PDA

Zobacz pełną wersję : Prawie wszystko o szeroko rozumianej elektryce.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10

asica210
08-10-2009, 11:17
witam serdecznie
mam pytanie odnośnie słupa elektrycznego na działce.
mianowicie kupiłam działkę z wpisem w akcie notarialnym o służebności przejazdu,przechodu i przegonu oraz wyraziliśmy zgodę na nieodpłatne poprowadzenie mediów wraz z ich podlączeniem(woda,prąd,gaz).wczoraj dostałam maila z biura projektowego z grzecznym zapytaniem,ale również oświadczeniem że już sie zgodziłam w akcie notarialnym na słup elektryczny na mojej działce.akt przewertowałam i nie znalazłam nic na temat slupa.jestem kompletnym laikiem w tych sprawach i zastanawiam sie,czy zgoda na media oznacza również zgodę na słup?

marcin714
10-10-2009, 14:00
Wydaje mi sie , że gdyby w akcie był jakiś precyzjniejszy zapis o tych mediach wyczerpujący jakaś konkretną koncepcję budowy tych mediów to nie można by stosować jakiejś rozszerzającej wykładni tego zapisu czyli jeśli zapisałabyś - linia kablowa niskiego napięcia w pasie terenu do 2 m od granicy to nie można by było twierdzić, że słup z linia napowietrzną to także media więc jest zgoda.

Natomiast jeśli zapis wygląda bardzo ogólnie czyli " media" to dopuszczalna jest wszelka interpretacja słowa media. Zatówno kabel , rura jak i druty sąmediami ma których budowę sięzgodziłaś. w konkretnym przypadku o rodzju tych mediów decydować będą techniczne warunki przyłączenia z których wynika, czy to ma być kabel czy druty.

ZE nie powinien poslugiwać się tym aktem notarialnym bo nie występuje tam bezpośrednio jako strona dlatego na podstawie ogólnej zgody powinnaś teraz udzielić zgody bezpośrednio właścicielowi sieci czyli ZE również w formie służebności tylko że przesyłu. Na tym etapie mogłabyś doprecyzować na co się zgadzasz a ZE zmieniłby warunki przyłączenia- jeśli by chciał. Ostatecznie może pozostać przy tej ogólnej zgodzie na media i domniemywać, że zgody udzielilaś właśnie jemu jako jedynemu na tym terenie operatorowi sieci elektroenergetycznej i forsować linię napowietrzną.
Nigdy niw wolno formuować bardzo ogólnych zapisów, które dopiero potem można dowolnie rozszerzać bo prawda jest taka, że faktycznie nie możesz doszukać sięsłowa o słupie czy linii napowietrznej ale tak samo nie znajdziesz nic o kablu więc ktoś zapyta czemu akurat kabel miałby być a nie łupy tak jak ty pytasz czemu słupy a nie kabel. Uratowaćmógłby cię jeszcze zapis z planu miejscowego gdzie zapisano y ,że linie elektroenergetyczne na terenach zabudowy nieszkaniowej należy realizować jako kablowe. Ale gdyby taki zapis był to projektant by go razcej znał.

Zonzi
12-10-2009, 13:58
ZEWT Jeziorna :evil:

Okazało się że dalej nie mam odebranego formalnie przylacza (743 dni po terminie).

Formalnie to mam budowlany z wybudowanej skrzynki zgodnie z warunkami przyłaczenia. Wykonawca z ZEWTU nie dopełnił wszystkich forlmalności, zmieniał trasę kabla pomiedzy skrzynkami etc. nie ma jakichś pieczątek.

Budynek odebrany, (dostałem z ZEWTU podkladke do strostwa) dzisiaj złożyłem papiery o zmianę taryfy na G i niestety stanąłem w miejscu.

Co byscie radzili robić ?? Zalezy mi na przjejsciu na mieszkaniowke 2 taryfowa ze wzgledu na ogrzewanie elektryczne a w ZEWT nikt nie poczuwa sie do propozycji rozwiazania. ? Formalny wniosek o zawarcie umowy z kopią do URE ? Wniosek o odszkodowanie ? Scigac wykonawce ZEWT ???????

THX

retrofood
12-10-2009, 14:14
ZEWT Jeziorna :evil:

Okazało się że dalej nie mam odebranego formalnie przylacza (743 dni po terminie).

Formalnie to mam budowlany z wybudowanej skrzynki zgodnie z warunkami przyłaczenia. Wykonawca z ZEWTU nie dopełnił wszystkich forlmalności, zmieniał trasę kabla pomiedzy skrzynkami etc. nie ma jakichś pieczątek.

Budynek odebrany, (dostałem z ZEWTU podkladke do strostwa) dzisiaj złożyłem papiery o zmianę taryfy na G i niestety stanąłem w miejscu.

Co byscie radzili robić ?? Zalezy mi na przjejsciu na mieszkaniowke 2 taryfowa ze wzgledu na ogrzewanie elektryczne a w ZEWT nikt nie poczuwa sie do propozycji rozwiazania. ? Formalny wniosek o zawarcie umowy z kopią do URE ? Wniosek o odszkodowanie ? Scigac wykonawce ZEWT ???????

THX

Niestety, to tobie zależy na sprawie i ty miałeś pilnować terminow.
Proponuję takie wyjście: Składasz wniosek do ZE o zmianę taryfy i uwzględnienie w opłatach terminu zasiedlenia (ZEWT dał podkładkę do starostwa). Ale do wniosku musisz załączyć papiery żądane przez ZE, a do tego potrzebny jest elektryk który to wypełni. Pogadaj z kierownictwem ZE, mojemu znajomemu uwzględnili 1,5 roku.

Zonzi
12-10-2009, 21:18
Witam

Komplet dokumentow zlozylem umowa i zalacznik (+schematy, podbita nadzor i etc.)
Ja na ich wykonawce nie mam zadnego przelozenia - przeciez to nie ja mu place. Mialem budowlany to sie cieszylem ze mam i spokojnie czekalem na finalizacje sprawy. Teraz jak juz mam odebrany budynek to chcialbym normalnie mieszkac.

Inwestycje rozkladaja rece , ze nie maja papierow od wykonawcy. Ci od umów nie moga podpisac bo "nie ma przylacza w systemie".

W umowie zobowiazali sie do wykonania przylacza w okreslonym terminie skoro nie jest wykonane to wg umowy nalezy mi sie 0,1 % odszkodowania za kazdy dzien zwloki. Nie wyrowna mi to rachunkow jesli dalej nie bede mial taryfy mieszkaniowej :cry:

marcin714
12-10-2009, 21:25
ZEWT Jeziorna :evil:

Okazało się że dalej nie mam odebranego formalnie przylacza (743 dni po terminie).

Formalnie to mam budowlany z wybudowanej skrzynki zgodnie z warunkami przyłaczenia. Wykonawca z ZEWTU nie dopełnił wszystkich forlmalności, zmieniał trasę kabla pomiedzy skrzynkami etc. nie ma jakichś pieczątek.

Budynek odebrany, (dostałem z ZEWTU podkladke do strostwa) dzisiaj złożyłem papiery o zmianę taryfy na G i niestety stanąłem w miejscu.

Co byscie radzili robić ?? Zalezy mi na przjejsciu na mieszkaniowke 2 taryfowa ze wzgledu na ogrzewanie elektryczne a w ZEWT nikt nie poczuwa sie do propozycji rozwiazania. ? Formalny wniosek o zawarcie umowy z kopią do URE ? Wniosek o odszkodowanie ? Scigac wykonawce ZEWT ???????

THX

Musisz jaśniej napisać. Jakich papierów ci brakuje, jakie papiery masz i jakie papiery na tę podkładkę dostałeś od ZE? Bo zgłószenia gotowego budynku w nadzorze budowlanym musiałeś mieć protokół odbioru przyłąćza. Skoro ZE dałci taki protokół to znaczy, że przyłącze jest wybudowane i odebrane więc w czym problem?

PS. ZAnim skończyłem posta to ty jużodpowiedziałeś częściowo na moje pytania. Interesuje mnie nadal jak dokonałeś odbioru budynku bez przyłącza?

Rozumiem, żę kabel fizycznie istnieje - jest jużpod napięciem?. Jeśłi dotyczy to starostwa w piasecznie to nie zazdroszczęwykonawcy zmiany trasy kabla. Tam trasa kabla musi byćznana zanim geodeta skońćzy robić mapę i generalnie zmiana trasy kabla powinna wiązać się ze zgłoszeniem nowej pracy w geodezji na nową mapę albo sprawętrzeba przepchnąć w nadzorze budowlanym. Widocznie gośćńie ma dojść od kuchni do tych biurokratów a bardziej jego geodeta i pieczątki nie ma

Vafel
13-10-2009, 11:56
Mam taką sytuację, że podpisałem z Enionem umowę na przyłączenie. Oni ogłosili przetarg, który został rozstrzygnięty, ale koleś, który wygrał przetarg po oglądnięciu tematu w terenie stwierdził, że jemu nie opłaca się tego robić i "zwrócił przetarg" z powrotem do Enionu.

Prąd do mnie ma być przyłączany od skrzynki sąsiada (która jest jakieś 11 metrów od miejsca, gdzie ma stanąć moja skrzynka). Problem jest w tym, że pomiędzy skrzynką sąsiada a moją, sąsiad ma wjazd na swoją działkę i pięknie ułożoną kostkę. I wszystko rozbiło się o tą kostkę. Nie da się pod nią przewiercić (bo grunt jest bardzo kamienisty - rumosz skalny), a "zwycięzca przetargu" uznał robienie przepychu sterowanego lub rozbieranie kostki i późniejsze jej układanie za zbyt drogie. Stwierdził, że mu się nie opłaca i koniec.

Próbowałem w związku z całą sprawą dodzwonić się do Enionu, ale to graniczy z cudem (albo wiecznie zajęte, albo nikt nie odbiera), a chwilowo nie jestem w stanie pojawić się tam osobiście.

Jakie ja mam teraz opcje? Enion raz jeszcze ogłosi przetarg? A co jeśli znów będzie taka sama sytuacja (koleś zobaczy i stwierdzi, że mu się nie opłaca)? Czy jest jakieś inne wyjście z tej sytuacji? Ma ktoś jakieś doświadczenia z taką sprawą?

marcin714
13-10-2009, 12:34
W Enionie Kraków przetargi sąrozstrzygane na zasadzie licytacji odwrotnej czyli to nie wykonawcy składają swoje oferty a Enion przedstawia swoją i kto chce ten bierze a jeśli jest więcej chętnych to bierze ten kto zechce zrobić to za mniej. Ponadto roboty są dzielone i zazwyczaj idą po cenie wywoławczej. W związku z tym nikt nie robi jakiejśoferty , nie zapoznaje sie z tematem tylko bierze wg rozdzielnika za tyle na ile wycenił to Enion. W twoim przypadku Enion źłę to wycenił więc wykonawca się wycofał. Mógł wnosićo aneks na dodatkowe roboty ale w zależności od rejonu różnie z tym bywa. Zrobiąnowy przetarg i ustalą nowącenę i ci to zrobią po nowym roku.

Vafel
13-10-2009, 13:26
Dzieki za wyjaśnienie...

A czy Enion może chcieć zmienić warunki przyłączenia, czy też musi zrobić to na takich warunkach, na jakie podpisał za mną umowę?

Pytam, bo teoretycznie w grę wchodzi przyłączenie mnie nie od skrzynki sąsiadów, ale od słupa stojącego po drugiej stronie drogi. Tylko, że wtedy musieliby zrobić przyłącze powietrzne i postawić słup u mnie na działce, co nie bardzo mi się podoba. Czy oni mogą zmienić warunki jeśli uznają, że np. z tego słupa byłoby dla nich taniej?

marcin714
13-10-2009, 13:54
Z ZE jesteś związany umową przyłączeniową tak samo jak oni z tobą. Załąćznikiem do umowy sądane warunki przyłączeniowe. Przy zmianie warunków ZE musi daćci do podpisania aneks do umowy przyłączeniowej. A tu już na xzasadach ogólnych aneks możesz ale nie musisz podpisać. Zwracam tylko zawsze uwagę na jeden szczegół. Doradcy będą ci podpowiadać ,że nie podpisuj niczego bo ZEMUSI i tak cię przyłączyć. Nic bardziej mylnego. Musi jeśli są ku temu warunki techniczno -finansowo-prawne. Jak nie ma możliwości przyłączenia to ZE odstępuje od umowy i tyle.

Martinezio
13-10-2009, 14:46
Jak w takim razie ma się takie odstąpienie od umowy do już odebranego budynku? Czy rodzi to konsekwencje prawne w stylu "cofnięcie pozwolenia na użytkowanie"? Pytam z czystej ciekawości, bo u mnie takich chocków-klocków nie ma ;) Mam już odebrany budynek i umowę na dostawę prądu wg taryfy G :)

marcin714
13-10-2009, 22:42
Formalnie to nie ma co cofać bo nie można w prosty sposób oddaćdo użytkowania budynku bez przyłącza. A jak ktoś sobie załatwi bez przyłącza to tak już zostanie. Ale spokojnie. Wykonanie przyłącza to taka prosta sprawa, że zawsze jest jakiś sposób aby to zrealizowaćjak nie z tej strony to z tej. Jak nie po prośbie to po groźbie do sąsiada. Pomijam oczywiście przypadki kiedy nie można zrobić przyłącza bo zainteresowanemu nie podoba się słup na dzialce a nie ma innej możliwości.

barteks31
29-10-2009, 08:00
Witam, w projekcie instalacji elektrycznej (dom jednorodzinny) mam taki zapis:
"Projektowaną inst. elektryczną należy objąć ochroną przeciwprzepięciową w oparciu o ogranicznik przepięć klasy C firmy MOELLER SPC-S-20/280 ( w tym wypadku w złączu kablowym należy zainstalować ograniczniki przepięć klasy B typu SPB-35/440 )."

I moje pyt. jest takie czy ZE nie będzie miał rzadnych obiekcji co do zainstalowania SPB-35/440 w skrzynce- oczywiście ja go zakupię.
A może zamiast SPC-S-20/280 i SPB-35/440 zamontowac w rozdzielnicy ogranicznik SPB-12/280/4 B+C ( on podobno zastepuje te dwa powyższe).
Napiszcie jeszcze czy jest sens instal. takich ograniczników przepięć, koszty są niemałe bo ok. 500-600zł, a jak powiedział mi znajomy i tak nie uchronią sprzętu elektrycznego przed spaleniem. Dodam jeszcze że nie będzie instalacji odgromowej.

Martinezio
29-10-2009, 08:45
Jak masz na to kasę, to załóż te zabezpieczenia. 100% gwarancji mieć nie będziesz, ale na pewno odfiltruje Ci to ew. piki, które pojawić się mogą w sieci. Jak pierun pierdyknie Ci w chatę, to jedynie uziom odgromowy może cokolwiek pomóc, a i tak musisz się liczyć ze spaleniem niektórych sprzętów (może Ci się zaindukować prąd w instalacji i to o całkiem sporym woltażu).
500-600 zł to mniej, niż np. 2500 zł za TV LCD, kilkaset za kino domowe i inne tego typu rzeczy ;)

marcin714
29-10-2009, 17:27
Ja tylko dopowiem, że w złączu kablowym nic swojego nie zainstalujesz. Jeśli koniecznie chcesz to zrobić to musisz obok , nad lub pod złączem zabudować swoją szafkę i tam umieścić ograniczniki przepięć.[/u]

rafalex
29-10-2009, 22:31
Mam pytanie: Czy można podłączyc odgromienie do bednarki od uziemienia elektrycznego domu??

robertsz
30-10-2009, 05:19
TAK, nawet to jest wskazane.

retrofood
01-11-2009, 21:20
TAK, nawet to jest wskazane.

cała sztuka w tym, ze nie każde połączenie jest właściwe.

zanuska
05-11-2009, 17:03
Czy ktoś może mógłby mi pomóc? poszukuję kogoś kto wykonałby projekt przyłączenia działki do prądu - PGE Żyrardów.
Znacie kogoś kto mógłby mi pomóc?

[email protected]

pozdrawiam

Anna Kaminska

Martinezio
06-11-2009, 07:21
Poszło na PW ;)

mikjola1
09-11-2009, 19:24
Witam i poproszę o pomoc.
Być może moje pytanie już wcześniej się pojawiło, ale czas mnie bardzo goni i nie mam czasu na prześledzenie całego wątku. Więc wybaczcie i pomóżcie.
Otórz buduję dom, teraz ma wejść elektryk. Mam kilka wycen. Jedni zalecają instalację odgromówki w postaci bednarki wokół budynku, inni w ogóle mi odgromówkę odradzają jako niepotrzebny koszt. Buduję się na osiedlu domków w mieście, około 100 m od naszej działki jest słup energetyczny wysokiego napięcia. Jeden z elektryków powiedział, że mając coś takiego obok siebie bezcelowym jest robienie odgromówki. Co na ten temat myślicie? Ja mam jeden wielki mętlik w głowie... :(
Proszę o pilną odpowiedź bo nie wiem co robić.
Pozdrawiam
mikjola1

robertsz
09-11-2009, 22:11
mikjola1
Z tą odgromówką jest jak z poduszkami powietrznymi w samochodzie. Po co komu dodatkowy koszt, jak są pasy bezpieczeństwa w standardzie? Ano po to, żeby się czuć bezpieczniej i nie myśleć za dużo na zapas.

Zrób sobie na spokojnie bilans zysków i strat. Z jednej strony postaw sobie koszt odgromówki a z drugiej dorobek życia. Zastanów się czy ubezpieczyciel wypłaci Ci 100% szkód, a jeśli nie wypłaci to czy Cię stać na pokrycie z kieszeni np. 20% strat (80% ubezpieczyciel).

Sprawdź swój projekt budowlany, czy czasem nie ma tam wzmianki o konieczności zrobienia takiej instalacji.

Wyładowania atmosferyczne to zjawiska losowe. Obecność tego słupa WN w niczym nie pomaga i w niczym nie przeszkadza.

Ja Cię namawiam na wykonanie, ale to tylko moje skromne zdanie.

jacekj
10-11-2009, 21:46
no i ja poprę Twoje skromne ;) zdanie.

Smok
12-11-2009, 22:27
Człowiek strzela, Pan Bóg kule nosi.
W życiu oglądałem wiele skutków uderzenia pioruna i o wielu słyszałem z opowiadań kolegów, muszę przyznać, że niektórych nie potrafiliśmy sobie wytłumaczyć, bo jak zrozumieć dlaczego piorun wybrał niską akację by ją rozpłatać, gdy wokół wiele wysokich topól, lub piorun prawdopodobnie kulisty, który ominął infrastrukturę miejską i wpadł prawdopodobnie przez okno na poddaszu, lub porażenie mieszkańca, który widząc nadchodzącą burzę rozłączył swój budynek od sieci, gdy uznał, że burza przeszła, włączył zasilanie i wtedy (prawdopodobnie zjonizował powietrze) uderzył piorun porażając go.
Nie piszę, by straszyć i namawiać, bo sam nie wykonuję instalacji odgromowych, ale ...człowiek strzela, Pan Bóg kule nosi.

r-32
13-11-2009, 07:25
Witam i proszę o poradę .
Zbieram własnie papiery do odbioru domu .
PINB życzy sobie m.in. "protokół odbioru wewn.inst. elektr.".
Przyłącze jest "istniejące" , płacę "normalny" prąd -nie budowlany.
No i mam dwa warianty takiegoż "protokołu" do wyboru.
Jeden Elektryk (notabene nadzorujący wykonanie tejże instalacji)
twierdzi , że jak to dla PIN-a to wystarczy pomiar izolacji ,uziemienia i
jego oświadczenie z numerem upr.
Drugi (starej daty) zarzeka się , że musi wykonać jeszcze schemat ...
Który z nich ma rację ?
ps. PINB na pytanie co ma zawierać taki protokół powiedział:
"elektryk będzie wiedział co trzeba".

Martinezio
13-11-2009, 08:26
Pierwszy ma rację. Do PINBu potrzebne jest oświadczenie elektryka nadzorującego wykonanie instalacji (w którym stwierdza, że instalacja została wykonana zgodnie ze sztuką i obowiązującymi przepisami), oraz pomiary ochrony przeciwporażeniowej. Żadnych schematów nie trzeba.
Schematy natomiast trzeba było rysować u mnie dla ZE i dotyczyły tylko WLZ. Instalacja wewnętrzna to moja sprawa i nikomu nic do tego, jeśli tylko spełnia kryteria opisane w warunkach przyłączeniowych (czyli posiada stosowne zabezpieczenie zalicznikowe).

r-32
13-11-2009, 08:49
Od wczoraj googluję (elektroda , ise , FM , itp.) i wszędzie czytam ,że schemat
owszem , ale do odbioru przyłącza.
Znaczy , że ten "drugi" przewrażliwiony albo... :wink:

Dzięki za radę .
Pozdrawiam

danielsq
13-11-2009, 17:27
Nie jest tak że ten drugi nie ma racji, potrzebne są wspomniane pomiary ale powinno się też dołączyć rysunek przedstawiający miejsce dokonywania pomiaru, bo skąd wiadomo co ktoś miał na myśli przedstawiając wyniki pomiarów np 10 gniazdek w salonie, mamy 10 pomiarów ale nie wiemy który pomiar odnosi się do określonego gniazdka. Ale znając życie i tak nikt tego nie robi.

retrofood
13-11-2009, 18:15
Nie jest tak że ten drugi nie ma racji, potrzebne są wspomniane pomiary ale powinno się też dołączyć rysunek przedstawiający miejsce dokonywania pomiaru, bo skąd wiadomo co ktoś miał na myśli przedstawiając wyniki pomiarów np 10 gniazdek w salonie, mamy 10 pomiarów ale nie wiemy który pomiar odnosi się do określonego gniazdka. Ale znając życie i tak nikt tego nie robi.

Jak znam życie, to przy pomiarach jest to niezbędne i zawsze to robię.
Ale to jest potrzebne właścicielowi (administratorowi) obiektu, a nie ZE. ZE ma tyle do gadania o naszej instalacji, co sklepikarz sprzedający bułki na sniadanie.

r-32
13-11-2009, 18:37
Jak znam życie, to przy pomiarach jest to niezbędne i zawsze to robię.
to - to schemat ?
Protokół ma iść do PIN-a , nie ZE.

retrofood
13-11-2009, 19:51
Jak znam życie, to przy pomiarach jest to niezbędne i zawsze to robię.
to - to schemat ?
Protokół ma iść do PIN-a , nie ZE.

To było do tego:

Ale znając życie i tak nikt tego nie robi.

A z tym PINB to faktycznie się zapętliłem i go nie zauważyłem.

Więc od nowa: do ZE faktycznie schemat WLZ (powiedzmy szkic, żaden schemat)
dla PINB komplet pomiarów, ale PINB niczego nie sprawdza. Dla nich najważniejsze jest oświadczenie o poprawności wykonania instalacji w zgodzie z przepisami i że można ja dopuścić do eksploatacji. Oraz podpis i ksero uprawnień. A jakie są pomiary, to przecież w zasadzie i tak nie mają pojęcia.
Natomiast dokładny protokół z pomiarów jest dla właściciela, aby następny elektryk wiedział co z czym porównać i jakie zmiany zaszły w okresie eksploatacji (jezeli są)

r-32
13-11-2009, 21:29
.. oświadczenie o poprawności wykonania instalacji w zgodzie z przepisami i że można ja dopuścić do eksploatacji. Oraz podpis i ksero uprawnień. ...
Czyli jednak "drugi" nie tego gada ?
Mój faworyt ma znaczysię rację :D ?

Runner72
27-11-2009, 19:46
Mam pytanie co zrobić, aby móc zmienić taryfę Plac Budowy w ENEA za którą sobie liczą coś koło 120 zł na 2 miesiące, na jakąś ludzką? Moim zdaniem to kpina lub dojenie budujących, prądu zużywam na całe 15 zł :x W biurze obsługi usłyszałem, że muszę odebrać budynek i dopiero wtedy? Hmm, nie szybko to nastąpi, planuję małą przerwę na zarobienie brakującej kasy na roboty wykończ.

marcin714
28-11-2009, 10:12
Wraz z przerwą budowy możesz przerwać pobieranie energii elektrycznej. Potem gdy będzie ci potrzebna wznowisz pobieranie energii. Zapłacisz jakąs opłatę za to ale nie są to jakieś duże pieniądze bo około 100 zł w zależności od twojej taryfy. A co do taryfy dla gospodarstw domowych czyli G to już się dowiedziałeś że dostaniesz ją jak dom będzie gotowy do zamieszkania czyli gdy będzie stanowił gospodarstwo domowe. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć ,że ostatnio zasilałem całe osiedle barakowozów i tze altanek czyli innych bud. Takie coś dostaje taryfę G ale jest to obejście prawa i powinno być ścigane jeśli są to normalne baraki budowlane.

Runner72
28-11-2009, 18:56
Dzięki Marcin714 :wink: jest tez jakieś wyjście.

retrofood
30-12-2009, 20:40
jakie wyjście, jak wątek na dnie strony... :D

retrofood
01-01-2010, 00:20
Wszystkim Elektrykom, ich Rodzinom i Klientom składam najlepsze życzenia wszelkiej pomyślności, niech w Nowym Roku wszelkie problemy znikną, a praca się będzie układać z zadowoleniem stron.
NIECH MOC BĘDZIE Z WAMI!!!

http://www.foto.pwsk.pl/fotki/albums/20070930_Sopotnia_Wielka/choinka-swiateczna.jpg

dondiego
05-01-2010, 18:24
witam i proszę o poradę
z budynku do skrzynki mam 200 metrów
zastanawiam się jaki kabel położyć żeby nie było spadków napięcia
myślałem nad zastosowaniem aluminium 4x35 ale czy na takiej odległości nie będzie on za "słaby"?

michcio0711
05-01-2010, 20:39
A jaki będzie przydział mocy?

Jeśli około 23 kW (zabezpieczenie chyba 3x35A), to, o ile nie pomyliłem się w obliczeniach, spadek napięcia wyniesie 2,5%. To chyba dopuszczalne. Niech ktoś się jeszcze wypowie.

BOHO
05-01-2010, 21:28
może ktoś łaskawie zerknie do mojego tematu o zabezpieczeniu przedlicznikowym ?
http://forum.muratordom.pl/gdzie-jest-to-zabezpieczenie-przedlicznikowe,t177495.htm

mam problem z pytaniem: czy zabezpieczenie przedlicznikowe to WLZ czy przyłącze ? ? ? ?

dondiego
05-01-2010, 22:42
A jaki będzie przydział mocy?

Jeśli około 23 kW (zabezpieczenie chyba 3x35A), to, o ile nie pomyliłem się w obliczeniach, spadek napięcia wyniesie 2,5%. To chyba dopuszczalne. Niech ktoś się jeszcze wypowie.

umowę podpisałem na 15 kw :-?

retrofood
06-01-2010, 01:02
witam i proszę o poradę
z budynku do skrzynki mam 200 metrów
zastanawiam się jaki kabel położyć żeby nie było spadków napięcia
myślałem nad zastosowaniem aluminium 4x35 ale czy na takiej odległości nie będzie on za "słaby"?

Do tych spraw nie ma oceny "na oko", bo to trzeba wiedzieć wszysto, aby dać odpowiedź. To znaczy: jak daleko jest trafo, co jest po drodze, jakie sa moce itp. i potem to wyliczyć.
Ale tak ogólnie, to powinno starczyć.

o_gierek
06-01-2010, 08:44
Witam, mam uprawnienia SEP E, trochę doświadczenia z elektryką...zamierzam wykonać instalację elektryczną w domku jednorodzinnym, poczytałem forum i nasuwa mi się kilka pytań...

1. Połączenia wyrównawcze i główna szyna uziemiająca (uziemienie budynku).
W schemacie instalacji elektrycznej w projekcie mam oczywiście połączenia wyrównawcze kablem 10mm2 i wykonanie głównej szyny uziemiającej, uziemienia budynku (zakopać listwę w ziemi i połączyć z główną szyną uziemiającą w kotłowni ->połączyć z uziemieniem w rozdzielni...).
Wiadomo że połączenia wyrównawcze raczej się nie przydają przy instalacji wodnej opartej na plastiku...(być może w kotłowni->instalacja grzewcza), ale dobra wykonam je, tylko czy popełnię jakieś przestępstwo gdy wykonam je przewodem 6mm2 a nie 10mm2 jak w projekcie? Uważam że przewód 10mm2 jest bardzo nad wyraz...
Przewód ochronny mogę wziąć przecież z zakładu energetycznego...będę ciągnął przecież kabel 5x10mm2 z przyłącza, a zakład energetyczny dopuszcza możliwość korzystania z ich uziomu. W tedy połączenia wyrównawcze zrobiłbym z szyny uziemiającej w rozdzielni i darował sobie główną szynę uziemiającą w kotłowni. Czy mogę tak zrobić?

2. Wykonanie tymczasowego przyłącza.
Na czas budowy mam zamówione 6,5kW zabezpieczone 16A w skrzynce ZE z licznikiem przy mojej działce . Na jakich warunkach mogę tam się teraz tymczasowo podpiąć by wykonać tymczasowe przyłącze na mojej działce (małą skrzynkę zewnętrzną z paroma gniazdkami). Rozumiem że główne zabezpieczenie w tej skrzynce musi być mniejsze niż 16A ->10A? by nie wywalało bezpieczników w skrzynce ZE.
W skrzynce ZE są plomby, mogę je zerwać i wpiąć się pod ich bezpiecznik i co potem...powiadomić ich o tym, wykonać jakiś pomiar, protokół odbiorczy tego tymczasowego łącza (pomiar rezystancji izolacji)? Czy powiadomić ich przed...a oni chętnie się zgodzą na takie podłączenie? Czy może sami mają przyjechać i podłączyć, coś to kosztuje?

3. W projekcie mam wyłącznik główny fr304 100A, z lektury innych forów wiem...że lepiej zastosować fr303...teraz pytanie, dlaczego aż 100A? A nie np 63? No i znowu pytanie czy mogę sobie tak zmieniać projekt?

4. Przełącznik sieć agregat...
Chciałbym zastosować, ale jakoś zburzyliście moją pewność że skoro ktoś produkuje taki przełącznik to już powinien się zamartwić o to by nic nie popłynęło do sieci... Hmmm...mam więc zastosować jakiś dobry przełącznik, czy koniecznie jeszcze jakieś dodatkowy wyłącznik główny, by odłączyć sieć i dopiero wtedy przełączyć na agregat?

5. Prowadzenie kabli sygnałowych z elektrycznymi
Raczej nie polecacie... prowadzenie po podłodze w rurkach plastikowych jest ok?

6. Powinno się unikać ale mogę prowadzić jakieś kable w łazience, po ścianie przy kabinie prysznicowej? Gniazdka oczywiście umieszczę w odpowiedniej odległości.

7.Wiadomo że i tak narobię masę zmian w projekcie, typu lokalizajca gniazdek, dodatkowe obwody np.3fazowe... Jak to się ma do projektu i późniejszego oddania instalacji do użytku?

8. Pomiary.
Po skończonej instalacji, jakie pomiary powinienem wykonać?
Pomiar izolacji, pętli zwarciowej, załączania różnicówek? Czy ma sens pomiar pętli zwarciowej pomiędzy fazą a N ? Czy wystarczy tylko pomiędzy fazą a PE?
Trochę martwi mnie pomiar w każdym punkcie...przecież tego jest od.... nie wystarczy pomiar na końcu obwodu wychodząc z założenia że skoro działa na końcu obwodu to działa i we wszystkich punktach wcześniej? Pomiarów oczywiście dokonuje się po montażu osprzętu (gniazdek, kontaktów)? No właśnie pomiary obwodów oświetlenia wykonywać gdzie...najpierw w kontakcie, potem "przy lampie" przy podłączonym kontakcie, potem przy kolejnym kontakcie, lampie itd...?
Proszę o info jak to robić w praktyce... co odłączać, przyłączać...

Na koniec jakie protokoły, schematy przygotować dla elektryka z uprawnieniami D który tylko się podpisze, przybije pieczątkę by legalnie oddać instalację do użytku? I komu co potem przekazać?

Trochę tego wyszło, z góry dziękuję za odpowiedzi!
Pozdrawiam

Martinezio
06-01-2010, 09:07
Może podpowiem nieco na temat ostatniego punktu.

U mnie elektrycy robili pomiary w każdym gniazdku, a nie tylko na końcu obwodu (mam puszki, nie mam struktury gwiaździstej, czyli każde gniazdko na osobnym esie). Pomiar robiony był dwukrotnie: raz mierzyli czas reakcji, a raz natężenie prądu przy reakcji różnicówki. Nie mierzyli przy stykach lamp, bo to nie ma sensu - postronny użytkownik nie ma dostępu do złącza lampy na suficie, a jak ktoś się za lampę łapie, to raczej wie co robi (w końcu przecież musi wleźć na drabinę, a tego nieświadomie nie zrobi). Natomiast do gniazdek dostęp ma każdy, a zwłaszcza dzieci, którym nigdy nie wiadomo co do główki wpadnie...

A propos pkt. 2: nie możesz tego zrobić - aby zmienić bezpiecznik ZE musisz ich prosić o to, a oni mogą go zmienić po zmianie mocy zamówionej, czyli $$$.
Jeśli zrobisz to bez ich wiedzy i zgody, to mogą Ci wystawić słony rachunek ;)
Smarowania nie polecam, go z korupcją i nieuczciwością trzeba walczyć. Ktoś w końcu za ten zużyty ponad normę prąd będzie musiał zapłacić i w efekcie odbije się to na kieszeni wszystkich odbiorców w jakimś stopniu.

retrofood
06-01-2010, 09:37
1. Połączenia wyrównawcze i główna szyna uziemiająca (uziemienie budynku).
W schemacie instalacji elektrycznej w projekcie mam oczywiście połączenia wyrównawcze kablem 10mm2 i wykonanie głównej szyny uziemiającej, uziemienia budynku (zakopać listwę w ziemi i
Jaką listwę? czy na pewno wiesz jak wykonuje się uziemienie? I po co się je robi?
połączyć z główną szyną uziemiającą w kotłowni ->połączyć z uziemieniem w rozdzielni...).
Wiadomo że połączenia wyrównawcze raczej się nie przydają przy instalacji wodnej opartej na plastiku...(być może w kotłowni->instalacja grzewcza), ale dobra wykonam je, tylko czy popełnię jakieś przestępstwo gdy wykonam je przewodem 6mm2 a nie 10mm2 jak w projekcie? Uważam że przewód 10mm2 jest bardzo nad wyraz...

Najpierw musisz zrozumieć i odróżnić połączenia wyrównawcze główne od miejscowych. I przecież nie dotyczą one tylko instalacji wodnej...

Przewód ochronny mogę wziąć przecież z zakładu energetycznego...
A jak myślisz, dlaczego go nie ciągną z transformatora? No bo to nie ma sensu. Twój zamiar też nie ma
będę ciągnął przecież kabel 5x10mm2 z przyłącza, a zakład energetyczny dopuszcza możliwość korzystania z ich uziomu. W tedy połączenia wyrównawcze zrobiłbym z szyny uziemiającej w rozdzielni i darował sobie główną szynę uziemiającą w kotłowni. Czy mogę tak zrobić?
Jaki by uziom nie był, to przecież nie zastąpi głównej szyny uziemiającej!
2. Wykonanie tymczasowego przyłącza.
Na czas budowy mam zamówione 6,5kW zabezpieczone 16A w skrzynce ZE z licznikiem przy mojej działce . Na jakich warunkach mogę tam się teraz tymczasowo podpiąć by wykonać tymczasowe przyłącze na mojej działce (małą skrzynkę zewnętrzną z paroma gniazdkami). Rozumiem że główne zabezpieczenie w tej skrzynce musi być mniejsze niż 16A ->10A? by nie wywalało bezpieczników w skrzynce ZE.
W skrzynce ZE są plomby, mogę je zerwać i wpiąć się pod ich bezpiecznik i co potem...powiadomić ich o tym, wykonać jakiś pomiar, protokół odbiorczy tego tymczasowego łącza (pomiar rezystancji izolacji)? Czy powiadomić ich przed...a oni chętnie się zgodzą na takie podłączenie? Czy może sami mają przyjechać i podłączyć, coś to kosztuje?
Nie bardzo rozumiem. masz skrzynkę z licznikiem i nie możesz z niej korzystać? przecież plombowane powinno być wejście do licznika i licznik. A do wyjścia powinieneś mieć dostęp.

3. W projekcie mam wyłącznik główny fr304 100A, z lektury innych forów wiem...że lepiej zastosować fr303...teraz pytanie, dlaczego aż 100A? A nie np 63? No i znowu pytanie czy mogę sobie tak zmieniać projekt?
Chyba wiesz czym się różni FR303 od FR304. I skoro projektant z jakichś względów tak zaplanował, to nie należy tego zmieniać bez dogłębnej analizy projektu. 63A może być
4. Przełącznik sieć agregat...
Chciałbym zastosować, ale jakoś zburzyliście moją pewność że skoro ktoś produkuje taki przełącznik to już powinien się zamartwić o to by nic nie popłynęło do sieci... Hmmm...mam więc zastosować jakiś dobry przełącznik, czy koniecznie jeszcze jakieś dodatkowy wyłącznik główny, by odłączyć sieć i dopiero wtedy przełączyć na agregat?

Są gotowe układy SZR do współpracy agregatu z siecią.

5. Prowadzenie kabli sygnałowych z elektrycznymi
Raczej nie polecacie... prowadzenie po podłodze w rurkach plastikowych jest ok?

6. Powinno się unikać ale mogę prowadzić jakieś kable w łazience, po ścianie przy kabinie prysznicowej?
Przykryte minimum 5 cm tynku, więc się zupełnie nie opłaca
Gniazdka oczywiście umieszczę w odpowiedniej odległości.

7.Wiadomo że i tak narobię masę zmian w projekcie, typu lokalizajca gniazdek, dodatkowe obwody np.3fazowe... Jak to się ma do projektu i późniejszego oddania instalacji do użytku?
Różnie. Raczej normalnie.
8. Pomiary.
Po skończonej instalacji, jakie pomiary powinienem wykonać?
Pomiar izolacji, pętli zwarciowej, załączania różnicówek? Czy ma sens pomiar pętli zwarciowej pomiędzy fazą a N ? Czy wystarczy tylko pomiędzy fazą a PE?
Dobrze jest wiedzieć co się robi i jak to zrobić. Więc odradzam. Niech zmierzy ten, który to podpisze.
Trochę martwi mnie pomiar w każdym punkcie...przecież tego jest od.... nie wystarczy pomiar na końcu obwodu wychodząc z założenia że skoro działa na końcu obwodu to działa i we wszystkich punktach wcześniej? Pomiarów oczywiście dokonuje się po montażu osprzętu (gniazdek, kontaktów)? No właśnie pomiary obwodów oświetlenia wykonywać gdzie...najpierw w kontakcie, potem "przy lampie" przy podłączonym kontakcie, potem przy kolejnym kontakcie, lampie itd...?
Proszę o info jak to robić w praktyce... co odłączać, przyłączać...

Na koniec jakie protokoły, schematy przygotować dla elektryka z uprawnieniami D który tylko się podpisze, przybije pieczątkę by legalnie oddać instalację do użytku? I komu co potem przekazać?
Do Starostwa.
Trochę tego wyszło, z góry dziękuję za odpowiedzi!
Pozdrawiam

o_gierek
06-01-2010, 21:04
Dziękuję za odpowiedzi...wyjaśniam

1. Listwa czyli płaskownik fe-zn 25x4 zakopany w ziemi będący uziomem budynku, główna szyna uziemiająca w kotłowni wykonana z płaskownika 50x4 połączona z powyższym płaskownikiem i listwą PE w rozdzielni w domu.
Z głównej szyny uziemiającej mają wychodzić połączenia wyrównawcze (które w moim mniemaniu służą do uziemiania części metalowych instalacji wodnej,grzewczej...-> skoro instalacja wodna,kanalizacyjna będzie wykonana z plastiku to chyba nie ma sensu uziemiać baterii, co proponujesz jeszcze uziemić?rurę gazową?
Nie chciałbym robić uziemienia budynku z płaskownika, a chciałbym skorzystać z listwy uziemiającej z rozdzielni i od niej m.in. rozprowadzić połączenia wyrównawcze kablem 6mm2. Jest to dozwolone?
Z transformatora nie ma sensu, ale zakładam że uziemienie znajduje się albo w skrzynce ZE,albo w skrzynce ze złączem pomiarowym.
Głównej szyny uziemiającej mi to nie zastąpi, ale czy jest sens ją robić, skoro nie ma do czego robić połączeń wyrównawczych. Niby lepiej mieć niż nie mieć, ale po co dodatkowe uziemienie budynku...?

2. No właśnie... Dzięki.
3. Z lektury pewnych forów wiem że pewne wyłączniki główne 4-polowe nie odłączają/załączają później/wcześniej przewodu neutralnego-> co może mieć katastrofalne skutki dla urządzeń 3-fazowych pozbawionych na krótki czas N'a. Więc czy nie lepiej pozbyć się problemu, dać N'a na stałe, zastosować wyłącznik 3-polowy. Wiem że czasami warto móc odłączać N, ale trzeba coś wybrać...a ty co stosujesz?
Projektanci wiele rzeczy planują, często mija się to z praktyką.
4. SZR? Co masz na myśli?
6. A więc nad prysznicem?
8. Spoko dam radę...wykonuję takie pomiary przy okazji innych prac, chciałbym tylko wiedzieć jakie są wymagane przy w/w instalacji.
Starostwo? A nie ZE? ->przepraszam za mój kompletny brak wiedzy w tej kwestii.

michcio0711
06-01-2010, 22:11
A czy instalacji antenowej nie będziesz miał w domu? Przecież ekran przewodu koncentrycznego od wszelkich anten (TV, SAT, Internet, ekranowane skrętki) przyłącza się do szyny wyrównawczej.
Jeśli w domu będzie kocioł gazowy, to wkład kominowy pewnie będzie stalowy. Jego też chyba powinno się przyłączyć do GSW.
Instalację gazową też - jest przewodząca. Z tym, że trzeba zadbać o to, aby wykonana była poprawnie - tzn. wkładka izolacyjna oddzielająca instalację gazową w domu od tej poza domem.

Tylko nie przesadź, baterii na plastikowych instalacjach nie wolno uziemiać. Chyba już wyprostowali ten przepis. Takie uziemienie bardzo pogarsza sprawę. Łazienka powinna być zbudowana tak, żeby jak najskuteczniej wyeliminować z niej potencjał ziemi. A woda wbrew pozorom bardzo słabo przewodzi prąd, więc jej słup w rurze nie uziemi baterii :)
Zlewów czy wanien ze stali ja też bym nie uziemił :)

Przewód PE z rozdzielnicy powinien być uziemiony. Jak? - poprzez połączenie z uziemioną szyną wyrównawczą.

Inna sprawa, to że przewód 5x od złącza do domu to fanaberia wielu zakładów energetycznych, bo poza korzyścią dla producenta kabla (więcej zarobi) to innych raczej nie ma. Szczególnie jak licznik jest 200 metrów od domu...
Rozdział PEN na PE i N powinien być robiony w rozdzielnicy budynku, bo są oszczędności z tytułu kabla i dostęp do tego punktu w razie konserwacji/pomiarów/awarii. Przy rozdziale w skrzynce z licznikiem równie dobrze PE się może urwać, ty tego nawet nie zauważysz, ZE do tego przez 30 lat nie zajrzy. Także to jeszcze potwierdza, że uziom w budynku musi być. Rozdział PEN też powinien być, jak wyżej.
Ale ZE się nie przeskoczy, "zły" kabel położony to po prostu Cię nie przyłączą...
Ale to tak na marginesie :)

Jeśli chodzi o przewody koło prysznica - czy na prawdę nie da się ich poprowadzić tak, żeby w łazience ich praktycznie wcale nie było? Choćby naokoło łazienki, w łazience tylko niezbędne - np. gniazdo i oświetlenie, z tym, że też nie tak, żeby opasały ściany wewnątrz łazienki, mogą opasać, ale na zewnątrz łazienki :) Ja bym bardzo polecał ewentualnie nadłożyć pare metrów przewodu, żeby pozbyć się ich w łazience.

o_gierek
06-01-2010, 22:19
Dzięki michcio0711, trochę rozjaśniłeś mi sprawę odnośnie punktu 1szego

Faktycznie, zrobienie własnego uziomu uniezależnia nas od ZE i w skrajnych przypadkach tak jak opisałeś jest to duuuuzy plus.

A gdyby połączyć uziom z listwą uziemiającą w rozdzielni bezpośrednio i stamtąd wykonać połączenia wyrównawcze kablem 6mm2, to by było dobrze? Bo co za różnica czy przez główną szynę uziemiającą czy bezpośrednio... chyba że jest coś wysoce nietaktownego w połączeniu uziomu kablem, powiedzmy 10mm2...->za mały przekrój? Złe "styki"?
A jeżeli rozdział następuje w złączu pomiarowym do którego mam wgląd i znajduje się ono 20m od rozdzielni w budynku...to jest sens wykonania drugiego uziomu przy budynku?
Co do uziemiania kabli antenowych...załóżmy że mam kablówkę z linii podziemnej, kabel doprowadzony do skrzynki w garażu i stamtąd się rozchodzi... Jest sens uziemiania ekranu?
Skrętka...hmmm jeszcze nigdy nie uziemiałem ekranu skrętki...zakładam że rj'tka będzie wetknięta do urządzenia które powiedzmy jest podłączone do gniazda z bolcem i samo w sobie to będzie stanowiło uziemienie skrętki, bez połączeń wyrównawczych. Czy aż tak się mylę?

A co do kabli koło prysznica to oczywiście zakładam tylko te kable które wchodzą do łazienki (gniazdka, światło), jakoś iść muszą, chyba nad prysznicem nie jest tak źle?

Wspomnę jeszcze że miałem do czynienia z kilkoma instalacjami na przestrzeni 5 lat, i domki te nie mają ani uziemienia, ani połączeń wyrównawczych, a przewód PE jest doprowadzony ze skrzynki ZE... tak się robiło instalację jeszcze 3 lata temu i wszystko było ok.
Taaa wiem że jeszcze kiedyś to... Ale 3 lata to nie taki długi okres czasu, a 4-5 lat temu to co (na pewno poza wieloma wyjątkami) nikt nie wiedział że tak jest lepiej? Że przydałoby się jednak stosować uziemienia, główne szyny uziemiające i połączenia wyrównawcze.
Skąd to olśnienie?

Pozdrawiam!

retrofood
07-01-2010, 08:36
Połączenia wyrównawcze główne należy wykonać w przyziemnej kondygnacji budynku, w pobliżu każdego złącza, w miejscu dostępnym dla kontroli. Powinny one obejmować:
- przewód ochronny PE (PEN) linii zasilających i wszelkie inne wprowadzone do budynku przewody (żyły) ochronne bądź uziemiające, żyły zewnętrzne przewodów współosiowych, metalowe powłoki bądź ekrany wprowadzonych do budynku przewodów teletechnicznych i informatycznych oraz telewizji i radiofonii przewodowej,
- uziom fundamentowy i/lub inne uziomy miejscowe, jeśli występują,
- wszelkie rozprowadzone w budynku rurociągi metalowe (wodne, gazowe, ogrzewnicze, klimatyzacyjne) niezależnie od tego, czy i jak są uziemione,
- rozległe metalowe części konstrukcji budynku mogące przenosić potencjał na znaczną odległość, np. między różnymi pomieszczeniami i/lub kondygnacjami: stalową konstrukcję szkieletową budynku, dźwigary stalowe, zbrojenie betonu, metalowe elewacje budynku, metalowe pokrycia dachowe, prowadnice dźwigów.

Połączenia wyrównawcze główne wykonuje się za pośrednictwem szyny wyrównawczej głównej, przy czym nie wymaga się, by każda z wymienionych części była przyłączona do szyny osobnym przewodem wyrównawczym.


Dalej poczytaj sobie tu:
http://www.edwardmusial.info/pliki/pol_wyr.pdf

Spróbuj też odszukać i zrozumieć slowo: ekwipotencjalizacja.

retrofood
07-01-2010, 10:50
... tak się robiło instalację jeszcze 3 lata temu i wszystko było ok.


na stronie PKN pisze:
PN-HD 60364-4-41:2007 - NORMA WYCOFANA
ZASTĄPIONA PRZEZ PN-HD 60364-4-41:2009

a więc zmiany są nawet w stosunku do instalacji sprzed 1 roku.

o_gierek
08-01-2010, 10:49
Czytając http://www.edwardmusial.info/pliki/pol_wyr.pdf ...


c) Tysiące polskich elektryków dało sobie wmówić nie tylko obowiązkowe rozdzielenie przewodu PEN w złączu każdego budynku, ale również obowiązkowe uziemienie tego właśnie punktu rozdzielenia.
Nikt głośno nie zapytał, w którym arkuszu normy IEC 60364 jest takie wymaganie. Łatwiej było narażać inwestora na koszty karkołomnych połączeń i uziomów. Dopiero w ostatnio wydanym komentarzu SEP [41] przyznano, że nie jest to konieczne, co więcej – może to być nierozsądne.






Warto zwrócić uwagę, że w normie PN-IEC 60364 nie ma bezwzględnego wymagania, aby główna szyna wyrównawcza budynku była uziemiona w tym budynku lub w jego pobliżu. Jest rzeczą oczywistą, że takie lokalne uziemienie z natury rzeczy jest konieczne, jeśli instalacja ma układ TT, ale w przypadku
instalacji TN wystarcza, że przychodzący z zewnątrz przewód PEN (PE) sieci zasilającej jest wielokrotnie uziemiony w jej obrębie. Jeśli mimo to w wielu krajach Unii wymaga się uziemienia głównej szyny wyrównawczej budynku, to wymaganie takie jest zawarte w technicznych warunkach przyłączania określonych przez dostawcę energii.

i dalej o połączeniach wyrównawczych...

Biorąc pod uwagę powyższe dwa cytaty stosowanie uziomu i połączeń wyrównawczych nie jest konieczne. Ale ten artykuł jest z 2002r.

Rozumiem że w nowej normie z 2009r jest już przepis że należy stosować uziom budynku, główną szynę uziemiającą i połączenia wyrównawcze (nie że powinno).
A jak ma się sprawa z uziomem fundamentowym? Jest jakiś nakaz jego stosowania? Trudno mi uwierzyć że podczas zalewania fundamentów pracownicy budowlani troszczą się o coś takiego. A główny zainteresowany -> elektryk pojawia się na budowie po raz pierwszy gdy chałupa już stoi i trzeba zrobić instalację elektryczną... i uziomu fundamentowego brak.

Inna rzecz, biorąc pod uwagę rok 2009.
Kolega pracujący w firmie robiącej instalacje elektryczne na terenie Enei powiedział że Enea wymaga od nich by robić dodatkowo własny uziom budynku.

Inny operator już nie wymaga, pozwala korzystać ze swojego uziomu(przewodu ochronnego). Tak jakby to czy stosuje się własny uziom budynku zależało od operatora na danym terenie.
Wiem o instalacji z 2009r (lato) i nie ma tam uziomu budynku, głównej szyny uziemiającej, połączenia wyrównawcze są zrobione z rozdzielni. Czy tą instalację robił jakiś bez mózgowy elektryk (uprawnienia D i E), niezgodnie z obowiązującymi normami, niemający pojęcia o sztuce? Instalacja oczywiście oddana do użytku. Myślę że to przypadek jeden z wielu jakby poszukać.

Nie jestem zwolennikiem nie robienia uziomu, głównej szyny uziemiającej, przecież to nie duży problem, tylko dziwi mnie fakt że niektórzy tzw.elektrycy, mający o wiele większe pojęcie ode mnie tego nie robią. Widocznie nie widzą w tym sensu...
Są tu jacyś tacy na forum??? Dlaczego tego nie robicie, skoro taka jest norma?


Dzięki retrofood za zainteresowanie.
pozdrawiam!

retrofood
08-01-2010, 13:12
Biorąc pod uwagę powyższe dwa cytaty stosowanie uziomu i połączeń wyrównawczych nie jest konieczne. Ale ten artykuł jest z 2002r.

Ty se przeczytaj do końca.
Tam jest kiedy i dlaczego (i jak) wymagane jest koniecznie wykonanie połączeń wyrównawczych.
A korzystanie z uziomu "ciągniętego" a odległości kilkadziesiąt metrów, można se...
spróbuj znależć znaczenie słowa "ekwipotencjalizacja" Dlaczego tak wazne jest własnie wyrównanie potancjałów i to niekoniecznie na poziomie potencjału ziemi.

PS. Do punktu rozdziału PEN trzeba mieć dostęp (a ZE plombuje). Bo potem nie ma jak zrobić pomiarów.

michcio0711
08-01-2010, 18:57
Co do uziomu fundamentowego, to jest to chyba najlepszy z uziomów. I najtańszy. Właściwie wieczny (taki zewnętrzny po x latach trafia szlag (korozja, pomimo ocynku) i trzeba robić nowy). Oczywiście niskie rezystancje.
W projekcie pewnie też jest napisane, żeby taki wykonać (pewnie kryje się pod nazwą "uziom naturalny"). Tylko, że faktycznie 99,9% inwestorów go nie robi - elektryk wchodzi na budowę jak już są okna, a powinien jeszcze przed wylaniem ław, żeby zrobić ten uziom czy choćby zrobić przepusty pod przewody. Za granicą za takie kucie potem trzeba nieźle zapłacić.

Na budowach na zachodzie prawie wszystkie budynki wyposaża się w uziom fundamentowy.

MPG Biedronki
06-02-2010, 15:08
Królowie Elektrycy!

Za około 2 miesiące elektryk będzie robił instalację elektryczną w naszym nowym domu. W związku z tym przez ostatnie 2-3 tygodnie przeczytałem cały ten wątek, od deski do deski, wynotowując sobie najważniejsze sprawy. Wyszło tych notatek kilka stron, a tajemny świat elektronów uchylił przede mną rąbek rąbka swej tajemnicy:)

Dzięki dobrej woli dzielenia się wiedzą tych kilku najbardziej aktywnych i kompetentnych ludzi w tym wątku, teraz łatwiej mogę określić własne oczekiwania, wyartykułować je elektrykowi i przedyskutować z nim sprawy co do których się waham.

Jednym słowem W I E L K I S Z A C U N dla was!

praktykant
08-02-2010, 14:04
Witam, chyba dobrze tutaj trafilem. Od dawna gnebi mnie pytanie mianowicie czy zarowka oszczednosciowa zuzywa trzy razy wiecej energji po jej wlonczeniu? - Tak twierdzi moj znajomy, ktory "pali" swiatlo caly wieczor chociaz nie potrzebuje. U mnie w korytarzu jest kinket z dwiema roznymi zarowkami oszcz. pierwsza zapala sie natychmiast natomiast druga po 2-3 sek.
Wie ktos cos na temat?
pozdrowionka

michcio0711
08-02-2010, 16:25
Tak, ale ja bym na to nie zwracał uwagi, to jest na prawdę bardzo krótkotrwałe zjawisko.

Tak na marginesie:
Ta z ciepłym zapłonem (zapala się długo) to pewnie jakaś sprzed paru lat, ta z zimnym (świeci od razu) pewnie nowsza. Ta z ciepłym zapłonem poświeci pewnie jeszcze pare lat, ta z zimnym z reguły po roku jest do wymiany :D

tojato
11-02-2010, 15:40
Witam!
W odległości 10m od domu mam nieuzytkowana studnie czy moge wykorzystać ją jako uziom i jak prawidłowo to wykonać.

robertsz
11-02-2010, 16:04
Witam!
W odległości 10m od domu mam nieuzytkowana studnie czy moge wykorzystać ją jako uziom i jak prawidłowo to wykonać.
Czy to jest studnia głębinowa (stalowa rura pogrążona w ziemi)?

Studnia z kręgów betonowych nie bardzo, chyba że masz patent na przyspawanie kabla miedzianego do betonu ;)

tojato
12-02-2010, 07:23
Witam.
Jest to studnia z kregów betonowych,jest tam wpuszczona rura stalowa.
Gdyby tak przykrecic do niej uziom.

retrofood
12-02-2010, 11:00
Witam.
Jest to studnia z kregów betonowych,jest tam wpuszczona rura stalowa.
Gdyby tak przykrecic do niej uziom.

To nie jest dobry pomysł. Wykonałbyś w ten sposób uziom punktowy daleko od domu, niezbyt przydatny dla celów ochrony pporażeniowej. Po to robi się uziom otokowy lub fundamentowy, żeby wyrównać różnice potencjałów na danym terenie. A takim "uziomem" niczego nie wyrównasz.
Poza tym jesli rura kończy się w wodzie, to woda nie jest zbyt dobrym przewodnikiem, więc dochodzi kwestia wartości rezystancji uziomu. I jeszcze jedno: połączenia rur nie gwarantują stałej wartości rezystancji przejścia, co czyni je niezbyt przydatne do tych celow.

tojato
12-02-2010, 14:20
Może takie rozwiązanie się sprawdzi?
http://www.galmar.pl/index_poznan_pl.php?menu=3211

retrofood
12-02-2010, 17:44
Może...

poczytaj tu:
http://www.spinpol.com.pl/

maden
25-02-2010, 19:26
witam mam pytanie czy i jeśli to w jaki sposób robi się coś takiego żę w razie zaniku np2 faz chodzi np o pompę od co coś przerzuca automatycznie to gniazdo do którego jest podłączona pomta na tą fazę proszę o wskazówki lub liki co do tego jest potrzebne

retrofood
25-02-2010, 20:32
http://www.pollin.pl/index.php?dzial=1&kategoria=6&podkategoria=26
http://www.elektrosklep.com.pl/product_info.php/info/p5472_Automatyczny-prze--cznik-faz-PF-431--z-faz--priorytetow--.html

wklep w google "automatyczny przełącznik faz"

robertsz
25-02-2010, 21:01
Powinieneś zastosować APF (skrót: Automatyczny Przełącznik Faz).
Problemem może być obciążenie jakie chcesz podpiąć - pompa.
Producenci APF podają wartości prądu wyjściowego 10-16A dla obciążeń rezystancyjnych (1A=230W).
Przy podłączeniu pompy (charakter indukcyjny) podziel sobie prąd wyjściowy przez 3 (tak dla bezpieczeństwa tego układu).
Jeśli ta wartość jest dla Ciebie za mała potrzebujesz APF współpracującego ze stycznikami.
Indukcja sprawia, że w bardzo krótkim czasie styki przekaźników się sklejąją (APF => złom).

maden
25-02-2010, 21:38
to znaczy ze tylko te Apf które są złomami można zastosowac no ale przcież myślę że takie sytuacje zdażają się rzadko chodzi mi tylko o okres zimowy co z pompą od co w przypadku zaniku fazy lub dwóch coby w domu nie było zimno a przy okazji mam drugie pytanie czy to jest normalne że przy zrobionej instalacji robiąc zwarcie np na poddaszu w oświetleniu wywali esa pod który to jest podpięte oraz w tablicy przyłącza w płocie z pominięciem zabezpieczeń które znajdują się w tablicy w domu spotkałem się z taką sytuacją to po co te zabezpieczenia w domu

robertsz
26-02-2010, 05:38
1) Zadałeś ogólne pytanie, dostałeś ogólną odpowiedź
1') Nie przeczytałeś bądź nie zrozumiałeś co napisałem na temat APF

2) Tak to jest normalne i naturalne zjawisko w Polskiej Rzeczywistości
2') W praktyce wyłączniki instalacyjne chronią instalację przed przeciążeniami
2'') W przypadku zwarcia zadziała dowolna S-ka, stąd konieczność posiadania w zimie łopaty do śniegu i wydeptanej ścieżki do złącza licznikowego
2''') Są rejony w Polsce gdzie rolę zabezpieczenia głównego spełniają topiki

kakusek
04-03-2010, 15:59
Wymyslilam sobie wlasnie ze w jednym pokoju chcialabym przygotowac instalacje do projektora .Moge wiec z tego miejsca prosic Was specow o pomoc i wypisanie co powinni mi przygotowac pod taki projektor?
Chodzi mi jakie kable powinni podciagnac do samego projektora i gdzie to zlokalizowac?Widzialm fotki projektorow podwieszanych pod sufitem czyli rowniez w suficie powinno byc umieszczone gniazdko?
Czy sa jakies normy w jakiej odleglosci w zaleznosci od wielkosci pozniejszego ekranu powinien znajdowac sie projektor?Pokoj ma szerokosc okolo 4 m i cala przeciwlegla sciana (gdzies tez okolo 5 m) jest do ''dyspozycji'' ekranu.
Pewnie tez od razu trzeba by bylo poprowadzic kable pod kolumny i zasilanie podnoszenia-zwijania ekranu :roll:
Przegladnelam kilka watkow o projektorach ale jest tam uzywany slownik dla mnie totalnie nie zrozumialy wiec prosze o krotkie wypunktowanie jakie kable i gdzie mam doprowadzic.

W salonie bedzie normalne tv z kinem domowym-czy kable pod kolumny do takiego kina sa takie same jak przy projektorze czy stosuje sie tam cos ''lepszego''?

retrofood
08-03-2010, 19:04
http://demotywatory.elektroda.pl/_picbase/764c1d5581ae3c81b0348953b7e5b90e.jpg

retrofood
16-03-2010, 11:29
Prawo energetyczne po ostatnich nowelizacjach. Wersja bardzo czytelna, wszystkie zmiany zaznaczono. Stan na 11 marca 2010 roku.

http://www.ure.gov.pl/portal/pl/25/17/

*milek*
06-04-2010, 15:48
Witam

Być może już coś było na ten temat w tym wątku, jeśli tak - przepraszam za powtórkę.

Kompletuję dokumentację potrzebną do pozwolenia na budowę. Wymagana jest w moim urzędzie tzw. plansza zbiorcza, na której są naniesione na plan zagospodarowania działki wszystkie sieci uzbrojenia, w tym prąd. Instalacje wewnątrz budynku już mam.
Mam do zrobienia m.in projekt energetyczny - odcinka od skrzynki do domu, który jacekj nazwał "elementem instalacji wewnętrznej ułożonym na zewnątrz". Nie mam jeszcze jednak skrzynki, umowy z zakładem energetycznym też nie mam jeszcze podpisanej (i na razie nie chcę tego robić), ale mam warunki przyłączeniowe.
Dowiedziałam się, że można to rozwiązać rysując tymczasowy przebieg - kreskę do domu, z adnotacją "do późniejszego opracowania".
Czy może faktycznie tak być? Bo żeby zrobić konkretny, docelowy projekt, najpierw musiałby zrobić swoją część zakład energetyczny, a to trwa ok pół roku...
Mogą mnie zmusić do zrobienia tego projektu aby uzyskać pozwolenie na budowę? W zasadzie nie powinni tego wymagać, bo przyłącza można robić na zgłoszenie.

o_gierek
22-04-2010, 12:37
Chciałbym trochę odświeżyć dyskusję na temat przełącznik sieć-agregat... Skoro funkcją przełącznika jest odłączanie sieci i przełączanie na agregat, to po co stosować dodatkowo przed tym przełącznikiem jeszcze jeden wyłącznik odcinający sieć ( i tu sam sobie odpowiem ->wiadomo dla bezpieczeństwa, żeby mieć 100% pewność że napięcie z agregatu nie dostanie się do sieci... itp.).
Ale, dlaczego? Czy producent takiego przełącznika nie daje 100% gwarancji, na funkcjonalność takiego przełącznika? Czy w razie czego nie można by go podciągnąć do odpowiedzialności że sprzedaje wadliwy produkt?
Czy mieliście z tym jakieś doświadczenia (zarówno przemawiające za koniecznością zastosowania dodatkowego wyłącznika jak i przeciwnie)?
Czy możecie polecić jakiś dobry 100% przełącznik?

Dziękuję za odpowiedzi!

TINEK
22-04-2010, 20:10
Witam
Ja mam przełącznik sieć/agregat taki jaki mi polecił elektryk, powiedział, że dobry i w rozsądnej cenie (coś około 250zł)

http://img402.imageshack.us/img402/1581/siecagregatx.jpg

pozdrawiam

robertsz
22-04-2010, 23:07
TINEK: Czy możesz powiększyć zdjęcie samego wyłącznika, ew. podać producenta i symbol?
Wygląda mi to na SPAMEL.

HAGER jest 2x droższy od tego który przedstawiłeś, z dodatkowym osprzętem to nawet 3x ;(

o_gierek
23-04-2010, 15:33
Tinek, czy te przewody które wchodzą na ten przełącznik od dołu są bezpośrednio z sieci, co by znaczyło że nie masz dodatkowego wyłącznika przed przełącznikiem?

TINEK
23-04-2010, 22:04
TINEK: Czy możesz powiększyć zdjęcie samego wyłącznika, ew. podać producenta i symbol?
Wygląda mi to na SPAMEL.

HAGER jest 2x droższy od tego który przedstawiłeś, z dodatkowym osprzętem to nawet 3x ;(


SPOMEL PRZK 4063

nie mam dodatkowego rozłącznika z siecią. Przed tym jest jeszcze główne zabezpieczenia (25A) mogę tym odłączyć

pozdrawiam

Łukasz789
26-04-2010, 21:32
Dzisiaj rodzice mieli spotkanie z elektrykiem . Niestety albo stety byłem przy tym .Jak dla mnie jest kilka niejasności.I dlatego pytam Was drodzy forumowicze. I teraz moje pytanie są takie. Na tym forum dostałem radę , że przy robieniu elektryki , choćby nie było pieniędzy , lub na razie byłoby to względne robi się okablowanie instalacji alarmowej. Przekazałem rodzicom , oni przyznali temu racje , ale gościu nawet o tym nie myślał i przyznał racje tyle ,że z tego co tutaj słyszałem te dwie instalacje puszcza się koło siebie a ten chce je puścić osobnymi drogami. ( pominę tutaj ,że gościu jakoś do wiadomości nie chciał przyjąć ,że chcemy tylko okablowanie a on się już rozkręcił na całego). Akurat był znajomy i zapytał się elektryka ile bierze za gotowy alarm , powiedział mu bardzo dobrą cenę bo 2000-3000zł. Jak to jest z tym rozprowadzaniem alarmu idzie w tym samym miejscu co prąd czy nie??Zdziwiło mnie to ,że do alarmu potrzebna jest druga skrzynka. Druga rzecz facet chce zrobić w każdym pokoju , który będzie wyłożony drzewem , czujniki czadu. Czy jest to potrzebne???Trzecia rzecz facet prawie ,że wmusił montowanie halogenów w każdym schodzie ( podświetlane stopnie) co sądzicie o tym pomyśle. Jak dla mnie jest on średni , bo koszty okładania pójdą w górę.
Napisałem tutaj to ,żeby sprawdzić , czy mam dobre odczucie czy złe. Więc proszę o każde komentarze , co sądzicie o pomysłach tego elektryka.Cena z jego usługi chyba znosna 45zł za punkt +skrzynka w domu (150zł) +poprawienie skrzynki (1000zł).

robertsz
27-04-2010, 09:46
Dzisiaj rodzice mieli spotkanie z elektrykiem . Niestety albo stety byłem przy tym .Jak dla mnie jest kilka niejasności.I dlatego pytam Was drodzy forumowicze. I teraz moje pytanie są takie. Na tym forum dostałem radę , że przy robieniu elektryki , choćby nie było pieniędzy , lub na razie byłoby to względne robi się okablowanie instalacji alarmowej. Przekazałem rodzicom , oni przyznali temu racje , ale gościu nawet o tym nie myślał i przyznał racje tyle ,że z tego co tutaj słyszałem te dwie instalacje puszcza się koło siebie a ten chce je puścić osobnymi drogami. ( pominę tutaj ,że gościu jakoś do wiadomości nie chciał przyjąć ,że chcemy tylko okablowanie a on się już rozkręcił na całego). Akurat był znajomy i zapytał się elektryka ile bierze za gotowy alarm , powiedział mu bardzo dobrą cenę bo 2000-3000zł. Jak to jest z tym rozprowadzaniem alarmu idzie w tym samym miejscu co prąd czy nie??Zdziwiło mnie to ,że do alarmu potrzebna jest druga skrzynka. Druga rzecz facet chce zrobić w każdym pokoju , który będzie wyłożony drzewem , czujniki czadu. Czy jest to potrzebne???Trzecia rzecz facet prawie ,że wmusił montowanie halogenów w każdym schodzie ( podświetlane stopnie) co sądzicie o tym pomyśle. Jak dla mnie jest on średni , bo koszty okładania pójdą w górę.
Napisałem tutaj to ,żeby sprawdzić , czy mam dobre odczucie czy złe. Więc proszę o każde komentarze , co sądzicie o pomysłach tego elektryka.Cena z jego usługi chyba znosna 45zł za punkt +skrzynka w domu (150zł) +poprawienie skrzynki (1000zł).
Centrale alarmową montuje się osobnej skrzynce. Skrzynka ta powinna być w miejscu, gdzie intruz nie znajdzie jej tak szybko.

Kable z systemu alarmowego i generalnie pozostałe kable teletechniczne (TV, domofon, Internet) nie powinny być rozkładane razem z energetycznymi.
Chodzi o zakłócenia i wzajemne sprzęganie się tych instalacji.
Zasilanie tej centrali to już inna bajka.

Czujnik czadu w każdym pomieszczeniu to lekka przesada.
Wg mnie wystarczy w każdym pomieszczeniu gdzie jest źródło (kominek, kotłownia)
Podobnie z czujnikami gazu.

Halogeny na schodach to poroniony pomysł i źródło różnych problemów.
Lampki LED co 2-3 schód dają już sporą ilość światła i są wieczne.
Elektryk niech po prostu wypuści okablowanie, a lampki sobie wmontujecie w przyszłości.
Tutaj trzeba wiedzieć jaka średnica puszek ma być zainstalowana, spotyka się 50, 60 i 70mm lub montaż natynkowy.
Ja lampki rozbijam na 2-3 obwody sprowadzone do rozdzielnicy.
Daje to możliwość ich sterowania i zmniejszania intensywności świecenia w zależności od potrzeb.

Co to jest poprawnie skrzynki (1000zł) ??
Cena za punkt i skrzynki z materiałem czy bez?

Łukasz789
27-04-2010, 11:34
Z materiałem , 1000zł poprzednia skrzynka jest w ogrodzeniu i ma tam pozostać , chodzi o podniesienie jej.Możliwe ,że w tym jest jeszcze doprowadzenie prądu do domu z tej skrzynki ale tego pewny nie jestem.Ogólnie przeraziła mnie ilość zaproponowanych ( i zaakceptowanych przez moich rodziców) termostatów , włączników . Ale może to będzie pomocne.

Andrzej_
01-05-2010, 07:45
Witam, mam zamiar wejście do domu oświetlić za pomocą pięciu naświetlaczy halogenowych, umieszczone będą one pod daszkiem. Z każdego wychodzi przewód 3 żyłowy o długości około 20 cm. Link do opraw http://www.belight.com.pl/pliki/oferta/karty/150.pdf Zastanawiam się, czy jedyną możliwością jest zamontowanie przy każdej z opraw hermetycznej puszki i w niej dokonywać połączeń, czy może są jeszcze jakieś inne rozwiązania cenowo przystępne?
.

samm
02-05-2010, 08:01
Ja bym żadnych puszek nie stosował.
Wyrzuciłbym te 20-to centymetrowe
przewody i w ich miejsce podłączał
bezpośrednio te które idą z domu.
No ale może czegoś nie rozumiem.

Andrzej_
02-05-2010, 08:30
Ok, przed chwilką sprawdziłem, że przewód da się wymienić, ale skoro chcę lampki połączyć równolegle to bym musiał łączyć przewody w oprawce, czyli do każdej oprawki by wchodziły 2 przewody - a na to już nie ma miejsca. Ewentualnie mogę do każdej lampki pociągnąć oddzielne przewody, które bym połączył w jednej puszcze hermetycznej na zewnątrz lub jeszcze wewnątrz budynku.

samm
02-05-2010, 10:59
Skoro dwa okrągłe kable nie wchodzą to
może usuwaj około 20-tu cm zewnętrznej
izolacji. 3 żyły zginaj i tak zgięte wprowadzaj
do oprawki. Nie przecinaj ich tylko odizolowuj
trochę przewodów wokół zagięcia. W oprawce
powinno być miejsce aby je przykręcić.
Wokół wprowadzenia przewodu do oprawki
taśmą izolacyjną okręć. Możesz pokombinować
też z jakimiś koszulkami np. termokurczliwymi.

Andrzej_
02-05-2010, 11:46
To może pokażę jak to wygląda:

http://images38.fotosik.pl/286/7e68f12322dc23bamed.jpg

Pod tą mosiężna nakrętką jest gumowa uszczelka a dalej otwór, przez który przejdzie jeden przewód, wolałbym izolacji zewnętrznej nie zdejmować aby zachować szczelność połączenia. Najbardziej się obecnie skłaniam do wyprowadzeniu kabla zasilającego do puszki hermetycznej i z niej oddzienie przewód do każdej lampki. Zlikwiduję tym samym wszelkie łączenia oprócz tych w puszcze.

robertsz
03-05-2010, 20:45
Jak rozumiem, chcesz to umieścić pod daszkiem, gdzie nie będzie deszczu/śniegu/słońca.
Możesz użyć zwykłych puszek z IP55, gumowe dławiki nacinaj ostrożnie ostrym nożem.
Przewody powinny wejść do środka na wcisk.

Oświetlenie halogenowe żre prąd, co za tym idzie połączenia w puszce muszą być pewne i trwałe.
1) Zastosuj kostki zaciskowe na śrubki, z tym że przewody giętkie (linka) powinny być zakończone albo zaciśniętą końcówką tulejkową albo pobielone cyną
2) Skręć przewody typu linka i pobiel cyną.

Mała uwaga, staraj się przewody wprowadzać do puszki od dołu lub z boku w ten sposób, żeby woda po kablu nie wpływała do środka do puszki.
Przewody w środku nie powinny być naprężone. Lampy nie mogą wisieć na kostkach i na przewodach.
Starannie to wykonasz to taka instalacja przeżyje Twoje dzieci ;)

Sd***gn
04-05-2010, 11:21
Witam
mam pytanie, jakim kablem 3x1,5 czy 3x2,5 powinno się poprowadzić instalację do oświetlenia ledowego , proszę bardzo o odpowiedź i uświadomienie mnie, że elektryk zrobił to dobrze.

Jarek.P
04-05-2010, 18:59
Do LEDów wystarczy spokojnie 3x1,5

J.

Smok
04-05-2010, 19:12
Powiem więcej , wystarczy 2x1mm2 (jeśli nie jest to jakaś potężna instalacja)

Sd***gn
05-05-2010, 17:28
Powiem więcej , wystarczy 2x1mm2 (jeśli nie jest to jakaś potężna instalacja)


Do LEDów wystarczy spokojnie 3x1,5

J.

Bardzo dziękuję za odpowiedź, uspokoiliście mnie.

odaro
08-05-2010, 22:26
Witam
Ja mam przełącznik sieć/agregat taki jaki mi polecił elektryk, powiedział, że dobry i w rozsądnej cenie (coś około 250zł)

http://img402.imageshack.us/img402/1581/siecagregatx.jpg

pozdrawiam

Hej powiedzcie mi jak należy zamontować taki przełącznik sieć/agregat.

Do tego przełącznika jest podłączony główny kabel zasilający?

a z drugiej strony jest przewód idący do agregatu czy tak?

A jak macie zaplanowane umiejscowienie agregatu gdzieś na zewnątrz domu.

manieq82
09-05-2010, 07:32
Tak, przełącznik SPAMEL-a - do niego podłączasz agregat i główny kabel, i zniego na sieć.
Mam taki sam :)

Pytanie natomiast mam do speców o stopniowanie zabezpieczeń
Mam w warunkach 20A za licznikiem, to dałem D20
W domu za opisywanym spamel-em dałem C20
Jak zabezpieczyć gniazdo siłowe w garażu, B20 czy może C16
Będą podłączane betoniarki, spawarki i inne takie o mocy niestety w tym momencie bliżej nieokreślonej
C16 nie będzie w przyapdku jakiś mocniejszych sprzętów wypadał?
Poradźcie.

Pozdr

robertsz
09-05-2010, 07:59
Tak, pod ten przełącznik wchodzi zasilanie ze złącza i zasilanie z agregatu.
Wyjście z tego przełącznika zasila instalacje domową.

Ręcze Ci, że jak będziesz potrzebował użyć agregatu to pod ręką nie będzie dobrego i długiego kabla.
Zaplanuj sobie od razu dodatkową skrzyneczkę, w niej zapas kabla z wtyczką do agregatu.
W razie konieczności rozwijasz ten kabel i podłączasz agregat na zewnątrz i odpalasz maszynę.

Mierz siły na zamiary. Tani agregat z Castoramy nie uciągnie Ci zasilania całego domu.
Kluczem jest choćby mini bilans mocy zainstalowanej (używanej) i mocy jaką możesz wydusić z agregatu.
Może lepiej wyodrębnić obwody które chcesz zasilać rezerwowo i pod nie podpiąć ten przełącznik?

Agregat powinien pracować na zewnątrz - hałas, smród, wibracje.
W razie konieczności wyniesiesz go na zewnątrz, postawisz na deskach/palecie i odpalasz.
Zmagazynuj sobie choćby minimalny zapas paliwa.
Jak na serio padnie zasilanie, to dystrybutory w okolicy też paliwa nie podają.

TINEK
09-05-2010, 21:35
........

A jak macie zaplanowane umiejscowienie agregatu gdzieś na zewnątrz domu.

Witam

Ja planuję wstawić agregat w budynku gospodarczym, tam też został pociągnięty kabel zakończony gniazdem na ścianie (trófazowym)

pozdrawiam

odaro
09-05-2010, 22:28
Witam

Ja planuję wstawić agregat w budynku gospodarczym, tam też został pociągnięty kabel zakończony gniazdem na ścianie (trófazowym)

pozdrawiam

Czy taki agregat może pracować w budynku czy tylko może pracować na zewnątrz.

odaro
09-05-2010, 22:36
Ręcze Ci, że jak będziesz potrzebował użyć agregatu to pod ręką nie będzie dobrego i długiego kabla.
Zaplanuj sobie od razu dodatkową skrzyneczkę, w niej zapas kabla z wtyczką do agregatu.
W razie konieczności rozwijasz ten kabel i podłączasz agregat na zewnątrz i odpalasz maszynę.

A czy są jakieś skrzynki albo rozdzielnice elektryczne montowane na zewnątrz.

Albo inaczej czy są jakieś rozdzielnice elektryczne które można montować na zewnątrz na tarasie ale nie pionowo na ścianie ale w podłodze tarasu.

Czyli mamy taras z kostki brukowej a w nim jest rozdzielnica elektryczna.

odaro
09-05-2010, 22:39
Tak, przełącznik SPAMEL-a - do niego podłączasz agregat i główny kabel, i zniego na sieć.
Mam taki sam :)



Jaki kabel wyprowadziłeś do agregatu gdzieś na zewnątrz czy jakoś inaczej. Jaki przekrój musi być takiego kabla,

manieq82
10-05-2010, 10:08
Ja wyprowadziłem sobie na zewnątrz 5x6
Zamierzam sklecić coś przy ścianie kotłowni, z tyłu budynku, jakąś estetyczna oobudowę , ale przewiewną
agregat potrzebuje powietrza ale wydziela też spaliny - pomyślcie o tym
Można też zrobić ściankę osłonową od budynku coby hałas nie denerwował nas

ja zapytam się z innej beczki
mam dobry agragacik Hondy, 3KW
tyle tylko że podłączając do domu zasilamy różne urządzenia, min. elektronikę która za bardzo nie lubi
przydałby sie agregat z AVR czyli stabilizacja napięcia
Honda robi tylko ta cena :(
niektóre same się załączają kiedy napięcie zaniknie .... ale to już inna historia..
wracając do tematu : czy specjaliści w dziedzinie mogą coś zaradzić tzn. czy można by prąd puścić przez jakiegoś AVR-a, można by go zbudować, kupić? czy cuś?
a i moje pytanko o wielkości bezpiecznika - :)

robertsz
10-05-2010, 12:25
TINEK: O ile dobrze rozumiem co zrobiłeś, to z tym gniazdem to błąd, powinna być wtyczka....

odaro: Rozumiem, że w skrzynce chcesz minimalny zapas kabla do agregatu, a od skrzynki do domu podejść dołem?
Są takie skrzynki, mają odpowiednie IP i można po nich chodzić. Choćby LEGRAND, ale są też i tańsze rozwiązania.
Kabel dobierasz w zależności od mocy jaką chcesz ciągnąć z agregatu. Kabel to linka w gumie -> mróz.
Niektóre agregaty mają zacisk uziemiający, który należy podłączyć do ziemi.

manieq82: Elektronika domowa ma w sobie zasilacze impulsowe, które m.in. stabilizują napięcie.
Gorzej z odbiornikami indukcyjnymi, gdzie pojawia się charakterystyczne piszczenie.
Weź pod uwagę, że to jest sytuacja awaryjna i raczej w ten sposób nie zasilisz bezproblemowo wszystkich urządzeń.
Mogą się pojawić paski na TV, bądź przygasanie światła przy starcie np. lodówki. Niemniej jednak da się z tym żyć przez kilka dni.
Warto zrobić test na sucho i obserwować urządzenia ;)

Bezpiecznik wbudowany w agregat jest najlepszy, bo policzony i dobrany przez producenta.
Inna charakterystyka, inna (większa) wartość to mniejsza szansa na wyzwolenie go przy zwarciu/przeciążeniu.

***
Może warto skonsultować Wasze pomysły z zaprzyjaźnionym elektrykiem?
Bezpieczne zasilanie z agregatu jest proste tylko na papierze i w Internecie.

manieq82
10-05-2010, 14:27
No widzisz, dla mnie niestety ludzie obcy (a może wcale już nie) jak Ty czy inni na forum maja bardziej wartościowe rady niż "zaprzyjaźnieni" elektrycy (pożal sie boże) czy co gorsza Ci którym płaciłem. Tych nawet wrogom bym nie polecał. Takie życie i taka nasza piep.... rzeczywistość, oj daleko nam do XXI wieku oj daleko
Myślałem wcześniej jak kiedyś pisałeś o wydzieleniu kilku obwodów i te dać jako "awaryjne"
Uznałem to za niepotrzebne, gdyż jak nie będzie prądu to i tak świadom że "jadę" na agregacie wyłączę wszystkie światła, a zostawię tylko najpotrzebniejsze urządzenia.
A nie mam problemu w momencie gdy potrzebuję akurat "tej" żarówki a nie jest ona w obwodzie "awaryjnym"
Ale wracając do tematu, z urządzeń które startował bym w razie zasilania z agregatu wcale nie było by TV czy radio a jedynie: Lodówka, Alarm (przez trafo) i ostatni a chyba najbardziej wrażliwy to Fatek - sterownik programowalny do mojej instalacji elektrycznej. Jest zasilany z 220, docelowo może podłączę go pod UPS-a.
Czy taki UPS będzie działał pod agregatem?
Gdzieś na strychu leży u mnie urządzenie nazwane "stabilizator napięcia" taka żółta skrzyneczka, podłączał mój tata ja przed TV coby ten TV nie mrygał i nie śnieżył.
Oczywiście mówimy tu o mojej młodości.
Ciekawe czy to to działa - trzeba napięcie pomierzyć.

smook81
10-05-2010, 15:56
WITAM
Mam pytanko troszkę z innej beczki. Od czego u was elektryk zaczynał montować instalację? No i w sumie od czego powinno zaczynać się instalację w domku? pozdrawiam

robertsz
10-05-2010, 19:10
manieq82:
1) Wydzielenie obwodów z użyciem głowy to podstawa. Można się kłócić i zastanawiać czy dać 1 różnicówke 3-fazową czy 3 różnicówki jednofazowe, czy dać 10 S-ek czy 25 S-ek, czy dać ochronnik przeciwprzepięciowy już teraz czy dopiero jak się coś spali u sąsiada... itd
Podstawą są kabelki. Rozdzielkę można wykuć, wstawić nową większą i po kłopocie. Ale kabli się nie da dorobić bez rozwalenia domu.
2) Agregat daje sinus, może nie taki super czysty, może nie są zachowane idealne przesunięcia fazowe i napewno są wahania napięcia. Ale daje sinus, który mieści się w jakichś normach. UPS będzie współpracował z agregatem. Poza tym, weź pod uwagę, że agregat potrzebuje czasu żeby podać napięcie: wyniesienie złomu na zewnątrz, odpalenie, przełączenie w rozdzielni, ustabilizowanie parametrów i JEST.... po kilku...(nastu) minutach prąd.... o ile jesteśmy w domu.
3) Centrala alarmowa ma własny zasilacz i akumulator, który jest stabilizatorem napięcia.
4) Są jeszcze różnego typu przetwornice napięcia (rzuć okiem na Allegro), które podłączone do akumulatora samochodowego potrafią podać napięcie praktycznie natychmiast po zaniku zasilania. W zależności od obciążenia możesz na takim akumulatorze popracować nawet i pół dnia.
5) Ten starodawny stabilizator może mieć przebicie do obudowy -> wywali różnicówki. Najpierw go osusz w pobliżu źródła ciepła, a później rób eksperymenty :)

smook81:
Elektryk jak każdy inny fachowiec powinien zacząć od rozmowy z klientem nt. jego potrzeb i oczekiwań.
Bez kilku informacji np: o mocy planowanych urządzeń nie ma sensu zaczynać roboty.
Załóżmy że ten etap jest za Tobą i Twoim elektrykiem, to teraz:
1) Funkcje poszczególnych pomieszczeń i planowane rozmieszczenie urządzeń
2) Wyznaczenie położenia gniazd i wyłączników
3) Określenie wysokości i odstępów od narożników
4) Puszki, bruzdy, układanie instalacji, wstępne gipsowanie
5) TYNKOWANIE
6) Elektryk wraca, odszukuje zatynkowane puszki, montuje (sznuruje) rozdzielnice
7) Sprawdzenie obwodów, podanie napięcia
8) KARTON GIPSY, GŁADZIE, MALOWANIE
9) Biały montaż
10) Pomiary, protokoły odbiorcze, zgłoszenia, faktura, gwarancja i uścisk dłoni :)

Te 10 punktów to taki skrótowy plan działania, nie wszystkie etapy są wykonywane przez jedną ekipe elektryków.
Czasem punkty 6,7, 10 są wykonywane przed tynkami i... tyle elektryków widać... patrz rozterki kolegi manieq82.
Czasem punkt 9 jest tylko na papierze....
Pytanie podstawowe - Czy elektryk wie co robi, czy robi to co wie... Jeśli wie co robi to zapewne wypracował sobie własny styl pracy niekoniecznie taki sam jak mój ;)

Tomkii
10-05-2010, 19:47
Czy taki UPS będzie działał pod agregatem?
Są UPSy przeznaczone do współpracy z agregatem. Bez tego UPS może stwierdzić że zasilanie jest do bani i dalej jechać na baterii (dopóki się nie rozładuje).

manieq82
10-05-2010, 21:24
dzięki za rady robertsz,
żeby wszyscy tak podchodzili do tematów jakimi się zajmują ....
Pozdrawiam

odaro
11-05-2010, 08:27
TINEK:
odaro: Rozumiem, że w skrzynce chcesz minimalny zapas kabla do agregatu, a od skrzynki do domu podejść dołem?
Są takie skrzynki, mają odpowiednie IP i można po nich chodzić. Choćby LEGRAND, ale są też i tańsze rozwiązania.
Kabel dobierasz w zależności od mocy jaką chcesz ciągnąć z agregatu. Kabel to linka w gumie -> mróz.
Niektóre agregaty mają zacisk uziemiający, który należy podłączyć do ziemi.


Podałbyś jakiegoś linka do tych skrzynek np. Legrand.

Samo nie potrafiłem znaleźć albo słabo szukałem.

Co masz na myśli pisząc "są tansze rozwiązania"

Proponujesz do agregatu wrzucić linkę jako rodzaj kabla.

robertsz
11-05-2010, 09:50
http://www.legrand.pl/pl/scripts/pl/publigen/content/templates/previewMultiPhoto.asp?P=435&L=EN
Tańsze rozwiązania czyli z innych firm niż Legrand :)
Szukaj pod hasłem PUSZKI PODŁOGOWE i pokrewne.

Proponuję rozwiązanie (tak przynajmniej zrozumiałem Twoją koncepcję):
1) Agregat
2) Kabel w izolacji gumowej (-20st... + 70st.C) z wtyczką zwinięty i schowany w puszce ziemnej
3) Zasilanie między puszką ziemną, a rozdzielnicą kablem YKY

Zamiast puszek możesz zastosować słupki zasilające, może to być słupek wyposażony w hydrant (zawór czerpalny wody), możesz taki słupek wykorzystać do:
- zasilania kosiarki, grilla, pompy ogrodowej, oświetlenie altanki
- podłączenia węża ogrodowego do podlewania ogródka
Zapas kabla schowasz w słupku lub będzie razem z agregatem.
Słupek ma tą przewagę, że w zimie łatwiej go znajdzie niż zasypaną śniegiem puszkę.

Jak widać możliwości jest wiele. Kwestia gustu, potrzeb i zasobności portfela.

odaro
11-05-2010, 11:51
http://www.legrand.pl/pl/scripts/pl/publigen/content/templates/previewMultiPhoto.asp?P=435&L=EN
Tańsze rozwiązania czyli z innych firm niż Legrand :)
Szukaj pod hasłem PUSZKI PODŁOGOWE i pokrewne.


Takie puszki to znalazłem ale czy one się nadają do montażu na zewnątrz raczej nie




Proponuję rozwiązanie (tak przynajmniej zrozumiałem Twoją koncepcję):
1) Agregat
2) Kabel w izolacji gumowej (-20st... + 70st.C) z wtyczką zwinięty i schowany w puszce ziemnej
3) Zasilanie między puszką ziemną, a rozdzielnicą kablem YKY


A jaki przekrój kabla YKY można założyć w ciemno jak nie wiem jakiej mocy będzie agregat ale żeby kabel wystarczył ;)

tojato
13-05-2010, 10:51
Można tak?

Jarek.P
13-05-2010, 10:57
Pewnie nie ma przeszkód formalnych, ale obawiam się, że szybko zrezygnujesz z tego pomysłu po próbie pociągnięcia w ten sposób instalacji.
Kątówka będzie musiała mieć tarczę grubości "job twoju mat' " - to po pierwsze.
Po drugie - wycinając bruzdy tej głębokości i długości setek metrów za pomoca kątówki, zejdziesz śmiertelnie na pylicę płuc najdalej w 1/3 roboty. A wcześniej oślepniesz.
Po trzecie - co w miejscach "trudnych"? Jak np przejść w ten sposób przez wewnętrzny narożnik ściany? Wykuć większą dziurę, w której da się złożyć zakręt? Głupio trochę...

J.

aadamuss24
22-05-2010, 22:33
Polecam bruzdownicę, ma regulowaną szerokość cięcia. pozdr adam

robertsz
24-05-2010, 17:23
Dawno w tym temacie nie było ruchu, więc z życia wzięte.

Bielsko-Biała, pogranicze dzielnic Komorowice i Mazańcowice, ulica o wdzięcznej nazwie Biedronki.
Rzecz się działa w ostatnią sobotę, pochmurno, w radyju zapowiadali burze z możliwością wystąpienia gradobicia.
No i przyszła burza, troszke popadało, troszke pobłyskało i w końcu trach ciach i piorun walnął w linie napowietrzną na ulicy.
Efekt - spalone wszystko co było zasilane z dwóch faz (niech będzie L1 i L3), czyli: lodówka, kuchenka, mikrofala, telefony, fax, komputery, TV, mniejsza elektronika, włącznie z żarówkami energooszczędnymi.
Teraz płacz i zgrzyt zębów, bo padł dysk z danymi firmy.... A kilka miesięcy wcześniej namawiałem: dobry uziom + ochronniki.... koszt niech będzie 1000zł.
Wtedy było za drogo, teraz jest odpowiednio taniej.
Sprzęty AGD miały nie więcej niż 1-2 lata więc czas najwyższy by je wymienić na nowsze ;)

Obok leci linia Wysokiego Napięcia, rosną wysokie drzewa, a ten głupi piorun akurat trafił w tą linię.
Na ulicy jest więcej takich przypadków, ten jeden widziałem na własne gałki oczne w niedziele już po wszystkim.

odaro
24-05-2010, 23:42
Dawno w tym temacie nie było ruchu, więc z życia wzięte.

Bielsko-Biała, pogranicze dzielnic Komorowice i Mazańcowice, ulica o wdzięcznej nazwie Biedronki.
Rzecz się działa w ostatnią sobotę, pochmurno, w radyju zapowiadali burze z możliwością wystąpienia gradobicia.
No i przyszła burza, troszke popadało, troszke pobłyskało i w końcu trach ciach i piorun walnął w linie napowietrzną na ulicy.
Efekt - spalone wszystko co było zasilane z dwóch faz (niech będzie L1 i L3), czyli: lodówka, kuchenka, mikrofala, telefony, fax, komputery, TV, mniejsza elektronika, włącznie z żarówkami energooszczędnymi.
Teraz płacz i zgrzyt zębów, bo padł dysk z danymi firmy.... A kilka miesięcy wcześniej namawiałem: dobry uziom + ochronniki.... koszt niech będzie 1000zł.
Wtedy było za drogo, teraz jest odpowiednio taniej.
Sprzęty AGD miały nie więcej niż 1-2 lata więc czas najwyższy by je wymienić na nowsze ;)

Obok leci linia Wysokiego Napięcia, rosną wysokie drzewa, a ten głupi piorun akurat trafił w tą linię.
Na ulicy jest więcej takich przypadków, ten jeden widziałem na własne gałki oczne w niedziele już po wszystkim.

Dobry uziom to co w tym przypadku znaczy.

Mój elektryk nie chciał słyszeć o zabezpieczaniu odgromowym niestety.

robertsz
29-05-2010, 18:21
Może się komuś przydać do własnoręcznego wykonania uziomu fundamentowego:
Fotki znalezione w innym wątku dotyczącym wylewania fundamentów (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?161483-Dolanie-betonu-w-stop%C4%99-pod-komin).
http://www.dplagency.pl/FOTY/beton3.jpg
Rozłożenie bednarki i sposób mocowania bednarki na skrzyżowaniach za pomocą łącznika krzyżowego

http://www.dplagency.pl/FOTY/beton.jpg
Bednarka wyprowadzona (prawdopodobnie) pod stopę pod komin lub pod przyszłą rozdzielnicę

odaro
29-05-2010, 22:32
Może się komuś przydać do własnoręcznego wykonania uziomu fundamentowego:
Fotki znalezione w innym wątku dotyczącym wylewania fundamentów (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?161483-Dolanie-betonu-w-stop%C4%99-pod-komin).
http://www.dplagency.pl/FOTY/beton3.jpg
Rozłożenie bednarki i sposób mocowania bednarki na skrzyżowaniach za pomocą łącznika krzyżowego

http://www.dplagency.pl/FOTY/beton.jpg
Bednarka wyprowadzona (prawdopodobnie) pod stopę pod komin lub pod przyszłą rozdzielnicę


Jak ja wylewałem fundamenty to chciałem zrobić uziom fundamentowy ale odradził mi to znajomy elektryk który stwierdził że taki uziom może powodować korozję zbrojenia.

Potem nie miałem czasu że by temat dalej ciągnąć a później to fundamenty były już wylane.

januszbe
06-06-2010, 18:33
Witam
Jeżeli jest elektryk co nie chce słyszeć o odgromie lub odradza zrobienia uziomu otokowego to pogońcie takiego elektryka w pi......du lub choć na jakieś dokształcenie. Być elektrykiem to nie tylko przykręcić gniazdko lub wymienić żarówkę, tutaj chodzi o bezpieczeństwo ludzi bliższych z rodziny lub całkiem obcych. Pod każdą robotą elektryk dobry elektryk się podpisze.
Co do tego otoku to niestety nie jest dobrze wykonany a mianowicie- bednarkę sie spawa i to na długości przynajmniej 30 cm i konserwuje na gorąco asfaltem lub innym mazidłem podobnym, już nie wspomnę ze musi mieć swoje wymiary nie może być za cieńki lub wąski. Ten uziom po 5 -8 latach nie spełni swoich wymagań i co wtedy ??? bedzie trzeba robić otokowy żeby parametry spełniał.
Na zakończenie w elektryce najważniejsze jest doświadczenie doświadczenie ciągła nauka i .....zdrowy rozsądek.

robertsz
06-06-2010, 20:45
januszbe: Uziom pokazany na zdjęciach powyżej nie jest uziomem otokowym, to jest uziom fundamentowy.
Jest wykonany prawidłowo, połączenia mogą być spawane lub skręcane.
Poza asfaltem i mazidłami są jeszcze inne sposoby na korozję.

Z jednym się zgodzę, elektryk zrąbał sprawę odradzając zrobienie komuś dobrego uziomu fundamentowego.

odaro
06-06-2010, 21:32
januszbe: Uziom pokazany na zdjęciach powyżej nie jest uziomem otokowym, to jest uziom fundamentowy.
Jest wykonany prawidłowo, połączenia mogą być spawane lub skręcane.
Poza asfaltem i mazidłami są jeszcze inne sposoby na korozję.

Z jednym się zgodzę, elektryk zrąbał sprawę odradzając zrobienie komuś dobrego uziomu fundamentowego.

To wiadomo ale jak się ustosunkować do argumentów tego elektryka że uziom może powodować korozję zbrojenia w ławach fundamentowych.

Je sam nie potrafiłem obalić tego argumentu.

Jarek.P
06-06-2010, 21:41
Źle zrobiony uziom - może. Dobrze zrobiony - nie może. I to chyba wszystko w temacie.

odaro
06-06-2010, 22:10
Źle zrobiony uziom - może. Dobrze zrobiony - nie może. I to chyba wszystko w temacie.

I tutaj jest cały pies pogrzebany co to znaczny dobrze jak widać wyżej mamy dwie odmienne opinie na temat uziomu na zdjęciach.


Mnie ma wystarczyć uziom który jest zabity przy skrzynce przyłączeniowej przez Zakład Energetyczny.

Jarek.P
06-06-2010, 22:28
OK, może konkretniej:
kol. Januszbe delikatnie mówiąc przesadza. Bednarkę można spawać, ale można ją też łączyć zaciskami, jest to jak najbardziej poprawne, jeśli wręcz nie lepsze od spawania. Jej smarowanie mazidłem - słusznie, ale gdzie to mazidło? Po całości? ;) Wymiary tej bednarki - nie są podane, ale po zdjęciach sądząc, nie wygląda na "za cieńką"

Uziom fundamentowy ze zdjęć wygląda na zrobiony wręcz wzorcowo.

A teraz czym się różni zły uziom od dobrego uziomu i jak to się ma do korozji zbrojenia.
Ano, po pierwsze, jeśli ława jest wylana byle jak, beton nie jest zawibrowany lub w inny sposób dobrze ułożony, woda spływając np. po zwodzie od piorunochronu może penetrować ławę i korodować zbrojenie. Zgoda, ale jeśli ława będzie tak spieprzona, to i bez uziomu fundamentowego będzie ten sam problem, wody w ziemi nie brakuje.
W dobrze zrobionej ławie całe zbrojenie jest ściśle zalane betonem i żadna korozja w betonie nie jest możliwa. Bo nie. I koniec. A jedyne newralgiczne miejsce jest tam, gdzie bednarka z ławy wychodzi. Bednarkę daje się zwykle ocynkowaną, jednak ocynk z betonem się trochę nie lubią, nie pamiętam dokładnie w czym jest rzecz, czy zasadowy klimat panujący przy betonie ocynk wyżera, czy mechanizm jest inny, faktem jednak jest, że w miejscu styku ocynku z betonem, ten ocynk jest uszkadzany. I tam właśnie bednarka będzie korodować. Z czasem może wręcz odkorodować zupełnie i odpaść. I tam właśnie warto bednarkę posmarować jakimś mazidłem - z 10-20cm wgłąb ławy i z 10-20cm ponad ławą. A jak ktoś chce mieć superhiper, to można na bednarkę w tym miejscu przejścia naciągnąć termoskurcza, ale wtedy koniecznie takiego z klejem, bo do zwykłego wilgoć najdzie kapilarnie i będzie jeszcze gorzej.

J.

odaro
06-06-2010, 22:42
OK, może konkretniej:
kol. Januszbe delikatnie mówiąc przesadza. Bednarkę można spawać, ale można ją też łączyć zaciskami, jest to jak najbardziej poprawne, jeśli wręcz nie lepsze od spawania. Jej smarowanie mazidłem - słusznie, ale gdzie to mazidło? Po całości? ;) Wymiary tej bednarki - nie są podane, ale po zdjęciach sądząc, nie wygląda na "za cieńką"

Uziom fundamentowy ze zdjęć wygląda na zrobiony wręcz wzorcowo.

A teraz czym się różni zły uziom od dobrego uziomu i jak to się ma do korozji zbrojenia.
Ano, po pierwsze, jeśli ława jest wylana byle jak, beton nie jest zawibrowany lub w inny sposób dobrze ułożony, woda spływając np. po zwodzie od piorunochronu może penetrować ławę i korodować zbrojenie. Zgoda, ale jeśli ława będzie tak spieprzona, to i bez uziomu fundamentowego będzie ten sam problem, wody w ziemi nie brakuje.
W dobrze zrobionej ławie całe zbrojenie jest ściśle zalane betonem i żadna korozja w betonie nie jest możliwa. Bo nie. I koniec. A jedyne newralgiczne miejsce jest tam, gdzie bednarka z ławy wychodzi. Bednarkę daje się zwykle ocynkowaną, jednak ocynk z betonem się trochę nie lubią, nie pamiętam dokładnie w czym jest rzecz, czy zasadowy klimat panujący przy betonie ocynk wyżera, czy mechanizm jest inny, faktem jednak jest, że w miejscu styku ocynku z betonem, ten ocynk jest uszkadzany. I tam właśnie bednarka będzie korodować. Z czasem może wręcz odkorodować zupełnie i odpaść. I tam właśnie warto bednarkę posmarować jakimś mazidłem - z 10-20cm wgłąb ławy i z 10-20cm ponad ławą. A jak ktoś chce mieć superhiper, to można na bednarkę w tym miejscu przejścia naciągnąć termoskurcza, ale wtedy koniecznie takiego z klejem, bo do zwykłego wilgoć najdzie kapilarnie i będzie jeszcze gorzej.

J.


No ... teraz to zaczynam to wszystko rozumieć :)

Lucky Mike
06-07-2010, 15:34
Witam,

Mieszkam już 3 rok, dawno nie zaglądałem na forum, a tu się okazuje że mogę mieć problem z prądem ...
Próbowałem znaleźć coś podobnego na forum ale mi się nie udało. Nowa dla mnie wyszukiwarka nie chyba nie ma opcji pokazywania postów tylko tematy
co nie ułatwia zadania i w związku z tym pozwolę sobie opisać moją sprawę tutaj

Zakład Energetyczny wyznaczył mi jako miejsce przyłączenia do sieci na budowę i docelowo w skrzynce znajdującej się w murowanym ogrodzeniu między dwoma sąsiadami.
Skrzynka jest zakończeniem złącza zlokalizowanego na osiedlu luksusowych domów.
Sąsiad przez którego działkę chciałem przeprowadzić wewnętrzną linię zasilającą (WZL) zgodził się i nie chciał za to nic w zamian. Nie zgłaszał i nie zgłasza żadnych pretensji.
Skrzynkę licznikową zlokalizowałem przy wjeździe na moją działkę.
Pozwolenie na budowę (wraz z warunkami ZE oraz projektem przyłączy) nie wzbudził żadnych protestów.
Problemy zaczeły się gdy ZE miał podłączyć prąd budowlany w skrzynce - sąsiedzi z osiedla nie wpuścili elektryków na swoją posesję.
Po mojej interwencji wpuszczono ich i "pozwolono" podłączyć prąd budowlany.
Polegało to na wetknięciu kabla w istniejącą dziurkę z kablami sąsiada i założenia bezpieczników. WZL zrobiłem od razu docelowo kablem ziemnym.
Kolejne problemy wystąpiły przy próbie podłączenia domu, przejścia z taryfy budowlanej na docelową oraz przy odbiorze budynku.
Wymagało to zgodnie z umową przebudowy złącza czyli w moim przypadku wymiany jednych bezpieczników na inne.
Sąsiedzi z osiedla nie godzili się na wejście pracowników ZE na teren posesji. Pracownicy STOEN przekształcanego w RWE nie chcieli robić awantury i wchodzić z policją.
Straciłem wiele czasu na próby znalezienia rozwiązania sprawy z sąsiadami i ZE, trochę opóźniła mi się budowa ale w końcu zmieniono w umowie zapis o bezpiecznikach, zmieniono mi taryfę, odebrałem instalację i dom, gdzie szczęśliwie mieszkam już kolejny rok.
Dodam że alternatywne źródło zasilania (linia napowietrzna) znajduje się w drodze odległej o ok. 70 m od mojej działki + 35 m do skrzynki. Tereny leśne, niejasna własność.
Jestem spokojnym sąsiadem. Instalacja mojego domu nie wywołała żadnych dysfunkcji instalacji osiedla.

Wczoraj za pośrednictwem kancelarii prawnej otrzymałem list (wysłany do wiadomości ZE) od sąsiada z osiedla, w którym wzywa mnie do demontażu tymczasowego przyłącza do końca miesiąca. Zadzwoniłem do niego umówiłem się na rozmowę przy płocie. Wnioskuję z niej, że sąsiad działał pod presją swoich sąsiadów, którzy boją się, że mój dom będzie precedensem dla podłączenia domów, które mogą powstać w przyszłości na działkach znajdujących się wzdłuż złącza i ogrodzenia. O ile dobrze rozumiem obawiają się, że spowoduje to "rozrzedzenie" prądu. Czują się właścicielami i dysponetami złącza. Pewnie się im trochę nudzi i chcą poczuć władzę.
Przy okazji mszczą się (niestety na mnie) za sposób potraktowania przez ZE podczas budowy ich osiedla. Sprawę zaognił konflikt z człowiekiem który ostatnio budował się przy tym samym złączu i płocie ale kilkaset metrów bliżej drogi. Zdaje się że dał za wygraną i pociągnął prąd równolegle (TBC).
Co ciekawe, sąsiad nie chce żadnych korzyści tytułem służebności za wetknięcie mojego kabla w skrzynkę zlokalizowaną w ogrodzeniu ich posesji
Wydaje mi się że grunt pod ogrodzeniem należy nie tylko do mojego bezpośredniego sąsiada ale do wszystkich mieszkańców osiedla.
Wg ZE złącze jest obecnie wykorzystywane zaledwie w 30%, stanowi własność RWE, pracownicy mają prawo wstępu w celu rozbudowy.

No i czas na pytania:

1. Czy sąsiedzi z osiedla mają podstawy prawne, aby żądać odłączenia mnie od siec, jeżeli wcześniej nie zgłaszali protestów wobec pozwolenia na budowę i warunków przyłączenia?

2. Czy można ustanowić służebność podłączenia do złącza, tak jak służebność drogi koniecznej w sytuacji gdy jest alternatywa?

3. Czy ZE ma prawo podłączać do swojego złącza leżącego na czyjejś działce kolejnych odbiorców?

4. Czy podłączając musi uzyskać zgodę? W jakiej formie? Kto?

5. Co robić?

M.

P.S. 1 Tak wiem trzeba podpisać notarialnie na zgodę na WZLkę przez działkę sąsiada, który nie stwarza problemów.
P.S. 2 jeśli są odpowiedniejsze miejsca dla mojego postu - dajcie lub przeklejcie link

marcin714
09-07-2010, 14:32
Po pirewsze do ktoś zdupcył sprawę, że aby dostać siędo szafki złacza kablowego , któere jest w ogrodzeniu trzeba wejść na teren posesji, Co tam drzwiczki do środka się otwierają? Po drugie ztpowe polskie podejscie do sprawy. Jak chcę przyłącze to jestem miły i wogóle. Jak już je dostane to pomnie choćby potop to nastepnemu już nie pozwolę sią przylączyć. Z takimi dziadami robi się tak, że jak są jeszcze mili to daje im się do podpisania zgody na podłaczanie kolejnych odbiorców lub wręcz zmusza si ich do ustanowienia służebności przesyłu na swojej działce. Są dziady takie, że zaprze się i nie podpisze. Wtedy trzeba szukać innych rozwiazań np postawić mu złącze przed ogrodzeniem w jakiejś drodze jeśli się da. Ale nie zawsze się da bo droga może też być jego. Naszczęście na takich dziadów jest bat w postaci sądu i przymusowego ustanawiania służebności gruntowej. I tu doszliśmy do sedna sprawy. Miejsce przyłączenia to nie jest miejsce przyłaczenia twojego WLZ tylko miejsce przyłaczenia przyłącza. Przyłączem ma się zając RWE a nie ty. Skoro RWE dało d... i nie mają żadnej zgody na rozbudowę sieci to niech sie teraz martwią i działają. A jeśli mają jak mowia tylko afery nie chcą robić to naciskaj ich i niech zrobią tę aferę. To panoszenie się takich dziadów jest zatrwazające i jeżeli ktoś z tym czegos nie zrobi to niedługo zaczniemy się cofac w rozwoju energetyki do epoki elektrowni lokalnych w każdej kamienicy.

lelelek
11-07-2010, 21:04
mam pytanie dotyczące rozkładania instalacji w podłodze
- czy poprawne jest rozłożenie tego w twardym pcv
- jak powinny być rozwiązane szczegóły takiej instalacji takie jak kolanka, wejście ze ściany w podłogę. Czy powinny mieć jakieś specjalne kształtki
- ile maksymalnie przewodów może iść w jednej rurce

robertsz
12-07-2010, 09:17
1) Twardy PCV popęka przy nacisku buta.
2) Są gotowe kształtki zarówno sztywne jak i karbowane (elastyczne)
3) Ile uda Ci się wciągnąć

Przy takim układaniu przewodów powinieneś wziąć poprawki na wspólne grzanie się przewodów.
A w mojej opinii, jeśli to jest domek jednorodzinny nie warto się bawić w takie rurkowanie domu.

Lucky Mike
12-07-2010, 12:24
Marcin714 - dzięki za uwagi.
Zakład energetyczny, ma notarialne prawo rozbudowywać złącze/sieć, choć nie bardzo jest skłonny to prawo egzekwować.
Problem polega na tym, że granica między tym co moje (WZL), a tym co zakładu energetycznego (złącze) przebiega w skrzynce zlokalizowanej na gruncie sąsiada.
Wygląda na to, że muszę wystąpić do sądu cywilnego o ustamenie służebności na tę parę cm2, które zajmuje mój kabel w skrzynce nad jego gruntem.
Doczytałem się, że instytucja drogi koniecznej jest (orzeczeniem SN) także ważna dla samych mediów.
Jeżeli wyznaczono mi miejsce podłączenia WZLki tu, to chyba nie miałem alternatywy.

Moje ww. pytania 1, 3-5 pozostają aktualne.

lelelek
12-07-2010, 15:03
jeśli nie twarde pcv to w czym kable umieszczone w podłodze?

Jarek.P
12-07-2010, 15:30
W peszlu normalnym

J.

odaro
12-07-2010, 21:03
jeśli nie twarde pcv to w czym kable umieszczone w podłodze?

Obo Bettermann jako nowość ma kanały z PCV może Cię to zainteresuje

Tomek-P
13-07-2010, 19:09
Witam JA przewody po posadzce układam w peszlu utwardzanym i betonuje je wtedy nikt mi ich nie podepta...

przemg
15-09-2010, 12:44
Proszę o praktyczne wskazówki jak wykonać uziom fundamentowy. W projekcie mam napisane:
"Uziom będzie wykonany jako uziom fundamentowy w postaci płaskownika ocynkowanego FeZn 30*4 układanego 5 cm od dna wykopu w pozycji pionowej. Płaskownik powinien być mocowany do zbrojenia fundamentu drutem wiązałkowym. Przewody wziemiające będą wykonane z FeZn 30*4 i wyprowadzone ze ścian fundamentowych 30 cm nad poziomem terenu."

Jestem laikiem w tej materii, czy można to wykonać to samemu? Jeśli tak to proszę o pomoc. Zdjęcia i rysunki mile widziane.
Pozdrawiam

Witam
Musisz zrobić tak zwany otok z bednarki czyli z płaskownika 30/4 wokół domu połaczyc ten otok ze zbrojeniem fundamentowym i wypuścicz łącza kontrolne nad ziemię do tego później zejdą z dachu druty instalacji odgromowej

Domili
30-01-2011, 21:57
Witam forumowiczów - elektryków :)
Ja tu pierwszy raz, pierwszy mój post - pytanie.
Mam problem z oświetleniem prysznica. Koniecznie chciałam mieć lampki mimo,że mój fachowiec odradzał mi prąd pod prysznicem... w końcu zrobił jak chciałam, ale teraz mam tam 220 v. Czy coś możnaz tym zrobić? Dodam, że wszystko już zrobione i tylko te kable mi streczą, teraz zaczęłam się obawiać, żeby przypadkiem kogoś nie popieściło.
Można jakoś zmienić to napięcie? Czy odpowiednio hermetyczne lampki wystarczą?
Błagam o fachową pomoc, bo nie mam się kogo radzić...

witu102
30-01-2011, 22:06
teraz to należałoby zrobić puszkę, i kable biegnący pod prysznic puścić przez transformator 12V...albo prostsze rozwiązanie, o ile masz sufit podwieszany..kupujesz skrzynkę wodoszczelną (hermetyczną) natynkową don środka kabel do skrzynki transformator ze skrzynki na sufit 12V i do tego LED/halogen
http://obrazki.elektroda.net/97_1256066788.jpg

robertsz
31-01-2011, 03:09
Witam forumowiczów - elektryków :)
Ja tu pierwszy raz, pierwszy mój post - pytanie.
Mam problem z oświetleniem prysznica. Koniecznie chciałam mieć lampki mimo,że mój fachowiec odradzał mi prąd pod prysznicem... w końcu zrobił jak chciałam, ale teraz mam tam 220 v. Czy coś możnaz tym zrobić? Dodam, że wszystko już zrobione i tylko te kable mi streczą, teraz zaczęłam się obawiać, żeby przypadkiem kogoś nie popieściło.
Można jakoś zmienić to napięcie? Czy odpowiednio hermetyczne lampki wystarczą?
Błagam o fachową pomoc, bo nie mam się kogo radzić...

Strzelam w ciemno, że masz tam sufit podwieszany i otwory pod lampki.
Teraz jedynym wyjściem jest zakup transformatora i zasilenie lampek za jego pośrednictwem.
Puszka jest OK, tyle że do niej się nie dostaniesz przez dziurę fi 70.
Są szczelne lampki, pod prysznicem wystarczą LEDy.

Na marginesie, trzeba było posłuchać mądrzejszego od siebie...
Ja też kiedyś popełniłem u siebie halogen prysznicowy.
Działał aż w połączeniu z wodą rozleciał się na kawałki, oczywiście wdepnąłem w to szkło gołą stopą.
Na szczęście nie miałem swoich oczodołów skierowanych do góry... na szczęście zmądrzałem i każdemu wybijam lampki z głowy.

witu102
31-01-2011, 12:13
ja pod prysznicem instaluje listwe LED wodoodporną i po kłopocie...halogeny zbyt się nagrzewają i w kontakcie z woda lubią pęknąć...

Domili
31-01-2011, 18:55
No tak, sufit jest podwieszany. Bez porządnego elektryka się nie obędzie, a ja już przestaję się mądrzyć. Tak więc cieszę się że chociaż jest jakieś wyjście.

Cchciało być jajko mądrzejsze od kury...

Dzięki bardzo

fenix2
31-01-2011, 20:39
Proszę o praktyczne wskazówki jak wykonać uziom fundamentowy. W projekcie mam napisane:
"Uziom będzie wykonany jako uziom fundamentowy w postaci płaskownika ocynkowanego FeZn 30*4 układanego 5 cm od dna wykopu w pozycji pionowej. Płaskownik powinien być mocowany do zbrojenia fundamentu drutem wiązałkowym. Przewody wziemiające będą wykonane z FeZn 30*4 i wyprowadzone ze ścian fundamentowych 30 cm nad poziomem terenu."

Jestem laikiem w tej materii, czy można to wykonać to samemu? Jeśli tak to proszę o pomoc. Zdjęcia i rysunki mile widziane.
Pozdrawiam

Można poczytać w tym wątku:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15467-Odgrom%C3%B3wka

qnik111
16-03-2011, 18:55
Witam
Czy takie cudo http://allegro.pl/czujnik-zaniku-i-kolejnosci-fazy-czak-1-lodz-i1499536695.html można zamontować w erbetce, żeby podłączyć np betoniarkę jeśli tak to w jaki sposób ?
Pozdrawiam

Jarek.P
16-03-2011, 19:04
Można, schemat podłączenia jest na urządzeniu (widać na zdjęciu), tylko pytanie: po co?
Takich urządzeń używa się do chronienia np. pomp w hydroforach, przy betoniarce na budowie nie ma to większego sensu.

J.

qnik111
16-03-2011, 19:23
Jak pytałem w hurtowni o erbetkę na budowę to takie cudo mi też liczyli, tłumacząc że jak braknie jednej fazy to silnik w betoniarce się nie spali.
Z tego schematu to ja za dużo nie wyczytam, więc mam się za to sam nie brać ? nie znam żadnego zaprzyjaźnionego elektryka :( co to jest cewka st. i to M w kółeczku
Pozdrawiam

Jarek.P
16-03-2011, 19:34
W życiu o tak wyposażonej erbetce nie słyszałem, naciągnąć cię chcieli i tyle :-)

Znaczy... niby chcieli dobrze, faktycznie to urządzenie zabezpieczy przed spaleniem silnika w razie braku jednej fazy, ale w razie jej braku silnik się nie obraca, a jedynie "drży" i w przypadku betoniarki jest to wyraźnie widoczne, a silnik się nie spali od razu, to trochę trwa. Wystarczy ją wtedy po prostu wyłączyć i tyle.

jeśli bardzo chcesz - M w kółeczku to właśnie silnik, a cewka st to cewka stycznika. Tylko... bez urazy, ale jeśli ten schemat to dla Ciebie czarna magia, to mam obawy, że sam tego nie połączysz.

J.

qnik111
16-03-2011, 20:13
Ok. dam sobie z tym spokój. Jeszcze jedno pytanko :) kupiłem różnicówkę i nie wiem czy nie jest uszkodzona ( nie da się pstryczka przełączyć). To wada czy jak podłącze do prądu to sie nareperuje :)
Pozdrawiam

Jarek.P
16-03-2011, 20:16
Ale nie idzie jej ruszyć z miejsca, czy podniesiona do góry sama opada spowrotem? A może nie da się jej podnieść do samego końca? Tak czy tak, w niepodłączonej różnicówce to się normalnie powinno przestawiać (w trójfazowej może wymagać odrobiny siły, to nie chodzi lekko), jeśli się nie daje - reklamuj.

J.

qnik111
16-03-2011, 20:34
Nie da się jej podnieść do góry, ale jak piszesz w trójfazowej idzie ciężko, a o taką właśnie pytam, to może i działa :) nie chciałem jej tak od razu na brutala brać :)
Jutro ją nacisnę mocniej :)
Pozdrawiam

Janusz J
20-03-2011, 11:10
Witam.

Niedlugo planuje rozpoczac budowe, ale poniewaz nie mam jeszcze przylacza pradu, bede korzystal z pradu od sasiada. W zwiazku z tym musze zakupic przewod, ale chcialbym, zeby ten przewod mozna bylo potem wykorzystac do wykonania docelowego przylaczenia od skrzynki do domu.
Chcialem zapytac ekspertow jaki przewod musze kupic?
Bylem w hurtowni elaktrycznej ale sprzedawca nie umial mi udzielic kompetentnej porady :(

W warunkach przylaczenia, ktore dostalem z Zakladu Energetycznego mam takie dane:
Rodzaj przylacza: kablowe
Moc przylaczeniowa: 16kW - ale wzialbym tutaj pewien zapas, gdyby w przyszlosci trzeba bylo ta moc zwiekszyc, bo w domu wszystko bedzie na prad (ogrzewanie pompa ciepla).
Przylacze: kablowe YAKXS 4*35mm2 o dlugosci 7m do złącza kablowego typ "L"ZK-1(160A)/SL w linii ogrodzenia działki.
Zabezpieczenie główne: Nadmiarowo-prądowe (przedlicznikowe) w obudowie przystosowanej do plombowania 25A w częsci złączowej.
Układ pracy sieci zasilającej 0,4kV: TN-C.

Odległość domu od miejsca, gdzie potencjalnie stanie skrzynka przyłączeniowa to ok 15m.

Czy na podstawie tych danych ktos z szanownych kolegow jest w stanie powiedziec mi jaki powinienem kupic przewod (ile żył i jaki przekrój żyły).

Dzieki,
Pozdrawiam.

fenix2
20-03-2011, 13:12
Na czas budowy wystarczy linka w gumie 5x2.5mm2 a docelowy kabel dasz inny "ziemny" o większym przekroju.

Janusz J
20-03-2011, 13:54
Na czas budowy wystarczy linka w gumie 5x2.5mm2 a docelowy kabel dasz inny "ziemny" o większym przekroju.

No wlasnie pomysl jest taki, zeby kupic jeden a nie dwa.
Na czas budowy tez bede musial zakopac, zeby nie zginal, wiec chcialem kupic raz a dobrze i stad wlasnie moje pytanie.
Jesli ktos bylby w stanie doradzic, to bylbym wdzieczny.

Pozdrawiam,

daro31ie
20-03-2011, 16:53
No wlasnie pomysl jest taki, zeby kupic jeden a nie dwa.
Na czas budowy tez bede musial zakopac, zeby nie zginal, wiec chcialem kupic raz a dobrze i stad wlasnie moje pytanie.
Jesli ktos bylby w stanie doradzic, to bylbym wdzieczny.

Pozdrawiam,
Kolego docelowo daj sobie Kabel ziemny YKY 5x10 tylko zakup najlepiej na allegro z uwagi na astronomiczne ceny w hurtowniach w trojmiescie

manieq82
22-03-2011, 03:34
Witam fachowe towarzystwo
Mam pytanie do speców w temacie o podłączenie agregatu do sieci domowej jako rezerwowego źródła
z racji częstych przerw w dostawach prądu wcześniej podczas budowy instalacji elektrycznej zamontowałem przełącznik agregat sieć Spamel PRZK 3063N-W02 (http://www.hurtownia.win.pl/product_info.php/cPath/260_473/products_id/9054?topSsid=75d1beee7f6316d3e6fae4c4def0ad02)
agregat jednak mam na razie jednofazowy - mam, kiedyś kupiłem i chciałbym go na razie wykorzystać - Honda EA 2600 (http://www.znarzedziami.pl/produkt/165,3265,Agregat_pradotworczy_jednofazowy_Honda_EA _2600.html)

no i...
na etapie budowy nie wiedziałem jak to jest z fazą i zerem w takich agregatach, teraz coś mniej więcej wiem
elektryk powiedział że wsio radno jak podłączę zero i fazę??
hmm, jakoś mnie to nie przekonuję zwłaszcza że ten mój przełącznik ma nierozłączne N
a co z bolcem uziemiającym? w agregacie jest, w instrukcji (http://www.mojahonda.pl/download/agregaty/instrukcja_obslugi_EA2000_2600_3000_2010.pdf) piszą że jest zmostkowany z obudową

druga sprawa
jak sprawdzić czy uziemienie działa prawidłowo
sieć przed licznikiem jest TN-C, w domu mam zdaje się TT - jest bednarka wokół domu i 3 uziomy pionowe i to podłączone do listwy zaciskowej
jak wspomniałem pomiaru rezystancji nie posiadam

w czym problem?
ano kupiłem hiper extra listwę zasilającą z diodami i dioda "GROUNDED" nie świeci - znaczy czytając za producentem jest nie prawidłowe uziemienie i to wzbudziło moje zaniepokojenie

pomożecie? :)

Jarek.P
22-03-2011, 07:04
Maniek, nie znam twojego generatora, ale problem jest taki, że one zwykle są robione jako IT, znaczy N jest totalnie odizolowane od ziemi. W takim układzie, tak jak twój elektryk mówi, faktycznie wszystko jedno, który zacisk pójdzie na N a który na fazę. Póki takiego generatora nie uziemisz, jego zacisk ochronny będzie w zasadzie wisiał w powietrzu.

J.

Małosia*1
25-03-2011, 12:48
Ja trochę z innej beczki,
Czy przwody elektryczne pod tynki gipsowe jednowarstwowe należy kłaść w bruzdach, czy po wierzchu?
Może ktoś doradzi, bo na budowie u mnie awantura na całego i jeden mądrzejszy od drugiego.
Nie chciałabym mieć później "prześwitującej" przez tynki instalacji.
Co wy na to?

Jarek.P
25-03-2011, 13:14
Można tak i tak, co kto woli, jedna i druga opcja ma swoje wady i zalety. Bruzdy = więcej pracy dla elektryka, ale potem tynkarze mają łatwiej, mogą cieńsze tynki położyć. Kwestia wyboru, czyja wygoda dla ciebie będzie korzystniejsza (np. finansowo).
Generalnie:
- jeśli ściany są miękkie (siporex, ytong itp) a przy tym postawione bardzo równo - lepiej bruzdować, bo to nie jest problem, a potem cienkie (=tańsze) tynki wyjdą.
- przy ścianach z czerwonej ceramiki (zwłaszcza z Maxa), lub dowolnych innych, ale byle jak postawionych, tynki tak czy tak będą musiały mieć swoją grubość, przewody spokojnie się schowają.

J.

ertejot
26-03-2011, 16:41
Ja trochę z innej beczki,
Czy przwody elektryczne pod tynki gipsowe jednowarstwowe należy kłaść w bruzdach, czy po wierzchu?
Może ktoś doradzi, bo na budowie u mnie awantura na całego i jeden mądrzejszy od drugiego.
Nie chciałabym mieć później "prześwitującej" przez tynki instalacji.
Co wy na to?

Zgodnie z PN tynk nad przewodem powinien wznosi 5 mm

Wakmen
26-03-2011, 18:34
Zgodnie z PN tynk nad przewodem powinien wznosi 5 mm
Z tego też względu nie kładę obok siebie więcej jak 5 przewodów płaskich obok siebie. W takim przypadku wolę zrobić wąską bruzdę i wszystko spiąć.
Przeraża mnie jak obok siebie jest 20 - 30 przewodów płaskich obok siebie. Ładnie to wygląda przed tynkami ale jak tynki położą to tego tynku w tym miejscu jest jak na lekarstwo.

robertsz
27-03-2011, 08:02
Ja trochę z innej beczki,
Czy przwody elektryczne pod tynki gipsowe jednowarstwowe należy kłaść w bruzdach, czy po wierzchu?
Może ktoś doradzi, bo na budowie u mnie awantura na całego i jeden mądrzejszy od drugiego.
Nie chciałabym mieć później "prześwitującej" przez tynki instalacji.
Co wy na to?
Tak, instalacje każ wykonać w bruzdach.
Niestety, ale kable kładzione po wierzchu będzie widać na tego typu tynkach.
Poczytaj o problemikach ludzi, którym się kable objawiły. Nikt nie zna sposobu na wyeliminowanie tego zjawiska.
Bruzdy to koszt 500-1000zł, dokładnie o tyle albo i więcej zbijesz cenę tynków. Wyjdziesz na zero i bez niespodzianek.
No i najważniejsze, kable w bruzdach idą w sposób przewidywalny. Zaś 5-10 kabli na płasko to prawie 5-10 cm pasa w którym nie wypada wiercić, pasa w którym tynk jest słabszy (cieńszy).

Łukasz80
27-03-2011, 08:08
...mnie wczoraj poinformował tynkarz, że jakbym miał kable w bruzdach to cena za 1m2 tynku byłaby niższa o 1 zł. I tak za późno :/

Małosia*1
28-03-2011, 10:40
Dzięki za odpowiedzi,
Zdecydowaliśmy robić elektrykę w bruzdach.
Faktycznie będzie to trochę więcej kosztowało, ale jak mam potem parzeć na przebijające kable, albo kleić wszędzie tapety, to chyba warto zapłacić tę parę złotych dodatkowo.
Pozdrawiam

pece75
10-04-2011, 19:03
Witam,
Mam pytanie do kolegów fachowców od elektryki: czy ta w pełni wyposażona erbetka z linku jest odpowiednia na budowę i czy później można ją zamontować np. w garażu zewnętrznym?
http://allegro.pl/rozdzielnia-budowlana-11mod-zabezpieczona-legrand-i1547844570.html

robertsz
10-04-2011, 19:16
Cena podejrzanie niska, ale wszystko jest OK.
Ja bym jedynie zmniejszył wartości bezpieczników na czas budowy:
- S303 C32A na S303C25A - raczej nie masz 32A przed licznikiem
- S301 C25A na S301 C20A - 25A usmaży te gniazdka, 20A to już lekko naciągana wartość.

Nie ma nic na temat układu połączeń, połączenia wykonujesz zgodnie z Warunkami Technicznymi jakie wydała Energetyka.

Zwróć uwagę, że to jest rozdzielnica niezamykana.
Więc jeśli będzie na zewnątrz to jest szansa, że sąsiedzi będą kosić trawę na Twoim liczniku.
Rozwiązaniem jest wyłączenie prądu w skrzynce z licznikiem, do której to skrzynki masz klucz tylko Ty i Energetyka.
Ewentualnie skrzynke montujesz wewnątrz garażu/blaszaka (napewno taki masz na budowie).

Jeszcze jedno, te gniazdka 1-fazowe mają takie klapki - zabezpieczenia mechaniczne przed dziećmi.
Te blokady padną - nie da się wtyczki włożyć.
Jeśli będziesz chciał wykorzystać skrzynkę do garażu w domu to musisz wymienić te gniazdka na nowe.
Koszt rzędu 10zł/szt.

pece75
10-04-2011, 19:31
Dzięki robertsz. Tą erbetkę zamontuję w zamykanej drewnianej szafce. Poproszę sprzedającego o zamianę bezpieczników, a podłączenia dokona elektryk, więc myślę, że będzie ok.

qnik111
12-04-2011, 21:24
Szanowni elektrycy powiedzcie mi dlaczego licznik kręci mi się w odwrotną stronę? zamieniłem fazy, ale nic to nie dało. Licznik jest po regeneracji
pozdrawiam

robertsz
13-04-2011, 04:55
Zamiana faz nic nie powinna zmienić, jedynie połączenie na odwrót - zasilanie/odbiornik.
Zakładając, że nie popełniłeś błędu w połączeniach to typuje uszkodzenie licznika.

qnik111
13-04-2011, 18:18
Podłączyłem zgodnie z dodaną do licznika instrukcją, ale mogę podłączyć na odwrót - zasilanie/odbiornik i zobaczymy co się stanie. Mam nadzieje że żadnych fajerwerków nie będzie
Pozdrawiam

Jarek.P
13-04-2011, 18:58
Jeśli licznik bez poboru prtądu stoi w miejscu, a przy poborze kręci się odwrotnie, to jest źle podłączony.

Jeśłi zaś przy poborze kręci się dobrze, a bez poboru (zrzucone bezpieczniki ZA licznikiem) kręci się w drugą stronę, to jest to usterka licznika.

J.

qnik111
13-04-2011, 19:09
Licznik kręci się tylko przy poborze prądu. Czyli zamienić kabelki na odwrót - zasilanie/odbiornik ? czy bawić się w zamiany faz?

Tysonq
13-04-2011, 21:00
Jeżeli o liczniku mowa to ja mam takie pytanie: Po całym dniu pracy na budowie (przyłącze budowlane - skrzynka na słupie) czarne pole na tzw kółku po wyłączeniu wszystkich bezpieczników jest nie widoczne. Rano przychodzę, otwieram skrzynkę, a czarne pole skierowane jest w moją stronę! Ilość kWh bez zmian. Jak to możliwe, że licznik sam się przekręca??

robertsz
13-04-2011, 22:58
qnik111 - Zamień kabelki, powinno pomóc. Skoro masz dostęp do listwy to licznik nie jest oplombowany, baw się dowoli :)
Tysonq - Jest to możliwe, upływ, kontrolki, etc..... Wyłącz bezpieczniki za licznikiem i obserwuj.

Paczka
05-06-2011, 13:22
Witam,
Mam pytania dotyczące przyłącza.
Zapotrzebowanie 15KW przyznane w warunkach. Prąd trójfazowy (płyta indukcyjna w kuchni na tzw siłę). Od słupa do domu 62 metry. Chciałbym kabel wkopać (YKY).
1. Jaki kabel (średnica i ilość żył) powinienem zastosować? (sprawdzam oferty które, są różne od 5x10mm2 do 5x 35mm2).
2. Czy przepisy określają odległość skrzynki rozdzielającej (bezpiecznikowej) od miejsca wejścia kabla przyłączeniowego do budynku? Nam najwygodniej byłoby umieśćić skrzynkę z bezpiecznikami 2,5m od wejścia kabla do budynku.
3. Czy przed wejciem kabla do budynku jest możliwe i zgodne z przepisami zrobienie odgałęzienia na garaż (prąd 230 i siła)?
Pozdrawiam
paczka

robertsz
05-06-2011, 13:42
Witam,
Mam pytania dotyczące przyłącza.
Zapotrzebowanie 15KW przyznane w warunkach. Prąd trójfazowy (płyta indukcyjna w kuchni na tzw siłę). Od słupa do domu 62 metry. Chciałbym kabel wkopać (YKY).
1. Jaki kabel (średnica i ilość żył) powinienem zastosować? (sprawdzam oferty które, są różne od 5x10mm2 do 5x 35mm2).
2. Czy przepisy określają odległość skrzynki rozdzielającej (bezpiecznikowej) od miejsca wejścia kabla przyłączeniowego do budynku? Nam najwygodniej byłoby umieśćić skrzynkę z bezpiecznikami 2,5m od wejścia kabla do budynku.
3. Czy przed wejciem kabla do budynku jest możliwe i zgodne z przepisami zrobienie odgałęzienia na garaż (prąd 230 i siła)?
Pozdrawiam
paczka
1. Nie średnica a przekrój. Przeczytaj Warunki Przyłączenia, u nas (Vattenfall) obowiązuje kabel 4-żyłowy. W innym rejonie polski może być 5-żyłowy. Do wyboru masz kabel miedziany YKY lub aluminiowy YAKY. Ja polecam miedź YKY 4x10 lub 5x10. Jeśli zdecydujesz się na aluminium to użyj YAKY 4x16 lub 4x25.
2. Nie określają. Możesz przelecieć z kablem zasilającym przez cały budynek bo tak Ci jest prościej i łatwiej. Dobrymi lokalizacjami na rozdzielnice jest garaż, kotłownia, wnęka pod schodami. Weź pod uwagę potencjalną trasę kabli na piętro.
Weź pod uwagę, że później w życiu nie powinno się wiercić i wieszać wieszaków, luster, szafeczek w pobliżu okablowania i rozdzielnicy.
3. Generalnie to co za licznikiem jest Twoje. Możesz zrobić odgałęzienie. Tym powinien się zająć elektryk. Dochodzi tu kwestia samego solidnego wykonania, tak aby nie upaliło się po 2 latach no i zabezpieczenia odgałęzień.

wykrot
06-06-2011, 13:52
1. Stosowanie miedzi jest bezsensowne. Kupa kasy za nic. Wyłącznie YAKY. Przekrój żył powinien być wyliczony w projekcie. A stosowanie 5 żył jest niepotrzebne i zawodne. Uziemienie powinno byc wykonane jak najbliżej miejsca użytkowania instalacji. Gdzie jest uziom fundamentowy?
2. Kabel zasilający (przed licznikiem) nie może iść przez dom, ani inny budynek. Miejsce lokalizacji zabezpieczeń przedlicznikowych i licznika powinien podać ZE w warunkach.
3. Nie wolno robić żadnych odgałęzień przed licznikiem. Wyprowadzenie zasilania garażu po liczniku należy do projektanta instalacji.

kulca
06-06-2011, 20:42
1. Stosowanie miedzi jest bezsensowne. Kupa kasy za nic. Wyłącznie YAKY. Przekrój żył powinien być wyliczony w projekcie. A stosowanie 5 żył jest niepotrzebne i zawodne. Uziemienie powinno byc wykonane jak najbliżej miejsca użytkowania instalacji. Gdzie jest uziom fundamentowy?
2. Kabel zasilający (przed licznikiem) nie może iść przez dom, ani inny budynek. Miejsce lokalizacji zabezpieczeń przedlicznikowych i licznika powinien podać ZE w warunkach.
3. Nie wolno robić żadnych odgałęzień przed licznikiem. Wyprowadzenie zasilania garażu po liczniku należy do projektanta instalacji.
widzę że nie czytasz dokładnie, przecież napisał, że z kablem zasilającym może przelecieć po domu, i wiadomo że jest to już za licznikiem, obecnie ZE nie da innych warunków jak licznik w ogrodzeniu lub na słupie przyłączeniowym w nowo budowanych domach, podobnie jeśli chodzi o rozgałęzienia, po co mieszasz w temacie?

wykrot
06-06-2011, 22:58
widzę że nie czytasz dokładnie, przecież napisał, że z kablem zasilającym może przelecieć po domu, i wiadomo że jest to już za licznikiem, obecnie ZE nie da innych warunków jak licznik w ogrodzeniu lub na słupie przyłączeniowym w nowo budowanych domach, podobnie jeśli chodzi o rozgałęzienia, po co mieszasz w temacie?

1. Nie Tobie odpowiadałem, więc się nie unoś.
A nawet jeśli jest to kabel zasilający policznikowy, to kładąc go przez dom trzeba spełnić warunki wynikające z WT dla budynków i ich usytuowania
2. Jakie warunki daje ZE to ja wiem. Owszem, przeważnie licznik jest w ogrodzeniu, ale daleko nie zawsze, uwierz mi.
3. A jak zamierzasz robić odgałęzienie? W ziemi?

kulca
07-06-2011, 07:39
w ziemi raczej nikt nie będzie odgałęzień robił, wiadomo że chodzi o puszkę, skrzynkę lub podobne w którym można rozgałęzić zasilanie
rozgałęzienia można więc robić do woli, jednak poprawnym jest robić je dopiero za wyłącznikiem głównym zasilania domu, czyli rozgałęzienie robimy w pierwszej rozdzielnicy, do której przychodzi przewód zasilający
radząc przewody aluminiowe w obecnych czasach widać, że jesteś "dinozaurem" elektryki

Jarek.P
07-06-2011, 08:39
radząc przewody aluminiowe w obecnych czasach widać, że jesteś "dinozaurem" elektryki

On je radzi na WLZ do ziemi, tu aluminium jest bardzo dobrym wyborem.

J.

kulca
07-06-2011, 08:54
On je radzi na WLZ do ziemi, tu aluminium jest bardzo dobrym wyborem.

J.
jaki masz przewód u siebie?

Jarek.P
07-06-2011, 09:12
U siebie mam YKY 10mm2, ale gdybym miał kłaść WLZ jeszcze raz, położyłbym YAKY 16mm2

Przewody aluminiowe są złem w instalacjach wewnątrzmieszkaniowych. Z wielu przyczyn ogólnie znanych, nie ma się co na ich temat kolejny raz rozwodzić.
Ale w ziemi, z odpowiednio dobraną średnicą i końcami zarobionymi jak należy, przewód taki funkcjonalnie w niczym nie będzie odbiegał od miedzianego, a jest znacznie tańszy.

J.

kulca
07-06-2011, 09:22
ja i siebie przewód kładłem po wymurowaniu przeciągając go przez odpowiednie peszle/rury osłonowe do rozdzielni
jakbym miał YAKY 4x16mm2 to nie dał bym rady go przeprowadzić, miedź jest dużo elastyczniejsza, i dodatkowo mniejszej średnicy przewody
różnica w cenie jest rzeczywiście prawie trzykrotna, jednak w moim przypadku aluminium nie dałbym rady położyć

wykrot
11-06-2011, 14:00
radząc przewody aluminiowe w obecnych czasach widać, że jesteś "dinozaurem" elektryki

Nie rozśmieszaj ludzi. Mało kto jest tak na bieżąco z normami jak ja.

wykrot
11-06-2011, 14:04
Przewody aluminiowe są złem w instalacjach wewnątrzmieszkaniowych.


Przewody aluminiowe są złem w starych instalacjach, a w nowych są niedopuszczalne we współczesnych instalacjach wewnątrzmieszkaniowych, gdyż stosowanie przewodów aluminiowych o przekrojach poniżej 16 mm kw. jest niedopuszczalne, o czym mówią przepisy, szanowny kulca.

wykrot
11-06-2011, 14:09
ja i siebie przewód kładłem po wymurowaniu przeciągając go przez odpowiednie peszle/rury osłonowe do rozdzielni
jakbym miał YAKY 4x16mm2 to nie dał bym rady go przeprowadzić, miedź jest dużo elastyczniejsza, i dodatkowo mniejszej średnicy przewody
różnica w cenie jest rzeczywiście prawie trzykrotna, jednak w moim przypadku aluminium nie dałbym rady położyć

Jeśli tak, to wg mnie ktoś błędnie zlokalizował rozdzielnicę. Takie coś wg WT z 2002 roku nie ma prawa zaistnieć.

odaro
12-06-2011, 08:11
Nie rozśmieszaj ludzi. Mało kto jest tak na bieżąco z normami jak ja.

Jeżeli tak to poproszę Cię o interpretację norm dla stref łazienkowych.

W normie jest podane że strefa I kończy się 60cm na boki od obrysów wanny i 225cm pionowo nad wanną.

Czy w przypadku kabiny prysznicowej jest tak samo tzn. że powyżej 225cm możemy montować nawet gniazdka wtykowe 230V?

Paczka
12-06-2011, 18:38
Bardzo dziękujemy wszystkim za cenne informacje i porady. Nie było naszym zamiarem sprowokowanie tak "elekryzującej " dyskusji, ale nie ma to jak burza mózgów :))
Teraz spokojnie możemy rozpatrywać oferty wykonawców.
Pozdrawiam

Wakmen
12-06-2011, 20:15
Jeżeli tak to poproszę Cię o interpretację norm dla stref łazienkowych.

W normie jest podane że strefa I kończy się 60cm na boki od obrysów wanny i 225cm pionowo nad wanną.

Czy w przypadku kabiny prysznicowej jest tak samo tzn. że powyżej 225cm możemy montować nawet gniazdka wtykowe 230V?
http://instalacje.haler.pl/instalacja-elektryczna-w-lazience/
http://systemyogrzewania.pl/Projektowanie/Strefy-ochronne-obowi%C4%85zuj%C4%85ce-przy-monta%C5%BCu-urz%C4%85dze%C5%84-elektrycznych-w-%C5%82azienkach-19461.html

itp., itp.

odaro
12-06-2011, 20:29
http://instalacje.haler.pl/instalacja-elektryczna-w-lazience/
http://systemyogrzewania.pl/Projektowanie/Strefy-ochronne-obowi%C4%85zuj%C4%85ce-przy-monta%C5%BCu-urz%C4%85dze%C5%84-elektrycznych-w-%C5%82azienkach-19461.html

itp., itp.

Ale ja znam takie rysunki.

Mnie dziwi że jest w tym wszystkim jakaś nie konsekwencja.

Bo np. w odległości 60cm od brodzika nie można montować gniazdka ale na wysokości powyżej 225cm już można.

To jaki to sens jeżeli np. deszczownie montuję się na wysokości od 220-235cm.

dendrytus
12-06-2011, 21:35
Mnie dziwi że jest w tym wszystkim jakaś nie konsekwencja.
Bo np. w odległości 60cm od brodzika nie można montować gniazdka ale na wysokości powyżej 225cm już można.

A gdzie tak jest napisane?


To jaki to sens jeżeli np. deszczownie montuję się na wysokości od 220-235cm.
Co ma piernik do wiatraka

odaro
12-06-2011, 22:16
A gdzie tak jest napisane?



A strefie 2 nie można montować gniazdka tak czy nie?

A gdzie się kończy 2 strefa?

Jarek.P
12-06-2011, 22:48
Bo np. w odległości 60cm od brodzika nie można montować gniazdka ale na wysokości powyżej 225cm już można.

To jaki to sens jeżeli np. deszczownie montuję się na wysokości od 220-235cm.

Sens pierwszej strefy jest taki, że stojąc w brodziku/wannie nie masz prawa dosięgnąć ręką do urządzenia elektrycznego. Stąd te 60cm wzdłuż i 225cm wzwyż

J.

odaro
12-06-2011, 22:53
Sens pierwszej strefy jest taki, że stojąc w brodziku/wannie nie masz prawa dosięgnąć ręką do urządzenia elektrycznego. Stąd te 60cm wzdłuż i 225cm wzwyż

J.

I tu własnie nie widzę sensu bo mam 185cm wzrostu i spokojnie dosięgnę ręka powyżej 225cm i w kabinie prysznicowej i w wannie

dendrytus
13-06-2011, 13:02
I tu własnie nie widzę sensu bo mam 185cm wzrostu i spokojnie dosięgnę ręka powyżej 225cm i w kabinie prysznicowej i w wannie

A gdzie jest napisane, że niewolno montować gniazdek w strefie drugiej?

odaro
13-06-2011, 23:06
A gdzie jest napisane, że niewolno montować gniazdek w strefie drugiej?

A Ty montujesz gniazdka wtykowe 230V w strefie 2 ????

wykrot
26-06-2011, 19:38
I tu własnie nie widzę sensu bo mam 185cm wzrostu i spokojnie dosięgnę ręka powyżej 225cm i w kabinie prysznicowej i w wannie

My mówimy o kabinie z dachem! Z końca dachu zakreśl promień 60 cm i poza wnetrzem tego promienia, na wysokości 225 cm można montować gniazdko, jasne?!?!?!
I nie pierdziel mi o deszczowniach na wysokości 235 cm, bo nawet jakby były na wysokości 5 metrów, to całe wnętrze od sitka do podłogi, jest strefa pierwsza! Paniatno? Zapoznaj się z tym, jak norma określa wyznaczanie stref, a nie z centymetrami, które są wskazówką jak liczyć strefę od czegoś. czyli okreslają odległość, ale od konkretnego miejsca.

Rome
10-07-2011, 10:41
Witam Wszystkich

Po przejrzeniu całego wątku nie znalazłem ostatecznej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie.
Chodzi oczywiście o moc przyłączeniową, do takiego założenia:
Dom około 220m2
Garaż na dwa auta + małe mieszkanie dla dwóch osób czyli około 40-45m2
Wiadomym jest że będziemy raczej korzystać z ogrzewania gazem ziemnym + kolektory.
Chciałbym wystąpić o warunki przyłącza i chcemy zrobić to raz a dobrze aby później nie trzeba było występować o wzrost mocy itp.
No i wiadomo urządzenia AGD jak w każdym domu + jakiś komputer
Więc pytanie ile tych kw będzie nam trzeba?

Pozdrawiam i dzięki za pomoc :D
Roman

kulca
10-07-2011, 12:18
weź 15kW, na domek starczy nawet jak zrobisz kuchenkę elektryczną

odaro
10-07-2011, 12:59
I nie pierdziel mi o deszczowniach na wysokości 235 cm, bo nawet jakby były na wysokości 5 metrów, to całe wnętrze od sitka do podłogi, jest strefa pierwsza!

Nie wiem czemu ale przeoczyłem ten post.

Ale chcę wrócić do tego tematu.

Gdzie w normie albo innych przepisach jest napisane że wnętrze od sitka do podłogi to strefa pierwsza.

To bardzo ważne dla mnie żeby to wyjaśnić.

qnik111
24-07-2011, 20:52
Witam
W projekcie mam rozdzielnię na ścianie w garażu, ścianę tą chciałbym ocieplić styropianem, czy można kleić styropian na przewody elektryczne i czy rozdzielnia może być w styropianie?

robertsz
24-07-2011, 21:19
Ja standardowo robie instalacje w bruzdach, w tym przypadku pokusiłbym się o rozdzielnice nadtynkową z przewodami wkutymi w mur i wpuszczonymi przez tylną ściankę. Aczkolwiek, przewody idące w warstwie styro w podłodze jeszcze nikomu chaty nie spaliły więc.... wg mnie spokojnie mogą iść w styro.

Elektryk oczywiście bierze poprawkę na sposób układania przewodów.
Ale to oczywista oczywistość jak mawiał jeden z braci K.

Marcinowaty
14-08-2011, 18:17
Może ktoś odpowie..
Założyłem u siebie bezpieczniki automatyczne i w związku z tym skrzyneczkę plastykową na te bezpieczniki. Któregoś razu zauważyłem że bok skrzynki delikatnie się odkształcił. Po zdjęciu obudowy okazało się że listwa do której przyczepione są masy ma na sobie stopiony plastik. Po włączeniu dużego odbiornika zauważyłem iskrzenie kabla masowego w tej listwie (pewnie przez to to odkształcenie skrzynki). Okazało się że kabel który iskrzył był luźno przykręcony. Dokręciłem i po sprawie. Moje pytanie dla czego masa iskrzyła?

Tomek73
14-08-2011, 21:50
Okazało się że kabel który iskrzył był luźno przykręcony. Dokręciłem i po sprawie. Moje pytanie dla czego masa iskrzyła?
Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Przewód N iskrył i się grzał bo był słabo dokręcony. Dotyczy to wszystkich przewodów, takze fazowych.

dendrytus
14-08-2011, 22:19
Moje pytanie dla czego masa iskrzyła?
http://fizyka.biz/prad_1/prad_1_1.gif
Na masie/ujemnym iskrzy się trochę mniej

wykrot
16-08-2011, 15:40
http://fizyka.biz/prad_1/prad_1_1.gif
Na masie/ujemnym iskrzy się trochę mniej

A teraz należy odprawić egzorcyzmy.

manieq82
17-08-2011, 22:12
witam,
jakiś czas temu pytałem ale jakoś chyba pozostało to bez odpowiedzi
chodzi mi o zasilanie awaryjne z agregatu prądotwórczego jednofazowego.
Mam zamontowany przełącznik spamela z neutralnym NIErozłącznym.
Ponieważ jak sie po czasie dowiedziałem nie da sie ustalić przewodu fazowego i neutralnego w agregacie (albo da sie a ja mam wiedze pomieszaną) to czy nie puszczę prądu do sieci?
pytania:
- jak podłaczyc taki agregat? obojętnie faza zero?
- czy powinienem wymienić przełącznik?

Pozdr

Marcinowaty
24-08-2011, 17:07
Faktycznie po dokręceniu problem ustał, ale czy możliwe jest żeby połączenie samo się poluzowało??

odaro
12-11-2011, 21:59
Czy przewód PE jest wymagany w wyłączniku???

Do czego przewód PE powinien być podłączony w wyłączniku?

Wakmen
12-11-2011, 22:50
Czy przewód PE jest wymagany w wyłączniku???

Do czego przewód PE powinien być podłączony w wyłączniku?

Chyba chodziło Ci o przełącznik (żródła zasilania)? Tak więc PE nie jest w nim do niczego podłączony. Przewód PE musi mieć zachowaną ciągłość w instalacji i nie może na nim być zainstalowany rozłącznik, wyłącznik czy co tam jeszcze.

odaro
13-11-2011, 10:53
Chyba chodziło Ci o przełącznik (żródła zasilania)? Tak więc PE nie jest w nim do niczego podłączony. Przewód PE musi mieć zachowaną ciągłość w instalacji i nie może na nim być zainstalowany rozłącznik, wyłącznik czy co tam jeszcze.

Czyli PE ma być ale że tak powiem kolokwialnie ma wisieć w puszcze?

Wakmen
13-11-2011, 11:05
Czyli PE ma być ale że tak powiem kolokwialnie ma wisieć w puszcze?
Nie.
Poniższe zdjęcie jest również zabronione:
http://images46.fotosik.pl/88/db891ab01119455bmed.jpg
Musi być zachowana ciągłość przewodu ochronnego w całej instalacji. Jak? Jest wiele sposobów:
http://www.hellermanntyton.pl/shared/images300/25603.jpg

Jest tego całe mnóstwo.

qnik111
13-11-2011, 16:16
Witam ponownie.
Napiszcie mi proszę co jest nie tak. Podłączyłem 4 lampy halogenowe z czujką ruchu dwie działają bez problemu za to trzecia nie załącza się sama tylko załącza ją czwarta, co jest nie tak wszystkie są podłączone w jednej puszce ?
Pozdrawiam

odaro
13-11-2011, 20:50
Nie.
Poniższe zdjęcie jest również zabronione:


Może źle napisałem ale nie chodziło mi o puszkę rozgałęźną ale puszkę w której montujemy przełącznik, wyłącznik

Co robimy w puszce montażowej z przewodem PE?

odaro
13-11-2011, 20:54
Witam ponownie.
Napiszcie mi proszę co jest nie tak. Podłączyłem 4 lampy halogenowe z czujką ruchu dwie działają bez problemu za to trzecia nie załącza się sama tylko załącza ją czwarta, co jest nie tak wszystkie są podłączone w jednej puszce ?
Pozdrawiam

Pewnie czwartą masz podłączoną od trzeciej zamiast tak jak pierwsza i druga do przewodu zasilającego.

Musisz dostać się do puszki.

qnik111
13-11-2011, 21:02
Każda lampa jest zasilana oddzielnie z jednej puszki

dendrytus
13-11-2011, 21:51
Może źle napisałem ale nie chodziło mi o puszkę rozgałęźną ale puszkę w której montujemy przełącznik, wyłącznik

Co robimy w puszce montażowej z przewodem PE?
Możesz wyprowadzić na zewnątrz i zrobić sobie haczyk na ubranie.

Jarek.P
13-11-2011, 22:11
Każda lampa jest zasilana oddzielnie z jednej puszki

Gdyby tak było, to by działało dobrze. Nie ma cudów, musisz mieć błąd w podłączeniu.

J.

leszekf
14-11-2011, 12:25
Może źle napisałem ale nie chodziło mi o puszkę rozgałęźną ale puszkę w której montujemy przełącznik, wyłącznik

Co robimy w puszce montażowej z przewodem PE?
Jeśli masz na myśli Łącznik instalacyjny (http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81%C4%85cznik_instalacyjny) to najczęściej PE zostawiany jest "luzem", po zabezpieczeniu przed przypadkowym zwarciem do innych żył.

thomyk
14-11-2011, 12:40
Zaizoluj i zostaw no chyba , że masz metalowe lampy to wtedy normalnie uziemiasz poprzez PE.

odaro
14-11-2011, 17:33
Możesz wyprowadzić na zewnątrz i zrobić sobie haczyk na ubranie.

Jest to jakaś opcja ale one mi nie odpowiada.

odaro
14-11-2011, 17:38
Jeśli masz na myśli Łącznik instalacyjny (http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81%C4%85cznik_instalacyjny) to najczęściej PE zostawiany jest "luzem", po zabezpieczeniu przed przypadkowym zwarciem do innych żył.


Tak chodzi o łącznik instalacyjny.

Ale w takim razie nachodzi mię pytanie po co jest potrzebny PE w łączniku

edde
14-11-2011, 17:46
bo "zwyczajowo" fachman kładzie 3x1,5 od rozdzielni do punktu oswietleniowego po drodze robiąc puszkę na łącznik, potem podłącza to od łacznika do źródła swiatła świecznikowo czyli "żaba" żółto zielona wykorzystywana jest do włączania części oswietlenia, a w puszce PE przychodzący izolowany i chowany, dobrze jest jak choć przy takiej kombinacji oznaczy wykorzystanei tej "nadprogramowej" żyły, nie do końca to sposób poprawny ( bo powinien być raczej 4x1,5) ale za to jaki popularny...

geguś
14-11-2011, 20:02
Tak chodzi o łącznik instalacyjny.

Ale w takim razie nachodzi mię pytanie po co jest potrzebny PE w łączniku
U nas faktycznie do niczego. Niestety albo stety większość przepisów przyszło do nas z krajów bardziej rozwiniętych, gdzie metalowe konstrukcje osprzętu mają zacisk PE. To, że nasze nie mają nie zwalnia z obowiązku robienia zgodnie z przepisami.


bo "zwyczajowo" fachman kładzie 3x1,5 od rozdzielni do punktu oswietleniowego po drodze robiąc puszkę na łącznik, potem podłącza to od łacznika do źródła swiatła świecznikowo czyli "żaba" żółto zielona wykorzystywana jest do włączania części oswietlenia, a w puszce PE przychodzący izolowany i chowany, dobrze jest jak choć przy takiej kombinacji oznaczy wykorzystanei tej "nadprogramowej" żyły, nie do końca to sposób poprawny ( bo powinien być raczej 4x1,5) ale za to jaki popularny...Nie no. Proszę tylko nie fachman. Raczej paprok.

thomyk
15-11-2011, 07:09
skrzynka -------- 3X1,5 ----------------- puszka ------4x1,5 -------------------- lampa

Tylko to jest poprawnie , a jak ci ktoś puszcza przewodem PE faze i nie zmienia jej barwy to już jest totalne przegięcie !!!!!!!!!!!

Przychodzi potem co elektryk zmienić lampe i ci przewód ten pod obudowe zapina i potem są problemy ...

edde
15-11-2011, 11:16
ale nie oszukujmy się: wtedy z tego który przychodzi też jest ewidentna dupa bo jak widzi do czego przychodzi (gdy łącznik świecznikowy i żyrandol z x-żarówkami)i to powinien zacząć od sprawdzenia co było a nie tylko lampę szybko powiesić i skasować ;)

thomyk
15-11-2011, 12:06
A ciekawe jakby tak elektryka poraził prąd którego tam być nie powinno. Kto wtedy by odpowiedział za to. Ja znam przypadek , że ktoś nie miał bolca podłączonego w swoim mieszkaniu i kogoś tam pierdykneło z ekipy remontującej mu łazienkę . Za wszystko odpowiadał właściciel mieszkania gdyż to on udostępnia prąd i wszystko powinno być sprawne i powinien mieć na to papier w formie protokołu okresowej kontroli instalacji elektrycznej.

leszekf
15-11-2011, 12:45
edde, kabelek o barwie żółto-zielonej ZAWSZE musi budzić zaufanie bo jest używany do ochrony p/porażeniowej. To mniej więcej tak, jakbym w butelce po wodzie mineralnej postawionej wśród innych trzymał np. perhydrol (http://pl.wikipedia.org/wiki/Perhydrol) i powiedział:

"weź no sobie majster butelkę z wodą i się napij;
poparzyłeś się?
przecież powinieneś sprawdzić czy to woda czy co innego!"

Takie oznaczenie musi budzić zaufanie!

thomyk
15-11-2011, 13:21
Dokładnie jak już jakiś elektryk używa go do fazy w lampie to powinien przynajmniej koszulke termokurczliwą nałożyć na niego czarną i po sprawie.

geguś
15-11-2011, 15:03
Dokładnie jak już jakiś elektryk używa go do fazy w lampie to powinien przynajmniej koszulke termokurczliwą nałożyć na niego czarną i po sprawie.A to są przewody, gdzie są dwie żyły o znamiennej barwie?

thomyk
15-11-2011, 19:17
A to są przewody, gdzie są dwie żyły o znamiennej barwie?

ha ha ha

Może są ale takowych nie spotkałem jeszcze. Ostatnio przeczytałem gdzieś tutaj żeby róznicówki nie dawać na oświetlenie :)
Kto by się tam przejmował pożarem czy też porażeniem . Ważne że ci nie zgaśnie światło jak będziesz szedł w nocy korytarzem.
A to że godzine pózniej pójdzie chata z dymem to już nieważne ...

m.k.k
16-11-2011, 08:40
edde, kabelek o barwie żółto-zielonej ZAWSZE musi budzić zaufanie bo jest używany do ochrony p/porażeniowej.
(.....)
Takie oznaczenie musi budzić zaufanie!

Lelszekf, każdy, kto dotyka się instalacji powinien wiedzieć, że
1. wszystkie żyły w przeciętnym przewodzie mają dokładnie takie same właściwości fizyczne,
2. tą wiedzę ma osoba, która dotykała się instalacji wcześniej i mogła skorzystać z tej wiedzy niezgodnie z normami, wiedzą techniczną i zdrowym rozsądkiem, czyli wykorzystać przewody niezgodnie z kodem barwnym i co więcej, zaoszczędzić kilka groszy na oznaczeniu widocznych kawałków żył.
I dlatego powinna sprawdzić, czym te żyły naprawdę są.
Nie podoba mi się rozwiązanie, że biorę żyłę z-ż, zakładam na nią brązową koszulkę i używam jako fazy, ani odwrotnie, ale wiem, że w obcej instalacji z taką sytuacją mogę się spotkać, nawet bez oznaczenia koszulką. Bo ktoś od puszki do wyłącznika podwójnego albo między włącznikami schodowymi wykorzystał przewód z tej samej szpuli, co do całej reszty instalacji.
I widząc ten bajzel z kolorami, który czasem można spotkać, to zastanawiam się, czy rozwiązanie z jakichś dziwnych lat, gdy cała instalacja mieszkaniowa była czarna nie było o tyle lepsze, że wymuszało ostrożność monterów. Choć na pewno nie ułatwiało im pracy.

m.k.k
16-11-2011, 08:54
A ciekawe jakby tak elektryka poraził prąd którego tam być nie powinno. Kto wtedy by odpowiedział za to. Ja znam przypadek , że ktoś nie miał bolca podłączonego w swoim mieszkaniu i kogoś tam pierdykneło z ekipy remontującej mu łazienkę . Za wszystko odpowiadał właściciel mieszkania gdyż to on udostępnia prąd i wszystko powinno być sprawne i powinien mieć na to papier w formie protokołu okresowej kontroli instalacji elektrycznej.

Cóż, jak ktoś zleca elektrykowi prace przy instalacji elektrycznej, to moim zdaniem zlecający nie powinien odpowiadać za wypadki związane z prądem. Po to zleca to fachowcowi. Co innego, jak masz fazę na rurze albo obudowie lodówki i ofiarą padnie na przykład hydraulik lub sprzątaczka. Wtedy odpowiada osoba odpowiedzialna za stan instalacji.
No, ale obawiam się, że masz rację, w naszym systemie liczy się papier.

geguś
16-11-2011, 17:57
ha ha ha
Może i ha, tylko z czego albo z kogo?

Dokładnie jak już jakiś elektryk używa go do fazy w lampie to powinien przynajmniej koszulke termokurczliwą nałożyć na niego czarną i po sprawie.
Z tego? No to faktycznie ha.



A to że godzine pózniej pójdzie chata z dymem to już nieważne ...Cytujesz ślepo przepis, czy może myślisz i potrafisz uzasadnić to co piszesz?

rpilski
18-11-2011, 15:11
Kupowałem właśnie wyposażenie rozdzielni na podstawie listy zrobionej przez elektryka. W hurtowni nie mieli wyłączników nadprądowych 4-polowych które umieścił na liście zakupowej elektryk - stwierdzili, że zwykle zera się nie rozłącza.
Kiedy jest uzasadnione stosowanie wyłączników nadprądowych 4-polowych (instalacja w budynku: TN-S) ?

thomyk
19-11-2011, 06:10
Z tego? No to faktycznie ha.

Jak masz coś do napisania w temacie to napisz. A jak chcesz się czepiać to idz na inne forum. Wiem że taka mentalność Polska już ...


Cytujesz ślepo przepis, czy może myślisz i potrafisz uzasadnić to co piszesz?

Napewno potrafię uzasadnić , że RCD ma być stosowane we wszystkich obwodach !
Jak jesteś innego zdania to już twój problem. Ale jeśli nie wiesz że RCD pewni również zabezpieczenie przeciwpożarowe to już o tobie świaczy.

Tomkii
19-11-2011, 08:17
Napewno potrafię uzasadnić , że RCD ma być stosowane we wszystkich obwodach !
Jak jesteś innego zdania to już twój problem. Ale jeśli nie wiesz że RCD pewni również zabezpieczenie przeciwpożarowe to już o tobie świaczy.
To że dobrze jest zastosować to nie znaczy że musi być stosowane. W elektryce nie ma zwykle miejsca na "czyjeś zdanie". A tam gdzie jest na to miejsce tam nie można nikogo gnębić że zrobił zgodnie z przepisami.
Chętnie poczytam o tym musi. Jakiś cytat z przepisów?
PS.
Są takie obwody (co prawda raczej nie w domku) gdzie nie wolno stosować RCD!

geguś
19-11-2011, 18:09
Jak masz coś do napisania w temacie to napisz. A jak chcesz się czepiać to idz na inne forum. Wiem że taka mentalność Polska już ...



Napewno potrafię uzasadnić , że RCD ma być stosowane we wszystkich obwodach !
Jak jesteś innego zdania to już twój problem. Ale jeśli nie wiesz że RCD pewni również zabezpieczenie przeciwpożarowe to już o tobie świaczy.I zamiast uzasadnienia czytam co to ja wiem. No no, ho ho. A możesz przewinąć do przodu? Może szóstkę wygrałem.

Polska mentalność? :lol:

odaro
20-11-2011, 11:09
Tak czytam Wasze wypowiedzi i widzę to samo za każdym razem.

Czy prawa fizyki są tak trudne że są zawsze rozbieżne interpretację elektryków na wiele tematów z zakresu instalacji elektrycznych np. szyny wyrównawcze w łazienkach.


Mam jeszcze jedno pytanie a co z przewodem PE w łączniku do rolet. Jest PE konieczne czy nie?

Albo w inteligentnych instalacjach do łączników jest stosowana skrętka UTP co wtedy przepisy mówią o przewodzie PE.

fenix2
20-11-2011, 11:53
Mam jeszcze jedno pytanie a co z przewodem PE w łączniku do rolet. Jest PE konieczne czy nie?
Albo w inteligentnych instalacjach do łączników jest stosowana skrętka UTP co wtedy przepisy mówią o przewodzie PE.

1. Moim zadaniem PE w łączniku do rolet jest zbędny oczywiście jeżeli tylko do silnika doprowadzony jest przewód PE.
2. A jakie napięcie masz w tej skrętce ?

odaro
20-11-2011, 13:36
1. Moim zadaniem PE w łączniku do rolet jest zbędny oczywiście jeżeli tylko do silnika doprowadzony jest przewód PE.
2. A jakie napięcie masz w tej skrętce ?

Ja nie mam skrętki tylko tak pytam z czystej ciekawości.

W skrętce zazwyczaj są napięcia 12 abo 24V.

Jak silnik rolet jest na 230V to nie musi być PE to czemu w takim razie musi być w łączniku od oświetlenia.

geguś
20-11-2011, 16:14
Jak silnik rolet jest na 230V to nie musi być PE to czemu w takim razie musi być w łączniku od oświetlenia.No, nie musi. Będzie taniej. Możesz wszędzie zrobić na dwóch przewodach. Będzie jeszcze taniej.

Wakmen
20-11-2011, 17:03
Tak czytam Wasze wypowiedzi i widzę to samo za każdym razem.

Czy prawa fizyki są tak trudne że są zawsze rozbieżne interpretację elektryków na wiele tematów z zakresu instalacji elektrycznych np. szyny wyrównawcze w łazienkach...
Interpretacje nie byłyby błędne gdyby znało się dokładnie zagadnienia.


... Mam jeszcze jedno pytanie a co z przewodem PE w łączniku do rolet. Jest PE konieczne czy nie?...
To samo co z PE w łączniku świecznikowym/pojedynczym czy schodowym.


...Albo w inteligentnych instalacjach do łączników jest stosowana skrętka UTP co wtedy przepisy mówią o przewodzie PE.
Proponowałbym zapoznać się choć po części do czego służy przewód PE a odpowiedź sam znajdziesz.

odaro
20-11-2011, 17:48
Interpretacje nie byłyby błędne gdyby znało się dokładnie zagadnienia.


To samo co z PE w łączniku świecznikowym/pojedynczym czy schodowym.


Proponowałbym zapoznać się choć po części do czego służy przewód PE a odpowiedź sam znajdziesz.


No dobrze ale napisz mi prostymi słowami do czego służy przewód PE w łączniku instalacyjnym i jak należy go prawidłowo podłączyć.

Pytam z czystej ciekawości a nie jestem elektrykiem.

Odpowiedź elektryków jest zawsze taka sama a do czego Pan chce podłączyć ten PE??? Wtedy zwyczajniej brakuje argumentów do dalszej dyskusji z takim elektrykiem. Pytam bo porostu jestem ciekawy.

Zauważcie że znowu mamy dwie przeciwstawne opinie jedna że PE musi być w łączniku roletowym druga że nie musi być.

odaro
20-11-2011, 22:41
Właśnie znalazłem schemat Somfy gdzie przycisk nie ma przewodu PE.

Schemat Somfy (http://www.somfy.pl/downloads/pl/inis_uno.pdf)

dendrytus
21-11-2011, 00:22
No dobrze ale napisz mi prostymi słowami do czego służy przewód PE w łączniku instalacyjnym i jak należy go prawidłowo podłączyć.

Jeśli instalacja jest "puszkowa" to jest on do niczego. Po prostu zamiast dwu żyłowego kabla, kładzie się 3 żyłowy.
W instalacji "bez puszkowej" jest on do podłączenia przewodu PE lampy.
W przypadku łącznika rolet przewód PE jest doprowadzany na wszelki wypadek. Napędy rolet czy żaluzji na ogół nie wymagają, nawet nie mają możliwości, podłączenia przewodu PE.

Właśnie znalazłem schemat Somfy gdzie przycisk nie ma przewodu PE.

Nawet włączniki ze stali nierdzewnej czy pokrywanych złotem, nie mają możliwości podłączenia przewodu PE

odaro
21-11-2011, 08:01
Jeśli instalacja jest "puszkowa" to jest on do niczego. Po prostu zamiast dwu żyłowego kabla, kładzie się 3 żyłowy.
W instalacji "bez puszkowej" jest on do podłączenia przewodu PE lampy.

No widzisz w końcu konkretna odpowiedź.

Ale z tego co piszesz to przewód PE w instalacji puszkowej nie jest potrzebny czyli nie jest tak że jest bezwzględnie wymagany przepisami.



Napędy rolet czy żaluzji na ogół nie wymagają, nawet nie mają możliwości, podłączenia przewodu PE.


A tutaj akurat się nie zgodzę nawet na tym schemacie Somfy który podlinkowałem jest widoczny PE od silnika rolet.

geguś
21-11-2011, 15:55
Ale z tego co piszesz to przewód PE w instalacji puszkowej nie jest potrzebny czyli nie jest tak że jest bezwzględnie wymagany przepisami.
Bo podzielił sobie przepisy dla instalacji z puszkami i bez puszek. Teraz niech ci poda te dla instalacji z puszkami. Widocznie są inne niż obowiązujące. Miłej lektury. :lol:

thomyk
21-11-2011, 16:50
Tak czy inaczej daje się trzy żyły bo kto wie czy kiedyś jak wymienisz napęd do rolety to nie będzie on miał takiego zacisku. jak PE. Nie oszczędzisz za wiele na tej żyle a czasem może się i przydać.

dendrytus
21-11-2011, 18:28
No widzisz w końcu konkretna odpowiedź.

Ale z tego co piszesz to przewód PE w instalacji puszkowej nie jest potrzebny czyli nie jest tak że jest bezwzględnie wymagany przepisami.

Przepisy wymagają aby przewód PE był podłączony do każdego odbiornika. Łącznik/wyłącznik nie są odbiornikami, tak samo jak bezpieczniki, różnicówki.


A tutaj akurat się nie zgodzę nawet na tym schemacie Somfy który podlinkowałem jest widoczny PE od silnika rolet.
Czy ja za mało wyraźnie napisałem "na ogół"? Ale ok.


W przypadku łącznika rolet przewód PE jest doprowadzany na wszelki wypadek. Napędy rolet czy żaluzji na ogół nie wymagają, nawet nie mają możliwości, podłączenia przewodu PE.

Teraz może być?

Bo podzielił sobie przepisy dla instalacji z puszkami i bez puszek. Teraz niech ci poda te dla instalacji z puszkami. Widocznie są inne niż obowiązujące. Miłej lektury. :lol:
Nie podzieliłem sobie przepisów.
Chętnie zapoznam się z przepisami mówiącymi, że łącznik/włącznik na ścianie jest odbiornikiem elektrycznym i wymaga podłączenia PE.
Czekam. Miło będzie jak podasz numery powyższych aktów prawnych normatywnych.

http://www.busch-jaeger.de/pl/pdf/10024_Tech_PL_2011.pdf
http://www.selt.com.pl/img/schematy/Przykadowa%20instalacja%20NICE.pdf
Jeszcze jakieś mądrości?

geguś
21-11-2011, 18:48
Przepisy wymagają aby przewód PE był podłączony do każdego odbiornika. Łącznik/wyłącznik są odbiornikami, tak samo jak bezpieczniki, różnicówki.
Jaki to przepis?



Czy ja za mało wyraźnie napisałem "na ogół"? Ale ok. Definicja ogółu i wg jakiego przepisu?




Nie podzieliłem sobie przepisów. A w takim razie kto to zrobił?



Chętnie zapoznam się z przepisami mówiącymi, że łącznik/włącznik na ścianie jest odbiornikiem elektrycznym i wymaga podłączenia PE.
Najpierw musimy poznać to:


Przepisy wymagają aby przewód PE był podłączony do każdego odbiornika. Łącznik/wyłącznik nie są odbiornikami, tak samo jak bezpieczniki, różnicówki.
To po pierwsze, bo po drugie to czy zobaczymy czy przytoczysz tu wypowiedź kogokolwiek, która mówi, że łącznik/wyłącznik są odbiornikami, tak samo jak bezpieczniki, różnicówki.

Obwaiam się, że nie znajdziesz. Tak to właśnie wygląda rozmowa z niedouczonymi. Coś sobie wymyślą, później żadają potwierdzenia lub zaprzeczenia wymyślonej durnoty. I cieszą michę, bo takiego czegoś nie ma prawa być. W normalnym społeczeństwie. Niestety, nad Wisłą wszystko jest możliwe.




http://www.busch-jaeger.de/pl/pdf/10024_Tech_PL_2011.pdf
http://www.selt.com.pl/img/schematy/Przykadowa%20instalacja%20NICE.pdf
Jeszcze jakieś mądrości?A co to ma być? Wytyczne, czy jakieś coś tam producenta? Może ABB jest już w Polsce ustawodawcą?

dendrytus
21-11-2011, 19:37
To po pierwsze, bo po drugie to czy zobaczymy czy przytoczysz tu wypowiedź kogokolwiek, która mówi, że łącznik/wyłącznik są odbiornikami, tak samo jak bezpieczniki, różnicówki.

A proszę bardzo

U nas faktycznie do niczego. Niestety albo stety większość przepisów przyszło do nas z krajów bardziej rozwiniętych, gdzie metalowe konstrukcje osprzętu mają zacisk PE. To, że nasze nie mają nie zwalnia z obowiązku robienia zgodnie z przepisami.


A jest to odpowiedź nie pamiętam tylko kogo na pytanie

Może źle napisałem ale nie chodziło mi o puszkę rozgałęźną ale puszkę w której montujemy przełącznik, wyłącznik

Co robimy w puszce montażowej z przewodem PE?

Tak to właśnie wygląda rozmowa z niedouczonymi. Coś sobie wymyślą, później żądają potwierdzenia lub zaprzeczenia wymyślonej durnoty. I cieszą michę, bo takiego czegoś nie ma prawa być. W normalnym społeczeństwie. Niestety, nad Wisłą wszystko jest możliwe.



A co to ma być? Wytyczne, czy jakieś coś tam producenta? Może ABB jest już w Polsce ustawodawcą?
Co chcesz, bo nie dla ciebie to wkleiłem.

geguś
21-11-2011, 19:44
Gdzie tu jest napisane, że łącznik to odbiornik? No?
A gdzie twoje przepisy? Brakło wiedzy, czy przepisów?

Jeszcze ze dwa posty i wyłożymy kawę na ławę. Będzie polewka. :lol:

odaro
21-11-2011, 20:32
I co wynika z Waszej dyskusji ano zupełnie nic.

Geguś jeżeli nie napiszesz jak należy prawidłowo połączyć PE w łączniku to znaczy że tego nie wiesz i tylko się popisujesz.

geguś
21-11-2011, 20:50
I co wynika z Waszej dyskusji ano zupełnie nic.

Geguś jeżeli nie napiszesz jak należy prawidłowo połączyć PE w łączniku to znaczy że tego nie wiesz i tylko się popisujesz.
Daj spokój. Nie ten wiek.

Sprawa rozbija się o umiejętność rozumienia tego co się czyta. Czym innym jest system zasilania, czym innym jest sprzęt, który w tym systemie pracuje. Inne są przepisy, inne wymagania. I choć to wszystko wspólpracuje, to nie da się instalacji wykonać w II klasie ochronności, bo to jest cecha odbiornika. A cechą odbiornika nie jest decydować jak ma być wykonana instalacja.

odaro
21-11-2011, 21:17
Daj spokój. Nie ten wiek.

Sprawa rozbija się o umiejętność rozumienia tego co się czyta. Czym innym jest system zasilania, czym innym jest sprzęt, który w tym systemie pracuje. Inne są przepisy, inne wymagania. I choć to wszystko wspólpracuje, to nie da się instalacji wykonać w II klasie ochronności, bo to jest cecha odbiornika. A cechą odbiornika nie jest decydować jak ma być wykonana instalacja.


Widzę że nie mógłbyś być nauczycielem.

Napisz tak żeby inni a zwłaszcza nie elektrycy to zrozumieli.

geguś
21-11-2011, 21:39
Widzę że nie mógłbyś być nauczycielem.

Napisz tak żeby inni a zwłaszcza nie elektrycy to zrozumieli.
Nigdy nie pisałem, że nim byłem, jestem, lub mam zamiar być. Nie podejmuję się tłumaczenia rzeczy laikom, które trzeba poznać od podstaw w szkole i w praktyce.