PDA

Zobacz pełną wersję : Jak rozmnozyc cisa?



walek0
09-11-2005, 18:07
byc moze ma ktos informacje lub sam wie jak rozmnozyc cisa.
mam wspanialy okaz cisa rosnacego jak wieza i chcialbym z tej rosliny zrobic ochrone przed wiatrem.
:x

andrzej49
10-11-2005, 06:48
Poczytaj dział: "drzewa i krzewy" link http://ogrodowy.republika.pl/pliki/uprawa.html

walek0
10-11-2005, 16:58
dziekuje

BobTrebor
12-11-2005, 17:37
tam są raczej ogólniki, ja cisy rozmnażam z nasion (nasze krajowe) i sadzonek (odmiany), sadzonki pobieram wiosną gdy przyroda się budzi albo jesienią po mocniejszych przymrozkach, wg mnie lepszy termin to wiosna, stosuję mieszankę 1:1 torfu kwaśnego i piasku, wyprażoną w piekarniku, ukorzeniacz do sadzonek zdrewniałych, gałązki urywam by został kawałek starszego pędu oraz obcinam połowę igieł, nie używam gotowych paletek tylko głębokich doniczek z małą ilością gleby, nakrywam folią i utrzymuję wilgotność ale z wyczuciem bo pleśn czycha :wink:
czas ukorzeniania jest różny od miesiąca do nawet pół roku ale praktycznie wszystkie się przyjmują

powodzenia, cis to piękna i ciekawa roślina

rafaloku
12-11-2005, 17:59
jeżeli zdecydujesz się na rozmnażanie przez nasiona, to można je wydobyć z owoców przecierając je przez sita o odpowiednich oczkach i przemywając wodą, potem trzeba przechowywać do wiosny w odpowiednich warunkach i poddać zabiegowi zwanemu stratyfikacją, więcej http://www.ogrody.cvd.pl/pliki/nasiona.html

pozdrawiam

lila59
13-11-2005, 19:24
najłatwiej urwaną gałązkę umieścić w podłożu piaszczysto-torfowym w czerwcu-sierpniu podlewać i czekać.gałązka ma być z piętką

zygmor
28-01-2006, 01:29
Ja podobnie jak BobTrebor ukorzeniam tylko stosuję oszczędnościową metodę pod kątem podłoża. Wystarczy kilka garści ziemi z dodatkiem torfu i gruby czarny worek. Z worka wycinamy pasek o szerokości 30-40cm, rozkładamy folię, sypiemy ziemię, ale oszczędnie i układamu gałązki cisa tak aby ich końce sięgały do połowy szerokości folii. Przy długim pasku folii można zmieścić nawet kilkaset sadzonek, następnie składamy folię na pół i zaczynamy zwijać w rulon. Na koniec tak przygotowany rulon mocno wiążemy, dziurawimy od spodu, aby nadmiar wody mógł wypłynąć i sadzimy w cieniu. Podlewamy umiarkowanie, raz na tydzieć. Po trzech miesiącach zwój wykopujemy i sadzonki przesadzamy do doniczek. Należy bardzo uważać na te młode korzonki na sadzonkach - są bardzo kruche i łatwo można ułamać. Tą metodę można z powodzeniem stosować do ukorzeniania innych krzewów.

D`arek
28-01-2006, 16:58
zygmor - super pomysł z tą folią. Zawsze miałam problem ze znalezieniem w ogrodzie odpowiedniego miejsca na ukorzenianie pędów.
Dzięki.

jatoja
28-01-2006, 17:56
zygmor - super pomysł z tą folią. Zawsze miałam problem ze znalezieniem w ogrodzie odpowiedniego miejsca na ukorzenianie pędów.
Dzięki.

Ja ukorzeniam w skrzynkach - łatwe do przeniesienia, łatwe do nakrycia folią, łatwe do cieniowania czy wietrzenia gdy to potrzebne.
Skrzynkę tez łatwo można podgrzać bo pamietajmy że cisy świetnie się ukorzeniają gdy podłoże ma wyższą temp. niż powietrze