PDA

Zobacz pełną wersję : Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 [15] 16 17 18 19 20

SUSPENSER
09-03-2010, 21:13
Suspenser: ekhm... A jak Ci się udaje zachować w kotłowni węglowej czystość pozwalającą na podróżowanie w skarpetkach po niej? :o
U mnie, jak u pierwka - bez gumowców nie podchodź ;) Do tego jeszcze zawalone kartonami, które sukcesywnie dopalamy :roll:
A jeszcze wczoraj rżnąłem w kotłowni betonowe płytki elewacyjne na kominek ;) To już w ogóle jest masakra :oops:


Kartonów nie palę, bloczków nie docinam, używam zmiotki, starego odkurzacza, czasem mopa ... ot i cała tajemnica.

pierwek
10-03-2010, 08:31
Kartonów nie palę, bloczków nie docinam, używam zmiotki, starego odkurzacza, czasem mopa ... ot i cała tajemnica.

wydaje mi się, że jest to możliwe ale nie jest to cała tajemnica... ;) cała tajemnica tkwi w słowie "czasem" . Ja też czasem przelecę mopem kotłownię i nie tnę w niej płytek. A syf jest niestety masakryczny pomimo tego, że kotłownia wykafelkowana po sam sufit.

a co do silikatów... wnoszę z tego że skoro PTH jest materiałem porowatym + pustki powietrzne a silikat nie to silikat jest mocniejszy.

Martinezio
10-03-2010, 09:44
cała tajemnica tkwi w słowie "czasem" .
Otóż to, niestety... Dopóki jeszcze robota nie skończona w domu, póki są ważniejsze priorytety, to nie ma się kiedy zająć porządkami w takich miejscach, jak kotłownia ;) W końcu to miejsce nie jest codziennie użytkowane i wizytacyjne :>

szybowiec
10-03-2010, 12:45
Witam
Bardzo proszę o poradę. Po awarii pieca Dakon Dor 45 D skorzystałem z dofinansowania i zakupiłem piec na ekogroszekLazar Eko-Perfect 42 KW z regulatorem Reca Art 3000 zaworem czterodrogowym i siłownikiem. Miałem nadzieję że będę rzadziej schodził do kotłowni ,a tymczasem przebywam w kotłowni więcej czasu niż z żoną a na dodatek mam pełno pyłu i sadzy w domu od częstego czyszczenia pieca. Komin mam po przebudowie z wkładem samonośnym effe2 średnicy 220 mm.
Dom ma około 300 m 2 okna plastikowe , nieocieplany z cegły około 50cm.Spalam od 50 do 90 kg eko groszku na dobę mimo że nie grzeję całej powierzchni domu. Na korytarzu wyłączyłem grzejniki i wykorzystuję ciepło z gorącej ściany komina effe2.Pomimo tego temperatura spalin na końcu komina 12,5 metra wynosi ponad 80 stopni po wyczyszczeniu pieca i komina a przy zabrudzonym przekraczała sto ale nie mam takiego termometra i musiałem go wyciągnąć żeby się nie uszkodził.

Podajnik mam Ardeo 50 kw. Zastanawiam się czy można by dołożyć płytki szamotowe pod rusztem pieca i czy podniesienie temperatury spalania nie będzie mieć wpływu na wytrzymałość pieca.
Pod wymiennikiem oryginalnie do pieca są włożone płytki szamotowe które powodują że dym przechodzi od tyłu pieca pod wymiennikiem a potem przez wymiennik i do czopucha. Zastanawiam się nad dorobieniem jeszcze jednej półki z szamotu która by skierowywała dym po przejściu przez ruszt do przodu pieca i dorobienie tutaj dyszy z powietrzem wtórnym ,żeby dopalić resztę gazów oraz zredukować lotne popioły które mi osiadają na wymienniku i zmuszają do częstego czyszczenia. Czy dorobić jakiś zawirowacz i jakie powinny być wymiary żeby spełniał swoja rolę ?
Czy zdemontowanie podajnika i wstawienie w to miejsce ocieplonego wkładu na węgiel z dolnym spalaniem i wykorzystanie połączenia go z moim piecem jako komory spalania ceramicznej z dopalaczem ma wg Was jakiś sens ? Jeśli tak to proszę o pomoc.

Vafel
10-03-2010, 19:20
Czy warto podłożyć coś pod kocioł i/lub nóżkę podajnika, żeby ograniczyć drgania i hałas? Jeżeli tak, to co? Jakąś gumę? Filc? Matę korkową? I czy wolno takie rzeczy podkładać skoro powierzchnia, na której ma stać kocioł ma być niepalna (kominiarz się nie przyczepi)?

pierwek
10-03-2010, 20:46
najlepszy byłby chyba kawałek pasa transmisyjnego. Kominiarz nie ma nic do tego. Nawet tam nie spojrzy.

Martinezio
11-03-2010, 10:39
Można by poszukac ew. stópek maszynowych. Wykonane sa z bardzo twardej gumy w obudowie metalowej, przez co sa bardzo wytrzymale. Fakt - moze to nie byc najtansza opcja, ale za to full proff ;) Jesli ma byc tanio, to mozna kupic od szewca kawal gumy zelowkowej :> Moze tez kawalki opon sie zdadza :roll:

Trociu
11-03-2010, 11:01
Hmm - a da się podłożyć te podkładki pod już zainstalowany piec?? Jaka grubość byłaby odpowiednia?
Może da się jakoś na jakimś podnośniku lekko unieść piec i wcisnąć??...

pierwek
11-03-2010, 11:41
Hmm - a da się podłożyć te podkładki pod już zainstalowany piec?? Jaka grubość byłaby odpowiednia?
Może da się jakoś na jakimś podnośniku lekko unieść piec i wcisnąć??...

a co z rurami przykręconymi na sztywno do kotła? :roll: a grubość to IMHO 3mm max 5mm (ale to już chyba za dużo)

SUSPENSER
11-03-2010, 11:44
cała tajemnica tkwi w słowie "czasem" .
Otóż to, niestety... Dopóki jeszcze robota nie skończona w domu, póki są ważniejsze priorytety, to nie ma się kiedy zająć porządkami w takich miejscach, jak kotłownia ;) W końcu to miejsce nie jest codziennie użytkowane i wizytacyjne :>

No wiesz - moi wszyscy znajomi interesują się instalacjami, które tam są i często je wizytują :lol:

U mnie najbardziej hałasował wentylator i podajnik - wlot wentyla przesłoniłem kawałkiem usztywnionej 22 milimetrowej grubości maty filtracyjnej oraz kawałkiem wełny 15 cm (teraz już jest cicho, a w dodatku w piecu nie mam "huraganu" który wyrzuca ciepło kominem).
Co do podajnika to wyciszył się trochę gdy pod stopkę zasobnika podłożyłem kawałek grubej gumy zbrojonej - podobnej do tej:
http://www.allegro.pl/item945516473_guma_lita_plyta_gumowa_20mm_odbojnik _podstawka.html

Przy ewentualnym podnoszeniu pieca trzeba by uważać na połączenie czopucha z kominem i rurami - to wszystko będzie "prężyć".

mario30
11-03-2010, 11:58
Pod swojego Tilgnera podłożyłem po obwodzie pas transmisyjny o szer 80 mm i gr 10 mm Najpierw też myślałem o jakichś nóżkach ale wtedy pod kotłem byłby zawsze syf i zrezygnowałem z tego a tak swoją drogą to ten producent powinien bardziej dopracować podstawę kotła Mój stojąc na gołym betonie bujał się na wszystkie strony dlatego że blacha w popielniku się uwypukliła od spawów

Martinezio
11-03-2010, 12:31
Mój HEF ma swoje stopy w postaci wyprofilowanej blachy na głębokość kotła. Także tak czy owak mam syf pod spodem i mi tam żadna różnica.

Z podnoszeniem kotła bym się wstrzymał do końca sezonu grzewczego, następnie wygasił kocioł, poluzował wszystkie rury (wcześniej spuszczając wodę z układu) na podejściu do kotła i dopiero podnosił.
Czopuch oczywiście do ponownego uszczelnienia.

Vafel
11-03-2010, 12:33
Hmm... mój piec nie ma nóżek, tylko stoi na takich szynach, więc może rzeczywiście stara opona to jest niezły pomysł...
Nóżkę mam tylko pod podajnikiem, więc tam powinien wystarczyć dowolny gumowy krążek (może taki hokejowy? :-D)

Na temat "stópek maszynowych" google milczą. Możesz napisać gdzie coś takiego można ewentualnie kupić? Albo wklej jakąś fotkę jak to wygląda...

Martinezio
11-03-2010, 14:07
Hmm... Fachowo się to zwie wibroizolator kołpakowy.

Tu masz szczegóły:
http://www.wibroizolacjapolska.pl/produkty/45-instrukcja-montazu-wibroizolatory-KOLPAKOWE-KA

;)

Albo może takie coś będzie lepsze:
http://www.wibroizolacjapolska.pl/produkty/27-wibroizolatory-WIBROIZOLACYJNE-PODSTAWKI-P

Mniejsze gabaryty, a co za tym udzie mniejsza ingerencja w już zainstalowany kocioł.

Edit again: a na Alledrogo jest tak: http://allegro.pl/listing/search.php?sg=0&string=wibroizolator

;)

Vafel
11-03-2010, 14:30
Dzięki wielkie. Cenowo faktycznie nie jest to rewelacja, ale może i warto...

Zanim się zdecyduję to poszukam jakichś tańszych rozwiązań :-)

Edit:

No to jeszcze jedno pytanie związane z instalacją CO z kotłem na ekogroszek. Stanęło na tym, że będę miał jednak ten wymiennik ciepła, żeby kocioł pracował w układzie otwartym, a grzejniki i podłogówka w układzie zamkniętym. Pytanie - co zrobić z zasobnikiem CWU? Czy montować go przed wymiennikiem ciepła (po stronie kotła), przez co będzie on pracował w układzie otwartym, czy też za wymiennikiem (po stronie podłogówki i grzejników)? Czy dobrze mi się wydaje, że w tym pierwszym przypadku potrzebne są trzy pompy (pierwsza - obsługuje obieg od kotła przez zasobnik CWU do wymiennika ciepła; druga do grzejników, trzecia do podłogówki), a w tym drugim przypadku potrzeba już czterech pomp (bo do CWU potrzebna jest osobna pompa).

Czy dobrze myślę?

SUSPENSER
11-03-2010, 19:10
[ Na jakiej wysokości i odległości od pieca powinien znajdować się wylot rury doprowadzającej to powietrze?
Pozdrawiam

Wylot rury doprowadzającej powietrze mam 15 cm nad podłogą przez co pomimo to, że w kotłowni jest 35 stopni wieje po nogach i są zimne płytki - teraz dałbym sporo wyżej np. na 1,5 metra (powietrze bardziej by się mieszało).[/quote]

Korekta - wlot dałbym jednak tam, gdzie jest, bo dzięki temu jest mniej widoczny na zewnątrz niż gdyby był wyżej.

Natomiast po przemyśleniu tematu kupiłem dzisiaj rurę spiro, zdjąłem kratkę nawiewną, wciągnąłem do kotłowni kawałek rury spiro z zetki i połączyłem z kupioną.
Następnie kupioną rozciągniętą rurę poprowadziłem tak, że otula metalowe kolanko wychodzące z czopucha, a jej wylot jest skierowany na rurę łączącą kolano czopucha z wejściem do komina.

Tym oto sposobem zimne powietrze z zewnątrz będzie wstępnie nagrzewane przez wylot spalin (zwykle te rury mają u mnie 50-65 stopni), a potem będzie wlatywać na wysokości około 1,5 metra - tak więc problem zimnych płytek i dmuchania zimna po kostkach został w dużej mierze rozwiązany.

Elcia1
11-03-2010, 20:28
Podobno mam wyobraźnię jak Ania z Zielonego Wzgórza, ale poddaję się! Poproszę o zdjęcie!

pierwek
11-03-2010, 21:54
No to jeszcze jedno pytanie związane z instalacją CO z kotłem na ekogroszek. Stanęło na tym, że będę miał jednak ten wymiennik ciepła, żeby kocioł pracował w układzie otwartym, a grzejniki i podłogówka w układzie zamkniętym. Pytanie - co zrobić z zasobnikiem CWU?

kocioł ma 4 króćce: zasilanie i powrót wymiennika oraz do kolejnej pary podłączasz CWU. masz wtedy 4 pompy (tak jak pisałeś) a bojler CWU też jest w układzie otwartym (ma swoją,niezależną pompę i możesz włączyć sobie grzanie CWU w lecie - pracuje wtedy tylko ta jedyna pompa ).

Vafel
12-03-2010, 12:07
No to jeszcze jedno pytanie związane z instalacją CO z kotłem na ekogroszek. Stanęło na tym, że będę miał jednak ten wymiennik ciepła, żeby kocioł pracował w układzie otwartym, a grzejniki i podłogówka w układzie zamkniętym. Pytanie - co zrobić z zasobnikiem CWU?

kocioł ma 4 króćce: zasilanie i powrót wymiennika oraz do kolejnej pary podłączasz CWU. masz wtedy 4 pompy (tak jak pisałeś) a bojler CWU też jest w układzie otwartym (ma swoją,niezależną pompę i możesz włączyć sobie grzanie CWU w lecie - pracuje wtedy tylko ta jedyna pompa ).

Hmm... czyli tak czy tak 4 pompy.
Dzięki wielkie :-)

jeanpascale
12-03-2010, 20:13
jak dla mnie wystarczą 3 pompy, mocna 3 biegowa pompa do obiegu i bojlera wystarczy

SUSPENSER
12-03-2010, 22:22
Podobno mam wyobraźnię jak Ania z Zielonego Wzgórza, ale poddaję się! Poproszę o zdjęcie!

Myślę, że owa Ania też wolała używać wyobraźni do piękniejszych wizualizacji :wink:

W łykend zrobię fotki i podrzucę linki do nich.

Akrimka
13-03-2010, 22:57
Ja mam wymiennik i 4 pompki. Wymiennik ciepłej wody jest wpiety w obieg pieca przed wymiennikiem płytowym do grzejników i podłogówki. Nad piecem naczynie wzbiorcze z nierdzewki z zaworem dopustowym jak w spłuczce i przelew. Mam jeszcze tam separator pary załozony. Tak jak Pierwek pisał na CWU chodzi tylko jedna pompka. Na grzejniki mam daną WILO elektornik która dobiera sobie prędkośc do podłogówki zeby jedna drugiej nie zabierała. Temp na wejściu wymiennika 50stC na wyjściu ok 5st mniejsza. Wymiennik podobno 30kw bo 30 płyt Ulricha z "Alledrogo" za całe 260zł..:) Podobno markowe maja wyjsćia 1cal mój ma 3/4 ale z tego co mówił instalator działa poprawnie. Koniecznie wpięty ma być przeciwprądowo.

Ostanie ustawienia kotła to temp 50stC, podawanie 8s, przerwa 55, czas oczekiwania 5min, dmuchawa 7, dmuchawa podtrzymanie 4, czas dmuchawy podtrzymanie 16s, krotenosc 3, przesłona wentylatora dość mocno otwarta. Mam nowy wegiel, spala sie przyzwoicie jedynie małe spieki ale bardzo kruche jak zimne sa na poczatku palnika w kierunku podajnika, reszta to popiół. Jak macie u siebie jesli uzywacie Brucera? Czy te nastawy są ok?

SUSPENSER
14-03-2010, 17:47
Podobno mam wyobraźnię jak Ania z Zielonego Wzgórza, ale poddaję się! Poproszę o zdjęcie!

Myślę, że owa Ania też wolała używać wyobraźni do piękniejszych wizualizacji :wink:

W łykend zrobię fotki i podrzucę linki do nich.

Obiecałem i wrzucam link do fotek:
http://www.aukcjoner.pl/hosting/edit/2097971/?tab=4

Wykonywane z różnych stron - szału niema, ale się starałem, żeby było jak najwięcej widać ...

Ania I Pawel
14-03-2010, 18:13
witam forumowiczów

Może któryś z was mógłby polecić żetelnego instalatora piecy na eko-groszek w Warszawie i okolicach

Ewentualnie jakieś salony wystawiennicze do których moćna pojechać obejżeć i porozmawiać z kimś kompetentnym co do rodzaju pieca itd...

Bo jakoś nie chcę mi się rozmawiać na takie tematy z doradzami z castoramy itd.

SUSPENSER
14-03-2010, 19:46
witam forumowiczów

Może któryś z was mógłby polecić żetelnego instalatora piecy na eko-groszek w Warszawie i okolicach

Ewentualnie jakieś salony wystawiennicze do których moćna pojechać obejżeć i porozmawiać z kimś kompetentnym co do rodzaju pieca itd...

Bo jakoś nie chcę mi się rozmawiać na takie tematy z doradzami z castoramy itd.

Porozmawiaj z nami - nie jesteśmy "skażeni" uzyskaniem mniejszej lub większej marży za doradzenie i sprzedaż danego pieca, a fachowcy którzy tu piszą zdają sobie sprawy, że "bajer" nie mający podstaw będzie szybko wyprostowany, więc go raczej nie stosują :wink:

Co ważne wielu ma tu doświadczenia praktyczne co jest ważne, a co nie ...

PS o instalatora spytaj w wątku grupy warszawskiej.

Ania I Pawel
14-03-2010, 20:09
Skoro tak to mam pytanie jaki piec polecacie o mocy od 15 do 20 kw . Do ogrzewania budynku i do ciepłej wody.

Nie musi być to najtańszy piec. Zależ mi na takim , który będzie w miarę wydajny i bezawaryjny. Najwyżej żona będzie musiała kupić tańszą glazurę :lol:

Czytałem już trochę o piecach na starszych wątkach ale wolałbym nowsze informacje- może są jakieś nowości itd.

Akrimka
14-03-2010, 21:23
Obiecałem i wrzucam link do fotek:
http://www.aukcjoner.pl/hosting/edit/2097971/?tab=4

Wykonywane z różnych stron - szału niema, ale się starałem, żeby było jak najwięcej widać ...

Galeria nie działa..


Pytanko,
Jak podłączyć sterownik pokojowy Euroster 2006 do pieca, tak jak na schemacie do pieca gazowego?

pawelo_pl
15-03-2010, 07:35
Pytanko,
Jak podłączyć sterownik pokojowy Euroster 2006 do pieca, tak jak na schemacie do pieca gazowego?
Do odpowiedniego styku w piecu. Najczęściej jest tam zwora którą trzeba wyjąc i w to miejsce podłączyć styki Eurostera.

SUSPENSER
15-03-2010, 19:56
Skoro tak to mam pytanie jaki piec polecacie o mocy od 15 do 20 kw . Do ogrzewania budynku i do ciepłej wody.

Nie musi być to najtańszy piec. Zależ mi na takim , który będzie w miarę wydajny i bezawaryjny. Najwyżej żona będzie musiała kupić tańszą glazurę :lol:

Czytałem już trochę o piecach na starszych wątkach ale wolałbym nowsze informacje- może są jakieś nowości itd.

Nie musi wcale być bardzo drogi, żeby był bardzo dobry :wink:

Wg mnie powinien mieć palnik Brucer 2 np. Ekoenergia, sterownik PID 2 np. Puma, Ognik, eCoal, poziome kanały spalinowe (łatwe w czyszczeniu), deflektor, zasobnik min. 130 kg, szufladę na popiół.

W tej chwili osobiście ze znanych mi pieców najbardziej podoba mi się Skam-P Premium ze sterownikiem Puma i wyjściem czopucha do góry:
http://www.sekom-pleszew.com.pl/brucer.html

Pod koniec tygodnia będę na targach we Wrocławiu i może znajdę tam jeszcze jakiś inny ciekawy model ...

Nie wiem dlaczego wywalili moje fotki - może były za duże - nowy link:
http://www.aukcjoner.pl/hosting/edit/2104341/?tab=4

Trociu
16-03-2010, 10:30
Nie wiem dlaczego wywalili moje fotki - może były za duże - nowy link:
http://www.aukcjoner.pl/hosting/edit/2104341/?tab=4Cały czas pisze, że nie ma takiej galerii....

mayland
16-03-2010, 10:44
Mam pytanie do użytkowników pieców na ekogroszek.
Jakie macie nasady kominowe na swoich kominach?
Będę wdzięczna za informacje dotyczące szczególnie tych ceramicznych. Muszę koniecznie jakąś kupić ale nie mogę nic znaleść sensownego. Wszędzie tylko metalowe a mój strażak z nierdzewki po roku odfrunął w dal z wiatrem wcześniej zamieniwszy się w istne sito. :evil:

Martinezio
16-03-2010, 12:34
Nie wiem dlaczego wywalili moje fotki - może były za duże - nowy link:
http://www.aukcjoner.pl/hosting/edit/2104341/?tab=4
Olej Waćpan dusigroszy z różnych fotek i innych aukcjonerów i przejdź Pan na Ciemną Stronę Googli ;) Picasaweb masz za free i nie kasują niczego.

Ania I Pawel
16-03-2010, 17:21
Dzięki suspenser zaporadę co do pieca

A może moglibyście napisać jeszcze co do radzaju komina i jego wielkości co do takiego pieca

Mój majster chce murować go z cegły bo twierdzi , że tak lepiej . W takim przypadku jaki powinien być wkład - z kwasówki czy ceramiczny - który lepszy?

A jaka średnica Do pieca 0 mocy 18 kw ?

karoka65
16-03-2010, 19:34
Dzięki suspenser zaporadę co do pieca

A może moglibyście napisać jeszcze co do radzaju komina i jego wielkości co do takiego pieca

Mój majster chce murować go z cegły bo twierdzi , że tak lepiej . W takim przypadku jaki powinien być wkład - z kwasówki czy ceramiczny - który lepszy?

A jaka średnica Do pieca 0 mocy 18 kw ?


Witam. Posiadam kocioł KWM-SGR 19 KW z pleszewa. Producent kotła zalecał komin wysokości 5m i średnicy 150mm. Wydawało mi się że średnica trochę za mała i kupiłem 5m i 200mm. Wydaje mi się że producent kotła mówił prawdę ale zrobiłem jak chciałem. Komin kupiłem na allegro od dużej firmy z białegostoku. Przesyłka w drugi koniec polski (woj. opolskie) w 24 godziny. Komin z elementów keramzytowych z wkładem ceramicznym, cały komplet ze wszystkimi kratkami,wełna do ocieplenia, wyczystką, blachą na górę z nierdzewki, klej do ceramiki, no wszystko. Cena z wysyłką coś około 1,5 tyś. Dołączona fakturka oczywiście. Komin postawiliśmy z kolegą murarzem w dwa wieczory.

Ania I Pawel
16-03-2010, 19:54
Dzięki Karoka 65 za podpowiedż

Ania I Pawel
16-03-2010, 19:54
Dzięki Karoka 65 za podpowiedż

karoka65
16-03-2010, 20:29
Dzięki Karoka 65 za podpowiedż

Nie ma za co kochani. Po to jest to forum. Jak nasz szacowny kolega pisał, najlepszych doradców macie tutaj bo każdy doświadczał na własnej skórze. Ja jestem z tego kominka zadowolony ale może ktoś z kolegów coś jeszcze podpowie. W sklepie nie dostaniecie obiektywnej porady bo każdy będzie chwalił swoje, aby tylko sprzedać i zarobić, a ty człowieku mecz się później. Pozdrawiam.

SUSPENSER
16-03-2010, 21:02
Nie wiem dlaczego wywalili moje fotki - może były za duże - nowy link:
http://www.aukcjoner.pl/hosting/edit/2104341/?tab=4
Olej Waćpan dusigroszy z różnych fotek i innych aukcjonerów i przejdź Pan na Ciemną Stronę Googli ;) Picasaweb masz za free i nie kasują niczego.

Dzięki Martinezio za podpowiedź - już chętnie korzystam - link do fotek poniżej:
http://picasaweb.google.com/115973876504744872870/WlotPowietrza#


MAyland - ja nie mam żadnej nasady kominowej i jest ok

Ania I Paweł - ja mam normalny murowany z cegieł bez żadnego wkładu dzięki czemu cała ściana dodatkowo ogrzewa dom (w zimie jest to korzystne, ale latem używam do CWU elektrycznej grzałki w bojlerze).
Przekrój mam standardowy (chyba 14x28 cm) przy piecu 18 kW.

czp01
17-03-2010, 08:10
Witam


U mnie na kominie też nie ma żadnej nasadki i jest ok (jak na razie)

Komin to tzw. "system kominowy" firmy LEIER o średnicy 20 cm i o wysokości coś ponad 9 metrów - co przy kotle 35 kw wydaje się być wystarczające.
Temperaturę spalin mam niską - ale nie widać aby miało to jakiś ujemny wpływ na komin

czp01
17-03-2010, 08:45
Przeliczyłem wysokość komina jeszcze raz - w trakcie budowy dokupywałem segmentów a to po to aby komin był wyższy niż szczyt kalenicy (podobno wtedy nie ma zawirowań i jest lepszy ciąg ) a w projekcie miałem wysokość w połowie połaci dachowej.

W każdym razie komin jest wyższy niż kalenica i licząc od jego podstawy czyli od stopy to ma dokładnie 10,5 metra wysokości. Ciąg jest b. dobry nawet pomimo tego, że spaliny przechodzą przez dodatkowe ogniwo gdzie mają wymuszony bieg na dół i dopiero do góry.

Vafel
17-03-2010, 23:33
OK. To jeszcze raz ja z moją instalacją ekogroszkową. Układ, który mi wykonał wykonawca wygląda tak:

http://img146.imageshack.us/img146/2249/schematkotlownia.jpg

Na pomarańczowo - układ otwarty. Na niebiesko - zamknięty.

Jak widać regulator na kotle (Ognik PID II) steruje tylko jedną pompką obsługującą układ otwarty, a pompami od podłogówki i grzejników steruje inny regulator powieszony na ścianie. Czy przy takim układzie Ognik będzie w stanie efektywnie sterować kotłem?
Czy taki układ jest w miarę OK? Tzn. nie będzie powodował jakichś problemów?

Jacek6
18-03-2010, 12:11
Chyba cos ten układ jest nie halo, wymiennik za zasobnikiem?

Vafel
18-03-2010, 12:25
Chyba cos ten układ jest nie halo, wymiennik za zasobnikiem?

Tak to jest zrobione. Woda w zasobniku grzeje się do takiej temperatury jaka jest ustawiona na kotle (czyli w tym momencie 60 st. C). Żeby nie mieć takiej gorącej wody w kranach zastosowany jest mieszacz, który na wyjściu z zasobnika wody CWU miesza ją z zimną, żeby osiągnąć 45-50 st. C.

Ma to jakiś negatywny wpływ na system CO?

Akrimka
18-03-2010, 12:54
Vafel,
A co jak bedziesz grzał 75 na piecu..?? Wiem mieszacz pomaga i nie dopusci go zbyt gorącej wody, ale wtedy niepotrzebnie utrzymujesz cały zbiornik gorącej wody.
U mnie sterownk Manuet jesli grzeje CWU tutomatycznie podnosi temp kotła o 10stC pomimo nastawionej na CO.
Mam też tryb lato i wtedy sterownik grzeje tylko CWU. Robie to bez zamykania zaworów
Nie wiem dokładnie ale latem u ciebie wodą ciagle bedzie chodziła przez wymiennik powodując niepotrzebne straty.

Tak to jest u mnie zrobione, zdjecie podczas montazu kotła, brakuje jeszcze uporzadkowania kabli i izolacji rurek:

http://lh3.ggpht.com/_kFjGNF-Vk-g/S5emQbN2rkI/AAAAAAAADNM/4eOxyPFZZKY/s640/DSC00023.JPG

http://lh4.ggpht.com/_kFjGNF-Vk-g/S5emS7K9lII/AAAAAAAADNU/p3bVl6UN5hk/s640/DSC00022.JPG

http://lh5.ggpht.com/_kFjGNF-Vk-g/S5emUi5n7pI/AAAAAAAADNY/vtvOhN8teE8/s512/DSC00021.JPG

Pozdrawiam
Marcin

czp01
18-03-2010, 14:01
Wafel

U mnie sterownik kotła pilnuje grzania wody w CWU do tych zadanych 45 stopni z histerezą 3 stopni ( przy ustawionym priorytecie CWU). Tak więc niezależnie od tego o ile jest wyższa temperatura na kotle to mam odpowiednią temperaturę CWU tą zadaną, a jak temperatura na kotle akurat jest niższa bo kocioł jest w trybie podtrzymania to sterownik wymusza dogrzanie do wyższej temperatury aby dogrzać CWU. To moje rozwiązanie wydaje mi się ogólnie w porządku bo jakoś nie widzę sensu aby wodę do CWU najpierw podgrzewać do wysokiej temperatury a następnie schładzać.

Rozwiązanie z wymiennikiem płytowym też jest jakieś dziwne - bo właściwie czemu on tam ma służyć i po co dzielić centralne na obieg zamknięty i otwarty skoro temperaturą wody na podłogówkę i tak steruje przecież mieszacz.

Jestem w tych sprawach tylko laikiem i opieram się głównie na własnych doświadczeniach ale co do tych dwóch rozwiązań to mam subiektywną opinię, że tak bym nie zrobił.

W każdym razie powodzenia z ta instalacją i napisz kiedyś jeszcze jak się sprawuje.

Vafel
18-03-2010, 14:21
Wafel
Rozwiązanie z wymiennikiem płytowym też jest jakieś dziwne - bo właściwie czemu on tam ma służyć i po co dzielić centralne na obieg zamknięty i otwarty skoro temperaturą wody na podłogówkę i tak steruje przecież mieszacz.


Kocioł na paliwo stałe musi pracować w instalacji otwartej. Z kolei lepiej jest jeśli podłogówka i grzejniki pracują w instalacji zamkniętej (z różnych powodów). Dlatego zastosowano wymiennik ciepła. To rozwiązanie jest OK. Martwi mnie trochę to wstawienie zasobnika CWU w ten układ otwarty...

Akrimka - rozumiem, że to Twoje rozwiązanie jest fajniejsze, ale chyba musisz mieć do tego osobną pompę do CWU (bo jak inaczej kocioł sterowałby samym obiegiem CWU)? Jeśli dobrze myślę, to u mnie coś takiego mogłoby być, gdybym dołożył jeszcze jedną pompę przeznaczoną stricte do CWU, która byłaby sterowana ze sterownika kotła (sterownik ma taką możliwość). Wyobrażam sobie, że wyglądałoby to mniej więcej tak:

http://img185.imageshack.us/img185/9411/kotlowniauklad2.th.jpg (http://img185.imageshack.us/i/kotlowniauklad2.jpg/)

Czy to byłoby lepsze rozwiązanie?

Edit: OK. Już wiem, że to bez sensu. Pytanie: jak powinno to wyglądać?

0degree
18-03-2010, 15:01
Wafel
Rozwiązanie z wymiennikiem płytowym też jest jakieś dziwne - bo właściwie czemu on tam ma służyć i po co dzielić centralne na obieg zamknięty i otwarty skoro temperaturą wody na podłogówkę i tak steruje przecież mieszacz.


Kocioł na paliwo stałe musi pracować w instalacji otwartej. Z kolei lepiej jest jeśli podłogówka i grzejniki pracują w instalacji zamkniętej (z różnych powodów). Dlatego zastosowano wymiennik ciepła. To rozwiązanie jest OK. Martwi mnie trochę to wstawienie zasobnika CWU w ten układ otwarty...

Akrimka - rozumiem, że to Twoje rozwiązanie jest fajniejsze, ale chyba musisz mieć do tego osobną pompę do CWU (bo jak inaczej kocioł sterowałby samym obiegiem CWU)? Jeśli dobrze myślę, to u mnie coś takiego mogłoby być, gdybym dołożył jeszcze jedną pompę przeznaczoną stricte do CWU, która byłaby sterowana ze sterownika kotła (sterownik ma taką możliwość). Wyobrażam sobie, że wyglądałoby to mniej więcej tak:

http://img185.imageshack.us/img185/9411/kotlowniauklad2.jpg

Czy to byłoby lepsze rozwiązanie?


Pierwszy raz widze, żeby ktoś łączył szeregowo wymiennik cwu z wymiennikiem płytowym.

Vafel
18-03-2010, 15:04
Pierwszy raz widze, żeby ktoś łączył szeregowo wymiennik cwu z wymiennikiem płytowym.

To był mój wymysł, a ja głupi w tym jestem...
Więc jak powinno być?

0degree
18-03-2010, 15:18
To był mój wymysł, a ja głupi w tym jestem...
Więc jak powinno być?

Choćby nawet tak;
http://images43.fotosik.pl/273/0a79fbb25ee8f577m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=0a79fbb25ee8f577)

mayland
18-03-2010, 17:02
Nasz komin jest ceramiczny 180x180mm. Ale nie jest zbyt wysoki bo jak na parterówce. latem jak sa wysoki temperatury to się dławi, jest cofka. Musze mieć nakładkę tylko własnie nie wiem jaką mam kupić przy ekogroszku. :roll:

Jarecki79
18-03-2010, 17:12
OK. To jeszcze raz ja z moją instalacją ekogroszkową. Układ, który mi wykonał wykonawca wygląda tak:

http://img146.imageshack.us/img146/2249/schematkotlownia.jpg

Na pomarańczowo - układ otwarty. Na niebiesko - zamknięty.

Jak widać regulator na kotle (Ognik PID II) steruje tylko jedną pompką obsługującą układ otwarty, a pompami od podłogówki i grzejników steruje inny regulator powieszony na ścianie. Czy przy takim układzie Ognik będzie w stanie efektywnie sterować kotłem?
Czy taki układ jest w miarę OK? Tzn. nie będzie powodował jakichś problemów?

Wesołe tworzenie.

Pompę na grzejniki mozna było podłączyć razem z ta pierwszą pod ognika.
Choć pewnie jakis cel w tym był.

Spokojnie Ognik by ciągnął obie pompy.

Pompę na podłogowe plus sterowanie tym mieszaczem pod moduł zaworu mieszającego np.RT-12 lub Euroster e1100m.

Daj znac na priva.

Jacek6
18-03-2010, 19:05
Pierwszy raz widze, żeby ktoś łączył szeregowo wymiennik cwu z wymiennikiem płytowym.

To był mój wymysł, a ja głupi w tym jestem...
Więc jak powinno być?

Najpierw piszesz, że to układ któłry Ci wykonał wykonawca, teraz, że Twój pomysł. To jak to jest?

Vafel
18-03-2010, 19:11
Pierwszy raz widze, żeby ktoś łączył szeregowo wymiennik cwu z wymiennikiem płytowym.

To był mój wymysł, a ja głupi w tym jestem...
Więc jak powinno być?

Najpierw piszesz, że to układ któłry Ci wykonał wykonawca, teraz, że Twój pomysł. To jak to jest?

Wykonawca wykonał mi ten pierwszy układ (z trzema pompami). Mój pomysł to był ten drugi układ... Teraz już wiem, że mój pomysł nie ma sensu. Pytanie, czy to co zrobił wykonawca ma sens?

0degree
18-03-2010, 19:44
Pytanie, czy to co zrobił wykonawca ma sens?

No właśnie nie ma to za bardzo teraz sensu, dysponujesz jednym z najlepszych sterowników z pidem, który ma sterowanie pompy ładującej cwu. Dzięki temu możesz niezależnie od potrzeb c.o. podgrzewać sobie wodę na temperaturę niższą albo wyższą od temp zadanej na piecu. W układzie jaki masz teraz możesz mieć problem w zimie gdy będą duże mrozy, i akurat będzie duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę, woda z pieca wychłodzona w wężownicy boilera wejdzie do wymiennika płytowego na którym też zawsze tracisz kilka stopni nie będzie w stanie dobrze oddać ciepła na kaloryfery. Możliwe że wtedy aby uzyskać np 55 st. na grzejnikach na piecu trzeba bedzie ustawić z 80 st. A boiler to masz jaki? Z wężownicą spiralną (pionowy) czy poziomy?

ilkus
18-03-2010, 21:03
Jeszcze odnośnie komina.
Ja mam kocioł ZĘBIEC 30 KW iprzekrój komina 14X14 cm i chodzi już trzeci sezon bez problemów.W lecie chciałem przeczyścic komin,ale nie było takiej potrzeby.

Vafel
18-03-2010, 21:59
Pytanie, czy to co zrobił wykonawca ma sens?

No właśnie nie ma to za bardzo teraz sensu, dysponujesz jednym z najlepszych sterowników z pidem, który ma sterowanie pompy ładującej cwu. Dzięki temu możesz niezależnie od potrzeb c.o. podgrzewać sobie wodę na temperaturę niższą albo wyższą od temp zadanej na piecu. W układzie jaki masz teraz możesz mieć problem w zimie gdy będą duże mrozy, i akurat będzie duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę, woda z pieca wychłodzona w wężownicy boilera wejdzie do wymiennika płytowego na którym też zawsze tracisz kilka stopni nie będzie w stanie dobrze oddać ciepła na kaloryfery. Możliwe że wtedy aby uzyskać np 55 st. na grzejnikach na piecu trzeba bedzie ustawić z 80 st. A boiler to masz jaki? Z wężownicą spiralną (pionowy) czy poziomy?

Boiler mam pionowy 220l Biawar.

Piszesz, że woda z pieca wychłodzi się w wężownicy boilera. Ale przecież w końcu woda w boilerze nagrzeje się do temperatury zbliżonej do tej ustawionej na piecu i wtedy już nie będzie tak znacząco chłodzić wody, czy nie tak? Żeby problem, o którym piszesz nastąpił musiałyby być duże mrozy i jednocześnie musiałbym wylać dużo ciepłej wody z boilera... Dobrze rozumiem?

Jacek6
19-03-2010, 15:13
Pytanie do tych, co sie znają.

Czy najkorzystniejsze jest ustawienie w dwustanowym histerezy 1 stopień?

0degree
19-03-2010, 16:00
Boiler mam pionowy 220l Biawar.

Piszesz, że woda z pieca wychłodzi się w wężownicy boilera. Ale przecież w końcu woda w boilerze nagrzeje się do temperatury zbliżonej do tej ustawionej na piecu i wtedy już nie będzie tak znacząco chłodzić wody, czy nie tak? Żeby problem, o którym piszesz nastąpił musiałyby być duże mrozy i jednocześnie musiałbym wylać dużo ciepłej wody z boilera... Dobrze rozumiem?

Dokładnie, w praktyce to będzie coś w rodzaju układu jak na schemacie z włączonym priorytetem cwu. Tak naprawdę to przetestujesz to wszystko kolejnej zimy i podzielisz się wrażeniami. Pozdrawiam.

andrzej100
19-03-2010, 16:47
OK. To jeszcze raz ja z moją instalacją ekogroszkową. Układ, który mi wykonał wykonawca wygląda tak:

http://img146.imageshack.us/img146/2249/schematkotlownia.jpg

Na pomarańczowo - układ otwarty. Na niebiesko - zamknięty.

Jak widać regulator na kotle (Ognik PID II) steruje tylko jedną pompką obsługującą układ otwarty, a pompami od podłogówki i grzejników steruje inny regulator powieszony na ścianie. Czy przy takim układzie Ognik będzie w stanie efektywnie sterować kotłem?
Czy taki układ jest w miarę OK? Tzn. nie będzie powodował jakichś problemów?

Wesołe tworzenie.

Pompę na grzejniki mozna było podłączyć razem z ta pierwszą pod ognika.
Choć pewnie jakis cel w tym był.

Spokojnie Ognik by ciągnął obie pompy.

Pompę na podłogowe plus sterowanie tym mieszaczem pod moduł zaworu mieszającego np.RT-12 lub Euroster e1100m.

Daj znac na priva.

Mam podobny uklad z wymiennikiem (mam takze piec gazowy- stad koniecznosc zastosowania wymiennika), tyle ze zasobnik z wlasna pompa jest za wymiennikiem (juz po stronie ukladu zamknietego). Dziala to juz 4 lata tak, ale do dzisiaj bije sie myslami, czy to jest optymalne rozwiazanie???

andrzej100
19-03-2010, 16:49
To był mój wymysł, a ja głupi w tym jestem...
Więc jak powinno być?

Choćby nawet tak;
http://images43.fotosik.pl/273/0a79fbb25ee8f577m.jpg (http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=0a79fbb25ee8f577)

Ten schemat nic nie wnosi przy zastosowanym wymienniku

Vafel
19-03-2010, 17:35
Mam podobny uklad z wymiennikiem (mam takze piec gazowy- stad koniecznosc zastosowania wymiennika), tyle ze zasobnik z wlasna pompa jest za wymiennikiem (juz po stronie ukladu zamknietego). Dziala to juz 4 lata tak, ale do dzisiaj bije sie myslami, czy to jest optymalne rozwiazanie???

Ale masz z tym jakieś problemy, że bijesz się z myślami?

jacekaqua
19-03-2010, 17:56
dobra chopaki naczytałem sie troche ciekawych stwierdzeń ,więc musze coś troche tu wyjaśnić ,kotłownia ktorą kolega przedstawił jest zrobiona przeze mnie i schemat zastosowany w kilku przypadkach --- dziwi mnie ze widzicie go pierwszy raz ???
jakie zalety
---zasobnik ładowany bezposrednio z zasilania kotła ,jest szybciej pogrzany niż za wymiennikiem gdzie jak wiadomo mamy już straty i kocioł musi dłuzej i na wyzszych temp. grzać
--typowy układ z pierwszeństwem c.w.u. tańszy o układ pompowy,regulator kotłowy w tym wypadku mozna zastosować jak najbardziej prosty--- kaska w kieszeni
--zbiornik chodzi na wysokim parametrze - wiadomo znika problem legionelli
-- z zasobnika mamy bufor,magazyn ciepła -co to oznacza można poszperać w sieci

andrzej100
19-03-2010, 18:04
Mam podobny uklad z wymiennikiem (mam takze piec gazowy- stad koniecznosc zastosowania wymiennika), tyle ze zasobnik z wlasna pompa jest za wymiennikiem (juz po stronie ukladu zamknietego). Dziala to juz 4 lata tak, ale do dzisiaj bije sie myslami, czy to jest optymalne rozwiazanie???

Ale masz z tym jakieś problemy, że bijesz się z myślami?

Nie, nie, zadnych problemow, wydaje mi sie, ze wszystko jest w najlepszym porzadku, tyle ze to dosyc skomplikowana instalacja. Ekonomicznie nie mam porownania jakie mam straty przy zastosowaniu wymiennika, stad te moje niepokoje, oczywiscie w porownaniu do mojego alternatywnego ogrzewania (propanem z duzej butli) to bezapelacyjnie ekogroszek jest the best.
Tak na marginesie, to Twoje podlaczenie boilera wydaje mi sie troszke nieekonomiczne, ja do mojego dolaczylem wylacznik czasowy tzn pomka ladowania zasobnika wlacza sie cyklicznie kilka razy na dobe.

Jarecki79
19-03-2010, 21:18
dobra chopaki naczytałem sie troche ciekawych stwierdzeń ,więc musze coś troche tu wyjaśnić ,kotłownia ktorą kolega przedstawił jest zrobiona przeze mnie i schemat zastosowany w kilku przypadkach --- dziwi mnie ze widzicie go pierwszy raz ???
jakie zalety
---zasobnik ładowany bezposrednio z zasilania kotła ,jest szybciej pogrzany niż za wymiennikiem gdzie jak wiadomo mamy już straty i kocioł musi dłuzej i na wyzszych temp. grzać
--typowy układ z pierwszeństwem c.w.u. tańszy o układ pompowy,regulator kotłowy w tym wypadku mozna zastosować jak najbardziej prosty--- kaska w kieszeni
--zbiornik chodzi na wysokim parametrze - wiadomo znika problem legionelli
-- z zasobnika mamy bufor,magazyn ciepła -co to oznacza można poszperać w sieci

Różne rozwiązania już widziałem. Cos podobnego do Twojego pomysłu również, ale było połączenie 2bojlerów wiszących poziomych, nie potrafię sobie tylko przypomnieć w jakim to było celu zrobione. W każdym razie tez była mowa o funkcji bufora.

Cały czas powtarzam, na kilku zresztą wątkach,że możliwości rozwiązania instalacji są nieograniczone i zależą od przyzwyczajeń danego instalatora i wymagań klienta. Często też od ograniczeń danego budynku.

Z bakterią legionelli trochę przesadziłeś... ona ginie powyżej 70st.C, wystarczy dla przezornych raz na 14dni na godzinę podgrzać bojler na 75st.C,( w modelach sterowań ze strefami czasowymi na CWU można to zrobić w każdy dzień np. od 3 do 4w nocy)

Inaczej tez można było to rozwiązać na 3pompach, ale to jak powtarzam kwestia przyzwyczajeń. Jak stwierdziłem wyżej, pewnie jakis cel w tym był.

Wszystko ma swoje zady i walety :) np. jak tutaj wygląda kwestia pracy w trybie lato (bez pompy ładującej wypada mi zabezpieczenie sterownika na układ C.O. przy przegrzaniu CWU i wejściu kotła powyżej pierwszego progu alarmowego woda na układ C.O. nie zostanie puszczona...)??

Pytam z ciekawości...

Czy na tym sterowniku pomp, który zastosowałeś przy chęci letniego grzania idzie zamknąć manualnie zawór mieszajacy na podłogówkę i rozłączyć pompę podłogową a zostawić podłączoną pompę na grzejniki ze zmiana temp. startu tej pompy na np. 75st.C?

Grunt, aby kocioł był właściwie zabezpieczony, w zasadzie o nic więcej nie chodzi.
:D

jacekaqua
19-03-2010, 21:35
wlasnie w ten sposób mozna to załatwić nastawiając na lato wyzszą temp. na sterowniku pomp

Jarecki79
19-03-2010, 21:44
To, co zrobiłeś ma ważniejsze zalety, których nie wymieniłeś.

Jeżeli sterownik kotła pracuje tylko z pompą C.O. bez aktywnego trybu CWU, to nie skacze ze swoją nastawą i nie kombinuje z różnymi dawkami. Z punktu widzenia pracy pid (zakładam, że reszta układu nie działa brutalnie zero-jedynkowo) to układ optymalny, mniej zakłóceń- bardziej optymalna praca.


Przy mało wydajnych bojlerach z wężownica typu U lub podwójnym U nagrzewanie wody przy pracy z pompą CWU jest delikatnie mówiąc g.niane.
Wówczas bardziej wydajne jest nastawienie równoległej pracy pomp, ale ognik pid to dobiera samodzielnie i przy wyższej nastawie CWU a niższej C.O. jest dobierany automatycznie priorytet CWU. Przy takim rozwiązaniu instalacji i mało wydajnym bojlerze ten problem jest rozwiązany dużo lepiej.

Najważniejsze, aby fachowiec wykonywał instalację, byłeś na obiekcie, widziałeś co jest dobierane, także ok.

Pozdrawiam i miłej nocki!
:D

jacekaqua
19-03-2010, 21:50
to jest jeszcze plusik - znaczący w tym układzie :D pzdr

SUSPENSER
19-03-2010, 22:29
Pytanie do tych, co sie znają.

Czy najkorzystniejsze jest ustawienie w dwustanowym histerezy 1 stopień?

Ja miałem 3 st i było ok.

Vafel
19-03-2010, 22:35
No to super! :-D

A z nieco innej beczki... Generalnie kocioł chodzi od wczoraj rano. Na razie zauważyłem tylko, że nie dopala się węgiel po stronie przeciwnej do ślimaka (czyli żar jest od strony ślimaka i na środku, a po przeciwnej do ślimaka zostaje czarny węgiel...). Palnik to Brucer, sterownik to Ognik PID. Jak można temu przeciwdziałać?

Jacek6
20-03-2010, 08:40
Pytanie do tych, co sie znają.

Czy najkorzystniejsze jest ustawienie w dwustanowym histerezy 1 stopień?

Ja miałem 3 st i było ok.

Ale chyba dla stabilniejszej pracy, mniejszych zakłóceń w palniku, zminimalizowania przestajów, korzystniejsza jest 1 st?

danbeat
20-03-2010, 08:55
No to super! :-D

A z nieco innej beczki... Generalnie kocioł chodzi od wczoraj rano. Na razie zauważyłem tylko, że nie dopala się węgiel po stronie przeciwnej do ślimaka (czyli żar jest od strony ślimaka i na środku, a po przeciwnej do ślimaka zostaje czarny węgiel...). Palnik to Brucer, sterownik to Ognik PID. Jak można temu przeciwdziałać?

moze niewlasciwie ustawiles (zalozyles) palnik ?
tzn. pelna scianka ma byc od strony nadmuchu...ma "rozbijac" powietrze od dmuchawy na pozostale ponacinane scianki...

@jarecki radzil tez (bo sam mialem taki problem) by obowiazkowo uszczelnic Brucera silikonem (rzecz jasna wysokotemperaturo odpornym)

Vafel
20-03-2010, 09:56
No to super! :-D

A z nieco innej beczki... Generalnie kocioł chodzi od wczoraj rano. Na razie zauważyłem tylko, że nie dopala się węgiel po stronie przeciwnej do ślimaka (czyli żar jest od strony ślimaka i na środku, a po przeciwnej do ślimaka zostaje czarny węgiel...). Palnik to Brucer, sterownik to Ognik PID. Jak można temu przeciwdziałać?

moze niewlasciwie ustawiles (zalozyles) palnik ?
tzn. pelna scianka ma byc od strony nadmuchu...ma "rozbijac" powietrze od dmuchawy na pozostale ponacinane scianki...

@jarecki radzil tez (bo sam mialem taki problem) by obowiazkowo uszczelnic Brucera silikonem (rzecz jasna wysokotemperaturo odpornym)

Kocioł przyjechał już z założonym palnikiem. Ja go nie ruszałem. Przyglądnę się jak to wygląda. Spróbuję też to uszczelnić i zobaczymy...

Jarecki79
20-03-2010, 11:03
Pytanie do tych, co sie znają.

Czy najkorzystniejsze jest ustawienie w dwustanowym histerezy 1 stopień?

Ja miałem 3 st i było ok.

Suspenser, sęk w tym, że w RT09pid histereza nie działa.

Póki aktywny jest algorytm PID to nie ma histerezy i możesz tam ustawiać, co Ci się tylko podoba.

Histereza w RT09pid jest aktywna po wyłączeniu algorytmu PID.

Tak więc Jacek, u Ciebie lepiej 1st.C

Jarecki79
20-03-2010, 11:09
No to super! :-D

A z nieco innej beczki... Generalnie kocioł chodzi od wczoraj rano. Na razie zauważyłem tylko, że nie dopala się węgiel po stronie przeciwnej do ślimaka (czyli żar jest od strony ślimaka i na środku, a po przeciwnej do ślimaka zostaje czarny węgiel...). Palnik to Brucer, sterownik to Ognik PID. Jak można temu przeciwdziałać?

Sprawdzaj w pierwszej kolejności:
1. Czy palenisko jest dobrze położone. Tj. pełna ściana ma być od strony kosza zasypowego.

2. Zdejmij palenisko, wyczyść rowek pod spodem brucera. Teraz w ten rowek na około czarny silicon na 1200st.C, ułóż palenisko na palnik, możesz delikatnie postukać młotkiem, aby to się ładnie ułożyło.

Jeżeli jednak paliwo dalej będzie gorzej dopalane, to zmniejsz wysokość paleniska. Tj. w Ogniku PID instrukcja str.13 nastawa poziomu paliwa PP.0, korygować na PP.-5 lub niżej. Doczytaj o co chodzi w instrukcji.

czp01
20-03-2010, 11:12
Witam.


Miałem, też nawet spory problem z niedopalaniem ekogroszku po stronie przeciwnej do zasobnika - pomimo różnych ustawień zawsze trochę nie dopalał. W końcu wygasiłem niedawno w Kielarze kocioł i rozebrałem retortę, tzn zdemontowałem talerz, wyjąłem pierścień z nacięciami oraz zdemontowałem spód. W retorcie było już sporo ( b. dużo) popiołu i to właśnie z tej strony gdzie nie dopalał ekogroszku i to on głównie utrudniał przepływ powietrza. Wszystko wyczyściłem, zamontowałem a kołnierz retorty osadziłem na jej obudowie przy użyciu sporej ilości silikonu wysoko-temperaturowego uszczelniając go w ten sposób całkowicie. Dokręciłem talerz retorty śrubami i jeszcze raz uszczelniłem złączenie talerza retorty i obudowy tym silikonem z zewnątrz.

Porady w tym zakresie głównie z forum i serwisanta się przydały bo teraz nie stwierdzam, żadnego nie dopalania ekogroszku. Pali się świetnie a pozostała jedynie kwestia lekkich spieków. Wydaje mi się, że ten talerz chyba wcześniej nie był uszczelniony no ale kocioł na miejscu montowała mi firma. Tak się teraz zastanawiam nad moim planem wymiany mojej stałej retorty na obrotową i o ile retorta obrotowa lepiej dopala ekogroszek ?.

Reasumując porządne wyczyszczenie retorty i jej uszczelnienie raz na jakiś czas na pewno pomaga i ekogroszek lepiej się dopala.

Jacek6
20-03-2010, 12:20
No to super! :-D

A z nieco innej beczki... Generalnie kocioł chodzi od wczoraj rano. Na razie zauważyłem tylko, że nie dopala się węgiel po stronie przeciwnej do ślimaka (czyli żar jest od strony ślimaka i na środku, a po przeciwnej do ślimaka zostaje czarny węgiel...). Palnik to Brucer, sterownik to Ognik PID. Jak można temu przeciwdziałać?

Sprawdzaj w pierwszej kolejności:
1. Czy palenisko jest dobrze położone. Tj. pełna ściana ma być od strony kosza zasypowego.

2. Zdejmij palenisko, wyczyść rowek pod spodem brucera. Teraz w ten rowek na około czarny silicon na 1200st.C, ułóż palenisko na palnik, możesz delikatnie postukać młotkiem, aby to się ładnie ułożyło.

Jeżeli jednak paliwo dalej będzie gorzej dopalane, to zmniejsz wysokość paleniska. Tj. w Ogniku PID instrukcja str.13 nastawa poziomu paliwa PP.0, korygować na PP.-5 lub niżej. Doczytaj o co chodzi w instrukcji.

Vafel, a może nic nie rób, tylko po prostu przeczołgaj gwaranta/producenta !!!

Jacek6
20-03-2010, 12:24
U mnie po 5 latach zatkały sie otwory powietrzne w retorcie tak, że sie w zasadzie z przeciwnej do wentyla strony przestało palic :), trochę wyczysciłem (tylko troche) i po 2 miesiacach znów zatkane. Trzeba, jak inni, wyczyscic to w końcu do zera. Ale u Vafla w nowym kotle, to penie jeszcze tam popiołu nie ma :)

SUSPENSER
20-03-2010, 12:39
Byłem na targach Tarbud we Wrocławiu, na których pojawiło się trochę ciekawych rzeczy.
Pewnie nie każdy miał czas tam się pojawić, więc poniżej zamieszczam krótką relację - może komuś się przyda :wink:


Kotły na ekogroszek:

RED – nietypowa (ponoć opatentowana) budowa wymiennika – wg mnie utrudnione czyszczenie, sterownik ecomax, „ciężki w rozmowie” przedstawiciel

Klimosz – trudny w czyszczeniu wymiennik żeliwny

HEF – trudny w czyszczeniu wymiennik (płomieniówki)

Primus eco – archaiczna budowa (pieca i sterownika), trudny w czyszczeniu wymiennik żeliwny, drogi jak diabli (ponad 12 tys za 25 kW)

Stalbud – kanały wymiennika poziome, łatwe w czyszczeniu, lecz spawane (w Enka gięte), sterownik zwykły lub lepszy z Elektro Miz
W ofercie ciekawy tłokowiec na miał

Ogniwo Biecz – wymiennik z kanałami pionowymi trudny w czyszczeniu (trzeba otworzyć górną klapę i czyścić szczotą drucianą), na plus wentylator małej mocy (32W), bardzo cicho pracujący podajnik i wentylator, sterownik eCoal

Kielar – trudny w czyszczeniu wymiennik (płomieniówki), obrotowa retorta (Brucer lepszy), drogi (ponad 9 tys za 23 kW)

Enka – kanały wymiennika poziome, łatwe w czyszczeniu, gięte (nie spawane) co jest plusem, retorta obrotowa (szkoda, że nie typu Brucer), sterownik ecomax, atrakcyjna cena 6 700 zł za 16 kW

czp01
21-03-2010, 12:12
Witam

Skoro o nowych kotłach i wynalazkach to zanim pod koniec 2008 roku kupiłem Kielara 35 kw - to byłem zdecydowany na zakup innego kotła na ekogroszek, inżyniera wynalazcy Zbigniewa Popko. Ale akurat zakończył on produkcje i montaż pierwszej wersji tego kotła więc trzeba było czekać aż ruszy produkcja II wersji. Kocił ten bardzo zachwalała mi znajoma, że, bezawaryjny oraz, że bardzo rzadko trzeba go czyścić.

Rozmawiałem telefonicznie z wynalazcą i z tego co ustaliłem to w tym 2010 roku ma dopiero ruszyć produkcja tej drugiej wersji kotła bo miał problemy z kooperantami ( czyli szukał firmy, która będzie produkować ten kocioł). Jego wynalazek polega na tym, że kocioł ma bardzo małe straty ciepła i jest opatentowany jako "Kocioł z paleniskiem retortowym o rozszerzonej powierzchni grzewczej" .

Tu znalazłem opis patentowy tego kotła.

http://pubserv.uprp.pl/PublicationServer/Temp/2vq7cj6aa05f0ku4qcndt8emq6/PL192574B1.pdf

W rozmowie w/w przekazał mi, że jego kocioł jest oszczędny, w wersji II dokonał ulepszeń, które polegają na tym, że w normalnej eksploatacji nie trzeba go czyścić bo jest tam jakiś sposób na samooczyszczanie bez ingerencji użytkownika ( nie pytałem jednak na czym to polega )- jedynie raz do roku trzeba go gruntowniej przeczyścić. Kocioł jest kotłem stalowym z podajnikiem ślimakowym, posiada tylko retortę i nie ma żadnego dodatkowego paleniska. (nie podał mi jaki konkretnie sterownik będzie regulował prace kotła).

Wynalazca twierdził, że klienci którzy kupili już pierwszą wersję tego kotła chwalili go sobie, że na sezon grzewczy w nowym budynku o powierzchni 250 m2 spalali tylo 3,5 tony ekogroszku. Nie wiadomo ile w tym prawdy bo znajoma która ma ten kocioł ale w nieocieplonym dużym budynku spala przez cały rok 8 ton ekogroszku CO plus CWU cały rok.

Na kocioł można było chyba jedynie się zapisać i czekać na uruchomienie produkcji (cena tego kotła o mocy ok. 25 - 30 kw ma oscylować gdzieś w granicy 11 tyś.zł.

Może faktycznie ten kocioł jest taki oszczędny, nie wymaga czyszczenia i jest bezawaryjny – jak ruszy jego produkcja to przynajmniej z ciekawości muszę go obejrzeć. Może ktoś z forumowiczów ma I wersję tego kotła i się wypowie na jego temat.

Jarecki79
21-03-2010, 13:57
W kotłach z podajnikiem retortowym szczerze mówiąc nie ma nic nadzwyczajnego czy wielce innowacyjnego.

Kocioł tzw. samoczyszczący o wysokiej sprawności od dawna jest na rynku.

Rozwinięciem takiego pomysłu jest model TRIO, który miał szturmem zdobyc rynek, ale cos nie zaskoczyło. Przynajmniej na chwilę obecną.

Model TRIO charakteryzuje bardzo elegancki design zewnętrzny, kompaktowe wymiary i wysoka sprawność.

W modelu TRIO prace były koncentrowane na możliwie prostej konstrukcji, ale też wysokiej sprawności. Chciano pozbyć sie głównej wady wymienników z kanałami pionowymi - czyli arcy niewygodnego czyszczenia.

Udało sie to osiągnąć poprzez system automatycznego czyszczenia pionowych kanałów wykonanych z rur. Mechanizm czyszczący ukryto pod estetyczną obudową kotła. Sadze i pyły spadają do pojemnika na popiół i wyciągane są tylko od przodu. Nie ma zatem dolnej wyczystki za koszem zasypowym.


Dopracowano model retorty TRIO, system umozliwiający poprawne i czyste spalanie pellet, miału oraz groszku. W retorcie zastosowano dysze powietrza wtórnego. Kociol jest zatem multipaliwowy i pozbawiony rusztu awaryjnego.


Model sterowania dla unifikacji wyrobu został nazwany TRIO, sama nazwa wywodzi się z faktu możliwości spalania Pellet, Miału oraz Groszku.

Cena tego wyrobu w detalu to właśnie kwota 10600zł brutto, stąd pewnie mniejszy odzew z rynku. Sterowanie wyjściowo ustawione jest pod pellet. Osobiście jestem przeciwnikiem spalania pellet w retortach konwencjonalnych ze względów bezpieczeństwa. Trudno mówic o zabezpieczeniach w takim przypadku. Jest czujnik podajnika jak w każdym sterowaniu przy kotle na ekogroszek. Dodatkowo dodano zbiornik zalewowy i zawór zalewowy. Tyle,że to sa zabezpieczenia po fakcie a nie przed zapaleniem.

Kocioł na magazynie:
http://img215.imageshack.us/img215/6950/triomagazyn.jpg

Retorta typu TRIO na pellet,miał,groszek:
http://img689.imageshack.us/img689/9375/retortatriopelletmiagro.jpg

Spalanie pellet w tym kotle:
http://img156.imageshack.us/img156/8652/palenie1.jpg

Osiągane wyniki spalania pellet:
http://img209.imageshack.us/img209/4930/analizator2.jpg

Sterowanie kotła TRIO:
http://img245.imageshack.us/img245/758/sterowaniekotatrio.jpg


Czy produkt z konwencjonalna retortą może być innowacyjny - moim zdaniem nie.

Innowacyjne sa tylko zastosowane materiały np. żeliwo w brucerze lub dodanie dysz powietrza wtórnego do palnika obrotowego dla spalania pellet. Tutaj innowacyjność się kończy. Palniki retortowe maja grubo ponad 100lat, szerzej stosowane były m.in. w parowozach.

Dla lepszego opisu o co mi chodzi posłużę sie przykładem...
Jak lepiej ogrzać wodę np. w garnku:
a) czy stawiając garnek bezpośrednio na płomień - palnik
b) czy wieszając garnek kilka centymetrów nad większą świeczką?

Palnik retortowy to ta świeczka.... "zawieszony" na środku wymiennika wodnego i podgrzewający wodę na odległość.


O innowacyjności można mówić przy zastosowaniu mechanizmu samoczyszczącego, ale łączenie tego z bezawaryjnością to już zakrawa na żarty. Jak mechanizm obrotowy pracujący w podwyższonych temperaturach oraz w zabrudzeniu może byc mniej awaryjny od braku czegoś takiego i czyszczeniu manualnym?

Emilka i Karol
21-03-2010, 18:49
Co sądzicie o piecach dziubarczyka? http://www.dziubarczyk.com.pl/index.php?p=oferta02d&l=pl

0degree
21-03-2010, 19:06
Co sądzicie o piecach dziubarczyka? http://www.dziubarczyk.com.pl/index.php?p=oferta02d&l=pl

Ja mam taki, tylko że typ wysoki.

Emilka i Karol
22-03-2010, 08:28
0degree i jak Ci się sprawuje jesteś z niego zadowolony? Jak długo go użytkujesz i czy miałeś z nim jakieś problemy? I jeszcze jedno pytanko jaki masz zamontowany przy nim sterownik oraz palnik??

0degree
22-03-2010, 09:46
Jeszcze go nie użytkuje bo dopiero instalacja mi się "robi". Sterownik mam RK 2006L z funkcją likwidacji legionelli i modulacją mocy. Palnik pod gorsze paliwa i miał z Brzegu (nie obrotowy).

pierwek
22-03-2010, 09:58
HEF – trudny w czyszczeniu wymiennik (płomieniówki)

absolutnie nie mam porównania w stosunku do innych kotłów ale w moim HEFie wszystkie płomieniówki są ułożone pionowo i dostęp do nich jest po zdjęciu górnej pokrywy kotła (pokrywę ściąga się bez pośpiechu w jakieś 7s). Co niby trudnego jest w ich czyszczeniu? faktycznie wygodnie jest robić to z jakiegoś podwyższenia typu drabinka (ja po prostu staje na kotle i robię 3-5min szuruburu szczotą-wyciorem). Ale jeżeli inne kotły czyści się jeszcze łatwiej to jestem pod wrażeniem...

Jarecki79
22-03-2010, 11:04
Jeszcze go nie użytkuje bo dopiero instalacja mi się "robi". Sterownik mam RK 2006L z funkcją likwidacji legionelli i modulacją mocy. Palnik pod gorsze paliwa i miał z Brzegu (nie obrotowy).


RK 2006L to zwykły, klasyczny sterownik, rozwinięty o automatyczna zmianę mocy wentyla, sterownik trzeba programować, a co z paliwem? Literka L świadczy o wyświetlaczu LCD.

Menu podstawowe do szybkiej korekcji zawiera:
Temperatura zadana kotła 30-90°C
Czas powtarzania podawania paliwa w trybie praca 10-600s
Czas podawania paliwa w podtrzymaniu 5-240s
Czas postoju podajnika w podtrzymaniu 5-250min
Praca pompy CO zima, lato
Likwidacja bakterii w zasobniku CWU wył, wł
Odczyt temperatury wody w zasobniku CWU

Menu pełne zawiera:
Ograniczenie max. mocy pracy wentylatora 50-100%
Minimalna moc wentylatora 20-40%
Współczynnik zmiany obrotów wentylatora 2-10
Automatyczna regulacja obrotów wentylatora wył,jest
Czas przedmuchu wył,5-60s
Czas przerwy przedmuchów 1-99min
Wspóczynnik opóźnienia wył. wentylatora w podtrzymaniu 0-500%
Moc wentylatora przy włączonej zapalarce 20-100%
Temperatura zabezpieczenia przed zapłonem podajnika 60-95°C
Czas cofania paliwa 1-240s
Czas zapalania paliwa 10-600s
Temperatura załączenia pompy CO 30-70°C
Histereza załączenia pompy CO 1-10°C
Temperatura ciepłej wody użytkowej CWU 30-60°C
Histereza utrzymania ciepłej wody użytkowej CWU 1-9°C
Obsługa pompy CWU priorytet,bez prior.,pompa mieszająca
Temperatura minimalna kotła 30-65°C
Temperatura maksymalna kotła 80-90°C
Histereza temperatury kotła 1-10°C
Temperatura przegrzania kotła 90-99°C
Czas testowania braku opału przy rozpalaniu wył, 1-99min,-4h
Czas testowania braku opału w trybie praca i wygasaniu wył, 1-99min,-4h
Wyjście dodatkowe 0-FUEL, 1-ALARM, 2-MIX

Trochę tego jest. Plus za częściową automatyzację nadmuchu, ale granice trzeba dobrać....

Likwidacja lagionelli polega na okresowym wygrzewaniu wody w bojlerze >70st.C. Można to zrobić w każdym sterowniku na rynku albo ręcznie na godzinkę podwyższjąc co kilka dni nastawę bojlera albo wykorzystać strefy czasowe na CWU i robić to co noc między np.3 a 4 nad ranem.

Teraz specjalnie piszę grubymi, aby każdy mógł to przeczytać:
Palnik pod gorsze paliwa i miał z Brzegu (nie obrotowy).

Ten palnik nie owijając w bawełnę to chamstwo do kwadratu.
Zaczynając od końca:
-Mocowanie kosza skopiowane z palnika firmy Ardeo typ AZP-MR do spalania miałów
-Ramka mocująca do kotła odpowiada rozstawowi palnika Pancerpol
-Palenisko jest dokładną kopią Brucera

- ślimak stalowy, były też jakieś problemy z przeciwuzwojeniem, obecnie stosowane widziałem takie a'la śmigiełko

Trzeba zapytać Zawijana jak sprawa z firmą z Brzegu się zakończyła, czy doszło do ugody? W pierwszych wersjach palenisko było dokładnie skopiowane z brucera. Ostatnie wersje mają zamiast pionowych szczelin wiercone otwory.
Zdrać jak jest u Ciebie, może Zawijan będzie miał jakiś podkład do zwrócenia im uwagi.


Wiem,że mają też klasyczną wersję w Brzegu, patrząc na nią - to słabsza kopia pancerpola pps.

pawelo_pl
22-03-2010, 11:19
Wynalazca twierdził, że klienci którzy kupili już pierwszą wersję tego kotła chwalili go sobie, że na sezon grzewczy w nowym budynku o powierzchni 250 m2 spalali tylo 3,5 tony ekogroszku. Nie wiadomo ile w tym prawdy bo znajoma która ma ten kocioł ale w nieocieplonym dużym budynku spala przez cały rok 8 ton ekogroszku CO plus CWU cały rok.

A cóż to za rewelacja ja w swoim EKR 25 - spaliłem około 2,5 tony groszku i 0,5 tony miału a dom ma wielkość 240 m2 23 ~ 24 stopnie w domu . T

Trociu
22-03-2010, 11:54
Takie pytanie teoretyczne mam dotyczące spalania i rodzaju instalacji.
Zakładając, że mamy trzy identyczne domki różniące się jedynie instalacją CO. W pierwszym na całości są tradycyjne grzejniki. W drugim na całości jest ogrzewanie podłogowe. W trzecim część zajmuje podłogówka, a część tradycyjne grzejniki. Czy spalanie węglą będzie:
- takie samo
- mniejsze w przypadku grzejników
- mniejsze w przypadku podłogówki
- mniejsze w przypadku systemu mieszanego - grzejniki + podłogówka

??

0degree
22-03-2010, 15:17
Jeszcze go nie użytkuje bo dopiero instalacja mi się "robi". Sterownik mam RK 2006L z funkcją likwidacji legionelli i modulacją mocy. Palnik pod gorsze paliwa i miał z Brzegu (nie obrotowy).


RK 2006L to zwykły, klasyczny sterownik, rozwinięty o automatyczna zmianę mocy wentyla, sterownik trzeba programować, a co z paliwem? Literka L świadczy o wyświetlaczu LCD.

I tu się mylisz, bo dawkowanie paliwa również ulega zmniejszeniu, chociażby w mojej wersji. Palnik jest okrągły czyli nie niby brucer.

Tu mam jeszcze pytanie do Jareckiego.
Wiem, że testujesz sterownik puma, czy ten sterownik ma możliwość dostosowania mocy pompy c.o tak jak to jest w pompach grundfosa alpha2?

Jacek6
22-03-2010, 15:37
HEF – trudny w czyszczeniu wymiennik (płomieniówki)

absolutnie nie mam porównania w stosunku do innych kotłów ale w moim HEFie wszystkie płomieniówki są ułożone pionowo i dostęp do nich jest po zdjęciu górnej pokrywy kotła (pokrywę ściąga się bez pośpiechu w jakieś 7s). Co niby trudnego jest w ich czyszczeniu? faktycznie wygodnie jest robić to z jakiegoś podwyższenia typu drabinka (ja po prostu staje na kotle i robię 3-5min szuruburu szczotą-wyciorem). Ale jeżeli inne kotły czyści się jeszcze łatwiej to jestem pod wrażeniem...

Mam Ekocentra, tak samo do dupy się go czyści.

Jarecki79
22-03-2010, 16:40
Jeszcze go nie użytkuje bo dopiero instalacja mi się "robi". Sterownik mam RK 2006L z funkcją likwidacji legionelli i modulacją mocy. Palnik pod gorsze paliwa i miał z Brzegu (nie obrotowy).


RK 2006L to zwykły, klasyczny sterownik, rozwinięty o automatyczna zmianę mocy wentyla, sterownik trzeba programować, a co z paliwem? Literka L świadczy o wyświetlaczu LCD.

I tu się mylisz, bo dawkowanie paliwa również ulega zmniejszeniu, chociażby w mojej wersji. Palnik jest okrągły czyli nie niby brucer.

Tu mam jeszcze pytanie do Jareckiego.
Wiem, że testujesz sterownik puma, czy ten sterownik ma możliwość dostosowania mocy pompy c.o tak jak to jest w pompach grundfosa alpha2?

PUMA zmniejsza moc pompy C.O., gdy ładowane jest CWU. Chodzi o to, aby przy mniej wydajnym bojlerze nie pykać pompy C.O. co ileś minut, bo na powrót wraca zimna woda, co powoduje zakłócenia. Obniżana jest zatem wydajność pompy i na C.O. trafia mniej ciepła.

Jeżeli mogę zapytać, czy mówiąc dawkowanie ulega zmianie masz na myśli zmianę ilości dawki paliwa czy zmianę przerwy między dawką paliwa?

Po budowie menu, jeżeli faktycznie zmieniane jest tez paliwo można ten produkt porównywać do RT09pid czy do Perfekta pid.

Jakbym wstawił fotki byłbyś w stanie odpowiedzieć, czy taki masz typ palnika?

czp01
22-03-2010, 20:18
Wynalazca twierdził, że klienci którzy kupili już pierwszą wersję tego kotła chwalili go sobie, że na sezon grzewczy w nowym budynku o powierzchni 250 m2 spalali tylo 3,5 tony ekogroszku. Nie wiadomo ile w tym prawdy bo znajoma która ma ten kocioł ale w nieocieplonym dużym budynku spala przez cały rok 8 ton ekogroszku CO plus CWU cały rok.

A cóż to za rewelacja ja w swoim EKR 25 - spaliłem około 2,5 tony groszku i 0,5 tony miału a dom ma wielkość 240 m2 23 ~ 24 stopnie w domu . T

Gratulacje pawelo_pl - w sumie 3 tony na sezon grzewczy przy 240 m2 powierzchni grzewczej i to na taką zimę jak była to znakomite osiągnięcie pod względem ekonomicznym.

Jacek6
22-03-2010, 20:22
Wynalazca twierdził, że klienci którzy kupili już pierwszą wersję tego kotła chwalili go sobie, że na sezon grzewczy w nowym budynku o powierzchni 250 m2 spalali tylo 3,5 tony ekogroszku. Nie wiadomo ile w tym prawdy bo znajoma która ma ten kocioł ale w nieocieplonym dużym budynku spala przez cały rok 8 ton ekogroszku CO plus CWU cały rok.

A cóż to za rewelacja ja w swoim EKR 25 - spaliłem około 2,5 tony groszku i 0,5 tony miału a dom ma wielkość 240 m2 23 ~ 24 stopnie w domu . T

Gratulacje pawelo_pl - w sumie 3 tony na sezon grzewczy przy 240 m2 powierzchni grzewczej i to na taką zimę jak była to znakomite osiągnięcie pod względem ekonomicznym.

Taaaaaaaa.
Niewiarygodne.

Jacek6
22-03-2010, 20:25
Takie pytanie teoretyczne mam dotyczące spalania i rodzaju instalacji.
Zakładając, że mamy trzy identyczne domki różniące się jedynie instalacją CO. W pierwszym na całości są tradycyjne grzejniki. W drugim na całości jest ogrzewanie podłogowe. W trzecim część zajmuje podłogówka, a część tradycyjne grzejniki. Czy spalanie węglą będzie:
- takie samo
- mniejsze w przypadku grzejników
- mniejsze w przypadku podłogówki
- mniejsze w przypadku systemu mieszanego - grzejniki + podłogówka

??

Jak mawia zawijan, musisz dostarczyć tyle ciepła, jakie masz staraty z budynku. Pewnie bez różnicy, jakim sposobem. Możliwe, że grzanie podłogowe może byc mniej ekonomiczne, jak masz zła izolację posadzki na gruncie.

pawelo_pl
22-03-2010, 20:41
Taaaaaaaa.
Niewiarygodne.
A co w tym jest niewiarygodne ? Ja bo co że niby się chwalę -po co ani nie podaję producenta pieca , ani nic nie reklamuje - ot napisałem jak mi wyszło - bo jak dla mnie to żadna rewelacja ze spalaniem o którym pisał @czp01

Jarecki79
22-03-2010, 21:13
Ile potrzeba węgla na sezon:

Jeżeli ekogroszek ma 26000kJ a średnia sprawność kotła=83%
W procesie spalania z 1kg takiego węgla produkujemy 5,99kw energii.

i mamy budynek np. o wielkości 200m2, to przy zapotrzebowaniu na ciepło:

60kWh/m2 - 2001,85kg średnio na rok - potrzebny kocioł o mocy ok.14-15kW
70kWh/m2 - 2335,50kg - potrzebny kocioł o mocy ok.17-18kW
80kWh/m2 - 2669,14kg - potrzebny kocioł o mocy ok.19kW
90kWh/m2 - 3002,78kg - potrzebny kocioł o mocy ok.21kW
100kWh/m2 - 3336,42kg - potrzebny kocioł o mocy ok.22kW
110kWh/m2 - 3670,06kg - potrzebny kocioł o mocy ok.24kW

Wyliczenia zapotrzebowania na moc powiększam o dodatkowe 2kW na potrzeby CWU.

Dla 100%mocy spalamy:

Kocioł o mocy 15kW przy węglu 26000kJ i sprawności 83% spali na godzinę 2,5kg
Kocioł o mocy 17kW spali na godzinę 2,84kg
Kocioł o mocy 19kW spali na godzinę 3,17kg
Kocioł o mocy 21kW spali na godzinę 3,50kg
Kocioł o mocy 22kW spali na godzinę 3,67kg
Kocioł o mocy 24kW spali na godzinę 4,0kg

Wartości średnie i na potrzeby podtrzymania wyprodukowanego ciepła wolę przemilczeć.

0degree
22-03-2010, 21:19
PUMA zmniejsza moc pompy C.O., gdy ładowane jest CWU. Chodzi o to, aby przy mniej wydajnym bojlerze nie pykać pompy C.O. co ileś minut, bo na powrót wraca zimna woda, co powoduje zakłócenia. Obniżana jest zatem wydajność pompy i na C.O. trafia mniej ciepła.

Jeżeli mogę zapytać, czy mówiąc dawkowanie ulega zmianie masz na myśli zmianę ilości dawki paliwa czy zmianę przerwy między dawką paliwa?

Po budowie menu, jeżeli faktycznie zmieniane jest tez paliwo można ten produkt porównywać do RT09pid czy do Perfekta pid.

Jakbym wstawił fotki byłbyś w stanie odpowiedzieć, czy taki masz typ palnika?

To szkoda że nie reguluje mocy pompy w zależności od tego czy zawory termostatyczne są zamknięte czy otwarte. Za alphe2 25-60 trzeba zapłacić od 630pln w górę, gdyby np puma była w stanie zastąpić to "cudo" to byłby naprawdę dobry argument żeby go zakupić.
Co do tego dawkowania paliwa, to po prostu zacytuję Ci fragment instrukcji;
"Modulacja mocy
Modulacja mocy polega na stopniowym zmniejszaniu prędkości obrotowej wentylatora i ilości podawanego paliwa przy zbliżaniu się do temperatury wody w kotle do wartości zadanej. O prędkości modulacji decyduje współczynnik. Np. wartość współczynnika 5 oznacza, że jeśli temperatura wody w kotle jest o 5 st. niższa od zadanej, to wentylator pracuje z mocą ustawioną w parametrze serwisowym (maksymalna moc wentylatora) a ilość podawanego paliwa jest taka jak ustawiona za pomocą gałki podajnika. Wzrost temperatury wody w kotle powoduje stopniowe zmniejszanie obrotów wentylatora do mocy ustawionej w parametrze serwisowym (minimalna moc wentylatora) oraz stopniowe zmniejszanie ilości podawanego paliwa do wartości zaprogramowanej w parametrze (minimalna dawka paliwa)"

Poznam swój palnik na fotkach. Pozdrawiam.

Jarecki79
22-03-2010, 21:41
Tutaj wersja paleniska kopiowana z brucera:

http://img220.imageshack.us/img220/9219/kopiabrucer.jpg

Widok na nowy ślimak w tym a'la brucerze:
http://img714.imageshack.us/img714/7747/nowybrzeg2.jpg


2wersja wzorowana na palniku Pancerpol:
http://img403.imageshack.us/img403/9474/kopiapancerpol1.jpg

Zbliżenie na palenisko w tym wzorowanym na Pancerpol:
http://img51.imageshack.us/img51/2122/kopiapancerpol2.jpg

Zdjęcie paleniska z góry (zdjęcie z hurtowni):
http://img215.imageshack.us/img215/3599/elgomaxalapancerpol.jpg

W stosunku do Pancerpola słabsza jakość odlewu, inny ślimak podający, pancerpol ma opatentowaną końcówkę ślimaka. Trochę inna jest tez w tym palniku ramka pod kosz zasypowy.

PUMA reguluje powietrze i paliwo w zależności od tego, czy zawory są zamknięte czy otwarte a dodatkowo ogranicza także prędkość pompy przy ładowaniu CWU.

Możesz się później pochwalić co się dzieje jak kocioł z tym sterownikiem osiągnie temp. zadaną np.50st.C ?, interesuje mnie, czy rozłącza się nadmuch i staje podawanie.

0degree
22-03-2010, 22:03
Tutaj wersja paleniska kopiowana z brucera:

http://img220.imageshack.us/img220/9219/kopiabrucer.jpg

Widok na nowy ślimak w tym a'la brucerze:
http://img714.imageshack.us/img714/7747/nowybrzeg2.jpg


2wersja wzorowana na palniku Pancerpol:
http://img403.imageshack.us/img403/9474/kopiapancerpol1.jpg

Zbliżenie na palenisko w tym wzorowanym na Pancerpol:
http://img51.imageshack.us/img51/2122/kopiapancerpol2.jpg

Zdjęcie paleniska z góry (zdjęcie z hurtowni):
http://img215.imageshack.us/img215/3599/elgomaxalapancerpol.jpg

W stosunku do Pancerpola słabsza jakość odlewu, inny ślimak podający, pancerpol ma opatentowaną końcówkę ślimaka. Trochę inna jest tez w tym palniku ramka pod kosz zasypowy.

PUMA reguluje powietrze i paliwo w zależności od tego, czy zawory są zamknięte czy otwarte a dodatkowo ogranicza także prędkość pompy przy ładowaniu CWU.

Możesz się później pochwalić co się dzieje jak kocioł z tym sterownikiem osiągnie temp. zadaną np.50st.C ?, interesuje mnie, czy rozłącza się nadmuch i staje podawanie.

Nie mam nic z tych rzeczy załączonych na fotkach, zdjęcie slimaka się nie otwiera to nie wiem. Tak na marginesie to ten ala brucer to wygląda jakby go frankensztain spłodził :lol: .
Pracę tego sterownika to na pewno Ci opiszę, lecz dopiero w następnym sezonie grzewczym. Nie jest to na pewno pid, bo ma tryb podtrzymania, który załączy się po osiągnięciu temp zadanej.

darek038
22-03-2010, 22:27
pawelo_pl napisał:
A cóż to za rewelacja ja w swoim EKR 25 - spaliłem około 2,5 tony groszku i 0,5 tony miału a dom ma wielkość 240 m2 23 ~ 24 stopnie w domu . T

pawelo_pl zapomniałeś dodać,że masz kominek z płaszczem wodnym :D :D

pawelo_pl
23-03-2010, 07:05
pawelo_pl zapomniałeś dodać,że masz kominek z płaszczem wodnym :D :D
Palę w nim w soboty ( i to też w nie każdą ) po prostu nie chce mi się go rozpalać a później czyścić - ale fakt jest i przy dużych mrozach wspomagał piec w weekend. O czym nie napisałem - od 1,5 miesiąca mieszam groszek ( i miał ) z owsem ( worek owsa za 10 zł ) - spaliłem do tej pory 4 worki. Wynikiem takiej mieszanki jest czyszczenie pieca raz na dwa tygodnie i popiół w popielniku a nie popiół i szlaka.

Konto usunięte na żądanie Forumowicza
25-03-2010, 20:15
pytanko, kto wie jak podłaczyc sterownik pokojowy tatarka rt09 na 2 zyłach?? do sterownika wchodzi wejscie telefoniczne a do komputera przy piecu wejscie typu jack na 2 zyłach jak to podłaczyc które kolory?? moze jakąś zyłe trzeba zmostkować?

zawijan
26-03-2010, 13:01
- od 1,5 miesiąca mieszam groszek ( i miał ) z owsem ( worek owsa za 10 zł ) - spaliłem do tej pory 4 worki. Wynikiem takiej mieszanki jest czyszczenie pieca raz na dwa tygodnie i popiół w popielniku a nie popiół i szlaka.

Polecam Wam ten przykład - jako dowód ogromnego znaczenia jakości paliwa dla efektywności procesu spalania.
Nie ma żadnych palników, które potrafią spalić dobrze podły węgiel.
Wysiłki trzeba skupić po stronie paliwa a nie po stronie palnika.

tig1
26-03-2010, 14:05
jedna uwaga do palenia owsem:

w tym! sezonie spaliłem łącznie z groszkiem ok 2t owsa,
rzeczywiste przy domieszkach owsa do węgla uzyskujemy "ładniejszy" popiół,
ale przy spalaniu "na oko" suchego owsa powstają większe ilości pary wodnej,
zaletą jest niby rzadsze czyszczenie wymiennika - lotny popiół w połączeniu z parą wodną "nie fruwa" opada do popielnika, ale pozostała część tworzy na wymienniku piękną warstwę (dość trudną do usunięcia, nie tak jak w przypadku samego węgla) izolującą, po zeskrobaniu której widać jak to opisują na portalach motoryzacyjnych "rudą małpę",
kolejnym problemem okazał się komin, widać na nim piękne zacieki z wykraplającej się pary wodnej - wskazany wkład kwasoodporny,
dodam ze paliłem w stosunku wagowym! węgiel:owies = 1:3 i przy temp pieca min 65oC

Jarecki79
26-03-2010, 17:34
pytanko, kto wie jak podłaczyc sterownik pokojowy tatarka rt09 na 2 zyłach?? do sterownika wchodzi wejscie telefoniczne a do komputera przy piecu wejscie typu jack na 2 zyłach jak to podłaczyc które kolory?? moze jakąś zyłe trzeba zmostkować?

Nie ma takiej opcji.
Sterownik oryginalny tatarka ma kabel czterożyłowy i wtyczki RJ-12 (telefoniczne), gniazdo do jego podłączenia jest na boku sterownika, typ RJ-12.

Gniazdo typu jack służy do podłączenia termostatu pokojowego innego producenta np. Euroster 2000 tutaj faktycznie kabel dwużyłowy.

Jarecki79
26-03-2010, 17:38
jedna uwaga do palenia owsem:

w tym! sezonie spaliłem łącznie z groszkiem ok 2t owsa,
rzeczywiste przy domieszkach owsa do węgla uzyskujemy "ładniejszy" popiół,
ale przy spalaniu "na oko" suchego owsa powstają większe ilości pary wodnej,
zaletą jest niby rzadsze czyszczenie wymiennika - lotny popiół w połączeniu z parą wodną "nie fruwa" opada do popielnika, ale pozostała część tworzy na wymienniku piękną warstwę (dość trudną do usunięcia, nie tak jak w przypadku samego węgla) izolującą, po zeskrobaniu której widać jak to opisują na portalach motoryzacyjnych "rudą małpę",
kolejnym problemem okazał się komin, widać na nim piękne zacieki z wykraplającej się pary wodnej - wskazany wkład kwasoodporny,
dodam ze paliłem w stosunku wagowym! węgiel:owies = 1:3 i przy temp pieca min 65oC

Ja robiłem próby:
większa wagowa ilość groszku do mniejszej ilości owsa.
Myślę, że zdroworozsądkowa granica to max.30%owsa wagowo.

Prawda, opał dużo lepiej wypalany, jak ktoś przy brucerze ma kłopoty ze spalaniem samego miału, domieszka owsa lub pellet do 30% to idealny miks dla dobrego współspalania.

Jarecki79
26-03-2010, 17:43
- od 1,5 miesiąca mieszam groszek ( i miał ) z owsem ( worek owsa za 10 zł ) - spaliłem do tej pory 4 worki. Wynikiem takiej mieszanki jest czyszczenie pieca raz na dwa tygodnie i popiół w popielniku a nie popiół i szlaka.

Polecam Wam ten przykład - jako dowód ogromnego znaczenia jakości paliwa dla efektywności procesu spalania.
Nie ma żadnych palników, które potrafią spalić dobrze podły węgiel.
Wysiłki trzeba skupić po stronie paliwa a nie po stronie palnika.

Zawijan ma rację, szczerze polecam współspalanie miału z domieszką pellet czy owsa, jeżeli występują problemy z jakością wypalania samego paliwa węglowego.

SUSPENSER
26-03-2010, 23:18
jedna uwaga do palenia owsem:

w tym! sezonie spaliłem łącznie z groszkiem ok 2t owsa,
rzeczywiste przy domieszkach owsa do węgla uzyskujemy "ładniejszy" popiół,
ale przy spalaniu "na oko" suchego owsa powstają większe ilości pary wodnej,
zaletą jest niby rzadsze czyszczenie wymiennika - lotny popiół w połączeniu z parą wodną "nie fruwa" opada do popielnika, ale pozostała część tworzy na wymienniku piękną warstwę (dość trudną do usunięcia, nie tak jak w przypadku samego węgla) izolującą, po zeskrobaniu której widać jak to opisują na portalach motoryzacyjnych "rudą małpę",
kolejnym problemem okazał się komin, widać na nim piękne zacieki z wykraplającej się pary wodnej - wskazany wkład kwasoodporny,
dodam ze paliłem w stosunku wagowym! węgiel:owies = 1:3 i przy temp pieca min 65oC

Ja robiłem próby:
większa wagowa ilość groszku do mniejszej ilości owsa.
Myślę, że zdroworozsądkowa granica to max.30%owsa wagowo.

Prawda, opał dużo lepiej wypalany, jak ktoś przy brucerze ma kłopoty ze spalaniem samego miału, domieszka owsa lub pellet do 30% to idealny miks dla dobrego współspalania.

Mi wyszło też do 30% tyle, że żyta bo kupiłem je tanio i mieszałem z ekogroszkiem (mam najzwyklejszy palnik ze stałą retortą - Pancerpol).

tig1
27-03-2010, 08:50
rzeczywiście jeśli mamy problemy z dopalaniem to owies (łuskowy - kaloryczniejszy) jest dobrym rozwiązaniem,
jeżeli natomiast zależy nam na konkretnych oszczędnościach a co się z tym wiąże paleniu tylko lub prawie tylko owsem to występują problemy o których pisałem wyżej

czy przy paleniu drobnicą (miał/zboże) nie ma u was problemu z wysypującym się paliwem poprzez otwory w rurze ślimaka, "zabezpieczające" przed cofaniem się dymu do podajnika, ja musiałem owinąć je drobną siatką

Jarecki79
27-03-2010, 09:34
Ja takich problemów nie mam, bo brucer oraz ekoenergia otworów powietrza antyspalinowego nie mają.

Sami wykonujemy jeden taki otwór, ale nic sie nim nie wysypuje, przynajmniej nie zauważyłem.

Samym owsem odradzam palenie w kotle stalowym przystosowanym wyjściowo do spalania ekogroszku. Trochę się o tym naczytałem i nasłuchałem m.in. od p.dr Kubicy. Być może zawijan wyjaśni szerzej dlaczego, zna się dużo lepiej na chemii spalania. Ja mogę jedynie zacytować z wykładu.

Współspalanie jednak to doskonała metoda. Wklejałem wcześniej zdjęcie jak to wygląda:

Miał z ziarnem owsa

Kocioł z palnikiem II-ej generacji (czyli albo brucer albo ekoenergia):

http://img379.imageshack.us/img379/2922/ekoenergiamialiowies.jpg

http://img535.imageshack.us/img535/5923/mialiowieszbliskaekoene.jpg

paliwo w koszu:
http://img709.imageshack.us/img709/299/mialzowsemwkoszu.jpg


Tak wyglądał sam owies przy spalaniu na palniku II-ej generacji, ale bez dodatkowych zabezpieczeń, czyli zaworu zalewowego oraz zbiorniczka z wodą tego typu praktyk na dłuższą metę nie polecam. W zasadzie to odradzam spalanie samego owsa czy pellet w palnikach typowo groszkowych.

Fotka spalania owsa:
http://img251.imageshack.us/img251/7572/owiesspalanie.jpg

Kolejna fotka spalania owsa:
http://img218.imageshack.us/img218/1055/owiesspalanie2.jpg

Zasyp kosza owsem:
http://img718.imageshack.us/img718/8944/owieswkoszu.jpg

Palenie owsa:
http://img408.imageshack.us/img408/772/palenieowsa1.jpg

tig1
27-03-2010, 09:53
co do problemu cofającego się żaru w przypadku palenia owsem to nie widzę realnego zagrożenia, piszę to z pełną świadomością (trochę przesiedziałem w kotłowni za sprawą owsa), wcale nie jest on taki łatwopalny, dość trudny do napowietrzenia w tradycyjnych retortach i nawet mocno przesuszony nie stanowi zagrożenia, problemem jest sam proces spalania i jego efekty

Vafel
28-03-2010, 21:51
To ja jeszcze z jednym pytaniem. Zostało mi kilka tubek oryginalnego kitu Schiedela (takiego, jaki dają do swoich kominów do klejenia tych rur ceramicznych). Czy mogę ten kit wykorzystać do uszczelnienia wejścia czopucha do komina? Myślałem o tym, żeby dać tam tego kitu, potem sznur, a potem znów kitu. Będzie to OK? Czy lepiej dać tam silikon żaroodporny?

Akrimka
28-03-2010, 23:45
Vafel,
Myśle ze kit bedzie ok, ja dałem silikon czarny na 1200 C ale zrobił sie twardy jak kamień, wiec kit wg mnie ze sznyrem bedzie jak najbardziej ok.

A teraz piwo dla tego co napisał o odwrotnie zamontowanym palniku w Brucerze.
Ja własne u siebie przez ponad 3 tyg paliłem nieświadomie ze żle załozonym palnikiem - nacięciami w kierunlu podajnika była nasada ustawiona. Moja wina bo go zdejmowałem jak chcieliśmy odkręcić podajnik zęby było łatwiej przetransportować. A btw na górze jest na nim nawet strzałeczka:)
Dziś wyczyściłem ze starego silikonu, doszczelniłem, założyłem poprawnie i zobaczymy jakie będą efekty. A coś mi się nie podobało od początku ze tak mi sie pali z jednego boku.

Pozdrawiam
Marcin

Jarecki79
29-03-2010, 18:57
Akrimka czekam na piwo...

Często powtarzam,że to najczęstszy błąd w przypadku brucera- złe włożenie paleniska....

Warto może powtórzyć:
Pełna ściana bez nacięć pionowych ma być zawsze od strony kosza, tak aby powietrze wtłaczane przez dmuchawę rozbijało sie o nią i rozchodziło na około niecki paleniska.

Strzałka może być złudna (choć jest pomocna), miałem 2odlewy, gdzie nacięcia były omyłkowo wykonane.

Co do siliconu, do czopucha wystarcza czerwony na 350st.C, temp. spalin do tego poziomu nie dochodzi, a czerwony silicon jest bardziej elastyczny i nie twardnieje tak jak czarny.

SUSPENSER
29-03-2010, 22:37
To ja jeszcze z jednym pytaniem. Zostało mi kilka tubek oryginalnego kitu Schiedela (takiego, jaki dają do swoich kominów do klejenia tych rur ceramicznych). Czy mogę ten kit wykorzystać do uszczelnienia wejścia czopucha do komina? Myślałem o tym, żeby dać tam tego kitu, potem sznur, a potem znów kitu. Będzie to OK? Czy lepiej dać tam silikon żaroodporny?

Ja na początku kupiłem nawet specjalne czarne szczeliwo do kominów, które po 2 miesiącach zaczęło się kruszyć i odpadać.
Wywaliłem dziadostwo i dałem normalny szary silikon do 200 stopni - jest dość elastyczny i trzyma jak trzeba.
Mierzyłem temp. czopucha i rury wlotowej do komina - bardzo rzadko przekraczała 65 stopni.

Silikon przetrwał sezon grzewczy i ma się świetnie.

basiab67
31-03-2010, 12:02
Czy ktoś ma piec Klimosza Ling Combi 42 kW. Jeśli tak to prosze o opinię na jego temat i ew. serwisu. Mamy zamiar go kupić ale jeszcze się zastanawiamy, może Wasza opinia pomoże mi w wyborze pieca.

Trociu
31-03-2010, 12:24
Hej

Przyszło lekkie ocieplenie i chciałem wyłączyć piec przestawiając go jedynie na grzanice CWU. W swoim sterowniku ST37 włączyłem tryb letni i pozmieniał on automatycznie nastawy:
- temp zadaną CWU ustawił na 50stopni
- temp zadaną na piecu (CO) ustawił również na 50 stopni.

Przez to bardzo często piec puszcza wodę o temp 50 stopni próbując dogrzać CWU również do 50 stopni. Trwa to bardzo długo, czasami dopala trochę węgla, bo temp wychodząca z pieca się ochładza i tak w koło macieju.

Jak wcześniej temp. zadaną na piecu miałem 55 stopni, to o wiele szybciej nagrzewał CWU do 50 stopni.

Ktoś wie, co można z tym fantem zrobić, aby piec grzał wodę do 55 i dzięki temu szybciej nagrzewał CWU.?

Vafel
31-03-2010, 12:46
To ja jeszcze z jednym pytaniem. Zostało mi kilka tubek oryginalnego kitu Schiedela (takiego, jaki dają do swoich kominów do klejenia tych rur ceramicznych). Czy mogę ten kit wykorzystać do uszczelnienia wejścia czopucha do komina? Myślałem o tym, żeby dać tam tego kitu, potem sznur, a potem znów kitu. Będzie to OK? Czy lepiej dać tam silikon żaroodporny?

Ja na początku kupiłem nawet specjalne czarne szczeliwo do kominów, które po 2 miesiącach zaczęło się kruszyć i odpadać.
Wywaliłem dziadostwo i dałem normalny szary silikon do 200 stopni - jest dość elastyczny i trzyma jak trzeba.
Mierzyłem temp. czopucha i rury wlotowej do komina - bardzo rzadko przekraczała 65 stopni.

Silikon przetrwał sezon grzewczy i ma się świetnie.

No tak, ale mi chodziło o to czy mogę wykorzystać ten kit co mi pozostał. Bo jeśli tak, to w ogóle nie będę kupował silikonu ani czarnego, ani czerwonego, ani szarego :-)

Jarecki79
31-03-2010, 14:16
Hej

Przyszło lekkie ocieplenie i chciałem wyłączyć piec przestawiając go jedynie na grzanice CWU. W swoim sterowniku ST37 włączyłem tryb letni i pozmieniał on automatycznie nastawy:
- temp zadaną CWU ustawił na 50stopni
- temp zadaną na piecu (CO) ustawił również na 50 stopni.

Przez to bardzo często piec puszcza wodę o temp 50 stopni próbując dogrzać CWU również do 50 stopni. Trwa to bardzo długo, czasami dopala trochę węgla, bo temp wychodząca z pieca się ochładza i tak w koło macieju.

Jak wcześniej temp. zadaną na piecu miałem 55 stopni, to o wiele szybciej nagrzewał CWU do 50 stopni.

Ktoś wie, co można z tym fantem zrobić, aby piec grzał wodę do 55 i dzięki temu szybciej nagrzewał CWU.?


Ustaw 55st.C na sterowniku...

W trybie lato kocioł dobija do takiej temp., jaką masz zadaną.

Pompa CWU startuje od zadanej temp. załączenia tej pompy (a w zasadzie niby obu pomp)
Możesz zatem ewentualnie zmienić dla trybu lato temp. startu pompy C.O. i CWU na np.42st.C czy 45st.C zamiast wyjściowych 35st.C.

Trociu
31-03-2010, 14:30
Ustaw 55st.C na sterowniku...

W trybie lato kocioł dobija do takiej temp., jaką masz zadaną.

Pompa CWU startuje od zadanej temp. załączenia tej pompy (a w zasadzie niby obu pomp)
Możesz zatem ewentualnie zmienić dla trybu lato temp. startu pompy C.O. i CWU na np.42st.C czy 45st.C zamiast wyjściowych 35st.C.No właśnie nie widzę takiej możliwości. W trybie "zima" temp. zadaną dla CO mam 55 stopni, ale po aktywacji trybu lato zmienia się na 50. Próbowałem również zmienić temp zadaną dla CWU z 50 na 48, ale ponownie po aktywacji trybu lato zmienia się na 50 i klikanie przyciskami góra / dół nic nie zmienia.

Jarecki79
31-03-2010, 14:58
Z modelem st-37 nie mam doświadczeń.

Próbowałem jedynie st81zpid do miałówki i kilka starszych, pymitywnych modeli do zwykłych kotłów.

Zadzwoń do serwisu TECH i zapytaj jak zmienić nastawę kotła na 55st.C w trybie lato oraz gdzie zmienić start pompy CWU w trybie lato na np.42st.C

czp01
31-03-2010, 18:44
Ustaw 55st.C na sterowniku...

W trybie lato kocioł dobija do takiej temp., jaką masz zadaną.

Pompa CWU startuje od zadanej temp. załączenia tej pompy (a w zasadzie niby obu pomp)
Możesz zatem ewentualnie zmienić dla trybu lato temp. startu pompy C.O. i CWU na np.42st.C czy 45st.C zamiast wyjściowych 35st.C.No właśnie nie widzę takiej możliwości. W trybie "zima" temp. zadaną dla CO mam 55 stopni, ale po aktywacji trybu lato zmienia się na 50. Próbowałem również zmienić temp zadaną dla CWU z 50 na 48, ale ponownie po aktywacji trybu lato zmienia się na 50 i klikanie przyciskami góra / dół nic nie zmienia.

Witam..

Po awarii sterownika Recalart serwis wymienił mi sterownik na ten właśnie prosty st-37 i nawet jakoś się sprawdza z tym, że w zimie sterowałem go regulatorem pokojowym.

W opcjach sterownika jest menu "pompa CO i CWU" i tam można ustawić wyższą temperaturę załączania pomp.

Na początku też używałem trybu lato. W każdym razie w tym trybie temperatura zadana kotła jest jednocześnie temperaturą zadaną CWU i można ją normalnie na głównym ekranie strzałeczkami zmieniać.

Jakoś ten tryb lato mi nie przypadł do gustu bo pompka CWU ciągle mi chodziła i chodziła. Aktualnie oszukałem trochę sterownik w ten sposób, że jest w normalnym trybie z ustawionym priorytetem pompy bojlera. Temperaturę priorytetu mam ustawioną na 55 stopni ( u mnie to się ustawia w menu serwisowym) a temperaturę zadaną CWU na 45 stopni. Sterownik jest ustawiony w opcji sterowania regulatorem pokojowym gdzie ustawiona jest tylko temperatura przeciw zamarzeniowa ( to po to aby regulator nie włączył pieca. Odłączyłem jeszcze fizycznie na piecu zasilanie pomp CO ( wyjąłem po prostu wtyczkę to po to aby aby centralne nic nie grzało, ponieważ sterownik ST-37 ma ustawione fabrycznie co 30 minut włączanie pomp CO na 30 sekund, aby zapobiec nadmiernemu wychłodzeniu wody w instalacji.

W tych ustawieniach piec grzeje się do temperatury priorytetu czyli 55 stopni, następnie wyłącza i jest w trybie podtrzymania i włącza z powrotem po spadku do zadanej wartości histerezy. Po osiągnięciu temperatury zdanej CWU, pompka CWU też się wyłącza i całość jest w trybie podtrzymania do czasu wychłodzenia wody w CWU o zadaną wartość i znowu cały cykl się powtarza. Aktualnie kombinuje z ustawieniami czasów aby kocioł nie zgasł a mało spalił. Na razie ten sposób ustawienia grzania wody na lato u mnie się sprawdza.

Trociu
02-04-2010, 22:57
Witam..

Po awarii sterownika Recalart serwis wymienił mi sterownik na ten właśnie prosty st-37 i nawet jakoś się sprawdza z tym, że w zimie sterowałem go regulatorem pokojowym.

W opcjach sterownika jest menu "pompa CO i CWU" i tam można ustawić wyższą temperaturę załączania pomp.

Na początku też używałem trybu lato. W każdym razie w tym trybie temperatura zadana kotła jest jednocześnie temperaturą zadaną CWU i można ją normalnie na głównym ekranie strzałeczkami zmieniać.

Jakoś ten tryb lato mi nie przypadł do gustu bo pompka CWU ciągle mi chodziła i chodziła. Aktualnie oszukałem trochę sterownik w ten sposób, że jest w normalnym trybie z ustawionym priorytetem pompy bojlera. Temperaturę priorytetu mam ustawioną na 55 stopni ( u mnie to się ustawia w menu serwisowym) a temperaturę zadaną CWU na 45 stopni. Sterownik jest ustawiony w opcji sterowania regulatorem pokojowym gdzie ustawiona jest tylko temperatura przeciw zamarzeniowa ( to po to aby regulator nie włączył pieca. Odłączyłem jeszcze fizycznie na piecu zasilanie pomp CO ( wyjąłem po prostu wtyczkę to po to aby aby centralne nic nie grzało, ponieważ sterownik ST-37 ma ustawione fabrycznie co 30 minut włączanie pomp CO na 30 sekund, aby zapobiec nadmiernemu wychłodzeniu wody w instalacji.

W tych ustawieniach piec grzeje się do temperatury priorytetu czyli 55 stopni, następnie wyłącza i jest w trybie podtrzymania i włącza z powrotem po spadku do zadanej wartości histerezy. Po osiągnięciu temperatury zdanej CWU, pompka CWU też się wyłącza i całość jest w trybie podtrzymania do czasu wychłodzenia wody w CWU o zadaną wartość i znowu cały cykl się powtarza. Aktualnie kombinuje z ustawieniami czasów aby kocioł nie zgasł a mało spalił. Na razie ten sposób ustawienia grzania wody na lato u mnie się sprawdza.
No właśnie. Opisałeś właśnie to co ja po zabawach z trybem lato mam zamiar zrobić. Bo dobijanie CWU do 50 stopni, gdy na piecu jest 50 stopni trwa wieki i jest bez sensu. Lepiej pomajstrować i mieć szybciej i sprawniej nagrzaną wodę.

SUSPENSER
04-04-2010, 19:18
Nie dość, że trwa wieki to sporo prądu kosztuje, więc polecam każdemu się tym zająć.

Ostatnio testowałem Peklorza z Bytomia i Chwałowic (oryginalnie pakowane w kopalni) i wg mnie najlepszy jest z Bytomia (odpowiednia frakcja, kaloryczność, brak miału itd.) - oba kupiłem w ANGORA we Wrocławiu - mówią, że dowożą w całym kraju - dowóz kosztuje 30 zł niezależnie od ilości (od 1 palety do 24 ton).

Do tej pory używałem "Pieklorza" w białych workach bez żadnych oznaczeń i jest to syf i oszustwo w porównaniu z oryginałem (jest w nim domieszka miału, nieznana kaloryczność i skoro nikt się nie podpisuje na workach to w razie czego nie ma kogo ścigać za oszustwo)

Polecam Pieklorza z Bytomia - ja od dzisiaj przerzucam się na niego - pomimo, że jest droższy (860 zł/tonę) od "Pieklorza" w białych workach (790 zł/tonę) jest zdecydowanie lepszy - każdemu kto chce sam sprawdzić polecam kupić tak jak ja to zrobiłem 2 worki i wypróbować u siebie.

czp01
04-04-2010, 21:24
W tym sezonie grzewczym paliłem ekogroszkiem Pieklorz z kopalni Julian z Piekar i jestem z niego zadowolony. Ekogroszek przywiózł mi kierowca prosto ze składu kopalni - oczywiście luzem - a we własnym zakresie zająłem się jego workowaniem. Miału w zawartości ekogroszku były jedynie śladowe ilości. W każdym razie na przyszłą zimę też stawiam na Juliana - aktualna cena jak podaja na stronach kopalni to 607 zł za tonę luzem.

Pieklorz Bytomski ma wyższą granulację bo od 8 -25 mm ale jego cena na kopalniach luzem też aktualnie wynosi gdzieś 607 zł.

czp01
09-04-2010, 06:47
Witam

W nawiązaniu do poprzedniego tematu o innych kotłach - mam tu na myśli kocioł na ekogroszek, inżyniera wynalazcy Zbigniewa Popko. Czyli "Kocioł z paleniskiem retortowym o rozszerzonej powierzchni grzewczej" .

Otrzymałem wczoraj e_maila od Z. Popko, który oświadczył, że jego kocioł już pod koniec maja tego roku będzie w sprzedaży i wtedy podeśle mi jego zdjęcia itd. oraz poda adres strony internetowej.

Jak będę miał fotki i adres strony to tu wkleję i zobaczymy na ile ten wynalazek jest innowacyjny.

Swoją drogą jak na jakiś nowy produkt i jego wprowadzenie na rynek to marketing tej firmy całkowicie kuleje. Nie widać też nigdzie ani krzty reklamy tego kotła a ewentualni klienci zdobywają informację o tym produkcie pocztą pantoflową - co najmniej dziwne posunięcia.

Trociu
12-04-2010, 14:37
Jak mawia zawijan, musisz dostarczyć tyle ciepła, jakie masz staraty z budynku. Pewnie bez różnicy, jakim sposobem. Możliwe, że grzanie podłogowe może byc mniej ekonomiczne, jak masz zła izolację posadzki na gruncie.
No właśnie - chodzi o poznanie różnic w zależności od sposobu. Bo dla grzejników z jednej strony mamy o wiele mniej wody do podgrzania, ale podgrzewamy do większej temperatury. Większe temperatury to chyba większe straty na przesyle i trudniej "dobić" do tej wyższej temperatury nośnika.

Przy podłogówce mamy więcej wody ale do niższej temperatury trzeba ją podgrzać.

System mieszany to już zupełny mix, więc może na teraz warto go pominąć

zawijan
12-04-2010, 20:51
Większe temperatury to chyba większe straty na przesyle

Jaka jest odległość z Twojej kotłowni do Twojego domu? Kilometr, kilkaset metrów, czy może kilka metrów? Wszystkie rury, które są wewnątrz Twego domu "tracą ciepło" tylko do wewnątrz Twego domu. Stratą jest tylko to ciepło, które ucieka poza dom.

Trociu
13-04-2010, 12:25
Jaka jest odległość z Twojej kotłowni do Twojego domu? Kilometr, kilkaset metrów, czy może kilka metrów? Wszystkie rury, które są wewnątrz Twego domu "tracą ciepło" tylko do wewnątrz Twego domu. Stratą jest tylko to ciepło, które ucieka poza dom.Niby tak. Patrząc z tej strony jeżeli kotłownia w bryle, to element pomijalny.

pomorzanin
13-04-2010, 14:47
Niby tak. Patrząc z tej strony jeżeli kotłownia w bryle, to element pomijalny.

Zamieszam jeszcze bardziej: podłogówka grzeje jeszcze ziemię(lub piwnicę). Nie zrobiono jeszcze izolacji termicznej o zerowym przenikaniu ciepła.
Grzejnik wolnostojacy w pomieszczeniu ogrzewa tylko i wyłącznie powietrze w nim zawarte. To chyba lepiej niż podgrzewanie kreta w zimie.(chyba że lubisz to zwierzątko)

yacek13
23-04-2010, 22:42
Z racji braku miejsca muszę używać ekogroszku workowanego, który nawet po podsuszeniu nie jest idealnie suchy. Skończyło sie to tym, że mam rdzę wewnątrz pojemnika na węgiel.
Teraz robi sie ciepło, więc możnaby to czymś pomalować, to może choć trochę by się zwiększyła jego trwałość. Pytanie - czym?

SUSPENSER
24-04-2010, 08:55
Z racji braku miejsca muszę używać ekogroszku workowanego, który nawet po podsuszeniu nie jest idealnie suchy. Skończyło sie to tym, że mam rdzę wewnątrz pojemnika na węgiel.
Teraz robi sie ciepło, więc możnaby to czymś pomalować, to może choć trochę by się zwiększyła jego trwałość. Pytanie - czym?

Cortaninem - sam od lat go używam (auta, narzędzia, zasobnik pieca) - świetnie wiąże rdzę, więc nie trzeba czyścić metalu do "żywego" - wystarczy z grubsza usunąć luźne drobiny - polecam ;-)

ePiotr
25-04-2010, 00:14
Witam,mam nowy dom,powierzchnia podłóg to 250m2,cegła silikatowa+ocieplenie 15cm styropianu,na poddaszu 25cm wełny,kupiłem piec tłokowy 38KW i niestety po jednym sezonie ewidentnie widać że muszę go wymienić ponieważ przedobrzyłem i jest zdecydowanie za duży,dwóch moich znajomych ma ślimakowe piece firmy DOMGAZ i bardzo je sobie chwalą.Zastanawiam się nad zakupem takiego pieca.Moje pytanie czy kupić 17KW czy jednak 25KW(po doświadczeniach z obecnym piecem kieruje się w stronę 17KW )czy może polecicie coś innego ze sterownikiem PID i palnikiem 2 generacji bo z tego co widzę na stronie DOMGAZU to chyba nie mają czegoś takiego w swojej ofercie.Poddasze jest nieużywane i jeszcze długo nie będzie więc temperatura tam nie musi być wysoka,na dodatek mam kominek w salonie którym w razie b.silnych mrozów mogę się dogrzać.Z góry dzięki za wszelkie info.Pozdr.

Jarecki79
25-04-2010, 09:08
Masz po podłogach 250m2, ale jednocześnie piszesz, że poddasza nie grzejesz.
Zatem jaka jest powierzchnia ogrzewana?

Jeżeli starty ciepła budynku wynoszą 70W/m2 (nowe, dobrze izolowane budownictwo), to moc 17,5kW jest wystarczająca na potrzeby C.O. budynku o pow. 250m2
Do tego powinno się doliczyć ok.2-3kW na potrzeby CWU.

Pytanie jednak, czy Ty grzejesz całe 250m2?

ePiotr
25-04-2010, 09:28
Witam,może trochę się źle wyraziłem ;) wszystkie grzejniki na poddaszu są zakręcone a ciepło bierze się z dołu z klatki schodowej więc jednak będzie miało to jakiś wpływ na pracę pieca,wszystkie pomieszczenia na poddaszu są pozamykane a na grzejnikach pozakładane są głowice termostatyczne które powinny w razie spadku temperatury(chyba poniżej 7'C)puścić ciepłą wodę żeby nie uszkodzić instalacji.W tym roku w najostrzejsze mrozy lekko uchylałem drzwi w pomieszczeniach na poddaszu i nie zauważyłem żeby grzejniki grzały,cały czas były zimne.Ostatecznie można przyjąć że powierzchnia grzania to 220m2 bo w garażu potrzebuję max 5'C a kotłownia grzeje się sama ;).Dzięki za info.Pozdr.
dodam jeszcze że kocioł pracuje w układzie otwartym,mam zainstalowany wymiennik ciepła i zawór czterodrożny,jest trochę podłogówki,zasobnik CWU o poj.120l

OKAZUJE SIĘ ŻE "DOMGAZ" MA W SWOJEJ OFERCIE PIEC O MOCY 20KW I TAKI CHYBA BĘDZIE NAJBARDZIEJ OPTYMALNY :)

SUSPENSER
27-04-2010, 22:26
ePiotr - ja mam nowy, podobnie ocieplony dom do Ciebie o powierzchni 185 m2 po podłogach (w tym 24 m2 garażu i 4 m2 kotłowni) i przy -22 na dworze piec 18 kW generował średnio około 8 kW na CO i CWU.

Tak więc bardzo ważne, żeby piec, który kupisz miał spory zakres regulacji mocy (zwłaszcza wiosną i jesienią się przyda - wiem, bo wtedy najczęściej przełączam go w tryb LATO) i osobiście polecam Ci piec, który niedawno poleciłem sąsiadowi - SKAM-P Premium 17 kW (nowoczesny, żeliwny palnik, ślimak żeliwny dużo trwalszy od stalowego itd.):
http://www.sekom-pleszew.com.pl/brucer.html

Pracuje w zakresie mocy 4,8-21 kW.

Masz do wyboru sterownik PUMA (najnowszy, z eleganckim wyświetlaczem i menu w oknach) lub prostszy Tatarek (sam mam taki - nie aż tak ładny, lecz steruje piecem jak trzeba).

Nie wiem jak zbudowany jest piec Domgaz, jaki ma sterownik i ile kosztuje, więc trudno mi go porównać - jak podasz link to go obejrzę.

ePiotr
27-04-2010, 23:10
http://www.domgaz.waw.pl/foldery/markus.pdf model compakt z palnikiem obrotowym,już sprawdziłem ze pasuje mi do otworu wlotowego w kominie(nie mogę tego zmienić bo mam system Shiedla )oraz szerokością długoscią i innymi wymiarami,sterownik jest starszy trochę Perfect firmy Elster ale znam go b.dobrze i uważam ze jest OK więc to nie problem,cena jaką muszę zapłacic to 6500zł za 20KW,myślę że nie jest zła :)

SUSPENSER
28-04-2010, 21:27
http://www.domgaz.waw.pl/foldery/markus.pdf model compakt z palnikiem obrotowym,już sprawdziłem ze pasuje mi do otworu wlotowego w kominie(nie mogę tego zmienić bo mam system Shiedla )oraz szerokością długoscią i innymi wymiarami,sterownik jest starszy trochę Perfect firmy Elster ale znam go b.dobrze i uważam ze jest OK więc to nie problem,cena jaką muszę zapłacic to 6500zł za 20KW,myślę że nie jest zła :)

Wymienię co mi się nie podoba:
1) pionowe kanały wymiennika (poziome są dużo łatwiejsze w czyszczeniu - wiem, bo takie mam - a oni piszą, że pionowe rzadziej trzeba czyścić, bo na nich się nie osadzają zanieczyszczenia - hahahaha u mnie jakoś osadzają się i na poziomych i na pionowych częściach i czyszczę je wszystkie łatwo ściągając klapkę z przodu - przy pionowych życzę powodzenia w nurkowaniu do nich z wyciorem - a potem ludzie się dziwią, że w zimie czyszczę wymiennik co tydzień w ciągu 3-5 minut przy okazji dosypywania węgla i mam po tym czysto w kotłowni),
2) retorta obrotowa (już od pół roku są dużo lepsze tzw. Brucer - aktualnie dostępne Brucer 2 generacji),
3) ślimak stalowy (żeliwny jest trwalszy)
4) cena - za 10% więcej są piece najnowszej generacji o których pisałem powyżej.

Są też plusy:
1) jest kompaktowy - wysokość zaledwie 81 cm co przyda się gdy masz nisko wlot do komina (spaliny powinny lecieć w górę a nie w dół)
2) sterownik - ma PID i znasz już jego obsługę

Wybór należy do Ciebie - powodzenia.

kolorado
29-04-2010, 11:42
Czy zna ktoś może kod serwisowy do sterownika Compit R510 (v1)? Czy warto zaktualizować w tym sterowniku oprogramowanie (niestety za opłatą)?

SUSPENSER
29-04-2010, 20:06
Czy zna ktoś może kod serwisowy do sterownika Compit R510 (v1)? Czy warto zaktualizować w tym sterowniku oprogramowanie (niestety za opłatą)?

Z tego co pamiętam kod: 199

hubi27
03-05-2010, 21:07
Witam.Znajomy ma kocioł o mocy 50Kw Kaczmarek Pleszew, sterownik dwu stanowy Tango-negro.Pytanie jak ustawic ten sterownik aby kociol grzal w tej chwili tylko C.W.U zasobnik 120 litrow wiec odbior ciepła bardzo mały.Zima nie bylo problemow a teraz temperatura z zadanych 56 potrafi podskoczyc do 80 a po nocy palenisko wygasa.

ePiotr
03-05-2010, 22:17
Witam.Znajomy ma kocioł o mocy 50Kw Kaczmarek Pleszew, sterownik dwu stanowy Tango-negro.Pytanie jak ustawic ten sterownik aby kociol grzal w tej chwili tylko C.W.U zasobnik 120 litrow wiec odbior ciepła bardzo mały.Zima nie bylo problemow a teraz temperatura z zadanych 56 potrafi podskoczyc do 80 a po nocy palenisko wygasa.


tez kupilem piec z takim sterownikiem i pierwsze co zrobilem to wymienilem go na PERFECTA bo nie dalo sie normalne palic w tym piecu,ten sterownik to taki troche lepszy kalkulator

Jarecki79
04-05-2010, 08:42
Witam.Znajomy ma kocioł o mocy 50Kw Kaczmarek Pleszew, sterownik dwu stanowy Tango-negro.Pytanie jak ustawic ten sterownik aby kociol grzal w tej chwili tylko C.W.U zasobnik 120 litrow wiec odbior ciepła bardzo mały.Zima nie bylo problemow a teraz temperatura z zadanych 56 potrafi podskoczyc do 80 a po nocy palenisko wygasa.

Witam serdecznie!

Musisz mi odpowiedzieć dokładniej:
a) Czy jest to model Tango Negro
b) Czy jest to model Tango Negro Plus

Tylko Negro Plus ma obsługę drugiej pompy ładującej zasobnik CWU i tylko w nim idzie wybrać tryb lato.

W pierwszym Tango Negro obsługa tylko jednej pompy, więc zależy od instalatora jak wykonał instalację, czy możesz zakręcić wode na grzejniki, aby grzać sam bojler i czy będzie to nadal bezpieczne.

kolorado
04-05-2010, 15:16
Z tego co pamiętam kod: 199
Dzięki!

hubi27
04-05-2010, 17:38
Witam serdecznie!

Musisz mi odpowiedzieć dokładniej:
a) Czy jest to model Tango Negro
b) Czy jest to model Tango Negro Plus

Tylko Negro Plus ma obsługę drugiej pompy ładującej zasobnik CWU i tylko w nim idzie wybrać tryb lato.

W pierwszym Tango Negro obsługa tylko jednej pompy, więc zależy od instalatora jak wykonał instalację, czy możesz zakręcić wode na grzejniki, aby grzać sam bojler i czy będzie to nadal bezpieczne.

Tango negro jedna pompa na CO a bojler grzany jest grawitatacyjnie.Wode na grzejniki mozna zakrecic.

Jarecki79
04-05-2010, 18:01
Jeżeli Panowie pozwolicie chciałbym na tym wątku udzielić odpowiedzi użytkownikowi Paprociak.

Tutaj jego pytanie z wątku o brucerze:
"Jarecki
A co do bezpłatności softu do ecoal to po prostu mi sie to podoba i tyle, być może że inni też maja za darmo ale słyszałem o na forach o pobieraniu opłat.Nie wiem jacy producenci ale chyba nawet ty o tym pisałeś.
Co tam było ciekawego na targach? "

Elektro-Miz do tej pory nie pobiera opłat za softy. Od weekendu majowego jest w PUMIE oprócz PID-II system autoadaptacji ADC oparty o dodatkowy czujnik.
Tatarek z posiadanych informacji tez za to nie kasuje.

Co na targach:
Jak wspomniałem była firma Ponar z brucerem i eCoal. Stoisko było na hali nr.5
Nie wiem co ma być takiego innowacyjnego, jeden kanał poziomy i 2kanały pionowe, zupełnie jak w kotłach UKS produkowanych od końca lat 60-ych przez spółdzielnie kotlarską z Pleszewa.
Na kanale poziomym położona ceramika, ot cała innowacyjność.

Była ekoenergia ze swoim poprawionym palnikiem - palenisko jest mniejsze.
Był kocioł Sekom z Ekoenergią i sterowaniem PID.

Na targach rządziło w tym roku sterowanie firmy PLUM, czyli serie ekoMAX200 do zasypowych, serie ecoMAX700 oraz 800 do podajników, wszystko z individual fuzzy logic.
PLUMy były na Heiztechnik, Cichewicz, Klimosz i wielu innych producentach.
Szczerze powiem, że PLUM zalał te targi swoimi wyrobami.

Klimosz/Viadrus przy jednym kotle miał sterowanie Multi-Ster biomasa pid Elektro-Mizu
PUMA była jako opcja m.in. na kotłach Grobelnego.

Była tez na kilku kotłach firma Elster ze swoim PID m.in. stoisko Galmet czy Fokus

Tatarek był przy kotłach SEKOM(rt09pid) i prawie na 80%kominków (w tej branży są bardzo mocni, szczególnie z płynnym sterowaniem przepustnica pod kominek). Z Tatarka przy zasypowych korzysta podobno m.in. Cichewicz czy Viadrus za granicą, czasami w prasie fachowej widać wspólne reklamy Tatarka z Klimoszem.

Co do ekoenergii koniec maja/początek czerwca debiut rynkowy mniejszego palnika II-ej generacji o mocy max. do 25kW. Palnik wprowadzamy do mocy Skam-P Premium 17 oraz 25kW, będziemy z nim myśleć o mniejszej mocy wymiennika, być może dojdzie 12kW do nowego sezonu grzewczego.

PAPROCIAK, jak można, to dalsze dyskusje przenieśmy na ten wątek. Nie chcę pozostawać goło słowny.
Autor wątku o brucerze nie życzy sobie moich wypowiedzi, chcę to uszanować.

Jarecki79
04-05-2010, 18:20
Tango negro jedna pompa na CO a bojler grzany jest grawitatacyjnie.Wode na grzejniki mozna zakrecic.

Jak masz zwykłe Tango Negro, to musisz dobrać do trybu samego grzania bojlera:

Zmniejsz ilość podawanego powietrza w stosunku do nastaw z zimy. Obniż parametr OFS o minimum 2-3biegi
Rozciągnij oraz zmniejsz do tego dawki paliwa, czyli zrób cos w granicy PrA 5sekund podawanie i dopasuj przerwę, aby palenisko się nie zapadało zacznij od ok.Pau 35sekund dla samego bojlera.

Po osiągnięciu temp. zadanej na sterowniku np. 50st.c musisz dopasować podtrzymanie palenia:
np. dmuchnij z parametru CoC 10 czyli co 10minut,
dmuchnij przez ok.10sekund CdP 10sekund (dmuchawa wolno się rozkręca, także powinno być ok)
Zdecyduj, co które dmuchnięcie dokręcić paliwa, ustaw krotność 2 czy 3 PPo 2 oznacza,że co drugi przedmuch dokręcisz paliwo a PPo3 oznacza,że co 3ci przedmuch dokręcisz paliwo. Tym ustawiasz wysokość kopca przy pracy na podtrzymaniu.

Zasada przy krotności jest taka,że najpierw jest paliwo podawane przez czas PrA razem z dmuchawą a później pracuje jeszcze sama dmuchawa przez czas CdP

Jak mocno przeciąga na podtrzymaniu musisz rozciągac parametr CoC na np. 12minut, 15minut
Do rozciągnięcia przerwy nadmuchu musisz dobrac odpowiednio dłuższe dmuchnięcie z parametru CdP
Do rozciągnięcia przerwy nadmuchu musisz tez dobrać krotność (PPo razy CoC daje w minutach obraz częstotliwości podawanej dawki paliwa)

Dla trybu podtrzymania masz też osobna moc siły nadmuchu, zrób parametr bPo o 1bieg mniej jak OFS

ilkus
04-05-2010, 18:53
Jarecki napisał
Od weekendu majowego jest w PUMIE oprócz PID-II system autoadaptacji ADC oparty o dodatkowy czujnik.
Możesz coś na ten temat więcej napisać.
Pozdrawiam

Jarecki79
04-05-2010, 20:13
ilkus trwają pierwsze testy gotowej nakładki z systemem ADC

Soft z autoadaptacją testowany jest na kotle z podajnikiem ślimakowym pracującym u użytkownika w warunkach domowych.

Coś więcej:
Na chwilę obecną ADC musi być podparte dodatkowym czujnikiem powrotu.

Z materiałów dostępnych również na targach Instalacje 2010:
"Automatyczna Korekcja Dawki - ADC Automatic Dose Control
automatycznie zmienia nastawę podawania w zależności od wartości energetycznej opału do +- 25% od nastawy" (pod dany palnik)

W menu klienta mamy do wyboru albo PID plus korekcje dawki +,- 9
albo +9 i kolejne naciśnięcie + aktywuje pełne ADC
albo -9 i kolejne naciśnięcie - aktywuje obsługe rusztu awaryjnego

Zobacz zdjęcia:
1. Widok menu klienta z aktywnym ADC
http://img571.imageshack.us/img571/2517/adcmenuklienta.jpg (http://img571.imageshack.us/i/adcmenuklienta.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

2. Widok aktywacji obsługi rusztu awaryjnego (praca automatyczna bez podajnika)
http://img227.imageshack.us/img227/323/rusztmenuklienta.th.jpg (http://img227.imageshack.us/i/rusztmenuklienta.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

3. Sama korekcja kopca, aktywne samo PID
http://img696.imageshack.us/img696/9792/korekcjakopcamenuklient.th.jpg (http://img696.imageshack.us/i/korekcjakopcamenuklient.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

btx
04-05-2010, 22:59
A ja mam pytanie do użytkowników pieców ze zwykłymi sterownikami.
Wiosna się zaczęła chyba już na dobre i większość nie grzeje już swoich chatek. Są jednak tacy - jak ja - którzy nadal grzeją węglem tylko cwu.
Napiszcie czy zmienialiście parametry podawania węgla w porównaniu do tych zimowych, do pracy w podtrzymaniu?

czp01
05-05-2010, 06:24
A ja mam pytanie do użytkowników pieców ze zwykłymi sterownikami.
Wiosna się zaczęła chyba już na dobre i większość nie grzeje już swoich chatek. Są jednak tacy - jak ja - którzy nadal grzeją węglem tylko cwu.
Napiszcie czy zmienialiście parametry podawania węgla w porównaniu do tych zimowych, do pracy w podtrzymaniu?

Głównie zwiększyłem przerwę w trybie podtrzymania z 20 na 40 minut - aby temperatura zbytnio nie rosłą.
Trzeba jednak pilnować aby kopczyk z żarem nie był za niski. Ponieważ w tym trybie praca kotła rzadko się włącza i kopczyk za bardzo mi się wypalał to zmieniłem ustawienia pracy kotła z 11 s podawania i 55 przerwy z trybu zimowego na 12 s podawania i 45 s przerwy teraz w trybie grzania samego CWU. W tym wypadku na retorcie w czasie pracy jest troszke więcej groszku i tak szybko się nie wyżarzy w trybie podtrzymania. Do tych swoich ustawień doszedłem metodą prób i błędów.

SUSPENSER
05-05-2010, 17:20
Tatarek z posiadanych informacji tez za to nie kasuje.



Kasują tylko za wgranie i sprawdzenie działania sterownika (przynajmniej mnie - z tego co pamiętam 40 zł).

Jarecki79
05-05-2010, 20:04
Suspenser
O widzisz, ja prosiłem TATAREK o przegranie softów na nowsze w 2szt z magazynu, to jedynym kosztem była dla mnie wysyłka paczki.
Być może jednak u Ciebie wykonali jakiś przegląd, czy Ty masz wersje do zabudowy?

Elektro-Miz do tej pory za to nie kasuje. Kosztem jest jedynie wysyłka urządzenia do przegrania (koszt nadania paczki)

Przy PUMIE kłopot z głowy, bo trzeba tylko mieć soft i poprzez usb zrzucam samodzielnie plik do katalogu upgrade.

Trociu
06-05-2010, 10:45
A ja mam pytanie do użytkowników pieców ze zwykłymi sterownikami.
Wiosna się zaczęła chyba już na dobre i większość nie grzeje już swoich chatek. Są jednak tacy - jak ja - którzy nadal grzeją węglem tylko cwu.
Napiszcie czy zmienialiście parametry podawania węgla w porównaniu do tych zimowych, do pracy w podtrzymaniu?

Podobnie jak poprzednik - również wydłużyłem przerwę w podtrzymaniu. Chyba dwukrotnie.
I nie przełączyłem się na tryb lato, bo wtedy podgrzewał wodę na piecu tylko do 50 stopni. Zostawiłem zimowy tryb, ale odłączyłem pompkę od CO.

Trociu
06-05-2010, 10:47
Jak przeprowadzacie wyłączenie pieca? Zgarniacie cały żar + węgiel w okolicy palnika, wybierając ile się da? Czy po prostu wyłączacie sterownik i samo się wygasza?

Ja dwukrotnie próbowałem wygasić poprzez zgarnięcie żaru. Ale nigdy nie udało mi się całości wybrać, nawet pomimo wyrzucenia również trochę "czystego" węgla. Zawsze coś zostawało w środku i się dopalało dopalając również trochę węgla dookoła.

Jest sens się w to tak bawić? Czy zgarnąć to co na wierzchu a reszta sama zgaśnie bez nadmuchu??

czp01
06-05-2010, 11:01
Jak przeprowadzacie wyłączenie pieca? Zgarniacie cały żar + węgiel w okolicy palnika, wybierając ile się da? Czy po prostu wyłączacie sterownik i samo się wygasza?

Ja dwukrotnie próbowałem wygasić poprzez zgarnięcie żaru. Ale nigdy nie udało mi się całości wybrać, nawet pomimo wyrzucenia również trochę "czystego" węgla. Zawsze coś zostawało w środku i się dopalało dopalając również trochę węgla dookoła.

Jest sens się w to tak bawić? Czy zgarnąć to co na wierzchu a reszta sama zgaśnie bez nadmuchu??

Przed głównym czyszczeniem retorty połączonym z jej rozebraniem - po prostu nie dosypałem groszku aby dopalił się do końca i kocioł sam wygasł. Dopiero wtedy rozebrałem retortę i ją dokładnie czyściłem.

Gdy chciałem na stałym palenisku kotła popalić resztkami desek to kocioł wyłączyłem na tryb ręczny i groszek sam wygasł.

Mam też w sterowniku ST-37 opcję `wygaszanie kotła` ale z niej jeszcze nie korzystałem.

Jacek6
06-05-2010, 15:52
A ja mam pytanie do użytkowników pieców ze zwykłymi sterownikami.
Wiosna się zaczęła chyba już na dobre i większość nie grzeje już swoich chatek. Są jednak tacy - jak ja - którzy nadal grzeją węglem tylko cwu.
Napiszcie czy zmienialiście parametry podawania węgla w porównaniu do tych zimowych, do pracy w podtrzymaniu?

Wg mnie, trzeba dobrze wyregulować podtrzymanie w lecie (tylko CWU) i na zime już tego nie ruszac, bo po cholerę. Czyli regulujemy latem i tak już pozostaje do końca życia kotła, lub zmiany opału.

SUSPENSER
06-05-2010, 22:00
Suspenser
O widzisz, ja prosiłem TATAREK o przegranie softów na nowsze w 2szt z magazynu, to jedynym kosztem była dla mnie wysyłka paczki.
Być może jednak u Ciebie wykonali jakiś przegląd, czy Ty masz wersje do zabudowy?


Mam wersję wolno stojącą, 2 razy zmieniałem oprogramowanie i za każdym razem za to płaciłem - może masz "chody" i dlatego nic za to nie brali gdy im je wysłałeś.

Co do wygaszania pieca to u mnie wystarczy wyłączyć sterownik - wtedy sam wygasa.

zawijan
07-05-2010, 09:51
PAPROCIAK, jak można, to dalsze dyskusje przenieśmy na ten wątek. Nie chcę pozostawać goło słowny.
Autor wątku o brucerze nie życzy sobie moich wypowiedzi, chcę to uszanować.

Znowu fałszywie przedstawiasz problem, jaki występuje w relacjach między nami. Nieprawdą jest, że nie życzę sobie Twoich wypowiedzi. Prawdą jest natomiast, że nie życzę sobie Twoich wypowiedzi NIE NA TEMAT, którego dotyczy wątek, bo to rozbija przejrzystość wątku. Pomijam już fakt, że te wypowiedzi są najczęściej tylko bezczelną reklamą wyrobów, którymi jesteś zainteresowany. Na tym wątku takie wypowiedzi mi nie przeszkadzają, bo tu jest ich miejsce.

zawijan
07-05-2010, 09:57
Co na targach:
Jak wspomniałem była firma Ponar z brucerem i eCoal. Stoisko było na hali nr.5
Nie wiem co ma być takiego innowacyjnego, jeden kanał poziomy i 2kanały pionowe, zupełnie jak w kotłach UKS produkowanych od końca lat 60-ych przez spółdzielnie kotlarską z Pleszewa.
Na kanale poziomym położona ceramika, ot cała innowacyjność.

Była ekoenergia ze swoim poprawionym palnikiem - palenisko jest mniejsze.
Był kocioł Sekom z Ekoenergią i sterowaniem PID.

Na targach rządziło w tym roku sterowanie firmy PLUM, czyli serie ekoMAX200 do zasypowych, serie ecoMAX700 oraz 800 do podajników, wszystko z individual fuzzy logic.
PLUMy były na Heiztechnik, Cichewicz, Klimosz i wielu innych producentach.
Szczerze powiem, że PLUM zalał te targi swoimi wyrobami.

Klimosz/Viadrus przy jednym kotle miał sterowanie Multi-Ster biomasa pid Elektro-Mizu
PUMA była jako opcja m.in. na kotłach Grobelnego.

Była tez na kilku kotłach firma Elster ze swoim PID m.in. stoisko Galmet czy Fokus

Tatarek był przy kotłach SEKOM(rt09pid) i prawie na 80%kominków (w tej branży są bardzo mocni, szczególnie z płynnym sterowaniem przepustnica pod kominek). Z Tatarka przy zasypowych korzysta podobno m.in. Cichewicz czy Viadrus za granicą, czasami w prasie fachowej widać wspólne reklamy Tatarka z Klimoszem.

Co do ekoenergii koniec maja/początek czerwca debiut rynkowy mniejszego palnika II-ej generacji o mocy max. do 25kW. Palnik wprowadzamy do mocy Skam-P Premium 17 oraz 25kW, będziemy z nim myśleć o mniejszej mocy wymiennika, być może dojdzie 12kW do nowego sezonu grzewczego.

Bardzo „oryginalny” opis targów. Odniosę się jednak tylko do jednego fragmentu tego opisu, tzn. do kotła Ponaru, bo o nim akurat wiem trochę więcej, niż o innych opisywanych rozwiązaniach.
Dlaczego skrytykowałeś tylko produkt Ponara, pozostawiając inne bez komentarzy? Czy posiadasz jakąś wiedzę, że jest to kocioł nie warty uwagi? Podziel się tą wiedzą. Poza tym – bardzo mnie ciekawi, jakie są Twoje wyróżniki innowacyjności w odniesieniu do kotłów. Czy kocioł, który tych Twoich kryteriów nie spełnia jest kotłem bezapelacyjnie złym, czy też może być jednak kotłem dobrym z punktu widzenia użytkownika?
Jakich „innowacyjnych” rozwiązań oczekujesz w konstrukcji kotłów? Kocioł to jest po prostu kocioł. Ma mieć palenisko, komorę dopalania i wymiennik ciepła – to wszystko. Tyle, że elementy te powinny być skonstruowane zgodnie z regułami rządzącymi procesem spalania, przepływem mediów, wymianą ciepła itd. A nie zawsze tak jest. Często wprowadzane są różne „innowacje”, które poza udziwnieniem nie przynoszą żadnego pozytywnego efektu. Nie jeden raz były do nas przywożone takie kotły.
Czy wiesz jaka jest konstrukcja kotła Ponaru? Nie tak „na oko”, tylko dokładnie – jakie są przekroje kanałów spalinowych i wodnych, jakie są prędkości przepływu mediów, jaka jest efektywność wymiany ciepła? Czy „innowacyjność” ma polegać np. na postawieniu kotła do góry nogami?
Prezentujesz (na tym forum, a także na innych) bardzo „ciekawy” sposób oceny kotłów – poprzez patrzenie na kocioł i fotografowanie płomienia. Niestety – to nie wystarcza, żeby ocenić jakość kotła. Tak się składa, że na naszym blogu prezentujemy wyniki pogłębionych badań właśnie kotła PONAR-EKO 17kW. Możesz je tam zobaczyć:
http://zawijan.wordpress.com/regulatory-kotlow/algorytm-dwustanowy/
http://zawijan.wordpress.com/regulatory-kotlow/ecoal-pl-idea-sterownika/ecoal-pl-mala-moc/
Pokaż nam takie wyniki badań swojego kotła SEKOM z Ekoenergią i sterowaniem PID. Jeśli nie masz takich wyników – przyjeżdżaj z tym kotłem do nas. Zrobimy mu badania eksploatacyjne i zamieścimy na blogu. ZA DARMO – dla „dobra nauki”. Chętnie porównam te wyniki z wynikami „nieinnowacyjnego” Ponara. Myślę, że innych też to zaciekawi.

Jarecki79
07-05-2010, 11:15
Nie wiem, w którym miejscu dostrzegasz krytykę kotła PONAR, napisałem,że budowa kanałów dymnych jest taka jak w konstrukcjach UKS znanych od lat 60-ych.
Czyli 1kanał poziomy i 2pionowe. Zatem nie widzę w tym nic innowacyjnego. Innowacyjny jest sterownik na tym kotle i jego palnik.

Gdzie tu jest krytyka? Sami takie wymienniki mamy w ofercie od dobrych 30lat (UKS, Uniwersalny Kocioł Stalowy)

A pisanie,że kocioł jest niewarty uwagi to bezczelność z Twojej strony.

Jakbyś nie zauważył chodziło mi o fakt, że na obecnych targach najwięcej było sterowań firmy Plum a jedynie jeden produkt z eCoal.

Mam prawo widzieć i podsumować targi, tak jak uważam, a nie tak, jak Ty to sobie wymyślisz.
Nie chce mi się nawet odpowiadać na zarzuty dotyczące bezczelnej reklamy, bo to akurat Twoja domena. Ty reklamujesz konkretny kocioł, sterownik i palnik.

Ty reklamujesz stale swój blog, czy widziałeś na tym forum, abym wkleił link do swojej strony firmowej lub sklepu?

Nie mam ochoty na przepychanki z Tobą.
Zachowuj się jak mężczyzna, skoro nie chciałeś, abym się odzywał na tamtym wątku, to nie zmieniaj teraz zdania, odpowiadałem na pytanie Paprociaka.
Wybrałem fragment wypowiedzi, który mnie interesował i zapytałem a także odpowiedziałem na temat (ma identyczne prawo jak Ty- odpowiadam na fragmenty, które mnie interesują). Ponieważ stosujemy palniki Brucer a także ekoenergia czułem sie uprawniony do wypowiedzi na tamtym wątku. Z korzyścią dla wszystkich a nie na złość Tobie.
Mimo,że forum jest otwarte postanowiłem uszanować Twoją wolę i tam nie pisać, to Ty mnie teraz tutaj atakujesz.

Mam tego po czubek głowy. Reklamujesz non stop po chamsku wszędzie w internecie swój blog, sterownik z którego licencji masz zarobek oraz palnik na którym zarabiasz z tytułu licencji, także kocioł, na który jak rozumiem równiez udzieliłeś licencji i na którym zarabiasz a do innych masz pretensje, że coś reklamują.

Jeszcze rozumiem,że na swoim wątku wklejasz linki do tego bloga, jestem w stanie zrozumieć,że nawet tutaj je wklejasz, ale skoro Ty masz prawo do autoreklamy, to identyczne prawo daj innym.
To jest właśnie bezczelność do kwadratu. Ty możesz, inni nie.

zawijan
07-05-2010, 12:17
Jarecki
Wymowa części Twojego wpisu, dotycząca Ponara, jest jednoznaczna i co byś teraz nie napisał – nic tego nie zmieni.
Oczywiście, że masz prawo widzieć i podsumować targi tak, jak uważasz. Ja – z kolei – mam prawo skomentować Twoje wypowiedzi jako uczestnik forum tak, jak ja to uważam. Nie ma tu o czym dyskutować.
Znasz moje poglądy n/t reklamy na forum. Wielokrotnie je tutaj artykułowałem. Powtórzę je.
Uważam, że reklama na forum jest nie tylko dopuszczalna, ale – przede wszystkim – potrzebna. Przecież forum jest po to, żeby czytelnikom przekazać maksimum informacji na interesujące ich tematy. Dlaczego reklama pisana przez osoby związane – ogólnie mówiąc - z produkcją konkretnego wyrobu ma być naganna (pod warunkiem, że nie ukrywają tego faktu), a reklama pisana przez osoby nieznane (podpisujące się tylko Nickami) nie budzi zastrzeżeń? Przecież każdy wpis, w którym wymienia się konkretne wyroby JEST REKLAMĄ. Ważne jest – według mnie – żeby treści reklamowe były wypisywane tylko na wątkach, z którymi wiążą się tematycznie. Wtedy wzbogacają one wątek. Jeśli wpisuje się je na wątkach o innej tematyce – są zwykłym śmieciem.
Zauważ, że ja nie wklejam linków do swojej strony firmowej ani sklepu, ale do poradnika, zawierającego wiele informacji nie dostępnych gdzie indziej (jeśli znasz miejsca, gdzie takie informacje można znaleźć – podaj te linki, zamieszczę je także na naszym blogu). W poradniku podaję informacje obiektywne, fachowe i dotyczące każdego wyrobu, który zostanie poddany badaniom. Nie dotyczą one wszystkich wyrobów, bo nie wszyscy producenci chcą poddać swoje wyroby takim badaniom. Dlaczego? Nie będę snuł rozważań n/t przyczyn takiego stanu rzeczy. Ty też nie zająknąłeś się nawet na moją propozycję przebadania ZA DARMO kotła z Twojej firmy, a tylko lejesz mnóstwo wody, żeby utopić niewygodny Ci temat.
Ja Ciebie wcale nie atakuję. To jakaś paranoja z Twojej strony. Ja tylko odnoszę się do niektórych Twoich wypowiedzi, z którymi się nie zgadzam. To chyba jest istotna różnica. Uważasz, że nie mam prawa nie zgadzać się z Tobą? A może uważasz, że nie mam dostatecznych kompetencji, żeby móc krytykować niektóre wypowiedzi n/t konstrukcji i technologii kotłów? Jeśli tak – to napisz to. Jeśli nie – to się nie ciskaj, tylko podejmuj rzeczową, konkretną dyskusję.

Jarecki79
07-05-2010, 16:24
Ciskasz się i tyle. Nie zaśmiecaj wątka swoimi wyrzutami, nie mam ochoty na kłótnie i przepychanki.

Nie krytykuję Ponar, mówię,że w konstrukcji kotła nie widze nic innowacyjnego (bo taki wymiennik również produkujemy grubo ponad 30lat i na dzień dzisiejszy uważamy,że do kotła ślimakowego kanały pionowe nie są najwygodniejszym rozwiązaniem ze względów obsługowych)
Wyniki konstrukcji wymiennika UKS (zwykły, klasyczny kocioł bez podajnika opalamy miksem węgla orzech z miałem) bez trudu znajdziesz w swoim instytucie. np. ze spółdzielni kotlarz.

Nie wciskaj mi bezczelnie słów, których nie wypowiedziałem. Na blogu promujesz ogniwo, ponar, eCoal, Brucer. Masz do tego prawo, Twój blog-Twoja sprawa.
Teksty są napisane tak,że promują te konkretne rozwiązania, promują również konkretne konstrukcje, które Ty subiektywnie uważasz za najlepsze. Też dobrze-Twój blog-Twoja sprawa. Spora część materiałów to solidna wiedza i dobre wskazówki a spora część to ukryte teksty reklamowe konkretnych konstrukcji i rozwiązań.

Tutaj daj prawo innym do własnego zdania. Oprócz czystości spalania liczy się też wygoda użytkowania, ilośc zajmowanego miejsca na głębokość, szerokość, część osób szuka atrakcyjnej ceny, część zwykłego sterownika itp itd.

Co mam komentować, kotły mam przebadane, posiadają atesty. Pomyślę o Twojej propozycji jak zrobimy na jesień czy wiosnę coś nowego np. 12kW z mniejszą ekoenergią, której debiut rynkowy lada dzień. Wtedy propozycja będzie godna do rozważenia. Wykonanie testów - propozycja bardzo fajna z Twojej strony.

Tyle,że przy okazji można zrobić atest a na to potrzebne pieniążki. Temat odsuwam zatem na jesień czy przyszłą wiosnę, jak sprawa będzie nadal aktualna .

Chcesz składać mi propozycje dotyczące badań, przecież znasz mojego maila. Masz ochotę zapytać o brucer-a, tez możesz napisac na maila, odpiszę i powiem jak wyglądaja doświadczenia do tej pory.

Dalsze zaśmiecanie tego wątku uważam za bezcelowe.

Marek Dzit
07-05-2010, 16:24
czy posiada ktoś kocioł zębiec kpp duo? proszę o opinie

Jarecki79
07-05-2010, 16:36
Uważaj, bo piszesz o kotle z wodnym rusztem awaryjnym oraz o konstrukcji górnokanałowej.

To kolejny przykład producenta kotłów obok producentów Pleszewskich m.in. Tilgner, Sekom, Grobelny, Konstal itd., Klimosza,HEF-a, DEfro, ostatnio Galmet i Zębiec i wielu innych oferujących kotły z podajnikiem z wygodnym, stałym wodnym rusztem awaryjnym.

Rozwinięcie DUO lub DUAL przyjęło się jako określenie stałego, wodnego rusztu awaryjnego.

Z tego, co pamiętam Zębiec korzysta ze sterowników firmy elster z algorytmem PID. nie wiem tylko, czy jest to obecnie model Perfekt czy Expert

zawijan
07-05-2010, 18:19
Jarecki
Czy użytkujesz lub użytkowałeś kocioł zębiec kpp duo? Czy to co napisałeś powyżej, to jest opinia użytkownika takiego kotła, wynikająca z jego doświadczeń?
Problem z Tobą polega na tym, że większość Twoich odpowiedzi wygląda właśnie tak, jak Twoja odpowiedź na pytanie, które zgłosił Marek Dzit. Są nie na temat. Niby mają związek z przedmiotem pytania, ale jest to związek bardzo odległy.
Porównanie Ponara z UKS-em jest bardzo cwanym chwytem z Twojej strony, bo UKS jest zaliczany do najgorszych konstrukcji kotłowych. Tyle tylko, że te wymienniki nie są takie same. Być może takie jest Twoje zdanie – nie odmawiam Ci prawa do własnego zdania. Ale wydawanie opinii o urządzeniu w oparciu o fakt, że stałeś koło niego i oglądałeś, jest raczej niepoważne.
Zauważ proszę, że ja nie wydaję opinii o urządzeniach – ani cudzych, ani „swoich”. Podaję tylko wyniki badań tych urządzeń, które przebadałem. Dociera to do Ciebie? Nigdzie nie napisałem, że kocioł OGNIWO czy PONAR jest lepszy od kotła X czy Y. Nigdzie nie napisałem, że kocioł X lub Y to kocioł zły. Piszę tylko to, co wiem. Wiem też, że moje zdanie może nikogo nie obchodzić. Natomiast wyniki badań mówią same za siebie.
Nie chcę też składać Ci propozycji dotyczących badań. Chciałem tylko sprawdzić, jaka będzie Twoja reakcja na możliwość zbadania kotła z Twojej firmy. Reakcja jest taka, jak przewidywałem. Tę jedną propozycję podtrzymuję. O innych zapomnij.

Marek Dzit
07-05-2010, 19:41
no właśnie na co mam uważać ? dobry to kocioł czy lipa. Zębiec to chyba dobra firma

Jarecki79
07-05-2010, 20:17
Marek Dzit

Napisze , co mi się w tym kotle podoba.

Ma budowę górnokanałową, co w moim przekonaniu jest plusem.
Dostęp do wyczystek kotła masz od przodu, czyszczenie będzie zatem szybkie i wygodne.
Popytaj innych uzytkowników podobnych kotłów z tego typu kanałami. Jest ich trochę na tym forum.

Przy kanałach pionowych należy brać pod uwagę dostęp do górnej wyczystki/ek (prowadzenie rur instalacji c.o. nad kotłem, konieczność ściągania górnej izolacji itp.)
Przy kanałach pionowych i wąskiej kotłowni może się tez okazać, że do wybrania sadzy odrapanej z kanałów pionowych będzie problem z dojściem do bocznej, dolnej wyczystki, która najczęściej znajduje się za koszem zasypowym. W części przypadków wymaga to wybrania węgla z kosza i demontażu samego kosza.

Tych problemów nie ma przy konstrukcjach górnokanałowych.

Ruszt wodny - jest stale gotowy do użytku, jak jest na odpowiedniej wysokości, nie pogarsza parametrów spalania.
Zaleta rusztów wodnych jest fakt, że w trakcie palenia z automatu można na bieżąco wrzucić jakieś deski pozostałe po budowie czy jakieś papiery. nie trzeba do tego celu wygaszać palnika.
W samej obsłudze jest tez bardziej czysty i mniej pracochłonny. Wrzucam na ruszt i sie pali. Żeliwny teoretycznie mógłby być niżej i mieć większa pojemność, ale do skorzystania z rusztu żeliwnego nalezy palnik automatyczny wygasić, ułożyć demontowalne ruszta żeliwne i przepalić drewnem. Jak skończymy przepalanie to przy ruszcie żeliwnym trzeba poczekac, aż wystygnie, dalej w jakis rękawicach go zdemontować i przejśc do rozpalania paleniska automatycznego.

Patrząc zatem na wygodę użytkowania, łatwy dostęp do wyczystek i ruszt awaryjny stale gotowy do użytku.

Zawijan łaskawie odczep się i wypisuj na innym wątku, może UKS nie jest konstrukcją idealną na dzień dzisiejszy, ale w latach 60-ych oraz 70-ych była to jedna z lepszych konstrukcji na rynku. Czego się spodziewałeś odnośnie badań, że na Twoje widzi-mi-się weźmiemy z magazynu kocioł i zawieziemy go pobrudzić, bo taką masz fanaberię -po tych testach odkupisz go w cenie detalicznej? Kotły maja atesty i każdy klient kupujący wyrób otrzymuje ich kopię. Jak zrobimy nowy produkt, będziemy myślec o badaniach. Koniec kropka.

Jak Ci się nudzi, to wypisuj na wątku o brucerze i nie zaśmiecaj tego.

Pozwolisz, że ja sam ocenię, czy odpowiadam na temat i że sam będę wybierał posty na które mam odpowiedzieć.

Mam po czubek głowy Twoich wojen podjazdowych. "Reakcja jest taka jak przewidywałem, o innych propozycjach zapomnij".
W tym klimacie w nosie mam Twoje propozycje, stopień Twojej złośliwości jest porażający i obrzydliwy.

zawijan
07-05-2010, 21:00
Marek Dzit

Popytaj innych uzytkowników podobnych kotłów z tego typu kanałami. Jest ich trochę na tym forum.


Przecież on właśnie pyta! Bardzo konkretnie. I oczekuje odpowiedzi kogoś, kto taki kocioł eksploatował, a nie wywodów filozoficznych.

zawijan
07-05-2010, 21:15
Zawijan
Pozwolisz, że ja sam ocenię, czy odpowiadam na temat i że sam będę wybierał posty na które mam odpowiedzieć.

Pozwalam. Każdemu wolno pisać i każdy ma prawo wyboru.
A Ty pozwól, że będę pisał n/t Twoich wpisów to, co uznam za stosowne. Merytorycznie - nie personalnie, bo Twoja persona jest dla mnie całkowicie inertna. Nie dyskutuję z Tobą - jako z osobą. Dyskutuję z Twoimi wpisami. Tymi, do których mam zastrzeżenia. To też każdemu wolno.

zawijan
07-05-2010, 22:10
Zawijan
Czego się spodziewałeś odnośnie badań, że na Twoje widzi-mi-się weźmiemy z magazynu kocioł i zawieziemy go pobrudzić, bo taką masz fanaberię -po tych testach odkupisz go w cenie detalicznej? Kotły maja atesty i każdy klient kupujący wyrób otrzymuje ich kopię.

Podsunąłeś mi inny pomysł. Możemy wykonać badania tego kotła z Twojej firmy podczas eksploatacji u któregoś z użytkowników. Myślę, że użytkownik nie będzie miał nic przeciwko temu, żeby zobaczyć jakie wyniki NAPRAWDĘ osiąga jego kocioł.
Może ktoś z czytelników zgłosi się jako obiekt takich badań. Chodzi o kocioł retortowy z firmy SEKAM z palnikiem Ekoenergii i sterownikiem PID. Czekamy na odzew.

SUSPENSER
07-05-2010, 22:45
Mam pytanie o sterowniki PLUM ECOMAX 800 - czy są na podobnym poziomie technologicznym co eCOAL czy PUMA czy też są w czymś lepsze/gorsze ?

Jest ich faktycznie coraz więcej na rynku, więc proszę zamiast się kłócić odnieście się Panowie do tego - na pewno znacie konkurencję i wiecie czym się różnią od Waszych.

zawijan
08-05-2010, 20:34
SUSPENSER
Zacznę od tego, że nie kłócę się z Jareckim. Różnica zdań – to nie kłótnia. Skoro już jestem na tym forum – to nie mogę tolerować na nim bzdurnych lub fałszywych informacji, bo to byłoby moim cichym potwierdzeniem ich prawdziwości. Myślę, że to rozumiecie. Przecież pracuję w instytucie technologicznym i zawodowo zajmuję się urządzeniami grzewczymi małej mocy i paliwami stałymi – etyka zawodowa narzuca mi pewne obowiązki.
Stąd też jestem w sytuacji istotnie innej od Jareckiego, bo nie mogę pisać nie tylko wszystkiego co mi się pomyśli (mądrze czy głupio), ale także nie mogę pisać wszystkiego co wiem o konkretnych kotłach, które zgłoszono nam do badań, jeśli klient nie zgodzi się wyraźnie na publikowanie tych informacji. Jareckiemu wolno pleść bzdury na każdy temat, bo teoretycznie jest anonimowym czytelnikiem, który przedstawia swoje opinie. Musi tylko pilnować się, żeby dbać o interes swoich pracodawców, czy swoich partnerów (bo mogą mu „przyłożyć”). Ja muszę się pilnować, aby nie narazić instytutu na zarzut wyrządzenia szkody naszemu klientowi. Myślę, że to też potraficie zrozumieć. Toteż staram się przekazać Wam swoją wiedzę w tym zakresie poprzez wyjaśnianie teorii procesów zachodzących w kotle. Myślący czytelnik może z tych wyjaśnień wyciągnąć wiele informacji na interesujące go zagadnienia szczegółowe. Kto tego nie potrafi – trudno, jest skazany na żer dla marketingowców pokroju Jareckiego. Może gdy skończę już pracować zawodowo, a jeszcze będę miał ochotę na aktywność w tej dziedzinie, podejmę z większą swobodą batalię przeciwko takim praktykom. Może.
SUSPENSER, Ty w swoich wpisach wykazujesz poziom wiedzy technologicznej wykraczający poza przeciętność. Myślę więc, że zrozumiesz, dlaczego nie mogę przejść obojętnie nad stwierdzeniem Jareckiego, że wymiennik ciepła w kotle PONAR-EKO jest taki sam, jak w kotle UKS (nie będę już wracał do szeregu jego wcześniejszych informacji, na temat których „ścieraliśmy się” na tym i na innych forach). To nieważne, że akurat PONAR-EKO jest „naszym” kotłem – gdyby nie był „naszym”, zareagowałbym tak samo. Przecież tacy czytelnicy, jak np. Marek Dzit (żeby nie szukać daleko), którzy poszukują konkretnych informacji w dziedzinie o której wiedzą bardzo niewiele, nie potrafią ocenić prawdziwości przekazywanych im informacji. Jeśli nie otrzymają informacji przeczącej – przyjmą tamtą informację za prawdziwą i mogą podjąć niewłaściwe, szkodliwe dla siebie decyzje.

zawijan
08-05-2010, 20:40
Mam pytanie o sterowniki PLUM ECOMAX 800 - czy są na podobnym poziomie technologicznym co eCOAL czy PUMA czy też są w czymś lepsze/gorsze ?

Niestety, nie mogę wiele powiedzieć o sterownikach PLUM ECOMAX 800 czy PUMA. Ich twórcy i producenci – ze zrozumiałych powodów – niewiele piszą o zasadach działania, ograniczając się do wyspecyfikowania zalet tych wyrobów. Nie znalazłem też nigdzie opublikowanych wyników badań kotłów prowadzonych przez te sterowniki, ani nie miałem takich kotłów w badaniach.
Oba te sterowniki – jak piszą ich producenci – wykorzystują algorytmy oparte o technologię logiki rozmytej (fuzzy logic), co jest stwierdzeniem na wysokim poziomie ogólności i nie mówi nic o istocie sterowania procesem spalania (o rodzaju sygnałów wykorzystywanych do sterowania procesem spalania). To coś tak, jakby powiedzieć, że do wykonania bilansu używa się technologii dodawania/odejmowania i mnożenia/dzielenia, bez informacji skąd bierze się dane do wykonania tego bilansu (bezbłędnie wykonane obliczenia, oparte jednak na błędnych danych do obliczeń, dają błędne wyniki końcowe). FUZZY LOGIC czy PID – to tylko narzędzia, powszechnie znane i stosowane w technice. Istotą sterowania procesem spalania jest zaś rodzaj wykorzystywanych sygnałów i sposób ich wykorzystania - bez wiedzy o tych sygnałach i sposobach nie potrafię ocenić ich poprawności.
Nie wiem jak Ty, ale ja pod pojęciem „poziom technologiczny” sterownika rozumiem poziom rozwiązania poprawności procesu spalania paliwa w kotle. Dalszy ciąg, tzn. sposoby rozwiązania sterowania obiegami wodnymi, uważam za sprawy wtórne, powiedziałbym nawet – drugorzędne. Cała ekonomika spalania realizuje się w palenisku i wymienniku ciepła kotła. Reszta – to tylko sprawy dystrybucji wytworzonego ciepła. Można na odcinku dystrybucji ciepła „wyprodukować” straty ciepła, ale nie można tam uzyskać dodatkowych ilości ciepła, zwiększających efektywność energetyczną kotła.
O regulatorze ecoMAX 800 R firmy PLUM wiem tylko tyle, że – jak pisze producent - stosowany w nim algorytm indywidual fuzzy logic jest implementowany do regulatora po długotrwałym badaniu danego typu kotła firmy partnerskiej w Laboratorium firmy PLUM i po zdjęciu charakterystyk cieplno-emisyjnych. Jest to więc regulator dedykowany do konkretnego typu kotła konkretnego producenta (jak eCoal.pl), co według mnie jest rozwiązaniem prawidłowym. Wielokrotnie o tym pisałem, szczególnie w dyskusjach z Jareckim. Można go więc nabyć wyłącznie – tak sądzę – z kotłem danego typu i producenta. Trudno mi powiedzieć, jak ten regulator reaguje na większe zmiany jakości węgla, np. na zmianę „groszku” na „miał”. Nie znam także przypadków stosowania tego regulatora w kotłach z palnikiem BRUCER.
Trochę więcej wiem o regulatorze PUMA, który ma być następcą regulatora OGNIK PLUS. PUMA ma sterować procesem spalania wykorzystując analizę zmian trendu temperatury wody obiegowej (trochę na podobieństwo eCoala, który wykorzystuje analizę zmian trendu temperatury spalin). Taka jest myśl jego konstruktora – Włodka Smelcerza, który uważa, że ten sygnał umożliwi samoczynną zmianę nastaw palnika w przypadku zmiany jakości węgla w pełnym zakresie (tak jak w eCoalu). Czy to się uda? Zobaczymy za kilka tygodni. Na razie producent PUMY pisze, że prowadzi ona poprawnie spalanie w przypadku zmian jakości paliwa w zakresie +/- 15%.
Gdzieś na forum już pisałem, że nowy kocioł OGNIWO-PLUS z nowym palnikiem retortowym II-ej generacji (całkowicie nowym palnikiem – nie poprawionym BRUCEREM) planuje się sprzedawać w dwóch wersjach – jedna z regulatorem eCoal.pl dla tych, którzy nie radzą sobie z nastawami palników i nie chcą się tego uczyć - druga dla tych, którzy chcą i lubią bawić się własnoręcznie nastawami palnika (jak pokazują wpisy na forum – są tacy). Tak się złożyło, że porozumieliśmy się z firmami LS Elektronik (Włodek Smelcerz) i ELEKTRO-MIZ w sprawie opracowania sterownika dla tego nowego palnika. Wykonane wstępne badania ze sterownikiem OGNIK PLUS wykazały, że algorytm tego sterownika nie daje sobie rady przy przejściu z „groszku” na „miał” i niezbędne byłoby jego przeprogramowanie. Algorytm należałoby także dostosować do specyfiki palnika i współpracującego z nim wentylatora. Podjęliśmy decyzję o przerwaniu tych prac i ukierunkowaniu się na skonstruowanie sterownika do OGNIWA-PLUS na bazie nowej PUMY. Lada dzień rozpoczniemy stosowne badania i zobaczymy, co z nich wyniknie.
To tyle, co mogę powiedzieć na dzisiaj. Nie zabieram głosu n/t pozostałych elementów funkcjonalnych i „bajerów” tego i innych regulatorów, bo to wykracza poza zakres moich kompetencji.

miedz1
08-05-2010, 21:54
Obserwuję to forum od dwu lat. Do odpowiedzi skłoniła mnie część wypowiedzi ZawiJana :

" Tak się złożyło, że porozumieliśmy się z firmami LS Elektronik (Włodek Smelcerz) i ELEKTRO-MIZ w sprawie opracowania sterownika dla tego nowego palnika. Wykonane wstępne badania ze sterownikiem OGNIK PLUS wykazały, że algorytm tego sterownika nie daje sobie rady przy przejściu z „groszku” na „miał” i niezbędne byłoby jego przeprogramowanie. Algorytm należałoby także dostosować do specyfiki palnika i współpracującego z nim wentylatora."

Od dwu sezonów użytkuję kocioł GALMET 17 kw z obrotowa retortą wyposażony w sterownik PERFRKT R firmy Elster. Obecny sezon "przejechałem " na kiepskiej jakości miale, i nie było żadnych problemów przy przechodzeniu z groszku na miał. Sezon grzewczy zamykam 3,8 t spalonego miału przy ogrzewanej pow. 120 m2. budynek z lat 80 nie ocieplony +120l CWU, 4 osoby dorosłe. Mało tego na koniec sezonu testowałem mieszankę zboża i miału w proporcjach 1/4 miału i 3/4 zboża. Na miarodajne wyniki zabrakło czasu, choć wyglądało obiecująco.

pozdrawiam

Jarecki79
09-05-2010, 18:21
Podsunąłeś mi inny pomysł. Możemy wykonać badania tego kotła z Twojej firmy podczas eksploatacji u któregoś z użytkowników. Myślę, że użytkownik nie będzie miał nic przeciwko temu, żeby zobaczyć jakie wyniki NAPRAWDĘ osiąga jego kocioł.
Może ktoś z czytelników zgłosi się jako obiekt takich badań. Chodzi o kocioł retortowy z firmy SEKAM z palnikiem Ekoenergii i sterownikiem PID. Czekamy na odzew.

Kompletnie Ciebie nie rozumiem. Konstrukcja z wodnymi rusztami była badana w Twoim instytucie.

Jak chcesz jeździć, pogadaj z Suspenserem. Ok. połowy tego miesiąca kocioł Skam-P wyposażony w palnik ekoenergia, sterownik TATAREK RT09pid v5.12 będzie dostarczony do jego sąsiada. Będziesz miał też świadka w postaci użytkownika forum. RT09pid ma rozbudowane menu i sporo parametrów można ręcznie przestawić dla dobrego procesu spalania przy danym typie paliwa. Suspenser ma doświadczenie z tym sterownikiem, także wspólnie możecie się tam umówić.

Jarecki79
09-05-2010, 18:23
" Tak się złożyło, że porozumieliśmy się z firmami LS Elektronik (Włodek Smelcerz) i ELEKTRO-MIZ w sprawie opracowania sterownika dla tego nowego palnika. Wykonane wstępne badania ze sterownikiem OGNIK PLUS wykazały, że algorytm tego sterownika nie daje sobie rady przy przejściu z „groszku” na „miał” i niezbędne byłoby jego przeprogramowanie. Algorytm należałoby także dostosować do specyfiki palnika i współpracującego z nim wentylatora."

Szkoda też, że nie wspomniałeś, że sterownik został załozony na konstrukcję, z która nigdy nie pracował oraz o wspołpracy z małą dmuchawa, z która ognik również nigdy nie współpracował.

Mówiąc o podobieństwie UKS miałem na myśli budowę a nie proces spalania realizowany w tym kotle. Chodzi o jeden kanał poziomy i dwa kanały pionowe. To fakt, nad którym nie trzeba wielce debatować.

Jarecki79
09-05-2010, 18:31
"Na razie producent PUMY pisze, że prowadzi ona poprawnie spalanie w przypadku zmian jakości paliwa w zakresie +/- 15%."

To akurat opis FBS:
FBS - System Elastycznego Spalania (FBS Flexible Burning System)

Sterowniki wyposażone w ta opcję moga poprawnie spalać opał o kaloryczności różniącej się o 15% od nastawionej. Oznacza to, że zmiana kaloryczności opału w rozsądnych granicach nie wymaga korekcji dawki lub zmiany nastawy wentylatora. Ogień nie cofa się do kielicha ani nie występuje zjawisko wysypywania niedopalonego opału do popielnika.

PUMA PID steruje niezależnie dwoma procesami
a) regulacją temperatury dzięki:
PID-II - Algorytm PID-II dostosowuje moc kotła do zadanej temperatury, dzięki temu nie występują gwałtowne zmiany temperatury w kominie oraz komorze spalania. Kocioł jest w stanie grzac cały czas, bez przestojów z moca od 1% (stan podtrzymania ognia) aż do 100% (maksymalna moc kotła).

b) regulacją procesu spalania
ADC - Automatic Dose Control
Sterownik z ADC automatycznie zmienia nastawę podawania w zależności od wartości energetycznej opału do +-25% od nastawy pod dany palnik.

Zastosowano do ADC dodatkowy czujnik powrotu, należy go zamocować i dobrze zaizolować na rurze powrotnej wchodzącej do kotła.

Jarecki79
09-05-2010, 18:51
Mam pytanie o sterowniki PLUM ECOMAX 800 - czy są na podobnym poziomie technologicznym co eCOAL czy PUMA czy też są w czymś lepsze/gorsze ?

Jest ich faktycznie coraz więcej na rynku, więc proszę zamiast się kłócić odnieście się Panowie do tego - na pewno znacie konkurencję i wiecie czym się różnią od Waszych.

Znam jedno podobieństwo Plum800 oraz PUMA
Oba te sterowniki posiadają procesor 32-bitowy.

ecoMAX800 ma wyświetlacz graficzny, niebieski. Obsługuje całą masę urządzeń dodatkowych. Należałoby sprawdzić jak to pracuje po podłączeniu wszystkich urządzeń, czy nie ma problemów. Model serii 800 to kompletna nowość. Jest także nowa seria ecoMAX200 z przeznaczeniem do kotłów zasypowych.

Firma PLUM ma własne akredytowane laboratorium badania kompatybilności elektryczno-magnetycznej. Także pod względem bezpieczeństwa budowy sterownika wiedzą wszystko.

Czy sterowniki serii ecoMAX700 oraz ecoMAX800 działają prawidłowo pokaże nadchodzący, nowy sezon grzewczy.
Myślę, że jeżeli są jakieś błędy, zostaną wyeliminowane. Widać, że firma mocno się stara.

Serię ecoMAX700 widziałem podczas badań kotła innej firmy (weber) w OTGiS, wiem,że fuzzy logic na badaniach był wyłączony.
ecoMAX700 widziałem także podczas pokazu palnika TRIO firmy PANCERPOL, właściciele mówili, że fuzzy logic został wyłączony, bo ręcznie z przyrządem do badania kotłów lepiej ustawiają prace sterownika jak robi to zastosowany w nim algorytm. Było to jednak prawie rok temu a przez taki okres sporo może się zmienić.

Także z podobieństw PUMA oraz ecoMAX mają procesory 32bitowe.

zawijan
09-05-2010, 18:52
Kompletnie Ciebie nie rozumiem. Konstrukcja z wodnymi rusztami była badana w Twoim instytucie.

Jak chcesz jeździć, pogadaj z Suspenserem. Ok. połowy tego miesiąca kocioł Skam-P wyposażony w palnik ekoenergia, sterownik TATAREK RT09pid v5.12 będzie dostarczony do jego sąsiada. Będziesz miał też świadka w postaci użytkownika forum. RT09pid ma rozbudowane menu i sporo parametrów można ręcznie przestawić dla dobrego procesu spalania przy danym typie paliwa. Suspenser ma doświadczenie z tym sterownikiem, także wspólnie możecie się tam umówić.

Jeśli już zapomniałeś, czym się różnią badania atestacyjne od badań eksploatacyjnych, odsyłam ponownie do naszego poradnika http://zawijan.wordpress.com/6-badania-kotlow-2/
Co do reszty wpisu - Co na to SUSPENSER i jego sąsiad? Namawiam do wykonania tego eksperymentu.

zawijan
09-05-2010, 18:59
Szkoda też, że nie wspomniałeś, że sterownik został założony na konstrukcję, z która nigdy nie pracował oraz o wspołpracy z małą dmuchawa, z która ognik również nigdy nie współpracował.

Zgadza się. To znaczy, że sterownik OGNIK-PLUS nie jest sterownikiem uniwersalnym i przy zmianie palnika i układu napowietrzania trzeba go przeprogramować.
Żeby było jasne - jak już pisałem, chyba nawet na tym wątku, sterownik OGNIK-PLUS oceniam pozytywnie. Dlatego się nim zainteresowałem.

zawijan
09-05-2010, 19:09
Mówiąc o podobieństwie UKS miałem na myśli budowę a nie proces spalania realizowany w tym kotle. Chodzi o jeden kanał poziomy i dwa kanały pionowe. To fakt, nad którym nie trzeba wielce debatować.

Bardzo ładnie to opisałeś. Szkoda tylko, że PONAR-EKO nie ma kanału poziomego. Kształtka ceramiczna nie jest położona na kanale poziomym, tylko ogranicza od góry prześwit pierwszego z trzech kanałów pionowych.

Jarecki79
09-05-2010, 19:44
Bardzo ładnie to opisałeś. Szkoda tylko, że PONAR-EKO nie ma kanału poziomego. Kształtka ceramiczna nie jest położona na kanale poziomym, tylko ogranicza od góry prześwit pierwszego z trzech kanałów pionowych.

Wiesz to ciekawe, co piszesz, bo schemat tego kotła mówi co innego.
Czyżby co innego było badane a co innego jest sprzedawane pod tą nazwą?
To jest dopiero dobry trick marketingowy.
Pokazywać wyniki badań innego produktu a sprzedawać inny pod taka sama nazwą.
Biorę jeszcze pod uwagę błąd Twojego opisu o trzech kanałach pionowych.... wówczas wszystko jest ok

Cytowane wyrywki z ulotki Ponar dostępnej na targach:
"Ponar Eko kotły stalowe na miał węglowy sprawnośc cieplna 90%
seria PONAR EKO została skonstruowana na licencji Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu"


Oto szkic ponareko vel ponar żywiec kolportowany podczas targów Instalacje 2010

http://img641.imageshack.us/img641/4641/przekrjponareko.th.jpg (http://img641.imageshack.us/i/przekrjponareko.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Nie widzę na nim trzeciego kanału pionowego, dostrzegam jeden kanał poziomy i dwa pionowe. Żeby też była jasność kanał dymowy nie musi być wodny. Na targach był tez kocioł o prostym kształcie bez żadnych przewałów wodnych a rolę kanałów dymnych pełniły odpowiednio poukładane płyty ceramiczne.

zawijan
10-05-2010, 08:07
Jarecki
Do tej pory - czytając Twoje wpisy - często myślałem sobie "Jak ten Jarecki wspaniale potrafi udawać głupa, kiedy jest mu to potrzebne". Teraz muszę Cię spytać - A może Ty wcale nie udajesz?

Jarecki79
10-05-2010, 08:44
Szczyt Twojego chamstwa polega na tym, że niszczysz wszystkich, którzy udowodnią,że gdzieś się pomyliłeś.

Szczyt Twojej bufonady to wykorzystywanie szyldu instytutu i żądanie, aby wszyscy z tego tytułu uznawali jedynie Twoje racje, bo reszta to "marketingowcy" i nie znają się na swojej pracy.

Jesteś mistrzem obrażania innych, osobą pazerną, szukająca nieustannie kłótni.

A więc specjalisto, zobacz dokładnie na ten szkic.

Kółeczko z numerem 12 ma odchodzące 2kreseczki wskazujące dwa kanały dymne pionowe.
Ja dodałem patrząc na obieg spalin kanał poziomy (powinieneś się cieszyć).

Wytłumacz zatem, gdzie dostrzegasz trzeci kanał pionowy?, czy trzecim kanałem pionowym, który w żaden sposób nie jest zaznaczony na szkicu chcesz nazwać komorę spalania? W takim układzie konstrukcje OPAL czy SEKOM mają pięć kanałów dymnych.

zawijan
10-05-2010, 09:57
Wytłumacz zatem, gdzie dostrzegasz trzeci kanał pionowy?, czy trzecim kanałem pionowym, który w żaden sposób nie jest zaznaczony na szkicu chcesz nazwać komorę spalania? W takim układzie konstrukcje OPAL czy SEKOM mają pięć kanałów dymnych.

Tak. Pionowy kanał nad palnikiem - otoczony płaszczem wodnym - jest pierwszym kanałem pionowym. Pełni on równocześnie funkcje komory dopalania spalin.
Kształtka ceramiczna nie jest żadnym elementem żadnego kanału poziomego. Stanowi ona redukcję przekroju tego pierwszego kanału pionowego i ma do spełnienia kilka istotnych funkcji.
Zacząłeś wreszcie myśleć? To bardzo dobrze.

Jarecki79
10-05-2010, 11:09
Idealnie, do błędu się nie przyznajesz, brniesz w zaparte.

Teraz są 2 opcje:
a) Producent kotła źle wykonał szkic kotła i błędnie go opisał wskazując tylko dwa kanały pionowe
b) To Ty popełniłeś błąd wyskakując z trzema kanałami pionowymi i zwyczajnie się do tego nie chcesz przyznać.
Mam zatem następne pytanie, czy po ułożeniu awaryjnego rusztu w komorze spalania (tuz nad palnikiem) ta komora nadal będzie kanałem dymnym czy już tylko samą komorą załadowczą, czy nadal będzie to komora spalania pełniąca rolę kanału dymnego?

Bardzo ciekawa interpretacja, chylę czoła.

jack18
10-05-2010, 12:25
Panowie. Macie obaj ogromne zasoby wiedzy na temat kotłów ,sterowników itd. Po co wasze przepychanki i udowadnianie kto ma racje? Pozdrawiam..

zawijan
10-05-2010, 14:27
czy po ułożeniu awaryjnego rusztu w komorze spalania (tuz nad palnikiem) ta komora nadal będzie kanałem dymnym czy już tylko samą komorą załadowczą, czy nadal będzie to komora spalania pełniąca rolę kanału dymnego?

Ze względu na to, że ta komora jest otoczona płaszczem wodnym - zawsze będzie ona pierwszym kanałem pionowym wymiennika ciepła.
Na temat kwalifikacji wykonujących i oglądających schematy nie mam ochoty się wypowiadać.

Jarecki79
10-05-2010, 15:46
Panowie. Macie obaj ogromne zasoby wiedzy na temat kotłów ,sterowników itd. Po co wasze przepychanki i udowadnianie kto ma racje? Pozdrawiam..

jack18, widzę,że jestes z okolic Wrocławia, sprawdź wiadomości w skrzynce odbiorczej, odezwij się na maila.

Ja już pełen luz...

SUSPENSER
10-05-2010, 17:41
Co do reszty wpisu - Co na to SUSPENSER i jego sąsiad? Namawiam do wykonania tego eksperymentu.

Ja jestem za, ale zobaczę co na taką propozycję powie sąsiad.
Prześlij mi proszę na priv informacje jak miało by to wyglądać i kiedy się dziać (teraz czy w sezonie grzewczym) ?

PS zawijan, Jarecki79 dzięki za odpowiedzi ws Ecomax.

jack18
10-05-2010, 22:38
jack18, widzę,że jestes z okolic Wrocławia, sprawdź wiadomości w skrzynce odbiorczej, odezwij się na maila.

Ja już pełen luz...

Przesłalem i mam nadzieje ze w spam nie wrzucilo...

jack18
11-05-2010, 22:08
Dzieki Jarecki za materiały i bardzo ciekawe fotki.....

Jarecki79
12-05-2010, 09:20
Z tymi "ciekawymi fotkami" myślę, że nikt na dzień dzisiejszy podobnej usługi w zakresie sterowań nie oferuje.

Oczywiście to tylko dodatek, ale oprócz dobrego działania produkt może przecież także wyglądać i zapewniać radość dla oka.


Jakbyś miał więcej pytań, pisz śmiało na maila.

zawijan
12-05-2010, 09:32
Jarecki
Zszedłeś do podziemia? Czy też postanowiłeś przekazywać swoją wiedzę tylko wybranym?
Czy ludzie, którzy nie są z okolic Wrocławia, też mogliby oglądnąć te rewelacje?

Jarecki79
12-05-2010, 11:02
Zwyczajnie nie mam ochoty na Twoje uszczypliwości i złośliwości.

O Wrocław tez pytałem z konkretnego powodu.

Osoby zainteresowane sterownikiem PUMA oczywiście mogą zapoznać się z nowościami niezależnie od miejsca zamieszkania.
Zapraszam takie osoby do kontaktu na priva, o zapytania na otwartym forum, o zapytania na maila firmowego.

zawijan
13-05-2010, 10:19
Panowie. Macie obaj ogromne zasoby wiedzy na temat kotłów ,sterowników itd. Po co wasze przepychanki i udowadnianie kto ma racje? Pozdrawiam..

Cieszy mnie Twoja opinia. Dziękuję.
Chcę Ci jednak zadać kilka pytań i na ich kanwie podyskutować z Tobą i z innymi o pewnych sprawach, które mnie intrygują.
W Twoim wpisie brak jest logiki.
Nie obrażaj się. Nie chcę Ci dokuczyć. To nie jest jedyny wpis o takim charakterze – podobnych było już co najmniej kilkanaście – na tym i na innych wątkach. Dlatego mnie intrygują.
Piszesz, że mamy wiedzę (rozumiem, że jesteś zadowolony z tego, że się nią dzielimy z Wami), a równocześnie pytasz, dlaczego się kłócimy o to, kto ma rację. Tego nie mogę zrozumieć. Nie kłócimy się przecież o to, czy jarecki ma zeza a zawijan krzywy pysk – choć jarecki czasem próbuje ściągnąć dyskusję poza obszar merytoryczny. Kłócimy się przecież wtedy, kiedy nasze zdania się różnią.
Po co Ty wchodzisz na forum? Myślę, że po to, aby dowiedzieć się czegoś, czego nie wiesz.
Czy wierzysz bezkrytycznie wszystkiemu, co napiszą jarecki lub zawijan, lub jeszcze ktoś inny? Jeśli tak - to bardzo źle.
Czy nie zastanowiło Cię, że jeśli się kłócimy o to, kto ma rację – to znaczy, że jeden z nas nie ma racji? Czy Ty potrafiłbyś – bez informacji zawartych w tych kłótniach – ocenić kto ma rację? Myślę, że nie - bo nie szukałbyś wtedy tej wiedzy na forum.
Jeśli widzę, że ktokolwiek – nie tylko jarecki – pisze informacje nieprawdziwe, niekompletne lub tendencyjne, to prostuję, uzupełniam, wyjaśniam lub krytykuję - zależnie od potrzeby. Czy wolałbyś, żebym tego nie robił?

To oczywiste, że i jarecki i zawijan są na tym forum dlatego, żeby promować wyroby, z którymi są w jakiś sposób związani. Jeśli któryś z nich powie, że nie – nie wierzcie. To nic złego. Przecież na forum przychodzicie – między innymi - po to, aby takie informacje uzyskiwać. Zło jest dopiero wtedy, kiedy promocja odbywa się za pomocą nieuczciwej reklamy swoich, lub nieuczciwej antyreklamy cudzych wyrobów. Uczciwe pokazanie rzeczywistych walorów technicznych i wyników badań eksploatacyjnych wyrobów leży w interesie potencjalnych użytkowników. Zgodzisz się ze mną?
Podkreślam – pokazanie, nie wmawianie.
Podkreślam – rzeczywistych, nie wyimaginowanych.
Podkreślam – sprawdzonych, nie potencjalnych.
Może mam „trudny” charakter. Nie będę się bronił przed takim osądem. Trudno jednak spokojnie dyskutować z osobnikiem, który - nie znając przedmiotu dyskusji – przypisuje mu cechy, których on nie posiada i upiera się „przy swoim”, nie słuchając rzeczowych argumentów.
A zresztą – ja uważam, że każda dyskusja jest pożyteczna i człowiek myślący zawsze na niej skorzysta. A ponieważ jest już po sezonie – można sobie podyskutować trochę luźniej.

jack18
13-05-2010, 11:33
.Witam Akurat jeśli chodzi o mnie to na tym forum jestem tylko chwilkę ,ale znalazłem w sieci więcej na tematy które mnie interesują, miedzy innymi w Twoim poradniku...Wiec jestem zadowolony.. Oczywiście dyskusja moim zdaniem po to jest żeby wyjaśniać pewne niejasności i niedomówienia ,ale myślę ze jak we wszystkim w niej tez mile widziany jest umiar( np. Przy doborze słow. nie jej długości)...Nie wierze bezkrytycznie w to co każdy mówi ale biorę tez pod uwagę ze część wiadomości uzyskanych na tym forum może być dla mnie w przyszłości bardzo wartościowa...Powiem tak - z pełnym zaciekawieniem czytam wasze posty i te sporne i te w których sie zgadzacie i pewnie bez tych postów te watki nie miały by sensu ..Czasem jednak jest tak że dyskusje przekraczają pewne granice i nie musze pisać jakie bo rozmawiam z ludźmi bardzo inteligentnymi. Nie jest tez tak ze mi to jakoś bardzo osobiście przeszkadza a jeśli tak wynikło z postu to sorki może miało być tak- Panowie sprowadźcie swoja dyskusje na tor bardziej merytoryczny…. Pozdrawiam..

zawijan
13-05-2010, 13:10
jack18
Z Twojego postu nie wynikało nic, za co trzeba przepraszać.
Odpisałem, bo chciałem sobie trochę pogadać.
Dzięki za tę odpowiedź. Też bym wolał, żeby te dyskusje były wyłącznie merytoryczne.
Pozdrawiam

radams
17-05-2010, 21:52
Czy zna ktoś może hasło serwisowe do sterownika PUMA?

jack18
18-05-2010, 13:14
no,no troche mnie nie było i grubo sie na forum zrobiło....wojna podjazdowa, no cóz zdarza się, moj piec to enka set sterownik tatarka 09pid wersja sterów to 5,03 i muszę przyznać ze kociołek spełnił swoje zadanie, po sezonie grzewczym mam zamiar wysłać sterownik do tatarka w celu uaktualnienia softu,wysłałbym juz ale dogrzewam jeszcze c.w.u paląc deski z budowy:) bo ni ma słonca i solary mi wody nie nagrzewają.....buuuuuu

witam>Jaki palnik jest w tym kociołku i czy paliles mialem lub czymkolwiek innym niz eko? Jak tak to napisz jak sobie sterownik dawal rade ze zmiana paliwa? Pozdrawiam.

Jarecki79
18-05-2010, 14:15
Czy zna ktoś może hasło serwisowe do sterownika PUMA?

A konkretnie o jakie hasło chodzi, co chcesz zmienić i w jakiej konstrukcji kotła (ślimak czy tłok)

Hasło serwisowe do wizualizacji pracy kotła- rysowanie krzywych to 1203
Wyłączenie rysowania to ponowne wbicie kodu 1203

Haseł jest więcej, ale musze wiedziec w jakim celu i do jakiego typu podajnika

ePiotr
18-05-2010, 18:01
wymieniłem wreszcie kilka dni temu mojego tłokowca na ślimak DOMGAZU 20KW z obrotową retortą(w tym modelu montują palniki PANCERPOL)sterownik PERFECT ELSTERA,narazie pali się dopiero kilka dni,grzeję CWU+drabinkę i delikatnie podłogę w łazience,narazie rewelacja,mniejsze spalanie w porównaniu do tłoka ale to prawdopodobnie dlatego że był duuuuuuużo za duży (38KW)jak na mój domek

yacek13
18-05-2010, 19:56
Mam pytanie o sterowanie kotłem:
Sterownik Geco G403 P02, sterownik pokojowy Auration 2005.
Mam ustawioną: temperaturę kotła 62 st., bojlera 50 st. dolną histerezę 2st.
Gdy kocioł wejdzie w blokadę i obie pompy są wyłączone, to piec włącza się co ustawiony czas podtrzymania u3, ale nie włącza się, gdy jego temperatura spada więcej niż te 2 st. No i dochodzi do tego, że kocioł się wychładza np.do 38 st. i dopiero zaczyna się grzać do tych zadanych 62 st.
Co mam źle ustawione?

Radek1974
18-05-2010, 21:08
Do yacek13:

Ja też miałem ten sterownik Geco w połączeniu ze sterownikiem pokojowym (piec HEF 25 kw)-totalna porażka. U mnie też tak było (2 lata) ze spadkiem temp. i nic nie da się z tym zrobić. Możesz pogrzebać w parametrach serwisowych ale to nie wiele pomoże. Ja w tym roku pozakładałem na wszystkie grzejniki głowice termostatyczne (14 szt) i odłączyłem ten sterownik pokojowy. Od razu jest poprawa, piec ustawiony na 55 st. i histereza 2 st. i piec tego pilnuje. W każdym pomieszczeniu możesz sobie ustawić jaką chcesz temperaturę.

Pozdrawiam,

Jarecki79
18-05-2010, 21:13
yacek13
a świeci Ci się napis blo?

Jak tak, to wszystko jest ok, blokada od termostatu i kociol pracuje tylko w przedmuchach, wyjątkiem jest priorytet ciepłej wody , wówczas przy spadku temp,w bojlerze okresowo dobijana jest temperatura.

Mozna jedynie bawic sie pompą, przy pracy z termostatem pracuje ona przez 30sekund, możesz jednak zdecydować co jaki okres czasu. Fabrycznie jest to 1minuta, możesz zrobić np. 5minut. Wątpie jednak, aby to jakoś wielce pomogło. Lepsze są termostaty na grzejnikach.

miedz1
19-05-2010, 15:20
Moim zdaniem powinieneś być zadowolony ze swego wyboru. Ja użytkuję drugi sezon Galmeta 17 kw z obrotową retortą Pancerpola, z Perfektem R i jest ok. Zużycie opału do zaakceptowania, jak na razie niezawodny.

yacek13
19-05-2010, 19:49
yacek13
a świeci Ci się napis blo?

Jak tak, to wszystko jest ok, blokada od termostatu i kociol pracuje tylko w przedmuchach, wyjątkiem jest priorytet ciepłej wody , wówczas przy spadku temp,w bojlerze okresowo dobijana jest temperatura.

Mozna jedynie bawic sie pompą, przy pracy z termostatem pracuje ona przez 30sekund, możesz jednak zdecydować co jaki okres czasu. Fabrycznie jest to 1minuta, możesz zrobić np. 5minut. Wątpie jednak, aby to jakoś wielce pomogło. Lepsze są termostaty na grzejnikach.

Czyli dowiedziałem sie, że wszystko działa poprawnie, ale mnie o to jakoś to mnie za bardzo nie cieszy.
Będę kombinował z pompą ustawię ją dość często bo mam ustawione co 30 minut i dlatego woda w grzejnikach stoi zimna. A potem jak kocioł się podgrzewa to ta zimna woda do niego wpada i temperatura jeszcze leci w dół i wtedy jest strasznie duże zużycie węgla (jak na obecną pogodę oczywiście) bo trzeba podgrzać całą wodę CO prawie od początku.. To lepiej chybe będzie ustawić częstsze przedmuchy i częstsze mieszanie wody...

ofelia
19-05-2010, 21:18
Czy ktoś ma sprawdzonego dostawcę eko groszku,u którego można zamówić przez internet lub telefonicznie,dostarcza na terenie całego kraju węgiel workowany(najlepiej przez producenta)?

Jarecki79
19-05-2010, 21:21
Czyli dowiedziałem sie, że wszystko działa poprawnie, ale mnie o to jakoś to mnie za bardzo nie cieszy.
Będę kombinował z pompą ustawię ją dość często bo mam ustawione co 30 minut i dlatego woda w grzejnikach stoi zimna. A potem jak kocioł się podgrzewa to ta zimna woda do niego wpada i temperatura jeszcze leci w dół i wtedy jest strasznie duże zużycie węgla (jak na obecną pogodę oczywiście) bo trzeba podgrzać całą wodę CO prawie od początku.. To lepiej chybe będzie ustawić częstsze przedmuchy i częstsze mieszanie wody...

Podpowiem Ci w ten sposób.
Kilka sterowań, które znam pracuje najczęściej w interwałach 4minuty lub 5minut przy stałym czasie pracy pompy 30sekund (nie ma dostępu do zmiany długości pracy pompy)

karoka65
19-05-2010, 21:42
Czy ktoś ma sprawdzonego dostawcę eko groszku,u którego można zamówić przez internet lub telefonicznie,dostarcza na terenie całego kraju węgiel workowany(najlepiej przez producenta)?

Mogę ci polecić firmę Resover, nie będę podawał bezpośredniego linka bo może być to źle przyjęte. Wpisz w google to znajdziesz. eko groszek z kilku kopalni, o różnych kalorycznościach i co najważniejsze fachowa i szybka obsługa. Ja biorę u nich i jestem zadowolony. W tamtym tygodniu mieli promocję na kilka groszków, około 50 pln na tonie ale w tym tygodniu już nie ma. Zaglądaj na ich stronę, przeważnie w piątki wieczorem zmieniają ceny. Też często zaglądam, może jeszcze jakaś lepsza promocja będzie. Teraz duże opady w małopolsce i na śląsku może trzeba trochę zaczekać żeby węgiel podsechł.

jack18
19-05-2010, 23:23
Jarecki .Wiesz cos o sterownikach Lider? Co to jest za sterownik ?

jack18
20-05-2010, 00:21
I w sumie mam jeszcze jedno pytanie na temat ster Tatarek . Jak to z nim jest ,producent kotla wpisuje zakres dzialania dmuchawy a uzytkownik sam dobiera jej obroty do opalu, czy sterownik po ustawieniu go przez producenta kotla dobiera juz wszystko sam?

czp01
20-05-2010, 11:36
Witam

Co do groszku właśnie dzisiaj miałem dostawę groszku luzem z kopalni Julian. Miało być luzem 6 ton - ale wyszło 6,3 tony bo tak kierowcy naładowali. Groszek zakryłem folią i będzie się suszył jak będzie pogoda. Cena bez vatu to 498 zł za tonę a z vatem wychodzi ok. 607 zł. Kierowca powiedział, że na kopalni załadował mu groszek ładowarką ze środka pryzmy to powinno być mniej miału niż jak ładują z dołu po placu.

W tamtym roku z tego ekogroszku byłem zadowolony to może i ten będzie ok.

karoka65
20-05-2010, 17:12
Witam

Co do groszku właśnie dzisiaj miałem dostawę groszku luzem z kopalni Julian. Miało być luzem 6 ton - ale wyszło 6,3 tony bo tak kierowcy naładowali. Groszek zakryłem folią i będzie się suszył jak będzie pogoda. Cena bez vatu to 498 zł za tonę a z vatem wychodzi ok. 607 zł. Kierowca powiedział, że na kopalni załadował mu groszek ładowarką ze środka pryzmy to powinno być mniej miału niż jak ładują z dołu po placu.

W tamtym roku z tego ekogroszku byłem zadowolony to może i ten będzie ok.

Ile skroili za dowóz ? Ale groszku luzem już nie chcę, jak był jeszcze troszkę wilgotny to można było wytrzymać ale jak wysechł na pieprz to chodziłem przy każdym ładowaniu jak kominiarz a kurzu w kotłowni że no. Najlepiej w foliowych workach, zawsze ma troszkę wilgoci, nie wietrzeje i czysto. Na podstawie mojej wiedzy to najmniej miału jest na skrajach pryzmy. To co grubsze zawsze stacza się na boki a drobne i sypkie jest na środku. Ale jak masz prosto z kopalni to powinien być ok, kopalnie przeważnie płuczą.

czp01
20-05-2010, 23:48
karoka65 skroili 400

Groszek jak podeschnie to go pakuje w worki polipropylenowe i ładuje do kotłowni gdzie doschnie do końca. W zimie mam wygodnie bo jest zapakowany w workach i groszek jest suchy. Tak wiele znowu się nie kurzy.

Temat z workami foliowymi już przerabiałem ale doświadczenia mam negatywne - groszek był wilgotny albo mokry i kiepsko się palił.

Jarecki79
21-05-2010, 08:18
I w sumie mam jeszcze jedno pytanie na temat ster Tatarek . Jak to z nim jest ,producent kotla wpisuje zakres dzialania dmuchawy a uzytkownik sam dobiera jej obroty do opalu, czy sterownik po ustawieniu go przez producenta kotla dobiera juz wszystko sam?

Przy TATARKU dobiera się w zależności od zastosowanej dmuchawy i od mocy oraz typu palnika:

1. Max. wydatek powietrza podczas pracy podajnika plus czas wybiegu po jego zatrzymaniu (np. dłużej o 20sek) - dostępne do prostej korekcji przez klienta w okrojonym menu poziomu 1

2. Max. wydatek powietrza, gdy podajnik nie pracuje. (dane tryb instalatora)
3. Min. wydatek powietrza, gdy podajnik nie pracuje. (dane tryb instalatora)

Z siła pierwszą rozkręcamy dmuchawę, gdy paliwo jest podawane

Z granicami max-min bez podawania dobiera to algorytm w zależności od obciążenia układu grzewczego.

jack18
21-05-2010, 10:56
Dzięki Jarecki...

karoka65
21-05-2010, 19:08
karoka65 skroili 400

Groszek jak podeschnie to go pakuje w worki polipropylenowe i ładuje do kotłowni gdzie doschnie do końca. W zimie mam wygodnie bo jest zapakowany w workach i groszek jest suchy. Tak wiele znowu się nie kurzy.

Temat z workami foliowymi już przerabiałem ale doświadczenia mam negatywne - groszek był wilgotny albo mokry i kiepsko się palił.

Widzisz kolego, ile użytkowników tyle opinii. U mnie jak znowu wysechł bardziej się spiekał a troszkę wilgotny palił się cacy. No i ten brud.

karoka65
21-05-2010, 19:11
czp01 a jaką odległość miałeś od kopalni za te 400 pln ?

czp01
21-05-2010, 20:10
czp01 a jaką odległość miałeś od kopalni za te 400 pln ?

Gdzieś ponad 50 km w jedną stronę

ofelia
22-05-2010, 08:43
Dziękuję za linka:)Ja mieszkam na lubelszczyźnie,w średniej miejscowości i jest problem z groszkiem.Jest 2 składy,które go sprzedają.Za workowanie jedni liczą 50PLN(w sumie niedużo) a drudzy w ogóle workować nie chcą i mąż jeździ sam z workami i workuje u nich.Zajmuje mu to2-3h,ale b.narzeka:)No i dojrzałam do kupna workowanego ,tylko naczytałam się o oszustach i chciałabym kupić z pewnego źródła.

SUSPENSER
22-05-2010, 14:59
ofelia - ja aktualnie kupuję ekogroszek w Angora we Wrocławiu na Zakopiańskiej: www.eko-groszek.info.pl

Dowożą w całym kraju, na targach wystawiali się na jednym stoisku z producentem pieców ( który byle kogo by nie polecał ).

Mają workowany w kopalni lub z ich workowni w Bytomiu - co ważne podpisują się pod własnymi workami i podają na nich parametry węgla (wcześniej brałem "Pieklorza" w białych workach bez żadnych opisów w okolicznych składach.

Fakt, że są trochę drożsi, bo tona każdego z ich oferty (łącznie z Pieklorzem 28.5-29 MJ) kosztuje u nich 860 zł, ale mam już dość tego w białych workach po 790 zł/tonę który zawiera sporo mokrego miału.

Podobno jest to oszustwo, bo albo powinien być suchy i wtedy może zawierać trochę miału, albo mokry (płukany) powinien zawierać znikomą ilość miału bo własnie po to jest płukany żeby go nie zawierał.

W każdym razie ja po targach wziąłem od nich po 2 worki różnych gatunków i np. Pieklorz Chwałowicki ma sporo nadziaren i podajnik hałasuje (chrupie), Pieklorz Piekarski i Retopal są mniej kaloryczne i w tej samej cenie co mi się nie opłaca, ale najlepiej wypadł Pieklorz Bytomski na który się przerzuciłem.

Do tego gdy porozmawia się z nimi to widać, że są w tym temacie fachowcami np. dowiedziałem się, że warto kupować na zimę pod koniec upalnego lata, bo jest bardziej suchy (schnie podczas transportu taśmociągiem po płukaniu).

Karoka - ile kosztuje w Resover Pieklorz z KWK Bobrek ?

karoka65
22-05-2010, 22:46
Był ostatnio po 790 ale gdzieś od tygodnia podnieśli na 840 ale cena już zawiera transport.

SUSPENSER
23-05-2010, 22:50
karoka65 - dzięki za namiar - mają świetne ceny i pewnie z nich skorzystam :-)

ofelia
23-05-2010, 23:35
Ja też sie raczej na nich zdecyduję,przeważyła dobrze przygotowana strona internetowa,na większość pytań odpowiada bez zawracania ludziom głowy:)Pozostaje kwestia decyzji,który kupić.

radams
24-05-2010, 13:14
A konkretnie o jakie hasło chodzi, co chcesz zmienić i w jakiej konstrukcji kotła (ślimak czy tłok)

Hasło serwisowe do wizualizacji pracy kotła- rysowanie krzywych to 1203
Wyłączenie rysowania to ponowne wbicie kodu 1203

Haseł jest więcej, ale musze wiedziec w jakim celu i do jakiego typu podajnika

Dziękuję bardzo, wykresy już się wyświetlają.
Jest to tłokowiec, chciałem podejrzeć kilka rzeczy, między innymi temperaturę załączenia pomp, parametry podawania paliwa itd.
Czy jest gdzieś dostępny spis wszystkich haseł? Trudno mi określić co mogę potrzebować.

Jarecki79
24-05-2010, 13:22
Dziękuję bardzo, wykresy już się wyświetlają.
Jest to tłokowiec, chciałem podejrzeć kilka rzeczy, między innymi temperaturę załączenia pomp, parametry podawania paliwa itd.
Czy jest gdzieś dostępny spis wszystkich haseł? Trudno mi określić co mogę potrzebować.

Czy PUMA, którą posiadasz ma czujnik temperatury powrotu?

W innym wypadku to, co możesz zmieniać masz w menu korekcji klienta po przytrzymaniu guzika +
Korekcja wysokości kopca do tłoka w strone + skraca przerwy między dawkami oraz wydłuża czas mocniejszego nadmuchu po podaniu
Korekcja wysokości kopca do tłoka w strone - wydłuża przerwy między dawkami oraz skraca czas mocniejszego nadmuchu po podaniu

Jest max. ograniczenie siły nadmuchu, do którego algorytm ma prawo rozkręcać dmuchawę
Jest podanie minimalnej mocy kotła, to przy tłoku odpowiada za wygaszanie kotła przy pracy na niskiej mocy np. z samym bojlerem, do tłoka minimalna moc kotła w zakresie 6-9% a nie wyjściowe 3%.

Tyle Ci wystarczy, temp. załączenia pompy się nie ustawia.

radams
25-05-2010, 08:44
Czy PUMA, którą posiadasz ma czujnik temperatury powrotu?

W innym wypadku to, co możesz zmieniać masz w menu korekcji klienta po przytrzymaniu guzika +
Korekcja wysokości kopca do tłoka w strone + skraca przerwy między dawkami oraz wydłuża czas mocniejszego nadmuchu po podaniu
Korekcja wysokości kopca do tłoka w strone - wydłuża przerwy między dawkami oraz skraca czas mocniejszego nadmuchu po podaniu

Jest max. ograniczenie siły nadmuchu, do którego algorytm ma prawo rozkręcać dmuchawę
Jest podanie minimalnej mocy kotła, to przy tłoku odpowiada za wygaszanie kotła przy pracy na niskiej mocy np. z samym bojlerem, do tłoka minimalna moc kotła w zakresie 6-9% a nie wyjściowe 3%.

Tyle Ci wystarczy, temp. załączenia pompy się nie ustawia.

Dziękuję bardzo za podpowiedzi. Nie mam czujnika temp. powrotu. Czy warto go dołożyć we własnym zakresie? Wiem, że można aktualizować soft, skąd go brać? na stronie producenta Pumy nie zauważyłem działu download.

wacek1970
25-05-2010, 11:34
Jeżeli chodzi do http://resover.eu to mogę coś na ten temat powiedzieć albowiem od ubiegłego roku kupiłem już trzy razy u nich ekogroszek (piekarski i ekores), z tego około 24 tony spalone. Problemów z węglem żadnych, klient jest traktowany jak gość a nie cebrzyk, któremu można ciemnotę wciskać. Żadnej ściemy, zachwalania itp. tylko wyczerpująca i rzeczowa informacja. Dostawy profesjonalnym sprzętem, palety eleganckie, kultura na każdym kroku. Do 10 dni można zwrócić towar - nie spotkałem firmy handlującej ekogroszkiem , która poszła by na taki numer. Wynika to z tego zapewne, iż są pewni swojego węgla. Jeszcze w ubiegłym roku poleciłem ich swoim znajomym, wszyscy zadowoleni zawsze byli , z wyjątkiem mojej teściowej bo miała dostawę wieczorem a serial wtedy leciał ... Resumując w mojej ocenie jest to solidny i rzetelny dostawca, z którym warto się związać na dłużej.

Jarecki79
25-05-2010, 17:05
Dziękuję bardzo za podpowiedzi. Nie mam czujnika temp. powrotu. Czy warto go dołożyć we własnym zakresie? Wiem, że można aktualizować soft, skąd go brać? na stronie producenta Pumy nie zauważyłem działu download.

Na chwile obecna nowy soft możesz dostać, jeżeli o niego poprosisz. Firma Elektro-Miz wyśle Ci go mailem.
Nowe softy wymagają czujnika powrotu.

Tak- warto zamówić czujnik powrotu w firmie Elektro-Miz, bo tylko z nim współpracuje system autoadaptacji ADC. Zdjęcia wkleiłem na poprzedniej stronie tego wątku, zanim kolega zaczął swoja wojnę. Dopisano obsługę rusztu awaryjnego oraz ADC. Uruchamia sie to w menu klienta, na ikonie wysokość kopca idąc na +10 aktywuje sie ADC a idąc na -10 aktywuje się ruszt awaryjny.

Rozumiem też, że nie masz zapalarki, bo wówczas nie można korzystać z systemu ADC, czujnik powrotu dla kotłów ślimakowych czy tłokowych opalanych węglem montowany jest w miejsce czujnika spalin dla wersji na biopaliwa.

Po przegraniu softu będziesz potrzebował kod serwisowy, aby aktywować tłok i wgrac odpowiednie czasy wyzwolenia czujnika krańcowego i jego powrót oraz zadać wyjściową przerwę do liczenia paliwa, wgranie softu powoduje często wpisanie danych wyjściowych dla ślimaka.

Warto zatem przed wgraniem nowego softu w przypadku tłoka wejść w menu kodowe i spisać aktualne parametry wyjściowe, aby wiedzieć, co ustawić.

karoka65
25-05-2010, 22:04
hmmmn, nie to zebym się czepiał ale 2 posty?? i 2 peany na cześć resovera?? ;)no cóz reklama dzwignią handlu :P

Proponuję ci kolego: zadzwoń, zapytaj, sprawdź a później mów o reklamie. Ludzie pytają to się odpowiada, po to jest to forum. Widzę że ofelia chyba już dzwoniła. Gdy ja znalazłem tą firmę i zadzwoniłem to też byłem zaskoczony podejściem do potencjalnego klienta. Brałem u nich już trzy razy. Pozdrawiam.

karoka65
25-05-2010, 22:17
Pytanie do Jareckiego. Czy wiesz może kiedy każdy śmiertelnik będzie mógł kupić Pumę? Czytałem że na razie dostają tylko producenci kotłów. Jaka jest cena tego sterownika? bo też gdzieś czytałem może nawet w tym temacie że 1200 Pln. Trochę drogo. Obecnie mam Lidera. Udało mi się go jakoś ujarzmić i w sumie to jestem z niego zadowolony. Może szybciej bym się z nim zaprzyjaźnił gdy bym prędzej znalazł to forum.

wacek1970
25-05-2010, 22:42
hmmmn, nie to zebym się czepiał ale 2 posty?? i 2 peany na cześć resovera?? ;)no cóz reklama dzwignią handlu :P
No cóż, nie było moim zamysłem by mój post był tak postrzegany. Zarejestrowałem się na forum kilka miesięcy temu i gdybym chciał robić im reklamę to postów miałbym z 200 a nie 2. Rozbudowę mojego domu ukończyłem kilka lat temu, czasem coś poprawiam i stąd moja obecność na forum. Źródło wiedzy jest na tyle bogate, iż nie mam potrzeby śmiecić na forum zadając pytania, na które wiele razy udzielono już odpowiedzi. Forum muratora nie jest jedynym na które od czasu do czasu zaglądam. Nie było moim zamiarem pisanie poematów pochwalnych na ich temat, moje odczucia należy traktować jako subiektywne, a że są jak najbardziej pozytywne to nic na to nie poradzę. Sam prowadzę interes i staram się swoją robotę wykonywać jak należy. Dlatego podoba mi się, jak ktoś coś robi dobrze. I tylko tyle.

PAPROCIAK
26-05-2010, 00:21
Resover jest ok firmą , ale na dzis mają wysokie ceny. Sprawdzcie u regionalnych przedstawicieli kampani weglowej http://paliwa_kwalifikowane.kwsa.pl/297,jak_kupic_wegiel.html

Jarecki79
26-05-2010, 14:06
Pytanie do Jareckiego. Czy wiesz może kiedy każdy śmiertelnik będzie mógł kupić Pumę? Czytałem że na razie dostają tylko producenci kotłów. Jaka jest cena tego sterownika? bo też gdzieś czytałem może nawet w tym temacie że 1200 Pln. Trochę drogo. Obecnie mam Lidera. Udało mi się go jakoś ujarzmić i w sumie to jestem z niego zadowolony. Może szybciej bym się z nim zaprzyjaźnił gdy bym prędzej znalazł to forum.

Detaliczna cena wynosi 1200zł brutto dla panelu do zabudowy lub 1250zł brutto za model w obudowie z gniazdami komputerowymi pod podłączenie pomp, dmuchawy,podajnika .
Sterownik jest już w sprzedaży.

Producenci kotłów mają oczywiście swoje upusty.

waldi11
27-05-2010, 22:30
witam chciałbym zapytać o poradę w jaki sposób można obniżyć spieki w palenisku, gdyż zakupiłem ostatnio pieklorza z kopalni bobrek który pali się bardzo dobrze jednak wykazuje tendencję do spieków, czy spróbować może zmniejszyć nadmuch , teraz jest 33 procent?

pawelo_pl
28-05-2010, 07:21
U mnie zmniejszyły radykalnie się spieki gdy zacząłem mieszać węgiel z owsem . Oczywiście pozytywnie tez to wpływa na kieszeń - bo owies tańszy .

aigel
28-05-2010, 09:49
witam chciałbym zapytać o poradę w jaki sposób można obniżyć spieki w palenisku, gdyż zakupiłem ostatnio pieklorza z kopalni bobrek który pali się bardzo dobrze jednak wykazuje tendencję do spieków, czy spróbować może zmniejszyć nadmuch , teraz jest 33 procent?

zmniejsz iloscpowietrza do ok 25-28 %

aigel

karoka65
28-05-2010, 17:55
witam chciałbym zapytać o poradę w jaki sposób można obniżyć spieki w palenisku, gdyż zakupiłem ostatnio pieklorza z kopalni bobrek który pali się bardzo dobrze jednak wykazuje tendencję do spieków, czy spróbować może zmniejszyć nadmuch , teraz jest 33 procent?

Pieklorz z bobrka jest chyba najbardziej kalorycznym eko ale niestety te najbardziej kaloryczne mają tendencje do spiekania. Jeśli zmniejszysz nawiew trochę to pomoże ale zacznie ci bardzo sadzować. Miałem kiedyś z bobrka i podobne zjawisko. Proponuję ci dokupić jakiegoś słabszego węgla i mieszać. Ja mieszałem z czeskim i paliło się wtedy super, żadnych spieków, mało popiołu.

ofelia
28-05-2010, 22:39
Co do Resovera to zamówiłam,częściowo zapłaciłam i 15go mają przywieźć,bo tak chciałam.Poinformuję niezwłocznie jak przywiozą,jak nie przywiozą też:)No najwyżej dzień zwłoki będzie zanim poinformuję.




Przywieźli terminowo,rozładowali i pojechali,czyli idealnie.Groszek wygląda czarownie pięknie,jak się pali jeszcze nie wiem.Edytuję tutaj,bo nie pamiętam czy już napisałam czy miałam zamiar.Nie mogłam napisać o czasie,bo urlopowy dostep do neta zakłócił mi półpasiec udostępniającego,myślę że nie przyczyniłam się tym spóźnionym postem do pomniejszenia rzeszy zadowolonych klientów Resovera:)

SUSPENSER
30-05-2010, 23:17
witam chciałbym zapytać o poradę w jaki sposób można obniżyć spieki w palenisku, gdyż zakupiłem ostatnio pieklorza z kopalni bobrek który pali się bardzo dobrze jednak wykazuje tendencję do spieków, czy spróbować może zmniejszyć nadmuch , teraz jest 33 procent?

aigel dobrze Ci podpowiada - zmniejsz nawiew (u mnie jest od 13 do 28%) oraz przesłonę wentyla - przy tym węglu nie powinno być w ogóle spieków (wiem bo też go używam).

radams
31-05-2010, 09:17
Na chwile obecna nowy soft możesz dostać, jeżeli o niego poprosisz. Firma Elektro-Miz wyśle Ci go mailem.
Nowe softy wymagają czujnika powrotu.

Tak- warto zamówić czujnik powrotu w firmie Elektro-Miz, bo tylko z nim współpracuje system autoadaptacji ADC. Zdjęcia wkleiłem na poprzedniej stronie tego wątku, zanim kolega zaczął swoja wojnę. Dopisano obsługę rusztu awaryjnego oraz ADC. Uruchamia sie to w menu klienta, na ikonie wysokość kopca idąc na +10 aktywuje sie ADC a idąc na -10 aktywuje się ruszt awaryjny.



Jarecki, bardzo dziękuję Ci za te informacje.
Zadzwoniłem do Elektro-Miz, zapytałem, bardzo miła i rzeczowa rozmowa, dosłano mi ZA DARMO dodatkowy czujnik powrotu, nowy soft z ADC, program do graficznej wizualizacji pracy kotła oraz szczegółowe instrukcje. Jestem pod wrażeniem.
Po upgradzie i założeniu czujnika ADC działa, na razie trudno ocenić jak skutecznie, kocioł grzeje tylko CWU choć w buforze 1000/200 l. Siłę nadmuchu ustawiłem na max 50%, muszę popracować nad ustawieniami, groszek spala się na proszek ale w kotle trochę sadzy.
Przydaje się obsługa rusztu awaryjnego, choć musiałem zmniejszyć siłę nadmuchu do 10%, inaczej to dmuchawa wyciągała drewno z paleniska :)
Jestem bardzo zadowolony z wyboru tego sterownika.

Jarecki79
31-05-2010, 10:39
Jarecki, bardzo dziękuję Ci za te informacje.
Zadzwoniłem do Elektro-Miz, zapytałem, bardzo miła i rzeczowa rozmowa, dosłano mi ZA DARMO dodatkowy czujnik powrotu, nowy soft z ADC, program do graficznej wizualizacji pracy kotła oraz szczegółowe instrukcje. Jestem pod wrażeniem.
Po upgradzie i założeniu czujnika ADC działa, na razie trudno ocenić jak skutecznie, kocioł grzeje tylko CWU choć w buforze 1000/200 l. Siłę nadmuchu ustawiłem na max 50%, muszę popracować nad ustawieniami, groszek spala się na proszek ale w kotle trochę sadzy.
Przydaje się obsługa rusztu awaryjnego, choć musiałem zmniejszyć siłę nadmuchu do 10%, inaczej to dmuchawa wyciągała drewno z paleniska :)
Jestem bardzo zadowolony z wyboru tego sterownika.

Przy tłoku trochę sadzy będzie zawsze.
Najważniejsze, aby opał się dobrze wypalał a sam kocioł nie gasł.
PUMA to naprawdę bardzo dobry produkt..

mp_krk
24-06-2010, 11:26
Witam

Muszę wybrać komin i nie chodzi bynajmniej o producenta, bo tu pewnie będzie Schiedel z uwagi na całkiem dobrą ofertę. Chodzi mi o dobór komina do PRZYSZŁEGO kotła, tyle że nie wiem jaki kocioł dokładnie będzie...

I tak: dom ma pow. ok 160m2 (190m2 po podłodze z garazem), kubatura ok 700m3; kocioł pewnie będzie ok 20-25kW na ekogroszek, z podajnikiem. Umieszczenie komina niejako implikuje jego max wysokośc 6-6.5m (przekroje w dzienniku budowy, możecie ocenić). Zastanawiam się czy komin fi20 będzie w porządku?

I druga kwestia, komin do kominka...moc kominka na chwilę obecną nieznana ale pewnie będzie jakiś standard (czyli chyba 10-14kW); wysokość komina wychodzi ok 8m...czy fi16 byloby odpowiednie?

Z góry dzięki za wszelką pomoc!

karoka65
24-06-2010, 23:48
Mam kociołek 19 kW na ekogroszek, komin z wkładem ceramicznym kupiony na allegro od firmy gdzieś z białegostoku. Wysokość komina 5m, i średnicy fi 20. Producent kotła zalecał fi 15. Ciągnie jak diabli, myślę że te fi 15 też by spokojnie wystarczyło.

mp_krk
25-06-2010, 00:16
Wnioskuję że pewnie masz komin poniżej kalenicy? Nie ma problemu z wdmuchiwaniem dumy z powrotem do komina?

SUSPENSER
25-06-2010, 07:22
A ja mam komin murowany z cegieł - przy piecu na ekogroszek jest on największym grzejnikiem w domu.

Sąsiad ma izolowanego Schiedla i u niego w ogóle nie grzeje, czyli ma większe straty kominowe.

Dla czego nie chcecie murowanych ?

Łatwiej je wykończyć klinkierem, przy ekogroszku grzeją i są bardzo solidne (nie przewróci się w trakcie budowy, gdy wystaje za wysoko) - może ktoś mnie przekona, że systemowy jednak lepszy ?

karoka65
25-06-2010, 15:31
Wnioskuję że pewnie masz komin poniżej kalenicy? Nie ma problemu z wdmuchiwaniem dumy z powrotem do komina?

Kocioł przeniosłem teraz do pomieszczenia (przybudówki) przylegającego do domu. Przybudówka jest niższa od budynku. Komin stoi na zewnątrz przybudówki, wylot spalin z kotła rurą która przechodzi przez ścianę do komina wystawionego na zewnątrz. Rura długości około 55cm + 15 cm wylotu kotła. Komin na zewnątrz zimy bo ma w środku ocieplenie z wełny. Przy tej wysokości nie ma problemu z cofkami. Kupiłem gotowy bo taniej wychodzi niż murować. Kolega murarz który postawił go w dwa wieczory mówił że jest lepszy bo lepiej ciągnie, nie łapie sadzy bo ceramika w środku jest gładziutka i ma to ocieplenie w środku. Przy murowanym na zewnątrz musiał bym i tak ocieplać zewnętrznie bo jak by wystygł nie chce ciągnąć. I murowanie bardziej pracochłonne i droższe. Myślę że to ma sens. Jeśli komin jest wewnątrz to ocieplać nie trzeba i na pewno się rozgrzewa i oddaje ciepło. Pozostaje czas i koszt robocizny.

Trociu
07-07-2010, 19:09
Lato w pełni więc zamierzam zaopatrzyć się wreszcie w węgiel na kolejny sezon. I jak zwykle nie wiadomo co wybrać i skąd. Czy rzeczywiście są różnice między rodzajami węgla, które są "dostrzegalne" przez użytkowników końcowych?

Macie jakieś sprawdzone miejsca, gdzie można kupić dobrej jakości węgiel? Gdzieś ostatnio wspominano resover.eu. Jakieś doświadczenia z nimi?

Patrzyłem na ich ofertę i mają węgiel z KWK Bobrek (28MJ) i KWK Chwałowice (27MJ). jedyna większa różnica to mniejsza spiekalność dla Chwałowic. Czy różnica 10zł na tonie przy zwiększeniu wartości opałowej o 1MJ się opłaca kosztem większej spiekalności?