PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

Iziak
03-12-2014, 14:42
Elfir przejrzałam te projekty, niestety nie zmieszczą się :(

Działka ma 23m x 25 m

Iziak
03-12-2014, 14:44
http://i57.tinypic.com/29c0377.jpg
Mniej więcej sytuacja wygląda tak.

Elfir
03-12-2014, 15:20
ten dom wejdzie:
http://www.projektydomfort.pl/projekt,cyprys_2_wersja_b_z_podwojnym_garazem,1622 1.htm

likwidujesz strych nad garazem, robisz płaski dach i skracasz dom od strony ogrodowej o ok. 1,5 m jak chcesz mniejszy.

Elfir
03-12-2014, 15:27
ten też:
http://www.dobredomy.pl/projekt/realnyII/
zwłaszcza, jak zlikwidujesz okna w garażu

Iziak
03-12-2014, 16:44
ten też:
http://www.dobredomy.pl/projekt/realnyII/
zwłaszcza, jak zlikwidujesz okna w garażu

Ten projekt oglądałam :) Wezmę go raz jeszcze pod lupę :)

Elfir a co myślisz wogóle o tym projekcie Leśna Polana, który pokazałam jako pierwszy?

Elfir
03-12-2014, 16:56
chyba lesny koncert? :)

Ma niskie ścianki kolankowe - na poddaszu trudno będzie o szafy pokojach. A nie chciałabym wychodzić w pokoju z bieliźnie po to by wyciagnac spodnie z garderoby w koryatrzu

Elfir
04-12-2014, 12:37
Myślałem nad kominkiem bez płaszcza i zainstalowanie przepływowego ogrzewacza elektrycznego do wody... ale to póki co tylko plany


Ale w kominku trzeba grzać 24 godziny na dobę, albo spuszczać całą wodę z instalacji na zimę.

Elfir
04-12-2014, 12:56
wybierz ogrzewanie bezobsługowe, które będzie działało cały rok i utrzymywało zimą temp. np. 5 stopni.

paola06
26-12-2014, 18:45
Witam
Dziękuję za odpowiedź dotyczącą projektu Marcel z hb studio. Wzięliśmy pod uwagę wszystkie rady ( szczególnie te dotyczące zasadności adaptowania poddasza) Znaleźliśmy z mężem jeszcze jeden projekt który wydaje się być idealny ale niestety jesteśmy amatorami jeśli chodzi o budowę domu i ciężko nam dostrzec różne "pułapki " w projekcie, które mogłyby rzutować na jego realizację.
Tak więc bardzo proszę o jakikolwiek komentarz dotyczący tego projektu. Ile może kosztować realizacja? Dodam ,że adaptacja poddasza w tym przypadku nie wchodzi w grę, zostaje tylko parter. Z góry dziękuję
Pozdrawiam:no:

http://www.horyzont.com/projekty/1059-ambrozja-2-wersja-c-parterowa-z-podwojnym-garazem.html#.VJ2sol4As

ilka0
06-01-2015, 17:26
witajcie, naczytała siię wiele i nie wiem czy dokonaliśmy dobrego wyboru w świetle Waszych rad. Nasz wybór padł na dom w morelach wersja z dwoma garażami. Szukałam domu z dachem dwuspadowym - dwuczęściowy i pokojem na dole. Chcemy na dole zrobić bibliotekę i coś w stylu gabinetu. Dom jest i duży i mały. Mamy dwoje dzieci w wieku szkolnym i jeszcze pomieszjaką z nami. Na dole jest gabinet kuchnia i salon oraz łazienka, na górze nasza sypialnia z garderobą - jedną jej część przerobię na pralnie z suszarnią, dwie sypialnie dzieci i pokój gościnny z garderoba i łazienką. Powiedzcie na co zwrócić uwagę . podpowiedzczie mi coś

Hazo
10-01-2015, 14:56
Witam
co sądzicie o takim projekcie?
Przystań IV NF40
http://www.domoweklimaty.pl/pl/projects/category/project_category_id/17/slug/projekt-domu-przystan-iv-nf40/project/3064
moje zalożenia to tani dom dla rodziny 5 osobowej, funkcje te co w projekcie (plus pralnia)
ogrzewanie raczej ekogroszkiem, chociaż w przypadku ogrzewania gazem/pc to też kotłownia się przyda na inne graty. wentylacja mechaniczna
co sądzicie o wysokości pomieszczeń, wielkości ścianki kolankowej na poddaszu?
czy kominek nie będzie kolidował z tv? czy pokój nad garażem nie bedzie wiecznie zimny?
jakieś pomysły na 'potanienie'/optymalizację projektu?
moje: wyrzucenie okna z garażu(zasąpinie luksferą), lodówka ląduje w spiżarce, może drzwi przesuwane w gabinecie na dole, w momencie likwidacji lodówki - wydłużenie ściany gdzie stoi tv i kominek - zasłonięcie łazienki.
na górze mamy same ścianki działowe - do modyfikacji wedle uznania. ja planuję wydzielenie części łazienki na pralnię oraz połączenie pokoi po stronie południowej(mam 2 córki) i wydzielenie tam dodatkowej garderoby. trzeci pokój oddzielny dla syna.
najbardziej martwi mnie ta łazienka i chyba mało wygodne schody.
może zamiana łazienki i schodów miejscami i wejście do łazienki od garderoby?
no na pewno wtedy kosztem szaf/funkcjonalności garderoby...
z góry dziękuje za dobre rady.

moniss
10-01-2015, 16:31
Witam
co sądzicie o takim projekcie?
http://www.domoweklimaty.pl/pl/projects/category/project_category_id/17/slug/projekt-domu-przystan-iv-nf40/project/3064 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.domoweklimaty. pl%2Fpl%2Fprojects%2Fcategory%2Fproject_category_i d%2F17%2Fslug%2Fprojekt-domu-przystan-iv-nf40%2Fproject%2F3064)
moje zalożenia to tani dom dla rodziny 5 osobowej, funkcje te co w projekcie może dodałbym na górze pralnie.
jaki widzicie sposób na oddzielenie łazienki na dole od jadalni?
Można zmienić biegu schodów i umieścić łazienkę obok pomieszczenia gospodarczego. Pion wod-kan będzie wówczas wspólny dla łazienki górnej i dolnej oraz pomieszczenia gospodarczego (może także pralni nad garazem, która najlepiej aby była obok łazienki - może tam być także łazienka przy sypialni małżeńskiej).
Myślałam o tym, aby w dolnym biegu schodów odjąć dwa stopnie i dodać je do biegu górnego, ale trzeba by wtedy trochę pokombinować aby wygodnie wejść do pokoju nad garazem.
298136298137

Aby dom był tańszy:
1. możesz zlikwidować balkon (zwykle w domach i tak się z niego nie korzysta), na rzecz barierek przy drzwiach balkonowych (mogą być węższe, jednodrzwiowe lub zamienić je na okna).
2. Jeśli zrezygnujesz z ogrzewania węglem (przy domu w standardzie NF40 są wygodniejsze i równie tanie sposoby ogrzewania), to pomieszczenie za garazem mogłoby służyć do przechowywania sprzętów ogrodowych takich jak: kosiarka, leżaki itp.
Pomieszczenie gospodarcze przy wejściu służyłoby jako kotłownia (tutaj: kocioł gazowy lub pompa ciepła, bojler, rekuperator wentylacji mechanicznej).
3. przy dobrym ociepleniu domu i wentylacji mechanicznej z rekuperacją, nie musisz budować kominów wentylacyjnych. Spalinowe, poza tym do kominka (awaryjne źródło ogrzewania), też możesz zlikwidować i pójść w ogrzewanie wyłacznie prądem (alternatywa dla pomp ciepła to kable grzejne, grzejniki elektryczne, klimatyzatory z funkcją grzania oraz ogrzewanie podłogowe wodne zasilane po prostu grzałkami elektrycznymi), gdzie przy liczniku dwutaryfowym nie płacisz dużo za ogrzewanie.

Hazo
10-01-2015, 17:53
moniss dzieki za odpowiedź
w sumie racja. palenie ekogroszkiem w domu energooszczędnym to zbrodnia. co do alternatyw to cobyś sugerowała - prąd czy pompe ciepła powietrze-woda. gaz tylko w zbiorniku, który dodatkowo trzeba ukryć pod ziemią - wymogi mpzp.
Co do funkcjonalności domu to szczerze powiedziawszy - przy 5 domowników duża garderoba w miejscu pomieszczenia gospodarczego to mus = tego bym nie zmieniał. Również balkony będą dawać troche cienia nad tarasem także też bym zostawił.
czy wg. realne jest postawienie tego domu za 400 tys. do stanu deweloperskiego? kosztorys na stronie od 250-325 (gospodarczo-syst. zlecony). powierzchnia po podłodze 180m2

moniss
10-01-2015, 20:51
moniss dzieki za odpowiedź
w sumie racja. palenie ekogroszkiem w domu energooszczędnym to zbrodnia. co do alternatyw to cobyś sugerowała - prąd czy pompe ciepła powietrze-woda. gaz tylko w zbiorniku, który dodatkowo trzeba ukryć pod ziemią - wymogi mpzp.
Co do funkcjonalności domu to szczerze powiedziawszy - przy 5 domowników duża garderoba w miejscu pomieszczenia gospodarczego to mus = tego bym nie zmieniał. Również balkony będą dawać troche cienia nad tarasem także też bym zostawił.
czy wg. realne jest postawienie tego domu za 400 tys. do stanu deweloperskiego? kosztorys na stronie od 250-325 (gospodarczo-syst. zlecony). powierzchnia po podłodze 180m2
Zamiast balkonu (ciężki do wyeliminowania mostek cieplny), z którego i tak pewnie nie będziecie korzystać (chyba że dzieci będą używały go do głupich pomysłów jak np. spuszczanie się po linach do ogrodu czy fikołki jak na trzepaku), to lepiej jako zadaszenie tarasu wykorzystać markizę lub konstrukcję a'la pergola.

Co do kosztów budowy takiego domu, to musisz popytać wśród lokalnych firm, bo co region to inne ceny (nawet w jednej okolicy firmy bardzo różnie wyceniają robotę).

Ogrzewanie
Jeśli gaz tylko ze zbiornika, to lepiej ogrzewać prądem z licznikiem dwutaryfowym (taryfa G12, G12w, G12e itp.).
Pompy ciepła powietrze woda, w zależności od marki oraz mocy, to wydatek od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Na forum polecane są marki Panasonic, Atlantic oraz Daikin.
Ostatnio znajomy wybudował dom (a raczej postawił dewelper) gdzie na całości zrobił wodne ogrzewanie podłogowe. Czekał na dociągniecie gazu, co deweloper obiecał, ale tuż przed zimą okazało się, że gazu nie będzie przynajmniej przez kilka najbliższych lat. W desperacji chciał już kupować kocioł węglowy i stawiać stalowy komin, ale podpowiedzieliśmy mu, że można do ogrzewania wody wykorzystać elektryczne grzałki. A taryfę energetyczną z G11 na którąś z G12-tek zmienią wraz z licznikiem w ciągu kilku dni od zgłoszenia. Nie widzieliśmy się z nim od dłuższego czasu, wiec nie wiem jak sobie radzi, ale nie omieszkam spytać, gdy tylko się spotkamy.

Obecnie wynajmujemy dom, gdzie jest ogrzewanie gazem ziemnym, ale jeśli temperatura nei spada poniżej 0 stopni, to grzejemy w tańszej taryfie klimatyzatorami z funkcją grzania (wychodzi to taniej niż gazem).
Z kolei w nowym domu będzie prawdopodobnie ogrzewanie PC powietrze-woda, oraz kominek (może z płaszczem wodnym) na wypadek większej awarii zasilania (co się ostatnio każdej zimy w Polsce zdarza - raz Ślask, innym razem Małopolska, czy też Warmia i Mazury).


Tutaj więcej o ogrzewaniu prądem:
1. Ogrzewający elektrycznością z COP=1 - WYSTĄP !!! (warto przeczytać początek, całości czytać nie radzę bo za długie i jest zbyt dużo słownych przepychanek)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-z-COP-1-WYST%C4%84P-!!!
2. Kompletny system grzewczy do 15 tyś zł , rach.do 3 tyś za sezon CO+CWU
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?219660-Kompletny-system-grzewczy-do-15-ty%C5%9B-z%C5%82-rach-do-3-ty%C5%9B-za-sezon-CO-CWU


P.S.
Garderoba przy wejściu to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza, że w tym projekcie wiatrołap nie ma zabójczej wielkości ;)
Co ja bym jeszcze zmieniła, to z wiatrołapu zrobiłabym wejscie do spiżarki (od razu po wejsciu do domu, można zakupy wypakować nawet nie zdejmując płaszcza i bez biegania przez salon).

A masz jeszcze jakichś innych faworytów wśród projektów domów?

moniss
10-01-2015, 21:33
Chcemy na dole zrobić bibliotekę i coś w stylu gabinetu. Dom jest i duży i mały. Mamy dwoje dzieci w wieku szkolnym i jeszcze pomieszjaką z nami. Na dole jest gabinet kuchnia i salon oraz łazienka, na górze nasza sypialnia z garderobą - jedną jej część przerobię na pralnie z suszarnią, dwie sypialnie dzieci i pokój gościnny z garderoba i łazienką. Powiedzcie na co zwrócić uwagę . podpowiedzczie mi coś
298195
Całkiem zgraby domek, podobny do tego co wybrał Hazo.
Rozplanowanie wnętrz w morelach bardzo mi się podoba (zwłaszcza jasna kuchnia z dwoma wejściami), duży salon i i jednen wspólny pion dla obu łazienek oraz kuchni. Co wydaje mi się lepsze w projekcie u Hazo, to wspólne zadaszenie garażu i wejscia do domu (obyło się bez dostawiania balkonu z kolumienkami) oraz przejście z garażu do wiatrołapu, gdzie można się "rozpłaszczyć" i zdjąć buty bez brudzenia innych pomieszczeń.

na górze nasza sypialnia z garderobą - jedną jej część przerobię na pralnie z suszarnią, dwie sypialnie dzieci i pokój gościnny z garderoba i łazienką.
298194
Jeśli chodzi o pomieszczeia 10 i 11, to można się zastanowić, czy garderoby nie przerobić na łazienkę, a szafy stałyby w sypialni przy ścianie pomieszczenia 11 (tam gdzie obecnie jest biurko/toaletka).
Co do pokoju gościnnego, to można go zrobić z części strychu (a nawet dwa), ale czy potrzebna jest przy nim osobna łazienka? Chyba nie, jeśli nie ma to być osobny apartament na stałe np. dla teściowej ;)

Hazo
11-01-2015, 10:05
Tutaj więcej o ogrzewaniu prądem:
1. Ogrzewający elektrycznością z COP=1 - WYSTĄP !!! (warto przeczytać początek, całości czytać nie radzę bo za długie i jest zbyt dużo słownych przepychanek)
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?10576-Ogrzewaj%C4%85cy-elektryczno%C5%9Bci%C4%85-z-COP-1-WYST%C4%84P-!!!
2. Kompletny system grzewczy do 15 tyś zł , rach.do 3 tyś za sezon CO+CWU
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?219660-Kompletny-system-grzewczy-do-15-ty%C5%9B-z%C5%82-rach-do-3-ty%C5%9B-za-sezon-CO-CWU


P.S.
Garderoba przy wejściu to bardzo dobry pomysł, zwłaszcza, że w tym projekcie wiatrołap nie ma zabójczej wielkości ;)
Co ja bym jeszcze zmieniła, to z wiatrołapu zrobiłabym wejscie do spiżarki (od razu po wejsciu do domu, można zakupy wypakować nawet nie zdejmując płaszcza i bez biegania przez salon).

A masz jeszcze jakichś innych faworytów wśród projektów domów?

podobny projekt o ktorym myśle to popularny PRAKTYCZNY, wersja 3
http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/praktyczny-3
Na pewno wiele droższy w realizacji ale dużo osób go buduje co jest plusem bo wiadomo jak wygląda na żywo i na co zwrócić uwagę.
Przystań IV NF40 to troche niewiadoma, brak zdjęc z realizacji, podstawowych danych np. powierzchni dachu.
Co do ogrzewania prądem chyba bałbym się nieprzewidywalnych cen prądu. Twój plan czyli PC i kominek z płaszczem wodnym brzmi rozsądnie. szkoda że w Polsce ci do zasady brak jest dofinansowania ekologicznego ogrzewania. Z dotacją nie byłoby dylematu co do PC.

moniss
11-01-2015, 15:35
Twój plan czyli PC i kominek z płaszczem wodnym brzmi rozsądnie. szkoda że w Polsce ci do zasady brak jest dofinansowania ekologicznego ogrzewania. Z dotacją nie byłoby dylematu co do PC.
I bardzo dobrze, że nie ma dotacji, bo ceny regulowane są przez rynek, czyli są na w miarę jednolitym poziomie. Gdyby nagle zaczęto to dotować, to ceny by poszybowały w górę, do max. wysokości dotacji. Tak było np. z kolektorami słonecznymi, czy z dotacjami do wymiany starych kotłów węglowych na ekogroszkowe. Pamiętam, że zestaw solarny Hewalex kosztował ok. 6 tys. zł, a gdy weszły dotacje nagle cena skoczyła do 8tys. I tak niestety było wszędzie.
Na dotacjach zyskują tylko banki i ewentualnie producenci/sprzedawcy dotowanych dóbr. Konsumentowi się tylko wmawia, że to wszystko dla jego dobra.


Co do ogrzewania prądem chyba bałbym się nieprzewidywalnych cen prądu.
A nie boisz nie nieprzewidywalnych cen gazu, oleju opałowego, węgla? :) Gdyby nawet cena prądu drastycznie wzrosła, to przy korzystaniu z licznika dwutaryfowego, nie byłoby to tak odczuwalne, gdyż cena energii pozaszczytowej (odpadowej) od wielu lat utrzymuje się na mniej więcej tym samym poziomie (w ciagu ostatnich 4 lat nawet spadła o 1grosz).
Na plus za instalacją grzewcżą wyłacznie na prąd przemawia cena zakupu/montażu. Mam na myśli wszelkie grzałki, maty, kable, grzejniki elektryczne... Klimatyzatory z funkcją grzania i pompy ciepła to już wyższa cena samej instalacji, ale też niższa eksploatacji.

298282
Wydaje mi się, że ten dom będzie droższy niż Przystań chociażby ze względu na gible, które doświetlaną poddasze.
Ogólnei rozkład pomieszczeń jest niezły. Brakowałoby mi tylko spiżarki i dodatkowego wejścia do kuchni.
Największa różnica pomiędzy Praktycznym a Przystanią, to wielkość pokoju dziennego - diametralnei różne wartości :D

estifer
12-01-2015, 08:18
I Tak było np. z kolektorami słonecznymi, czy z dotacjami do wymiany starych kotłów węglowych na ekogroszkowe. Pamiętam, że zestaw solarny Hewalex kosztował ok. 6 tys. zł, a gdy weszły dotacje nagle cena skoczyła do 8tys. I tak niestety było wszędzie.
N

znam od lat ofertę m.in. Hewalex-a i nie było podwyżki cen dla tego samego zestawu przed- i po wejściu programu dotacji. Ale zgadza się, że powszechnie można było spotkać "promocyjne" oferty zestawów do wspomagania na próżniówkach po cenie katalogowej rzędu 20.000 z rabatem 30% + dotacją 45% - tak przynajmniej było w ulotkach. I ludzie niestety zamiast porównać koszt inwestycji i zakładany efekt pracy instalacji solarnej wybierali rabat 75% (30 + 45%). Tak działałi importerzy, którzy zgodnie z przewidywaniami przepadli już z rynku (ciekawe co gwarancjami na zestawy solarne).

kemot_p
13-01-2015, 14:38
Witam, mam nadzieję, że piszę w dobrym miejscu. Jesteśmy z żoną na etapie wyboru projektu i na samym początku nasuwają się pytania ogólne dotyczące nie konkretnego projektu, tylko spraw ogólnych, a że jestem zielony w tych tematach postanowiłem zasięgnąć porady na tym forum. Po pierwsze czy na etapie zakupu projektu, muszę określić np. materiał ścian, pokrycia dachowego itp.? Jeśli w projekcie jest informacja o pokryciu dachu blachą, czy można później zastosować dachówkę (albo odwrotnie), czy musi być w takiej sytuacji wykonana zmiana w dokumentacji. Albo w projekcie są drzwi na taras, a ja po czasie będę chciał je zamienić na okno - jak powinno się załatwiać takie zmiany?
Proszę również o informacje jak załatwiać formalności związane z adaptacją projektu do uwarunkowań konkretnej działki. Czy mam architektowi dostarczyć plan zagospodarowania przestrzennego?
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pasqud
13-01-2015, 16:30
Głosuję za projektem indywidualnym :)

Wolski
13-01-2015, 18:02
Kupując projekt gotowy nie musisz zwracać uwagi z jakiego materiału projektowane są ściany czy też pokrycie dachowe. To sa drobne zmiany. Poważne zmiany które projektant musi nanieść na projekt na etapie adaptacji to zmiany konstrukcyjne: przesuniecia ścian nośnych, zmiany w konstrukcji dachu, zmiany wymiarów okien (zmiany w wyglądzie zewnętrznym domu) itd.
Jeśli w projekcie jest blacha jako pokrycie dachu to zapewne jeśli zdecydowałbyś się na dachówkę to będzie trzeba zrobić dach o większych przekrojach poszczególnych elementów konstrukcji.
Najlepiej po kupnie projektu gotowego umówić się z projektantem w celu adaptacji. On wszystko wytłumaczy, powie co potrzebne itd.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
13-01-2015, 21:04
… Jesteśmy z żoną na etapie wyboru projektu …
- a ja proponuję taka drogę :
1. określić, przedyskutować i spisać swoje potrzeby dotyczące budynku, pomieszczeń, zagospodarowania, …
2. wystąpić do Urzędu o wydanie Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu lub wypisu z Planu Miejscowego ( co określi możliwości i warunki dot. zabudowy działki budowlanej )
3. dokonać wyboru pomiędzy Projektem Gotowym, a Projektem Indywidualnym ( jw w zależności od potrzeb, możliwości zabudowy oraz budżetu i własnych aspiracji dot. Architektury i rozwiązań projektowych przyszłego obiektu )

co warto wiedzieć :
- Projektem, który stanowi podstawę do uzyskania Pozwolenia na budowę jest Projekt Budowlany
- Projekt Budowlany ( w dużym skrócie ) składa się z
1. Projektu Zagospodarowania działki oraz
2. Projektu Architektoniczno – Budowlanego obiektu
- Projekt Budowlany może opracować osoba posiadająca wymagane uprawnienia do projektowania ( dotyczy to projektanta obiektu i zagospodarowania, ale również projektanta konstrukcji, instalacji sanitarnych, instalacji elektrycznych, projektanta drogowego, … )
- projekt gotowy jest forma publikacji i jako taki
NIE JEST PROJEKTEM BUDOWLANYM !
ale podlega ochronie własności intelektualnej jego Autorów.
Możliwe zmiany wymagają ich zgody.
- tzw. „ adaptacja ” projektu gotowego stanowi opracowanie na jego podstawie Projektu Budowlanego w pełnym zakresie zgodnym z obowiązującymi przepisami budowlanymi, w oparciu o dane wynikające z konkretnej działki budowlanej i obejmującej rozwiązania projektowe architektury, konstrukcji, instalacji sanitarnych, elektrycznych, charakterystyki energetycznej – innych , zgodnie z aktualnym „ Zakresem i Formą Projektu Budowlanego”.

czy na etapie zakupu projektu, muszę określić np. materiał ścian, pokrycia dachowego itp.? …
w projekcie jest informacja o pokryciu dachu blachą, czy można później zastosować dachówkę (albo odwrotnie) ? …
czy musi być w takiej sytuacji wykonana zmiana w dokumentacji ? …
są drzwi na taras, a ja po czasie będę chciał je zamienić na okno …
- skoro projekt gotowy nie jest Projektem Budowlanym, to na etapie jego opracowywania, projektant może zmienić wszystko w zależności od Twoich potrzeb ! oczywiście posiadając zgodę na ingerowanie w dzieło autorskie i w miarę możliwości zastanych / kupionych „rozwiązań projektowych” tzw. projektu gotowego.

Pozdrawiam

antyblok
13-01-2015, 23:51
Ciekawy ten Praktyczny 3. Ja szukając projektu staram się wybrac taki z dużymi przeszkleniami. W praktycznym jest tyko jedno duże okno.
Tu znalazłem projekt podobny, ale z większymi oknami w salonie.
http://mikmak.pl/portfolio/projekt-1-6-3/

DO**KN
13-01-2015, 23:54
Wybór projektu to bardzo ważna decyzja. Powinien on spełniać Państwa wymagania, a także powinien być dostosowany do warunków działki. Pomieszczenia powinny być usytuowane zgodnie ze stronami świata np pokoje dla dzieci powinny być dobrze doświetlone, sypialnia natomiast niekoniecznie. Kolejna istotna sprawą są koszty budowy domu. W zależności od projektu koszt budowy budowy będzie różny. Im bardziej skomplikowana bryła architektoniczna, wykusze, lukarny, duże przeszklenia koszt budowy będzie większy. Dlatego warto projekt typowy, który jest najbliższy oczekiwaniom dać do wyceny firmie budowlanej, aby wiedzieć przynajmniej szacunkowo jaki budżet będzie potrzebny.
Dobry projektant, czy architekt projektując dom również ten aspekt powinien wziąć pod uwagę, a znając technologię wiele istotnych rzeczy będzie mógł podpowiedzieć.

Andrzey_
14-01-2015, 07:58
Jeżeli środki pozwalają to jestem za indywidualnym, chyba że znajdziesz gotowy projekt, w którym nie masz zamiaru dokonywać większych zmian. Może to być trudne, bo wiele projektów jest szytych pod dużą część mieszkalną, a w efekcie brakuje części gospodarczej. Zwróć uwagę iż projekt budowlany to nie to samo co projekt wykonawczy.

kemot_p
14-01-2015, 08:45
Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Po wstępnym rozeznaniu i zainteresowaniu się kilkoma projektami otrzymałem informacje od autorów, że zmiany które chcę wykonać (likwidacja wykuszu, przesunięcie ściany działowej, likwidacja balkonu tradycyjnego na konto balkonu francuskiego, zmiana wielkości okien dachowych) mogą zostać naniesione na projekt podczas adaptacji do warunków lokalnych - będę miał na to pisemną zgodę autora. Dla terenu, na którym jest działka istnieje plan zagospodarowania. Rozumiem, że wybierając projekt muszę zwrócić uwagę na ograniczenia zawarte w planie czyli:
1. wysokość kalenicy
2. wysokość do dachu
3. % powierzchni zabudowy (wymiary domu vs. wymiary działki)
Czy coś jeszcze?
Pozdrawiam.

mother_nature
14-01-2015, 08:56
Kąt nachylenia dachu, rodzaj dachu (dwuspadowy, płaski itd.), stosunek wymiarów ścian domu, u mnie w planie są też wymienione dozwolone kolory dachu i fasady. Więcej ograniczeń nie pamiętam, co nie znaczy, że ich nie ma ;)

kemot_p
14-01-2015, 08:56
… Jesteśmy z żoną na etapie wyboru projektu …
- a ja proponuję taka drogę :
1. określić, przedyskutować i spisać swoje potrzeby dotyczące budynku, pomieszczeń, zagospodarowania, …
2. wystąpić do Urzędu o wydanie Decyzji o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu lub wypisu z Planu Miejscowego ( co określi możliwości i warunki dot. zabudowy działki budowlanej )
3. dokonać wyboru pomiędzy Projektem Gotowym, a Projektem Indywidualnym ( jw w zależności od potrzeb, możliwości zabudowy oraz budżetu i własnych aspiracji dot. Architektury i rozwiązań projektowych przyszłego obiektu )

co warto wiedzieć :
- Projektem, który stanowi podstawę do uzyskania Pozwolenia na budowę jest Projekt Budowlany
- Projekt Budowlany ( w dużym skrócie ) składa się z
1. Projektu Zagospodarowania działki oraz
2. Projektu Architektoniczno – Budowlanego obiektu
- Projekt Budowlany może opracować osoba posiadająca wymagane uprawnienia do projektowania ( dotyczy to projektanta obiektu i zagospodarowania, ale również projektanta konstrukcji, instalacji sanitarnych, instalacji elektrycznych, projektanta drogowego, … )
- projekt gotowy jest forma publikacji i jako taki
NIE JEST PROJEKTEM BUDOWLANYM !
ale podlega ochronie własności intelektualnej jego Autorów.
Możliwe zmiany wymagają ich zgody.
- tzw. „ adaptacja ” projektu gotowego stanowi opracowanie na jego podstawie Projektu Budowlanego w pełnym zakresie zgodnym z obowiązującymi przepisami budowlanymi, w oparciu o dane wynikające z konkretnej działki budowlanej i obejmującej rozwiązania projektowe architektury, konstrukcji, instalacji sanitarnych, elektrycznych, charakterystyki energetycznej – innych , zgodnie z aktualnym „ Zakresem i Formą Projektu Budowlanego”.

czy na etapie zakupu projektu, muszę określić np. materiał ścian, pokrycia dachowego itp.? …
w projekcie jest informacja o pokryciu dachu blachą, czy można później zastosować dachówkę (albo odwrotnie) ? …
czy musi być w takiej sytuacji wykonana zmiana w dokumentacji ? …
są drzwi na taras, a ja po czasie będę chciał je zamienić na okno …
- skoro projekt gotowy nie jest Projektem Budowlanym, to na etapie jego opracowywania, projektant może zmienić wszystko w zależności od Twoich potrzeb ! oczywiście posiadając zgodę na ingerowanie w dzieło autorskie i w miarę możliwości zastanych / kupionych „rozwiązań projektowych” tzw. projektu gotowego.

Pozdrawiam

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Potrzeby odnośnie projektu mamy już sprecyzowane, działka na plan zagospodarowania więc wiemy już co chcemy i co możemy mieć. Skłaniamy się ku projektowi gotowemu, nie dlatego, że jest tańszy tylko po prostu chcemy zbudować klasyczny dom do 120 m2 z dwuspadowym dachem, poddaszem użytkowym i 2-stanowiskowym garażem + w miarę duża kotłownia. Czyli klasyka. A z tego co widzę takich projektów jest masa - mamy już na oku kilka, które wymagają jedynie drobnych kosmetycznych zmian (w jednym zmiana drzwi tarasowych na okno, w drugim likwidacja wykuszu, w trzecim dodanie okna dachowego) - wydaje mi się, że w takiej sytuacji zamawianie projektu indywidualnego jest jak polowanie armatą na muchy. Głównie chciałem wiedzieć jak w praktyce wygląda adaptacja projektu, a Twoja odpowiedź wyjaśniła moje wszystkie wątpliwości.
Pozdrawiam.

kemot_p
14-01-2015, 09:01
Kąt nachylenia dachu, rodzaj dachu (dwuspadowy, płaski itd.), stosunek wymiarów ścian domu, u mnie w planie są też wymienione dozwolone kolory dachu i fasady. Więcej ograniczeń nie pamiętam, co nie znaczy, że ich nie ma ;)

:rolleyes: muszę jeszcze raz dokładnie przeczytać plan zagospodarowania. A czy MPZP może się zmienić? Np. w tym roku podpisuję akt notarialny na działkę plus zakupuje projekt, który spełnia założenia planu zagospodarowania. Ze względów finansowych :) budowę rozpocznę za 3 lata więc o pozwolenie na budowę wystąpię powiedzmy za 2 lata. Czy jest hipotetycznie możliwe, że jak za 2 lata będę występował o pozwolenie na budowę to plan zagospodarowania może być już inny i mój projekt może być "do kosza"?

MD.
14-01-2015, 12:30
Czy jest hipotetycznie możliwe, że jak za 2 lata będę występował o pozwolenie na budowę to plan zagospodarowania może być już inny i mój projekt może być "do kosza"?

Po co Ci już teraz projekt skoro o pozwolenie wystąpisz za 2 lata? MPZP może się zawsze zmienić. Radni coś uchwalą i kicha :)

kemot_p
14-01-2015, 12:53
Po co Ci już teraz projekt skoro o pozwolenie wystąpisz za 2 lata? MPZP może się zawsze zmienić. Radni coś uchwalą i kicha :)

A miedzy innymi po to, że drewno na budowę domu (deski, dach) chcę pozyskać z własnego lasu - więc muszę mieć projekt, żeby wiedzieć co i ile wyciąć. A jak wiadomo drewno musi schnąć więc jak w tym roku na jesień wytnę, to za dwa lata będzie w sam raz.

MD.
14-01-2015, 13:04
No to składaj wniosek o pozwolenie teraz. Dokument jest ważny 3 lata. Albo zaryzykuj, że za 2 lata nic się nie zmieni i projekt będzie nadal adekwatny.

agusia59
16-01-2015, 20:09
Witam, potrzebuje porady na temat projektów. Otóż mam działke z wjazdem od południa, a nawet ta troche południowy zachód. Działka jest duża kwadratowa (40 arów). Moje wymagania co do domu: garaż, ogrzewanie na paliwo stałe (mam własne drewno), ogrzewanie podłogowe w częsci dziennej (salon, kuchnia, łazienki, korytarz), spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze typu pralnia, dom maksymalnie do 100 metrów powierzchni uzytkowej. Mam na oku 2 projekty. Jeden to dom w lilakach, fajny rozkład pomieszczeń, pokoje nie za małe (2 maja garderoby co jest plusem), tylko że parterjest za wysoki 287 cm, ciut mały wiatrołap, przejście z wiatrołapu prosto do salonu, przejście do kuchni przez salon. Link do domu w lilakach: http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-lilakach-2/m528a30f05c157 Drugi projekt to Dom przy Bajecznej, ale pokoje za małe, brak pralni. Myślałam żeby przenieść kuchnię do pokoju za salonem, a na miejsce kuchni salon, zrobić wnękę w pokoju przy garazu kosztem łazienki, a łazienke połączyć z wc i zrobić jedna dużą. Ściane w kotłowni dociągnąć do końca,a z przodu kotłowni wydzielić pomieszczenie na pralnię. Nie wiem tylko gdzie by można było umieścić spiżarnie. No i wiatrołap jest za duży. Link do domu przy bajecznej: http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-bajecznej.html Poradźcie czy te projekty sa ok, który wg Was tańszy w ykonaniu i późniejszym ogrzewaniu. Może macie inne propozycje, chętnie poczytam :)

moniss
17-01-2015, 01:58
agusia59, moim zdaniem oba domy są do siebie bardzo podobne i ich wybudowanie będzie w zbliżeonej cenie, a także ich późniejsza eksploatacja (przy wybydowaniu z tych samych materiałów).
Wbrew pozorom, sypialnie w jednym i drugim domu mają podbną wielkość. Jeśli chodzi o garderoby, to szału nie ma i np. ja z moimi ciuchami bym miała ciężko się zmieścić ;). Po wprowadzeniu kilku zmian w domu przy bajecznej, oba domy będą generalnie różniły się wielkością salonu i rodzajem kuchni (otwarta - zamknięta). Spiżarkę można "przy bajecznej" wydzielić w obecnej kuchni lub zrobić w przyszłym pomieszczeniu godpodarczym.

Wysokość pomieszczeń ponad 2,8m to nie problem a zaleta. Możesz zrobić sufit podwieszany aby ukryć różne instalacje np. rury wentylacji mechanicznej. Przy 30-metrowym salonie dobrze wygląda wyższy sufit - takie pomieszczenie zyskuje przestrzeni ("oddechu").

Autaj moje propozycje zmian w "domu przy bajecznej":
1. zamana kuchni z sypialnią przy salonie
2. przesunięcie drzwi tarasowych + dodatkowe okno
3. przesunięcie łazienki o 60 cm, aby w sypialni zyskać miejsce na dużą szafę w zabudowie
4. wc przesunie się o 10-15cm zabierając troche holu oraz wiatrołapu. Zmieni się także kształt tego pomieszczenia
5. ściana holu przesunięta do wiatrołapu - szafy będą w holu, a w wiatrołapie szafka an buty i wieszaki na ścianie pomieszczenia gospodarczego
6. kotłownia przesunięta w kierunku wejścia gospodarczego, a na jej miejscu pomieszczeie gospodarcze
299334

Elfir
22-01-2015, 16:40
moniss - w sypialni z tyłu okno dac na zachodnią/wschodnią ścianę.
Zostaje wówczas tylko jeden pokój z oknem na północ.

kemot_p
27-01-2015, 10:46
Witam, od kilku miesięcy oglądamy z żoną projekty budowlane domu jednorodzinnego. Na chwilę obecną wybraliśmy kilka, które przeszły do "ostatniej rundy". Nasze kryteria są proste: do 120m, garaż na 2 auta, w miarę duża powierzchnia gospodarcza, dach dwuspadowy. Jeśli macie doświadczenia z podobnymi projektami, możecie zaproponować zmiany, to za opinie będę bardzo wdzięczny.

1. http://www.dom-projekt.pl/projekt-dukla-11gg,444.html
W tym projekcie praktycznie wszystko nam pasuje, zlikwidowalibyśmy tylko ścianę działową pomiędzy salonem a pokojem na parterze i powiększyli (poszerzyli garaż).
2. http://pracownia-projekty.dom.pl/ard_malwa_3_ce.htm
3.http://pracownia-projekty.dom.pl/hr_sosenka_ii_b_z_garazem_2_stanowiskowym_ce.htm
Tutaj rozważamy likwidację drzwi na taras z pokoju i jednych z salonu (zamiast 3 - 1). Chcemy zrobić przejście z mieszkania do garażu przez pomieszczenie gospodarcze, zamiast drzwiami od frontu, oraz zlikwidować wyjście z garażu na tyle.
4.http://pracownia-projekty.dom.pl/za_dom_w_oregonie_2g_ce.htm
Likwidacja ścianki pomiędzy salonem i pokojem, likwidacja łazienki gospodarczej na górze, dodanie okien dachowych nad garażem
Wszystkie opinie mile widziane.

ana289
27-01-2015, 12:16
Moim zdaniem najlepszy ard malwa - ma największą przestrzeń dzienną i największe pokoje na piętrze. W tym przeniosłabym tylko kominek - np jako wolnostojący między jadalnią a salonem (szkoda tego narożnika - fajny kąt na sofy). Jeśli nie przeszkadza Wam sofa na środku pokoju - to może zostać bez zmian.

Projekt dukla - bardzo ciasny parter, niewspółmierny do piętra
Sosenka II fajna - ale pokoje na piętrze mniejsze
Dom w oregonie też bardzo fajny - chociaż zlikwidowałabym lukarnę frontową z balkonem - na piętrze niczemu nie służy, można tam zrobić szafę, schowek - chyba, że włączycie ją do sypialni albo łazienki na piętrze.

kemot_p
27-01-2015, 12:30
Moim zdaniem najlepszy ard malwa - ma największą przestrzeń dzienną i największe pokoje na piętrze. W tym przeniosłabym tylko kominek - np jako wolnostojący między jadalnią a salonem

Jak przeniesiesz kominek, to co z piecem C.O? Tam jest wspólny komin dla kominka i centralnego. Trzeba budować drugi komin, tak?



Dom w oregonie też bardzo fajny - chociaż zlikwidowałabym lukarnę frontową z balkonem - na piętrze niczemu nie służy, można tam zrobić szafę, schowek - chyba, że włączycie ją do sypialni albo łazienki na piętrze.

Czyli jak, bez tych drzwi i wyjścia na balkon? Bez lukarny będzie bardzo toporny (dach jak na stodole).

ana289
27-01-2015, 12:37
Na kominach się nie znam;)
Gdyby kominek został - to pomyśl jak zaaranżować tę przestrzeń (salon/jadalnia)

Jeśli chodzi o lukarnę (przy zachowaniu bryły) włączyłabym ją do któregoś z pomieszczeń.
Chyba, że nie przeszkadza Ci taki korytarz zakończony drzwiami balkonowymi..

beton44
27-01-2015, 15:19
Witam, od kilku miesięcy oglądamy z żoną projekty budowlane domu jednorodzinnego. Na chwilę obecną wybraliśmy kilka, które przeszły do "ostatniej rundy". Nasze kryteria są proste: do 120m, garaż na 2 auta, w miarę duża powierzchnia gospodarcza, dach dwuspadowy. .

To znaczy się ma być niewielkie mieszkanko przylepione do garażu i tajemniczej "powierzchni gospodarczej" :popcorn:

kater-acme
27-01-2015, 15:28
Co kotła CO i komina - jeśli ma być gaz (a pewnie tak) to kocioł do 21 kW NIE musi mieć komina tradycyjnego (pionowego) ale rurę puszczoną przez ścianę, np. pod sufitem garażu i na bok. Oczywiście zostaje kwestia pionów wentylacyjnych, ale to łatwiej można rozwiązać.

Zastanówcie się też właśnie co z kominkiem - jak ma być, czy ma być. Kominek (wkład) można ustawić bezpośrednio pod kominem, nie musi być obok - to zawsze oszczędność miejsca. Ale trzeba planować przez stawianiem ścian itd. Ja teraz u siebie to widzę i trochę żałuję, że nie zrobiłem tych zmian wcześniej...

Elfir
27-01-2015, 16:36
1. bardzo długa droga wejście-kuchnia. Trzeba biegać z zakupami przez pół domu.
Wychodzisz z samochodu, masz brudne buty i musisz lecieć aż do wiatrołapu by je zdjąć. I brudzisz podłogę na klatce schodowej przy okazji.

2. malwa - brak przejścia dom-garaż

3. niezły na parterze, można zrobić spiżarkę dodatkowo. Poddasze - bardzo małe pokoje, w zasadzie warto byłoby włączyc przestrzeń nad garażem w część mieszkalną.

4. Podobny błąd co w 1

kemot_p
27-01-2015, 18:32
To znaczy się ma być niewielkie mieszkanko przylepione do garażu i tajemniczej "powierzchni gospodarczej" :popcorn:

Planujemy się tam wprowadzić jak dzieci będą "na wylocie" więc 120m dla dwóch, góra trzech osób wystarczą. A garaż na 2 auta to konieczność. Powierzchnia gospodarcza na przechowywanie różnych gratów, kosiarki, itp. Nie mamy zamiaru budować na działce budynku gospodarczego więc wszystko musi się zmieścić w domu.

kemot_p
27-01-2015, 18:40
2. malwa - brak przejścia dom-garaż

Jest przejście przez kotłownię.



3. niezły na parterze, można zrobić spiżarkę dodatkowo. Poddasze - bardzo małe pokoje, w zasadzie warto byłoby włączyc przestrzeń nad garażem w część mieszkalną.


Jasne, że powierzchnia nad garażem zostanie zagospodarowana. Czy myślisz, że przejście z garażu nie lepiej zrobić przez kotłownię. Jakoś nie pasują mi 4 drzwi zewnętrzne. Chodzi i o coś takiego:

Liwko
27-01-2015, 18:48
Planujemy się tam wprowadzić jak dzieci będą "na wylocie" więc 120m dla dwóch, góra trzech osób wystarczą. A garaż na 2 auta to konieczność. Powierzchnia gospodarcza na przechowywanie różnych gratów, kosiarki, itp. Nie mamy zamiaru budować na działce budynku gospodarczego więc wszystko musi się zmieścić w domu.

To dlaczego chcecie zrezygnować z wyjścia z garażu od tyłu?

kemot_p
27-01-2015, 18:52
To dlaczego chcecie zrezygnować z wyjścia z garażu od tyłu?

Pomyliłem się, nie z garażu, tylko z kotłowni drzwi chcę zlikwidować i tak samo wejście do garażu od frontu. Patrz rysunek w moim poprzednim poście. Chcę mieć tylko 2 drzwi zewnętrzne.

Liwko
27-01-2015, 19:12
Pomyliłem się, nie z garażu, tylko z kotłowni drzwi chcę zlikwidować i tak samo wejście do garażu od frontu. Patrz rysunek w moim poprzednim poście. Chcę mieć tylko 2 drzwi zewnętrzne.

A to ok.

Elfir
27-01-2015, 21:11
Jest przejście przez kotłownię.

Ale znów do wnętrza domu i jeszcze przez dwa dodatkowe pomieszczenia.




Jasne, że powierzchnia nad garażem zostanie zagospodarowana. Czy myślisz, że przejście z garażu nie lepiej zrobić przez kotłownię. Jakoś nie pasują mi 4 drzwi zewnętrzne. Chodzi i o coś takiego:

A może zlikwidować to wcięcie przy wejściu:
http://images68.fotosik.pl/560/c9c79a2d0d161e68gen.jpg

Likwidacja drzwi z tyłu - albo w garażu albo w kotłowni (zależy czym chcesz grzać)

Z tym, że to dom z wjazdem od południa. Jak masz inny układ stron świata to warto przerobić okna.

kemot_p
27-01-2015, 21:20
A może zlikwidować to wcięcie przy wejściu:
Likwidacja drzwi z tyłu - albo w garażu albo w kotłowni (zależy czym chcesz grzać)

Dobra myśl z tą likwidacją wcięcia z przodu, dzięki. Do likwidacji drzwi z kotłowni na zewnątrz, oraz zamiana drzwi tarasowych z małego pokoju i od frontu na okna.

covalewsky
31-01-2015, 02:48
Witam,

Jesteśmy laikami architektury. Wymarzone projekty (dom parterowy) odpadły po zakupie małej działki w mieście i weryfikacji budżetu. Po głębokiej lekturze forum i przejrzaniu katalogów dalej jesteśmy w kropce.

Działka ma wymiary 24.5 x 21.5. Warunki zabudowy: Dopuszczalna wysokość do kalenicy – 10 m , dach dwuspadowy.

Jesteśmy rodziną 2 + 2. Optymalnie chcielibyśmy garaż dwustanowiskowy, ale na tak małej działce wiemy, że może być ciężko zmieścić.
Sypialnie 3. Dodatkowy pokój na gabinet na parterze.

Dom ogrzewany na gaz, nie planujemy kominka.

Wstępny projekt: MIK MAK Forte, ale nie jesteśmy do końca przekonani:
http://mikmak.pl/portfolio/projekt-1-6-5/

Budzet +-400K PLN (160 m2 pc)

Wszelkie sugestie na projekty mile widziane i tak pewnie sie skonczy na indywidulanym

Wsze

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
31-01-2015, 09:19
... dalej jesteśmy w kropce.
- to potrzebujecie „przewodnika” !
- mam wątpliwości, czy „zaprawieni w boju” forumowicze wskażą Ci ten 1/20000 gotowców, jednocześnie określając jego wady i zalety i czy sumarycznie będzie spełniał Twoje oczekiwania i potrzeby rodziny. Ale ...
- ja oczywiście sugeruje projekt indywidualny – ponieważ to poukładane, świadome projektowanie wychodzące właśnie z Twoich potrzeb i jednocześnie z danych wynikających z konkretnej działki budowlanej i przypisanych do niej Warunków Zabudowy.
pozdrawiam

soup
31-01-2015, 12:57
Witam wszystkich

mam prośbę, rozglądam się za projektem i prosiłbym Was o pomoc w ocenie i lub wyborze.

Działaka ma kształt prostokąta i wjazd jest od zachodu. Długość to ok 25 (wjazd) na 50 m. Dom jest dla rodziny, która dopiero planuje się powiększyć - max do 5 osób. Działaka jest usytuowana na wsi.

Przejdźmy do propozycji:
1. Dom w idaredach (G2) ver.2 - http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-idaredach-g2-ver-2/m28c1f6e5312b7
- brak pokoju na dole - wada
- ograniczenie stolarki okiennej - salon
- poddasze garderoba z wejściem od korytarza
- brak balkonów
2. Dom w rododendronach 16 - wersja lustrzana - http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach-16/m52249710cbf21
- ściana gdzie kończy się kuchnia (od strony tarasu) wstawienie drzwi balkonowych
- z tyłu i z przodu domu przedłużyć odrobinę dach
- likwidacja balkonu (drzwi balkonowe z barierką w każdym domu)
3. Dom w bugenwillach- wersja lustrzana - http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-bugenwillach/m51628db397c3e
- likwidacja okna narożnego w pokoju na parterze
- salon- zamiast okna (tego obok wyjścia na taras) wstawić drzwi a te drzwi, które są obok sofy zlikwidować
- poddasze do całkowitej reorganizacji (może propozycje macie?)
Bez względu na ułożenie poddasza konieczne sa zmiany w stolarce - w pok. nr 8 zlikwidowalibyśmy dwa okna połaciowe i zostałoby jedno bo jest to mały pokój a dodalibyśmy po jednym oknie w pok. nr 6, 7 aby były jaśniejsze oraz w garderobie nad garażem i pok. sypialnianym nad garażem.
4. Amaranta G2 MULTI-COMFORT / Amaranta G2 ENERGO - http://www.archipelag.pl/projekty-domow/amaranta-g2-multi-comfort
-likwidacja balkonów
- likwidacja ścianki między kuchnia a jadalnia
- adaptacja strychu nad garażem na sypialnie z garderobą
5. Zoja Luxor g2 - http://www.archeton.pl/projekt-domu-zojaluxorg2_1152_opisogolnyl
- likwidacja balkonów
- likwidacja? lukarni w jadalni

Każdy z projektów ma zmiany a największe dom nr 3 - chyba najbardziej nam się też podoba. Domyz 1 garażem byłby powiększane aby garaż był2stanowiskowy. Wydaje się, że najlepszym projektem byłby dom w Domu w bugenwillach ale ma najwięcej poprawek i czy te poprawki nie podniosą znacząco kosztu samej budowy. W domu planujemy rolety antywłamaniowe elektryczne (chyba podtynkowe), wentylację mechaniczną z rekuperatorem i możliwość sterowania temperaturą kotła z dwóch paneli jeden w salonie i drugi na piętrze a na etapie budowy zrobić instalację solarna na przyszłość.
Zastanawiamy się również nad podniesieniem ścianki kolankowej o 1 lub 2 dwa pustaki (bez względu na projekt) i o jeden pustak strych tak by można było zrobić na niego wejście i taki składzik (warto, co te zmiany spowodują?).

Dziękuję za odpowiedzi.

P.S.
Koszt max 400 ale najlepiej 330 tys. zł. - solary to przyszłość teraz tylko instalacja.

soup
31-01-2015, 13:00
Witam wszystkich

mam prośbę, rozglądam się za projektem i prosiłbym Was o pomoc w ocenie i lub wyborze.

Działaka ma kształt prostokąta i wjazd jest od zachodu. Długość to ok 25 (wjazd) na 50 m. Dom jest dla rodziny, która dopiero planuje się powiększyć - max do 5 osób. Działaka jest usytuowana na wsi.

Przejdźmy do propozycji:
1. Dom w idaredach (G2) ver.2 - http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-idaredach-g2-ver-2/m28c1f6e5312b7
- brak pokoju na dole - wada
- ograniczenie stolarki okiennej - salon
- poddasze garderoba z wejściem od korytarza
- brak balkonów
2. Dom w rododendronach 16 - wersja lustrzana - http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rododendronach-16/m52249710cbf21
- ściana gdzie kończy się kuchnia (od strony tarasu) wstawienie drzwi balkonowych
- z tyłu i z przodu domu przedłużyć odrobinę dach
- likwidacja balkonu (drzwi balkonowe z barierką w każdym domu)
3. Dom w bugenwillach- wersja lustrzana - http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-bugenwillach/m51628db397c3e
- likwidacja okna narożnego w pokoju na parterze
- salon- zamiast okna (tego obok wyjścia na taras) wstawić drzwi a te drzwi, które są obok sofy zlikwidować
- poddasze do całkowitej reorganizacji (może propozycje macie?)
Bez względu na ułożenie poddasza konieczne sa zmiany w stolarce - w pok. nr 8 zlikwidowalibyśmy dwa okna połaciowe i zostałoby jedno bo jest to mały pokój a dodalibyśmy po jednym oknie w pok. nr 6, 7 aby były jaśniejsze oraz w garderobie nad garażem i pok. sypialnianym nad garażem.
4. Amaranta G2 MULTI-COMFORT / Amaranta G2 ENERGO - http://www.archipelag.pl/projekty-domow/amaranta-g2-multi-comfort
-likwidacja balkonów
- likwidacja ścianki między kuchnia a jadalnia
- adaptacja strychu nad garażem na sypialnie z garderobą
5. Zoja Luxor g2 - http://www.archeton.pl/projekt-domu-zojaluxorg2_1152_opisogolnyl
- likwidacja balkonów
- likwidacja? lukarni w jadalni

Każdy z projektów ma zmiany a największe dom nr 3 - chyba najbardziej nam się też podoba. Domyz 1 garażem byłby powiększane aby garaż był2stanowiskowy. Wydaje się, że najlepszym projektem byłby dom w Domu w bugenwillach ale ma najwięcej poprawek i czy te poprawki nie podniosą znacząco kosztu samej budowy. W domu planujemy rolety antywłamaniowe elektryczne (chyba podtynkowe), wentylację mechaniczną z rekuperatorem i możliwość sterowania temperaturą kotła z dwóch paneli jeden w salonie i drugi na piętrze a na etapie budowy zrobić instalację solarna na przyszłość.
Zastanawiamy się również nad podniesieniem ścianki kolankowej o 1 lub 2 dwa pustaki (bez względu na projekt) i o jeden pustak strych tak by można było zrobić na niego wejście i taki składzik (warto, co te zmiany spowodują?).

Dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam

beton44
31-01-2015, 15:19
Nie ma najważniejszego określenia. Budżet.
Czy jakiś cieńki czy bez ograniczeń.

Sądząc po wybranych projektach /garaż na 1/3 rzutu budynku, wentylacja mechaniczna, solary/ - to raczej budżet bez ograniczeń ?

Pasqud
31-01-2015, 16:07
Zrób indywidualny. Wtedy nie będziesz musiał się wpasowywać w coś.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
31-01-2015, 20:01
… ostatnio oglądałem gotowca z PnB u osoby, która nie jest w stanie ze względów finansowych dokończyć budowy.
- tzw „ projekt gotowy „ był kupiony za +/- 2000,-zł, adaptacja +/- drugie tyle ( ? )
Dom budowany w środkowej Polsce z więźbą dachu, która mogłaby wytrzymać huragan na Podhalu ! + "parę innych" finansowych niespodzianek - to dopiero daje do myślenia !!!
- na podstawie tego smutnego doświadczenia ( jw. ) mogę stwierdzić, że „ projekt gotowy „ jako taki, rozmywa się z ekonomią budowy, a pytanie „ czy te poprawki nie podniosą znacząco kosztu samej budowy ” jest jedynie dolaniem oliwy do ognia.

soup
31-01-2015, 20:06
Nie ma najważniejszego określenia. Budżet.
Czy jakiś cieńki czy bez ograniczeń.

Sądząc po wybranych projektach /garaż na 1/3 rzutu budynku, wentylacja mechaniczna, solary/ - to raczej budżet bez ograniczeń ?

Budżet tak jak każdy czyli najtaniej.
Solary to kiedyś tam w przyszłości. Jak widać po projektach ich wielkość, koszty czy brak udziwnień sugeruje, że moja sakwa ma dno.
Liczę do 400 tys. Zł. Choć chciałbym 330. Budowa 2 etapowa parter późnej poddasze dlatego pokój na dole.

Nie chce na projekt indywidualny wydać 10 tys.

Pozdrawiam

P.s.
Kolego to powiedz czego unikać bo może okaże się że lepiej wyjdę na p. Indywidualnym.

Może jakieś rady na co patrzeć czego unikać czy lepiej kuchnia z "przodu" domu czy z "tyłu" itp.
Proszę o pomoc

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
31-01-2015, 20:18
... zaoszczędzisz na projekcie, wydasz 2 x więcej na więźbie :bash:
- to chciałem napisać.
powodzenia

gratym
31-01-2015, 20:27
Pewnie,że indywidualny. Ja robiłam i wcale nie wydałam 10tyś. Zajdz najpierw do biura projektowego i się dokładnie zapytaj o cenę. Bo jeśli będziesz miał dużo przeróbek to się nie opłaca. Ja ze swojego jestem zadowolona.

soup
31-01-2015, 20:35
Pewnie,że indywidualny. Ja robiłam i wcale nie wydałam 10tyś. Zajdz najpierw do biura projektowego i się dokładnie zapytaj o cenę. Bo jeśli będziesz miał dużo przeróbek to się nie opłaca. Ja ze swojego jestem zadowolona.

A możesz podać widełki o jakich kwotach rozmawiamy? Bo ja byłem u jednego i zaśpiewał mi 8,7 tys. zł.

P.S.
Nawet jak indywidualny to napiszcie proszę jakieś rady. Dziękuję.

Pasqud
31-01-2015, 21:46
Szukasz oszczędności nie tam gdzie trzeba.

Bejaro
31-01-2015, 22:11
Szerokość działki frontowa ma 25 czy 50?

beton44
31-01-2015, 22:45
Budżet tak jak każdy czyli najtaniej.
Solary to kiedyś tam w przyszłości. Jak widać po projektach ich wielkość, koszty czy brak udziwnień sugeruje, że moja sakwa ma dno.
Liczę do 400 tys. Zł. Choć chciałbym 330. Budowa 2 etapowa parter późnej poddasze dlatego pokój na dole.


Nu to na początek w kosmos odlatuje garaż, solary i wentylacja mechaniczna.
Zostaje bryła "stodoła" bez olbrzymich przeszkleń.

Skończona "od razu". Nawet pomijam
niespecjalną "prawność" budowy na raty, kierbud klepnie wszystko pewnie.
Ale trzeba skończyć nie rozwlec budowę na 10 lat.

Zresztą chyba różnie rozumiemy pojęcie "udziwnienia".

Bejaro
31-01-2015, 22:56
Nu to na początek w kosmos odlatuje garaż, solary i wentylacja mechaniczna.
Zostaje bryła "stodoła" bez olbrzymich przeszkleń.

Skończona "od razu". Nawet pomijam
niespecjalną "prawność" budowy na raty, kierbud klepnie wszystko pewnie.
Ale trzeba skończyć nie rozwlec budowę na 10 lat.

Zresztą chyba różnie rozumiemy pojęcie "udziwnienia".

Nie rozumiem jednego garaż podwójny w bryle, a niedokończone poddasze.
Może garaż póżniej dobudować?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
31-01-2015, 23:03
soup :
jak indywidualny to napiszcie proszę jakieś rady

trochę było tego na FM , ale proszę :

1. projekt może opracowywać osoba posiadająca Uprawnienia do projektowania
( posiadanie uprawnień w specjalności architektonicznej można sprawdzić na stronie :
http://www.izbaarchitektow.pl/
zakładka „ Wyszukiwanie czynnych architektów „ )

2. wytycznymi do projektowania są :
- Twoje sprecyzowane potrzeby, oczekiwania, upodobania, … dot. budynku
- tzw. program funkcjonalno – użytkowy (określający zazwyczaj rodzaj / ilość / orientacyjną wielkość pomieszczeń)
- ogólne dane dot. technologii, materiałów, typów instalacji wewnętrznych
- dane z działki budowlanej :
- Mapa do celów projektowych ( geodeta )
- Opinia Geotechniczna ( geotechnik ) – po uzgodnieniu PK
- dane z terenu : Warunki Zabudowy lub Wypis i Wyrys z Planu Miejscowego

3. Indywidualny Projekt domu składa się zazwyczaj z 3-ch etapów pracy :
PK_PROJEKT KONCEPCYJNY
budynku i zagospodarowania poprzedzony analizą wytycznych i danych jw.
PB_PROJEKT BUDOWLANY ( wymagany do uzyskania Pozwolenia na Budowę )
w zakresie zgodnym z „ Rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i formy Projektu Budowlanego ”
i składa się z :
- Projektu Zagospodarowania Działki oraz
- Projektu Architektoniczno – Budowlanego budynku w zakresie :
Architektura – projektant architektury
Konstrukcja - projektant konstrukcji
Instalacje sanitarne - projektant instalacji sanitarnych
Instalacje elektryczne - projektant instalacji elektrycznych ( lub schematy inst. elektr, )
... inne, wynikające z zakresu PB, jak np. wymagana charakterystyka energetyczna budynku, czy analizy racjonalnego wykorzystania odnawialnych żródeł energii …
PW_PROJEKT WYKONAWCZY
stanowiący uszczegółowienie PB o rysunki, detale wykonawcze
( wg uzgadnianego zakresu : Architektura / Konstrukcja / Instalacje sanitarne / … )

Opcja gotowca w zasadzie sprowadza się do tego, że jest to nie uzgodniony Projekt Koncepcyjny z ograniczoną możliwością wprowadzania edycji z uwagi na zastane / kupione rozwiązania autorskie ( pozostałe 2 etapy PB + PW bez zmian ).

... a że w Polskich warunkach ekonomicznych zazwyczaj raz się buduje, to warto to wszystko przemyśleć ! - jaki projekt, taki dom ...

GraMar
01-02-2015, 06:11
Osoby posiadające uprawnienia do nadzoru budowlanego /kierownik budowy/ mają zazwyczaj uprawnienia do projektowania, uważaj na kubaturę aby nie przekroczyła 1000m3.
Tutaj jest lista osób z Twego województwa posiadających aktualne uprawnienia oraz obowiązkowe OC:
http://www.piib.org.pl/lista-czsonkopmenu-45

marchew
01-02-2015, 08:39
Soup - to już było tysiąc razy na tym forum. Szukaj i czytaj. Potem pytaj. Pójdzie szybciej.
Przede wszystkim dwa tematy kultowe: Dom do ok.200 tys. jest sens marzyć? (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171092-Dom-do-ok-200-tys-jest-sens-marzy%C4%87) + Marzyć każdy może (dom do 300 tyś. zł) (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?175027-Marzy%C4%87-ka%C5%BCdy-mo%C5%BCe-%28dom-do-300-ty%C5%9B-z%C5%82%29).

Bo jeśli urządzałoby Cię dom za 330 tysięcy - to Twoja budowa musi się wzorować na tych wątkach. To są kopalnie wiedzy o tym co budowę podraża i czego unikać. Na początek proponuję byś policzył koszt dwustanowiskowego garażu.

Jest też tu fajny wątek - czego nie nie zrobiłbyś po raz drugi w urządzaniu (czy jakoś tak). W ogóle wiele się dowiesz w różnych (czasem zaskakujących) miejscach tego forum. Ale musisz zainwestować dużo czasu (bardzo dużo). Jak go nie masz, to musisz tę wiedzę kupić.

Elfir
01-02-2015, 11:41
soup - może projekt indywidualny po prostu?

Napisz co tam ma być, prócz czterech sypialni.
Kominek? Od jakiej strony świata wjazd na działkę?


Koszt max 400 ale najlepiej 330 tys. zł. - z garażem, strychem, czterema sypialniami, garderobami, itd? Optymistyczne założenie.

bowess
01-02-2015, 13:49
Budżet tak jak każdy czyli najtaniej.
Solary to kiedyś tam w przyszłości. Jak widać po projektach ich wielkość, koszty czy brak udziwnień sugeruje, że moja sakwa ma dno.
Liczę do 400 tys. Zł. Choć chciałbym 330. Budowa 2 etapowa parter późnej poddasze dlatego pokój na dole.


No właśnie po wielkości, lukarnach, załamaniach obrysu, balkonach (które planujesz ciąć), można pomyśleć, że choć sakwa z dnem, to jednak dość głęboka. :)
To są projkety na budżet od 500k w górę. Myślę, że powinieneś dokładnie przemyśleć sprawę. Budżet na dom masz, ale chyba nie wszystko co chciałbyś uda się w niego wcisnąć.


Może jakieś rady na co patrzeć czego unikać czy lepiej kuchnia z "przodu" domu czy z "tyłu" itp.
Nie ma uniwersalnych rad takiego typu. Rozkład pomieszczeń powinien uwzględniać potrzeby i oczekiwania mieszkańców, optymalnie wykorzystać nasłonecznienie, uwzględniać walory działki.

gratym
05-02-2015, 18:05
A możesz podać widełki o jakich kwotach rozmawiamy? Bo ja byłem u jednego i zaśpiewał mi 8,7 tys. zł.

P.S.
Nawet jak indywidualny to napiszcie proszę jakieś rady. Dziękuję.

Nie sądzisz,że u jednego to za mało? Też mi różnie śpiewali, ale w końcu znalazłam. Ci co chceli więcej to załatwiali też urzędy, mapki i itp. Ja zapłaciłam 5tys w podlaskim. Już na pierwszym spotkaniu określiłam co chcę, ile ma być pomieszczeń, o jakich wymiarach, co ma być większe, co mniejsze. No i wyszło, domek dla 2+4, 151,5m 2, kubatura 698m3, bez niefunkcjonalnych balkonów, wykuszy i innych dziwnych, czasem ładnych ale kosztownych wynalazków. Dwie piękne duże lukarny, które są ozdobą dachu, dach dwuspadowy naczółkowy. No i już wykańczamy, a latem zamieszkamy. Życzę owocnych poszukiwań.

GraMar
06-02-2015, 10:21
Witam wszystkich

mam prośbę, rozglądam się za projektem i prosiłbym Was o pomoc w ocenie i lub wyborze.

Działaka ma kształt prostokąta i wjazd jest od zachodu. Długość to ok 25 (wjazd) na 50 m. Dom jest dla rodziny, która dopiero planuje się powiększyć - max do 5 osób. Działaka jest usytuowana na wsi.

[...]
Każdy z projektów ma zmiany a największe dom nr 3 - chyba najbardziej nam się też podoba. Domyz 1 garażem byłby powiększane aby garaż był2stanowiskowy. Wydaje się, że najlepszym projektem byłby dom w Domu w bugenwillach ale ma najwięcej poprawek i czy te poprawki nie podniosą znacząco kosztu samej budowy. W domu planujemy rolety antywłamaniowe elektryczne (chyba podtynkowe), wentylację mechaniczną z rekuperatorem i możliwość sterowania temperaturą kotła z dwóch paneli jeden w salonie i drugi na piętrze a na etapie budowy zrobić instalację solarna na przyszłość.
Zastanawiamy się również nad podniesieniem ścianki kolankowej o 1 lub 2 dwa pustaki (bez względu na projekt) i o jeden pustak strych tak by można było zrobić na niego wejście i taki składzik (warto, co te zmiany spowodują?).

Dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam

Jakie masz warunki zabudowy w tym miejscu:
lina zabudowy
wysokość budynku
kształt dachu
kolor
Znajdziesz to w warunkach zabudowy lub MPZP, wg tego możesz planować i wybierać sobie projekt.
Najlepiej poczytaj w google, jak posadawia się budynki, kup bloczek papieru milimetrowego i sobie narysuj co Ci potrzebne.
Projektant przetworzy na warunki techniczne, doradzi i będzie domek.
My za to z projektem zagospodarowania działki zapłaciliśmy 4 tys brutto z umową i fakturą./lubelskie/
Za projekt przez nas narysowany były nawet wyceny 60 tys zł /oferta z Wiednia/, a normą było 20 tys przez biura architektoniczne :D
Tymczasem projekt ten zrobił projektant z uprawnieniami a nie architekt....

kemot_p
06-02-2015, 14:45
Witam, prosiłem Was jakiś czas temu w tym wątku o ocenę 4 projektów. Mam jeszcze 2, tym razem trochę inne - z dachem kopertowym. Prośba o ocenę, bez zwracania uwagi na elewację, bo to kwestia gustu
1. http://projektydomow.domiporta.pl/projekt-domu-reksio-2g-BSB1080
Przeróbki:
- drzwi z tyłu garażu
- powiększenie dolnej łazienki kosztem pokoju o miejsce na kabinę prysznicową
- schody żelbetonowe zamiast ażurowych (pod schodami spiżarka), likwidacja/zamiana na mniejsze okna obok drzwi wejściowych
- powiększenie łazienki na górze kosztem garderoby
- podwyższenie ścianki kolankowej
2. http://projektydomow.domiporta.pl/projekt-domu-sindbad-n-2g-BSB1087
- tu w zasadzie tylko dodanie drzwi wyjściowych na tyłach garażu
Z góry dziękuję za opinie.

Elfir
06-02-2015, 16:00
wybieraj zawsze ten projek, który wymaga mniej zmian.

kemot_p
06-02-2015, 16:49
wybieraj zawsze ten projek, który wymaga mniej zmian.

Chodzi mi raczej o poradę na temat funkcjonalności danego projektu itp.

Elfir
06-02-2015, 17:07
Dla mnie wejście do garażu MUSI być przez wiatrołap.

Motylek83
06-02-2015, 19:40
Witam Forumowiczów,
Proszę o ocenę projektu, który mi się bardzo podoba. Problemem jest działka, która być może nie do końca sprzyja projektowi. Zastanawiam się jak duże ma znaczenie? Czy na tyle istotne żeby aż tak się tym przejmować?

Załączam szkic na którym widać strony świata. W obrys działki wstawiłem rzut projektu z góry. Żółte i pomarańczowe linie wyznaczają kierunki padania promieni słonecznych północ-południe i wschód-zachód.

Wymiary działki to 21,5 x 69 m.
Projekt: http://www.e-domy.pl/e-121.html
303071 303072
Link do większej grafiki: http://contact.webd.pl/a.png

Poniżej kilka moich pytań i wątpliwości:

1. Czy taki projekt na tej działce ma sens ekonomiczny? Prawdopodobne ogrzewanie to gruntowa pompa ciepła lub kocioł na pellet. Na pewno ogrzewanie podłogowe i rekuperator. Prawdopodbnie usunę z projektu kominek.
a) Ktoś (nie znam szczegółów tych obliczeń) policzył zapotrzebowanie cieplne dla tego projektu na Ek=62Kwh/m2. Twierdził, że to dużo. Co pod tym kątem należałoby zmodyfikować w projekcie?
b) 18 cm styropianu na ściany to nie jest mało Waszym zdaniem?

2. Salon od wschodu czy zachodu? Układ z salonem od zachodu wydaje się lepszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o komfort użytkowania, ale wydaje mi się, że w takim układzie okna tarasowe są mocno eksponowane w kierunku północnym.

3. Na grafice zaznaczyłem na czerwono okno od strony tarasu. Ciekawi mnie czy ze względu na położenie północne nie lepiej byłoby z niego zrezygnować tzn. ograniczyć liczbę przeszkleń od północy?

Pozdrawiam

agusia59
06-02-2015, 20:20
A ja dalej mam problem z wyborem projektu: Dom przy bajecznej czy dom w lilakach 2? Juz nie wiem. Po przeróbkach, czyli zamianie miejscami kuchni z pokojem za salonem, połaczeniem łazienek i zrobieniem wneki na szafe zabudowana w pokoju obok garazu, a takze powiekszeniu kotłowni do drzwi z tyłu garazu, a z przodu umiejscowienie pralni nieduzej w domu przy bajecznej, to ten projekt wydaje mi sie bardziej funkconalny od domu w lilakach 2. Bedzie miał wieksze pokoje po przeróbkach ale nie bedzie wydzielonych nawet niewielkich garderób jak to ma miejsce w projekcie domu w lilakach 2, wiekszy wiatrołap, tylko jeden pokój bedzie miał okno od pólnocy. Ale za to w domu w lilakach sa niewielkie garderoby, jest spiżarnia ale mały wiatrołap, do kuchni trzeba przejsc przez prawie cały salon, kuchnia troche wydaje sie nieustawna, wejscie z wiatrołapu prosto do salonu, mniejsza łazienka i okna dwóch pokoi wychodzace na północ. Juz sama nie wiem doradźcie. Nie mam możliwosci obejrzenia takich domów na zywo, raz to nie moge znalezc osob, które akurat ten dom buduja, a jak juz sa to na drugim koncu Polski :/ Prosze wiec Was o porady

moniss
06-02-2015, 23:21
agusia59, garderoby nie zawsze są lepsze od szafy (zwłaszcza tej zabudowanej od podłogi aż po sufit), a czasami, jeśli są małe i nieustawne, to są nawet gorsze.
Skoro nie możesz sie zdecydować, który projekt wybrać, to daj sobie trochę czasu.
"Pochodź" po obu tych domach w wyobraźni, umebluj (może być na kartce wyciętymi kartonikami jako mebelki) i "pomieszkaj". Wybierzesz ten, w którym będziesz się lepiej czuła :)

agusia59
07-02-2015, 07:37
moniss właśnie tak robie i chyba bardziej skłaniam sie w strone bajecznego jednak cos mnie do lilaków przyciaga. Najgorsze jest to, ze maz pozostawił mi wolna reke. Bede musiała to jakos rozgryźć

moniss
07-02-2015, 14:22
moniss właśnie tak robie i chyba bardziej skłaniam sie w strone bajecznego jednak cos mnie do lilaków przyciaga. Najgorsze jest to, ze maz pozostawił mi wolna reke. Bede musiała to jakos rozgryźć
:) Ja pierwszys raz ogladając te projekty, też bardziej skłaniałam się do lilaków, ale po przeróbkach bajeczny jest....bajeczny, no funkcjonalny znaczy się :lol2:
Ale gdy patrzę ponownie na obie wizualizacje, to ta od lilaków jest dużo ładniejsza, no ale to tylko wizualizacja.
Co od poczatku w lilakach mi się nie podobało, to kuchnia jako aneks przy salonie. A co mi się nie podobało "przy bajecznej", to wiatrołap z wejściem po skosie.

agusia59
07-02-2015, 19:36
No własnie ta kuchnia w lilakach i niewielki wiatrołap :/ a w bajecznej to tez myslałam nad zmiana tej sciany ale to wtedy juz jest zmiana w konstrukcji. Mojemu mezowi sie podoba to wejscie :). Podobny rozkład ma projekt cetyniec i cetyniec beta, ale maja drewniany strop i my takiego nie chcemy. Poza tym przeróbka stropu drewnianego na monolit lub gestozebrowy to jak nam powiedział architekt liczenie i robienie projektu od podstaw, a co za tym idzie koszty. Indywidualny to tez duzo wieksze koszty niz gotowiec, no i czas dłuzszy przygotowania. Zresztą sa gotowce, które nam odpowiadaja tylko musimy sie zdecydowac na którys z nich.
Dziekuje Ci moniss, ze zawsze słuzysz rada. Chłodna, krytyka lub zdanie kogos innego jest dla mnie wazne, bo nie zawsze ja widze jakis mankament, a ktos moze to dostrzec i słuzy poradą :)

moniss
07-02-2015, 20:45
No własnie ta kuchnia w lilakach i niewielki wiatrołap :/ a w bajecznej to tez myslałam nad zmiana tej sciany ale to wtedy juz jest zmiana w konstrukcji. Mojemu mezowi sie podoba to wejscie :). Podobny rozkład ma projekt cetyniec i cetyniec beta, ale maja drewniany strop i my takiego nie chcemy. Poza tym przeróbka stropu drewnianego na monolit lub gestozebrowy to jak nam powiedział architekt liczenie i robienie projektu od podstaw, a co za tym idzie koszty. Indywidualny to tez duzo wieksze koszty niz gotowiec, no i czas dłuzszy przygotowania. Zresztą sa gotowce, które nam odpowiadaja tylko musimy sie zdecydowac na którys z nich.
Dziekuje Ci moniss, ze zawsze słuzysz rada. Chłodna, krytyka lub zdanie kogos innego jest dla mnie wazne, bo nie zawsze ja widze jakis mankament, a ktos moze to dostrzec i słuzy poradą :)
Ale im dłużej sie przyglądam, tym bardziej się do tego wejścia po skosie się przyzwyczajam :) Zwłaszcza, że dziś na forum obejrzałam sobie projekt u Wekto, właśnie ze skośnym wejściem :)
A co do cen projektów indywidualnych, zależy jak trafisz i jakie masz wymagania, to ceny kształtują się od 5 do 25tys. ;)

agusia59
07-02-2015, 21:02
No architekt mi powiedział od 7 do 10 tysiecy, a adaptacja i zagospodarowanie wraz z projektem wyjdzie mnie taniej. Chodź nie powinno sie na to zbytnio patrzec jesli nie bardzo jestesmy przekonani do gotowca, bo dom buduje sie raczej na lata i warto zaczac od dobrego projektu :)

Pasqud
07-02-2015, 21:06
agusia59 całkowicie się zgadzam. Dom ma być dla Ciebie i projekt to nie jest moment aby szukać największych oszczędności i wpasowywać się w cudzy.

soup
07-02-2015, 21:23
Szerokość działki frontowa ma 25 czy 50?

25 m


Ale trzeba skończyć nie rozwlec budowę na 10 lat.
Zresztą chyba różnie rozumiemy pojęcie "udziwnienia".

Nikt nie mówi o budowie 10letniej ale nie śpieszy mi się na tyle aby kończyć w rok.


No właśnie po wielkości, lukarnach, załamaniach obrysu, balkonach (które planujesz ciąć), można pomyśleć, że choć sakwa z dnem, to jednak dość głęboka. :)

Tak jak pisałem w 1 poście, ilość lukarni zostanie ograniczona a i nad zmianami w obrysie się zastanawiam więc nie sądzę aby było aż tak drogo. Wiem, że koszty podane w poszczególnych wyliczeniach będą +10/15% ale to i tak nie jest 500k.


Jakie masz warunki zabudowy w tym miejscu:
lina zabudowy
wysokość budynku 10m
kształt dachu mowa tylko o nachyleniu 37-45
kolor nie odbiegający od aktualnej zabudowy

Tymczasem projekt ten zrobił projektant z uprawnieniami a nie architekt....

Odpowiedzi pogrubiłem. Zastanawiam się nad ostatnim zdaniem bo nie wiedziałem o tym, że to nie musi być architekt.



- jeśli ktoś zapłacił za projekt 6000 - 10000,- zł to ( nie wchodząc w szaczegóły ) odnosi się wycena projektu do budynku o prostej formie i w " standardach standardów " i trudno raczej mówić o wyszukanej INDYWIDUALNEJ ARCHITEKTURZE.
- jeszcze inna wycena będzie obiektu, gdzie Inwestor będzie miał wyszukane potrzeby funkcjonalne, estetyczne, ... odnoszące się bezpośrednio do Architektury bydynku i jego otoczenia.

Właśnie chodzi o to, że wraz z żoną nie mam specjalnych wymagań co do indywidualnej architektury - dlatego patrzymy na projekty gotowe. Nie zależy nam na kolumnach, balkonach, wieżyczkach,domach ze szkła itd. Mamy raptem kilka rzeczy, które byśmy chcieli wizualnie aby dom miał i głównie chodzi o funkcjonalność wnętrza, ilość pokoi bo rodzina będzie się powiększać. A rozwiązania jak solary czy wentylacja mechaniczna to koszt jednorazowy ale obniżający koszty eksploatacji domu w latach późniejszych, o ile wentylację trzeba robić od razu o tyle solary to i za 5 lat mogę zamontować ważne aby instalacja była gotowa aby nic na darmo nie kuć.

Problem jest tego typu, że w mojej okolicy architekci, prawnicy i inne os. mające tzw. wolne zawody (nawet fryzjerzy) uważają, że osoby pracujące w okolicy mają zasobne portfele bo jest tu strefa ekonomiczna (duże firmy) i ceny są zawyżane. Natomiast nie jestem przekonany do współpracy na odległość w takich sprawach. Dlatego pytam Was.
Co do wizyty u jednego architekta. W rodzinie znalazł się chętny na projekt indywidualny i był u 7 architektów w okolicy (do 60 km) i wszędzie to samo. Ja poszedł do wskazanego przez niego najtańszego. Ba cena z tzw. papierkową robotą - tu cytat - to w 11 tys. zł. powinniśmy się zamknąć.
Nie mówię, że jego praca nie jest tyle warta bo nie wiem ale skoro na rynku mogę poszukać rozwiązania tańszego to czemu nie.

Bejaro
07-02-2015, 21:59
Soup

Szerokość frontowa działki 25 m to nie jest specjalnie dużo przy założeniu podwójnego garażu,np dom przy rododendronach ma 23m ścianę frontową ,chcesz powiększyć garaż i już się nie mieścisz.Pow.ponad 260 plus to co dodasz na garaż-2000 za metr masz cenę dodaj do tego koszty przyłączy.Jeszcze taras z boku przecież będziesz siedzieć na płocie sąsiada.
Z której strony wjazd i taras(kierunki świata) szukaj projektu wydłużonego w kierunku dł.boku działki i węższego od frontu.

soup
07-02-2015, 22:15
Nie rozumiem jednego garaż podwójny w bryle, a niedokończone poddasze.
Może garaż póżniej dobudować?

Garaż podwójny bo to wygoda i dodatkowe miejsce do majsterkowania i powiększam sypialnie wyżej. Co do sposobu budowania to decyzja nie jest podjęta chciałem tylko zaznaczyć, że nie mam parcia na szkło aby w rok się wybudować.


Soup

Szerokość frontowa działki 25 m to nie jest specjalnie dużo przy założeniu podwójnego garażu,np dom przy rododendronach ma 23m ścianę frontową ,chcesz powiększyć garaż i już się nie mieścisz.Pow.ponad 260 plus to co dodasz na garaż-2000 za metr masz cenę dodaj do tego koszty przyłączy.Jeszcze taras z boku przecież będziesz siedzieć na płocie sąsiada.
Z której strony wjazd i taras(kierunki świata) szukaj projektu wydłużonego w kierunku dł.boku działki i węższego od frontu.

Kolego albo Ty źle patrzysz albo ja bo dom ma prawie 15 m a działka powinna mieć 23m. Taras będzie głównie za domem i nie koniecznie taki duży.
Wjazd od zachodu, garaż od północy, ogród od wschodu i okna salonu od południa.

Bejaro
08-02-2015, 17:30
Kolego albo Ty źle patrzysz albo ja bo dom ma prawie 15 m a działka powinna mieć 23m. Taras będzie głównie za domem i nie koniecznie taki duży.
Wjazd od zachodu, garaż od północy, ogród od wschodu i okna salonu od południa.[/QUOTE]

To o ile chcesz powiększyć dom z powodu garażu, bo chyba 2 metry to mało,a więcej się nie zmieści

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
08-02-2015, 20:48
Ba cena z tzw. papierkową robotą - tu cytat - to w 11 tys. zł. powinniśmy się zamknąć.
Nie mówię, że jego praca nie jest tyle warta bo nie wiem ale skoro na rynku mogę poszukać rozwiązania tańszego to czemu nie.

- jaki będziesz miał projekt, taki będziesz miał dom użytkowany przez lata :)
powodzenia

pewdie
09-02-2015, 14:00
Witam serdecznie. Chcciałbym się zapytać co myślicie o tym projekcie: http://archetyp.pl/projekt_niko/
- dom dla 2-3 osób
- podobają mi się bardziej te z dwuspadowym dachem
- ma być nie za drogi w budowie
- kuchnia otwarta na salon
Według mnie wygląda na funkcjonalny. Jedynie zastanawiałbym się czy zostawić wc, ponieważ jest to dom parterowy i tym samym powiększyć spiżarkę równo do ściany wiatrołapu.
Jeśli macie jakieś cenne uwagi prosiłbym bardzo.
Za wszelkie podpowiedzi, opinie, wskazówki dziękuję :)

Elfir
09-02-2015, 19:43
salon jest mały - 20 m2 - tyle, co duży pokój w bloku. Już garaż jest większy.
Kuchnia 12 m - ale musi się tam zmieścić stół.

soup
10-02-2015, 08:41
To o ile chcesz powiększyć dom z powodu garażu, bo chyba 2 metry to mało,a więcej się nie zmieści

Kolego dom, który wybrałeś do przykładu (w Idaredach) ma już garaż 2stanowiskowy więc nie planuję go powiększać.
Powiedz coś co mi pomoże w wyborze lub decyzji na indywidualny a nie szukanie dziury w murze. Dlaczego ma być/nie może być garaż przy domu, dlaczego wielkość garażu względem domu ma być taka nie inna, co przemawia za zmianą projektu, dlaczego nie opłaca się rekuperacji, szukaj domu z mniejszą liczbą kominów czy inne ale takie rzeczy.
Jak trzeba będzie to i garaż zostanie taki jak w projekcie, nie jestem osłem, że uprę się i zostanę przy swoim dla zasady.


- jaki będziesz miał projekt, taki będziesz miał dom użytkowany przez lata :)
powodzenia

Zgadza się, ale zauważ, że wybrałem domy które i mi i żonie się podobają ale wymagają lekkiego szlifu. Nie są to pierwsze lepsze z brzegu projekty.

Bejaro
10-02-2015, 09:34
Kolego dom, który wybrałeś do przykładu (w Idaredach) ma już garaż 2stanowiskowy więc nie planuję go powiększać.
Powiedz coś co mi pomoże w wyborze lub decyzji na indywidualny a nie szukanie dziury w murze. Dlaczego ma być/nie może być garaż przy domu, dlaczego wielkość garażu względem domu ma być taka nie inna, co przemawia za zmianą projektu, dlaczego nie opłaca się rekuperacji, szukaj domu z mniejszą liczbą kominów czy inne ale takie rzeczy.
Jak trzeba będzie to i garaż zostanie taki jak w projekcie, nie jestem osłem, że uprę się i zostanę przy swoim dla zasady.



Zgadza się, ale zauważ, że wybrałem domy które i mi i żonie się podobają ale wymagają lekkiego szlifu. Nie są to pierwsze lepsze z brzegu projekty.

Uwagi dotyczyły domu w rododendronach a nie idaredach.

Kominy przy rekuperacji nie mają sensu i to oczywiste-zostawiasz tylko do kominka(jeżeli chcesz) i do ogrzewania ( nie zawsze w zależności czym chcesz ogrzewać).
Reku,instalacja kosztuje o tyle mniej ile mniej masz kominów,a eksploatacja to komfort,odzysk nie jest taki duży-filtry też kosztują.

Buduj co Ci się podoba,zwróć tylko uwagę na wykorzystanie atutów działki którą posiadasz-jeżeli uważasz że 4m od granicy z każdej strony Ci odpowiada,chociaż działka pozwala na inne rozwiązania- tyle w temacie.

Motylek83
11-02-2015, 08:40
Nikt nie skomentuje? Może wybrałem nie najlepsze pod-forum?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
11-02-2015, 08:49
Kominy przy rekuperacji nie mają sensu - dokładnie !
- NIE MOŻNA łaczyć wentylacji mechanicznej z grawitacyjną !
- większość tzw. gotowców ma kominy wentylacji grawitacyjnej,
wprowadzenie WM wymaga likwidacji kominów grawitacyjnych, ale też swoich przestrzeni dla prowadzenia instalacji.

Elfir
11-02-2015, 12:13
1. Żaden dom nie ma sensu ekonomicznego - każdy jest wydatkiem a nie zyskiem :)

a. Ek=62Kwh/m2 to normalny współczynnik. Oczywiście o ile nie celujesz w domy energooszczędne - ale ten projekt po prostu nie był projektowany z myślą o energooszczędności.

b. Jak ściana z BK to 18 cm nie jest mało. Przyzwoicie.

2. Ja bym, poza salonem, zwróciła uwagę na pokoje dzieci. Im dzieci starsze tym częściej będą siedziały we własnych pokojach - najlepiej by nie były to ponure pomieszczenia od północy.

3. okno zaznaczone na czerwono jest raczej wyjściem na taras z sypialni niż doświetleniem pokoju. Nawet jak byłoby inne ustawienie stron świata to zadaszenie tarasu odcina dostęp słońca przez większość dnia.

Miłosiak
16-02-2015, 23:59
Witam,

to mój pierwszy post na forum i dopiero zaczynam wdrażać się w temat budowy domu. Jestem kompletnym laikiem. Pytań będę miała pewnie mnóstwo, ale pierwsze to prośba o pomoc w wyborze projektu.
Posiadamy działkę o wymiarach 30x30. Plan zagospodarowania nie ma jakichś szczególnych obostrzeń. Co do tego jak miałby wyglądać nasz dom i co posiadać:
-powierzchnia użytkowa ok 150m2
-koniecznie duży salon z jadalnią - min 30 m2
-dom parterowy z poddaszem, wolno stojący, jednostanowiskowy garaż w bryle domu
- zadaszony taras z tyłu domu
- 3 pokoje na górze, 1 na dole +salon połączony z kuchnią; kuchnia od frontu
- po 1 łazience na górze i na dole, ta na dole może być niewielka
-na parterze standardowo 'pomieszczenie gospodarcze' i w nim ewentualnie piec gazowy
- garaż taki żeby zmieścił rowery, miał odrobinę miejsca na kosiarkę etc
- jeśli się uda to niewielka spiżarka i optymalnie gdyby pralnię udało się zmieścić na parterze; jeśli nie to wygospodarujemy gdzieś na piętrze
-kominek
-brak piwnicy
- chcielibyśmy świetlik nad salonem, narożne okno w kuchni oraz loggię na piętrze, ale z tych rzeczy możemy zrezygnować
- generalnie preferujemy prostą bryłę, bez wykuszy, lukarn, balkonów etc, dach dwuspadowy lub 'kopertowy'

Rozważamy wiele projektów, ale 3 są wiodące - oczywiście do modyfikacji, a w zasadzie to prawie na 100% projekt indywidualny. Co sądzicie o podanych projektach? Może ktoś ma własną propozycję? Będę wdzięczna za każdą opinię;)

http://projekty.muratordom.pl/projekt_konkursowy-wariant-i,382,0,0.htm
http://www.horyzont.com/projekty/322-ada-wersja-a-z-pojedynczym-garazem.html?gclid=Cj0KEQiAgMKmBRDMjo_F9OfUubABEiQ Ap8Ky1w5VqQXOw4idlp-aLhWEn3CKd4QQyeNVxfzZo_9IaZ8aAsBb8P8HAQ#rzuty!/typ-wersja_podstawowa
http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-911-Pelikan-XI,948.html

Dziękuję

Elfir
17-02-2015, 10:51
przy takiej powierzchni działki celowałabym w parterówkę.

Po co wam loggia w domku jednorodzinnym?

Pralnia na parterze to o wiele gorszy pomysł niż pralnia na poddaszu/piętrze. Gdzie zdejmujecie i odkładacie ubrania? Na parterze czy na poddaszu? Przy pralni na parterze trzeba będzie wnosić pranie na piętro.

1 Pelikan - spójrz na garaż - samochód ledwie się mieści. Poza tym to parterówka z dwoma sypialniami. Schodki na poddasze są strome i niewygodne, do sporadycznego wchodzenia.

2. Ada - duża powierzchnia domu tracona na komunikację

3. Konkursowy podobnie , na dodatek ma więcej pokoi niż jest wam potrzebne.

Miłosiak
17-02-2015, 11:33
konkursowy ma również wersję z 1 pokojem na dole, projekty wysyłam po to żeby mniej więcej pokazać o co nam chodzi. Jak pisałam raczej zdecydujemy się na projekt indywidualny.
Dzięki za uwagi dotyczące pralni, patrzyłam na to z innej strony, ale faktycznie masz rację;)
Jakiś pomysł do przearanżowania Ady tak żeby tracić mniej powierzchni?
Loggia - po prostu chcemy mieć balkon na piętrze, ale bardziej podoba nam się niewystający poza ściany budynku. Nie wiem czy loggia to odpowiednie słowo. Chodzi o taki balkon jaki jest w projekcie Konkursowy.
Dzięki za rady.

Elfir
17-02-2015, 13:32
balkon w domu z ogródkiem to wynik blokowych sentymentów a nie faktycznej potrzeby :D

moniss
17-02-2015, 14:04
Miłosiak, na pewno nie Pelikan, jest zbyt ciasny i mało funkcjonalny np. przejście od wejścia do reszty domu prowadzi przez salon.
Konkursowy jest najlepszy z tych trzech.
Poza układem funkcjonalnym, obecnie ważne jest też ustawienie domu (uytuowanie przeszkleń) względem kierunków świata, a także widoków (jeśli są warte oglądania) ;)
A poza tym, wszystkie te projekty mają zdecydowanie za dużo kominów :P


balkon w domu z ogródkiem to wynik blokowych sentymentów a nie faktycznej potrzeby
Zgadzam się tutaj z Elfir, ale pomimo tłumaczenia, niektórzy nadal chcą mieć takie cudo w domu :)
Na przykład moja ciocia nadal chce mieć taką loggię na poddaszu. Mówi, że będzie tam sobie kawke rano piła - taaa....na poddaszu, a kuchnia na dole :P Drugi powód, który podaje ta zwolenniczka balkonu/loggi na poddaszu, to wyskoczenie tam na papierosa przed snem i o poranku :D

Miłosiak
17-02-2015, 21:01
balkon to nie przyzwyczajenie z bloku, bo akurat w mieszkaniu nie mamy;) to przyzwyczajenie z dzieciństwa i czasów do studiów - oboje mieszkaliśmy w domach i miały one balkony;) dla mnie to miejsce gdzie można wyjść na chwilę latem z sypialni (bo właśnie przy naszej sypialni miałby być) a przede wszystkim - z praktycznej strony - można tam wynieść pierzynki! i nie ganiać po schodach na dół.

Znacie może jakieś projekty tego typu które miałyby jakieś ciekawsze rozmieszczenie/lepsze zagospodarowanie przestrzeni? Czy świetlik nad salonem powoduje duże straty ciepła?

Parterówki na pewno nie chcemy, za mała działka tak czy inaczej, poza tym skosy, pomimo małej funkcjonalności - podobają nam się.

Motylek83
18-02-2015, 12:00
Zmiana planów. Znajoma powiedziała, że położenie bryły budynku wzg. stron świata nie jest najlepsze. Wiedziałem o tym ale jeszcze się łudziłem, że może ktoś powie żeby się tym aż tak nie przejmować. Teraz już się przejmuję i nie mogę przestać ;)

Szukam innego projektu. W tej chwili najbardziej mi odpowiada poniższy.
http://www.dompasja.pl/project/387

Ze względu na szerokość działki garaż byłby zwężony o 38 cm. Po zmianie szerokość garażu to 5,37, a szerokość wjazdu 4.42. Wydaje mi się że wymiary dla garażu wciąż są odpowiednie. Moim zdaniem dla tego projektu byłoby idealnie, aby budynek stał głębiej w działce. Taras byłby bardziej odsunięty od drogi. Byłoby przyjemniej. Nie musiałbym również usuwać niektórych drzewek owocowych. Działka z tyłu domu byłaby mało używana więc zostawiłbym tam o wiele mniej wolnej przestrzeni.

Główne pytanie do Was to czy Waszym zdaniem poniższy projekt nie jest dużo lepszy jeżeli chodzi o kierunki świata? Może ma jakieś inne istotne mankamenty? W planie zagospodarowania p. gminy mam wpisane że budynek musi stanąć w linii istniejących zabudowań więc z osadzeniem budynku w głębi działki może być problem. Budynki po tej stronie ulicy nie trzymają lini. Załączam mapkę (działka - zielona linia, drzewa na działce - czerwone kropki).
304990

Elfir
18-02-2015, 12:35
dla takiej działki dobre są projekty z garażem mocno wysuniętym przed bryłę domu. A ten projekt ma na odwrót.

trzeba szukać coś w ten deseń:
http://images68.fotosik.pl/626/eb1d33a0c4c936efgen.jpg

Motylek83
18-02-2015, 15:36
Elfir wielkie dzięki za szkic. Myślałem o czymś podobnym (http://extradom.pl/projekt-domu-arizona-BBE1030), ale metraż oraz brak ekspozycji na południe mnie zniechęcił. Jeszcze nad tym pomyślę.

Odnośnie możliwości umieszczenia budynku w głębi działki:
Poniżej zapis z planu zagospodarowania. Wydaje mi się, że wcale nie jest taki precyzyjny i można by go jakoś obejść :):
6) linie zabudowy frontowej, dla nowych obiektów lokalizowanych na terenach zainwestowanych , wzdłuż dróg, w nawiązaniu do istniejącej zabudowy (w linii wytyczonej przez obiekty istniejące), lecz nie bliżej niż określone dla danej kategorii drogi.

Elfir
18-02-2015, 16:09
Z tego co widzę na mapce linia zabudowy jest płynna, bo dwie działki dalej dom jest położony w głębi.

Najlepiej w twoim przypadku jest wykonanie projektu indywidualnego.

Elfir
18-02-2015, 16:14
tu masz coś w tym stylu (trzeba tylko usunąc okna od północy i doprojektowac garaż do kotłowni:
http://cdn13.pgotowe.smcloud.net/t/pliki/thumbnails/murator-m157a-na-poludnie-wariant-i-Domy_2743_3_37293_377x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

Elfir
18-02-2015, 16:28
o tak można przerobić:

http://images67.fotosik.pl/628/9d57035c1697550agen.jpg

Motylek83
25-02-2015, 17:24
Elfir jeszcze raz dziękuje za szkic. Chwilę nad tym myślałem, ale chyba wciąż bardziej mi odpowiada projekt Indiana (jeżeli faktycznie będzie garaż). Po prostu nie jestem przekonany do garażu przyklejonego do frontu budynku.

W międzyczasie wymyśliłem, że mógłbym rozważyć garaż poza bryłą budynku, najlepiej w granicy sąsiada, tuż przy samej ulicy na równi z linią płotu (południowo-zachodni róg działki). Szerokość garażu około 6m. W takim rozwiązaniu wjazd na działkę nie musiałby być wyłożony kostką pod sam budynek mieszkalny, bo byłby rzadko użytkowany. Zamiast tego byłaby trawa. Byłoby taniej i bardziej ekologicznie. Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Czy tego typu garaże się sprawdzają?

Elfir
26-02-2015, 13:30
a kto pozwoli ci na budowe w granicy?

Poza tym:
- leje deszcz a ty z garażu musisz drałować z garażu do domu.
- meble przywozisz i rozwalasz trawnik samochodem dostawczym.

Bejaro
26-02-2015, 13:58
Oprócz tego co napisała Elfir, są przepisy nie tylko dla linii zabudowy-a także przepisy dotyczące odległości wyjazdu od drogi.

Niebezpiecznie jest wyjeżdzać z garażu prosto na drogę, bez miejsca na podjazd.

Motylek83
02-03-2015, 12:44
Oprócz tego co napisała Elfir, są przepisy nie tylko dla linii zabudowy-a także przepisy dotyczące odległości wyjazdu od drogi.

Niebezpiecznie jest wyjeżdżać z garażu prosto na drogę, bez miejsca na podjazd.

Prawda. Sugerowałem się podobnym garażem jak ma sąsiad, ale jak był stawiany to z pewnością obowiązywały inne zasady. Jak nie dostanę zgody na umieszczenie projektu Indiana w głębi działki to chyba pójdę w stronę propozycji Elfir, bo podobne założenia (garaż z przodu) spełnia projekt http://projekty.muratordom.pl/projekt_zielone-pola,1756,0,0.htm . Też mi się podoba (chociaż kolory w wizualizacji okropne :)). Usunąłbym przeszklenia w korytarzu, zwiększył powierzchnię łazienki oraz zwiększył powierzchnię pokoi. Celowałbym w powierzchnię użytkową około 125-135 m2. Obecnie projekt ma 109m2 powierzchni użytkowej. Chyba nie będzie to duży problem dla adaptującego? Co sądzicie o tym projekcie?

Elfir
02-03-2015, 13:05
będzie o tyle, że trzeba liczyć dach na nowo.

Z uwag - toaleta jest mocno widoczna z salonu.

agusia59
03-03-2015, 10:30
No i wyszło jak wyszło. Długa historia by opowiadać, ale musimy zmienic projekt z parterówli na parterówke z poddaszem uzytkowym. Jestem w kropce teraz, bo nie wiem jaki projekt wybrać. Jest większy wybór projektów z poddaszem użytkowym na działkę z wjazdem południowym i nie wiem co robić. Może wrzuce projekty, które mi się podobaja:
http://www.tooba.pl/projekt-domu-WB-0008-TUC-367 (okna do zmiany, ale to szczegół) - nie wiem jaka pracownia
http://www.dobreprojekty.pl/projekt_BW03.html (kuchnia na tył i odbicie lustrzane, nie wiem czy ta kuchnia nie za mała)
http://www.dobreprojekty.pl/lustrox.php?kod=BW02 (troche ten projekt długi a wąski i dziwnie będzie wygladał na 36 arowej kwadratowej działce, w tym i w tym wyżej widziałam na zdjęciach okna te w dachu i mają dziwne wykonanie jakby miały zagłebienie na dole. Nie wyglada to ładnie)
http://archi-projekt.com.pl/index.php?mod=main&scr=main&evt=showDetails&id=719 (kuchnia ze spiżarka na tył i ten daszek nad drzwiami u góry z boku wygląda komicznie. Nie wiem co to za komin czy słup przy kuchni?)
http://archi-projekt.com.pl/index.php?mod=main&scr=main&evt=showDetails&id=208 (kuchnia na tył. Wole, żeby drzwi wejsciowe miały wneke, ale tak tez nie jest źle)
http://archi-projekt.com.pl/index.php?mod=main&scr=main&evt=showDetails&id=733 (kuchnia na tył i odbicie lustrzane)
http://www.dobreprojekty.pl/projekt_BW17zb.html (kuchnia na tył)
http://www.dobreprojekty.pl/projekt_BW22.html (te urwane dachy mi sie nie podobaja, ale układ dobry, drzwi nie maja wneki)
No i mam dylemat. Nie mam podpowiedźi ze strony męża, bo jemu to obojętne, on sobie wybrał garaż :). Chciałabym, żeby dom był nie za duzy (Narazie jest nas dwójka, a chciałbym zeby była trójka, ale zobaczymy czy Bóg da). Który z tych projektów wydaje sie najtanszy w budowie i uzytkowaniu. Ważne jest, żeby dom miał odpowiednie proporcje, tzn. mamy kwadratowa działke duzą i nie chcielibysmy postawic waskiego małego domu, albo krótkiego. Z tych bw maja własnie najmniej 810 cm, to wydaje mi sie troche wąsko. Prosze pomóżcie, bo sama juz nie wiem:(

Motylek83
03-03-2015, 12:51
będzie o tyle, że trzeba liczyć dach na nowo.

Z uwag - toaleta jest mocno widoczna z salonu.

A czemu to nieodpowiednie miejsce dla toalety? Jeżeli to jedyna uwaga to wnioskuję, że Twoim zdaniem projekt całkiem niezły? Podoba Ci się ;)

moniss
03-03-2015, 14:55
agusia59, prawdę mówiąc wszystkie te projekty są niemal na jedno kopyto , więcniełątwo coś wybrać. Prawdę mówiąc, to jeśli rozkład i wielkosć pomeiszczeń jest do przyjęcia, to np. wygląd zewnetrzny już nie (np. ze względu na koszty budowy, czy estetykę - przykłąd APS229 i APS161) :P
Co do kosztów budowy, to wszelkie lukarny, balkony i ryzality nieco podrożą budowę. Z balkonów spokojnie można zrezygnować i zamiast nich wykonać spory taras naziemny przy domu (niezły byłby zadaszony, we wnęce).

Skoro na razie jest was dwójka, to może rozejrzyj się za domem parterowym z dwiema sypialniami na dole i z możliwością adaptacji poddasza. Poddasza nie musicie wykańczać, ani robić od razu schodów na górę - czyli macie parterówkę, a w Urzędzie przyjmą jako parterowy z poddaszem użytkowym.

Na niektórych z pokazanych przez Ciebie projektach salon z jadalnią ma 24-25m2 - moim zdaniem to może być nieco za mało. Sam salon (bez jadalni) aby był wygodny powinien mieć jakieś 20-25m2. A z jadalnią to już bliżej 30m2.
Kształt pomieszczeń:
- salon z jadalnią wygodniejszy będzie prostokątny, z częścią stołową bliżej wejścia do kuchni.
- salon bez stołu - kształt zbliżony do kwadratu.

Agusia, przypomnij jakie są Wasze priorytety - co powinno znaleźć się w domu i jakiej (mniej wiecej) wielkości?
Najlepiej wypisane w punktach w kolejności od najważniejszych i najniezbędniejszych do tych, które mogą być, ale bez nich też dacie sobie radę :)

I czy rzeczywiście chcecie mieć kotłownię na paliwo stałe? A jak będzie ogrzewana CWU poza sezonem grzewczym - będziecie ganiać do kotłowni aby napalić w piecu? Może zastanówcie się też od razu nad wszelkimi możliwymi rozwiązaniami technicznymi (ich ceną zakupu/montażu, wygodą obsługi, kosztami ogrzewania) ;)

P.S.
Tutaj jeszcze trochę domów z wjazdem od południa - moze coś Ci się spodoba lub zainspiruje :)
http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/domy-z-wjazdem-od-poludnia/

(http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.studioatrium.p l%2Fprojekty-domow%2Fdomy-z-wjazdem-od-poludnia%2F)http://www.domywstylu.pl/szukaj/?action=search&dodatkowe (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.domywstylu.pl% 2Fszukaj%2F%3Faction%3Dsearch%26dodatkowe)[0]=wejscie_od_poludnia&garaz[0]=1&pow_uzytkowa[min]=100&pow_uzytkowa[max]=150&rodzaj_zabudowy[0]=jednorodzinny&typ_domu[0]=z_uzytkowym_poddaszem

Ten mi się kiedyś podobał, tylko zmieniłabym miejscami pokój z łazienką i pom.gospodarczym (zamienione na spiżarnię z przejściem kuchnia-garaż)
http://www.domywstylu.pl/projekt-domu-sojka.php

http://lk-projekt.pl/szukaj.html?n=&pod=100&pdo=150&dz_szer_od=&dz_szer_do=&dz_dlug_od=&dz_dlug_do=&kd=0&garaz=1&q=szukane+s%C5%82owo&zabudowa=1&dach=0&poddasze=&dach_kat=&kat_jak=stopnie (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.domywstylu.pl% 2Fprojekt-domu-sojka.php)

http://lk-projekt.pl/szukaj.html?n=&pod=100&pdo=150&dz_szer_od=&dz_szer_do=&dz_dlug_od=&dz_dlug_do=&kd=0&garaz=1&poludnie=tak&q=szukane+s%C5%82owo&zabudowa=1&dach=0&poddasze=&dach_kat=&kat_jak=stopnie

agusia59
03-03-2015, 15:58
No własnie mam zapis w WZ że parterowy z poddaszem do adaptacji. Ciezko jest cos wybrac z poddaszem do adaptacji. Architekt mówił ze musi byc z poddaszem uzytkowym, bo nie przyjma w starostwie. Kotłownia na paliwo stałe, bo mąż innej nie chce. Ciezko jest cos wybrac naprawde.

moniss
03-03-2015, 16:18
No własnie mam zapis w WZ że parterowy z poddaszem do adaptacji. Ciezko jest cos wybrac z poddaszem do adaptacji. Architekt mówił ze musi byc z poddaszem uzytkowym, bo nie przyjma w starostwie. Kotłownia na paliwo stałe, bo mąż innej nie chce. Ciezko jest cos wybrac naprawde.
Skoro nie możecie znaleźć odpowiedniego projektu, to może pomyślcie o projekcie indywidualnym. Może na początku zacznij rysować sama układ pomieszczeń przyszłego domu - nawet nie wiesz jak to pomaga w uświadomieniu sobie własnych potrzeb :)
Jest na forum trochę wątków ludzi, którzy właśnie sami próbują rysować swój przyszły dom. I do architekta pójdą może nawet nie tyle z gotowym rysunkiem, co z kilkoma pomysłami i oczekiwaniami.

Elfir
03-03-2015, 17:13
A czemu to nieodpowiednie miejsce dla toalety? Jeżeli to jedyna uwaga to wnioskuję, że Twoim zdaniem projekt całkiem niezły? Podoba Ci się ;)


Ja wole bardziej reprezentacyjne widoki z salonu niż wejście do toalety. Drugim problemem jest roznoszenie sie odgłosów z takiej toalety po otwartym parterze.

Elfir
03-03-2015, 17:14
No własnie mam zapis w WZ że parterowy z poddaszem do adaptacji. Ciezko jest cos wybrac z poddaszem do adaptacji. Architekt mówił ze musi byc z poddaszem uzytkowym, bo nie przyjma w starostwie. Kotłownia na paliwo stałe, bo mąż innej nie chce. Ciezko jest cos wybrac naprawde.

Przejdzie mu po pierwszym sezonie, kiedy będzie musiał palić, zamiast wyskoczyć zimą na narty.
A ciebie szlag trafi jak będziesz wiecznie wycierać pył węglowy z mebli :).

agusia59
03-03-2015, 17:31
Pomyłka zapis jest parterowy z poddaszem użytkowym. Na narty nie jeździmy, bo nie mamy na to kasy i nie lubimy :) Teraz mam u rodziców kotłownie z wyjciem na korytarz i nie ma żadnego pyłu węglowego na meblach, nawet sie po domu bardzo nie nosi. No właśnie projekty są moniss tylko nie wiem który wybrać :/ A parterowy z poddaszem do adaptacji nie zgadza sie z zapisem w WZ. Moge robic jeszcze raz WZ, ale to sa 2 miesiace w plecy, a chcielibysmy w tym roku zaczac budowac.
Moniss a co miałas na mysli, ze wyglad zewnetrzny tych domów jest nie do zaakceptowania?

Motylek83
03-03-2015, 21:54
Ja wole bardziej reprezentacyjne widoki z salonu niż wejście do toalety. Drugim problemem jest roznoszenie sie odgłosów z takiej toalety po otwartym parterze.

Pomyślę nad tym. Mogę zamienić miejscami toaletę z garderobą.

Podsumowanie moich przemyśleń:
1. Budynek wydłużyłbym o 1m i zwiększył szerokość o 0,5 m. W ten sposób sypalnie powiekszą się o 1-3m2 (być może uda się wygospodarować garderobę w największej sypialni).
2. Garaż po wcześniejszym zabiegu zwiększyłby swą szerokość o 0,5m. Z wiązku z tym o te 0,5m bym go również wydłużył.
3. Przeszklenia na bocznej ścianie wiatrołapu bym usunął (lub wąskie pionowe okno pośrodku tej ściany).
4. Planuję pompę ciepła i rekuperację. Pompa ciepła stałaby w pomieszczeniu gospodarczym razem z pralką. Miejsca byłoby chyba wystarcząco.

Projekt wydaje się bardzo sensowny. Nie widzę też krytyki z waszej strony więc jestem chyba coraz bliżej podjęcia ostatecznej decyzji. Czekam jeszcze na zdjęcia od życzliwej osoby, która zrealizowała ten projekt.

namira
04-03-2015, 07:24
agusia59 - moniss pewnie miała na myśli mało nowoczesny wygląd tych projektow,mnie one też tak się skojarzyły - jako przestarzałe architektonicznie,chociaż może to kwestia gustu i upodobań,zerknij może do studia z500 - fajny dom na działkę od południa to z128,albo do archonu - dom w groszku,w mandarynkach,w amarylisach i wiele innych,pozdr...

agusia59
04-03-2015, 07:51
Dom w mandarynkach też mam na takiej dalszej liście. A te nowoczesne to mi ani mężowi sie nie podobaja. Jesli chodzi o wygląd to właśnie każdy ma inny gust, ale najważniejszy jest rozkład w środku jak dla mnie. Mysle, że miałabym wiekszy wybór, ale musi byc w domu garaz, a tu juz jest ograniczenie, no i powierzchnia uzytkowa nie wieksza niz 130 metrów kwadratowych. Dziekuje za podpowiedzi

moniss
04-03-2015, 08:53
Agusia, dokłdnie to miałm na myśli co napisała namira. Ich wygląd zewnętrzny "trąca myszką": te lukarny, balkony nad wejściem, okna... To wygląda bardziej jak projekty z późnych lat 90. Ale nie namawiam Cię też abyś wybierała wśród tych bardzo nowoczesnych projektów :)
Raczej wybierz coś w stylu tego projektu parterówki (ten drugi - nie pamiętam jak się nazywał), który chyba bardziej Ci się podobał niż przy bajecznej, ze względu na nowocześniejszy wygąd zewnętrzny.
A co do zapisu w WZ: jeśli znajdziesz projekt domu parterowego z możliwością adaptacji poddasza, to nie będzie to niezgodne z WZ (tam jest podział na parterowe, z poddaszem użytkowym lub piętrowe), jeśli na papierze ulokujesz na górze jakieś pomieszczenie rekreacyjne czy pomocnicze i w miejscu na to przeznaczonym wrysowane będą schody. Przecież to już dom z użytkowym poddaszem ;)

A projekt domu w mandarynkach, sama kiedyś brałam pod uwagę, ale jednak okazał się dla naszej dwójki za mały :P A tak jak i Wy, szukaliśmy początkowo takiego o powierzchni użytkowej ok. 130-140m2 (wejscie też od południa)...

P.S.
no włśnie, zerknij jeszcze na strone studia Z500, archon+, archeton oraz na domywstylu.pl
Tam też szukałam prjektu domu i kilka mi się podobało :)

moniss
04-03-2015, 09:17
Agusia, teraz dwa proste domy - niestety nie z projektów gotowych, ale mogą służyć jako bardzo dobre inspiracje.
Tutaj jeden z domów, które mi się podobały w czasie, gdy szukałam projektów, a właściwie szukałam wiedzy jaki dom mi się podoba :)
http://rsplus.pl/projekty/jednorodzinne/krakow_slaskiego/krakow_slaskiego.php (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Frsplus.pl%2Fprojek ty%2Fjednorodzinne%2Fkrakow_slaskiego%2Fkrakow_sla skiego.php)

A tutaj piękny i nieskomplikowany nowy dom, który z kształtu i proporcji przypomina stare domy wiejskie. Jest naprawdę piękny w swej prostocie...ech rozmarzyłam się. Co najważniejsze, taki prosty dom jest nieskomplikowany w budowie czyli tańszy. Nie ma też ścianki kolankowej, czyli odpadają kolejne koszty (pustaki oarz zbrojenie i beton na słupy i wieniec). Oczywiście nie musi być tak duży no i bez problemu w jego bryłę można wpasować garaż ;)
http://blog.rsplus.pl/2014/10/praktycznie-i-skromnie-czyli-po-czesku-studio-pha-rodinny-dum-klokocna/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fblog.rsplus.pl%2F2 014%2F10%2Fpraktycznie-i-skromnie-czyli-po-czesku-studio-pha-rodinny-dum-klokocna%2F)
Układ wnętrz dwutaktowy - tak jak w starych dworach :)

Kiedyś przeglądałam projekty domów gotowych u naszych sąsiadów zza Olzy. Wiele z nich mnie zachwyciło zwłaszcza swą prostotą i genialnym rozplanwaniem wnętrz. A ostatnio gdzieś na polskich stronach widziałam kilka projektów podobnych do tych czeskich. Jak znajdę linki, to też tu wrzucę :)

P.S.
No i przydałaby się jeszcze lista Waszych "must have", aby wiedzieć jaki dom można Wam polecić :)

agusia59
04-03-2015, 10:46
Moniss dziekuje Ci, że poświecasz dla mnie czas. Pewnie forumowicze uważają, ze jestem ciągle niezdecydowana, wymagająca i szukam nie wiadomo czego, ale ja po prostu już nie wiem na co się zdecydować :/ No i działka też ma swoje specyficzne ustawienie wjazdem od południa. Ale taki plus, ze jest duża. A co chciałabym w domu mieć i jaki powinien być:
1. Dom o powierzchni uzytkowej do 130 metrów kwadratowych
2. Garaż jednostanowiskowy
3. Kotłownia na paliwo stałe (po wielu argumentach na gaz i tak mąż się nie zgodził na ten rodzaj instalacji)
4. Kuchnia około 9 metrów użytkowych (ale troche mniejsza też by przeszła, a wieksza to wiadomo, że lepiej)
5. Salon z jadalnia powyzej 23 metrów uzytkowych
6. No i jesli by sie dało parterówke z poddaszem do adaptacji, to na dole 2 sypialnie o powierzchni powyzej 10 metrów. Dobrze gdyby wymiary nie były mniejsze od 2,7 metra, bo wtedy pokój jest wąski i nie ustawny. A i mniejsze sypialnie generuja jaks szafe wnekowa gdzies lub garderobe, ale to mozna by było na poddaszu umiescic.
7. Łazienka jedna duza albo dwie mniejsza, przy czym jedna słuzyłaby jako taka pralnia. A jak jedna duza to jakies malutkie pomieszczenie nawet pod schodami na miotłe mopa itp.
8. Fajnie by było gdyby wejscie do domu było troche we wnece, ale niekoniecznie
9. Jak najmniej okien dachowych
10. A i zapomniałabym: mąż chce kominek, a ja sie bez niego obejde :)
11. Dobrze by było gdyby kotłownia miała wyjscie na zewnatrz albo mozliwosc jego dorobienia.
12. Strop monolit lub typu teriva.
Mysle ze to wszystko. Jakby mi sie przypomniało to dopisze. Ja codziennie przegladam dziesiatki stron i juz mam dosc troche :/

agusia59
04-03-2015, 10:54
A ten APS 242 to ten balkon nad wejsciem bym zlikwidowała, a tam wstawiłabym okno, a ten nad wykuszem moge przykryc daszkiem. Mysle, że wiele by to zmieniło. No bo te balkony bardzo mi sie tez nie widza, ale jeden juz bym przezyła :P

Elfir
04-03-2015, 11:49
agusia - mój maż z początku chciał na paliwo stałe. ja się nie zgodziłam i on do teraz całuje mnie po rękach, za to, że postawiłam veto.

Paliwo stałe - naprawdę chcesz zanieczyszczać powietrze wokół własnego domu dymem? Narażać dzieci na wdychanie spalin?

Naprawdę nie rozumiem tego wyboru, jeśli macie alternatywę gazu.

***
Balkony - to jest dość drogi i kłopotliwy w prawidłowym wykonaniu element dekoracyjny elewacji, który praktycznie jest niewykorzystywany użytkowo.
Każdy element wystający poza elewację - balkon, słupy, kolumienki to potencjalne punkty ucieczki ciepła z domu.

agusia59
04-03-2015, 13:51
Elfir tylko ja mam mało do gadania, bo to on wykłada wiekszosc kasy i on jak narazie wszystko utrzymuje. A że się zraził go gazu... Tłumaczyłam, ale nic to nie daje. U rodziców jest wegiel i sie to nie zmieni, no i cóz trzeba rozpalic. Nie narzekam, no ale wiadomo gaz praktycznie bezobsługowy. A co do balkonów tych małych to fakt nie uzytkuje sie, co innego taras na pietrze. Tak jak moich rodziców nad gankiem. Wieszamy pranie, odpoczywamy, robimy grila, takze sie z niego korzysta, bo jest duzy. A widoki jakie sa to szkoda mówic :)

Elfir
04-03-2015, 16:23
Robicie grilla na tarasie na piętrze?
Dlaczego nie na tarasie na poziomie ogrodu?


Bo widzisz, ja mam teściów, co mają kocioł na węgiel i brak tarasu (wysoki parter) - i to oni naciskali bardzo byśmy zrobili sobie tarasy na piętrze i kotłownię węglowa. "Bo gaz jest drogi". Tyle, że ja za gaz płacę obecnie dużo mniej niż oni za węgiel.
A taras do picia kawki porannej mam przy kuchni, odseparowany od sąsiadów.

Bo do budynku wybudowanym zgodnie z OBECNYMI NORMAMI, o małym zapotrzebowaniu na ciepło (czytaj dobrze docieplonym), będzie trudno dobrać jakikolwiek piec na węgiel! Bo obecne domy potrzebują bardzo mało energii do ogrzania.

Na dodatek - czym będziecie grzać ciepłą wodę latem?

Naprawdę po to chcecie budować sobie dom w zielonej, wiejskiej okolicy by mieć jakość powietrza jak w centrum Krakowa?
Może wyślij męża do przejrzenia wątków w dziale ogrzewanie?

agusia59
04-03-2015, 18:33
No tak robimy, a w czym problem? Najlepsze imprezy tam są :P Mojego męża nie przekonają żadne wpisy. Zresztą on się uważa za wszechwiedzącego :sick: On jak to powiedział: znowu czytasz te głupoty w internecie albo wyj... by internet. O i takie z nim gadanie. Ja wiem jakie są obecne normy i że ciężko bedzie z piecem na paliwo stałe ale on sie juz pytał firmy co robia i powiedzieli mu ze wszystko sie da zrobic i wcale tak zle nie bedzie.

agusia59
04-03-2015, 18:40
Zapomniałam dodać że w wiekszości bedziemy palic drewnem a wegiel wtedy gdy beda wieksze mrozy. Juz teraz mamy sporo drzewa na jakies 5-6 lat a jeszcze duzo do pociecia. Mamy mozliwosc zakupu drzewa "za grosze". Zastanawiam sie tez co by dało nasze ogrzewanie gazem w okolicy gdzie wszyscy truja weglem. Wiem wiem zaraz zostane osadzona, że nie musze robic jak sasiedzi i jeden dom mniej by truł, no ale jest jak jest. Cały czas próbuje meza przekonac i nie da sie :/

agusia59
04-03-2015, 18:44
Moniss znalazłam jeszcze projekt Gacek z domowych klimatów, tylko stylistyka do zmiany i musiałby stac bokiem do ulicy albo jakby sie dało to zlikwidowac ten taras i zabudowac i tam kuchnie przeniesc. Tylko nie wiem czy przejdzie sprawa z poddaszem :/

agusia59
05-03-2015, 11:55
Moniss i inni forumowicze proszę o rady. Znalazłam takie oto projekty:
http://projekty.muratordom.pl/projekt_aromatyczny,2829,0,0.htm?c=105&mirror=yes (mężowi sie nie podoba, rozkład nawet nawet oprócz kotlowni która jest z przodu, wolelibyśmy z tyłu no i kuchnia na tył)
http://www.domoweklimaty.pl/pl/projects/search/lustrzane_odbicie/1/nazwa_projektu//projekt_id//powierzchnia_uzytkowa_od/89/powierzchnia_uzytkowa_do/125/rodzaj_zabudowy/1/ilosc_pieter/1/ilosc_garazy/1/ilosc_pokoi_bez_salonu//ilosc_pokoi_na_parterze_bez_salonu//min_szerokosc_dzialki//min_dlugosc_dzialki//wejscie_do_domu_od//piwnica/0/dach//kat_dachu_od/35/kat_dachu_do//kategoria//technologia/1/project/2937/slug/projekt-domu-gacek (to ten gacek, o którym wspominałam, tylko albo usytuowanie bokiem do drogi albo zamurowanie tego tarasu i tam przeniesienie kuchni, tylko brak tego wgłębienia wejscia, no i zmiana stylu)
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Impresja-P-TSP-723 (te schody mnie troche gryza, kuchnia na tył)
http://www.domoweklimaty.pl/pl/projects/search/nazwa_projektu//projekt_id//powierzchnia_uzytkowa_od/80/powierzchnia_uzytkowa_do/130/rodzaj_zabudowy/1/ilosc_pieter/1/ilosc_garazy/1/ilosc_pokoi_bez_salonu//ilosc_pokoi_na_parterze_bez_salonu/2/min_szerokosc_dzialki//min_dlugosc_dzialki//wejscie_do_domu_od//piwnica//dach//kat_dachu_od//kat_dachu_do//kategoria//technologia//project/3120/slug/projekt-domu-bagatela-ii-nf40 (mała kuchnia nawet po przeniesieniu na tył, wejscia do pokoi pod skosem, sama juz nie wiem)
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/astrid-mala-g1?ProjectMirror=1 (powiekszenie toalety zeby mozna było pralke wstawic i powiekszenie kotłowni kosztem garazu, mały wiatrołap, kuchnia na tył)
http://pracownia-projekty.dom.pl/ed_e-113_ce.htm (kotłownia duza lae z przodu :/)
http://pracownia-projekty.dom.pl/fa_wega_ce.htm (troche mała kotłownia i brak mozliwosci powiekszenia, kuchnia na tył i utrata kominka, chyba ze przeniesienie komina)
Czy przy zaadaptowaniu poddasza przejda? Czy nachylenie 30 stopni nie małe na przestrzen uzytkową? Nie czepia sie w urzedzie?

moniss
05-03-2015, 12:02
Moniss znalazłam jeszcze projekt Gacek z domowych klimatów, tylko stylistyka do zmiany i musiałby stac bokiem do ulicy albo jakby sie dało to zlikwidowac ten taras i zabudowac i tam kuchnie przeniesc. Tylko nie wiem czy przejdzie sprawa z poddaszem :/
Po pierwsze, ten projekt nie jest wogóle na Waszą działkę. Po drugie, pomimo, ze dom nieduży, to jednak będzie droższy niż tamte, które wcześniej pokzywałaś (już sam dach będzie droższy i z większą ilością miejsc, gdzie można popełnić błędy skutkujące przeciekaniem).
Jeśli nieszczególnie odpowiada Wam stylistyka dworkowa, to trudno będzie to przerobić na coś innego ;)
Jeszcze trochę o tym projekcie:
- podoba mi się tylko zadaszony taras, przestronna sypialnia i osobna pralnia
- salon przelotowy, który pełni rolę nie tylko jadalni ale też holu, klatki schodowej, komunikacyjną (do kuchni)
- pomimo że salon metrażowo jest duży, to moim zdaniem jednak mało ustawny (patrz powyżej)
- mały pokój nadaje się bardziej na gabinet czy pokój gościnny niż sypialnia dziecka czy małżeńska (brak np. miejsca na pojemne szafy/regały)
- malutki wiatrołap - zmieści się tylko komoda na buty i wieszaki na ubrania + 1-2 osoby na ścisk
- zbyt wąski garaż - już nic wiecej poza samochodem tam nei wstawisz (a pzrecież pełni on bardzo często rolę skłądziku oraz komórki ogrodowej)

Pamietaj, że przy adaptacji projektu najdroższe są zmiany dotyczące ścian konstrukcyjnych.

A poddasze, jeśli będzie miało na papierze inną nazwę niż strych czy poddasze nieużytkowe, to mieści się w wyznaczonych warunkach :)

Agusia, może wrzucisz tutaj kilka linków do domów gotowych lub projektów, które Wam się bardzo podobają. Nie patrzcie na rzuty, ani na to ile mają kondygnacji, bo chodzi tylko o to aby określić styl, który Wam odpowiada. Na razie był tutaj styl tradycyjny z lukarnami i balkonami, teraz pojawia się dworek :) A chyba dobrze pamiętam, że wcześniej, przy parterówkach, to bardziej Ci odpowiadała ta z nowocześniejszym wyglądem? :)

A ja dziś może będę miałą chwilę aby przejrzeć katalogi domów i bedę mogła coś Ci podrzucić ;)

agusia59
05-03-2015, 12:52
To tak jak wysłałam, a styl podobny do domu w lilakach albo bajecznego 2

agusia59
05-03-2015, 15:11
A tak wogóle to pierwszym moim typem domu był Elian Ps i nadal pozostanie :) Ale ma strop drewniany, co wiąże się z całkowitym robieniem projektu od początku (tak architekt powiedział). Na działke od południa tez jest jego warian Amazis.
A tak na szybko to podoba mi sie styl:
http://extradom.pl/projekt-domu-szafran-WOF1033 (szkoda że nie ma garażu i poddasza )
dom przy słonecznej
Z takich z poddaszem to np. dom przy cyprysowej lub alabastrowej, tylko raczej bez balkonów. Dużo róznych domów mi sie podoba. Troche ten mój gust sie zmienił. Bo kiedyś wolałam dworki, a teraz troche prostsze. Faworytem jest i będzie elian PS lub Amazis. Podobaja mi sie okna jednoskrzydłowe, choć sie ich obawiam, ta elewacja z kamieni w elianie i to wejscie taki do domu we wnęce, ale też fanie jest zrobione w domu astrid wejście w delikatnej wnęce albo dom wega, a z poddaszem to BW-03 Wariant ma fajne wejscie albo APS 242 (nawet bardzo mi sie podoba). Po rozmowie z mężem doszlismy do wniosku, że bardziej interesuja nas domy parterowe, tylko żeby zaadaptować poddasze na użytkowe. Moi rodzice mają z poddaszem użytkowym a i na strychu nad poddaszem jeszcze można użytkować i mój mąż mówi na takie domy "młyny". Są dla niego za duże, nie wiem dlaczego. To w takim razie czekam na podpowiedzi.
W załączeniu moja działka307381

moniss
05-03-2015, 19:10
Czy przy zaadaptowaniu poddasza przejda? Czy nachylenie 30 stopni nie małe na przestrzen uzytkową? Nie czepia sie w urzedzie?

Zwykle w WZ jest podawany kąt nachylenia dachu i jego rodzaj (np. u mnie w WZ jest dwu lub wielospadowy o kącie nachylenia 35-45stopni). Jeśli tego nie ma określonego, to może być nawet płaski. Jednak lepiej jest wybrać projekt z wyglądu zbliżony do domów w okolicy lub przynajmniej nawiazujący do okolicznej zabudowy.
Jak masz schody na poddasze i jakieś pomieszczenia użytkowe na nim (nawet jedno), to znaczy, że masz poddasze użytkowe :)

moniss
06-03-2015, 01:16
Przejrzłam kilka katalogów i zajrzałam też do moich starych wydruków z projektami domów na działkę z wjazdem od południa. Oto wyniki:
1. Amber zmiany - większość przeszkleń salonu umieścić od zachodu
http://plandomu.pl/projekt3398-amber__137_50_m,rzuty.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fplandomu.pl%2Fproj ekt3398-amber__137_50_m%2Crzuty.html)
2. Akwamaryn - jeden z moich starych projektów, które brałam pod uwagę (trochę za duży dla Was)
http://studiokrajobrazy.pl/projekty-domow/akwamaryn#.VPj7n6MXxv8 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fstudiokrajobrazy.p l%2Fprojekty-domow%2Fakwamaryn%23.VPj7n6MXxv8)
3. Oaza spokoju - trochę dla Was za duży, ale ma ładny wygląd zewnętrzny :)
http://projekty.muratordom.pl/projekt_oaza-spokoju,2539,0%2C0.htm?c=40&page=3 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fprojekty.muratordo m.pl%2Fprojekt_oaza-spokoju%2C2539%2C0%252C0.htm%3Fc%3D40%26page%3D3)
4. Kopciuszek - za mała kotłownia jak na paliwo stałe, ale kiedyś podobał mi się ten projekt
http://plandomu.pl/projekt1361-kopciuszek_z_garazem,rzuty.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fplandomu.pl%2Fproj ekt1361-kopciuszek_z_garazem%2Crzuty.html)
5. ED E-113 CE (DOM ED1-13) - ten, który pokazałaś też jest nienajgorszy (większość przeszkleń północnych poprzenosić na wschód i zachód)
http://pracownia-projekty.dom.pl/ed_e-113_ce.htm (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fpracownia-projekty.dom.pl%2Fed_e-113_ce.htm)
6. Także jeden z Twoich, ale wcale nie musisz wstawiać pralki do WC - masz tam przecież pomieszczenie gospodarcze przy kuchni, którą "idzie" na północ
http://www.archipelag.pl/projekty-domow/astrid-mala-g1?ProjectMirror=1

Jeśli zdecydujecie się na projekt z dwiema sypialniami na dole, to poddasze nie musi być na betonowym stropie - jak najbardziej może być drewniany.

Macie sporą działkę i ewentualnie możecie też wybrać projekt z wjazdem do garażu z boku (wtedy nie prosta droga do garażu lecz z zakrętem ;)

agusia59
06-03-2015, 02:00
Akwamaryn i oaza fajne, no ale rzeczywiście za duży :/ Ta wneka w oazie z przodu to super sprawa. Co do E-113 chyba zrezygnujemy ze wzgledu na kotłownie umieszczona od frontu. A astrid jest w trakcie koncepcji, czyli czas oczekiwania około miesiaca :/ a my nie chcemy juz czekac. Ehh... A stropu drewnianego nie uznaje i ja i mąż. Bylismy dzis oglądac dom z poddaszem uzytkowym z serii bw z jeleniej góry i spodobał mi sie. Mimo skosów duzo powierzchni. Znalazłam jeszcze taki projekt jak Kastor, tylko dach jest skomplikowany i wydaje mi sie ze projekt w wykonaniu bedzie drogi. I przed chwila jeszcze jeden APS 153 i sie przy nim zatrzymałam, bo widze, że jest możliwośc dość prostego przerobienia wewnątrz, tylko musze sie zastanowic.
Szukałam tez projektu z garazem z wjazdem z boku, ale zawsze jest w nich cos co mi nie pasuje.

Bejaro
06-03-2015, 08:51
Akwamaryn i oaza fajne, no ale rzeczywiście za duży :/ Ta wneka w oazie z przodu to super sprawa. Co do E-113 chyba zrezygnujemy ze wzgledu na kotłownie umieszczona od frontu. A astrid jest w trakcie koncepcji, czyli czas oczekiwania około miesiaca :/ a my nie chcemy juz czekac. Ehh... A stropu drewnianego nie uznaje i ja i mąż. Bylismy dzis oglądac dom z poddaszem uzytkowym z serii bw z jeleniej góry i spodobał mi sie. Mimo skosów duzo powierzchni. Znalazłam jeszcze taki projekt jak Kastor, tylko dach jest skomplikowany i wydaje mi sie ze projekt w wykonaniu bedzie drogi. I przed chwila jeszcze jeden APS 153 i sie przy nim zatrzymałam, bo widze, że jest możliwośc dość prostego przerobienia wewnątrz, tylko musze sie zastanowic.
Szukałam tez projektu z garazem z wjazdem z boku, ale zawsze jest w nich cos co mi nie pasuje.

Może taki

http://http://www.e-domy.pl/e-135.html?dom-parterowy-z-wjazdem-od-poludnia

http://http://pracownia-projekty.dom.pl/ac_marlon_ii_g1__z_wejsciem_od_poludnia__ce.htm

http://http://dompasjaprojekty.pl/?projekty_wordpres=arkansas

moniss
06-03-2015, 14:19
Agusia, tutaj jeszcze jeden projekt domu z poddaszem:
Calineczka
http://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/14051-calineczka-2-paliwo-stale.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.wybieramydom.p l%2Fprojekty_domow%2F14051-calineczka-2-paliwo-stale.html)
Jedyne zmiany, to przenieść wielkie przeszklenie salonu z północnej ściany, na wschodnią (lub przy odbiciu lustrzanym projektu - zachodnią)

Zawsze też podobały mi się projekty z serii LARA, tutaj jeden z nich:
http://www.wybieramydom.pl/projekty_domow/14061-lara-5-paliwo-stale.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.wybieramydom.p l%2Fprojekty_domow%2F14061-lara-5-paliwo-stale.html)
- wjazd do garażu z boku (sam garaż od strony północnej), a wejscie do domu od południa
- z małego ogrodu zimowego można zrezygnować


EDIT:
I tutaj jeszcze coś ciekawego:
Mgła nad rzeką
http://projekty.muratordom.pl/projekt_mgla-nad-rzeka,2968,0,0.htm?q=m180&t=&v=#rzuty
Można pokój nr 16 zmienić na strych nieużytkowy, i część łązienki też odkroić i do części nieużytkowej włączyć (albo jako pralnię a na strychu byłaby suszarnia)

grrrzyb
06-03-2015, 16:49
Cześć!

Planujemy z mężem budowę domu. Póki co szukamy jakiegoś pasującego nam gotowca, chociaż zaczynam popadać w coraz większą desperację i nie wiem czy nie skończy się na projekcie indywidualnym. Myśl była taka: po co nam indywidualny, przecież jest tyyyyyleeee projektów gotowych - na bank znajdziemy coś dla siebie. HA, ha, ha...:bash:
Dwa słowa o tym czego szukamy:
-dom z poddaszem użytkowym (wiem, schody są złe, ale chcemy mieć więcej przestrzeni "ogrodowej"), dach dwuspadowy
-wjazd na działkę od zachodu, taras od południowego-wschodu
-garaż dwustanowiskowy w bryle budynku
-przejście z garażu do wiarołapu
-półotwarta kuchnia
-na górze: 3 sypialnie (nasza z garderobą i łazienką)+wspólna garderoba (ewentualnie 2 osobne w pokoju dzieci)+łazienka+pralnia+dodatkowy pokój lub strych (z przeznaczeniem na mój gabinet, a w przyszłości ewentualnie pokój dla 3 dziecka)
-na parterze: salon, kuchnia, koniecznie spiżarnia, łazienka (z prysznicem), kotłownia (najlepiej za garażem z dodatkowym miejscem na sprzęt ogrodniczy) i w miarę spory wiartołap (z miejscem na szafę)
-ogrzewanie gazowe
-WM

W MPZP mamy dodatkowe wymagania: dach symetryczny, wysokość budynku do 9m.

Budżet: ~400-450 tys.

Przekopaliśmy tonę projektów i natrafiliśmy na jeden (dosłownie...), który ostatecznie "ujdzie" : http://www.domenadom.pl/produkty/253/nemezjusz-2.html?mirror=1&tab=1 . Zasadniczo ma wszystko co chcieliśmy, ale... Z tego co udało mi się wydobyć z FM:
-schody zabiegowe - do bani, więc trzeba by robić spocznik. Konsekwencją jest jak się domyślam "wyciągnięcie" schodów w stronę salonu - i tu pojawia się problem, bo na miejscu tego maleńkiego stoliczka, który jest w projekcie chętnie zrobiłabym "wolnostojący" 6-os stół. Więc jest już baardzo ciasno i wypadałoby poszerzyć dom "w prawo"
-garaż - na 2 samochody za wąski - trzeba by poszerzyć o 1m
-kuchnia - za wąska (?), w każdym razie wygląda mi, że strasznie tam ciasno między tymi szafkami (ale może się mylę?), podobnie ciasno byłoby przy stole, który powinien być w jadalni, więc znowu trzeba by poszerzać (tym razem "prostopadle") - a to już generuje spore problemy, związne ze zmianą konstrukcji dachu (?)
-niska ścianka kolankowa - chętnie podniosłabym przynajmniej o 1 pustak

Nie wspominając o tym, że operacja poszerzania generuje dużo nowej powierzchni, która z kolei generuje spore koszty...

No i tu pytanie do bardziej doświadczonych :)
1. Czy ten projekt w ogóle jakoś się trzyma kupy? Czy narzucają Wam się jakieś sensowne zmiany, które można by do niego wprowadzić?
2. Czy są jakieś sposoby na obniżenie w nim kosztów (moje pomysły to zmiana okna tarasowego na mniejsze - ewentualnie o innej konstrukcji, wywalenie okna balkonowego z pokoju na dole i wstawienie normalnego okna, pozbycie się balkonu z głównej sypialni)
3. Czy zabawa w poszerzanie ma sens? (może w ogóle przesadzam i tylko mi się tak wydaje, że jest ciasno ;) )

Ewentualnie czy ktoś kojarzy jakiś inny projekt, który mógłby pasować do naszej koncepcji?

Z góry bardzo wielkie dzięki za wszelki odzew i rady:)

MateuszMateusz
06-03-2015, 16:56
Witam,

Poszukuje projektu domu:
Dach dwuspadowy, z użytkowym poddaszem, 3 albo 4 pokoje na dole (lepiej opcja 4 pokoje - ale o taki bardzo ciężko).
Metraż około 100-120 m2 na dole.
Mile widziana wersja z garażem po lewej stronie.

Szukałem i nic konkretnego nie znalazłem z taką ilością pokojów.

Zależy mi na prostej bryle. Zależy mi, aby wybudować jak najbardziej energooszczędny dom.
Wejście na działkę jest od zachodniej strony, tak samo powinny być drzwi wejściowe usytuowane.

Jeżeli ktoś znajdzie coś konkretnego to będę wdzięczny. Niestety mnie się nie udało.

Elfir
06-03-2015, 17:44
masz spore wymagania co do powierzchni. Wygodny garaż dwustanowiskowy to 6x6 m minimum. A to już 36 m2 pow. na poddaszu więcej.
Może szukaj domu w którym garaż jest dostawiony i ma płaski dach?

W projekcie, który wkleiłaś schody zabiegowe nie są tragiczne. To raczej pół zabieg-pół dwubieg.

****
http://images69.fotosik.pl/678/df9cd76e44620e08gen.jpg

grrrzyb
06-03-2015, 18:57
Elfir, dzięki za podpowiedź w kwestii schodów - właściwie to nie wiedziałam, że to ta "lepsza" opcja:)
Domu z dostawianym garażem do tej pory nie rozważaliśmy (właściwie nie wiem czemu... Chyba po prostu mam jakieś - być może niewłaściwe;) - przekonanie, że szkoda tej przestrzeni nad garażem i wolałabym mieć tam pokój niż "nic"). Ten rzut który wkleiłać to prawie mój ideał - gdyby nie brak dodatkowego pokoju. Czy brałaś to z jakiegoś konkretnego projektu?

Elfir
06-03-2015, 20:27
nie twierdzę, że lepsza od dwubiegowych, tylko, że nie jest źle, bo zabieg jest niewielki.

rzut to przerobiony bardzo dalece jakiś projekt z LK Projekty. Oryginał miał poddasze z niskimi ściankami kolankowymi i jeszcze strych, bo dom ze stromym dachem i bardzo tradycyjny w wyglądzie. No i garaż inaczej stał, bo wjazd był od szczytu :)

Nie ma pokoju na parterze, bo nie był wymieniony w chciejstwach:
na parterze: salon, kuchnia, koniecznie spiżarnia, łazienka (z prysznicem), kotłownia (najlepiej za garażem z dodatkowym miejscem na sprzęt ogrodniczy) i w miarę spory wiartołap (z miejscem na szafę)

Ale pomyśl i przelicz na szybko orientacyjne powierzchnie: salon z jadalnią 30 m2, kuchnia 12 m2, spiżarka 3 m2, łazienka 4 m2, wiatrołap 4 m2, kotłownia 9 m2, klatka schodowa 4 m2, korytarz 6 m2 - to minimum to 72 m2 podłóg. czyli z poddaszem 140 m2. Jak dodasz do tego garaż i pomieszczeniem nad garażem 2*36 m2 to robi ci się wielka chata 200m2.

Motylek83
06-03-2015, 21:29
Jednak się zdecydowałem na http://projekty.muratordom.pl/projekt_zielone-pola,1756,0,0.htm. Teraz robię małe przeróbki w tym projekcie. Chciałbym nieco powiększyć salon. Co sądzicie o tych wariantach? Który jest najlepszy (niebieska ściana) Waszym zdaniem?

(1)307538(2)307539(3)307540(4)307541

A może tak jak w oryginale jednak nalepiej?

Elfir
06-03-2015, 21:41
a konstrukcja ściany nośnej?

Przede wszystkim ustaw sobie docelowy układ mebli

Motylek83
06-03-2015, 22:00
Masz rację. Pomyślę nad meblami, ale stałyby mniej więcej tak jak na grafice. Na niebieskiej ścianie mógłby być TV, ale być może wogóle nie będę miał takiego sprzętu wtedy bardzo prawdopodobne, że stałaby tam komoda. Jeżeli chodzi o ścianę nośną to nie wiem. Możliwe, że będzie to przeprojektowane, bo strop będzie prawdopodbnie drewniany. W tej chwili nie mam wiedzy w tym temacie.

oresund
06-03-2015, 22:42
zamów indywidualny...

Elfir
06-03-2015, 23:28
Mnie trochę martwi, że pokoje dzieci beda dośc ciemne :(

MateuszMateusz
07-03-2015, 03:25
Nie

pawelkokosz
07-03-2015, 06:01
Nie

Dlaczego nie....
Czasami jest to bardziej opłacalne niż sztampa od biura architektonicznego plus płacenie za każdą poprawkę plus kasa za adaptację do istniejącej działki....

MateuszMateusz
07-03-2015, 08:42
Czasami tak, ale jednak wolę taką drogę. Nie mam dużych wymagań (udziwnień), aby decydować się na indywidualny projekt. Gotowy projekt można omówić wcześniej w szerszym gronie, skontaktować się z kimś kto w takim domu już mieszka itp.

agusia59
07-03-2015, 14:40
No dziewczyny,projekt wstepnie jest. Oby tylko udało sie wszystko tak zrobić jak chce, wiec narazie sie nie pochwale. Jak juz bedzie zakupiony i architekt zacznie robic to napisze. Nie chce zapeszac, bo tamtymi sie chwaliłam i nie wyszło. Wiec narazie bez entuzjazmu. Dziekuje za wszystkie cenne rady.

Motylek83
07-03-2015, 17:36
Mnie trochę martwi, że pokoje dzieci beda dośc ciemne :(

Wydaje mi się, że nie masz racji. Pokoje są od wschodu i zachodu. Pólnoc wyeliminowana. Bardziej rozsądnie się nie da. Spójrz.

307595

Elfir
08-03-2015, 12:18
mało widać :(

Motylek83
08-03-2015, 13:19
mało widać :(
Teraz będzie trochę lepiej. Swoją drogą czemu te grafiki po dodaniu do posta są takie małe? Mam wrażenie, że niektórzy mogą dodawać dużo większe.
307706

Elfir
08-03-2015, 13:32
ja dodaję przez fotosik.

MateuszMateusz
09-03-2015, 16:14
Taka bryła bardzo mnie interesuje: http://extradom.pl/projekt-domu-soprano-WOS1015 Projekt domu Soprano WOS1015

Prosty bez żadnych wnęk, balkoników itp. czy ktoś może zaproponować jeszcze jakiś projekt?

agusia59
10-03-2015, 13:38
Był dzis architekt na działce także projekt wybrany. Jutro kupuje. Moge się teraz pochwalić. Nie jest nowoczesny i dach będzie nas kosztował troche, ale nam sie podoba. To projekt Kastor z Dobrych domów. Będzie zmieniony troche. Zadaszenie nad tarasem z tyłu do usuniecia. Kuchnia na tył, kominek na koniec ściany pokoju lub prawie na koniec. Likwidacja wykuszu i zmiana położenia niektórych okien. Tam gdzie był wykusz będzie okno i drzwi tarasowe. Zastanawiałam się nad zmiana projektu wczorajszej nocy, bo jestem troche przerażona kosztami dachu, no ale cos za coś. W biurze koszt stanu deweloperskiego to 307 tysiecy. Koszta troche powyżej średniej. Szukałam prostszego domu ale nic mi nie spasowało. Z drugiej strony dom przy bajecznej tez prostego dachu nie miał i jego koszt też był podobny. Ale jak mam brac projekt, który ma mi nie pasowac, to wole troche dołozyc i wziasc taki, z którego bede zadowolona. Fakt nie ma w nim pralni, ale mam pewien pomysł. Tam gdzie schody dorobic pomieszczenie takie małe na pralke, miotłe, mopa itp. Wstepnie tez w domu przez pewien czas bedzie auto, a pózniej w budynku gospodarczym, który kiedys postawimy. Prosze Was o opinie i te złe i te dobre. Co sądzicie, co by tu zmienic lub nie zmieniac i jak myslicie ile mnie moze kosztowac taki domek.

moniss
10-03-2015, 15:59
Agusia, a architekt adaptujący ile weźmie za wprowadzenie zmian (likwidacja zadaszenia tarasu i wykuszu to także zmiana konstrukcji dachu) + projekt zagospodarowania działki?
A może lepiej będzie zamówić projekt gotowy, dokładnie taki jak chcecie?

308006
A co do Kastora, to kibelek ze środka domu oczywiście likwidujecie? :)
Czy po przeniesieniu kuchni nadal obok niej będzie spiżarka?
A skoro już tak zmieniacie dach, to może część wejściową też uprościć?
308009

Elfir
10-03-2015, 16:41
garaż bez ocieplenia od strony domu :(

moniss
10-03-2015, 16:57
Agusia, tak patrzę na Twoją działkę i ona nie jest dokładnie na osi północ-południe, lecz jest od niej odchylona o 24 stopnie.
Tutaj masz obrócony odpowiednio rzut Kastora (u góry jest północ):
308012 308013 308014
Chyba nawet lepiej będzie w odbiciu lustrzanym.

agusia59
10-03-2015, 17:42
Architekt weźmie cos około 2-3 tysiecy. Tak kibelek likwidujemy. A z dachem to właśnie też o tym myślałam, ale chyba bardzo sie zmieni wygląd od przodu. A odbicia lustrzanego nie chce, bo wtedy salon i taras, który bedzie od zachodu wypadnie bardzo blisko sasiada po prawej. Po lewej mamy stary domek, który zostaje narazie X lat i mam duży ogród z zachodu (dokładnie pólnocnego- zachodu). I tam po prawej bedzie przejazd i taras wypadnie w przejeździe, a w lewo nie mozemy bardzo pójśc, bo domek ogranicza. No jeszcze sie zastanowie

agusia59
10-03-2015, 17:46
A ocieplenie garażu sie zrobi. Jaki problem

agusia59
10-03-2015, 17:50
A własnie nie wiem czy dałoby się jaos umiescic tam spizarke. Myslałam tez zeby pod ewentualnymi schodami zabudowac i tam zrobic taka mała spizareczke. Poddasze bedzie na papierze, zeby sie zgodziło z WZ, a raczej nie bedziemy robic.

agusia59
10-03-2015, 18:12
Moniss dałaś mi do myslenia z tym odbiciem lustrzanym. Mam metlik w głowie

moniss
10-03-2015, 20:49
Moniss dałaś mi do myslenia z tym odbiciem lustrzanym. Mam metlik w głowie
Zawsze do usług :D
Co jak co, ale mętlik w głowie zawsze gwarantuję :D

2-3 tys za zmiany + adaptacja do warunków lokalnych + projekt zagospodarowani działki? Czyli z projektem gotowym to ok. 5 tys.
A pytaliście ile by kosztował projekt indywidualny? Jak niewiele więcej, to może, może...:)

agusia59
10-03-2015, 21:36
2-3 tysiące z adaptacją. Indywidualny 10 tysiecy.

Elfir
11-03-2015, 13:46
mój indywidualny nie kosztował 10 tyś a miał projekty branżowe (gaz, wod-kan, co, wentylacja).
Tylko trzeba poszukać. Bo oferty na 10 tyś i więcej miałam.

agusia59
11-03-2015, 15:17
To fajnie miałaś, bo u mnie ciężko znaleźć coś w cenie gotowca, a z ościennych województw nie robią na moim terenie. Nie wiem dlaczego to takie dziwne. Może u Ciebie jest "normalniej" Ja jestem ogólnie zszokowana, że w takiej małej miejscowosci sa TAKIE ceny i to nie tylko o sprawy budowlane chodzi :/ No ale tak czy tak ten projekt mi sie podoba, bo gdyby mi sie nie podobał to bym go nie wybrała :) Teraz kuchnia mnie trapi, jak ja ustawic :/

Elfir
11-03-2015, 18:05
dla mnie w Kastorze ten hol jest po prostu za wielki, zwłaszcza jak nie ma pełnić roli klatki schodowej. Poszukałabym sobie projektu ze schodami w salonie.

Co do projektu - wielu architektów projektuje poza swoimi województwami. Przecież nie ma czegoś takiego jak rejonizacja.

agusia59
11-03-2015, 19:16
Ale pod schodami bedzie zabudowane, bo schody bede miec w razie W, moze nie od razu ale beda. Drewno jest jesionowe na nie :) A nawet jesli nie to zawsze ten hol moge zagospodarowac. Jest wiele pomysłow na to :) Miałam na oku projekt ze schodami w salonie i nie podoba mi sie. A projekt chciałam w innym województwie, to mi powiedzieli ze nie robia. Pytałam u kilku wiec cos w tym jest. Moze moje okolice sa "dziwne"

Elfir
11-03-2015, 22:59
Bo ja zamiast dużego holu wolałabym np. pralnię.

kemot_p
12-03-2015, 09:05
Jako, że ostatnie wymieniałem korespondencję z miejscowym architektem podzielę się moimi doświadczeniami. Otóż w okolicy stolicy architekci się cenią :) adaptacja projektu gotowego bez żadnych zmian to 1500 zł, małe zmiany np. zmiana wielkości otworu okiennego, drzwi to kolejne 1000 zł. Tak więc adaptacja gotowca z niewielkimi zmianami to co najmniej 2500 zł, z ceną za gotowca wychodzi ok. 5000 zł. Architekt mi powiedział, że w takim przypadku jak moje proponowane zmiany to jeszcze gotowca się opłaca, ale jak będę chciał jeszcze dodatkowo np. zlikwidować balkon, czy poszerzyć garaż to już cena za adaptację wyjdzie jak za indywidualny. Tak więc sprawa jest dość prosta - jak macie małe zmiany to gotowiec+adaptacja, jak większe to indywidualny.

agusia59
12-03-2015, 10:50
Elfir, byc może bedzie pralnia

kemot_p
16-03-2015, 08:42
Czy na etapie adaptacji projektu gotowego przyszło się Wam zmierzyć z koniecznością obniżenia garażu względem domu, albo odwrotnie? Pytanie kieruję do osób, które posiadają działkę ze spadkiem. Jaki jest koszt takie adaptacji? Załóżmy, że działka "ucieka" ok. 70-100 cm na 15 metrach długości.

moniss
16-03-2015, 10:22
U mnie, dalszy sąsiad nie obniżał co prawda garażu, bo nie jest on dostawiony do domu lecz jest w jego bryle, ale spadku terenu architekt przy adaptacji projektu też jakoś nie uwzględnił (!!!). Podczas budowy ścian fundamentowych, sąsiad skorzystał z rady budowlańców i zrobił częściowe podpiwniczenie, zamiast zasypywać to kilkoma ciężarówkami piachu.

kemot_p
16-03-2015, 10:58
A skoro już jesteśmy w temacie - w jaki sposób na pochyłej działce oblicza się wysokość budynku?

bowess
16-03-2015, 12:38
Biura projektowe liczą wysokość od poziomu zero. W moim MPZP było zaznaczenie, że poziom zero może być maksymalnie 80 cm nad powierzchnią gruntu.
Zależnie od formy zapisu i uszczegółowienia kwestii wysokości budynku w warunkach lub MPZP można próbować interpretować na swoją korzyść. :)

Koszt adaptacji jest zależny od zastosowanych rozwiązań technicznych i konieczności przeliczania. Jeżeli obniżyć trzeba wszystko, czyli poziom podłogi garażu, strop (bo coś tam nad garażem jest), przy garażu dostawionym do bryły konstrukcja dachu ma być inaczej rozwiązana (dla dachów wielospadowych to znaczne przerysowanie konstrukcji), schody mają jakoś uwzględnić dojście do pomieszczenia nad garażem, to adaptacja wraz z zakupem gotowca może przekroczyć koszt projektu indywidualnego.
Przy małych zmianach (na przykład typu obniżenie poziomu samego garażu, albo garażu i pomieszczenia gospodarczego i nic więcej nie ruszamy) jeszcze się opłaca gotowiec.

Zwróć uwagę, że w części gotowców garaż jest obniżony - patrz na przekrój budynku, na rzutach też widać schodek lub dwa.
Na działki ze spadkiem też są projekty. Wiele z nich uwzględnia garaż w piwnicy, a tu masz przykład gotowca od razu na "skośną" działkę (90 cm różnicy na 12 m).
http://www.archeton.pl/projekt-domu-zojkastok_1469_opisogolny

kemot_p
16-03-2015, 13:32
Dzięki za odpowiedź. Tych gotowców na działkę ze spadkiem jest jak na lekarstwo więc znalezienie gotowego odpada. Projekty, które przeglądam mają garaż w bryle,ale usytuowany "z boku" więc jak mniemam zmiana na etapie adaptacji polegałaby na obniżeniu garażu względem domu. Czy w taki przypadku można zrobić garaż wyższy, a strop pozostawić na obecnej wysokości? Wtedy podłoga na poddaszu będzie na jednym poziomie w domu i nad garażem i nie będzie zmian w konstrukcji dachu. Jeśli podłoga garażu będzie 50cm niżej niż podłoga pozostałej części domu to wysokość do kalenicy będzie liczona od "poziomu zero" domu, czy garażu?

aneczka_a
17-03-2015, 11:37
Witam, bardzo proszę Was o pomoc (pewnie nie ja pierwsza;) ) Aktualnie musimy zdecydować się na zakup konkretnego projektu. Zawężyliśmy poszukiwania do dwóch i błagam doradźcie który Waszym zdaniem jest ciekawszy, przestronniejszy, tańszy w budowie?
1. Z287 http://z500.pl/projekt/663/Z287,zgrabny-dom-parterowy-z-kotlownia-na-paliwo-stale-i-kuchnia-od-strony-ogrodu.html
2. Dom w Mekintoszach 4 http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-mekintoszach-4/m22220ce051df0

Metraż podobny, więc tym się nie zajmuję. Ogólnie zależy mi na dużym salonie, pralni i sypialni, która będzie największym pokojem z 3. Dach dwuspadowy, bo tańszy w budowie, ogrzewanie na paliwo stałe. No i nie wiem właśnie. :confused:

kemot_p
17-03-2015, 12:56
A jaką macie orientację działki? Gdzie jest południe? Bo w tym pierwszym projekcie okna salonu i kuchni wychodzą na jedną stronę świata - dobrze żeby była ona południowo-zachodnia. Ja osobiście szukam projektu, w którym salon ma okna wychodzące na dwie strony. W drugim projekcie właśnie okna wychodzą na dwie strony świata więc to jest mój typ :)

aneczka_a
18-03-2015, 05:14
Wejście byłoby od północy, a okna salonu od południa, w zależnosci czy odbicie lustrzane projektu czy nie, to od południowego zachodu lub wschodu. W pierwszym projekcie martwie się mała ilością światła w salonie, natomiast w drugim jest kotłownia przy sypialni, za to przestronniejszy salon.. i nie wiem juz sama.. Zastanawia mnie jeszcze czy zmiana stropu z wiązarów na Terive byłoby drogim przedsięwzięciem u archotekta?

Elfir
18-03-2015, 08:47
Możesz mi powiedzieć po kiego grzyba małą parterówkę chcecie ogrzewać kotłem na paliwo stałe? Żeby większość ciepła wypuszczać kominem? Inaczej przegrzejecie dom, bo każdy piec na węgiel będzie za mocny do tego domu.

Po drugie po co wam terriva w parterówce?

Zetka ma podstawową zaletę - wszystkie ściany to działówki, więc można się bawić z ustawianiem ścianek na wszelkie sposoby.
Wada to okno kuchni od południa.
No i piec na paliwo stałe IMHO nie wejdzie w tym miejscu, gdzie jest narysowany na planie.

aneczka_a
18-03-2015, 09:43
Piec na ekogroszek to jedyna opcja u nas, gaz nie wchodzi w grę. Jeśli chodzi o strop to ja jestem ogromną zwolenniczką drewnianych i takie też projekty były szukane, ale chcemy przemyśleć wszelkie Za i przeciw.. Więc poki co strop pozostaje drewniany..
Co do okna w kuchni od południa - tez mnie to troszkę martwi ale kuchnia od ogrodu mając dzieciaczki jest kusząca:D

Elfir
18-03-2015, 13:17
aneczka - czy poza węglem i gazem nie znasz innych sposóbów grzania? :D

aneczka_a
19-03-2015, 06:41
Ojj, no oczywiście, że się orientuję. Mam brata, że się tak wyrażę z branży:P tylko po prostu jesteśmy obecnie bardzo zadowoleni z ekogroszku, z pieca ktory mamy, z ceny opału i stąd ta decyzja.. te dwa projekty są przygotowane właśnie na paliwo stałe i nie chcemy tego zmieniać. To są naprawdę bardzo podobne domy, różnią się szczegółami, ale jako że diabeł tkwi w szczegółach trzeba to przemyśleć...
Na razie mekintosza eliminuje sypialnia przy kotłowni, za to wielki plus za kuchnie od północy z oknem narożnym (takie moje małe marzonko od zawsze:D)
Z kolei Z287 lepiej oddzielona strona sypialniana, większa pralnia z oknem, ale kuchnia od południa, i jedno okno w salonie..

bowess
19-03-2015, 09:33
aneczka_a - wiązary na jakikolwiek strop, to narysowanie nowej więźby (pewnie krokwiowo-jętkowej), wrysowanie nowego stropu z nowymi obciążeniami, więc obliczenia i ewentualne dostosowanie ścian nośnych. Za dużo, koszt adaptacji mocno pójdzie w górę.

Myślisz o jakimś wykorzystaniu poddasza? Jeżeli tak, to może projekt od razu z cięższym stropem, ale i opcją sensownego ulokowania schodów?

Te parterówki są dość spore, a kotłownie położone, że tak powiem, peryferyjnie. Bardzo długa instalacja ciepłej wody wychodzi. Bez cyrkulacji trzeba będzie lać litry chłodnej wody, zanim ciepła z zasobnika w kotłowni dotrze do kranu. O ile w kuchni to może być mniejszy problem, jeżeli będzie zmywarka, to w łazienkach jednak byłoby to bardzo odczuwalne, więc cyrkulację uważam w tych projektach za bardzo potrzebną.

Jest dość dużo projektów tego typu. Dlaczego wybrałaś akurat te dwa? Brałaś pod uwagę jakieś alternatywy?
Osobiście polecałabym, aby pokoje dzieci były od strony słonecznej, a jeżeli już jakiś pokój musi być od strony mniej nasłonecznionej, to niech to będzie sypialnia rodziców.
Fajnie byłoby, aby część dzienna miała okna na dwie słoneczne strony. Najlepiej południe i zachód. Dom się lepiej nagrzewa wczesną wiosną i późniejszą jesienią, a wnętrze, w którym jest więcej światła dziennego i widoków przez okna, sprawia wrażenie przestronniejszego.

Elfir
19-03-2015, 11:46
Moi teściowie też są zadowoleni z grzania węglem. Bo pradziadek palił, dziadek tak palił, oni tak palili i jeszcze chcieli nas do tego palenia zmusić....
Ale oczywiście o tym, że zanieczyszczają sobie powietrze, którym oddychają, to jakoś nikt nie pomyśli.

aneczka_a
19-03-2015, 11:50
Czyli zmiana stropu odpada, najlepiej wybrac od razu taki jaki ma byc..
Dlaczego te dwa? Chodzi nam o parterowke (poddasze nieużytkowe, ew, jakis mały punkcik na graciarnie) do 120m, najlepiej z dwuspadowym dachem, a te zwykle są podłuzne i wąskie, Oba te projekty mialyby byc w wersji odbicia lustrzanego tak, że okno w salonie wychodziło by na poludniowa i poludniowo-zachodnia strone. Przeglądaliśmy całą masę projektow i te pasują nam pod wyżej wymienionymi względami. Ale wlasnie dlatego udałam sie po porade do Was kochani, bo z pewnością macie wieksze doswiadczenie w tej dziedzinie..

aneczka_a
19-03-2015, 11:51
Elfir to mogę zapytać jakie Ty proponujesz ogrzewanie w domach parterowych do 120m?

aneczka_a
19-03-2015, 12:08
A co jako alternatywe powiecie na ten? http://z500.pl/projekt/184/Z207,parterowy-dom-z-funkcjonalnym-wnetrzem-wykuszem-oraz-z-garazem-na-2-auta.html Pierwszy który rzucil nam się w oczy na początku drogi wybierania projektu, pozniej zaczelismy szukac ciut mniejszych i tanszych w budowie. Mimo to nie zapomnielismy o nim..

Elfir
19-03-2015, 12:27
Elfir to mogę zapytać jakie Ty proponujesz ogrzewanie w domach parterowych do 120m?

Elektryczne. I nie, nie zrujnuje cię finansowo. Nie przy prawidłowym, wykonanym we współczesnych technologiach domu. Ludzie na forum rocznie płacą 2 tyś. za ogrzewanie prądem.

Owszem, będzie drożej niż przy węglu, ale!
- kilka tysięcy złotych zaoszczędzisz już w trakcie budowy domu - komin 4 tyś., kotłownia ok 1,5 tyś/m2, piec na węgiel 4 tyś - to co zaoszczędzisz, da ci kilka lat grzania za darmo
- kolejne pieniądze, które zaoszczędzisz na instalacji C.O. i kominach wentylacyjnych, zainwestujesz w rekuperator. Wówczas cześć okien możesz wykonać jako fixy - kolejne oszczędności.

- pomijam wygodę wyjazdu zimą na urlop i zostawienie domu z całkowicie bezobsługową instalacją


Co jest ważne - wybór właściwego projektu, uwzględniającego XXI wiek, a nie odświeżone na elewacji kopie projektów z lat 90-tych.

Elfir
19-03-2015, 12:30
przy ekogroszku i tak musisz rozwiązać problem grzania ciepłej wody latem.

aneczka_a
19-03-2015, 12:41
Wiedziałam, że pójdziesz w prąd.. nie ukrywam, że też nad tym myśleliśmy, nawet tu gdzies na forum ktoś buduje Z287 na prąd i podglądamy go czasem.. do przemyslenia..

bowess
19-03-2015, 12:57
Z207 to już takie lekkie luksusy. :)
Dom duży, ze znaczną powierzchnią dachu i sporą liczbą metrów ścian nośnych (więc i fundamentów pod nie). Do tego dochodzi duża powierzchnia stropu. Powstaje spory strych, na który wejście będzie tylko wyłazem, więc nawet jakby mieszkańcy chcieli i mieli fundusze na zrobienie tam rekreacji, przechowywania, to nie będzie wygodnie się tam dostać, że o wniesieniu jakichś mebli czy bilarda nie wspomnę.
Fajnie, że główna sypialnia oddalona od sypialni dzieci. Jest sporo pomieszczeń dodatkowych (pralnia, dwie garderoby, spiżarnia, pom. gospodarcze jest duże).
W tym projekcie nie podoba mi się to, że będzie ciemny w środku. Miałam możliwość zobaczyć na własne oczy kilka takich domów i dla mnie jest to duża wada. W moim odczuciu podłużność i wąskość budynku nie do końca jest minusem. Wiadomo, że więcej światła dziennego dotrze do wnętrza budynku, który od najlepiej nasłonecznionej strony ma np. 9 m "głębokości", niż do takiego, który ma tych metrów 14.
W Z207 jest duży wiatrołap, do którego zaproponowano drzwi z doświetleniem, ale przez to doświetlenie wydaje mi się, że szafa nie ma typowej głebokości, tylko musi być płytsza. Dalej jest spory hol, który w tej wielkości domach właśnie wychodzi moim zdaniem zbyt ciemny. Do sypialni dzieci też prowadzi wąskawy korytarzyk, ale przyjmując, że drzwi wewnętrzne będą miały dużą powierzchnię szklenia, nie powinien być mroczny. Jeżeli drzwi miałyby być pełne, to i korytarzyk będzie mroczny.
14 drzwi wewnętrznych - niezły koszt. :)

paulina2015
19-03-2015, 13:00
cześć - czy może wybrałaś już projekt? Zauważyłam, że mamy podobne gusta, więc chciałabym zapytać, czy się zdecydowałaś na Tamarillo?

agrafffka
19-03-2015, 14:53
cześć - czy może wybrałaś już projekt? Zauważyłam, że mamy podobne gusta, więc chciałabym zapytać, czy się zdecydowałaś na Tamarillo?

Do kogo pytanie?

Bo jeśli do mnie (też rozważałam ten projekt), to nie. Nie zdecydowaliśmy się na projekt Tamarillo.
Zniechęciły nas jakieś dziwne słupy na poddaszu na korytarzu.

Zdecydowaliśmy się na dom w zielistkach ver.2. ze zmianami. Czekamy na pozwolenie. W najbliższy poniedziałek minie miesiąc.

Elfir
19-03-2015, 15:19
http://projektydomow.domiporta.pl/projekt-domu-z182-WAE1210

Z tym, że murowany postawiłabym dom, a garaż w lekkiej konstrukcji, niezależnej od domu.
Zalety - dwa pokoje dzieci od południa.

aneczka_a
19-03-2015, 20:03
Bowess dziekuje, wymienilas za i przeciw tak dokladnie, ze juz wiem dlaczego od niego odeszliśmy ;) Z207 do kosza!

aneczka_a
20-03-2015, 07:10
http://projektydomow.domiporta.pl/projekt-domu-z182-WAE1210

Z tym, że murowany postawiłabym dom, a garaż w lekkiej konstrukcji, niezależnej od domu.
Zalety - dwa pokoje dzieci od południa.

Też mieliśmy go na uwadze, ale niestety brakuje w nim dodatkowego pomieszczenia, które potrzebujemy na pralnie, magazynek, suszarnię..

Elfir
20-03-2015, 12:46
jest - kotłownia
Nie wiem, jaką szeroką macie działkę, ale w przypadku przeprojektowania garażu na inną konstrukcję, można z tym projektem zrobić tak:
http://images69.fotosik.pl/723/192b48383d756451gen.jpg

Takie garaż w lekkiej wersji będzie o wiele tańszy w budowie niż zintegrowany z bryłą budynku.

kominek zostawić i używać do dogrzewania.

aneczka_a
20-03-2015, 20:46
Nooo...przyznaję- dobre������

aneczka_a
20-03-2015, 20:47
Nooo...przyznaję- dobre

agusia59
23-03-2015, 12:00
Witam ponownie! Miałam okazje zobaczyć dom Polluks z pracowni Dobre Domy, który jest bardzo podobny do Kastora. Rózni się powierzchnia na dole, bo ma dodatkowy pokój i garaz ma z boku a nie z przodu. Reszta to mozna powiedzieć jest prawie taka sama. Pierwsze wrażenie po wejściu do środka: dom jest duzy! Jest bardzo przestronny salon, jadalnia, kuchnia. Wygodna spiżarnia. Fajnie oddzielona część nocna od dziennej. Zastanawiam sie czy nie będzie za duzy Kastor hehe. No ale myślę, ze nie, tym bardziej że ma mniej o jedna sypialnie. Co wazne i w tych sprawach pisze to zmiany. Ten Polluks, w którym byłam nie miał zadnych zmian, a ustawienie działki wzgledem stron świata jest takie samo jak u mnie, czyli wjazd od południa. Mimo to dom jest bardzo jasny. No i kibelek tez ma na środku i powiem Wam, ze nie jest tak źle jak myslałam. Nawet tego nie wiedac że tam jest wc. Jest ono duże, a w moim Kastorze i tak powierzchniowo jest jeszcze wieksze. Zastanawiam się teraz czy jednak nie zostawić tego wc. Nie wiem juz co robić. W załączeniu fotka ze zmianami i w oryginale. 309744309745 Moje wątpliwości: zostawić wc czy nie (ewentualnie zmniejszyć), w pokoju 12,8 metra okno czy drzwi balkonowe (północna strona, ale pościel mozna wynieść), w salonie od północy myślałam tez o oknie, zeby na podwórko mieć widok, ale chyba nie. Proszę o porady :)

moniss
23-03-2015, 19:29
Agusia, kibelka na środku nie będzie widać, ale przy korzystaniu z niego będzie słychać. Jeśli chcesz wc dla gości, to lepiej umieścić je pod schodami (osobne wc dla gości jest moim zdaniem potrzebne, aby nie wchodzić do prywatnej łazienki, gdzie akurat może być rozwieszone pranie, czy będą się kąpały dzieci przed snem)
Nie rezygnuj z tego zacisznego tarasu ani z okien/drzwi od tamtej strony. Pamiętaj, ze Twój dom będzie pod kątem 24stopnie od osi północ-południe.

agusia59
30-03-2015, 09:22
No architekt wrysował zmiany, zrobił rysunek zastepczy, ale w trakcie budowy przeciez moge sobie cos pozmieniac co nie bedzie miało wpływu na konstrukcje. Przemyslelismy z mezem, ze ten dom budujemy dla siebie nie dla gosci i jak to powiedział mój znajomy: "goscie niech siedza na zewnatrz, sezon dla gosci otwarty od maja do października :P" Rezygnujemy z wanny i w łazience bedzie prysznic, umywalka, toaleta i pralka. Choc nad pralka zastanawiam sie czy nie zrobic jej pod schodami, przykład w linku: http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://2.bp.blogspot.com/-l-Si6gePFtg/U9WpQEgaydI/AAAAAAAABJc/Du0wYN-Ii2U/s1600/Kopiuj%252B%252Bz%252BIMG_8149x.JPG&imgrefurl=http://loftmeup.blogspot.com/2014/07/zabudowa-pod-schodami.html&h=768&w=1024&tbnid=0WSTzC0wpgrIkM:&zoom=1&docid=1nMPr7zjQqcmmM&ei=SgcZVcSiH8OdPfOwgNAL&tbm=isch&ved=0CCEQMygCMAI Mama jeszcze podsuneła mi pomysł, aby na holu przy tej sciance srodkowej co zostanie postawic taka wysoka szafe od podłogi po sufit. Co o tym sadzicie?

moniss
30-03-2015, 11:57
No architekt wrysował zmiany, zrobił rysunek zastepczy, ale w trakcie budowy przeciez moge sobie cos pozmieniac co nie bedzie miało wpływu na konstrukcje. Przemyslelismy z mezem, ze ten dom budujemy dla siebie nie dla gosci i jak to powiedział mój znajomy: "goscie niech siedza na zewnatrz, sezon dla gosci otwarty od maja do października :P" Rezygnujemy z wanny i w łazience bedzie prysznic, umywalka, toaleta i pralka. Choc nad pralka zastanawiam sie czy nie zrobic jej pod schodami, przykład w linku: http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://2.bp.blogspot.com/-l-Si6gePFtg/U9WpQEgaydI/AAAAAAAABJc/Du0wYN-Ii2U/s1600/Kopiuj%252B%252Bz%252BIMG_8149x.JPG&imgrefurl=http://loftmeup.blogspot.com/2014/07/zabudowa-pod-schodami.html&h=768&w=1024&tbnid=0WSTzC0wpgrIkM:&zoom=1&docid=1nMPr7zjQqcmmM&ei=SgcZVcSiH8OdPfOwgNAL&tbm=isch&ved=0CCEQMygCMAI (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.google.pl%2Fim gres%3Fimgurl%3Dhttp%3A%2F%2F2.bp.blogspot.com%2F-l-Si6gePFtg%2FU9WpQEgaydI%2FAAAAAAAABJc%2FDu0wYN-Ii2U%2Fs1600%2FKopiuj%25252B%25252Bz%25252BIMG_814 9x.JPG%26imgrefurl%3Dhttp%3A%2F%2Floftmeup.blogspo t.com%2F2014%2F07%2Fzabudowa-pod-schodami.html%26h%3D768%26w%3D1024%26tbnid%3D0WSTz C0wpgrIkM%3A%26zoom%3D1%26docid%3D1nMPr7zjQqcmmM%2 6ei%3DSgcZVcSiH8OdPfOwgNAL%26tbm%3Disch%26ved%3D0C CEQMygCMAI) Mama jeszcze podsuneła mi pomysł, aby na holu przy tej sciance srodkowej co zostanie postawic taka wysoka szafe od podłogi po sufit. Co o tym sadzicie?

Schowek pod schodami na pralkę itp. jest świetny :)
Jednak wyrzucenie z tak duzej łazienki wanny, to już nei jest najlepszy pomysł (zwłaszcza, że planujecie jednak jakieś potomstwo - a głęboki brodzik prysznica wanny nie zastąpi). Sądzę, że spokojnei w tej łazience zmieści się wanna, prysznic, umywalka i wc - pralka pod schody.

agusia59
30-03-2015, 20:52
No właśnie jak oglądalismy Polluksa z podobnym układem, to włascicielka mówiła ze fachowiec, co jej robił lazienke pytał czy bedzie wanna, bo sie zmiesci, ale oni maja odchowane dzieciaki, wiec z wanny zrezygnowali. Jeszcze musze to przegadac z mezem. Jakby własnie pralke zrobił w zabudowie pod schodami to wanna sie zmiesci. Tak własnie mysle, zeby miec pod schodami miejsce na pralke, kosz na bielizne, srodki chemiczne, odkurzacz, itp. no i moze jakies miejsce na kurtki i buty. Szukam inspiracji w necie jak narazie.

moniss
31-03-2015, 08:46
Agusia, dokładnie przemyśl sprawę likwidacji wanny. A przydaje się ona nie tylko dla potomstwa, ale także dla dorosłych. Od 8 lat mam tylko prysznic i już od dłuższego czasu tęsknię za wanną. Tak bardzo brakuje mi wieczornego wymczenia sie w wodzie z dodatkiem soli czy olejków....ech....rozmarzyłam się. Może już w przyszłym roku będę mogła spełnić to moje małe marzenie ;)

CodeSnipper
31-03-2015, 09:34
Mam tak samo. Ale wannę będę mógł mieć dopiero w drugiej łazience, czyli też pewnie za jakiś rok :( No, ale to uroki budowania z małym budżetem.

agusia59
03-04-2015, 14:00
Może nie na temat ale w temacie tym była mowa o cenie adaptacji. Także ja juz jestem po i zapłaciłam 2000 zł za adaptacje, wszelkie projekty przyłaczy, plan zagospodarowania działki i wszystko miałam wypełnione, posegregowane i nawet zaniesione do starostwa. A i jest to cena za 2 projekty: dom z garażem i osobny budynek garazowo-gospodarczy.

qbaiana
06-04-2015, 22:24
a co powiecie na temat takiego projektu domku Mokka pracowni Archand.
link (http://www.archand.pl/mokka/projekt.htm)

w odrobinę przerobionej wersji:
311856

wymiary :
311855

i położenie na działce 23x23m (wjazd od wschodu, taras od zachodu):
311857
czy mogą być problemy z postawieniem wiaty (3x8m) od północy w granicy działki ?

wnuczek99
07-04-2015, 18:59
Witam,

Zastanawiamy się nad wybudowaniem domu według tego projektu
http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Nokia_II/

Pytanie czy jest to dom "drogi w budowie" ?

kemot_p
11-04-2015, 19:15
Witam ponownie w tym wątki. Jakiś czas temu pytałem Was o opinie na temat kilku projektów, Były to projekty z dachem dwuspadowym, o prostej bryle. W międzyczasie zweryfikowaliśmy z żoną nasze oczekiwania i możliwości finansowe i zaczęliśmy się rozglądać za trochę innymi projektami. Żonie po dłuższych poszukiwaniach najbardziej spodobał się Dom w rukoli:
http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-rukoli-g2n-ver-2/m8301f7058e1b9
Praktycznie nie chcemy robić w nim żadnych zmian inwestorskich.
Będę wdzięczny za wszelkie opinie i komentarze na temat tego projektu.
Pozdrawiam.

Adam___
12-04-2015, 10:18
Jak dla mnie to dach masakra. Tzn stosunkowo - chyba nawet bardzo stosunkowo - drogi w budowie.
No ale ja się może nie znam.

moniss
12-04-2015, 11:53
kemot_p, dach trochę może finansowo przerazać, ale dom z zewnątrz wygląda ładnie.
Komin zrobiłabym nad kominkiem, a nie za (czyli szedłby dopiero od poddasza - sama obudowa z pustaka, a w środku stalowa rura).
Parter jest ok, jednak nigdy nie mogam jakoś się przekonać do takiego poddasza - bardzo przytłaczające.
Niezbyt dobrym rozwiazaniem jest przejście na strych z sypialni. Najlepszą pcją byłoby wejście z holu lub łazienki, czy pralni.
Schody dwubiegowe byłyby lepsze niz zabiegowe z projektu - może dałoby się je nieco przekonstruować?
Czy chcecie ogrzewać węglem, a wentylację mieć grawitacyjną?

-Amelka-
26-04-2015, 18:47
Witajcie,
planujemy budować Dom bliski sercu 3 (odbicie lustrzane)

http://projekty.muratordom.pl/projekt_bliski-sercu-wariant-iii,2404,0,0.htm?mirror=yes

wjazd od północy tak po skosie..dokładniej przez okno narożne w kuchni będzie widać zachód słońca ;-)
Jakie proponujecie zmiany ? Nigdy nie miałam swojego domu, jest mi o tyle trudniej.
Pozdrawiam serdecznie, każda sugestia mile widziana !!!

Bejaro
26-04-2015, 21:57
Wnioskuję że działkę masz,i dom zgodny MPZP lub WZ?

-Amelka-
27-04-2015, 05:09
Tak, oczywiście wszystko pasuje.
Wymiary działki 36 x 60 m.
Tylko chętnie posłucham porad innych.
Planujemy 1-2 dziecko.
Ogrzewanie ekogroszek + kominek (nad kominkiem jeszcze trwają rozważania).

Pozdrawiam.

Bejaro
27-04-2015, 06:57
Tak, oczywiście wszystko pasuje.
Wymiary działki 36 x 60 m.
Tylko chętnie posłucham porad innych.
Planujemy 1-2 dziecko.
Ogrzewanie ekogroszek + kominek (nad kominkiem jeszcze trwają rozważania).

Pozdrawiam.

Mnie projekt się podoba,jedynie łazienki bardzo małe bo 5 i 4 m.

Możesz pralnię przenieść w miejsce kawałka kotłowni powiększając łazienkę 5, a łazienkę nr 9 powiększy się o pralnie.

Można pokój nr 10 podzielić na 2 części i zrobić garderobę i łazienkę dostępną ze strony sypialni.

Wtedy zostaję miejsce na pralnie w łazience nr 5 gdzie nie ma okna. a z 9 i 8 powstanie ładna duża łazienka ogólna z oknem.

Chodziło mi raczej o to czy można budować parterówkę i szer. np elewacji frontowej kąt nachylenia dachu i cała reszta pasuje.

-Amelka-
27-04-2015, 07:06
Dziękuję za odpowiedź !:)

Kotłownię wówczas gdzie proponujesz?

Z WZ i PZT wszystko pasuje, też to miałam na myśli :)
Dodatkowo dopisałam wymiary działki, bo dom dość długi.

PS. Ja mam już swoją listę zmian, ale poczekam może ktoś jeszcze napisze...

Bejaro
27-04-2015, 07:18
Kotłownia bez zmian wtedy.

-Amelka-
29-04-2015, 21:00
Moje propozycje zmian:
1. Brama garażowa - wymiar standardowy - 1 drzwi.
2. Brak wyjścia z kotłowni na zewnątrz.
3. Okna w pokojach 11, 12, 13 - pokoje dziecięce + garderoba o standardowych wymiarach.
4. SYPIALNIA-ŁAZIENKA-GARDEROBA
Sypialnia nr 10, brak okna na podwórze. Okno tarasowe.
Wejście do łazienki nr 9 przez sypialnię po stronie, gdzie jest wanna. Wanna przeniesiona na drugą stronę. Brak drzwi od korytarza. WC na lewo od wejścia, zlew na prawo od wejścia.
Z sypialni wejście do garderoby, wydzielonej z narożnika w pokoju nr 11.
5. Pralnia - nr 8 - powiększona o szafę poprzez jej usunięcie.
6. Okno narożne w salonie z projektu Dom bliski sercu wariant nr I.
7. Wejście do pokoi (11, 12, 13) bez wchodzenia do salonu.
8. Brak drzwi z przedsionka do spiżarni.
9. Ogrzewanie - kominek + ekogroszek.
10. Zmiana wymiarów tarasu.
11. Słupki w oknach narożnych.
12. Zmiana wymiaru okna z 312 na 300.
13. Zlew w garażu.

Co Wy na to ?

moniss
30-04-2015, 12:57
Moje propozycje zmian:
1. Brama garażowa - wymiar standardowy - 1 drzwi.
2. Brak wyjścia z kotłowni na zewnątrz.
3. Okna w pokojach 11, 12, 13 - pokoje dziecięce + garderoba o standardowych wymiarach.
4. SYPIALNIA-ŁAZIENKA-GARDEROBA
Sypialnia nr 10, brak okna na podwórze. Okno tarasowe.
Wejście do łazienki nr 9 przez sypialnię po stronie, gdzie jest wanna. Wanna przeniesiona na drugą stronę. Brak drzwi od korytarza. WC na lewo od wejścia, zlew na prawo od wejścia.
Z sypialni wejście do garderoby, wydzielonej z narożnika w pokoju nr 11.
5. Pralnia - nr 8 - powiększona o szafę poprzez jej usunięcie.
6. Okno narożne w salonie z projektu Dom bliski sercu wariant nr I.
7. Wejście do pokoi (11, 12, 13) bez wchodzenia do salonu.
8. Brak drzwi z przedsionka do spiżarni.
9. Ogrzewanie - kominek + ekogroszek.
10. Zmiana wymiarów tarasu.
11. Słupki w oknach narożnych.
12. Zmiana wymiaru okna z 312 na 300.
13. Zlew w garażu.

Co Wy na to ?

1. To znaczy jedna brama szeroka na 5 metrów?
2. Jeśli ekogroszek będziecie nosić pojedyńczo w workach, to przez garaż można, ale wozić taczkami nieworkowany...możiwe, że trzeba będzie wystawić na jeden samochód. Generalnei większosć osób chce mieć dodatkowe wejście od zewnątrz do kotłowni, ale rozumiem, że chcecie mieć więcej wolnych ścian.
3.
- Pokój 11 ma obecnie długość ok. 5m i chcecie go podzielić, aby była tam jeszcze garderoba? Hmm...aby pokój był w miarę ustawny, to można by z niego uciąć ok. 1,5m długości. Jego metraż wózczas będzie niecałe 11m2 - czyli jak standardowa sypialnia w bloku.
- A co chcecie zrobić z oknami? Pomniejszyć z tych 2 metrów do np. 1,5m? Ja w pokoju 13m2 mam okno w otworze 1,4x1,4m i ono daje sobie radę z doświetleniem pomeiszczenia.
- Co to dla Was znaczy "garderoba o standardowych wymiarach"?
4.
- Okno na podwórze to okno na krótkiej ścianie? A na taras mają być podwójne drzwi tarasowe (np. szer. na 1,5m)? Łóżko będzie wtedy stało nogami w kierunku wejścia do sypialni?
- Jeśli chodzi o łazienkę, to można ją przesunąć w miejsce wnęki na szafę w sypialni (i tak będzie tam tylko przejście), wtedy powiekszy się też pralnia.
- Nie wiem ile dokładnie szerokości ma łazienka, ale jeśli 1,8m to wc i bidet po jednej i dwie umywalki po drugiej powinny się zmieścić (jeśli zamontuje się płytkie sprzęty np. 8 centymetrowy stelaż Geberit Slim + miski ok. 50-55cm długie, umywalki ok. 40cm głębokie)
5. Pralnię proponuję powiększyć poprzez pzresunięcie łazienki (patrz punkt 4), ewentuaalnie dodatkowo jeszcze nieco w kierunku przedpokoju. Szafy w przedpokoju jednak nie likwidujcie - przyda się chociażby na ręczniki i bieliznę pościelową oraz wiele, wiele więcej - sami się przekonacie ;)
6. "Okno narożne w salonie z projektu Dom bliski sercu wariant nr I." - czyli zamiana okna narożnego na zwykłe?
7. Jakim sposobem chcecie wejść do tych pokoi nie przechodząc przez część dzienną? Nie widzę innej możliwości jak likwiadacja łazienki i garderoby przy wiatrołapie, ale to się nieco mija z celem ;)
8. "Brak drzwi z przedsionka do spiżarni" - jeśli to oznacza zamurowanie drzwi, to moim zdaniem to błąd. Pomyśl...wchodzicie do odmu objuczeni zakupami na najbliższy tydzień czy dwa i ganiacie z tym naokoło przez salon i kuchnię do spiżarni. Moim zdaniem spiżarnia z wejściami z wiatrołapu oraz kuchni, to najlepsze rozwiazanie ze wszystkich możliwych. Zastanowiłabym się ewentualnie nad przesunięciem obu par drzwi spiżarnianych tak, aby na ścianie z salonem (w w spizarni i kuchni) zmieściło się coś głębszego - np. w spiżarni zamrażarka, a w kuchni dwa słupki wysokiej zabudowy z piekarnikiem, mikrofalówką i ekspresem do kawy (czy co tam sobie wymyślicie).
9. Ja bym zostawiła kominek jako dodatkowe/awaryjne źródło ciepła, ale kocioł na paliwo stałe zamieniłabym na coś bezobsługowego. Jeśli nie ma gazu to np. na pompę ciepła (polecam wtedy licznik dwutaryfowy) + ogrzewanie podłogowe w całym domu (poza spiżarką oczywiście ;)
W takiej konfiguracji drzwi z zewnatrz do kotłowni będą zbedne, no chyba że będzie tam skłąd narzędzi ogrodowych, to mogłyby zostać.
10. Taras powiększyć :) Taras ziemny będzie lepszy niż taki z fundamentami, gdyż będzie go można w każdej chwili rozbudować, lub też jego zmienić kształt. Poza tym jest tańszy w budowie.
11. "Słupki w oknach narożnych." - czym podyktowana jest ta zmiana?
12. "Zmiana wymiaru okna z 312 na 300" - chodzi tu chyba o przesuwane drzwi tarasowe... Czym podyktowana jest ta zmiana? Tak zaproponowali spece od okien?
13. Zlew w garażu to dobry pomysł.

Inne proponowane zmiany:
14. O przesunieciu dzrwi w spiżarce tak aby zmieściła się np. zamrażarka a w kuchni słupki wysokiej zabudowy - pisałam powyżej
15. Moim zdaniem zbędne są dodatkowe drzwi do części nocnej (no i ścianka wokół nich). I tak jest wystarczająco dużo korytarza, aby porządnie wydzielić strefę dzienną od nocnej ;)
16. Łazienka nr. 5 byłaby przeznaczona dla dzieci i gości. Dzieci zwykle lubią pluskać się w wannie, no i niemowlaka z jego wanienką łatwiej jest umieścić w wannie/na wannie niż w... no właśnie - gdzie? Są więc takie opcje:
- poszerzyć łazienkę tak aby zmieściła się także wanna (tutaj różne konfiguracje: wanna na krótszym boku, lub na dłuższym a obok niej osobno natrysk - może być bez kabiny)
- przenieść i powiększyć łazienkę w miejsce pralni i szafy w holu(miałaby takie wymiary jak ta przy sypialni). Zmieściłaby się w holu jeszcze niezbyt głęboka szafa na bieliznę pościelową itp. Pralnia byłaby w pomieszczeniu nr 5. Niestety wejście do łazienki od strony korytarza części nocnej.
- przeniesienie łazienki 5 na miejsce pralni i szafy + osobne wc dla gości w holu (ściana w ścianę z łazienką). Przejście do części nocnej przesunie się bliżej przedsionka, ale wejście do osobnego wc będzie od strony holu. W holu, w miejscu zlikwidowanego pomieszczenia nr 5, może być duża szafa wnękowa + wejście do kotłowni, gdzie można umieścić pralkę i suszarkę (pod warunkiem, że nie będzie to kotłownia na paliwo stałe). Pralkę można by też wstawić do łazienki dostępnej z korytarza.

-Amelka-
30-04-2015, 21:44
1. Tak, brama garażowa szeroka na 5 m. Czy jest w tym coś złego ? Proszę wyjaśnij.
2. Wystawienie autka nie jest dla nas problemem. Ponadto poza eko chcemy mieć kominek. Czy to dobry pomysł ? Są jakieś wady takiego rozwiązania?
3. Dokładnie tak, z pokoju chcemy wydzielić garderobę:
60 cm na wieszaki + 90 cm na swobodne poruszanie. Jeden rząd ciuchów, długość trochę ponad 3 m. Plus dodatkowo w pokoju nr 13 chcemy mieć rzadziej używaną odzież, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Co do zmniejszonych okien akurat myślałam o 1,5 x 1,5 :) także podobnie jak u Ciebie.
Standardowy wymiar garderoby - ehh..tu miałam na myśli bardziej zasady 60 cm-wieszak, 90 cm - przejście ;) Przepraszam za nieprecyzyjne sformułowanie.
4. Tu akurat czekam na propozycję od dwóch różnych firm okiennych na ich propozycje.. Może by w sumie zrobić zwykłe okno, ALE na całą długość ściany ? W sumie sama nie wiem czy walczyć o to by móc wychodzić z sypialni na zewnątrz. Jak Wy to widzicie? Jak macie?
Łóżko miało stać jak na rysunku, gdyż patrząc na wprost na łóżko po prawej stronie ma być wejście do garderoby, natomiast na drugiej ścianie po prawej stronie od drzwi wejściowych ma być wejście do łazienki.. (taki masterbedroom ;) )
-wnęki nie będzie, o tyle będzie właśnie powiększona łazienka a wanna będzie po drugiej stronie, gdyż na obecnym jej miejscu ma być wejście z sypialni.
-jeśli chodzi o układ łazienki, to myślałam:
wanna pod kątem by leżąc w niej można by spoglądać na ogród,, zaś po lewej stronie nowego wejścia (czyli z sypialni) najpierw zlew a potem WC, bez bidetu, bez drugiego zlewu.
5. Bielizna pościelowa, ręczniki mają się znajdować w pokoju nr 13, który to ma być i pokojem gościnnym - sofka, plus zgrabna szafa, imitująca ścianę będąca właśnie takim magazynem. Ponadto ozdoby okazjonalne - bombki, choinki, sprzęty-kosiarki etc planuję przechowywać w garażu..jest dosyć szeroki..szerszy o 78 cm od garażu moich rodziców gdzie to po jednej stronie mają drewno a po drugiej rowery kosiarki i inne..
6. Przepraszam, wariant DOM BLISKI SERCU, bez 1:
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Bliski-sercu-M115-TFI-367
7. Punkt 7 był chwilowy, bo w sumie nie mamy dzieci..przyjaciółki nie będę pchała do sypialni tylko bezpośrednio do salonu..co więcej zanim dzieci (których jeszcze nie mamy ! ) zanim dorosną to...będzie czas będzie rada. Ponadto skoro ktoś wejdzie do domu, będzie przyjacielem domu..więc co będę się chowała..
8. Drzwi są fajne, ale przez to sypialnia staje się mniej obstawna..co więcej na ścianie gdzie są drzwi widzę elegancki stolik z piękną dekorację, bukietem świeżych kwiatów..PROSZĘ O RADĘ JEŚLI BŁĄDZĘ ;)
Wysoka zabudowa, ekstra, planowałam po lewej stronie od wejścia do kuchni...
9. Ogrzewanie - ekogroszek + kominek. Ogrzewanie podłogowe - łazienki + salon + kuchnia
10. Do jakiej wielkości proponujesz powiększyć taras ? Wydawało mi się, że jest wystarczający..hmm..chciałabym jak najniżej, a w projekcie jest konkretnie wskazane ?
11.Słupki bardziej ekonomiczne, ale te słupki oryginalne okienne, nie murowanki.
12. Tak 300 m to standard, czytaj: niższa cena ;)
13. ok:)

14. A czy nie lepiej by zamrażalka była w tych słupkach? Nie jestem zwolenniczką mrożenia, wolę świeżaki, ewentualnie mrożenie bardziej specjalistyczne zachowujące witaminki..
15. Z tymi drzwiami chodzi bardziej o wygłuszenie :)
16. Wanna w masterbedroomie ma być z chromoterapią, jak dzieci podrosną..jak będą małe to "wanna do wanny".
Także sprawa rozwiązana.

Pięknie dziękuję za podzielenie się Twoją ogromną wiedzą i doświadczeniem !
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie.

bowess
01-05-2015, 09:53
Kominek w tym projekcie pełni moim zdaniem funkcję atrakcji salonu, ozdoby. W tak rozłożystym domu, o zakręcających korytarzach funkcja grzewcza byłaby możliwa tylko przy zrobieniu systemu dystrybucji gorącego powietrza, więc funkcja dogrzania domu byłaby możliwa przy dodatkowych nakładach finansowych. Z drugiej strony patrząc po co palić w kominku w celach grzewczych, jeżeli takie samo palenie w kotłowni ogrzeje cały dom i jeszcze ciepłą wodę zrobi. No i nie nabrudzisz popiołem i kawałkami kory w salonie.
No właśnie - ciepła woda. Jak będzie latem? Czy kocioł na ekogroszek będzie z takich pracujących cały rok?

O wyjściu z sypialni na zewnątrz myślę, że może być fajne, jeżeli jedno z małżonków jest palaczem, a w domu zakładacie niepalenie. To sobie można z rana wyskoczyć "na dymka". Ogólnie za bardziej przydatne uważam wyjście na taras gdzieś w pobliżu kuchni, bo to ułatwia organizację posiłków na tarasie, nawet wynieść sobie kawę czy zimny napój jest bliżej. No ale to już kwestia projektów, w których taras sięga w okolice kuchni.

Nie ma czegoś takiego jak standard wymiarów okien. Każda firma produkująca okna dla domów jednorodzinnych przyjeżdża i robi pomiary otworów. Oczywiście mniejsze okno jest odrobinę tańsze od większego, ale standaryzacji jako takiej nie ma.

Moim zdaniem ten projekt ma sporo wad. Przez salon wiedzie przejście do części prywatnej (a w wielu projektach udaje się to rozdzielić kawałkiem holu). Korytarze są dość wąskie i będą raczej ponure (światło pośrednio z okien sypialni, a to północny wschód). Podobnie umiejscowienie wszystkich sypialni dzieci od północnego wschodu - kiepsko nasłonecznione. Ogólnie ustawienie względem stron świata wydaje mi się nie najlepsze.
Obie łazienki są małe, trochę kiszkowate, pralnia 2m2 - nieśmieszny żart (słusznie planujesz powiększyć). Idiotyczne moim zdaniem okno w spiżarni - kosztowne, a niezbyt przydatne i jeszcze uniemożliwia zrobienie wyższych półek. W ogóle ta spiżarnia ma niezbyt szczęścliwy układ.
Salon trochę bez pomysłu - powierzchnia duża, ale są ciągi komunikacyjne na taras i do części prywatnej domu i zostaje taki pusty przelot - ni to hol ni nie wiadomo co.

Nie likwidujcie drzwi zewnętrznych do kotłowni. Jak widzę sąsiadkę, która kombinuje z noszeniem lub wożeniem taczką przez garaż, to widzę, że to jest jednak duża wada. Mają jedno auto i garaż jednostanowiskowy i w zimie, jak są silne mrozy, to operacja "palenie" wygląda tak, że wracają z pracy, zostawiają auto przed domem, otwierają garaż (marnując przy okazji w cholerę ciepła), wożą opał i na koniec wstawiają auto. Jak mrozów nie ma to i tak trzymają auto przed domem.

Taras w ramach adaptacji wykreśl całkowicie z projektu. Na koniec budowy albo już po jej zakończeniu zrobcie sobie ziemno - kostkowy wedle potrzeb i możliwości. Jak w projekcie zostawisz taki masywny taras, to do odbioru domu będziesz go musiała zrobić, żeby geodeta naniósł na mapkę powykonawczą.

Co do wiatrołapu i ewentualnego zamurowania przejścia do spiżarni. Ja bym nie zamurowała, ale też niezbyt podoba mi się to, jak w tym projekcie rozwiązano wiatrołap.

Jesteś już na 100% pewna, że to "ten" dom? W tak dużym i dość drogim w budowie domu (mam nadzieję, że zwróciłaś uwagę na to, że kosztorys na stronie jest orientacyjny i netto) oczekiwałabym jednak ciekawszych rozwiązań już na gotowo w projekcie - masterbedroom, pralnia z suszarnią, lepiej rozwiązany wiatrołap i hol (bez komunikacji przez salon).

moniss
01-05-2015, 12:09
1. Tylko dopytywałam, sama od razu zrezygnowałam z dwóch bram garażowych zaproponowanych przez architektów i kazałam ją zamienić na jedną 5-metrową ;) Łatwiej będzie się manewrowało autem przy wjeździe i wyjeździe z garażu, zwłaszcza, że wjazd na działkę mamy pod kątem a nie naprzeciw bramy garażowej.
2. i 9. Kwestia ogrzewania.
Nie pakowałabym się w węgiel ponieważ:
- poza sezonem grzewczym trzeba też będzie palić aby nagrzać wodę, co z będzie denerwowało jeśli nie Was samych, to z pewnością Waszych sąsiadów (np. wy dymicie, gdy oni chcą suszyć pranie)
- zasobniki na ekogroszek wystaczają na kilka dni. A jak będziecie ogrzewać dom, gdy zechcecie wyjechać na 10-dniowe ferie zimowe?
- wiele osób nie potrafi poprawnie rozpalić w kotłach na paliwo stałe, przez co zatruwają życie sąsiadom w całej okolicy
- doliczcie Wasz czas na obsługę kotłowni
Lepszym rozwiązaniem byłby bezobsługowy system ogrzewania, do którego nie trzeba robić dodatkowym przyłączy, czyli np. powietrzna pompa ciepła, która poza ogrzewaniem domu przygotowuje także CWU. Do niej najlepszym rozwiązaniem byłoby ogrzewanie niskotemperaturowe w całym domu np. podłogowe (i niekoneicznei muszą być wszędzie płytki czy kamień, mogą być też deski lub panele) lub ścienne. Na forum najczęściej polecane są PC Daikin Altherma, Panasonic, Atlantic.
Inna opcja to ogrzewanie prądem ale za pomocą kabli.
Jeśli dom jest dobrze ocieplony z dbałością o zlikwidowanie mostków cieplnych, z wentylacją mechaniczna z odzyskiem ciepła (podobno ma to już być standard w nowych domach od 2021r.), to najtańszą inwestycją będzie rozłożenie kabli grzejnych w podłogach lub ścianach. Większość osób wykorzystuje do takiego ogrzewania tańszą taryfę w G12, G12w, G12e, G13 (taryfy Tauron). Jest na forum ciekawy wątek o ogrzewaniu prądem, gdzie chłopaki teraz, po zakończeniu sezonu grzewczego piszą ile im poszło kWh czy złotówek.
Kominek można wykorzystywać rekreacyjnie lub jako dodatkowe obsługowe źródło ciepła na siarczyste mrozy czy awarię zasilania.
4. Ja w obecnym lokum nie mam możliwości wyjścia ani z sypialni ani z pokoju dziennego do ogrodu, co bardzo mnie męczy. W nowym domu też nie będę mogła z sypialni wychodzić do ogrodu pomimo, że coś takiego mi się marzyło (ale sypialnię główną mam usytuowaną od strony wjazdu a nie ogrodu,, więc są tam okna nieotwieralne). Jeśli masz możliwość wyjścia z sypialni na taras, to skorzystaj z tego.
ŁAZIENKA:
Łazienki przy sypialni nie powiększaj, nie da to absolutnie niczego, poza tym, że będzie jeszcze bardziej kiszkowata.
Leżąc w wannie zwykle i tak nie widzisz ogrodu (chyba, że przeszklenie jest niemal do podłogi), więc szkoda wizualnie "zagracać" tak długie pomieszczenie skośną wanną - zabudowana, prostokątna, na krótszej ścianie będzie o wiele lepszym rozwiązaniem (ściana nad wanną może być dekoracyjna, bo na wprost wejścia będzie wspaniałym punktem centralnym łazienki).
Ale jeśli przeszklenie będzie miało niski parapet, to można prostokątną wannę ustawić dokładnie naprzeciw okna wzdłóż długiej ściany, a obok wanny na krótkiej ścianie zmieści się jeszcze minimalistyczny natrysk. Może być to deszczownica sufitowa + bateria podtynkowa + słuchawka natryskowa z wężem + odpływ liniowy - bez kabiny, bez ścianek, bez brodzika (krótką ścianę prysznicową wyróżniamy dekoracyjnymi płytkami, lub podstawowymi w przypadku, gdy punktem centralnym łazienki chcemy uczynić dłuższą ścianę z wanną i umywalką).
A tak od siebie, to mogę polecić w łazience małżeńskiej bidet - świetna rzecz, której w obecnym lokum bardzo mi brakuje.
8. Rada na piękny przedsionek zawsze się znajdzie np. drzwi do spiżarki, które wyglądaja jak wielkie lustro, ale funkcjonalności tanim kosztem już później nie zmienisz. A tak usytuowana spiżarnia aż się prosi o dwie pary drzwi. Jak się pojawi tutaj Elfir, to z pewnością mnie w tym poprze ;)
10. Taras naziemny zawsze możesz powiększyć do wielkości, która najbardziej Wam będzie odpowiadała. Na początek może być taki jak w projekcie
14. Ja w sezonie na owoce czy warzywa sama robię mrożonki na zimę, a gdybym miała oddzielną zamrażarkę robiłabym ich jeszcze więcej :)
Są zamrazarki, które zamrażają w bardzo niskich temperaturach i dzięki temu produkty można przechowywać przez wiele miesięcy.
Czy nie lepsza zamrazarka w słupku... Wszystko zależy od tego jaką wybierzesz zamrażarkę, czy z szufladami, półkami, czy może skrzyniową.
W nowym domu mam zamiar wstawić osobną zamrażarkę do spiżarki (za jej wygląd nie będę dopłacała, bo liczyć się będzie tylko funkcjonalność), a w kuchni tylko samą chodziarkę do zabudowy.
15. Więc będziecie urządzać dzikie imprezy, które będą przeszkadzały śpiącym dzieciom? ;)
Gdy na świecie pojawią się dzieci,a Wy będziecie mieli zamiar takie imprezy urządzać (i nie mam tu na myśli zwykłych nasiadówek z przyjaciółmi, lecz imprezy z bardzo głośną muzyką), to wtedy bedziecie mogli pomyśleć o tych dodatkowych drzwiach, a na razie naprawdę jest to zbędne i szkoda kasy (a na etapie wykańczania każdy grosz się liczy).
16. Dzieci do wieku wczesnoszkolnego włącznie też wolą wannę, dopiero nastoletnie latorośle wybierają najczęściej prysznic. Czy wpuścicie maluchy do waszej łazienki?
Ale dobre jest w tym projekcie, ze są dwie łazienki. To naprawdę rozładuje kolejki do łazienki (i kłótnie z tego powodu) w przyszłości.

-Amelka-
01-05-2015, 12:11
Kominek - no właśnie zastanawiam się teraz czy to sensowne połączenie ekogroszek + kominek..chyba, że istnieje coś takiego jak piec na eko, który wyczuwa temperaturę (ciepło dawane przez kominek) i przestaje pracować..Piec na eko ma być całoroczny.

Nikt z nas nie pali, to samo sobie dzisiaj myślałam czy w sumie będziemy korzystać z tych drzwi..wyjście z kuchni jest fajne, ale w tym przypadku skoro życie i tak będzie toczyło się od strony podwórza to po co wychodzić z kuchni na zewnątrz.

Standaryzacja okien..DRUTEX ma w standardowej wielkości H-S lub suwanki, dokładnie nie kojarzę, czekam na ofertę i właśnie oni zaproponowali mi 300 a nie 300 z groszem jak w projekcie.

Usytuowanie sypialni dzieci, wiem ciemne, ale nie można mieć wszystkiego..
- mamy piękną jasną kuchnię z widokiem na zachód słońca - ja jestem mega zmarźlakiem
- jasny, ciepły salon
a jednak tu spędza się większość dnia, prawda ?
O to właśnie mi chodziło..przestronny salon, duża przestrzeń, moje marzenie..Ustawienie względem stron świata kiepskie? A mi się wydaje, że właśnie jest super..

Namówiłaś mnie z tymi drzwiami do sypialni - zostają !:)

Taras - wyjaśnij mi proszę jeśli i tak muszę taras zrobić to dlaczego do odbioru mogę nie zdążyć ? Jest jakiś ograniczony czas, czy masz tu na myśli fakt, że po odbiorze można już mieszkać, a do tego wiadomo każdemu spieszno ;)

Wiatrołap - drzwi jednak nie będzie..i spiżarnia i wiatrołap bardziej obstawne :)

Sami nie chcieliśmy podejmować się tworzenia wg naszej wizji, ale :
masterbedroom - będzie
pralnia z suszarnią - będzie
BRAK KOMUNIKACJI Z SALONEM BY DOSTAĆ SIĘ DO PRYWATNEJ CZĘŚCI, czy ktoś ma jakiś pomysł ?

Dziękuję Ci serdecznie za porady :-)

-Amelka-
01-05-2015, 12:52
moniss
1. No właśnie ten nieszczęsny wjazd, u nas też pod kątem...wiesz już może jaką macie szerokość bramy wjazdowej na działeczkę ?
2. OGRZEWANIE - no właśnie to jest problem, wyjazd na wakacje..a ktoś z czytających ma może piec na ekogroszek? Przecież zimą tzreba by spuścić wodę jakby nie miało być grzane przez te 10 dni ???
4. WYJŚCIE NA BALKON - widzisz ja obecnie nie mam balkonu i nie wiem czy takie wyjście będzie mi potrzebne..wyjaśnisz mi po co wyjście z sypialni lub kuchni na zewnątrz ? Poręczy nie będę miała, więc pościeli i tak nie wywieszę..z kuchni i tak nie będzie drogi na taras...poza tym istnieją tacki na których na 3 razy przeniesie się wszystko potrzebne do grilla. Ja akurat z pełna premedytacją ;) nie zrobiłam kuchni od strony podwórza, bo chciałam by była jasna i ciepła :)
5. BIDET - ja akurat nie potrzebuję.
WANNA - chciałabym właśnie owalną wannę z widokiem na ogród, okno w łazience jest od samego sufitu do podłogi, więc to chyba fajne rozwiązanie jakby wanna była pod kątem, co?
8. DRZWI DO SPIŻARNI - a ja bym tu chciała piękny bukiet kwiatów, stoliczek..coś jak tu:
http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://depot88.com/wp-content/uploads/2014/08/steel-table-with-flower-and-wall-mirror-for-narrow-modern-entryway-decorating-ideas.jpg&imgrefurl=http://depot88.com/40-interesting-entryway-decor-ideas-to-try-in-your-home/steel-table-with-flower-and-wall-mirror-for-narrow-modern-entryway-decorating-ideas/&h=800&w=600&tbnid=kuhVIO9Kp0mOyM:&zoom=1&docid=AbA9ieoDxiQRHM&ei=WmZDVZC3HYm8UdeNgOgK&tbm=isch&ved=0CBsQMygTMBM4ZA
lub
http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://architect-wiki.com/wp-content/uploads/2015/03/Cool-Contemporary-Entryway-Ideas.jpg&imgrefurl=http://architect-wiki.com/foyer-decorating-ideas/cool-contemporary-entryway-ideas/&h=744&w=600&tbnid=toSoLI0rciPgoM:&zoom=1&docid=ojIuUgPQ8At-uM&ei=PmZDVfWyDIemU8TFgbgB&tbm=isch&ved=0CE4QMygoMCg

14. ZAMRAŻALKA w spiżarce, może to i dobry pomysł, przemawiający za brakiem drzwi ze spiżarki do holu ;)
15. DRZWI DO CZĘŚCI INTYMNEJ - Absolutnie nie, żadnych dzikich party...hihi...dzieci ponad wszystko ! Ja obecnie dużo pracuję, jestem szczęśliwa jak mogę pobyć sama z narzeczonym :) Dzikie imprezy - bardziej chodzi o to, gdy nawet do naszych dzieci ktoś przyjdzie a my - jako już wtedy dziadkowie - będziemy chcieli spać :)
16. Dzieci będą miały dostęp wszędzie :) Oby tylko były..to dla nich ma być wanna z chromoterapią !

Pozdrawiam serdecznie.

moniss
01-05-2015, 15:06
Jakoś nie zauważyłam okna w spiżarce. Tak jak Bowess uważam, że jest tam zbędne :)
Ale nad drzwiami z wiatrołapu do spiżarki zastanów się jeszcze na spokojnie. Funkcjonalność jest jednak najważniejsza.
Poza tym, coś podobnego 315409 można zrobić inaczej: małe konsolki z kwiatami bo bokach, a na środku lustrzane drzwi do spiżarki właśnie.

1. Jak szeroką będziemy mieli bramę wjazdową? Prawdopodobnie ok. 4 - 4,5m
4. O BALKONACH nie było mowy!!! A już zwłaszcza w parterówce :D Chodzi o wyjście na taras - bez barierek!
Wyjście z kuchni na taras, to bardzo fajna rzecz, o tym od dawna marzyłam i w nowym domu tak właśnie będzie. Bowess wymienia plusy tego rozwiązania, ale jak o tym nie marzyłaś to nie jest t aż tak istotne.
Co do drzwi z sypialni na taras, to skoro tam jest taras, to szkoda ich tam nie wstawiać (zwłaszcza, że w łazience też będzie przeszklenie wertykalne ), skoro da się. Nie wiem, czy masz podobnie jak ja (zwłaszcza w piękne letnie poranki), nieprzepartą chęć wyjścia prosto z łóżka do ogrodu i to tak właściwie bez powodu :)
Niektórzy urzędnicy (nie wszyscy i nei wszędzie) przy odbiorze budynku mogą się czepiać tego, że taras był na projekcie taki a taki, a jest inny. Dlatego jak radzi Bowess, najlepiej na zimne dmuchać i nie wrysowywać tarasu w projekt. Później zrobicie sobie ziemny w kształcie i wielkości jakiej będziecie chcieli i w dogodnym dla Was terminie.
5. To lepsza byłaby wanna prostokątna lub owalna wolnostojąca naprzeciw okna. Wanna pod kątem nie będzie w tej łazience dobrze wyglądała, bo co zrobisz z pozostałym kącikiem przy wanie na krótszej ścianie?

-Amelka-
01-05-2015, 15:50
moniss byłam u Ciebie w DB, pięknie..ten strumyk..ochy i achy. Gratuluję !

Wiesz co, drzwi do spiżarki to właśnie patrze na funkcjonalność. Ja nie mam piwnicy i muszę tam upchać wiele i jeszcze więcej. Zlikwiduję szafę by powiększyć pralnię i już mniej miejsca na to i tamto..
1. Chęć wyjścia z łóżka do ogrodu...może i tak, ale widzisz ja nie mam ani balkonu, ani jasnego domu obecnie, więc jestem mało wybredna, nie wiem co dobre i czy też by mi się chciało tak wychodzić...ale w sumie czekaj, marzę o śniadaniach na tarasie i to mi wystarczy ;)
2. O owalnej wannie rozmawiałam z projektantką i w sumie mi to przeszło też przez myśl..taki kącik na kurz, ale skoro ona o tym nie wspomniała to uznałam to za nieważny fakt.
Okno w owej łazience - narzeczony właśnie oznajmił, że będziemy mieli mini okienko na górze, a ja na to, że nie będę cofała się do czasów przedwojennych, efekt: zostaje wertykalne ale matowe, bez widoku i wówczas może wanna ustawiona w ten sposób i ..tak łazienka - moje marzenie ;)
315411

Zastanawiam się na kominkiem, Wy macie w planach?
Może ekogroszek wystarczy? Jak wyjedziemy gdzieś na dłużej, to wokół mamy znajomych, rodzinę którym ufamy którzy ten raz w roku mogliby napalić bez problemu.

moniss
03-05-2015, 08:51
No tak, strumyk płynie sobie na skraju działki w lasku - jeszcze jedyny dziki strumyk w mieście http://forum.muratordom.pl/images/smilies/smile-2.gif Gdy byliśmy w agencji nieruchomości i dostaliśmy namiary na kilka działek, to powiedziano nam, że ta właśnie jest najładniejsza - no i rzeczywiście była http://forum.muratordom.pl/images/smilies/smile-2.gif

Kominek mamy w planach nie tylko dla funkcji rekreacyjno-dekoracyjnej lecz także jako dodatkowe awaryjne źródło ciepła, gdyż w domu planujemy wszystko na prąd włącznie z ogrzewaniem. Zastanawiam się dodatkowo nad kuchnią kaflową w piwnicy.
A u Was, jeśli naprawdę chcecie się bawić w ekogroszkowanie, to kominek może służyć jedynie do palenia rekreacyjno-dekoracyjnego http://forum.muratordom.pl/images/smilies/wink-2.gif
I tu pojawia się pytanie, czy aby popatrzeć na ogień koniecznie musicie mieć wkład kominkowy wraz z obudową za kila-kilkanaście tysięcy, czy może lepiej będzie powiesić na ścianie biokominek (600-2000zł)
315540 315541
Inspiracja łazienkowa bardzo fajna - kącik kąpielowy "odcięty" od reszty tunelem okiennym http://forum.muratordom.pl/images/smilies/smile-2.gif Może jednak zwykłą wannę prostokątną umieść w miejscu umywalek z projektu tak, aby jej krawędź kończyła się tuż przy otworze portfenetra. Skor przeszklenie ma być i tak mało widokowe ;)
No i nie ustawaj w zwalczaniu pomysłu Twojego faceta, z tym małym okienkiem pod sufitem :)
A co do wanny owalnej, to gdy piszę o niej, to mam przed oczami taką:
315536 315537 315538

Gdybym była Wami http://forum.muratordom.pl/images/smilies/wink-2.gif, to dom byłby jak poniżej:
- spełniający wymagania dla nowopowstajacych budynków od roku 2021
- zamiast kotła na paliwo stałe - pompa ciepła, a kominek jako źródło awaryjne
- wentylacja mechaniczna z rekuperacją (czyli brak kominów wentylacyjnych)
- w całym domu ogrzewanie podłogowe + w łazienkach drabinki z grzałkami
- wyjście z sypialni na taras
- przejście z wiatrołapu do kuchni przez spiżarkę
- a w kotłowni, w której nie byłoby kotła na paliwo stałe miałabym, poza pomieszczeniem technicznym, także pralnię z bezpośrednim wyjściem do ogrodu. Drzwi do garażu bym zlikwidowała, wejście byłoby od korytarza w części mieszkalnej (łazienka 5 przeniesiona w miejsce pralni, a w jej miejscu szafa + owe drzwi)
- przysypialniana łazienka nie powiększona o kawałek sypialni, lecz po prostu tam przesunięta.

-Amelka-
04-05-2015, 17:48
Chyba jednak ekogroszkowanie, Emek jest za sprawdzoną tradycją, poza tym rodzice mieli jedną z pierwszych w okolicy pomp i niestety nie sprawdza się. Wiem, są już nowszej generacji ale..uraz pozostał..i my będziemy chyba groszkować ;)
Podobno podczas zakładania pieca mogą zrobić instalację pod pompę, jutro dowiem się jaki to koszt.

Temat małego okna ? Nie ma tematu :no:

Wanna o tak, ale takie z Excellenta:
315723

- wyjście na taras z sypialni - męczy mnie to..ale biorę pod uwagę, że jeśli mielibyśmy dziecko to gdzie wstawimy łóżeczko? Wymiary sypialni to 312 x 363 (po odjęciu szafy)...chyba że patrząc na projekt dom bliski sercu 3 - lustro - to w prawym górnym rogu sypialni ale to i tak będzie mało funkcjonalne..muszę porozmawiać o wymiarach takich okien. Dzisiaj dostanę wycenę i ustalę właściwy wymiar..
-przejście spiżarnia - kuchnia robiłam testy : buty - noszę tylko czółenka lub adidasy (rzadko) zdejmuję trzymając siatki w rękach :-P
-- przysypialniana łazienka nie powiększona o kawałek sypialni, lecz po prostu tam przesunięta. jaka jest różnica między przesunięciem a powiększeniem łazienki? chyba nie kumam..
-pomysł ze zmianą na pc jest ok, ale palenie to działka Emka, niech też ma swoje zdanie ;)

moniss
05-05-2015, 09:31
Powiększenie łazienki, to zmiana wymiarów/powierzchni.
Przesunięcie, to pozostawienie tych samych wymiarów/powierzchni, ale przeniesienie jej w inne mijece. Tak więc przesuwając łazienkę przysypialnianą zmniejszasz sypialnie o tę część z szafą i automatycznie powiększa się o tyle pralnia.

Są różne pompy ciepła i różne firmy, które to sprzedają/montują. Jeśli wynikają jakieś kłopoty z PC, to zwykle jest wina producenta lub doboru i montażu.
Ale zapytaj Emka, czy na pewno chce ganiać do pieca. A gdy Emek będzie chory (albo gdzieś wyjedzie), to Twoją działką będzie ładowanie podajnika, palenie i wybieranie popiołu :P

-Amelka-
05-05-2015, 17:41
Pralnię z kolei planuję powiększyć o szafę przypralnianą ;-)


Miałam dzisiaj spotkanie odnośnie pomp ciepła gruntowych:
ALPHA INNO TEC
Muszę poczytać o samych pompach, jak i o warunkach których wymaga pompa by działała prawidłowo.
Latanie do eko-pieca dla mnie porażka..czekam na wycenę.

moniss
06-05-2015, 09:07
-Amelka-, zainteresuj się też PC powietrze-woda, przy których nie trzeba ryć ogrodu, a COP mają tylko nieco gorszy od gruntowych.
Do PC najlepiej byłoby zrobić w całym domu ogrzewanie płaszczyznowe zamiast grzejników (im niższa temp. górnego źródła, tym bardziej wydajna PC). Jako awaryjne źródło ciepła - kominek .
Zamiast budować kominy wentylacyjne + nawiewniki w oknach, warto pokusić się o zrobienie wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Będzie to początkowo nieco większy wydatek, ale za to część wywiewanego ciepła zostanie odzyskana, a dom będze zawsze "przewietrzany".
I najważniejsze: dobrze ocieplony dom, bez mostków cieplnych, wtedy czym by się nie grzało, to rachunki nie będą wielkie (można by się nawet pokusić o ogrzewanie czystym prądem).

Co już pisałąm wcześniej - przy PC pralnię można zrobić w pomieszczeniu gospodarczym. Wejście np. z przedsionka przez garderobę, lub (po przeniesieniu łazienki na miejsce małej pralni ) z holu.

316013

-Amelka-
06-05-2015, 17:41
Na forum pisali o OZC, moi fachowcy nie bardzo wiedzą co to :-P
Boję się, że będzie jak u moich rodziców.....kasa wywalona a pompa nie sprawdza się...

moniss
06-05-2015, 21:06
Na forum pisali o OZC, moi fachowcy nie bardzo wiedzą co to :-P
Boję się, że będzie jak u moich rodziców.....kasa wywalona a pompa nie sprawdza się...
Zapotrzebowanie na ciepło dla budynku powinno być podane w projekcie budynku.
Ale jak chcecie się bobawic, to tutaj tak z grubsza można sobei wyliczyć: cieplowlasciwie.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fcieplowlasciwie.pl )
Kolejna bardzo ważna rzecz, to znalezienie porządnej ekipy, najlepiej z polecenia (np. na forum), która zna się na doborze i właściwym podłączeniu (chociaż mój facet, by powiedział, że to prosta sprawa ;)
Jakiś "fachowiec", który robił projekty instalacji CO do naszego projektu dobrał PC o mocy 21kW :P. - chyba nawet nei wziłą pod uwagę tego, że w naszym domu ma być WM a nie grawitacyjna oraz ponadstandardowe ocieplenie. Teraz, gdy powoli zbieram oferty na instalacje, to proponowane PC mają przeważnie ok. 12kW.

A tak z ciekawości, to Twoi rodzice jaką mają pompę? Jakie jest dolne źródło a jakie górne (górne to np. grzejniki lub podłogówka, a dolne to np. powietrze, woda-studnie, grunt-kolektor poziomy)?
I w jakim sensie PC się u Twoich rodziców nie sprawdza? Co się dzieje, lub nie dzieje??

EDIT:
OZC może też Wam wyliczyć np. forumowy asolt. Ale nie pytaj mnie o cenę, bo nie wiem ;)

beton44
10-05-2015, 06:16
Osoba planująca dla ukochanego autka 1/3 rzutu budynku - o koszty nie pyta - bo ją po prostu stać :popcorn:

Bartosz Buczyński
10-05-2015, 14:24
Witam,

ja znalazłem dom parterowy DECYMA 6. Co myślicie o takim domku? Czy np. zlikwidować okno w spiżarni? 316639

Dom ma DACH 25, chciałbym spuszczane schody na poddasze - co można byłoby tam zagospodarować ?

Zastanawiamy się na PC jednak rachunki za prąd są takie same jak koszta związane z paliwem stałym.

ninel
11-05-2015, 11:02
Witam serdecznie :)
Jestem nowa na forum. Planujemy z mężem budowę domku (rozważaliśmy przez moment zakup mieszkania ale domek, choćby malutki od zawsze był naszym marzeniem ;) Rozważamy dwa projekty:
1 http://extradom.pl/projekt-domu-ambrozja-2-wersja-a-parterowa-z-pojedynczym-garazem-WRD2047
2 http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/agatka_z_garazem/151/opis
przy czym bardziej skłaniamy się do parterowej Ambrozji. Śledziłam wiele wątków na temat Agatki i wiem, że są tacy co wybudowali ją w kwocie ok 300 000zł ale praktycznie żadnych na temat Ambrozji.... Stąd moje pytania:
-czy Ambrozję bylibyśmy w stanie wybudowac w zbliżonym przedziale cenowym (zbliżony metraż?
-czy widzicie jakieś wady w obu projektach, których ja jako świeżak w budowlance nie widzę?

Jesteśmy rodzinką 2+2 przy czym dzieciaczki są jeszcze maleńkie. Mamy ok 250 000 oszczędności i miesięcznie póki co jesteśmy w stanie ok.2-2.5 tyś zł odkładac. Nie mamy działki ale te, które nas interesują kosztują w granicach 70-80 tyś. Czy w takiej sytuacji porywac się na budowę czy lepiej poczekac i powoli składac pieniążki? A może dom jest poza naszym zasięgiem i lepiej pozostac przy kupnie mieszkania?Póki co wynajmujemy mieszkanie - koszt samego odstępnego to 1000 zł dlatego decyzję chcemy podjąc w najbliższym czasie. Piszecie, że przy tanim budowaniu nie powinno byc garażu w bryle ale my chcemy przy tym pozostac.
Jeżeli chodzi o samą budowę - chcielibyśmy budowac metodą pół gospodarczą. Wykończeniówką i elektryką zajeliby się odpowiednio tata i brat z naszą pomocą.
Z góry dziękuję za wszystkie sugestie i podpowiedzi :)

Elfir
11-05-2015, 19:21
Mam podjąć właśnie ostateczna decyzje odnośnie projektu mojego domu i nie mogę się zupełnie zdecydować.

pierwszy - dlatego, że bryłę garażu łatwiej odseparować termicznie od domu. Pamiętaj o dodatkowej warstwie styropianu między garazem a częscią mieszkalną

Elfir
11-05-2015, 19:56
1 http://extradom.pl/projekt-domu-ambrozja-2-wersja-a-parterowa-z-pojedynczym-garazem-WRD2047
2 http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/agatka_z_garazem/151/opis
)

1. Niezły, ale wcale nie jest mały!. Warto zrobić przejście z garażu do wiatrołapu.
Dwie największe sypialnie najlepiej przeznaczyć dla dzieci a dwie mniejsze połączyć na sypialnię rodziców.
Garaż oddzielić warstwą ocieplenia od konstrukcji domu - to ważne!

Przykładowe zmiany:
http://images69.fotosik.pl/879/73897df06ba65b55gen.jpg

2. tam są kolumienki i balkoniki - czyli kompletnie nieprzydatne w użytkowaniu ozdobniki podnoszące koszt budowy.

***
Przy tanim budowaniu garaż może być przy domu, ale odrębny konstrukcyjnie. Może być połączony z wnętrzem domu drzwiami.
Chodzi o to, by do budowy garażu wykorzystać lżejszą i tańszą konstrukcję niż do budowy domu.

PandaWielka
12-05-2015, 00:11
pierwszy - dlatego, że bryłę garażu łatwiej odseparować termicznie od domu. Pamiętaj o dodatkowej warstwie styropianu między garazem a częscią mieszkalną

O ile koszt może być wyższy tego odseparowania w przypadku 2-gim i z czym jeszcze to się wiąże? Bo jeżeli to nie jest jakiś b. duży koszt to nie chciałabym aby zaważył na wyborze projektu...

Elfir
12-05-2015, 14:26
oddzielenie termiczne robi się na etapie konstrukcji. Garaż jest zimnym elementem - każde otwarcie bramy wjazdowej wychładza natychmiast pomieszczenie. Sama brama garażowa nie jest też szczelna. Dlatego ściany garażu powinny być oddzielone warstwą izolacji od ścian domu.
Stąd każdy garaż, który jest "otulony" pomieszczeniami ogrzewanymi jest mniej korzystny energetycznie niż dostawiony do bryły budynku.

tutaj ładnie to widać:
http://4.bp.blogspot.com/-XwnGdkQTSOQ/UZvRYz0_sdI/AAAAAAAAAJs/LDftt2OsNJ8/s1600/Dom_rzut_parter_blog.png

Skoro bardziej podoba ci się wersja 2 to po co dajesz nam dwie do opiniowania?


Osobiście uważam, że nr 1 jest bardziej przejrzysty, jeśli chodzi o układ, jedynie odwróciłabym pomieszczenia w garażu