PDA

Zobacz pełną wersję : czy ktoś wysiał może thuje



kaco
07-11-2005, 14:12
Witam mam pytanie czu jest ktoś na forum kto sam wysiał thuje, jeśli tak prosze o wskazówki kiedy to robić w jaki sposób i inne cenne porady.

andrzej49
07-11-2005, 15:21
Polecam do przeczytania: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=195
oraz http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/nasiona.html

krzysztofh
09-11-2005, 06:49
Chyba na zasadzie eksperymentu, bo nie przypuszczam, że ze względu na koszty?

mifim
09-11-2005, 09:33
Nie ma problemu z wysianiem. Teściowa wysiała dwa lata temu, teraz dostałem 100 szt. Chociaż patrząc na ceny sadzonek jest to działanie raczej hobbystyczne.

Gesiu
10-11-2005, 11:25
Dlaczego hobbystyczne? Ja dwa lata temu wysialem tak sobie, do pudelek po jogurtach okolo 200 sztuk. Teraz w sklepie zaplacilbym za nie okolo 1000 - 2000 PLN. Szkoda ze okolo 100 mi ukradli :)

jatoja
10-11-2005, 11:35
Oczywiście ża ma to sens tylko że trwa troche dłużej niż roznmnażanie z sadzonek no i rośliny nie tworzą wyrównanej partii materiału ( ale to tez zależy od tego z jakiej rośliny pochodzą nasiona)

malwinka1410
13-11-2005, 23:55
Rośliny napewno nie utworzą wyrównanej parti materiału. A najmniej przyjemny jest fakt iż siewki potrafią się zasadniczo zróżnicować po ładnych kilku latach i w powiedzmy dziesięcioletnim szpalerze mamy różnego rodzaju odmieńców, w tym "łysiejących" od dołu.
Przy tym samym nakładzie sił i przy większym o kilka zł nakładzie środków(wartość ukorzeniacza) można uzyskać jednakowe roślinki i identyczne jak matecznik z którego pobierzemy materiał do rozmnożenia.
Ale dalej za niemal wszystkimi powtórzę że to raczej hobby niż oszczędność. Dobrze ukorzenionego brabanta o wys około25 cm (odpowiednik 3 letniej siewki) można kupić za 1 PLN. Lepiej w 3 lata zarobić sobie 1000 zł zajęciem na którym się człowiek trochę zna niż tracić czas na naukę WYSIEWU I PIELEGNACJI ŻYWOTNIKA, a później spokojnie pomarudzić szkółkarzowi i kupić te 1000 tujek.
A Gesiowi się coś pomyliło chyba. Roczna siewka ma około 4-6 cm (może zdarzyć się 8 cm olbrzym), dwuletnia siewka ma około 15 cm, i dopiero takiej wielkości tujki spotyka sie w handlu, ale raczej nie po 5 zł a już tym bardziej nie po 10.

Gesiu
14-11-2005, 06:48
OK, na pewno nie znam sie na tujach jak wy, nie wiem nawet jaka odmiane ja wysialem, po prostu rosly sobie i zebralem z niej nasiona i wysialem. Po dwóch latach maja od 50 do 70 cm a takie (przynajmniej z wygladu takie jak moje) w sklepie kosztuja w granicach własnie 5-15 PLN. To tak na marginesie, jako laik - jak rozmnaża sie z sadzonek? urywa się gałązkę i ukorzenia? Dzieki z góry za odpowiedz i przepraszam za moja niewiedze w temacie :)

malwinka1410
14-11-2005, 09:15
NIE MA FIZYCZNEJ MOZLIWOŚCI BY DWULETNIA SIEWKA JAKIEGOKOLWIEK ŻYWOTNIKA MIAŁA WIĘCEJ NIŻ 20 CM !!!!!
przeważnie ma 10-15 cm!!!
Gesiu! sadziłeś jakiegoś chwasta!
skoro sam twierdzisz że się nie znasz to może pokaż to co siałeś jakiemuś fachowcowi?

Gesiu
14-11-2005, 09:27
no nie, chwasta odrozniam. Nie mam interesu zeby komus cos udowadniac, podalem to informacyjnie , jesli nie wierzysz twoja sprawa, jesli ci zalezy zapraszam do mnie na budowe, to tyle. A co do rozsadzania z matecznika?

laik01
16-11-2005, 15:57
Witam

Ja oderwałem gałązki z tzw. dupką, ukorzeniłem i po 1,5 roku uzyskały przyrost 20%. W momęcie sadzenia miały jakieś 5-7 cm.
Widziałem takie sadzonki wcześniej u znajomych, napewno rosną wolno i trzeba przycinać 2 razy w roku (wiosna, jesień) aby miały ładny wygląd.
Z doświadczenia mogę doradzić aby nie trzymać na słońcu, przynajmniej pierwszy rok.
Andrzej

Gesiu
22-03-2006, 11:34
Czy coś jeszcze z tego drzewka wyrośnie? Zaatakowały je chyba zające...
http://dom-gesia.republika.pl/Zdjcie067.jpg