PDA

Zobacz pełną wersję : KUCHNIA -pomoc w projektowaniu układu szafek - wątek zbiorczy



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 [17] 18

ewa72_krakow
01-09-2012, 20:29
w tej chwili uzytkuje 1,5 komorowy z ociekaczem i w tej polowce oprocz osuszania sztuccow nic sie nie dzieje ;), nie posiadam tez zmywarki - w nowym domu bede miec jednokomorowy z ociekaczem, bo mniej miejsca zajmuje.

gogi25
05-09-2012, 15:28
ewa72_krakow
Jeżeli chodzi o Twój wcześniejszy post z tą ścianką- wysoką zabudową. U mnie tak właśnie będzie. Jeszcze raz fotka. Tylko ja chcę mieć drzwi w kuchni. Nie wiem jeszcze jakie.
Ja mam obecnie zlew dwukomorowy, rodzina czteroosobowa i przyznam, że jest czasami za mały. W przyszłości planuję mieć zmywarkę i tylko dlatego zlew 1i 1/2 komory.

ewa72_krakow
05-09-2012, 15:58
ewa72_krakow
Jeżeli chodzi o Twój wcześniejszy post z tą ścianką- wysoką zabudową. U mnie tak właśnie będzie. Jeszcze raz fotka. Tylko ja chcę mieć drzwi w kuchni. Nie wiem jeszcze jakie.
Ja mam obecnie zlew dwukomorowy, rodzina czteroosobowa i przyznam, że jest czasami za mały. W przyszłości planuję mieć zmywarkę i tylko dlatego zlew 1i 1/2 komory.

Jezeli lodowke dasz w zabudowie, to wiecej blatu bedziesz miala i dodatkowo mozliwosc przesuniecia kuchenki czy zlewu (jezeli jeszcze w ogole zastanawiasz sie nad zmianami) :)
Pisalam o tym zlewie z polowka, ze kompletnie u mnie sie do niczego nie przydaje - wiec uwazam, ze albo 1 albo 2 komorowy.

isiu
12-09-2012, 17:30
136238

jutro zatwierdzam projekt,

Góra szafek wysoki połysk biel
dół szafek płyta mdf - jabłoń

nie wiem jaki blat jeszcze :)(kolor) zlewozmywak ciemny

płyta gazowa Amica białe szkło
piekarnik Amica EBI810 74
okap teleskopowy gronja biały

danielw
13-09-2012, 06:42
Witam

Przymierzam się do samodzielnego wykonania kuchni, w tej chwili jestem na etapie projektu, mam prośbe do was o komentarz do moich dotychczasowych poczynań (chodzi mi o poprawnosc ustawienia szafek, podziały itp)
Po przeglądzie tego wątku widze już kilka utrudnień ktore lepiej byłoby zlikwidować, w tej chwili projekt dostosowany jest bardziej do wizji mojej drugiej połowy.
Kuchnia w domu Orion z biura Dobre Domy.
Na początek kilka zdjęć ze stanu obecnego, rzut z góry (szafki górne dla przejrzystosci wyciągnięte obok), oraz kilka widokow w 3D.
Kuchnia ma być raczej w stylu nowoczesnym ale bez przesady, np coś w stylu jak na ostatnim zdjęciu.

danielw
13-09-2012, 06:44
i pozostałe zdjecia

Aantenka
13-09-2012, 15:12
Daniel, praktycznie wszystkie przyłącza już powyprowadzane, więc nie wiem, czy komentarze do ustawiń coś Ci jeszcze pomogą.
Zlew tak blisko obok płyty to zawsze jest kwestia dyskusyjna. Dla mnie mega niewygodnie, ale robi tak bardzo dużo osób i jakoś żyją. Dlatego jak już tak masz ustawione przyłącza, to ok.
Natomiast zdecydowanie radziłąbym odsunąć trochę od narożnika zmywarkę. Nie wiem, czy wcześniej miałeś zmwarkę czy nie oraz jak z niej korzystałeś. Moim zdaniem najwygodniej korzysta się ze zmywarki, jak można stanąć przy zlewie i wkładać prosto z niego do zmywarki właśnie. Przy takim ustawieniu sprzętów jak u Ciebie nie będzie to raczej możliwe. Co więcej, jak będize otwierana zmywarka, to osoba przy płycie musi się odsunąć, żeby nie przeszkadzać we wkłądaniu do dolnego kosza. O ile zatem rozumiem jeszcze ściśnięcie zlewu i płyty - pewnie też żeby schować z widoku salonu, o tyle zmywarkę można bez szkody dla wyglądu kuchni odsunąć od tej szafki narożnej o ok. 40cm.

W przypadku lodówki ustawionej przy ścianie pamiętaj o zostawieniu odpowiedniej ilości miejsca na otwieranie się drzwi. To tylko kilka cm, ale jak planujesz pozostałe szafki musisz te kilka cm uwzględnić.

danielw
14-09-2012, 06:34
Aantenta, dzieki za uwagi.
Tak, przyłącza wykonane więc mega zmian nie chce robić, nie mniej pewne przesunięcia są możliwe.
Przesunięcie zmywarki byłoby wskazane, nawet o tym myslałem, tylko to przesunięcie burzy mi porządek/pewną symetrie szafek w strone lodówki, jakoś nie moge nic sensownego wymyslec.
Barek jest elementem bardziej dekoracyjnym i ma zasłaniać zlew i płyte, obok barku będzie jadalnia z dużym stołem.
Co do lodówki, to luz do ściany to około 2 cm, pewnie masz na mysli to że drzwi lodówki się nie otworzą do końca bo będzie kolizja ściany z uchwytem drzwi.
W moim przypadku uchwyt powinien się schować we wnękę słupka z piekarnikiem, tylko musze uważać żeby nie uderzał o szkło piekarnika.

Zastanawiam się jeszcze czy robić nad lodówką 178 cm tą nadstawkę 30 cm - wtedy słupek robi się dość wysoki ale jest na równym poziomie z szafkami górnymi przy okapie.
Lepiej tez wyglądałoby gdybym podniósł piekarnik do wysokośći blatu tj 91 cm, ale nie wiem czy dostęp do mikrofali na tak wysokim poziomie będzie wygodny.
Obok piekarnika ma być cargo, nie wiem jakie wysokości carga się sprawdzają, czy lepiej dać jedno a bardzo wysokie czy podzielić na małe u dołu do wys. piekarnika a nad nim większe.
I jeszcze zupełnie nie mam pomysłu jak dokończyć ten słupek z piekarnikiem powyżej mikrofali. W tej chwili to mi tam nic nie pasuje. Czy robić szafke nadstawke czy jeden wysoki słupek aż do sufitu.

bpestka
14-09-2012, 13:11
Witam, a co myślicie o moim układzie.
od lewej płyta indukcyjna, potem zlew, okno i cała sciana wysokiej zabydowy z lodóka side by side (90 cm) potem piekarnik. Tylko nie wiem co z szafkami gornymi. czy po całości nad płyta, az do okna, czy tlko na ścianie z oknem, a może tylko nad płytą. Powiem tylko, ze musze od okapu nad oknem aż do lodowki puścic zabudowe gips kartonem ponieważ tam jest komin.
136738136736[ATTACH=CONFIG]136737
Od oryginalnym projekcie jest spizarka, z której zrezygnowaliśmy wymiary kuchni:170 cm, 390 cm i 262 cm

Aantenka
14-09-2012, 14:07
Przesunięcie zmywarki byłoby wskazane, nawet o tym myslałem, tylko to przesunięcie burzy mi porządek/pewną symetrie szafek w strone lodówki, jakoś nie moge nic sensownego wymyslec.
Symetria symetrią, ale czy wygoda nie jest ważniejsza? W układzie dolnych szafek neistety nie pomogę. Nie masz szafek górnych, żeby się kierować pionowymi liniami, więc podział szafek dolnym moim zdaniem jest dowolny, no może żeby za bardzo nie poszatkować przestrzeni. A tutaj preferencje inwestora co do przechowywania czy funkcjonalności są najważniejsze.
Nie wiem, jaką masz lodówkę, czy planujesz ją w zabudowie. Luz od ściany na wstawienie lodówki 2cm wystarczy, ale upewnij się, że masz miejsce na otwarcie drzwi. Dużo lodowek otwiera się w taki sposób, że drzwi wystają poza samą lodówkę i żeby mieć pełną otwartość (albo nawet więcej niż 90stopni wcelu wyjęcia dolnych pojemników) i żeby nie blokowała ściana, trzeba zostawić nawet 5 cm. Nie jest to kwestia tylko uchwytu, ale samych drzwi. Zwłaszcza jeśli planujesz lodówkę wolnostojącą.

Jeśli masz lodowkę wolnostojącą to w Twoim układzie nie robiłabym nadstawki. Lodówka stoi pojedynczo, więc nie ma potrzeby dodatkowego jej urozmaicania nadstaweczkami.
Jeśli lodowka będzie zabudowana, możesz zrobić zabudowę do wysokości szafek górnych.

(A swoją drogą do przemyślenia, dla osoby piekącej najczęściej, czy takie usytuowanie pieranika będzie wygodne, bo jak się piekarnik otworzy, to nie ma miejsca żeby od razu wyjętą rzecz odstawić na blat, tylko trzeba celować na ten blat przy lodówce. Chyba warto byłoby rozważyć taki pierarnik z prowadnicami teleskopowymi żeby można było wysunąć jedzenie a potem je spokojnie zdjąć z wysuniętej blachy.
Można by zamienić piekarnik z lodówką, chociaż to chyba byłoby u Ciebie gorsze rozwiązanie wizualne)

Dyskusje o wysokości mikrofali były w wątku gdzie prezentowane są projekty kuchni i w wątku o wizualizacjach. Najwygodniejsze jest oczywiście ustawienie mikrofali na poziomie blatu, zwłaszcza jeśli masz dzieci. W pozostałych przypadkach każdy ustawia tak jak może i uważa. Jeśli jesteście niscy, często korzystacie z mikforali to wiadomo, że powinna być niżej. Ja jestem przyzwyczajona do wysoko ustawionej mikrofalówki, bo ja jestem wysoka, ale w domu nikt oprócz mnie i męża z niej nie skorzysta :D

Cargo- znowu zależy co chcesz tam umieścić i przechowywać. Jeśli chcesz tam trzymać ciężkie zapasy, wodę itd. to lepiej zrobić dwa mniejsze, żeby łatwiej się obsługiwało mechanizmy. Jeśli będzie to szafka na mieszane zapasy spożywcze to szafki typu dispensa peka http://www.peka.pl/peka_01_szafki_wysokie_01_dispensa.php mogą być wysokie na całą długość zabudowy to są one nawet do ok. 2 metrów. W takim wysokim cargo, zwłaszcza jak jest wąskie, wszystko wyjeżdża na raz i masz dobry przegląd produktów.

Jeśi chodzi o zabudowanie tego rogu, to można albo zrobić zabudowę do wysokości górnych szafek i ja osobiście resztę przestrzeni zamknęłabym obniżanym sufitem. Jeśli nie chesz tracić przestrzeni, to można zrobić zabudowę do sufitu. Tyle tylko, że ja robiłabym wtedy zabudowę dwukolorową i tę wysoką zabudowę, która odstaje od reszty kuchni zrobiła w innym kolorze niż resztę. Np. jasne szafki gorne i dolne a blat w kolorze ciemniejszym drewnianym i taka zabudowa z piekarnikiem. Albo ciemniejsze szafki dolne, jasne gorne i tak samo jasna zabudowa cargo i slopkow z piekarnikiem).

Aantenka
14-09-2012, 14:28
Witam, a co myślicie o moim układzie.
od lewej płyta indukcyjna, potem zlew, okno i cała sciana wysokiej zabydowy z lodóka side by side (90 cm) potem piekarnik. Tylko nie wiem co z szafkami gornymi. czy po całości nad płyta, az do okna, czy tlko na ścianie z oknem, a może tylko nad płytą. Powiem tylko, ze musze od okapu nad oknem aż do lodowki puścic zabudowe gips kartonem ponieważ tam jest komin.
136738136736[ATTACH=CONFIG]136737
Od oryginalnym projekcie jest spizarka, z której zrezygnowaliśmy wymiary kuchni:170 cm, 390 cm i 262 cm

Moim zdaniem układ funkcjonalny jest poprawny.
Płyta może być w zasadzie tylko na tej ścianie. Nie ma wyimiarów na Twoim planie, ja zastanowiłabym się nad maksymalnym przesunięciem jej do narożnika. Ale to moje zafiksowanie na odległości płyty od drogi komunikacyjnej - powinna być min. 60cm żeby się nikt nie zaczepił wchodząc do kuchni. A u Ciebie płyta w narożniku o tyle nie powinna być niewygodna, że nie masz obok wysokich słupków i nie uderzasz się w nic łokciami. Ale to jest kwestia również Waszych poglądów i oczekiwań.
Co do szafek górnych to już wasza decyzja. Ja chyba dałabym tylko nad płytą, ale jeśli szkoda wam przestrzeni, to można zabudowę pociągnąć również na ścianie z oknem. Kuchnia jest półotwarta, więć nie musi być jakiejś harmonii z salonem, ma być spójna przede wszystkim sama ze sobą.

Maddaa
17-09-2012, 17:03
137105; 137106137107137108 Proszę o podpowiedzi, czy te projekty wymagają poprawek....

duś
17-09-2012, 19:06
wyrównałabym przede wszystkim długość wiszących szafek

Maddaa
17-09-2012, 20:02
wyrównałabym przede wszystkim długość wiszących szafek

Dziękuję, a tak poza tym, coś zamiast wiszących szafek, wypełnienie wnęk, chciałabym coś innego...

duś
17-09-2012, 20:43
bardziej mi się podoba ta oliwkowa kuchnia, choc zamieniłabym lodówkę z piekarnikiem (jak gotuje to czasem miewam lodówę otwartą przez dłuższą chwilę - przy proponowanym przez ciebie układzie drzwi będą ograniczać dostęp).
nie cudowałabym też z różnymi frontami - ta kuchnia nie jest na tyle duża, żeby istniała konieczność przełamania nudy innym frontem.

Aantenka
18-09-2012, 08:38
Maddaa
Układ klasyczny, wygodny. Projekt praktyczny, walory estetyczne wynikać będą natomiast z przełożenia na konkretne materiały i kolory - taka wizualka trochę przekłamuje wrażenie, jakie będzie robić pomieszczenie. Duś ma rację co do wysokości górnych - powinna być zrównana.


Dziękuję, a tak poza tym, coś zamiast wiszących szafek, wypełnienie wnęk, chciałabym coś innego... .
A pozostałe decyzje to już kwestie praktyczne i estetyczne. Jeśli nie potrzebujesz miejsca do przechowywania możesz nie dawać wiszących szafek w ogóle, tylko dać fantazyją tapetę, obraz, zegar itd.
Alternatywą dla przechowywania są relingi i otwarte półki, jeśli pasują Ci do stylu kuchni no i nie przeszkadza Ci sprzątanie otwartych powierzchni. Można dać listwy magnetyczne i przyczepiać do nich patelnie, noże itd.
http://www.domplusdom.pl/sites/default/files/imagecache/the_look_gallery/images/look/kuchnia_z_garnkami_11.jpg
a tu masz same pólki odkryte
http://www.budnet.pl/static/article_images/normal/ceramstic_city_1.jpg

Ja osobiscie wolę klasyczne, praktyczne rozwiązania i wiszące szafki są dla mnie wygodne i przydatne. Można trochę pokombinować dodając witrynki lub pólki odkryte zintegrowane z wiszącymi, można dać szafki poziome, podwójne rzędy poziomych, ale jednak z wiszącymi szafkami. Zwłaszcza na niedużej przestrzeni.

Zakręcona
18-09-2012, 15:28
Witam serdecznie. Forum przeglądam od jakiegoś czasu, ponieważ przede mną remont generalny domku (bo domem go nazwać nie można ze względu na metraż). Po lekturze forumowych rad wymyśliłam następujący układ kuchni (to już conajmniej dziesiąta wersja):
https://lh5.googleusercontent.com/-H4mns5-stos/UFh8khP2RTI/AAAAAAAAAkg/vK9Uk5MTxBw/s800/kuchnia1.jpg
lodówkę wysoką na 2m wolnostojącą już mam
linią przerywaną zaznaczyłam szafki wiszące

Proszę o rady, sugestie, krytykę.

Elfir
18-09-2012, 15:49
Strasznie ciasno to sobie rozplanowałaś.
Nie da rady przestawić drzwi?
Moim zdaniem lepszy byłby układ w L-kę i lodówka koło stołu.

Zakręcona
18-09-2012, 16:03
Elfir
tak wygląda cały parter
https://lh4.googleusercontent.com/-UU3w74HKd5w/UFiMg3QQpxI/AAAAAAAAAk0/_LmerOHoaz8/s419/rzut%2520parteru.JPG
ewentualnie drzwi można przesunąć w stronę schodów (max o szerokość drzwi), ale nie wiem czy wtedy dobrze będzie układ parteru wyglądał

na których ścianach widzisz L-kę?

Elfir
18-09-2012, 16:35
jedno z tych okien to drzwi tarasowe tak?

Zakręcona
18-09-2012, 16:36
jedno z tych okien ma być drzwiami tarasowymi

Elfir
18-09-2012, 16:39
czy mozna inaczej poprowadzić media?

Zakręcona
18-09-2012, 16:40
tak

Elfir
18-09-2012, 16:56
no to może tak:
http://images46.fotosik.pl/1767/22f8b37f650e4d39.jpg

a tu jesli jednak media muszą zostać:
http://images42.fotosik.pl/580/6aadb72bd218fb7d.jpg

Zakręcona
18-09-2012, 17:07
Elfir bardzo dziękuję za propozycje.
Twoją wersję I rozważałam już wcześniej, ale nie wiem, jak wstawić kuchenkę na tej szerokości 105cm - z boku czy na środku. Chciałabym kuchenkę 60cm i zostaje mi 55 cm - nie wiem jak to podzielić. Chyba że płytę mocować nad dwoma szafkami, a piekarnik gdzie indziej (tylko gdzie).
Wersja II: bardzo ciekawa. W ogóle na taki układ nie wpadłam. Dziękuję. Co jest koło lodówki? Blat czy węższe szafki?

Elfir
18-09-2012, 17:39
W wersji 1 piekarnik masz w słupku.
A płyte możesz dac na szafce o dowolnej szerokości.

W wersji 2 za lodówką można dać płytkie, przeszklone witrynki na szkło albo szafki na zapasy.
Albo coś jak tu:
http://www.indeco.pl/sites/default/files/012_kuchnia.jpg

Zakręcona
18-09-2012, 18:04
Dziękuję.
Skłaniam się ku wersji II - nie trzeba ruszać gazu i kaloryfera.
Muszę jeszcze przemyśleć, czy wygodnie będzie siedzieć przy stole tam gdzie są drzwi na taras i czy ogólnie nie ma za mało szafek.

Jakie kolory powinnam dobrać do tej dobrze doświetlonej kuchni? Jasne (żeby nie było widać kurzu ;) )? Czy pasowałyby jasne płytki, jasne fronty a pomiędzy szafkami pasek mozaiki w intensywnym kolorze (czerwony, zielony)? Marzy mi się też tapeta za stołem. Ma to sens?
Jak z oświetleniem? Jedną lampę dałabym nad stołem, a dalej? Druga na środku części kuchennej czy jakoś inaczej to rozwiązać (lampki pod szafkami)?

MikeTNK
18-09-2012, 19:57
Witajcie forumowicze

Po wielu miesiącach rozmyślań wypracowaliśmy z żoną taki oto pomysł na zabudowę kuchni w domu z projektu "Dom w poziomkach 3G".
137256137257

Tu gdzie kończy się "półwysep" zaczyna się wykusz który w oryginale ma ściany skośne, ale nie umiałem tego rozrysować w Ikeowskim plannerze :)
Ściana A jest symboliczna w rzeczywistości tam jest już salon
Chętnie poznam wasze opinie na temat tego układu. Kolorystyka jest tutaj tylko przykładowa.

Pozdrawiam

Elfir
18-09-2012, 20:31
Muszę jeszcze przemyśleć, czy wygodnie będzie siedzieć przy stole tam gdzie są drzwi na taras i czy ogólnie nie ma za mało szafek.

Drzwi balkonowe zrób normalne a nie HS.
Chodzi o takie:
http://www.oknaidrzwi.net/zdj/promocja-okno2.gif
gdzie stół stoi pod oknem.

Jesli chodzi o kolory wybierz to, co tobie się podoba.
Jaki styl kuchni preferujesz w ogóle?
Oświetlenie: to małe pomieszczenie więc starczą dwie główne lampy wiszace (zapalane jednak osobno), podszafkowe i lampka nad zlew (włącznik może być przy zlewie)

http://images47.fotosik.pl/1551/2d5364b8ec681517gen.jpg.

Elfir
18-09-2012, 20:34
Po wielu miesiącach rozmyślań wypracowaliśmy z żoną taki oto pomysł na zabudowę kuchni w domu z projektu "Dom w poziomkach 3G".


Słupek z piekarnikami za bardzo zmniejsza przestrzeń roboczą.
Dlaczego nie znalazł się w głównym ciągu wysokiej zabudowy?

Przestawialiście ściany nośne?

Elfir
18-09-2012, 20:45
http://images50.fotosik.pl/1666/86308959a8e1046c.jpg

MikeTNK
18-09-2012, 21:20
Wyspa lub półwysep to marzenie mojej żony które i mi się podoba.
Założenia mieliśmy takie:
- szykowanie odbywa się na półwyspie , a stamtąd albo na płytę albo do piekarnika.
- lodówka ma stać blisko półwyspu, a jednocześnie nie "wychodzić" optycznie na "jadalnię"
- w oryginalnym projekcie likwidujemy ściankę między kuchnią a salonem i likwidujemy otwór wejściowy do kuchni (pierwszy od wiatrołapu)
- płyta na lewej ścianie (bliżej wiatrołapu) ze względu na położenie kominów wentylacyjnych jak również , żeby była w miarę blisko lodówki
- piekarnik musi być wyżej niż pod blatem żeby się nie trzeba było do niego schylać

Elfir
18-09-2012, 22:10
ja szykuje blisko zlewu, bo zawsze trzeba coś opłukać, zetrzeć okruszki.
Poza tym strasznie ciasno wygląda płyta przy lodówce. Tam bedzie miejsce by sięgnąc do garnków z tyłu?

Chciałam mieć u siebie wyspę, ale zrezygnowałam, bo jednak było za ciasno. Tutaj też może być za ciasno między wyspą a lodówką.

Ponawiam pytanie - dlaczego piekarnik nie jest w wysokiej zabudowie, w okolicach lodówki?

MikeTNK
18-09-2012, 22:57
Dziękuję za uwagi, na pewno z żoną je przemyślimy. Chociaż co do ciasnoty, obecnie korzystamy z kuchni gdzie między blatem a stołem mamy 1 metr odstępu i wydaje się nam to całkiem wystarczające, a tyle mniej więcej właśnie jest przeze mnie przewidziane między lodówką, a półwyspem jak również między półwyspem, a zabudową z piecykiem.

Dlaczego piekarnik nie jest w okolicach lodówki ? Jakoś mi to się nie układa. Przy samej lodówce wg mnie być nie może ze względu na osłabianie działania lodówki, a i tak już mi to optycznie "wchodzi" na część jadalnianą. Już nawet szafka nr 8 mi trochę nie leży w tamtym miejscu przy założeniu, że to będzie szafka spiżarniowa. Szafka nr 10 przeznaczona jest na talerze do stołu itp itd.

Z sięgnięciem do garnków z tyłu wydaje mi się, że nie będzie problemu, szafka po prawej od płyty ma 40 cm szerokości.
Aha, żeby nie było, meble z IKEI to tylko kwestia wygody narzędzia do planowania :) Docelowo będą robione i tak w jakiejś firmie na wymiar.

Oczywiście jak coś to śmiało wybijajcie mi z głowy jakieś idee jeśli są naprawdę idiotyczne :)

Elfir
18-09-2012, 23:05
między ladówką a piekarnikiem może być szafa. Piekarnik w zabudowie, z boku jest tylko szafą, taką samą jak spiżarka.
Naczynia można trzymać w szafkach "półwyspu".
Macie bardzo ciasno rozplanowane.

ewa72_krakow
19-09-2012, 07:48
MikeTNK, mnie tez nie pasuje ten slupek z piekarnikiem przy oknie - ew. postawilabym tam lodowke bez gornej szafki, ale jesli jest wystarczajaco miejsca do przechowywania, to na scianie z oknem nie dalabym zadnych gornych szafek...ale to tylko moje takie tam :)

MikeTNK
19-09-2012, 13:02
Ewa i to jest niezła myśl z tą lodówką! Jak wrócę do domu to zamienię ją miejscami ze słupkiem z piecykiem w plenerze

Co do ciasnoty to ja jakoś tego nie widzę. Zamiana półwyspu na ciąg szafek pod ścianą na mój gust nie zwiększy powierzchni podłogi. Nadal zostanie 3 m2 tylko o nieco innym układzie.

Elfir
19-09-2012, 13:41
o ciasnocie - miałam na myśli układ płyta-zlew i słupek.

Zakręcona
19-09-2012, 14:40
Jesli chodzi o kolory wybierz to, co tobie się podoba.
Jaki styl kuchni preferujesz w ogóle?

Lubię intensywne kolory, dodają mi energii. Ale wszędzie czytam, że powinno się robić beżo-brązy, biel, a kolory wprowadzać w dodatkach. Boję się też, że za 2-3 lata te intensywne kolory przestaną mi się podobać.
Jeśli chodzi o styl, to mało co mi się nie podoba.
Aktualnie mam dość ciemną kuchnię, kafle jasne w mazaki (pozostałość po poprzednich właścicielach, nie podobają mi się straszliwie), ściany intensywnie pomarańczowe i meble w kolorze ciemnobrązowym (wenge), fronty klasyczne. Już widzę, że w jasnym pomieszczeniu się to nie sprawdzi, bo będzie każdy pyłek kurzu widać. Teraz decyduję się raczej na fronty jasne i nowoczesne, beż żłobień (żeby nie musieć latać ze ściereczką i zakamarków czyścić). A, nie podoba mi się zestawienie: kremowe lub waniliowe fronty i blat w kolorze czereśni. I nie podoba mi się, jak korpus szafki jest w innym kolorze, a drzwi w innym.
Chciałabym żeby było przytulnie, żeby wszystko do siebie pasowało i żeby nie było dużo sprzątania ;) I żeby kuchnia była dziecio i pso odporna ;)

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie mojej kuchni. Czy dałoby się w niej gdzieś umieścić szafkę z ociekaczem? Zazwyczaj jest nad zlewem, ale chyba w aktualnym projekcie tak się na da, bo szafka wisząca nad zlewem "zabierze" światło z okna?

No i kombinuję z oknami, bo to południowa strona. Nie chcę firanek, zasłonek. Myślałam raczej o roletach albo roletach rzymskich. Sprawdzą się?

albireo
19-09-2012, 15:14
Hej
Możecie spojrzeć na układ poniżej i stwierdzić, czy ma to jakikolwiek sens, i czy warto w ogóle iść w tym kierunku? Projekt jest w bardzo wstępnej fazie więc wszelkie porady są mile widziane.
137402
Kuchnia, a właściwie aneks, z konieczności będzie miała kształt litery U z jedną nóżką bardziej :rolleyes:
Patrząc od lewej strony - zabudowa jest na ścianie dzielącej kuchnię i łazienkę i jest tam do dyspozycji 180cm. Ja planowałam tam wstawić na rogu lodówkę, następnie szafkę oraz w narożniku - zlewozmywak, ale mój M. poprosił o rozważenie innego układu z wysoką zabudową na tej ścianie.
Problemem jest okno (które znajduje się na wysokości 1.45m). W tym układzie mamy więc wysoki słupek lodówki, następnie słupek z zabudową piekarnika, a w narożniku - słupek z mikrofalówką. Oznacza to, że drzwi mikrofalówki otwoerają się na blat.
Następnie na dole jest zmywarka, a przy niej zlewozmywak, szafka narożna, a na kolejnej ścianie szafki w tym jedna z płytą gazową. Na tej ścianie znajdują się także szafki wiszące. Całość zamknięta jest blatem, który będzie pełnił funkcję podręcznego/śniadaniowego stołu.
Nie potrafię dobrze obsługiwać swojego programu do projektowania, dlatego nie wszystko może być jasne na rysunku.
Moje główne pytania to - czy w ogóle wysoka (a właściwie średnia) zabudowa na tej pierwszej ścianie ma sens, biorąc pod uwagę okno, i to, że mikrofala (rzadko używana) będzie otwierała się na blat?137404
Czy ten słupek z piekarnikiem robić jednak wyższy, i tylko ten z mikrofalą mieć do wysokości okna?
Czy nad nimi można coś zrobić?

Elfir
19-09-2012, 17:24
Chciałabym żeby było przytulnie, żeby wszystko do siebie pasowało i żeby nie było dużo sprzątania ;) I żeby kuchnia była dziecio i pso odporna ;)

w necie jest tyle przykładów różnych kuchni. Nieczego inspirujacego nie znalazłaś?

Może wybierz rzeczywiście jasne meble, np. popielate czy w okleinie jesion, brzoza. A do tego intensywnie kolorowa tapeta w paski (albo malowane):
http://4.bp.blogspot.com/-N79NDm4kTHg/TdD57NoZfzI/AAAAAAAAAF4/BIh2E8f-lyE/s1600/KOLOROWE+PASKI+MODERN.jpg
na ścianie za stołem.

Jesion dobrze wygląda z intensywnym fioletem. Brzoza z limonką.

Po co ci ociekacz przy zmywarce? Jakiś garnek czy jedną szklankę odstawisz na ociekaczu zintegrowanym ze zlewem.

W nowoczesnych kuchniach zwykle dziewczyny dają rolety rzymskie.

Zakręcona
19-09-2012, 17:52
Po co ci ociekacz przy zmywarce? Jakiś garnek czy jedną szklankę odstawisz na ociekaczu zintegrowanym ze zlewem.

Przeglądam i w niektórych kuchniach podobają mi się poszczególne elementy, ale nie wiem czy ich kompilacja będzie grała. No ale to dalszy etap. Najpierw muszę sprzęty rozmieścić i elektrykę. Wierzę, że jak jeszcze 1000 zdjęć przejrzę, to znajdę ideał ;)

Ociekacz jest mi niezbędny. Aktualnie też mam zmywarkę i ociekacz (szerokość 80cm) jest pełny. Głównie butelki, smoczki, szczotki do butelek + pojedyncze garnki czy miseczki. Dlatego zastanawiam się nad zlewem narożnym i szafką a ociekaczem nad nim. Tylko wtedy mało miejsca między zlewem i kuchenką zostanie.

Bardzo dziękuję CI za cierpliwość w odpowiedziach na moje pytania :)

albireo
19-09-2012, 19:12
Trochę poprawiłam moje wizualki - może teraz będą czytelniejsze.
Wrzucam rzut na dłuższą ścianę i ten róg z potencjalnym słupkiem sięgającym okna.
I może moment wyjaśnienia skąd te słupki na ścianie przy oknie - chciałabym mieć piekarnik na wyokości użytkowej, a nie w dolnej zabudowie - wydaje mi się, że jedynymi miejscami, gdzie możnaby go wrzucić jest szafka obok lodówki, lub przeciwległa ściana. W większości projektów, które sobie do tej pory rysowałam piekarnik był na tej przeciwległej ścianie - przy stoliku. Mam jednak wrażenie, że to zaburza harmonię/układ (gdy gdzieś na środku ściany), jest niewygodne (jeśli przy samym stoliku). Stąd pomysł wrzucenia na tę ścianę z lodówką. Ponieważ jednak jest ona krótka zostaje róg, do którego i tak nie dałoby się dostać - dlatego wymyśliliśmy, że tam też można wyższy słupek. Sama nie jestem do tego wszystkiego przekonana.
137465137466

ewa72_krakow
19-09-2012, 19:54
Albireo, mam podstawowe pytanie: dlaczego nie zrobisz wysokiej zabudowy na scianie , gdzie jest plyta? Szkoda zaslaniac okno...

Elfir
19-09-2012, 20:25
Ociekacz jest mi niezbędny. Aktualnie też mam zmywarkę i ociekacz (szerokość 80cm) jest pełny. Głównie butelki, smoczki, szczotki do butelek + pojedyncze garnki czy miseczki. Dlatego zastanawiam się nad zlewem narożnym i szafką a ociekaczem nad nim. Tylko wtedy mało miejsca między zlewem i kuchenką zostanie.


Te butelki to chyba stan przejściowy. Może jednak zdecydowac się na mobile rozwiązanie?

Zakręcona
19-09-2012, 20:39
Te butelki to chyba stan przejściowy. Może jednak zdecydowac się na mobile rozwiązanie?
Mąż nie wyraża zgody na brak suszarki w szafce.

Elfir
19-09-2012, 20:53
Może zrób tak - jeśli on chce urządzać kuchnię wg swoich zasd, daj mu wolną rekę. Ale potem on gotuje i zmywa :>

Zakręcona
19-09-2012, 21:41
Może zrób tak - jeśli on chce urządzać kuchnię wg swoich zasad, daj mu wolną rekę. Ale potem on gotuje i zmywa :>
On jest za. Jest nawet skłonny zostać kurakiem domowym, ale pod warunkiem, że rzuci pracę zawodową. ;)

taki efekt kolorystyczny jest dla mnie "miły dla oka":
http://farm4.static.flickr.com/3224/3078530224_2e7b2767c9_o.jpg zdjęcie z bloga vanilladecor

Elfir
19-09-2012, 22:44
no to akurat bardzo stonowana, klasyczna kuchnia. Po opisie myslałam, że chodzi ci o nowoczesna w odważnej kolorystyce.
W dodatku ma żłobienia a nie gładkie fronty.

Nie rozumiem dlaczego praca ma mu przeszkadzać w myciu naczyń? Tysiące kobiet jakoś potrafią łaczyć pracę zawodową ze zmywaniem.

Może powieś nad zlewem otwarty ociekacz na talarze. Do klasycznych mebli pasuje a jest bardziej ażurowy niż szafka.

http://3.bp.blogspot.com/-9lnYnkT54VU/Tjvu1a-H7SI/AAAAAAAAEkk/PSiKIx3aWtk/s1600/suszarka2.JPG
http://4.bp.blogspot.com/-wnEAlW_FiNo/Tjvux6TaSoI/AAAAAAAAEkA/ml0sw3mHbts/s1600/suszarka.JPG

kolorystyka oczywiście dobrana pod meble.

albireo
19-09-2012, 23:31
Albireo, mam podstawowe pytanie: dlaczego nie zrobisz wysokiej zabudowy na scianie , gdzie jest plyta? Szkoda zaslaniac okno...

Ta ściana koło okna oddziela WC. Pomyślałam by ją zabudować w ramach dodatkowego wyciszenia ;)

Ale nie upieram się.
Spróbowałam z odwrotnym układem - i problem jaki mam to okap nad kuchenką - nie umieściłam go w projekcie, bo zupełnie nie wiem, jaki tam umieścić by znowu nie zasłonić okna, i by z drugiej strony nie walnąć jednego okapu na pustej ścianie...

To co mi się podoba w tym układzie to powstanie "zakątka" przy stoliku
137520137521


A, może dla lepszej orientacji załączę szkic całości dołu - będzie jasne, skąd się biorą wymiary kuchni137522

Elfir
19-09-2012, 23:46
dlaczego nie może być samotnego okapu na ścianie?
W tym stylu nie przesłaniałby specjalnie okna:
http://nokautimg4.pl/p-7e-51-7e51931b975f061a0c6cb36d7ecededc500x500/okap-ciarko-or-38.jpg

Zakręcona
20-09-2012, 13:29
no to akurat bardzo stonowana, klasyczna kuchnia. Po opisie myslałam, że chodzi ci o nowoczesna w odważnej kolorystyce.
W dodatku ma żłobienia a nie gładkie fronty.

Bo ja talentu nie mam do zamiany na słowa swoich przemyśleń.
Kolory mi się podobały, ale na podłodze muszą być kafelki. Fronty na bank gładkie wybiorę.
Kusi mnie też taka kuchnia jak forumowej Ania_1983 (w intensywnej zieleni).

A pomysł z otwartym ociekaczem podoba mi się. Muszę tylko wyszukać jakiś bardziej nowoczesny, niż ten, który pamiętam z domu babci.

albireo
20-09-2012, 16:37
Spróbowałam z okapem. W moim programie nie było takiego fajnego -owalnego - ale jesli już to właśnie taki by mi się podobał (sprawdziłam już w kilku sklepach internetowych i wbrew moim obawom da się znaleć całkiem fajne w nieprzesadnej cenie).
Co sądzicie?
Powinnam zostać w tej wersji z samotnym okapem, w wersji z zabudową na tej ścianie, czy dalej kombinować?
Zanim zgłoszę się do firmy wykonującej kuchnię chciałabym mieć dosyć jasną wizję, co jest z grubsza najlepszym układem i by z takiej perspektywy patrzeć na ich propozycje.
137605137606137607

ghsaga
22-09-2012, 15:23
Witam , chcielibyśmy poznać waszą opinię na temat zaproejktowanej kuchni,
są dwa wzory: własnie , z lodówką pojedyncza i dwu...

kuchnia ma 10,5m2

trudno nam wybrac z jakiego materiału i jakich np. firm zakupić osprzęt do kuchni. czyli zmywarka, okap, piekarnik itp.

Pozdrawiamy,



EDIT: Wgrane obrazki , większe.


no może faktycznie można byłoby zamieninic zlew w tym miejscu na blat.

albireo
22-09-2012, 15:56
ghsaga
rysunki są strasznie małe, cięzko coś na nich dostrzec. O ile dobrze widzę masz przed oknem zlewozmywak. Zastanowiłabym się nad tym. Zakładam, że masz zmywarkę - wtedy zlewozmywak nie jest aż tak intensywnie użytkowany, więc może przed oknem lepiej mieć blat roboczy, z którego będzie się częściej korzystało - a przy oknie jednak miło się pracuje. Nie masz wtedy także ryzyka chlapania okna ze zlewu.
Załącz trochę większe obrazki, gdyż obawiam się, że z tak małych mało kto coś odczyta.

ewa72_krakow
22-09-2012, 19:03
Ghsaga, mnie bardziej pasuje pierwszy uklad....ale, zlew pzesunelabym blizej lodowki (tak, aby wylewka byla na skraju sciany i framugi okna) i usunelabym szafke gorna przy lodowce...:)
a jezeli idzie o sprzet zagladnij na to forum:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?26374-KUCHNIA-sprz%C4%99t-do-kuchni-AGD-kuchenne-co-wybra%C4%87-opinie-modele-do%C5%9Bwiadczenia&p=5546358#post5546358

Elfir
22-09-2012, 22:15
A ja bym wysokie sprzęty zrobiła po jednej stronie kuchni a płytę tam, gdzie planowana lodówka.

http://images50.fotosik.pl/1672/cc8ba2bd5fee52c3.jpg

ghsaga
24-09-2012, 18:54
Witam , dziękuje za sugestie.
Co właśnie do nich to bardziej byśmy przystali właśnie na to by.... zmienić zlew włąsnie z blatem. Druga sprawa to taka czy właśnie inwestować w szafki typu cargo jest to koszt no ale także zapewne wygoda ? Ktoś by coś polecił z swojej strony ?

Drugie pytanie , to roszku nie na temat ale może byście napisali jakich ganiazdek oraz włączników używacie . My się zastanwiamy nad KOSSEM VENA?

Pozdrawiamy

albireo
25-09-2012, 10:51
Ja jestem dopiero na etapie projektowania kuchni, a w obecnej nie mam cargo, ale zebrałam wśród znajomych mnóstwo opinii na ten temat. Większość jest jak najbardziej "za", z tym, że te kosze/szuflady powinny mieć możliwość indywidualnego wysuwania - czyli nie wyciąga się całego bloku, tylko jakby otwiera szafę, z której dopiero wysuwane są poszczególne kosze. Dzieki temu, nie trzeba ciągnąć obciążonej całości. Na forum jest także fajny wątek z komentarzami na temat tego, które bajery sprawdzają się w kuchni, a które rzeczywiście są tylko bajerami:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?97670-MEBLE-SZAFKI-kuchenne-okucia-i-wyposa%C5%BCenie-cargo-blum-magic-corner-Blum

happygirl1984
25-09-2012, 12:34
Zaraz za kuchnią pod oknem, którego kawałek widać będzie jadalnia z dużym stołem na 8 osób. Komin wentylacyjny jest w ścianie, gdzie już wrysowałam kuchnię. Będzie to jej miejsce docelowe. Na tej samej ścianie pod oknem jest założone 2 moduły 60 cm z doprowadzeniem ciepłej i zimnej wody, a także kanalizacja. Podrzućcie mi jakąś nowoczesną wizję ;) Preferuję styl minimalistyczny.

albireo
26-09-2012, 15:26
Załączam wizualizację, którą otrzymałam dzisiaj od firmy, której chciałam powierzyć realizację swojej kuchni. Tak jak sugerowała Elfir wysoka zabudowa jest na tej dłuższej ścianie. Projekt wizualnie mi się podoba, chociaz już widzę, że zlewozmywak należy odsunąć od płyty - nie wiem, dlaczego zostały umieszczone praktycznie bez blatu między nimi.
Mam też wątpliwości co do tej wiszącej szafki w rogu - będzie zasłaniała okno. I stolik/barek tuż przy drzwiach od łazienki... Może być trochę dziwnie...
Zastanawiam się, czy nie zrezygnować z tej dużej zabudowanej szafki na dłuższej ścianie i tam nie umieścić tego stolika.
Jak sadzicie, jakie jeszcze zmiany wartoby wprowadzić? ja caly czas zastanaiwam się, czy nie powrócić do mojego pierwzego pomysłu z wysoką zabudową na ścianie z WC.
138654138655138656138657

Elfir
26-09-2012, 19:48
zrezygnowałabym z szafek wiszących nad płytą.

albireo
27-09-2012, 12:51
zrezygnowałabym z szafek wiszących nad płytą.
Tak, szczególnie, że uniemożliwiają one otworzenie okna.
Nie mogę się zdecydować, czy lepiej będzie z tym, co zaproponowała architekt (po wprowadzeniu zmian oczywiście, czy jednak dyskutować z nią czy da się coś zrobić z moim pomysłem z zabudową na ścianie od WC.
To co mi się podoba w moim projekcie to umiejscowienie tego stolika/barku, oraz że ściana od WC jest zabudowana (wiem, że to może być moja paranoja, że ściana od WC to coś złego...)
138857138858

Spróbowałam też połączyć oba pomysły - czyli zrobić mix mojego pomysłu i tego, co przysłała Pani Architekt. Myślicie, że to ma jakiś sens?
138860138861
Wiem, że ostatecznie ja tam będę mieszkać :p, ale naprawdę potrzebuje pomocy by stwierdzić co ma, a co nie ma sensu.

Aantenka
01-10-2012, 13:11
Albireo - przeczytałam tylko ostatnie posty, więc sorki jeśli coś pomylę.
Dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest mimo wszystko propozcyja projektantki z lekkimi modyfikacjami. Fakt, barek przy wejściu do WC to nie jest optymalne rozwiązanie, ale pozostałe dwie propozycje mają jak dla mnie gorsze wady.
W Twojej propozycji nr 1 wysoka zabudowa wchodzi w światło okna. Nie dość, że jest to niepraktyczne, bo zabiera światło, to u Ciebie wygląda po prostu nieładnie.
W Twojej propozycji nr 2 upierdliwe staje się korzystanie z lodówki. Ostatecznie mogłoby wchodzić w grę, przy zamianie miejscami sprzętów, ale szczerze mówiąc estetycznie mnie takie rozwiązanie nie powala :)

Pytanie, czy ważniejsza jest dla Ciebie strona wizualna czy jakieś aspekty funkcjonalne. Uklad z propozycji projektantki jest nazgrabniejszy i jeśli barek nie będzie okupowany non stop a jedynie służy do przysłonięcia miesjca pracy i do wydawania napojów, to ja bym go tam mimo drzwi do łazienki zostawiła. Ostatecznie po prostu zwęziła do murka, kryjącego przestrzeń roboczą.
Jeśli barek bardzo się dla Ciebie liczy i będzie mocno uzytkowany, to popracowałabym jeszcze z projektantką nad twojąwersja nr 2 czyli mixem. Może być tak, że inne ustawienie kolorów czy rozmieszczenie szafek sprawi, że optyka tej aranżacji się poprawi.

bureczek
01-10-2012, 14:35
Jeśli pytasz o opinie zgadzam się całkowicie z Aantenka. Wiecej światła dziennego tylko na plus. Możesz jeszcze zaproponować projektantce mix. Ale uważam, że chyba nic lepszego nie wymyslisz :)

albireo
08-10-2012, 18:44
Dzieki za rady - popracujemy jeszcze nad Mixem.
Jeśli chodzi o stronę wizualną - moje wizualizacje są bardzo nieporadne - popracuję z projektantką - mam nadzieję, że gdy ona to zrobi w swoim programie będzie to bardziej zbliżone do potencjalnego efektu końcowego.

Piotrek82
10-10-2012, 19:54
Witam, jestem po pierwszych ustaleniach w sprawie mojej kuchni, dostałem nawet wizualizację:yes: projekt to narazie mój własny pomysł i stąd pytanie czy układ szafek jest dobry? co byście zmienili? jakie materiały polecacie? narazie wybrałem lakier ale podoba mi się też fornir.
141347

Elfir
10-10-2012, 20:37
murek jest bez sensu. Lepiej zrób dłuższy blat.

Piotrek82
18-10-2012, 11:36
Ostatecznie jednak zostałem przy murku, teraz już osteczna wersja projektu i zastanwiam się nad zrealizowaniem go, co o nim sądzicie?
142838

LILA_
19-10-2012, 11:30
Witam :)
od dawna podczytuję Was, ale nadszedł moment, abym i napisała - wiąże się to z nowym mieszkaniem i nową kuchnią.
Kuchnia jest niewielka i bardzo chciałabym ją dobrze zorganizować. Załączam dwa plany:

1) plan z wymiarami
Na krótszej ścianie (238cm) jest okno (120cm), ścianka po prawej stronie okna ma 55cm, a po lewej 63cm. Na ścianie na przeciw okna jest wejście do kuchni 90cm (wiec do komina pozostaje jeszcze 48cm.
http://images43.fotosik.pl/1591/7cbc3fa60f22f5ac.jpg

2) plan otrzymany po zakupie mieszkania
http://images50.fotosik.pl/1711/5610cdcfb4b5595a.jpg

Bardzo bym prosiła o rozplanowanie mojej kuchni. Z racji, że mam piękny widok z okna, chciałabym zlew w ciągu, w którym jest płyta indukcyjna. Zmywarka do zabudowy 50cm, okap podszafkowy 60cm. Gdy sama próbuję coś wymyślić, nie współgrają mi górne szafki z dołem. I tu jest chyba najgorszy mój problem :(

Lechianna
20-10-2012, 21:38
Witam wszystkich i zwracam się z prośbą o pomoc w zaplanowaniu mojej nietypowej nieco kuchni.
Przestrzeń nie za duża ( poniżej rysunek z wymiarami) a moim marzeniem było by zmieścić na niej barek z dwoma krzesłami barowymi, stół dla 4 osób i oczywiście kuchnię.
143335

Najważniejsze to umiejscowienie zlewu, bo nie można tego zmienić, zastanawiam się nad umiejscowieniem go pod oknem, ale wtedy raczej cały ciąg szafek będzie niski, a ja chciała bym mieć trochę półek wysokich.

Drugi wariant to zlew pod tą ścianką oddzielającą od pokoju, nawet podoba mi się taki układ, ale wtedy nie mam miejsca na stół.... ( projekt tego ułożenia poniżej)

Bardzo proszę o pomoc lub jakiekolwiek sugestie z góry dziękuję.

143336

Elfir
20-10-2012, 22:25
a co ma być pod schodami?

Lechianna
20-10-2012, 23:01
a co ma być pod schodami?


W tej niższej części chcę ustawić półki na wino a ta wyższa cześć to nie mam pomysłu może gdzieś w tych okolicach stół ale nie wiem:)

Elfir dziękuję za zainteresowanie moim projektem, bo twoje rady, plany są bardzo trafne

Elfir
20-10-2012, 23:28
a masz jakieś wymiary?

Lechianna
21-10-2012, 18:26
schody szerokość 90, nie wiem o jakie wymiary chodzi jeżeli o stół to jeszcze nie myślałam ale jakiś mały

Elfir
21-10-2012, 20:44
wymiary całości, bo rysunek nie trzyma proporcji

Lechianna
22-10-2012, 12:43
wymiary zaznaczyłam na pierwszym rysunku długość do schodów 5,2 szerokość pod oknem 3,6 a do ścianki 2,45m

Elfir
22-10-2012, 18:31
Nie zauważyłam, oglądałam ten drugi rysunek. W kuchni ma się zmieścić stół czy już w pokoju?

Aantenka
23-10-2012, 10:09
Witam :)
od dawna podczytuję Was, ale nadszedł moment, abym i napisała - wiąże się to z nowym mieszkaniem i nową kuchnią.
Kuchnia jest niewielka i bardzo chciałabym ją dobrze zorganizować. Załączam dwa plany:

1) plan z wymiarami
Na krótszej ścianie (238cm) jest okno (120cm), ścianka po prawej stronie okna ma 55cm, a po lewej 63cm. Na ścianie na przeciw okna jest wejście do kuchni 90cm (wiec do komina pozostaje jeszcze 48cm.
http://images43.fotosik.pl/1591/7cbc3fa60f22f5ac.jpg

2) plan otrzymany po zakupie mieszkania
http://images50.fotosik.pl/1711/5610cdcfb4b5595a.jpg

Bardzo bym prosiła o rozplanowanie mojej kuchni. Z racji, że mam piękny widok z okna, chciałabym zlew w ciągu, w którym jest płyta indukcyjna. Zmywarka do zabudowy 50cm, okap podszafkowy 60cm. Gdy sama próbuję coś wymyślić, nie współgrają mi górne szafki z dołem. I tu jest chyba najgorszy mój problem :(

Lila, szaleństwa tu nie będzie.
Kuchnia nie jest duża a płyta może znaleźć się tylko na tej śćianie, na której jest obecnie.
Lodówka może stać w trzech miejscach.
Poniżej wizualizacje dwoch propozcyji - takiej jak na planie dwelopera (tylko nie udało mi się zrobić takiej szafki w rogu) oraz z lodówką zaraz przy wejściu. Wrzucam wizualki. Usytuowanie i wymiar okien orientacyjne.
WErsja 1 - z ldoówka przy wejściu - lodówka niestety wystaje przed wnękę, dlatego tam w rogu jest otwarta półeczka. może być konieczność zmniejszenia otworu drzwiowego.
http://images43.fotosik.pl/1597/cf10fffd35f72c4amed.jpg
http://images47.fotosik.pl/1601/03b2e20234c1994amed.jpg
WERSJA 2 - od dewelopera. Wrzuciłąm dużą lodówkę i zabudowaną bo innej nie miałam. Standardowa lodówka i niezbudowana wygląać będize trochę lepiej.
http://images49.fotosik.pl/1663/73f2a31b0c3ac45amed.jpg
http://images43.fotosik.pl/1597/0ecad5703ac1feb0med.jpg

W trzeciej opcji lodówka byłaby przy kominie, a płyta wylądowała blisko narożnika. Jak znajdę chciwlkę czasu to dorzucę.

Pan Czara
23-10-2012, 19:14
drodzy forumowicze chodzi o ściany z cegły i podwieszany sufit w kuchni, założyłem temat belki na forum ale zapytanie wrzucę jeszcze tutaj, w końcu chodzi o kuchnie (mam nadzieje ze moderatorzy sie nie zdenerwują)

do rzeczy:

chciałbym cześć ścian pokryć cegłą ale nie wiem jak ładnie ominąć belkę, która idzie przez cały sufit. Z koleżanką z forum ustaliliśmy ze od sufitu zostawimy czysta ścianę na szerokość belki aby stworzyć wrażenie jakby belka szla przez cale mieszkanie:
wyglądałoby to mniej więcej tak (na pomaranczowo cegła):

od strony salonu:

143779

ta sama ściana z drugiej strony, na korytarzu:

opcja 1:

143780

opcja 2:

143781



i druga mniejsza ściana na korytarzu

opcja 1:

143782

opcja2:

143783



I teraz temat zabudowy belki, boje sie czy to będzie dobrze wyglądało jak belka będzie nad kuchnia szeroka ok 65cm a później wąska 30cm
ciemny kolor to omawiana belka 30x30 cm, kolor szary to proponowana zabudowa:

opcja1:

143792

opcja 2:

143793

143794

przyznam sie że chyba wolałbym opcje nr 2 ponieważ w tej opcji podwieszany sufit skończy sie prawie na równi z blatem i będę mógł zainstalować chowane halogeny i głośniki po obu stronach belki nad całym blatem ale czy to będzie wyglądało dobrze, czy kuchnia nie wejdzie za bardzo na salon??

kuchnia wyglądać będzie mniej więcej tak:

143795

(zielony prostokąt to okap i właśnie on jest głównym powodem podwieszanego sufitu żeby podpiąć sie do komina)

a tak wstępnie wyglądałby podwieszany sufit:

opcja1:

143802

opcja2:

http://zapisz.net/images/277_1111111sufit6_tn.jpg (http://zapisz.net/view.php?filename=277_1111111sufit6.jpg)

wszystkie rady i sugestie mile widziane :)

malgono
23-10-2012, 19:21
Witam!
Podczytuję forum od niedawna, nadszedł czas na mnie, żeby się wypowiedzieć a raczej poprosić o pomoc.
Próbuję zaprojektować malutką kuchnię w nowym mieszkaniu.
Myślę, że doszłam już do najbardziej optymalnego układu, ale niestety zawiera on narożną szafkę z którą nie wiem co zrobić.
Szafka ta miałaby wymiary 60cmx110cm z jednymi drzwiczkami o szerokości 50cm, na szafce tej byłby umieszczony
zlew o długości ok. 80 cm,a za drzwiczkami szafki znajdowałby się kosz. Więc do samego rogu szafki nie byłoby za bardzo
sensownego dostępu i byłaby to zmarnowana przestrzeń.
Czy ma może ktoś z Was lepszą koncepcję jak zagospodarować moją malutką kuchnię, jakieś sugestie do mojego obecnego projektu?
Załączam obrazki zrobione przeze mnie w paincie, więc wybaczcie za ich jakość.
Niestety nie mam bladego pojęcia w czym robicie te piękne wizualizacje, bo też chętnie sobie bym taką zrobiła. ;)
143797
143800
143801
143796

Pan Czara
23-10-2012, 19:42
drodzy forumowicze chodzi o ściany z cegły i podwieszany sufit w kuchni, założyłem temat belki na forum ale zapytanie wrzucę jeszcze tutaj, w końcu chodzi o kuchnie (mam nadzieje ze moderatorzy sie nie zdenerwują)

do rzeczy:

chciałbym cześć ścian pokryć cegłą ale nie wiem jak ładnie ominąć belkę, która idzie przez cały sufit. Z koleżanką z forum ustaliliśmy ze od sufitu zostawimy czysta ścianę na szerokość belki aby stworzyć wrażenie jakby belka szla przez cale mieszkanie:
wyglądałoby to mniej więcej tak (na pomaranczowo cegła):

od strony salonu:

143779

ta sama ściana z drugiej strony, na korytarzu:

opcja 1:

143780

opcja 2:

143781



i druga mniejsza ściana na korytarzu

opcja 1:

143782

opcja2:

143783



I teraz temat zabudowy belki, boje sie czy to będzie dobrze wyglądało jak belka będzie nad kuchnia szeroka ok 65cm a później wąska 30cm
ciemny kolor to omawiana belka 30x30 cm, kolor szary to proponowana zabudowa:

opcja1:

143792

opcja 2:

143793

143794

przyznam sie że chyba wolałbym opcje nr 2 ponieważ w tej opcji podwieszany sufit skończy sie prawie na równi z blatem i będę mógł zainstalować chowane halogeny i głośniki po obu stronach belki nad całym blatem ale czy to będzie wyglądało dobrze, czy kuchnia nie wejdzie za bardzo na salon??

kuchnia wyglądać będzie mniej więcej tak:

143795

(zielony prostokąt to okap i właśnie on jest głównym powodem podwieszanego sufitu żeby podpiąć sie do komina)

a tak wstępnie wyglądałby podwieszany sufit:

opcja1:

143802

opcja2:

http://zapisz.net/images/277_1111111sufit6_tn.jpg (http://zapisz.net/view.php?filename=277_1111111sufit6.jpg)

wszystkie rady i sugestie mile widziane :)
cm
jeszcze w sumie wpadła mi do głowy 3 opcja, skoro belka ma 30cm może podwiesić sufit na wysokości 25?

143814

lelik
30-10-2012, 21:16
Dla Malgono - może taki układ, pod warunkiem że dobrze zrozumiałam wymiary pomieszczenia i że nadal potrzebujesz pomocy :-)

ANNNJA
31-10-2012, 09:33
Witam,
przyszłam po porade..... - bo chyba bardziej tu się należy niż we wnętrzach....

mam mały dylemat z górnymi szafkami.....
szerokość całościowa ściany- wnęki w której będą wisiały te szafki jest 182cm,
szafki planowałam (już i kupiłam: IKEA Abstrakt biały-połysk) o wysokości 92cm = strasznie wysokie.......ale i mają zaletę- duzo wpakuje,
o szerokości 60cm = 3sztuki
rozmieszczenie szafek to:
60 pod spodem okap taki np. LUFTIG jak w Ikea,
potem 60
potem 60
wszystkie otwierane na boki..., tworzy się wtedy jakby jedna wielka płaszczyzna bo wszystkie szafki są tej samej szerokości, wielkkości i głębokości- to jest PIĘKNE, ale może mało praktyczne z tym otwieraniem...???


mój dylemat polega na tym że otwierając te drzwiczki są takie...szerokie.., jak wstawię szafkę 120 x 92 z przesuwnymi drzwiami (IKEA) to.....
będe mieć 3rózne powierzcnie bo:
głębokość pierwszej tej z okapem to 37,
tej drugiej -jakby przesuwne drzwi 39,
a ostatnia- przesuwne drzwi odchodzą nawet do 42cm...

będzie MEGA wygodne- wg. mojego wyobrażenia, bo fajnie sobie odsuwam drzwiczki, nie muszę się "wychylać" do tyłu...
ale będe mieć 3 rózne powierzcnie- o róznych głębokościach....,

jak radzicie???????????????
b. dziękuję za wszystkie komentaże i opinie...
obiecuję wstawić fotki jak pokonam moje dylematy!

HSB
31-10-2012, 10:55
Dzień dobry :)
prosze Was o pomoc w doborze górnych szafek. Chyba za bardzo "poszatkowałam dół i teraz za chiny nie wiem co z górą. Nie mogę wkleic projektu więc opisowo idąc od lewej: wysoka zabudowa (3 kominy o szerokości 60 cm) następnie 40, szafka z szufladami 80 cm, zmywarka 60 i narożna szafka w której będzie okrągły zlew. Marzą mi się szafki górne otwierane do góry, ale to ładnie wygląda jak sa takiej samej szerokości a u mnie musiałyby być różne. Co proponujecie? Czy koniecznie szafki górne muszą się zgadzać z dolnymi? Dodam ze kuchnia będzie biała, z lakierowanymi prostymi frontami, bez uchwytów (frezowane). Proszę pomóżcie bo juz siwieję...

malgono
31-10-2012, 20:55
Dla Malgono - może taki układ, pod warunkiem że dobrze zrozumiałam wymiary pomieszczenia i że nadal potrzebujesz pomocy :-)
Dziękuję za propozycję. Pierwotnie miała być zabudowa jednorzędowa jednak gdy okazało się, że da się gaz i wodę 'przestawić' powstał rozszerzony trochę inny pomysł. Zależy mi na zlewozmywaku z ociekaczem i w zabudowie jednorzędowej w takim wypadku zostaje ok. 65 cm blatu, jeśli się zostawi jeszcze 20 cm odstęp między lodówką a kuchenką. Dlatego żeby mieć więcej blatu wymyśliłam zabudowę jaką zaprezentowałam. A to wgłębienie przy oknie ma tylko 27 cm więc szafka żadna się nie zmieści...

HSB
02-11-2012, 09:54
Proszę Was pomóżcie...

ANNNJA
02-11-2012, 11:03
HSB
jeśli planujesz szafki górne a w rogu na dolnych będzie zlew to to jest mało wygodne rozwiązanie....,
uzywam sporadycznie tak w pracy....- zlew okrągły 1komorowy, głęboki,... i mimo tego nie chwalę sobie takiego umiejscowienia zlewu,... - głowa moja musi byc deko odchylona bo inaczej czołem "jeżdzę" po górnych szafkach....

ewelina2010
02-11-2012, 14:06
Witajcie dziewczyny:bye:
Chciałabym pokazać wam moją kuchnię -narazie tylko w formie projektu. Powiedzcie co sądzicie o takim układzie szafek i czy w miarę ok to rozplanowaliśmy. (od lewej szafka40, szufldy 60, półka pod zmywarkę 60, szafka 80, narożnza 85/85, szufldy 60, kargo 35 i wysoka zabudowa 120).
Będę wdzięczna za każdą opinię:rolleyes:
145818

Tosiulek
02-11-2012, 14:31
Witajcie dziewczyny:bye:
Chciałabym pokazać wam moją kuchnię -narazie tylko w formie projektu. Powiedzcie co sądzicie o takim układzie szafek i czy w miarę ok to rozplanowaliśmy. (od lewej szafka40, szufldy 60, półka pod zmywarkę 60, szafka 80, narożnza 85/85, szufldy 60, kargo 35 i wysoka zabudowa 120).
Będę wdzięczna za każdą opinię:rolleyes:
145818


Ewelinka ja nie mogę sie wypowiedzieć na temat Twojej kuchni,bo mam bardzo podobny projekt.Zastanawiam sie tylko nad zabudowanym piekarnkiem,bo nie wiem co planuesz wyzej niego.Ja mam zamiar tak zabudowac mikrofale i piekranik,ale boje się czy nie bede miala problemu zaglądnieciem do srodka zeby sprawdzic np czy placek jest upieczony lub zupa wlasciwie podgrzana.Mam 164 cm wzrostu i nie wiem jak to jest w praktyce czy nie lepiej piekarnik i mikrofala lub inny piec zabudować wszystko w poziomie.Rowniez mam dylemat czy nie za blisko jest plyta kuchenna ze zlewem czy np pieczenie rybki lub czegos co czasami pryszczy na patelni nie będzie przeszkadzalo np w zmywaniu.Ja mam jeszcze czesc gornych szafek nad blatem,raczki frezowane i oswietlenie gornych szafek i podblatowe,ale projekt jest bardzo podobny.

ewelina2010
04-11-2012, 16:40
Dziękuję Tosiulek za odpowiedź:)
A gdzie można zobaczyć twój projekt albo już może gotową kuchnię???

Aantenka
05-11-2012, 14:15
ANNNJA

niestety na Twoje pytanie nie może odpowiedzieć nikt poza Tobą. Wygoda to kwestia indywidualna o czym poniżej.
Dla mnie rozwiązanie z szafkami dużymi otwieranymi jest fajniejsze. Ale ja jestem rozmiarów koszykarskich, więc mnie takie 60cm drzwiczki nie przeszkadzają. Sama man u siebie 60cmx70cm.
Rozwiązania z drzwiczkami przesuwnymi z IKEA nie podobają mi się w ogóle estetycznie. No i mam wątpliwośc co do wytrzymałości i praktyczności tych mechanizmów przesuwnych. Dlatego z dwojga złego ryzykowałabym drzwiczki otwierane.
W komplecie do tych 90cm można od razu stołeczek sobie dokupić w IKEA :D
Jak masz wątpliwośći to sugeruję kilka wyciecieczek do IKEA i zabawę na ekspozycjach. Wierze, że w pewnym momencie stwierdzić które rozwiązanie jest dla Ciebie wygodniejsze.

HSB
W moim przekonaniu estetycznym :) właśnie przy szafkach poziomych szafki dolne mogą nie schodzić się idealnie w podziałach pionowych z szafkami dolnymi. Natomiast nie bardzo widzę w Twoim projekcie usytuowanie zmywarki przy szafce narożnej ze zlewem. Jaki wymiar ma ta szafka narożna? Będziesz w stanie stanąć przy zlewie i stojąc przodem do zlewu wstawiać sobie nacznia do zmywarki? Jaką funkcję ma ta szafka 40cm? To jest chyba jakaś szafka niska, bo 40 cm cargo wysokie psułoby optykę 3 słupków.
Można gdzięs plan Twojej kuchni zobaczyć?

HSB
05-11-2012, 14:55
Cześć. Dzięki za zainteresowanie. Szafka 40 cm to jest szafka niska a dokładniej winiarka. Co do zmywarki obok zlewu - raczej nie korzystam z jednego i drugiego jednocześnie. W poprzednim mieszkaniu miałam zlew w rogu i nie przeszkadzały mi także szafki górne nad zlewem, może dlatego że Pan Bóg wzrostu poskąpił :) Postaram się zrobić jakiś projekt w programie ikei i wrzucić na forum. Też wydaje mi się że przy szafkach górnych w poziomie mniej rzuca się w oczy niezgranie z dolnymi podziałami, ale szukam potwierdzenia swoich przemyśleń.

skalista
07-11-2012, 13:18
Witam
Dziewczyny, a czy pomożecie mi w ustawieniu ścianek działowych własnie w kuchni. Ja jestem dopiero na początku drogi (SSO) i przyszedł czas na stawianie ścianek. Nie chcę popełnić błędu na samym początku, a mam wrażenie że mój projektant za bardzo się nie wysilił. Doradźcie co można zmienić aby było lepiej. Ja wymyśliłam coś takiego:

Przed zmianami:
https://lh6.googleusercontent.com/-1Iyj3w4MZxY/UJlY-9ihIpI/AAAAAAAADNw/VZ6l80ppZ-A/s800/WP_000079.jpg

Po zmianach:

https://lh6.googleusercontent.com/-ANA96tRnKsg/UJlcQYGL_QI/AAAAAAAADOA/1gW2v6bQiVY/s640/WP_000083.jpg


Jak widać skróciłam ścianę przy wejściu, a po prawej stronie dostawiłam ścianki pod zabudowę. Wejście do spiżarni przeniosłam do kuchni. Tak myślę że zrobię drzwi z tego samego materiału co pozostałe szafki (taki trochę kamuflage, że niby to też szafki - jak ktoś popatrzy). Wymiarów jeszcze dokładnie nie znam, rysunek jest "pi razy drzwi". Na pewno zabudowa będzie miała głębokość 60 cm, tak żeby piekarnik się zmieścił.

Co zyskałam: wejście do spiżarni od kuchni, większą spiżarnię, szafki (słupki) w zabudowie.

Co straciłam: chyba nic? no ok, jeden słupek na ścianie, którą zmniejszyłam...:p

Bardzo proszę o opinie oraz o krytykę (konstruktywną):p

ziutam
13-11-2012, 19:50
Witam. Dot pytań Skalisty
Popieram. Spiżarnia zwłaszcza pod ręką - tzn przy kuchni to skarb. Dlatego pomysł z wejściem od tej strony - na plus. Czy lodówka została tam gdzie była? warto tam zostawić bo usytuowanie względem zlewy i palników - idealne. Natomiast jeśli chcesz ją przenieść obok wejścia do spiżarni - warto pomyśleć o wolnym blacie obok. Łatwiej wówczas wkładać i wyjmować produkty - aby nie biegać tylko zgromadzić obok i oszczędzać na otwieraniu lodówki. Układ względem jadalni - popieram choć... gdyby jeszcze pomyśleć o szafkach-tworzących barek od strony jadani - zasłania wówczas nieco kuchnię od biesiadników - i daje fajne miejsce dla kumpeli która towarzyszy Ci popijając kawę kiedy pichcisz.
Jest to opinia osoby która zajmuje się aranżacjami amatorsko i miała zaszczyt kilka projektów wprowadzić w życie ( sama zamawiam w fabryce i montuję).
Pozdrawiam. Ziutam

ziutam
13-11-2012, 20:06
Witajcie dziewczyny:bye:
Chciałabym pokazać wam moją kuchnię -narazie tylko w formie projektu. Powiedzcie co sądzicie o takim układzie szafek i czy w miarę ok to rozplanowaliśmy. (od lewej szafka40, szufldy 60, półka pod zmywarkę 60, szafka 80, narożnza 85/85, szufldy 60, kargo 35 i wysoka zabudowa 120).
Będę wdzięczna za każdą opinię:rolleyes:
145818

Witam. Ogólnie ok. jednak zastanowiłabym się czy nie przenieść lodówki w przeciwny koniec. Chodzi o zachowanie ciągu: lodówka, zlew, kuchnia, ale też o to, że przy lodówce przydaje się blat- taki na zgromadzenie rzeczy które wkładam lub wyjmuję. I drobiazg - lepiej z całością zagrałaby inna witryna. Taka z uchylnymi drzwiami do góry - 1 lub 2-poziomowa. Nadal może być to szyba w ramie.
148052
Pozdrawiam
Ziutam

ziutam
13-11-2012, 20:54
Dzień dobry :)
prosze Was o pomoc w doborze górnych szafek. Chyba za bardzo "poszatkowałam dół i teraz za chiny nie wiem co z górą. Nie mogę wkleic projektu więc opisowo idąc od lewej: wysoka zabudowa (3 kominy o szerokości 60 cm) następnie 40, szafka z szufladami 80 cm, zmywarka 60 i narożna szafka w której będzie okrągły zlew. Marzą mi się szafki górne otwierane do góry, ale to ładnie wygląda jak sa takiej samej szerokości a u mnie musiałyby być różne. Co proponujecie? Czy koniecznie szafki górne muszą się zgadzać z dolnymi? Dodam ze kuchnia będzie biała, z lakierowanymi prostymi frontami, bez uchwytów (frezowane). Proszę pomóżcie bo juz siwieję...
Witam. Faktycznie te otwierane do góry lepiej wyglądają jak są równe. Ale takie szafki mogą być dosyć szerokie i np jedna szeroka nad dwiema dolnymi ...albo ( nie wiem jaki jest wymiar narożnej) zakładając że do narożnika jest 240-260 cm to np dwie szafki, każda po 120-130 cm dwupoziomowe. Kwestia techniczna do sprawdzenia to czy przy tej szerokości sprawdzi się teleskop otwierający całość czy muszą być osobne na każdy poziom. Fotka do wglądu w mojej galerii.
Ps. te trzy kominy - proponuję sprawdzić wygodę - bo cokolwiek wyjmuję czy z lodówki czy z piekarnika trzeba zaraz odstawić... aby blat był nie za daleko.148051

ziutam
13-11-2012, 21:02
Witam,
przyszłam po porade..... - bo chyba bardziej tu się należy niż we wnętrzach....

mam mały dylemat z górnymi szafkami.....
szerokość całościowa ściany- wnęki w której będą wisiały te szafki jest 182cm,
szafki planowałam (już i kupiłam: IKEA Abstrakt biały-połysk) o wysokości 92cm = strasznie wysokie.......ale i mają zaletę- duzo wpakuje,
o szerokości 60cm = 3sztuki
rozmieszczenie szafek to:
60 pod spodem okap taki np. LUFTIG jak w Ikea,
potem 60
potem 60
wszystkie otwierane na boki..., tworzy się wtedy jakby jedna wielka płaszczyzna bo wszystkie szafki są tej samej szerokości, wielkkości i głębokości- to jest PIĘKNE, ale może mało praktyczne z tym otwieraniem...???


mój dylemat polega na tym że otwierając te drzwiczki są takie...szerokie.., jak wstawię szafkę 120 x 92 z przesuwnymi drzwiami (IKEA) to.....
będe mieć 3rózne powierzcnie bo:
głębokość pierwszej tej z okapem to 37,
tej drugiej -jakby przesuwne drzwi 39,
a ostatnia- przesuwne drzwi odchodzą nawet do 42cm...

będzie MEGA wygodne- wg. mojego wyobrażenia, bo fajnie sobie odsuwam drzwiczki, nie muszę się "wychylać" do tyłu...
ale będe mieć 3 rózne powierzcnie- o róznych głębokościach....,

jak radzicie???????????????
b. dziękuję za wszystkie komentaże i opinie...
obiecuję wstawić fotki jak pokonam moje dylematy!

Dzwi suwane - ich wada to fakt że widzę zawsze najwyżej połowę wnętrz bo połowa to zsunięte fronty, jedno skrzydło jest głębiej - co wpływa na wygląd i jeden drobiazg - z praktyki - jeśli prowadnice są przeciętne to zawsze bardziej awaryjne od zwykłych zawiasów. A zawias zawsze łatwo wymienić.
Ps. to oni w 120 dają aż 3 skrzydła suwane? To wgląd lepszy bo 2/3 ale te 3 płaszczyzny???

ziutam
13-11-2012, 21:11
Witam!
Podczytuję forum od niedawna, nadszedł czas na mnie, żeby się wypowiedzieć a raczej poprosić o pomoc.
Próbuję zaprojektować malutką kuchnię w nowym mieszkaniu.
Myślę, że doszłam już do najbardziej optymalnego układu, ale niestety zawiera on narożną szafkę z którą nie wiem co zrobić.
Szafka ta miałaby wymiary 60cmx110cm z jednymi drzwiczkami o szerokości 50cm, na szafce tej byłby umieszczony
zlew o długości ok. 80 cm,a za drzwiczkami szafki znajdowałby się kosz. Więc do samego rogu szafki nie byłoby za bardzo
sensownego dostępu i byłaby to zmarnowana przestrzeń.
Czy ma może ktoś z Was lepszą koncepcję jak zagospodarować moją malutką kuchnię, jakieś sugestie do mojego obecnego projektu?
Załączam obrazki zrobione przeze mnie w paincie, więc wybaczcie za ich jakość.
Niestety nie mam bladego pojęcia w czym robicie te piękne wizualizacje, bo też chętnie sobie bym taką zrobiła. ;)
143797
143800
143801
143796

Witam. Taki mały pomysł na narożną:
148050
Byle nie karuzela - ta to kradnie miejsce.
Ogólnie jest ok.
Ciekawe jaką masz wycenę? Pytam bo sama realizuję.
Ja projekty robię w Arkonie- ale do niego trzeba zdobywać biblioteki mebli itd.

ziutam
13-11-2012, 21:28
Załączam wizualizację, którą otrzymałam dzisiaj od firmy, której chciałam powierzyć realizację swojej kuchni. Tak jak sugerowała Elfir wysoka zabudowa jest na tej dłuższej ścianie. Projekt wizualnie mi się podoba, chociaz już widzę, że zlewozmywak należy odsunąć od płyty - nie wiem, dlaczego zostały umieszczone praktycznie bez blatu między nimi.
Mam też wątpliwości co do tej wiszącej szafki w rogu - będzie zasłaniała okno. I stolik/barek tuż przy drzwiach od łazienki... Może być trochę dziwnie...
Zastanawiam się, czy nie zrezygnować z tej dużej zabudowanej szafki na dłuższej ścianie i tam nie umieścić tego stolika.
Jak sadzicie, jakie jeszcze zmiany wartoby wprowadzić? ja caly czas zastanaiwam się, czy nie powrócić do mojego pierwzego pomysłu z wysoką zabudową na ścianie z WC.
138654138655138656138657

Jak dla mnie to te szafki wokół okapu to jak z innej bajki. Ich eliminacja nie powinna chyba wpłynąć negatywnie na ilość. Sam okap - jakiś odlotowy ale minimalistyczny i bez żadnej obudowy powinien wystarczyć.
Został przysunięty do rogu bo komora głęboka nie może wypaść na połączeniu szafek. Wyjście to przeniesienie zlewu do następnej szafki - choćby głębokiej komory - a ociekacz może nachodzić już na narożną.
Czy to co ze strukturą drewna to fornir? Możesz zdradzić jakie podali koszta?

ziutam
14-11-2012, 07:58
Hej
Możecie spojrzeć na układ poniżej i stwierdzić, czy ma to jakikolwiek sens, i czy warto w ogóle iść w tym kierunku? Projekt jest w bardzo wstępnej fazie więc wszelkie porady są mile widziane.
137402
Kuchnia, a właściwie aneks, z konieczności będzie miała kształt litery U z jedną nóżką bardziej :rolleyes:
Patrząc od lewej strony - zabudowa jest na ścianie dzielącej kuchnię i łazienkę i jest tam do dyspozycji 180cm. Ja planowałam tam wstawić na rogu lodówkę, następnie szafkę oraz w narożniku - zlewozmywak, ale mój M. poprosił o rozważenie innego układu z wysoką zabudową na tej ścianie.
Problemem jest okno (które znajduje się na wysokości 1.45m). W tym układzie mamy więc wysoki słupek lodówki, następnie słupek z zabudową piekarnika, a w narożniku - słupek z mikrofalówką. Oznacza to, że drzwi mikrofalówki otwoerają się na blat.
Następnie na dole jest zmywarka, a przy niej zlewozmywak, szafka narożna, a na kolejnej ścianie szafki w tym jedna z płytą gazową. Na tej ścianie znajdują się także szafki wiszące. Całość zamknięta jest blatem, który będzie pełnił funkcję podręcznego/śniadaniowego stołu.
Nie potrafię dobrze obsługiwać swojego programu do projektowania, dlatego nie wszystko może być jasne na rysunku.
Moje główne pytania to - czy w ogóle wysoka (a właściwie średnia) zabudowa na tej pierwszej ścianie ma sens, biorąc pod uwagę okno, i to, że mikrofala (rzadko używana) będzie otwierała się na blat?137404
Czy ten słupek z piekarnikiem robić jednak wyższy, i tylko ten z mikrofalą mieć do wysokości okna?
Czy nad nimi można coś zrobić?

Robiłam u siostry bardzo podobny układ. Jednak zdecydowałyśmy że piekarnik dajemy na dół- normalnie pod płytę. A to dlatego że jak się coś z lodówki wyciąga to warto mieć obok blat i nie omijać kolejnego komina. To samo dotyczy piekarnika. Mikrofalę ma ona zwykłą nie w obudowie i stoi obok lodówki - ale... jest sporo płytsza czyli chowa się za lodówką i nie zabiera tek potrzebnego tu blatu w narożniku trudniej wyciągać gorące naczynia - po skosie. Kuchnia używana intensywnie - i jest naprawdę wygodna.
Pozdrawiam
Ziutam148081148082
zdjęcia sprzed ukończenia

ziutam
14-11-2012, 08:09
Witajcie forumowicze

Po wielu miesiącach rozmyślań wypracowaliśmy z żoną taki oto pomysł na zabudowę kuchni w domu z projektu "Dom w poziomkach 3G".
137256137257

Tu gdzie kończy się "półwysep" zaczyna się wykusz który w oryginale ma ściany skośne, ale nie umiałem tego rozrysować w Ikeowskim plannerze :)
Ściana A jest symboliczna w rzeczywistości tam jest już salon
Chętnie poznam wasze opinie na temat tego układu. Kolorystyka jest tutaj tylko przykładowa.

Pozdrawiam
Jedyne co mi wpadło na "nie" to ta szafka narożna wisząca. Taka szafka jest niezbędna gdy kontynuujemy ciąg na następnej ścianie - w tym układzie trochę bez sensu - a jednak jej bok przy oknie to jakby "zaplecze". Ponadto taka szafka jest mało praktyczna - wielka komora a mały dostęp. Myślę. że zwykła prosta na ścianie bocznej - ładnie wykończy prawą ścianę.
Pozdrawiam
Ziutam

ANNNJA
15-11-2012, 11:10
Ziutam
i
Antenka...
bardzo dziękuje za głosy..co prawda przeczytałam dopiero dziś ale utwierdziłam się w przekoaniu że dobrze zrobiłam NIE kupując w sobotę mechanizmów do suwanych szafek...
120cm są na 2prowadnicach i mają tylko 2szt. drzwi suwanych, ale u mnie jest 180cm i z tego zrobiłam 60 otwierane a nad resztą 120cm zastanawiałam się nad przesuwanymi...
czekam na zlewozmywak, jak będzie wszystko gotowe to obiecuje fotki.....

p.s. teraz trawię wysokości-....czy wszystkie 3 wysokość 92cm a okap wtedy pod szafką i wysokość od indukcji do kapu ok. 48cm....,
czy poprostu skrócić szafkę z okapem do 70 i dać ją wyzej...
w tej chwili są zawieszone wszystkie u góry na jednej listwie...i u dołu razem się kończą..
a stołeczek właśnie zakupiłam, bo już nawet do 2półki to ledwo dostaję....
dobrze że mam tylko 3szt. wiszących

ziutam
15-11-2012, 18:18
Ziutam
i
Antenka...
bardzo dziękuje za głosy..co prawda przeczytałam dopiero dziś ale utwierdziłam się w przekoaniu że dobrze zrobiłam NIE kupując w sobotę mechanizmów do suwanych szafek...
120cm są na 2prowadnicach i mają tylko 2szt. drzwi suwanych, ale u mnie jest 180cm i z tego zrobiłam 60 otwierane a nad resztą 120cm zastanawiałam się nad przesuwanymi...
czekam na zlewozmywak, jak będzie wszystko gotowe to obiecuje fotki.....

p.s. teraz trawię wysokości-....czy wszystkie 3 wysokość 92cm a okap wtedy pod szafką i wysokość od indukcji do kapu ok. 48cm....,
czy poprostu skrócić szafkę z okapem do 70 i dać ją wyzej...
w tej chwili są zawieszone wszystkie u góry na jednej listwie...i u dołu razem się kończą..
a stołeczek właśnie zakupiłam, bo już nawet do 2półki to ledwo dostaję....
dobrze że mam tylko 3szt. wiszących

Te 48 - chyba mało. Trzeba pamiętać że jeśli coś gotuję to opary mocno działają na szafki. Nawet front z MDF- ma ograniczoną wytrzymałość. Jeśli więc góra schodzi tak nisko to będzie mocno narażona. Warto to przemyśleć. Może dlatego jednak choćby tę z okapem podnieść - ale u siostry ta boczna właśnie się poddaje i mimo, że mdf- ofioliowany - to na krawędzi odchodzi folia od płyty. A odległość od blatu to nie mniej niż 60 cm. 148427
Są takie małe schodki :-)... ale ja rozumiem co to jest brak miejsca.
Innym robię a sama w kuchni z PRLu pichcę.... ale może 2-3 lata i stanie domek.
Pozdrawiam
Ziutam

Elfir
16-11-2012, 23:59
mnie tam okleina nie schodzi z szafek

ziutam
17-11-2012, 17:36
mnie tam okleina nie schodzi z szafek

Pewnie na ogół nie schodzi.
Ale jak ktoś się postara i zapomni, że coś wstawił kilka godzin temu.... Pewnie któreś z dzieci miało przygodę i raczej się nie przyzna. Przejrzałam Twoją historię. Podziwiam. Jakie masz ogólne wrażenie o facetach z którymi załatwiałaś interesy? Bo siostra uprzedza mnie, że nie będzie dobrze. Traktowali ją jak typową blondynkę. Mam nadzieję, że nie podzielę jej losu. Dziś np. Bardzo pozytywnie. Obdzwoniłam kilka składów aby kupić rurę. Mimo, że nie ma mowy o dostawie to w jednej z nich... pan spojrzał na moje auto mikro, rurę 5m i wsadził ją na swojego dostawczaka i pognał za mną 10km. I ani grosza za to nie chciał.
Pozdrawiam
I czekam na zdjęcia wnętrza... chyba, że są a ja nie umiem jeszcze się tutaj poruszać.

skalista
17-11-2012, 19:15
Witam. Dot pytań Skalisty
Popieram. Spiżarnia zwłaszcza pod ręką - tzn przy kuchni to skarb. Dlatego pomysł z wejściem od tej strony - na plus. Czy lodówka została tam gdzie była? warto tam zostawić bo usytuowanie względem zlewy i palników - idealne. Natomiast jeśli chcesz ją przenieść obok wejścia do spiżarni - warto pomyśleć o wolnym blacie obok. Łatwiej wówczas wkładać i wyjmować produkty - aby nie biegać tylko zgromadzić obok i oszczędzać na otwieraniu lodówki. Układ względem jadalni - popieram choć... gdyby jeszcze pomyśleć o szafkach-tworzących barek od strony jadani - zasłania wówczas nieco kuchnię od biesiadników - i daje fajne miejsce dla kumpeli która towarzyszy Ci popijając kawę kiedy pichcisz.
Jest to opinia osoby która zajmuje się aranżacjami amatorsko i miała zaszczyt kilka projektów wprowadzić w życie ( sama zamawiam w fabryce i montuję).
Pozdrawiam. Ziutam

Witam
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Tak, lodówka zostaje tam gdzie była, też uważam, że miejsce jest dobre również dlatego, że nie będzie jej widać od razu na wejściu. Na szafki oddzielające kuchnię od jadalni niestety nie widzę miejsca :(
Pozdrawiam

Elfir
17-11-2012, 21:17
Jakie masz ogólne wrażenie o facetach z którymi załatwiałaś interesy? .
Chodzi o majstrów? Mój maż nijak nie jest zorientowany w budowie, w budowlanej terminologii, nawet w technologiach jakie stosujemy. Jak ma coś kupić to musi mieć dokładnie napisane na kartce co to ma być a i tak dzwoni, by się upewnić. Wszystko zdał na mnie, on jest od logistyki dostaw. I wykonawcy i handlowcy muszą więc gadać ze mną :)


Co do szafek mam taniego BRW. Kuchenka gazowa. Zdarzało się wygotowac wodę w czajniku do zera :) Pewnie fornir by tego nie wytrzymał.
Dlatego cały czas się waham, czy iśc w drogie meble fornirowane do nowej kuchni. U mnie laminat w szafce na wprost okna jedynie zblakł (mam kuchnię od południa silnie nasłonecznioną)

ziutam
19-11-2012, 07:47
Chodzi o majstrów? Mój maż nijak nie jest zorientowany w budowie, w budowlanej terminologii, nawet w technologiach jakie stosujemy. Jak ma coś kupić to musi mieć dokładnie napisane na kartce co to ma być a i tak dzwoni, by się upewnić. Wszystko zdał na mnie, on jest od logistyki dostaw. I wykonawcy i handlowcy muszą więc gadać ze mną :)


Co do szafek mam taniego BRW. Kuchenka gazowa. Zdarzało się wygotowac wodę w czajniku do zera :) Pewnie fornir by tego nie wytrzymał.
Dlatego cały czas się waham, czy iśc w drogie meble fornirowane do nowej kuchni. U mnie laminat w szafce na wprost okna jedynie zblakł (mam kuchnię od południa silnie nasłonecznioną)

Czyli z majstrami dajesz radę. To jakiś pozytyw na to co mnie czeka. Męża czasem pytam o radę, posłucham ale i tak na moim stoi ( ja więcej czasu na szukanie dobrego rozwiązania poświęcam i ludzi pytam) ... może dlatego, że na moim budować będziemy. Czasem się angażuje ale czasem do łopaty trudno zapędzić.

Mam znajomych którzy wyszli z założenia ( mimo, że mają kasę), że "jak się kupi coś taniej to łatwiej później zmienić na inne - jak się znudzi" chodzi głównie o meble. W przypadku kuchni - można te fronty zmieniać. A powszechnie wiadomo, że jak coś w nietypowym rozmiarze to w laminacie pikuś ale już w fornirze czy litym - policzą odpowiednio. Oczywiście fornir robi wrażenie. Ale przyznaję że jak oglądam nowoczesne wzory laminatów np drewnopodobnych z eggera (MODRZEW MONTANA, WENGE MALI czy ZEBRANO PIASKOWE) robią wrażenie. I nie aż takie drogie licząc tylko fronty. A w dotyku... jak deska. Choć uwielbiam lakierowany MDF - to chyba ten kierunek obiorę.

Mymyk_KSK
23-11-2012, 12:27
Właśnie zastanawiam się nad rozplanowaniem naszej przyszłej kuchni - jesteśmy na etapie przygotowania projektu domu i chcę mieć rozplanowaną kuchnię zanim zacznę rozmawiać z projektantem wod-kan. i elektryki.

Na razie wymyśliłam tak:

http://sphotos-c.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/546917_419421558125228_1363875871_n.jpg

Ponieważ mam podobny układ okien, więc z szafkami wzorowałam się na układzie z tych dwóch zdjęć (z drobnymi zmianami):

http://2.bp.blogspot.com/-A6WIykjJi-Q/Tc76ZHKOQmI/AAAAAAAAG7E/-ZjHMXdz9cM/s640/bk_71408_005web.jpg

http://1.bp.blogspot.com/-vG-l0ja31Iw/TdLi4_lxMiI/AAAAAAAAHAo/9Skr7c-o1fA/s640/2d0ca714fe88.jpg


Układ szafek pójdzie następująco:
lodówka (na planie zaznaczona gwiazdką)
120 cm szafki górne i dolne (na tzw. zapasy, a na blacie miejsce na ekspres do kawy i czajnik)
okno 120 cm z głębokim (90 cm) blatem roboczym. Pod spodem najchętniej nie robiłabym szafki tylko miejsce na krzesło - część prac kuchennych można przecież robić na siedząco ;)
w narożniku mikrofala (nad blatem) a na blacie robot kuchenny - chcę by miał stałe miejsce, bo korzystam z niego codziennie
ze względu na najprawdopodobniejsze miejsce lokalizacji pionów, na ścianie, na której na zdjęciach jest kuchenka i okap planuję zlew (z szafką "śmieciową" pod nim), zmywarkę i dwie witrynki na szkło (jak na górnym zdjęciu).

jest też wyspa - barek z płytą, piekarnikiem i szafkami na gary. Trzeba tu będzie jeszcze okapu...

Co sądzicie o takim układzie? Będę wdzięczna za każdą opinię. Jeśli widzicie błędy lub inne "babole" to dajcie znać - póki co wszystko mogę zmienić :)


I teraz jeszcze dylematy:

- czy między "barkiem" a stołem nie będzie za ciasno? Stół i krzesła będziemy przenosić z obecnego domu, nie ma opcji wymiany stołu więc jego rozmiaru nie zmienimy ;)

- podobnie - czy nie będzie za ciasno między lodówką a narożnikiem stołu? Wprawdzie u nas wszyscy szczupli, ale obawiam się, że 40 cm to jednak za mało i będziemy się obijać.



Kuchnia będzie połączona z jadalnią, i otwarta na resztę parteru, ale chciałabym by była możliwość czasowego jej zamknięcia - jakieś drzwi przesuwane / składane / chowane w ścianie? Robi się coś takiego w ogóle?

sievorleserin
23-11-2012, 13:06
- czy między "barkiem" a stołem nie będzie za ciasno? Stół i krzesła będziemy przenosić z obecnego domu, nie ma opcji wymiany stołu więc jego rozmiaru nie zmienimy ;)

- podobnie - czy nie będzie za ciasno między lodówką a narożnikiem stołu? Wprawdzie u nas wszyscy szczupli, ale obawiam się, że 40 cm to jednak za mało i będziemy się obijać.



Kuchnia będzie połączona z jadalnią, i otwarta na resztę parteru, ale chciałabym by była możliwość czasowego jej zamknięcia - jakieś drzwi przesuwane / składane / chowane w ścianie? Robi się coś takiego w ogóle?


Ja jeszcze nie jestem wprawiona w urządzeniu wnętrz, ale wydaje mi się, że trochę za ciasno by się zrobiło w Twojej kuchni. 40 cm to jednak mało przestrzeni, a jak ma się do dyspozycji tak dużą kuchnie, to będzie wyglądam moim zdaniem dziwnie.

Jeśli chodzi o zamnięcie czasowe kuchni, to u mojej kuzynki jest dokładnie tak samo i ona ma drzwi dwuskrzydłowe łamane jeszcze na połowę - takie coś w rodzaju harmonijki złożonej z 4 elementów. Nie mój styl, ale praktyczne całkiem, bo na parterze jest jedna wielka przestrzeń, nie ma wydzielonych pokoi.

P.S. Zazdroszczę rozmiarów kuchni, ja mam do dyspozycji tylko 3 razy mniejszą:/

Elfir
23-11-2012, 16:23
Właśnie zastanawiam się nad rozplanowaniem naszej przyszłej kuchni - jesteśmy na etapie przygotowania projektu domu i chcę mieć rozplanowaną kuchnię zanim zacznę rozmawiać z projektantem wod-kan. i elektryki.


Jesteś pewna, że chcesz rozbijać blat roboczy? Przenoszenie goracego gara z płyty nad zlew (np. odcedzić makaron) obarczone jest zawsze ryzykiem.
Poza tym siedzenie przy płycie, gdzie pryska tłuszcz nie jest zbyt wygodne.
Zauważ, że na obydwóch propozycjach na wyspie nie ma płyty

Czy na rzucie nie zrobiłaś tego stołu za szerokiego?

http://images47.fotosik.pl/1648/3601564fb277834a.jpg

I klasycznie (jak na zdjęciach):
http://images34.fotosik.pl/469/f34047925c3d2d61.jpg

Jak planujesz pracę przy oknie to po co ci wyspa? Wyspa powinna być głównym blatem roboczym :)

Mymyk_KSK
24-11-2012, 20:53
sievorleserin - masz rację, przesunę trochę tę lodówkę, bo kuchnia duża (wreszcie! :) ) więc nie musimy wyciskać każdego centymetra.


Jesteś pewna, że chcesz rozbijać blat roboczy? Przenoszenie goracego gara z płyty nad zlew (np. odcedzić makaron) obarczone jest zawsze ryzykiem. Racja
Poza tym siedzenie przy płycie, gdzie pryska tłuszcz nie jest zbyt wygodne. Wprawdzie "barek" byłby wyżej, ale tłuszcz może pryskać - tego nie wzięłam pod uwagę...
Zauważ, że na obydwóch propozycjach na wyspie nie ma płyty

Czy na rzucie nie zrobiłaś tego stołu za szerokiego? Nie, to jest antyk o takiej nietypowej szerokości...



I klasycznie (jak na zdjęciach): Chyba faktycznie tak najlepiej.


Jak planujesz pracę przy oknie to po co ci wyspa? Wyspa powinna być głównym blatem roboczym :) E nie, wyspa ma mi zasłonić kuchnię z salonu ;) żebym nie musiała za każdym razem zamykać tych składanych drzwi. Poza tym jak przyjdą goście to będą siedzieć przy barku - teraz też tak jest, tylko że przy barze stoją a nie siedzą, bo nie mamy stołków barowych :lol2: No i będę tam ustawiać różne "pierdoły" typu koszyki z owocami etc. - z doświadczenia wiem, że miejsca na blacie nigdy za wiele, a stół okupowany jest przez gazety, książki i zeszyty młodszego pokolenia ;)

sievorleserin
25-11-2012, 00:17
Wyspa moim zdaniem jest fajnym pomysłem, ale płyta, gdy za nią znajduje się barek nie jest faktycznie dobrym pomysłem. Nie brałam tego pod uwagę, ale z kuchenki dużo pryska jednak i nie wiem czy chciałabyś potem ścierać krople tłuszczu ze wszystkiego w pobliżu.

Ja bym nie rezygnowala z wyspy, nawet jesli mialaby byc nieuzywana jako blat roboczy. W tak duzej kuchni i tak bedzie moim zdaniem duzo blatow roboczych.

Nie wiem czy odległość między lodówką a zlewem i płytą grzewczą nie jest za duża i czy wygodnie będzie latać z lodówki umyć coś.

vanes
05-12-2012, 14:44
152533152534152535152532152536 Witam to sa wizualizacje mojej przyszlej kuchni ,a moj problem to jaki okno zrobic normalne czy narozne , bo ja sie nie moge zdecydowac p

Elfir
05-12-2012, 16:06
Vanes - to chyba kilka różnych układów:
1. Nie dla barku na wprost wysokiej zabudowy. Człowiek siedzi i gapi się w szafę?
2. Ok, może być
3-4. Zlew pod oknem, płyta na ścianie naprzeciw wysokiej zabudowy. Inaczej masz to zbyt ściśnięte w jednym kącie. Czyli okno na jednej ścianie a druga bez okna.
5. Właśnie tak okno.


Ale sufity... :no:

vanes
07-12-2012, 15:39
Tak to kilka wersji jednej kuchni ,tak ta lada to pomylka , reszta mi sie podoba i z tat dylemat moj ,wiec stawiam na wygode tylka jak bedzie najbardziej wygodnie ?

vanes
07-12-2012, 15:42
152934
cos takego bedzie ok

Elfir
07-12-2012, 17:44
Zdecydowanie lepiej, ale pamietaj o zrobieniu ścianki między barkiem a płytą, by komuś na prysnął gorący tłuszcz na kolana.

takzetego
08-12-2012, 19:54
Witajcie

Obecnie przeprowadzam remont mieszkania. Właśnie trwają prace związane z równaniem ścian i sufitów. W międzyczasie zastanawiam się jak ustawić kuchnię. Korzystając z plannera Ikea zrobiłem to co widać na wizualizacjach. Akurat małżonce te fronty sie podobają tak więc pewnie przy tych meblach zostaniemy. Mnie bardziej zastanawia funkcjonalność takiego ustawienia. Proszę o komentarze i sugestie. Kuchnia ma kształt jak na ostatnim zdjęciu. Dośc kłopotliwe w aranżacji kuchni okazały sie dwa pojedyncze okna wstawione blisko ścian. Może jest jakiś bardziej sensowny sposób ustawienia wyposażenia? Dodam, że około 90 cm od lewej ściany w rzucie z dołu do góry przechodzi rura z gazem.
NA wizualizacji brakuje stołu, ponieważ z tego widoku zasłaniałby meble.

Będę wdzięczny za porady :)
Piotrek
153372153373153374

Elfir
08-12-2012, 21:02
Przecież bez problemu możecie zrobić układ dwurzędowy, a jak ona sa wysoko to w L-kę lub w U. Dlaczego zabudowujecie tylką jedną ścianę. Trochę ciasno.

takzetego
09-12-2012, 18:14
Obecnie od podłogi do parapetów jest 87, jednak nie ma jeszcze połozonych płytek. Za to jest zapas nad parapetem do dolnej krawędzi okna.
Szczerze to nie przychodzi mi do głowy inny układ, dlatego też napisałem tutaj :)

Elfir
09-12-2012, 18:34
Układ dwurzędowy nie wymaga zabudowania pod oknem.

W twoim planie pomiesczzenia brakuje wymiarów. Tam jest chyba komin instalacyjny i otwór drzwiwy? Ale jakie mają szerokości?

legend
11-12-2012, 11:05
Kuchnia 180cm (185cm) - czy da się zmieścić: płytę gazową, zlew, małą zmywarkę i ewentualnie piekarnik?

Mam w kuchni wnękę 185cm. Chciałbym tam upchnąć możliwie dużo szafek, płytę gazową, zlew, małą zmywarkę i ewentualnie piekarnik. Pozostałą przestrzeń chciałbym zagospodarować bardziej "wypoczynkowo" (jadalnia). Lodówka i blat roboczy będą stały oddzielnie. Komora zlewu i płyta gazowa powinny być choćby minimalnie oddalone od siebie i od ścian bocznych. Zmywarka i piekarnik mogą być kompaktowe.

Macie jakieś pomysły?

Elfir
12-12-2012, 14:32
płyta z piekarnikiem pod spodem i zlew to 60 cm. Zmywarka 45 cm. Czyli bez blatów pomocniczych masz 165 cm. Czyli po 7,5 cm na odległości od ścian (zlew i płyta od siebie będą na 45 cm szerokośc zmywarki). IMHO bardzo ciasno.

legend
20-12-2012, 08:43
płyta z piekarnikiem pod spodem i zlew to 60 cm. Zmywarka 45 cm. Czyli bez blatów pomocniczych masz 165 cm. Czyli po 7,5 cm na odległości od ścian (zlew i płyta od siebie będą na 45 cm szerokośc zmywarki). IMHO bardzo ciasno.

Kombinuję z asortymentem IKEA:
30cm - szafka z szufladami
60cm - płyta z piekarnikiem
45cm - zmywarka
50cm - szafka pod zlewozmywak

Alternatywnie:
60cm - szafka pod zlewozmywak (ale zlewozmywak mniejszy)
45cm - zmywarka
60cm - płyta z piekarnikiem
20cm - zostaje i nie wiem, co tam miało by sens (cargo było by fajne, ale tak małego nie widziałem)

Rozważam jeszcze zakręt, czyli układ "L", ale wtedy kuchnia się strasznie rozrasta - szafka narożna (120cm) zajmuje miejsce piekarnika/zmywarki i żeby wszystko zmieścić potrzebuję dodatkowo co najmniej 95cm (zlew 50cm+zmywarka 45cm) a kuchenka wypada przy ścianie.

Elfir
20-12-2012, 18:21
w propozycjach zlew jest przy ścianie. A gdzie ociekacz?

Dlaczego płyty nie zrobisz na blacie roboczym?

lena25
20-12-2012, 18:28
155647155646155648155649

lena25
20-12-2012, 18:31
proszę pomóżcie z kuchnią kolory to orzech amerykański z białym... nie mogę się zdecydować

Elfir
20-12-2012, 18:38
ten fornir ciężko na ścianie wygląda.
Osobiście dolne szafki wolałabym w drewnie a nie białe.

Blat to ma być laminat?

lena25
20-12-2012, 20:21
Tak blat laminat, tak ten front na ścianie zostanie zlikwidowany również mi nie odpowiada. Dziękuję za radę czekam na pozostałe opinie.:) Pozdrawiam

troopers
22-12-2012, 10:12
A ja mam pytanie do Was moi drodzy odnośnie szafek z Ikea. W marcu planowany remont kuchni jest więc muszę się przygotować by nie strzelić babola. Mam pytanie, ikea przewiduje szafki pod zmywarkę 60tki 45tki jak to jest z ich szafkami ? Czy posiada Ikea w swojej kolekcji fronty bez-uchwytowe inne niż arsta (szukam kuchni białej w połysku)? albo fronty na "click" czy jak to się zwie?
Pacjent - kuchnia o wymiarach 2,7 x 2,4.
http://img525.imageshack.us/img525/6335/kuchniat.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/525/kuchniat.jpg/)

Jakiś czas temu dostałem propozycję od Elfir z bardzo fajnym i funkcjonalnym:
http://img819.imageshack.us/img819/5036/4d42eb13f6ccf481.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/819/4d42eb13f6ccf481.jpg/)


Dostałem także propozycję od koleżanki Dzussta:
http://img834.imageshack.us/img834/5454/c444540ecd413b50gen.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/834/c444540ecd413b50gen.jpg/)

http://img191.imageshack.us/img191/7122/5408b653217760cegen.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/191/5408b653217760cegen.jpg/)

Dodam fakt, że fajnie by było by zrobić coś sensownego z szafek z Ikea bo w ten sam dzień przywozisz do domu nie trzeba czekać... chyab że na składanie :) no i za pewne cena . Proszę Was o poradę jeszcze raz jak to jest z tymi zmywarkami szafkami z ikea? na co trzeba zwracać wagę? a jak wygląda sprawa z okapem? są jakieś pod szafkowe płaskie? do ikei najbliżej mam 270km więc tak średnio chce mi się zrobić wypad by tylko popatrzeć :) chciałbym poejchać i już coś przywieźć
pozdrawiam

Anulek2005
22-12-2012, 11:10
Wejdź sobie na ich stronę - sporo się dowiesz (chociaż nie mają całego dostępnego asortymentu na stronie). O ile się nie mylę, mają już sprzedaż internetową (ale głowy nie dam).

troopers
22-12-2012, 11:14
Ok, widzę że i tak pewnie nie obejdzie się bez wyjazdu rozpoznawczego :) - ARSTA ma połysk czy to jest taki bardziej matowy biały? a co do sameog rozmieszczenia szafek które bardziej byście polecili? pozdr

Anulek2005
22-12-2012, 12:30
Ok, widzę że i tak pewnie nie obejdzie się bez wyjazdu rozpoznawczego :) - ARSTA ma połysk czy to jest taki bardziej matowy biały? a co do sameog rozmieszczenia szafek które bardziej byście polecili? pozdr

Jeżeli dobrze zrobisz sobie projekt w IKEA planerze to może się udać załatwić wszystko podczas jednej wizyty. Oczywiście jeżeli na miejscu okaże się, że to co wybrałeś przez net, spodoba się również 'na żywo" ;)
Co do białych frontów, to nie pomogę, bo nigdy im się bliżej nie przyglądałam (nie mam w zamiarach białej kuchni ;))

legend
27-12-2012, 10:27
Zaplanuj całą kuchnię wcześniej, a fronty i drobiazgi możesz wybrać na miejscu.
Wybór frontów do zmywarek jest dość ograniczony:
http://www.ikea.com/pl/pl/search/?query=+Front+do+zmywarki

Salomka
27-12-2012, 13:13
A musisz się upierać akurat przy Ikei? Niestety wybór frontów jest w niej bardzo ograniczony, może jednak warto zastanowić się nad kupnem mebli n zmówienie w innej firmie.

troopers
28-12-2012, 11:34
Co do zamówienia kuchni - po pierwsze koszt i czas oczekiwania. U mnie w okolicy brak jest rzetelnej firmy której ze spokojem mógłbym zlecić ..Moje wymagania nie są duże bo kuchnia ma być biała...dlatego pozostaje ikea. Ale ciągle nie wiem jaka seria ARSTA/ABSTRAKT ....No i samo rozmieszczenie szafek :-/ zawsze rodzą się dziwne pomysły

cronin
01-01-2013, 18:56
Nadszedł w końcu czas kiedy trzeba usiąść i dokładnie ustalić co i jak. Generalnie kuchnię mam prostą i łatwą, ale wątpliwości niestety są i mam nadzieję , że mi pomożecie sensownie wszystko rozplanować.
Rzuty:
157617
jest nieduża, 10,5 m ale z boku jest spiżarka, gdzie mam nadzieję zmieścić rzeczy rzadziej używane. Okno jest zlicowane z blatem.
Tak sobie rozplanowałam ciąg pod oknem, górnych szafek ani okapu nie planujemy, chyba że okaże się to konieczne.157618
szafki są z szufladami, 40-60(piekarnik)-60-60(zmywarka)-60(zlew)-40
Z prawej strony lodówka i chyba mały stolik (chciałabym żeby dzieci miały miejsce na małą przekąskę i żeby był kawałek blatu przy lodówce)
Z lewej strony albo duży kredens na szkło (serwis itd) albo 2x 60-tki dolne i górne (zależy mi na blacie, więc pełna zabudowa odpada). Tu tez miałby stać ekspres do kawy, czyli byłoby to miejsce na przygotowywanie napojów.
Tu mam wątpliwość czy przypadkiem nie zamienić stolika żeby stał pod drzwiami tarasowymi a szafki ze szkłem przy lodówce. Tyle że wtedy blatu przy lodówce byłoby jak na lekarstwo.
Generalnie chodzi mi o to żeby przy robieniu kawy /herbaty nie latać od blatu do blatu a nie zmieści mi sie wszystko pod oknem.

Elfir
01-01-2013, 21:21
Trochę ten stół przeszkadza w sięganiu po coś do lodówki.

Może przenieś stół tam gdzie kredens a kredens za lodówkę (po przestawieniu lodówki bliżej zlewu)

Stół wówczas dałabym okragły, by nie siedzieć ze wzrokiem utkwionym w ścianę.

cronin
01-01-2013, 21:44
Tak myślałam o zamianie ich miejscami, ale stół okrągły to tam raczej nie wejdzie, jeszcze żeby siedzieć przodem do kuchni. Wymiary tego rogu to 135x100. Ewentualnie stolik z płytka ławką, tylko one średnio wygodne (przynajmniej te na których zdarzyło mi się siedzieć ).
A lodówkę bliżej drzwi do spiżarni? Otwierając ją będę sobie zasłaniała blat. Lodówkę już mam więc kierunek otwierania też jest już określony.

lelik
01-01-2013, 23:29
może tak kuchnię przedłużyć, a spiżarkę zmniejszyć, po prawej w rogu wysoka zabudowa

dominka76
02-01-2013, 08:31
Witam,
mam projekty kuchni i pytanie o zabudowę wysoką, jeśli dam mikrofalę obok piekarnika to jak wyrównać wysokość mikrofali do piekarnika, żeby ładnie wyglądało na równo?
Podobno daje się ramkę, ale ona kosztuje ok 1000zł ;););)

lelik
02-01-2013, 10:02
dominka76 - ja mam w wysokiej zabudowie piekarnik obok mikrofali, górna ich krawędż jest wyrównana, natomiast na dole pod piekarnikiem mam 2 szuflady, a pod mikrofalą 3, można zamiast górnej płytkiej szuflady zamontować szufladę w której się podgrzewają naczynia, co prawda też wydatek koło tysiąca, ale ja opisuję kuchnie i sprzęt z ikei

Elfir
02-01-2013, 12:04
Można też dać szufladę z frontem w kolorze czarnego szkła

Elfir
02-01-2013, 12:10
http://images43.fotosik.pl/1684/cafc9b95155a2315.jpg

cronin
02-01-2013, 13:15
może tak kuchnię przedłużyć, a spiżarkę zmniejszyć, po prawej w rogu wysoka zabudowa
Lelik dziękuję, niewątpliwie jest to bardziej efektowne, ale zmniejszenie spiżarni nie wchodzi w grę, a przy lodówce i piekarniku chcę mieć blat do odstawiania rzeczy.
Elfir tak spróbuję, zwłaszcza że sobie właśnie przypomniałam :rolleyes: że mam okrągły stolik i krzesełka na budowie więc mogę sprawdzić empirycznie.
Tak się jednak obawiam , że te górne szafki nad zlewem to będę musiała zrobić, bo się nie zmieszczę z podręcznymi szklankami.

Elfir
02-01-2013, 14:42
cronin - może wykuj otwór w ścianie spiżarki i zawieś szafkę dostępną od strony kuchni:

http://images49.fotosik.pl/1749/c710c0a616053f79.jpg

cronin
02-01-2013, 17:16
Sprytne, nie wpadłabym na to :) da się zrobić :)

ziutam
03-01-2013, 09:18
Co do zamówienia kuchni - po pierwsze koszt i czas oczekiwania. U mnie w okolicy brak jest rzetelnej firmy której ze spokojem mógłbym zlecić ..Moje wymagania nie są duże bo kuchnia ma być biała...dlatego pozostaje ikea. Ale ciągle nie wiem jaka seria ARSTA/ABSTRAKT ....No i samo rozmieszczenie szafek :-/ zawsze rodzą się dziwne pomysły

Zabrzmiało jakby monopol na białe miała tylko Ikea. Każdy stolarz i każda fabryka może zamówić płytę laminowaną białą. Z zamówieniem frontów w MDFie lakierowanym na matowo lub błysk ( każdy kolor RAL) też nie ma problemu - tyle że stolarze nie robią tego sami - a zlecają producentom płyty. Nie wiem jakie to miejsce - ale jeśli zamawia się za ok 5 tyś to każdy stolarz powinien się pofatygować bez grubszej dopłaty. A czas- znam fabrykę która lakierowane fronty robi w 14 dni - niestety nie sprzedaje bezpośrednio - a jeśli stolarz daje 4 tyg to tylko jego sprawa - widać mu nie zależy.

legend
03-01-2013, 15:01
Szukam firmy, która ma w ofercie gotowe (porządne) szafki 30cm z szufladami, fronty do zmywarki 45cm oraz szafki pod zlewozmywak 45cm.

Malwina Napiórska
10-02-2013, 19:57
Witam, zaczyna sie i moja przygoda z wyborem kuchni. Postanowiliśmy z mężem, że będą to meble FRIGGA z Black red white. Na jutro jestem umówiona z projektantem, który wymierzy moje królestwo i zaprojektuje układ szafek. Dopiero zaczęłam czytać forum i nie wiem czy wy wiecie, że przez cały luty wszystkie kuchnie są obniżone o podatek vat

quivien
11-02-2013, 20:31
Witam, to mój pierwszy post na forum, więc proszę o wyrozumiałość jeśli pomysliłam wątki :)
Jak wszystko pójdzie dobrze to za dwa tygodnie odbierzemy klucze do nowego mieszkania. Z 29 m2 przenosimy się na 78 m2 :) Zmorą mojego dotychczasowego lokum jest ślepa, mikroskopijna wręcz kuchnia o wymiarach 1,20 x 1,80, dlatego też nowa kuchnia o powierzchni 8m2 i to z oknem wydawała się rajem. Do momentu gdy zaczęłam zastanawiać się jak ją urządzić, tudzież czy da się ją jakoś sprytnie połączyć z salonem. Lubię gotować, nie chcę być "zamknięta" w kuchni jak dotychczas, więc chciałabym mieć jakiś widok i przejście do salonu, z drugiej strony nie jestem przekonana do wersji całkowicie otwartej. Czy ktoś ma pomysł jak wygodnie i funkcjonalnie to połączyć?

Jak to wygląda teraz:
169410

Obecnie zabudowa kuchenna, którą i tak będziemy wymieniać jest wzdłuż górnej ściany. Jest zmywarka (45 cm), lodówka, kuchenka. W wersji najprostszej myślałam żeby wywalić kawałek ściany po prawej, zrobić z części przejście a z części barek o tak:
169421

Będę wdzięczna za wszelkiego rodzaju pomoc, pomysły czy sugestie!

Elfir
12-02-2013, 00:06
sugestia:
http://images38.fotosik.pl/1943/6d6403a93cd8738cgen.jpg

Czyli na ścianie z salonem zabudowa do sufitu ( L- lodówka, P - piekarnik) i otwarcie na część jadalnianą salonu. Częśc z kanapą osłonięta od kuchni.
Mozna pierwszą szafkę ciągu kuchennego zrobić otwieraną na korytarz (na buty, kurtki) a pozostałe otwierane na kuchnię.

quivien
12-02-2013, 11:53
Dziękuję za odpowiedź.
Myślałam przez moment o podobnym rozwiązaniu, ale przesunięta nowa ściana wychodzi wtedy dokładnie naprzeciwko wejścia na balkon, co nie wydaje się dobrym rozwiązaniem. Niestety odległość górnej ściany salonu od drzwi do balkonu to jedynie 56 cm, nie wiem czy warto przesuwać ścianę o taką odległość.

Elfir
12-02-2013, 12:15
zabudowa kuchenna ma 60 cm.

lelik
12-02-2013, 13:26
proponuję taki układ, w kuchni na dole wysoka zabudowa, na przeciwko rząd szafek płytkich

lilan
17-02-2013, 09:49
Tak dawno tu zaglądałam, że aż mi wstyd prosić o poradę, ale niech tam...
Do swojej kuchni dostałam wstępny projekt szafek. Byłabym wdzięczna, gdybyście mogli rzucić fachowym okiem na tę propozycję. Czy dobrym pomysłem jest łączenie szafek w połysku z matowymi? Czy szafki zróżnicować kolorystycznie, czy zostawić jeden kolor? Jeśli jeden, to jasny czy ciemny?

http://images45.fotosik.pl/1723/56b1bb002eeea169gen.jpg

http://images50.fotosik.pl/1856/c1160a2546ec5656gen.jpg

http://images40.fotosik.pl/1950/547e836f635054d6gen.jpg

http://images50.fotosik.pl/1856/61dea3c0f0f15e3cgen.jpg

http://images41.fotosik.pl/1944/98e13572f4fddfdbgen.jpg

Myślałam, żeby zamienić miejscami szafki w wysokiej zabudowie - konkretnie cargo z piekarnikiem. Jakieś propozycje?

Elfir
17-02-2013, 14:33
ja bym zamienila. Pal licho symetrię, ale przynajmniej będzie izolacja między piekarnikiem a lodówką.

duś
17-02-2013, 15:15
ja bym lodówę jak najbliżej blatu umieściła (tj. po prawej) - jak przynoszę zakupy to wygodnie mi się je rozpakowuje na blacie obok i od razu, "bez dwóch kroczków", ładuje warzywa, jogurciki i takie tam bajery do lodówy. to samo dotyczy sytuacji jak czasem więcej rzeczy na raz z niej wyciągam - najpierw na blat, potem rozstawiam po całej kuchni.
z piekarnika jednak korzystam znacznie rzadziej, więc jego bliskość w bezpośrednim sąsiedztwie blatu mi tak nie przeszkadza.

fafulja
18-02-2013, 09:51
witam! bardzo proszę o pomoc w rozplanowaniu kuchni. wymiary 310/412x250. (100 cm z długości to spiżarnia) Do ubiegłej środy miałam już" pewniaka" -biały abstrakt z ikei i plan szafek jak sądziłam optymalny. Jednak trafiliśmy z polecenia na b. dobrego stolarza i to on będzie robił kuchnię i inne meble, wobec czego przestaję być ograniczona asortymentem ikea... Niestety przyłącze wody już musi zostać, co do kontaktów i gniazdek pod sprzęt - mogą być przesuwane. Spójrzcie proszę świeżym okiem na plan. Z góry dziękuję

171255

duś
18-02-2013, 10:15
płyta jest w makabrycznym miejscu. wychodząc ze spiżarki (nie jestem najlepsza w czytaniu planów - chodzi o przestrzeń między lodówką a płytą) aż się prosi o strącenie czegokolwiek z kuchenki. nie wiem czy masz dzieci i jeśli tak w jakim wieku - pociecha ma w tej kuchni dostęp do aż 3 pól, zrzucenie na siebie garnka to kwestia czasu.
pomiędzy zlewem a płytą jest też strasznie mało miejsca. a tam się najczęściej pracuje - kroi, miesza, itd.
koło lodówki pewnie zrobiłabym jeszcze jeden słupek z piekarnkiem i mikrofalą

wrzuć jakiś większy plan, z perspektwą, bo zupełnie nie widać co jest w pomieszczeniach obok. czyli trudno powiedzieć, jak przesuwać ew. funkcje, żeby kuchennego bajzlu nie było widać w innych częściach domu

fafulja
18-02-2013, 10:24
płytę można przenieśc -tylko dokąd? wszystko, co elektryczne może zmienić miejsce :) gorzej ze zlewem i zmywarką
plan mieszkania:

duś
18-02-2013, 11:57
jedynym sensownym dla mnie miejscem, jest na tym ciągu szafek koło okna, "obok" zmywarki.
ewentualnie można przenieść drzwi do spiżarki na miejsce lodówki.

ale powiem szczerze - ta kuchnia jest dla mnie totalnie dziwnie zaprojektowana. w ogóle nie wykorzystujesz potencjału naturalnego oświetlenia i główne ośrodki pracy koncentrujesz w najciemniejszym kącie.

lelik
18-02-2013, 12:06
Fafulja - rys.1- propozycja aranżacji z takim układem ścian jak masz na planie, z tym, że powiększyłam wejście do spiżarni, moim zdaniem było zbyt wąskie. Na rys.2 moja propozycja przesunięcia ścian żeby mięć dostęp do kuchni nie przez salon a bezpośrednie z przedpokoju, zostawiłam mini spiżarnie i zrobiłam szafę.

fafulja
18-02-2013, 12:40
pierwsza propozycja Lelik jest mi najbliższa, łącznik pomiędzy kuchnią a pokojem chcę wykorzystać na kącik jadalny własnie.
A gdyby tak patrząc od okna słupek 60 cm witryna przeszklona na kieliszki, butelki itp ( jak na inspiracji), potem słupek ze zmywarką ( wiem, że da się zrobic, nataly kiedyś pisal o tym) i u góry lodówka do zabudowy ( 122 cm wysoka),30 cargo, potem 60 płyta i piekarnik, 90 narożna ze zlewem , 30 cargo, a na krókiej ściance blat roboczy 120, a pod nim 2x 60 szuflady albo 120 - ktoś kiedys pisał, że ma takie wielkie.
171302

Elfir
18-02-2013, 18:37
W tak małej kuchni spiżarka to pomyłka. Ani spiżarka wygodna ani kuchnia. Likwidując spiżarkę przynajmniej otrzymasz wygodną kuchnie.

lilan
19-02-2013, 06:36
Elfir, duś - dziękuję za Wasze uwagi. Właśnie symetria jest tym na czym mi zależało, a pan od projektu w związku z tym zaproponował jako izolację grubsze ścianki pomiędzy poszczególnymi częściami wysokiej zabudowy, ale chyba nie będzie to dobrze wyglądało, bo zniknie efekt jednolitej ściany. Nie wiem, czy dobrze się wyraziłam;)
Kolor górnych szafek nie jest trafiony. Zależało mi na tym, by szafki te "zniknęły" optycznie dodając kuchni lekkości. Kolor ścian miał być zbliżony do koloru szafek i płytek ściennych oraz blatu. Wiem, że to niewłaściwy wątek, żeby o to pytać, ale skoro tu już jestem, to może podpowiecie czy dobrze główkuję?

jawor
19-02-2013, 11:37
Witam serdecznie,
może ktoś z Was ma podobne doświadczenie jeśli chodzi o małe kuchnie.
Mieszkanie 55m2 i przy 2 dzieci, brak nam 1 pokoju, my-duzi i tak już mieszkamy w salonie. Czy zmiana lokalizacji kuchni - przeniesienie jej do salonu 19m2 - ma w ogóle sens. Na amatorskim planie nie wygląda to nawet źle, ale w praktyce czy to nie będzie jakaś klitka?
Obecna kuchnia jest w kształcie niepełnego U, z oknem, wyspą i jest otwarta na salon. Planuje zamknąć ją ścianą i stworzyć w ten sposób dodatkowy pokój. W salonie byłby aneks kuchenny - jego wymiary wychodzą mi 190 x 140cm. Po drugiej stronie wejscia do salonu mam 140 cm na słupki: lodówka i piekarnik z mikrofalą powyżej. Wejście do salonu o szerokości 90 cm.

Moje założenie w ustawieniu szafek dolnych jest takie: krótszy bok - cargo 20 cm, płyta indukcyjna z szufladami pod nią 60 cm, dłuższy bok - szafka narożna typu magic corner 60x100cm, zlew 1 komorowy i zmywarka 45cm.
Górne, pionowe szafki (część zamknietych, część narożnych półek i część szafek przeszklonych).

Kuchnia lakierowana, biała, chyba najmniej by się rzucała w oczy.

Będę wdzięczna za Wasze uwagi :)

lelik
19-02-2013, 15:41
Jawor - proponuję takie rozwiązanie, rys.1 - jeżeli jest możliwość przesunięcia ściany salonu w głąb przedpokoju i łazienki

kori
19-02-2013, 15:53
lelik mogę Cię prosic o pomoc jak zagospodarować kuchnie w przypadku mojego projektu??

Elfir
19-02-2013, 17:28
lelik mogę Cię prosic o pomoc jak zagospodarować kuchnie w przypadku mojego projektu??


Kori wklej większy rysunek, bo nic nie widać.

kori
19-02-2013, 20:04
ok juz sie biore

kori
19-02-2013, 20:09
informacyjnie szerokosc docelowa bedzie 240cm (na rzucie jest 220cm), wysokość docelowo bedzie 260cm.
Okno w kuchni 120x120 i zaczyna się od wysokości 115cm, mysle czy to nie za wysoko, moze 105cm??

kori
19-02-2013, 20:30
Elfir, informacyjnie tego okna w jadalni nie bedziemy robić, tam planuje postawić jakąś komode albo zabudować sciane. tak ab zrobić miejsce na kieliszki, obrusy etc. co o tym myslisz??
bedzie to praktyczne wg mnie bo gdzies to trzeba trzymać

duś
19-02-2013, 22:03
moim zdaniem układ jest bardzo fajny, choć odsunęłabym płytę nieco od narożnika.
zmniejsza ci to przestrzeń roboczą, bo musisz uważać na łokcie, a pomiędzy zlewem i płytą pracuje się najczęściej.

kori
19-02-2013, 22:13
duś dzieki za podpowiedź.

mysle o takim rozlozeniu
lodówka 60cm
szafka 30cm np cargo
ptyka+szafka 60cm
szafka 30cm np cargo
no i dalej juz narożna 60cm
ŁĄCZNIE 240cm

co o tym myślisz??

a i pytanie o okno, nie chce zeby bylo rowno z blatem, dać więc na wysokości 105 czy 115cm?? Jak bedzie bardziej praktycznie??

duś
19-02-2013, 22:19
myślę, że to dobry pomysł, dokladnie to miałam na myśli.
choć powiem ci, że rozważyłabym wywalenie lodówki do tej "wyspy" (z rysunku nie widać czy to wysoka zabudowa, ale tak mniemam) i wtedy płyta po środku, żeby szafeczki widzące byly ładnie symetrycznie. moja mama ma takie odległości w swojej kuchni, to nie są "zbyt duże" odległości.

o oknie się nie wypowiem - mój parapet na wys. 93 cm! 115 wydaje mi się baaardzo wysoko. ale przy tego rodzaju modyfikacjach trzeba brać też wzgląd na elewację itp.

kori
19-02-2013, 22:28
duś wysepka bedzie po sam sufit, ew zabudowa , ale generalnie wysoko, jako jedna calosc
na tej wysepce planowalam dac pierw piekarnik z mikrofala, (dol i gora oczywiscie szafki) =>60cm
a obok w slupku 30-35cm cargo lub szafki otwierane

jak Ty byś to widziala??

duś
19-02-2013, 22:42
u mojej mom jest piekarnik + mikro i lodówa. w sumie 120 szer.
czyli o 30 za dużo.

nie pasuje mi po prostu ta lodóweczka na końcu ciągu roboczego. nie jestem fanem takiego rozwiązania, średnio mi się to estetycznie podoba. do tego u ciebie widzę długą ścianę, którą ładnie można byłoby ozdobić wiszącymi szafkami i okapem. tylko ten kolos na jednym końcu...
(od razu podpowiadam, żebyś od narożnika zostawiła sobie 10 cm blendę, tak aby szafka się otwierała nie hacząc o firnankę, roletę, żaluzję (cokolwiek planujesz zamontować, o ile nie jest w świetle szyby - musi zostać wzięte pod uwagę już teraz jeśli przewidujesz szafki otwierane do gory) (no chyba, że zakończysz szafki narożnikiem)

kori
19-02-2013, 22:50
duś tą śianę z lodówką, planuje zakończyć (po prawje stronie) normalną szafką pewnie 40cm. Czyli idąc od lewej
lodówka 60, dalej szafki wiszące na głębokość pewnie 40cm i szerokości: szafka 30, okap i nad nią szafka 60, szafka 30 i na koniec szafka 60cm

Dalej druga ściana i okno zaczyna się na szer 60cm, czyli na równi z blatem prospodałej sciany (tj blatem z piekarnikiem i lodówką), a więc miedzy szafkami a oknem będzie po 20cm luzu z każdej strony.
Okno będzie ialo szerokosc 120cm znów luz 20cm z prawej strony (jak powyżej) i szafka 60cm wisząca

Odnośnie lodówki a moze zamienić kolejność i lodówkę dać na wyspę a piekarnik+mikrofala tam gdzei teraz lodówka??
jak myślisz??

duś
19-02-2013, 23:44
nie podoba mi się, jak się blat kończy meblem. tj. jak na jego końcu nie jest po prostu ściana. to takie moje estetyczne upodobanie - racjonalnego uzasadnienia nie ma żadnego, bo nie ma przeszkód natury technicznej aby w tamtym miejscu znalazł się którykolwiek z tych sprzętów. ja bym chyba wolala lodówkę na wyspie - bliżej do zlewu, a ja jednak najczęściej ganiam na linii - lodówka-zlew (plus bliżej po masełko na śniadanie i "kochanie weź mi jeszcze jogurt, ser żółty i 20 rodzajów warzyw" jak już idziesz do kuchni bo zapomniałeś łyżeczkę do cukru)

co do układu szafek - 30, 60, 30, brzmi dla mnie totalnie abstrakcyjnie, padam i nie myślę juz dziś abstrakcyjnie. ale zanim klepniesz jakąkolwiek modyfikację - narusuj sobie rzuty dwóch ścian z meblami - będziesz widziała czy ten parapet nie jest za wysoko, czy podobaja ci się proporcje (mi się np. nie podobały, więc linie szafek ostatecznie się nie pokrywają a jeśli chodzi o wiszące - każda ma inny gabaryt).

te 20 cm luzu to może być mało jeśli wybierzesz szafki otwierane, jak na tym zdjęciu czy łamane. a nawet te otwierane klasycznie - po co mają się "kłaść" na rolecie. sygnalizuję tylko że warto o tym pomyśleć zawczasu (gdyby nie mój myślący stolarz, w ogóle bym o tym nie pomysłała i przy każdym robieniu klęłabym na roletę, która kiedyś na moim kuchennym zawiśnie).

kori
20-02-2013, 08:30
171786duś w kwestii rozmieszczenia, moja kuchnia bedzie miała podobne wymiary jak ta poniżej.
Zerknij

tylko pomiedzy wyspą a piekarnikiem +mikrofalą poajwi się przejście 100cm

fajna koncepcja??

no i faktycznie na scianie z oknem nie ma szafki wiszącej na końcu, tam gdzie zaczyna się jadalnia

fafulja
20-02-2013, 10:12
W tak małej kuchni spiżarka to pomyłka. Ani spiżarka wygodna ani kuchnia. Likwidując spiżarkę przynajmniej otrzymasz wygodną kuchnie.

7,5 m2 - jak na blok nie uważam, żeby była mała...:( nie jest ustawna, to fakt, ale spiżarka jest mi niezbędna- mam dwa duże psy, tam zmieszczę min. wory z ich jedzeniem i całą resztę innych rzeczy typu zgrzewki wody i inne wielkie gabaryty - po co mam wydawać tysiące na duże carga i upychać to wszystko po szafkach. spiżarka 2,5 m2 też nie wydaje mi się ani mała ani niewygodna - w rzeczywistości jest tam wystarczająco miejsca. Ściany już stoją i ich przestawiać nie będę, chodziło mi o pomoc w "rozstawieniu i rozwieszeniu" szafek na takim planie ścian, jaki jest, bo ja mam już zafiksowaną swoją wizję i brak mi świeżości w spojrzeniu. Ale dziękuję za wszystkie uwagi :)

duś
20-02-2013, 11:46
@kori - koncepcja mi się podoba, uważam że jest fajna i jak najbardziej poprawna od strony ergonomii. natomiast poza "problemem z łyknięciem wysokiego mebla na końcu blatu od strony czysto estetycznej", moim zdaniem trochę ciasno jest wkoło płyty i to własnie za sprawą tego słupka z piekarnikiem. ale może to ja po prostu jestem rozpieszczona posiadaniem 1,20 m blatu po lewicy i 1,05 blatu po prawicy. w każdym razie wykorzystuję obie strony. pewnym rozwiązaniem byłoby umieszczenie piekarnika pod płytą, po tradycyjnemu, ale wówczas problemem jest mikro.
może ktoś jeszcze zaproponuje ci jakieś rozwiązanie.

kori
20-02-2013, 12:11
dziek dus za komenatrze mi tez sie bardziej podoba bez wiszącej na zakończenie czyli tak jak na tym zdjęciu. Problem w tym gdzie bede trzymała talerze, talerzyki etc.. (o ile szklanki kubki moge schowac w wiszacej w rogu przy oknie) o tyle z talerzami bedzie problem.

Na wyspie/scianie pod piekarnikiem??

Elfir, Lelik mozecie coś doradzić proszę??

Elfir
20-02-2013, 19:30
IMHO min 50 cm po obu stronach płyty czy zlewu to minimum funkcjonalne.

Pasadena
21-02-2013, 09:02
Cześć wszystkim,

czytam i czytam, widzę, że jest wiele osób, które bardzo mądrze doradzają, po kilku dniach odważam się więc i ja poprosić Was o ocenę mojego projektu. Robiłam go sama, każda krytyka zostanie przyjęta i rozważona. Kuchnia ma wymiary 306 cm x 250 cm, okno 150 cm x 150 cm, wysokość parapetu 85 cm, przyłącza wody pod oknem, nie ma grzejnika.

Poniżej mój projekt, poszłam w czarne blaty i czarne kafle nad nimi, stąd ta masa czerni. Drzwi są fizycznie naprzeciw lodówki, te drugie to tylko poglądowo, by w czasie projektu pamiętać, że muszą się otworzyć :yes:

annawia
21-02-2013, 09:10
Witam,
proszę o pomoc w ocenie. Od kilku tygodni cieszę się nową kuchnią, ale właściwie nie do końca się nią cieszę. Problemem jest zabudowa zmywarki, która otwiera się do wewnątrz, przez co cokół jest "wycięty" i widać dziurę. Kuchnia w zabudowie - jak sama nazwa wskazuje - ma być zabudowana - a tu - dziura. Panowie z firmy, która wykonywała kuchnię mówią, że inaczej się nie da, ale mnie jakoś nie chce się wierzyć, że inaczej się nie da. Przychodzi Wam jakiś pomysł do głowy? Miał ktoś podobny problem?
171958

Elfir
21-02-2013, 12:18
Poniżej mój projekt, poszłam w czarne blaty i czarne kafle nad nimi, stąd ta masa czerni. Drzwi są fizycznie naprzeciw lodówki, te drugie to tylko poglądowo, by w czasie projektu pamiętać, że muszą się otworzyć :yes:

NIE - dla zlewu w rogu i płyty bez blatu z prawej strony.

Pasadena
21-02-2013, 12:33
NIE - dla zlewu w rogu i płyty bez blatu z prawej strony.

Elfir,
dzięki za wypowiedź. Tyle że zlew pod oknem wykluczyłam, bo zależy mi, by okno się otwierało, a niestety jest na równi z blatem i kran będzie przeszkadzał:( Z kolei umieszczenie go po drugiej stronie kuchni, naprzeciw płyty grzewczej, zmusiłoby mnie do kręcenia się podczas gotowania, gdy myję produkty i wrzucam do garnka, itd. I tak szukam miejsca dla zlewozmywaka... Wiem, że to wygląda fu, ale gdzie go dać? Ja zwariuję z tą kuchnią... :(

Elfir
21-02-2013, 12:50
daj rzut pomieszczenia

Pasadena
21-02-2013, 12:56
Proszę, poniżej rzut. Niebieska linia to ściana, która powstanie, by tę kuchnię zabudować. Nie chcę zapachów w pokoju dziennym, poza tym nie lubię gotować, gdy inni patrzą na ręce :)

annawia
21-02-2013, 13:05
A może płyta indukcyjna - nie wiem, czy ta kuchnia na rysunku jest gazowa czy nie...ale np. ta płyta mogłaby iść pod szaflami obok stołu, a zlew tam gdzie kuchnia?

Pasadena
21-02-2013, 13:11
A może płyta indukcyjna - nie wiem, czy ta kuchnia na rysunku jest gazowa czy nie...ale np. ta płyta mogłaby iść pod szaflami obok stołu, a zlew tam gdzie kuchnia?

annawia,
jeśli to odpowiedź dla mnie (a nie jestem pewna, bo wiem, że tu wiele osób o radę prosi), to jest to pomysł, już nad nim myślałam. Tyle że wówczas zlewozmywak i płyta lądują naprzeciw siebie. Wiem, że 1,3 m pomiędzy nimi to niedużo, ale podczas gotowania jest to chyba niewyogdne. No przynajmniej tak mi się wydaje...

annawia
21-02-2013, 13:15
To pomysł dla Ciebie.:yes:
Ja mam mniej więcej taką samą odległość między wyspą (na wyspie jest płyta) a zlewozmywakiem. I w sumie to nie jest żaden problem. Bo tak: jak sobie coś przygotowuję, to stawiam garnek obok zlewu - umyję warzywa, mięso, czy co tam i wrzucam do garnka - to tylko na pięcie się odwracasz i już masz kuchnię. Półobrót w sumie.:D

Pasadena
21-02-2013, 13:19
Aha, no to znam już czyjeś zdanie i to odpowiedź z własnego doświadczenia :yes: Pocieszające to, dziękuję! Mam więc kolejną opcję do rozważenia na nowo.

Oj mówię Wam, pośpiech to zły doradca, a mnie naglą z tymi szafkami, stąd się wyprowadzać muszę, i tak nieprofesjonalnie sobie coś planuję, dziecka doglądam i w rozpacz czasem już popadam, że w lesie jestem. A z drugiej strony nie chcę na odwal tego zrobić, bo w końcu będę tam żyć!

Elfir
21-02-2013, 13:56
Proszę, poniżej rzut. Niebieska linia to ściana, która powstanie, by tę kuchnię zabudować. Nie chcę zapachów w pokoju dziennym, poza tym nie lubię gotować, gdy inni patrzą na ręce :)

Może dałoby się wstawić wysoką zabudowę we wnękę po otworze na salon, zamiast zabudowywać ścianę i od strony salonu dać cienką ściankę z k-g:

http://images50.fotosik.pl/1861/3f8a2e32d36b55f7.jpg

annawia
21-02-2013, 14:01
ELFIR, to jest bardzo dobry pomysł! Mnie się podoba, a skoro Ty takie mądre rady dajesz, to może znalazłbyś i rozwiązanie mojego problemu? Hm?

Pasadena
21-02-2013, 14:12
Elfir,
pomysł nie jest bardzo dobry, jest za****sty!!! Aż mi serce drgnęło, że coś wreszcie ruszy!

ALE :(

Przez ścianę z kuchnią sąsiaduje miejsce na kominek, który chciałabym kiedyś zrobić, na razie ograniczają mnie pieniądze. I wg Twojej propozycji istnieje ryzyko, że w przyszłości, by zrobić kominek, będę musiała rozwalić ściankę k-g i co gorsze - od nowa rozplanować kuchnię :( A nie chcę zamykać sobie drogi do kominka, nawet jeśli miałabym go montować za rok czy dwa...

Ale pomysł jest ekstra! Ty to jesteś mózg! A ja gapię się w to i jedynie przesuwam zlewem w tę w tamtą, ech, człowiek nawet nie pomyśli, że można by więcej w kuchni ruszyć.

jawor
21-02-2013, 15:00
Lelik, no muszę przyznać, że mimo przywiązania do swojego planu, Twoje mi bardziej pasują, zwłaszcza, to przesunięcie w głąb przedpokoju :) Dziękuje :)

Matilde1
21-02-2013, 15:04
Witam,
proszę o pomoc w ocenie. Od kilku tygodni cieszę się nową kuchnią, ale właściwie nie do końca się nią cieszę. Problemem jest zabudowa zmywarki, która otwiera się do wewnątrz, przez co cokół jest "wycięty" i widać dziurę. Kuchnia w zabudowie - jak sama nazwa wskazuje - ma być zabudowana - a tu - dziura. Panowie z firmy, która wykonywała kuchnię mówią, że inaczej się nie da, ale mnie jakoś nie chce się wierzyć, że inaczej się nie da. Przychodzi Wam jakiś pomysł do głowy? Miał ktoś podobny problem?
171958

Zajrzałam pod swoją zmywarkę. Też mam podcięcie, z góry/przodu nie jest widoczne. Podcięcie jest potrzebne żeby otworzyć zmywarkę, front z przodu zmywarki obniża się i musi być podcięcie. Moje jest takie "na styk".

Pasadena
21-02-2013, 15:06
annawia,
ja też zajrzałam pod moją zmywarkę. Również mam pasek pustej przestrzeni. Nie widać tego z góry czy nawet z pozycji siedzącej. Muszę się nieźle schylić, bo to dojrzeć.

Elfir
21-02-2013, 16:20
Przez ścianę z kuchnią sąsiaduje miejsce na kominek,

W niczym nie przeszkadza ta ścianka, gdybyś zapragneła mieć kominek.
Jednye co byłoby wskazane to zamiana lodówki i piekarnika miejscami, żeby piekarnik był przy kominku:
http://images34.fotosik.pl/567/efac8de4253fcaf6.jpg

akurat wrysowałam prostokątny wklad z narożną szybą, ale można też zamontowac kominek po skosie.

Elfir
21-02-2013, 16:38
informacyjnie szerokosc docelowa bedzie 240cm (na rzucie jest 220cm), wysokość docelowo bedzie 260cm.
Okno w kuchni 120x120 i zaczyna się od wysokości 115cm, mysle czy to nie za wysoko, moze 105cm??

Moim zdaniem lepiej ciut wyżej, mniej będzie pryskać.

Kuchnia maleńka, nie ma miejsca na zbyt wiele słupków. Dlatego piekarnik jednak pod blatem a lodówka przy krótkiej ściance + szafka cargo na zapasy.
Zlew zasłoniłabym od strony jadalni ścianką o 30 cm wyższą od poziomu blatu (albo do poziomu okna, by ładnie zgrać płytki).

http://images43.fotosik.pl/1743/c20871344be96017gen.jpg

Elfir
21-02-2013, 16:43
ELFIR, to jest bardzo dobry pomysł! Mnie się podoba, a skoro Ty takie mądre rady dajesz, to może znalazłbyś i rozwiązanie mojego problemu? Hm?

Niestety, nie jestem stolarzem :)

MagdalenaL77
21-02-2013, 17:47
mam do was wielka prosbe:

jestesmy w trakcie aranzacji kuchni. Po lewej ma byc blok z szafkami, lodowka side by side, piekarnik i mikrofalowka. Zobaczcie na zdjecie. Problem mamy z lodowka. Nie wiem za bardzo jak to zrobic zeby ona nie wystawala za duzo bo przewaznie tak to jest, co mi sie za bardzo nie podoba.

Macie moze jakies rady zeby to w miare fajnie wygladalo??

172248

duś
21-02-2013, 18:27
ale jak nie będzie wystawać, to drzwi do tej lodówki nie otworzysz. zwróć uwagę, że sbsy mają trochę inne zawiasy niż lodówki do zabudowy

kori
21-02-2013, 18:32
Moim zdaniem lepiej ciut wyżej, mniej będzie pryskać.

Kuchnia maleńka, nie ma miejsca na zbyt wiele słupków. Dlatego piekarnik jednak pod blatem a lodówka przy krótkiej ściance + szafka cargo na zapasy.
Zlew zasłoniłabym od strony jadalni ścianką o 30 cm wyższą od poziomu blatu (albo do poziomu okna, by ładnie zgrać płytki).

http://images43.fotosik.pl/1743/c20871344be96017gen.jpg

Elfir no o tym bym nie pomysła kompletnie.
Piekarnik faktycznie mozemy dac pod plyta z palnikami, a lodowe na tej "wyspie" + obok szafki/pólki lub cargo

Z tą scianką która zasłonilaby zlew, jakoś sobie teog nie wyobrazam tj wiem o co ci mniej wiecej chodzi>Mogłabyś to jakoś wrzucić na wizualizację, jeżeli nie bedzie to dla Ciebie problemem??

A i ostatnie dwie kwestie:
1. gdzie umiejscowić mikrofalówkę
2. w ktorym dokladnie miejscu dac okno na scianie, musze podac je architektowi
3. myslisz ze w kuchni pomiesci sie wszystko?? tj garnki etc??

duś
21-02-2013, 18:40
elfir narysowała dokładnie to co miałam wczoraj na myśli, choć ja bym tą ściankę na końcu szafek pociągnęła do samej góry i dała tam na końcu wiszącą szafkę (tj nad całym blatem bym dała wiszące).
a mikro można ukryć w zabudowie wiszącej lub pod blatem - rozwiązania są różne w zależności od preferencji.

Elfir
21-02-2013, 19:09
Ja nie robię wizualizacji.

Mikrofalę mozna zabudować w szafkach wiszących. Albo na zakończenie szafek od strony jadalni dać pólsłupek zamiast ścianki. Albo zamiast ścianki taflę szronionego szkła.

Ja w tej chwili mam mniejszą kuchnię od ciebie i jakoś się mieszczę :D

Tutaj przykład zakończenia ciągu roboczego ścianką ukrywającą balagan kuchenny:
http://img-pl1.b-dn.net/upl/xl/zdjecie_9538_kuchnia_jadalnia_salon_projekty_jadal nia.jpg

A tutaj zamiast ścianki płytkie szafki:
http://www.romiq.pl/assets/pictures/733/content_wisterie_A_04.jpg?1347661156

Tutaj w ściance ukryto kaloryfer (zamiast niego mozna dać płytki barek na alkohole):
http://www.dobrzemieszkaj.pl/img/imagecache/511x340__media_5690_wm

kori
21-02-2013, 19:53
Elfir zdjecie 2 jest superr czegos takiego nie wiedzialam ale bardzo mi sie podoba REWELACJA
doskonale bedzie pasowac do mojej kuchni.

Dokładnie chodzi mi o to ze tą wąską scianką wiszacą bede mogla pociagnac az do jadalni i jednoczesnie bede miala zalatwioną z głowy komodę.
SUper sprawa bede mogła pochowac kieliszki okazjonalne, obrusy etc.

A DALEJ umiesciłabym na ścianie kaloryfer wiszący dekoracyjny np. 50x200cm

wtedy i wilk caly i owca syta i nie ma problemu z kaloryferem, ze za zimno
co o tym myslicie??

lelik
21-02-2013, 20:54
Kori - a może tak pół wyspę urządzić ze ścianką albo bez niej.

kori
21-02-2013, 21:10
no to teraz lelik mi zakreciłaś w głowie.
Jeśli coś to ze scianką, ezby goscie z salonu nie widzieli "garów" i inncyh historii

dziewczyny co finalnie radzicie, mozna te dwie wersje jakos wrzucic do programu zeby zorientowac sie jak jedna i druga by wygladaly??

Elfir
21-02-2013, 22:24
Możesz się pobawić w robienie wizualizacji. Polecane programy są we wątku na górze listy.
Mnie się nie chce bawić.

Pasadena
22-02-2013, 08:22
Elfir,
serdecznie dziękuję za pomoc. Pokazałam mężowi Twój pomysł z wstawieniem ścianki głębiej w salon i oszalał. Zdecydowaliśmy, że tak właśnie będzie. Kuchnia od razu inaczej wygląda. Rany, jak dobrze, że tu spytałam o zdanie doświadczonych i zdolnych osób!!! Bardzo Ci dziękuję, wreszcie projekt ruszy z miejsca. Nie wyobrażasz sobie nawet, jak bardzo nam pomogłaś!!!!

micka
22-02-2013, 09:12
Potrzebuję pomocy w ocenie czy zaprojektowana kuchnia jest funkcjonalna. Oczywiście będzie troszkę pozmieniana na wymiar, niestety program nie ma zbyt wielu możliwości :)

Krótki opis:
Od lewej - lodówka 60, Cargo 40
Od lewej dół - zmywaka 45, szafka pod zlew 45, szafka z szufladami 60, piekarnik 60, szafka z szufladami 50
Na górze w miarę symetryczne szafki, jedna gładka powierzchnia bez uchwytów.

Czy pod zlew wystarczy szafka 45 cm ? Kuchnia ma 455 cm długości, na końcu ma wejść jeszcze stolik. Ten układ w sumie ma 370 cm i to max jakie może mieć.

Co można pozmieniać, żeby była w miarę wygodna i funkcjonalna ?

172340

duś
22-02-2013, 10:21
wrzuć rzut pomieszczenia

Elfir
22-02-2013, 16:43
Czy pod zlew wystarczy szafka 45 cm ? Kuchnia ma 455 cm długości, na końcu ma wejść jeszcze stolik. Ten układ w sumie ma 370 cm i to max jakie może mieć.


Do standartowego zlewu konieczna jest szafka min 60 cm. Możesz sobie zamówic jakąś miniaturkę zlew, ale to nie będzie wygodne.

Pasadena
22-02-2013, 19:14
Wracam...

Przekształciłam kuchnię wedle pomysłu Elfir. Czy tak lepiej? Czy ta masa szafek nie wydaje się nudna (kolory jeszcze przypadkowe)?

Liczę na szczere opinie.

kori
22-02-2013, 20:10
Dziewczyny podpowiedzcie który program pobrać, aby zprojektować kuchnie i łazienki??

Malwina Napiórska
22-02-2013, 20:31
A oto projekt mojej kuchni do któego mam kilka pytań. Mogą być takie blaty czy lepiej dać takie ciemne jak podłoga i parapety? Prostą szafkę ze szkłem mogę zastąpić szafkami otwieranymi do góry. Na zdjęciu 3 szafka będzie prosta a nie półokrągła. I jeszcze jedno pytanko do zdjęcia nr 2, pasuje tam wąska szafka na kominie czy może zastąpić ją dwiema półkami odkrytymi, na której postawie koszyki wiklinowe (drzwi sie będą otwierały na tą szaflkę)

http://img594.imageshack.us/img594/5206/57593010.jpg

http://img820.imageshack.us/img820/5989/49837654.jpg

http://img7.imageshack.us/img7/2764/83368069.jpg

Elfir
22-02-2013, 20:41
Dziewczyny podpowiedzcie który program pobrać, aby zprojektować kuchnie i łazienki??

Kuchnię najłatwiej w programienie IKEA.

Elfir
22-02-2013, 20:42
Wracam...

Przekształciłam kuchnię wedle pomysłu Elfir. Czy tak lepiej? Czy ta masa szafek nie wydaje się nudna (kolory jeszcze przypadkowe)?

Liczę na szczere opinie.


Ja bym nie zakręcała blatem pod okno. Niby blatu więcej, ale tak naprawdę to nie jest wygodniejsze, bo jest mniej miejsca na stanie osoby pracujacej przy takim blacie.

Elfir
22-02-2013, 20:43
A oto projekt mojej kuchni

Nie wolisz jednak przemysleć samego układu funkcjonalnego?

Malwina Napiórska
22-02-2013, 21:07
Elfir jeśli masz na myśli kuchenkę to nie za bardzo można ją przestawić ze względu na komin wentylacyjny, czekam na Twoją propozycję jak to wszystko usprawnić

Elfir
22-02-2013, 21:22
Rurę do okapu można pociągnąc pod podwieszanym sufitem.

Malwina Napiórska
23-02-2013, 10:09
Możnaby byłozrobić sufit podwieszany, tyle że dużo rzeczy robimy sami i nie bardzo jest na to czas, tymbardziej że kuchnia połączona jest z salonem i jadalnia. W przyszłości sobie to przerobie, bo wiem że ta kuchenka to będzie moja udręka. Tak teraz robią projekty domów byleby gdzieś sprzęt postawić nie ważne czy jest to praktyczne

Elfir
23-02-2013, 14:27
Dlatego trzeba obejrzeć projekt pod kątem własnych doświadczeń i go adoptować do własnych warunków. Do tego służy "adaptacja projektu" :D

Malwina Napiórska
24-02-2013, 08:55
Następnym razem jak będziemy sie budowali to będziemy wiedzieli na co zwracać uwagę. Dalej nie wiem co z tym blatem czy nie dać ciemniejszego?

channel8
26-02-2013, 07:20
Następnym razem jak będziemy sie budowali to będziemy wiedzieli na co zwracać uwagę. Dalej nie wiem co z tym blatem czy nie dać ciemniejszego?

Blat dałabym w kolorze podłogi.

Elfir ma rację. Układ w Twojej kuchni jest baaardzo niepraktyczny, nawet trochę niebezpieczny - przenoszenie gorącego garnka do zlewozmywaka - grozi poparzeniem kogoś kto znienacka pojawi się w kuchni. Okap nie zawsze musi być podciągnięty do komina. Ja nie mam. Zamontowałam okap teleskopowy z filtrami węglowymi. Wylot powietrza odbywa się przez kratkę w szafce kuchennej.U mnie sposób ten sprawdza się w 100%. Biorąc pod uwagę koszty budowy domu, kuchnię zrobiłabym raz a dobrze, bo prowizorki trzymają się najdłużej.

Pasadena
26-02-2013, 19:14
Ja bym nie zakręcała blatem pod okno. Niby blatu więcej, ale tak naprawdę to nie jest wygodniejsze, bo jest mniej miejsca na stanie osoby pracujacej przy takim blacie.

Droga Elfir,
dłuugo przemyśliwałam Twoją radę, ale tak mi szkoda blatu roboczego, że chyba zostanę przy zakręceniu pod okno. Z mężem naprawdę dużo gotujemy i pieczemy (niestety trafiła nam się względnie mała kuchnia :)). Boję się, że blat po jednej stronie będzie dla nas za mało. Naprawdę to tak fatalnie będzie? Ty byś pewnie zrezygnowała z blatu pod oknem?

przemek.git
27-02-2013, 09:17
witam Pasadena!!!jeśli mógłbym coś wtrącić przesunąłbym zlew w lewą stronę z ociekarką do rogu ciężko się pracuje w narożniku, (chyba że nie będzie blatu pod oknem jak sugeruje Elfir) zyskujemy tym samym blat pomiedzy płytą a zlewem

dominika51015
27-02-2013, 15:39
ZASADA ZŁOTEGO TRÓJKĄTA -
czy w mojej kuchni zastosowanie zasady złotego trójkąta jest niemożliwe?

Drodzy forumowicze może wam się uda coś zaproponować aby kuchnia była wygodna w użytkowaniu i miała dużo szafek.

Wymiary kuchni to 2m x 3,3m.
Jest to kuchnia w prostokątnym wykuszu (więc są 3 okna)
Kuchnia połączona z jadalnią.

Stan aktualny budynku to stan surowy zamknięty - jesteśmy na etapie wykonywania instalacji - dlatego muszę teraz wiedzieć gdzie będzie zlew czy płyta indukcyjna (komin będziemy dobudowywać).

W załączniku rzut parteru i mój projekt kuchni.

W zaprojektowanej przeze mnie kuchni nie podoba mi się (i nie wiem jak zmienić):
- za duża odległość od lodówki do zlewu
- brak blatu koło lodówki na odłożenie zakupów
- obecność dwóch niewygodnych szafek narożnych z wysuwanymi koszami
- niewygodna wisząca szafka narożna

Na czym mi zależy:
- piekarnik na wysokości
- jak najwięcej szafek z szufladami
- dobra komunikacja z jadalnią

Ściana (na rys węższa) to ścianka działowa - można ją wyburzyć.
173268173269

Elfir
27-02-2013, 18:20
Droga Elfir,
dłuugo przemyśliwałam Twoją radę, ale tak mi szkoda blatu roboczego, że chyba zostanę przy zakręceniu pod okno. Z mężem naprawdę dużo gotujemy i pieczemy (niestety trafiła nam się względnie mała kuchnia :)). Boję się, że blat po jednej stronie będzie dla nas za mało. Naprawdę to tak fatalnie będzie? Ty byś pewnie zrezygnowała z blatu pod oknem?

Zobacz moją kuchnię na projekcie :) Nie zakręcałam po okno. Kupię sobie barek na kółkach jako ruchomą wyspę-pomocnik.

Elfir
27-02-2013, 18:36
Ściana (na rys węższa) to ścianka działowa - można ją wyburzyć.


To burzymy!
http://images42.fotosik.pl/783/d107fd493f0930bb.jpg

dominika51015
28-02-2013, 17:09
Dziękuję za świetny pomysł - też żałowałam, że postawiliśmy tę ścianę działową - bo bardzo optycznie pomniejszyła salon a kuchnia stała się kiszką.
I do tego ta ścianka zrobiła niezły labirynt z domu - z zakupami musiałabym chodzić przez jadalnie.

Zastanawiam się nad zrobieniem wyspy - czyli całkowicie wyburzyć tę ścianę działową -
Jak urządzić wyspę w tak małej kuchni?

Elfir
28-02-2013, 20:08
Możesz zamienić miejscami w moim układzie płytę z wysoką zabudową. I wówczas nie musisz budować ścianki.

Ja osobiście nie przepadam za widokiem kuchni z kanapy, więc najczęsciej rysuję układy z prześłoniętą kuchnią.

Malwina Napiórska
28-02-2013, 20:14
Channel8 wytłumaczyłaś mi dosadnie dlaczego nie powinna stać gazówka daleko od zlewu, tymbardziej że córeczka jest w drodze. Wcześniej o tym nie pomyślałam, szkoda tylko że kuchnia już zamówiona. Będe musiała po prostu uważać, blaty zmieniliśmy na ciemniejsze i wsumie jestem zadowolona.

Pasadena
01-03-2013, 11:05
Zobacz moją kuchnię na projekcie :) Nie zakręcałam po okno. Kupię sobie barek na kółkach jako ruchomą wyspę-pomocnik.

Elfir,
zainspirowałaś mnie całkowicie. Porysowałam, pomyślałam i jednak nie zakręcę blatu. Dorobię blat na kółkach. Będę miała wówczas więcej możliwości w kuchni. Tyle że taka "wyspa" powinna być raczej lekka w konstrukcji, prawda? Bo ja chuchro jestem i pchnąć jakiś ciężki mebel to jest dla mnie wyzwanie...

Pasadena
01-03-2013, 11:06
witam Pasadena!!!jeśli mógłbym coś wtrącić przesunąłbym zlew w lewą stronę z ociekarką do rogu ciężko się pracuje w narożniku, (chyba że nie będzie blatu pod oknem jak sugeruje Elfir) zyskujemy tym samym blat pomiedzy płytą a zlewem

Przemku,
przearanżowałam to zupełnie. Teraz mam lepszy rozkład funkcjonalny (lodówka - zlew - kuchenka) i dostęp do urządzeń. Dziękuję za podpowiedź.

Elfir
01-03-2013, 14:36
Elfir,
zainspirowałaś mnie całkowicie. Porysowałam, pomyślałam i jednak nie zakręcę blatu. Dorobię blat na kółkach. Będę miała wówczas więcej możliwości w kuchni. Tyle że taka "wyspa" powinna być raczej lekka w konstrukcji, prawda? Bo ja chuchro jestem i pchnąć jakiś ciężki mebel to jest dla mnie wyzwanie...


Nie może być za lekka, bo będzie ci jeżdzić po całej kuchni. Chyba, że założysz kółka ze stoperem.

troopers
05-03-2013, 17:46
Witam, za tydzień ruszam na dobre z remontem kuchni. Proszę Was o porady by nie zrobić babola. Może po kolei, kuchnia nie wielka bo 2,7m x 2,4m tak jak na poniższym rys.
http://imageshack.us/a/img525/6335/kuchniat.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/525/kuchniat.jpg/)

Dostałem bardzo fajną propozycję od Elfir za którą bardzo dziękuje. Mebleki mają być z Ikei dlatego trochę zmieniony został zarys. Daje do porównania oryginal by Elfir i trochę zmieniony.
Wersja pierwotna
http://imageshack.us/a/img717/5036/4d42eb13f6ccf481.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/717/4d42eb13f6ccf481.jpg/)

i wersja trochę zmieniona ze względu na występowanie szafek w ikei http://imageshack.us/a/img16/8940/dolneszafki.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/16/dolneszafki.jpg/)

I teraz kwestia dobrania szafek wiszących .... mam dwie opcje.

Opcja pierwsza ciągu dolnym cargo 50 - piekarnik 60 - zmywarka 60 - szafka pod zlew 60- i 40 cm wolnej przestrzeni na kosz (ewentualnie tutaj także cargo jak to Elfir uwzględniła). Co do górnych szafek wówczas symetrycznie od lewej wisząca 50 o wysokości 92cm potem 60stki z podziałem na 30cm - ma końcu szafka 40stka. Poniżej starałem się to zobrazować.
http://imageshack.us/a/img255/3546/v15060606040.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/255/v15060606040.jpg/)

Z kolei druga wersja taka że na całej długości szafek górnych szafki 60stki z podziałem na 30, by cały rząd był jednakowy, ale by zgrał się okap pod szafkowy z piekarnikiem. Wówczas dolny rząd od lewej: - cargo 60 - piekarnik 60 - zmywarka 45 z frontem 50cm - szafka zlew 60 - wolna przestrzeń 40 bądź cargo - i wtedy jak wspominałem górne szafki wyjdą z podziałem 30tki. Coś takiego jak poniżej.

http://imageshack.us/a/img69/8815/v26060606030.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/69/v26060606030.jpg/)

Tak jak mówiłem szafki będą z ikei biały abstrakt prawdopodobnie górne szafki bezuchwytów na "clicka" bądź ARSTA , proszę dajcie jakieś podpowiedzi sugestie, bo jadąc chcę od razu kupić wszystko....ewentualnie istnieje możliwość w wersj drugiej zamieni miejscami cargo 60 z lewej ze zmywarką - wówczas od lewej będzie zmywarka 60stka a w miejsce zmywarki 45 (front 50) poleci cargo 50stka...

Ewentualnie jeszcze takie rozwiązanie od lewej cargo 30 - piekarnik 60 - zmywarka 60 - szafka zlew 60 - cargo 60
http://imageshack.us/a/img838/7531/cargo3060606060.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/838/cargo3060606060.jpg/)

Poniżej scr'y z ikea planer:

http://imageshack.us/a/img443/769/81296784.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/443/81296784.jpg/) http://imageshack.us/a/img541/8438/91259118.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/541/91259118.jpg/) http://imageshack.us/a/img40/9735/48147262.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/40/48147262.jpg/) http://imageshack.us/a/img27/3213/80584735.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/27/80584735.jpg/)

troopers
09-03-2013, 08:29
Pomoże ktoś :)? będę wdzięczny... bo od poniedziałku majster wchodzi na kuchnię i prostuje ściany by przygotować pod szafki... Przyszedł jeszcze jeden pomysł dać zmywarkę w miejsce cargo 60 a w miejsce zmywarki 45 z fronetem 50tk i dać cargo 50tke....

quivien
10-03-2013, 21:05
Będę wdzięczna za ocenę, czy takie ustawienie w kuchni jest ok.

Rzut z góry
https://lh3.googleusercontent.com/-oKQyQ4DjUBM/UTzxyDxnuzI/AAAAAAAAHyk/2uRrAg7iLs0/s902/kuchniaodgory.jpg
Od prawego rogu otwarte wejście do salonu. Szafki po jednej stronie to 60tki, po drugiej 37ki, więc zostaje jakiś 1 metr pola manewru między nimi.

Pierwsza ściana:
https://lh6.googleusercontent.com/-8wEIGc3LZ5Y/UTzx1pDm_yI/AAAAAAAAHzE/c9dCxb6zdmQ/s902/kuchnia1.jpg
Od lewej idzie 60tka ze zlewem, zmywarka wolnostojąca 45tka pod blatem 50, potem szafka narożna 120, w którą wejdzie płyta. Wymyśliłam sobie tablicę - ścianę pomalowaną farbą do tablic, ten element będzie widoczny z salonu, ma odciągać uwagę od reszty kuchni.

Ściana na przeciwko:
https://lh3.googleusercontent.com/-vCHJ7q14VFE/UTzxzGbwb_I/AAAAAAAAHys/d2EPoi0j45U/s901/kuchnia2.jpg
od lewej otwarte półki (będą pod blatem), 80tka z szufladami, witryna złożona z 80tki z szufladami a na niej dwie 80tkiz drzwiami szklanymi.

Ściana z oknem to po prostu blat pod oknem. Na przeciwko niej wnęka z lodówką i szafką z piekarnikiem w słupku.
https://lh6.googleusercontent.com/-M_cEwBJ4zqw/UTzx0xO0PvI/AAAAAAAAHy8/jaHcBpqBDP0/s901/kuchnia3.jpg
Lodówka jest wolnostojąca, będzie nad nią zamiast tej co w programie to stojąca szafka o wysokości 70 cm, tak że nie będzie wolnej przestrzeni na nią.

Jeszcze widok 3D:
https://lh3.googleusercontent.com/-GgOnKPun9zQ/UTzxz6R81bI/AAAAAAAAHy0/XiOiM8-Gz_4/s902/kuchnia3d.jpg

Z góry dziękuję za pomoc i uwagi!

kinka
11-03-2013, 09:09
Nie podoba mi się zlew na końcu,powinien być na przeciwko na ścianie z wejściem do salonu.

Elfir
11-03-2013, 15:23
Dla mnie nie - ani kuchenka w roku ani zlew na końcu.

Ale ponieważ pojawiły się głosy krytykujace moje uwagi, rób jak uważasz, jest cacy, super i w ogóle.

Kamila_len
13-03-2013, 18:14
quivien, jeśli masz wolnostojącą lodówkę i do zabudowy tylko piekarnik (bez mikrofali, kawiarki itp.) to zastanów się czy lokowanie piekarnika na wysokości na pewno jest Ci niezbędne?

Gdybyś z tego zrezygnowała (pojedynczy słupek wysokiej zabudowy +wolnostojąca lodówka nie robi wrażenia, bo uroda takiej zabudowy to jednolita płaszczyzna z równymi podziałami, a tu lodówka sobie, a cała reszta sobie ;)) to mogłabyś pociągnąć blat do końca i przesunąć zlew w stronę ściany.
W takim ustawieniu kuchenka może pozostać na starym miejscu.

Jeśli natomiast za nic w świecie nie chcesz rezygnować ze słupka i tablicy (ja tam tego nie lubię - wycierana na sucho kurzy się, a na mokro zostają mazaje, a poza tym - szkoda miejsca) to pomyśl nad zmianą ustawiania sprzętów - płyta tam gdzie jest, a zlew pod okno.

ALBO: przenieś dolne szafki 60tki na ścianę, gdzie są te płytsze i....zrób projekt od nowa, może wyjdzie coś naprawdę fajnego? :)

Wtedy miałabyś płytę na ścianie, gdzie teraz stoją te płytkie szafki, a zlew pod oknem. Słupek i lodówka zostałyby na swoim miejscu, a na wprost wejścia mogłabyś właśnie poszaleć z fajną tapetą w różyczki ;) i postawić jakiś okrągły wysoki dwuosobowy stolik barowy w stylu mebli kuchennych, czy w końcu zrobić przez całą długość otwarte półki z kolekcją ceramiki (nie wiem, czy lubisz coś takiego?)

Proponuję takie rozwiązanie, ale mimo wszystko skłaniałabym się do mojej pierwszej propozycji - piekarnik pod płytę i przedłużyć blat.

Teraz tylko kwestia techniczna - gdzie są przyłącza, piony itp. i co jeszcze da się zmienić?

PS. Elfir - działaj, chyba masz gorszy dzień? :) Tak długo tu siedzisz i radzisz, a strzeliłaś focha? :rolleyes: Daj spokój - wszędzie są tacy, co wiedzą lepiej, a nawet najlepiej.... ale to nie powód, żeby dać się usadzić ;)

Elfir
13-03-2013, 18:53
Nie chce mi się po tym, jak mnie wyzwano, że narzucam na siłę innym swoją wizję, wtrącam się i pcham gdzie mnie nie proszą.

Anulek2005
13-03-2013, 19:38
Nie chce mi się po tym, jak mnie wyzwano, że narzucam na siłę innym swoją wizję, wtrącam się i pcham gdzie mnie nie proszą.

Elfir ja Cię bardzo proszę! Wiem, że przesilenie wiosenne itd, ale Ty nam się tutaj nie obrażaj, bo Twoje rady są bezcenne. A jak ktoś nie potrafi docenić to trzeba go zbanować i już ;)