PDA

Zobacz pełną wersję : kiedy sadzimy pnacza, np winobluszcz 5-listkowy(klapowy)



maro
01-09-2005, 12:00
Witam,

No tak zbudowalismy dom, mieszkamy no i co tu dalej robic, no i oczywiscie na ogrod przyszla kolej...
Moja wiedza o ogrodnictwie jest w zasadzie zerowa :( stad to moze proste pytanie. Lato za pasem a jesien juz niedaleko, czy mozna cos posadzic na jesien czy lepiej czekac do wiosny? Prosze o porade jaki winoblusz i kiedy zasadzic. Miejsce raczej bardzo ocienione, dokola las. Chodzi mi o niewielki kawalek ogrodzenia wkol bramy wjazdowej, szukam roslinki ktora szybko by sie rozrosla stad wybor padl na winobluszcz.
Kolejne pytanko to jakie radzilibyscie roslinki plozace, mamy niewielki murek oporowy i chcialbym posadzic cos nad nim tak aby roslinki sobie z niego zwisaly. Hm pewnie bede mial jeszcze wiecej prostych pytan w niedalekiej przyszlosci.
Pozdrawiam
Maro

G.N.
01-09-2005, 12:15
Winobluszcz lubi słońce więc do cienia nie za bardzo. Raczej bluszcz właściwy jeżeli miejsce jest całkiem zacienione. Jeśli dochodzi choć trochę słońca to przetestował bym akebię pięciolistkowa. Szybko rośnie (do 2 m rocznie) i jest mało wymagajaca, ewentualnie kokornak, ale nie mam z nim doświadczeń i nie wiem czy "kaprysi" czy nie

maro
01-09-2005, 12:30
Czy moglbys troszke przyblizyc co to ta akebia pięciolistkowa? I czy mozna z czyms takim wystartowac na jesien czy tez mam czekac do wiosny. Kokornak tez by byl ok tylko chyba troszke wolno rosnie na poczatku.

G.N.
01-09-2005, 13:08
Swoje akebie sadziłem wiosną i przyjęły się bez problemu. Jesienią? nie wiem, obawiam się że może przemarznąć.
Mam dwie jedna w pełnym słońcu druga w dosyć głębokim cieniu. Ta w słońcu rośnie nieco szybciej w pierwszym roku miała ok 2,5 m ta w cieniu ok 2 m. Po 3 latach ta wsłońcu doszła to dachu (jakieś 3,5 m) i zwiesza się zpowrotem w dół ok metra, a ta w cieniu ma ok 4 m.
Zdjęcjia i troche opisu masz na
http://www.pnacza.pl/wms/wmsg.php/831.html
btw o innych pnączach też jest sporo informacji
i jeszcze dwa
http://www.pinus.net.pl/opis.php?id=574