PDA

Zobacz pełną wersję : szerokosc dzialki - brakuje 24cm!!



yaro29
26-10-2005, 10:47
No właśnie , nie wiem czy to moze nie zbyt głupie pytanie ale na razie jeszcze nie odpowiedziała mi pracownai z któej chciałbym projekt domu wiec pytam na forum. moze ktos miał podobny przypadek.

otoz jestem zdecydowany na budowe konkretnego juz prokejtu domu a obecnie znalazłem działkę która spełnia większosc moich wymagan.
Jest oczywiscie u mnie i w tw tym przypadku jakies ale.. działka ma 23,50m
minimalny wymiar dziłaki przy tym projecie to natomiast 23,74. Nie wiem jeszcze czy nie dochodzą jakies tam dodatkowe cm za okapy i lekko wystający taras ale ten moge zrobiś węzszy zeby szedł równo z bokiem domu. Natomiast nie rusze nic z okapami.
I teraz załózmy ze te 23,74 w szerokosci projektu jest juz szerokoscią ostateczną , to czy jest mozliwosc zmieszeenia tego na działce gdzie brakuje 24 cm?? czy nikt zaden geodeta i pozniejszy odbiór techniczny nie sprawi kłopotu??

Prosze o mozliwie pilną odpowiedź.
aha projekt domu to DM 6970
Pozdr.

Cypek
26-10-2005, 10:53
O ile się nie mylę to nie dadzą Ci pozwolenia na budowę, lub musisz się starać o zmniejszenie minimalnych wymaganych odległości od granicy działki.

yaro29
26-10-2005, 10:56
dodam ze z obu boków domu nie mam okien. Jeden bok wychodzi bezposrednio na ulice a drugi na sąsiada, który to notabene sprzedaj mi te działkę wiec nie robiłby zadnych ale ze mam dom za blisko jego dzialki!!

P.S a jesli musze sie starac o takie cos o czym piszesz to czy mogę takiego przyzwolenie nie dostac? oczywiscie przy takich załozeniach ja podałem wyzej!!

Cypek
26-10-2005, 11:02
Pozwolenie Ci dadzą, tylko czas, sąsiad z naprzeciwka czekał 6 miesięcy.

anpi
26-10-2005, 11:11
Miałem ten sam problem. Wybrałem projekt parterowy, ale brakowało właśnie 20-30 cm. Nie wiedziałem dokładnie ile, bo to było jeszcze przed zrobieniem dokładnej mapy przez geodetę. Musiałem wybrać inny projekt.

yaro29
26-10-2005, 11:16
Pozwolenie Ci dadzą, tylko czas, sąsiad z naprzeciwka czekał 6 miesięcy.
Aha ja teoretycznie jakbym ją kupił a kupowałbym na dniach to z budową chce ruszyc zaraz na wiosnę jak puszczą pierwsze mrozy. czyli ok 5 miesięcy. Problem jest tez w tym ze nie moge dłuzej czekac tzn budowe musze zaczac w marcu i w listopadzie skonczyc.

Łojezu czy zawsze musi być pod górkę!!??

Cypek
26-10-2005, 11:19
Łojezu czy zawsze musi być pod górkę!!??

A to dopiero początek, takich górek będzie więcej :)

Vondraczek
26-10-2005, 12:06
Poczytaj dokładnie przepisy wszyscy mowią że od granicy musi być 4 metry a wcale to prawdą nie jest!! Jeżeli nie masz okna od strony sąsiada odległość sie zmniejsza do 3 metrow. I wiele innych rozwiązan ja tak kombinowalem i znalazlem brakujący metr 8) . Znajomi mieli sasiada ktory postawil dom pół metra od granicy bo mu tak pasowało. sprawa zakończyła sie w sądzie i wygrał! Chałupe mozesz postawić nawet 1 cm od granicy i nic ci nie mogą zrobić!! Oczywiście trzeba mieć dobre nerwy, prawnika i kase!
pomysl o tym oknie!! A no i z tego co wiem jeżeli masz okno a wstawisz nie przeswitujące okienko np luksfery odleglość też sie zmienia!
Powodzenia. powertuj przepisy albo znajdz łepską glowe w tym temacie

anpi
26-10-2005, 12:08
Aha ja teoretycznie jakbym ją kupił a kupowałbym na dniach to z budową chce ruszyc zaraz na wiosnę jak puszczą pierwsze mrozy. czyli ok 5 miesięcy. Problem jest tez w tym ze nie moge dłuzej czekac tzn budowe musze zaczac w marcu i w listopadzie skonczyc.

Łojezu czy zawsze musi być pod górkę!!??

Nie przesadzaj. Kup inny projekt i już. W czasie budowy będziesz miał sto razy poważniejsze problemy. Może lepiej kupić mieszkanie?

anpi
26-10-2005, 12:10
Poczytaj dokładnie przepisy wszyscy mowią że od granicy musi być 4 metry a wcale to prawdą nie jest!! Jeżeli nie masz okna od strony sąsiada odległość sie zmniejsza do 3 metrow. I wiele innych rozwiązan ja tak kombinowalem i znalazlem brakujący metr 8) . Znajomi mieli sasiada ktory postawil dom pół metra od granicy bo mu tak pasowało. sprawa zakończyła sie w sądzie i wygrał!

Równie dobrze mógł przegrać. A opłata legalizacyjna za postawienie domu niezgodnie z pozwoleniem wynosi 50 tys. zł. PINB może też nakazać rozbiórkę. Po co ryzykować?

Vondraczek
26-10-2005, 12:41
Znajomy prawnik kiedyś powiedział 'Na wszystko jest przepis" masz przegrać przegrasz masz wygrać wygrasz kwestia interpretacji przepisów!!
Jeżeli usadawiasz dom na działce musisz najpierw dostać pozwolenie na budowe!! Składając papiery podajesz wszystkie dane łącznie z mapką umieszczenia domu. Podpisuje je ci kilka osób więc nie rozumiem dlaczego masz potem rozebrać dom. Owszem będą chcieli cie udupić to to zrobią i nic nie poradzisz. Ale przepisy są po tą żeby z nich kożystać. wszyscy znają pierwsze dziewiąć a gdzie kolejne, interpretacje, odstepstwa, zgody sąsiadów i tym podobne.
Idziesz do sąsiada mówisz w czym sprawa podpisujesz oswiadczenie (możesz nawet notarjalnie) że sie zgadza i po problemie.
Nie zgadza sie - no to kombinujesz albo z oknami (tak jak ja) albo szukajac 10 przepisu.

Vondraczek
26-10-2005, 13:01
normalnie 10 minut i wszystko na temat zapraszam:

Czy mozna wnioskować o 0,5 metra od granicy?:
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=55967&highlight=odleg%B3o%B6%E6+granicy

Troche przepisów:
http://slaska.iarp.pl/warunki_techniczne.php
a tu cytat:
§ 12. 1. Przy usytuowaniu budynku na działce budowlanej powinny być zachowane odległości między budynkami i urządzeniami terenowymi oraz odległości budynku i urządzeń terenowych od granic działki i od zabudowy na sąsiednich działkach budowlanych, określone w rozporządzeniu, a także w przepisach odrębnych, w tym higienicznosanitarnych, o bezpieczeństwie i higienie pracy, o ochronie przeciwpożarowej oraz o drogach publicznych.

2. W zabudowie jednorodzinnej i zagrodowej nie ustala się wymagań w zakresie zachowania odległości między budynkami w granicach jednej działki budowlanej, z zastrzeżeniem przepisów, o których mowa w ust. 1 oraz § 13, 23, 60 i 273.

3. Jeżeli z warunków, o których mowa w ust. 1 oraz w § 13, 60 i 271, nie wynikają inne wymagania, odległości zabudowy od granicy działki budowlanej powinny wynosić co najmniej:

1) przy równoległym do granicy sytuowaniu ściany budynku:

a) z otworami okiennymi lub drzwiowymi - 4 m,

b) bez otworów okiennych lub drzwiowych - 3 m,

2) przy nierównoległym do granicy sytuowaniu ściany budynku - 4 m do najbliższej krawędzi zewnętrznej otworu drzwiowego lub okiennego w ścianach zwróconych w stronę tej granicy oraz 3 m do najbliższego narożnika, ryzalitu lub wykuszu budynku.

4. Odległość, mierzona w poziomie, od najbliższej krawędzi otworu okiennego umieszczonego na dachu lub w połaci dachowej do granicy działki budowlanej nie może być mniejsza niż 4 m.

5. Okapy i gzymsy nie mogą pomniejszać wymaganych w ust. 3, 6 i 7 odległości od granicy działki budowlanej o więcej niż 0,5 m, natomiast takie elementy jak balkony, galerie, werandy, tarasy lub schody zewnętrzne - o więcej niż 1 m.

6. Budynek może być usytuowany ścianą zewnętrzną bez otworów bezpośrednio przy granicy działki budowlanej, z zastrzeżeniem ust. 10 oraz § 271 ust. 12 pkt 1, jeżeli:

1) wynika to z ustaleń decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu bądź

2) na sąsiedniej działce istnieje już budynek ze ścianą usytuowaną bezpośrednio przy tej granicy, a wznoszony budynek będzie:

a) przylegał do istniejącego całą długością swojej ściany,

b) miał w pasie o szerokości 3 m, przyległym do granicy działki, wysokość i wymiar równoległy do tej granicy, nie większe niż w budynku istniejącym na sąsiedniej działce.

7. Dopuszcza się sytuowanie budynku, z zastrzeżeniem § 271 ust. 12 pkt 1, w odległości mniejszej niż 3 m od granicy działki budowlanej, lecz nie mniejszej niż 1,5 m, jeżeli:

1) wynika to z ustaleń decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu bądź

2) ściana zewnętrzna bez otworów budynku wznoszonego będzie usytuowana w odległości nie mniejszej od granicy z sąsiednią działką niż najbardziej do granicy zbliżony punkt ściany zewnętrznej budynku istniejącego, znajdującej się w odległości mniejszej niż 3 m, a wznoszony budynek będzie:

a) usytuowany w prostopadłym do granicy pasie terenu, o szerokości wyznaczonej przez część budynku istniejącego, położoną w odległości do 3 m od granicy,

b) miał wysokość nie większą niż ma budynek istniejący w odległości do 3 m od granicy.

8. Odległości określone w ust. 3-7 nie odnoszą się do znajdujących się całkowicie poniżej poziomu terenu podziemnych części budynków lub innych budowli podziemnych spełniających funkcję budynków.

9. Odległości, o których mowa w ust. 3, 6 i 7, odnoszą się również do ryzalitów i wykuszy w ścianach zwróconych w stronę granicy z sąsiednią działką budowlaną, a także do najbliższego narożnika okna dachowego.

10. Budynek inwentarski, a także budynek gospodarczy do przechowywania płodów rolnych, w tym stodoła, nie mogą być sytuowane bezpośrednio przy granicy działki budowlanej jako sąsiadujące z budynkiem mieszkalnym, zamieszkania zbiorowego oraz użyteczności publicznej.

§ 13. 1. Odległość budynku mającego pomieszczenia przeznaczone na pobyt ludzi od innych obiektów powinna umożliwiać naturalne oświetlenie tych pomieszczeń, z zastrzeżeniem przepisów § 12, 57 i 60.

2. Warunek określony w ust. 1 uznaje się za spełniony, jeżeli między ramionami kąta 60°, wyznaczonego w płaszczyźnie poziomej, z wierzchołkiem usytuowanym w wewnętrznym licu ściany na osi okna pomieszczenia przesłanianego, nie znajduje się przesłaniająca część tego samego budynku lub inny obiekt przesłaniający, w odległości mniejszej niż:

1) wysokość przesłaniania - dla obiektów przesłaniających o wysokości do 35 m,

2) 35 m - dla obiektów przesłaniających o wysokości ponad 35 m.

3. Odległość, o której mowa w ust. 2 pkt 1, mierzona od przesłanianych okien pomieszczeń mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych i pomieszczeń przeznaczonych do zbiorowego pobytu dzieci, nie może być mniejsza niż 20 m.

4. Wysokość przesłaniania, o której mowa w ust. 2, liczy się od poziomu dolnej krawędzi najniżej położonych okien budynku przesłanianego do poziomu najwyższej zacieniającej krawędzi obiektu lub jego przesłaniającej części.

5. Dopuszcza się usytuowanie w odległości nie mniejszej niż 10 m od okna przesłanianego takiego obiektu przesłaniającego, jak maszt, komin lub inny obiekt budowlany, bez ograniczenia jego wysokości, lecz o szerokości przesłaniającej nie większej niż 3 m, mierząc równolegle do płaszczyzny okna.

6. Odległości, o których mowa w ust. 2, mogą być zmniejszone nie więcej niż o połowę w zabudowie śródmiejskiej uzupełniającej wzdłuż ulic i placów.

Wwiola
26-10-2005, 13:03
Przepisy w naszym kraju mają tyle luk, ze jest szansa że coś znajdziesz. Jeszcze w ubiegłym roku był przepis (chyba w arunkach technicznych - nie wiem czy dalej on obowiązuje), który mówił, ze mozna zmniejszyć przepisowe odległości 3 i 4 m od granicy działki (zgoda sąsiada bardzo ułatwiała kwestie, bo rozstrzygał urząd czy jest to dopuszczalne) jeżeli nie jest mozliwe inne usytuowanie budynku na działce., nie wiem tylko czy ten przepis dalej obowiązuje.

yaro29
26-10-2005, 13:08
Poczytaj dokładnie przepisy wszyscy mowią że od granicy musi być 4 metry a wcale to prawdą nie jest!! Jeżeli nie masz okna od strony sąsiada odległość sie zmniejsza do 3 metrow.

Ani od strony sąsiada ani od storny drogi w scianach bocznych budynku nie mam okien a więc do szerokosci domu już licze + 3m z kazdej storny a nie +4m gdyby były okna!

P.S wybierz inny projekt , kup inną działkę etc ... tego typu wypowiedzi będę brał pod uwagę jeśli nie będzie innej możliwości, tak więc za tego typu sugestie czy tez w stylu" moze lepiej kup mieszkanie" z góry dziękuję!!

Aha czy na działece dom moge sobie postawić w dowolnym miejscu tzn ja chce miec dom usytuowany zaraz na wjeżdzie na działke,czyli stałby zaraz przy drodze, sąsiad natomiast ma dom na samym końcu działki! czy są tu jakies wymogi, czy jak teoretycznie mam działkę po długości to dom moge sobie postawić w jej dowolnym miejscu, na początku - środku - na końcu działki??

Cypek
26-10-2005, 13:13
Obowiązuję Cię linia zabudowy.

Vondraczek
26-10-2005, 13:17
poczytaj te linki które podałem a będziesz wiedział!! Link do całego prawa budowlanego też jest podany!!
Usadowić możesz gdzie chcesz jeżeli oczywiście spełnisz warunki podane w WZ. u mnie naprzyklad zarzyczyli sobie identyczny płot na calej ulicy, budynek nie wyższy niż 7,2metra, odległość od drogi 5 metrów, itp itp bzdurnych wymagań. Kiedyś czytałem o tym że możesz postawić dom 0,5 metra od granicy działki jeżeli od drugiej strony będzie dojazd straży pożarnej - ile w tym prawdy tego nie wiem - moze 10 przepis :wink:

Chatte
26-10-2005, 13:20
Wnioskuję, że działka sąsiaduje z jednej strony z inną działką przeznaczoną do zabudowy a z drugiej strony z DROGĄ.
Otóż może zaistniec sytuacja, że od strony drogi w WZ bedzie nakazana linia zabudowy inna niż ustawowe 3m (dla sciany bez okien). U nas w planie jest zapis, że od strony dróg linia zabudowy wynosi min.5m od linii rozgraniczających. I tego się nie obejść tak łatwo...

xavi
26-10-2005, 13:20
to wszystko jest PIKUŚ!!!

Pobudowałem dom 12m szerokości na działce 20 metrowej.

Jeden geodeta tyczył fundamenty, inny geodeta dokonywał interwentaryzacji budynku i przyłączy do odbioru Budynku.

Papiery mam popodbijane, dom odebrany.
Latem przy wytyczaniu płotu okazało się, że dom jest przesunięty 46cm w stronę sąsiada który w międzyczasie zaczął się budować 4 m od granicy !!!!

I co teraz - siedzę cicho, aby się gdzieś przypadkiem nie kapnął !!!

OBŁĘD !!!

yaro29
26-10-2005, 13:28
Obowiązuję Cię linia zabudowy.
jak mi powiecie krok po kroku jak wkleic zdjecie to dam foto z mapki syuacyjnej gdzie widac co i jak !!

yaro29
26-10-2005, 13:51
http://www.klubdachy.pl/images/linia zabudowy.jpg

Na foto kolorem czerwonym wjazd na działke oraz budynek. działka obok to działka sąsiada już zabudowana z domem(dom to krzyżyk). Z drugiej lewej storny ulica!!

yaro29
26-10-2005, 13:55
http://www.klubdachy.pl/images/linia_zabudowy.jpg

oo udało sie :(

Vondraczek
26-10-2005, 14:01
Tak jak pisze dużymi literkami "linia zabudowy' - nic dodać nic ująć tam musisz sie zmieścić

asz
26-10-2005, 15:30
yaro29
Mógłbys podać linka do swojego projektu? Ewentualnie z jakiej pracowni, bo jakoś nie mogę go w necie znaleźć

paweu
26-10-2005, 15:42
Może ściany zewn. są trójwarstwowe, to wtedy możesz zmienić technologię i się zmieści. A co do odległości od drogi, to wyróżnia się nieprzekraczalną i obowiązującą linię zabudowy. Jak obowiązująca to 5 m i tego ne przeskoczysz.

yaro29
27-10-2005, 07:55
yaro29
Mógłbys podać linka do swojego projektu? Ewentualnie z jakiej pracowni, bo jakoś nie mogę go w necie znaleźć
juz mowie, jest to KB Projekt dom LUDWINÓW DM 6970

P.S w projekcie juz jest sciana jednowarstwowa, więc na jej zmianie nic nie zyskam a wręcz stracę!
Czy w kazdym jednym przypadku jesli działka jest rarożna to odległość domu od ogrodzenia od strony ulicy to te 5m??

Chatte
27-10-2005, 08:21
Wczoraj przeglądałam domowe archiwum Muratora i znalazłam przepis, że od krawędzi jezdni należy sytuować budynki w odległości 6m, czyli jak odejmiesz od tego szerokość chodnika ~1m, będzie "jak byk" 5m od granicy działki. TYlko nie pamiętam, kótra ustawa tak mówi.
Zresztą masz na planie linie określające linie zabudowy i raczej trudno będzie bez ostrej walki z urzędem to przeskoczyć.

wbrat
27-10-2005, 08:33
Z tego co widze, to sprawa jest prosta. Na mapce masz wyraznie zaznaczone dwie linie okreslajace granice zabudowy. Strzalki na tych liniach pokazuja kierunki mozliwej zabudowy. Wynika z tego, ze usadowienie, ktore wyrysowales nie miesci sie w granicach zabudowy ani od polnocy ani od zachodu (zakladajac, ze na gorze jest polnoc :wink: )

paweu
27-10-2005, 08:37
No to jezeli się uparłeś na ten projekt to zleć adaptację skrócenia o te 24 cm. A przy tej ścianie jednowarstwowej jaką masz grubość ściany zewn. ?

Cypek
27-10-2005, 08:42
Czy tym czerwonym kolorem zaznaczony jest Twój przyszły budynek. Jeżeli tak to on tam absolutnie stać nie może. Jedyna szansa to obrócić go o 90 stopni i ustawić wzdłuż linii AB i wjazd od dłuższego boku.

asz
27-10-2005, 08:43
yaro29
Mógłbys podać linka do swojego projektu? Ewentualnie z jakiej pracowni, bo jakoś nie mogę go w necie znaleźć
juz mowie, jest to KB Projekt dom LUDWINÓW DM 6970

P.S w projekcie juz jest sciana jednowarstwowa, więc na jej zmianie nic nie zyskam a wręcz stracę!
Czy w kazdym jednym przypadku jesli działka jest rarożna to odległość domu od ogrodzenia od strony ulicy to te 5m??

Linia zabudowy jest określana w planie zagosp. lub warunkach zabudowy i może wynosić...ilekolwiek. Ja mam np. 6 m, ale były na forum osoby które miały...15m.
Tak że, nie możesz liczyć 3m, bo wg mapki linia zabudowy północ-południe jest chyba w większej odległości od granicy.
A najlepiej ze swoimi wątpliwościami uderz z prośbą do Roberta Skitka (architekta tak dla jasności) :D
Nie rozważałeś usytuowania domu na tej właśnie pionowej linii zabudowy?

yaro29
27-10-2005, 08:52
Czy tym czerwonym kolorem zaznaczony jest Twój przyszły budynek. Jeżeli tak to on tam absolutnie stać nie może. Jedyna szansa to obrócić go o 90 stopni i ustawić wzdłuż linii AB i wjazd od dłuższego boku.
Aha tak zaznaczyłem bo tak bym chciał aby stał!! A czemu jest to nie mozliwe??

P.S zasadniczo takie było ustytowanie bydynku o jakim piszesz ale skolei ja chciałem go ustawić tak jak zaznaczyłem na mapce. Stawiając dom tak jak mowisz, ze jest to jedyna mozliwa opcja to strace niezmalze całą działkę stawiając na niej ten dom. a ja chce miec troche przestrzeni.[/b]

paweu
27-10-2005, 08:59
Takiego ustawienia nie przewalczysz. Linia zabudowy jest linią zabudowy i koniec, nie można poza nią wykraczać. Po wielkich bojach może da się jedynie wysunąć trochę garaż, ale więcej nie.

asz
27-10-2005, 08:59
Czy tym czerwonym kolorem zaznaczony jest Twój przyszły budynek. Jeżeli tak to on tam absolutnie stać nie może. Jedyna szansa to obrócić go o 90 stopni i ustawić wzdłuż linii AB i wjazd od dłuższego boku.
Aha tak zaznaczyłem bo tak bym chciał aby stał!! A czemu jest to nie mozliwe??

P.S zasadniczo takie było ustytowanie bydynku o jakim piszesz ale skolei ja chciałem go ustawić tak jak zaznaczyłem na mapce. Stawiając dom tak jak mowisz, ze jest to jedyna mozliwa opcja to strace niezmalze całą działkę stawiając na niej ten dom. a ja chce miec troche przestrzeni.[/b]


Nie jest możliwe takie postawienie, bo się po porostu nie mieści :( Odległości od granic 4m i 3m (bez okien) mogą być zmienione właśnie przez plan zagospodarowania (te cholerne linie zabudowy).
http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=56333&highlight=
Tu właśnie jest to m.in. poruszone

yaro29
27-10-2005, 09:02
Takiego ustawienia nie przewalczysz. Linia zabudowy jest linią zabudowy i koniec, nie można poza nią wykraczać. Po wielkich bojach może da się jedynie wysunąć trochę garaż, ale więcej nie.
wiem wiem zaczynam rozumiec... poprstu ja zle odczytywałem te linie zabudowy. czyli na tej działce jaki by projekt domu nie był to nalezy go bezwzględnie stawiac wzdłuż dłuższego boku.
Szkoda ze wtedy starce niemalże większą część działki (i gdzie ja tam basen wstawie i huśtawkę dla dziecka :( )

Vondraczek
27-10-2005, 09:03
Chcieć a muc to dwie zasadnicze różnice!! Masz jasno na białym wymalowane dwie linie zabudowy wzdłuż działek. Tego akurat nie przeskoczycz jest to WZ i koniec tematu. Niejedna osoba pisała już o co chodzi. Na to nie ma 10 przepisu nie znajdziesz musisz tak kombinować aby sie zmieścić w linia zabudowy co masz jak wuł namalowane i napisane na mapce. :roll:

Cypek
27-10-2005, 09:06
A jakiej powierzchni jest ta działka ??

yaro29
27-10-2005, 09:10
A jakiej powierzchni jest ta działka ??
23,50 x 37m

Cypek
27-10-2005, 09:12
No to Ty już nie przesadzaj, trochę tego miejsca na basen i hustawkę zostanie.

Jolka
27-10-2005, 09:22
Jaro, wystąp poprostu do gminy o warunki zabudowy. Czeka się na to ok. dwóch tygodni, ale będziesz miał jasność. Możesz to zrobić nie będąc jeszcze właścicielem działki.
Z tą odległością od drogi, jest naprawdę bardzo różnie, w zalezności od gminy. Ale minimalna odległość od drogi gminnej to 6 m ( u nas w czasie, kiedy występowaliśmy o pozwolenie, było 8 m i "nie ma przeproś", tak ustaliła Rada Gminy, teraz jest 6), od powiatowej i wojewódzkiej jeszcze większa. Minimalne odległości wyznaczają przepisy ogólnokrajowe, a gminy mogą ustalić większe.

anpi
27-10-2005, 20:50
w projekcie juz jest sciana jednowarstwowa, więc na jej zmianie nic nie zyskam a wręcz stracę!

I tu się mylisz! Masz ścianę 44 cm. Wystarczy dać np. tak jak u mnie silikat 18 cm + styropian 15 cm = ściana 33 cm. Masz oszczędność 11 cm z każdej strony, czyli cały dom węższy i krótszy o 22 cm.

james
27-10-2005, 22:24
w projekcie juz jest sciana jednowarstwowa, więc na jej zmianie nic nie zyskam a wręcz stracę!

I tu się mylisz! Masz ścianę 44 cm. Wystarczy dać np. tak jak u mnie silikat 18 cm + styropian 15 cm = ściana 33 cm. Masz oszczędność 11 cm z każdej strony, czyli cały dom węższy i krótszy o 22 cm.
Coś tu się chyba nie zgadza. Rozstaw osi budynku nie może ulec zmianie.
Jak dasz siikat 18 to budynek będzie dłuższy i szerszy o 4 cm (ocieplenie 15cm). W środku będzie dłuższy i szerszy o 26 cm

james
27-10-2005, 22:42
Abstrahując od tego konkretnego przypadku brak 25 cm nie jest bardzo wielką przeszkodą w budowie. Pogadaj z geometrą niech mapę do projektu zrobi w skali 1:458 zamiast 1:500 i po sprawie. Architekt wpisze po obu stronach budynku 3.00 i gra muzyka. Przecież urzędasy nie będą się kulać na działkę aby zmierzyć jaką ma szerokość. Zresztą sami geodeci nie zawsze to wiedzą.Oczywiście sąsiad nie może być upierdliwy i mierzyć linijką ile dom stoi od granicy.

anpi
27-10-2005, 23:40
Coś tu się chyba nie zgadza. Rozstaw osi budynku nie może ulec zmianie.
Jak dasz siikat 18 to budynek będzie dłuższy i szerszy o 4 cm (ocieplenie 15cm). W środku będzie dłuższy i szerszy o 26 cm

Faktycznie. W ścianie 1W oś jest na w połowie grubości, w ścianie 2W - w połowie grubości warstwy nośnej.

paweu
28-10-2005, 08:58
Coś tu się chyba nie zgadza. Rozstaw osi budynku nie może ulec zmianie.
Jak dasz siikat 18 to budynek będzie dłuższy i szerszy o 4 cm (ocieplenie 15cm). W środku będzie dłuższy i szerszy o 26 cm

Faktycznie. W ścianie 1W oś jest na w połowie grubości, w ścianie 2W - w połowie grubości warstwy nośnej.
Niekoniecznie, może akurat jest 12 cm od wewnątrz. Nie zawsze oś geometryczna ściany jest osią konstrukcyjną.

yaro29
28-10-2005, 10:10
Abstrahując od tego konkretnego przypadku brak 25 cm nie jest bardzo wielką przeszkodą w budowie. Pogadaj z geometrą niech mapę do projektu zrobi w skali 1:458 zamiast 1:500 i po sprawie. Architekt wpisze po obu stronach budynku 3.00 i gra muzyka. Przecież urzędasy nie będą się kulać na działkę aby zmierzyć jaką ma szerokość. Zresztą sami geodeci nie zawsze to wiedzą.Oczywiście sąsiad nie może być upierdliwy i mierzyć linijką ile dom stoi od granicy.

sprónuje i w ten sposób. Mam nadzieje ze w tym tygodniu mi sie wyjasni ta kwestia a jesli nie to będę musiał postawoić dom tak jak na moim "smiesznym" szkicu! wowczas ogród będę miał 16 x 20-23m. Przy czym te kółeczka na górze to są drzewa, jakby to zaciekawiony chciał zapytać.
http://www.klubdachy.pl/images/plan.jpg

anpi
28-10-2005, 11:08
sprónuje i w ten sposób. Mam nadzieje ze w tym tygodniu mi sie wyjasni ta kwestia a jesli nie to będę musiał postawoić dom tak jak na moim "smiesznym" szkicu! wowczas ogród będę miał 16 x 20-23m. Przy czym te kółeczka na górze to są drzewa, jakby to zaciekawiony chciał zapytać.


Moim zdaniem jest to świetne rozwiązanie Twojego problemu.

anpi
28-10-2005, 11:08
Nie zawsze oś geometryczna ściany jest osią konstrukcyjną.

W ścianach 1W zwykle tak jest.