PDA

Zobacz pełną wersję : Piece na ekogroszek z zasobnikiem!?



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20

Jarecki79
29-12-2011, 12:08
Witam,
Panowie proszę o pomoc w sprawie kotłów co. planuję wymianę ze starej "stoczniowej" samoróbki. Dom kwadrat gierkowski, około 110 m2 , instalacja wymieniona na miedzianą. Na razie wstępnie jestem zdecydowany na ekogroszek.

Jeżeli chodzi o moje zdanie, to zdecydowanie dla 110m2 kociołek 12kW z palnikiem groszkowo-miałowym dobranym do takiej mocy zestawu, (jeżeli instalacja wymieniona a domek docieplony nic powyżej 12kW nie potrzeba.)

Trypolis
01-01-2012, 16:16
Dziękuję za ułatwienie mi zagłębienia się w temat :)

Trypolis
01-01-2012, 19:20
Poczytałem zgodnie z zaleceniem ....... sądzę, że jeszcze jakieś 2 tygodnie i będę precyzował pytania :)
PS już oferty schodzą na prv ;)

czp01
01-01-2012, 21:32
Trypolis nie sugeruj się ofertami. Najlepiej jakbyś najpierw wybrał jaki kocioł chcesz bez pomocy handlowców. Dobrze by było abyś następnie obejrzał taki kocioł lub kotły u kogoś w kotłowni "na żywca" i wtedy dopiero zdecydował się co chcesz kupić.

Jak będziesz wiedział co chcesz kupić to dopiero wtedy czytaj oferty :)

minertu
04-01-2012, 08:03
Ciekawy będzie kocioł żeliwny z eCoalem. :)

nilsan
04-01-2012, 08:26
Minertu:

Przeglądałem zdjęcia z twojego albumu.
Na jednym z nich widoczna jest rurka zagięta pod ruszt.
Czy nią doprowadzane jest powietrze wtórne, a jeśli tak to skąd?

nilsan

PS
W kotłowni masz wyglancowane jak w laboratorium u zawijanów. :D

Jarecki79
04-01-2012, 09:16
czp01
tłok 12kW - mocno wątpię....
jakieś udawane 15kW to jeszcze-jeszcze


Ja bym to systematyzował jako dobór 10-12kW....
Kotły o mocy 15kW stawiam w jednym szeregu z mocami do 17-18kW....


Palniki tzw nowej czy też II-ej generacji do 12kW kotła to m.in.:
- AZP-MŻ z głowicą o mocy znamionowej 15kW
- mała Ekoenergia (sprawdzając w labo dobra praca do ok.18,5kW)
- EWM-1 o mocy znamionowej 20kW

Wszystkie spalą ekogroszki oraz dobre miały węglowe, azp-mż czy ewm-1 mają formy przeciwzwoja wypiętrzającego, mała ekoenergia ma rodzaj półksiężyca na końcu ślimaka....

a sterownik jak piszesz kwestia gustu, potrzeb itd. można wybierać od klasyków typu titanic czy bruli przez perfekty, experty, pluma, eCoala czy Cobrę

Piotrek42
04-01-2012, 09:34
Minertu:

Przeglądałem zdjęcia z twojego albumu.
Na jednym z nich widoczna jest rurka zagięta pod ruszt.
Czy nią doprowadzane jest powietrze wtórne, a jeśli tak to skąd?



hehe też tak myslałem ... przyjrzyj się uwaznie ;) to zwykły klucz fajkowy który podtrzymuje konstrukcje :)

Piotrek42
04-01-2012, 09:38
Ja bym to systematyzował jako dobór 10-12kW....
Kotły o mocy 15kW stawiam w jednym szeregu z mocami do 17-18kW....

Tak panowie producenci.... tu jest dziura w produkcji kotłów.... nie ważne czy to tłok czy eko... ludzie budują domy ,które są bardzo dobrze zaizolowane, mają bardzo małe straty ciepła a kotłów w przedziale 10-15Kw jak na lekarstwo...

Jarecki79
04-01-2012, 10:45
Piotrek 15kW to już mocniejsza sztuka...., wyższa półka....

10-12kW to tak w zależności od chałupki i jej izolacji od jakiś 60-70m2 starego domu (130W/m2) do ok. 140-150m2 pow. użytkowej nowego.... (60-70W/m2 straty ciepła)
To z zapasem ok. 2-3kW na potrzeby CWU...

15-18kW to tak od ok. 100-110m2 starego domu do jakiś 170-200m2 nowego budowanego w normalnej technologii..

Piotrek42
04-01-2012, 10:47
Piotrek 15kW to już mocniejsza sztuka...., wyższa półka....

10-12kW to tak w zależności od chałupki i jej izolacji od jakiś 60-70m2 starego domu (130W/m2) do ok. 140-150m2 pow. użytkowej nowego.... (60-70W/m2 straty ciepła)
To z zapasem ok. 2-3kW na potrzeby CWU...



I takie domy budują ludzie najczesciej...

SUSPENSER
04-01-2012, 22:37
Tak panowie producenci.... tu jest dziura w produkcji kotłów.... nie ważne czy to tłok czy eko... ludzie budują domy ,które są bardzo dobrze zaizolowane, mają bardzo małe straty ciepła a kotłów w przedziale 10-15Kw jak na lekarstwo...

Przy 10 kW można już kupić PPC w dobrej cenie i wtedy całe to ekogroszkowanie klienta nie interesuje.

Gdybym dzisiaj budował dom to właśnie taką PPC bym zastosował + ewentualnie jakąś ekoturbinę elektryczną do grzania przy poniżej -10 st na zewnątrz.

Nawet teraz mocno myślę nad PPC Hewalex 3,8 kW za 3 250 zł [link: http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-hewalex-pcwu-3-8h-a3-i2034673367.html] (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpowie trzna-pompa-ciepla-hewalex-pcwu-3-8h-a3-i2034673367.html%5D) - powinna u mnie dać radę wyręczać kocioł przez co najmniej połowę roku.

Dodam, że tej zimy mój kocioł [licząc na podstawie zużytego węgla przy założonej sprawności 80% - chociaż wątpię, że tyle osiąga] nie generował jeszcze średniodobowo więcej niż 4 kW mocy.

Piotrek42
04-01-2012, 22:41
SUSPENSER kocioł 10-12kw mysle że by kosztował jakieś 5-7tys kup pc z odwiertami za tyle ? ew z poziomym DZ ciekawe ile wydasz???... a pc p-w narazie jest za drogie i jest mało ekonomiczne.... może za kilka lat..

Jarecki79
05-01-2012, 08:29
Suspenser jak tam praca na Cobrze ze świeżym softem i tygodniówką?

Ustawiałeś strefy na tydzień?

nilsan
05-01-2012, 08:54
Przy 10 kW można już kupić PPC w dobrej cenie i wtedy całe to ekogroszkowanie klienta nie interesuje.

Gdybym dzisiaj budował dom to właśnie taką PPC bym zastosował + ewentualnie jakąś ekoturbinę elektryczną do grzania przy poniżej -10 st na zewnątrz.

Nawet teraz mocno myślę nad PPC Hewalex 3,8 kW za 3 250 zł [link: http://allegro.pl/powietrzna-pompa-ciepla-hewalex-pcwu-3-8h-a3-i2034673367.html] (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fpowie trzna-pompa-ciepla-hewalex-pcwu-3-8h-a3-i2034673367.html%5D) - powinna u mnie dać radę wyręczać kocioł przez co najmniej połowę roku.

Dodam, że tej zimy mój kocioł [licząc na podstawie zużytego węgla przy założonej sprawności 80% - chociaż wątpię, że tyle osiąga] nie generował jeszcze średniodobowo więcej niż 4 kW mocy.

Myślę, że dobrze kombinujesz.
Sam u siebie zrezygnowałem z solara na rzecz takiego rozwiązania z przygotowaniem CWU (narazie projektowo bo dom w trakcie budowy).
Czy dzień, czy noc, czy słońce świeci, czy nie świeci, to kiedy potrzeba pakuje ciepło do zasobnika i nie szpeci dachu.
Nie ma problemu z magazynowaniem ciepła w buforze, którego i tak jesteśmy w stanie zmagazynować tylko niewielką ilość.
Jeżeli zaś chodzi o całościowe ogrzewanie PC P-W, to moim zdaniem jest lepszym i tańszym rozwiązaniem niż PC-GWC.
Chodzi cicho (trochę głośniej przy odszranianiu wymiennika powietrze-freon), wiem bo sąsiad tak ogrzewa chałupę, średni COP wychodzi mu w sezonie nieco poniżej 4.
W wersji inwertorowej pracuje bez bufora (bo nie korzysta z II taryfy EE), czyli modulując dostarcza tyle ciepła ile aktualnie potrzeba i pracuje do minus 20*C (COP powyżej 2), droższa wersja nawet do minus 25*C.
Sam się zastanawiam nad zamontowaniem takiej PC P-W, jako drugiego żródła ciepła, tylko te wysokie stałe opłaty za gaz trochę mnie powstrzymują.

nilsan

Jarecki79
05-01-2012, 09:05
Nilsan sam mam próżniowe solary i jestem podobnego zdania.

Fajna sprawa, jak jest słońce... ale jak pada to grzałka w odpowiednich godzinach nagina....
Jesień czy zima to woda minimalnie podgrzana a resztę trzeba albo grzałką albo kotłem dogrzać.


Kuzyn od roku na CWU leci pompą powietrzną, właśnie takim hewalexem 3,8kW i jest mega zadowolony.
Dla potrzeb CWU lepsze rozwiązanie w naszym klimacie.

kolorado
05-01-2012, 18:59
Dzisiaj się pozytywnie zdziwiłem. Rano, pewnie z powodu wichury była awaria prądu. Prądu nie było przez prawie 5 godzin i byłem przekonany że wygaśnie. A tutaj niespodzianka, wszystko działa, w domu ciepło. :)
Tylko jedna rzecz mnie niepokoi: pompa CO po braku prądu nie chce wystartować. Pomaga przełączanie biegów - pompa po takim zabiegu startuje. Czy oznacza to że coś złego dzieje się z pompą? Miał ktoś coś takiego?

Jarecki79
05-01-2012, 19:07
Może się zapowietrzyła? Odkręć taką wielka śrubę i zobacz, czy nie mieli powietrza.
Ten zabieg przy okazji odpowietrzy pompę.

ps. nie bój się, dużo wody nie uleci. Pod pompę daj jakąś szmatę i uważaj, aby woda nie kapała na sterownik. Pompa oczywiście powinna pracować!!

czp01
05-01-2012, 19:08
Reklamowałem tak jedna pompę CO od podłogówek bo coś nie łączyła albo przy braku prądu albo nawet przy zmianie biegu. Serwis naprawił ale za następny rok i tak mi to padło :(

Jarecki79
05-01-2012, 19:17
po tym wpisie czp01 coś mi jeszcze przyszło do głowy...

Odpowietrzyć możesz, nic nie zaszkodzi.

Później jeszcze luknij w puszkę prądową, bo może kiepski styk kabelków masz?

Jak przekładałem jeden sterownik u siebie na testy- musiałem go podłączyć bezpośrednio w puszkę od pompy i dałem ciała. Już myślałem,że mój "niebieski dziadek" z Leszna o stażu ponad 15lat ducha wyzionął... a tu tylko kłopocik z łączeniem kabelków zaistniał....

czp01
05-01-2012, 19:26
No potwierdzam problem był z puszką prądową - bo styki jakoś nie łączyły przy przełączaniu. Po naprawie gwarancyjnej serwis który to naprawiał napisał mi, że gwarancje uznano i naprawiono, ale aby na przyszłość ograniczyć częste przełączanie tymi biegami. Niestety nie posłuchałem i parę razy jednak przełączyłem i klapa:(
Była to pompa CO od podłogówek, a że te przegrzewają min grawitacyjnie i to wystarcza to na razie pompa jest nie używana - ale mam zamiar zlutować ja po prostu na I biegu i tyle :)

kolorado
05-01-2012, 20:14
Dzięki za porady, pokombinuję i mam nadzieję że problem zniknie.

SUSPENSER
05-01-2012, 23:33
SUSPENSER kocioł 10-12kw mysle że by kosztował jakieś 5-7tys kup pc z odwiertami za tyle ? ew z poziomym DZ ciekawe ile wydasz???... a pc p-w narazie jest za drogie i jest mało ekonomiczne.... może za kilka lat..

Jak to PPC za droga - przecież podałem cenę i linka :confused:

SUSPENSER
05-01-2012, 23:36
Suspenser jak tam praca na Cobrze ze świeżym softem i tygodniówką?

Ustawiałeś strefy na tydzień?

Działa super, teraz jest dużo lepszy soft, strefy tygodniowe oczywiście ustawiłem i działają jak trzeba.

W ogóle mam takie wrażenie, że kocioł lepiej dopala węgiel przy tym sterowniku, ale to dopiero 2 dni, zobaczymy jak będzie dalej - dzisiaj zrobiłem zasyp po 11 dniach od poprzedniego.

czp01
06-01-2012, 10:28
SUSPENSER temat pomp jest mi zupełnie obcy ale ciekawy - zwłaszcza, że mam sporą kotłownię i dużo urządzeń mogę tam upchnąć. W każdym razie czy może orientujesz się ile ta pompa HEWALEX PCWU-3,8H-A3 moze szacunkowo (miesięcznie) pobierać prądu ? - bo chciałbym to jakoś porównać z ekogroszkiem na lato :)

czp01
06-01-2012, 10:36
No na stronie producenta pisze http://www.thermalenergy.com.pl/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38-p-608.html?osCsid=11b97b39c0376629ecfb3f298c4b09cf że pompa pobiera 1,0 kw ( ale ciekawe ile to faktycznie wychodzi dobowo bo przecież w nocy nie musi grzać z tą samą mocą ) - sory za małe zaśmiecanie wątku. :)

Vld
06-01-2012, 10:59
Jak na moje średnie dobowe zużycie 8 kWh, to pompą przy COP 3,8 zużyła by 2,1 kWh prądu za 1,2zł
miałem musiałbym spalić ok 4 kg za 2,2zł, z automatyczną zapalarką i grzaniem wody co drugi dzień spalę 4-5 kg, czyli 1,1-1,4zł na dobę

Sam myślałem nad zamontowaniem zwykłego używanego klimatyzatora i jako skraplacz wykorzystać dolną miedzianą wężownice w zasobniku CWU.
Jak na razie na myśleniu sprawa stanęła.

Jarecki79
06-01-2012, 12:31
Jak to PPC za droga - przecież podałem cenę i linka :confused:

Suspenser to jest samo urządzenie, wiadomo jak to na alledrogo - pełnej informacji nie uzyskasz.

Kuzyn w temacie siedzi, dokładnie taką zainstalował u siebie w domu. To coś z linka musisz jeszcze podłączyć do dobrego zasobnika z wodą.
On wcześniej miał już zasobnik pionowy z drugą wężownicą pod solar lub ppc.....

Generalnie całość z zasobnikiem to jakieś 7-9tysi..... i tak bardziej korzystne jak solary.....

czp01
06-01-2012, 12:32
Z tego co piszesz to zakładając nawet średniodobowy koszt prądu z tytułu użytkowania pompy jako 2 zł ( niech będzie razem z jej pompką cyrkulacyjną) to by się jak dla mnie bardzo opłaciło bo to wychodziło by 60 zł miesięcznie za podgrzanie CWU :)

Vld
06-01-2012, 12:56
Z tego co piszesz to zakładając nawet średniodobowy koszt prądu z tytułu użytkowania pompy jako 2 zł ( niech będzie razem z jej pompką cyrkulacyjną) to by się jak dla mnie bardzo opłaciło bo to wychodziło by 60 zł miesięcznie za podgrzanie CWU :)

tak mniej więcej to wychodzi
ale jak się zaoszczędzi 20-30zł, 120-150zł na rok, to może się nigdy nie zwrócić.
Jak ktoś ma stary klimatyzator, czy niepotrzebny osuszacz powietrza trochę pojęcia i chęci. To jak najbardziej.

Oczywiście wygoda odstawienia kotła na 5-6 miesięcy też swoje kosztuje :D

Jarecki79
06-01-2012, 13:06
czp01 ja latem jadę na solarach, bo całoroczne prowadzenie kotła mi się nie uśmiecha.

Sprawności kotła przy podgrzewaniu samego bojlera nie są powalające a dodatkowo trzeba liczyć mechaniczne i chemiczne zużycie kotła prowadzonego w danych warunkach.

Jak dla mnie, to dogrzewanie wody na lato kotłem powinno wyglądać tak:
większy zasobnik, kocioł z zapalarką, startuje na maxa, z pełną moca dobije np. 75st.C i wygasza się do np. wystudzenia wody w zasobniku do 45st.C, wówczas znowu zapalarka, pełen gwizdek i kolejny postój.... to raczej modele na pellet lub (tutaj jeszcze temat przemilczę)

pawelo_pl
06-01-2012, 13:09
Jak dla mnie, to dogrzewanie wody na lato kotłem powinno wyglądać tak:
większy zasobnik, kocioł z zapalarką, startuje na maxa, z pełną moca dobije np. 75st.C i wygasza się do np. wystudzenia wody w zasobniku do 45st.C, wówczas znowu zapalarka, pełen gwizdek i kolejny postój.... to raczej modele na pellet lub (tutaj jeszcze temat przemilczę)
Tak działa piec na gaz !!!!

Jarecki79
06-01-2012, 13:19
Tak działa piec na gaz !!!!

oraz dobry, typowy na pellet
oraz (jeszcze nie powiem, może na koniec roku :) )

czp01
06-01-2012, 13:42
tak mniej więcej to wychodzi
ale jak się zaoszczędzi 20-30zł, 120-150zł na rok, to może się nigdy nie zwrócić.
Jak ktoś ma stary klimatyzator, czy niepotrzebny osuszacz powietrza trochę pojęcia i chęci. To jak najbardziej.

Oczywiście wygoda odstawienia kotła na 5-6 miesięcy też swoje kosztuje :D

W ubiegłe lato koszt grzania ekogroszkiem miesięcznie wynosił u mnie 138 zł ( eko plus prąd) to i tak był sukces na moim żeliwnym monstrum.

tutaj o tym pisaliśmy (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?173009-CWU-na-lato-dostosowanie-kot%C5%82a-na-ekogroszek&p=4777439&viewfull=1#post4777439)

To po zastosowaniu pompy uzyskał bym teoretycznie oszczędność 78 zł miesięcznie tj. 936 zł w skali roku. :)

pawelo_pl
06-01-2012, 13:51
oraz (jeszcze nie powiem, może na koniec roku :) )
No dawaj napisz czy chociaż będzie na ekogroszek czy coś innego ???

Vld
06-01-2012, 14:34
To po zastosowaniu pompy uzyskał bym teoretycznie oszczędność 78 zł miesięcznie tj. 936 zł w skali roku. :)

tak pamiętam tę dyskusję, ale wyliczenie 78zł miesięcznie ma kilka wad :)
1 później założyłeś nową mniejszą retortę, klapkę na dmuchawę i nowy sterownik
2 60zł to według mojego zużycia CWU tzn 8 kWh na dobę, ty możesz najzwyczajniej w świecie wcale nie mieć niższej sprawności, tylko większe zużycie cieplej wody.
Myślę, że dokładniej można by to oszacować stosując grzałkę z pod-licznikiem na kilka dni.
I myślę, że to nie będzie aż tak duża różnica (78zł), ale komfort zdecydowanie większy.

Dobrym wyjściem było by też zastosowanie jakiejś zapalarki np. http://www.estyma.pl/sklep/oferta-527.html, lub zwykłej zamkniętej (okrągłej) od piecyka z termoobiegiem. Umieścić takie coś na obrzeżu retorty + jakieś sterowanie i można by proces całkowicie zautomatyzować. I tak jak pisał kol Jarecki przydał by się duży pionowy zasobnik CWU z zaworem termostatycznym zabezpieczającym przed poparzeniem.

czp01
06-01-2012, 16:24
Praktycznie nie przetestowałem jeszcze bruliego do grzania wody latem dla potrzeb samego CWU bo miałem go późną jesienią - dopiero teraz na wiosnę po sezonie zimowym zmierzę się z nim i CWU na lato w sposób ostateczny - a może mnie mile zaskoczy - zobaczymy :)

czp01
06-01-2012, 19:01
Pomysł z grzałką też jest interesujący - grzałka rozpaliłaby kocioł gdzieś o godz. 18,00 - kocioł pochodziłby do godz 23,00 i nagrzał CWU ile tam może czy na ile mu pozwala sterownik np do 65 czy 70 st C a następnie kocioł zostałby wyłączony ( wystarczy jakiś prosty sterownik czasowy) i do następnego dnia. Przez cały dzień na pewno ciepłej wody użytkowej by wystarczyło. Mam tylko bojler 200 litrowy to cykl musiałby się powtarzać co dziennie a gdyby zbiornik na CWU był większy to cykl może i co 2 dni byłby wystarczający :)

SUSPENSER
07-01-2012, 20:15
Działa super, teraz jest dużo lepszy soft, strefy tygodniowe oczywiście ustawiłem i działają jak trzeba.

W ogóle mam takie wrażenie, że kocioł lepiej dopala węgiel przy tym sterowniku, ale to dopiero 2 dni, zobaczymy jak będzie dalej - dzisiaj zrobiłem zasyp po 11 dniach od poprzedniego.

Niestety po 2 dniach zajrzałem dzisiaj i na palniku wyrosły "kalafiory", więc przestawiłem go na tryb 2 stanowy i zobaczę czy będzie lepiej.
Może wydłużanie przerw przez PID powoduje spiekanie się mojego Pieklorza :(

SUSPENSER
07-01-2012, 20:22
Suspenser to jest samo urządzenie, wiadomo jak to na alledrogo - pełnej informacji nie uzyskasz.

Kuzyn w temacie siedzi, dokładnie taką zainstalował u siebie w domu. To coś z linka musisz jeszcze podłączyć do dobrego zasobnika z wodą.
On wcześniej miał już zasobnik pionowy z drugą wężownicą pod solar lub ppc.....

Generalnie całość z zasobnikiem to jakieś 7-9tysi..... i tak bardziej korzystne jak solary.....

Można podłączyć tą PPC do tej samej wężownicy co kocioł, bo jak pisze ekspert z Hewaleks "Ponieważ pompa posiada wbudowany tytanowy wymiennik ciepła i pompę cyrkulacyjną jest ona podłączana bezpośrednio do obiegu wody użytkowej i nie wymaga aby podgrzewacz posiadał wolną wężownicę." - link do wątku: http://forum.muratordom.pl/showthread.php?185687-Ekspert-firmy-Hewalex-czeka-na-Wasze-pytania!/page2&highlight=hewalex wpis #31. Znalazłem wszystkomówiący wykres dotyczący innej PPC i wcale nie jest tak różowo jak to reklamują sprzedawcy - zobaczcie sami: http://www.aukcjoner.pl/gallery/003905691-12.html#I12

karoka65
07-01-2012, 21:17
Niestety po 2 dniach zajrzałem dzisiaj i na palniku wyrosły "kalafiory", więc przestawiłem go na tryb 2 stanowy i zobaczę czy będzie lepiej.
Może wydłużanie przerw przez PID powoduje spiekanie się mojego Pieklorza :(
Jeśli nic nie kombinowałeś to spróbuj obniżyć max moc dmuchawy do 80% i zobaczysz rano.

kolorado
08-01-2012, 10:56
SUSPENSER: może nie jest tak różowo, ale ta pompa służy do grzania CWU latem, gdzie temp. zewnętrzna oscyluje koło 20 stopni i więcej. Zimą grzejesz kotłem, więc niski COP nie ma znaczenia. Co do grzania CO tą pompą to faktycznie się nie nadaje, ale to było przecież do przewidzenia, bo to pompa powietrze-powietrze, która bierze powietrze z zewnątrz. W zimie oznacza to kiepską wydajność...

jeanpascale
08-01-2012, 20:31
Witam :) dawno mnie tu nie było, odnośnie "pieklorza" to też ostatnio nim palę ( oryginalny zółte opisane worki ) i robiły się kalafiory jak byk i zmniejszenie ilości powietrza nic nie pomogło więc zwiększyłem i wypala mi teraz na popiół. Ostatnio moim zdaniem coś z tym pieklorzem nie tak i zamówiłem sobie "piasta" :)

czp01
08-01-2012, 21:32
Mój pieklorz bobrek kupiony luzem na kopalni gdzieś w czerwcu nadal pali się ok. Małe kruche spieki są ale nie przeszkadzają.

Tak palił się niedawno na sterowniku brulim

http://czp.pl/foto/bobrek.jpg

a teraz testuje go z eCoalem czyli sterowniku adaptacyjnym ale pali się podobnie no może troszkę spieków mniej :)

Vld
08-01-2012, 21:59
na mój gust miałeś trochę przewęglony palnik
ale to tylko mój gust posiadacza tłoka :P

SUSPENSER
09-01-2012, 19:23
Jeśli nic nie kombinowałeś to spróbuj obniżyć max moc dmuchawy do 80% i zobaczysz rano.

Max moc dmuchawy jest ciągle ustawiona na 60 %.

Jarecki79
09-01-2012, 19:44
Może faktycznie taki węgiel się trafił albo ponownie musisz zmienić przyzwyczajenia i wstrzelić się w inny sterownik :)
U Ciebie to akurat dziwnie masz wszystko ustawione, ale to kwestia pomniejszonego paleniska do potrzeb wymiennika.
Grunt,że sobie radzisz z b.dobrymi efektami końcowymi.

Landcaster
13-01-2012, 14:09
Witam,

mój dom ma 110 m2 zbudowany z YTONG 30 cm +15 styropian, okna plastyk 3 szyby, strop teriva ocieplona 20 cm styropianu - strych 70 m2 nieużytkowy nie ogrzewany (ocieplony tylko strop bez dachu ). Ogrzewanie za pomocą kaloryferów. Planuję kupić LING DUO 15 KW. Czy kocioł nie będzie za słaby biorąc pod uwagę fakt, że planuje nagrzewać nim wodę w zasobniku ok 240 l ? Proszę o pomoc

timon120777
13-01-2012, 14:58
Witam,

mój dom ma 110 m2 zbudowany z YTONG 30 cm +15 styropian, okna plastyk 3 szyby, strop teriva ocieplona 20 cm styropianu - strych 70 m2 nieużytkowy nie ogrzewany (ocieplony tylko strop bez dachu ). Ogrzewanie za pomocą kaloryferów. Planuję kupić LING DUO 15 KW. Czy kocioł nie będzie za słaby biorąc pod uwagę fakt, że planuje nagrzewać nim wodę w zasobniku ok 240 l ? Proszę o pomoc

ja bym zapytał czy kocioł nie będzie za duży???????
myślę że masz zapotrzebowanie na ciepło w okolicy maks 80w/m2 więc całość to 8,8KW +3KW na CWU zatem 12kw a nie powyżej 15
A bardziej doświadczenie policzą Ci pewnie jeszcze dokładniej Bo ja to tak "na oko" tylko oceniłem i to zamknięte:lol2:

karoka65
13-01-2012, 20:42
Tak jak pisze Timon, bliżej ci do 12kW jak 15-tu.

czp01
13-01-2012, 20:53
Witam,

mój dom ma 110 m2 zbudowany z YTONG 30 cm +15 styropian, okna plastyk 3 szyby, strop teriva ocieplona 20 cm styropianu - strych 70 m2 nieużytkowy nie ogrzewany (ocieplony tylko strop bez dachu ). Ogrzewanie za pomocą kaloryferów. Planuję kupić LING DUO 15 KW. Czy kocioł nie będzie za słaby biorąc pod uwagę fakt, że planuje nagrzewać nim wodę w zasobniku ok 240 l ? Proszę o pomoc

Po moich aktualnych doświadczeniach w ogrzewaniu swojego domu (240 m2 po podłogach) to doszedłem do wniosku, że starczyłby mi kocioł 10 kw gdyż mój kocioł i tak rzadko kiedy osiąga taką moc grzania - to kolega na 110 m2 nie powinien nic większego kupować jak 10 kw.

:)

karoka65
13-01-2012, 21:07
czp tylko skąd taki wziąć :)
Coś Ogniwo się ociąga chyba że nie jestem na bieżąco.

czp01
13-01-2012, 21:14
Wiem wiem, że ciężko dlatego tak śmiało o tym pisze - ale to by było to kociołek 10 kw, który chodziłby prawidłowo w zakresie mocy od 1,5 kw do tych 10 kw a w porywach mógłby dobić no do 13 góra 15 kw i skończyły by się w większości bolączki kotłów na małej mocy.

Problem jest coraz powszechniejszy i myślę, ze rynek niedługo wymusi u producentów dostosowanie się do takich rozwiązań :)

timon120777
13-01-2012, 21:15
ociągają się chyba. dziś odwiedziłem ich stronę bo gdzieś znalazłem info że OE+ jest w 3 mocach 10/16/25 ale na stronie o 10KW nawet pół przecinka nie ma:(
myślę że jest kłopot ze zrobieniem tak małego palnika. Swoją drogą przy piecu rzędu 12KW też chyba prowadzenie z 30% mocy nominalnej może sprawiać małe kłopoty zwłaszcza niewprawnemu użytkownikowi, chyba że sterownik mądry do tego

PS
A może "Profesor" ze swoim asystentem temat właśnie takiego małego gówienka skrzętnie przed światem ukrywają i wywalą bombę powiedzmy na Wielkanoc albo przed kolejnym sezonem?????

czp01
13-01-2012, 21:22
eCoal na takich małych mocach chyba nie da rady i znowu wpadnie w przedmuch i będzie przebijał itd. - no chyba że mu dostosują jakoś algorytm, a myślę że to na pewno potrafią. Z mojego punktu widzenia - zwykłego użytkownika kotłowego to wydaje mi się, że taki mały wymiennik to nie problem ale mały palnik to faktycznie uczeni w piśmie mogą natrafić na jakieś przeszkody :)

karoka65
13-01-2012, 21:26
czp pisałem o tym ale zawijan_2 twierdzi że zmierzą się z tematem, obawia się raczej o nabywców ale widać że zainteresowanie takimi "maluchami" rośnie.

czp01
13-01-2012, 21:28
Może nikt na mnie nie naskoczy ale to trzeba zrobić tak:

-trzech naukowców,
-trzech producentów,
-trzech użytkowników kotła,
-trzech informatyków

Zamknąć ich na miesiąc czasu w jakimś instytucie badawczym i po miesiącu mają przedstawić gotowy prototyp działającego urządzenia czyli kociołka 10 kw i po sprawie ha ha :

No to był żarcik taki :)

czp01
13-01-2012, 21:29
jak taki kociołek zrobią to mogę go wziąć do testowania - gdzieś się zmieści obok mojego żeliwnego monstrum :)

timon120777
13-01-2012, 21:59
eCoal na takich małych mocach chyba nie da rady i znowu wpadnie w przedmuch i będzie przebijał itd. - no chyba że mu dostosują jakoś algorytm, a myślę że to na pewno potrafią. Z mojego punktu widzenia - zwykłego użytkownika kotłowego to wydaje mi się, że taki mały wymiennik to nie problem ale mały palnik to faktycznie uczeni w piśmie mogą natrafić na jakieś przeszkody :)

bierz poprawkę na to że jak się wezmą to zrobią i palnik odpowiedni i wymiennik który odbierze ile trzeba i soft który nie wypchnie przedmuchami palnika przez komin na marsa:D
i będzie chodził pewnie od 1,5 do 13 może nawet 15kw i to będzie hicior dopiero

czp01
13-01-2012, 22:01
aleśmy się rozmarzyli normalnie :) :) :)

timon120777
13-01-2012, 22:05
aleśmy się rozmarzyli normalnie :) :) :)

wiesz że marzenia determinuje rzeczywistość????
jak węgiel byl po 200zł to każdy miał gdzieś że w kotłowni przewymiarowany kocioł stoi i ściany z gołej cegły do sąsiadów się smieją a teraz chcielibyśmy szklanką wrzątku ogrzać chałupę i to przez całą zimę jedną.
życie mój drogi kolego życie a że po tygodniu ciężkiej pracy weekend to i można szare komórki marzeniami karmić:yes::yes::yes:

sofix18
13-01-2012, 23:17
Witam przepraszam ze sie wtracam czy ma moze ktos zalozony zawor czterodroznu z silownikiem?

adkwapniewski
14-01-2012, 00:44
Potrzebuję pomocy w wyborze kotła na groszek/miał z duuużym zasobnikem (7dni ma wytrzymać - od soboty do soboty) ...

Dom nowy (jeszcze nie gotowy ;) ) , dobrze ocieplony, powierzchnia użyt około 130m2, powierzchnia po podłogach <200m2.
Zapotrzebowanie na ciepło <43W/m2, ale licząc na "okrągło" (50W*200m2) wychodzi 10KW - tak ?
Do grzania wody w okresie nie zimowym ma byc PC PW hewalex 3,8.
"Podłogówka" na całości, na niej zwykłe cienkie panele (w łazienkach oczywiście "kafelki" ;) )

Teraz mam problem, wszystkie kotły na groszek mają moc>=12KW , Kocioł 12KW jest dobrym wyborem czy jest "za mocny"?
Jaki sterownik ma Ethernet do aktualizacji/kontroli/itd
Jakie kotły mają taki sterownik.

Grzanie prądem i gazem odpada - szukam odpowiedniego kotła który nie będzie się marnował i spalanie w nim bedzię ekonomiczne

Im więcej czytam - tym mniej wiem i niechciałbym kupowac kotła tak jak kupiłem okna ...tzn metodą losowania ;)

Jarecki79
14-01-2012, 11:16
Mniejszego z uniwersalnym palnikiem jak 10-12kW nie znajdziesz.

W konstrukcji Skam-P 12kW (wątek na forum znajdziesz) są do wyboru sterowniki, które mogą spełnić Twoje wymagania:
Cobra - posiada złącze USB do aktualizacji softu, wyjście RS-485, do którego można podpiąć moduł obsługujący zawór mieszający i kolejną pompę za zaworem. Na chwile obecną prototypy modułu GSM do podstawowych zmian i kontroli przez komórkę, dla mnie przydatne podczas budowy czy wyjazdu weekendowego.

Bruli - pracuje, jak go ustawisz, bliżej mu do klasycznych sterowników. Ma jednak czujnik spalin, jest złącze do aktualizacji softu, jest podłączenie do netu i możliwość sterowania przez neta.

eCoal - w nim nie pogrzebiesz, pracuje tak, jak mu stworzono algorytm, możesz jedynie wybierać dostępne moce dla softu oraz bawić się z inna pracą pomp. Wpływ na pracę minimalny polegający na drobnych korekcjach powietrza +,-5% od stanu aktualnego oraz zmiany wyjściowego czasu pracy podajnika. Jest wyjście do aktualizacji softu, jest sterowanie przez internet.

Dwa wymienione na końcu nie sterują zaworem mieszającym, jak masz coś takiego w planie, to instalator musi to inaczej rozwiązać.

dominik1220
14-01-2012, 11:48
witam
jestem ciekaw co powiecie na moj problem mam kociol eko tech 26kw odpalilem go na poczatku sezonu wszystko ladnie pieknie do 9 stycznie przepalil mi sie slimak wiec zadzwonilem do producenta zamowilem nowy przyslali i klops moj poprzedni slimak byl bez rdzenia a ten ktory mi przyslali posiada ow rdzen na calej dlugosci a problem polega na tym ze slimak non stop mi sie blokuje i co teraz mam zrobic

czp01
14-01-2012, 12:00
Nowy kocioł - ściągać serwis i niech robią :)

- dzwonię, pisać, mailować:)

dominik1220
14-01-2012, 12:30
szukam chetna osobe do odkupienia piec na ekogroszek firmy eko tech 26kw

timon120777
14-01-2012, 17:02
Potrzebuję pomocy w wyborze kotła na groszek/miał z duuużym zasobnikem (7dni ma wytrzymać - od soboty do soboty) ...

Dom nowy (jeszcze nie gotowy ;) ) , dobrze ocieplony, powierzchnia użyt około 130m2, powierzchnia po podłogach <200m2.
Zapotrzebowanie na ciepło <43W/m2, ale licząc na "okrągło" (50W*200m2) wychodzi 10KW - tak ?
Do grzania wody w okresie nie zimowym ma byc PC PW hewalex 3,8.
"Podłogówka" na całości, na niej zwykłe cienkie panele (w łazienkach oczywiście "kafelki" ;) )

Teraz mam problem, wszystkie kotły na groszek mają moc>=12KW , Kocioł 12KW jest dobrym wyborem czy jest "za mocny"?
Jaki sterownik ma Ethernet do aktualizacji/kontroli/itd
Jakie kotły mają taki sterownik.

Grzanie prądem i gazem odpada - szukam odpowiedniego kotła który nie będzie się marnował i spalanie w nim bedzię ekonomiczne

Im więcej czytam - tym mniej wiem i niechciałbym kupowac kotła tak jak kupiłem okna ...tzn metodą losowania ;)


przy mocy kotła na poziomie 12KW wystarczyć powinien standartowy zasobnik skoro masz tak małe zapotrzebowanie na ciepło.
zakładając spalanie powiedzmy 12kg/dobę to jest 84kg/tydzień a większość kociołków ma zasobniki w okolicy 100kg i większe
większym problemem będzie wybór dobrego kotła o tak małej mocy ale t już działka kolegów żeby Ci coś zaproponowali

adkwapniewski
14-01-2012, 18:11
@Jarecki79 , @timon120777 Dziękuję za informację.

Do podłogówki konieczny jest dodatkowy bufor skoro kocioł ma działać 24h/24h ?
Bufor 300l wykozystałbym w całości do cwu.

Piotrek42
14-01-2012, 19:29
Bufor do podłogówki??? niezbędny?? pierwszo słyszę...

zyzolek
14-01-2012, 21:15
Po co bufor do podłogi!
A 300 litrów to to już w ogóle do niczego się nie przyda, ani cwu ani podłogi. Lepiej już bojler cwu na 200 - 300 litrów. Podłoga sama w sobie jest dobrym buforem.

SUSPENSER
14-01-2012, 22:56
Witam przepraszam ze sie wtracam czy ma moze ktos zalozony zawor czterodroznu z silownikiem?

Ja nie mam, ale znam takich, którzy mają i pomagałem im w kłopotach ;)

SUSPENSER
14-01-2012, 22:57
szukam chetna osobe do odkupienia piec na ekogroszek firmy eko tech 26kw

To zły adres - tutaj polecamy najlepsze kotły, a nie naj ... [jakieś inne] ;)

dominik1220
24-01-2012, 15:27
To zły adres - tutaj polecamy najlepsze kotły, a nie naj ... [jakieś inne] ;)

suspenser ciekawe co ty masz za wspanialy piec tylko ciekawe czemu masz tyle postow pewnie pracujesz w jakiejs gownianej firmie sprzedajacej jakies smietniki zwane dalej piecami

karoka65
24-01-2012, 15:47
suspenser ciekawe co ty masz za wspanialy piec tylko ciekawe czemu masz tyle postow pewnie pracujesz w jakiejs gownianej firmie sprzedajacej jakies smietniki zwane dalej piecami
Suspenser pewnie w pracy to ja ci odpowiem. Nie pracuje w jakiejś gównianej firmie która sprzedaje jakieś śmietniki zwane dalej piecami. Mieszka w woj. dolnośląskim a jego macierzysta firma znajduje się właśnie w Gdańsku także może cię znaleźć. hehe
Ma kocioł N-ka 3 SET i kilka sterowników na testach.
Jak będziesz miał tyle do napisania sensownego co on to zapewne twoje konto także po jakimś większym czasie przebywania na forum będzie podobnie imponująco wyglądać.

zbigmaz01
24-01-2012, 16:08
suspenser ciekawe co ty masz za wspanialy piec tylko ciekawe czemu masz tyle postow pewnie pracujesz w jakiejs gownianej firmie sprzedajacej jakies smietniki zwane dalej piecami
Obrażając kolegów chcesz aby ci pomagali?
Nie ciekawie.
:bye:

timon120777
24-01-2012, 17:16
suspenser ciekawe co ty masz za wspanialy piec tylko ciekawe czemu masz tyle postow pewnie pracujesz w jakiejs gownianej firmie sprzedajacej jakies smietniki zwane dalej piecami

to i ja Ci coś powiem
Twój kociołek to nie gówno tylko ma maszynistę do ...... wstaw sobie co chcesz.
Tak się składa że mam również kociołek tej firmy tylko inny model. i też kiedyś nie umiałem palić.
dzięki temu forum i ludziom których obrażasz zamiast dziękować za pomoc i korzystać z ich rad zmieniłem podejście do mojej pomarańczowej bestii i nauczyłem się jej obsługi, nawet własny wątek stworzyłem i staram się pomagać tak jak i mnie pomogli.
więc drogi kolego ....w kubeł i czytaj i wyciagaj wnioski i ucz się i nie tylko obsługi kotła ale i cierpliwości oraz pokory
:mad::mad::mad::mad::mad:

a jak bardzo chcesz sprzedać swój kociołek to spadaj na alledrogo:lol2::lol2::lol2:

czp01
24-01-2012, 18:01
suspenser ciekawe co ty masz za wspanialy piec tylko ciekawe czemu masz tyle postow pewnie pracujesz w jakiejs gownianej firmie sprzedajacej jakies smietniki zwane dalej piecami

dominik1220 To swoje badziewie faktycznie wywal bo Cię doprowadza do rozpaczy a kup sobie za jedyne 13 tyś.zł kocioł tako jak mój http://www.kielar-eco.pl/produkty_pluslux.html czyli Kielara to on na pewno nauczy Cię przynajmniej pokory. !

william.bonawentura
24-01-2012, 18:06
Grzanie prądem i gazem odpada - szukam odpowiedniego kotła który nie będzie się marnował i spalanie w nim bedzię ekonomiczne

Masz świadomość, że grzanie gazem ziemnym to odpowiednik sytuacji w której kupujesz węgiel "po 900zł" ? Ile pieniędzy rocznie zaoszczędzisz ?

karoka65
24-01-2012, 19:24
Kolego ten wątek jest o kotłach z podajnikiem, idź tam gdzie piszą o gazie czy prądzie. Jeśli ktoś potrzebuje informacji o gazie to trafi tam gdzie potrzeba.

ilkus
26-01-2012, 14:05
Zobaczyłem na stronce firmy Hef takie cudo http://www.hef.com.pl/ tj zbiornikna eko NOWOŚĆ
Tworzywowy zbiornik zasypowy - 120 kg. Do kotłów automatycznych firmy HEF, od 12 kW do 30 kW.
Dopłata 70 zł netto.

- odporny na wilgoć i korozję,
- zapewnia osypywanie się miału i mieszanek groszkowo-miałowych,
- waga 11 kg,
- 24 m-ce gwarancji.
pewnie musi być odporny na temperaturę

karoka65
26-01-2012, 14:19
No temp. tam niewielka, u mnie oscyluje między 20 a 26 stopni. Przy palnikach żeliwnych wygląda to już inaczej bo i do ponad 60 dochodzi w miejscu posadowienia czujnka na rurze.

danutka66
26-01-2012, 15:05
Wracam po latach..po radę:0
Od dwóch miesięcy zrywa mi zawleczkę.Fakt,zmieniłam opał,ale przez 1,5 miesiaca leciał na nim bez problemu.Potem ostatecznie fachowiec go rozmontował bo okazało się ,ze w rurze na końcu,tam gdzie kolanko narosło coś w rodzaju szlaki,więc skuł to i powiedział ,że nie będzie problemu.Sygnalizował również ,ze powodem może być inny węgiel który w ślimaku nie rozpada sie tylko rozkrusza na miał..Od tej naprawy/połowa grudnia/ zerwała się z 5 razy:ostatnio 2 tygodnie temu ,dwa dni i dziś.Faktycznie dwa dni temu wygrzebaliśmy miał z końca rury ,no ale niemożliwe aby w ciagu dwu dni znowu to samo...gdzie szukac przyczyn?

Jarecki79
26-01-2012, 15:09
Jaki masz palnik?

Podaj producenta i typ palnika.


Czy ślimak ma mocno wytarte zwoje? Czy był wymieniany?

danutka66
26-01-2012, 15:21
Jaki masz palnik?

Podaj producenta i typ palnika.


Czy ślimak ma mocno wytarte zwoje? Czy był wymieniany?
palnik retortowy chyba,nie obrotowy
eko centr 25
ślimak był wymieniany z rok temu ,jest w dobrym stanie

Jarecki79
26-01-2012, 15:27
Możliwe, że wytarła się też rura podajnika i zrywanie zawleczki może być jeszcze powodowane przez większe luzy między ślimakiem a rurą podajnika...

Czy wymieniłaś ślimak na oryginalny Ekocentra, czy to było coś dorabiane? Możliwe, że trzeba lekko końcówkę ślimaka przyszlifować jak ślimak był do tego palnika kombinowany...

danutka66
26-01-2012, 15:34
Nie wiem czy był montowany oryginalny ,bo robił to fachowiec który go montował na początku.Sądzę jednak ,ze nie jest oryginalny,natomiast gdyby chodziło o tę końcówkę hmmm to czy pracowałby bez zarzutu ponad rok?
Czy można jakoś/i jak/sprawdzić owo wytarcie rury?Jeśli tak jest to skoro jest większa przestrzeń to co blokuje?Raczej powinien wtedy chyba źle zagarniać hmmm
Czytałam gdzieś ,ze powodem może być złe wypoziomowanie ..ale ki czort nie wiem o co biega

Jarecki79
26-01-2012, 15:45
wypoziomowanie owszem..

Rurę powinien sprawdzić instalator, montuje tego pewnie sporo i nie powinna to być dla niego nowość.
Zbyt duża szczelina między ślimakiem a rurą może powodować ucieranie groszku a ten drobny pył może blokować pracę ślimaka

Równie dobrze może być winny opał, kup kilka woreczków innego groszku na próbę i zobacz.

danutka66
26-01-2012, 15:49
Jak jeszcze raz zerwie to trzeba będzie go wezwać,kupienie kilku worków nie wiem czy zda egzamin,gdyż piec potrafi jechać na tym samym opale 2-3 tygodnie ,a potem coś się zadziewa i zrywa co parę dni.Więc teoretycznie tych parę worków może trafić na owe "2-3 tygodnie"

timon120777
26-01-2012, 16:00
przyczyn może być kilka
mój szwagier w grudniu mi tydzień w rękaw płakał że mu zawleczkę rwie 2 razy dziennie, zaczął od wyczyszczenia wszystkiego tj, ślimak, podajnik i kosz. nie pomogło. Jak wyjał ślimak okazało się że wytarte 2 zwoje, miał spawać ale dał spokój i założył taki "kulawy", na koniec zmienił czas podawania na dłuższy i twierdzi że jak ręką odjął od miesiąca działa.
trzeba powoli wszystko obejrzeć sprawdzić i wykluczać miejsca powstawania usterki

danutka66
28-01-2012, 15:13
I jeszcze jedno pytanie:jaka długość winien mieć ślimak?Czy powinie dochodzić do końca rury?

mea
20-02-2012, 18:14
ja mam takie pytanie - jakie kotly nadaja sie do spalania paliwa o wysokiej spiekalnosci ?? mam takie dostepne o spiekalnosci 46 - 48 i jest w opisie ze nadaje sie do "nowoczesnych kotlow spalajacych paliwo o wysokiej spiekalnosci " cokolwiek to znaczy ... mozecie mi rozjasnic temat ??

Jarecki79
20-02-2012, 18:26
ja mam takie pytanie - jakie kotly nadaja sie do spalania paliwa o wysokiej spiekalnosci ?? mam takie dostepne o spiekalnosci 46 - 48 i jest w opisie ze nadaje sie do "nowoczesnych kotlow spalajacych paliwo o wysokiej spiekalnosci " cokolwiek to znaczy ... mozecie mi rozjasnic temat ??

Część kotłów tłokowych
oraz kotły z palnikiem typu Brucer, który sobie z taką spiekalnościa radzi. Słowo radzi jest kluczem. Palnik takie paliwo bowiem spali oraz wyrzuci spieki do popielnika, ale o drobnym pyle w popielniku można zapomnieć.
I jak chcesz spalac takie paliwo, to niekoniecznie z ecoalem, lepiej z Brulim idąc słowami Zawijana, że ecoal jest automatem do dobrych paliw.


Kotły z tzw palnikami II-ej generacji to m.i.n:
Model Cichewicza z brucerem
Ogniwo
RBR
Skam-P Premium

mea
21-02-2012, 17:07
Część kotłów tłokowych
oraz kotły z palnikiem typu Brucer, który sobie z taką spiekalnościa radzi. Słowo radzi jest kluczem. Palnik takie paliwo bowiem spali oraz wyrzuci spieki do popielnika, ale o drobnym pyle w popielniku można zapomnieć.
I jak chcesz spalac takie paliwo, to niekoniecznie z ecoalem, lepiej z Brulim idąc słowami Zawijana, że ecoal jest automatem do dobrych paliw.


Kotły z tzw palnikami II-ej generacji to m.i.n:
Model Cichewicza z brucerem
Ogniwo
RBR
Skam-P Premium

kurcze nie wiem jakie to palniki ale obawiam sie ze moj sas eco sobie moze nie poradzic ...

Jarecki79
21-02-2012, 18:30
kurcze nie wiem jakie to palniki ale obawiam sie ze moj sas eco sobie moze nie poradzic ...

Sas to ma raczej albo klasyczny palnik fajkowy albo w lepszym wypadku palnik z głowicą obrotową.
Dla tych palników ten opał "ni-dy-ry-dy"

Nie wiem, czy ten producent stosował Brucera czy Ekoenergię, ale chyba jednak nie.

marszowice 100
26-02-2012, 15:22
Saunier Duval Posiadam Kocioł F 30 As + sterownik exacontrol EA7R te kotły mają WADĘ FABRYCZNĄ
w oprogramowaniu sterownika .Skutek taki że piec bez jakiejkolwiek kontroli
pracował z pełną mocą ,mimo zupełnie innych nastaw, wybiło zwór bezpieczeństwa a on dalej pracował . W ciągu jednej doby
zużył gazu za ponad 200 zł w domu było ponad 27 stopni. Sprawa nie dotyczy jednego urządzenia
wszystkie mają taką wadę , oprogramowanie nr 2.1 .Wymieniono mi sterownik z czujnikiem temperatury wesja 2,2
i w momencie przejścia na 2012 kocioł znowu przestał pracować !. Czekam ponad 1.5 miesiąca na naprawę
dostałem nowe exacontrol radio wersja 2,2 strefa 1 i na następny dzień nowa usterka nie czyta temperatury zewnętrznej czyli krzywe grzewcze
nie działają .
Vaillant i Saunier Duval - na dzień dzisiejszy to chyba jedna firma ten sam serwis etc!!!!
Osobiście zastanawia mnie jak taki zestaw mógł otrzymać certyfikat ten zestaw jest po prostu niebezpieczny.
Zachowanie Centrali w Warszawie jest nie na miejscu , Serwis tu nie wiele może zrobić bo wadę oprogramowania
naprawić nie mogą muszą czekać od producenta ,żebym chociaż usłyszał przepraszam !!!!
Przestrzegam wszystkich właścicieli sterowników exacontrol Radio -saunier teraz je wymienia ale
przyznać do błędu i zagrożeń się nie chce .
Dla przestrogi innych będe opisywał sprawę gdzie się da !!!

czp01
26-02-2012, 18:59
marszowice 100 mimo wszystko i tak nie chcę kotła na gaz i zostaję przy swoim żeliwnym monstrum i ekogroszku :)

SUSPENSER
26-02-2012, 20:52
suspenser ciekawe co ty masz za wspanialy piec tylko ciekawe czemu masz tyle postow pewnie pracujesz w jakiejs gownianej firmie sprzedajacej jakies smietniki zwane dalej piecami

Hehe rozbawiłeś mnie tą jakże dogłębną interpretacją ilości moich postów :lol2:

Parafrazując pewną reklamę - prawie jak Monk, Kolombo i Sherlock Holmes w jednym :rotfl:

A co do twojego zapytania "sympatyku" forum to jak dobrze poszukasz nie będziesz musiał już dedukować ;)

karoka65
27-02-2012, 19:52
Czesław już wiem dlaczego piszesz " moje czerwone monstrum" hehe

karoka65
27-02-2012, 19:55
Zobaczyłem na stronce firmy Hef takie cudo http://www.hef.com.pl/ tj zbiornikna eko NOWOŚĆ
Tworzywowy zbiornik zasypowy - 120 kg. Do kotłów automatycznych firmy HEF, od 12 kW do 30 kW.
Dopłata 70 zł netto.

- odporny na wilgoć i korozję,
- zapewnia osypywanie się miału i mieszanek groszkowo-miałowych,
- waga 11 kg,
- 24 m-ce gwarancji.
pewnie musi być odporny na temperaturę
Mieli to teraz na targach w Sosnowcu, jak dla mnie szkaradne toto.
Piotrek42 to samo stwierdził.
Ale komuś może się podobać, czy trwałe ? czas pokaże.

Andrzej_M_
27-02-2012, 20:50
Zobaczyłem na stronce firmy Hef takie cudo http://www.hef.com.pl/ (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.hef.com.pl%2F) tj zbiornikna eko NOWOŚĆ
Tworzywowy zbiornik zasypowy - 120 kg. ,,,,


Ja także z ciekawości zajrzałem na stronę internetową producenta kotłów HEF.

Mnie najbardziej spodobała się informacja o zaletach sterownika OGNIK.
Cytuję:

Zalety sterownika "OGNIK":
* prosta obsługa
* spełnia domową i przemysłową normę na kompatybilność elektromagnetyczną (znak CE)
* niezawodność działania
* czyste spalanie przez cały czas pracy kotła – problem osadzania zanieczyszczeń na wymienniku oraz na ścianach kotła zostaje ograniczony do minimum
* płynna regulacja nadmuchu
* możliwość współpracy z pokojowym regulatorem temperatury
* w okresie letnim możliwość włączenia opcji tylko ciepłej wody użytkowej bez ogrzewania pomieszczeń, tryb tylko C.W.U.
* niższa o 30 – 40% zużycie paliwa algorytm PID, który zmniejsza zużycie paliwa
* zmiana rodzaju paliwa nie wymaga żadnej interwencji użytkownika w nastawy kotła
* na ścianach nie skrapla się woda


Tak więc ten super sterownik adaptacyjny Zawijanów powoli zostaje rozpracowywany.
Na razie tylko na papierze.
Ale niebawem, także inni producenci, pójdą tą drogą i będą się prześcigać w doborze odpowiednich słówek, skierowanych do potencjalnego klienta.


Andrzej

Jarecki79
27-02-2012, 20:55
Nie chcę Cię Andrzeju smucić, ale chronologia zdarzeń jest odwrotna.

To Ognik był pierwszy (rynkowy debiut 2007 a rozwijany był deko wcześniej) a dopiero ponad rok czy nawet 2lata później pojawił się eCoal

Cytowany tekst pochodzi z pierwszych wzmianek n/t ognika....

Jak się o nim pisało w prasie fachowej, to jeszcze nikt nie słyszał o eCoalu

Piotrek42
27-02-2012, 20:58
Andrzej_M producenci kotłów (oczywiście nie wszyscy) siedza jeszcze w czasach głębokiego PRL-u wydaje się im że jak nie trzeba zmieniac kotła,ew zmienić kanały ,kąty nachylenia, czy rozmiar płaszcza wodnego to i nie trzeba zmieniać sterownika.....(bo przeciez chodzi ..no i tani jest) nie rozumieją tego że mamy XXI wiek, mamy internet-ale nie mamy czasu na siedzenie w kotłowni,chcemy robić normalnie jak w dzisiejszych czasach... wszystko przez net, Elektro-System pokazał ściezkę, za nimi pojdą pewnie następni a kto nie pojdzie... to zostanie w tyle...

Ps.No faktycznie "ognik'' to niesamowicie wysoka półka :D

Andrzej_M_
27-02-2012, 21:17
Nie chcę Cię Andrzeju smucić, ale chronologia zdarzeń jest odwrotna. ,,,,


Trochę się tylko rozbawiłem, przeglądając strony producenta.



,,,, Cytowany tekst pochodzi z pierwszych wzmianek n/t ognika....

Jeżeli, faktycznie tekst jest trochę nieświeży, to najwyższy czas, aby go zmienić.

Na tym przykładzie, z perspektywy czasu widać, że można wypisywać różne rzeczy i na dodatek, praktycznie bez odpowiedzialności za zamieszczone słowa.

Andrzej

Jarecki79
27-02-2012, 21:28
Andrzeju, rozpatruj to w świetle roku 2007 oraz sterowań, które wówczas były na rynku.
Ognik torował tutaj ścieżki pracy automatycznej. W tamtym czasie mieliśmy klasyczne palniki fajkowe i może 2-3obrotówki, dużo lepsze ekogroszki....

Pierwszy eCoal powstał dużo później, był też bardziej prymitywny w wyglądzie, nie miał także standardowo netu na pokładzie, tak jak to wygląda dzisiaj.

A hef może sobie stronę aktualizować.

Kilka firm dołożyło po swojej cegielce do rozwoju sterowań.

Ognik pokazał,że można coś robić automatycznie, że obsługa może być prosta.
Firma Elster pokazała obsługę po sprzedaży w postaci własnego forum firmowego rozjaśniającego funkcjonowanie ich sterownika Perfekt a póxniej Expert itd.

eCoal swoim rozwojem pokazał,że można użytkownikowi prywatnemu zaoferować obsługę przez neta. Platforma eSterownik też jest czymś ciekawym i uzupełniającym.

Piotrek42
27-02-2012, 21:31
Zobaczyłem na stronce firmy Hef takie cudo http://www.hef.com.pl/ tj zbiornikna eko NOWOŚĆ
Tworzywowy zbiornik zasypowy - 120 kg. Do kotłów automatycznych firmy HEF, od 12 kW do 30 kW.
Dopłata 70 zł netto.

- odporny na wilgoć i korozję,
- zapewnia osypywanie się miału i mieszanek groszkowo-miałowych,
- waga 11 kg,
- 24 m-ce gwarancji.

Nie chciałem pisac imiennie, ale jezeli ktos już drąży temat.... w pogoni za zyskiem firmy poszły już na całość!! totalny marketing i brak zdrowego rozsadku!!!!! ja WIDZIAŁEM na własne oczy ten zasobnik !! to zwykły plastik taki jak jest wykorzystywany np w instalcji do szamba, czy przydomowej oczyszczalni ścieków, brak dtr-a dla zasobnika,w razie cofnięcia sie opału nawet jak kocioł sie nie zapali to zacznie się topić i zacznie wydzielać niesamowicie niebezpiczną mieszankę dymu która bądzie grozić zatruciem ( jakos nie wierzę o 100% zabezpieczniem) dla mnie to KATASTROFA!!! zawsze mozna iść krok dalej i np wystrugać podajnik z drewna...pomijam oczywiście efekt wizualny... który jest-koszmarny

karoka65
27-02-2012, 21:35
eCoal swoim rozwojem pokazał,że można użytkownikowi prywatnemu zaoferować obsługę przez neta. Platforma eSterownik też jest czymś ciekawym i uzupełniającym.
Uważałem to na początku za jakiś gadżet ale było to do tego czasu kiedy zacząłem tego używać bo nie wiedziałem jak to wygląda od strony praktycznej.
Obecnie uważam że jak na XXI wiek powinno być to standardem.

Piotrek42
27-02-2012, 21:38
Uważałem to na początku za jakiś gadżet ale było to do tego czasu kiedy zacząłem tego używać bo nie wiedziałem jak to wygląda od strony praktycznej.
Obecnie uważam że jak na XXI wiek powinno być to standardem.

tak ,tak....i dlatego na targach były te sterowniki z XXIw techy, elstery czy inne zaawansowane produkty :DDDD :)

Andrzej_M_
27-02-2012, 21:44
Andrzeju, rozpatruj to w świetle roku 2007 oraz sterowań, które wówczas były ,,,,

Dość ładnie opisałeś niedawną historie.
Faktycznie nie możemy zbytnio krytykować historii postępu technologicznego, zaznaczam rodzimego postępu technologicznego.


Andrzej

SUSPENSER
27-02-2012, 22:03
eCoal swoim rozwojem pokazał,że można użytkownikowi prywatnemu zaoferować obsługę przez neta. Platforma eSterownik też jest czymś ciekawym i uzupełniającym.

Wg mnie przełomowe było zastosowanie w eCOAL czujnika temperatury spalin i sterowanie procesem spalania w oparciu o analizę trendu zmian temperatury spalin - wszystkie inne sterowniki opierają się na temp. wody [najnowszy Tech też ma czujnik temp. spalin, ale nie wiem jak działa w praktyce].

Piotrek42
27-02-2012, 22:08
ooooooooooooo witamy przedstawiciela
" gownianej firmie sprzedajacej jakies smietniki zwane dalej piecami" :wave: :D:P

to ja prosze 3:rotfl:

zbigmaz01
27-02-2012, 23:16
Ta cała ostatnia strona czytana od początku do teraz ubawiła mnie tak że aż się popłakałem:wave:

minertu
28-02-2012, 07:55
Mnie już szyja z kręcenia głową boli :).
Też widziałem ten plastikowy kosz zasypowy tyle,że strażak ,który ma go pilnować siedział w "barze" zapewne.
Totalna głupota.Jest wiele sposobów na zabezpieczenie zasobnika ,warto o tym pomyśleć szczególnie jak jest nowy.

minertu
01-03-2012, 07:54
tak ,tak....i dlatego na targach były te sterowniki z XXIw techy, elstery czy inne zaawansowane produkty :DDDD :)
Ja dodam,że na targach było trzech producentów kotłów ,które miały na pokładzie nowoczesnego sternika w standardzie lub w opcji.

minertu
05-08-2012, 05:13
Już wkrótce ponowne targi w Sosnowcu (http://www.exposilesia.pl/sibexjesien/pl/)

odi69
30-08-2012, 12:00
Witam
Co byście polecali do domu 150m2, ściany z ceramiki porozywanej 3 warstwowa 24cm, 6cm styropian +12cm, podłoga 10cm styropianu, dach 25-30cm wełny. Na parterze ogrzewanie podłogowe, poddasze grzejniki.

Jarecki79
30-08-2012, 12:07
Witam
Co byście polecali do domu 150m2, ściany z ceramiki porozywanej 3 warstwowa 24cm, 6cm styropian +12cm, podłoga 10cm styropianu, dach 25-30cm wełny. Na parterze ogrzewanie podłogowe, poddasze grzejniki.

Poleciłbym kocioł o mocy 12kW, w zależności od preferencji dotyczących sterowania i funkcjonalności albo z modelem sterownika Cobra i modułem zaworu Alligator do obsłużenia tej podłogowki, albo np. z modelem sterownika Bruli

Zapraszam do kontaktu

odi69
30-08-2012, 12:24
A jakich się powinienem spodziewać rocznych kosztów związanych z ogrzewanie?

Jarecki79
30-08-2012, 13:56
A jakich się powinienem spodziewać rocznych kosztów związanych z ogrzewanie?

średnio w trybie letnim 3kg/24h
W trybie jesienno-zimowym w zależności od t.zewn 12-20kg/24h

W nowym domu powinieneś się zmieścić w 2,5-3tony

odi69
31-08-2012, 10:55
A czy kotły firmy zębiec lub defro są dobre?

SUSPENSER
31-08-2012, 19:07
A czy kotły firmy zębiec lub defro są dobre?

Dobre tak, ale najlepsze nie, więc za te pieniądze warto kupić któryś z najlepszych - które to dowiesz się gdy poczytasz ten wątek:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK/page671

arturossxxx
04-09-2012, 21:33
witam kolego Jarecki79;).Mam pytanie, kociolek zakupiony od ciebie 4 lata temu ,to skam-p z brucerem 2. 25 kw.sterownik tytanic.czy jest sens wydawac kase na nowy sterownik np.pume? czy da to jakies oszczednosci w spalaniu? teraz spalam srednio dwie i pol tony groszku w zime,czytalem troche na forum o zaklejaniu otworow w palniku,czy moglbys podeslac jakies zdjecia jak zakleic te otwory w palniku i czym to sie zakleja? na poczatku jak kiedys rozmawialismy to palnik mial sie palic cala moca a teraz czytam ze wszyscy ograniczaja moce,dawno tu nie zagladalem he he nawet stary login zapomnialem:bash: pozdrawiam

pawelo_pl
05-09-2012, 06:58
2,5 Tony przez zimę to bardzo dobry wynik - po co szukasz nowych wrażeń ? Zdaje się że mniej już nie osiągniesz ....

Jarecki79
05-09-2012, 08:21
Arturos jak a titanicu ładnie chodzi i wypala, to po co kombinować?

Ma strefy czasowe, jest wyjście na domowy panel i można dołożyć czujnik pogodowy.
Sterownik jak się chce, można zmienić, tylko czy jest sens przy tak małym spalaniu?

arturossxxx
05-09-2012, 10:42
No tak tylko ze sporo palilem w kominku a piec czesto w podtrzymaniu byl teraz juz mam dosc kotlowni w salonie:yes:dlatego moje zapytania,poza tym sporo szlaki w popielniku,termostat mam i na nim jade a wiec malo kiedy sie zalanczal kociolek.teraz to pewnie spalanie sporo wzrosnie stad moja prosba w temacie zmiany mocy palnika ,a zmieniac sterownik to chyba bez sensu skoro ten jest ok

Jarecki79
05-09-2012, 12:58
w 2008r mógł to być jeszcze palnik Brucer lub już pierwsze model Ekoenergii.
To bym musiał wiedzieć, jak możesz- sprawdź jaki jest palnik.

W titanicu należałoby ograniczyć siłę nadmuchu oraz rozciągnąć dawkę paliwa, aby spieki ograniczyć.
Podobnie obsługiwany jest Iryd PID, bo to sterownik tego samego producenta. Tyle,że dochodzi automatyczny algorytm oraz obsługa zaworu mieszającego.

Można pójść w druga stronę i zamienić na proste w obsłudze:
a) Cobrą PID-II, jak będzie myśl o rozbudowie o np. moduł zaworu, moduł GSM Spider...
b) Skorpiona Plus, gdzie na pokładzie są strefy na C.O., CWU, wyjście USB do aktualizacji softu, kolorowy wyświetlacz, wyjście do podłączenia termostatu pokojowego. Skorpiona nie można jednak dalej rozbudować o moduły rozszerzeń. On ma pozostać łatwy w obsłudze, ale w pełni funkcjonalny i wyposażony w to, co niezbędne do pracy automatycznej.

minertu
05-09-2012, 16:44
No tak tylko ze sporo palilem w kominku a piec czesto w podtrzymaniu byl teraz juz mam dosc kotlowni w salonie:yes:dlatego moje zapytania,poza tym sporo szlaki w popielniku,termostat mam i na nim jade a wiec malo kiedy sie zalanczal kociolek.teraz to pewnie spalanie sporo wzrosnie stad moja prosba w temacie zmiany mocy palnika ,a zmieniac sterownik to chyba bez sensu skoro ten jest ok

Trwają prace końcowe nowej dyszy do palników II generacji brucer.
W sumie jest gotowa ale jeszcze jest w niej mala korekta.
Jak chcesz zasięgnąć więcej informacji to na priva.

dsz1985
05-09-2012, 18:48
witam.
prosze o pomoc w dobrze pieca.
akualnie posiadam piec zebiec 44kw z dmuchawa i sterownikiem.

2 lata temu wymienialem cale orurowanie w domu ze starych o duzej srednicy na miedziane. Rur bylo ogrom i jeszcze troche.
na chwile obecna przy np. temperaturze - 15 stopni na piecu trzymam max. 50 stopni, poniewaz przy wyzszych wartosciach w domu mam saune. a co za tym idzie ciagle smolenie sie pieca no i te przeloty w zebcu trudno sie czysci...

w gre wchodza rozne rodzaje piecow: od olejowego, piec na owies, lub na paliwa kopalne.
Owsa co roku mam powyzej 40 ton z pola, olej opalowy mam po nizszej cenie z racji odliczen.

Budynek ma 400 m2. grube pol metrowe mury nieocieplone.

Chcialbym w jak najbardziej zautomatyzowac system ogrzewania oraz dodac do tego podgrzewanie wody, poniewaz aktualnie korzystamy z 2 boilerow, a przy starej instalacji czesto wywala korki...

piec oczywiscie z automatycznym podajnikiem, itp.

arturossxxx
06-09-2012, 10:44
dzieki minertu-jasne ze chce.

arturossxxx
06-09-2012, 10:52
co do palnika to na koszu jest naklejka palnik brucer 2-giej generacji,dotej pory mialem ustawione okolo 14 podawanie 35 przerwa,sterowanie mam przez panel pokojowy pilot R, na kotle ustawione minimum 55 st.i jak sie rozbujal to przeciagal do ponad 60 nawet 70 st,czym te otwory kleiliscie? i kture?

Jarecki79
06-09-2012, 10:54
dzieki minertu-jasne ze chce.

Minertu zrobił taką fajną, mniejszą dyszę, ale pasuje ona do palnika Brucer (bo taki ma minertu).
Musisz arturos sprawdzić, czy masz brucera, czy duża ekoenergię.

Będzie to widać, jakbyś mógł zrobić zdjęcie między koszem zasypowym a kotłem, tam, gdzie mocowana jest dmuchawa.
Wklej taką fotkę na forum lub na priva wyślę maila, gdzie możesz fotkę dosłać.

Jarecki79
06-09-2012, 11:31
Sam palnik zaklejamy czarnym siliconem na 1200st.C

Spróbuj sobie ustawić 8sek/40sek wyjściowo

Przedmuch co 20minut
Krotność 2 lub 3

artuross
06-09-2012, 11:51
to ja to ja he he,odnalazlem swojego starego logina ,wyslalem ci na adres zdjecia

Jarecki79
06-09-2012, 12:51
to ja to ja he he,odnalazlem swojego starego logina ,wyslalem ci na adres zdjecia

Tak, foty widziałem, masz Brucera, więc możesz rozważyć propozycję Minertu, zrobił fajną robotę z tym mniejszym paleniskiem.
Warto zainwestować.

artuross
08-09-2012, 06:46
ok,dzieki ,czyli to mniejsze palenisko mniej opalu podaje? bo przecie podajnik daje to samo

artuross
08-09-2012, 06:47
myslalem tez zeby dolaczyc Terminator ciągu

karoka65
08-09-2012, 13:18
witam.
prosze o pomoc w dobrze pieca.
akualnie posiadam piec zebiec 44kw z dmuchawa i sterownikiem.

2 lata temu wymienialem cale orurowanie w domu ze starych o duzej srednicy na miedziane. Rur bylo ogrom i jeszcze troche.
na chwile obecna przy np. temperaturze - 15 stopni na piecu trzymam max. 50 stopni, poniewaz przy wyzszych wartosciach w domu mam saune. a co za tym idzie ciagle smolenie sie pieca no i te przeloty w zebcu trudno sie czysci...

w gre wchodza rozne rodzaje piecow: od olejowego, piec na owies, lub na paliwa kopalne.
Owsa co roku mam powyzej 40 ton z pola, olej opalowy mam po nizszej cenie z racji odliczen.

Budynek ma 400 m2. grube pol metrowe mury nieocieplone.

Chcialbym w jak najbardziej zautomatyzowac system ogrzewania oraz dodac do tego podgrzewanie wody, poniewaz aktualnie korzystamy z 2 boilerow, a przy starej instalacji czesto wywala korki...

piec oczywiscie z automatycznym podajnikiem, itp.
Odbierz priva

Jarecki79
09-09-2012, 11:40
ok,dzieki ,czyli to mniejsze palenisko mniej opalu podaje? bo przecie podajnik daje to samo

Na tym palenisku w jednostce czasu jest mniej opału, który trzeba spalić, więc wychodzi to łatwiej i lepiej. To duży skrót myślowy, ale wszystko obrazuje.

O jakim terminatorze ciągu mówisz?
Chodzi Ci o coś takiego:
http://www.e-kominy.pl/pl/produkty/system_kominkowy/art265.html

Czy coś takiego:
http://www.domer.pl/regulator-ciagu-przepustnica-70x45x70-tr-6a.html

artuross
09-09-2012, 12:44
chodzilo mi o ten terminator do dmuchawy http://www.sekom-pleszew.com.pl/sterowniki.html

Jarecki79
09-09-2012, 20:32
Jak komin przeciąga, można zacząć od tego, jest tanie a może pomóc. Montaż dziecinnie prosty
Jak się nie sprawdzi, to jest to tylko 27zł.

leyda30
13-09-2012, 08:10
witam posiada może ktoś z W as piec Eco - karbon 25 kw PPUH "CIEPŁO" z bielska ii podzieliłby się ktoś informacjami swoich nastawów sterownika Geco lub czy mógłby mi ktoś podać przykładowe nastawienia? mój dom około 180m2 ocieplony styropianem 10 cm teraz mam u0 - 60 u1 - 5 u2 - 90 u3 - 30 u4 - 120 lecz nie dopala mi na retorcie piec otrzymałem w spadku więc jestem ciemny w tych sprawach

jack_
13-09-2012, 12:36
Ja jadę GECO P-403-P02 na:
u0 = temperatura jak kto lubi, ja mam min 50
u1 = 7 [podawanie]
u2 = 35 [przerwa]
u3 = 30 [co ile ma przedmuchać w podtrzymaniu]
u4 = 60 [czas pracy wentylatora co czas u3]

Twoje ustawienia to chyba za dużo i za często w stosunku do ilości dostaje węgiel.
Lepiej sterować krótkimi dawkami.
Żeby nie zwariować proponuję ustawić sobie parametr u1 na stałą wartość
i reguluj resztę parametrem u2.

Klapka na wentylatorze otwarta na około 30-40%[jeśli wyczyszczone jest pod retortą/palnikiem].
Na retorcie ma być kopczyk, nie dziura, ale też nie kopiec wielki do deflektora.

leyda30
14-09-2012, 14:56
Ja jadę GECO P-403-P02 na:
u0 = temperatura jak kto lubi, ja mam min 50
u1 = 7 [podawanie]
u2 = 35 [przerwa]
u3 = 30 [co ile ma przedmuchać w podtrzymaniu]
u4 = 60 [czas pracy wentylatora co czas u3]

Twoje ustawienia to chyba za dużo i za często w stosunku do ilości dostaje węgiel.
Lepiej sterować krótkimi dawkami.
Żeby nie zwariować proponuję ustawić sobie parametr u1 na stałą wartość
i reguluj resztę parametrem u2.

Klapka na wentylatorze otwarta na około 30-40%[jeśli wyczyszczone jest pod retortą/palnikiem].
Na retorcie ma być kopczyk, nie dziura, ale też nie kopiec wielki do deflektora.

Nie wiem co znaczy dużo i często : u mnie jak pisałem jest
u0 = 60
u1 = 5 [podawanie]
u2 = 90 [przerwa]
u3 = 30 [co ile ma przedmuchać w podtrzymaniu]
u4 = 120 [czas pracy wentylatora co czas u3]
więc o ile się nie mylę u mnie jest mniej i rzadziej raczej
Mam kopczyk taki 2-3 cm lecz mam dużo niedopalonych węgielków oraz mi żużluje
Deflektor natomiast 20 cm nad retortą.

jack_
14-09-2012, 19:46
Faktycznie - zlał mi się ten tekst pisany razem.
Przerwa jest zdecydowanie za duża.
5 podawania i 90 przerwy to stosunek 1:18 i chyba jesteś rekordzistą w tym temacie.

Podałem Ci dane z mojego kotła 25KW, który pali w tej chwili.
Teraz przestawiłem u2 na 40, a piec w większości śpi. Przedmucha co czas u3 i śpi dalej.

Jaki masz opał, jeśli znasz to podaj kaloryczność?
Czy masz wyczyszczoną komorę powietrzną?
http://eko-karbon.com.pl/techniczne.html

Masz przesłonę na wentylatorze? Na ile otwartą?

Zacznij od poprawy u2, wentylator na 30-40% - musi być lepiej.
Chyba, że opał jakiś zaczarowany.

leyda30
16-09-2012, 17:41
Teraz dałem przerwę na 120 to mi teraz w miarę dopala na retorcie kopczyk nadal jest. Jeśli chodzi o opał tata kupował bo ja nie często bywam w pl , kupił jakiś groszek i pomieszał go 50/50 z miałem 2700kj (chyba tak to się pisze) co do przesłony na wentylatorze to ta dmuchawa nie posiada. Dzwoniłem do serwisanta co montuje te piece i mi tylko doradził zmienić te c2 na 120 oraz w serwisowym menu miałem c2 na 20 kazał zmienić na 5 i teraz wszystko śmiga aż miło ;) powiedział że jak zmienię z 20 na 5 skończy się problem spieków a czy dopala czy nie kazał regulować w tym normalnym menu c2. Może na coś się komu przyda to co opisałem . Pozdrawiam i życzę powo wszystkim w walce z chłodami ;)

jack_
16-09-2012, 19:44
Na zwykłej retorcie miał to raczej nie jest polecany.
Jeśli nie ma przesłony to raczej przysłowiowa d.pa! Wentyl strzela pełną mocą.
Bez przesłony nic nie wyregulujesz. Sprawdź to jeszcze raz bo mi się nie chce wierzyć.
http://www.konwektor.pl/foto/pr_23_1291983718.jpg

Przy takim opale i bez regulacji powietrza nic nigdy nie wysterujesz.
Przez zmianę c2 tylko podniosłeś ilość dodanego paliwa w podtrzymaniu, czyli zwiększyłeś zużycie opału,
jeśli podniosłeś na 20 - trochę ciężko wyłapać z tekstu co się na co zmieniło.

leyda30
16-09-2012, 23:12
Nie podniosłem na 20 tylko zmniejszyłem z 20 na 5 :) Tak zalecił mi serwisant , tak mam tą instrukcję ściągniętą lecz zdałem się w pełni na serwisanta.Apropos nic mocno nie dmucha bez przysłony :) pisałem że 50/50 jest miał z groszkiem a sam miał już mu dławi powietrze płomień jest ok .

artuross
20-09-2012, 08:57
i jak tam prace nad nowa dysza? sezon za pasem,jestem bardzo ciekaw
Trwają prace końcowe nowej dyszy do palników II generacji brucer.
W sumie jest gotowa ale jeszcze jest w niej mala korekta.
Jak chcesz zasięgnąć więcej informacji to na priva.

lakiluk21
21-09-2012, 19:19
wita chcialem zapytac co zrobic gry robi mi sie szlaka mialek wegiel z piasta i było ok a teraz kupilem z marcela i pali sie ladnie tylko mi sie szlaka robi pomozcie:)

pawelo_pl
21-09-2012, 21:19
wita chcialem zapytac co zrobic gry robi mi sie szlaka mialek wegiel z piasta i było ok a teraz kupilem z marcela i pali sie ladnie tylko mi sie szlaka robi pomozcie:)

A umiesz pisać po polsku ?

minertu
25-09-2012, 10:41
Już jest. (http://minertu.eu/kategoria,98/nowa-dysza-do-palnika-brucer)

gajowy 43
29-01-2013, 13:50
witam właśnie umiera mój stary węglowiec. Będę wdzięczny za podpowiedź co teraz kupić. Myślę o piecu na eko groszek z zasobnikiem. Nie mam zielonego pojęcia o nowych piecach. Dom do ogrzania to 250m2.Serdecznie dziękuje za radę.

bobasxx
29-01-2013, 13:54
Przeczytaj ten poradnik http://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13884-poradnik-jak-wybierac-kociol-na-ekogroszek/
to raptem dwie strony, a powinno ci się trochę rozjaśnić.

ZUG
05-02-2013, 13:23
witam

co możecie powiedzieć na temat tego kotła:
http://www.r-eco.pl/produkt/reco-multi

pozdr.

Andrzej_M_
13-02-2013, 11:09
,,,, co możecie powiedzieć na temat tego kotła:
http://www.r-eco.pl/produkt/reco-multi (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.r-eco.pl%2Fprodukt%2Freco-multi) ,,,,


"Ładny" design.

matel34
14-02-2013, 23:42
Ja mam w sumie od niedawna (miesiąc) piec z Piecbudu, z podajnikiem, właśnie na eko - model KJ G. W sumie co mogę powiedzieć... Jestem zadowolony z wyboru, bo piec jest porządny (potwierdziło to parę osób naprawdę siedzących w tym temacie), pali się przyjemnie (zasługa podajnika ;)). A na sam opał nie narzekam, kumpel załatwiła mi po znajomości dosyć tanio eko groszek, wiec jest ok. :)

ekodu
04-12-2013, 07:55
Witam wszystkich .
Potrzebuję specjalistów z doświadczeniem .
Piec REDecoDuo 35 kw , sterownik eco-max800 ,spalania masakra ,temperatura żadna ...
Do ogrzania mamy dom 260 mkw powierzni mieszkalnej , 60 mkw garaż - tam grzejnik na gwiazdce .Opał aktualnie Pieklorz , temperatura na piecu 44 st. przy :
podawaniu :8 s
przerwie 47 s
moc nadmuchu 27 % dodatkowo milion innych kombinacji i temepratura taka sama .W ubiegłym roku nie pamiętam na jakich nastawach osiagnęłam na Juliuszu 52 st .
Dnie i noce w piecu i dalej tak samo .

ekodu
04-12-2013, 07:56
Oczywiście spalić może 60 kg na dobę bez problemu .

ekodu
15-12-2013, 15:15
nikt nie pomoże? mielisny juz 110 kg spalone w dobę ,dla temepratury 52 st na piecu :(

pionan
15-12-2013, 15:52
mało informacji. Piec "zeżre" Ci tyle opału, ile potrzebujesz energii do ogrzania chałupy. Do tego pewnie piec przewymiarowany, bo 35kW na taką powierzchnię, to chyba za dużo.
Mam REDa Eco Duo, z obrotowa retortą. Spalanie obecnie, to około 13kg czeskiego groszku. Temp. na piecu 55 stopni, w domu 24 stopnie, pow. grzna to około 120m2 po podłogach. Piec tez przewymiarowany, no ale mniejszych już nie było, a chciałem Reda i koniec.
Napisz jaki dom, jak ocieplony, to może trochę się rozjaśni. I chyba na zbyt niskiej temp. piec prowadzisz.

ekodu
19-12-2013, 09:05
Trzeci sezon grzania . Dom z pustaka 24 cm , ocieplony styropianem 15 cm . Stropy betonowe 24 cm , powierzchnia dołu w 1/2 otwarta ,jest ciepło , góra gorzej ,górny strop nie ocieplony . Temperatura ,jaką udaje się uzyskać w ogóle przy spalaniu 50-60 kg na dobe , jak wyżej to i ponad 100 kg poszło .
Zaczynamy 4 sezon grzania , instalacja nowa , miedź .

9 grzejników ,4 drabinki ,podłogówka 48 m2 - skręcona na 32 st.
Jakaś masakra .

heine84
27-12-2013, 13:19
nie ma....

timon120777
27-12-2013, 15:13
a jakie ma potrzeby Twój dom?
ja myślę że niższe niż moc najmniejszego kotła na ekogroszek
a kotły na ekogroszek pracują tym lepiej im lepiej są dopasowane
u Ciebie każdy będzie za duży czyli każdy będzie marnował Twoje cięzko zarobione pieniądze
OZC da CI obraz potrzeb domu
do tych potrzeb dobrać należy moc źródła ciepła i określić jego rodzaj
przy tak małym domu kocioł 10KW będzie za duży
jeśli jednak to koniecznie musi być ekogroch to nie kupuj nic większego.
przeczytaj wytwór z mojej stopki może on pomoże CI sprecyzować oczekiwania wobec kotła
potem dopiero próbuj znaleźć model który im będzie najbardziej odpowiadał
a może nie jest za późno na inny rodzaj "czajnika"
moze będzie trochę drożej ale bardziej komfortowo i bezobsługowo:cool::cool:

matti_202
24-01-2014, 20:41
Witam.
Mam do Was pytanie odnośnie nastawień sterownika na piecu na eko-groszek. Mianowicie chodzi o to że piec w tym momencie (-11stopni) spala mi 70 kilo eko groszku dziennie. Piec jest to DRAGON DUO , Sterownik SP 24 Logic. Po za tym w kotle pojawiają się spieki. Nie wiem już co robić w kotłowni spędzam wiecej czasu niż w domu.
Moc pieca to 28 kw powierzchnia domu to 240 m2 dom jest ocieplony styropianem 10cm, okna plastikowe. Na dole mam nowe grzejniki na górze stare żeliwne z duża ilośćia wody.
Piec bardzo długo osiąga zadaną temperaturę czesto kilkanascie godzin. obecnie jest to 58stopni.
Podaje nastawy na sterowniku:
Moc minimalna dmuchawy 35%
Moc maksymalna dmuchawy 55%
Czas podawania 30 sek.
Czas przerwy 90 sek.
Przerwa w podtrzymaniu 15 sek
Praca w potrzymaniu 15 minut
może ktoś ma podobny piec i mógłby mi poradzić jakie nastawy najlepiej zastosować.
Bardzo dziękuje za pomoc. :)

bobasxx
24-01-2014, 21:26
Witam.
Mam do Was pytanie odnośnie nastawień sterownika na piecu na eko-groszek. Mianowicie chodzi o to że piec w tym momencie (-11stopni) spala mi 70 kilo eko groszku dziennie. Piec jest to DRAGON DUO , Sterownik SP 24 Logic. Po za tym w kotle pojawiają się spieki. Nie wiem już co robić w kotłowni spędzam wiecej czasu niż w domu.
Moc pieca to 28 kw powierzchnia domu to 240 m2 dom jest ocieplony styropianem 10cm, okna plastikowe. Na dole mam nowe grzejniki na górze stare żeliwne z duża ilośćia wody.
Piec bardzo długo osiąga zadaną temperaturę czesto kilkanascie godzin. obecnie jest to 58stopni.
Podaje nastawy na sterowniku:
Moc minimalna dmuchawy 35%
Moc maksymalna dmuchawy 55%
Czas podawania 30 sek.
Czas przerwy 90 sek.
Przerwa w podtrzymaniu 15 sek
Praca w potrzymaniu 15 minut
może ktoś ma podobny piec i mógłby mi poradzić jakie nastawy najlepiej zastosować.
Bardzo dziękuje za pomoc. :)

A jakie te spieki, żużlowe czy koksowe ? Przy takim podawaniu stawiam na to drugie.

wuwok
24-01-2014, 22:03
Witam.
Na rynku pieców mamy spory wybór, ale który wybrać? Może ktoś coś podpowie w którą stronę się kierować wybierając piec.
Budynek nowy. 130m2 użytkowe +60m2 garaż, kotłownia.
7 grzejników +2 drabinkowe + 75m2 podłogówki.
Wymagań szczególnych nie mam, mam zapalić w piecu zakupiony eko-groszek i ma się palić a mi ma być ciepło, przy oszczędnym spalaniu.
Jakimi piecami się zainteresować, a które odpuścić?
Zapomnij :D
Widzisz dobry piec,dobry sterownik potrzebuje .... dobrego eko,i to najważniejsze dobrego palacza:) .Czyli 1 sezon poświecisz na ustawienia itd jeśli chcesz wycisnąć na max spalanie ekonomiczne.
Jeszcze poprawnej instalacji :)

pawelo_pl
25-01-2014, 07:21
IMHO - 30 s podawania to lekka przesada u mnie jest 8 s.

matti_202
27-01-2014, 20:20
Tak. Koksowe takie duże jak by kilka ekogroszków zlepionych razem. Co można zmienić? na początku myślałem że to wina eko groszku ale chyb anie.

matti_202
27-01-2014, 20:22
u mnie na sterowniku jest wybór tylko tego typu że zmniejszając czas podawania zwiękaszam czas przerwy a jak zmniejsze do 8 sekund to czas przerwy wtedy bedzie 122 sekundy a to chyba za dużo?

SUSPENSER
02-03-2014, 08:44
u mnie na sterowniku jest wybór tylko tego typu że zmniejszając czas podawania zwiękaszam czas przerwy a jak zmniejsze do 8 sekund to czas przerwy wtedy bedzie 122 sekundy a to chyba za dużo?

Głupio masz w tym sterowniku - u mnie obecnie jest 2/55 a przy 8/122 miałbym spieki jak diabli.

SUSPENSER
03-03-2014, 21:57
Suspenser nie mam ciepłomierza i nie zamierzam go montować. Wystarczającym wskaźnikiem sprawności kotła jest dla mnie zużycie opału. Sądzę że bez większego ryzyka mogę stwierdzić, że nie osiągasz raczej wyższej niż ja sprawności - tak sobie to ze zużycia i kaloryczności tego co spalam wnioskuję. Może rzecz jest w sterowaniu tą dmuchawą i w palniku.

A ja mam ciepłomierz i bez większego ryzyka mogę stwierdzić, że przy niskiej mocy rzędu 5 kW nie osiągasz raczej sprawności wyższej niż ja, a przy 2-3 kW to już w ogóle.

Bez ciepłomierza się nie dowiesz i tyle, i możemy sobie tu do upadłego dyskutować.

SUSPENSER
03-03-2014, 21:58
http://forum.muratordom.pl/images/mdom_misc/quote_icon.png Napisał kaszpir007 http://forum.muratordom.pl/images/mdom_buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=6390974#post6390974)
Co ma dmuchawa do sprawności na małej mocy ? Ta dmuchawa dmucha od chyba 3% więc chyba nie najgorzej ...

Ta Twoja dmuchawa DC co to z dmuchawa i ile kosztuje i jak jest sterowana ?
Co ma dmuchawa do sprawności - już pisałem - patrz: spręż.


Dmuchawę DC mam na testy, nie wiem gdzie i za ile ją kupić ani jak jest sterowana bo do Bruli mam dodatkową "puszkę" z jej sterowaniem.

minertu
04-03-2014, 04:56
http://forum.muratordom.pl/images/mdom_misc/quote_icon.png Napisał kaszpir007 http://forum.muratordom.pl/images/mdom_buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=6390974#post6390974)
Co ma dmuchawa do sprawności na małej mocy ? Ta dmuchawa dmucha od chyba 3% więc chyba nie najgorzej ...

Ta Twoja dmuchawa DC co to z dmuchawa i ile kosztuje i jak jest sterowana ?
Co ma dmuchawa do sprawności - już pisałem - patrz: spręż.


Dmuchawę DC mam na testy, nie wiem gdzie i za ile ją kupić ani jak jest sterowana bo do Bruli mam dodatkową "puszkę" z jej sterowaniem.
Mamy te same puszki z tą samą dmuchawką DC.
Jej koszt z tego co wiem nie przekracza 40zł.

kobra64
04-03-2014, 07:41
A ja mam ciepłomierz i bez większego ryzyka mogę stwierdzić, że przy niskiej mocy rzędu 5 kW nie osiągasz raczej sprawności wyższej niż ja, a przy 2-3 kW to już w ogóle.

Bez ciepłomierza się nie dowiesz i tyle, i możemy sobie tu do upadłego dyskutować. Za ostatnie 2 doby mam średnie godzinowe zużycie rzędu 0,3 kg miału 19 MJ. Czyli piec pożera 5,7 MJ na godzinę. W budynku się utrzymuje 21 stopni. Taka sprawność mnie zadowala. Jarecki pisał że bodaj przy 3 KW zestaw palnik + kocioł idą około 74% - z tą dmuchawą ale innym sterowaniem. Myślę że SPP trochę sprawność zestawu podnosi w stosunku do wszystkich innych dostępnych na rynku automatów czy półautomatów - bo w kwestii spalania ( rozumiem przez to obraz płomienia, radzenie sobie ze spiekaniem się węgla i popiołu oraz ilość spalanego opału ) wszystkie je na łeb bije.

Akrimka
04-03-2014, 10:19
Ja u siebie przy obecnych temeraturach, ,mam palnik brucer, ekoret, na sterowniku menuet nie ustawie mniej niź 5s podawanie, przerwa teraz to 85s, dmuchawą zjechałem na 4 z /25, przesłlona przymknięta dosc mocno, płomień niewielki, i nie wiem czy to dobrze, spieków większych nie ma:)

kobra64
04-03-2014, 10:21
Jak pali mało a w kotle czysto i sucho - to dobrze.

SUSPENSER
04-03-2014, 15:38
Za ostatnie 2 doby mam średnie godzinowe zużycie rzędu 0,3 kg miału 19 MJ. Czyli piec pożera 5,7 MJ na godzinę. W budynku się utrzymuje 21 stopni. Taka sprawność mnie zadowala.

Jak to piec pożera 5,7 MJ / godzinę - on chyba ma generować a nie pożerać ;) a ile generuje tego nie wiesz niestety...



Jarecki pisał że bodaj przy 3 KW zestaw palnik + kocioł idą około 74% - z tą dmuchawą ale innym sterowaniem.

Mój kocioł wg badań ma 80% sprawności [też z innym sterowaniem i dmuchawą oryginalną WBS6a] i wiesz co - nigdy nie osiągnąłem takiej sprawności na oryginalnym osprzęcie, więc nie licz na to, że osiągasz sprawność u siebie w warunkach rzeczywistych jak w laboratorium podczas badań.

Dopiero po przeróbkach [zmniejszona korona, dołożone zawirowywacze, dmuchawa DC] osiągnąłem te 80%.



Myślę że SPP trochę sprawność zestawu podnosi w stosunku do wszystkich innych dostępnych na rynku automatów czy półautomatów - bo w kwestii spalania ( rozumiem przez to obraz płomienia, radzenie sobie ze spiekaniem się węgla i popiołu oraz ilość spalanego opału ) wszystkie je na łeb bije.

Myślę, że nawet z SPP nie uzyskasz sprawności jak w laboratorium.

Testowałem "kocura" [SPP] tej zimy i z nim kocioł osiągał u mnie 72-74% sprawności, a w podobnych warunkach na Bruli z DC wychodziło 79-80% [oczywiście w dwustanie].

Masz rację, że SPP bije na łeb resztę dostępnych obecnie automatów i półautomatów [może za wyjątkiem ilości spalanego opału bo brakuje mu stref czasowych na CWU co na pewno pogarsza wynik w stosunku do np. Bruli - ale to trzeba by sprawdzić].

Generalnie SPP to bardzo dobry sterownik i to za niewielkie pieniądze - szacun dla jego producenta :)

kobra64
04-03-2014, 16:46
Pożera - bo to energia chemiczna dostarczona w paliwie. Z niej generuje ciepło. Jak w aucie - lejesz wachę i jedziesz. Sypiesz węgiel i grzejesz. PS. I o dwustanie nie mówiłem. Ale wydawało mi się ubiegłej wiosny i tej jesieni, że w okresach przejściowych SPP potrafi spalić ciut mniej jak dwustan. Może dlatego, że są spore różnice temperatur podczas doby np. dzień +10 a noc przymrozek -5 i nikomu się nie chce latać dwustanu dostrajać dwa razy dziennie, a on się przystosuje - kiedy trzeba zmniejszy moc a kiedy trzeba dołoży

SUSPENSER
04-03-2014, 22:44
Pożera - bo to energia chemiczna dostarczona w paliwie. Z niej generuje ciepło. Jak w aucie - lejesz wachę i jedziesz. Sypiesz węgiel i grzejesz. PS. I o dwustanie nie mówiłem. Ale wydawało mi się ubiegłej wiosny i tej jesieni, że w okresach przejściowych SPP potrafi spalić ciut mniej jak dwustan. Może dlatego, że są spore różnice temperatur podczas doby np. dzień +10 a noc przymrozek -5 i nikomu się nie chce latać dwustanu dostrajać dwa razy dziennie, a on się przystosuje - kiedy trzeba zmniejszy moc a kiedy trzeba dołoży

Czyli auto benzynowe pożera kWh - chyba trochę dziwne to sformułowanie ;) ale mniejsza z tym.

Mam dwustan ustawiony tak, żeby wykorzystać bezwładność cieplną domu i moc jest nieco mniejsza niż zapotrzebowanie w nocy - dzięki temu mam samoregulujące się temperaturą zewnętrzną strefy czasowe nocnego obniżenia temperatury.

Działa to tak, że nocą temp. w domu powoli spada bo moc kotła jest za mała, a w dzień szybko wzrasta do zadanej i kocioł wchodzi w podtrzymanie [ten proces znacznie przyspiesza gdy jest słonecznie].

Co do Bruli to myślę, że gdybym mógł grupowe ustawić na 3x2 s podawania [z dmuchawą DC] to wtedy by dał lepszy efekt od SPP z dmuchawą WBS6a - jestem ciekaw wyników SPP z dmuchawą DC - to dopiero by mógł być hicior :cool:

kobra64
04-03-2014, 23:12
Nie napisałem że kWh. Napisałem że MJ. To jednak jest różnica. Z tych MJ produkuje kWh.

Akrimka
05-03-2014, 08:55
Działa to tak, że nocą temp. w domu powoli spada bo moc kotła jest za mała, a w dzień szybko wzrasta do zadanej i kocioł wchodzi w podtrzymanie [ten proces znacznie przyspiesza gdy jest słonecznie]. :

W ostatnich słonecznych dniach też chciałem w tym stylu palić.

kobra64
05-03-2014, 09:08
To jest do zrobienia w nieźle ocieplonych budynkach. Chodziło mi coś takiego po głowie w zakładzie, ale wobec zużycia poniżej 10 kg. miału po 380 PLN za tonę nie widzę sensu i nie chce mi się. Natomiast w słabo izolowanych budynkach taka metoda się nie sprawdzi - spadek temperatury nocą będzie zbyt wielki a odrobienie tej temperatury w dzień zajmie zbyt wiele czasu, wymusi długotrwałą pracę kotła na wyższej mocy i pochłonie z nawiązką nocne oszczędności. Wiem bo próbowałem tak robić w domu - i nie warto. W słabo ocieplonym budynku najkorzystniej jest utrzymywać stałą temperaturę.

Mesjasz
05-03-2014, 10:24
Zapoznałem się trochę z waszymi wpisami i stwierdzam dobitnie że mojego piecyka nie przebijecie, nie dlatego żebym się chwalił ale majster odwalił kawał dobrej roboty, pan Henio od 30 lat zakłada hydraulikę i nie są mu obce nowe technologie dlatego przy wszystkich obliczeniach zdałem się na niego. Przy przymkniętym czopuchu komin jest ledwie ciepły na wysokości 2 metrów. Spalanie to w tej chwili około 14 kg juliusza na dobę, klapka awaryjna otwarta na 1mm, dla wymuszenia ciągu, także jakby na to nie patrzeć to bite 90% wydajności cieplnej, temperatura zadana 55 oC, w domu 23 oC, powierzchnia ogrzewana około 180 m, hmm a właściwie to nie wiem czy nie doliczyć jeszcze piwnic 110m choć nie ogrzewam to i tak w kotłowni gdzie jest anemostat jest 20oC, no dalej w przechowalni weków i innych warzyw 14 Oc, wiem za wysoka.
Czas podawania 8 s
przerwa 60 s
nadmuch 40%
histereza 3 oC
temperatura załączania pomp 55 oC
temperatura zadana 55 oC
na ekorecie miałbym jeszcze niższe spalanie, tylko niestety rwie mi zawleczki

kolorado
05-03-2014, 10:53
Za ostatnie 2 doby mam średnie godzinowe zużycie rzędu 0,3 kg miału 19 MJ. Czyli piec pożera 5,7 MJ na godzinę. W budynku się utrzymuje 21 stopni. Taka sprawność mnie zadowala.
Ale jaka ta sprawność? Na podstawie tych danych nie da się policzyć sprawności.

SUSPENSER
05-03-2014, 11:21
Zapoznałem się trochę z waszymi wpisami i stwierdzam dobitnie że mojego piecyka nie przebijecie, nie dlatego żebym się chwalił ale majster odwalił kawał dobrej roboty, pan Henio od 30 lat zakłada hydraulikę i nie są mu obce nowe technologie dlatego przy wszystkich obliczeniach zdałem się na niego. Przy przymkniętym czopuchu komin jest ledwie ciepły na wysokości 2 metrów. Spalanie to w tej chwili około 14 kg juliusza na dobę, klapka awaryjna otwarta na 1mm, dla wymuszenia ciągu, także jakby na to nie patrzeć to bite 90% wydajności cieplnej, temperatura zadana 55 oC, w domu 23 oC, powierzchnia ogrzewana około 180 m, hmm a właściwie to nie wiem czy nie doliczyć jeszcze piwnic 110m choć nie ogrzewam to i tak w kotłowni gdzie jest anemostat jest 20oC, no dalej w przechowalni weków i innych warzyw 14 Oc, wiem za wysoka.

Czyli jak u mnie komin jest ledwo ciepły na 1 metrze od czopucha to mam "wydajność cieplną" 95%, i to przy całkowicie otwartym czopuchu - hmm dobrze wiedzieć :D ;)

Mesjasz
05-03-2014, 13:47
Oooj tam ooooj tam :D taka jest prawda :D

Akrimka
06-03-2014, 22:42
Ja spokojnie dotykam rury 1 metrowej z czopucha idącej do komina, nie wiem ale ostanio nie jest gorąca.
Zauważyłem że jak ruszt wodny przestałem czyścić, i się oblepił sadzą, i lekko uszczelnił pyłem to spalanie się poprawiło... generalnie czyśzczę wymiennik a komore z palnikiem prawie wcale.
No ale co dobre sie dobrze konczy zapomniałem dosypać groszku i się skoczył.... narazie nie rozpalam, mam trochę scinków drewnianych do spalnia:)

MARTINOS
07-03-2014, 18:01
Czyli auto benzynowe pożera kWh - chyba trochę dziwne to sformułowanie ;) ale mniejsza z tym.

Mam dwustan ustawiony tak, żeby wykorzystać bezwładność cieplną domu i moc jest nieco mniejsza niż zapotrzebowanie w nocy - dzięki temu mam samoregulujące się temperaturą zewnętrzną strefy czasowe nocnego obniżenia temperatury.

Działa to tak, że nocą temp. w domu powoli spada bo moc kotła jest za mała, a w dzień szybko wzrasta do zadanej i kocioł wchodzi w podtrzymanie [ten proces znacznie przyspiesza gdy jest słonecznie].


Suspenser, co jest tzw. "lejcami"? Zawór n-drożny? Sterownik/termostat pokojowy czy głowice na wszystkich grzejnikach?

MARTINOS
07-03-2014, 18:07
Co do Bruli to myślę, że gdybym mógł grupowe ustawić na 3x2 s podawania [z dmuchawą DC] to wtedy by dał lepszy efekt od SPP z dmuchawą WBS6a - jestem ciekaw wyników SPP z dmuchawą DC - to dopiero by mógł być hicior

Czekam na jakąś rzetelną i OBIEKTYWNĄ ocenę porównawczą obu sterowników. Zachwyty widzę, że są ale każdy raczej chwali... swoje ;-)

echelon
07-03-2014, 20:54
Martinos wpadnij na forum Bolka to przeczytasz że jest o niebo lepszy od miśka. Jest tam pary ex userów coali. ALE jak wpadniesz na forum miśka to zobaczysz że wprowadzono pewną nowość. Każdy może sam zaprogramować proces spalania! Jak dla mnie cena zestawu od es jest już za wysoka, kocurek wygrywa. Ale jeszcze sporo ma do odrobienia w kwesti dopracowania szczegółów takich np. jak obsługa pomp, strefy.

Jarecki79
07-03-2014, 22:31
. Ale jeszcze sporo ma do odrobienia w kwesti dopracowania szczegółów takich np. jak obsługa pomp, strefy.

Zaciekawił mnie fragment dotyczący pomp, możesz napisać co masz na myśli? Chodzi o ilość czy coś innego?

Co do stref, to choćby korekta dzienna/nocna by się moim zdaniem przydały, generalnie możesz mieć strefy jak podłączysz PPX, ale to znowu zwiększa koszty...
sam uważam, że skoro przy ppx zyskujemy strefy, to mogłoby być podobnie przy module bet....

karoka65
07-03-2014, 22:32
To w czym wygrywa ?
W cenie ? :)
Dojdą następne rzeczy, abonament, a ciężko jest dogonić kogoś kto zaczął epokę temu wprowadzać nowe standardy.
Bolek zaczął gonić to co było 5 lat temu i dobrze że zaczął, pójdzie do przodu wg. innych ale E-S jest znowu 5 lat do przodu, ja tak myślę a Ty się przekonasz :)

SUSPENSER
08-03-2014, 12:34
Suspenser, co jest tzw. "lejcami"? Zawór n-drożny? Sterownik/termostat pokojowy czy głowice na wszystkich grzejnikach?

Głowice na grzejnikach [w salonie odkręcona na max bo jest tam czujnik termostatu pokojowego] oraz rzeczony termostat.

Zawór 3d otwarty na max - w sumie mogłoby go nie być w ogóle.

SUSPENSER
08-03-2014, 12:36
Czekam na jakąś rzetelną i OBIEKTYWNĄ ocenę porównawczą obu sterowników. Zachwyty widzę, że są ale każdy raczej chwali... swoje ;-)

Testowałem SPP a mam Bruli - co chcesz wiedzieć ?

MARTINOS
08-03-2014, 15:03
Testowałem SPP a mam Bruli - co chcesz wiedzieć ?

Dzięki. Odezwę się po weekendzie na PW.

bolek_bolecki
19-03-2014, 22:37
To w czym wygrywa ?
W cenie ? :)
Dojdą następne rzeczy, abonament, a ciężko jest dogonić kogoś kto zaczął epokę temu wprowadzać nowe standardy.
Bolek zaczął gonić to co było 5 lat temu i dobrze że zaczął, pójdzie do przodu wg. innych ale E-S jest znowu 5 lat do przodu, ja tak myślę a Ty się przekonasz :)
Nie żebym kotleta odgrzewał ale jakoś E-S nie jest jakimś celem gonitwy, nie tylko ES, ale... tech, plum czy pozostała ekipa. Nie kupuje innych sterów nie prześwietlam ich, nie małpuje kropka w kropkę. Pomijam kwestie grafiki na ekotlownia.pl która została zmieniona po ich "prośbie", ja ją jedynie zatwierdziłem, nie pasowało im kilka rzeczy... zmieniłem. Dajesz wiarę że sam to rysowałem i próbowałem się pod nich podszyć? :D
Czy jakieś nowe standardy wprowadzili?, coś pewnie tak, ale czy należy się temu takie halo? . Sieć była w domowych kotłowniach grubo przed nimi, ciekawe metody spalania raczej też. . Klepnij: monitoring kotłowni przez internet, ustaw szukanie przez 2010- ja mam 4ry wyniki nawet z 2005r. Nawet się orientowałem i kosztowało to podobnie co ich rozwiązanie. A że miały słaby marketing to się nie przebiło...

W czym wygrywa?,Np w tym że jest podstawowym sterem w podstawowej cenie, za to z kilkoma rodzynkami.
Dobre spalanie
+Zdalny panel ze strefami
+Sieć (będzie ze strefami)

Sam ster kosztuje tyle co byle Tech i daje nie porównywalnie lepsze spalanie, sieć to +2 stówy- abonament przez pierwszy rok gratis, potem 3 dychy/rok (kosmiczna kwota, pewien jestem że więcej kasy w ciągu roku pogubisz). Techowska bramka to jak się dobrze orientuje to 5 stówek, działa z bardziej wypaśnymi sterami i ma ograniczenie do kilku parametrów które można zmienić. Myślisz że taki ster będzie na piecu 20 lat?, nawet gdyby był 10... w co wątpie.
Zawór 3-4D zdaje się że całkiem z planów wypadnie, bramka mocno uwidacznia cuda jakie się dzieją gdy są sterowalne. Za to więcej sterowalnych obiegów jak najbardziej- zgadnij za ile może być wyspa do 4, 6 czy nawet 8 obiegów?
Z natury masz kontakt z wieloma klientami, pewnie wiele razy spotkałeś takich którzy kasą nie szastają i chcieli chcieli by zapłacić za to co potrzebują i chcieli by być z tego zadowoleni. Dajesz im to rzetelnie? (nie prowokuje, nie odpisuj, odpowiedź sobie na to sam). Miśkowi nie umniejszam bo szczerze to on mnie tam rybka, ale są sporym wydatkiem dla osób które tego wszystkiego nie potrzebują.

Nie wiem i nie wnikam w Wasze układy. W to koto się będzie krzywo na kogo patrzył. Zrób jak Suspenser, zapisz się testy po tajniacku, pobaw, oddaj. Będziesz miał swoje własne zdanie na temat "zarazy". Widzę że Cię korci zdrada, ale masz opory :D

kobra64
20-03-2014, 08:19
.......

Testowałem "kocura" [SPP] tej zimy i z nim kocioł osiągał u mnie 72-74% sprawności, a w podobnych warunkach na Bruli z DC wychodziło 79-80% [oczywiście w dwustanie].

Masz rację, że SPP bije na łeb resztę dostępnych obecnie automatów i półautomatów [może za wyjątkiem ilości spalanego opału bo brakuje mu stref czasowych na CWU co na pewno pogarsza wynik w stosunku do np. Bruli - ale to trzeba by sprawdzić].

Generalnie SPP to bardzo dobry sterownik i to za niewielkie pieniądze - szacun dla jego producenta :) Suspenser a jak długo trwał test? Miałeś dość czasu żeby sprawdzić wszystkie możliwości nastaw? Głównie chodzi mi o te z menu PID. No i o wykorzystanie tła i dosypywanie opału dla pracy tła. Dopiero kiedy się sięgnie do PID -a i tła, sterownik jest w pełni wykorzystany. No i tak między nami Ci powiem - on nie lubi być ustawiany z minimalną zapewniającą ogrzanie budynku mocą. Raczej z pewnym zapasem, z którego być może nawet nie będzie korzystał ale pozwala mu on dla płynnej pracy w okolicach zadanej dobierać niższy % ustawionego. Po przeszło roku użytkowania i doświadczeniach na dwóch różnych kotłach i ogrzewanych obiektach twierdzę, że ustawianie SPP " na styk " generuje straty. Może nie jakieś ogromne, ale tych 10 - 15% więcej potrafi wciągnąć ustawiony na styk od ustawionego z lekkim zapasem.

MARTINOS
20-03-2014, 09:10
KOBRA,
a jak latem Ci się sprawował do samego grzania wody?

Może na przyszły sezon sobie sprawię. Teraz planuję ostateczną korektę instalacji i zobaczymy czy zostaną jakieś fundusze na ster.

Mam nadzieję, że nie ruszy machina marketingowego wynoszenia na ołtarz i cena nie urośnie do 1200zł :bye:

kobra64
20-03-2014, 09:29
No grzał, woda ciepła była. Bojler mam na stałe grzany grawitacyjnie, spalanie było 3 do 3,5 kilograma na dobę. Udawało się nawet tak ustawić, żeby pozostawał w pracy ciągłej, ale to przy grzaniu CWU na żądanie raczej nie jest możliwe. Ma funkcję priorytetu CWU i podbicia temperatury dla priorytetu, histereza CWU wynosi 3 stopnie i jest sztywna. Nie wiem czy to jeszcze jest, ale kiedyś miał też funkcję obniżenia nocnego - to by trzeba Boleckiego spytać czy to jeszcze w sterze jest. Kiedy będziesz rozważał ewentualny zakup, sprawdź czy będzie współpracował z Twoim sterowaniem pokojowym.

MARTINOS
20-03-2014, 09:44
Wymieniałem info z Boleckim + staram się śledzić jego forum. Oferował mi ster na testy ale nie brałem. Wolę potestować na poprawionej instalacji.
Planuję przejście na palenie ciągłe lub prawie ciągłe. Teraz pod pokojówkę mam podłaczony piec. I działa to na zasadzie włącz/wyłącz cały piec. Wg mnie to nie jest dobre rozwiązanie. Chcę zrobić aby pokojówka sterowała pompą CO --> włącz/wyłącz. Ale tutaj niestety muszę jakoś opanować grawitację. Przy wyłączonej pompce zawór różnicowy wszystko puszcza w instalację. Piec stygnie z 60 stopni do 30 stopni w 30-45minut. Nawet zakręcanie grzejników nic nie pomaga. W tej opcji spalanie rośnie 3-krotnie. Nie ma sensu. Zimą to wyglada tak jakbyś kilka razy na dobę rozpalał i ruszał z zimnego pieca.
Jeżeli nie da się tego opanować w inny sposób to będę zmuszony wstawić jakiś siłownik ze sterownikiem na zawór 3D aby aby przymykał go kiedy np. pompa staje. Czy jest to możliwe? Nie wiem.

czp01
20-03-2014, 10:05
Do opanowania grawitacji wystarczy zwykły zawór zwrotny (koszt parę złoty) zamontowany za pompką CO. Pompka CO zawsze go otworzy a jak będzie wyłączona to zawór zablokuje przepływ .

MARTINOS
20-03-2014, 10:26
Przenoszę TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?207993-Kocio%C5%82-BAWARIA-SEKO-wymiana-do%C5%9Bwiadcze%C5%84/page9) aby nie śmiecić

SUSPENSER
20-03-2014, 23:27
Suspenser a jak długo trwał test? Miałeś dość czasu żeby sprawdzić wszystkie możliwości nastaw? Głównie chodzi mi o te z menu PID. No i o wykorzystanie tła i dosypywanie opału dla pracy tła. Dopiero kiedy się sięgnie do PID -a i tła, sterownik jest w pełni wykorzystany. No i tak między nami Ci powiem - on nie lubi być ustawiany z minimalną zapewniającą ogrzanie budynku mocą. Raczej z pewnym zapasem, z którego być może nawet nie będzie korzystał ale pozwala mu on dla płynnej pracy w okolicach zadanej dobierać niższy % ustawionego. Po przeszło roku użytkowania i doświadczeniach na dwóch różnych kotłach i ogrzewanych obiektach twierdzę, że ustawianie SPP " na styk " generuje straty. Może nie jakieś ogromne, ale tych 10 - 15% więcej potrafi wciągnąć ustawiony na styk od ustawionego z lekkim zapasem.

Test trwał niecały tydzień i mi to wystarczyło.

Nie grzebałem w tle i wszystkich opcjach - może faktycznie jeszcze bym coś wtedy wykrzesał, ale nie chciałem przeciągać bo kolejka była spora.

Ustawiony był z zapasem bo wtedy było zimno i pracował dość płynnie - wyszedłem z założenia, że trzeba dać mu popracować i ustawianie na styk jest bez sensu co jak widać potwierdza się u Ciebie :)

kobra64
21-03-2014, 10:02
To mnie uspokoiłeś - gdybyś grzebnął jeszcze w PID i w opcjach tła, zapewne poprawiłbyś wynik o parę punktów. Tak to w każdym razie u mnie działa - stroję moc, potem dobieram tło i krok mocy oraz tempo adaptacji. I dopiero wtedy ster jest ustawiony jak należy.

karoka65
21-03-2014, 21:15
Nie wiem i nie wnikam w Wasze układy. W to koto się będzie krzywo na kogo patrzył. Zrób jak Suspenser, zapisz się testy po tajniacku, pobaw, oddaj. Będziesz miał swoje własne zdanie na temat "zarazy". Widzę że Cię korci zdrada, ale masz opory :D
Nie miałem nigdy ciągotek jak pisałeś i nadal ich nie mam.
Może za kilka lat :)
Skąd wiesz że jesteś tani ?
Skąd wiesz jak wygląda cena dla producentów ?
Ja wiem.
Stera Twojego nie miałem i na razie go nie chcę.
Powiem Ci że wg. tego co na razie oferujesz to nie jesteś wcale tani, tyle że dostępny.

kobra64
21-03-2014, 22:55
Nie miałem nigdy ciągotek jak pisałeś i nadal ich nie mam.
Może za kilka lat :)
Skąd wiesz że jesteś tani ?
Skąd wiesz jak wygląda cena dla producentów ?
Ja wiem.
Stera Twojego nie miałem i na razie go nie chcę.
Powiem Ci że wg. tego co na razie oferujesz to nie jesteś wcale tani, tyle że dostępny.

Tutaj pomyliłeś słowa Karoka. Powinno być - najlepszy. Nie w temacie bajerów i wodotrysków. W temacie spalania węgla - czyli tego do czego służy sterownik kotła.

MARTINOS
21-03-2014, 23:03
No to widzę, że czytanie o SPP na tym forum można odłożyć na bok. Szkoda.

bolek_bolecki
21-03-2014, 23:35
Skąd wiesz jak wygląda cena dla producentów ?
Ja wiem..

Też wiem. A ty wiesz jak jak wygląda moja cena dla producentów?. Ale to chyba forum dla końcowych użytkowników, a te ceny zna każdy i widzi przepaść.

karoka65
22-03-2014, 08:23
Tutaj pomyliłeś słowa Karoka. Powinno być - najlepszy. Nie w temacie bajerów i wodotrysków. W temacie spalania węgla - czyli tego do czego służy sterownik kotła.
Co jest najlepsze dla jednego, niekoniecznie musi być dla Bobka_Budowniczego :)
Widzę że zawiązaliście jakąś spółdzielnie samouwielbienia i słodzicie sobie nawzajem, najlepszy kocioł, najlepszy sterownik i najlepszy węgiel.
Tu nic nie dzieje się bez powodu.

bolek_bolecki
22-03-2014, 08:33
Aha, no tak. Wybacz mi i moim parafianon, masz absolutną rację.

pozdrawiam.

wuwok
22-03-2014, 08:49
Co jest najlepsze dla jednego, niekoniecznie musi być dla Bobka_Budowniczego :)
Widzę że zawiązaliście jakąś spółdzielnie samouwielbienia i słodzicie sobie nawzajem, najlepszy kocioł, najlepszy sterownik i najlepszy węgiel.
Tu nic nie dzieje się bez powodu.
I kto to mówi. Zwróć tylko uwagę że piszą o swoim sterowniku! Nie krytykują konkurencji! Taka reklama może być, nie szkodzi nikomu.... Znam z forum gorsze przypadki

Jarecki79
22-03-2014, 10:02
Co jest najlepsze dla jednego, niekoniecznie musi być dla Bobka_Budowniczego :)
Widzę że zawiązaliście jakąś spółdzielnie samouwielbienia i słodzicie sobie nawzajem, najlepszy kocioł, najlepszy sterownik i najlepszy węgiel.
Tu nic nie dzieje się bez powodu.

Chyba przekraczasz granice normalnej, kulturalnej dyskusji.
Poczytaj co piszesz. Sekty to ja bym jednak szukał w innym miejscu.

Powiedz jasno o co Ci chodzi?

Dyskutuj na argumenty a nie na obrażanie.
Bruli 1100zł

SPP -374zł, on jest w cenie typowych, klasycznych sterowników, takich techów st-37 czy argona, czy zwykłego ognika
BET -215zł w cenie jest rok abonamentu, więc policzmy to -35zł, czyli 180zł

374+180zł = 554zł

aby to się zrównało przy cenie rocznego abonamentu 35zł z Bruli potrzeba 15lat

Tyle,że jakoś nie widzę sensu porównywać tego 1:1, bo to inne produkty są,

MARTINOS
22-03-2014, 11:51
Chyba przekraczasz granice normalnej, kulturalnej dyskusji.
Poczytaj co piszesz. Sekty to ja bym jednak szukał w innym miejscu.

Powiedz jasno o co Ci chodzi?

Dyskutuj na argumenty a nie na obrażanie.
Bruli 1100zł

SPP -374zł, on jest w cenie typowych, klasycznych sterowników, takich techów st-37 czy argona, czy zwykłego ognika
BET -215zł w cenie jest rok abonamentu, więc policzmy to -35zł, czyli 180zł

374+180zł = 554zł

aby to się zrównało przy cenie rocznego abonamentu 35zł z Bruli potrzeba 15lat

Tyle,że jakoś nie widzę sensu porównywać tego 1:1, bo to inne produkty są,

Dlatego bardzo dziwię się, że Bolek i Kobra zaproponowali taką formę dyskusji. Dziwię się, bo miałem okazję ich poznać z zupełnie innej strony.
Jak pisałem wyżej - przy takim stanie dyskusji można założyć z miejsca, że temat SPP stanie się spamowym ściekiem. Są mistrzowie w tej dziedzinie i z pewnością z tej okazji skorzystają. Są tematy, które są tego najlepszym dowodem.

Jarecki, też chciałbym dyskusji na argumenty ale to może być marzenie ściętej głowy.
Dla mnie jeden post Novego, który będzie zawierał jego (na początek nawet subiektywne) porównanie Brullego i SPP bedzie 100x więcej wart niż setki postów o tamtym i owamtym skierownych do Karoki i innych.
Jego opinia będzie jedną z wielu ale może być jakiś zarzewiem do dalszej dyskusji. Zakładam, że merytorycznej.
Choć tego pojedynku Brulli vs SPP trochę nie rozumiem. Zdefiniowano ich jako konkuretntów chyba tylko dlatego, że oba mają podgląd online. Bo w rzeczywistości (jak pisze Jarecki) to są 2 różne produkty. Pewnie oba mają swoje wady i zalety. Ale obie strony (Brulli od dawna, SPP od kilku/kilkunastu dni) wolą żyć w przekonaniu, że mają kolejny cud techniki.

dziubek23
22-03-2014, 11:59
Co jest najlepsze dla jednego, niekoniecznie musi być dla Bobka_Budowniczego :)
Widzę że zawiązaliście jakąś spółdzielnie samouwielbienia i słodzicie sobie nawzajem, najlepszy kocioł, najlepszy sterownik i najlepszy węgiel.
Tu nic nie dzieje się bez powodu.

Karoka nie wiem czy się nie pomyliłeś bo z tymi tekstami to się poczułem jak na wątku o NAJLEPSZYM ZIELONYM KOTLE.
:P:sick::sick:

kobra64
22-03-2014, 12:14
Co jest najlepsze dla jednego, niekoniecznie musi być dla Bobka_Budowniczego :)
Widzę że zawiązaliście jakąś spółdzielnie samouwielbienia i słodzicie sobie nawzajem, najlepszy kocioł, najlepszy sterownik i najlepszy węgiel.
Tu nic nie dzieje się bez powodu. Przepraszam Martinosa i wszystkich pozostałych zainteresowanych, jednak skoro mnie wywołano to i czuję się w obowiązku odpowiedzieć. Spółdzielnia samouwielbienia, najlepszy kocioł, najlepszy sterownik. Powiem szczerze, że mnie jednak te określenia jakoś z nachalnym marketingiem prowadzonym na FM na rzecz zupełnie innego kotła i sterownika się kojarzą. Nawet pamiętam coś takiego - najlepszy kocioł z kosmicznym sterowaniem. Niegdie kromie kak w Mossielpromie. O Skamie piszę rzadko - chociaż nie zawiodłem się i jestem zadowolony. Jak już to o Ardeo, bo naprawdę warto. Węglem palę obecnie zapewne najgorszym z wszystkich tutaj się udzielających - pisałem o tym wielokrotnie i w linku ze stopki też jest to napisane. No, ostatnio zareagowałem jak zostało napisane że wyłącznie użytkownicy RBR -a mogą liczyć na wsparcie po zakupie - wqrwiło mnie to bo tyle wsparcia ile idzie od Jareckiego i to nie tylko do użytkowników Skama ale do wszystkich zgłaszających problemy ze sterami zamontowanymi w dowolnych kotłach olać i pominąć to nawet nie bezczelność jest. To już dwa z Twoich NAJ jakby nieaktualne, co? Weź wszystkie automaty jakie masz w ofercie. Zapodaj na kocioł po kolei i sprawdź, który z nich utrzyma się w pracy ciągłej spalając 4,4 kilo miału 19D za dobę ( albo kwotowo to sobie przelicz - spalając za około 1,7 zeta na dobę ) Po wykresie widać że czterokrotnie otworzyły się któreś głowice, w tym raz dwie jednocześnie. Baniak na stałe po grawitacji - no ale zużycie CWU niewielkie i baniaczek też malutki. Spróbuj spalić mniej za dobę na dowolnym automacie, wyposażonym w co tam chcesz - sterowanie pokojowe, strefy czasowe, dowolnie. Wahanie po spadku do 47 stopni ( zadana zmieniona z 52 - czyli o 5 stopni ) zamyka się za ostatnie 24 godziny w zakresie 2 stopni - przy czym napisałem na wątku o SPP że priorytetem tym razem nie jest prosta kreska ale utrzymanie kotła w pracy ciągłej. Łączny czas odstawień około 90 minut, z czego około 40 pochodzi z lekkiego bujania po zmianie zadanej. Czyli według założenia - postój jest stanem wyjątkowym i krótkotrwałym. Daj się wykazać Coali, Bruliemu, Cobrze, Skorpionowi czy co tam jeszcze masz w ofercie. Zapnij, ustaw, daj podgląd i zobaczymy. Prawda jest taka - każdy ster ma inną grupę docelową. Są stery ładne, bajeranckie, z masą dodatkowych funkcji i jako tako spalające opał. I są skromne, proste, tanie, bez zbędnych bajerów, za to spalające skutecznie i czysto. Ich producenci zapewne nie celują w te same grupy odbiorców.

bolek_bolecki
22-03-2014, 12:49
Dlatego bardzo dziwię się, że Bolek i Kobra zaproponowali taką formę dyskusji. Dziwię się, bo miałem okazję ich poznać z zupełnie innej strony.
Jak pisałem wyżej - przy takim stanie dyskusji można założyć z miejsca, że temat SPP stanie się spamowym ściekiem. Są mistrzowie w tej dziedzinie i z pewnością z tej okazji skorzystają. Są tematy, które są tego najlepszym dowodem.


Tu jest taki tłok że prędzej czy później każdy większy/ciekawszy temat robi się ściekiem z dużą domieszką prywatnych wycieczek, urządzenia/funkcjonalności są idealną formą kamienia który poleci w stronę przeciwnika. Na to nic nie poradzę ani ja, ani ty, ani ktokolwiek inny nie zamieszany w sprawę. Tym bardziej trudno za to brać odpowiedzialność. Życie nie kręci się tylko w okół SPP, jest tutaj jeszcze jeden spory temat i jakoś tam takich cyrków nie ma, bo nie ma handlowego wyścigu szczurów.
Samo spuszczenia nad swoimi urządzeniami nie dokonuje, w głębsze durne dyskusję się nie wdaje- poprosiłem Karoke o wybaczenie i wszystko w tym temacie. Najlepiej to było by się w ogóle nie podejmować dyskusji
Jest jeszcze jedno forum gdzie łatwiej utrzymać porządek i w sumie od tej chwili mogę szczególnie zwracać uwagę na takie wycieczki (które na razie nie dają tak po tyłku). Tutaj był spokój do chwili gdy kilka dni temu moje forum lekko przyklękło, więc pojawiły się nowe wpisy tutaj. Poszła woda na młyn

MARTINOS
22-03-2014, 13:02
Przepraszam Martinosa i wszystkich pozostałych zainteresowanych, jednak skoro mnie wywołano to i czuję się w obowiązku odpowiedzieć.
Przeprosiny zbędne. Mój post nie był przejawem obrazy a raczej prośbą szarego czytelnika o zachowanie formy, która jest fair wobec urządzenia, producenta, konkurentów innych użytkowników i czytelników.


Spółdzielnia samouwielbienia, najlepszy kocioł, najlepszy sterownik. Powiem szczerze, że mnie jednak te określenia jakoś z nachalnym marketingiem prowadzonym na FM na rzecz zupełnie innego kotła i sterownika się kojarzą. Nawet pamiętam coś takiego - najlepszy kocioł z kosmicznym sterowaniem.

Właśnie o tym pisałem. Moim skromnym zdaniem są zapędy aby wejść na ten sam szlak. Nie oceniam go czy jest on dobry czy zły. Wiem jedno, że jest on bezwartościowy pod względem merytorycznym a chyba te względy są wartością forum.


Prawda jest taka - każdy ster ma inną grupę docelową. Są stery ładne, bajeranckie, z masą dodatkowych funkcji i jako tako spalające opał. I są skromne, proste, tanie, bez zbędnych bajerów, za to spalające skutecznie i czysto. Ich producenci zapewne nie celują w te same grupy odbiorców.

Dokładnie.

Piotrek42
22-03-2014, 14:56
SPP -374zł, on jest w cenie typowych, klasycznych sterowników, takich techów st-37 czy argona, czy zwykłego ognika
BET -215zł w cenie jest rok abonamentu, więc policzmy to -35zł, czyli 180zł

374+180zł = 554zł

,

I do tego go możesz go spokojnie porównywać ew dodaj jeszcze tatarka........Bruli to nie ta półka.

Piotrek42
22-03-2014, 15:05
Nie żebym kotleta odgrzewał ale jakoś E-S nie jest jakimś celem gonitwy, nie tylko ES, ale... tech, plum czy pozostała ekipa. Nie kupuje innych sterów nie prześwietlam ich, nie małpuje kropka w kropkę. Pomijam kwestie grafiki na ekotlownia.pl która została zmieniona po ich "prośbie", ja ją jedynie zatwierdziłem, nie pasowało im kilka rzeczy... zmieniłem

A to co? następny z samouwielbieniem nam sie objawił??? zniknął Włodek to teraz TY Opisujesz jakie super hiper produkty produkujesz i sprzedajesz??? hehe ciekawe że to ciągle sie dzieje u jednego producenta..... co producent sprzedaje kocioł ,to zaraz the best, co zmieni dostawcę sterów to- Normalnie ideał....chyba jakieś kółko różańcowe powstało...

bolek_bolecki
22-03-2014, 15:23
Wiecie co?, może lepiej zróbcie porównanie w kilku kluczowych dziedzinach i przydzielcie punkty, tak to sobie można debatować do us#@$ śmierci. Tak samo piece jak i stery, choć z wiadomych względów na piece to raczej nie ma co liczyć.

Piotrek42
22-03-2014, 15:57
Wiecie co?, może lepiej zróbcie porównanie w kilku kluczowych dziedzinach.

Wiesz co? kiedyś w okresie PRL to porównywano Poloneza do Volvo... kierownicę miało i to i to, biegi również, silniki też -nawet spalanie podobne było, karoseria też podobna...Ale brakowało tego COŚ....

MARTINOS
22-03-2014, 16:17
wszystkim się zdawało, że to Wojski wciąż gra jeszcze
A to echo grało :)

szach mat

bolek_bolecki
22-03-2014, 16:26
A to co? następny z samouwielbieniem nam sie objawił??? zniknął Włodek to teraz TY Opisujesz jakie super hiper produkty produkujesz i sprzedajesz??? hehe ciekawe że to ciągle sie dzieje u jednego producenta..... co producent sprzedaje kocioł ,to zaraz the best, co zmieni dostawcę sterów to- Normalnie ideał....chyba jakieś kółko różańcowe powstało...


A ty z jakiej parafii jesteś?, na czole ci pisze za kim sutanne trzymiesz 2 metry nad ziemią więc się nie wypowiadaj bo nic ciekawego nie wniesiesz swoim mąceniem. Doskonale pamiętam jak próbowałeś bez wazeliny w tyłek wejść gdy się tylko tutaj pojawiłem. Non stop jakieś meile jak to "NASZA FIRMA" nie straci trzymając z Jareckim. Z kim się kumplować a z kim nie. Jeszcze z przyzwyczajenia do ES na jakąś wycieczkę chciałeś przyjechać do mojej firmy- a takiego!.
Pogoniłem Ci kota to of course jestem beee.
Co cię czytam to mi się jawisz jako garbaty kurdupel który kulejąc i rozkładając ręce zaprasza mnie na pokoje rozganiając zarazem resztę pospólstwa. Mam alergie na takich więc idź bujaj dzwonki na zachrystię.
Nie wiedziałem że Jarecki zmienił dostawców i w końcu znalazł tego jedynego, najsłodszego. Ot to ci nowość bo jak znam życie to na bierząco wybiera z kilku(nastu) modeli w zależności co kto chce.

A z Poldasa nie drwij bo mu do wętla nie dorastasz.

animuss
22-03-2014, 16:30
Wymieniałem info z Boleckim + staram się śledzić jego forum. Oferował mi ster na testy ale nie brałem. Wolę potestować na poprawionej instalacji.
Planuję przejście na palenie ciągłe lub prawie ciągłe. Teraz pod pokojówkę mam podłaczony piec. I działa to na zasadzie włącz/wyłącz cały piec. Wg mnie to nie jest dobre rozwiązanie. Chcę zrobić aby pokojówka sterowała pompą CO --> włącz/wyłącz. Ale tutaj niestety muszę jakoś opanować grawitację. Przy wyłączonej pompce zawór różnicowy wszystko puszcza w instalację. Piec stygnie z 60 stopni do 30 stopni w 30-45minut. .

A nie lepiej pompa CO non stop (będziesz mógł obniżyć
temperaturę zasilania ) a piec. na zasadzie włącz/wyłącz pokojówka.

MARTINOS
22-03-2014, 16:56
A nie lepiej pompa CO non stop (będziesz mógł obniżyć
temperaturę zasilania ) a piec. na zasadzie włącz/wyłącz pokojówka.

Jedna z opcji do sprawdzenia po zainstalowaniu głowic na 100% grzejników.

Choć opcja włącz/wyłącz piec to porażka...

animuss
22-03-2014, 17:11
Jedna z opcji do sprawdzenia po zainstalowaniu głowic na 100% grzejników.

Choć opcja włącz/wyłącz piec to porażka...

Głowice na grzejnikach nie są aż tak konieczne, przy ciągłym przepływie na zasilaniu wymianie wody w grzejniku ,możesz sobie pozwolić na znaczne obniżenie temperatury zasilania ,przy niższej temperaturze czynnika masz mniejsza wymianę pomiędzy powietrzem a źródłem ale na całej powierzchni grzejnika .Gdy nauczysz się grzać mieszkanie na "zimnych grzejnikach " zauważysz ze wraz ze wzrostem temperatury w pomieszczeniu ustaje wymiana pomiędzy grzejnikiem a powietrzem ,to się nazywa samoregulacja . Więc tu głowice nie mają co robić .

bolek_bolecki
22-03-2014, 17:13
Jedna z opcji do sprawdzenia po zainstalowaniu głowic na 100% grzejników.

Choć opcja włącz/wyłącz piec to porażka...

Nie musi być aż tak źle pod warunkiem że piec się w miarę szybko zorientuje w sytuacji.

animuss
22-03-2014, 17:18
Nie musi być aż tak źle pod warunkiem że piec się w miarę szybko zorientuje w sytuacji.

Coś musi włączać kocioł jak uparł się na pokojówkę ,to ona musi sterować nim , albo zaworem 4D .

bolek_bolecki
22-03-2014, 17:37
Załączenie z pokojówki pompy C.O czy otwarcie zaworu to w zasadzie dla pieca jeden czort bo zareaguje tak samo. Martinos nie napisał dlaczego jest to porażka ale domyślam się że chodzi o opóźnioną reakcje kotła i jego przeciągnięcie lub spory spadek temperatury. Jeśli tak, to mając sygnał z pokojowego można natychmiast podjąć jakieś działania i te skutki złagodzić.

MARTINOS
22-03-2014, 17:40
Coś musi włączać kocioł jak uparł się na pokojówkę ,to ona musi sterować nim , albo zaworem 3D .

1. Będę testować opcję gdzie pokojówka steruje pompą CO (włącz /wyłącz).
2.Będę też wypożyczał siłownik ze sterownikiem do zaworu 3D.
3.Głowice głównie z myślą o tym, że z różnych przyczyn piętro mam cieplejsze niż parter --> teraz przy pokojówce w jednym miejscu jest problem.

Plus stara instalacja z grubymi żeliwnymi rurami, częściowo ukryta w ścianach i pod podłogą i trudno ocenić jak to w całości wygląda. itp.

Czas pokaże.

Piotrek42
22-03-2014, 17:44
bolek_bolecki za cienki Bolek jesteś, schit robisz ,chcesz ten schit wypromować na forum....bo na twoim tylko te same niki... i tyle.. a porównywać się z chcesz.... z czym do ludzi ??? z tymi 20 sprzedanymi sterami....

MARTINOS
22-03-2014, 17:46
Załączenie z pokojówki pompy C.O czy otwarcie zaworu to w zasadzie dla pieca jeden czort bo zareaguje tak samo. Martinos nie napisał dlaczego jest to porażka ale domyślam się że chodzi o opóźnioną reakcje kotła i jego przeciągnięcie lub spory spadek temperatury. Jeśli tak, to mając sygnał z pokojowego można natychmiast podjąć jakieś działania i te skutki złagodzić.

wolny restart. w czasie postoju grawitacja wszystko wysysa. piec rusza temperaturą 30stopni na liczniku. Zanim rozgrzeje się piec to czasem zdąży już się w domu... wyziębić.:p

echelon
22-03-2014, 17:47
Wiosna przyszła! Wojnę uważam za rozpoczętą... :rotfl:

MARTINOS
22-03-2014, 17:55
Wiosna przyszła! Wojnę uważam za rozpoczętą... :rotfl:
to nie wojna, to wiosenne gody :lol2:

Piotrek42
22-03-2014, 17:59
to nie wojna, to wiosenne gody :lol2:

Nie o to idzie.... gnojek ma swój wątek ( na swoim to niech i sobie pisze że złote sterowniki sprzedaje !! - g ... mnie to obchodzi) ,ale że tam mało odwiedzających i ciągle te same niki to zachwaszcza tematy ogólne...

Piotrek42
22-03-2014, 18:18
A doczytałeś że w tym roku nie mam czasu????

MARTINOS
22-03-2014, 18:19
QIM, Piotrek lubi czasem "pochwaścić" :spam: Ot tyle.

Jurgonka
22-03-2014, 18:21
bolek_bolecki za cienki Bolek jesteś, schit robisz ,chcesz ten schit wypromować na forum....bo na twoim tylko te same niki... i tyle.. a porównywać się z chcesz.... z czym do ludzi ??? z tymi 20 sprzedanymi sterami....
Do sprzedanych 20 sterów proszę doliczyć i mój. Kocioł z podajnikiem bezawaryjnie pracuje u mnie dopiero 22 lata. Dwadzieścia jeden z "moim" sterowaniem. Ponad rok szukałem sterownika, pomagali mi i inni. Dopiero sterownik Boleckiego spełnił warunki techniczne pozwalające na poprawne sterowanie kotłem.

Piotrek42
22-03-2014, 18:29
Do sprzedanych 20 sterów proszę doliczyć i mój. Kocioł z podajnikiem bezawaryjnie pracuje u mnie dopiero 22 lata. Dwadzieścia jeden z "moim" sterowaniem. Ponad rok szukałem sterownika, pomagali mi i inni. Dopiero sterownik Boleckiego spełnił warunki techniczne pozwalające na poprawne sterowanie kotłem.

No i?? a sprawdzałaś inne stery??

pawelo_pl
22-03-2014, 18:31
bolek_bolecki za cienki Bolek jesteś, schit robisz ,chcesz ten schit wypromować na forum....bo na twoim tylko te same niki... i tyle.. a porównywać się z chcesz.... z czym do ludzi ??? z tymi 20 sprzedanymi sterami....
Nie wiem czy @Bolecki ma się jak obronić - CBA zarekwirowało mu komputery : http://forum.muratordom.pl/showthread.php?219967-Sterownik-SPP&p=6413589&viewfull=1#post6413589

Jurgonka
22-03-2014, 18:33
No i?? a sprawdzałaś inne stery??
Wszystko co było podane na stronach producentów i innych. Większość odpadła z powodu parametrów sterowania - nie do przyjęcia. Ster Boleckiego (jedyny?) poprawnie steruje pracą dmuchawy.

Piotrek42
22-03-2014, 18:35
Wszystko co było podane na stronach producentów i innych. .

Dzięki..

dziubek23
22-03-2014, 19:25
Uważam, że jeśli się coś publicznie deklaruje, warto dla zachowania pozytywnego wizerunku wlasnej osoby dotrzymać słowa...

--> Piotrek42
Wpis jest z roku 2013-go. Mamy 2014-y.. To jak z tym wariatem?
Jeśli nie sprawdziłeś sam sterownika to ile są warte Twoje wypowiedzi o nim?


Chłopaki dajcie spokój Piotrek to już z każdym tu walczył pewnie nawet sam ze sobą, wszystko co jest związane z SEKOM-em i JARECKIM jest bee i koniec nie warto strzępić języka na przepychanki bo o jakiejkolwiek twórczej rozmowie nie ma co marzyć jedynie popajacować można.

animuss
22-03-2014, 19:25
Załączenie z pokojówki pompy C.O czy otwarcie zaworu to w zasadzie dla pieca jeden czort bo zareaguje tak samo. Martinos nie napisał dlaczego jest to porażka ale domyślam się że chodzi o opóźnioną reakcje kotła i jego przeciągnięcie lub spory spadek temperatury. Jeśli tak, to mając sygnał z pokojowego można natychmiast podjąć jakieś działania i te skutki złagodzić.
Załączanie z pokojówki kotła (sterownika),a nie pompy pompa za zaworem ,którym też może sterować .

Piotrek42
22-03-2014, 20:02
Chłopaki dajcie spokój Piotrek to już z każdym tu walczył pewnie nawet sam ze sobą, wszystko co jest związane z SEKOM-em i JARECKIM jest bee i koniec nie warto strzępić języka na przepychanki bo o jakiejkolwiek twórczej rozmowie nie ma co marzyć jedynie popajacować można.

NIe tylko... :lol2: widziałes żebym przez ostanie poł roku czepiał się Jareckiego???? wkurzają mnie tylko chamskie reklamy...QIM dodaj że wpis jest z sezonu grzewczego 2013/2014r i napisałem wczesniej że w tym sezonie nie dam rady i nie mam czasu...tak gwoli ścisłości..

Piotrek42
22-03-2014, 20:08
hmmm .... animuss A to ci nie przeszkadza pewnie.......

Co cię czytam to mi się jawisz jako garbaty kurdupel który kulejąc i rozkładając ręce zaprasza mnie na pokoje rozganiając zarazem resztę pospólstwa. Mam alergie na takich więc idź bujaj dzwonki na zachrystię.
.

Ja mam alegrie na takich własnie małych cwaniaczków....o mentalności sprzedawców samochodów....

Piotrek42
22-03-2014, 20:47
--> Piotrek42

Nie rozumiem, po co się więc powtarzasz. Nie sprawdziłeś -nie wiesz...
Wystarczy Ci opinia tego człowieka?

.

A co chcesz nr tel do tego człowieka???Tak sie akurat składa że znam osobiście tego ''Człowieka" :)

Piotrek42
22-03-2014, 21:11
--> Piotrek42

Miło by było, gdybyś odpowiedział na pytanie.
BTW wiesz, mam taka zasadę, że najpierw pytam właściciela nr telefonu, czy się zgadza, abym go udostępnił osobie trzeciej...

Że co ?że kilku użytkowników na forum reklamuje bubla????przeciez to oczywiste...no popatrz, pewnie bym się nie domyslił i podałbym nr fona na publicznym...chodzi szanowny kolego o to, że jak będę się chciał o coś kolegi Suspensera zapytać, to po prostu zadzwonię i się zapytam, następna sprawa każdy może miec inne opinie ze jemu może ster pasować mi....akurat nie musi..no i na koniec.... zobacz na jakim sterze jedzie ten kolega....jakoś nie widzę tego super hiper reklamowanego przez userów forum boleckiego sterownika... pewnie zbieżność ników z FM i forum Boleckiego jest zupełnie przypadkowa???

dziubek23
22-03-2014, 21:33
--> Piotrek42

Nie rozumiem, po co się więc powtarzasz. Nie sprawdziłeś -nie wiesz...
Wystarczy Ci opinia tego człowieka?





Może jednak nie chcesz, bo powtarzasz te same frazesy...

QIM daj spokój, jak SUSPENSER testował Cobre i spalanie pulsacyjne WłodkaPID i też pochwalił była ta sama jazda tak że sensu brak naprawde.:wiggle: są ciekawsze tematy niż Piotrek42 i jego problemy emocjonalne.

karoka65
22-03-2014, 21:34
Nie maiłem czasu os rana ale widzę że stare powiedzenie zawsze na czasie:
Walnij pięścią w stół a "święta trójca natychmiast się odezwie" hehe.
Jeden drugiemu w dupę włazi i mydlić się nie musi, hehe
Bolek, E-S ma swoje forum, widziałeś żeby ktoś z nich tu sobie darmową reklamę urządzał ?
Widać trzeba gdzieś zaistnieć.
Powinniście cała "WIELKA TRÓJCA" bana dostać za reklamę na forum ogólnopolskim.
Ja jestem malutki, stać mnie.
A Was ? "ORŁY FORUMOWE" nie ?
Najdupnieszy producent producent sterowników ślizga się za free mając swoje forum, najdupniejszy producent kotłów ślizga się za free, a już o złotym wunglu spod Wieliczki nie wspomnę który mając kopalnię pod nosem sprzedaję drożej jak ja Wesołą.
Panowie, tacy z Was biznesmeni a nie stać WAS za reklamę zapłacić ?
Siara !!!!
Naciągacze !!! ze "świętej trójcy" !!!
Wstyd !!!
Wasze machloje są widoczne od dłuższego czasu na tym forum, jak pięknie ułożyliście się między sobą panowie.