PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 [43] 44 45 46 47 48 49 50 51

moniss
29-07-2016, 00:23
Nie miałam pojęcia, że znalezienie idealnego projektu to takie mission impossible.
Wiem zawsze można zlecić indywidualny.Ale ten, który pokazałam kosztuje coś ok. 2000. Sami rozumiecie o co chodzi.
Na stronie extradom projekt ten kosztuje 4,4 tys. + adaptacja do warunkow gruntowch oraz zagospodarowanie działki u arch. adaptującego 1,5-2 tys., a ewentualne dodatkowe zmiany w projekcie to kolejne koszty.

Ale projekt ładny, podoba mi się, chociaż wprowadziłabym kilka zmian.

W sypialni z garderobą wygląda jakby okna miały tylko 60 cm szerkości, a to trochę mało.

DOPISEK
Znalazłam ten projekt w wersji pomniejszonej, ale...
362533 362534 362537

... większy wygląda bardziej efektownie:
362535 362536

bionda
29-07-2016, 05:48
Mówiłam,że mam mentlik w głowie ;);) Faktycznie macie rację z ceną, poprzedni jaki analizowałam był w cenie 2000+ ale odpadł.


Elfir akurat z ceny okien zdaję sobie sprawę, maja mieć jak najcieńsze ramy, najlepiej czarne.
Bez dużych przeszkleń parterówki tracą sens.

Elfir
29-07-2016, 09:18
owszem. Ale mozna ograniczyć ilośc okien, tylko zrobić je większe.
Bo to rama dużo kosztuje a nie szyba.

Kriss7
31-07-2016, 07:57
Witam!

To mój pierwszy post na forum muratora, mimo że trochę czasu już tutaj spędziłem na czytaniu wątków :)
Jako że staliśmy sie właścicielami działki 26x39m i chcemy rozpocząć proces załatwiania pozwolenia na budowę potrzebujemy w końcu kupić projekt.
O czasie który spędziliśmy na oglądanie projektów nie warto wspominać, bo można sie złapać za głowe.

Przejdzmy do rzeczy, co chcielibyśmy żeby zawierał nasz dom:
-wjazd na działke jest od strony północno wschodniej, wiec salon powinien byc z góry od lewej gdy patrzymy na projekt
-dom musi być szerszy niż dłuższy, żeby została spora cześć ogrodu (wąskie i długie projekty odpadaja)
-powierzchnia użytkowa - 130 do max 150mb
-garaż (dalej nie wiem czy jedno czy dwu stanowiskowy - > tutaj liczy sie kasa)
-prosty dwu spadowy dach (MPZP wymaga kąt dachu 30-40 stopni) z jak najmniejsza liczba okien dachowych (strata ciepła)
-w działce jest gaz ale chcielibysmy pompe ciepła powietrze woda
-podłogówka w całym domu
-wentylacja mechaniczna z rekuperacja
-kominek tylko dla klimatu
-w kuchni koniecznie musi być miejsce na wyspe (taki jest wymóg żony i basta)

Dom chcemy budować systemem zleconym do stanu deweloperskiego, jeszcze nie wiem czy jedna ekipą czy kilkoma, wiem natomiast ze wykończeniówkę zrobię w większości w własnym zakresie + ocieplenie dachu + własne drewno na więźbę.
Budżet jakim dysponujemy to około 420-450tys i w tej kwocie cichlibyśmy sie wprowadzić.

Projekty które nam sie podobaja to np:
https://www.extradom.pl/projekt-domu-wygodny-3-WAW1024 - tutaj garaz dwustanowiskowy
https://www.extradom.pl/projekt-domu-wygodny-2-WAW1060 - to samo ale z garazem na jedno auto
https://www.extradom.pl/projekt-domu-prosty-2a-WAW1051 - tutaj brakuje wyspy w kuchni niestety

Proszę o porady czy w tej kwocie będziemy wstanie w zrealizować mniej więcej takie projekty?
Czy nasza koncepcja jest dobra?

Pozdrawiam
Kriss

Marcin34_Śl
31-07-2016, 16:08
Budżet wystarczający, założenie słuszne.

wg Mnie najlepszy Prosty 2, fajny salon z dużą ścianą TV i kominek z boku. Fajnie, że jest garderoba przy wejściu i ładna łazienka na parterze.

Pozostałe projekty gorsze, brak garderoby ani nawet miejsca na szafę w wiatrołapie. WIatrołapy bardzo niewielkie i bardzo małe łazienki, ściana TV niewielka i wraz z kominkiem.

Prosty 2 jest też najlepszy bo garaż jest dostawiany z boku, brak pokoju nad garażem i można go spookojnie poszerzyć gdyż niewielkie jest pom. gospodarcze. Minus każdego z domów to schody zabiegowe

Kriss7
31-07-2016, 18:05
Dzięki Marcin za odpowiedz.

Po głębszej analizie, również myślimy że Prosty bedzie najlepszym wyborem. Projekty "Wygodne" maja stosunkowo małe salony oraz schowana kuchnie. Wolimy bardziej otwartą przestrzeń.
Co do zmian to na pewno w kuchni okno tylko do blatu i zrobienie zabudowy również przy tej scianie, żeby wyszła litera U.
Myślę ze okno rogowe też by tam pasowało.
Poszerzenie garazu jak najbardziej jednak w dalszym ciagu zastanawiam sie nad garażem na dwa auta. Jaki szacunkowo byłby koszt zwiekszenia garazu na dwu stanowiskowy? Garaż nie jest w bryle budynku wiec wydaje sie nie byłoby to az tak kosztowne?
Reszta w sumie nam pasuje, ewentualnie przesuniecie tego dużego okna tarasowe trochę w prawo (bardziej na środek).

Pozdrawiam
Kris

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
31-07-2016, 20:53
Marcin, kurcze ja usłyszałam za indywidualny 9000 :eek: i jakoś odechciało mi się tracić energię na dalsze poszukiwania tańszych architektów.

... i bardzo dobrze !
porównując z wyceną Marcin34_Śl ( gotowiec + adaptacja ) różnica to 5000,-zł - to jest ta właśnie szacunkowa kwota mówiąca o tym, czy Ty wraz z rodziną ( innymi użytkownikami budynku ) dostosujesz się do "projektu" i zagospodarowania działki, czy też projekt powinien dostosować się do Twoich indywidualnych potrzeb, ... ale przynajmniej szczerze piszesz :)
powodzenia

Marcin34_Śl
31-07-2016, 20:56
Kriss,

garaż jak każde inne pomieszczenie musi mieć fundament, ściany,dach, okna, drzwi, tynki, wylewki elektrykę itp + oczywiśćie bramę garażową.
Jak się przyjmuje 2500 za metr2 domu to ja bym liczył 1800 z m2 garażu.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
31-07-2016, 21:26
http://www.projekty.ign.com.pl/projekt_domu/home_koncept_8/5381/opis

http://z500.pl/projekt/615/Z284,atrakcyjny-dom-o-tradycyjnej-formie-z-opcja-aranzacji-pomieszczenia-nad-garazem/dane-ogolne.html

zastanawiamy się nad tymi dwoma projektami który był by lepszym wyborem proszę o radę :stirthepot:

gotowiec ign :
- aby dostać się z garażu do budynku należy pokonać 4 drzwi - takiej " śluzy" jeszcze nie widziałem
- kuchnia ( choć duża ) niewygodna i nieergonomiczna ! - ktoś sobie tak wrysował dwie linie blatu i podstawowy sprzęt
- stół dla 6-osób w kuchni nie jest jakimś błędem projektowym, ale trzeba lubić ! spożywanie posiłków w kuchni
- zastanawiałem się gdzie ( ? ) będzie " ściana medialna " z TV w pokoju dziennym - nie wiem ! prawdopodobnie TV będzie zwisał przez otwór w stropie na jakiejś konstrukcji, albo go po prostu nie będzie. Może to ma sens ... ( ? )
- na Piętrze zadziwiające garderoby przy pokojach dzieci, przy szafie 2m w sypialni głównej dwu osobowej
- ogólny przerost komunikacji na Piętrze
- dom podziurawiony kominami grawitacyjnymi - nie ma szans aby osiągnąć zakładaną projektowaną charakterystykę energetyczną budynku
- ...

z500
- ... tragiczny dach z "milionem" załamań, koszy, itp - to tworzy całe poddasze nieużytkowym, może poza komunikacją w jego centrum
- brak przekroju budynku - on by wszystko pokazał jw
- ...

Kamila.
01-08-2016, 13:13
Witam :) Postanowiłam zapytać Was o radę bo ciężko z wyborem :cool:
Działka o szerokości 24 m i długości około 50 metrów, wjazd od północy, z minimalnym odchyleniem ku wschodowi.
Rodzinka 2+2+1 na dochodne ;) (+1 to mama lub teściowa :cool: )
Myśleliśmy o projekcie z salonem na południe (tam jest ogród), kuchnią od północy i garażem na dwa auta.
MPZP mówi o 6 metrach (obowiązkowo!) od drogi i 4/3 metrach od granic działki (w zależności od tego czy w budynku są okna czy też nie).
Na piętrze mają być 3 pokoje i duża łazienka.
No i tu się zaczyna ;)

Wpadł nam w oko ten projekt: http://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3084/projekt-domu-kasjopea-iii-g2-nf40
Wątpliwości:
1. O 1 pokój za dużo na piętrze - czyli prawdopodobnie usuniemy coś coś dodamy ale w taki sposób żeby całość miała sens (część budynku będzie ewidentnie skierowana na północ)
2. Czy pralnia na piętrze to dobry pomysł? Jak to wygląda z punktu widzenia osób które posiadają takie rozwiązanie?
3. Czy kuchnia o powierzchni 10,5 m2 jest wystarczająco duża żeby wstawić funkcjonalną wyspę?
4. Garaż - czy taki metraż będzie ok żeby swobodnie wysiąść z auta?

Im dalej w las tym więcej drzew a nam kończą się koncepcje :lol2:

agao_83
01-08-2016, 13:45
Witam :) Postanowiłam zapytać Was o radę bo ciężko z wyborem :cool:
Działka o szerokości 24 m i długości około 50 metrów, wjazd od północy, z minimalnym odchyleniem ku wschodowi.
Rodzinka 2+2+1 na dochodne ;) (+1 to mama lub teściowa :cool: )
Myśleliśmy o projekcie z salonem na południe (tam jest ogród), kuchnią od północy i garażem na dwa auta.
MPZP mówi o 6 metrach (obowiązkowo!) od drogi i 4/3 metrach od granic działki (w zależności od tego czy w budynku są okna czy też nie).
Na piętrze mają być 3 pokoje i duża łazienka.
No i tu się zaczyna ;)

Wpadł nam w oko ten projekt: http://www.domoweklimaty.pl/pl/projekty/3084/projekt-domu-kasjopea-iii-g2-nf40
Wątpliwości:
1. O 1 pokój za dużo na piętrze - czyli prawdopodobnie usuniemy coś coś dodamy ale w taki sposób żeby całość miała sens (część budynku będzie ewidentnie skierowana na północ)
2. Czy pralnia na piętrze to dobry pomysł? Jak to wygląda z punktu widzenia osób które posiadają takie rozwiązanie?
3. Czy kuchnia o powierzchni 10,5 m2 jest wystarczająco duża żeby wstawić funkcjonalną wyspę?
4. Garaż - czy taki metraż będzie ok żeby swobodnie wysiąść z auta?

Im dalej w las tym więcej drzew a nam kończą się koncepcje :lol2:

1 - zamiana pokoju na np. garderobę, to żaden problem
2 - wg mnie dobry - tam się rozbierasz, tam masz szafy / garderoby itd., a w naszym klimacie gorących i suchych dni w skali roku masz jak na lekarstwo, więc i tak głównie w domu suszysz pranie :)
3 - zależy jaka to wg ciebie funkcjonalna, mi się raczej tam widzi ciąg szafek jak na wizualizacji niż typowa wyspa
4 - nie ma wymiarów ale szerokość pewnie ok 5m, więc przy 2 autach może być ciężko

Kamila.
01-08-2016, 14:14
Dzięki agao :)
Szerokość garażu to 5,6 m głębokość 5,75 m.
Możemy poszerzyć go max o 40 cm ale to znowu wiąże się z powiększonym dachem.
Na górze mają być 3 sypialnie, łazienka i pralnia (chyba że pralnię uda się wyeksmitować na poddasze nad garażem :) )

Funkcjonalna wyspa to taka w której jest blat roboczy (teraz mam coś około 1 m2 blatu i to jest zdecydowanie za mało) zlew z ociekaczem a w części przypodłogowej piekarnik, zmywarka i szafki na gary i inne sztućce.
Nie miała baba kłopotu stworzyła sobie budowę ;)

Marcin34_Śl
01-08-2016, 14:16
Garaż dwustanowiskowy - powiniem mieć 6 m szerokosci dla 2 aut.
Piętro - ja bym zrobił z jednego pokoju łazienką, 6 m trochę mała łazienka, 10 m2 to dobry metraż na łazienkę albo z jednego pokoju garderobę a dwa pokoje powiększył kosztem obecnej garderoby.

Wiatrołap - duż apowierzchnia ale tylko jedna mała szafa wejdzie.Lepiej zmniejszyć spiżarnie kosztem dodatkowej szafy w wiatrołapie. Masz schowek pod schodami to może pełnić funkcję spiżarni.

Elfir
01-08-2016, 17:05
miedzy wiatrołapem a spiżarnią jest ściana nośna - byłoby ciężko.

WC mocno wyeksponowane na salon.

sypialnie dzieci zdecydowanie powiekszć.

toledo
01-08-2016, 19:29
W końcu dojrzałem do budowy własnego domu. Najbardziej zainteresował mnie projekt Archonu "Dom w Tamaryszkach 2" w wersji G2N.

http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-tamaryszkach-2-g2n-mb402108cc4cb1

Podam kilka szczegółów i moich planów:

- Szerokość działki 30m. Wjazd od północnego-zachodu.
- Ogrzewanie pompą ciepła PW.
- Wentylacja mechaniczna z rekuperacją.
- Likwidacja wszystkich kominów. Brak kominka.
- Likwidacja spiżarni i powiększenie kuchni wraz z częściowym lub pełnym odgrodzeniem od jadalni i salonu. Możliwe, że zamontowane zostaną rozsuwane drzwi.
- Poszerzenie garażu o około 0,5 do 1m.

Pytam, gdyż mam nadzieję, że pomożecie mi dostrzec błędy w projekcie lub w moich zamierzeniach, a których ja nie dostrzegam.

Elfir
01-08-2016, 20:37
Poszerzenie garażu powiększy ci sypialnię na górze. Z całkiem sporego domu (300 m2) robi się ogromny dom z bardzo duża częścią gospodarczą. Jesteś pewny, że chcesz fundować kosiarce do trawy pomieszczenie za ok. 1600-1800 zł/m2? Chyba, że planujesz jakiś warsztat dla majsterkowicza?
Bo cześć gospodarcza domu (garaż, kotłownia, schowek) będzie miała wielkość aż 1/4 pow. całego domu.

Taki dom to dobre 500 tyś wzwyż. Przy takiej kwocie budowy robiłabym indywidualny, idealnie dopasowany, dostosowany do PC i warunków energooszczędności na 2021 rok.

toledo
02-08-2016, 11:51
A widzisz jeszcze jakieś minusy tego projektu? Nad powiększeniem garażu będę jeszcze się zastanawiał.

Elfir
02-08-2016, 12:55
Największym minusem jest nieproporcjonalność części sypialnej względem części dziennej. Sypialnia w której spędzasz głownie noc jest większa od wypoczynkowej części salonu.
Wiatrołap jest ciasny - nie zmieścisz się razem z dwójką dzieci.

Garaż nie ma sensownego połączenia z domem. Trzeba przechodzić przez pomieszczenie gospodarcze, z którego w ten sposób tworzy się korytarz, co wydatnie zmniejsza efektywną powierzchnię użytkową. Na dodatek musisz zdjąć buty, żeby zanieść je do szafy w wiatrołapie. także zakupy trzeba nosić do kuchni przez cały dom. I jeszcze dwa schodki - idealne, by się potknąć i przeszkadzać w komunikacji.
Chyba, ze w praktyce okaże się, że wiatrołap i główne wejście będą kompletnie niewykorzystywane a prawdziwym, używanym na co dzień wejściem do domu będzie wejście do pomieszczenia gospodarczego. Wówczas będzie pełniło ono rolę anglosaskiego mudroom - miejsca na kurtki, buty, zlew techniczny do obmycia zabłoconych butów i łap psa. Gdyby tak było, bardziej praktyczne byłoby umieścić kuchnię w miejscu pokoju gościnnego. Byłaby wówczas blisko ogrodu (blisko aby zanieść kawę na taras), byłby z niej widok na bawiące się w ogrodzie dzieci, blisko z samochodu z zakupami.


Bardzo rozbudowana instalacja wodna prawdopodobnie wymusi cyrkulację, żeby nie czekać zbyt długo na ciepłą wodę.

Łazienka gościnna powinna być bliżej pokoju gościnnego - aby ewentualny nocujący gość nie musiał biegać po całym parterze.

Balkon - idealne miejsce na wieczne problemy z wodą :)

Rozpatrywane osobno - są to drobiazgi. Ale po zsumowaniu dają niezbyt praktyczne wnętrze.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
02-08-2016, 15:36
" Garaż nie ma sensownego połączenia z domem "
- masz rację ! takie rozwiązanie połączenia garażu z pomieszczeniem gospodarczym ( a mówiąc WPROST : składem opału ! ) jest podyktowane istnieniem w tym projekcie kotłowni na paliwo stałe. Kotłownia oczywiście wymaga komina dymowego, ten ciągu, tym samym i odpowiedniej wysokości, a że komin o wys. 7 - 9m idiotycznie wygląda nad np. częścią Parterową, stąd zabudowa CAŁEJ części PODDASZA nad garażem, kotłownią, pomieszczeniem gospodarczym Parteru. Dalej to już rozpoczął się ciąg przyczynowo skutkowy z efektem końcowym jak na rysunkach :yes:

Elfir
02-08-2016, 15:51
Łukaszu - autor chce PC. Trzeba spojrzeć na pryzmat tego domu przez poprawki, które toledo chce wprowadzić. ;)

toledo
02-08-2016, 17:41
A co powiecie o tych projektach?

http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-rododendronach-20-g2n-m18120f7c13afc

http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-rododendronach-5-g2-m4796f9713c754

W Rododendronach 5 G2 wydłużył bym garaż i tam przeniósł kotłownię, a w miejsce kotłowni mała przebieralnia tak jak w Rododendronach 20.

Elfir
02-08-2016, 17:59
po co ci kilkanaście balkonów w domu jednorodzinnym?
Nie skorzystasz z żadnego. A kląć będziesz każdy.

te projekty chyba są identyczne. nr 5 pochodzi z lat dziewięćdziesiątych, gdy ludzie zachłysnęli się ozdobnikami na elewacji a nr 20 to wersja nowocześniejsza.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-08-2016, 17:24
Łukaszu - autor chce PC. Trzeba spojrzeć na pryzmat tego domu przez poprawki, które toledo chce wprowadzić. ;)
... tak, czytałem, że planowana ma być PC, ... i co z tą bardziej ( lub mniej ) potrzebną powierzchnią użytkową na Poddaszu ? która powstała ( wg mnie ) z uwagi na komin kotłowni na Parterze :) ... do kasacji !

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-08-2016, 17:32
po co ci kilkanaście balkonów w domu jednorodzinnym?
Nie skorzystasz z żadnego. A kląć będziesz każdy.

te projekty chyba są identyczne. nr 5 pochodzi z lat dziewięćdziesiątych, gdy ludzie zachłysnęli się ozdobnikami na elewacji a nr 20 to wersja nowocześniejsza.

5-tka przeszła ewidentnie taki ogólny " lifting ", np. balustrada drewniana balkonu została zastąpiona szklaną .... tylko że balkon pozostał :o
... przy każdym gotowcu powinien być napisany rok produkcji :)

Elfir
03-08-2016, 21:36
... tak, czytałem, że planowana ma być PC, ... i co z tą bardziej ( lub mniej ) potrzebną powierzchnią użytkową na Poddaszu ? która powstała ( wg mnie ) z uwagi na komin kotłowni na Parterze :) ... do kasacji !

Niektórzy uważają, że minimum dla sypialni małżeńskiej to 20 m2 + garderoba. Bo inaczej jest "zaduch"

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-08-2016, 21:58
no to liczmy :
- łóżko - wygodne to 2x2m, ale i na 180szer. x 190cm można się wyspać
- dojście do łózka - minimum 60cm powinno być ( ale idąc bokiem to 40cm ujdzie )
- szafy garderobiane - głębokości 60cm + przesuw / otwieranie i dojście do nich ( przedpole ), szerokość ... no i to zależy
- miejsce na przebieranie ( na łóżku trochę kiepsko ) - liczę 1x1m ( ale może i 90x90cm w " przedpolu " jw )
- drzwi wejściowe do sypialni i ich otwieranie ( powierzchnia otwierania )
- dodatkowe szafki przy łóżku ( praktyczne ) - liczmy 40x40cm / każde minimum
- dodatki wynikające z preferencji użytkowników : biurko, komoda, TV, lusto, parawan, dekory, dodatkowe ścianki ....
tylko to logicznie wrysować i mamy orientacyjną powierzchnię minimalną :yes:

Marcin34_Śl
03-08-2016, 22:44
Odnośnie sypialni, czy sprawdza się w sypialni zrobić ścianą od strony łóżka na TV itp (niebieska linia) czy lepiej zostawić bez ściany przestrzeń

Elfir
03-08-2016, 23:11
na rzucie niebieska linia zdecydowanie za blisko łóżka. Na wizualizacji masz między ścianą a łóżkiem min. 1 m

Tamir
07-08-2016, 21:43
Witajcie
U mnie również trwa gorące poszukiwanie projektu :D
Dom będzie na działce z wjazdem od północnego zachodu, 33x22.

Póki co rozważamy następujące:
http://www.dobredomy.pl/projekt/bonita/
http://www.dobredomy.pl/projekt/opal - mój typ
http://www.dobredomy.pl/projekt/cirillaII/lustro

Proszę Was o rzucenie okiem, który najlepszy, czy może wszystkie do kosza ;)

Zależy mi na gabinecie na dole oraz pralni. Być może wybiegam za bardzo w przyszłość, ale na starość będziemy zamieszkiwać pewnie jedynie parter, dobrze mieć wtedy dostęp do niezbędnych rzeczy ;)

Elfir
07-08-2016, 23:07
Opal - Tracenie miejsca na poddaszu na antresolę kosztem pokoi dzieci, które są naprawdę maleńkie - nie rozumiem czym się kierował architekt.

Ogólnie wszystkie te projekty zakładają chyba, że dzieci tylko w pokojach śpią. Żaden mi się nie podoba.

pstawik
08-08-2016, 09:56
Witam
Prośba o poradę w jaki sposób usytuować dom względem drogi (kalenica prostopadła czy równoległa). Rzut działki poniżej:

363594

Południe wskazuje słońce ;)

Rozważam dwa projekty właściwie identyczne oprócz orientacji kalenicy:
http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-rododendronach-5-g2p-ver-2-ma8720427b3761 (http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-rododendronach-6-g2p-ver-2-mb6a1fc3df9ea9)
http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-rododendronach-17-g2p-me5020a4e1ba69
Mam zamiar zamontować kolektory słoneczne, jeśli dostanę dotację (jakieś 40% szans w mojej gminie).
Z góry dzięki za radę.

Edit: Dałem poprawne linki do projektów.

Elfir
08-08-2016, 12:12
jak chcesz kolektory to raczej zostaje ci tylko kalenica prostopadła.

Obydwa wklejone projekty maja kalenice prostopadłe.
Po co ci balkony w domu jednorodzinnym?
w obydwóch projektach jest fatalna kuchnia.

agao_83
08-08-2016, 12:48
Elfir czemu kuchni jest fatalna?

pstawik
08-08-2016, 13:44
jak chcesz kolektory to raczej zostaje ci tylko kalenica prostopadła.

Obydwa wklejone projekty maja kalenice prostopadłe.
Po co ci balkony w domu jednorodzinnym?
w obydwóch projektach jest fatalna kuchnia.
Jeśli wejście będzie zawsze od drogi, to jeden projekt ma kalenice prostopadłą, a drugi równoległą (poprawiłem linki do projektów, uwaga słuszna).
W kwestii balkonów, to byłyby zlikwidowane :yes:
Również nie rozumiem argumentu dotyczącego kuchni...

Marcin34_Śl
08-08-2016, 15:55
Kuchnie, specjalistą nie jestem, ale obydwie kuchnie małe i nieustawne. W jednej i drugiej kuchni blat nie jest większy niż 1,2 m, szersze lodówki niż 60 cm (np. SIde by Side) nie wejdą bo są okna, okna są normalne więc nie ma szans na szafki nad oknami, szafki wiszące tylko naroże i w dodatku trzeba zmieścić okap, te pseudo spiżarnie po 1 m trzeba zlikwidować i wstawić wysoką zabudowę.

Domy bardzo duże a salon z jadalnią ma 25 m...to śmiesznie mało a garaże masz po 40-45m. Gdzie spędzacie więcej czasu w salonie czy garażu? Małe wiatrołay, jak wstawisz szafę to 3 osoby się nie zmieszczą. Nie będą się przenosić zapachy z garażu do domu? Zazwyczaj wejście z garażu do domu jest przez wiatrołap a tutaj bezpośrednio do domu.Poczytaj o tym na forum. Nie wiem dla ilu osób dom, ale jedna łazienka na piętrze to mało jeśli na piętrze będą 4 osoby.

agao_83
08-08-2016, 16:55
aneksy niewielkie zwłaszcza jeden z nich, to fakt i też dla mnie bez sensu robienie garażu większego niż salon z kuchnią razem wzięte, ale co kto lubi. Natomiast naprawdę wy wszyscy macie kuchnie po min 15m i salony po 40?? bo takie można odnieść wrazenie, czytając niektóre komentarze :/

cypryski
08-08-2016, 17:04
U mnie salon z jadalnią 35 m2, kuchnia 15 m2 i uważam, że są za małe. To są pomieszczenia, w których się spędza połowę czasu, albo i więcej.

cypryski
08-08-2016, 17:09
Moim zdaniem Rododendrony 17 to nawet fajny projekt pod warunkiem, że zostanie poszerzony od strony kuchni/salonu o co najmniej 1 metr.

agao_83
08-08-2016, 17:10
cypryski a jak duży jest cały dom? bo my chcemy ok 120-max 130m, a w tym 4 sypialnie, więc na pewno aż takich przestrzeni nie wygospodaruję :)

cypryski
08-08-2016, 17:37
Ok. 160 m2 użytkowej. Jeśli chcecie salon+4 sypialnie to faktycznie uzyskać duży salon i kuchnię będzie trudno. Ale przemyślcie Wasze priorytety. W Rododendronach 17 podoba mi się duży garaż (choć musicie z niego jeszcze wyciąć kotłownię), duży gabinet i dość duże sypialnie na górze. Tylko ten salon i kuchnia malusie... Pomyślcie o adaptacji projektu i poszerzeniu go o jakiś metr. To nie będą jakieś gigantyczne koszty w skali budowy.

Tamir
08-08-2016, 18:22
Elfir, a wg Ciebie jaką powierzchnię powinien mieć pokój dziecięcy? 12,6 oraz 10,8 m2 pow. użytkowej (po podłodze więcej) to za mało (Bonita)? Trochę mnie to dziwi, dlatego podpytuję :)

http://www.dobredomy.pl/projekt/cirillaII/lustro/

Cirilla wydaje mi się całkiem ustawna...ale może czegoś nie dostrzegam, dlatego pytam profesjonalistów :)

agao_83
08-08-2016, 18:59
w cirilli zmieniłabym lokalizację schodów - nie lubię, jak są umieszczone w najwyższej części poddasza, a pokój wciśnięty pod skos :)

Elfir
08-08-2016, 19:09
Elfir, a wg Ciebie jaką powierzchnię powinien mieć pokój dziecięcy? 12,6 oraz 10,8 m2 pow. użytkowej (po podłodze więcej) to za mało (Bonita)? Trochę mnie to dziwi, dlatego podpytuję :)


Około 12 m2. Pamiętaj, że pokój pod skosem jest mniej ustawny - nie wszędzie wstawisz szafę.

Bonita - czy dziecko, które dostanie mniejszy pokój nie będzie się czuło pokrzywdzone?

W Cirilli na parterze nie masz pełnej łazienki - a musisz uwzględniać na tyle dużą, by można było tam wjechać na wózku lub poruszać się z cudzą pomocą, skoro chcecie wykorzystać na starość tylko parter.

Elfir
08-08-2016, 19:10
Elfir czemu kuchni jest fatalna?

Spróbuj ją umeblować w sposób ergonomiczny (czyli bez płyty w narożniku), prawidłowym trójkątem roboczym (czyli lodówka-zlew- płyta) i jeszcze piekarnikiem w słupku.

Marcin34_Śl
08-08-2016, 19:12
Agao - 120-130 m i 4 sypialnie, trudno będxie o duży salon z kuchnią. Ja mam 145 powierzchni użytkowej, na dole tylko kuchnia, salon a 3 sypialnie na poddaszu

Tamir - CIrilla to dom z wejsciem od południa/zachodu. Jaka jest odległość pomiędxy ścianami w salonie, nie za wąsko?

Elfir
08-08-2016, 19:14
aneksy niewielkie zwłaszcza jeden z nich, to fakt i też dla mnie bez sensu robienie garażu większego niż salon z kuchnią razem wzięte, ale co kto lubi. Natomiast naprawdę wy wszyscy macie kuchnie po min 15m i salony po 40?? bo takie można odnieść wrazenie, czytając niektóre komentarze :/

Moja kuchnia jest niewielka, ale ustawna - mam dwie pełne ściany na zabudowę, a mogłabym także zrobić zabudowę w U, gdybym potrzebowała więcej blatu. Nie liczy się powierzchnia, tylko kształt oraz wielkość i rozmieszenie otworów okiennych.
Prostokątna kuchnia z jednym oknem będzie ustawniejsza od kwadratowej z dwoma oknami, wyjściem na salon i drzwiami do spiżarki - bo gdzie miejsce na meble?

Wystrzegajcie się projektów z kwadratowymi pomieszczeniami. Chyba, ze mają po 50m2

Elfir
08-08-2016, 19:31
swoją drogą kiedyś robiłam poprawkę do domu w rododendronach, chyba nr 6, polegająca na zamianie kuchni z pokojem gościnnym.

stellina
08-08-2016, 21:54
Witam,
jestem w trakcie tworzenia projektu indywidualnego, parterowego, z poddaszem, na razie nieużytkowym, w przyszłości można będzie go zaadoptować, na teraz będzie pełnić rolę strychu.
Dom, ma być funkcjonalny, ze zwartą bryłą, energooszczędny, ekonomiczny w budowie z dwuspadowym dachem o kącie nachylenia 30 stopni, choć z dwoma zadaszeniami, jednym, mniejszym przed wejściem i drugim dużym, pełniącym funkcję werandy. Proszę o opinię na temat funkcjonalności pomieszczeń etc.
Wielkość domu po ścianach zewnętrznych to 10X16 metrów, to będzie mniej więcej 135m2 powierzchni użytkowej.
Kotłownia jest troszkę większa, ponieważ będzie tam też pralnia. Nie mam gazu w drodze, dlatego będzie pompa ciepła.

363639

Marcin34_Śl
08-08-2016, 22:06
Mało widać, wrzuć lepsze zdjęcie. Jakie strony świata? Ile osób?

Elfir
08-08-2016, 22:19
steliina - fajnie, że bawi ci rysowanie samodzielnie domu. Ale radze nie zamykać się w stworzonym przez siebie rzucie, tylko dać rozwinąć architektowi. Może mieć wiele ciekawych pomysłów, na które sama nie wpadłabyś.

Widzę, że planujesz bardzo duży gabinet. Pracujecie w domu?
Masz małe okna w pokojach.
Kotłownię zamieniłabym miejscami z wiatrołapem.
Małą łazienkę ustawiłabym pionowo

Podobne układy (jako inspiracja) wnętrza:
http://pracownia-projekty.dom.pl/images/399/parter_moj_dom_dziewanna_ii_z_garazem.gif

http://cdn21.pgotowe.smcloud.net/t/pliki/t/murator-c334-celowy-etap-ii-Domy-3062-3-40551_2835045.jpg

stellina
08-08-2016, 22:35
Dzięki Elfir za podpowiedz, oczywiście posłucham podpowiedzi architekta, to jedynie wstępna koncepcja. Tak, pracujemy w domu i potrzebujemy osobnego miejsca. Masz rację, powiększę okna, ale nie rozumiem dlaczego zamieniłabyś miejscami kotłownie z wiatrołapem? A czym motywujesz pionowe ustawienie mniejszej łazienki?
Fajne te rzuty, jakie to projekty?
Marcin, spróbuję wrzucić większe zdjęcie, jest nas 4. ustawienie stron świata do lewa ściana to północ, prawa z dużym przeszkleniem to południe, taras na wschód.

Kurcze coś mi małe to zdjęcie wchodzi, HELP jak to się robi?

363642

pstawik
09-08-2016, 05:59
Nie będą się przenosić zapachy z garażu do domu? Zazwyczaj wejście z garażu do domu jest przez wiatrołap a tutaj bezpośrednio do domu.Poczytaj o tym na forum.
Planuję dom z podpiwniczeniem i wg mnie sensowne jest połączenie garażu z domem poprzez klatkę schodową, którą schodzi się też do piwnicy. Część klatki schodowej do piwnicy i garażu jest odseparowana drzwiami od reszty domu, więc zapach pewnie nie będą się przenosić (kwestie zapachów obalają wypowiedzi w wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?235252-wejscie-do-gara%C5%BCu-z-domu).
Za takim rozwiązaniem wg mnie przemawia jeszcze to, że czasami trzeba wnieść coś do piwnicy np. rowery na zimę, narzędzia (nie będziemy mieć osobnego budynku gospodarczego, ani nie chcemy zagracać ogrodu jakimiś altankami itp.). Nie bardzo wyobrażam sobie, abym nosił te rzeczy przez dom do piwnicy. Inna sprawa, że można zrobić osobne wejście do piwnicy, ale to już ostateczność (wg mnie brzydko wyglądają takie schody od ogrodu - mur oporowy, schody, daszki. Nie wspominając o kosztach i problemach w użytkowaniu).
A Wy co o tym sądzicie?

agao_83
09-08-2016, 07:34
parę stron wcześniej wrzucałam propozycję rzutu parterowego domku z wejściem od południa. Działka o szerokości ok 25m, długości niespełna 50m, kalenica prostopadła do drogi. Po rozmowach, doszliśmy do wniosku, że wolimy jednak mieć salon i kuchnię na końcu domu od strony północno - zachodniej (salon), zamiast południowo - zachodniej, żeby dało się w nim wytrzymać w lecie.
Co sądzicie o takim rozplanowaniu przestrzeni? co byście zmienili? Co do ogrzewania - kwestia na razie jest otwarta, być może będzie gaz, więc na tym temacie póki co się nie skupiajmy :) 363680

Marcin34_Śl
09-08-2016, 10:09
Agao, a ile ma ściana TV - wygląda na trochę małą, tak samo kanapa (2 - 2,2 m???). Ja bym przesunął okno w salonie w stronę stołu i wydłużył trochę ścianą TV żeby miała przynajmniej 3 metry

agao_83
09-08-2016, 10:33
wypoczynek ma 2.45 scianaz kominkiem ok 3m teraz nie pamietam

agao_83
09-08-2016, 10:38
ciągle się waham czy przedłużać ścianę z tv czy zostawić szersze przejście - jakoś większa przestrzeń wydaje mi się, że będzie przynajmniej optycznie

Elfir
09-08-2016, 11:22
Tak, pracujemy w domu i potrzebujemy osobnego miejsca.

W tej sytuacji dałabym gabinet albo od frontu (mielibyście widok na osoby kręcące się przed furtką, skoro spędzalibyście sporo czasu w tym pomieszczeniu), a sypialnię od ogrodu (większa cisza), albo gabinet zamieniła z pierwszą sypialnią dzieci - bliżej części dziennej, nie trzeba byłoby daleko po kawę biegać do kuchni, ani ewentualnego interesanta prowadzić przez cały dom.




Masz rację, powiększę okna, ale nie rozumiem dlaczego zamieniłabyś miejscami kotłownie z wiatrołapem? A czym motywujesz pionowe ustawienie mniejszej łazienki?

Aby wiatrołap wychodził na część dzienną domu a nie sypialnianą.
W tej chwili na twoim rzucie zrobił się labirynt uskoków, ścianek, wąskich przejść - przydałoby się to poprawić. Obrócenie łazienki o 90% i przyłączenie do niej kotłowni polepszyło by ten układ.



Fajne te rzuty, jakie to projekty?


projekt Dziewanna (nie dom w dziewannach!)
projekt Murator C334 Celowy

Elfir
09-08-2016, 11:24
A Wy co o tym sądzicie?

Że schody do piwnicy powinny być w pomieszczeniu między garażem a wiatrołapem. Oraz noszenie rowerów po schodach to zły pomysł. Lepiej zamiast piwnicy zrobić większy garaż ze schowkiem. Taniej i prościej.

Elfir
09-08-2016, 11:27
Co sądzicie o takim rozplanowaniu przestrzeni?

Brak odseparowania części nocnej od dziennej.
Część nocna bliżej ulicy - potencjalny hałas. Nawet jak obecnie to małe osiedle, nie wiadomo jak rozbuduje się za 15 lat.
Dom stojący kalenicą do drogi wcale nie musi mieć wejścia w szczytowej ścianie.

Zamykasz całkowicie dom na naturalne światło dzienne. Latem ok, będzie chłodniej. Ale zimą będzie ponuro. A tak naprawdę gorących dni mamy max 2-3 miesiące. Pozostałe 9-10 miesięcy raczej cierpimy na niedobór słońca niż nadmiar. Nadmiar słońca latem łatwo ograniczyć wydłużając okap

Masz wystarczająca szerokość działki by pomyśleć o domu w kształcie litery L

agao_83
09-08-2016, 12:05
Brak odseparowania części nocnej od dziennej.
Część nocna bliżej ulicy - potencjalny hałas. Nawet jak obecnie to małe osiedle, nie wiadomo jak rozbuduje się za 15 lat.
Dom stojący kalenicą do drogi wcale nie musi mieć wejścia w szczytowej ścianie.

Zamykasz całkowicie dom na naturalne światło dzienne. Latem ok, będzie chłodniej. Ale zimą będzie ponuro. A tak naprawdę gorących dni mamy max 2-3 miesiące. Pozostałe 9-10 miesięcy raczej cierpimy na niedobór słońca niż nadmiar. Nadmiar słońca latem łatwo ograniczyć wydłużając okap

Masz wystarczająca szerokość działki by pomyśleć o domu w kształcie litery L

osiedle się nie rozbuduje - to ślepa uliczka na przeciwko będą max 4 domki i koniec, poza tym pierwszy pokój to gościnny / gabinet, nie regularna sypialnia, więc otoczenie ulicy nawet mało ruchliwej, nam nie przeszkadza.
Dlaczego zamykam dom na naturalne światło? od strony zachodniej nie będzie świeciło? teraz mam kuchnię od zachodu i prze miesiące letnie muszę po południu opuszczać rolety, bo wysiedzieć się nie da :)

Działka może i by starczyła - 25m szerokości ale wolimy prostokąt, żeby max ściąć koszty budowy, wiec nie bawimy się w załomy, zakręty, skomplikowane dachy :)

Poprzednio salon był od ulicy ale chyba bym wolała na końcu domu - żeby widzieć podwórko i dzieci, które się na nim bawią :)

Elfir
09-08-2016, 12:19
wiesz gdzie zimą zachodzi słońce? O wiele bliżej południowej strony niż latem. Będziesz miała przez pół roku światło naturalne może 2-3 godziny w domu.
I piszę o salonie a nie o kuchni.

Miałam klientkę z domem zwróconym ku północy.
Od zachodu sąsiad posadził 3m żywotniki, które w zasadzie zacieniały jej okna, więc z doświetlenia bocznego były nici.
Narzekała, że w domu jest zimno i ciemno.

agao_83
09-08-2016, 12:29
hmmm właśnie waham się między tym czy salon od południowego - zachodu czy od północnego - zachodu. Największe przeszklenia i tak na ścianie zachodniej będą. Nie będzie tam też żadnych rzeczy, które by mogły zacieniać nam tą ścianę, więc wydaje mi się, że nie powinno być za ciemno.
W kropce jestem :D z jednej strony fajnie słoneczny salon na wejściu, z drugiej wolałabym go mieć tak, żeby po pierwsze widzieć dzieciaki na ogrodzie, a po drugie mieć taras od północy bo teraz mam południowo -zachodni i nie ma opcji, żeby latem na nim usiąść, bo można się roztopić

agao_83
09-08-2016, 12:32
co do słońca zimą, to w sumie wychodzę z domu, jak jest ciemno i wracam ok 16:30 więc w sumie też, jak jest ciemno - za dużo bym tego słońca nie połapała :D

agao_83
09-08-2016, 13:00
ELFIR odpaliłam geoportal - wjazd na działkę jest od strony południowo - zachodniej - wygląda to tak, jak na załączonym planie. Co sądzisz o zrobieniu lustrzanego odbicia i przeniesienia salonu na prawą scianę? wtedy te przeszklenia z drzwiami tarasowymi byłyby od strony południowo wschodniej - powinno być chyba ładnie i słonecznie?
Dom oczywiście będzie przesunięty do lewej granicy działki, żeby przy tarasie było jak najwięcej przestrzeni

agao_83
09-08-2016, 13:02
jeszcze plik 363728

Elfir
09-08-2016, 13:30
ustawiłabym dom na odwrót przede wszystkim - ścianą wzdłuż granicy północno-zachodniej.

agao_83
09-08-2016, 13:39
nie zmieści się tak - ma być jeszcze podwójna wiata, więc to nie przejdzie, bo nie chcę robić podjazdów i dojść do domu o długości kilkunastu metrów. Ale w odbiciu lustrzanym i salon i 3 pokoje byłyby od strony południowo - wschodniej, więc powinny być słoneczne przez większość dnia, tak?
Jedyne co to sypialnia , kuchnia i łazienki byłyby od zachodu

Elfir
09-08-2016, 14:06
http://images78.fotosik.pl/805/cc23d2a541977ca8gen.jpg

agao_83
09-08-2016, 14:10
drugi ciekawy, chociaż kotłownię dałabym przy wiatrołapie i łazienkę z wejściem od sypialni :)
pomyślę nad tym dzisiaj - może zmodyfikuję to, co mam zamieniając miejscami kotłownię z sypialnią i robiąc wejście od środka dłuższej ściany :) ciekawe co z tego wyjdzie :)

BubkiDwa
09-08-2016, 17:46
Witam. Może Wy cos poradzicie :) ma dwa projekty:
1. http://www.domenadom.pl/produkty/257/midas-2-ps.html
2. http://www.domenadom.pl/produkty/265/atlant-ps-.html
Działka usytuowana z wejściem od wschodu. Zależy nam na: 1. dużym przeszkleniu od strony południowej, czyli pawie cala ściana w salonie. Jak rozegrać okno od drogi? Wyrzucić całkowicie? Przeszklenie nieotwierane, wiec beda drzwi tarasowe od zachodu.
2. Chcemy kuchnie od ogrodu
3. W projekcie nr 2 pasuje nam połączenie łazienki z pralnia, ale chcielibyśmy dac to od drogi, żeby 2 pokoje były od ogrodu.

Co myślicie? Będę wdzięczna za każda poradę.

Marcin34_Śl
09-08-2016, 18:50
W jednym i drugim projekcie masz małe przeszklenia od południa.Jeśli chcecie adaptować projekty tak aby były duże przeszklenia to są to poważne zmiany konstrukcyjne. Kuchnia od ogrodu/zachodu to chyba nienajlepsze rozwiązanie. Podobno jest gorąco. Dla 3-4 osób jedna łazienka to mało, trzeba by zmieścić prysznic w WC

Elfir
09-08-2016, 20:59
drugi ciekawy, chociaż kotłownię dałabym przy wiatrołapie i łazienkę z wejściem od sypialni :)
pomyślę nad tym dzisiaj - może zmodyfikuję to, co mam zamieniając miejscami kotłownię z sypialnią i robiąc wejście od środka dłuższej ściany :) ciekawe co z tego wyjdzie :)

pierwsza łazienka u góry to gościnna, dlatego bliżej części dziennej.

Elfir
09-08-2016, 21:01
Co myślicie? Będę wdzięczna za każda poradę.

poszukaj projektu w którym będzie mniej przeróbek.

BubkiDwa
09-08-2016, 22:10
To może pokusze się o indywidualny projekt. Skupie się nad tym dopiero w październiku, ale juz myślę co i jak. Wujek jest architektem. Licze na dobra współpracę.

kerigan
21-08-2016, 07:40
Dzięki Elfir za podpowiedz, oczywiście posłucham podpowiedzi architekta, to jedynie wstępna koncepcja. Tak, pracujemy w domu i potrzebujemy osobnego miejsca. Masz rację, powiększę okna, ale nie rozumiem dlaczego zamieniłabyś miejscami kotłownie z wiatrołapem? A czym motywujesz pionowe ustawienie mniejszej łazienki?
Fajne te rzuty, jakie to projekty?

363642
to jest spory dom, ale może jako inspiracja pomoże? :)
z firmy z500
https://www.extradom.pl/projekt-domu-z395-WAE2101

i tu jeszcze kilka innych:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-ambrozja-2-wersja-a-parterowa-z-pojedynczym-garazem-WRD2047
https://www.extradom.pl/projekt-domu-tytus-wersja-b-parterowa-podwojny-garaz-paliwo-stale-WRD2388
https://www.extradom.pl/projekt-domu-murator-d79-subtelny-WAJ1086
https://www.extradom.pl/projekt-domu-aosta-ii-dcb103a-WOB1627
https://www.extradom.pl/projekt-domu-gl-1077-ibis-BBA2030
poza tym spróbowałabym w głównych portalach/biurach projektowych z projektami gotowymi zadać pytanie
jakie projekty radzą, przy takich parametrach jakie Tobie pasują, gdzieś tu na forum czytałam, że przesyłają propozycje
- tylko bym nie mówiła, że na tej bazie chcesz projekt indywidualny, tylko, że szukasz takiego gotowego ;)
Polecam przejrzeć trochę domów gotowych, czasem wpada wtedy do głowy jakieś inne rozwiązanie :)

dawiddur
22-08-2016, 21:19
cześć.
Poszukiwań ciąg dalszy.
Z uwagi na małe zawirowania z moją działką obecnie poszukuję projektu domu mogącego zmieścić się na wąskiej działce.
Niezmienne pozostaje to, że dom będzie stał na płycie fundamentowej, na ścianach będzie silikat 18cm +25cm styro, do tego WM z GWC, a do kompletu PC PW.
Przedstawię Wam projekt, który wpadł nam w oko. Wypowiedzcie się proszę pod kątem optymalizacji kosztów - czy występują w tym budynku elementy drogie lub trudne w realizacji.

Dodam, że rozkład pomieszczeń względem stron świata jest optymalny.

Projekt: Brunico LMP345 (https://www.extradom.pl/projekt-domu-brunico-lmp345-WRB1557)
https://img.extradom.pl/media/render/310150/resize%24915-915-1
https://img.extradom.pl/media/render/310162/resize%24860-860-1,f$bw
https://img.extradom.pl/media/render/310163/resize%24860-860-1,f$bw

Marcin34_Śl
23-08-2016, 07:42
Dawid, a co z koncepcją parterówki? Nie zmieściła się? Możesz zbudować piętrowy dom bez problemu ? (ja nie mogłem, bo miałem wysokość do okapu dachu 5 m w WZ)
Fajne w tm projekcie są schody, dwie takie same sypialnie, ładny hall na górze z miejscem do pracy, wiatrołap z dużą szafą, duże okno z wyjściem na taras
Minus garaż - za wąski, nie ma więcej jak z 3,2 szerokości. Ja bym olał garaż (i tak ni podoba mi się ten daszek nad garażem) jak masz miejsce to zrób taką wiatę a w miejsce garażu zrób mega pom. gospodarcze, pralnię itp. Trochę małą wysokość na paterze 2,61 jak zrobisz podwieszane sufity będzie nisko - 2,45-2,5 m.
Łazienka - wystarczy jedna? Sypialnia jest bardzo duża, więc ja bym wygospodarował 3-4 m łazienkę w sypialni
https://www.archipelag.pl/files/FotoNew/1/1841cfb0cu5lv7/i2h797p0cu787u_original.jpg

Co do kosztów, jak to w domu piętrowym. Schody + strop generują koszty. Ja jestem teraz na etapie stropu (około 95 m) i oprócz betonu i stali trochę poszło kasy na drewno (130 stempli i 7 m3). Masz dużo okien na piętrze, jakbyś chciał rolety to trochę pociągną, parapety i balustrady również. Schody super ale również drogie jakbyś chciał zrobić same drewniane, bez betonu. Okno tarasowe masz około 5,5 m to też spory koszt. HS pewnie z 20 000 zł a PSP połowię Mniej (choć może być problem z podziałem na 3 równe cześci)

Elfir
23-08-2016, 15:29
trochę niewygodny szlak komunikacyjny do salonu - trzeba omijać stół pośrodku.

Piętro ok, parter niekoniecznie

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
23-08-2016, 20:59
- schody drabiniaste ( wysokość stopnia 19cm / jeden stopień ) + historyczna wentylacja grawitacyjna
- mały dom o bardzo zgrabnym układzie funkcjonalnym

dawiddur
23-08-2016, 22:27
- schody drabiniaste ( wysokość stopnia 19cm / jeden stopień ) + historyczna wentylacja grawitacyjna
- mały dom o bardzo zgrabnym układzie funkcjonalnym

Generalnie coś fajnego, wymagającego dopieszczenia w szczegółach (w niewielu ?)?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
23-08-2016, 23:42
fajne optymalne rozwiązania projektowe - to rzadkość wśród gotowców. Większość z nich jest "przegadana", ten projekt nie. Zawsze można powiększyć pomieszczenia 2.3 i2.4 kosztem komunikacji 2.2 ( wg potrzeb ), ustawić szafy garderobiane w tych pokojach równolegle do ściany od przedpokoju powiększając ich głębokość. Brakuje troszeczkę wydzielonej pralni ( może kosztem garderoby przy sypialni ? ) z dostępem od łazienki lub adaptacją pomieszczenia 1.7 z dostępem od cz. mieszkalnej .... tak czy nie ten układ funkcjonalny ma potencjał. Z stołem jadalnym faktycznie elfir ma rację, że blokuje dostęp do pokoju dziennego, ale też tu można logicznie "podziałać" :)

trabyl
28-08-2016, 20:51
Witam, nie wiem czy to odpowiedni dział, jeżeli nie, to proszę o przeniesienie tego tematu, nie mogłem znaleźć innego, bardziej pasującego działu dla tej tematyki.

Poszukuję projektu, który spełniałby moje oczekiwania, albo chociaż ich część. I broń Boże nie jestem leniwy i chcę, aby ktoś za mnie odwalił robotę, ale może ktoś już ma jakieś doświadczenie, może ktoś widział, może ktoś już wybudował dom z projektu, który właśnie spełniałby jakieś moje oczekiwania.

Projektu szukałem, będę szukał dalej, jakieś tam typy mam, może w ogóle oświecicie mnie i podpowiecie, że coś czego bym chciał nie ma za bardzo sensu itp.? Warto spróbować, a więc do rzeczy:

- Dom prawdopodobnie z parter z użytkowym poddaszem
- Jak najprostsza konstrukcja, brak wystających okien, wieżyczek, kolumn, wszystkiego co bardzo szybko mnoży koszta
- Nawiązując do punktu wyżej ^, najlepiej prostokąt, ale nie jestem całkowicie w tym temacie zamknięty na propozycje.
- około 130-160m2 biorąc pod uwagę każdą powierzchnię użytkową (również tą pod skosem, z garażem)
- O właśnie - garaż 1 stanowiskowy
- optymalnie 3 sypialnie
- Najlepiej albo balkon, albo taras, taras np. na dachu garażu, lub balkon, ale najlepiej schowany w bryle domu, pod dachem. Odrzucam kompletnie projekty z 2+ balkonami, ponieważ uważam, że będzie mi to zbędne i tylko generuje koszta.
- Otwarte, połączone : kuchnia, pseudo jadalnia, salon

Na ten moment to chyba wszystko, chodzi mi o domek murowany, supereksy.
Jeżeli to również ważne, a pewnie tak, to myślę o metodzie ogrzewania kominkiem i zwykłym drewnem, z przygotowaną kotłownią i całą instalacją na jakieś gorsze czasy, kiedy może wrócą srogie zimy, albo drewno pójdzie znacznie w górę. Póki co z zapoznania się opinią niedawno zamieszkałej osoby nowego domku (jakieś 4 lata) myślę, że kominek spełniłby moje oczekiwania. Oczywiście z płaszczem wodnym.
Mam jeszcze kilka pomysłów na temat wnętrza domku, np. dla sypialni dla dorosłych chciałbym osobną łazienkę i garderobę, ale jak to w Polsce, pewnie nie będzie problemu z tym nawet bez adaptacji, aby wszystko oprócz nośnych zrobić sobie po swojemu?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam. :bye:

katawoj
01-09-2016, 08:13
jak myślicie, który projekt będzie tańszy w budowie:

alibi: http://www.mtmstyl.pl/projekt-alibi/

czy

zx102: http://z500.pl/projekt/603/Zx102,nowoczesny-dom-parterowy-z-garazem-dwustanowiskowym/dane-ogolne.html

chodzi mi o SSZ (bez wykończenia i elewacji)

w obydwu przypadkach zmieniałabym okna tarasowe w pokojach na zwykłe (więc podobne zmniejszenie kosztów, uważam je za mało praktyczne), reszta to już zmiany kosmetyczne bo rozkład i funkcjonalność pomieszczeń bardzo mi odpowiada :)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
01-09-2016, 08:53
powierzchnia zabudowy identyczna, natomiast nie rozumiem podanej na stronach kubatury obiektów
ZX = 453m3 , "alibi" 814m3 ( ??? ) - coś tu nie gra, a te dane przekładają się na koszt realizacji obiektu. Może wysokości pomieszczeń są zdecydowanie różne ...

katawoj
01-09-2016, 15:29
no właśnie... w alibi chyba podana jest całość z garażem (tak wnioskuję też po podanej powierzchni bo w zx jest rozdzielona na użytkową i garaż) a w zx tylko część mieszkalna?
nie znam się dlatego pytam ;) i dzięki za odzew :yes:

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
01-09-2016, 17:13
- kubatura dla każdego budynku istniejącego / projektowanego jest jedna ! ( liczona wg PN-ISO 98361997 )
niech producenci gotowców ( co niektórzy ) nauczą się liczyć i podawać stan faktyczny nie wprowadzając kupujących w błąd
- z garażem czy bez ? - garaż również stanowi użytkową kubaturę obiektu !
- możesz do nich napisać
pozdrawiam

Elfir
01-09-2016, 21:13
Projektu szukałem, będę szukał dalej, jakieś tam typy mam, może w ogóle oświecicie mnie i podpowiecie, że coś czego bym chciał nie ma za bardzo sensu itp.? Warto spróbować, a więc do rzeczy:





A po co ci balkon/taras na poddaszu?

Z tego co piszesz jak na razie sporo projektów podchodzi pod twoje oczekiwania. Szukaj projektów z kotłownią na paliwo stałe - musi być odpowiednio większa od tej na gaz.

chociażby jak coś w tym stylu:
http://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-g-mf6021b8670ed8
gdzie pralnię i łazienkę na poddaszu można podzielić na dwie łazienki - dziecięcą i rodzicielską.

http://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-cytryncach-2-m60f21be1678d5
w pokoju nr 5 na poddaszu można zrobić drugą łazienkę.

Bartosz Buczyński
02-09-2016, 12:35
Witam,


czy ktoś doradziłby czy ten rzut domu jest ok?
http://bandb.kylos.pl/bartek/dom/parter.png




zastanawiam się jakie dać okno w kuchnii czy 2,7 m i jeśli takie to czy trójdzielone czy dwu.

Dom wzorowany na decyma 6 oraz ambrozja.

Elfir
02-09-2016, 13:08
co ma być w pomiesczeniach bez mebli?

Trochę niewygodny układ sypialni z tym łózkiem które trzeba omijać w drodze do garderoby

Bartosz Buczyński
02-09-2016, 13:14
Witam


2 sypialnie dla dzieci, biurowy, sypialnia z garderobą - tam można przenieść drzwi aby sobie ułatwić wchodzenie do garderoby,

tam gdzie są schody to byłaby pralnia

Elfir
02-09-2016, 13:28
jaką powierzhcnię mają pokoje dzieci?

Elfir
02-09-2016, 13:44
ja bym wprowadziła takie zmiany:

http://images76.fotosik.pl/862/9e45e59f1ef1a18b.png

Dwa pokoje dzieci od strony ogrodu, sypialnia rodziców bardziej na uboczu.
Łazienka zamieniona z gabinetem, aby okno łazienki nie wychodziło na taras (mało atrakcyjne rozwiązanie). Skraca się w ten sposób również długość instalacji wod-kan a w większym gabinecie spokojnie można wstawić rozkładany tapczan dla gości.

Przemyśl ustawienie sprzętów w kuchni - teraz masz zbyt rozciągnięty trójkąt roboczy, co jest nieergonomiczne.

Bartosz Buczyński
02-09-2016, 13:45
Witam,

tutaj jest rozpiska:366241

Bartosz Buczyński
02-09-2016, 13:48
Witam


chodzi o to żeby pokoje dla dzieci miałe te niecałe 12m2 .
Kuchnia jest zmieniona i niezaktulizowana tzn. lodówka zaraz przy wejściu

Bartosz Buczyński
02-09-2016, 13:55
A w wiatrołapie na to jest dodatkowe okno na seledynowo?

Elfir
02-09-2016, 14:14
tak, to okno - w oryginale wiatrołap jest wielki, ale ciemny.

W kuchni może lepiej zrobić zabudowę w L-kę i większą wyspę z płytą?

Bartosz Buczyński
02-09-2016, 15:29
Witam,

a jak wygląda takie okno w wiatrołapie? Czy to jest dołączone do drzwi, czy drzwi i okno od posadzki do stropu?
Planujemy większą wyspę 1,80m na 1,5m tak aby było po 1 m w okół.

Szczerze, podobają mi się Twoje nasienione zmiany! ;)

Elfir
02-09-2016, 15:55
Możecie mieć albo osobne okienko, albo naświetle boczne w drzwiach.

Naświetla są połączone konstrukcyjnie z drzwiami:
http://prefabrykowany.info/wp-content/uploads/2015/07/naswietla1.jpg
http://cdn14.muratordom.smcloud.net/t/photos/t/42892/naswietla-boczne_1624610.jpg

Możecie też pomyśleć o rezygnacji z wiatrołapu, jako osobno zamykanego pomieszczenia i zrobić szklany ganek w zadaszonej części podcienia:
http://img.shmbk.pl/rimgsph/187233_6b2c59f5-394f-4c9f-8e62-986157ba29b9_max_900_1200_wiatrolap-domy-styl-minimalistyczny.jpg

anubias
03-09-2016, 20:48
Hej,

Poniżej znalazłem dwa projekty domków piętrowych. Kosztowo wyglądają tak samo. Julia7 nie ma na jednej ścianie okien, dodałbym dwa na górze. Tytan na dole ma trochę rozkład do zmiany. Oba domki mogłyby mieć na dole dodatkowy pokój ale nie wiem czy się to da zrobić.

http://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-willa-julia-7-ma7621fe803d00

http://www.mgprojekt.com.pl/tytan

Który z tych projektów jest lepszy i dlaczego? Szukam domku na działkę 900m2, bez skosów nad głową w pokojach. Zastanawiałem się nad parterowym ale narazie wydaje mi się, że lepszy będzie piętrowy. Przy 120-130m2 koszty wychodzą podobne.

Piętrowy:
Mniejszy dach - mniejsza powierzchnia do utrzymania, dach ma określoną żywotność
Mniejsza powierzchnia zabudowy - więcej działki zostaje
Ciepło - idzie z dołu do góry, więc ciepło z dołu powinno ogrzać również częściowo górę - mniejsze koszty ogrzewania.

Parterowy:
Brak schodów - nie trzeba wchodzić, nie zabierają powierzchni - na dole i na górze po 6m2

Elfir
03-09-2016, 22:17
przy parterowym nie masz też stropu a przy projekcie indywidualnym możesz zaoszczędzić na lżejszym zbrojeniu.

tytan ma toaletę w salonie - do odstrzału
czym chcesz grzać?

Marcin34_Śl
04-09-2016, 19:41
anubias,

to dwa inne domy. Tytan jest z wejściem od południa, zachodu a Julia odwrotnie.
Gdzie ty chcesz tam zmieści pokój na parterze, nie ma miejsca.
Dla ilu osób dom? Na górze masz cztery pokoje, po co piąty na parterze.

Tytan - chciałem budować na początku, oglądałem na żywo. Plusy - rozkład piętra, schody ze spocznikiem, duża cześć nocna z łązienką i garderobą. Dwie łazienki na piętrze. Minusy - salon jest wąski, od ściany za kanapą do TV tylko 3,5 m, jak wspomniałą Elfir WC w salonie, masakra, bardzo wąski garaż 3,3 m oraz generalnie salon mało ustawny i nie za duży. WIem, że wszystkiem się wydaje przy zamianie mieszkania na dom że to tuże powierzchnie, ale 30 m na salon i jadalnie to minimum.

Jula - garaż lepszy, bardzo małe pom. gospodarcze - gdzie będzie pralka/pralnia? Na górze cztery duża pokoje, ale mała garderoba i łazienka? Jedna łazienka na piętrze wystarczy? Przy 4 osobach nie ma szans a na dół nie będziecie latać na prysznic.

Nie wierz w to, że przy piętrowym domu koszty wyjdą podobnie jak przy parterowym... Najtańśzy parterowy z drewnianem stropem, tak do 120-130m2, później z poddaszem użytkowym z prostym dachem a piętrowy drogi. Jeden strop żelbetowy, drugi strop i dach. W tych projektach dachy nie są bardzo duże ale bardzo skomplikowane. Jak liczyłem koszt dachu do TYTANA to same gąsiory + trójniki wyszły 4000 zł. Rynny też drogie, wokół całego budunku + trójniki... Wg Mnie, prosty dach dwuspadowy 200-250 m wyjdzie taniej niż wielospadowy dach w Tytanie. Druga sprawa to dachówka, wielu producentów przy spadku 22 stopnie zaleca pełna deskowanie, niektóre dachówki ceramiczne są od 25 stopni. To znowu dodatkowe koszty

anubias
04-09-2016, 21:27
Dom dla 4 osobowej rodziny + przechowalnia np dla teściowej :) Metraż w jaki celujemy to 120-140m2. Poniżej tego metrażu wszystkie pomieszczenia robią się już małe i nie ma dodatkowego pokoju, przykładowo tutaj: https://www.studioatrium.pl/projekty-domow/S-GL-851-Siena-III,899.html

Podstawowym problemem jaki mam z parterówką to jest to, że zajęłaby prawie 2x więcej działki niż kondygnacyjny. Kasa za dodatkowy strop jakoś będzie powoli spływać a w przypadku zajętej działki już nigdy jej nie odzyskam. Btw: ile wyniosłaby taka różnica w kosztach budowy? Chętnie zobaczyłbym jakieś parterowe w cenie Tytana/Julii7 polecane przez Was w podobnej cenie, powinny być większe albo bardziej atrakcyjne, jeśli faktycznie są tańsze w budowie.

Tytan faktycznie na dole jest do małych zmian, ale wc dałoby pewnie radę łatwo zasłonić jakąś ścianką a może nawet przedłużyć sień aż do poziomu wc ?

Grzanie - gaz ale w przyszłości ceny gazu mogą się zmienić, dlatego chce mieć kotłownię a tam może będzie kiedyś piec na węgiel / ekogroszek.

Łazienki - pralka i na dole i na górze powinna się zmieścić, na rzutach widzę zbędny brodzik - albo wanna albo brodzik na na dole jest trochę miejsca... W ogóle to pokoje na górze zmniejszyłbym do ok 12m2 wszystkie i zrobił drugą łazienkę, nie wiem czy to poważna zmiana .. Góra bardziej podoba mi się w Tytanie. Z drugiej strony schodzenie na dół w przypadku kolejki to żaden dramat.

Garaż - czy w Tytanie te ok 19m2 to tak mało będzie? Przed autem bym chciał trzymać rowery, po bokach właściwie nic, byle drzwi otwierały się w pełni i nie obijały. Z garażu mogę w ogóle zrezygnować, ostatecznie auto może stać pod wiatą, natomiast rowery, ew. motor przydało by się trzymać w domu w jakimś pomieszczeniu, nie w szopce.

Elfir
04-09-2016, 21:57
żaden z tych projektów nie ma kotłowni dostosowanej na paliwo stałe, są za małe.
Z kotłownią na paliwo stałe i 4 sypialniami nie zmieścisz się w 120 m2

W chwili obecnej gaz tanieje a nie drożeje. Alternatywą dla gazu jest prąd a nie paliwo stałe.
Pamiętaj - ideą taniej eksploatacji domu nie jest tanio produkować ciepło tylko ograniczać zużycie ciepła przez budynek.

Na forum możesz obejrzeć dziennik użytkownika MAG - dom pasywny 200m2 i koszt ogrzewania czystym prądem za cały rok poniżej 1,5 tyś zł.
Kotłownia niepotrzebna. Czyli w czasie budowy zaoszczędzono na budowie pomieszczenia kotłowni i komina.

Elfir
04-09-2016, 22:03
Zobacz sobie projekt P136 z tej stronki:
http://budownictwo-pasywne.blogspot.com/2013/05/projekty-jednorodzinnych-domow.html

trzy sypialnie z dwoma łazienkami (lub jedną łazienką i pralnią - zależy jak ustawisz ścianki) na piętrze. Jedna sypialnia na parterze

Ścianka kolankowa ma wysokość 1,8-2 m, co daje praktycznie niemal pełne piętro.

Jedyne co, to zamieniłabym balkon na pergolę nad tarasem, co wyjdzie taniej.
Możesz też nieco zmniejszyć powierzchnie domu skracając go o 0,5-1 m, przez co sypialnie dzieci zmniejszą się z 14 m2 do 12 m2

Marcin34_Śl
05-09-2016, 14:58
Tytan, garaż 330 cm szeroki, zmierz Sobie Twoje auto z otwartymi drzwiami ile ma cm, bo może się okazać, że nie otworzysz auta po wjechaniu do garażu, więc i tak rodzina będzie wychodzić przed domem... Ja nie namawiam CIę na dom parterowy, mówię tylko z własnego doświadczenia, że dom z poddaszem z prostym dachem jest zdecydowanie tańszy niż piętrowy ze skomplikowanym dachem wielospadowym Wiem, bo miałem budować jeden a buduje drugi i różnica jest znaczna. Ja pisze ELFIR możesz wybudować dom ze ścianką kolankową 1,8 - 2,0 gdzie na piętrze będą normalne okna, dom jak piętrowy a oszczędnosci spore

anubias
05-09-2016, 21:45
Apropo tej kotłowni i że nie zmieszczę się z 4 sypialniami w 120m2 - małe sprostowanie, wystarczą 3 sypialnie + pokój na dole, tak jak w P136.

Dzięki za te cenne podpowiedzi. Powiedzcie mi ile konkretnie oznaczają te oszczędności? Np Tytan vs P136 w wersji z pokojem na dole? Czy to jest 100, 50 czy bardziej 20tyś?
Pytam, bo jest jeszcze coś takiego jak urok / wygląd domku i P136 trochę traci na wyglądzie, pytanie właśnie o ile może być tańszy w budowie.

Elfir
06-09-2016, 09:18
Anubis - jakby nie liczyć 3 sypialnie + pokój z możliwością spania na dole to nadal są 4 sypialnie :)

P136 to dom pasywny, potrzebujący minimalną ilość energii - Tytan taki nie jest.
Więc różnica kosztów budowy nie będzie jakaś ogromna. Oszczędność na prostszym dachu, ale za to grubsze ocieplenie.
Natomiast znacząco różnić się będzie koszt eksploatacji budynku.

Napisz do autora projektu na ile on wycenia koszty budowy.

anubias
10-09-2016, 14:53
Apropo skomplikowanych dachów w Tytanie i Julii7, znalazłem takie projekt, który metrażowo jest podobny, ma prostszy dach a mimo to jest wyceniany drożej, macie pomysł dlaczego ? http://www.mgprojekt.com.pl/miranda

Podoba mi się także taki projekt: http://www.mgprojekt.com.pl/prosty ale wycena też podobna mimo nazwy wskazującej co innego :)

Elfir
10-09-2016, 18:47
o szczegółach świadczą detale niewidoczne dla laika na rzutach - rodzaj konstrukcji dachu, materiał na ściany, ocieplenie, ilość kominów.
I rzetelność samej wyceny.
Ten dom jest trzykondygnacyjny - poddasze nad piętrem można zagospodarować. To też podraża budowę, bo występuje dodatkowy strop. Dom jest też wyższy, potrzebuje mocniejszego fundamentu, więcej zbrojenia, itd.

Elfir
10-09-2016, 18:50
W prostym bardzo rozstrzelone są łazienki - żadne pomieszczenie "mokre" nie ma wspólnego pionu z pomieszczeniami kuchni i kotłowni na dole. Którędy idą rury? W pokojach?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
12-09-2016, 12:34
bardzo trafna uwaga ... i faktycznie jest " ciekawie " na rzutach.
Ewidentnie zadziałała presja ilości, z odpuszczeniem jakości rozwiązań projektowych.

Bartosz Buczyński
12-09-2016, 13:12
Witam,

zmodyfikowałem dom dzięki wielkiej pomocy ze strony P. Elfira.

Rzut w lepszej jakości: foto (http://bandb.kylos.pl/bartek/dom/nowy%20projekt%20_%20lazienki.png)
367135

mam mały dylemat:

czy duża łazienka z pralnią ma być przez drzwi czy zrobić jedno wielkie pomieszczenie

i teraz jakie okna do łazienek przydzielić?


chciałbym aby w łazience była kabina prostokątna duża , wanna, 2 umywalki, wc i pralka w pralni itd.

Elfir
12-09-2016, 13:33
Umebluj łazienkę i sprawdź czy wszystkie urządzenia wejdą ci jak trzeba. Jeśli tak, to niech pralnia lepiej będzie osobnym pomieszczeniem. Można wówczas suszyć swobodnie w niej pranie.

Bartosz Buczyński
12-09-2016, 14:09
Znasz jakiś dobry program do łazienek?

Elfir
12-09-2016, 17:01
papier milimetrowy i ołówek :D

Bartosz Buczyński
13-09-2016, 17:17
Witam

wprowadziłem zmiany w części sypialnianej.
Zastanawiam się nad biurowym - umiejscowieniem drzwi.

Jak uważacie gdzie lepiej byłoby?

http://bandb.kylos.pl/bartek/dom/plan%20(7).png

Elfir
13-09-2016, 17:56
gdybyś odwrócił bieg schodów mógłbyś w garderobie zrobić szafy pod schodami, a jednocześnie mieć nieco większy gabinet.

jeden z pokoi dziecięcych będzie słabiej doświetlony od drugiego.

Bartosz Buczyński
13-09-2016, 18:06
ciekawe rozwiązanie, a np. jak jest praktyczniej, mieć w przedpokoju szafę 3,5m długą czy np. zlikwidować ją i powiększyć garderobą przy schodach?

Elfir
13-09-2016, 18:36
Po prostu odwróć bieg i wchodź tam, gdzie teraz masz najwyżej.
Schody mają 1 m szerokości, czyli od strony garderoby 60 cm na szafę a od pokoju 30 cm wnęka (10 cm na ścianę)

Bartosz Buczyński
13-09-2016, 19:54
albo po prostu wejście do góry z poziomu wiatrołapu ? i zamiast szafy 3,5 zrobimy 2,5m?

Elfir
13-09-2016, 20:12
o to mi chodziło.
Tylko wnękę pod wyższym biegiem podziel na dwie - głębszą dostępną z garderoby i płytszą z gabinetu

Bartosz Buczyński
13-09-2016, 21:10
Hej,


czyli takie coś rozumiem:
http://bandb.kylos.pl/bartek/dom/plan%20(9).png

Elfir
13-09-2016, 21:33
tak, o coś takiego chodziło.

moniss
16-09-2016, 08:58
Bartoszu, jak szerokie planujesz lożko w sypialni? Przy obecnych jej wymiarach, aby się nie przeciskać, to zmieści się tam tylko 140 centymetrowe. Jeśli ma byś większe, dobrze byłoby przesunąć ściankę pokoju dziecinnego i ewentualnie ściankę łazienki.
W sypialni planujesz okno czy drzwi tarasowe?
367577
Obawiam się też, że gabinet, za uskokiem ściany, nie będzie najlepiej doświetlony.

Elfir
16-09-2016, 11:36
do pracy z komputerem zasłaniamy okna u nas w domu, bo lepszy kontrast na monitorze jest jak jest ciemno :)

sic12345
16-09-2016, 14:07
Witam,
Przymierzam się do budowy domu parterowego.
Wybrany projekt to: Dom w Mekintoszach (M) (http://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-mekintoszach-m-mae121b8555e6a) z niewielkimi zmianami tj. wyrzucenie kominka z salonu oraz poszerzenie garażu o około 1.5m (oraz zmniejszenie kotłowni o 1,5m na korzyść garderoby - przejście z sypialni)

Czy ktoś z bardziej doświadczonych mógł by zasypać mnie wadami tego domu - gdyż być może zaślepiony jestem za bardzo i nie myślę już logicznie.
Najbardziej w tym domu męczy mnie strop - są dwie wersje ze stropem betonowym i drewnianym. Bardziej skłaniam się ku betonowemu - głównie ze względu na spore rozpiętości nad salonem i podobno kosztowo wyjdzie podobnie do drewnianego. Boje się też trochę pracy drewna - pękania sufitów itp ale znalezienie zaufanego wykonawcy do pracy z drewnem też jest nie bez znaczenia.
Poddasze miało by być niezamieszkałe - nie ocieplone - taka rupieciarnia.
Dodam że chciałbym ten dom wybudować i wykończyć do około 300tyś zł.

Marcin34_Śl
16-09-2016, 16:43
Zakładam, że względem stron świata jest ok.

Minusy
- kotłownia po przeciwnej stronie domu daleko oddalona od kuchni, bez cyrkulacji CWU się nie obejdzie, kanalizacja dosyć skomplikowana
- zobacz na wizualizacji - na przeciwko kanapy są drzwi wejściowe, będziesz widział każdego kto wchodzi do domu...nie będziesz mógł siedzieć w gaciach jak dzieci przyjdą do domu z przyjaciółmi. Kanapa trochę pod kątem do telewizora
- jak zrobisz garderobę kosztem kotłowni, to ograniczysz Sobie możłiwość wejścia z ogrodu do kotłowni
- bardzo małe pokoje dla dzieci, bardzo mało miejsca na szafy

Koszty - ze stropem betonowym się nie zmieścisz w 300 000 zł.Strop betonowy około 170 m2 to spore koszty (szacunek): 23m 3 betonu, 2,5 tony stali, z 150-200 stempli i chyba z 6 m3 drewna na szalunki i oczywiscie robocizna

sic12345
16-09-2016, 17:22
Zakładam, że względem stron świata jest ok.
Chciałbym lustrzane odbicie tego co jest na stronie (czyli garaż po prawej stronie) - wejście do domu od południa - czyli troszkę ciemny salon - ale mam nadzieje że chłodny. Teraz w bloku mam salon od południowego zachodu - i w lecie jest słabo :/



- kotłownia po przeciwnej stronie domu daleko oddalona od kuchni, bez cyrkulacji CWU się nie obejdzie, kanalizacja dosyć skomplikowana
Tak, nie jest to wymarzony rozkład pod tym względem - ale w tym przypadku wydaje mi się najbardziej kompromisowy. Liczę się z cyrkulacją.


- zobacz na wizualizacji - na przeciwko kanapy są drzwi wejściowe, będziesz widział każdego kto wchodzi do domu...nie będziesz mógł siedzieć w gaciach jak dzieci przyjdą do domu z przyjaciółmi. Kanapa trochę pod kątem do telewizora
Akurat kanapa, przynajmniej tak planuje, będzie stała inaczej - tyłem i bokiem do wejścia do domu - więc siedzenie w gaciach nie wykluczone ;)



- jak zrobisz garderobę kosztem kotłowni, to ograniczysz Sobie możłiwość wejścia z ogrodu do kotłowni
Może nie napisałem jasno - garaż razem z kotłownią będzie poszerzony o około 1,5m. W garażu będzie szerzej, a z kotłowni te 1,5m zostanie wydzielone na garderobę - więc realnie w wyniku tego metrażowo kotłownia się nie zmieni, wejście będzie z ogrodu.


- bardzo małe pokoje dla dzieci, bardzo mało miejsca na szafy
To niestety "koszt" 4 sypialni na tak małym metrażu. ale u dzieci na łóżko, biurko i szafę powinno starczyć w zupełności.



Koszty - ze stropem betonowym się nie zmieścisz w 300 000 zł.Strop betonowy około 170 m2 to spore koszty (szacunek): 23m 3 betonu, 2,5 tony stali, z 150-200 stempli i chyba z 6 m3 drewna na szalunki i oczywiscie robocizna
Bez konkretnych liczb - ale ogólnie wg miejscowych "znachorów" monolit i drewniany w ostatecznym rozrachunku (po wykończeniu) wychodzi bardzo podobnie, ale ja sam nie potrafię tego dobrze oszacować

Marcin34_Śl
16-09-2016, 18:43
Kuchnia od południa podobno nie za dobre rozwiązanie.

Jak zmienisz ustawienia kanapy, gdzie będzie TV?

Koszt drewnianego stropu, wyślij wycenę do jednej z firm, która robi wiązary i zobaczysz wycenę.
Koszt stropu betonowego - tak jak wyżej napisałem + robocizna

sic12345
16-09-2016, 19:30
Od biedy wolę kuchnie niż salon od południa.

Tv będzie stał prawdopodobnie tu gdzie stoi narożnik (na którejś ze ścian)

Powiedzmy że miało by to wyglądać mniej więcej tak jak na fotce

367598

Na oferty na wiązary od ponad 2 miesięcy nie mogę się doprosić - nawet jakichś szacunkowych kosztów nie wysyłają :/

moniss
16-09-2016, 23:01
Witam,
Przymierzam się do budowy domu parterowego.
Wybrany projekt to: Dom w Mekintoszach (M) (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.archon.pl%2Fpr ojekty-domow%2Fprojekt-dom-w-mekintoszach-m-mae121b8555e6a) z niewielkimi zmianami tj. wyrzucenie kominka z salonu oraz poszerzenie garażu o około 1.5m (oraz zmniejszenie kotłowni o 1,5m na korzyść garderoby - przejście z sypialni)

Czy ktoś z bardziej doświadczonych mógł by zasypać mnie wadami tego domu - gdyż być może zaślepiony jestem za bardzo i nie myślę już logicznie.
Najbardziej w tym domu męczy mnie strop - są dwie wersje ze stropem betonowym i drewnianym. Bardziej skłaniam się ku betonowemu - głównie ze względu na spore rozpiętości nad salonem i podobno kosztowo wyjdzie podobnie do drewnianego. Boje się też trochę pracy drewna - pękania sufitów itp ale znalezienie zaufanego wykonawcy do pracy z drewnem też jest nie bez znaczenia.
Poddasze miało by być niezamieszkałe - nie ocieplone - taka rupieciarnia.
Dodam że chciałbym ten dom wybudować i wykończyć do około 300tyś zł.

W jakim celu chcesz tak bardzo powiekszyć garaż?
Poza tym, jeśli robi się z garażu przejście do domu, to zwykle po to by z niego często korzystać (wjechać do garażu i dopiero wysadać z tobołami), więc przejście przez całą część nocną aby dotrzeć do wiatrołapu by zrzucić buty i kurtkę nieco mija się z celem, bo lepiej będzie wysiąść z auta przed garazem i iść od razu do drzwi wejsciowych.
Moim zdaniem, pokoje dzieci są nieco za małe.Dzieci w pokojach nie tylko śpią i odrabiają lekcje, ale też bawią się i przyjmują gości.
Jeśli salon ma być od północy, to zmniejsz nieco przeszklenie od tej strony (zostaw tylko drzwi tarasowe, a zlikwiduj fixa).
W sypialni rodziców powinny wystarczyć pojedyńcze drzwi tarasowe.

Szkoda, że łazienka główna nie ma okna.

Z drobiazgów:
- do likwidacji drzwi do kuchni, są w tym przypadku zbędne
- wiatrołap nie jest zbyt duży, więc lepsze będą drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz

P.S.
Z mekintoszy podoba mi się Dom w Mekitoszach 6 (kilka metrów większy ale bez garażu)

sic12345
17-09-2016, 06:44
W jakim celu chcesz tak bardzo powiekszyć garaż?
Samochód, motor, kosiarka, rowery, jakiś "warsztat" - to wszystko ma być upchane w garażu a przy tym ma być na tyle dużo miejsca żeby się swobodnie poruszać. Nie planuje budowy kolejnego garażu (kiedyś może jakąś wiatę dobuduję na działce), więc cały dobytek musi się tu pomieścić :)



Poza tym, jeśli robi się z garażu przejście do domu, to zwykle po to by z niego często korzystać (wjechać do garażu i dopiero wysadać z tobołami), więc przejście przez całą część nocną aby dotrzeć do wiatrołapu by zrzucić buty i kurtkę nieco mija się z celem, bo lepiej będzie wysiąść z auta przed garazem i iść od razu do drzwi wejsciowych.
Tak zgadzam się z tym, nawet wykombinowałem rozwiązanie jako takie. Planuje zrezygnować z szafy w sypialni (w końcu będzie garderoba) na korzyść powiększenia "pralni" i zrobienia w niej miejsca na szafę czy coś podobnego - żeby można było tam zrzucać odzienie ;)



Moim zdaniem, pokoje dzieci są nieco za małe.Dzieci w pokojach nie tylko śpią i odrabiają lekcje, ale też bawią się i przyjmują gości.
Analizowałem to na wiele sposobów, zdaje sobie z tego sprawę że nie są duże, choć sam dzieliłem taki metraż (no metr kw. więcej mieliśmy) przez pół życia z bratem i właściwie żadnemu to nie przeszkadzało i na brak miejsca nie narzekaliśmy. Z mojej perspektywy osobne pokoje mimo że nie specjalnie duże wydają się swego rodzaju luksusem. Zresztą założeniem naszym jest to iż sypialnie służą do spania i nie muszą być duże (być może tego pożałujemy w przyszłości :rolleyes:), a salon i kuchnia z racji spędzania w tych miejscach największej ilości czasu powinny być w miarę duże żeby wszystkich swobodnie pomieścić, coś za coś.



Jeśli salon ma być od północy, to zmniejsz nieco przeszklenie od tej strony (zostaw tylko drzwi tarasowe, a zlikwiduj fixa).
A dlaczego? Wydaje mi się że im więcej światła tym lepiej.



W sypialni rodziców powinny wystarczyć pojedyncze drzwi tarasowe.
Nie wiem czy w tym miejscu okno nie powstanie - ale podobno na etapie budowy można takie zmiany wprowadzać, więc jeszcze na to jest czas.



Szkoda, że łazienka główna nie ma okna.

Z drobiazgów:
- do likwidacji drzwi do kuchni, są w tym przypadku zbędne
- wiatrołap nie jest zbyt duży, więc lepsze będą drzwi wejściowe otwierane na zewnątrz

P.S.
Z mekintoszy podoba mi się Dom w Mekitoszach 6 (kilka metrów większy ale bez garażu)
Tak, okna w łazience szkoda, drwi do kuchni nie będzie (przynajmniej nie planuje), a drzwi w wiatrołapie być może będą się otwierać na zewnątrz :)

Mekintosza z garażem widziałem przez przypadek na żywo i baaaardzo mi się spodobał - szczególnego uroku dodaje mu ten przylepiony garaż z nieco mniejszymi wymiarami (wysokość szerokość) - posiedziałem parę godzin w internecie i znalazłem go :)

Elfir
17-09-2016, 10:41
Przy wejściu od południa przerzuciłabym kuchnię na stronę ogrodu i wzdłuż ściany szczytowej zrobiła salon.
Przejście do garażu przez część sypialnią - tworzy wiele problemów w codziennym użytkowaniu.

anubias
17-09-2016, 21:28
Hej,
Szukam działki i projektu ale natrafiłem na dom, którego cena wydaje się atrakcyjna. Tutaj chciałem Waszej porady w obszarze projektu na podstawie opisu oferty: http://dom.gratka.pl/tresc/402-69569227-lodzkie-rabien-ab.html

Dom ma 15lat i był zamieszkiwany tylko latem, dlatego nie ma ogrzewania, trzeba by było założyć gazowe. Są media - gaz i kanalizacja. Nie wiem, czy takie duże okna nadają się do domu całorocznego?
Na zdjęciach widać, że zapalone są światła a jest jakby ciemno, może to przez te drzewa a może dom jest źle oświetlony.. ?
Być może trzeba by wymienić okna .
Na parterze widać strop ale na I piętrze widać drewno na górze - czy tam nie powinno być również stropu?? Podobno dach jest ocieplony ale przecież tam widać konstrukcje drewnianą.. Na górze sypialnia ma 45m2 a więc jest do zamiany na 3 pokoje. Nie wiem, czy można założyć, że bezproblemowo postawi się ze dwie ścianki działowe np z porothermu 11,5cm ?
Co prawda jeszcze nie wiem, czy wymagany jest remont generalny ale licząc koszt remontu generalnego ok 100tyś (http://kb.pl/teksty/2013/10/01/koszt-remontu-starego-domu/) cena nie jest już taka atrakcyjna..
Działki w okolicy kosztują ok 125zł/m2 a mnie interesuje tak ok 1000m2.

Alternatywną byłoby postawienie nowego domu wedle projektów, które już wcześniej Wam podsyłałem do skomentowania (dzięki za komentarze):
http://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-willa-julia-7-ma7621fe803d00
http://www.mgprojekt.com.pl/tytan

qbaiana
17-09-2016, 21:52
Witam po raz kolejny,
dziękuję za komentarze do poprzednich wpisów, które dały mi trochę do myślenia i nakreśliłem nową koncepcję domku.
Dla przypomnienia, działka 20,5 x 40m wjazd od północy.
Rodzina 2+2 (+trzeci Dzidziol w planach ;)
założenia:
-salon powyżej 35m,
-kuchnia + spiżarnia (ważne dla Żony, żeby w kuchni był stolik lub ława),
-podcień od wschodu - żeby można było usiąść w cieniu latem,
-4 pokoje na piętrze,
-na parterze pomieszczenie gospodarcze z wyjściem do ogrodu - żeby nie trzeba było w gumiaczkach do salonu wchodzi jak się grzebie w ogródku,
-domek, który teoretycznie można podzielić na 2 niezależne mieszkania przy niewielkim nakładzie pracy - na stare lata, jakby zaszła taka potrzeba,
-garaż oddylatowany od domu (nieogrzewany) ,
-coś prostego w budowie , czyli nie generującego zbędnych kosztów:)
-ciepły, jasny i wygodny :)
-ogrzewanie : gaz jest w drodze , pewnie wszędzie podłogówka + WM z reku, możliwe, że bez kominka.



No i narysowałem coś takiego :
367687
Sytuacja na działce (wjazd od północy - działka odchylona o 24stopnie od osi północ-południe)
367688
Front
367689
Ogródek od południa,
367693
rzuty z wymiarami
Na piętrze: "nieumeblowana" łazienka, WC, Schowek, Sypialnia + 3 pokoje dla dzieci.
Na parterze: okno lub okna tarasowe w salonie na południowej ścianie nie muszą być przesuwane/otwierane, ponieważ wyjście na ogród będzie przez podcień z salonu i kuchni - mniej brudu się będzie nosić do domu.

To jest tylko ogólna koncepcja do dalszych przemyśleń - ale proszę o Wasze rady, sugestie i konstruktywną krytykę.

Wiem, że nie polecacie budowania domu 4m od granicy - ale w tym wypadku mam wystarczająco dużo ogrodu do dyspozycji za domem i wole wykorzystać całą południową dawkę słońca poszerzając bryłę domu.

Marcin34_Śl
18-09-2016, 08:06
Na pierwszy rzut oka:
- stół masz w salonie, to w kuchni musi być mniejszy stolik do jedzenia posiłków. Odległość od kuchni do stołu jest duża więc nie będziecie tam siadać do każdego posiłku zważywszy, że musisz przejść przez dwie pary drzwi
- schody do zmiany, zabiegowe niewygodne a Twoim rysunku w zabiegu jest 6 schodów i ogólnie 16 (za mało). Nie chcesz okna na schodach?
- ja bym wydłużył kanapę na ścianę i przesunął tv od ściany bardziej na środek bo będziesz miał za blisko. Kanapa musi stać przynajmniej 50 cm od ściany
- zostaw wejście na taras od południa
- garderoba - p co okno? Kurzy się i ubrania płowieją. Nie chcesz zrobić garderoby z wejściem do sypialni? Pokoje dzieci są duże i spokojnie zmieszczą się szafy?
- WC malutkie na piętrze
- w pokojach na piętrze duże przeszklenia. Nie wiem jak się będą sprawdzać od południa

4 m od granicy możesz budować, ja też tak buduję. Pokombinuj z oknami od frontu, jakieś takie małe i mało nowocześnie wyglądają. Jak możesz budować dom piętrowy nie chcesz z płaskim dachem?

qbaiana
18-09-2016, 09:57
Na pierwszy rzut oka:
- schody do zmiany, zabiegowe niewygodne a Twoim rysunku w zabiegu jest 6 schodów i ogólnie 16 (za mało). Nie chcesz okna na schodach?

Stopnie na moim rysunku są tylko ideowe... nie liczyłem stopni :) A zabiegowe mogą być, mam obecnie takie i nie przeszkadzają.


Na pierwszy rzut oka:
- ja bym wydłużył kanapę na ścianę i przesunął tv od ściany bardziej na środek bo będziesz miał za blisko. Kanapa musi stać przynajmniej 50 cm od ściany
czemu kanapa nie może być w rogu ? co daje 50 cm odsunięcia ? Można za nią przejść? Ale w tym układzie nie ma takiej potrzeby.


Na pierwszy rzut oka:
- garderoba - p co okno? Kurzy się i ubrania płowieją. Nie chcesz zrobić garderoby z wejściem do sypialni? Pokoje dzieci są duże i spokojnie zmieszczą się szafy?
To nie garderoba - w pokojach i sypialniach jest wystarczająco dużo szaf na ubrania. To pomieszczenie to schowek na inne rzeczy.... Pisałem, że chciałbym, żeby była teoretyczna możliwość rozbicia domu na dwa osobne mieszkania. Po rozbiciu na dwa mieszkania SCHOWEK na górze stanie się wiatrołapem, dlatego jest w nim okno - z którego można zrobić drzwi wejściowe. Na piętrze , zamiast sypialni zrobi się kuchnie, a na dole w zamiast pomieszczenia gospodarczego, można zaślepić drzwi do garażu i zrobić osobną sypianie i mamy przy niewielkim remoncie dwa osobne , w pełni funkcjonalne mieszkania z niezależnymi wejściami. Dlatego , pasowałby żeby piec gazowy był na piętrze w łazience, a nie w pomieszczeniu gospodarczym na dole. Łazienka jest duża , może się zmieści ... ale to temat do dalszych przemyśleń.



- WC malutkie na piętrze
- w pokojach na piętrze duże przeszklenia. Nie wiem jak się będą sprawdzać od południa

4 m od granicy możesz budować, ja też tak buduję. Pokombinuj z oknami od frontu, jakieś takie małe i mało nowocześnie wyglądają. Jak możesz budować dom piętrowy nie chcesz z płaskim dachem?

Malutki WC na piętrze wystarczy.
W pokojach duże przeszklenia od południa i dlatego dach dwuspadowy z okapem, żeby w lecie zacienić okna. No i przyda się trochę przestrzeni na poddaszu jako schowek na choinke i inne pierdoły.

Elfir
18-09-2016, 11:32
Hej,
Szukam działki i projektu ale natrafiłem na dom, którego cena wydaje się atrakcyjna. Tutaj chciałem Waszej porady w obszarze projektu na podstawie opisu oferty: http://dom.gratka.pl/tresc/402-69569227-lodzkie-rabien-ab.html

Musisz wypruć ściany lub posadzki by zrobić ogrzewanie.
Musisz docieplić by spełniało jakieś sensowne normy i ogrzewanie nie pochłaniało tysięcy złotych
Duża ilość drzew na pewno zacienia wnętrze. Na szczęście to liściaste, więc zimą nie jest tak źle.
Ale byłam kiedyś w mieszkaniu ocienionym starymi klonami i latem trzeba było cały dzień palić światła w pokoju.
Wielkie okna - to nie jest problem w domy\u całorocznym, większość nowoczesnego budownictwa składa się z ogromnych przeszkleń. Pytanie jakie parametry mają te okna? Bo jak są wypaczone, kiepskiej jakości to będą gigantycznymi mostkami cieplnymi.

Na piętrze nie musi być stropu. Dlaczego sądzisz, że powinien być? Poddasze po prostu wykończone jest drewnianą boazerią na suficie. ocieplenie może być ponad. Ale jak grube? Nie wiadomo.

Ścianki działowe - materiał musi określić konstruktor, bo tylko on wie jaka będzie wytrzymałość stropu.

Elfir
18-09-2016, 11:35
Wiem, że nie polecacie budowania domu 4m od granicy

Ja nawet polecam w granicy ;)

Nie polecam robienia wielkich reprezentacyjnych przeszkleń (a często na ścianie bocznej lokalizowane są w projektach gotowych przeszklone ryzality na jadalnie) kiedy do granicy z sąsiadem są tylko 4 m

Elfir
18-09-2016, 11:39
Kanapa musi stać przynajmniej 50 cm od ściany


Dobrze, ze moja nic o tym nie wie :)

qbaiana
18-09-2016, 11:41
Ja nawet polecam w granicy ;)

Nie polecam robienia wielkich reprezentacyjnych przeszkleń (a często na ścianie bocznej lokalizowane są w projektach gotowych przeszklone ryzality na jadalnie) kiedy do granicy z sąsiadem są tylko 4 m

Pisałaś , że trudno sensownie zagospodarować ogród o szerokości 4m..
A co sądzisz o mojej koncepcji domku ?
Puki co układ sprzętów w kuchni , okien oraz drzwi do łazienek rozrysowany na szybko ... jeszcze do przemyślenia .

Elfir
18-09-2016, 11:55
bo trudno - kiedy masz tam reprezentacyjne okno i na tych 4 m trzeba stworzyć sensowną kompozycję, która jednocześnie osłoni widok na sąsiedni dom, będzie tworzyła ładny widok z okna i nie zacieni wnętrza.
Wzdłuż pustej ściany akurat nie ma problemu.

piotrus_pan16
18-09-2016, 20:08
Witam,

Od dłuższego czasu przeglądam projekty domów ale nie mogę znaleźć tego "właściwego".

Wymagania:
- 160-180 m2 + garaż
- garaż dwustanowiskowy
- jak najprostszy dach (najlepiej dwuspadowy)
- nowoczesny wygląd
- schody jednobiegowe

Na razie najbardziej w oko wpadł dom gala z MGProjekt http://www.mgprojekt.com.pl/gala ale jednak:
- jest za duży (na etapie adaptacji myślałem aby zmniejszyć szerokość o 1m co da ok 25m2 mniej)
- na poddaszu jak dla mnie jest za dużo okien dachowych (15) mnożąc je przez cenę dobrego okna (ok. 2000) da jakąś kosmiczną kwotę. Tu myślałem aby zlikwidować poczwórne okna na rzecz podwójnych. Czy tyle okien wystarczy? Nie będzie za ciemno?
- w garażu krzyżują się dwa podciągi co sporo kosztuje

Więc pytanie. Czy zna ktoś projekt gotowy, który spełni powyższe oczekiwania? Czy może zbudował ktoś Galę i zmieścił się w kosztorysie podanym przez biuro? W Internecie znalazłem wypowiedź, że ktoś wybudował stan surowy za 400.00, a wykończenie kolejne 600.000 co mnie lekko zmartwiło- dlatego szukam już oszczędności na etapie projektu.

Pomożecie?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
18-09-2016, 20:27
- ... zamiast analizować set "projektów gotowych" pod katem dostosowania do swoich potrzeb, nie lepiej iść w stronę projektu indywidualnego ?, który ( z "natury rzeczy" ) jest opracowywany już na etapie Koncepcji w oparciu o oczekiwania użytkowe ( Twoje wytyczne ), ale też Warunki Zabudowy, czy też wszystkie dane wynikające z działki ( od sąsiedztwa, wjazdu, stron świata ... po geotechnikę )

Elfir
18-09-2016, 20:36
W Internecie znalazłem wypowiedź, że ktoś wybudował stan surowy za 400.00, a wykończenie kolejne 600.000 co mnie lekko zmartwiło- dlatego szukam już oszczędności na etapie projektu.



Normalna cena. Ten projekt ma całkowitej powierzchni 300m2 * 2 tyś średni koszt budowy domu w Polsce do stanu deweloperskiego = 600 tyś.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
18-09-2016, 20:51
Witam,
- w garażu krzyżują się dwa podciągi co sporo kosztuje


ściana zewnętrzna garażu w zarysie ściany zewnętrznej PIĘTRA i ( przy tej ściance kolankowej ) podciąg znika :)
- nie znika niestety toaleta Parteru otwierana w osi stołu jadalnego, czy też większa łazienka przy sypialni głównej, od mniejszej łazienki ogólnodostępnej PIĘTRA
- 18cm wełny w dachu - to trochę słabo, jak na dzisiaj

Bartosz Buczyński
19-09-2016, 11:33
Witam,

powiększyłem sypialnię o 40cm w lewo, żeby miało to ręce i nogi, schody na górę zrobiłem tylko od strony sypialnianej ze wględu na nieoficjalny charakter strychu

http://bandb.kylos.pl/bartek/dom/plan%20(10).png

Elfir
19-09-2016, 11:56
to wejście do sypialni rodzicielskiej jest mało intymne - wprost na łóżko i jeszcze drzwi blokują dostęp do reszty pokoju.

moniss
19-09-2016, 14:02
Bartoszu, nie sztuką jest powiększać dom w nieskończoność, lecz na wyznaczonym metrażu upchnąć wszystko co trzeba nei robiąc klitek :)
Tak więc zamiast powiększać dom, poprzesuwaj nieco ściany wewnątrz.
A myślałeś może o zamianie miejscami kotłowni i łazienek z gabinetem i garderobą?

Elfir
19-09-2016, 15:32
łazienka pierwotnie była tam gdzie gabinet - daleko od kotłowni, z oknem na taras (czyli w praktyce całe lato okno i tak trzeba zasłaniać).
Bartosz planuje kotłownię z wejściem z zewnątrz (paliwo stałe?)

Bartosz Buczyński
19-09-2016, 15:45
tak na paliwo stałe ekogroszek z pompą 200 l powietrzną

Elfir
19-09-2016, 15:58
i aby w niej palić będziesz wychodził na zewnątrz, dom obchodził dookoła?
Nie lepiej po prostu PC, bez zabawy w paliwo stałe, które blokuje ci wyjazdy zimą na wakacje?

moniss
19-09-2016, 16:57
A dlaczego? Wydaje mi się że im więcej światła tym lepiej.



Od północy masz mało światła, za to dużo ucieka ciepła.
Na bocznej ścianie pokoju, przy stole masz bardzo duże przeszklenie, więc powinno wystarczyć do oświetlenia :)

moniss
19-09-2016, 17:06
łazienka pierwotnie była tam gdzie gabinet - daleko od kotłowni, z oknem na taras (czyli w praktyce całe lato okno i tak trzeba zasłaniać).
Bartosz planuje kotłownię z wejściem z zewnątrz (paliwo stałe?)

Okno nie musi mieć przezroczystych szyb :)
Poza tym, okno w łazience nie musi być na "pokojowej" wyskości - można je dać dużo wyżej, aby nikt nie zaglądał.

A gdy Bartosz przejdzie "pranie mózgu" i zrezygnuje w końcu z kotła na ekosyf, to kotłownię wraz z łazienkami będzie mógł przenieść na środek domu ;)

Zerknęłam kilka stron wcześniej i patrząc na przeróbkę w wykonaniu Elfir, muszę powiedzieć, że zamiana pokoju rodziców z pokojem dziecka jest rozsądna, a do tego dobrze wygląda. A Tobie, Bartosz, nie podoba się? :)

Bartosz Buczyński
19-09-2016, 19:16
z garażu też jest wejście do kotłowni. piec jest z podajnikiem. analizowałem opłacalność tego przedsiewziecia.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
19-09-2016, 21:53
... jak już tak sam projektujesz - to życzę powodzenia, ale przeczytaj choć raz wymagania dla kotłowni na paliwo stałe i skonfrontuj wymogi podstawowe z tym co jest narysowane.

Bartosz Buczyński
20-09-2016, 08:01
ok, ale np. w czym rzecz?

Elfir
20-09-2016, 10:00
sposób otwierania drzwi, kubatura, odległości pieca od ścian i komina, by dostać się do wyczystek.

Rakowiec
20-09-2016, 11:34
367960Witajcie! Ja wykombinowałam coś takiego-czy to ma sens-zwłaszcza,że tak piszecie o tej kotłowni-a ta zewnętrzna ma być na paliwo stałe, a ta w środku na gaz. boję się,że gaz będzie taki drogi i dlatego wymyśliłam drugą kotłownię, aby grzać np.ekogroszkiem. Myślicie ,że projekt jest ok. Ta ściana gdzie jest najmniej okien-Pólnoc,a ta od tarasu -Wschód.

Elfir
20-09-2016, 16:55
Rakowiec - może dodaj jeszcze kotłownię na owies w dobudowanym budynku i studzienkę do podłączenia cieplika miejskiego jak za 100 lat wybudują w okolicy?

Naprawdę nie macie na co wydawać kasy niż na dublowanie systemów ogrzewania i to jeszcze takich rodem z XIX wieku (węgiel)?

Podstawowa zasada - nie wybiera się taniego źródła ciepła do domu tylko ogranicza zapotrzebowanie na ciepło.

moniss
20-09-2016, 17:50
367960Witajcie! Ja wykombinowałam coś takiego-czy to ma sens-zwłaszcza,że tak piszecie o tej kotłowni-a ta zewnętrzna ma być na paliwo stałe, a ta w środku na gaz. boję się,że gaz będzie taki drogi i dlatego wymyśliłam drugą kotłownię, aby grzać np.ekogroszkiem. Myślicie ,że projekt jest ok. Ta ściana gdzie jest najmniej okien-Pólnoc,a ta od tarasu -Wschód.

Trochę mały rysunek jak na moje zmęczone oczy.... ale coś tam chyba widzę...niewiele, ale zawsze coś.
Wejscie do kibelka od strony części dziennej (na wprost stołu) to nie jest estetyczne rozwiązanie (ani dla wzroku ani dla słuchu).
Salon jest wielki, za to kuchnia wydaje się być małą i ciasna, a do tego na wejściu do niej stoi stół. Może ustaw stół pod podciągiem, a do tego zrób dodatkowe przeszklenie po jego drugiej stronie (bliźniacze do tego co jest obecnie przy stole).
Szafki z TV lepiej ustawić obok kominka, tak aby móc z kanapy patrzeć na jedn i drugie.

Skoro masz kominek, to gdyby gaz kiedyś okazał się zbyt drogi, to można pomyśleć awaryjnie o ogrzewaniu z salonowego źródła (zamiast budować dodatkową kotłownię i kupować dodatkowy kocioł).
A poza tym, tak jak napisała Elfir, najlepiej jest dom wybudować w taki sposób, aby jak najbardziej ograniczyć straty ciepła. Można straty ograniczyć nawet do tego stopnia, że ogrzewanie czystym prądem nie nadszarpnie budżetu (plus takiego ogrzewania to niskie koszty instalacji)

Elfir
20-09-2016, 17:53
MAG, który ma pasywny dom ponad 200 m2 płaci za grzanie prądem 1500 zł rocznie + drewno do kominka.

moniss
20-09-2016, 18:28
MAG, który ma pasywny dom ponad 200 m2 płaci za grzanie prądem 1500 zł rocznie + drewno do kominka.
Dobry przykład :)
Tutaj o tym budynku: http://vod.tvp.pl/24948254/odc-3

Tamir
24-09-2016, 14:07
Witajcie
Poszukiwania projektu w toku. Po kilku miesiącach poszukiwań to jest nasz typ na ten moment:
Arklow2: http://projektydomow.ladnydom.pl/projekt-domu-arklow-2-BBE1032

Ze względu na strony świata potrzebna będzie wersja lustrzana. W projekcie brak garażu, ale chcemy go "dokleić" od strony pomieszczenia gospodarczego (prosty, płaski, bez tarasu).

Proszę Was o uwagi na temat układu funkcjonalnego itp., bo naprawdę wydaje mi się układny i przemyślany. Bardzo zależało nam na małym gabinecie na dole. Zastanawiamy się nad likwidacją balkonu, ale to już ewentualna zmiana adaptacyjna.

Marcin34_Śl
24-09-2016, 15:39
Tamir, oglądałem kiedyś ten dom. Ciekawy projekt. Jest wersja z garażem ale z przodu domu.

Do poprawy:
- wejście do domu, kuchnia. Ja bym zrobił wejście przez spiżarkę, żeby nie krążyć do kuchni przez salon. A tak wchodzisz, otwierasz drzwi i rzucasz zakupy do spiżarki. Nie wiem co tam jest na rzutach pomiędzy spiżarką a kominkiem?
- wejście na taras/komunikacja do przemyślenia. Kłopotliwe będzie wejście na taras omijając kanapę czy przechodząc przed tv
- brak prysznica w łazience na górze
- w jednym pokoju na poddaszu brak okna w ścianie szczytowej a jest miejsce. Ja bym zrobił dwa takie same okna balkonowe od podłogi w obydwu pokojach
- jak dla MNie za duży korytarz u góry, niewykorzystana przestrzeń
- nie fajnie wyglądają 3 kominy, zrób WM, paliwo gaz, prąd lub PC i zostaw tylko jedne na kominek

Mnie się dom podoba, balkon/zadaszenie tarasu jest bardzo fajne, pokoje na na piętrze identyczne, super sypialnia z garderobą. Dostawiony garaż/wiata to dobry pomysł

Elfir
24-09-2016, 17:07
ja bym chciała zobaczyć te rzuty z wymiarami, bo wielkość mebli moim zdaniem jest pomniejszona. A umywalka w łazience na parterze jest wielkości palnika kuchenki.

Elfir
24-09-2016, 17:25
http://images81.fotosik.pl/31/99330278d11ab152gen.jpg

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
25-09-2016, 11:56
... nie widać przekroju budynku, nie wiadomo ile wynosi ścianka kolankowa, czy choćby jaka jest wysokość kondygnacji PARTERU przy wrysowanych w projekt 16-stopniach schodów ( ? )

Tamir
25-09-2016, 17:39
Marcin34_Śl , Elfir, Łukasz, bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi i uwagi - wszystkie cenne. Elfir, bardzo trafnie przerobiłaś kuchnię, zwłaszcza ten blat z krzesłami od strony wiatrołapu był dziwny i niepotrzebny. Też wolę go w kuchni jako barek. Myślę też o tym, czy czasem wejście do spiżarni nie byłoby lepiej zrobić od strony tych wyrzucanych 2 krzeseł, wtedy cała ściana w kuchni pozostaje dostępna do zabudowy, a wokół kominka, z dwóch stron jest przejście - do kuchni i do salonu. Co o tym myślicie? :)

Załączam link i podgląd dla rysunków szczegółowych ze strony, z przekrojem i wymiarami: Arklow - rysunki szczegółowe (http://dompasjaprojekty.pl/wp-content/uploads/2014/05/ARKLOW-wer.-podstawowa.pdf). To jest wersja podstawowa, czyli z wiatą przed budynkiem, ale sam dom w wersji nr 2, czyli tej wybranej przez nas, się nie zmienia (ale nie ma tam linku do rysunków szczegółowych: Arklow 2 (http://dompasjaprojekty.pl/?projekty_wordpres=arklow-2), Arklow z wiatą (http://dompasjaprojekty.pl/?projekty_wordpres=arklow). Chcemy "dokleić" garaż z boku (1 stanowiskowy), ponieważ w takiej formie (wysuniętej do przodu) nie zmieści się na działce, a raczej zabierze zbyt dużo miejsca od strony wejścia.

368397
368401
368402

Elfir
25-09-2016, 18:12
wydaje mi sie, że schody wyjdą bardzo stromo. Klatka schodowa zajmuje tez bardzo dużo miejsca a przestrzeń pod schodami jest słabo wykorzystana.
W oryginalnym układzie za wnęką na prysznic pod schodami robi się trudno dostępny zakątek na kurz i pająki.

Może dałoby się przerobić na dwubiegowe?

I obrócić komin o 90stopni, by móc oglądać kominek także od strony stołu w jadalni


http://images83.fotosik.pl/34/818655bf772febb7gen.jpg

Tamir
25-09-2016, 21:52
Dobra myśl z kominkiem i schodami :)

Dodaję jeszcze zarys o co chodziło mi z przerobieniem spiżarni - wejście tam gdzie był ten niepotrzebny blat z krzesłami, dzięki temu cała ściana w kuchni pozostaje do zabudowy + z wiatrołapu można się tam szybko dostać.

368469

Motylek83
26-09-2016, 16:03
Poproszę o pomoc w wyborze kolorów dachu, stolarki okiennej oraz drzwi garażowych. Robiłem wizualizację na własne potrzeby. Załączam kilka wariantów, z których żaden mi się nie podoba :). Może ktoś spojrzy na to świeżym okiem?

https://drive.google.com/open?id=0B2hGUT820TXedHMwTy1HSmdNUXM

Dachówka będzie taka:
http://www.creaton.pl/produkty/dachowka-ceramiczna/dachowka-holenderka-plaska/premion/

Wzornik stolarki okiennej taki:
http://izoplast.pl/images/PDF/wzornik.pdf

Elfir
26-09-2016, 18:17
jak planujesz stolarkę antracyt, czyli dość nowoczesną w wyglądzie, to przydałoby się wybrać podobną kolorystykę dachu i rynien spustowych (lub rynny pod kolor tynku).
Bo teraz prowadzi to do tego, że wszystko jest w innym kolorze.

Motylek83
26-09-2016, 18:30
jak planujesz stolarkę antracyt, czyli dość nowoczesną w wyglądzie, to przydałoby się wybrać podobną kolorystykę dachu i rynien spustowych (lub rynny pod kolor tynku).
Bo teraz prowadzi to do tego, że wszystko jest w innym kolorze.

Antracyt absolutnie nie. Raczej jasny szary bo wydawał się neutralny, ale też jakoś nijak to wygląda. Brama jest ogromna i obawiam się, że wyraźny kolor stłamsi całość. Momentami mam wrażenie, że najlepiej jest jak cała stolarka jest biała.

moniss
26-09-2016, 19:36
Czyli kolor dachówki jeszcze nie wybrany... A jaki kolor tynku?
Jeśli kostkę na podjeździe dobierzesz pod kolor bramy garażowej, to będzie to i tak ciekawie wyglądało, niezależnie od koloru całej reszty :)

Motylek83
26-09-2016, 19:59
Też sobie pomyślałem, że kostka robi efekt negatywny :) Może jutro ją zmienne i wrzucę obrazek. Kolor tynku jasny kremowy, piaskowy ale blisko bieli. Tak naprawdę to nic z kolorów nie jest jeszcze ustalone nawet na 50%.
Gdybym dał antracytowy dach, stolarkę i prawie biały tynk to byłoby dobrze tylko, że mam trochę przesyt tej modnej ostatnio kolorystyki. Wizualizacja jest trochę biedna i w rzeczywistości niezależnie od wyboru powinno być dużo lepiej.
P.S. Chyba widzę co można poprawić. W wariancie gdzie cała stolarka to sosna (2-chyba najpewniejszy typ) zmienić kolorystykę schodów i wjazdu. Dodatkowo tynk bardziej biały. To chyba zabija całą resztę.

moniss
27-09-2016, 08:25
Miałam na myśli to, że przy szarej kostce, szara brama dobrze wygląda - tak jakby byla kontynuacją drogi/podjazdu... Podobnie to wygląda z szarym chodnikiem i szarymi drzwiami wejściowymi. U mnie też brama garażowa będzie ogromna i chyba w takim samym kolorze jak tynk (a raczej tynk będzie w kolorze bramy), a reszta stolarki prawdopodobnie coś drewnopodobnego.
Piaskowy tynk... jak dla mnie żółcie na ścianie i czerwienie na dachu nieco się gryzą. Przy brązowych dachówkach taki tynk wygląda już lepiej.
Z kolei szara dachówka nie musi być koniecznie antracytowa, może być zwyczajnie szara. A do szarości pasuje chyba wszystko.
WAŻNE: kolor dachu powinien współgrać nie tylko z kolorem elewacji, ale też z kolorystyką dachów w okolicy.

Motylek83
27-09-2016, 12:10
Teraz będzie dużo lepiej. Jaśniejsza kostka oraz lekko brązowe schody.
Jak myślicie brama sosna czy może jasna szara?
368578
368581

Wcześniej było tak:
368582

Elfir
27-09-2016, 20:57
może spróbowac poszukac inspiracji w necie?
https://www.google.pl/search?q=dom+z+czerwonym+dachem&client=opera&hs=YWL&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi7o9KNqrDPAhULDywKHXx-DxcQ_AUICCgB&biw=1920&bih=954

Marcin.kk
27-09-2016, 21:36
Witam :rolleyes:

Podoba nam się ten projekt https://www.extradom.pl/projekt-domu-sezam-2-WOF1027
LUSTRZANE ODBICIE

wjazd mamy od południa. Dom będzie usytuowany na styk tzn 3 m i 4 m od granicy
długość działki 30 m

Zastanawiamy się czy salon od północy nie będzie zbyt ponury?
z jednej strony kuchnia i salon to jedno pomieszczenie, więc przy tak małym domu i powierzchni, przez okno kuchenne (planujemy je powiększyć i zrobić narożne) powinno być zadowalające doświetlenie wnętrza.

proszę o opinie :)

Elfir
27-09-2016, 22:20
Można też kuchnię zrobić od ogrodu a kanapy od frontu. Zaleta jest taka, że się nie będzie latem nagrzewać.
Duże okno w salonie na bocznej ścianie prawdopodobnie światła wiele nie będzie dawać, bo będzie za blisko sąsiedniego domu.

moniss
28-09-2016, 10:05
Witam :rolleyes:

Podoba nam się ten projekt https://www.extradom.pl/projekt-domu-sezam-2-WOF1027 (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=https%3A%2F%2Fwww.extradom.pl%2 Fprojekt-domu-sezam-2-WOF1027)
LUSTRZANE ODBICIE

wjazd mamy od południa. Dom będzie usytuowany na styk tzn 3 m i 4 m od granicy
długość działki 30 m

Zastanawiamy się czy salon od północy nie będzie zbyt ponury?
z jednej strony kuchnia i salon to jedno pomieszczenie, więc przy tak małym domu i powierzchni, przez okno kuchenne (planujemy je powiększyć i zrobić narożne) powinno być zadowalające doświetlenie wnętrza.

proszę o opinie :)

Poszukaj może nieco innego projektu. Koniecznie musi to być parterówka? I elewacja frontowa ma być szeroka? A może lepszy będzie projekt domu ze ścianą szczytową skierowaną w kierunku ulicy?

Marcin.kk
28-09-2016, 13:16
Poszukaj może nieco innego projektu. Koniecznie musi to być parterówka? I elewacja frontowa ma być szeroka? A może lepszy będzie projekt domu ze ścianą szczytową skierowaną w kierunku ulicy?

parterówka koniecznie :yes:
dom do 100 m2

nie możemy skierować ściany szczytowej w kierunku ulicy (wz).:no:

Myślę czy nie przenieść kuchni do tyłu, ale zależy nam też na wyjściu na taras z tyłu. Czyli musiałaby się zmieścić i kuchnia i wyjście na taras.

Elfir
28-09-2016, 14:52
bez problemu się zmieści.
Czym będziecie grzać?

Jak macie dwójkę dzieci to jedno będzie miało okna pokoju od północy.

Meble na rzucie zostały pomniejszone, by dom wydawał się większy.

Tamir
28-09-2016, 21:35
edit

czarnula86
30-09-2016, 21:08
Witam was Kochani.
Chciałabym nieśmiało poprosić o poradę.
Otóż zdecydowaliśmy się budować pierwszy domek. co za tym idzie jestem zielona jak pietruszka :)

Cóż nie lubię dachów łamanych. Wolę dwuspadowe.
Dom ma nie być bardzo duzy. Dla pary plus max jedno dziecko. działka z wejsciem od północy.
Będzie to projekt indywidualny ale będziemy się wzorowac na gotowych.
domy, ktore nam sie podobają to coś w tym stylu.
http://www.dobredomy.pl/projekt/emiliaMala/lustro/ ( na poddaszu chcemy tylko max 3 pokoje i jedną łazienkę)
http://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-aurorach-m3092128a3a31d
Powiedzcie czy te projekty są ogólnie warte uwagi? Na co zwrócić uwagę w tego typu domach?
Czy jest coś co trzeba wywalić? co należałoby powiększyć?
Jeszcze jedno. Zastanawiamy się nad podpiwniczeneim. Jeśli ono będzie wtedy spiżarką wylatuje a powiekszam kuchnię. ;)

czekam na sugestie
Pozdrawiam :*

Marcin34_Śl
01-10-2016, 06:46
Takie Sobie te domy...

Daa 3 osób zrobiłbym parterowy, dużo tańszy od tych co pokazałaś. Te domy mają ponad 200 m po podłogach, duże dachy, skomplikowane bryły (nie w prostokącie). To też dwa różne domy, EMilia ma 5 pokoi i w dodatku klitki po 10 m, schody zabiegowe, 3 łazienki..? Po co tyle dla max 3 osób? Emila do wywalenia.

czarnula86
01-10-2016, 07:11
Hej. Dzięki za odpowiedź.
Musisz doczytać bo pisałam, ze oba są tylko na wzór. ;) a projekt będzie indywidualny dlatego muszę wiedzieć za co się zabrać tak naprawdę i że w Emilii łazienka do wywalenia. Pokoi chcemy na górze max 3. Nad pokojem na dole się zastanawiam jeszcze.
Nic nie wspominałam o tańszym rozwiązaniu. Wiadomo, ze nie mam kasy jak lodu ale chcę zrobić sobie taki domek, który będzie mi sie podobał :) a jakoś bardziej lubię z poddaszem.
Jeśli ten dach ma dużą powierzchnię to jaki ma mniejszą? Tylko płaski? Płaskie mi się nie podchodzą.

Czy może jest jakiś wątek gdzie mogę poczytac jaki rozklad pomieszczeń powinien być w funkcjonalnym domu i jakie są optymalne rozmiary pomieszczeń itp. Co jest niezbędne a co zbędne absolutnie?
Dzieki jeszcze raz

Elfir
01-10-2016, 08:54
Balkony - element projektowany w damach jednorodzinnych dla blokowców przez blokowców. Każdy kto mieszkał w prawidłowo zaplanowanym domu jednorodzinnym wie, że balkon będzie kompletnie niewykorzystywany, bo siedzi się na tarasie i suszy w ogrodzie.

Dodatkowy pokój na parterze - jeśli planujesz dom z poddaszem, moim zdaniem powinien być. Chociażby po to, że jak złamiesz nogę, to nie będziesz biegać po schodach do sypialni. Z tego powodu na parterze powinna być łazienka z prysznicem a nie samo wc, takiej wielkości, by można było wjechać wózkiem. Przerabiałam ten temat na własnej skórze.

czarnula86
01-10-2016, 09:56
Dziękuję. Właśnie ja sie upieram przy pokoju na dole. Choćby małym. Dziękuję za cenne wskazówki. Mąż przyznał mi rację.
ja nie jestem blokowcem heh :) ale jakoś zawsze lubiłam balkony ale faktycznie moze warto się zastanowić nad jego realizacją :)

Rozważaliśmy parterowy ale jednak stwierdzilismy, ze ciut za duzy będzie jak na naszą działeczkę.
Optymalna wielkość salonu z jadalnią czy kuchni to?

Elfir
01-10-2016, 12:23
ja bym zaczęła od waszych potrzeb. Robicie duże rodzinne imprezy? Dużo gotujecie? Jak spędzacie wolny czas?

czarnula86
01-10-2016, 13:48
Tzn tak ja lubię gotować ale nie spędzam całego wolnego czasu w kuchni ;) póki co nie robimy dużych imprez ale na pewno będziemy gościć znajomych bo mamy sporą rodzinę ;)

mam_plan_na_dom
01-10-2016, 14:42
Mam pytanie takie obok tematu, ale może pomożecie, szczególnie na Elfir tu liczę i innych stałych bywalców, co tysiące projektów już na swe oczy widzieli :)
Czy wiecie jaka pracownia jest autorem tego projektu: https://www.extradom.pl/projekt-domu-domidea-50-d40-6-pokojowy-WAC1047
Wiem, że Architektonika - tak napisane na doe strony, ale nie mogę znaleźć żadnej bezpośredniej strony z ich projektami, nic a nic :(

Elfir
01-10-2016, 15:09
Tzn tak ja lubię gotować ale nie spędzam całego wolnego czasu w kuchni ;) póki co nie robimy dużych imprez ale na pewno będziemy gościć znajomych bo mamy sporą rodzinę ;)

Skoro planujecie gościć, to pokój gościnny będzie niezbędny. A także miejsce na stół na 8 osób po rozłożeniu.
A przy kuchni spiżarka.
Czy umiesz utrzymać porządek w kuchni, by mogłaby ona być otwarta na pokój?

Elfir
01-10-2016, 15:23
Mam pytanie takie obok tematu, ale może pomożecie, szczególnie na Elfir tu liczę i innych stałych bywalców, co tysiące projektów już na swe oczy widzieli :)
Czy wiecie jaka pracownia jest autorem tego projektu: https://www.extradom.pl/projekt-domu-domidea-50-d40-6-pokojowy-WAC1047
Wiem, że Architektonika - tak napisane na doe strony, ale nie mogę znaleźć żadnej bezpośredniej strony z ich projektami, nic a nic :(

Pracowni o tej nazwie jest pełno w Polsce. Część z nich nie ma nawet własnych stron internetowych.

mam_plan_na_dom
01-10-2016, 16:29
Tyle to wiem, ale miałam nadzieję, ze już się z tymi projektami ktoś zetknął i kojarzy :(

czarnula86
01-10-2016, 16:48
Skoro planujecie gościć, to pokój gościnny będzie niezbędny. A także miejsce na stół na 8 osób po rozłożeniu.
A przy kuchni spiżarka.
Czy umiesz utrzymać porządek w kuchni, by mogłaby ona być otwarta na pokój?

Jasne, ze tak. Pod tym względem nie będzie problemu. U mnie zawsze musi być porządek. :) Tylko zastanawiam się czy nie zrobic takiej ciut odzzielonej, np barkiem czy wyspą.
Co do pokoju na dole to zdecydowanie musi byc. Ja juz teraz mam niemałe problemy ze zdrowiem więc na stare lata byłby jak znalazł :)

Elfir
01-10-2016, 18:06
No to może wasz pokój na dole a dziecięce na górze?

kajzer83
01-10-2016, 20:12
witam!
Mam dzialke 24,5 na 39,5 z wjazdem od zachodu. MPZP mówi ze moge sie wybudować w odległosci 13 metrów od granicy działki. maxymalna wysokośc domu 9 m. Moze ktoś podsunie jakis projekcik?bo szukam i nie moge znalezc. Dom na 4 osoby. Budzet ok 500 tys

qbaiana
01-10-2016, 23:52
Moi Drodzy, proszę komentujcie pomysł:
działeczkę właśnie kupiliśmy więc pora ruszać dalej z tematem:


Witam po raz kolejny,
dziękuję za komentarze do poprzednich wpisów, które dały mi trochę do myślenia i nakreśliłem nową koncepcję domku.
Dla przypomnienia, działka 20,5 x 40m wjazd od północy.
Rodzina 2+2 (+trzeci Dzidziol w planach ;)
założenia:
-salon powyżej 35m,
-kuchnia + spiżarnia (ważne dla Żony, żeby w kuchni był stolik lub ława),
-podcień od wschodu - żeby można było usiąść w cieniu latem,
-4 pokoje na piętrze,
-na parterze pomieszczenie gospodarcze z wyjściem do ogrodu - żeby nie trzeba było w gumiaczkach do salonu wchodzi jak się grzebie w ogródku,
-domek, który teoretycznie można podzielić na 2 niezależne mieszkania przy niewielkim nakładzie pracy - na stare lata, jakby zaszła taka potrzeba,
-garaż oddylatowany od domu (nieogrzewany) ,
-coś prostego w budowie , czyli nie generującego zbędnych kosztów:)
-ciepły, jasny i wygodny :)
-ogrzewanie : gaz jest w drodze , pewnie wszędzie podłogówka + WM z reku, możliwe, że bez kominka.



No i narysowałem coś takiego :
369024
Sytuacja na działce (wjazd od północy - działka odchylona o 24stopnie od osi północ-południe) - przez to odchylenie jednak trudno zacienić całkowicie okna na piętrze okapem, i okna na parterze małym daszkiem
369025
Front
369026
Ogródek od południa,
369027
rzuty z wymiarami
369028
parter



Na piętrze: "nieumeblowana" łazienka, WC, Schowek, Sypialnia + 3 pokoje dla dzieci.
Na parterze: okno lub okna tarasowe w salonie na południowej ścianie nie muszą być przesuwane/otwierane, ponieważ wyjście na ogród będzie przez podcień z salonu i kuchni - mniej brudu się będzie nosić do domu.

To jest tylko ogólna koncepcja do dalszych przemyśleń - ale proszę o Wasze rady, sugestie i konstruktywną krytykę.
.

mercii85
02-10-2016, 08:25
Witam
Po kilku miesiącach poszukiwań projektu , poddaje się:) Muszę Was poprosić o pomoc.
Szukamy domu na płytką działkę, pow. 1050 m2. Załączam planowanie umiejscowienie domu na działce. Wymiary są poglądowe.
Dom powinien posiadać :
- salon z jadalnią nie mniejszy niż 30m2
- jak najprostszą konstrukcję, jak najtańszy w budowie
- z poddaszem użytkowym
- garaż z dwoma stanowiskami (lubię sam "pogrzebać" przy samochodzie i miejsce jest potrzebne )
- 3 sypialnie (na ten moment jest na trójka)
- opcjonalnie pokój gościnny
- garderobę
- pralnię i szuszarnie (to musi być koniecznie)
- nie przerażać metrażem
Najważniejsza jest jednak cena. Jeżeli np. garaż na dwa samochody bardzo podraża koszty budowy możemy rozważyć pójście na kompromis i zrobić jednostanowiskowy i np. wiatę koło domu na drugi samochód.
Budżet to : 350 tys zł z wykończeniem (bez formalności, ceny działki, przyłączy) . W tym dużo pracy własnej i metoda w pełni gospodarcza w woj, świętokrzyskim.


Poniżej trzech faworytów.
1. http://www.domplan.com.pl/Lisandra%202M/Lisandra%202M.html
2. http://www.domenadom.pl/produkty/324/gerard-2.html
3. http://www.mgprojekt.com.pl/party

Działka :
369031
Który z powyższych domów ma cechy domu taniego w realizacji? Którym Waszym zdaniem jest najlepszy?

A może dla 3 osobowej rodziny dać sobie spokój z powierzchnią większą niż 130m2? Garaż dwystanowuskowy w bryle trochę tą powierzchnię wymusza:(

Z góry bardzo dziękuje za pomoc.

Marcin34_Śl
02-10-2016, 10:28
Wszystkie te domy mają ponad 200 m powierzchni i nie ma szans na zmieszczenie się w 350 000 zł. Za przelicznik weź sobie 2 500 zł/m w pow po podłogach, garaż 2 000 zł. To chyba najbardziej zbliżone koszty. Przecież projekt gerard (który ma bryłę w prostokącie i dach dwuuspadowy) na stronie biura jest kosztorys stanu developerskiego wg cen średnich 380 000 zł. A gdzie wykończenia i otoczenie domu? 500 000 jak nic. SKończyłem właśnie SSO domu z poddaszem o pow. podłóg 168 m (użytkowa 145) więc wiem co mówię. Ja wogóle garaż wywaliłem. To podraża koszt, garaż dwustanowiskowy dopiero. Ja nie jestem zwolennikiem takich rozwiązań, że garaż jest większy od salonu a tak jest we wszystkich tych projektach.

Generalnie, domu w kształcie prostokąta, z dwuspadowych dachem, bez balkonów itp. są najtańśze, ale powierzchnia robi Swoje, każdy metr kwadratowy kosztuje, niezależnie czy to pokój, salon, sypialnia czy garaż. Wszystkie pomieszczenia to te same materiały (fundament, sciana, dach, elektryka, wylewki, tynki, posadzki itp). Garaż to samo, może nie wymaga takich bajerów jak salon ale dochodzę drzwi garażowe itp

Elfir
02-10-2016, 13:05
witam!
Mam dzialke 24,5 na 39,5 z wjazdem od zachodu. MPZP mówi ze moge sie wybudować w odległosci 13 metrów od granicy działki. maxymalna wysokośc domu 9 m. Moze ktoś podsunie jakis projekcik?bo szukam i nie moge znalezc. Dom na 4 osoby. Budzet ok 500 tys

Pełno jest takich projektów w necie. Co w nich nie pasowało?

Elfir
02-10-2016, 13:20
Moi Drodzy, proszę komentujcie pomysł:
działeczkę właśnie kupiliśmy więc pora ruszać dalej z tematem:

1. wiatrołap - nie mieści się standardowa szafa
2. Schody - niewygodne
3. Nie rozumiem idei garderoby wspólnej i konieczności wychodzenia po ciuchy z pokoju na korytarz (w bieliźnie?)

Elfir
02-10-2016, 13:21
A może dla 3 osobowej rodziny dać sobie spokój z powierzchnią większą niż 130m2? Garaż dwystanowuskowy w bryle trochę tą powierzchnię wymusza:(



To zamiast w bryle zrób go poza bryłą (ale dostawiony) z płaskim dachem krytym papą, nieocieplony, w lekkiej konstrukcji na lekkim fundamencie. Zaleta - wybudujesz na końcu, kiedy zobaczysz czy w ogóle zostały na to środki.

Żadnego z tych projektów nie postawisz do stanu deweloperskiego za 350 tyś - chyba, że masz zamiar budować własnymi rękoma?

Elfir
02-10-2016, 13:25
No to może wasz pokój na dole a dziecięce na górze?

No i budżet - licz 2000-25000 zł/m2 pow. całkowitej do stanu deweloperskiego.

qbaiana
02-10-2016, 13:28
Elfir : dzięki za uwagę:

1. Wiatrołap : raczej nie planuje szafy - wystarczy wieszak naścienny na kurtki, a pod nim półka na buty.

2. Schody - mam obecnie takie same i nie przeszkadzają mi. Jest to kompromis w poszukiwaniu wolnej przestrzeni.

3. To nie jest garderoba - to jest SCHOWEK na na rzeczy inne niż ubrania, czyli pościel , koce, ewentualnie kurtki zimowe po sezonie itp. W Sypialni jest szafa na ubrania codzienne : 2,6m długości - i wysoka do sufitu . Oboje z żoną nie należymy do strojnisiów i modnisiów ;))


1. wiatrołap - nie mieści się standardowa szafa
2. Schody - niewygodne
3. Nie rozumiem idei garderoby wspólnej i konieczności wychodzenia po ciuchy z pokoju na korytarz (w bieliźnie?)

Elfir
02-10-2016, 15:50
naprawdę chcesz mieć kurtki na wierzchu? Przecież to się kurzy.

qbaiana
02-10-2016, 15:58
W wiatrołapie tylko aktualnie używane kurtki domowników + ubrania gości. W holu jest szafa zabudowana, gdzie można resztę płaszczy i kurtek na "inną" pogodę trzymać.

Elfir
02-10-2016, 17:33
a w tym kierunku, żeby garaż był połączony z wiatrołapem i ogrodem:

http://images81.fotosik.pl/52/cc3d917c5b8cd40cgen.jpg

Masz doświetlony korytarz na piętrze i łazienkę na parterze.

Moim zdaniem warto popracować nad kuchnią, bo lodówka daleko od blatu roboczego.

w tym gospodarczym pomieszczeniu przy garażu koniecznie głęboki zlew techniczny (mycie szmat, opłukanie butów) lub nawet brodzik ze słuchawką prysznicową.

kajzer83
02-10-2016, 20:02
Pełno jest takich projektów w necie. Co w nich nie pasowało?

Chodzi mi głównie o ten wjazd od zachodu. czy to ma jakies znaczenie ?czy sie tym nie przejmować?

Elfir
02-10-2016, 20:56
kombinujesz wówczas z ustawieniem domu w odbiciu lustrzanym lub szukasz na działkę z wjazdem od południa, żeby mieć więcej przeszkleń od frontu.

Masz jeszcze jakieś wytyczne? kalenica, nachylenie dachu?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
02-10-2016, 20:57
Chodzi mi głównie o ten wjazd od zachodu. czy to ma jakieś znaczenie ?czy się tym nie przejmować?

ZACH strona to bardzo atrakcyjna strona działki z oświetleniem naturalnym od południa do wieczora ( ZACH słońca ).
Warto się na nią "otwierać " np. oknami pokoju dziennego. Wszystko zależy również od najbliższego i dalszego otoczenia / sąsiedztwa działki budowlanej. Jedno z drugim ( strony świata + sąsiedztwo ) należy dobrze " wiązać ".

qbaiana
02-10-2016, 21:04
Elfir - dziękuję za uwagę, proste schody jak najbardziej na plus, układ łazienek też fajnie Ci wyszedł.

Ale ze względów bezpieczeństwa wole , żeby nie było przejścia z Garażu do Wiatrołapu. Czasem do wiatrołapu wpuszcza się obcych ludzi i zdarza się, że nieznani goście zostają sami na chwilę... W małym wiatrołapie (bez szafy ) co najwyżej może mi ktoś buty i kurtkę podprowadzić.

Kuchnie narysowałem na szybko - nie jest jeszcze do końca przemyślana.

Trochę duży mi ten domek wyszedł i martwię się o koszty. Ile szacujecie za taką chałupę do stanu developerskiego ?
369130
369131








a w tym kierunku, żeby garaż był połączony z wiatrołapem i ogrodem:

http://images81.fotosik.pl/52/cc3d917c5b8cd40cgen.jpg

Masz doświetlony korytarz na piętrze i łazienkę na parterze.

Moim zdaniem warto popracować nad kuchnią, bo lodówka daleko od blatu roboczego.

w tym gospodarczym pomieszczeniu przy garażu koniecznie głęboki zlew techniczny (mycie szmat, opłukanie butów) lub nawet brodzik ze słuchawką prysznicową.

Elfir
02-10-2016, 21:17
licz te 2 tyś. To da ci przynajmniej jakąś orientację w kosztach.

qbaiana
02-10-2016, 21:23
według kalkulatorów budowlanych wychodzi powiedzmy 370 za dom brutto + garaż

Dużo drożej wychodzi budowanie pełnego piętra od poddasza ze skosami ?

Elfir
02-10-2016, 22:47
o cenę murów i ich wykończenia. Kwestia tego jak mocno skośny jest dach - im bardziej, tym większa jego powierzchnia.
Na poddaszu trzeba wykańczać płytami skosy, co kosztuje. Przy pietrze można podwiesić tylko sufit

moniss
03-10-2016, 14:18
Elfir - dziękuję za uwagę, proste schody jak najbardziej na plus, układ łazienek też fajnie Ci wyszedł.

Ale ze względów bezpieczeństwa wole , żeby nie było przejścia z Garażu do Wiatrołapu. Czasem do wiatrołapu wpuszcza się obcych ludzi i zdarza się, że nieznani goście zostają sami na chwilę... W małym wiatrołapie (bez szafy ) co najwyżej może mi ktoś buty i kurtkę podprowadzić.


A dlaczego wpuszczasz obcych do domu? U mnie nawet znany od lat listonosz/kurier/doręczyciel stoi i czeka grzecznie przed drzwiami czekając aż przyniosę kasę za przesyłkę za pobraniem. Nie znam obcych, którzy by się pakowali sami od razu do domu - nawet lokalne żuliki, gdy przychodzą po prośbie o jakiś złom.
Poza tym...
- do garderoby dajesz drzwi na całą ścianę (część to atrapa), które wyglądają jak drzwi do szafy
- pomiędzy garderobą a częścią gospodarczą tez dajesz drzwi, mogą być nawet zlane ze ścianami (np. oklejone taką sama tapetą jak ściana).
- pomiędzy pom. gospodarczym a garażem drzwi możesz nawet na klucz zamykać albo otwierać je czytnikiem linii papilarnych :)

Przeróbki Elfir jak zwykle są bardzo dobre, bo masz:
1. wygodne schody, które można genialnie zaaranżować (pod nimi można zrobić schowki, a może jakiś "tajemny" kącik?)
2. doświetloną łazienkę
3. możliwość dowolnego ustawienia mebli w 2 pokojach na piętrze, bo drzwi możesz ustawić w dowolnym miejscu a nie tylko tuż przy jednej ze ścian
4. garderobę przy wiatrołapie (a wiatrołap pozostaje nadal tylko na wieszaki)
5. możliwość powiększenia kuchni o spiżarkę, którą można zrobić w garderobie przy wiatrołapie (w drodze z samochodu do wiatrołapu, część zakupów ląduje od razu na odpowiednich półkach)
6. dodatkowe okno na elewacji frontowej, bo wcześniej czegoś na ścianie nad garażem brakowało i było bardzo "łyso"
7. mniejsze szanse na kłótnie z żoną o brudzenie w mieszkaniu, gdy autem wracasz z pracy w deszczowy dzień i idąc z garażu do wiatrołapu nie musisz zostawiać błota w przedpokoju ;)

qbaiana
03-10-2016, 21:10
Może , źle się wyraziłem z tymi "obcymi", listonosza ani kuriera też nie wpuszczam. Bardziej chodzi o dzieci, ale nie teraz gdy są małe, tylko gdy będą PRAWIE dorosłe.
Osobiście wole nie mieć przejścia z wiatrołapu do pomieszczenia gospodarczego i garażu.


Wracając do mojej koncepcji :
Jednak trzeba zmniejszyć domek : parter 96 m + piętro 108m + garaż 35m to za dużo jak na moją kieszeń .
( chociaż wszystko w tym projekcie mi się podoba - a zwłaszcza to , że w takim układzie z dużego domu można w bardzo prosty sposób zrobić 2 w pełni funkcjonalne mieszkania z osobnymi wejściami) .

Działkę mamy kupioną 20,5 x 40m , wjazd od północy. Rodzina 2+2+trzeci Dzidziol w planach :)

Rozpisałem sobie jakie pomieszczenia musiałyby być w dwóch wersjach - parterówka i piętrówka:
369228

Przy 135metrach powierzchni może warto iść w parterówkę ?
Chociaż piętrówka pozwala lepiej wykorzystać południową ekspozycję działki.

Marcin.kk
03-10-2016, 22:18
bez problemu się zmieści.
Czym będziecie grzać?

Jak macie dwójkę dzieci to jedno będzie miało okna pokoju od północy.

Meble na rzucie zostały pomniejszone, by dom wydawał się większy.

hej,
wracam z moimi przeróbkami i mam dwie wersje
1. Kuchnia z przodu (plus za większą przestrzeń i w ogóle jakoś tak bardziej przestronnie -> duża kuchnia, w naszym wypadku to na ++)

2. Kuchnia z tyłu (trochę mniejsza, część dzienna zdecydowanie mniej przestronna)

Elfir będziemy grzać tylko gazem. Pokoje dla dzieci są z przodu od południa :)

Proszę o opinie uwzględniając kierunki świata zaznaczone na zdjęciach :)

cypryski
04-10-2016, 06:23
qbaiana masz za małą działkę na parterówkę IMO.

moniss
04-10-2016, 08:43
qbaiana masz za małą działkę na parterówkę IMO.

Nie, działka jest wystarczająco duża na parterowy domek ok. 135m2. Trzeba tylko go dobrze zaprojektować/usytuować.
Ale czy ma to być parterówka czy z użytkowym poddaszem, zależeć będzie od zapisów w planie miejscowym czy warunkach zabudowy.

qbaiana, możesz niektóre pomieszczenia jeszcze nieco przykroić np. w 6 metrowej łazience zmieścisz tyle samo co w 9-metrowej, a zaoszczedzisz na "parkiecie do tańca" na środku pomieszczenia.
Korytarze za to mogą wyjść nieco większe niż planujesz.
Po co Ci tak duże pomieszczenie gospodarcze? Co tam planujesz trzymać?

cypryski
04-10-2016, 09:29
Nie, działka jest wystarczająco duża na parterowy domek ok. 135m2. Trzeba tylko go dobrze zaprojektować/usytuować.

Na malutki parterowy domek z malutkim ogródkiem.

qbaiana
04-10-2016, 10:39
Teoretycznie nawet takie coś się zmieści:
http://z500.pl/projekt/588/Z195,wygodny-dom-parterowy-z-duzym-salonem-czterema-sypialniami-i-opcja-poddasza.html
A to już jest kawał DOMU - tyle , że okna będą prosto na płot .

Jaka waszym zdaniem jest najlepsza bryłą domu na taką działeczkę ?

Teren wygląda tak369253:

Nasza działeczka zaznaczona na ŻÓŁTO . Na razie jest pusto dookoła - teren świeżo podzielony i uzbrojony.

cypryski
04-10-2016, 10:51
qbaiana ale musisz dom trochę odsunąć, bo gdzie wjedzie samochód? Nie mówiąc o samochodach gości... Skoro dom bez garażu to chyba musisz mały parking wyznaczyć?

W ten sposób ogród robi się jeszcze mniejszy... Naprawdę chcesz siedzieć na tarasie i mieć sąsiadów 5 metrów z boku i maksymalnie 15 metrów na wprost? Będziesz słyszeć każde ich słowo, zapomnij o intymności. Ale oczywiście zrobisz jak chcesz, trzymam kciuki :)

kemot_p
04-10-2016, 10:52
Masz warunki zabudowy, albo wypis z planu zagospodarowania? Wiesz ile procent działki możesz zbudować? Zacząłbym od tego.

kemot_p
04-10-2016, 10:58
No i budżet - licz 2000-25000 zł/m2 pow. całkowitej do stanu deweloperskiego.

Całkowitej? A nie podłóg lub netto.

qbaiana
04-10-2016, 11:26
Wypis z MPZP:
Ustala się następujące parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenów
o których mowa w ust. 1:
1) nieprzekraczalne linie zabudowy od dróg publicznych klasy KDD1/2 - 6,0m;
2)powierzchnia terenu czynna biologicznie -min. 25%, dla zabudowy jednorodzinnej;
3)powierzchnia terenu czynna biologicznie -min. 15%, dla zabudowy jednorodzinnej z towarzyszącymi usługami,
5)powierzchnia zabudowy -max.60%, dla zabudowy jednorodzinnej;
6)powierzchnia zabudowy -max. 75%, dla zabudowy jednorodzinnej z towarzyszącymi usługami;
8)wysokość zabudowy -do 2 kondygnacji nadziemnych plus jednokondygnacyjne poddasze użytkowe w spadku dachu lub 3kondygnacje nadziemne dla dachów płaskich;
9)dachy wielospadowe o nachyleniu powyżej 25° lub dachy płaskie;
10)wysokość budynków gospodarczych i garaży max. 6,0m;
11)kształt dachów budynków gospodarczych i garaży dostosowany do kształtu dachu budynku mieszkalnego.

czyli prawie totalna dowolność.

Elfir
04-10-2016, 11:28
Proszę o opinie uwzględniając kierunki świata zaznaczone na zdjęciach :)

Co to za pomieszczenie między łazienką a salonem? Kotłownia? Wyjątkowo nieustawna. Po co ci wyjście na ogród z niej? Piec do takiego małego domku z zasobnikiem jest wielkości lodówki. Wejdzie do spiżarki przy kuchni.
Schody w wiatrołapie - chcesz wykorzystać poddasze? Na co ci stałe schody do sporadycznego wchodzenia? Tam jest za nisko by zrobić pod nimi szafę na kurtki w wiatrołapie.
Na drugiem rysunku ta mała klitka przy sypialni to ma być garderoba? Przecież tam ledwo człowiek wejdzie.


Mahoń:
http://www.projekty.ign.com.pl/pliki/5251/rzuty/mahon_12864_zoom_max.gif

przeróbka:
http://images84.fotosik.pl/56/759354ef512a0cecgen.gif

Adaptacja oryginału nie ma sensu, bo to bunkier a nie dom - same ściany nośne! Konstruktor chyba nawet do reki nie wziął kalkulatora, żeby policzyć nośność.
Ale można zlecić indywidualny na tej podstawie, bez ścian nośnych, z dachem z wiązarów.
Oryginał ma 15,84 m szerokości, przeróbka została zwężona o ok. 1 m

Murator południe na łące:
http://projekty.muratordom.pl/projekt_poludnie-na-lace,2955,0,0.htm

przeróbka:
http://images84.fotosik.pl/56/b3de5ffa595c7847.jpg

qbaiana
04-10-2016, 11:28
Szczerze - jak mi zostanie 15m x 20,5m ogródka za domem to spokojnie mi to starczy :))


qbaiana ale musisz dom trochę odsunąć, bo gdzie wjedzie samochód? Nie mówiąc o samochodach gości... Skoro dom bez garażu to chyba musisz mały parking wyznaczyć?

W ten sposób ogród robi się jeszcze mniejszy... Naprawdę chcesz siedzieć na tarasie i mieć sąsiadów 5 metrów z boku i maksymalnie 15 metrów na wprost? Będziesz słyszeć każde ich słowo, zapomnij o intymności. Ale oczywiście zrobisz jak chcesz, trzymam kciuki :)

qbaiana
04-10-2016, 11:40
Mi się też podoba większe pomieszczenie gospodarcze - z wyjściem na ogród.
1. Kominek można zrobić między salonem a pomieszczeniem gospodarczym - tak żeby wyczystka z komina była w brudnym pomieszczeniu, a nie w salonie.
2. W pomieszczeniu gosp oprócz reku, pieca gazowego i zasobnika na wodę , można dać ZLEW lub brodzik , przydaje się do prac ogrodowych.
3. Dać tam pralkę - żeby wynieść pranie prosto na ogród, do tego może być trochę miejsca do suszenia na podwieszanej suszarce...
4. Dodatkowa przechowalnia rzeczy ogrodowych i dziecięcych.


Co to za pomieszczenie między łazienką a salonem? Kotłownia? Wyjątkowo nieustawna. Po co ci wyjście na ogród z niej? Piec do takiego małego domku z zasobnikiem jest wielkości lodówki. Wejdzie do spiżarki przy kuchni.
Schody w wiatrołapie - chcesz wykorzystać poddasze? Na co cui stałe schody do sporadycznego wchodzenia? Tam jest za nisko by zrobić pod nimi szafę na kurtki w wiatrołapie.
Na drugiem rysunku ta mała klitka przy sypialni to ma być garderoba? Przecież tam ledwo człowiek wejdzie.

Elfir
04-10-2016, 12:47
Całkowitej? A nie podłóg lub netto.

po podłogach to przecież całkowita. Nie zabudowy, tylko wewnętrzna.
Netto nie, bo nie wlicza się do niej pomieszczeń technicznych. A przecież nie wybudują się za darmo.

Elfir
04-10-2016, 12:53
Mi się też podoba większe pomieszczenie gospodarcze - z wyjściem na ogród.
.

Mnie się też podoba wiele rzeczy. Problem w tym, że w małym domu się nie mieszczą.
Dodatkowe drzwi na ścianie pom. gospodarczego powodują, że jest ono nieustawne, robi się z tego dziwacznie połamany korytarzyk. To mały dom. Przejście z praniem kilka kroków do sąsiedniego pomieszczenia, by wynieść na dwór nie spowoduje bólu nóg.

Sama widzisz, że jest problem z twoim projektem - kiedy umieściłaś, to co chciałaś zrobił się za duży na twoje możliwości finansowe.

Nie łudźmy się. Na ten wątek nie zaglądają osoby, które mają hektarową działkę i miliony na budowę. Większość ludzi ma budżety (lub zdolności kredytowe) "na styk". Lepiej ograniczyć apetyt a mieć za co zbudować dom do stanu "pod klucz", niż zostać z zakończoną budową w stanie deweloperskim, ale bez jakichkolwiek zapasów finansowych.

kemot_p
04-10-2016, 14:17
po podłogach to przecież całkowita. Nie zabudowy, tylko wewnętrzna.
Netto nie, bo nie wlicza się do niej pomieszczeń technicznych. A przecież nie wybudują się za darmo.

Powierzchnia netto inaczej po podłodze to powierzchnia wszystkich pomieszczeń łącznie z gospodarczymi liczona po podłodze.
Powierzchnia całkowita z kolei to powierzchnia liczona po obrysie zewnetrznym kondygnacji plus schody wejściowe, tarasy. Ja takie definicje znalazłem.
Mówimy pewnie o tym samym, tylko różnie nazywamy - o powierzchni wszystkich podłóg :)

kemot_p
04-10-2016, 14:41
Jaka wielkość sypialni...:confused:
Mieliśmy kilka wybranych projektów, pokazaliśmy je architektowi adaptujacemu, który stwierdził, że pokoje na górze za małe, "blokowe". Pytanie o Was - jakiej wielkości macie/planujecie sypialnie? 14mkw użytkowe (17 po podłodze) dla dzieci, ok 20 dla rodziców byłoby chyba ok? Najwyżej zamiast 4 pokoi (miało być pomieszczenie rekreacyjne), będą 3 większe. Jak uważacie, która opcja lepsza? 4 mniejsze, czy 3 większe?
Pozdrawiam.

Busters
04-10-2016, 15:52
Kazdy ma swoje preferencje. U mnie sypialnia 15m2, pokoj dziecka 12,5m2 i gabinet 9m2 (taki chcialem wiekszy mi niepotrzebny)
Z tym, ze ja mam mniejsze pokoje na rzecz salonu z jadalnia ktory ma 47m2.

Obecnie mieszkam w bloku i moj pokoj ma 6,5m2 mimo, ze mam wolny salon 16m2 to i tak wole ten swoj maly pokoj :D

Wg mnie 10-12m2 to takie minimum w domu, mi by tyle wystarczylo jakbym byl dzieckiem, ale sa tez tacy ktorzy uwazaja ze pokoj powinien miec 20m2

kemot_p
04-10-2016, 16:11
Hmm, też wydawało mi się, że 11 mkw, plus te 3 m pod skosami jest ok...

Elfir
04-10-2016, 16:29
też uważam, że takie min. dla dziecka to 12 m2.

kemot_p
04-10-2016, 16:39
też uważam, że takie min. dla dziecka to 12 m2.

Czyli niekoniecznie architekt ma rację sugerując większe o 4-5m? I drugie moje pytanie, dla 4 osobowej rodziny, lepiej mieć 3 większe pokoje, czy jednak 4 mniejsze na poddaszu?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
04-10-2016, 17:11
Wypis z MPZP:
...
czyli prawie totalna dowolność.

... można życzyć wszystkim Inwestorom, aby mieli taaaakie zapisy z PM, zwłaszcza : " .... lub dachy płaskie " :)

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
04-10-2016, 17:18
Jak uważacie, która opcja lepsza? 4 mniejsze, czy 3 większe?

... zależy jakie masz potrzeby. Co do wielkości pomieszczeń : można świetnie zorganizować przestrzeń pokoju o powierzchni 14m2, jak również zepsuć aranżację pomieszczenia o wielkości 20m2 ( przykładowo ). Jeśli pomieszczenia są pod skosami dachu, aranżacja w nich rządzi się swoimi prawami, np. trudno wrysowywać szafy garderobiane na ściance kolankowej o wysokości 110cm ... co jest skrajnym, ale niestety typowym przykładem. Na rzucie niekiedy wszystko świetnie wygląda, potem niestety przykładowa szafka nie wchodzi ...

Elfir
04-10-2016, 17:44
potrzeby czy finanse? Bo wielu ma potrzeby na 300m2 ale finanse ledwo na 100m2 :D

Kemot - wiadomo, że w blokach dzieci czasem w dwójkę mieszczą się na 10m2. Bo muszą.
Daj dzieciom tak duże pokoje na jakie cię stać. Co z tego, że architekt namawia cię po kilka metrów więcej na pokój, jak po zsumowaniu powierzchni okaże się, że dom przekracza twój budżet?
Inaczej projektuje się dom z dzieckiem studentem, który praktycznie jest "na wylocie" i dom traktuje raczej jak hotel, a inaczej dla małego dziecka, które przynajmniej 15 lat pomieszka z rodzicami.
Nie ma sztywnych ram. Jest rozsądek.
Zawsze radzę - podoba ci się projekt? Umebluj go wstępnie na kartce. Zobacz czy zmieści się to, co potrzebujesz. Czy nie będziesz się obijał o meble, aby przejść do okna. Czy dziecko będzie miało gdzie wstawić klatkę z ukochaną świnką morską? Czy szafa pomieści ubrania, koce, pościel. Gdzie będziesz trzymać odkurzacz, wiadra? W domu z poddaszem lepiej mieć dwa odkurzacze - na kondygnację, żeby nie biegać po schodach. Gdzie będzie spał pies (jak planujecie)?

Elfir
04-10-2016, 17:55
Miałam z młodszym bratem pokój 11m2. Były w nim dwa łózka, szafa, dwa biurka, komoda z akwarium i klatka z szynszylą.
Nie było tygodnia bez awantur i szarpania się. Bo mała powierzchnia powoduje konflikty. Brakuje intymności dla siebie.

Kiedy się wyprowadziliśmy, matka urządziła w pokoju swoją sypialnię. Szafa została. Jest wygodne łóżko, dwie komódki, fotelik. Nie jest ciasno, ale też nie jest duża przestrzeń. Jak my się mieściliśmy?! Nie mam pojęcia.

Marcin34_Śl
04-10-2016, 18:30
U Mnie pokoje w domu z poddaszem od 16-18,5 m po podłodze.
Zrobilismy na poddaszu 3 pokoje + garderona, łazienka przy sypialni i łazienka.
Ściankę kolankową mam 110 cm, ale gaderoba ma 3,5 m długości więc spokojnie wejdą fajne szafy, gdyż do wysokości 2,2 m jest po około 2 m długości

kemot_p
04-10-2016, 18:33
Budżet to około 550k (zawsze rok dłużej możemy poczekać z przeprowadzką a te zaoszczędzone 40k dołożyć do budżetu więc liczmy na równo 600), planowany dom po podłodze 160m mkw plus garaż, czyli ze 200 w sumie. Psa nie będzie (ewentualnie w budzie), w planie mam odkurzacz centalny, i ok. 8-10 m kotłownię na kocioł, zasobnik, reku i właśnie te wiadra, mopy. To czy na poddaszu zamieścimy na 80 metrach 4 czy 3 pokoje na cenę nie wpływa.

Elfir
04-10-2016, 19:05
wierz mi - na poddasze z mopem nie będzie się chciało latać. takie rzeczy w po komplecie na kondygnację :)

po co ci dodatkowy pokój, skoro możesz mieć 3?

kemot_p
04-10-2016, 19:30
E tam, mam mieszkanie dwupoziomowe, w domu rodzinnym była jeszcze piwnica i jeden mop i odkurzacz wystarczył, te Twoje argumenty są trochę "na siłę" ;)
Czwarty pokój miał być rekreacyjny na rowerek, telewizor i konsolę i takie tam, ale równie dobrze można to zmieścić w sypialniach jeśli będą odpowiednio duże - mamy zagwozdke do przemyślenia.

Elfir
04-10-2016, 19:51
Skoro tak uważasz. Ja tam nie lubię biegać po schodach.
To, że kiedyś dawałam radę z bratem na 11 m2 nie znaczy, że chciałabym mieć takie warunki teraz.

Skoro czwarty pokój miał być na konsolę, to bez niego trzeba ile tych konsol i TV? Trzy? Czy dzieci będą wam się ładowały do sypialni, jak im się zachce zagrać?

Może nie osobny pokój a przestronny hol?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
04-10-2016, 21:09
a w tych 4-ch pokojach liczysz pokój dzienny, czy nie ? bo dla 4-o osobowej rodziny wystarczą 3 pokoje w części " nocnej " ( sypialnia główna + 2 pokoje dzieci ), ale 4-ty pokój nie jest absolutnie złym pomysłem. Nawet jeśli nie ma swojej funkcji użytkowej, to może przyjmować różne funkcje w trakcie użytkowania domu, od dodatkowej biblioteczki, gabinetu, pokoju "medialnego" ( jak piszesz ), gościnnego, dodatkowej garderoby, "graciarni", pomieszczenia hobby, drugiej kuchni, pralni, prasowalni, pom. gospodarczego ... itd itd , ale też musisz brać pod uwagę, że z czasem gdy dzieci dorosną, to w naturalny sposób będziesz miał dodatkowy metraż, gdy dziecko wyemigruje do własnego M i może ta "kubaturka" niepotrzebna.

cypryski
04-10-2016, 22:01
Jakbym miał się wyprowadzić do pokojów 10-12 m2 to wolałbym zostać w bloku. Jak dla mnie 15 m2 to minimum. U nas tylko dolna łazienka i wiatrołap mają mniejszą powierzchnię. Osobiście wolałbym mniej pokoi ale większe, choć rozumiem że to kwestia gustu i możliwości finansowych.