PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 [37] 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

pewdie
16-07-2014, 16:39
Witajcie. Co sądzicie o tym projekcie? http://www.domenadom.pl/produkty/230/gabriel-ps.html
Zależy mi na domu parterowym, duży salon, garaż z przejściem do pomieszczenia gospodarczego i do domu. Jak myślicie 300 tys. starczy na budowę tego domu? Wydaje mi się bardzo przemyślany i funkcjonalny. Za każdą radę i uwagę dziękuję.

mamik
16-07-2014, 20:35
Witajcie. Co sądzicie o tym projekcie? http://www.domenadom.pl/produkty/230/gabriel-ps.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.domenadom.pl%2 Fprodukty%2F230%2Fgabriel-ps.html)
Zależy mi na domu parterowym, duży salon, garaż z przejściem do pomieszczenia gospodarczego i do domu. Jak myślicie 300 tys. starczy na budowę tego domu? Wydaje mi się bardzo przemyślany i funkcjonalny. Za każdą radę i uwagę dziękuję.
wg mnie ładny projekt, jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztów, to rozważ zmianę sposobu zadaszenia tarasu, ponadto pytanie, czy chcesz również strych używać do celów mieszkalnych, jeśli tak, to od razu trzeba przemyśleć, czy schody mogą zostać dokaldnie tak jak w projekcie, bo chyba kolidują z dodatkowym WC, a to pomieszczenie wg mnie warto mieć, ponadto trzeba przewidzić na górze okna, doprowadzić instacje i wg mnie przeprojektować dach, bo teraz masz słupki w dwóch rzędach w najwyzszym miejscu poddasza, czyli w obecnej wersji powierzchnia trudna do adaptacji

pewdie
16-07-2014, 21:16
Domek będzie dla 2-3 osób, dlatego też te poddasze jedynie będzie strychem, nie zamierzam go adaptować, będzie to jedynie wejście na strych i myślę, że w tym miejscu może zostać. Co do zadaszenia tarasu będę musiał sprawdzić ile to wyniesie, choć nie ukrywam, że bardzo mi się taki podoba.

Elfir
16-07-2014, 21:20
Wydaje mi się bardzo przemyślany i funkcjonalny.

A mnie nie. Wejście do domu z garażu przez strefę sypialnianą? To nie jest przemyslane i wygodne.

pewdie
16-07-2014, 21:33
Wstając rano do pracy zazwyczaj myję się i jadę samochodem, zwykle nie wchodzę nawet do kuchni, dlatego takie połączenie pomieszczeń mi odpowiada.

Elfir
16-07-2014, 23:12
czyli najpierw lecisz do wiatrołapu się ubrać w kurtkę i łapiesz buty w rękę buty a potem lecisz do samochodu i przed garażem zakładasz buty. Jesteś w pracy, ubłociłeś sobie buty, przyjeżdzasz do domu, w garazu zdejmujesz buty i lecisz do wiatrołapu je odstawić i odwiesić kurtkę?

Ok, ludzie różnie kombinują, ale proszę tego nie nazywać funkcjonalnością i przemyślanym projektem.
Przemyslany projekt ma garaż z przejściem do wiatrołapu.

bowess
17-07-2014, 06:34
jarekFTW - moim zdaniem ta wysepka to wyszła taka zawalidroga. Ponieważ płyta kuchenna i zlewozmywak zostały przy ścianach, to jaka właściwie ma być jej funkcja? 80x60 to taki mały stolik. Czy nie wygodniejszy byłby półwysep od lewej ściany?

pewdie - plusy Gabriela to to, że wszystkie sypialnie są zbliżonej wielkości i żadna nie ma mniej niż 12m2, jest dodatkowe wc, duży salon, kotłownia spora i z wejściem z podwórka (przydatne przy kotle na paliwo stałe).
Co, moim zdaniem, in minus. Sporo ścian nośnych i dużo metrów ciężkiego stropu. Rozbudowany dach - aż 287m2 powierzchni. Zadaszenie wejścia wydaje się być dość wysoko, przez co przy podmuchach wiatru może nie osłaniać przed deszczem. Tak daleko sięgające zadaszenie tarasu spowoduje, że salon będzie mniej słoneczny. W naszym klimacie okres, kiedy słońca jest za dużo, jest naprawdę bardzo krótki. Oszacuj koszty tej konstrukcji biorąc pod uwagę, że nieosłonięte dachem okno południowe poprawia bilans energetyczny domu. W tym roku, kiedy to luty był łagodny i słoneczny, właśnie dzieki dużym oknom kocioł u mnie nie pracował już przez cały czas, a w marcu można było zakończyć sezon grzewczy. Zadaszone miejsce oczywiście się przydaje, więc mam altankę sześciokątną, której koszt to było bodaj 3500zł wraz z montażem, w komplecie miała ławeczki i stół. W toalecie pod schodami umywalka jest wrysowana zbyt optymistycznie - pod trzecim czy czwartym stopniem schodów jest jeszcze za nisko. W praktyce wyjdzie to raczej tak, że i drzwi wejściowe do wc i umywalkę trzeba będzie przesunąć w prawo i wc będzie miało mniejszą powierzchnię.
Garaż połączony z domem przez pomieszczenie gospodarcze i korytarz - mniej praktycznie, choć w praktyce obserwuję, że bardzo często w domach z garażem i tak bardzo mało parkuje się w garażu. :) W pomieszczeniu gospodarczym należy zorganizować kącik na okrycia i buty mieszkańców, którzy dom opuszczają samochodem.
Spiżarnia jest bardzo mała. Osobiście skłaniałabym się ku wyrównaniu tej ściany i uzyskaniu większej powierzchni na szafy w wiatrołapie.
Ogrzewanie kominkiem z płaszczem wodnym (co jest zaznaczone w opisie projektu) do mnie nie przemawia. Instalacja taka jest kosztowna, w tym projekcie do kominka jest dojście tylko z salonu (widziałam kilka projektów, gdzie kominek był na ścianie salon-kotłownia, wówczas można zainstalować wkład dwustronny i dokładać z kotłowni - a jednak takie palenie w kominku na poważnie robi trochę bałaganu), jeżeli w kotłowni będzie kocioł na paliwo stałe, to w zasadzie po co palić w kominku, jak to samo można wrzucić pod kocioł kotłowniany. Dobre drewno kominkowe nie jest tanie.

wp03
17-07-2014, 11:18
Witam wszystkich
Proszę o ocenę projektów:
Korso 2 http://www.domenadom.pl/produkty/273/korso-2-ps.html
i
z168 http://z500.pl/projekt/154/Z168,dom-z-dachem-dwuspadowym-i-garazem-od-frontu-balkon-i-taras-w-scianie-bocznej.html

Działka z wjazdem od południowego-zachodu. Potrzebne trzy sypialnie na poddaszu i jedna na parterze. Ogrzewanie kocioł na paliwo stałe.

Pozdrawiam

Elfir
18-07-2014, 12:01
W pomieszczeniu gospodarczym należy zorganizować kącik na okrycia i buty mieszkańców, którzy dom opuszczają samochodem.
Spiżarnia jest bardzo mała. Osobiście skłaniałabym się ku wyrównaniu tej ściany i uzyskaniu większej powierzchni na szafy w wiatrołapie.


Po co szafa w wiatrołapie, jeśli buty i kurtki mają być przy garażu?

Elfir
18-07-2014, 12:05
Witam wszystkich
Proszę o ocenę projektów:
Korso 2 http://www.domenadom.pl/produkty/273/korso-2-ps.html
i
z168 http://z500.pl/projekt/154/Z168,dom-z-dachem-dwuspadowym-i-garazem-od-frontu-balkon-i-taras-w-scianie-bocznej.html

Działka z wjazdem od południowego-zachodu. Potrzebne trzy sypialnie na poddaszu i jedna na parterze. Ogrzewanie kocioł na paliwo stałe.

Pozdrawiam


Ale co mam oceniać?
W jednym garaż podwójnym, w drugim pojedynczy.
Na działkę z wjazdem od południa to lepszy jest Korso, bo ma okna w salonie od południowego zachodu. Powiększ tylko okna szczytowe na poddaszu, by nie trzeba było dawać okien połaciowych.

jarekFTW
18-07-2014, 15:56
@bowess

Cel tej wysepki ma być taki, że jak dzieciaki bawią się w pokoju to żona krojąc/mieszając/ etc etc chciałaby na nie patrzeć.
Dlatego wysepka skierowana na pokój.

Ewentualnie kwestia półwyspu też jest niezła, aczkolwiek powiem szczerze, że nam (mnie i żone) podobają się takie wysepki.
Aczkolwiek muszę to jeszcze przemyśleć:)

MajaJ
20-07-2014, 16:25
Witam

Budowa domu wg projektu Dom w Luizjanie 3 z garażem podjęta
http://pracownia-projekty.dom.pl/za_dom_w_luizjanie_3_z_garazem.htm

Słyszę opinię, że koszt budowy tego projektu z garażem (jest też wersja bez garażu) to koszt o 50 tys. więcej.
Czy możecie to potwierdzić?Czy to aż taka różnica w kosztach, budując dom z garażem lub bez?
Czytam również na forach, że koszt dachu jak w w/w projekcie jest duży, najlepiej budować z dachem dwuspadowym.
Czy ktoś potrafi powiedzieć co tzn dużo? Ile procentowo dach czterospadowy jest droższy od dachu dwuspadowego?

Czy podłączając prąd budowlany powinnam "zamówić" prąd 3 fazowy?
Ile KW podłączyć na czas budowy, a ile docelowo ( w projekcie jest 14 KW )?
Czy po wybudowaniu w takim domku wystarczy prąd jednofazowy, czy musi być 3 fazowy?
Ogrzewanie będzie gazowe, a w domu podstawowe urządzenia AGD, TV, komputer.
Czy koszt prądu jednofazowego i trójfazowego jest taki sam?
Będę wdzięczna za odpowiedzi i rady:)

Elfir
20-07-2014, 16:36
ma większą powierzchnię - policz różnicę w ilości dachówek.
Do tego dochodzi koszt dachówek kalenicowych, których też jest wiecej, bo zamiast jednej są cztery kalenice.
Więźba - bardziej skomplikowana to i nieco więcej drewna schodzi.

Prąd trójfazowy potrzebny jest do obsługi urządzeń o duzym poborze mocy - np. płyta indukcyjna. Co prawda działa na jednofazowym także, ale zaleca się podłączać pod trzy faz, aby nie było spadków mocy przy obciązeniu maksymalnym wszytskich pól naraz.

Prąd budowlany - czy betoniarka ekipy będzie chodzić na 230V?

janek182
22-07-2014, 11:36
Do niedawna byłem zdecydowany na projekt Zx105 (http://z500.pl/projekt/672/Zx105,kompaktowy-dom-w-nowoczesnym-stylu-z-dwiema-sypialniami-i-duza-kuchnia.html) z pracowni Z500 - spełniał praktycznie wszystkie moje wymogi (styl architektoniczny, powierzchnia, funkcjonalność itp.)... Kilka dni temu zobaczyłem natomiast projekt Zx57 (http://z500.pl/projekt/799/Zx57,prosta-wyrozniajaca-sie-bryla-o-powierzchni-80-m2.html)

Jakie jest Wasze zdanie na temat tych projektów (jakie zalety i wady jednego i drugiego projektu)... Zx105 pewnie część z Was budowała, Zx57 zapewne jeszcze nie (niedawno weszło do oferty pracowni Z500)

Z góry dziękuje za wszystkie opinie

http://z500.pl/thumb/res/wizualizacje/Zx105/Zx105_view1_1338_0_tl_normal.jpg

VS

http://z500.pl/thumb/res/wizualizacje/Zx57/Zx57_view1_1338_0_tl_normal.jpg

Elfir
22-07-2014, 14:57
w projekcie z105 głupie miejsce na kominek - w przejściu.
Brakuje też miejsca na słupki w kuchni. Tylko lodówka wejdzie.
No i jedna łazienka.

w Zx57 jestem ciekawa jak przemyślano odprowadzenie wody z tego "zadaszenia" tarasu?
Projekt chyba nie do końca opracowany, bo niezgodnie z polskimi przepisami drzwi łazienki otwierają się do środka.
Duży salon, ale w sumie nie jest specjalnie ustawny.
Jak na prosty mały domek trochę skomplikowana przestrzeń.


W obydwóch projektach brakuje mi przestrzeni roboczej - pralka, miejsce na mopy, zlew do umycia szmaty. Takiego laundry room.
Przy takiej powierzchni można byłoby go wyodrebnić.

hanzli
22-07-2014, 20:26
Co myślicie o tych projektach??
http://z500.pl/projekt/123/Z130,dom-pietrowy-z-dodatkowym-pokojem-na-parterze-i-garazem-w-bryle-dach-dwuspadowy.html
http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-glogowej-4.html
Moja rodzinka to 2+2. Chcemy czegoś prostego i taniego w budowie. Estetyka to sprawa drugorzędna!!

Elfir
22-07-2014, 22:27
Zetka nie będzie tańsza z ych dwóch - np. balkony.
Z reszta obydwa mają po dwa kominy.
Zacznij od kwoty, systemu ogrzewania i programu minimum.

michcia1
23-07-2014, 09:56
Hej,
a co sądzicie o projekcie http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-zurawkach-ver-2/m22b1f7488fb4b ?

Najbardziej martwi mnie salon? Jak ustawić meble, by było funkcjonalnie? Chciałabym ściankę tv na ścianie łazienkowej. Czyli sofa skierowana na prawo. Salon ma długość 576 cm. To chyba za mało na takie ustawienie. Czy wydłużenie domu o 50 cm coś pomoże?

P.S. Nie mogę wkleić zdjęcia

Elfir
23-07-2014, 11:13
Ten projekt ma kilka droszych elementów (np. okno narożne).
Mnie tradycyjnie nie podoba się przejście do garazu.
Trzeba też przemeblowac kuchnię, bo lodówka stoi przy kominku i na dodatek daleko od zlewu a płyta jest w narożniku.
Ja bym kuchnię ciutkę zwęziła, tak by w wiatrołapie weszła normalna szafa 60-tka (teraz jest wrysowana wąska, chyba 40-tka)
Dwa okna w garażu to za dużo - okna są droższe od ściany a w garażu nie siedzi się całe dnie, by trzeba było skąpić na włączenie lampy. To samo kotłownia - kto to okno będzie mył? Lepsze byłyby drzwi na ogród, wówczas w kotłowni można trzymac np. kosiarkę.
Niebezpieczne jest otwieranie drzwi do wnętrza garażu - mozna uderzyć w auto. Z resztą IMHO garaż jest za wąski - ma tylko 3,1m, będziecie z niego korzystać sporadycznie, bo wjazd będzie wymagał precyzji. Ponadto wysiadać i tak będziecie musieli na dworze, bo w garażu nie otworzycie drzwi z drugiej strony od kierowcy. A gdzie będziecie trzymać np. rowery dla dzieci?
Minimum to 3,5m, wygodny to 4 m. Jak już poszerzać dom to właśnie po stronie garażu.
Zastanów się czy tak mały garaż jest ci potrzebny? Moze lepiej postawić wiatę z bocznymi, ażurowymi ściankami?

http://images68.fotosik.pl/23/ed4379005eaac332gen.jpg

Masz działkę z wjazdem od północy?

Jesli wybrałaś go bo chcesz budowac tanio, to da się znaleźć lepsze projekty.
Jeśli wybrałaś, bo szukasz domku energooszczędnego, to też są lepsze.

Uwagi takie ogólne - jeśli nie masz terenu zalewowego i super zwięzłych iłów i glin nie posadawiaj domu wysoko. Potem tylko jest problem z nawożeniem ziemi by zamaskować wysoki fundament. Nie rób też do domu schodów. Starczy wyprofilowana z kostki pochylnia. Wówczas wjedziesz do domu wózkiem.
I najważniejsze - nie wylewaj podestu przed domem i tarasu z betonu! Bardzo trudno to potem wykończyć. A tak ułożysz bruk i gotowe.

klawdia
23-07-2014, 11:53
A co sądzicie o tym projekcie? http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Tivoli_II/odbicie_lustrzane.html
To co byśmy chcieli zmienić, to poddasze na 3-pokojowe i dobudować zadaszenie (drewniane) tarasu. To jest nasz początek poszukiwań tego jedynego domu więc każda sugestia jest na wagę złota.
271386
271385
271384

Elfir
23-07-2014, 12:14
zanim go ocienię, muszę wiedzieć, jakie były wasze wytyczne. Czym się kierowaliście wybierajac akurat ten projekt.
Bo jest on całkiem duży - po podłogach prawie 200 m2.

I jak na tak duży dom to koszmarnie nieustawny - salon. Łazienki na piętrze z mniejszym programem użytkowym niż ta na parterze.

klawdia
23-07-2014, 12:25
hmm.. no właśnie... kierowaliśmy się powierzchnią użytkową, wyglądem, doświetleniem pomieszczeń i oknami na konkretne strony. Tak jak pisałam, na budowie domu nie znamy się wogóle.
Interesowała nas prosta bryła, dach dwuspadowy, wejście od wschodu a okna salonu na południe, powierzchnia użytkowa do 130m2.

Elfir
23-07-2014, 12:34
Pamiętaj, że nie budujecie powierzchni użytkowej tylko całkowitą. I jak liczy się koszt budowy domu to też za wszytskie m2 a nie tylko użytkowe.
Jak dom jest źle zaprojektowany to może mieć duża dysproporcję między pow. uzytkową a całkowitą.

czym grzejecie i ile ma być sypialni?

klawdia
23-07-2014, 12:48
3/4 sypialnie (czwarta dla gości, więc nie jest niezbędna), ogrzewanie węgiel+ekogroszek

Elfir
23-07-2014, 13:34
jak ekogroszek to chyba wejście do kotłowni przez kuchnię nie jest dobrym pomysłem

Spójrz na ten projekt:
http://z500.pl/projekt/688/Z228,dom-z-poddaszem-uzytkowym-kotlownia-na-paliwo-stale-i-gabinetem-na-parterze.html

Można go pomodyfikować, np. powiekszając okna od południa w salonie.

A tutaj modyfikowałam inną zetkę:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?3885-JAKI-PROJEKT-DOMU-WYBRA%C4%86-w%C4%85tek-dla-zmagaj%C4%85cych-si%C4%99-z-w%C4%85tpliwo%C5%9Bciami/page335

michcia1
23-07-2014, 18:04
Elfir,
dziękuję Ci.
Jak zawsze cenne spostrzeżenia.

Chcieliśmy wydłużyć dom w po 50 cm w obie strony - i od stronu kuchni i salonu, i od strony garażu.
Jeśli jednak w salonie da się ustawić meble tak, jak narysowałaś, bez dodawania cm, to byłoby super.
Ciekawe, jak by to wyglądało w realu. Niestety, nie mogę znaleźć żadnego zdjęcia salonu z takimi wymiarami - 5,7x4,2.

Co do okna narożnego, to wolałabym dwa - na ścianie frontowej duże, a na ścianie szczytowej małe, ale blisko siebie, żeby wizualnie było na podobieństwo narożnego.

Kominek do likwidacji.

Działka z wjazdem od wschodu.

Elfir
23-07-2014, 18:51
poszerzanie domu powieksza ci drastycznie pow. domu.
Z małego domku robi sie duża rezydencja

bowess
23-07-2014, 20:21
Po co szafa w wiatrołapie, jeśli buty i kurtki mają być przy garażu?

Sam pewdie napisał, że to on wyjeżdża z domu autem, więc wieszak dla niego w pom. gospodarczym, a w wiatrołapie, jeżeli ma to być dom dla rodziny z dziećmi, trochę tych kurtek i butów się zbiera.
No ale nie oszukujmy się, to jest takie kombinowane rozwiązanie i i tak często gęsto trzeba będzie się kręcić na linii wiatrołap - garaż. A to parasol, a to jedzie jeszcze jakiś domownik, itp.

jarekFTW - jeżeli to będzie wyspa na zasadzie konstrukcji meblowej a la szafka, to można zaprojektować ją tak, żeby można ją było albo stawiać "luzem, albo dosuwać do ściany i mieć półwysep. :)

klawdia
23-07-2014, 20:25
Elfir, dom Z500 jest rzeczywiście świetnie rozplanowany, jednak ilość okien dachowych jest dla mnie nie do przyjęcia (nie należę do fanek sprzątania, a okna dachowe, żeby jakoś wyglądały, trzeba by myć dwa razy w tygodniu)... poza tym baaaardzo podobają mi się narożne okna ( nie wiem jak one się nazywają) w kuchniach - takie jak zamieszczane są w nowszych projektach. Poszukam dalej. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć coś bardziej ustawnego. I na pewno zamieszczę mój pomysł w tym wątku.

bowess
23-07-2014, 20:29
wp03 - mnie również w tej dwójki bardziej podoba się Korso. Ma lepszą kotłownię na paliwo stałe, lepszy na działkę południowo-zachodnią, łazienki na obu kondygnacjach po jednej stronie domu. Jednakże jest większy, a co za tym idzie nieco droższy.
Czy w ramach adaptacji nie udałoby się zrobić schodów zdubiegowych ze spocznikiem? Zabiegowe są mniej wygodne.

bowess
23-07-2014, 20:53
MajaJ - niestety nazbiera się trochę za ten garaż. Jeżeli ktoś wybrał jakieś nieco droższe pokrycie dachu (dla dachówki ceramicznej gąsiory i inne el. wykończeniowe są bardzo drogie, a tu przybywa sporo metrów kalenic), droższy tynk na całość, jakąś lepszą bramę z automatyką, wykończył podłogę i ściany w garażu, zrobił jakiś kran, odpływ, to 50k może się nazbierać. Myślę, że można i nieco taniej, ale jakieś 1,5k za m2 liczyć trzeba.
Dach trudno tak szacować, bo na różnych materiałach te różnice wychodzą inaczej. Mogę powiedzieć, że jak się targowałam o robociznę, to się dowiedziałam że u moich dekarzy dwuspad jest 30% tańśzy na każdym metrze.
Prąd i na budowie i teraz mamy 13 kW, trójfazowy. W rozdzielni budowlanej było gniazdo tzw. "siła", bo i taką mieliśmy betoniarkę. W domu w sumie zapomnieliśmy zrobić takie gniazdo, ale jakoś się przez te parę lat nie zdarzyło, żeby było potrzebne. U moich rodziców jest i ojciec korzysta, ale on ma jakieś swoje krajzegi i inne "cuda". :)

Elfir
23-07-2014, 20:53
Elfir, dom Z500 jest rzeczywiście świetnie rozplanowany, jednak ilość okien dachowych jest dla mnie nie do przyjęcia

Starczy ich po prostu nie robić. Tak samo z oknami narożnymi - możesz je doprojektowac w wiekszości projektów

klawdia
23-07-2014, 21:09
tzn. że w domu, budowanym wg projektu Z228 dałoby radę wstawić narożne okno w kuchni, częściowo wychodzące na taras, tak żeby dom miał dobry wygląd zewnętrzny i wewnętrzny? Co do okien dachowych, to rzeczywiście, robiąc ślepą garderobę i redukując liczbę okien w łazience, zostałyby 3 sztuki, a to już jest do przeżycia (nawet gdyby miały być większość czasu brudne :D ). Ciężko jest znaleźć projekty z wejściem od wschodu a oknami od południa :/

bowess
23-07-2014, 21:16
klawdia - przeglądając projekty patrz też trochę na "potencjał". Jeżeli rozkład jest optymalny, wielkości pomieszczeń odpowiednie, to przeprojektowanie jednego, dwóch czy trzech okien, to tylko kosmetyka, która ma dopasować projekt do działki. W końcu po to robi się adaptację projektu, żeby uzwględnić warunki lokalne.

Elfir
23-07-2014, 21:22
ja na okna akurat mało patrzę zakładającw wiekszosci przypadków ich możliwosc modyfikowania.


W projekcie lipińskich nie ma okna kuchennego wychodzącego na taras.
Za to w Z 228 bez problemu można zrobić okno narożne w kuchni wychodzace na taras.
Jedyne, co mnie w tym projekcie irytuje to te słupy. Idealne mostki cieplne

hanzli
23-07-2014, 22:31
Chciałbym się zmieścić w kwocie 300-350. Ogrzewanie to piec kondensacyjny + podłogówka + kominek z płaszczem. Program minimum to dom całkowicie do zamieszkania. Ogrodu, ogrodzenia itp. nie musi być i się z tym licze. Balkony będa do likwidacji. niestety projektu z jednym kominem i dodatkowym pokojem na dole nie znalazłem.

patrycja11
23-07-2014, 23:18
Witam.
Bradzo prosze o opinie na temat projektu Romeo z mg projekt http://www.mgprojekt.com.pl/romeo
Wydaje się być idealny. Chcemy z mężem wprowadzić kilka zmian, zmienić kształt wykuszu a nad nim zrobić balkon.
Nie mam kompletnie pomysłu, gdzie na piętrze zrobić pralnie, czy macie jakieś fajne pomysły? Co sadzicie o tym projekcie?

Pozdrawiam

bowess
24-07-2014, 08:22
janek182 - stylistyką oba projekty są z mniej więcej jednej kategorii - nowoczesny bungalow. Zx105 ma mniej skomplikowaną konstrukcję dachu (po całości stropodach na żelbecie, Zx57 ma część żelbetową i część lekką, drewnianą. No i w jednym jedna, w drugim dwie łazienki.
Gdybym szukała projeku dla dwójki mieszkańców lub rodziny 2+1 i miało być taniej, to raczej skłaniałabym się ku Zx105. Jak dla mnie ma prostszy rozkład, jedna łazienka, więc mniej punktów poboru wody i odprowadzenia ścieków, sypialnie ciut większe, o regularnym kształcie, nie sąsiadują ze sobą. Niedużo ścian działkowych, niedużo drzwi wewnętrznych. Jak dla mnie prosto i funkcjonalnie. Większe pomieszcze gospodarcze - więcej mniejsca na szczotki, słoiki, ozdoby choinkowe itp. :) Kuchnia o większej powierzchni i kształcie pozwalającym na większą dowolność umeblowania - można U (i wtedy nawet całą jedną ścianę można zabudować wysoko), można L, z półwyspem lub bez. Tylko to zadaszenie z płyt poliwęglanowych dla mnie trochę przekombinowane jak dla małego i taniego w budowie domu.

Elfir
24-07-2014, 08:43
Chciałbym się zmieścić w kwocie 300-350. Ogrzewanie to piec kondensacyjny + podłogówka + kominek z płaszczem. Program minimum to dom całkowicie do zamieszkania. Ogrodu, ogrodzenia itp. nie musi być i się z tym licze. Balkony będa do likwidacji. niestety projektu z jednym kominem i dodatkowym pokojem na dole nie znalazłem.

Piec kondensacyjny nie musi miec komina, może mieć rurę spalinową wypuszczoną przez ścianę. Może być zamontowany gdziekolwiek - ja mam w pralni na piętrze.
W Z130 masz niepotrzebnie dużo metrów stracone na kotłownię.


Słabo szukasz. :)

Elfir
24-07-2014, 08:50
Co sadzicie o tym projekcie?

Pozdrawiam

Przestarzały wizualnie, drogi w budowie, same mostki cieplne (trudno mi uwierzyć w podane wartosci certyfikatu cieplnego). Ot, projekcik jakich wiele z początu wieku, gdzie szalała moda na pałacyko-dworki. Podane koszty budowy 450 tyś pod klucz IMHO zaniżone (ale o nierzetelnych kosztorysach MG Projektu była już dyskusja).

Na dodatek niewygodne połączenie domu z garażem.

PS. po co wam balkoniki w domu z ogrodem?

bowess
24-07-2014, 08:57
hanzli - mi z tej dwójki jakoś bardziej podoba się dom przy Cyprysowej. Chyba przez to, że rzut jest czytelniejszy i mam wrażenie, że poruszając się po tym domu nie trzeba robić tyle zakrętasów. :)
Umieszczenie kotłowni za garażem w obu projektach bardzo wydłuża insalacje wody i CO.
Ja bym odpuściła ten płaszcz wodny, bo to podroży instalację, palenie robi bałagan w salonie, a ciepła woda z kotła dwufunkcyjnego jest niedroga.
A może jeszcze jakaś trzecia opcja? Garaż koniecznie w bryle? Ciężko go dobrze odizolować od pomieszczeń mieszkalnych.

bowess
24-07-2014, 09:03
michcia1 - dom w żurawkach w miarę prosty, ale tak jak pisze Elfir można znaleźć i tańśze i bardziej energooszczędne. Tu jest trochę detali "minusujących", nie będę się już za koleżanką powtarzać.
Poszerzanie zmieni rozpiętości elementów stropu, będą przeliczane belki. Polecam najpierw pooglądac projekty gotowe z przedziału 100-115 użytkowej, skoro do takiej mniej więcej chcesz powiększyć.

michcia1
24-07-2014, 09:08
Bowess,
dziękuję za odp.

Co do detali, to chyba można je wyeliminować...

Przeglądam już bardzo długo projekty i w każdym coś mi nie pasuje. Jeśli ma wszystko, to jest za duży... http://forum.muratordom.pl/images/smilies/bash.gif

bowess
24-07-2014, 09:20
W takim razie może indywodualny, bo to powiększanie i przeróbki detali w ramach adpatacji podniosą ogólny koszt projektu.
Ale czy w ogóle trzeba powiększać? Jak dla mnie z przeróbkami Elfir całkiem zgrabnie całość wygląda.

michcia1
24-07-2014, 09:32
Ja nie chciałabym powiększać!

Tylko martwię się nieustawnością salonu i niewygodnym garażem.

bowess
24-07-2014, 09:41
klawdia - Tivoli II to z zewnątrz projekt prosty i elegancki, ale nie tak tani jak można by pomyśleć patrząc na prościutki dach. Po podłogach jest dość duży, przeszklenia ma efektowne ale kosztowne. Jakoś tak te metry podłóg się rozłażą nie wiadomo na co. Wielki wiatrołap - może reprezentacyjny, ale czy sensowny? Jako śluza ma zbyt dużą kubaturę i będzie wymagał sporo ciepła na ogrzanie zimą. Duża łazienka na parterze, mała na poddaszu (po co tam te dwie umywalki?). Dwa pomieszczenia gospodarcze na poddaszu (pralnia z rekuperatorem i garderoba?). Dom spory, a schody z zabiegiem.
Do ogrzewania ekogroszkiem kotłownia myślę, że zbyt mała.

Wjazd od wschodu tw kwestii projektów gotowych nie jest specjalnym utrudnieniem. Dlaczego zależy Ci na dużym oknie wschodnim w salonie? Najwięcej czasu jednak spędza się w domu po południu i wtedy lepsze jest zachodnie okno w części dziennej. Kuchnia z oknem narożnym południe-zachód będzie sie bardzo przegrzewać. Jak dla mnie kuchnia bardziej pasuje na wschód, no chyba, że masz tam jakiś naprawdę fajny widok, który warto podziwiać z salonu.

Pooglądaj jeszcze różne gotowce, ale z nastawieniem na to, żeby metraż był pasujący do Twojego budżetu, kotłownia odpowiednia, wygodne schody, pokoje od razu stosownej liczby i wielkości, a okna się ewentualnie powiększy, przestawi, ulepszy. :)

bowess
24-07-2014, 09:45
Michcia, jak znajdę chwilę, to sprawdzę, czy znajdę jakiś zamienny gotowiec nieco większy. Garaż niestety ma wielkość predysponującą go na graciarnio - rowerownię. Mam w rodzinie przypadek, gdy już w trakcie budowy tego typu garaż został przerobiony na pokój. :)

michcia1
24-07-2014, 10:07
Bowess,
garaż nie jest konieczny. I tak planujemy zbudować obok domu jakieś małe pomieszczenie gospodarcze. Może to przecież być garaż z pom. gosp.

A taki projekt? http://extradom.pl/projekt-domu-dom-w-oklahomie-KRN1066?lustro=1

Do likwidacji: kominek i wykusz.

Parter: Zamiast małej sypialni - wc (wejście w miejscu wejścia do sypialni), a kotłownia powiększona o obecne wc. Powstaje dodatkowo małe pomieszczenie gosp. z wejściem z kotłowni i z podwórka.

Poddasze: w zasadzie bez zmian. Nie wiem, co z ta małą garderobą. Może zmienić jakoś układ łazienka - garderoba, powiększając garderobę i w niej zrobić pralnię?

P.S.Nie umiem zamieścić zdjęcia.
W dodatku mam problem z dodawaniem odp., klikając pod postem.
Mogę pisać tylko w szybkiej odpowiedzi, a jej możliwości są ograniczone.

michcia1
24-07-2014, 10:20
P.S.Nie umiem zamieścić zdjęcia.W dodatku mam problem z dodawaniem odp., klikając pod postem.Mogę pisać tylko w szybkiej odpowiedzi, a jej możliwości są ograniczone.Może teraz się uda?Poszło w zał.Dobre i to...Co mi się nie podoba? Po zmianach - Widok z wejścia na wc. Ale nie mam pomysłu, jak to inaczej poustawiać.Schody - wejście w salonie. Mam mieszane uczucia.Poza tym domek po zmianach spełniałby nasze oczekiwania (głównie co do wielkości). I gabaryty kotłowni - musi być na paliwo stałe.

bowess
24-07-2014, 10:45
Rezygnacja z garażu otwiera zupełnie nowe pola poszukiwań. :)

Przeróbki Oklahomy wyszły całkiem fajnie, ale jest sporo gotowców z większą kotłownią - nie byłoby tylu zmian adaptacyjnych.
Z Syrenki (http://pracownia-projekty.dom.pl/ac_syrenka.htm) można by tylko wykreślić wykusz, w E1 Economic (http://extradom.pl/projekt-domu-e1-economic-wersja-b-WRC2099) byłby dodatkowy pokój na parterze, co na stare lata może być przydatne, Jest tego typu Zeo 3 (http://extradom.pl/projekt-domu-zeo-3-BSA1691). To tak na szybko wyszukałam, więc myślę, że warto jeszcze trochę poprzeglądać oferty biur.

A z garażem jest taki Dario (http://extradom.pl/projekt-domu-dario-WRP1510) - garaż już trochę większy. Pozostaje wymienić to archaiczne okrągłe okienko. :)

bowess
24-07-2014, 10:54
A przy okazji dla klawdii coś do obejrzenia. :)
Dom przy Alabastrowej 28 (http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-alabastrowej-28.html)
Dom przy Alabastrowej 29 (http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-alabastrowej-29.html)

hanzli
24-07-2014, 11:01
Piec kondensacyjny nie musi miec komina, może mieć rurę spalinową wypuszczoną przez ścianę. Może być zamontowany gdziekolwiek - ja mam w pralni na piętrze.
W Z130 masz niepotrzebnie dużo metrów stracone na kotłownię.


Słabo szukasz. :)



Może podpowiesz jakąś stronę albo pracownie z projektami domów w podobnym stylu.

michcia1
24-07-2014, 11:02
Bowess,syrenka i zeo nie mają wejścia do kotłowni z wiatrołapu, niestety. Poza tym mogłyby by być.Ten Dario fajny. Ale szukam dalej. Może znajdę coś bez garażu z dużą kotłownią z wejściem z wiatrołapu.To mówisz, ze zmiany adaptacyjne byłyby kosztowne?Przecież są tylko w obrębie ścian działowych.W Oklahomie urzekło mnie wejście do domu - taka wnęka na ławeczkę :). Równe połacie dachu, bez wysunięć. Tym bardziej, że taras byłby u nas na ścianie szczytowej.Wiem, wiem, wnętrze jest ważniejsze niż wygląd... Ale dom musi mieć to coś, żeby zwrócić na niego uwagę.:)

michcia1
24-07-2014, 11:08
A poddasze w Oklahomie może tak?

bowess
24-07-2014, 11:10
To prawda - kompromis taki, że dom się kompletnie z zewnątrz nie podoba inwestorom jest bez sensu. :)
Adaptatorzy projektów gotowych przeważnie liczą sobie jakąś kwotę nawet za stosunkowo łatwe przerysowania - każdą ścianę, okno, otwór drzwiowy, jak do tego dojdzie przeliczanie konstrukcji (a tu by nie dochodziło), to jeszcze za liczenie mają swoje stawki. Jeżeli masz na oku kogoś, o kim wiesz, że adaptuje w ludzkich cenach, to czemu nie - można troszkę przerysować Oklahomę.

bowess
24-07-2014, 11:29
patrycja11 sądzę, że Romeo to projekt dla bardzo zasobnego inwestora dysponującego sporą działką. Koszt budowy na pewno przekroczy pół miliona, a zależnie od standardu wykończenia może jeszcze sporo wzrosnąć. Jest bardzo reprezentacyjny - bardzo duża część dzienna, duży hol, widoczne z salonu schody, otwarta kuchnia, duża jadalnia. Dużo okien, w tym droższe - z łukiem.
Bardzo rozciągnięta (po przekątnej domu) instalacja ciepłej wody. Albo trzeba zrobić cyrkulację, albo zarówno w kuchni jak i w łazience trzeba będzie dość długo czekać, aż zacznie lecieć z kranu ciepła woda.
Nie podoba mi się przejście do garażu i kotłowni praktycznie z salonu. Wizualnie nie pasuje mi asymetria części mieszkalnej (patrz elewacja frontowa) i zawiłości bryły - dla mnie dzieje się za dużo. Lepiej dom prezentuje się na wizualizacjach, ale zauważ, że są z tzw. perspektywy żabiej, czyli pod kątem od dołu.
Na minus też spora energochłonność tego domu, ale to wynika z bryły i nie dziwi.

hanzli
24-07-2014, 22:00
hanzli - mi z tej dwójki jakoś bardziej podoba się dom przy Cyprysowej. Chyba przez to, że rzut jest czytelniejszy i mam wrażenie, że poruszając się po tym domu nie trzeba robić tyle zakrętasów. :)
Umieszczenie kotłowni za garażem w obu projektach bardzo wydłuża insalacje wody i CO.
Ja bym odpuściła ten płaszcz wodny, bo to podroży instalację, palenie robi bałagan w salonie, a ciepła woda z kotła dwufunkcyjnego jest niedroga.
A może jeszcze jakaś trzecia opcja? Garaż koniecznie w bryle? Ciężko go dobrze odizolować od pomieszczeń mieszkalnych.
masz jakiś pomysł na umieszczenie pieca w innym miejscu? Dodam że chcę mieć zasobnik cwu. na ok.150-200 litrów. A kominek jako drugie źródło co. Co do garażu to raczej w bryle - tanszy w budowie i obok wiata na drugie auto.

Elfir
25-07-2014, 10:56
Jak napisałam - piec co może być w spiżarni, w pralni na pietrze. To naprawdę nie zajmuje wiele miejsca. Jakieś 1.5 m2.
Pamiętaj, że garaż dostawiony do budynku (oczywiscie z przejściem do budynku), ale nie bedacy jego integralną częscią może być tanszy w budowie - lżejsza konstrukcja (fundament/strop), brak ocieplenia.

Chodzi mi o coś takiego:
http://www.archeton.net/RESOURCES/WIDOKI/pliszka/pliszka-480-a0-p.jpg

Masz i tak plany na rozbudowaną częśc parterową (dodatkowy pokój), a garaż w bryle niepotrzebnie powiekszy ci poddasze.


Tutaj modyfikacja Z 101:

oryginał:
http://z500.pl/thumb/res/rzuty/Z101/Z101_rzut1_670_0_tl_normal.png

http://z500.pl/thumb/res/rzuty/Z101/Z101_rzut2_670_0_tl_normal.png

modyfikacja:
http://images66.fotosik.pl/29/a2e540737772fe89gen.jpg

http://images66.fotosik.pl/29/ee8b08d9309d1939gen.jpg


- garaż jako lekka konstrukcja dobudowana do budynku, połączony z wiatrołapem
- poszerzenie domu o wykusz i podwyższenie ścianki kolankowej (w projekcie jest bardzo niska)
- wydłużenie biegu schodów o dwa stopnie, co powoduje możliośc zwęzenia klatki schodowej
- niewielkie przesunięcie komina w kiedynku schodów
- zmniejszenie sypialni na parterze i powiekszenie łazienki na parterze
- modyfikacja układu okien na parterze
- wyodrebnienie na poddaszu dwóch pokoi dla dzieci o podobnej powierzchni
- powiekszenie okien szczytowych i likwidacja okien połaciowych

michcia1
25-07-2014, 11:30
Abstrahując od wypowiedzi Elfir: (wszak o inny typ garażu mi chodzi :))Tak się właśnie zastanawiam, analizując różne projekty, czy rzeczywiście garaż (w bryle budynku) bardzo podroży budowę.Przecież, żeby zamieszkać, nie trzeba go płytkować, malować, ba, nawet tynkować.cały czas mam na myśli projekt Dom w żurawkach. zastanawiam się, na ile byłby droższy w budowaniu od domu bez garażu, ale o podobnym metrażu.

Elfir
25-07-2014, 11:47
garaż powinen byc oddylatowany cieplnie od pozostałej, ogrzewanej częsci budynku. To powoduje spore komplikacje w czasie budowy gdy garaż i ogrzewana częśc domu mają wspólny strop.

michcia1
25-07-2014, 11:51
garaż powinen byc oddylatowany cieplnie od pozostałej, ogrzewanej częsci budynku. To powoduje spore komplikacje w czasie budowy gdy garaż i ogrzewana częśc domu mają wspólny strop.A tak dylatacja (cokolwiek to znaczy) jest droga?

klawdia
25-07-2014, 12:53
Dzięki za rady i za tak duży odzew. Sama już teraz nie wiem czego bym chiała... najlepiej, żeby dom był energooszczędny, więc powinien być o prostej bryle, tyle, że te z prostą bryłą wyglądają jak domki dla lalek i nie są ładne. Jak coś już jest ładniejszego to od razu cena budowy rośnie drastycznie, plus te okna na strony świata... gdy wybieraliśmy projekt domu dla rodziców 8 lat temu, nikt nie miał takich dylematów. Wybierało się tak, aby było ładnie i żeby się zmieściło na działce...
A czy gdybyśmy chcieli palić pelletem, też potrzebna jest taka duża kotłownia? Dlaczego one muszą być aż tak wielkie? Bo z tego co widziałam to piece z zasobnikami wcale tak duże nie są...
Czarna magia...

Elfir
25-07-2014, 13:06
Tyle razy to tutaj tłumaczyłam...
To warstwa styropianu/wełny lub innego izolatora między domem a garażem.

Jak zimą otwierasz brame garażową to wypuszczasz całe ciepło, które zgromadziło się przez ściany z częsci ogrzewanej domu.
Dlatego garaż, który jest dobudowany do domu, jak pokazałam na rysunku, jest poprawnie oddylatowany od domu - czyli nie ma między nim a domem żadnego mostka cieplnego, poza drzwiami między wiatrołapem a garazem.
Dom jest cały opatulony styropianem/wełną i nie łączy się konstrukcyjnie z garażem. Ciepło nie ma którędy uciekać z domu.

Elfir
25-07-2014, 13:09
A czy gdybyśmy chcieli palić pelletem, też potrzebna jest taka duża kotłownia? Dlaczego one muszą być aż tak wielkie? Bo z tego co widziałam to piece z zasobnikami wcale tak duże nie są...
Czarna magia...

Paliwo stałe ma wymagania dotyczące wentylacji pomieszcenia a poza tym gdzies ten pellet/wegiel trzeba trzymać.

Swoją drogą, nie boicie się, że za chwilę gmina wprowadzi zakaz palenia węglem?
A wadą pelletu jest niska jakość surowca w handlu. Aby pelet współdziałał z podajnikiem musi być suchy, a z dostaniem takiego pelletu są problemy, podajniki się zatykają.

Nie lepszy jest dom dobrze ocieplony + pompa ciepła powietrze-woda (czyli bez kopania drogich kolektorów)?
Wyjeżdzacie sobie zimą na dwa tygodniena wczasy i nie musicie się martwić czy piec działa prawidłowo, czy podajnik się nie zatkał, czy sadze w kominie się nie zapaliły.

CodeSnipper
25-07-2014, 13:28
Właśnie dlatego zainwestowałem w projekt indywidualny i 35cm wełny w ścianie szkieletowej. Instalacja CO z kominem i pracą hydraulika wyniosłaby mnie około 30tysięcy. Konwektory i więcej wełny to około 15 tysięcy. Czyli jeszcze 15 tysięcy mam w kieszeni. Do tego czysto, bezproblemowo, a w czasie prazy przy piecu i węglu mogę poczytać, bo lubię :)

klawdia
25-07-2014, 20:58
a co myślicie o takim domku
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-wisteriach-2-w/m5124fa976f791.
Kotłownia mała, ale materiał opałowy można składować w budynku gospodarczym (i wtedy drzwi z boku), albo całość kotłowni przenieść do piwnicy (jeśli się na nią zdecydujemy). Kuchnia od strony wschodniej (tak jak bowess sugerował), metraż użytkowy i po podłodze porównywalny. Dom o prostej bryle, dwuspadowy dach, niebanalny wygląd (ale to rzecz gustu). Wskażcie mi, proszę, gorsze punkty tego projektu.
PS: nie potrafię dopatrzeć się potencjału w projektach... jeśli nie podoba mi się na pierwszy rzut oka, ciężko mi wymyślić, co w projekcie zmienić, żeby wyglądał na moje... takie rzeczy, to tylko fachowcy potrafią, albo z czasem może przychodzi taka zdolność.

Elfir
25-07-2014, 22:29
ten projekt już się przewijał - głównie do zmiany był układ kuchni.
Warto obejrzec przekroje poddasza, byś się nie zdziwiła jak malo miejsca może być pod skosami (zwłaszcza garderoba pokoju rodziców).

namira
26-07-2014, 07:44
klawdia,dom w wisteriach ma to coś,co go wyróżnia na tle innych o podobnej bryle domów,mnie się bardzo podoba i w środku również jest fajnie rozplanowany,jeżeli ci odpowiada to przeciez nie musisz dokonywać zmian,po to się wybiera gotowy projekt żeby nie placić dodatkowo za zmiany,ja w moim projekcie zmieniłam tylko okna,usunęlam jeden balkon i schody z zabiegowych na ze spocznikiem,dom też z archonu,z dwuspadowym dachem, z p.u.,bardzo ekonomiczny w uzytkowaniu,poszukaj kogoś kto buduje wisterie,a najlepiej by bylo gdybys mogla obejrzeć ten dom na żywo (ja miałam taką możliwośc )

klawdia
26-07-2014, 12:54
Elfir, 149cm ściany kolankowej to mało? Wiem, że da się funkcjonować przy 100cm, to przy tych 149cm powinno być zupełnie wygodnie...

michcia1
26-07-2014, 14:43
Klawdia,poczytaj forum o domu w wisteriach na stronie Archonu. O tej "twojej" wersji jest mało wpisów. Popatrz na ten z garażem. Wnętrze mają takie samo.Dom w wisteriach dłuuuugo był moim faworytem. Ale.... nie podoba mi się, że żeby wejść do kuchni czy salonu (goście) trzeba przejść przez całą część gospodarczą. No i niepotrzebny nam dodatkowy pokój na dole.Ja szukam dalej.Życzę Ci powodzenia w wybieraniu!

letniowoc
27-07-2014, 08:50
klawdia
dom w wisteriach (wersja bez garażu) to nasz faworyt. Miesiąc temu mieliśmy okazję widzieć go na żywo i utwierdziło nas to w przekonaniu, że to wystarczający dom dla naszej rodziny i na nasz budżet.
Ścianka kolankowa 149 cm sprawia, że będąc na poddaszu praktycznie nie odczuwa się skosów, jest dużo przestrzeni i myślę, że nie będzie problemów z meblowaniem. Choć rzeczywiście w garderobie pokoju rodziców ta ścianka nie ma 149 cm, tylko mniej.
Bardzo odpowiada nam jadalnia obok kuchni, dodatkowy pokój na dole, a na górze pomieszczenie obok sypialni rodziców, które może być garderobą lub pralnio-suszarnią.
Aha i kotłownia do gigantów nie należy, ale uwierz wcale nie jest aż taka mała. W końcu ponad 6 m2 to nie 3 czy 4 m2. No i ma układ prostokątny, co jest również bardziej funkcjonalne niż kwadrat.
Wiadomo każdy ma swoje potrzeby i "widzimisię", dlatego tyle różnych opinii :)

Włóczykij91
29-07-2014, 19:11
my się z żoną wahamy pomiędzy dwoma projektami: dom:Projekt domu Margo Kubik (E-1109) albo: Projekt domu Omega (E-1130) z http://www.archeton.pl/projekty-domow-srednich
272411
272412
niestety nie potrafię załączyć rzutów i kondygnacji bo na tej stronie jakoś się tego nie da zaznaczyć, w każdym razie domek omega ma 120,5 m2, gdzie powierzchnia netto do prawie 180 m2. 5 pokoi z kolumnami przy wejściu i oknami w poddaszu. natomiast kubik jest prawie taki sam gabarytowo bo też 120 mkw ale netto już ma 161,6 mkw, ozdobne fajne okno na klatce schodowej i balkon na piątrze. oba mają kominki i garaż.

na razie wytypowaliście te dwa i chcemy zapytać, czy możemy wprowadzać poprawki.

Czy ogólnie biura które handlują gotowymi projektami robią jakieś małe poprawki i zmiany w projektach?
Jakie to są koszty dodatkowe?
p.s. coś mi małe te grafiki wyszły, no nic, jak coś to powiedzcie co o nich myślicie.

hanzli
31-07-2014, 12:44
Właśnie zakupiłem projekt domu http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-glogowej-4.html. Brakuje mi na dole spiżarki - może jakieś pomysły gdzie ją zrobić!!?

siemkas
31-07-2014, 12:57
Witajcie, jestem początkującym forumowiczem, proszę o ocenę projektu Z196 , byc może wątek był poruszany....
http://z500.pl/projekt/173/Z196,komfortowy-dom-parterowy-z-garazem-dwustanowiskowym-i-dachem-kopertowym/dane-ogolne.html
Chcę zlecić projektantowi zrobienie projektu na jego bazie,, podoba mi sie układ pomieszczeń salon od południa i zachodu(mam wjazd od południa),pokoje dziecinne z oknem na wschód, rodzina 2+2 i jeden dodatkowy pokój, może widzicie jakieś złe strony tego projektu, proszę o sugestie.

frytek1986
31-07-2014, 13:56
Licząc na wasze doświadczenie.. mam pytanie. Szukam projektu domu na działkę o parametrach
- szerokość 17,5m (więc wąską)
- długość 30m
- Wejście od strony węższej która jest północno-wschodnia (bardziej wschodnia).
- ogród na druga stronę (południowo-zachodnią)
- dach dwuspadowy zorientowany w ten sposób, że wchodząc patrzymy na dach a nie na przekrój /\ (nie wiem jak to napisać poprawnie?)
- garaż zintegrowany
- pow. użytkowa 140m +-20m

Podoba mi się prosty i fajny z124 ale jest za szeroki na taką działkę. Z węższych jakie widziałem to jest Kasjopea - ale o ten 1m za wąska no i nie ten dach...

Macie coś fajnego?

Elfir
31-07-2014, 14:25
może widzicie jakieś złe strony tego projektu, proszę o sugestie.


Garaż w bryle budynku - zbytek z czasów taniego węgla i gazu.
W chwili obecnej garaż, jako montrualny mostek cieplny, raczej dokleja się do domu a nie wbudowuje do środka.

Bardzo dużo metrów straconych na komunikację - długie korytarze

Może zamiast się wzorować na tym projekcie, dacie architektowi wolną rekę zaznaczając tylko, że ma być to dom parterowy z garażem na dwa samochody, itd. Bez narzucania konkretnej bryły?

Elfir
31-07-2014, 14:27
Właśnie zakupiłem projekt domu http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-glogowej-4.html. Brakuje mi na dole spiżarki - może jakieś pomysły gdzie ją zrobić!!?

Jak dla mnie to nie tylko spiżarka jest problemem. Układ okien powoduje, że duże pomieszczenie kuchni praktycznie jest słabo ustawne i wiele metrów jest po prostu niewykorzystane.

Elfir
31-07-2014, 14:28
Macie coś fajnego?

Szukaj wśród domów do bliźniaczenia

Elfir
31-07-2014, 14:37
ozdobne fajne okno na klatce schodowej i balkon na piątrze. oba mają kominki i garaż.
.

Po co wam balkon w domu z ogródkiem?

Omega - osiem okien połaciowych sporo kosztuje. okna narożne również. Pewnie ok. 30 tyś lub wiecej za same okna. A już małe okno w kotlowni to wydatek tylko dla urody elewacji, bo sensu w tym zadnego.
Na parterze duża łazienka z rozbudowanym programem, chociaż starczyłoby samo wc, a na poddaszu brak pralni.
Jak dla mnie pierwsze rzeczy do poprawki to okna, likwidacja balkonów i ustawienie kominka.


margo - kuchnia dla ludzi stołujących w restauracjach - maleńka!
Wc z wyjściem na salon - nie!
Wogole chaotyczny układ parteru.
Bardzo dużo do przeróbek by zrobić z tego coś sensownego.

Czym zamierzacie grzać?

frytek1986
31-07-2014, 16:51
Szukaj wśród domów do bliźniaczenia czemu? Z49 ma fajne wymiary, ale przekombinowaną bryłę i dach (pewnie byłby drogi). Ale widać, że na 11m szerokosci da się coś takiego postawić.

Elfir
31-07-2014, 17:17
Domy do bliźniaczenia mają jedną ścianę bez okien i od poczatku projektowane sa jako domy na waskie działki.

frytek1986
31-07-2014, 21:22
@up właśnie dlatego wolałbym nie bliźniaka, żeby okna były jednak na wszystkie strony

Elfir
31-07-2014, 22:17
przy szerokości działki 17,5 m i oknach z każdej strony dom musiałby miec 9,5 m .
Jak możesz mieć ustawioną kalenice dachu względem ulicy?
Bo może wybierzesz zwykły dom, ale ustawisz go bokiem?

frytek1986
31-07-2014, 22:24
18,5 m - sorry. Nie byłem pewny bo działka jeszcze nie kupiona.. zastanawiamy się. Czyli dom do 10,5m2 by się zmieścił. Wspomniane z49 się mieści. Z resztą - może masz racje, że to trochę wąsko, żeby coś znaleźć sensownego. Po prostu nie podobają mi się domy gdzie na froncie od ulicy jest /\ a nie łądny dach. W takim wypadku czterospadowy tylko wchodzi w grę?

Elfir
31-07-2014, 23:28
dlaczego czterospadowy?

Najtrudniej wkomponować garaż. Wygodny garaż musi mieć min 3.5 m szerokości. Do tego ocieplenie i sciany - wychodzi 4,2 m. Przy garazu w bryle budynku zostaje ci tylko 6 m na resztę pomieszczeń (na szerokość).
Garaz wysunięty przed bryłę daje szersze pole manewru.

frytek1986
01-08-2014, 07:46
Masz na myśli wysunięty tak jak np. w z49? A czy takie "kombinowane" dachy nie są później najdroższe? Jak widzisz na razie nie mam dużego pojęcia o tym wszysztkim, dopiero się wczytuję. Szukam czegoś ekonomicznego, ale jednocześnie funkcjonalnego a do tego nie wyglądającego jak goła stodoła.

Elfir
01-08-2014, 11:15
na pewno nie taki jak z49 :)
Tamten dach to koszmar.
Mówię o dachu dwuspadowym i wysuniętym garażu z dachem płaskim.

Katucha
01-08-2014, 14:11
Witam wszytskich serdecznie. Jak już wszyscy wiemy wybór tego jedynego projektu na całe zycie nie jest łatwy. Mój projekt wygląda następująco:
272862272863272864

Założenie było takie:
- Dom o prostej bryle
- Tani w budowie- max 350000 na gotowo
- Schludny
- Z dużym salonem i gabinetem możliwie blisko wejscia

Ze zmian na dole które planujemy to:
Usuniecie kotłowni i przerzucenie pieca gazowego do garażu
W miejscu kotłowni zrobimy większą łazienkę na dole, a w miejscu łazienki przejscie do garażu

Co sądzicie?
Elfir- jestem także ciekaw Twojej opini. Z uwagą czytamy Twoje wypowiedzi. Jestem ciekaw jakie ewentualnie zmiany na tym etapie byś wprowadziła

Elfir
01-08-2014, 15:10
dach nad garażem chyba będzie więcej kosztował niż nad resztą domu. Dlaczego wyszło tak koślawie? Przecież nawet nie chcecie wykorzystywac strychu nad garażem. Zróbcie normalny, dwuspadowy.
No i brak przejścia między garażem a wiatrołapem.
Brak daszka nad wejściem.

izamanko
01-08-2014, 15:24
Ja tworzenie projektu swojego domu powierzyłam firmie [moderowano wpis reklamowy] i rozważam zawarcie dodatkowego pomieszczenia - siłowni. W jakiej części domu warto ją zaplanować?

Elfir
01-08-2014, 16:00
Myślę, że to akurat powinni podpowiedzieć tobie ci znawcy z biura projektowego, ktore reklamujesz :D

MajaJ
02-08-2014, 08:58
" ....http://www.izbaarchitektow.pl/
Wyszukiwanie czynnych architektów

wpisujemy nazwisko i
albo ktoś jest projektantem i ponosi odpowiedzialność zawodową za rzetelnie wykonany Projekt,
albo nie ! – tj. brak odpowiedzialności, wówczas każdy „projekt” i „wycena” jest możliwa."

Sprawdzałam architektów z mojego rejonu, czy znajdują się na w/w stronie.
Nie wszyscy są, dlaczego nie wiem?Czy to ich dyskwalifikuje?
Jeśli obecność na liście jest miarą ich umiejętności i profesjonalizmu, to dlaczego nie postarali się, aby ich nazwisko tam się znalazło?
Jeśli ich nie ma tzn że nie ponoszą odpowiedzialności za swój projekt?!
Przecież podpisują się pod nim!! Idąc do architekta, mam świadomość, że idę do projektanta domów,
a nie do np. fryzjera, który dorywczo i z ciekawości zajmuje się projektowaniem.
Czy mogę Was prosić o opinię na ten temat?

klawdia
13-08-2014, 12:15
Witajcie :)
w czasie poszukiwań projektu zmieniły nam się odrobinę preferencje. Chcielibyśmy dom 140-160m2 z garażem jednostanowiskowym, dwuspadowym dachem (mogą być wykusze), kuchnia +salon najlepiej w układzie po L, dodatkowy pokój na parterze najlepiej jak najbliżej drzwi wejściowych, dom ogrzewany paliwem stałym.
Podoba nam się:
1. http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-wisteriach-2-t/m4772094d6aad5,2650
2. http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach-16/m52249710cbf21 tutaj poszerzylibyśmy garaż
3. http://z500.pl/projekt/688/Z228,dom-z-poddaszem-uzytkowym-kotlownia-na-paliwo-stale-i-gabinetem-na-parterze.html - tutaj układ pomieszczeń jest dobry tylko nie ma wersji z garażem...
Co myślicie o tych projektach?

Elfir
13-08-2014, 12:56
Przy garażu z poddaszem użytkowym drastycznie rośnie wielkośc poddasza.


dom w wisteriach:
do przerobienia idiotyczna kuchnia. Przeróbki były już opisywane na forum.
Dom ma 177 m2 i drogie okno narożne

dom w rododendronach - duperelki podnoszace koszty - balkonik i lukarna. Aż trzy kominy
Dom na szerokie dzialki z wjazdem od zachodu lub wschodu, bo głowne okna są na bocznej ścianie. Jak masz mieć do granicy z sąsiadem od okna tarasowego tylko 4-6 m to nie polecam.
Dom ma 202 m2

Zetka - da się bez problemu dodac garaż.
Nie podobają mi się słupy powiązane z wieńcem (mostki cieplne).
Chyba jest najmniejszy.

Patrycja8
13-08-2014, 13:49
Witam!
Planujemy rozpoczęcie budowy na wiosnę. Jesteśmy młodym małżeństwem i szukamy domu o powierzchni użytkowej 100-120 m z możliwością adaptacji poddasza za jakieś 10 lat. Chcielibyśmy dom bez garażu i bez podpiwniczenia. Zależy nam na projekcie, który posiadałby 3 pokoje + salon z otwartą kuchnią. Najbardziej odpowiada nam projekt domu Talia. Chociaż martwi nas duża kubatura oraz powierzchnia całkowita (powierzchnia użytkowa w sam raz). Szukamy domu o prostej bryle i dachu dwuspadowym (koszty). W Talii chcielibyśmy zmienić jedynie wejście (dodać niewielki ganek => Tamina lub Atlant PS)+ elewację. Czy to rozsądny wybór? Czy lepiej poszukać czegoś z mniejszą kubaturą ze względu na koszty ogrzewania i dużą powierzchnie całkowitą? Myślimy o piecu gazowym i kominku (walory estetyczne).

talia- http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/talia_/16562#
tamina- http://www.projektydomfort.pl/projekt,tamina,16563.htm
atlant ps- http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/atlant_ps/16806

274727

Pozdrawiam
Patrycja8

Elfir
13-08-2014, 14:44
Talia to schludny projekt, ale faktycznie spory - z powodu klatki schodowej.

Może poszukaj projektu z trzema pokojami, w tym jednym małym, w którym będzie mozna w przyszłości zrobić klatke schodową.

Na dziś nie potrzebujecie chyba aż 3 sypialni? Może jednak dom z dwoma sypialniami na parterze? Przecież jak zagospodarujesz poddasze w przyszłości (dzieci) to wyjdzie tych pokojów nadmiar.

Np. projekt słoneczko (uproszczony - zlikwidowany wykusz, trochę poprzestawiane ścianki) mozna adoptowac tak:
http://images67.fotosik.pl/79/66ec2ab14720379dgen.jpg

I na poddaszu wówczas dwie wielkie sypialnie + łazienko-pralnia.

Patrycja8
13-08-2014, 15:41
Dziękuję za radę, na pewno poszukamy czegoś jeszcze i mocno się zastanowimy nad tym metrażem ;)

klawdia
13-08-2014, 20:42
a co sądzicie o tym projekcie? Wasze spostrzeżenia są bardzo trafne, dlatego tak się dopytuję :)
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-morelach-3-ver-2/mf931fa16d387f

Elfir
13-08-2014, 20:56
- drogie bajery (ryzalit, balkony, okna narożne)
- brak przejścia między garażem a wiatrołapem (a mozna było pokusić się o zrobienie po przesunięciu wejścia bliżej garażu.

amalfi
15-08-2014, 18:04
Mam prośbę do doświadczonych budowniczych. Co sądzicie o tym projekcie? Chodzi mi o wnętrze, bo zewnętrze widzę trochę inaczej. Na przykład większe okna no i raczej tradycyjny wygląd.
http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/nestor/4622/opis

amalfi
15-08-2014, 18:08
Mam prośbę do doświadczonych budowniczych. Co sądzicie o tym projekcie? Chodzi mi o wnętrze, bo zewnętrze widzę trochę inaczej. Na przykład większe okna no i raczej tradycyjny wygląd.
http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/nestor/4622/opis

Jeszcze dodam, że ja widzę go tak:
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/160/762826_nestor_11357_zoom_max---Kopia.gif
W garażu chciałabym zrobić taką prawie niezależną garsonierę. No i powiększyć kotłownię, a reszcie pokoju zrobić garderobę. Zastanawiam się również nad zrównaniem lewej ściany tak, aby bryłę domu przykryć jednym dachem. No i wydłużeniem domu "u góry" o jakieś 1,5 m, co powiększyłoby kotłownię i pozwoliło zmieścić pralnię pomiędzy kotłownią, a garderobą.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
19-08-2014, 10:11
- w zasadzie te zmiany idą w kierunku Projektu Indywidualnego z zmianą kubatury obiektu, konstrukcji, instalacji, etc ...
- nie rozumiem kompletnie tych schodów jednobiegowych, których pierwsze stopnie "idą" po misce ustępowej wydzielonej toalety, a górne wcinają się w kuchnię z pokojem dziennym. Chyba, że mamy likwidację wydzielonej toalety, która tak naprawdę bardzo się przydaje, bo nie wprowadza gości w łazienkę strefy nocnej.
- bardzo jestem ciekaw działki i stron świata oraz sąsiedztwa budynku
- garaż ... - powinien być wygodny, przynajmniej na tyle aby drzwiami samochodu nie uderzać w ściany boczne i spokojnie w garażu się pakować / rozpakowywać ... część magazynowa ( np. opony zimowe/letnie ) na drobną obsługę samochodu również się przydaje :)
Pozdrawiam

Dor&Seb
19-08-2014, 10:36
Witam, na dniach ruszamy z budową Atlant PS, dla nas jest to prawie idealny projekt, jedyne zmiany jakie wprowadzamy to poszerzenie garażu o 1m tak żeby było swobodniej, zrezygnujemy z jednych drzwi tarasowych i zastąpimy je oknem, kominek zastąpimy biokominkiem, przy wejściu wyciągniemy trochę ścianki żeby nie zawiewało zimą za bardzo. Trwają dyskusje na temat zrezygnowania ze spiżarni i pociągnięcia dalej szafek, tym samym zyskalibyśmy miejsce na większą szafę w wiatrołapie.
http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/atlant_ps/16806

amalfi
19-08-2014, 10:40
- w zasadzie te zmiany idą w kierunku Projektu Indywidualnego z zmianą kubatury obiektu, konstrukcji, instalacji, etc ...
- nie rozumiem kompletnie tych schodów jednobiegowych, których pierwsze stopnie "idą" po misce ustępowej wydzielonej toalety, a górne wcinają się w kuchnię z pokojem dziennym. Chyba, że mamy likwidację wydzielonej toalety, która tak naprawdę bardzo się przydaje, bo nie wprowadza gości w łazienkę strefy nocnej.
- bardzo jestem ciekaw działki i stron świata oraz sąsiedztwa budynku
- garaż ... - powinien być wygodny, przynajmniej na tyle aby drzwiami samochodu nie uderzać w ściany boczne i spokojnie w garażu się pakować / rozpakowywać ... część magazynowa ( np. opony zimowe/letnie ) na drobną obsługę samochodu również się przydaje :)
Pozdrawiam

Napisałam już w wątku o domach parterowych, że ten projekt jest przykładowym, na którym być może chciałabym się wzorować przy indywidualnym. Dom ma być bez garazu, a na jego miejscu myślę o prawie niezależnym pokoju dla dorosłego wkrótce dziecka, które być może wyfrunie, ale miejsce w domu ma mieć. Garaż będzie w osobnym budynku. Na dwa samochody i z pomieszczeniem na badziewie. Schody są ewentualnością, gdyby ktoś chciał zaadoptować poddasze. Dla mnie lepsze miejsce byłoby w okolicach wiatrołapu i spiżarni. W tym projekcie podoba mi się wykorzystanie powierzchni i właśnie usytuowanie pomieszczeń, które na dzień dzisiejszy wydaje mi się, że pasuje do działki.

Działka jest narożna. Powiedzmy patrząc "z góry", krótsza część jest od głównej drogi i od południa. Po prawej dłuższa przy ulicy bocznej od wschosu. trzeba więc będzie pomyśleć też nad rozsądnym rozplanowaniem usytuowania garażu i domu na działce. Dwa boki od strony sąsiadów (góra i lewa strona) wolę mieć najmniej widoczne, a miejsca, gdzie będę przebywać (taras, ogródek) wolę od strony ulicy (to uliczki osiedlowe), bo nie lubię wystawiać się na widok.

Działka wygląd tak:
http://zmniejszacz.pl/zdjecie/161/784886_Bez tytulu.png

Po prawej stoi domek parterowy, niski. Po lewej zaczyna się budowa. Za tydzień przy wytyczaniu działki poznam sąsiadów i dowiem się jaki dom mają zamiar wybudować. Za naszą działką jest pusta działka, a dalej dwa domy. Dlatego zachodnia strona wydaje mi się najkorzystniejsza na ogródek, bo sąsiedztwo nie jest nachalne. Niski domek i dwa płoty przedzielone ulicą.

Radek_komasa
19-08-2014, 12:32
Dor&Seb, dla nas ATLANT też jest super. Praktycznie nic nie zmieniamy. Czym bedziecie ogrzewać ?

Dor&Seb
19-08-2014, 12:52
mamy aktywne lobby ze strony fanów pompy ciepła (rodzice mają u siebie pompę i są zachwyceni) my jednak zostaniemy najprawdopodobniej przy ekogroszku, z kominka rezygnujemy bo obserwując znajomych okazuje się, że korzystają z niego bardzo sporadycznie a wg mnie to niepotrzebny koszt i strata miejsca jeśli miałby służyć tylko do ozdoby

Elfir
19-08-2014, 13:00
Heh, szkoda, że wybieracie ekogroszek. Pokazałabym wam filtry do rekuperacji, gdzie powietrze zaciągane jest z okolicy grzanej piecami na węgiel - są czarne po 3 miesiącach - od sadzy. To wdychacie wy, wasze dzieci, wasi sąsiedzi. To osadza się na waszych plucach o oskrzelach.

Dor&Seb
19-08-2014, 13:46
nie będę oszukiwać, że kasa nie gra roli, chcemy zbudować dom z możliwie najmniejszym kredytem ;) czekamy jeszcze na wycenę od hydraulika żeby porównać koszt napowietrzenej pompy i pieca. Póki co ogarnia mnie powoli przerażenie, że TO staje się już takie realne i teraz to już nie bedzie odwrotu, do tej pory budowa była gdzieś w sferze planów i marzeń.

Elfir
19-08-2014, 19:16
czy to nie jest oszczędzanie na własnym zdrowiu?

Dor&Seb
19-08-2014, 19:52
może i tak, jednak nie miałam okazji widzieć tych filtrów więc moze nie podziałało to na moją wyobraźnię, Wyszliśmy z założenia, że skoro tylu ludzi ogrzewa domy w ten sposób to i my możemy. Oczywiście wolałabym mieć mega ekologiczny dom i jego otoczenie jednak nie stać mnie na niego. Niestety póki co te wszystkie ciekawe i proekologiczne rozwiązania są cholernie drogie :(

Elfir
19-08-2014, 20:16
wiem, ze tylu ogrzewa, w związku z powyższym zamierzam naciskac gminę na wprowadzenie zakazu używania węgla, jak to zrobiono w Krakowie.

Mnóstwo ludzi pali też w tych piecach śmieci. Czy to powód, by robić tak samo?

Dobrze ocieplony dom spokojnie można ogrzewac prądem.

Dor&Seb
19-08-2014, 20:23
nie no śmieci to już jest przegięcie (walczmy z sąsiadami w tej kwestii-porażka totalna bo po cichu każdy przyklaskuje a tak naprawdę wszyscy mają to gdzieś a w efekcie ty jesteś wariatką co się biednych ludzi czepia) Szczerze mówiąc do prądu nawet nie podchodziliśmy, jest jeszcze opcja z gazem bo wkrótce będzie się wyjaśniało czy będzie u nas ziemny i kiedy.

CodeSnipper
19-08-2014, 20:24
No. 35cm wełny w ścianie ma mi to zapewnić. Dowiem się za pół roku ;) Jeśli zdążę tę wełnę upchać i zamieszkać :D Już i tak mam przerąbane że buduję kanadyjczyka jak przecież zjedzą go myszy albo zdmuchnie wiatr, albo się spali, albo...

michcia1
21-08-2014, 21:24
Co sądzicie o tym domku? Funkcjonalny?Wymyśliliśmy takie zmiany, niewielkie.A macie pomysły, jak wygospodarować pralnię na poddaszu?Acha, całe zadaszenie z tyłu do likwidacji.

michcia1
21-08-2014, 21:27
Zapomniałam o linku http://archi-projekt.com.pl/index.php?mod=main&scr=main&evt=showDetails&id=674I jeszcze jedno:Czy, jeśli wydłuży się pierwszy bieg schodów na poddasze, to uda się zrobić wejście do kotłowni z wiatrołapu? Kotłownia i tak jest w obniżeniu, więc zaraz za drzwiami do niej byłyby schody.

Elfir
21-08-2014, 22:00
kotłownia będzie musiała być pół piętra poniżej poziomu gruntu.
Może lepiej częsciowe podpiwniczenie i kotłownia do piwnicy?

Pralnia - poddasze jest niskie, musielibyście zmniejszyć którąś z sypialni

Antymateria
12-09-2014, 07:20
Ciągle jestem na etapie koncepcji i rozwiązywania problemów. Przykład, brak komina z kotłowni rozwiązałem przez wprowadzenie komina poziomego (gaz). Przed pójściem do architekta muszę się dobrze przygotować i proszę Was o pomoc tutaj.

Zastanawiam się jak by tu zmieścić wc z małą umywalką pod schodami :/ Może zmiana schodów i mała rewolucja w projekcie?

Obecnie jest tak
279378:279375

A może zmienić schody na takie? Poddasze jeszcze bez pomysłu na schodową rewolucję.
279376

Jak długi musiałby być schody jednobiegowe? 2,5m to chyba za mało. Najlepiej jednobiegowe z zakrętem w lewo na górze.

Mam mętlik w głowie :roll:

Elfir
12-09-2014, 13:31
Moje jednobiegowe mają 5 m długości w rzucie z góry

CodeSnipper
12-09-2014, 14:02
Jak wybierałem projekt to gdzierś ktoś mi doradził, że na jednobiegowe to minimum 4m albo 3m na młynarskie - jednobiegowe z kilkoma zabiegowymi na początku.

toopcool
12-09-2014, 14:15
Policzyć łatwo . Wysokość stopnia 18,8 długość 25 . Można delikatnie dopasować pod siebie :-) .

rith
12-09-2014, 19:01
Witam,
nieśpiesznym krokiem przymierzam się do budowy małego domu całorocznego. Ma być to budynek jednorodzinny (z racji małej działki prawdopodobnie z użytkowym poddaszem) ok 100m^2 + garaż, chciałbym osiągnąć kompromis między kosztami budowy a kosztami późniejszego utrzymania.
Sytuacja na działce przedstawia się tak:
279500

Bardzo proszę o wszelkie sugestie (a może zna ktoś odpowiedni projekt?) związane z usytuowaniem domu względem stron świata - tak żeby w jak największym stopniu wykorzystać słońce.

Kalisa
12-09-2014, 19:05
Działka 50x20 nie jest mała ;)

Kalisa
12-09-2014, 19:08
Trochę za mało napisałeś o projekcie, ile potrzebujesz pokoi, jaka kuchnia ( otwarta czy zamknięta ), spiżarnia? , jak duża kotłownia ( czym będziesz ogrzewał ? ). Projektów jest mnóstwo, masz jakiś typ ?

rith
12-09-2014, 19:11
Niby nie jest, ale gdyby stawiać dom parterowy, którego realna powierzchnia zabudowy wynosi 12x12, zachować wymagane odstępy i uwzględnić ten mini zagajniczek w rogu działki, który notabene jest nietykalny (nie odwzorowałem wymiarów dokładnie bo rysuję z pamięci), to nie zostaje tak dużo miejsca :]

3 pokoje, kuchnia z jadalnią i salonem (czyli otwarta?), spiżarnia niepotrzebna, planuję ogrzewanie gazem.
Na ten moment chodzi mi o to, gdzie najlepiej usytuować budynek. Biorąc pod uwagę wjazd, zadrzewienie no i strony świata oczywiście ;)

typ:
http://z500.pl/projekt/796/Zx63_B,nowoczesny-dom-z-dachem-kopertowym/dane-ogolne.html

ogólnie, bardzo podobają mi się domu z z500

Kalisa
12-09-2014, 19:20
Jest kilka sensownych domów z salonem od południa , ale ten który pokazałeś ma dużo przeszkleń od zachodu czyli od wjazdu, trochę mało intymnie ....
W takiej sytuacji próbowałabym się przybliżyć do sąsiada A - jeśli to możliwe.

rith
12-09-2014, 19:26
trzeba poczekać aż zrobią odbicie lustrzane tego projektu ;)

simluc
12-09-2014, 21:25
Policzyć łatwo . Wysokość stopnia 18,8 długość 25 . Można delikatnie dopasować pod siebie :-) .

takie schody sa chuj.......znaczy upierdliwie meczace, wysokosc schodow wg szymona: 18 cm- niewygodne, 17- zgnily kompromis, 16- wygodne, 15 cm - rozrzutnosc

Antymateria
13-09-2014, 08:34
Ciekawe ile osób nie zwraca SPECJALNEJ uwagi na schody przy wyborze projektu. Ja nie zwracałem... po prostu były, wydawały się ok. Ale to nie takie proste! Poruszyłem nieznany mi temat i .... poszło jak lawina, temat rozległy, soczysty, wątki po kilkaset stron na forach. Trzeba opanować kolejne zagadnienie :)


takie schody sa ****.......znaczy upierdliwie meczace, wysokosc schodow wg szymona: 18 cm- niewygodne, 17- zgnily kompromis, 16- wygodne, 15 cm - rozrzutnosc

Te zasady nie zmieniły się od lat. W moim przypadku, po wstępnych obliczeniach wyszło : albo komfortowe schody albo wc pod schodami. Powierzchnia 3x2m na schody.

Elfir
13-09-2014, 20:00
takie schody sa chuj.......znaczy upierdliwie meczace, wysokosc schodow wg szymona: 18 cm- niewygodne, 17- zgnily kompromis, 16- wygodne, 15 cm - rozrzutnosc

Wygoda wysokosci schodów jest uzalezniona od wzrostu i długości nóg wchodzącego.

agrafffka
14-09-2014, 19:01
Witajcie!
Po przewertowaniu setek projektów na razie skłaniamy się do domu w rezedach http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rezedach-ver-2/m4dd1f9c40d548

Ze zmianami, oczywiście. Ale o nich za chwilę.

Działka: 30x60m
Wjazd: wschód
Mieszkańcy: 3, czasem 4 osoby
Inwestorzy: on i ona 40+

A teraz zmiany:

PARTER:
- odbicie lustrzane
- likwidacja garażu
- zamiana małego pokoju na dole na kotłownię z wejściem pod schodami. I tu pytanie do znających się: czy po obniżeniu poziomu o 30 cm (tak jest w projekcie) da się zrobić drzwi do tej przyszłej kotłowni (pod schodami?)
- likwidacja kominka
- ewentualnie: zamiana miejsca szafy w wiatrołapie (kosztem wc), żeby wcisnąć spiżarkę koło kuchni
- zmiana lokalizacji okien, głównie w salonie
- żeby schody nie były tak bardzo w salonie, wysunięcie między salonem a schodami

PODDASZE:
- likwidacja lukarny
- zmiana układu ścianek działowych, żeby zmieściło się jak najwięcej szaf
- likwidacja balkonu od południa
- mały balkon wnękowy od północy - taka fanaberia (piękny widok na las)

agrafffka
14-09-2014, 19:07
Jeszcze jedno. Chcielibyśmy bardziej nowoczesny wygląd domku, ale pomysłu brak. Pomożecie?

agrafffka
14-09-2014, 19:09
O, a dlaczego powieliły mi się posty przy edycji?

Sorry.

Elfir
15-09-2014, 10:50
agrafka - pewnie kliknęłaś omyłkowo "kopiuj posty"

Ja bym jeszcze przemyślała uklad okien w salonie, bo teraz to wielkie okno wychodzi pośrodku na wprost słupa podtrzymującego zadaszenie tarasu.
Poza tym kanapa wychodzi ci w świetle okna. To nic złego, ale z drugiej strony po co robić wielkie okno, by je natychmiast zaslonić kanapą?

Idei ciasnego balkonu na poddaszu kompletnie nie rozumiem. Jeśli tam jest piękny widok na las to od północy powinna być sypialnia z panoramicznym oknem. Co z tego, że masz balkonik, jak mieści się w ciasnym pokoju, ktory może co najwyżej służyć za gościnny?

Zastanów się, czy przy takim kadrowaniu widoków po prostu nie odwrócić budynku. Nie będzie to kanoniczne (wzorcowy taras od poludnia), ale będzie wpisane w kontekst działki.

ten dom łatwo uwspółczesnić.
Ale - jak nie masz lukarny nad wejściem, to nie porzebujesz tych podpór po obu stronach drzwi. Łazienka też wyjdzie ci bardzo mała i ciasna.

Nie wiem czy przy tak daleko idących zmianach + projekt nowej elewacji, jest sens kupowac gotowca...
Lepiej byłoby dla Ciebie, gdyby schody były obrócone o 90 stopni i znajdowały się w środku bryły. wówczas od północy masz miejsce na większy pokój z dużymi przeszkleniami

Elfir
15-09-2014, 12:24
Witam,
nieśpiesznym krokiem przymierzam się do budowy małego domu całorocznego. .

Przeniosłam do właściwego działu.
1. Jakie masz media na działce, czym zamierzasz grzać
2. ile osób ma mieszkać? Jakie sa wymagania funkcjonalne wobec domu
3. Przy domu do 100m2 budowa domu z poddaszem może być droższa od parterówki
4. jaka jest linia zabudowy, MPZP (lub WZ)?


Na twojej działce aż prosi się o parterówkę w L-kę, która zapewni intymność od ulicy.

Coś w tym typie (rysunek odręczny, bez skali):
http://images66.fotosik.pl/182/70500c5d875e3488gen.jpg

Czerwcowa
15-09-2014, 13:16
Witaj agrafffka. Tak sobie pomyślałam, że może zamiast tyle zmian to może M164a. Nazwa jego jest: "Złote runo - wariant I". Ja mam osobiste skłonności do M167a. Jest wariant bez garażu i ten się nazywa: Murator M167 Błękitny świt, no ale funkcje inne niż potrzebujecie, więc pewnie nie namówię :stirthepot: Ten pierwszy M164a myślę jest godzien popatrzenia oczywiście moim zdaniem. :) Nie jest jakiś odjechany, a funkcje ma fajne, sprytny taki,

Czerwcowa
15-09-2014, 13:21
Przeniosłam do właściwego działu.


Na twojej działce aż prosi się o parterówkę w L-kę, która zapewni intymność od ulicy.

Coś w tym typie (rysunek odręczny, bez skali):
http://images66.fotosik.pl/182/70500c5d875e3488gen.jpg

ło matko:bash:.. musiałam.

agrafffka
15-09-2014, 15:04
Proszę o pomoc. Dlaczego nie mogę odpowiedzieć na post, klikając "Odpowiedz" lub "Odpowiedz z cytatem"???
Mogę tylko przez "szybką odpowiedź".

Co mam zmienić w ustawieniach?

Łukasz Kornecki
15-09-2014, 15:39
Witam! :)
Dziś odebrałem Warunki Zabudowy i mina mi zrzedła :(
Działka ma 600m więc nie spodziewałem się czegoś niesamowitego ale tego się też nie spodziewałem tym bardziej, że sąsiad na działce obok jest w trakcie budowy dość dużego i wysokiego domu … taki z 250m2.

Ale do rzeczy – dostałem takie warunki (działka 600m):
- powierzchnia zabudowy: 17%
- powierzchnia biologicznie czynna: 70%
- Geometria dachu: dwu lub wielospadowy o kacie 20-45 st.
- Wysokość górnej kalenicy: do 7,5m :(
- Wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej: od okapu lub gzymsu 6,5m
- Szerokość elewacji frontowej: 9m +/- 20% (od 7,2 do 10,8m)
- Nieprzekraczalne linie zabudowy zgodnie z załącznikiem mapowym czyli: 6 m od ulicy (działka graniczy z nią z dwóch stron: od południa i zachodu), od sąsiadów 2m (od północy i wchodu).
Załączam mapkę działki ... co prawda jest stara ale na tej są podane porządnie wymiary:)

Serdecznie proszę Was o pomoc i radę ... może ktoś już projektował lub spotkał się z projektami które pozwolą mi zbudować funkcjonalny domek dla 4ro osobowej rodziny przy takich WZ i tak małej działce a przy tym żebym miał kawałek fajnej trawki (tu też jest problem bo działka jest w lesie więc słońca jest mało).

279928

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
Łukasz

Elfir
15-09-2014, 16:16
W ustawieniach zaawansowanych:
Interfejs edytora postów:
Zaawansowany edytor - edycja w trybie WYSIWYG
Podstawowy edytor - proste okno tekstowe
Standardowy edytor - dodatkowa kontrola tekstu

zaznacz ostatnie

****
Czerwcowa
Mogłabyś jakoś rozwinąc komenatrz do mojego postu?

agrafffka
15-09-2014, 18:06
W ustawieniach zaawansowanych:
Interfejs edytora postów:
Zaawansowany edytor - edycja w trybie WYSIWYG
Podstawowy edytor - proste okno tekstowe
Standardowy edytor - dodatkowa kontrola tekstu

zaznacz ostatnie


Elfir, dziękuję za odp.
miałam tę opcję zaznaczoną. Ale doczytałam, że trzeba zmienić przeglądarkę, co zrobiła. Dzięki za naprowadzenie na trop.:yes:

agrafffka
15-09-2014, 18:23
Nie wiem czy przy tak daleko idących zmianach + projekt nowej elewacji, jest sens kupowac gotowca...
Lepiej byłoby dla Ciebie, gdyby schody były obrócone o 90 stopni i znajdowały się w środku bryły. wówczas od północy masz miejsce na większy pokój z dużymi przeszkleniami
Elfir,
no właśnie rozważamy jeszcze:
1) dom w zielistkach http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-zielistkach-ver-2/m6e11f727d39c5 lustro
279950

279951
Ewntualnie na poddaszu nie rozsuwać okien (żeby zmieściły się szafy), tylko wygospodarować w dwóch większych sypialniach garderoby. Nie mam pomysłu. ale gdyby sie udało, wolałabym garderoby od szaf.

2) skromny http://www.domoweklimaty.pl/pl/projects/search/lustrzane_odbicie/1/nazwa_projektu/skromny/projekt_id//powierzchnia_uzytkowa_od/0/powierzchnia_uzytkowa_do/500/rodzaj_zabudowy//ilosc_pieter//ilosc_garazy//ilosc_pokoi_bez_salonu//ilosc_pokoi_na_parterze_bez_salonu//min_szerokosc_dzialki//min_dlugosc_dzialki//wejscie_do_domu_od//piwnica//dach//kat_dachu_od//kat_dachu_do//kategoria//technologia//project/3171/slug/projekt-domu-skromny-ii-nf40 też lustro

279952

poddasze bez zmian (ew. zamiana garderoby na pralnię)

279953

problemem w nich są..... schody na wprost wejścia. Niezbyt się nam podobają. W Zielistkach chyba jakoś tak mniej widoczne są.



Witaj agrafffka. Tak sobie pomyślałam, że może zamiast tyle zmian to może M164a. Nazwa jego jest: "Złote runo - wariant I". Nie jest jakiś odjechany, a funkcje ma fajne, sprytny taki,
Za duży.
Niby pow. użytk. podobna, ale mąż mnie nauczył, że patrzy się na wymiary. Ten jest zbyt duży.

W ogóle szukamy małego domku. Najlepiej bez pokoju na dole. Ale za to z dużą kotłownią. Trudno taki znaleźć.

Elfir
15-09-2014, 19:02
mały parter to małe poddasze i na dodatek ciasne z powodu skosów.
W pewnym momencie nie warto robić poddasza użytkowego, bo schody i korytarze zajmują nieproporcjonalnie duży procent powierzchni w stosunku do pozostałych pomieszczeń.

Elfir
15-09-2014, 19:30
szukałabym coś w tym duchu:
http://images67.fotosik.pl/185/3c937e8b5920c6b2gen.jpg

agrafffka
15-09-2014, 19:31
W pewnym momencie nie warto robić poddasza użytkowego, bo schody i korytarze zajmują nieproporcjonalnie duży procent powierzchni w stosunku do pozostałych pomieszczeń.
Owszem, ale my chcemy domek z poddaszem.
PARTER - strefa dzienna
PODDASZE - strefa nocna.

Elfir, możesz się odnieść do zmian w Zielistkach i Skromnym?
Co o nich sądzisz?

agrafffka
15-09-2014, 19:35
szukałabym coś w tym duchu:

Szukaliśmy.
np. Nemo http://archetyp.pl/projekt_nemo/?odbicie=1
Ale gdzie usytuować wc, żeby do kotłowni wejście było z wiatrołapu?

Kombinowałam tak:
279961

Elfir
15-09-2014, 20:27
może tak:
http://images70.fotosik.pl/183/a895e693671a850dgen.jpg

Elfir
15-09-2014, 20:33
tutaj nieco inna aranżacja łazienki:
http://images68.fotosik.pl/184/4675781b40032aefgen.jpg

amalfi
15-09-2014, 20:46
A co myślicie o tym projekcie?
http://extradom.pl/projekt-domu-murator-c316-z-perspektywa-WAJ2862

Mam 3 typy obecnie. Powyższy i te dwa:
http://projekty.muratordom.pl/projekt_nieodzowny-wariant-ii,2776,0,0.htm?photo_id=37731&mirror=yes

http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-1072-Ibis-II,1086,lustro.html#rzuty

Elfir
16-09-2014, 12:37
amalfi - zacznij od wytycznych.
Każdy ma inne potrzeby i co innego jest dla niego ważne w domu.
Te domy sa bardzo różne, zaczynają od ustawienia względem stron świata a na garażu i wielkości kotłowni kończąc.

Nieodzowny - ten jest IMHO najgorszy, bo ma przechodni salon (czyli dziecko z kolegą beda defilowac przez miejsce wypoczynku pozostałej częsci rodziny, by pójśc do pokoju). Kotłownia przy sypialni może być głośna.

amalfi
16-09-2014, 14:14
Zaczęłam od wytycznych. Te domy są różne, ale mają wspólne cechy: są wąskie i nadają się na moją działkę, mają po 4 pokoje oprócz salonu, każdy z nich ma pokój z oddzielną łazienką, na czym mi bardzo zależy. Reszta jest mniej ważna. Co do kotłowni, to będzie na piec gazowy, ale większa niż potrzeba to nie problem, bo zrobię sobie pralnię. Strony świata też mnie za bardzo nie interesują, bo nie przywiązuję wagi do miejsca, gdzie ma być taras. Poza tym działka jest ustawiona do stron świata "rogami" i ponieważ jest wąska, nie da się ustawić domu idealnie jednym bokiem na południe. Taras na południe to wcale nie taki luksus jak się wydaje, bo cały dzień jest gorąco. Wiem, bo mam obecnie.
Najbardziej skłaniam się ku projektowi "z perspektywą", bo ma osobną sypialnię z łazienką i garderobą (dla córki) oddaloną nieco od reszty i przy wejściu. Ma też jedną ścianę bez okien do przylepienia garażu. Jedyne zmiany jakie mi przychodzą do głowy, to przedłużenie łazienki kosztem kotłowni, aby miała okno i zmiana tarasu z dłuższej na krótszą ścianę.
Nawet jak zdecyduję się na indywidualny, co bardzo prawdopodobne, to chcę iść i pokazać czego chcę, bo nie mam czasu na seanse u architekta. ;)
Wbrew pozorom projektów spełniających "wytyczne" jest bardzo mało. :( Nie ma na czym się wzorować.

agrafffka
16-09-2014, 15:55
może tak:
http://images70.fotosik.pl/183/a895e693671a850dgen.jpg
Elfir,
powiem Ci, że Twój pomysł watr jest przemyślenia. :yes:
Zastanawia mnie, dlaczego na poddaszu w sypialniach na "Twoim" rzucie okna są blisko siebie? Przecież tam spokojnie mieszczą się szafy?
A może między pokojami od frontu (na poddaszu) udałoby się wygospodarować garderobę z wejściem z obu pokoi?

No i chyba niezbędne byłoby podniesienie ściany kolankowej (jakaś taka przysadzista ta bryła...). Najlepiej bez zmiany wysokości budynku. Ciekawe, czy się da?

Teraz musimy się na spokojnie zastanowić, czy rzeczywiście mały pokój na dole jest niepotrzebny (np. złamana noga)?

Wymiary Nemo są niemal identyczne jak Zielistek, a w Zielistkach jest pokój na tym samym metrażu.

Elfir
16-09-2014, 16:59
powiększyłam okna na szczycie, by zrezygnować z drogich połaciówek. Masz wówczas tylko dwie - na klatce schodowej i w sypialni rodziców
W pokojach dzieci starczy jedna wysoka szafa o szerokosci ok 1,2-1,5 i taka się zmiesci przy drzwiach bez wchodzenia pod skos poniżej 2 m.

podwyższenie poddasza bez podwyższenia domu spowoduje zmianę kąta nachylenia dachu. Może pietrowy?

agrafffka
16-09-2014, 17:16
podwyższenie poddasza bez podwyższenia domu spowoduje zmianę kąta nachylenia dachu.

Czy to problem? Pociąga za sobą przekonstruowanie dachu?


Może pietrowy?
Z piętrowych podoba mi się układ w tym: http://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3172/projekt-domu-miejski-nf40

Ale wizualnie nie bardzo. Śmiesznie/dziwnie wyglądałby w towarzystwie typowo wiejskiej zabudowy.

Gdyby miał dach dwuspadowy, to go biorę :P

Rozważamy jeszcze ten: http://www.domoweklimaty.pl/pl/projects/search/lustrzane_odbicie/1/nazwa_projektu/przysta%C5%84/projekt_id//powierzchnia_uzytkowa_od/0/powierzchnia_uzytkowa_do/500/rodzaj_zabudowy//ilosc_pieter//ilosc_garazy//ilosc_pokoi_bez_salonu//ilosc_pokoi_na_parterze_bez_salonu//min_szerokosc_dzialki//min_dlugosc_dzialki//wejscie_do_domu_od//piwnica//dach//kat_dachu_od//kat_dachu_do//kategoria//technologia//project/3063/slug/projekt-domu-przystan-iii-nf40

I o ile w układzie obyłoby się bez większych zmian (wygospodarowanie garderoby na poddaszu), to jakoś nie podobają mi się domy z wejściem ze szczytu. Mąż jest za tym właśnie projektem.
Ale nie podoba mi się to małe zadaszenie nad wejściem. Jakoś inaczej by musiało być. Może wysunąć poddasze? I wtedy wejście byłoby we wnęce?
Ale czy wtedy ma sens okno "niby narożne" w kuchni?

Elfir
16-09-2014, 18:25
skoro zmieni się kąt to oczywiście zmienia się cała konstrukcja.

Wysuwanie poddasza to znów zmiany w konstrukcji.


Może jednak indywidualny? :D

IZA30
17-09-2014, 06:46
Czy to problem? Pociąga za sobą przekonstruowanie dachu?


Z piętrowych podoba mi się układ w tym: http://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3172/projekt-domu-miejski-nf40

Ale wizualnie nie bardzo. Śmiesznie/dziwnie wyglądałby w towarzystwie typowo wiejskiej zabudowy.

Gdyby miał dach dwuspadowy, to go biorę :P

Rozważamy jeszcze ten: http://www.domoweklimaty.pl/pl/projects/search/lustrzane_odbicie/1/nazwa_projektu/przysta%C5%84/projekt_id//powierzchnia_uzytkowa_od/0/powierzchnia_uzytkowa_do/500/rodzaj_zabudowy//ilosc_pieter//ilosc_garazy//ilosc_pokoi_bez_salonu//ilosc_pokoi_na_parterze_bez_salonu//min_szerokosc_dzialki//min_dlugosc_dzialki//wejscie_do_domu_od//piwnica//dach//kat_dachu_od//kat_dachu_do//kategoria//technologia//project/3063/slug/projekt-domu-przystan-iii-nf40

I o ile w układzie obyłoby się bez większych zmian (wygospodarowanie garderoby na poddaszu), to jakoś nie podobają mi się domy z wejściem ze szczytu. Mąż jest za tym właśnie projektem.
Ale nie podoba mi się to małe zadaszenie nad wejściem. Jakoś inaczej by musiało być. Może wysunąć poddasze? I wtedy wejście byłoby we wnęce?
Ale czy wtedy ma sens okno "niby narożne" w kuchni?

Rzeczywiście świetny ten Miejski NF40 ,zamieniłabym chyba tylko na parterze miejscami kotłownię z garderobą.

Antymateria
17-09-2014, 22:12
Bardzo lubię konkrety i przedstawię tu kilka...

Wybór projektu może być zabawą, ale z tego co widzę to jak zabawa dziecka z brzytwą. Może za poważnie powiedziane, ale... W moim przypadku zabrakło kogoś do opieki, doradztwa. Wybierałem marzeniami. Na szczęście opamiętałem się na czas. Nie każdy tak ma - wiadomo, ale ilu ludzi żałuje wyboru? Spotkałem paru. Bo za duży, bo za drogi, bo nie tak.... bo drugi raz by takiego nie wybudował.

Przeglądnąłem setki projektów w internecie - wybrałem kilka faworytów. W grubych papierowych katalogach nie znalazłem nic ciekawego. Mój podstawowy błąd - brak chłodnej kalkulacji "ile to będzie kosztować?". Drugi poważny błąd to liczenie powierzchni użytkowej a nie na całkowitej. PRAWIE kupiłem projekt 140m pu, ok. 230m pc. Mądre głowy radzą liczyć 2500zł za m2 pc. Policzcie sobie... Obecnie cieszę się projektem 136m pc. Różnica w kosztach budowy ogromna, a to wszystko dzięki projektowi.

Coś mnie wstrzymało, poczytałem forum, przeglądnąłem dzienniki budów, wysłałem 10 zapytań do ludzi budujących wg. projektu. Odpowiedzi na pytanie o koszt budowy : 650tys, 500tys, 400tys (z dużą pomocą rodziny)... zbladłem. Mogłem wpakować się w największe bagno w swoim życiu - kosztowną budowę na lata i kredyt po uszy.

W międzyczasie próbowałem sam stworzyć koncepcję... wychodziły potworki. Dało mi to jednak dużo - warto rysować, szkicować, liczyć, planować.
Polecam stronę http://www.floorplanner.com/
Dalej w poście wklejam swoje plany stworzone w tej aplikacji, która działa w przeglądarce - prosty, łatwy i przyjemny programik. Warto. Łatwo planować adaptację gotowych projektów lub tworzyć nowe.

Rozpocząłem poszukiwania od nowa. Wybrałem prosty projekt domku 105m Cyprysowa 34 long.
Link: http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-cyprysowej-34-long.html
Rysowałem w programie zmiany, planowałem - wyszło ich tak dużo, że stwierdziłem - zrobimy projekt indywidualny na bazie tego projektu.

Oto on (nie jest idealny, ale będzie tani w budowie i ma to co chcę) :
280402280403

Ceny od architekta:
projekt 2000-2500
sprawy papierkowe, załatwianie pozwoleń itd itp 2000
projekt instalacji elektrycznej (wymagane u mnie przez miasto) 1400
razem 5400-5900zł
Czas realizacji : max 2 miesiące na rysunek.
Całość załatwień aż do PnB : około 6 miesięcy

Wcześniejsza wycena za adaptację gotowca : 3000 + 2300 sam projekt = 5300zł

Kolejna ważna sprawa - ROZRYSUJCIE SOBIE NA DZIAŁCE UMIEJSCOWIENIE DOMU! W moim przypadku dzięki takiemu rozrysowaniu odpadły 2 projekty, w tym parterówka. Obowiązkowo powinno się takie coś robić - nanieść garaż, drogę zjazdu, ustawcie do stron świata - mogą wyjść niezłe 'jaja' i się zdziwicie. A nóż ten jedyny projekt nie będzie pasować na działkę - u mnie tak było. Już nie piszę o takich rzeczach jak sprawdzenie warunków od gminy/miasta (linia zabudowy, kąty dachu, odległości).

Polecam rozważyć propozycję projektu indywidualnego na bazie projektu gotowego. W moim przypadku był to strzał w 10. Siadam z architektem i wcielamy koncepcję w życie. Mój projekt nie jest idealny, ale jestem z niego zadowolony. Będą zmiany, ale to już jest to czego chcę. Cieszę się, że zamykam powoli ten etap, a osobom, które szukają dalej proponuję rozwiązania jw. Powodzenia! Dacie radę!

Elfir
17-09-2014, 22:46
zastanawiam się gdzie umieścisz szafy w sypialniach? Chyba, że to piętrowiec?

CodeSnipper
18-09-2014, 08:14
Działałem podobnie. Dziś stoi już nasz szkielet i wszystkim się podoba :)

Masz podobne wymagania jak ja, rzuć okiem na projekt Z14, na bazie którego ja narysowałem nasz. Bo poddasze faktycznie trochę masz nieustawne.

Antymateria
18-09-2014, 14:27
zastanawiam się gdzie umieścisz szafy w sypialniach? Chyba, że to piętrowiec?
Obecnie z żoną mieścimy się w paru małych szafkach o wysokości 1m i 2 większych szafach 1,8m wys. na 50m2. Nie potrzebujemy dużych szaf, a garderoba jest dość pojemna. Ścianka kolankowa minimum 110cm, dach 40st. Aktualnie mieszkam na takim poddaszu i nie mam problemów.

W sypialniach dzieci - kwestia ułożenia/doboru mebli i aranżacji. Architekt jeszcze wyprostuje moje "wymysły" ;)



Masz podobne wymagania jak ja, rzuć okiem na projekt Z14, na bazie którego ja narysowałem nasz. Bo poddasze faktycznie trochę masz nieustawne.
Schody zabiegowe - już parę razy spadłem - dziękuję. Chcę schody z spoczynkiem, wygodne, a takie to wymiary 2x3,1m - co trochę miesza w projektach. Rzeczywiście Z14 ma parę rzeczy wg. moich wymagań.

CodeSnipper
18-09-2014, 14:44
U mnie nie będą zabiegowe - spocznik zrobię na dwa poziomy, ale fakt - będą 18,6cm wysokie - niezbyt wygodne dla każdego. Zrobiłem testowe kilka stopni i nam pasuje akurat. Generalnie w tak wąskich domach schody to jest wyzwanie.

280499

Sunsin
24-09-2014, 11:04
a co myślicie żebym zrobiła projekt indywidualny wzorowany na z302? w tym projekcie byłyby od razu uwzglednione moje zmiany, a moze nawet coś architekt innego, fajnego wymyśli. myslicie, że się opłaca?

Moim zdaniem wszystko zależy od pracowni. Wiadomo, że projekt indywidualny to cena dość mocno w górę. Więc kwestia czy z projektów nic Ci się nie podoba? (ogólnie) i wtedy próbować ewentualnie wprowadzić jakieś delikatne zmiany. Na pewno wyjdzie to taniej niż projekt indywidualny, chyba, że komuś nie zależy na kosztach to wtedy można od razu projektować pod siebie. Z ciekawych projektów pod względem bryły - http://oryginalneprojekty.pl/ . Do mnie osobiście tego typu projekty bardzo przemawiają i mi się podobają. Oryginalne Projekty to niestety jeśli chodzi o rynek rzadkość, mam wrażenie, że większość firm podchodzi o projektowania na bazie to się sprzedaje to przesuńmy tutaj płot i będzie inny projekt, a nie o to chodzi.

Elfir
24-09-2014, 13:03
Jeśli muszą wynajmować naganiaczy musza mieć kiepskie projekty, skoro nikt ich nie kupuje.
Takich projektów jest na pęczki. Na dodatek nie są za dobrze przemyslane (np. garaż nie oddylatowany termicznie od domu = mega mostek cieplny)

Strona jest fatalnie zoptymalizowana. Klient się zdąży zniechęcić zanim się załaduje.

slawny72
27-09-2014, 21:33
Witam

Jestem nowy na forum.
Stoję przed wyborem projektu i proszę Was o pomoc w wyborze i ewentualne uwagi.
Wybrałem dwa najbardziej odpowiadające moim potrzebą:

http://www.tooba.pl/projekt-domu-Z92/a,s_pd,idp,18631.html
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Jezyna-CE/a,s_pd,idp,19606.html

Co o nich myślicie?
Który będzie tańszy w budowie?
Proszę o ewentualne rady i pomysły.

Elfir
01-10-2014, 12:24
najpierw napisz jakie to potrzeby i czym zamierzasz grzać.

klawdia
06-10-2014, 12:56
Przeglądając projekty ponownie zmienił nam się pomysł na domek. Mamy dużą działkę, więc zasugerowano nam dom parterowy, ponieważ jest wygodniejszy (tak twierdzą doświadczeni właściciele domów piętrowych :rolleyes: ) . Najpier przeraziły nas ceny budowy takich domków, ale jak dłużej poszukaliśmy, udało się znaleźć kilka w niezłej cenie. Moje pytanie brzmi
1) co sądzicie o tych domkach
2) co jest do ewentualnej zmany
3) czy koszt budowy, zamieszczony na stronie biura projektowego, może być kosztem realnym.
A teraz projekty
http://projekty.muratordom.pl/projekt_basniowy,2790,0,0.htm
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-kordylinie/m4c480858ace97
Z góry dziękuję za rady

IZA30
06-10-2014, 13:48
Przeglądając projekty ponownie zmienił nam się pomysł na domek. Mamy dużą działkę, więc zasugerowano nam dom parterowy, ponieważ jest wygodniejszy (tak twierdzą doświadczeni właściciele domów piętrowych :rolleyes: ) . Najpier przeraziły nas ceny budowy takich domków, ale jak dłużej poszukaliśmy, udało się znaleźć kilka w niezłej cenie. Moje pytanie brzmi
1) co sądzicie o tych domkach
2) co jest do ewentualnej zmany
3) czy koszt budowy, zamieszczony na stronie biura projektowego, może być kosztem realnym.


A teraz projekty
http://projekty.muratordom.pl/projekt_basniowy,2790,0,0.htm
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-kordylinie/m4c480858ace97
Z góry dziękuję za rady

Jedna z lepszych decyzji w moim życiu to wybór projektu domu parterowego :D

rmosiek
12-10-2014, 10:48
Witam, jesteśmy na etapie wyboru projektu - interesuje nas Czaruś Beta z Archetonu -> http://www.archeton.pl/projekt-domu-czarusbeta_1193_opisogolny
+ rozszerzenie o 2gi garaż i wykusz.

Czy ktoś z Was ma doświadczenia z jego budowy (lub z budowy Czarusia).

Elfir
13-10-2014, 09:03
Witam, jesteśmy na etapie wyboru projektu - interesuje nas Czaruś Beta z Archetonu -> http://www.archeton.pl/projekt-domu-czarusbeta_1193_opisogolny
.

uzywajac wyszukiwarki na forum latwo znalezc watek o czarusiu: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?29820-projekt-CZARU%C5%9A-pracownia-ARCHETON&highlight=Czaru%C5%9B
najlepiej tam popytac o doswiadczenia w budowie a nie we watku o poszukiwaniu projektow!

Elfir
13-10-2014, 09:06
1) co sądzicie o tych domkach
2) co jest do ewentualnej zmany
3) czy koszt budowy, zamieszczony na stronie biura projektowego, może być kosztem realnym.


1 te domki nie sa energooszczedne
2 Basniowy - strefa wejsciowa nieustawna i duzo straconej przestrzeni, w kordylinach mozna obnizyc koszty budowy upraszczajac okna i bryle
3. nie

paola06
13-10-2014, 10:06
Witam wszystkich forumowiczów. Planujemy z mężem budowę domu. Oglądneliśmy mnóstwo projektów i wciąż pojawia się jedno pytanie : parterówka czy z poddaszem użytkowym. W końcu znaleźliśmy projekt który byłby dla nas odpowiedni. Co sądzicie o nim? czy droga będzie jego realizacja. Dodam, że poddasze na razie będzie niewykończone, ale pozostawiamy je sobie "w zapasie " na przyszłość.

Projekt jest dość nowy http://hbstudio.pl/projekt;43

bowess
13-10-2014, 10:48
klawdia - skoro działka spora, to parterówka jak najbardziej. Ale...
Aby parterówka była niedroga w budowie (konkurowała cenowo z domem z poddaszem), musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze mieć niedużą powierzchnię - do 100m2 zazwyczaj taniej wychodzi parter, 100-120m2 - w tym zakresie koszt zależy od detali konstrukcji, powyżej 120m2 już domy z poddaszem mogą wychodzić taniej. Projekty, które pokazałaś są właśnie takie "z pogranicza". Poza tym mają trochę rozbudowane dachy, po trzy kominy, Dom w kordylinie ma ciężki strop.
1) i 2) Sądzę, że domy te są ładne, mają bardzo atrakcyjne wizualizacje, zgadzam się z Elfir, że z energooszczędnością nie jest za dobrze. Program użytkowy obu jest fajny (wielkości pomieszczeń, schowki, przejścia do kuchni). Niezbyt podobają mi się dość długie korytarze, no ale taki to urok domów parterowych. O ile w kordylinie przy przeszklonych drzwiach jeszcze trochę światła dziennego wpadnie do korytarza (szerokość budynku 8,5m), to hol i korytarz w Baśniowym będą praktycznie bez dostępu światła dziennego, bo dom jest trochę szerszy.
W kordylinie jest bardzo dużo przeszkleń - niektóre wręcz pogarszają ustawność pomieszczeń. Są też drogie okna narożne. W kuchni płyta zaraz obok lodówki - wydaje mi się, że to narożne okno komplikuje sprawę. Gdyby okno było po prostu na front, to kolejność sprzętów byłaby zgodna z ergonomią, czyli lodówka - zlewozmywak (pod oknem) - płyta na sąsiedniej ścianie.
W Baśniowym hol jest tak duży, że w zimie nie będzie prawidłowo pełnił funkcji śluzy. Teoretycznie powinien być dość dobrze dogrzewany, żeby w wc nie było zimno (a jakbym miała tam brać prysznic, to wolałabym, żeby w tym czasie nikt drzwi wejściowych nie otwarł :) ). No a z miejscem na kurtki i buty pomimo dużej powierzchni jest kiepsko. Kuchnia duża i sprzęty tak rozmieszczone, że chodzenia będzie sporo. Tu dużo bardziej rozciągnięta instalacja wodna, kordylin ma bliżej siebie pomieszczenia z kranami.
3) szacunkowo są to domy za około 300k stan deweloperski, jeżeli nie będzie własnego wkładu pracy. 150k Baśniowy za SSZ - chyba netto i zwykle jest to 40% kosztów budowy. Dom w kordylinie ma koszty liczone z zestawień, więc lepsze szacunki. Jednak minimalne koszty robocizny są w praktyce niemożliwe do osiągnięcia. Kosztorys gospodarczym w tym przypadku jest chyba kosztem samych materiałów (tak rozumiem zapis na stronie). Realny wydaje mi się dla normalnego systemu gospodarczego koszt podany jako system zlecony - 312k netto pod klucz.

bowess
13-10-2014, 11:22
paola06 witaj. :)

Marcel to duży dom. Powierzchnia parteru to jakieś 147m2. Poddasze zapewne miałoby około 100m2 po podłodze. Realizacja niestety będzie kosztować - jest sporo ścian nośnych, ciężki strop, schody. Dach nie jest jakoś szczególnie trudny, ale powierzchnię ma dużą. Są trzy kominy. Szacunkowo stan surowy zamknięty może wynieść nawet blisko 200k.
Nie widzę oddylatowania garażu od reszty domu - będzie powodował wychładzanie. Czy po ustawieniu w wiatrołapie jakiejś szafy lub wieszaka, przejście do kotłowni i garażu będzie wygodne? Która ściana na Twojej działce będzie północna? Brakuje mi przewidzianego miejsca na pralkę. Jeżeli dom będzie ogrzewany gazem lub prądem, to można mieć pralnię w pomieszczeniu gospodarczym. Przy paliwie stałym już nie za bardzo.
Sypialnie dla dzieci różnią się dość mocno powierzchnią. Ktoś będzie miał "gorszy" pokój. ;)
Plusy to duża spiżarnia przy kuchni, duża kotłownia (paliwo stałe?).

Przemyśl, po co własciwie Wam poddasze. Parterówka tego typu spokojnie wystarczy dla rodziny 2+2. Jeżeli natomiast jesteście rodziną młodą, "rozwojową" w perspektywie kilku lat, to może dom z poddaszem, w którym parter będzie miał nieco mniejszą powierzchnię. Może wystarczy Wam jedna większa sypialnia albo dwie nieco mniejsze?
Mam dzieci w wieku 5 i 3 lata i bardzo odpowiada mi, że na razie mają wspólną sypialnię - jedno sprzątanie, wspólnie się bawią, jeden rodzic kładzie spać. Malutkie dzieci to w ogóle najwygodniej mieć w łóżeczku w sypialni rodziców, bo chodzenie gdzieś w nocy to ostatnia rzecz na jaką mają siły i chęci rodzice noworodka. :)
Pamiętaj też, że poddasze "na przyszłość" powoduje wzrost kosztów ogrzewania domu. Znam dom, w którym właśnie takie przyszłościowe poddasze spowodowało, że w sypialniach na parterze w rogach pojawił się grzyb.

klawdia
14-10-2014, 08:39
bowess dzięki za sugestie.
Projekty przeglądamy dalej.
mój mąż uparł się jednak, że dom ma mieć garaż. I teraz dylemat czy lepiej szukać domu z garazem w bryle budynku, czy garażem "dostawionym" do budynku?
Plusy (które ja widzę) tego w bryle budynku, to prosty dach, kotłownia wtedy też zazwyczaj jest w środku domu - więc krótsza instalacja wodno-kanalizacyjna. Ale domy robią się wtedy olbrzymie...
np. taki: 284226

Izulek
16-10-2014, 09:24
Licząc na wasze doświadczenie.. mam pytanie. Szukam projektu domu na działkę o parametrach
- szerokość 17,5m (więc wąską)
- długość 30m
- Wejście od strony węższej która jest północno-wschodnia (bardziej wschodnia).
- ogród na druga stronę (południowo-zachodnią)
- dach dwuspadowy zorientowany w ten sposób, że wchodząc patrzymy na dach a nie na przekrój /\ (nie wiem jak to napisać poprawnie?)
- garaż zintegrowany
- pow. użytkowa 140m +-20m

Podoba mi się prosty i fajny z124 ale jest za szeroki na taką działkę. Z węższych jakie widziałem to jest Kasjopea - ale o ten 1m za wąska no i nie ten dach...

Macie coś fajnego?

Może Granat z pracowni Krajobrazy?

Elfir
20-10-2014, 16:12
garaz w bryle bardziej wychładza dom. Dostawiony może mieć lżejsza konstrukcję, nie być ocieplony, miec dach o innym nachyleniu. Dostawienie garazu nie wyklucza zrobienia przejścia do wiatrołapu.

malydomekpodlodzia
22-10-2014, 19:08
jesteśmy już prawie zdecydowani na projekt Promyk http://www.mgprojekt.com.pl/promyk
Są 3 sypialnie, kibelek dodatkowy, łazienka z oknem, fajnie by było jeszcze wygospodarować garderobę...ale chyba się już nie da więcej wycisnąć :)
zalezy nam na prostej parterowce taniej w budowie, czy widzicie w tym projekcie jakies wady? czy taki salon będzie ok? chodzi mi o metraż...

Elfir
22-10-2014, 22:52
wada jest podstawowa - umiejscowienie garażu.
Druga wada - wejście do wc z salonu. Co to ma być? lata 80-te?

Dlaczego tak trudno zaprojektowąc takie coś:
http://images69.fotosik.pl/299/b241adf6df7b3b1agen.jpg

jeden komin, garaz połączony z wiatrołapem. Strefa sypialna oddzielona od wejściowej.

IZA30
23-10-2014, 06:41
Zgadzam się z tym wc w salonie! K o s z m a r n y pomysł!

malydomekpodlodzia
23-10-2014, 08:05
Dzięki za sugestie, dużo lepiej to wygląda teraz! ten kibelek w salonie wydawał mi się właśnie lekko kontrowersyjny :)
a jeśli chodzi o umiejscowienie garażu jako głowna wada projektu to co masz na myśli?

Czerwcowa
23-10-2014, 09:13
po przeczytaniu postu pomyślałam, że może ten: Murator C310b Rumiankowy - wariant II też jest fajną alternatywą dla Państwa. Ma te same funkcje, ale więcej uroku osobistego. O gustach się nie dyskutuje i nie to jest mą intencją. Projekt który powołuję ma dodatkową "atrakcję". Można wykorzystać część nas stropem na strych. Na początku można skorzystać ze schodów składanych a z czasem, o ile w ogóle jest taka konieczność (a tego nie wiem) wykorzystać strych na jakiś klimatyczny pokój z łazienką albo jakieś studio,...Niedawno ten domek wpadł mi w oko, ale jeszcze nie jest w sprzedaży. Wizualnie i funkcjami też jest super: M175 Południe na łące. Salon jest ustawny i kuchnia taka razem, ale osobno :wiggle:. No i można sobie finansowo rozłożyć temat garażu. Na teraz wiata a jak się człowiek podniesie finansowo, garaż :rolleyes: Miły jest też: M19 Cichy zakątek. Taki trochę amerykański.Za garażem można zrobić "graciarnię" albo przenieść kotłownię a w miejscu obecnej zrobić spiżarnię. Wtedy zakupy spożywcze z samochodu siup do tego pomieszczenia...no i ten spory zadaszony taras... No łatwo nie jest wybrać. Mam nadzieję, że nie namieszałam. No ale pytanie padło, więc....:bye:

Elfir
23-10-2014, 12:31
Dzięki za sugestie, dużo lepiej to wygląda teraz! ten kibelek w salonie wydawał mi się właśnie lekko kontrowersyjny :)
a jeśli chodzi o umiejscowienie garażu jako głowna wada projektu to co masz na myśli?

Gdzie ustawisz szafę na kurtki i ubłocone buty przy garażu? Zawsze z samochodu będziecie wysiadać nie ubłoceni, bez kurtek?
Dlatego garaż powinen mieć przejście do wiatrołapu. Wiatrołap jest punktem węzłowym szlaków komunikacyjnych wnętrze-zewnętrze. W wiatrołapie stoi szafa i możesz się skierować po ubraniu w kurtkę albo do garażu albo na ganek.
A tak przyjeżdzasz samochodem, zdejmujesz buty. Bierzesz je do ręki, lecisz korytarzem do wiatrołapu, aby odstawić?

Poza tym jestem zwolennikiem garażu jako bryły nie zwiazanej konstrukcyjnie z domem:
1. tansza budowa garażu (np. nie trzeba ocieplać)
2. możliwosć zmiany konstrukcji dachu garażu na lżejszą (to samo z resztą dotyczy fundamentów)
3. mozna prawidłowo poprowadzić dylatację cieplną dom-garaż

Oczywiście nie dotyczy garaży, których właściciel chce ogrzewac do 15 stopni wzwyż nawet w największe mrozy.

CodeSnipper
23-10-2014, 12:37
Garaż w konstrukcji szkieletowej, na to osb, jakaś wełna jako izolacja i tynk ;) Pod to lekki fundament, nawet tylko na słupach można to postawić, albo wylać po prostu grubą wylewkę jako płytę fundamentową. U mnie garaż będzie właśnie na takich słupach.

Elfir
23-10-2014, 13:09
Code - bo ty czytasz forum i wyciągasz wnioski. Nie usiłujesz na siłe szukac argumentów podtrzymujacych twoją koncepcję. Jeśli coś jest źle przemyślane od początku, to pomysł trzeba zarzucić a nie przerabiać go w nieskonczoność

CodeSnipper
23-10-2014, 13:42
Dlatego mój dom nie ma być najpierw ładny a potem funkcjonalny tylko odwrotnie. I powoli wychodzi, że zamknę się w 180 tysiącach za 117m2. Auto siostra trzyma piąty rok na dworze, na Podhalu. I nadal jeździ i nic nie gnije. Jeśli ktoś potrzebuje, żeby auto stało w pokoju, to rozumiem i się nie wtrącam ;)

Właśniez Tatą wykonaliśmy połowę szkieletu pierwszych w życiu schodów!

agrafffka
23-10-2014, 17:51
Hej!
Co sądzicie o tym projekcie? http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-zielistkach-2/m4fdefe2d892f9
Dla 3 osób. Wejście od wschodu.
Czy macie jakiś pomysł, aby tu wygospodarować garderobę przy wejściu? Na dole wystarczy małe wc.
Dodam, że myślimy o poszerzeniu domu o 50 cm od strony łazienki i kotłowni, głównie ze względu na górną łazienkę, żeby ją powiększyć.

Ja wymyśliłam coś takiego:
286027

286028

Elfir
23-10-2014, 19:40
po co taki mały domek ogrzewac węglem?

agrafffka
23-10-2014, 20:09
Gazu brak.
Prąd odpada.
Na nowinkach (typu jakieś pompy) nie znamy się.

Zostaje paliwo stałe.

CodeSnipper
23-10-2014, 21:14
Gaz z butli jeszcze. U mnie będzie prąd ale ja mam ściany z 35cm wełny. Byłem dziś na budowie i w nieogrzewanym domu z 20cm wełny w scianie było ciepło praktycznie jak w domu nieocieplonym w którym mieszkam. Taki mały to bym w szkielecie robił. Ale ja mam lekkie drewniane zboczenie ;)

Przemyśl wszystko milion razy i przelicz. Sam zaczynałem od małych parterówek i zastanawiałem się jak upchnac kotłownie. Dziś jej nie mam i nie przypuszczam żebym miał żałować.

Iziak
24-10-2014, 08:26
Witam serdecznie,

jesteśmy na etapie wyboru projektu domu i mamy w związku z tym masę wątpliwości.

Zastanawiamy się nad projektem Leśny Koncert M158, czy ktoś z Was mógłby rzucić na niego okiem i podpowiedzieć nam czy dom nie jest za duży dla 5 osobowej rodziny? (2+ 3dzieci)
Jak szacujecie koszt wybudowania takiego domu? (od razu podkreślam, że okna narożne zamienilibyśmy na zwykłe, okna dachowe tylko 3).
Bardzo Was proszę o pomoc i z góry dziękuje.

Pozdrawiam!

CodeSnipper
24-10-2014, 10:34
Za duży czy za mały to pojęcia względne. Musisz dokładnie określić oczekuwania jakie macie w kwestii ilości pomieszczeń i potem zacząć oglądać projekty. Garaż w bryle będzie droższy, pokoik na dole mikro. A te rozrzucone łazienki to droższa instalacja. I po co trzy? Po jednej na kondygnacji, najlepiej jedna nad drugą. Szukałbym projektu z trzema sypialniami.

malydomekpodlodzia
24-10-2014, 14:11
spokojnie ja się nie upieram ja tylko pytam i również wyciągam wnioski :) dzięki za wszystkie rady :) z tym garażem to nie sprecyzowałam,ze w pierwotnej wersji zamierzaliśmy w ogole zrezygnować z przejścia do garażu między pokojami, bo nie chcemy przejścia do domu bezpośednio - w ogóle, przejście było w domu u mojej mamy i wiem z czym się to wiąże. Włos nam z głowy nie spadnie jak wyjdziemy z garażu na 10 sekund i wejdziemy przez wiatrołap :)

u nas garaż w bryle budynku jest podyktowany linią frontu narzuconą w WZ - 18 m, początkowo chcieliśmy zrobić garaż oddzielnie, właśnie po kosztach, ale WZ sprowadziły nas nas na ziemię, nawet przy tolerancji 20% bez garażu wyjdzie jamnik przy tym metrażu jaki planujemy :(
ostatecznie pewnie dokleimy go do bryły domu ale tak jak piszecie nie będzie konstrukcyjnie związany z bryłą domu

czerwcowa dzięki za podrzucenie projektów, wlaśnie je analizuję :D

Elfir
29-10-2014, 19:02
małydomek: - garaż jako bryła dostawiona do budynku, a nie wspólna konstrukcja - o to chodziło CodeSniper. W niczym to nie narusza WZ

agrafffka - naprawdę bardziej znacie się na paleniu w kotle, opukiwaniu nagaru, czyszczeniu popielnika, komina, niż na włączeniu przycisku "start" w pompie ciepła lub kablach grzejnych?

CodeSnipper
29-10-2014, 19:58
Od zeszłego wtorku pomimo przymrozków i tylko 20cm wełny w konstrukcji (15cm dołożymy w przyszłym tygodniu) temperatura w nieogrzewanym domu utrzymuje się na stałym poziomie co rano +8*C. Nie ma jeszcze wentylacji, po słonecznym dniu jest 15*C o godzinie 16.30. Grzanie prądem zapowiada się tanio ;)

Elfir
30-10-2014, 22:02
Zastanawiamy się nad projektem Leśny Koncert M158, czy ktoś z Was mógłby rzucić na niego okiem i podpowiedzieć nam czy dom nie jest za duży dla 5 osobowej rodziny? (2+ 3dzieci)


1. potrzebujecie garażu na 2 samochody w bryle budynku? Jgo koszt jest wyższy niż zadaszona wiata w lekkiej konstrukcji dostawiona do budynku
2. potrzebujecie dodatkowego pokoju na parterze?
3. spora powierzchnia tego domu to komunikacja
4. Chcecie grzac węglem?

MisiekNS
04-11-2014, 13:33
Witam wszystkich Forumowiczów.
Od jakiegoś czasu zastanawiamy się nad realizacją projektu:
http://www.e-domy-projekty.pl/e-143.html?maly-dom-z-poddaszem-uzytkowym
Dom miałby być usytuowany na działce:
287419
Wjazd do domu od południowego zachodu (dom ułożony równolegle do drogi).
Do zamieszknia dla 4 osób.
Zależy nam żeby był z poddaszem użytkowym.
Ogrzewanie gazowe.
Media w działce.
Budżet przeznaczony na budowę 350 tysięcy (działka jest naszą własnością, koszty bez projektu i pozwoleń).
Czy projekt jest wart realizacji? Czy koszty są realne? Bardzo proszę doświadczonych Forumowiczów o wszelkie sugestie i opinie.

Liwko
04-11-2014, 13:51
Czy koszty są realne?

Wszystko zależy od wykończeniówki, tu można się nie zatrzymać.
Ale w średnim standardzie do zrobienia.

kamyszka1
04-11-2014, 15:48
Witam, mamy dużą działkę z wjazdem od południa, założenia dom parterowy do 100m (3 pokoje plus salon ew. garaz), strop wylewany, fundamenty tradcyjne, proszę o opinie o projekcie: Murator C320 Wyśmienity lub Rafael III G1 (trochę przeszkadza kuchnia od południa i wydaje się ze pokoje od polnocy będą ciemne) - te projekty sa dość dobrze znane na forum muratora lecz kompletnie nie pasuja ulozeniem do wjazdu od poludnia
Może polecicie Panstwo tania, ciepla, ekonomiczna parterowke z wejściem od południa w stylu tych dwóch powyzszych. z góry dziekuje za wszelkie rady. Dodam iż przepatrzylismy setki projektów ..

Elfir
04-11-2014, 20:04
skoro nie pasują to po co się nad nimi zastanawiać?

kamyszka1
04-11-2014, 20:15
skoro nie pasują to po co się nad nimi zastanawiać?

Myslelismy tez o Projekt domu Lena Bobo lub Murator M95 Róże w ogrodzie ale nie wiemy czy ta kuchnia od południa to dobre rozwiązanie, i czy pokoje od polnocy będą cieple i dobrze doświetlone.

Elfir
04-11-2014, 21:03
doskonale wiesz, że nie. szukaj projektów na wjazd od południa

elissa
05-11-2014, 12:38
Mała parterówka z wejściem od południa to np. dom w luizjanie. Tutaj wątek o tym domku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?215455-projekt-DOM-W-LUIZJANIE-pracowniA-ZAHIR-ART&highlight=luizjanie.

MisiekNS
05-11-2014, 13:42
Wszystko zależy od wykończeniówki, tu można się nie zatrzymać.
Ale w średnim standardzie do zrobienia.

Taki właśnie standard jest planowany.
A sam projekt domu jak oceniacie? Względy techniczne, ekonomiczne itp?

Liwko
05-11-2014, 14:25
Taki właśnie standard jest planowany.
A sam projekt domu jak oceniacie? Względy techniczne, ekonomiczne itp?

Mi się podoba. Jedna łazienka nad drugą i pomieszczenie gospodarcze tuż przy tej dolnej. Wieszasz zbiornik na wodę na ścianie sąsiadującej z łazienką i nie potrzeba cyrkulacji, (prowadźcie rurki jak najkrótszą drogą!) która to cyrkulacja pożera dużo energii. Cyrkulacje zrobiłbym czasową jedynie do kuchni lub powiesił przepływowy podgrzewacz.
Radzę też oszczędniej z oknami dachowymi szczególnie od południa. Pamiętaj, okien zawsze można dołożyć!

kamyszka1
08-11-2014, 13:48
Mała parterówka z wejściem od południa to np. dom w luizjanie. Tutaj wątek o tym domku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?215455-projekt-DOM-W-LUIZJANIE-pracowniA-ZAHIR-ART&highlight=luizjanie.

Piekne dzieki za radę, na ten projket sie zdecydujemy - skoslutujemy go tylko z architektem adptujacym - prosze o opinie kupimy go z garazem czy to dobry pomysl i bedziemy myslec co zrobic w kuchni aby byla bardziej praktyczna

aska8
10-11-2014, 15:13
Witam, jestem tu nowa. Poszukuję projektu domu ok. 100 m2 dla 4-os. rodziny na działkę szer. 18,5 m z wjazdem od południa. Zastanawiam się nad tymi dwoma:

1) http://projekty.muratordom.pl/projekt_wlasny-dom,2667,0,0.htm?mirror=yes&sd_0=&sd_1=&wsk_1=&pz_1=&pz_0=&pw=0&pc_0=&pc_1=&k_1=&k_0=&gd_0=&gd_1=&web_0=&web_1=&knd_0=&wo_1=&v=1&knd_1=&wsk_0=&p_0=90&p_1=110&a=&c=&g=0&kd=3&wk_1=&wk_0=&o=&q=&wef_0=&wef_1=&t=1&w=0&wo_0=

2) www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/tola/19175/opis

z tym, że w projekcie tola wchodziłoby w grę wydłużenie domu o ok. 1m - 1,5 m.

Bardzo proszę o rady na co zwrócić uwagę przy wyborze oraz który projekt byłby tańszy w budowie?
Pozdrawiam

artix1
10-11-2014, 17:31
Witaj, jeżeli wejście będzie od południa, a dom C303 ustawiony tak jak na stronie pracowni, to pokoje masz od wschodu (oświetlone w godzinach porannych), na południu jest kotłownia i sypialnia, ładnie oświetlone przez cały dzień(po co?), od zachodu znajduje się kuchnia i część salonu, sam salon z tarasem usytuowany jest od północy. Cały dom powinien być obrócony o 90' w lewo, żeby pomieszczenia były w miarę sensownie ustawione. Jak dla mnie ten układ jest nie do przyjęcia. Drugi projekt jest do zaakceptowania ale w wersji lustrzanej. C330 ma prostszą bryłę ale kopertowy dach co w przypadku blachodachówki wygeneruje dużo odpadów, a pokrycie dachówką, wymusi kupno sporej ilości kosztownych gąsiorów (cztery połacie). Tola ma bardziej skomplikowaną bryłe ale bez przesady, dach dwuspadowy "złamany" sporym zadaszeniem salonu i tarasu. Tola mi się osobiście bardziej podoba :). Najtańszy dom w budowie : obrys prostokąt lub kwadrat, dach dwuspadowy bez żadnych "bajerów". Nie podejmuj pochopnie decyzji, poszukaj projektu na spokojnie. Weź pod uwagę usytuowanie domu wzgledem stron świata, nie chcesz mieć ciemno w salonie,a słońca od rana do samego wieczora w sypialni:D. Pozdrawiam

aska8
10-11-2014, 18:47
Wkradł mi się błąd, działka ma wjazd od zachodu. Zależy mi na prostym projekcie, szukałam domu parterowego na planie prostokąta, ale ze względu na szerokość działki wybór jest ograniczony. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam:)

domi-nikka
10-11-2014, 20:14
Cześć,

a ja już się tyyyyle napisałam odnośnie działki z wjazdem do południa :D

Wasza działka jest dość wąska, dlatego trudno byłoby zbudować dom z kalenicą równoległą do drogi (mógłby mieć zaledwie 10 m szerokości przy standardowych odległościach od granic działki). Jak długa jest działka?

Spójrz na ten projekt. Dla działki od południa byłby dobry w lustrzanym odbiciu, ale od zachodu byłby idealny w wersji podstawowej: http://ajrstudio.pl/projekt-domy-jednorodzinne-ajr20-0.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fajrstudio.pl%2Fpro jekt-domy-jednorodzinne-ajr20-0.html)

Ten projekt ma kilka zalet, a kilka kolejnych można zyskać wprowadzając niewielkie zmiany:
- dach dwuspadowy - tani w budowie,
- dom energooszczędny,
- główne duże przeszklenia części dziennej od południa i wschodu - dużo ciepłego światła przez cały dzień i możliwość zrobienia słonecznego tarasu od południa i wschodu - słońce przez cały dzień (zrobiłabym większy taras od strony południa - powiększyłabym ew. w drodze adaptacji); lokalizacja głównego tarasu od południa sprawi, że będzie on doskonale doświetlony,
- właściwie brak okien od północy (tylko wiatrołap) - większa energooszczędność;
- okna sypialni dzieci (tak sądzę po ilości osób, że to dzieci) na zachód, co jest generalnie plusem, ponieważ dzieci korzystają z pokojów nie tylko do spania - więc będzie całkiem spora ilość światła (zwłaszcza przy doświetleniu oknami połaciowymi);
- lokalizacja kuchni od ogrodu - pozwala patrzeć na dzieci przez okno (czy jest to zaletą, zależy oczywiście od wieku :))
- ustawne i korzystnie położone sypialnie (dobrze doświetlone biurka, miejsce na szafy, garderoba w sypialni małżeńskiej)
- zbliżone piony kanalizacyjne - mniejsze koszty instalacji wod-kan
- spory, wygodny wiatrołap, a na górze hall, który dzięki galeryjce sprawia wrażenie większego niż jest (minusem może być ew. akustyka)
- otwarta przestrzeń dzienna - wrażenie przestronności, przy tym jest całkiem spora jak na ten dom (35 m2)
- spiżarka - mniejsze koszty wykonania mebli do kuchni i większa pojemność

Zlokalizowałabym dom jak najbliżej północnej granicy działki, żeby jak najwięcej ogrodu doświetlić od południa. Ogrodzenie od frontu można byłoby zrobić pełne po prawej stronie (zasłoni taras i życie ogrodowe od wścibskich spojrzeń), a tylko furtkę i bramę po lewej ażurową.
Rozważyłabym poszerzenie domu o ok. 1 - 1,5 m, tak aby powiększyć nieco sypialnie i łazienkę na górze (oznacza to oczywiście mniejszy ogród od południa). Wtedy też lepiej dopasuje się do Waszych oczekiwań odnośnie powierzchni - zyska też na przestronności strefa dzienna na parterze.

Tak nawiasem, autora tego projektu poznałam osobiście; spotkałam się z nim aż we Wrocławiu :) bo chciałam kiedyś budować jeden z jego projektów (AJR-01), ale okazał się on ostatecznie zbyt duży, a pozostałe nam nie odpowiadały. Sprawia bardzo pozytywne wrażenie kompetentnego fachowca.

aska8
11-11-2014, 09:12
Projekt ciekawy, ale my szukamy domu parterowego, koniecznie z kotłownią na paliwo stałe. Nasza działka jest bardzo długa, ale niestety wąska. Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam:)

justo
13-11-2014, 10:07
Kochani pomóżcie,

Znaleźliśmy ciekawy projekt, nazywa się FA Leda http://pracownia-projekty.dom.pl/fa_leda.htm jednak nie ma żadnych opinii na jego temat. Projekt spełnia wymagania naszych warunków zabudowy. parter bardzo nam odpowiada. jedynie wprowadzilibyśmy okna balkonowe aby stworzyć taras. Musielibyśmy coś też przeorganizować na górze żeby zrobić pralnię i tak jak patrzę korytarz wydaje się dugi taki hotelowy. Co sądzicie tym projekcie? Cały czas rozważamy też projekt Szmaragd 4 http://www.mgprojekt.com.pl/szmaragd-4 ale tutaj musielibyśmy kombinować i zmniejszyć garaż (nasza działka ma 20m szerokości).

Elfir
13-11-2014, 18:38
justo:

pierwsza rzecz - ile potrzebujecie sypialni?

Po co wam taras (na piętrze)?

Można zwęzyć projekt o część wystająca jadalni.

Elfir
13-11-2014, 22:13
Projekt ciekawy, ale my szukamy domu parterowego, koniecznie z kotłownią na paliwo stałe. Nasza działka jest bardzo długa, ale niestety wąska. Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam:)

Może indywidualny?

Takie coś, bez garażu:
http://projekty.wm.com.pl/dom/sites/default/files/images/WM23-rzut-org.jpg

albo taki (potrzebowałby trochę przeróbek typu okna, poszerzenie korytarzyka):
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?198043-projekt-BIL-pracownia-ARCHIPELAG

Sealet
15-11-2014, 21:29
Witam wszystkich :)

Przymierzamy się do budowy domu i pierwsze schody stanęły na wyborze projektu. Działka 25x50m wjazd od wschodu od szerszej części ( co mocno ogranicza wybór domu parterowego)
Wymagania mamy dość duże:
Powierzchnia użytkowa 140-160m2, dom z poddaszem użytkowym, dach dwuspadowy , jak najmniej okien od pólnocy i okien połaciowych
Salon minimum 30m2 z jadalnią
Kominek
Kuchnia otwarta, ale nie na oścież ;)
Spiżarnia, mała łazienka, ew. dodatkowy pokój ale niekoniecznie
garaż dwustanowiskowy z pomieszczeniem gospodarczym
Na piętrze:
3 pokoje, 2 z garderobą ( jeśli bez pokoju na dole to 4 u góry)
2 łazienki ( ew jedna z nich połączona z pralnią)
Ogrzewanie : pompa ciepła, podłogówka, wentylacja mechaniczna ( rekuperacja)

Przejrzałam już chyba setki domów i najbardziej pasuje nam
http://www.domenadom.pl/produkty/253/nemezjusz-2.html
Trochę mało miejsca wydaje się na kominek - 78cm :( nie mam pojęcia czy wystarczy
Obawiam się również ustawności salonu oraz funkcjonalności kuchni
Ponadto niska ścianka kolankowa ( 73cm...)
Za to układ pomieszczeń u góry wydaje się optymalny

Alternatywą był http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-idaredach-g2-ver-2/m28c1f6e5312b7
Ma dla nas lepsze ustawienie kuchni i salonu ( w L), wyższa ścianka kolankowa.
Tutaj jednakże dwa pokoje nad garażem maja okna od północy, więc nie najlepiej :(

Przejrzałam zapiski z forum z ostatniego roku i nie znalazłam za dużo podobnych projektów :(

Macie jakiś pomysł na lepszą aranżację Nemezjusza??

Elfir
16-11-2014, 18:27
Alternatywą był http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-idaredach-g2-ver-2/m28c1f6e5312b7
Ma dla nas lepsze ustawienie kuchni i salonu ( w L), wyższa ścianka kolankowa.
Tutaj jednakże dwa pokoje nad garażem maja okna od północy, więc nie najlepiej :(
?

Nad garażem jest łazienka i strych, nie ma pokoi

Sealet
17-11-2014, 19:33
W Nemezjuszu nie ma pokoi nad garażem to fakt - i to jest właśnie fajne

O pokojach od północy pisałam o domu w Idaredach - dlatego głównie ten projekt nam "odpadł"

tomnowak
22-11-2014, 09:28
Witam, jestem świeżym forumowiczem. Mam prośbę o pomoc bo wiele godzin spędziłem wyszukując bez efektu sensownego projektu.
Szukam projektu domu ok 150m2 (dla normalnej 4 osobowej rodziny 2+2) z usługą ok. 50m2 (na gabinet) z garażem na 2 samochody (być może w podpiwniczeniu pod domem). Jedynym warunkiem ważnym dla mojej żony jest brak lub niezbyt uciążliwe skosy.
Działka ma ok. 27mx27m z wjazdem od strony południowo-zachodniej, jest lekko nachylona w kierunku wjazdu.
Nie zdawałem sobie sprawy, że znalezienie projektu będzie takie kłopotliwe...
Gdyby ktokolwiek z Państwa miał już doświadczenie i mógł coś doradzić to będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam - Tomek

PS Jeszcze jedno - dach musi być stromy - nachylenie min 30 st.

jacek.zoo
22-11-2014, 12:46
Witam, jestem świeżym forumowiczem. Mam prośbę o pomoc bo wiele godzin spędziłem wyszukując bez efektu sensownego projektu.
Szukam projektu domu ok 150m2 (dla normalnej 4 osobowej rodziny 2+2) z usługą ok. 50m2 (na gabinet) z garażem na 2 samochody (być może w podpiwniczeniu pod domem). Jedynym warunkiem ważnym dla mojej żony jest brak lub niezbyt uciążliwe skosy.
Działka ma ok. 27mx27m z wjazdem od strony południowo-zachodniej, jest lekko nachylona w kierunku wjazdu.
Nie zdawałem sobie sprawy, że znalezienie projektu będzie takie kłopotliwe...
Gdyby ktokolwiek z Państwa miał już doświadczenie i mógł coś doradzić to będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam - Tomek

sadze ze przy talich potrzebach zostanie jedynie indywidualny. generalnie polecam parterowke z poddaszem nieuzytkowym, teraz mieszkam w domu ze schodami i skosami, i nigdy wiecej, teraz buduje jak wyzej, strop drewniany lekki. duzo taniej, wygodniej, i na starosc nie bede latal po schodach tylko wszystko na parterze

Elfir
22-11-2014, 20:31
Szukam projektu domu ok 150m2 (dla normalnej 4 osobowej rodziny 2+2) z usługą ok. 50m2 (na gabinet) z garażem na 2 samochody (być może w podpiwniczeniu pod domem). Jedynym warunkiem ważnym dla mojej żony jest brak lub niezbyt uciążliwe skosy.
Działka ma ok. 27mx27m z wjazdem od strony południowo-zachodniej, jest lekko nachylona w kierunku wjazdu.
Nie zdawałem sobie sprawy, że znalezienie projektu będzie takie kłopotliwe...


Projekty gotowe rzadko kiedy uwzględniają nietypowe potrzeby.

Nie masz za dużej działki, wiec zostaje jedynie dom piętrowy z garażem w podpiwniczeniu.

Zwróć uwagę - jeśli na parterze będziesz miał gabinet 50 m2 w bryle budynku to dodając salon, kuchnię, wiatrołap wydzie min. 100m2 - a dokładając piętro 200 m2.

Tu masz projekt:
http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-655-Domino-II,721.html

Jak go odwrócisz o 90 stopni tak, aby wchodzić z boku a nie od frontu, garaż przerobisz na gabinet i doprojektujesz piwnicę z garażem to powinno być ok.
Mozna garaż/gabinet przesunąć tak, aby połączyć go z wiatrołapem.

****

A może gabinet być na piętrze?

tomnowak
27-11-2014, 21:05
Dziękuję za propozycję z Atrium ale zapomniałem dodać, że plan zabudowy wymaga dachu o nachyleniu min. 30 st., więc ten projekt odpada... :(

Elfir
27-11-2014, 23:32
dach też możesz przerobić.

Najlepszym rozwiązanie jednak będzie zamówienie indywidualnego.

pieciornik
28-11-2014, 08:32
Witam,
Poszukujemy projektu domu parterowego o podstawie prostokąta, możliwe są zmiany w projekcie tak aby jak najbardziej domek zrobić użytecznym.
link do projektu http://projekty.muratordom.pl/projekt_na-poludnie,2739,0,0.htm?mirror=yes

Działka pod zabudowę dość wąska dlatego dom na planie prostokąta. Wejście i wjazd do garażu od strony zachodniej; natomiast łazienka i kuchnia od południa co pewnie nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem ale bryła domu wydaje się zwarta, łazienki i kuchnia blisko siebie. Garaż traktowany raczej jako graciarnia nieogrzewana dlatego też można go oddzielić od bryły domu. Drzwi tarasowe zostaną skasowane na rzecz szerokich okien. Jeżeli decyzja padnie na PC a raczej na to się zapowiada to automatycznie wszystkie kominy a co za tym kominek również nie będą potrzebne.

Jak widzicie ten projekt? Może poszukać czegoś innego (chociaż nie mało już obejrzeliśmy); możliwa jest też piwniczka na PC, mechaniczną wentylację, centralny odkurzacz itp. pod pomieszczeniami 10 i 12 tylko delikatnie przeszkadza WC. Może przenieść łazienkę ale nie idzę zbytnio dla niej miejsca? Jedna z sypialni (10) będzie całkowicie od północy, to raczej wada ale z drugiej strony dla małżeńskich potrzeb raczej wystarczy :)

Jak widzicie ten projekt, po żmudnych poszukiwaniach wyklarował się właśnie ten domek.

Dzięki wszystkim za uwagę

moniss
28-11-2014, 13:08
pieciornik, mam nadzieję, że pisząc o zlikwidowaniu drzwi tarasowych nie masz na myśli likwidacji wszystkich? :)
I dlaczego na pomieszczenie techniczne chcesz budwać piwniczkę (jeśli jest to płaski teren to duże koszty i w niesprzyjających warunkach mozliwe zalania), gdy masz takie duże pomieszczenie gospodarcze, w którym może być też pralnio-suszarnio-prasowalnia?

Co do likwdacji kominów przy wentylacji mechanicznej to OK, ale dlaczego przy pompie ciepła chcesz też likwidować kominek? Pompa ciepła bez prądu nie pójdzie, a czasami zdarzają się kilkudniowe awarie (zwłaszcza zimą). Kominek można zrobić z płaszczem wodnym (blisko pomieszczenie techniczne), który podłączony do UPSa ogrzeje dom przy zaniku zasilania z zewnątrz.
291552
Rozmieszczenie pomieszczeń jest bardzo dobre i nie przejmuj się tym, że jednen z pokoi jest od północy, zwłaszcza jeśli ma to być sypialnia małżeńska. Zwykle i tak spędza się tam tylko noce. Jedyne co bym tam zmienia, to nieco ja powiększyłą aby zmieścić większą szafę.
Kuchnia od południa też nie jest złym rozwiązaniem. W moim domu rodzinnym kuchnia była od wschodu i tylko rano miło było w niej siedzieć. Z kolei moja obecna kuchnia, a także poprzednia oraz przyszła, to kuchnie od południa. Są ciepłe, słoneczne i przytulne, tak że czasami nie chce się z nich wychodzić - pod warunkiem, że jest gdzie usiąść ;)

Łazienka od południa...w przyszłym domu taką planuję. A użytkowałam już łazienki z oknem:
1. od zachodu - z typowym łazienkowym oknem ok.50-60 x 110-120cm - miło było się kąpać o zachodzie słońca (okno naprzeciw siedzącego w wannie)
2. od wschodu - z dużym oknem jak w pokoju - rewelacyjna o każdej porze, bo jasna, a słoneczym rankiem....po prostu bajka :) Polecam duże okna w łazience!
3. od północy - z typowym oknem łazienkowym ok.50-60 x 110-120cm - zimna i ponura pomimo jasnych płytek w piaskowym kolorze.
4. blokowa bez okna, ale w środku mieszkania, więc ciepła i prawdę mówiac to wolałam ją niż obecną z nieduzym z oknem północnym

pieciornik
28-11-2014, 17:49
Dziękuje Ci moniss za odpowiedź, dobrze, że ktoś zauważył w ogóle post hehe
Muszę Cie zmartwić moniss; drzwi tarasowe polecą wszystkie, w to miejsce duże energo okna, moim zdaniem lepiej będzie utrzymać ciepło niż na drzwiach a koszta podobne.
Piwniczkę chcę zrobić ze względu na pompę ciepła i wymiennik gruntowy a do tego będzie miejsce na przetwory i mały warsztacik. Co do kosztów to orientowałem się w kosztach i wiem mniej więcej jakiego rzędu wydatek się szykuje. Nie buduje na prędce a dopiero ruszył wniosek o warunki zabudowy i mam gdzie mieszkac więc chciałbym zrobić to dobrze i tak jak sobie wymyśliłem ;) Geolog będzie wiosna ale znając podłoże i poziom wód gruntowych od razu zakładam ciężką izolację przeciwwodną.

Kominek w niczym mi nie będzie potrzebny a komin to niepotrzebne otwory w stropie, dachu i dodatkowa kasa. Za te pieniążki można kupić jakiś nieduży piecyk kondensacyjny i agregat do napędu i pomp, od tak sobie wydumałem ;)

Najważniejsza funkcjonalność domku, układ pomieszczeń i usytuowanie jak na Twoim rysunku od południa salon, Zdaje sobie sprawę, że można wybrać lepiej ale jaoś ten projekt do mnie mówi weż mnie :D Pomóż mi koleżanko przenieść W|C żeby pod pom. gospodarczym i sypialnią 10 można było spokojnie wykopać piwniczkę bo ona będzie na bank. Od północy w garażu skasuje okno i zrobię schody na strych bo coś tam pewnie powstanie bo jakoś raczej nie wieżę, że dadzą mi zbudować dach o kącie 25*

to tak na szybko, ciągle rozmyślamy co i jak urządzić

jeszcze raz dziękuje za odzew

Zdun Darek B
28-11-2014, 18:00
Kominek to takie coś co zmienia mieszkanie w dom ...
Dobry kominek jest źródłem ciepła i sposobem na relaks , widok ognia ten "jedn program do wyboru " uspakaja i wycisza , o złych szkoda nawet gadać ...
Komin to otwory w stropach i dachu... kominek niepotrzebny........ poczekaj jak zabraknie prądu przez 2 dni w zimie ........

moniss
28-11-2014, 19:07
pieciornik, zastanów się lepiej z 5 razy (co najmniej) i przedyskutuj z rodziną, zanim zlikwidujeszdrzwi tarasowe. Bo to co napisał Zdun Darek B o kominku,
Kominek to takie coś co zmienia mieszkanie w dom ... odnosi się także do wyjścia do ogrodu (chociażby i najmniejszego). Nawet w starych - no dobra, z lat 50. XX wieku ;) - wiejskich chałupach było wyjście do ogrodu, czasami z przeszkloną werandą lub gankiem. Mieszkałam kiedyś w takim domu, a teraz wynajmuję nieco nowszy, bez wyjścia do ogrodu, i powiem Ci, że to jakaś masakra - jakby mieszkać w mieszkaniu w bloku bez balkonu. Aby wyjść poopalać się na łonie przyrody, muszę wyjść z domu, przez główne wejście (jedyne zresztą), zamknąć je na klucz (bo z ogrodu nie będzie widać czy ktoś się nie zakrada), obejść dom dookoła... A nie daj Boże gdyby nagle zachciało mi się pić, albo po coś innego wrócić na chwilę do domu. Trzeba znów dom obejść, otworzyć zamki, później znów je pozamykać i wrócić do ogrodu. A przecież by wystarczyło zamiast jednego z okien wstawic drzwi tarasowe... ech...
U znajomych, którzy również mieszkają w starym domu, kilka lat temu była lekka demolka, bo już mieli dość ganiania dookoła aby wyjśc do ogrodu. Zlikwidowali jedno okno w salonie zamieniając je na drzwi balkonowe + drewniane schodki do ogrodu. Po tych zmianach, życie latem przeniosło się na taras.

Moja rada. Zostaw przynajmniej tarasówki, które są naprzeciw stołu: będziesz miał ustawną część salonową, duże zyski słoneczne i naprawdę bezcenny komfort bezproblemowego wychodzenia do ogrodu. Bo nie po to buduje się dom, aby siedzieć w nim zamkniętym jak w bokowym mieszkaniu.

drzwi tarasowe polecą wszystkie, w to miejsce duże energo okna, moim zdaniem lepiej będzie utrzymać ciepło niż na drzwiach a koszta podobne.
Zostaw jedne drzwi tarasowe, a pozostałe możesz zmeinić na okna nieotweralne (tanie i ciepłe).
Robiłam wstępne wyceny okien do nowego domu, które zamykają się w cenie ok. 50tys. wraz z montażem (minus 15 tys. jeśli zrezygnuję z szyb samoczyszczących w fixach). Współczynnik U przeszkleń od 0,7 (duże fixy) do 1,0 dla małego otwieranego okienka (60x120), ale większość poniżej 0,9W/m2K. Wyjścia tarasowe mam na każdym poziomie (piwnica, poziom 0, poziom -0,9 oraz poddasze), bo wiem z doświadczenia, że inaczej nie będę zbyt często korzystała z ogrodu, a to wielka strata, tak dla ciała jak i ducha (no i strata kasy, bo po co działka z domem a nie mieszkanie skoro i tak się nie korzysta z ogrodu).


Piwniczkę chcę zrobić ze względu na pompę ciepła i wymiennik gruntowy a do tego będzie miejsce na przetwory i mały warsztacik.
Tego kompletnei już nie rozumiem. Przecież to wszystko by się zmieściło w pomieszczeiu gospodarczym z projektu.


Co do kosztów to orientowałem się w kosztach i wiem mniej więcej jakiego rzędu wydatek się szykuje.
Hehe, no to przygotuj się na to więcej niż mniej. Ja też się orientowałam przed budową, a nawet dodałam 20% ekstra i brakło. A wcześniej myślałam, że coś ściemniają Ci wszyscy ludzie z forum, którzy mówią, że dodatkowe 30% do zakładanych kosztów budowy to takie minimum. Ale się nie mylili. Nic tu nie pomógł nawet wybór najtańszej ekipy, rabaty na betonie, ani samodzielne zrobienie ław fundamentowych... Kasa którą planowałam wydać na piwnicę + te dodatkowe 20% to powinna była być moja podstawa zakładanych kalkulacji i do tego dopiero owe 30%.


Pomóż mi koleżanko przenieść W|C żeby pod pom. gospodarczym i sypialnią 10 można było spokojnie wykopać piwniczkę bo ona będzie na bank. Od północy w garażu skasuje okno i zrobię schody na strych bo coś tam pewnie powstanie bo jakoś raczej nie wieżę, że dadzą mi zbudować dach o kącie 25*
:) To może lepiej poczekaj z wyborem projektu, aż dostaniesz warunki zabudowy (jeśli gmina nie ma planu), albo sprawdź najpierw jakie domy można tam budować w miejscowym panie zagospodarowania przestzrennego (jeśli plan jest zatwierdzony lub przynajmniej jest jego studium).
Kasowanie okna w garażu, który będzie składzikiem, tylko w przypadku, gdy likwidujesz bramę garażową i w jej miejsce wstawiasz okno - bo przecież nie będziecie za każdym razem zapalać światła.

Jeśli zależy Ci na oszczędności energii, a wcześniej też kasy na zakup okien, to możesz pokusić się o zakup pakietów szybowych jak to ma M.A.G.

P.S.
A w czym, przy kopaniu piwniczki, przeszkadza ci ten nieszczęsny wucecik, że chcesz go przestawiać? :)

EDIT:

Kominek w niczym mi nie będzie potrzebny a komin to niepotrzebne otwory w stropie, dachu i dodatkowa kasa. Za te pieniążki można kupić jakiś nieduży piecyk kondensacyjny i agregat do napędu i pomp, od tak sobie wydumałem
Masz na myśli gazowy kocioł kondensacyjny? Czyli gaz masz na działce i nie bedziesz musiał wydawać kilku tysięcy na przyłącze?

Do samych pompek obiegowych powinien wystarczyć odpowiedniej mocy UPS. Hmmm, ale też zależy jak długo by tego zasilania nie było...

Elfir
28-11-2014, 23:06
Kominek to takie coś co zmienia mieszkanie w dom ...
.

Zamienia dom w kotłownię :)

Mam dom bez kominka i jest to świadoma decyzja osoby, która nie lubi polerować szyb

Elfir
28-11-2014, 23:11
Muszę Cie zmartwić moniss; drzwi tarasowe polecą wszystkie, w to miejsce duże energo okna, moim zdaniem lepiej będzie utrzymać ciepło niż na drzwiach a koszta podobne.

Tego nie rozumiem. To po co ci dom, jak odcinasz się od tego, co w domu najlepsze, od przejścia do ogrodu?
Mogę się założyć, że jak zamieszkasz, to będzie pierwsza rzecz, którą w domu zmienisz - wywalisz okno i wstawisz wejscie balkonowe :)



Piwniczkę chcę zrobić ze względu na pompę ciepła i wymiennik gruntowy a do tego będzie miejsce na przetwory i mały warsztacik.

Taniej jest rozbudowac garaż niż kopać piwnicę. I to jeszcze piewnicę-basen.



Kominek w niczym mi nie będzie potrzebny a komin to niepotrzebne otwory w stropie, dachu i dodatkowa kasa. Za te pieniążki można kupić jakiś nieduży piecyk kondensacyjny i agregat do napędu i pomp, od tak sobie wydumałem ;)

Powiedz mi po co ci pompa ciepła za grube tysiące złotych, jak mozesz mieć piec kondensacyjny za połowę ceny?

agrafffka
29-11-2014, 14:49
Motam się i motam z wyborem projektu...

A co sądzicie o tym domu?
http://extradom.pl/projekt-domu-tamarillo-WOF1070

Tu moje małe zmiany:

PARTER
291709

Wątpliwości:
- ustawność i zabudowa kuchni (chyba zrezygnowałabym z okna na ścianie szczytowej i tam dała wysoką zabudowę)
- "małość" kotłowni
- "małość' gabinetu (to byłby tylko biblioteczko - gabinet, czyli półki na książki, szafa na papiery, biurko, jakaś mała sofa)

PODDASZE:
291708

Wątpliwości:
- przede wszystkim te wystające słupy! Nie da się tego schować w ścianie?
- brak miejsca na pralnię, a może jednak da się je wygospodarować? może kosztem garderoby?

Wątpliwości ogólne:
- schody (wolałabym ze spocznikiem, ale ze względu na drzwi do gabinetu nie da się, a może da? Jak?
- NIGDZIE nie mogę znaleźć rysunków szczegółowych tego projektu!!! Wyszukałam, że to projekt z pracowni ARCHAND, ale na stronie pracowni nie ma go w ofercie. Nie mogę więc poprosić o te rysunki, bo kogo?

moniss
29-11-2014, 17:02
agrafffka, a popatrzyłaś na projekt IKAR z mojej wiadomości wysłanej na priv?
Tak masz i ustawną, jasną kuchnie i dużą kotłownię i spore pomieszczenie gospodarcze na pralnię i spiżarnię. A do tego przestronny salon, jadalnię, wiatrołap oraz 4 pokoje na poddaszu (jedna dobra na gabinet lub pokój gościnny). A dom nie jest duży, ale za to funkcjonalny i pojemny ;)

291728

Aha. I muszę Cię zmartwić, ale większośc gotowych projektów ma słupy na poddaszu, pomimo że na rysunkach pokazywanych w katalogach często ich nie widać (zależy od pracowni). Między innymi z tego też powodu zdecydowałam się na projekt indywidualny.

agrafffka
30-11-2014, 11:02
Moniss,
Patrzyłam. Ale nie pasuje do stron świata.

moniss
30-11-2014, 17:24
Moniss,
Patrzyłam. Ale nie pasuje do stron świata.
Ale istnieje coś takiego jak odbicie lustrzane, co wykorzystaliście przy kilku wcześniej rozpatrywanych projektach :)
Wejście od, kotłownia i pomieszczenie gospodarcze wschodu. Kuchnia od południa z wyjsciem na taras pod pergolą. Jadalnia od południa i zachodu, a salon z przeszkleniami zachodnimi.
292005292006
Dwie sypialnie na poddaszu z widokiem na las.

Lub zostawić w stanie oryginalnym, ale inaczej rozmieścić przeszklenia i ich wielkość (salon południe i zachód, jadalnia zachód i północ - bo widok na las i kuchnia od północy)

agrafffka
30-11-2014, 17:28
Moniss, dzięki, ale wolałabym kuchnię od frontu. :)

Elfir
30-11-2014, 18:54
w kuchni od ogrodu masz oko na dzieci bawiące się w ogródku

agrafffka
30-11-2014, 19:13
w kuchni od ogrodu masz oko na dzieci bawiące się w ogródku
Syn już w takim wieku, że cały czas nie muszę mieć go na oku. Chyba :confused:
Córka dorosła. Więcej potomstwa nie przewiduję.

bowess
30-11-2014, 19:15
Agrafffko a może mniej zmian byłoby w projektach:
Dom przy Alabastrowej 29 (http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-alabastrowej-29.html)
Dom przy Alabastrowej 28 (http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-alabastrowej-28.html) ?
Strefa dzienna ma stałą szerokość, więc przeniesienie kuchni na front domu nie będzie specjalnie trudne.

agrafffka
30-11-2014, 19:27
Bowess,
szukam projektu, który miałby ok. 9 m "głębokości". Wydaje mi się, że wtedy salon jest ustawniejszy i kuchnia nieco zasłonięta. A na górze bardziej ustawne sypialnie, bo szersze. W projektach, które zaproponowałaś, kuchnia jest otwarta i bez możliwości jej zamknięcia, zasłonięcia, bo będzie wąska. Zależy mi na tym, by kuchnia nie była taka otwarta na salon.

agrafffka
30-11-2014, 19:33
Wydaje mi się, że w Tamarillo nie wyszłoby dużo zmian. tylko jakieś małe, kosmetyczne. W postach wcześniej jest rzut ze zmianami. Czy się mylę i to poważne zmiany?

pieciornik
01-12-2014, 06:43
Dzięki ponownie za zabranie głosu, daliście mi do myślenia i na pewno przemyślę ponownie sporne kwestie :) Tak to jest jak się samemu z druga połówka bije się z różnymi projektami; czasami potrzebne jest świeże, obiektywne spojrzenie z boku kogoś innego, niezwiązanego z projektem. Co do gazu przyłącza nie mam ale planowałbym takie rezerwowe żródło zasialania w razie braku prądu, nieduży piecyk + 500L zbiornik ;)

jeszcze raz wielkie dzięki za wasze opinie

miłego dnia :)

agrafffka
02-12-2014, 17:15
Nawiązałam kontakt z Pracownią i mam potwierdzoną informację - Tamarillo to projekt pracowni Archand. To nowość i wkrótce ma się pojawić w ofercie.

Ponawiam pytanie: Co o nim sądzicie?

Elfir
02-12-2014, 18:52
na pewno chcesz się bawić w palacza?

agrafffka
02-12-2014, 19:26
na pewno chcesz się bawić w palacza?
Ja?

Tak, będzie paliwo stałe. To już zdecydowane. Innej opcji nie ma.

Elfir
02-12-2014, 23:57
Inne opcje są, ale ich nie chcesz - tak powinnaś napisać :)

Iziak
03-12-2014, 10:30
Drodzy forumowicze, pewnie jak nie jeden z Was mamy problem z wyborem projektu domu. Działka ma zaledwie niecałe 6arów, dlatego potrzebujemy domek w którym będzie wszystko co potrzebne.
Koniecznie zalezy nam na 2st garażu, oczywiście umieszczonym w bryle domu, najlepiej lekko wysuniętym. Znaleźliśmy projekt muratora LEŚNY KONCERT M158. Nasza rodzinka narazie liczy 2+2.

Co myślicie o projekcie Leśny Koncert? Ciężko znaleźć coś z podobnie usytuowaną bryłą (wejściem i wjazdem do garażu z "tej" strony") z mniejszym metrażem. Ten projekt spełniałby nasze wszelkie oczekiwania, ale metraż (zwłaszcza góry domu) nas troszkę przeraża (oczywiście wprowadzilibyśmy pewne zmiany w projekcie w celu obniżenia kosztów). POMÓŻCIE proszę!

Elfir
03-12-2014, 12:13
Witam. Wraz z żoną zastanawiamy się nad wyborem projektu na domek letniskowy na naszej działce na wsi.


Jak zamierzacie go utrzymywac zimą?

moniss
03-12-2014, 12:28
Nawiązałam kontakt z Pracownią i mam potwierdzoną informację - Tamarillo to projekt pracowni Archand. To nowość i wkrótce ma się pojawić w ofercie.

Ponawiam pytanie: Co o nim sądzicie?

Jak na tak mały domek, to nie jest najlepiej poukładany. Kuchnia po jednej stronie domu, kotłownia po przeciwnej, a łazienka na poddaszu jeszcze w innym miejscu. Projektant nie przemyślał tego porządnie, dzięki temu inwestora szarpnie to po kieszenie nie tylko na etapie budowy, ale też w trakcie użytkowania (po kieszeni - cyrkulacja CWU, lub po komforcie i kieszenie - bez cyrkulacji, z dużym odpuszczaniem wody zanim ciepła doleci).
W małych domach da się funkcjonalnie rozmeścić pomieszczenia "brudne" obok lub blisko siebie. Kiedyś, gdy jeszcze przeglądałam projekty, takie domki mieli m.in. w Studio Atrium.

Przychylam się też do zdania Elfir, że kocioł węglowy to nie jest najlepszy pomysł ogrzewania w nowym domu.
Lepiej wybudować go zgodnie z zasadami domów energooszczędnych (a nawet niskoenergetycznych) i jeśli nie ma gazu w pobliżu (lub przyłącze jest zbyt drogie), to zrobiłabym ogrzewanie elektryczne.
Może to być pompa ciepła z podłogówką (koszt kilkanaście tysięcy za PC powietrze-woda), mogą być grzejniki podłączane do gniazdka, kable w podłodze lub grzałkami zasilana wodna podłogówka. W takim wypadku zostawiłabym też kominek w salonie, jako awaryjne źródło ogrzewania (na wypadek kilkudniowej zimowej awarii, jak to ostatnio było na Podlasiu).

EDIT:
A wentylację planujecie mechaniczną, zgodnie z normami dla domów energooszczędnych?

Elfir
03-12-2014, 12:37
Ten projekt spełniałby nasze wszelkie oczekiwania, ale metraż (zwłaszcza góry domu) nas troszkę przeraża (oczywiście wprowadzilibyśmy pewne zmiany w projekcie w celu obniżenia kosztów). POMÓŻCIE proszę!

Musisz się liczyć z tym, że jak rozbudowujesz dół to rośnie ci góra. Garaż na dwa samochody to ok 30 m2 pow. więcej. Poza tym masz tam wielką kotłownię na paliwo stałe - zmień system grzewczy a odejdzie ci kilka metrów, bo poza paliwem stałym, cała reszta systemów wymaga max 2 m2.

Dlatego lepiej wybrac projekt w którym garaż dostawiasz do domu (co nie przeszkadza połączyć garaż z domem wewnętrznym przejściem)

moniss
03-12-2014, 12:41
Drodzy forumowicze, pewnie jak nie jeden z Was mamy problem z wyborem projektu domu. Działka ma zaledwie niecałe 6arów, dlatego potrzebujemy domek w którym będzie wszystko co potrzebne.
Koniecznie zalezy nam na 2st garażu, oczywiście umieszczonym w bryle domu, najlepiej lekko wysuniętym. Znaleźliśmy projekt muratora LEŚNY KONCERT M158. Nasza rodzinka narazie liczy 2+2.

Co myślicie o projekcie Leśny Koncert? Ciężko znaleźć coś z podobnie usytuowaną bryłą (wejściem i wjazdem do garażu z "tej" strony") z mniejszym metrażem. Ten projekt spełniałby nasze wszelkie oczekiwania, ale metraż (zwłaszcza góry domu) nas troszkę przeraża (oczywiście wprowadzilibyśmy pewne zmiany w projekcie w celu obniżenia kosztów). POMÓŻCIE proszę!

Może poszukajcie projektu z garażem dwustanowiskowym, ale dostawionym do bryły budynku (co wcale nie znaczy, że nie może być bezpośredniego przejścia z domu np. z wiatrołapu). Gdy garaż bedzie obok, to można na całości zrobić np. taras, a tym samym zmniejszy się powierzchnia poddasza (Leśny Koncert ma garaż prawie w całości wykorzystany na pokoje poddasza).

EDIT:
Elfir była szybsza :)

Iziak
03-12-2014, 13:01
moniss, Elfir dziękuje za odpowiedź :)
Właśnie z tym garażem jest tak, że nie zmieści się nam domek z dostawianym obok garażem :( zbadałam już masę projektów :/
A ogólnie rzecz biorąc myślicie, że jest on niepraktyczny, dość drogi? Za duży? Cenię wszystkie rady :)

Elfir
03-12-2014, 13:06
nie znam waszych mozliwosci finansowych.

Ja mam uczulenie na paliwa stałe, bo mi smrodzą pod domem.

Garaż mozna dostawić także od frontu.

Najlepiej będzie, jak podasz wymiary działki.

Znalazłam jescze taki:
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Racjonalny-C221/a,s_pd,idp,14728.html

Elfir
03-12-2014, 13:22
Albo taki:
http://www.archeton.pl/projekt-domu-noemi_857_opisogolny

tylko ściac wystającą część i nieco skrócić.
Odpowiednio zmodyfikowac piętro + kotłownia na piętrze.

http://images69.fotosik.pl/422/c418ef7256a46aacgen.jpg