PDA

Zobacz pełną wersję : Potrzebuję porady dendrologa



tomek1950
16-08-2005, 19:32
Remontuję stary dom na Mazurach. Ozdobą tego domu są dwie potężne lipy. Jedna z nich, na wysokości 1 metra ma obwód 240 cm. Rośnie w odległości... 55 cm od ściny domu. Jest piękna. Sąsiedzi mnie straszą, że może być spróchniała i przy silniejszym wietrze zwali się na dom. W domu, na wysokości lipy jest piwnica. Korzenie do niej nie wchodzą. Lipa wytrzymnała kilka bardzo silnych wiatrów które w okolicy powaliły wiele hektarów lasu. Lipa stoi. Wytrzymała zeszłoroczne trzęsienie ziemi. Jak sprawdzić, czy postoi jeszcze długo?
Lipę można obejrzeć na zdjęciu pod moim nickiem. To ta z prawej strony. Nowsze zdjęcia zrobione w ostatnich dniach mogę wysłać na priva.

jatoja
16-08-2005, 20:27
Remontuję stary dom na Mazurach. Ozdobą tego domu są dwie potężne lipy. Jedna z nich, na wysokości 1 metra ma obwód 240 cm. Rośnie w odległości... 55 cm od ściny domu. Jest piękna. Sąsiedzi mnie straszą, że może być spróchniała i przy silniejszym wietrze zwali się na dom. W domu, na wysokości lipy jest piwnica. Korzenie do niej nie wchodzą. Lipa wytrzymnała kilka bardzo silnych wiatrów które w okolicy powaliły wiele hektarów lasu. Lipa stoi. Wytrzymała zeszłoroczne trzęsienie ziemi. Jak sprawdzić, czy postoi jeszcze długo?
Lipę można obejrzeć na zdjęciu pod moim nickiem. To ta z prawej strony. Nowsze zdjęcia zrobione w ostatnich dniach mogę wysłać na priva.

Lipy nie należą do kruchych drzew ale nie sądze by ktokolwiek odważył się dać Ci zapewnienie że bedzie wszystko OK tylko na podstawie opisu czy zdjęcia

tomek1950
16-08-2005, 21:29
Jatoja, a są jakies metody badawcze, niezbyt drogie. Zapraszam na ewentualne oględziny i postawienie diagnozy :D

Wciornastek
17-08-2005, 13:41
Tomku piszesz, że jesteś z Wawy idz do katedry dendrologii SGGW tam sa spece.

tomek1950
17-08-2005, 16:14
Dzięki, jak się wyzwolę ze zwiększonych obowiązków w pracy, niektórzy jeszcze na urlopach, to tam podjadę.

Hanula
18-08-2005, 12:37
Słuchaj możesz przyciąć gałęzie, tak aby obniżyć środek ciężkości korony i zmniejszyć jej ciężar, jest to zabieg kosztowny, bo wykonują go specjaliści na linach, zależy jak bardzo zależy ci na tych lipach, na pewno suche, chore i z widocznymi dziuplami gałęzie należy bezwzględnie usunąć. Gałęzie przycina się na obrączkę czyli miejsce po odcięciu gałęzi musi być okrągłe nie owalne jak się często widzi. Cały myk polega na tym aby powierzchnia cięcia była jak najmniejsza, wtedy tkanka przyranna ładnie obrasta ranę.

Hanula
18-08-2005, 12:37
No i lepiej wyciąć kilka drobniejszych gałęzi niż jedną grubą

tomek1950
18-08-2005, 16:41
Dzięki Hanula. Problem jednak z tym, żebrak to jest, że brak... kasy. Mam piłę, trochę już podcinaliśmy, bo konary właziły na dach, więc może zdecydujemy się sami ją trochę podgolić. Nie wiesz czy płąszczyznę cięcia trzeba czymś zasmarować? Jestem mało znający się na drzewach.
A tak nawiasem czy już mieszkacie?
Pozdrawiam
Tomek

Hanula
18-08-2005, 21:18
Mozna tzw. maścią ogrodniczą - do nabycia w sklepach ogrodniczych, na opakowaniu jest dokładny sposób użycia.

Mieszkamy - ale na starym jeszcze, przeprowadzka do nowego w październiku. :D

tomek1950
19-08-2005, 14:15
Dzięki za podpowiedź. Trzymam kciuki by termin się nie obsunął.

jatoja
19-08-2005, 17:13
Co do smarowania ran zdania sa podzielone.
najnowsze badania dowodzę że rany lepiej goją się gdy nie smarujemy ich niczym, ewentualnie gdy jest bardzo duża stosujemy LacBalsam zwany sztuczną korą.
Ważne by rana nie była poszrpana ( tu zastanawiam się czy warto ciąć spalinówką ) i żeby nie zbirała wody.

tomek1950
21-08-2005, 21:06
Piłę łąńcuchową mam o napędzie elektrycznym, ale to nic nie zmienia. Mogę ciąć ręczną, będzie lżej wnieść na górę. Obejrzę w najbliższy weekend jak to wygląda.

Redwald
22-08-2005, 06:22
Mogę się polecić na wykonanie takiej usługi - wzrokową ocenę zdrowotności lipy i ewentualne uformowanie korony wraz z zabezpieczeniem. Wykonywałem takie zabiegi jako student - dorabiałem w firmie zajmującej się pielęgnacją drzew na wysokościach.
Mam urlop do końca tygodnia, jezeli jesteś zainteresowany to daj znać może się jakoś dogadamy :).

Hanula
22-08-2005, 16:25
Co do smarowania ran zdania sa podzielone.
najnowsze badania dowodzę że rany lepiej goją się gdy nie smarujemy ich niczym, ewentualnie gdy jest bardzo duża stosujemy LacBalsam zwany sztuczną korą.
Ważne by rana nie była poszrpana ( tu zastanawiam się czy warto ciąć spalinówką ) i żeby nie zbirała wody.
Zgadzam się w stu procentach, u nas w parku nie smarujemy ran niczym po prostu zasycha.

zygmor
31-08-2005, 11:51
Weż kup bardzo długie ale cienkie wiertło i wywierć otwór do wnętrza pnia. Lipie to nie zaszkodzi, ale jeżeli będzie wewnątrz spruchniałe to ci wiertło wpadnie do środka.