PDA

Zobacz pełną wersję : Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20

minertu
09-06-2011, 09:52
Witam.

No zazdroszczę niektórym, że kociołki w lato tak mało palą - mój Kielar 35 kw połyka groszek jak smok. Najmniej obecnie zużywa mi 8 kg dziennie na samo CWU - 200 litrów na 4 osoby czyli do 250 kg na miesiąc. Nie mam stref czasowych na CWU a to faktycznie by pomogło. Robię jeszcze pewne eksperymenty to może uda mi się coś obniżyć to zużycie w lecie ale cudów nie będzie. Dzisiaj zacznę testować bobrka to może będzie jakaś zmiana.
Moje zużycie obecnie wynosi 2,7kg na 24h bojler 140l ale codziennie schodzi cały do kąpieli i bieżące mycie.

mea
09-06-2011, 09:52
No to mieszkamy od siebie jakieś 25km,zapraszam na kawę w wolnej chwili :)

nie dalej jak w piatek bede na imprezce w skrzyszowie :)

czp01
09-06-2011, 09:53
W moim poprzednim sterowniku RecalArt miałem strefy czasowe dla CWU do z nich korzystałem i to było dobre rozwiązanie. Niestety padł mi na gwarancji a firma wymieniła mi go na inny prostszy st37 (dwustanowy), który nie ma stref czasowych ani innych rzeczy - no ale nie narzekam i spełnia on swoje zadanie.

minertu
09-06-2011, 09:54
Dzięki wszystkim za odzew, w takim razie trzeba raczej popracować nad kociołkiem niż myśleć o prądzie. Sterownik mam kiepski, tzn. tradycyjny i to bez stref, ale mam zamiar zmienić go na jakiś PID w niedalekiej przyszłości. Z pewnością to poprawi spalanie. Przy następnym załadunku wyłączę też cyrkulację i sprawdzę jak to wpływa na zużycie węgla.
Być może też zdecyduję się prze jakiś czas grzać prądem dla porównania, tak z czystej ciekawości.
Może bruli bedzie dobrym rozwiązaniem dla Twojego kociołka?

A tak odnośnie tych 100zł na rok,kto to wymyślił?

minertu
09-06-2011, 09:56
nie dalej jak w piatek bede na imprezce w skrzyszowie :)
No to zapraszam,ale wieczorem po 20:30 bo pracuję na 12:00 no chyba,że się szybciej urwę.

mea
09-06-2011, 09:57
No to zapraszam,ale wieczorem po 20:30 bo pracuję na 12:00 no chyba,że się szybciej urwę.

20.30 ... echm ... czy ja jeszcze bede w stanie coskolwiek kodowac o tej porze ?? my impreze zaczynamy o 15 :D

minertu
09-06-2011, 09:59
czp01 odbierz PW :)

minertu
09-06-2011, 10:01
20.30 ... echm ... czy ja jeszcze bede w stanie coskolwiek kodowac o tej porze ?? my impreze zaczynamy o 15 :D
Dobra teraz na luzie.
Może być sobota. :)

Jarecki79
09-06-2011, 10:09
Dzięki wszystkim za odzew, w takim razie trzeba raczej popracować nad kociołkiem niż myśleć o prądzie. Sterownik mam kiepski, tzn. tradycyjny i to bez stref, ale mam zamiar zmienić go na jakiś PID w niedalekiej przyszłości. Z pewnością to poprawi spalanie. Przy następnym załadunku wyłączę też cyrkulację i sprawdzę jak to wpływa na zużycie węgla.
Być może też zdecyduję się prze jakiś czas grzać prądem dla porównania, tak z czystej ciekawości.

Chcąc mieć strefy na CWU z opcją całkowitego wyłączenia grzania CWU na kilka godzin, chcąc mieć automat (PID-II)... - polecam COBRĘ
Kolega Suspenser idzie teraz na rekord - jak opisał...., podobnie Karoka.

czp01
09-06-2011, 10:12
czp01 odbierz PW :)

Odebrałem - dobra propozycja.

minertu
09-06-2011, 10:19
Chcąc mieć strefy na CWU z opcją całkowitego wyłączenia grzania CWU na kilka godzin, chcąc mieć automat (PID-II)... - polecam COBRĘ
Kolega Suspenser idzie teraz na rekord - jak opisał...., podobnie Karoka.
Zastanawia mnie ten rekord-ile wyniesie.

Jarecki79
09-06-2011, 11:05
Zastanawia mnie ten rekord-ile wyniesie.

Też jestem ciekaw, uważam,że to efekt opcji wyłączenia grzania CWU.
Z tego co wiem, w brulim sa strefy tygodniowe, ale ich obsługa to tylko jedna wartość obniżenia temp.

W Cobrze co godzinę mogę obniżać czy podwyższać temp. na bojler a dodatkowo w danych godzinach mogę całkowicie wyłączyć grzanie bojlera.
Naciskam trochę na kol.Włodka, aby zrobić do sezonu strefy tygodniowe, swoją koncepcję już mu wysłałem......

ppietrz
09-06-2011, 11:11
Też jestem ciekaw, uważam,że to efekt opcji wyłączenia grzania CWU.
Z tego co wiem, w brulim sa strefy tygodniowe, ale ich obsługa to tylko jedna wartość obniżenia temp.

W Cobrze co godzinę mogę obniżać czy podwyższać temp. na bojler a dodatkowo w danych godzinach mogę całkowicie wyłączyć grzanie bojlera.
Naciskam trochę na kol.Włodka, aby zrobić do sezonu strefy tygodniowe, swoją koncepcję już mu wysłałem......

Mam nadzieję, że takie zmiany wejdą także do pumy. Swego czasu zwracałem uwagę na brak stref tygodniowych, ale dopiero teraz to stało się "trendy".

Jarecki79
09-06-2011, 11:39
tygodniówka ogranicza funkcjonalność stref. Tj. ogranicza liczbę korekcji.
Obecnie co godzinę możesz zadać inną wartość plus STOP, tygodniówka tego nie daje.
Pytanie jednak czy tak duża liczba korekcji jest nam potrzebna? Albo jaka ilość korekcji jest wystarczająca, aby mieć funkcjonalność tygodniową?

Wpadłem jednak na pewien pomysł, dzięki kolorowemu wyświetlaczowi, który umożliwi pracę z 3wartościami temp. w trybie tygodniowo-dobowym.
Co ważne nie burzy on dotychczasowego układu menu i sposobu poruszania.
Zobaczymy co z tego wyjdzie do sezonu. Trzymam kciuki za Włodka i pracę nad tym drobnym usprawnieniem.

Trociu
09-06-2011, 12:37
Nie wiem komu spala się cały zasobnik na miesiąc.Mi spala ;)
Tak średnio 100kg idzie w 3 tygodnie. Ale u nas zużycie ciepłej wody dość duże i to w różnych strefach czasowych. Nie ma to jak nieuregulowany tryb życia. Nie da się nic ze strefami czasowymi zrobić, bo poranna kąpiel idzie czasami o 5:15 a czasami o 12. Z wieczornym kąpaniem brzdąca to samo - czasami o 19 a czasami o 21. Taki lajf. Do tego dużo czasu spędzamy w domu, więc w ciągu dnia idzie ta ciepła woda na jakieś zmywanie czy coś.

Do tego mam zasobnik "płaszczowy poziomy", który jak już się dowiedziałem jest mniej wydajny aniżeli pionowe ze spiralą (czy jakoś tak)...

mea
09-06-2011, 12:58
ja wlasnie jestem na etapie zastanawiania sie jaki zasobnik kupic ... 150 ? 200? 300 ? litrow ??? w domu sa 3 os dorosle i docelowo 2 dzieci ... moze cos poradzicie??

ppietrz
09-06-2011, 13:24
Mi spala ;)
Tak średnio 100kg idzie w 3 tygodnie. Ale u nas zużycie ciepłej wody dość duże i to w różnych strefach czasowych. Nie ma to jak nieuregulowany tryb życia. Nie da się nic ze strefami czasowymi zrobić, bo poranna kąpiel idzie czasami o 5:15 a czasami o 12. Z wieczornym kąpaniem brzdąca to samo - czasami o 19 a czasami o 21. Taki lajf. Do tego dużo czasu spędzamy w domu, więc w ciągu dnia idzie ta ciepła woda na jakieś zmywanie czy coś.

Do tego mam zasobnik "płaszczowy poziomy", który jak już się dowiedziałem jest mniej wydajny aniżeli pionowe ze spiralą (czy jakoś tak)...

Z nieregularnością to u mnie łatwo sobie układ radzi. Mam ustawioną kontrolę CWU na 5 godz. od 18-23. na 19-stą mam już ciepłą wodę. Zaczyna się myć towarzystwo. Kocioł dogrzewa układ CO po to aby nadrobić różnice od zadanej dla CWU. Kiedy ostatnia osoba kończy mycie kocioł dalej pracuje. Oczywiście działa to tak, że: temp. CO winduje w górę, kocioł przestaje grzać, załącza się pompa CWU, temperatury zaczynają się wyrównywać. Mam także bojler dwu-płaszczowy poziomy, zamontowany w układzie grawitacyjnym. Kiedy pompa CWU zostaje wyłączona bo CWU osiąga temperaturę zadaną, zaczyna działać grawitacja i dogrzewa dodatkowo bojler, robi to przez całą noc, dzięki czemu rano do której godziny chcę mam ciepłą wodę, bez jej dogrzewania przez kocioł. Cykl rozpoczyna się o 18-stej. W godzinę dogrzewa do temperatury zadanej. CWU mam ustawione na 41 stopni. Realna temperatura około 45-50 stopni po dodatkowym zadziałaniu grawitacji.

czp01
09-06-2011, 15:44
ja wlasnie jestem na etapie zastanawiania sie jaki zasobnik kupic ... 150 ? 200? 300 ? litrow ??? w domu sa 3 os dorosle i docelowo 2 dzieci ... moze cos poradzicie??

Z mojego doświadczenia wynika, że bojler 200 litrowy to w sam raz. Rodzina 4 osobowa a czasami jest nas piątka - większość bierze po dwa prysznice dziennie - wody ciepłej nie brakuje nawet jak dojedzie jeszcze piątka gości. Czyli 160 litrów tez by starczyło.

mea
09-06-2011, 19:41
eee ja mam zasobnik 400l i dla mojej 3 osobowej rodzinki jest w sam raz:) generalnie to 150-200 l grzeje górna wezownica czyli kocioł, a dolna jest pod solary.

solary vel PC vel nic :)

mam dobra 300 z biawara za 2200 wiec chyba wezme ... sie zobaczy co bedzie za kilka lat :)

Jarecki79
09-06-2011, 20:05
300L, ale z dwoma wężownicami, tak abyś podłączył dwa źródła ogrzewania? czyli w przyszłości np. kocioł na ekogroszek plus pompa ciepła na potrzeby CWU... czy tam co innego...

Jak tylko jedno urządzenie ma grzać ten zbiornik, to rozsądnie będzie 200L przy zasobniku stojącym z wężownicą. Zawsze można do tego dygnąć grzałkę i zadawać jakieś strefy czasowe..... jak palenie nie będzie miało dla Ciebie sensu.

Mój zasobnik ma 250L, jest kocioł i solar, jest też grzałka.... mi się latem palić nie chce, może ulegnie to zmianie w przyszłości...

SUSPENSER
09-06-2011, 21:32
Moje zużycie obecnie wynosi 2,7kg na 24h bojler 140l ale codziennie schodzi cały do kąpieli i bieżące mycie.

Mam podobne zużycie wody, ale po zamontowaniu Cobry spalanie mam na poziomie 2,2 kg/dobę :D

Ale żeby nie było - na razie to takie szacunki - dokładnie zmierzę i porównam zużycie gdy skończy mi się węgiel i zasypię po 1 worku tego samego ekogroszku - wtedy porównam zużycie węgla przy każdym ze sterowników.

Wlodek_PID
09-06-2011, 21:47
tygodniówka ogranicza funkcjonalność stref. Tj. ogranicza liczbę korekcji.
Obecnie co godzinę możesz zadać inną wartość plus STOP, tygodniówka tego nie daje.
Pytanie jednak czy tak duża liczba korekcji jest nam potrzebna? Albo jaka ilość korekcji jest wystarczająca, aby mieć funkcjonalność tygodniową?

Wpadłem jednak na pewien pomysł, dzięki kolorowemu wyświetlaczowi, który umożliwi pracę z 3wartościami temp. w trybie tygodniowo-dobowym.
Co ważne nie burzy on dotychczasowego układu menu i sposobu poruszania.
Zobaczymy co z tego wyjdzie do sezonu. Trzymam kciuki za Włodka i pracę nad tym drobnym usprawnieniem.

Zrobię, dla Pumy i Cobry, ale dajcie żyć.

Pozdrowienia,

Włodek

SUSPENSER
09-06-2011, 21:53
Mi spala ;)
Tak średnio 100kg idzie w 3 tygodnie. Ale u nas zużycie ciepłej wody dość duże i to w różnych strefach czasowych. Nie ma to jak nieuregulowany tryb życia. Nie da się nic ze strefami czasowymi zrobić, bo poranna kąpiel idzie czasami o 5:15 a czasami o 12. Z wieczornym kąpaniem brzdąca to samo - czasami o 19 a czasami o 21. Taki lajf. Do tego dużo czasu spędzamy w domu, więc w ciągu dnia idzie ta ciepła woda na jakieś zmywanie czy coś.


Mógłbyś wyłączyć grzanie bojlera od np. 23 do 4.30, potem od 13 do 18 temp. obniżona do 40 st, reszta 50 st [do kąpieli].

Jarecki79
09-06-2011, 21:57
Włodek...

Damy, damy... do końca lipca??.....

Zacznijmy od Cobry, bo z wiadomych powodów będzie łatwiej a koledzy Suspenser oraz Karoka pomogą w testach.....

:) :) :)

Jarecki79
09-06-2011, 22:00
Trociu z tego co pamiętam ma RT09pid, więc stref na CWU nie ma....

chyba,że mi się już pokiełbasiło.....

karoka65
09-06-2011, 22:15
Włodek...

Damy, damy... do końca lipca??.....

Zacznijmy od Cobry, bo z wiadomych powodów będzie łatwiej a koledzy Suspenser oraz Karoka pomogą w testach.....

:) :) :)

Pomogą, pomogą byle było co testować.
Na razie nie korzystam ze stref bo jak pisałem nie chce mi się łazić co trochę do kotłowni.
Chociaż w tygodniu mogłoby być tak samo ale znowu w sobotę i w niedzielę trzeba by iść zmienić bo jest inne zapotrzebowanie na CWU.
Na razie grochu nie brakuje a i tak nie wiele się spala to chyba zaczekam na tygodniówkę.
A może już będzie wifi albo jeszcze co innego ?

mea
09-06-2011, 22:20
300L, ale z dwoma wężownicami, tak abyś podłączył dwa źródła ogrzewania? czyli w przyszłości np. kocioł na ekogroszek plus pompa ciepła na potrzeby CWU... czy tam co innego...

Jak tylko jedno urządzenie ma grzać ten zbiornik, to rozsądnie będzie 200L przy zasobniku stojącym z wężownicą. Zawsze można do tego dygnąć grzałkę i zadawać jakieś strefy czasowe..... jak palenie nie będzie miało dla Ciebie sensu.

Mój zasobnik ma 250L, jest kocioł i solar, jest też grzałka.... mi się latem palić nie chce, może ulegnie to zmianie w przyszłości...

wlasnie mysle o 300l z 2 wezownicami ... poki idzie kociolek to grzeje sie gora jak zapuszcze PC czy solara to pojdzie dol ...

ppietrz
10-06-2011, 09:17
Dla mnie w zeszłym roku najekonomiczniejszym zakupem było 140l (jest wystarczające na naszą 4-osobową rodzinę). Zapłaciłem za baniak około 700zł. Solara odrzuciłem z uwagi na wysoki koszt na starcie (pomimo dofinansowania z gminy) - zwróciłby mi się za ponad 10-20 lat. Do tego dochodziły wysokie koszty odpowiedniego bojlera z dwoma wężownicami. Dla solarów czym większy bufor tym lepiej, ale wszystko zależy od wielkości instalacji.

kolorado
10-06-2011, 11:53
Chcąc mieć strefy na CWU z opcją całkowitego wyłączenia grzania CWU na kilka godzin, chcąc mieć automat (PID-II)... - polecam COBRĘ
Kolega Suspenser idzie teraz na rekord - jak opisał...., podobnie Karoka.
Mam Cobrę na krótkiej liście, poczekam aż ceny spadną... :)

Jarecki79
10-06-2011, 12:53
Regularna cena brutto el-miz wynosi 860zł
Oferta promocyjna na chwile obecną 790zł

Jak będziesz prawie zdecydowany, napisz na priva, pomyślimy co można dla user-a z forum zrobić :) :) :)

kolorado
10-06-2011, 13:20
Póki co stary musi mi się zamortyzować, dopiero 1 sezon pociągnął, myślę że jeszcze jeden musiałby pociągnąć.
Chyba że ta oferta jest naprawdę atrakcyjna, to może się skuszę, ale na tą chwilę jest kupa innych, ważniejszych wydatków.

Trociu
10-06-2011, 21:14
Trociu z tego co pamiętam ma RT09pid, więc stref na CWU nie ma....

chyba,że mi się już pokiełbasiło.....
Kiełbaski to tylko z grila. A w kotłowni RT09pid.

Jarecki79
10-06-2011, 21:53
Dobre...!!!!

Te z grilla to jutro po południu :))))))))))

minertu
12-06-2011, 15:38
U mnie dziś grillowanie :)

minertu
12-06-2011, 15:57
A pro po sterownika to jest jeszcze sterownik internetowy bruli.pl
więcej na www.bruli.pl

andrew01
13-06-2011, 09:06
Małe pytanko odnośnie stref grzania CWU - czy one w ogóle dają jakąś zauważalną oszczędność, czy to raczej tak bardziej aspekt psychologiczny wchodzi w grę? Spotkałem się z opinią (co prawda dotyczyło to grzania prądem), że to na to samo wyjdzie (jak nie nawet gorzej), czy podgrzewany np. dwa razy w ciągu doby (ale za to konkretnie), czy co jakiś czas się grzałka włączy gdy temperatura spadnie poniżej histerezy.

Jarecki79
13-06-2011, 09:52
Małe pytanko odnośnie stref grzania CWU - czy one w ogóle dają jakąś zauważalną oszczędność, czy to raczej tak bardziej aspekt psychologiczny wchodzi w grę? Spotkałem się z opinią (co prawda dotyczyło to grzania prądem), że to na to samo wyjdzie (jak nie nawet gorzej), czy podgrzewany np. dwa razy w ciągu doby (ale za to konkretnie), czy co jakiś czas się grzałka włączy gdy temperatura spadnie poniżej histerezy.

Zależy jakie masz straty postojowe bojlera, jak z wody korzystają domownicy?

Jak temp. w bojlerze nie spadnie do 30st.C, to lekkie podgrzanie w ciągu godziny w 100%wystarcza na kilka godzin.

Suspenser ma aktywne strefy tylko 2x na dobę.
Może powtórzyć w jakich godzinach, to sam ocenisz.

andrew01
13-06-2011, 11:25
Mam cwu ustawione na 45 stopni, zakładając że rano zużyję tyle wody że temp. spadnie do 30, to wieczorem będzie mi grzało od 30 do 45,
ale czy na to samo nie wyjdzie jak w ciągu dnia mi podgrzeje grzałka 5 razy po 3 stopnie? I tak trzeba tą wodę podgrzać i tak. Straty pomijam, ponieważ niezależnie jak będę grzał to i tak wystąpią, jedynie można przyjąć że jak temp. w bojlerze jest wyższa to straty są większe niż jak jest niższa, ale czy tą różnicę da się na portfelu odczuć?

Jarecki79
13-06-2011, 12:42
Jeżeli chodzi o mnie, to jak pisałem już kilka razy - mi się palić latem nie chce.
Mam solary, jest też grzałka ze strefami ustawiona w razie "W" (braku słońca).

Doświadczenie na 3-4sterach z palenia na bojler ma Karoka (Lider, Ognik PID, Bruli, Cobra), podobnie Suspenser ( RT09pid, Bruli, Cobra)

Poczekajmy co chłopaki napiszą....

SUSPENSER
13-06-2011, 23:02
Małe pytanko odnośnie stref grzania CWU - czy one w ogóle dają jakąś zauważalną oszczędność, czy to raczej tak bardziej aspekt psychologiczny wchodzi w grę? Spotkałem się z opinią (co prawda dotyczyło to grzania prądem), że to na to samo wyjdzie (jak nie nawet gorzej), czy podgrzewany np. dwa razy w ciągu doby (ale za to konkretnie), czy co jakiś czas się grzałka włączy gdy temperatura spadnie poniżej histerezy.

Zdecydowanie dają u mnie sporo - RT09PID Tatarka [poprawne sterowanie wentylatorem, PID] miałem bardzo dobrze ustawionego, ale nie ma stref CWU i zasyp wystarczał mi na 5 tygodni latem, przy Bruli [ma strefy CWU, ale jest tylko 2 stanowy] osiągnąłem mniejsze zużycie węgla na dobę niż średnia z tych 5 tygodni, a na Cobrze [strefy CWU, świetne sterowanie wentylatorem, PID 2] póki co po 5 tygodniach mam około połowy zasobnika :)

Dowiedz się jakie masz straty zasobnika [są chyba w W/st C/h] to będziesz mógł sam policzyć ile kWh zaoszczędzisz wprowadzając strefy.

Gdy wypali się obecny zasyp [za około miesiąc] sprawdzę na jak długo wystarczy 25 kg węgla przy każdym z tych 3 sterowników i podam wyniki tego porównania.

andrew01
13-06-2011, 23:16
Niestety, ale w parametrach technicznych mojego wymiennika nie wspomnieli nawet o stratach, a patrząc jak jest wykonany to pewnie nie są wcale takie małe... Ale nie mogę zrozumieć jednej rzeczy, może gdzieś robię błąd - proszę o sprostowanie, ale co to za różnica czy temp. przez straty spadnie mi w ciągu dnia od 40 do załóżmy 35 stopni (podczas gdy nikogo nie ma w domu), czy pięciokrotnie od 40 do 39, i tak trzeba ją pokryć i tak.

tig1
14-06-2011, 11:36
retorycznie...
swego czasu mówiło się o podobnym podejściu do temp. w domu, jak np. jesteśmy w pracy obniżamy temp. przed powrotem sterownik podnosi
... ale okazało się że jakoś nie widać tych oszczędności a wręcz przeciwnie - choć w tym wypadku jest duża bezwładność,
jak jest c.w.u. ?

Trociu
14-06-2011, 12:20
Zdecydowanie dają u mnie sporo - RT09PID Tatarka [poprawne sterowanie wentylatorem, PID] miałem bardzo dobrze ustawionego, ale nie ma stref CWU i zasyp wystarczał mi na 5 tygodni latem, przy Bruli [ma strefy CWU, ale jest tylko 2 stanowy] osiągnąłem mniejsze zużycie węgla na dobę niż średnia z tych 5 tygodni, a na Cobrze [strefy CWU, świetne sterowanie wentylatorem, PID 2] póki co po 5 tygodniach mam około połowy zasobnika :)
Jarecki - może dać znać Tatarkowi o tej funkcjonalności. Mają strefy dla CO więc dorzucenie ich do CWU nie powinno być takim dużym problemem. A jak widać z post'a SUSPENSER'a może przynieść realne oszczędności dla użytkowników.

SUSPENSER
14-06-2011, 22:04
Niestety, ale w parametrach technicznych mojego wymiennika nie wspomnieli nawet o stratach, a patrząc jak jest wykonany to pewnie nie są wcale takie małe... Ale nie mogę zrozumieć jednej rzeczy, może gdzieś robię błąd - proszę o sprostowanie, ale co to za różnica czy temp. przez straty spadnie mi w ciągu dnia od 40 do załóżmy 35 stopni (podczas gdy nikogo nie ma w domu), czy pięciokrotnie od 40 do 39, i tak trzeba ją pokryć i tak.

Po pierwsze im niższa temp. zasobnika tym mniejsze straty, po drugie każdy rozruch kotła ze stanu podtrzymania do pracy [podgrzewanie CWU] to straty [dymienie].

tig1 przy grzaniu CO może chodzić dokładnie o to samo tzn. po obniżeniu temp. kocioł wchodzi w podtrzymanie bo nie ma odbioru ciepła zamiast pracować z w miarę stałą mocą [przy sterowaniu z modulacją mocy].

Jarecki79
16-06-2011, 20:28
Gdy wypali się obecny zasyp [za około miesiąc] sprawdzę na jak długo wystarczy 25 kg węgla przy każdym z tych 3 sterowników i podam wyniki tego porównania.

Możesz przybliżyć zasady testu...

tj. chcę Cię prosić, abys przetestował sterowniki i ich sposób pracy bez czynności dodatkowych. Sterownik ma sterować dmuchawą, wyposażeniem dmuchawy jest ewentualnie przysłonka z boku. Do wyposażenia sterownika nie należą maty czy gąbki, prosze zatem, abyś tego nie dodawał dla RT09pid czy Bruli. Jak dmuchają zbyt mocno - to wyjdzie to w spalaniu.

Proszę o równe warunki testu dla wszystkich modeli sterowań, zobaczymy co z tego wyjdzie.

SUSPENSER
17-06-2011, 22:54
Możesz przybliżyć zasady testu...

tj. chcę Cię prosić, abys przetestował sterowniki i ich sposób pracy bez czynności dodatkowych. Sterownik ma sterować dmuchawą, wyposażeniem dmuchawy jest ewentualnie przysłonka z boku. Do wyposażenia sterownika nie należą maty czy gąbki, prosze zatem, abyś tego nie dodawał dla RT09pid czy Bruli. Jak dmuchają zbyt mocno - to wyjdzie to w spalaniu.

Proszę o równe warunki testu dla wszystkich modeli sterowań, zobaczymy co z tego wyjdzie.

Ok użyję tylko fabrycznie dostępnej przesłony.

czp01
27-06-2011, 15:40
Witam.

W drodze eksperymentów w swoim żeliwnym kotle Kielar 35 kw - wymieniłem parę dni temu stałą retortę PPS-50 na PPS 25 czyli mniejszą - no są już widoczne oszczędności w trybie lato przy grzaniu samego CWU gdzieś 37 % ekogroszku. W każdym razie nie o oszczędnościach ale o optymalnej odległości w jakiej retorta powinna być zamocowana od dolnego wymiennika kotła. U mnie jest to dolny (żeliwny żeberkowaty wymiennik stanowiący ruszt wodny) Na tym ruszcie mam ustawioną dopiero piramidkę z cegieł szamotowych. Przy zmianie palnika trzeba było dorobić metalową ramkę mocującą mniejszą płytę nowego palnika ( w tym miejscu podziękowania dla serwisu Kielara) i po montażu zauważyłem, że talerz nowego palnika jest niżej o parę centymetrów niż był PPS-50. Przy montażu nie zwróciłem na tu uwagi i teraz w czasie pracy kotła nie widać żadnych negatywnych różnic obniżenia palnika - jednak zapewne są jakieś granice odległości palnika od wymiennika. Mocowanie mogę poprawić i palnik podnieść jeżeli będzie taka potrzeba.

Jeżeli ktoś ma doświadczenia w tym temacie to proszę o wypowiedź . :)

Jarecki79
27-06-2011, 15:45
Witam.

W drodze eksperymentów w swoim żeliwnym kotle Kielar 35 kw - wymieniłem parę dni temu stałą retortę PPS-50 na PPS 25 czyli mniejszą - no są już widoczne oszczędności w trybie lato przy grzaniu samego CWU gdzieś 37 % ekogroszku. W każdym razie nie o oszczędnościach ale o optymalnej odległości w jakiej retorta powinna być zamocowana od dolnego wymiennika kotła. U mnie jest to dolny (żeliwny żeberkowaty wymiennik stanowiący ruszt wodny) Na tym ruszcie mam ustawioną dopiero piramidkę z cegieł szamotowych. Przy zmianie palnika trzeba było dorobić metalową ramkę mocującą mniejszą płytę nowego palnika ( w tym miejscu podziękowania dla serwisu Kielara) i po montażu zauważyłem, że talerz nowego palnika jest niżej o parę centymetrów niż był PPS-50. Przy montażu nie zwróciłem na tu uwagi i teraz w czasie pracy kotła nie widać żadnych negatywnych różnic obniżenia palnika - jednak zapewne są jakieś granice odległości palnika od wymiennika. Mocowanie mogę poprawić i palnik podnieść jeżeli będzie taka potrzeba.

Jeżeli ktoś ma doświadczenia w tym temacie to proszę o wypowiedź . :)

Nie podnoś!
Masz w tym wymienniku nisko ruszta wodne, z tego, co pamiętam....
Więc te kilka cm jest in plus w tym wypadku, przy dobrych wiatrach mniej zabrudzisz wymiennik sadzami i rzadziej będziesz czyścił.....

Mniejsza retorta oznacza wyższą sprawność przy pracy z małymi mocami, stąd oszczędności....

To jest też kierunek przy palniku AZP-MŻ, który ma system wymiennych głowic, jego moc znamionową moduluje od 15 do 40kW (3 wielkości palenisk, zmieniam tylko jeden, górny element przy tym samym palniku i ślimaku podającym...)

czp01
27-06-2011, 15:54
No zobaczymy - jak palnik zachowa się w sezonie zimowym. Jednak moim zdaniem mam przewymiarowany kocioł bo 35 kw na 240 m2 ogrzewanej powierzchni i tak palnik prowadziłem przez całą zimę na niskiej mocy - to wydaje mi się, że ten PPS-25 też powinien sobie poradzić - ewentualnie nie będę go aż tyle dusił. :)

Na razie pozostawię na tej wysokości palnik co jest i faktycznie poobserwuję sadze. Zmierzę wieczorem jaka to faktycznie jest odległość w cm od talerza retorty do wymiennika. :)

Jarecki79
29-06-2011, 22:54
No zobaczymy - jak palnik zachowa się w sezonie zimowym. Jednak moim zdaniem mam przewymiarowany kocioł bo 35 kw na 240 m2 ogrzewanej powierzchni i tak palnik prowadziłem przez całą zimę na niskiej mocy - to wydaje mi się, że ten PPS-25 też powinien sobie poradzić - ewentualnie nie będę go aż tyle dusił. :)

Na razie pozostawię na tej wysokości palnik co jest i faktycznie poobserwuję sadze. Zmierzę wieczorem jaka to faktycznie jest odległość w cm od talerza retorty do wymiennika. :)

PPS-25 bez żadnego bólu na ekogrochu wyciska 28kW a na dobrym eko do 30kW bez kłopotu dojdziesz.

Sam się teraz przekonałeś, że wielkość dziury oraz średnica paleniska, którą opał wychodzi ma także znaczenie...
Dobrze zrobiłeś wybierając taki palnik, zero kłopotu z jego montażem, niepotrzebne przeróbki a skoro i tak korzystasz z groszku, to jest to bardzo dobrej klasy palniczek.

Nie sądzę, abyś miał też jakieś większe kłopoty z zawleczkami, to sprawdzony palnik i konstrukcja.

czp01
11-08-2011, 13:42
No używam jeszcze St37 - bo nowego sterownika jeszcze nie podłączyłem i wykryłem zasadniczy błąd w jego zabezpieczeniu a właściwie w oprogramowaniu.
W trybie lato chciałem dogrzać wodę CWU jak najwyżej aby zlikwidować ewentualne bakterie. Sterownik pozwala do góry ustawić jedynie na 60 st C CWU to też tak ustaliłem i temperaturę zadaną kotła na 60 stC. Kocioł wyłączył się gdzieś przy 61 st C woda CWU osiągnęła swoje 60 st C i sterownik wyłączył pompkę CWU. Jednak temperatura na kotle osiągnęła 80 st C nie było żadnego odbioru ciepła.

Wówczas sterownik włączył pompki CO i CWU aby obniżyć temperaturę gdyż takie ma zabezpieczenie i jakie było moje zdziwienie bo sterownik po chwili włączył też pracę ślimaka i nadmuch czyli chciał podnieść temperaturę jeszcze wyżej - normalnie chciał mnie chyba wysadzić. Szybko wyciągnąłem wtyczki od ślimaka i nadmuch - dalej wszedłem w tryb ręczny i włączyłem samą pompkę CWU na III biegu i sytuacja została opanowana ale było groźnie.

Sterownik ST37 wymieniany był już raz na gwarancji i jak mam na niego jeszcze gwarancję to zgłaszam reklamację niech sobie to coś zabiorą i dadzą sprawny sterownik. Moim zdaniem jest to bardzo poważny w skutkach błąd sterownika eliminujący go z użycia.

kolorado
11-08-2011, 14:58
Moim zdaniem mógł próbować podtrzymać żar - po prostu minął zdefiniowany czas przerwy w trybie podtrzymania. Jeśli zmienisz ten parametr to powinno być ok.

Jarecki79
11-08-2011, 15:18
Moim zdaniem mógł próbować podtrzymać żar - po prostu minął zdefiniowany czas przerwy w trybie podtrzymania. Jeśli zmienisz ten parametr to powinno być ok.

Bobek_budowniczy na początku miał podobny przypadek z podawaniem i nadmuchem >80st.C
Trzeba go dopytać o co tam chodziło

czp01
11-08-2011, 16:58
No dopytam - chociaż wyjaśnienie kolorado wydaje się logiczne.

kolorado
12-08-2011, 09:57
Miałem podobnie na początku zabaw w trybie lato, zanim doszedłem do w miarę sensownych parametrów. Fabryczne ustawienia podtrzymania niestety są dość kiepskie - dają groszku przy małej przerwie. U mnie 46s podawania i 42 minuty przerwy. Latem piec chodzi tylko w podtrzymaniu, a i tak moc jest za duża i temperatura często przekraczała 80 stopni. Też miałem przypadek że temp. na piecu 80 a ten zaczyna podawanie. Pozmieniałem to i teraz jest lepiej, ale zdaje się że i tak mogę jeszcze zejść z podawaniem, bo żar tak szybko nie wygasa, a ma to zasadniczy wpływ na spalanie.

czp01
12-08-2011, 11:04
Mimo wszystko wygląda to na błąd w oprogramowaniu skoro przy 80 st C podaje i dmucha. :)

kolorado
12-08-2011, 11:25
Czy ja wiem... Interpretacja może być różna, np.: istotniejszym warunkiem do spełnienia jest to, żeby piec nie wygasł niż utrzymanie właściwej temperatury. Więc skoro minął czas przerwy, to trzeba palić. Kwestia tylko prawidłowego określenia warunków.
Ale rozumiem że dla Ciebie korzystne jest interpretowanie jako błąd oprogramowania i nie ma co z tym polemizować... ;)

czp01
12-08-2011, 13:13
Zobaczymy jak serwis to zinterpretuje.

Jarecki79
12-08-2011, 13:46
Zobaczymy jak serwis to zinterpretuje.

Zerknij tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?177725-Sterowanie-kot%C5%82em-za-pomoc%C4%85-internetu-lub-wifi&p=4700159&viewfull=1#post4700159

trochę dalej:
"uzupełnienie- po godz 22 nastąpił brak odbioru ciepła,temp na kotle osiągneła 71st (do zadnej 55) i co sie stało??? właczył sie podajnik i dmuchawa...dmuchawa nabiera obrotów... podajnik chodzi... baaaaach 2 raz mam rozwalony kocioł oj to jest bardzo niebezpieczne... "


Minertu pisał, że może to być winą pracy w trybie ręcznym. Bardzo ważne jest przełączenie na tryb automatyczny.....
Pogadaj z Bobkiem, dopytaj minertu albo zadzwoń do elektro-system, na 100%uzyskasz pomoc.

minertu
12-08-2011, 16:46
Wspominał ale chodziło mi o eCoala.Dodam,że mamy różne palniki ,ilość węgla podawana w tym samym czasie zapewne się różni a więc może go być za dużo co jest przyczyną przegrzewania się kotła.Niestety w trybie Lato trzeba się trochę pomęczyć z sterownikiem.
W eCoalu ani brulim tak dużych problemów nie ma ,co zresztą widać na moim sterowniku.

lukasz1234
07-09-2011, 11:30
Witam.
Szukam fachowca ktory zajmuje sie montazem pieca na ekogroszek, drobnymi przerobkami jak rowniez fachowa porada w kwesti wyboru odpowiedniego pieca.
Z gory dziekuje za odp.
Pozdrawiam

Jarecki79
07-09-2011, 15:17
Witam.
Szukam fachowca ktory zajmuje sie montazem pieca na ekogroszek, drobnymi przerobkami jak rowniez fachowa porada w kwesti wyboru odpowiedniego pieca.
Z gory dziekuje za odp.
Pozdrawiam

Wszystko fajnie, tylko podaj jakieś większe miasto/miasteczko w pobliżu.
Wówczas ktoś Ci coś będzie mógł pomóc.

lukasz1234
07-09-2011, 15:37
Wszystko fajnie, tylko podaj jakieś większe miasto/miasteczko w pobliżu.
Wówczas ktoś Ci coś będzie mógł pomóc.


Miasto jakies 35 km od Krakowa.

minertu
07-09-2011, 22:04
Miasto jakies 35 km od Krakowa.
Nikt Cię tutaj nie skarci jak napiszesz gdzie mieszkasz.A może się okazać,że fachman jest z południowej strony Krakowa a Ty mieszkasz z północnej i to już daje 70km.

lukasz1234
08-09-2011, 09:34
Nikt Cię tutaj nie skarci jak napiszesz gdzie mieszkasz.A może się okazać,że fachman jest z południowej strony Krakowa a Ty mieszkasz z północnej i to już daje 70km.

Miasto Wolbrom, ale widze ze cos ciezko z tymi fachowcami:)

Jarecki79
08-09-2011, 09:42
Miasto Wolbrom, ale widze ze cos ciezko z tymi fachowcami:)

Cierpliwości, z pewnością ktoś Ci pomoże, ja akurat z okolic Wolbromia nie kojarzę żadnego instalatora.

agalind
08-09-2011, 09:50
Witam. Polecono nam kocioł na ekogroszek Heiztechnik Q EKO 15KW z automatyką HTtronic 500 i automatyką pogodową. Nie znam sie na tym kompletnie, a właśnie zabieramy się za c.o. i mam prośbę o radę:
1. polecacie go?
2. mam na coś zwrócić szczególną uwagę?

Pow. ogrzewana 170m2, dom częściowo podpiwniczony z porothermu ocieplony 20cm styropianu, okna 3-szybowe 6-komorowe. Na parterze (75m2) ma być ogrzewanie podłogowe, na pietrze i w piwnicy (95m2) grzejniki. Dodatkowo kominek z płaszczem wodnym. Pozdrawiam.

karoka65
08-09-2011, 22:48
A dlaczego akurat ten ?
Na tą powierzchnię byłbym bardziej za 17 kW chyba że w razie "W" przypalisz w kominku.

agalind
09-09-2011, 08:59
Facet, który ma nam robić instalację go polecał, że niby dobry. Ja się nie znam, dlatego liczę na Waszą pomoc. Warto się na niego decydować czy lepiej poszukać czegoś innego?

lukasz1234
09-09-2011, 13:44
Zastanawiam sie na piecem firmy hef eko plus a ogniwo eko plus ktory radzicie wybrac ??? albo moze jakis inny???

pomorzanin
09-09-2011, 16:31
Do poczytania i przemyślenia:http://forum.muratordom.pl/showthread.php?181882-z-zawijanem-o-sterowaniu-kot%C5%82em-nieco-inaczej/page11. Post #209

Justyna1979
23-09-2011, 09:21
WITM,
Uwaga na KLIMOSZA , piec LING DUO 25 kw - nie warty takiej kasy!!!
Wielkie problemy z serwisem. ODRADZAm

Vld
23-09-2011, 09:40
WITM,
Uwaga na KLIMOSZA , piec LING DUO 25 kw - nie warty takiej kasy!!!
Wielkie problemy z serwisem. ODRADZAm

a który jest? ;D

Justyna1979
23-09-2011, 10:11
No sory, po 3 sezonach zasobnik przerdzewiał na wylot - a serwis mi na to , że palę mokrym węglem. Za 8,5 tys. zasobnik powinien byc z nierdzewki. Jakbym kupiła ten piec za 3,5 tys. to bym się tak nie bulwersowała a dodatkowo serwis do bani.

Vld
23-09-2011, 10:55
No sory, po 3 sezonach zasobnik przerdzewiał na wylot - a serwis mi na to , że palę mokrym węglem. Za 8,5 tys. zasobnik powinien byc z nierdzewki. Jakbym kupiła ten piec za 3,5 tys. to bym się tak nie bulwersowała a dodatkowo serwis do bani.
:D tyle w temacie, bo na więcej szkoda klawiatury

minertu
23-09-2011, 10:56
No sory, po 3 sezonach zasobnik przerdzewiał na wylot - a serwis mi na to , że palę mokrym węglem. Za 8,5 tys. zasobnik powinien byc z nierdzewki. Jakbym kupiła ten piec za 3,5 tys. to bym się tak nie bulwersowała a dodatkowo serwis do bani.
Podaj wymiary kosza łącznie z posadowieniem a zrobimy z nierdzewki :)

czp01
23-09-2011, 11:39
Bobek_Budowniczy - dobry pomysł - jak mi mój zbiornik padnie ( na razie po 3 sezonach nie rdzewieje) to faktycznie można dorobić zbiornik z nierdzewki i to dużo większy - no tylko musi być stabilny albo się go gdzieś jeszcze wesprze :):):)

Ps.

No wyliczyłem, że aby mieć w zimie w duże mrozy taki komfort aby przez dwa tygodnie czyli 14 dni do kotła nie zaglądać to jak dla mnie zbiornik powinien zmieścić 370 kg aby starczyło na taki długi okres czasu. To taka konstrukcja powinna być rzetelnie podparta co najmniej na 4 nogach najlepiej z możliwością płynnej regulacji - albo jeszcze lepiej należy na posadzce zbudować ( zespawać) mocna podstawę w kształcie prostopadłościanu i w nią wpasować zbiornik . taki zbiornik nie może przecież przenosić dużego obciążenia na ślimaka i na rurę.

Justyna1979
23-09-2011, 12:44
Ja w tym sezonie już nie zdążę "zmajstrować"zasobnika z nierdzewki ale od wiosny ruszamy z wymianą tego szajsu od KLIMOSZA (zbiornika).
Pozdrawiam

pionan
23-09-2011, 12:52
Witam. Polecono nam kocioł na ekogroszek Heiztechnik Q EKO 15KW z automatyką HTtronic 500 i automatyką pogodową. Nie znam sie na tym kompletnie, a właśnie zabieramy się za c.o. i mam prośbę o radę:
1. polecacie go?
2. mam na coś zwrócić szczególną uwagę?

Pow. ogrzewana 170m2, dom częściowo podpiwniczony z porothermu ocieplony 20cm styropianu, okna 3-szybowe 6-komorowe. Na parterze (75m2) ma być ogrzewanie podłogowe, na pietrze i w piwnicy (95m2) grzejniki. Dodatkowo kominek z płaszczem wodnym. Pozdrawiam.

ja będę miał podobny kocioł, tylko Q Eko Duo produkowany przez Heiztechnik pod marką RED m.inn. dla MATEXU, który jest silną hurtownią instalacyjną na Dolnym Śląsku. Poza tym żony kuzyn tam pracuje, wiec piecyk kuypimy w ekstra cenie :)
U nas w okolicy sporo osób korzysta z produktów firmy Heiztechnik i wszyscy zadowoleni z jakości i kultury pracy tych kotłów

lukasz1234
23-09-2011, 15:09
Witam,

A co mozecie powiedziec o piecach ogniwo eko plus, hef eko plus uniwersalny, cichewicz futura econo????
ktory doradzacie wybrac????

karoka65
24-09-2011, 20:08
Witam,

A co mozecie powiedziec o piecach ogniwo eko plus, hef eko plus uniwersalny, cichewicz futura econo????
ktory doradzacie wybrac????
Wziąłbym bym pod uwagę jaszcze Skam-p Premium z firmy Sekom Łucki, RBR Ekouniwersal firmy Instalco no i Sztokera firmy Komiz ale najmniejszy jaki produkują to 25kW.
Porządne sterowniki, starannie i estetycznie wykonane.
Ogniwo wyróżnia dobry palnik i sterowanie.

Trociu
25-09-2011, 16:53
No wyliczyłem, że aby mieć w zimie w duże mrozy taki komfort aby przez dwa tygodnie czyli 14 dni do kotła nie zaglądać to jak dla mnie zbiornik powinien zmieścić 370 kg aby starczyło na taki długi okres czasu. Tyle tylko, czy Ci zmieści się w kotle tyle popiołu wygenerowanego z tego zasypu? Bo jeżeli nie, to i tak będziesz musiał do niego zaglądać...
U mnie nie da rady - max 1,5 zasypu i już jest na równi z kielichem oraz cała masa zabawy przy jego wyciąganiu.

czp01
25-09-2011, 18:19
Tyle tylko, czy Ci zmieści się w kotle tyle popiołu wygenerowanego z tego zasypu? Bo jeżeli nie, to i tak będziesz musiał do niego zaglądać...
U mnie nie da rady - max 1,5 zasypu i już jest na równi z kielichem oraz cała masa zabawy przy jego wyciąganiu.

Ale - gdzieś już o tym pisałem, że do mojego popielnika ( jedna z niewielu zalet mojego żeliwnego monstrum) mieści się ponad 100 litrów popiołu. Jak paliłem Julianem to gdzieś ze 160 kg ekogroszku było 20-parę kg popiołu no to jeżeli teraz z bobrka byłaby porównywalna wielkość popiołu to zmieści się i jeszcze będzie miejsce. No ewentualnie przed 14 dniem palenia należałoby zajrzeć czy popiół nie zawiesił się wysoko nad rurą podajnika - a nawet gdyby to idzie go tam raz na tydzień popchnąć i tyle. Zabawy jest sporo bo chyba ze dwa razy czyściłem popielnik po trzech zwykłych zasypach no to po otwarciu dolnych drzwiczek popielnika popiół się usypywał no ale trudno i tak go wybieram szufelką bo oryginalna szuflada nie zdawała egzaminu to ją wyrzuciłem.

Reasumując taka funkcjonalność w postaci większego zbiornika jest u mnie realna - tylko muszę poczekać aż ten mi zbiornik padnie albo będzie na wykończeniu aby zrobić nowy :)

lukasz1234
28-09-2011, 19:09
Witam,
Czy moze mi ktos poradzic czy jest zasadnicza roznica miedzy kotlem ogniwo eko plus a ogniwo eko??? i czy ta roznica jest warta tej doplaty do eko plusa??? ktory byscie wybrali???

SUSPENSER
28-09-2011, 19:42
Witam,
Czy moze mi ktos poradzic czy jest zasadnicza roznica miedzy kotlem ogniwo eko plus a ogniwo eko??? i czy ta roznica jest warta tej doplaty do eko plusa??? ktory byscie wybrali???

Różnica jest w palniku i rusztodeflektorze, ja brałbym Eko Plusa z dopłatą.

Jarecki79
29-09-2011, 09:30
Co by tu napisac..... cześc chłopaki.....byliśmy razem kilka lat... czas na pożegnanie... pozdrawiam wszystkich co mnie znali i od czasu do czasu czytali moje posty pozdrawiam wszystkich serdecznie... Bobek_Budowniczy

Żartujesz?? Czy poważanie piszesz??

Trociu
02-10-2011, 20:59
Żartujesz?? Czy poważanie piszesz??
Z tego co czytałem gdzie indziej, to poważnie.

ewa&mariusz
03-10-2011, 21:26
Witam. I ja muszę podjąć decyzję nad kupnem pieca/ w końcu/ chciałby się zapytać o piecy który, pod długich poszukiwaniach, przerobieniu prasy, wysłuchaniu porad Panów w sklepach wydaje mi sie rozsądnym w kupnie. Proszę o opinie, porady dotyczące pieca firmy HEF MASTER - M UNI.
Jeśli ktoś z Forumowiczów poleca inny piecyk to bardzo proszę. Piec ma być z podajnikiem , spalać powinien wszytsko czyli od eko groszku poprzez pelet i drzewo itp itd. Dom 150 m2.
Pozdrawiam

karoka65
03-10-2011, 21:39
Ewo&mariuszu w którym zakątku dolnośląskiego mieszkacie. Jeśli do Grodkowa macie nie daleko to podjedźcie do mnie, poopowiadam Wam trochę.
Z tego co piszecie to na razie wysłuchaliście sprzedawców HEFa.

ewa&mariusz
04-10-2011, 07:56
Witam. Mieszkam niedaleko Jeleniej Góry, a gdzie dokładnie znajduje się Grodków w którym Ty mieszkasz. No i co możesz mi polecić zamiast pieca o którym pisałem.
Pozdrawiam

czp01
04-10-2011, 08:33
Powinien się ktoś wypowiedzieć kto miał już do czynienia z tego typu palnikiem Master M jak go producent kotła nazywa http://www.hef.com.pl/master_m_uni,2,04.html.

Z drugiej strony jak coś jest do wszystkiego to nie jest idealne dla każdego gatunku paliwa - ale to tylko moje subiektywne odczucie. Dlatego też bardziej szukałbym rozwiązania pod jakieś konkretne jedno paliwo np. miał i ekogroszek - bo o dobry ekogroszek bywa nieraz trudno.

Trociu
04-10-2011, 08:34
Witam. Mieszkam niedaleko Jeleniej Góry, a gdzie dokładnie znajduje się Grodków w którym Ty mieszkasz. No i co możesz mi polecić zamiast pieca o którym pisałem. viamichelin.pl prawdę Ci powie, ale z J.G. to kawałek około 150km. Grodków a właściwie Stary Grodków to kawałek przed Nysą jest.

@Karoka - jak tam są jakieś plany na obwodnicę dla Was? Bo Grodków super się teraz mija.

magos
04-10-2011, 14:17
Witam. I ja muszę podjąć decyzję nad kupnem pieca/ w końcu/ chciałby się zapytać o piecy który, pod długich poszukiwaniach, przerobieniu prasy, wysłuchaniu porad Panów w sklepach wydaje mi sie rozsądnym w kupnie. Proszę o opinie, porady dotyczące pieca firmy HEF MASTER - M UNI.
Jeśli ktoś z Forumowiczów poleca inny piecyk to bardzo proszę. Piec ma być z podajnikiem , spalać powinien wszytsko czyli od eko groszku poprzez pelet i drzewo itp itd. Dom 150 m2.
Pozdrawiam
Ja się podłączam.też dalej szukamy takiego kotła

Jarecki79
04-10-2011, 16:29
Witam. Mieszkam niedaleko Jeleniej Góry, a gdzie dokładnie znajduje się Grodków w którym Ty mieszkasz. No i co możesz mi polecić zamiast pieca o którym pisałem.
Pozdrawiam

Do Karoki jak w dym!!
Póki ma coś na stanie, bo o tej porze roku na dobre towary to już ciężko tak od ręki wyrwać.....

Stary Grodków to w pobliżu jest m.in. Brzeg, Niemodlin, Nysa....

karoka65
04-10-2011, 22:43
Witam. Mieszkam niedaleko Jeleniej Góry, a gdzie dokładnie znajduje się Grodków w którym Ty mieszkasz. No i co możesz mi polecić zamiast pieca o którym pisałem.
Pozdrawiam
To koledzy już wyjaśnili gdzie na mapie znaleźć Grodków. Trochę daleko.
A co Wam mogę polecić ?
To co polecają inni na forum czyli Skam-p Premium, RBR- Ekouniwersal, Sztoker.
Tak jak pisze kolega czp1 coraz gorzej z dostępem do dobrego eko i szukałbym obecnie kotła właśnie z nowym palnikiem który radzi sobie z trudnymi paliwami, można na nim spalić bezproblemowo miał czy jakieś mieszanki ze zbożem. Nie wiązałbym się z samym eko groszkiem no i jak się chce mieć święty spokój zimową porą to lepiej dołożyć parę złotych do dobrego sterowania.
Sztoker ma Cobrę którą sam chwalę ale używam na innym kotle.
A pozostałe dwa mogą być wyposażone w Cobrę, eCoala bądź Bruli.
Rbr w standardzie ma eCoala, natomiast Skam-p mogę doposażyć w ten sterownik i oczywiście odpowiednią dmuchawę żeby wszystko było ok.

karoka65
04-10-2011, 22:46
@Karoka - jak tam są jakieś plany na obwodnicę dla Was? Bo Grodków super się teraz mija.
Co do obwodnicy to trwają przepychanki z władzami, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Kurde byłeś o rzut kamieniem i nie wstąpiłeś choć na kawę ?

minertu
05-10-2011, 23:38
Witam. I ja muszę podjąć decyzję nad kupnem pieca/ w końcu/ chciałby się zapytać o piec.
Jeśli ktoś z Forumowiczów poleca inny piecyk to bardzo proszę. Piec ma być z podajnikiem , spalać powinien wszytsko czyli od eko groszku poprzez pelet i drzewo itp itd. Dom 150 m2.
Pozdrawiam
Do tego co proponują koledzy to obecnie na stanie jest TILGNER EKR 15kW z COBRĄ podajnik po prawej stronie oraz RBR EKOUNIWERSAL 17kW z podajnikiem po lewej z sterownikiem eCoal.
Z tłokowego KTM 20kW.Reszta na zamówienie z oczekiwaniem ok 2 tyg.W tym ogniwo eko plus 16kW.

pawelo_pl
06-10-2011, 08:24
Do tego co proponują koledzy to obecnie na stanie jest TILGNER EKR 15kW z COBRĄ podajnik po prawej stronie
Ale zdaje się że w EKR nie spali się peletów ...

Jarecki79
06-10-2011, 08:52
Ale zdaje się że w EKR nie spali się peletów ...

W palnikach Ekoeneegia teoretycznie się spali, praktycznie również, często na pokazach palniki Ekoenergia opalane sa pelletem.

Tyle,że ja takie praktyki odradzam w każdej retorcie. Maksymalnie miks 50:50 z paliwem węglowym

Piotrek42
06-10-2011, 22:41
Mała sugestia- mówią że palenie peletami to czystośc w domu- jest to nieprawda! taki sam kurz (tylko jasny) smród wiekszy od spalania ekogroszku, a komin poklejony szlamem i klejami -straszliwie,

SUSPENSER
07-10-2011, 14:19
Dzięki za informację, dodać do tego trzeba, że pellety są sporo droższe [porównując kaloryczność] od ekogroszku workowanego a tym bardziej miału.

ewa&mariusz
08-10-2011, 20:12
Witam. Dzięki za konkretne odpowiedzi, poczytam, poglądam i będę pytał dalej jak już coś konkretnego wybiorę.
Pozdrawiam

SUSPENSER
09-10-2011, 09:46
Witam. Dzięki za konkretne odpowiedzi, poczytam, poglądam i będę pytał dalej jak już coś konkretnego wybiorę.
Pozdrawiam

Najlepiej pooglądaj polecane kotły "na żywo" bo to zakup na wiele lat, więc podobnie jak przy zakupie samochodu trzeba się do niego "przymierzyć" ;-)

pawelo_pl
09-10-2011, 10:10
Najlepiej pooglądaj polecane kotły "na żywo" bo to zakup na wiele lat, więc podobnie jak przy zakupie samochodu trzeba się do niego "przymierzyć" ;-)
E chyba lekko przesadzasz z tym "przymierzaniem" to ma palić a nie dobrze wyglądać ...

karoka65
09-10-2011, 10:37
E chyba lekko przesadzasz z tym "przymierzaniem" to ma palić a nie dobrze wyglądać ...
Można mieć zarówno jedno i drugie.

Jarecki79
09-10-2011, 12:22
Można mieć zarówno jedno i drugie.

:) racja !!

SUSPENSER
09-10-2011, 22:28
E chyba lekko przesadzasz z tym "przymierzaniem" to ma palić a nie dobrze wyglądać ...

Tia a samochód ma jeździć ;)

Nie ma to jak "na żywo" ocenić jakość wykonania, sprawdzić jak się czyści wymiennik, czy szuflada na popiół jest odpowiednia itp.

Trociu
11-10-2011, 13:21
Co do obwodnicy to trwają przepychanki z władzami, zobaczymy co z tego wyjdzie.
Kurde byłeś o rzut kamieniem i nie wstąpiłeś choć na kawę ?
Tak to jest jak się żyje z zegarkiem na karku. W tamtą stronę jechaliśmy już w nocy a z powrotem lecieliśmy na umówione spotkanie. Może kiedyś się jednak uda - zawsze przejeżdżając przez Stary Grodków zaglądam na Twoją reklamę przy bramie.

karoka65
11-10-2011, 15:40
Ostatnio trochę urosła.

italiana
12-10-2011, 08:08
Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów :) Dość niespodziewanie dla mnie muszę szybciutko zapoznać się z obsługą kotła EKR 20 Tilgner... Do tej pory w domu, do którego się niebawem wprowadzę była osoba, która obsługiwała ten piec, a teraz funkcję tą muszę przejąć zielona w tej kwestii ja. W związku z tym mam do Was kilka pytań.. Rozumiem, że na ruszcie umieszczonym w połowie wysokości pieca mogę palić drewnem? Ale czy przepalając w ten sposób muszę cokolwiek na sterowniku (tym na piecu) uruchamiać? Np włączyć go i ustawić na sterowanie ręczne? Aktualnie wodę podgrzewa bojler Galmet z wężownicą spiralną, a włączany jest za pomocą takiego analogowego zegara sterującego. Czy muszę go fizycznie odłączyć jak zacznę palić na stałe/przepalać drewnem? Posiadam też sterownik Tango Negro-on ma być włączony dopiero jak zacznę palić "na stałe"? Pytania mogę wydawać się banalne dla Was, mam nadzieję, że wybaczycie początkującemu operatorowi kotła :) Pozdrawiam

pawelo_pl
12-10-2011, 20:19
Najlepiej do tego pieca dokupić ruszt żeliwny ( ja kupiłem 2 szt w sklepie metalowym po 30 zł za sztukę ) i położyć na ten niby ruszt który jest - wtedy lepiej się pali drewnem, gdyż nie spada tak na dół między rurkami rusztu. Dodatkowo przynajmniej ja kładę siatkę na palnik - zabezpieczam się w ten sposób ewentualnie przed wpadnięciem jakichś gwoździ czy innych przedmiotów do palnika.
O ile dobrze zrozumiałem - to chcesz przepalać w piecu na grzejniki - jeśli tak to sterownik powinien być włączony i w stanie Praca ( należy wyjąć wtyczkę od podajnika ) a drzwiczki od pieca zamknięte - niestety ta metoda jest wysoce nieefektywna. Lepiej się pali przy uchylonych drzwiczkach w trybie Manual ( klawisz M) ale bez włączania wentylatora - niestety przy tej metodzie trzeba nauczyć się palić - bo łatwo zagotować wodę w piecu.
Jeśli jednak zamierzasz tak palić na stałe pomyśl może o wymianie Tango Negro na sterownik np. RT09 PID który łatwo da się zaadoptować w Tilgnerze a jest bardziej funkcjonalny od Tango-Negro - no i bardziej efektywnie spala węgiel - a przy tym piec nie gaśnie ( zaczniesz użytkować na stałe piec to zrozumiesz o czym piszę ) . Nie wiem czy masz sterownik ze sterowaniem CWU ( ma go Tango Negro PLUS ) jeśli zamienisz sterownik na taki który steruje CWU wtedy piec mógłby grzać dodatkowo bojler - trzeba by tylko dołożyć pompę do CWU.

Piotrek42
12-10-2011, 20:27
Jeśli jednak zamierzasz tak palić na stałe pomyśl może o wymianie Tango Negro na sterownik np. RT09 PID który łatwo da się zaadoptować w Tilgnerze

hmmm rt09 dla nowego uzytkownika? no niie wiem on na początek wcale taki łatwy nie jest...

mea
12-10-2011, 20:30
zaczyna sie sezon grzewczy i tym samym zaczynaja sie pytania od "laikow" takich jak ja :)

na poczatek troche informacji:
mam kociol SAS EKO 23KW z podajnikiem tlokowym ... piec ma swoj sterownik
ogrzewanie jest pol na pol - na parterze podlogowka, na pietrze grzejniki ...
woda podgrzewana jest w 300l bojlerze biawara z 2 wezownicami /docelowo przygotowany jest pod PC lub solar/

i teraz kilka dylematow:
1. jak dobrac paraetry czasu podawania paliwa i nawiewu /bo chyba tylko tym mozna sterowac - jesli sie myle to mnie poprawcie/
2. jaka jest optymalna temperatura dla pieca zeby nnie bylo za cieplo ale zeby piec nie cierpial
3. co jeszcze powinnam wiedziec zeby wogole za temat sie zabierac ?? dodam ze uruchamiamy ten piec dopiero pierwszy raz ... podlogowka sie dopiero wygrzewa wiec to tez zjada troche ciepla ...

moze jakies rady ??

Jarecki79
12-10-2011, 20:39
hmmm rt09 dla nowego uzytkownika? no niie wiem on na początek wcale taki łatwy nie jest...

Dlaczego tak myślisz?

pawelo_pl również przesiadł się na RT09pid na palniku Brucer
Jak są dobre nastawy wyjściowe, to wiele korekt nie ma a i święty spokój w porównaniu do przestawiania Tango.

Pawelo_pl, gdzie był ten wątek z wymianą opinii o RT09? Też go wcięło po wykasowaniu budowniczego?

pawelo_pl
12-10-2011, 20:40
hmmm rt09 dla nowego uzytkownika? no niie wiem on na początek wcale taki łatwy nie jest...
No tak tylko np ten prostszy eCoal kosztował w zeszłym roku coś około 1200 zł z demontażu na allegro - bo normalnie producent go nie sprzedaje .
Poza tym akurat RT09 łatwiej jest ustawić niż Tango Negro - jeśli ten wstępnie został zaprogramowany przez sprzedawcę ..

Piotrek42
12-10-2011, 20:42
tanga nie znam... ale jak będzie się chciała pobawic strefami, czasmi podawania temp cwu i jeszcze ze 30 linijkami (a ekogroszek jest rózny) moze byc lekka jazda...

pawelo_pl
12-10-2011, 20:45
tanga nie znam... ale jak będzie się chciała pobawic strefami, czasmi podawania temp cwu i jeszcze ze 30 linijkami (a ekogroszek jest rózny) moze byc lekka jazda...

To właśnie przy Tango nie wychodzi się z kotłowni ...

Dlaczego tak myślisz?

pawelo_pl również przesiadł się na RT09pid na palniku Brucer
Jak są dobre nastawy wyjściowe, to wiele korekt nie ma a i święty spokój w porównaniu do przestawiania Tango.
Potwierdzam - ja się ograniczyłem do przestawienia czasu podawania do 7 s .


Pawelo_pl, gdzie był ten wątek z wymianą opinii o RT09? Też go wcięło po wykasowaniu budowniczego?
No właśnie pamiętam że był....

Jest tu : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167140-Przej%C5%9Bcie-na-PID-ze-standardowego-sterownika

Jarecki79
12-10-2011, 20:52
No tak tylko np ten prostszy eCoal kosztował w zeszłym roku coś około 1200 zł z demontażu na allegro - bo normalnie producent go nie sprzedaje .
Poza tym akurat RT09 łatwiej jest ustawić niż Tango Negro - jeśli ten wstępnie został zaprogramowany przez sprzedawcę ..

RT09pid ma zaktualizowany soft a nastawy już wgrywane obecnie przez producenta (Tatarek) sa jakby pod palnik brucer... czy ekoenergia...
coś o tym wiem przy współpracy z tatarkiem....
wystarcza drobna korekta

Chciałem też zauważyć, że strefy czasowe sa osobno dostępne a i w menu stref nic poza strefami nie ma... więc tak straszno nie jest. Jak ktoś bardziej zaawansowany, to w pełnym menu może polatać, ale wystarcza okrojone z podstawowymi 5-cioma sprawami.

Nie taki diabeł straszny a i wątek o RT09pid się odnalazł
Cenowo też nie zrujnuje.

karoka65
12-10-2011, 20:56
Można wstawić Ognika II Pid, bardzo prosty sterowniczek w przystępnej cenie lub Cobrę ale wyjdzie drożej.

Jarecki79
12-10-2011, 20:58
Można wstawić Ognika II Pid, bardzo prosty sterowniczek w przystępnej cenie lub Cobrę ale wyjdzie drożej.

Też prawda :)

Ognik jest wybitnie prosty, prościej to się nie da.....
:)

Zresztą sam wiesz, bo korzystałeś... a kuzynka dalej without any problems korzysta

karoka65
12-10-2011, 21:04
Zresztą sam wiesz, bo korzystałeś... a kuzynka dalej without any problems korzysta

Tak, proponowałem jej nawet żeby zaktualizowała sobie oprogramowanie bo jedzie na SL 28 a jakiś czas temu było już 45 ale nie chce bo mówi że jest wszystko ok to po co.

Piotrek42
12-10-2011, 21:09
tez dla kobiety poleciłbym ognika....

karoka65
12-10-2011, 21:12
On nie jest prosty tylko bardzo prosty :)
Najważniejsze rzeczy które są potrzebne do obsługi można wydrukować na nie całej stronie A4.
Nie ma potrzeby studiowania całej książki.

Jarecki79
12-10-2011, 21:30
Tak, proponowałem jej nawet żeby zaktualizowała sobie oprogramowanie bo jedzie na SL 28 a jakiś czas temu było już 45 ale nie chce bo mówi że jest wszystko ok to po co.

Tutaj powtarzam to, co mówiłem też Darase, jak dobrze działa, jest zadowolona, to nie kombinować.

JACUŚ
12-10-2011, 22:45
Czy to normalne, ze rura od slimaka nagrzewa sie do temperatury okolo 70 stopni,
Dodam ze na retorze nie powstaje krater.

Jarecki79
12-10-2011, 22:50
Czy to normalne, ze rura od slimaka nagrzewa sie do temperatury okolo 70 stopni,
Dodam ze na retorze nie powstaje krater.

a jakie wykorzystanie mocy?

może tak być....

jaki masz ster i palnik?

JACUŚ
13-10-2011, 21:48
Piec Galmet 30 kw sterownik Expert, nazwy palnika nie pamietam.

dominik1220
14-10-2011, 19:55
Witam
Slyszalem ze dowiem sie tu ciekawych rzeczy odnosnie pieca eko tech typstaporkow 22kw
Kupilem ten piec jakies 2,5roku temu i do dzis dnia nie moge go ustawic dzwonilem do producenta do serwisanta podawali mi jakiesz ustawienia i nic zawsze to samo przesypywal sie po kilku krotnym ogrzaniu wody do 55stopni
Posiadam dom z lat 60 grube mury dwa pietra nie ocieplony poddasze nie zamieszkane czyli takie pol trzeciego pietra rowniez nie ocieplone calkowicie nowe okna plastiki nowe grzejniki sztuk 10 nowa cala instalacja do "co"piec tak jak na poczatku opisalem a teraz do sedna odnosnie problemu
Moje ustawienia to
Temp zadana 55stopni
Czas podawania 14s
Czas przerwy 50s
Histereza co 1stopien
Pompa co48stopni
Sila nadmu 10
Przyslona wenty 90%przyslonieta
Woda dogrzewa sie do zadanej przerwa spada zaraz po wymieszaniu sie do okolo 42 i od nowa tak caly czas jak mialem zmiejszona wartosc wlaczenia sie pompy na 30stopni to woda po calej nocy ogrzala sie do max 42stopni czyli mielil cala noc
Zadzwonilem do przedstawiciela firmy to podal mi nastepujace ustawienia 55zadana 10podawania 55przerwy sila nadmu1 pompa35 zaslona wentylat85%przyslonieta to po 24godzinach palenia piec na sterowniku pokazywal 42stopnie
Jak jest ktos chetny pomoc to plis bo w koncu wyrzuce ten piec na kibel i tyle z tebo eko bedzie

Jarecki79
14-10-2011, 20:04
Dominik, jak nie nadążasz z obsługą sterownika, to wymień na taki, który nastawy zrobi za Ciebie.
Nie będziesz musiał wywalać kotła na złom czy kibel.

Ważne także, abys sprawdził szczelność samego paleniska... to równiez ma wpływ na spalanie.

Koledzy Ci tu kilka sterów polecą. Podzielą się też wrażeniami z obsługi i przeskoku ze zwykłego na taki z jakąś forma modulacji mocy.
Jest też o tym osobny wątek:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?167140-Przej%C5%9Bcie-na-PID-ze-standardowego-sterownika

Jarecki79
14-10-2011, 20:05
Piec Galmet 30 kw sterownik Expert, nazwy palnika nie pamietam.

Sprawdź jak mocno siada Ci węgiel
Skoryguj siłę nadmuchu, możliwe,że idzie trochę za mocno na niższych mocach i przegrzewa palnik... i wyskakuje alarm kosza

Słabo znam Experta :( a ostatnio sporo zmian w nim było

timon120777
14-10-2011, 23:42
Witam
Slyszalem ze dowiem sie tu ciekawych rzeczy odnosnie pieca eko tech typstaporkow 22kw
Kupilem ten piec jakies 2,5roku temu i do dzis dnia nie moge go ustawic dzwonilem do producenta do serwisanta podawali mi jakiesz ustawienia i nic zawsze to samo przesypywal sie po kilku krotnym ogrzaniu wody do 55stopni
Posiadam dom z lat 60 grube mury dwa pietra nie ocieplony poddasze nie zamieszkane czyli takie pol trzeciego pietra rowniez nie ocieplone calkowicie nowe okna plastiki nowe grzejniki sztuk 10 nowa cala instalacja do "co"piec tak jak na poczatku opisalem a teraz do sedna odnosnie problemu
Moje ustawienia to
Temp zadana 55stopni
Czas podawania 14s
Czas przerwy 50s
Histereza co 1stopien
Pompa co48stopni
Sila nadmu 10
Przyslona wenty 90%przyslonieta
Woda dogrzewa sie do zadanej przerwa spada zaraz po wymieszaniu sie do okolo 42 i od nowa tak caly czas jak mialem zmiejszona wartosc wlaczenia sie pompy na 30stopni to woda po calej nocy ogrzala sie do max 42stopni czyli mielil cala noc
Zadzwonilem do przedstawiciela firmy to podal mi nastepujace ustawienia 55zadana 10podawania 55przerwy sila nadmu1 pompa35 zaslona wentylat85%przyslonieta to po 24godzinach palenia piec na sterowniku pokazywal 42stopnie
Jak jest ktos chetny pomoc to plis bo w koncu wyrzuce ten piec na kibel i tyle z tebo eko bedzie

zajrzyj na mój wątek
jestem świeżym palaczem ale mam piec ze stąporkowa i będę własnie 3 sezon w nim palił
piszę o tym na swoim wątku oraz w podobnym i jest tam również nowy użytkownik, który usiłuje nie rzegrać walki z tym piecem. poczytaj a potem pisz i może razem coś zaradzimy, przy wydatnym udziale naszych bardziej doświadczonych kolegów.
a na początek to dmuchając z taą siłą to całą energię wysyłasz na orzanie swojej miejscowości przez komin. dmuchawa ostro w dół przynajmniej 5 lub 4 i wtedy zobacz co się będzie działo i czas podawania zmniejsz o połowe


http://forum.muratordom.pl/showthread.php?121585-TERMO-TECH-STAPORKOW-22KW&p=4948028#post4948028

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?186332-Palnik-brucer-sterownik-dwustanowy&p=4948073#post4948073

czytaj potem pytaj i zima minie zanim się zdążysz pożądnie na swój piec zdenerwować

karoka65
14-10-2011, 23:53
No o połowę to nie, ale do 10 lub 11s.
A ty timon jak masz brucera to zmień dmuchawę i kup eCoala zamiast wyrzucać prawie nowy kocioł jak nie chce ci się grzebać.

dominik1220
15-10-2011, 14:26
witam
ustawilem jak powiedziales poczytalem fakt madre rzeczy tam piszecie
w takim badz razie mam jeszcze pytanie nie posiadam zadnego regulatora pokojowego a piec jest podlaczony w najprostrzy ze wszystkich sposobow rury pompa i tyle zadnych mieszalnikow zadnych4d lub 3d zaworow ale tez nie mam bojlera na wode i tu pytanie przy nastawieniu podawanie11 przerwa55 pompa35 hist1 sila nadm 4 przyslona90%zamknieta to w jakim czasie powinna nagrzac sie cala woda w obiegu

timon120777
15-10-2011, 15:05
No o połowę to nie, ale do 10 lub 11s.
A ty timon jak masz brucera to zmień dmuchawę i kup eCoala zamiast wyrzucać prawie nowy kocioł jak nie chce ci się grzebać.

karoka65
a gdzie ja napisałem że nie chce mi się grzebać i że chcę kocioł wyrzucić??? przeczytaj jeszcze raz proszę:D
ja lubię mój kocioł i nie potrzebuję a właściwie to mnie nie stać na eCoala -chyba- bo nawet nie wiem ile kosztuje
dmuchawę to ja mam sprawną tylko moduł od sterowania jej obrotami w moim sterowniku się skończył a to drobna różnica.
czekam na nowy w ramach gwarancji i będę palił dalej z dwustanowym aż do śmierci mojego kotła niestety albo stety jak kto woli. tak mam i nie będę zmieniał.
bo ty tak uważasz lub masz eCoala - nieważne powody i nie chcę sporów toczyć. doradzam bo palę w takim kotle z takim palnikiem i jeśli źle doradzam to mnie popraw lub poprzyj jeśli dobrze ale nie próbuj mnie zmieniać pls. to forum a nie sekta albo klub ........ jakiś tam

timon120777
15-10-2011, 15:15
witam
ustawilem jak powiedziales poczytalem fakt madre rzeczy tam piszecie
w takim badz razie mam jeszcze pytanie nie posiadam zadnego regulatora pokojowego a piec jest podlaczony w najprostrzy ze wszystkich sposobow rury pompa i tyle zadnych mieszalnikow zadnych4d lub 3d zaworow ale tez nie mam bojlera na wode i tu pytanie przy nastawieniu podawanie11 przerwa55 pompa35 hist1 sila nadm 4 przyslona90%zamknieta to w jakim czasie powinna nagrzac sie cala woda w obiegu

na to pytanie to ja Ci nie odpowiem i chyba nikt tego nie zrobi
po pierwsze nie znamy budowy Twojego domu, jego ocieplenia i zapotrzebowania energetycznego
po drugie nie znamy pojemności i wielkości Twojej instalacji wodnej a inny jest czas podgrzewania wody w szklance i w wannie.
podam Ci co ja wiem.mam dom około 100m2 parterowy piwnica pod połówą ściany pustak+ pustka powietrzna5cm+cegła+ 10cm styro, okna plasiki, na stropie dopiero od wiosny więc nie brac pod uwagę 10cm wełny- na więcej nie ma na razie kasy ale będzie poddasze nieużytkowe. w zeszłym sezonie bo do tego się odniosę miałem bojler wpięty w 1 obieg z instalacją CO i zasilany z tej samej pompy więc wode mi grzało do tej samej temperatury co "kalafiory" na których termostaty są i żadnych mieszaczy pokojówek itd itp. Prosta instalacja jak Twoja. podgrzanie wody do temperatury zadanej trwało około 8-12 minut zależnie od tego jak duży mróz w okresach przejsciowych około 4 minut. teraz nie powiem jak jest bo z uszkodzonym sterowaniem dmuchawy piec nie pracuje jak powinien. dopiero po zmianach będę mógł coś więcej.

karoka65
15-10-2011, 17:56
Timon to może ty przeczytaj jeszcze raz ostatnie wpisy. Nie pisałem do ciebie tylko do dominika.
Obecnie również palę na dwustanowym ( Bruli), od listopada kocioł będzie pracował na Cobrze.
Sekta to w innym wątku działa, z resztą nie tylko w jednym.

karoka65
15-10-2011, 18:00
Faktycznie Timon odpisując dominikowi nieopacznie pomyliłem nick.
PRZEPRASZAM.

dominik1220
15-10-2011, 18:53
ponowne czesc
to ci powiem ze niezla beczka podziwiam wasze umiejetnosci ustawienia picow poniewaz przy ustawieniach poprzednich odpalilem dzisiaj piec okolo godziny 12 mam godzine 18 51 i piec jeszcze nie ogarnol temperatury 55.w takim badz razie mam pytanie co zmienic zeby piec odpalil do tych 55stopni bo do 42 pali ladnie a potem d... zbita stoi fakt dzisiaj pierwszy raz sie nie przesypal ale caly czas jedzie na 42 43stopnie

karoka65
15-10-2011, 19:09
dołóż trochę wiatru, zwiększysz w ten sposób moc i zamiast przesypywać powinien przerobić paliwo na więcej ciepła.

karoka65
15-10-2011, 19:13
Czekaj bo nie doczytałem dokładnie. Piszesz że nie przesypał to tak jak napisałem dołóż trochę wiatru i albo zwiększ o 1s podawanie albo zmniejsz przerwę między podawaniem ze 2s.

dominik1220
15-10-2011, 20:09
ok poczekamy co sie dzieje ale jak narazie odpukac w puste niemalowane idziemy w dobra strone
powiedz mi jeszcze taka sprawa na piecu chodzi jakies 44 45 46 czyli powoli podbija ale w pokoju jest male piekielko boje sie ze jak w koncu dobije do tych50 to my sie ugotujemy i teraz pytanie czy te nieszczesne regulatory pokojowe beda wylanczac piec szybciej niz temp zadana jak np ustawie 22w pokojach
zastanawiam sie czy nie kupic ale z drugiej strony slyszalem ze tego rodzaju piece nie lubia smigac na nizszej temp niz55 czy cos sie stanie z kotlem dzieki

karoka65
15-10-2011, 20:20
Napisz jaśniej czy chodzi ci o głowice na grzejnikach czy termostat pokojowy ?
Jak masz głowice to odetną albo ograniczą przepływ na grzejnikach i nie będziesz się dusił w domu a kocioł powinien oscylować koło temp. zadanej.
jeśli termostat to wyłączy ci pompę CO jak w domu osiągniesz te np. 22 stopnie w pokoju a kociołek po dojściu do temp. zadanej przejdzie w podtrzymanie.
Nie masz zaworu N-drożnego bo do tylu ludzi już piszę dzisiaj na priva z pomocą że już mi się pieprzy powoli.
Widać że ochłodziło się i ludzie zaczynają grzać i u nowych posiadaczy niby automatów zaczynają się problemy.
Chłopak z żywca pisze że już ma dość tego pieca ale może powoli coś zaradzimy.

timon120777
15-10-2011, 20:56
karoka65
przecież nie masz za co przepraszać
ten się nie myli...... wiem że przy tylu użytkownikach można się zakręcić:hug:
dlatego po mojej prośbie była wielka żółta uśmiechnięta gęba żeby nie było wątpliwości że nie jestem o to zły :D:D:D

timon120777
15-10-2011, 21:11
ok poczekamy co sie dzieje ale jak narazie odpukac w puste niemalowane idziemy w dobra strone
powiedz mi jeszcze taka sprawa na piecu chodzi jakies 44 45 46 czyli powoli podbija ale w pokoju jest male piekielko boje sie ze jak w koncu dobije do tych50 to my sie ugotujemy i teraz pytanie czy te nieszczesne regulatory pokojowe beda wylanczac piec szybciej niz temp zadana jak np ustawie 22w pokojach
zastanawiam sie czy nie kupic ale z drugiej strony slyszalem ze tego rodzaju piece nie lubia smigac na nizszej temp niz55 czy cos sie stanie z kotlem dzieki

Dominik1220
piszesz że masz prostą instalację bez zaworów ale moze masz chociaż termostaty na kaloryferach???? albo jakiekolwiek zawory nawet kulowe żeby można je było przykręcić???? nie jest zimno jeszcze a temperatura 55stC na piecu to mnóstwo ciepła dla domu już więc nie dziw się że jak jest ono w całości oddawane to masz saunę w domku. :jawdrop:


moim skromnym zdaniem musisz zdecydować w którą pójść stronę:
1 zakładasz termostaty na wszystkie kaloryfery i wtedy to one regulują Ci temperaturę w pomieszczeniach. Zalety według mnie tego rozwiązania są takie że możesz decydować jaką chcesz mieć temperaturę w każdym z pomieszczeń oddzielnie ustawiając je odpowiednio. ustawiasz wtedy na piecu powiedzmy 55-60st a odbiór ciepła regulują rzeczone termostaty. wada to koszt. każdy zestaw głowica + termostat to myślę około 70zł za komplet(tak myślę)
2 zakładasz zawór 3d skoro masz tylko obieg CO bez CWU to powinno wystarczyć. tutaj zaleta taka że zawór reguluje temperaturę wody jaka pójdzie na kaloryfery a na piecu może być i 70stC, również koszt będzie niższy niż montaż termostatów. wady według mnie to brak możliwości decydowania o różnych temperaturach w różnych pomieszczeniach(np włazience będzie tak samo jak w salonie a dla komfortu powinno być trochę cieplej.
3 regulator pokojowy ale o tym to Ci już ani słowa nie powiem bo mogę bzdur tylko namazać gdyż nie mam i nie wiem o nim nic mądrego

co może stać się z kotłem przy zbt niskiej temperaturze????
a no bez zbędnego opisywania procesów jakie przy niej zachodzą kociołek po prostu zeżre rdza w 3 sezony(tyle jadła piec mojego teścia) albo szybciej

dominik1220
15-10-2011, 21:33
super panowie
tylko ze teraz jak zmniejszylem czas przerwy o 2sek to sie przesypal w ciagu 10minut leczy mnie ten piec ustawione mialem 11podanie 52przerwa nadmuch8 klapa 85%zamknieta caly dzien spoko podchodzilem do niego tak co 30min zeby nie wychladzac i co i d... a i tak nie dojechal do 50zadanej a w koncu otwieram piec a tam ciemno jak
a tak poza tym mam pytanie odnosnie czopucha poczytalem o tym na forum ale zdania sa mocno podzielone wiec zapytam was bo kumaci jestescie i dobrze nawijacie jest sens kombinowac z szybrem albo zamknac polowe czopucha cegla szamotowa co wy na to

timon120777
15-10-2011, 22:14
super panowie
tylko ze teraz jak zmniejszylem czas przerwy o 2sek to sie przesypal w ciagu 10minut leczy mnie ten piec ustawione mialem 11podanie 52przerwa nadmuch8 klapa 85%zamknieta caly dzien spoko podchodzilem do niego tak co 30min zeby nie wychladzac i co i d... a i tak nie dojechal do 50zadanej a w koncu otwieram piec a tam ciemno jak
a tak poza tym mam pytanie odnosnie czopucha poczytalem o tym na forum ale zdania sa mocno podzielone wiec zapytam was bo kumaci jestescie i dobrze nawijacie jest sens kombinowac z szybrem albo zamknac polowe czopucha cegla szamotowa co wy na to


Ja założyłem szyber bo nie miałem, bawiłam się nim i stwierdziłem że wywaliłem stówkę w bloto + robota z montażem -darmowa bom sam dłubał ale krwi sobie przy tym napsułem. chcesz zakładaj ja Ci nie powiem czy źle robisz.
wracając do ustawień
uważam że ta dmuchawa to nadal za ostro. ja mam rowalony moduł obrotów więc moja chodzi obecnie ta gdzieś od prawie zera do powiedzmy 6 biegu i kocioł dochodzi do zadanej w jakieś 8 minut. zmniejsz nadmuch do 4 biegu i już pies j... otwarte dzrzwi. patrzjaki jest płomień czy sysoko i ostro czy raczej spokojnie. jak ostro i jasny to jeszcze w dół. Potem zamknij go na godzinę i daj pracować. potem oceń efekty. jak zmieniłeś przerwę o 2 sekundy to oznacza że ją skróciłeś czy wydłużyłeś??? jak się przesypuje znaczy że ma za dużo opału wydłuż przerwę. jak Ci się zacznie żar zapadać znaczy rzerwa za długa i dopiero skracaj.
oj chyba sam się zakręciłem ale tak bywa jak się miesza procenty z lodem:)

Jarecki79
15-10-2011, 22:35
super panowie
tylko ze teraz jak zmniejszylem czas przerwy o 2sek to sie przesypal w ciagu 10minut leczy mnie ten piec ustawione mialem 11podanie 52przerwa nadmuch8 klapa 85%zamknieta caly dzien spoko podchodzilem do niego tak co 30min zeby nie wychladzac i co i d... a i tak nie dojechal do 50zadanej a w koncu otwieram piec a tam ciemno jak
a tak poza tym mam pytanie odnosnie czopucha poczytalem o tym na forum ale zdania sa mocno podzielone wiec zapytam was bo kumaci jestescie i dobrze nawijacie jest sens kombinowac z szybrem albo zamknac polowe czopucha cegla szamotowa co wy na to

Musisz ze spokojem.

A SZYBER W CZOPUCHU TO GŁUPOTA, ZOSTAW NA MAXA OTWARTY, TO JEST DOBRE, ALE DO ZWYKŁEGO KOPCIUCHA A NIE KOTŁA ZE STEROWANIEM I DMCUHAWĄ

Napiszę Ci w inny sposób, większość sterów z którymi miałem w życiu kontakt można ustawiać, jeżeli chodzi o siły nadmuchu do ok.40% ich możliwości.
np. zakres od 10 do 100%, to mocniej jak 40-45% nie ma co dmuchać.
jak są biegi 1-12 to koło 4-5biegu najczęściej wystarcza.....

Musisz obserwować intensywność palenia, inaczej się nie da...

Dla brucera przede wszystkim głowica musi być szczelna.
Silicon na 1200st.C i jechane....
W rowek pod spodem
można poprawić później wewnątrz, to tylko odlew i może gdzieś być szczelina, którą powietrze będzie uciekać, tutaj silicon po brzegu i rozsmarować palcem.

Nastawy dla tego palnika:
10sek podawanie
ok.50sek pauza

Zostaw sobie jeden z parametrów na stałe i reguluj drugim
np. zostaw 50sek pauzy a dopalanie doreguluj dodając lub ujmując po sekundzie z czasu podawania.

Jak nie dajesz rady, to zmień ster na bardziej automatyczny:
Ognik pid za ok. 580zł w detalu
RT09pid ustawiony pod brucera za 500zł
Cobra pid 860zł
eCoal w detalu do brucera jak dobrze pamiętam 1300zł, przyznam,że dużoooo

Pytanie inne: jaką masz dmuchawę przy palniku, producent i jej model np. WBS6a, RMS-120, WPa06....

Wklejam, gdzie masz dać silicon

timon120777
15-10-2011, 22:48
jarecki79
takie głupie pytanie: po co silikon od środka kołnieża tam gdzie są otwory powietrzne???? rowek po spodniej stronie to rozumiem i to sporo bo jak rzekłeś to odlew i może być nierówny ale od środka to chyba zbędny jest??????
popraw mnie jeśli się mylę a jak nie to i w swoim tak uszczelnię

SUSPENSER
15-10-2011, 22:55
super panowie
tylko ze teraz jak zmniejszylem czas przerwy o 2sek to sie przesypal w ciagu 10minut leczy mnie ten piec ustawione mialem 11podanie 52przerwa nadmuch8 klapa 85%zamknieta caly dzien spoko podchodzilem do niego tak co 30min zeby nie wychladzac i co i d... a i tak nie dojechal do 50zadanej a w koncu otwieram piec a tam ciemno jak
a tak poza tym mam pytanie odnosnie czopucha poczytalem o tym na forum ale zdania sa mocno podzielone wiec zapytam was bo kumaci jestescie i dobrze nawijacie jest sens kombinowac z szybrem albo zamknac polowe czopucha cegla szamotowa co wy na to

Jaki masz zakres regulacji dmuchawy [1-?].
Może za mocno dmucha ?

Jest ciepło, więc na razie 50 st na kotle wystarczy - po co Ci 55 ?

Czopucha bym nie ruszał.

Do pkt.3 wpisu timona dodam, że regulator pokojowy włącza/wyłącza pompę CO w zależności od nie uzyskania/uzyskania w pomieszczeniu w którym jest zadanej temperatury powietrza - w praktyce daje się go w pomieszczeniu "referencyjnym" którego temperatura decyduje o grzaniu całości domu.

Bardzo dobre efekty daje połączenie pkt 1,2,3 [ewentualnie oszczędzając może być bez 1 ale musisz najpierw poświęcić trochę czasu na ustawienie odpowiednich otwarć zaworów przy poszczególnych grzejnikach tak, żeby uzyskać zadane temperatury - co i tak się "rozjedzie" przy większej zmianie temp. zewnętrznej].

Jarecki79
15-10-2011, 23:04
jarecki79
takie głupie pytanie: po co silikon od środka kołnieża tam gdzie są otwory powietrzne???? rowek po spodniej stronie to rozumiem i to sporo bo jak rzekłeś to odlew i może być nierówny ale od środka to chyba zbędny jest??????
popraw mnie jeśli się mylę a jak nie to i w swoim tak uszczelnię

Poprawiam:
To tylko odlewy i po nałożeniu głowicy czasami zostaje szczelina, którą ucieka powietrze.
Warto w środku na około palcem przejechać siliconem 1200st.C, chodzi o ten czarny rant stykający się "ze srebrną" głowicą - dyszą paleniska.

Spróbuj doszczelnić, zaraz zobaczysz,że dużo lepiej się pali i można zdjąć jeszcze powietrze z dmuchawy...

timon120777
16-10-2011, 08:24
Poprawiam:
To tylko odlewy i po nałożeniu głowicy czasami zostaje szczelina, którą ucieka powietrze.
Warto w środku na około palcem przejechać siliconem 1200st.C, chodzi o ten czarny rant stykający się "ze srebrną" głowicą - dyszą paleniska.

Spróbuj doszczelnić, zaraz zobaczysz,że dużo lepiej się pali i można zdjąć jeszcze powietrze z dmuchawy...

oczywiście że spróbuję ale musi to niestety poczekać do czasu otrzymania nowego sterownika bo dopiero wtedy będę widział efekty. jak zrobię i odpalę to napiszę czy lepiej jest

dominik1220
16-10-2011, 12:03
ok panowie trzeba poprobowac bo inaczej nic to nie da szczerze mowiac jak troche poczytam na temat tego pieca to troszke mi lepiej bo sam jak bym mial z nim walczyc to przypuszczam przy moich slabych nerwach pewnie na dworzu juz by stal hahahahahahha

karoka65
16-10-2011, 12:10
Musisz wrócić do nastaw na których była stałopalność tzn. kocioł nie gasł. Najlepiej pisać na kartce te podstawowe, podawanie, przerwa między podawałem i siła nadmuchu bo jak się kręci co trochę to robi się mętlik w głowie. Wiem jak było.

karoka65
16-10-2011, 12:13
sam jak bym mial z nim walczyc to przypuszczam przy moich slabych nerwach pewnie na dworzu juz by stal hahahahahahha
No ja powiem że po ponad 1,5 miesiąca zamieszkiwaniu w kotłowni mój o mało nie wylądował na kupie złomu za garażem :)
O tym forum jeszcze wtedy nie słyszałem.

timon120777
16-10-2011, 16:06
ja mam gdzieś jeszcze sito którego używałem do przesiewania popiołu w którym miałem jednocześnie niespalony węgiel i spieków mnóstwo. dopiero jak na to forum trafiłem to mi się poprawiło i to znacznie. domek mały a piec palił więcej niż teścia w 300metrowej kamienicy, pomijam że teść swój zarżnął ale to nie miejsce na takie opowieści

Jarecki79
16-10-2011, 16:27
Cierpliwość popłaca, a i to forum jest często odwiedzane.

Dobrze, że założyłeś wątek o kotle, który posiadasz.
Masz już pewne doświadczenie i mam nadzieję,że starczy Ci czasu, nerwów i ochoty na aktywny udział w forum.

W kilka osób pomożemy :) a innym też się chyba przyda.

dominik1220
16-10-2011, 19:05
ludzie oczywiscie ze bede tu wchodzil bo dzieki wam jakos jeszcze mam nadzieje ze to wszystko dziala

timon120777
16-10-2011, 20:30
ludzie oczywiscie ze bede tu wchodzil bo dzieki wam jakos jeszcze mam nadzieje ze to wszystko dziala

spokojnie i tylko spokojnie i będzie działało i to nawet dość dobrze, ważna cierpliwość i metoda małych kroków. Jesteś w lepszej sytuacji bo korzystasz już z pmocy bardziej doświadczonych. ja nie miałem tej przyjemności i bywało że jak wlazłem wieczorem do piwnicy z kartką długopisem i stoperem to wychodziłem grubo po północy, bo nie miał mi kto doradzić więc była metoda prób i BŁĘDÓW niestety
Trzymam kciuki za Ciebie

magos
17-10-2011, 12:34
Mamy zamiar kupić piec defro duo uni.Tylko nie mamy pojęcia jaki sterownik do niego kupić.Czy możecie coś poradzić.

Piotrek42
17-10-2011, 12:43
Defro sprzedaje chyba ze swoimi sterownkami... tam raczej nie ma mozliwosci wyboru...

Jarecki79
17-10-2011, 13:23
Mamy zamiar kupić piec defro duo uni.Tylko nie mamy pojęcia jaki sterownik do niego kupić.Czy możecie coś poradzić.

Oni mają Tech-y jak są z pid, to ponoć wymaga to dostawy do Tech-a i doboru softu pod właściwą pracę zestawu.
Współpracuja z ta firmą stąd odpowiadają za taki a nie inny zestaw

magos
17-10-2011, 14:45
Dzieki, ale który najlepszy od nich?

Piotrek42
17-10-2011, 14:52
żaden......

magos
17-10-2011, 15:02
może coś więcej....
Potrzebny nam dobry kocioł z dużym rusztem wodnym, a ten ma.

Jarecki79
17-10-2011, 15:16
może coś więcej....
Potrzebny nam dobry kocioł z dużym rusztem wodnym, a ten ma.

Taki sam spory ruszt wodny znajdziesz w Skam-P Premium, jeżeli Ci na tym zależy.
Można go wówczas wybrac z Ognikiem PID, RT09pid, Cobrą czy eCoalem

Tamta firma korzysta z konkretnego producenta sterowań i pewnie możesz tylko wybrac z zakresu wersji dostępnych sterów tego producenta.

Piotrek42
17-10-2011, 17:37
Jarecki nie przesadzaz przypadkiem w ciągłej reklamie SWOJEJ firmy???? jeszcze jakbys polecił ze 3-4 kotły to siedziałbym cicho.. a ty ciągle wypychasz SWOJ towar!!!!

minertu
17-10-2011, 18:15
Jarecki nie przesadzaz przypadkiem w ciągłej reklamie SWOJEJ firmy???? jeszcze jakbys polecił ze 3-4 kotły to siedziałbym cicho.. a ty ciągle wypychasz SWOJ towar!!!!
Ja dołożę do Skampa jeszcze kocioł Tilgnera EKR z rusztem wodnym oraz do wyboru z sterowaniem Cobra lub eCoal.

Piotrek42
17-10-2011, 18:19
minertu bądz człowiekiem :) dorzuć jeszcze ze 2 kotły ;)

Jarecki79
17-10-2011, 18:19
Jarecki nie przesadzaz przypadkiem w ciągłej reklamie SWOJEJ firmy???? jeszcze jakbys polecił ze 3-4 kotły to siedziałbym cicho.. a ty ciągle wypychasz SWOJ towar!!!!

A Tobie nie przeszkadza, jak kolega poleca ogniwo, albo jak Ty w każdym wątku pocinasz z brulim czy ecoalem
Mimo,że wątków o ogniwo jest 3, wątków o rbr 2, wątków o ekr 2, wątków o ecola i bruli w sumie 3.
Jeszcze mało?

Jarecki79
17-10-2011, 18:22
minertu bądz człowiekiem :) dorzuć jeszcze ze 2 kotły ;)

Jak ma dorzucić, jak chodzi o model z rusztem wodnym?
Z kosmosu chyba

Jakby to nie było ważne,to jest jeszcze Sztoker, ale rusztu wodnego nie ma!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Piotrek42
17-10-2011, 18:35
A Tobie nie przeszkadza, jak kolega poleca ogniwo, albo jak Ty w każdym wątku pocinasz z brulim czy ecoalem
Mimo,że wątków o ogniwo jest 3, wątków o rbr 2, wątków o ekr 2, wątków o ecola i bruli w sumie 3.
Jeszcze mało?

Ja jako zwykły user moge sobie polecać co zechce, ale nie TY!! jako osoba zatrudniona w firmie która produkuje kotły, i współpracująca z firmą która wsadza sterowniki do tych kotłów!

Jarecki79
17-10-2011, 18:39
Ja jako zwykły user moge sobie polecać co zechce, ale nie TY!! jako osoba zatrudniona w firmie która produkuje kotły, i współpracująca z firmą która wsadza sterowniki do tych kotłów!

Jasne, jasne, zwykły użytkownik, takie kity to w tej kanciapie koło p.z. możesz posuwać.
Tobie tylko nie przszkadzają reklamy ogniwa i eCoala ew. bruli, reszta Cię w oczy gryzie

Troll

Piotrek42
17-10-2011, 18:50
reklamy mi przeszkadzają- dykusja obojętnie o jakich kotłach już nie.

Jarecki79
17-10-2011, 18:54
Weź Ty się zastanów, co mówisz

Minertu polecił kocioł, który spełnia wymagania koleżanki, czyli taki co ma ruszt wodny, taki, jaki ma w ofercie handlowej
Ja zrobiłem podobnie, wyrób który znam, który był badany i tyle, spełnia wymóg o ruszcie wodnym.

A innych wymienić się nie da, bo innych obaj nie znamy w praktyce.
Można dodać Klimosza, ale oprócz tego,że widziałem go na badaniach ze zwykłą retortą i że miał dobry wynik nic więcej nie wiem
A miał zwykły ster recalart z tego co pamiętam.

Koleżanka wymienia trzeci, ale jest tylko z techem.

Piotrek42
17-10-2011, 19:01
A enka z ekomaxem??

Jarecki79
17-10-2011, 19:10
Nie znam obecnej konstrukcji, Suspenser ma Enkę i w jego modelu rusztu wodnego nie widziałem

On się może wypowiedzieć o Ence i jak zechce, to ją poleci.
Albo nie

pawelo_pl
17-10-2011, 19:21
Ja nie sprzedaję piecy -ale mogę polecić wymienianego tu Tilgnera EKR z rusztem wodnym w którym notabene palę przez całe lato na ruszcie wodnym.

Jarecki79
17-10-2011, 19:26
Ja nie sprzedaję piecy -ale mogę polecić wymienianego tu Tilgnera EKR z rusztem wodnym w którym notabene palę przez całe lato na ruszcie wodnym.

Na RT09pid
:)

dominik1220
17-10-2011, 19:36
siemanko ponownie
odnosnie pytania co do mozliwosci sterownika nadmuch ma od 1 do 10 teraz mam ustawione zadana 50 podawanie12 przerwa51 pompa 30 nadmuch teraz5 mialem 3 ale sie przesypal jak mialem 11podanie 54przerwa nadmuch3 to wiecej niz 40niechcial isc powiedzcie mi co ja robie zle bo mnie strzeli
ja rozumuje to tak jak zmniejsze przerwe to powinno podbijac temp ze wzgladu na czestrze podawanie jak zwieksze nawiew powinno szybciej wypalac groszek a co idzie za tym podbic temp ale jest taki problem jak zmniejsze przerwe to jedyne co sie dzieje to po jakims 5 6 moze 7 podaniu przesypuje jak zwieksze nadmuch to efekt kopca znika do srodka retortu i temp jeszcze spada

dominik1220
17-10-2011, 19:38
zaraz zima za pasem a ja jedyne co mam w glowie to ten piec albo sie go pozbyc albo w jakis magiczny sposob ustawic a jak czytam haslo pod tytulem najtanszy opal to mi rece opadaja

Piotrek42
17-10-2011, 19:47
może masz porządne eko.. daj podawanie 8 przerwa 50 , genaralnie rob zmiany na jednym parametrze az dobierzesz własciwe....np przerwa 50 podawanie np 10 jak przesypuje to 9 jak przesypuje to zmiejszasz dalej 8, 7 itd.. a jak nie bedzie dogrzewac zadanej temp na kotle to zwiekszasz nadmuch.

Jarecki79
17-10-2011, 20:09
siemanko ponownie
odnosnie pytania co do mozliwosci sterownika nadmuch ma od 1 do 10 teraz mam ustawione zadana 50 podawanie12 przerwa51 pompa 30 nadmuch teraz5 mialem 3 ale sie przesypal jak mialem 11podanie 54przerwa nadmuch3 to wiecej niz 40niechcial isc powiedzcie mi co ja robie zle bo mnie strzeli
ja rozumuje to tak jak zmniejsze przerwe to powinno podbijac temp ze wzgladu na czestrze podawanie jak zwieksze nawiew powinno szybciej wypalac groszek a co idzie za tym podbic temp ale jest taki problem jak zmniejsze przerwe to jedyne co sie dzieje to po jakims 5 6 moze 7 podaniu przesypuje jak zwieksze nadmuch to efekt kopca znika do srodka retortu i temp jeszcze spada

Dominik, tutaj miałeś konkretne podpowiedzi:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?44553-Piece-na-ekogroszek-z-zasobnikiem!&p=4949395&viewfull=1#post4949395

Sprawdziłeś, czy palnik jest szczelny? Dałeś silicon wewnątrz po obwodzie?

Szczelna głowica to podstawa.

Reguluj jednym parametrem, nie grzeb w obu naraz.

Zdecyduj się na coś.
Zostaw Pauzę na 50sekund i o tym parametrze zapomnij.

Doreguluj czas pracy podajnika np. 8 czy 10 czy 12sekund, tak, aby kopczyk był lekko wypukły

Z Twojego wpisu wynika,że obracasz się w sile nadmuchu 3-5bieg.
3-ci za mało a 5za dużo...
Spróbuj na 4. Zobacz do ilu dojdzie, jak np. do 45, to zwiększ siłę nadmuchu, ale jednocześnie dodaj 1 lub 2sekundy podawania.

Musisz stopniowo dobrać współgrającą z podawaniem siłę nadmuchu.

Tak najprościej jak potrafię:
ilość węgla plus właściwa ilość powietrza = uzyskanie danej mocy.

dominik1220
17-10-2011, 20:18
rozkrecilem wszystko zasilikonowalem oczyszcilem miedzy retorta a obudowa silikon nawt dalem na zewnatrz ja radziles jest git ale jakos nie moge poukladac reszty albo przesypie albo nie dobija do 50stopni ale skorzystam jak zwykle z waszych rad i sprobuje z waszymi ustawieniami do uslyszenia

timon120777
17-10-2011, 20:24
siemanko ponownie
odnosnie pytania co do mozliwosci sterownika nadmuch ma od 1 do 10 teraz mam ustawione zadana 50 podawanie12 przerwa51 pompa 30 nadmuch teraz5 mialem 3 ale sie przesypal jak mialem 11podanie 54przerwa nadmuch3 to wiecej niz 40niechcial isc powiedzcie mi co ja robie zle bo mnie strzeli
ja rozumuje to tak jak zmniejsze przerwe to powinno podbijac temp ze wzgladu na czestrze podawanie jak zwieksze nawiew powinno szybciej wypalac groszek a co idzie za tym podbic temp ale jest taki problem jak zmniejsze przerwe to jedyne co sie dzieje to po jakims 5 6 moze 7 podaniu przesypuje jak zwieksze nadmuch to efekt kopca znika do srodka retortu i temp jeszcze spada


szanowne gremium pozwoli że ja swoje 3 grosze?
skoro miałeś nadmuch 3 i się przesypywał to trzeba było zrobić 4 a nie 5 od razu i obserwować. powoli spokojnie, w dwóch zdaniach podałeś 2 komletnie różne ustawienia i to wszystkch parametrów naraz a tak nie powinno się robić bo wtedy nie wiesz który z nich robi największe kuku:bash:
jak przesypuje to znaczy że za dużo opału - wydłuż przerwe.
moja propozycja jest taka jeśli koledzy mogą to proszę o poparcie lub inny sposób postępowania:
podaję to za kimś kto kiedyś proponował i uważam że ten sposób się sprawdza, przynajmniej u mnie
1 podawanie minimalnie ile się da np 5 sek
2 ustaw przerwe podawania 6 razy dłuższą niż podawanie(30sek)
3 dmuchawa 4 bieg skoro na 3 było za mało i przesypywał choc zacząłbym od 3 przy tak małej ilości opału
4 czekaj 40minut bez zagladania tylko obsrewuj temperaturę
5 po tym czasie zaglądasz i patrzysz co się w środku wydarzyło:
6 przesypuje- wydłużasz punkt 2 o 3 sek
7 żar się zapada - skracasz pkt 2 o 3 sek
8 czekasz 40 minut i znowu pkt 4
i tak do momentu kiedy kopiec się nie wyrówna na właściwym poziomie.
9 jeśli w pkt 5 zajrzysz i zobaczysz że płomień koloru czerwonawego i dymi znaczy że mało powietrza i wtedy zamiast pkt 6,7 robisz
10 - podnosisz dmuchawę o jeden poziom i wtedy przechodzisz do pkt 8-czekasz.
generalnie musisz ustawić piec do takiego stanu w którym będzie pracował stabilnie bez szalonych skoków w jedną lub 2 stronę.
bardziej doświadczenie radzą by kocioł powoli dochodził do zadanej i rzadko przechodził w podtrzymanie więc wg tej teorii należy go ustawić tak by pracował z mocą minimalną potrzebną w danym czasie do osiągnięcia tego celu. najprostszym sposobem w podanej przeze mnie metodzie na zwiększenie mocy jest albo skrócenie przerwy albo wydłużenie podawania ale o tym potem
próbuj tylko spokojnie bo z tego co piszesz to skaczesz po ustawieniach w cały świat a to kiepskie podejście bo nie wiesz co zawala.

jak ktoś ma inną metodę piszcie

Jarecki79
17-10-2011, 20:29
Dla pewności, mówiąc, abyś nie kręcił dwoma parametrami w jednym czasie miałem na myśli czas podawania i przerwę podawania.

Jeden z tych parametrów zostaw i nie ruszaj. Przykładowo ta przerwa podawania = 50sekund

Jak zostawisz to 50sekund pauzy,to:

Dobrać musisz ilość podawanego węgla czyli to 8, czy 10 czy 12sekund
Do tej ilości węgla musisz dobrać ilość powietrza, czyli 3,4,5bieg....

Te dwie rzeczy decydują o mocy zestawu, tym w końcowym efekcie uzyskujesz daną temperaturę....

karoka65
17-10-2011, 20:57
szanowne gremium pozwoli że ja swoje 3 grosze?
skoro miałeś nadmuch 3 i się przesypywał to trzeba było zrobić 4 a nie 5 od razu i obserwować. powoli spokojnie, w dwóch zdaniach podałeś 2 komletnie różne ustawienia i to wszystkch parametrów naraz a tak nie powinno się robić bo wtedy nie wiesz który z nich robi największe kuku:bash:
jak przesypuje to znaczy że za dużo opału - wydłuż przerwe.
moja propozycja jest taka jeśli koledzy mogą to proszę o poparcie lub inny sposób postępowania:
podaję to za kimś kto kiedyś proponował i uważam że ten sposób się sprawdza, przynajmniej u mnie
1 podawanie minimalnie ile się da np 5 sek
2 ustaw przerwe podawania 6 razy dłuższą niż podawanie(30sek)
3 dmuchawa 4 bieg skoro na 3 było za mało i przesypywał choc zacząłbym od 3 przy tak małej ilości opału
4 czekaj 40minut bez zagladania tylko obsrewuj temperaturę
5 po tym czasie zaglądasz i patrzysz co się w środku wydarzyło:
6 przesypuje- wydłużasz punkt 2 o 3 sek
7 żar się zapada - skracasz pkt 2 o 3 sek
8 czekasz 40 minut i znowu pkt 4
i tak do momentu kiedy kopiec się nie wyrówna na właściwym poziomie.
9 jeśli w pkt 5 zajrzysz i zobaczysz że płomień koloru czerwonawego i dymi znaczy że mało powietrza i wtedy zamiast pkt 6,7 robisz
10 - podnosisz dmuchawę o jeden poziom i wtedy przechodzisz do pkt 8-czekasz.
generalnie musisz ustawić piec do takiego stanu w którym będzie pracował stabilnie bez szalonych skoków w jedną lub 2 stronę.
bardziej doświadczenie radzą by kocioł powoli dochodził do zadanej i rzadko przechodził w podtrzymanie więc wg tej teorii należy go ustawić tak by pracował z mocą minimalną potrzebną w danym czasie do osiągnięcia tego celu. najprostszym sposobem w podanej przeze mnie metodzie na zwiększenie mocy jest albo skrócenie przerwy albo wydłużenie podawania ale o tym potem
próbuj tylko spokojnie bo z tego co piszesz to skaczesz po ustawieniach w cały świat a to kiepskie podejście bo nie wiesz co zawala.

jak ktoś ma inną metodę piszcie
Najskuteczniejsza metoda. Widać że też swoje przesiedziałeś.
Ja trochę inną obrałem na początku po opanowaniu utrzymywania stałopalności.
Ustawiałem na większą moc żeby kocioł szybko dochodził do zadanej i wchodził w podtrzymanie.
Wtedy jak zapotrzebowanie na ciepło wzrastało i na zaworze 4D podkręcałem temp. na dom to nie musiałem znowu grzebać w ustawieniach.
Ale jak się zajarzy o co w tym chodzi to nie ma problemu coś zmienić w jedną czy w drugą stronę.

Jarecki79
17-10-2011, 21:07
No ok, tyle,że tak to kolega zgłupieje.

Nie można dawać dwóch sprzecznych informacji.

Albo zostawia przerwę 50sekund na stałe i reguluje ilością paliwa 8, 10 czy tam 12sekund.
Albo ustawia na stałe np. 5sekund podawanie i reguluje przerwą od ok.25sekund zaczynając... i wówczas przerwę wydłuża bądź skraca w zależności od potrzeb

Jedno albo drugie.

Do tego dobrać należy powietrze.... czyli 3,4 czy 5bieg.

karoka65
17-10-2011, 21:13
To kolega sobie wybierze sposób walki z przeciwnikiem.

timon120777
17-10-2011, 21:35
Najskuteczniejsza metoda. Widać że też swoje przesiedziałeś.
Ja trochę inną obrałem na początku po opanowaniu utrzymywania stałopalności.
Ustawiałem na większą moc żeby kocioł szybko dochodził do zadanej i wchodził w podtrzymanie.
Wtedy jak zapotrzebowanie na ciepło wzrastało i na zaworze 4D podkręcałem temp. na dom to nie musiałem znowu grzebać w ustawieniach.
Ale jak się zajarzy o co w tym chodzi to nie ma problemu coś zmienić w jedną czy w drugą stronę.

też próbowałem przez pewien czas gonić ostro ale wtedy miałem mnóstwo spieków żużlowych(chyba dobrze określam- brązowe twarde w kształcie kalafiora). Wysoka temperatura żaru i potem długo w podtrzymaniu i mi się spiekało jak temperatura "ogniska zjeżdżała w dół gdy nie pracował
Potem gdzieś dorwałem opis by zacząć od minimalnych ustawień i dla mnie podkreślam dla mnie co nie oznacza że ktoś lubi i dobrze mu wychodzi inaczej jest satysfakcjonująca

SUSPENSER
17-10-2011, 22:16
A enka z ekomaxem??

Ale pojechałeś chłopie - w moim ani sąsiada Enka nie zauważyłem rusztu wodnego - może się gdzieś skubany ukrył :)

Do tego Enka jest teraz pioruńsko drogi [gdy ja go kupowałem był sporo tańszy, no i nie znałem wtedy Skam-P].

Widzę, że kombinujesz :jak koń pod górkę" gdy tylko jest polecany Skam-P - a to naprawdę porządny kocioł - już dwóm sąsiadom taki poleciłem i mają lepsze ode mnie ;)

Piotrek42
17-10-2011, 22:28
SUSPENSER http://www.enka-ogrzewanie.pl/kotly_set3.html w dtr masz wodny ruszt!


.Spalanie paliwa następuje w żeliwnym obrotowym palniku. Kotły ENKA SET fabrycznie wyposażone są w ruszt wodny umożliwiający spalanie paliw stałych w tradycyjny sposób.np. na wypadek zaniku prądu

timon120777
17-10-2011, 22:46
a zadam wam pytanie o ten ruszt wodny. czy on taki super jest???
słyszałem wiele opinii i to zarówno złych jak i dobrych.
Podobno niektórzy producenci aby zwiększyć komorę spalania "awaryjnego" opuścili go zbyt nisko co powoduje obniżenie sprawności. czy to prawda???
Czy prawdą jest że jeśli jest zawieszony powiedzmy na wysokości własciwej dla deflektora to pomoże na dopalenie spalin i podniesie sprawność???- moje własne przypuszczenie
zatem czy jego obecność lub brak powinna być czynnikiem decydującym o wyborze klienta???

Piotrek42
17-10-2011, 23:06
zawijan tu pisze o ruszcie wodnym http://www.ogrzewnictwo.pl/index.php?akt_cms=4348&cms=272

karoka65
17-10-2011, 23:07
a zadam wam pytanie o ten ruszt wodny. czy on taki super jest???
słyszałem wiele opinii i to zarówno złych jak i dobrych.
Podobno niektórzy producenci aby zwiększyć komorę spalania "awaryjnego" opuścili go zbyt nisko co powoduje obniżenie sprawności. czy to prawda???
Czy prawdą jest że jeśli jest zawieszony powiedzmy na wysokości własciwej dla deflektora to pomoże na dopalenie spalin i podniesie sprawność???- moje własne przypuszczenie
zatem czy jego obecność lub brak powinna być czynnikiem decydującym o wyborze klienta???
Na to pytanie czy jest super to mogą odpowiedzieć ci którzy go mają w swoich kotłach a czy to jest dobre rozwiązanie konstrukcyjne pewnie będzie można ocenić za kilka lat.
Konkretnie chodzi mi o jego żywotność.
To na jakiej jest wysokości raczej nie ma wpływu na sprawność, ale że w ogóle jest pewnie tak, zawsze to większa powierzchnia wymiany ciepła no i pojemność na pewno większa jak jest niżej.
Ruszt wodny jest wspawany na stałe i na nim podwieszony jest deflekor (Skam-p)
Czy decyduje w jakimś dużym stopniu o wyborze kotła ?
Nie wiem.
Zależy to głównie od klienta co on sobie wymarzył.

timon120777
17-10-2011, 23:27
czytałem zawiJan-a i całe mnóstwo innych opini. dochodzę powoli do wniosku że to podobnie jak z wymiennikiem poziomym i pionowym czyli co kto gdzieś usłyszy to albo chce albo nie. i tu się zgodzę z karoka65 chyba że to czas pokaże czy dobry jest i jeśli to jak bardzo

minertu
17-10-2011, 23:38
Dokładnie,wybór należy do klienta niemniej jednak gdyby to rozwiązanie było złe to zapewne producenci by z niego zrezygnowali.

zawijan
18-10-2011, 07:25
Czy prawdą jest że jeśli jest zawieszony powiedzmy na wysokości własciwej dla deflektora to pomoże na dopalenie spalin i podniesie sprawność???- moje własne przypuszczenie

Nie pomoże.
Powierzchnia rusztu wodnego ma temperaturę - powiedzmy - poniżej 150st.C (mocno naciągając w górę), a części palne zawarte w spalinach mają temperatury zapłonu od powyzej 400st,C do powyzej 600st.C. Ruszt wodny schładza spaliny a nie dopala.

SUSPENSER
18-10-2011, 17:15
SUSPENSER http://www.enka-ogrzewanie.pl/kotly_set3.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.enka-ogrzewanie.pl%2Fkotly_set3.html) w dtr masz wodny ruszt!

Widzę, że panowie z Enka coś nowego dołożyli - dzięki za link ;-)

W każdym razie ja spalam kawałki drewna i kartony bezpośrednio na palniku i brak rusztu wodnego mi w tym nie przeszkadza [w moim kotle nie ma deflektora, więc jest tam sporo wolnej przestrzeni i sporo się mieści].

Teraz ja mam pytanie - czy worki z polietylenu po ekogroszku można spalać bezpośrednio na żarze - spróbowałem z jednym i pali się jak diabli - tylko trzeba uważać, żeby roztopiony nie spłynął na boki - wtedy spala się idealnie i bez dymienia [w wysokiej temperaturze].
Niedawno pewien człowiek "z branży" powiedział mi, że PE spalany w niskich temperaturach mocno "gazuje", więc musi być wysoka - wtedy spala się czysto - czy to prawda ?

PS oczywiście nikogo nie namawiam do takich eksperymentów - pytam czysto teoretycznie ;-)

Piotrek42
18-10-2011, 17:31
Nie wiem ja tam wolę zyć z sąsiadami w zgodzie :) i pale tylko eko, kartony i drewno, nie próbowałem palić folią plastikiem czy styropianem..

timon120777
18-10-2011, 19:37
Nie wiem ja tam wolę zyć z sąsiadami w zgodzie :) i pale tylko eko, kartony i drewno, nie próbowałem palić folią plastikiem czy styropianem..

a ja mam na swojej ulicy sąsiada ekologa
sortuje śmieci na te które pali w dzien i te które pali w nocy

zawijan
18-10-2011, 20:10
Niedawno pewien człowiek "z branży" powiedział mi, że PE spalany w niskich temperaturach mocno "gazuje", więc musi być wysoka - wtedy spala się czysto - czy to prawda?

Wszystko spala się lepiej w wyższych temperaturach.

karoka65
18-10-2011, 20:54
a ja mam na swojej ulicy sąsiada ekologa
sortuje śmieci na te które pali w dzien i te które pali w nocy
Hehe, dobre.
Ja mam takich trzech ale oni nie sortują, walą co jest po ręką bez względu na porę i zazwyczaj w dzień bo na noc podkładają węgiel żeby nie chodzić do pieca.
Jeden dodatkowo postawił sobie na ogrodzie 200-to litrową beczkę z obciętym jednym deklem i tam zbierają cały tydzień te dary boże tzn. butelki po napojach, podarte reklamówki a większość to pampersy z całego tygodnia po bachorze.
Przeważnie w sobotnie popołudnie rozpalają tego grilla i dają bobu na pół wioski.

mea
18-10-2011, 21:14
a ja mam na swojej ulicy sąsiada ekologa
sortuje śmieci na te które pali w dzien i te które pali w nocy

10 punktow za komentarz :)

timon120777
18-10-2011, 21:23
Hehe, dobre.
Ja mam takich trzech ale oni nie sortują, walą co jest po ręką bez względu na porę i zazwyczaj w dzień bo na noc podkładają węgiel żeby nie chodzić do pieca.
Jeden dodatkowo postawił sobie na ogrodzie 200-to litrową beczkę z obciętym jednym deklem i tam zbierają cały tydzień te dary boże tzn. butelki po napojach, podarte reklamówki a większość to pampersy z całego tygodnia po bachorze.
Przeważnie w sobotnie popołudnie rozpalają tego grilla i dają bobu na pół wioski.

mój jeden mi wystarczy w zupełności:bash:
mieszkam dwa lata w swoim domku i kiedyś wracając z pracy po zmroku jakieś 800m od domu widzę siwo czarną chmurę nad swoim osiedlem i pierwsze co w głowie to "BOŻE BYLE NIE MOJA CHAŁUPA" dojeżdżam a tu od sąsiada 8 domów dalej wali z komina i to tak okrutnie jakby opony palił i teśiową. rano śnieg w moim ogródku był szary:(

SUSPENSER
18-10-2011, 22:07
Nie wiem ja tam wolę zyć z sąsiadami w zgodzie :) i pale tylko eko, kartony i drewno, nie próbowałem palić folią plastikiem czy styropianem..

Mnie też wkurza sąsiad smrodzący nocą, więc podczas testu sprawdziłem czy nie śmierdziało - ponawiam więc pytanie czy widzicie jakiś problem w spalaniu polietylenowych worków po ekogroszku ?

Plastik plastikowi nierówny - butelki typu PET zawierają dioksyny i ich spalanie jest bardzo szkodliwe, jest także PP, PW, PCV więc pisanie "plastik" jest bardziej ogólne niż pisanie "węgiel" - dlatego chodzi mi konkretnie o polietylen w postaci folii [nie koekstrudowany - styropian].

SUSPENSER
18-10-2011, 22:09
a ja mam na swojej ulicy sąsiada ekologa
sortuje śmieci na te które pali w dzien i te które pali w nocy

Hahaha - prawie jak ekolog ;-)

timon120777
18-10-2011, 22:15
Mnie też wkurza sąsiad smrodzący nocą, więc podczas testu sprawdziłem czy nie śmierdziało - ponawiam więc pytanie czy widzicie jakiś problem w spalaniu polietylenowych worków po ekogroszku ?

Plastik plastikowi nierówny - butelki typu PET zawierają dioksyny i ich spalanie jest bardzo szkodliwe, jest także PP, PW, PCV więc pisanie "plastik" jest bardziej ogólne niż pisanie "węgiel" - dlatego chodzi mi konkretnie o polietylen w postaci folii [nie koekstrudowany - styropian].


spalić się pewnie da tylko pytanie jak po tym eksperymencie będzie wyglądał kocioł i komin?????? czy gra warta świeczki????? nie wiem bo nie paliłem snuję więc tylko przypuszczenia odnośnie tego stanu

Piotrek42
18-10-2011, 22:22
Faktycznie mocny tekst

Napisał timon120777
a ja mam na swojej ulicy sąsiada ekologa
sortuje śmieci na te które pali w dzien i te które pali w nocy

timon120777
20-10-2011, 23:09
SUSPENSER
Jak tam Twoje worki??? Odważyłeś się spalić????
Ja dziś widziałem jeden z kotłów moich sąsiadów- "smieciucha" sąsiad pali wszystko -chwalił się że nawet buty :bash:
Ale powiedział mi też że nie udało mu się nigdy tego kotła porzadnie z całego syfu co po jego eksperymentach z paleniem zostaje wyczyścić, a uwierz mi że oblepiony był okrutnie:(
Boję się ze po tych workach efekt będzie identyczny, chyba że zostaną spalone w takiej temperaturze i z takim dmuchem że wszystko przez komin zdąży wylecieć nim na jego ściankach osiądzie. Tylko czy tak się da???

SUSPENSER
21-10-2011, 22:34
SUSPENSER
Jak tam Twoje worki??? Odważyłeś się spalić????

Boję się ze po tych workach efekt będzie identyczny, chyba że zostaną spalone w takiej temperaturze i z takim dmuchem że wszystko przez komin zdąży wylecieć nim na jego ściankach osiądzie. Tylko czy tak się da???

Jeśli będą rozżarzone węgle i dopilnujesz [przy pomocy pogrzebacza], żeby folia po roztopieniu rozpłynęła się po węglu a nie gdzieś obok to będzie ok.
Pali się to jak diabli, trzeba uważać przy zaglądaniu, żeby rzęs ni poopalało ;)

PS but a czysty polietylen to zupełnie różne materiały ;-)

timon120777
22-10-2011, 09:25
Ja mimo wszystko jednak nie będę próbował. Mam groszek luzem więc i nawet worek trudno by mi znaleźć było.

SUSPENSER
22-10-2011, 13:32
Co do tematu korodujących zasobników węgla - dzisiaj w Biedronce widziałem pochłaniacz/skraplacz wilgoci z pojemniczkiem na wodę [do zastosowania w pomieszczeniach do 36 m3] za 13 zł - jak uważacie czy mógłby się taki sprawdzić w zasobniku węgla ?

Skoro wkład wystarcza na 3 miesiące do pomieszczenia to może podobnie wystarczyłby w zasobniku kotła [kwestia jak go zamontować to inna sprawa - pewnie gdzieś w górnym narożniku naprzeciw klapy] ?

Może to rozwiązałoby w znacznej części problem korozji zasobników a przy okazji dosuszało węgiel [nie każdy ma miejsce i czas na rozsypywanie go przed zasypaniem do suszenia] ?

Andrzej_M_
22-10-2011, 16:43
Co do tematu korodujących zasobników węgla - dzisiaj w Biedronce widziałem pochłaniacz/skraplacz wilgoci z pojemniczkiem na wodę [do zastosowania w pomieszczeniach do 36 m3] za 13 zł - jak uważacie czy mógłby się taki sprawdzić w zasobniku węgla ?



SUSPENSER po co komplikować, przecież wystarczy jak taki pochłaniacz umieścisz w kotłowni i cały skład węgla sam się osuszy. ;)

timon120777
22-10-2011, 19:58
SUSPENSER po co komplikować, przecież wystarczy jak taki pochłaniacz umieścisz w kotłowni i cały skład węgla sam się osuszy. ;)

musiałby chyba ze 4 dać bo inna ilość wilgoci w tym węglu niż w powietrzu, czasem bywa że się wręcz leje ale to ekstremum raczej. nierzadko natomiast kupuje sie wegiel po deszczu lub śniegu i ta wilgoć jednak większa wtedy niż samego powietrza w pomieszczeniu, no i chyba trzeba by jednak pomieszczenie mocniej odizolować żeby odbiór przez pochłaniacz był skuteczniejszy. to już taki mój domysł

Andrzej_M_
22-10-2011, 20:30
musiałby chyba ze 4 dać bo inna ilość wilgoci w tym węglu .... , .... to już taki mój domysł


Timon, a Ty tak zawsze na poważnie do tematów podchodzisz.

SUSPENSER po tygodniu rzetelnie przepracowanym, chciał coś w weekend lajtowego napisać.

SUSPENSER
22-10-2011, 20:32
SUSPENSER po co komplikować, przecież wystarczy jak taki pochłaniacz umieścisz w kotłowni i cały skład węgla sam się osuszy. ;)

Niestety nie bardzo, nawet gęste podziurawienie worków wkrętakiem z wierzchu i spodnie krawędzie średnio pomaga [część wody wycieknie, trochę wyparuje, ale i tak sporo zostaje w węglu składowanym w ogrzewanym garażu nawet do wiosny].

Dopiero w zasobniku ta wilgoć odparowuje i skrapla się na ściankach :-/

Andrzej_M_
22-10-2011, 20:45
.... Dopiero w zasobniku ta wilgoć odparowuje i skrapla się na ściankach :-/

SUSPENSER albo ja mam małą wyobraźnie, albo Ty zawierzyłeś reklamie sieci handlowej.

timon120777
22-10-2011, 23:10
Timon, a Ty tak zawsze na poważnie do tematów podchodzisz.

SUSPENSER po tygodniu rzetelnie przepracowanym, chciał coś w weekend lajtowego napisać.

Znaczy że ja zupełnie niepotrzebnie z tymi czterema się wyrwałem:jawdrop:
Bo ja jeszcze młody jestem i mało wasze poczucie humoru ogarniam:bash:

a tak z innej beczki to chyba trzeba by przeczytać skład chemiczny tego ustrojstwa co w tym pochłaniaczu siedzi i czy przypadkiem wchodząc w reakcję z dymem który lubi sobie czasem do podajnika przeniknąć nie zrobi więcej szkody niz pożytku

SUSPENSER
23-10-2011, 19:55
Znaczy że ja zupełnie niepotrzebnie z tymi czterema się wyrwałem:jawdrop:
Bo ja jeszcze młody jestem i mało wasze poczucie humoru ogarniam:bash:

a tak z innej beczki to chyba trzeba by przeczytać skład chemiczny tego ustrojstwa co w tym pochłaniaczu siedzi i czy przypadkiem wchodząc w reakcję z dymem który lubi sobie czasem do podajnika przeniknąć nie zrobi więcej szkody niz pożytku

O ile dobrze zapamiętałem to zawiera węglan wapnia ...

timon120777
23-10-2011, 20:55
O ile dobrze zapamiętałem to zawiera węglan wapnia ...

ale ze mnie taki chemik jak z koziej dupy trąba:D więc to mi nie da odpowiedzi czy on zareaguje i jak z tym wszystkim co od strony palnika się tam przedostanie.Może ktoś o większej wiedzy chemicznej odpowie czy to zadziała czy popsuje????

SUSPENSER
24-10-2011, 19:44
ale ze mnie taki chemik jak z koziej dupy trąba:D więc to mi nie da odpowiedzi czy on zareaguje i jak z tym wszystkim co od strony palnika się tam przedostanie.Może ktoś o większej wiedzy chemicznej odpowie czy to zadziała czy popsuje????

Jeśli nikt nie odpowie to poświęcę się dla nauki i zrobię eksperyment ;)

Jarecki79
24-10-2011, 19:53
Chcesz się trochę wilgoci pozbyć, to domieszaj trochę pelletu, chociaż przy okazji co nieco spalisz... może się spieków nieco pozbędziesz, jeżeli takowe masz...

A wisiadełko to sobie możesz np. w samochodzie na lusterku choinkę "wunderbaum" powiesić

:)

timon120777
24-10-2011, 21:53
Grzebałem dziś trochę po stronach producentów w poszukiwanu jakiegoś dla mojego teścia kociołka i rzuciło mi się w oczy że jeden z producentów oferuje jakiś innowacyjny system dosuszania paliwa w zasobniku - ciekawe jak to rozwiązali???? nestety w instrukcji się słowem na ten temat nie zająknęli albo ja kiepsko patrzyłem:cool:

Jarecki79
24-10-2011, 22:04
Grzebałem dziś trochę po stronach producentów w poszukiwanu jakiegoś dla mojego teścia kociołka i rzuciło mi się w oczy że jeden z producentów oferuje jakiś innowacyjny system dosuszania paliwa w zasobniku - ciekawe jak to rozwiązali???? nestety w instrukcji się słowem na ten temat nie zająknęli albo ja kiepsko patrzyłem:cool:

Gdzieś o tym ostatnio pisałem. Może nawet na tym forum.

Do konstrukcji tłokowych część producentów doprowadza wężem powietrze z dmuchawy w górną część kosza.
Efektem ubocznym tej operacji jest dosuszanie paliwa.

2 czy 3producentó zaczęło w podobny sposób traktować konstrukcje ślimakowe, nie mam zdania, czy słusznie.

Trociu
25-10-2011, 07:35
A czy zwiększona wilgotność powietrza spalanego nie wpływa jakoś negatywnie na osiągni spalania?

zawijan
25-10-2011, 07:51
Do konstrukcji tłokowych część producentów doprowadza wężem powietrze z dmuchawy w górną część kosza.
Efektem ubocznym tej operacji jest dosuszanie paliwa.

No, a co się dzieje z tą wodą z węgla? Znika gdzieś?

zawijan
25-10-2011, 07:52
A czy zwiększona wilgotność powietrza spalanego nie wpływa jakoś negatywnie na osiągni spalania?

Oczywiście.
Woda jest wodą. Bez względu na to, jaką drogą przyszła.

Piotrek42
25-10-2011, 08:46
Oczywiście.
Woda jest wodą. Bez względu na to, jaką drogą przyszła.


No nie koniecznie.... znanę są przypadki że po wysłaniu jednego gościa po wodę nagle w dzbanku znalazło się wino ponoc tak w jednym radyju mówią :offtopic:

Jarecki79
25-10-2011, 10:22
No, a co się dzieje z tą wodą z węgla? Znika gdzieś?

Pisałem,że nie to jest głównym celem takiego zastosowania dystrybucji powietrza w tłoku, to tylko efekt uboczny.

Z tego też właśnie powodu nie mam zdania odnośnie tego typu rozwiązań przy ślimakach.

laguna10
25-10-2011, 12:30
Proszę o pomoc

muszę w trybie pilnym kupić kocioł do c.o. a moja wiedza w tym temacie jest żadna...
oglądałam kotły tylko castoramie i proszę o radę, co myślicie, a może ktoś użytkuje kotły ze Stąporkowa Termo Tech
np. Eko tech 18 k lub Termo eco duo 15 kw
http://www.kotlyco.pl/page,,TERMO-EC...7c9e3ecac.html
http://www.kotlyco.pl/page,,TERMO-EC...7c9e3ecac.html
Dom słabo izolowany, do ogrzania 110m + grzanie wody ok 100 l
pozdrawiam Wszystkich

Jarecki79
25-10-2011, 12:33
Kolego jest tutaj wątek n.t tego kotła prowadzony przez kolegę Timona :

Zajrzyj tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?121585-TERMO-TECH-STAPORKOW-22KW

albo tutaj:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?186332-Palnik-brucer-sterownik-dwustanowy

laguna10
25-10-2011, 12:49
Jarecki79

dzięki za podpowiedź
pzdrawiam

SUSPENSER
25-10-2011, 15:17
Chcesz się trochę wilgoci pozbyć, to domieszaj trochę pelletu, chociaż przy okazji co nieco spalisz... może się spieków nieco pozbędziesz, jeżeli takowe masz...

A wisiadełko to sobie możesz np. w samochodzie na lusterku choinkę "wunderbaum" powiesić

:)

Jak domieszam to i tak tą wilgoć w postaci pary wyrzucę dopiero kominem, a tu wisiadełko ją ponoć ma skraplać do pojemnika z którego przed kolejnym zasypem ją wyleję do kanalizy.

Podobne osuszacze [tyle, że bez skraplaczy] dają radę w opakowaniach z żywością od lat ...

czp01
25-10-2011, 15:58
Mimo wszystko jak ktoś ma miejsce i trochę czasu to najlepiej ekogroszek kupić gdzieś w lecie i to luzem. Przesuszyć z tydzień albo dwa na wolnym powietrzu i zapakować w worki ( najlepiej polipropylenowe) aby miały przewiew i złożyć w kotłowni. Robię tak trzeci sezon i mam ekogroszek "suchy jak pieprz" no cokolwiek to znaczy - ale jest suchy. Oczywiście trzeba mieć taką kotłownię która wielkością pozwala na złożenie tych paru ton. No można się posiłkować garażem albo innym zadaszonym pomieszczeniem. :)

timon120777
25-10-2011, 20:32
Ja kupowałem w workach tylko pierwszej zimy, teraz koszty workowanego są zbyt duże zaś możliwości suszenia u siebie i późniejszego workowania nie mam. kupuję zatem w lecie luzem wrzucam do kotłowni i do czasu pierwszego zasypu jest już pięknie wysuszony.

czp01
25-10-2011, 21:48
W każdym razie o czym wielu użytkowników tu mówiło - suchy ekogroszek zmniejsza i to znacznie ryzyko korozji zwłaszcza kosza zasypowego i innych elementów. Praktycznie swoim Kielarem rozpocząłem 4 sezon i dopiero po nim na wiosnę planuję konserwację kosza zasypowego - bardziej prewencyjnie niż z potrzeby.

minertu
05-11-2011, 20:30
Panowie i ja takowy system napowietrzania paliwa dorobiłem.Efektem na plus jest minimalne przesunięcie żaru bardziej do środka.Również dosuszanie paliwa jest zauważalne.
Pytanie na ile to odparowywanie wody z węgla może mieć wpływ na palnik?
Jak by nie było teraz wszystko przez niego idzie.
Ogólnie jest lepiej niż było :)

yacek13
15-11-2011, 13:36
Kiedyś czytałem, że jednym z czynników powodujących spiekanie się ekogroszku jest ilość doprowadzonego powietrza. Tylko, że już nie pamiętam, czy duża ilość spieków jest spowodowana zbyt dużą ilościa powietrza czy zbyt małą. Pomożecie?

ppietrz
15-11-2011, 13:38
Kiedyś czytałem, że jednym z czynników powodujących spiekanie się ekogroszku jest ilość doprowadzonego powietrza. Tylko, że już nie pamiętam, czy duża ilość spieków jest spowodowana zbyt dużą ilościa powietrza czy zbyt małą. Pomożecie?

Spieki mogą być wywołane byt dużą ilością powietrza.

yacek13
15-11-2011, 16:36
Dzięki.

danutka66
21-11-2011, 13:29
W każdym razie o czym wielu użytkowników tu mówiło - suchy ekogroszek zmniejsza i to znacznie ryzyko korozji zwłaszcza kosza zasypowego i innych elementów. Praktycznie swoim Kielarem rozpocząłem 4 sezon i dopiero po nim na wiosnę planuję konserwację kosza zasypowego - bardziej prewencyjnie niż z potrzeby.
A jaki pomysł na konserwację?Znaczy czym?

Piotrek42
21-11-2011, 14:18
A jaki pomysł na konserwację?Znaczy czym?

Jak byłem w Grecji to tam na wszystko, szła oliwa z oliwek :) pewnie na kotły też można :wave: a tak na serio to szczotka druciana w łapkę i porządna farba-ot cała konserwacja

danutka66
21-11-2011, 14:21
a tak na serio to szczotka druciana w łapkę i porządna farba-ot cała konserwacja
Właśnie miałam na myśli farbę...jaka,czy jakaś specjalna,niepalna,odporna na jakieś temperatury itd

SUSPENSER
21-11-2011, 19:13
Właśnie miałam na myśli farbę...jaka,czy jakaś specjalna,niepalna,odporna na jakieś temperatury itd

Ja nie mam ochoty na szorowanie szczotką drucianą zasobnika [syf, kurz i masa roboty] - wolę przetrzeć z grubsza szmatą i pomalować rdzę Cortanin - em [do kupienia w sklepach motoryzacyjnych] - działa on podobnie jak Hammerite tzn. wiąże się z rdzą dzięki czemu nie trzeba jej zdzierać.

Zrobiłem tak już 2 razy - Cortanin po związaniu się z rdzą zmienia kolor na czarny i dobrze się trzyma - dopiero po roku w kilku miejscach zaczął odchodzić - stąd ten drugi raz ;)

karoka65
21-11-2011, 19:20
Właśnie miałam na myśli farbę...jaka,czy jakaś specjalna,niepalna,odporna na jakieś temperatury itd
W koszu się nie pali i niema wysokiej temperatury.
Można tak jak pisze Suspenser albo szczota druciana i naprzód, później podkładówka i jakaś na rdzę jak się chce komuś pobawić z zrobić to dokładnie i z pobrudzeniem :)

Trypolis
28-12-2011, 20:03
Witam,
Panowie proszę o pomoc w sprawie kotłów co. planuję wymianę ze starej "stoczniowej" samoróbki. Dom kwadrat gierkowski, około 110 m2 , instalacja wymieniona na miedzianą. Na razie wstępnie jestem zdecydowany na ekogroszek.

Piotrek42
28-12-2011, 20:07
Trypolis to poczekaj troche aż hieny forumowe zaczną ci wrzucać na priv oferty z innym ogrzewaniem wg ich opisów zdecydowanie tanszych ;)

timon120777
28-12-2011, 20:55
Trypolis
jeśli domek ocieplony to 12kw wystarczy jeśli nie to 15 nic większego i nie daj się skusić gadaniu sprzedawców że większy znaczy lepszy. w przypadku kotła tak nie jest.
potem jak już będziesz wiedział czego chcesz to wybór bardziej zawężaj- rodzaj wymiennika- pionowy czy poziomy, sterownik tutaj możesz zaszaleć a jak się uda to i kolor który się żonce spodoba wybrać Ci się uda

SUSPENSER
28-12-2011, 21:43
Witam,
Panowie proszę o pomoc w sprawie kotłów co. planuję wymianę ze starej "stoczniowej" samoróbki. Dom kwadrat gierkowski, około 110 m2 , instalacja wymieniona na miedzianą. Na razie wstępnie jestem zdecydowany na ekogroszek.

W kwestii wyboru kotła przeczytaj z 10 ostatnich stron wątku spod linka:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK/page445

Najlepiej na ekogroszek z opcją spalania miału [odpowiedni palnik].

czp01
29-12-2011, 07:49
Trypolis no koledzy z forum określili Ci moc czyli 12 lub 15 kw - to jeszcze musisz sam zdecydować o podstawowych cechach kotła czy to ma być kocioł:

- ślimak czy tłok,
- kocioł stalowy czy żeliwny ( te pierwsze tańsze a ich wymienniki mogą być bardziej dopracowane pod ekogroszek - te drugie droższe ale maja gwarancję
na żeliwny wymiennik do 10 lat i duże awaryjne palenisko ( do 15 kw nie spotkałem jednak żeliwnych kotłów))
- kocioł powinien mieć rzetelny serwis i gdzieś w pobliżu bo usterki jednak się zdarzają,
- wybór sterownika to sprawa indywidualna ( trzeba poczytać na forach),
- wybór palnika czyli retorty ( czytać na forach) - jak nie mamy (dostępu) do dobrego ekogroszku to raczej jakiś mały palnik II generacji.

Pomijając powyższe to sugerowałbym aby kocioł miał duży zasobnik na ekogroszek to rzadziej trzeba zaglądać do kotłowni i aby miał duży popielnik tak aby przynajmniej do popielnika wchodził w całości popiół ze spalenia całego zasobnika ekogroszku to jest po prostu wygodniej.

:)