PDA

Zobacz pełną wersję : jak przesadzić duże iglaki ?



oleniek
20-08-2005, 22:54
Muszę przesadzić duże (niektóre i dwumetrowe) tuje. Jak to zrobić, żeby nie uschły. Kiedy je przesadzić (musi to być jeszcze przed zimą - czy teraz w sierpniu można?) Czy mam je przesadzać "pamiętając" w którą stronę świata były zwrócone?

jatoja
20-08-2005, 23:34
Muszę przesadzić duże (niektóre i dwumetrowe) tuje. Jak to zrobić, żeby nie uschły. Kiedy je przesadzić (musi to być jeszcze przed zimą - czy teraz w sierpniu można?) Czy mam je przesadzać "pamiętając" w którą stronę świata były zwrócone?

Tuje przesadza sie bardzo łatwo, ważne by wykopywać je z bryłą korzeniowa która nie może się rozpaść, ale nie musi byc bardzo duża. Oczywiśce im wieksza tym lepiej, ale bez przesady - przy 2 metrowej tuji wystarczy bryła o średnicy 50-60 cm - do dzwigania większej trzeba więcej niż dwie osoby a to czasem problem. Proponowałbym przeczekać obecne temperatry - gdy zrobi sie troche chłodniej, ale nie później niż do konca wrześnie można przesadzać ( kierunki świata nie są istotne). Jezeli przesadzmy w miejsce bardzo słoneczne można dla rośliny zbudować ciennik - choć to jest ważniejsze przy przesadzaniu wiosennym - teraz upałów już chyba nie będzie. Poza tym duzo wody ( na korzenie i spryskując igły ) i wszystko będzie OK.
Powodzenia

manykes
21-08-2005, 21:47
A może podpowiesz jak przesadzić ok.4m sosny czy jest to możliwe,bo mi ich szkoda wycinać (rosną w miejscu wytyczonym na dom) :cry:

jatoja
21-08-2005, 22:05
A może podpowiesz jak przesadzić ok.4m sosny czy jest to możliwe,bo mi ich szkoda wycinać (rosną w miejscu wytyczonym na dom) :cry:

Przesadzanie 4 metrowej sosny to ryzyko ( korzeń palowy) może udałoby sie przesadzarką - ale to droga operacja.
Lepiej wyciąć te w miejscu planowanego domu a w innym posadzić drzewa ze szkółki, za 200 - 300 zł możesz mieć 2-3 metrowe drzewo które na pewno się przyjmie, to bedzie tańsze niż przesadzanie sosny.
Tak BTW czy chcesz mieć sosne pospolitą w ogrodzie ?
Znalazło by się parę odpowiedniejszych do ogrodu gatunków.

kadra
23-08-2005, 10:59
jatoja
ja mam kilka dwumetrowych sosen do przesadzenia... I dwa pytania do Ciebie:
1/ czy dwumetrowe w odróżnieniu do 4-ro metrowych a radę przesadzić?
2/ dlaczego sosny są nieodpowiednie do ogrodu?
pozdrawiam
K

jatoja
23-08-2005, 23:04
jatoja
ja mam kilka dwumetrowych sosen do przesadzenia... I dwa pytania do Ciebie:
1/ czy dwumetrowe w odróżnieniu do 4-ro metrowych a radę przesadzić?
2/ dlaczego sosny są nieodpowiednie do ogrodu?
pozdrawiam
K

Wiele zalezy od tego na jakiej glebie rosnie sosna i czy wytworzyła głeboko korzen palowy, ktory przy przesadzaniu utniemy, zdarza się że i sosny o wys 1 m sie nie przyjmują.
Sosny może i odpowiednie ale znam kilka gatunków zdecydowanie lepszych - największa wg mnie wadą jast to że rośnie szybko i również szybko ogołaca się od dołu, przez 3-5 lat jest fajnie ale po 10 latach na poziomie wzroku mamy nie gałązki i igły ale pień
Pozdrawiam

24-08-2005, 19:45
My do przesadzenia 2,5 metrowych żywotników zamówiliśmy koparkę. Pan wykopał wcześniej dziurę w nowym miejscu pod krzaki, potem tuje podebrał na łyżkę i do ziemi. W sumie z trzema krzakami zeszło mu nie dłużej niż pół godziny. Przesadzaliśmy jesienią ubiegłego roku. Do tej pory nic nie uschło.

NatkaB
26-08-2005, 08:47
Muszę przesadzić duże (niektóre i dwumetrowe) tuje. Jak to zrobić, żeby nie uschły. Kiedy je przesadzić (musi to być jeszcze przed zimą - czy teraz w sierpniu można?) Czy mam je przesadzać "pamiętając" w którą stronę świata były zwrócone?
Tydzień temu przesadziłam dwie 1,5-metrowe tuje i nic się nie stało.

cebullka
09-09-2006, 12:26
Ja mam kolejne pytanie (wybaczcie że tylko ciągle pytam :oops: )
Mam do przesadzenia około 10 letnią kosodrzewine (mo około 80 cm wysokości i większą troszkę średnicę).
może Ktoś mógłby mi doradzić kiedy to zrobić i czego spodziewać się pod ziemią (tj. jaki ma korzeń).
dodam że będę ja przesadzać z ziemi piaszczystej w dość gliniastą - może to też ma znaczenie...
bardzo proszę o odpowiedź.
Dziękuję

kajetana
15-02-2008, 12:19
a ja jestem nowa :)

U mnie na działce sosny są bardzo małe - niektóre mają 15 cm a dwie lub 3 mają około metra (w sumie jest ich 16).
Jak mam je przesadzić??
Sugerowano mi sposoby:1. na worek jutowy, 2. do donicy...