PDA

Zobacz pełną wersję : Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10]

Danielgdynia
12-04-2018, 16:35
Witam. Jeśli nieodpowiedni wątek to z góry przepraszam ale myślę, że ok. :)
Mam problem z koncentrykiem naziemnym wychodzącym bezpośrednio z zewnątrz instalowanym przez telewizje kablową. Przewód ten ma przekrój 10mm jest to zasilanie tv + internet. Potrzebuję go skrócić i tu się pojawia problem, bo nigdzie nie mogę znaleźć ( stacjonarnie i w sieci) wtyku f nakrecanego tylko zaciskowy a nie posiadam zaciskarki. Tv kablowa może mi oczywiście zrbić to z tym , że wycenili to na 60zł. Czy istnieje jakieś inne wyjście, jeśli tak z góry dzięki za radę. Nadmienie jeszcze, że obdzwoniłem kogo mogłem i nikt nie ma zaciskarki.

Aleksanda
05-10-2020, 12:45
Dzień dobry,
Jestem na forum nowa więc proszę o wyrozumiałość jeśli mój post pojawi się w niewłaściwym wątku.
Mam prostą sprawę do zrobienia - chce samodzielnie założyć włącznik światła jednobiegunowy. Przekopuje Internet szukając instrukcji i schematów podłączeń ale z każdym kolejnym artykułem wiem mniej niż mi się wydawało. :bash: Może tu się uda uzyskać pomoc Poniżej zdjęcie włącznika i kabli które sterczą ze ściany. Podpowie mi ktoś który kabel gdzie powinnam podpiąć?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
448831
448832

elpapiotr
05-10-2020, 14:03
Witam.
Koleżanko, na fotkach mamy wyłącznik 1-biegunowy, i trzy przewody do podłączenia.
Być może wcześniej był wyłącznik albo świecznikowy (2-strefowy dla żyrandola) albo schodowy, gdy w obwodzie występuje inny sterujący tym samym odbiornikiem.
I co teraz?

Aleksanda
05-10-2020, 14:11
No właśnie z pytaniem " Co teraz? " przychodzę do bardziej doświadczonych. Czy mój przypadek to jakaś niecodzienna sytuacja? Mam jedną żarówkę do włączenia tym włącznikiem, więc nie mogę zainstalować włącznika jednobiegunowego? Sytuacja w której kabli jest za dużo wydaje się na pierwszy rzut oka prosta do rozwiązania :rolleyes:

elpapiotr
05-10-2020, 14:24
Zgadza się - jest prosta, ale ... co tam robi trzeci, pojedynczy przewód?
- albo jak wyżej, sytuacja opisana w moim poprzednim poście
- albo trzeci przewód to podanie fazy z ominięciem wyłącznika do następnego obwodu
Dla elektryka pięć minut na sprawdzenie przeznaczenia poszczególnych żył.

isom
05-10-2020, 18:25
Aleksandra jak najbardziej możesz podłączyć ten włącznik jeżeli :
Tak jak piszesz masz tylko jedną lampę ( żarówkę )
Ta żarówka ma tylko jeden włącznik - nie ma innych włączników w tym domu , które ją włączały
Oczywiście przydało by się sprawdzić od czego są poszczególne żyły , ale da się to zrobić metoda prób i nieszkodliwych błędów
Podłącz np tylko brązowy i niebieski i zobacz czy będzie działać . jak nie to zamień brązowy na czarny i sprawdź.
A jeżeli chcesz dostać bardziej precyzyjną odpowiedz to przy wyłączonym prądzie wyciągnij z wnętrza tej puszki kostki do których podpięte są te pojedyncze przewody.
Zrób fotkę z tymi kostkami na zewnątrz i będzie prościej .

Aleksanda
05-10-2020, 20:39
Zawartość puszki wygląda jak na zdjęciu. Neonówką sprawdziłam i w czarnym kablu jest napięcie a w niebieskim i brązowym nie ma. Co teraz?

448853

Remiks
05-10-2020, 20:53
No to isom doradzi bo to prosta sprawa. Żaden normalny elektryk po fotkach nie powie jak to połączyć. miernik prawdę powie co jest co.

elpapiotr
05-10-2020, 21:24
Teraz :
- niebieskiego nie ruszać
- zewrzeć czarny z brązowym
jeżeli nie pomoże
- zewrzeć czarny z drugim, dolnym czarnym

Aleksanda
05-10-2020, 22:40
Dziękuje wszystkim za pomoc :D Włącznik zamontowany, w puszce ciasno jak diabli ale udało się wszystko upchnąć i szczęśliwie, bez porażeń zamontować ;)

Apacer
07-10-2020, 03:30
Qnik111- Jeśli zabudujesz dodatkową skrzynkę z zabezpieczeniem nadmiarowoprądowym oraz upływowym i jeśli skrzynka licznikowa posiada wspólną listwę PEN to teoretycznie tak. Ogólnie powinno być rozdzielenie PEN na N i PE w miejscu zabezpieczeń (typu rozdzielnica)

retrofood
27-10-2020, 22:39
Witam
Czy dopuszczalne jest układanie przewodów elektrycznych w ścianach (bruzdy) wielowarstwowo? np. przewód YDYp 3*2,5 dwie warstwy w jednej bruździe.

Bzdura. Pisali tutaj, że można tak robić, ale jest to "fachowość" muratora. Która od rzeczywistości ma się tak, jak ja od Wysp Kanaryjskich. Otóż szanowni Pytający, to trzeba zanalizować! Przewody wiodą prąd i się nagrzewają! A rozpatrywać musimy zawsze sytuację najbardziej niekorzystną. Czyli kiedy wszystkie przewody się grzeją i ich ciepło się sumuje...
Życzę powodzenia w próbach dodzwonienia się do Straży Pożarnej!

Remiks
28-10-2020, 17:23
Skoro trzeba zanalizować to bzdura czy nie? Dlaczego nie palą się te wiązki przewodów przy i w rozdzielnicy?

kroles
29-10-2020, 11:16
Skoro trzeba zanalizować to bzdura czy nie? Dlaczego nie palą się te wiązki przewodów przy i w rozdzielnicy?
Bo w sumie nie płynie nimi więcej prądu, niż przyjdzie z elektrowni.
Co nie oznacza, że kable w wiązce można obciążać tak samo, jak układane pojedynczo - normy przewidują współczynniki poprawkowe obciążalności długotrwałej dla wiązek przewodów.

Remiks
29-10-2020, 17:04
Bo w sumie nie płynie nimi więcej prądu, niż przyjdzie z elektrowni.
Co nie oznacza, że kable w wiązce można obciążać tak samo, jak układane pojedynczo - normy przewidują współczynniki poprawkowe obciążalności długotrwałej dla wiązek przewodów.

To pyrtanie było raczej do autora tego tekstu: "Bzdura. Pisali tutaj, że można tak robić, ale jest to "fachowość" muratora." Normy znam;-)

Robinson74
29-10-2020, 21:58
Skoro jest taki ogólny temat, to zadam tu swoje pytanie.
Otóż w garażu na ścianie graniczącej z resztą mieszkania jest przewidziane 10cm ocieplenia.
Pewnie należało to ocieplenie położyć przed wykonaniem elektryki. No ale stało się. Co należałoby teraz zrobić z puszkami, gdzie będą łączniki?

kroles
29-10-2020, 22:16
https://www.youtube.com/watch?v=_VbvSd7fou4

Robinson74
30-10-2020, 11:18
OK, gorzej, jeśli tam są 3-4 łączniki obok siebie.

KamilFar
19-04-2023, 12:04
Podziemna jest lepsza ale droższa ale to nie od ciebie tak naprawde zalezy wybór

Przemfrac
04-12-2023, 21:15
Witam, mam pytanie z planuje remont w kuchni i chce tam przeciągnąć że skrzynki 3 fazy aby kuchennym sprzętem nie obciążać tylko jednej fazy. No i tutaj pytanie czy mogę to zrobić jednym przewodem 5x2,5 czyli w różnych gniazdkach mieć inne fazy ale ten sam przewód neutralny (N )? Czy będzie to poprawnie wykonane i co ważniejsze bezpieczne?

elpapiotr
05-12-2023, 08:09
Nie będzie poprawnie. Jakakolwiek przerwa żyły N z jakiejkolwiek przyczyny zaskutkuje spaleniem/zniszczeniem odbiorników 1-fazowych zasilanych z tego przewodu.
Najlepiej doprowadzić (w zależności od ilości prądożernych odbiorników) do trzech przewodów 3-żyłowych dla odbiorników 1-fazowychi jednego 5-żyłowego dla kuchni elektrycznej.
I pamiętać, że odbiorniki powyżej 2 kW wymagają doprowadzenia oddzielnego przewodu i oddzielnego zabezpieczenia.

Przemfrac
05-12-2023, 08:57
Nie będzie poprawnie. Jakakolwiek przerwa żyły N z jakiejkolwiek przyczyny zaskutkuje spaleniem/zniszczeniem odbiorników 1-fazowych zasilanych z tego przewodu.
Najlepiej doprowadzić (w zależności od ilości prądożernych odbiorników) do trzech przewodów 3-żyłowych dla odbiorników 1-fazowychi jednego 5-żyłowego dla kuchni elektrycznej.
I pamiętać, że odbiorniki powyżej 2 kW wymagają doprowadzenia oddzielnego przewodu i oddzielnego zabezpieczenia.

Dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie ponieważ instalacje mam dwu żyłową (brak przewodu ochronnego) to czy mogę poprowadzić przewody 2 żyłowe do skrzynki a w gniazdku przewód N mostkować z tym tzw."bolcem". A ze sprzętów w kuchni to będzie mikrofalówka, czajnik elektryczny, piekarnik, lodówka i zmywarka. Kuchenka będzie gazowa więc chyba przewód 5 żyłowy będzie niepotrzebny?

elpapiotr
05-12-2023, 09:38
Nie. Na dzień dzisiejszy, i to od trzydziestu lat należy kłaść przewody z oddzielną żyłą N i PE. Nie ma zmiłuj.
Dz.U. 1990 nr 81 poz. 473. Rozporządzenie Ministra Przemysłu z dn. 8.X.1990 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać urządzenia elektroenergetyczne w zakresie ochrony przeciwporażeniowej.
Akt prawny uchylony przez Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414 (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940890414). Mowa o Prawie Budowlanym.
Do tego dochodzą Polskie Normy.

Przemfrac
05-12-2023, 10:32
Nie. Na dzień dzisiejszy, i to od trzydziestu lat należy kłaść przewody z oddzielną żyłą N i PE. Nie ma zmiłuj.
Dz.U. 1990 nr 81 poz. 473. Rozporządzenie Ministra Przemysłu z dn. 8.X.1990 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać urządzenia elektroenergetyczne w zakresie ochrony przeciwporażeniowej.
Akt prawny uchylony przez Dz.U. 1994 nr 89 poz. 414 (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19940890414). Mowa o Prawie Budowlanym.
Do tego dochodzą Polskie Normy.
A co zrobić jak nie mam w instalacji żyły PE ?
Mam tylko N i L.

elpapiotr
05-12-2023, 10:46
Nie, kolego. Nie masz N i L, ale to tak na marginesie. Jedyne, rozsądne rozwiązanie to ... kumaty elektryk. on będzie wiedział, co z tym zrobić.
PS. Na dzień dzisiejszy i obecnie układana instalacja lub jej część podlega obecnym przepisom.

qwerty1986
06-12-2023, 10:19
Gniazda ze stykiem ochronnym obowiązkowe są w łazienkach. Tylko frajer ich nie zamontuje w pozostałych pomieszczeniach, jak robi remont... Bolca (a raczej pi%$#()ca) to masz we łbie. Tak jak pisze elpapiotr jak się nie znasz, to wezwij elektryka z papierami i niech potem zrobi protokół.

1500-2900
06-12-2023, 21:07
A co zrobić jak nie mam w instalacji żyły PE ?
Mam tylko N i L.

Chcesz doprowadzić nowe obwody do rozdzielnicy, więc muszą być 3 żyłowe. Natomiast do rozdzielnicy dochodzą 2 żyły L i N lub PEN. Musisz wiedzieć jaki jest układ sieci zasilającej, bo od tego zależy co można zrobić z przewodem ochronnym PE. Jeżeli jest układ sieci TN-C, to masz żyłę L i PEN. Wówczas wykonujesz w rozdzielnicy rozdział PEN na N i PE, czyli łączysz nowe obwody 3 żyłowe z L, N, PE. Natomiast, gdy jest układ sieci TT, a do rozdzielnicy dochodzą 2 żyły, czyli L i N, to nie wolno podłączać przewodu ochronnego pod N w rozdzielnicy, oraz nie wolno wykonywać tzw. zerowania w gniazdach, ponieważ może być to niebezpieczne że względu na ochronę przeciwporażeniową. Nie mając tej wiedzy skontaktuj się z elektrykiem, który ogarnie temat.

Przemfrac
06-12-2023, 22:05
Chcesz doprowadzić nowe obwody do rozdzielnicy, więc muszą być 3 żyłowe. Natomiast do rozdzielnicy dochodzą 2 żyły L i N lub PEN. Musisz wiedzieć jaki jest układ sieci zasilającej, bo od tego zależy co można zrobić z przewodem ochronnym PE. Jeżeli jest układ sieci TN-C, to masz żyłę L i PEN. Wówczas wykonujesz w rozdzielnicy rozdział PEN na N i PE, czyli łączysz nowe obwody 3 żyłowe z L, N, PE. Natomiast, gdy jest układ sieci TT, a do rozdzielnicy dochodzą 2 żyły, czyli L i N, to nie wolno podłączać przewodu ochronnego pod N w rozdzielnicy, oraz nie wolno wykonywać tzw. zerowania w gniazdach, ponieważ może być to niebezpieczne że względu na ochronę przeciwporażeniową. Nie mając tej wiedzy skontaktuj się z elektrykiem, który ogarnie temat.
Bardzo dziękuję za bardzo przejrzyste wytłumaczenie, właśnie dziś zwróciłem się z zapytaniem do energetyki jaki układ sieci posiadam.
Natomiast panie qwerty1986 proszę uczyć się kultury od kolegów jak widać można odpowiedzieć normalnie to nie boli

Densewe
11-12-2023, 11:35
Polecam gniazdka przy parapecie ������ najczęściej wykorzystywane gniazdka w domu ������ polecam też zaplanować gdzie chcielibyście postawić choinkę, żeby potem nie ciągnąć kabla przez pół domu. Jeżeli planujesz wyspę to również polecam gniazdka nablatowe. Gniazdko przy płytce kuchennej jakbyś chciała zrobić zupę krem lub zbledować cokolwiek co robisz na płytce, chyba, że korzystasz z robotów kuchennych. Gniazdko za mikrofalówka, za ekspresem do kawy. Kuchnie to warto przemyśleć jakie urządzenia będziesz wykorzystywać na stałe o jakie podłączać na chwilę. Nad kanapa w salonie albo tuż obok również gniazdka się przydają w domu ������ gniazdka obok łóżka, najlepiej z obu stron. W miejscu biurek i tv to najlepiej jakieś listwy z gniazdkami. Gniazdka warto projektować jak już wiesz gdzie co będzie dokładnie w domu. W łazience dla gości czy też nie blisko umywalki to chociaż na elektryczna szczoteczkę powinno być gniazdko, nigdy nie wiesz z czego kto korzysta ������
Jeśli nie czujecie się dobrze w takich sprawach polecam kontakt z projektantem wnętrz https://marengo-architektura.com/o-firmie/ Daje namiar na firmę z dużym doświadczeniem :)

kroles
11-12-2023, 20:35
Gniazdko za mikrofalówka, za ekspresem do kawy.
Nie za, tylko obok - bo inaczej mikrofalówki czy ekspresu nie dosuniesz do ściany, bo będzie gniazdko przeszkadzać

qwerty1986
12-12-2023, 08:31
Skąd wiesz, gdzie będzie stała mikrofalówka (szafka, czy na blacie)? Słyszałeś o mikrofalówkach do zabudowy? Ekspres bez problemów dosunie.

kroles
12-12-2023, 11:35
Skąd wiesz, gdzie będzie stała mikrofalówka (szafka, czy na blacie)? Słyszałeś o mikrofalówkach do zabudowy? Ekspres bez problemów dosunie.
I jak podłączysz do gniazdka mikrofalówkę do zabudowy, jeśli gniazdko będzie za nią? Nie rozumiem, co próbujesz wykazać...

qwerty1986
13-12-2023, 07:29
1. Po co cytujesz ostatnią wiadomość?
2. Na ogół kuchenki mają głębokość 32-35 cm. Szafka ma 40 cm. ≥5 cm nie starczy na gniazdo i wtyczkę? To gdzie umieściłeś gniazdo do zasilania piekarnika?

Kaizen
13-12-2023, 08:05
2. Na ogół kuchenki mają głębokość 32-35 cm. Szafka ma 40 cm. ≥5 cm nie starczy na gniazdo i wtyczkę? To gdzie umieściłeś gniazdo do zasilania piekarnika?

Przy kuchence mikrofalowej nie sprawdzałem, ale raczej będzie za ciasno. Za piekarnikiem zrobiłem, i potem gniazdko zdemontowałem i puszkę zaślepiłem, bo się nie mieścił. Ale nawet jak się zmieści, to jest to zły pomysł. Dostęp do wtyczki jest potrzebny. Mi swego czasu zepsuł się piekarnik Amica. Wyrzucał błąd "error sd card". Jednak wystarczyło wyłączyć mu zasilanie na chwilę i wracał na jakiś czas do normy (ten błąd nie wyskakiwał gdy piekarnik pracował - tylko w czasie czuwania i nie dawał się włączyć). Szukanie, który bezpiecznik (nawet, jak zgodnie ze sztuką jest osobny na piekarnik) przerasta możliwości większości domowników (pewnie nie tylko u mnie). Za to wyciągnąć i włożyć wtyczkę już każdy przedszkolak powinien umieć.
Więc do każdego sprzętu gniazdo powinno być łatwo dostępne nie tylko na okoliczność zagrożenia zdrowia czy życia (dla różnicówki nie będzie powodem do zadziałania, jak padnie termostat w piekarniku i będzie grzał bez przerwy aż coś się zapali) ale też przydatne może być w innych sytuacjach.

marvinetal
13-12-2023, 14:08
Nie będzie poprawnie. Jakakolwiek przerwa żyły N z jakiejkolwiek przyczyny zaskutkuje spaleniem/zniszczeniem odbiorników 1-fazowych zasilanych z tego przewodu.

Są na to jakieś przepisy? Jeden z fachowców chciał mi podłączyć 3 urządzenia jednym przewodem trójfazowym a jak zażądałem trzech oddzielnych przewodów to się obraził twierdząc ze" tak się nie robi".


Chcesz doprowadzić nowe obwody do rozdzielnicy, więc muszą być 3 żyłowe. Natomiast do rozdzielnicy dochodzą 2 żyły L i N lub PEN. Musisz wiedzieć jaki jest układ sieci zasilającej, bo od tego zależy co można zrobić z przewodem ochronnym PE. Jeżeli jest układ sieci TN-C, to masz żyłę L i PEN. Wówczas wykonujesz w rozdzielnicy rozdział PEN na N i PE, czyli łączysz nowe obwody 3 żyłowe z L, N, PE. Natomiast, gdy jest układ sieci TT, a do rozdzielnicy dochodzą 2 żyły, czyli L i N, to nie wolno podłączać przewodu ochronnego pod N w rozdzielnicy, oraz nie wolno wykonywać tzw. zerowania w gniazdach, ponieważ może być to niebezpieczne że względu na ochronę przeciwporażeniową. Nie mając tej wiedzy skontaktuj się z elektrykiem, który ogarnie temat.

U mnie w takiej sytuacji elektryk zrobił puszkę w kuchni i PE "podłączył" do rury zimnej wody a do rozdzielni idą tylko L i N.

elpapiotr
13-12-2023, 14:35
Są na to jakieś przepisy?Jest zdrowy rozsądek i doświadczenie elektryka w tym względzie

U mnie w takiej sytuacji elektryk zrobił puszkę w kuchni i PE "podłączył" do rury zimnej wody a do rozdzielni idą tylko L i N. Naprawdę? A przyłącze wodne do budynku pewnie plastikowe :lol2:

marvinetal
13-12-2023, 14:43
Instalacja wodna jest na szczęście tak stara jak elektryczna wiec czysta stal :)

Co ciekawe rezystancja wyszła niesamowicie niska.

qwerty1986
14-12-2023, 11:20
Dał papier? Teraz tylko zgłosić jego instalację...

PLC_00
14-12-2023, 13:12
Dał papier? Teraz tylko zgłosić jego instalację...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.
§ 184. [Uziomy instalacji elektrycznej]
(..)
2. Dopuszcza się wykorzystywanie jako uziomy instalacji elektrycznej metalowych przewodów sieci wodociągowej, pod warunkiem zachowania wymagań Polskiej Normy dotyczącej uziemień i przewodów ochronnych oraz uzyskania zgody jednostki eksploatującej tę sieć.

kroles
14-12-2023, 21:25
To gdzie umieściłeś gniazdo do zasilania piekarnika?
Każda kuchnia jest inna, u mnie jest np. za szafką obok piekarnika, dostępne po wysunięciu szuflady.