PDA

Zobacz pełną wersję : Panowie elektrycy



mirekz
27-11-2002, 21:31
Jaki jest wzór na obliczanie maksymalnego prądu mogącego przepływać przez kabel o danym polu przekroju.Konkretnie chodzi mi o instalacje elektryczne w budynkach.
Np mam przewód miedziany o przekroju 2,5mm2, jaki maksymalnym prądem mogę go obciążyć?
Wiem, że elektrycy zalecają np do gniazd wtykowych stosować przewody o przekroju 2,5 mm2, i bezpiecznik 16A, ale czy nie wystarczyły by przewody 1,5 mm2? 16A i 220V to daje w sumie 3,5kW
Czy przewody o przekroju 1,5 mm2 wytrzymają taki prąd?
Dlatego pytam o jakiś wzór na obliczanie przekroju lub max. prądu przepływu.

Frankai
27-11-2002, 21:59
Dla miedzi przyjmuje się 6A/mm2 jako bezpieczne i tego radzę się trzymać. Po co ryzykować problemy?

27-11-2002, 23:30
Muszę Cię zasmucić nie ma takiego wzoru (pisze to elektryk).
Wielkość przekroju przwodu nie zależy tylko od wartości prądu ale od bardzo wielu czynników a w szczególności warunków pracy przewodu.
Nie ma uniwersalnego wzoru na pzrzekrój przewodu - reguluje to norma PN-IEC 60364-5-523. W typowych zastosowaniach w domach mieszkalnych optymalne jest stosowanie przewodów o przekroju który podałeś i wartości zabezpieczenia 16A.
Oszczędności w przypadku zmniejszenia przekroju może nie być.
Będziesz musiał zastosować najprawdopodobniej większą liczbę zabezpieczeń i większą liczbę obwodów. Ma to jednak swoje zalety w postaci większej pewności zasilania, ale co ze spadkami napięcia ?. Jednak moim zdaniem nie ma o co kopii kruszyć to są naprawdę groszowe sprawy daj 2,5mm2 i nie wnikaj bo Cię głowa rozboli, a oszczędności poszukaj w wykończeniówce.
Powodzenia i do przodu.

mirekz
27-11-2002, 23:57
Dzięki za odpowiedź.Jeśli chodzi o oszczędności to faktycznie są to groszowe sprawy, dlatego nie to było powodem zapytania.
Mój znajomy elektryk, z którym ostatnio często prowadzę spory na tematy elektryczne i nie tylko, sugerował mi właśnie do gniazd wtykowych stosować przewody 1,5 mm2 argumentując to łatwiejszym "montażem" (mniej twardy przewód)jak i tym, że przewody 1,5 mm2 spokojnie wytrzymują obciążenie 4kW, a i tak stosuję bezpieczniki 16A więc to one decydują o max. obciążeniu.
Jest to poniekąd racja tylko nie byłem przekonany o tych 4kW.
Oczywiście,że obecnie można prowadzić wiele obwodów oddzielnie zabezpieczanych, i tak ja będę chciał robić, nie mniej jednak chodziło mi o argument, że przewód 1,5 mm2 wytrzyma 4kW, dlatego też pytałem o wzory.

Frankai
28-11-2002, 07:13
Mirekz - Anonimowy ma rację, że wszystko zależy od warunków, ale podany przeze mnie szacunek sprawdza się w domach niezależnie od typu instalacji. Opinia elektryka prawdziwa jest co do łatwości montażu - zgadzam się z nim - montaż 2.5mm2 w dużej ilości gniazdek i przełączników nie jest najprzyjemniejsza. Tylko po co Ci takie obciążenia w jednym gniazdku? Gniazdka i tak w większości są przewidziane do 10A (na gniadku masz opis). Instalację albo prowadzisz tak jak kiedyś, czyli z puszkami rozgałęźnymi albo wprost od tablicy. W pierwszym przypadku dajesz 2.5mm2 od tablicy i między puszkami, a do gniazdek (1.5mm2) i wyłączników (1mm2) schodzisz już cieńszymi. Idąc wprost od tablicy dajesz 1.5mm2, dużym plusem tego jest możliwe wyłączanie poszczególnych obwodzików, możliwość sterowania, lub zrobienie wyłącznika głównego, który pominie lodówkę, alarm, oświetlenie zewnętrzne i może pralkę jak masz 2 taryfy. Wyjątkiem od reguły 1.5mm2 będą gniazdka do urządzeń pobierających dużą moc (pralka, grzejnik, podgrzewacz, itp). Tam daj przewody wprost od tablicy.

28-11-2002, 20:31
Jeszcze raz anonimowy.
mirekz
Zastanów się o czyją tu oszczędnośc chodzi ???
Czy Twój elektryk ma zaoszczędzić na pracochłonności czy Ty na niższej cenie instalacji? Jeżeli możesz mieć coś lepszego za taką samą cenę to chyba odpowiedź jest oczywista.
Czy zastanawiałeś się może nad tym, że być może za ileśtam naście a może więcej lat może tak być że cena energii elektrycznej może być porównywalna z innymi nośnikami jak gaz olej itp. (to są paliwa już niebawem na wykończeniu). Za tą samą kasę bedziesz już miał przygotowaną instalację elektryczną do najlepszego z możliwych ogrzewania elektrycznego. Pomyśl czy będziesz pruć wtedy tynki bo teraz zaoszczędziłeś stówę lub dwie ?
Pozdrowionka

28-11-2002, 20:49
Jeszcze raz anonimowy.
Zapomniałem o pewnym "drobiazgu" :wink
W bardzo wielu wielu przypadkach pracy przewodu długotrwała obciążalność przewodu 1,5mm2 nie przekracza 13...15A. Więc raczej przy tym przekroju maksymalne zabezpieczenie to 10A.
Półtorówka to raczej wyłącznie oszczędności pracochłonności dla montera.
Pozdrowionka

mirekz
29-11-2002, 09:24
Dzięki wszyskim za sugestie.Fakrycznie nie ma co się zastanawiać nad przkrojami przewodów, tylko stosować 2,5 mm2 i mieć spokój na przyszłość.Jak coś robić to zrobić raz a porządnie.

07-12-2002, 06:45
A czy widzieliście gdzieś w internecie przykładowe dokładne schematy instalacji elektrycznej, połączenia gniazdek wyłączników, poprowadzenie przewodów itp.
pozdrawiam

EWI_JJ
20-12-2002, 20:06
Stopniowanie przewodow --> 2,5 od tablicy 1,5 od puszki, 1 od ... jest bezsensowne! Zabezpieczenie trzeba i tak dobrac do najcienszego przewodu, on takze decyduje o obciazalnosci calego obwodu!!!
Poza tym laczenie dwoch przewodow o roznych przekrojach pod jednym zaciskiem to "akt dywersji" na instalacji elektrycznej. Predzej czy pozniej w takim miejscu dojdzie do nadpalenia przewodu, a moze to trwac nawet kilka lat!!!.
Ja zalecam przewod 1,5 na oswietlenie, zalecam 2,5 do gniazdek (ale jak ktos jest pewny ze nie wlaczy w gniazdko grzejnika lub czajnika moze tez dac 1,5), natomiast obowiazkowo w kuchni, lazience, na tarasie w pom. hobby 2,5.

zedgrajewo
03-01-2003, 11:29
" Stopniowanie przewodow --> 2,5 od tablicy 1,5 od puszki, 1 od ... jest bezsensowne! Zabezpieczenie trzeba i tak dobrac do najcienszego przewodu, on takze decyduje o obciazalnosci calego obwodu!!!
Poza tym laczenie dwoch przewodow o roznych przekrojach pod jednym zaciskiem to "akt dywersji" na instalacji elektrycznej. Predzej czy pozniej w takim miejscu dojdzie do nadpalenia przewodu, a moze to trwac nawet kilka lat!!!. "

Nie jest to do końca prawdą bo bo obciążalność przewodu zależy również od jego długości,są do tego specjalne tabele. Łączenie w puszce różnych przekroi to też nie problem, masz przecież po dwa zaciski chyba, że używasz łączówek na zatrask(wcisk). Czy wymieniałeś kiedyś podwójny lub potrójny wyłącznik na przewodzie 2.5? Kiedyś czeka to każdego, chyba że wezwiesz elektryka.

higgins
31-07-2004, 17:17
Istnieja wzory do obliczania przekroju przewodow! Sa to dwa podstawowe kryteria czyli Idd -kryterium ze wzgledu na nagrzeanie przewodu, oraz ze wzgledu na spadek napiecia. Korzystajac z tych wzorow obliczyc można dla konkretnych warunków ułożenia przewodu odpowiednie przekroje. Prawda jest w w tak prostych instalacjach jakie wystepuja w domkach jednorodzinnych upraszcza sie sprawe i stosuje sie przewoy 2,5 dla obwodow wtykowych i 1,5 dla obwodow oswietlenowych, i zabezpiecza odpowiednio 16A i 10A. Natomiast stopniowanie przewodow w takiej instalacji jest calkowicie bez sensu, poniewaz zabezpieczenia aby mialo sens i tak trzeba dobrac do najmniejszego przekroju.

Marty
21-08-2004, 18:02
Witam,
dokladnie jak pisze przedmowca, na przewodach sa straty, co jest odczuwalne w postaci wydzielajcego sie ciepla i spadku napiecia.
Lepiej tu nie oszczedzac i dac na kontakty 2,5 mm2. Mialem przypadek w jednej z firm, ze w zimie co chwile restartowaly sie komputery albo wlaczaly UPS, po sprawdzeniu okazalo sie ze kable sa gorace,a w gniazdku bylo 198 V zamiast 230. Panie grzaly sie farelkami. Tak wiec lepiej nie oszczedzaj, bo w przyszlosci moze to kosztowac duuuzo wiecej.