... a może spojrz na ten domek:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-kordylinie/m4c480858ace97

oczywiscie jezeli zalezy wam na garazu, to możecie usunąć okna po boku i dobudować garaż jak w zetce.

I trzeba byłoby powiększyć kotłownię, jak ma być piec na węgiel. W dodatku w tak małym domu są aż dwa kominy (od kotła i od kominka).

Ludzie, przestańcie wybierać skromne domy po elewacjach! Jak macie pieniądze na "ozdóbki" to postawcie od razu większy i wygodniejszy dom. Pieniądze ten same - koszt budowy ganku na kolumienkach jest równy kosztowi postawienia małego WC.

Elfir
24-07-2013, 14:04
Zielona równina też mi się podoba , tylko taras niestety nie w tą stronę


Rozbrajasz mnie - co za problem zrobić taras w innym miejscu i o innym kształcie?

W Zielonej Równinie nie do końca podoba mi się takie wchodzenie wprost do salonu.

Moja przeróbka:
http://images64.fotosik.pl/16/b60a4b3fa4041596.jpg

Kominek panoramiczny trójstronny osłania widok na wiatrołap z salonu.
Pokój rodziców przeniosłam - dzieci są bliżej siebie, i nie podsłuchują rodziców baraszkujących za ścianą :)

tyle, że ten projekt zajmie więcej miejsca na działce - będzie mniej ogrodu.

dorotaidarek
24-07-2013, 14:11
I trzeba byłoby powiększyć kotłownię, jak ma być piec na węgiel. W dodatku w tak małym domu są aż dwa kominy (od kotła i od kominka).

Ludzie, przestańcie wybierać skromne domy po elewacjach! Jak macie pieniądze na "ozdóbki" to postawcie od razu większy i wygodniejszy dom. Pieniądze ten same - koszt budowy ganku na kolumienkach jest równy kosztowi postawienia małego WC.

nie spodziewałam się,że to tak porównywalne koszta.
Może mamy zbyt wygórowane wymagania :(
Dach- obojętnie czy dwu czy wielospadowy , chociaż mąż wolałby dwuspadowy bo łatwiej mu się będzie robiło i straty mniejsze
Przejście przez garaż do kotłowni
salon ok 30 m, kuchnia ok 10 m
pokoje nie mniejsze niż 11/12 m - dom może być większy niż 100 m2 nie mówię ,że nie ...oby salon i pokoje były dobrze ustawione : salon na południowym zachodzie lub zachodzie, pokoje mogą być ostatecznie 2 jeśli byłaby duża garderoba...
ale namotałam:D

Elfir
24-07-2013, 14:28
ganek to koszt (z dachem, robocizną) ok 3-6 tyś. więcej.

bowess
24-07-2013, 14:31
O, to Wy do Klubu Samorobów. :)
Ułatw życie mężowi i sobie i skup się na prostych projektach z dachem dwuspadowym o niewielkim kącie nachylenia. Jak kasy mało, to zastanówcie się nad rezygnacją z ciężkiego stropu, patrzcie na prostotę stolarki (drzwi tarasowe suwane, okna narożne - uwierz, zarąbiście ciągną po kieszeni), zwracaj uwagę na instalację wody (w zetce wszystko ładnie blisko siebie - kuchnia i obie łazienki), żeby kominów było jak najmniej. Jak mąż spróbuje sam lub z pomocą rodziny murować, to bardzo mu ułatwi pracę prosta bryła - każde naroże, każdy dodatkowy otwór to obróbki, nadproża, cięcie materiału.

Oczywiście, że dom musi się podobać. Proponuję teraz zrobić przerwę od przeglądania wizualek. Pójdź na spacer, pooglądaj w terenie nowe domy wykończone i w trakcie budowy. Może to moje jakieś skrzywienie, ale dla mnie dom może mieć bardzo pozytywny odbiór, podobać mi się, właściwie niezależnie od typu budynku (no chyba, że ewidentny gargamel, to już nic nie pomoże ;) ). Dobrze dobrane kolory, schludna strefa wejściowa i ładny ogród właściwie z każdego budynku zrobią ładny DOM. :)

dorotaidarek
24-07-2013, 14:40
Rozbrajasz mnie - co za problem zrobić taras w innym miejscu i o innym kształcie?

W Zielonej Równinie nie do końca podoba mi się takie wchodzenie wprost do salonu.

Moja przeróbka:
http://images64.fotosik.pl/16/b60a4b3fa4041596.jpg

Kominek panoramiczny trójstronny osłania widok na wiatrołap z salonu.
Pokój rodziców przeniosłam - dzieci są bliżej siebie, i nie podsłuchują rodziców baraszkujących za ścianą :)

tyle, że ten projekt zajmie więcej miejsca na działce - będzie mniej ogrodu.

Podoba mi się Twoja przeróbka bardzo- wiesz ja nie mam wyobraźni "przestrzennej" więc wszytko muszę mieć rozrysowane , dziękuję :cool:

iwona210517
24-07-2013, 15:08
,

iwona210517
24-07-2013, 15:16
.

iwona210517
24-07-2013, 15:19
.

iwona210517
24-07-2013, 15:23
,

iwona210517
24-07-2013, 15:27
.

Elfir
24-07-2013, 15:28
Anatol przecież nie ma przejścia do garażu przez wiatrołap.

Ja namawiam na skromność i powstrzymanie rozbuchanej fantazji.
Każde 10 tyś więcej na budowę, to 1 rok spłaty kredytu więcej.
Co lepsze - kredyt 20 czy 30 lat? Naprawdę dach jest tego wart?

iwona210517
24-07-2013, 15:32
,

iwona210517
24-07-2013, 15:33
jak widzę u Doroty wszystko moze ulec zmianie nawet wymagania wzgledem przejscia z garazu do wiatrołapu :D

iwona210517
24-07-2013, 15:34
.

iwona210517
24-07-2013, 15:42
.

iwona210517
24-07-2013, 15:44
.

iwona210517
24-07-2013, 15:47
.

dorotaidarek
24-07-2013, 16:02
Kurczę napisałaś, że nie masz kontaktu do osób, które buduje dom w nerinach. widziałam, że już coś pisałaś na forum archonu niestety bez odpowiedzi. kurczę, ale jezeli TO COŚ poczulaś przy tym domku to bierz go!!! jest naprawdę cudny, a jezeli tylko przy nim poczulaś to czyli, ze to ten!!! ja też tak miałam , ze musiałam się czuć w tym domku!!!
zeby nie było ciągle o wyborze projektu pisałam :D

myslę, że ten domek jest swojej ceny wart, a ten salon i kuchnia tworza piekną całośc , o czym swiadczy ta wizualizacja:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-nerinach/m4f3e713b94824

a jaki wybudowałaś jeśli mogę spytać ?

iwona210517
24-07-2013, 16:04
.

dorotaidarek
24-07-2013, 16:05
O, to Wy do Klubu Samorobów. :)
Ułatw życie mężowi i sobie i skup się na prostych projektach z dachem dwuspadowym o niewielkim kącie nachylenia. Jak kasy mało, to zastanówcie się nad rezygnacją z ciężkiego stropu, patrzcie na prostotę stolarki (drzwi tarasowe suwane, okna narożne - uwierz, zarąbiście ciągną po kieszeni), zwracaj uwagę na instalację wody (w zetce wszystko ładnie blisko siebie - kuchnia i obie łazienki), żeby kominów było jak najmniej. Jak mąż spróbuje sam lub z pomocą rodziny murować, to bardzo mu ułatwi pracę prosta bryła - każde naroże, każdy dodatkowy otwór to obróbki, nadproża, cięcie materiału.

Oczywiście, że dom musi się podobać. Proponuję teraz zrobić przerwę od przeglądania wizualek. Pójdź na spacer, pooglądaj w terenie nowe domy wykończone i w trakcie budowy. Może to moje jakieś skrzywienie, ale dla mnie dom może mieć bardzo pozytywny odbiór, podobać mi się, właściwie niezależnie od typu budynku (no chyba, że ewidentny gargamel, to już nic nie pomoże ;) ). Dobrze dobrane kolory, schludna strefa wejściowa i ładny ogród właściwie z każdego budynku zrobią ładny DOM. :)

My może jesteśmy dziwni, ale mi osobiście domu z dużą ilością daszków, kantów, zaokrągleń ;) się nie podobają.
Mimo,że nie bierzyemy (obecnie) kredytu to jednak chciałabym go w miarę możliwości szybko postawić - tak by jak najmniej kasy wydać na rzeczy zbędne

dorotaidarek
24-07-2013, 16:07
wYbudować to za dużo powiedziane :D :wiggle::wiggle::wiggle:
Niedawno wybrałam projekt - DOM W TORENIACH.

Budowa wiosna 2014. :)

fajnie pomyślany w tym domku taras :)

iwona210517
24-07-2013, 16:09
.

iwona210517
24-07-2013, 16:13
.

iwona210517
24-07-2013, 16:37
.

dorotaidarek
24-07-2013, 16:40
co myslicie o takich materiałach do mojego domku?
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-akebiach/m4a07ca25cf321#

czy lepsza taka elewacja/takie materiały:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-akebiach/m4a07ca25cf321#





Przypomnę, że buduje ten dom:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-toreniach/m4d4278ad04d7b

powiem Ci ,że mi podoba się elewacja taka jak jest :)
Myślę ,że skłaniamy się raczej na dwuspadowy dach
Bowess mnie przekonała nie chcę dokładać pracy mężowi

dorotaidarek
24-07-2013, 16:43
Zakochałam się w tej elewacji:
http://archon.pl/images/attachments/0001/5315/2.jpg
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-akebiach-2/m4b5d9d37823d8#
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-akebiach-2/m4b5d9d37823d8#

a czy ktos wie z czego jest 'chodnik" - link niżej:
http://archon.pl/images/attachments/0001/5319/4.jpg

czy ktoś coś słyszał o takim chodniku, jakieś opinie?
http://www.leroymerlin.pl/plytki-ceramiczne-i-gipsowe/glazura-terakota-gres/gres/gres-nieszkliwiony-enero-ceramika-paradyz,p195000,l233.html podobny choć pewnie nie ten

iwona210517
24-07-2013, 16:44
.

bowess
24-07-2013, 16:50
Elewacja bardzo ładna, spokojna i elegancka. Dużo naturalnego kamienia. Nawet bardzo dużo.

A wcześniejszy chodniczek to płytki chodnikowe z posypką albo płukane. Na przykład Polbruk takie ma w ofercie. W wielu kolorach występują.

iwona210517
24-07-2013, 16:57
.

dorotaidarek
24-07-2013, 17:00
kolejny - + ? Z182 nie ma ani jednego okna na południe :/ musielibyśmy je przenieść
chyba faktycznie muszę odpocząc od tych projektów bo wydziwiam

bowess
24-07-2013, 17:03
Jeny Elfir dla ciebie to dach powinien być przykryty folią , a ściany powinny byc z desek. wiadomo, ze wszystko dzisiaj kosztuje, ale warto czasami wydać więcej!!!

Ironizujesz? Wszystko dziś sporo kosztuje, zwłaszcza budowa domu, dlatego lepiej wydać posiadane fundusze na dobre materiały, elementy podnoszące komfort użytkowania domu, w ogóle doprowadzić dom do stanu pozwalającego zamieszkać, a nie popłynąć na kilkadziesiąt czy pond 100 tysięcy, bo zbyt optymistycznie podeszło się do kosztorysu. W wielu wątkach o konkretnych projektach tworzy się kółeczko wzajemnej adoracji - zachwyty nad projektem, jaki piękny i wspaniały, tylko często nie sposób dowiedzieć się konkretów o kosztach, bo większość inwestorów nie chce o tym mówić. Czasem tylko ktoś przebąknie, że budowa kosztuje dużo.

bowess
24-07-2013, 17:06
faktycznie to chyba to. Piękna cena:
http://www.blechert-kostka-betonowa.pl/uslugi.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.blechert-kostka-betonowa.pl%2Fuslugi.html)

ale myślę, że warto :D
pod względem estetycznym. muszę jeszcze poczytać jak się mają takie płyty w praktyce

Prawie każdy producent kostki ma produkt tego typu w ofercie. Ja płaciłam chyba 5,60 za sztukę 34x34cm. Jest trwała, w ogóle nie śliska, ale ciężko się ją zamiata. W zasadzie czyści się takie płytki myjką ciśnieniową, jak ktoś ma chęć posprzątać porządnie.

iwona210517
24-07-2013, 17:07
,

bowess
24-07-2013, 17:18
Do teraz (z materiałami na taras, podest i schody wejściowe, ścieżki z kostki i inne takie bez których spokojnie można zamieszkać) 215 tysięcy. Własnej robocizny od licha i trochę.

"Po co ma to mówić?" A no po to, żeby ktoś, kto napalił się jak szczerbaty na marchew na dom, który na stronie ma kosztorys na przykład na 230 tysięcy (szacunkowy, netto, bez wykończeń wewnętrznych - różne biura mają różne swoje kruczki), dowiedział się, że do tego domu wprowadzi się po wydaniu 350 czy 400 tysięcy.

P.S. A ty Iwono? Rozpisujesz już kosztorys torenii, czy "jakoś to będzie"? :)

iwona210517
24-07-2013, 17:21
.

bowess
24-07-2013, 17:30
Myślę, że na robociźnie około 60 tysięcy - niestety mieszkamy w dość drogim regionie.
No i wyposażenie mamy taniutkie. Kuchnię zrobiliśmy sami, jak i sporo innych mebli. :)
Bardzo dobrze, że masz świadomość kosztów. Wiele osób tego niestety nie ma i później w rozmowach spotykam się ze sformułowaniami typu "ta budowa nas wykończy", "a mieliśmy już w zeszłe święta mieszkać" i inne takie tam. Mało optymistyczne zazwyczaj.

Elfir
24-07-2013, 17:47
niekażdy buduje dom na kredyt, to chyba Dorota napisała, że chcą etapami, a myślę, że wygląd zewnetrzny domu jest ważny i warto poświecic to kilka tysi, niż oszczedzać na dachu i samemu się wstydzić swojego domku.

Wstydzić domku?
Rany. Ja wolę za zaoszczędzone pieniądze jechać na wakacje i mieć w nosi, że komuś się nie podoba", niż biedować latami na spłatę domku, który podoba się sąsiadom i robi wrażenie na forum.
Zaproponuj od razu elewację z marmuru i wielkie przeszklenia. To robi wrażenie :D
Niech sąsiedzi wiedzą, że ją stać!

Elfir
24-07-2013, 17:52
Jeny Elfir dla ciebie to dach powinien być przykryty folią , a ściany powinny byc z desek. wiadomo, ze wszystko dzisiaj kosztuje, ale warto czasami wydać więcej!!!

Dom ze ścianami z desek i dachem z papy:
http://fc04.deviantart.net/fs70/f/2010/262/f/6/modern_wooden_house_by_badnugly-d2z139o.jpg

http://cdn.decoist.com/wp-content/uploads/2009/12/Modern-Wooden-House-Sigg-7.jpg

Który kosztuje kilka razy wiecej niż te wszytskie pokazywane tutaj domki

Tak więc dechy i papa to nie jest synonim taniości :)

dorotaidarek
24-07-2013, 19:12
Wstydzić domku?
Rany. Ja wolę za zaoszczędzone pieniądze jechać na wakacje i mieć w nosi, że komuś się nie podoba", niż biedować latami na spłatę domku, który podoba się sąsiadom i robi wrażenie na forum.
Zaproponuj od razu elewację z marmuru i wielkie przeszklenia. To robi wrażenie :D
Niech sąsiedzi wiedzą, że ją stać!
dlatego też chcemy jak najmniejszym kosztem.... żeby później się nie wkurzać ,że prze "ten dom" nie mamy już w życiu innych przyjemności
Stąd te moje dopytywania.
Domek "zapach wiosny" to też pewnie lekką ręką 300/400k :(?

bowess
24-07-2013, 19:37
Z własną pracą sądzę, że można zejść poniżej 300k. Zapach wiosny nie jest aż tak duży. Okolice 400 to H7 miałam na myśli.
Ze szczegółów. Ma sporo ścian nośnych, będzie też sporo fundamentów. Na forum za stan zero padają kwoty od 20 do 40k (kosztu całości nikt nie chciał zdradzić). Czyli da się taniej niż kosztorys przewiduje. No ale to wiadomo - ludzie mają różne warunki na działce, różnie robią, różne ilości piachu do zasypania potrzebują. Dalej - łamany dach, niby kąt niewielki, więc pokrycia nie jakoś specjalnie dużo, ale na przekroju widać, że więźby jest sporo. Plus - lekki strop. Minus - trzy kominy. Plus - okna bez szaleństw, więc nie będą drogie.
Może jest na innych stronach jakiś blog z kosztami?

iwona210517
24-07-2013, 21:13
.

Elfir
24-07-2013, 21:24
Jak to mówią - kto bogatemu zabroni?
Mój standart wymagań co do poziomu życia jest bardzo wysoki (mów mi Sabarytka), ale mnie na niego nie stać. I co? Mam wziąć większy kredyt tylko po to by zrobić sobie kuchnię z PoggenPohl? Na szczęscie moje drugie imię to Racjonalna :D

Jesli ktoś robi założenia - dom niewielki, oszczędzam na wykonawcach i buduję samodzielnie, to dla mnie ignorancją, niezrozumieniem lub złośliwością jest proponowanie projektów drogich w realizacji, z ozdobnikami, nieefektywnymi i mało energooszczędnymi rozwiązaniami - "bo mają się sąsiadom podobać".


****
Jak dla mnie kobiety stroją się nie dla siebie tylko dla facetów. To reklama zewnętrzna.

iwona210517
24-07-2013, 21:35
,

Elfir
24-07-2013, 21:51
Założę po prostu buty za 50 zł a nie za 500 zł.

Jak napisałam - kto bogatemu zabroni?
Ludzie pewnie twoim zdaniem mieszkają w kawalerkach na osiedlach, bo jest tak przytulnie a nie dlatego, że na większe ich nie stać? :)
Dla niektórych nawet kawalerka jest luksusem a nie kolejną zachcianką.

Twoje pisanie przypomina mi milionera, który namawia przeciętnego Kowalskiego żeby kupił sportowe Porsche, gdy ten ogląda Skodę, bo przecież Porsche ma wyższy standart (nie mozna się ograniczać!), jest bardziej prestiżowe, ma się podobać a nie tylko jeździć.

iwona210517
24-07-2013, 22:00
.

iwona210517
24-07-2013, 22:16
.

IZA30
25-07-2013, 07:03
Rozbrajasz mnie - co za problem zrobić taras w innym miejscu i o innym kształcie?

W Zielonej Równinie nie do końca podoba mi się takie wchodzenie wprost do salonu.

Moja przeróbka:
http://images64.fotosik.pl/16/b60a4b3fa4041596.jpg

Kominek panoramiczny trójstronny osłania widok na wiatrołap z salonu.
Pokój rodziców przeniosłam - dzieci są bliżej siebie, i nie podsłuchują rodziców baraszkujących za ścianą :)

tyle, że ten projekt zajmie więcej miejsca na działce - będzie mniej ogrodu.

Ja w tym projekcie wewnątrz nie zmieniałam nic,bo po co jak po roku szukania znalazłam idealny dla nas ;) Są 3 naprawdę normalnej wielkości pokoje ,2 łazienki (nie zrobiliśmy małżeńskiej)w jednej tej koło kuchni,mam wannę,w drugiej duży prysznic i tak jest super-żadnego ścisku wpychania prysznica obok wanny nie mówiąc o wstawieniu pralki...Garderoba jest naprawdę spoora w życiu bym z niej nie zrezygnowała.Cd do "wchodzenia"prosto do salonu nie widzę absolutnie żadnych wad tego rozwiązania.Najbardziej podoba mi się (to czego Dorota szuka w projektach)przejście:garaż-wiatrołap-kuchnia,żadnego przełażenia przez dom z siatami ,brrr .Wiatrołap jest bardzo duży,duża szafa na wymiar siedzisko i spokojnie wejdzie na raz z 5 osób,bez żadnego ścisku.To co Elfir zaproponowała z tarasem to bardzo doby pomysł,jeżeli Dorota coś tam chce zasłonić.Żałuje trochę,że nie mam spiżarki,tu dom w nerinach ma to rozwiązanie,ale zależało mi na dwóch łazienkach (córka na stanie,a wiadomo ile kobietom rano schodzi przed wyjściem,niech ma w przyszłości to "swoje królestwo" ;) )Ale kotłownia jest ogromna,a że mamy ogrzewanie gazowe to wstawię tam jakieś regały na tego typu rzeczy. Wstawię na chwilę parę już trochę nie aktualnych zdjęć z środka i z zewnątrz jak to wyglądało i wygląda po kolei:

tu były zdjęcia

IZA30
25-07-2013, 07:09
IZA30, a moze Ty oddasz głos na wizualizację wnetrz do domu w toreniach?
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-toreniach/m4d4278ad04d7b

musisz wejśc w zakładkę wnetrza i potem podać swój email, na który przyjdzie potwierdzenie :)

Wiesz co powiem Ci,ze ja na tym etapie co Ty jesteś teraz to miałam ze 10 wersji elewacji;) Miało być drewno,mała być szarość,miały być w k0ońcu szare bonie i biała reszta...Oczywiście jak przyszło co do czego-drewno za drogo,za zrobienie boni fachmani policzyli tyle,że głowa mała i zostało na tym,że jest cały na biało i lepiej być nie mogło - jest po prostu superhttp://www.sherv.net/cm/emo/funny/2/banana-dancing-with-mario-smiley-emoticon.gif !

namira
25-07-2013, 07:15
Każda z was ma swoje racje i nie ma się co dalej licytować,budujcie to,co wam się podoba ,na co was stać i żeby wybrany dom pasował do posiadanej działki,ja również nie budowałabym domu,który nie podobałby mi się z zewnątrz,choćby był najtańszy,dom musi się podobać,to bardzo przyjemne uczucie mieszkać w takim domu,który pasuje pod każdym względem ludziom w nim mieszkającym,dlatego wybór projektu jest taki ważny.
Dodam jeszcze,że podstawą budowy jest posiadanie szczegółowego kosztorysu i trzymanie się go do końca,wówczas koszty nas nie zaskoczą,tak było u mnie i czas budowy wspominam jako okres w którym dużo się działo,musiałam podejmować dużo decyzji,ale nie miałam z tym problemu,sama zaprojektowałam i urządziłam wnętrze domu,jestem konkretną osobą,wiem co mi się podoba i w jakim otoczeniu dobrze się czuję,ekipę budowlaną miałam fajną a budowa trwała 11 m-cy,nawet pogoda super nam dopisała,życzę trafnych decyzji i bezproblemowej budowy.

IZA30
25-07-2013, 07:36
Mały czy duży dom, to temat stary jak świat, od kiedy tylko ludzie zaczęli budować domy. Dylemat, czy budować aby się pokazać rodzinie, znajomym, czy też żyć: wygodnie i niestresowo. Istnieje pewne minimum wygód, aby być szczęśliwym:niskie koszty eksploatacji - szczególnie ogrzewania, przygot.ciepej wody, małe zuzycie prądu oraz liczba pomieszczeń i ich powierzchnia,, a ponadto jak będą kształtować się nasze finanse na 10-20 lat naprzód. I konia z rzędem temu, co zaświadczy, że nie przyjdą do nas: lata chude-mniejsza pensja, choroba , tragedie rodzinne wysysające kasę.. Większość Polaków – przynajmniej w centrum kraju – mają wielkie domy na kredyt, a w nich pracownie i gabinety (nawet, jeśli domownicy pracują poza domem), pokoje gościnne (nawet, jeśli gości przyjmują raz w miesiącu na tarasie), salony ćwiczeń (nawet, jeśli są zdeklarowanymi konsumentami chipsów przed telewizorem)...Śmieszy mnie to. Potem narzekają na koszty utrzymania i konieczność zaciskania pasa .Polacy nie umieją traktować domu jednorodzinnego, jak zwykłej, choć trochę odmiennej niż blok, pozamiejskiej formy zakwaterowania. A przecież dom podmiejski, to po prostu miejsce zamieszkania, taki blok w poziomie z większym zielonym tarasem ;) Zatem buduj na miarę swoich sił i czasów.

bowess
25-07-2013, 07:44
Powiedziałabym podobnie, choć najpierw wymieniłabym budżet. Czyli żeby w ramach założonego budżetu wybrać najbardziej podobający się dom.
Wiadomo, że inwestorzy zasobniejsi szukają domów większych, ozdobniejszych, z dodatkowymi funkcjonalnościami.
Nie na miejscu wydaje mi się proponowanie inwestorom, którzy budżet mają skromny i planują włożyć własną pracę, projektu, w którym wygląd powoduje wzrost kosztów ponad budżet, a konstrukcje są trudniejsze do wykonania.
To nie jest kwestia tego, że Elfir zbudowała dla siebie dom niewielki, energooszczędny i dla niektórych zbyt prosty, bo jak ktoś przychodzi z zapytaniem o projekt, na który ma budżet pół miliona czy milion, to nie namawia go na zejście do 100m2 i uproszczenie dachu, tylko jeżeli można i trzeba, to proponuje bardzo trafne zmiany poprawiające funkcjonalność. Iwona pokazuje śliczne projekty, a inwestorka niech sobie skombinuje skądś brakujące tysiące, albo ciągnie budowę latami.

dorotaidarek
25-07-2013, 08:35
Powiedziałabym podobnie, choć najpierw wymieniłabym budżet. Czyli żeby w ramach założonego budżetu wybrać najbardziej podobający się dom.
Wiadomo, że inwestorzy zasobniejsi szukają domów większych, ozdobniejszych, z dodatkowymi funkcjonalnościami.
Nie na miejscu wydaje mi się proponowanie inwestorom, którzy budżet mają skromny i planują włożyć własną pracę, projektu, w którym wygląd powoduje wzrost kosztów ponad budżet, a konstrukcje są trudniejsze do wykonania.
To nie jest kwestia tego, że Elfir zbudowała dla siebie dom niewielki, energooszczędny i dla niektórych zbyt prosty, bo jak ktoś przychodzi z zapytaniem o projekt, na który ma budżet pół miliona czy milion, to nie namawia go na zejście do 100m2 i uproszczenie dachu, tylko jeżeli można i trzeba, to proponuje bardzo trafne zmiany poprawiające funkcjonalność. Iwona pokazuje śliczne projekty, a inwestorka niech sobie skombinuje skądś brakujące tysiące, albo ciągnie budowę latami.

moja przerobiona zielona równina :
202572
tu kotłownia też pasuje mi idealnie , czy "dorównanie jej do końca byłoby dobrym pomysłem ? może i trochę droższym ale może łatwiejszym w budowie ( mniej narożników ? itp?)byłoby tam pomieszczenie gospodarcze o jeszcze do końca nie sprecyzowanym przeznaczeniu ( składzik drewna, spiżarka, pomieszczenie na sprzęty i meble ogrodowe) , lubię mieć "zapas " pomieszczeń gospodarczych bo w mieszkaniu zdecydowanie mi ich brakuje .:yes:
Tylko nie mam pomysłu co wtedy z dachem, czy zmiana w m32 dachu na dwuspadowy nie zniszczy bryły tego domu? a jeśli zostanie taki jak jest tylko "wyrównany" z pomieszczeniem gospodarczym to jaki jest jego koszt ?
Co do toczącej się wcześniej dyskusji - tak - chcę dom tani w budowie i utrzymaniu. Nie potrzebuję ozdobników- to ma być nasze miejsce w którym się dobrze czujemy a niekoniecznie wielkie przestrzenie- bo nas na nie nie stać . Kredyt owszem może i weźmiemy jak będziemy chcieli pilnie dokończyć dom. Nie mamy "sponsorów " po stronie rodziców , więc tak jak pisały wyżej dziewczyny - doceniam starania, ale z większości propozycji nie skorzystam , bo mnie na nie nie stać ( "stety" czy niestety wolę wydać pieniądze na inne rzeczy)

IZA30
25-07-2013, 09:44
moja przerobiona zielona równina :
202572
tu kotłownia też pasuje mi idealnie , czy "dorównanie jej do końca byłoby dobrym pomysłem ? może i trochę droższym ale może łatwiejszym w budowie ( mniej narożników ? itp?)byłoby tam pomieszczenie gospodarcze o jeszcze do końca nie sprecyzowanym przeznaczeniu ( składzik drewna, spiżarka, pomieszczenie na sprzęty i meble ogrodowe) , lubię mieć "zapas " pomieszczeń gospodarczych bo w mieszkaniu zdecydowanie mi ich brakuje .:yes:
Tylko nie mam pomysłu co wtedy z dachem, czy zmiana w m32 dachu na dwuspadowy nie zniszczy bryły tego domu? a jeśli zostanie taki jak jest tylko "wyrównany" z pomieszczeniem gospodarczym to jaki jest jego koszt ?
Co do toczącej się wcześniej dyskusji - tak - chcę dom tani w budowie i utrzymaniu. Nie potrzebuję ozdobników- to ma być nasze miejsce w którym się dobrze czujemy a niekoniecznie wielkie przestrzenie- bo nas na nie nie stać . Kredyt owszem może i weźmiemy jak będziemy chcieli pilnie dokończyć dom. Nie mamy "sponsorów " po stronie rodziców , więc tak jak pisały wyżej dziewczyny - doceniam starania, ale z większości propozycji nie skorzystam , bo mnie na nie nie stać ( "stety" czy niestety wolę wydać pieniądze na inne rzeczy)


spójrz na zdjęcie mojej równiny,przecież nawet nie ruszyłabyś dachu przesuwając kotłownię "do końca" , po prostu nie miałabyś tego miejsca w którym ja mam taras

dorotaidarek
25-07-2013, 09:47
a mogłabyś podać koszt swojej budowy - chodzi mi tu głównie o dach.

IZA30
25-07-2013, 09:59
Tu było cos

iwona210517
25-07-2013, 10:27
.

iwona210517
25-07-2013, 10:31
.

dorotaidarek
25-07-2013, 10:32
nie przesadzajmy, przeciez dom AR-1 CZY Antek to nie są AŻ tak drogie domy w budowie, na pewno drozsza bedzie zielona równina. ten dom w nerinach też bedzie tanszy niż zielona równina

antek czy ar1 nie mają rozwiązań o które mi chodzi.
Robocizna dachu odpada - mąż plus ewentualnie kasa dla pomocnika.
Musimy to z mężem przemyśleć , myślałam ,że ten dach wychodzi dużo drożej....

iwona210517
25-07-2013, 10:36
.

iwona210517
25-07-2013, 10:38
.

dorotaidarek
25-07-2013, 10:42
no, ale czasami trzeba wybrać czy się chcę dom prosty w budowie czyy dom spełniajacy wasze wymagania. czesto bywa, że to się wyklucza.

wiem na jakie wymagania mnie stać i na tym się opieramy, zanim zaczniemy budowę i kupimy projekt to rozpiszemy wszystkie koszty i etapy budowy :)
obydwoje też chcemy dobrze oświetlony salon a słoneczny taras nam nie przeszkadza wręcz odwrotnie;)
poza tym zaczęłam się zastanawiać jakby wyglądała równina z dachem dwuspadowym lub nawet takim jak jest i wysuniętym dachem na taras ( tak jak narysowałam zarys słupków.

IZA30
25-07-2013, 10:47
no, ale czasami trzeba wybrać czy się chcę dom prosty w budowie czyy dom spełniajacy wasze wymagania. czesto bywa, że to się wyklucza.

Uwielbiam mój taras, taki w sam raz .W tym roku już nie ,bo nie mamy jeszcze podbitki,ale w następnym roku,będziemy montować dodatkowo markizę tarasową ,bo to strona południowa no i mamy czasem mały Egipt ;) Ale jak dam dziś radę to sfotografuję taras moich rodziców ,cuuudny ;)Też wybudowali sobie na stare lata mały domek pod miastem - Skowronek z Dom dla Ciebie.
Taką markizę chcę:

iwona210517
25-07-2013, 10:49
,

dorotaidarek
25-07-2013, 10:51
Uwielbiam mój taras, taki w sam raz .W tym roku już nie ,bo nie mamy jeszcze podbitki,ale w następnym roku,będziemy montować dodatkowo markizę tarasową ,bo to strona południowa no i mamy czasem mały Egipt ;) Ale jak dam dziś radę to sfotografuję taras moich rodziców ,cuuudny ;)Też wybudowali sobie na stare lata mały domek pod miastem - Skowronek z Dom dla Ciebie.
Taką markizę chcę:

i właśnie o takie rozwiązania mi chodzi, w lecie osłania przed słońcem , zimą nie zasłania okien.
Teraz w głowie mam dwa projekty ( no 3)
z 182
zapach wiosny
i zmienioną o taras zieloną równinę:confused:

iwona210517
25-07-2013, 10:53
.

dorotaidarek
25-07-2013, 10:58
iwona210517 dla mnie domek jak domek, nie jest to jakiś straszny "wybryk" moim zdaniem
ciekawe tylko czy oszczędność była duża czy nie

IZA30
25-07-2013, 11:02
czy w skowronku jest piekny zadaszony taras? taka dobudówka? czekam na zdjęcia - uwielbiam piekne tarasy !!! :wiggle::wiggle::wiggle::wiggle::wiggle:


dokładnie dobudowane mega duże tarasisko ;) jutro foty ;)

iwona210517
25-07-2013, 11:03
.

iwona210517
25-07-2013, 11:10
,

IZA30
25-07-2013, 11:12
i właśnie o takie rozwiązania mi chodzi, w lecie osłania przed słońcem , zimą nie zasłania okien.
Teraz w głowie mam dwa projekty ( no 3)
z 182
zapach wiosny
i zmienioną o taras zieloną równinę:confused:

tu wielgasny wątek dot. ZAPACHU WIOSNY http://forum.muratordom.pl/showthread.php?136888-ZAPACH-WIOSNY-M70

JAK JUZ IDZIEMY W KOPERTOWE DACHY to wstawię mojego byłego faworyta : Murator M42 Przemyślany porównując zapach i przemyślanego -wybrałabym przemyślanego

porównanie rzutów:
przemyslany-zapach

iwona210517
25-07-2013, 11:15
.

IZA30
25-07-2013, 11:17
Ale trzeba przyznać Iwonie,że parterówki z kopertowym dachem są piękne :lol2:

wygmerałam zdjęcie Zapachu Wiosny,cudnie sobie ktoś to wszystko wymyślił
c u d o

iwona210517
25-07-2013, 11:20
.

IZA30
25-07-2013, 11:23
no właśnie i jak tu zamieniać dach kopertę na dwuspadowy!!!
aż serce się kraje :D :D:D

No co ty nigdy w życiu bym tego nie zmieniła ;) Zaraz przekonamy Dorotę na kopertkę :lol2: :lol2: :lol2:

bowess
25-07-2013, 11:24
To się zwykle słabo opłaca. A jeszcze często wychodzi dość zaskakujący efekt wizualny. Przeprojektowanie całego dachu to niemały koszt. Zebrałabym podobające się projekty gotowe i zleciła wykonanie indywidualnego, który połączyłby podobające się elementy.

Przemyślany jest dobrym projektem, ale o 20m2 większym = 50-60 tysięcy droższym.

iwona210517
25-07-2013, 11:25
:)

bowess
25-07-2013, 11:26
No co ty nigdy w życiu bym tego nie zmieniła ;) Zaraz przekonamy Dorotę na kopertkę :lol2: :lol2: :lol2:

Myślę, że to by nie było trudne, gdybyśmy się jej dorzuciły po 5-10 tysiaków każda do budowy. :)

dorotaidarek
25-07-2013, 11:27
[QUOTE=bowess;6055680]Hmm. Wydaje mi się, że tu akurat dobry architekt załatwia sprawę, a inwestor powinien tylko trzymać się projektu.
Kiepskie efekty, jakie widuję, wynikają albo z własnych kombinacji:
- z bryłą - wydłużanie o metr, podnoszenie kolankowej, gmeranie przy łamaniach dachu i lukarnach, dokładanie lub usuwanie zadaszeń,
- ze stolarką - wybór innych kolorów i podziałów,
- z kolorami i fakturami - bo bardziej się podoba inna dachówka, inny tynk, cegiełka zamiast drewna, jakiś sztuczny kamień zamiast tynku mozaikowego,
albo z braku funduszy na zrobienie elewacji w przypadku, gdy sama bryła jest niezbyt proporcjonalna i kolory, materiały użyte do wykończenia miały to optycznie poprawić. Tu pytanie, dlaczego inwestorzy wybrali dom nieco zbyt drogi na swoją kieszeń.

bowess w pełni się teraz z Toba zgadzam, czytajac to co dorota chce zrobić z dachem :rolleyes:

a niby co ja chcę zrobić z dachem ? szczerze trochę mnie irytujesz- to ,że masz na coś kasę nie znaczy ,że ktoś inny nie może wybierać i dopytywać się o tańsze rozwiązania.

iwona210517
25-07-2013, 11:27
.

iwona210517
25-07-2013, 11:29
.

iwona210517
25-07-2013, 11:30
.

dorotaidarek
25-07-2013, 11:30
bowess :welcome:

dorotaidarek
25-07-2013, 11:32
[QUOTE=dorotaidarek;6060468]

niepotrzebna ta bulwersacja, tylko poparłam zdanie bowess o zmianach niekorzystnych w domach - teraz wiem co miała na myśli :D
wybierz dach dwuspadowy, jak wiesz, że cie na kopertę nie stać i nie zawracaj gitary.
boo z tych trzech propozycji, to tylko jeden jest z dachem dwuspadowym

ok, poczekam na Twój dom ...

bowess
25-07-2013, 11:33
Ja też jestem bardzo ciekawa budowy. Na pewno dom będzie pięknie wykończony. No ale pewnie iwona jak większość forumowiczów nie zechce się dzielić informacjami o ostatecznych kosztach. ;)

IZA30
25-07-2013, 11:36
IZA a jak myslisz czy do mojego projektu przy tarasie dodać metr lub pół metra? bo chyba takto , o ile mnie pamięć nie myli ma niecałe 2m długości. mi się zawsze marzył piękny zadaszony duży taras :)

i nie zapomnij o fotkach tarasu w skowronku!!!! :D:D:D:D:D:D

chodzi ci o wydłużenie tarasu w toreniach do przodu jeszcze ?jak na moje oko to ten taras już jest dosyć duży,właśnie u moich rodziców jest praktycznie identyczny

iwona210517
25-07-2013, 11:36
.

IZA30
25-07-2013, 11:39
Hej,dziewczyny wyluzujcie ;) Ale mam prośbę do Doroty sprecyzujcie ostatecznie,jaki ma być tenn dach bo dyskusja zmierza donikąd.

bowess
25-07-2013, 11:41
dorotaidarek - może zobacz wątek forumowiczki Zielony ogród tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?152318-M72-Zielony-ogr%C3%B3d-Projekt-domu-Zielony-ogr%C3%B3d-Murator-M72&highlight=zielony+ogr%C3%B3d). Wprawdzie ten dom nie odpowiada Twoim założeniom (ogrzewany prądem, tylko dwie sypialnie), ale zobaczysz, jak wyszła taka tania bryła i czy faktycznie bez fikuśności dachu to mniej ładnie.

IZA30
25-07-2013, 11:41
nadal nie wiem po co Ci tak te koszty ostateczne :D
500tysi ma wystarczyć i nie interesuje mnie nic więcej!!! :wiggle:
pochwalę się jak mi wiecej wyjdzie niż planowałam :D a wtedy to kredyt mnie czekaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaa:bash:

Jak Ty masz 500 tysi w kieszeni to tylko pozazdrościć ...

bowess
25-07-2013, 11:43
Jak Ty masz 500 tysi w kieszeni to tylko pozazdrościć ...

Bez dwóch zdań. :)

dorotaidarek
25-07-2013, 11:47
dorotaidarek - może zobacz wątek forumowiczki Zielony ogród tutaj (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?152318-M72-Zielony-ogr%C3%B3d-Projekt-domu-Zielony-ogr%C3%B3d-Murator-M72&highlight=zielony+ogr%C3%B3d). Wprawdzie ten dom nie odpowiada Twoim założeniom (ogrzewany prądem, tylko dwie sypialnie), ale zobaczysz, jak wyszła taka tania bryła i czy faktycznie bez fikuśności dachu to mniej ładnie.
Przepięknie- właśnie chodzi mi o to ,że nie tylko bryła tworzy piękno domu i otoczenia.
Dach - jeśli jakaś koperta ma wyjść taniej niż rozłożysty i łamany dwuspadowy to jestem za kopertą. Zależy mi na KOSZTACH tego dachu a nie na tym czy będzie on dwuspadowy czy kopertowy.
Ma to dla mnie naprawdę drugorzędne znaczenie. Zapach wiosny podobał mi się ze względu na rozkład pomieszczeń a nie dach ( tak jak winston 8 -, który mimo tego ,że ma prostszy dach powiedziano mi ,że będzie drogi, a był początkowo moim faworytem)

IZA30
25-07-2013, 11:55
Przepięknie- właśnie chodzi mi o to ,że nie tylko bryła tworzy piękno domu i otoczenia.
Dach - jeśli jakaś koperta ma wyjść taniej niż rozłożysty i łamany dwuspadowy to jestem za kopertą. Zależy mi na KOSZTACH tego dachu a nie na tym czy będzie on dwuspadowy czy kopertowy.
Ma to dla mnie naprawdę drugorzędne znaczenie. Zapach wiosny podobał mi się ze względu na rozkład pomieszczeń a nie dach ( tak jak winston 8 -, który mimo tego ,że ma prostszy dach powiedziano mi ,że będzie drogi, a był początkowo moim faworytem)


A odpowiada Ci w Zapachu wielkość i usytuowanie pom.gospodarczego? Ja osobiście wolałabym z tyłu bądź ostatecznie z boku domu.

dorotaidarek
25-07-2013, 12:00
A odpowiada Ci w Zapachu wielkość i usytuowanie pom.gospodarczego? Ja osobiście wolałabym z tyłu bądź ostatecznie z boku domu.

przy tym rozkładzie pomieszczeń mogłabym iść na kompromis- choć wiem ,że wwożenie opalu do kotłowni wiązać się będzie pewnie z wystawieniem samochodu :/
http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-853-Winston-VIII,918.html to był początkowo mój duuży faworyt ale nie widziałam , by ktoś się pokusił o jego budowę więc pewnie tak jak dziewczyny pisały - nieekonomiczny

IZA30
25-07-2013, 12:08
przy tym rozkładzie pomieszczeń mogłabym iść na kompromis- choć wiem ,że wwożenie opalu do kotłowni wiązać się będzie pewnie z wystawieniem samochodu :/
http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/wszystkie-projekty/S-GL-853-Winston-VIII,918.html to był początkowo mój duuży faworyt ale nie widziałam , by ktoś się pokusił o jego budowę więc pewnie tak jak dziewczyny pisały - nieekonomiczny

Moje zdanie w sprawie dot. projektu dla Doroty: powiększyć Neriny po 1m z każdej strony i będzie idealny domek - ja się będę tego jednak trzymać http://emotikona.pl/emotikony/pic/ludek-pa-pa.gif (http://emotikona.pl) ...

IZA30
25-07-2013, 12:16
Moje zdanie w sprawie dot. projektu dla Doroty: powiększyć Neriny po 1m z każdej strony i będzie idealny domek - ja się będę tego jednak trzymać http://emotikona.pl/emotikony/pic/ludek-pa-pa.gif (http://emotikona.pl) ...


Jeszcze wynalazłam Ci kontakt na FM do chłopaka- Kristof_30 ,buduje Neriny w Szczecinie lub w okolicach : http://forum.muratordom.pl/member.php?161838 ma też swoją galerię Neriny

IZA30
25-07-2013, 12:16
Jeszcze wynalazłam Ci kontakt na FM do chłopaka ,który buduje Neriny: http://forum.muratordom.pl/member.php?161838 ma też swoją galerię Neriny

To tyle w tym temacie.
Pozdr,
Iza

dorotaidarek
25-07-2013, 18:44
ostatni mam nadzieję z projektów , w których sprawie opinię poproszę :
http://extradom.pl/projekt-domu-wojtek-2-wariant-b-WRD1571

Elfir
25-07-2013, 22:05
problem w tym, że czasem rozbuchany konsumpcjonizm u ludzi bez gustu prowadzi do tego, że inwestor buduje sobie tak, bo go stać:

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcROz9vrcypKXR7vdbtD_SOGbjJbGnhpQ lHDdZTz92dR3SHpOiZe

:)

Więc w takiej sytuacji lepiej go namówić na prostą architekturę bez udziwnień :)

Elfir
25-07-2013, 22:07
ostatni mam nadzieję z projektów , w których sprawie opinię poproszę :
http://extradom.pl/projekt-domu-wojtek-2-wariant-b-WRD1571

Nie masz miejsca na szafę w wiatrołapie. Na planie wrysowana jest wąska szafka na buty jedynie.

Zielona Równina wygląda lepiej przy bardzo podobnym układzie wnętrza.

dorotaidarek
26-07-2013, 18:07
Nie masz miejsca na szafę w wiatrołapie. Na planie wrysowana jest wąska szafka na buty jedynie.

Zielona Równina wygląda lepiej przy bardzo podobnym układzie wnętrza.

cenię Twoje zdanie więc pomimo wszystko wrzucę jeszcze jeden i zapytam. Układ fajny, tylko niewiele realizacji :/
http://extradom.pl/projekt-domu-emma-2-paliwo-stale-wariant-a-WRD1896
moim zdaniem nie wygląda na drogi ? czy się mylę i jest coś czego nie widzę?

wp03
27-07-2013, 12:02
Witam

Proszę o ocenę poniższych projektów:

Krab 3 z Archetonu http://www.archeton.pl/projekt-domu-krab3_klinkier_807_opisogolny

Indygo 4 z MTM Styl http://www.domywstylu.pl/projekt-domu-indygo_4.php#projekt_opis (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.domywstylu.pl% 2Fprojekt-domu-indygo_4.php%23projekt_opis)

Karmel 3 http://archetyp.pl/projekt_karmel_3/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Farchetyp.pl%2Fproj ekt_karmel_3%2F)

Dziękuję i pozdrawiam

Elfir
27-07-2013, 13:32
moim zdaniem nie wygląda na drogi ? czy się mylę i jest coś czego nie widzę?

Dwa kominy i to obok siebie - kominek i kotłownia. Wydaje mi się, że po prostu na rzucie w złym miejscu jest narysowany kominek, bo na rysunku eleacji jest tylko jeden komin. Za to brak kominka wentylacyjnego ubikacji. Ubikacja też w nieciekawnym miejscu. Jeden z pokojów jest bardzo maly. Dla dziecka mniej niż 12 m2 to naprawde małe pomieszczenie. Trzeba pamiętać, że pokój dziecka to nie jest tylko sypialnia, ale i biuro, plac zabaw, salon do przyjmowania gości. Salon niby duży, ale większa cześć zajmuje komunikacja (korytarze) przez co trudno rozplanować meble. Kotłowania za mała na paliwo stałe.

Zastanów się czy nie powstawić domku z poddaszem, gdzie na piętrze byłaby tylko strefa dzieci, a wasza sypialnia na parterze.

Elfir
27-07-2013, 14:24
Proszę o ocenę poniższych projektów:


Dla ilu osób to ma być domek? Jakie są założenia (ogrzewanie, praca w domu, wjazd na działkę)? Bo prezentowane domki bardzo się różnią - albo mają garaż albo nie, albo mają pokój na parterze albo nie.

Indygo
Jak masz dwójkę dzieci to Indygo spowoduje wojny o większa sypialnię (jeden z pokojów jest bardzo mały i nieustawny). W Indygo brak szafy w wiatrołapie a kombinacja z szafą przy łazience bez sensu. Brak oddzielnej kotłowni.

Dlatego porponuję takie zmiany:
http://images63.fotosik.pl/24/096569e58b3609c4.jpg

Przejście z wiatrołapu od razu do kuchni przez spiżarkę - można szybko odłożyć zakupy. Szafa połączona z wiatrołapem. Za szafą kącik na Piec gazowy i Zasobnik wody podłączony do pionu przewodem kominowym (kolor szary nad prysznicem). Takie coś mozna zrobić tylko przy kotle gazowym kondensacyjnym ewentualnie pompie ciepła.
Odwróciłam bieg schodów.

http://images65.fotosik.pl/24/058ddf0de973d1c7.jpg
Na piętrze zrobiłam dwa bliźniacze pokoje dla dzieci a sypialnię rodziców przeniosłam na drugą stronę domu i połączyłam z garderobą.
Dzięki odwróceniu biegu schodów drzwi łazienki nie kolidują ze schodami.

Elfir
27-07-2013, 14:41
Karmel

Na piętrze zrobiłabym dokładnie to samo co w Indygo - sypialnia rodziców w najmniejszym pomieszczeniu połączona z garderobą, a po drugiej stronie dwa bliźniacze pokoje dzieci. O ile oczywiście macie dwójkę.

Kotłownia dostosowana do kotła na paliwo stałe.
Warto przerobić kuchnię na wygodniejszą:

http://images63.fotosik.pl/24/3bbe022bdbf5694d.jpg
P - piekarnik, L - lodówka

Projekt wygląda na tańszy niż Indygo (brak słupa, lukarny) ale niepotrzebnie podraża go narożne okno w kuchni i z tego co widze ma inną konstrukcję dachu (słupowy?), bo nie ma ścian nośnych na piętrze.
Ma jednak mniej miejsca na parterze. Należałoby doprojektować warstwę ocieplenia w ścianie między garażem a pozostałymi pomieszczeniami domu.

wp03
27-07-2013, 14:43
Dzięki za odzew.

Dom dla trzech dorosłych osób. Pokój na parterze to pokój-sypialnia dla teściowej. Poddasze dla mnie i żony. Pracujemy również w domu.
Wjazd na działkę od południowego-zachodu. Ogrzewanie piec na paliwo stałe.
W projekcie Karmel zamiana garażu na pokój z łazienką w miejscu pomieszczenia gospodarczego. W przypadku braku garażu zakładam doprojektowanie garażu lub postawienie wolnostojacego. Podpiwniczenie we wszystkich projektach.

Elfir
27-07-2013, 14:44
Krab 3 wygląda jak gargamel, jest pozbawiony jakichkolwiek proporcji. Ok, ma piwnicę (dobra, jak się pali węglem), ale wchodzenie po schodach do domu to porniony pomysł, sa ładniejsze domy z piwnicami.

Elfir
27-07-2013, 14:46
Dom dla trzech dorosłych osób. Pokój na parterze to pokój-sypialnia dla teściowej.

Jak chcesz w Indygo wstawić piec na paliwo stałe?
Jesli macie większa działkę, postawcie parterówkę. Poddasze ma sens przy dzieciach.
Te domy dla trzech dorosłych osób sa dla was za duże.
Poza tym żaden, ale to żaden z tych projektów nie nadaje się na działke z wjazdem od południa.

naprawdę nie rozumiem, czym się kierowaliście wybierając te projekty.

wp03
27-07-2013, 15:09
Wydawało mi się, że Indygo ma taka możliwość co jest zresztą zaznaczone na rzutach piwnicy - kotłownia. W krabie też mnie trochę zastanawia wygląd (proporcje), wielkość przedsionka i schody. Widzieliśmy go jednak wybudowanego i wygląda nawet całkiem sensownie. Co prawda widziałem na zdjęciach koszmarnego kraba, bo nie zachowano proporcji. Kwestia kierunków świata jest dla mnie względna.
Pokoje oddzielne są nam potrzebne jako miejsca pracy. Domy z poddaszem ponieważ taki nam się podobają.

Dzięki za krytykę. Pozdrawiam

Elfir
27-07-2013, 15:18
Indygo ma piwnicę?
Jeśli tak, to ok. Wydawało mi się, że jest bez piwnicy.

WiktoriaM
27-07-2013, 15:23
A u nas było tak:
spisaliśmy czego potrzebujemy,
czego nie potrzebujemy lub moglibyśmy się obejść,
czego absolutnie nie jesteśmy w stanie zaakceptować,
i czy nas na to stać (czytaj czy jesteśmy wstanie spłacić kredyt).
No i wyszło.
Nie rozumiem tych co dają pod ocenę swoje wynalezione projekty - inny człowiek inne potrzeby. A jak się nie wie czego chce to zbudować coś co ktoś kupi - czyli coś małego.:wiggle:

Elfir
27-07-2013, 15:24
Wybierając projekt z sypialnią dla starszej osoby szukajcie łazienki z której osoba niepełnosprawna ruchowo może swobodnie korzystać. Nic ciasnego, moim zdaniem odpadaja równiez kabiny narożne - cięzko wjechać pod nie np. na wózku. Poza tym dobrze jakby pokój był odseparowany od życia codziennego, żeby osoba starsza mogła odpocząć. Także połączenie pokoju z łazienką powinno być dyskretne - gdy siedza u was goście w salonie, to łazienka i przejście do sypialni nie powinno być dla nich widoczne.

Co do stron świata - duże przeszklenia od północy wyziębiają pomieszczenia. Trzeba mocniej grzać. Poza tym sypialnia starszej osoby (starsze osoby łatwo marzną), która wiecznie jest zacieniona, bo okno jest od północy, może wprowadzić mieszkańca w depresję. Dobrze gdyby z tej sypialni na parterze było wyjście bezpośrednie na ogród.
Za to praca w takie upłay jak dziś w kuchni od południa to męczarnia. Mieszkam teraz w bloku i mam kuchnię od południa - ODRADZAM! W swoim budowanym domu mam kuchnię od wschodu, z widokiem na ogród. Podobnie z pracownią. Jak słońce świeci to nie da się pracować. A mieć dom z ładnymi przeszkleniami tylko po to by stale je zasłaniać roletami to bez sensu.

Tam gdzie teraz buduje dom też mam wjazd od południa (południowego zachodu). Od ulicy mam okna wąskie, poziome, przy suficie - do doświetlania salonu (na piętrze sypialni), ale żeby nikt z ulicy nas nie podglądał.
Od zachodu wielkie okno tarasowe a od schodu kuchnię i pracownię. Przy połnocnej ścianie kotłownię, wc, wejście, garderoby.
Ale to był projekt indywidualny, specjalnie dostosowany do warunków na naszej działce.

Elfir
27-07-2013, 15:47
Zaobacz projekt Z128 z poprawkami:

http://images37.fotosik.pl/1823/297eb319df9d655c.jpg

Garaż mozna dobudować:
http://images65.fotosik.pl/24/8e1986d6cbb51ff9.jpg

wp03
27-07-2013, 16:33
Elfir: Fajny projekt (Z128, szczególnie z poprawkami.

A wracając do moich warunków działkowych zapomniałem dodać, że działka ma spadek (tył jest wyżej niż front ponad metr) stąd schodów i tak chyba nie uniknę.

WiktoriaM - wiem czego mniej więcej chcę, ale ocena projektów i tak się przyda ponieważ bardziej doświadczeni forumowicze pewnie więcej wyczytają z projektów niż ja. Zauważą jakiś ewentualne braki lub doradzą ciekawsze rozwiązania.

Dzięki wielkie za rady i jeszcze raz pozdrawiam

kingulakras
27-07-2013, 19:11
Witam. Poszukuje projektu dwulokalowego. W jednym mieszkaniu zamieszkaliby moi rodzice w drugim ja z mezem i dwójka dzieci. Zależy nam żeby były oddzielne wejścia. Myślimy nad z187.chcemy żeby dom był tani w budowie. Moge liczyć ma wasza pomoc? :-)

bowess
28-07-2013, 09:31
dorotaidarek - Wojtek to projekt prosty w budowie, poza ciasnym wiatrołapem całkiem ok. Niby można by zrezygnować z wc, ale nie polecam, bo przy rodzinie 2+2 jest po prostu potrzebne. W jednej obudowie przewody kominowe kotła, kominka i kominka zewnętrznego. Ten ostatni to drogi bajer, średnio funkcjonalny (na jakie okazje on jest przewidziany). Rezygnując z kominka zewnętrznego, przesunęłabym komin bliżej kalenicy, w drugi kąt kotłowni, no i kominek w salonie też, a to dlatego, że może być gorszy ciąg w takim niskim kominie.
Elewacja bardzo długa i dość monotonna - myślę, że można ją dużo ładniej zrobić. Dałabym inne okna - w sypialniach żeby było po jednym, ale przyzwoitej wielkości, takiego kształtu, żeby całość nabrała ciekawszego wyglądu.
Emma - trzeba powiększyć kotłownię. Kominek albo przesunąć, albo gdzieś poleci dość długa rura. Z wyglądu bardziej dopracowana. Podpowiem tylko, że taki łukowato wygięty ganeczek na kolumienkach to bardzo upierdliwy do ładnego wykonania i wykończenia detal.

Przypadkowo natknęłam się na jeszcze jeden projekt tego typu.
Dom przy Bukowej 6 (http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-bukowej-6.html)
Ma cztery sypialnie, ale w działówkach, więc można przerobić na 3 większe. Kominy wentylacyjne niestety spore, powierzchni całkowitej też niestety dużo. No ale do obejrzenia.

bowess
28-07-2013, 10:06
wp03 - też uważam, że dla starszej osoby na parterze powinna być nieco bardziej prywatna strefa z większą łazienką. Zobacz na przykład projekty Sonia Archetonu (jest kilka wersji, z podpiwniczeniem również). Ze względu na kształt działki, nie byłoby zapewne u Ciebie tego garażu ze zjazdem. Ale do rzeczy. Sonie mają część lewą, bardziej prywatną i prawą dzienną (proponuję inny podział części prywatnej, jest mała łazienka i dwa małe pokoje, a można zrobić sporą łazienkę i sporą sypialnię), wygodne schody ze spocznikiem. Wygląd może nie powala, ale kosmetykę zawsze można zrobić.
Zorientowałabym się najpierw, na ile w Twojej okolicy adaptujący projekty wyceniają doprojektowanie piwnicy, bo może okazać się, że jeżeli gotowiec, to tylko od razu z piwnicą, albo odwrotnie - będziesz miał większy wybór, a piwnicę tanio dorysują.

bowess
28-07-2013, 12:26
kingulakras pokazany przez Ciebie z187 jest zdecydowanie jednym z najprostszych i niedrogich w budowie domów dwulokalowych. Znane mi projekty mają zwykle bardziej skomplikowane bryły, dachy, są większe. Choć tu też prawie 200m2 netto, więc niemało. Jeżeli stronami świata pasuje na działkę (wjazd od północy), to ok.
No i oczywiście kwestia programu użytkowego. Zakładam, że pokazany najbardziej by Wam odpowiadał. Rodzice mają swoje odrębne i wystarczające mieszkanko. Bardzo mi się podoba, że nawet schowek przewidziano. :)
Jeżeli dom miałby być mniejszy i tańszy, to już drogą kompromisów (np. rodzice mają kuchnię i jeden nieduży pokój, a gości przyjmują we wspólnym z Wami salonie. Takie mniejsze mieszkanko zwykle można zaadaptować w wielu projektach z dwoma pokojami na parterze, albo w miejscu garażu w bryle.

Z prostych i niedużych gotowców kojarzę jeszcze Raula (http://www.archipelag.pl/projekty-domow/raul/), podobnego nieco do z193 (http://z500.pl/projekt/z193.html) oraz Praktyczny B (http://www.mgprojekt.com.pl/praktyczny-b).

iwona210517
06-08-2013, 11:40
cześć :)
takie zmiany planuję w moim domku (dom w toreniach)
204689

oczywiście to nie są wymiary rzeczywiste, tylko chciałam pokazać jakie zmiany dokonałam. w każdym razie duzej łazience odebrałabym metr na koszt kotłowni i przesunietego wc, żeby był w miarę wygodnę. a wymiary schowka wystarczy 1m na 1m, tam bedą szczotki, mop itp.


jak myślicie czy wejście do spiżarki zrobić tak jak jest w projekcie czy drzwi przenieść od strony hollu, na wprost projektowego kominka? wtedy uzyskałabym większą powierznię zabudowy kuchennej, ale nie wiem czy lepiej zostawić drzwi jak są w projekcie? co o tym myślicie? :)

OryginALny rzut mojego domku:
204691

iwona210517
06-08-2013, 11:43
a oto namiastka mebli kuchennych jakie chcę w swoim domu:
204692

Elfir
06-08-2013, 12:02
iwona - przy twojej poprawce do przeprojektowania jest ściana nosna, bo ją przesunełaś.

iwona210517
06-08-2013, 12:05
iwona - przy twojej poprawce do przeprojektowania jest ściana nosna, bo ją przesunełaś.

no taaaaaaaaaaaaaaaaaaak, ale czy to jakiś problem??? budowa i jej zasady (np. ściany nośne), to dla mnie czarna magia...

Elfir
06-08-2013, 12:13
problem jest taki, że trzeba zapłacić architektowi za nowe przeliczenia stropów i przeprojektowanie zbrojenia fndamentów. Ścianki nośne na parterze można przenosić sobie dowolnie, mozna też robić otwory drzwiowe w nośnej (doprojektowuje się podciągi jedynie), ale przestawienie nośnej wymaga zmian w większości rysunków technicznych projektu.

bowess
06-08-2013, 12:16
no taaaaaaaaaaaaaaaaaaak, ale czy to jakiś problem??? budowa i jej zasady (np. ściany nośne), to dla mnie czarna magia...
Ponieważ projekt ma masywny, żelbetowy strop, adaptacja będzie wymagała przeliczenia konstrukcji (architekt zapewne będzie się musiał skonsultować z konstruktorem). Jakiś wielki problem to to nie jest. Prawdopodobnie pomiędzy łazienką a wc i kotłownią zostanie wrysowana ściana działowa, a w miejscu nośnej wykonany podciąd. Czyli na suficie kotłowni i wc będziesz miała belkę, którą możesz ukryć pod podwieszanym sufitem (obniży pomieszczenie prawdopodobnie o około 20cm) albo zostwić widoczną. Ściany nośnej bym nie suwała, bo to zmieni rozpiętości poszczególnych części stropu. Myślałaś w ogóle o tym, jaki strop będziesz robić? Taki jak w projekcie, czy coś innego?

bowess
06-08-2013, 12:18
Dodam, że dość rzadko wykonuje się obecnie monolity w domach jednorodzinnych. Wiele ekip budowlanych namawia inwestorów na stropy systemowe i takie najczęściej są układane.

iwona210517
06-08-2013, 12:32
taka ze mnie budującą, że takimi rzeczami się nie interesuje, myslami jestem już na wykończeniówce.
nie denerwujcie się, że nie myślę o takich sprawach, ale ja o nich nie mam pojecia... zmiany zostaną przedstawione architektowi i zobaczymy co on na to, mam nadzieję, że bedzie tak jak bowess napisałaś z tą belka , bo i tak chcemy sufity podwieszane....

znajomi budują ten domek, czy wg Was jest duzo tańszy od mojego? Oni uważają, że wyjdzie ich drożej, bo dach kopertaaaaaaaaaaaaa???????yyyyy
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-pod-jarzabem-n/m4b55d7f604030

iwona210517
06-08-2013, 12:33
a może wy macie pomysł na zmiany? żeby kotłownia była większa i zeby udało się wygospodarować schowek mini
?

Elfir
06-08-2013, 12:41
Po co ci sufity podwieszane przy stropie monolitycznym? To jest płacenie dwa razy za to samo - za strop :)

bowess
06-08-2013, 14:21
taka ze mnie budującą, że takimi rzeczami się nie interesuje, myslami jestem już na wykończeniówce.
nie denerwujcie się, że nie myślę o takich sprawach, ale ja o nich nie mam pojecia... zmiany zostaną przedstawione architektowi i zobaczymy co on na to, mam nadzieję, że bedzie tak jak bowess napisałaś z tą belka , bo i tak chcemy sufity podwieszane....

znajomi budują ten domek, czy wg Was jest duzo tańszy od mojego? Oni uważają, że wyjdzie ich drożej, bo dach kopertaaaaaaaaaaaaa???????yyyyy
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-pod-jarzabem-n/m4b55d7f604030 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Farchon.pl%2Fgotowe-projekty-domow%2Fdom-pod-jarzabem-n%2Fm4b55d7f604030)

Koniecznie powiedz architektowi o tych sufitach. Dom ma na przekroju 2,74 wysokości parteru. Pokazywałaś sufity z dosyć rozbudowaną konstrukcją regipsową, ozdobnym kasetonem, co może ukraść nawet 20 i więcej centymetrów z tej wysokości. Minimalna wysokość pomieszczeń mieszkalnych to 2,5 m. Być może w przepisowej wysokości się zmieścisz, ale ładniej byłoby utrzymać jednak wysokość około 2,7 m.

Twój pomysł powiększenia kotłowni i wygospodarowania schowka moim zdaniem dobry. Inne rozwiązania prawdopodobnie jeszcze bardziej ingerowałyby w konstrukcję i rozkład domu. Nie zapomnij o kominie na granicy kotłowni, wc i łazienki.

Kosztów budowy tych dwóch domów nie da się łatwo porównać. W jarząbach jest mniejszy, ale ma więcej drogich narożnych okien, więcej szklenia w wykuszu, specyficzne detale elewacji - zadaszenie wejścia, wysunięcie okna jednej z sypialni, dach kopertowy o dużej powierzchni, według projektu pokryty drogą dachówką (ciemna, płaska ceramika), ma o jeden komin więcej. W toreniach, choć dach dwuspadowy, to ze sporymi dodatkowymi zadaszeniami tarasu i wejścia, myślę, że stolarka okienna będzie nieco tańsza od jarząbów. Torenie mają więcej ścian fundamentowych i nośnych. Będziecie się mogli ścigać ze znajomymi, kto wyda więcej. :)

iwona210517
06-08-2013, 20:20
ha ha na pewno bedziemy rywalizować. byłam ciekawa po prostu czym idzie kwota budowy domu. oglądam mnostwo blogów na mojabudowa.pl i koszty budowy są naprawde zróznicowane. wiadomo lokalizacja, materiały etc., ale żeby taki sam dom o drugie tyle drożej to podziwiam :D ale to tak w nawiasie.

czyli na chłopski rozum - moje zmiany są do wykonania, ale po przeeróbkach architekta, róznych obliczeniach i za dopłatą? bo innego rozwiazania nie mam, a kotłownia musi być większa :/

iwona210517
06-08-2013, 20:21
a o kominie pamietam, wtedy byłby idealnie przesuniety i graaniczyłby z kazdym pomieszczeniem - wc, łazienka, kotłownia

iwona210517
07-08-2013, 12:26
a co myślicie o tym domu? Elfir tobie może się spodoba :)
http://z500.pl/projekt/287/Zx100,nowoczesny-dom-parterowy-z-garazem-od-frontu-w-stylu-modernistycznym/dane-ogolne.html

jest tu większa kotłownia, projekt wymaga kilku zmian, np. brakuje mi spizarki.
co powiecie o takich domach?
czy w takim domu, jak jest burza i załózmy , że piorun uderzy to szlag trafia całe sufity?

Realizacja domku:
http://z500.pl/thumb.php?src=moja-budowa%2F31%2FMB_Zx100_31_8793.jpg&size=664&height=474
http://z500.pl/thumb.php?src=moja-budowa%2F31%2FMB_Zx100_31_8794.jpg&size=&height=738

I czy to bedzie dom droższy w budowie niż dom w toreniach?

Elfir
07-08-2013, 15:32
iwona - jak jest burza to najwyżej osmali styropian na dachu i stopi trochę papy. Sufit jest z niepalnej terivy (keramzyt z betonem).
Z resztą na burze wymyślono dawno temu piorunochron ;)

Wstawianie spiżarki do kuchni w tym stylu, jak w projekcie, popsuje proporcje.

Osobiście bym tego projektu nie wybrała, bo nie lubią kuchni wprost w salonie.

iwona210517
07-08-2013, 15:48
pewnie nie wybrałabyś, bo wssystko na wierzchu, tzn. z salonu wszystko widać co w kuchni się robi. no cóż, wiadome, ze to nie jest plusem.

chociaz znalazłam inny projekt z dachem płaskim i wg mnie jest bardziej funkcjonalny:
http://z500.pl/projekt/681/Zx106,nowoczesny-dom-parterowy-o-wyjatkowym-stylu-z-funkcjonalnym-wnetrzem/dane-ogolne.html

chyba i tak zostanę przy domu w toreniach - bedzie trzeba ppomyslec z tą ścianą nośna

bowess
07-08-2013, 16:05
Jak dla mnie ten Zx100 całkiem fajny. Wiadomo - kuchnia całkowicie otwarta wymaga ładu non stop. Mam tylko obawy, że część dzienna przy długości większej ponad dwukrotnie od szerokości optycznie będzie taką długą kiszką. No ale to można meblami, kolorami, aranżacją ogólnie poprawić.
Zx106 w moim odczuciu ma dość agresywną bryłę. Taki niepokojący jest. Ma przy tym zbyt małą kotłownię, którą można powiększyć jedynie kosztem pokoju - powstanie wówczas ciasna sypialnia z wąskim wejściem.
Przepraszam za sklerozę własną, ale nie pamiętam, a skasowałaś wiele postów. Czy plan zagospodarowania dopuszcza u Ciebie płaski dach?

iwona210517
07-08-2013, 16:29
posty skasowałam, po otrzymaniu dziwnej wiadomości.
teraz mogę sie domyślać dlaczego ludzie nie podawają ostatecznej kwoty jaką przeznaczyli na budowę... wynika to na pewno to też z tego, że trochę rozumu mają, a tak naprawdę nigdy nie wiadomo kto czyta nasze posty itp. i jakie wnioski taka osoba wyciągnie, bo naprawdę duzo idzie się dowiedzieć o jakiejś osobie, poprzez posty, które pisze
dużo dał mi ten blog do myslenia:
http://www.praktyczni.mojabudowa.pl/

tak w mojej gminie dopuszczany jest taki dach, stąd moja rozbieznośc wzgledem dachów.

Elfir
07-08-2013, 16:46
iwona - kilka forumowiczek ma "psychofanów", którzy wyciągają prywatne sprawy w ich dziennikach :( Też powoli je likwidują

iwona210517
07-08-2013, 16:53
no własnie, a szkoda, bo coraz wiecej widzę takich blogów, które kończą prowadzenie blogów, nie dlatego, ze dom juz wybudowany ;/

więc głupotą było też podanie przeze mnie kwoty jaką chcę przeznaczyć na budowę mojego domu.
domu jeszcze nie zaczęlam budować, a wiadomośc juz była przez konto założone praktycznie dzień po tym jak napisałam kwotę. może po prostu dziwny zbieg okolicznoości, ale w to nie będę wnikać

bowess
07-08-2013, 17:01
No tak. Często z dziennika czy bloga można wyczytać wszystkie potrzebne informacje - potrzebne dla złodzieja. Wiele osób podaje kod lub miejscowość, wkleja mapki lub zdjęcia działki. Nie dość, że można zidentyfikować łatwo dom, to jeszcze często przeczytać, jakie są drzwi, okna, rozkład pomieszczeń. Dane idealne dla włamywaczy. No i zdjęcia na których widać sprzęt czy kosztowne elementy wyposażenia.
Co się z tym światem wyprawia. Niedługo strach będzie publicznie powiedzieć, jak się ma na imię. :(
Podobno podawania kodu pocztowego w sklepie też lepiej unikać, bo w powiązaniu z końcówką numeru karty kredytowej może wskazać nasze kompletne dane.

Fajnie, że masz swobodę w wyborze dachu.

iwona210517
07-08-2013, 17:05
dom w toreniach, już nie będę nic kombinowała, jedynie z tą kotłownią :D
chociaz może zrobię małe podpiwniczenie - szczerze nie widzę tego, nie podobają mi się domy z piwnicą, ale może jakoś okno z piwnicy da się ukryć pod schodami :D (wtedy schody byłyby takie niezabudowane, niewylewane - tylko taka jakby forma schodów zostałaby wylana) nie wiem co wymyślę ... :bash: :wiggle::wiggle::wiggle:

do pokoi prywatnych drzwi przewidziane w projekcie. czy może ktoś z Was słyszłał o drzwiach przesuwanych, takich jakby ukrytych w scianie?
muszę już o nich mysleć teraz , bo na jednym blogu przeczytałam, że już po wybudowaniu domku i będąc na jakimś etapie trudno już zrobić takie drzwi.

iwona210517
07-08-2013, 17:10
uważam, że fajnie jest jak ktoś prowadzi blog, dziennik to ogromna inspiracja. Często też z blogów mozna wyczytać jakie problemy napotkali na budowie - co pokazuje, że budowa nie zawsze jest piekna i kolorowa . I w ogóle jest dużo plusów dla czytających, którzy chcą, planują wybudować swój domek. :D
Boże, ale po co ludzie podawają jakie mają okna, rolety, alarmy, drzwi ile zamków i bla bla bla.

Elfir
07-08-2013, 17:21
Drzwi chowane w ścianie mają kasetę - trzeba zrobić dwukrotnie szerszy otwór drzwiowy (czyli dłuższe nadproże) i tam wstawić tę kasetę. Kasetę maskuje się płytami g-k.

dorotaidarek
08-08-2013, 11:48
Powracamy z kolejnym :bash:
po otrzymaniu kosztów budowy kilku domów szukamy jednak dwuspadowego dachu :
http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/pareo_b_paliwo_stale/4536/rzuty
Z racji tego ,że chciałam mieć kuchnię od wschodu musiałabym zamienić ją z pokojem nr.9
Neriny czy emma2 są dla nas odpowiednie i pewnie już więcej bym nie szukała, ale naczytałam się trochę i boję się ,że salon od zachodu będzie wiecznie ciemy :confused:

iwona210517
08-08-2013, 12:09
przyznaję, że ciekawy projekt - ciekawa nawet bryła domu zewnatrz.
pierwsze słyszę, że od zachodu pokój bedzie ciemny. ja w obecnym domu sypialnię mam od zachodu i na brak światła nigdy nie narzekam.
no chyba, że słońca nie ma to i dodatkowego światła nie wyczaruję.
teraz mam salon od północy i też nie jest ciemny, powiedziałabym, że w sam raz.
sasiedzi, którzy wybudowali dom, chyba nie patrzeli na układ domu, okien wzgledem stron swiata i najwięcej mają okien od północy.
i ciemno też nie jest. a każdy tutaj ci powie, że najwięcej okien powinno być od płd.
idź teraz do pokoju od zachodu i zobacz czy masz ciemno. ja uważam, że od zachodu salon będzie db doświetlony - chociaz w zyciu nie zrobiłabym saalonu, a co za tym idzie tarasu od zachodu!
never!!!

Elfir chyba coś wcześniej pisała o stronach świata.

Elfir
08-08-2013, 12:29
Jak oszczędzacie, zmieńcie niektóre okna.

Chociaż obawiam się, że kotłownia trochę mała jak na paliwo stałe...

dorotaidarek
08-08-2013, 12:31
my po stronie zachodniej mamy spory kawałek lasu, także o 17/18 działka jest już w cieniu :(
stąd moje obawy , by nie wchodzić do ciemnej norki bo jestem ciepło i słońco-lubna :rolleyes:

dorotaidarek
08-08-2013, 12:33
Jak oszczędzacie, zmieńcie niektóre okna.

Chociaż obawiam się, że kotłownia trochę mała jak na paliwo stałe...

możemy "oddać" trochę z wc i pralni ?
gdyby nie ten salon od zachodu i moje obawy to neriny lub emma2

dorotaidarek
08-08-2013, 13:30
jak myślicie , czy taka zmieniona wersja będzie porównywalna cenowo z nerinami czy emma2 ?
204965
ma ktoś doświadczenie czy taka zamiana pokoju z kuchnią to nie jest ( w sensie projektowania instalacji itp) kosztowna zmiana adaptacyjna ?

bowess
08-08-2013, 13:35
Moim zdaniem będzie droższa, bo jest to jednak około 20m2 więcej, a i dach ma kosze i jest rozbudowany.

Zmiana położenia kuchni dla mnie byłaby nie do zaakceptowania - do stołu jadalnego daleko i z zakrętem po drodze. Instalacja wodna droższa o dodatkowe metry podejścia rurami. W oryginale zapewne było odgałęzienie do zlewozmywaka od linii wspólnej z łazienką. Nie znam niestety różnicy w cenie przerysowania instalacji w projekcie.

Elfir
08-08-2013, 13:36
Zmiany do Pareo:
http://images61.fotosik.pl/55/c947683cba39abc1.jpg

Całe skrzydło sypialniane odwrócone lustrzanie. Wówczas łazienka i kuchnia nadal mają wspólny komin (przy przeniesieniu tylko kuchni trzeba byłoby budować dodatkowy komin wentylacyjny i odpowietrzenie kanalizacji).
Powiększyłam nieco kotłownię. Połączyłam wc z pralnią robiąc dwie osobne łazienki w domu (osobno z prysznicem i osobno z wanną) a pralkę dałam bliżej sypialni. Dzięki temu toaleta nie jest bilsko salonu (dodatkowo osłonięta jest szafą wnękową) i mozna spokojnie puścić wiatry nie obawiając się, że w salonie wszytsko będzie słychać (wc z wyjściem na salon zawsze mnie stresuje przy korzystaniu :) )
Dodałam drzwi od kotłowni zamiast okna (przy paliwie stałym lepiej wnosić węgiel bezpośrednio do kotłowni), przerobiłam okna w salonie by doświetlić go od południa. Od północy nie ma wówczas żadnych okien.
Zmniejszyłam dach nad salonem i taras zamiast od pólnocy, dałam od zachodu (starczy wyciągnac więźbę o jedno przęsło).

Elewacja od zachodu będzie wyglądac tak:
http://images65.fotosik.pl/55/97c1b09601279a02.jpg

A od wschodu tak:
http://images64.fotosik.pl/56/20243ba189f7c0ca.jpg

a od południa tak:
http://images62.fotosik.pl/55/d562e9dc7ec56984.jpg

Elfir
08-08-2013, 13:40
W kuchni jest stół, wiec stół w salonie używany będzie jedynie w święta, stąd większa odległośc od kuchni nie będzie problemem. A przynajmniej jedzenie w salonie będzie odświętne, bez zapachów i widoków na kuchnię.

dorotaidarek
08-08-2013, 13:43
garaż jednak koniecznie od strony pólnocnej i tego brzydkiego domu, tam ma być wszystko co do ukrycia;)
ale koncepcja bardzo pomysłowa i fajna , pobawię się jeszcze z tą bryłą

dorotaidarek
08-08-2013, 13:46
co do kuchni , dla mnie bez różnicy czy będzie z salonem czy nie - tylko musi być od wschodu( warunek męża:yes:)

Elfir
08-08-2013, 13:49
jak garaż ma być od północy to zmień projekt. Ten dom jest słabo otwarty na poludnie (jeśli założyć garaż od północy) i będzie niedoświetlony.

bowess
08-08-2013, 13:50
Koncepcja Elfir z przeniesieniem łazienki wraz z kuchnią (a kuchnia duża z częścią jadalną) lepsza od przenosin samej kuchni.

dorotaidarek
08-08-2013, 14:01
a czy przeniesienie dwóch okien w pokojach i pozostawienie kuchni na swoim miejscu poprawi sytuację "doświetlenia" domu , czy chodziło Wam głównie o salon ?
W sumie właśnie emma i neriny też nie mają okien na południe stąd moja poszukiwania

Elfir
08-08-2013, 14:28
Masz ładny widok na las od zachodu - stąd dobrze mieć tam duże okno w salonie.

Coś jak to:
http://z500.pl/thumb.php?src=res%2Frzuty%2FZ280%2FZ280_rzut1.png&size=470
Od północy tylko okna łazienek a w salonie dodac okna od południa.
Dom w kształcie L-ki.

Czasem warto poszukać niedrogiego architekta pod indywidualny.

dorotaidarek
08-08-2013, 14:42
co to za projekt ? po metrach widzę ,że w nich nie szukałam ;)
właśnie coraz bardziej myślę o indyw. tylko który architekt ze mną wytrzyma :rolleyes:


Masz ładny widok na las od zachodu - stąd dobrze mieć tam duże okno w salonie.

Coś jak to:
http://z500.pl/thumb.php?src=res%2Frzuty%2FZ280%2FZ280_rzut1.png&size=470
Od północy tylko okna łazienek a w salonie dodac okna od południa.
Dom w kształcie L-ki.

Czasem warto poszukać niedrogiego architekta pod indywidualny.

iwona210517
08-08-2013, 14:47
Elfir podaj jaki to numer zetki.

iwona210517
08-08-2013, 14:53
a co myślisz o tym?
http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/agat_b_paliwo_stale/3110/rzuty

dorotaidarek
08-08-2013, 14:55
znalazłam ( zapomniałam o wyszukiwaniu google img;)
z280
duży , ale idealny

iwona210517
08-08-2013, 14:57
jak za duze te domki, to ja poszłabym do architekta pokazała jaki rzut sposród przedstawionych propozycji mi się podoba i zeby zrobił coś na wzór tego co ci się podoba, ale mniejszy. podałabyś proporcje, co ile m2 (np. że duza kotłownia itp.)

dorotaidarek
08-08-2013, 14:57
jakby tak pomniejszyć i zmienić dach:lol2:
ale właśnie o taki układ mi chodzi, może też lekko zabudować kuchnię, ale to szczegól

dorotaidarek
08-08-2013, 14:58
"równo w czasie 13:57 obie":cool:

jak za duze te domki, to ja poszłabym do architekta pokazała jaki rzut sposród przedstawionych propozycji mi się podoba i zeby zrobił coś na wzór tego co ci się podoba, ale mniejszy. podałabyś proporcje, co ile m2 (np. że duza kotłownia itp.)

iwona210517
08-08-2013, 15:03
http://www.projektydomfort.pl/projekt,groszek_z_garazem,183,rzuty.htm

kotłownię mogłabyś zrobić za garażem, jaka byś tylko chciała , kominek przeniosłabys w "róg" domu.

iwona210517
08-08-2013, 15:04
to idz do architekta i niech on mysli skoro ta zetka najbardziej ci odpowiada. :wiggle:

iwona210517
08-08-2013, 15:05
i małego wc w zetce brakuje, ale co jak i gdzie, to niech architekt myśli.
no chyba, że niepotrzebny ci osobny dla gosci.

Elfir
08-08-2013, 15:40
proponowane zmiany (głównie okna na południe, nieco powiększona kotłownia, garderoba u rodziców, zabudowana kuchnia):

http://images63.fotosik.pl/56/083a69b4a1d29fc3.jpg

Zakładam, że goście będą korzystać z łazienki dzieci.
Robienie trzech łazienek (goście, dzieci, rodzice) to robienie sobie dodatkowego sprzątania.

iwona210517
08-08-2013, 17:03
ja zrezygnowałabym z łazienki przy sypialni, a wolałabym dać osobne wc dla gości.
jedna łazienka dla dzieci i gości - pozostawia wiele do zyczenia :wiggle:

Elfir
08-08-2013, 17:12
dlaczego?
Goście są rzadko w życiu rodziny.
A rodzice po hmm... czułej nocy, mogą bez krępacji się obmyć nie biegając dookoła po korytarzu.

iwona210517
08-08-2013, 20:41
hm.. o tym nie pomyslałam :D
a szkoda, ale to do nadrobienia :lol2:

elfir patrzyłam na rzuty Twojego domku i nie wiem czy db widziałam, że u ciebie jest pomieszczenie gospodarcze do góry? czemu to ma służyc, pierwszy raz z takim pomysłem sie spotkałam :)

Elfir
08-08-2013, 21:10
To jest kotłownia (gazowa) z pralnią. Jest tu też centrala rekuperacyjna, zasobnik. Trochę mi duże pomieszczenie wyszło, jak patrzę teraz, ale przynajmniej będzie gdzie trzymac "przydasie", bo nie mam garażu i strychu.

Służy temu, że mam małą działkę i szkoda było mi na atrakcyjnym parterze marnowac przestrzeń na kotłownię. Wolałam na parterze mieć pomieszczenia z których będę miała bezpośredni kontakt z przyrodą.
Niestety parterówka nie weszła na moją działeczkę.
Przy ścianie sąsiada mam pomieszczenia, które obejdą się bez okien - garderobę i łazienkę.

dorotaidarek
09-08-2013, 09:09
z tą łazienką to faktycznie ;) pomysł dobry- tyle ,że my mamy już w mieszkaniu gości non stop :D a co dopiero w domu:lol2:
czy wyrównanie kotłowni i drugiego pokoju do "ściany" pokoju nr.10 nie wszyłoby taniej niż indyw. ? bo projekt w środku mi się podoba pomimo innego przejścia ( to już kwestia ugłaskania męża:p)
Tylko długi- zmieści się na działkę , tylko nie wiadomo czy nie wyglądałby jak jamnik
http://projekty.muratordom.pl/projekt_dom-na-gorce-etap-i,1076,0,0.htm

iwona210517
09-08-2013, 09:19
no własnie, więc lepiej osobne wc dla gości.
uwazam, że dzieci i goście = jedna łazienka, to nie najlepszy pomysł... rózne niespodzianki goscie mogą zastać. a Dorota, gdy tylko gośc będzie wchodził, bedzie myślała czy jest czysto czy też nie. :yes:

ten projekt dom na górce fajny rozkład itp. tylko brakk możliwości zrobienia łazienki z okienkiem... a jednak w domu lepiej mieć chociaz jedną z okienkiem (to nie blok), a wc w tym projekcie pewnie, gdzieś dorobiłabyś, ale to i tak ten projekt wg mnie dyskwalifikuje łazienka bez okienka.
ja też widziałam dużo parterów ładnych, ciekawy salon, ogólnie rzuty, ale często własnie była łazienka w środku domu bez okienka.

iwona210517
09-08-2013, 09:24
skoro macie ograniczenia wzgledem działki, to naprawdę lepiej zdecydować się na projekt indywidualny.
architekt przyjedzie, zobaczy działke, powiesz o tym widoku, którego nie chcesz widzieć (czyli jak najmniej okien z tej strony).
a w ógóle to wejdź do jakiegoś architeka w Twoim miescie i zapytaj się ile kosztowałby dom o takiej i takiej powierzchni i powiedziałabys mu inne dane jakie on potrzebuje zeby ci podać orientacyjną cenę za projekt.
albo w necie poszukaj jakichś tanich, niekoniecznie w twoim miescie i skontaktuj się z architektem 'emailowo'. dzisiaj wszystko się załatwia przez neta

dorotaidarek
09-08-2013, 09:25
kurczę , nie zwróciłam uwagi na tą łazienkę :/

iwona210517
09-08-2013, 09:30
tak czytam i te indywidualne projekty nie są, aż takie tanie :d taniej byłoby chyba zmniejszać zetkę w każdą stronę :wiggle:

iwona210517
09-08-2013, 09:33
http://forum.budujemydom.pl/Projekt-indywidualny-czy-typowy-t749.html

bowess
09-08-2013, 11:18
tak czytam i te indywidualne projekty nie są, aż takie tanie :d taniej byłoby chyba zmniejszać zetkę w każdą stronę :wiggle:

Nie zgodzę się z opinią. Projekt gotowy kosztuje zwykle około 2 tysięcy. Z280 2670 zł. Gotowiec wymaga adaptacji i ogólnie przygotowania projektu budowlanego, czyli wpasowanego w działkę z zaprojektowanymi przyłączami. Zwykle jest to koszt 1000-2500zł w sytuacji, gdy nie wprowadza się dużych zmian (coś typu przemieszczenie jednej ścianki działowej, zmiana położenia czy wymiarów 1-2 okien). Zmniejszenie "w każdą stronę", przerobienie całkowite konstrukcji dachu, to są zmiany, które wymagają całkowitego przerysowania wszystkich rzutów i przekrojów, przeliczenia na nowo konstrukcji. Wydanie ponad 2,5 tysiąca na gotowiec całkowicie bez sensu - skoro trzeba wszystko przerysować, to wystarczy dać architektowi wydruk darmowych pdfów ze strony.

W tej chwili dyskusja toczy się wokół rozłożystej parterówki, iwona210517 sugeruje trzy łazienki. Przeskoczyłyście łatwo do projektu za pół miliona, a wstępny budżet był chyba inny. Elfir pokazała zetkę jako przykład budynku o stosownym do działki rozkładzie pomieszczeń i rozmieszczeniu okien, ale jest to już wyższa półka cenowa.

Elfir
09-08-2013, 11:50
Teraz zrobiły wam się trzy łazienki. Za chwilę dojdzie wielka spiżarnia, pralnia, garderoba i z domu o pow. 120 m2 zrobi się 200 m2 :)
Ja zakładam, że goście się anonsują wcześniej, więc można szybko ogarnąć łazienkę przed ich przyjściem. Jakbym miała sprzątać trzy kibelki to już wolałabym zatrudnić sprzątaczkę.

***
Mój projekt indywidualny kosztowal 5500 zł (z instalacjami) - z tym, że narysowałam sama jego rzuty, jak ma wyglądać (w CAD). Konstrukcja też była prosta jak drut, by dom był jak najtańszy i jak najmniej ekip musiało go budować (wyeliminowaliśmy cieślę, kominy). Architekt opracowała dokumentację i zrobiła wyliczenia konstrukcyjne.
Skreślalismy każde "szaleństwa", ozdobniki, które usiłowała zaproponować architekt, wiedząc, że nas na nie nie stać.
Projekt był narysowany pod konkretne meble i konkretne materiały budowlane (eliminacja docinania bloczków, gotowe nadproża).
Teraz narysowałabym go jeszcze bardziej perfekcyjnie :)

Pamiętaj, że dom może ci zaprojektować architekt z drugiego krańca Polski, jeśli tam będzie tańszy niż w twojej okolicy.

iwona210517
09-08-2013, 13:28
mi chodzilo o to żeby usunąć tą łazienkę przy sypialni, a zrobić wc osobne dla gości. czyli wyszłyby 2 łazienki. bo łazienka przy sypialni, to luksus i to kosztowny w miarę.
pamietałam o okrojonym budzecie, więc 3 łazienek nie zaproponowałabym, nawet u siebie bym nie chciała trzech.

dorotaidarek
11-08-2013, 18:27
Dziewczyny :rolleyes: znów ja
przejście do kotłowni inaczej, ale cóż , stwierdziliśmy z mężem ,że poświęcenie tej wygody i zaoszczędzenie kilku tyś. jest tego warte :
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Julek/a,s_pd,idp,18549.html
czy udaje mi się szukać tańszych domków ?:bash:
Z kominka pewnie byśmy zrezygnowali ( nie cierpię pająków)
Kotłownia zostałaby"wyrównana" z resztą domu.
Zmiana okien na standardowe i powiększenie okna "jadalni" ?
Co o tym sądzicie ?
Nasza rodzinka planujemy ,że będzie MAX 4 osobowa;)

Elfir
11-08-2013, 19:54
Dla mnie takie przejście przy sypialni jest nie do zaakceptowania. A zabłocone buty po wyjściu z samochodu gdzie bedziesz zdejmowac? W garażu i potem siata z zakupami w jedną rękę a buty w drugą i ganianie do wiatrołapu?

iwona210517
11-08-2013, 23:41
proszę o pomoc!
jaki to projekt domu:
http://www.villa-complex.pl/dom_90.php

dom w lilakach czy dom w dereniach?
chyba są zmiany w projekcie i nie mogę dojść, który to projekt ;/

proszę o pomoc

iwona210517
11-08-2013, 23:45
zastanawiamy się teraz nad projektem, w którym bedzie salon, kuchnia, 2 pokoje, łazienka - to musi być i miejsce na schody, ponieważ kiedyś chcemy zrobić podddasze uzytkowe.
rozwazamy taki pomysł, ponieważ jesteśmy na razie małzenstwem bezdzietnym. a uwazam teraz, ze salon i 2 pokoje nam na początek wystarczą, jeden pokoj to nasza sypialnia, a drugi to byłby dziecka:)

a może wy znacie jakieś fajne projekty?
proszę o pomoc nadal w rozszyfrowaniu wyzej przedstawionego projektu, domu :lol2:

iwona210517
11-08-2013, 23:47
ogladalam projekt z64, ale chyba go odrzucę, bo za mała kotłownia, za dużo kombinowania, a przypomnę, że chcemy ogrzewać dom eko groszkiem. ;)

A i miejsce na spizarkę musi być - wymóg konieczny drugiej połówki :D

bowess
12-08-2013, 08:57
Moim zdaniem projekt z linku to Z141 (http://z500.pl/projekt/133/Z141,maly-dom-parterowy-z-kopertowym-dachem-salonem-od-frontu-i-2-sypialniami/dane-ogolne.html?mirror=1) w odbiciu lustrzanym i z paroma zmianami (przeniesienie kominka na inną ścianę, rezygnacja z wyjść do ogrodu z salonu i kuchni, z większej sypialni prawdopodobnie wydzielono pomieszczenie dostępne z kuchni, kuchnia jest szerzej otwarta, przejście z holu też bez drzwi i ścianek).
Według mnie poszukiwanie domu do ewentualnego późniejszego wykończenia poddasza to całkiem dobry pomysł. Jest to tak w ogóle dość ważne a jednocześnie trudne zagadnienie - dobór domu dla rodziny "rozwojowej". Zrobienie zbyt dużego zapasu sypialni i przestrzeni jest nieuzasadnione ekonomicznie, a zbudowanie domu "na teraz" pociąga za sobą ryzyko, że w krótkim czasie dom stanie się za ciasny. Rozwiązaniem może być zostawienie sobie furtki w postaci poddasza do późniejszego zagospodarowania, lub wybór projektu pozwalający na rozbudowę. Jednak pamiętajmy, że w Polsce najczęstszym modelem rodziny jest 2+1.
Jeżeli zdecydujesz się na taką opcję, to sugerowałabym poszukiwania wśród projektów od razu z poddaszem lub oznaczonych jako "poddasze do adaptacji", bo adaptowanie parterówki to sporo kombinowania i koszty - miejsce na schody, często potrzebny mocniejszy strop i ściany nośne pod niego, czasem w projekcie są wiązary, pomiędzy którymi nie ma dość miejsca na zrobienie pomieszczenia.

iwona210517
12-08-2013, 09:15
chyba masz rację to ten domek :D
kurczę, ale faktem jest, że chyba najlepiej szukać domu w tym przypadku z możliwością poddasza do adaptacji. bo chociazby w tej zetce nie ma za bardzo miejsca na schody i znowu się zaczyna kombinowanie zmniejszanie. już o kotłowni , że bez okna to nie wspomnę :wiggle:

świetny układ w tej zetce ma kuchnia i salon, fajna jak dla mnie taka całość, ale jednak muszę szukać innego domu.
myslicie, że dom do 80m z salonem, 2 pokojami może być wystarczający, w miarę ustawny?

bowess
12-08-2013, 09:17
dorotaidarek pokazujesz dom nieduży i prostej konstrukcji. Dla rodziny 2+2 według mnie ok. A propos połączeniu garażu z domem - nie jest optymalne, ale zależnie od sposobu wykorzystywania samochodu może być bardzo uciążliwe, albo w stopniu niewielkim. Jest schowek pomiędzy garażem i korytarzem - może on pełnić funkcję drugiego wiatrołapu. Osoba, która wyjeżdża z domu samochodem powinna tutaj trzymać zmianę obuwia i okrycia wierzchnie. W takim układzie jednak każda niestandardowa sytuacja (pojedzie ktoś, kto zwykle wychodzi, dzieci są zwykle wożone, ale jest wyjście na spacer) powoduje krążenie po domu i przenoszenie rzeczy. Musisz pomyśleć, jak by to było u Ciebie - kto i jak często jeździ, dokąd byście chodzili z działki, a dokąd samochód koniecznie. Patrząc po mojej okolicy być może w ogóle problem kręcenia się z butami i kurtkami po domu będzie nieistotny, bo moi sąsiedzi posiadając garaże i tak najczęściej auta zostawiają na ulicy lub przed domem, bo jakoś tak im wychodzi. :)

bowess
12-08-2013, 09:24
świetny układ w tej zetce ma kuchnia i salon, fajna jak dla mnie taka całość, ale jednak muszę szukać innego domu.
myslicie, że dom do 80m z salonem, 2 pokojami może być wystarczający, w miarę ustawny?

Dlaczego nie? Mój dom ma około 75m2 parteru i teraz widzę, że to by nam wystarczyło spokojnie nawet do czasu aż dzieci nie zechcą mieć własnych pokoi.

iwona210517
12-08-2013, 10:47
no własnie, Ty bowess tak stwierdzasz mając już dziecko/dzieci. a dla nas dwójki na początek, to myślę, że dobre rozwiazanie. dom w toreniach jest super, ale chyba na początek za duży, a połowy jego nie pobuduje teraz, a resztę pózniej .

moje załozenia względem takiego domu, to:
-salon i kuchnia muszą być tak rozmieszczone jak w zetka141
-spiżarka , wystarczą 2mkw. max.
-łazienka - 5m
-moze być wc - 1,8mkw
-pokój (sypialnia) - 15mkw
-pokój - ok. 10 mkw, poźniej i tak będą pokoje na poddaszu
-kotłownia - 5mkw
-wiatrołap - od 4 do 5mkw
-no i miejsce na schody w hollu

Chyba bedzie, to projekt indywidualny, ponieważ ogladałam trochę projektów i nie ma nic podobnego ;/
Jak wyglada wspólpraca z takim architektem? Wiadome, że nie od razu musi mi się spodobać jego pierwsza 'wizja' i co za każde moje marudzenie płacę więcej - im dłuższa 'wspólpraca' tym więcej kasy płacę? Czy od czego , to zależy?

Elfir
12-08-2013, 19:06
Ja przyszłam ze swoją wizją, więc nie wiem :(

iwona210517
12-08-2013, 19:37
hmm. co Elfir miałaś na myśli? :cool:

Elfir
12-08-2013, 20:56
odbnosiłam się do ostatnich zdań twojej wypowiedzi o projekt indywiualny

bowess
13-08-2013, 09:32
Cena zależy od: sławy i uznania architekta, lokalnego rynku, na trzecim miejscu wymienię skomplikowanie budynku i stopień złożoności rysunków i obliczeń do wykonania. Zwykle architekt nawet we wstępnej rozmowie, gdy powiesz, że chodzi o dom jednorodzinny o określonym metrażu i liczbie kondygnacji, podaje jakieś widełki cenowe, w których taki projekt powinien się zmieścić. Wtedy Twój ruch - najlepiej już na początku dopytać, o to, o co zapytałaś tutaj. Na ile spotkań możecie liczyć, co jeżeli koncepcja wstępna Wam się nie spodoba, czy architekt przygotowuje kilka propozycji wstępnych szkiców, a później opracowuje wybraną, czy może od razu ustalacie rozkład pomieszczeń i kształt bryły i od razu rysuje jeden dom ale już bardziej szczegółowo.

iwona210517
13-08-2013, 15:15
no chyba masz rację bowess, tak bedzie najlepiej jesli zdecydujemy się na projekt indywidualny.
a teraz mam 3 opcje do wyboru:
1
I. dom w toreniach
II. dom sara http://plandomu.pl/projekt88-sara__130_20_m.html
Zmiany to spizarka pod schodami, wiatrołap połaczony z kotłownią projektową, czyli większy.
Kotłownia tutaj byłaby z tyłu garazu, powiedzmy połowa, a z przodu taka graciarnia. Bo nie chce zamieniac bramy garazowej na okno (estetyka).
III. PROJEKT INDYWidualny, wymagania te co wczesniej. Tylko problem w tym, że byłby to dom z dachem kopertowym, czyli, że potem gdy zaadaptujemy poddasze byłyby same okna dachowe.
Co myślicie o każdej z propozycji? Wiem sama nie wiem co chcę :mad:

iwona210517
13-08-2013, 15:16
no własnie, Ty bowess tak stwierdzasz mając już dziecko/dzieci. a dla nas dwójki na początek, to myślę, że dobre rozwiazanie. dom w toreniach jest super, ale chyba na początek za duży, a połowy jego nie pobuduje teraz, a resztę pózniej .

moje załozenia względem takiego domu, to:
-salon i kuchnia muszą być tak rozmieszczone jak w zetka141
-spiżarka , wystarczą 2mkw. max.
-łazienka - 5m
-moze być wc - 1,8mkw
-pokój (sypialnia) - 15mkw
-pokój - ok. 10 mkw, poźniej i tak będą pokoje na poddaszu
-kotłownia - 5mkw
-wiatrołap - od 4 do 5mkw
-no i miejsce na schody w hollu

Chyba bedzie, to projekt indywidualny, ponieważ ogladałam trochę projektów i nie ma nic podobnego ;/
Jak wyglada wspólpraca z takim architektem? Wiadome, że nie od razu musi mi się spodobać jego pierwsza 'wizja' i co za każde moje marudzenie płacę więcej - im dłuższa 'wspólpraca' tym więcej kasy płacę? Czy od czego , to zależy?


dla przypomnienia, to te wymagania przy 3 opcji

bowess
14-08-2013, 09:01
Myślę, że najpierw powinnaś skupić się na ustaleniu bardzo dokładnym na co Cię stać i jak chcesz wydatkować pieniądze podczas budowy domu. Na razie jest jak w wierszyku "Osiołkowi w żłoby dano (...) I to pachnie, i to nęci." :) Ale nie przejmuj się - to jest dość powszechny dylemat wybierających projekt domu.

Sara to budynek o kosztownym SSZ. Nawet do zamieszkania na samym parterze trzeba ponieść spore wydatki. Nadaje się do ewentualnego etapowania. Torenie, jak sama stwierdziłaś, na początek dla rodziny 2+0 są duże, a i wybudowanie od klucz całości kosztowne.
Widzę, że preferujesz dachy czterospadowe. Z której strony będzie południe? Rozkład Z141 jest pod wjazd od południa, inne projekty, które pokazałaś wręcz odwrotnie. Z wcześniejszych postów wynika, że nie jest to dla Ciebie specjalnie istotne, ale może chociaż dla lepszej energetyki budynku warto przyjąć rozkład bardziej otwarty na ciepłe i słoneczne strony świata.

Choć sama wybrałabym inny typ budynku, to dla Ciebie może byłby odpowiedni Z2373 Ph+st (http://z500.pl/projekt/Z273_Ph_PLUS_st.html).
http://z500.pl/thumb.php?src=res%2Fwizualizacje%2FZ273%2FZ273_Ph_ PLUS_st_view1.jpg&size=710
Kotłownię na paliwo stałe zrobiłabym w najmniejszej sypialni parteru (z wejściem od podwórka, wielkość pozwala też na zmagazynowanie pewnej ilości opału). Z aktualnej kotłowni zrobiłabym spiżarnię - jest wyznaczona ściankami działowymi, więc jej wielkość można zmniejszyć nieco na rzecz kuchni. Przejście bezpośrednio z wiatrołapu być może bym zostawiła - to byłoby najwygodniejsze ze względu na wnoszenie zakupów, których część można od razu w spiżarni rozstawiać. Spodobało mi się to rozwiązanie u forumowiczki Zielony Ogród. Klatkę schodową można łatwo zamknąć drzwiami, co jest ważne przy etapowaniu wykończeń.
Pozostaje właściwie tylko kwestia Twojej oceny, czy stać Cię na dom tej wielkości. Parter ma jakieś 90m2 po podłogach.

iwona210517
14-08-2013, 12:48
ha ha :D nie bez powodu mówi się, że kobietą zmienną jest .
Bowess nasza działka ma wymiary 100 na 200m, więc trochę do dyspozycji mamy miejsca, teraz jest obecnie droga z wjazdem od północy. ale myślę, że jak będziemy dzielić działki, to i tak będzie trzeba zrobić drogi dojazdowe do tych działek, więc bedzie tak zrobione zeby te strony swiata mniej wiecej pasowały do domu :) mam nadzieję , że się uda,
wczoraj narysowałam swój dom, jak mniej wiecej ma wyglądać. w piątek wrzucę 'rzuty'
jak to wygląda z tym poddaszem do adaptacji, czy schody muszą być wylewane od razu czy może potem można zrobić dziurę? hehe
pieniadze jakie chcemy przeznaczyć jakby na połowę domu to ponad połowa tego, co wspominałam wcześniej.
i co myślicie o samych oknach dachowych???????????

bowess
14-08-2013, 15:08
To zależy, jakie chcesz schody. Betonowe najlepiej wylać razem ze stropem - po pierwsze nie będzie później kombinowania z betonem w wykończonym czy wykańczanym domu, po drugie będzie wygodny i "normalny" dostęp do poddasza. Ocieplenie trzeba zrobić koniecznie i zdecydowanie wygodniej jest materiały wnosić schodami niż po drabinie. :)
Na schody drewniane zostawia się pustą klatkę schodową i dziurę w stropie. Montuje się je po wykończeniówce, żeby się nie zniszczyły.
Mnie opcja samych połaciówek na poddaszu nie zachwyca, ale wszystko jest dla ludzi. Sama zakładasz, że poddasze ma być dokończone w miarę potrzeb i dla dzieci, więc to one będą najwyżej niezadowolone. :D
Osobiście przy zadanym budżecie zmieniłabym gust na rzecz dachów dwuspadowych, gdzie jest miejsce na okna w szczytach, a tym samym połaciówek potrzeba mniej lub nawet wcale.

Elfir
14-08-2013, 20:26
Jak masz tak obszerną działkę, to wybierz parterówkę z drewna (kanadyjczyk lub pokrewne) z możliwością rozbudowy o kolejne segmenty.
W programie "Dom nie do poznania" (Extreme Makeover: Home Edition" - rozbudowują w tydzień.

dorotaidarek
16-08-2013, 07:17
iwona210517 , dla Ciebie pewnie to za mały dom , ale jeśli poddasze użytkowe to zerknij na
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Noelia/a,s_pd,idp,16957.html, zanim zapadła decyzja o parterówce to był nasz faworyt.
Dla nas znalazłam dziś jeszcze jeden projekt podobny do julka ale trochę większy :http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Rawenna_III/#
czy koszty byłyby podobne ?
Z pokoju 10 oddałabym korytarzyk na przejście do kotłowni,a reszta pokoju stanowiłaby garderobę rodzinną :)
Zawsze mam problem z określeniem ile miejsca na poddaszu jest do dyspozycji.
Mimo , iż dziś takimi funduszami nie dysponujemy to w przyszłości marzyła mi się na górze biblioteczka, wiecie półki na książki, stary duży fotel i lampa :D

dorotaidarek
16-08-2013, 07:26
rawenna III miałaby wyglądać mniej więcej tak :
206973

iwona210517
16-08-2013, 18:08
to jest mój indywidualne. hehe
207044

za bardzo nie wiem , gdzie zrobić spiżarkę, czy odebrac troche miejsca z kotłowni czy z tego pokoju 15m., ale wtedy nie byłaby to zbyt funkcjonalna sypialnia.

z przodu wyglądałby tak:
207045

ale nie wiem co ze schodami :/
chyba będą drewniane, bo wylewanych za bardzo tutaj nie mam jak ukryć. chociaz wykonczone też mogą być ozdobą.

pokazując rzuty chodziło jak to ma wyglądać mniej więcej jak chcę. :p
a takie rzeczy jak instalacje są mi obce, więc proszę o rady względem projektu :cool::cool::cool::cool::cool:

a i chcę uzyskać taki salon i kuchnię i tak to ma wyglądać z szafą wnękową:
207046207047207048

iwona210517
16-08-2013, 18:11
aha w rzutach pierwszy to jest wiatrołap, potem kotłownia :lol2:

będdzie koperta, myślę, że przy dobrym ich umieszczeniu dobrze oświetlą pokój, a i rolety na okna dachowe będą załozone, więc mam nadzieję, że najgorzej nie będzie :D :D:D:yes::yes::yes::yes::yes:

iwona210517
16-08-2013, 18:13
Dorota, Noelia fajny domek, niby się wydaje mały, ale po podłogach ok 170m ma łacznie z garażem, w tym 4 pokoje i salon...... na początek za dużo dla mnie --------> sprzatania za dużo :D:D:D:lol2::lol2::lol2::cool::cool::cool::yes::ye s::yes:

ale przyznaję nie brakuje mu niczego, a poza tym wydaje mi się, że i tak trzeba byłoby dodać metr do garażu żeby był funkcjonalny, więc to kolejne 8-10m

iwona210517
16-08-2013, 18:16
Dorota
nie kombinuj z tymi projektami. Czekamy na Twoja realizację domu w nerinach!!! :lol2:

michcia1
16-08-2013, 20:07
rawenna III miałaby wyglądać mniej więcej tak :
206973

A może lepiej tak?
http://img545.imageshack.us/img545/6628/xmv3.jpg (http://img545.imageshack.us/i/xmv3.jpg/)
Wc koło łazienki. Nie przechodziłoby się koło niego, idąc do salonu.
Spiżarka by sie powiększyła.
I byłby przejście do kuchni z korytarza.

Elfir
17-08-2013, 12:45
a do pokoju między garażem a łazienką wchodziłoby się przez okno :D

iwona210517
17-08-2013, 15:24
a co myślicie o takim rozwiazaniu, projekcie?
http://plandomu.pl/projekt326-retro,rzuty.html

elfir - michcia1 zapomniała dorysować drzwi, a kto jak kto ale ty tego powinnaś się domyślić.

michcia1
17-08-2013, 16:34
a do pokoju między garażem a łazienką wchodziłoby się przez okno :D


elfir - michcia1 zapomniała dorysować drzwi, a kto jak kto ale ty tego powinnaś się domyślić.

:lol2:
Ja tego "fragmentu" domu nie ruszałam. Nad wc się zastanawiałam.

Elfir
17-08-2013, 17:30
tak, ale jak tam dojdą drzwi, to gdzie ustawić łóżko, szafę, biurko?
Ten pokój będzie miał ok 6-7 m2

bowess
19-08-2013, 12:30
dorotaidarek zamiast przeróbek w Rawennie, proponuję projekt Elian (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpracownia-projekty.dom.pl%2Fda_elian_ps.htm).

iwona210517 Retro jest według mnie jest domem z wyglądu masywnym, nakrytym potężnym dachem. Wewnątrz ogromny hol, kotłownia na paliwo stałe niezbyt dobra (wielkość, kształt, umiejscowienie drzwi wejściowych i komina). Schody chyba drewniane, w opisie nie podano.
Jeżeli za wspomnianą połówkową kwotę chciałabyś zamieszkać na parterze, to nie w takim domu. Wysoki koszt stanu surowego zamkniętego - kosztorys orientacyjny opiewa na prawie 200 tysięcy netto. A gdzie ocieplenie, instalacje, wykończenie parteru? Co zrobiłabyś z takimi schodami przy etapowaniu?

iwona210517
19-08-2013, 20:29
powiedzcie mi tylko co jest lepsze parter czy poddasze? co wy wybralibyście?
ja obecnie mam poddasze i widzę dużo minusów, ale partery też je mają.
więc parter czy poddasze/?

iwona210517
19-08-2013, 20:31
.

iwona210517
19-08-2013, 20:35
.

iwona210517
19-08-2013, 22:04
Czy w sarze można dać stropodach?

Proszę o pomoc, który z tych projektów!

Elfir
19-08-2013, 22:55
ja bym wybrała parter, w dodatku tak jak pisałam: z opcją rozbudowy.

Sara jest przestarzała wizualnie i chyba technologicznie, w dodatku gdzie w sypialni rodziców miejsce na szafę? Pod skosem?

W Archonie nie ma garazu, wiec jak chcesz je porównywać, jak mają odmienny program funkcjonalny?

iwona210517
20-08-2013, 11:01
aha, a kanadyjczyka nie biorę pod uwagę :P
więc, który z tych dwóch ?

Elfir
20-08-2013, 11:15
Na tym zdjęciu szafa jest tam, gdzie łóżko na rzucie. W szafie odbija się okno połaciowe (na łóżkiem), którego nie ma w planie. Więc to nie jest orygnialna Sara ale jakaś przeróbka.
Z rozmiarów pomieszczenia wychodzi mi, że to pokój 1 i 2 połączone ze sobą.

Nie tylko kanadyjczyka można rozbudowywać, ale to akurat jest najprostsze przy takiej konstrukcji.

iwona210517
20-08-2013, 11:20
no faktycznie tak, jest, ale przecież nie musi być tak wszystko jak na rzutach, a tym samym to oczywiste, że szafa nie będzie pod skosem.
nie przesadzajmy, że wszystko ma byc jak na rzucie sobie architekt meble ustawi :lol2:
I jest dodane okno dachowe w sypialni.
a pokoje nie są połaczone, tylko jeden dziecinny nawet w tej realizacji został zmniejszony, na poczet garderoby ogólnodostępnej.

iwona210517
20-08-2013, 11:26
.

Elfir
20-08-2013, 11:27
Jak napisałam - dla mnie Sara to cięzkie, mało zgrabne, przysadziste wzornictwo z początków lat 90-tych

iwona210517
20-08-2013, 11:30
no w sumie tak, ale zatem uważasz, że 'toreni' jest lepsza?
i tańsza?
w sumie sara, toteż dość stary projekt, więc też i jej wzornictwo jest jakie jest :)

Elfir
20-08-2013, 12:00
na pewno tańsza

IZA30
20-08-2013, 12:02
Jak napisałam - dla mnie Sara to cięzkie, mało zgrabne, przysadziste wzornictwo z początków lat 90-tych
Zgadzam się w 100% Takich domów w typie Sary jest na pęczki - totalna nudaaa ,w życiu mając taaaki wybór w projektach nie wybrałabym takiego projektu,ani to to ładne ani tanie w budowie ani wygodne (skosy wrrrr) ...

Coś takiego może jak już chcesz tak iść w piętro :
http://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/2936/projekt-domu-kasjopea