PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51

patysiaw
09-03-2016, 12:40
http://www.projektyzwizja.pl/pub/project_large_img/kameralny1_FRONT_1200-422.jpg. http://www.projektyzwizja.pl/pub/project_large_img/kameralny1_TYL_1200-422.jpg

Elfir
09-03-2016, 18:30
moniss,

Wydaje mi się, że lepiej mieć wrażenie, że ogrodzenie jest blisko,ale mieć duży dom, niż mieszkać w klitce. Sam już nie wiem :bash:


Po prostu wybierz projekt, który nie ma kluczowych i dużych okien na ścianach bocznych, gdzie masz blisko do ogrodzenia.

Elfir
09-03-2016, 18:33
Czy zmienilibyście coś w tym projekcie?




Jeśli to parterówka to porzuciłabym ideę zagospodarowania poddasza - czyli bez schodów, lekki strop i ocieplenie na stropie zamiast na połaci.
Zrezygnowałabym z gazu na rzecz prądu + kominek + niewielki kolektor na dachu

Elfir
09-03-2016, 18:44
Kurcze, nadal mam ogromny dylemat! Jaki dom byście wybrali: http://www.dobredomy.pl/projekt/honorataII/lustro/ o którym już wczesniej pisałem (wybierając go, nie wjade samochodem na posesje nie wjeżdżając do garażu - będą zachowane tylko wymagane 4m od domu do ogrodzenia), czy może wybrać projekt http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-618-Figaro,692,lustro.html który jest mniejszy, ale ma wycofany garaż dzięki czemu samochód się zmieści. Piszcie proszę co sądzicie :):)

Honorata - zastanawiam się czy w rzeczywistości da się wjechać dwoma samochodami do tego garażu.
Jak zlikwidujesz mało potrzebne okna w kotłowni, pralni i garażu (bo nie są to pomieszczenia, gdzie przebywasz na tyle długo, by obciążać budżet domowy oświetleniem sztucznym) to spokojnie dom zmieścisz ten dom na działce. Dodatkowo możesz okroić ryzalit (wykusz) przy jadalni.

http://images77.fotosik.pl/406/b4d12755f5eae594gen.jpg

Elfir
09-03-2016, 18:48
Proszę o opinie dot. poniższych zmian. Projekt będzie indywidualny ale w oparciu o projekt Arteo więc możemy wprowadzić kazda zmianę.

Od jakiej strony świata masz wjazd na działkę? Bo jak od północy, to może pokoje dzieci zrobić u szczytu z oknami od południa (tam, gdzie sypialnia rodziców i ich łazienka) a sypialnię rodziców zrobić z boku.

Elfir
09-03-2016, 18:51
ogrzewany ekogroszkiem.


A gdzie w tym projekcie zmieścić kotłownię na ekogroszek + pom. do trzymania ekogroszku?

patysiaw
09-03-2016, 20:28
A gdzie w tym projekcie zmieścić kotłownię na ekogroszek + pom. do trzymania ekogroszku?

W tym celu myślę o powiększeniu domu, bez tego właściwie nie da się wprowadzić moich zmian. W grę wchodzi tylko wydłużenie budynku bo niestety z szerokością nie da się nic zrobić z uwagi na wymiary działki. W kotłowni oczywiście nie będzie składowany cały opał do tego będzie bud. gospodarczy co nie zmienia faktu, że przy takim ogrzewaniu kotłownia pewnie musi mieć ok. 8 m2. Wejście do kotłowni chciałabym aby było przez garaż i dodatkowo bezpośrednio z zewnątrz.

Elfir
09-03-2016, 23:25
Poszerzanie tego konkretnie projektu jest o tyle trudne, ze wymaga przeprojektowania dachu.

patysiaw
10-03-2016, 15:44
Poszerzanie tego konkretnie projektu jest o tyle trudne, ze wymaga przeprojektowania dachu.
Projekt będzie indywidualny ale na dzień dzisiejszy wzorowany właśnie na Kameralnym, który wpadł nam w oko, choć ciągle zastanawiamy się nad jego funkcjonalnością. Wiem, że rysując go od nowa wraz z moimi zmianami może wyjść zupełnie inny dom ale chciałam poznać opinie co do takiego rozmieszczenia i porady jak można go udoskonalić aby właśnie miał ustawą łazienkę, osobną toaletę z prysznicem, garderobę i pralnio-schowek.

paypal
10-03-2016, 19:54
Witam wszystkich i proszę o radę.
Szukamy i szukamy i szukamy projektu który spełni nasze oczekiwania - wydawałoby się niewygórowane a jednak.
1. Garaz 2 stanowiskowy
2. Duzy salon >30m2
3. Duża łazienka >8m2
4. Minimum 1 a najlepiej dwie garderoby
5. Pralnia
6. Zadaszony taras
7. Wejscie i wjazd od północy
8. Taras na południe/zachód
9. Powierzchnia 130-180m2
10. Dom musi mieć dwie kondygnacje - wymaganie mpzp

Przeglądneliśmy chyba 300 projektów i ukazał się cud :
http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-pod-olsza-g2-mafe20de9f91e5
No właśnie, wydaje się że wszystko super ale chce zasięgnąć opnii innych - co tu może nie pasować, co może przeszkadzać, jakieś filary na piętrze itd. Kompletnie się na tym nie znam.
Budowa systemem zleconym - na każdy etap mam już ekipę która jest przetestowana u znajomych.
Jak myślicie jaki jest koszt plus minus takiego domu pod klucz bez wyposażenia ?
Niestety dom niepopularny na forach - nie umiem nic znaleźć na temat budowy czy jakiś zdjęć.

Marcin34_Śl
10-03-2016, 20:14
patysiaw

Domy z pracowni projekty z wizją są bardzo ładne, ale wg Mnie drogie w wykonaniu jeśli chcemy utrzymać standard z projektu. Kosztorys na stronie to pokazuje.
Dużo było na forum o domach parterowych/piętrowych, kwestiach kosztów itp. WG Mnie taki dom (310 m dachu, 190 m zabudowy) nie jest wcale tani w wykonaniu. Jeśli chcesz dodatkowo pralnią, garderobą, większą łazienkę to dom jeszcze się powiększy
W projekcie mi się nie podoba:
- mała łazienka z oknem od frontu
- mały wiatrołap, mała szafa. więcej niż 2 osoby się nie zmieszczą
- kuchnia/salon - zobacz realizacje tego domu. Praktycznie kanapa jest 2 m od kuchni (płyty) a stół stosunkowo daleko. Lepszy jest układ gdzie stół (jadalnia) jest w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni a salon trochę oddalony no chyba że jadalnia służy do większym imprez itp a przy kuchni jest mniejszy stoliczek

No i jak pisała Elfir nie ma miejsce na Ekogroszek. Pomyśl o gazie albo pompie ciepła PW

Elfir
10-03-2016, 22:13
porady jak można go udoskonalić aby właśnie miał ustawą łazienkę, osobną toaletę z prysznicem, garderobę i pralnio-schowek.

Może po prostu wklej rzut z naniesionymi zmianami?

Elfir
10-03-2016, 22:17
No właśnie, wydaje się że wszystko super ale chce zasięgnąć opnii innych

Koniecznie musisz wyobrazić sobie sypialnie i garderoby pod wielospadowym dachem.
To bardzo duży dom - 240 m2
Licząc średnią GUS, wynoszącą 2 tyś/m2, wypada 480 tyś na stan deweloperski (czyli nie pod klucz). Oczywiście to tylko rząd wielkości, bo wielospadowy dach bardziej pociągnie po kieszeni niż dwuspadowy.

kemot_p
10-03-2016, 22:49
Elfir, GUS liczy koszt deweloperski jako powierzchnia podłóg (albo inaczej powierzchnia netto) razy dwa?

Elfir
10-03-2016, 22:59
2 tyś zł/m2 - wg. tego przelicznika podawane są często wyceny na stronach biur dla projektów dla których nie ma szczegółowych cenników.
Łukasz zakładał 2,5-3 tyś/m2 (ale chyba pod klucz w średnim standardzie, nie pamiętam dokładnie)
Systemem gospodarczym przy prostym domu masz ok 1,5-1,8 tyś/m2 (jak wynika z cen podawanych na forum)

kemot_p
11-03-2016, 00:01
Nigdy nie wiem tylko o jaki metr chodzi, a ile osób tyle opinii :) użytkowa, netto, całkowita... rozumiem, że prawidłowa odpowiedź to netto, zwana również "po podłodze" :)

patysiaw
11-03-2016, 10:20
patysiaw

Domy z pracowni projekty z wizją są bardzo ładne, ale wg Mnie drogie w wykonaniu jeśli chcemy utrzymać standard z projektu. Kosztorys na stronie to pokazuje.
Dużo było na forum o domach parterowych/piętrowych, kwestiach kosztów itp. WG Mnie taki dom (310 m dachu, 190 m zabudowy) nie jest wcale tani w wykonaniu. Jeśli chcesz dodatkowo pralnią, garderobą, większą łazienkę to dom jeszcze się powiększy
W projekcie mi się nie podoba:
- kuchnia/salon - zobacz realizacje tego domu. Praktycznie kanapa jest 2 m od kuchni (płyty) a stół stosunkowo daleko. Lepszy jest układ gdzie stół (jadalnia) jest w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni a salon trochę oddalony no chyba że jadalnia służy do większym imprez itp a przy kuchni jest mniejszy stoliczek
Z tym, że nie jest to tani dom już się pogodziłam :-) w naszym przypadku płyta byłaby przy ścianie a naprzeciwko długa wyspa przy, której można by usiąść i zjeść śniadanie. Ciągle bije się z myślami czy właśnie standardowy układ kuchnia, jadalnia w wykuszu i dopiero salon nie jest lepszą opcją. Od lat przeglądam projekty i jestem załamana że wciąż nie podjęliśmy decyzji :(

paypal
11-03-2016, 10:25
Koniecznie musisz wyobrazić sobie sypialnie i garderoby pod wielospadowym dachem.
To bardzo duży dom - 240 m2
Licząc średnią GUS, wynoszącą 2 tyś/m2, wypada 480 tyś na stan deweloperski (czyli nie pod klucz). Oczywiście to tylko rząd wielkości, bo wielospadowy dach bardziej pociągnie po kieszeni niż dwuspadowy.
No właśnie u mnie z tą wyobraźnią jest kiepsko :)
Zakładałem okolice 500tys pod klucz więc będzie lipa.
Najgorsze że nigdzie nie umiem znaleźć podobnych projektów ale ciut mniejszych - albo łazienka mała albo salon mały albo garaz 1 stanowisko.
Priorytet to właśnie ten salon, łazienka i garaż.
Widzę że z niejednego pieca chleb jedliście - może polecicie jakiś inny znany projekt który będzie spełniał plus minus te warunki ?

kemot_p
11-03-2016, 10:35
Paypal, a zwróciłas uwagę na dom w rukoli z tego samego biura? Wizualnie dość podobny do wybranego przez Was, mniejszy...
http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-rukoli-g2nt-mc8221294882c0

paypal
11-03-2016, 10:52
Tak oglądałem ale w stosunku do pierwszego projektu różni się zaledwie 30m2 po podłodze a zarówno pomieszczeń jak i samo rozmieszczenie jest dużo gorsze (mniejsza kuchnia, łazienka, salon z widokiem na TV z boku plus wyjscie na taras jeszcze gdzieś pomiędzy).
Ma on 110m2 uzytkowej gdzie ten pierwszy ma 160m2

Elfir
11-03-2016, 19:53
Nigdy nie wiem tylko o jaki metr chodzi, a ile osób tyle opinii :) użytkowa, netto, całkowita... rozumiem, że prawidłowa odpowiedź to netto, zwana również "po podłodze" :)

wolę założyć całkowitą, bowiem różnica między użytkową a całkowitą może wynosić między 20 a 100%, zależnie od projektu - czyli przelicznik byłby od czapy.

U mnie wyszło ok 1686 zł/m2 pow. całkowitej do stanu deweloperskiego - ale dom jest maksymalnie prosty, zwarty z małym dachem.

Elfir
11-03-2016, 19:56
Najgorsze że nigdzie nie umiem znaleźć podobnych projektów ale ciut mniejszych - albo łazienka mała albo salon mały albo garaz 1 stanowisko.
Priorytet to właśnie ten salon, łazienka i garaż.


przecież garaż można doprojektować większy w adaptacji.

Elfir
11-03-2016, 20:31
Widzę że z niejednego pieca chleb jedliście - może polecicie jakiś inny znany projekt który będzie spełniał plus minus te warunki ?

Może coś takiego:
http://www.nndom.pl/projekty/ergonomiczny-xl.html

paypal
11-03-2016, 21:59
Może coś takiego:
http://www.nndom.pl/projekty/ergonomiczny-xl.html

Dziękuję za podpowiedz.
Ten też spełnia nasze oczekiwania - nie w takim stopniu jak podany przeze mnie projekt ale jest najpawdę OK.
Tyle tylko iz tutaj powierzchnia jest identyczna czyli 240m2 a wiec budżetowo dalej jestem do tyłu - wyjdzie pewnie ciut taniej ze względu na dwuspadowy dach.

Elfir
12-03-2016, 14:06
Ten projekt ma bardziej prostą bryłę i bardziej prosty dach. Na oko 10-20 tyś taniej.
Poza tym to może być punkt wyjścia do adaptacji - np. zwężenia części dziennej o 1 m.
Dodatkowy pokój na poddaszu można przerobić na garderobę albo pralnie z suszarnią.

Mariusz1985
18-03-2016, 21:52
Witam. Drodzy forumowicze możecie mi porównać te dwa domy i napisać który jest tańszy w budowie. http://projekty.muratordom.pl/projek...=1&sd=20#rzuty czy http://www.mgprojekt.com.pl/albatros-2.
Jeśli chodzi o Albatrosa , chciałbym zlikwidować obydwa balkony. Na poddaszu jedna łazienka.Chodzi mi o SSZ bez instalacji wewnętrznych. Z góry dziękuje za wyrozumiałość , cierpliwość, i cenne rady

Elfir
19-03-2016, 10:56
Albatros - jeśli robisz tylko jedną łazienkę to warto powiększyć do komina pokój dziecięcy (12,76 m2) - dzięki temu pokoje dzieci będą miały podobną powierzchnię.

Niestety link do muratora jest błędny i nie wiem o jaki projekt chodzi?

Mariusz1985
19-03-2016, 15:39
Chodzi mi o ten projekt http://projekty.muratordom.pl/projekt_niebywaly,2593,0,0.htm

Elfir
19-03-2016, 15:53
Niebywały będzie nieco tańszy - jest mniejszy i ma niższa ściankę kolankowa.
Ale przez to Niebywały będzie mniej wygodny.

kemot_p
20-03-2016, 15:49
2 tyś zł/m2 - wg. tego przelicznika podawane są często wyceny na stronach biur dla projektów dla których nie ma szczegółowych cenników.
Łukasz zakładał 2,5-3 tyś/m2 (ale chyba pod klucz w średnim standardzie, nie pamiętam dokładnie)
Aha, czyli jeśli chodzi o projekt Sosnowe Wzgórze II (150 p.u, 230 po podłodze, albo inny podobny), na który jesteśmy z żoną potencjalnie zdecydowani, na stan wykończony na przyzwoitym poziomie trzeba liczyć bardziej 600k niż 500k?

Elfir
20-03-2016, 16:32
Pamiętaj, że GUS podaje średnią cen. Prosty dom wyjdzie taniej, bardziej skomplikowany drożej.

kemot_p
21-03-2016, 07:00
Pamiętaj, że GUS podaje średnią cen. Prosty dom wyjdzie taniej, bardziej skomplikowany drożej.

Muszę coś przyjąć do szacunków. Nie mając projektu firmy nie bardzo chcą wycenić dom. Na SSO wysłałem z 10 zapytań a dostałem dwie odpowiedzi różniące się o 50k. Jedna z firm wycenila mi Sosnowe Wzgórze na 456k za stan deweloperski. Firma jest jedną z droższych (siedziba w Warszawie, kilka ekip, załatwiają papiery itp.), raczej jej nie wybiorę, więc innymi ekipami myślę, że 400k na stan deweloperski wystarczy. Wówczas zostanie 200k na wykonczeniowke i zakładany budżet powinien wystarczyć.
Akurat spodobał nam się niezbyt popularny projekt. Udało mi się wyszukać w necie jednego czlowieka, który buduje ten dom gdziej w okolicach Bielska Białego, niestety startuje dopiero z budową więc też nie ma jeszcze czego porównywać ;)

adazie
23-03-2016, 19:19
Drodzy,

Czasu zostało mi mało (ekipa zarezerwowana od 01.06), a dalej zmagam się z wątpliwościami.

Teraz chciałbym Was prosić o porównanie dwóch projektów, które trzeba nałożyć na działkę o długości 20,3m i szerokości 30m.

http://www.dobredomy.pl/projekt/honorataII/lustro/

VS

https://www.extradom.pl/projekt-domu-dn-060-WAM1208

Jak oceniacie praktyczności powyższych projektów i który Wam przypada bardziej do gustu?

Teściowej najbardziej podoba się projekt http://www.mgprojekt.com.pl/riwiera-3 , ale ten jest moim zdaniem już za duży na tę działkę.

Czekam na Wasze opinie i pozdrawiam!

mrukpuk
24-03-2016, 09:23
Witajcie
Rozpoczynamy chyba największą przygodę życia :D
Po długim czasie poszukiwania projektu znalazł się ten idealny, no prawie ;) https://www.extradom.pl/projekt-domu-domidea-60g-WAC1027

Układ funkcjonalny, wielkość, strony świata, bryła, wszystko jest fajnie. Jedynie martwi mnie powierzchnia 2 pokoi na poddaszu. 9m2 z hakiem to stanowczo za mało jak na pokój pod skosem. Zastanawiam się czy jest sens/możliwość poszerzenia projektu i jak bardzo inwazyjna byłaby to zmiana, czy wpływa na konstrukcję dachu etc..
Poszerzenie pokoi na poddaszu spowodowałoby powiększenie również kotłowni, dzięki temu uzyskamy więcej miejsca na zaadaptowanie tam pralni z suszarnią i oddzielenie od kotłowni, na czym bardzo nam zależy (umiejscowienie ich na dole).

Działka: 31 x 22,5
Co myślicie? :)

350984
350986

Elfir
24-03-2016, 09:48
Czekam na Wasze opinie i pozdrawiam!

Jeden ma pokój na parterze, a drugi nie. Jeden ma trzy łazienki a drugi dwie.
jakie są wasze potrzeby?

Elfir
24-03-2016, 09:53
Co myślicie? :)


Kuchnia niezbyt ciekawa, nieustawna.

Tutaj chyba ten sam dom, ale ma wieksze sypialni:
https://www.extradom.pl/projekt-domu-domidea-60-dg-WAC1028

mrukpuk
24-03-2016, 11:18
Dzięki Elfir :)

Tak, ten drugi ma większe pokoje na górze, wpadła też kolejna łazienka i dodatkowa pralnia, czego chcemy uniknąć. No i wyleciał taras.

Szkoda, że nie ma wersji przejściowej ;)

Kuchnia faktycznie jest trochę udziwniona, ale akurat wyspa całkiem mi pasuje. Czy o to chodziło Ci w nieustawności? Czy może o tę jadalnię obok?

Elfir
24-03-2016, 12:20
Nieustawna, bo nie wstawicie np. słupka pod piekarnik. Wyspa jest bardzo daleko od głównego blatu roboczego (ze zlewem), więc będzie pełniła rolę barku najwyżej. Jednocześnie stoi w takim miejscu, że stół jadalni jest wciśnięty w kąt - jak ktoś mocniej odsunie krzesło to albo walnie w okno albo w wyspę.

Ja bym wyprostowała kuchnię względem ściany salonu.
http://images75.fotosik.pl/447/3307fff5a1af13a9gen.jpg

Garaż IMHO za wąski.

A dach możecie przedłużyć o kilka krokwi bez większych problemów.
można też pomyśleć o podniesieniu ścianki kolankowej, ale wówczas zmienia się proporcje domu.
http://images77.fotosik.pl/448/a8394d32b451c1eagen.jpg

radzę też w pokojach dzieci powiększyć okno na ścianie szczytowej. Połaciowe okna nie są najlepszym rozwiązaniem.

mrukpuk
24-03-2016, 13:41
Propozycja z kuchnią trafna, podoba mi się, do rozważenie :)
Właśnie o to chodziło, jeśli przedłużenie dachu jest bezproblemowe to nawet lepiej, a poszerzenie garażu myślę, że też wchodzi w grę.

Dzięki za pomoc :)

Elfir
24-03-2016, 13:51
moim zdaniem mimimum użytkowe to szerokość wewnętrzna garażu 3,5 m a tu jest 2,9m

ajerzyk
24-03-2016, 14:29
Witam,

Puszkujmy projektu na działkę z frontem 23 i 44m długości.

Wjazd od wschodu.

Obecnie wpadł nam w oko ten projekt:

http://www.domplan.com.pl/Armanda%20Mala/Armanda%20Mala.html

Problem w tym że nie bardzo mam pomysł na umeblowanie przestrzeni do góry, tzn zawsze mieliśmy dużego komandora a przy tym projekcie nie mam totalnie pomysłu gdzie by powstawiać jakieś szafy czy właśnie zabudować komandorem.

Zastanawiam się też od jakiej strony jest najlepiej mieć sypialnie, wstępnie wybrałem 2/3 dla córki i 2/4 dla nas, 2/2 gościnny - i nie wiem czy to najlepszy układ może zamienić gościnny z naszym? 2/2 i 2/4 jest od południa a łazienka i 2/4 jest od północy.

Kolejny problem przemeblowanie łazienki u góry tak żeby jeszcze dodać prysznic, dodam że rezygnujemy z bidetu i z jednego zlewu.

Macie może jakiś pomysł jak rozwiązać powyższe?

Pozdrawiam
Artur

adazie
24-03-2016, 17:40
Elfir,

W momencie gdy będziemy wprowadzali się do domu (za ok 1,5 roku), prawdopodobnie będziemy rodziną 2+1 z perspektywą na 2+2 (w sierpniu bieżącego roku bierzemy ślub). Biorąc pod uwagę powyższe, dla nas nie ma ogromnej różnicy czy na dole będzie pokój typu gabinet, a na górze dodatkowa łazienka. Oczywiście fajnie jakby tak było, ale nie jest to "krytyczne" wymaganie.

Marcin34_Śl
24-03-2016, 19:42
ajerzyk

jak dla Mnie salon z jadalnią 24 m to bardzo mało...kuchnia też nie za duża. Wg Mnie strefa dzienna trochę zbyt mała.
Jak macie jedno dziecko potrzebne Wam 4 pokoje? Nie ma w pokojach miejsca na szafy, będzie ciężko bez garderob.
Pralka w pom. gospodarczym?

Elfir
24-03-2016, 19:46
Macie może jakiś pomysł jak rozwiązać powyższe?

wybrać lepszy projekt.

Elfir
24-03-2016, 19:48
W momencie gdy będziemy wprowadzali się do domu (za ok 1,5 roku), prawdopodobnie będziemy rodziną 2+1 z perspektywą na 2+2 (w sierpniu bieżącego roku bierzemy ślub). Biorąc pod uwagę powyższe, dla nas nie ma ogromnej różnicy czy na dole będzie pokój typu gabinet, a na górze dodatkowa łazienka. Oczywiście fajnie jakby tak było, ale nie jest to "krytyczne" wymaganie.

Pytanie - czy chcecie budować dom (i macie na to środki finansowe) w których są pomieszczenia wam niepotrzebne?

Jaka macie linię zabudowy?
Bo pisałaś o działce, że ma 20,3 m, więc Honorata nie wejdzie (wymagane jest 20,4 m przy linii zabudowy 4 m)

I czy chcecie mieć z tych dużych okien w salonie widok na płot i dom sąsiada - czyli te wymagane prawem min. 4 m?

Marcin34_Śl
24-03-2016, 19:55
mrukpuk,

garaż za wąski jak pisała Elfir. Wiatrołap 2,7 m strasznie mały. 2 osoby się tam zmieszczą. Szafy tam praktycznie nie będzie, gdyż na wysokosci 1,6 - 1,7 m będą schody

Elfir
24-03-2016, 19:58
no i pełno kominów w tak małym domku

dawiddur
24-03-2016, 20:02
Cześć wszystkim!
Przypuszczam, że moje potrzeby nie są specjalnie wyszukane, więc może ktoś mi podpowie bo sam zadawał sobie takie pytania:
Poszukuję projektu spełniającego następującego kryteria:

- pow. wszystkich podłóg - maks 115m2
- brak garażu
- parterowy
- małe pomieszczenie techniczne z przeznaczeniem na PC PW oraz pralkę
- prosta bryła ułatwiająca samodzielne wykonanie płyty fundamentowej oraz wymurowanie ścian nośnych i działowych;
- wjazd na działkę od zachodu
- 2 łazienki - jedna z wanną, druga mała z prysznicem
- salon z aneksem kuchennym - minimum 38-40m2
- 3 sypialnie

Mój obecny typ to:
http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-bukowej-5.html
http://filebase.galeriadomow.pl/241/viz/viz_1_web.jpg
http://www.galeriadomow.pl/filebase/241/rzuty/rzut_1_web.jpg

adazie
24-03-2016, 20:05
Elfir,

Jeśli chodzi o $ - całe szczęście możemy sobie pozwolić na budowę domu w którym na początku będą pokoje niewykorzystywane przez nas.

Musimy zachować 4 m z każdej strony. Przed ustanowieniem miejscowego planu, wymagane było 5 m od strony ulicy, ale całe szczęście zostało to zmienione.

Z okien od strony salonu (północna strona na rzucie), znajduje się polanka z drzewami na której prawdopodobnie nikt się nie wybuduje, ale faktem jest, że główna część ogrodu - ok 11m, będzie od strony jadalni i za plecami siedziąc w salonie.

Pamietaj też proszę, że Honorata, to najmniejszy projekt z trzech które zamieściłem :)

Elfir
24-03-2016, 20:40
Nie bardzo rozumiem jaką masz tą działkę w takim razie.
Przy działce o długości 20,3 m Honorata nie wejdzie, bo wymaga 20,4 m.

Będziesz miała ciemny, pólnocny salon?

ajerzyk
24-03-2016, 21:19
ajerzyk

jak dla Mnie salon z jadalnią 24 m to bardzo mało...kuchnia też nie za duża. Wg Mnie strefa dzienna trochę zbyt mała.
Jak macie jedno dziecko potrzebne Wam 4 pokoje? Nie ma w pokojach miejsca na szafy, będzie ciężko bez garderob.
Pralka w pom. gospodarczym?


4 pokoje bo 1 to gabinet i jeden gościnny, bo czasami teściowa wpada.

Gabinetu nie odpuszczę, pracuje w branży IT, po przeprowadzce będę pracować z domu.

Nad salonem i jadalnią się nie zastanawiałem, patrzyłem jedynie żeby od kanapy do ekranu było z 4,5m po projektor i duży ekran :).

A jak myślicie przy układzie wjazd od wschodu, ogród od zachodu z której strony lepiej zrobić sypialnie?

adazie
24-03-2016, 21:40
Elfir,

Północna część rzutu nie oznacza, że tam jest faktycznie północ :)

Usytuowanie domu na działce:

Strona salonu - południe

Strona jadalni - zachód

Strona kuchni - północ

Jeśli chodzi o brakujące 10 cm - nie ma żadnego problemu żeby skrócić garaż o tę odległość. Jestem już po rozmowie z architektem w tej sprawie

Marcin34_Śl
25-03-2016, 07:46
Dawiddur

A ten? Spełnia Twoje wymagania odnośnie łązienek, dodatkowo pralnia osobno, bryła prosta i wygląda super. Po co 3 kominy w takim małym domku?
http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-2a

dawiddur
25-03-2016, 07:54
Marcin34_Śl
U mnie odpadają 3 kominy bo będzie PC PW i WM.
Projekt, który pokazałeś, owszem jest fajny, ale jednak nie. Dlaczego?
- mimo wszystko nieco zbyt mały salon - serce domu;
- maleńkie sypialnie - zbyt małe. jako minimum uważam te 12-13m2. W twoim projekcie są 2x10m2 i 1x9,2m2!
- przejściowy salon

Marcin34_Śl
25-03-2016, 09:06
ok,

pokoje małe ale 4 wiec można by połączyć. Zgoda z salonem, trochę mały i przejściowy. Jednak wizualnie dom wygląda bardzo fajnie. Szukaj coś właśnie w takim nowoczesnym stylu.

Elfir
25-03-2016, 10:50
Jeśli chodzi o brakujące 10 cm - nie ma żadnego problemu żeby skrócić garaż o tę odległość. Jestem już po rozmowie z architektem w tej sprawie

Nie będzie potem problemów z otwieraniem drzwi do samochodu?
Niby 10 cm to mało, ale czasem to jest kwestia walenia drzwiami w ścianę.

Ja naprawdę nie wiem jak chcesz ten dom wpisać w działkę, skoro twoim zdaniem do ogrodzenia pozostaje 11 metrów?

adazie
25-03-2016, 18:09
Elfir,

Widzę, że cięzko jest Ci ogarnac ten mój projekt :p

Po 1. - garaż trzeba skrócić, a nie zwęzić. W żaden sposób nie wpłynie to na utrudnienie wysiadania z samochodu ponieważ szerokość będzie taka sama.

Po 2. - Działka ma 30 m szerokości. Dom na 14 m szerokości. Obliczenie :yes: : 4m + 14 m dom = 18 m - zostaje 12 m na ogród. Gdzie tu problem ze zmieszczeniem domu?

Elfir
25-03-2016, 22:15
Elfir,

Widzę, że cięzko jest Ci ogarnac ten mój projekt :p



Tak mam z projektami wciskanymi w za małe działki najwyraźniej :)

Jeśli faktycznie miałabyś widok z okna salonu na pustą polankę a nie na działkę sąsiada i masz na to środki to Honorata jest o tyle lepsza, że ma gabinet na dole, dzięki czemu nie musisz ganiać po schodach po herbatę, jak ci się zachce pić podczas pracy. A jak złamiesz nogę, to możesz spać na parterze a nie przez 2 miesiące leżeć w łóżku na piętrze.
Na dodatek masz pralnię na piętrze.

IMHO taras na piętrze to wyrzucanie pieniędzy w błoto.

Zwróć uwagę, że przy linii zabudowy 4 m nie ustawisz samochodu na podjeździe.

Belisima
01-04-2016, 09:43
Witam, co myślicie o tym projekcie https://www.extradom.pl/projekt-domu-bw-24-JGC1042 . Chcemy zrezygnować z tych dwóch małych łazienek na górze.

iverus
01-04-2016, 10:09
Witajcie,
mam kilka pytań, liczę, że rozwiejecie moje wątpliwości, wszystkie sugestie i porady również mile widziane:)
Stoimy przed najważniejszym wyborem a mianowicie wyborem projektu na naszą działkę. Na placu boju pozostały dwa projekty.
Działka ma wjazd od południa co trochę nas ogranicza w wyborze gotowych projektów..

1. http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-krasnokwiatach-md4721b13efcd5
z tym projektem byłoby troche kombinacji.. chcieliśmy go postawić w odbiciu lustrzanym wzdłuż działki (działka mniej więcej kwadratowa o wymiarach 31x30m) tak aby ściana, która w projekcie jest elewacją boczną u nas byłaby frontową - od południa, tutaj trochę dziwnie wyszedłby wjazd do garażu bo byłby od strony zachodniej ale za to rozkład wszsytkich pomieszczeń byłby taki jaki sobie założyliśmy. Na działce wyglądałoby to mniej więcej tak:
http://i.imgur.com/9XtwtIU.png

Drugi projekt, który bierzemy pod uwagę to projekt:
http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-awokado-n-m51558de3697f5
ten już jest przystosowany do działki z wjazdem od południa ale nie ma garażu co dla nas jest wadą ale nie do niezaakceptowania

W obydwu przypadkach wprowadzilibyśmy niewielkie zmiany typu likwidacja lub przeniesienie niektórych okien dachowych, dodanie dzwi do kotłowni itp reszta zostałaby raczej bez zmian.
Proszę o uwagi dotyczące położenia tych domów na naszej działce jak i o uwagi co do samych projektów.
pozdrawiam

Elfir
01-04-2016, 17:04
Witam, co myślicie o tym projekcie https://www.extradom.pl/projekt-domu-bw-24-JGC1042 . Chcemy zrezygnować z tych dwóch małych łazienek na górze.

Wrysuj sobie ten dom w jakiejś łatwej skali i potem spróbuj nanieść na rzut meble ale w ich prawdziwych rozmiarach a nie zmniejszone, jak na tym rysunku na stronie. Od razu przekonasz się, że pomieszczenia wcale nie są takie przestronne :D

Nie ma gdzie trzymać przy wejściu kurtek, butów, szalików, rękawiczek itd.
Kominek daleko od strefy relaksu

Elfir
01-04-2016, 17:06
Drugi projekt, który bierzemy pod uwagę to projekt:
http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-awokado-n-m51558de3697f5


gdyby znaleźć wersję tego projektu z dachem dwuspadowym, to garaż można doprojektować

Marcin34_Śl
01-04-2016, 18:55
iverus

to trochę dwa inne domy. Nie chcesz domu z prostą bryłą i dachem dwuspadowym? Musisz wiedzieć czy chcesz dom z garażem czy bez, w jednym domu ma pokój na parterze w drugim nie, w jednym masz pralnie w drugim nie.

Ja bym szukał domu, gdzie kuchnia jest jednak od strony północnej

mateuszWski
06-04-2016, 14:27
Witam wszystkich serdecznie. Proszę o radę w wyborze projektów 2 domów. Są to zupełnie różne projekty. Jednej z nich to dom w serdeczniku 2. Jest to dom parterowy lekko ponad 100m2. Drugi to dom murano s . Jest to porterówka z poddaszem też koło 100m2 . Obydwa domy myślałem stawiać systemem gospodarczym. Ściany zewnętrzne z porotermu wewnętrzne z pustaka żużlowego. Dach z blachodachówki. Jeżeli chodzi o stropy w domkach to w parterowce strop drewniany byłby ,natomiast w domku z poddaszem jeden strop gestozebrowy. Dodam jeszcze co mam na starcie : mam swój Las wiec drewno . Pustaki żużlowe. Biała cegłę. Obydwa domki mi się podobają jednakowo, więc tu zachodzi pytanie : który dom będzie tańsZy w realizacji? Jakich cen się spodZiewać od wykonawców na stan surowy otwarty? Przepraszam za brak linków ale mialem kłopot z ich wklejeniem każdy projek jest w wyszukiwarce. Bardzo proszę o rady i pomoc :) pozdrawiam

beton44
06-04-2016, 14:56
Ten pierwszy - skomplikowana bryła, skomplikowany drogi dach.

Drugi - garaż od razu w kosmos jak pytasz o koszty czyli budżet nie jest bez ograniczeń.

Tańszy będzie nr 2.

jajmar
06-04-2016, 15:02
każdy projek jest w wyszukiwarce.

Odpowiedź na Twoje pytania również.

Czytałeś trochę to forum ? Jest co najmniej kilka wątków na kilkaset stron podobnych do tego.

Ile kosztuje dom? 2500 zł-3000 zł za metr kwadratowy powierzchni całkowitej.

Elfir
06-04-2016, 15:47
Witam wszystkich serdecznie. Proszę o radę w wyborze projektów 2 domów. Są to zupełnie różne projekty. Jednej z nich to dom w serdeczniku 2. Jest to dom parterowy lekko ponad 100m2. Drugi to dom murano s . Jest to porterówka z poddaszem też koło 100m2 . Obydwa domy myślałem stawiać systemem gospodarczym. Ściany zewnętrzne z porotermu wewnętrzne z pustaka żużlowego. Dach z blachodachówki. Jeżeli chodzi o stropy w domkach to w parterowce strop drewniany byłby ,natomiast w domku z poddaszem jeden strop gestozebrowy. Dodam jeszcze co mam na starcie : mam swój Las wiec drewno . Pustaki żużlowe. Biała cegłę. Obydwa domki mi się podobają jednakowo, więc tu zachodzi pytanie : który dom będzie tańsZy w realizacji? Jakich cen się spodZiewać od wykonawców na stan surowy otwarty? Przepraszam za brak linków ale mialem kłopot z ich wklejeniem każdy projek jest w wyszukiwarce. Bardzo proszę o rady i pomoc :) pozdrawiam

Fajnie, jakbyś przynajmniej wkleił linki do projektów.

Masz własne drewno - wysezonowane?

Ponieważ chcesz wybrać pomiędzy bardzo różnymi projektami to może najpierw określ swoje potrzeby mieszkaniowe? Bo różnice między tymi projektami są drastyczne.

Drugi projekt (Murano) to chyba wymyślał student nie architekt.

Osobiście uważam, że dom parterowy jest najlepszy, jeśli szuka się małych projektów. W dodatku jest łatwiejszy do stawiania samemu.

Jak chcesz budować tanio, to obydwa projekty są beznadziejne, bowiem zawierają kosztowne detale (balkon czy skomplikowany dach).
Radzę ci poszukać lepszych, ładniejszych i lepiej zaprojektowanych domów.

smolarz
19-04-2016, 22:07
Witam,
Planuję budowę domu dla rodziny 2+2 na działce 8.6 ar. Działka kwadratowa z wjazdem od północy
Dom ma być parterowy z poddaszem użytkowym ustawiony kalenicą równolegle do wjazdu.
Wymagania:
- dach dwuspadowy, prosta i zwarta bryła budynku.
- na dole kuchnia, jadalnia, salon, gabinet, spiżarnia pod schodami, pom. gosp, łazienka
- na górze 2 pokoje dla dzieci, sypialnia z garderobą, łazienka, pralnia
- bez garażu (zamiast tego wiata na 2 auta + pom. gosp)
- ogrzewanie gazowe + kominek bez płaszcza + rekuperacja(ew.)
Jak na razie zdecydowani jesteśmy na:
http://www.domenadom.pl/produkty/285/sofokles-ps.html

WZ:
szer. 14m +- 20%, wys 8.5m +-10%, odsunięcie domu 6m od wjazdu

Planowane zmiany w projekcie:
- likwidacja garażu, tarasu przy jadalni, spiżarni w kuchni, wyspy w kuchni
- spiżarnia pod schodami (2-3 schodki w dół) z wejściem z pom. gosp.
- powiększenie wiatrołapu na rzecz spiżarni w kuchni
- poszerzenie domu o ok. 30-50cm od strony schodów (WZ wymuszają)
- likwidacja okien dachowych, prócz pralni (nad garderobą się zastanawiam czy potrzebne)
- zmiana schodów na ze spocznikiem
- zrobienie osłony przy wejściu przed wiatrem z 1-ej strony. Jeszcze do końca nie wiem czy słupek czy coś innego
- ścianka kolankowa ma 88cm - myśle o podniesieniu o 1 pustak.

Co sądzicie o takim projekcie?
Co sądzicie o zmianach?
Czy można coś lepiej w nim poprawić? Pewnie tak...

Zależy mi też na obniżaniu kosztów budowy (w miarę możliwości). Głównie dlatego m.in. likwiduje garaż.
Sypialnia na górze nie jest za duża...ale planuję tam tylko łóżko i nakastliki.
Czy poszerzenie domu o te 30-50cm wystarczy na zmianę schodów na ze spocznikiem?
Czy pomieszczenia 4-5 będą dobrze doświetlone (drzwi balkonowe + okno) ? będą od wschodu.

Projekt oryginalny i po zmianach wygląda tak.

353457
Za wszelkie sugestie z góry dzięki.

CodeSnipper
20-04-2016, 06:32
Jak szukałem projektu dla siebie, to był jeden fajny z mg projekt, Małgosia. Typowy z kalenicą prostopadłą do drogi (tak rozumiem równoległą do wjazdu)

Elfir
20-04-2016, 10:50
Za wszelkie sugestie z góry dzięki.

Może spróbować tak:

http://images76.fotosik.pl/525/08e9c525491cc1e8.jpg

Wówczas nie masz wejścia do domu na wprost drzwi do toalety.

EDYCJA: bardzo podobny jest projekt Owidiusz.

heteranthera
20-04-2016, 17:26
Witam,

Jestem na etapie wyboru projektu, po różnych rozważaniach wyszło nam, że domek 115m2 by nam wystarczył na styk, planujemy 2jkę dzieci ale potrzebny byłby jeszcze gabinet na dole, żeby usiąść przed kompem w spokoju i popracować, na górze 3 sypialnie ok 11m2. Domy z jedną kondygnacją i górą ze skosami nam się nie podobają, tzn z zewnątrz takie domy są bardzo ładne ale w środku na górze przez pokoje przechodzą skosy co automatycznie niszczy poczucie przestrzeni.

Interesuje nas, projekt, który będzie ciepły i zredukuje niepotrzebne koszty budowy np wynikające ze zbyt wymyślnego dachu. Garaż nie jest obowiązkowy ale bardzo kusi.. Marzy nam się możliwość dobudowania werandy albo już coś takiego w projekcie.

Dlatego poniżej listuję znalezione projekty, które nam, laikom się podobają. Wrzucam je tutaj, żeby ktoś podpowiedział najlepsze i najgorsze elementy tych projektów, których my pewnie nie widzimy na tym etapie. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Który z tych domów byście wybrali i dlaczego? Które 3 będą najdroższe i jaka to będzie w praktyce różnica od tych tańszych, czy może koszty będą bardzo podobne?

Cyprys http://www.domywstylu.pl/projekt-domu-cyprys.php
Cyprys 3 http://www.domywstylu.pl/projekt-domu-cyprys_3.php
Tytan http://www.mgprojekt.com.pl/tytan
Junona http://www.dobredomy.pl/projekt/junona/
Owidiusz http://www.dobredomy.pl/projekt/owidiusz/
Bryza http://www.dobredomy.pl/projekt/bryzaI/
Julia2 http://archon.pl/projekty-domow/projekt-willa-julia-2-m4cd285d3b06f0
Irma http://archon.pl/projekty-domow/projekt-willa-irma-mfa7208db59797
Siena3 https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-851-Siena-III,899.html
Siena https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-616-Siena,714.html

Elfir
20-04-2016, 17:39
jaki masz budżet? parterówka nie wchodzi w rachubę?
Wszystkie te domy spełniają MPZP i mieszczą się na działce?

Elfir
20-04-2016, 17:58
Cyprysy odpadają - salon niewielki, ciężki do sensownego zagospodarowania, wielkie hole (większe od pokoi), wiatrołap bez szafy.

Tytan jest chyba na działki z wjazdem od południa. Ale ma potencjał.

Junona - przy dwójce dzieci lepiej aby ich sypialnie były takie same, żeby nie było kłótni. Brakuje prysznica na parterze - przy gabinecie, który będzie pełnił rolę sypialni gościnnej czy miejsca spania w czasie choroby jednego z członków rodziny.

Owidiusz - bardzo mi przypomina Sofoklesa, którego kilka postów wyżej przerabiałam.

Bryza jak wyżej - będzie kłótnia o większy pokój z balkonem

Julia - nie ma pokoju na parterze

irma, siena 3 - nie ma gabinetu

siena - ciasny parter, ale można by nad nim popracować.

heteranthera
20-04-2016, 18:03
Dzięki za podpowiedzi!! Czyli do dalszej analizy możemy zostawić Sienę, Bryzę i Tytana, chyba, że coś nowego się pojawi..

Odpowiadam też na Twoje wcześniejsze pytanie.
Parterówka nas po prostu nie przekonuje z racji skosów na górze, chociaż to dzieci bardziej niż my by na to narzekały.. O działce nie pisałem, ponieważ nie jestem nią ograniczony - będę kupował taką, na której pozwolą mi taki domek zbudować. Co masz na myśli mówiąc o budżecie? Kredyt + wkład własny trzeba by też dostosować do projektu więc budżet nie jest sztywny. Jeśli mówimy o kwotach, chciałbym zlecając budowę wykonawcy (nie gospodarczo) zmieścić się powiedzmy w 400tyś brutto. Jeśli to mało realne, chciałbym się teraz zastanowić nad tym co można zrobić - wybrać najtańszy z tych projektów?
Może któryś z tych pomysłów by dał radę:


Nie jest tak, że muszę go zbudować i zamieszkać w 1 rok. A może zostawić stan deweloperski w pierwszym roku i potem zrobić tylko dół.. Można mieszkać na dole, górę skończyć w przeciągu kilku lat.. Dzieci jeszcze nie ma..
Zrezygnować z garażu, poszukać projektu bez garażu ale wtedy już to nie będzie to co nam się podoba.
Na pewno zrezygnować z dachówki ceramicznej na koszt blachodachówki oraz wykończeń na zewnątrz - wszelkie kamienisto drewnianie wstawki zostaną zastąpione odpowiednim kolorem farby.
Coś innego?


PS. Jeśli myśleć w kontekście budżetu, to nam się wydawała Siena najfajniejsza, jeśli nasza kwota jest realna to Bryza ale ona faktycznie wygląda drogo w kosztorysie - 440tyś netto. Bryza faktycznie ma balkon w tym miejsc.. Może bym zapytał pracownie o ew. zmianę..

Elfir
20-04-2016, 18:17
ale dom parterowy nie ma skosów. Mylisz z domem z poddaszem użytkowym.

Projekty, które wkleiłeś są duże i z kosztownymi detalami. Ale 400 tyś powinno starczyć na stan deweloperski.

Zastanów się - po co balkony w domu z ogródkiem? Nie będziesz na nich siedział. Wstajesz, schodzisz na dół robić kawę i wychodzisz na taras, zamiast zapylać schodami z powrotem na górę.

heteranthera
20-04-2016, 18:34
Nie wiem po prostu z czego mogę zrezygnować i co da jakiś wymierny zysk. Z balkonów i drogich wykończeń na zewnątrz mógłbym od razu zrezygnować. Bez balkonu z tyłu chciałbym coś na zasadzie werandy, żeby można było sobie pod nią usiąść.

W Bryzie podoba mi się bryła, zróżnicowana z klimatem. Siena tak samo. Patrząc na Bryzę:
Jeśli chodzi o detale to ściąłbym do minimum. Pewnie za późno dopisałem a co z tymi pomysłami - czy one dadzą jakąś wymierną oszczędność (np 50tyś)?

- Zrezygnować z dachówki ceramicznej na koszt blachodachówki

- Wszelkie kamienisto drewnianie wstawki zostaną zastąpione odpowiednim kolorem farby

- Zlikwidować wszystkie 3 balkony z projektu natomiast balkon z tyłu zastąpić jakąś werandą, żeby można było sobie pod nią usiąść

- Jeszcze jakieś inne zmiany, z czego można by łatwo zrezygnować?

Faktycznie pomyliłem parterówki z poddaszami, szczerze się przyznam, że nie analizowałem różnic w kosztach budowy. Zawsze wydawało mi się, że będzie drożej, bo dom zabiera większą powierzchnię budowy i większy jest dach.. Trzeba też mieć większą działkę, bo wiadomo.. Ja planuję działkę 1000m2.

EDIT: Dokształciłem się na szybko z projektów parterowych ale ich koszty budowy (120-130m2) są jeszcze większe, patrzyłem na http://www.dobredomy.pl, projekty Nela, Julia, Afrodyta, Alanis, Hiacynt III, Atena.

Elfir
20-04-2016, 18:39
serio, chcesz budować dom wyglądający jak elegancka willa, żeby suszyć gacie na balkonie z kutą balustradą? :)

Do suszenia prania to jedynie pełne balustrady - często w projektach robi się takie tarasy na płaskim dachu garażu.

Blachodachówka jest głośna, to głupia oszczędność. Zwłaszcza, że wymaga pełnego deskowania.
Płaski dach kryty papą wychodzi najtaniej.

Dom parterowy może być droższy, ale może kosztować podobnie co piętrowy. Kwestia konstrukcji i mądrego rozplanowania wnętrz. W tych domach sporo przestrzeni tracisz na korytarze, hole i klatkę schodową.

Marcin34_Śl
20-04-2016, 19:18
tytan - chciałem budować i oglądałem na żywo. Najlepiej zbudować dom, który już wcześniej ktoś budował (lub podobny) żeby mieć podgląd. Na zywo salon wydawał się trochę mały i bardzo wąski. Mały wiatrołap, kilka osób się nie zmieści. Duży minus to WC na parterze, który jest praktycznie w salonie. Dach drogi - prawie 100 gąsiorów (to już 3000 zł)

Mało jest lokalizacji, które umożliwiają budowę domów piętrowych szczególnie z płaskim dachem..jak nie wymóg kata nachylenia dachu, to znowu wysokości do okapu dachu itp... Teraz buduję dom z poddaszem (drugi projekt) bez garażu i wychodzi mi dużo, dużo taniej niż piętrowy.
Garaż to spory koszt (dużo metrów), wg Mnie wygodny garaż to 3,8 m szerokości.

Elfir
20-04-2016, 19:32
parterówka - myślałam o czymś prostszym w konstrukcji i nowocześniejszym.

smolarz
20-04-2016, 19:38
Odnośnie Tytana to widziałem na żywo.
Jak dla mnie strasznie duży hol na dole i na górze. Pokoje też dosyć spore ale to raczej nie problem :)
Za to na dole łazienka wychodzi prosto na salon - lepiej chyba wejście zrobić przez hol. Jadalnia salon wystarczające...można nawet mniejsze.
Kominek na zewn. lepiej zlikwidować bo tylko elewacje zabrudzi a w środku znajomi mają na ścianie z TV i rozprowadzone grawitacyjnie ciepło na górne pokoje. Na górze znajomi pokoje mają dosyć spore jak dla mnie nawet za duże jak dla 1 osoby. Mniejsza łazienkę połączyli z pokojem. Druga łazienka nad garażem jest bardzo duża (5.5m troche nie wiarygodne przez skosy). Niestety pomieszczenia nad garażem chłodne więc trzeba tam lepiej grzać.

Ps. Jednak mi chodziło o Tytana z Dobrych Domów...a Ty pytałeś o innego :)

heteranthera
20-04-2016, 19:40
serio, chcesz budować dom wyglądający jak elegancka willa, żeby suszyć gacie na balkonie z kutą balustradą?
Hehehe, tak widziałem to we Włoszech, powszechnie wiszą gacie w takich willach :)
Parterowe teraz oglądamy i to chyba nie to..

Siena jest grubo tańsza..

Nie mam wybranego, nie mogę znaleźć projektu tego typu bez garażu, bo to faktycznie mógłby być kierunek oszczędności (na początku poszukiwań założyliśmy projekt bez garażu ale ich było niewiele), poszukam jeszcze raz.

Dzięki za uwagi o Tytanie. Jeśli chodzi o ten projekt to wydawało mi się, że będzie to kompromis, jest garaż ale w bryle budynku więc tańszy, nie ma swojego dachu. Hol też teraz wydaje mi się duży, wejście do WC bez sensu. Tytan jest te min. za duży, więc teoretycznie mogłoby to być 124m2 a nie 134. Jeden pokój na górze jest za duży a drugi zbędny. Na dole nie ma gabinetu. Na górze jedna łazienka wystarczy i nie za duża, dla jednej osoby. Na dole tak samo. Tytan ma wiele rzeczy, do których też mamy uwagi, wciąż, jest na naszej liście 10 projektów, które z całego Internetu zebraliśmy.

Reasumując, z czego nie chciałbym rezygnować to dwie kondygnacje, prosty dach i chyba tyle. Chciałbym mieć werandę, gabinet na dole i 3 sypialnie na górze po ok 11m2.
Balkon, garaż - mogą odpaść, tylko teraz takiego projektu muszę poszukać jeszcze raz.

moniss
20-04-2016, 19:48
heteranthera, najpierw rozejrzyj się za ładną działką w dobrej okolicy, a nie za projektem. Ze znalezieniem działki jest trudniej niż z wyborem projektu (tu w ostatecznosci zostaje projekt indywidualny).

Pomyśl o domu parterowym (czyli ten z niużytkowym poddaszem, lub nawet z dachem płaskim), w którym, mimo bardziej rozłożystych fundamentów i zwykle większego dachu, masz także:
- tańszy drewniany strop
- nie musisz robić schodów (odpada kolejne kilka - kilkanaście lub -dziesiąt tysięcy)
- nie musisz ocieplać połaci dachowych - wystarczy ocieplić sam strop nad parterem
- z każdej sypialni możesz zrobić wyjście na taras

Jeśli jednak zdecydujesz się na inny dom, to pamiętaj, że balkony to zbędny wydatek a często także kłopot.

Blachodachówka to tylko pozorna oszczędność, gdyż ceny metra kw. dachówki betonowej czy ceramicznej zaczynają się od 35 zł (dachówka podstawowa), czyli w cenie blachodachówki.
Jeśli chodzi o "odchudzanie" więźby pod blachodachówkę, to dużo się nie zaoszczędzi (pewnie akurat tyle/albo mniej ile weźmie architekt/konstruktor za owo przeprojektowanie).
Gdy pada deszcz, to blacha bardzo hałasuje, a latem łatwiej i szybciej nagrzewa się poddasze niż pod dachówką. Mam też wrażenie, że dachówka wytrzyma więcej lat "bez remontu" niż blachdachówka.
Z ciekawostek.... Kilka lat temu słyszałam od dekarza, że lepiej jest wybrać blachę trapezową, która jest zginana, niż blachodachówkę, która jest tłoczona i ma różne grubości blachy w arkuszu (w miejscach tłoczenia jest mniej "mięsa").


Garaż, zwłaszcza z przejściem do domu, to fajna rzecz, ale tańsza będzie wiata.
Na garaż pojedyńczy zwykle przyjmuje się ok. 30tys. zł, za podwójny 50tys. zł

W garażu poza samochodem zwykle trzyma się też rowery, kosiarkę, opony lub koła na zmianę, oraz rzeczy ogrodowe (narzędzia meble)

Elfir
20-04-2016, 20:11
tytan po zmianach :)
http://images78.fotosik.pl/527/e2172fd408381943.jpg

http://images75.fotosik.pl/526/3bd0dc34d3e7b09dgen.jpg

Elfir
20-04-2016, 20:13
- z każdej sypialni możesz zrobić wyjście na taras


I z łazienki i z pralni.

heteranthera
20-04-2016, 20:50
Dom parterowy to na razie zgodne nie :) Dom bez garażu, który udało mi się znaleźć to Milano I - V https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-1174-Milano-V,1202.html Nawet podobny to projektu Elfira :) Ma fajny taras, który można by było przekształcić w zadaszoną werandę. Myślicie, że by się dało tanio to zrobić? Jak mogłoby to wyglądać?

Zastanawiam się dlaczego Milano V i Siena III mają praktycznie takie same koszty budowy skoro jeden nie ma garażu (poszło pytanie do pracowni)?
https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-851-Siena-III,899.html
https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-1174-Milano-V,1202.html

Ze strony Milano:
Pokrycie dachu dachówką cementową Braas..
A jak ta dachówka ma się do kosztów?
Gdzieś mi śmignęły jeszcze Gonty z papy - czy to byłby dobry wymiennik ceramiki?

Czy ten garaż w Tytanie to także można liczyć 30tyś więcej?

Ale fajnie pozmieniałeś Elfir :) Wszystko wygląda lepiej. Na dole salon i kuchnia stały się podłużne, ciekawe ile miałby z krótszego boku?
Na górze widziałbym jedną łazienkę a w zasadzie wc i łazienkę oddzielnie. Drugie tego typu pomieszczenie widziałbym mimo wszystko jako dodatkowy pokój/gabinet. Jedna łazienka i wc na każdym piętrze wystarczy.

Abstrahując od Tytana, rezygnując z garażu powstaje właśnie pytanie o rowery, narty itp. Wydaje się, żę trzeba by zrezygnować z gabinetu na dole i tam je trzymać i gabinet trafiłby na górę. Tutaj pojawia się pierwszy efekt oszczędności i rezygnacji z garażu (gabinet na dole to izolatka np dla przeziębionego i miejsce do pracy, na górze może być większy hałas bo będą dzieci).

Jeśli chodzi o blachę na dachu, to ten temat czuję zajmie mi dłużej. Nie miałem nawet na myśli przeróbki konstrukcji tylko po prostu położenie blachy zamiast ceramiki. Widziałem na dachach blachę trapezową tylko nie wiedziałem jak się nazywa, mogłaby być zamiast blachodachówki. U teściów jest stary dom właśnie z tą trapezową i ma już 20lat, pomalowali ją 3 lata temu, trzyma się bardzo dobrze. Zastawiam się ile dokładnie bym zaoszczędził w porównaniu do dachówki, wtedy łatwiej by mi było podjąć decyzję. Wszystkie projekty, które znajduję przewidują chyba dachówkę, więc jeśli faktycznie konieczne jest pełne odeskowanie to ta różnica się jakoś niweluje?

Działka - wiem, zdążyłem się zorientować, że to nie takie proste. Mam chociaż wybrany rejon i są tam domki z dwiema kondygnacjami, więc jest jakaś szansa. Tak naprawdę szukam teraz obu rzeczy naraz. Nie wiem, czy do działki za chwilę nie wezmę biura nieruchomości, wiem, 3% trzeba będzie zapłacić ale mam wrażenie, że nie wszystkie działki widzę..

smolarz
20-04-2016, 21:02
Elfir dzięki z info.
Łazienka całkiem dobrze w tym miejscu wygląda. Nie wiem tylko jak tam schody wyjdą.
Zastanawiam się jeszcze na salonem i jadalni - czy tak to się zmieści jak na zdjęciu: wypoczynek + stół na 6 osób
A co sądzisz o poddaszu? Czy ścianka kolankowa 88cm +1 pustak będzie wystarczająca? Łóżko czy komoda się normalnie już zmieści.
Pokojami na poddaszy się nie martwię, gorzej z sypialnią - bo wychodzi na styk. Tu się zastanawiam czy w garderobie robić okno dachowe - najczęściej bym się go pozbył.

Elfir
21-04-2016, 12:26
Heteranthera
Milano - łazienka otwiera się na salon + schody zabiegowe - niewygodne.
Pokój na parterze - docenisz, jak złamiesz nogę. Przy okazji znienawidzisz ideę schodów w domu. Schody to zło!

W tym zmienionym Tytanie można zrobić drzwi w kotłowni na ogród i wówczas masz schowek na kosiarkę.
Na piętrze zrobiłam pralnię.


Smolarz: ja nie lubię poddaszy, dla mnie każdy skos jest przytłaczający.
W garderobie nie ma sensu robić dachowego. Nad garażem można zrobić płaski dach - tracisz stryszek, ale możesz doświetlić łazienkę i klatkę schodową normalnym oknem a nie połaciowym. W sypialni, jak wywalisz biurko, można powiększyć garderobę.

heteranthera
24-04-2016, 19:50
Hej,
W odniesieniu do porady moniss

najpierw rozejrzyj się za ładną działką w dobrej okolicy, a nie za projektem. Ze znalezieniem działki jest trudniej niż z wyborem projektu (tu w ostatecznosci zostaje projekt indywidualny).

Jak to teraz jest, co musi być spełnione dokładnie i co powinienem zrobić PRZED zakupem działki, żeby nie zaliczyć wtopy potem? Chcę powiedzmy zbudować tego Tytana. Rozumiem, że są dwie ścieżki - uzyskanie pozwolenia na budowę, lub zgłoszenie z projektem http://muratordom.pl/prawo/formalnosci-budowlane/nowelizacja-prawa-budowlanego-weszla-w-zycie-czy-wybudujesz-dom-bez-pozwolenia-na-budowe,132_13568.html

W obu przypadkach załącza się projekt do pozwolenia. Znaczyłoby, to że najpierw powinienem kupić projekt, żeby mieć pewność, że na danej działce w ogóle go zbuduję i wystąpić o pozwolenie jeszcze przed zakupem działki? Bo jak inaczej nie zaliczyć wtopy w tym temacie? Jeśli nie ma MPZP to w ogóle taką działkę chyba najlepiej odpuścić - prawda? Jeśli jest MPZP, to dodatkowo musi być to działka budowlana a nie np leśna, żeby nie było problemów i komplikacji i wtedy mam już pewność, że zbuduję Tytana? Czy właśnie wtedy występuje się o Warunki Zabudowy jeszcze przed zakupem działki?

moniss
25-04-2016, 02:19
W MPZP masz opisane przeznaczenie działek (niska zabudowa mieszkaniowa, usługi, przemysł, wyska zabudowa mieszkaniowa, zieleń miejska itp.), oraz dokładne wytyczne, co można na nich postawić, jakiej wielkości, z iloma kondygnacjami, rodzajem i katem dachu, czasami nawet określonym jego kolorem, ile zachować powierzchni biologicznie czynnej itp.

Jeśli gmina nie zatwierdziła jeszcze MPZP, to występuje się o warunki zabudowy. Nie trzeba mieć do tego projektu domu, wystarczą podstawowe dane takie jak rodzaj planowanego budynku, jego przybliżona wielkość itp. W urzędzie powiedzą co dokładnie ma się znaleźć we wniosku.

Z wnioskiem o warunki występuje się przed zakupem działki. Jeśli działka ma już warunki zabudowy o które wystąpił wcześniej jej obecny właściciel, a Tobie one odpowiadają, to możesz je urzędowo przepisać na siebie. Jeśli nie odpowiadają, to możesz wystąpić z nowym wnioskiem z własnymi wytycznymi (u mnie zmiana warunków zabudowy trwała ok. 2 miesięcy).

Wybudować się możesz tylko na działce budowlanej, albo rolnej jeśli wcześniej uda ci się ją odrolnić z przeznaczeniem pod budowę domu (inna opcja to budowa siedliska, ale tutaj obowiązują przepisy dla rolników ).
Działki rekreacyjne mogą kusić ceną, jednak zgodnie z przepisami nie można tam postawić zwykłego domu tylko letniskowy (może być i całoroczny, co nie zmienia faktu, że traktowany będzie jako letniskowy - brak ulg, inne podatki).
Można spotkać się z ogłoszeniem sprzedaży działki budowlano-leśnej, lub rolno-budowlanej, co zazwyczaj oznacza, że wydzielona jest część, na której teoretycznie można dom wybudować. Teoretycznie, gdyż może się okazać, że część budowlana po uwzględnieniu odległości od granic, lasu i ewentualnych cieków wodnych będzie za mała na dom.
Trzeba też uważać na ludzi, którzy chcą sprzedać działkę o innym przeznaczeniu jako działkę budowlaną. Znajomy o mały włos by się tak naciął, bo nie sprawdził MPZP, gdzie jak byk stało, że to tereny zielone bez prawa zabudowy. Całe szczęście, że przed finalizacją zakupu, zasięgnał rady u budującego się kolegi.

Przed zakupem działki warto też zerknąć na zapisy w księgach wieczystych, aby sprawdzić, czy nie ma wpisanych służebności, obciążeń kredytowych, martwych właścicieli (co oznacza postępowanie spadkowe, które może ciągnąć się nawet latami).


Ze strony Milano:
Pokrycie dachu dachówką cementową Braas..
A jak ta dachówka ma się do kosztów?
Gdzieś mi śmignęły jeszcze Gonty z papy - czy to byłby dobry wymiennik ceramiki?
Gonty z papy, to po prostu papa. A papa kojarzy mi się z małą trwałością i poprawkami na dachu co kilka lat. Poza tym pod pokrycia bitumiczne konieczne jest pełne deskowanie (deski lub płyty).
Dachówka cementowa Braas na Milano i Sienie, to dachówka płaska, czyli ta droższa (lepszy gatunkowo Tegalit ok. 70zł/m2 dachówki podstawowej, lub tańsza o kilkanaście złotych na metrze Reviva). Najtańsze dachówki cementowe z Braasa to celtycka, grecka, romańska i bałtycka w cenie ok. 30zł/m2 za podstawową.

Elfir
25-04-2016, 13:22
Zamiast szukać oszczędności w dachu, szukaj oszczędności w ozdobnikach elewacji, jak balkony, podcienie, kolumny. Oraz w powierzchni samego domu.

Mania 12
29-04-2016, 17:26
Witam
Jestem nowa na forum. W końcu zdecydowlismy sie wybudować dom. Nasza rodzinka to 2+1.
Działkę już mamy 1400 m kw. szer. 32 i dł 44. No i tu zaczyna sie problem. Szukamy projektu domu.
Najbardziej pasuje nam ten: https://www.e-domy.pl/e-131.html?lustro=1
I pytanie do znawców budownictwa/ z szacunkiem/ Co o projekcie myślicie: ? Np czy to jest dom drogi w budowie, jakie ma niedoskonałości.
Może znacie projekty domów podobnych do wyżej pokazanego. Chodzi nam wyłącznie o parterówkę.
Z góry dziękuję za odp. Mam nadzieję, że jakieś bedą.
Ogrzewanie na gaz, wjazd na działkę od strony wschodniej. Powierzchnia uzytkowa nie większa niż 120 m +garaż ;);)

nikon
29-04-2016, 18:16
Witam,

Podobnie jak Mania 12 jestem nowa na forum. Zastanawiamy się z mężem nad kupnem projektu domu Heweliusz (http://www.domenadom.pl/produkty/195/heweliusz-ps.html?mirror=1&tab=1).
Na pierwszy rzut oka wydaje nam się, że spełnia większość naszych założeń:
duża kotłownia/schowek,
osobna pralnia na piętrze,
łazienka przy sypialni i spora garderoba,
powierzchnia użytkowa nie za duża (dla rodziców i 2 dzieci)
ale po przejrzeniu wątku o błędach które wychodzą po budowie lub w trakcie, dodatkowo planuję:
zrobić jeszcze jeden schowek pod schodami + wylać je z betonu zamiast ażurowych
w całym domu ogrzewanie podłogowe, ogrzewać je pompą ciepła albo piecem kondensacyjnym (czy ktoś może mi doradzić co lepsze?)
went. mechaniczną + reku
z tego, co czytam na forum, przydałoby się też zadaszyć przynajmniej część tarasu, który chcę też powiększyć
poszerzyć garaż
zlikwidować małą spiżarnię, zrobić w tym miejscu szafę do sufitu i zabudować w niej lodówkę
w łazience przy sypialni wykuć okno, bo w tej chwili w projekcie nie ma żadnego... podobnie w pralni
to są spostrzeżenia, które nam przychodzą do głowy, ale byłabym wdzięczna, gdyby wypowiedział się w tym temacie ktoś bardziej doświadczony :)

Elfir
29-04-2016, 21:21
. Chodzi nam wyłącznie o parterówkę.



Jak na parterówkę, ten dom ma ogromne poddasze - czyli koszty generuje dach i strop.

Marcin34_Śl
29-04-2016, 21:22
Mania,

masz taką działkę, że wejdzie dowolny dom. Musisz wiedzieć czego chcesz. Nie powiększy Wam się rodzina?. Dwie sypialne to trochę mało. Nie potrzebujesz gabinetu, pokoju gościnnego? Poddasze będzie zagospodarowane? Bo to droga opcja tj. schody, strop w drewniany wzmocniony albo monolityczny i 8 okien dachowych to kilkadziesiąt tysięcy.
Lepiej i taniej chyba wybrać większy dom parterowy bez opcji poddasza. W sypialniach od zachodu może być ciepło.
Jedna łazienka trochę mało, jakby nie schody może zmieścił by się prysznic przy WC.
Jakby nie schody można by przesunąć drzwi do prawej strony w wiatrołapie, żeby zmieściła się szafa na całej ścianie.

Koszty - trzeba liczyć 2500 zł od metra powierzchni netto

Marcin34_Śl
29-04-2016, 21:37
nikon,

dużo zmian, jak chcesz poszerzyć garaż (cały dom) to poważne zmiany konstrukcyjne, to nie jest prosta adaptacja.
Schody zabiegowe niewygodne, pralnia mega duża - prawie tak duża jak pokój.
Bardzo niska ścianka kolankowa (75 cm), garderoba duża ale będzie za bardzo ustawna ze względu na skosy.
U góry dwie łazienki, więc prysznic na dole chyba niepotrzebny

Elfir
29-04-2016, 21:44
gdyby wypowiedział się w tym temacie ktoś bardziej doświadczony :)

Jak macie gaz blisko, to odpuśćcie sobie pompy ciepła. Za drogie.

Coś trzeba zrobić z łazienką otwierająca się na przestrzeń dzienną na parterze.
W tym projekcie są trzy spore łazienki - licz wykończenie średniej półki po ok. 20 tyś za jedną.
Okna w szczytach warto powiększyć, by zrezygnować z połaciówek. Zamiast port-fenetra, zwykłe okno - pokój będzie ustawniejszy.
Jak powiększysz garaż od razu powiększy ci się poddasze (będzie naprawdę duże) - warto więc powiększyć sypialnię rodziców kosztem garderoby.
Warto też przy okazji zamienić schody zabiegowe na dwubiegowe.


tutaj zmiany bez poszerzania domu.
http://images78.fotosik.pl/553/d9146f8320ab26a8.jpg

Mania 12
30-04-2016, 06:29
Marcin
dzięki
Rodzina nam się nie powiększy, jedna sypialnia będzie pełniła rolę gościnno- córkowego,;)
Myslałamo takich zmianach:
-poddasze nieuzytkowe - tylko jakies graty itd
-schody przeniesione do garażu,
zlikwidowane okna dachowe do 2?
- mała łazienka powiekszona o prysznic/ w miejsce schodów/
- zmniejszenie salony od strony tarasu o 70-80 cm,
-od strony garażu i pokoju skrocić/zmniejszyć do o 0,5 m ?
-powiększyć pomieszczenie techniczne kosztem garażu / żeby zmieściła się pralnia/
- strop lżejszy, bo strych nieuzytkowy
I to chyba wszystko. Nie chcemy za dużego domu, bo jak wiadomo - koszty, koszty...
Na pewno wybierzemy się do projektanta z sugestiami - a forum jest baaaaardzo przydatne, z tego co czytam od 2 lat.
Może będzie projekt indywidualny- zobaczymy. :)
Co myslicie o zmianach?

nikon
30-04-2016, 12:07
Marcin,

Masz rację, z poszerzania garażu chyba zrezygnuję - po szybkich obliczeniach wychodzi, że zostaje po 75 cm z każdej strony auta czyli chyba nie ma tragedii. To że pralnia duża to akurat mi się podoba, bo upchnę tam przy okazji inne graty, jakieś odkurzacze itp.
Dolną łazienkę i tak chciałam zmniejszyć aby poszerzyć kuchnię, prysznic wywalić. Teraz muszę jeszcze przemyśleć kwestię podwyższenia ścianki kolankowej.

Elfir,

Do gazu mam koło 120 m, muszę się dopytać o warunki przyłączenia bo akurat biegnie na krawędzi gminy, nie wiem czy to nie będzie problemem. po mojej stronie granicy gazu blisko nie mam.
Co sugerujesz z łazienką, zrobić wejście z korytarza?
Podoba mi się pomysł z oknami, będzie gdzie postawić dzieciakom biurka.
Schody na pewno zmienię na dwubiegowe, dzięki za podpowiedź. No i wg Twojego planu garderoba nie będzie miała tylu skosów, a w łazience nie będą tak przeszkadzać.
Podoba mi się ta wersja :)

Elfir
30-04-2016, 19:08
nikon - ja bym nie rezygnowała z prysznica na dole. jak ktoś w rodzinie złamie nogę, to przecież nie będzie kicał na piętro tylko będzie spał w pokoju na parterze.

nikon
30-04-2016, 19:59
O tym nie pomyślałam :)
Zastanawiam się jeszcze jak i z której strony zrobić zadaszenie nad tarasem. Wejście i garaż będą od strony północno-wschodniej, salon od południowo-zachodniej. Jakoś nie umiem sobie tego wszystkiego wyobrazić, czytam o markizach, dachach z plexi albo z dachówki i sama nie wiem jakby to miało wyglądać. Czy warto robić taras w kształcie litery L, żeby w ciągu dnia chociaż jego część była w cieniu, czy lepiej zadaszyć?

Elfir
30-04-2016, 22:13
taras wcale nie musi przylegać do budynku. I najlepiej zrobić kilka tarasów o różnym nasłonecznieniu: przynajmniej jeden na stół i jeden na kanapy/leżaki
Przecież z miejscem wypoczynkowym możesz "wyjść" na ogród

tutaj tarasy na różnych poziomach - w tym miejsce z kanapą pod drzewem:
http://static1.squarespace.com/static/50e7d2a8e4b0d5ee8b76396d/53baac3de4b01905fcc5c036/53baac7fe4b0d5e7513f7f87/1404742880584/Garden+-+Peter+Fudge+Gardens+-+1.jpg

tutaj pod domem wcale nie ma tarasu, jest odsunięty i pod drzewami:
http://greenspiration.pl/wp-content/uploads/2016/04/Doyle-Herman-Design-Associates_Residental-Garden_1.jpg

A tutaj widać, jak wiele różnych miejsc wypoczynku zaplanowano w ogrodzie. Oczywiście to duży ogród, więc tych miejsc też jest sporo:
http://cdn.stylisheve.com/wp-content/uploads/2014/02/Modern-Natural-Garden-by-Jacques-van-Leuken_15.jpg

heteranthera
02-05-2016, 14:27
Czesc

Znalazłem pierwszą działkę z wszystkimi mediami, wymiar 25x40 ale się zastanawiam, czy da się tam postawić jakikolwiek projekt typu Tytan, bo ta działka jest dłuższym bokiem do ulicy.. Taką chyba nie warto się interesować?

Dodatkowo na krańcu działki stoi mały murowany domeczek letniskowy, ciekawe ile by kosztowało jego wyburzenie.. Ma jakieś 15-20m2, na garaż będzie chyba za mały ale na drewutnię kto wie.. W sumie jej nie planuję :)

Elfir
02-05-2016, 15:19
od jakiej strony świata jest wjazd na działkę?

heteranthera
02-05-2016, 16:41
Od zachodniej, zobacz też wiadomość na priva

acca5
19-05-2016, 16:43
Dzień dobry, a ja z pytaniem o ten projekt http://www.dobredomy.pl/projekt/lucjusz/ zdecydowanie potrzebuję domu gdzie dzieci są na górze. Mieszkam teraz w parterówce i ich obecność nie pomaga w wypoczynku- nastolatki! Co myslicie o tym projekcie. ja zmieniłabym tylko położenie kominka na bliższe drzwi tarasowych- aby nie latać z drzewem po salonie i czy jest możliwość zmiany schodów na schody ze spocznikiem-najlepiej na takie na konstrukcji stalowej z wypełnieniem z drzewa.
Dom ma według mnie dużo zalet: mała powierzchnia zabudowy, mały dach, fajny wygląd i pokój sypialniany lub gościnny na dole. Może trochę za wąski garaż ale to można zmienić

bardzo proszę o opinie

moniss
19-05-2016, 20:00
Dzień dobry, a ja z pytaniem o ten projekt http://www.dobredomy.pl/projekt/lucjusz/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.dobredomy.pl%2 Fprojekt%2Flucjusz%2F) zdecydowanie potrzebuję domu gdzie dzieci są na górze. Mieszkam teraz w parterówce i ich obecność nie pomaga w wypoczynku- nastolatki! Co myslicie o tym projekcie. ja zmieniłabym tylko położenie kominka na bliższe drzwi tarasowych- aby nie latać z drzewem po salonie i czy jest możliwość zmiany schodów na schody ze spocznikiem-najlepiej na takie na konstrukcji stalowej z wypełnieniem z drzewa.
Dom ma według mnie dużo zalet: mała powierzchnia zabudowy, mały dach, fajny wygląd i pokój sypialniany lub gościnny na dole. Może trochę za wąski garaż ale to można zmienić

bardzo proszę o opinie
Rozumiem, że dzieci na górze, a wy na dole w tej małej klitce?
Wypoczynkowi na pewno nei będą sprzyjały schody w salonie, zwłaszcza, gdy nastolatki spraszać będą znajomych (a to jak najbardziej naturalna rzecz) i ganiać będą po schodach, w czasie gdy zechcecie się relksować.

Mieszkałam w piętowym domu - chodzenie po piętrze i głośną muzykę (u nastolatków zazwyczj taka) słychać na parterze idealnie :P
Moim zdaniem najsensowniejsza byłaby jednak parterówka z osobnym skrzydłem dla dzieci i osobnym dla rodziców (sypialnia, łazienka, garderoba).

acca5
19-05-2016, 20:19
Sypialnia na dole dla jednej osoby czyli mnie, obecnie mam sypialnie obok pokoi dzieci i jest to fatalne-kiedys były mniejsze i wtedy pasowało.
gorączki, żygawki wirusowe, ja się boję itp.
Teraz -mamo nie budź mnie, dlaczego hałasujesz odkurzaczem, dlaczego chodzisz do pralni, dlaczego pies szczeka itp, czemu stukasz w kuchni itp.
Marzy mi się CISZA ! bez tych tekstów.I nie chce oglądać ich bałaganu w pokojach.Obecny dom ma 210m2 i jest za duży, parterowy i rozległy.
potrzebuje zmiany.
Lucjusz wydaje się ok, oczywiście góra troche za duża ale jest to do zrobienia.

Elfir
19-05-2016, 21:22
Mieszkam teraz w parterówce i ich obecność nie pomaga w wypoczynku- nastolatki!

No to szukaj projektu, gdzie klatka schodowa będzie zaraz przy wiatrołapie a nie w salonie

Elfir
19-05-2016, 21:48
albo indywidualny np. z taką organizacją przestrzeni:

http://images78.fotosik.pl/610/58e187811cf2b250gen.jpg

acca5
20-05-2016, 18:04
albo indywidualny np. z taką organizacją przestrzeni:

http://images78.fotosik.pl/610/58e187811cf2b250gen.jpg

O rany Elfir projekt prawie o takim marzę , ale jeszcze garaż -duży do tego koniecznie z miejscem na kosiarki, rowery itp, więc szukam dalej

Elfir
20-05-2016, 19:57
garaż z prawej może być, tylko trzeba trochę przeorganizować strefę wejścia lub zrobić wejście przez spiżarnię do domu.
Ale po to jest projekt indywidualny - żeby realizować marzenia a nie średnie statystyczne dla rodziny "Kowalskich".
Takiego domu w gotowcach nie znajdziesz.

acca5
22-05-2016, 17:17
Jest jeszcze ten -podobny zx121
http://z500.pl/thumb/res/wizualizacje/Zx121/Zx121_view2_1634_919_tl_normal.jpg
http://z500.pl/thumb/res/rzuty/Zx121/Zx121_rzut1_614_0_tl_normal.png
http://z500.pl/thumb/res/rzuty/Zx121/Zx121_rzut2_614_0_tl_normal.png

dawiddur
24-05-2016, 18:43
Jak możecie to pomóżcie...
Po analizie naszych potrzeb i możliwości, zapisów MPZP wytypowaliśmy 2 projekty, które powinny spełnić nasze oczekiwania od własnego domu:

MNIEJSZY (http://z500.pl/projekt/1157/Z334,dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-3-sypialniami-i-przestronna-strefa-dzienna.html)

http://z500.pl/thumb/res/wizualizacje/Z334/Z334_view2_1024_575_tl_normal.jpg
http://z500.pl/thumb/res/rzuty/Z334/Z334_rzut1_614_0_tl_normal.png

WIĘKSZY (http://z500.pl/projekt/255/Zx17,funkcjonalny-dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-o-nowoczesnym-wygladzie.html)

http://z500.pl/thumb/res/wizualizacje/Zx17/Zx17_view1_1024_575_tl_normal.jpg
http://z500.pl/thumb/res/rzuty/Zx17/Zx17_rzut1_614_0_tl_normal.png

Bryły budynków proste, bez kosztownych bajerów.
Na wstępie powiem, ze zastanawiające jest wycenienie przez biuro większego domu jako tańszego niż ten mniejszy... mhm... Może się nie znam, ale poddaje to w wątpliwość.
Gdzie szukać w nich tej różnicy cen?
Czy budując raczej tanimi ekipami zbuduje je w kwocie ok. 300k+/- 30k? Piszę o domu z wyposażeniem, przynajmniej tym niezbędnym.
Dodam, że celuję w energooszczędność, o ile to w ogóle możliwe przy takim budżecie.

Marcin34_Śl
24-05-2016, 20:31
dawiddur

dla Mnie to trochę dwa różne projekty,

Z334 ma dwie łazienki i wyodrębnioną garderobę w sypialni. Zawsze duży koszt to dach a w Z334 dach jest większy niż w Zx17. Napisz jakie masz strony świata


Z334 - małe pokoje, brak pralni, zbyt małe okno tarasowe. Plus to dwie łazienki i garderoba w sypialni

Zx17 - ładna strefa dzienna z dużym oknem tarasowym i oknem w kuchni, pokoje ok, duża spiżarka (można tam ustawić pralkę). Minus to jedna łazienka i wejście do domu w strefie sypialnej dosyć daleko od kuchni i spiżarki. Można pokombinować i powiększyć WC o prysznic i np. połączyć spiżarkę i pom. gosp w jedno pomieszczenie?

Elfir
24-05-2016, 21:05
problemem tych projektów sa nierówne pokoje dzieci :)
Ten mniejszy ma aż dwie ściany nośne i podciągi, które są drogie w budowie.

uważaj, bo z500 zmniejsza meble na rzutach, bo pomieszczenia wyglądały na większe.

łazienki - sa bardzo drogie w wykończeniu. Taniej wypadnie gościnne wc z prysznicem + łazienka z wanną niż dwie łazienki + wc gościnne.

dawiddur
24-05-2016, 21:09
Zacznę od końca:
Zx17:
- mogłem napisać wcześniej, ale wejście chciałbym przesunąć bliżej kuchni, właśnie po to, aby strefa nocna była strefą nocną;
- Jeszcze nie wiem jak, ale muszę wygospodarować miejsce na drugą łazienkę - musi tam wejść prysznic, minimum 90x90;

Z334:
- owszem, sypialnie mniejsze, ale z uwagi na ograniczenia budżetowe powiedzmy, że je akceptuje;
- brak pralni tym bardziej akceptuje - nie mam jej w mieszkaniu, więc w domu też jakoś sobie poradzę bez niej;
- małe okno tarasowe nie jest problemem - też wolę większe;
- łazienka w sypialni staje się "publiczną", a ubikacja może być np. pralnią, ew. mała garderobą;

Co do stron świata to wjazd na działkę mam od strony zachodu, także wejścia do domów w obu przypadkach również znalazłyby się od zachodu.

dawiddur
04-06-2016, 16:39
Co powiecie o tych?:

1. http://z500.pl/projekt/1157/Z334,dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-3-sypialniami-i-przestronna-strefa-dzienna.html
http://z500.pl/thumb/res/wizualizacje/Z334/Z334_view2_1024_575_tl_normal.jpg
http://z500.pl/thumb/res/rzuty/Z334/Z334_rzut1_614_0_tl_normal.png

2. http://z500.pl/projekt/724/Z273_a,kompaktowy-dom-parterowy-z-trzema-sypialniami-i-z-kotlownia-na-ekogroszek.html?mirror=1
http://z500.pl/thumb/res/wizualizacje/Z273/Z273L_a_view1_1024_575_tl_normal.jpg
http://z500.pl/thumb/res/rzuty/Z273/Z273L_a_rzut1_614_0_tl_normal.png

3. http://z500.pl/projekt/89/Z93,parterowy-dom-z-nowoczesnym-wykuszem-3-sypialniami-takze-na-mala-dzialke/dane-ogolne.html
http://z500.pl/thumb/res/wizualizacje/Z93/Z93_view1_1024_575_tl_normal.jpg
http://z500.pl/thumb/res/rzuty/Z93/Z93_rzut1_614_0_tl_normal.png

4. http://z500.pl/projekt/1168/Z332_D,parterowy-tradycyjny-dom-w-konstrukcji-drewnianej-z-dachem-kopertowym-do-100m2.html?mirror=1
http://z500.pl/thumb/res/wizualizacje/Z332/Z332L_D_view1_1024_575_tl_normal.jpg
http://z500.pl/thumb/res/rzuty/Z332/Z332L_D_rzut1_614_0_tl_normal.png

5. http://z500.pl/projekt/1165/Z368_D,dom-jednorodzinny-parterowy-z-tarasem-w-wersji-drewnianej.html?mirror=1
http://z500.pl/thumb/res/wizualizacje/Z368/Z368L_D_view1_1024_575_tl_normal.jpg
http://z500.pl/thumb/res/rzuty/Z368/Z368L_D_rzut1_614_0_tl_normal.png

6.

Elfir
04-06-2016, 21:24
Z 93 ma ładne, równe, od południa pokoje dla dzieci. Ale tylko jedną łazienkę.

A 3 łazienki na taki mały domek, jak w pozostałych projektach, to trochę przesada :)

tylko jeden ma dwie łazienki.

acca5
05-06-2016, 14:03
DAWIDDUR- Ja obecnie mieszkam w domu o podobnym ukladzie jak twoje propozycje, ale zdecydowanie lazienka wewnętrzna z oknem-nie chcialam się czuć jak w bloku, dwa pomieszczenie typu pralnia jest potrzebne bo gdzie upchasz odkurzacz, pralkę , jakąś suszarkę, szafki na srodki czystości , miski, wiaderka , miotła. Tego normalnie robi się całkiem dużo jak masz dom, przydałoby sie miejsce na zlew gospodarczy bo gdzie umyjesz kalosze, buty ogrodowe, psa. No bo chyba nie w łazience. dwie łazienki sa wystarczające na taki dom, lepiej mieć dodatkowa garderobę lub pralnię. Zwróć uwagę na usytuowanie kominka- bieganie z drewnem , z którego zawsze sie coś sypie jest upierdliwe i denerwuje.Pozdrawiam.

Elfir
05-06-2016, 14:33
Przydaje się przy wiatrołapie pomieszczenie gospodarcze. Jak pisała acca - zlew gospodarczy (coby nie płukać szmat i nie szorować butów w umywalkach). W takim pomieszczeniu można spokojnie ustawić piec gazowy lub PC z zasobnikiem i podwiesić pod sufitem rekuperator.
To gdzie ustawić pralkę to już zależy od indywidualnych potrzeb. Czy w łazience, czy w pom. gospodarczym, czy w dużej spiżarni (można nadzorować pranie, gotując obiad)

Tak można zrobić w pokazanych Z368 czy w Z273

dawiddur
06-06-2016, 21:16
Mam wstępną wycenę prac budowlanych do stanu surowego zamkniętego na projekty:
http://z500.pl/projekt/1165/Z368_D,dom-jednorodzinny-parterowy-z-tarasem-w-wersji-drewnianej.html
http://z500.pl/projekt/1180/Z369_D,dom-drewniany-jednorodzinny-z-dachem-dwuspadowym.html

Niezależnie czy będą to ławy fundamentowe czy płyta cena oscyluje w granicach 25-27k: Fundament z rozprowadzeniem wymaganych instalacji, murowanie ścian oraz pokrycie dachu przy zastosowaniu konstrukcji prefabrykowanej. W przypadku ław cena bez wylewek. W obu przypadkach bez okien.
Co wy na to? Nie wiem jak z fakturą, ale wykonawca chętnie sporządzi umowę na III etapy: fundament, ściany, dach.

Kemotxb
10-06-2016, 17:24
Witam, dużo czytam na forum i wiem że są tutaj i fachowcy i przypadkowi użytkownicy, ale zależy mi na opinii i jednych i drugich bo dadzą pełny obraz. Postępowałem zgodnie z zasadą 100/10/3/1 - i teraz został mi właśnie ten końcowy wybór projektu na moją miarę czyli jeden ze stu. Działkę mam z MPZP, w pełni uzbrojoną, mała bo 7 arów, 30 m szerokości, 25 m długości (z małym ścięciem). Wymagania co do domu to dom mały do 110 mkw pow. użytkowej, prosty dwuspadowy dach, zwarta bryła, z racji małej działki i braku garażu w bryle zmierzam ku poddaszu użytkowemu i osobno garaż konstrukcji lekkiej ;), bez wodotrysków, tani w budowie i łatwy w budowie. Na ileś projektów te 3 spełniają wymagania moje i MPZP oraz pasują do działki.
https://www.extradom.pl/projekt-domu-pinia-WOF1085

https://www.extradom.pl/projekt-domu-tamarillo-WOF1070

https://www.extradom.pl/projekt-domu-tamarillo-2-WOF1073

Może ktoś z Was takowy buduje ? Czy ktoś potrafi oszacować koszty budowy SSO (zadaszony) ? Jakie mają wady ? zalety ? Nie patrzcie na moje wymagania tylko na Wasze subiektywne spostrzeżenia :). Moim faworytem jest Pinia ;). Jeśli macie jakąś alternatywę dajcie link :)

Elfir
10-06-2016, 21:36
Może ktoś z Was takowy buduje ? Czy ktoś potrafi oszacować koszty budowy SSO (zadaszony) ? Jakie mają wady ? zalety ?

na forum nie ma nic o tych projektach.

Pierwsza uwaga - dom o pow. do 110 m2 lepiej zbudować parterowy. Chyba, ze ogranicza cię plan?

Masz w pełni uzbrojoną działkę - szkoda tracić m2 na duże kotłownie, które projektowane są pod paliwo stałe. Poza tym w czystej kotłowni można urządzić także pralnię, suszarnię i schowek na "przydasie"
Poza tym tam sa balkony - element w domku jednorodzinnym kompletnie zbędny, bo masz ogródek.

Taka Pinia - salon trochę mały 24 m2. Brakuje miejsca na szafę w wiatrołapie. Niepotrzebne okno połaciowe w garderobie.
Mały domek a ma aż trzy przewody kominowe. Gdyby zrobić ogrzewanie na gaz, z kotłowni można wyprowadzić przewód przez ścianę a nie murować komin. Podobnie przy wyborze PC.
Wówczas warto poszerzyć okna w ścianach szczytowych na poddaszu.
Nie wiem jak będzie sobie radził komin kominka - jest poniżej szczytu dachu.

Propozycja zmian:
- komin bliżej kalenicy
- likwidacja balkonu i powiększenie okien w sypialniach
- przesunięcie ściany między wiatrołapem a kuchnią, by zmieścić szafę
- likwidacja komina kotłowni
- zmniejszenie łazienki na rzecz gabinetu i osłonięcie drzwi łazienkowych przed widokiem z salonu
- zamiana schodów zabiegowych w dwubiegowe
- przesunięcie kominka wentylacyjnego kuchni (lub wentylacja mechaniczna)
- niewielka zmiana w łazience na poddaszu daje możliwość wstawienia prysznica.
- polecam nie robić wysoko parteru, żeby wchodziło się do domu po schodach - po co?
- przesunięcie okna tarasowego, by nie kolidowało z kanapą

http://images77.fotosik.pl/669/d5e5b34c3d128e48.jpg



Tamarillo - na parterze jest skomplikowana komunikacja, przez którą tracisz miejsce. Mozna odrzucić.

Elfir
10-06-2016, 21:38
aha, dodałabym jeszcze nadproże (może być tymczasowo zamurowane) w zewnętrznej ścianie kotłowni, z boku. W przyszłości można dobudować garaż i połączyć tamtędy z domem.

Kemotxb
10-06-2016, 23:29
Świetne podpowiedzi i opinie. Dzięki :). Już wyjaśniam o co chodzi - zmierzam ku poddaszu a nie parterówce bo dom zajmie mi dużo działki, która i tak jest mała, plan mnie nie ogranicza całe szczęście. Pracuję na zmiany i pewnie tak zostanie, potrzebuje trochę własnej przestrzeni żeby spać po nocnej zmianie a to zapewni mi pokój na poddaszu od strony północnej (i części podwórza), a na dole nie trzeba będzie chodzić na paluszkach ;). Balkony są zbędne, tak samo jak i kominek, kotłownia to moje "królestwo" ;) będzie tam rekuperator (być może też GWC) oraz w razie konieczności kocioł na pellet stąd tak duża. Na tą chwilę będzie tam czysto i ciepło bo będę miał ciepło z sieci, ale kto wie co będzie za ileś lat. Ukryte nadproże - genialne :). Okna dachowe są dla mnie całkowicie zbędne i chcę z nich zrezygnować na rzecz własnie poszerzenia tych w szczycie. Schody - fakt dwubiegowe będą wygodniejsze. Brakuje mi tylko jakiejś spiżarni. Garderobę chcę ogólnodostępną z korytarza. Z tym wyższym parterem projekt zakłada 49 cm od poziomu zero to dość dużo, ale to muszę przemyśleć jak to ugryźć bo teren działki jak i okolicy ma spadek (od frontu ku tyłowi) różnica poziomów między punktami skrajnymi działki to ok 80 cm. Przy tak wysokim parterze i spadku ku tyłowi taras wyjdzie mi albo nisko albo wysoko i tam też będą schody ;/

Kemotxb
11-06-2016, 00:17
358184

Dodaje rzut działki taki na szybko, żeby pokazać o co mi chodzi. Jak widać parterówka z dwuspadowym dachem będzie ogórkowata i kombinuje z wjazdem na działkę który de facto już teraz przy przymiarce wychodzi na wprost krawędzi ściany bocznej. Teraz musiałbym wjeżdżać przez zaniżenie krawężników dzięki przejściu dla pieszych. Ale to problem na oddzielny temat

moniss
11-06-2016, 08:36
Miałam skomentować Twój wybór projektów, ale Elfir mnie ubiegła i napisała dokładnie to samo, co i ja bym napisała :). Tak więc zajmę się problemem usytuowania budynków na działce.
358189

Skoro jest droga od strony północnej, to na rysunku też powinna być od północy ;)

Dlaczego garaż chcesz mieć osobno? Nie dość, że daleko trzeba drałować do domu z dużymi zakupami w ulewnym deszczu (przykład!), to jeszcze zimą dużo odśnieżania z samego rana :P
Dodatkowy minus, to wysoki podatek od nieruchomości dla garaży wolnostojących (w tej chwili dokładnie nie pamiętam, ale chyba dziesięciokrotnie wyża kwota za m2 niż dla domu mieszkalnego).

Ja bym dom usytuowała jak najbliżej północnej granicy działki, dokładnie tam, gdzie wrysowany jest garaż, i wydłużyła go w kierunku wschodnim.
Przy domu od strony wschodniej może być doklejony garaż lub wiata. Będziesz miał wówczas do dyspozycji jeszcze sporo doskonale nasłonecznionej działki pod ogród.

Moim zdaniem potrzebujesz całkiem innego projektu domu niż nam tu pokazałeś :)

DOPISEK:
Napisałeś, że będziesz miał ogrzewanie z ciepłowni miejskiej. Jak to mniej więcej wychodzi finansowo (przyłącze i koszty użytkowania)? Ja do tej pory z takim ogrzewaniem miałam do czynienia tylko w moim mieszkaniu (65m2) w bloku, i powiem szczerze, że duuuużo taniej wychodzi mnie ogrzewanie obecnego starego domku (wielkość ok. 60m2), gorzej ocieplonego niż blok, a do tego bez zysków z sąsiednich lokali (w mieszkaniu "liczniki ciepła"na kaloryferach).

Kolejna sprawa....
NIe pachaj się w kotły na paliwo stałe - szkoda na to kasy. Narobisz się przy tym, usyfisz, mięsem porzucasz, a i tak zapłacisz podobnie jak ci, którzy będą grzać czym innym.
Jak chcesz jakieś ogrzewanie na "ciężkie finansowo czasy", które mogą nawet nie nadejść, to lepszy byłby chyba kominek w salonie, a nie przygotówka w pomieszczeniu gospodarczym pod kotłownię (kolejny komin za 4tys., możliwe że nigdy nie wykorzystany).

namira
11-06-2016, 11:27
Witam, dużo czytam na forum i wiem że są tutaj i fachowcy i przypadkowi użytkownicy, ale zależy mi na opinii i jednych i drugich bo dadzą pełny obraz. Postępowałem zgodnie z zasadą 100/10/3/1 - i teraz został mi właśnie ten końcowy wybór projektu na moją miarę czyli jeden ze stu. Działkę mam z MPZP, w pełni uzbrojoną, mała bo 7 arów, 30 m szerokości, 25 m długości (z małym ścięciem). Wymagania co do domu to dom mały do 110 mkw pow. użytkowej, prosty dwuspadowy dach, zwarta bryła, z racji małej działki i braku garażu w bryle zmierzam ku poddaszu użytkowemu i osobno garaż konstrukcji lekkiej ;), bez wodotrysków, tani w budowie i łatwy w budowie. Na ileś projektów te 3 spełniają wymagania moje i MPZP oraz pasują do działki.
https://www.extradom.pl/projekt-domu-pinia-WOF1085

https://www.extradom.pl/projekt-domu-tamarillo-WOF1070

https://www.extradom.pl/projekt-domu-tamarillo-2-WOF1073

Może ktoś z Was takowy buduje ? Czy ktoś potrafi oszacować koszty budowy SSO (zadaszony) ? Jakie mają wady ? zalety ? Nie patrzcie na moje wymagania tylko na Wasze subiektywne spostrzeżenia :). Moim faworytem jest Pinia ;). Jeśli macie jakąś alternatywę dajcie link :)

Zdecydowanie Pinia najfajniejsza.Z minusów to:mały wiatrołap,brak spiżarki,przydałoby się okno w łazience na parterze, trochę mały salon - można powiększyć dobudowując wykusz,okna dachowe do usunęcia - powiększenie okien w ścianie szczytowej,ogólnie dom prosty i łatwy w budowie, ale ma swój urok.

Kemotxb
11-06-2016, 16:45
Usytuowałem tak działkę bo niestety nie byłem w domu i ograniczone możliwości miałem, a program online nie pozwolił mi na dowolność. Moniss nie bardzo rozumiem zmianę zagospodarowania działki i umieszczenia domu. Projekt można zmienić bo to nie problem w tym momencie, ale jeśli przesunę dom tam gdzie planuję garaż to ścięcie działki uniemożliwi mi pełne korzystanie (np z bramy), poza tym przysuwanie domu w stronę drogi i skrzyżowania może być uciążliwe dla ucha. Cofnięcie tak głęboko zabierze mi taras, który musiałbym zrobić na stronę południową. Owszem ma to sens ale ani jednego cienia nie będzie i przestrzeń od strony sąsiada - hm chyba wole drogę mieć za podglądającego ;). Garaż w budynku - chciałem od samego początku ale najważniejszy argument to taki że ja będę spał w pokoju 12 mkw a samochód będzie się rozkoszował 20 m2 pomieszczeniem. Takich prezentów nie będę fundował żelazu ;). Dla mnie garaż to miejsce gdzie można śmiało wjechać autem, które przez 90 % czasu jest brudne, mokre i smrodzi. Owszem zakupy i deszcz nie stanowią problemu bo się wjeżdża do garażu w domu i nic nam na głowę nie kapie, problem w tym że potem trzeba umyć posadzkę (błoto, śnieg, piach) i nic nie można przy aucie zrobić bo ma być piękny garaż. Dodatkowo wygodny garaż to szeroka droga brama i drzwi garażowe też drogie, nie licząc szerokości samego wnętrza, żeby spokojnie wyjść z auta nie obijając drzwi (BMW X5) trzeba mieć dwustanowiskowy :) Ja jestem typem majsterkowicza, potrzebuję kanał, narzędzia i miejsce gdzie można wymienić olej :) i zajrzeć pod maske. Podatek fakt wysoki (u mnie prawie 6 zł/m2), ale tylko jeśli garaż jest trwale związany z gruntem, a to da się spokojnie ominąć i podatku wcale nie będzie :). Co do ciepła miejskiego tutaj miałem już z tym styczność bo za młodu miałem już dom i takie ogrzewanie nie jest super tanie, ale jest wygodne, odkręcasz i masz CO i CWU bez ograniczeń cały rok. Inne sposoby to namiastka wygody. Alternatywa ogrzewania zawsze jest potrzebna nawet zwykła "koza" z podkową w kotłowni jest w stanie zgrzać wodę i trzymać temepraturę w domu. Ale komin musi być ;). Co do kosztów przyłączy są porównywalne z zakupem kotła na pellet z podajnikiem. Dla porównania CWU w domu 4 osoby w sezonie letnim to ok 50 zł na miesiąc, CO dla 160 mkw pow użytkowej (z poddaszem, pełną podłogówką), dom dobrze ocieplony to ok 1600 zł za sezon grzewczy

moniss
12-06-2016, 00:58
Dla mnie garaż to miejsce gdzie można śmiało wjechać autem, które przez 90 % czasu jest brudne, mokre i smrodzi. Owszem zakupy i deszcz nie stanowią problemu bo się wjeżdża do garażu w domu i nic nam na głowę nie kapie, problem w tym że potem trzeba umyć posadzkę (błoto, śnieg, piach) i nic nie można przy aucie zrobić bo ma być piękny garaż. Dodatkowo wygodny garaż to szeroka droga brama i drzwi garażowe też drogie, nie licząc szerokości samego wnętrza, żeby spokojnie wyjść z auta nie obijając drzwi (BMW X5) trzeba mieć dwustanowiskowy :) Ja jestem typem majsterkowicza, potrzebuję kanał, narzędzia i miejsce gdzie można wymienić olej :) i zajrzeć pod maske.


Eeeee....przesadzasz z tą czystością w garażu, wystarczy goły tynk na ścianie i beton na podłodze, jak w halach fabrycznych. Ale ostatnio widziałam garaż, gdzie ludzie wypłytkowali i podłogę i ściany....no cóż.....co kto lubi :P
Garaż jest dla samochodu, do majsterkowania i rzeczy przechowywania, a nie do oprowazania wycieczek i przyjmowania gości :P
No i nie rozumiem tego:

ale najważniejszy argument to taki że ja będę spał w pokoju 12 mkw a samochód będzie się rozkoszował 20 m2 pomieszczeniem. Takich prezentów nie będę fundował żelazu
Przecież i tak fundujesz żelazu garaż, i to sporo większy niż 20m2 :D
Poza tym to będzie też Twój warsztat... czyli taki pokój hobby, a ty chcesz do niego biegać przez pół działki :P

A jeśli boisz się smrodków garażowych (przy benzynach nie zauważyłam takich uciażliwości, więc przypuszczam, że to występuje przy dislach, lub przy kierowcach z brakującymi "klepkami", którzy odpalają auto przy zamkniętej bramie), to przylepiając garaż do domu, możesz przejście zrobić na dwa sposoby:
- przez śluzę do wiatrołapu
- na zewnątrz domu, pod zadaszeniem

Tutaj takie bardzo pogądowe odręczne rysowanki domu z przyklejonym garażem:
358273
Skoro ulica jest dość ruchliwa, to najlepiej by było odgrodzić taras wypoczynkowy od takich niedogodności. Taras od południa zacienić można poprzez zrobienie zadaszenia lub rozwinięcie markizy itp.
Jeśli jednak preferujesz taras od drugiej strony, to bardziej Cię zainteresuje żółty zarys domu i garażu.



Co do kosztów przyłączy są porównywalne z zakupem kotła na pellet z podajnikiem. Dla porównania CWU w domu 4 osoby w sezonie letnim to ok 50 zł na miesiąc, CO dla 160 mkw pow użytkowej (z poddaszem, pełną podłogówką), dom dobrze ocieplony to ok 1600 zł za sezon grzewczy
To koszty grzewania ciepłem miejskim, czy kotłem na pellet, bo się pogubiłam?

Kemotxb
12-06-2016, 02:06
Teraz już wiem o co Ci chodzi i faktycznie ma to sens. Szkoda że akurat w tym miejscu wypadło ścięcie, bo przez to linia nieprzekraczalna się przesunęła i zostaje mi wolna przestrzeń w sumie niewykorzystana. Pasuje jeszcze się dowiedzieć co planuje sąsiad z boku bo też zaczyna budowę, ten drugi nie ma nic w planach ale jego też rozważę tak na przyszłość, bo strasznie nie lubię wścibskich oczu ;). I teraz dzięki podpowiedziom mam pełniejszy obraz taki niezależny. Będę musiał coś wybrać. Sprawa i tak jeszcze przejdzie przez adaptację architekta, być może zaważy coś o czym nie jestem jeszcze uświadomiony ;). Garaż owszem funduję ale zwykły lekki blaszak więc nie pochłonie kosztów. Co do ogrzewania to na myśli miałem ciepło z sieci. Jeśli dom jest dobrze ocieplony i spełnia podstawowe wymogi energooszczędności to ciepło z sieci ma sens bo zapewnia stałą ilość energii w danych przedziałach czasu i nie potrzebujemy pogodówki bo parametry sieci zmieniają operatorzy węzła ;). Czy z pelletem wyszłoby podobnie trudno powiedzieć. Kocioł na paliwo stałe daje szacunkowe obliczenie zużycia tj spalasz tyle ile wrzucasz i wiesz ile to kosztuje w momencie zasypania zasobnika. Z sieciówką już nie jet to takie proste bo przy spadku parametrów ciężej uzyskać wysoką temperaturę (jeśli ktoś lubi lub ma np małe dzieci) w domu w okresach niestabilnych a takich u nas nie brakuje ostatnio. Zimy mamy jak jesień i to sprawia że trzeba podkręcać przepływ aby uzyskać np 24-25 st w domu, a to kosztuje niestety i nigdy do końca nie wiesz jaki rachunek przyjdzie, można to liczyć ale głowa to nie śmietnik ;). Tak więc fajnie jest jak jest mroźno bo wtedy parametry idą w górę i sieciówka daje czadu ;)

Elfir
12-06-2016, 19:19
a dlaczego zwykłego blaszaka nie można dostawić do domu, żeby nie robić wielkich brukowanych podwórzy zamiast zieleni na takiej małej działce?
Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego ludzie tak idiotycznie daleko ustawiają sobie garaże - gdzieś na tyłach działki, bardzo długą drogą dojazdową a potem płaczą, że trzeba bruk układać za 80 zł/m2

Kemotxb
13-06-2016, 11:11
Można dostawić, ja nie widzę nic przeciwko, no może poza kwestią estetyki jak kogoś to razi. Teraz blaszaki wyglądają lepiej niż nie jeden murowany. Ja żadnej kostki układał nie będę bo to strata pieniędzy i tylko kłopot. Do tego dochodzi podatek deszczowy który niebawem pewnie się pojawi. Dla auta potrzebujesz odcinki utwardzone o szerokości podwójnego koła na stronę co daje 50 cm na lewe koła i 50 cm na prawe koła, można to zrobić z kratek wypełnionych żwirem (może być kolorowy) a między nimi trawka. Łatwo się kosi, woda spływa, i ładnie wygląda. Zagłębienie garażu wynika z miejsca potrzebnego do wygodnego wysiadania i parkowania auta w cieniu na podwórzu. Jak dostawisz garaż tak aby mieć 5 m do bramy to wyciąganie czegokolwiek z bagażnika jest bardzo niewygodne a przy dłuższych autach (kombi) wręcz niemożliwe bo musisz mieć otwartą bramę. Ja mam psa i to nie wchodzi w grę, chcę sobie wjechać, zamknąć bramę i mieć z głowy obawę o psa

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
13-06-2016, 11:32
... nie wiem skąd wynika przesunięcie obiektu w kierunku PD na działce ( ? ) tworząc PN część terenu zacienianą przez budynek lub też w kierunku PN ale z lokalizacją pomieszczeń pomocniczych od strony PD budynku ( ??? ) , gdzie powinien być pokój dzienny, taras, jadalnia ... chyba, że użytkownik lubi cień, broni się przed słońcem i wystarcza mu np. 2,5 tarasu przy lokalizacji obiektu 4m od granicy działki. ... Trochę pomieszane to jest wszystko. Usilne wkładanie gotowca w zagospodarowanie.

Elfir
13-06-2016, 12:32
Można dostawić, ja nie widzę nic przeciwko, no może poza kwestią estetyki jak kogoś to razi.

blaszaka możesz sobie obudować styropianem i otynkować jak dom.
Nie chcesz samochodem nawracać na działce? Chcesz wyjeżdżać tyłem?

Kemotxb
13-06-2016, 14:42
No właśnie chce sobie tak umiejscowić garaż żeby auto się jakoś mieściło i można było nawrócić. Są kierowcy którzy zawsze wjeżdżają do garażu tyłem ;) i powiem szczerze że ja właśnie często tak robię. Jednak nie tylko ja korzystam z garażu i ma być jak najbardziej uniwersalny i wygodny. Teraz trochę się pogubiłem z tym zagospodarowaniem. Pomysły Moniss już znam ale reszta jakoś nie do końca jest zrozumiała. Przesunięcie domu w kierunku PD wynika z chęci "schowania" się przed sąsiadem z boku, w domu mnie widział nie będzie, wolę mieć oczy z drogi. Cień by się przydał, nie ukrywam ;). Mam gotowca i jakoś muszę go włożyć w działkę. Działka mała i kiepsko zorientowana na kierunki świata, w dodatku ma ścięcie które ogranicza manewr. Najlepszym byłoby chyba mieć całkiem wjazd od strony PN i pojechać domem tak aby taras wypadł na PD a garaż ... hm właśnie gdzie garaż ? MPZP założył wjazd od strony wschodniej i stąd wynikło całe zamieszanie

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
13-06-2016, 15:05
... to chyba dobry byłby garaż przejazdowy ( zawsze jedziesz do przodu :) ), ale rozwiązanie związane z drugim zjazdem drogowym i ( jak by nie było ) biorące dużo z działki. Z przesunięciem obiektu do granicy PD zawsze trzeba uważać, choćby z uwagi na to, że np. sąsiad od str. PD ( lub Ty ) posadzi drzewa wzdłuż granicy PD pokrywając Twój budynek " wiecznym cieniem " na wieki wieków.
Jeśli już inwestujesz w garaż ( co jest zrozumiałe ), to ( wg mnie ) powinien być w bryle budynku, najlepiej w osi istniejącego zjazdu drogowego, ale też zapewniający możliwy manewr samochodu, tak, aby móc jechać przodem do drogi. Nie wiem jak w WZ / zapisach Planu Miejscowego, ale zazwyczaj poszerzone wjazdy do garażu stanowią dobrą lokalizację dla wymaganych miejsc postojowych, które w Zagospodarowaniu należy zapewnić ( zgodnie z ich odległościami od granicy działki / okien ... itd )

Elfir
13-06-2016, 15:13
zawsze możesz poszukać projektu bardziej dostosowanego do twojej działki

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
13-06-2016, 15:20
... albo iść w indywidualny - jeśli masz dobrze sprecyzowane swoje potrzeby użytkowe i estetyczne.

Kemotxb
13-06-2016, 15:28
Teraz mi się namieszało :). Potrzeby mam sprecyzowane, użytkowe, estetyczne już mniej ale to kwestia gustu. Poczekam na mapę do celów projektowych i wybiorę się do lokalnego architekta co on na to, jeśli nie będzie nic sensownego się dało wymyślić to faktycznie indywidualny projekt zostanie. Mówią że budowa domu jest trudna ... trudne jest zaprojektowanie i zaplanowanie ;). Mam nadzieję że to tak na początku tylko

Elfir
13-06-2016, 15:34
http://images78.fotosik.pl/675/b46cf0f9f77e73aegen.jpg

Kemotxb
13-06-2016, 15:46
Elfir - dzięki :). Zaraz sobie wydrukuje i będzie jako nowa koncepcja ;)

Kemotxb
15-06-2016, 11:56
Niestety zmiana planów, ja sobie mogę dużo planować i wymyślać, ale i tak urzędnik decyduje jak mam mieszkać. Mam zapłacić za działkę kupę kasy i dostosować się do tandetnych pomysłów urzędniczych, jednym słowem prawo własności nie istnieje. A do rzeczy tak - garaż blaszany jako tymczasowy na czas budowy może być, później trzeba go rozebrać i nie dopuszcza się innych tymczasowych obiektów kubaturowych. Tak mówi MPZP, bo osiedle ma być piękne okiem urzędasa, a ja nie mam nic do gadania. Tak więc garaż będzie w bryle budynku - i tu pytanie jeśli do projektu Pinia (jak wyżej) przykleję sobie garaż (powiedzmy 3 m szerokości) do ściany szczytowej, zrobię przejście do kotłowni i przykryję go dachem jednospadowym to czy będzie on w bryle ? i czy będzie spełniał założenia MPZP : cytuję "dachy budynków mieszkalnych realizować jako dwu lub wielospadowe o jednakowym kącie nachylenia głównych połaci dachowych 30-45 st." Dla takiego garażu zapewne wyjdzie w granicach 20-30 st tak aby nie zakrył okien w ścianie szczytowej, ale nie będzie on główną połacią. Tak mniemam, ale przepisy to interpretacja, niestety nie moja. Czy ktoś z Was wie co to jest za kąt ? cytuje z MPZP " kąt zawarty pomiędzy granicami działki dochodzącymi do drogi publicznej lub wewnętrznej powinien się mieścić w granicach 60 - 120 st"

Elfir
15-06-2016, 13:54
tak, będzie w bryle.
Ale nie musi być murowany, tylko np. konstrukcji drewnianej (jak kanadyjczyk), nieocieplony, tylko otynkowany, bez wylewki na podłodze, tylko kostka brukowa.
zrób płaski dach nad garażem (w projekcie "taras", w rzeczywistości zwykła papa + ścianka attykowa)

Kąt - chodzi o to ścięcie co masz w narożniku działki

Kemotxb
15-06-2016, 14:45
Wyjdzie na to że jednak zrobię garaż normalnie, czyli ocieplony, z wylewkami itd i będę już miał z głowy. Ważne że będzie w bryle :). Tylko z tym dachem kłopot, może jakieś odstępstwo się będzie dało zrobić. Płaski dach czy nawet taras podobno ciężej jest uszczelnić i powstaje kłopot z przeciekaniem. Poza tym "taras" co prawda nie wykorzystywany ale miałby okno na łazienkę. No tak właśnie myślałem że ten kąt będzie właśnie ten w ścięciu, problem w tym że na rysunkach nijak on się ma do tego zakresu. Z moich pomiarów wynika że ma 45 st i tak też zaznaczałem na rysunkach. Jeśli faktycznie będzie miał 60 st (czyli zgodnie z planem) to daje mi 3 metry dodatkowej nie ściętej krawędzi i rozwiązuje kilka problemów. Umówiłem się na wtorek z geodetą na mapkę do celów projektowych, może to rozwieje moje wątpliwości. Wcześniej nie mogę bo właścicielem będę dopiero w poniedziałek ;)

octinvest
15-06-2016, 15:18
Witam, wszystkich forumowiczów, chciałbym się poradzić co do wyboru projektu, nie mogę znaleźć nic do czego byłbym przekonany.

Nasze założenia:
1) dom z poddaszem, garażem w bryle budynku / dobudowanym, dachem dwuspadowym
2) na parterze - salon ok 30m2, 1 sypialnia (ew. 2) - min. 12m2, kuchnia od frontu ze spiżarnią, kotłownia na piec gazowy (duża z pralnią lub pralnią osobno, raczej z przodu budynku - blisko do kuchni i łazienki), łazienka min. 3,5m2
3) poddasze - 2-3 sypialnie, garderoba, łazienka
4) za garażem mile widziane pomieszczenie gospodarcze

Moje dotychczasowe typy (aktualnie nie dostępne koncepcje):

Emilia
http://www.dobredomy.pl/projekt/emilia/
http://www.dobredomy.pl/projekt/emilia/thumb.html?w=940&h=520&src=/dd_files/Image/projekty/emilia/emilia_r1.jpg

E-193
https://www.e-domy.pl/e-193.html?prosty-dom-z-dwuspadowym-dachem

Może ktoś zna podobne projekty, ewentualnie co sądzicie o ww.?

Pozdrawiam

Kemotxb
15-06-2016, 19:25
Jeszcze nie jestem znawcą tematów projektowania, ale siedzę w tym od początku roku szukając odpowiedniego więc swoje już przeszedłem. Wybierając projekt trzeba dobrać go do działki, a działkę do projektu. Kolejnym etapem jest dostosowanie i działki i projektu do stylu życia i upodobań. Jako że projekt można zmieniać w prawie dowolny sposób, to działki już nie. Znasz warunki zagospodarowania ? jaką masz działkę ? jej orientację względem stron świata ?

octinvest
15-06-2016, 21:19
Jeszcze nie jestem znawcą tematów projektowania, ale siedzę w tym od początku roku szukając odpowiedniego więc swoje już przeszedłem. Wybierając projekt trzeba dobrać go do działki, a działkę do projektu. Kolejnym etapem jest dostosowanie i działki i projektu do stylu życia i upodobań. Jako że projekt można zmieniać w prawie dowolny sposób, to działki już nie. Znasz warunki zagospodarowania ? jaką masz działkę ? jej orientację względem stron świata ?

Działka szer. 36, głębokość 28m, wjazd od zachodu, plan miejscowy przewiduje dachy 30-45 stopni, symetryczne.Pozdrawiam

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
15-06-2016, 22:37
Kemotxb tak jak napisałeś :)

Dodrze zaprojektowany dom powinien :
1. idealnie pasować do konkretnej działki budowlanej ( z jej wszystkimi "atrybutami" ).
2. być zgodny z wymogami Warunków Zabudowy ( lub zapisów Planu Miejscowego ),
3. spełniać potrzeby / upodobania ( użytkowe ... estetyczne ) przyszłych użytkowników
4. być zgodny z aktualnymi przepisami budowlanymi

... a że budowa domu jest sporym wydatkiem, warto wszystko mocno przemyśleć / przeanalizować pod kątem najlepszych rozwiązań projektowych.

octinvest
16-06-2016, 08:49
Ja wiem jaki ten dom ma być, problem jest tylko w znalezieniu odpowiedniego projektu, dlatego zwracam się o pomoc. Może ktoś widział coś ciekawego?

Elfir
16-06-2016, 10:23
Wyjdzie na to że jednak zrobię garaż normalnie, czyli ocieplony, z wylewkami itd i będę już miał z głowy. Ważne że będzie w bryle :). Tylko z tym dachem kłopot, może jakieś odstępstwo się będzie dało zrobić. Płaski dach czy nawet taras podobno ciężej jest uszczelnić i powstaje kłopot z przeciekaniem.

Jako posiadacz płaskiego dachu uważam, że te idiotyczne mity rozpowszechniają producenci dachówek. Nie ma łatwiejszego i tańszego rozwiązania niż płaski dach.

Skoro chcesz ocieplać garaż, znaczy, ze nie masz co z kasą robić...

Elfir
16-06-2016, 10:28
Ja wiem jaki ten dom ma być, problem jest tylko w znalezieniu odpowiedniego projektu, dlatego zwracam się o pomoc. Może ktoś widział coś ciekawego?

E193 wygląda lepiej, ma większe pokoje na poddaszu.

Kemotxb
16-06-2016, 11:47
Jako posiadacz płaskiego dachu uważam, że te idiotyczne mity rozpowszechniają producenci dachówek. Nie ma łatwiejszego i tańszego rozwiązania niż płaski dach.

Skoro chcesz ocieplać garaż, znaczy, ze nie masz co z kasą robić...

Spotkałem się i z przeciekającymi tarasami i z takimi co stoją już lata i nic. A płaski dach sam w sobie to faktycznie rozwiązanie jak najbardziej proste i tanie. Zobaczymy co powiedzą urzędnicy :). Garaż chce ocieplić bo jak już będzie to chyba przeniosę tam kotłownię, jako drugie pomieszczenie na końcu. Bo jeśli dokleję do Pinii to ocieplić trzeba tylko ścianę szczytową ;)

Elfir
16-06-2016, 12:17
ja nie pisałam o tarasie. Ja pisałam o płaskim dachu, który w projekcie zostałby ujęty jako "taras", jeśli MPZP zabraniałby łączenia różnych dachów w jednym budynku.

Kemotxb
16-06-2016, 12:22
ja nie pisałam o tarasie. Ja pisałam o płaskim dachu, który w projekcie zostałby ujęty jako "taras", jeśli MPZP zabraniałby łączenia różnych dachów w jednym budynku.

tak tak, wiem o co chodziło i to jest dobra myśl, bo kto mi zabroni przykryć projektowy "taras" jakimś prostym płaskim dachem żeby było szczelnie. Muszę popytać jakie metody zastosować żeby MPZP się nie czepiał. Może jednak będzie się dało zastosować jednospadawy i będzie z głowy :)

Kynio7
20-06-2016, 12:10
Hej,


wraz z przyszła żona już wkrótce zostaniemy właścicielami działki. Działka o wymiarach 26x38x5m (10ar), media prąd oraz woda, gaz.
Już kiedyś zadałem pytanie o projekt i już prawie byliśmy zdecydowani, ale pojawił się nowy, który odpowiada nam w stu procentach.

https://www.extradom.pl/projekt-domu-e-143-WAX1040

E-143 jest dla nas idealny, chciałbym poznać wasza opinie na jego temat.
Na budowę będziemy mieli okolo 430tys (chcemy w tej kwocie sie wprowadzić).
Planuje budowę systemem zleconym do stanu - nazwijmy go - deweloperskiego. Wykończenie w większości we własnym zakresie (sufity,płytki,panele itd).

Co chciałbym mieć w domu e-143 i jakie zmiany w projekcie?
-pompa ciepła PW
-podłogówka w całym domu
-wentylacja mechaniczna + rekuperacja
-likwidacja kominu z kotłowni
-nie oszczedzać na ilozacji

Wiem, że dom ma duży dach itd i będzie to kosztowne, ale układ, funkcjonalność, ilość pokoi, garderoby, spiżarnie itd wszystko jest tak jak chcemy.

Bardzo prosze o jakieś sugestie/uwagi co do tego projektu.

Pozdrawiam

Marcin34_Śl
20-06-2016, 13:41
Kynio,

przemyśl to jeszcze:
- bardzo skomplikowany dach
- 12 okien dachowych
- niska ścianka kolankowa + niski kąt dachu = mało powierzchni na piętrze. nigdzie nie wejdzie Wam wysoka szafa, a garderoby nie ma.

Prosta "stodoła" z dwuspadowym dachem i oknami w ścianach szczytowych wg Mnie dwa razy praktyczniejsza i dużo tańsza od Waszego wyboru.

Elfir
23-06-2016, 17:44
a gdzie ustawicie w pokojach szafy? Pod skosami?

piotr-agl
30-06-2016, 10:56
A co myslicie o takim projekcie http://www.mgprojekt.com.pl/willa-parkowa-3 ? . Właśnie mamy zamiar się budować i jestesmy na etapie wyboru projektu i ten z MGprojekt, bardzo przypadł nam do gustu.

Elfir
30-06-2016, 16:01
przy budżecie ponad 600 tyś nie kupowałabym gotowca tylko projektowała indywidualnie

corale
01-07-2016, 19:17
Witajcie,

chciałabym się dowiedzieć co myślicie o projekcie https://www.extradom.pl/projekt-domu-gl-332-jagienka-BBA1028

edit: wersja bez garażu

Działkę mamy z wjazdem od południa i powoli przekonujemy się do decyzji, że kuchnia powinna być z tyłu (od północy). Jakoś zawsze myślałam, że kuchnia to tylko od frontu, ale teraz widzę same plusy kuchni z widokiem na ogród :lol2: szczególnie jak ma się dzieci :yes:

w załączeniu rzuty domu - nasze przeróbki. Nie wiem czy da się tak pozmieniać, ale to rozkład dla nas idealny.
Widzicie w tym domu jakieś mankamenty, które warto przemyśleć? :confused:


359761359762


Pozdrawiam

Elfir
01-07-2016, 20:31
ja mam kuchnię od północnego wschodu, od strony ogrodu, z wyjściem na taras. W upały na takim północnym tarasie siedzi się idealnie. Wejście z ogrodu do kuchni pełni rolę nieformalnych drzwi wejściowych do domu - wchodzimy od tyłu, bliscy goście również :)
Mam też taras od południa, do siedzenia wiosna i jesienią.

Przy kuchennym oknie z tyłu domu masz wgląd na dzieci bawiące się w ogrodzie

Twoje zmiany ingerują w ścianę nośną, co wymaga przeprojektowania konstrukcji domu.
Ten dom ma też bardzo wysoki strych, przewidziany na adaptację. Macie narzucony kąt dachu?
Wada projektu jest brak połączenia garażu z domem

corale
01-07-2016, 21:02
ja mam kuchnię od północnego wschodu, od strony ogrodu, z wyjściem na taras. W upały na takim północnym tarasie siedzi się idealnie. Wejście z ogrodu do kuchni pełni rolę nieformalnych drzwi wejściowych do domu - wchodzimy od tyłu, bliscy goście również :)
Mam też taras od południa, do siedzenia wiosna i jesienią.

Przy kuchennym oknie z tyłu domu masz wgląd na dzieci bawiące się w ogrodzie

Twoje zmiany ingerują w ścianę nośną, co wymaga przeprojektowania konstrukcji domu.
Ten dom ma też bardzo wysoki strych, przewidziany na adaptację. Macie narzucony kąt dachu?
Wada projektu jest brak połączenia garażu z domem

Bardzo dziękuję za odpowiedź :)

zapomniałam dopisać, że nasz dom będzie bez garażu ;) (gapa :bash:)

mamy narzucony kąt dachu -> 35-45 stopni

my mamy taras od południa w tej chwili i jeszcze się dobrze lato nie zaczęło, a już go nienawidzę :bash:

Elfir
02-07-2016, 13:58
35 to lepsze rozwiązanie dla parterówki

taras od południa jest ok, kiedy jest ocieniony drzewami, pergolą.

corale
02-07-2016, 22:30
35 to lepsze rozwiązanie dla parterówki

taras od południa jest ok, kiedy jest ocieniony drzewami, pergolą.

Elfir, dziękuję! :yes:

no w jagience jest 37 stopni

my mamy taras pod balkonem, ale nie jest ocieniony :(

do czego można się jeszcze" przyczepić" w tym projekcie?

chcemy zbudować prosty dom, koniecznie parterowy (ok 100m2) tani w budowie bez żadnych udziwnień =zbędnych kosztów.

Elfir
03-07-2016, 13:58
37? Wygląda na wizualizacjach na bardzo stromy, miałam wrażenie, że to co najmniej 40 stopni.

Wasze poprawki - nie wiem czy beda mozliwe do wprowadzenia z powodu tej ściany nośnej. Zanim kupicie projekt, upewnijcie się czy ta zmiana jest mozliwa.

corale
03-07-2016, 19:15
37? Wygląda na wizualizacjach na bardzo stromy, miałam wrażenie, że to co najmniej 40 stopni.

Wasze poprawki - nie wiem czy beda mozliwe do wprowadzenia z powodu tej ściany nośnej. Zanim kupicie projekt, upewnijcie się czy ta zmiana jest mozliwa.

oczywiście, sprawdzimy. To takie nasze poprawki, stworzyliśmy wymarzony rozkład pomieszczeń :lol2:
mi się najbardziej podoba dach 30 stopni :yes:
coś takiego http://www.dobredomy.pl/projekt/blanka/

dzięki!:)

sandri5
06-07-2016, 09:56
Witam wszystkich bardzo serdecznie :) Na wiosnę planujemy rozpocząć budowę domu. Jesteśmy na etapie wyboru projektu, niestety ciężko się zdecydować wśród takiej ilości możliwości i tu liczymy na Waszą pomoc i rady :) Na pewno ma być to domek parterowy, bez poddasza, z dachem dwuspadowym. metraz ok 100 m -120 m. Nie ukrywamy, że liczą się także koszta budowy, na pewno mały kredyt bedziemy dobierać ale nie chcielibyśmy się zbyt mocno zadłużyć. Mamy wstępnie wybrane dwa projekty:
- http://z500.pl/projekt/255/Zx17,funkcjonalny-dom-parterowy-z-dachem-dwuspadowym-o-nowoczesnym-wygladzie/dane-ogolne.html
tu wprowadzilismy kilka zmian związanych z ukladem pomieszczeń, kotłownia zamiast lazienki, z wyjsciem na zewnatrz, a łazienka zaraz przy przedsionku, no a przedsionek bliżej salonu. No i marz nam się szersza ta wneka wejsciowa z zewnatrz. Chcielibyśmy, żeby przypominal dom z tego dziennika: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167438-Zx-17-na-start!
- http://pracownia-projekty.dom.pl/tp_endo_ce.htm
tu chcielibyśmy salon i taras zrobić jak w projekcie wyżej, bez tej wnęki no i kotlownia też z boku, zamiast lazienki.

Liczymy na Wasze porady... Co sądzicie o tych projektach? Który lepszy? Wydaje mi się, że Zx17 bedzie tanszy w wykonaniu, ale z kolei wizualnie może wypaść gorzej.. A może macie jakieś inne ciekawe projekty na oku ?

Czekam na Wasze opinie :) I z góry dziekuje! :)
Pozdrawiam,
Sandra

Elfir
06-07-2016, 10:53
Czym chcecie ogrzewać?

Obydwa projekty mają drogie krycie blachą na rąbek stojący.
funkcjonalnie chyba lepszy byłby Endo, ale jest też większy, ma więcej uskoków i okien - a więc droższy.
Poza tym mam wrażenie, że tam jest strop monolityczny.

Zetka niestety ma nieciekawie rozplanowane wejście do domu.

sandri5
06-07-2016, 22:31
Bardzo dziękuję za opinie. Ogrzewanie na paliwo stałe, niestety na gaz nie mamy co liczyć w tej okolicy. Blacha na rąbek bardzo nam się podoba, tu taka nutka nowoczesności stąd takie projekty, ale ostatecznej decyzji co do pokrycia jeszcze nie podjeliśmy. W Endo jest zaplanowany strop drewniany. Niestety dziś dostaliśmy warunki zabudowy.. Stety, niestety, długo oczekiwane, ale przewróciły nasze plany do góry nogami. Szerokość elewacji frontowej max 14,5 m. No i tu się robi problem, żeby ciekawą parterówke z dachem dwuspadowym znaleźć. Myśleliśmy, żeby skrócić Endo, ale nie wiadomo co na to powiedzą przy adaptacji. Gdyby była możliwość skrócenia to rzucił nam się też ten projekt: http://projekty.muratordom.pl/projekt_poznany,3124,0,0.htm i wtedy kotłownia dobudowana do domu.

sandri5
06-07-2016, 23:20
Albo ewentualnie ten projekt: https://www.extradom.pl/projekt-domu-celio-BSE1099.
tu zamiana łazienki z kotłownią, żeby bylo wejscie od zewnatrz. No i tu też zmiana stropu na drewniany.

Elfir
07-07-2016, 10:05
postaw dom w kształcie L-ki - trochę droższy o kosz w załamaniu dachu, ale chyba tańszy od czterospadowego.

Poza paliwem stałym jest kilka innych rozwiązań.
Przy małej powierzchni domu kotłownia na paliwo stałe niepotrzebnie zajmie ci 1/5-1/6 powierzchni domu. A trzeba dobudować jeszcze składzik na węgiel. No i jesteś całą zimę uwiązany do domu - bo trzeba pilnować i dokładać do pieca. Pomijam kwestie trucia własnej rodziny spalinami.
Przy dobrze ocieplonym domu (czyli tak min. 20 cm ocieplenia w podłodze i ścianach, 40 w stropie) koszty ogrzewania prądem + kominek wyjdą na poziomie ogrzewania podobnej wielkości mieszkania w bloku z wielkiej płyty.

Elfir
07-07-2016, 10:26
Celio wygląda fajnie. Ale koszty podrażają ściany nośne, których jest więcej niż w parterówce (jest ich przeraźliwie dużo!), bowiem projekt zakłada adaptację poddasza. Dobry konstruktor mógłby sporo odchudzić budynek a tym samym obniżyć koszty budowy - lżejszy fundament, strop, mniej zbrojenia, mniej betonu, mniej szerokich nadproży .

Z powodu dużego zadaszenia nad tarasem zimą salon może być ciemny.

No i niestety dwa kominy.

drobne zmiany:
http://images76.fotosik.pl/733/9df7460cbd6dcd2bgen.jpg

Elfir
07-07-2016, 10:55
Poznany - trzy łazienki to sporo na tak mały domek :)

Gdyby pozmieniać spokojnie weszłaby i kotłownia i pralnia:
http://images75.fotosik.pl/732/766a72946ffc59f4gen.jpg

PiotrKostek
09-07-2016, 13:27
Cześć !

Dopiero zaczynam starania o dom. Złożyłem o warunki zabudowy, które mam nadzieję dostanę. Co nie zmienia faktu że ciężko o tym nie myśleć. Mam wybrane dwa projekty, które mam nadzieję będą pasowały do warunków:
http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-alabastrowej-20.html
http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zielistkach-3-m51bf2a7337ebe

Każdy ma dla mnie wady i zalety - mam wejście od południa, więc zielistek ma fajniejszy salon. Jednocześnie ma salon mniejszy - boję się, żeby nie była taka kiszka. Alabaster bardziej w kwadracie, z kolei nie ma spiżarni i garderoby i jakąś taką skomplikowaną łazienkę. W zasadzie plusy i minusy się równoważą i nie mam wyraźnego faworyta.

Jednak problem leży gdzie indziej. Zakładam, że będę miał na start ok 200tys zł. Resztę będę musiał dobierać. Chciałbym stan surowy otwarty z pokrytym dachem wykonać przez firmę - ze względu na papierologię, kierownikowanie, i to, że nie mam specjalnie jak koło tego chodzić - praca.
Resztę już w systemie gospodarczym i przez podwykonawców. Jeśli chodzi o wykończenie wnętrza, płytki, karton-gipsy, armatura, elektryka jestem w stanie robić sam. Chciałbym też sam robić ocieplenie.

Jakoś tak czuję, że zielistek wyjdzie taniej - to znaczy więcej zrobię bez kredytu, tylko czy ta różnica będzie aż tak wyraźna między tymi dwoma domami? Bo alabaster dla mnie jest ładniejszy, ale nie jestem już młody i każde tysiące w kredycie będą miały znaczenie.
Jak sądzicie ?
Taki dylemat w oczekiwaniu na papiery....

Marcin34_Śl
09-07-2016, 20:06
Wg Mnie,

jak masz ograniczony budżet i chcesz dom w okolicach 110 m2 to raczej parterowy. Przy tym metrażu wyjdzie tańszy, bez stropu, schodów itp

Z tych dwóch dużo lepszy W ZIeliskach. Prosta bryła i dach - na pewno wyjdzie taniej. Przy wejściu od południa układ idealny tj. salon od południa, kuchnia od północy. Ciąg komunikacyjny ładnie wydzielony i wykorzystane miejsce pod schodami. To ważna, bo w Domu przy Alabastrowej schody i ciąg komuniakacyjny jest w salonie Bardzo fajne naświetlenie salonu, okno na schodach.

Minusu obydwu domów to mały salon, 20 m to bardzo mało. Będzie Wam potrzebny pokój na parterze, w jakim celu? Po co taka duża kotłownia, czym będziecie ogrzewać dom?

Bracianka
09-07-2016, 20:44
Akurat bryła to prostsza jest przy Alabastrowej, przy likwidacji balkonów zostaje prosta stodoła. Przy zielistku jak zlikwidujesz okno w aneksie, to masz masz idealny dom na działkę z wejściem od południa, choć z własnego doświadczenia wiem, że po południu w lecie w salonie będzie gorąco. Ja przy zielistkach zmieniłabym położenie pokoju na parterze z kotłownią. Moim zdaniem koszty będą podobne z lekkim wskazaniem na alabastrową.

PiotrKostek
09-07-2016, 21:57
Przeglądam ofertę Archonu i parterówki 110-130 m2 każda powyżej 300tys za etap I+II. Zielistki 269tys. Więc nie wiem jak to jest z tą taniością parterówki...
Salon w okolicach 20m2 to żadna rewelacja - zdaję sobie z tego sprawę, ale trzeba mierzyć siły na zamiary - większego nie wybuduję bo mnie nie stać. Poza tym myślałem, żeby zlikwidować te załamania - wydłużyło by to salon i kuchnię. Zielistek ma wyższą ściankę kolankową - to też plus. Tylko tak jak mówisz - zgubi się jego urok a zostanie stodoła... W tym momencie będzie grała rolę tylko praktyczność.
A z bloku już muszę się wyprowadzić...
Bracianka - dlaczego w zielistku mam likwidować okno w aneksie (masz na myśli kuchnię ?) I dlaczego zamieniłabyś pokój z kotłownią ?
Pokój na parterze chciałbym mieć - może zamieszka z nami mój tata.

Bracianka
09-07-2016, 22:09
Ponieważ masz mały aneks i dla mnie, jako baby, która często z kuchni korzysta, to okno jest zbędne, bo:
1. i tak aneks będziesz mieć doświetlony,
2. zajmuje miejsce na szafki,
3. okno jest od północy, czyli nie potrzebne ;-)

Co do pokoju i kotłowni, zamieniłabym, żeby:
1. kotłownia była zaraz przy wejściu, bo dla mnie to wygodniejsze,
2. pokój z oknem od południa będzie bardzo gorący zwłaszcza w lecie, zrobiłabym pokój w miejscu kotłowni, z oknem wychodzącym na wschód.

Wady takiej zmiany to rozwalenie instalacji po całym domu - czyli większe koszty, i zmiany w elewacji, pewnie na niekorzyść. Zaleta - żadnego okna wychodzącego na północ, czyli mniej strat ciepła.

PiotrKostek
09-07-2016, 22:41
Ponieważ masz mały aneks i dla mnie, jako baby, która często z kuchni korzysta, to okno jest zbędne, bo:
3. okno jest od północy, czyli nie potrzebne ;-)
2. pokój z oknem od południa będzie bardzo gorący zwłaszcza w lecie, zrobiłabym pokój w miejscu kotłowni, z oknem wychodzącym na wschód.


Okno od północy by się przydało, żeby mieć jakikolwiek widok na tą stronę świata :) będę tam miał jakieś podwórko, składzik itp...
Generalnie trochę to małe wszystko - człowiek ma nadzieję przeprowadzić się na salony, ale życie weryfikuje plany :)
W tej chwili mam duży pokój 3,5 na 4m i daję radę - tutaj salon byłby o pół metra szerszy i dłuższy przez połączenie z kuchnią. Kusi mnie ten alabaster - tutaj salon jest niby większy, ale są w nim schody... Masakra:) Choć zdaję sobie sprawę, zę wielu ludzi chciało by mieć takie problemy :)
Pokój z oknem od południa - to masz rację, ale może mógłbym zamiast przenosić pokój przenieść okno na wschodnią stronę ?
Właśnie tej południowej ekspozycji się trochę boję - jasne rolety załatwiają choć trochę problem ? W tej chwili mam mieszkanie wschód-zachód - więc temat dla mnie nieznany.
Duża kotłownia była by przydatna - raz, że nie mam piwnicy więc mogę tam wstawić rower itp... poza tym w zimie można tam wstawić suszarkę z praniem.
Ogrzewać będę peletem.

Bracianka
09-07-2016, 23:08
A dlaczego ograniczasz się tylko do tych dwóch projektów? Niczym szczególnym się nie wyróżniają, więc pewnie jest podobnych cała sterta, i może coś jeszcze lepszego znajdziesz.

Peletom, węglom i innym drewnom mówię NIE ;-)

PiotrKostek
09-07-2016, 23:46
:) te dwa to efekt poszukiwań i przejrzenia kilkudziesięciu projektów :) Dokładnie tak jak mówisz - jest tego trochę, więc gdzieś trzeba było powstrzymać to szaleństwo :) Cały czas znajduję nowe, ale nie mają nic więcej niż te dwa :)

Jeżeli chodzi o grzanie, to w tej lokalizacji albo to, albo pompa ciepła powietrzna, której się boję. Tutaj na wsi elektryka leci po słupach i często w okresie jesienno zimowym nie ma prądu. A mrozy też czasem są. Na piecu to sobie jakiegoś upsa postawię i da radę palić. Pompa już nie :)

Bracianka
10-07-2016, 13:36
No nie było kilka razy u nas prądu, może ze 2 godziny najdłużej, innych przerw nawet nie zauważyłam. Przy dobrze ocieplonym, szczelnym domu przy awarii prądu temperatura nie zdąży Ci nawet jakoś odczuwalnie spaść. Dzis bralabym wszystko na prąd i olałabym gaz, który biegnie mi w działce. A koltlow, do których muszę podchodzić, nie bralabym nawet pod uwagę ;-)

Elfir
10-07-2016, 13:51
chcesz palić węglem? Bo kotłownia w domu w zielistkach zajmuje 1/5 pow. parteru i jest prawie wielkości części wypoczynkowej salonu.
Dom przy Alabastrowej ma mnóstwo kosztowych balkonów.

To co zaoszczędzisz na rezygnacji z budowy kotłowni na węgiel, dołożysz sobie przez wiele lat na ogrzewanie prądem.
A przy braku prądu mały domek łatwo dogrzać kominkiem, do czasu naprawy sieci.

Elfir
10-07-2016, 13:55
Ja przy zielistkach zmieniłabym położenie pokoju na parterze z kotłownią.

Kotłownia wypadnie od południa i w dodatku pod sypialnią zamiast pod łazienką, co skomplikuje układ wod-kan.

Zamiast zamieniać po prostu zrezygnować z węgla, wybrać energooszczędną parterówkę, którą w tych samych kosztach da się ogrzać prądem.
Parterówki archonu są drogie bowiem podejrzewam, że 99% z nich ma strop dostosowany do adaptacji poddasza, co podraża koszty budowy, wielkość dachu i zbrojenie fundamentu - czyli są to tak naprawdę domy z poddaszem użytkowym, tylko bez schodów.
Poza tym Archon to nie jest biuro specjalizujące się w ograniczaniu kosztów budowy.

Elfir
10-07-2016, 14:17
Np. taki daktyl:

http://www.archand.pl/daktyl%20energo/projekt.htm

po przeróbce na południe:
http://images76.fotosik.pl/740/cb7a074b705fb513gen.jpg


Przy kuchni pom. gospodarcze - pralnia, spiżarnia, miejsce na płukanie szmat, odkurzacz, zasobnik wody. Kominek wówczas możne faktycznie pełnić rolę dogrzewacza i dodatkowo ogrzewać wodę do instalacji co, jeśli będzie z płaszczem wodnym.

Tylko znów nie rozumiem po co pracownia zaprojektowała strop gęstożebrowy w domu parterowym? Gdyby się go pozbyć, dom można odchudzić o jedną ścianę nośną.

sts
14-07-2016, 13:35
Witam
Po przewertowaniu wraz z żoną setek projektów z różnych pracowni, na placu boju pozostało nam 5 ze wskazaniem na pierwsze dwa.
1. wszystkomający (oprócz dużego salonu), program MDM
http://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3159/projekt-domu-as-v-nf40
2. duży salon (żona chce) ale brak pokoju na parterze, rozważamy przerobienie garażu na dodatkowy pokój (przepada wtedy MDM :/)
http://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3160/projekt-domu-as-vi-nf40
3. coś jak projekt z pkt. 2 po przeróbkach na dodatkowy pokój (gdyby odpuścić sobie MDM)
http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kordiach-m74920a0d11e21
4. dodatowo taras nad garażem
http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-arizemach-m458215cc5d909
5. jak wyżej
http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-g-mf6021b8670ed8

Jak ocenilibyście powyższe (zwłaszcza trzy pierwsze) projekty pod względem funkcjonalności i kosztów budowy. Który byłby najtańszy w realizacji? Czy warto łakomić się na MDM czy jednak pojść w te kilkanaście metrów więcej w metrażu? Jest nas w tej chwili troje (z rocznym brzdącem) ale wkrótce ma być czworo. :) Będziemy wdzięczni za uwagi do powyższych projektów.

Elfir
14-07-2016, 14:10
podstawowe pytanie - czym chcecie grzać?
Czy zależy wam na garażu?
od jakiej strony świata jest wjazd na działkę?
Chcecie budować dom energooszczedny czy zwykły?

Co podraża budowę - balkony, wykusze, okna narożne, duża liczba okien połaciowych

Co jest mostkiem cieplnym - garaż w bryle budynku. lepszy jest garaż dostawiony do budynku (jak w projekcie malinówki, arizemach)

Nad garażem nie robiłabym tarasu (nawet jak jest w projekcie) - duże koszty wykończenia, a potem służy jedynie za miejsce do suszenia prania. Po prostu położyć papę i po kłopocie.

sts
14-07-2016, 15:02
podstawowe pytanie - czym chcecie grzać?
Czy zależy wam na garażu?
od jakiej strony świata jest wjazd na działkę?
Chcecie budować dom energooszczedny czy zwykły?

Co podraża budowę - balkony, wykusze, okna narożne, duża liczba okien połaciowych

Co jest mostkiem cieplnym - garaż w bryle budynku. lepszy jest garaż dostawiony do budynku (jak w projekcie malinówki, arizemach)

Nad garażem nie robiłabym tarasu (nawet jak jest w projekcie) - duże koszty wykończenia, a potem służy jedynie za miejsce do suszenia prania. Po prostu położyć papę i po kłopocie.

Planowaliśmy grzać drzewem i pelletem plus dodatkowo pompą PW (cwu) poza sezonem grzewczym (brak gazu). Dodatkowo byłby kominek (obowiązkowo). Ostatnio zastanawiam się czy nie wystarczyłaby sama pompa ciepła PW (tylko jaka?) plus dodatkowo kominek w bardziej mroźne dni.
Garaż nie musi być. W dwóch pierwszych projektach powiększa przestrzeń na poddaszu (i nadal są spełnione warunki MDM) a w dwóch ostatnich to bardziej kaprys (z tarasem).
Wjazd jest od południa. Tuż za domem działka jest zalesiona. W miarę możliwości chcemy wybierać rozwiązanie energooszczędne ale musimy się zmieścić w 250000 (minimalne warunki by można było zamieszkać).

Marcin34_Śl
14-07-2016, 19:25
STS, spojrzałem na 3 pierwsze projekty

1. Żaden nie jest dobry jeśli jest wejście od południa. Przy takim położeniu salon powiniem być od frontu a kuchnia od północy. Najgorszy układ to kuchnia od południa i salon/taras od północy
2. Garaż Sobie odpuście przy takim budżecie. Garaż, wygodny ma 4 m szerokości i 6 długości. Garaż 18 m to nie otworzysz swobodnie drzwi w aucie.
3. Koszty - zbyt mały budżet. Średnia z forum to 2500 zł z metr powierzchni netto (nie użytkowej!) Przy dużym nakłądzie pracy można zejść do 2200 zł
4. Ogrzwanie...chcecie 3 systemy ogrzewania... spokojnie pompa ciepła PW wystarczy bez konieczności dogrzewania kominkiem. Kominek jak coś to rekreacyjnie.
5. Po co Wam pokój na parterze?
6. Najlepszy i najtańszy z pierwszej trójki to DOm w Kordianach. Zwarta bryła prostokątu, brak garażu, duży wiatrołap gdzie wejdzie spora szafa (2,65 m), wygodne schody ze spocznikiem, fajny pom. gosp. z wyjściem na taras i okna w ścianach szczytowych, dwa pokoje dziecie takie same.

Ja aktualnie buduje podobny dom - tj. 168 m po podłogach i koszt wychodzi mi 400 000. Sam SSO 150 000

sts
14-07-2016, 20:59
Małe sprostowanie. Wjazd jest od wschodu a dwa pierwsze projekty musiałyby być w odbiciu lustrzanym. Przepraszam za pomyłkę. Kuchnię od strony frontu chce żona by widzieć gdy ktoś przychodzi. Pokój na parterze jako gabinet, biblioteczka czy na wypadek dodatkowego domownika raczej musimy mieć. Z garażu pewnie zrezygnujemy czyli pozostałby do wyboru Dom w Kordiach lub As VI z garażem przerobionym na pokój i z większą łazienką z brodzikiem (odbicie lustrzane).

moniss
14-07-2016, 21:52
W miarę możliwości chcemy wybierać rozwiązanie energooszczędne ale musimy się zmieścić w 250000 (minimalne warunki by można było zamieszkać).

Przy takim budżecie może pomyślcie o prostej i niedużej parterówce ze stropem drewnianym (tańszy niż żelbetowe czy gęstożebrowe). Dach dwuspadowy o kącie nachylenia dachu do 30 stopni.
Oczywiście jeśli na Waszej działce nie ma ku temu przeciwskazań takich jak np. wymogi warunków zabudowy.

Warto zbudować dom jak najbardziej energooszczędny, wtedy nawet grzejąc wyłącznie czystym prądem nie odczuje się za bardzo kosztów utrzymania. W ogrzewaniu, najtańsze koszty instalacji są przy prądzie: grzejniki elektryczne, kable, maty albo kocioł elektryczny do grzejników czy podłogówki wodnej. Na wypadek kilkudniowej awarii nieduży dom można dogrzewać kozą/kominkiem.


Jeśli musicie jednak stawiać dom z poddaszem użytkowym, to zerknijcie na ten:
http://www.domdlaciebie.com.pl/projekty-domow-parterowych-z-poddaszem-uzytkowym/eco-5,633.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.domdlaciebie.c om.pl%2Fprojekty-domow-parterowych-z-poddaszem-uzytkowym%2Feco-5%2C633.html)
Trzeba by tam oczywiście wprowadzić drobne zmiany jak np. likwidacja połaciówek i powiększenie okien szczytowych na poddaszu, czy usunięcie/przesunięcie kominów, itp.
Na stronie pracowni, koszt budowy (bez instalacji) podobnych projektów nie przekracza 250 tys. zł

Elfir
15-07-2016, 10:15
bez instalacji... Instalacje pewnie 40-50 tyś. czyli zamykamy się w 300 tyś do stanu deweloperskiego (czyli bez podłóg i wyposażenia łazienki i kuchni).

Za 250 tyś pod klucz tylko mały domek i własna praca.

I żadnych pelletów, węgla - koszt budowy takiej kotłowni pokryje ci grzanie prądem domu energooszczędnego na 10 lat.

moniss
15-07-2016, 11:14
bez instalacji... Instalacje pewnie 40-50 tyś. czyli zamykamy się w 300 tyś do stanu deweloperskiego (czyli bez podłóg i wyposażenia łazienki i kuchni).

Za 250 tyś pod klucz tylko mały domek i własna praca.

I żadnych pelletów, węgla - koszt budowy takiej kotłowni pokryje ci grzanie prądem domu energooszczędnego na 10 lat.
Dokładnei tak: praca własna i jak najtańszy/najbardziej przemyślany system ogrzewania. No i najważniejsze, bardzo dobrze przemyślany projekt domu, aby był jak najprostszy i jak najtańszy w budowie, aby można było samemu trochę rzeczy zrobić.

Oszczędności przy wykończeniówce to np. polerowany beton na podłogach (w BB wylewka 10cm wraz z polerowaniem to koszt 80zł), farba wapienna własnej produkcji (wapno, pokost i ewentualnie barwniki) + malowanie własne.

agao_83
17-07-2016, 13:44
361585
co sądzicie o takim rozkładzie pomieszczeń? będę omawiać temat z architektem, któremu zlecimy projekt ale chciałabym poznać wasze zdanie. Parter, wejście od południa. Na ścianie zachodniej salon, kuchnia ze spiżarką, i 2 sypialnie. Na ścianie północnej schowek. Na ścianie wschodniej sypialnia, 2 łazienki, pokój gościnny, kotłownia, przedsionek. Koło łazienek wydzielone pomieszczenia na pralkę i suszarkę z wejściem z przedpokoju.

Marcin34_Śl
17-07-2016, 14:10
Ułożenie ok względem stron świata,

trochę małe te łazienki po 3 metry z hakiem.

Ja bym wrzycił pralkę do tego schowka i powiększył łazienki kosztem sypialni i pokoju gościnnego.

Druga opcja to schowek który byłby garderobą sypialni i zmniejszenie sypialni na łazienki.

Pomyśl, czy nie lepiej zrobić w kuchni wysoką zabudową kosztem tej spiżarki.

Koniecznie trzeba coś zrobić z ciągiem komunikacyjnym, bo czy ktoś będzie przychodził do dzieci, czy ktoś pójdzie do WC to wszystko widzisz siedziąc w salonie. Mnie osobiście nie podoba się taki układ.

agao_83
17-07-2016, 14:18
Ułożenie ok względem stron świata,

trochę małe te łazienki po 3 metry z hakiem.

Ja bym wrzycił pralkę do tego schowka i powiększył łazienki kosztem sypialni i pokoju gościnnego.

Druga opcja to schowek który byłby garderobą sypialni i zmniejszenie sypialni na łazienki.

Pomyśl, czy nie lepiej zrobić w kuchni wysoką zabudową kosztem tej spiżarki.

Koniecznie trzeba coś zrobić z ciągiem komunikacyjnym, bo czy ktoś będzie przychodził do dzieci, czy ktoś pójdzie do WC to wszystko widzisz siedziąc w salonie. Mnie osobiście nie podoba się taki układ.

o wyjściu z wc nie pomyślałam. Pierwotnie łazienka przy sypialni miała być połaczona z pomieszczeniem przewidzianym na pralnię ale chyba wolałabym je oddzielić. Łazienki dużej nie potrzebuję, bo tylko biorę w niej prysznic i tyle. Wydawanie 2razy więcej kasy na kafelki tylko po to, żeby mieć większą łazienkę trochę mija się dla mnie z celem - to nie salon, gdzie przestrzeń jest potrzebna. Ze schowka nie chciałabym rezygnować - ma tam być odkurzacz, decha do prasowania i inne tego typu szpargały, które normalnie zalegałyby w szafach. Co do spiżarki kwestia otwarta - mam jednak wrażenie, że zabudowa spiżarki i zrobienie tam półek wyjdzie taniej niż robienie na tej powierzchni zabudowy z szaf kuchennych. W tej spiżarce byłyby jakieś zgrzewki wody, sprzęty kuchenne, przetwory - to wszystko, czego używam rzadko, a co zagracałoby mi szafki

moniss
17-07-2016, 15:07
Zmieniłabym nieco rozmieszczenie pomieszczeń:
- kuchnia w miejscu gabinetu (wszelkie instalacje wod-kan w jednej części domu)
- gabinet powiększony o spiżarkę i może nawet nieco o jadalnię (zasłoniłby nieco wejscie do łazienki)
- zmiana wymiarów przedsionka i pomieszczenia gospodarczego

Pralnię bym zrobiła w formie wnęki zabudowanej drzwiami składanymi (jak w szafie), tak jak to mają w projektach w UK czy US.

W spiżarce w projekcie wbrew pozorom nie ma zbyt wiele miejsca (do wykorzystania tylko dwie wąskie ściany), więc pożegnałabym się z nią bez większego żalu. Większe zapasy można trzymać w pomieszczeniu gospodarczym.

Komin do kominka/kozy można wybudować nad, a nie obok - zaoszczędzi się miejsca.

Drzwi wejściowe najlepiej zrobić z doświetlem bocznym (to zamiast okna).

361589
Niestety nie widać na tym foto wymiarów, więc nic więcej nie jestem w stanie napisać.

agao_83
17-07-2016, 15:22
dzięki moniss - pomysł z zamianą kuchni i pokoju wart rozważenia :) w prawdzie nastawiałam się na salon + aneks - ta ściana między kuchnią a salonem w założeniach miała mieć max 120xm, żeby zasłonić to, co leży na blatach ale jednak całkiem nie odgradzać pomieszczeń od siebie ale twoja koncepcja tez mi się podoba :)

moniss
17-07-2016, 15:47
dzięki moniss - pomysł z zamianą kuchni i pokoju wart rozważenia :) w prawdzie nastawiałam się na salon + aneks - ta ściana między kuchnią a salonem w założeniach miała mieć max 120xm, żeby zasłonić to, co leży na blatach ale jednak całkiem nie odgradzać pomieszczeń od siebie ale twoja koncepcja tez mi się podoba :)
Kuchnię w nowym miejscu też można otworzyć, a zasłaniać tylko podwyższonym barkiem, czy niepełną ścianką. Można też zrobić szerokie przejście i zamontować drzwi przesuwne, aby w miarę potrzeby kuchnię zamykać lub otwierać.

Nie widzę na zdjęciu wymiarów (są rozmazane), i zastanawiam się, czy w łazience z prysznicem nie jest za wąsko...

agao_83
17-07-2016, 17:23
361612
układ ze zmienioną kotłownią - dzięki temu większa łazienka i większy pokój gościnny - teraz łazienka ma 1,4m szerokości, więc powinno starczyć, żeby swobodnie przejść. Kuchnia chyba jednak zostanie gdzie była - dając tam pokój musiałabym pomniejszyć jadalnie/salon, a zależy nam na dużym salonie, bo w zasadzie tylko tam spędzamy czas w ciągu dnia :)
co o tym myślicie? lepiej?

Elfir
17-07-2016, 21:14
nie rób sobie kuchni od południa. ugotujesz się latem.

agao_83
17-07-2016, 22:04
nie rób sobie kuchni od południa. ugotujesz się latem.

kuchnia od zachodu, od południa salon, żeby się w zimie dogrzewał sam z siebie

onja
18-07-2016, 13:17
oczywiście, sprawdzimy. To takie nasze poprawki, stworzyliśmy wymarzony rozkład pomieszczeń :lol2:
mi się najbardziej podoba dach 30 stopni :yes:
coś takiego http://www.dobredomy.pl/projekt/blanka/

dzięki!:)

http://www.domdlaciebie.com.pl/projekty-domow-parterowych/luna,468.html
bardzo podobny projekt do tego po Twoich zmianach

agao_83
18-07-2016, 17:24
361711
Moniss zamieniłam miejscami kuchnię z pokojem gościnnym i powiem szczerze, że to chyba jest TEN układ :) początkowo chciałam aneks i salon, żeby było 40m i przestrzeń ale potem pomyślałam o hałasach przy gotowaniu, zapachach, kuchni od zachodu no i chyba wolę taki układ, jak na rysunku. Przynajmniej w lecie da się wejść do kuchni no i wszystkie instalacje wod-kan będą w jednym miejscu, więc zawsze to jakieś oszczędności, co nie ukrywam jest dla nas istotne :)

moniss
18-07-2016, 21:15
361711
Moniss zamieniłam miejscami kuchnię z pokojem gościnnym i powiem szczerze, że to chyba jest TEN układ :) początkowo chciałam aneks i salon, żeby było 40m i przestrzeń ale potem pomyślałam o hałasach przy gotowaniu, zapachach, kuchni od zachodu no i chyba wolę taki układ, jak na rysunku. Przynajmniej w lecie da się wejść do kuchni no i wszystkie instalacje wod-kan będą w jednym miejscu, więc zawsze to jakieś oszczędności, co nie ukrywam jest dla nas istotne :)

To teraz zabawię się w adwokata diabła... :evil:
Przy poprzednim układzie można było bezpośrednio z kuchni wyjść na taras (gdyby zamiast okna byłyby drzwi tarasowe).
Ale moim zdaniem, to chyba jedyny plus tamtej lokalizacji. No, może jeszcze dwurzędowy układ szafek, który mi osobiście bardzo się podoba (zwłaszcza, gdy pomiędzy nimi jest wyjście na zewnątrz) ;)

DROBIAZGI:
- coś ciasno jest z tym stołem w kuchni. Jakie ma ona wymiary?
- okna w łazienkach i w pom. gospodarczym bym powiększyła, bo takie maleńkie to nadają się co najwyżej do przewietrzania, a światła wpuszczają niewiele (pomieszczenia odbierane są jako nieprzytulne, ciemne i ponure). Gdy mieszkałam w domu teściów, to miałam łazienkę z dużym oknem od wschodu....jejku... jak ja tam lubiłam przebywać...
- w łazience przy sypialni, aby móc powiększyć okno (w poziomie lub pionie, albo tak i tak), można by przenieść wannę pod okno. Dobrze by też wtedy było w małej łazience przenieść wszystkie sprzęty na drugą ścianę, co uprości odpływy instalacji kanalizacyjnej
- drzwi w małej łazience można otwierać w ten sam sposób co w schowku obok (zdaje się, że nazywają je prawymi)
- drzwi w gabinecie bym przesunęła bardziej w kierunku środka, tak aby przy ścianie można było wstawić szafy lub regały
- pamiętaj o doświetleniu przedsionka poprzez bardzo przeszklone drzwi lub dostawienie przy nich doświetla bocznego
- pamiętaj aby kupić odpowiednią ramę łóżka do sypialni głównej, aby zostało jak najszersze przejście przed oknem (zwykle łóżka mają ok.205 - 2015cm długości)
- w pomieszczeniu gospodarczym, kocioł, bojler itp. umieściłabym na ścianie przy kuchni, a półki magazynowe jak najbliżej drzwi

agao_83
18-07-2016, 21:40
To teraz zabawię się w adwokata diabła... :evil:
Przy poprzednim układzie można było bezpośrednio z kuchni wyjść na taras (gdyby zamiast okna byłyby drzwi tarasowe).
Ale moim zdaniem, to chyba jedyny plus tamtej lokalizacji. No, może jeszcze dwurzędowy układ szafek, który mi osobiście bardzo się podoba (zwłaszcza, gdy pomiędzy nimi jest wyjście na zewnątrz) ;)

DROBIAZGI:
- coś ciasno jest z tym stołem w kuchni. Jakie ma ona wymiary?
- okna w łazienkach i w pom. gospodarczym bym powiększyła, bo takie maleńkie to nadają się co najwyżej do przewietrzania, a światła wpuszczają niewiele (pomieszczenia odbierane są jako nieprzytulne, ciemne i ponure). Gdy mieszkałam w domu teściów, to miałam łazienkę z dużym oknem od wschodu....jejku... jak ja tam lubiłam przebywać...
- w łazience przy sypialni, aby móc powiększyć okno (w poziomie lub pionie, albo tak i tak), można by przenieść wannę pod okno. Dobrze by też wtedy było w małej łazience przenieść wszystkie sprzęty na drugą ścianę, co uprości odpływy instalacji kanalizacyjnej
- drzwi w małej łazience można otwierać w ten sam sposób co w schowku obok (zdaje się, że nazywają je prawymi)
- drzwi w gabinecie bym przesunęła bardziej w kierunku środka, tak aby przy ścianie można było wstawić szafy lub regały
- pamiętaj o doświetleniu przedsionka poprzez bardzo przeszklone drzwi lub dostawienie przy nich doświetla bocznego
- pamiętaj aby kupić odpowiednią ramę łóżka do sypialni głównej, aby zostało jak najszersze przejście przed oknem (zwykle łóżka mają ok.205 - 2015cm długości)
- w pomieszczeniu gospodarczym, kocioł, bojler itp. umieściłabym na ścianie przy kuchni, a półki magazynowe jak najbliżej drzwi

stół w kuchni jest poglądowo - jakiś będzie ale może np nei będzie tego blatu , co jest za stołem :) to już kosmetyka do ogarnięcia później. W łazience obecnie mam duże okno na całą ścianę nad wanną i od początku zaklejone jest mleczną folią, więc i tak nic przez nie nie widać. Tym razem wolałabym okno tylko do wywietrzenia - nie kręci mnie paradowanie na golasa przed oczami sąsiadów, a nie chcę robić okna, żeby znowu je zaklejać :) Umiejscowienie sprzętów będzie jeszcze pewnie zmieniane - zostały naniesione, żeby zobaczyć, czy się pomieszczą :) przesuniecie drzwi w gabinecie jak najbardziej wchodzi w grę :)

agao_83
18-07-2016, 21:47
sprzęty w łazience specjalnie są na tej ścianie - żeby nie było ich widać z salonu, gdy ktoś bedzie otwierał drzwi :) no i drzwi wolałabym w tą stronę otwierane, bo nie lubię ich obchodzić, żeby wejść do pomieszczenia :) w pomieszczeniu gospodarczym okno tylko do wietrzenia, więc małe starczy. W przedsionku będzie na pewno jakieś przy drzwiach :) łóżko w sypialni na rys ma 2.2m długości, wiec każde krótsze spowoduje powiększenie przejscia :)

Elfir
19-07-2016, 09:49
nie lepiej wietrzyć wentylacją mechaniczną? :D

agao_83
19-07-2016, 10:33
Elfir pewnie lepiej ale decyzja co do wentylacji jeszcze nie została podjęta - podejmiemy ją po rozmowie z architektem, co nie zmienia faktu, że w łazienkach nie chcę dużych okien, które będę musiała co chwilę zasłaniać żeby się umyć :)

moniss
19-07-2016, 11:03
sprzęty w łazience specjalnie są na tej ścianie - żeby nie było ich widać z salonu, gdy ktoś bedzie otwierał drzwi :) no i drzwi wolałabym w tą stronę otwierane, bo nie lubię ich obchodzić, żeby wejść do pomieszczenia :) w pomieszczeniu gospodarczym okno tylko do wietrzenia, więc małe starczy. W przedsionku będzie na pewno jakieś przy drzwiach :) łóżko w sypialni na rys ma 2.2m długości, wiec każde krótsze spowoduje powiększenie przejscia :)
Drzwi do łazienki zazwyczaj są zamknięte, a przynajmniej powinny, więc nie obchodzisz drzwi naokoło, lecz stajesz dokłądnie przed nimi :)
Poza tym jeśli masz w korytarzu drzwi niemal obok siebie, to lepiej (w sensie ładniej) aby były albo prawe, albo lewe, a nie prawe i lewe.
Sprzęty łazienkowe na jednej wspólnej ścianie to mniej skomplikowana instalacja kanalizacyjna.

Większe okna, to więcej światła i nawet w pochmurny dzień nie trzeba zapalać światła. Jakiej wielkości masz zaplanowane okna łazienkowe i w pom.gosp.? Bo tak na oko, to wyglądają na szer. 50cm.
W obecnej łazience 3,4m2, mam okno 50x90cm, przy czym samej szyby jest tam zaledwie ok.27x70cm (nie jest to okno energooszczędne), i oczywiście można tam wejść i się umyć bez włączania światła, ale nie mogę powiedzieć aby tam było przyjemnie przebywać (pomimo ładych płytek itp.) - milej/przytulniej się robi dopiero przy włączonym świetle.

Uwagę odnośnie łóżka w sypialni napisałam widząc wymiar 273cm, który po tynkach oraz wstawieniu standardowego łóżka daje nam ok. 60-65cm na przejście, przy czym lepiej aby to było 65cm, bo mniej się człowiek będzie obijał o ścianę czy parapet ;)

DOPISEK:
Małe okno też trzeba zasłaniać, bo przez nie też wszystko widać ;) - no chyba, że jest to lufcik 30x30cm...
W łazience z prysznicem można dać okno do (albo niemal do) samej podłogi

agao_83
19-07-2016, 11:52
okno jest 50cm szerokie - zależy mi na tym, żeby zmieściło się obok prysznica :) w drugiej łazience można by poprzestawiać sprzęty i przerzucić grzejnik i wstawić większe okno ale myślę, że to na etapie wizualizacji już zdecyduję :)

Elfir
20-07-2016, 15:59
trafiłam na mądre przemyślenia dotyczące projektów
http://temirencami.blogspot.com/2008_06_01_archive.html

qbaiana
20-07-2016, 22:20
Witam moi drodzy.
Proszę o opinie i rady.
Trafiła nam się fajna działeczka: 20,5x40m , na nowo powstającym osiedlu. Teren lekko pochylony w kierunku zachodnim. Wjazd od północy. Jest droga, woda, prad, gaz i kanalizacja - nic ino się budować ;)

Działka 361921

Więc zaczynamy myśleć co by tam postawić.
Założenia są takie:
- rodzinka 2+2 (w przyszłości może się jeszcze powiększy), czyli salon +4 pokoje ;
- piętrówka z pełnym piętrem - nie lubimy skosów w pokojach,
- dach czterospadowy kopertowy lub dwuspadowy,
- garaż może być doklejony do budynku,
- domek bedziemy grzać gazem + ewentualnie kominek,
- powierzania 140-170 m ( razem z garażem)
-fajnie jakby w domu było : spiżarnia koło kuchni, pralnio-kotłownia z wyjściem na ogród, jak najwięcej słoneczka w domu (ogród od południa + dach z okapem żeby zacienić południowe okna na piętrze w lecie)


Szukamy ciekawych projektów.
Wstępnie zacząłem rysować jakby to mogło wyglądać - i wyszło coś takiego (nie wiem czy to się konstrukcyjnie da zrobić?)
361922



Proszę o rady i opinie.


Dzięki
Pozdrawiamy!!

Bejaro
20-07-2016, 22:27
Witam moi drodzy.
Proszę o opinie i rady.
Trafiła nam się fajna działeczka: 20,5x40m , na nowo powstającym osiedlu. Teren lekko pochylony w kierunku zachodnim. Wjazd od północy. Jest droga, woda, prad, gaz i kanalizacja - nic ino się budować ;)

Działka 361921

Więc zaczynamy myśleć co by tam postawić.
Założenia są takie:
- rodzinka 2+2 (w przyszłości może się jeszcze powiększy), czyli salon +4 pokoje ;
- piętrówka z pełnym piętrem - nie lubimy skosów w pokojach,
- dach czterospadowy kopertowy lub dwuspadowy,
- garaż może być doklejony do budynku,
- domek bedziemy grzać gazem + ewentualnie kominek,
- powierzania 140-170 m ( razem z garażem)
-fajnie jakby w domu było : spiżarnia koło kuchni, pralnio-kotłownia z wyjściem na ogród, jak najwięcej słoneczka w domu (ogród od południa + dach z okapem żeby zacienić południowe okna na piętrze w lecie)


Szukamy ciekawych projektów.
Wstępnie zacząłem rysować jakby to mogło wyglądać - i wyszło coś takiego (nie wiem czy to się konstrukcyjnie da zrobić?)
361922



Proszę o rady i opinie.


Dzięki
Pozdrawiamy!!

Najpierw sprawdzić co na tej działce można wybudować, w MPZP lub w razie braku wystąpić o WZ.

Domy piętrowe często nie mieszczą się w parametrach np wysokości itp. kąta dachu itp.

qbaiana
20-07-2016, 22:33
jest MPZP

8 )
wysokość zabudowy - do 2 kondygnacji nadziemnych plus jednokondygnacyjne poddasze użytkowe w spadku dachu lub 3 kondygnacje nadziemne dla dachów płaskich;
9 )
dachy wielospadowe o nachyleniu powyżej 25° lub dachy płaskie

więc może być piętrówka z pełnym piętrem

Elfir
20-07-2016, 22:37
Poza tym nie ma sensu stawiać domu na styk, tak, że zostaje tylko 4 m do ogrodzenia, bo wówczas z bocznego okna salonu będzie widać głównie płot i dom sąsiadów. Na 4 m ciężko zrobić sensowną kompozycję z roślin.

qbaiana
20-07-2016, 23:12
Boczne okno jest i tak tylko po to żeby rozjaśnić salon, za oknem pewnie będą wzdłuż płotu tujki rosły, a dzięki takiemu ułożeniu domu zyskujemy na piętrze 3 pokoje skierowane na południe. Myślę , że warto. Tym bardziej , że cały ogród będzie za domem: 20 x 20m - dla mnie aż za dużo.

moniss
20-07-2016, 23:13
Szukamy ciekawych projektów.
Wstępnie zacząłem rysować jakby to mogło wyglądać - i wyszło coś takiego (nie wiem czy to się konstrukcyjnie da zrobić?)
361922



Proszę o rady i opinie.


Dzięki
Pozdrawiamy!!

Powyższe rysunki do wywalenia. Ale by wiedzieć na co zwrócić uwagę szukając projektu, wypunktuję co na tych rzutach jest nie tak.
Zacznę od tego, aby nie wypełniać zabudowaniami działki na maxa i tak jak napisała Elfir, z okien (zwłaszcza salonu) musi być coś widać a nie tylko ogrodzenie i dom sąsiada., bo to przyprawia o klaustrofobię.

A teraz sam rzut:
- garaż za wąski o jakieś pół metra, a do tego na tyle długi, że można by na jego końcu zrobić jeszcze jedno nieduże pomieszczenie ;) 5,8m długości by wystarczyło aby wstawić kompaktowy samochód i jeszcze jakieś półki na końcu
- schody zabiegowe są niezbyt wygodne w codziennym użytkowaniu (pomijam to, że na rysunku mają zbyt mało stopni), ze spocznikiem byłyby znacznie lepsze
- kotłownia od południa to marnowanie dobrze nasłonecznionego miejsca, gdzie mógłby być jakiś pokój
- salon jest duży ale w tym kształcie raczej mało ustawny. Lepszy byłby bardziej prostokątny, gdzie można by wydzieliś strefę stołową i strefę wypoczynkową
- sypialnie trchę małe jak na takiej wielkości dom, przywodzą na myśl pokoje w blokach
- łazienka i wc powinny raczej znaleźć się nad kotłownią (szybciej doleci ciepła woda, a instalacja kanalizacyjna z piętra nie będzie musiała przebiegać i szumieć przez pokoje parteru)
- przy rozwojowej rodzinie z dwójką dzieci i ewentualnie więcej, na piętrze przydałyby się dwie łazienki z kibelkami (zwłaszcza dzieciarnia w wieku nastoletnim okrutnie te pomieszczenia okupuje).

DOPISEK:

Boczne okno jest i tak tylko po to żeby rozjaśnić salon, za oknem pewnie będą wzdłuż płotu tujki rosły,
Więc szkoda nawet kasy na okno wydawać, skoro tam i tak bedzie ciemno :P

Elfir
20-07-2016, 23:27
Może pomyśl o tym, by dom wydłużyć, a waszą sypialnię umieścić na parterze, a dzieci na piętrze?

doświetlanie pomieszczeń na wąskich działkach:
http://images75.fotosik.pl/763/2f84ce7ba5efe597gen.jpg

qbaiana
20-07-2016, 23:32
Powyższe rysunki do wywalenia. Ale by wiedzieć na co zwrócić uwagę szukając projektu, wypunktuję co na tych rzutach jest nie tak.
Zacznę od tego, aby nie wypełniać zabudowaniami działki na maxa i tak jak napisała Elfir, z okien (zwłaszcza salonu) musi być coś widać a nie tylko ogrodzenie i dom sąsiada., bo to przyprawia o klaustrofobię.

A teraz sam rzut:
- garaż za wąski o jakieś pół metra, a do tego na tyle długi, że można by na jego końcu zrobić jeszcze jedno nieduże pomieszczenie ;) 5,8m długości by wystarczyło aby wstawić kompaktowy samochód i jeszcze jakieś półki na końcu
tak... a za samochodem kompaktowym stoją jeszcze : 2 rowery , przyczepka do roweru (riksza) na dwójkę dzieci , 2 wózki dziecięce, rowerek biegowy , rowerek trójkołowy dla malutkiej oraz zwykły mały rowerek dla starszego oraz autko na pedały i autko elektryczne, hulajnoga i cholera wie co jeszcze... a dalej mały warsztat, więc 5,8 m to za mało. Faktycznie fajnie byłoby mieć szerzej - ale się nie da:) ... no chyba żeby zrobić garaż przed domem.



- schody zabiegowe są niezbyt wygodne w codziennym użytkowaniu (pomijam to, że na rysunku mają zbyt mało stopni), ze spocznikiem byłyby znacznie lepsze
na rysunku mają zbyt mało stopni ale tylko tylko rysunek ideowy...




- kotłownia od południa to marnowanie dobrze nasłonecznionego miejsca, gdzie mógłby być jakiś pokój
w sumie to pomieszczenie to bardziej Pralnia , a nie kotłownia i dla tego ważne żeby było wyjście z niej na ogród - fajnie po skończonej pracy ogrodowej wejść do pomieszczenia gdzie można sie umyć, a nie wchodzić w kaloszach do salonu ? A Piecyk gazowy można przenieść do "spiżarni" - będzie ciepła woda miała bliżej do łazienek na piętrze i do kuchni.




- salon jest duży ale w tym kształcie raczej mało ustawny. Lepszy byłby bardziej prostokątny, gdzie można by wydzieliś strefę stołową i strefę wypoczynkową
Zgadzam się , tak wyszło - ale stół na kilkanaście osób się zmieści i komplet wypoczynkowy też...




- sypialnie trchę małe jak na takiej wielkości dom, przywodzą na myśl pokoje w blokach
pokój dla dziecka o wymiarach 3x4m jest dla mnie odpowiedni.
Całego domu na tym rysunku wychodzi jakies 125m powierzchni użytkowej, a z kotłownią i garażem jakieś 160m. To nie ma być duży dom.


- łazienka i wc powinny raczej znaleźć się nad kotłownią (szybciej doleci ciepła woda, a instalacja kanalizacyjna z piętra nie będzie musiała przebiegać i szumieć przez pokoje parteru)
można piecyk gazowy dać do spiżarni - tak jak pisałem wyżej...
Albo Łazienkę i WC na piętrze przenieść w miejsce Garderoby przy schodach, a Sypialnie przesunąć do rogu gdzie jest łazienka...




- - przy rozwojowej rodzinie z dwójką dzieci i ewentualnie więcej, na piętrze przydałyby się dwie łazienki z kibelkami (zwłaszcza dzieciarnia w wieku nastoletnim okrutnie te pomieszczenia okupuje).

wystarczy 1 łazienka + osobne WC . Po co sprzątać kolejną łazienkę.

Elfir
21-07-2016, 13:09
Moim zdaniem przy trójce dzieci dwie łazienki z pełnym programem są niezbędne. Cała trójka będzie chciała iść do szkoły na godzinę ósmą a rodzice do pracy - jak pogodzić korzystanie z umywalki?

Pralnia powinna być przy sypialniach - tam gdzie się człowiek rozbiera i gdzie są szafy. Bieganie z praniem po schodach jest męczące (zasadniczo schody są męczące w użytkowaniu na co dzień).

Schowek na tyłach garażu - bardzo dobrze. Ale pomyśl o schowku i garażu jako budynkach dostawionych do domu a nie wymurowanych w bryle. Mogą być wówczas lżejsze w konstrukcji, nieocieplone - a tym samym tańsze w budowie

moniss
22-07-2016, 10:34
qbaiana,
Czy przeglądaliście już katalogi z projektami? Jeśli macie swoich faworytów, to wrzuć tutaj ich nazwy i pracownie (a najlepiej linki do nich). Najłatwiej wtedy będzie wskazać ten lepszy i ewentualnie pokazać coś innego o podobnej stylistyce czy funkcjach.

Elfir
22-07-2016, 21:51
moim zdaniem będzie problem ze znalezieniem gotowca, gdyż większość jest przewidziana na rodziny 2+2

sts
23-07-2016, 11:11
bez instalacji... Instalacje pewnie 40-50 tyś. czyli zamykamy się w 300 tyś do stanu deweloperskiego (czyli bez podłóg i wyposażenia łazienki i kuchni).

Za 250 tyś pod klucz tylko mały domek i własna praca.

I żadnych pelletów, węgla - koszt budowy takiej kotłowni pokryje ci grzanie prądem domu energooszczędnego na 10 lat.

Te Asy pracownia wycenia poniżej 250000 już z instalacjami. Jest to możliwe? Poza tym dochodzi zwrot Vat za materiały budowlane w programie MDM.
Dom w Kordiach fajny tylko wiekszy wiec czy nie bedzie drozszy?
Eco 5 - w środku całkiem fajnie ale z zewnątrz gorzej. Parterówka odpada. Za mała działka.
Rozważamy jeszcze dom w żurawkach i dom w wisteriach 2 Archonu. Tylko w tych trochę mała ścianka na tv.

Elfir
23-07-2016, 12:16
ceny podawane są cenami netto.

Kolejna osoba, która usiłuje wyważyć otwarte drzwi. Domu nie da się zbudować za darmo.

Na forum jest wątek - dom za 200 tyś i dom za 300 tyś (w Wymiana doświadczeń). Zobacz ilu ludziom się udało takowy wybudować. Jakie to były projekty. Ile trzeba było pracy własnej, by zmieścić się w budżecie.

Krzysztof-1971
24-07-2016, 19:47
Cześć!

Bardzo proszę o słowa komentarza do mojego projektu indywidualnego. (Jeszcze zmieniam w nim kilka kwestii: nie będzie okna w garderobie, kominek będzie w narożniku, w jego miejscu TV).

Powierzchnia 102m2
Dla dwóch osób na stare lata
Pompa ciepła
strop lekki
wjazd od północy

http://images78.fotosik.pl/772/cd97760d35a7bf5dmed.jpg (http://www.fotosik.pl/zdjecie/cd97760d35a7bf5d)

Czy ustawienie względem stron świata OK? Czy kotłownia 4m2 dla pompy, pralki i małego zlewu wystarczy? Ten mały ciąg komunikacyjny przy łazience i pokojach wystarczy, nie jest ciasno? Okno narożnikowe w kuchni - jaki wymiar, może być niższe niż to z drugiej strony drzwi? gdzie wejście na stryszek?

Pomóżcie, Dobrzy Ludzie!

Elfir
24-07-2016, 20:03
bardzo duże łazienki a brak pralni.
jeden pokój z oknem od północy.
przydałaby się spiżarka. Aneks kuchenny jest nieco nieustawny - poproś architekta o wrysowanie mebli.
Gdybyś zamienił miejscami łazienkę z garderobą, mógłbyś mieć w łazience wannę z widokiem na ogród. Z resztą polecam wejście do łazienki przez garderobę a nie bezpośrednio z sypialni - chodzi o dźwięki korzystania z sedesu w nocy.

Nie wrysowuj tarasu do projektu. Przynajmniej nie tak duży. Zrobisz go potem sobie na etapie projektowania ogrodu, na gruncie, dostosowany do potrzeb.

Marcin34_Śl
25-07-2016, 17:13
trochę mały wiaatrołap, jak wsadisz szafę to 3 osoby się nie zmieszczą ( a szafa będzie mała),

kotłownai 4m2 wystarczy dla pomopy ciepła, pralki i zlewu,

ciężko wsadzić gdzieś schody

Kominek w roku za kanapą? Od kominka do kanapy musi być trochę miejsca, policz to ile będziesz miał od ksnapy do sciany TV

Krzysztof-1971
26-07-2016, 10:24
Dzięki za wszystkie sugestie.

Kominek będzie na ścianie, na której jest, ale wcześniej, zaraz od strony kuchni (nie w rogu - źle się wyraziłem). Łazienki muszą mieć takie wymiary - wózek inwalidzki.
Myślę o tej kuchni jeszcze, nie jest specjalnie ustawna. Jak rozmieścić sprzęt, żeby było wszystko pod ręką?

Pozdrawiam :)

Elfir
26-07-2016, 17:47
nie projektować domu z nieustawną kuchnią.
To projekt indywidualny, niech architekt ci przedstawi propozycje rozmieszczenia mebli. Jeśli nie potrafi - znaczy, że źle zaprojektował i musi zacząć od nowa.

Dlaczego obydwie łazienki są takie duże? Dla osoby niepełnosprawnej starczy jedna duża. Dla gości nie ma potrzeby.

Dla osoby na wózku wiatrołap jest niewygodny. Mam wrażenie, że architekt nie umie sobie wyobrazić poruszania osoby na wózku

Elfir
26-07-2016, 18:03
i nie róbcie sobie okien narożnych w kuchni - jak je potem wygodnie umyć nad blatem?

Magipa
27-07-2016, 07:39
Witam
Jesienią lub wiosną planujemy budowę naszego domku. Planujemy taki
http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-pieciornikach-t-m98a2086efdb27
Zmiany które planujemy
- murujemy ganek (zamiast tego przeszklenia), wstawiamy drzwi. (1 metr szerokie)
- wstawiamy małe okno dachowe w garderobie w sypialni głównej.
- drzwi z garażu zamiast okna (z tyłu) 1m szerokie.
- zmniejszamy okno w garażu
Działka z wjazdem od północy o wymiarach 24,5 na 37m. (24,5 szerokości od strony wjazdu)
Proszę o opinie o projekcie.
Pozdrawiam

Elfir
27-07-2016, 11:26
okno w garderobie sprzyja płowieniu ubrań. Chyba, że robicie garderobę z szafami (czyli w zasadzie dublujecie funkcje).

W tym projekcie jest mały salon.

Magipa
27-07-2016, 11:37
okno w garderobie sprzyja płowieniu ubrań. Chyba, że robicie garderobę z szafami (czyli w zasadzie dublujecie funkcje).

W tym projekcie jest mały salon.

Dziękuję. O ubraniach nie wiedziałam. To naprawdę cenna informacja. W sumie racja, tym bardziej że to okno od południa.
Mały salon, no marzy mi się trochę większy. Chcieliśmy poszerzyć dom o 1 metr, ale ze względów finansowych musimy odpuścić i zadowolić się tym.
Pozdrawiam

Kemotxb
27-07-2016, 17:43
Znów przyszedł czas na Wasze uwagi i sugestie :). Borykałem się z projektami dłuższy czas i teraz chciałbym żeby podpowiedzieć zmiany w tym co jest. Już mówię dlaczego. Projekt leży na biurku więc innego nie będzie :). Mogę tylko dokonać zmian podczas adaptacji. Mam już ich trochę ale chętnie poczytam propozycje i uwagi. Padło na ten projekt z różnych względów, chciałem inny ale budując dom ważniejsze jest to co można a nie to co się chce. Można mieć to co się chce ... oczywiście ale to kosztuje ;). Więc realnie wyszło tak. Dom przy Głogowej 3 120 mkw P.U. 5 pokoi, 2 łazienki, garaż 19 mkw, kotłownia 5 mkw. Usytuowanie na działce - garaż od strony północnej i przepisowe odległości od granic, z lewej strony 4 m, front 6 m (wymóg MPZP), reszta wynikowa. Taras przeniesiony na tył budynku zamiast z boku. Podaje link
http://www.tooba.pl/projekt-domu-Dom-przy-Glogowej-3-THS-285
Okna dachowe znikają, wentylacja mechaniczna z rekuperacja, ogrzewanie całość podłogówka, brak kominka, kotłownia na paliwo stałe po trudnych przeróbkach i mój konik dla architekta ... lane skosy poddasza :).

Elfir
27-07-2016, 18:20
mikroskopijny salon, nieproporcjonalny w stosunku do reszty pomieszczeń, jakby był najmniej ważnym elementem domu.
kanapa na rzucie jest pomniejszona, chyba, ze znajdziesz taka o głebokości 80 cm

Marcin34_Śl
27-07-2016, 19:54
Jak pisała ELfir - salon bardzo niewielki, 30 m to wg Mnie minimum. Nie możesz zrezygnować z pokoju na parterze? Gdzie będzie TV w takim układzie? Masz sypialnie większą niż salon.
Stół na tym rzucie też pomniejszony, ma chyba z 1,3 m.
Garaż - za wąski, policz Sobie jaki ma wymiar Twoje auto z otwartymi drzwiami? Dwóch drzwi w życiu nie otworzysz, więc rodzinka będzie musiałą wychodzić przed garażem. Min szerokość to 3,5 m a wygodny ma 4 m.
Schody mogłyby być trochę szersze, bo wychodzi około 85 cm i nachodzą na szafę w wiatrołapie

moniss
27-07-2016, 19:54
Zamień miejscami kuchnię z dodatkowym pokojem i otwórz ją na salon. Szafki ustawione w L-kę (będzie można dać ich więcej niż na starej miejscówce) pozostawią jeszcze sporo miejsca na stół.
Nie likwiduj podciągu pomiędzy salonem a obecną kuchnią - daj pod nim cienką ściankę działową, a będziesz miał małą wnękę na kolekcję DVD no i miejsce na TV (w projekcie chyba o tym zapomniano).
W pokoju zrobionym z kuchni można zlikwidować okno na elewacji frontowej.

Kemotxb
27-07-2016, 22:33
Wiem salon mały, ale niewiele można z nim zrobić, pokój na parterze musi pozostać bo to był warunek konieczny. Tak więc zamiast dużego salonu mam dodatkowy pokój. Zamiana kuchni z pokojem mi się spodobała, muszę to jakoś zebrać, bo ściana która dzieli obecnie salon z pokojem będzie ścianą nośną ze względu na lane skosy. Chętnie zrobiłbym szerszy garaż żeby swobodnie wysiadać ale projekt dostosowałem do działki. Jak zaczęli mi kreślić nieprzekraczalną linie zabudowy i odległości od granic to się okazało że dom mogę wybudować dopiero u sąsiada. Mam narożną działkę i w ścięciu na chłopski rozum linia zabudowy powinna łagodnie łamać się w takiej samej odległości od granic co w innych miejscach, tak myślałem - błąd, jakiś pomysłowy urzędnik na tak małej działce ustawił ponad 7,5 m co sprawia że ścięcie zabiera tak dużo miejsca że nie starczyło go na garaż, wjazd też był nie do ruszenia, ze względu na bliskość pasów i skrzyżowania. Dostosowałem więc projekt do działki i tym samym powinienem żądać od gminy zwrot połowy wartości działki bo zapłaciłem za całą a korzystać mogę zaledwie z połowy. Co do domu to pod schodami ponoć wychodzi jakaś przestrzeń ale jak się do niej dostać żeby była użyteczna ? Faktycznie szerokie nie są i zajmują część wiatrołapu. Na poddaszu potrzebuję jakoś wydzielić coś a'la pralnię z łazienki i tej wnęki na prysznic, a z tego dużego pokoju hm może jakąś garderobę ? Dodaje skan mapki z naniesionym przykładowo obrysem domu
362450
Linią przerywaną zaznaczyłem obrys 6 m od granicy (MPZP zakłada 5 m) czyli dałem 1m bezpieczeństwa i wygody dla auta. Dalej w głąb działki nie chcę cofać bo i tak już taras z tyłu domu mam prawie u sąsiada. Tak dla innych ... nie kupujcie małych działek bo trudno rozwiązać problemy z nimi związane. Ja kupiłem świadomie znając tylko część problemów, teraz robi się ich coraz więcej i nigdy już tego nie zrobię. Co mnie zmusiło? spokojne osiedle, dobre miejsce, wszędzie blisko, chodniki, asfalcik, przyłącza, reszta same minusy :)

bionda
27-07-2016, 22:51
https://img.extradom.pl/media/render/280943/resize%24860-860-1,f$bw

Od dłuższego czasu przeglądamy z mężem projekty domów, interesują nas tylko parterówki z płaskim dachem.
Jednak ostatnio sprawa budowy przyśpiesza i musimy wybrać konkretny projekt.
Każdy kto budował dom zapewne pamięta ten mętlik w głowie po obejrzeniu en-tego projektu
Dlatego moja prośba,jeśli ktoś miałby ochotę rzucić okiem i skomentować projekt,który -mam nadzieję-wkleiłam
Oprócz przeróbki części dziennej na styku kuchnia -salon nie dostrzegam innych wad ale tym bardziej będę wdzięczna za obiektywną ocenę.

Marcin34_Śl
28-07-2016, 08:07
bionda - projekt bardzo fajny,

taras zadaszony? Salon na zachód/południe?

Sypialnia - nie chcecie wejścia do łazienki z sypialni? Okna w sypialni rozumiem takie od podłogi?

Ja bym zrobił jedno duże pom. gospodarcze z pralnią, wtedy można też zagospodarować ścianę w garderobie tam gdzie teraz jest przejście do pralni. Jeszcze jedna szafa by się zmieściła.

Duży minus wg Mnie - ciąg komunikacyjny, biegnie przez salon. Cały czas ktoś będzie przechodził przed TV, siedząc w salonie widzi kto wchodzi do domu itp. To będzie uciążliwe wg Mnie.

cypryski
28-07-2016, 08:45
Bardzo fajny projekt, ale muszę się zgodzić z przedmówcą - należałoby z salonu wydzielić długi korytarz. Salon będzie mniejszy, ale wciąż spory.

bionda
28-07-2016, 17:13
Marcin34 , Cypryski, faktycznie zwracacie uwagę na największą bolączkę tego projektu.
Ale zalety lub też brak wad dyskwalifikujących pozwala nam na bardzo poważne traktowanie takiego rozkładu naszego przyszłego domu.
Największym poświęceniem dla mnie byłoby jednak stworzenie korytarza kosztem salonu, a niech mi tam latają przed tv, w końcu to nie kino.

Na pewno największe zmiany będą w kuchni.Łącznie z oknem, które wolałabym mieć narożne nad blatem ,wydaje mi się,ze to nie skopie elewacji;)
Pozostałe okna ,tylko od podłogi.
Taras częściowo zadaszony.
Cieszę się,że projekt podoba się nie tylko mnie .Dziękuję :)

Elfir
28-07-2016, 17:31
odległości od granic to się okazało że dom mogę wybudować dopiero u sąsiada.)

To jest to, o czym stale pisze Łukasz Ładziński - projekt domu powinien być dostosowany do specyficznych warunków działki. Wciskanie na siłę projektu, który się nie mieści lub po prostu jest niewygodny, mija się z celem, bo koszt budowy to nie jest koszt ciucha, który można wyrzucić jak nie pasuje. Z takim domem z reguły zostaje się na wiele długich, kredytowych lat. Lepiej, żeby jednak był funkcjonalny i wygodny.

Elfir
28-07-2016, 17:34
bardziej będę wdzięczna za obiektywną ocenę.

Ciasna garderoba - ile ma przejście między szafą a wezgłowiem?
wygląda na 60 cm.
Słabo doświetlona jest ta sypialnia.

Zastanawia mnie okno od strony wejścia - nie będzie tak, że cała ulica na przestrzał będzie widziała co się u was w domu dzieje?

Jak dzieciaki podrosną, to będziecie mieli wycieczki kolegów przez salon. Ani posiedzieć nieformalnie "w gaciach", ani spokoju.
Jedna z forumowiczek opisywała jakie to uciążliwe i szukała projektu, w których część dzieci jest zupełnie oddzielona od reszty domu i jej sypialni.

bionda
28-07-2016, 20:59
Elfir, nasza działka ma specyficzne położenie, przechodniów nie ma bo ...jak by to powiedzieć...droga nie jest publiczna a po drugiej jej stronie jest teren należący do nas, tak że nikt tamtędy nie przechodzi :)

Z tymi tabunami dzieci ...faktycznie...może być różnie.Trzeba to przemyśleć.
Sypialnia jest dosyć duża, nie sugeruję się układem mebli zaproponowanym na projekcie, można go zmienić.

Nie miałam pojęcia, że znalezienie idealnego projektu to takie mission impossible.
Wiem zawsze można zlecić indywidualny.Ale ten, który pokazałam kosztuje coś ok. 2000. Sami rozumiecie o co chodzi.

Marcin34_Śl
28-07-2016, 21:06
Gotowiec 2000+ adaptacja 1500-2000 już jest prawie 4 000.

Trochę jeszcze dołożysz i już będzie projekt indywidualny (zważywszy że to dom parterowy), uwzględniajacy wszystkie Twoje potrzeby.

bionda
28-07-2016, 21:15
Marcin, kurcze ja usłyszałam za indywidualny 9000 :eek: i jakoś odechciało mi się tracić energię na dalsze poszukiwania tańszych architektów.

Elfir
28-07-2016, 22:55
wszystko zależy od biura.
Tak z ciekawości, jaki macie budżet? Bo ten projekt pociągnie po kieszeni oknami.