PDA

Zobacz pełną wersję : Porządkowanie działki po budowie



Nikka
08-09-2005, 13:37
Witam,

Zabraliśmy się za porządkowanie działki. Wytruliśmy wszystkie chwasty Roundapem, teraz działeczkę przekopujemy kawałek po kawałku i te chwasty wybieramy. Po skończeniu planujemy wysiać żyto (jako nawóz zielony). I moje pytanie jest takie: czy na wiosnę zamiast przekopywać tą działkę ponownie możemy wykorzystać do tego glebogryzarkę ? Czy w ogóle ktoś wysiewał na zimę żyto albo inny zielony nawóz ?

woytek
08-09-2005, 14:56
Dobre pytanie, wolę zakładać trawnik wiosną, działka jest odchwaszczona i przekopana dwukrotnie. Jakiś przedplon wysiewać? Czy zostawić na zimę w tym stanie?
w.

manykes
13-09-2005, 11:37
witam
mam ten sam dylemat,proszę o opinię specjalistów.. :roll:

Agacka
13-09-2005, 11:48
pewnie ,że można nawet trzeba jak jest taka możliwość...
tylko potem będzie trzeba to wszytko ładnie porównać i do roboty dalej :lol:

Uszaty1973
13-09-2005, 14:31
Proponuję kozę. Zeżre wszystko. :wink:

mario_pab
13-09-2005, 15:23
Proponuję kozę. Zeżre wszystko. :wink:

To nieprawda, wiem z doświadczenia.

Nikka
14-09-2005, 11:03
Agacka - dziękuję za odpowiedź
woytek ,manykes - podjęliście decyzje ? Wysiewacie coś ? A jak tak to co ?

woytek
15-09-2005, 07:55
chętnie ale nie wiem co.
w.

Nikka
15-09-2005, 16:01
My planujemy wysiać żyto - można to zrobić do 15 października. Do tej pory może uda nam się przekopać tą działkę.

woytek
19-09-2005, 09:03
Gorczyca? tak radzi rolnik sadownik, ale pewności mi brak czy to dobre.
w.

ciku
19-09-2005, 18:21
ja jestem kompletnym laikiem w tej sprawie. Prosze powiedzcie czy jesli w tym roku dzialka byla obsiewana ziemniakami i zytem, a w przyszlym bedzie budowa - mysle ze trawa zakladana bedzie dopiero w 2007 , czy to wystarczy, czy tez jednak dobrze byloby w przyszlym roku tez cos posiac, przynajmniej na czesci?

manykes
21-09-2005, 09:52
witam
ja nic nie wysiewam,teraz przymierzam się do zlania ziemi randapem i pozostawię to do wiosny, wtedy kolejny oprysk ,orka ,równanie terenu i siew trawy...
taki mam plan...!?
powodzenia i pozdrawiam :D

woytek
21-09-2005, 14:20
Polecam... o nawozach zielonych, terminy siewu, gatunki ...

http://podszarotka.republika.pl/index1.html?http%3A%2F%2Fpodszarotka.republika.pl% 2Fzielony.html

Czyli ja z gorczycą nieco się spóźniłem --> wysiew do 5 września jest zalecany.
No zobaczymy czy wykiełkuje i zdąży nieco podrosnąć.
w.

Nikka
27-09-2005, 09:49
A my właśnie na pierszej części działki wysialiśmy żyto. Teraz kończymy przygotowania drugiej części (czyli przekopywanie i usuwanie chwastów i kamieni) i w kolejny weekend ją też obsiejemy. I pozostanie jeszcze trzeci mały kawałeczek... Ciekawa jestem jakie będą efekty.

Agacka
27-09-2005, 09:52
a'propos porządkowania...co zrobić ze swieżo nasypanymi szkarpami, całymi w zbitych grudach gliny?

Wciornastek
27-09-2005, 10:28
a'propos porządkowania...co zrobić ze swieżo nasypanymi szkarpami, całymi w zbitych grudach gliny?
Postarać się aby tego nie rozwlec po działce. Jeśli to glina z martwicy to trochę czasu minie nim zrobi się z tego ziemia uprawna. Ogładałam Twoje fotki (fajowska chatka) chyba równaliście teren i podsypywaliście. Jeśli nie ubite ubijakiem to wszystko osiądzie tylko czekać na deszcz. Potem nietety będziesz musiała ponawozić humusu.

Agacka
27-09-2005, 11:42
czy Ty widzisz ile tego jest... :o przecież ja z torbami pójdę...siada pomalutku,ale nie da się nic ziemi ruszyć bo się obsypuje!

Wciornastek
27-09-2005, 11:53
czy Ty widzisz ile tego jest... :o przecież ja z torbami pójdę...siada pomalutku,ale nie da się nic ziemi ruszyć bo się obsypuje!
Ano sporo, u mnie to tule było samego humusu (za dobrze uprawiałam ziemię) ale po kolei. Rezygnujemy z nawożenia ziemi humusowej. To najpierw trzeba te pagórki trochę ubić, potem zabezpiecz przed spadaniem (pewnie masz w planie jakieś murki oporowe) ale teraz lepiej chyba resztą desek. Potem wzrusz wierzchnią warstwę i posiej żyto. Będzie liche i biedne ale to pierwszy krok. Wiosną zakop (można glebogryzarką) i posiej np gorczycę i w połowie lata znowu zakop. Możesz w miarę możliwości potem nawozić torfem i obornikiem. Musisz stworzyć warunki aby powstał nowy humus. Myśle że już za rok poprawią się na tyle warunki że możesz pomyśleć o stałych obsadzeniach. Sadząc krzewy, drzewka itp warto do otworu w który będziesz sadzić wsypać np. ziemi kompostowej lub kupionego humusu.

Agacka
27-09-2005, 12:11
cenne słowa...! tak też będzie :wink: :lol: