PDA

Zobacz pełną wersję : Humus...



manykes
20-09-2005, 08:27
Witam
Mam pytanko , czy wspomniany humus jest dobrą glebą pod trawnik?
Słyszałem opinie że jest to za lekka gleba i trawa może się nie trzymać?

zygmor
21-09-2005, 07:24
Przecież humus to właściwa warstwa uprawna, tu znajduje się najwięcej składników pokarmowych. Można ją wzbogacić np. torfem, ale to najlepsza gleba pod trawnik

manykes
21-09-2005, 10:44
witam
też tak uważam, ale słyszałem opinie że jest to za lekka gleba...? :roll:

figaro1
21-09-2005, 10:56
A może chodziło o nawóz produkowany przez dżdżownice - on też nazywa się humus i rzeczywiście wygląda jak taka lekka, gruzełkowata czarna ziemia.

manykes
21-09-2005, 11:17
Wyjaśniam;
pisząc humus miałem na myśli wierzchnią część gleby ok.40cm na mojej działce.....
aż tylu dzdzownic chyba nie mam na działce... :evil:

Wciornastek
21-09-2005, 11:50
Wyjaśniam;
pisząc humus miałem na myśli wierzchnią część gleby ok.40cm na mojej działce.....
aż tylu dzdzownic chyba nie mam na działce... :evil:
A może napiszesz coś więcej o Twojej ziemi. Tj. jak zachowuje ta ziemia gdy weżmiesz w garść ściśniesz i otworzysz dłoń. Oczywiście gleba powinna być wilgotna (tj z wartstwy ok 5 cm w głąb). To jest najprostsze tzw organoleptyczne (nie zjadaj :wink: ) badanie gleby. Jeśli próbka się rozpadnie lub łatwo się rozpoda to gleba piaszczysta -lekka, jeśli jednak masz twardą grudę to ziemia gliniasta -ciężka.
Gdy to ustalimy możemy dalej mówić o sposobie jej uprawy aby trawa była gęsta jak gaj.[/list]

manykes
21-09-2005, 13:38
gaj to na niej porasta tylko że jest to taka kępiasta trawa plus inne ziele którego chcę się pozbyć
co do gkeby to jest raczej miękka i sypka
jak się dowiedziałem od właściela działki tereny te były zalewane przez narew ,było to oczywiście kilkadziesiąt lat temu
pozoim wód gruntowych jest wysoki 1m , w trakcie ostatniej suszy...?

Wciornastek
21-09-2005, 14:19
Tj. gleba rzeczywiście lekka. Rozumiem, że piach. Jeśli tak to można trochę popracować nad nią. Po pierwsze obornik nawet z dużą ilością słomy. Wprowadzamy azot i związki węgla tj. więcej właśnie humusu. To jesienią. Zakopać głęboka na 2 łopaty. Potem wiosną możesz już siać trawę. Możesz jeszcze z tym poczekać i dać jakiś nawóz zielony - gorczycę, facelię, łubiun a nawet zasiać zboże i to wszystko jeszcze raz zaorać. Trochę przewracania ziemi ale efekt na wiele lat i ograniczenie nawożenia mineralnego dodatkowo odchwaszczenie gleby.
Możesz też iśc na łatwiznę i kupić czarnoziem i na tym siać trawe. Ale ja tego nie polecam bo to czasami jest złudne uproszczenie.

manykes
22-09-2005, 09:18
dzięki za opinie i pozdrawiam... :D