PDA

Zobacz pełną wersję : KIEDY SADZIMY I PRZESADZAMY DRZEWKA???!!!!!!!!



pokerzysta
13-09-2005, 14:24
jak w pytaniu jaki jest najlepszy czas do przesadzania drzewek
mam 3 letnie dęby i nie wiem kiedy je przesadzić lepiej
czy teraz jesienią cvzy czekać do wiosny
są to moje ostatnie synpowskie dęby wiec nie chce zeby uschły co sie stało
a stało sie tak z pierwsza partia które przesadzałem późna jesienią
niby sie przyjęły ale w efekcie uschły - i nie wiem czego to był skutek, słabego podlewania, upałów czy bliskiego kontaktu z orzechem, czy też właśnie terminu przsadzenia

Wciornastek
13-09-2005, 14:33
Nie określiłeś co to znaczy późna jesień - koniec listopada? Zasadniczo koniec września i października to dobry termin.
Co do tego że uschły poprzednie dęby to prawdopodobnie częściowo sobie odpowiedziałeś na pytanie. Podlewanie to jedno a biskość orzecha (szczególnie jeśli duży) to drugie. Orzechy są bardzo ekspansywne.

zygmor
16-09-2005, 07:46
Od połowy września do mrozów i od połowy kwietnia do końca miesiąca.
Termin jesienny jest lepszy i czasowo dłuższy i ja go polecam

manykes
20-09-2005, 11:28
do pierwszych mrozów ?????????

G.N.
20-09-2005, 12:05
do pierwszych mrozów ????????? Z moich doświadczeń wynika że "do pierwszych mrozów" to trochę przesada i że wszystko zależy od gleby. Na lekkiej i nie bardzo mokrej glebie prawie do pierwszych mrozów jest OK. Na glebie ciężkiej, gliniastej i na dodatek bardzo mokrej teraz jest ostatni dzwonek, a ogólnie lepiej sadzić na wiosne

MaciekW
20-09-2005, 12:19
Jestem za przesadzaniem (sadzeniem) jesiennym, bo zimą rośliny odbudowują (rozbudowują) systemy korzeniowe.
Zacząłem w drugiej połowie sierpnia i jeszcze kilka drzewek czeka na swoją kolej, myślę, że nastąpi to w przyszłym tygodniu.
Maciek

manykes
20-09-2005, 12:23
dotyczy to także iglaków,dębów i brzóz...? :roll:

G.N.
20-09-2005, 12:27
Zasadniczo zgadzam się że jesienią lepiej. Ale na normalnej glebie.
Mam kawałek działki gdzie jest glina i to na dodatek z lekka podmokła. Sadzonki jesienne (2 połowa października-listopad) przemarzały w 70-80% wiosenne przyjmowały się w 90 %. Tam gdzie ziemia jest normalna i w normalnej wilgotności przyjmowało się w zasadzie wszystko, z tym że te sadzone jesienią szybciej zabierały sie do wzrostu

MaciekW
20-09-2005, 12:32
dotyczy to także iglaków,dębów i brzóz...? :roll:
Opieram się na opiniach Taty posiadającego uprawnienia i doświadczenie ogrodnika - sadownika. Moje prace wspomniane w poprzednim poście dotyczą przesadzania iglaków i brzózek, bo działkę kupiłem z dużą ilością roślin, miejscami strasznie stłoczonych.
Powodzenia. Maciek

G.N.
20-09-2005, 12:40
A.. iglaki to inna bajka. iglaki najlepiej przesadzać od sierpnia (jak tylko nie ma dużych upałów) do końca września, do połowy października zależnie jak ciepła/zimna jest jesień danego roku

manykes
20-09-2005, 12:41
dzięki Maćku i pozdrawiam... :D

manykes
20-09-2005, 12:50
jeszcze jedno pytanko , czy humus jest dobrym podłożem dla wspomnianych drzewek...?

MaciekW
20-09-2005, 13:27
jeszcze jedno pytanko , czy humus jest dobrym podłożem dla wspomnianych drzewek...?
Wszystkim przesadzanym przeze mnie iglakom podsypałem pod korzenie nawozu do iglaków (najtańszego jaki znalazłem w Obi, coś 10,- PLN za worek 50l), a potem dałem już humus. Jak dotąd nie zauważyłem, aby coś było nie tak. Ale ziemię mam urodzajną (III klasa).
Maciek

manykes
21-09-2005, 10:47
dzięki i pozdrawiam.. :D