PDA

Zobacz pełną wersję : A powiedzcie mi ....



AGI I JARO
29-08-2005, 12:58
Zastanawiam sie jak i kiedy przycinać brzoskwinię. Przeszukałam "pamiętajcie o ogrodach" i znalazłam dwie sprzeczne ze sobą informacje. Jedni piszą żeby ciąć po owocowaniu i inni że w czasie kwitnienia. I jaka Jest prawda???

Bo owocki juz zebrałam ... mało ich troszkę było ...

Pozdrawiam Agi od Jaro

krzysztofh
29-08-2005, 13:17
Niedawno kupiłem książkę nt cięcia drzew i krzewów. Jak znajdę wieczorem troche czasu to przeczytam i jutro coś napiszę. Z tym czasem jest ostatnio krucho, bo w weckend przygotowywałem trawnik i dzisiaj, najpóźniej jutro chcę posiać aby zamiast trawy wcześniej nie wzeszły chwasty.

_bogus_
29-08-2005, 13:44
Zawsze ciąłem brzoskwinie wczesną wiosną - przed kwitnieniem. Znajdź książkę z obrazkiem - bo są trzy rodzaje gałązek - jedynie z pąkami kwiatowymi, jedynie z pąkami liści i takie które mają zarówno pąki kwiatowe jak i liście.
W zależności od rodzaju gałązki tnie się inaczej.

Może można ciąć też na jesieni, po opadnięciu liści, ale o cięciu po kwitnieniu to pierwszy raz słyszę (tj. czytam ;-) ).

Cięcie i to mocne jest konieczne by otrzymać dorodne owoce.

Pozdrawiam

AGI I JARO
29-08-2005, 13:47
Bedę bardzo wdzięczna za informację.
A za trawnik trzymam kciuki.

U mnie było tak. Całą sobotę super pogoda. Więc myslę, posieję tę trawę (ok 180m2) tylko zdążyłam ładnie posiać zwalcować to przyszła, kurde, burza z ulewą i zastepnego dnia mój pieknie posiany trawnik musiałam zgrabiać z drogi na właściwe miejsce.

Teraz mam trawnik plackowaty czego zreszą można było się spodziewać.
Ale co tam ...

Więc jeszczer raz trzymam kciuki za Twój i czekam na informację

Pozdrawiam Agi od Jaro

krzysztofh
30-08-2005, 08:40
Zgodnie z obietnicą.
Po posadzeniu w listopadzie lub marcu skracamy gałązki zostawiając część 25-30cm.
Co trzy lata w listopadzie likwidujemy nadmiar pędów wegetatywnych, usuwamy gałązki źle połozone i gałązki martwe tnąc nad pędem młodym bocznym.
Pęd, który owocował nie wyda owoców, więc trzeba stymulować wydawanie pędów owoconośnych.
W marcu przed wznowieniem wegetacji łatwo odróżnić pąki liściowe, smuklejsze i zaostrzone od pąków kwiatowych nabrzmiałych i kulistych.
Pędy wegetatywne usuwamy nad drugim oczkiem od nasady.
Cięcie letnie jest warunkiem otrzymania ładnych owoców.
Cięcie można rozpocząć w końcu kwietnia - na początku maja, gdy zawiązki owocowe są dobrze wykształcone, i powtórzyć po zbiorze.
Zachowujemy dwa pędy przynasadowe, które zastąpią gałąź owocującą w tym roku. Gdy zawiązki owocowe są dobrze widoczne skracamy znajdujące się obok nich pędy po trzecim lub czwartym liściem
Usuwamy z gałązki pozostałe pedy boczne, a także jeden owoc z każdej grupy.
Po zbiorze usuwamy gałązkę, która owocowała, nad drugim pędem od nasady, aby oba pędy zastępcze były lepiej odżywiane.

Informacje na podstawie książki abc cięcia drzew i krzewów Jean-Yves Prat, Denis Retournard.
Ksiąka zawiera ponadto sporo zdjęć i rysuknów poglądowych właśnie obrqazujących cięcie. Polecam, choć osobiście nie planuję drzew owocowych, ale jest też sporo informacji o różach, różanecznikach, magnoliach, irgach, berberysach i wielu wielu innych.

AGI I JARO
30-08-2005, 10:34
WIELKIE DZIEKI krzysztofh


Pozdrawiam Agi od Jaro

krzysztofh
30-08-2005, 11:40
nie ma sprawy. Mógłbym w wolnej chwili zeskanowac obrazki i wysłać ale brak mi adresu e-mail

AGI I JARO
31-08-2005, 07:57
Wysłalam wiadomość na priv

Jeszcze raz dzieki

Agi od Jaro