PDA

Zobacz pełną wersję : projekt M04 WSPANIAŁY



Strony : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11

tbuszko
24-01-2008, 20:55
Witam. My z żonką jesteśmy już po spotakniu z projektantem adaptującym projekt, nawymyslalismy zmian w naszym M04B L, że aż nie wiem czy nie przesadzilismy :) ale co tam....
mam pytanko z seri już pojawiających, czy ktos buduje wspaniłego na ślasku w oklichach Gliwic ??? byłbym wdzięczny za jakikolwiek sygnał.

witam wszystkich serdecznie ,

buduje nasz wspaniały w Mikołowie i jeżeli są jakieś pytania to mogę pomóc........

kaura
27-01-2008, 18:04
W sobotę zakończyliśmy budowę w stanie surowym.
Podsumowaliśmy wydatki i wyszło, że dom do tej pory kosztował nas ok.160tys.
Pojawiła się również korekta do cen wykończeniowców
wylewki 5600 za cały dom,
ocieplenie poddasza 56zł/m,
tynki gipsowe 17/m
Brzmi lepiej niż pierwsza oferta.
Rozmawialismy równiez z elektrykami i - Dori nie martw się miejscem ułożenia instalacji u siebie- podobno teraz raczej sie kładzie elektrykę pod wylewką (pod ociepleniem oczywiście) puszki nisko nad listwami i prosto z puszek tam gdzie potrzeba. Jedno mnie przekonuje- ryzyko uszkodzenia przewodu podłodze jest o wiele mniejsze niż w ścianie. U nas tez bedą w podłodze.

Mieliśmy dzisiaj forumowych gości i staralismy sie pokazać wszystkie zalety i wady tego domku.
Małgosia- mam nadzieję, że pomoze Wam to w podjeciu decyzji.
A Magda może się ujawni na forum, bo być moze nowy wspaniały powstanie całkiem niedaleko nas.
P_O_Z_D_R_A_W_I_A_M_Y !!!

Lookita
27-01-2008, 19:48
:-)
nie pozwiewalo Wam domkow?
u nas od 22ej do 11ej dzisiaj nie bylo pradu....Wialo i wieje dalej,w nocy wichura na maxa byla...ale mam wszystko,jedynie kufy z gruzem mi powywracalo,czyli dawal wiaterek ,co?
Dodalem kilka fotek....maly postep kolejny mam....a tak,poddasza koniec bedzie za kilka dni,potem jazda ze scianami,glifami...i glazurka........Czekam na ostatnia transze i.......coz....dalej uzeranie bedzie i zmaganie sie z dlugami :-)
Pozdroweczki

Grzelid
27-01-2008, 21:05
Póki co nasz wspanialy nie dał sie wiatrowi i mam nadzieję że tak bedzie zawsze. Niestety jednak musiałem dzisiaj poprawić zabezpieczenie drzwi wejsciowych (wiatr wyrwał zabity folią i łatami stelarz).
My podobnie jak kaura mamy stan surowy otwarty, który kosztowal nas ok.150 000 zl. (łącznie z zadaszonym powiększonym tarasem). Jesteśmy na etapie dogrywania ekip wykończeniowych. Oto kilka cen: ocieplanie poddasza + karton gips 45 zł. , tynki tradycyjne cementowo-wapienne 17 zł. , ocieplanie styropianem z tynkiem cienkowarstwowym 40 zł, glazury 40-50 zł. W sobotę obierzano u Nas otwory okienne. Będziemy wstawiać okna PCV obustronnie kelojone w brązie ze szprosami wewnątrzszybowymi.
Elektryke bedzie układał mój kuzyn koty jeszcze nie znam. Instalacje wewnętrzne: centralne ogrzewanie (podłogówka caly dół + górna łazienka, pozostałe pomieszczenia grzejniki) ciepła, zimna woda, kanalizacja, piec gazowy kondensacyjny firmy BROTJE (wraz z kominem z kwasówki dla potrzeb tego pieca) oraz rozprowadzenie poziomów kanalizacyjnych ( to już oczywiście wykonane) będzie nas kosztowało 34 200 zł. (robocizna + materiały).

Ciekaw jestem jakie wybraliście szamba, co byście polecili i za jakie pieniądze
No i nie ustająco powracajace pytanie z mojej strony sposoby wykończenia elewacji chodzi mi czy deskujecie w jaki sposób i jak to kosztuje w Waszych stronach. My chcemu wykonac deskowanie elewacji układajac deski pionowo na zakład.

Pozdrowienia

http://grzelid.fotosik.pl

Lookita
27-01-2008, 21:26
Ceny podobne,nizsze macie...o ciutke.
Szamba nie bede miec,Brotje mam i dziala,choc nie znam jego nastawow i nie moge na razie ocenic ekonomiki grzania....
Elewacji drewnianej nie bede miec,jaki kolor i co dokladnie-za rok......

Grzelid
27-01-2008, 21:52
Lookita

Jaki masz model pieca Bretje nasz będzie BRETJE BBK 20 KW z warstwowym zasobnikiem ciepłej wody 90l. Nasz piec (kocioł, zasobnik automatyka) będzie kosztował 8600zł.

dori
28-01-2008, 08:56
U nas wod-kan-co w trakcie wykończeń. Właściwie została tylko podłogówka do położenia bo piec wczoraj ruszył!! Stalmark 25 na eko-groszek za 6800. Kaloryfery tylko u góry - wszystkie gorące. Co za radość :) Wspaniałe uczucie...!
U nas wylewanie posadzek kształtuje się między 10a 15 zł za m2 robocizny plus materiał pewnie około 1500-2000zł (cement i żwir) plus styro i papa.
Szambo mieliśmy w pozwoleniu ale dokonaliśmy zmiany na przydomową oczyszczalnię. Już wkopana.
Elewację chcielibyśmy mieć drewnianą ale raczej deski w poziomie - żeby pasowała do poziomych elementów bramy garażowej.
Mały szkopół: chcieć a móc... :)

malgosia60
28-01-2008, 09:29
witam
jak już Kasia napisała w sobote obejrzałam jej wspaniałego..wrażenie było ale po wiekszych przemyśleniach stwierdziłam ; jak projektanci w domach prywatnych mogą zaprojektować tak małe łazienki , przecież ja teraz na metrarzu 47m2 mam wiekszą łazienke niż ta na parterze , a ta u góry jak sie jej nie powiększy to też niezła dziupla...
nie chodzi mi o zniechęcanie do wspaniałego bo sama od początku jestem za tym projektem .. ale jak tylko macie możliwość to odwiedzajcie naszych przyjaciół z forum bo całkiem inne wrażenia oglądać zdjęcia a co innego pochodzić po danym pomieszczeniu..
Kasiu pewnie sie zastanawiasz czy zrezygnuje z tego projektu , raczej nie będa chciała go powiekszyć
pozdrawiam wszystkich.

kaura
28-01-2008, 17:59
Szkoda, ze nam się w weekend pogoda nie udała, a dzisiaj gdy siedze w pracy cały dzień to oczywiście było piękne słonce.
Ciekawa jestem Małgosiu jaką decyzję podejmiecie. Zzastanawiam się też czy gdybym jeszcze raz miała podjąć decyzję to wybrałabym Wspaniałego. Domek owszem mozna trochę rozciągnać w pewnych miejscach, ale po co skoro można wybrać podobny projekt i wybudować bez kombinowania.
Ale co sie stalo to sie nie odstanie.

Lookita
28-01-2008, 19:35
Widze,ze wietrzne pogody jakies dolujace refleksyjki wymusily.No u mnie tylko kubly 2 x z gruzem wywalilo,dach caly....ale ciezka dola wiezby i calego dachu.....
...prace wra...kasy za malo...coz wiecej...za jakis czas...pokaze Wam reszte...a tymczasem...Lookita bedzie sledzil Wasze watki....jakos weny nie mam...oczekuje na realizacje pomyslow,drzac lekko myslac o efekcie....a jak sie nie uda?

Adamol
28-01-2008, 20:06
Oj się uda!
Ja jeszcze nie zacząłem budować, ale codziennie utwierdzam się w przekonaniu, że dobrze wybrałem...
Projekt pokazuje wszystkim na około i cały czas słyszę - fajny ten Twój projekt...
Ostatnio przeglądełem projekty do 180 m2 powierzchni urzytkowej i żadnej rewelacji nie znalazłem...
A zamiast inwestować w kolejne metry wolę zacząć zbierać na zagraniczne studia mojego małego urwisa...
W ostateczności, kiedyś jak zostanę prezesem dobrze prosperującej firmy, to wybuduję drugi... :)
Pozdrawiam serdecznie i życzę więcej optymizmu...

Grzelid
28-01-2008, 20:07
Nie chcę nikogo przekonywać do budowania wspaniałego zresztą nie temu służy to forum a raczej do wymiany doświadzczeń. Projekt wspanialego nie jest projektem idelanym, ale myślę że po paru zmianach udało nam się go zaadoptować do naszych potrzeb. Wszystko zależy od tego jakie są oczekiwania domowników. Nam zależało na dużym salonie więć powiększyliśmy go kosztem gabinetu. Na górze dalej pozostały 4 sypialnie (dla naszej rodzinny to powinno wystarczyć) i to wcale nie najmniejsze ( pomimo,że nie podwyższaliśmy ścianki kolankowej bo zależało nam na zachowaniu proporcjonalnej bryły domu). Życie rodzinne będzie toczyło sie na dole na górze będziemy tylko spać. W związku z tym (jak można to zobaczyć na naszych zdjęciach) powiększyliśmy i zadzaszyliśmy taras aby traktować go przez ciepłe dni jako dodatkowy letni salon. Na górze ppołączyliśmy diwe łazienki i wyszła całkiem przyzwoita z oknem. Planujemy rodzinę 2+2 i w przyszłości możemy liczyć sie z problemami braku drugiej łazienki na górze więc przyszłościowo wykonamy wyprowadzenia aby zaadoptować małą garderobę ( bez większych demolek) na nasza prywatną łazienkę. Słyszałem tez glosy o zbyt małej kuchni. Faktycznie nie należy ona do największych ale my nie zamierzamy kucharzyć w niej godzinami a naprawde można ja przyzwoicie zgospodarować(mamy do dyspozycji spiżarkę). Pomieszczenie gospodarcze może okazać się za małe i to niestety jest niewątpliwy mankament. Ale unas bedzie piec gazowy oprócz niego zmiesci sie pralka, suszarka oraz zlew. Nawet gdyby pomieszcenie to byloby większe nie trzymałbym w niej kosiarek, węży ogrodowych itp. Na ten cel wybudują sobie drewniany szopo - warsztat z dwuspadowym wysuniętym dachem po to aby przy jego ścianach sezonować pod zadzszeniem drewno do kominka.
My osobiście gdbyśmy mieli wybierać projekt domu wybralibyśmy wspaniałego ponownie. Budujemy wersje M04a kolo Legionowa i zapraszam wszystkich chętnych zobaczenia domu w realu.

http://grzelid.fotosik.pl

kaura
28-01-2008, 20:27
Grzelid zgadzam się z Tobą w stu procentach...

Ale ale--- chyba spodobało Ci się bycie ojcem skoro juz myślisz o drugim :D :wink: A jak bedą bliźniaki???

Adamol
28-01-2008, 21:09
A co do samych projektów...
Jeden z forumowiczów zamówił projekt indywidualny...
Napisał, że wydał około 20 tys. złotych i jest bardzo niezadowolony...
A ja wydałem 2100 i jestem zadowolony a za różnicę kupię żonie samochód, żeby mogła nadzorować ekipę budowlaną... :)
Ja buduję wersję energooszczędną i z tego względu projekt jest naprawdę bardzo dobry i całkiem przemyślany...
Stąd dodatkowy plus dla WSPANIAŁEGO!!!

Grzelid
28-01-2008, 22:36
Kaura
Dzięki za dobre słowo. Jesteś kolaejna osoba , ktora wróży nam bliźniaki następnym razem. To nie to że nie chcialibyśmy tylko już teraz widze ile wysiłku kosztuje wychowanie jednoego dziecka coi dopiero mówic o dwójce. Mam kumpla , ktory ma bliźniaki i powiedział mi , że pierwsza przespaną noca była ta noc kiedy rozdzielili bliźniaki i spali jedni w domu drudzy u teściów.
Jesteśmy na tym samym etapie budowy. Kiedy chcielibyście się wprowadzić. Ciekaw jestem na ile szacujecie koszty wykończenia domu. Ja powiem szczerze mam nadzieje wykończyć wspaniałego za 250 tys. Powodzenia na budowie

kaura
29-01-2008, 14:08
Chcielibyśmy wprowadzic sie do zimy..a jeśli chodzi o koszty wykończenia to niestety musimy wydac wiecej na ogrzewanie i oszklenie.
Z wykończeniowką tak jest, że nie ma górnej granicy kosztów, aczkolwiek jeśli chodzi o wykończenie na przyzwoitym poziomie to Wasza ocena- (Grzelid) wydaje się być realna.
My ostatnio tez zrobiliśmy wyliczenie przy zalożeniu że porządne podłogi, drzwi i okna, podstawowe wyposazenie kuchni i łazienek- nie z gónej półki, ale tez nie z najniższej chcemy wstawić i 250tys powinno starczyć. (No w porywach do 300) Oczywiście bez kosztów PC i ogrodu zimowego.
Pogodziłam się z ewenualną koniecznością dokonywania wyboru pomiędzy czymś potrzebnym a luksusowym, i jeśli bede miała do wyboru ogrodzenie lub skórzaną kanapę, to sama wezmę łopate i zaczne kopać pod słupki. :D
Wiele rzeczy taniej mozna znaleźć na allegro, lub bezpośrednio u producenta.
Damy radę... nawet z bliźniakami (a czemu by nie)
Ups... chyba odeszłam za daleko od wątku :wink:

kaura
29-01-2008, 14:28
Ja buduję wersję energooszczędną i z tego względu projekt jest naprawdę bardzo dobry i całkiem przemyślany...
Stąd dodatkowy plus dla WSPANIAŁEGO!!!

Adamol- a mozesz nam podać ile w projekcie jest przewidziane ocieplenia?

dori
29-01-2008, 15:20
Już za chwileczkę, już za momencik... wylejemy może w końcu posadzki. Piec funkcjonuje dobrze, ciepło jest na górze. Na dole podłogówka, więc na razie dogrzewamy kozą. Pozwiedźcie - ile w takich warunkach będzie schła posadzka? Jestem tym bardziej ciekawa bo niebawem muszę się przenieść na ten beton :) Rany - się dzieje...

Rybka74
29-01-2008, 15:33
ale Wam dobrze .... już planujecie jak urządzić i ze za chwilę bedziecie sie wprowadzać ;-)
u nas etap zakupu betonu komórkowego ..... no i bedziemy czekać aż ekipa zdecyduje się stawiać mury ;-) ....ja chcę żeby już było cieplo !!!

cały czas zastanawiamy się czym ogrzewać ?? gaz odpada bo pozostaje płynny a to wychodzi drogo :-(
myslimy o eko-groszku ewentualnie o pelletach .....mamy dylemat :-(


dori co ile godzin ( dni) trzeba dorzucać do tego kotła???? mozesz pokazac swoją kotłownię z tym piecem jak to wygląda????


pozdrawiam serdecznie Wspaniałych

Lookita
29-01-2008, 16:45
hej,Doroto...u mnie wylewki schly 2 tyg. ostatecznie.....a chodzilem po nich juz po niecalych 20 godzinach, po 36 montowali mi okna....
Wlaczenie podlogowki nastapilo miesiac po wylaniu ....popekalo najbardziej jakies 4-5 tyg. od polozenia,juz nie widze nowych pekniec...
Koledzy rozmawiaja o wykonczeniowce-ten koszt,ktory Grzelid i Kaura napisaliscie-to...250 tys. za same wyposazenie,czy razem z kwota za stan sur. zamkniety????
Ciekawy jestem, bo mi jakies inne kwoty wychodza ;-)......ale wypowiem sie za chwil kilka,po Waszych odpowiedziach.Ja juz businesplan mam...i.....cienko widze to...choc....nie oszczedzam,przyznam sie...ale BEZ KAWALOW Z TYMI KWOTAMI!!!! :-)

kaura
29-01-2008, 16:45
Już za chwileczkę, już za momencik... wylejemy może w końcu posadzki. Piec funkcjonuje dobrze, ciepło jest na górze. Na dole podłogówka, więc na razie dogrzewamy kozą. Pozwiedźcie - ile w takich warunkach będzie schła posadzka? Jestem tym bardziej ciekawa bo niebawem muszę się przenieść na ten beton :) Rany - się dzieje...

Dori mam nadzieje że znikniesz z tego forum i opowiesz nam jak sie mieszka we Wspaniałym.

Lookita
29-01-2008, 16:51
A!!!! nie zalapalem,Dorota bedziesz juz mieszkac na swoim etapie budowy, w srodkuuuu?????:-)No ,ladnie......Pamietam,ze opchnelas lub mialas opchnac mieszkanko....zatem......proponuje aby Dori zaczela watek pod tytulem
BEZDOMNA WE WSPANIAŁYM-historia Inwestora z zycia wzieta......



:-))))

kaura
29-01-2008, 18:45
Nie wiem jak kolega Grzelid, ale ja liczyłam wydatki które jeszcze mnie czekają, a nasz dom ma dach i gołe mury (co kosztowało nas 0k.160tys.)
Zaczynając od takiego stanu oceniam, że aby doprowadzić wspaniałego do poziomu komfortu mieszkalnego potrzeba conajmniej drugie tyle, choć raczej trudno mi sie wypowiadac precyzyjnie, bo nie znam całej rozpiętości cen.
Patrzac na powolny aczkolwiek ciągły wzrost kosztów materiałów i robocizny zakładam że bedzie mi potrzeba więcej pieniedzy. :cry:

Grzelid
29-01-2008, 20:38
Lookita

Pisząc o kwocie 250 tys. miałem na myśli środki potrzebne do wykończenia domu do zamieszkania od momemtu stanu surowego otwartego. Do dnia dzisiejszego za stan surowy otwarty (patrz fotosik) + przyłącza podciągnięte do domu (woda,prąd, gaz) zaplacilismy ok. 150.000. Liczę zatem, że pomimo ciagle rosnących cen uda nam się zamieszkać we wspaniałym za 400.000 - 420 000 zł.

http://grzelid.fotosik.pl

anda1978
29-01-2008, 20:55
Chciałabym podziękować za udostępnienie Wspaniałego w trakcie budowy. Z wizytą byliśmy u Lookity. Polecam wszystkim myślacym o tym projekcie wizytę w realu. Wiele jest opini co do projektu i każdy wprowadzana coś od siebie - dostosowując projekt do swoich potrzeb.
Lookita widział naszą minę :o gdy zobaczyliśmy kotłownię. Niestety będziemy grzać kotłem na eko-groszek. Mamy doświadczenie w tym temacie i wiemy ile potrzeba miejsca. A kotłownie przniesiemy do garżu kosztem jednego stanowiska (na którym bardzo nam nie zależało) w projekcie musimy poprosić architekta o komin do spalania z odpowiednimi otworami (w tym miejscu istnieje już komin ale wentylacyjny)
Na dole tak jak większość będziemy likwidować ścianę pomiędzy salonem a gabinetem
Skopiujemy schody - będą takie jak u Lookity.
Tak naprawdę to zmiany w większości na dole.
Na górze zrozumiałam o co chodzi z ścianką kolankową i ściankami przeddziałowymi.
Jutro po 11 miesiącach :evil: oczekiwania otrzymujemy decyzję o warunkch zabudowy. Powodzenia

anda1978
29-01-2008, 21:11
dori co ile godzin ( dni) trzeba dorzucać do tego kotła???? mozesz pokazac swoją kotłownię z tym piecem jak to wygląda????


pozdrawiam serdecznie Wspaniałych[/quote]

Mieszkamy w domu 70 m2. wybudowany w latch 80 - pustaki. Nie ocieplony. temperatura na piecu 46c w taką pogodę jak teraz - zasobnik 150 kg. - zasypany wystarcza na 7 dni. W domu chodzimy w podkoszulkach temperatura w domu 23C. W mróz -15 C - zasobnik starcza na 4 dni temeratura na piecu 54C. jesteśmy bardzo zadowoleni. Wybieranie popiołu 2 razy na zasobnik. Jak rozpalicie to zgaśnie gdy zabraknie paliwa lub wygasi się samoczynie gdy zabraknie prądu (dłuższy czas conajmniej 12 h) U nas była awaria w dostawie prądu po 6 godzinach piec samoczynie się rozpalił. Model pieca PER-EKO Starachowice koszt 5900.
Pozdrawiam Wspaniałych

Lookita
29-01-2008, 21:25
:-)
prosze bardzo...mnie rowniez bylo milo...



Napisze wreszcie odpowiedz wlasna na koszta wykonczeniowki...
Tak tez sadzilem,ze kwoty macie za samo wnetrze....
Mnie w tej chwili,z businesplanem do konca ...wychodzi,ze na 400 duzo mi zabraknie....Ujalem tu cene w zasadzie stanu bez mebli,drzwi wew. i bez wykonczenia zew.Ale to moje wycenki,czasem puscilismy wodze i...poszlo...Jednak bardzo czasem...glownie poziom wydatkow decyduja uslugi,wykonawcy.Patrzac na region,ceny uslug sa istotnie rozne.Pomijajac gusta sa pewne poziomy,ponizej ktorych nie da sie zejsc.Ceny wybudowania domu sa bardzo rozne i one w tej chwili decyduja o calym prawie koszcie.Reszta to...juz troche,ale troche mniej istotna.
W tym roku znow bedziemy miec chore rozrzutnosci cenowe...nie licze,ze potanieja...
JA powiem tyle,ze mam dosc juz budowy....to pasmo wyrzeczen,a jeszcze nie doszedlem do konca...Wylize niebawem ostatnia transze kredytu...Domek z zew. bedzie goly, wokol wlasnym sumptem juz otoczenie wymodelujemy....
Modlic sie bede o nizsze koszta utrzymania domku,ale to wyjdzie nastepnej zimy.
Obiecuje,ze nie bede juz pisac slow krytyki domku...wiem swoje i tyle.
Teraz szukam oszczednosci...np. schody we.Kombinuje ,jak zrobic tansze ale...takie by mi nie obrzydzily domku ;-)
Pozdroweczki-trzymajcie sie....

dori
30-01-2008, 08:59
A!!!! nie zalapalem,Dorota bedziesz juz mieszkac na swoim etapie budowy, w srodkuuuu?????:-)No ,ladnie......Pamietam,ze opchnelas lub mialas opchnac mieszkanko....zatem......proponuje aby Dori zaczela watek pod tytulem
BEZDOMNA WE WSPANIAŁYM-historia Inwestora z zycia wzieta......

:-))))

No ale mi dokopałeś!!! :lol: :lol: :lol:
Rzeczywiście - nie mamy jeszcze wylanej posadzki a juz za miesiąc wprowadzamy się! Ale aż tak się nie przejmuję. Byle obeschły posadzki, których jeszcze nie ma :P a reszta jakoś będzie. Tak prawdę mówiąc i tak jesteśmy ciągle na budowie. Zrzucimy graty w kąt i będziemy jakoś wykańczać siebie i dom. Ciepło jest, woda ciepła-zimna jest, oczyszczalnia też więc coś do spania i tyle. :P

Anda 1978 piec włączyliśmy kilka dni temu. I nie możemy jeszcze określić co ile będzie uzupełniany - bo w tej chwili palimy w nim i mamy rozszczelnione okna, żeby suszyć środek domku (tynki, poddasze). Także niestety nie mam konkretów. Na razie niezłe przepały przez te okna. :roll:

Nasz piec zmieścił się w naszej kotłowni bez problemu - jak już pisałam wcześniej - mamy piec na eko-groszek a w związku z tym, że kotłownia jest rozmiarów mini to i piec jest mini i odpowiedniej konstrukcji. Nie jest to piec i obok zasobnik, tylko piec i z tyłu za nim zasobnik. Zresztą zobaczcie raz jeszcze wklejam zdjątko. Zmieści się w nim około 75kg groszku. Postawiliśmy go na ścianie na przeciw wejścia. Piec jest więc skierowany do okna a zasobnik ma dojście od wejścia. Swobodnie można się poruszać, wisi też zasobnik na wodę pod syfitem. Jestem zadowolona. Kurcze znowu mam problem z wklejeniem zdjęć, bo w moim-niemoim już mieszkaniu wyłączyliśmy już internet, a w pracy nie mam dojścia, ale może się zbiorę i wkleję kotłownię też. Jak wejdziecie do kotłowni to właśnie tak on wygląda:
http://www.stalmark.pl/images/rght.jpg

dori
30-01-2008, 09:17
Stan surowy zamknięty u nas to plus-minus 150tys (z dachem i oknami)
Na wykończenie mamy 150 tys i koniec, więcej nie mamy. Nie wiem z czego będziemy musieli zrezygnować bo obawiam się, że te 300 tys nie wystarczy... Chociaż będzie kuchnia plus nowy sprzęt (płyta, kuchnia, zmywarka, lodówka) w tej właśnie kalkulacji. Tak więc w sypialni stare graty z mieszkania i wykładziny zamiast desek :)
A pieniądze wypływają strumieniami...!!! :o :-? 8) :wink:

dori
30-01-2008, 09:23
Dori mam nadzieje że znikniesz z tego forum i opowiesz nam jak sie mieszka we Wspaniałym.
No co Ty KAura! Potem jak już wszyscy skończymy (przecież Ty też szybciej niż się tego spodziewasz) to będziemy tutaj wklejać zdjątka z naszych imprez forumowych - będziemy co tydzień spotykać się w innym wspaniałym i opijać go do konca naszych dni!

Lookita
30-01-2008, 09:58
Widze,ze Panie snuja plany....:-)....
Doroto-nie placz,po prostu podziwiam za sile i odwage zapewne podyktowana sytuacja rzeczywista....Ja kiedys sie zarzekalem,ze wejde mieszkac sobiue nawet jak kranik jeden i lampka na kablu bedzie wisiec...ale...Opadly mi emocje :-)
Dokopac nie chcialem,ale maly podziw wyrazilem...moze jakos tak....malo delikatnie ;-)
Cham ze mnie powiedza :-)))eeeeeeeeeee...
Ja szukam baterii i ceramiki...dzisiaj kafle odbieram do pok. na dole i suszarni....i w sumie to moze sie popytam...Gdzie,w sensie sklepu i firmy zamierzacie kupic ceramike sanitarna i baterie?Robie rozeznanie i ...jakos ciezko mi to idzie.Ceny katalogowe mam w sklpie zaprzyjaznionym,upust 20 % ale...Roca np. me ceny tansze i bez lachy w e-sklepach....Czy warto pchac sie w takie zakupy?Jak cos wawe mam blisko ale....po co mi to ewent. jezdzenie?
Macie panie pomysly...ja chetnie poslucham....
Ja wiem,ze swoje Urodziny bede miec w sierpniu w domku ;-) ...oj posiwetuje lekko...ale bez wielkiej biby,ja skromny chlopaczek,nie lubie rozglosu...

agwes
30-01-2008, 10:50
Witam,

Przymierzamy się do budowy wspaniałego, jednak z czasem mamy coraz więcej wątpliwości. Czy ktoś może je rozwiać i pokazać nam domek w rzeczywistości? Niestety nie zauważyłam, aby ktoś budował wspaniałego na terenie Pomorza. Czy jest ktoś taki?

Z pozdrawieniem

kaura
30-01-2008, 10:57
Lookita- to wtedy beda te tańce przy słupie? :D

Co do armatury- ja ostatnio przyjrzałam się ceramice Koła... całkiem całkiem
tez mam zaprzyjaźniony sklep (we wsi obok 8) ) licze na dobre ceny
niestety maja tylko polskie produkty, a jeśli chodzi o płytki to dla mnie nie ma fajniejszych niz hiszpanskie... ale ja generalnie mam jakies takie iberofilskie zapedy. :D
poszperam troche na internecie- podesle linki
pozdrawiam

Lookita
30-01-2008, 11:14
:-) Tobie tylko te slupy i tance,niekoniecznie chyba moje w glowie sa...
nawet nie wiesz,jak ten slup popekal,tak drzewo pracuje...
Potencjalni Wspanialowcy-na Pomorzu chyba nikogo nie znamy,co Wspanialego ma lub ma miec...Ale poludnie,centrum...owszem....

dori
30-01-2008, 12:16
Witam,

Przymierzamy się do budowy wspaniałego, jednak z czasem mamy coraz więcej wątpliwości. Czy ktoś może je rozwiać i pokazać nam domek w rzeczywistości? Niestety nie zauważyłam, aby ktoś budował wspaniałego na terenie Pomorza. Czy jest ktoś taki?

Z pozdrawieniem
My mieliśmy gości za Szczecina - bo sami też nie znaleźli nikogo bliżej... Więc jakby co - ja zapraszam. Ogromnie się cieszę naszym domkiem i chętnie go pokazuję :)

Łukasz - spokojnie - nic się nie dzieje :P Nie płaczę :) Marzę tylko o posadzce! reszta mnie na razie nie przeraża i nie martwi. Może poza wjazdem na działkę... Ale to skomplikowana troszkę sytuacja - nie będę się rozwodzić nad tematem 8)

A dziś robiłam sobie listę gości na parapetówkę! Was też wszystkich zapraszam! :) Jakoś na maj planuje ogromną imprezę :lol: :lol: Myślę, że może to i lepiej, że nie będzie jeszcze podłóg wykończonych :lol: :lol: :lol:

Rybka74
30-01-2008, 12:43
Dori to ja pisałam o tym piecu na eko-groszek a nie "Anda 1978" :lol: no ale dzieki za odpowiedz.
Mój mąz właśnie nad stalmarkiem sie zastanawia, bo w sumie to on się z tych nielicznych zmieści w tej kotłowni .... ech dobrze, ze Ja tej kotłowni na zywo nie oglądałam hehe :wink:


fajnie ze jest to forum :-)

Lookita
30-01-2008, 12:54
:-)
a moze Pani wrzuci jakies swoje foteczki z budowy?
Dorota to juz widze....Luzaczka-Wspaniala...betonu nie ma,na chudym juz Jej sie szalec chce....a moze i Pani tez uaktualni fotki?W koncu B macie....
U mnie w pon dojdzie zasobnik i wtedy chyba juz prawie wszystko bedzie...Dzisiaj zamontowane zostaly gniazdeczka..w kotlowni wlasnie....

dori
30-01-2008, 13:03
Dori to ja pisałam o tym piecu na eko-groszek a nie "Anda 1978" :lol: no ale dzieki za odpowiedz.
Mój mąz właśnie nad stalmarkiem sie zastanawia, bo w sumie to on się z tych nielicznych zmieści w tej kotłowni .... ech dobrze, ze Ja tej kotłowni na zywo nie oglądałam hehe :wink:


fajnie ze jest to forum :-)

Rybko droga - rzeczywiście Ty pisałaś a Anda potem powtórzyła Twoje zapytanie - a jakoś tylko do niej się zwróciłam :) A Stalmark mi się podoba - a co do użytkowania - się okaże.

Pogoda słuchajcie - u nas przedwiośnie. Właściwie to i dobrze - z naszego punktu widzenia. Budować można, kłaść posadzki i inne prace wykonywać. Ale powiem Wam, że brakuje mi śniegu! Brakuje mrozu! Rany jak dopadną nas później te wszystkie robale, muszyska, komary i inne meszki które nie wyginą od mrozu - to nas żywcem zjedzą. Brrrr.... No i ferie są a dzieciaki zamiast na sankach ... przy komputerze... No i rodzice - jak widać - też :lol:

Pozdrawiam Was wszystkich gorąco!

dori
30-01-2008, 13:22
Lookita zerknęłam na Twoje zdjątka - cudnie wygląda Wasz kominek :P Powiedz - co to za wkład, kamień ? ile Ciebie to kosztowało? My wstępnie jesteśmy umówieni z gościem od kominków - montaż z obudową 1500zł za samą robociznę. Materiał - to zależy co wybierzemy. Już mielibyśmy go zrobionego ... gdyby nie co? Zgadnijcie?? :) - POSADZKI!!! Chyba jak mi je w końcu wyleją to ja ze szczęścia się zaleję :lol: :lol: :lol:

agwes
30-01-2008, 13:54
My mieliśmy gości za Szczecina - bo sami też nie znaleźli nikogo bliżej... Więc jakby co - ja zapraszam. Ogromnie się cieszę naszym domkiem i chętnie go pokazuję :)


Dori,
Dzięki wielkie za zaproszenie, chętnie zobaczę wasz piękny domek. Co prawda decyzje już podjęliśmy. Budujemy Wspaniałego, już się cieszę na samą myśl i błądze oczami wyobraźni po wnętrzach :D

Dori jak będziemy wiedzieć coś konkretniejszego odezwę się.

Lookita
30-01-2008, 14:02
... już się cieszę na samą myśl i błądze oczami wyobraźni po wnętrzach .....



:-)

Rybka74
30-01-2008, 17:10
Lookita ta Pani to niby JA ?????? 8) no wiesz co .... Magda jestem :-)

narazie nie ma co pokazywać .....

http://picasaweb.google.pl/mgurniak/WspaniaY

Grzelid
30-01-2008, 19:14
Lookita

Nie wiem czy dobrze Cie zrozumiałem pieszesz że 400 000 nie wystarczy Ci na zamieszkanie we wspaniałym. troche sie przarazilem

kaura
30-01-2008, 20:10
O rrrany! Ale postów przybyło od rana.
Dzisiaj dokonałam odkrycia które mnie uszcześliwiło: jakiś kilometr od nas tuż przy A4 znajduje się wielki sklep-hurtownia z wyposazeniem instalacyjno-wykonczeniowo-budowlanym gdzie znalazłam dużo marek ceramiki i armatury ( też zagraniczne) po niższych cenach niz krakowskie. Oczywiscie nie mają wszystkiego na miejscu, ale nie ma problemu z zamówieniem.
Miedzy innymi zucchetti. Lookita- moze cos ci sie spodoba
www.zucchetti.pl Są tez na allegro. :D


Budujemy Wspaniałego, już się cieszę na samą myśl i błądze oczami wyobraźni po wnętrzach :D



Witaj agwes! Życzę dużo radości.

Lookita
30-01-2008, 21:43
Magda-to tak mialo byc zaczepnie ;-) rzadziutko pisujesz.
Patrzac na fotki,kiedys taki stan mialem ;-) to....patrze....otoczenie ciut zblizone do mojego...Ja rozwalam stodolke z tylu domku,tesciow zostawiam :-))))
Grzelid-400 na bank mi nie wystarczy-ale...pare czynnikow u mnie podwyzszylo ksozt-robocizna majstrow za budowe,mam reku z gwc wiec...troche ponad stan normalny wyszlo....okna ponadstandardowe,wykonczeniowka -poziom mazowiecki.....glazure nie mam z najnizszej polki....i kamienia bede meic w srodku troche...wiec sila rzeczy tu odjezdzam...Ale...coz....

Grzelid
30-01-2008, 22:21
Lokita

Pisałes że będziesz miał u siebie piec gazowy Brotje zresztą tak samo jak my. Ciekaw jestem skąd pomysł u Ciebie na ten piec, nie jest to marka zbyt popularna w Polsce chociaż w Niemczech bardzo ceniona. W zeszłym roku firma uzyskała ceniona na rynku niemieckich konsumentów nagrode za najlepsze produkty w branży. U nas do tego pieca (Brotje BBK 20 kW ze zbiornikiem warstwowym na ciepłą wodę 90 l) przekanał nas nasz hydraulik. Z całym osprzętem oferuje nam go za 8600 zł.
Z tego co pamiętam to budujesz swój dom gdzieś na Mazowszu chętnie bym Cię odwiedził może na miejscu doradziłbys coś fajnego ( u nas na razie stan surowy otwarty). Gdyby była taka możliwość proszę Cię o namiar na siebie na emaila [email protected]. Pozdro.

http://grzelid.fotosik.pl

Ilona&Sławek
30-01-2008, 22:37
Lookita - bardzo ładny kominek :wink: nasz będziemy jeszcze okładać jakimś kamieniem powyżej szyby, bo za bardzo się brudzi ściana.

U nas w dolnej łazience będzie ceramika Koła seria Quattro z powłoką Reflex, armatura Grohe, płytki krajowe: Paradyż - połączenie mozaiki i foresta brown. Na górze jeszcze nie wiemy dokładnie, ale wanna chyba Poolspa.

Co do kosztów... przewidujemy, że na wykończenie pełne potrzebujemy około 450 tys. Jednak z racji braku chęci dobierania kredytu przewieziemy nasze wcale nie stare meble z mieszkania i też jakoś będzie :wink: i z czasem, powolutku zmienimy... najważniejsze dla nas jest wykończenie tego co już zostanie na dłużej, czyli łazienki, kuchnia, schody - na te ostatnie ciekawych ofert brak, może coś polecicie?

piotrmw
31-01-2008, 00:33
Witajcie Wspaniali.
Przesyłam pozdrowienia z Gdańska.
Czytam ten wątek od ładnych kilku miesięcy i tyle też czasu zmagam się z projektem Wspaniałego w wersji B. Na początek muszę Wam podziękować za Wasze bezcenne uwagi, pomysły, przemyślenia, zdjęcia, a przede wszystkim, że Wam się CHCE dzielić tym wszystkim z innymi. Tutaj specjalny ukłon w stronę Lookity - chyba najaktywniejszego Wspaniałego.
Co do nas to planujemy budowę wersji EM04B z pewnymi zmianami zwiększającymi funkcjonalność i powierzchnię domu. Zaczniemy jesienią tego roku jeśli uda nam się dograć całą papierologię. Niedawno zauważyłem, że Murator zrobił nam dość głupi kawał - cena projektu w wersji energooszczędnej podskoczyła do 2500.
Tak czy inaczej - melduję się jako drugi gdańszczanin wśród Wspaniałych.

Lookita
31-01-2008, 09:13
....dziekuje za uznanie :-))
Najaktywniejszy-ostatnio uslyszalem takie okreslenie od Pana z Polkomtelu,kiedy to wylosowano moj numer-mnie do zakupu notebooka i iPlusa po promocyjnyuch cenach.Zapytalem sie a dlaczego akurat ja zostalem wylosowany i kilka osob w Polsce???Pan odpowiedzial,ze jest aktywnym klientem.
Zdebialem lekko,co prawda posiadam 2 tel. w Plusie,Simplusa....ale nie place regularnie rachunkow,czesto dostaje info na komorke ,ze mi odetna linie :-))))))
Ale,w tym kraju wiele mozna....
Coz....zatem nie bede wnikac,czemu na naszym forum-watku jestem byc moze najaktywniejszy...Pewnie przez te ost. zawirowania i moja postawe opurtunistyczno-dekadencka....
Co moge powiedziec....Bardzo jestem ciekawy projektu z wersja energooszczedna.Ja mam zwykla,ale ...poczynilem kilka zmian i w zasadzie mam chyba takie parametry,jakie Pani Architekt Wspanialego wprowadzila sama.Niestety nie mam mozliwosci zeby takowy proj. porownac z tym co mam u siebiue na zywo....ale 2500 ...kilka setek roznicy to...ciekawe za co?Za proj. inst. reku?I tak kazda firma od reku musi zrobic wlasny i za to trzeba zabulic.Wlasnie 4-5 stowek.Faktem jest,ze ucialem sobie budujac z Ytonga 2 cm od wew. po kazdej scianie...Wiec metrow mam mniej....ale zysakelm po podniesieniu...Kubaturke tez ;-)-tu o malo co,nie zmienilem wydajnosci inst. wentylacji mech.Ale wsz. konsultowalem na biezaco.
Wspanialy na Pomorzu-zawsze marzylem o zyciu nad morzem....niekoniecznie we Wspanialym ;-) ale...coz...Mazowsze-mazowieckie mnie zjadlo....
Powodzenia zatem w realizacji marzen.Moje powoli sie wykanczaja....reszte znacie....Jeszcze troche bede z Wami....potem...juz tylko ciezka praca i zycie zostana :-))))))

Grzelid
31-01-2008, 11:15
Lookita

Mam do Ciebie ponownie prośbę o informacje na temat pieca Brotje. Pisałem do Ciebie wczoraj na ten temat. Mam również prośbę na emaila lgjanowscy@neostrada o namiar na Ciebie w sprawie ewentualnej wizyty zeby zobaczyć Twój dom w realu.

Ilona i Sławek

Byłem u Was w ciemno w ostatnia sobotę na budowie ale niestety Was nie zastałem. Może najblliższa Sobota byłaby aktualna (gdybyscie podali ewentualny przedział czasowy mojej wizyty byłbym wdzięczny. Przy okazji te 450 na zamieszkanie we wspaniałym liczyliście razem z meblami

Lookita
31-01-2008, 11:27
Grzelid,odposialem i na priva na forum Muratora i na maila podanego przez Ciebie.Odpowiedz jak przeczytasz....

Grzelid
31-01-2008, 11:49
Ilona i Sławek

Co do schodów czy ogladaliście ofertę firmy Rintal. My dla siebie znależliśmy u nich schody. Modelu nie pamiętam ale mają dość ciekawy model schodów z kutymi tralkami (jest też opcja z drewnianymi tralkami). Oczywiście wszystko zależy od tego w jakim stylu chcecie wykończyć dom ale ofertę mają dość bogatą

dori
31-01-2008, 13:52
Hej! Moja znajoma chętnie sprzeda camping. Miał stanąć u jej brata na budowie jednak plany się zmieniły. Brat wyemigrował. Życie Camping jest w b.dobrym stanie, ściągnięty z zagranicy, stoi pod Bydgoszczą. Jak ktoś byłby zainteresowany - proszę pisać do mnie na priva - odpiszę i podam jej numer telefonu. Wszelkie szczegóły już można wtedy z nią omówić.

agwes
31-01-2008, 17:36
piotrmw
No to będzie już dwóch Wspaniałowiczów na Pomorzu.
A my dziś zamówiliśmy projekt -M04b, odbiór w poniedziałek.

Już za chwileczkę już za momencik :D ….

Ilona&Sławek
31-01-2008, 19:10
Grzelid to dziwne, że nie zastałeś nikogo, bo Sławek był na działce od rana gdzieś do 16, bo wówczas wyłączyli prąd. Jak na furtce nie ma kłódki to znak że trzeba haczyk otworzyć i iść do drzwi :wink: Tylko radzę nie wchodzić w ciemno, bo nasz pies może się nie ucieszyć z nagłego gościa 8)
W najbliższą sobotę ok. 11 już będziemy, bo umówiłam się ze stolarzem od schodów właśnie. Później pewnie Sławek będzie siedział do wieczora. A te schody Rintal jak wychodzą cenowo?
450tys. z umeblowaniem, ale nasz wystrój będzie raczej skromny, bo chcemy czuć przestrzeń :wink:

kaura
31-01-2008, 21:24
Widziałam ze pojawił sie temat schodów... aktualnie tez jestem zainteresowana. Liczę na wymianę linków, a oto efekt moich poszukiwań

http://deccoria.pl/galeria,id,341

http://www.teko.net.pl/fullbox_e.htm

http://www.centrum-schodow.com.pl/kontakt-pl.html

http://www.marchewka.pl/

http://www.perfectschody.pl/index.php?act=galeria&id_dzial_galeria=9&id_galeria=9

Grzelid
01-02-2008, 08:44
Lookita

Dzięki Łukasz za informacje na temat pieca. Nie znam tego modelu Brotje ale poczytam sobie o nim. Ciekawa opcja jest możliwość współpracy z solarami. Nie kupiłem jeszcze pieca więc mam czas na zmiane decyzji zakupu. Chciałbym zobaczyć Twój dom ale raczej nie dam rady przyjechać do Ciebie dzisiaj. Poza tym tak naprawdę nie znam szczegółowej lokalizacji prosiłbym o namiar na priva.

Ilona i Slawek

Jeśli bedziecie na budowie w weekend postaram sie Was odwiedzić (jeśli się nic nie zmieniło w Waszych planach). Jeśli chodzi o schody firmy Rintal to ceny przyzwoitych schodów zaczynają się od 10 000.
Pozdrowienia Grzesiek.

http://grzelid. fotosik.pl

piotrmw
01-02-2008, 09:39
A my dziś zamówiliśmy projekt -M04b, odbiór w poniedziałek.


Agwes, kiedy planujesz zacząć budowę? Masz zamiar wprowadzać jakieś zmiany w projekcie?

U nas zmian będzie sporo ze względu na położenie działki i drogi względem stron świata oraz nasze wymagania :wink:

malgosia60
01-02-2008, 09:44
piotrwm
a u was jakie zmiany planujecie

piotrmw
01-02-2008, 16:15
Przede wszystkim chcemy poszerzyć część garażową do takiej samej szerokości jak główna część domu (wszystkie trzy ściany szczytowe będą tej samej wielkości) a, ze względu na to, że nie będziemy zmieniać kąta nachylenia połaci dachu kalenice nad główną i garażową częścią dachu się zrównają. Do dodatkowej przestrzeni za garażem przeniesiemy kotłownię (troszkę jak grześmarzena ale inaczej). Poszerzenie będzie symetryczne i dzięki temu z dawnej kotłowni, która teraz stanie się szatnią-garderobą, będzie można spokojnie przejść do garażu.
Druga duża zmiana jest związana z położeniem naszej działki - mamy wjazd od południa :( - dlatego zamieniamy miejscami gabinet i kuchnię. Dwa plusy: słoneczny południowo - zachodni gabinet i kuchnia od północy. Wejście z garażu mamy przesunięte - w miejsce dawnego przejścia przesuwamy łazienkę i mamy ponad 14m2 kuchni + 2m2 spiżarni (za garażem, odcięte od nowej kotłowni).
Do tego trochę zmian nad garażem i nową kotłownią, likwidacja balkonu, ścianka kolankowa 2-3 pustaki do góry i oczywiście schody w/g projektu Lookity. To te ważniejsze zmiany.
Uff, troszkę tego jest. Czasem naszego wspaniałego nazywam M04C :wink: Może wszystko to brzmi dość zawile ale na planach i wizualizacjach wygląda nieźle.

marcos
01-02-2008, 16:52
Piotrmw,

Idziemy podobnym tropem z tym powiekszenime garazu i zrownaniem kalenic. Na moich poprawionych planach wyglada to OK. Nie doszedlem jeszcze do wizualizacji, jezeli mozesz sie podzielic to podeslij pliz. Moja zona pewnie chetnie obejrzy bo juz gubi sie z tymi zmianami (na razie) na papierze.

Pozdr,
Marcos

kaura
01-02-2008, 18:37
wycena schodów na szybko-
do wersji A dwuzabiegowe, podwieszane, ze spocznikiem, bejcowane na ciemny kolor, ze szklaną balustradą w wersji jak tutaj:
http://www.teko.net.pl/fullbox_e.htm

cena ok.26tys.

Grzelid
01-02-2008, 19:55
piotrmw

Zmiany, które zamierzasz wprowadzic czynią z bazy wspanialego zupełnie inny dom. Trafnie nazwałeś go wersją C. Są to odważne zmiany ciekaw jestem co zrobisz ze wspaniałego. Jeśli masz wizualizacje to na pewno nie bedę odosobniony w prośbie o zamieszczeniu go na forum.

kaura

Ciekawa propozycja schodów ale trochę droga

kaura
02-02-2008, 10:43
Droga, droga...Grzelid, choć nie najdrozsza ( ale to dosyc "wypasiona" propozycja)
Na szczescie firma zamiescila na swojej stronie wszystkie mozliwe opcje i mozna samemu sobie obliczyc koszt schodów.
Oglądałam schody rintala z bliska- powiem szczerze ze byłam zaskoczona ich wyglądem, uwazam ze nie zasługują na takie ceny jakie mają.
Generalnie jest problem ze schodami w naszej wersji- musza wygladać dobrze w salonie- no chyba że ktoś je zabuduje.
Pod koniec przyszłego tygodnia powinnam dostac wycenę od firmy "Marchewka" wrzucę na forum
..i ...szukamy dalej.

Witajcie nowi rekonstruktorzy Wspaniałego... Zyczę powodzenia w zmianach

piotrmw
02-02-2008, 23:41
Mam nadzieję, że się nie rozczarujecie, bo pisząc "wizualizacje" miałem na myśli przeróbki oryginalnych widoków Wspaniałego z Muratora. Chciałem sprawdzić czy moja radosna twórczość nie upodobni Wspaniałego do jakiejś stodoły :wink:
Tak się składa, że widok tyłu (boku) domu mam na innym kompie i najszybciej będę mógł go zaprezentować w poniedziałek. Zewnętrznie nasz Wspaniały będzie w stylu miejskim - usuwamy deskowanie i szprosy w oknach. Mniej więcej tak to będzie wyglądać:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d748ac65792878f4.html
Dla rozjaśnienia moich tłumaczeń o zmianach podrzucam plan parteru (zrzut ekranu z QCada - trochę słaba jakość - w poniedziałek wymienię na lepszą):
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cecdf84edfc06706.html

piotrmw
04-02-2008, 16:18
Obiecany plan parteru lepszej jakości:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9cd3dae200ed4135.html
i widok przerobionego Wspaniałego z tyłu (boku):
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/4a182ca4bde10eb7.html
Tutaj zmiany widać wyraźniej i od strony estetycznej z całą pewnością są dyskusyjne. Dla nas jest to widok od strony pólnocno-wschodniej.
Zastanawiamy się jeszcze czy nie zrezygnować z tarasu przy domu, bo prawie cały czas będzie w cieniu. Drzwi tarasowe byłyby wówczas jedynie wyjściem do ogrodu, gdzie trochę dalej znalazłoby się miejsce, niezacienione przez dom, przeznaczone na wszelkie imprezy i wypoczynek w słońcu.

agwes
04-02-2008, 18:01
[quote]
Agwes, kiedy planujesz zacząć budowę? Masz zamiar wprowadzać jakieś zmiany w projekcie?

U nas zmian będzie sporo ze względu na położenie działki i drogi względem stron świata oraz nasze wymagania

Jak uporamy się z całą papirologią to zaczynamy. Szczerze mówiąc nie wiem jak długo to będzie trwało. W planach mieliśmy rozpoczęcie na wiosnę, ale obawiam się, że to nie nastąpi tak szybko. Na chwilę obecną mamy mapki geodezyjne, zamówiony projekt i umówionego architekta adaptacyjnego.
Co zaś się tyczy zmian projektowych to można powiedzieć, że będą niewielkie w porównaniu z twoimi :D . Urzekła nas bryła Wspaniałego dlatego nie chcemy jej mocno naruszać.
Z uwagi na szerokość działki - jest wąska -26 m skazani jesteśmy na garaż 1 stanowiskowy, ale w wersji M04B, a właściwie 1,5 stanowiskowy :D . Zależy nam na większej przestrzeni wokół domu. Dalsze zmiany to kąt nachylenia dachu o 1 stopień, likwidujemy okna w garażu i montujemy tam od strony ogrodu drzwi i jeszcze podniesienie ściany kolankowej o 3 pustaki, likwidacja łazienki nad garażem na 1 piętrze. Zastanawiamy się jeszcze czy likwidować pokój na dole kosztem większego salonu.

Lookita
04-02-2008, 18:03
No fakt,to juz nie jest Wspanialy...ale zupelnie inny,ciekawy domek....Wyglada na wiekszy...
Jak dla mnie ,jedna z cech Wspanialego...sa okna tarasowe....Zawsze takowe wielkie okna mi sie podobaly.Podobnie,okna poddasza nad tarasem....Te dlugie okna...Fajnie to wyglada...
Twoje zmiany sa bardzo istotne z zewnatrz.W srodku widze,ze zatrzymujesz wersje ciasniejsza dolu,gory nie znam,wiec...pewnie tylko tu-garaz -sa najwazniejsze zmiany,one rowniez decyduja o wygl. zewnetrznym.
Nie jest strasznie,ale to juz nie jest Wspanialy....Wspanialy -inny ;-), jak moj domek....
PS.Wiele przerzuciles projektow ;-) zanim Wspanialym sie zajales?

Adamol
04-02-2008, 20:49
Piotrwm - nie zastanawiałeś, żeby jednak zostawić okna w garażu od strony ogrodu?
Poza tym, okna nad tarasem nie wyglądają conajmniej średnio?
Według mnie wersja pierwotna jest ciekawsza...
Pozdrawiam i powodzenia w poszukiwaniu idealnego Wspaniałego!

piotrmw
04-02-2008, 22:08
PS.Wiele przerzuciles projektow ;-) zanim Wspanialym sie zajales?
Oj, wiele... Moim pierwszym faworytem, jeżeli chodzi o projekty Muratora był M08 "Na każdą pogodę" ale znajoma architektka wybiła mi go z głowy. Wybór padł na Wspaniałego. Na początku nie chciałem wiele zmieniać - jedynie podpiwniczyć część główną domu (jak ktoś chce - mam i taką wizualizację) i tam wsadzić kotłownię, warsztacik i inne "niezbędne" pomieszczenia. Niestety piwnica "utopiła się" w wysokiej wodzie gruntowej - nie mam zamiaru budować Wspaniałego w wersji pływającej :wink:
Priorytety podczas poszukiwań projektu były może trochę odwrócone i dlatego Wspaniały uległ "lekkiemu" przeobrażeniu. Głównie zależało nam na zmieszczeniu w niezbyt dużym domu odpowiedniej dla nas liczby pokoi w konkretnym układzie (wszystkie sypialnie na piętrze z wydzieloną częścią małżeńską + gabinet na dole). Drugą, równie ważną cechą na której nam zależało była energooszczędność domu, a jak już zauważył Adamol, Wspaniały jest pod tym względem bardzo dobrym projektem. Dopiero na trzecim miejscu znalazł się wygląd zewnętrzny - domek nie może być brzydki. Wspaniały, jak sama nazwa wskazuje, jest pod tym ostatnim względem wspaniały :) , więc jak go trochę poprzerabiałem to może nie jest już wspaniały ale brzydki tez chyba nie jest :wink:
Drzwi balkonowe nad tarasem pojawiły się dopiero w wersji B, wersja A ma tam jeszcze mniejsze, pojedyncze okienka. My chcemy tam dać podwójne żeby uzyskać lepsze doświetlenie od północy. Istnieje jeszcze wariant pozostawienia drzwi balkonowych bez balkonu - jak nad wejściem od frontu.
Co do ciaśniejszej wersji - nigdy nie zamierzałem rezygnować z gabinetu - jest nam potrzebny. Na górze nie ma dużych zmian - pokoje i łazienka nad główną częścią domu praktycznie bez zmian. Nad garażem małe przeróbki - garderoba powiększona i przesunięta do ściany szczytowej a w jej miejscu powstał mały pokoik hobby (z oknem połaciowym od ogrodu).

Adamol
04-02-2008, 22:24
A czy masz może gdzieś rzut poddasza po zmianach? Jeśli tak, to poproszę, jestem bardzo ciekawy, jak to wyglada!

piotrmw
04-02-2008, 23:14
Adamol, jeśli Cię to tak ciekawi to wkleję jutro po południu.

Adamol
05-02-2008, 08:00
Super - czekam z niecierpliwością!
Pozdrawiam

piotrmw
05-02-2008, 14:29
Piętro po zmianach. Plan odpowiada ściance kolankowej o wysokości ok. 50 cm. Brązowa linia oznacza h=190, zielona h=270 czyli płaski sufit:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7bdd34b3a0dfeeb6.html
Docelowo chcę budować ściankę kolankową o wysokości 60-70 cm - jeszcze do ustalenia.
Aranżacja łazienek też jeszcze może się zmienić.

kaura
05-02-2008, 16:13
Witajcie!
Wariacji na temat schodów ciąg dalszy:
http://www.europastairways.com/html/en/geschosstreppen2.php?t=5&p=0&i=30

http://www.europastairways.com/html/en/geschosstreppen2.php?t=5&p=0&i=29&g=3

a tak miało byc u nas :wink:

http://www.europastairways.com/html/en/geschosstreppen2.php?t=5&p=12&i=9

mimo całej "pokrętnosci" te mi się podobają

http://www.europastairways.com/html/en/spindeltreppen2.php?t=1&p=0&i=52

lane i zabudowane

http://www.europastairways.com/html/en/geschosstreppen2.php?t=6&p=0&i=6

jarek1979
05-02-2008, 19:58
Mieliśmy dzisiaj forumowych gości i staralismy sie pokazać wszystkie zalety i wady tego domku.
Małgosia- mam nadzieję, że pomoze Wam to w podjeciu decyzji.
A Magda może się ujawni na forum, bo być moze nowy wspaniały powstanie całkiem niedaleko nas.

A więc ujawniamy się :) (my czyli Magda&Jarek) Wielkie dzięki za pokazanie domku i wszelkie cenne uwagi. Wizyta u Was pomogła nam podjąć decyzję... Ostatecznie projekt M04aL został kupiony i mam nadzieję, że w miarę sprawnie uda się go wybudować.
Na razie niestety inwestycja jest na etapie biegania i załatwiania papierków :(

Grzelid
05-02-2008, 22:02
jarek1979

Życzę powaodzenia w załatwianiu formalności i do dzieła. My jesteśmy na etapie stanu surowego otwartego i budujemy ten sam wariant domu co Ty. tj M04aL. W moich wcześniejszych postach (zacząłem pisać na forum w grudniu zeszłego roku) mozesz przeczytać o zmianch, które my wprowadziliśmy w naszym wspaniałym. Może będziesz chciał wybudować zadaszony taras. Na naszym fotosiku możesz zobaczyć nasza propozycję.

Kaura

Dzięki za nowe pomysly na schody. Widzę, że oscylujesz wokół nowoczesnych rozwiązań. My natomiast szukamy schodów które pasowałyby nam do połączenia stulu nowoczesnego z antykami, które chcemy wpleść w naszym domu ( nie chcemy zrobic z domu muzeum ale podobaja sie nam stare meble np: stary 150 letni stojący zegar z kurantem). W katalogu firmy Rintal znależliśmy coś co by nam pasowało połaczenmie drewnianych schodów z kutymi metalowymi tralkami. Ale po wizycie w salonie rintala troche sie rozczarowaliśmy jakościąwkonania tych schodów i chyba jestesmy w punkcie wyjscia. Może uda Ci sie przy okazji znależć coś dla nas wtym stylu Polecam się Grzesiek.

http://grzelid.fotosik.pl

Adamol
05-02-2008, 22:03
Piotrze wm,
dzięki wielkie za rzut poddasza...
Ciekawie to wygląda, tylko się zastanawiam, czy nie panuje za duże rozdrowbnienie...
Bo oprócz malutkiego pokoiku z oknem dachowym (5 m2), który może okazać się nie praktyczny powstało jeszcze dodatkowe pomieszczenie po lewej stronie, które może być równie nie praktyczne...
Ale szacunek za włożoną pracę...
Pozdrawiam serdecznie...

kaura
05-02-2008, 22:12
No powitac, powitać kolejnych Małopolan..
Czyli jednak kuchni z wyspą nie będzie? :wink:
Życzę wytrwałości w walce o pozwolenie na budowę.
Piszcie jak najwięcej, bo pewnie cześciej bedziemy sie tu spotykać niż w realu.

U nas na razie nic sie nie dzieje, co z jednej strony pozwala troche odpocząć przed najgorszym etapem, a z drugiej juz mnie lekko denerwuje, bo ja - narwaniec juz bym chciała mieszkać.

pozdrowienia

kaura
05-02-2008, 22:30
Grzelid jak coś mi wpadnie przed oczy- to podeśle..
A ogladałeś strone www.marchewka.pl
(troche nietypowo się nazywają jak na producenta schodów)
Niektóre z propozycji są dosyc uniwersalne, tylko sadzac po stronie mogą byc drodzy. Myślę ze prędzej czy później znajdziecie coś co Wam bedzie odpowiadało, w sumie wiecej jest na rynku schodów w stylu tradycyjnym, czy rustykalnym niż nowoczesnym.
A te ostatnie linki wrzuciłam tak dla żartu, lub inspiracji raczej, bo są nieźle pojechane.
Na szklane stopnie musiałabym wchodzic z zamknietymi oczami, a mój pies chyba dostałby śmiertelnej nerwicy.

piotrmw
06-02-2008, 22:42
Adamol i Lookita

Dzięki za krytyczne spojrzenie na moje przeróbki :)
Zanim rozpoczniemy budowę (mam nadzieję, że uda się to wczesną jesienią - sprawy formalne dotyczące działki) mamy jeszcze czas aby przemyśleć i ewentualnie przeprojektować niektóre elementy naszego domku. Zawsze dobrze jak na zaadaptowany projekt spojrzy ktoś z zewnątrz - jest szansa, że dostrzeże rzeczy które umykają osobie zaangażowanej w zmiany.

Pozdrawiam

Lookita
06-02-2008, 23:03
...sledze Wasze projektowania,podziwiam,pamietam,kiedy zylem tym,jak Wy teraz :-))
w tej chwili wykancza mnie balagan wykonczeniowy w polowie wytyczonych zadan i wizji....
apropos-bede miec kuchnie z wyspa ;-)
lapie sie na tym,ze zapominam juz jak oryginalnie wygladal pierwotnie moj projekt...
tak wiec....pozostaje w ukryciu,trzymajac kciuki za Was....i za siebie....jutro wstawiam parapetki kamienne w liczbie 4...gladzie pociagniete raz,szlify niebawem,elektryke lekko poprzesuwano mi bo cos zle rozmiescilem....a w ogole to...jest zabawa i cholerne watpliwosci...
aha-Bretka moja ma kolege-Biawara 300 l. i mam juz wode zimna faktycznie,cieplej jeszcze nie grzeje.....
bywajcie....

dori
07-02-2008, 11:50
Hej Wspaniali! Ale weny i rozpędu nabraliście! Super. Tak 3mać! Bardzo ciekawe pomysły z nowym rozmieszczeniem w projekcie - choć jak spojrzałm na poddasze, które masz Piotrmw, to żal mi się zrobiło pokoju nad garażem. Zgodnie z projektem, a tak go wybudowaliśmy - jest śliczny, duży i symetryczny, jako jedyny z tych na górze.
Na dole - super. Z kilku względów - kotłownia połączona z garażem - duży plus. Tylko należy pamiętać o piecu i zasobniku na wodę - żeby się zmieściło wszystko - z piecem na eko-groszek - błyby problem raczej.
No a co z kominami? Gdzie one będą poprzestawiane? Czym będziecie ogrzewać dom?

U nas dziś zalewają posadzki... Nareszcie...
Zostały mi 3 tyg do przeprowadzki!
Łukasz mam już od jakiegoś czasu ogrzeawnie w domku. Na górze grzejniki plus 1 w garażu. Ekipa od posadzek mówi, że co najmniej na kilka dni muszę nie grzać - bo w posadzce idzie ogrzewanie od nich. A Ty kiedy włączyłeś grzejniki?
Wiem, że podłogówkę to dopiero po miesiącu włączę.

Pozdrawiam serdecznie!

piotrmw
07-02-2008, 15:15
żal mi się zrobiło pokoju nad garażem. Zgodnie z projektem, a tak go wybudowaliśmy - jest śliczny, duży i symetryczny, jako jedyny z tych na górze.

Dori, może tego nie widać na planie ale pokój nad garażem jest niemal tej samej wielkości co oryginalny i ma tylko jeden skos - fakt, nie jest pod tym względem symetryczny. Dodatkowa przestrzeń wynika z poszerzenia części garażowej domku.


No a co z kominami? Gdzie one będą poprzestawiane? Czym będziecie ogrzewać dom?

Mamy gaz w drodze - wystarczy przyłącze, kocioł kndensacyjny i koncentryczny przewód spalinowo powietrzny przez ścianę. W całym domu będziemy mieli ogrzewanie podłogowe wodne z dużym buforem ciepła. Do tego, jako wspomaganie, solary na południowej połaci dachu. Będzie oczywiście wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz GWC wodny 1. To wszystko tłumaczy brak 3 kominów z wersji M04B. Czwartego nie ma bo nie będziemy mieli kominka. W przyszłości jak już stwierdzimy, ze jednak nie jesteśmy w stanie żyć bez żywego ognia w metalowej skrzyneczce :wink: to w rogu salonu zainstalujemy kozę salonową z zewnętrznym kominem.

To co napisałem o gazie jest rozwiązaniem alternatywnym. Mam zamiar grzać nasz domek prądem (poprzez bufor ciepła) i dlatego walczę ze wszelkimi mostkami cieplnymi już na etapie projektu.

Pozdrawiam

Grzelid
07-02-2008, 21:02
Wspaniałowcy

Ceny materiałów budowalnych znów idą po woli do góry może niet ak szybko jak w zeszłym roku (to co siedziało to był niezły szok) ale jednak. W związku z tym zaczynamy kupować materiały wykończeniowe. Kupiliśmy już m.in. styropian na cały dom. Mam przy okazji do Was pytanko: jakie tynki planujecie na waszych elewacjach. Zastanawiam sie nad wyborem pomiędzy tynkami akrylowymi a silikatowymi. Slyszałem że tynki sylikatowe są lepsze. Ale słyszałem również dobre opinie o tynkach akrykowych. Przy wycenie tynki sylikatowe wyszły 1200 zł. wiecej. Więc zastanawiam sie które wybrać - poradźcie. Muszę przy tym powiedziec, że działkę mam oddaloną od lasu a dom stoi 8m od ślepej drogi o małym ruchu wykonanej z kostki betonowej.

http://grzelid.fotosik.pl

kaura
09-02-2008, 12:56
Schody od marchewki- piękne są to fakt ale cenowo to odlegla galaktyka.. :(

Adamol
09-02-2008, 16:31
Do tego, jako wspomaganie, solary na południowej połaci dachu. Będzie oczywiście wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła oraz GWC wodny 1. To wszystko tłumaczy brak 3 kominów z wersji M04B. Czwartego nie ma bo nie będziemy mieli kominka. W przyszłości jak już stwierdzimy, ze jednak nie jesteśmy w stanie żyć bez żywego ognia w metalowej skrzyneczce :wink: to w rogu salonu zainstalujemy kozę salonową z zewnętrznym kominem.
To co napisałem o gazie jest rozwiązaniem alternatywnym. Mam zamiar grzać nasz domek prądem (poprzez bufor ciepła) i dlatego walczę ze wszelkimi mostkami cieplnymi już na etapie projektu.
Pozdrawiam
Piotrze, jaki planujesz rekuperator i gwc? Jakiego producenta, o jakich prametrach?
Co do kozy, to pamiętaj, że nie bardzo można zastosować coś takiego z otwartą komorą spalania. A jężeli zamknięta komora spalania, to za wczasu warto pomyśleć o rurze doprowadzającej powietrze...
Co masz na myślić, pisząc o walce z mostkami? Jakie planujesz ocieplenie?
Pozdrawiam

jarek1979
10-02-2008, 22:15
No powitac, powitać kolejnych Małopolan..
Czyli jednak kuchni z wyspą nie będzie? :wink:


Niestety, wyspy nie będzie. Ale za to Wspaniały ma kilka innych zalet ;)



U nas na razie nic sie nie dzieje, co z jednej strony pozwala troche odpocząć przed najgorszym etapem, a z drugiej juz mnie lekko denerwuje, bo ja - narwaniec juz bym chciała mieszkać.


Ja już nie mogę się doczekać takiego stanu jak u Was. Marzy mi się też chwila spokoju... tydzień w trakcie którego nie miałbym nic do załatwiania... Chociaż z drugiej strony, dzięki temu bieganiu po urzędach, czuję, że coś się dzieje i jestem bliżej realizacji celu.

jarek1979
10-02-2008, 22:17
Życzę powaodzenia w załatwianiu formalności i do dzieła. My jesteśmy na etapie stanu surowego otwartego i budujemy ten sam wariant domu co Ty. tj M04aL. W moich wcześniejszych postach (zacząłem pisać na forum w grudniu zeszłego roku) mozesz przeczytać o zmianch, które my wprowadziliśmy w naszym wspaniałym. Może będziesz chciał wybudować zadaszony taras. Na naszym fotosiku możesz zobaczyć nasza propozycję.


Bardzo podoba mi się Wasz taras. Zastanawiam się nawet czy nie podkraść Wam pomysłu. Albo może lepiej wybudować altankę... Albo to i to...
Za dużo tych decyzji do podjęcia. ;)

piotrmw
11-02-2008, 00:16
Adamie, zarówno rekuperator jak i gwc zamierzam zmontować sam. Kupię wymienniki i wentylatory, odpowiednio to poskładam dodając filtry i pozostały osprzęt. Pozwoli mi to optymalnie dobrać parametry urządzenia do kubatury wentylowanych pomieszczeń. GWC wodny typ1 jest dość dobrze opisany na forum muratora - w skrócie jest to 150 - 250 mb rury takiej jak do podłogówki zakopanej ok. 1m pod ziemią (wokół fundamentów, pod podjazdem, ...), pompka obiegowa i odpowiedni wymiennik na czerpni powietrza. Po zalaniu instalacji glikolem unikniemy ryzyka zamarznięcia wymiennika rekuperatora w czasie mrozów, a w upały będziemy cieszyć się schłodzonym powietrzem w domu. 8)

Co do kozy (i kominka), to przy wentylacji mechanicznej wchodzi w grę tylko zamknięta komora spalania z czujnikiem otwarcia komory. O rurze też myślimy :)

Mostki cieplne: rezygnujemy z balkonu, prawdopodobnie tarasu, zastosujemy wzmocnione ocieplenie nadproży, odpowiednie osadzenie okien, bramy - miejsca wielokrotnie opisywane w muratorze i na forum. Domek planujemy ocieplić 20 cm styropianem, dach - 30 cm wełny.

Adamie, a Ty planujesz jakieś zmiany w swoim energooszczędnym Wspaniaym? Gdzie umieścisz rekuperator, czerpnię, wyrzutnię?

Pozdrawiam

kaura
11-02-2008, 12:13
Wspaniałowcy

Zastanawiam sie nad wyborem pomiędzy tynkami akrylowymi a silikatowymi. Slyszałem że tynki sylikatowe są lepsze. Ale słyszałem również dobre opinie o tynkach akrykowych.
http://grzelid.fotosik.pl

Grzelid - niestety w temacie tynków nie mogę na razie nic powiedzieć.
Za to szukam desek (lub imitacji desek) które nadawałyby się na deskowanie na elewacji.
Podrzuccie jakieś namiary jeśli wpadły Wam w oko.

Grzelid
11-02-2008, 15:31
kaura

Jeśli chodzi o deski na elewację to też jestem na etapie poszukiwań odpowiedniego producenta. Dowiedziałem sie , że jesli chce sie montaować deski elewacyjne o grubości 1,9cm (bo tyle ma deska po obrobieniu jej ze standartowej grugości 2,5cm) jej szerokość nie może być większa niż 15cm. w przewciwnym razie deski mogą ulegać tzw. "łódeczkowaniu". Jeśłi chciałabyś montawać deki szersze np: 20 cm to grubość deski musi wynosić min.2,5cm. Oczywiście układać należy deski wysuszone. Jesli w tzw. między czasie dowiesz się coś o tynkach to daj znać. Pozdro.

jarek 1979

Jeśli bedziesz chciał wybudować taki sam taras jak nasz mogę Ci przesłać na wskazany adres papierową wersję rysuneku konstrukcyjnego tarsau z mojego projketu. Prześlij mi wtedy swoje namiary na mojego priva

http://grzelid.fotosik.pl

tbuszko
12-02-2008, 21:12
Witam,

jeżeli mogę doradzić , to proszę nie oszczędzac na tynku zewnętrzym,
będzie on wizytówką całego domu,
w skali całości kosztów wykonania elewacji ta różnica nie jest duża,
proszę przycisnąc trochę dystrybutora o lepszą cenę ...:)

A tynk silikatowy jest na pewno lepszy od akrylowego,
ma właściwości samooczyszczające się , nie przyciąga brudu jak akryl,

polecam.....


Wspaniałowcy

Ceny materiałów budowalnych znów idą po woli do góry może niet ak szybko jak w zeszłym roku (to co siedziało to był niezły szok) ale jednak. W związku z tym zaczynamy kupować materiały wykończeniowe. Kupiliśmy już m.in. styropian na cały dom. Mam przy okazji do Was pytanko: jakie tynki planujecie na waszych elewacjach. Zastanawiam sie nad wyborem pomiędzy tynkami akrylowymi a silikatowymi. Slyszałem że tynki sylikatowe są lepsze. Ale słyszałem również dobre opinie o tynkach akrykowych. Przy wycenie tynki sylikatowe wyszły 1200 zł. wiecej. Więc zastanawiam sie które wybrać - poradźcie. Muszę przy tym powiedziec, że działkę mam oddaloną od lasu a dom stoi 8m od ślepej drogi o małym ruchu wykonanej z kostki betonowej.

http://grzelid.fotosik.pl

Adamol
12-02-2008, 22:03
Adamie, zarówno rekuperator jak i gwc zamierzam zmontować sam. Kupię wymienniki i wentylatory, odpowiednio to poskładam dodając filtry i pozostały osprzęt. Pozwoli mi to optymalnie dobrać parametry urządzenia do kubatury wentylowanych pomieszczeń. GWC wodny typ1 jest dość dobrze opisany na forum muratora - w skrócie jest to 150 - 250 mb rury takiej jak do podłogówki zakopanej ok. 1m pod ziemią (wokół fundamentów, pod podjazdem, ...), pompka obiegowa i odpowiedni wymiennik na czerpni powietrza. Po zalaniu instalacji glikolem unikniemy ryzyka zamarznięcia wymiennika rekuperatora w czasie mrozów, a w upały będziemy cieszyć się schłodzonym powietrzem w domu. 8)

Co do kozy (i kominka), to przy wentylacji mechanicznej wchodzi w grę tylko zamknięta komora spalania z czujnikiem otwarcia komory. O rurze też myślimy :)

Mostki cieplne: rezygnujemy z balkonu, prawdopodobnie tarasu, zastosujemy wzmocnione ocieplenie nadproży, odpowiednie osadzenie okien, bramy - miejsca wielokrotnie opisywane w muratorze i na forum. Domek planujemy ocieplić 20 cm styropianem, dach - 30 cm wełny.

Adamie, a Ty planujesz jakieś zmiany w swoim energooszczędnym Wspaniaym? Gdzie umieścisz rekuperator, czerpnię, wyrzutnię?

Pozdrawiam
Piotrze chylę czoła!
Ja mam problemy z wbiciem gwoździa, więc nawet nie próbuję robić coś bardziej skomplikowanego...
Jeżeli chodzi o mojego wspaniałego, to zamierzam:
- ocieplić fundamenty warstwą 16 cm styroduru
- na ściany wrzucić 20 cm styropianu z Neoporem
- zastosować rekuperator przeciwprądowy (może z wymiennnikiem entalipicznym), który umieszczę w garażu pod sufitem (inaczej nie zmieszczę się samochodem)
- gwc rurowy z rur rehau - 73 m
- okna z pakietem trzyszybowym
- kocioł gazowy kondensacyjny
To chyba tyle...
Zobaczymy co z tego wyjdzie
Pozdrawiam serdecznie

Grzelid
12-02-2008, 22:22
Chciałem Was zapytać o schody drewniane. Moż znaleźliscie coś ciekawego. Przy okazji chciałem zapytać o opinie o schodach firmy Rintal. Moze ktoś takie planuje albo ktoś z waszych znajomych ma schody tej firmy i może coś powiedzieć o ich eksploatacji.

Lookita
14-02-2008, 18:45
Hej...jak zyjecie Budowniczowie ?Jak zdroweczka i kondycje psychiczne?Zima sliczna wiec zapewne prace ida :-)
Ja rzadziutko odpisuje,ale sledze watek.Za jakis czas puszcze pare fotek...bo juz konczymy powoli ;-) powoli.....

Ktos pisze,ze da 16 cm styroduru....chyba za duzo.POza tym styrodur to droga izolacja...ja mam Urse xps 5 cm grubosci...i chyba to calkiem dobrze i nie trzeba wiecej...POza tym mam teren gliniasty wokol...wiec jak trzeba to sie daje.Pamietam,ze koszt plyt wyszedl mnie na cokol 1400 pln...
Kolega z Gdanska pisze ,ze sam zrobi GWC-podziwiam i ciekawy jestem dzialania i kosztow.Czasem mozna zaoszczedzic jak sie umie,a jak nie...to ja nie ryzykuje...
Dorota-mieszkasz juz?Jak z podlogowka?Wlaczylas juz?Chyba jeszcze troszke...U mnie nic nie peklo bardziej...
Robie ostateczne kosztorysy,stawiam na farby Beckersa-bedzie jeden kolor scian i sufitow.....A tak to...chce juz mieszkac...Pozdroweczki

dori
15-02-2008, 09:31
No hej!
Ja również śledzę wątek :) Nie - nie mieszkam jeszcze, nie włączyłam podłogówki, jest zbyt wcześnie... Ale piec chodzi, kaloryfery na górze grzeją. A kominek będzie zakładany może w przyszłym tygodniu.

Ale za to za tydzień w weekend przewozimy już nasze graty z bloku do domu :) Wow to dopiero będzie się działo.

Wczoraj kupiłam już wykładzinkę dywanową do pierwszego pokoju - tego z balkonem (u nas jest to jeden pokój z połączenia dwóch). Z wyprzedaży w Nom i:) . We wszystkich pokojach na górze będzie wykładzina dywanowa. Będą to sypialnie więc ma być przytulnie. I będzie niedrogo.

Na dole będzie gres. Widziałam różne płyty imitujące dechy podłogowe... Podobają mi się i wbrew wszystkiemu najfajniej na dziś wyglądają chińskie Wool... Kosztują 99zł/m2. Chciałabym mieć coś takiego w salonie.

Co do podłogi - wczoraj w jakimś czasopiśmie widziłam super rzecz w nowoczesnym extrime klimacie. Otórz podłoga zrobiona była z betonu polakierowanego na połysk! Do tego listwy przypodłogowe były z inoxu. Takie podłoże w nowoczesnej kuchni... Super. Tylko pewnie ściera się taki lakier. Pewnie jak z parkietu. Jak myślicie?

Wybraliśmy też niedrogie gniazdka Legrand z linii Cariva. Proste, białe - takie mają być. Ceny w marketach znam, a nasz elektryk dla nas je ściągnie z hurtowni taniej:)

Cały czas nie mam drzwi zewnętrznych :o Nie moge się zdecydować :lol: Wchodzimy i tak przez garaż - u nas z tyłu mamy drzwi wyjściowe na tyły domu.

Na ocieplenie kupiliśmy już styropian Genderkę 12cm. Ceny rosną więc nawet jak będziemy ocieplać na koniec lata - warto chyba było już go kupić. ostaliśmy go i tak już w cenie 110zł/m2. szaleństwo!

No i tak powolutku, ale skutecznie, do przodu :)

Pozdrowienia dla wszystkich!

kaura
15-02-2008, 11:44
A nam luty upływa na pomiarach:
okna, drzwi, brama, ogród zimowy, markiza, schody,
i wstępnych rozmowach z fachmanami:
instalacja elektryczna i alarmowa, wod-kan, wentylacja, kominek etc..
W poniedziałek wchodzi ekipa do izolacji p/wilgociowej- bedzie papa.
Tynki robimy klasyczne+ gładzie.
Znalazłam fajny parkiet na podłogówkę, robimy przymiarki do drzwi wewnętrznych, zewnętrzne najprawdopodobniej będą z oknoplusa- tak, tak robia tez całkiem przyzwoite drzwi.
UUFFF! Dużo tego.

kropka2
15-02-2008, 14:35
witam wszystkich.

od jakiegos czasu myslimy z narzeczonym o budowie domu. po przejrzeniu kilkuset projektow stanelo na "wspanialym" M04b.
jak dla nas jest idelany. usilnie sie w niego wpatrujemy i nawet nie beda potrzebne przerobki (no moze tylko zamkniecie kuchni od strony salonu).

mam do panstwa 2 pytania:
1. widze ze koszty budowy stanu surowego sa dosc duze. ale czy w cenie jest duzo kosztow ktore byly placone wykonawcom, czy tez wiekszosc byla robiona systemem gospodarczym (zawsze cos samemu mozna zrobic).
2.bylabym bardzo szczesliwa gdyby mozna bylo obejrzec ten domek "na zywo". czy ktos wybudowal ten dom w okolicach warszawy. widzialam wpisy z Legionowa ale moze ktos zbudowal bardziej od wschodniej strony albo w okolicach Siedlec itp.

kaura
15-02-2008, 19:15
Cześć kropka!

Można oczywiście zrobić cześć prac bez pomocy ekipy majstrów, jeśli ktoś się na tym zna. Warto przy tym dokładnie ustalić zakres prac ekipy, bo z doswiadczenia wiem, że różne pojecia niekonecznie znaczą to samo dla inwestora i wykonawcy.. np: okazało się ze dach bedziemy miec z podbitką, ale już wymalowanie jej to robota dodatkowa. Zapłaciliśmy, choć mogliśmy to zrobić sami.
:(
Ale na szczęście irytującego majstra mamy już za sobą.
Powodzenia życzę.

Lookita
16-02-2008, 10:22
Hej..
ja rowniez obliczam i doliczam i odliczam...grube tysiace :-)))
Sluchajcie-mowie do tych,ktorzy juz wiedza ile tynkow maja kupic :-)-ile meterkow srednio wychodzi scian zew?Jakiego rzedu sa to koszty-robocizna i material,jaki tynk i ile?Bardziej chodzi mi o ceny bez ocieplenia,jak sie uda odjac polozenie izolacji na zew. to odejme sobie sam.
Podbitka wazna rzecz-dzisiaj mam na wlasnej skorze doswiadczenie-majac folie na dachu-mam slady wilgocenia na wyszpachlowanej scianie w pok. nad garazem-powoli rozumiem dlaczego tak sie dzieje.Otoz nie mam podbitki,wiatr zawiewa mi pod dachwoki i pod folie na polac poddasza.Mam w tecj cwili dosc duza roznice w grzaniu gory i dolu,wilgoci troche w srodku od mas szpachlowych, a mam rowniez wylaczone ogrzewanie na gorze.Grzejniki dio malowania scian sa posciagane.Totez wykrapla mi sie wilgoc w miejscu najwiekszego przewiewu od zew. polaci a sciana na styku kolankowej czesciowo i polaci dachu od wschodu.Tak sobie to tlumacze.Dzisiaj sie to pojawilo,wczesniej zadne descze ani wichury nic nie wkraplaly bo widzielibysmy.Nie mam dodam w tej chwili wentylacji grawitacyjnej-kanaly od reku sa zatkane zeby ich nie zasyfic.Tak wiec...znow pogoda mi weszla nie w pore...Juz pare razy tak mialem....
Ale idziemy do przodu ....
Gniazdka elektr- mam 2-3 podwoje Berkera czy jakos tak,mam zwykle polskie-roznica straszna w montazu i jakosci trzymania.Warto dac wiecej bo....widac i czuc.Legrand tez fajny,ale bede komponowac kolory pozniej,na raty...jednak tu bede kupowac dobre marki gniazdek...Merten?Tez jakies fajne,mozna zmieniac kolorki ramek i klawiszy...
Kolorki powoli juz komponujemy-bedzie prosto-bez wykrzykow-jeden kolor na wszystko i juz.Kalkuluje znow kuchnie,firma, a raczej jej glowny projektant-pracownik ,po 6-7 miesiacach okazyjnych spotkan i dzialan z nami....zachowal sie jak wielki rozkapryszony , rozpieszczony dzieciak-chlop.Wielki jak dab a dupa-fajtlapa jak u slonia i slaby jak wykonczony psychicznie i maltretowany przez homoseksualistow facet :-))))Rece mi opadly,przelknalem smak porazki,goryczy lekkiego ponizenia,ale zalezalo mi na jakosci mebli lokalnej fabryczki.Mysle, jak tu pozalic sie wlascicielowi fabryczki....A ja nic naprawde wielkiego nie zadalem i nie wymagalem..po prostu-klient to ma prawo pytac,drazyc,aranzowac.Ech...szkoda mi reki ale bym w ten wielki cwany i glupi leb walnal...koszem na smieci albo czyms.Z najglupszymi murarzami tak nie gadalo mi sie i nie zakonczylo , jak z gostkiem z wyzszym wyksztalceniem i kultura osobista.A tu taki palant i mazgaj....Bleeeee-nie lubie takich.Ale co tam ;-)
Nie ma nic gorszego jak facet - pierdola :-)))
Kauro-a czemu nie zrobilas podbitki z pcv?Fajne robia, pod kolorki i koszta mniejsze...troche popracuje i porozpreza sie ale...nie ma malowania co jakis czas,i montaz i finito...Ja planuje takowa...ale pod graficik...Koszt orientacyjny wychodzi robocizny u mnie okolo 3500-3800 za domek....
Mam juz kafelki w pralnio-suszarni,fajny widok na tle surowizny reszty domku,gladzie wszedzie,szlify od dzisiaj...i kafli reszta juz od srody-wszystko zwioza z wawy....Baterie Deante beda,ceramika...coz kombinujemy.
Czy znacie lub mozecie cos powiedziec o meblach firmy www.antado.pl ?

k4
16-02-2008, 12:49
Hej
Długo się nie odzywałam.
Z żalem zawiadamiam, że żegnamy grono wspaniałych. Znaleźliśmy projekt, w którym musimy zrobić tylko kilka kosmetycznych przeróbek. Salome z Archpelagu wygrał ze Wspaniałym ze względu na ustawniejszą kuchnię i większą kotłownię (rezygnujemy z garderoby -tylko szafa wnękowa). Życzę wszystkim wspaniałych "Wspaniałych".

piotrmw
17-02-2008, 00:32
Witajcie.
Przemyśleliśmy nasze potrzeby, możliwości, uwagi krytyków :wink: oraz wcześniejsze wypowiedzi na temat małej szerokości garażu i zdecydowaliśmy się pójść jeszcze jeden krok dalej. Poszerzamy garaż o 90 cm. Efekt: Szerokość garażu - niemal 6,5m, damy bramę garażową 5m, na górze poszerzenie "małej" łazienki i delikatne sypialni. Generalnie podnosimy ściankę kolankową o dwa pustaki i zostawiamy ścianki przeddziałowe [o wysokości 130cm], ale lekko cofnięte (w przestrzeni między nimi a kolankowymi chcę poprowadzić niektóre instalacje, np. rury wentylacji mechanicznej). Dodatkowo kosmetyczne zmiany na górze: połączenie małych dodatkowych pokoi i lekkie przesunięcie drzwi sypialni nad naszą kuchnią.

Aktualny rzut parteru:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/65a1bc52f8779833.html
aktualny rzut piętra:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e95e87f2b77f9479.html
i poprawiona wizualizacja zmian frontowej części domu:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/11ea0beb62894112.html
Widać tu:
- podniesioną ściankę kolankową (bez wydłużania krokwi),
- poszerzenie garażu i przesunięcie bramy garażowej do przodu (odpowiednie podniesienie kalenicy nad garażem)
- powiększenie bocznych okien na parterze frontowej ściany (u nas są to: gabinet i garderoba-szatnia)

I co Wy na to?

A tak przy okazji - zauważyliście, że wszystkie wizualizacje w Muratorze są robione w taki sposób jakby aktualnie oglądana ściana była oświetlana bezpośrednio przez słońce - niezależnie z której strony widok oglądamy. Nierealne? Ale jaki efekt marketingowy :wink:
Pozdrawiam

Lookita
17-02-2008, 01:14
:-)

Grzelid
18-02-2008, 08:33
Piszecie ostatnio dość często o wentylacji mechanicznej. Chciałbym Was zapytać jaki jest orientacyjny koszt wykonania takiej instalacji dla Wspaniałego i kak to się ma w zestawieniu nakład zyski w eksploatacji.

http://grzelid.fotosik.pl

Lookita
18-02-2008, 08:45
Hello,
zyski...ale jakie?Materialne czy niematerialne?
Ja nie mam jeszcze dzialajacej,ale na materialne zyski nie nastawiam sie.
Bardziej na komfort,a ten na pewno bedzie-ciagla wymiana powietrza,cyrkulacja...wiec to zyski niematerialne sa.
Koszta-15 tys reku z instalacja, gwc-ceny rozne-u mnie gruntowy,plytowy,bezprzeponowy-czyli pracujacy non stop-13 tys.Za 3-4 miesiace mam zamiar wszystko odpalic.
Podobno odzysk ciepla bedzie,moze i tak,ale nie licze na tow taki sposob,bym mogl tylko tym ogrzac domek.
Dzisiaj uswiadomilem sobie,ze po podniesieniu scian kolankowych i powiekszeniu pow. uzytkowej moj Wspanialy ma okolo 185 m.kw. Doszly koszta kolejne w wykonczeniowce,ale ...warto i tak.

kaura
18-02-2008, 09:56
Tak jak pisze Łukasz powyzej:
przede wszystkim komfort.
Przy kalkulacji warto wziac pod uwagę tez inne czynniki, które wpływają na energoszczedność domu. Instalacja wentylacji mechanicznej na nic bedzie, jesli z domu bedzie ciepło uciekało dachem, ścianami, oknami, podłoga...etc..
wtedy na peno sie nie zwróci.
A co nas skłoniło do wentylacji mechanicznej?
Obecnie w domu mamy CO z piecem z podajnikiem w postaci rąk taty lub meża, (moich czasami tez) efekt taki ze wietrzymy dom prawie cały czas, ciepło ucieka w kosmos..
a jeszcze niedawno wymieniliśmy okna na super szczelne..
Efekt- ciepło, ciepło, gorąco przy wilgotności ok30%.
Dlatego u nas wentylacja mechaniczna bedzie na pewno.

Lookita
18-02-2008, 10:04
Halo Kasia :-)
jak zdroweczko?Ja wlasnie zalatwiam majac wolny dzien rozne wazne rzeczy-rzeczoznawce z firmy ubezp. bo mi ciezarowka wjechala do srodka mojej toyotki,nie mam szyby i drzwi uszkodzone,wiec zebram o samochod u Zony ;-) a moim za zimno by chulac,ale Lukasz jakos sobie daje radke,dzisiaj wycenki paneli porobilem,chlopaki szlifuja i ....bieda Pani , oj bieda :-)))Trzymaj sie.

agwes
18-02-2008, 10:46
Byliśmy u Dori, widzieliśmy jej wspaniały domek i to nas jeszcze bardziej utwierdziło w przekonaniu, że wybraliśmy dobrze. Warto oglądać już zbudowane domy zmienia to spojrzenie niekiedy zupełnie. W naszym przypadku raczej na korzyść.
Dori Wasz domek jest naprawdę piękny no i położony w pięknym miejscu. Bryła zewnętrzna jest jak dal mnie niemalże idealna :) .
Cieszę się , że miałam okazję spojrzeć na niego od środka. Kilka rzeczy „zgapię” na pewno :D Dori mi wyostrzyła czujność na drobnostki które są tak ważne w końcowym etapie- urządzania wnętrza. (np.: podniesienie okien w kotłowni i spiżarni- nie burzy całości bryły a pozostawia więcej miejsca w środku , przesuniecie o kilka centymetrów drzwi, grzejników w celu lepszej funkcjonalności) .
Po połączeniu salonu z gabinetem na dole jest sporo miejsca my jednak zostawimy oddzielone pokoje. Generalnie całość prezentuje się nieźle, wnętrza jak dal mnie raczej funkcjonalne.
Nawet wielkość kotłowni nie jest dal mnie tak wielkim problemem jak-no właśnie jest jeden duży minus-rozmiar kuchni. Jest naprawdę mała nie myślałam, że aż tak, okna w niej fajna sprawa, ale zajmują sporo miejsca przez co zabierają miejsce meblom. Tutaj trzeba będzie się sporo nagimnastykować, żeby to dobrze zagospodarować.
Tak poza tą nieszczęsną kuchnią Wspaniały jest wspaniały.
Dori jeszcze raz wielkie dzięki, za umożliwiłaś nam obejrzenie waszej chatki.

Po przyjeździe mój chłop dostał niezłego powera, skanował plany, ustawiał, przestawiał, przesuwał, burzyła, ciekawe co z tego wyjdzie :D

Pozdrawiam wszystkich

Magda i Michał
18-02-2008, 12:11
Dori mi wyostrzyła czujność na drobnostki które są tak ważne w końcowym etapie- urządzania wnętrza. (np.: podniesienie okien w kotłowni i spiżarni- nie burzy całości bryły a pozostawia więcej miejsca w środku , przesuniecie o kilka centymetrów drzwi, grzejników w celu lepszej funkcjonalności) .

Dori, możesz trochę opiszesz na czym np. polegało:
- podniesienie okien w kotłowni (czy one nie są i tak prawie pod sufitem?)
- przesunięcie o kilka centymetrów drzwi.. chodzi o wyjściowe? co przez to zyskałaś?

A co do kuchni, to ja będę sobie przesuwała okno kuchenne od frontu... tak aby na ścianie, która sąsiaduje z korytarzem postawić lodówkę i aby nie wchodziła mi w okno... tak aby meble były ustawione w L...

pozdrawiam

kropka2
18-02-2008, 13:16
Cześć kropka!

Można oczywiście zrobić cześć prac bez pomocy ekipy majstrów, jeśli ktoś się na tym zna. Warto przy tym dokładnie ustalić zakres prac ekipy, bo z doswiadczenia wiem, że różne pojecia niekonecznie znaczą to samo dla inwestora i wykonawcy.. np: okazało się ze dach bedziemy miec z podbitką, ale już wymalowanie jej to robota dodatkowa. Zapłaciliśmy, choć mogliśmy to zrobić sami.
:(
Ale na szczęście irytującego majstra mamy już za sobą.
Powodzenia życzę.


dzieki za odpowiedz. wiem ze cen materialow sie nie przeskoczy ale reszta...
biorac pod uwage cala budowe to:
-geodeta za darmo,
-koparki i inny sprzet co by porzadek na dzialce zrobic i wykopac fundamenty tez
-brat zajmuje sie ocieplaniem
-inny kladzie dachy
-jeszcze inny robi instalacje eletryczne
kolejny jest glazurnikiem
-a moj narzeczony tez juz jakies doswiadczenie w budowie ma (pomagal murarzom stawiac dom) no i jest stolarzem meblowym co znacznie zmniejszy koszt umeblowania :wink:

wiem ze na takich rzeczach nie oszczedzi sie nie wiadomo ile ale...grosz do grosza i zawsze to cos

no i ponawiawm pytanie. czy mozne ktos zbudowal w okolicy Warszawy wspanialego i moglby go udostepnic do obejrzenia. narzeczony jest gotowy budowac w ciemno ale ja wolalabym go najpierw zobaczyc

Magda i Michał
18-02-2008, 14:16
no i ponawiawm pytanie. czy mozne ktos zbudowal w okolicy Warszawy wspanialego i moglby go udostepnic do obejrzenia. narzeczony jest gotowy budowac w ciemno ale ja wolalabym go najpierw zobaczyc

nie pamiętam na której stronie, wróć do poprzednich, tam jest cała lista, kto gdzie buduje Wspaniałego i jaką dokładnie wersje...

my np. pod Warszawą - Rusiec, ale dopiero zaczynamy budowę.... więc na razie nic pokazać nie możemy. ale za pół roku... kto wie?:)

kropka2
18-02-2008, 14:40
no i ponawiawm pytanie. czy mozne ktos zbudowal w okolicy Warszawy wspanialego i moglby go udostepnic do obejrzenia. narzeczony jest gotowy budowac w ciemno ale ja wolalabym go najpierw zobaczyc

nie pamiętam na której stronie, wróć do poprzednich, tam jest cała lista, kto gdzie buduje Wspaniałego i jaką dokładnie wersje...

my np. pod Warszawą - Rusiec, ale dopiero zaczynamy budowę.... więc na razie nic pokazać nie możemy. ale za pół roku... kto wie?:)

dziekuje juz znalazlam liste.

widze ze Grzelid i Lookita buduja niedaleko. ja jestem z Mińska Mazowieckiego. pytanie do ww. forumowiczow: czy bylaby mozliwosc obejrzenia domu.bardzo by mi to pomoglo w podjeciu ostatecznej decyzji.

dori
18-02-2008, 15:14
Dori, możesz trochę opiszesz na czym np. polegało:
- podniesienie okien w kotłowni (czy one nie są i tak prawie pod sufitem?)
- przesunięcie o kilka centymetrów drzwi.. chodzi o wyjściowe? co przez to zyskałaś?

A co do kuchni, to ja będę sobie przesuwała okno kuchenne od frontu... tak aby na ścianie, która sąsiaduje z korytarzem postawić lodówkę i aby nie wchodziła mi w okno... tak aby meble były ustawione w L...

pozdrawiam

Magda i Michał
Co do okien - to niezupełnie tak - my ich nie podnieśliśmy tylko zmniejszyliśmy bodajże o połowę, jakby ścięliśmy od dołu. Co powoduje więcej przestrzeni w spiżarni i kotłowni i jakby z założenia uważam, że okna w takich pomieszczeniach nie powinny być duże. Zresztą do spiżarni zbyd dużo słońca by mi wpadało,a tam wiadomo: zapasy, warzywka - za ciepło byc nie może.
Co do przesunięcia drzwi - nie chodzi o wejściowe. Mamy dodatkowe drzwi wyjściowe na ogród z garażu. To raz. A Agwes chyba myślała o tym, że na górze jest łazienka (ta mniejsza) i jest tam zaplanowana w projekcie prysznic w rogu - który i jak nic nie zrobisz z wejściem czy przesunięciem ścianki - to nie wiem co za prysznic ma z tego wyjść o szerokości 60-70cm ...

Z oknem kuchennym - to naprawdę trafiony pomysł!


Agwes cała przyjemność po mojej stronie :)

kaura
18-02-2008, 22:08
-geodeta za darmo,
-koparki i inny sprzet co by porzadek na dzialce zrobic i wykopac fundamenty tez
-brat zajmuje sie ocieplaniem
-inny kladzie dachy
-jeszcze inny robi instalacje eletryczne
kolejny jest glazurnikiem
-a moj narzeczony tez juz jakies doswiadczenie w budowie ma (pomagal murarzom stawiac dom) no i jest stolarzem meblowym co znacznie zmniejszy koszt umeblowania :wink:



SZCZĘŚCIARZE Z WAS!!!
Mąż- stolarz skarb największy! Gdybyś kiedyś chciała go wypożyczyć to zapisuję się na liste :wink:

My oprócz braku czasu nie mamy jeszcze zmysłów konstrukcyjno- budowlanych.. W mojej rodzinie to raczej zapedy kupieckie mają, ale dzieki temu materiały mielismy po dobrych cenach.

Łukasz- odpowiadając na pytanie o podbitkę powiem tak:
jestem od początku budowy w temacie urządzania wnętrza i temat podbitki zlekceważyłam zupełnie jako mało istotny i nie wpływajacy na wystrój tychze wnętrz (cholera! cholera! cholera!) i teraz zła jestem na siebie, bo faktycznie gdybym sierota pomyślała wcześniej, to teraz byłaby szansa na zgranie koloru podbitki z kolorem elewacji.
Ale kichać na to! Mam piękne zastrzały- przypierdolniki podhalańskie (nie chce nikogo absolutnie obrazać) pod dachem i bedę je z duma eksponować na tle elewacji. A jak!
Lookita- a da sie jeszcze coś zrobić z Twoim samochodem?

Wymierzyliśmy w koncu okna (tzn. Spec z Oknoplusa) i właśnie oknoplus bedzie. Stwierdzilismy również ze na razie nie wstawiamy dwóch okien dachowych w pokoju nad salonem (właściwie są niepotrzebne) i 2 tysiaki zostaną w kieszeni :D
brama- Wiśniowski segmentowa, kolorowa, z napędem wychodzi 5600.
Zakochałam się w markizie z krakżalu (dwukolorowy bluszcz na kremowym tle) pięknota... Jutro jadę do lokalnego producenta schodów... zobaczymy jaka kwota padnie.
Pozdrawiam Młodych i Starych

Grzelid
19-02-2008, 09:06
Kropka 2

Budujemy nasz dom (Wspaniały M04a L) kolo Leginowa. Jeśli masz ochotę zapraszam w sobotę lub w niedziele. Przekaż namiary na emeila [email protected] odezwe się co do szczegółów.

http.//grzelid.fptosik.pl

Rybka74
22-02-2008, 07:40
Dori jak tam sie sprawuje piec ? czy mozesz powiedzieć, ile kosztowało Ciebie całe załozenie tego pieca,instalacji ,bojlera itd .. ?

Magda i Michał
22-02-2008, 10:40
Cześć Wspaniali..:)

właśnie zaczynam czytać informacje o oknach tarasowych i trochę się zmarszczyłam... piszą, że okna plastikowe w okleinie kolorowej przy wysokości powyżej 2,20 powinny mieć poprzeczki poziome inaczej się będą wypaczać.. albo że producent nie udziela na nie gwarancji jeśli takowej nie mają.. jednocześnie niektórzy nie chcą robić słupka ruchomego..

Proszę napiszcie jak u Was wygląda sprawa z Waszymi oknami tarasowymi...
jakie macie: drewno czy plastik? białe czy kolor? jaka wysokość? otwierane czy przesuwne? no i wreszcie jakiej firmy i jak wygląda kwestia gwarancji?

Lookita
23-02-2008, 09:03
Hej...
tez tak slyszalem,poczytajcie watki Jareko.Sa tam cenne info.
Ja problemow nie mialem bo:
obnizylem wymiar-producent moich okien nie chcial az takich zrobic,
a poza tym kupilem Urzedaski-drewniaki wiec....gra wszystko....

dori
25-02-2008, 11:42
Dori jak tam sie sprawuje piec ? czy mozesz powiedzieć, ile kosztowało Ciebie całe załozenie tego pieca,instalacji ,bojlera itd .. ?

Piec działa niezawodnie. Co do kosztów eksploatacji - cóż nie ma o czym pisać bo mamy ogrzewanie góry włączone cały czas i przy tym rozszczelniane i uchylnie otwarte okna - bo suszymy środek (posadzki betonowe zalane 2 tyg temu plus szpachlowanie i malowanie na górze). :o

Co do kosztów zakupu - piec 6800zł a reszta ujęta w kosztorysie całego wod-kan-co... A papiery teraz odnaleźć no to wielka sztuka - bo PRZEPROWADZILIśMY SIę !!! :P W sobotę. O rany - skąd człowiek nazbierał przez te kilka lat tyle tobołów, rupieci, gratów??!! Przeprowadzka to poważne przedsięwzięcie! No ale poszliśmy, jak zwykle, na wariata :lol: Za dwa tyg odpalimy podłogówkę. Sypiamy jeszcze w campingu - to nasza ulubiona sypialnia od kilku miesięcy :)

Aha - co do uruchomienia kotłowni to instalator chce za to wziąć dodatkowo jakieś 700-800zł! Nie wiem jak to u innych wygląda?

kropka2
25-02-2008, 12:04
wydrukowalismy rzuty wspaniałego i mama ma pomeczyc jakiegos architekta ile wezmie za zmiany.zlozyla tez juz w urzedzie wniosek o mape do celow projektowych
niby zmiany niewielkie bo tylko dostawienie scianki tak zeby oddzielic kuchnie od salonu, zmiana jednego okna,rezygnujemy z okien w dachu a dorzucimy obok balkonowych po jednym skrzydle, podciagniecie odplywu itp do pokoju nad kuchnia (bedzie tam pralnia,ewentualnie kuchnia, a jak ebdize troje dzieci to pokoj dla dziecka)

powiedzcie mi tylko dlaczego w projekcie mO4b nie ma komina od pomieszczenia gospodarzcego-tam gdzie bedzie piec? jakis chyba powinien byc.

anda1978
25-02-2008, 12:28
Wiam Wspaniałych po długiej nieobecności.
Pisaliście o różnych metodach pozyskiwania energii oraz nowoczesnych rozwiązaniach. Mam pytanko czy ktoś z Was ma zaprojektowane kolektory słoneczne na Wspaniałym. A może ktoś już wybudował takiego Wspaniałego. Przypominam będę budować M04B. Bardzo mnie intereuje ten temat
Pozdrawiam Starych i Nowych Wspaniałych

dori
25-02-2008, 13:40
wydrukowalismy rzuty wspaniałego i mama ma pomeczyc jakiegos architekta ile wezmie za zmiany.zlozyla tez juz w urzedzie wniosek o mape do celow projektowych
niby zmiany niewielkie bo tylko dostawienie scianki tak zeby oddzielic kuchnie od salonu, zmiana jednego okna,rezygnujemy z okien w dachu a dorzucimy obok balkonowych po jednym skrzydle, podciagniecie odplywu itp do pokoju nad kuchnia (bedzie tam pralnia,ewentualnie kuchnia, a jak ebdize troje dzieci to pokoj dla dziecka)

powiedzcie mi tylko dlaczego w projekcie mO4b nie ma komina od pomieszczenia gospodarzcego-tam gdzie bedzie piec? jakis chyba powinien byc.

Kropka - piszesz o zmianach, które wg mojego mniemania, poprawcie mnie jeśli się mylę - nie wymagają pozwolenia. Scianki działowe stawiasz gdzie chcesz albo ich w ogóle nie budujesz. Ja nie postawiłam ścianki między pokojami z wyjściem na balkon. Z kolei usunięcie nośnej - muszą być technicznie wyrysowane przez osobę z uprawnieniami - a jeśli nie masz jeszcze adaptacji, to rzeczywiście na tym etapie zrobi to adaptator.
Co do okien - podobnie jest - jeśli ich nie zmieniasz jakoś drastycznie, to ok. Myślę, że likwidacja dachowych też nie wymaga specjalnych pozwoleń. Ale - wg mojego skromnego zdania - ja bym tego nie robiła. Dają one rzeczywiście sporo światła. A miejsca na to żeby dorzucić do balkonowych skrzydła - jest naprawdę niewiele...
Co do ścianki w kuchni - też chciałam się pokusić o jej zamknięcie. Jednak wyszłaby z tego straszna klitka. Nie obraź się przypadkiem, to tylko moje skromne zdanie i odczucia :P Moja propozycja - odwiedź już któregoś wybudowanego Wspaniałego, KONIECZNIE, zawsze to daje jaśniejszy obraz sytuacji...

A instalację wod-kan-co oraz elektrykę kładziesz jak Tobie się tylko podoba. Ustalasz sobie to już potem z instalatorami. Więc w projekcie też nie nanosisz żadnych zmian.

Komin oczywiście jest w pomieszczeniu gospodarczym. Fakt, że na ogrzewanie gazowe. Masz już projekt? Na nim wszystko widać.

Anda1978 - ja w materii, o której piszesz i pytasz, niestety nie mam nic do powiedzenia :wink:

Pozdrowienia!

kropka2
25-02-2008, 15:10
Kropka - piszesz o zmianach, które wg mojego mniemania, poprawcie mnie jeśli się mylę - nie wymagają pozwolenia. Scianki działowe stawiasz gdzie chcesz albo ich w ogóle nie budujesz. Ja nie postawiłam ścianki między pokojami z wyjściem na balkon. Z kolei usunięcie nośnej - muszą być technicznie wyrysowane przez osobę z uprawnieniami - a jeśli nie masz jeszcze adaptacji, to rzeczywiście na tym etapie zrobi to adaptator.
Co do okien - podobnie jest - jeśli ich nie zmieniasz jakoś drastycznie, to ok. Myślę, że likwidacja dachowych też nie wymaga specjalnych pozwoleń. Ale - wg mojego skromnego zdania - ja bym tego nie robiła. Dają one rzeczywiście sporo światła. A miejsca na to żeby dorzucić do balkonowych skrzydła - jest naprawdę niewiele...
Co do ścianki w kuchni - też chciałam się pokusić o jej zamknięcie. Jednak wyszłaby z tego straszna klitka. Nie obraź się przypadkiem, to tylko moje skromne zdanie i odczucia :P Moja propozycja - odwiedź już któregoś wybudowanego Wspaniałego, KONIECZNIE, zawsze to daje jaśniejszy obraz sytuacji...

A instalację wod-kan-co oraz elektrykę kładziesz jak Tobie się tylko podoba. Ustalasz sobie to już potem z instalatorami. Więc w projekcie też nie nanosisz żadnych zmian.

Komin oczywiście jest w pomieszczeniu gospodarczym. Fakt, że na ogrzewanie gazowe. Masz już projekt? Na nim wszystko widać.


1. co do kuchni-wszyscy jestesmy zgodni ze nie chcemy otwartej na salon. chcemy postawic sciane tak zeby byla rowno z ta sciana od pokoju na gorze .tak zeby wyszla jedna sciana do samej gory, wylac tez pod nia fundamenty. czy wyjdzie klitka-nam wystarczy. teraz mam kuchnie sporo mniejsza i jest ok.

2.faktycznie instalacje robimy jak chcemy

3.okna w dachu to na razie taki pomysl. to od poludnia ok ale takie od polnocy. mysle ze lepszym rozwiazaniem bedzie je zlikwidowac a dorzucic przy balkonowym jedno skrzydlo zwyklego. bedzie od zachodu wiece swiatla da tyle samo. chyba ze sie myle :roll:

myslimy jeszcze o tym oknie z przodu, niby balkonowe "donikad".zeby zrobic zwykle jak te obok

4. komin dobrze ze jest. jeszcze nie wiemy jakie ogrzewanie: weglowe czy gazowe. przypomnialo mi sie jeszcze ze chcemy zlikwidowac kominek w salonie-niepotrzebny nam


jeszcze nie mamy projektu. mama ma pomeczyc projektanta wlasnie jak to jest z tymi zmianami, moze cos doradzi i ile ewentualnie wezmie.

dobrze ze jest geodeta bo jak bym miala teraz te wszystkie papierki latac i zaplatwiac :roll:

dori
25-02-2008, 15:24
myslimy jeszcze o tym oknie z przodu, niby balkonowe "donikad".zeby zrobic zwykle jak te obok

My tak właśnie zrobiliśmy - nad wejściem są 3 równe okienka :)

kaura
26-02-2008, 12:18
myslimy jeszcze o tym oknie z przodu, niby balkonowe "donikad".zeby zrobic zwykle jak te obok

My tak właśnie zrobiliśmy - nad wejściem są 3 równe okienka :)

Fajnie to wygląda, choć zmniejsza się ilość światła dopływającego do pomieszczenia. U nas od tej strony jest północ i drzewa, i zdecydowaliśmy że nie "obetniemy" drzwi bo chcemy jak najwięcej światła. A od strony garażu bedzie niedługo dom sąsiada co z kolei ograniczy dopływ światła do pokoju nad garażem. Scięcie tych drzwi tez jest do zaakceptowania.

Kropka- nie szkoda Wam tego kominka?
Ja już nie mogę się doczekać właśnie tej przyjemności gapienia się w ogień.

U nas pomiarów i ustaleń ciąg dalszy..
Pozdrawiam

kropka2
26-02-2008, 12:33
myslimy jeszcze o tym oknie z przodu, niby balkonowe "donikad".zeby zrobic zwykle jak te obok

My tak właśnie zrobiliśmy - nad wejściem są 3 równe okienka :)

Fajnie to wygląda, choć zmniejsza się ilość światła dopływającego do pomieszczenia. U nas od tej strony jest północ i drzewa, i zdecydowaliśmy że nie "obetniemy" drzwi bo chcemy jak najwięcej światła. A od strony garażu bedzie niedługo dom sąsiada co z kolei ograniczy dopływ światła do pokoju nad garażem. Scięcie tych drzwi tez jest do zaakceptowania.

Kropka- nie szkoda Wam tego kominka?
Ja już nie mogę się doczekać właśnie tej przyjemności gapienia się w ogień.

U nas pomiarów i ustaleń ciąg dalszy..
Pozdrawiam

u nas przod domu bedzie od wschodu, salon kuchnia od poludnia.
wiem tylko ze od zachodu sie raczej nie zapowiada sasiedztwo chyba ze krow bo tam nadal rolniczed dzialki sa.

kominka ani troche nam nie szkoda :roll: za to wczoraj mocno myslelismy o tym zamykaniu kuchni i...chyba jednak zostanie otwarta. tym bardziej ze TZ ja juz "wirtualnie" umeblowal i efekt mi sie bardzo spodobal.

z takich pomyslow ktore jeszcze mamy to dorzucic z tylu garazu zwykle drzwi.

Magda i Michał
26-02-2008, 17:22
za to wczoraj mocno myslelismy o tym zamykaniu kuchni i...chyba jednak zostanie otwarta. tym bardziej ze TZ ja juz "wirtualnie" umeblowal i efekt mi sie bardzo spodobal.


wy macie wersję A czy B? i czy można prosić o umieszczenie wizualizacji? albo przesłania na priva ([email protected])? Strasznie jestem ciekawa, bo ja mam wersję B i też jestem na etapie rozkładu kuchni..

kropka2
28-02-2008, 10:23
wy macie wersję A czy B? i czy można prosić o umieszczenie wizualizacji? albo przesłania na priva ([email protected])? Strasznie jestem ciekawa, bo ja mam wersję B i też jestem na etapie rozkładu kuchni..

mamy wersje B. niestety nie mam mozliwosci wyslac wizualizacji.

dori
28-02-2008, 11:39
Zamówiłam dziś kuchnię. Szkoda, że nie mogę wrzucić rysunków, chociaż może cos wykombinuję. W stylu nowoczesnym. Otwarta na salon ale z wy ższym barkiem, tak aby przesłonić częściowo blaty robocze. Koszt mebli plus okap wyspowy Teka plus zlew plus kran - czyli bez agd - wychodzi 12500. I powiem Wam, że na początku byłam przerażona taką kwotą ale w innych salonach za same meble często wołali dużo więcej :o Cóż - kuchnia MUSI być!

kropka2
28-02-2008, 12:46
dori ja wiem czy duzo. tam gdzie pracuje moj narzeczony ceny zaczynaja sie grubo ponad 20 tys :roll:
jak ja sie ciesze ze bedzie komu umeblowac dom-tym bardziej jak sie naslucham jak sie ma cena do jakosci takich mebli (przynajmniej w jego firmie) :roll:

Magda i Michał
28-02-2008, 20:58
Zamówiłam dziś kuchnię. Szkoda, że nie mogę wrzucić rysunków, chociaż może cos wykombinuję. W stylu nowoczesnym. Otwarta na salon ale z wy ższym barkiem, tak aby przesłonić częściowo blaty robocze.

ja dokładnie tak samo chce urządzić... pół otwartą, z wysokim barkiem i krzesełkami barowymi od strony jadalni. Nad blatem chciałabym powiesić lampki na takich dłuższych kablach. Prosto a w miarę nowocześnie.. dlatego tym bardziej jestem ciekawa, jak to u Ciebie wygląda.

kaura
29-02-2008, 20:20
Mam prośbę do osób, które wybudowały wersję A:
Czy ktoś zamienił biegi schodów w salonie. Całkiem mozliwe ze bedziemy musieli to zrobic, bo wtedy schody mogą być lepiej umocowane.
Jeśli ktoś mógłby się podzielic zdjeciami, lub wizualizacjami byłabym bardzo wdzięczna.

Grzelid
29-02-2008, 21:38
kaura

My jak wiesz też budujemy wersję A. Bedziemy mieli drewniane zabiegowe schody w salonie . Planujemy zacząc bieg schodów przy ścianie. Wczoraj w ramach wstepnej przymiarki był u nas facet z firmy Rintal. Zrobił pomiar i wycenę dla schodów zaczynąjacych swój bieg przy ścianie. Powiem, że schody te wyszły jak dla nas drogo ok. 20.000. Dla schodów Bitra Gara firmy Rintal nie ma akurat znaczenia dla ich nośności czy będą prowadzone po ścianie czy "w powietrzu". Natomiast caly czas zastanawiamy sie jak poprowadzic te schody na górę. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. W momencie gdy zaczniesz te schody od strony salonu kierujac je na ściane trochę niefortunnie łamiesz naturalny ciąg komunikacyjny (wychodzisz na górze na ścianę). W mojej okolicy powstal wspaniały w naszej wersji. Pod koniec zeszłego roku miały do niego wjechać drewniane schody, w ten weekend postram się zobaczyć jak Ci wspanialowcy to rozwiązali. Ciekaw jestem na jakie schody się w końcu zdecydowaliście i jak to wyglada finnasowo w waszym przypadku

kaura
29-02-2008, 22:03
No właśnie- Grzelid- to wychodzenie na ścianę na pięterku to główny argument "przeciw" natomiast skłonna jestem na to pójść, jeśli uda się zrobić cały spocznik. Oglądałam niedawno schody w firmie Drewmir z Zabierzowa (okolice Krakowa) całkiem solidne, estetyczne wykonane schody pełnych dębowe, podwieszane, barwione na dowolny kolor ze szklaną balustradą wyliczone na 31 tys. I szczerze mówiąc nie wiem czy gdziekolwiek znajdziemy taką wersję taniej. Po prostu drewno ma swoja cene, szkło bezpieczne musi być, a i sposób wykonania nie jest typowy. Dodam ze po pomiarach przez fachowca cena nie uległa zmianie.
Zrezygnowaliśmy ze schodów na metalowym stelażu bo strasznie dudnią.
Podeslij fotki, albo wizualizacje jak bedziesz miał....prosze...

Lookita
01-03-2008, 14:24
...wlasnie Emma do mnie przywiala....bez tej podbitki sie troszke boje....ale wieje.....!

dori
03-03-2008, 12:10
Jak wichura? U nas spokojniej niż się spodziewano. Dom stoi cały i zdrowy :) Dziś kończą malować górę. Za chwilę się tam wprowadzimy :) Kominek stoi. Tylko obudowę wybrać - znaczy się kamień. Ale nie ma kiedy. Oh ta doba jest za krótka...
A jak wiatrzycho w Polsce? Co u Was?

Lookita
03-03-2008, 14:26
Hejo....Wiaterek byl,niczego nie zwial.....
Doroto a kiedy opijanko?;-)
U mnie trwaja roboty w plycie k-g,obudowy kibelkow,garaz ocieplaja od wew. i jutro glazury znow.Mam juz dosc tych roboli,chce juz spokoju,za 1.5 mam dom caly w srodku wykonczony,dzisiaj tez dosc wstepnie optymistyczna wycene kuchni uslyszalem...niemniej doluje mnie juz ta wykonczeniowa i .....zaczne krasc i pic z biedy :-))))
Pozdrowki-DOROTA_opij chalupke za mnie,ale wiesz,porzadnie.....za Lookiego :-)

dori
03-03-2008, 14:47
Pozdrowki-DOROTA_opij chalupke za mnie,ale wiesz,porzadnie.....za Lookiego :-)

nie mów nic - będzie opijanie przez cały boży rok ;) Jak odwiedzicie nas to też zrobimy imprezkę :lol:

kropka2
03-03-2008, 15:06
no to jedziemy z tym koksem :D
mamy juz mape do celow projektowych. pozostaje kupic projekt-tylko ciezko sie zgrac zeby pasowalo isc. mamy ugadany temat z architektem-powiedzial ze naniesie zmiany w 2-3 dni i wszystko co tam jeszcze bedzie potrzeba. oczywiscie za darmo...

fundamenty wykopiemy i zalejemy sami (znaczy narzeczony z bracmi). rozgladamy sie za jakas ekpia bo myslimy zeby postawic mury jeszcze w tym roku

Lookita
03-03-2008, 17:01
jak jest plan dzialan,pieniadze lub srodki,material...to jechac trzeba z realizacja i tyle :-))))
determinacja,ktos z glowa....szczescia ciut,odwagi troche....cel w zyciu i ....i tak dalej.....
jeszcze jedno...ZDROWIE .....

kaura
03-03-2008, 20:26
...ta cholerna złośliwa zagraniczna wietrzyca złamała brzozę w "naszym" lasku. Po śladach gałęzi rozpoznałam, ze czubek drzewa wylądował jakieś 8m od naszego garażu. Pień pewnie został zabrany przez miejscowych i juz się skopcił w jakimś piecu.

anda1978
03-03-2008, 22:58
poprawiony

anda1978
03-03-2008, 23:02
LOOKITA nie posyłaj zdjęć schodów - przecież na fotosiku są! Niepotrzebnie ci zawracaliśmy głowę. Przejrzałam uważnie i znalazłam :) . Są piękne (taaa nigdy do tej pory nie zachwycałam się betonem) jakbyś mógł podeślij wymiary - czy uległy zmianie.
Moja architektka stwierdziala , że nie da się zrobić innych niż zabiegowe :( . A ja przecież widziałm je u ciebie i chodziłam po nich. A niech jej :o wyskoczą. Wydrukowałam jej niech pogląda technologię promów kosmicznych :wink:
Kaura - szkoda drzewka. Ale chyba powinniście się cieszyć że nie macie żadnych szkód - 8 metrów to wcale nie jest tak daleko
Kropka 2 - jak czytam o tych fachowcach i architekcie za darmochę to zielenieje z zazdrości, ale i tak ci życze powodzenia. Ja nie dość że za wszystko kasa to dołują mnie terminy!! Na warunki zabudowy czekałam 11 miesięcy. Teraz architekt - 3 tygodnie. A gdzie zezwolenie na budowę. Nie mogę doczekać sie początku budowy. Bedę szczęśliwa gdy zobaczę fundamenty.
Dori - upojnego oblewania życzę. Ja na tym etapie może za rok. Ale ciesze się razem z wami. W końcu wy też nie tak dawno zaczynaliście.

Lookita
04-03-2008, 18:31
Anda-na fotosiku cos jest,jak cos daj znac...
Widze,ze zapamietalas moje slowa do majstra,o ile....ja faktycznie Wam o tym mowilem...juz nie lapie,kto,komu,co i kiedy....
Ja czekam ponownie prawie 2 miesiace juz na zgode na podlaczenie domu do istniejacego licznika na terenie mojej budowy.Rok temu czekalem 2 ponad msce,teraz tez.Ale coz...

gośmar
04-03-2008, 18:38
Witajcie

LOOKITA na Twoich fotkach widziałam cudny kamień na kominku i parapety. Napisz co to jest za kamień lub konglomerat.

Ja jestem na etapie wyboru parapetów i obudowy kominka. Dzisiaj oglądałam kamienie pt. granity, marmury i tzw. sztuczne marmury (w cenie wyższej niż naturalne ale w bogatej kolorystyce). Znalazlam fajna firmę kamieniarską ART-STONE w Kamyku k/Częstochowy (www.stone.bis.top.pl). Ceny naprawdę przystępne, a wybór kamienia przyprawia o zawrót głowy.

Pozdrawiam
Gośmar

Lookita
04-03-2008, 18:41
Kamyk kominkowy to trawertyn red persian,a parapety to marmur crema marfil,chyba dobrze napisalem....
blaty kuchenne chcemy kashmir white....mial byc millenium cream,ale....na razie nie ma go....
My nie chcemy sztucznosci-konglomeraty,polgranity....wolimy naturalny material bez ingerencji w tworzeniu....Ceny sztucznosci byly wyzsze niz naturalnego kamienia a obrobka cenowo to samo,a efekt inny...
Jedynie kupilismy dolomitowa umywalke a nie ceramiczna...Ale....zobaczymy....

gośmar
04-03-2008, 18:47
Kamyk kominkowy to trawertyn red persian,a parapety to marmur crema marfil,chyba dobrze napisalem....
blaty kuchenne chcemy kashmir white....mial byc millenium cream,ale....na razie nie ma go....

czyli blaty będziesz miał z granitu. Są cudne, ale zimne- żonie to nie będzie przeszkadzać?

Lookita
04-03-2008, 18:51
To Zony pragnienie,ja dla Niej sklonny bylem miec konglo...ale siadac nie bedziemy na nich.Planujemy stolik do jadalni miec w stylu modern-cala chalupka ma byc taka...na ile srodki pozwalaja...z blatem szklanym i powiem szczerze,ze mnie to przeszkadzac bedzie,lokcie na zimnym stoile,nawet jesli ich nie powinno sie klasc ;-) ale....tu jakos mna wzdryga juz....:-) Cena drozsa ale....marzylismy o blatach kamiennych...wiele rzeczy chcemy miec u nas ,to czego w naszych domach rodzinnych nie bylo.....ja zawsze marzylem o veluksach :-)))te juz wiem,ze sa upierdliwoscia do mycia nieprzecietna....

gośmar
04-03-2008, 19:30
To Zony pragnienie,ja dla Niej sklonny bylem miec konglo...ale siadac nie bedziemy na nich.Planujemy stolik do jadalni miec w stylu modern-cala chalupka ma byc taka...na ile srodki pozwalaja...z blatem szklanym i powiem szczerze,ze mnie to przeszkadzac bedzie,lokcie na zimnym stoile,nawet jesli ich nie powinno sie klasc ;-) ale....tu jakos mna wzdryga juz....:-) Cena drozsa ale....marzylismy o blatach kamiennych...wiele rzeczy chcemy miec u nas ,to czego w naszych domach rodzinnych nie bylo.....ja zawsze marzylem o veluksach :-)))te juz wiem,ze sa upierdliwoscia do mycia nieprzecietna....

Ja dzisiaj się do takiej kuchni z blatami granitowymi Ivory Brown przymierzałam.
Pięknie to wygląda i jest szalenie praktyczne (odporne na tluste plamy, wodę itp.) a efekt zajefajny. Ale jak kładę ręcę na blacie to zimno brrr...Ale może dzisiaj aura taka.
Ja też zawsze marzylam o naturalnych kamieniach i chyba będę je mieć. Tyko mąż chce marmur, a ja granit.
Okna mam z Fakro, ale nie wiem jak się je myje w praktyce. Wiem, że o to pytałam i mają się jakoś obracać w polowie osi.
LOOKITA czy parapet w kuchni robisz jako przedłużenie blatu kuchennego? Tak jest chyba najlepiej.

Lookita
04-03-2008, 19:38
w kuchni musza byc granity,parapety...granit drozszy wiec marmurek moze byc,jesli mowa o naturalach...parapet w kuchni i w spizarce robie taki jak blat kuchenny,bedzie laczenie widoczne...i uskok...mam nieprzemyslalna na etapie budowy roznice poziomow pom parapetem a blatem,nawet jesli blat robie na wys 90 cm od podlogi....

kaura
04-03-2008, 20:48
Ech piękne te kamienie... ciekawa jestem cen,
mówisz Gośmar, że przystępne? Wysłałam do nich prośbe o cennik... zobaczymy...
Kusi mnie kamienna obudowa kominka, ale widziałam tez kapitalne proste minimalistyczne obudowy z blachy... takiej satynowej...miodzio.

U nas w sprawie blatów na razie decyzji brak.. ja chciałabym coś o "ciepłej" fakturze- a la drewno, ale napewno nie prawdziwe drewno.
W kuchni parapet wyjdzie na równi z blatem i chcę ten sam materiał- o tak jak tu: http://picasaweb.google.pl/kasiaura7/PomysYNaWnTrza/photo#5173981725177144882

Reszta parapetów chyba a la drewniane, jeśli uda nam się dopasować kolor do ram okiennych. ..co może być trudne, bo w firmie gdzie wzieliśmy okna mają parapety, ale w okleinach zupełnie różnych od okiennych. :evil:

Zamówiliśmy bramę Wiśniowski- segmentowa, z automatyką, fotokomórką i dopłatą za kolor wyszło 6400.

Elektryk nam się pochorował więc mamy mały przestój, za to inni fachowcy zaczęli ocieplać stryszek.... powoli się rozpędzamy do pełnej szybkości prac wykończeniowych.

Miałam dzisiaj dzień wolny, ale nawastwiło się tyle spraw do załatwienia, że jutro z przyjemnością pojdę do pracy żeby odpocząć....brzmi to nieco absurdalnie prawda?
Ktoś kiedyś napisał chyba na forum, że gdyby dom zaczynało się od wykończeniówki to o wiele więcej inwestycji stałoby niedokończonych.
A tak to siłą rozpędu jakoś idzie...

Wspaniałowcy- a myśleliście o wakacjach/urlopie/wyjeżdzie/odpoczynku w trakcie budowy (wykończenia)?
Bo ja tak strasznie potrzebuję odpoczynku, ale jakoś tak obsesyjnie myślę, ze jak gdzieś sie oddalimy, to zaraz pojawią się wszystkie możliwe problemy jakie tylko mogą się pojawić w związku z budową domu.
I ta myśl skutecznie jak na razie nas paraliżuje.
Czy to normalne???

A dla fanów stylu nowoczesnego mam link do meblowni:
http://twojemeble.pl/
Całkiem ciekawe i rozsadne cenowo

pozdrawiam

kaura
04-03-2008, 20:52
Ale jak kładę ręcę na blacie to zimno brrr...Ale może dzisiaj aura taka.

Jest rozwiazanie- ogrzewanie podblatowe... :D

dori
05-03-2008, 14:34
Kusi mnie kamienna obudowa kominka, ale widziałam tez kapitalne proste minimalistyczne obudowy z blachy... takiej satynowej...miodzio.

kaura - masz może jakieś ciekawe linki bądź wykonawców w tym temacie? Podpowiedz coś... Bardzo mi się podoba blacha. Myślałam nawet o tym, żeby barek - półwysep między jadalnią a kuchnią zrobić z blachy... Ale obudowa kominka.. brzmi intrygująco. W jednej z gazet widziałam z kolei obudowany kominek z bardzo ciekawych, wzorzystych płytek zielonych. tylko ramka. Taki mały aczkolwiek dobitny akcent - świetnie to wyglądało również.
Chociaz najprawdopodobniej pozostanę przy pierwotnym pomyśle - czyli jedna płyta kamienna, podobnie jak u Ciebie Lookita.

Lookita
05-03-2008, 17:36
Kaura pisalas cosik o urlopach.Mam zalegly z tamtego roku,jakis tydzien ,ale dopoki nie zamkne wykonczeniowki wew. nie wyjade.Mamy zamiar wypasc na 3-4 dni nad morko w okolicach maj/czerwiec,jak pozamykamy prace w srodku.Mam dosc juz tej wykonczeniowki i chce splacic biezace dlugi i miec choc minimum mebli,a przede wszystkim kuchnie i reku....Chce juz zamknac sie w domku i ....zasnac :-)))Przesilenie wiosenne nadeszlo,mnie cos powala z nog,nie wysypiam sie bo mysle,jak tu ogarnac to wszystko....Ale co tam.Chcialo sie to sie ma....Prace ida,raczej nie ma juz dziwnosci...jedynie chyba klopoty.Mam jakis przeciek w dolnej lazience i jutro moze hydraule cos pomysla.Zawory takie tymczasowe nakrecane na rurki od zimnej wody to g...o na maxa.Kupilem juz zaworki pod baterie,a te zjada jutro i kolejny etap zakupow zamkniety.Garazyk juz mam wolny,znow mozna wjezdzac...Podsusze go i heja.Znow troche zimno w nocy,ale mam ogrzewanie.Cieszy mnie to,ze czesc prac -zabudow,obudow juz mam za soba.Najbardziej wykancza to tworzenie,poszukiwanie i jezdzenie od do...i zalamywanie sie cenami.Generalnie uznaje zasade,lecz pare razy ja zlamalismy-im prosciej tym lepiej,ale nie taniej ;-)
Design kosztuje,im nowoczesniejszy tym wiecej....Ale co tam,warto czasem nie miec na soczek i chleptac wode :-)))

dori
06-03-2008, 10:53
Hello!
Ja tez marzę o urlopiku - najlepiej na jakiś kanarach albo innych upalnych strasznie miejscach :lol: Żeby się położyć na plaży, wygrzać i nie wstawać do wieczora. Aha - oczywioście poproszę posiłki i schłodzone drinki na miejscu - żeby nie musieć nigdzie chodzić. Ahhhh....
Marzenie - ale! zawsze jest to kolejny cel! Mój sznowny małżonek pytał się ostatnio czym się zajmiemy jak skończymy budowę :lol: Więc trzeba wymyślać kolejne cele :P

No a w międzyczasie ekipa od szpachlowania buchnęła mi elementy od ogrzewania :evil: Oj było źle! Fakt, że to chodzi o jakieś 370zł, ale tak naprawdę nie o kasę a o fakt chodzi. I o to, że nic nie ma prawa zniknąć z budowy. Niestety okazja czyni złodzieja. A szalę przelał rondelek. Tak garneczek. Otóż mamy ogólny bajzelek w domu - na dole mnóstwo gratów - w skrócie cały nasz "dobytek" z bloku. Wszystko!. A góra puściutka - bo tam działała ekipa od szpachlowania/malowania. No i idę wieczorem przedwczoraj do góry (juz wiemy, że brak części od CO) i co widzę - mój rondelek w garderobie!!! Spytacie co w tym dziwnego? Otóż to, że ten rondelek powinien być na dole i to w jednym z zamkniętych kartonów z garnkami! :evil: Najwyraźniej panowie zajrzeli już w każdy kąt/karton/worek. Potem zaczęłam kojarzyć fakty: ręcznik kuchenny potraktowany jako ścierka do pędzli, otwarta puszka z moją ulubioną Beherovką (na szczęście pełna!). No tego juz było za wiele! Oczyweiście w nocy jeszcze zadzwoniłam do szefa ekipy. Obudziłam go i przeprowadziłam trudną rozmowę. No i o czywiście on nie ręczy za swoich chłopaków. Cóż, a ja mam do wyboru zgłosić fakt kradzieży na policję albo przedmioty się znajdą. Nie znalazły się. Więc wczoraj, w drodze kompromisu, odciągnęliśmy im kasę za te elementy z wynagrodzenia za wykonaną pracę.
Życie.
A i jeszcze zapytał, czy za tydzień nie zadzwonię na przykład, że czegoś jeszcze mi brakuje. A ja powiedziałam, że OCZYWIśćIE, żE TAK!!! Nie wiem na przykład czy któryś nie kolekcjonuje damskiej bielizny i czy nie zniknęło mi coś więcej i jeśli to odkryję to oczywiście zadzwonię! Dla zasady!

No to tak kolorowo nie jest. Choć ściany już tak:) Szefowi ekipy też było głupio. A mi jak bardzo! No ale lepiej to wyjaśnić i niech wie, że na w ekipie szachraja!

Ale się rozgadałam - to forum jest lepsze od terapii :lol: :lol: :lol:

Pozdrawiam!

zimny
07-03-2008, 10:32
Witam po długiej przerwie :D

Oznajmiam wszem i wobec że skończyłem murować ścianki działowe :) .... Myślałem że mniej czasu mi to zajmie... ale biorąc pod uwagę zę w grę wchodziły tylko soboty i niedziele no i że po raz pierwszy murowałem :) to i tak nieźle wyszło. A co najważniejsze proste są z każdej strony :D.

Mam też już wstawione okna drzwi i bramę i dzisiaj wstawiają okna dachowe.

Jutro zaczynam kłaść elektrykę. Po podłodze kładę w rurkach peszlowych. Taniej, szybciej i chyba też bezpieczniej. Ogolnie jak mi krzyknęli za punkt 35 złotych to się nawet ani chwili nie zastanawiałem tylko stwierdziłem, że za tak prostą robotę tyle płacić nie będę. Znalazłem znajomego co mi podłączy wszystko w skrzynce i gitara. Szacuje że zaoszczędzę na tym około 3-4 tysięcy.

I mam zagwostkę jakie tynki robić, może ktoś z Was mi doradzi czy na porotherm lepiej dać gipsowe czy mineralne, czy może nie ma to większego znaczenia.
Widziałem mineralne podobno bardzo ladnie polozone i jakoś tak mi nie podeszły. W sumie i tak trzeba by było coś jeszcze na nie położyć (gips lub strukturę).


Co do pieca....




Dzięki Łukasz za informacje na temat pieca. Nie znam tego modelu Brotje ale poczytam sobie o nim. Ciekawa opcja jest możliwość współpracy z solarami. Nie kupiłem jeszcze pieca więc mam czas na zmiane decyzji zakupu.

... to ja też montuje Brotje + zasobnik 300 l + solary (jak starczy siana). Trochę mogę powiedzieć o tych kotłach bo pracowałem w hurtowni co jako jedyna dystrybuje je do Polski. Na dniach będę się widział ze znajomym który wie wszystko o tych kotłach więc jak ktoś ma jakieś pytanie to pisać tutaj.

Ogolnie prace mi jakoś idą ... pomału ale do przodu. Dużo robię i będę robił sam więc mam nadzieję że w 400 k sie zmieszczę (bez fajerwerków).
Najbardziej przeraża mnie ocieplenie domu. Zamierzam ocieplić go wełną no i oczywiście zamierzam zrobić to sam :D

pozdro inwestorki

lada dzień zaktualizuję galerię

Grzelid
07-03-2008, 20:01
zimny

Jak wiesz też chcę zamontować u siebie piec BROTJE model BBK 20 kw z zasobnikiem warstwowym na ciepła wodę. Mój hydraulik bardzo chwali te piece. Prosilbym jednak opinie z nieżaleznego źródła. Gdybyś mógł coś sie o tym piecu dowiedziec to byłoby milo. Jak kosztuje piec Brotje z opcją na podłaczenie solarów i jaki jest to model. Rozumiem że można taki piec zamontować a solary podłaczyć poźniej jak bedzie wolna kasa


http://grzelid.fotosik.pl

kaura
07-03-2008, 21:29
Nawiązując do tematu pieców, jednakże od od innej strony...
podsyłam link do strony "mojego" lokalnego wykonawcy kominka

dla wszystkich zainteresowanych nowoczesnymi obudowami

http://www.wojcieszko.pl/index.php?strona=kategorie&id_kat=8

Zimny- SZACUNEK! Murowanie niby nie sztuka, ale prostą ściankę nie jest tak łatwo postawić.

U nas ekipa idzie jak burza, mamy ocieplone jakieś 2/3 poddasza.
Pogoda dziś była piękna, ziemia trochę nam podeschła, jeszcze kilka takich dni, a bedziemy mogli wpuscic tam koparkę.

Pozdrawiamy

Lookita
07-03-2008, 22:33
Kate-koparke po co?POŚ?Co kombinujecie?JA z roboty wrocilem,caly dzien pracy w stresie ;-)az musialem opic sie :-)))z Tesciowa...ide spac,jutro kontrola glazurnikow,a w niedz znow robota.Katarzyno-pijemy?;-)Pozdroweczki-ide spac bom zmeczon niezle i zestresowan...
Zimny-dumny jestem z Ciebie.
Grzelid-nie dowiedzialem sie nic,przyznaje....mam za malo czasu a za duzo na lbie...szlag mnie trafia juz z ta wykonczeniowka...
Kauro-Kate-obudowy sliczne...a po ile one sa?;-)

kaura
08-03-2008, 15:40
Hejas!

To będzie bardzo "off topic" ale nie mogę sie nie podzielic radością ze spotkania dawno niewidzianych przyjaciół...i...
pijemy dzisiaj Łukaszu- pijemy ..dzis- najlepsze w Krakowie Mojito...( polecam knajpę Buena Vista na Kazimierzu) Zapewniam ze nie mam w niej zadnych udziałów a szkoda :cry:
A jutro pracujemy... :evil: no cóż... takieśmy sobie życie wybrali.

Obudowy piekne że hej!
Cenowo- no cóż- nie mało, ale tez nie dużo. Za obudowę kominka z boczna szybą blachą wg. wzoru jak na zdjeciu A15 powiedzieli 3200. Za duża obudowe wys. ok.140cm z płyty, farby, chromowanej ramki i podstawy powiedzieli 3600.
Ta sama duża obudowa z granitu brazylijskiego kosztuje ok.9000- i to dla nas już jest szaleństwo.
Jak dla mnie numerem 1 jest ta satynowa postarzana miedz.

Lookita- kopara to sie u nas nieżle napracuje, bo w pierwszej kolejnosci musimy zebrać ziemię przed domem, potem wkopać kolektor do PC (na 4 arach :o ) a na końcu podsypac pod taras i lekko wyrównać do jednego poziomu. ...No i oczywiscie wkopac POŚ.
Nie ma lekko... u nas to już pagórecki są.. hej!

Pozdrowienia

dori
10-03-2008, 08:51
Lookita z teściową sypiasz??? Rany co się dzieje... :lol:
Kaura - bardzo dziękuję za wiadomość jednak dla mnie te ceny są powalające... :o Ale zawsze można znaleźć jakiegoś lokalnego wykonawcę, coś podpatrzeć :P
A co do picia cały czas opijam moją graciarnię i zastanawiam się kiedy w tym domu będzie wyglądać wreszcie jak ... w domu :) No chyba dopiero gdy wstawią kuchnię - ale to dopiero za jakieś 3-4 tyg.
Zimny - szacuneczek :)

No trzymajcie się ciepło!

kropka2
10-03-2008, 18:03
kupilismy projekt :D

kaura
10-03-2008, 20:19
Życzę odnawialnych źródeł entuzjazmu.

dori
11-03-2008, 15:32
Hej!
Poradźcie, podpowiedźcie - zdradźcie co robicie ze schodami?
Jakie balustrady??????????? Schody są wąskie i w grę raczej wchodzą mocowania balustrad do policzka biegu schodowego, co nie zwęży ich przynajmniej. Żałuję teraz, że od razu nie zamówiliśmy jakiś gotowych schodów drewnianych. A tak koszta stale rosną - oddzielnie coś do wy łożenia stopni, oddzielnie barierki a i samo wykonanie betonowej konstrukcji za darmo tez nie było.
Eh...

kaura
11-03-2008, 18:14
Dori- ja teraz żałuje ze nie zrobiliśmy lanych schodów...
Ceny drewnianych podwieszanych sa porażające.

Lookita
11-03-2008, 18:49
:-)

piotrmw
12-03-2008, 00:41
Lookita
Mam pytanie techniczne. Ty masz u siebie wentylacje mechaniczną i stosunkowo duży strych. W jaki sposób wentylujesz ten strych i czy w ogóle. To jest całkiem duża kubatura ale praktycznie bez obecności ludzi. Masz ten strych ocieplony? Z dotychczasowych zdjęć wynika, że nie.
Pozdrawiam
Piotr

Lookita
12-03-2008, 08:09
Strych nie jest ocieplony,wieje rowno,co wiecej,nie ma jeszcze podbitki.Reku bedzie w garazu,mam 30 cm welny pom krokwiami i miedzy jetkami do poziomu sufitu a nie szczytu.Podloge mam z plyt osb 18 lub 16 mm.W miare fajna przestrzen powstala ale...malo praktyczna i trzeba zaizolowac...

zimny
12-03-2008, 09:28
Dla zainteresowanych kotłem Brotje.

Byłem wczoraj na spotkaniu ze znajomym zajmującym sie tymi kotłami. Polecił mi bardzo ciekawy kocioł WGB 20KW, wiszący plus zasobnik 300 l i solary. Kocioł ma moduły do podłogówki i solarów, także sterowanie odbywa się z poziomu kotła. Czekam jeszcze na ofertę cenową całego zestawu. Ale według mnie kociołek bardzo fajny w zestawie ma również pogodówkę.

W sumie jeszcze muszę przemyśleć temat solarów, czy pakować się w to czy dać sobie spokój, ale zakłądając że ogrzewać będę propanem to chyba jednak je założe.

A tak po za tym to w sobotę zrobiłem wszystkie gniazda prądowe na górze :). Zostało mi jeszcze oświetlenie góry i łazienka (bo to osobna bajka). I potwierdzam że samo położenie elektryki to bajka jest. A słyszałem że we wrocławiu biorą za punkt 70 pln i tak się zastanawiam czy nie zmienić zawodu :D.

"Efka"
12-03-2008, 14:20
Witam Wspaniałowiczów,
Po dłuuuuuugiej przerwie, mój Wspaniały stoi już zamknięty, kończymy elektrykę, od przyszłego tygodnia tynki.
Wzdycham sobie po cichutku na myśl jak daleko jesteście przede mną.
Muszę przyznać, że załapałam strasznego doła licząc jak wiele i za ile trzeba będzie jeszcze zapłacić. Dzisiaj jadę oglądać jakieś kafelki, żeby poczuć się lepiej.
Pozdrawiam
[img=http://img90.imageshack.us/img90/6947/image001ib0.th.jpg] (http://img90.imageshack.us/my.php?image=image001ib0.jpg)

kaura
12-03-2008, 17:55
Gratuluję Zimny- z tą elektryką będziesz jakieś 7 kafli do przodu.

Lookita- jakiej grubości masz krokwie? Zmieściło Ci się tyle wełny pomiędzy?
U nas więcej niż połowę poddasza mielismy "osznurkowane" z 30cm wełny upchniętymi właśnie pomiedzy krokwiami, ale poprosiliśmy majstrów, zeby dali 10cm jednak pod krokwie.

Lookita
12-03-2008, 18:51
Krokwie 18 cm chyba,juz nie pamietam....Ale pomiedzy nie weszlo 15,a potem na krokwie kolejna 15 tke,pomiedzy jetkami tyle juz nie zmiescilo sie,wiec 15tka-cieta byla i 1/3 grubosci wepchnieta byla od gory sufitu-podlogi strychu juz na zrobiona konstrukcje poddasza z plyt k-g.U mnie upchalo sie wszystko i....30 cm to moze malo jednak ?;-)

kaura
12-03-2008, 19:21
To może jednak 50cm dać ...:wink: ? Co?

Lookita
12-03-2008, 19:23
33 te 3 znaczyloby juz bardzo wiele :-)

Grzelid
12-03-2008, 20:05
kaura

Czy znalezliście w końcu jakieś schody drewniane do Waszego domu. Faktycznie ceny sa porażające. Ceny ciekawych (wedlug nas schodów) zaczynają się od 15 000. Póki co do końca marca mamy czas do podjęcia decyzji czy chcemy schody firmy Rintal. Model Bitra z kutymi tralkami z podstopnicami wyceniono nam na 20.000 (oferta z cenami do 29.02.2008 ważna do końca marca). Po 30 marca schody te bedą już kosztować 24 000. Jutro jeśli pogoda pozwoli wstawiają nam okna. Wstawiamy plastki w kolorze orzecha (okleina obustronna). Zamówilismy też bramę garażową firmy Normstahl model Euroflair z mocniejszym napędem Exellent.
Od poniedziałku ma wejść elektryk a na przelomie marca i kwietnia hydraulik. Takie są plany a co z tego będzie zobaczymy. Czas płynie szybko, bardzo szybko daodatkowo szybko gdyż nasz synek (dzisiaj skończył 2 miesiące) pochlania każda wolna chwilę (nie żebym sie żalił...).

Wiem co powiecie : A teraz dopiero się zacznie

Powodzenia i wytrwałości dla wszystkich Wspaniałowców

http://grzelid.fotosik.pl

kaura
12-03-2008, 21:03
:D Oczywiście, że znaleźliśmy schody :D w firmie Domański.
Problemem jest cena... Cały czas próbujemy znaleźć coś fajnego, a z drugiej strony oswoić się z myślą, ze na schody bedziemy musieli wydać ....dzieści tysięcy. KOSZMAR, a jeszcze ceny drewna idą w górę, więc wiecej bedzie kosztowało wszystko od desek szalunkowych poprzez stolarkę okienną i drzwiową, aż do parkietów. :evil:
Mimo atrakcyjnych cen ja chyba nie przekonam się do Rintala.
Alternatywą jest zamknięcie schodów i wtedy mogłyby być ażurowe, lub podparte, ale małżonek mój nie chce o tym słyszeć.
W każdym razie narady trwają.. już zdecydowaliśmy ze ogrodzenie i taras zrobimy sami, więc ewentualne oszczedności przeznaczymy na schody...
(lub samochód :wink: ale o tym przed bankiem cicho sza !)
Usiłuję się umówić na pomiary z ww firma, ale to troche trwa.
Na pewno podzielę się z Wami informacjami

aaaaaaa.... kupiłam pierwszy mebel do domu śliczny fotel a la antyk obity nebieskim pluszem.. jest tu:

http://picasaweb.google.pl/kasiaura7/PomysYNaWnTrza/photo#5176947149148199106

mam nadzieję ze jakoś będzie pasował do minimalistycznego, prostego stylu wnętrz...
po prostu nie mogłam sie oprzeć :D

Lookita
12-03-2008, 21:06
Grzegorzu....dogadales ze szczegolami zakup bramy?Czy powiedzieli Ci,ze otrzymasz instrukcje obslugi silnika?Ja do Tw modelu sciagnalem z netu,do mojego Ultra nie dano mi nic.Szlag mnie trafia,bo czasem rozkodowuje sie automat.Moze fale ,pole z komorek,nadajnikow rozkodowuje,ale rowniez i dluzszy brak pradu.Zanim dochodzilem do programowania-docelowo banalnego,mijaly polgodzinki....Klalem na firme i na silnik.Jestem niezadowolony z mojego reg. przedstawiciela, z kilku powodow...Brama oki,ale silnik czasem plata figle.Najgorsze jest to,ze nadal nie mam klamki-czekam na reklamacje juz 5 miesiac!!!!Z Niemiec jedzie.....podobno.
W kazdym razie do Tw modelu mam instr. z netu....a u mnie wersja podobna,ale prostsza...zadzialalo.....
Co do wykonczeniowki....zaczynasz zgodnie z planem...Pojdzie,ten etap jest drogi ale widoczny,pozniej sie dopiero zacznie....U mnie powoli konczy sie juz....to z wew.....Na Swieta kapie sie u siebie ;-)
Dzisiaj panele juz mam,lazienka koniec niebawem....Gora zrobiona....Dol za kilka dni....Okna juz mylismy i powiem Wam....to fajne na razie uczucie.Vele to upierdliwosc maxymalna.A najgorszy jest pyl po szlifach!!!Trzymcia All.

Lookita
12-03-2008, 21:21
Do drugiego Grześka ;-)
Ja walkowalem swego czasu pomysl z zakupem Immergasa,tzw. lodowki.Ladna maszyna,wszystkie sterowanka ma w sobie.Podobno fajnie chodzi z kominkiem z pw,solarkami i w ogole.Jednak...Wychodzil drozej niz moj Breciak i wlasnie owo sterowanie....
Pamietaj,ze jak walnie prad-brak czy cos...nie masz zadnego ogrzewania.Piec-komp w nim wypada i kicha w calym domku.Totez,po mysleniu i checi oszczednosci-kolo 2500 zrezygnowalem z nowosci i wzialem sprawdzony-raz firme,dwa prostszy w sensie automatyki model.Zamerzam miec rezerwe napiecia pod kominek i nim uciagnac chociaz grzejniki lub troche wode w baniaku-do raczek lub grzejnikow.Na pare godzin wystarczy.Wiem,ze nie zyjemy w sredniowieczu ale w glupim krajusoja droga,jednak czasem tego pradu,zwykle w najgorsze mrozy brakowalo...Jakos tak mam dosc tej automatyki.
Jak pomysle,przypomne sobie moja szwagierke jak lata do mamusi ,gdy pradu nie ma a chaluba stoi,ziebnie...to czasem zaluje moich bajerkow.Ale mala butle turystyczna z palniczkiem bede miec w pogotowiu,aku z trafo pod kominek ...i jakos bedzie....
Co do solarow....ostudzily sie moje fascynacje i checi posiadania gadzetow kolejnych bo:
nie mam kasy na solary,
czytalem przez chwile watek o solarach na forum naszym...
Polowa to ludzie srednio zadowoleni,podobno nie ma az tak widocznych roznic w funkcjonowaniu prozniowych i plaskich.To mnie dobilo lekuchno.Uwazam,ze warto posluchac ludzi,tych co maja i dziala u nich,niz ..slepo wierzyc teoretykom i firmom.Wielu rzeczy sie dowiedzialem i wprowadzilem wlasnie dzieki forumowiczom.Poza tym....brak dotacji w naszym glupim i zlodziejskim kraju....skutecznie odstrasza....
Poza tym...Broetje polecam,wyprowadzenia pod solary i baniak na wstepie tez....a na razie.....drżę przed niedlugim w czasie odpaleniem reku,oj drżę....

kaura
12-03-2008, 21:43
Odpalaj Łukasz ten reku, bo ciekawa jestem czy hałasuje :wink:

Lookita
12-03-2008, 21:51
Bedzie Katarzyno w garazu,licze,ze nie bedzie halasowac....a kanaly dobrze wyciszylem,zreszta mam 2 jebitne tlumiki,ktore czekaja na montaz....Ale to za 1.5 -2 miesiace...Czekam na zrobienie centrali-okolo4-6 tyg. sie czeka w fabryce,poza tym syfia mi w domu...wiec nie mozna odpalac reku...zajedziesz kanaly...

Grzelid
13-03-2008, 10:19
Lookita

Zamówiłem w końcu bramę Normstahla w firmie AB Serwis z Zielonki. Po rozmowie w tej firmie zdecydowałem się na zmianę automatu. Facet w serwisie powiedział mi, że aby nie miec problemu z bramą nalezy zamotować inny automat jeśli Normstahla to Ultra Exellent, FAAC-a lub Nice. Do mojej bramy zamówiłem mocniejszy automat Normstahla Ultra Exellent (doplata 200 zł). Szef firmy przekonywał mnie o mojej dobrej decyzji tym bardziej że w ich interesie jest odwiedzać mnie na reklamacjach jak najrzadziej.

kaura

Nie pamiętam już - oglądałaś schody Rintala w jakimś salonie i naprawdę wypady w toich oczach aż ta źle. Jak jest w takim razie z jakością u Domańskiego i terminach realizacji.

Lookita
13-03-2008, 11:36
Nie wiem co o tym sadzic,ale uwazam,ze to kolejne wyciagniecie pieniedzy.Mechanicznie wszystko u mnie sprawnie dziala.Taki model mi zaproponowano...w sumie wszystko gra,ale czasem sie rozkodowuje,poczekam na serwis...jeszcze koncowka malowania i zjada do przesmarowania i pierwszego przegladu....Wszystko skrzypi lekko,musze to poodczyszczac i poczekac na ostateczne regulacje....Zwroc uwage Grzegorzu na instrukcje.Ja nie mam i chyba ja wydebie od nich.

kaura
14-03-2008, 17:43
kaura

Nie pamiętam już - oglądałaś schody Rintala w jakimś salonie i naprawdę wypady w toich oczach aż ta źle. Jak jest w takim razie z jakością u Domańskiego i terminach realizacji.

Tak- oglądałam Rintala w salonie i wzornictwo mają nawet fajne, tylko że wydały mi się jakieś takie mało wytrzymałe, a tak naprawdę zniechęciły mnie plastikowe łączniki szczebelek w balustradzie. Schody od Domańskiego widziałam tylko w internecie...więc o jakosci wykonania nie mogę nic powiedziec, a wyglądają solidnie. Byłam również w firmie Drewmir, widziałam dobre schody, ale podobno może byc problem z ich zamocowaniem /podwieszeniem, wiec potrzebna jest jakaś podpora. A my widocznej podpory ne chcemy. Dalej szukamy rozwiązań. :x

kaura
14-03-2008, 20:02
...te są fajne:

http://www.rintal.pl/files/gallery/trasforma16.jpg

Hurra nauczyłam sie wklejać zdjęcia :D

Lookita
14-03-2008, 20:51
No sliczne schodki....taki przytulny kacik....
Ten element Wspanialego jest niezwykle wymagajacy w A wersion....i jak pisali w Muratorku,jeden element wnetrza potrafi zepsuc caly efekt,chocby najladniejszy w domku....
Mnie czeka wybor koloru schodow drewnianych....Niebawem zjada ze stolarni...A tymczasem....zaczyna sie wykanczanie mnie ciag dalszy i dolu domku.Wkleje niebawem fotki,bo mam juz pokoik na dole okaflowany i gorna lazienke bez wanny zrobiona i ...wszedzie panele z wyj. holu.Powiem Wam,ze.....robi juz to wszystko efekt...I chcialbym wiecej miec...ale nie moge ;-)

Grzelid
16-03-2008, 21:25
Mam krótkie pytanie:
Z czego robliliście izolację przeciwwilgociową na chudziaku przed styropianem z foli czy z papy termozgrzewalnej. Słyszałem różne opinie na ten temat.

kaura
16-03-2008, 22:03
Grzelid- u nas bedzie z papy.
Zweryfikowaliśmy również grubość warstwy styropianu- będzie 15cm, bo instalatorzy podłogówki dają jeszcze swój styropian 3cm.

A tu propozycja kamienia na elewacje
http://www.kamien-elewacyjny.pl/files/512763311/IMG_4920.JPG

www.kamien-elewacyjny.pl

kaura
16-03-2008, 22:16
sorry- małe zdjecie nie chciało mi sie wkleić :-?

dori
17-03-2008, 13:40
Mam krótkie pytanie:
Z czego robliliście izolację przeciwwilgociową na chudziaku przed styropianem z foli czy z papy termozgrzewalnej. Słyszałem różne opinie na ten temat.

My również papa termozgrzewalna...

Grzelid
17-03-2008, 20:05
Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli sie mylę, słyszałem że może być problem na styku papa termozgrzewalna styropian (chodzi o reakcje styropianu na związki chemiczne w papie) dlatego też niektórzy zalecają mimo wzystko kłaść na papę termozgrzewalną jeszcze folię budowlaną.

Lookita
17-03-2008, 21:07
To daj i folie ;-)
ja mam folie i na gorze,i na dole...olewam co lepsze,co gorsze....
Styropian i tak siadzie po jakims czasie z racji utleniania sie...i wowczas z 15 cm u mnie bedzie...13?12?nie mam pojecia...Skoro juz siadaja wylewki,dom...to rekacje chemiczne i tak beda,reakcje mechaniczne...Natomiast faktycznie nie nalezy klasc zwiazkow oganicznych na styro bo go zje....
Duzo tych niuansow i faktow....A ile jeszcze wyjdzie :-)))

kaura
18-03-2008, 09:30
Grzelid- w ostatnim Muratorze jest kupon na rabat od Rintala. Jeśli jesteś lub ktos inny zainteresowany - mogę oddać.

dori
18-03-2008, 11:02
No i tak skrupulatnie wybierałam kuchnię, uwzględniając ceny... Mam fajny projekt, w tym zaprojektowany fajny podwieszany sufit. No oczywiście nie brałam pod uwagę kosztów wykonania sufitu, tak jakoś o tym nie myślałam :lol: W kalkulacji było tylko kafelkowanie. A przecież koszt zakupu płyt karton-gipsowych, profili i innych dupereli potrzebnych do tego plus oświetlenie sufitowe (miał być zwykły 1 żyrandol kuchenny a jest 8 punktów świetlnych/sufitowych:lol: ) no i oczywiście koszt wykonania/robocizny .... no to znowu kolejny tysiaczek pewnie :roll:

Ale liczę na to, że w kwietniu kuchnia już będzie! W tym tyg właśnie robimy sufit i kafle.
Kuchnia w kolorach: prawie venge - czyli ciemno brązowa ze ścianą -czerwony lakier (dwa słupki z lodówką zabudowaną i piekarnikiem). Kafle takie zwykłe, chińskie, jasne 50x50.
http://wema.pl/components/com_virtuemart/shop_image/product/d43f25ee8272cfce6c5b142f88a9214a.jpg
Chciałam skałkę (była zwykła i polerowana), świetna o strukturze niereguralnej:
http://www.cermax.pl/foto_duze/FD1_911.jpg[/img]

Zdjęcia nie oddają klimatu niestety...

I nadal niestety nie mam dostępu w domu do kompa, bo zrobiłabym po prostu zdjęcia zaprojektowanej kuchni i wkleiłabym, żebyście mogli sobie zobaczyć. Ale dziś elektryk kończy i wtedy już tylko podłączyć kompa i do dzieła! Tylko skąd ten czas wytrzasnąć?? :roll: Normalnie doba za krótka, a człowiek wieczorem pada wykończony:) Ciągle coś, gdzieś... Np - jaką fugę do tych płytek? A skoro oświetlenie sufitowe to jakie? No bo panowie robią sufit i JUŻ muszą wiedzieć, bo odpowiednie otwory, bo kable... Rany - zachciało mi się!
A jeszcze wjazd na działkę załatwić w gminie i tak w ogóle jestem bezdomna... Wymeldowałam się ze sprzedanego mieszkania no i teraz jestem bez stałego na terenie RP. A tu pytają o dane do Faktury :lol:

dori
18-03-2008, 11:24
Rany :o Jak zmniejszało się te wielgachne zdjęcia??

malgosia60
18-03-2008, 12:19
hejka
miałam dzisiaj zamówić projekt .. moja pani architekt po usłyszeniu moich zmian w projekcie / tz. wydłużenie garażu o pomieszczenie kotłowni jak to zrobił grzesław /
kazała się wstrzymać do czasu aż sprawdzi czy po zmianie konstrukcji dachu wszystko będzie grało jak trzeba ... mam nadzieje że będzie wszystko w porządku skoro u innych się udało dokonać takich zmian .. oczywiście na telefon mam czekać po świętach i znowu postój .... jak to nie wypali to indywidualny troche większe koszty ale musi być wpaniały...
pozostaje mi narazie śledzić wasze poczynania na budowach.
pozdrowienia dla forumowiczów.

dori
18-03-2008, 14:45
małgosia60 - mam nadzieję, z e ten Twój adaptator poprzez taką taktykę rzeczy niesasmowicie skomplikowanych nie będzie próbował najzwyczajniej na świecie po prostu oskubać Cię na kasę... Bądź czujna! :roll:

Aha - spójrzcie na tę obudowę - trawertyn plu stal... :
http://www.allegro.pl/item326017539_kominek_trawertyn_stal_wroclaw_biela wa.html
Takie obudowy można min zakupić na allegro, skąd ściągnęłam zdjęcie...

kaura
18-03-2008, 20:22
No piękny kamień- choc nie mój typ kolorystyczny.
Nasz kominek chętnie widziałabym obudowany w kubistyczne kształty w kolorze szarym z taką właśnie ekstra srebrną ramką.

Małgosia! Jesteś! A jednak wspaniały...

gośmar
18-03-2008, 20:57
Witam wszystkich,
Napiszcie jakich firm, wzory macie zewnętrzne drzwi z tym nieszczęsnym górnym świetlikiem. Lookita Ty masz chyba drewniane urzędasy? Jak się sprawują, czy jestes zadowolony? Wiem też, że ktoś ma jeszcze drzwi Gerdy i były opinie cos na temat ich wyglądu i porównania z wejściem do schronu. Niby wybór wielki, ale problematyczny. Postawić na solidność i bezpieczeństwo, czy też wygląd i estetykę?
Pozdrawiam
Gośmar

Optymistyk
18-03-2008, 21:30
Witam po pewnym czasie.
Juz oczekujemy na pozwolenie i zaczynamy budowę wspaniałego M04BL może gdzieś za miesiąc.
mam pytanko dla doświdczonych budujących co do zweryfikowani pewnych ilości materaiłów na fundamenty:
- wylanie ławy fundamentowej, ile planować betonu B20
- zbrojenie fundamentu, ile prętów fi12 ile fi6
- ile bloczków betonowych (np przy głębokości fundamenty 1,4m, czyli od chudziak 10cm, ława 40cm i dalej bloczki np na 30 cm ponad teren)
- jak, ile i w jakich miejscach umiejscowuliście w fundamencie odpływy, doprowadzenie wody itp instalacje i wogóle co wartoby zaplanować w wykonywaniu fundamentów dla wspaniałego???

z góry dziieki za jakiekolwiek podpowiedzi i porady.
pozdrawiam

dori
19-03-2008, 14:38
Optymistyk powiem szczerze, że już nie pamiętam... Musiałabym się dokopać do notatek a te po przeprowadzce po prostu rozpełzły się gdzieś :)
Wiem, że zamawiałam zgodnie z rozpiską w kosztorysie :)
Ale jak masz wątpliwości i kerownika lub majstra pod ręką, a sam nie chcesz policzyć - to niech Tobie powiedzą. Tylko musi im się chcieć przeliczyć :) .
Bo to też zależy od wielu czynników, np. jak masz wykonane ławy- jeżeli dokładnie, zaszalowane to ubytków nie będzie i nie będzie wylewał się beton.
Wiem, ze stali zamówionej z kosztorysu wystarczyło, zabrakło trochę bloczków.

kaura
19-03-2008, 20:19
Ja też nie pamiętam ile materiałów nam poszło. Wiem, ze pisałam o tym w wątku gdzieś wczesniej.
Pamiętam za to dobrze o czym zapomnieliśmy- rura do kominka.

kaura
20-03-2008, 18:07
Drzwi jeszcze nie mamy , ale podobają mi sie m.in. te:

http://www.drzwi.krakow.pl/www/_images/sub/pictures/drzwi_zewnetrzne_drewniane_611,1.jpg

ewentualnie:


http://www.drzwi.krakow.pl/www/_images/sub/pictures/drzwi_zewnetrzne_drewniane_621,2.jpg

http://www.drzwi.krakow.pl/drzwi_zewnetrzne_drewniane_katalog_2.html

dori
21-03-2008, 08:50
No właśnie - dobrze Kaura, że przypomniałaś - Optymistyk pamiętaj o powiertzu do kominka!

Drzwi fajne. My już mieszkamy ale... bez wejściówek :D A to z powodu mojego niezdecydowania 8) Najprawdopodobniej (już ok. 90% pewności) będą okrągłe CAL-a:
http://drzwi-cal.pl/files/image/drzwi/zewnetrzne/Okragle.jpg

A na razie wchodzimy drzwiami tylnymi, przez garaż :lol:

Magda i Michał
21-03-2008, 09:05
kaura, drzwi super, mi też się podobają właśnie w tym stylu i też się za takimi rozglądam.
Osobiście bardziej mi się podobają te pierwsze.
Znasz może ich cenę, bo podobne ma Urzędowski i za nie chce coś ponad 4,5 tys.
A widziałaś gdzieś je na żywo, czy na razie robisz tylko rozeznanie?

kaura
21-03-2008, 11:09
Do zakładu produkującego drzwi mam jakieś 15 km, ale z tego co wiem mają sieć dystrybucji. Drzwi widziałam na żywo- ale inne- wygladały na solidne- oczywiscie sa drewniane. Ceny- 3-4 tys, ale nie znam szczegółów- jakie okucia, klamki, zabezpieczenia itd. Bedziemy je zamawiac po świętach.

Grzelid
21-03-2008, 12:18
Podobnie jak Wy jestem w temacie poszukiwań drzwi wejściowych. Jeszcze nie znalazłem odpowiedniego modelu pasującego do stylu w jakim chcemy wykończyć elewacje naszego wspaniałego choć przedstawione przez Was propozyjcje są ciekawe. Póki co na czas wykończeniówki wstawiliśmy stalowe drzwi tymczasowe. Kilka dni temu wstawiliśmy okna (PCV ze szprosami) w kolorze orzech. Zamówiliśmy bramę garażową Normstahla. Po świętach na budowę wchodzi elektryk a na początku kwietnia hydraulik. Zamówiliśmy też drewniane schody firmy rintal model Bitra Gara.

A teraz dopiero się zacznie...

Lookita
21-03-2008, 15:53
Drzwi fajowe.Lubie ten styl....
Urzedas kosztowal pare tyg. po moim zamowieniu w lutym 2007 juz okolo 4500,ja dalem kolo 3400 za wszystko.
Polecam tego producenta,przede wszystkim za solidne i ladne drzwi...O oknach nie wspomne...
Czyli dzialacie,niebawem boom budowlany na budowach zaczetych i nie zaczetych nastapi....Pogoda szaleje...ale bedzie dobrze.
Wam ,moi Znajomi,Towarzysze budowlani zycze Spokojnych i Wesolych,Smacznych,obfitych w relaks i nowe pomysly i marzenia budowlane Swiat Wielkiej Nocy.
Zycze,abyscie,abysmy (bez Dori ;-)nastepne spedzili w naszych domkach,aby byly ladne i kolorowe jak nasze marzenia i byc moze przyszle elewacje pisanki na stolach swiatecznych -sklada Wam i Waszym Rodzinom
Łukasz vel Lookita.

anda1978
21-03-2008, 16:29
Małgosia 06 - my poszerzeliśmy garaż o 0,8 m tak aby było przejscie z kotłowni do garażu, a nie gdzieś w środku domu. Pod tym względem lepsza jest wersja M04A i skopiowalismy to wesji A.
Architekt (znajomy) za
800 zł - zakres usług to adaptacje projektu i zlikwidowanie kilku okien, zmniejszeniu pozostałych, przeniesienie łazienki, piony wentylacyjne w kuchni są w wiatrołapie, i górej łazience, zmianie schodów takie jak u Lookity :wink:dalej to zlikwidowanie ściany pomiędzy salonem i garażem i powiększenie tarasu
1800 zł - kosztuje to co ww + poszrzenie 0,8 m garazu opisane wyżej i podniesienie ścianki kolankowej na wysokość docelową 90cm.
Koszt 1000 to przerysowanie na nowo konstrukcji dachu i ściany kolankowej.
Ceny u innych architektów w mojej miejscowości wynosiły 2400 za opisane czynności.
Reasumując koszt zakupu projektu 1800 + koszt zmian i adaptaji 1800 razem 3600. Jest to cena z dużą górką dla projektu indywidualnego Indywidualny ok.2400. Mnie urzekł wspaniały, jednak po fakcie myślę że mogłam zaoszczędzic z 1000. Uważam że ceny projektów są zawyżone.
Wiem na pewno zmnieniając dół - poszerzenie, wydłużenie budynku trzeba przerysować rzuty poszczególnych konstrukcji inaczej nie przejdzie w Starostwie. :(
A poza tym życzę wszystkim budowniczym Wspaniałego Wspaniałych świat, spędzonych w gronie rodzinnym, mokrego dyngusa i dUUUUUUzo jaj kolorowych :wink:

kaura
21-03-2008, 22:15
http://1.1.1.3/bmi/kartki.net.pl/kartki/3/76.jpg

ŻYCZYMY DUŻO WIELKANOCNEJ RADOŚCI
Kaurowie-Budowniczowie

malgosia60
23-03-2008, 19:06
ANDA 1978
hej.. u nas cennik wygląda troche innaczej... wiadomo 1850 zł. projekt ...2000 zł.
adaptacja projektu z moimi zmianami czyli 3850 wyjdzie mnie całość a gdybym się zdecydowała na projekt indywidualny to 4500 ... taki u nas ceny :(

kaura
23-03-2008, 22:06
Hej! Jestem zaskoczona cenami projektów indywidualnych. U nas 2 lata temu ceny zaczynały sie od 5 tys i to nas zniecheciło. Powiem szczerze, że gdyby różnice w cenach pomiedzy gotowym a indywidualnym były tak małe jak u Was, to na pewno zdecydowalibyśmy sie na indywidualny.

anda1978
23-03-2008, 22:27
Cene zaje... 3850 :o A ja myślałam że u nas drogo.
Róznica 1000 w moim przypadku przekłada się na satysfakcję, że mam Wspaniałego takiego o jakim marzyłam :D Wiem że pewnie nastapi kilka kryzysów :wink: co niektórzy wytrwali o tym piszą ale jestem optymistką i już nie mogę doczekać się kiedy bedzie wybudowany. Udalenego lanego poniedziałku :wink:

malgosia60
24-03-2008, 11:12
KAURA
zgadzam się że u was ceny są droższe ... koleżanka chciała zamówić projekt w krakowie powiedzieli jej 30000 /projekt dużego domu/ a poszła u nas w jaworznie i zapłaciła 7000 więc jest różnica ..

kropka2
24-03-2008, 13:53
my zastanawialismy sie nad indywidualnym. kosztowaloby tyle co dalismy za wspanialego (czyli ok 2 tys). ale skoro znalezlismy ten projekt to go kupilismy.

teraz za adaptacje jeden nam krzyknal 900zl+ kazda zmiana 50zl. podziekowalismy temu panui po znajomosci uslyszelismy: zrobie za vat :D (czyli nie tak zle)

kaura
24-03-2008, 16:07
KAURA
zgadzam się że u was ceny są droższe ... koleżanka chciała zamówić projekt w krakowie powiedzieli jej 30000 /projekt dużego domu/ a poszła u nas w jaworznie i zapłaciła 7000 więc jest różnica ..

Ooooo :o no ładna różnica...
W takim razie jak bedziemy budować następny dom, to projekt zamóimy w Jaworznie :D

malgosia60
24-03-2008, 16:13
kasiu ale śmieszne ... niemyśl że to zmyśliłam tą wiadomośc wiem od osoby która zamawiała projekt .

kaura
24-03-2008, 18:48
Małgosia- ja się wcale nie nabijam.. i mówię bardzo serio- Wspaniały nie jest moim wymarzonym- jeśli chodzi o rozwiązania architektoniczne- wiesz przecież- rozmawiałyśmy o tym.
Po prostu jeśli bedziemy budować następny dom, a takiej sytuacji nie wykluczam- to wtedy zamówimy projekt "szyty na miarę" i jeśli różnice w cenach będą tak duże, to na pewno wybierzemy tańszy projekt.

A tak w ogóle to ciekawe skad się biorą takie ceny jak u nas?

dori
25-03-2008, 11:21
Zycze,abyscie,abysmy (bez Dori ;-)nastepne spedzili w naszych domkach...
No pięknie!!! To miałyby być moje JEDYNE Śwęta w moim domku?! Aleś wymyślił... :lol:
Ale powiem Wam, że wczoraj przy kominku rzeczywiście poczułam klimacik mieszkania w tych cudnych 4 własnych kątach. Ahhhh.... co za przyjemność....

No a w ogóle to jak brzuszki po Śwętach? :P

Lookita
25-03-2008, 12:07
Czepia sie...;-)
wiadomo,ze w nastepne na pewno Ty bedziesz juz drugi raz swietowac,ja....na 99.99999 % takze juz Swieta spedze....
A teraz pisze z mojego motherfatherlandu i za 3 godz. spadam do siebie-w mazo cholerne :-)
Pogoda super,ale figla splatala....Roboty trwaja,juz mnie od rana meczyli..ale od czego ma sie Zone-niech gada ,a Lookitka zdrowieje po spotkaniu z przyjaciolmi...Zatrulem sie lekuchno ;-)
Te ceny projektow sa dziwne....ale wlasnie moj przyjaciele planuje budowe domu i z pracowni krakowskiej,za kompletny projekt,z adaptacjami,z aranzacjami wew. chcili kolo 20 000.Niezle co?
Robia u naszego miejscowego...:-)

Optymistyk
27-03-2008, 21:18
Hej
Ja dalej ostro męcze nasz projket M04BL i już po dokonanych zmianach został złożony z wszystkimi papierami o pozwolenie na budowe.
Ruszam wkrótce i znów mam pytanko do doświadczonych budowniczych wspaniałego, a mianowicie chodzi o nie raz wspominane błęde w projekcie. W najblizszym czasie planuje już zamówić całą więźbe aby sobie juz czekała i co do tych blędów czy w wyliczeniu ilości i rozmiarów drewna na więźba są jakieś błędy ??? Nie chce mieć później nie miłych nie spodzinake jak zamówie na podstawie projektu a się okaże coś nie tach.
A druga sprawa odnosnie izolacji fundamentów, jaką stosowaliście? i jaką proponujecie hydroizilacje i ewentualnie ocieplenie dla gruntu przepuszczalnego wode???
... jestem wdzięczny za wszelką opinie i porade, obecnie zbieram wszystko by tak za miesiąc ruszyć z budową.
Pozdrawiam

kaura
29-03-2008, 15:46
U nas fundamenty były lane do wykopów wyłozonych folią. Ściany fundamentowe pomalowane dysperbintem, obłożone styrodurem 5cm i folią kubełkową. Dodatkowo bedzie odwodnienie- od strony największych spadków terenu.
Co do więźby- nie mogę się wypowiedzieć- drewno zamawiał majster :)

A u mnie schody będą z duzym prawdopodobienstwem takie:

http://lh3.google.pl/kasiaura7/R-1V2y6ODHI/AAAAAAAAA4w/kUAvMboUYAA/s144/schody%201.jpg
Niestety jest za mało miejsca, zeby zrobic spocznik

anda1978
30-03-2008, 21:54
Hejka :)
Rozmawialiśmy z dwoma ekipami od budowy. Jedni powiedzieli 50 tyś od zerwania kumusu do dachu obitego papą.Bez tynków. Drudzy 35 tyś bez tarsu, schodów i dachu. I to są na razie najtańsze wersje i ekipy sprawdzone. Pierwsi buduja niecałe 2 miesięcą a drudzy 1 miesiąc. Co myślicie? a może macie namiary na ekipy warte polecenia i tańsze? Planujemy rozpoczęcie od czerwca

zimny
30-03-2008, 22:48
Hej
Ja dalej ostro męcze nasz projket M04BL i już po dokonanych zmianach został złożony z wszystkimi papierami o pozwolenie na budowe.
Ruszam wkrótce i znów mam pytanko do doświadczonych budowniczych wspaniałego, a mianowicie chodzi o nie raz wspominane błęde w projekcie. W najblizszym czasie planuje już zamówić całą więźbe aby sobie juz czekała i co do tych blędów czy w wyliczeniu ilości i rozmiarów drewna na więźba są jakieś błędy ??? Nie chce mieć później nie miłych nie spodzinake jak zamówie na podstawie projektu a się okaże coś nie tach.
A druga sprawa odnosnie izolacji fundamentów, jaką stosowaliście? i jaką proponujecie hydroizilacje i ewentualnie ocieplenie dla gruntu przepuszczalnego wode???
... jestem wdzięczny za wszelką opinie i porade, obecnie zbieram wszystko by tak za miesiąc ruszyć z budową.
Pozdrawiam

Ja z tego co pamiętam mam bloczki wysmarowane z obu stron dysperbitem na to od zewnętrznej strony styropian 10 cm na styropian siatka , klej na to jeszce raz dysperbit ale tylko do wysokości gruntu i na wierzch zwykła czarna folia budowlana. Grunt mam pod 40 cm warstwą humusu piaszczysty.

Co do zestawienia wieźby to w projekcie w ver.A były duże błędy. Najlepiej daj rzut dachu do tartaku i niech sobie sami wyliczą albo tak jak u mnie cieśla wyliczył i zamówił w tartaku.

zimny
30-03-2008, 22:50
A u mnie tynkują pomału górę. A ja robie elektrykę na dole :)

malgosia60
31-03-2008, 11:40
hej
zamówiłam dzisiaj projekt . dostarczą w środe . a ja załatwiam prąd .
pozdrowienia

gośmar
01-04-2008, 21:12
Witamy wszystkich

LOOKITA, ogladałam Twoje fotki. Piękne masz już poddasze. I nawet moja ulubiona kolorystyka ścian. Jaką deskę kladłeś na podłogi?

Zdecydowaliśmy się wreszcie na drzwi wejściowe z Oknoplast-u z Krakowa ADECO koszt 5100 zł ze świetlikiem i 2 zamkami, kolor dąb bagienny (jak okna).
Mamy już elektrykę (koszt robocizny ok. 4000 zł w tym kable do alarmu). W poniedziałek przychodzą tynkarze. Drzwi będą ok. 15 maja.
Pozdrawiamy wszystkich
Gośmar

http://gosmar.fotosik.pl/albumy/285494.html

dori
04-04-2008, 08:53
No dobra, jako, że kiedys obiecałam, że postaram się wkleić projekt kuchni, czynię to poniżej.
Jeżeli komuś to pomoże to fajnie. Zdjęcia są robione aparatem w tel komórkowym, wieczorkiem, stąd cudna ich jakość , poza tym są to sfotografowane kartki z wydrukiem :lol: :lol: :lol:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/8d300b74d2631220.html

Kuchnia - zrobiłam zdjęcie wydruku projektu, tak po prostu :) jakość kiepska - myslę, że wykonanie będzie o niebo lepsze:))

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1fb5adfe8be58874.html

Kuchnia - widok od strony salonu

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/cb8e51a3a6131203.html

lodówka i piekarnik

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/67a7803a5c70af9d.html

Kuchnia - płyta. Tutaj nastąpiły jeszcze zmiany - zamiast wymyślonej koncepcji wsuniętych szafek pod wysunięty blat - tak aby móc przysiąść na szybkie śniadanko - po prosztu będą szuflady - podobnie jak pod płytą...

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f2105ffbe096937a.html

Kuchnia - no a to już - nie do końca szara, choć mocno przykurzona - rzeczywistość :))

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0bcb60cd82d4d765.html

Kuchnia - płytki made in china :D :D :D

dori
04-04-2008, 09:04
lipa miały wyjść zdjęcia, a nie wyszły:(

wklejam więc link do albumu - tam prościej będzie podejrzeć wszystkie na raz:

http://dorotagracek.fotosik.pl/albumy/404181.html

Lookita
04-04-2008, 19:35
no,no....wizualka fajna....ale ja nie moge sie polapac....w ukladzie kuchni....jest zamknieta?moze za krotko sie przygladalem....sztuka jest tam poukladac mebelki.....
gresiki chinskie sa fajne i tanie.....tez planowalismy...ale sie nam pozmienialo....
fajne uczucie miec kafle co?;-)

kaura
04-04-2008, 20:50
Ja tez się nie moge połapać...bo to nie dosć, ze wersja Be, to jeszcze lustrzana... o matko...
Niestety zmysł orientacji mam lekko kulawy :-?
Ale zdjęcia fajne.. ciekawy efekt daje połączenie brązu z pomaranczem/czerwonym? Choć pewnie w realu bedzie wyglądało jeszcze lepiej.

U nas robi się elektryka, a od następnego tygodnia wchodzą majstry od ocieplenia i zaczynamy montować ogród zimowy... oj przeżywam to bardzo.
Marzę żeby byc już po tynkach i wylewkach.
Pogoda jak zwykle mnie wkurza, bo ja dalej tak będzie śląpiło, to nie będziemy mogli zdjąć ziemi sprzed domu i dalej bedziemy wchodzić jak do piwnicy.

Adamol
06-04-2008, 08:20
lipa miały wyjść zdjęcia, a nie wyszły:(

wklejam więc link do albumu - tam prościej będzie podejrzeć wszystkie na raz:

http://dorotagracek.fotosik.pl/albumy/404181.html
Witam!
Bardzo fajna kuchnia. Bardzo mi się podoba.
Stalaż baru oddzielającego kuchnię od pokoju jest wykonany z gipsokartonu?
Czy wyciąg jest jakiś standardowy? Jakiej jest firmy?
Kolorystyka jest bardzo ciekawa.
Pozdrawiam

dori
07-04-2008, 12:39
Cześć!
Słuchajcie, ja wiem, że nie wypada się tak cieszyć i chwalić - ale kuchnia jest już zamontowana i wizualizacja to pikuś z tym co jest w realu!!! Cudo! normalnie nie sądziłam, że tak wyjdzie!. Czerwień jest niesamowita w połączeniu z brązem - typ zebrano. No i cały nowiuteńki sprzęt - wybraliśmy Whirlpoola - zmywarkę, piekarnik, płytę grzewczą i lodówkę do zabudowy.
Jeśli chodzi i wyciąg jest wyspowy - czyli "wolnowiszący" :lol: firmy teka. Podgląd np tutaj:
http://www.agdexpert.pl/okapy-kominowe/teka-dh-isla

Stelaż baru jest częściowo wykonany z płyt - jednak główny filar został zrobiony z pustaków - suporeksu.

Łukasz Ty nie pij więcej :)
Oczywiście kuchnia jest otwarta, jednak barek jest jakby elementem przysłaniającym blaty robocze - tak więc siedząc w salonie nie będzie widać blatów roboczych i bałaganu na nich :)

Zrobię zdjęcia moim niezawodnym telefonem i przy okazji i odrobinie czasu wkleję do albumu abyście mogli popatrzeć :)

Kaura - nie spiesz się tak do tej wykończeniówki. Naprawdę, wg mnie, postawienie domu w stanie zamkniętym z tynkami nawet i ociepleniem poddasza to dopiero początek drogi :roll: Oj nalatasz się za pierdołkami typu kuchnia właśnie, płytki do niej, sprzęt, kolor ścian itp... i pomnóż sobie to razy ilość pomieszczeń, bo do każdego będzie taki zestaw potrzebny :lol: Koszmar (jak dla mnie) ja już miesiąc wybieram się wybrać kamień do kominka... A drzwi wejściowe z pół roku zamawiałam :lol: Szybciej postawilibyśmy drugi dom niż wykończymy naszego wspaniałegio 8)

Pozdrowionka!

zimny
07-04-2008, 14:05
Czy moglibyście się podzielić jaką wełne dajecie (daliście) w poddasze. Chodzi mi o firmę. Zastanawiam się nad Ursą , Isoverem i ewentualnie rockwool.
Wszystkie o lamda = 0,39. W zasadzie najtaniej wychodzi mi póki co Isover, ale negocjacje dalej trwają.
Jak u Was kształtują się ceny.
U mnie jeśli chodzi o Isover to narazie mam 200mm - 24,95 i 50mm - 6,95, Ursa wychodzi 27,59 i 6,64.

pozdro
Luk budowniczy :)

Lookita
07-04-2008, 19:58
mnie Ursa na cale poddasze,w sumie 30 cm wyszla 6800 pln,143 m.kw. poddasza jest ....x 2 ...jedna paczka mi zostala....

kaura
07-04-2008, 21:49
Dori DAWAJ FOTY!!!

zimny
10-04-2008, 12:13
no i dalej rebus mam.
Mam w tej samej cenie Isover-a i Ursę. I teraz nie wiem co wybrać.
Podobno Ursa więcej pyli i śmierdzi. Łukasz prawda to ? Sam będę układal więc ma to dla mnie trochę znaczenie.

Najlepiej mnie rozwalają sprzedawcy. Jeden mówi że Isover lepszy a drugi że Ursa lepsza :), ale jak już się zapytasz dlaczego to jakoś tak na okrętkę odpowiadają.

kaura
10-04-2008, 13:01
Isover jak dla mnie nie śmierdzi wcale, a jak pyli miałam okazje się przekonać na własnej skórze- a raczej gardle.

kaura
11-04-2008, 18:10
Hej Wspaniali!
Co się dzieje..
Czyżby wszyscy zarobieni ???

ZACZĘŁO SIĘ!
U mnie wczoraj było pierwsze przesilenie- 4 ekipy, 4 frony robót, jedni popędzali drugich, a raczej przeszkadzali co poniektórzy...
Elewatorzy rozstawili rusztowania i zabrali się za ocieplenie scian ( muszę nadmienić, że idea była taka zeby ocieplić południową elewację wcześniej, zeby nie rozstawiać rusztowania nad ogrodem zimowym- ryzyko uszkodzenia itepe..) Niestety nie zdażyli zrobić całej ściany kiedy przyjechali montażyści oranżerii i stwierdzili, że bez sensu ten stropian, bo oni teraz muszą w dziury wycinac, wiec elewatorzy przesuneli sie na front wschodni..
Przyjechali lepikarze- którzy chcieli już zaizolować chudziaka w całym salonie- nie mogli- no bo ten ogród itd.
Mamy konstrukcję ogrodu przymocowaną do ścian i zabezpieczoną przed ewentualnymi uszkodzeniami przy ociepleniu. Dziś rano jednak elewatorzy rozstawili rusztowania pomiedzy drewnianymi profilami i ocieplają elewacje.
Do tego cały czas działa elektryk- na szczęście- po tym jak kiedyś wymęczyliśmy się ustalając co i jak, teraz po prostu kuje i kabluje.
UUfff...
Jestem lekko padnięta.
Drugie przesilenie szykuje nam się za tydzień- bo okna przyjadą, brama, no i szyby do oranzerii i jeszcze alarm... i bedziemy miec domek zamknięty.
Potem jeszcze odkurzacz, DPG, powietrze do kominka, hydraulika, i wentylacja.
A potem spokojnie tynki i wylewki i jeśli do tego czasu uda mi sie zachować równowagę psychiczną to jedziemy na urlop.
Pozdrawiam

Lookita
11-04-2008, 18:54
:-)
piekne chwile,ach piekne!!!!tyle sie dzieje,wowczas oko i dusza sie ciesza ;-)
zastoj-u mnie nie....ale wykonczeniowka trwa,schodu gotowe do malowania,glazury wszedzie,montaz bialy,dopracowanka i POPRAWKI P...NE bo przeciez poniszczyli mi scian troche...dopieszczenie fug....i czekam na listwy,2 szafy sie montuja...i za tydzien koniec...moze ciut wiecej....
za 2 tyg. juz chce zanocowac...ale czyszczenia juz 3 wydania byly,jeszcze z 2-3 przed nami.....
fotek nie robie...pozniej,juz po wyjsciu ekip...bedzie ladnie i ....golo....

nel1
11-04-2008, 21:56
kaura a gdzie budujesz ? bo ja sie poważnie nad projektem zastanawiam...

Grzelid
11-04-2008, 23:08
Fajnie słyszeć ze nasze domki urastaja w piórka. U nas okna wstawione (PCV ze szprosami). Aktualnie elktrycy kończa instalację, chydraulik zakończył I etap ralizacji instalacji wod-kan. W przyszłym tygodniu maja wejść tynkarze (kładziemy tynku tradycyjne cementowo-wapienne ręcznie kładzione wykańczane drobnym piaskiem kwarcytowym) i ekipa od ocieplania. Ekipa od ocieplania musi nam wykonać ruszt pod deskowanie szczytów elewacji, które chcemy wykończyc deskami kładzionymi w układzie pionowym. W tym moomencie muszę Wam napisac o pomyśle, który nam podsunął znajomy architekt. Otóż jego zdaniem dobrze byłoby ułożyc deski na elawcji frontowej prawie na całości pozostawiając do tynkowania jedynie podcień wejsciowy, deskować od góry do dołu elewację ogrodową ( u nas to elewacja z zadaszonym tarasem. W ogóle nie deskować szczytu ze ścianą garażową. Oczywiscie pozostałe ściani to juz tylko styropian + tynk. Ciekaw jestem Waszych opinii na tenm temat. Dodam tylko, że chcemy zrobić deskowanie z desek o szerokości 18-20 cm lub deskować deskami na zakład wzorem domów z Mazur. Ciekaw jestem waszych opinii na ten temat Po tynkarzach wejdzie hydraulik na II etap (podłogówka + grzejniki). Po nim posadzki. a jak to wszystko obeschnie to wtedy zabieramy się do osieplania poddasza. Nie mamy jeszcze wybranych drzwi wejściowych. Schody drewniane zamówione. Taki jest harmonogram prac na najbliższe dwa miesiące. Zobaczymy ja to wyjdzie w praniu.


http://grzelid.fotosik.pl

kaura
12-04-2008, 07:40
Grzelid- my "idziemy w deski" na elewacji, zwłaszcza, ze powiążemy to potem z ogrodzeniem. Bardzo podoba mi się Wasz pomysł i jeśli nie masz nic przeciwko być może też coś takiego zrobimy. A jaki macie kolor podbitki?
Na jakie schody w końcu się zdecydowaliście???
(u nas dalej impas w tym temacie) Aha i jeśli bedziesz miał namiary na jakieś fajne dechy to daj znać.

Nel1- budujemy w okolicach Wieliczki, zapraszam.

Grzelid
12-04-2008, 16:40
kaura

Czy mogłabyś sprecyzować jakie deskowanie sie Wam podoba tylko same szczyty czy też pomysł naszego architekta tzn deskowanie od kalenicy do samego dołu z tyłu domu oraz od kalenicy do samego dołu z przodu z wyłączeniem podcienia wejściowego. Wtedy szczyt od strony garażu byłby tylko tynkowany. My się trochę tego boimy żeby z naszego wspanialego nie wyszła stodoła. Co wy na to. Zamówilismy w końcu schody firmy Rintal model Bitra Gara z kutymi metalowymi tralkami. Koszt schodow 20 000 zł. Podbitkę będziemy mieli drewnianą jesli chodzi o kolor to chcemy ciemny brąz ktory bedzie pasowal do okien. Zestawimy to z jasnym kolorem tynkowanej części elewacji. Deski na elewacji też chcemy ciemnym brązie.

Wspanialowcy moze ktoś z Was jest magikiem komputerowym i bedzie potrafił zrobic wizualizacje wspanialego z deskowaniem według pomyslu naszego architekta. Prosze o pomoc.

kaura
13-04-2008, 18:29
Bardzo podoba mi się takie deskowanie jak w projekcie, ale myślę, ze ciekawie wyglądałyby deski na całości elewacji (ściany szczytowe i ponizej, oprócz tej sciany od strony garażu)
Wydaje mi się, że nie bedzie "efektu stodoły" bo przecież większa cześć elewacji będzie otynkowana. Odnośnie kolorystyki- ja bym chętnie dała jakieś jaśniejsze od mojej podbitki deski i malowane tak, żeby widać było usłojenie.
Jak np. tu:





http://lh3.ggpht.com/kasiaura7/SAI8EyjBYRI/AAAAAAAAA84/JI1TiRch88Y/s288/304628332.jpg

niestety nie pamiętam skąd mam to zdjęcie.
a tu z galerii producenta schodów i parkietu:


http://www.romanowscy.com/inne_zdjecia/22.jpg

Niestety mój jedyny znajomy architekt jest strasznie zapracowany i nie wiem czy uda mi się uzyskać od niego jakąś wizualizację :(

Grzelid
13-04-2008, 22:01
kaura

Widze po zdjęciach ze zaczeliście ocieplać dom styropianem. Pisałaś, że podobnie jak my chcecie deskować elewacje. Nie widziałem jednak żebyście wykonywali ruszt drewniany do przymocowania desek. Chyba ze Wasi fachowcy maja inny patetent na mocowanie desek po ociepleniu. Ciekaw jestem jaki macie no to sposób. U nas tez mają w przyszłym tygodniu zacząć ocieplać dom. Gbyby był dobry patent na mocowanie desek po ociepleniu miałbym troche wiecej czasu na dezcyzje w jaki sposób deskowac elewacje. Caly czas się łamiemy. Nasz dom niby jest na wsi ale tak naprwde to tylko wieś administracyjnie. Wszystkie domy dookoła są nowe, nowoczesne. Boimy sie aby nasz dom nie wyglądal na tle innych jak ze skansenu, choć coraz bardziej sklaniam sie do deskowania wedlug pomyslu naszego architekta. Wizualizacje nowego deskowania na pewno pomogly by nam w decyzji więc pomęcz proszę sowjego architekta. Nasz nie zdążył nam tego zrobić przed swoim miesiecznym wyjazdem do Londynu.

Przy okazji pomysł z ogrodem zimowym w Waszym przypadku ( wspaniała panorama - tego Wam zazdrościmy) jest rewalacyjny.

Rybka74
14-04-2008, 09:27
oj jak Ja bym chciała być na Waszym etapie budowania :) a przedemną jeszcze tyle .... :o

u mnie wspaniały wyglada tak :

piotrmw
14-04-2008, 13:22
Grzelid

Pisałeś o frontowej ścianie ale nie jestem pewien czy chodziło Ci o samą ścianę z wejściem czy także część z bramą garażową, dlatego zrobiłem dwie przeróbki. Sporo im brakuje ale to tak na szybko. Wersja pierwsza (sama ściana z wejściem):
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/9620567f92ea6db4.html

Wersja druga (razem ze ścianą garażową):
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/2c5aa849ae1efa32.html

To tyle jeśli chodzi o front. Jeżeli taka jakość Ci pasuje to mogę przerobić widok z boku ale raczej bez zadaszenia tarasu.

Pozdrawiam

Grzelid
14-04-2008, 15:30
piotrmw

Dzieki za szybki odzew, ale póki co nie mogę zobaczyć Twojej pracy gdyż komputer w miejscu mojej pracy ma pozakladane zabezpieczenia przez ktore nie moge otworzyć Twoich załączników. Po powrocie do domu zaraz zobacze jak to wyszło i pewnie Cie będę troche meczył w tej kwestii. W każdym razie chcemy wykonac deskowanie na calej elewacji frontowej z wyłączeniem podcienia wejściowego. Nie bedziemy tez deskować ściany z bramą garażową. W zwiazku z tym że elewację ogrodową mamy "poprzecinaną" tarasem radzą nam zrobić na tej elewacji deskowanie do samego dolu. Proponują nam tez deskować całą elewacje boczną garażu (tą elewację z dużym oknem). To by miało sesns i konsekwecje w całości tzn. trzy szczyty deskowane pozostałe elewacje tynkowane

piotrmw
15-04-2008, 13:16
Grzelid

Kolejny obrazek. Tym razem widok z boku. Ty chyba budujesz wspaniałego w wersji A - dlatego zadaszony taras, a ja przerabiałem wersję B (takie fotki miałem pod ręką) - balkon może robić za dach nad tarasem :wink:
Ogólnie widać jak powiększenie deskowania wpływa na wygląd wspaniałego.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/bca7099568cb0acc.html

Dodałem jeszcze fotkę z jaśniejszymi deskami - wydaje mi się, że przy stosunkowo dużej ilości desek lepiej wyglądają jaśniejsze.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fd6d5fe8bd7829f6.html

Pozdrawiam