PDA

Zobacz pełną wersję : Wokół działki



AnK
02-08-2005, 11:57
Może ktoś mógłby mi pomóc w zaprojektowaniu i doborze roślin (iglaste i liściaste) do obsadzenia wokół działki (od podwórka). Marzy mi się różnorodność co do wysokości oraz atrakcyjności roślin w różnych porach roku.
Jeżeli ktoś miałby takie zdolności i mółby mi pomóc to byłabym bardzo wdzięczna :D

tata Leonarda
05-08-2005, 23:18
Mam stan zero jeśli chodzi o rośliny. Przeczytałem kilka książek typu: Projektowanie ogrodów, Drzewa w ogrodzie itp.
Po lekturze mam takie wnioski:
- rośliny dobrać do rodzaju gleby i ilosci wody
- wielkość działki i planowanego domu ma znaczenie
- zalecana proporcja 2/3 drzew lisciastych i 1/3 iglastych
- blisko tarasu warto posadzić drzewo liściaste zacieniające połowę tarasu
- niektóre drzewa mają korzenie niszczące fundamenty i kanalizację - trzeba trzymać je na dystans
- na małej działce zalecają mieć jedno większe drzewo 'domowe'
- warto znać rozmiary docelowe drzew, nie sciskać ich nadmiernie, pozwolić rozwinąć się pokrojowi.

Napisz o rodzaju gleby, wielkości działki a ja poszukam zestawów roślin w mądrych książkach. :P

AnK
08-08-2005, 10:10
Dzięki za trop....
Rozmiary działki to: 47,5 m:20m:42,5m ścięty róg 2m i przód działki 4,5m. Jeśli chodzi o glebę to nie za bardzo znam jej rodzaj, na razie jest tam łąka. Na pewno nie ma gliny, zdaje mi się, że podłoze raczej piaszczyste.

:D

tata Leonarda
09-08-2005, 10:08
Sorry za przerwę. Czasami mam sporo pracy no i obowiazki zwiazane z synkiem. W najbliższych dniach poczytam na twój temat.