PDA

Zobacz pełną wersję : Szybkorosnące....



Gierga
12-09-2005, 19:48
Ponieważ za pewne wszyscy chcemy mieć szybko zielono w ogódku - może wpiszmy (z naszych doświadczeń) wszystko co baaardzo szybko rośnie.

Ja na pierwszym miejscu wpisuje kaline (łatwa uprawa szybki wzrost) i ligustra (na żywopłot) :)

G.N.
12-09-2005, 22:11
Jedno z najszybciej rosnacych drzew w naszym klimacie (jeśli ma dosyć wilgoci) to metasekwoja, poz tym modrzew, jodła olbrzymia, topola (ale kto by chciał tą paskude :wink: ) no i jak bumernang powracajacy sumak octowiec :roll: Podobno bardzo prędziutki jest też bambus moso, ale to tylko zasłyszana opinia jak na razie nie miałem styczności (może na wiosnę się pokusze).
BTW z moich obserwacji wynika jeszcze że oszałamiające tempo wzrostu mają pokrzywy, dziki chrzan, szczaw kedzierzawy, szczwół plamisty, oset i trzcina :evil: :lol:

czupurek
13-09-2005, 07:33
G.N. - z tym bambusem to, radzę ostrożnie. owszem jest bardzo ekspansywny, ale za bardzo i może się okazać, że za jakiś czas to, tylko on będzie rósł. jedyna rada żeby się "nie rozlazł" to, na dwa metry w głąb ziemi otoczyć go np blachą, w przeciwnym razie pewnego dnia wybije ci jakieś kłącze przy tarasie.

G.N.
13-09-2005, 08:36
G.N. - z tym bambusem to, radzę ostrożnie. owszem jest bardzo ekspansywny, ale za bardzo i może się okazać, że za jakiś czas to, tylko on będzie rósł. jedyna rada żeby się "nie rozlazł" to, na dwa metry w głąb ziemi otoczyć go np blachą, w przeciwnym razie pewnego dnia wybije ci jakieś kłącze przy tarasie.
Nie ma stresu, chcę sadzić za sporym strumieniem więc do mnie raczaj nie przejdze. Po "tamtej" stronie same chwasty i trzcina rosną (sąsiednie działki to też od lat zapuszczone łąki a potem las). W najgorszym razie będe miał jakieś 10 arów bambusa a nie trzciny

czupurek
13-09-2005, 08:41
i produkcję na skalę przemysłową można będzie rozpocząć :lol:

mario_pab
13-09-2005, 09:13
Jedno z najszybciej rosnacych drzew w naszym klimacie (jeśli ma dosyć wilgoci) to metasekwoja, poz tym modrzew, jodła olbrzymia, topola (ale kto by chciał tą paskude :wink: )

Kurcze, a u mnie metasekwoja ma minimalne przyrosty i ciągle przemarza. Chyba jakimś pechowcem jestem.

Co do modrzewia i topoli to całkowicie się zgadzam.

G.N.
13-09-2005, 10:34
Kurcze, a u mnie metasekwoja ma minimalne przyrosty i ciągle przemarza. Chyba jakimś pechowcem jestem. Stanowisko jej nie pasi. U mnie jest podobnie. Jedna kipiała i kipiała nie rosła przemarzała, aż po 2 latach zrezygnowała ze współpracy, a druga posadzona w innym miejscu (wilgotniej ale i więcej światła, lepsza gleba) rośnie aż miło.

Agacka
13-09-2005, 11:51
dopisuje: pnącze winobluszcz fantastycznie szybko wszytko przykryje i rośnie prawie wszędzie, rozmnaża się też łatwiutko...

pattaya
13-09-2005, 17:04
Gierga!
A ten liguster rośnie gęsto od samej ziemi?
Jak szybko?
Ma kolce i razi prądem?[/b]

goja
13-09-2005, 17:30
Gierga!
A ten liguster rośnie gęsto od samej ziemi?
Jak szybko?
Ma kolce i razi prądem?[/b]


Mam ligustra od trzech miesięcy i zadziwia mnie jak bardzo szybko rosnie.
Jest gęsty od samej ziemi a jeśli się go podetnie trochę na wiosnę ma się zagęścic zupełnie. Jest wytrzymały na suszę, bez kolcy.
Bardzo ładnie wygląda posadzony na przemian liguster zwykły z żółtolistnym.
To zmarźlak, ale jak to będzie to się okaże tej zimy.

G.N.
13-09-2005, 20:31
A ten liguster rośnie gęsto od samej ziemi? jak się dba o plewienie, strzyżenie i koszenie trawy w otoczeniu to tak. jak sie sprawę zaniedba :oops: to niestety łysieje od dołu (jak chyba każda roślina)
U mnie na dosyć podłej ziemi i powiedzmy to sobie średnio zadbany przyrosty ma całkiem imponujące (2 x w roku ścinam po ok 30 cm)

Ma kolce i razi prądem? Niestety nie :wink: a przydało by się :evil:

wbro
14-09-2005, 07:13
U mnie dobrze rośnie berberys w odmiania czerwonolistnej - 2 x razy w roku mozna go skrócić o 60 cm ale wsadziłem go 3 lata temu. :)

figaro1
14-09-2005, 13:26
To ja zaproponuję coś szybkiego zimozielonego - żywotnik zachodni odmiany "Waxen", gęsty, ze złotymi na końcach gałązkami. Dwa lata temu wsadzałam te tuje i sięgały mi ledwo do kolan, teraz, w trzecim sezonie mają już prawie dwa metry bo mnie przerosły. Jakże żałuję, że jeden z żywopłotów tujowych zrobiłam wcześniej z innej odmiany.

Bardzo szybko rośnie też dereń biały (cornus alba) - taki zwykły, nie z kolorowymi liśćmi, też nadaje się na luźne i strzyżone żywopłoty.

Szybko rośnie też właściwie każda winorośl, czyli winogrona do jedzenia - przyjemne z pożytecznym.

Gierga
09-10-2005, 22:00
Liguster rośnie baaarzdo szybko to fakt.

A ja kupiłam sobie lipe amerykańską - coś z drzewek - szybko rośnie i ma taaakie duże liście jak głowa :)

Karp
10-10-2005, 10:38
U mnie rośnie expresowo wierzba biała przed domem. Zasadzona w zeszłym roku na wiosnę witka jak palec w tej chwili to drzewo ma pień średnicy ok 10 cm, trzy razy w tym roku ciąłem ścielące się po ziemi gałązki. Fakt, że ma dużo wilgoci.
Jałowiec skyrocket po 3 sezonach ma ok 2 - 2,5 metra z półmetrowych sadzonek i ciągle rośnie.

Krzysztof

Monika B
11-10-2005, 10:51
A mi bardzo szybko w górę strzeliły róże pnące i całkiem nienajgorzej wiciokrzew, co chyba wpisuje się w teorię o szbkich pnączach. Bardzo fajnie też rosną brzózki w gęstych nasadzeniach. Ja się tylko obawaim, że potem ta roślinność to nas pozarasta. Boję się wycinania drzew zwłaszcza - tam są jakieś bardzo niemiłe przepisy co do obwodu pnia itp. I po ilu latch może być z tym problem? I czy na wsi też trzeba pozwolenie na ścięcie? Może ktoś ma doświadczenie? A może był już taki wontek...

Ładnie też rosną roślinki okrywowe - barwinek, bluszcz, tojeść rozesłana, no i rojniki, macierzanki i inne skalniaki oraz niech szlag trafi miechunkę rozdętą!

Eustachy
15-10-2005, 18:00
U mnie szybko rosną klony a dotego rozmnażają się na potęgę. Muszą chyba mieć niepohamowane zapotrzebowanie na sex.

Monika B
17-10-2005, 09:57
Zwłaszcza jesionolistne, prawda?
Ja nie mogę wykorzenić zdziczałej sliwy, odbija nawet 10 metrów od dawnego pnia np. w srodku migdałowego krzewu, bo tam nie koszę - ta to ma apetyt!

chopinetka
18-10-2005, 21:57
witam, polecam gorąco jaśminowce, bo ładne białe kwiatki i zapach przy okazji. Jest tylko z nimi mały problem, trzeba pilnować, by nie zjadły ich mszyce. Przyrosty ok. 0,5 m rocznie, może nawet więcej. Róże pnące też szybko rosną, ale wybierajcie te, które pachną. A tak naprawdę najszybciej rośnie perz, wiem o tym z własnego doświadczenia.
:wink: :lol:

aaalicja
19-10-2005, 18:48
U mnie jaśminowiec rośnie bardzo słabo. Posadzony z doniczki wiosną ubiegłego roku urósł może 10 cm. Zeszłej wiosny nawet zakwitł nieśmiało, a w tym roku nic... Co może z nim być nie tak? Robaków żadnych na liściach nie ma.

chopinetka
19-10-2005, 20:15
[quote="aaalicja"]cześć aaalicja, trudno powiedzieć, co z twoimi jaśminowcami jest nie tak, może być wiele przyczyn. Ja przed sadzeniem dobrze spulchniłam ziemię dodałam lepszej ziemi i niestety wybrałam z podłoża sporo pędraków, z którymi mam problem i to dość poważny. Potrafią zjeść roślinkę od spodu, przez co gorzej rośnie. A może po prostu nie pasuje im stanowisko, które wybrałaś. Proponuje przesadzenie.
pozdr

oli_oli
20-10-2005, 19:44
Wszytsko co szybko rosnie (zwłaszcza drzewa) trudno jest opoanować i potem to pielegnować. Może być juz za późno i macie taaaaaaaakie drzewo.

Pozdrawiam zielono.

21-10-2005, 13:33
Liściaste:klon jesionolistny i srebrzysty,,bożodrzew,dąb czerwony,,rdest Alberta,oliwnik,topola,olsza,wierzba,akacja.orzech włoski i czarny,jesion
iglaste:świerki serbski,biały i sitkajski,sosna wejmutka,daglezja, żywotnik olbrzymi,,metasekwoja,modrzew japoński i inne jego odmiany

Janusz

dami693
21-10-2005, 18:40
Witam. Szybko rosnące? Moim zdaniem:sosna, dereń, trzmielina, jesion

ryby
22-10-2005, 15:03
Dorzucam do tego daglezję zieloną lub siną.

andk
23-10-2005, 12:06
Praktycznie to bardziej zależy od tego na "czym" rośnie a nie "co". Np. na Lubelszczyźnie na glebach lessowych, wszystko rośnie szybko, nawet gatunki określane jako "wolnorosnące".
Mój typ - uniwersalny, na każdą glebę - to sumak octowiec. Początkowe bardzo duże przyrosty a później raczej wszerz, ale łatwe do opanowania.

Gierga
25-10-2005, 20:32
Tydzień temu posadziłam ligustra :)

Mam nadzieje, że na wiosne pięknie zakwitnie

agiszonek
27-10-2005, 13:54
u mnie błyskawiczne rośnie rdest auberta - posadzilam w czerwca 50 cm roślinki i obecnie mam kraty 2 na 2 metry zarośnięte zielonym dywanem w białe piękne kwiatki. Jeśli chodzi o drzewa błyskawicznie rosną brzozy, ale walka z nimi (zastałam na działce brzozowy zagajnik) wygląda jak walka z wiatrakami.
A co do roślinek płożących to irga też świetnie rośnie i do tego nieźle wygląda.
Pozdrawiam

abromba
29-10-2005, 14:38
Polecam sosny wejmutki, ale jeśli są porzeczki, to teoretycznie może je zaatakować rdza wejmutkowo - porzeczkowa. Poleciłabym tez jesion, ale te z kolei podobno w całum kraju chorują. Moje jakoś wzrastają. Daglezja w mojej gliniastej ziemi z nieznanych przyczn nie chce rosnąć, ale tez jest opisywana jako jeden z najszybciej rosnących gatunków.

pAnna
28-08-2007, 14:46
Jakieś nowe pomysły na szybkorosnace rośliny?

szklanka literatka
28-08-2007, 16:34
Czarny bez.
Teraz sa odmiany dekoracyjne, purpurowy i pstrolistny. Bardzo szybko rośnie. :D

glilka
29-08-2007, 08:18
szałwia omszona - mam jej cala dzialke, rozsiewa sie jak .... :) i wszedzie jej pelno - na szczescie jest ladna, niebieska, pachnie ziolowo i kwitnie cale lato! 8)

MajaK
29-08-2007, 10:20
Glicynia chińska-pnącze.
Pięknie kwitnie. Przyrosty-nawet 2m rocznie. Trzeba przycinać, żeby kwitła. Dorasta nawet do 10m.

renjul
29-08-2007, 11:11
U mnie fantastycznie rośnie rudbekia. Z powodzeniem konkuruje z chwastami i choć sadzona była dopiero wiosną, pięknie się rozsiewa i kwitnie. Idealna roślinka na słabą glebę - u mnie glina z kamieniami, VI klasa gruntu. Poza tym wierzba pogięta z wetkniętych w ziemię gałązek.