PDA

Zobacz pełną wersję : jakie male drzewko dobrze przycina sie w kulę?



ciku
04-08-2005, 19:39
Doradzcie prosze jakie gatunki drzew nadawalyby sie do tego aby przycinac ich korone w ksztalt kuli, zeby ta kula byla gesta i zeby drzewko nie wyrastalo na wyzsze niz 3-5 metrow??
Chodzi mi o uzyskanie efektu kuli na waskim pniu.

seti
04-08-2005, 22:00
chyba bukszpan

ciku
04-08-2005, 22:41
Ale bukszpan to chyba taki wysoki nie urosnie?? Ile moze osiagnac maksymalnie? Mi chodzi o to , zeby kula nie byla od samej ziemi, tylko zaczynala sie np. 1.80-2.5 nad ziemia ( musi byc pien)

jatoja
04-08-2005, 22:55
Ale bukszpan to chyba taki wysoki nie urosnie?? Ile moze osiagnac maksymalnie? Mi chodzi o to , zeby kula nie byla od samej ziemi, tylko zaczynala sie np. 1.80-2.5 nad ziemia ( musi byc pien)

Wiśnia odm 'Umbraculifera'
Katalpa 'Nana'
Klon 'Globosum'
te nie wymagają cięcia - korona jest kulista bo to formy szczepione
Do cięcia w kule idealny Głóg 'Paul's Scarlet'

ciku
05-08-2005, 01:15
jatoja

ciku
05-08-2005, 02:22
Jatoja podziwiam Twoja wiedze. Dziekuje bardzo za odpowiedz:)) :D Mnie z tym ogrodem to czeka koszmar chyba bo zawsze mieszkalam w bloku i o ogrodach nie mam zielonego pojecia, a jednak wolalabym sama, zamiat wynajmowac firme. Moze powolutku sie naucze. Na razie kompletuje wiedze i czytam, bo ogrod bede zakladac dopiero za dwa latka jak sadze. Ale Twoje wiadomosci zapisalam do specjalnego zeszytu, zeby nie zapomniec i gdzies tam w glowie juz mi powstaje koncepcja ogrodu. Czy biore na siebie zbyt wielkie wyzwanie czy nie jestem jedyna?

NatkaB
05-08-2005, 06:49
Czy biore na siebie zbyt wielkie wyzwanie czy nie jestem jedyna?
Ciku, ja też sama zabrałam się za ogród :)
P.S. Gdzie budujecie dom?

Teska
05-08-2005, 07:16
ciku


ja jestem na etapie....nie jest taki straszny koszmar :lol: :lol: przed plotem posadziłam jarzebiny które bede ciac w kule..no i akacja tez moze byc tak cieta.w Veruni dzienniku sa fotki własnie takiej akacji...sa piękne..

ciku
05-08-2005, 13:28
NatkoB dom budujemy pod sama Bielsko Biala, stamtad pochodzi moj maz. Dom bedzie na wsi.
Zobacze sobie te kule Veruni, dzieki. Ja wyobrazilam sobie takie drzewka a'la kula od frontu. Dom bedzie stal na lekkiej gorce , 15 m od poczatku dzialki i ten teren chcialam zrobic jakos tak reprezentacyjnie. Pozdrowienia

Arkadly
09-08-2005, 14:31
Wiśnia odm 'Umbraculifera'
Katalpa 'Nana'
Klon 'Globosum'
te nie wymagają cięcia - korona jest kulista bo to formy szczepione
Do cięcia w kule idealny Głóg 'Paul's Scarlet'

A kiedy się sadzi takie drzewka?

Arecki

mario_pab
17-08-2005, 08:07
U mnie w formie kulki są prowadzone zwykłe lipy. Wymaga to jednak cięcia, a to oznacza trochę pracy. Korona jest jednak gęsta i wygląda ładnie. Wadą jest brak liści zimą, ale ma to także swój urok kiedy gałęzie przykryje śnieg.

Pozdrawiam

gosipiet
17-08-2005, 10:14
Witam
W formie kuli przycinam jabłonie rajskie. Maja dekoracyjne bordowe liście i pieknie kwita na wiosnę. Zrobie zdjęcie i wkleję - bedziesz mogla sama ocenić.
Pozdrawiam M.

satina
17-08-2005, 12:46
Ciku piszesz że dom będzie stał na lekkim wzgórzu, pagórku. Proponuję abyś pomyślała kiedyś o zrobieniu jakiejś rabaty z wrzosami i wrzoścami.
Ja mam zrobioną taką nieregularną rabatę z tymi roślinkami i przez cały sezon tj już od marca aż do pierwszych śniegów wygląda bardzo ładnie kolorowo. Nie wymagają te roślinki dużej pielęgnacji, praktycznie to tylko posadzić puste pola wysypać korą no i przycinać wrzośce jesienią a wrzosy wczesną wiosną. Najlepiej sadzić kilka różnych gatunków w różnych kolorach ale po kilka sztuk z jednego gatunku. Tworzą one potem piękne kolorowe plamy. Jeżeli chodzi o drzewko kuliste to tak jak inni radzę robinię - czyli akację albo klona który już sam ma taką koronę kulistą i nie wymaga przycinania (ja takiego mam) Pozdrawiam i życzę trafnych wyborów. A ogród naprawdę można samemu założyć bo wtedy jest największa radośc i frajda.

ciku
17-08-2005, 13:29
Ciku piszesz że dom będzie stał na lekkim wzgórzu, pagórku. Proponuję abyś pomyślała kiedyś o zrobieniu jakiejś rabaty z wrzosami i wrzoścami.
Ja mam zrobioną taką nieregularną rabatę z tymi roślinkami i przez cały sezon tj już od marca aż do pierwszych śniegów wygląda bardzo ładnie kolorowo. Nie wymagają te roślinki dużej pielęgnacji, praktycznie to tylko posadzić puste pola wysypać korą no i przycinać wrzośce jesienią a wrzosy wczesną wiosną. Najlepiej sadzić kilka różnych gatunków w różnych kolorach ale po kilka sztuk z jednego gatunku. Tworzą one potem piękne kolorowe plamy. Jeżeli chodzi o drzewko kuliste to tak jak inni radzę robinię - czyli akację albo klona który już sam ma taką koronę kulistą i nie wymaga przycinania (ja takiego mam) Pozdrawiam i życzę trafnych wyborów. A ogród naprawdę można samemu założyć bo wtedy jest największa radośc i frajda.


Satino, a bylaby mozliwosc zobaczenie tego co masz na zdjeciu? Ja jestem kompletny laik ogrodowy, pomysl mnie zaciekawil , ale nawet nie wiem co to sa wrzoścce, a o wrzosach wiem tylko tyle , ze kwitna we wrzesniu jak sama nazwa wskazuje. Nie umiem wiec sobie tego wyobrazic, jakie to wysokosci , kolorow no i jak ogolnie sie prezentuje - jaki styl. Acha wazna rzecz - u mnie wejscie do domu bedzie od polnocy, jak tam beda sie zachowywaly ww. gatunki. Dom jest parterowy , wiec cien nie bedzie wysoki.Pozdrawiam

satina
18-08-2005, 11:26
www.pinus.net.pl/p.php?=katalog

satina
18-08-2005, 11:34
Ciku nie mogę ci pokazać swojego ogrodu bo po prostu nie wiem jak to zrobić, ale jak wróci moja córa z wakacji to może coś pokażemy. Narazie podałam ci stronkę na której jest wiele różnych roślinek dużych i małych możesz sobie poczytać i pooglądać bo są również zdjęcia. Ja właśnie z tej strony korzystałam jak wybierałam swoje kuliste drzewko. Powodzenia. Satina

ciku
18-08-2005, 17:43
www.pinus.net.pl/p.php?=katalog


Dzieki satino poczytam stronke. Mam nadzieje, ze kiedys uda mi sie zobaczyc Twoj ogrod. Pozdrawiam

stanislawa
30-08-2005, 12:30
Czytam z uwagą o cięciu drzewek w krztałcie kuli. Ja mam jarzębinę - już kilkuletnią. Pięknie kwitnie i owocuje, ale już mocno mi cieniuje. Teska - pisałaś coś o cięciu jarzębiny. Podpowiedz mi jak ją ciąć aby nadal kwitła i owocowała, które pędy zostawiać, i jakie długie?

Magdzia
31-08-2005, 12:12
Ja znam wierzbę japońską - małe toto, kupuje się najczęściej szczepioną na pniu w formie kuli (nie jest to ścisła kula), ma fajne kolorowe listki - zielone nakrapiane białym i różowym:
http://free4web.pl/3/2,98323,248492,4618278,Thread.html