PDA

Zobacz pełną wersję : TARAS - nie za głęboko i nie za drogo?



inż. Mamoń
21-07-2005, 14:18
Nie mam jeszcze tarasu i planuję go zrobić w najbliższym czasie. Ma być około 5m x 3m, z ławą fundamentową zbrojoną, na to bloczki, w środku piach, na to beton. Fachowiec doradza kopać na taką głębokość jak fundamenty domu, a ponad terenem planuję około 40 cm. Cena ma wynieść 1200.

Moje pytanka:

Macie jakieś wskazówki? Może to za głęboko? Czy taki taras nie jest za mały? Może ktoś ma jakąś ekipę chętną na takie małe zlecenie?
Ile to powinno kosztować Waszym zdaniem?

Pozdrawiam

Jacek_Ewa
21-07-2005, 20:58
Ja będę miał taras 6m x 3,25m (czyli wymiary podobne do twoich)
Kształt tarasu na rysunku poniżej

http://duchjacek.republika.pl/taras1.jpg

Wykonanie będzie podobne do twojego, tylko że wszystko z betonu
(zbrojone w dole - beleczka na wysokość 50 cm + zbrojenie schodów i płyty)

Jeśli chodzi o głębokość to będę kopał na 1m.

zezo
21-07-2005, 22:45
Ciekawi mnie ten temat
troszkę pytałem i raczej będę kopał na głebokość ław fundamentowych czyli coś koło 1 m, ale tak myślę czy nie lepiej zalać do poziomu gruntu a potem cegła klinkierowa lub jakiś fajny kamień, w śodek piasek i kostka brukowa.
jeszcze jedno, pamietajmy o dylatacji od ścian domu

Jacek_Ewa
22-07-2005, 10:06
U mnie dylatacja będzie z papy.

Mam pytanie, po wybraniu ziemi (ewentualnie) pod tarasem (głębokość 1m) plus 40 cm nad powierzchnią ziemi otrzymałbym pomieszczenie o wysokości 1,40 m może wartałoby zrobić tu małą piwnicę ?

Co wy na to?

Czy nie będzie przemarzać ?

nurni
22-07-2005, 10:09
A nie brałeś pod uwagę np. tarasu z kostki lub podobnego materiału.
Nie będzie problemu z przemarzaniem, wodą, izolacją, płytkami.

Pozdrawiam

Jacek_Ewa
22-07-2005, 10:22
Jeszcze raz
czy można wykonać pom. gospodarcze (piwnica) pod tarasem (wys.1,4 m) ?

madagoral
22-07-2005, 10:30
zrobiłem taras tak jak większość i zalałem betonem .Na to płytki. Gdybym teraz robił to na piasek położyłbym kostkę granitową. Bez betonu i chyba taniej.

_bogus_
22-07-2005, 10:45
U mnie dylatacja będzie z papy.

Mam pytanie, po wybraniu ziemi (ewentualnie) pod tarasem (głębokość 1m) plus 40 cm nad powierzchnią ziemi otrzymałbym pomieszczenie o wysokości 1,40 m może wartałoby zrobić tu małą piwnicę ?

Co wy na to?

Czy nie będzie przemarzać ?
Nie znam się na tym - ale chyba to co innego gdy taras leży na ziemi (powiedzmy - zgodnie ze sztuką - na ubitym piasku) a co innego gdy jest stropem nad piwnicą. Czyli pewnie trzeba by go jakoś wzmocnić (zbrojenie). Dodatkow powstaje problem wejścia - gdzie je zrobić. Rozumiem że raczej nie od strony domu (kucie w fundamentach) ;-)

Osobiście coraz bardzie skłaniam się do kostki. Ale to na razie teoria bo taraz planuję dopiero w przyszłym roku. Za kostką dodatkowo przemawia to że mam niższą wysokość (ok. 25 cm nad obecny poziom gruntu)

Pozdrawiam

Jacek_Ewa
22-07-2005, 10:52
Nie znam się na tym - ale chyba to co innego gdy taras leży na ziemi (powiedzmy - zgodnie ze sztuką - na ubitym piasku) a co innego gdy jest stropem nad piwnicą. Czyli pewnie trzeba by go jakoś wzmocnić (zbrojenie).)

Płyta tarasu i tak będzie zbrojona.


Dodatkowo powstaje problem wejścia - gdzie je zrobić. Rozumiem że raczej nie od strony domu (kucie w fundamentach

Wejście będzie można zrobić z boku tarasu (dodatkowo 8 schodków w dół)

kroyena
22-07-2005, 11:40
Inżynierze ty nie chodzi o jego wielkość, jeno o przemarzanie gruntu.
Moim zdaniem murarz ma rację.
Fundamenty do ścianku musi posadowić tak głęboko, jak fundamenty domu włąśnie ze względu na przemarzanie.
Jak chcesz to facet zrobi po twojemu, bo kilka lat to na pewno wytrzyma, ale potem jak wysadzi tobie pod tą ścianką fundament to będziesz miał regularny remont całego tarasa.

Z przyczyn powyższych jestem za tarasami drewnianymi. :lol:

inż. Mamoń
22-07-2005, 12:02
Coś mi się wydaje, że pomyślę o tarasie z kostki na ubitym piachu ...

Geno
22-07-2005, 12:09
Mozna inaczej - łąwy posadowić na 50 cm , pod ławami wymienić grunt na żwir lub piasek, zagęścić> Wymieniony grunt musiałby być do granicy przemarzania....

Niestety to też nie jest jakoś specjalne oszczędnościowe rozwiązanie - mniej zużyje się betonu ale w zamian za to wykop musi być szerszy bo nie mozna wymienić gruntu tylko tego ,który leży bezpośrenio pod ławą.

theRav
22-07-2005, 15:16
Mam pytanie, po wybraniu ziemi (ewentualnie) pod tarasem (głębokość 1m) plus 40 cm nad powierzchnią ziemi otrzymałbym pomieszczenie o wysokości 1,40 m może wartałoby zrobić tu małą piwnicę ?

Nazwać to sobie możecie jak wam się podoba :D
Z tego co rozumiem, zamiast czegoś co nazywacie tarasem, czyli z dziurą na dole chcecie mieć coś co nazywacie piwnicą, czyli tą dziurę zamurować. Jeśli tak to nie wiem jaki może być tu problem ani co ma do tego przemarzanie.