PDA

Zobacz pełną wersję : JAKI PROJEKT DOMU WYBRAĆ? - wątek dla zmagających się z wątpliwościami



Strony : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51

Redakcja
08-03-2002, 11:25
Chcielibyśmy przedstawić na łamach "Muratora" dylematy i zmagania inwestorów, wybierających projekt. Jak dopasować go do potrzeb rodziny, jak wybrać dom odpowiadający warunkom działki i stronom świata, jak spełnić szczególne wymagania i życzenia. Jeśli chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami, to czekam: f ([email protected])[email protected]

Pozdrowienia
Redakcja

kodi_gdynia
08-03-2002, 12:35
Projekt wybierałem dobre 4 lata temu. Co ważne po tym czasie nie znudził mi sie ani trochę.
Założenie było proste, wynikające z lektur muratora, bo dom miał być tani w budowie:
- projekt bez piwnicy,
- użytkowe poddasze,
- zwarta bryła,
- dach dwuspadowy,
Na ukierunkowanie względem stron świata nie patrzyłem.
Przeglądając dziesiątki a może setki projektów, po pierwsze projekt musiał "wpaść mi w oko", dopiero potem patrzyłem na funkcjonalność pomieszczeń. Dodatkowo założyłem, że skoro mieszkam z rodziną na 35 m2 to 100-110m2 wystarczy.
Takim sposobem wybrałem projekt domu, który spełnia moje wymagania, jest prosty i sądzę, że tani w budowie, a przy tym funkcjonalność wnętrz zadowala mnie w 100%.
Dla wnikliwych podam, że jest to projekt nr 9 z katalogu Dom Dostępny z 1996 roku.
Pozdrawiam

08-03-2002, 14:02
Do budowy domu przymierzamy sie od kilku lat. I przez ten cały czas przechodzilismy droge trudnego wyboru domu. Obejrzelismy pewno setki projektow. Zaczynalismy od dworkowatych,z urozmaicona architektura, chetnie przyjmujac detale architektoniczne w elewacji. Uklad funkcjonalny nie zmienil sie w naszych myslach:
-salon +jadalnia
-zamknieta spora kuchnia
-gabinet
-lazienka(niewielka)
-kotlownia
Poddasze
-3-4 pokoje
-łazienka
-ew. garderoba
Z czasem uznalismy,ze przy naszych warunkach(niewielkie mozliwosci finansowe, zero wkladu wlasnego przy pracach,i korzystanie z ekip z Polski) musimy isc na kompromis. Powoli "odpadały" kolejne gzymsy, pilastry, tympanony,....i zaczal sie wylaniac-prosty z dwuspadowym dachem domek, bez skomplikowanych rozwiazan. Znalezlismy go w koncu-W konwalich z pracowni Archon.Jeszcze go ogołocilismy z wykuszu, balkonow, pozostawiajac w srodku jaki jest.Plusem tego jest to, ze dworki i tak nam sie juz nie podobaja,ze wzgledu na ich mnogosc w otoczeniu .A nasz projekt, choc jest troszke zblizony stylistyka do dworku, jest prosty i bezpretensjonalny-czyli taki jaki chcielismy.

08-03-2002, 14:04
to bylam ja -opal

buleczka_77
09-03-2002, 13:26
Mąż chciał mieszkanie, ja dom. Wyszło moje na wierzchu :grin:
Zalezienie odpowiedniego projektu zajęło nam około roku. Mąż powstawił tylko jeden warunek: taras musi być częściwo zadaszony . Reszta spadła na moja głowę. Tak więc oglądałam katalogi, strony www, gazety, ale ciągle mi "coś" nie pasowało. Muszę przyzanć, że nie zwracaliśmy wówczas uwagi na technologie, układ dachu i inne ważne elementy decydujące o kosztach jego budowy. Ważny był wygląd bryły i rozmieszczenie pomieszczeń w środku. Przy naszej ówczesnej wiedzy można powiedzieć, że wybór ten okazał się celny. Poprostu mieliśmy więcej szczęścia niż rozumu :grin:, bo co mogą wiedzieć ekonomiści o budowaniu...
Dziś jesteśmy zadowolneni bardzo z wyboru i już nie możemy sie doczekać kiedy rozpocznie się budowa ( po świętach Wielkiejnocy :smile:, a nasze doświadczenie rośnie z dnia na dzień, można by rzec z numeru na numer Muratora.
A! Nasz projekt to "Marzena" pracowni Archipelag.
Pozdrawiam
Bułeczka_77

Rafter
09-03-2002, 22:16
Ja miałem to szczęście, że działkę mam bardzo ustawną 28,5 x 34,5 metra. Od razu z żoną stwierdziliśmy, że nie będziemy mieli ani jednego schodka w domu. Nabiegaliśmy się (i nadal biegamy po schodach) u teścia w klocku z epoki późny Gomułka wczesny Gierek.
Więc:
1) Dom parterowy :smile:
Nie mamy zbyt dużo pieniędzy i budowa rozłożona jest na parę lat to odszedł problem z poddaszem i piwnicą
Czyli:
2) Z poddaszem nieużytkowym i bez piwnicy :smile:
Mamy córkę 8 lat i syna żony, który już ma 21 lat i nie chce z nami mieszkać (pamiętajcie o tym inwestorzy, dzieci nie są związani z Wami na stałe), czyli:
3) Tylko 3 pokoje + salon :smile:
Ja mam samochód służbowy a żona prywatny, czyli:
4) garaż na 2 samochody :smile:
I co nam wyszło? D-08 zwłaszcza, że bryła tego domu podobała nam się od pierwszego wejrzenia.
A ponieważ jest nas mało oddaliśmy z premedytacją jeden pokój między sypialnią a salonem na łazienkę z dużym oknem na ogród. W miejscu łazienki daliśmy garderobę z wejściem z sypialni. Po gierkowskiej łazience 2,9 m2 marzymy, żeby urządzić sobie naszą 11,5 metrową.
Dom jest może trochę na wyrost (dom na 102 byłby tańszy i może bardziej dopasowany do potrzeb) ale jego bryła jest dla nas naprawdę ładna i cały czas tak uważamy od paru lat.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Rafter dnia 2002-03-09 22:18 ]</font>

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Rafter dnia 2002-03-10 11:40 ]</font>

beata
11-03-2002, 10:06
My szukając projektu domu mierzyliśmy siły na zamiary ( + trochę naszych marzeń), więc wyszedł nam dom:
- z poddaszem użytkowym( bo 4 osoby)
- prosty w budowie
- dach bez skomplikowań
Więc wybieraliśmy z projektów gotowych patrząc się na metraż ( ok. 100-130 pow. użytkowej), koniecznie z garażem w bryle domu,duży salon koniecznie z kominkiem. Wyszedł nam dom o pow. użytkowej 135m2, na dole część dzienna-salon z kominkiem+jadalnia+kuchnia+prysznic i kotłownia oraz poddasze-4 sypialnie+łazienka i garderoba. Dach dwuspadzisty z kopertą.Patrząc się na wybudowany w stanie surowym obecnie nasz dom jesteśmy zadowoleni z wyboru.

Jola_
11-03-2002, 14:55
Jak w większości badanych przypadków wizja i wybór przyszłego domu należał do mnie. Wiedziałam, że musi to być dom w zupełnie starym stylu, rodzinny, bez żadnych klatek schodowych (takie mam w bloku). Oprócz nas z mężem będzie mieszkała męża mama i mój ojciec czyli osoby starsze i nie znające się zbyt dobrze.
W związku z powyższym mój dom powinien być miejscem, w którym każdy mógłby oddać się swoim ulubionym zająciom, z odrobiną intymności i bez możliwości izolowania się. Dlatego pomieszczenia dzienne powinny być integracyjne, otwarte, wytwarzające więzi pomiędzy domownikami. Sypialnie natomiast powinny być usytuowane na poddaszu.
Ponad rok intensywnego szukania w różnego rodzaju wydawnictwach i na stronach internetowych, dziesiątki tysięcy obejrzanych projektów i nagle jest! Zobaczyłam go i wiedziałam, że taki dom był przedmiotem moich poszukiwań.
Podsumowująć: przy wyborze ELIZY kierowałam się względami rodzinnymi, funkcjonalnością domu i estetyką, natomiast mąż zatwierdził stronę techniczną i ekonomiczną mojego wyboru.

11-03-2002, 16:04
Szukaliśmy projektu domu trochę od końca: najpierw spisany był na kartce program domu: wszystkie pomieszczenia i minimalna, wymagana powierzchnia. Do tego warunki dodatkowe typu: spiżarnia przy kuchni, odpowiednie pomieszczenie gospodarcze, minimum 4 pokoje, itd. Warunek ogólny: dom musiał mieć nie więcej niż 150m2. Tak sporządzony program domu porównywaliśmy w tabeli z gotowymi projektami z katalogu. Akceptowaliśmy takie projekty, które spełniały minimu 80% założeń. Z tej, krótkiej listy wybraliśmy dwa projekty. Te porównaliśmy pod względem kosztów budowy, warunków na działce no i wyglądu zewnętrzengo. I tak został wyłoniony finalista. Całość zajęła nam około 5 miesięcy - przeglądnęliśmy około tysiąca projektów.

11-03-2002, 19:21
Witam.
Nasze założenia dla wymarzonego domu były następujące:
Dom z użytkowym poddaszem.
Dół: Podzielony na dwie części: wizytową i gospodarczą
Część wizytowa miała się składać z salonu 30 m2, kuchni 10m2, jadalni 10 m2,
Część gospodarcza to garaż na dwa samochody 30m2, pomieszczenie gospodarcze 10m2, oraz łazienka 10m2
Góra to sypialnia rodziców na 20m2, dwa pokoje po 16 m2 dla dzieci oraz łazienka 10m2. Może na koniec dodam dlaczego z użytkowym poddaszem, a nie parterowy. Sypialnie ze skosami mają niepowtarzalny urok, są fizycznie oddzielone od parteru co przez co majądużo intymności. Z sypialni rodziców jest wyjście na loggę, z której rozciąga się piękny widok na całą okolicę. Po drugie dach zamierzamy pokryć dachówką, co znacząco wpłynie na obniżenie kosztów, w porównaniu do domu parterowego, zresztą to samo się tyczy fundamentów. Z takimi ogólnymi założeniami szukaliśmy domu i znaleźliśmy projekt gotowy, który po drobnych korektach właśnie teraz realizujemy.

Herne
12-03-2002, 08:18
Ja z żoną również przetrząsnęliśmy tysiące projektów, ale każdy musielibyśmy adaptować do naszej działki (17 x 320 m).
Z biur najbardziej odpowiadały nam Studia Atrium GL77, ale niestety wiązałoby się to z dużą ilością zmian. Dodatkowo budujemy się w otulinie Parku Narodowego, wskutek czego musieliśmy uzyskać akceptację w Ojcowie pod kątem architektury regionalnej, w myśl której najlepiej odkupić coś ze skansenu :grin:.
W końcu zaprojektowaliśmy indywidualny z osobnym garażem u znajomego architekta... Wymagań nie mieliśmy ekstrawaganckich, domek parterowy z użytkowym poddaszem, otwarty, niepodpiwniczony, powierzchnia 130 m2. Notabene, jesteśmy z niego bardzo zadowoleni i pomimo roku od jego zaprojektowania nie chcemy niczego w nim zmieniać.

agnes
12-03-2002, 09:15
Mając doświadczenie ze schodami ,pierwszym punktem ,którym sie kierowałam był domek parterowy bez schodów .Oczywiście na strychu mogłaby znajdować się suszarnia,jakaś pracownia czy coś podobnego lecz nie pomieszczenia mieszkalne.Pod tym katem wybierałam również działkę 23 m na 65 m .Na takiej działce rozłożysta parterówka bedzie wyglądała super a miejsca i tak pozostanie wiele szer.Garaż w bryle z domem .jedyny mankament takiego typu projektów to duży dach czterospoadowy /240 m2/z tym,że brak jest dodatkowej kondygnacji mieszkalnej i chyba kosztowo sie to wyrównuje.Oczywiście kominek/przewiduje ogrzewanie kominkowe/.Kuchnia i salon /taras/znajdują sie od południa.I jeszce jedno-zawsze marzyłam aby w sypialni było wyjście na taras-i taki projekt znalazłam.

rchmielewski
30-03-2002, 14:32
Mamy działkę dość wąską typu tramwaj, więc przez dwa miesiące lektury Muratora + przeglądanie każdego katalogu przy wizycie w empiku nie dało rezultatów, więc sam na papierze milimetrowym zaprojektowałem rozkład pomieszczeń. Potem wizyta u architekta i szybka ucieczka po usłyszeniu ile będzie kosztować projekt.
Nagle jak grom z jasnego nieba. W ofercie muratora znalazłem "swój" D06 gotowy projekt. Pierwsza myśl, to wytoczyć architektowi proces o plagiat tak były do siebie podobne.
Buduj dom na miarę - tak brzmi najlepsza z rad jaką otrzymałem od "Muratora". Ten projekt spełnia to założenie

piano
04-04-2002, 19:52
Bułeczka.
Gratuluję - ładny projekt !

Galgan
08-04-2002, 14:31
Nie było to łatwe. Najpierw wybrałem projekt wg kryterium głównie kosztów. Wyszedł dom parterowy bez użytkowego poddasza 110m kw. Potem dopiero szukałem działki wg schematu najwazniejsze są strony świata tzn. Taras od południa, wejście od północy.

jk
11-04-2002, 21:31
Mamy działkę o bardzo dziwnym kształcie (narożna) - trapez, każdy bok innej długości, 5 arów. W związku z tym każdy projekt rysowaliśmy w odp. skali i przykładaliśmy wycięty wielokąt do działki, albo 'obracaliśmy go wokół stron świata' i akurat te do przyjęcia nie mieściły się...
Wybór trwał ok. pół roku. Ja obstawałam za czymś prostym bez zbędnych bajerów (koszty, obawa o jakość wykonania powyższych), ale mąż to romantyk i obstawał za dworkiem , a nie chatką.
Na szczęście poglądy na rozmieszczenie wnętrz były jednakowe...
Obejrzeliśmy setki katalogów. Projekty naszych lokalnych architektów nie podobały nam się.
W końcu padło na Jędrzej Archipelagu.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z rozmieszczenia wnętrz, ale ja nadal uważam , że były rzeczy , które kosztowały za drogo , tylko dlatego , że są bajerami i nie mają żadnej funkcjonalnej cechy.

bacha
12-04-2002, 16:04
Szukałam podobnie jak wszyscy, zatrzymując się przy trasie jak coś mi się spodobało, przeglądając projekty dostępne w empiku. Początkowo ważne było aby miał to coś z zewnątrz , po wyborze i zapewnianiu, że to jest to przychodziła analiza funkcjonalności ( musze początkowo i oby jak najszybciej wykończyć tylko parter, poddasze uzytkowe wdrugim etapie) i próba zaadoptowania domku na działce 18,7X 35. Te dwa kryteria doprowadziły mnie do gotowego projektu KB Projekt z Krakowa, chatki DM -5570. Zmieniłam gabinet na sypialnię , kosztem spiżarki stworzyłam pralnię , mam zamiar zabudować ganeczek( w projekcie 3x 4) i zrobić w nim wiatrołap.Co ja za hybrydę stworzę to okaźe się pewnie w przyszłym roku , bo teraz to sie tylko przyłączę i może zrobię fundamenty.

helism
07-05-2002, 19:57
A my najpierw zaczęliśmy od projektu, a dopiero potem udało nam się "dokupić" do niego działkę. Dom miał mieć w miarę prostą bryłę i dach, parterowy z poddaszem użytkowym. Chcieliśmy częściowo podpiwniczony, ale o taki teraz trudno z gotowych. W końcu adaptowaliśmy i mamy niedużą piwnicę. Dom miał się nadawać do stopniowego wykańczania, tzn. mieć oprócz pokoju dziennego jeszcze jeden pokój, który tymczsowo spełniałby funkcję, sypialni, gabinetu itp. Najpierw chcieliśmy budować "Modelowy" z domów dla Kowalskich, ale w końcu stanęło na D-21 czyli "Tradycyjnym". I chyba jesteśmy zadowoleni.

MariuszP
15-07-2002, 15:02
Witajcie.
Poszukuje jakiegos projektu parterowego domku bez piwnic z metrazem do 100-110m2. Mozecie sie pochwalic co w tym rodzaju pobudowaliscie z projektow Muratora i w jakiej cenie wyszedl Wam stan surowy zamkniety?

MariuszP
15-07-2002, 20:41
Co myslicie o tym projekcie: D12 ?
http://www.projekty.murator.com.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=29

Abakus
15-07-2002, 22:12
Witam

Jest to przykład jak wydać dużo a otrzymać mało

Pozdrawiam Jacek
http://www.abakus.koszalin.prv.pl

zamojski
15-07-2002, 23:21
Witam,

jestem młody i zapewne jeszcze "zielony" jeśli chodzi o ocenę i wybór właściwego projektu.
Również interesuje mnie projekt domu parterowego, mam "na oku" kilka takowych, m.in. DOM "W PELARGONIACH 2", autorstwa biura ARCHON, http://archon.com.pl/.
Ciekawy jestem jakie są Wasze opinie na temat powyższego projektu.

Abakus,
czy ten projekt to również przykład tego jak wydać dużo a otrzymać mało ?

Pozdrawiam,
Sławek

EM
16-07-2002, 09:07
Abakus, Twoja reklama własnej pracowni robi sie juz dość nachalna. Daj sobie na wstrzymanie pls. Jest wiele innych dobrych projektów.

Abakus
16-07-2002, 09:16
Odpowiem pytaniem. Dlaczego wybieramy małe domy?
Po pierwsze bo mniej kosztują
I tu szlak mnie trafia, dom parterowy nakryty ciężkim stropem którego się nie wykorzystuje i sto metrów w parterze kosztuje tyle co 180 gdy wykorzystamy poddasze.
Zwarta bryła budynku zawsze będzie tańsza od tych w kształcie litery L lub T bo pod tą samą powierzchnią ścian zewnętrznych można zmieścić więcej powierzchni użytkowej a o fundamentach i dachu już nie wspomnę.
Chciałbym zaznaczyć że jeżeli decydujemy się na dom parterowy z powodów ekonomicznych to nie zawsze będzie to prawda i pamiętać należy że parterowy kosztuje o 15% drożej niż piętrowy. A gdy projektant nie myśli w trakcie weny twórczej o ekonomi to trudno. Z tym że inwestor powinien o tym wiedzieć.
Nie krytykuje tu domów parterowych a zwłaszcza osób które chcą mieć budynek parterowy jest to ich wybór, który należy szanować.

Co do przykładu budynku to o gustach się nie dyskutuje. Przykładowy budynek jest prostą konstrukcją, http://www.abakus.koszalin.prv.pl
do której można dodać elementy takie jak lukarny, balkony, ogrody zimowe, werandy, garaż jedno czy dwustanowiskowy zmieniając całkowicie jego wygląd. Bardzo często wykonuje się zmiany w projektach gotowych w przypadku projektu, który nie jest ograniczony sztywną formą architektoniczną, jest miejsce na spełnienie wizji inwestora który sam może uzupełnić brakujące elementy budynku.

Pozdrawiam Jacek.

EM
16-07-2002, 09:37
1.


On 2002-07-16 09:16, Abakus wrote:
Odpowiem pytaniem.



Trudno sie mnie doszukać odpowiedzi na moja prośbę o zaprzestanie traktowania tego forum jak słupa ogłoszeniowego. Prosze Cie o wykupienie reklamy w Muratorze tak, aby każdy zainteresowany mógł sobie obejrzeć to bezstronnie. Niezorientowani nie wiedzą że reklamujesz własna pracownię a ten projekt nie jest najlepszy ....
2.


On 2002-07-16 09:16, Abakus wrote:
Chciałbym zaznaczyć że jeżeli decydujemy się na dom parterowy z powodów ekonomicznych to nie zawsze będzie to prawda i pamiętać należy że parterowy kosztuje o 15% drożej niż piętrowy.


To zwyczajnie nieprawda. Koszty są podobne a w ogóle zalezy od projektu, technologii itp.

Jeszcze raz prosze Cie o zaprzestanie autoreklamy.

MariuszP
16-07-2002, 10:21
OK to mozecie podac przyklady z cenami naprawde tanich w wykonaniu projektow domkow parterowych z uzytkowym poddaszem o lacznej powierzchni okolo 120m2 ?

Abakus
16-07-2002, 11:18
Rzeczywiście trudno doszukać się reakcji na twoją prośbę ponieważ nasze odpowiedzi nałożyły się.
W swoich wypowiedziach staram się podzielić doświadczeniem, które uzyskałem w trakcie mojej praktyki budowlanej. Jako przykłady na poparcie wypowiedzi podaje przykładowy projekt a że przy okazji jest to jakaś reklama trudno bym chwalił kogo innego. Uważam że informacja, którą przekazuję jest jakąś formą wynagrodzenia za ewentualną reklamę. Zarzucając mi nieprawdę to wypadało by to jakość udowodnić.
A o gustach nie wypada dyskutować.
Chcę podkreślić że konstruktywna dyskusja wzbogaca a w Twoich wypowiedziach trudno to stwierdzić.
Pozdrawiam Jacek

MariusP
Jeżeli chcesz podyskutować o projektach z wykorzystaniem poddaszy daj znać na prv.

ryniu
16-07-2002, 11:37
Abakus, też się przyłączam do słów krytyki pod Twoim adresem. To Twoje "zajrzyj tu:" i tu adres, który notabene niezgodnie z zasadami tego forum reklamuje Cię na dole każdego postu, staje się nieznośnie irytujące! Chcesz napisać coś merytorycznego - napisz, reklamuj się jednak gdzie indziej. Doprowadzisz do tego, że forumowicze zaczną żądać od admina usuwania Twoich postów.

mch
16-07-2002, 17:14
Moja propozycja: D06 z katalogu Muratora.

Maco
17-07-2002, 08:14
Niedobrze reklamować konkurencję ale w ostantnim 8/2002 Ładnym domu jest krótko (z pewnymi szczegółami) opoisany koszt budowy domu parterowego 109m2 za 195tys. Wersja do zmamieszkania.

MariuszP
18-07-2002, 20:37
A co myślicie o D53?
http://www.projekty.murator.com.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=65
Wg Muratora jest to tani i szybki do wybudowania domek. Ile moze kosztowac postawienie go w stan surowy zamkniety?

EM
19-07-2002, 08:41
Przejrzyj jeszcze:
http://www.mllipinscy.com.pl/index.html

rurub
21-07-2002, 21:21
Czt ktos ma jakies doswiadszcenia z tymi projekatmi?

karola
01-08-2002, 15:29
Moja kolezanka buduje Rezedę - napisz co chcesz wiedzieć to popytam. Wiem, że kilka szczegółów z projektu gotowego zmieniali.

Wlasnie go budują - za miastem na dużej działce, będzie mial urok wspaniały

Wuzet
30-10-2002, 22:14
Witam!
Jestem na etapie poszukiwania projektu domu. Wejście do domu mam od strony południowej, więc to już w dużej mierze ogranicza ilość dostępnych projektów.
Znalazłem 2 odpowiadające mi domy:
- "Jelonek" z Archetonu: 130 m2 pow. użytkowej, kubatura 850 m2,
- "H135" Twoje Domy nr2 2001: 103 m2 pow. użyt., kubatura 484 m2
Garaż w wybranym domu zostanie przerobiony na podwójny (w wyniku czego zwiększy się jescze powierzchnia pokoju (strychu?) nad garażem. Ogrzewanie: kominek plus piecyk gazowy dwufunkcyjny.
Interesuje mnie Wasze zdanie na temat kosztów budowy obu domów (różnica duża czy niewielka?) oraz późniejszego utrzymania (ogrzewanie?). Dom dla rodziny 4 osobowej (dzieci 5 lat i 5 miesięcy).

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów

Wuzet

beatrix
31-10-2002, 13:49
Moja rodzina to też 2+2, mam około 120m2. Zastanawia mnie taka duża różnica w kubaturze obu projektów, obejrzyj je jeszcze raz pod tym kątem, gdzie te różnice, to ma potem wpływ na różne rzeczy (np. ucieczki ciepła, jeśli są mostki termiczne). Jeśli dzieci jednej płci to może ten mniejszy? Mając duży garaż, zawsze masz je gdzie zamknąć:smile:

ryby
04-11-2002, 16:23
Witamy!
No i padł nasz plan wspólnego zamieszkania z rodzicami, więc nasze dotychczasowe zapytania o domy dwurodzinne straciły na aktualności. Niestety górę wziął zdrowy(?):wink: rozsądek związany z kosztami. Szkając domu małego i prostego trafiliśmy na ofertę Studia Atrium i jej dwa projekty GL-39 i GL-123.
http://www.studio-atrium.com.pl
W zasadzie jest to ten sam projekt, różnica wynosi kilka m2. Są to prawdziwe maleństwa, jednak biorąc po uwagę nasz pokój 14m2 w M4 rodziców, ich "wielkość" wprost nas przytłacza :smile: :smile: :smile:.
Byc może ktoś buduje lub budował jeden z tych projektów. Prosimy zatem o wszelkie uwagi z nimi związane. Może ktoś z Was na podstawie ogólnych danych może podać nam przybliżone koszty na jakie mamy się przygotować.
Dodam, że wstępnie planujemy jedynie wykończenie parteru pozostawiając poddasze na później.
Pozdrowienia - Ryby :smile:

Marek13
06-11-2002, 09:37
Miło popatrzeć na te projekty. Gl 123 wydaję się być prostszy w budowie, nie ma bowiem finezyjnej jadalni i dodatkowo ma prostszą bryłę. Na uwagę zasługuje także dodatkowy pokój na dole. Na starsze lata może tam być sypialnia i uniknie się chodzenia po schodach. Spytajcie się jeszcze o wysokość ścianki kolankowej na poddaszu, to da wyobrażenie o jego funkcjonalności.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: marek13 dnia 2002-11-06 09:38 ]</font>

dociak
06-11-2002, 12:09
Jeśli miałabym wybierać sposród tych dwóch projektów to zdecydowanie 123. Osobiście nie lubię jadalni w takim kształcie jak ma 39.
Pozdrawiam i życzę mądrych decyzji

ryby
06-11-2002, 15:50
Czekamy na odpowiedź dotyczącą wysokości ścianki kolankowej, w każdym razie zawsze będzie można ja podnieść! Jednak zastanawiamy się jak powiększyc a raczej poszerzyć przedsionek oraz czy pieca nie przenieść do kuchni a z kotłowni zrobić łazienkę :???.
Coraz bardziej skłaniamy się do GL-123 ale na szczęście na ostateczną decyzje mamy jakieś 2 miesiące :grin:.
A może ktoś w Wielkopolsce zdecydował się na ten domek?
Pozdrowienia - Ryby from Luboń City :wink:

mdziubek
09-11-2002, 18:33
Obejrzyj projekt "Spokojny" Murator D53. Moim zdaniem śliczny dom. Parterowy, 105.5m2, trzy sypialnie i fantastyczny rozkład, idealny dla rodziny 2+2. Nie wiem, czy pasuje na Twoją działkę.

Wuzet
10-11-2002, 15:56
Faktycznie, domek bardzo ładny i rozkład pomieszczeń super. Tylko ja jakoś nastawiłem się na domek z zamieszkałym poddaszem i w moich poszukiwaniach z góry wykluczyłem parterowe.

Pozdrawiam

Wuzet

pablo2000
13-11-2002, 10:39
Po 8 miesiącach poszukiwań mieszkania u deweloperów i na rynku wtórnym powiedzieliśmy sobie z żoną DOŚĆ !!!!. O problemach związanych z developerami nie zamierzam pisać – każdy o nich słyszał: upadki, opóźnienia, partanina, itp. Rynek wtórny – nie kupujesz kota w worku, ale i to nie dla nas stare mieszkanie w bloku z astronomiczne pieniądze.
Postanowiliśmy rozejrzeć się za działką (500-700 m2 w Warszawie np. Białołęka lub 700-1300 m2 w okolicach) i postawić na niej domek (120-160 m2) i tu zaczęły się schody.
Działki ciągle szukamy w międzyczasie przeglądamy projekty domów. Możliwości finansowe mamy ograniczone, robimy rozeznanie i co ??? Co człowiek to teoria.

Proszę WAS o porady, większość z was posiada już pewne doświadczenia część z może jest w podobnej sytuacji. Poniżej zebrałem kilka interesujących wątków:

Jak domek to tylko z garażem – to chyba ma sens? Zakupić projekt domku za garażem, wybudować dom, garaż można dobudować później, zawsze się przyda.

Dom piętrowy czy z użytkowym poddaszem? – Podobno koszty budowy są porównywalne. Przewaga piętra na poddaszem: łatwiej i tanie można zagospodarować, tańsze okna, większa przestrzeń użytkowa, niezagospodarowane poddasze to tańszy dach (bez okien)

Podobno jeszcze tańszy jest dom parterowy??? Ale wymaga dużej działki ???

Kominek lub wkład kominkowy – pozwala zaoszczędzić na gazie lub prądzie (dogrzewanie domu) ???

Dach po raz drugi – prosty to tani, dachówka czy blacha???

Najważniejsze pomieszczenia w domu???
Salon – 25-32m2
Kucznia+jadalnia – 17-22m2
Spotkałem się z opinią, że lepiej wybrać prostszy dach (np. dwuspadowy), ale za to większą powierzchnię użytkowa.

Bardzo proszę o opinie, każda jest dla nas cenna.

Może istnieją projekty, które chcecie polecić lub odradzić???

ryby
13-11-2002, 21:52
Scianka kolankowa ma 85 cm wysokości. Ale czy to wystarczy aby w miarę wykorzystać popoddasze? Jesli nie, to o ile ją podnieść?
A tak na marginesie, naprawde nikt nie buduje wg tych projektów? Pozdrowienia - Ryby.

mdziubek
14-11-2002, 16:32
No chyba że tak. Parterówka odpada, ale cieszę się, że domek Ci się podoba :smile: Powodzenia przy podejmowaniu decyzji.

Mulena
17-11-2002, 18:10
On 2002-07-15 15:02, MariuszP wrote:
Witajcie.
Poszukuje jakiegos projektu parterowego domku bez piwnic z metrazem do 100-110m2. Mozecie sie pochwalic co w tym rodzaju pobudowaliscie z projektow Muratora i w jakiej cenie wyszedl Wam stan surowy zamkniety?


Jest taki dom na 102 muratora i ma 102m.

Teska
18-11-2002, 22:51
Witam
Ja buduję IRME II parterowy bardzo ładny i co wazne funkcjonalny domek., bez uzytkowego poddasza...cenowo tez oki...mam stan surowy otwarty..na wiosne dalej:))
Pozdrawiam Teska

agusia
23-11-2002, 13:44
Przede wszystkim musisz się zastanowić nad własnymi potrzebami. Jeżeli ilość członków rodziy nie przekracza czterech można spokojnie pokusić się o parterowy (w okolicach 100-120m2). Jeśli jednak potrzebujesz np. miejsca do pracy (np. gabinetu z komputerem), dwóch łazienek, pokoju dla babci to już warto pokusić się o poddasze użytkowe. Pamiętaj o pomieszczeniu gospogarczym. Moim zdaniem to bardzo istotne miejse w mieszkaniu.Ja doceniłam je dopiero po [przeprowadzce do nowego domu.Można tu umieścić piec, pralkę,suszarkę,szafki na środki czystości,odkurzacz,namiot itp. Pomyśl też nad kwestią łazienek. U mnie jest 5 osób w rodzinie i dwie łazienki zupełnie wystarczają. Jeśli zależy ci na niedrogim i funkcjonalnym projekcie powinieneś zaopatrzyć się w katalogi domów (np. Dom Dostępny), także z lat poprzednich omawiać z rodziną każdy projekt. Pamiętaj, że pewne zmiany zawsze można wprowadzić. W każdy bądź razie moi rodzice tak właśnie znaleźli projekt swojego domu.

Rafter
23-11-2002, 17:17
Określ swoje potrzeby (zmieniają się z czasem) i możliwości (kasa i czas na budowę).
Potem pogrzeb w gotowych projektach.
Jeden musi mieć saunę, drugi duży garaż, inny olbrzymią kuchnię z jadalnią a inny pełno szaf.
Ktoś chce mieć gabinet do pracy, a ktoś warsztat do majsterkowania.
Jeden ma jedno dziecko, a inny czwórkę dzieci (ale i tu i tu dzieci wyjdą z domu i się nie obejrzą).
Więc niestety musisz chyba zabrać się do solidnego przeglądania projektów i już.
Dobierz sobie niezbędny minimalny metraż (dodaj 15% i będziesz miał powierzchnię domu). Z reguły ścianami wewnętrznymi można manipulować i dostosujesz sobie powierzchnię poszczególnych pomieszczeń.
Pamiętaj nie rób za dużego domu w stosunku do potrzeb, bo zapłacisz w trakcie budowy i podczas eksploatacji.

Powodzenia

pawcik7
05-12-2002, 03:24
Witam.
Myslę że jeśli nie będzie to duża różnica w kasie to na pewno lepiej wybrać trochę większy domek. Myślę że ma więcej zalet niż wad a kiedyś może sie przydać i wtedy bedziesz sobie w duchu dziękował że właśnie tak postąpiłeś.
pzdr.

Jola_
06-12-2002, 18:02
100 czy 130 to niewielka różnica, jeśli budujesz. My wybraliśy 140 m2 (wm tym garaż 20 m2) dla rodziny 2+1+1.

Rafter
07-12-2002, 14:52
Jak na mój gust potrzebujesz dom od 160 do 200 m2.
Liczę ze wszystkim, garażami, korytarzem, kotłowniami itp.

Policz sobie:
- Kuchnia
- Salon
- Łazienka
- Ubikacja (lub pełna łazienka nr 2)
- Dwa pokoje dla dzieci
- Sypialnia
- Gabinet
- Sień
- Kotłownia
- Garaż
- Korytarz (z reguły 8-12% powierzchni mieszkania)

Określ ile Ci potrzeba na każde pomieszczenie. Zsumuj. Wyjdzie Ci metraż i przeglądaj projekty. Nie skreślaj też parterowych, bo latanie po schodach i wstawianie mebli i wiele innych czynności nie są zbyt miłe.

tomono
16-12-2002, 21:55
Jestem architektem i z praktyki zawodowej wynikają dwa sposoby podejścia do sprawy (pamiętając o generalnej zasadzie "musisz wiedzieć czego chcesz"):
1.Szukasz projektu gotowego-typowego, czyli dopasowujesz się do projektu.
2.Zlecasz projekt indywidualny dopasowany do Twoich potrzeb.

Oczywiście oba warianty mają swoje zalety i wady...
Osobiście polecam udanie się do sensownego biura projektów zajmującego się projektowaniem domów jednorodzinnych i jako potencjalny inwestor powinieneś uzyskać wiele cennych informacji ale dopiero w sytuacji sprecyzowanego programu funkcjonalnego domu. Pozdrawiam Tomono

Jeżeli nie uda Ci się nic ciekawego znaleźć to się polecam :smile: [email protected]

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: TOMONO dnia 2002-12-16 23:36 ]</font>

17-12-2002, 10:49
pablo,
czy przejrzałeś już jakieś projekty?
Zajrzyj na stronę onetu o domu. Tam jest sporo projktów różnych pracowni z całej Polski.Poza tym możesz kupić katalog projektów (np. agrobisp wydaje taki katalog)
Prześledź też forum pod tym kątem. Sporo było dyskusji na ten temat, sporo osób prosiło o pomoc w wyborze.
Trudno natomiast odpowiedzieć tak hurtem na Twoje pytania, bo wyszła by z tego książka. Bo te pytania są bardzo istotne i dotykają sedna sprawy. :smile: Jak zadajesz takie pytania, to znaczy,że wiesz o co chodzi. :smile:
Żeby znaleść odp. projekt tzreba ich obejrzeć dużo-wtedy wyrabia się opinia-co lubisz,co jest ważne, co jest potrzebne.To musi być jednak własna decyzja choć dobrze posłuchać innych, mogą wskazać coś czego samemu się nie widzi.
Jak znajdziesz jakiś projekt, to daj go tu na tapetę. :smile:
Pozdrawiam i życzę owocnego poszukiwania i dobrego wyboru. :smile:

Jola_
17-12-2002, 19:40
Przed takim problemem każdy z nas już stał. Czy nasze wybory były słuszne i do końca spełniają nasze oczekiwania? Nie wiem, o tym się przekonamy później. Ale szukając projektu musisz wiedzieć, chociaż bardzo pobieżnie, jakie warunki musi spełniać Twój dom. Później to już tylko kilka tysięcy projektów do obejrzenia i wybranie kilku, z których wybierzesz ten jeden.
Proooosteeeee!

Rafter
17-12-2002, 19:50
Pamiętaj o jednej ważnej rzeczy:
Ponieważ Twoje potrzeby zmieniają się z upływem czasu
DOM IDEALNY NIE ISTNIEJE

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Rafter dnia 2002-12-17 19:52 ]</font>

Jola_
20-12-2002, 20:13
Rafter, zgadza się, nie istnieje coś takiego jak IDEALNY PROJEKT czy DOM.
Każdy rok niesie ze sobą zmiany. Kupując projekt braliśmy pod uwagę rodzinę 2(my z mężem)+ 1(matka męża) + 1(mój ojciec). Niedawno oprowadzałam wnuczkę (2.5 roku) po domu w budowie. Tu jest kuchnia - opowiadam, tu jadalnia,....tu są sypialnie, dochodzimy do gabinetu a Deli pyta: babciu a ten pokój jest mój, prawda?

W taki oto właśnie sposób okazało się, że brakuje nam jeszcze jednego pomieszczenia na gabinet!

pik33
22-12-2002, 12:25
to nie dla nas stare mieszkanie w bloku z astronomiczne pieniądze.
Postanowiliśmy rozejrzeć się za działką (500-700 m2 w Warszawie np. Białołęka lub 700-1300 m2 w okolicach) i postawić na niej domek (120-160 m2) i tu zaczęły się schody.
Działki ciągle szukamy w międzyczasie przeglądamy projekty domów. Możliwości finansowe mamy ograniczone, robimy rozeznanie i co ??? Co człowiek to teoria.

Nie daje się wybrać projektu przed zakupem działki. Ja, póki zdecydowałem się na działkę, obejrzałem ich kilka, jednej o mało nie kupiłem.. na każdą z nich trzeba było nieco inny dom. Na tym etapie daje się tylko mniej więcej określić potrzeby

Jak domek to tylko z garażem, to chyba ma sens? Zakupić projekt domku za garażem, wybudować dom, garaż można dobudować później, zawsze się przyda.

Popieram, chcę zrobić tak samo. Jeśli środki pozwolą, zbudować z garażem, jeśli nie, dobudować go później ale mieć w projekcie, w stanie przygotowanym do realizacji.

Dom piętrowy czy z użytkowym poddaszem? Podobno koszty budowy są porównywalne. Przewaga piętra na poddaszem: łatwiej i tanie można zagospodarować, tańsze okna, większa przestrzeń użytkowa, niezagospodarowane poddasze to tańszy dach (bez okien)
Podobno jeszcze tańszy jest dom parterowy??? Ale wymaga dużej działki ???

A, to już zależy od potrzeb. Pierwotnie planowaliśmy D06 - parterowy. Na dole miała być przestrzeń mieszkalna, poddasze, po podniesieniu dachu (jak w D06a) miało być półużytkowe - pracownia plastyczna.
Ale tymczasem pojawiła się ewentualność, że w domu będzie musiała zamieszkać starsza osoba. Nie chcąc "mijać" się z nią i prowokować w ten sposób konflikty - zmieniliśmy od razu plan na dom z poddaszem i pokojem gościnnym z własną łazienką na parterze. Jeśli babcia nie będzie musiała tam zamieszkać, pokój ten spełni rolę pracowni.

Kominek lub wkład kominkowy; pozwala zaoszczędzić na gazie lub prądzie (dogrzewanie domu) ???

Moce dostarczane przez kominki starczą nawet na całkowite ogrzanie domu i jest to w chwili obecnej najtańszy w budowie i eksploatacji system grzewczy. Ale kominek ma i wady. Podstawowe: konieczność częstej obsługi (ładowanie drewna, usuwanie popiołu) i nierównomierna moc. Dlatego kominek MUSI być uzupełniony jakimś innym systemem, np ogrzewaniem elektrycznym, które zapewni równomierność temperatury w domu i podtrzyma ciepło, choćby na poziomie tych 8 stopni, podczas dłuższej nieobecności domowników.

Dach po raz drugi; prosty to tani, dachówka czy blacha???

Jeszcze nie wiem, dachówka czy blacha - po dyskusji na forum odpuściłem sobie gont bitumiczny.

Najważniejsze pomieszczenia w domu???
Salon 25-32m2
Kucznia+jadalnia 17-22m2

A sypialnia? Tam się spędza 1/3 życia, połowę czasu spędzonego w domu - jakoś nikt uwagi na to nie zwraca... Ani w salonie ani w kuchni nie przebywa się po 8 godzin na dobę nieprzerwanie, tak, jak w sypialni...

Spotkałem się z opinią, że lepiej wybrać prostszy dach (np. dwuspadowy), ale za to większą powierzchnię użytkowa.

Prostszy jest najzwyczajniej tańszy. Dom służy przede wszystkim do mieszkania i jeśli po zaspokojeniu potrzeb mieszkańców są jeszcze środki na dodatkową estetykę, OK. Ale rezygnacja z potrzebnego pomieszczenia na korzyść "fikuśnego" dachu to chyba jednak głupie rozwiązanie.

Bardzo proszę o opinie, każda jest dla nas cenna.

Może istnieją projekty, które chcecie polecić lub odradzić???


To te, którymi zajmowałem się bliżej:
D06 - prosty, szybki, dobre feng-shui.
D06a - jw, dzięki adaptacji poddasza duża przestrzeń, 6 pokoi.
D33 - podoba mi się ten dom. Na planie kwadratu, z kopertowym dachem.
Projekt z czasopisma "Ładny Dom" 8/2002 - otworzyłem o nim dyskusję. Nieduży (niecałe 110 m2), prosty w budowie dom zaprojektowany w technologii prefabrykowanej.

mTom
31-12-2002, 10:02
Cóż, to prawda, że nie powinienieś wcześniej decydować się na projekt, nie mając działki. To dosyć często popełniany błąd. Szukaj spokojnie działki i potraktuj to jako priorytet. Ja działki szukałem ok. 1 roku i paru o mały włos nie kupiłem (media w dużej odległości - koszty). Mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że gdybym zdecydował się na inną działkę również projekt wyglądałby inaczej.
Co do projektu, jeżeli nie masz nadmiaru gotówki, bierz pod uwagę proste konstrukcje. Na tym naprawdę można zaoszczędzić. Zrezygnuj z piwnicy (bardzo podwyższa koszty), wybierz dom z prostym, najlepiej dwuspadowym dachem i powierzchną dostosowaną do potrzeb. Zdecydowałem się na takie proste rozwiązanie z dostawionym garażem, który można wybudować w II etapie i już wielokrotnie słyszałem opinię, że będzie on naprawdę łatwy i tani w budowie czego i Tobie życzę.

Becik
31-12-2002, 11:06
Najpierw działka i warunki zabudowy, a potem projekt. Nam się spieszyło z uzyskaniem pozwolenia na budowę (koniec ub. roku), co prawda mieliśmy już działkę, ale projekt kupiliśmy przed uzyskaniem warunków zabudowy. Jak nam gmina dowaliła linię zabudowy ( czy jak to się nazywa :wink: ) - 6 metrów od granicy działki, to się ledwo zmieściliśmy z tym domkiem.
Co do pokrycia dachu - jeśli w gotowym projekcie będzie dachówka - będziesz mógł pokryć czym zechcesz. Podobnie z innymi materiałami. W większości projektów jest zgoda na użycie innych materiałów pod warunkiem zachowania parametrów wytrzymałościowych i przenikalności cieplnej.
Pozdrwawiam. B.

Emil
06-01-2003, 16:28
Witam,
Jestem na etapie poszukiwania projektu. Po pewnym czasie wykrystalizowalo sie, ze chcemy z zona miec oprocz "normalnych" rzeczy ( wc, kuchnia, salon) takze 2 sypialnie na dole , tak aby zostawic na pozniej wykonczenie poddasza.Przejrzalem ze 150 projektow i widze ze takich z dwona sypialniami ( nie 1 - gabinetem i nie trzema) jest naprawde malo

Czy moze ktos ma jakis ciekawy namiar na projekt domu parterowego z poddaszem, dwie sypialnie na dole, okolo 150m najlepiej prosty dach ( 2-spadowy ew. 4-spadowy bez udziwnien
Pozdr
EMil

pik33
09-01-2003, 22:32
D06a.
Na dole salon i 2 sypialnie, pomieszczenie gospodarcze i łazienka.

Póki nie ma "góry", "miejsce" na schody może stanowić czwarty pokój, lub dodatkowe pomieszczenie gospodarcze (składzik materiałów wykończeniowych i drabina na poddasze...:wink:.

Na górze są 3 pokoje i łazienka. Razem około 160 m2. Parter ma bodajże 89 m2.

magero
14-01-2003, 10:12
Też szukam takiego domku i chyba się zdecyduję na D06a, ale bez garażu na początek. Wczoraj znalazłam też projekt GL 150 w http://www.studio-atrium.com.pl/atrium.php.
Ma dwie sypialnie na dole (w tym jedną bardzo małą. Pow użytk.: dół:78m, góra: 71,70m.

Kier
14-01-2003, 23:47
a może to??? bo mi sie podoba hehehe i podobnymi kryteriami sie kieruje
http://www.domnahoryzoncie.pl/dom.php?name=Akacja_II
pozdrawiam
kier

Bartt
15-01-2003, 08:50
Jeżeli przejżałeś 150 projektów, to jesteś na początku drogi :smile:. Większośćz nas widziała po 2000 i nie zawsze znajduje to czego szuka, ale przynajmniej coś się w głowie ma szansę wykrystalizować. Oglądaj, oglądaj i jeszcze raz oglądaj!
Porponuję w wyszukiwarki internetowe. Jedna ze stron jest w pasażu onetu. Pozdr.

Emil
15-01-2003, 16:37
CO do GL 150 - faktycznie ladny standardowy domek z dwuspadowym dachem. Brakuje mi garazu, mozna go dobudowac z lewej strony ale jak zwykle w tego typu budynkach wyglada to roznie.

Co do domku Alicja2 - bardzo ladny ale boje sie czy nie zbyt kosztowny - dach dosc skomplikowany

Co o 150 projektow. Po przejrzeniu ich mam juz na tyle skrystalizowane wizje, ze z nastepnych 100 projektow podoba mi sie 4.
Pozdrawiam
EMIl

avzi
15-01-2003, 19:02
Ja znam na pamięć jakieś 3 tys. projektów gotowych dostępnych w katalogach. Każdy z nich przeglądałem dziesiątki razy. :smile:

avzi
15-01-2003, 19:05
Pardon, nie zauważyłem, że szukasz czegoś w granicach 150 m2. "Irys" ma "troszkę" wiecej...

arek1976
23-01-2003, 10:48
Witam serdecznie. W końcu któryś architekt chce wziąć pod uwagę potrzeby inwestorów. Większość z nich realizuje swoje, nie zawsze trafne fantazje. Widać to w projektach, gdzie mamy bardzo dużo dachów, daszków, okien okienek, załamań, kątów, łuków, lukarn, wykuszów itd., itd. Dla mnie dobry projekt posiada następujące cechy:
- maksymalnie cztery powierzchnie dachu
- dom na planie prostokąta
- sypialnia rodziców z osobną łazienką, w zupełnie innej strefie domu niż pokoje dzieci
- spiżarnia przy kuchni
- kominek w salonie
- wielkośc okien proporcjonalna do wysokości ścian

Znalazłem taki projekt.

POZDRAWIAM

Rafter
28-01-2003, 23:13
A i tak zobaczysz, że projekt nie jest w pełni dostosowany do Twoich potrzeb. Myślę, że bardziej użyteczne po wyborze projektu jest spotkanie i konsultacja z projektantem wnętrz.
Nawet taki sam dom ma różne dostosowanie do potrzeb zmieniających się w czasie. Zmieniają się one z wiekiem, z wyprowadzeniem dzieci z domu, z wprowadzeniem psa i wieloma innymi czynnikami.
A architekt, cóż. Ten będzie zawsze chciał za kasę przerabiać i dostosowywać projekty do potrzeb. A jak ich nie masz to Ci je stworzy.
Redaktor moderujący coś wie na ten temat, bo o moim domku już się wypowiadał ekspert Muratora (pewnie też architekt).
Pozdrawiam.

arek1976
30-01-2003, 16:54
Zgadza się, ale nie jesteś w stanie wszystkiego przewidzieć. Budujesz dom z poddaszem, a tu nagle trach, obcięło Ci nogi i jeździsz na wózku. I co? plany wzięły w łeb. Ja jeszcze dzieci nie mam, więc jeśli się pojawią to będę z nimi mieszkał jakieś 20 lat. Przez ten okres "dom ma spełniać moje zachcianki". Poza tym nie będę sypał kasą komuś, kto chce tylko ode mnie ją wyciągnąć ( podczas pierwszej wizyty można się łatwo zorientować ). Jestem niezależny i nikt na siłę mi niczego nie narzuci. Że o projektancie wnętrz nie wspomnę. Skrytym naciągaczom mówię stanowcze NIE. Pozdro.

Edycja literówek

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: arek1976 dnia 2003-01-30 16:56 ]</font>

lukaka
30-01-2003, 17:31
Najlepiej przed wyborem projektu sprawdzic jakie sa warunki zabudowy na danym terenie, moze to znacznie ograniczyc nasz wybor.W moim przypadku projekt musial spelniac nastepujace wymagania:dach dwu lub czterospadowy kat 37-45 stopni, zabudowa max.35%,wysokosc max 9.5m(1/2 kondygnacji)
Ja przed wyborem projektu zalozylem sobie dodatkowo:
-dom szerokosci 10 m max (dzialka 18m)
-mozliwosc podzialu budowy na etapy
-w miare tania realizacja i eksploatacja(dwuspadowy dach,brak piwnic, zwarta bryla,kominek)
-min 90m2 powierzcni (etap pierwszy)
-po rozbudowie uzyskanie oddzielnego pokoju ok 30m2(slabosc do kina domowego)
-garaz
-wejscie od polnocy, ogrod od wschodu
-minimalna ilosc zmian w projekcie
Po kilku tysiacach przegladnietych projektow stanelo na D02 Rozwojowym (po minimalnych korektach),ktory znajdowal sie w pierwszym zakupionym katalogu.

30-01-2003, 17:54
Kiedy to było....
Tytułem sprostowania dodam,że wybraliśmy jednak "W zawilcach" (tej samej pracowni arch. i generalnie podobny układ)Można powiedzić,że od czasu mojej wypowiedzi ewolucja w wyborze posunęła się o parę metrów....kwadratowych (na niekorzyść) a jeden projekt.:wink:
Wybraliśmy mniejszy dom i teraz jak go budujemy widać tego zalety.Jak z wygodą, to się okaże.:smile:

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: opal dnia 2003-01-30 17:57 ]</font>

Bartt
30-01-2003, 20:49
Najpierw założenia bazowe w kolejności znaczenia:
1 - pustka nad salonem z antresolą na poddaszu
2 - pokój z łazienką na parterze dla teściowej
3 - powieżchnia użytkowa 150-170 m2
4 - żaden z pokoi nie mniejszy niż 11-13 m2
5 - na górze 3 pokoje
6 - rozległa komunikacja szczególnie na górze, nie wyobrażam sobie poddasza z klatką schodową która przechodzi w 3 pokoje, bez żadnego miejsca rodzinnego
7 - kotłowna + garaż
8 - kominek w salonie, najlepiej wydzielona jadalnia z małym wykuszem

Przejrzeliśmy ze 2000-3000 projektów gotowych wyrabiając sobie pogląd na nasze potrzeby, domów z antresolą było niestety jak na lekarstwo :cry:. Jeden z nich wstępnie wybraliśmy (dom w lawendzie z archetonu) i zaczeliśmy się doń przymierzać, ale miał b. skomplikowany dach i całą masę skosów co czyniło go niefunkcjonalnym. Drugi rozważany projekt (Amelia z horyzontu)wysunął się na prowadzenie
9 - po przemyśleniach i lekturze muratorka pojawił się kolejny warunek dach dwuspadowy, bez lukarn(żona się opierała, ale 30000 oszczędności ją przekonało :grin:
10 - uznaliśmy, że garaż może stać osobno - zyskujemy dodatkowe pomieszczenie gospodarcze
11 - odp. ustawienie w osi północ-południe
12 zwarta bryła budynku

Projekt katalogowy wybrany do dalszej przeróbki (Amelia) okazał się jedynie koncepcją w związku z tym jak tylko zfinalizujemy zakup działki zlecimy go do opracoewania autorowi jako projektu indywidualnego. Ostatecznie na górze będą 2 przyzwoitych rozmiarów sypialnie, hol otwierający się na pomieszczenie rekraacyjne z funkcją mejsca do pracy i wypoczynku połączone z salonem schodami i balustradą (nasza antresola :smile:). W przyszłości można je zabudować uzyskując trzeci pokój.

Jola_
31-01-2003, 19:09
Generalnie zgadam się z Arkiem1976, nie szła bym jednak tak dalego z tymi nogami. Ale rzeczywiście zawsze może się coś wydarzyć, tego nikt nie przewidzi.
Planowaliśmy dom dla siebie, czyli dla 2 osób, z możliwością zamieszkania 4 - bo nigdy nic nie wiadomo. Życie pokazało, że musimy zamieszkać z naszymi rodzicami (mamy po jednym różnej płci) a co będzie później - to się okaże, może moja córka, a może wnuczka zechce z nami zamieszkać?

Mam tylko nadzieję, że dom będzie stał aż tak długo!

Rafter
31-01-2003, 21:14
Dzieci zawszebędą wolały ciasną kawalerkę ale sami, niż mieszkanie ze zgredami. Choćby nie wiem jak luksusowy był ich dom i jak rodzice byli fajni i kochani.
ZAPAMIĘTAJ TO !!

Ryszard1
31-01-2003, 21:57
Przy wyborze projektu wg. mnie najwazniejsze jest rozwazenie do czego potrzebny jest przyszly dom i co po nim oczekujemy.
Inne rozwiazanie bedzie dla wielodzietnej, mlodej rodziny a inne dla osob starszych, inne dla kogos z wiekszymi funduszami a inne dla tych co musza sami popracowac przy budowie domu.
Jezeli o mnie chodzi marzylem o domku letniskowym. Wiec koncepcja moja opierala sie na tym, ze taki domek sluzy do wspolnego przebywania czlonkow rodziny a wiec nie musi miec osobnych, odizolowanych pomieszczen. Powinien miec duzy wspolny salon przechodzacy w zadaszona werande (na wypadek deszczu), przechodzaca w utwardzony plac laczacy sie z trawnikiem. Naokolo powinny byc drzewka. Powinno sie tam przebywac wspolnie, na powietrzu. Sam domek powinien byc tani, prosty w budowie, niekoniecznie trwaly, nie musi miec dobrej izolacji bo nie bedziemy tam przebywac zima. Idealna technologia do realizacji tej koncepcji jest budowa domu z bala. Ja przy wyborze projektu podpatrywalem domki finskie i oferty polskich wykonawcow. Niestety zaden nie przypadl mi do gustu, wiec poprostu sam sobie zrobilem ogolny projekt ktory wybrana firma poprawila, rozrysowala i wykonala. Budowa zostala pomyslnie zakonczona i jestem bardzo z domu zadowolony, a to jest najwazniejsze,

gawel
03-02-2003, 18:27
On 2003-01-23 10:48, arek1976 wrote:
Witam serdecznie. W końcu któryś architekt chce wziąć pod uwagę potrzeby inwestorów. Większość z nich realizuje swoje, nie zawsze trafne fantazje. Widać to w projektach, gdzie mamy bardzo dużo dachów, daszków, okien okienek, załamań, kątów, łuków, lukarn, wykuszów itd., itd. Dla mnie dobry projekt posiada następujące cechy:
- maksymalnie cztery powierzchnie dachu
- dom na planie prostokąta
- sypialnia rodziców z osobną łazienką, w zupełnie innej strefie domu niż pokoje dzieci
- spiżarnia przy kuchni
- kominek w salonie
- wielkośc okien proporcjonalna do wysokości ścian

Znalazłem taki projekt.

POZDRAWIAM
podpisuję się pod tym wszystkim rękami i nogami też mam już taki projekt.

dobrzykowice
05-02-2003, 16:30
Ludzie przeczytajcie jeszcze raz na czym ma polegać cala zabawa !!!!!!!
Redakcji chodzi o rzeczywiste zaaranzowanie spotkania z architektem w redakcji Cale spotkanie bedzie zarejestrowane i na jego podstawie powstanie artykul.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: dobrzykowice dnia 2003-02-05 16:32 ]</font>

Ryszard1
05-02-2003, 17:46
On 2003-02-05 16:30, dobrzykowice wrote:
Ludzie przeczytajcie jeszcze raz na czym ma polegać cala zabawa !!!!!!!
Redakcji chodzi o rzeczywiste zaaranzowanie spotkania z architektem w redakcji Cale spotkanie bedzie zarejestrowane i na jego podstawie powstanie artykul.

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: dobrzykowice dnia 2003-02-05 16:32 ]</font>

Spotkanie ? - to nie dla mnie, za daleko mieszkam,
zreszta jaki tam ze mnie architekt,

Sergey
20-02-2003, 19:42
Znalazłem w "Ładnym domu" 2001/1 artykul "raport budowlany" i tam był podany projekt architekci Michał Lipski i Artur Wójciak, pracownia Horyzont, zwycięzył w konkursie ładny małuy dom w 2000 roku. Opublikowany w "Ładnym domu" w 2000/5.
Netto 124,4 garaż 22, partetowy, niepodpiwniczony.
Ten projekt pasuje dla mnie prawe na 100 procent, może drobiazgi do zmiany. Nie wiem dzie go szukać. W inete nic a nic.

P.S. Jestem tu po raz perwszy.
P.P.S. Nie jestem polakiem dla tego przepraszem uprzejme za blędy ortograficzne.

Jezier
20-02-2003, 20:00
Wymienieni przez ciebie architekci pracują w pracowni Archipelag
http://www.archipelag.pl

Bartt
21-02-2003, 17:22
a pracownia horyzont ma stronę http://www.domnahoryzoncie.pl (lub com.pl) :smile: tam też możesz popytać

MariuszP
27-02-2003, 20:50
Po wielu przegladnietych projektach najbardziej podoba się nam (mnie i żonie) projekt z MTM Styl SOPRAN 4: http://www.mtmstyl.com.pl/projekt.asp?id=161. Układ mieszkania odpowiada nam w 99% co nie jest częste w projektach gotowych (zmienimy tylko położenie pieca CO). Szukałem domu prostego i koniecznie bardzo taniego w budowie, chcemy mieć na razie wykończony tylko sam dół, góra będzie jedną wielką powierzchnia na przyszłość. Jak myślicie ile może kosztować budowa tego domu systemem gospodarczym? Wg kosztorysu i w wykonaniu przez firme koszt całości pod klucz to 240tys netto. Czy robiac systemem gospodarczym tylko parter pod klucz uda sie zmiescic w koszcie około 130tys. zl brutto? Co możecie powiedzieć o tym projekcie: co jest złe a co dobre (patrząc pod zwględem kosztów budowy)?

Bartt
27-02-2003, 21:21
Mariusz nie chcę karakać, ale:

1 sam napisałeś, że 240 to brutto, jeśli dodasz VAT, to robi się 260, a trzeba byś przygotowanym na VAT wyższy :sad:, koszty przyłączy i "drobne wydatki", których suma może być znacząca

2 niestety musisz zbudować cały dom, wykonać pełną kotłownię, większość instalacji, a zaoszczędzisz praktycznie tylko na wykończeniu góry. Wydaje się, że 130 to za mało na doprowadzenie budowy do etapu zamieszkania dołu, a pamiętaj o meblach kuchennych, kaflach i całej wykończeniówce. U mnie przewiduję, że za 130 to postawię stan surowy otwarty (może zamknięty) - 170m2 + garaż

jan100
27-02-2003, 21:24
gospodarczy system pozwala na osiągnięcie ceny za metr ok.1000 zł.
w Twoim przypadku możesz nie robić schodów i całej góry ale to jest proporcjonalnie do całości niewiele.

MariuszP
27-02-2003, 21:46
W cenie 130tys nie licze kosztow przylaczy (obecnie to robie), tylko samą budowę domu. Poddasze będzie zabite deskami (ew. drabina) a dół doprowadze do stanu w którym można mieszkać. Wyposażenie domu praktycznie mam (oprócz mebli i urządzeń sanitarnych). Ogrzewanie gazowe + kominek, praktycznie bede potrzebowal tylko ekipe do murów + dach a resztę potrafię zrobić z pomocą znajomych/rodziny.

Bartt
27-02-2003, 22:00
W takim razie próbuj, ale najpierw zrób szczegółowy kosztorys :smile:
Co do samego projektu. Nie wiem czy jest on najlepszy na dom budowany w 2 etapach. Rozumiem, że zamieszkacie tam tylko we dwójkę. Salon jest dość kłopotliwym miejscem na sypialnię, nie macie zacisznego konta gdzie może panować twórczy bałagan. Na górze masz za to aż 4 pokoje. Optymalniej by było mieć na dole dodatkową sypialnię, a na górze o jeden mniej :smile:

MariuszP
27-02-2003, 22:11
Jeszcze sie zastanawiam nad SOPRAN 2 (http://www.mtmstyl.com.pl/projekt.asp?id=163) tylko poszerze pokoj dzienny do obrysu glownego (jak w sopran 4) a za to SOPRAN 2 ma prostszy dach :smile:

MariuszP
27-02-2003, 22:12
Barrt: tak mieszkamy na razie we dwójke a reszta domu to odelgła przyszlość, chyba, że bak da wiecej kredytu to sie zrobi troche góry.

Arek99
28-02-2003, 09:12
a nie zastanawiałeś się na projektem D06a z Muratora - dom wydaje się prosty i tani, poddasze do dalszej adaptacji, zero ścian nośnych na parterze. Ja chyba będę go stawiał

bugal
28-02-2003, 09:26
czesc,

mam podobny dylemat jak Mariusz i podobne plany inwestycyjne, przynajmniej do etapu zamieszkania (stopniowe wykonczenie, wejscie na poddasze pozniej) i problem polega na tym, ze w ogromnej ofercie projektow, bardzo malo stanowia faktycznie proste domki, typu uklad scian w prostokacie, dach dwuspadzisty bez lukarn i kolumn, itp.
od kilku miesiecy najbardziej pasuje nam (2+2) domek d02 i mysle ze na niego sie zdecydujemy (odbicie lustrzane, poniewaz mam wjazd na dzialke od wschodu). pomieszczenia na dole nie sa zbyt duze, ale gdy urzadzi sie czesc prywanta na gorze, dol moze sluzyc jako fajne centrum zarzadzania i wypoczynku. do czasu wykonczenia gory - dwie sypailnie nam wystarcza.
co myslicie o d02?

pozdrawiam!

MariuszP
28-02-2003, 12:19
Arek99: D06a niestety nam sie nie podoba, a to bardzo ważny czynnik :smile: Poza tym nie wejdzie nam naszerokosc na dzialke, a w inny sposob nie uloze go tam.

Klaudia
28-02-2003, 13:04
Mariusz, podzielę się z Tobą moimi doświadczeniami.
Buduję dom parterowy z poddaszem użytkowym. Też na początku planowaliśmy wykończyć dół i zamieszkać, a potem robić sobie samemu (systemem gospodarczym) górę. Niestety w praktyce okazało się, że nie jest to taki łatwe. Wiele z tych prac u góry mogłoby skutecznie zniszczyć wykończony dół, np. ocieplanie poddasza i jego zabudowa. Mamy meć lekkie schody w salonie i nie wyobrażam sobie jakbyśmy mieli po nich wnosić chociażby płyty na poddasze. Poza tym niestety często tak jest, że jak się czegoś nie zrobi od razu to można do tego już nigdy nie wrócić. Na razie nasz system się sprawdza, wykonujemy poszczególne roboty etapami i nie dośc że w sumie wychodzi taniej to są one od razu zamknięte i nie trzeba będzie do nich wracać. Wiadomo, że ograniczenia finansowe często narzucają nam inne rozwiązania, ale szkoda dotychczasowej pracy i włożonych pieniędzy gdyby parter miał ucierpieć przy wykańczeniu poddasza. Nie mówię oczywiście o finalnym malowaniu ścian czy podłogach, ale o większych pracach budowlanych.
To tyle. Pozdrawiam i życzę powodzenia w budowaniu.

Arek99
28-02-2003, 13:16
A może odwrócić kolejność i "wykańczać" poddasze, wprowadzić się a potem majsterkować sobie na parterze?

zojka
06-03-2003, 12:53
Juz długo szukam projektu domu, z użytkowym poddaszem, dwuspadowym dachem, wygodnymi schodami, dobrze żeby miał po. gospodarcze na dole i nie przekroczył 130 m2 powierzchni użytkowej.

Martula
06-03-2003, 13:49
Polecam Krzemyk f-my Archeton z Krakowa.Taki domek ja właśnie wybrałam.I bardzo mi się podoba.Firma ma swoją stronę internetową - w wyszukiwarce wpisz Archeton.
Życzę powodzenia.

Grzegorz63
06-03-2003, 13:58
zojka
Odbierz pocztę.
Przesłałem Ci adresy internetowe kilkudziesięciu biur projektowych.
Miłego oglądania i trafnego wyboru.
Grzegorz

Sergey
06-03-2003, 16:37
Znalazłem.
http://www.a-zero.republika.pl/domi_spis.html
Wygląda na tani w budowie i wystarczające elegancki jak na mój gust.

Luśka
06-03-2003, 20:44
Bardzo sympatyczny i funkcjonalny. Zastanów się, czy w wiatrołapie nie wygospodarować miejsca na małą spiżarnię? Taką do 2m2. Żona by się ucieszyła na pewno :smile:

Olinka
10-03-2003, 19:44
Czesc! Zerknij na projekt pracowni Lipińskich nr LMB 11 - tez parterowy - moj ulubiony Podaje adres <www.lipinscy.pl>
Wiem, ze jak sie ma ulubiony projekt to sie go niechetnie zamienia, ale polecam - przeanalizuj go: 4 sypialnie, salon, kuchnia z jadalnia, i 132m2.
Serdecznie pozdrawiam.

Sergey
12-03-2003, 10:07
On 2003-03-10 19:44, Olinka wrote:
Czesc! Zerknij na projekt pracowni Lipińskich nr LMB 11 - tez parterowy - moj ulubiony Podaje adres <www.lipinscy.pl>
Wiem, ze jak sie ma ulubiony projekt to sie go niechetnie zamienia, ale polecam - przeanalizuj go: 4 sypialnie, salon, kuchnia z jadalnia, i 132m2.
Serdecznie pozdrawiam.


Już od dawna mам go w Favorites. Nie rozumiem tak naprawde kilka rzeczy z tym LMB11:
1. Jak go ustawić na dzialce? Kuchnia - na ogród, salon - na drogę?
2. Dzie postawić garaż?

Docent - Gdańsk
24-03-2003, 11:23
No taki plan to chyba nie jest najlepszy. Może zastanów się nad D 07 - rezygnując z garażu masz dół do zamieszkania.

Bodzio 2003
25-03-2003, 16:58
Do Bartt drobna uwaga. Brutto to jest już z VAT-em.

Olinka
01-04-2003, 13:14
sorki że dopiero teraz odpisuję.
ja mam wjazd od południa, czyli dwie sypialnie, wejście główne i salon - okno.
a kuchnia, ta największa sypialnia i tylne wejście od ogrodu (od północy) no i od północnego zachodu taras.
Od wschodu pokój dziecka/dzieci (jeszcze nie mam, to nie wiem:smile:
Pozdrawiam.
ps
dokonujemy przeróbki: między salonem a kuchnią likwidujemy ściankę (będzie u góry belka podtrzymująca strop) i dodajemy kominek (tam, gdzie w projekcie telewizor) Koszt przeróbki ok. 300zł.

Jagna
08-04-2003, 14:48
Miał być D12a, ale jednak zaraziłam drugą połowę moimi obawami co do antresoli :smile: aach, jestem świetnym negocjatorem...
Ale teraz proszę, pomóżcie wybrać :sad: Oba domy mi się podobają. Nina jest pewnie droższa (dach) w budowie, ale ma spiżarnię, pralnię i cudowny, zadaszony taras, na który zachorowałam. Za to D12b jest pewnie łatwiejszy w budowie i chyba bardziej ufam samemu projektowi, ale przeszkadza mi trochę wielki garaż na froncie, no i taras nie porównywalnie mniejszy....Co ja mam zrobić? heeelp.

Slavo
09-04-2003, 13:27
Grzegorz63.
Mogę Cię również prosić o taki wykaz biur projektowych?
Z góry dziękuje za pomoc.
Slawek

Slavo
09-04-2003, 13:29
Grzegorz63.
Mogę Cię również prosić o taki wykaz biur projektowych?
Z góry dziękuje za pomoc.
Slawek

Grzegorz63
09-04-2003, 14:16
Sławek, odbierz pocztę.
Pozdrawiam
Grzegorz

Jagna
09-04-2003, 20:08
W podziękowaniu za tak liczne odpowiedzi :wink: pragnę donieść, że problem jest już nieaktualny. Kobieta zmienną jest. Po dwóch godzinach awantur w Salonie Muratora (między sobą się awanturowaliśmy, nie z Panią) okazało się, że jedyny dom, w którym poza jednym oknem nic nie trzeba zmieniać to D20a. Zdaje się, że nikt go aktualnie nie buduje, ale gdyby ktoś zechciał podzielić się ze mną swoimi uwagami na temat tego domu, to będzie mi bardzo miło.

Slavo
09-04-2003, 22:02
Doszlo, dzieki. Widze ze mam co robic na najblizsze dwa tygodnie :smile:
Slawek

kubosia
10-04-2003, 22:19
Może ktoś podpowie mi gdzie można znaleźć projekt domu ok. 90 m. najchętniej z 3 małymi sypialniami i dostawionym garażem. Byle tani w budowie.

MIREQ
10-04-2003, 22:59
poszukuję projektu domku
ogólne warunki :
- pow. do ok.150m2 , (4 osoby)
- użytkowe poddasze
- wjazd od zachodu
- garaż od północy,
- dodatkowy pokój (gabinet) na parterze



<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: MIREQ dnia 2003-04-10 23:00 ]</font>

ewia
11-04-2003, 08:42
Spróbuj D06 Muratora albo jeszcze lepiej C03 Miodowy miesiąc. Ja też się do niego przymierzam. Koszt obu to ok 160 tys pod klucz

ewia
11-04-2003, 08:43
Spróbuj D06 Muratora albo jeszcze lepiej C03 Miodowy miesiąc. Ja też się do niego przymierzam. Koszt obu to ok 160 tys pod klucz

kubosia
11-04-2003, 10:31
Obejrzałam oba i trochę mi sie nie chce wierzyć, że C03 będzie kosztował tyle samo co D06. Według mnie C03 jest dużo atrakcyjniejszy, ale wydaje mi się że i droższy.

magmi
11-04-2003, 11:13
Nie bądź leniuszkiem :smile:, przejrzyj najpierw
strony biur projektowych! Trudno coś proponować, bo wiadomo - gusta są różne i priorytety też...

MIREQ
11-04-2003, 13:15
zapytanie o projekt kieruję do osób mających w przeszłości podobny problem (większość gotowych projektów przygotowana jest dla działek z wjazdem od północy) a także do biur projektowych -jestem waszym potencjalnym klientem

do magmi-
nie jestem 'leniuszkiem'-przejrzałem już wiele projektów
myślę że forum jest po to abyśmy nie odkrywali ameryki od nowa

magmi
11-04-2003, 14:35
Bez urazy!:smile: Wiem, że znalezienie takiego projektu nie jest łatwe (sama mam działkę z wjazdem od północengo zachodu).
Spójrz na te projekty (każdy jest trochę inaczej usytuaowany):
"LMP34" na http://www.lipinscy.pl
"dom pod modrzewiem" na http://www.archon.pl
"sosenka" na http://www.domnahoryzoncie.pl - w lustrzanym odbiciu (uwaga! obrazek jest pomylony)

Powodzenia! :smile:


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: magmi dnia 2003-04-11 14:36 ]</font>

magmi
11-04-2003, 15:50
Kubosia, zerknij też na http://www.domnahoryzoncie.pl/2/index.php?page=projekty&sub=wrzos
oraz
http://www.archipelag.pl/projekty/projekt.php?cat=1010700&pid=37&form=advanced&seek=bogna;0;0;;;0;0;0;;;;;;;0;0;1&ExtraNavText=Bogna+%28w.+I%29

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: magmi dnia 2003-04-11 16:00 ]</font>

ilona75
11-04-2003, 16:56
Cześć ja proponuję Ci mały domek który zresztą i my wybraliśmy.
http://www.pppik.com.pl/ projekt o nazwie DUC istnieje tez wersja tego domku z garażem tylko musisz poszukać wśród projektów na tej stronie.
Natomiast jeżeli chodzi o koszt to myślę ze powiem Ci za rok, ponieważ w tej chwili dopiero zaczynamy
Pozdrawiam Ilona

AgnesK
11-04-2003, 21:10
A my przymierzamy się do L-24; http://www.moj-dom.pl/projekt.php.?id=L-24 :)

kubosia
15-04-2003, 12:46
Wydaje mi się że już znalazłam swój mały domek. M-86

http://www.wlasny-dom.pl/projekty.php

Może ktoś się tak buduje? :grin:

am00
01-05-2003, 00:33
Też szukam taniego domku o podobnej powierzchni użytkowej. Najtańszy i jeszcze nie taki brzydki, to według mnie JAG http://www.pppik.pl. Według autora stan surowy można mieć za 75 kzł. Twój jest zdecydowanie droższy, bo jest parterowy, ma dwa kominy, które i tak nie obejmują kuchni. Kuchnia i łazienki są odddzielone przez co hydraulik zużyje więcej rurek. Kominek nie ogrzeje całego domku bez wspomagania. Gdybyś ze względu na cenę zainteresowała się moim JAGiem, to pokażę Ci jak go można "ulepszyć".

am00
01-05-2003, 00:41
Pomyliłem stronkę, JAG jest na http://www.pppik.com.pl. Podobnie jak DUC, ale JAG jest mniejszy - w obrysie tylko 8x8m.

sebag73
17-06-2003, 21:29
czesc
To moj debiut na tym forum dlatego pisze drzaca reka.

Jestesmy z zona na etapie wyboru projektu domu. Interesuje nas raczej dom parterowy - bardzo chetnie z kawalkiem piwnicy okolo 50 m.kw.
Od przegladania roznych katalogow i stron www dostajemy juz po malu obledu - takze moze ktos z Was podpowie nam cos ciekawego. Chcielibysmy miec w domu: 3 sypialnie (jedna sypialnie z lazienka), tzw. gabinet do pracy, rozsadny pokoj dzienny z kominkiem i garaz na 2 auta, oczywiscie kuchnia z jadalnia i druga lazienke. Dzialka ma okolo 13 arow (26m x 52m) i wejscie od zachodu. Moze ktos z Was realizuje projekt Archipelagu: Brenda, Lena lub Ala albo Murator: C34? Lub jakis inny projekt, ktory pasowalby do naszego opisu.

pozdrawiam Seba

Aleksandryta
17-06-2003, 22:48
Zajrzyj:http://wuwo.home.pl, www.cieple domy.pl, ja tez szukam domu parterowego, gdzies ok.150 m2, a moze masz jakies namiary. U Lipinskich jest kilkanascie parterowych domow, calkiem, calkiem :D Moze jeszcze www.stylowydom.pl

Aleksandryta
17-06-2003, 22:49
www.ciepledomy.pl :oops:

sebag73
18-06-2003, 08:44
do Aleksandryta, dzieki za linki na wuwo.home.pl jest niezly jeden domek, tylko szkoda ze nie ma tam rzutu pokazujacego rozmieszczenie pomieszczen. Jezeli chodzi o dom parterowy okolo 150m to duzo niezlych projektow widzialem w Archipelagu http://www.archipelag.pl

pozdrawiam

@si@
22-06-2003, 19:24
Zobacz na dom d08-Muratora.Co prawda nie ma piwnicy ale za to ma duze pomieszczenie gospodarcze.

mirrras
29-06-2003, 10:52
biore pod uwage nastepujace projekty z katalogu "gotowow":
powszechny d04
spokojny d53
przyjazny d30
dom na 102 d09.
uprzejmie prosze o wasze doswiadczenia dotyczace budowy ktoregos z tych domkow, ewidentnych wpadek w projekcie, niespodzianek i zmian na lepsze w trakcie budowy. bede wdzieczny za pomoc. pozdrawiam-m

Piasek
03-07-2003, 08:53
Witam

Ostatecznie zawęziliśmy obszar poszukiwań do tych dwóch projektów i teraz problem - który wybrać?
Oba projekty są bardzo zbliżone, z tym że Pamela jest mniejsza a ma to wszystko co Manuela. Z drugiej strony Manuele widzieliśmy na żywo i nam się podobała a Pameli nie. Może ktoś buduje lub zbudował Pamele, to bardzo proszę o kontakt.
Jeśli chodzi o Manuele, to wprowadzilibyśmy nastepujące zmiany:
1) okienko u góry przesuwamy o trochę, aby było w pralni,
2) wejście do pomieszczenia gospodarczego z garażu a nie z korytarza a tam byłaby garderoba,
3) coś trzeba zrobić ze schodami, aby były ciekawsze - tutaj nie wiem za bardzo co - może ktoś doradzi!
4) ta krótka ścianka pomiędzy kuchnią a jadalnią - chcemy ją zamienić na kolumnę,
5) no i musimy zlikwidować 1 okno w kuchni, gdyż mamy już gotową kuchnię, którą musimy tam wpasować.
Macie jeszcze jakieś pomysły odnośnie ulepszeń tego projektu?

kret
04-07-2003, 09:41
Też mocno zastanawiałem się nad manuelą, ale ostatecznie odpadła ze względu na malutki salonik i garaż.

Piasek
04-07-2003, 09:43
Witam

I co wybrałeś zamiast Manueli?

kret
04-07-2003, 10:49
Wybrałem APS 114 z Archiprojektu z Lublina - zlikwidowałem ściankę działową w salonie i mam 42,2 m2 salon + 13 m2 kuchnia + 11 m2 hall jako przestrzeń otwartą (zostawiłem tylko kawałeczek ścianki pomiędzy kuchnią a hallem) - zamiast ściany nośnej pomiędzy salonem a kuchnią architekt wstawił mi bardzo ładny okrągły słup ( fi 30cm). Powiększyłem też łazienkę na poddaszu kosztem kawałka strychu - ma teraz 16m2 i zmieszczę tam wszystko co chcę. Projekt ten jest bardzo podobny do manueli ale dla mnie bardziej pasował - w manueli nie było jak powiększyć salonu :cry: a tutaj się dało :lol: i zmieszczę w nim całe swoje kino domowe + jadalnię !
Ale każdy ma inne gusta i preferencje !

Piasek
04-07-2003, 10:57
A możesz podać jakiegoś linka, bo nie mogę znaleźć?

kret
04-07-2003, 12:17
http://www.archi-projekt.com.pl/ramka_nowosci.htm

Piasek
04-07-2003, 12:25
Witam

Kurcze bardzo fajny projekt. Muszę go z żoną dokładnie obejrzeć.
A na jakim etapie budowy jesteś?

kret
04-07-2003, 12:32
Dopiero zacząłem - w lutym kupiłem działkę.
W przyszłym tygodniu będą ściany fundamentowe (ławy już są) - do początku września będą ściany parteru i strop i na ten rok tyle.

Piasek
04-07-2003, 12:34
A jest szansa obejrzeć ten dom już zrealizowany?

kret
04-07-2003, 13:24
Jak skończę w przyszłym roku to oczywiście tak.

Piasek
04-07-2003, 13:51
Dzięki, ale mi chodziło o to czy udało Tobie się zobaczyć ten dom na żywo, czy projekt jest jeszcze za świeży. A jak z błędami - znalazłeś coś?

kret
04-07-2003, 14:20
domu tego na żywo nie widziałem (widziałem podobny APS xxx nie znam numeru), co do błędów to na razie nic nie było (ja kontroluję osobno, majster sobie a architekt-kierownik budowy sobie - wszyscy razem na bieżąco sprawdzamy, liczymy ... :) )

KrzysiekMarusza
27-07-2003, 14:46
Buduje D09 - na 102
sciana JW z Ytonga 400/36.5
zmienilem tylko uklad pomieszczen, kociol zamierzam dac kondensacyjny
scianki dzialowe z BK 600/11.5
na razie sie buduje - :-)
aha - modyfikowalem lawy i sciany fundamentowe (lane), bo szkody górnicze
na razie tyle -
hej - Krzysiek

MarcinM
13-08-2003, 12:44
Witajcie,
w mojej okolicy wszyscy stawiają domy z poddaszem użytkowym, a ja myślę o D08 z Muratora.
wiadomo, że każdy wybiera dla siebie itp itd
mam jednak obawy o wygląd mojego rozłożystego parterowca pośród innych domów. Działki mają po 1500 m2.
co sądzicie?

ania_g
13-08-2003, 12:49
Ja też wybrałam parterowy D09 i nie patrzę na okolicę tylko realizuję swoje marzenia. Poza tym, jeżeli w Twojej okolicy tylko jeden będzie parterowy, tym bardziej będzie przyciągał uwagę.

Pozdrawiam,
Ania

Feft
13-08-2003, 12:58
Ja też mam parterowy, można go zobaczyć tutaj www.piotrpikula.republika.pl (klinknąć "BUDOWA")
Nie ma co ukrywać - swoją wysokością rzuca się w oczy - każdy mówi, czemu taki niski? Przechodnie nie są zachwyceni (słyszałem ze 3 opinie) i dom, mimo, że ukrywa się wśród dwu- czy nawet trzykondygnacyjnych "wieżowców" (nawet z bardzo wysokim parterem), to z bliska sprawia wrażenie jakby nie powinien tam stać. Jeden z budowlańców powiedział: "ale później pan sobie dostawi pięterko, nie?".
Ja jednak nie mam zamiaru niczego zmieniać - tak mi się podoba, tak chcę mieszkać (np. schody, gorące poddasze).

Benicio
13-08-2003, 13:23
Witam

Marcinie
Buduj taki dom jaki chcesz, na jaki pozwolą Ci finanse i na jaki pozwoli Ci gmina. Mój D24 (też bungalow), leży pośród samych domów z poddaszem użytkowym i zapewniam Cie, że nie razi niczym (a wg mnie jest ładniejszy, ale to juz czysto subiektywna opinia 8) ).
A D08 to super projekt. Nie widziałem lepszego bungalowu - ja miałem niestety za wąska działkę dla niego.

Pozdrowienia B.

fromel
13-08-2003, 13:29
PARTER, PARTER, PARTER !!!!!!!!!

Teska
13-08-2003, 13:40
witaj

ja tez mam parterówke Irma II z Archipelagu....wokół sa rocne domy wiekszosc z uzytkowymi...ale co mi tam...moj wyglada ok

HenoK
13-08-2003, 13:56
Ja też polecam parterówkę. Oprócz tego, ze trzeba trochę większą działkę - same zalety.

Wowka
13-08-2003, 14:15
Ja też polecam parterówkę. Oprócz tego, ze trzeba trochę większą działkę - same zalety.

HenoK Nie same...... . Dom z poddaszem też ma wiele zalet których brakuje parterowemu. Ale o tym już było na forum nie raz i nie dwa .....
Każdy wybiera to co jemu odpowiada Tobie parterowy mnie z poddaszem i tak niech już pozostanie.

MarcinM Jeśli nie ma wymogu koncepcyjnego ujednolicenia typu zabudowy i otrzymasz z gminy zgodę na budynek parterowy - to taki buduj bo ten dom będzie służył Tobie i Twojej rodzinie. I w takim domu będziesz czuł się najlepiej. A inni ... . Inni niech przywykna. Podobnie i w mojej okolicy mój dom różni sie od wielu sąsiednich domów. Po pierwsze nie jest kostką z płaskim stropodachem. Po drugie w tynkach między oknami nie "wklejałem" mozaik z tłuczonych talerzy lub szkła butelkowanego.
Zaręczam sąsiedzi do widoku mojego domu już przywykli :wink:
Pozdrawiam

tsunagirl
13-08-2003, 14:36
my budujemy z uzytkowym poddaszem - oczywscie uwazam ze moj jest najpiekniejszy, najzgrabniejszy, najbardziej funkcjonalny, naj, naj, naj...wybralismy sobie taki jaki bardzo chcielismy miec i nie interesuja mnie inni; tak tez powinienes zrobic ty - skoro podoba ci sie ten wlasnie projekt, masz zgode, to dlaczego zastanawiasz sie co inni mysla - to jest twoj dom, ty w nim mieszkasz i dla ciebie ma byc naj....:)

Tomaszos
13-08-2003, 15:41
Moim skromnym zdaniem - parter
Mam parterowy ze względu na kasę
jak bym miał więcej i tak byłby to parter


PS. Piętrowe też są fajne - rzecz gustu

misia-28
13-08-2003, 16:50
Podzielam zdanie ani_g "realizuj swoje marzenia" A prawda jest taka, czy będziesz miał parterówkę z poddaszem czy bez i tak sąsiedzi cię obgadają.
pozdrawiam

marina123
13-08-2003, 21:40
Tylko parter :lol:

MarcinM
19-08-2003, 09:36
dzięki za sympatyczne listy.
naturalnie wybiorę to , co mi się najbardziej podoba i co dla mnie będzie najbardziej funkcjonalne, ale człek ciekaw jest opinii ludzi, którzy pewne decyzje mają już za sobą.

Shadock
20-08-2003, 20:00
mam jednak obawy o wygląd mojego rozłożystego parterowca pośród innych domów. Działki mają po 1500 m2.
co sądzicie?

Co się przejmujesz, ja upycham mojego parterowca na 700 m2 :roll:
i jest super :wink:

Alicjanka
29-08-2003, 17:55
Ja mieszkam już obecnie w parterowym D23 i BARDZO sobie chwalę brak schodów i bliskość ogrodu! Jeśli marzy Ci się parterówka to nie daj się namówić tym którzy Cię od realizacji tego marzenia odwodzą!
Pozdrawiam i powodzenia,
Alicjanka

marina123
29-08-2003, 21:04
Trzymaj sie z parterowka i nie daj sie namowic wykonawcom na podniesienie sciany kolankowej "tylko jedna cegielka a ile metyrow do zagospodarowania". Wielu poleglo wlasnie na tym etapie :lol:

Shadock
29-08-2003, 22:20
I potem, zgrabny przynajmniej na etapie projektu pierwotnego domek, wygląda jak stodoła :)

jugra
11-09-2003, 14:13
Do rozpoczęcia budowy jeszcze daleko, ale z pewnością najpierw należy wybrać projekt lub inaczej mówiąc wiedzieć co się chce zbudować.
No iz tym jest problem. Najpierw byłem zdecydowany na parterowy; ale po przejrzeniu tysięcy projektów mam mętlik w głowie choćby dlatego że właściwie wszystkie projekty gotowe mają wjazd na działkę od północy lub wschodu i znalezienie projektu który ma wjazd od zachodu, garaż, logiczny układ pomieszczeń i powierzchnię ok.100 do 120 m2 graniczy chyba z cudem. Zaczynam się już zastanawiać nad projektami z poddaszem użytkowym w nadziei że trafię i powiem "to jest to". W efekcie przeglądam jeszcze więcej projektów i wiem jeszcze mniej.
Proszę Was forumowicze; oświećcie mnie i spróbujcie podpowiedzieć !

- Na co szczególnie zwrócić uwagę w fazie wyboru projektu ?
- Projekt gotowy czy indywidualny ?
- Czy i jakie błędy popełniliście na tym etapie ?
- Jakie są za i przeciw w wyborze: parterowy czy z poddaszem
użytkowym ? Który Wam bardziej "leży" ?
- Który jest tańszy w budowie (przy tej samej technologii i pow.
użytkowej) ?
- Który bardziej ekonomiczny i przyjazny w użytkowaniu ?
Pozdrawiam Jugra.

magmi
11-09-2003, 14:25
Jugra, to jest temat rzeka - zadałeś tyle pytań, że nie sposób na wszystkie odpowiedzieć w jednym poście.
Mam dla Ciebie propozycję, sprawdzoną na tym forum: opisz trochę swoją działkę (strony świata, kształt, wielkość, ewent. długość boków, gdzie wjazd itd.). Napisz czego oczekujesz od projektu (np. co to jest "sensowny układ pomieszczeń" według Ciebie), kto będzie w nim mieszkał (ile osób, w jakim wieku? czy to liczba docelowa, czy coś w przyszłości się zmieni?). Ewentualnie rzuć nazwę i autora (biuro) jakiegoś projektu, który Ci się spodobał, żebyśmy się zorientowali z grubsza czego szukasz i co Ci się podoba.
I możemy wspólnie "przewałkować" Twoje pomysły i nasze ewentualne uwagi i sugestie. Jest tu sporo osób, które w takich dyskusjach chętnie uczestniczą.

jugra
11-09-2003, 14:49
Chciałbym garaż w bryle budynku, 2 sypialnie umieszczone nie od strony północnej, przy wejściu gabinet, pokój dzienny od południa lub zachodu, pomieszczenie gospodarcze przy łazience (mowa o parterowym). Jak dam rade to podeślę jakieś zdjęcie bo z linkiem może być problem. Na razie najbliżej tego co chcę z gotowych jest D 22 Muratora.
Działka jest prostokątem długość 50m szerokość 22m. Jest szerszym bokiem skierowana na południe a na szerokości 8 m z zachodniej strony, licząc od północno-zachodniego rogu działki istnieje możliwość wjazdu.

magmi
11-09-2003, 15:23
Hmm. Nie do końca zrozumiałam ten kod Morse'a :wink:, sprawdź czy dobrze myślę: boki dłuższe Twojej działki mają 50 m i są od południa i północy, krótsze - 22m od zach i wsch, przy czym wjazd jest od zachodu?
Jeśli dobrze Cię zrozumiałam, to teraz co do projektu: do tego ustawienia stron świata nie jest najlepszy. Kuchnia miałaby okno od południa (lepiej gdy jest od wschodu lub ewent. północy), a dwa pokoje - okna od północy - ciemnawo.
O samym projekcie, abstrahując od działki: niezbyt wygodny będzie ten długi wąski korytarzyk z masą drzwi - ale to może być trudne do uniknięcia w domu parterowym. Taras częściowo zadaszony to fajne rozwiązanie, drugi taras przy kuchni też, ale proponowane usytuowanie stołu jest bardzo kiepskie - stół zawalidroga, a nie bardzo jest gdzie go przenieść w tym pokoju, a do kuchni też nie, bo za mała. Lukarna w dachu ma sens, jeśli planuje się zagospodarowanie poddasza, w przeciwnym razie jest zupełnie zbyteczna.

Spróbuję coś Ci popodrzucać. Na początek coś podobnego do D22,
ale z odrobinę lepszym (moim zdaniem :) ) układem pomieszczeń:
http://agrobisp.com.pl/cgi-bin/store?action=display&item=127&usid=1
Kuchnia dalej jest tu od zachodu, Lepiej byłoby żeby była z tyłu. MOże coś znajdę.

Ewunia
11-09-2003, 15:33
projekty gotowe mają wjazd na działkę od północy lub wschodu I owszem, mam podobny problem. Ale po obejrzeniu setek juz chyba projektów, wyselekcjonowałam pewnie ze 30, w których pokój dzienny jest w bok od wejścia, a nie po przeciwnej stronie. Teraz będę myśleć, jak przemodelować wnętrze, bez naruszania głównej konstrukcji, by uzyskać coś, co będzie nam odpowiadać. Wymaga to ogromu czasu, a często konsultacji kogoś "znającego się". Dlatego czytam usilnie to forum, choć sama budowa oddala się z powodów obiektywnych.
Nikt ci nie podsunie gotowego projektu, musisz sam nad tym popracować. Szukaj, szukaj, czytaj a z czasem napewno coś z tego wyjdzie :D

magmi
11-09-2003, 15:43
Ewunia ma rację. Przy tym układzie stron świata optymalnie byłoby, gdyby pokój dizenny był z boku (od południa). A taras albo z boku, albo na którymś narożniku.
Zobacz dla przykładu ten projekt:
http://www.studio-atrium.pl/atrium.php?p=po&cid=19&pid=201

jugra
12-09-2003, 07:59
(Uwaga - zmieniłem tytuł na wniosek Ewuni). Bardzo trafne uwagi.
Szukam, szukam cały czas. Jak sama piszesz Ewuniu temat wciąż Cię gryzie czyli te 30 projektów nie załatwia sprawy. Może kiedy połączymy siły... .
Sam wykonałem już kilka różnych projektów, ale wciąż nie mówię stop. Jeżeli chodzi o BM 81 Agrobispu czy Atrium są naprawdę niezłe ale np. duża odległość między łazienką a pom. gospodarczym to błąd. Jeżeli zacznie się to zmieniać to koncepcja budynku się sypie; tu brakuje tam zbywa i powstają kolejne złe rozwiązania.
Koszt budowy takich projektów też jest chyba wysoki a ja chciałbym zmieścić się przy własnoręcznym wykończeniu domu w kwocie do 150 tyś lub niżej. A propos gdzie najlepiej wg Was umieścić sypialnie ?
Nie jestem malkontentem lecz po prostu szukam czegoś najbliższego ideału (czyli próbuję pogodzić ogień z wodą).
Zobaczcie na link poniżej; lustrzane "Jeżyna 2LGP" oraz "Irga 2LGP". Co Wy na to ? Może i Tobie Ewunia się spodobają ? Inne też są niezłe.
http://www.bienkowscy.pl/part.htm
Jeżeli chciałabyś zobaczyć moje projekty to mogę wysłać na priva. Rysunki są w "Solid Edge"
Pozdrawiam i zachęcam do dyskusji na inne postawione przeze mnie pytania.

Ewunia
14-09-2003, 20:06
zmieniłem tytuł na wniosek Ewuni Raczej sugestia, a jeszcze lepiej, prośba :lol:


te 30 projektów nie załatwia sprawy Niestety, nie. Nie możemy się zdecydować: parterowy, czy z poddaszem? Ze względu na powierzchnię działki - raczej z poddaszem. Ze względu na wiek naszego nielicznego potomstwa, które niedługo powinno nas już opuścić - raczej parterowy. Obejrzałam "Jeżyna 2LGP" oraz "Irga 2LGP". Nawet ciekawe, chociaż jednak wolałabym mieć sypialnie wyżej (rozterka).


A propos gdzie najlepiej wg Was umieścić sypialnie?.To chyba nie ma większego znaczenia, ja napewno nie chcę od wschodu :wink: Jestem śpioch :D
Moja działka jest tak nietypowo usytuowana, że mogę mieć wejście zarówno od południa, jak i od zachodu (równie nieszczęśliwie). Jest na końcu ślepej uliczki, otoczona innymi działkami i nie przylega do żadnej ulicy. Ma 850 m2, dlatego z powierzchnią zabudowy nie mam zamiaru szaleć. Od "środka" podoba mi się Murator C28 (http://www.projekty.murator.com.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=115) ale zewnętrznie, to niekoniecznie. No i garażu brak.

jugra
15-09-2003, 10:28
Rzeczywiście rozmieszczenie pomieszczeń OK. tylko nie dla mnie ponieważ koniecznie potrzebuję mieć na parterze gabinet. Projekty domów parterowych z poddaszem które posiadają na parterze gabinet wskutek tego są większe; większe jest również poddasze do zagospodarowania, nie mówiąc już o garażu w bryle budynku. Dostałem nową płytę z ponad 2500 projektami kilkunastu biur z całego kraju; obejrzałem wg moich kryteriów i nic co by chwytało za serce (np. wiele projektów ma ciemne łazienki, a mnie się takie rozwiązanie nie podoba . Dlatego myślę że w ciągu tych kilku dni dojrzałem do decyzji: parterowy z drewnianym stropem, gdzie poddasze będzie wykorzystywane jako strych.
Do tego jeszcze kontakt z otoczeniem, brak schodów ... myślę że to słuszna decyzja.
W czasie weekendu opracowałem nowszy projekt, który ma wszystko to co trzeba, o właściwej powierzchni i na właściwym miejscu. Powierzchnia zabudowy tylko 155 m2, a pow. użytkowa (bez garażu) 98 m2.Na domek składa sie salon, kuchnia, gabinet, 2 sypialnie, łazienka i WC, pomieszczenia gospodarcze, garderoba, korytarz, wiatrołap oraz garaż. Myślę że opracuję go najdokładniej jak potrafię i pójdę z nim do niedrogiego architekta. Kombinuje tak: projekt indywidualny jest zawsze droższy od gotowego ale:
-nie trzeba robić adaptacji projektu
-można zastosować optymalne rozwiązania i technologie, np dotyczące dachu, stropu a przede wszystkim obrysu i powierzchni zabudowy budynku
-nie buduję nawet 1 m2 powierzchni za dużo niż chcę i potrzebuję
-nie muszę kompromisowo godzić się na nie pasujące mi rozwiązania z projektu gotowego.
Wydaje mi się, że dzięki projektowi "szytemu na miare" mogę odbić sobie koszt droższego projektu indywidualnego.
Co Wy na to ?

Ewunia
15-09-2003, 19:16
Wydaje mi się, że dzięki projektowi "szytemu na miare" mogę odbić sobie koszt droższego projektu indywidualnego Podzielam pogląd, ale jeszcze spróbuję poszukać. Mam trochę czasu :( niestety.

gaga2
15-09-2003, 21:32
Jeśli mogę trochę podpowiedzieć...
Ja już mam za sobą decyzję o projekcie, dom jest w budowie.
Co do projektu - też wydawało mi się (jest to moje osobiste doświadczenie, niekoniecznie powtarzalne u innych :wink: ), że projekt indywidualny pozwala na dostosowanie całkowicie do wymogów inwestora.
Projekt mam undywidualny, a moje przemyślenia są takie: mam projekt domu niepowtarzalny, uwzględniający nasze wyobrażenia o domu ładnym i funckjonalnym, ale: niestety zawsze trzeba dokonywac kompromisów, u nas przykładowo w zamian za przyjętą koncepcję architektoniczną budynku (tak, tak: parterowego) "zapłaciliśmy" większym metrażem domu niż to było zakładane, bo nie da się pogodzić założonego przez nas programu domu z założonym metrażem i wygodnym usytuowaniem wszystkich pomieszczeń. W trakcie projektowania nie zawsze jesteśmy świadomi finansowych skutkow decyzji podejmowanych w fazie projektowania...
A i tak namawiam na projekt indywidualny - my w chwilach depresji wyciągamy nasz projekt i jego wizualizację i napawamy się jego widokiem.. jeszcze ciągle na papierze... bo w realu są tylko fundamenty.
Pozdrawiam,
gaga2

misia-28
23-09-2003, 19:47
Jugra
Ja mam tali sam problem. Działka z wjazdem od zachodu. Chciałabym dom parterowy, metraż coś w podobie /100-120/, trzy pokoje w tym dwie sypialnie - więc może złączymy siły i coś wspólnie znajdziemy. Tak jak ty mam chyba tysiące przejrzanych projektów i nie ma tego jednego przy przeglądaniu którego powiedziałabym "tak to ten".
poniżej podam moje typy na dzień dzisiejszy:
http://www.projekty.murator.pl/rzuty.htm?IdProjektu=100
http://www.archipelag.pl/projekty/projekt.php?cat=1010700&CenaIsRed=0&VAT=0&pid=15&ele=2&anim=2&rzut=1&autorzy=M.Jaworski%2C+A.W%F3jciak&nazwa=Irma&cena=1300+z%B3&ExtraNavText=Irma w lustrzanym odbiciu i zamiast jednej łazienki garderoba
http://agrobisp.com.pl/cgi-bin/store?action=displayprojection&item=58&usid=1
http://www.domywstylu.pl/projekt_rzut.asp?id=48&action=parter&view=normal&ver=CE
http://www.boduch.pl/druk.php?id=56
Tak naprawdę w każdym jest jakieś ale. Może tobie się przydadzą.
Owocnego szukania.
Pozdrawiam

jugra
24-09-2003, 08:17
Dzieki za zainteresowanie wątkiem i linki.
Przy moich dość specyficznych wymaganiach (dobry bilans energetyczny, gabinet przy wejściu, jasna łazienka, przynajmniej pokój dla dziecka od strony południowej) niestety żaden z nich ich nie spełnia. Dodatkowo bryła budynka i dach nie powinny być skomplikowane ponieważ mocno podnosi to koszty zarówno materiału jak i robocizny.
Wszystkie te domy są zaprojektowane dla wjazdu z północy. Mogą być jedynie obrócone ale wtedy zawsze wychodzą pewne pomieszczenia nie tam gdzie powinny. Np. w BM102 dwie sypialnie są od północy, Fantazja jest zbyt szeroka na moją działkę i zaprojektowana również dla innego usytuowania, UPB 210 ma ciemną łazienkę i sypialnie od północy. Od lat mieszkam w domku od strony północnej i wschodniej więc przywiązuję dużą wagę do nasłonecznienia (kiedy ja muszę już grzać to u rodziców po drugiej stronie jest ciepło i jasno). Dodatkowo mieszkam w górach (piękne Beskidy) i np. rano nim słońce wyjdzie zza góry to właściwie jest już bliżej południa niż wschodu.
Dlatego chyba na pewno będzie to projekt indywidualny. Właściwie rzut mam opracowany, jeszcze widoki, kolorystyka, kilka drobiazgów i pójdę z nim do architekta. Zobaczymy co (raczej "ile") powie ?
Aktualnie firma kopie studnię na działce więc mogę powiedzieć że coś się już dzieje, choć facet był trochę dziwny.
-"Niech Pan sobie wybierze miejsce a my kopiemy!
-Jak to ja mam wybrać miejsce ?
-Tak; tu wszędzie jest woda (mieszkam w pobliżu jeziora), wystarczy
tylko dokopać się do warstwy wodonośnej."
Taka była rozmowa. Dziś kopią trzeci dzień a po 2 dniach mają wykopane ok.3,5 m. Dałem im 500 PLN zaliczki i nie mam zamiaru dać ani grosza więcej dopóki nie zobaczę wody. Wg nich ma być na ok. 8-10 m więc za kilka dni zobaczę.
Pozdrawiam serdecznie.
Jurek

misia-28
24-09-2003, 16:23
No właśnie zawsze jakieś "ale". Nie wiem po czym poznajesz, że domy były projektowane z wjazdem od północy, ale niech tak będzie. Nie doczytałam twoich warunków. Myślałam, że chcesz dwie sypialnie od północy. sorki. Trochę mnie to zastanawiało ale każdy ma swoje wymagania. Nie wiem gdzie widzisz te sypialnie jak nie od północy. O ile jedna bedzie od południa /cała/ to druga musi być z jednej strony od północy.
Nie wiem czy widziałaeś ten projekt http://www.bienkowscy.pl/part.htm . Dla mnie za duży.
Ja też chyba zrobię projekt indywidualny. Mam czas. Na razie, dokładnie wczoraj, kupiłam działkę 1000 m2. Budowa, to marzenie, które mam nadzieję się zacznie ziszczać w przyszłym roku na wiosnę.
Pozdrawiam

iwona 213
24-09-2003, 16:47
Jugra, ja też mam taką samą działkę jak Ty (28x50) i również wjazd od zachodu. Bylam zdecydowana na domek parterowy, ale nie potrafię znaleść odpowiadającego mi projektu, dlatego zaczełam szukać z użytkowym poddaszem i najbardziej wpadł mi w oko projekt Horyzontu Akacja II (tylko troszke za duży jak dla mnie), zobacz go i napisz co o nim sądzisz. Znajdziesz go na stronie www.domnahoryzoncie.pl Iwona.

Ewunia
26-09-2003, 02:38
projekt Horyzontu Akacja IIBędziesz mieć garaż od południa (szkoda takiej dobrej wystawy na garaż) a sypialnię od północy. W lustrzanym tez nie lepiej - garaz wprawdzie ląduje od północy, ale razem z salonem :( I ten taras od wschodu ...

FLORA
26-09-2003, 10:32
Czy może ktoś z was buduje "Karolinę" z Archeton lub Zadębie z "Dobrydom". Fajne projekty parterówek tylko czy znalazłby się ktoś kto ten projekt buduje lub wybudował . Proszę o pilną odpowiedź.

iwona 213
26-09-2003, 13:08
Witaj Eunia!!! Wiesz co taras od wschodu akurat mi pasuje, sypialnia od północy też, tylko ta kuchnia od zachodu no i dwa pokoje dziecięce od północy mnie dołują. Pokoje dziecinne chcialabym od południa no i kuchnie od północy. Teraz (u rodziców) mam pokój od północy i jest super, ale dziecinny nie może być taki ciemny i smutny. Jak coś znajdziesz takiego to podeślij mi. Wielkie dzięki.

Ewunia
27-09-2003, 23:57
Przejrzałam nietóre powyższe propozycje.
1. Murator C17-Cieniste zacisze (http://www.projekty.murator.pl/rzuty.htm?IdProjektu=100) - nie widzę tego na działce z zachodnim wejściem. Wszystkie sypialnie w części północno - wschodniej i kuchnia od zachodu, to absolutne minusy.
2. Irma (http://www.archipelag.pl/projekty/projekt.php?cat=1010700&CenaIsRed=0&VAT=0&pid=15&ele=2&anim=2&rzut=1&autorzy=M.Jaworski%2C+A.W%F3jciak&nazwa=Irma&cena=1300+z%B3&ExtraNavText=Irma) - kuchnia również od zachodu, salon przy pólnocno wschodniej wystawie mnie nie odpowiada, chyba, że ktoś lubi ciągły chłód.
3. BM 102 (http://agrobisp.com.pl/cgi-bin/store?action=displayprojection&item=58&usid=1) - j w
4. Fantazja (http://www.domywstylu.pl/projekt_rzut.asp?id=48&action=parter&view=normal&ver=CE) - dość ciekawy układ pomieszczeń z gabinetem przy wejściu (jugra! coś dla ciebie!), ale mnie ta kuchnia od zachodu odstręcza. Mam złe doświadczenia.
5. UPB-210 (http://www.boduch.pl/druk.php?id=56) - OK, chociaż ja zamieniłabym miejscami część kuchenną z wypoczynkową, żeby salon mógł choć częścią łapnąć słońca od zachodu. Kuchnia od półn-wschodu, jak najbardziej.
6. Borówka (http://www.bienkowscy.pl/part.htm) - OK pod warunkiem zamiany części kuchennej z wypoczynkową. Wiem, że jestem nudna z tymi zamianami. Ale...

Sama też trochę poszukałam i na początek znalazłam kilka projektów.
1. Demeter (http://www.apa-domy.com.pl/demeter/projekt3.htm). Tylko, że dla mnie za duży, bo aż 4 sypialnie na górze nie są potrzebne. Ale za to, jak wspaniale wykorzystana powierzchnia na piętrze. Żadnej zbędnej komunikacji. Na parterze zamieniłabym część kuchenną z wypoczynkową, żeby kuchnia była od wschodu. A taras zrobiłabym od południa z drzwiami w miejscu okna.
2. Dedal (http://www.apa-domy.com.pl/dedal/projekt3.htm). Prawie idealny rozkład pomieszczeń , kuchnia od wschodu, salon od południa, pokoje na poddaszu od południa i wschodu. Tylko dla mnie też za duży. Chociaż, kto wie :D
3. Dom w stokrotkach (http://www.archon.com.pl/index.php?act=12_a&sid=m3f1fe5ac0ac41&intra=a9893e929cde63a4eb4d6e4d4efbcd27). Ciekawy układ pomieszczeń.
4. Domino 16 (http://www.domino.alpha.pl/typowe/16.html) - przyzwoity układ pomieszczeń i nieskomplikowany dach.

Na temat techonologii i innych fachowości, niech się wypowiedzą mądrzejsi ode mnie :wink:

Na koniec wytłumaczę, dlaczego nie akceptuję kuchni od zachodu i salonu od północy. Pracujące osoby gotują najczęściej po południu, po pracy. Latem w takiej kuchni można paść trupem od gorąca. Wiem z doświadczenia, niestety. Za to salon od południa, lub w ostateczności od zachodu sprawdza się w zimie - nie trzeba ostro palić, żeby było ciepło. Słońce pomoże. A musi być ciepło, bo zimę spędza się przede wszystkim w salonie. Latem, nawet przegrzany salon jest mniej uciążliwy, bo czas spędza się raczej na zewnątrz, a w ostateczności można znaleźć inne, chłodniejsze, pomieszczenie :D

jugra
29-09-2003, 08:23
Swoje wymaganie opisałem we wcześniejszym poście. Sa na tyle indywidualne że żaden z projektów gotowych ich nie spełnia. "Fantazja" byłaby OK. lecz moja działka jest za wąska na ten dom. Mój własny projekt jest ideą nieco podobny do "Fantazji" ale węższy. Jak już też wcześniej pisałem wykluczam pokoje od północy (szczególnie dziecięce)za wyjątkiem gabinetu, a ponieważ zawsze miałem mało słońca to jakoś kuchnia od zachodu z widokiem na wejście do domu mnie nie martwi.
Taras chcę mieć od południa lub od zachodu (o tym dlaczego też było wyżej). Garaż musi być od strony północnej; nie może zabierać cennego światła i słońca.
Na temat Akacji II i innych projektów trafnie napisała Ewunia. Nic dodać nic ująć. Działka z wjazdem od zachodu jest niestety dosyć trudna. Kiedy ogląda sie te kolejne katalogi, tysiące projektów to jesteśmy pewni że znajdziemy, ale kiedy przychodzi do bardziej zaawansowanych szczegółów to "klapa".
Istnieją pewne kanony ułożenia poszczególnych pomieszczeń względem stron świata. Oczywiście nie zawsze jest możliwy ideał; często trzeba pójść na kompromis ale na pewno nie może to być np. pokój dzienny lub dziecięcy od północy. Przykładem jest np. Cieniste Zacisze z Muratora. To jest właśnie typowy przykład projektu domu z wjazdem/wejściem od północy i takich jest najwięcej (chyba 90 %). Jak już przejrzałem dziesiątki katalogów i wiedziałem jak patrzeć na projekty, stwierdziłem że większość architektów wykonała projekty na działki idealne tzn. takie z szerokim wjazdem od północy rzadziej od wschodu. A co z innymi działkami ?
W taki właśnie sposób oglądam projekty; z ułożenia m.in. garażu, wejścia czy salonu wynika usytuowanie budynku względem stron świata.
Wniosek dla mnie jest jeden: należy szukać do upadłego, zasypiać i budzić sie z wizją projektu i poprawiać, poprawiać ... .Tak jest z moim projektem.
Wymiary budynku to 14x12,75/9,5 m; powierzchnia użytkowa 102 m2 + garaż 20 m2. Wymiary zewnętrzne chyba już się nie zmienią, za to w środku bez przerwy coś się dzieje. Otwierają i zamykają się drzwi, przesuwają się ścianki, wanna wędruje po łazience, zmienia swój kształt kuchnia, spiżarnia i gabinet.
Już kilka razy wydawał się skończony a w ten weekend znowu wymyśliłem coś fajnego :P no i teraz poprawim, poprawiam ... :roll: .
Dziekuję wszystkim za cenne pomysły i uwagi i zapraszam do dalszej wymiany poglądów. :lol:
Pozdrawiam Jugra.

jugra
29-09-2003, 10:55
W innym wątku dotyczącym wiatrołapu ale nie tylko, Magmi napisała:

"To jest bardzo dobra rzecz: przemyśleć gruntownie swoje potrzeby, wymagania, to co się podoba lub nie podoba, a także swoje możliwości finansowe - zanim się zabierze na dobre do projektu. Oglądanie na skalę masową projektów typowych bardzo w tym pomaga - widac różne rozwiązania funkcjonalne i estetyczne, krystalizuje się człowiekowi pogląd na to czego chce, a czego nie chce, co jest absolutnie niezbędne, a z czego mozna ewentualnie zrezygnować. Sama spędziłam rok na takich analizach - uważam, że absolutnie nie był to czas stracony.
Taka bardzo przemyślana w detalach koncepcja własnego domu ma same zalety i tylko jedną wadę: z cudem graniczy znalezienie projektu typowego, który do takiej koncepcji będzie pasował".
Całkowicie się z ta opinią zgadzam.

misia-28
29-09-2003, 17:20
Jugra może rzucisz swój projekcik gdzieś do obejrzenia. Naprawdę nie wiem co zrobić z tymi pokojami od północy.
Chciałabym wyjaśnić, że w moim przypadku wjazd będzie od strony północnej z zachodniej drogi. Moja działka jest tak kopnięta, że nie da się zrobić wjazdu z południowej strony. Więc wszystkie projekty typu BM 102, Irma itp. musiałyby być w lustrzanym odbiciu. Kuchnia od zachodniej strony mi nie przeszkadza. Akurat od drogi odgradzają mnie wysokie, wysokie drzewa więc nie ma problemu. Inna sprawa, że chciałabym mieć wgląd co się dzieje na ulicy. Salon koniecznie od południa, ewentualnie od wschodu/z tej strony mam akurat sąsiada/. Jeśli ktoś mógłby mi pomóc znaleźć projekt będę wdzięczna.
Pozdrawiam

Ewunia
29-09-2003, 20:16
Jugra może rzucisz swój projekcik gdzieś do obejrzenia. Tak intrygujesz, że ja też poproszę :D Dalej nie będę rozpowszechniać, praw autorskich nie stracisz :wink: Mój mail jest dostępny poniżej pod kopertą.

jugra
30-09-2003, 07:33
Niekoniecznie chcę intrygować ! Po prostu szukam. Mój projekt z pewnością nie jest ideałem i raczej nie będzie pasował nikomu prócz mnie. Ale może jakiś pomysł ? Jeżeli go obejrzycie proszę o konstruktywną opinię (krytykę) :o :-? :( :) .
Sorry, Misia-28 ale bez Twojej emalii nie mogę wysłać projektu a w sieci nie mam gdzie.
Pozdrawiam Jugra

misia-28
01-10-2003, 08:53
Jestem bardzo ciekawa Twojego projektu. Mój adres [email protected]
Pozdrawiam

misia-28
01-10-2003, 17:09
Niestety nie mogę otworzyć :(

misia-28
01-10-2003, 18:31
Niestety nie mogę otworzyć :(

Ewunia
02-10-2003, 02:14
Wszystko OK, tylko o ile wiem, to Solid Edge nie należy go programów ogólnodostępnych :cry: Mógłbyś przerzucić na coś, co ma w swoim kompie normalny smiertelnik?

jugra
02-10-2003, 07:14
Spróbuję inaczej. Wyślę skan lub zrobię zdjęcie i będzie wtedy potrzebny jakikolwiek do grafiki.
Narazie zobaczcie jeszcze projekty www.wuwo.home.pl
Na przykład niewielki ww 214, ale niestety nie ma w nim wszystkiego co potrzebne. Chyba żeby go nieco przerobić :roll:
Pozdrawiam raz jeszcze.
Jurek

Ewunia
02-10-2003, 13:50
Wyślę skan lub zrobię zdjęcie
O, tak, tak :D


Na przykład niewielki ww 214, ale niestety nie ma w nim wszystkiego co potrzebne. Jurek Brak gabinetu przy wejściu :wink: A na poważnie, to przede wszystkim brak pomieszczeń gospodarczych. Co do reszty, to nie wnikałam.

jugra
02-10-2003, 14:01
Ja na razie też jeszcze nie wnikałem; obejrzę go sobie spokojnie w domu.
Jurek
P.S. Maile z projektem poszły.

misia-28
02-10-2003, 19:18
Twój projekt rewlacja. :) Coś takiego by mi się przydało. Zrobiłabym pewne poprawki ale minimalne np. ja chciałabym mieć podwójny kominek. Szkoda, że nie ma takiego w sieci. :cry: Dziwne.
Pozdrawiam

misia-28
02-10-2003, 19:21
A i dzięki za przesłanie. Wiesz, po tym twoim projekcie, żaden ale to żaden mi się nie podoba.
:wink:

Ewunia
02-10-2003, 23:46
Nie wiem, gdzie lepiej dyskutować: tu, czy na priv? No, niech będzie, zacznę tu :D

Po pobieżnym prześledzeniu na plus :lol: :
- zwarta bryła
- obiecująca funkconalność
- w miarę dobrze wykorzystana powierzchnia zabudowy

Na minus :cry: :
- wejście do kuchni przez salon
- duży metraz komunikacji (ale tak chyba musi być w domu parterowym)
- za mało pomieszczeń gospodarczych

Znów się będę tłumaczyć :wink:
Całe swoje długie, jak by nie było, życie przemieszkałam w domach (trzech), mimo, że żadnego nie budowałam sama. Zawirowania życiowe rzuciły nas do innego miasta, a co za tym idzie, do bloku, bo tak było najszybciej. Więc doświadczenie, jaki dom powinien być, jakieś mam.
Pomieszczenia gospodarcze są potrzebne w całkiem dużej ilości, bo prace okołodomowe wymagają sprzętów i narzędzi, o których mieszkając w bloku, nawet się nie myśli i nie przewiduje. A wejście do kuchni z salonu jest OK, ale ja wolałabym jeszcze drugie z korytarza. Na małym metrażu takie 2 w 1 często jest koniecznością (niektórzy nawet mówią, że tak lubią), ale we własnym domu wolałabym nie ciągnąć zakupów ani wynosić śmieci przez pokój.

Jak masz jeszcze jakieś propozycję, to chętnie pooglądam. Inspiracji nigdy nie za dużo :P

jugra
03-10-2003, 08:15
Misia - nie spodziewałem się takiego entuzjazmu :D ! Ale pamiętaj wciąż o "chłodnym oku" :roll: . Diabeł tkwi w szczegółach.

A teraz co do opinii Ewuni która jest jak zwykle bardzo cenna i trafna.
Wszystkie plusy które wymieniłaś były moimi głównymi założeniami.

Jeżeli chodzi o minusy to:
- we wcześniejszym projekcie było drugie wejście do kuchni tuż za wiatrołapem który był wtedy krótszy. Właśnie dlatego że był wtedy zbyt mały (problem z otwieraniem drzwi, brak miejsca żeby spokojnie zdjąć ubranie, buty ?) powiększyłem wiatrołap i zostawiłem jedno wejście. Moja "luba" poszła na taki kompromis chętnie wręcz go zaproponowała ale mimo wszystko podsunę jej Twój post bo może "bidulka" nie zdaje sobie sprawy z kłopotu a potem wszystko "zwiezie się na mnie".
Każda tego typu rada jak Twoja jest naprawdę bardzo cenna. Nieraz nie zdajemy sobie sprawy z rzeczy które są dla innych zupełnie oczywiste i to jest wspaniała cecha tego Forum. ,

Problem w tym projekcie głównie polega na konieczności pewnego kompromisu w rejonie wejścia do domu tak by wiatrołap był dość duży a jednocześnie by zmieściły się za nim jeszcze konieczne ze względu na funkcjonalność domu drzwi do kuchni i gabinetu. Można go łatwo rozwiązać poprzez zwiększenie szerokości budynku i poszerzenie garażu ale głownym założeniem było zaprojektowanie funkcjonalnego domu na takiej właśnie powierzchni. Może uda mi się coś jeszcze wymyślić ?

- jak podaje Murator (chyba w ostatnim numerze) komunikacja powinna zajmować ok. 15 % pow. użytkowej domu. Wtedy są zachowane właściwe proporcje. To jest oczywiście stwierdzenie b. ogólne ale zobacz ile jest umnie ?
Oczywiście masz rację pisząc że - "duży metraz komunikacji (ale tak chyba musi być w domu parterowym)"- bo tak właśnie jest. Praw fizyki ani geometrii zmienić się nie da a prócz tego przepisy mówią np. ominimalnej szerokości korytarza czy też drzwi. Wydaje mi sie też złe kurczowe oszczędzanie na tej powierzchni co czasem widać w niektórych
projektach (np. wiatrołapy).

- pomieszczenia gospodarcze są b. istotne również dla mnie. Pisałem przecież że majsterkuję. W moim projekcie pom. gospodarcze wydaje mi sie być optymalne (zabudowa po obu stronach, pralka, piec CO). Nie będzie służyło jako spiżarnia bo ta już jest (fajna nie ?). Dodatkowa powierzchnia tworzy sie też w garażu obok wejścia do pom. gospodarczego.
No i będzie przecież strych (strop drewniany) do którego musi być jakiś wygodny dostep. U mnie obowiązuje min. kąt dachu 30* więc będzie to dość duża powierzchnia.

Mam jeszcze pomysł na wysunięcie bryły garażu na wschód (wydłużenie garażu, uzyskanie większej pow. gabinetu. Minus tego pomysłu to skomplikowanie bryły budynku (koszty) oraz trudniejsza więźba (koszty).
Jak coś wykombinuję a pozostaniecie w temacie to znowu Wam prześlę.

Strasznie się rozpisałem a robota czeka.
Pozdrawiam z pochmurnego Bielska-Białej.
Jurek.

Ewunia
03-10-2003, 13:16
- komunikacja powinna zajmować ok. 15 % pow. użytkowej domu. Ile jest umnie ? OK, w normie :D


kurczowe oszczędzanie na tej powierzchni co czasem widać w niektórych projektach (np. wiatrołapy) Rzeczywiście, na wiatrołapach nie warto, bo potem człowiek sobie łokcie obija przy zdejmowaniu okryć i butów


pom. gospodarcze wydaje mi sie być optymalne Moja obecna piwnica ma większy metraż i strrrasznie tam ciasno a przecież nie posiadam żadnej z tych rzeczy, które są niezbędne we własnym domu. Strych rzeczywiście można do pewnych celów wykorzystać (majsterkowanie?), bo kosiarki, roweru, czy taczki raczej tam nie wstawisz. A jak będziesz na niego wchodził?


spiżarnia fajna nie ? Super! Spiżarnia musi być, chyba, że ktoś ma piwnice.


Może uda mi się coś jeszcze wymyślić ? Czego i ja sobie życzę :lol:

misia-28
04-10-2003, 12:10
Spójrzcie co znalazłam może macie jakieś uwagi.
Ja słyszałam, że pomieszczenie gospodarcze, oczywiście w zależności czym będzie się ogrzewać, powinno mieć w moim przypadku wysokość 2,2 m wysokości i 8 m2
[UPB 211]http://nowydom.onet.pl/projekty.html?P_OID=2904&LAY=3&wn=K%3D0%26N%3D0%26typ_0%3D1%26roz_2%3D1%26garaz%3 D1%26liczba_pokoi%3D4%26liczba_typow%3D6%26liczba_ pieter%3D0%26pgnum%3D12%26[/url]

misia-28
04-10-2003, 12:13
1/UPB 211 http://nowydom.onet.pl/projekty.html?P_OID=2904&LAY=3&wn=K%3D0%26N%3D0%26typ_0%3D1%26roz_2%3D1%26garaz%3 D1%26liczba_pokoi%3D4%26liczba_typow%3D6%26liczba_ pieter%3D0%26pgnum%3D12%26
2/ BM 62 http://www.agrobisp.com.pl/cgi-bin/store?action=displayprojection&item=113&usid=1
[/img]

misia-28
04-10-2003, 12:22
3/DM 6097 http://nowydom.onet.pl/projekty.html?P_OID=554&LAY=3&wn=K%3D0%26N%3D0%26typ_0%3D1%26roz_2%3D1%26garaz%3 D1%26liczba_pokoi%3D4%26liczba_typow%3D6%26liczba_ pieter%3D0%26pgnum%3D2%26

Ewunia
04-10-2003, 16:38
Ja słyszałam, że pomieszczenie gospodarcze, oczywiście w zależności czym będzie się ogrzewać, powinno mieć w moim przypadku wysokość 2,2 m wysokości i 8 m2
Pomieszczenie gospodarcze w domku jednorodzinnym (http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=168179&highlight=pomieszczenie+gospodarcze#168179) służy NIE TYLKO do przechowywania pieca c.o. i opału.

misia-28
05-10-2003, 11:04
Ewunia oczywiście, że wiem że pom.gospodarcze to nie tylko piec i opał. Ale przy moich stu metrach, które chcę wybudować raczej nie będzie miejsca na dwa pom.gospodarcze. Fakt, że chciałabym mieć pralnię osobnoale czy to będzie możliwe? Część rzeczy można przecież trzymać w garażu. Trzeba isć na kompromis.
Pozdrawiam

misia-28
05-10-2003, 11:12
Chyba znalazłam coś dla siebie http://www.projekty.murator.pl/rzuty.htm?IdProjektu=157
wymaga kilku przeróbek tj.:
-wc obok łazienki,
-powiększenie pom. gospodarczego
-no i przydałaby się jakaś garderoba
Ogólnie rzecz biorąc bardzo mi się podoba.

maag
06-10-2003, 23:04
Kto zgadnie o czym autorka Tematu zapomniała?

:roll:
pozdrawiam

jugra
07-10-2003, 07:56
Miałem przerwę weekendową ale już jestem. Czasu mało więc prędziutko... .
Dla mnie C 59 też wygląda OK, tylko ta ciemna łazienka ! :-?
Trochę mała kuchnia i brak spiżarni.
Pokój dzienny niby duży ale nieustawny (jak dla faceta, kobiety może mają na to sposób).
Należałoby zrobić WC gdzieś w holu a łazienkę przy sypialni połączyłbym z pomieszczeniem gospodarczym w jedno duże (racja Ewuni).
Tyle na razie.
Pozdrawiam

misia-28
07-10-2003, 14:14
- Rzeczywiście ciemna łazienka to nie najlepiej. I to mnie martwi.
- Spiżarnia jest koło kuchni 1,5 m. Kuchnia, no cóż nie najmniejsze ale też żaden kolos. Nie umiem i nie lubię gotować, więc większej nie potrzebuję.
- Jesteś już którąś osobą która zwraca uwagę na nieustawny salon, chyba coś musi w tym być. Chociaż mnie to akurat nie przeszkadza. Ważne żeby zmieściła się kanapa i jakiś stolik a z tym chyba nie będę miała problemu.
Pozdrowienia

AVID
07-10-2003, 22:07
Chyba ufunduję NAGRODĘ

Dla osoby która znajdzie najlepszy projekt na działkę o wymiarach szer.21.99 dłu.46.50 wjazd jest od strony południowej!!!!:)
Zależy mi na
1.Podwójnym garażu to jest tak aby się zmieściły 2 auta.
2.Parter tak aby był pokój telewizyjny w miarę połączony z salonem ale żeby można było , jak będzie potrzeba głośnego oglądania "odciąć się od reszty domowników.
3.Podcień przy wejściu do domu tak żeby listonosz nie zmókł jak mi za parę lat emeryturę przyniesie:):):)
4.Wiatrołap taki żeby można było zrobić duuużą szafę żeby jak goście wchodzą
a.nie wąchali moich butów:):):)
b.mieli gdzie zostawić swoje pałatki:)
5.Podcień albo jakieś zadaszenie nad częścią tarasu na dole ,żeby jak będzie padać w letnie wieczory żonka się kołysała na bujanym fotelu i spokojnie robiła sobie na drutach nie martwiąc się o deszcz.
6.Jakieś pomieszczenie gospodarcze na dole.
7.Kuchnia nie od strony południowej bo to podobno katastrofa!!i żeby było miejsce na spiżarnie przy niej
8.Odpada dom parterowy!!!!:)bo dach wtedy jest podobno dużo droższy ze względu na ilość powierzchni.
Cóż więcej "życzeń "już chyba nie mam.:):):)A teraz co do nagrody.Ktoś kto mi pomoże będzie miał zapisane w niebie że śpię już po nocach.Dostanie zaproszenie na parapetówkę:)i będzie miał tablicę pamiątkową na mojej posesji w widocznym miejscu:):)
Pozdrawiam i dziękuje za pomoc:)

maag
07-10-2003, 22:39
przy rozbudowanej liście życzeń, polecam projekt indywidualny:
poszukaj tutaj:
http://www.architekci.pl/szukaj/baza.php

krzyss
07-10-2003, 23:08
Dach jest droższy, ale strop tańszy itd. :wink: Z tym parterowym, to tak nie do końca jest prawda, że taki wiele droższy... Zawsze można doliczyć energię, którą zużywasz na chodzenie po schodach - musisz więcej zjeść :wink:

misia-28
08-10-2003, 13:01
Wiecie. Znalazłam lepszą wersję swojego projektu, na starej płycie z projektami. Domek nazywał się Sofia ARCHTIMU. Jednak teraz nie ma go w ofercie. Rozwiązanie było następujące: zamiast łazienki przy pokoju i pom.gosp. była łazienka 6,8 m, ciemnej łazienki nie byłoa na jej miejscu był korytarz i i wc dla gości. To rozwiązanie byłoby idealne gdyby jeszcze było pom. gosp.
Zamiast Sofii teraz Archtim ma ulepszoną wersję - Sonatę
- http://www.archtim.pl/index.php?pid=3&prid=168&what=0
a dodatkowo znalazłam jeszcze http://www.archtim.pl/index.php?pid=3&prid=154&what=0 i http://www.archtim.pl/index.php?pid=3&prid=177&what=0
Pozdrawiam

misia-28
08-10-2003, 13:07
Wiecie. Znalazłam lepszą wersję swojego projektu, na starej płycie z projektami. Domek nazywał się Sofia ARCHTIMU. Jednak teraz nie ma go w ofercie. Rozwiązanie było następujące: zamiast łazienki przy pokoju i pom.gosp. była łazienka 6,8 m, ciemnej łazienki nie byłoa na jej miejscu był korytarz i i wc dla gości. To rozwiązanie byłoby idealne gdyby jeszcze było pom. gosp.
Zamiast Sofii teraz Archtim ma ulepszoną wersję - Sonatę
- http://www.archtim.pl/index.php?pid=3&prid=168&what=0
a dodatkowo znalazłam jeszcze http://www.archtim.pl/index.php?pid=3&prid=154&what=0 i http://www.archtim.pl/index.php?pid=3&prid=177&what=0
Pozdrawiam

VOLTA1
13-10-2003, 14:42
Kiedyś "Cztery Kąty" wydały takie dwa zbiory projektów gotowych. Tam były projekty pani architekt Sylwi Strzeleckiej, która w jednym z projektów (bardzo mi się podobał) wydzieliła:
1/ sypialnia z gabinetemi łazienką i garderobą dla gospodarzy,
2/ kuchnię ze spiżarką, połaczoną z jadalnią,
3/ garaż podwójny
4/ poddasze uzytkowe

i inne jej projekty są w podobnym stylu.
Ja buduję co prawda w/g projektu MURATORA D009a - dom na 102 wariant II, ale gdybym miała większą działkę i trochę większy kredyt, to na pewno spróbowała bym albo któryś z projektów gotowych tej Pani albo zamówić u niej projekt gotowy. Pamiętaj,że większość projektów ma też wersje lustrzane.
Miłych snów i pozdrawiam

P.S. Pamiętam, że to była architekt z Warszawy

wg
18-10-2003, 00:14
Nie jest tak źle, są takie projekty np.
http://www.apa-domy.com.pl
projekt Korona II przy minimalnym zmniejszeniu szerokości
A także Kalina II z pracowni Arex z Warszawy [email protected] www.arex.net.pl (strona w budowie)
Powodzenia

AVID
18-10-2003, 00:54
No tak Korona II myślałem o niej ale chyba sie nie da tak jej zmniejszyć żeby weszła na działkę o szer 21.99 cm:(

wg
18-10-2003, 10:23
Zobacz ten arex, mają naprawdę fajne projekty, niestety niedostępne w sieci. Ja znalazłem je w katalogu "Najciekawsze projekty 2003", ale zawsze można poprosić żeby przysłali faksem lub ich odwiedzić -ul. Klaudyny 12 lok 189 Warszawa.
Wszystkie projekty tej pracowni umieszczone w w/w katalogu spełniają Twoje wymagania. Kalina II wg. katalogu mieści się na działce 22,8 ale ma z boku bardzo duży taras więc można spokojnie zmniejszyć (bardzo ładny projekt).

gabriela
19-10-2003, 20:19
zobacz projekt KOLOR : Extradom.pl

gabriela
19-10-2003, 20:20
nie pamietam teraz czy ma dwa miejsca w garazu, ojej.

gabriela
19-10-2003, 20:30
tak, sprawdzilam, ma 2 miejsca w garazu, piekny domek, tylko nasza dzialka jest za waska. zobacz: www.gazeta.pl/projekty.Pozdrowienia Gabi

gabriela
19-10-2003, 20:33
jeszcze raz: www.gazeta.pl/dom /projekty

rublow
21-10-2003, 15:56
Tak się od jakiegoś czasu wożę z wyborem projektu, więc postanowiłem się podzielić wrażeniami. Może ktoś z Was ma przemyślenia na podobny temat.
Szukam małego domu (z przyczyn finansowych) z dużą ilością pokoi (z przyczyn rodzinno-charakterologicznych). Wiem że to oznacza małe klitki, ale to mi akurat nie przeszkadza.
Z lektury pism fachowych wynika, że ta sama powierzchnia jest tańsza w domu piętrowym niż parterowym. Więc ma być dom z poddaszem użytkowym. Poza tym dach prosty, dwuspadowy, bez lukarn, znowu ze względu na koszty.
W sumie z tego rysuje się już dość jasny obraz. Na dole salon połączony z kuchnią, mała łazienka, gabinek i pom. gospodarcze. Na górze 3 sypialnie i łazienka.
Ze zdjęć widziałem, że Kodi zbudował coś podobnego i chyba o zbliżonej wielkości, ale nigdzie nie widziałem jego projektu.
Znalazłem już kilka projektów spełniających założenia, ostatecznie zostały mi dwa:
* http://domek.home.pl/m_cieply.htm - ok. 110 m
* Oleńka I z Archipelagu - ok. 97 m
Jest jeszcze kilka zbliżonych domków z Archipelagu, ale w każdym jest coś nie tak. Moim faworytem jest Oleńka - nie ma tego projektu na necie, jest w nowym katalogu Archipelagu (takim wściekle różowym). Po prostu super domek.
Mam tylko zastrzeżenia co do tego biura - na innych wątkach ludzie na nie narzekali. A w rzeczonym katalogu nie zgadza się połeżenie kominów na rzutach podłogi i elewacji!!! :o Ale i tak to jest dla mnie nr 1.
Czu ktoś ma przemyslenia na podobny temat?
Pozdrówka dla wszystkich forumowiczów.
r.

23-10-2003, 13:15
Rublow. ja mam projekt GL 49 ze Studia Atrium
www.studio-atrium.com.pl. przerobiliśmy go tak, że jest teraz bez piwnicy i za garażem jest dostawiona kotłownia. z kotłownią ma 116 mkw. i ma wszystko a nawet więcej o czym właśnie mówisz.
Dom już stoi pod dachem, tak że serdecznie polecam. Pokoje na górze i górna łazienka to naprawdę poezja - żadne tam klitki - duże pokoje. a zamiast dachu nad garażem zrobiliśmy normalny strop i mamy tam piękny taras 27 mkw. z naszej sypialni - bajka!
I lukarny zamieniliśmy na okna dachowe. Domek cacko - chociaż w katalogu nie wygląda ciekawie, przez te brązowe okiennikce. Polecam serdecznie! Salon ma 32 mkw i kuchnia ma 10 mkw. I zrobiliśmy wejście z kotłowni (tu będzie też pralnia i suszarnia - z oknem) do garażu i z kotłowni do domu - od strony jadalni.
Spokojnie polecam - nadaje się na małą działkę - nasza ma 20 metrów szerokości - trzeba tylko zrezygnować z okna w garażu na bocznej ścianie. Jakby co, to służe pomocą na priva. Pozdrawiam!

fryderyk
24-10-2003, 11:56
Ciekawą propozycją jest pracowni LipińskichLMB 31 http://www.ciepledomy.pl/

Jest to mały, parterowy dom. Założony został na planie prostokąta i przekryty dwuspadowym dachem, którego akcentami są: daszek wejściowy w elewcji frontowej i obniżenie okapu po stronie ogrodu, będące częściowym zadaszeniem tarasu. Rysunek elewacji jest prosty, ale wyważony w swych proporcjach. Drzwi wejściowe podkreślone zostały profilowanym obramieniem. w budynku przewidziano strop żelbetowy. Istnieje możliwość ewentualnego wykorzystania powierzchni poddasza. Dla jej oświetlenia zaproponowano okna w ścianach szczytowych i ewentualne połaciowe.


Kąt nachylenia dachu 35°,
wysokość kalenicy 7.2 m

POWIERZCHNIA NETTO: 79,0 m2
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA: 79,0 m2
POWIERZCHNIA ZABUDOWY: 104,6 m2
KUBATURA: 548 m3
MINIMALNA SZEROKOŚĆ DZIAŁKI: 18,7 m

jeśli chodzi o podstawowe dane materiałowe, to:
>>
>>szacunkowy koszt budowy domu w stanie "pod klucz" to ok. 140 tys. zł,
>>objętość drewna na więźbę: 4,23 m3,
>>powierzchnia ścian zew.: 136,6 m2,
>>powierzchnia ścian wew. nośnych: 22,9 m2
>>nie liczy się powierzchni ścian działowych.
>>
>>Na poddaszu można uzyskać ok. 35m2 powierzchni użytkowej.

Iwona G
24-10-2003, 12:48
czy sprawdzałes projekt D33 muratora tzw. nieduży

zlu
27-10-2003, 11:17
Witam,

Czy ktoś tu buduje te domy?
Chętnie posłucham opinii na ich temat.
Równie chętnie posłucham opinii na temat pracowni Archon.

Pozdrawiam, Zbyszek


Pracowania Archon.
Dom w macierzankach:
http://www.archon.pl/index.php?menu_act=1&all=1&act=12&sid=m3f019b46c4aac&intra=f39cab34e7fa01d57b31de43f1b0d708&crc=ff19f255e96394f3bd792a55fe14e543
Dom w orchideach:
http://www.archon.pl/index.php?menu_act=1&all=1&act=12&sid=m3f01a0b85bb23&intra=f39cab34e7fa01d57b31de43f1b0d708&crc=e6190d45557d1837a827fd5a7ed3f3c8

groszek 3
27-10-2003, 14:24
ZLU - oby dwa są bardzo ładne, ale strasznie dużeeeeeeeee :o .
Mi się mój wydawał duży (Dom pod orzechem 2 -tej samej firmy) ale Ty naprawdę zaszalałeś. Zrób rachunek portfela i jeśli dasz radę buduj, jak nie to poszukaj w Archonie innego projektu, równie ładnego ale tańszego i mnijszego.

Pozdr....G

Ewunia
27-10-2003, 15:10
Dom w macierzankach (http://www.archon.pl/index.php?menu_act=1&all=1&act=12&sid=m3f019b46c4aac&intra=f39cab34e7fa01d57b31de43f1b0d708&crc=ff19f255e96394f3bd792a55fe14e543) z zewnątrz raduje oko, wewnątrz widziałabym sporo minusów. Pozornie duża powierzchnia użytkowa oferuje średnio duży salon i 4 niewielkie pokoiki na poddaszu, niby z garderobami, ale też malutkimi. Na obu poziomach mnóstwo drzwi, które utrudniają logiczne wykorzystanie oferowanej powierzchni. Mocno rozczłonkowana bryła dla mnie jest minusem, ale jak ktoś lubi ...

Dom w orchideach (http://www.archon.pl/index.php?menu_act=1&all=1&act=12&sid=m3f01a0b85bb23&intra=f39cab34e7fa01d57b31de43f1b0d708&crc=e6190d45557d1837a827fd5a7ed3f3c8) bardziej zwarta bryła powoduje lepsze wykorzystanie powierzchni. Całkiem porządne powierzchniowo pokoje na poddaszu, chociaż szkoda, że nie przewidziano stryszku. Tylko, czy na pewno potrzebny wam aż tak duży dom?

Co do kosztów budowy, to jako laik w tej dziedzinie nie będę się wypowiadać, ale będą znaczne. Skomplikowane dachy, dużo okien i drzwi wszelakich, lukarny ...

gabriela
27-10-2003, 17:36
Dom w orchideach podoba mi o wiele bardziej niz w macierzankach i wcale nie uwazam, ze jest za duzy.Czy wszyscy buduja tylko male domy?

Ewunia
27-10-2003, 18:18
Czy wszyscy buduja tylko male domy?
Pewnie, że nie. Całkiem sporo moich znajomych użytkuje 300 m2 i więcej. Fakt, że budowane ok 10 lat temu, w okresie boomu i szybkich karier finansowych. Kilku usiłuje te cuda sprzedać, bezskutecznie, niestety. Dwie rodziny, to nawet do USA pojechały na te metry zarabiać, bo im finanse padły równie niespodziewanie, jak i się pojawiły. A oni, naiwni, mysleli, że ten dobrobyt będzie trwał wiecznie :wink:

apeska
28-10-2003, 08:59
Może spodoba Ci się Żonkil lub Krab z Archetonu? Ja buduję Kraba i jestem nim - po maleńkich przeróbkach - zachwycona.
Pozdrawiam,

rublow
28-10-2003, 15:01
Dziękuję wam bardzo za odpowiedzi, jesteście nieocenieni!!! :D

Z GL49 byłby pewien problem, bo chcę ogrzewać kominkiem. Od Foresta-Natury wiem, że w domu piętrowym nie ma możliwości doprowadzenia powietrza do pokoju na parterze, jeżeli nie przylega do tylnej ścany komnka. Tzn jest możliwość, ale to już jest wielkie kombinowanie.

LMB31 jest parterowy i zdecydowanie za mały. Na pewno o ten projekt Ci chodziło Fryderyku?

Zarówno Krab jak i Żonkil są też na mojej liście, oba są ok. Bardziej podoba mi się Krab, chociaż Oleńka ma na nim tę przewagę, że kuchnia jest bardziej połączona z salonem. Wtedy jest w domu jeden duży stół, a to jest moje baaaaardzo duże marzenie. Poza tym oba pomieszczenia są bardziej przestrzenne.

Z projektów Muratora to Nieduży jest za duży :wink: . Myslałem raczej o Ciepłym albo Smukłym. Z tym, że ten pierwszy nie ma kominka, a w drugim jest problem z logicznym wydzieleniem dodatkowego pokoju na parterze, bo jest za bardzo "podłużny".

W ogóle w tej chili zakres decyzji to jest między 97 a jakieś 110 m. Są projekty z jedną i drugą powierzchnią. Ponieważ kasę mam ograniczoną, to raczej skłaniam się ku mniejszym. Ale może przesadzam? Wydaje mi się, że dzięki różnicy powierzchni będę mógł wydać z 15 koła mniej, a to jest już duża różnica. Jak ktoś napisał w innym wątku "opłaca się budować mały dom, ale nie opłaca się budować za małego domu".

Co o tym sądzicie?

fryderyk
29-10-2003, 09:27
Tak LMB31. Parter 79 m2, strop w projekcie już przystosowany do użytkowego poddasz, na którym możesz uzyskać około 35 m2 powierzchni co daje razem około 110 m2.
Z informacji uzyskanych od biura wydaje się, iż wykonanie domku nie jest aż tak drogie, a wykończyć poddasze użytkowe można trochę później

apeska
29-10-2003, 14:01
Ja może "pochwalę się" błędami, jakie popełniłam wybierając projekt. Podczas budowania Kraba ja przeżyłam lekki szok, bo projekt wybieraliśmy z mężem, jak klasyczni laicy, patrząc tylko na jego urodę, a nie na rozwiązania konstrukcyjne i potem okazało się, ze kominek w Krabie owszem, możemy mieć, ale trzeba dostawić trzeci komin, a wielopoziomowy parter spowodował ogromny koszt związany z piaskiem zasypowym. Oczywiście, takie nieoczekiwane wcześniej wydatki nie są przyjemne.
Mądrzy po szkodzie....
Pozdrawiam

ryby
29-10-2003, 17:21
Rublow, a my wybraliśmy LMB-27 od Lipińskich. Trzy sypialnie + pokój dzienny = 89m2. Do tego można również wykorzystać poddasze jako użytkowe.
Powodzenia.

rublow
30-10-2003, 13:16
apeska - o, ch...
A mnie się ten Krab w sumie podobał i po Twoim poprzednim poście zacząłem się nad nim z powrotem zastanawiać. I intuicj mówiła mi, że z tym półpiętrem to będzie jakiś problem. No i proszę. :( :( :( :( :( :( :(
A na brak kominka to w ogóle nie zróciłem uwagi - wydawał mi się oczywisty. :roll:
No to teraz już wiem.
Jak na razie ciągle Oleńka I na pierwszym miejscu, ale podzielę się swoimi wątpliwościami. Otóż ten projekt pojawił się dopiero w katalogu, jeszcze go nawet nie ma na necie. Co może w praktyce oznaczać, że będę królikiem doświadczalnym. W takich projektach które już są przez dłuższy czas może projektanci wychwycili już jakieś babole. A w nowym nie wiadomo. Tym bardziej, że z tego co czytam na forumie, Archipelag nie ma tu jako biuro najlepszych notowań.
ryby - ten LMB27 jest dla mnie trochę za duży. Tj. w wersji parterowej za mały, a w wersji z poddaszem za duży. No i ma te daszki nad wejściami, a to chyba komlikuje więźbę z zwiększa koszty. Cholera, już świruję od tego myślenia, co w projekcie mi jeszcze może obniżyć koszt domu.
Trzymajcie się

apeska
31-10-2003, 10:11
Rublow,
ale ten Krabik jest naprawdę piękny!!! Wcale nie chciałam Cię zdołować, po prostu uprzedzam, co w Krabie może zaskakiwać.
Teraz już jestem przekonana, że i raz wybrałabym ten sam projekt, albo bardzo podobny.
Co do tej "wielopoziomowości" to pisałam do Archetonu i powiedzieli mi, że jak się człowiek bardzo uprze, to można to przerobić. Oczywiście projekt będzie nieco droższy (przeróbki zawsze kosztują), ale może wyjdzie taniej niż 19 wywrotek piachu. Nie wiem.
Podsumowując: pomimo wielu drobnych wad jest to piękny domek.
W tym tygodniu walczymy już z więźbą, więc prawie już widać, jak będzie wyglądał efekt finalny.
A tak w ogóle, to jesteśmy ze Szczecina, jeśli masz w miarę blisko, to zapraszam "na oglądanie"
Pozdrawiam.

magnolia
31-10-2003, 13:16
A sosenkę z horyzontu widziałeś?Wersja bez garazu ma 97 metrów powierzchni użytkowej.PO oględzinach zobaczyłam że nie wliczyli w to pomieszczenia gospodarczego i już nie pamiętam czy czegoś jeszcze .Z tym będzie ok 110 m.Trzy sypialnie na górze , na dole salon z kuchnią i jeszcze 1 pokój.

KASIA-S
31-10-2003, 15:04
Nie wiem czy ci będzie odpowiadał, bo około 120m2 ma projekt, który kupiłam i zamierzam wykonać, a mianowicie Dom w Prymulkach z pracowni archon www.archon.pl. Ma połączony salon z kuchnią pomieszczenie gospodarcze, łazienkę i pokój na dole, na poddaszu 3 sypialnie, łazienka i garderoba. Prosty dach dwuspadowy z okanmi połaciowymi. Bardzo sympatyczny wygląd. Zajrzyj na stronę. Pozdrawiam.

maag
31-10-2003, 19:09
http://www.projekty.murator.pl/rzuty.htm?IdProjektu=127

rublow
03-11-2003, 16:32
Dzięki wielkie za pomysły!!
Sosenka i Prymulki mają tę samą wadę - gabinet na dole nie przylega do kominka, w związku z czym trudno będzie go ogrzać przez DGP.

Natomiast obejrzałem jeszcze raz projekt Muratora Ustronny - dzięki Maag.... obejrzałem bez specjalnego przekonania, bo ten katalog oglądałem już tyyyyle razy... i coś mi się rzuciło w oczy.

Moja ulubiona Oleńka jest na planie prostokąta 9,8 na 8,7 i ma 98,3 m
Ustronny jest na planie 9,9 na 8,7 i ma... 116,3 m

Czy ktoś z Was potrafi mi wytłumaczyć, w jaki sposób dwa niemal identyczne domy (oba w kształcie stodoły - prostokąt z dwuspadowym dachem) mogą się różnić pow. użytkową o prawie 20 m?
Dotychczas kierowałem się jak najmniejszą pow. użytkową napisaną w katalogu, bo wychodziłem z założenia, że to ma wpływ na koszty. A teraz to już nic nie rozumiem. Ewentualnie mogę siedzieć i miarowo uderzać głową o ścianę. :( :( :(

apis
12-11-2003, 13:57
Tez jestem na etapie projektu wiec moze nie powinienem sie wypowiadac...


Mocno rozczłonkowana bryła dla mnie jest minusem, ale jak ktoś lubi ...

Mi tez sie wydaje ze niepotrzebnie ten dom jest w krztalcie litery L. Nic sie przez to nie zyskuje, z chyba podraza to dach.



Całkiem porządne powierzchniowo pokoje na poddaszu, chociaż szkoda, że nie przewidziano stryszku. Tylko, czy na pewno potrzebny wam aż tak duży dom?


Stryszek przewidziano. Wejscie jest z hallu na gorze. Tylko na prezentacji na stronie archonu nie zaznaczyli wejscia ( w katalogu papierowym jest)



Co do kosztów budowy, to jako laik w tej dziedzinie nie będę się wypowiadać, ale będą znaczne. Skomplikowane dachy, dużo okien i drzwi wszelakich, lukarny ...

No ja tez jestem laikiem, ale nie wydaje mi sie zeby Orchidea miala skomplikowany dach.
Lukarny tez chyba specjalnie nie sa w tym projekcie skomplikowane - zwroc uwage ze te lukarny to po prostu wyciagnniete do gory sciany. A z gory sa przykryte daszkiem. Na dodatek zamiast dachowego okna dajesz tam tansze zwykle okno.
Przy okazji takie lukarny trafiaja w moj gust. Wygladaja po prostu super.

Duzo okien?
Z kilku ja bym od razu zrezygnowal:
1) w garderobie,
2) z przodu (ten malutki dziubek),
3) oraz wywalilbym jeszcze jedno okno dachowe z pokoju nad garazem.
4) chyba zmienilbym lukarne nad klatka schodowa na okno dachowe.
5) w kuchni zostwilbym tylko okno od frontu i je troche powiekszyl
6) w salonie to male okienko tez chyba nie bedzie potrzebne
7) w gabinecie tez chyba male okno nie jest potrzebne. (albo wywalilbym drzwi na taras, a powiekszyl okno)

To co mi sie nie podoba to :
1) ta mala scianka zamykajaca salon (ja bym to wywalil),
2) kuchnia moglaby byc bardziej otwarta na saloon
3) nie ma spizarki przy kuchni
4) nie ma komina z kuchni
5) dziwne schodki do pokoju nad garazem (pewnie sa w tym pokoju slupy podpierajace wiezbe i dlatego te schodki tak glupio skrecaja)

Jesli o mnie chodzi to ten dom moglby miec o pare metrow mniejsza powiezchnie. Moze archon ma mniejsza wersje tego projektu. Bo wieksza ma.

Moze jest ciut za wysoki (czy tylko mi sie wydaje?)

Ogolnie dom mi sie bardzo podoba. Moze i ja sie na niego zdecyduje? :)
Wybudowal ktos juz ten dom?

marcin k.
17-11-2003, 11:50
.........minelo pare tygodni i nadszedl chyba finish ;) zmagan z projektami na tapecie zostaly dwa projekty i to ktorys z nich zostanie wybrany ............. jak wiekszosc z was odwiedzilem strony wszystkich niemal biur projektowych i w ostatni weekend mialem juz wszystkiego dosc generalnie widzac jakis projekt zbieralo mi sie na wymioty..... ale nie o tym tutaj

prosze o wasze opinie ta temat tych projektow
zalety i wady ....................... ktory wydaje sie wam praktyczniejszy i dlaczego
http://www.projekty.murator.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=23

http://www.projekty.murator.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=36

z niecierpliwoscia czekam na opinie 8)

bilbo
17-11-2003, 21:31
Przyglądałam się dość długo :lol: i wizualnie zdecydowanie bardziej podoba mi się projekt D08,elewacja na pewno ciekawsza. Zdecydowanie większy salon(hol go jeszcze powiększa), część nocna wyraźnie wydzielona(to duża zaleta).
W projekcie D26 we frontowej elewacji na pierwszy plan wysuwa się garaż, a to przecież żaden element dekoracyjny.
Pozdrawiam
Justa

Ewunia
18-11-2003, 00:17
Powtórzę za bilbo - Przestronny (http://www.projekty.murator.pl/prezentacja.htm?IdProjektu=23) :D
Pomimo mniejszej powierzchni ma racjonalniej rozplanowane wnętrze i jest ładniejszy

marcin k.
18-11-2003, 08:53
no niby tak ale z drugiej strony.............. jest osobna praktycznie jadalnia i stol nie zajmuje salonu co automatycznie powieksza jego pow. uzytkowa w przypadku d26 i jest dodatkowa garderoba

z tym garaem to rzeczywiscie troche lipa bo na srodku :( ale + chyba sa łazienki i pom gospodarcze bo sa w "kupie" a w d8 sa wielkie odleglosci miedzy lazienkami a pom gosp co moze miec wplyw na straty cieplne w przypadku przeplywu wody na tak wielka odleglosc (piec w pom gosp) chyba :( tego sie boje ........ze brde musial wylac ze 4 litry wody zeby ciepla poleciala a poranne mycie bedzie w zimnej wodzie albo bede musial zainstalowac dodatkowy podgrzewacz albo piec w d. łazience czego nie chce :( bo chce miec dom ekonomiczny i tani w utrzymaniu
co do d8 to widzialem zjecia ze srodka tego domu w ktoryms muratorze i jest zeczywiscie fajowy i bardzo mi sie podoba a d26 nigdzie nie ma nawet nikt sie na forum nie pojawil co go buduje :(
kurcze dalej nie wiem co dalej .....................

bilbo
19-11-2003, 21:35
Może rzucisz monetę :lol:

groszek 3
20-11-2003, 08:47
Marcinie - na moim osiedlu stoją oby dwa domy, które wybrałeś. Oby dwa są ładne.
W Przestronnym bylam wewnątrz (stan surowy otwarty), drugi Rodzinny widzę tylko z zewnątrz. Po dokładnej analizie tego co widziałam oraz rzutów projektów - wybrałabym ten drugi, czyli Rodzinny z garażami po środku.

Za drugim przemawia, to co sam napisałeś, a pro po łazienek i bliskości ciepłej wody (w tamtym są to spore odległości), do tego masz przestroniejszy salon oraz piękne podcienie, które w rzeczywistości wyglądają bardzo ładnie.

Decyzja należy do Ciebie, ale gdybym to ja była Tobą, byłby to Rodzinny.

Pozdrawiam G

MHAL
20-11-2003, 10:08
marcin, zdecydowanie Rodzinny. widziałam 08 w rzeczywistości - bardzo mało ustawny salon, cigi komunkiacyjne wąskie, strefa sypialniana co prawda wydzielona ale ciasna (szczególnie korytarz) - w sumie niby fajny ale nie praktyczny.....
Rodzinnego nie widziałam w realu ale wydaje się byc duzo lepiej zaprojektowany.
elewacja zewnetrzna jest ważna ale pamietaj, że mieszka sie w domu a nie przed domem :D

marcin k.
20-11-2003, 11:23
no tak ......same dylematy :) odpowiedzi są 4 i jest 2 do 2-ch :lol:

bardzo dziekuje wam za opinie

Groszku (....... mi Cie zeslal ) powiedz mi gdzie te domki mozna ogladnac nawet z zewnatrz jezeli sie da bym sobie popatrzyl ........a moze zagadam do wlascicieli i mnie wpuszcza do srodka :-?
nie ma znaczenia w jakim rejonie polski to jest .......... jest sacmochod z instalacja gazowa :)

naprawde.... wybrac projekt to jest sztuka przez wielkie "S"

jeszcze raz wielkie dzieki i czekam na pozostale kometarze................

groszek 3
20-11-2003, 14:37
Marcinie - daleka droga..........przed Tobą, jeśli chcesz je zobaczyć. Oby dwa są blisko siebie (jeden to mój sąsiad), drugiego nie znam, ale myślę iż by chyba nie odmówił (własnie wykańcza).
ps. Gdybyś się zdecydował to daj znać pokaże Ci gdzie dokładnie.

Pozdr...Groszek.

marcin k.
20-11-2003, 15:16
GROSZKU BARDZO DZIEKUJE
napewno sie zdecyduje ..........tylko kiedy heh?
a tak niedawno bylem w Pruszczu Gdańskim ..........cholerka !

wypadalo by przed pierwszymi sniegami hmmmmmm

oczywiscie bede prosil o pomoc :)