PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 [41] 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

Iscra
28-01-2016, 18:55
Wiem, że polecacie projekty indywidualne ale po co mam przepłacać...Podczas budowy wybiorę grubsze docieplenie lub pustaki i mam mniejsze zapotrzebowanie na ciepło...Po co przepłacać jak bryła/układ pomieszczeń i powierzchnia w gotowym projekcie mi odpowiada?
Przepłacać? Nie wiem czy można nazwać przepłacaniem dopasowanie budynku do własnych potrzeb i warunków lokalizacyjnych :) W wielu przypadkach projekt i jego adaptacja kosztuje tyle, co zlecenie indywidualnego.

Elfir
28-01-2016, 19:13
Po co przepłacać jak bryła/układ pomieszczeń i powierzchnia w gotowym projekcie mi odpowiada?

skoro ci odpowiada.

Przejrzyj projekt pod względem instalacji - np. jak planujesz rekuperację, to likwidujesz kominy wentylacyjne.

Darkat
29-01-2016, 08:40
Nie dostałem tu wcześniej odpowiedzi na wstępną koncepcję naszego bliźniaka. Stanęło na tym, że będziemy rozwijać dalej tą koncepcję z architektem. I kolejna wersja. Budynek został rozszerzony o metr. Pomogło to zwiększyć powierzchnię mniejszego pokoju na piętrze oraz łazienki.
Ponadto zrezygnowałem z łazienek na dole, na rzecz większego wspólnego PG.
Wiadomo kompromisy, kompromisy. Kuchnia (a właściwie aneks ) musiała pójść do środka budynku. Nie wiem jak z przejściem pomiędzy stołem jadalnym a kuchnią. Ponadto chyba będę chciał rozszerzyć PG do 2m przynajmniej. Ponadto umywalka w PG też by się przydała.

Rzut parteru
https://picasaweb.google.com/114941783214225776141/29Stycznia201602#slideshow/6245128664194097218

Rzut piętra
https://picasaweb.google.com/114941783214225776141/29Stycznia201603#slideshow/6245128923085654226

ps. wejście od zachodu, więc taras na wschód co mi odpowiada. Natomiast nie duża ilość okien od południa. Link do poprzedniej koncepcji http://forum.muratordom.pl/showthread.php?3885-JAKI-PROJEKT-DOMU-WYBRA%C4%86-w%C4%85tek-dla-zmagaj%C4%85cych-si%C4%99-z-w%C4%85tpliwo%C5%9Bciami&p=7053007&viewfull=1#post7053007

cypryski
29-01-2016, 10:50
"Niestety, nie znaleziono strony."

Darkat
29-01-2016, 10:59
Nie wiem. Mi wchodzi
Spróbuję tak

https://lh3.googleusercontent.com/-gDC3VJF6cfM/VqsnbpXmIEI/AAAAAAAADOk/oETYE8D-pPE/s1008-Ic42/Rzut%252520parteru%2525202.jpg

https://lh3.googleusercontent.com/-Zsri3VbH-Z4/Vqsnqt0JyNI/AAAAAAAADOw/UiT-wDSQ054/s915-Ic42/Rzut%252520pi%2525C4%252599tra%2525202.jpg

moniss
29-01-2016, 11:07
Nie dostałem tu wcześniej odpowiedzi na wstępną koncepcję naszego bliźniaka. Stanęło na tym, że będziemy rozwijać dalej tą koncepcję z architektem. I kolejna wersja. Budynek został rozszerzony o metr. Pomogło to zwiększyć powierzchnię mniejszego pokoju na piętrze oraz łazienki.
Ponadto zrezygnowałem z łazienek na dole, na rzecz większego wspólnego PG.
Wiadomo kompromisy, kompromisy. Kuchnia (a właściwie aneks ) musiała pójść do środka budynku. Nie wiem jak z przejściem pomiędzy stołem jadalnym a kuchnią. Ponadto chyba będę chciał rozszerzyć PG do 2m przynajmniej. Ponadto umywalka w PG też by się przydała.

Rzut parteru
https://picasaweb.google.com/114941783214225776141/29Stycznia201602#slideshow/6245128664194097218 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpicasaweb.google. com%2F114941783214225776141%2F29Stycznia201602%23s lideshow%2F6245128664194097218)

Rzut piętra
https://picasaweb.google.com/114941783214225776141/29Stycznia201603#slideshow/6245128923085654226 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fpicasaweb.google. com%2F114941783214225776141%2F29Stycznia201603%23s lideshow%2F6245128923085654226)

Nie otwierają mi się te strony, więc wypowiem się odnośnie poprzedniego Twojego projektu.
Pierwsza myśl: dom na weekend a nie do codziennego mieszkania. Jeśli chciałbyś tam mieszkać przez cały rok i to nie sam lecz z rodziną, to cały projekt należałoby zmienić.
Po pierwsze, jest tam aneks kuchenny jak w pokoju hotelu typu combo.
Po drugie, brakuje miejsc magazynowych jak garderoba, spiżarka (zwłaszcza gdy kuchnia to tylko dwie szafki).
Po trzecie, za małe pomieszczenie gospodarcze jeśli chciałbyś ogrzewaniać czymś innym niż prądem (także grzanie wody prądem w miejscach jej odbioru).

Kilka tygodni temu pisałeś o tym, że Twój dom ma mieć ok. 100m2 i być piętrowy. Elfir zwróciła Ci uwagę, że to jest słaby pomysł i dla takiej powierzchni lepiej zdecydować się na parterówkę - ładniej, taniej i wygodniej. Teraz chcesz budować bliźniaka lub dom dwurodzinny (piętro/parter) każde mieszkanie ma mieć max. 70m2. Teraz powiększasz dom o 1 metr...
I teraz pytania...
- dlaczego bliźniak/dwurodzinny
- ile osób ma tam mieszkać
- jak dużą masz działkę
- jaki typ domu możesz wybudować wg. tego co "mówi" plan zagospodarowania przestrzennego (lub warunki zabudowy), i jak dużą może zajmować powierzchnię

Odnośnie Twojego ostatniego postu...
Rezygnacja z wc na parterze, to nie jest najlepszy pomysł. Jak wyobrażasz sobie bieganie po schodach zabiegowych na piętro aby skorzystać z ubikacji? A gdy grilujecie ze znajomymi w ogrodzie?


DOPISEK
Gdy widać już nowe obrazki... :)
Lepiej już to wygląda niż poprzednia wersja, ale szału nie ma.
Kuchnię można powiększyć o przestrzeń pod schodami.
Nie rezygnuj z wc na parterze!
Nadal brakuje porządnej części magazynowej.
Przedsionek spory ale mało ustawny. Do tego ciemny - no chyba że drzwi będą przeszklone.
Komunikacja przez środek pokoju dziennego - trzeba by to zmienić, ale to już byłby inny projekt.
Nie pokłócicie się o rzeczy we wspólnym pom. gospodarczym? :)

Darkat
29-01-2016, 11:23
No niestety musimy z bratem patrzeć na portfel. Składamy się po połowie, więc taki bliźniak to dla nas najlepsze rozwiązanie. Mieszkania 70 m w zupełności nam wystarczą. Jasne, że dobrze by było gdybyśmy budowali osobno po np. 100 m2 parterówki. Dlatego musimy iść na kompromisy.
PG będzie wspólne bo chcemy mieć je duże. Inaczej się się nie dało dla domu o wymiarach11x9m. Ogrzewanie będzie gazowe wspólne. Wyrzut przez ścianę planujemy. Pralki się mają tam zmieścić. Wypadało by jeszcze umywalkę umieścić. Najsłabszy punk to jak zauważyłeś kuchnia i brak WC. Nie wiem może zrobić jakieś wspólne awaryjne WC w PG ;)
Trzeba pamiętać że będzie to budynek z dachem płaskim, więc skosy nie będą nas martwić na górze.
Dzięki za uwagi.

ps. co do koncepcji. To rodzi się od roku i bardzo dobrze. Były rożne wyobrażenia co do tego co chcemy zbudować. Działka brata i moja (złączone ze sobą ) pozwala na większy budynek. Ale koszt. Zrezygnowaliśmy z kominków. Oprócz wyrzutu bocznego żadnych kominów. WM ma być od razu zaprojektowana.

CodeSnipper
29-01-2016, 11:47
U mnie jest szkielet drewniany z pierwszym stropem drewnianym i pustką powietrzną pod nim o wys 130cm. Spiżarkę zrobiłem w kuchni... pod podłogą ;)

345016

Ma to około 3x3m, dookoła są półki 60cm głębokie. Pod resztą domu mam wolną przestrzeń na materiały wszelakie. Nie namawiam, pokazuję inne spojrzenie.

moniss
29-01-2016, 12:20
CodeSnipper, wczoraj przeczytałam kilka ostatnich stron Twojego dziennika i bardzo spodbała mi się spiżarka oraz garderoba zrobiona z wykorzystaniem szafy :D

Darkat, przejdź ze swoim indywidualnym projektem tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?4731-PROJEKT-INDYWIDUALNY-wymiana-do%C5%9Bwiadcze%C5%84-pytania-dyskusja-nad-planami/page212&highlight=projekt+indywidualny
Będzie można dłużej się rozpisywać i stworzyć coś, co bardziej spełni Wasze oczekiwania nie tylko od strony finansowej. Bo sam koszt budowy i wykończenia to nie wszystko. Co z tego, że wybudujecie tanio, jeśli będzie wam brakować podstawowych wygód?

Elfir
29-01-2016, 12:34
a dlaczego nie możecie postawić parterowego bliźniaka?

http://projekty.lipinscy-projekty.pl/www_data/lmbl032/rzuty/lmbl032_r1.gif?ver=20150224115447

http://pi3.tcdn.pl/wd/p/30/Skowronek-bez-garazu-blizniak-BL1-g3_big.gif

CodeSnipper
29-01-2016, 12:44
Elfir weszła i pozamiatała :D

Darkat
29-01-2016, 12:45
Bo brat chce piętrowy. Taki wymóg. No i kosztowo wyjdziemy na pewno na plus. Budynek będzie zwarty typu kostka. Będzie wyglądał jak nie bliźniak. Projekt nam się podoba, zdając sobie sprawę jakie daliśmy ograniczenia. Pisząc w tym wątku, miałem raczej na celu to czy widać tu jakieś rażące błędy, oprócz tego że mieszkania są małe jak na piętrowy budynek i zdajemy sobie sprawę że dwie klatki schodowe zajmują miejsce.


ps. no i przede wszystkim chcemy wykorzystać możliwość budowy domu z dachem płaskim. Parterowy to nie za bardzo by wyglądał

CodeSnipper
29-01-2016, 12:51
W łazience postarałbym się o zrobienie wc i umywalki na wspólnej ścianie - będzie wspólny odpływ, mniej roboty.

Sar.Adamus
29-01-2016, 13:06
My przymierzamy się do budowy
http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Skagen/#
Moim zdaniem piękny, funkcjonalny dom. Fajnie rozwiązane piętro - brak skosów. Prostota formy, kształtu, czuć ducha skandynawskiego :)
A do tego jeden z nielicznych projektów w których nie musze nic zmieniać (no może delikatne przesunięcie 1-2 ścian.)

Szkoda że w Polsce nadal pasuje moda na pseudo dworki, kolumny, wykusze, balkony, itd. Okropne brrr!

Elfir
29-01-2016, 16:51
no mogliby już zrobić to przejście między garażem a kotłownią, by nie latać naokoło domu.

spore przeszklenia od północy (zakładając wjazd od północy). zwłasczza bez sensu w sypialni - w polskich warunkach taki dom nie stoi na hektarowej działce, tylko na zwartym osiedlu. Czyli na wprost wielkiego okna w sypialni znajduje się drugi dom, co skutkuje, że bardzo kosztowne, wielkie przeszklenie i tak będzie non stop zasłonięte żaluzjami lub zasłoną.
Innymi słowy - kupa pieniędzy wywalona tylko aby sąsiad pozachwycał się ładną elewacją.

Sar.Adamus
29-01-2016, 20:18
garaż z natury jest pomieszczeniem brudnym i nieogrzewanym dlatego jest odizolowany od bryły domu.
Typową graciarnię i pomieszczenie z rzeczami niezbędnymi czasami zapewnia. 1.7 pralnia c.o. Ile rzeczy niezbędnych do funkcjonowania domu trzymasz w garażu?

Przeszklenie w sypialni standardowe szerokie na metr wysokość 232.
Salon przeszklony z bezpośrednim wejściem na taras. Mamy wygodę i dużo światła.
Jeżeli masz małą działkę ok może to być problem, my mamy taką 1200 m. oddzielona od sąsiadów żywopłotem także komfort sypialni / salonu zapewniony :) Nie mam również problemów z ciągłym zasłanianiem okien.
Mamy w Polsce dziwny zwyczaj izolacji, bunkrowania się.
Sypialnia na dole będzie i tak pełniła rolę biura także okno jej niestraszne.

Projekt ma to coś, podoba się wszystkim firmą które proszę o wycenę.
Nie oszukujmy się w Polsce popularne są parterówki, dworki, jakieś proste konstrukcje - prostopadłościan dach 2 spadowy ponieważ budujący raczej nie mają kasy, oszczędzają, jadą na kredytach.

Jeżeli mam opcję spokojnie udźwignę to finansowo z pomocą małego kredytu który spłacę w 2-3 lata trzeba budować!

cytują twoje słowa:
Dziś podpisaliśmy w banku cyrograf na 30 lat :/

Mi to nie grozi

CodeSnipper
29-01-2016, 22:24
To jest projekt dla ludzi z dużą kasą. Bo żeby go zrobić ciepłym to albo drogie izolacje i okna, albo wywalanie hajsu na ogrzewanie. Jak może zauważyłeś, raczej mało w tym wątku takich.

Jakbym miał duuuuużo hajsu, to mi się widzi. I też nie rozumiem przechodzenia z garażu do domu jakimś korytarzem. Nic tak nie budzi rano jak przebieżka 30m do garażu na mrozie.

smolarz
29-01-2016, 22:30
Witam
Przeglądam wiele projektów i zastanawiają mnie podawane na stronach orientacyjne.
Przykład
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Kendra-TCD-389
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Tetyda-TJW-517 Wydaje się że Tetyda to dom mniejszy i prostszy w wykonaniu. A jednak podane ceny budowy są identyczne.
Skąd to wynika? Z technologii wykonania. Czy w ogóle jest sens patrzeć na podawane kwoty? Czy te kwoty są niższe od realnych czy wyższe - czy jakieś uśrednione/

Elfir
29-01-2016, 23:58
z jakości wycen robionych przez kosztorysantów :D

Kwoty najczęściej podawane są netto.

Elfir
30-01-2016, 00:05
garaż z natury jest pomieszczeniem brudnym i nieogrzewanym dlatego jest odizolowany od bryły domu.


Dlatego warto zrobić przejście przez część techniczną.
Dla mnie projekty bez połączenia garażu z domem odpadają, jako niefunkcjonalne.
W końcu nie wożę pickupem świniaka na farmie, by mieć jakoś szczególnie ufajdany samochód.

A okno - chodziło mi o okno na piętrze od frontu. Żywopłotu nie masz na wysokości furtki i bramy wjazdowej - czyli wszystko co dzieje się w tak intymnym pomieszczeniu, jak sypialnia, jest widoczne jak na dłoni dla każdego przechodnia (bo okna do podłogi). Jak zimą palisz światło (a to pomieszczenie od północy, wiec z zasady najciemniejsze) rano i po południu to cię widać, jak na dłoni - w sypialni, garderobie i łazience. Może masz ekshibicjonistyczne zapędy, ale ja wolę robić kupę i uprawiać seks bez widowni. Nie jestem wyzwoloną Szwedką.
Dlatego uważam, że przeszklenia frontowe to przerost formy nad treścią na przeciętnej działce budowlanej.

Od przeszkleń od południa nic nie mam, poza tym, że latem będą niemiłosiernie nagrzewać pokoje na piętrze, więc znów - wielkie okna, które cały dzień trzeba przesłaniać żaluzjami.

Jak napisał CodeSnipper - dom dla zamożnego inwestora, który wybuduje się na ogromnej działce, założy klimatyzację i sterowane inteligentnym systemem żaluzje.
Tyle, ze ci zamożni nie muszą kupować gotowców, tylko zamawiają projekty indywidualne, dopasowane idealnie do swoich potrzeb.
A na dużej działce lepiej wybudować dom parterowy.

Rozplanowanie wnętrza jest interesujące, chociaż schody są niestety zabiegowe i w salonie, ale myślę, że dałoby się to skorygować.
Brakuje mi stołu w części reprezentacyjnej domu.
Stół w kuchni jest dobry na codzienne śniadanie, ale uroczysty obiad, wigilię, czy przyjęcie dla gości wolałabym urządzać poza kuchnią.

A w Polsce nie buduje się tylko dworków. Całkiem sporo ludzi wybiera nowoczesną architekturę. Niestety w Polsce zapisy MZPZ często blokują inwestycje np. z płaskim dachem.

Iscra
30-01-2016, 09:58
Szkoda że w Polsce nadal pasuje moda na pseudo dworki, kolumny, wykusze, balkony, itd. Okropne brrr!
Pff, wypraszam sobie. Wprawdzie nie buduję "pseudo" dworku", ale zawsze jak widzę tego typu kategoryczne stwierdzenia, to działa to na mnie jak płachta na byka.

To, czego najbardziej brakuje, to raczej spójności w architekturze osiedli domków. Już niech będą nawet dworki-potworki, ale nie przemieszane z gierkowską kostką, nowoczesną stodołą i parterówką z płaskim dachem...

Darkat
30-01-2016, 10:56
Dachy a MPZP to temat rzeka. I misz masz różnych stylów. U mnie jest tak, że starsze budownictwo to budynki typu kostki lub piętrowe z niewielkim dachem kopertowym. Dalszy sąsiad niedawno już zbudował dach stromy. Tak jak i nowsze budownictwo czyli to na co MPZP pozwala. Z kolei najnowsze osiedle w stylu bardziej skandynawskim czyli bez okapów z elementami płaskiego dachu.
Ja z kolei chcę płaski, wykorzystując wyjątek w MPZP .
Także mimo MPZP będziemy mieć w okolicy wszystkie style ;)
Co do projektu to chcę zwiększyć szerokość PG do 2m . Dać tam umywalkę, powinien też się zmieścić jakiś stół. Kuchenkę zamienić z lodówką. Może dać zabudowę kuchni w kształcie L . Jakby ktoś nie zauważył (a zauważono że wiatrołap jest nieustawny ) , to wiatrołapy różnią się w poszczególnych segmentach. Chcę zrobić prawy tak jak jest w lewym ;). Drzwi od wiatrołapu do salonu otwierane w kierunku okna, bo tu też jest różnie.
Schody na piętro nie wylewane, może będzie więcej miejsca. Nie będą takie masywne.

Elfir
30-01-2016, 12:57
ja mam płaski dach, bo na szczęście nie było MPZP tylko WZ - a w okolicy kostki z lat 70-tych.

moniss
30-01-2016, 13:52
Co do projektu to chcę zwiększyć szerokość PG do 2m . Dać tam umywalkę, powinien też się zmieścić jakiś stół. Kuchenkę zamienić z lodówką. Może dać zabudowę kuchni w kształcie L . Jakby ktoś nie zauważył (a zauważono że wiatrołap jest nieustawny ) , to wiatrołapy różnią się w poszczególnych segmentach. Chcę zrobić prawy tak jak jest w lewym ;). Drzwi od wiatrołapu do salonu otwierane w kierunku okna, bo tu też jest różnie.
Schody na piętro nie wylewane, może będzie więcej miejsca. Nie będą takie masywne.

Tutaj drobne poprawki lewej części. Kierunków otwierania drzwi nie zmianiałam, ale do salonu zrobiłabym otwierane na szafę, a do pom. gospodarczego - na ścianę.
W wiatrołapie zamiast szafy wstawiłam szafkę na buty + wieszak nad nią. Z części wiatrołapu wydzieliłam też wc.
Okno w salonie przesunęłam na środek ściany - tak jak to jest na piętrze.
345179

Sar.Adamus
30-01-2016, 15:22
Jakbym miał duuuuużo hajsu, to mi się widzi. I też nie rozumiem przechodzenia z garażu do domu jakimś korytarzem. Nic tak nie budzi rano jak przebieżka 30m do garażu na mrozie.[/QUOTE]

Albo po prostu postawić na prefabrykację czy to drewnianą, czy betonową. Developerka tego projektu to około 400tys zł. Nie ma tragedii.

Wejście do garażu z pomieszczenia technicznego jest do rozważenia. Jakieś drzwi przesuwne co by nie zajmowały miejsca.

Bejaro
30-01-2016, 18:17
[QUOTE=Sar.Adamus;7060229]

To nie wątek o domu do 300 tyś więc nie będą odnosić się do kosztów o gustach się nie dyskutuje więc o funkcjonalności jeszcze.

Schody w salonie już napisano,stół jadalniany w kuchni też, dla mnie pralnia na parterze to nieporozumienie bo zsypem brudy da się do pralni przetransportować,ale czyste uprasowane już nie,pralnia powinna być tam gdzie produkujemy brudne ubrania suszymy i magazynujemy.

Zlew w pomieszczeniu gospodarczym załatwi problem mycia butów mopy itp.

Garderoba z oknem trzeba by robić zamknięte szafy bo ubrania będą narażone na blaknięcie.


Co do działki wg mnie buduję na 1500 m i wcale nie jest to dużo wg mnie 3000 m minimum to duża działka,duże okna wg upodobań minusy zostały już opisane ale to indywidualna sprawa.

Projekt nie jest zły ale też idealny też nie.

Przejście z garażu zlikwidowalismy każdy robi jak uważa,teraz nie mam przejścia i wiem jak to jest.

moniss
30-01-2016, 22:27
Darkat, a co powiesz na nieco większy dom z osobną kuchnią, spiżarką, wc, pomieszczeniem pod schodami (parter) oraz pralnią na piętrze?
345248 345245 345249 345246

Można by ten dom zbliźniaczyć, otwory okienne pozmieniać...itp.
345247

Sar.Adamus
31-01-2016, 08:07
Darkat, a co powiesz na nieco większy dom z osobną kuchnią, spiżarką, wc, pomieszczeniem pod schodami (parter) oraz pralnią na piętrze?
345248 345245 345249 345246

Można by ten dom zbliźniaczyć, otwory okienne pozmieniać...itp.
345247

Dla mnie klasyczny błąd bliźniaków. Tylko kibelek na dole i to w wersji mini. Ledwo siadasz na wc a nogi masz już na ścianie :D

Darkat
31-01-2016, 10:15
Dzięki moniss za uwagi. Ten WC kosztem wiatrołapu godny uwagi. Nie wiem co powie pani architekt, ale może zaryzykuję. Zresztą w pierwotnej koncepcji miała tam być łazienka. Potem wyleciała, bo chcemy duży PG , mimo że ogrzewanie będzie najprawdopodobniej gazowe. Jeśli się nie da to chyba już tylko prądem.
Brat zauważył że szerokość klatki może być za mała. Będziemy chcieli zwiększyć z 90 do 110 cm.
Druga propozycja zmieniająca wszystko raczej odpada. Szerokość segmentu wynosi zdaje się 6.76 m co daje w sumie 13,52 m . My chcemy zmieścić się w 11m + ewentualne poprawki na szerokość schodów.
Kompromisy, kompromisy bo i tak już powiększyliśmy bliźniaka ze 130 m2 do 140 m2 w sumie. Tak czy siak dzięki.

Elfir
31-01-2016, 11:54
czy bliźniak może mieć pomieszczenie wspólne?

Darkat
31-01-2016, 12:06
Nie wiem. Ale mojej architekt to nie przeszkadza. W toku rozmowy razem na to wpadliśmy. Zresztą u nas w przepisach pewnie wszystko można nagiąć. Gdzieś czytałem że tam gdzie w planach miejscowych nie można zbudować bliźniaków, buduje się dom dwurodzinny w formie bliźniaka. Czyli inaczej się to nazywa.
U mnie PG będzie wspólne, bo chcę umieścić tam piec gazowy który będzie ogrzewał oba segmenty. Ponadto nie wiem gdzie umieszczę rekuperator, a ma być też tylko jeden system wentylacji.

Elfir
31-01-2016, 15:39
nie wyobrażam sobie jednego systemu wentylacji - przecież praca rekuperatora się steruje.
Ty masz gości - włączasz na wyższy obieg, a w tym czasie brat jest na wakacjach i nie potrzebuje silnej wentylacji.

Poza tym blokujecie sobie możliwość odsprzedania swojej połówki, jeśli macie wspólne instalacje.

moniss
31-01-2016, 16:53
Dzięki moniss za uwagi. Ten WC kosztem wiatrołapu godny uwagi. Nie wiem co powie pani architekt, ale może zaryzykuję. Zresztą w pierwotnej koncepcji miała tam być łazienka. Potem wyleciała, bo chcemy duży PG , mimo że ogrzewanie będzie najprawdopodobniej gazowe. Jeśli się nie da to chyba już tylko prądem.
Brat zauważył że szerokość klatki może być za mała. Będziemy chcieli zwiększyć z 90 do 110 cm.
Druga propozycja zmieniająca wszystko raczej odpada. Szerokość segmentu wynosi zdaje się 6.76 m co daje w sumie 13,52 m . My chcemy zmieścić się w 11m + ewentualne poprawki na szerokość schodów.
Kompromisy, kompromisy bo i tak już powiększyliśmy bliźniaka ze 130 m2 do 140 m2 w sumie. Tak czy siak dzięki.

1. Schody w domu jednrodzinnym mają mieć min. 80cm, więc Twoje 90cm jest jak najbardziej poprawne.
2. Twój projekt, to właściwie nie bliźniak, tylko dom dwurodzinny (pojedyńcza ściana nośna rozdzielająca mieszkania). Podobnie można to zrobić z projektem, który wrzuciłam - po zrobieniu z tego jednego domu, odejdzie jakieś 75cm na szerokości).
3. Wspólne pom. gospodarcze i współne instalacje, też uważam za nie najlepszy pomysł z tych samych powodów co Elfir.
Poza tym wiem z doświadczenia, ze często w trakcie mieszkania dochodzi do pewnych niesnasek z powodu podziału rachunków.

Macie grzać gazem, ale ma to być kocioł jedno czy dwufunkcyjny? Ma być oddzielny bojler (a może dwa)?Przygotowanie CWU prądem czy gazem?
A może taniej i wygodniej wyjdzie zrezygnowanie z gazu na rzecz ogrzewania prądem (przy niskoenergochłonnym domu)?

Darkat
31-01-2016, 17:50
Piec ma być jednofunkcyjny z zasobnikiem . Podobno tak lepiej. Przez to że jeden to raczej chyba nie da się olicznikować zużycia gazu na poszczególne segmenty. Przygotowanie CWU gazem, podobnie kuchenki chcemy gazowe. Więc opłaty za gaz to jest na razie nasz problem i to wspólny ;)
Co do wentylacji. Ten sam problem co z gazem. Co ciekawe projektant wentylacji mechanicznej (bo ma być od razu w projekcie) rozmawiając przez telefon z moją architekt, mówiła że lepiej jakby były dwie instalacje, ale na moje sugestie że lepiej kosztowo nam wyjdzie jedna zgodziła się.

Elfir
31-01-2016, 18:10
wiesz, projektant zrobi, jak mu klient każe, skoro się uparł.
Ale nie zawsze pomysły klienta mają sens.

moniss
31-01-2016, 18:48
Darkat, zapomniałam spytać o rodzaj stropu. Bo cóż z tego, że powierzchnia domu nie będzie duża, gdy duże koszty może wygenerować sama kosztowna konstrukcja budynku.

Orientowałeś się już ile wyjdzie Was podłączenie do sieci gazowej?
Ja ostatnio czytam wątek grzejących czystym prądem i coraz bardziej się do tego pomysłu przekonuję. A już zwłaszcza jeśli chodzi o małe domy.
Tutaj jeden z tych wątków (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?t=10576&goto=newpost)


DOPISEK:

Uwagi odnoście piętra:
1. Gdy powiększysz pom. gospodarcze do 2m, to na piętrze o te 25cm powiększ komunikację.
2. Tak przesuń drzwi do mniejszej sypialni, aby na ścianie za nimi zmieścić szafę
3. W łazience proponuję całkiem inne ustawienie:
- wanna wzdłóż krótszej ściany pod oknem
- wc (a może także bidet) przy wew. ścianie nośnej w obu mieszkaniach
- umywalka wraz z pralką pod współnym blatem, nawet na całą szerokość ściany (od drzwi aż do wanny).
4. Pralka przy sypialniach to bardziej praktyczne rozwiązanie, niż na dole w pom. gospodarczym. Dodatkowy plus - więcej miejsca w gospodarczym.


wiesz, projektant zrobi, jak mu klient każe, skoro się uparł.
Ale nie zawsze pomysły klienta mają sens.
Dokładnie :yes:
Jeśli chcesz zaoszczędzić na WM, to oszczędności szukaj w jej samodzielnym montażu, jak to zrobił plusfoto Projekt WM możesz dostać wraz z zakupem systemu.

Belisima
01-02-2016, 09:01
Witam, proszę o ocenę projektu http://projekty.muratordom.pl/projekt_trafny-wariant-i,2021,0,0.htm. Tylko że bez garażu. Zastanawiam sie nad schodami, jak będzie wygladać salon. zamiast wc na dole to mamy zamiar zrobić garderobę. a na górze łazienkę połączyć w jedna. Macie jeszcze jakieś inne uwagi?

CodeSnipper
01-02-2016, 10:14
Schody drewniane ażurowe będą wyglądały nieźle, żeby wyglądały pięknie, to trzeba by wydać trochę kasy.

Pokoje 17 i 18 będą duże, wiem bo mam teraz pokoje dla dzieci 3,8x4,8m i to jest hala :) 3,8x3,3 by spokojnie starczyło a pomiędzy nimi by jeszcze jeden wszedł.

Balkony - już znasz nasze zdanie. Jeśli faktycznie musisz wychodzić z sypialni na balkon - Twoja sprawa. Każde otwarcie w dachu to większe koszty. No i balkon to mostek cieplny. U nas mamy taras przy salonie i wystarcza. Wcześniej miałem dom z balkonami. Wypoczywałem na balkonie w ciągu 10 lat może z dziesięć razy.

Jak masz 280 tysięcy ( i z tego co rozumiem im mniej tym lepiej, to szukaj domu na planie prostokąta, bez balkonów i z minimalną ilością okien dachowych. Zrób go energooszczędnie - wrzucisz ogrzewanie prądem albo gazem jeśli jest dostępny a zaoszczędzisz na kotłowni (czyli mniejsza powierzchnia do budowy), kominie, instalacji.

moniss
01-02-2016, 11:33
Witam, proszę o ocenę projektu http://projekty.muratordom.pl/projekt_trafny-wariant-i,2021,0,0.htm (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fprojekty.muratordo m.pl%2Fprojekt_trafny-wariant-i%2C2021%2C0%2C0.htm). Tylko że bez garażu. Zastanawiam sie nad schodami, jak będzie wygladać salon. zamiast wc na dole to mamy zamiar zrobić garderobę. a na górze łazienkę połączyć w jedna. Macie jeszcze jakieś inne uwagi?
To ma być dom dla 5-osobowej rodziny?
Planujesz ogrzewanie na paliwa stałe?
Pozbycie się dodatkoweg wc na parterze, na rzecz garderoby, to dobre rozwiązanie. Tak, jak i pozbycie się garażu (jeśli niekt z Was nie ma zapędów d grzebania w autach).
Schody zabiegowe nie są tak wygodne jak ze spocznikiem.
Poddasze:
- balkony do wywalenia, ale drzwi balkonowe zostają
- pokój 16 należy powiększyć kosztem pokoju 17 (na szafę dla 16, zaanektować miejsce z biurkiem z 17)
- główna sypialnia (18) powinna mieć własną garderobę oraz własną łazienkę. Tak więc nie powiększałabym jeszcze bardziej dużej łazienki, lecz pociągnęła małą aż do ściany strychowej

Jeszcze jedna uwaga.
Zadaszenie tarasu jest zbyt małe aby móc z niego korzystać w inny sposób niż wystawiając ze dwa krzesła lub suszarkę z praniem. W każdym bądź razie, nie da się imprezować pod tym zadaszeniem. Lepiej byłoby zlikwidować tę facjatkę na kolumnach i na poddaszu zrobić nowoczesną lukarnę z płaskim daszkiem (wyciagnięcie ściany kolankowej na pełną wys.). Łóżko można by ustawić na wprost przeszklenia, wezgłowiem do ściany za schodami. Jeśli chodzi o zadaszenie tarasu, to lepiej zrobić to jako osobną konstrukcję np. z drewna lub stali i drewna (przy okazji sypialnia 18 zyska duży taras)

Belisima
01-02-2016, 11:39
No właśnie boje się tych schodów ze dużo kasy na nie pójdzie. Co do balkonu to po rozmowie z mezem skłaniam się do tego aby zlikwidować balkony. Ciężko znaleźć idealny projekt.

moniss
01-02-2016, 11:40
Darkat, tutaj mały gotowiec od Lipińskich, który nieco przypomina Twój projekt. Jedną stronę już pozmieniałam, tak dla przykładu :p a można by tam wstawić jeszcze schody zabiegowe zamiast kręconych (2x2m)

Belisima
01-02-2016, 12:00
MonISS dzięki za odpowiedź. Tak rodzina 2+3. Ogrzewanie na paliwo stałe. Właśnie mój mąż jest mechanikiem z zawodu i zamiłowania i musi mieć dużo większy garaż. A można w tym projekcie zmienić na schody ze spocznikim. Fajny pomysł z tarasem.

Elfir
01-02-2016, 12:05
Darkat, tutaj mały gotowiec od Lipińskich, który nieco przypomina Twój projekt. Jedną stronę już pozmieniałam, tak dla przykładu :p a można by tam wstawić jeszcze schody zabiegowe zamiast kręconych (2x2m)

Schody można byłoby zrobić takie, by "wchodziły" nad wc.

Belisima
01-02-2016, 12:23
http://www.archeton.pl/projekt-domu-hiacynt_281_opisogolny . Jeszcze taki się nam podoba ale nie wiem czy w pokojach będzie miejsce na jakieś szafy przez te skosy.

CodeSnipper
01-02-2016, 12:40
Kalenica prostopadła do drogi?

Kuchnię bym dał jako aneks tam gdzie jadalnia, w kuchni gabinet, w wiatrołapie spiżarnia, w łazience wiatrołap w gabinecie przestrzeń gospodarcza lub kotłownia, w spiżarce łazienka.

Góra fajna, szafy wejdą pod ścianę bez skosów - mam tak i jest OK.

kemot_p
01-02-2016, 13:38
(...)
Ja bym jednak szukała czegoś lepszego.

Szukamy, szukamy :) Wracając jeszcze do Domu Przy Cyprysowej 4 (http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-cyprysowej-4.html) jednak rozmysliliśmy się z budowania ganku i likwidacji wiatrołapu.
Przed zmianami:
342997
Po zmianach:
345447
Z większych zmian w grę wchodzi poszerzenie garażu o co najmniej 1m i wydłużenie części mieszkalnej o 1m od strony frontowej. Zastanawiam się, czy nie zwiekszyć go jeszcze o 0,5m od strony ogrodu w celu powiększenia kuchni.

Na oku jeszcze mamy projekt Dom w tamaryszkach http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-tamaryszkach-3-ver-2-m6061fe227f40a
Tutaj byłoby więcej zmian, m.in. likwidacja wykusza, balkonów i lukarny (chociaż z lukaroną to do końca nie jesteśmy przekonani), wydłużenie domu od strony ogrodu o 1m, doprojektowanie drugiego miejsca garażowego.
Po zmianach:
345448

Bryły podobne, rozkład pomieszczeń i funkcjonalnie również, chcociaż po adaptacji Dom w tamaryszkach wychodzi prawie 20mkw większy od Cyprysowej. Który projekt bardziej Was przekonuje?
Czy w tych projektach można zmienić typ schodów - na takie ze spocznikiem?
Pozdrawiam.

mysti
01-02-2016, 17:35
Ja z moją wspaniałą połówką wybraliśmy projekt Z92 z pracowni Z500, ale potem okazało się, że niezbyt pasuje do naszej działki, bo mamy wjazd od południa. A w Z92 było wszystko dla nas wręcz idealne. Dodatkowy pokój na dole, pralnia na górze, spora kotłownia... Może zna ktoś podobny projekt z wejściem od południa i kuchnią na północy domu?

moniss
01-02-2016, 18:54
Szukamy, szukamy :) Wracając jeszcze do Domu Przy Cyprysowej 4 (http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-cyprysowej-4.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.galeriadomow.p l%2Fprojekty-domow%2Fprojekt-dom-przy-cyprysowej-4.html)) jednak rozmysliliśmy się z budowania ganku i likwidacji wiatrołapu.
Przed zmianami:
342997
Po zmianach:
345447
Z większych zmian w grę wchodzi poszerzenie garażu o co najmniej 1m i wydłużenie części mieszkalnej o 1m od strony frontowej. Zastanawiam się, czy nie zwiekszyć go jeszcze o 0,5m od strony ogrodu w celu powiększenia kuchni.

Na oku jeszcze mamy projekt Dom w tamaryszkach http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-tamaryszkach-3-ver-2-m6061fe227f40a (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Farchon.pl%2Fprojek ty-domow%2Fprojekt-dom-w-tamaryszkach-3-ver-2-m6061fe227f40a)
Tutaj byłoby więcej zmian, m.in. likwidacja wykusza, balkonów i lukarny (chociaż z lukaroną to do końca nie jesteśmy przekonani), wydłużenie domu od strony ogrodu o 1m, doprojektowanie drugiego miejsca garażowego.
Po zmianach:
345448

Bryły podobne, rozkład pomieszczeń i funkcjonalnie również, chcociaż po adaptacji Dom w tamaryszkach wychodzi prawie 20mkw większy od Cyprysowej. Który projekt bardziej Was przekonuje?
Czy w tych projektach można zmienić typ schodów - na takie ze spocznikiem?
Pozdrawiam.

Bardziej mi się podobają cyprysy po zmianach niż tamaryszki. W cyprysach zostaw kuchnię tak jak jest - ma dobrą wielkość i jest ustawna.
Spiżarka równie dobra może być pod schodami :)

moniss
01-02-2016, 19:47
http://www.archeton.pl/projekt-domu-hiacynt_281_opisogolny (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.archeton.pl%2F projekt-domu-hiacynt_281_opisogolny) . Jeszcze taki się nam podoba ale nie wiem czy w pokojach będzie miejsce na jakieś szafy przez te skosy.
Wjazd na działkę macie z której strony świata?
Macie w którymś kierunku ładne widoki? - tam można by skierować okna salonu
Wejście do domu ma być jak w tym projekcie, czy lepsze było w poprzednim?

Co do Hiacynta....
1. Prostszy, a więc i tańszy w budowie oraz późniejszym utrzymaniu, niż poprzedni projekt. Ale też wizualnie skromniejszy.
2. Balkony do wywalenia
3. Wiatrołap tak maleńki, że mieści się tylko jedna osoba, albo dwie pod warunkiem, że drzwi wejsciowe będą otwierane na zewnątrz. Lepszym rozwiązaniem wydaje się zamiana miejscami wiatrołapu z kotłownią.
4. Wygodne schody na poddasze, bo nie są zabiegowe
5. Pomieszczene pod schodami rewelacyjnie nada się na spiżarkę
6. Poddasze:
- uszczknąć trochę pod wnękę szafy z pokoju przy garderobie na rzecz tego z własną łazienką
- podobne uszczknięcie zrobić dla pokoju przy łazience, kosztem tego 13-metrowego

moniss
01-02-2016, 20:01
Ja z moją wspaniałą połówką wybraliśmy projekt Z92 z pracowni Z500, ale potem okazało się, że niezbyt pasuje do naszej działki, bo mamy wjazd od południa. A w Z92 było wszystko dla nas wręcz idealne. Dodatkowy pokój na dole, pralnia na górze, spora kotłownia... Może zna ktoś podobny projekt z wejściem od południa i kuchnią na północy domu?
Nic prostszego! Po prostu zamieniacie miejscami kuchnię z salonem i przedłużacie na całą połać wysunięcie dachu od południa.
Kuchnię od salonu można częściowo zasłonić kominkiem.
Okno w pokoju na parterze przeniesć na boczną ścianę
I mam nadzieję, że nie będziecie tak małego domu ogrzewać węglem?? :no:

I tak sobie myślę, że taki mały dom to powinien mieć wszystkie kominy i piony wod-kan zgrupowane w jednym miejscu. Ten projekt można by bardziej dopracować.

Elfir
01-02-2016, 20:47
A w Z92 było wszystko dla nas wręcz idealne. ?

Może ta Z-tka, z moimi poprawkami:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?208619-projekt-Z128-pracownia-STUDIO-Z500

Albo ta:
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Z44-A-TIX-672

z taka przeróbką:
obracasz o 90 stopni odbicie lustrzane:
http://images76.fotosik.pl/288/cec71ca504af4cabgen.jpg

a na piętrze tak:
http://images76.fotosik.pl/289/23376e2e055eb3bb.jpg

spokojnie można uprościć dom likwidując ten ryzalit (wykusz)

Sar.Adamus
01-02-2016, 20:58
http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-cyprysowej-2-bis.html
dla mnie bardzo ciekawy projekt. Byłem na rozmowach w firmie Brzechwa zajmującej się domami prefabrykowanymi i naprawdę dobrze to wygląda (projekt i firma)

Elfir
01-02-2016, 21:47
ten dom jest zdecydowanie bardziej tradycyjny od poprzedniego.

Sar.Adamus
01-02-2016, 21:49
I moje zmiany do projektu na ten moment analizuję parter :D
1.Usunięcie ścianki działowej
2 Usunięcie drzwi, dodanie ścianki działowej
3.Usunięcie spiżarni
4. usunięcie ścianki działowej. Otwarcie kuchni na salon
5. Okno przesuwne takie jak w załączniku 1
6. Okno przesuwne. Okno umieszczone 60 cm od podłogi.

Sar.Adamus
01-02-2016, 21:50
ten dom jest zdecydowanie bardziej tradycyjny od poprzedniego.

rozważamy z żoną kilka opcji :)
Na bank będzie to budownictwo prefabrykowane bo nie mamy czasu, ochoty bawić się w murowanie, walkę z majstrami itd

Elfir
01-02-2016, 22:15
Spójrz na projekt - pralnia jest kilka stopni poniżej poziomu parteru - bo inaczej nie zmieści się pod schodami. Czyli jak spróbujecie zrobić jak w poprawkach, będzie to niskie pomieszczenie.

Przy okazji - wygodniej mieć pralnię na piętrze, przy sypialniach.

Prefabrykować można każdy projekt.

Wiatrołap kompletnie niefunkcjonalny - spróbuj tam ubrać dzieci w kurtki.

Sar.Adamus
01-02-2016, 23:12
czemu uwazasz ze wiatrołap jest niefunkcjonalny?
Pralnia bedzie na tym samym poziomie co lazienka beda zmiany w projekcie.
na górze nie widzę fizycznie miejsca na pralnie i suszarnię

kemot_p
02-02-2016, 08:50
Bardziej mi się podobają cyprysy po zmianach niż tamaryszki. W cyprysach zostaw kuchnię tak jak jest - ma dobrą wielkość i jest ustawna.
Spiżarka równie dobra może być pod schodami :)

Dziękuję za opinię. Jeszcze pomyślałem nad trochę inną zmianą. To znaczy wydłużyć dom nie o 1m, tylko o 2m od frontu, tak, żeby podstał delikatny podcień przed wejściem. Co to tym myślisz:
345523
Wtedy salon będzie miał ok. 29 mkw (4 x 7,2) - nie powinno być wrażenia tunelu, bo optycznie będzie po poszerzał korytarz... tak mi się przynajmniej wydaje.
W kwestii powiększenia garażu - wolelibyśmy go wydłużyć, niż poszerzyć. Wiadomo, że poszerzenie łatwiejsze, ale zależy nam na jak najwęższej elewacji frontowej. Ja Ci się wydaje, czy wydłużenie garażu, a co za tym idzie zmiany w konstrukcji dachu to skoplikowana rzecz, warto się w to bawić, czy jednak zostać przy poszerzeniu?
Pozdrawiam.

Elfir
02-02-2016, 11:10
czemu uwazasz ze wiatrołap jest niefunkcjonalny?
Pralnia bedzie na tym samym poziomie co lazienka beda zmiany w projekcie.
na górze nie widzę fizycznie miejsca na pralnie i suszarnię

pralnia pod schodami będzie miała sufit na 1,5-1,7 m, jeśli wyrównasz poziom do parteru.
Wiatrołap jest tak mały, że wejdzie tam swobodnie jedna osoba i dwie w ścisku (mówimy tu o sytuacji, w której otwiera się i zamyka swobodnie drzwi).
Chyba, że otworzysz drzwi na hol - ale wówczas cała idea wiatrołapu mija się z celem.

Elfir
02-02-2016, 11:11
Dziękuję za opinię. Jeszcze pomyślałem nad trochę inną zmianą. .

jesteś pewny, że przy tylu zmianach (w tym konstrukcyjnych) opłaca ci się kupować gotowca?

moniss
02-02-2016, 11:16
Dziękuję za opinię. Jeszcze pomyślałem nad trochę inną zmianą. To znaczy wydłużyć dom nie o 1m, tylko o 2m od frontu, tak, żeby podstał delikatny podcień przed wejściem. Co to tym myślisz:
345523
Wtedy salon będzie miał ok. 29 mkw (4 x 7,2) - nie powinno być wrażenia tunelu, bo optycznie będzie po poszerzał korytarz... tak mi się przynajmniej wydaje.
W kwestii powiększenia garażu - wolelibyśmy go wydłużyć, niż poszerzyć. Wiadomo, że poszerzenie łatwiejsze, ale zależy nam na jak najwęższej elewacji frontowej. Ja Ci się wydaje, czy wydłużenie garażu, a co za tym idzie zmiany w konstrukcji dachu to skoplikowana rzecz, warto się w to bawić, czy jednak zostać przy poszerzeniu?
Pozdrawiam.
Podcień nad wejsciem to bardzo pożyteczna rzecz, bo nie kapie na głowę, gdy czeka się na otwarcie drzwi.
Ja bym garaż zostawiła tak jak jest obecnie - wydłużony tylko w bok. 5,8 x 6,75 m to dobre wymiary dla dwóch samochodów.

Przemyślenia na temat wydłużania.
Nie wiem, jak dużą masz działkę, ale pamiętaj o odległościach domu od jej granic. I pomimo, że ścianę z oknami można ustawić już 4 m od granicy, to moim zdaniem jest to zbyt mało dla pomieszczeń typu salon i jadalna, gdzie zwykle robi się duże przeszklenia. Tam potrzeba "oddechu" i min. 8-10m.

A jak wygląda poddasze po rozciągnięciu domu?

moniss
02-02-2016, 11:20
czemu uwazasz ze wiatrołap jest niefunkcjonalny?


Gdyby drzwi wejściowe otwierały się na zewnątrz, a te do mieszkania w kierunku holu, to wiatrołap byłby bardziej funkcjonalny.

kemot_p
02-02-2016, 11:29
jesteś pewny, że przy tylu zmianach (w tym konstrukcyjnych) opłaca ci się kupować gotowca?

Szczerze to nie wiem.
Architekt lokalny stwierdził, że powiększenie budynku polegające na wydłużeniu kalenicy i dodaniu jednej, dwóch krokwi to prosta zmiana. Pewnie gorzej byłoby gdybym chciał zwiększać budynek w przeciwnym kierunku ("prostopadle do kalenicy"). Wycena architekta wygląda tak - zakup projektu+adaptacja w takim zakresie jak opisałem+ szambo+ zagospodarowanie działki to 5545 zł. Narysowanie projektu indywidualnego na podstawie Domy przy Cyprysowej 4 bez projektów branżowych (niewymaganych do uzyskania PnB)+ szambo+zagospodarowanie działki - 5500 zł.
Z projektów branżowych do c.o. i tak nie będę korzystał bo chcemy podłogówkę, instalacja elektryczna też będzie robiona na podstawie własnego projektu...
Różnica w koszcie projektów będzie niewielka (~2k).

kemot_p
02-02-2016, 11:39
Przemyślenia na temat wydłużania.
Nie wiem, jak dużą masz działkę, ale pamiętaj o odległościach domu od jej granic. I pomimo, że ścianę z oknami można ustawić już 4 m od granicy, to moim zdaniem jest to zbyt mało dla pomieszczeń typu salon i jadalna, gdzie zwykle robi się duże przeszklenia. Tam potrzeba "oddechu" i min. 8-10m.

A jak wygląda poddasze po rozciągnięciu domu?

Działka jest głęboka na 28m, więc wydłużając dom o 2m, elewacja boczna ma 11,5m, z przodu zostaje 10m, z tyłu 6,5m - myślę, że to jest ok.
Jeśli chodzi o szerokość, to z lewej strony, od okien tarasowych do granicy będzie 12m.
Poddasze po "rozciągnięciu"
pokój 16,2mkw -> 25,8 mkw (po podłodze)
pokój 19,5mkw -> 27 mkw (po podłodze)

Albo wydłużyć dom o 1m, a zamiast podcienia zrobić daszek :) (drzwi zewnętrzne chcemy otwierać na zawnątrz, a nie do środka).
Cały czas zmnie nurtuje kwestia zmiany schodów na ze spocznikiem. Napisałem w tej sprawie do autora projektu.

Darkat
02-02-2016, 12:34
Monnis stropy mają być monolityczne. Gaz nie wiem ile nam wyjdzie. Ja jestem za prądem, brat za gazem. Ale stanęło na gazie. Trzeba podciągnąć 40m do działki. Czekamy na warunki techniczne z gazowni.Schody powiększamy do 1,1 m . Zastanawiamy się czy mają być odlane z betonu czy może osobna konstrukcja drewno - metal.
Czekam na opinie geotechniczną. Ale z tego co widziałem to sama glina do 4m. Więc raczej ławy fundamentowe będą. Gdyby był prąd musiałbym zastanowić się nad płytą fundamentowową, ale chyba wyjdzie drożej.
Co do braku WC na parterze. Wpadliśmy na plan awaryjny. Gdybyśmy potrzebowali łazienki na parterze z uwagi na chorobę któregoś członka rodziny. chcielibyśmy ją zrobić w miejscu PG. Musimy pomyśleć już o tym na etapie projektu. Mamy mieć instalację sanitarno - wodną na etapie wykonywania projektu. Co do WM też będzie projektowana od razu.

Elfir
02-02-2016, 15:30
40 m gazu ciągnąć?
Wiesz jakie to sa koszty?
Przez 5 lat za darmo będziecie grzać prądem za cenę przyłącza :D

Płyta nie wychodzi drożej. A prądem można grzać przy zwykłych fundamentach również. Tylko robi się lepsza izolację.

Mam obecnie złamaną nogę - ot, poślizgnęłam się. Zdarza się nawet młodym i sprawnym. Jestem unieruchomiona na półtora miesiąca - nie wyobrażam sobie życia bez łazienki na parterze, bo na piętro nie wejdę - jeżdżę po domu na wózku.

Dlatego przy waszym małym domu parterówka to jedyne logiczne rozwiązanie. Strop monolityczny! I to ma być pomysł na tanią budowę?

kemot_p
02-02-2016, 15:58
@Elfir
Niezupełnie. Te 40 m nie powinno wyjść drogo. Gazociągu nie można rozbudować na swój koszt, tak jak np. wodociągu. Jak sie gazowni bedzie opłacać inwestycja to zbudują nawet i 200m. Mam działkę w 3 lini zabudowy od drogi powiatowej. Oplata za przyłącze (odległość od istniejącej nitki do granicy działki około 45m) - 1900zł. Taką samą kwotę w warunkach dostał sąsiad, który ma gaz w granicy i drugi ok. 95m od gazociągu.
Dodam tylko, że takie zasady obowiązują w moim rejonie. Może gdzieś indziej jest inaczej. Do tej kwoty dochodzi jeszcze koszt instalacji od płotu do domu.

Elfir
02-02-2016, 16:47
do jednego domu chyba się opłacać nie będzie.
Tutaj tabela dla PGNiG:
http://oferta.pgnig.pl/dla-domu/gaz/cennik-uslug-przylaczeniowych

kemot_p
02-02-2016, 17:08
Rzeczywiście w tabelce przesłanej przed Ciebie dla mojego regionu jest oplata 1932zł plus 78 zł za każdy metr powyżej 15. A ja mam w warunkach tylko te 1932, pomimo, że do drogi w której jest gazociąg mam ze 45m. Mogli się pomylić? Nie uśmiecha mi się dopłacać za te pozostałe metry :mad:

Sar.Adamus
02-02-2016, 21:02
pralnia pod schodami będzie miała sufit na 1,5-1,7 m, jeśli wyrównasz poziom do parteru.
Wiatrołap jest tak mały, że wejdzie tam swobodnie jedna osoba i dwie w ścisku (mówimy tu o sytuacji, w której otwiera się i zamyka swobodnie drzwi).
Chyba, że otworzysz drzwi na hol - ale wówczas cała idea wiatrołapu mija się z celem.

Będzie miała wysokość taką jak łazienka. Będzie to przeprojektowane.
Wysokość pomieszczeń na parterze będzie taka sama.
Co do wiatrołapu:
Drzwi od domu otwierać się będą na zewnątrz drzwi z wiatrołapu na korytarz będą przesuwane w kasecie chowane w ścianie. Drzwi do kotłowni otwierane do środka na lewą ścianę

Pokaż mi proszę rzuty i zdjęcia swojego domu bo w dzienniku nic nie widać ;/

Elfir
02-02-2016, 21:53
ale jak chcesz to przeprojektowac? Usunąć schody?
Pralnia jest pod schodami.

Bryłę domu widać tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114145-Elfir-stawia-klocka-dziennik/page7&highlight=Elfir

a tutaj jest rzut:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114145-Elfir-stawia-klocka-dziennik/page2&highlight=Elfir

Sar.Adamus
02-02-2016, 22:10
Będą zmienione schody i całość tego fragmentu domu. Projekt gotowy jest tylko podglądowy, daje jakiś obraz tego co chcemy mieć.

Bez obrazy ale twoja chatka z wyglądu słaba... Trochę jak stara kostka z prl'u bądź sklep :/
Myślałem że bliżej tutaj będzie idei projektu dom nowoczesny

Elfir
02-02-2016, 22:19
Rzeczywiście w tabelce przesłanej przed Ciebie dla mojego regionu jest oplata 1932zł plus 78 zł za każdy metr powyżej 15. A ja mam w warunkach tylko te 1932, pomimo, że do drogi w której jest gazociąg mam ze 45m. Mogli się pomylić? Nie uśmiecha mi się dopłacać za te pozostałe metry :mad:

bo 1932 to koszt przyłącza a nie kopanie instalacji. Ja miałam gaz tuż przy skrzynce gazowej i też musiałam wywalić 2 tyś za przyłącze.
To i wiele innych problemów spowodowało, że teraz wybrałabym prąd jako źródło grzania.

Elfir
02-02-2016, 22:23
Myślałem że bliżej tutaj będzie idei projektu dom nowoczesny

Owszem, kostka idealnie wtapiająca się w kontekst otoczenia, który jest kostkowy, z czasów PRLu. Mój dom nie krzyczy, jedynie udaje, że stoi na ulicy od lat.
Nie musi robić efektu WOW ani powodować bólu dupy u sąsiadów.

Dom w standardzie NF 40 wybudowałam bez pracy własnej za 280 tyś. - i to cena była głównym kryterium projektowym bryły a nie wymyślna elewacja.
Jedyna ekstrawagancja to okno tarasowe.


Tak z ciekawości - jak twoim zdaniem wygląda nowoczesny mały dom piętrowy z płaskim dachem?

Sar.Adamus
02-02-2016, 23:10
https://www.google.pl/search?q=nowoczesny+ma%C5%82y+dom+pi%C4%99trowy&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi_s7e-mdrKAhXB6HIKHWGdAcsQ_AUIBygB&biw=1365&bih=596
weź którykolwiek z dwóch pierwszych rzędów i masz odp. Mówię o wyglądzie zewnętrznym. Środek to już kwestia gustu i rozplanowania

Elfir
02-02-2016, 23:23
W dwóch pierwszych rzędach na 14 domów 8 ma dachy skośne, czterospadowe i tradycyjne, klasyczne bryły - w żadnym wypadku nie są nowoczesne.

Pozostałe domy z płaskimi dachami są wielkimi rezydencjami na wielkie działki.
A jedyny mały domek to ten:
http://www.dom.pl/wp-content/uploads/2013/05/nowoczesne-domy1.jpg
I to nie jest gierkowska kostka?

Albo powiedzmy ten dom:
http://www.innedomy.pl/data/Oferta/Zdjecia/2010_b.jpg?Nowoczesny_dom_pietrowy_z_plaskim_dache m_wizualizacja

Od frontu wygląda tak:
http://www.innedomy.pl/data/Oferta/Zdjecia/1665_b.jpg?Nowoczesny_dom_pietrowy_z_plaskim_dache m_wizualizacja

Jako, że ja nie mam garażu, to odetnijmy go od tej bryły:
http://images76.fotosik.pl/292/85a7c2830ac332cbgen.jpg

Naprawdę widzisz tam jakieś różnice w porównaniu z moim frontem? Tylko okno narożne na pietrze ma świadczyć o nowoczesności? :D

Elfir
02-02-2016, 23:31
Dla ciebie nowoczesność bryły sprowadza się do dolepienia balkonów, wykuszy, słupów do prostej kostki?
I ty masz odwagę wyśmiewać się z ludzi, którym podobają się pseudodworki? A te projekty czym się od nich różnią?
LOL

Jedyny oryginalniejszy pomysł (i w ogóle mniejszy dom z prezentowanych) to ta "Malta"
http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-1137-Malta,1146.html, tylko, że kompletnie niepraktyczny na małej działce z tego samego powodu co ten wcześniejszy pokazywany przez Ciebie - wielkiego okna na froncie.

Tyle, że ja nie potrzebowałam dużego piętra - wiec u mnie jest odwrotność Malty - piętro jest cofnięte a nie wysunięte nad parter. Więc trick zaliczający dom do "nowoczesnych" został zrobiony :)
No i nie stać mnie na okładziny z drewna, jak na wizualizacji.

Sar.Adamus
02-02-2016, 23:38
Tak widzę. Kolor elewacji też robi swoje.
Masz inne:
http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-1104-Modern-House,1118.html
http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Delft_II/
http://z500.pl/projekt/252/Zx14,nowoczesny-dom-pietrowy-z-garazem-od-frontu-i-przestronnym-wnetrzem/dane-ogolne.html

plus rewitalizacja kostki prl
http://www.homebook.pl/inspiracje/domy/137739_metamorfoza-domu-kostki-domy-styl-nowoczesny
znajdź różnice piękna siwa elewacja u ciebie aż przytłacza.

Sar.Adamus
02-02-2016, 23:49
Obiektywnie wygląda to słabo bryła - elewacja. Bez hejtu wyrażam opinię :)
Sorry ale elewacja w kolorze białym trochę by poprawiła sytuację
Sorry ale nie stać mnie średnio mnie przekonuje.To lepiej zrobić coś bez wyrazu, szare i nijakie?
No i podpisać sobie wyrok na 30 lat jak ty?

Adam___
03-02-2016, 00:49
do jednego domu chyba się opłacać nie będzie.
Tutaj tabela dla PGNiG:
http://oferta.pgnig.pl/dla-domu/gaz/cennik-uslug-przylaczeniowych

Elfir
Występowałem o warunki we wrześniu i za 105 m przyłącza skasują mnie 1837,60 netto.
Dokładnie tyle wynika z ich cennika.
Nie znalazłem na stronie cennika informacji czy jest to brutto czy netto.
U mnie powiedzieli netto.
Jestem na końcu drogi i raczej oprócz mnie nikt więcej z gazu korzystać nie będzie.
U mnie co prawda jeszcze kawałek do pociągnięcia na działce ale to tylko już sam "tymi ręcyma" ogarnę

kemot_p
03-02-2016, 06:13
@Adam__
Czyli u Was też biorą tylko ryczałt jak za 15 m, bez względu na długość. Spoko. Cena z cennika jest netto.

Elfir
03-02-2016, 10:51
Obiektywnie wygląda to słabo bryła - elewacja. Bez hejtu wyrażam opinię :)
Sorry ale elewacja w kolorze białym trochę by poprawiła sytuację
Sorry ale nie stać mnie średnio mnie przekonuje.To lepiej zrobić coś bez wyrazu, szare i nijakie?
No i podpisać sobie wyrok na 30 lat jak ty?

Biała elewacja w okolicy, gdzie się pali węglem - jak myślisz, jaki to ma sens?
Żebym po roku miała na niej bure zacieki z sadzy?
Wykonanie elewacji w okładzinie zwiększyłoby koszty budowy o min. 20 tyś. Czyli co najmniej 2 lata kredytu więcej.
Moja zdolność kredytowa wynosiła 220 tyś. Nawet jakbym stanęła na uszach nie miałabym więcej kasy, by "odpicować" elewację.
Rozumiem, że cię to nie przekonuję, bo masz myślenie sarmackie, barokowe: "postaw się a zastaw się". Moje myślenie wywodzi się z modernizmu i funkcjonalizmu - "forma wynika z funkcji"

Bez kredytu nigdy bym nie miała domu, więc nie odbieram tego jako "wyroku", a jako "nagrodę".
Mogłabym teoretycznie wybrać mniejszy dom i różnice kosztów zainwestować w piękną elewację. Ale jestem już taka dziwna, że wolę spiżarnię i pralnię od kamienia na elewacji :D

Elewację można przemalować, obłożyć drewnem czy kamieniem w późniejszym terminie, w przypływie gotówki. Ale dla mnie bardziej liczyło się to, by dom był wygodny do mieszkania a nie by szpanował "na dzielni".



Tak widzę. Kolor elewacji też robi swoje.
Masz inne:
http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-1104-Modern-House,1118.html
.


Jak myślisz - ile kosztuje budowa tego domu? Jak często jego właściciel wyjdzie na balkon od frontu?

Delft Lipińskich ma tylko odważny kolor na elewacji, poza tym jest klasyczną kostką, niemal dokładnie taką, jak u mojego sąsiada.
Ok, od strony ogrodowej ma wielkie przeszklenie na dwie kondygnacje - tylko u mnie cała działka ma wielkość pow. zabudowy tego domu, więc dwukondygnacyjne przeszklenia byłby bez sensu. Takie przeszklenia mają sens, kiedy ma się działkę z widokiem na jezioro, las lub góry a nie na ścianę domu sąsiada.

Prezentowane przez ciebie projekty to oczywiście też nowoczesność, ale postmodernistyczna.

Kręcą cię ozdobniki, tylko zamiast okrągłych kolumn wybierasz kwadratowe, zamiast szprosów - okna narożne, a zamiast balkoników przy lukarnach, obszerne tarasy. I jedno i drugie pełni role wyłącznie ozdobnika elewacji, bo użytkowość jest pomijalna.
Generuje koszty budowy - i potem jest dylemat (mowa o osobach, które mają ograniczony budżet) - zrobić niepotrzebny balkonik, czy zainwestować w rekuperację, obłożyć ścianę kamieniem czy dołożyć 10 cm styropianu? Cena ta sama.


Nie odbieram twoich wpisów, jako hejtu. Bo mój dom nigdy nie miał być efektowny z zewnątrz. Miał być klockiem nawiązującym architektonicznie do okolicznych domów - taki był zamysł i został konsekwentnie zrealizowany. Wiem, że mój dom nie będzie się podobał tym, którzy nie rozumieją podstaw filozoficznych, które za nim stoją.

Za wiki:
Modernizm − ogólne określenie prądów w architekturze światowej rozwijających się w latach ok. 1918-1975, zakładających całkowite odejście nie tylko od stylów historycznych, ale również od wszelkiej stylizacji. Architektura modernistyczna opierała się w założeniu na nowej metodzie twórczej, wywodzącej formę, funkcję i konstrukcję budynku niemal wyłącznie z istniejących uwarunkowań materialnych.

Darkat
03-02-2016, 11:12
Elfir a co złego jest w koszcie zrobienia monolitu. Koszt wychodzi bardzo podobnie w stosunku do Terivy. Pamiętaj, że chcę postawić piętrowy z dachem płaskim, więc chyba drewniane stropy odpadają.
Co do gazu to się zgadzam. Boję się kosztu podciągnięcia gazu. Też bym wybrał prąd. Ale brat chce gaz, więc się na to zgodziłem.
Co do wyboru fundamentów. Z moich obliczeń wynika, że nie znacznie taniej wychodzi zrobienie ław fundamentowych, ściany fundamentowej i podłogi na gruncie. Nawet wtedy kiedy dałbym tylko 10cm XPS pod płytę i 10 cm EPS 100 na płytę.
Ale jeszcze poczekam z wyborem na to, co zaproponuje projektant gdy dostarczę opinię geotechniczną. Niestety u mnie głównie glina.
Parterówka, bliźniak u mnie odpada. Chcę budynek zwarty z możliwością budowy domu z dachem płaskim.

Elfir
03-02-2016, 11:15
ile kosztuje pełne deskowanie stropu i zbrojenie? Ile kosztuje robocizna wykonania pełnego deskowania?

Macie bardzo wąski dom. Terivę ułożycie w jeden dzień + kilka stempli do podtrzymania belek.
Monolit to kilka dni pracy ekipy i wiele m3 drewna.


Chcę budynek zwarty z możliwością budowy domu z dachem płaskim.

jakby parterówki nie były zwarte i z płaskimi dachami :D

min. 10 tyś - tyle kosztują schody. O tyle możesz oszczędzić na budowie.

kemot_p
03-02-2016, 12:02
ale jak chcesz to przeprojektowac? Usunąć schody?
Pralnia jest pod schodami.

Bryłę domu widać tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114145-Elfir-stawia-klocka-dziennik/page7&highlight=Elfir

a tutaj jest rzut:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?114145-Elfir-stawia-klocka-dziennik/page2&highlight=Elfir

Elfir, fajnie, że masz możliwość pełnego piętra. Tak z ciekawości zapytam, może i jest w wątku informacja, ale nie zauważyłem - jaka jest p.u. Twojego domu? Z ilości pomieszczeń wnioskuję, że to dla rodziny 2+1?

Elfir
03-02-2016, 12:20
Darkat - moim zdaniem dom tego typu, byłby tańszy od twojego piętrowca:
- mniejsza powierzchnia domu stracona na komunikację
- lżejszy fundament (bo nie musi dżwigać piętra) - np. ściany nośne np. 18 cm silikat
- brak schodów
- brak komina (przewód koncentryczno-spalinowy do pieca kondensacyjnego - może być jeden piec na dwa domy, bo łatwo przerobić instalację, gdy ktoś sprzeda swoją połówkę)
- szybszy czas budowy (nie musi schnąc strop między piętrami), co przekłada się na niższe koszty robocizny
- robocizna związana ze stropem tańsza, bo jest tylko jeden strop do stemplowania
- nie trzeba robić wzmocnień stropu pod otwór schodowy (mniej zbrojenia)

http://images76.fotosik.pl/293/0e873295e6ec3d1b.jpg

Elfir
03-02-2016, 12:25
Elfir, fajnie, że masz możliwość pełnego piętra. Tak z ciekawości zapytam, może i jest w wątku informacja, ale nie zauważyłem - jaka jest p.u. Twojego domu? Z ilości pomieszczeń wnioskuję, że to dla rodziny 2+1?

powierzchnia użytkowa ok 125 m2, całkowita ok. 155 m2.
My jesteśmy rodzina 1+1. Pokój na piętrze jest gościnny i na sytuację gdy ktoś zachoruje na grypę. Mamy specyficznie ukształtowany parter, bo przy kuchni mamy kącik komputerowy a nie jadalnię - pracując na kompie mam blisko po herbatę i nadzór nad gotowaniem obiadu :)
Kuchnia z tyłu, żeby mi przechodnie w gary nie zaglądali (linia zabudowy to tylko 4 m!), słońce latem nie nagrzewało, a poza tym wolę widzieć ogród a nie ulicę.
Z powodu tej bliskości chodnika, okna od frontu są wysoko i wąskie - światło doskonale oświetla wnętrze, ale przechodnie nie widzą co się dzieje w środku.

Sar.Adamus
03-02-2016, 12:59
Sorry ale Zakładając twoją zdolność kredytową na 220 tys wkład własny 60 (zamknęłaś się w 280) to widzę raczej słabą sytuacje finansową...
-
Wykonanie elewacji w okładzinie zwiększyłoby koszty budowy o min. 20 tyś. Czyli co najmniej 2 lata kredytu więcej.
Moja zdolność kredytowa wynosiła 220 tyś. Nawet jakbym stanęła na uszach nie miałabym więcej kasy, by "odpicować" elewację.

A jaką robi ci różnicę 2 lata dodatkowo na kredyt jak i tak masz wyrok 30 lat na karku? :)

-
Rozumiem, że cię to nie przekonuję, bo masz myślenie sarmackie, barokowe: "postaw się a zastaw się". Moje myślenie wywodzi się z modernizmu i funkcjonalizmu - "forma wynika z funkcji"

Nie muszę się zastawiać. Posiadam oszczędności znacznie przekraczające twój kredyt, dużo lepszą sytuację finansową ( zdolność żony kredytowa wynosi około 400 tys zł). Oraz turystyczny biznes który w krótkim okresie czasu daje mi znaczne dochody.
Także punkt raczej nietrafiony i pudło z twojej strony.

-Moje myślenie wywodzi się z modernizmu i funkcjonalizmu - "forma wynika z funkcji"

Raczej ledwo mnie stać to postawię klocka który jest bury, ponury i nijaki

Bez kredytu nigdy bym nie miała domu, więc nie odbieram tego jako "wyroku", a jako "nagrodę".

30 lat kredytu który ledwo dostałaś nazywasz nagrodą? 30 lat płacenia raty około tysiąca złotych. Taka zdolność świadczy tylko o twojej kiepskiej sytuacji finansowej. Ile zarabiasz?
Daj spokój i nie koloryzuj.

Kręcą cię ozdobniki, tylko zamiast okrągłych kolumn wybierasz kwadratowe, zamiast szprosów - okna narożne, a zamiast balkoników przy lukarnach, obszerne tarasy. I jedno i drugie pełni role wyłącznie ozdobnika elewacji, bo użytkowość jest pomijalna.

Kręci mnie forma i wygląd, a nie bura kostka


Wiem, że mój dom nie będzie się podobał tym, którzy nie rozumieją podstaw filozoficznych, które za nim stoją.

Nadajesz się na polityka. Ustawa frankowa nie spowoduje strat w bankach, a obniży prognozowane zyski :D Takie same pitu pitu.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-02-2016, 13:09
Darkat - moim zdaniem dom tego typu, byłby tańszy od twojego piętrowca:
- mniejsza powierzchnia domu stracona na komunikację
- lżejszy fundament (bo nie musi dżwigać piętra) - np. ściany nośne np. 18 cm silikat
- brak schodów
- brak komina (przewód koncentryczno-spalinowy do pieca kondensacyjnego - może być jeden piec na dwa domy, bo łatwo przerobić instalację, gdy ktoś sprzeda swoją połówkę)
- szybszy czas budowy (nie musi schnąc strop między piętrami), co przekłada się na niższe koszty robocizny
- robocizna związana ze stropem tańsza, bo jest tylko jeden strop do stemplowania
- nie trzeba robić wzmocnień stropu pod otwór schodowy (mniej zbrojenia)

http://images76.fotosik.pl/293/0e873295e6ec3d1b.jpg

... a moim zdaniem masz błędne założenia.
Patrząc tylko i wyłącznie na koszty realizacji obiektu wg rysunku jw, mamy
2 x WIĘCEJ fundamentów, podłogi na gruncie, dachu ( z izolacjami termicznymi, wodochronnymi, ... ) w stosunku do tej samej powierzchni użytkowej / kubatury z kondygnacjami jedna nad drugą. Koszty realizacji stropu z schodami jest mniejszy,a niżeli wszystkie "dodatki" które napisałem powyżej dla zabudowy Parterowej.
- "parterówka" miałaby sens, gdyby stanowiła ( wg rysunku ) pojedynczy segment stanowiący 1 lokal mieszkalny. Przy dwóch segmentach moim zdaniem nie ma uzasadnienia ekonomicznego i tylko generuje koszty.

Elfir
03-02-2016, 13:18
Sorry ale Zakładając twoją zdolność kredytową na 220 tys wkład własny 60 (zamknęłaś się w 280) to widzę raczej słabą sytuacje finansową...


Nigdy nie twierdziłam , że jestem osobą bogatą.
I 2 lata kredytu robi mi dużą różnicę.

Nie bardzo rozumiem twoje chwalenie się posiadanymi oszczędnościami? Jaki to ma wpływ na mój dom, bo nie rozumiem?
Sugerujesz mi, abym zadłużyła się bardziej, by elewacja mojego domu wywołała zazdrość sąsiadów - to tego dotyczyło twoje sarmackie myślenie. A nie twojego statusu majątkowego.
Przy czym wykończenie elewacji jest elementem wtórnym - zawsze dom można przemalować, dodać okładzinę.

Wybudowałam dokładnie dom na który mnie stać, a nie dom, który będę wykańczać latami albo będę musiała w połowie rozgrzebanej budowy sprzedać, bo skończą się pieniądze albo utopię w nim każdą złotówkę i przez 30 lat nie pojadę na wakacje, bo nie będę miała kasy.

Takie domy - przeinwestowane, rozgrzebane latami, bez zrobionej elewacji, bez wykończonych niepotrzebnych balkonów, wystawione w stanie SSZ na sprzedaż - widuję w okolicy. To nie jest wzór do naśladowania.

Jak napisałam - nie rozumiesz egalitarnej idei modernizmu. Jesteś postmodernistą z konsumpcyjnym podejściem do życia.

Elfir
03-02-2016, 13:37
Patrząc tylko i wyłącznie na koszty realizacji obiektu wg rysunku jw, mamy
2 x WIĘCEJ fundamentów, podłogi na gruncie, dachu ( z izolacjami termicznymi, wodochronnymi, ... ).

Błąd - ten dom nie jest 2 x większy. Jest najwyżej o połowę większy od rzutu zaprezentowanego przez Darkata.

EDIT - policzyłam na szybko
Jeden moduł tego piętrowca ma 9x5 m. Ten parterowy ma ok. 6x10,5

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-02-2016, 14:37
OK ... ja porównuje identyczne powierzchnie użytkowe ( " w stosunku do tej samej powierzchni użytkowej / kubatury " )

Elfir
03-02-2016, 14:44
ale budując nie płaci się przecież tylko za użytkową. :)

CodeSnipper
03-02-2016, 16:09
Przecież każdy buduje taki dom jaki mu się podoba i na jaki go stać, jak nie stać na pałac, to się rezygnuje z kolejnych wież. Kompromisy. U mnie też dom czeka na elewację i pewnie poczeka trochę. Choć i tak pewnie będzie mnie to kosztowało tylko na materiały. Nie mam też drugiej łazienki. Ale: nie mam kredytu i nie zamierzam mieć a przy tym już mieszkam i się cieszę. Więc dyskusje czyj puntk widzenia jest lepszy są chyba bez sensu i nie o tym jest wątek.

moniss
03-02-2016, 16:45
Monnis stropy mają być monolityczne. Gaz nie wiem ile nam wyjdzie. Ja jestem za prądem, brat za gazem. Ale stanęło na gazie. Trzeba podciągnąć 40m do działki. Czekamy na warunki techniczne z gazowni.Schody powiększamy do 1,1 m . Zastanawiamy się czy mają być odlane z betonu czy może osobna konstrukcja drewno - metal.
Czekam na opinie geotechniczną. Ale z tego co widziałem to sama glina do 4m. Więc raczej ławy fundamentowe będą. Gdyby był prąd musiałbym zastanowić się nad płytą fundamentowową, ale chyba wyjdzie drożej.
Ja mam u siebie schody wylewane o szer. 1,1m. Za samą robotę budowlańcy wzięli 3 tys., do tego jeszcze trzeba doliczyć zbrojenie, beton, szalunki, a później jakąś okładzinę na schody. Ale czytałam też w jakimś czasopiśmie (Murator albo coś podobnego), że robocizna za schody to 1,5tys. - no cóż, co region/ekipa to inne stawki.
A może taniej wyjdzie zrobienie konstrukcji stalowej + drewniane trepy, ale to trzeba sobie policzyć (albo zlecić wycenę potencjalnemu wykonawcy).

A co do gazu, to może niech brat podłączy sobie gaz, a Ty zostań przy prądzie? :)
My do nowego domu, gazu nawet nie braliśmy pod uwagę, bo to nie tylko dodatkowy koszt podłaczenia, ale też dodatkowy abonament.
Obecnie wynajmujemy mały domek, gdzie jest grzejnikowe ogrzewanie gazowe. Po kilku m-cach grzania gazem (cyferki na liczniku przeskakiwały jak szalone) zamontowaliśmy 2 klimatyzatory i zmieniliśmy taryfę w Tauronie na G12e. W takiej konfiguracji prądem wychodzi taniej niż gazem. Gazem dogrzewamy tylko wtedy, gdy są minusowe temperatury. Większa część naszego rachunku gazowego, to opłaty stałe :P
Gdyby ten dom był nowy, albo miał przynajmniej ocieplenie tam, gdzie go brakuje (jest tylko na ścianach), to pewnie gazu byśmy nie włączali.
Co do mieszkania w tak małym domku - jakieś 56m2 (pokój z aneksem kuchennym + sypialnia + łazienka + wc + hol + wiatrołap) oraz zimna i wilgotna piwica... Najbardziej brakuje mi tutaj (poza dodatkowym pokojem) spiżarni oraz garderoby, czy też innego, nie mikroskopijnego schowka gospodarczego.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-02-2016, 17:28
ale budując nie płaci się przecież tylko za użytkową. :)
- ... no pewnie, że nie ! ... ja też i nie projektuję powierzchni :)

CodeSnipper
każdy buduje taki dom jaki mu się podoba i na jaki go stać
- na jaki go stać - TAK
- jaki mu się podoba - no niestety NIE
- " Kompromisy " - jak najbardziej :) między tym co się chce, a co można

Elfir
03-02-2016, 18:19
Łukasz - na pewno chciałeś napisać "jaki mu się podoba - no niestety NIE"?

Bo w Polsce wielu budujących buduje jak chce, zmieniając projekt wg. własnego widzimisię.
A ilu realizuje te piękne elewacje z wizualizacji biur projektowych? :D


O to chodzi, by każdy budował w stylu jaki mu odpowiada. Wiem, że mój dom nie podoba się milionom Polaków (bo np. lubią skosy, portyki, czy wielkie przeszklenia od frontu).
Przecież o to chodzi, by mnie się podobał a nie komuś innemu. A jest idealny (jak na dom piętrowy na tej konkretnie działce) w użytkowaniu. Jedyna rzecz, która mogłaby ulec obecnie zmianie, to układ jednego okna.

Dlatego w tym wątku nie oceniam elewacji pod względem estetycznym a jedynie rozwiązania układu wnętrz oraz zwracam uwagę elementy, które zwiększają koszty budowy i eksploatacji domu.

CodeSnipper
03-02-2016, 19:25
Kompromisy są po to, aby nadal się podobało a było taniej.

Sar.Adamus
04-02-2016, 09:03
Oczywiście. Ale nie można zakłamywać rzeczywistości :)

CodeSnipper
04-02-2016, 10:02
Nikt jej nie zakłamuje. Ludzie jak ja czy Elfir, nie piszą, że mają najpiękniejszy dom. Mamy SWÓJ dom. Chałupy, które pokazujesz są dość drogie do całkowitego wykończenia, a gros ludzi wchodzi tu po to aby dowiedzieć się jak niedrogo wybudować własny dom.

Mało tu takich, co mają dużo kasy i chcą ją dobrze wydać. Z jednej strony szkoda, bo jak widzę w mojej okolicy ludzi, którzy właśnie wybudowali dom za 500 czy więcej tysięcy to wiem ile mogli zaoszczędzić na tym, co zostało spieprzone. Z drugiej strony rozumiem ich, bo jak się ma kasę pozwalającą na szaleństwa, to się najczęściej nie ma czasu wszystkiego sprawdzać i uczyć.

Więc, po pierwsze - nasze szare elewacje czekające na wykończenie mogą Ci się nie podobać, tylko że nie mają one wpływu na jakość naszego mieszkania, po drugie - skoro masz inne podejście i więcej kasy, mógłbyś przynajmniej starać się zrozumieć, że są ludzie, którzy nad ładny wygląd przedkładają komfort mieszkania we własnym, choćby i niewykończonym, kąciku.

Elfir
04-02-2016, 12:36
Adamus - a może ty szukasz prostego domu, bo cię nie stać na kolumny, portyki, lukarny , wykusze i balkony? I skrycie zazdrościsz tym, którzy pobudowali dworki, więc śmiejesz z nich, żeby sobie polepszyć samopoczucie?
;)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
04-02-2016, 13:05
... macie rację :) ... też i w prosty sposób można zdefiniować :
co świadczy o komforcie użytkownika ?
pytanie proste, ale też nie do końca ... ;)

Bejaro
04-02-2016, 13:12
Hmm...

Ja tu zbyt dużo rozważań na temat komfortu,Adamusa nie zauważyłam przecież napisane zostało że to filozofia której nie rozumiemy...

Iscra
04-02-2016, 13:43
przecież napisane zostało że to filozofia której nie rozumiemy... my maluczcy... :lol2:

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
04-02-2016, 14:26
... nie ma tu filozofii : albo coś jest wygodne, albo nie :)
to samo tyczy projektu i rozwiązań w nim zawartych ...

Sar.Adamus
04-02-2016, 19:33
Sorry ale Elfir dokłada filozofię do swojej kostki :)

Elfir
04-02-2016, 20:38
Za każdym działaniem człowieka stoi jakaś filozofia.
Za twoim również.
To, że nasze filozofie są odmienne, nie oznacza, że nie istnieją.
Po prostu ty nie podzielasz mojej "dom ma służyć przede wszystkim do mieszkania", a ja twojej "lepiej się zadłużyć ponad stan, by dom elewacją rzucał na kolana "

Sar.Adamus
05-02-2016, 07:32
Za każdym działaniem człowieka stoi jakaś filozofia.
Za twoim również.
To, że nasze filozofie są odmienne, nie oznacza, że nie istnieją.
Po prostu ty nie podzielasz mojej "dom ma służyć przede wszystkim do mieszkania", a ja twojej "lepiej się zadłużyć ponad stan, by dom elewacją rzucał na kolana "

Nie. Ja mam inną filozofię:

kredyty to zło i używać ich jak najmniej. 30 lat wyroku to raczej kiepska opcja. Perspektywa że jak nie daj boże coś się stanie to bank zlicytuje do zera nie przekonuje mnie.

Buduj ciekawie, oryginalnie.

Dom ma służyć do mieszkania,być funkcjonalnym, oszczędnym, ciepłym (wszystko w granicach rozsądku)

Dom ma cieszyć oko i wyglądać nowocześnie, z pomysłem, zaskakiwać
np ten:
http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/rodzinny-2
Połączenie nowoczesności z tradycją. Aż miło się na to patrzy, fajnie rozplanowany.

Nie baw się w okrągłe kolumny, pseudo dworki. Za dużo tego wszędzie i wygląda to kiepsko.

I mam taką swoją prywatną radę:
Samo z nieba nic nie spada. Warto wziąć się do roboty aby szybciej wybudować dom, spłacić 30 letni wyrok, polepszyć swoją sytuację materialną. Filozofowanie i NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
MODERATOR FORUM
raczej tego nie sprawią :)

CodeSnipper
05-02-2016, 09:01
A mi najlepsi doradcy na tym forum bardzo pomogli. Także dzięki filozofowaniu i myśleniu "co by było gdyby" zbudowałem dom, z którego jestem w pełni zadowolony. Bez kredytu, za to z wydajną pomocą (pracy i kasy) rodziny. Nie jest oryginalny - zasadniczo to stodoła nakryta dachem, elewacje ma szarą bo nie starczyło na piękny tynk. Mam to w nosie.

Elfir napisała wcześniej o czym jest ten wątek. Pomaga ludziom zweryfikować ich chciejstwo z ergonomią i ekonomią. Ty napisałeś:

"Dom ma służyć do mieszkania,być funkcjonalnym, oszczędnym, ciepłym (wszystko w granicach rozsądku)

Dom ma cieszyć oko i wyglądać nowocześnie, z pomysłem, zaskakiwać."

Piszesz z perspektywy człowieka z kasą, i ja to rozumiem. Nie umiesz pojąć, że większość tej kasy ma mało albo ma tylko zdolność do małego kredytu. Więc starcza na pierwsze z Twoich stwierdzeń i czasem na część albo na całość drugiego. W takiej kolejności.

Udało mi się poznać ludzi s USA na różnych forach jak przygotowywałem się do budowy mojego szkieleciaka. W stanach, gdzie rynek nieruchomości generalnie opiera się na kredycie i mało jest tam wariatów jak nasze forumowe samoroby czy jak ja i rodzina, nikt nikomu nie wypomina kolumn czy zacofania czy szaroburości. Twój dom - twoja sprawa.

Są tacy jak Ty - idą na całość bo ich stać, są tacy jak ja - stać mnie na niewiele, więc ergonomia i ekonomika wygrywa. Oko cieszę patrząc na żonę i dzieci.

Elfir
05-02-2016, 16:16
Nie. Ja mam inną filozofię:

Kredyty to zło i używać ich jak najmniej. 30 lat wyroku to raczej kiepska opcja. Perspektywa że jak nie daj boże coś się stanie to bank zlicytuje do zera nie przekonuje mnie.

Gdybym miała taką filozofię, nie miałabym domu.
Skoro kredyty to zło, to płacenie takiej samej kwoty za najem mieszkania (o wiele mniejszego od domu) obcej osobie to dobro?
Bo wiele ludzi ma taką alternatywę.
Cały zachodni świat stoi kredytami hipotecznymi na nieruchomości od 100 lat i żyją.
Dla mnie kredyt to nie zło, to środek do celu.

Poza tym jesteś niekonsekwentny w tej swojej filozofii - uważasz, że kredyt to zło, ale lepiej wziąć większy kredyt, by postawić bardziej efektowny dom?
Coś się nie klei...



Buduj ciekawie, oryginalnie.


Mój dom jest oryginalny. Jak sam wcześniej zauważyłeś, większość ludzi buduje stodoły i pseudodworki.
Płaski dach jest oryginalny, ba! dom piętrowy jest oryginalny (bo większość to parterówki z użytkowym poddaszem)



Dom ma służyć do mieszkania,być funkcjonalnym, oszczędnym, ciepłym (wszystko w granicach rozsądku)

Dom ma cieszyć oko i wyglądać nowocześnie, z pomysłem, zaskakiwać
np ten:
http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/rodzinny-2
Połączenie nowoczesności z tradycją. Aż miło się na to patrzy, fajnie rozplanowany.

Ale ty takiego nie wybrałeś - rozpatrujesz projekt, dość pospolitego w wyglądzie dla polskiego krajobrazu, domu-stodoły.
Ani nie zaskakuje, ani nie wygląda nowocześnie.

Co do "fajnego rozplanowania" - plan domu musi odpowiadać rodzinie, jaka w nim zamieszka.



Nie baw się w okrągłe kolumny, pseudo dworki. Za dużo tego wszędzie i wygląda to kiepsko.
Bo kwadratowe są "nowoczesne", więc są ok? :D



Samo z nieba nic nie spada. Warto wziąć się do roboty aby szybciej wybudować dom, spłacić 30 letni wyrok, polepszyć swoją sytuację materialną.


Polepszanie na siłę (kosztem wolnego czasu, hobby) mojej sytuacji finansowej nie jest celem mojego życia. Mnie dokładnie starczy to co mam. I doskonale wiem, że w kraju jest sporo ludzi ode mnie bogatszych. Nie spędza mi to snu z powiek.

Sar.Adamus
05-02-2016, 18:07
Gdybym miała taką filozofię, nie miałabym domu.
Skoro kredyty to zło, to płacenie takiej samej kwoty za najem mieszkania (o wiele mniejszego od domu) obcej osobie to dobro?
Bo wiele ludzi ma taką alternatywę.
Cały zachodni świat stoi kredytami hipotecznymi na nieruchomości od 100 lat i żyją.
Dla mnie kredyt to nie zło, to środek do celu.

- A później pęka bańka i ludzie idą na bruk. Taka opcja jest także w twoim przypadku.

Poza tym jesteś niekonsekwentny w tej swojej filozofii - uważasz, że kredyt to zło, ale lepiej wziąć większy kredyt, by postawić bardziej efektowny dom?
Coś się nie klei...

- A co ci robi 30 czy 32 lata? I tak spłacasz całe życie?

Mój dom jest oryginalny. Jak sam wcześniej zauważyłeś, większość ludzi buduje stodoły i pseudodworki.
Płaski dach jest oryginalny, ba! dom piętrowy jest oryginalny (bo większość to parterówki z użytkowym poddaszem)

- Tu się nigdy nie dogadamy :)

Ale ty takiego nie wybrałeś - rozpatrujesz projekt, dość pospolitego w wyglądzie dla polskiego krajobrazu, domu-stodoły.
Ani nie zaskakuje, ani nie wygląda nowocześnie.

- Spoko pospolita chata, jakich wiele :)

Co do "fajnego rozplanowania" - plan domu musi odpowiadać rodzinie, jaka w nim zamieszka.


Bo kwadratowe są "nowoczesne", więc są ok? :D

- Żadne nie są fajne.

Polepszanie na siłę (kosztem wolnego czasu, hobby) mojej sytuacji finansowej nie jest celem mojego życia. Mnie dokładnie starczy to co mam. I doskonale wiem, że w kraju jest sporo ludzi ode mnie bogatszych. Nie spędza mi to snu z powiek.

- No to masz złe myślenie bo człowiek powinien dążyć do tego aby w jak najlepszym stopniu zapewnić byt rodzinie. A mając 30 lat kredytu na głowie i brak perspektyw na wcześniejszą wpłatę masz rodzaj wegetacji.

Elfir
05-02-2016, 18:19
Nie mam wegetacji. Bo spłata kredytu nie powoduje u mnie obciążenia finansowego - miedzy innymi dlatego, że wybudowałam dom skromny i niedrogi w utrzymaniu (prawie pasywny), na miarę swoich możliwości, więc rata jest niska.
Ja nie mam dzieci, więc nie czuję potrzeby wypracowywania majątku dla pokoleń.

Sar.Adamus
05-02-2016, 18:23
Stać cię na podróż np do Chin?
Rzucacie pomysłem bierzecie urlop i pakujecie się?

CodeSnipper
05-02-2016, 18:49
Dyskusja zmierza donikąd.

Nie każdy marzy o wycieczce do Chin.

Elfir
05-02-2016, 19:05
Stać cię na podróż np do Chin?
Rzucacie pomysłem bierzecie urlop i pakujecie się?

Rozumiem, że każdy posiadacz domu jednorodzinnego jeździ do Chin z dnia na dzień?
Jak pisałam - doskonale zdaję sobie sprawę, że istnieją ludzie, którzy od ręki kupią Ferrari, brylantową biżuterię i wakacje w egzotycznych miejscach. Ze mają po kilka domów w różnych ciekawych miejscach na świecie, urządzone designerskimi meblami.
I nie jest to dla mnie problem, że mnie na to nie stać.

Równie dobrze ciebie może się spytać Abramowicz - czy jesteś w stanie od ręki kupić sobie jacht oceaniczny, mieszkanie na Manhattanie z widokiem na Central Park albo pierwszoligową drużynę piłki nożnej? A jeśli nie, to dlaczego ciężej nie pracujesz?

Co chcesz udowodnić przechwalając się swoim statusem majątkowym?
Cieszę się z tobą, że ci dobrze interes idzie i nie narzekasz.
Za to rozumiem już dlaczego dla ciebie dom musi wywoływać efekt WOW wśród sąsiadów i rodziny. Lubisz się chwalić :D

Sar.Adamus
05-02-2016, 20:55
Chodzi o to że poprzez swoje podejście (po co się starać mieć więcej) i podejściu że wyrok 30 jest spoko zakłamujesz rzeczywistość.
Ludzie którzy mają ambicję i chęć rozwoju osiągają więcej. Inni mają to gdzieś i żyją aby żyć z dnia na dzień,

Nie mam potrzeby chwalić się swoim statusem materialnym.
Powiedz co udało ci się osiągnąć, zdobyć w życiu, Do czego dojść?
Kupiłaś działkę pod budowę domu? Miałaś jakiś większy wkład własny na budowę?
Czy twoim zawodowym osiągnięciem jest posiadanie zdolności kredytowej 220tys

kemot_p
05-02-2016, 21:48
A wracając do tematu wątku - doradźcie, bo już mam w głowie kompletny mętlik. To jest moja działka, z uwzględnieniem kierunków świata - górna krawędź to północ, jak na każdej mapie:
345910
Podpowiedzcie, bo każdy mówi co innego - jak najlepiej rozplanować pomieszczenia, żeby wykorzystać nasłonecznienie? Salon od frontu, czy może kuchnia od frontu, a salon dalej? Gabinet też od frontu, czy na tyłach?

CodeSnipper
06-02-2016, 07:24
Sar.Adamus - a może po prostu postaraj się zrozumieć, że ludzie są różni, a ten wątek nie jest o ambicjach i osiągnięciach tylko o wyborze najbardziej optymalnego projektu dla danej osoby z jej warunkami. I nie interesuje doradzających to jaką ma filozofię ani ile zarabia, dobierają do jej potrzeb projekt domu i mówią gdzie ciąć koszty jeśli pyta. Dasz radę?

Kemot - będzie Ci zachodzące słońce nieźle dawać po ścianach - albo założysz coś co ograniczy ten efekt albo faktycznie latem będzie gorąco. Zimą natomiast lepiej się pracuje w gabinecie od południa, prasa też lepiej wchodzi w nasłonecznionym salonie.

kemot_p
06-02-2016, 08:27
@CodeSnipper
Dzięki za uwagi. Podpowiedz, jakie ułożenie pomieszczeń będzie lepsze, biorąc pod uwagę strony świata:
1. salon i pokój od frontu - http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-cyprysowej-4.html
2. kuchnia od frontu, salon na południowym zachodzie - http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-cyprysowej-5.html
3. a może takie rozkład będzie lepszy - http://www.dobredomy.pl/projekt/rawenaII/lustro/
Niestety miałem już wizję i pod tym kątem przeglądałem projekty. Ostatnio jednak jeden projektant ostro namieszał mi w głowie.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
06-02-2016, 09:17
Nie. Ja mam inną filozofię:

kredyty to zło i używać ich jak najmniej. 30 lat wyroku to raczej kiepska opcja. Perspektywa że jak nie daj boże coś się stanie to bank zlicytuje do zera nie przekonuje mnie.

Buduj ciekawie, oryginalnie.

Dom ma służyć do mieszkania,być funkcjonalnym, oszczędnym, ciepłym (wszystko w granicach rozsądku)

Dom ma cieszyć oko i wyglądać nowocześnie, z pomysłem, zaskakiwać
np ten:
http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/rodzinny-2
Połączenie nowoczesności z tradycją. Aż miło się na to patrzy, fajnie rozplanowany.

Nie baw się w okrągłe kolumny, pseudo dworki. Za dużo tego wszędzie i wygląda to kiepsko.

I mam taką swoją prywatną radę:
Samo z nieba nic nie spada. Warto wziąć się do roboty aby szybciej wybudować dom, spłacić 30 letni wyrok, polepszyć swoją sytuację materialną. Filozofowanie i NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
MODERATOR FORUM
raczej tego nie sprawią :)

... bardzo dobrze napisane :) zwłaszcza :
" Buduj ciekawie, oryginalnie. .... Dom ma służyć do mieszkania,być funkcjonalnym, oszczędnym, ciepłym (wszystko w granicach rozsądku) ... Dom ma cieszyć oko i wyglądać nowocześnie, z pomysłem, zaskakiwać "
podpisuje się pod tym jw również, natomiast podany przykład domu jest dokładnie przykładem rozwiązań niefunkcjonalnych gdzie 1/3 kubatury obiektu stanowi niefunkcjonalną / nieużytkową przestrzeń poddasza, a wprowadzenie antresoli nad stołem jadalnym niszczy pokój dzienny przez wprowadzenie schodów kręconych w miejscu gdzie być nie powinny. Z zewnątrz wizualizacja obiektu świetna !

CodeSnipper
06-02-2016, 10:00
Pierwsze mi się najbardziej podoba, ale te dwa poziomy - będzie więcej kombinacji, czyli drożej. Trzeci jest też fajny ale ta łazienka pod schodami to raczej jakaś pomyłka. Oprócz nasłonecznienia możesz jeszcze chcieć mieć jakieś widoki z okien - to też implikuje rozkład pomieszczeń.

kemot_p
06-02-2016, 13:02
W celu ułatwienia wrzucam rzuty projektów na działce z uwzględnieniem stron świata. Który rozkład pomieszczeń jest najkorzystniejszy, biorąc pod uwagę nasłonecznienie (północ jest na górze każdej mapy)
1.
345952
2.
345954
3.
345955

Z góry dziękuję za podzielenie się Waszą opinią.

CodeSnipper
06-02-2016, 14:02
Moim zdaniem trzeci.

Sar.Adamus
06-02-2016, 21:41
Moim zdaniem trzeci.

skąd brałeś drzewo na swoj dom?

CodeSnipper
07-02-2016, 06:28
DREWNEX Spytkowice.

Sar.Adamus
07-02-2016, 08:48
DREWNEX Spytkowice.

Nie bałeś się budować kanadyjki z polskiego drzewa? Nie znam żadnej firmy z tych poważniejszych i większych zajmujących się domami prefabrykowanymi / kanadyjkami używających naszego rodzimego drzewa...
Najczęściej jest:
drewno iglaste suszone, strugane z załamanymi krawędziami, klejone drewno konstrukcyjne KVH oraz BSH sprowadzane z wielu krajów europejskich . Posiada ono właściwości umożliwiające samoregulację wilgotności, które są gwarantem niepowtarzalnego mikroklimatu w pomieszczeniu.

Rozmawiałem z szefem firmy
http://www.brzechwa.com.pl byłem u nich na fabryce. Wprost powiedział mi że w Polsce nie ma nakładów finansowych na otwarcie lini zajmującej się przeróbką drewna, w taki sposób aby spełniała normy i parametry. Przykre to ale i prawdziwe. Podejrzewam też że z powtarzalnością produkcji byłby problem.

Dlatego pewnie jak piszesz na blogu chata ci skrzypi, trzeszczy i ugina sie przy trzaśnięciu drzwiami - słaba licha konstrukcja i nasze drzewo :/.

CodeSnipper
07-02-2016, 10:05
Piszesz głupoty a to co wyczytałeś u mnie na blogu pokazuje, że nie umiesz czytać ze zrozumieniem.

simluc
07-02-2016, 10:18
A wracając do tematu wątku - doradźcie, bo już mam w głowie kompletny mętlik. To jest moja działka, z uwzględnieniem kierunków świata - górna krawędź to północ, jak na każdej mapie:
345910
Podpowiedzcie, bo każdy mówi co innego - jak najlepiej rozplanować pomieszczenia, żeby wykorzystać nasłonecznienie? Salon od frontu, czy może kuchnia od frontu, a salon dalej? Gabinet też od frontu, czy na tyłach?

Od zachodu unikalbym przeszklen ze wzgledu na ciemnote zimowa i przegrzewanie latem (mozna posadzic drzewko lisciaste , ktore chroniloby przed sloncem, ale w temacie ciemnoty nic zrobic sie nie da).

Sar.Adamus
07-02-2016, 10:41
akustyka - jeśli jest klasycznie (belka, taśma akustyczna, MFP, mata i panel) - słychać każdy normalnyy krok na górze - może pomóc wylewka albo fermacell

sprężystość struktury - wystarczy mocniej zamknąć drzwi a trzęsie się pół chałupy, jednocześnie przy trzęsieniu ziemi to zaleta bo się nie sypie od razu ;)

Ad1: Akustyka jest słaba bo przekroje ścian są zbyt małe plus brak wylewek parter, poddasze. W porządnych kanadyjkach, lub przy prefabrykacji nie może to mieć miejsca
Ad2 Słabe drzewo, małe przekroje, słaba sztywność konstrukcji.

Powiedz mi jaka Polska porządna duża firma używa naszego drzewa do produkcji szkieletu domu? Raczej ma ono zastosowanie w systemie gospodarczym i bieda domach

elmo80
07-02-2016, 11:15
Witam Wszystkich
Chcielibyśmy z żoną wybudować dom typu stodoła.
Zdecydowaliśmy się na dom w technologii ciężkiego szkieletu drewnianego. Firma, która miała by dom wykonać robi adaptację gotowych projektów lub tworzy nowy razem z inwestorem wg jego oczekiwań.

Znaleźliśmy takiego gotowca http://www.tooba.pl/projekt-domu-EX-15-II-TTA-686 i na jego podstawie dokonałem kilku zmian. Wyszło coś takiego:
http://s9.postimg.org/6byysxgyz/stodo_a2.jpg (http://postimg.org/image/6byysxgyz/) http://s9.postimg.org/qx9573963/stodo_a2.png (http://postimg.org/image/qx9573963/)

1 - salon, 2 - jadalnia, 3 - kuchnia, 4 - kotłownia, 5 - pokój, 6 - łazienka, 7,8 - komunikacja

pod schodami schowek na różne rzeczy, ew mała spiżarnia. Jeśli chodzi o poddasze to raczej standardowo 3 pokoje, łazienka, garderoba.
Co myślicie o takim rozkładzie parteru i ogólnie o tym domu?
Pozdrawiam

CodeSnipper
07-02-2016, 11:18
Ładny cytat. Teraz zadanie: znajdź w nim coś o skrzypieniu i trzeszczeniu.

W projekcie miałem płyty fermacell, z których z rozmysłem zrezygnowałem. Dlatego słyszę jak ktoś chodzi po górze. I wiedziałem o tym.

Brałem drewno z firmy, która je buduje i prefabrykuje. Dlatego właśnie, że miałem do wyboru drewno polskie (nie polecali) syberyjskie i skandynawskie. Syberyjskie było cenowo optymalne.

CodeSnipper
07-02-2016, 11:44
elmo08 - schody i się tak nie zmieszczą. wygodna wysokość stopnia to pomiędzy 15 a 17 cm czyli liczac nawet po 17 cm musisz mieć 14 stopni w kondygnacji wysokiej na 250cm. Więc jedyna opcja to zabiegowe albo ze spocznikiem.

moniss
07-02-2016, 12:42
W celu ułatwienia wrzucam rzuty projektów na działce z uwzględnieniem stron świata. Który rozkład pomieszczeń jest najkorzystniejszy, biorąc pod uwagę nasłonecznienie (północ jest na górze każdej mapy)
1.
345952
2.
345954
3.
345955

Z góry dziękuję za podzielenie się Waszą opinią.

Mnie się trzecia opcja nie podoba, nie tylko ze względu na układ względem stron świata, ale też przez zbyt rozrzęźbioną bryłę domu.
Najepiej by było kuchnię zlokalizować od frontu, salon w narożniku południowo-wschodnim lub na całą szerokość domu (oświetlenie światłem dziennym z 3 stron).
Co do gabinetu, to zależy w jakich porach z niego korzystasz.

Poniżej link do jednego z projektów Osiek, z układem od frontu: wejście, kuchnia, salon.
http://www.dom-projekt.pl/projekt-osiek-55-dws,852.html
Na tej stronie także inne wersje tego projektu, ale w większości z takim właśnie układem.

kemot_p
07-02-2016, 13:43
Dzięki moniss za opinię. Gabinet to tak naprawdę bedzie bardziej sypialnia dla gości, raczej mocno eksploatowany nie będzie.
Projekt z linka widzialem, niestety działka ma trochę spadek i poszukujemy domów z kalenica prostopadla do drogi. Z tej pracowni rozważaliśmy kiedyś http://mobile.dom-projekt.pl/?p=410
Uważasz, że opcja 3 ma złe rozłożenie pomieszczeń względem stron świata?

mam_plan_na_dom
07-02-2016, 15:19
Witam się serdecznie i zaraz z pierwszym poście proszę o pomoc :)

Szukam odpowiedniego projektu domu i spodobał nam się ten:
http://www.domenadom.pl/produkty/283/aron-2-ps.html?tab=1#info

Miałby być dla rodziny 2+2. Ogrzewanie na gaz, prawdopodobnie podłogowe na całości, WM z reku, kominek zostaje.

Na zewnątrz - chciałabym zrezygnować z lukarny i balkonu od frontu, a od tyłu z tego daszka nad tarasem. W ścianie szczytowej garażu, na poddaszu dodać okno.

Na dole właściwie wszystko mi się podoba, ewentualnie coś możnaby pozmieniać w okolicy kotłowni, bo jest duża, a będzie gaz, może powiększyć wiatrołap? Ten dodatkowy pokój pełniłby funkcję gabinetu/pokoju gościnnego. Schody chyba niestety zabiegowe i nie wiem, czy dałoby się dodać spocznik?

Na poddaszu chciałabym tak pozmieniać ustawienie ścianek działowych, żeby otrzymać 3 sypialnie + 3 garderoby + 2 łazienki.
Zachować te dwie sypialnie po lewej stronie (nr 4 i 5 - na naszej działce od południa) i przeznaczyć je dla dzieci, a dla rodziców w pomieszczeniu nr 7 nad garażem urządzić sypialnię z garderobą.
Zależy mi na 2 łazienkach na poddaszu - 1 dla dzieci z wejściem z korytarza (w tej miałaby się znaleźć pralka), a dla rodziców osobna, z wejściem z sypialni.

Czy jest możliwe takie poprzestawianie ścianek, by rezygnując z funkcji sypialni nr 2 oraz zabudowując pustkę nad jadalnią (między łazienką a sypialnią nr 5) przy sypialniach dzieci wykroić osobne dla każdej sypialni garderoby (wejścia zawsze od sypialni) + 2 łazienki?

Czy przy założeniu, że nie będzie kotła na paliwo stałe tylko gaz, zmieni się coś w kwestii umiejscowienia/ilości kominów?

Proszę o pomoc, bo nie mogę sobie wyobrazić jak te ścianki poprzestawiać, żeby było wygodnie, bez pomieszczeń przechodnich itd.

Sar.Adamus
07-02-2016, 15:47
sprężystość struktury - wystarczy mocniej zamknąć drzwi a trzęsie się pół chałupy, jednocześnie przy trzęsieniu ziemi to zaleta bo się nie sypie od razu ;)
Nie skrzypi i nie trzeszczy?

Jeżeli chata trzęsie się przy zamykaniu drzwi świadczy to o słabości konstrukcji. Jak inaczej to wytłumaczysz?

Za to mam ogromny szacunek do ciebie że chatę zbudowałeś własnymi rękami z pomocą rodziny.
Mimo że chata nie mój styl i poziom super że rodzina pomagała, masz chęci i umiejętności. To bardzo się chwali.
A czy zostało to zrobione profesjonalnie i na poziomie? To już kwestia spojrzenia specjalisty. Ważne że tobie dobrze się mieszka.
I umiesz zrobić coś z niczego przy ograniczonych mocno zasobach finansowych. Mało kto to potrafi

CodeSnipper
08-02-2016, 11:33
Zmusiłeś mnie do testów. Żeby zatrzęsło się przysłowiowe pół chałupy, muszę po prostu trzepnąć drzwiami z całej siły. Są dość ciężkie bo ciepłe, więc efekt jest. Ale: przy puszczeniu ich z 15cm - co oceniam jako mocne zamknięcie, całe trzaśnięcie, które odbierałem do tej pory jako trzęsąca się chałupa to po prostu efekt akustyczny plus powietrze w szczelnej chałupie. Zmusiłeś mnie do testów, więc zaprzągłem do roboty domowników i robili za czujniki wstrząsów przykładając ręce do ściany.

Marna konstrukcja musiałaby się trząść przy halnym, albo trzeszczeć. A tu dwa dni wiatr i nic.

Elfir
08-02-2016, 14:26
Powiedz co udało ci się osiągnąć, zdobyć w życiu, Do czego dojść?


Mam przy sobie osobę, którą kocham i która kocha mnie. Robię, co kocham, w sposób jaki mi odpowiada, a nie w jaki mi ktoś narzuca.
Dlaczego uważasz, że każdy musi robić karierę?
Ty oceniasz najwyraźniej ludzi jedynie po ich statusie materialnym.

Dlatego, jak napisałam - masz inną filozofię życia - kompletnie różną od mojej i wyrażasz to w swoich decyzjach dotyczących domów - musi być reprezentacyjny, wskazujący na twój status finansowy.
Dlatego właśnie twoich opinii o moim domu nie odbieram jako hejtu. Mój dom jest za skromny, za prosty, zbyt minimalistyczny. Ja ci nie proponowałam budowania domu w moim stylu. Sam byłeś ciekawy jaki mam dom.
Natomiast reszta uwag o cudzym stanie finansowym jest, mówiąc oględnie, prostacka.

Elfir
08-02-2016, 14:31
A wracając do tematu wątku - doradźcie, bo już mam w głowie kompletny mętlik. To jest moja działka

Myślałam, że masz wjazd bardziej od południa a on jest od południowego wschodu.
Taki układ uznałabym za optymalny:

http://images78.fotosik.pl/309/527d1c74d253af5cgen.jpg

Ewentualnie gabinet na tyłach - byłoby spokojniej a mocne światło nie przeszkadzałoby w korzystaniu z komputera. W tej chwili mam gabinet z oknem na południe - mnie to się podoba, bo mam dobre światło do rysowania ale mąż przesłania okna, kiedy chce pograć na komputerze (a ma monitor osłonięty ścianką).

kemot_p
08-02-2016, 14:53
Myślałam, że masz wjazd bardziej od południa a on jest od południowego wschodu.
Ewentualnie gabinet na tyłach - byłoby spokojniej a mocne światło nie przeszkadzałoby w korzystaniu z komputera. W tej chwili mam gabinet z oknem na południe - mnie to się podoba, bo mam dobre światło do rysowania ale mąż przesłania okna, kiedy chce pograć na komputerze (a ma monitor osłonięty ścianką).

He he, to jeszcze inaczej :)
Do tej pory najczęściej proponowano mi opcje 1 i 2 z poprzedniego wpisu.

Elfir
08-02-2016, 14:57
Co myślicie o takim rozkładzie parteru i ogólnie o tym domu?



Zdecydowanie powiększyłabym wiatrołap.
http://images75.fotosik.pl/309/a44494441ce450c1gen.jpg

Elfir
08-02-2016, 15:14
Na dole właściwie wszystko mi się podoba, ewentualnie coś możnaby pozmieniać w okolicy kotłowni, bo jest duża, a będzie gaz, może powiększyć wiatrołap? Ten dodatkowy pokój pełniłby funkcję gabinetu/pokoju gościnnego. Schody chyba niestety zabiegowe i nie wiem, czy dałoby się dodać spocznik?

Na szczęście zabieg (a w zasadzie pół zabiegu) jest na samej górze biegu - to wygodniejsze niż gdy stopnie zakręcają w środku biegu.
Aby zlikwidować zabieg trzeba byłoby schody wyciągnąć bardziej na środek domu i zrobić jako jednobiegowe (jeśli pod nimi ma się zmieścić spiżarka). Ewentualnie obniżyć wysokość garażu względem wysokości parteru i zrobić wejście z "półpiętra".
Z tym, że wymagałoby to znaczącego przeprojektowania konstrukcji.

Można przenieść otwór wejściowy do domu o 1-1.5 m w kierunku kotłowni i powiększyć wiatrołap i łazienkę na parterze, albo zamienić wejście z łazienką miejscami.



Zależy mi na 2 łazienkach na poddaszu - 1 dla dzieci z wejściem z korytarza (w tej miałaby się znaleźć pralka), a dla rodziców osobna, z wejściem z sypialni.

Chyba trzeba byłoby podnieść dach nad garażem, inaczej będzie trochę nisko, by zmieścić pełen program.




Czy przy założeniu, że nie będzie kotła na paliwo stałe tylko gaz, zmieni się coś w kwestii umiejscowienia/ilości kominów?

Możesz wyjść z pieca przewodem koncentryczno-spalinowym przez ścianę a nie budować komin. Albo poprowadzić komin stalowy po zewnętrznej stronie domu.


Przykłady:
http://images75.fotosik.pl/309/79d2f4709fcf2be0.jpg
http://images77.fotosik.pl/309/fa22ac141250ddc5gen.jpg

Na poddaszu nad kotłownią - pralnia

Elfir
08-02-2016, 15:15
He he, to jeszcze inaczej :)
Do tej pory najczęściej proponowano mi opcje 1 i 2 z poprzedniego wpisu.

Skoro gabinet ma być sypialnią, to dlaczego upierałeś się go zrobić od południa?
I tak będzie wykorzystywany głownie po zachodzie słońca.
Na dodatek dla gości byłoby wygodniej, gdyby ich pokój znajdował się w najbardziej spokojnym miejscu domu.

Sar.Adamus
08-02-2016, 15:43
cieszę się że testy udane i domek stoi i mało się trzęsie :)
Podziwiam upór i pomysłowość zastosowaną w budowie i wykańczaniu domu

kemot_p
08-02-2016, 16:16
Skoro gabinet ma być sypialnią, to dlaczego upierałeś się go zrobić od południa?
I tak będzie wykorzystywany głownie po zachodzie słońca.
Na dodatek dla gości byłoby wygodniej, gdyby ich pokój znajdował się w najbardziej spokojnym miejscu domu.

Jeden projektant mi trochę namieszal :)
W takim razie wracamy do wersji pierwotnej czyli 2.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
08-02-2016, 16:27
Za każdym działaniem człowieka stoi jakaś filozofia.
Za twoim również.
To, że nasze filozofie są odmienne, nie oznacza, że nie istnieją.
Po prostu ty nie podzielasz mojej "dom ma służyć przede wszystkim do mieszkania", a ja twojej "lepiej się zadłużyć ponad stan, by dom elewacją rzucał na kolana "

a ja spróbuje Was pogodzić, jako że rozmawiam z różnymi Inwestorami i użytkownikami obiektów, również z różnym „portfelem inwestycyjnym”
- oba poglądy jw. wg mnie są skrajne, ponieważ
1. - mówi tylko i wyłącznie o funkcjonalizmie i wartościach użytkowych
2. - o formie i „wyrazie” estetycznym
Architektura łączy jedno i drugie :) jak również jedno bez drugiego nie istnieje, bez względu na to, czy jest to „taboret”, „krzesło”, „fotel”, czy „sofa”

Elfir
08-02-2016, 16:45
Jeden projektant mi trochę namieszal :)
W takim razie wracamy do wersji pierwotnej czyli 2.

A która to była wersja? :)

kemot_p
08-02-2016, 16:56
A która to była wersja? :)

Drugi rysunek z postu #10117

mam_plan_na_dom
08-02-2016, 17:11
Elfir, bardzo dziękuję za pomysły.
co do parteru - to raczej nie chciałabym zamieniać łazienki i wiatrołapu miejscami, wolałabym ,żeby kotłownia pozostała jako śluza-przejście od garażu, gdzie można będzie rozebrać się z kurtek, zdjąć buty. Wtedy wiatrołap nie byłby tak zarzucony na co dzień ciuchami.

Pomysł z podniesieniem dachu - rzeczywiście, chyba będzie to konieczne, bo mimo teoretycznie sporej powierzchni mało się tego miejsca robi.

Tylko pralnia mi tu nei pasuje :( W sumie nie potrzebuję osobnego pomieszczenia, pralkę wolałabym upchnąć w łazience dzieci, a to pomieszczenie wykorzystać np. jako dodatkową garderobę. Odkąd kombinuję z tym projektem, to mi to pomieszczenie wychodzi jako dostępne z garderoby, ale wtedy garderoba musiałaby być otwierana na korytarz. A ja sobie wymyśliłam, że dzieci miałyby swoje garderoby, osobiste, dostępne z pokojów, nie z korytarza.
Czy można jakoś się do tej "pralni" dostać z sypialni nad garażem, czy za wąskie/za niskie byłoby to przejście, tam jest komin?


Przykłady:
http://images75.fotosik.pl/309/79d2f4709fcf2be0.jpg
http://images77.fotosik.pl/309/fa22ac141250ddc5gen.jpg

Na poddaszu nad kotłownią - pralnia[/QUOTE]

Elfir
08-02-2016, 17:22
Drugi rysunek z postu #10117

Ja bym szukała coś w tym kierunku:
http://images76.fotosik.pl/310/0314bbe935170655gen.png

Elfir
08-02-2016, 17:30
Czy można jakoś się do tej "pralni" dostać z sypialni nad garażem, czy za wąskie/za niskie byłoby to przejście, tam jest komin?


Może da się tam zrobić drzwi - trzeba sprawdzić przekroje przez budynek ile tam jest miejsca. Wówczas możesz mieć nad kotłownią łazienkę, a nie w części sypialnianej.

http://images75.fotosik.pl/310/9a04734a9273a189gen.jpg

kemot_p
12-02-2016, 12:22
Czy instalacja kotła kondensacyjnego z zasobnikiem w łazience na parterze to dobry pomysł? Plusem jest bliskość kuchni i łazienki, a więc brak konieczności instalacji pompki c.w.u. Z minusów to pewnie będzie dużo rur gazowych i kwestia estetycznej zabudowy zasobnika i kotła.

Elfir
12-02-2016, 13:29
przecież masz tam na parterze kotłownię w tym swoim domu przy cyprysowej.

BTW. Zanim kupisz ten projekt zobacz czy dasz radę zaplanować w kuchni wysoką zabudowę a w salonie miejsce na stół.

Przesunięcie garażu do przodu spowodowałoby możliwość zrobienia przejścia z garażu przez kotłownię do wiatrołapu.
Zrobienie w garażu okna w ścianie na wprost bramy zamiast z boku umożliwiłoby przysunięcie domu na 3 m do granicy i tym samym zyskanie większej przestrzeni na ogród.

kemot_p
12-02-2016, 13:48
przecież masz tam na parterze kotłownię w tym swoim domu przy cyprysowej.
BTW. Zanim kupisz ten projekt zobacz czy dasz radę zaplanować w kuchni wysoką zabudowę a w salonie miejsce na stół.


Jeszcze nie wiem, czy to będzie dom przy cyprysowej (jeśli już przy cyprysowej to raczej 6 niż 4, gdyż 4 jest dla nas za mały), czy jakiś inny o podobnej bryle (np. Tuliusz II z DD o którego już pytałem, czy M63b Sosnowe wzgórze). Zastanawiam się tylko nad możliwością przeniesienia kotłowni z tyłu garażu w okolice kuchni, która jednak (m.in. dzięki Twoim sugestiom) będzie od frontu - więc odległość kranu od kotła to jakieś 8 m - kombinuję nad zminimalizowaniem tej odległości.
Jeśli chodzi o salon, to po namysłach i obliczeniach żeby był wygodny i zmieścił się w nim stół na 4 osoby (z możliwością rozłożenia dla 8) oraz narożnik i kominek - wyszło nam, że musi mieć co najmniej 30mkw - 4,5m na 6,5m. Z tego więc względu przy cyprysowej 4 odpada. Jak słusznie zauważyłaś wjazd na działkę jest nie od południa, a bardziej od południowego wschodu, więc nie muszę mieć od frontu salonu i pokoju, a to zwiększa liczbę pasujących projektów.
Pzrd.

Elfir
12-02-2016, 15:02
A pasywniak tego typu:
Projekt domu pasywnego P148
http://budownictwo-pasywne.blogspot.com/2013/05/projekty-jednorodzinnych-domow.html

Z odwróconym o 90 stopni garażem:
http://images77.fotosik.pl/322/dedbff8e48659aa7gen.png

Elfir
12-02-2016, 15:13
Albo ku inspiracji:
http://mielczynski.pl/dom-pasywny-w-wieliczce/

Darkat
13-02-2016, 09:47
40 m gazu ciągnąć?
Wiesz jakie to sa koszty?
Przez 5 lat za darmo będziecie grzać prądem za cenę przyłącza :D

Płyta nie wychodzi drożej. A prądem można grzać przy zwykłych fundamentach również. Tylko robi się lepsza izolację.

Mam obecnie złamaną nogę - ot, poślizgnęłam się. Zdarza się nawet młodym i sprawnym. Jestem unieruchomiona na półtora miesiąca - nie wyobrażam sobie życia bez łazienki na parterze, bo na piętro nie wejdę - jeżdżę po domu na wózku.

Dlatego przy waszym małym domu parterówka to jedyne logiczne rozwiązanie. Strop monolityczny! I to ma być pomysł na tanią budowę?

Okazało się, że gaz będzie dociągnięty na wysokość działki, niezależnie czy będę chciał czy nie. Po drugiej stronie buduje się osiedle dewelopera i to dla niego rozbudowa gazociągu jest w projekcie. Wiec jeden duży kłopot z głowy.
Pomysł z łazienką awaryjną w PG została już przedstawiony architekt. Pralki z PG poszły do łazienki z godnie z sugestią z forum. Ten pomysł jest świetny, bo więcej miejsca będzie w PG. Schody samonośne. Może wyjdą taniej niż lane.
No cóż decyzje podjęte i projekt będzie wykonywany na podstawie koncepcji. Trochę zaoszczędzimy na wspólnym ogrzewaniu, jednej ścianie nośnej pomiędzy mieszkaniami, wspólnym PG i jednym WM. Ponadto dach płaski nas ratuje przed małym metrażem. No i mała powierzchnia fundamentów, stropów w przypadku piętrowca też nam da korzyści.
Jasne też wolałbym parterówkę ale to raczej jakbyśmy się budowali na osobnych działkach.

Elfir
13-02-2016, 15:01
No to masz szczęście z gazem :)

Wy nie budujecie bliźniaka tylko dom dwurodzinny.

Darkat
13-02-2016, 15:19
Formalnie to w wydziale budownictwa powiedzieli mi, że ten budynek nie może się nazywać bliźniak tylko dom jednorodzinny dwu-lokalowy. Bliźniaka też byśmy mogli postawić ale to już za dużo kombinacji no i wyszło by nam to nieco drożej.

janoszu
14-02-2016, 10:58
Witam ponownie ;)

Proszę o poradę w sprawie projektu Atrakcyjny 3A z biura Domy z Wizją - link: http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/atrakcyjny-3a

Zmiany jakich chcemy dokonać - usunięcie garderoby aby poszerzyć kuchnie by móc postawić wyspę. Mam dokładnie na myśli wdrożenie rozwiązania z projektu Atrakcyjny 1 - w wiatrołapie zabudowana szafa (póki co jesteśmy dwuosobową rodziną, nie mamy też żadnych zwierząt :) )
Usunięcie spiżarni aby powiększyć jadalnie - kuchnia będzie wtedy już wystarczająco pakowna :)
Usunięcie kominka - planujemy wentylacje mechaniczną z pompą ciepła.

W zasadzie z większych posunięć to wszystko, góra nam się podoba :)


Wdzięczny za opinie :)
Pozdrawiam

Elfir
14-02-2016, 13:28
łazienka otwierana wprost na jadalnie...
Schody w salonie - póki jesteście w dwójkę - nie ma problemu, poza stratą sporej przestrzeni na komunikację. Ale jak się pojawią dzieci to nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie z powodu biegania dzieci i ich kolegów na trasie pokój-ogród przez salon (zero prywatności).

janoszu
14-02-2016, 15:57
łazienka otwierana wprost na jadalnie...
Schody w salonie - póki jesteście w dwójkę - nie ma problemu, poza stratą sporej przestrzeni na komunikację. Ale jak się pojawią dzieci to nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie z powodu biegania dzieci i ich kolegów na trasie pokój-ogród przez salon (zero prywatności).

Łazienka chcemy aby otwierala się na schody, zapomniałem o tym dodać :)

Schody w salonie rzeczywiście nie są najszczesliwsze, ale czy akurat w tym projekcie zajmują dużo miejsca na komunikację?

Jesteśmy na etapie kupna dzialki, chcielibyśmy wzorowac się w naszym domu na podstawie Atrakcyjnego 1 lub 3 z uwagi na prostą bryle, duży salon i gabinet na dole.

Jakie zmiany wprowadziłabyś elfir aby tło funkcjonalniej? Czy w segmencie ~130 można znaleźć korzystniejsze rozwiązania w domu? Dzialka ma wjazd od północnego wschodu, regularny kwadrat 30x30cm, konieczny dwuspadowy dach :)

Pozdrawiam serdecznie
Janusz

Elfir
14-02-2016, 19:54
Cala przestrzeń pod schodami i dojście do schodów jest niewykorzystane - w innych projektach przestrzeń pod schodami jest przeznaczana na dodatkowe pom. gospodarcze, spiżarkę.
Z tą łazienką to nie bardzo sobie wyobrażam jakie zmiany chcecie wprowadzić - tam jest ściana nośna.


***
Ja teraz, z powodu złamanej nogi, mam fazę na parterówki :)

Gdyby znalezienie dobrego, ergonomicznego, dobrze zaprojektowanego domu z projektu gotowego było łatwe - ten wątek byłby niepotrzebny :D

Elfir
14-02-2016, 19:54
http://images77.fotosik.pl/329/5aaf2e1f71a67541.jpg

janoszu
15-02-2016, 08:15
Co to za projekt? :)


Odnośnie schodów rzeczywiście nie są położone w najlepszym miejscu, wolałbym inne rozwiązanie. Z łazienką nie sądziłem, że będzie to problem.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-02-2016, 09:55
http://images77.fotosik.pl/329/5aaf2e1f71a67541.jpg

Elfir - co Ty proponujesz ? przecież to dramat funkcjonalny ! :eek:
- wiatrołap / garderoba - bez garderoby ( chyba że chcesz ludzi wprowadzić do śluzy / kotłowni dom - garaż
- lokalizacja wejścia głównego - na wprost gabinetu ( ? ) - oby nikt, aż tak bardzo się tam nie rozpędzał :yes: ( a ma duże na to szanse ) ... choć musi pokonać dwoje drzwi i uważać, aby nie dostać kolejną parą.
- kuchnia niefunkcjonalna, jak na taką przestrzeń ile mamy ? 3m zabudowy ? + wyspa dla wyspy ?
- stół jadalny wciśnięty w komunikację ... z ścianką "strzelającą" w plecy osoby siedzącej przy nim
- pokój dzienny ( "serce domu" ) wielkości pomiędzy kuchnią, a gabinetem ( chyba że wliczysz komunikację przed schodami, ale to tylko komunikacja )
- spróbuj wrysować szafy garderobiane przy sypialni na Piętrze - będą ( pod skosami ) niefunkcjonalne
- na + : gabaryty 2 pokoi na Piętrze, ale dlaczego pokój sypialny 2-u osobowy jest od nich mniejszy ?

... czy da się funkcjonować w tym układzie funkcjonalnym ? - tak da się ! tylko po co potykać się przez całe życie o coś, co jest nieprzemyślane ? lub wymyślone " w sekund 8 "
.. ale miałem nie pisać w tym wątku ...

janoszu
15-02-2016, 10:28
Niestety nie umiem dodać zdjęć z rzutami domu.


Co można byłoby zmienić jeszcze w projekcie Atrakcyjny 3 aby uzyskać bardziej funkcjonalną przestrzeń?

Ewentualnie jaki inny projekt możecie polecić w wariancie 120-140m?

Proszę o opinie.

Elfir
15-02-2016, 13:49
.. ale miałem nie pisać w tym wątku ...


Przecież to nie jest projekt domu a szybki schemat i to robiony na podstawie rysunku (swoją drogą rysunku firmowanego przez zawodowego architekta):

http://projekty-domu.pl/images/1.jpg

Tylko chciałam połączenie z garażem dorysować, pokazać jak można schować wejście do łazienki za schodami oraz pokazać potencjalny podział na piętrze.
Ponieważ nie jestem konstruktorem, nie mam pojęcia jak powinny wypadać ściany nośne, stąd wyszedł taki a nie inny podział.

I nie zgadzam się z niektórymi twoimi tezami.
Przy ograniczonej powierzchni poddasza uważam, że to dzieci powinny mieć największe pokoje, bo dla nich pokój to sypialnia, bawialnia, gabinet. Rodzice w zasadzie do sypialni przychodzą tylko spać i przechowują swoje rzeczy.

Garderoba pod skosami - jej funkcjonalność wynika z wysokości ścianki kolankowej i kąta nachylenia dachu.

Btw. Wejście z wiatrołapu na wprost łazienki, toalety czy gabinetu to w takim razie "grzech" ogromnej ilości projektów, także tych indywidualnych (na szybko przejrzałam plany z działu "projekt indywidualny").

Elfir
15-02-2016, 14:35
Co można byłoby zmienić jeszcze w projekcie Atrakcyjny 3 aby uzyskać bardziej funkcjonalną przestrzeń?



Moim zdaniem klatkę schodową.


Co to za projekt? :)

To koncepcja na szybko, nie projekt. Sprawdzałam ile da się wycisnąć z pow. całkowitej 160-170 m2, bo zastanawiam się jaka jest pow. całkowita tego domu z Domy z Wizją (podają tylko użytkową, co może być mylące).

Gotowców opartych na podobnym układzie jest sporo (ZX63, Z92, Patryk G1, Mój dom nad morzem, Wschód Słońca) - ale żaden warty polecenia, bez daleko idących przeróbek.

Sar.Adamus
15-02-2016, 15:16
W przeciwieństwie do ciebie nie interesują mnie prywatne wojenki, tylko pomoc pytającym w tym wątku.

Tak pomagasz że mieszasz w głowach i wymyślasz rozwiązania niefunkcjonalne

Elfir
15-02-2016, 15:24
a ty jak pomogłeś komukolwiek na forum?

Jest oczywistym, że moje rady i uwagi dotyczące projektów są subiektywne, wynikające z moich doświadczeń, przefiltrowane przez moje potrzeby.

O funkcjonalności czy nie danego rozkładu decyduje osoba, która szuka dla siebie projektu. To, co dla ciebie jest funkcjonalne nie musi być funkcjonalne dla innych.
Być może niektórym ludziom toaleta otwierana na salon możne nie przeszkadzać.

Dlatego zgadzam się z Łukaszem, że najlepszy jest projekt indywidualny.

Niemniej poszukiwania rozwiązań wśród różnych projektów gotowych pomaga skonkretyzować własne potrzeby (i ewentualnie określić na jakie kompromisy można pójść przy narzuconych ograniczeniach)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-02-2016, 15:46
Przecież to nie jest projekt domu a szybki schemat i to robiony na podstawie rysunku (swoją drogą rysunku firmowanego przez zawodowego architekta):

http://projekty-domu.pl/images/1.jpg

Tylko chciałam połączenie z garażem dorysować, pokazać jak można schować wejście do łazienki za schodami oraz pokazać potencjalny podział na piętrze.
Ponieważ nie jestem konstruktorem, nie mam pojęcia jak powinny wypadać ściany nośne, stąd wyszedł taki a nie inny podział.

I nie zgadzam się z niektórymi twoimi tezami.
Przy ograniczonej powierzchni poddasza uważam, że to dzieci powinny mieć największe pokoje, bo dla nich pokój to sypialnia, bawialnia, gabinet. Rodzice w zasadzie do sypialni przychodzą tylko spać i przechowują swoje rzeczy.

Garderoba pod skosami - jej funkcjonalność wynika z wysokości ścianki kolankowej i kąta nachylenia dachu.

Btw. Wejście z wiatrołapu na wprost łazienki, toalety czy gabinetu to w takim razie "grzech" ogromnej ilości projektów, także tych indywidualnych (na szybko przejrzałam plany z działu "projekt indywidualny").

- czyli :
bierzesz rysunek „ firmowany przez zawodowego architekta ”, nanosisz swoje zmiany ( pewnie z jego zgodą ), po czym podpisujesz to autorsko Elfir nazywając rysunek „schematem” i pisząc jednocześnie, że „ nie masz pojęcia jak powinny wypadać ściany nośne " … to gratuluję !!!
... nie wiem co Ci napisać ? może to, że hobbistycznie też uprawiam ogród.
- o przestrzeni domu jak najbardziej możemy dyskutować, również o „ograniczonej powierzchni”, gdzie TYM BARDZIEJ przestrzeń powinna być perfekcyjnie zorganizowana i przemyślana ... w zgodzie z potrzebami jego przyszłych użytkowników !

Elfir
15-02-2016, 15:58
Łukaszu - doskonale wiesz, że nie jestem architektem. Nigdy na forum nie podawałam się za architekta. Większość, o ile nie wszystkie z wklejanych tu przeze mnie rysunków, to są poprzerabiane rzuty domów znalezione w sieci - co doskonale widać.
Żaden z moich rysunków NIGDY nie był i będzie projektem. Jest tylko punktem wyjścia do dyskusji nad poszukiwanym układem domu dla osoby tu pytającej (gdzie powiększyć, gdzie pomniejszyć, co przenieść itd). Nigdy nie przypisywałam sobie autorstwa do jakiegokolwiek rzutu.
Co cię nagle bulwersuje? Nie rozumiem twojej reakcji.

Jesteś architektem, więc rozumiem, że to nie jest w twoim interesie podpowiadać rozwiązania, z którymi osoba pytająca pójdzie do innego architekta, by na tej podstawie opracował projekt. Dlatego bardzo cenne są te strzępki krytyki, bo dzięki nim się uczę na co zwracać uwagę.
A ponieważ jesteś jedynym architektem na stałe uczestniczącym w tym wątku, osoby pytające zdane są na rady amatorów, skoro rad (poza "zrób projekt indywidualny") skąpią zawodowcy.

Ty hobbistycznie uprawiasz ogródek a ja hobbistycznie rysuję sobie rzuty domów. I co z tego?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-02-2016, 16:15
,,, najbardziej bulwersują mnie a - logiczne rozwiązania projektowe, a takie najczęściej powstają w pośpiechu, a jeśli dotyczą obiektu za X tys. zł ...

Elfir
15-02-2016, 16:23
Łukaszu - o realnych pieniądzach można mówić dopiero na etapie projektowania i budowy a nie formowania koncepcji w dyskusji na forum.

Jak napisałam powyżej - całkiem spora grupa projektów gotowych i indywidualnych jaką znalazłam przeglądając możliwe inspiracje, miała rozwiązanie podobne do tego na załączonym przeze mnie rysunku (wejście na strefę gabinetu, a nie na wprost do salonu). Ty uznajesz to za błąd - ale tamci architekci niekoniecznie.

kemot_p
15-02-2016, 16:25
A pasywniak tego typu:
Projekt domu pasywnego P148
http://budownictwo-pasywne.blogspot.com/2013/05/projekty-jednorodzinnych-domow.html
Jakoś nie przemawiają do mnie domy z doklejonym garażem - uważam też, że trochę szkoda miejsca zakończyć garaż plaskim dachem lub tarasem, a dodatkowe pomieszczenie zawsze się przyda...
Po zweryfikowaniu rozmieszczenia pomieszczeń względem stron świata najbardziej się opatrzył nam Tuliusz http://www.dobredomy.pl/projekt/tuliuszII/?gclid=CPj919yW-soCFcfPcgodOxwEag
Aż parę dni temu, całkiem przez przypadek natrafilem na dom z kolekcji muratora Sosnowe Wzgorze 2. http://projekty.muratordom.pl/projekt_sosnowe-wzgorze-wariant-ii,1790,0,0.htm
W sumie nie wiem jak to sie stało, że wcześniej na niego nie wpadłem. Pomijając typowe zmiany- likwidację okien dachowych i balkonów, zamknięcie kuchni rozkład pomieszczeń na nasze potrzeby wydaje sie idealny. Duży garaż, przejscie przez wiatrołap, łazienka wychodząca na ścianę. A do tego ma wąską elewację frontowa, 3m węższą niż Tuliusz, co dla nas jest bardzo istotne. Obydwa projekty mają p.u. okolo 150mkw (po adaptacji strychu w Tuliuszu) koszt budowy wg kosztorysu na stronie jest porównywalny, Wzgórza droższe od Tuliusza o 20k. Czy masz/macie jakieś uwagi, komentarze do tego projektu? Który subiektywnie jest "lepszy"?
O ile Tuliusza buduje sporo osób, budującego Sosnowe Wzgórze znalazłem tylko jednego na forach, ale niestety nie mogę się z nim skontaktować :(

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-02-2016, 16:37
Łukaszu - o realnych pieniądzach można mówić dopiero na etapie projektowania i budowy a nie formowania koncepcji w dyskusji na forum.
- z tym się niestety też nie zgadzam :no:
- projekt koncepcyjny / koncepcja ( nawet tylko funkcjonalna ) ma bezpośrednie przełożenie na projekt budynku, ten na jego realizację i koszty z tym związane
- ... i chyba też jesteś tego świadoma ( ? )

Elfir
15-02-2016, 16:52
Jakoś nie przemawiają do mnie domy z doklejonym garażem - uważam też, że trochę szkoda miejsca zakończyć garaż plaskim dachem lub tarasem, a dodatkowe pomieszczenie zawsze się przyda...

To już twój wybór.
Wiesz, dlaczego ja akurat zwykle polecam takie domy.
A dla osób, którym przyda się dodatkowe pomieszczenie mogę zawsze polecić podpiwniczenie :)

W Tuliuszu trochę przeszkadza w ustawieniu stołu ten kominek na środku. Zastanawiałam się, czy dałoby się ten komin obrócić o 90 stopni.
Widziałam też zmiany, jakie chcesz wprowadzić (pisałeś na ten temat w wątku Tuliusza).
Przy twojej działce warto w czasie adaptacji powiększyć lub dodać okna w salonie, na najdłuższej ścianie.
No i niestety nieszczęsna toaleta, z która nie bardzo jest co zrobić. Ten drugi projekt ma ją lepiej zamaskowaną ścianką

http://images75.fotosik.pl/332/1597618e86a84a90gen.jpg



Aż parę dni temu, całkiem przez przypadek natrafilem na dom z kolekcji muratora Sosnowe Wzgorze 2.

Na poddaszu, jeśli nie potrzebujecie aż tylu sypialni, warto byłoby małżeńską sypialnię zrobić w pokoju 13 a 14 podzielić na łazienkę, garderobę oraz dodać pralnię


Jednak kierowanie się wyłącznie P.U. moze być bardzo zwodnicze. Widziałam projekty w których różnica między P.U. a całkowitą wynosiła nawet 60-80 %!
Czyli osoba przekonana, że buduje dom ok. 130 m2 budowała de facto 200 m2, co miało przełożenie na koszty budowy oczywiście.

Elfir
15-02-2016, 16:54
- z tym się niestety też nie zgadzam :no:
- projekt koncepcyjny / koncepcja ( nawet tylko funkcjonalna ) ma bezpośrednie przełożenie na projekt budynku, ten na jego realizację i koszty z tym związane
- ... i chyba też jesteś tego świadoma ( ? )

Przecież żaden z moich rysunków nie jest projektem. Projekt koncepcyjny robi architekt z inwestorem.

Elfir
15-02-2016, 17:45
Ewentualnie jaki inny projekt możecie polecić w wariancie 120-140m?
.


A może pójść w tym kierunku:
http://z500.pl/projekt/271/Zx40,nowatorski-dom-z-elewacja-z-gontu-tarasami-na-pietrze-takze-na-waska-dzialke/dane-ogolne.html

Tylko odwrócić garaż o 90 stopni i nieco poszerzyć dom. Tam gdzie kominek wydzielić pokój gościnny.

Albo taki:
http://budownictwo-pasywne.blogspot.com/2013/05/projekty-jednorodzinnych-domow.html

też z przestawionym garażem :
http://images76.fotosik.pl/333/98324908c0063d91.png

kemot_p
15-02-2016, 18:02
@Elfir

Dziękuję za odzew. Na Ciebie zawsze można liczyć. W Tuliuszu jak najbardziej taras i okna tarasowe będą z boku zamiast z tylu. Jeśli chodzi o łazienkę to niektórzy budujacy Tulisza robią wejscie od wiatrołapu tam gdzie na planach jest zlew - nie wiem czy to dobry pomysł.
W Sosnowym Wzgórzu pokój nad garażem byłby takim pomieszczeniem rekreacyjnym i przechowalnią. Projekt ten jest odrobinę za duży dla nas (szczególnie po likwidacji logii), ale kusząca jest z kolei ta węższa elewacja frontowa.
A Tobie, subiektywnie, którzy bardziej się podoba? :)
P.S. szkoda, że tak dużo osób przegląda wątek, a tak niewielu dzieli się swoimi uwagami...

Elfir
15-02-2016, 18:08
Wejście od wiatrołapu może być o tyle nieprzyjemne, jeśli wiatrołap będzie chłodniejszy niż reszta domu a łazienka będzie pełnić rolę łazienki (czyli chodzić się do niej będzie w piżamie czy ręczniku) a nie tylko toalety gościnnej.
Tam dałoby się nieco pokombinować - ale z konstruktorem

W sosnowym wzgórzu - w sypialni rodzicielskiej nr 14 masz maleńką garderobę pod skosem. Dlatego proponowałam zmianę.

BTW - możecie mieć dom z kalenica prostopadłą do drogi?

kemot_p
15-02-2016, 18:21
W planie nie ma informacji że nie, więc chyba możemy. Jest tylko zapis o 9 metrach. Nawet nie strasz...:o

Sar.Adamus
15-02-2016, 18:27
a ty jak pomogłeś komukolwiek na forum?

Jest oczywistym, że moje rady i uwagi dotyczące projektów są subiektywne, wynikające z moich doświadczeń, przefiltrowane przez moje potrzeby.

O funkcjonalności czy nie danego rozkładu decyduje osoba, która szuka dla siebie projektu. To, co dla ciebie jest funkcjonalne nie musi być funkcjonalne dla innych.
Być może niektórym ludziom toaleta otwierana na salon możne nie przeszkadzać.

Dlatego zgadzam się z Łukaszem, że najlepszy jest projekt indywidualny.

Niemniej poszukiwania rozwiązań wśród różnych projektów gotowych pomaga skonkretyzować własne potrzeby (i ewentualnie określić na jakie kompromisy można pójść przy narzuconych ograniczeniach)

pomagam i rozmawiam w wiadomościach prywatnych.

Elfir
15-02-2016, 18:30
Sar.adamus - gratuluję, może ktoś zgłosi cię do tytułu "najpożyteczniejszy forumowicz/najlepszy doradca"?


kemot:

Spójrz na podobny do Tuliusza projekt Aureliusz
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Aureliusz-II-TRS-381

oczywiście garaż jednostanowiskowy (założę się, że jest taka wersja) i małe przeróbki:
http://images77.fotosik.pl/332/eb0aa1fada5c56f5gen.jpg

i taki:
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Marlena-TFK-183

Elfir
15-02-2016, 19:28
W planie nie ma informacji że nie, więc chyba możemy. Jest tylko zapis o 9 metrach. Nawet nie strasz...:o


A ten projekt znasz?
http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Bergamo_II_NF40/

kemot_p
15-02-2016, 19:57
kemot:

Spójrz na podobny do Tuliusza projekt Aureliusz
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Aureliusz-II-TRS-381

Tak znam i Aureliusza i Aurelię :)



i taki:
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Marlena-TFK-183

Marlenę też znam :) - za mała dla nas (żona ma wymaganie - zamknięta kuchnia min.11 mkw), jeśli chodzi o układ pomieszczeń jest to do Marleny podobna jest, tylko większa - Milena albo Rawena, ale postanowiliśmy, że nie chcemy gabinetu od frontu.
Ogólnie projekty Dobrych Domów podobają się nam wizualnie


A ten projekt znasz?
http://projekty.lipinscy-projekty.pl/Bergamo_II_NF40/
Nie znam, ale to kompletnie nie masz styl ;) no i za mało pomieszczeń na górze...

P.S. Dziękuję za zainteresowanie.

Elfir
15-02-2016, 20:05
janoszu:

I jako inspiracje pod indywidualny:
http://www.blog.awx2.pl/2011/09/szary-dom/

I może Telimena (elewację można unowocześnić) z Dobre projekty?

janoszu
15-02-2016, 20:34
Powierzchnia całkowita projektu Atrakcyjny 3 wynosi 252m (162 m powierzchni użytkowej łącznie z garażem i kotłownią) - przynajmniej tak wynika z karty produktu


Bardzo dziękuję Ci za podpowiedzi. Najatrakcyjniejszy się wydaje się projekt indywidualny, j.w. ale w planie ograniczony jest okap do 3.5m, także wjazd jest od północy aczkolwiek samo rozmieszczenie pomieszczeń i super klatka schodowa.


Najbliżej mi jednak Atrakcyjnego 3, z powiększeniem kuchni kosztem garderoby, a raczej jej zmniejszeniem, usunięciem spiżarnii no ale z zostawieniem nieszczęsnej łazienki. Po prostu się podoba, tylko martwi mnie nie do końca dobrze wykorzystana przestrzeń, niemniej jednak takiej bryły poszukuje - bez lukarn i dodatkowych wykuszy.

Elfir
15-02-2016, 21:12
Akurat lukarny i wykusze to wszystko jest do zmiany w czasie adaptacji.
Indywidualny projekt rozwiązuje ci problem idealnego dopasowania do warunków na działce.

Tak myślałam, że Atrakcyjny jest o wiele większy niż sugeruje to się na stronie - 160 vs 250 to 90 m2 więcej.

W atrakcyjnym można myśleć o zmianie tej klatki schodowej np. na dwubiegową (pod wyższym biegiem można zrobić składzik), powiększyć nieco pokój gościnny o wnękę, co da możliwość manewru z łazienką. Ale niestety robi się niepotrzebnie duży hol.

http://images77.fotosik.pl/333/0097e5e7e2ded2d6gen.png

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-02-2016, 22:25
... Projekt koncepcyjny robi architekt z inwestorem.
- no tak :yes:
- to jak nazwać ten etap na FM ? ... przed koncepcyjny :)

Elfir
15-02-2016, 22:35
- no tak :yes:
- to jak nazwać ten etap na FM ? ... przed koncepcyjny :)

W przypadku indywidualnego? Nazwałabym to "precyzowanie oczekiwań i potrzeb".
Przecież nawet nie znamy MPZP janoszu - nie wiadomo jaki musi być spadek dachu, pow. zabudowy.
Ja sprawdzałam na rysunku czy da się zrobić taki układ, jak w atrakcyjnym przy pow. 170 m2. No i okazało się, że nie, bo Atrakcyjny 3 ma de facto 250 m2 powierzchni.
Gdyby mój rzut powiększyć do tej pow. to i kuchnie można byłoby zrobić większą i sypialnię rodziców i wejście na wprost schodów (albo schody w innym miejscu), bo cały dom byłby większy itd. Dlatego nie lubię jak pracownia podaje tylko pow. użytkową :(

Natomiast dziwi mnie, że o ile podkreślasz problem łazienki otwieranej na salon/jadalnię, tak garderoba pod skosami (która jest pewnie w 90% projektów) nigdy nie była szczególnym obiektem twojej krytyki.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-02-2016, 08:33
"precyzowanie oczekiwań i potrzeb"
- czyli : uszczegółowienie programu funkcjonalno - użytkowego ( w wersji rysunkowej :) )

garderoba pod skosami (która jest pewnie w 90% projektów
- czyli 90% szaf jest w złej lokalizacji ;) ... nikt mi nie powie, że szafa garderobiana pod skosami jest funkcjonalna - nie jest. !

http://fino.waw.pl/wp-content/uploads/2011/06/szafa-wnekowa-skos_2.jpg

pewnie, że lepsza i taka "szafa" niż "0" szafy

takich " smaczków " jest dużo w "projektach" , potem ( niekiedy ) jest przebudzenie w trakcie realizacji obiektu ...
... samych "przebudzeń" też może być wiele ;)

Elfir
16-02-2016, 09:57
Tylko w sumie nie widziałam domu z poddaszem (pomijam duże domy) który by nie miał garderoby pod skosem, chyba że kosztem ściany szczytowej i okien. Ale z dwojga złego wole garderobę pod skosem niż okno połaciowe.
A garderobę pod skosem nie wyobrażam sobie jako szafę, tylko tak:

http://majlaa.pl/wp-content/uploads/2015/01/garderoba_mała.jpg
http://www.maopalek.mojabudowa.pl/pliki/maopalek/image/g1.jpg

I jeszcze z ciekawości:
w tym projekcie:
http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=345658&d=145451442
wejście z wiatrołapu w przestrzeń toaletowo-gabinetową określiłeś jako "wg mnie dom jest prawidłowo zaprojektowany", a na moim rysunku stwierdziłeś: "lokalizacja wejścia głównego - na wprost gabinetu ( ? ) - oby nikt, aż tak bardzo się tam nie rozpędzał".

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-02-2016, 12:45
Elfir - napisałaś wcześniej, że Twoje rysunki są schematami !, a tu wrzucasz indywidualny projekt koncepcyjny domu ( " child in time " ) gdzie wszystko podlega indywidualnym uzgodnieniom ( w tym strefa nocna bezpośrednio przy dziennej ).
- problem chyba polega na tym, że nie można wszystkiego wrzucić " do jednego worka ". Jeżeli sypialnia ( na wprost wejścia ) pasuje przyszłym użytkownikom - to nie ma sprawy !!!, ale rolą architekta ( w trakcie uzgodnień Koncepcji ) jest, choćby zwrócenie uwagi, że ktoś może głośno użytkować pokój dzienny i spanie może być "średnie" / z drugiej strony przy dobrej ścianie akustycznej, czy też prawidłowym połączeniu kuchni - aneksu jadalnego - aneksu wypoczynkowego ...
to lepiej faktycznie mieć sypialnię w narożniku ( wg indywidualnych uzgodnień ), a niżeli zakłócić ten układ przy pokoju dziennym.
... zwróć uwagę jak sprytnie są zlokalizowane drzwi łazienki, nie zajmują 100% korytarza :yes:

Elfir
16-02-2016, 13:10
Bo są schematami do dyskusji. Trudno przecież nazwać taki rysunek projektem czy koncepcją przyszłego domu, skoro nie jestem architektem.
Maja pomóc inwestorowi w określeniu co mu się podoba, a co nie, albo ile potrzeba przestrzeni do zrealizowania wymaganego planu min. własnych chciejstw.

Dziwi mnie po prostu, że coś jest dla ciebie akceptowalne na jednym rysunku a na drugim nie, mimo, że w obu wersjach nie znasz uzgodnień z inwestorem ani ograniczeń działki.
Kiedy we wątku "projekt indywidualny" ludzie wrzucali rzuty domów otrzymane od architektów z łazienką na widoku od razu to wytykałeś jako błąd, a nie tłumaczyłeś "uzgodnieniami z inwestorem".

Ponieważ rysowanie takich rzutów sprawia mi frajdę, a bawię się w to od dzieciństwa, chciałabym aby były pozbawione błędów w organizacji przestrzeni. Stąd moje pytania. Myślałam, że wejście z wiatrołapu na wprost gabinetu to jakaś architektoniczna zbrodnia :)

moniss
16-02-2016, 14:23
W Sosnowym Wzgórzu pokój nad garażem byłby takim pomieszczeniem rekreacyjnym i przechowalnią. Projekt ten jest odrobinę za duży dla nas (szczególnie po likwidacji logii), ale kusząca jest z kolei ta węższa elewacja frontowa.
Nie wiem ile pow. całkowitej ma Tuliusz, ale wydaje mi się, że będzie podobna jak w Sosnowym Wzgórzu.
Bardziej mi się podoba ten drugi projekt, a zwłaszcza łazienka i wejście do pokoju gościnnego schowane za ścianką, komin od kominka w kalenicy, brak balkonów... ale brakuje mi w nim spiżarki przy kuchni.

Może zrób listę co ma być w Twoim domu i odhaczaj pozycje przy każdym z projektów, które bierzesz pod uwagę.
Sama tak robiłam, aż w końcu zdecydowałam się na projekt indywidualny :P

EDIT:
Jakie masz wymiary działki? Bo Tuliusz i Wzgórze różnią się nieco wymiarami. Chodzi mi zwłaszcza o głębokość działki... Czy po ulokowaniu tam Wzgórza będzie wystarczająco dużo miejsca za domem/tarasem na "oddech", czy od razu płot?

kemot_p
16-02-2016, 15:02
Może zrób listę co ma być w Twoim domu i odhaczaj pozycje przy każdym z projektów, które bierzesz pod uwagę.
Sama tak robiłam, aż w końcu zdecydowałam się na projekt indywidualny :P

Witaj, po ponad dwóch latach przeglądania w internecie projektów już jestem tym zmęczony. Postanowiłem zakończyć już ten etap. Wybrałem dwa (Tuliusz i Sosnowe Wzgórze) oraz jeszcze 3,4 inne podobne wizualnie i funkcjonalnie, wydrukowałem rysunki szczegółowe i codziennie oglądam przed snem:) Powiedziałem żonie, że jak się jej nie podobają to niech sama siada i szuka lepszego, założenia zna :) - na szczęście obydwa podobają się jej.
Z kupnem projektu i budową nie spieszy się nam - deadline na wyprowadzkę na wieś ustawiliśmy sobie na moje 40 urodziny, więc trochę czasu mamy :D - zatem nie wykluczam, że za jakiś czas wrócę do nałogu przeglądania projektów. Na chwilę obecną jestem zdecydowany na jeden z tych dwóch - najwyżej skończy się na rzucie monetą.
:)

DOPISKA:
Właśnie działka jest na tyle głęboka, że preferuję dom z węższym frontem, ale głębszy, a taras będzie przeniesiony z tyłu na bok, który ma orientację południowo-zachodnią.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-02-2016, 20:23
finlandia
Jak widać po postach Łukasza krytyka może być konstruktywna
- dzięki :)

Elfir
Dziwi mnie po prostu, że coś jest dla ciebie akceptowalne na jednym rysunku a na drugim nie ...

- to już sobie sama odpowiedziałaś na to pytanie, dlaczego tak jest ( ? )
- z jednej strony mam rysunki, „schematy” funkcjonalne odnoszące się do ogółu, z drugiej Projekt Koncepcyjny w trakcie realizacji, ale już opracowywany na bazie wcześniejszych uzgodnień projektanta z konkretnym Inwestorem - różnica zasadnicza !!!
- nie znasz wytycznych, nie znasz przyszłych użytkowników, ich upodobań, potrzeb, oczekiwań – to nie wiesz NIC.
– z natury rzeczy 90% odpowiedzi może okazać się błędna ! dotyczy to również mojego spojrzenia na rysunki, plany, … ( nawet swoje, które podlegają mocnej krytyce i 100-nej edycji :) )

- ułomnością „ gotowców ” jest między innymi :
oderwanie od projektanta ( mamy sprzedawcę – KONIEC ), stąd chyba i ten wątek :
„ JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ ? ”
… a skoro nie ma projektanta, to do kogo zwrócić się o choćby poradę dot. projektu ?
pozostaje FM, a tu :
- „ góral z Podhala ” napisze, że dach powinien być w mocnym spadku,
- „ osoba z okolic Warszawy ” napisze, że dach płaski mu się sprawdził, a
- „ osoba z Krakowa ” napisze, że zamieszkuje obiekt z dachem mansardowym od 10-u lat … i sobie chwali, i …
wszystkie z tych wypowiedzi jw. są prawdziwe !, ale żadna z nich nie będzie „pasować” do oczekującej odpowiedzi osoby z Mazur, czy Śląska ( przykładowo ), a chcącej realizować przykładowy dom jednorodzinny na konkretnej działce „u brzegu jeziora”, czy „z widokiem na szyb kopalni” :)
- jeśli do tego doda się wpisane w działkę Warunki Zabudowy, obszar oddziaływania, sąsiedztwo, strony świata, dojścia / dojazdy, geotechnikę, sieci / instalacje istniejące i projektowane, itd. itd. + konkretne wytyczne inwestora ( konkretnej osoby z jego potrzebami ), to X prawidłowych odpowiedzi i tak nie da tej istotnej, ale może do niej przybliżyć
- wierz mi, to, czy na wprost wejścia powinien być „gabinet”, czy też powinno go nie być – wcale nie jest prostą odpowiedzią, ale jeśli ów „gabinet" jest wynikiem uzgodnień ( projektant / inwestor ), do tego daje „zyski” funkcjonalne w innym miejscu … to dlaczego nie
... oby to miało uzasadnienie ;)

Elfir
16-02-2016, 20:48
[

- nie znasz wytycznych, nie znasz przyszłych użytkowników, ich upodobań, potrzeb, oczekiwań – to nie wiesz NIC.

Czyżby? Czy czytałeś co napisał janoszu?
Znamy wielkość działki, zorientowanie działki na kierunki świata, perspektywy rodzinne, oczekiwania względem wyspy w kuchni i pokoju na parterze oraz aby cały program zmieścić na 130 m2 :)
W związku z niedociągnięciami Atrakcyjnego 3 poprosił o pomoc w znalezieniu czegoś odpowiedniego.

Przeglądałam gotowce w wielkości 130-160 m2 - żaden nie spełniał oczekiwań. Wyrysowałam sobie dom w celach poglądowych i wówczas można było się przekonać, że np. kuchnia za mała na wstawienie wygodnej wyspy.
Dlatego nabrałam podejrzeń, że ten projekt Atrakcyjny 3 ma gdzieś haczyk - okazało się, że nie ma 130 m2 tylko jest dwukrotnie większy.

Taki rzut, jaki narysowałam, mógłby służyć jako punkt wyjścia do rozmowy o projekcie indywidualnym. Np. czy coś powiększyć, czy z czegoś zrezygnować, czy zmienić miejscami jakieś pomieszczenia. Gdyby udało nam się pokazać, że kombinując i rysując od początku da się z metrażu wycisnąć o wiele więcej niż z gotowca, być może skłoniłoby to janoszu do poszukania pomocy u architekta.

Natomiast storpedowanie mojego rysunku na samym początku spowodowało, że janoszu utwierdził się w przekonaniu, że najlepszym wyjściem będzie zakup Atrakcyjnego 3 i najwyżej przeboleje toaletę z wyjściem na salon albo będzie kombinował nad nią w czasie adaptacji.

Sam dołki kopiesz własnej branży, Łukaszu :)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-02-2016, 20:55
... równie dobrze mógłby spisać swoje wytyczne na kartce A4 z charakterystyką pomieszczeń :)

Elfir
16-02-2016, 21:00
Nie. Bo janoszu nie rozpatrywał projektu indywidualnego. Nie był zainteresowany. Nawet specjalnie nie dostrzegał błędów w wybranym projekcie. Gdyby tu nie napisał, kupiłby go i był z niego zadowolony.
Niektórzy nie mają wyobraźni. Nie są w stanie oszacować czy dom jest duży/mały, czy ustawienie pomieszczeń będzie wygodne w normalnym funkcjonowaniu rodziny.
Niektórym trzeba rysować, po kilka razy, w różnych wersjach zanim się do czegoś przekonają.

Jaka jest podstawowa zasada marketingu - uświadomić człowieka, że coś potrzebuje :)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-02-2016, 21:45
... sądzisz, że nazwa " ATRAKCYJNY " jest kluczem do sukcesu ? :)
może jest w tym trochę racji ( bez względu, co za tym "atrakcyjnym" się chowa ) :)
... z tym "zadowoleniem " to chyba jest różnie, ale też nie znam przypadku, aby ktoś kto zainwestował ostatnie 500tys. powiedział, że się pomylił ...
drażliwy temat

Elfir
16-02-2016, 21:52
Sądzę, że pokazując inne alternatywy rozwiązania przestrzeni skłaniamy do rozważenia pójścia po projekt indywidualny.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-02-2016, 22:08
... myślę, że w większości zakodowany jest archetyp domu

http://wl.static.fotolia.com/jpg/00/59/47/26/400_F_59472647_0zPKbBQZ78yuQzULB84yLb53ZWDPwG7m.jp g
pixers.pl

i niestety daleko mu choćby do takiego rozplanowania przestrzeni
( tylko nie patrz na skalę obiektu :) )

http://cdn.freshome.com/wp-content/uploads/2015/03/modern-house-design-12.jpg
Canyon Edge Residence / Tom Hurt Architecture
http://freshome.com/2015/03/23/modern-home-built-between-canopies-in-austin-texas-canyon-edge-residence/

Elfir
16-02-2016, 23:21
czy taki archetyp jest zły?
Lubię płaskie dachy, ale kopertowe nie wywołują u mnie mdłości.
Tym bardziej jak ktoś ma potrzebę urządzenia sobie wnętrza na modłę dworku polskiego czy angielskiej rezydencji, to ciężko zgrać to z nowoczesnym przeszklony bungalowem :)

Zwróć uwagę, że elewacja wcale nie jest symetryczna :)

janoszu
16-02-2016, 23:38
Tak, dokładnie, nie mam absolutnie żadnego porównania. Mógłby się ten projekt nazywać zbzikowany i też pewnie by mi się podobał, dlaczego? Ze względu na prostotę i jasny podział pomieszczeń w domu, które na ten moment uważam są mi do niczego nie potrzebne - obecnie mieszkamy z żoną w 73 metrowy mieszkaniu ale chcemy mieć ogródek itp, wieś.

Jestem z okolic Poznania, przyznam szczerze że nie myślałem nawet o projekcie indywidualnym, wykonałem jeden telefon do biura projektowego, cena ok. 14 tys za projekt, także mimo wszystko podziękowałem. Wiem, że późniejsze zadowolenie oszczędności na etapie budowy mogą być o wiele bardziej wymierne ale na ten moment nie stać mnie na indywidualny rysunek - mam mniej więcej miesiąc by mieć zamknięty projekt i pozwolenie w trakcie.

Chciałbym jeszcze raz podziękować za zainteresowanie moim problemem, nie ukrywam że szukam projektu wygodnego, który przede wszyskim będzie miał komfortowa cześć dzienna. Atrakcyjny przykul moja uwagę prostota, otwartym wnętrzem, bardzo dobrze rozplanowana góra. Zamierzam zainwestować w pompę ciepła - mpzp wyklucza węgiel, gaz pewnie będzie za 10 lat bo na ten moment nie ma wody ani pradu, ale spieszy mi się z powodu kredytu by wszystko w miarę szybko załatwić.


Co do parametrów:

Dzialka 30x30
Wjazd od północnego wschodu
Las
Brak mediów na ten moment
Mpzp - dwuspadowy 30-45', okap max 3m, wysokość 9m, 30% powierzchni działki przeznaczone na zabudowę, to chyba najważniejsze zapisy..
Zamierzam się wprowadzić wydając ok. 400 max 500 tys.

Z czego tak na marginesie wynika az tak duża powierzchnia netto Atrakcyjnego 3? Z żoną uznaliśmy po trochu że otwarta klatka schodowa dodaje uroku w tym projekcie, rzeczywiście fakt przebiegania np. znajomych dzieci po schodach wydaje się być niezbyt korzystny ale myślę że jest to do zaakceptowania, raczej budujemy dom dla siebie.
Projekty, które podałaś Elfir są całkiem fajne, szczególnie Patryk G1 wydaje się być korzystny jednak szukamy czegoś nowoczesnego, tak, to dobre określenie które nam gdzieś towarzyszy przy przeglądaniu projektów, czegoś co mogłoby w jakimś stopniu wyróżnić projekt, podobają nam się antresole - która ma miejsce np. w projekcie z Charakterem tego samego biura projektowego, otwarta klatka schodowa może pomimo dwójkę niklej funkcjonalności i braku wygospodarowania przestrzeni jest kolejnym mimo wszystko atutem.

Pytam, gdyż lubie poznać opinię ludzi, którzy są bliżej tematu, przy którym są blisko na co dzień i jestem bardzo wdzięczny za podpowiedzi, może cześć z nich uda się wdrożyć.

Wiadomo, że klient ma zawsze rację i projektant przytaknie, ale jeśli masz ochotę odwlec mnie od tego niezbyt dobrego wyboru to, to jest ten czas, będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Iscra
17-02-2016, 07:53
Jestem z okolic Poznania, przyznam szczerze że nie myślałem nawet o projekcie indywidualnym, wykonałem jeden telefon do biura projektowego, cena ok. 14 tys za projekt, także mimo wszystko podziękowałem. Wiem, że późniejsze zadowolenie oszczędności na etapie budowy mogą być o wiele bardziej wymierne ale na ten moment nie stać mnie na indywidualny rysunek - mam mniej więcej miesiąc by mieć zamknięty projekt i pozwolenie w trakcie.


Ale... Tu nie chodzi tylko o późniejsze zadowolenie, a również o pieniądze. Policz ile wydasz na projekt i jego adaptację. Weź pod uwagę jeszcze fakt, że w gotowcach często konstrukcja jest przewymiarowana - bo możesz budować z betonu komórkowego, silikatu czy też ceramiki, a na dach dać co chcesz: dachówkę, blachę, gont, itp. Oznacza to, że fundamenty czy więźba muszą uwzględniać obciążenie dla najcięższego parametru i w IV strefie obciążenia śniegiem (bo nie wiadomo nigdy w którym miejscu Polski ten projekt się sprzeda, prawda?). Przeliczenie konstrukcji pod Ciebie to dodatkowy koszt. I tutaj dochodzimy do momentu, gdzie indywidualny zaczyna stawać się bardzo sensowną opcją.

janoszu
17-02-2016, 08:20
To, czy w takim razie nie lepiej kupić gotowca i dodać w nim poprawki pod siebie, kiedy powiedzmy że w dużej mierze gotowiec spełnia moje oczekiwania? Największym błędem jest brak porównania w rzeczywistości, same rzuty i schematy budynku to za mało by mieć dobry punkt odniesienia, tak sądzę.

Jeśli się myle to proszę mnie popraw, ale chyba na etapie adaptacji możemy dokonać większych przeróbek mających na celu dostosowania projektu do techniki budowy. Gotowiec 3 tysiące plus adaptacja 2, nie wiem czy w tej cenie będę w stanie kupić projekt indywidulany.

Szukam dobrego biura z Poznania i okolic, może ktoś mógłby kogoś polecić?

Pozdrawiam i dziękuję za rady.

Iscra
17-02-2016, 08:46
To, czy w takim razie nie lepiej kupić gotowca i dodać w nim poprawki pod siebie, kiedy powiedzmy że w dużej mierze gotowiec spełnia moje oczekiwania? Największym błędem jest brak porównania w rzeczywistości, same rzuty i schematy budynku to za mało by mieć dobry punkt odniesienia, tak sądzę.

Jeśli się myle to proszę mnie popraw, ale chyba na etapie adaptacji możemy dokonać większych przeróbek mających na celu dostosowania projektu do techniki budowy. Gotowiec 3 tysiące plus adaptacja 2, nie wiem czy w tej cenie będę w stanie kupić projekt indywidulany.

Szukam dobrego biura z Poznania i okolic, może ktoś mógłby kogoś polecić?

Pozdrawiam i dziękuję za rady.

Wiesz, adaptacja to jedno: to dostosowanie projektu do działki i wymogów MPZP. A czasem to dostosowanie wymaga dużych zmian konstrukcyjnych (na przykład zmiany kąta nachylenia dachu) - a to zwiększa koszt i to o tyle, że można zacząć rozmawiać o projekcie indywidualnym.

Adaptacja za 2 tys to nie zmiana konstrukcji. Odchudzenie fundamentów czy więźby, eliminacja podciągów, słupów żelbetowych, przesunięcie ścian nośnych, zmiana stropu - to wszystko jest dodatkowy koszt (roboty konstruktora), czasem niewspółmierny do tego,co otrzymujesz w gotowcu za 3 tys.

finlandia
17-02-2016, 09:40
finlandia
Jak widać po postach Łukasza krytyka może być konstruktywna
- d
No może przesadziłem ;) Konstruktywna, czyli w moim zamyśle - merytoryczna, a nie personalna.

Elfir
17-02-2016, 11:17
. Gotowiec 3 tysiące plus adaptacja 2, nie wiem czy w tej cenie będę w stanie kupić projekt indywidulany.
.


Ale ty nie chcesz tylko adaptacji - chcesz przeprojektować wejście do łazienki, w okolicach ściany nośnej. To już zmiany konstrukcyjne, za które płaci się osobno.
Dodatkowo, jeśli ci się marzy dom prawdziwie energooszczędny a nie tylko spełniający wymagania zawarte w rozporządzeniu ministra to dopłacić musisz za doprojektowanie izolacji, likwidację mostków w gotowcu, a do dobrania odpowiedniej mocy PC przydałoby się zrobienie OZC (bo po co kupować za mocną i droższą?).

Kiedy ja zamawiałam projekt domu z góry określiłam jakie ma być maksymalne zapotrzebowanie na energię. Wiedząc ile energii potrzebuję, nie musiałam słuchać instalatora, który najchętniej wstawiłby piec o mocy min 25 kW i mam piec o mocy maksymalnej 14 kW, który i tak jeszcze nie miał okazji pracować na pełną moc.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
17-02-2016, 13:01
To, czy w takim razie nie lepiej kupić gotowca i dodać w nim poprawki pod siebie, kiedy powiedzmy że w dużej mierze gotowiec spełnia moje oczekiwania?
- oczekiwania funkcjonalne i estetyczne jak najbardziej może spełniać !, ale skąd wiesz ( ? ), że np.
linia lasu nie odsunie Ci obiektu o 25m / zjazd drogowy nie wymusi przesunięcia o 6m od drogi / posadowienie nie wymusi zmian konstrukcyjnych od fundamentów po dach / obowiązujące przepisy nie spowodują ( np. ) reorganizacji przestrzeni wewnętrznej pod kątem wymaganego nasłonecznienia pomieszczeń w Twoim obiekcie, z uwzględnieniem obiektów ( istniejących, projektowanych ) na działce sąsiedniej / charakterystyka energetyczna jest zgodna z przepisami / obszar oddziaływania ( istniejący / projektowany ) nie wymusi przeprojektowania ½ obiektu /// …. ?
… a „ koncepcję gotową ” masz kupioną i możesz tylko i wyłącznie zmieniać ją w oparciu o już zastane ( kupione ) rozwiązania projektowe architektury, konstrukcji, instalacji.
- w moim odczuciu kupując „gotowca” podejmujesz ryzyko inwestycyjne, ponieważ bez tych X analiz jw. i wsparcia profesjonalnego, przypomina to trochę strzelanie do tarczy z zamkniętymi oczami. Na 10 strzałów może być i 5 - 10 celnych ( 10/10 ) lub odwrotnie ( 0/10 ), a mówimy o Inwestycji, która swoje kosztuje.


Gotowiec 3 tysiące plus adaptacja 2, nie wiem czy w tej cenie będę w stanie kupić projekt indywidualny.
- na pewno nie !
- weź natomiast pod uwagę fakt, że Projekt jest częścią inwestycji – najistotniejszą, ponieważ określa wprost Twoją przestrzeń, którą będziesz wraz z rodziną użytkował przez lata.

agao_83
18-02-2016, 11:51
co sądzicie o projekcie z295 http://z500.pl/projekt/628/Z295,zgrabny-dom-o-nowoczesnym-wygladzie-z-dachem-kopertowym-takze-na-waska-dzialke/dane-ogolne.html? Chciałabym zmienić dach na płaski, żeby trochę taniej go postawić (czy rzeczywiście zmiana dachu z tego który jest zaprojektowany na płaski pozwoli wybudować go taniej???). Dodatkowo trochę zmian wprowadziłabym na parterze - zlikwidowała podcień lokując tam małą łazienkę, w miejscu P.G. zrobiłabym pokój gościnny/gabinet, a między łazienką a kuchnią zlokalizowała pom. gosp. z wyjściem na zewnątrz i przestawiła kominek na ścianę wspólną z P.G., żeby budować tylko 1 komin zamiast 2. No i na górze wydłużyłabym pokoje sypialniane, żeby zlikwidować taras. Co o tym sądzicie - jakie byłyby wg was koszty budowy do stanu deweloperskiego. 347219

Elfir
18-02-2016, 21:06
jakie byłyby wg was koszty budowy do stanu deweloperskiego.

Podobne do tych, które zaprezentowali na stronie biura inwestorzy, którzy ten dom budują -260 tyś.
Chcesz płaski dach, ale jednocześnie powiększasz pow. domu. o likwidację podcienia.

Kominek wypada w miejscu, w którym jego sens jest niewielki (w przejściu) i na dodatek zajmie ci o wiele większą powierzchnię niż zaznaczyłaś na rysunku (bo kominek nie ma 30 cm głębokości). Kotłownia na paliwo stałe - brudzi, więc wyjście na korytarzyk w części mieszkalnej mało praktyczne jest..
Łazienka za mała. Musisz ją powiększyć o część pom. kotłowni.

mam_plan_na_dom
19-02-2016, 20:51
Janoszu,
a może popatrz na te projekty - na rzuty przede wszystkim,ewentualne lukarny/balkony do likwidacji.

http://www.domenadom.pl/produkty/197/morfeusz-ps.html
http://www.domenadom.pl/produkty/319/gerard.html
http://www.domenadom.pl/produkty/170/nazaria.html

adazie
22-02-2016, 21:15
Witam wszystkich serdecznie, Bardzo proszę o opinie na temat projektu http://www.dobredomy.pl/projekt/honorataII/lustro/ Przejrzałem chyba wszystkie strony z gotowymi projektami i ten projekt nam najbardziej pasuje. Interesuje nas wersja lustrzane odbicie, czy zmienilibyście coś w projekcie? Działka o wymiarach: szerokość ok 30m, długość ok 20m (trzeba będzie skrócić garaż o 15 cm żeby dom się zmieścił z zachowaniem 4m).

Marcin34_Śl
23-02-2016, 18:44
Adazie,

dom ma 12,40 cm więc teoretycznie musisz skrócić garaż o 40 cm ale wtedy będzie za mało miejsca...
Ale nie ma szans na taki dom na Twojej działce, bo na pewno jest wymóg w WZ/MPZP odnośnie odległości od granicy działki - min 6 m więc nie zmieścisz tego domu wg Mnie. Przy tak krótkiej i szerokiej działce musisz szukać wąskiego domu, który ma taras z boku.
http://z500.pl/projekt/796/Zx63_B,nowoczesny-dom-z-dachem-kopertowym.html
Co do samego projektu: ile osób w domu bo 5 pokoi to dużo, jak dla Mnie za mały salon (większa kanapa niz 2,5 m nie wejdzie), schody zabiegowe mało wygodne no i odwieczny problem balkonów.

janoszu
25-02-2016, 08:32
Akurat lukarny i wykusze to wszystko jest do zmiany w czasie adaptacji.
Indywidualny projekt rozwiązuje ci problem idealnego dopasowania do warunków na działce.

Tak myślałam, że Atrakcyjny jest o wiele większy niż sugeruje to się na stronie - 160 vs 250 to 90 m2 więcej.

W atrakcyjnym można myśleć o zmianie tej klatki schodowej np. na dwubiegową (pod wyższym biegiem można zrobić składzik), powiększyć nieco pokój gościnny o wnękę, co da możliwość manewru z łazienką. Ale niestety robi się niepotrzebnie duży hol.

http://images77.fotosik.pl/333/0097e5e7e2ded2d6gen.png

Czy zaprezentowane zmiany przez Ciebie można pogodzić ze schodami standardowymi, nie zabiegowymi?

Jesteśmy już po kilku spotkaniach z architektami i jednak raczej są słowa pochwały w tym projekcie, co prawda rzeczy o których chcielibyśmy zmienić już mówiliśmy lecz zaproponowane przez Ciebie są bardzo korzystne. Schody w salonie pomimo małej swej przydatności podobają nam się, najwyżej jeśli zacznie to kiedyś doskwierac wybuje sie tam jakas mała ściankę.

Niemniej jednak przesunięcie wejścia do łazienki oraz gabinetu na dole jest bardzo ciekawe, chcielibyśmy je wdrożyć.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

adazie
25-02-2016, 15:05
Marcin34_Śl ,

Mam dwa pytania:

1. Dlaczego muszę skrócić garaż o 40 cm? Działka w miejscu gdzie będzie się zaczynał garaż ma długość 20,3m. Dom ma długość 12,40m. Dodając do tego po 4 metry z przodu i z tyłu wychodzi że działka powinna mieć długość 20,4m. Wynika z tego, że brakuje tylko 10cm (dla pewności skrócę garaż o 15cm).

2. Skąd Ci się wzięło te 6m? nic takiego nie ma w planie zagospodarowania przestrzennego.

Co do projektu, który wysłałeś - jest spoko, ale ma o 15m! mniejszy salon niż projekt który wybrałem (a napisałes o nim, że ma mały salon :) )

moniss
25-02-2016, 15:59
adazie,
Projekt wybrany przez Ciebie jest bardzo ładny, ale sądzę, że Marcin wskazując inny miał rację, gdyż Twoja działka jest zbyt mała na Honoratę. Moim zdaniem jest to dom a działkę 30x30m a nie 20x30m (nawet nie 20,3m x 30m). Duże domy na małych działkach wyglądają źle, a 4 metry od ściany domu do granicy działki to jest naprawdę niewiele, zwłaszcza przy dużych przeszkleniach jakie ma Honorata. Przy takiej odległości ma się wrażenie, że wystarczy wyciągnąć rękę i dotknie się ogrodzenia.
Poszukaj domu, który zamiast 12m będzie miał 9m.

DOPISEK:
Co do skracania garażu...Nie zawsze jest to dobry pomysł, gdyż zdarzyć się może, że już nie wstawi się większego auta. Nie wiem, czy u Ciebie by tak było, bo nie znam wymiarów tego garażu.

kemot_p
25-02-2016, 16:29
Marcin, piszesz że w Honoracie mały salon (35m), a sam podrzucasz linka do zx-63, w którym salon ma 18m.:confused:

Jeśli chodzi o 6m od granicy, to pewnie masz na myśli odległość od drogi - być może jest taki zapis w planie, ale wcale nie musi być. Ale rzeczywiście, sprawdzić trzeba.

adazie
25-02-2016, 17:07
moniss,

Wydaje mi się, że lepiej mieć wrażenie, że ogrodzenie jest blisko,ale mieć duży dom, niż mieszkać w klitce. Sam już nie wiem :bash:

Szczerze mówiąc nie widziałem jakis fajnych domów o długości ok 9m :-(

moniss
25-02-2016, 18:00
moniss,

Wydaje mi się, że lepiej mieć wrażenie, że ogrodzenie jest blisko,ale mieć duży dom, niż mieszkać w klitce. Sam już nie wiem :bash:

Szczerze mówiąc nie widziałem jakis fajnych domów o długości ok 9m :-(
Moim zdaniem, gdy człowiek wykosztuje się już na te duże przeszklenia, to warto mieć na co przez nie spojrzeć a nie tylko na płot sąsiada (w takim wypadku wystarczą zwykłe okna), bo brakuje miejsca nawet na kawałek ogrodu.
Ja mam działkę 23m, a mój dom nie przekracza nawet 9m, a taki chudziutki dlatego, żeby mieć trochę przestrzeni na "oddech" i złapanie nieco słońca. Gdybym miała od domu do granic tylko ustawowe minimum czułabym się jak na blokowisku:P
W wynajmowanym domu oraz u teściów tylko okna łazienek i pomieszczeń pomocniczych są 4m od granicy, a okna pomieszczeń, gdzie częściej się przebywa są oddalone min. 8-10m (okna salonu jeszcze dalej). I sądzę, że to jest dobry pomysł z takim rozmieszczeniem: pomocnicze blisko granic, a tym dalej im pomieszczenie bardziej reprezentacyjne (z większymi przeszkleniami).

Jeśli chodzi o znalezienie odpowiedniego projektu, to trzeba szukać, czasami coś zmienić (albo w gotowcu albo we własnych "chciejstwach"), a w ostateczności zdecydwać się na projekt indywidualny (tutaj najważniejsze ale też najtrudniejsze, to znaleźć dobrego architekta i konstruktora, którzy nie traktują klienta jak kolejnego do "odfajkowania")

DOPISEK:
Z jakiego kierunku masz wjazd na działkę? Czy wszędzie obok są działki budowlane, czy jest gdzieś trochę przestrzeni?
Czy zrobiłeś sobie listę co w domu musi być (chodzi głównie o pomieszczenia i ich wielkość)?

Bejaro
25-02-2016, 18:17
Moim zdaniem, gdy człowiek wykosztuje się już na te duże przeszklenia, to warto mieć na co przez nie spojrzeć a nie tylko na płot sąsiada (w takim wypadku wystarczą zwykłe okna), bo brakuje miejsca nawet na kawałek ogrodu.


Zgadzam się z tym,

Należałoby jeszcze sprawdzić dopuszczalną powierzchnię zabudowy i biologicznie czynną.

adazie
25-02-2016, 19:15
Hej,

maksymalna intensywność zabudowy na działce - 0,8
minimalna powierzchnia biologicznie czynna - 50%

nic o tych 6 m nie ma :)

chciałbym zwrócić uwagę, że główny taras (czyli tam gdzie jest nawiększa ilość przeszkleń) znajduje się od strony głównego ogrodu - z tej strony odległość od domu do ogrodzenia będzie wynosiła 11m, więc ogród z tej strony byłby całkiem okej.

Aha i dodam, że od strony frontowej okna na parterze są ok 5 m od ogrodzenia gdyż 4m liczone są od garażu który jest wysunięty :)

Wjazd na działkę mam od północy, zachód i południe - salon, główna sypialnia od wschodu. Od strony południa jest pusta działka, od strony ulicy nie ma domu na przeciwko.

kemot_p
25-02-2016, 22:21
A maksymalna powierzchnia zabudowy?

adazie
26-02-2016, 20:12
A możliwe jest, że takiej informacji nie ma w planie? Nie mogę tego znaleźć...:mad:

kemot_p
27-02-2016, 07:01
Jesli nie ma, to musisz sie z zabudowaniami, podjazdem, chodnikiem zmieścić w 50% powierzchni jak rozumiem, przy zschowaniu maksymalnej intensywnosci zabudowy.

adazie
27-02-2016, 09:05
powierzchnia zabudowy domu wynosi 162,4m2 przy działce ok 600m2. Chyba nawet po dodaniu podjazdu, chodnika itp, nie bedzie problemu zeby sie zmiescic w 50%?

Adriana1291
27-02-2016, 17:26
Witam wszystkich serdecznie, Bardzo proszę o opinie na temat projektu...

http://www.tooba.pl/projekt-domu-Konwalia-1-PS-TBT-618

Czy zmienilibyście coś w tym projekcie? Myślę że na pewno będzie zmieniana dachówka z cementowej na ceramiczną. I co sądzicie o kosztach budowy pod klucz czy jest to możliwe wybudowanie tego domu za kwotę podaną na stronię. Bardzo proszę o opinię i z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Pozdrawiam, Adriana

CodeSnipper
28-02-2016, 16:59
Jeśli wszystko firmami to będzie moim zdaniem na styk. Dom podobny do Z13 ze studia Z500 - są dzienniki budowy w sieci.

adazie
03-03-2016, 14:20
Kurcze, nadal mam ogromny dylemat! Jaki dom byście wybrali: http://www.dobredomy.pl/projekt/honorataII/lustro/ o którym już wczesniej pisałem (wybierając go, nie wjade samochodem na posesje nie wjeżdżając do garażu - będą zachowane tylko wymagane 4m od domu do ogrodzenia), czy może wybrać projekt http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-618-Figaro,692,lustro.html który jest mniejszy, ale ma wycofany garaż dzięki czemu samochód się zmieści. Piszcie proszę co sądzicie :):)

moniss
03-03-2016, 16:17
Kurcze, nadal mam ogromny dylemat! Jaki dom byście wybrali: http://www.dobredomy.pl/projekt/honorataII/lustro/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.dobredomy.pl%2 Fprojekt%2FhonorataII%2Flustro%2F) o którym już wczesniej pisałem (wybierając go, nie wjade samochodem na posesje nie wjeżdżając do garażu - będą zachowane tylko wymagane 4m od domu do ogrodzenia), czy może wybrać projekt http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-618-Figaro,692,lustro.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.studioatrium.p l%2Fprojekty-domow%2FS-GL-618-Figaro%2C692%2Clustro.html) który jest mniejszy, ale ma wycofany garaż dzięki czemu samochód się zmieści. Piszcie proszę co sądzicie :):)

Honorata jest bardzo ładnym domem/projektem, ale za dużym jak na Twoją działkę.
Figaro jest koszmarny :P I nie chodzi mi tylko o wielką czapę dachu z ogromnymi okapami.
Parter jest bardzo ciasny i nienajlepiej rozplanowany. Brakuje zaplecza gospodarczego (pom.gospodarcze jest za małe, ledwie może spełnić własne funkcje, a gdzie jeszcze pralnia?!?). Schody na piętro bardzo, bardzo niewygodne.
Piętro byłoby dobre, gdyby nie schody i ten maleńki (10,5m) pokoik.

adazie
04-03-2016, 11:15
moniss

Dziękuję za odpowiedź! Też uważam, że honorata jest nieco za duża na działkę. To jest jedyny minus tego domu! dokładnie to jest brak możliwości wjazdu samochodem na działkę nie wjeżdżając nim do garażu. Cały czas się zastanawiam czy ta wada dyskwalifikuje ten projekt, ale wydaje mi się że nie!

Ilość plusów tego domu jest tak duża, że chyba będę w stanie znieść to, że nie wjadę nim na posesje. Zawsze mogę stanąć wzdłuż spokojnej uliczki, wjechać do garażu czy od biedy wjechać na posesje tyłem, stająć równolegle do domu (np jak będę chciał umyć samochód).

Może jeszcze ktoś się wypowie?

Bejaro
04-03-2016, 11:26
A może Kasjopea III lub inna wersja pow zabudowy mniejsza

Netia09
04-03-2016, 16:01
witam,

Po długich poszukiwaniach zdecydowalismy sie na projekt domu ARTEO
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Arteo-TJV-122.

Ale chcieliśmy wprowadzić pewne zmiany w projekcie.:
1. pod częścią zabudowy robimy piwnicę ( schody do piwnicy będą znajdowały się w miejscu kotłowni)
2. WC i częśc korytarza chcielismy zaadoptować na pomieszczenie techniczne do pracy
3. rezygnujemy z łazienki wewnętrznej do sypialni na rzecz garderoby do pokoju 12 metrowego
4. Powiekszamy duzą łazienkę i robimy w niej okno
5. w miejsce schodów na oryginalnym projekcie robimy WC i schowek
6. zwęzamy korytarz (aby uzyskac wiekszą łazenke i WC)
7. Rezygnujemy ze spizarni przy kuchni i robimy garderobę z przesuwanymi drzwiami

Proszę o opinie dot. poniższych zmian. Projekt będzie indywidualny ale w oparciu o projekt Arteo więc możemy wprowadzić kazda zmianę.

kemot_p
04-03-2016, 16:45
Netia09, oryginalnie te schody w projekcie gdzie prowadzą - na strych? Chcecie się ich całkowicie pozbyć, a schody do piwnicy zrobić w kotłowni? Wydaje mi się, że korzystanie z tych schodów nie bedzie zbyt wygodne. Żeby dostać się do piwnicy trzeba przejść przez garaż, więc z przodu przed samochodami też nic nie postawicie...

Netia09
04-03-2016, 19:05
Nie bedziemy robic strychu . zastanawiamy sie nad ulokowaniem tych schodow do piwnicy i praktycznie tylko tutaj jest ns nie miejsce. W piwnicy ma się znaleźć kotłownia pralnia i spiżarnia.

adazie
06-03-2016, 20:41
Bejaro,

Kasjopeja odpada, wcale mi się nie podoba:) poza tym wjazd do garażu musi być od strony szerszego boku domu, a nie węższego

Bejaro
06-03-2016, 20:49
Bejaro,

Kasjopeja odpada, wcale mi się nie podoba:) poza tym wjazd do garażu musi być od strony szerszego boku domu, a nie węższego

Widzę że trudno będzie Cię przekonać do zmiany decyzji,więc sprawdź jeszcze czy nie ma obowiązku zapewnienia miejsc parkingowych,u mnie jest ale WZ muszę mieć na działce 2 takie miejsca, i linia zabudowy 6m.

adazie
06-03-2016, 21:00
Hej, ale czy dwa miejsca w garazu wliczaja sie do wymaganych miejsc parkingowych?

Bejaro
06-03-2016, 21:04
Hej, ale czy dwa miejsca w garazu wliczaja sie do wymaganych miejsc parkingowych?

Nie poza garażem u mnie jest podwójny ale jak sąsiedzi mają jednostanowiskowy i też wymóg dodatkowo 2 miejsc parkingowych

adazie
06-03-2016, 21:17
faktycznie jest taki zapis w planie: 2 miejsca parkingowe na 1 dom projektowany. W szoku jestem, że garaż się w to nie wlicza... no nic trzeba będzie chyba skorzystać z porady przedstawionej w linku - http://www.pogotowieparkingowe.pl/porada-dodatkowe-miejsca-postojowe-na-prywatnych-dzialkach-z-domem-jednorodzinnym.php (rys 3. - na ukos)

Bejaro
06-03-2016, 21:25
faktycznie jest taki zapis w planie: 2 miejsca parkingowe na 1 dom projektowany. W szoku jestem, że garaż się w to nie wlicza... no nic trzeba będzie chyba skorzystać z porady przedstawionej w linku - http://www.pogotowieparkingowe.pl/porada-dodatkowe-miejsca-postojowe-na-prywatnych-dzialkach-z-domem-jednorodzinnym.php (rys 3. - na ukos)

Mnie już nie szokuje a nawet jestem za mieszkam na osiedlu które dobiega 20 stki same domy bliźniaki i szeregowce teraz dorosło drugie pokolenie więc 3 samochody to standard a 4 na dom to nic dziwnego czasem śmieciarki mają problem,a jak gdzieś impreza to goście mają problem z mieszkańcami włącznie.

adazie
06-03-2016, 21:43
a nasz może dokładne wymiary takiego miejsca parkingowego? w planie takiej informacji nie ma...

Bejaro
06-03-2016, 21:57
a nasz może dokładne wymiary takiego miejsca parkingowego? w planie takiej informacji nie ma...

Jest dokładnie określone w
warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, coś koło 2,3x5 na jeden samochód.

U mnie jest to po prostu przed wjazdem do garażu na podjeździe,dlatego zwróciłam na to uwagę ponieważ pisałaś że nie dasz rady wjechać na posesję bez wjazdu do garażu.

Marcin34_Śl
07-03-2016, 17:16
Miejsce postojowe - musi też być 3 m od granicy działki.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
07-03-2016, 19:01
" 3m od granicy działki "
... i 7m od okien pomieszczeń na stały pobyt ludzi :D
jak łatwo policzyć : 3m ( od granicy działki ) + 5m ( miejsce postojowe ) + 7m ( okienka pomieszczeń na stały pobyt ludzi ) tj. 15m.

patysiaw
09-03-2016, 12:36
Witam serdecznie. Bardzo proszę o opinie i poradę co do wstępnie wybranego projektu domu. Zdecydowaliśmy się że będzie to dom parterowy z garażem jednostanowiskowym, ogrzewany ekogroszkiem. Zwracalismy szczególna uwagę na to aby łazienka miała okno a w wielu projektach jest ulokowana centralnie w środku domu. Działka ma wymiary 22,5 szerokość i ok. 85m długość. Wjazd od północy dlatego też zależy mi na tym aby salon był jak najbardziej otwarty na ogród, który kiedyś powstanie :-). Zdecydowaliśmy się na projekt indywidualny bo nie znaleźliśmy projektu, który odpowiadały nam w 100 %. Z warunków zabudowy wynika, że wskaźnik zabudowy nie może przekraczać 40% powierzchni działki; kąt nachylenia dachu 25-50°. W projekcie Kameralny 1 zastanawiam się nad tym aby toalete z prysznicem przenieść obok spiżarni, wejście do spiżarni z holu. Chciałabym aby w domu było miejsce na niewielką pralnie, która byłaby też miejscem na mop itp. Jeśli by się dało mile widziana byłaby jedna garderoba. Problem jest z łazienką główną, która jest mała i nie ustawna przez okno do ziemi. Czy może ktoś z was ma propozycję co do "podrasowania" tego projektu, myślę że bez jego powiększenia się nie obedzie? Będę wdzięczna za każdą wskazówkę i opinie. U nas oczywiście lustrzane odbicie. http://atrakcyjne-domy.pl/wp-content/uploads/2015/06/kameralny1opis.jpg