PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 [44] 45 46 47 48 49 50 51

kemot_p
04-10-2016, 23:51
a w tych 4-ch pokojach liczysz pokój dzienny, czy nie ? bo dla 4-o osobowej rodziny wystarczą 3 pokoje w części " nocnej " ( sypialnia główna + 2 pokoje dzieci ), ale 4-ty pokój nie jest absolutnie złym pomysłem. Nawet jeśli nie ma swojej funkcji użytkowej, to może przyjmować różne funkcje w trakcie użytkowania domu, od dodatkowej biblioteczki, gabinetu, pokoju "medialnego" ( jak piszesz ), gościnnego, dodatkowej garderoby, "graciarni", pomieszczenia hobby, drugiej kuchni, pralni, prasowalni, pom. gospodarczego ... itd itd , ale też musisz brać pod uwagę, że z czasem gdy dzieci dorosną, to w naturalny sposób będziesz miał dodatkowy metraż, gdy dziecko wyemigruje do własnego M i może ta "kubaturka" niepotrzebna.

Nie, nie. Na dole ma być pokój dzienny ok 28-30m, dość spora kuchnia ze stołem 13-14m i gabinet 10-12m.
Dylemat jest czy na poddaszu robić 3 czy 4 pokoje (trzy sypialnie i dodatkowy nazwijmy rekreacyjny).

kemot_p
04-10-2016, 23:56
Jakbym miał się wyprowadzić do pokojów 10-12 m2 to wolałbym zostać w bloku. Jak dla mnie 15 m2 to minimum. U nas tylko dolna łazienka i wiatrołap mają mniejszą powierzchnię. Osobiście wolałbym mniej pokoi ale większe, choć rozumiem że to kwestia gustu i możliwości finansowych.

Chyba powoli skłaniamy się do trzech większych - sypialnie dzieci 17 i 18, nasza 26.

cypryski
05-10-2016, 07:18
kemot_p Osobiście też bym tak zrobił. Oczywiście w tych warunkach przenocowanie gości może być pewnym wyzwaniem, ale jeśli pokoje są duże, to w jednym można na przykład zgrupować wszystkie dzieci :)

My mamy w przyszłym roku pierwszą komunię i już wirtualnie rozplanowałem przenocowanie 12 dorosłych i 3 dzieci (wraz z gospodarzami).

namira
05-10-2016, 08:45
E tam, mam mieszkanie dwupoziomowe, w domu rodzinnym była jeszcze piwnica i jeden mop i odkurzacz wystarczył, te Twoje argumenty są trochę "na siłę" ;)
Czwarty pokój miał być rekreacyjny na rowerek, telewizor i konsolę i takie tam, ale równie dobrze można to zmieścić w sypialniach jeśli będą odpowiednio duże - mamy zagwozdke do przemyślenia.

Już piaty rok mieszkam w domu z poddaszem i mam jeden mop i jeden odkurzacz;) nikt z domowników nie jest niepelnosprawny więc chodzenie po schodach to zwyczajna rzecz,na poddaszu jest mniej sprzatania,nikt tam nie chodzi w butach,nie spozywa posiłków,poddasze przez co najmniej pól dnia jest puste,to typowa strefa nocna, ale na parterze regularnie biegam z mopem.Nasza sypialnia ma po podlodze18m a pokoje dzieci po 20 i 21, w pokoju syn ma siłownię, natomiast z mojego rowerka stacjonarnego korzystam w salonie w okresie pazdziernik-marzec,w pozostałych miesiącach stoi w gabinecie,jeżdżę wówczas rowerem w terenie.Dla mnie przydało by się jedno dodatkowe pomieszczenie na poddaszu,trochę mi tego brakuje,ale ja mialam mniejszy budżet niż Ty i z czegoś musiałam zrezygnować.Generalnie trzeba patrzeć na siebie i swoją rodzinę,jaki styl życia preferujecie,jak spędzacie wolny czas,co chcecie mieć w domu a co nie koniecznie.Tak naprawdę człowiekowi do szczęścia niewiele potrzeba,reszta jest na pokaz, pozdr...

Elfir
05-10-2016, 11:18
ja nie ma wykończonego ostatecznie piętra, a już mam wszystko w dwóch kompletach. Bo po co robić sobie dodatkową pracę? A drugi mop kosztuje grosze.

namira
05-10-2016, 11:49
ale to zupełnie bez znaczenia ile kto ma mopów,
odkurzacz mam na poddaszu i to syn najczęściej odkurza,mop jest na parterze bo tu zdecydowanie częściej podloga jest myta na mokro,i tyle w temacie

Elfir
05-10-2016, 12:11
u mnie używane jest wszystko na obydwóch poziomach.

moniss
05-10-2016, 12:27
Chyba powoli skłaniamy się do trzech większych - sypialnie dzieci 17 i 18, nasza 26.
Jeśli ten metraż, to pow. użytkowa, to ja bym jednak zmniejszyła sypialnie i zrobiła dodatkowy pokój rekreacyjny (czy nawet duży hol z częścią rekreacyjną), aby wszyscy mogli z tego korzystać kiedy chcą, zamiast pakować się do czyjejś sypialni.

namira
05-10-2016, 12:37
Jeśli ten metraż, to pow. użytkowa, to ja bym jednak zmniejszyła sypialnie i zrobiła dodatkowy pokój rekreacyjny (czy nawet duży hol z częścią rekreacyjną), aby wszyscy mogli z tego korzystać kiedy chcą, zamiast pakować się do czyjejś sypialni.

podoba mi się ten pomysł,trochę żałuję,że tak własnie nie zrobilam

kemot_p
05-10-2016, 12:38
Skupmy się może na bardziej istotnych aspektach podczas wyboru projektu niż miejsce na jeden czy dwa mopy.

qbaiana
05-10-2016, 22:01
cześć, Moim zdaniem 12metrów na pokój dla dzieciaczka spokojnie starczy.

Ale ja osobiście nigdy nie zrobiłbym większej sypialni od pokoju dziecka.
Dla mnie, ważne żeby się w sypialni łóżko zmieściło + trochę przejścia + 2 duże szafy i wystarczy.
Lepiej dzieciaczkom oddać pozostałe metry .

pozdrawiam

Elfir
05-10-2016, 22:39
może zamiast szaf garderoba, która odciąży optycznie pokój z szaf?

kemot_p
06-10-2016, 11:34
Jeśli ten metraż, to pow. użytkowa, to ja bym jednak zmniejszyła sypialnie i zrobiła dodatkowy pokój rekreacyjny (czy nawet duży hol z częścią rekreacyjną), aby wszyscy mogli z tego korzystać kiedy chcą, zamiast pakować się do czyjejś sypialni.

Nie, to powierzchnia po podłodze. Użytkowej nie jestem w stanie podać, bo na pewno bedzie podnoszona ścianka kolankowa.

snella
07-10-2016, 19:22
Teraz moja kolej. Działka z wjazdem od północy (istnieje tez możliwość wjazdu od zachodu, ale nie bierzemy jej pod uwagę). Widoki są piekne, działka w górach, tylko od północy nie ma widoków, więc tam nie chcemy okien (na górze mogłaby być tam łazienka- najchętniej z oknem dachowym), na dole może kuchnia, Działka ma 29 m głębokości, ale jest szeroka. MPZP mówi o 20 m ściany frontowej (jeszcze nie wiemy jak ją zinterpretują, bo główna droga dojazdowa, to jednak będzie z boku, nie od wejścia w takim ustawieniu domu) 10 m wysokości, 25-50 stopni dach i w sumie to najważniejsze elementy.

Czego chcemy:
-domu ok 250 m po podłogach(może więcej)
-schody ze spocznikiem lub zupełnie proste
-4 sypialni na górze i przynajmniej jednej garderoby, najchetniej jednej przy sypialni i chociaż niewielkiego schowka niezależnego, z widokami na boki i tył (czyli wschód, zachód i południe))
- 1 łazienki na górze i jednej na dole (dół z prysznicem)
-pokoju gościnnego na dole
- DUŻEJ kuchni z wyjściem na ogród (min 13 m) chętnie ze spiżarnią
-pralni na dole(może być w kotłowni czy niewielkim pomieszczeniem)
- mężowi marzy się weranda z tyłu domu(czyli od południa, co ma sens;)
-2 st garaż (ewentualnie możemy postawić niezależny, ale wolelibyśmy w bryle ze względu na sypialnie na górze;)

ze względu na głębokość działki dobrze byłoby, żeby garaż był cofnięty z 1,5-2 m a dom na tyle płytki, żeby za domem jeszcze coś zostało;) Póki co mamy tam piękny widok na góry i pola, ale jednak niebezpieczeństwo, że ktoś nam coś postawi tuż za płotem istnieje.

POMOCY!:) Oglądamy te projekty, ale może komuś coś przyjdzie lepszego do głowy;) Dość pasuje do naszych oczekiwań http://www.mgprojekt.com.pl/dom-z-widokiem-3, ale sam dom nie za bardzo wpasowuje się naszym zdaniem w okolicę. Rozważaliśmy http://www.dobredomy.pl/projekt/telimenaII2G/ i nadal siedzi mi w głowie, ale jest nieco zbyt głęboki (z powodu garażu, który nie jest cofnięty i musielibyśmy go poprzerabiać, żeby dodac pokój, pralnę. Znięchęca moim zdaniem bardzo małe pomieszczenie gospodarcze, ale zachęca kuchnia, która po usunięciu spiżarni robi się bardzo ładna.

Może Wam coś wpadnie do głowy, może coś podpowiecie. Skończy się pewnie na projekcie indywidualnym , ale szukamy inspiracji.
Pozdrawiam wszystkich :)

Kamila.
11-10-2016, 11:38
Po kolejnych zmaganiach i próbach dopasowania naszych potrzeb, budżetów i oczekiwań do domu, stwierdziliśmy że to dom dopasuje się do nas.
Robimy projekt indywidualny, już niedługo będzie gotowy :yes: a przy odrobinie szczęścia być może PNB uda się uzyskać jeszcze w tym roku :rolleyes:
Elfir i agao dziękujemy za pomoc :)

Elfir
11-10-2016, 11:42
Teraz moja kolej.

1. Jeśli weranda wypadnie od południa, nie wytrzymacie w niej latem. Chyba, że weranda=ganek, a nie przeszklona?
2. pralnię najlepiej robić tam, gdzie się zdejmuje ciuchy, czyli przy sypialniach. Będziecie biegać po schodach z praniem?

Kriss7
15-10-2016, 10:35
Witam,

Wraz z żoną jesteśmy na etapie projektowania naszego domu (projekt indywidualny).
Opieramy się na projekcie Prosty 2A pracowni domy z pasją:
http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/prosty-2a

Nasze założenia/zmiany:
-dom miał mieć powierzchnie całkowitą max 170m (145m czesci domowej + 25m garazu). Po analizie postanowiliśmy nie robić domu dla samochodów tylko powiększyć strefę dzienną przez co zlikwidowaliśmy garaz i zastąpiliśmy go wiatą, która będzie pełnić też role dużego tarasu. W tej chwili powierzchnia całkowita to 170m
-dom będziemy ogrzewać pompą ciepła PW + podłogówka na całej powierzchni
-zlikwidowaliśmy komin w kotłowni
-dodaliśmy więcej przeszkleń w salonie
-powiększyliśmy kuchnie (ma byc wyspa :))
-schody ze spocznikiem zamiast zabiegowych
-wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
-kominek tylko dla klimatu (bez płaszcza wodnego)

Poniżej aktualna propozycja od naszego architekta. Chciałbym zapytać czy widzicie jakieś błędy, złe rozwiązania lub rozwiązania które można zrobić podobnie ale tańszym kosztem?

Dwie kwestie które nas zastanawiają:
-szerokość schodów - czy jest wystarczającą? nie będzie problemu z wniesieniem mebli taką klatką?
-ścianka miedzy kuchnią a salonem - wychodzi na to że jest to ściana nośna. Chcielibyśmy dużą otwartą przestrzeń. Rozwiązać to belką? Pewnie koszty beda wieksze.

Poniżej rzuty naszego projektu:
370220
370218
370219

Czekam na wasze opinie.

Pozdrawiam
Kris

Elfir
15-10-2016, 13:00
Nie wiem co to za maniera architektów ładować zlewy w narożnikach? To już kolejny projekt indywidualny z takim absurdem. Czy oni nigdy w kuchni nie pracowali, że wpadają na pomysły rodem z ciasnych blokowych klitek?
Swoją drogą kuchnia jest duża, ale mam wrażenie, że wyspa wcale nie pomaga w zachowaniu ergonomiczności. Raczej robi się w tym układzie zawalidrogą na odcinku lodówka (wysoka zabudowa)-płyta

W wiatrołapie szafa wrysowana jest węższa niż normalna!

Nie lepiej okna w szczytach powiększyć a zlikwidować połaciowe?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-10-2016, 15:53
... schody wraz z spocznikiem wydają się jakieś takie małe. Jaką wysokość kondygnacji pokonują ? ile ma spocznik ? jaki jest wymiar pojedynczego stopnia ( szerokość / wysokość )
- " kominek tylko dla klimatu " to trochę bez sensu, tym bardziej, że nie ma takiego wkładu kominkowego, który miałby głębokość przewodu kominowego. Gdyby był wrysowany w swoich prawdziwych gabarytach ( jak już ), to mocno zmieniłby obraz sytuacji w pokoju dziennym.
- " ścianka miedzy kuchnią a salonem " - ... i tak tam JUŻ będzie belka i to wysoka, bo kolejne oparcie ściany daleko i trafia w otwór nad wejściem komunikacja / salon. Na tym etapie można to regulować.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
16-10-2016, 15:58
Nie wiem co to za maniera architektów ładować zlewy w narożnikach? To już kolejny projekt indywidualny z takim absurdem.
... są większe " absurdy ";) a z ciekawości zapytam, w czym widzisz wyższość zlewu w prostym blacie od narożnikowego ? który istnieje na rynku i sprawdza się w wielu przypadkach ( choć osobiście też nie jestem miłośnikiem narożnikowego, chyba że przy mini kuchni, gdzie szansy na zlew nie ma, a musi zaistnieć )

Elfir
16-10-2016, 17:02
wiele rzeczy istnieje na tylko dlatego, że istnieją małe, ciasne kuchnie w blokach.

Przy zlewie w narożniku nie da się pracować w dwie osoby. Wiem, że to rzadko się zdarza, ale ile razy gdy coś płuczę./myję w zlewie, podchodzi z boku mąż, żeby chociażby okruszki zebrane ze stołu do zlewu (lub śmietnika pod zlewem) wrzucić. Albo opłukać sobie owoc. Albo sięgnąć po gąbkę do przetarcia blatu.
Kiedy masz zlew w narożniku zmieści się tam tylko jedna osoba.
Kiedy masz na prostym odcinku blatu, jest dojście z obu stron, nawet jak jedna osoba przy zlewie pracuje.

Podobnie rzecz ma się z płytami grzejnymi w narożnikach - też często spotykane w projektach bezsensowne rozwiązanie. Nie dość, że dwie osoby nie mają dojścia do płyty to na dodatek jest utrudniony dostęp do garnka z tyłu.

Na dodatek szafka narożna przy narożnym zlewie jest w większości pusta. Nie da się w niej umieścić koszy i półek 'magic corner". Strata miejsca na przechowywanie.

Wiem, że się da pracować w narożniku, jak się musi. Problem w tym, że to do cholery jest projekt indywidualny. Ma być maksymalnie ergonomiczny a nie upychany na zasadzie "da się". Tym bardziej, że jest tej kuchni miejsce na prawidłowe rozłożenie sprzętów.

Kriss7
16-10-2016, 18:20
Hej,

Dzięki za wasze rady/spostrzeżenia:


Nie wiem co to za maniera architektów ładować zlewy w narożnikach?

-zlew na pewno nie bedzie rogowy, ogolnie chcemy go przesunać w prawo patrzac na rzut (pod okno). Myśleliśmy zeby płyte grzewczą dać na wyspe. Wtedy zlew + zmywarka byłyby za placami. Lodówke wolnostojącą kolo wejscia do spizarni a piekarnik na lewą sciane (tam bedzie wysoka zabudowa). Przy takim układzie wydaje mi sie że osoba ktora gotuje miała by wszystkie sprzęty w miare pod ręką...


W wiatrołapie szafa wrysowana jest węższa niż normalna!

-przykro mi ale tego nie rozumiem, a jaka jest normalna?


Nie lepiej okna w szczytach powiększyć a zlikwidować połaciowe?
-ten temat jak najbardziej do analizy i przemyśleń, mniej okien dachowych to mniejsze koszty i mniejsze starty ciepła.


" kominek tylko dla klimatu "
-kominek musi być, wiem że to jest to może i fanaberia i bedzie używany kilka razy w roku... ale... no własnie :)


- " ścianka miedzy kuchnią a salonem " - ... i tak tam JUŻ będzie belka i to wysoka, bo kolejne oparcie ściany daleko i trafia w otwór nad wejściem komunikacja / salon. Na tym etapie można to regulować.
-Jak rozumiem to scianki mozna sie bez problemu pozbyc? Bardzo dobre informacje

O schodach nie mam żadnych danych, podpytam. Chcialem wiedziec czy szerokosc 108cm bedzie wystarczajaca ?

Jeszcze raz dzieki za podpowiedzi!

Pozdrawiam
Kris

Elfir
16-10-2016, 18:45
normalna szafa ma głębokość min. 60 cm a z drzwiami przesuwnymi kilka cm więcej na system jezdny. Szerokość szafy jest w zasadzie standaryzowana w Europie i wnika z szerokości ramiączka na odzież (+ kilka cm zapasu na grubość samego ubrania).
Z proporcji z innymi szafami wrysowanymi na planie (chociażby w sypialni na parterze), wynika, że w wiatrołapie mieści się szafa 40 cm.

Co do układu kuchni - jak najbardziej przeniesienie płyty na wyspę pomoże w prawidłowym ustawieniu kuchni. Tylko dlaczego nie pomyślał o tym architekt? Czy ma za małe doświadczenie? Czy olewa ergonomię domu? Czy olewa inwestora?

snella
17-10-2016, 16:49
1. Jeśli weranda wypadnie od południa, nie wytrzymacie w niej latem. Chyba, że weranda=ganek, a nie przeszklona?
2. pralnię najlepiej robić tam, gdzie się zdejmuje ciuchy, czyli przy sypialniach. Będziecie biegać po schodach z praniem?


Weranda w stylu amerykańskim, czyli w sumie zadaszony taras. Właśnie ma być rozwiązaniem na upalne letnie dni:)

Co do pralni- temat jest mocno przeze mnie przemyślany i dopasowany do moich preferencji (wiąże się z posiadaniem zsypu z garderoby lub łazienki do pralni na dole). Natomiast jest to punkt, który mogę nagiąć.

Zadam jeszcze dodatkowe pytanie... czy ktokolwiek zna projekty, które mieszczą się w naszych powierzchniowych marzeniach, ale MAJĄ dużą kuchnię... niestety ja im więcej przeglądam, tym jest gorzej:( kuchnie po 8 m to dla mnie tragedia:/ 10 w kwadracie w miarę ok, ale brakuje mi BLATÓW, a to za mało żeby zrobić wyspę, nawet półwyspa wygląda jak wciśnięta w takich miejscach...
robimy rozeznanie wśród okolicznych architektów, ale nie wygląda to obiecująco (zwłaszcza terminowość) i wróciliśmy tym samym do poszukiwań projektów typowych

Elfir
17-10-2016, 17:44
problem w tym, że jak zrobisz duża kuchnię to będziesz miała ciasną łazienkę lub ciasne sypialnie. Bo gdzieś trzeba odjąć by gdzieś dodać.
W sumie największe kuchnie wychodzą, kiedy w żaden sposób nie są odseparowane od części dziennej

pralnia - rozumiem, że zrzucasz pranie przez zsyp - a jak ono wędruje na górę do szaf? Przecież nie windą? :D

Sanella - nie obraź się, ale poproszę o przypomnienie założeń powierzchniowych, dachowych itp., bo przy tylu wątkach w jakich pisuję, nie jestem w stanie pamiętać i musiałabym szukać gdzie o tym pisałaś :D

snella
17-10-2016, 23:55
NIe ma problemu:) Pranie suche wędruje moimi nogami, ale za zsypem przemawiają konkretne argumenty...np to, że i tak będę w sezonie suszyć pranie na zewnątrz, bo to wielka przyjemność dla mnie, uwielbiam zapach wysuszonego na powietrzu prania (wolę nosić suche na górę niż mokre na dól;) ) . Poza tym prasuję przed tv, a tego nie planuję na górze, więc i tak nosiłabym.

Metraż ok 250 m po podłogach, w tym dwustanowiskowy garaż. Na dole pokój i łazienka do tego, pokój ma być gościnno- gabinetowy(wielu gości nie przyjmujemy, ale np teściowie czy rodzice będą u nas czasem nocować) Ten pokój nie musi być duży. Łazienka też nie. Taka, żeby zmieścił sie prysznic. Pralnia może być w kotłowni(czekamy na warunki przyłącza gazu, jeśli się w ogóle uda go podłączyć, bo to nie jest w tej chwili takie oczywiste) jesli wejście byłoby z domu a nie przez garaż. Wiem, że trzeba iśc na jakieś kompromisy, ale z drugiej strony hall 15 m nie jest m potrzebny, wolę większą kuchnię.

Dom z poddaszem użytkowym. Co do kształtu dachu w sumie nie mam preferencji. Podobają mi się czterospadowe, ale weranda trochę sugeruje dwuspadowy, żeby bryła miała kształt w miarę spójny.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
18-10-2016, 10:11
wiele rzeczy istnieje na tylko dlatego, że istnieją małe, ciasne kuchnie w blokach.

Przy zlewie w narożniku nie da się pracować w dwie osoby. Wiem, że to rzadko się zdarza, ale ile razy gdy coś płuczę./myję w zlewie, podchodzi z boku mąż, żeby chociażby okruszki zebrane ze stołu do zlewu (lub śmietnika pod zlewem) wrzucić. Albo opłukać sobie owoc. Albo sięgnąć po gąbkę do przetarcia blatu.
Kiedy masz zlew w narożniku zmieści się tam tylko jedna osoba.
Kiedy masz na prostym odcinku blatu, jest dojście z obu stron, nawet jak jedna osoba przy zlewie pracuje.
- to mnie tak troszeczkę słabo przekonuje, ponieważ czy mamy zlew narożnikowy, czy w "prostym" blacie, to osoba stojąca przy nim ( gdy inna osoba podchodzi w określonym celu ) i tak musi zrobić "manewr" czy w tył, czy w bok. Poza tym pomimo małej ergonomii narożnikowych szafek ( z czym się zgadzam ) niejednokrotnie nie wykluczy się ich z ciągu zabudowy kuchennej, a ze względu na swoją głębokość większa niż 60cm mogą one przyjmować funkcje magazynowe dla np. większych garnków lub przedmiotów mniej użytkowanych na co dzień. Miejsce na kosz - moim zdaniem też w tym miejscu jest dobre, pod warunkiem, że podczas otwierania szafki kosz będziemy mieli " wychodzący " przed linię blatu, tj. faktycznie dostępny.

moniss
18-10-2016, 15:29
Dwie kwestie które nas zastanawiają:
-szerokość schodów - czy jest wystarczającą? nie będzie problemu z wniesieniem mebli taką klatką?
-ścianka miedzy kuchnią a salonem - wychodzi na to że jest to ściana nośna. Chcielibyśmy dużą otwartą przestrzeń. Rozwiązać to belką? Pewnie koszty beda wieksze.
Schody są wystarczająco szerokie, przy czym ja tam widzę szer. 118 a nie 108cm.
Pomiędzy kuchnią i salonem masz ścianę nośną. Możesz się jej pozbyć ale podciąg trzeba będzie oprzeć na słupie.

W kotłowni dodałabym okno od frontu, a obie pary drzwi przesunęłabym nieco bardziej w kierunku środka pomieszczenia tak, aby można było pod oknem wstawić jeszcze jakieś urządzenia, czy blat roboczy (np. do przesadzania kwiatów, pikowania pomidorów, czy robienia innych brudniejszych rzeczy)
W wiatrołapie szafa jest płytka i drążek z wieszakami się nie zmieści. Mogłaby więc służyć do przechowywania butów oraz jako szafa na ubrania lecz z zamocowanymi haczykami do wieszania płaszczy/kurtek.

W sypialniach na poddaszu można by polikwidować okna dachowe na rzecz większych przeszkleń szczytowych. W garderobie, gdzie ubrania wiszą w szafach bez drzwi, raczej bym okna nie robiła.

Norbi89
18-10-2016, 20:33
Witam,
Mamy aż 4 projekty :bash: mam nadzieje że więcej nie przybędzie ale czas pokaże do końca listopada musimy wybrać :)

Działka 21,5x35 wejście od wschodu.

1) https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zurawkach-t-m52cebd73f3400

a) Na parterze chcielibyśmy gdzie umieścić przy kuchni spiżarnie przesuwając tak schody aby zlikwidować pom nr 8

b) Góra nam bardzo odpowiada, pytanie czy sypialnie mieć od wschodu czy zachodu ?

2) https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zimokwiatach-m95921956d92b4

a) Tu chcemy zlikwidować lukarnę z balkonem.
b) Dałoby tu rade gdzieś wcisnąć spiżarnię ?

c) To góra wydaję się okej, to samo gdzie sypialnie ?

3) https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jablonkach-9-m760217f459c24

Ponoć jeden z czołowych projektów który doczekał się sporo odsłon :O

a) tu dół chyba najlepszy dla nas tylko kominek chcielibyśmy w innym miejscu gdzie najlepiej ?

b) do góry brakuję mi typowej garderoby gdzię ją i jak zrobic ?

4) https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-cytryncach-w-mbe121460bdff2

a) tutaj najważniejsza sprawa zwężać trochę dom i wstawić garaż da radę ? i jak to rozplanować ?


Jeśli macie inne zastrzeżenia co do projektów albo jak zrobić je bardziej użytkowe (cieplejsze) proszę o informację.

Może znacie inne projekty z innych biur projektowych ? :)

Marcin34_Śl
18-10-2016, 22:48
Projekt 1 - kuchnia i salon bardzo małe. Nie ma miejsca na spiżarnie, pom. 8 to schowek pod schodami a nie pomieszczenie. Jak masz wejście od wschodu to sypialnie są od południa i północy (okna szczytowe). Nie rób garażu o szerokości 3,15..bez sensu. Trudno będzie wygodnie wyjść z auta. Fajnie,że sypialnia odseparowana od pokoi dzieci

Projekt 2 - to samo, mikroskopijna kuchnia i salon. Spiżarnie masz przeciez podschodami.

Projekt 3 - j.w., mała kuchnia i salon. Jaki jest sens spiżarni o pow. 1,4 m2? Nie lepiej zrobić wysoką zabudowę albo cargo?

Projekt 4 - jak dla Mnie najlepszy. Parter fajnie rozplanowany, Jadalnia i kuchnia odseparowane od salonu. Możesz powiększyć spiżarnie kosztem łazienki jeśli Wam zależy. Musisz też wiedzieć, czy potrzebny prysznic na parterze czy tylko WC? Brak garażu. Na górze bardzo mały jeden z pokoi - 8m2.

Generalnie, to przy szerokości działki 20 m (mam taką samą), nie ma miejsca na garaż, któy zajmuje połowę powierzchni parteru. Po drugie garaż wygodny powinien mieć min. 3,8 m szerokości. Dla Mnie minimum salon z jadalnią to 30 m w domu. 20 m to bardzoo mało. JA bym maksymalnie wykorzystał działkę i szukał domu 12 -12,5 m szerokości.

Elfir
18-10-2016, 23:18
- to mnie tak troszeczkę słabo przekonuje, ponieważ czy mamy zlew narożnikowy, czy w "prostym" blacie, to osoba stojąca przy nim ( gdy inna osoba podchodzi w określonym celu ) i tak musi zrobić "manewr" czy w tył, czy w bok.

Nie musi. Mówi to osoba, która nie ma narożnikowego zlewu.
Dla mnie to poważne zaburzenie funkcjonalności kuchni. Wiem, że da się tak pracować. Ale nie po to ludzie sobie robią wielkie kuchnie by się upychać i przepychać po kątach.

Elfir
18-10-2016, 23:44
Metraż ok 250 m po podłogach, w tym dwustanowiskowy garaż.



Może takie ekonomiczny XXL po przeróbce parteru:
http://www.nndom.pl/projekty/ergonomiczny-xl-rzuty.html
http://images81.fotosik.pl/97/42ac14c06214f041.jpg

Elfir
18-10-2016, 23:49
a) Na parterze chcielibyśmy gdzie umieścić przy kuchni spiżarnie przesuwając tak schody aby zlikwidować pom nr 8


jak wówczas wypadną schody na poddaszu?

Elfir
18-10-2016, 23:51
Projekt 3 - j.w., mała kuchnia i salon. Jaki jest sens spiżarni o pow. 1,4 m2? Nie lepiej zrobić wysoką zabudowę albo cargo?
i.


ja mam maleńką pod schodami i jest to rozwiązanie o wiele tańsze niż cargo w wysokiej zabudowie.
I aż dziwne ile tam się mieści!

Norbi89
19-10-2016, 07:12
Projekt 4 - jak dla Mnie najlepszy. Parter fajnie rozplanowany, Jadalnia i kuchnia odseparowane od salonu. Możesz powiększyć spiżarnie kosztem łazienki jeśli Wam zależy. Musisz też wiedzieć, czy potrzebny prysznic na parterze czy tylko WC? Brak garażu. Na górze bardzo mały jeden z pokoi - 8m2.

Generalnie, to przy szerokości działki 20 m (mam taką samą), nie ma miejsca na garaż, któy zajmuje połowę powierzchni parteru. Po drugie garaż wygodny powinien mieć min. 3,8 m szerokości. Dla Mnie minimum salon z jadalnią to 30 m w domu. 20 m to bardzoo mało. JA bym maksymalnie wykorzystał działkę i szukał domu 12 -12,5 m szerokości.

zależy nam na garażu przeważnie żona jeździ autem, ja będe miał blisko do pracy (komunikacja, rower), nie wyobrażam sobie jak by gdzieś miała z dzieckiem jechać zimą skrobać szyby rozgrzewać auto i inne :)

A kominek uważacie żę jest w fajnym miejscu ?


jak wówczas wypadną schody na poddaszu?

Nie wiem czy można w ogóle,
jest taka opcja ?

Elfir
19-10-2016, 12:10
Po prostu inny projekt.
Wszędzie chyba jest kotłownia na paliwo stałe. Chcecie palić węglem i truć siebie?

Tamir
19-10-2016, 13:40
Proszę o radę.
Wybraliśmy projekt (Arklow2: http://projektypasja.pl/?projekty-domow=arklow-2).
MPZP nakazuje jednak dach z okapami. W związku z tym, że musimy też doprojektować garaż, który nie może łączyć się z bryłą domu (bo dach musi spadać na dłuższą elewację, a przy doklejeniu garażu dłuższa staje się krótszą), chcę zapytać czy takie zmiany u architekta adaptującego są opłacalne, czy może lepiej zlecić jednak projekt indywidualny? Mamy sprzeczne info, dlatego podpytuję Was jako bardziej doświadczonych.

Reasumując, czy lepiej będzie:
1. Zapłacić za zmianę na dach z okapami i doprojektowanie garażu odsuniętego od budynku.
2. Zamówić od razu projekt indywidualny, gdyż różnica w $$ nie będzie aż tak biła po kieszeni i wtedy garaż z domem będą w jednej bryle.
3. Ewentualnie szukać innego projektu (z okapami wzdłuż dłuższej elewacji), ale po kilku miesiącach poszukiwań może być ciężko ;) Arklow ma idealne ułożenie i rozmieszczenie na działkę.

Tamir
21-10-2016, 08:15
puk puk, ktoś pomoże? :D

Elfir
21-10-2016, 11:56
podejrzewam, że adaptacja wyjdzie podobnie lub drożej od zlecenia indywidualnego projektu w niedrogiego architekta.
A przy okazji można usunąć dziwaczne rozwiązania przestrzenne w Arklow

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
21-10-2016, 12:21
" niedrogi architekt " ... no pewnie że tak - byleby wycena pracy projektowej nie była na poziomie pralki automatycznej, ponieważ wówczas " indywidualne rozwiązania " przerosną wszelkie oczekiwania !

Norbi89
21-10-2016, 12:42
Po dłuższych przemysleniach i waszych radach najbardziej nam pasuję dom w jabłonkach 5

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-jablonkach-5-m6f92102a781bc

Chcielibyśmy takie zmiany wprowadzić (mistrzem painta nie jestem )
Garaż i kotłownia poszerzone o 1m

370715


Na górze z "gabinetu" zrobić małą pralnie 8 i dodać garderobe 9

370714


Jakieś może macie jeszcze ciekawe pomysły na ciekawe zmiany ?


Czy jesteśmy w stanie zmieścić się w 300tys media już mamy. Chcemy budować gospodarczo.

Elfir
21-10-2016, 13:20
" niedrogi architekt " ... no pewnie że tak - byleby wycena pracy projektowej nie była na poziomie pralki automatycznej, ponieważ wówczas " indywidualne rozwiązania " przerosną wszelkie oczekiwania !

chodziło mi raczej, żeby nie zgłaszać się do kogoś na poziomie Roberta Koniecznego :D

Elfir
21-10-2016, 13:22
Chcemy budować gospodarczo.

garderoba to ta wąska komórka przy sypialni w której zmieści się najwyżej odkurzacz?
W kuchni nie chcecie słupka z piekarnikiem?

300 tyś nie starczy.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
21-10-2016, 19:44
chodziło mi raczej, żeby nie zgłaszać się do kogoś na poziomie Roberta Koniecznego :D

dlaczego nie ?
prawie każdy projekt KWK Promes jest z polotem i pomysłem !!! a architektura nie ogranicza się do przesuwania ścianek na płaskim planie.
Poza tym zawsze warto inwestować w dobry projekt ! - jest częścią Inwestycji, czyż nie ? ;)
kiepski projekt to kiepska przestrzeń i wyrzucone pieniądze.

Elfir
21-10-2016, 19:51
Dlatego, że projekt od niego będzie kosztował dużo, dużo więcej niż zakup projektu gotowego, jego adaptacja i doprojektowanie garażu, jak chce zrobić Tamir.

Poza tym, nie każdego stać na zakup i wybudowanie dzieła sztuki. Nawet jak to jest super inwestycja.

Tamir
21-10-2016, 20:03
Obawiam się, że Pan Robert załamałby ręce widząc nasz MPZP...okapy, 37-45 stopni, 2 kondygnacje itd.. oraz niewielką działkę. Choć sztuką jest też działać wśród ograniczeń :D

Dzięki bardzo za rady, dalej rozkminiamy co zrobić, a przez chwilę było tak pięknie ;]

Wariant z doprojektowanym garażem w osobnej bryle raczej odpadł, szkoda nam miejsca na działce. Także znowu przeglądamy projekty, mając z tyłu głowy opcję indywidualnego.

Elfir
21-10-2016, 20:23
projekty gotowe raczej są robione pod uśrednione działki. Ciężko będzie znaleźć taki projekt, który się wam wpasuje bez zmian

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
21-10-2016, 20:47
Obawiam się, że Pan Robert załamałby ręce widząc nasz MPZP...okapy, 37-45 stopni, 2 kondygnacje itd.. oraz niewielką działkę.
- nie załamałby rąk, " odwróciłby bieguny " i wydał ciekawą architekturę :)


Choć sztuką jest też działać wśród ograniczeń :D
- sztuką- fakt. Od zapisów PM ucieczki raczej nie ma, ale pewne akcenty można uwydatnić, inne zgubić lub zminimalizować :)


Wariant z doprojektowanym garażem w osobnej bryle raczej odpadł, szkoda nam miejsca na działce. Także znowu przeglądamy projekty, mając z tyłu głowy opcję indywidualnego.
- jeśli macie małą działkę to faktycznie nie ma sensu realizować odrębnego garażu, tym bardziej, że pewnie ( jak znam życie ) są i zapisy PM dot. powierzchni biologicznie czynnej, zabudowy, ... itd. co jest szczególnie istotne zwłaszcza dla małych działek.
- działka też ma swoje otoczenie, sąsiedztwo, strony świata, ...
- lepiej umówcie się z architektem

Norbi89
22-10-2016, 09:34
garderoba to ta wąska komórka przy sypialni w której zmieści się najwyżej odkurzacz?
W kuchni nie chcecie słupka z piekarnikiem?

300 tyś nie starczy.

To ile według Ciebie wyniesie i dlaczego w 300tys sie nie zmieszczę ?
Do góry chciałbym mieć na początku tylko sypialnie i łazienke i pralke w pralni reszta pokoi jak potomstwo przyjdzię.
Taras to też późniejsza inwestycja.

Garderobę zrobię większą źle zaznaczyłem.

Elfir
22-10-2016, 13:16
Archon wycenia w 2016 r wersje podstawową do stanu deweloperskiego na 311 tyś netto. Na forum SSO kosztowało 124-136 tyś netto.
Koszty nie obejmują kosztów przyłączy, geodety.
Ty chcesz dom powiększyć.

cypryski
22-10-2016, 14:01
Wokół widzę wiele nieskończonych domków - bez podjazdów, ogrodzenia, elewacji... Zapewne ich właściciele również byli przekonani, że zmieszczą się w 300 tys. :(

Elfir
22-10-2016, 17:44
akurat brak podjazdów czy ogrodzenia jest najmniejszym problemem i tego nie wliczam do kosztów budowy domu.

cypryski
22-10-2016, 19:18
... elewacji, tarasu...

Elfir
22-10-2016, 19:31
elewacja jest stanem deweloperskim, wiec to wliczam.

cypryski
22-10-2016, 20:19
Ludzie czasami zostawiają elewację na sam koniec bo "bez elewacji można mieszkać". I potem tak mieszkają przez całe lata bo uzbierać te 10-20 tys. to nie jest hop-siup. To samo z dotyczy tarasu czy podjazdów. Owszem, żyć można, ale co to za życie?

Elfir
22-10-2016, 21:31
ale rozmawiam o tym ile będzie kosztować zbudowanie domu a nie zagospodarowanie przestrzeni wokół niego

chris19
01-11-2016, 20:11
Witam Wszystkich

Parę informacji na początek:
Działka:
Front: 28m
Długość: 57m
Kształt: prostokąt
Wjazd/Front: południowy-wschód
Linia zabudowy: 5m
Położenie: Wielkopolska

Założenia:
Rodzina 2+2
Jest spore prawdopodobieństwo, że wprowadzą się do nas za kilka lat rodzice/rodzic. Z garażu zrobiłbym wtedy senioratkę.
Dzieci mamy małe, także ze 20 lat z nami jeszcze pomieszkają
Przestronnna strefa dzienna
Garaż jednostanowiskowy z miejscem na regały
Prosta bryła
Energooszczędny
Ogrzewanie gazowe, podłogówka. Opcjonalnie pompa ciepła.
WM z rekuperacją


Od dłuższego czasu szukam projektu. Jak każdy przejrzałem ich setki i nic w 100% mi nie pasowało.
Jestem/byłem już prawie zdecydowany na zrobienie projektu podobnego do Aromatycznego C319.
Poszerzyłem go m.in. o 1m. Spowodowało to jednak zwiększenie powierzchni całkowitej po podłodze do ok 220m.
Dopadły mnie duże wątpliwości co do wielkości domu i zacząłem dalej szukać (m.in dzięki temu forum, na którym cały czas tłumaczycie, żeby nie robić domu "na zapas").

Wpadły mi w oko projekty domów parterowych z/bez poddaszem użytkowym typu Atlant, Rodan, Z241, Gryf, itp.
Proszę o ocenę naszych koncepcji i pomoc bo mam już mętlik w głowie.
Projekty podzieliłem na 4 typy:

1. Garaż od strony salonu/kuchni
Ten typ skreśliłem od razu ze względu na kiepskie doświetlenie strefy dziennej: południowy wschód - kuchnia i północny-zachód - salon

2. Garaż wysunięty/dobudowany z przodu domu
Ten typ skreśliłem ze względu na zbyt głęboką zabudowę. Mam prawie w połowie działki dwie duże brzozy i byłyby za blisko domu

3. Garaż od strony sypialnianej
Ten typ biorę pod uwagę. Poniżej moja wstępna koncepcja
Wady: wejście z garażu przez strefę sypialnianą, duża szerokość domu i przez to okna salon/jadalnia będą bliżej granicy
Zalety: dobry układ sypialni, dobrze doświetlone sypialnie (2 południowy-wschód i 1 północny-zachód), dobrze doświetlona i przestronna strefa dzienna (południe i zachód)
https://drive.google.com/file/d/0B6J_GqYHjYYdY1dlUzVhalVSN00/view?usp=sharing

4. Garaż w bryle
Ten typ biorę pod uwagę. Poniżej moja wstępna koncepcja
Wady: gorzej doświetlone sypialnie (2 północny-wschód i 1 północny-zachód), większe straty na komunikacji, brak miejsca na pralnię
Zalety: dobry układ sypialni, wejście do garażu przez kotłownię, mniejsza szerokość domu niż wariant 3
https://drive.google.com/file/d/0B6J_GqYHjYYddHVjUDZKSDFhbWM/view?usp=sharing

Pytania/wątpliwości:
Która koncepcja będzie wg Was lepsza?
O ile będą mniejsze szacunkowo koszty budowy przy rezygnacji z poddasza użytkowego?
Budżet pod klucz energooszczędny + średni standard wykończenia 450tyś starczy?
Jaką kwotę przyjąć można średnio / m2 podłogi do stanu developerskiego (2000 - 2500 PLN brutto?)
Jakie różnice w kosztach są na m2 pomiędzy ścianą dwu i trzywarstwową?

Dziękuję z góry za pomoc

Elfir
02-11-2016, 12:05
Przy takim układzie stron świata zupełnie inaczej rozplanowywałabym pomieszczenia.
Na dodatek robi ci się bardzo rozłożysta, wielka parterówka z drogim dachem.
Skoro planujesz adaptację poddasza, to i tak nie zrobisz lekkiego stropu z ociepleniem, ale pełny strop i klasyczne ocieplanie połaci dachowych.
Oszczędzić możesz jedynie na karton-gipsach i samej wykończeniówce poddasza (meble, podłogi, malowanie, urządzenie łazienki).

A skoro strop i tak musi być, to już od początku lepiej robić dom z użytkowym poddaszem, ale o mniejszym obrysie, żeby był bardziej kompaktowy.

Różnica kosztów w ścianie trzywarstwowej jest znaczna - szerszy fundament, podwójna ściana. A jak zewnętrzna ma być z klinkieru, to już jest niemal dwa razy drożej.


Pamiętaj, że wejścia do domu i wjazd do garażu nie muszą być zlokalizowane na frontowej ścianie, ale na bocznej. To nawet byłoby zgodne z wielkopolską tradycją budowlaną.
Możesz też cofnąć sam garaż.
Senioratka też lepiej, aby była na parterze.

Może to niezręczne dla ciebie pytanie, ale czy naprawdę rodzice będą zmuszeni się do was przeprowadzić zanim dzieci podrosną? Piszecie, że macie małe dzieci. W mojej rodzinie "małe dzieci" i to urodzone z rodziców bliżej 30-tki niż 20-tki, mają już swoje dzieci, mieszkają na swoim, a rodzice dopiero co przeszli na emeryturę. Może faktycznie wasi rodzice są schorowani, że będą wymagać opieki dużo wcześniej?

Elfir
02-11-2016, 13:53
może coś w tym kierunku:
http://images81.fotosik.pl/132/12323696dd284a1e.jpg

chris19
02-11-2016, 18:45
Bardzo dziękuję za odpowiedzi


Przy takim układzie stron świata zupełnie inaczej rozplanowywałabym pomieszczenia.
Na dodatek robi ci się bardzo rozłożysta, wielka parterówka z drogim dachem.
Skoro planujesz adaptację poddasza, to i tak nie zrobisz lekkiego stropu z ociepleniem, ale pełny strop i klasyczne ocieplanie połaci dachowych.
Oszczędzić możesz jedynie na karton-gipsach i samej wykończeniówce poddasza (meble, podłogi, malowanie, urządzenie łazienki).

Może nieprecyzyjnie się wyraziłem. W koncepcjach, które załączyłem nie chcę iść w użytkowe poddasze. Chciałem jedynie uzyskać informację jakie to mogą być orientacyjnie większe koszty w stosunku do domu parterowego.
Dach chciałbym aby był możliwie najtańszy czyli wiązary kratowe, kąt nie mniejszy niż 25st (MPZP) i ocieplenie na stropie.
Moja wcześniejsza koncepcja, jak pisałem, opierała się na pomyśle domu na planie kwadratu 13mx13,8m z 2 sypialniami na parterze i 3 na piętrze. Ale powierzchnia całkowita wyszła 220m2 i dopadły mnie wątpliwości, po co mi taki duży dom.
Odpowiem od razu dlaczego chciałem 2 sypialnie na parterze. Wymyśliliśmy sobie, że "na starość" jak zostaniemy sami to piętro będzie wtedy nieużytkowe, odcięte drzwiami przy wejściu na klatkę schodową. "Na starość" nie chcę mieszkać w piętrowym domu.

Dlatego też odnosząc się do Twojej propozycji Elfir odpada dom z 1 sypialnią na parterze.
Zostaje albo parterowy z 3 sypialniami i 1 garażem albo piętrowy z 2 sypialniami na parterze i 1 garażem.

Co do stron świata to ładniejsze widoki mamy na północ (tam będzie cały ogród, od frontu 5m jest droga) i dlatego salon umiejscowiłem od północnego-zachodu.
Sąsiedzi mają tak zrobiony układ salon z jadalnią i kuchnią i jest ok.
Poniżej link do zdjęcia naszej działki, widok z ulicy od frontu.
https://drive.google.com/file/d/0B6J_GqYHjYYdZ25KaTFrVDBqWDA/view?usp=sharing


Pamiętaj, że wejścia do domu i wjazd do garażu nie muszą być zlokalizowane na frontowej ścianie, ale na bocznej. To nawet byłoby zgodne z wielkopolską tradycją budowlaną.
Możesz też cofnąć sam garaż.
Poproszę o jakiś przykład.



Senioratka też lepiej, aby była na parterze.
Może to niezręczne dla ciebie pytanie, ale czy naprawdę rodzice będą zmuszeni się do was przeprowadzić zanim dzieci podrosną? Piszecie, że macie małe dzieci. W mojej rodzinie "małe dzieci" i to urodzone z rodziców bliżej 30-tki niż 20-tki, mają już swoje dzieci, mieszkają na swoim, a rodzice dopiero co przeszli na emeryturę. Może faktycznie wasi rodzice są schorowani, że będą wymagać opieki dużo wcześniej?
Senioratki teraz bym nie budował bo 100% pewności nie mam, że któreś z rodziców się do nas sprowadzi. Przewidziałbym na etapie budowy tylko wszystkie media, żeby w razie potrzeby móc senioratkę dokończyć bez ingerowania w konstrukcję budynku.
Co do wieku to my z Żoną mamy już po 37-38lat a rodziców mamy 64 i 76 lat.
Dzieci mamy małe 2 i 4 lata.
Także dzieci z nami jeszcze z 20 lat pomieszkają a rodzice mogą do nas się sprowadzić w każdej chwili :)

Podsumowując: Która z tych 2 moich koncepcji ma mniej wad a może pójść w inną koncepcję domu parterowego?

Elfir
02-11-2016, 22:35
Jak pisałam - inny układ pokoi, bo dzieci widoków nie docenią, za to naturalne światło w pokoju zimą, tak.
Skoro droga jest blisko, może jednak warto wysunąć garaż, by odsunąć dom?

Za to kuchnia od południa nie będzie wygodna latem w użytkowaniu, bo mocno się nagrzeje. Chyba, że zrobisz szerokie okapy?

Co do przykładów. W Wielkopolsce bardzo często główne wejście do domu bywało od podwórza lub z boku. od ulicy były tylko okna:
http://www.dialektologia.uw.edu.pl/mambots/content/smoothgallery/cache/images/stories/ugm/58/images/640x428-F5407.png

natomiast to jest przykład domu z cofniętym garażem:
http://pracownia-projekty.dom.pl/images/368/13946_rzuty1_ajr_25_wersja_a_z_garazem.jpg

Elfir
02-11-2016, 22:38
Bardzo proszę o opinie.

Dom w jabłonkach - kanaliza z łazienki na piętrze poprowadzona jest w salonie?

moniss
03-11-2016, 08:01
Za to kuchnia od południa nie będzie wygodna latem w użytkowaniu, bo mocno się nagrzeje. Chyba, że zrobisz szerokie okapy?

http://pracownia-projekty.dom.pl/images/368/13946_rzuty1_ajr_25_wersja_a_z_garazem.jpg
Z tą kuchnią to się nie zgodzę. W poprzenim domu miałam kuchnię od południowej strony i to z wielkim oknem, obecnie też jest od południa i w nowym domu będzie tak samo. Nie zauważyłam aby jakoś specjalnie mocno się nagrzewała, po prostu temp. jest taka jak w pokoju z oknem od południa. Chyba, ze ktoś non stop coś piecze i gotuje, to jedynie wtedy mogłaby się przegrzewać.

chris19
03-11-2016, 08:35
natomiast to jest przykład domu z cofniętym garażem:

Elfir prośba o uzupełnienie linku

PS Strona pracowni się wysypała

Elfir
03-11-2016, 12:16
Z tą kuchnią to się nie zgodzę. W poprzenim domu miałam kuchnię od południowej strony i to z wielkim oknem, obecnie też jest od południa i w nowym domu będzie tak samo. Nie zauważyłam aby jakoś specjalnie mocno się nagrzewała, po prostu temp. jest taka jak w pokoju z oknem od południa. Chyba, ze ktoś non stop coś piecze i gotuje, to jedynie wtedy mogłaby się przegrzewać.

Teściowie mają kuchnie od południa i latem teściowa wchodzi do tej kuchni po zmroku dopiero, bo to najbardziej gorące pomieszczenie. Cały dzień ma spuszczone rolety.
Piec w piekarniku przychodzi do nas :)

Elfir
03-11-2016, 12:17
Elfir prośba o uzupełnienie linku

PS Strona pracowni się wysypała

U mnie wszystko się wyświetla

Lew2
03-11-2016, 19:56
Poszukuję projektu na nastepującą działkę. Szerokość zewnętrzna domu maksymalna 10 metrów, długość bez ograniczeń. Krótszy bok (ten do 10 metrów) to ściany północna i południowa. Dłuższy bok to ściany wschodnia i zachodnia. Działka pochyła: najniżej znajduje się południowo-zachodni narożnik, najwyżej północno-wschodni. Na każde 10 metrów idąc w kierunku wschodnim działka podwyższa się o 0,5 metra. Na każde 10 metrów idąc w kierunku północnym działka podwyższa się również o 0,5 metra.

Elfir
03-11-2016, 20:17
czyli front jest wyżej niż tył?
Macie jakieś potrzeby?


Na wizualizacji tego projektu:
http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/wspolczesny-1,rzuty
masz pokazany sposób rozwiązania tarasu, kiedy działka ma spadek.

Lew2
03-11-2016, 22:28
czyli front jest wyżej niż tył?

Wejście/wjazd na działkę jest od południa i jest niżej niż działka i dom. Działka wznosi się do góry ku północy, a dokładniej ku północnemu-wschodowi.



Macie jakieś potrzeby?

100 wymagań zidentyfikowanych, ale nie chcę ograniczać, bo na razie nie znalazłem ani jednego projektu, który spełnia kryteria wymiarowe na tak usytuowaną działkę.

Elfir
03-11-2016, 22:46
starczy wpisać do google "dom na wąską działkę".
Nawet ten powyżej spełnia wymagania, bo ma szerokość 8 m z kawałkiem.

Przy układzie, że wjazd jest niżej opłaca się robić podpiwniczenie i garaż w podpiwniczeniu.

coś jak tu:
https://www.domywstylu.pl/projekt-domu-agawa_2.php

Elfir
03-11-2016, 23:17
Można też pomyśleć o takim układzie domu:
http://images82.fotosik.pl/136/f5a3f51b436872f0gen.jpg

Lew2
05-11-2016, 11:10
Można też pomyśleć o takim układzie domu:
http://images82.fotosik.pl/136/f5a3f51b436872f0gen.jpg
Jest to już jakiś pomysł. Podaję więcej wymagań.
1) Garaż na 2 auta. To chyba na poziomie -1.
2) Na parterze (poziom 0): salon z jadalnią w nim i wyjściem na kostkę brukową na północ lub zachód, kuchnia blisko salonu z oknem na zachód lub północ, spiżarka obok kuchni, łazienka, osobne WC, garderoba, 2 sypialnie w tym jedna od południa i jedna od północy.
3) Na piętrze (poziom +1): 3 pokoje rozmiaru około 12 m² każdy, do tego łazienka.
4) Połacie dachowe zwrócone na południe (pod panele). Mogą być też na zachód i wschód, ale dodatkowo.

Dziękuję za pomysł.

Elfir
05-11-2016, 12:24
na tym planie piwnica z garażem jest pod tą wyższą częścią.

http://images81.fotosik.pl/139/e1c3fb83ccbbf154gen.jpg

Oczywiście zostaje tylko indywidualny projekt w takiej sytuacji.

Lew2
05-11-2016, 15:57
Najważniejszy jest dla mnie projekt parteru (poziom 0), bo piwnice (poziom -1) i piętro (poziom +1) nie są tak istotne i zawsze można wykombinować.
W załączniku jest pomysł który wydaje się spełniać nasze wymagania. Czy można prosić o konstruktywną krytykę? Opis pomieszczeń:
1. Lewy-górny róg czyli północno-zachodni. Salon z jadalnią i wyjściem na kostkę brukowaną: te 2 prostokąty (9,32 m² i 21,76 m²) to jest kostka brukowana na ziemi.
2. Prawy-górny sypialnia północna. Ten prostokąt w prawym dolnym rogu tego pokoju, to wewnętrzna garderoba/szafa.
3. W środku ściany zachodniej - kuchnia, po jej prawej stronie pionowy prostokąt to spiżarnia.
4. Lewy-dolny narożnik (czyli południowo-zachodni) to pokój południowy.
5. Środek południowej ściany to łazienka. W północnej części łazienki można wykroić osobne WC z wejściem z korytarza.
6. Prawy-dolny narożnik to garderoba główna.
7. Wejście od wschodu. Wschodnia ściana jest 4 m od sąsiada. Mogę tam dorobić daszek.
8. W środku wschodniej ściany ten pomarańczowy prostokąt i ten na prawo od niego to są schody w górę i w dół. I to resztę na lewo od tych schodów to jest korytarz.

Marcin34_Śl
06-11-2016, 09:32
Jaki budujesz dom, piętrowy z poddaszem?
Na dole masz dwie sypialnie i łazienkę, co będzie na piętrze?
Gdzie pomieszczenie gospodarcze?
Musiałbyś zrobić rysunek z wymiarami ścian, bo np. ten stół to wygląda na 1 m długości...

Lew2
06-11-2016, 16:35
Jaki budujesz dom, piętrowy z poddaszem?
Na dole masz dwie sypialnie i łazienkę, co będzie na piętrze?
Gdzie pomieszczenie gospodarcze?
Musiałbyś zrobić rysunek z wymiarami ścian, bo np. ten stół to wygląda na 1 m długości...
Ten rysunek zawiera podkład wymiarowy w postaci kratki. Ta gruba kratka to jest 1 m, zatem ta mniejsza krata to jest 2 dm. Tak. Na dole (czyli parterze, czyli na tym poziome 0) 2 sypialnie, łazienka i WC i reszta jak wymienione w poprzednim poście. Na poziomie -1: garaż 2-stanowiskowy, pomieszczenia gospodarcze, kotłownia. Na piętrze (czyli poziomie +1): 3 małe pokoje bez skosów i łazienka.

czarnula86
06-11-2016, 19:56
Pomożecie? mam już projekt i zastanawiam się nad zmianami chodzi o salon i jego ustawienie oraz okna w nim.
Tzn okno z lewej pojedyncze będzie większe (nie to od kuchni tylko kolejne po nim ) co myslicie? bo boje sie ze nie będę miała jak ustawić kanapy. Dzieki za podpowiedzi
http://images81.fotosik.pl/143/390b487aeda60742med.jpg (http://images81.fotosik.pl/143/390b487aeda60742.jpg)http://images81.fotosik.pl/143/654f98e3656097b4med.jpg (http://images81.fotosik.pl/143/654f98e3656097b4.jpg)

Elfir
06-11-2016, 21:07
pomieszczenie przy kuchni to toaleta? otwiera się na pokój

czarnula86
06-11-2016, 21:28
to bardzo źle?

Marcin34_Śl
06-11-2016, 22:38
kiepsko...
w pom. gospodarczym za garażem masz schody?
Trochę kiepsko, że garaż jest 15 m większy od salonu.... 28 m to trochę mało na salon ze stołem.
Te okno które chcesz powiększyć z jakiej jest strony świata?

moniss
06-11-2016, 23:17
czarnula86

Wrzuć jeszcze rzut z katalogu, albo link do niego. Obejrzymy propozycję ustawienia mebli i wtedy się okaze, czy widok na wejście do łazienki będzie bardzo przeszkadzał.
Bo ja jakoś nie widzę jak tu wszystko wygodnie zmieścić w prawie kwadratowym pokoju.
W sumie, jak to sobie w głowie mebluję, to stół wychodzi mi naprzeciw łazienki, ale pewnie projektant widział to jakoś inaczej...?

Dodatkowo jest jeszcze kilka rzeczy do zmiany jak np. lokalizacja jednych i drugich drzwi z garażu.

Elfir
07-11-2016, 09:31
to bardzo źle?

Nie wiem czy gość będzie się czuł komfortowo wiedząc, że każde chlupnięcie dwójeczki czy bąk będzie słyszalny w całym salonie.

czarnula86
07-11-2016, 17:43
Dzięki za opinię. Muszę to jeszcze przemyśleć a w głowie mętlik... nie znam się na tym a chciałabym, żeby dom byl wygodny i funkcjonalny

chris19
22-11-2016, 21:14
Witam ponownie

Dziękuję za wszystkie uwagi.
Kierując się sugestiami Elfir podrążyłem jeszcze internet i zainteresował mnie projekt Żuczek AS:
http://www.archeton.pl/projekt-domu-zuczekas_901_opisogolnyl

Dla przypomnienia front mam południowy-wschód.
Wszystkie sypialnie, kuchnia i salon będą dobrze doświetlone. Układ pomieszczeń jest ok.
Z wad trochę mała łazienka i brak spiżarki.

Proszę o opinię.
Pozdrawiam

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
23-11-2016, 10:54
zwróć uwagę, na to że :
- garaż wąski z brakiem możliwości ustawienia tam jakichkolwiek mebli magazynowych na obsługę auta, czy też ogrodu, ... dodatkowo drzwi wiatrołap / garaż otwierane w kierunku " lakieru samochodu "
- cały dom w projekcie podziurawiony jest kominami wentylacji grawitacyjnej. Tym samym nie wierze, aby mógł spełnić wymagania dot. projektowanej charakterystyki energetycznej na 1 stycznia 2017r.
- sypialnia główna nie posiada tak naprawdę porządnej szafy garderobianej obsługującej 2 osoby, a jej możliwość ustawienia ( większej o odpowiedniej szerokości i głębokości ) jest problematyczna przy 3-ch ścianach " otworowanych " : 2xściana z oknami + ściana z drzwiami wejściowymi do pomieszczenia

chris19
23-11-2016, 18:58
Dziękuje za sugestie.
Będę robił projekt indywidualny, także wszystko dopasuję pod siebie.

Garaż na pewno jest do poszerzenia do szerokości wewnątrz 400-420cm, przemyślę jeszcze czy nie poszerzyć go do 2-óch aut.
Ile powinien mieć szerokości wygodny garaż na 2 auta + regały? 600cm wystarczy wg Was.
Średni koszt dodatkowych m2 garażu mogę przyjąć na poziomie 2000zł czy bardziej 2500zł?

Kominów raczej nie będę budował. CO/CW będzie gazowe. Rozważam też pompa ciepła.

Główna sypialnia faktycznie kiepsko ustawna. Na szybko wpadły mi do głowy 2 pomysły przy założeniu, że wydłużę dom o ok. 70cm:
- zrobienie szafy w zabudowie
- zamiana głównej sypialni z pokojem dzieci i zrobienie szafy w formie garderoby (jak na załączonym obrazku)

Dodatkowo dzięki wydłużeniu domu zyskam m2 w łazience

Macie może jakiś pomysł jak w kuchni wygospodarować spiżarkę?

374072

gino21
11-12-2016, 13:47
Witam, niedawno kupiłem działkę i w przyszłym roku mam zamiar zacząć budowę. Jestem na etapie wyboru projektu, interesuje mnie dom parterowy do 110m2 z kotłownią. Ma to być dom dla rodziny 2+2, pomieszczenie , które muszą być to 3 pokoje plus salon z kuchnią, łazienka , ubikacja. Mam upatrzone kilka projektów ale nie znam się na budownictwie i proszę o poradę w kwesti ekonomicznej, czy dany projekt nie jest zbyt skomplikowany i czy można go zbudować w miarę tanio. Nie ukrywam , że zależy mi aby wybudować dom w miarę ,,tanio,, dlatego wybieram projekty proste z dachem dwuspadowym. Kolejną rzeczą jaka mnie nurtuje to wybór sposobu ogrzewania, na działce nie ma gazu więc muszę skorzystać z innej formy, z jednej strony myślę o ekogroszku bo jest to jedna z najtańszych opcji jednak jak czytam forum to wiem , że tak mały dom można ogrzać w ,, mądrzejszy sposób,,. Proszę o poradę. Oto kilka moich faworytów:

https://www.extradom.pl/projekt-domu-eryk-bianco-WRC1963
https://www.extradom.pl/projekt-domu-atlant-3-ps-WRW1227
https://www.extradom.pl/projekt-domu-antek-wersja-a-bez-garazu-WRD1245

...do każdego z tych projektów wprowadziłbym kilka małych zmian.

fotohobby
11-12-2016, 13:55
Ja budowałem dom wzorowany na projekcie Eryk. Dziennik budowy w stopce.
Wrzucanie "eko"groszku do takiego domu to jakieś nieporozumienie....

Albo mała, 7kW powietrzna pompa ciepła, albo bufor 750l grzany grzałką w taniej taryfie.
Oczywiście ocieplenie typu 20cm podłoga, 20cm ściany, 40cm strop.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła mile widziana

Liwko
11-12-2016, 14:08
Przy pompie ciepła w zupełności wystarczy 15/15/30

gino21
11-12-2016, 14:17
Jaki jest orientacyjny koszt instalacji takiej pompy ciepła , czy przy dużych mrozach jest ona w stanie ogrzać dom?

fotohobby
11-12-2016, 15:09
http://allegro.pl/panasonic-pompa-ciepla-aquarea-hp-7-kw-230-v-i6619933232.html

Oczywiście, że jest.
Przy -7 ma 5kW mocy grzewczej, przy -15 jakieś 3,5kw
Twój dom przy -20 będzie wymagał -3.5kW, jeśli ocieplisz go tak, jjak już pisałem.

Oczywiście, możesz kupić wyższy model, np T-CAP 9kW któy ma stałą wydajnosć 9kW do -15C

gino21
11-12-2016, 19:52
fotohobby przeczytałem Twój dziennik budowy, pozazdrościć wiedzy. Myślałem , że sam korzystasz ze sposobu ogrzewania o którym mi napisałeś. Napisz czy do ogrzania domu z projektu Eryk wystarczy sama Pompa z rekuperacją czy jest potrzeba wesprzeć się kominkiem? Ja nie chcę kominka w salonie więc jest to dla mnie ważne.

Marcin34_Śl
11-12-2016, 20:18
GINO,

parterowy domek 100-110 m ogrzejesz PC 7 KW. Nie potrzeba kominka. Szukaj domu w kształcie prostokąta.
Jakie masz nachylenie dachu w WZ?

gino21
11-12-2016, 20:27
Szukam jak najprostszego projektu, prostokątny z prostym dachem dwuspadowym. Nachylenie dachu z tego o pamiętam min. 25 stopni (obecnie PZP mam u geodety).

bielaPL
12-12-2016, 14:57
Witam
W wątku http://forum.muratordom.pl/showthread.php?333327-Realna-wycena-projektu zacząłem temat o realnych wycenach i troche moje projekty są drogie... także co możecie polecić żeby do stanu developerskiego zamknąć się tak w 270 tys max?

Moje minimalne wymagania
-dach 2 spadowy (takie warunki zabudowy)
-4 pokoje (łącznie z dużym), w tym duży minimum 24m2, kuchnia min 9m2, jeden mały pokój min. 12m2, kotłownia min. 4m2 (z wyjsciem na zew lub do sieni)
- wejście północ, taras na południe
-szerokość działki 23m (długość większa)
-dodatkowe małe wc


Rzeczy bez których się spokojnie obejde
- kominek
-ogrzewanie podłogowe

Snabb
12-12-2016, 15:04
Hej. Nie wiem czy dobrze trafiłem, bo jestem świeżakiem na forum.
A więc tak... We wrześniu ubiegłego roku kupiliśmy działkę pod Warszawą w gm. Prażmów. Wymiary 36x31m. Wjazd od wschodu(delikatnie południowego ;) ).
Jesteśmy na etapie załatwiania warunków przyłączy - woda, prąd. Po nowym roku chcemy zacząć działać. No właśnie projekt? Plany? Prosty dom, nie za drogi w budowie. Dom grzany prądem (garaż nieogrzewany). Rodzina 2+2. Dzieci teraz w wieku 1 i 2 lata. Po przewertowaniu forum padło na parterową stodołę z dwuspadowym dachem i garażem jednostanowiskowym. Do tego za kilka/naście lat dobudować na działce dwustanowiskowy garaż. Troszkę jeździmy w rajdach i mamy dwa auta rodzinne + rajdówkę, w której lubię/muszę pogrzebać. Często są to głośne i spalinowe naprawy. Dlatego wolałbym to robić w oddzielnym garażu. Ale skupmy się na projekcie. Wybraliśmy ten projekt: http://projekty.muratordom.pl/projekt_znamienity,3049,0,0.htm

http://cdn15.pgotowe.smcloud.net/t/pliki/t/murator-m190-znamienity-Domy-3049-3-40279_2822897.jpg

Zmiany jakie chcemy wprowadzić:
-lewą ścianę domu przesunąć o metr - powiększając tym samym salon do 33m i kuchnię do 14m
-prawą stronę domu powiększyć o 1,6m (dom o 1m i garaż o 0,6m)
-zlikwidować małą łazienkę i zrobić z niej wnękę na szafę w sypialni
-kominek tradycyjny zastąpiony będzie biokominkiem
-przesunąć prawą ścianę sypialni 6 o 0,5m i pokoju 7 o 0,5m oraz łazienki o 1m
-prawą ścianę pokoju 11 przesunąć o 0,5m i pokoju 10 o 1m (pokoje dzieciaków)
-dach prosty ( bez tego czegoś nad wejściem)
-ewentualnie jakieś zadaszenie tarasu
-zmniejszyć kąt nachylenia dachu (tylko na ile ' ?)

Zastanawiam się nad garażem czy zostawić jak jest w projekcie czy go "zrównać ze ścianami" domu. Chciałbym nad garażem zrobić strych na graty.

Co myślicie o takim pomyśle? Będzie to funkcjonalne? Rozmieszczenie pomieszczeń i budynku wobec stron świata jest OK? Co byście zmienili?

Kemotxb
12-12-2016, 16:22
Może dom przy głogowej 3. http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-glogowej-3.html?c=1

MiśYogi
12-12-2016, 16:58
Może dom przy głogowej 3. http://www.galeriadomow.pl/projekty-domow/projekt-dom-przy-glogowej-3.html?c=1
Dom za duży na takie finanse, ale to moje zdanie.

Ja bym prędzej proponował takiego typu.

parterowy
http://z500.pl/projekt/7/Z7,maly-dom-z-dachem-dwuspadowym-ekonomiczny-funkcjonalny-i-praktyczny.html

piętrowy
http://z500.pl/projekt/69/Z71,latwy-i-tani-w-budowie-dom-z-dachem-dwuspadowym-takze-na-mala-dzialke/dane-ogolne.html

Kemotxb
12-12-2016, 17:01
Dom za duży na takie finanse, ale to moje zdanie.

Ja bym prędzej proponował takiego typu.



na takie finanse ... 270 tys za stan deweloperski to mało ?

Konrad Podgórski
12-12-2016, 17:48
Zerknij do mnie, po zmianach 92m2 powierzchnia użytkowa

Projekt indywidualny ale w przyszłym roku będzie dostępny jako gotowy

gino21
12-12-2016, 17:49
Proszę o opinie na temat podanych przeze mnie projektów, czy to dobre rozwiązania w kwestii technicznej , projektowej?
Z chęcią zobaczyłbym któryś z tych domów na żywo jeśi jest ktoś z okolic to proszę o kontakt.

mam_plan_na_dom
12-12-2016, 18:34
Zapytaj architekta adaptującego ile weźmie za takie zmiany - rozciągasz dom na boki, więc tu już konstruktor zapewne wchodzi i koszt adaptacji rośnie. Nie znalazłeś innej parterówki, z metrażem takim, jak po powiększeniu?
Czy w mpzp nie masz ograniczeń co do kąta nachylenia dachu?
Nie będzie za mało z jedną łazienką dla 4-os. rodziny, w dodatku nawet bez wc dla gości? Odwiedzający was goście będą wędrować z salonu aż na sam koniec waszej "strefy nocnej". Trochę jak w bloku.
Rozumiem, że to ma być dom parterowy, bez dodatkowej powierzchni na poddaszu?

Marcin34_Śl
12-12-2016, 18:47
Dla MNie pod względem układu najlepszy jest ATLANT: idealny prostokąt, fajny salon (dla Mnie min. na salon i jadalnia muszą mieć 30 m2), identyczne pokoje dzieci, sypialnai rodziców nie sąsiaduje z pokojami dzieci (to ważne) i duże pom. gospodarcze, gdzie można zrobic pralnia, schowek na inne rzeczy itp.

Minus - jedna łazienka, to trochę mało jak na 4 osoby, przydał by się prysznic w WC, zrezygnowałbym z tej spiżarki w kuchni (zbyt mała), pom. gospodarcze oddalone od kuchni dość znacznie, w pozostałych projektach są obok siebie (wpływa na instalacje wod-kan, mniejsze odcinki to mniejsze koszty, nie trzeba robić cyrkulacji); we wszystkich projektach wyjście na taras przed TV - nie lubię takiego rozwiązania.

Napisz jakie masz strony świata - bo to ważne.

Wizualnie - najlepiej Eryk mi się podoba

Marcin34_Śl
12-12-2016, 18:57
Snabb,

jak pisał przedmówca: jaki kąt nachylenia? Jedna łązienka na 4 osobową rodzinę to mało. Musi być druga łazienka z prysznicem. Bardzo mały salon - 30 m2 to minimum Jak chcesz parterowy dom to po robić drogi ciężki strop i dodatkowo powierzchnia na schody? Jakie strony świata?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
12-12-2016, 18:57
http://cdn15.pgotowe.smcloud.net/t/pliki/t/murator-m190-znamienity-Domy-3049-3-40279_2822897.jpg


- brak spiżarki przy kuchni
- brak pralni z suszarnią
- szerokość pokoju dziennego zbliżona do szerokości sypialni, będzie ciasno dla 2+2
- garderoba przy wiatrołapie ścinana mocno schodami ( pytanie czy przetrwa ? po wprowadzeniu schodów )
- pokój nr.10 za ścianą garażu wymaga izolacji akustycznej
- nie piszesz nic o stronach świata, tak więc nie wiadomo które pomieszczenia będą miały światło dzienne, a które nie ( ? )
- pomieszczenie nr. 6 to bardziej pokój rezerwowy / gościnny bo "wyrzuciło go" z strefy "nocnej" zamykanej drzwiami w osi korytarza
- w garażu brak wrysowanych szafek na choćby bieążącą obsługę samochodów
... patrząc na przekrój trochę dziwi mnie upychanie wszystkich funkcji w Parterze, stąd chyba taki ścisk na rzucie i powierzchnie pomieszczeń po "minimach"

MiśYogi
12-12-2016, 18:58
na takie finanse ... 270 tys za stan deweloperski to mało ?

Wydaje mi się, że mało. To jest spory dom, prawie 200 m2 powierzchni, mieszkalnej 134 m2. Różnie liczą 1m2 stanie deweloperskim 2000 zł, 2200 zł. Przy takim liczeniu, kwota jest na styk, a nie wiadomo, w jakim standardzie to jest zrobione i co trzeba będzie zmieniać albo za co dopłacać.
W domu nie ma jakiś wynalazków naciągających koszty, więc może masz rację, ale mam obawy.

gino21
12-12-2016, 19:19
Wejście od północy , myślę aby salon zrobić na południowy zachód . Eryk mi się podoba ale nie wiem czy pokoje nie są trochę za małe nawet dla mnie, Atlant mi odpowiada najbardziej jeśli chodzi o rozłożenie pomieszczeń ( sypialnia oddzielona od pokoi dzieciaków). W atlancie zrobiłbym lustrzane odbice pokoi dzieciaków z sypialnią i kotłownią tak aby pokoiki były nasłonecznione.

mam_plan_na_dom
12-12-2016, 20:28
Snabb napisał, że wjazd od wschodu/wsch-płd.

jesteście zdecydowani na 100% na parterówkę bez poddasza?
Patrzyłeś na projekty Z500? np.:
http://z500.pl/projekt/663/Z287,zgrabny-dom-parterowy-z-kotlownia-na-paliwo-stale-i-kuchnia-od-strony-ogrodu.html?mirror=1
http://z500.pl/projekt/519/Z98_L_GP,odbice-lustrzane-z-garazem-jednostanowiskowym.html
(jeśli nie robilibyście schodów na poddasze, to z tej kotłowni i schodów można wykroić garderobę i może wc, żeby powiększyć wiatrołap?)
http://z500.pl/projekt/464/Z41_PLUS_GP,powiekszony-z-garazem-jednostanowiskowym-po-prawej.html

Busters
13-12-2016, 00:16
z241 chyba nikt nie polecal. fajny rozklad pomieszczen i tani w budowie.
Wg mnie spokojnie do zrobienia sporo ponizej Twojego budzetu.

Snabb
13-12-2016, 02:24
Kąt nachylenia dachu 15'-40'.
Dom ma być na 100% parterowy bez poddasza (ewentualnie z małym strychem), z dachem dwuspadowym i 4 sypialniami. Co do łazienki to jedna rzeczywiście może być za mało.
Co do pracowni Z500 to jest jeden projekt, który nam się podoba - lecz bez garażu. Ale jesteśmy skłonni do rezygnacji z garażu w bryle domu.

http://z500.pl/projekt/1201/Z349,dom-parterowy-z-dachem-2-spadowym-4-sypialniami-oraz-przestronna-strefa-dzienna/dane-ogolne.html

http://z500.pl/projekt/galeria/1201/projection/0.html?mirror=0

e_gregor
13-12-2016, 08:05
Wzdłuż działki wejdzie Ci Murator M72b "Zielony ogórd wariant II" który sam buduję - powinien być tani z racji rozwiązań projektowych. Zobacz też Z7

mam_plan_na_dom
13-12-2016, 09:29
O, i ten Z349 wg mnie o wiele lepszy ;)

- Ma przestronną strefę dzienną - salon z kuchnią i spiżarnią ma w sumie prawie 47 m2.
- Dwie łazienki, z czego główna jest oddalona od salonu, a gościnna jest blisko niego, więc np jeśli będziecie mieć wieczorem gości, a dzieci już pójdą spać, to nikt nie będzie im się kręcił pod drzwiami sypialni.
- Strefa nocna jest dobrze oddzielona od dziennej, ale może dodatkowo można byłoby dodać drzwi suwane chowane w ścianie?
- Lekki strop drewniany
- dach ma 25', więc już nie musisz przerabiać

Bez szału, jeśli chodzi o pom.gosp., ale z czegoś trzeba zrezygnować, jeśli na takim metrażu mają się zmieścić w jednym poziomie 4 sypialnie; rozumiem, że ta kotlownia przy wejściu nie będzie pełnić tej funkcji i tam możecie sobie zagospodarować miejsce na pralkę i garderobę (bo wiatrołap niewielki, miejsca raczej tylko na podręczny wieszak, głównie do wykorzystania przez gości, nie wyobrażam, sobie codziennego rozbierania się tam 4-os. rodziny z zimowych kurtek i butów i zostawiania tam tego całego majdanu).

Ustawialibyście dom w odbiciu lustrzanym? Wtedy ta pełna ściana przy salonie wyjdzie od północy, można byłoby pewnie dodać tam w razie czego 1-stan garaż, choć dom straciłby już wtedy na wyglądzie, trochę długi się zrobi ;) A może wiatę tam przykleić?
Wystarczy wam miejsca na dom + garaż wolnostojący na 2 sam. + podjazdy itd? Jaki masz określony % dopuszczalnej zabudowy?

Planujecie strych nad całością czy np. tylko nad częścią nocną?

Snabb
13-12-2016, 11:21
Tak. Mamy zamiar grzać prądem więc ( chyba?) instalacja ta nie zajmie zbyt dużo miejsca w "kotłowni". Pomysł z pralką i garderobą "upchniętą" do kotłowni jest jak najbardziej OK. Odbicie lustrzane... hmm czemu nie. Tylko pokój dzienny będzie chłodniejszy i ciemniejszy, al za to dzieciaki będą miały cieplejsze i jaśniejsze pokoje. coś za coś. Pomysł z wiatą super! Do tego później garaż oddzielny dwustanowiskowy. Czy starczy miejsca.....? działka ma 1105m. Maksymalna powierzchnia zabudowy wynosi 30%, a minimalny wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej wynosi 50%.
Strych nie musi być nad całością wystarczy nad częścią nocną.

mam_plan_na_dom
13-12-2016, 12:03
Ja bym właśnie w odbiciu lustrzanym go ustawiła, bo zależałoby mi na doświetleniu sypialni dzieci, można wtedy pokombinować z oknami (czy zostają wsch-zach, czy dodajesz/zamieniasz jeszcze na ścianie płd), a w pokoju dziennym od zachodu masz zaprojektowane przeszklenia na całej ścianie, więc będzie wystarczająco jasno.
Poza tym, można byłoby pewnie przeprojektować strop tak, żeby tylko nad częścią nocną było poddasze nieużytkowe (czyli strych na klamoty), a nad częścią dzienną - nie, wtedy masz wysokie, jasne pomieszczenie (minusy - większa kubatura, ogrzewanie itd.).
Wiatę można dostawić drewnianą lub np. tego typu:
http://artinex-projekt.pl/projekty-domow/d26-arni
https://imged.pl/carport-wiata-garazowa-nowoczesna-amsterdam-2-12451771.html

mariusz847
13-12-2016, 12:40
Witam serdecznie,

Jesteśmy z żoną na etapie wyboru projektu. Chcieliśmy zapytać Was forumowiczów o opinie na temat projektu, który wybraliśmy. Budżet jakim będziemy dysponowali to około 280 tys. PLN. W tej kwocie chcemy postawić niewielki dom parterowy dla 4 osobowej rodziny w średnim standardzie wykończenia.

Posiadamy już działkę (powierzchnia ok. 900m2, wymiary szer. 25m x dł. 36m).

Założenia i realia są następujące:
- dom parterowy z dachem dwuspadowym, bez garażu, o powierzchni użytkowej około 100m2,
- regularna prosta bryła,
- salon + 3 sypialnie (dom dla rodziny 2+2),
- CO+CWU: kotłownia - ogrzewanie paliwo stałe + pompa ciepła powietrzna do grzania wody w sezonie letnim,
- salon z kominkiem (kominek dla przyjemności nie jako ogrzewanie dlatego szukaliśmy rozwiązania gdzie w jednym kominie będą podłączone dwa kanały dla pieca CO i kominka),
- oddzielne pomieszczenie WC,
- musimy ponieść koszty wykopania studni i zrobienia przydomowej oczyszczalni/szamba,

Poniżej link do projektu, który wstępnie wybraliśmy:
http://pracownia-projekty.dom.pl/arn_mokka_2.htm

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi dotyczące samego projektu, jak i realności jego budowy w zakładanym budżecie.
A może ktoś mógłby zaproponować alternatywne projekty spełniające powyższe warunki.
Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

Pozdrawiam!

e_gregor
13-12-2016, 12:59
Dobry projekt. Zobacz jeszcze Z7 z Z500 oraz M72 z muratora aczkolwiek trzeba wykombinować miejsce na osobne WC

Marcin34_Śl
13-12-2016, 13:04
Paliwo stałe + PC do ogrzewania wody + kominek = bez sensu...

N ataki mały domek starczy (na ogrzewanie i ciepłą wodę ) Pompa Ciepła 7 KW albo grzanie prądem. Zapomnij o paliwie stałym.

Nie ogranicza Was szerokość działki to dlaczego chcecie jedną ściąnę bez okien zrobić?

Kominek - jak chcecie, ale jakby był gaz/pompa ciepła i brak kominka to wogóle można by zrezygnować z komina.

Koniecznie dla 4 osobowej rodziny WC z prysznicem, jedna łazienka to mało. Ewentualnie prysznic w łazience a pralkę przenieś do pom. gosp. Pomieszczenia jest bardzo duże i zajmuje 8% powierzchni domu.

kamil2k3
13-12-2016, 13:19
Poza dodatkowym WC wszystkie założenia spełnia właśnie Z7 i kilka osób na końcu korytarza wstawiało właśnie dodatkowe WC trzeba tylko zmniejszyć dwa pokoje choć mi osobiście nie za bardzo podoba się taka zmiana pokoje wyjdą wtedy małe lepiej celować w coś innego myślę.

mariusz847
13-12-2016, 14:21
Paliwo stałe + PC do ogrzewania wody + kominek = bez sensu...

N ataki mały domek starczy (na ogrzewanie i ciepłą wodę ) Pompa Ciepła 7 KW albo grzanie prądem. Zapomnij o paliwie stałym.

Nie ogranicza Was szerokość działki to dlaczego chcecie jedną ściąnę bez okien zrobić?

Kominek - jak chcecie, ale jakby był gaz/pompa ciepła i brak kominka to wogóle można by zrezygnować z komina.

Koniecznie dla 4 osobowej rodziny WC z prysznicem, jedna łazienka to mało. Ewentualnie prysznic w łazience a pralkę przenieś do pom. gosp. Pomieszczenia jest bardzo duże i zajmuje 8% powierzchni domu.

Ciekawe rady, dziękuję:-) Co do ściany bez okna to myślałem żeby za kilka lat pomyśleć o garażu dostawionym do tej ściany. Chciałem trochę przestawić układ sypialni, wydłużyć korytarz i na jego końcu zrobić przejście do garażu. Ale to odległa przyszłość, nie jest to takie ważne na tym etapie.

Cenna rada dotycząca łazienki.

Co do ogrzewania to samą pompą ciepła to muszę zgłębić temat. Nie myślałem o takim rozwiązaniu.

mariusz847
13-12-2016, 14:22
Poza dodatkowym WC wszystkie założenia spełnia właśnie Z7 i kilka osób na końcu korytarza wstawiało właśnie dodatkowe WC trzeba tylko zmniejszyć dwa pokoje choć mi osobiście nie za bardzo podoba się taka zmiana pokoje wyjdą wtedy małe lepiej celować w coś innego myślę.

Z7 trochę za mały mi się wydaje.

mariusz847
13-12-2016, 14:51
A co myślicie na temat budżetu? Taki dom za 280 tys. to realna opcja czy pakuję się w kłopoty?:rolleyes:

MiśYogi
13-12-2016, 18:50
A co myślicie na temat budżetu? Taki dom za 280 tys. to realna opcja czy pakuję się w kłopoty?:rolleyes:

Za Z7 realna, według mnie. Prosta bryła, jeden komin, mało okien, ale większe, brak udziwnień.
Jak weźmiesz coś sporo większego, to może mały kredyt wystarczy?

creative_21
13-12-2016, 19:04
280 to na stan deweloperski wystarczy plus pewnie jeszcze na urządzenie trzeba będzie dobrać tak mi się wydaje chyba że będziecie robić metodą gosp

część odliczcie sobie od razu na opłaty w urzędach zezwolenia przyłącza, szambo też nie jest tanie chyba że macie dotacje tak samo studnia to wszystko kosztuje jak macie miejską to może lepiej sobie przeliczyć bo szybko się nie zwróci, dwa kominy to duży koszt jeden około 3000 plus pewnie z 1500 robocizna

Busters
13-12-2016, 19:10
Zobacz jeszcze z241

Snabb
14-12-2016, 00:36
Ja bym właśnie w odbiciu lustrzanym go ustawiła, bo zależałoby mi na doświetleniu sypialni dzieci, można wtedy pokombinować z oknami (czy zostają wsch-zach, czy dodajesz/zamieniasz jeszcze na ścianie płd), a w pokoju dziennym od zachodu masz zaprojektowane przeszklenia na całej ścianie, więc będzie wystarczająco jasno.
Poza tym, można byłoby pewnie przeprojektować strop tak, żeby tylko nad częścią nocną było poddasze nieużytkowe (czyli strych na klamoty), a nad częścią dzienną - nie, wtedy masz wysokie, jasne pomieszczenie (minusy - większa kubatura, ogrzewanie itd.).
Wiatę można dostawić drewnianą lub np. tego typu:
http://artinex-projekt.pl/projekty-domow/d26-arni
https://imged.pl/carport-wiata-garazowa-nowoczesna-amsterdam-2-12451771.html

Mam_plan_na_dom wielkie dzięki za podpowiedzi i poświęconyczas. Raczej pójdziemy tym tropem :p
Może ktoś coś ;) jeszcze jakieś propzycje adaptacyjne projektu Z349?

mam_plan_na_dom
14-12-2016, 10:07
Jeszcze tytułem uzupełnienia - jakbyś szukał informacji nt takiego wysokiego sufitu, to pod hasłem "sufit katedralny", tu na forum też coś nt temat jest. Trzeba sobie przekalkulować, czy warto, wziąć argumenty za (wygląd ;) i przeciw (koszt przerobienia więźby i potem ogrzewania takiego wysokiego pomieszczenia; podobno ogrzewanie podłogowe daje radę, kaloryfery nie).


Mam_plan_na_dom wielkie dzięki za podpowiedzi i poświęconyczas. Raczej pójdziemy tym tropem :p
Może ktoś coś ;) jeszcze jakieś propzycje adaptacyjne projektu Z349?

Snabb
14-12-2016, 13:55
Sufitu katedralnego nie będzie. I cały czas się zastanawiamy jak ustawić dom względem stron świata. Żonka jest jednak za salon od południa, czyli nie lustrzane odbicie. Wjazd(front domu) od wschodu delikatnie południowego. Pokoje 11,5m będą dzieciaków. Co sądzicie? Jak byście zrobili u Siebie?
http://z500.pl/projekt/galeria/1201/projection/0.html?mirror=0

Elfir
14-12-2016, 17:36
Dwa pokoje( zakładając wejście od północy?) będą niedoświetlone pół roku, tym bardziej, ze znajdują się we wnęce.
Okno w garderobie - kompletnie niepotrzebne

Snabb
14-12-2016, 20:41
Dwa pokoje( zakładając wejście od północy?) będą niedoświetlone pół roku, tym bardziej, ze znajdują się we wnęce.

Wejście do domu będzie od południowego-wschodu.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=375876&d=1481746062

mariusz847
15-12-2016, 09:37
280 to na stan deweloperski wystarczy plus pewnie jeszcze na urządzenie trzeba będzie dobrać tak mi się wydaje chyba że będziecie robić metodą gosp

część odliczcie sobie od razu na opłaty w urzędach zezwolenia przyłącza, szambo też nie jest tanie chyba że macie dotacje tak samo studnia to wszystko kosztuje jak macie miejską to może lepiej sobie przeliczyć bo szybko się nie zwróci, dwa kominy to duży koszt jeden około 3000 plus pewnie z 1500 robocizna

Wodociągu przynajmniej na razie nie będzie w okolicach tych działek, więc wyboru nie mamy. Jeśli chodzi o wyposażenie domu to mam w zasadzie wszystko łącznie z kuchnią którą (raczej) przeniosę z obecnego mieszkania. Budować będziemy opierając się o ekipy budowlane. Dopiero część wykończeniówki będę robił sam.

Zrezygnowałem z domu piętrowego na rzecz parterówki, oraz garażu żeby możliwie zmniejszyć koszty. Jeśli chodzi o materiały do wykończenia będziemy starali się kupować te ze średniej półki, szukając takich w dobrych cenach/ promocjach. Na pewno nie chcę oszczędzać na konstrukcji budynku i ociepleniu/oknach.

Największy problem mam, z decyzją dotyczącą CO i CWU, moja wiedza wciąż jest skromna w tym temacie. Praktycznie każde rozwiązanie ma swoich zwolenników i przeciwników.

mam_plan_na_dom
15-12-2016, 12:50
Snabb,
przy ustawieniu podstawowym masz dwa pokoje (goscinny/gabinet + sypialnia 1 dziecka) z oknami od wschodu, które w dodatku są pod okapem. Robiąc odbicie lustrzane masz nadal gabinet z oknem od wschodu, ale sypialnia dziecka doświetlona będzie oknem od południa, można wtedy zrezygnować z okna od wschodu pod okapem.

Myślałeś już, gdzie umieścić ten garaż wolnostojący?

Elfir
15-12-2016, 15:46
Wejście do domu będzie od południowego-wschodu.

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=375876&d=1481746062

Czyli te pokoje z drugiej strony (które też są pod zadaszeniem) będą słabo doświetlone.

Snabb
15-12-2016, 16:25
Czyli lustro i podmianka okien będzie najrozsądniejsza? Przy lustrze wiata na ścianie północnej, a garaż w ostrej granicy w narożniku północ-wschód z wjazdem od południa?

mam_plan_na_dom
15-12-2016, 18:11
Poradź się architekta, który będzie Ci robił adaptację, niech pokombinuje z zagospodarowaniem terenu i optymalnie ustawi te budynki, biorąc również pod uwagę wjazd do garażu i pod wiatę.
Dlaczego chcesz ustawiać garaż w ostrej granicy, czy obowiązujący w gminie mpzp na to zezwala?Patrząc na wymiary działki i garażu chyba bardziej realne jest ustawienie z zachowaniem 3 m od granicy, gdy nie masz w ścianie okien.
Pod dom masz ok. 160 m2 zabudowy, pod garaż 2-stan. z jakimś niewielkim warsztatem/schowkiem potrzeba ok. 60- 70 m2 (np. taki: http://www.pro-arte.pl/projekty-garazy/611/g292-garaz-dwustanowiskowy-z-pomieszczeniem-gospodarczym ), wymiary ok. 9*7 m. Wydaje mi się, ze można byłoby garaż ustawić szczytem do drogi z wjazdem od południa bądź może cofnąć go aż na tył działki, ustawić kalenicą do drogi, z wjazdem od wschodu, wtedy masz dłuższy podjazd do niego, na który możesz wyprowadzić auto, odwiedzający cię goście mogą stanąć w obrębie twojej posesji itd. Pamiętaj, ze nie musisz całego podjazdu robić z kostki, możesz położyć kratki trawnikowe (powierzchnia biologicznie czynna).
Jak będziesz mieć rozwiązaną kanalizację - z sieci czy może POŚ? Bo wtedy też trzeba na nią znaleźć miejsce + dostęp dla szambowozu, który będzie ją opróżniał.

snella
16-12-2016, 15:12
Po długich bojach udało nam się zejść z wymagań i wybrać projekty, które w sporej części spełniają nasze wymagania (zwłaszcza poddasza tych domów, bo partery mniej) ;)

Teraz proszę Was o ocenę. Jesteśmy już prawie zdecydowani, ale chcielibyśmy, żeby ktoś świeżym okiem spojrzał na projekty.

Heliodor http://www.archeton.pl/projekt-domu-heliodor_1290_opisogolny

do zmiany kilka rzeczy: najważniejsza to likwidacja podcienia. Najmniej podoba nam się salon (siedzimy tyłem do najważniejszego elementu cześci dziennej), a i kuchnia po likwidacji spiżarki szału nie robi

Dom w kaliach 2 g2
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-kaliach-2-g2-ver-2-mbdc1fdb0c51da

tu fatalne schody i cały korytarzyk, który bardzo dzieli oba poziomy ( i jest ciemny, bo zamknięty bez okna)

Dodacie coś od siebie? Co wybralibyście? Może pomożecie rozwiać wątpliwości:)

Dodam tylko,że wjazd od północy. Chcemy wyciagnąć dach nad tarasem od strony południowej, a większośc ogrodu znajdować się bedzie od strony wykusza(zachód)

mam_plan_na_dom
16-12-2016, 16:13
Snella,
to ja jeszcze zamieszam i taki projekt podrzucę, widzieliście go?
http://www.dom-projekt.pl/projekt-idalin-31,347.html
Na poddaszu jest o aż 5 sypialni (czyli o 1 więcej, niż w Heliodorze i Kaliach), ale tylko 1 łazienka, więc można byłoby np. nad garażem połączyć te dwa bliźniacze pokoje i zrobić tam masterbedroom z prywatną łazienką i garderobą.

Tu wersja powiększona, z innym układem parteru:
http://www.dom-projekt.pl/projekt-idalin-301,918.html

I jeszcze projekt Z238:
http://z500.pl/projekt/210/Z238,wygodny-dom-z-obszerna-czescia-dzienna-pokojem-goscinnnym-i-garazem-na-2-auta/dane-ogolne.html

Elfir
16-12-2016, 21:06
Heliodor - cóż, to projekt dla kogoś, dla którego te dodatkowe 50 tyś na ozdobniki elewacji nie robi problemu i dla którego nie liczy się energooszczędność.

snella
16-12-2016, 23:03
a to ciekawe co piszesz... biorąc pod uwagę, że Heliodor ma jednak znacznie mniejsze EP niż kalie.
My właśnie obstawiamy Heliodora, ale myślimy o wprowadzeniu dużej ilości zmian: przeniesienie łazienki na front domu (podział pokoju na pralnie + łazienkę), co wiąże się z likwidacją okna w łuku na normalne i likwidacją balkonu. Likwidacja okien dachowych (oprócz garderoby i może jednego w sypialni), wyprostowanie ściany frontowej od kuchni do słupa koło garażu, likwidacja podcienia, poszerzenie garażu...

Elfir- co według Ciebie generuje aż takie koszty...? wiadomo, że okno w wykuszu(myślimy nad słupkami żelbetowymi pomiędzy oknami),balkony- u nas zostaną nad wykuszem i w sypialni... drzwi są droższe niż normalnie...co jeszcze?

kalie byłyby spoko, ale ten korytarz dla mnie jest koszmarny...

mam_plan_na_dom...z Twoich propozycji: Idalin daje rade, ale dla nas dużo do zmiany... mamy piękne widoki, więc nie chcemy wąskich okien. Pokój od elewacji ogrodowej jest fatalny moim zdaniem- drzwi na wprost wąskiego okna- bardzo nieustawny przez to....
z500 odpada, bo nie ma okien w stronę południową oprócz dachowych, a to nasz wymóg.

Elfir
17-12-2016, 01:18
Koszty - balkony, kolumienki, łukowe okna.
Mostki cieplne - kolumienki, balkony, brak izolacji cieplnej między domem a garażem.
W jaki sposób połączono fundament domu z fundamentem kolumienek?

Dobry współczynnik EP ten projekt ma wyłącznie dlatego, że do obliczenia użyto jako źródła ciepła pompę ciepła. Jestem ciekawa jakie jest rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepło?

mam_plan_na_dom
17-12-2016, 11:00
Rozumiem, że nie chcesz rezygnować z tego półokrągłego wykusza, który masz w Heliodorze + balkonu nad nim? Musisz być świadoma konsekwencji wyboru - tak, jak napisała Elfir: duży koszt budowy tego (+ dopilnowanie, żeby zrobić porządnie izolację, żeby nie ciekło) + mostki cieplne.

Po wyrzuceniu części balkonów z Heliodora bryła będzie taka, jak w Idalinie (poza półkokrągłym wykuszem), a powiększenie i zmiana położenia okien to nie problem, jeśli zrobi się to z głową na etapie adaptacji. Poza tym układ pomieszczeń jest tu chyba bardziej zbliżony do tego, który chcesz uzyskać?

Pamiętaj też, że możesz zamienić okna połaciowe na kolankowe, wtedy pomieszczenie będzie o wiele bardziej doświetlone i dostęp do widoków lepszy.

http://tnijurl.com/okno_kolankowe/

A jakie planujecie ogrzewanie?

Elfir
17-12-2016, 11:23
a cena jeszcze wyższa...

mam_plan_na_dom
17-12-2016, 12:44
Wyższa, niż w przypadku połaciowego, ale niższa, niż wybudowanie balkonu, lukarny ;)

snella
17-12-2016, 22:59
Odpowiedź zbiorcza:
EP jest dla pompy ciepła LUB gazu (my zamierzamy grzać gazem);
Oczywiście my też szukaliśmy na początku projektu energooszczędnego, prostego w budowie, ale nic takiego nie spełnia naszych wymagań. Dom jest też przecież po to, żeby był wygodny i funkcjonalny dla rodziny, która w nim mieszka. Budujemy się w naprawdę ładnym miejscu w górach, kupiliśmy działkę w tym miejscu, żeby mieć piękne widoki codziennie po wstaniu z łóżka, więc nie chcemy z tego rezygnować.
Owszem zdaję sobie sprawę, że Heliodor jest drogi w realizacji, dlatego szukamy rozwiązań, które nieco zmniejszą ten koszt (wykusz zostaje, ALE myślimy o słupkach żelbetowych- to już zmniejsza koszt okna, bo łączniki są drogie; usuwamy okna dachowe, prostujemy frontową ścianę- usuwając równocześnie kolumienkę. Usuwamy frontowy balkon, być może ten z boku też, szukamy tego uproszczenia bryły po prostu).

Po przyjrzeniu się Idalinowi odrzuciliśmy go z kilku powodów.

Elfir
17-12-2016, 23:03
EP podane jest dla PC. Gaz da gorszy wynik, bo nie jest odnawialny. Za to piec na biomasę da wynik rewelacyjny :)
Ale i tak nie do końca wierzę uczciwości tych obliczeń przedstawionych przez biuro.

Jeśli pozmieniasz całą elewację, poprzenosisz pomieszczenia, polikwidujesz balkoniki, kolumienki to nie będzie już Heliodor :)
A ja oceniałam Heliodora.
Skoro i tak planujesz zmiany, to wyprostuj łuk wykuszu na prostokątny i zrób jedno wielkie panoramiczne okno bez słupków - będzie bardziej energooszczędne, a i widok nie będzie poszatkowany podziałem okien.

Na działkę górach szukałabym projektu w drzwiami wejściowymi umieszczonymi we wnęce, chroniącej przed śniegiem i wiatrem.

snella
18-12-2016, 23:32
No tak, rzeczywiście. Heliodor to tylko nazwa. Zmian będzie rzeczywiście dużo. Dzieki za propozycje, zwłaszcza ta z oknem w łuku jest do przemyślenia. Mamy do podjęcia na już jeszcze jedną ważną decyzję- odnośnie wentylacji. Mieszkamy w miejscu, gdzie smog to codzienność. Zarówno zapylenie jak i po prostu smród. Przy WG po prostu zamykam okna i przynajmniej nie czuję zapachów spalania. Przy WM ponoć zapachy przechodzą. Możecie potwierdzić to? Co poradzilibyście? Dodam, że słyszałam tez głos, że naprawdę solidna WM to koszt rzędzu 30-50 tys, tańszych nie warto (od instalatora, który sam u siebie zrobił WG). CO prawda na naszej działce akurat dość solidnie wieje, więc zapylenie jednak nieco mniejsze, ale np dziś całe powietrze w okolicy stoi.

Elfir
18-12-2016, 23:45
Ja mam WM za 15 tyś.
Nie widzę potrzeby robienia droższej.

mam też najprostsze filtry, wiec zapachu nie zatrzymują. Ale są takie, które to robią, oparte na węglu aktywowanym. Im grubszy filtr tym mocniejsza musi być WM.
Kiedy po pracy sąsiedzi przychodzą do domu i dokładają do pieca, to na jakieś 2 godzinki wyłączam wentylację, póki u nich przestanie się kopcić. Nie powoduje to jakiegoś znaczącego dyskomfortu i zaduchu. Natomiast po tym, jak filtr wygląda przy wymianie, widzę, ile syfu naleciałoby do mieszkania przez zwykłe kominy wentylacyjne.

Marcin34_Śl
19-12-2016, 09:39
dobra WM wykonywana prze firmę to koszt 15 -17 tyś z dobrym rekuperatorem

bowess
19-12-2016, 10:52
Nie potwierdzam przechodzenia zapachów przez WM. Wychodząc z domu mam zaskoczenie całkowite, jeżeli coś śmierdzi na zewnątrz.

Nie wiem, na czym polegałaby ta solidność WM za 30-50 tys. Mam orientację tylko w kosztach materiałów, bo robocizna była we własnym zakresie, ale ten przedział cenowy jest zdecydowanie zawyżony. Przedmówcy podają realne koszty z robocizną.

kubus1701
28-12-2016, 11:55
Witam wszystkich:)

To mój pierwszy post na forum, które do tej pory odwiedzałem jako czytający.

Jak wielu z Was, piszę tutaj z problemem, na który wskazuje nazwa wątku. Chciałbym poznać zdanie ludzi, znających się na tym o wiele bardziej niż ja.

W tym roku chciałbym zacząć budowę domu parterowego, przyszłościowo dla rodziny 2+2, budowanego etapami: 1 rok fundamenty, 2 rok SSO, później pomalutku wykańczać. W całości chciałbym się zmieścić w około 400 tys.

Oczywiście zależy mi na oszczędnościach w możliwych obszarach = brak dużych przeszkleń, możliwe dobre ocieplenie ścian, posadzek i sufitu, Biorę pod uwagę rekuperację + ogrzewanie gaz.

Czego potrzebuję od domu, (kosztem nawet wprowadzenia się później) to:
- duży salon (ok 40 mkw) + otwarta kuchnia (najlepiej z wyspą) - kilka razy w roku duże imprezy rodzinne, ze znajomymi, na około 20 osób);
- dwa pokoje dla dzieci + sypialnia);
- wc, najlepiej z prysznicem w części dla gości + łazienka (taka aby zmieściła się wanna);
- pralnia - nieduża, na pralkę, jakiś zlewik i ewentualnie deskę do prasowania;
- garaż na 2 samochody - możliwie duży, abym schował tam również kilka gratów, jestem muzykiem, potrzebuję sprzęt trzymać w ciepłym pomieszczeniu, odpada jakaś wiata obok domu;
- dom budowany tradycyjnie, ceramika + dach przykryty blachą (prostą na felc? - jakoś tak to się zwie). Dachówka odpada, nie podoba mi się;).

Jak już wspominałem, dom parterowy, w miarę tani w budowie, z przestrzenią na strychu na jakieś mało używane rzeczy typu choinka itd...

Wymiary działki to 20m x 60m x 20m (w kształcie litery L) - z wjazdem od strony 20m ( krótszy bok eLki jest z tyłu działki). Patrząc od ulicy na wjazd na działkę, północ mamy po prawej, południe po lewej stronie;

Projekty które wpadły mi w oko to:

http://pracownia-projekty.dom.pl/dps_arkansas_ce.htm - do usunięcia otwarty sufit nad salonem i kuchnią (problemy z nagrzaniem pomieszczeń), oraz:

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-modrzewnicy-g2-m7e121d2a2dfe0 - bardzo odpowiada mi układ pomieszczeń prywatnych w tym domu + spiżarnia.

Jako, że projekt z ARHONu ma zapas dotyczący szerokości mojej działki, najchętniej przeniósłbym tam cześć salon + kuchnia z projektu pierwszego, aby go troszkę powiększyć, zostawiając spiżarnię, bo na niej mi zależy i świetnie, że ma spiżarnia swoje własne okno, można otworzyć w zimie, i trzymać przy okazji imprezy jakieś potrawy w niższej temperaturze.

Oczywiście na wstępie okna do ziemi, zmienione na zwykłe = mniejsze oszklenia. Balkonowe zostawione tylko w salonie do wyjścia na taras.

Dorzucam przerobiony rzut domu z arhonu:
376892

Powiększony salon poprzez wyprostowanie tej wnęki w salonie (dodatkowo możliwa prostsza bryła dachu), w dodatkowym miejscu za kuchnią wchodzi spiżarnia, obok robi się miejsce na mniejszą garderobę, i całe wejście do budynku przesuwa się bliżej środka budynku. Oszczędzamy powierzchnię przy wejściu, niepotrzebną. Dodatkowo jedno okno z garażu usunięte (nie potrzeba ich aż tyle) + dodane izolacje w bryle garażu, na ścianach łączących go z budynkiem. Oczywiście wszystkie okna oprócz tarasowego zmienione na normalne (nie do ziemi).

Biorę pod uwagę projekt indywidualny, robiony nawet na podstawie tego z arhonu. Wówczas mógłbym go mieć jako "bazę", i na nim oprzeć Wasze podpowiedzi:)
Bardzo proszę o ocenę pomysłu, spojrzenie okiem fachowca na cały temat:)

Elfir
29-12-2016, 00:49
dla 2+2 pierwszy projekt słabo się nadaje, ze względu na rozmieszczenie sypialni.

kubus1701
29-12-2016, 09:45
Dzięki za odpowiedź Elfir:)

Pierwszy projekt raczej odrzucam, skupiam się na przeróbce projektu z Archonu.

Powiedz mi, co myślisz o zmianach, które tam naprowadziłem? O lekkim powiększeniu salonu poprzez usunięcie załamania ściany bocznej, oraz o usunięciu tak dużego wiatrołapu? Myślałem, że niepotrzebny mi aż tak duży wiatrołap, aczkolwiek z drugiej strony zawsze to więcej miejsca na buty, kurtki, oraz jednak więcej przestrzeni przy wychodzeniu z zakupami z garażu etc...

Co myślisz o tym projekcie i jego ułożeniu względem stron świata? wejście do domu byłoby od wschodu, salon i kuchnia od południa, dwa pokoje dla dzieci od zachodu, łazienka oraz sypialnia nasza od północy.

Myślałem jeszcze o lekkim zmniejszeniu kotłowni, przesunięciu pralni na to zyskane miejsce, oraz powiększenia WC, aby zmieściła się tam jeszcze kabina prysznicowa.

Elfir
29-12-2016, 14:05
to powiększanie salonu to zabieg kosmetyczny. W żaden specjalny sposób ani nie pogarsza ani nie poprawia walorów użytkowych pomieszczenia. Tyle, że trzeba kupić większy TV, bo będzie stał dalej od kanapy.
Mnie brakuje dwóch łazienek - czyli prysznica w wc gościnnym.
Pokoje dzieci też mogłyby być ciut większe.
Kominek jest bardzo daleko od części wypoczynkowej przez co robi się z niego zapasowa kotłownia a nie miejsce do relaksu.
Garaż jest za mały na trzymanie w nim gratów i samochodów. Jak chcesz grzać garaż, to zapomnij o energooszczędności.

Elfir
29-12-2016, 15:08
A może coś w tym kierunku:
http://images82.fotosik.pl/258/578acb3f2bc34b79.png


Pokoje dzieci skierowane na południe, od północy tylko łazienki i wejście do domu.
Piec na gaz możesz wstawić i w spiżarce i w pralni - to małe urządzenie. Zasobnik można podwiesić pod sufitem.
Duże pomieszczenie do przechowywania przy garażu. Garaż zgodnie z zasadami energooszczędności jako osobna konstrukcja, nie związana konstrukcyjnie z domem, przez co likwidujesz gigantyczny mostek cieplny.

bogdan8
29-12-2016, 15:34
Witam i proszę o pomoc w koncepcji planowanego domu. Warunki istniejące:
- działka ok. 1100 m2 prawie kwadratowa droga od Wschodu,
- na działce sąsiedniej od południa blisko płotu śmietnik, altana z grillem - co zmusza do odsunięcia się na północ,
- działki od północy i zachodu na razie puste,
- teren lekko podmokły - w mokre wiosny poziom wody gruntowej = 0 (czyli chyba płyta fundamentowa z poniesieniem terenu,
- dom budowany na emeryturę, maksimum 100 m2 czyli parterowy,
- ogródek warzywny (póki co czysta okolica),
- w trakcie budowy powstanie wodociąg, gaz raczej kwestia 2 lat, kanalizacja nie przewidywana (wieś w okolicy Radzymina),
Preferencje:
- umiarkowany koszt budowy i eksploatacji,
- przyszła "bezobsługowość",
- parterowy z garażem, ewentualnie z opcją poddasza w przyszłości,
Obecne pomysły:
- usytuowanie blisko północnej i wschodniej strony (krótki dojazd do garażu i wejście, północna strona nie bardzo nadaje się na ogródek),
- główna bryła części mieszkalnej z garażem raczej "doklejonym" do budynku,
- dach z połacią południową dla umieszczenia kolektora ciepła. ...
Oglądałem sporo projektów gotowych, ale nie znalazłem na razie optymalnego. Może ktoś w podobnej sytuacji znalazł ciekawy projekt a co ważniejsze zrealizował i jest zadowolony?

Elfir
29-12-2016, 15:42
przy tak małym domu olać gaz, robić ogrzewanie na prąd.

Tutaj mały pasywny domek z dużym garażem:
http://budownictwo-pasywne.blogspot.com/2014/01/projekty-domow-energooszczednych-i_24.html

kubus1701
29-12-2016, 16:00
Elfir dzięki za przesłany pomysł, rozmieszczenie pomieszczeń idealne, ale salon trochę mały mi się wydaje, oraz wymóg żony, kuchnia może być mała, ale musi być otwarta;)

W interesującym mnie projekcie, wejście do domu ma fajne zadaszenie, co pomaga zimą, tutaj natomiast, od północy mogłoby zawiewać śniegiem prawda?

Popatrz jeszcze na kolejny pomysł:

http://www.fotosik.pl/zdjecie/pelne/f4685f48322bd692

Przeniesienie kominka, dzięki wydłużeniu tej ściany koło okna z wyjściem na taras, zmieściłby się tam narożnik, bądź sofa, a kominek w narożniku naprzeciw i tam też wędruje telewizor.

Podejrzewam, że w miejscu, gdzie stał kominek trzeba będzie zostawić jakiś słup, lub ściankę.

Zmniejszyłbym delikatnie kotłownie, skoro piecyk jest mały, i tam ewentualnie trzymałbym sobie sprzęt.
Wszystkie trzy pomieszczenia: kotłownia, pralnia, wc, zrobiłbym identycznych wielkości, więc wyszły by +/- po 2m szerokości. Wówczas spokojnie upchnę piecyk, sprzęt w pralni i kabinę prysznicową w WC prawda?

Oczywiście garaż na wejściu odcięty od budynku i odizolowany, ale rozumiem, że nie będzie to przeszkadzało, aby był pod "wspólnym" dachem z domem?

Cały czas myślę, czy jest sens dodawać dodatkowe metry, aby zwiększyć wiatrołap, tak jak to jest w oryginalnym projekcie:

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-modrzewnicy-g2-m7e121d2a2dfe0

Dodam jeszcze, że pokoje dziedziaków, o ile Bóg da bo planowane jeszcze, były by tak ustawione, że maluchy chodząc, przechodziły by przed moją sypialnią, a to dla mnie ważne, aby mieć kontrole co one tam szperają, natomiast usytuowanie ich w dalszej części domu, pozwala im kiedyś głośniej posłuchać muzyki etc, bez uciążliwego hałasu dla mnie;)

Elfir
29-12-2016, 17:02
ten projekt można przerabiać powiększając salon, robiąc wcięcie przy wiatrołapie czy otwierając kuchnię. Żaden problem.

kubus1701
29-12-2016, 17:24
Tak, masz rację, ale musimy mieć na uwadze fakt, że działka ma 20 metrów szerokości. Chciałbym, aby dom miał max te 11 metrów szerokości, aby zostało po stronie salonowej troszkę więcej przestrzeni, co by mi sąsiad filmu ze mną nie oglądał;P.
Przy Twoim projekcie, patrząc ogólnie względem szerokości garażu bo wymiarów nie ma, myślę, że jesteśmy dość blisko tych 11 metrów, a co dopiero salon powiększyć...

Nie jesteś w stanie powiedzieć ile +/- w tym momencie powierzchni ma ten dom? Bo wydaje się większy niż te 120 użytkowej. Wiesz, też dla mnie role grają koszta = powierzchnia całkowita budynku = im mniej, tym lepiej, lecz z głową. W projekcie przerobionym przeze mnie myślę, że już wychodzi jakieś 119 mkw, po zmniejszeniu wiatrołapu. Przerabiając garaż na doklejony by to miało jeszcze większy sens...

Kurde każdy projekt ma swoje plusy i minusy, a wybrać coś na całe życie prosto nie jest

Elfir
29-12-2016, 17:28
W tym Archonie wiatrołap warto nieco powiększyć. Wyobraź sobie ciebie, żonę i dwójkę dzieci z których chcecie ściągnąć kurtki.
Powiększenie łazienki będzie się wiązało z koniecznością wstawienia podciągu (kolor czerwony) bo usuwasz ścianę nośną:

http://images81.fotosik.pl/258/f1162cdb013263aa.gif

Polecam zrobienie schowka dostępnego od strony korytarzyka, kosztem salonu.

Elfir
29-12-2016, 17:29
Tak, masz rację, ale musimy mieć na uwadze fakt, że działka ma 20 metrów szerokości. Chciałbym, aby dom miał max te 11 metrów szerokości, t

Myślałam o poszerzaniu w dół a nie na boki. Ten projekt ma 10,80 m.
Powierzchnia użytkowa to żadna wartość określająca koszty budowy. Bo przecież garaż, kotłownia za darmo się nie wybudują a do użytkowej się nie wliczają :)
Celuj w powierzchnię całkowitą.


Archon moim zdaniem nie wykorzystuje w pełni nasłonecznienia twojej działki.

kubus1701
29-12-2016, 17:51
Te zmiany które wprowadziłeś w projekcie z Arhonu bardzo mi pasują:) Wiatrołap faktycznie troszkę większy będzie lepszy, spiżarnia również,.

Co to ten podciąg?

Co masz na myśli z tym nasłonecznieniem? Właśnie myślałem, ze jest w miarę ok, salon z kuchnią od południa i jedno okno na zachód, sypialnie dzieciaków od zachodu, moja sypialnia od północy, ale w niej będziemy praktycznie tylko w godzinach całkiem wieczornych, więc różnicy nie robi. Głowne pomieszczenie przesiadywania to kuchnia i salon, dlatego chciałem, aby tam było w miarę możliwości dużo okien oraz żeby były od południa i zachodu, czyli same się nagrzewały przez dzień:)

Jak sobie wyobrażam, ten projekt Twój ostatni, gdzie frontowa ściana to okienko małe od spiżarni + drzwi wejściowe oraz brama garażu, no nie ukrywam, podoba mi się to:)

Elfir
29-12-2016, 17:54
Kuchnia od południa się nagrzewa za bardzo latem.
Pokoje dzieci są ich pokojami dziennymi, najlepiej aby miały naturalne światło jak najdłużej, ale niekoniecznie wieczorem, bo może być problem z zaśnięciem latem, kiedy ciemno robi się dopiero po 9 wieczór.

Ściana nośna trzyma belki stropu, które mają określoną długość. Dla terrivy to chyba jest 7,89 m. Jeśli nie ma ściany nośnej, to trzeba wstawić podciąg - zbrojoną belkę, na której oprzesz strop.
Jest to droższe rozwiązanie od zwykłej ściany nośnej z powodu zbrojenia i skomplikowanego szalunku (można też stosować belki HEB ze stali które są ukryte w stropie).

tutaj masz podciąg, gdy wyburzono ścianę nośną między kuchnią a salonem:
http://cdn18.muratordom.smcloud.net/t/photos/t/7f/c4/43/7fc44338df2f8987_1045049.jpg

a tutaj, zamiast ściany nośnej od strony korytarza:
http://cdn30.muratordom.smcloud.net/t/photos/t/37388/polaczenie-dwoch-pomieszczen-w-jedno_941345.jpg

kubus1701
29-12-2016, 18:13
No fakt, masz rację z tymi pokojami od zachodu. Jeden pokój można uratować, robiąc okno od południa ewentualnie.

Wiesz, "upieram się" przy projekcie z Arhonu, gdyż chciałbym właśnie wejście do domu, wraz z garażem i małym okienkiem od frontu. Przemawia to do mnie wizualnie, jakoś nie widzę wejścia do domu od północy, gdzie będę się starał eksponować raczej właśnie tą część działki, na którą będą wychodziły okna z salonu, czyli południe i zachód.

Ten projekt to i tak już dość duży kompromis, nie chcieliśmy takiego "śledzia", chcieliśmy parterówkę na bazie kwadratu, ale działka troszkę to wszystko zweryfikowała niestety.

Kaizen
29-12-2016, 18:56
W tym roku chciałbym zacząć budowę domu parterowego, przyszłościowo dla rodziny 2+2, budowanego etapami: 1 rok fundamenty, 2 rok SSO, później pomalutku wykańczać. W całości chciałbym się zmieścić w około 400 tys.

IMO bez sensu. Fundamentom "leżakowanie" niczego nie poprawia. To raptem z 10 dni roboczych. SSO - też słabo. Że niby sobie w środku schnie? Jak przewidujesz wentylacje grawitacyjną to może i tak. Okna i drzwi trzeba zaślepić jakimiś płytami - ale to nie szczelne więc kominy wentylacyjne zapewnią wentylację a więc i suszenie. Jeszcze zależy od materiału na ściany - jak zniesie warunki atmosferyczne. Wykończenie z zewnątrz - IMO tu przy wentylacji grawitacyjnej można się zatrzymać. Z zewnątrz zabezpieczony, od wewnątrz sobie schnie bo wentylacja działa normalnie. Jak coś pęknie, to potem tynki przykryją. Ale przy mechanicznej IMO trzeba ciągnąć do końca.


- dom budowany tradycyjnie, ceramika + dach przykryty blachą (prostą na felc? - jakoś tak to się zwie). Dachówka odpada, nie podoba mi się;).

Poczytaj gwarancję na taki dach. Do tego blacha wymaga perfekcjonizmu w montażu - drobne rysy to przyczółek dla rdzy.




Projekty które wpadły mi w oko to:


Poszukaj czegoś o prostej bryle, najlepiej z płaskim dachem jak zależy Ci na kosztach i pozwala na to MPZP.
Dach jak najprostszy - dwuspadowy albo kopertowy. Wszelkie łamańce to niewspółmierny wzrost kosztów. A dach płaski to naprawdę gruba oszczędność.



Oczywiście na wstępie okna do ziemi, zmienione na zwykłe = mniejsze oszklenia.

Jeżeli chodzi o szklenia stałe, to wcale nie są one jakieś specjalnie kosztowne nawet, przy pakietach szybowych o U=0,5. Energetycznie oczywiście sporo słabiej, niż ściana - ale też nie ma tragedii. Warto IMO przy wentylacji mechanicznej okna zamienić na fixy - nawet tanie profile dają ona o U porównywalnym z kosmicznie drogimi otwieranymi, a cena ze 2x albo i więcej niższa.

To powszechne przekonanie, że kosztują m2 powierzchni i tnąc je można sporo zyskać. A to wcale nie najskuteczniejsza metoda oszczędzania. Są też rzeczy, na których oszczędności na etapie budowy (IMO blacha na dach) to pozorna oszczędność, bo potem trzeba robić przeglądy, zaprawki a i ta nie przetrwa tyle, co dachówka.

Edit:
Jeszcze rozważ oderwanie domu od garażu. Ja doszedłem do wniosku, że poza korzyścią w podatku od nieruchomości wady i zalety garażu w bryle równoważą się. A oderwanie garażu pozwala inaczej spojrzeć na ulokowanie domu na działce a więc i o samym rozkładzie pomieszczeń.
Oderwanie garażu to też odłożenie decyzji na później - czy garaż, czy wiata. Na później, czyli po zbudowaniu domu (albo niewiele wcześniej) gdy już wiadomo, jak stoimy finansowo. A i budowa garażu/wiaty osobno to nowe możliwości tańszych rozwiązań.

Kaizen
29-12-2016, 19:00
przy tak małym domu olać gaz, robić ogrzewanie na prąd.


Nie da się już w przyszłym tygodniu - EP będzie powyżej limitu. Chyba, że dorzucisz coś "eko" chociaż do wyliczeń EP.

Elfir
29-12-2016, 19:23
do wyliczeń możesz dorzucić panele fotowoltaiczne. kto ci będzie sprawdzał czy zamontowałeś?

kubus1701
29-12-2016, 20:17
IMO bez sensu. Fundamentom "leżakowanie" niczego nie poprawia. To raptem z 10 dni roboczych. SSO - też słabo. Że niby sobie w środku schnie? Jak przewidujesz wentylacje grawitacyjną to może i tak. Okna i drzwi trzeba zaślepić jakimiś płytami - ale to nie szczelne więc kominy wentylacyjne zapewnią wentylację a więc i suszenie. Jeszcze zależy od materiału na ściany - jak zniesie warunki atmosferyczne. Wykończenie z zewnątrz - IMO tu przy wentylacji grawitacyjnej można się zatrzymać. Z zewnątrz zabezpieczony, od wewnątrz sobie schnie bo wentylacja działa normalnie. Jak coś pęknie, to potem tynki przykryją. Ale przy mechanicznej IMO trzeba ciągnąć do końca.



Poczytaj gwarancję na taki dach. Do tego blacha wymaga perfekcjonizmu w montażu - drobne rysy to przyczółek dla rdzy.




Poszukaj czegoś o prostej bryle, najlepiej z płaskim dachem jak zależy Ci na kosztach i pozwala na to MPZP.
Dach jak najprostszy - dwuspadowy albo kopertowy. Wszelkie łamańce to niewspółmierny wzrost kosztów. A dach płaski to naprawdę gruba oszczędność.




Jeżeli chodzi o szklenia stałe, to wcale nie są one jakieś specjalnie kosztowne nawet, przy pakietach szybowych o U=0,5. Energetycznie oczywiście sporo słabiej, niż ściana - ale też nie ma tragedii. Warto IMO przy wentylacji mechanicznej okna zamienić na fixy - nawet tanie profile dają ona o U porównywalnym z kosmicznie drogimi otwieranymi, a cena ze 2x albo i więcej niższa.

To powszechne przekonanie, że kosztują m2 powierzchni i tnąc je można sporo zyskać. A to wcale nie najskuteczniejsza metoda oszczędzania. Są też rzeczy, na których oszczędności na etapie budowy (IMO blacha na dach) to pozorna oszczędność, bo potem trzeba robić przeglądy, zaprawki a i ta nie przetrwa tyle, co dachówka.

Edit:
Jeszcze rozważ oderwanie domu od garażu. Ja doszedłem do wniosku, że poza korzyścią w podatku od nieruchomości wady i zalety garażu w bryle równoważą się. A oderwanie garażu pozwala inaczej spojrzeć na ulokowanie domu na działce a więc i o samym rozkładzie pomieszczeń.
Oderwanie garażu to też odłożenie decyzji na później - czy garaż, czy wiata. Na później, czyli po zbudowaniu domu (albo niewiele wcześniej) gdy już wiadomo, jak stoimy finansowo. A i budowa garażu/wiaty osobno to nowe możliwości tańszych rozwiązań.

Budowa etapami tylko i wyłącznie ze względów pieniężnych. Co roku, mogę odłożyć z żoną około 70 tys, dlatego też budowa będzie etapami, na wykończenie kredyt najprawdopodobniej, jeżeli będzie to już bardzo konieczne.

MPZP zabrania mi stawiania domu z płaskim dachem, i nie ma uproś.

Dachówka mi się po prostu nie podoba, wiem, że trwalsza, masywniejsza, ale u mnie zysk przy kryciu blachą będzie dość spory. Kąt dachu to minimum 30 stopni, więc trochę tego wejdzie, do tego inna konstrukcja pod blachę... strych i tak jest nieużytkowy więc myślę, że dobra blacha, trochę wytrzyma. Oczywiście trzeba brać pod uwagę naturalne różnice między np. blachodachówką, a rodzajem blachy z którego mam zamiar przykryć dach. Blachodachówka jest tłoczona, bardziej narażona na rdzę, tutaj sprawa trochę inna.

Dach, w projekcie który przerabiał mi Elfir, wychodzi właśnie prosty, kopertowy, okna bez narożnych itd, świetny pomysł z tymi oknami nieotwieranymi. W domu z reku, to świetna rzecz i na niej kolejne zyski. Oczywiście balkonowe, jedno w kuchni np. można zostawić otwierane, aby w razie np. braku prądu, dom przewietrzyć ;)

Nie wyobrażam sobie garażu, z którego muszę iść na mrozie z zakupami do domu. Wiesz, w miejscu w którym mieszkam, zimy są dość srogie, a zdrapywanie co rano śniegu z samochodu, do przyjemnych nie należy, tym bardziej jeżeli aktywnie wykorzystuje się 2 samochody. Budując garaż "doklejony" do domu, tak jak radził Elfir, nie jest to aż taki duży koszt, a różnica jednak ogromna.

Czy przy rekuperacji, budując zwykłą ceramiką, nie ma opcji aby dom zimował niewykończony te kilka razy?

Elfir
29-12-2016, 20:26
blacha przy dachu kopertowym ma dużo strat na materiale.
Lepiej sprawdza się na dwuspadowym.
Wymagane chyba jest pełne deskowanie poszycia - co przy nieużytkowym poddaszu jest mało ekonomiczne?

okna - nieotwierane tylko jako drugie okno w pomieszczeniu, czyli w sypialniach, gdzie jest tylko jedno okno jednak dałabym otwierane.
Chodzi o to, że w upały otwarcie okna w nocy szybciej schłodzi pomieszczenie niż WM, nawet z GWC

Nie lepiej odłożyć co roku te 70 tyś i zacząć za 3 lata z kwotą 140 tyś?
Może pojawią się korzystniejsze rozwiązania techniczne, a te, które teraz są drogie, za 3 lata stanieją?

Marcin34_Śl
30-12-2016, 10:48
kubus,

nie warto tak budować tj. odkładać co rok x i budować część etapu. lepiej weź kredyt od razu i spłacaj 70 000 rocznie.... weź pod uwagę, że rosną wynagrodzenia tj.budowa domu. W 2006 średnia płaca 2 600 a teraz 4 300 zł wiec moze się okazać, że uzbierasz więcej ale za 2-3 lata wszystko zostanie skonsumowane na wzrost kosztów robocizny (tak mi się wydaje) i ekonomiczniej jest brać rozsądny kredyt przy najniższych stopach procentowych w historii. Druga kwestia to psychika inwestora. Zaczeliśmy budowe w lipcu a jestem po tynkach, cieszę się jak dziecko i planuje już wykończenia. Jakbym miał czekać 3 lata na zakończenie budowy i jadąc na budowę oglądać już zakończone domy, których budowa rozpoczeła się dużo później to by MNie szlag trafił :rolleyes:

Dach z blachy - jak pisała Elfir wymaga pełnego deskowania dachu, więc wyjdzie podobnie jak dachówka. Przy dachu kopertowym żadne oszczędności.

Garaż w bryle - poczytaj na forum, sema problemy i dylematy, czy ogrzewać czy nie ogrzewać itp. Ja nie jestem zwolennikiem domu, gdzie jest garaż dwustanowiskowy który ma metraż wiekszy niż salon. Co jest ważniejsze salon dla całej rodziny czy sypialnia dla samochodów:no: jak garaż dwustanowiskowy o powierzchni 35 m2 to salon powinien mieć 50 m

Elfir
30-12-2016, 16:08
Ja rozumiem, że komuś nie podoba się dachówka. Ok, to kwestia estetyki.
Tylko niech nie wierzy, że blacha na rąbek stojący wyjdzie taniej i prościej.
I jeszcze jedno - konieczna jest dobra izolacja dźwiękowa - deszcz słychać o wiele głośniej na blasze niż dachówce. Dotyczy to też parapetów.

stellina
02-01-2017, 09:26
Jest jeszcze gont, który idealnie nadaje się skomplikowane dachy. Poza tym to chyba najtańszy rodzaj pokrycia dachu.

rafhi
02-01-2017, 13:01
Witam, obecnie przymierzamy się z żoną do finalizowania projetu indywiudalnego ( niestety nie było gotowych które by nam odpowiadały) w skrócie chcemy dom parterowy ok. 140-150 m2, chcemy jeden dodatkowy pokój na dole, garaż 2 stanowiskowy, kominek ( kominek zmieniliśmy przesuwamy go w stronę jadalni ale tam też od rogu ściany odchodzimy 70 cm bo na górze w krokiew bysmy się wbili, co też zostaje na dole 2 m na tv prostej ściany i nie wiem czy to nie za mało)i generalnie schody z półpiętrem lane. Poniżej wklejam to co dostaliśmy - troszkę chciałbym Was forumowicze prosić byście zerknęli i swoim doświadczeniem może zwrócili na coś uwagę co warto przerobić poprawić co może stanowić problem. Niestety w budowlance nie mamy doświadczenia ale chcielibyśmy by dom był ekonomiczny, ustawny i miły w odbiorze atmosfery co uważam też zależy od rozmieszczenia pomieszczeń

Co do stron świata wyjście tarasowe na zachód, , północ od elewacji garażu. Ze względu na ograniczenia działki - garaż "doklejony", dach pewnie płaski 30 %, Dół ma 72 m2 a góra 81m2

Mam jeszcze pytanko czy 2,80 m wysokośc parteru to dużo czy tak odpowiednio ?

377358
377359

Elfir
02-01-2017, 15:28
1. To nie jest dom parterowy
2. umeblujcie pokoje wirtualnie, bo IMHO nie są najlepiej rozplanowane.
3. dlaczego tyle ścian nośnych?
4. Szkoda byłoby mi przestrzeni pod schodami

Ja na parterze mam 2,8 i to jest IMHO minimum dla większych pomieszczeń.

Marcin34_Śl
02-01-2017, 19:02
1 Wysokość ok
2 Ściana TV bardzo mała, jak zabudujesz ten kominek to zostanie może nawet Mnie niż 2 m
3 Nie lubię projektów, gdzie wyjście na taras jest przed TV
4. Jak pisałą Elfir szkoda miejsca pod schodami i dużo ścian nośńych
5. Na górze ogromna komunikacja i mały pokój 9m2. Pozostałe dwa pokoje bardzo duże. Jeden pokój 19 m mało doświetlony

bielaPL
02-01-2017, 21:14
Dobra Panowie
Finalnie stanęło na 2 projektach
1. http://www.archeton.pl/projekt-domu-skarbekneo_1407_opisogolnyl faworyt, do usunięcia okna dachowe (prócz jednego na schodach), skrócony dach od części ogrodowej bez tych słupów, reszta zostaje jak jest, to moja wizja
2. https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zielistkach-g-m511a17f08861c rezerwowy, okna dachowe wylecą, garaż trochę bym poszerzył, być może z garderoby na górze powstałaby pralnia

Czemu jeszcze się nie zdecydowałem na 1? Koszta. Czy ktoś może mi rzetelnie spojrzeć na 2 projekty i powiedzieć, że koszta są podobne, czy że dom nr 1 wyjdzie minimum 40-50 tys więcej bo ... coś tam? Z góry dzięki za pomoc

qbaiana
02-01-2017, 21:32
witam BielaPL, Twoje linki nie działają....



Dobra Panowie
Finalnie stanęło na 2 projektach
1. http://archeton.pl/p...1407_opisogolny- faworyt, do usunięcia okna dachowe (prócz jednego na schodach), skrócony dach od części ogrodowej bez tych słupów, reszta zostaje jak jest, to moja wizja
2. https://www.archon.p...-m511a17f08861c- rezerwowy, okna dachowe wylecą, garaż trochę bym poszerzył, być może z garderoby na górze powstałaby pralnia

Czemu jeszcze się nie zdecydowałem na 1? Koszta. Czy ktoś może mi rzetelnie spojrzeć na 2 projekty i powiedzieć, że koszta są podobne, czy że dom nr 1 wyjdzie minimum 40-50 tys więcej bo ... coś tam? Z góry dzięki za pomoc

bielaPL
02-01-2017, 21:55
1. http://www.archeton.pl/projekt-domu-skarbekneo_1407_opisogolnyl
2. https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zielistkach-g-m511a17f08861c

rafhi
03-01-2017, 21:56
1 Wysokość ok
2 Ściana TV bardzo mała, jak zabudujesz ten kominek to zostanie może nawet Mnie niż 2 m
3 Nie lubię projektów, gdzie wyjście na taras jest przed TV
4. Jak pisałą Elfir szkoda miejsca pod schodami i dużo ścian nośńych
5. Na górze ogromna komunikacja i mały pokój 9m2. Pozostałe dwa pokoje bardzo duże. Jeden pokój 19 m mało doświetlony

Witam, dziękuje za uwagi :) oczywiście dom piętrowy a nie parterowy ;) z rozpędu wszedł taki chochlik.

Co do 2 pkt - mam świadomość tego jak ten komin wpłynie na zabudowę - sam wkład chce dociągnąc trochę do narożnika - widziałem fajne zabudowy które też na małych ścianach wygładały z tv całkiem ok.

3 pkt. - kwestia odczuć indywidualna ale do przemyślenia.

4. No tak ze schodami był problem bo koniecznie też chcieliśmy schody z półpietrem i schować drzwi do łazienki by łazienka nie bła za blisko salonu. Schody oczywiście chce zabudować troszkę by zyskać zarówno pod półpiętrem schowek jak i od strony drugiego biegu schodów - jakieś mopy, wiaderka itp żonie na pewno się tam przyda więc chyba nie będzie tak zle ?

Co do ścian nośnych - muszę to wyjaśnić też mi się zdaje trochę za wiele - tak się domyślam że projektant chciał wzmocnić ściany pod terive ( będą 2 stopy) a rozpiętość max przy terivie do 7 m ?

5. Góra kurcze do przemyślenia początkowo miejsce gdzie jest pokoj 9 m2 była łazienka - ale chya lepiej by łazienka poziomami dolna i górna była pod soba w miare blisko ?

Macie pomysł jak te pokoje jeszcze poukładać ? Nie chciałbym rezygnować z tej garderoby przy naszej sypialni.

Elfir
03-01-2017, 22:07
http://images82.fotosik.pl/267/5a3c194ec388a937.jpg

Ale moim zdaniem od południa winny byc pokoje dzieci a nie sypialnia rodziców

Elfir
03-01-2017, 22:12
1. http://www.archeton.pl/projekt-domu-skarbekneo_1407_opisogolnyl faworyt, do usunięcia okna dachowe (prócz jednego na schodach), skrócony dach od części ogrodowej bez tych słupów, reszta zostaje jak jest, to moja wizja

Wc otwierające się na salon :(
Salon nieustawny.

Zielistki wyglądają lepiej, ale salon ciasny

bielaPL
04-01-2017, 07:50
Wc otwierające się na salon :(
Salon nieustawny.

Zielistki wyglądają lepiej, ale salon ciasny

wc to nie problem, pytanie o koszta, czy nr 1 wyjdzie podobnie czy troche drożej czy dużo drożej (powyżej 30 tys zł)?

Elfir
04-01-2017, 12:32
30 tyś to zbyt mała kwota, by dało się to stwierdzić, tylko patrząc na plany domów.
Konieczne byłoby przejrzenie zestawienia materiałów.

Kaizen
04-01-2017, 16:10
czy nr 1 wyjdzie podobnie czy troche drożej czy dużo drożej (powyżej 30 tys zł)?

Jak nie zamówisz dokładnego kosztorysu, to nie będziesz wiedział. A i tak w budowie krótkimi ruchami całe wyliczenia mogą pójść na zieloną trawkę.
Ja już "oszczędziłem" zamieniając ocieplenie fundamentów z 18cm gruntothermu 15cm XPS (3,5K zamiast 8,5K zł). Myślałem, że jednym ruchem zaoszczędzę ponad 10K zł rezygnując z rolet - ale zasadzka. Zamiast skrzynek wtedy muszę dać nadproża, ale oszczędność to i tak z 7K zł. Jak dam EPS zamiast wełny (projekt sponsorowany chyba Isover, bo wszędzie wełna) - też parę K zł zaoszczędzę.
Za to więcej wydałem na beton, bo wyższej klasy i ławy grubsze (za to bez chudziaka pod ławą).

Więc wydasz teraz ładnych kilka stówek na kosztorysy, potem wywróci to architekt adaptujący a potem jeszcze wykonawca (jeden wyśle Cię na skład budowlany na zakupy z 23% VAT, inny wliczy w swoją usługę i sprzeda z 8% a jeszcze inny zrobi bez VATu). Albo koniunktura, sezonowe zmiany cen na rynku i zdolności negocjacyjne czy ich brak dorzucą swoje kilka % rozjazdu.

Przyjmij wycenę orientacyjną sprzedawcy projektu. Dodaj 30% zapasu, żeby się nie rozczarować. Potem pytaj architekta, kierbuda, wykonawcę i forum, na czym można i warto przyoszczędzić, a do czego lepiej dorzucić kilka PLN. Np. wielu daje EPS na fundamenty - a ja się dałem przekonać, że ma być sporo droższy XPS.

cardano
05-01-2017, 09:15
Dzień dobry,
Niedawno podjęliśmy decyzję o budowie domu, sam termin rozpoczęcia budowy jest jeszcze odległy około roku, do dwóch lat. Wstępnie wytypowaliśmy dwa projekty:
http://z500.pl/projekt/771/Z309,tani-w-budowie-parterowy-dom.htmlhttp://domza150tysiecy.pl/www/projekt/
http://domza150tysiecy.pl/www/projekt/
Dom docelowo przeznaczony dla rodziny 2+2
Priorytetem jest koszt budowy, późniejszego użytkowania oraz praktyczności. Zdaję sobie sprawę, że nikt za nas nie zdecyduje, i temat być może banalny ale decyzja jest na tyle poważna, że chcieli byśmy zasięgnąć informacji z różnych źródeł. Z racji tego, że pracuję na etacie, zdecydowaną większość prac zlecę firmom, budowa w okolicach Rzeszowa do ~ 35km

Elfir
05-01-2017, 14:12
1. Zetkę przerobiłabym tak:
http://images82.fotosik.pl/270/1ae537251289e794gen.png
Dwa pokoje dzieci od strony ogrodu. Piec na gaz jest mały, może wisieć w spiżarni. Zblokować kominy kominka i pieca. Dwie łazienki + pralnia. Wydzielenie części nocnej i dziennej poprzez przeniesienie wiatrołapu.

2. Ten projekt ma pomniejszone meble na rzucie, dlatego wydaje się duży. W rzeczywistości go tak nie umeblujesz. Dużo miejsca stracone na komunikację.
Dziwi mnie brak ścian nośnych - jaki tam planowany jest strop?

cardano
05-01-2017, 16:02
1. Raczej ze względu na koszty, nie decydowalibyśmy się na kominek, pozostało by ogrzewanie gazowe, lub być może prąd. Czy piec na gaz, nie będzie zbytnio nagrzewał spiżarni? Potrzebujemy miejsce na domowe przetwory. Nad pralnią również bym się zastanowił czy wydzielać, raczej nie. Niemniej pozostałe zmiany, to dobry pomysł. Jakie mniej więcej mogą być koszty budowy (do zamieszkania, nie licząc sprzętów) zakładając że część prac zrobię samemu lub z pomocą rodziny? Oczywiście zdaję sobie sprawę, że to szacunki.
2. Jestem początkujący w temacie budowy domu, nie zwróciłem uwagi na skalę, słuszna uwaga, co do stropu nie mam pojęcia. Sam projekt mnie zaciekawił nie wnikając w szczegóły, ale tak z grubsza sprawdzając kosztorys to nie wiem czy to jest realne.

Dziękuję za wszelkie uwagi, być może część moich pytań jest głupia ale kto pyta nie błądzi :)

Elfir
05-01-2017, 16:23
Ta zetka może być już za 250 tyś do deweloperskiego, jeśli robisz sam.
Do zamieszkania nie powiem, bo tu dużo zależy czy na podłodze położycie tani gres za 30 zł/m2 czy parkiet.
Kocioł gazowy i zasobnik możesz mieć też w pralni i wyprowadzić rurę przez ścianę a nie dach. Ładnie zblokują ci się łazienki ze źródłem ciepła.
Pralnia jest fajna, bo wyprane ciuchy nie wisza ci na suszarkach w pokojach.
Ale prąd też jest do rozważenia na serio, jeśli zamienisz ten projekt w rzeczywiście energooszczędny.
Ale w projekcie musisz wówczas dorysować panele fotowoltaiczne lub kolektory solarne, bo nie spełnisz Ep
Do tego rekuperacja i nie musisz robić komina na dachu.

Salon nie jest duży i jeśli chcesz go powiększyć to można nieco zmniejszyć sypialnie dzieci.

Drzwi zewnętrzne zrobiłabym otwierane do środka.

busy_beaver
05-01-2017, 17:26
Ten projekt ma pomniejszone meble na rzucie, dlatego wydaje się duży. W rzeczywistości go tak nie umeblujesz.

To jest niestety problem chyba większości projektów gotowych.
Warto sobie przerysować projekt który chcemy kupić w AutoCadzie i wrzucić rzeczywiste wymiary mebli, stołów itd przed jego kupnem.
Można się czasem nieźle zdziwić.

Elfir
05-01-2017, 18:14
sama tak miałam - zastanawiałam si dlaczego na swoim większym domu nie mogę rozstawić mebli jak w gotowcu o podobnym układzie :D

szczesliwa1
10-01-2017, 21:05
Witam,
Niedawno z mężem kupiliśmy działkę. Będę wdzięczna za pomoc w doborze projektu.
- główny cel: dom funkcjonalny, raczej w nowoczesnym stylu, tani w budowie, przytulny, raczej mniejszy do 150 m2,
- typ ogrzewania: jeszcze nie wiemy, chcielibyśmy by było jak najbardziej ekonomicznie, dom energooszczędny? raczej nie chcemy kominka
- mąż jest za rekuperacją,
- ogrzewanie podłogowe
- działka ma wymiary 25x35,
- wjazd od wschodu.
- nie jesteśmy jeszcze przekonani czy chcemy parterówkę czy dom z poddaszem. Bierzemy to i to pod uwagę. Boję się, że parterówka zajmie nam za dużo miejsca na działce, która i tak jest mała.
- dach minimum 35 stopni.
- jesteśmy rodziną 2+2, zatem koniecznie 3 sypialnie - najlepiej o podobnym metrażu (przynajmniej 2 podobne aby nie było wojny).
- przydałby się też dodatkowy pokój gościnny
- chcielibyśmy by kuchnia była zamknięta, jadalnia z kuchnia jakoś oddzielona od salonu, nie chcemy jadalni w salonie
- garaż na 2 auta,
- bez balkonów
- tani w budowie.

Projekty, które nam się podobają:
https://www.archipelag.pl/projekty-domow/olaf-g2
https://www.archipelag.pl/projekty-domow/riko-g1


Będę wdzięczna za jakieś sugestie.

Elfir
11-01-2017, 14:51
Odpuść sobie wielospadowe dachy. Poddasza są kompletnie nieustawne a koszt budowy w przeliczeniu na zyskany m2 o wiele wyższy niż przy dwuspadowym.

Drugi projekt ma garaż na 1 auto

Jak chcesz budować enerooszczędnie, to garaż lepszy jest poza bryłą budynku (dostawiony a nie wbudowany).
Podwójny garaż od razu zabiera ci w znaczący sposób powierzchnię działki.
Sposób grzania - na pewno nie piec na paliwo stałe. W domach prawdziwie energooszczędnych to rozwiązanie przedpotopowe i zdecydowanie obniżające standard domu.
Macie dostęp do gazu?
Koszty grzania w domu energooszczędnym w mały sposób zależą od czynnika grzewczego a w ogromnym od dobrego projektu bez mostków cieplnych i jakości ocieplenia w czasie budowy.

spójrz na taki rzut - P136:
http://budownictwo-pasywne.blogspot.com/2013/05/projekty-jednorodzinnych-domow.html
ponieważ garaż nie jest powiązany z domem można go swobodnie poszerzać, wydłużać lub wysunąć do przodu

szczesliwa1
11-01-2017, 15:01
Mąż uparł się na podwójny garaż. Mamy dostęp do gazu. Wiem ze drugi projekt ma garaż na jedno auto ale jak mowie ciężko jest mi znaleźć projekt który by nam odpowiadał w 100%.

Elfir
11-01-2017, 15:16
skoro macie dostęp do gazu to nie rozumiem dylematu czym grzać :D

szczesliwa1
12-01-2017, 06:58
A co sądzicie o tym projekcie http://www.dobredomy.pl/projekt/arystoteles/lustro/ ? Wydaje się być dla nas odpowiedni.

Ivo
12-01-2017, 06:58
Uruchomiłam wątek o projekcie MODRZYK, ale chyba najpierw powinnam tu napisać - bo to jeszcze etap wyboru projektu, wątpliwości...
Wątek pociągnę jak kupimy ten projekt ;)

Co byście zmienili w tym projekcie, i czy warto go wybrać?
Wejście do domu jest zachodu, od strony kuchni - i dlatego chcę wykonać zmiany w wejściu do domu.
Też zrobić garderobę z ostatniego pomieszczenia. Ale co jeszcze warto?

http://www.archeton.pl/projekt-domu-modrzyk_eko_924_opisogolny

Poniżej moje przemyślenia i rzut oryginalny, i po moich zmianach.

Elfir
12-01-2017, 12:41
A co sądzicie o tym projekcie http://www.dobredomy.pl/projekt/arystoteles/lustro/ ? Wydaje się być dla nas odpowiedni.

To jest duży dom.
Te 150m2 to miała być powierzchnia użytkowa, czy całkowita? Bo dom może mieć z ponad 200m2 a użytkową nadal mieć na poziomie 150 m2

Elfir
12-01-2017, 12:43
Uruchomiłam wątek o projekcie MODRZYK, ale chyba najpierw powinnam tu napisać - bo to jeszcze etap wyboru projektu, wątpliwości...


Dla kogo ma byc ten dom? Dwójka dorosłych?
Salon bardzo mały i jeszcze ten kominek to zawalidroga.

Ivo
12-01-2017, 14:19
Tak, dla dwójki dorosłych.
Fakt, kominek może być trochę niewygodny, może trochę w bok.

Elfir
12-01-2017, 15:16
czym chcecie grzać?
Po co wam ta weranda od frontu?

Rakowiec
12-01-2017, 15:56
Witajcie!
Ja nadal koryguję projekt-Proszę Was o wsparcie.
Korekty są możliwe,ale małe,bo projekt zatwierdzony do budowy,
Zastanawiam się nad tą łazienką-czy drzwi przesunąć?
Wydłużyć ściankę od kuchni,aby ją powiększyć?
Czy nie będzie za długi korytarz?
Dziękuję za dotychczasowe uwagi-te zabawne o owsie też 378360:)

Rakowiec
12-01-2017, 15:58
Nie wiem jak powiększyć te zdjęcie,aby każdy dobrze widział?

Elfir
12-01-2017, 16:03
może jednak inaczej rozwiązać ten układ?
Nie możesz odwrócić układu łazienki w odbiciu lustrzanym?

Ivo
12-01-2017, 18:36
u nas grzanie ma być gazem, a w okresie jesienno/ wiosennym też kominek

do do werandy - to o którą chodzi? tą przy wejściu? to będzie zmienione - i tam powstanie przedsionek powiększony i trochę wtedy zadaszony .

a traas to będzie od południa i trochę zachodu - bo od południa to blisko (za kolejną działką) jest główna ulica, a od zachodu lokalna uliczka do trzech działek i po drugiej stronie drogi od razu lasek

i nijak nie można inaczej ustawić domu, bo przez środek działki idzie kanaliza i dom możemy mieć tylko wąski, gdzie wejście jest od zachodu.

Elfir
12-01-2017, 19:52
Chodziło mi o powiększenie domu o tę werandę na froncie, przez co mielibyście większy salon. Ale teraz rozumiem, że dom ma stać szczytem do ulicy?

szczesliwa1
12-01-2017, 21:24
To jest duży dom.
Te 150m2 to miała być powierzchnia użytkowa, czy całkowita? Bo dom może mieć z ponad 200m2 a użytkową nadal mieć na poziomie 150 m2

Te 150m2 to miała być powierzchnia użytkowa. Elfir co sądzisz o tym projekcie?

Elfir
12-01-2017, 21:39
Rama betonowa nad tarasem to jest mostek cieplny.
W porządku, jeśli nie zależy wam na minimalizacji kosztów ogrzewania. Ale w domu energooszczędnym z takich dekoracji się rezygnuje lub wykonuje w inny sposób (na ramie z osb okładanego styropianem)

Dla mnie przejście do garażu powinno być w wiatrołapie a nie w środku domu, żeby biegać z butami i kurtką.

Bardzo duża klatka schodowa - i znów, jeśli nie liczycie każdej złotówki, nie ma znaczenia, ale w przypadku określonego budżetu czy kredytu warto się zastanowić czy reprezentacyjne schody są warte kilku miesięcy kredytu więcej (lub rezygnacji z wakacji)

Pustka nad salonem bez antresoli będzie po prostu wysokim kominem.

Ivo
13-01-2017, 07:07
Chodziło mi o powiększenie domu o tę werandę na froncie, przez co mielibyście większy salon. Ale teraz rozumiem, że dom ma stać szczytem do ulicy?
Tak, szczytem do ulicy lokalnej

Na co dzień dla dwóch osób salon pewnie będzie ok, a na czas spotkań rodzinnych pewnie za mały - ale na ten moment to kwestia wyboru, kosztów budowy, utrzymania itp.

szczesliwa1
13-01-2017, 09:19
Dzięki Elfir za swoje spostrzeżenia. W takim razie ten projekt tez odpada. Im więcej szukam tym jest tylko gorzej. A może mogłabyś nam polecić jakiś fajny energooszczędny domek?

Elfir
13-01-2017, 11:53
szczęsliwa1 - poleciłam przecież.

Ivo
13-01-2017, 12:04
Elfir - masz rację, pomierzyłam aktualny salon jakby wyglądał jak w MODRZYk i cieniutko (a raczej ciasnowo) to wygląda :(
Pomyślę co z tym kominem, może w innym miejscu... Ehhhh

Trudno znaleźć projekt mały, wąski, dwuspadowy dach i wejście zachód/ południe :(

Elfir
13-01-2017, 12:10
Tak, szczytem do ulicy lokalnej


Niby układ jest ok, ale dziwni mnie konstrukcja tego domu (dużo ścian nośnych), dlatego myślę o jakiejś innej alternatywie.
Będzie rekuperacja? Bo jeśli tak, to nie wiem czy ogrzewanie gazem ma sens.

A dlaczego chcecie wchodzić od szczytu a nie z boku?

Elfir
13-01-2017, 12:15
Może coś indywidualnego na bazie nano-house:
http://nanohouse.pl/wp-content/uploads/2016/02/rzut_kolor_1140px-1024x492.jpg

Ivo
13-01-2017, 12:27
Jaki drugi do wyboru mamy Lucca VII - ale też mały salon.
I chyba dla małego domku, zawsze salon będzie mały... :(

I tu ten Lucca VII
https://meet.lync.com/postdata/iwona.kocinska/YQ0JDX2Y

Marcin34_Śl
13-01-2017, 12:38
Ivo,

unikaj domów z WC otwieranych n salon, to mało komfortowe. Kominek dobrze usytowany, nie trzeba go omijać.
Fakt, że w małym domku wszystko jest małe, ale w LUCCA pokoje najmniejsze nie są a salon mały.
Elfir wielokrotnie pisała o przekłamanych wielkościach mebli na rzutach. Na rysunku stół ma 120 cm...wyobraź Sobie stół na 160 cm z 6 krzesłami , odsunięty od ściany. W tak małym domku wybrałbym kształt prostokąta, wejscie zrobiłbym od frontu a w miejscu podcienia zrobił schowek/garderobę. Po co robić słup żelbetowy, stopę fundamentową itp?
Lepiej zrobic mały daszek stalowy/szklany (zobacz daszek Elfir). W LUCCA i tak miałbys zadaszenie z tytułu okapu dachu.

Zobacz projekt ktory podała Elfir, mały metraż ale usytuowania powoduje, ze strefa dzienna wynosi 40 m

Ivo
13-01-2017, 12:40
rekuperacja nie będzie
ścian nośny pewnie dużo bo strop drewniany i na salonem jest przestrzeń do dachu - którą chcemy zlikwidować

NANO zaraz przejrzę ;)

już wyjaśniam jak z tym wejściem
planowałam też wersje od południa, tylko zastanawia mnie wtedy gdzie będzie ogród, bo tak od południa bedzie wtedy "wchodzenie" i też możliwość podjechania auta/ miejsc postojowych
aaaa .. przez środek działki idzie rura kanalizacyjna i nie można na niej postawić domu.

i wtedy jak wejście od południa to wybór był na "Dom w arnice"
https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-arnice-m46a9b50275831

.

Ivo
13-01-2017, 12:46
Dlatego wybraliśmy wstępnie MODRZYK a nie LUCCA m.in. lepszy układ pomieszczeń.
Szukamy parterowy i strop drewniany ;) Kąt dachy 35-45

Ivo
13-01-2017, 12:48
Dzięki za Wasze rady i sugestie.
No i jestem teraz w ... kropce :(

Elfir
13-01-2017, 12:58
samochód możecie zostawiać przecież od północy.
Szkoda, że ni chcecie rekuperacji, bo można byłoby zrobić łatwo i niedrogo dom pasywny przy tak małej powierzchni.

Ivo
13-01-2017, 13:01
Gdyby nie było ściany nośnej / kominka w salonie w MODRZYK to od razu robi się jedna super przestrzeń.

Ivo
13-01-2017, 13:13
Hmmm.... temat rekuperacji zatem do dyskusji z mężem ;)
nawet o tym nie myśleliśmy, może dlatego że teraz nie mamy

Elfir
13-01-2017, 13:53
tutaj przerobiona któraś wersja modrzyka, ze zmianą układu (ale niestety też ścian nośnych):

https://images81.fotosik.pl/287/546ad2b4b4c3551egen.jpg

od pieca gazowego nie ma sensu ciągnąć komina, lepiej wyprowadzić rurę spalinową przez ścianę.
Zakładam, że dodatkowy pokój jest gościnny, wiec jego oświetlenie światłem naturalnym jest kwestią drugorzędną.

Ivo
13-01-2017, 14:29
Łał - faktycznie całkiem inaczej i ma to sens - DZIĘKI :)

Rakowiec
13-01-2017, 14:40
może jednak inaczej rozwiązać ten układ?
Nie możesz odwrócić układu łazienki w odbiciu lustrzanym?

Dziękuję-mogę przesunąć drzwi w kierunku toalety i i przenieść zlew na drugą stronę,Wtedy schowam drzwi bardziej za ścianę i nie będą wychodziły bezpośrednio na salon.
Dlaczego piszecie o rurze od gazu zamiast komina? Czy to rozwiązanie oprócz tego,że jest tańsze ma jeszcze jakieś zalety?

Elfir
13-01-2017, 14:55
jest tańsze - nie dziurawisz dachu - minimalizujesz ryzyko przecieków z powodu źle wykonanej obróbki

wrzuć rzut całego domu

stellina
14-01-2017, 10:15
Cześć, widzę, że jest Was tu więcej, wiec proszę o opinie projektu (wejście jest od północy).
Razem na parterze będzie 125 m2 i na razie będzie to dom parterowy z nieużytkowym poddaszem, które w przyszłości planujemy wykończyć. Jeszcze musimy gdzieś zmieścić małe WC, chyba pomiędzy schody a kotłownie (lekko ją pomniejszając). Kuchnia trochę nieustawna i raczej usuniemy tą wyspę, oddzielając kuchnie od jadalni podwójnymi zasuwanymi drzwiami, coś jak na planie poniżej, tak aby otwór w ścianie wynosił ok. 160 cm. Umieszczając na wschodniej stronie wysoką zabudowę na całej ścianie osiągniemy dużo miejsca do przechowywania.
No i usunęłabym ten słup na zachodniej ścianie i te 2 wąskie okienka obok. Dom będzie budowany z silikatów + 20 cm styropianu, w podłodze 20 cm styropianu, 100% ogrzewanie podłogowe, powietrzna pompa ciepła, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, własna studnia i oczyszczalnia ścieków. Dach dwuspadowy z niewielką jaskółką od południa, gdzie będzie antresola, brak kominów, brak okien dachowych. Proszę o komentarze.
http://imge.pl/p/33888/n/338889021024.jpg
http://imge.pl/p/33888/n/338889021109.png

Marcin34_Śl
14-01-2017, 17:52
Wg Mnie kuchnia, jadalnia i salon zajmują bardzo dużo miejsca ale są nieustawne. Salon ma około 16 m2 (4m na 4m) to bardzo, bardzo mało. Te kanapy na rzucie to mają chyba po 1,5 m. Wywal ten słup i poserz wogóle salon o ten uskok. Zrób koniecznie drugie wyjście nataras od strony jadaln, bo tak trezba się będzie przeciskać między kanapą a TV, żeby dostać się na taras. Na temat kuchni się nie wypowiadam, ale nie robiłbym drzwi przesuwanych.
Generalnie trudno się odnieść, bo to nie do końća dom parterowy ani z poddaszem. W parterowym strefa dzienna powinna być oddzielona od strefy nocnej, tak samo komunikacja. U Ciebie strefa nocna miesza się z dzienną, łazienka otwiera się na salon, jadalnię, sypialnia prawie w salonie.
Ja na Twoim miejscu bym robił dom z poddaszem tak 2 piętra po 80 m i od razu sypialnie na poddaszu, najwyżej jednen czy dwa pokoje nie były by wykończone.

Elfir
14-01-2017, 19:12
salon z wc - nie!

Stellina - jeśli sypianie na parterze ma być przejściową koniecznością, to czy jest sen robienia wielkich sypialni z garderobami?

Nie pozwól wrysowywać do projektu dekoracyjnych murowanych donic wokół domu!
To ładnie wygląda tylko na wizualizacjach, ale trudno utrzymać w środku rośliny bez ocieplania od środka i ciągnięcia nawadniania.

Biurka dzieci tyłem do okien? Gdzie miejsce na szafę?

Już ci to pisałam - moim zdaniem wychodzicie ze złego założenia.
Rozbudowujecie na parterze część sypialną i stanie się jak w wielu przypadkach - poddasze nigdy nie zostanie ukończone. Bo przyzwyczaicie się do spania na dole.

Ivo
14-01-2017, 19:28
Tak myślę, że nakręciłam się :( aby salon/ taras był od strony południowo/zachodniej, nawet jak z tej samem strony jest wjazd na działkę
A może odpuścić te założenie, i zrobić salon/taras od wschodu/ południa (i ogród jest wtedy duży), a od zachodu będzie wjazd/ wejście do domu? Co myślcie o tym?
Jak w praktyce sprawdza się salon z takiej strony?

Ale wtedy myślę, że warto aby kuchnia był od strony wejścia, czy też sobie to odpuścić?
Wtedy jest o wiele więcej projektów do wyboru, wąskich, ale w takim układzie coś się znajdzie...

Ivo
14-01-2017, 19:34
stellina - według mnie salon za mały a jadalnia za duża. A kominka nie planujcie? A gdzie wyjście na taras?

Elfir
14-01-2017, 20:34
Pomijając umieszczenie salonu - po co upierać się na kuchnię od frontu? Faktycznie jest to miejsce, gdzie spędzacie tyle czasu i chcecie mieć pod stałą obserwacją ulicę?
Bo ja mam kuchnię od ogrodu z bezpośrednim wyjściem na zacieniony latem taras. Wolę patrzeć na rośliny niż ulicę.

Marcin34_Śl
14-01-2017, 20:38
Ivo,

taras od południowego zachodu nie musi wcale być najlepszym rozwiązaniem. Ja jeszcze nie mieszkam, ale wszyscy mówią że nie można wytzrymać od upałów. Zawsze można mieć dwa tarasy. Ja będę miał dwa, od wschodu i do zachodu.

stellina
14-01-2017, 21:48
Wg Mnie kuchnia, jadalnia i salon zajmują bardzo dużo miejsca ale są nieustawne. Salon ma około 16 m2 (4m na 4m) to bardzo, bardzo mało. Te kanapy na rzucie to mają chyba po 1,5 m. Wywal ten słup i poserz wogóle salon o ten uskok. Zrób koniecznie drugie wyjście nataras od strony jadaln, bo tak trezba się będzie przeciskać między kanapą a TV, żeby dostać się na taras. Na temat kuchni się nie wypowiadam, ale nie robiłbym drzwi przesuwanych.
Generalnie trudno się odnieść, bo to nie do końća dom parterowy ani z poddaszem. W parterowym strefa dzienna powinna być oddzielona od strefy nocnej, tak samo komunikacja. U Ciebie strefa nocna miesza się z dzienną, łazienka otwiera się na salon, jadalnię, sypialnia prawie w salonie.
Ja na Twoim miejscu bym robił dom z poddaszem tak 2 piętra po 80 m i od razu sypialnie na poddaszu, najwyżej jednen czy dwa pokoje nie były by wykończone.
Marcin, tak mam zamiar zrobić, słupa nie będzie salon będzie o 1,5 m szerszy i będzie miał 22m. Ogólnie będzie narożnik 2,70 x 2,30, więc zostanie ponad 2m szerokości na przejście.
Dlaczego nie dla drzwi przesuwanych w kuchni?
Będzie jeszcze małe WC, więc dla gości tak będzie w miejscu ubocznym, bo naprzeciwko schodów.
Mieszkałam przez wiele lat we Włoszech i jesteśmy z mężem przyzwyczajeni do otwartych przestrzeni, a to że główna łazienka jest pod schodami prawie że w jadalni nam nie przeszkadza. Ze względów zdrowotnych będziemy musieli mieszkać na parterze, dlatego nie robimy poddasza teraz. Wykończymy je za kilka lat dla chłopców, na razie mają po 6 lat, więc mamy trochę czasu.

stellina
14-01-2017, 21:54
salon z wc - nie!

Stellina - jeśli sypianie na parterze ma być przejściową koniecznością, to czy jest sen robienia wielkich sypialni z garderobami?

Nie pozwól wrysowywać do projektu dekoracyjnych murowanych donic wokół domu!
To ładnie wygląda tylko na wizualizacjach, ale trudno utrzymać w środku rośliny bez ocieplania od środka i ciągnięcia nawadniania.

Biurka dzieci tyłem do okien? Gdzie miejsce na szafę?

Już ci to pisałam - moim zdaniem wychodzicie ze złego założenia.
Rozbudowujecie na parterze część sypialną i stanie się jak w wielu przypadkach - poddasze nigdy nie zostanie ukończone. Bo przyzwyczaicie się do spania na dole.

O dzięki za tą uwagę z donicami, nawet nie wiedziałam co to jest :)
Jak już pisałam we wcześniejszym poście, ja z mężem zostajemy na parterze, jedna to będzie nasza sypialnia - garderoba niezbędna, drugi gabinet/pokój gościnny, a chłopcy za kilka lat pójdą na górę.
Biurka dzieci nie wiem czemu tak są ustawione, ja dałam wizualizację gdzie są pod południowych oknem, a szafa? cała północna ściana, tam będzie jej miejsce.
A co myślisz o kuchni, jak byś ją zorganizowała?

stellina
14-01-2017, 21:57
stellina - według mnie salon za mały a jadalnia za duża. A kominka nie planujcie? A gdzie wyjście na taras?

Właśnie się zastanawiamy, mąż chce, mnie nie jest niezbędny, . Ciekawe kto to będzie później sprzątał ?:D
Taras będzie od południa, tam będzie ogród.

Ivo
15-01-2017, 11:23
. Ciekawe kto to będzie później sprzątał ?:D.
raczej kto będzie rozpalał ;) z sprzątaniem naprawdę nie jest problem

a w temacie kuchni od wejścia - teraz tak mam, i chyba o to chodzi jak teraz dzieci się kręcą, lub ktoś podjedzie to widzimy. Kwestie pewnie przyzwyczajenia ;)
taras teraz też mamy od południa-zachodu , ale jest od ogrodu i w zaciszu. ale fakt - latem nie da się wysiedzieć jak nie ma zadaszenia :(

Dzięki za rady, sugestie - kombinuję dalej i powrócę z nowymi pomysłami

Elfir
15-01-2017, 12:45
Ivo - a dzieci nie kręcą się w ogrodzie?

Ivo
15-01-2017, 13:13
Ivo - a dzieci nie kręcą się w ogrodzie?\
kręcą się tu i tu :)

muszę się przestawić - ten domek to dla nas, jak dzieci już nie będą się kręcić ;)

Elfir
15-01-2017, 15:45
Jak już pisałam we wcześniejszym poście, ja z mężem zostajemy na parterze, jedna to będzie nasza sypialnia - garderoba niezbędna, drugi gabinet/pokój gościnny, a chłopcy za kilka lat pójdą na górę.


Ale chyba po wyprowadzce dzieci przeniesiecie się do ich pokoju, żeby z sypialni mieć widok na ogród?
Czyli zróbcie duży pokój dla dzieci z możliwością wyodrębnienia garderoby lub z garderobą. A swoją sypialnię jako pokój minimum, z przerobieniem potem na gabinet.

Może coś w tym kierunku (zakładam ogrzewanie na gaz lub PC):
https://images82.fotosik.pl/292/98cc0e8554522478gen.jpg

Wymiary zewnętrzne domu wyszły mi (dla ściany nośnej silikat 18 cm i ocieplenia 22 cm+ działowe 12 cm):
12,7 m x 11,7 m

Dom asymetryczny - jedna połowa budynek piętrowy, druga parterowy

stellina
15-01-2017, 19:29
Oki, dzięki pomyślę o tym, pomysł jest dobry. Będzie PCPW, ale nie widzę na Twoim planie kotłowni.Gdzie zmieszczę rekuperator, PC ze zbiornikiem CW?
Podoba mi się w tym planie dużo miejsca na przechowywanie, ale nas ogranicza nieprzekraczalna linia zabudowy 11 m, więc o 70 cm za szeroki.
A co myślisz o kuchni? Taka nie będzie lepsza od tego co proponuje architekt?
http://imge.pl/p/33888/n/338889031422.jpg

stellina
15-01-2017, 19:31
raczej kto będzie rozpalał ;) z sprzątaniem naprawdę nie jest problem

a w temacie kuchni od wejścia - teraz tak mam, i chyba o to chodzi jak teraz dzieci się kręcą, lub ktoś podjedzie to widzimy. Kwestie pewnie przyzwyczajenia ;)
taras teraz też mamy od południa-zachodu , ale jest od ogrodu i w zaciszu. ale fakt - latem nie da się wysiedzieć jak nie ma zadaszenia :(

Dzięki za rady, sugestie - kombinuję dalej i powrócę z nowymi pomysłami

A jak nie będzie wszędzie sadzy to się jeszcze zastanowię ;)

Elfir
15-01-2017, 19:53
Oki, dzięki pomyślę o tym, pomysł jest dobry. Będzie PCPW, ale nie widzę na Twoim planie kotłowni.Gdzie zmieszczę rekuperator, PC ze zbiornikiem CW?


kotłownia to to pomieszczenie w środku - wejdzie spokojnie i PC i pralka i zasobnik.
Rekuperator możesz podwiesić nad pralką (ja tak mam)

Nie bardzo wiem z której wizualizacji tak kuchnia? Bo nie pasuje do ostatniego rzutu domu, który pokazałaś

stellina
15-01-2017, 20:49
po prostu zamknęłam przestrzeń jaką wydzielił architekt, wymiary pozostają te same 365 x 320 cm
http://imge.pl/p/33888/n/338889021109.png

Elfir
15-01-2017, 20:54
jak tobie nie zależy na wyspie to oczywiście może być.

stellina
15-01-2017, 22:23
Wyspa jest modna i ładna, ale mnie bardziej zależy na wysokiej zabudowie. No i nie chce mieć garów na widoku jak ktoś wpadnie niezapowiedziany. Jednak w takiej wersji jaką architekt przedstawił zaraz przy wejściu kuchnia jest na pierwszym planie. Oddzielając ją ścianką jest lepiej, a zasuwając podwójne drzwi to już luz ;)

Ivo
16-01-2017, 08:31
stellina - koleżanka ma podobny układ - kuchnia, jadalnia, salon i jest zadowolona bardzo :)

w kuchni też planowała - w razie czego drzwi przesuwane - do dnia dzisiejszego nie ma, i chyba już nie zakupi - bo nie jest tak źle z "garami" ;) Zawsze można postawić do zmywarki, za ścianką (oddzielającą jadalnie) koło kuchenki, a przecież jak goście przyjdą to chyba i tak trzeba wejść i kawę zrobić ;)

Elfir
16-01-2017, 12:37
dlatego osobiście preferuję układ L - gdzie kuchnia i kanapa sa na dwóch krańcach a elementem łączącym jest jadalnia.

Ivo
16-01-2017, 13:21
dlatego osobiście preferuję układ L - gdzie kuchnia i kanapa sa na dwóch krańcach a elementem łączącym jest jadalnia.

Potwierdzam, mam teraz i naprawdę jest wygodnie

Elfir
16-01-2017, 13:52
stellina:
https://images81.fotosik.pl/293/e558eea98a406301.jpg

https://images81.fotosik.pl/293/62413a797b85a113gen.jpg

Dla wygody proponowałabym małą pralkę w kotłowni do użytku rodziców i dużą w szafie na piętrze przy łazience dla dzieci. Żeby nie latać z praniem po schodach.

Ivo
17-01-2017, 07:52
Znalazłam jeszcze jeden projekt - ISKIERKA z firmy ARCHETON
http://www.archeton.pl/projekt-domu-iskierka_843_opisogolny

https://lh3.googleusercontent.com/Fq_BBMteHhrQNcLAO4MH-yFsLq24G_94B2wu4zkrxaWn8AJmuDVx8ey0xvoL0i3nllxsRJ4-b9fMAFPmsbj4godMyLZ7-lTI3YqKcuVi3Gh6S9o50S0-uMS9GXqTZHhk8rtTPUEmFzMyIWdbBbTe_JD8aZwCY2a3w6obSZ lFMFvMhVEwmMHonxiQawKNGhZvpu9A3y1qbFX9f_Gg0ZMq70aL Zjoc0mICQeDDbepk5IHK8y_O0KtdANJkRMqw8qZBMabRJmlKyY xdGjhDM5l_QyuzZU6M4WAp1onTZD7Ukxwu5iTynFZQoTjhtDXJ L1_q_82UDh7fQHVLdirROGtmeFTZw8WjAAXAx96Fyhnc11dqbA IAGl-wD5kJUP-hDLpsrM1BzRVbTiqBTuVZ0O-Iu2OXvG-xywWA2rOdwE1y7vlnwdujS_EuqSgwiYOOoP4oWsXG0JS85kedg SegqaMVkutpjY1J6Ld3G8xXF3wRBqAwshvli2TqnpMNJxMWgEH EC7aik6rA4cyU9x96ssk0WOd6wZSVGop36P9BteGeq7j72l3Ag NwHN2x5XYgLm1mlRtoIjIh7uw3QyBfrozzfI6YzbtVLJO03cDn r4IUodWBVrTGSZrL8U4t0SJfFauh0qWOL3rFuDuJnA3IUZ6C9E l3I8ojUTIxJB_jCalxoIg=w411-h505-no

- Wejście od zachodu/ ulicy
- salon/ taras od wschodu/ południa i ogrodu
- kuchnia od wejścia i ogrodu
- kotłownia - duża, na pralnie, sprzęty itp od północy
- dwa pokoje, w tym sypialnia od wschodu
- salon w miarę ustawny + stół mały na co dzień (dla dwóch osób), a jak spotkanie rodzinne to wtedy poprzesuwa się wszystko ;)

No i aby był bardziej praktyczny/ wygodny są też zmiany.
Co byście jeszcze dodali zmienili? Lepszy jest niż MODRZYK? Wg mnie tak ;)

Tylko nie wiem która zmiana :( Bardziej wygodna wydaje się nr. 2

ZMIANA nr 1
- likwidacja zadaszenia (przedłużenia dachu) od wschodu
- dodanie okien tarasowych os południa/ jadalni
- zmiana układu w kuchni - bez spiżarni od południa

https://lh3.googleusercontent.com/wru-hlm6e6-aaheirMbnsUnqLeqcHFldEFxOzgWPQVRituMsjf_4THEDNZcAE lsNQ8qr6EIbw50A0zKDBzjxY_iguaF90zOYJ28Oir45tJOb3-i-Pnj0x-lJBCIKKFZ8PFbn1R0WIOdJh6PoSySQYRF7jpoBoqkf4fpvzy7i NUnEyHlTCwZ_hxA4f1zf3hQaGkgCKcELtUwAvKOjl7Yk1SfU66 ikQnII7b-zvA89xMwCSIjoD2tmBrZ__sdzIScQsYaCCPPT2ZZ7D_rwmRzIS q8WPx4kqv0BIsDsOc9xARnQIAN5MMRZrt0S-ZltaRXWE22smlOvIKv8FZfISMfB_Rp1jBsjUGBiEwMx-tJyMV-H_xzha1smxHejyNoaaqeSIkE05UdyCFx0_HzrvotpJptY8xEsC 46of1kSI4yXpf4LD90VlIczdP_PElyo0rpg8pMtvOD-zOem2_SPW9n0YrYrvNLIg_Gb0DUgncM7mjoItXxXyyMWFUqvjI Gq2gSkqSIvRQNtACSyAq8ihVThdMQdgHTnz_yWve8Ro8tatJxt BpM5bRtNVpCAHjKvcnl6bm70bX9KASvA74PSz0RRmJKesfXHlD 91KNx_9zR6mHyxLObhpF21NmTtodu19FQm7xFv0kq4Cq0NYCYL ulUGIf2B-znNxtO7UiQjMeNEPA=w411-h505-no

ZMIANA nr 2
to co w zmiana 1, ale dodatkowo wydłużenie budynku od strony frontu/ wejścia o ok. 1 m, tak aby pojawiła się szafa w wiatrołapie i kuchnia będzie wtedy bardziej ustawna, i z wejściem z korytarza a nie przez salon.
no i w kuchni zmieści się mała spiżarnia ;)

https://lh3.googleusercontent.com/oGtwGnkfv0TSByQKuWCpm1RPvRbcegh0JYQt7pWmx8oqFVTAKj itIe5BPf1aiQ4jsOmlIFDsfqnK6htIubEXkUgxfWg9GLCErzMN rajbI62heseHv76eHc0jSc7xpI38Jaf5__XwsO0alKrd6mZEgy DUcqfTuGdftU54Rxkpo2UQT0BG_H8HGMmO008yStzxmlWfUomG E_4RwPDdD2qDX-1AeJt5I1cAaJzWM5W0pGKgWSfqfTGDYSyDTdt1GqKSiRvXfuyL EM11PGNI1QrSk_L5gqVQUHzx4K8RwjQ4Hl0sDSYmRFS0Qs0l10 OABy0h1z33ZOTjnPPIG6K_yXz-SqMUDZfl6focCaNWtteb9ZNEnYU2cu4QEAIZp28H_qQT3AG0PC w8q8oPOUz4xj8BkAN1bT28vI54Yu76R8zGWpFaZf0laggref0M XjsFdB9BUtrXMOL4JCDqilTVjh_bWZAEbYK_CAFO-2g_n1bYBzqGBKhj9EI1q_tYXDB70U-KxI-C7-JobeUyBSRFPCEsR9oIwOScCcuSe8PmIkfPc3c20n_ieSIiqLao J-NmSgrUNozGrBASwMDLSezLSdao_XG6xLSPI1ds_tBHOOxmfGNs hv4bTaDrQk6TbMtyFRZhF9fTumlGCH0Mr-FNW7_GjtgBc4FD-bq6ZiRo4EtqMw=w411-h505-no

rodzinanaswoim
17-01-2017, 10:42
Jako świeżak na forum pozwólcie, że najpierw się przywitam :welcome:
Cześć wszystkim!

Podjęliśmy z żoną decyzję o budowie domu w jednej z podkrakowskich miejscowości. Akurat decyzja o budowie jest w tym wszystkim najprostsza. Cała reszta jawi się jako duże wyzwanie. Zacznę od tego, że działka jest dość mała: 20x40 metrów, ale całe szczęście uzbrojona. Pierwszy problem, jaki musimy z żoną ogarnąć, to projekt domu. W domu będziemy mieszkać z teściami, czyli jest nas dwójka plus dwoje dzieci oraz teściowie. Warunkiem absolutnym jest taki projekt, aby dom miał dwie oddzielne części: teściowie mają swoją kuchnię i łazienkę, a my swoją. Teściom wystarczy około 60 metrów, ale muszą mieć 2 oddzielne sypialnie. Gdzie takich projektów szukać? Żona na razie przekopuje strony internetowe z projektami, ale mamy na tyle wąską działkę, że zdecydowana większość projektów odpada już na starcie. Zapewne będziemy szukać architekta który nam to ogarnie sensownie. Macie może jakieś pomysły, od czego zacząć lub ewentualnie architekta z Krakowa, którego można polecić? Dom zaczniemy budować na wiosnę 2018 r., ale w tym roku chcemy ogarnąć jak najwięcej i jak najwięcej się dowiedzieć, aby być przygotowanym na ewentualnie przeciwności losu:)
Pozdrawiam wszystkich serdecznie.