PDA

Zobacz pełną wersję : Solar "tymi ręcami" robiony.



Strony : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9

Egon2000
08-07-2011, 18:21
O tych skokach termicznych dokladnie tak samo myslalem ze bardziej "szok " termiczny moze pogorszyc przyczepnosc ale stosujac jakas zwykla automatyke tak jak wczesniej bylo wspomniane mozna uniknac takich szokow termicznych. Siatka to u mnie raczej odpada bo chce zastosowac cos podobnego jak na zdjeciu:
64976

taka plyte jak sie rowno poprzykleja to ukladanie plytek to juz "pestka".

Szybko tego i tak nie wykonam bo jeszcze nie mam scian ale narazie mam nad czym sie zastanawiac.

egon2000

jasiek71
08-07-2011, 23:45
witam, mam takie pytanko...
co wy chcecie tym nagrzać i przez ile dni w roku to ma działać?

Egon2000
09-07-2011, 05:55
nagrzac (podgrzac) bufor ciepla a przez tyle dni w roku przez ile bedzie swiecic slonce i podgrzewac "toto" do wyzszej temperatury niz temperatura wody z wodociagu, chociazby o kilka - kilkanascie stopni.

Jani_63
09-07-2011, 12:18
Tak na marginesie... sprawność tego rozwiązania w okresie letnim będzie bardzo mała.
Słońce w tym okresie zdecydowanie słabiej operuje na powierzchnie pionowe niż poziome.
Plusem może być intensywność promienia i czas w jakim ono dociera do odbiornika, ale jakiś rewelacji bym się nie spodziewał przy takim grzejniku elewacyjnym.
Ale w okresach przejściowych może się to całkiem nieźle sprawdzać.

Amorphis
13-07-2011, 08:06
Mam gotowy dach, standardowa dachowka cementowa. Solar chcialbym wlozyc miedzy krokwie, nie na dach, nie podoba mi sie odstawanie solara, a poza tym moj bedzie brzydki na bokach, bo tymi recami. W tej chwili mam (od gory) dachowka, laty, folia, krokwie i pomiedzy welna, pod spodem folia). Jak najlepiej uszczelnic polaczenia krokwi i obudowy solara z osb czy tam sklejki aby nie cieklo na stryszek. Jaka kolejnosc warstw?

jasiek71
13-07-2011, 08:12
Mam gotowy dach, standardowa dachowka cementowa. Solar chcialbym wlozyc miedzy krokwie, nie na dach, nie podoba mi sie odstawanie solara, a poza tym moj bedzie brzydki na bokach, bo tymi recami. W tej chwili mam (od gory) dachowka, laty, folia, krokwie i pomiedzy welna, pod spodem folia). Jak najlepiej uszczelnic polaczenia krokwi i obudowy solara z osb czy tam sklejki aby nie cieklo na stryszek. Jaka kolejnosc warstw?

zamontuj go na łatach i obrób jak okno dachowe.

HenoK
13-07-2011, 08:13
Mam gotowy dach, standardowa dachowka cementowa. Solar chcialbym wlozyc miedzy krokwie, nie na dach, nie podoba mi sie odstawanie solara, a poza tym moj bedzie brzydki na bokach, bo tymi recami. W tej chwili mam (od gory) dachowka, laty, folia, krokwie i pomiedzy welna, pod spodem folia). Jak najlepiej uszczelnic polaczenia krokwi i obudowy solara z osb czy tam sklejki aby nie cieklo na stryszek. Jaka kolejnosc warstw?
Montaż w tym wypadku jest podobny jak okien połaciowych. Zazwyczaj wychodzi to nie pomiędzy krokwiami, ale ponad nimi, na poziomie łat.
Potrzebne są też podobne jak przy oknach połaciowych obróbki blacharskie (kołnierze).

yaiba83
14-07-2011, 20:58
A potem przy takim gluciarstwie okaże się, że gdzieś popełniono jakiś błąd i dach będzie przeciekał i może się okaże, że remont będzie droższy jak oryginalny kolektor. Najtańsze dostępne są już za 1000zł i pełna kultura. Jak wy chcecie badać temperaturę czy już można załączyć pompkę obiegową czy też wyłączyć, gdzie wmontujecie czujnik temperatury?

Inna sprawa przy takim rozwiązaniu rurki w połaci będzie nieporównywalnie więcej niż w kolektorze. Teraz jaka będzie różnica na ilości glikolu potrzebnej do zalania instalacji, no bo chyba wodą nikt nie zaleje by na zimę spuszczać. Ponadto trzeba pomyśleć o odpowietrzniku, naczynie przeponowe to raczej też konieczność o zaworach bezpieczeństwa nie wspomnę.

Wg mnie to albo takie coś się robi konkretnie na sprawdzonym sprzęcie, albo lepiej dać se spokój, bo jak rurki bez zaworów bezpieczeństwa i naczyń przeponowych chlasną pod dachówką to gratuluję wymiany regipsów...

jasiek71
14-07-2011, 22:39
A potem przy takim gluciarstwie okaże się, że gdzieś popełniono jakiś błąd i dach będzie przeciekał i może się okaże, że remont będzie droższy jak oryginalny kolektor. Najtańsze dostępne są już za 1000zł i pełna kultura. Jak wy chcecie badać temperaturę czy już można załączyć pompkę obiegową czy też wyłączyć, gdzie wmontujecie czujnik temperatury?

Inna sprawa przy takim rozwiązaniu rurki w połaci będzie nieporównywalnie więcej niż w kolektorze. Teraz jaka będzie różnica na ilości glikolu potrzebnej do zalania instalacji, no bo chyba wodą nikt nie zaleje by na zimę spuszczać. Ponadto trzeba pomyśleć o odpowietrzniku, naczynie przeponowe to raczej też konieczność o zaworach bezpieczeństwa nie wspomnę.

Wg mnie to albo takie coś się robi konkretnie na sprawdzonym sprzęcie, albo lepiej dać se spokój, bo jak rurki bez zaworów bezpieczeństwa i naczyń przeponowych chlasną pod dachówką to gratuluję wymiany regipsów...

uważasz że tymi ręcami to do d...
oryginalny to pewnie przez NASA wyprodukowany...
jak by wszyscy mieli takie podejście to teraz mieszkalibyśmy na drzewach (a może i nie bo balibyśmy się że pospadamy)

???

yaiba83
15-07-2011, 18:26
Wyjaśnij mi ile ten Wasz projekt będzie tańszy od oryginalnego? Różnica jest tylko w absorberze, bo albo zglucisz coś z rurki pod dachówką, albo w to miejsce zamontujesz normalny kolektor. Nawet jeden będzie lepiej pracował niż "coś" pod dachówką.

Uważasz, że całą reszcztę będzie można pominąć co jest w typowym zestawie solarnym? Powiedz z czego można zrezygnować - ze sterownika, pompki obiegowej, zaworu bezpieczeństwa, separatora powietrza, odpowietrznika, rotometru, zbiornika z dodatkową wężownicą?

Jak wszystko kupisz osobno to wyjdzie tyle co gotowy dobry zestaw.

kolektor1
17-07-2011, 12:55
jasiek71 napisał:

uważasz że tymi ręcami to do d...
oryginalny to pewnie przez NASA wyprodukowany...
jak by wszyscy mieli takie podejście to teraz mieszkalibyśmy na drzewach (a może i nie bo balibyśmy się że pospadamy)

Witam.
Zastanów się jeszcze raz. Yaiba83 wyraźnie dał do zrozumienia, że są granice kompromisu. Aby coś takiego wykonać (kolektor w połaci dachu) trzeba nie tylko wiedzieć jak prawidłowo wykonać kolektor ale też tak go zamocować w połaci aby nie było niespodzianek. Co innego jeżeli znasz się na dekarce i masz już pewne doświadczenie a co innego gdy będziesz wykonywał to pierwszy raz. Co z tego, że już wiesz że trzeba instalować obróbki blacharskie ale ze względu na wymiar kolektora trzeba ją wykonać samemu i wiedzieć jak prawidłowo zamontować. Instalacje wykonywane "tymi ręcami" zawsze wymagają przeróbki, poprawienia bo ich autorzy nie mają pełnej wiedzy i to nie jest wada a zaleta bo uczą się na własnym przykładzie. Są również kolektory fabryczne do wbudowania w połać, jednak zastanów się dla czego tak rzadko stosowane. Sam również chciałem wbudować kolektory w połać ale jak stanąłem przed fizycznym wykonaniem to wymiękłem a jednak cośkolwiek znam się na tym.
"Tymi ręcami" jak najbardziej ale od początku a nie od końca.
pozdrawiam.
Witold

jasiek71
21-07-2011, 13:58
tak wracając do tematu...
gdzie jest napisane że to kolektor cieczowy?
człowiek zadał konkretne pytanie i uzyskał odpowiedź, a wy od razu z wszystkimi "plagami egipskimi"...
bądźmy trochę "pionierami"...

kolektor1
22-07-2011, 01:09
tak wracając do tematu...
gdzie jest napisane że to kolektor cieczowy?
człowiek zadał konkretne pytanie i uzyskał odpowiedź, a wy od razu z wszystkimi "plagami egipskimi"...
bądźmy trochę "pionierami"...

A jak nie cieczowy to jaki, powietrzny? i do czego on miałby służyć? Zimą do ogrzania pomieszczeń nie zadziała bo się nie ogrzeje, latem jak zadziała (powietrzny za działa) to co i po co mamy ogrzewać? Myślę, że przed wywaleniem kasy poznać te "plagi egipskie" i zrobić rachunek sumienia niż po tem zastanawiać się gdzie przecieka.
pozdrawiam.
Witold

jasiek71
22-07-2011, 07:15
A jak nie cieczowy to jaki, powietrzny? i do czego on miałby służyć? Zimą do ogrzania pomieszczeń nie zadziała bo się nie ogrzeje, latem jak zadziała (powietrzny za działa) to co i po co mamy ogrzewać? Myślę, że przed wywaleniem kasy poznać te "plagi egipskie" i zrobić rachunek sumienia niż po tem zastanawiać się gdzie przecieka.
pozdrawiam.
Witold
od razu widać jak dużo wiesz o kolektorach powietrznych...
nie wiem czy wiesz ale kolektorem powietrznym można zagrzać wodę;)
ba, do zagrzania wody od wiosny do jesieni to nie trzeba nawet instalować kolektora, wystarczy blaszany ocieplony dach skierowany na południe ( i nie mówię tu o rurkach z cieczą pod połacią dachu lub na nim):cool:
a co najciekawsze nie da się tego zagotować w lecie, ani zamrozić w zimie, chociaż czynnikiem odbierającym ciepło jest woda:yes:

dpo
22-07-2011, 16:29
od razu widać jak dużo wiesz o kolektorach powietrznych...
nie wiem czy wiesz ale kolektorem powietrznym można zagrzać wodę;)..........................

piszesz jakbys cos takiego uzytkowal - pochwal sie co i jak zrobiles (fotki albo linka podaj).
opisz jaka masz wydajnosc. jestem wysoce zaintresowany.

kolektor1
22-07-2011, 16:43
od razu widać jak dużo wiesz o kolektorach powietrznych...
Wierz mi, że parę ich skonstruowałem, nawet takie oparte na rurach próżniowych.

nie wiem czy wiesz ale kolektorem powietrznym można zagrzać wodę
Tak wiem! ale czy Ty wiesz jakiej wielkości musisz zastosować wymiennik aby w miarę sprawnie ciepło z powietrza przeszło do wody?


a co najciekawsze nie da się tego zagotować w lecie, ani zamrozić w zimie, chociaż czynnikiem odbierającym ciepło jest woda
No ściślej to jednak powietrze, woda pośrednio. No dobra to wszystko wiemy, ale czy wiesz ile ciepła jesteś w stanie wyprodukować z takiego dachu pędzonego powietrzem jesienią, zimą, wiosną? Zrób bilans, przedstaw wyniki
Po co mamy wytykać sobie braki w wiadomościach. Temat jest znany od dawna, zostały takie instalacje wykonane ale jakoś nikt nie chce się pochwalić osiągnięciami.
pozdrawiam.
Witold

jasiek71
22-07-2011, 20:57
Wierz mi, że parę ich skonstruowałem, nawet takie oparte na rurach próżniowych.

Tak wiem! ale czy Ty wiesz jakiej wielkości musisz zastosować wymiennik aby w miarę sprawnie ciepło z powietrza przeszło do wody?


No ściślej to jednak powietrze, woda pośrednio. No dobra to wszystko wiemy, ale czy wiesz ile ciepła jesteś w stanie wyprodukować z takiego dachu pędzonego powietrzem jesienią, zimą, wiosną? Zrób bilans, przedstaw wyniki
Po co mamy wytykać sobie braki w wiadomościach. Temat jest znany od dawna, zostały takie instalacje wykonane ale jakoś nikt nie chce się pochwalić osiągnięciami.
pozdrawiam.
Witold

tak się jakoś składa że bawie się taką zabawką już od roku...
po co mam robić ci bilanse i przedstawiać wyniki, przecież ty wiesz lepiej;)
wg. ogólnych informacji instalacja solarna jest w stanie zmniejszyć o 60% koszty cwu w skali roku, a moja zabawka zmniejsza te koszty o 50% w skali roku blaszanym dachem...,więc walczymy o 10% "kosmicznymi technologiami".
tak wiem jakiej wielkości jest ten wymiennik... ,jest wielkości przeciętnej walizki;)
jak byś mi powiedział że tego się nie da zrobić to bym nie robił...
ale ja o tym nie wiedziałem i zrobiłem...
czym się różni energia słońca padająca na kolektor od tej która pada na blaszany dach?
mnie nie interesują maksymalne temperatury, tylko oszczędności na energii związane z pracą danego urządzenia.
dodam tylko że całość kosztowała mnie ok. 1,5k a zmontowanie i uruchomienie jedno popołudnie.

kolektor1
23-07-2011, 01:02
tak się jakoś składa że bawie się taką zabawką już od roku...
po co mam robić ci bilanse i przedstawiać wyniki, przecież ty wiesz lepiej;)
.
Nie jesteś w błędzie nie wiem lepiej bo to Ty zbudowałeś ten układ a nie ja, po co ten sarkazm. Ale już skoro bawisz się od roku to i jakieś wyniki osiągasz. Jakbyś z nami chciał podzielić się wynikami to byłoby to cenne.
Ale jak nie zobaczę to nie uwierzę, taki już jestem a to dla tego, że trochę wiem na temat różnych konstrukcji kolektorów i ich możliwości.
Konstrukcja dachu też nie jest przygotowana standartowo do takiego odbioru ciepła. A to dla tego, głównie składa się z krokwi od góry do dołu i średnio rozstawionych co 80 cm. Na dole kończy się pasem nadrynnowym, zaś u góry kalenicą. Takich tuneli jest średnio kilkanaście. I gdyby blacha była ułożona pasami z góry na dół to jeszcze pół biedy ale w poprzek idą łaty na których mocowana jest blacha. I tu widzę pierwszą trudność, te łaty to klocki na ogół 5cio centymetrowe czy one nie stanowią pewnej przeszkody? skoro dach nie jest prawie pionowy? a ma kąt nachylenia jakieś 40 stopni. Podejrzewam, że przy swobodnej grawitacji te schody to jednak jakaś przeszkoda. Przy wymuszonym obiegu powietrza może być nie co inaczej, mogą one wprowadzać pewne zawirowanie powietrza co może być pożyteczne coś w rodzaju konwekcji ale jaki należy zastosować wentylator aby łaty nam nie wyhamowały zbytnio pędu wtłaczanego powietrza. I dla mnie konstrukcyjnie rzecz najważniejsza: jak i czym dmuchnąć w przestrzeń kilkunastu łat na raz i jak to wszystko zebrać przy kalenicy kierując na wymiennik. To tak na szybkiego parę moich wątpliwości. Ale gdyby dach przykryć szkłem i zbierać ciepło z nad blachy to już całkiem inna bajka. I tu dochodzimy do Kosmicznych technologii, to nic innego jak efekt szklarniowy.


wg. ogólnych informacji instalacja solarna jest w stanie zmniejszyć o 60% koszty cwu w skali roku, a moja zabawka zmniejsza te koszty o 50% w skali roku blaszanym dachem...,więc walczymy o 10% "kosmicznymi technologiami".

Te 60% to jesteś pewien? To tak jak gadanie, że próżniówki działają przy promieniowaniu rozproszonym tylko nikt nie mówi jaka jest wartość tego promieniowania rozproszonego.

czym się różni energia słońca padająca na kolektor od tej która pada na blaszany dach?

Akurat w moim przypadku odpowiedź jest prosta: bardzo duża bo u mnie cała dostępna połać jest zawalona próżniówkami co widać na aviatarze.

tak wiem jakiej wielkości jest ten wymiennik... ,jest wielkości przeciętnej walizki

Nie Jasiu on powinien być wielkości prawie szafy aby był sprawny, medium jest bardzo rzadkie i płynie z dużą prędkością, blaszki wymiennika zrobią Ci przepływ laminarny a to szkodliwe zjawisko przy wymianie.

mnie nie interesują maksymalne temperatury, tylko oszczędności na energii związane z pracą danego urządzenia
A to źle bo również miarą dobrego urządzenia grzewczego jakim jest kolektor jest jego maksymalna temperatura jaką można osiągnąć, oszczędności są z tym ściśle powiązane. A ciekawe co robisz jeżeli temp. powietrza przed wymianą ma np. 35 stopni, można ją jakoś wykorzystać? A jak ją przepuścisz przez wymiennik wielkości walizki to jaką temp. wody uzyskasz? To są dylematy na które ja niestety nie jestem sobie sam odpowiedzieć. Ale może Ty!

Ale co tu dużo gadać rzuć paroma zdjęciami może faktyczne się wygłupiam takimi wywodami.
pozdrawiam.
Witold

jasiek71
23-07-2011, 10:14
zdjęc to ja nie będę robił bo nie mam ochoty rozkopywać poddasza z wełny...
zbudowałem urządzenie proste jak budowa cepa które faktycznie przynosi wymierne korzyści, a ty za wszelką cenę próbujesz mi udowodnić że ono nie działa???
dlaczego jestem traktowany jak jakiś "fantasta", powiedz jaki interes miał bym w biciu piany?
opisałem niedawno tą zabawkę w "koszty c.w.u" ( przeczytaj do końca ze zrozumieniem ), i uważam że jest całkiem niezłą alternatywą dla normalnej instalacji solarnej...
ja wcale nie muszę tego nikomu wciskać na siłe, opisałem jako ciekawostkę, a co wy z tm zrobicie to nie jest moje zmartwienie.
tak swoją drogą "dłubiąc" w tej dziedzinie powinieneś być bardziej otwarty na różne innowacje...
masz możliwości więc jak zechcesz to zbudujesz z ciekawości..., jak nie to nie, nic na siłę.
pozdrawiam.
janusz
ps. tak swoją drogą troche inaczej rozumujesz niż to działa;)

jasiek71
23-07-2011, 10:27
pisałeś ostatnio że ktoś coś tam próbował ale jakoś cisza...
powiedz jaki jest sens pisania czegokolwiek, skoro od razu jesteś potraktowany jak... (wiadomo jak ;) )
jesteśmy w temacie "tymi ręcami", a tu od razu ...idź do sklepu i se kup, bo to się nie da...
pozdrawiam.
Janusz

HenoK
23-07-2011, 11:04
jesteśmy w temacie "tymi ręcami", a tu od razu ...idź do sklepu i se kup, bo to się nie da...
W końcu trudno się dziwić producentowi. Z jego punktu widzenia rzeczywiście najlepsze są urządzenia typu auroStep (http://www.energoaudyt.com.pl/46,system-aurostep-plus-250-3-ps1.html).
Proste w montażu, niewymagające w serwisie, z ceną pozwalającą na niezły zarobek.

Swoją drogą opisz ten swój układ, skoro nie chcesz rozbierać poddasza.
Czy zastosowałeś do tego także ten klimakonwektor AUX (http://www.serwer.agdex.com/opisy/aux_klimatyzatory/fancoil.pdf), czy inny wymiennik powietrze woda?

kolektor1
23-07-2011, 17:35
Witam.
Szanowny Januszu
Jakoś nie bardzo Ciebie jestem w stanie zrozumieć. Zacytuję jedną Twoją z pierwszych wypowiedzi:

witam, myślę że zanim się w tym temacie wypowiesz wypadało by cos takiego sklecić polatać z termometrami porobić trochę notatek, a potem dopiero dorzucić swoje trzy grosze.
I to jest jak najbardziej zdrowe podejście, sam staram się tak robić. Ale w żadnej następnej Twojej wypowiedzi nie było nic na temat jak to zrobić jak to działa, co można by poprawić aby ustrzec się błędów, w jakich warunkach to najlepiej pracuje żadnych przemyśleń i sugestii, żadnych konkretnych wskazówek, nic. Chociaż

Witam, wbrew temu co tu inni napisali takie rozwiązanie działa doskonale.
wykorzystałem klimakonwektor ( gotowy wymiennik z wentylatorem w jednej obudowie),zasysa powietrze z pod połaci dachu blaszanego, ciepło oddaje do wody a pompka obiegowa pompuje ją do zasobnika sterownik z regulowaną deltą pilnuje aby wszystko działało jak trzeba, efekt?... słoneczny dzień, cztery godziny pracy i mamy140l wody o temp.54* zużycie energii na wentylator i pompkę ok.100 w na godz. pozdrawiam tych co wszystko wiedzą .
Ale, tu również żadnych wskazówek, z jakiej powierzchni dachu trzeba zebrać powietrze, jaka temp. wewnątrz, na zewnątrz, jaka temp, powietrza przed wymianą, czy pracuje w obiegu otwartym, czy zamkniętym, nic, żadnych notatek tylko stwierdzenie. A przecież skoro użytkujesz od roku to pewnie jakieś doświadczenie jest.
Natomiast na moje wątpliwości ciągle odpowiadasz w stylu:

zdjęc to ja nie będę robił bo nie mam ochoty rozkopywać poddasza z wełny...
.

powiedz jaki jest sens pisania czegokolwiek, skoro od razu jesteś potraktowany jak... (wiadomo jak )
jesteśmy w temacie "tymi ręcami", a tu od razu ...idź do sklepu i se kup, bo to się nie da...
.

po co mam robić ci bilanse i przedstawiać wyniki, przecież ty wiesz lepiej.

od razu widać jak dużo wiesz o kolektorach powietrznych....

uważasz że tymi ręcami to do d...
A czy ja gdziekolwiek tak stwierdziłem?
Sam napisałeś, że:

jesteśmy w temacie "tymi ręcami",.
Ale są zwolennicy tego rozwiązania ale są również i przeciwnicy, każdy ma prawo tu wyrażać swe wątpliwości, tych drugich powyższymi argumentami wydaje mi się nie przekonasz.
To tak jak ja bym napisał, że moje kolektory grzeją nocą.
Prześledź temat „kolektory słoneczne najwięksi przeciwnicy”, który założyłem. Też byłem pod obstrzałem wątpliwości innych, ale to nie powód do obrazy na nich a do twórczej dyskusji.
Natomiast:

W końcu trudno się dziwić producentowi. Z jego punktu widzenia rzeczywiście najlepsze są urządzenia typu auroStep (http://www.energoaudyt.com.pl/46,system-aurostep-plus-250-3-ps1.html).
Proste w montażu, niewymagające w serwisie, z ceną pozwalającą na niezły zarobek.
Henio!
Bardzo Cię proszę nie wrzucaj wyrwanych tekstów z innych tematów wplatając swoje przemyślenia nie zawsze trafne. Jeżeli chcesz sobie wyrobić zdanie mój temat jako producenta to prześledź moje wypowiedzi na elektrodzie w temacie kolektor za 1500zł, poszerzysz sobie nie co pogląd. Natomiast tu występuję jako zwykły użytkownik. Jeżeli chodzi o zarobki to polecam Tobie jedno z ostatnich moich wypracowań opublikowanych na mojej stronie w zakładce publikacje.
Natomiast:


Swoją drogą opisz ten swój układ, skoro nie chcesz rozbierać poddasza.

Też się przyłączam do pytania.
pozdrawiam.
Witold

dpo
23-07-2011, 18:55
Swoją drogą opisz ten swój układ, skoro nie chcesz rozbierać poddasza...........

tyle znalazlem HenoK, z tym ze musialby mi ktos to narysowac zebym skumal :(

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?182214-Koszty.-c.w.u&p=4797580&viewfull=1#post4797580

moze sie ktos madrzejszy podejmie ? pliiiiiiis;)

jasiek71
23-07-2011, 20:05
tak...
to jest bardzo zachęcające do dalszej współpracy...

kolektor1
23-07-2011, 20:06
Witam.
Faktycznie dpo znalazl opis:
jasiek 71 napisał:

w słoneczny dzień łapiemy ponad 50*, w dzień pochmurny 35*(wtedy resztę musi podgrzać bojler)

Henio
Na ile to się Tobie wydaje prawdopodobne, szczególie ten dzień pochmurny?
Czy te temp. to dla powietrza, czy dla wody? z nawiasu sądzę, że dla wody,
A więc w dzień pochmurny aby zagrzać wodę do tej temp. powietrze pod dachem musi mieć większą temp.
A ponieważ w moich próżniówkach w dzień pochmurny jest ok. 37 stopni to to pod dachem jest lepsze od próżniówek
pozdrawiam.
Witold

jasiek71
23-07-2011, 20:18
Witam.
Faktycznie dpo znalazl opis:
jasiek 71 napisał:

Henio
Na ile to się Tobie wydaje prawdopodobne, szczególie ten dzień pochmurny?
Czy te temp. to dla powietrza, czy dla wody? z nawiasu sądzę, że dla wody,
A więc w dzień pochmurny aby zagrzać wodę do tej temp. powietrze pod dachem musi mieć większą temp.
A ponieważ w moich próżniówkach w dzień pochmurny jest ok. 37 stopni to to pod dachem jest lepsze od próżniówek
pozdrawiam.
Witold

dobre pytanie...
o ile wyższa musi być temp. powietrza aby zagrzać wodę do określonej temperatury?
te dane które zostały przytoczone to tylko przykładowe odniesienie, dzień dniu nie równy.,

kolektor1
23-07-2011, 20:34
dobre pytanie...
o ile wyższa musi być temp. powietrza aby zagrzać wodę do określonej temperatury?
te dane które zostały przytoczone to tylko przykładowe odniesienie, dzień dniu nie równy.,
A co na to zapiski?

jasiek71
23-07-2011, 20:47
A co na to zapiski?

??? nie rozumiem zapytania:bash:

kolektor1
23-07-2011, 21:36
.

kolektor1
23-07-2011, 21:40
??? nie rozumiem zapytania:bash:

Oj Jasiek z pamięcią krucho! A było dzisiaj:


...wypadało by cos takiego sklecić polatać z termometrami porobić trochę notatek,...
Tylko nie cygań

korys
24-07-2011, 08:32
Pomysł Jaśka 71 na tani kolektor słoneczny podoba mi się. Myślę, że ma prawo działać, z korzystnym współczynnikiem poniesionych nakładów do efektu końcowego (bez dzielenia włosa na czworo).
Chciałbym jednak zwrócić uwagę – w/g mnie na poważny problem w tej konstrukcji ( nie chodzi o czepianie się, tylko o krytykę konstruktywną ), a mianowicie możliwość rozwoju legionelli w pierwszym zbiorniku. Warunki do rozwoju wręcz idealne.
I tutaj sugerowałbym dwie możliwe drogi zabezpieczenia swojego zdrowia:

1.dodatkowa grzałka w pierwszym zbiorniku do okresowego przegrzewu wody
2.pierwszy zbiornik wykorzystać jako bufor, a wodę przez niego przepuszczać wężownicą.


Sam myślę nad wykorzystaniem ciepła spod połaci dachowej. Chciałbym aby spełniał dwa kryteria:
był tani i samoczynny ( bez wentylatorów i pompek), czyli właśnie bufor z wężownicą.

Pozdr.

jasiek71
24-07-2011, 09:56
Pomysł Jaśka 71 na tani kolektor słoneczny podoba mi się. Myślę, że ma prawo działać, z korzystnym współczynnikiem poniesionych nakładów do efektu końcowego (bez dzielenia włosa na czworo).
Chciałbym jednak zwrócić uwagę – w/g mnie na poważny problem w tej konstrukcji ( nie chodzi o czepianie się, tylko o krytykę konstruktywną ), a mianowicie możliwość rozwoju legionelli w pierwszym zbiorniku. Warunki do rozwoju wręcz idealne.
I tutaj sugerowałbym dwie możliwe drogi zabezpieczenia swojego zdrowia:

1.dodatkowa grzałka w pierwszym zbiorniku do okresowego przegrzewu wody
2.pierwszy zbiornik wykorzystać jako bufor, a wodę przez niego przepuszczać wężownicą.


Sam myślę nad wykorzystaniem ciepła spod połaci dachowej. Chciałbym aby spełniał dwa kryteria:
był tani i samoczynny ( bez wentylatorów i pompek), czyli właśnie bufor z wężownicą.

Pozdr.

układ jest tani i samoczynny mimo że ma wentylator i pompkę, po zamontowaniu można zapomnieć że on tam jest...
co do zabezpieczenia przed legionella to sposób 1. jest wystarczający ,poza tym mamy możliwość zwiększenia zapasu cwu w razie takiej potrzeby.
kolektor1
aby zagrzać wodę do np. 30* wystarczy 31* temp powietrza, chociaż te ostatnie stopnie różnicy dobija dosyć długo to i tak jeszcze się opłaca, bo robi to z COP 2 (dane dotyczące zbiornika 140l podgrzewanego przez klimakonwektor AUX na pierwszym biegu, z pompką obiegowa 28w )

yaiba83
24-07-2011, 11:31
Śledzę ten wątek i widzę, że kolega jasiek71 ostro fantazjuje.
Czytając twoje wypowiedzi mam wrażenie że, albo tego nie masz i jest to twoim zamysłem, albo chciałbyś aby to działało.
Twierdzę tak, ponieważ nigdzie nie chcesz pochwalić się wiarygodnymi wynikami.
Dodatkowo piszesz takie głupoty, które nie mają pokrycia w rzeczywistości np - nigdy nie ogrzejesz wody o temperaturze 30*C powietrzem 31*C. Zanim dotrze to do zbiornika straty instalacji to pochłoną. Minimalna delta przy jakiejkolwiek idzie zauważyć efekt to około 5*C (tak np ustawia się podłogówki przy pompach ciepła, gdzie powierzchnia grzewcza jest olbrzymia), kolektory słoneczne glikolowe mają deltę ok 15*C, grzanie gazówką to delta ok 20-25*C, ty grzejesz 1*C i to jeszcze przy wymienniku rzekomo wielkości walizki.
Ja bym na twoim miejscu ten wymiennik opatentował - nagroda Nobla w dziedzinie fizyki bezdyskusyjna!

Jakoś nigdy nie zauważyłem, by temperatura na połaci dachu była wyższa niż w kolektorze.
Szczególnie mnie fascynuje uzysk 50% w skali roku...
Wiosna jesień to jakie mamy temperatury na zewnątrz budynku - 20-30? u mnie jak +10, 15*C to jest bajka. Nie wiem jak twój dach jest zrobiony, ale w moim pomiędzy membraną a wełną jest szczelina (wg tego forum musi być) aby była wentylacja, natomiast kolektor glikolowy jest odizolowany od otoczenia. Więc jak jest przewiew między krokwiami powietrza o temperaturze 10-15*C to jak ty tym grzejesz to 30*C to ja się za głowę chwytam.
Wiem, że takie coś jest możliwe, ale nazywa się to powietrzna pompa ciepła i jest to technologia "kosmiczna".
Czarujesz wszystkich i nie podajesz konkretnych argumentów tylko używasz stwierdzeń jak politycy - jest świetne, może nie tak jak glikolowe, ale działa super , jest tanie a wy się nie znacie, to jednak możliwe, bo ja tak mam
ale konkretów brak, które by można było z fizyką skonfrontować...

Gdyby było to taki wspaniałe to Viessmann, Vaillant, Junkers, Hewalex już by to mieli. Bo po co robić układ za 10tyś i mieć uzysk 60% jak można produkować układy za 2tyś i mieć uzysk 50% i sprzedawać je jak świeże bułeczki. Myślisz, że takie poważne firmy nie mają dobrych inżynierów, którzy nie pracują nad innowacyjnymi produktami by przegonić konkurencję i by na to nie wpadli?

Ty za to pokonałeś ich wszystkich - tylko prawdziwych danych brak...

Jani_63
24-07-2011, 12:01
jasiek71, skoro nie możesz zrobić zdjęć bez rozbierania dachu, to może jakiś rysunek obrazujący.
To by dużo rozjaśniło.
Jak to powietrze spod połaci dachu jest zbierane?

jasiek71
24-07-2011, 12:19
kolego yaiba83
mamy na zewnątrz w tym momencie 22.6*
wewnątrz domu 22.9
pod połacią dachu 33.1 ( słońca nie widziałem )
w zbiorniku 31 (rano miał 22)
ale dla ciebie to pewnie też nie są wystarczające dane...
powiem tak, budując to coś według tego co napisałem bez jakiegoś specjalnego rygoru uzyskasz bardzo podobne wyniki do moich.
graty do tej zabawki to koszt ok.1,5k
może ktoś zbuduje i sprawdzi... jak nie zadziała to wyjdę na palanta..., jak zadziała to nobla poproszę;)
tutaj nie są ważne maksymalne temp. a ilość energii jaką zaoszczędzimy na cwu.

jasiek71
24-07-2011, 12:23
jasiek71, skoro nie możesz zrobić zdjęć bez rozbierania dachu, to może jakiś rysunek obrazujący.
To by dużo rozjaśniło.
Jak to powietrze spod połaci dachu jest zbierane?

co do tych zdjęć;
co wy chcecie na nich zobaczyć? zbiornik kospela z przyłączem pod zewnętrzny wymiennik, klimakonwektor AUX, pompkę obiegową, kilka rurek w otulinie, kawał rury jednym końcem wsadzony w docieplenie dachu a drugim w wymiennik czy może najprostszy sterownik z deltą???

jasiek71
24-07-2011, 12:29
do tego urządzenia nie potrzeba rysunków technicznych i jakichś specjalnych wyliczeń, bierzemy to i tamto podłączamy gdzie trzeba ma działać...
to jest zbyt proste żeby można zrozumieć?, przyzwyczailiśmy się już do tego że wszystko jest skomplikowane...

Jani_63
24-07-2011, 12:46
Ten kawał rury budzi moje największe obiekcje... z jakiej powierzchni dachu on zbiera powietrze?

jasiek71
24-07-2011, 13:01
Ten kawał rury budzi moje największe obiekcje... z jakiej powierzchni dachu on zbiera powietrze?

w moim przypadku ok.30m2 , ta nieszczęsna rura jest wpięta w sam środek tej powierzchni i ciągnie powietrze z tej szczeliny pomiędzy blachą a membraną.
wylot z wymiennika można wpiąć też w dach tylko w innym miejscu lub zrobić mu wyrzutnię, jedno i drugie rozwiązanie działa tak samo (przynajmniej ja nie zauważyłem różnicy.
ta powierzchnia z której ciągniemy powietrze musi być ocieplona od środka (między krokwiami )

yaiba83
24-07-2011, 15:51
kolego yaiba83
mamy na zewnątrz w tym momencie 22.6*
wewnątrz domu 22.9
pod połacią dachu 33.1 ( słońca nie widziałem )
w zbiorniku 31 (rano miał 22)
ale dla ciebie to pewnie też nie są wystarczające dane...
powiem tak, budując to coś według tego co napisałem bez jakiegoś specjalnego rygoru uzyskasz bardzo podobne wyniki do moich.
graty do tej zabawki to koszt ok.1,5k
może ktoś zbuduje i sprawdzi... jak nie zadziała to wyjdę na palanta..., jak zadziała to nobla poproszę;)
tutaj nie są ważne maksymalne temp. a ilość energii jaką zaoszczędzimy na cwu.

http://www.sonergo.com.pl/strony/pomiary2.php - zobacz jak pracuje układ na glikolowych kolektorów w nie najbardziej słoneczny dzień - i gdzie ty widzisz raptem 10% różnicy w uzyskach. Ty masz zbiornik 140L na schemacie 400L...

Jani_63
24-07-2011, 17:49
w moim przypadku ok.30m2 , ta nieszczęsna rura jest wpięta w sam środek tej powierzchni i ciągnie powietrze z tej szczeliny pomiędzy blachą a membraną.
wylot z wymiennika można wpiąć też w dach tylko w innym miejscu lub zrobić mu wyrzutnię, jedno i drugie rozwiązanie działa tak samo (przynajmniej ja nie zauważyłem różnicy.
ta powierzchnia z której ciągniemy powietrze musi być ocieplona od środka (między krokwiami )
Mniej tak to sobie właśnie wyobrażałem w Twoim wykonaniu... i to właśnie nie pasuje do wydajności jakie osiągasz.
30m2 to prawdopodobnie pole o wymiarach 6x5m, gdzie powietrze od okapu do rury pokonuje drogę niecałych 5m, tak zakładam.
Pole kanału pod łatami którym przepływa (kontrłata wysokości 4cm) szacunkowo będzie wynosić około 2400cm, więc przepływ 350m3/h będzie całkowicie pozbawiony oporów.
Powietrze w takim układzie będzie płynęło najkrótszą drogą od wejścia pod polaią do rury, więc efektywna powierzchnia blachy biorąca udział w przekazywaniu ciepła będzie znacznie mniejsza niż powierzchnia całego dachu.
Tym bardziej że nic nie piszesz o zamknięciu tego "kolektora" od góry, więc znaczna część ogrzanego powietrza będzie uchodzić bezproduktywnie pod kalenicą.

Tak to widzę.

kolektor1
24-07-2011, 20:29
Witam.
korys napisał:

Sam myślę nad wykorzystaniem ciepła spod połaci dachowej. Chciałbym aby spełniał dwa kryteria:
był tani i samoczynny ( bez wentylatorów i pompek), czyli właśnie bufor z wężownicą.
Jasne, każdy by tak chciał i problemy energetyczne będziemy mieli z głowy.
jasiek71 napisał:


aby zagrzać wodę do np. 30* wystarczy 31* temp powietrza, chociaż te ostatnie stopnie różnicy dobija dosyć długo to i tak jeszcze się opłaca, bo robi to z COP 2 (dane dotyczące zbiornika 140l podgrzewanego przez klimakonwektor AUX na pierwszym biegu, z pompką obiegowa 28w ).
Z tymi temperaturami to masz pewnie rację, ale to dugo to to pewnie zapomniałeś dodać, że zbliża się do nieskończoności.
A teraz ten klimakonwenter AUX. Jest to urządzenie do ogrzewania powietrza! z wody, która przepłynie przez niego, zapomniałeś jednak przeanalizować jedną rzecz: ciepłe powietrze robi się z wody a więc czynnika o wiele większym strumieniu cieplnym. Jeżeli będziesz chciał to zrobić w odwrotną stronę a więc odzysk ciepła z powietrza do wody to nie koniecznie to będzie działało stąd bez dokładnej analizy przy jego gabarytach wydaje się nieprawdopodobne.
jasiek 71 napisał:

mamy na zewnątrz w tym momencie 22.6*
wewnątrz domu 22.9
pod połacią dachu 33.1 ( słońca nie widziałem )
w zbiorniku 31 (rano miał 22)
ale dla ciebie to pewnie też nie są wystarczające dane...

Jasne, że za mało danych
Jasiu, prezentujesz nieprawdopodobne wyniki, bo załóżmy: że to promieniowanie bez słońca będzie na poziomie 300W/m2 (to najwięcej co można założyć)
sprawność takiego kolektora spada w kwadracie do wartości promieniowania ale niech tam będzie na poziomie 20% a więc na powierzchni 30m2 wytworzy się ok. 1800W. To, że się przy tych warunkach wytworzy to jeszcze nie znaczy, że to odzyskamy, ale pal djabli niech tak jest. Aby zagrzać 140l wody o te 9 stopni potrzebujemy 1,8kWh a więc właśnie tyle ile się wytworzy na blaszce. Liczone to z grubymi zaokrągleniami ale niech tak jest. Ale Jasiu wytłumacz wszystkim jak żeś to zrobił tym klimakonwektorem, tą bździną, aby to ciepło upakować ze 100% sprawnością!
No stary spodziewaj się wycieczek aby to obejrzeć, będę u Ciebie we wrześniu przy okazji wędrówek po Beskidzie Niskim.
A tak na marginesie co Ci szkodzi zrobić parę fotek: np. tego klimakonwektora jak jest podłączony do rurek z wodą, tej pompki wodnej i tej rurki co wpięta do dachu, tu nic nie trzeba rozbierać, tylko pstryknąć.
pozdrawiam.
Witold

yaiba83
24-07-2011, 21:58
kolektor1 - patrzyłem na dane techniczne klimakonwektora za 260zł na alledrogo. Pobiera maks 100W i ma wydajność 1,5kW na grzanie i 2,0kW przy chłodzeniu. No panowie, ale COP na poziomie 15-20? Najlepsze powietrzne pompy ciepła jakie spotkałem typu split mają COP ok 4,5 i kosztują wiele tysięcy a tu taka rewelacja...
Tak jak kolega kolektor1 napisał z wody można łatwo ogrzać lub wychłodzić powietrza, natomiast w drugą stronę to już nie takie proste.


A teraz ten klimakonwenter AUX. Jest to urządzenie do ogrzewania powietrza! z wody, która przepłynie przez niego, zapomniałeś jednak przeanalizować jedną rzecz: ciepłe powietrze robi się z wody a więc czynnika o wiele większym strumieniu cieplnym. Jeżeli będziesz chciał to zrobić w odwrotną stronę a więc odzysk ciepła z powietrza do wody to nie koniecznie to będzie działało stąd bez dokładnej analizy przy jego gabarytach wydaje się nieprawdopodobne.

Nasz słynny twórca na tym forum w innym wątku twierdzi, że łącząc 2 takie konwektory zrobił rekuperator - jednym grzeje drugim chłodzi i odwrotnie...

jasiek71
25-07-2011, 00:18
ja wiem i widzę swoje a wy swoje...
widzę że nie mam tu z kim rozmawiać..., myślcie sobie o mnie co chcecie...
dziękuje i pozdrawiam
ps. cokolwiek by ktoś napisał i tak to przerobicie na g..., tak swoją drogą to ciekawy sposób doradzania macie...

Jani_63
25-07-2011, 01:43
Widzisz to nie tak jak sądzisz.
Uważam że Twój układ jest wstanie dokonać tego co dzisiaj podałeś, czyli podgrzać 140l wody o 9K.
Tym bardziej w czasie 3-4 godzin (rano - godzina podania danych).
350m3 powietrza przetłaczane przez godzinę niesie ze sobą ładunek ciepła na poziomie 1kWh według Twoich danych.
Do podgrzania tych 140l wody potrzeba o 9K potrzeba niecałych 1,5kWh ciepła.
Problemem jest pewna niedoskonałość w zbieraniu tego ciepła spod połaci, co będzie się bezpośrednio przekładało na sprawność układu.
Druga sprawa to sprawność samego wymiennika w przekazywaniu ciepła z powietrza do wody, o czym wspominali koledzy.
Ale jeśli wymiennik wykonał dzisiaj taką pracę jaką opisałeś, to przy założeniu że układ zużywa 104W/h... dzisiejszy COP Twojego układu będzie się zamykał w przedziale 4,5 - 3,6.
To mało względem COP-u osiąganego prze instalacje solarne, ale Twój zysk jest wymierny w stosunku do pobranego prądu względem ilości ciepła dostarczonego do zasobnika.

Niepotrzebnie się więc unosisz, a im więcej szczegółów podasz, tym łatwiej będzie wspólnie wyłapać niedoskonałości Twojego układu celem ich ewentualnej poprawy w przyszłości.
Bo że działa to jedno, ale do doskonałości to mu trochę jeszcze brakuje.

yaiba83
25-07-2011, 07:26
Wszyscy matematycznie udowadniają, że nie ma prawa to działać ze sprawnością opisaną przez użytkownika.
On uparcie twierdzi, że jest inaczej, obrażając się, że wszyscy obracają jego projekt w kupę, a w dalszym ciągu wiarygodnych argumentów brak.
Przekonaj nas, że się mylimy a nie pierdololo w stylu wy nie wiecie a ja wiem swoje - dane, dane i jeszcze raz dane, które można skonfrontować!

Ale oczywiście ty ich nie podasz, bo podawać nie będę, schematu nie ma sensu rysować, a zdjęć robić to już w ogóle - prawda jest taka, że panicznie boisz się tego, bo średnio rozgarnięty instalator jest już w stanie obalić teorię doskonałości projektu a już na pewno tylko 10% mniejszy uzysk w stosunku do kolektorów glikolowych.

Ty chyba nie widziałeś jak potrafią działać firmowe kolektory glikolowe...

HenoK
25-07-2011, 08:10
Wszyscy matematycznie udowadniają, że nie ma prawa to działać ze sprawnością opisaną przez użytkownika.
Ci, którzy siegnęli po matematykę udowodnili coś wręcz przeciwnego. Zobacz chociażby wcześniejszy post Jani_63.

On uparcie twierdzi, że jest inaczej, obrażając się, że wszyscy obracają jego projekt w kupę, a w dalszym ciągu wiarygodnych argumentów brak.
Przekonaj nas, że się mylimy a nie pierdololo w stylu wy nie wiecie a ja wiem swoje - dane, dane i jeszcze raz dane, które można skonfrontować!

Ale oczywiście ty ich nie podasz, bo podawać nie będę, schematu nie ma sensu rysować, a zdjęć robić to już w ogóle - prawda jest taka, że panicznie boisz się tego, bo średnio rozgarnięty instalator jest już w stanie obalić teorię doskonałości projektu a już na pewno tylko 10% mniejszy uzysk w stosunku do kolektorów glikolowych.

Ty chyba nie widziałeś jak potrafią działać firmowe kolektory glikolowe...
Przecież Jasiek nie próbuje niczego udowadniać obliczeniami, tylko podaje konkretne dane z działającej od roku instalacji.
Wcześniej robiłem podobne eksperymenty z moją instalacją i dane wyjściowe (temperatury pod dachówką) wychodziły u mnie podobnie. Gorzej było z rezultatami - za mała była powierzchnia wymiany rurek z powietrzem pod dachówkami. Jasiek tę wadę wyeliminował stosując wymiennik powietrze-woda, w dodatku bardzo tani.
Jeżeli chcecie porównać jego instalację z instalacjami profesjonalnych kolektorów, to porównajcie także koszty realizacji obu instalacji.
Z tego co pisze Jasiek jego instalacja kosztowała ok. 1000zł. Instalacja z firmowymi kolektorami, podgrzewaczami, sterownikami, itp. kosztuje 7-10 razy więcej.
Jego instalacja nie musi mieć kolosalnej sprawności, aby osiągnąć dosyć dobre rezultaty. To też policzono wcześniej. Zebranie ciepłego powietrza spod 30m2 dachy daje nieco gorszy rezultat niż 4-5m2 kolektorów słonecznych.
Jest też dodatkowy, pozytywny efekt - usunięcie spod dachówki gorącego powietrza spowoduje, że na poddaszu latem będzie nieco chłodniej :).

jasiek71
25-07-2011, 08:27
Ci, którzy siegnęli po matematykę udowodnili coś wręcz przeciwnego. Zobacz chociażby wcześniejszy post Jani_63.

Przecież Jasiek nie próbuje niczego udowadniać obliczeniami, tylko podaje konkretne dane z działającej od roku instalacji.
Wcześniej robiłem podobne eksperymenty z moją instalacją i dane wyjściowe (temperatury pod dachówką) wychodziły u mnie podobnie. Gorzej było z rezultatami - za mała była powierzchnia wymiany rurek z powietrzem pod dachówkami. Jasiek tę wadę wyeliminował stosując wymiennik powietrze-woda, w dodatku bardzo tani.
Jeżeli chcecie porównać jego instalację z instalacjami profesjonalnych kolektorów, to porównajcie także koszty realizacji obu instalacji.
Z tego co pisze Jasiek jego instalacja kosztowała ok. 1000zł. Instalacja z firmowymi kolektorami, podgrzewaczami, sterownikami, itp. kosztuje 7-10 razy więcej.
Jego instalacja nie musi mieć kolosalnej sprawności, aby osiągnąć dosyć dobre rezultaty. To też policzono wcześniej. Zebranie ciepłego powietrza spod 30m2 dachy daje nieco gorszy rezultat niż 4-5m2 kolektorów słonecznych.
Jest też dodatkowy, pozytywny efekt - usunięcie spod dachówki gorącego powietrza spowoduje, że na poddaszu latem będzie nieco chłodniej :).

HenoK; u ciebie te rurki są pod dachówką ceramiczną, jak by były pod blachą efekt był by o wiele ciekawszy...

jasiek71
25-07-2011, 08:45
wy swoimi obliczeniami udowodniliście mi że nie działa...
ja swoją konstrukcją jestem w stanie pokazać że jest inaczej...
chcecie zobaczyc jak sie grzeje wode najtanszym wymiennikiem jaki udało mi sie znaleźć-zapraszam w okolice Krakowa (bo tam jest zainstalowany )
chcecie zobaczyć jak w ciągu jednego dnia taki wymiennik chłodząc dom zagrzeje wodę w studni o 6*-zapraszam...
chcecie zobaczyć jak działa rekuperator z tych klimakonwektorów i nie tylko...-zapraszam do mnie na Roztocze
uważacie że chłodnicą (np. samochodową) da się wychłodzic wodę ale nie da sie jej zagrzać?-zapraszam do rzeczywistości bo jak na razie to wy latacie w chmurach a ja chodze po ziemi...

HenoK
25-07-2011, 08:47
HenoK; u ciebie te rurki są pod dachówką ceramiczną, jak by były pod blachą efekt był by o wiele ciekawszy...
Dachówka jest cementowa. Blacha niewiele by tu zmieniła. Pisałem już o tym wcześniej : TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?118381-Kolektor-s%C5%82oneczny-economic&p=2670086&viewfull=1#post2670086) .
Są tam też wyniki z pomiarów temperatur.

HenoK
25-07-2011, 08:49
wy swoimi obliczeniami udowodniliście mi że nie działa...
Kiedyś naukowcom udało się udowodnić, że trzmiel ma za małą powierzchnię skrzydeł w stosunku do masy, aby mógł latać.
Tylko on biedak o ich badaniach nic nie wiedział i ... latał :).

jasiek71
25-07-2011, 08:56
Dachówka jest cementowa. Blacha niewiele by tu zmieniła. Pisałem już o tym wcześniej : TUTAJ (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?118381-Kolektor-s%C5%82oneczny-economic&p=2670086&viewfull=1#post2670086) .
Są tam też wyniki z pomiarów temperatur.
blacha zmienia bardzo dużo bo rozgrzewa sie bardzo szybko, a wraz z nią powietrze pod nią,poza tym zaczyna promieniować na to co znajduje sie pod nią (łaty, membrana itp.) przez to znacznie łatwiej grzeje powietrze...

HenoK
25-07-2011, 13:50
blacha zmienia bardzo dużo bo rozgrzewa sie bardzo szybko, a wraz z nią powietrze pod nią,poza tym zaczyna promieniować na to co znajduje sie pod nią (łaty, membrana itp.) przez to znacznie łatwiej grzeje powietrze...Z ciekawości włożyłem dzisiaj czujnik temperatury pomiędzy membranę i dachówkę. W tej chwili temperatura dochodzi tam do 48 st. C. W tym samym czasie na kolektorach słonecznych jest 63 st. C, a temperatura w podgrzewaczu CWU 54 st. C. W tej chwili jest lekkie zachmurzenie.

yaiba83
25-07-2011, 14:53
63*C są w kolektorach, które są na bieżąco "wychładzane" przez wodę z podgrzewacza o temperaturze 54*C.
Pod dachówką jest 48*C bez żadnego odbioru ciepła. Gdybyś załączył wentylator pod membraną to temperatura by jeszcze spadła.

I tu jeszcze ciekawostka - klimakonwektorem próbuje się podgrzać 140L wody a tu realnie grzeje się zbiorniki 300L. No ale dobra każdy ma tam swoje przekonania. Użytkownicy solarów mogą bez problemu przedstawić dane na temat uzysków ciepła a tu jest problem...

jasiek71
25-07-2011, 17:28
Z ciekawości włożyłem dzisiaj czujnik temperatury pomiędzy membranę i dachówkę. W tej chwili temperatura dochodzi tam do 48 st. C. W tym samym czasie na kolektorach słonecznych jest 63 st. C, a temperatura w podgrzewaczu CWU 54 st. C. W tej chwili jest lekkie zachmurzenie.

przy takich parametrach jak podałeś uzyskał byś ok. 45-46* w zbiorniku układem w moim wykonaniu, wiadomo że" kosmiczna technologia" zrobi to trochę lepiej...
ale jak widać różnica nie jest powalająca, przy zastosowaniu kolektora powietrznego jako część dachu lub ściany została by zniwelowana.
odnośnie spadku temperatury po włączeniu wentylatora... nie spada nawet o jeden stopień (odnoszę się do dachu blaszanego )
jeszcze taka ciekawostka...
jeżeli zbiornik jest napełniony zimną wodą wieczorem (bo np. rodzinka wychlapała całą ciepłą) to jeżeli jest ciepło to podgrzeje ją wstępnie do temp. o ok. 2* mniejszą niż temperatura powietrza, tak więc grzejemy także nocą jak są sprzyjające warunki ( na tej zasadzie działa ten mój układ wstępnego podgrzania wody zimnej w instalacji mojego domu, wykorzystuje ciepło wydmuchiwane przez WM )

jasiek71
25-07-2011, 17:45
63*C są w kolektorach, które są na bieżąco "wychładzane" przez wodę z podgrzewacza o temperaturze 54*C.
Pod dachówką jest 48*C bez żadnego odbioru ciepła. Gdybyś załączył wentylator pod membraną to temperatura by jeszcze spadła.

I tu jeszcze ciekawostka - klimakonwektorem próbuje się podgrzać 140L wody a tu realnie grzeje się zbiorniki 300L. No ale dobra każdy ma tam swoje przekonania. Użytkownicy solarów mogą bez problemu przedstawić dane na temat uzysków ciepła a tu jest problem...
ciekawostką jest że ja nie próbuje zagrzać... tylko grzeję wodę. jak bym potrzebował na dobę więcej ciepłej wody to bym zainstalował większy zbiornik i dwa takie klimakonwektory...
dlaczego akurat takie? - bo nic tańszego nie znajdziesz razem z dmuchawą i obudową.
masz jakiś problem z tymi danymi?...zawsze możesz to zbudować (dałem już wystarczająco dużo wskazówek ) i przedstawić wyniki.
uważasz że wiesz lepiej..., czytając twoje wypowiedzi odnosi się wrażenie że raczej nie bardzo...

jasiek71
25-07-2011, 23:02
Widzisz to nie tak jak sądzisz.
Uważam że Twój układ jest wstanie dokonać tego co dzisiaj podałeś, czyli podgrzać 140l wody o 9K.
Tym bardziej w czasie 3-4 godzin (rano - godzina podania danych).
350m3 powietrza przetłaczane przez godzinę niesie ze sobą ładunek ciepła na poziomie 1kWh według Twoich danych.
Do podgrzania tych 140l wody potrzeba o 9K potrzeba niecałych 1,5kWh ciepła.
Problemem jest pewna niedoskonałość w zbieraniu tego ciepła spod połaci, co będzie się bezpośrednio przekładało na sprawność układu.
Druga sprawa to sprawność samego wymiennika w przekazywaniu ciepła z powietrza do wody, o czym wspominali koledzy.
Ale jeśli wymiennik wykonał dzisiaj taką pracę jaką opisałeś, to przy założeniu że układ zużywa 104W/h... dzisiejszy COP Twojego układu będzie się zamykał w przedziale 4,5 - 3,6.
To mało względem COP-u osiąganego prze instalacje solarne, ale Twój zysk jest wymierny w stosunku do pobranego prądu względem ilości ciepła dostarczonego do zasobnika.

Niepotrzebnie się więc unosisz, a im więcej szczegółów podasz, tym łatwiej będzie wspólnie wyłapać niedoskonałości Twojego układu celem ich ewentualnej poprawy w przyszłości.
Bo że działa to jedno, ale do doskonałości to mu trochę jeszcze brakuje.
zamiast gdybać i liczyć zbuduj taki układ i wtedy przedstaw wyniki bo jak na razie to twoje liczenie odstaje od rzeczywistości...
każde udoskonalanie tego rozwiązania będzie prowadziło do zwiększenia kosztów, a to wymija się z celem.
dlaczego wszyscy próbujecie na siłę wycisnąć max z 1cm2, przecież można taniej i prościej...

Jani_63
26-07-2011, 00:27
Czego nie zrozumiałeś w tym co napisałem?
Zaczynam odnosić wrażenie że jesteś tak dalece przekonany o doskonałości swojej pracy, że nic do Ciebie nie dociera.
Masz pretensje do każdego kto nie jest zafascynowany Twoim rozwiązaniem.

HenoK
26-07-2011, 06:38
zamiast gdybać i liczyć zbuduj taki układ i wtedy przedstaw wyniki bo jak na razie to twoje liczenie odstaje od rzeczywistości...
każde udoskonalanie tego rozwiązania będzie prowadziło do zwiększenia kosztów, a to wymija się z celem.
dlaczego wszyscy próbujecie na siłę wycisnąć max z 1cm2, przecież można taniej i prościej...
Nie każdy ma warunki do tego, żeby przeprowadzać podobne eksperymenty, a także potrzebę stosowania takiej instalacji.
Ja np. po pierwszych nieudanych próbach z kolektorem dachowym zainstalowałem pompę ciepła, która zapewnia mi tanie ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody. Dodatkowo skorzystałem z dotacji z gminy i zainstalowałem 2 płaskie kolektory słoneczne. Nie mam potrzeby przeprowadzać podobnych eksperymentów. Być może wykorzystam takie rozwiązanie w projektowanych domach, ale tam, żeby przekonać inwestora do takiego rozwiązania, muszę poprzeć to obliczeniami. Dlatego ważne jest nie tylko doświadczenie takich osób jak Twoje, ale także obliczenia takie jak Jani.

jasiek71
26-07-2011, 08:54
Czego nie zrozumiałeś w tym co napisałem?
Zaczynam odnosić wrażenie że jesteś tak dalece przekonany o doskonałości swojej pracy, że nic do Ciebie nie dociera.
Masz pretensje do każdego kto nie jest zafascynowany Twoim rozwiązaniem.

przepraszam że może nieco sie uniosłem, ale poczytaj to co niektórzy o mnie sądzą...
odnosnie spierania sie o wyliczenia, piszesz że ten układ potrzebuje 3-4h na zagrzanie wody o 9* przy danych które podałem a w rzeczywistości poniżej 2h. piszesz o niedoskonałości zbierania powietrza..., a co można jeszcze zrobić lepiej z tym dachem skoro po włączeniu wentylatora temp. powietrza nie spada nawet o jeden stopień, ba zdarzają się wyjątki że podnosi się o 1* po włączeniu dmuchawy (nie wiem dlaczego tak sie dzieje, ale zaobserwowałem takie zjawisko )
wiadomo że można śrubować wyniki montując kolektor, zakładając sprawniejszy wymiennik i wentylator, ale niestety będzie się to wiązało ze wzrostem kosztów:( a to niestety mija sie z celem.
wszystkim nam zależy na jak najbardziej wiarygodnych informacjach, jak potrzebujesz jakiś parametr do liczenia to służę informacją wystarczy zapytać.
pozdrawiam

jasiek71
26-07-2011, 09:13
Nie każdy ma warunki do tego, żeby przeprowadzać podobne eksperymenty, a także potrzebę stosowania takiej instalacji.
Ja np. po pierwszych nieudanych próbach z kolektorem dachowym zainstalowałem pompę ciepła, która zapewnia mi tanie ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody. Dodatkowo skorzystałem z dotacji z gminy i zainstalowałem 2 płaskie kolektory słoneczne. Nie mam potrzeby przeprowadzać podobnych eksperymentów. Być może wykorzystam takie rozwiązanie w projektowanych domach, ale tam, żeby przekonać inwestora do takiego rozwiązania, muszę poprzeć to obliczeniami. Dlatego ważne jest nie tylko doświadczenie takich osób jak Twoje, ale także obliczenia takie jak Jani.

ja jestem "dłubaczem " konstruktorem swoje konstrukcje buduje na podstawie obserwacji a nie wyliczeń, wasza pomoc okazuje się niezbędna przy zrozumieniu jakiegoś zjawiska czy zagadnienia (ja wiem jak to działa, a wy dlaczego tak sie dzieje )
doskonale sie z tobą współpracuje..:yes:., szkoda że na tym forum jest tak mało osób które mają takie podejście bo można by naprawde dużo zdzziałać;)

jasiek71
27-07-2011, 22:38
witam;
chciałbym dodać małe sprostowanie odnośnie powierzchni dachu z jakiej ten wymiennik pobiera powietrze, szacunkowo podałem ok.30m2.
dzisiaj przeliczyłem powierzchnię licząc moduły blachy ( imitacja dachówki o wymiarach 40/20cm ) i wyszło mi 17m2 ?? więc znacznie mniej niż podawałem:bash:
dodam jeszcze takie spostrzeżenie;
pogoda dzisiaj była nie ciekawa, ale zmusiłem wymiennik do pracy w niskich temperaturach oto wyniki;
temp. zewn.18* (niebo zachmurzone i trochę pokapywało )
temp. w zbiorniku 21*
temp. pod dachem 24*(chwilę po włączeniu skoczyło na 25* i jakiś czas się utrzymywało, potem spadło z powrotem na 24* )
włączyłem wymiennik przy tak niewielkiej różnicy temperatury, po upływie 34 minut zbiornik osiągnął 23*i sterownik wyłączył całą maszynerię bo histereza była nastawiona na 1*.
dla przypomnienia; zbiornik 140l, pobór mocy na went. i pompkę 105wh

yaiba83
28-07-2011, 10:25
No widzisz jednak się dało przedstawić konkretne dane.
Z tego co podałeś dla 140L wody podgrzanej o 2 stopnie uzyskałeś ok 0.325 kWh przy zużyciu 0.060 kWh prądu co daje COP 5.41
Teraz trzeba poczekać na słoneczny dzień i zrobić podobną próbę i będzie można obiektywnie odnieść się do całego układu.
Trzeba było tak od razu...

Jak będę miał chwilę po delegacji to podam jakie temperatury panują w naszych kolektorach.

jasiek71
28-07-2011, 13:16
No widzisz jednak się dało przedstawić konkretne dane.
Z tego co podałeś dla 140L wody podgrzanej o 2 stopnie uzyskałeś ok 0.325 kWh przy zużyciu 0.060 kWh prądu co daje COP 5.41
Teraz trzeba poczekać na słoneczny dzień i zrobić podobną próbę i będzie można obiektywnie odnieść się do całego układu.
Trzeba było tak od razu...

Jak będę miał chwilę po delegacji to podam jakie temperatury panują w naszych kolektorach.

mamy dzisiaj trochę słoneczka, co prawda trochę zamglone i czasami za chmurką:( ale świeci:yes:
maszynka dzisiaj wystartowała ok. godz 9,00 z temp. wody 17*
o godz. 12,50 temp. na zewnątrz 22,7*, temp. pod dachem 54*, temp. wody 44*( w całej objętości zbiornika )
ps. kolega yaiba83 jakoś tak ludzkim głosem zaczął rozmawiać;) i od razu tak jakoś miło się zrobiło (trzeba było tak od razu:yes:)

yaiba83
29-07-2011, 00:01
Dziś rano w firmowej instalacji kolektory płaskie Viessmann 200F pokazywały 27,8*C. Temperatura zewnętrzna wg pieca Vitodens 200W 19*C. Trudno mi określić jak by się utrzymywała temperatura gdyby był przepływ glikolu przez kolektory. Temperatura w zasobniku to ok 46*C, więc kolektory nie pracowały. Brak słońca na niebie. Wyniki odczytane ok godziny 11:00.

jasiek71
29-07-2011, 00:26
mam pytanko do jakiejś" tęgiej głowy"...
od samego początku obserwuje takie zjawisko, często w słoneczny dzień pod dachem są temp. ponad 60* ale maszynka ni chu chu nie przekroczy 55* chociaż bedzie mieliła powietrze o takiej temperaturze z godzinę..., dlaczego tak się dzieje ??

HenoK
29-07-2011, 07:25
mam pytanko do jakiejś" tęgiej głowy"...
od samego początku obserwuje takie zjawisko, często w słoneczny dzień pod dachem są temp. ponad 60* ale maszynka ni chu chu nie przekroczy 55* chociaż bedzie mieliła powietrze o takiej temperaturze z godzinę..., dlaczego tak się dzieje ??Mogą to być straty na izolacji przewodów i zbiornika z ciepłą wodą lub błąd pomiaru temperatury. Kalibrowałeś czujniki temperatury w całym zakresie pomiarowym?

jasiek71
29-07-2011, 08:33
Mogą to być straty na izolacji przewodów i zbiornika z ciepłą wodą lub błąd pomiaru temperatury. Kalibrowałeś czujniki temperatury w całym zakresie pomiarowym?

izolacja raczej odpada, bardziej bym obstawiał coś z tymi czujnikami...,czy promieniowanie z gorącej blachy może powodować przekłamanie czujnika?
to zjawisko jest bardziej widoczne czym wyższa jest temp. pod dachem, w niższych temp. układ hula bez problemu.
ostatnio nawet się zastanawiałem czy nie zamontować jakiegoś dodatkowego sterownika który by to wyłączał po uzyskaniu 50*w zbiorniku nawet jak pod dachem jest znacznie więcej.

Jani_63
29-07-2011, 15:02
W którym miejscu masz zainstalowany czujnik temperatury?
Jeśli styka się z pokryciem dachu to może następować przekłamanie związane z emisyjnością.
Przy pokryciach malowanych znacznie ona wzrasta i współczynnik selektywności spada.
Realne temperatury do pozyskania mogą być niższe... absorber, w tym przypadku blachodachówka będzie wypromieniowała tyle samo ciepło co pochłaniała.
Górna granica temperaturowa, kiedy absorber malowany przestaje być wydajny to właśnie około 55-60oC.
Jeśli czujnik jest w kanale dolotowym, to tak jak pisał HenoK... byc może jest potrzebna jego kalibracja.

jasiek71
29-07-2011, 18:26
W którym miejscu masz zainstalowany czujnik temperatury?
Jeśli styka się z pokryciem dachu to może następować przekłamanie związane z emisyjnością.
Przy pokryciach malowanych znacznie ona wzrasta i współczynnik selektywności spada.
Realne temperatury do pozyskania mogą być niższe... absorber, w tym przypadku blachodachówka będzie wypromieniowała tyle samo ciepło co pochłaniała.
Górna granica temperaturowa, kiedy absorber malowany przestaje być wydajny to właśnie około 55-60oC.
Jeśli czujnik jest w kanale dolotowym, to tak jak pisał HenoK... byc może jest potrzebna jego kalibracja.

czujnik jest na krawędzi wlotu do kanału w odległości ok. 6cm od blachy, spróbuję mu zrobić jakiś ekran od tej blachy i zobaczymy czy coś się zmieni:)

jasiek71
31-07-2011, 00:44
teraz o kolektorze...
do ukończenia całego systemu wentylacyjno -grzewczego w moim domu pozostało zrobić kolektor powietrzny na południowej ścianie.
planuję powierzchnię ok. 20m2, mam pytanie z czego najlepiej zrobić absorber?
mam dwa pomysły, pierwszy to czarny filc (tylko nie wiem czy słońce go szybko nie "wykończy"), a drugi to gęsto tkana ( jak materiał ) siatka metalowa, w obydwu przypadkach powietrze jest przeciągane przez absorber.
co o tym sądzicie ?, może jakieś inne pomysły ?

kolektor1
05-08-2011, 21:39
mam pytanko do jakiejś" tęgiej głowy"...
od samego początku obserwuje takie zjawisko, często w słoneczny dzień pod dachem są temp. ponad 60* ale maszynka ni chu chu nie przekroczy 55* chociaż bedzie mieliła powietrze o takiej temperaturze z godzinę..., dlaczego tak się dzieje ??

I nie co wcześniejszy:

mamy na zewnątrz w tym momencie 22.6*
wewnątrz domu 22.9
pod połacią dachu 33.1 ( słońca nie widziałem )
w zbiorniku 31 (rano miał 22)

To niby jak? Wcześniej z powietrza o temp. 33 stopni otrzymywałeś w zbiorniku 31 stopni a teraz z 60 nie wiesz dla czego tylko 55 w zbiorniku?
Prosiłem nie cygań.

pozdrawiam.
Witold

jasiek71
05-08-2011, 21:51
napisałem spostrzeżenie, w czym masz problem..., jak wiesz o co biega to mi wytłumacz.

jasiek71
05-08-2011, 22:05
I nie co wcześniejszy:

To niby jak? Wcześniej z powietrza o temp. 33 stopni otrzymywałeś w zbiorniku 31 stopni a teraz z 60 nie wiesz dla czego tylko 55 w zbiorniku?
Prosiłem nie cygań.

pozdrawiam.
Witold

wracając do tematu, to już wiem dlaczego nie można bardziej zagrzać wody... winna jest rura doprowadzająca powietrze do wymiennika, ona robi taką stratę w wysokiej temperaturze. Czujnik jest na wlocie pod dachem, do wymiennika dolatuje powietrze nieco chłodniejsze.
pozdrawiam

jasiek71
07-08-2011, 18:07
dokonałem pewnej modyfikacji w moim "solarze"...
połączyłem obydwa zbiorniki (ten od solara i bojler, obydwa po 140l ) pompką obiegową i sterownikiem, tak jak na tej animacji z instalacji w Bydgoszczy.
oto efekty;
godz. 9,37 zb. solar 33*, bojler 36*
godz.14,47 zb. solar 48*, bojler 47*
patrząc na to że dzień nie był taki idealny bo słoneczko nieco się chowało za chmurkami, wynik jest całkiem całkiem...
w pełnym słońcu układ powinien dojechać do 50* w obydwu zbiornikach.
dodam tylko że grzałka w bojlerze nastawiona jest na 42*( do tej temp. dogrzewa tylko w określonych godzinach, w moim przypadku włącza się o godz. 16 i dogrzewa do 19 jak jest taka potrzeba )
pozdrawiam

jasiek71
01-09-2011, 22:01
czas na kilka informacji "prądowych":D
przez ostatnie 17 dni grzałka w bojlerze zużyła 6,1 kwh co daje ok. 0,36 kwh na dobę
solar zużył 9,2 kwh co daje ok. o,54 kwh na dobę
dla porównania przed zamontowaniem tego wynalazku zużywaliśmy średnio ok. 6 kwh na dobę grzejąc grzałką

DEZET
03-09-2011, 11:16
O tych skokach termicznych dokladnie tak samo myslalem ze bardziej "szok " termiczny moze pogorszyc przyczepnosc ale stosujac jakas zwykla automatyke tak jak wczesniej bylo wspomniane mozna uniknac takich szokow termicznych. Siatka to u mnie raczej odpada bo chce zastosowac cos podobnego jak na zdjeciu:
64976

taka plyte jak sie rowno poprzykleja to ukladanie plytek to juz "pestka".


Szybko tego i tak nie wykonam bo jeszcze nie mam scian ale narazie mam nad czym sie zastanawiac.

egon2000
Pomyśl nad zrobieniem czegoś takiego z rowkami poszerzonymi na płytki elewacyjne:
http://www.youtube.com/watch?v=BWlF1HUUwnY

DEZET
03-09-2011, 12:36
do tego urządzenia nie potrzeba rysunków technicznych i jakichś specjalnych wyliczeń, bierzemy to i tamto podłączamy gdzie trzeba ma działać...
to jest zbyt proste żeby można zrozumieć?, przyzwyczailiśmy się już do tego że wszystko jest skomplikowane...
Czytam i czytam, ale. ....ja to wolę zobaczyć chociaż prosty rysunek... może za "gupi" jestem, żeby sobie to połączyć :(
Zastanów się - po co wyważać otwarte... przez Ciebie drzwi - podaj chociaż wymiar tej rury pod połacią, bo stale Cię o to forumowicze pytają.

jasiek71
03-09-2011, 22:30
podaj chociaż wymiar tej rury pod połacią, bo stale Cię o to forumowicze pytają.
u mnie jest 160 ale można i 200, ważne żeby była dobrze zaizolowana i jak najkrótsza bo bardzo gubi ciepło.
postaram sie wrzucić jakiś schemacik i może jakieś foto
pozdrawiam

DEZET
04-09-2011, 11:35
Gdzieś się chyba pogubiłem- rura 160 pod blachodachówką, to specjalnie musiałeś coś kombinować z łatami, kontrłatami, bo tam tyle miejsca między membraną a blachą nie ma :(
Temat mnie zaciekawił, tym bardziej, że mógłbym zrobić coś na połówce dachu garażu- ok.20m2 - teraz myślę, co lepsze: rurka pex ze spadkami, żeby można spuścić wodę na zimę, czy wymiennik z kanałów metalowych prostokątnych 6x20cm (od wentylacji). Czy tą rurę masz jako "wężownica", czy tylko prosty odcinek rury?
A może coś takiego, na szybko wymyślone:
http://i52.tinypic.com/2m7swzm.jpg
Szare to kolektor powietrzny, płaskie kanały 5x20cm połączony na górze z rurą odbiorczą. Na wylocie wentylator do zasysania powietrza.
żółte to kontrłaty
pomarańczowe - ściany garażu.

jasiek71
04-09-2011, 11:48
ta rura nie jest pod dachem, ona tylko ciągnie powietrze z te szczeliny wentylacyjnej pomiędzy blachą a membraną, ważne żeby ta cześć dachu była zaizolowana pomiędzy krokwiami, powietrze ciągniemy z centralnej części dachu...
pod dachem nic się nie instaluje;)
narysuje schemat i wstawię dla zobrazowania
ps. zobacz jak działa kolektor powietrzny..., dach jest tym kolektorem

jasiek71
04-09-2011, 12:05
Schemacik solara ;)

http://fociaa.pl/www/uploads/6iM9.jpg

DEZET
05-09-2011, 10:55
ta rura nie jest pod dachem, ona tylko ciągnie powietrze z te szczeliny wentylacyjnej pomiędzy blachą a membraną, ważne żeby ta cześć dachu była zaizolowana pomiędzy krokwiami, powietrze ciągniemy z centralnej części dachu...
pod dachem nic się nie instaluje;)


A nie lepiej żeby powietrze wyciągać w górnej części dachu, blisko kalenicy- nie jest tam najcieplejsze?
A może lepiej zastosować takie odwrócone koryto, które wstępnie "zatrzymywałoby" powietrze i kierowało do rury?
Muszę polatać po dachu z termometrem, zobaczyć jakie temperatury są pod brązową blachą i czarną membraną.
A może ściągać ciepłe powietrze spod gąsiora- gotowe "korytko" z dwóch połaci?
Im dalej w "las"... tym więcej pytań ;-)
Ale skoro ma być tylko rura, to mógłbym wykorzystać cały dach garażu- słonko świeci na niego cały dzień (jeśli świeci;) )

jasiek71
05-09-2011, 21:55
A nie lepiej żeby powietrze wyciągać w górnej części dachu, blisko kalenicy- nie jest tam najcieplejsze?
A może lepiej zastosować takie odwrócone koryto, które wstępnie "zatrzymywałoby" powietrze i kierowało do rury?
Muszę polatać po dachu z termometrem, zobaczyć jakie temperatury są pod brązową blachą i czarną membraną.
A może ściągać ciepłe powietrze spod gąsiora- gotowe "korytko" z dwóch połaci?
Im dalej w "las"... tym więcej pytań ;-)
Ale skoro ma być tylko rura, to mógłbym wykorzystać cały dach garażu- słonko świeci na niego cały dzień (jeśli świeci;) )
jak chcesz z górnej części dachu to musisz uszczelnić pod gąsiorem bo inaczej będzie ci lewe (chłodniejsze) powietrze zaciągać, w mojej wersji powietrze ma do pokonania taką samą drogę z każdej strony i nie trzeba przerabiać dachu;)
nawet jak jest pochmurno to pod dachem jest o 8-10* więcej niż na zewnątrz i taką mniej więcej temp. osiąga zbiornik "solar"
pobierając wodę ze zbiornika cwu uzupełniamy go ze zbiornika "solar" a resztę jak trzeba dogrzewa grzałka, w dni słoneczne nie dogrzewa bo w obydwu zbiornikach jest ponad 40* a czasami nawet ponad 50*

DEZET
06-09-2011, 00:33
jak chcesz z górnej części dachu to musisz uszczelnić pod gąsiorem bo inaczej będzie ci lewe (chłodniejsze) powietrze zaciągać, w mojej wersji powietrze ma do pokonania taką samą drogę z każdej strony i nie trzeba przerabiać dachu;)
nawet jak jest pochmurno to pod dachem jest o 8-10* więcej niż na zewnątrz i taką mniej więcej temp. osiąga zbiornik "solar"
pobierając wodę ze zbiornika cwu uzupełniamy go ze zbiornika "solar" a resztę jak trzeba dogrzewa grzałka, w dni słoneczne nie dogrzewa bo w obydwu zbiornikach jest ponad 40* a czasami nawet ponad 50*
Dzięki za info.
Z uszczelnieniem nie ma problemu- mam tą uszczelkę pod gąsior i wtedy bym ciągnął ciepłe powietrze z 2 połaci(południowo-zachodnia),słońce cały dzień,
ale może faktycznie lepiej ze środka połaci pobierać, no może jednak ciut powyżej ;-)
To jeszcze napisz co to za wymiennik, bo pisaliście coś o klimakonwektorze, a że w temacie nie siedzę, to mogłem coś pomylić.

DEZET
06-09-2011, 19:11
Wypatrzyłem takie cudo- chyba nie bardzo przy ciekawej cenie urządzenia bawić się w eksperymenty:
http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html

jasiek71
06-09-2011, 20:21
Wypatrzyłem takie cudo- chyba nie bardzo przy ciekawej cenie urządzenia bawić się w eksperymenty:
http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/powietrzna-pompa-ciepla-pcwu38.html

wszystko się zgadza, co kto lubi...
ja swoje zrobiłem w całości za ok. 1500zł, do tej pompy trzeba mieć jeszcze odpowiedni zbiornik itd.
mój układ dołączasz do istniejącej instalacji, całoroczny COP 2 więc niewiele gorzej niż PC/pw (mówimy o całym roku a nie sezonie letnim), od wiosny do jesieni COP średni 3.4 (zasrany lipiec miał 3.1;))
jak ta zabawka by była niewiele warta to na pewno bym jej tu nie opisywał i zachwalał, oczywiście jeżeli zużywasz dużo ciepłej wody (pow. 140l doba) to trzeba by coś bardziej wydajnego.
odnośnie wymiennika... mam obecnie zainstalowany klimakonwektor AUX, wcześniej była jakaś nagrzewnica trzyrzędowa

jasiek71
11-09-2011, 23:03
............

DEZET
12-09-2011, 23:21
Czyli ta rura w folii alu jest TĄ rurą ciągnącą ciepło z dachu. Myślałem, że ona gdzieś z boku jest wpuszczona, a tu po prostu poprzecznie do połaci.

jasiek71
12-09-2011, 23:25
Czyli ta rura w folii alu jest TĄ rurą ciągnącą ciepło z dachu. Myślałem, że ona gdzieś z boku jest wpuszczona, a tu po prostu poprzecznie do połaci.
tak jak na schemacie, z centralnej części połaci:yes:

Liwko
27-09-2011, 11:27
A jakie temperatury masz jasiek o 6-7 rano? Wieczorem rozumiem to latem daje radę, ale jak to wygląda rano?

jasiek71
27-09-2011, 11:34
A jakie temperatury masz jasiek o 6-7 rano? Wieczorem rozumiem to latem daje radę, ale jak to wygląda rano?

weź to rozwiń bo jakoś nie mogę ciebie zrozumieć;)
pod dachem ??, w zbiornikach ??

Liwko
27-09-2011, 11:42
W kranie.

jasiek71
27-09-2011, 11:49
to są dwa zbiorniki po 140l każdy
zbiornik CWU dogrzewany jest grzałką (jeżeli jest taka potrzeba), tak że ciepłej wody nie brakuje

Liwko
27-09-2011, 12:08
Fajne rozwiązanie i zdecydowanie, moim zdaniem, lepsze od drogich solarów. W moim przypadku, różnica między twoim rozwiązaniem a solarami wyniosła by rocznie około 170-180zł. Zakładając, że solary wyszły by 6000 drożej, to kompletnie nie mają uzasadnienia. Pokaż to tym w wątkach o solarach, ciekawe co oni na to.

jasiek71
27-09-2011, 12:37
Fajne rozwiązanie i zdecydowanie, moim zdaniem, lepsze od drogich solarów. W moim przypadku, różnica między twoim rozwiązaniem a solarami wyniosła by rocznie około 170-180zł. Zakładając, że solary wyszły by 6000 drożej, to kompletnie nie mają uzasadnienia. Pokaż to tym w wątkach o solarach, ciekawe co oni na to.

że to rozwiązanie jest spoko to ja wiem;)
z solarowcami to nie ma co dyskutować, oni są zapatrzeni w swoje wysokie temperatury jakie wyciskają...
a wiadomo czym bardziej chcesz zagrzać tym więcej strat robisz i kółeczko się zamyka, podliczysz bilans całego roku i jakoś nie bardzo widać te super osiągi...
nie wspomnę o problemach z przegrzaniem przy braku odbioru ciepła itp., u mnie nie trzeba nic zabezpieczać pod dachem jest max 60-65* więc sie nic nie uszkodzi;)

DEZET
28-09-2011, 19:21
że to rozwiązanie jest spoko to ja wiem;)
z solarowcami to nie ma co dyskutować, oni są zapatrzeni w swoje wysokie temperatury jakie wyciskają...
a wiadomo czym bardziej chcesz zagrzać tym więcej strat robisz i kółeczko się zamyka, podliczysz bilans całego roku i jakoś nie bardzo widać te super osiągi...
nie wspomnę o problemach z przegrzaniem przy braku odbioru ciepła itp., u mnie nie trzeba nic zabezpieczać pod dachem jest max 60-65* więc sie nic nie uszkodzi;)

Dość dawno doszedłem do wniosku, że instalowanie solarów w moim przypadku jest nieopłacalne, nawet przy "dotacji" z gminy. Na ciepłą wodę ogrzewaną gazem wydaję w lecie ok60zł. Przy koszcie solara np. 10000 : 60 = 166 m-cy. Jeśli solar da mi cwu przez 6m-cy na rok- 166 : 6= 27,7 lat. Nawet jeśli cwu kosztowałaby mnie 100/m-c to i tak wychodzi 16 lat.;/
Nie liczę serwisów itp. Natomiast takie coś można zrobić praktycznie w każdej chwili, jeśli się ma odpowiednią połać dachu. Mój garaż świetnie się do tego nadaje- pow. ok 20m2, kąt 30stopni, południowo-zachodnia strona. Od razu nie będę tego robił, ale jest możliwość na przyszłość.

Mr_Mabram
28-09-2011, 22:58
Ja jestem ciekaw jak ten "jaskowy" wynalazek sprawuje się zimą:) czy da się coś z niego wycisnąć.
Powiem szczerze że myślałem o budowie powietrznego solara długo temu na ścianie mojego domu. Domek stoi tyłem do południa więc słonko fajnie świeci na całą ścianę - a tynku jeszcze nie ma więc kto wie :))
Powietrzny solar do tego nieduża powietrzna pompa ciepła co by grzała cwu i wspomagała co. chociaż do 0 stopni? co myślicie?

jasiek71
29-09-2011, 09:03
obserwuj wątek a wszystkiego się dowiesz, łącznie z tym kolektorem na ścianie;)
w moim domu będzie miał 25m2 i dogrzewał chatę przez układ wentylacji

zrobisz po mojemu to PC nie bardzo będzie potrzebna...

Mr_Mabram
29-09-2011, 17:28
obserwuj wątek a wszystkiego się dowiesz, łącznie z tym kolektorem na ścianie;)
w moim domu będzie miał 25m2 i dogrzewał chatę przez układ wentylacji

zrobisz po mojemu to PC nie bardzo będzie potrzebna...

Obserwuję Cię obserwuję:).
Wspomniałeś gdzieś że może chciałbyś użyć filcu (czarny mam nadzieję) jako materiał pochłaniający ciepło. Myślę że mógłby to być niezły pomysł - mała szczelina i na to jaka płyta poliwęglanowa (nawet poliwęglan komorowy). "I już mamy pięknego solarka" :)

jasiek71
29-09-2011, 17:43
Obserwuję Cię obserwuję:).
Wspomniałeś gdzieś że może chciałbyś użyć filcu (czarny mam nadzieję) jako materiał pochłaniający ciepło. Myślę że mógłby to być niezły pomysł - mała szczelina i na to jaka płyta poliwęglanowa (nawet poliwęglan komorowy). "I już mamy pięknego solarka" :)

oczywiście że czarny;)
tylko ciekawi mnie co z niego zostanie po kilku sezonach...
zrobiłem taki pudło do eksperymentów, rozkręciło się do 87* w lecie
mam zamontowany czujnik w ścianie od południa ,na dzisiaj temp. zewn 16*, temp. ściany 59* niebo lekko zamglone...
w środku lata ściana miała max 47*
ja takie obserwacje prowadzę już od kilku lat, ten "solar" do CWU jest wynikiem tych obserwacji

Mr_Mabram
29-09-2011, 19:26
Wyniki obiecujące.
W sumie masz rację że nie wiadomo co się stanie z takim filcem po paru latach - na przemian słońce i mróz może czasem szybko załatwić.
Może by tak zamiast filcu czarny granit? Ale to znowu koszty się zrobią niebotyczne :)

jasiek71
29-09-2011, 19:38
Wyniki obiecujące.
W sumie masz rację że nie wiadomo co się stanie z takim filcem po paru latach - na przemian słońce i mróz może czasem szybko załatwić.
Może by tak zamiast filcu czarny granit? Ale to znowu koszty się zrobią niebotyczne :)

zwróć uwagę że w miarę jak słońce coraz niżej to rośnie temp. ściany...
absorber musi być mało akumulacyjny, on musi reagować błyskawicznie.
zastanawiam sie nad blachą taką jak do podbitki, zamocować to 2cm od ściany (na izolacji, ważne!!) i z pod niej zasysać powietrze, nie bawic sie w żadne szyby tylko żywcem...

Mr_Mabram
29-09-2011, 19:52
Twoje rozwiązanie daje do myślenia. Panele z blachy estetycznie wykonane mogą również upiększyć elewację. Łatwy montaż nie będzie na wykonanej ścianie już oklejonej styropianem i klejem - (żeby nie narobic mostków termicznych za dużo.
Trzeba by coś "ala" stelaż sklecić z jakich cienkich profili bądź wykonać sprytne zaczepy i do nich montować bezpośrednio blaszane pokrycie.
Maaamm!! Pionowe listwy podobne do tych co się używa przy tynkowaniu. Powklejać je w klej i do nich montować:)

jasiek71
29-09-2011, 20:07
Twoje rozwiązanie daje do myślenia. Panele z blachy estetycznie wykonane mogą również upiększyć elewację. Łatwy montaż nie będzie na wykonanej ścianie już oklejonej styropianem i klejem - (żeby nie narobic mostków termicznych za dużo.
Trzeba by coś "ala" stelaż sklecić z jakich cienkich profili bądź wykonać sprytne zaczepy i do nich montować bezpośrednio blaszane pokrycie.

nie przesadzajmy z tymi mostkami:D
ja właśnie myślę żeby jakieś szpilki zakotwiczyć w ścianie i dać tulejki dystansowe przez styropian, na to przykręcić panele
rozwiązania proste są najbardziej skuteczne:yes:

Mr_Mabram
29-09-2011, 20:14
"Jasiek" a jakiej blachy byś użył?
Warto może jakaś aluminiowa i malowana proszkowo czy wystarczył by ocynk również proszkowo malowany?
Pewnie matowa była by lepsza niż połysk.

jasiek71
29-09-2011, 20:20
"Jasiek" a jakiej blachy byś użył?
Warto może jakaś aluminiowa i malowana proszkowo czy wystarczył by ocynk również proszkowo malowany?
Pewnie matowa była by lepsza niż połysk.
normalny ocynk czarny matt ,można to zamówić w konkretnej długości w pierwszym lepszym punkcie z "dachami", 25m2 coś koło 600zł

DEZET
29-09-2011, 23:38
"Jasiek" a jakiej blachy byś użył?
Warto może jakaś aluminiowa i malowana proszkowo czy wystarczył by ocynk również proszkowo malowany?
Pewnie matowa była by lepsza niż połysk.
A ja bym wziął blachę trapezową ale taką o przetłoczeniu ok.6mm- w kolorze pasującym do dachu, np. brąz i mocowane na szpilkach zakotwionych w murze.
Nie wytrzyma profil wklejony w siatkę na styropianie- blacha swoje waży.
Linki do przemyśleń:
http://www.ruukki.pl/Produkty-i-rozwiazania/Rozwiazania-dla-budownictwa/Okladziny-elewacyjne/Kasetony-elewacyjne-Liberta/Liberta-CorTen-600
http://www.bratex.pl/produkty/pokrycia-dachowe/blacha-trapezowa/blacha-trapezowa-t8/
http://www.pruszynski.com.pl/blachy_trapezowe.php?produkt=23

Podczas pobytu na budowie wymyśliłem takie coś: jakbym w dachu nad tarasem zamontował instalację ciągnącą ciepło, oczywiście po jej "zamknięciu" z boku i od spodu. Wytworzyłby się powietrzny zbiornik o sporej kubaturze. Co o tym myślicie?

DEZET
29-09-2011, 23:39
I jeszcze jedno- nieopłacalne jest kupowanie zwykłej blachy i jej malowanie- lepiej kupić od razu w kolorze.

jasiek71
30-09-2011, 08:18
A ja bym wziął blachę trapezową ale taką o przetłoczeniu ok.6mm- w kolorze pasującym do dachu, np. brąz i mocowane na szpilkach zakotwionych w murze.
Nie wytrzyma profil wklejony w siatkę na styropianie- blacha swoje waży.

http://www.bratex.pl/produkty/pokrycia-dachowe/blacha-trapezowa/blacha-trapezowa-t8/


Podczas pobytu na budowie wymyśliłem takie coś: jakbym w dachu nad tarasem zamontował instalację ciągnącą ciepło, oczywiście po jej "zamknięciu" z boku i od spodu. Wytworzyłby się powietrzny zbiornik o sporej kubaturze. Co o tym myślicie?

właśnie o taką blachę mi chodzi..., kupić na wymiar w odpowiednim kolorze
ta kubatura nic nie da, powietrze musi się ślizgać po tej blasze żeby sie od niej grzało a od spodu musi byc izolacja bo inaczej całe ciepło "rozlezie się po kościach"

Mr_Mabram
30-09-2011, 21:12
A gdyby tak ściane (ocieploną rzecz jasna) okleić jakąś folia aluminiową dodatkowo, potem szczelina i blacha? Powietrze lepiej by się ślizgało.
"Jasiek" możesz powiedzieć jakie masz rury biegnące od tego klimakonwektora - czy są to pexy?

jasiek71
30-09-2011, 21:26
z tą folia pod blachą to kombinowałem..., ale wydaje się mi że lepiej działa jak jest sama warstwa kleju
wszystko połączone pex-ami

jasiek71
01-10-2011, 20:45
troszkę o "solarku" do CWU...
przez ostatnie 15 dni na ogrzewanie wody ( solar i grzałka) zużyte zostało 20,75kwh czyli średnio 1,38 kwh na dobę
wczoraj celowo wychlapaliśmy całą ciepłą wodę ( dla dobra nauki:D)
dzisiaj start solara 9:32 zbiornik solar 20*, zbiornik cwu 29*
stop solara14:48 zbiornik solar44*, zbiornik cwu 42*
czyli 280l wody podgrzaliśmy o 37* co daje nam ok.5,92 kwh, sloar zeżarł 0,72 kwh
dzisiejszy COP 8,22

Mr_Mabram
01-10-2011, 21:54
"Jasiek" tak trzymać. Też będę coś kombinował w przyszłości podobnego na pewno.
Chciałbym jednak zaprzęgnąć to z jakimś większym buforem i jak się da ładować bezpośrednio podłogówkę. Nie wiem jeszcze do końca jak to rozwiązać bo również będzie gaz a nie mam zamiaru grzać bufora gazem bo to bez sensu.
A powiec jeszcze jaki przekrój rur masz - tych pexow od klimakonwektora i jaka mocna "pompka".
Tak myślałem sobie dziś o tym solarze na cała sciana to przydałby się jakiś większy wymiennik powietrze-woda żeby to ciepełko skutecznie odebrać.

jasiek71
01-10-2011, 22:08
"Jasiek" tak trzymać. Też będę coś kombinował w przyszłości podobnego na pewno.
A powiec jeszcze jaki przekrój rur masz - tych pexow od klimakonwektora i jaka mocna "pompka".
Tak myślałem sobie dziś o tym solarze na cała sciana to przydałby się jakiś większy wymiennik powietrze-woda żeby to ciepełko skutecznie odebrać.

pex-y 16, pompka najsłabsza jaką udało się znaleźć 35w na pierwszym biegu
większego wymiennika nie ma sensu..., ten u mnie chodzi na pierwszym biegu (350m3/h), można go dać na ostatni (670m3/h) dać też większą rurę doprowadzającą powietrze to i 500l pewnie by nagrzał...

DEZET
02-10-2011, 12:11
troszkę o "solarku" do CWU...
przez ostatnie 15 dni na ogrzewanie wody ( solar i grzałka) zużyte zostało 20,75kwh czyli średnio 1,38 kwh na dobę
wczoraj celowo wychlapaliśmy całą ciepłą wodę ( dla dobra nauki:D)
dzisiaj start solara 9:32 zbiornik solar 20*, zbiornik cwu 29*
stop solara14:48 zbiornik solar44*, zbiornik cwu 42*
czyli 280l wody podgrzaliśmy o 37* co daje nam ok.5,92 kwh, sloar zeżarł 0,72 kwh
dzisiejszy COP 8,22

Coś mi te obliczenia nie pasują. Wyjściową najwyższą temperaturę uzyskałeś 42* z początkowych 20*, to 22* wzrostu. Sumowanie temperatur z 2 zbiorników nic nie daje, bo i tak max to 42* cwu. Czy się mylę? Niemniej rozwiązanie coraz bardziej mnie frapuje.

jasiek71
02-10-2011, 12:16
Coś mi te obliczenia nie pasują. Wyjściową najwyższą temperaturę uzyskałeś 42* z początkowych 20*, to 22* wzrostu. Sumowanie temperatur z 2 zbiorników nic nie daje, bo i tak max to 42* cwu. Czy się mylę? Niemniej rozwiązanie coraz bardziej mnie frapuje.

ale ja podniosłem temp. w dwóch zbiornikach po 140l , a nie jednym...

jasiek71
02-10-2011, 12:25
to wszystko nic...
od dzisiaj zaczynam eksperymenty z dogrzewaniem domu dachem...

Liwko
02-10-2011, 12:29
Jasiek, a czy na zimę spuszczasz wodę ze zbiornika?

jasiek71
02-10-2011, 12:31
Jasiek, a czy na zimę spuszczasz wodę ze zbiornika?

a po co??
on nie zamarza, mało tego czasami też grzeje...:D

jasiek71
02-10-2011, 13:57
to wszystko nic...
od dzisiaj zaczynam eksperymenty z dogrzewaniem domu dachem...

pierwsze dane...
od momentu tego wpisu do teraz temp. na poddaszu podniosła sie o 3,5* ( było 21,5 teraz 25*)
zaprzestałem podgrzewania bo robi sie za gorąco:D, musze pokombinowac z jakims sterowaniem...
troche głupie uczucie jak na "glacę" dmucha ponad 50*;)
ps. nawiew jest przez WM

jasiek71
02-10-2011, 17:38
właśnie się zrobiło sterowanie do tego "kaloryfera" dachowego:D
jak w domu jest poniżej ..., a pod dachem powyżej..., włącza się centrala na max obroty i by-pas, chodzi do puki któryś parametr nie zostanie przekroczony

chyba nie wspomniałem..., czerpnię do WM przeniosłem pod dach tak aby centrala zasysała ciepłe powietrze z pod połaci...

in*s*7
02-10-2011, 21:13
Zastanawiam się dlaczego ludzie kupują jeszcze kolektory płaskie skoro własny podobnie (albo nawet lepiej) działający solar można wykonać samemu kilka razy taniej?

Liwko
02-10-2011, 22:07
Zastanawiam się dlaczego ludzie kupują jeszcze kolektory płaskie skoro własny podobnie (albo nawet lepiej) działający solar można wykonać samemu kilka razy taniej?

To się nazywa maketing;)

DEZET
03-10-2011, 00:39
ale ja podniosłem temp. w dwóch zbiornikach po 140l , a nie jednym...

Zgadzam się podniosłeś w dwóch zbiornikach, ale różnica temperatur jest jak napisałem wcześniej- od najniższej do najwyższej. Idąc Twoim obliczeniem, zamontuję sobie 4 zbiorniki i będę miał wzrost temperatury 74*??

jasiek71
03-10-2011, 14:01
Zgadzam się podniosłeś w dwóch zbiornikach, ale różnica temperatur jest jak napisałem wcześniej- od najniższej do najwyższej. Idąc Twoim obliczeniem, zamontuję sobie 4 zbiorniki i będę miał wzrost temperatury 74*??

podniesienie o 1* 140l wody to ok. 160w energii dlatego sumuję (do obliczenia)
równie dobrze mógł bym napisac że podniosłem temp. o ok.18* w 280l wody

jasiek71
16-10-2011, 14:52
mamy dzisiaj słoneczny i zimny dzionek:D
od rana do teraz temp. podniosła się z 2 do 6*
"solar" wystartował o godz. 10,22 z temp. w zbiorniku 15*
jest godz. 14,40 w zbiorniku 39*, max temp. powietrza pod dachem dzisiaj 45*
przyrost temp. w zbiorniku 24* co daje nam ok.3,84kwh
solar zużył 0,45kwh co daje nam COP 8,53

dpo
16-10-2011, 16:49
Jasiek71, masz takie wyniki ze szczena opada......
Jako ze nie jestem tak rozgarniety technicznie jak Ty i nie wszystko kumam z Twoich fotek to chyba sie pofatyguje podpatrzec jak to dziala mimo wielkiego dystansu jaki nas dzieli. Co ty na to ? (psem nie poszczujesz? ;)

jasiek71
16-10-2011, 17:47
he he o tej porze roku to już tylko jak są dni słoneczne, a tych coraz mniej:(
no ale jakieś tam uzyski są:D
to taki substytut solara, ale pokazuje że dosłownie z byle czego można zrobić całkiem sprawny układ
może nie być aż tak daleko jak myślisz( okolice Krakowa), psa nie ma:D
u mnie w domu na Roztoczu są inne wynalazki równie skuteczne;)
te "zabawki" to takie moje hobby :D

dpo
16-10-2011, 21:32
może nie być aż tak daleko jak myślisz( okolice Krakowa),

to rzeczywiscie nie tak strasznie (zasugerowalem sie Tereszpolem ;) tym bardziej ze mam rodzine na Slasku to po drodze przekimam u nich.....
Oczywiscie jakbym jechal to w sezonie - poprostu sie anonsuje wczesniej bo mozesz miec zajety grafik pozniej :)

jasiek71
28-10-2011, 21:49
tak aby wątek nie umarł;)
dzisiaj było całkiem fajne słoneczko (tylko czasami chmurka)
dzisiaj pod dachem było max 42*
"solarek-wiatraczek" nadmuchał zbiornik 140l z 16* do 37*

tak jeszcze dorzucę odnośnie dogrzewania domu dachem...
przez dzisiejszy dzień temp. w domu (100m2)podniosła się z 21,3 do 23,2* dzięki pompowaniu powietrza przez WM z pod połaci dachu

miloszenko
14-11-2011, 17:08
zdjęc to ja nie będę robił bo nie mam ochoty rozkopywać poddasza z wełny...
zbudowałem urządzenie proste jak budowa cepa które faktycznie przynosi wymierne korzyści, a ty za wszelką cenę próbujesz mi udowodnić że ono nie działa???
dlaczego jestem traktowany jak jakiś "fantasta", powiedz jaki interes miał bym w biciu piany?
opisałem niedawno tą zabawkę w "koszty c.w.u" ( przeczytaj do końca ze zrozumieniem ), i uważam że jest całkiem niezłą alternatywą dla normalnej instalacji solarnej...
ja wcale nie muszę tego nikomu wciskać na siłe, opisałem jako ciekawostkę, a co wy z tm zrobicie to nie jest moje zmartwienie.
tak swoją drogą "dłubiąc" w tej dziedzinie powinieneś być bardziej otwarty na różne innowacje...
masz możliwości więc jak zechcesz to zbudujesz z ciekawości..., jak nie to nie, nic na siłę.
pozdrawiam.
janusz
ps. tak swoją drogą troche inaczej rozumujesz niż to działa;)

Jasku, ile CIe kosztowal caly system "kolektora", tak mniej wiecej chociaz ??

Pozdrawiam

jasiek71
14-11-2011, 17:22
Jasku, ile CIe kosztowal caly system "kolektora", tak mniej wiecej chociaz ??

Pozdrawiam

tam jest schemat z dwoma zbiornikami...
wszystko razem ok. 2000 zł i dzień roboty;)

dpo
15-11-2011, 15:57
tak aby wątek nie umarł;)
dzisiaj było całkiem fajne słoneczko (tylko czasami chmurka)
dzisiaj pod dachem było max 42*
"solarek-wiatraczek" nadmuchał zbiornik 140l z 16* do 37*

tak jeszcze dorzucę odnośnie dogrzewania domu dachem...
przez dzisiejszy dzień temp. w domu (100m2)podniosła się z 21,3 do 23,2* dzięki pompowaniu powietrza przez WM z pod połaci dachu

te wyniki to z jednego dnia ? tzn i ogrzewanie domu i grzanie wody rownoczesnie ?

jasiek71
15-11-2011, 16:24
te wyniki to z jednego dnia ? tzn i ogrzewanie domu i grzanie wody rownoczesnie ?

tak to z jednego dnia gdyż czerpnie do solara i wentylacji są w dwóch różnych miejscach i nie przeszkadzają sobie

marcos
22-11-2011, 10:19
tak to z jednego dnia gdyż czerpnie do solara i wentylacji są w dwóch różnych miejscach i nie przeszkadzają sobie

Jasiek, mam polac dachu centralnie na zachod. Zadziala?

Zniknelo zdjecie ze schematem, umiesc jeszcze raz plizzzzz

jasiek71
23-11-2011, 00:05
Jasiek, mam polac dachu centralnie na zachod. Zadziala?

Zniknelo zdjecie ze schematem, umiesc jeszcze raz plizzzzz

od maja do września będzie działać, dla przypomnienia pokrycie z blachy, izolacja tej części dachu...

postaram się wstawić nowy:D

marcos
02-12-2011, 10:40
Kupiłem 2 klimakonwektory będąc pod wrażeniem jaśkowych instalacji. mogę zrobić fotki jak ktoś chce zobaczyć szc szególy budowy

Sam sprzęt wygląda solidnie. Waży ok 24kg. Uwaga - blacha na krawędziach jest osta więc łatwo się pokaleczć. Wyścia elektryczne mają dokładny opis. Podłączenie sterownika 3-biegowego nie powinno być problemem nawet dla takiego lajkonika jak ja.

Teraz zastanawiam się jak to spożytkować :) zrobić WM albo jeden wymiennik dać na GGWC a z drugim kombinować solar powietrzny. Mam dach dwuspadowy centralnie wschód-zachód. Nachylenie 40st z tym że będzie pokrycie dachówka betonową w kolorze grafitowym. Od wiosny będe robić pomiary czy warto robić instalację. A mozę latem zaciągać ciepłe na strychu. Powietrze pod kalenicą powinno się nieżle nagrzewać.....

jasiek - czy wężownice można połączyć w szererg żeby zwiększyć czas wymiany?

miloszenko
02-12-2011, 10:55
Rob fotek ile wlezie :)

Pozdrawiam

jasiek71
02-12-2011, 22:06
Teraz zastanawiam się jak to spożytkować :) zrobić WM albo jeden wymiennik dać na GGWC a z drugim kombinować solar powietrzny. Mam dach dwuspadowy centralnie wschód-zachód. Nachylenie 40st z tym że będzie pokrycie dachówka betonową w kolorze grafitowym. Od wiosny będe robić pomiary czy warto robić instalację. A mozę latem zaciągać ciepłe na strychu. Powietrze pod kalenicą powinno się nieżle nagrzewać.....

jasiek - czy wężownice można połączyć w szererg żeby zwiększyć czas wymiany?

rekuperator przy rurowym GWC ma jakieś 80% sprawności, problem jest ze zbyt dużą wydajnością powietrza (jest problem żeby te klimakonwektory skręcić na bardzo małą wydajność ), no chyba że wykorzystasz inne wentylatory...

mam zrobione chłodzenie pasywne z udziałem tego wymiennika i działa super, przy zasilaniu wodą ze studni o temp. 12* na wylocie ma 15 * przy wydajności troszkę ponad 300m3/h (więcej nie pozwolą średnice kanałów )...
tak więc na GGWC nadaje się idealnie...

odnośnie solara...
chcesz mieć dachówkę a to oznacza znaczną bezwładność, nie osiągniesz tak wysokiej temp. powietrza pod dachem i ze znacznym przesunięciem momentu zadziałania (czas rozgrzewania się dachówki ) a to oznacza mniej czasu na samo grzanie
kierunek na zachód też ogranicza czas pracy, raczej dużo tym nie wykręcisz (w słoneczny letni dzień może z 40* złapie )

innym rozwiązaniem jest zbudowanie kolektora powietrznego w części dachu, zamiast pokrycia dachówką
podłączyć do tego wymiennik w układzie zamkniętym, to znaczy zasysać powietrze z kolektora do wymiennika i z powrotem to chłodniejsze (po odzysku ) wdmuchiwać do kolektora
robiłem eksperymenty z takim rozwiązaniem i szacuję że układ jest w stanie uzyskać 60-65* w słoneczny dzień od wiosny do jesieni

powietrze na strychu robi tylko wrażenie że jest tak ciepło, a tak na prawdę tam nie ma dużo energii

wężownice jak najbardziej trzeba połączyć w układ szeregowy, włąśnie jestem w trakcie przerabiania swojego solara, zmieniam także czerpnię pod dachem na trochę wyżej niż to opisywałem wcześniej bo jak się okazuje przy szczelnym gąsiorze na górze dachu jest jeszcze kilka stopni więcej...
co z tego wyjdzie to okaże się jak będą dni słoneczne

DEZET
04-12-2011, 13:13
Kupiłem 2 klimakonwektory będąc pod wrażeniem jaśkowych instalacji. mogę zrobić fotki jak ktoś chce zobaczyć szc szególy budowy...


Gdzie nabyłeś to ustrojstwo i za ile? Fotki mile widziane.

jasiek71
04-12-2011, 15:21
Gdzie nabyłeś to ustrojstwo i za ile? Fotki mile widziane.

http://allegro.pl/klimakonwektor-aux-kanalowy-fancoil-i1917817074.html

marcos
05-12-2011, 11:14
http://allegro.pl/klimakonwektor-aux-kanalowy-fancoil-i1917817074.html

Dokładnie tam. Z tym, że odbiór był osobisty, bo mam w miarę blisko, więc odpadły koszty dostawy.

Jutro postaram się zrobić zdjęcia.

olorider
06-12-2011, 14:14
Witam, planuję kolektor z grzejników panelowych, 8 szt, ok. 8m2. Mam pytanie odnośnie rury łączącej kolektory z buforem. Kolektory będą oddalone od bufora jakieś 18 m mierząc po rurze. Planuję użyć alupexa. Jaką średnicę zastosować: 16mm czy 20mm? Dobrze myślę, że jak mniejsza średnica to mniejsze straty ciepła na przesyle, bo woda szybciej krąży? Ale z kolei mniejsza średnica to większy opór cieczy. Czy 16mm na taką powierzchnię to nie za mało? Jako czynnik transportujący planuję użyć jakiś płyn do chłodnic. Petrygo czy borygo na oko wydaję się gęstszy od wody. Z góry dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam

marcos
09-12-2011, 10:28
Obiecane zdjęcia.

Wygląda na to że można wyciągnąć z tego 2.5+1kW po zrównolegleniu. Mam dwa więc plan minimum to spięcie dwóch do GGWC (na 200m rur). Chyba można przelożyć silnik na drugą stronę (opcja prawa lub lewa).

Silnik - są mniejsze jednostki ,tylko że bezpośrednio u chińczyka i trzeba zamawiać duże ilości.... sam silnik u nich taniutki....

Moja WM bęzie głównie chodzić na ~180m3/h więc ten motorek trochę za mocny.

DEZET
11-12-2011, 23:26
A nie prościej zastosować regulator obrotów, a dodatkowo jakieś inteligentne sterowanie (w przyszłości)- czasowe, "wilgociowe" czy temperaturowe?

DEZET
11-12-2011, 23:56
Może takie cudo zrobić, jak się domyślam regulator do ww silnika (schemat mniej więcej w połowie strony):
http://madmodder.net/index.php?topic=3288.0
Wyboru silników nie ma dużego:
http://www.czlwmotor.com/english/display.asp?id=21

marcos
13-12-2011, 11:08
Może takie cudo zrobić, jak się domyślam regulator do ww silnika (schemat mniej więcej w połowie strony):
http://madmodder.net/index.php?topic=3288.0
Wyboru silników nie ma dużego:
http://www.czlwmotor.com/english/display.asp?id=21

Na elektrycie marnie się znam. Natomiast na alle..o znalazłem coś takiego: 'regulator rv2' sprzedający deklaruje że się nada... Tylko jak to podłączyć - faza z regulatora na wejście 'HI' w klimakonwektorze? Niech jakiś elektronik sie wypowie... Jakby co to mogę zaryzykować i kupię do testów. Poza tym czekam na anemometr więc mogę sprawdzić wydajność.

DEZET
14-12-2011, 19:42
Ze schematu na obudowie silnika klimakonwektora wynika, że to silnik z kondensatorem, więc ww regulator wg opisu sprzedającego powinien chodzić.
Ciekawe czy ten by się nadał- z opisu wynika, że typowy do wentylatorów:
http://allegro.pl/regulator-obrotow-wentylator-uni-1-do-150w-f-vat-i1963254351.html

jasiek71
14-12-2011, 20:30
Ze schematu na obudowie silnika klimakonwektora wynika, że to silnik z kondensatorem, więc ww regulator wg opisu sprzedającego powinien chodzić.
Ciekawe czy ten by się nadał- z opisu wynika, że typowy do wentylatorów:
http://allegro.pl/regulator-obrotow-wentylator-uni-1-do-150w-f-vat-i1963254351.html

mam taki sam założony, reguluje się tragicznie...
albo wysokie, albo niskie i brzęczy...
będę próbował z autotransformatorem zobaczymy co z tego wyjdzie, ale to dopiero po świętach

marcos
15-12-2011, 09:44
Ze schematu na obudowie silnika klimakonwektora wynika, że to silnik z kondensatorem, więc ww regulator wg opisu sprzedającego powinien chodzić.
Ciekawe czy ten by się nadał- z opisu wynika, że typowy do wentylatorów:
http://allegro.pl/regulator-obrotow-wentylator-uni-1-do-150w-f-vat-i1963254351.html

Zamówiłem rv2. Jest droższy ale ma nie buczeć i lepiej regulować na niskich obrotach. Jak się uda to przed świętami podłączę i zdam relacje z testów.

DEZET
15-12-2011, 12:54
No to czekamy ;)

grzeniu666
20-12-2011, 15:31
jasiek, a obserwowałeś co się dzieje z temperaturami z "podblasza" jak na dachu leży śnieg czy szron? Jakie różnice robi brak ocieplenia pod membraną (będę miał poddasze nieużytkowe)?

miloszenko
20-12-2011, 15:39
Obiecane zdjęcia.

Wygląda na to że można wyciągnąć z tego 2.5+1kW po zrównolegleniu. Mam dwa więc plan minimum to spięcie dwóch do GGWC (na 200m rur). Chyba można przelożyć silnik na drugą stronę (opcja prawa lub lewa).

Silnik - są mniejsze jednostki ,tylko że bezpośrednio u chińczyka i trzeba zamawiać duże ilości.... sam silnik u nich taniutki....

Moja WM bęzie głównie chodzić na ~180m3/h więc ten motorek trochę za mocny.

Hey, rozumiem, ze to ustrojstwo (klimakonwektor) wpinasz za reku do nawiewu?? Mozecie troszke opisac zasade jego dzialania i jego cel wpiacia do wentylacji ??:)

Pozdrawiam

DEZET
21-12-2011, 19:23
jasiek, a obserwowałeś co się dzieje z temperaturami z "podblasza" jak na dachu leży śnieg czy szron? Jakie różnice robi brak ocieplenia pod membraną (będę miał poddasze nieużytkowe)?

Brak ocieplenia będzie skutkował niższą temperaturą powietrza rozpraszanego również za membranę(czyli nagrzewanie niepotrzebnie poddasza) - to jakby z normalnego kolektora słonecznego wyjąć ocieplenie- niby będzie działać, ale na pewno słabiej.

dpo
22-12-2011, 18:24
jasiek, a obserwowałeś co się dzieje z temperaturami z "podblasza" jak na dachu leży śnieg czy szron?

Raczej malo prawdopodobne by to dzialalo w zimie - cos jasiek pisal ze od marca do pazdziernika czy jakos tak mu to hula.
Snieg wogole "wylaczy" dzialanie ukladu, bo przeciez kolor balchy ma tu ogromne znaczenie, a snieg jak wiadomo jest bialy - no chyba ze mieszkosz na slunsku ;)

grzeniu666
22-12-2011, 18:32
dpo, no w sumie to mieszkam na śląsku :D TVN24: "Śląsk utonął w pyle. Normy przekroczone 1200 procent", a ja dumam od miesiąca gdzie ta zima...?!

Cudów się nie spodziewam. Mam pewien zamysł jak to u siebie załatwić, zbieram dane, jak się odkopę z roboty sklecę obrazek i wrzucę z zapytaniem.

dpo
22-12-2011, 18:47
no to czekam - tez mnie temat interesi powaznie. (ja na slasku dosc dlugo mieszkalem "za bajtla", ale pozniej wyemigrowalem za chlebem;)

Mr_Mabram
04-03-2012, 14:46
Witam.
Właściwie to chciałem zapytać "jaśka" ale innie też chętnie niech się udzielą :) Co myślicie o wykorzystaniu wymiennika z klimatyzatora jest dosyć duży (takiego splita) jako wymiennik powietrze-woda do solara powietrznego? Czy dało by się go lekko przerobić i puścić przez niego wodę? Za nim zastosować oszczędny wentylator zbierający powietrze. Tak samo jak "jasiek" ma swój klimakonwektor.

jasiek71
05-03-2012, 08:55
Witam.
Właściwie to chciałem zapytać "jaśka" ale innie też chętnie niech się udzielą :) Co myślicie o wykorzystaniu wymiennika z klimatyzatora jest dosyć duży (takiego splita) jako wymiennik powietrze-woda do solara powietrznego? Czy dało by się go lekko przerobić i puścić przez niego wodę? Za nim zastosować oszczędny wentylator zbierający powietrze. Tak samo jak "jasiek" ma swój klimakonwektor.

myślę że da radę...
wszystko zależy od powierzchni wymiany, przepływu powietrza i wody

DEZET
06-03-2012, 17:47
A nie lepiej kupić sprawdzony klimakonwektor, niż rozbierać klimę i ... może będzie działać?

Wezyr
08-03-2012, 17:35
Witam kolegów i koleżanki i mam takie pytanie . Czy ktoś z was zbudował własnoręcznie kolektor działający na zasadzie Heat Pipe . Mam zamiar coś takiego wykręcić [ z waszą pomocą oczywiście ] . Podczas budowy , pierwszych eksperymentów działania rurki wykonam masę zdjęć z budowy , z pomiarami temp [ jak będzie oczywiście działało ] . Na razie do prób zbuduję dwie rurki i przetestuję jedną na alkoholu a drugą na acetonie . Jeżeli macie jakieś doświadczenia w tej dziedzinie to bardzo proszę o uwagi co do długości , grubości rurek .HP chciałbym zbudować z rurek 15 - długa , chłodnica do przemyślenia - jeżeli dłuższa to z 18 jak krótsza to 22 .
Wszystkie uwagi , krytyka , inny punkt widzenia mile widziane i posłużą mi do przemyślenia , zmiany koncepcji itp . Kolektor nie będzie posiadał szklanych rurek tylko będzie zamknięty szczelnie jak kolektor płaski , bo na zagranicznym forum wyczytałem że też działa całkiem dobrze .Moje założenia są takie że
1 Kolektory powinny być dużo tańsze i znacznie wydajniejsze[ mocniejsze ]
2 Zbudowane z ogólnodostępnych materiałów nawet ze złomowiska
3 Cena 1 szt nie może przekroczyć 500 zł i tutaj taka uwaga jeżeli rury będą dobrze działały będę budował od razu dwie szt po to aby nie marnować materiału np płyty OS itp - pomijając próby które wykonam
4 Ma być ładny żeby sąsiedzi się ze mnie nie śmiali
5 budowa , lutowanie i inne zostanie przeprowadzone najprostszymi metodami [ np lutowanie na kuchence gazowej - oczywiście mam palnik ale tak też można ].
6 Ma się sam zasilać i działać na 12 V np z panela słonecznego , który też tutaj zbudujemy więc moc panela to ok 20 - 30 W [ koszt budowy ok 150 - 200 zł - oczywiście może być znacznie większy bo każdy następne kilka Wat znacznie potani stosunek moc do ceny więc prawdopodobnie za 250 zł wyjdzie nawet 40 W .
7 napędzany ma być przez używaną pompkę samochodową na 12 v bo jest ona przystosowana do przepływu gorących płynów [ glikol , płyn do chłodnic itp ]
8 Ma działać tylko jak będzie widno i słońce z ustawioną temp przez nas samych
9 co do wymiarów to się jeszcze zastanowię , ale pewnie będą 150 wysokie i 100 szerokie - czyli 2 szt to 3 m kw .
Moim celem jest żeby budowa kolektorów HP [ technologia wykonania ] o ile dobrze zadziałają była ogólnie i swobodnie dostępna dzięki temu forum .

yareka
09-03-2012, 10:38
I fajnie, jeszcze czekam na puszkowca.

Wezyr
09-03-2012, 11:23
Puszkowca nie zapomniałem i zbieram [ materiały ] Coś będzie ale trochę później . Jak Lato będzie gorące to najdalej wrzesień . Jednak teraz zbuduję rurkę i sprawdzę działanie . Zabiorę się do tego już dzisiaj wieczorem , jutro pierwsze próby . Strata żadna bo rurka zawsze się przyda a korzyści mogą być ogromne

jasiek71
09-03-2012, 11:42
Jednak teraz zbuduję rurkę i sprawdzę działanie . Zabiorę się do tego już dzisiaj wieczorem , jutro pierwsze próby .

działaj,działaj...
ja gromadzę materiały na swój panel na ścianie...

yareka
09-03-2012, 17:40
Wezyr tylko pij jednej marki bo podobno różne wymiary są i ciężko spasować.

Wezyr
09-03-2012, 18:50
Ktoś zapyta dlaczego właśnie rurka Heat Pipe więc odpowiadam rurka tego systemu pracuje nawet jak niebo jest zachmurzone , pracuje nawet zimą gdzie inne panele nie mają żadnych szans . Czy jest bardziej wydajna - na razie nie wiem , ale pewnie tak . działanie jej polega na zasadzie skraplania płynu w próżni stąd zastosujemy to co widać . punkty wrzenia i skraplania są ogólnodostępne w internecie więc ich nie podaję .
No i zaczynamy .
Dzisiaj zakupiłem potrzebne materiały i wydałem ok 30 zł . Rurka 15 - 130 cm , rurka 18 jeszcze trochę miałem , dwie kapy [ zatyczki na rurkę 15 ], redukcja z 15 na 18 i tutaj sprzedawca mnie zapewniał że z jednej strony wejdzie rurka 15 , a z drugiej 18 . Oczywiście 15 pasuje , ale 18 jest grubości rurki więc nie pasuje i muszę dać mufkę łączącą coś mu się chyba pomyliło . Cena za tą mufkę to 1,1 zł więc nie marudzę tylko założę złączkę do rurki 18.
1 zdjęcie co dzisiaj zakupiłem + to co miałem
2 i 3 zdjęcie z lutowania zatyczki 15 do rurki 18 - rurkę 18 lekko rozwalcowałem po podgrzaniu tak żeby zatyczka 15 weszła do środka . Po przymierzeniu dokładnie oczyściłem papierem ściernym [ zatyczkę na zewnątrz , rurkę wewnątrz , później posmarowałem pastą lutowniczą i zatyczkę lekko wbiłem tak jak widać na zdjęciu . Całość została podgrzana nad kuchenka gazową i zalutowana . Rurka 18 ma długość 12,5 cm .
4 zdjęcie rurki z boku - założona mufa łącząca 18 i redukcja 18 na 15 mm . Zatyczka już wlutowana jest po prawej stronie i widać po powiększeniu . Proszę pamiętać żeby obrobić miejsca obcięć rurki drobnym pilnikiem tak żeby ścianki nie były ostre lub uciąć przyrządem do tego przystosowanym . Podczas lutowania zachować wielka czystość i nie dotykać lutowanych części gołymi rękoma [ żeby nie zatłuścić i ponownie nie rozlutowywać ] podczas lutowania zachować należytą ostrożność aby się nie poparzyć i rurkę trzymać szczypcami . Po zlutowaniu poczekać aż wystygnie i ewentualnie usunąć nadmiar cyny .

5 zdjęcie z lutowania 130 cm długiej rurki 15 mm z krótką 12,5 cm 18 mm .
Lutuję celowo nad gazem żeby pokazać że tak też można .

Wezyr
09-03-2012, 18:57
1 zdjęcie - do dyspozycji mam spirytus i aceton i najbardziej jestem skłonny użyć acetonu . Aceton włożyłem na 5 godz do zamrażarki żeby sprawdzić czy nie zamarznie bo przecież kolektor będzie pracował w zimie gdzie temp może spaść do - 20 st . Na razie wleję 10 ml acetonu .
2 wlałem 10 ml acetonu do wylotu rurki jeszcze nie zalutowanej zatykam ją palcem [ ujście ] na dole podgrzewam palnikiem aż aceton się zagotuje ok 8 -10 sek - puszczam i zakładam kapę [ zatyczkę na rurkę 15 ] - lekko dobijam i zalutowuję [ operację wykonać starannie i szybko .Podgrzanie ma za zadanie wytworzyć próżnię - działa to na zasadzie zagotowanego słoika . Na pewno każdy widział jak się robi konfitury - do słoika dodajemy cukier , owoce zakręcamy dekiel i gotujemy celem uzyskania próżni . Inaczej wlewamy do butelki spirytus [ niewielka ilość aby ścianki były tylko mokre - podpalamy w butelce i dajemy szyjkę do wody . Zauważymy że butelka sama się napełni po prostu zassie wodę . My robimy to samo wytwarzamy próżnię w rurce HP bo tak ja teraz będziemy nazywać .
3 nasza rurka HP jest już gotowa i czas przeprowadzić testy . Na razie cieńszy koniec podgrzewam w gotującej wodzie [ stary czajnik ] , po chwili na górze [ rurka grubsza ] powinno zrobić się gorąco [ na razie sprawdzam ręką czy działa ] .
Pierwsze wyniki są tylko lekko zachęcające rurka szybko transportuje ciepło jednak tylko do miejsca ok 90 cm . Oczywiście podgrzewam dalej i woda i woda się gotuje po chwili chłodnica robi się ciepła jednak nie tak gorąca jak rurka trochę przed nią . Już wiem że chłodnica [ rurka 18 musi być krótsza i skrócę ją do 10 cm teraz ma 12,5 cm .
Rurkę podgrzewam tylko na końcu w czajniku więc nie wiem co się stanie jak będzie podgrzewana na większej powierzchni . Następna próba będzie przy większej ilości acetonu i teraz wleję 15 ml.
Na dzisiaj to wszystko jutro próby z krótszą chłodnicą i większą ilością acetonu . Jak czas pozwoli to przeprowadzę doświadczenie z czystym spirytusem i tutaj spodziewam się bardzo dobrych wyników

DEZET
09-03-2012, 20:09
Ładnie, pięknie, ale HP to kolektor próżniowy- jak uzyskasz próżnię? Chyba , że ma to być namiastka HP. Grzać zawsze będzie, kwestia wydajności tego DIY.
W poniedziałek kupuję rozety do JSP - "Jaśkowego Solara Podpołaciowego" - ładnie nazwałem ? (wszelkie prawa zastrzeżone);)
W środę jeśli będzie pogoda, postaram się zamontować. Będzie fotorelacja.

Oj , coś się stało i nie widziałem Twoich wpisów.
Jak na mój gust za dużo z tym kombinacji- fakt zdobyte doświadczenie bezcenne, ale jako praktyczne i wydajne już mniej. Ale będę obserwował.

DEZET
09-03-2012, 20:49
To może być przydatna informacja:
"W rurach próżniowych umieszczony jest ciepłowód (rurka cieplna) z czynnikiem zaczynającym przekazywać ciepło już przy temp. około 15oC, a wrzącym przy temp. ok. 270C."

Spirytus wrze w temp. 78,4*C, aceton w temp. 56,2*C, więc należałoby poszukać jakiś czynnik o jeszcze niższej temp. wrzenia.

Wezyr
09-03-2012, 22:28
Dzięki Panowie za zainteresowanie i rzeczywiście spirytus to słabe rozwiązanie , właśnie nie wytrzymałem przeprowadziłem dalsze próby na spirytusie . Od czasu startu zimnej wody do jej zagotowania w czajniku temp nie podeszła nawet do górnej chłodnicy . Rurka była parząca do ok 80 cm czyli znacznie słabiej niż na pseudo acetonie . Podgrzewam tylko koniec HP więc jak będzie zamontowana na blasze pewnie będzie inaczej . Na zewnątrz kolektor pewnie zagrzeje się znacznie wyżej jak do 100 st . Jeżeli będziecie lutować ostatni lut to trzeba dawać mniej cyny bo ciśnienie wciągające jest tak silne że wciąga roztopiona cynę do środka i po zalutowaniu część tam lata .Dzisiaj jeszcze skróciłem chłodnicę - teraz na tylko 9,5 cm i taka już zostanie .
zdjęcie 1 to widok nowej polutowanej chłodnicy i odcięty kawałek
zdjęcie 2 to obiekt doświadczeń .
Teraz wlałem 15 ml acetonu - mocniej i dłużej podgrzałem przed zalutowaniem . Po zalutowaniu coś mnie tknęło i przeczytałem całą spedycję napisaną bardzo drobnym druczkiem - jestem trochę poirytowany . Skład to tylko 60 % acetonu reszta to coś innego w formie rozpuszczalników . Mimo że jest to jakaś mieszanina to i tak spisuje się o niebo lepiej niż spirytus . Spirytus zakupiłem w ilości 0,5 l więc będzie już na święta [ nic się nie zmarnuje ] Tak że jutro znowu następne doświadczenia
Jutro kupię prawdziwy aceton bez żadnych dodatków który dzisiaj oglądałem w cenie 5 zł 60 gr .Już widzę że w pierwszych próbach wlałem za mało czynnika i zbyt szybko zamienił się w parę stąd rurka grzała zbyt nisko . Jak jutro będzie już ok podłącze termometry żeby można było zobaczyć co i jak . w internecie widziałem jak podgrzewają palnikiem , ale przecież nie o to chodzi żeby dowalić z 700 st , Transport ma być już od 50 st i do tego zmierzam . Oczywiście skrócenie rury do 1,1 m praktycznie rozwiąże wszystkie problemy jednak na razie nie chcę tego robić .znalazłem tabelę i właściwie nic innego jak prawdziwy aceton się nie nadaje , Myślę że temp wrzenia będzie jeszcze niższa bo w rurce jest prawie próżnia i aceton się zagotuje ok 30 st co jest znakomitym wynikiem
Odnośnie płynu jaki się znajduje w HP wykonanym z miedzi to nie ma praktycznie żadnego wyboru . Może być TYLKO
woda , woda destylowana , alkohol , aceton , amoniak który jest najczęściej stosowany - inne środki będą reagować z miedzią . próżnia w rurce HP jest po to żeby znacznie obniżyć temp wrzenia .
http://www.trimen.pl/witek/ciecze/old_index.html

tomek 1980
09-03-2012, 23:12
Witam wszystkich bardzo serdecznie, przyszedłem tu za kolegą Wezyrem i jestem bardzo ciekawy rezultatów.
Czytam oczywiście ten temat od początku, bo jest bardzo ciekawy.
Wielki szacun dla wszystkich którzy kombinują z tymi solarami.
Pozdrawiam.

cruz
10-03-2012, 12:46
Ktoś zapyta dlaczego właśnie rurka Heat Pipe więc odpowiadam rurka tego systemu pracuje nawet jak niebo jest zachmurzone , pracuje nawet zimą gdzie inne panele nie mają żadnych szans .

A czy nie jest tak, że pracuje tak wydajnie bo jest izolowana próżnią a nie wełną i szkłem.

Bo tak samo wydajnie (w stosunku do HP) pracują próżniowe z U-rurką.

Wezyr
10-03-2012, 12:47
Dzisiaj zakupiłem prawdziwy aceton w cenie 5,9 zł za 0,5 l .
1 pokazuje jak wygląda i co jest na etykiecie . Obok stoi rozpuszczalnik acetonowy w którym jest ok 60 % acetonu.
2 nabrałem do strzykawki 10 ml
3 wpuściłem do otwartej rurki miedzianej 15 mm - chłodnica jest z drugiej strony [ wszystko żeby było mniej roboty bo tutaj będzie tylko 1 lutowanie ] . Tutaj nie musimy się śpieszyć bo rurka jeszcze nie podgrzana więc spokojnie smarujemy ścianki zatyczki pastą lutowniczą
Teraz podgrzewam chłodnicę zatykając palcem miejsce wlania acetonu po ok 15 - 20 sek już nie mogę utrzymać za gorące - puszczam następuje silny przepływ nagromadzonego gazu [ pary ] zakładam zatyczkę ,lekko dobijam i lutuję . Już widzę że jest inaczej ciepło szybko poszło do góry .Tutaj spotkała mnie pierwsza niespodzianka źle wyczyściłem miejsca lutowania [ lutowane 7 raz to samo ] i po chwili jak obróciłem rurkę usłyszałem syczenie jak powietrze jest zaciągane do wnętrza . No cóż rozlutowałem porządnie wyczyściłem drobnym papierem ściernym i jeszcze raz to samo . Teraz jest dobrze .
4 na razie wlewam zimną wodę do czajnika wkładam HP zapalam gaz czekam . temp rośnie powoli i jest ciepła tylko ok 30 cm od zanurzenia po chwili ciepło powoli się przemieszcza dp góry sprawdzam na razie ręką . Zagotowanie wody Hp nie można dotknąć na odległości ok 100 cm - dalej na ok 30 cm temp szybko spada [ chłodnica tylko lekko ciepła .
5 widać ile jest zanurzone w gotującej wodzie [ zmierzyłem i jest ok 7 cm .
Transport ciepła występuje i nie ma co ukrywać że rurka bardzo dobrze działa .
Wieczorem umieszczę termometr , naleję więcej wody i podam czasy wędrowania ciepła z temp do góry rurki .Pierwsze spostrzeżenia to ;
Temp gotującej wody to 100 st , zanurzenie rurki to ok 7 cm ,silny transport ciepła do ok 120 cm od miejsca gotowania , jakie temp zobaczę później .
Na razie ta próba wygląda bardzo obiecująco bo przecież w solarze będzie podgrzewana cała rurka oprócz chłodnicy skąd pobierzemy ciepło do wężownicy . Próby celowo w wodzie bo płyty [ w tym wypadku będzie to blacha ze złomu może nawet ocynkowana jak wpadnie ] na słońcu nagrzewają się ponad 200 st więc tez będzie inaczej .
Rurka w tej chwili z zatyczkami i chłodnicą ma dokładnie 142 cm .Dla zainteresowanych podaje że rurki jeszcze nie wiem jakiej długości i ile szt będą osadzone w blasze tak jak w normalnych kolektorach . Może w chwili porywu podczas budowy dam wentyle samochodowe celem wypuszczenia [ wyssania ] z pudła części powietrza , ale to dopiero po próbach rurek bo to one transportują ciepło i są najważniejsze = reszta to tylko namiastka .

jasiek71
10-03-2012, 13:10
dalej nie rozumiem ...
mając cały dach do dyspozycji to po co wyciskać na siłę ile się da z 1 cm2... ?

jasiek71
10-03-2012, 13:40
W poniedziałek kupuję rozety do JSP - "Jaśkowego Solara Podpołaciowego" - ładnie nazwałem ? (wszelkie prawa zastrzeżone);)




no niech będzie ...:P:D

Wezyr
10-03-2012, 14:02
dalej nie rozumiem ...
mając cały dach do dyspozycji to po co wyciskać na siłę ile się da z 1 cm2... ?
tych solarów nie można przegrzać a transport ciepła jest kilkakrotnie lepszy [ tak przynajmniej piszą ], w układzie będzie tylko 2 - 3 litry glikolu co spokojnie uciągnie pompa samochodowa na 12 V . Całość będzie zintegrowana z solarem [ solarami ] produkującymi prąd dla tej pompki , do zasilania wiatraków w puszkowcu + to co jeszcze wymyślę .
Nie wiem ile docelowo będzie rur ale na pewno w pierwszej fazie ok 16 - 18 szt - przekrój rurki to 15 mm więc moce będą spore i to już wiem . Próby , budowę mogłem wykonać na rurkach hamulcowych które nowe są tanie , a pozyskane z szrotu praktycznie za bezcen jednak ? .

jasiek71
10-03-2012, 14:19
ale tu wszystko jest zależne od powierzchni i strat tego ustrojstwa ...
czy to będzie 2m2 izolowanego pudła z czarnym absorberem w środku...
czy 2m2 kolektora z rurkami ...
moc będzie taka sama ...

tomek 1980
10-03-2012, 14:54
Witam, nie chcę się wtrącać, ale tu chyba jest pomyłka
Nie wiem ile docelowo będzie rur ale na pewno w pierwszej fazie ok 16 - 18 szt - przekrój rurki to 15 cm więc moce będą spore i to już wiem .
Wezyr chyba miało być 15mm, chyba, że się mylę?
Pozdrawiam.

cruz
10-03-2012, 16:05
tych solarów nie można przegrzać a transport ciepła jest kilkakrotnie lepszy [ tak przynajmniej piszą ], w układzie będzie tylko 2 - 3 litry glikolu co spokojnie uciągnie pompa samochodowa na 12 V . Całość będzie zintegrowana z solarem [ solarami ] produkującymi prąd dla tej pompki , do zasilania wiatraków w puszkowcu + to co jeszcze wymyślę .


Bez kombinowania
http://www.elektrosklad.pl/index.php?p127,niskonapieciowa-pompa-obiegowa-fotton-ft5-12v-15pv-dc

Wezyr
10-03-2012, 16:33
Zastosowanie prawdziwego acetonu było strzałem w dziesiątkę . Nie dawno wykonałem pomiar temp na różnych odcinkach rurki i co pomierzyłem przedstawiam niżej . Nadmieniam że jest to goła rurka niczym nie ocieplona więc ubytek ciepła jest ogromny . Rurka została wstawiona do gotującej się wody gdzie transport ciepła odbył się wręcz natychmiastowo max 10 sek i cała była gorąca prawie do chłodnicy gdzie uzyskałem najniższa temp
1 temp przed chłodnicą - prawie 54 st ok 120 cm od gotującej się wody
2 temp trochę niżej ponad 60 st ok 80 cm od gotującej się wody
3 temp 70 st ok 60 cm od gotującej wody
niżej nie sprawdzałem z obawy o termometr .
Druga próba była na samej miedzianej rurce po prostu włożyłem do czajnika jak HP - rurka nawet sie nie zagrzała powyżej 35 cm [ była jaka była .
Wniosek jest tylko jeden HP bardzo dobrze działa transportując ogromne ilości ciepła . Zachęcony wynikami może w przyszłym tygodniu wykonam drugą taką samą rurkę . Jak wyjdzie słońce uzbroję je w czarne radiatory położę wełnę mineralną , włożę do rynny lub zbiję z desek wąskie korytko przykryje szybą - dokonam pomiarów temp . Później na chłodnice nałożę uciętą butelkę pet z uszczelkę i wleję z 1 l wody .Wyniki będą bardzo miarodajne .

Wezyr
10-03-2012, 17:04
Bez kombinowania
http://www.elektrosklad.pl/index.php?p127,niskonapieciowa-pompa-obiegowa-fotton-ft5-12v-15pv-dc
Myślałem zapłacić max 50 zł za nową np od spryskiwaczy samochodowych , niektóre samochody mają wodne elektryczne itp . Tyle kasy to masakra prawie solar . Nowa pompka do Bemki to 22 zł itp itp .

Amator 14
11-03-2012, 08:40
Jasiek71
Czy wymiennik od agregatu chłodniczego może być.Jest 40m2 Blachodachówki z południową wystawą pięknym dostępem do całej połaci-ocieplone poddasze nad garażem jeszcze bez GK miejsca dużo na różne wynalazki wentylatory też są i kilka metrów do podgrzewacza CWU na poddaszu.Może inaczej-wtłoczyć to ciepłe powietrze w kanały fi100 zalane w posadzce jak na zdjęciu są trzy obwody w 40 tonach betonu i grzać to od sierpnia jako akumulator pod betonem 20cm styropianu.Miał być legalett nie wyszedł chyba źle rozprowadziłem kanały,bardzo nierównomiernie się nagrzewał jak tłoczyłem ciepłe powietrze z nagrzewnicy niestety na olej - cena .
Pozdrawiam

jasiek71
11-03-2012, 19:13
Amator 14
każda chłodnica (wymiennik ) się nada ..., byle tylko ciśnienie wody z wodociągu wytrzymała...
im większej mocy tym lepsza...
w sierpniu chcesz nagrzać podłogę... ?, po co ...?
może lepiej te 40m2 dachu zaprzęgnąć do ładowania bufora, a z niego przez wymiennik grzać powietrze w tym twoim legalett ...
w lecie z tego bufora będzie CWU a w okresach przejściowych częściowo dogrzewanie domu...

tomek 1980
07-04-2012, 22:03
Witam,
Zdrowych i Wesołych Świąt.
Pozdrawiam.

klaudiusz_x
06-05-2012, 22:43
jasiek71 daj jakieś fotki. Nie wiem czy ciągniesz powietrze spod blachy, czy masz rurki pex rozłożone. Z ostatnich postów wnioskuję że ciagniesz powietrze, ale w innych tematach odnoszę wrażenie że to jednak pex.

jasiek71
06-05-2012, 23:09
jasiek71 daj jakieś fotki. Nie wiem czy ciągniesz powietrze spod blachy, czy masz rurki pex rozłożone. Z ostatnich postów wnioskuję że ciagniesz powietrze, ale w innych tematach odnoszę wrażenie że to jednak pex.

zawsze wykorzystuje powietrze...
co chcesz osiągnąć rurkami...?

tak123
07-05-2012, 12:49
Może coś chlapnę, ale nie za bardzo się znam...
Wymienniki/chłodnice są zrobione z miedzi. Wszelkie reguły mówią, że miedzi nie wolno łączyć ze stalą w taki sposób, że instalacja z miedzi jest przed instalacją ze stalą, a włączając chłodnicę w obwód cyrkulacji CWU zainstalujemy miedź pomiędzy kawałkami instalacji ze stali. Proszę bardziej doświadczonych o komentarz. Pytam, bo sam chcę zrobić coś takiego jak Jasiiek71. W swoim czasie podłączyłem wentylator na próbę pod dach i znalazłem tam wystarczająco dużo ciepła, a dziś na złomie znalazłem tanie chłodnice.
Pozdrawiam.

jasiek71
07-05-2012, 13:24
hm...
całe instalacje mam zrobione na pex-ie...
zbiorniki są metalowe emaliowane od środka...

jak te chłodnice (samochodowe ? ) ze złomu mają wytrzymać ciśnienie wody z sieci..?

tak123
07-05-2012, 13:37
hm...

jak te chłodnice (samochodowe ? ) ze złomu mają wytrzymać ciśnienie wody z sieci..?

To nie samochodowe. Jakieś od klimatyzacji czy lodówek. Z tą miedzią mi się nie podoba...

jasiek71
07-05-2012, 13:45
Z tą miedzią mi się nie podoba...
prawie w każdej chałupie masz stalowe zbiorniki i miedziane instalacje...
jakoś działają...
masz dylemat to nie rób ...
albo zrób z plastiku ...;)

DEZET
07-05-2012, 18:53
U mnie fragment instalacji cwu jest zrobiony z miedzi, potem idzie rura stalowa do baterii i nic przez 15 lat się nie dzieje.

klaudiusz_x
07-05-2012, 22:47
zawsze wykorzystuje powietrze...
co chcesz osiągnąć rurkami...?

Szukałem w Twoim DB, niestety nie masz dokładnego opisu. Brak zdjęć. Forum jest za duże by coś znaleźć z tutejszą wyszukiwarką. Google wykasowało forum ze swojej szukajki, także nici.
Masz to co w schemacie w dzienniku?
link (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?185600-ja%C5%9Bkowy-dom-dziennik-po-budowie&p=5067101&viewfull=1#post5067101)
W tym tygodniu będę miał nabite łaty. Jeśli muszę coś dawać pod dachówke, to za niedługo nie będę miał już tej możliwości.

jasiek71
07-05-2012, 23:19
ten schemat z dziennika wszystko dokładnie ilustruje ...
czego tam nie rozumiesz ?

robisz dach i tyle ...
jak będziesz miał kaprys zainstalować to moje ustrojstwo to wycinasz dziurę w membranie podłączasz rurę i pompujesz ...

DEZET
08-05-2012, 11:30
Szukałem w Twoim DB, niestety nie masz dokładnego opisu. Brak zdjęć. Forum jest za duże by coś znaleźć z tutejszą wyszukiwarką. Google wykasowało forum ze swojej szukajki, także nici.
Masz to co w schemacie w dzienniku?
link (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?185600-ja%C5%9Bkowy-dom-dziennik-po-budowie&p=5067101&viewfull=1#post5067101)
W tym tygodniu będę miał nabite łaty. Jeśli muszę coś dawać pod dachówke, to za niedługo nie będę miał już tej możliwości.

Jak chcesz to zajrzyj do mojego DB. Zobaczysz na fotkach jak zrobiona jest czerpnia z pod połaci.

klaudiusz_x
08-05-2012, 17:32
robisz dach i tyle ...
jak będziesz miał kaprys zainstalować to moje ustrojstwo to wycinasz dziurę w membranie podłączasz rurę i pompujesz ...
O to mi chodziło. Krótko i na temat.
Dzięki.
Będzie w 100%.

mar mur
16-05-2012, 01:42
Witam
Nadszedł czas ogrzewania wody solarami
a tutaj cisza .Wezyr ujawnij się .Zrobiłem rurkę z acetonem
i umieściłem ją w sześciu puszkach po piwie pomalowałem
je czarnym matem.Oparłem ją o ścianę [południową]
na chłodnicy [skraplaczu]dałem termometr przylgowy .
Oparłem na tym szybę ,temp powietrza 21*w słońcu
na termometrze 62*.Rurka dł 100 cm miedż 15mm chłodnica 18mm dł 9cm
Gdyby to ustrojstwo umieścic w hermetycznej obudowie temperatura
byłaby znacznie wyższa .

mar mur
16-05-2012, 02:10
Mam zamiar zrobic taki solarek z 10 rurek HP
Do ogrzania mam zbiornik wody 80 l
10 rurek powinno wystarczyc

Pozdrawiam

juka25
18-05-2012, 19:40
A ja widzę, że będę stałym bywalcem tego postu bo mąż zabiera się za zrobienie solaru w naszym domu. w tym momencie korzystamy ze słoneczka ale w inny sposób a dokładniej to mamy energię elektryczną na oświetlenie całego naszego domku ;-) Pozdrawiam wszystkich :-) jeśli ktoś jest zainteresowany prądem ze słońca to pytajcie :-)

Liwko
18-05-2012, 19:50
jeśli ktoś jest zainteresowany prądem ze słońca to pytajcie :-)

No to pytamy :)

juka25
18-05-2012, 19:59
No to pytamy :)

A no pytajcie :-) ;-)

Liwko
18-05-2012, 20:00
A no pytajcie :-) ;-)

Więc jak?

mar mur
19-05-2012, 00:37
Witam
juka 25
Mąż chce zrobic solarek
na ciepłą wodę czy do ogrzewania domku?
Ile m2 ogniw fotowoltaicznych do oświetlenia
i jaki koszt.
Pozdrawiam

DEZET
19-05-2012, 19:10
juka25- tu się nie pytamy- oczekujemy opisów, zdjęć i innych szczegółów ;)

mar mur
03-06-2012, 18:35
Witam

Robię solar na próbę i nie wiem czy mogę
użyć rury stalowej lub ocynkowanej
[kawałek na zbieracz ciepła z rurek HP].
Pytam bo nośnikiem ciepła ma być glikol.
Pozdrawiam.

gaw
03-06-2012, 18:59
Tak masz 100% racji. Solar to prosta rzecz. W budowie nie łącz aluminium i miedzi bo taki układ powoduje korozję, dodatkowo ważne jest zastosowanie pompy o niskim zużyciu energii a bardzo istotne zastosowanie szyby pokryciem zapobiegającym emisji promieniowania z wewnątrz. I takie coś może pokryć 60% zapotrzebowania na ciepłą wodę. Jeżeli chcesz coś więcej np. akumulację energii i wykorzystanie jej dalej, to zaczynamy mieć problemy ze sterowaniem temperaturą. Ostatnio czytałem o dość ciekawym systemie ogrzewania tzw. Ciepło z lodu. Rzeczywiście jest to ciepło z przemiany fazowej lód-woda. Bardzo proste- zbiornik z wodą i pompa ciepła. Na pewno lepsze i tansze od typowej głębinowej pompy ciepła. Jednocześnie całą dodatkowa energię np. z solarów można magazynować w tym zbiorniku.

mar mur
03-06-2012, 19:22
Witam

gaw
W moim przypadku miedż
chcę połączyć ze stalą.Glikol ma być tylko w części stalowej.
Czy stal będzie korodowała w
zetknięciu z glikolem?.Czy zwykłą pompę wodną do c.o
mogę zastosować do glikolu?.

miloszenko
03-06-2012, 22:13
Jasiek, badales moze ile stopni ma temp wylotu za klimaknowektorem w Twoim solarze?? Czy to powietrze moze bys wpuszczone dalej do domu ?

Pozdrawiam

juka25
03-06-2012, 22:47
Witam
juka 25
Mąż chce zrobic solarek
na ciepłą wodę czy do ogrzewania domku?
Ile m2 ogniw fotowoltaicznych do oświetlenia
i jaki koszt.
Pozdrawiam

Witam, nie było mnie troszkę, już piszę. Co do solara to mąż chce zrobić go na ciepłą wodę. NATOMIAST bateria słoneczna, którą mamy to: mąż dobierał ogniwo do mocy całego oświetlenia domu. Krótko mówiąc zaczął od mocy jaką musi mieć. Potem uznał, że panel 24V będzie lepszym rozwiązaniem ze względu na mniejsze straty (teraz zdecydowałby się na 12V bo łatwiej dostać oświetlenie w tym napięciu). Nie korzysta z przetwornic 24/230 tylko całe oświetlenie ma nisko napięciowe (mniejsze straty). Biorąc pod uwagę całą moc oświetlenia napięcie, dobrał pojemność akumulatora (2szt po 12V w szeregu) tak żeby przy max obciążeniu i max naładowaniu wytrzymał powiedzmy 24h (nie rozładowany do końca). Następnie moc panela dobrał prądem średnim odpowiednim do ładowania tych akumulatorów. Akumulator 60Ah, panel o prądzie max 6,5A, z czego wyszło mu z tego co pamięta panel 24V około 200W. Panel ma wymiary 0,8 na 1,6m. Koszty:
panel - około 1000zł
regulator napięcia - 80zł
akumulatory - około 500zł za 2 szt (wykorzystał typowe samochodowe baterie, ponieważ regulator pozwala je wyładować do max 22V czyli nie wyładowują się do końca)
Nie liczy przewodów i żarówek bo trzeba je kupić również przy zwykłym zasilaniu. :-) Jeśli chodzi o żarówki to polecam żarówki POWER LED złożona z trzech diód każda, świecą niestety punktowo ale są jaśniejsze niż typowe diodowe żarówki.

jasiek71
03-06-2012, 23:39
Jasiek, badales moze ile stopni ma temp wylotu za klimaknowektorem w Twoim solarze?? Czy to powietrze moze bys wpuszczone dalej do domu ?

Pozdrawiam
powietrze wylatujące z wymiennika ma temperaturę wyższą o 1-2* niż woda w zbiorniku w danej chwili...
np
wlatujące 50*
woda ma 38*
wylatujące 39-40*
może być dalej wpuszczone do domu

DEZET
04-06-2012, 16:16
Witam, nie było mnie troszkę, już piszę. Co do solara to mąż chce zrobić go na ciepłą wodę. NATOMIAST bateria słoneczna, którą mamy to: mąż dobierał ogniwo do mocy całego oświetlenia domu. Krótko mówiąc zaczął od mocy jaką musi mieć. Potem uznał, że panel 24V będzie lepszym rozwiązaniem ze względu na mniejsze straty (teraz zdecydowałby się na 12V bo łatwiej dostać oświetlenie w tym napięciu). Nie korzysta z przetwornic 24/230 tylko całe oświetlenie ma nisko napięciowe (mniejsze straty). Biorąc pod uwagę całą moc oświetlenia napięcie, dobrał pojemność akumulatora (2szt po 12V w szeregu) tak żeby przy max obciążeniu i max naładowaniu wytrzymał powiedzmy 24h (nie rozładowany do końca). Następnie moc panela dobrał prądem średnim odpowiednim do ładowania tych akumulatorów. Akumulator 60Ah, panel o prądzie max 6,5A, z czego wyszło mu z tego co pamięta panel 24V około 200W. Panel ma wymiary 0,8 na 1,6m. Koszty:
panel - około 1000zł
regulator napięcia - 80zł
akumulatory - około 500zł za 2 szt (wykorzystał typowe samochodowe baterie, ponieważ regulator pozwala je wyładować do max 22V czyli nie wyładowują się do końca)
Nie liczy przewodów i żarówek bo trzeba je kupić również przy zwykłym zasilaniu. :-) Jeśli chodzi o żarówki to polecam żarówki POWER LED złożona z trzech diód każda, świecą niestety punktowo ale są jaśniejsze niż typowe diodowe żarówki.

O, i to jest konkretna informacja:) Przydałoby się jeszcze jakąś fotkę zapodać. Panel kupiony w całości, czy samodzielnie z mniejszych ogniw? Power LED to nie żarówka lecz dioda. Wybór jest duży, więc można bez problemu znaleźć o szerszym kącie świecenia (120-140*)i różnej mocy: 1W, 3W, np. na portalu aukcyjnym ARTRONICpl lub sklep TME.

lion.heart
05-06-2012, 23:32
A ja widzę, że będę stałym bywalcem tego postu bo mąż zabiera się za zrobienie solaru w naszym domu. w tym momencie korzystamy ze słoneczka ale w inny sposób a dokładniej to mamy energię elektryczną na oświetlenie całego naszego domku ;-) Pozdrawiam wszystkich :-) jeśli ktoś jest zainteresowany prądem ze słońca to pytajcie :-)
Witam, pewnie że jestem zainteresowany :). jestem na etapie budowy domku i te tematy mnie bardzo interesują, jak tu nie mieć rachunków jak się już wprowadzę. W jaki sposób wykorzystujecie to słoneczko do oświetlania domku, tzn odprowadzacie do sieci, czy akumulatory, czy jakaś inna koncepcja? Zagalopowałem się z tym postem, trzeba czytać do końca, sorki.

lion.heart
06-06-2012, 10:30
To znowu ja do juka25, możesz podać więcej danych o waszej instalacji np. jakich przewodów użyliście, jak długo już eksploatujecie i czy zauważyliście jakieś problemy. Czy zdarzyło się że wam brakło mocy, :) czyli panel nie zdążył doładować akumulatora i co wtedy. jaki macie plan awaryjny. A teraz z innej beczki czy taka farba będzie dobra do pomalowania grzejnika do solara http://sklep.optionall.pl/art/2445,farba-zaroodporna-silikonowa-yuma-bondupal-czarny-mat-o/ Wiem że najlepiej zdrapać farbę całą, do stali i wtedy malować, moje pytanie: czy z obu stron? Czy może dobrze zostawić z tyłu starą farbę i tylko pomalować żeby było zabezpieczone przed korozją- wtedy przy większej ilości farby grzejnik by nie oddawał tyle ciepła do tyłu, czyli byśmy nie wytracali tyle ciepła. Co wy na to?

DEZET
06-06-2012, 15:54
To znowu ja do juka25, możesz podać więcej danych o waszej instalacji np. jakich przewodów użyliście, jak długo już eksploatujecie i czy zauważyliście jakieś problemy. Czy zdarzyło się że wam brakło mocy, :) czyli panel nie zdążył doładować akumulatora i co wtedy. jaki macie plan awaryjny. A teraz z innej beczki czy taka farba będzie dobra do pomalowania grzejnika do solara http://sklep.optionall.pl/art/2445,farba-zaroodporna-silikonowa-yuma-bondupal-czarny-mat-o/ Wiem że najlepiej zdrapać farbę całą, do stali i wtedy malować, moje pytanie: czy z obu stron? Czy może dobrze zostawić z tyłu starą farbę i tylko pomalować żeby było zabezpieczone przed korozją- wtedy przy większej ilości farby grzejnik by nie oddawał tyle ciepła do tyłu, czyli byśmy nie wytracali tyle ciepła. Co wy na to?

Praktycznie na swoje pytanie dot. farby masz odpowiedź w opisie. Tylna strona solara musi być zaizolowana wełną mineralną, więc grzejnik nie będzie oddawał "gdzieś"w tył ciepła, lecz w jednym kierunku- wodzie, czy glikolowi. Farba nie izoluje... no ... 5 cm to już tak ;)

pawellukasz
05-07-2012, 20:39
Panowie, który z Was zechce się pochwalić zdjęciami już wykonanych solarów powietrzno-cieczowych?
Chodzi głównie o kształt absorbera.
Zapraszam.

Wezyr
30-07-2012, 18:43
Po wykonaniu prób z działaniem rurek HP [ a była teraz okazja ]jestem trochę zawiedziony . Nałożona butelka 2,l na chłodnicę rurki w pełnym słońcu przy absorberze 120 cm na 10 cm nagrzała wodę do temp 58 st po ok 2 godz i tak już została ,Trzeba uczciwie powiedzieć że wynik jest słaby . Rurka była zamknięta w 6 butelkach po wodzie 5l [ szczelnie ] w miejscu silnie nasłonecznionym i osłoniętym . Na razie nie będę prowadził więcej testów bo szkoda mi czasu co nie znaczy że odpuściłem . . Całą energię i czas postanowiłem wykorzystać na budowę puszkowca z puszek po piwie o mocy cieplnej ok 2 KW . Na razie jestem w trakcie wykonania rysunków , pomiarów , sprawdzenia jak najefektywniej wykorzystać materiały żeby miało to ręce i nogi . Myślę że najdalej środa , czwartek pokażę pierwsze zdjęcia z budowy , co należy przygotować i jak to tanio i dobrze zrobić .

DEZET
31-07-2012, 09:34
Po wykonaniu prób z działaniem rurek HP [ a była teraz okazja ]jestem trochę zawiedziony . Nałożona butelka 2,l na chłodnicę rurki w pełnym słońcu przy absorberze 120 cm na 10 cm nagrzała wodę do temp 58 st po ok 2 godz i tak już została ,Trzeba uczciwie powiedzieć że wynik jest słaby . Rurka była zamknięta w 6 butelkach po wodzie 5l [ szczelnie ] w miejscu silnie nasłonecznionym i osłoniętym . Na razie nie będę prowadził więcej testów bo szkoda mi czasu co nie znaczy że odpuściłem . . Całą energię i czas postanowiłem wykorzystać na budowę puszkowca z puszek po piwie o mocy cieplnej ok 2 KW . Na razie jestem w trakcie wykonania rysunków , pomiarów , sprawdzenia jak najefektywniej wykorzystać materiały żeby miało to ręce i nogi . Myślę że najdalej środa , czwartek pokażę pierwsze zdjęcia z budowy , co należy przygotować i jak to tanio i dobrze zrobić .

Wydaje mi się, że 58st. to dobry wynik. Woda gorąca, do cwu się nada. Minusem może być "obudowa" z butelek. Zrób jakąś płaską skrzynkę i przykryj szybą. Na dno coś czarnego (koc, filc? na próbę). No i to w końcu jedna rurka była, więc spektakularnych efektów raczej nie można się spodziewać.
Posty z elektrody: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1845346.html
http://energia.odnawialna.info/kolektory-powietrzne/

chare
19-09-2012, 21:49
Witam serdecznie wszystkich na forum. Po przestudiowaniu wielu filmów i opisów w internecie, również i ja zdecydowałem się na budowę kolektora powietrznego tzw. "puszkowca". Niestety z racji innych obowiązków wykonuję go po godzinach. Swojego solara wykonałem z 204 puszek (17 kolumn po 12 puszek piwnych). Wszystko jest już poklejone i pomalowane czarną odporną na temperaturę farbą. Do klejenia i uszczelnienia używałm silikonu również odpornego na wysokie temp. Pudło wykonane ze sklejki wodoodpornej 250x125 o grubości 4mm, rama z drzewa - całość "pudła" pomalowana na biało i ocieplona 2 cm styro + izolacja (taka zagrzejnikowa z folią alu.) Zamierzam podłączyć do niego wentylatorek 125 mm o wydajnośći 150n3/h
Zostało mi oszklenie (zamierzam użyć szkła z odzysku choć nieco się tego obawiam- niestety lity poliwęglan jest za drogi) i zamocowanie na ścianie.
Nie odmówiłem sobie sprawdzenia jak wygląda działanie tego kolektora (mimo, że nie jest oszklony) i tu pozytywnie zostałem zaskoczony. Na wlocie do kolektora było około 17 st. a na wylocie temperatura osiągneła 43 st było to ok. godziny 13-14. Ciekawe było to że, gdy słońce chowało się za chmurami oczywiście nie aż takimi gęstymi jak dziś, kolektor nadal wytwarzał ciepło w granicach 27-29 st.
W wolnej chwili postaram się zrobić jakieś fotki swojego puszkowca.
Pozdrawiam wszystkich jak tylko wykonam kolejne testy pochwale się na forum.

chare
29-09-2012, 22:47
Kolektorek już na ścianie dziś pierwsze ciepło popłyneło o godzinie 16:00 było to 35 st.C słońce padało już pod dużym kątem z boku. Wentylatorek kanałowy 150m3/h na dole. Górą przepływ mniejszy przez opory. Czekam na słoneczny dzień i testuje dalej :)
139309

nydar
29-09-2012, 23:00
Brawo.Darmowe kilowaty wygenerowane z chęci.A chcieć to móc.A móc za półdarmo to wyczyn.:yes:

olorider
29-09-2012, 23:36
Bardzo to estetycznie wygląda Chare!
Czy ten kątownik wokół to aluminiowy? Jakie ma wymiary i ile kosztuje?
A przykrycie to szyba?

chare
29-09-2012, 23:50
Miała być szyba ale jednak się bałem - dzieci małe piłka w grze różnie bywa. Poliwęglan wiadomo drogi ale bezpieczny. Wymiar to 125X250 w sumie 204 puszki :). Kątownik aluminiowy, rama drewniana. Jakby co służę pomocą.

yaiba83
30-09-2012, 10:12
Ekstra ci to wyszło. Do ogrzewania gospodarczego rewelacja.

DEZET
30-09-2012, 10:23
chare- świetna konstrukcja. Zastanawiam się, czy jest jakaś różnica między poziomym a pionowym ustawieniem puszek?
Co dalej zrobisz z uzyskanym ciepełkiem?

chare
30-09-2012, 11:49
Witam dziś testy i szok ! Jeszcze dziś potrzebuję dokupić drugi wentylatorek na górę.
9:30 na kolektor pada słońce jeszcze przez drzewa 28 st C
10:00 45 st C
11:00 70 st C
11:40 (teraz) 79 st. C
Pomiar dokonywany termometrem od miernika elektronicznego. W tygodniu będzie zainstalowana elektronika sterująca pracą wentylatorów oraz termometr cyfrowy i filtr powietrza.
Powiem szczerze, że przerosło to moje oczekiwania - choć fakt na zewnątrz jest jeszcze ciepło zima przed nami - ale jestem pod wrażeniem.
Jeśli chodzi o wykorzystanie ciepła - jest ono przekazywane do mojego domu. Na wiosne ma być podnoszone poddasze celem wykonania sypialni dla dzieciaków i ciepło będzie chyba tam skierowane.

139376

Musze zainstalować drugi wentylator celem zmniejszenia temp. a tym samym wzrostu wydajności (więcej m3/h nższej temp znacznie podniesie sprawność)
Sufit wewnątrz pomieszczenia jest dobrze ciepły przy wylocie ciepłego powietrza.

qubic
30-09-2012, 23:07
widzę że te same wątki czytamy ;)

DEZET
01-10-2012, 10:01
Czy możesz podać jakieś namiary na opisy, filmy dot. "produkcji" takiego cudeńka?
BTW, te puszki to skąd wziąć? Nie preferuję puszkowych a poza tym taka ilość to u mnie nie szybko...

Pozostaje niestety poszukanie puszek koło lokali lub pogadanie ze zbieraczami puszek. Za parę złotych (1kg puszek to ok.40szt.)zamiast na złom Tobie sprzedadzą ;-)

Chare- taka temperatura, no słów brak- super, super. Można by przez wymiennik cwu ogrzewać.

chare
01-10-2012, 10:14
http://cansolair.com/ - oni byli chyba pierwsi. Jest to komercyjna strona ale można tam sporo podejrzeć.
http://napenergia.freeweb.hu/gyak/szp/sztgyi_en.htm - koledzy z węgier od nich sporo można się nauczyć
http://solar.freeonplate.com/diy-how-to/DIY-solar-panels.htm - jeszcze inny projekt

i kilka filmików, też były pomocne
http://www.youtube.com/watch?v=SGG6jpMi-DY&feature=channel&list=UL
http://www.youtube.com/watch?v=l-XMbaxVmY8&feature=channel&list=UL
http://www.youtube.com/watch?v=m4xan5p1Miw&feature=channel&list=UL
http://www.youtube.com/watch?v=alzhnyZHNhI&feature=channel&list=UL

Jest jeszcze wiele filmów na youtube.

Temperatura 79 st to stanowczo za wysoka dziś jade już na dwóch wentylatorach - niestety niebo zachmurzone, słoneczko tylko chwilkę świeciło na kolektorek temp podskoczyła do 40. Teraz mimo całkowitego zachmurzenia kolektorek nadal daje 30 st. (godz 10:54) :)

jasiek71
01-10-2012, 13:37
zamiast puszek wystarczy zwykła czarna blacha na obróbki ...
efekt ten sam a znacznie mniej roboty ... :)

jasiek71
01-10-2012, 13:39
Temperatura 79 st to stanowczo za wysoka dziś jade już na dwóch wentylatorach - niestety niebo zachmurzone, słoneczko tylko chwilkę świeciło na kolektorek temp podskoczyła do 40. Teraz mimo całkowitego zachmurzenia kolektorek nadal daje 30 st. (godz 10:54) :)
podawaj także temperaturę na zewnątrz podczas pomiarów...
także temperaturę powietrza zasysanego ... ( jeżeli pompujesz w obiegu zamkniętym ... )

ravbc
01-10-2012, 14:15
zamiast puszek wystarczy zwykła czarna blacha na obróbki ...
efekt ten sam a znacznie mniej roboty ... :)

Trzeba by zrobić jakieś "turbulatory", czy inne "meandry", żeby uzyskać ten sam efekt. No i teoretycznie powierzchnia wystawiona na słońce będzie mniejsza, ale to raczej nie będzie już miało znaczenia. Ja się zastanawiałem jak by się sprawdzała czarna blacha falista zamocowona wprost na elewacji (odpadnie ocieplenie od spodu). Obawiam się jednak, że bez tych "turbulatorów" to nie będzie zbyt wydajne. No i przykrycie z jakiejś szyby, pleksy, czy wręcz folii (byle możliwie bezbarwnej i odpornej na UV) by się też mogło przydać dla podbicia uzysków (pytanie tylko czy warta skórka wyprawki)...

chare
01-10-2012, 14:21
Jeszcze nie mam podłączonej elektroniki (wtedy pomiar będzie z dwóch termometrów) - powietrze zasysane jest cały czas z domu więc ma około 20st C.
na zewnątrz było ok 16 st w cieniu (gdy wykonywałem pomiary).
Jest już pewne że będę musiał zmienić wentylator na kanałowy, ale taki który poradzi sobie bardziej z oporami powietrza. Zbyt mała prękość powietrza jest na wyjśćiu (niestety nie posiadam przyrządu do pomiaru prędkiści, ale powinno to być znacznie więcej).

Jani_63
01-10-2012, 15:32
Miała być szyba ale jednak się bałem - dzieci małe piłka w grze różnie bywa. Poliwęglan wiadomo drogi ale bezpieczny. Wymiar to 125X250 w sumie 204 puszki :). Kątownik aluminiowy, rama drewniana. Jakby co służę pomocą.
Przy takiej powierzchni jak gruby dałeś poliwęglan, jeśli można wiedzieć.

chare
01-10-2012, 16:29
Przy takiej powierzchni jak gruby dałeś poliwęglan, jeśli można wiedzieć.

3mm z warstwą UV -w środku 3 belki wzmacniające z aluminiowego profilu gdyby chciał pracować w stronę puszek.

Szanowni koledzy mam pytanko może ktoś będzie mógł mi doradzić.
Zastanawiam się nad doborem nowego wentylatora i zastanawia mnie jak ustalić wartość oporu powietrza jaki panuje w kolektorze (chyba ciśnienie statyczne to się nazywa). Będe chciał uzyskać wartość około 2-3 m3/min przy wylocie powietrza. Napewno będe musuał zastosować jakiś regulator obrotów wentylatora przy okazji.

jasiek71
01-10-2012, 23:07
Trzeba by zrobić jakieś "turbulatory", czy inne "meandry", żeby uzyskać ten sam efekt. No i teoretycznie powierzchnia wystawiona na słońce będzie mniejsza, ale to raczej nie będzie już miało znaczenia. Ja się zastanawiałem jak by się sprawdzała czarna blacha falista zamocowona wprost na elewacji (odpadnie ocieplenie od spodu). Obawiam się jednak, że bez tych "turbulatorów" to nie będzie zbyt wydajne. No i przykrycie z jakiejś szyby, pleksy, czy wręcz folii (byle możliwie bezbarwnej i odpornej na UV) by się też mogło przydać dla podbicia uzysków (pytanie tylko czy warta skórka wyprawki)...
puszki poukładane na 1m2 powierzchni przyjmą tyle samo energii co płaska blacha o tej samej powierzchni...
wystarczy aby powietrze przelatywało pod całą powierzchnią blachy...:yes:
na tym wątku opisywałem jakiś czas temu jak się grzeje wodę zwykłym blaszanym dachem ( a raczej powietrzem z pod tego dachu ... )

jasiek71
01-10-2012, 23:19
Jest już pewne że będę musiał zmienić wentylator na kanałowy, ale taki który poradzi sobie bardziej z oporami powietrza. Zbyt mała prękość powietrza jest na wyjśćiu (niestety nie posiadam przyrządu do pomiaru prędkiści, ale powinno to być znacznie więcej).

zwiększysz ciąg wentylatora to spadnie ci temperatura nawiewu, przy słabym nasłonecznieniu będzie cały czas " taktował" wentylator...
jak na razie nie widzę powodu dla którego trzeba by zwiększać wydajność, te ok. 80* w słońcu jest OK.:yes:

jasiek71
01-10-2012, 23:22
W danym momencie czasu tak ale, że ziemia w miejscu nie stoi to Twoja płaska blacha tylko 1x w ciągu doby będzie optymalnie naświetlona a puszki z racji, że mają znacznie większą powierzchnią i są walcami, znacznie dłużej.

1m2 to 1m2 powierzchni padania promieni słonecznych ...
tylko niewielka powierzchnia tego walca łapie słońce reszta robi stratę ...

chare
01-10-2012, 23:30
zwiększysz ciąg wentylatora to spadnie ci temperatura nawiewu, przy słabym nasłonecznieniu będzie cały czas " taktował" wentylator...
jak na razie nie widzę powodu dla którego trzeba by zwiększać wydajność, te ok. 80* w słońcu jest OK.:yes:

Też tak na początku myślałem, ale patrząc na tabelkę nr 2 z tej strony http://napenergia.freeweb.hu/gyak/szp/sztgyi_k1_en.htm , widać że można osiągnąć z kolektora znacznie więcej W/1m2 powierzni kolektora stosując większy wentylator.

jasiek71
01-10-2012, 23:35
Kąt padania - o tym mówię - walec jest o wiele dłużej oświetlony promieniami padającymi pod kątem 90st. szerokości.

to nie ma znaczenia
powietrze przelatujące przez rurę której tylko fragment jest nasłoneczniony nie nagrzeje się więcej niż jak by przelatywało pod płaską blachą...
obydwa układy pracują praktycznie tak samo więc po co dokładać sobie roboty ...?

po co na siłę wyciągać max. z 1cm2... ?
jak się boisz że będzie za słaby to dokręć jeszcze z 1m2 blachy ...;)

jasiek71
01-10-2012, 23:50
Nie ma znaczenia dla płaszczyzn (kolektory cieczowe lub fotowoltaiczne) podążających za słońcem ponieważ od kąta padania słońca zależy ilość dostarczonej energii więc jeśli płaszczyzna nie podążą to stosuje się cylindry (kolektory rurowe).
w kolektorze powietrznym jest pewna różnica ...
energie przenosimy powietrzem, czyli izolatorem...:yes:
trzeba go bardzo dużo ...
nawet kilka m2 wygeneruje tyle energii że mamy problem ją przetransportować...
za to zwiększenie jego powierzchni w odróżnieniu od cieczowych niczym ujemnym nie skutkuje gdyż nadmiar energii zostaje wypromieniowany ...
trzeba wybudować jak największą powierzchnię i mieć zapas w jak największym zakresie niż bawić się w zabawki i próbować wyciągnąć z nich ile się da...

DEZET
02-10-2012, 08:52
Nie ma znaczenia dla płaszczyzn (kolektory cieczowe lub fotowoltaiczne) podążających za słońcem ponieważ od kąta padania słońca zależy ilość dostarczonej energii więc jeśli płaszczyzna nie podążą to stosuje się cylindry (kolektory rurowe).

Dachu też nie obrócisz, a działa pod nim jaśkowy kolektor.

ravbc
02-10-2012, 09:01
puszki poukładane na 1m2 powierzchni przyjmą tyle samo energii co płaska blacha o tej samej powierzchni...

I tak, i nie. Z całą pewnością taka sama ilość promieniowania padnie na ten fragment powierzchni nie zależnie od jej "wybrzuszeń". Nie znaczy to jednak, że podobne będą ilośći przyjętej energii, bo różne mogą być "współczynniki odbicia". Aczkolwiek nie sądzę by to powodowało jakieś większe różnice, których nie dało by się prosto zniwelować powiększając o drobinę powierzchnię.


wystarczy aby powietrze przelatywało pod całą powierzchnią blachy...:yes:
na tym wątku opisywałem jakiś czas temu jak się grzeje wodę zwykłym blaszanym dachem ( a raczej powietrzem z pod tego dachu ... )

Tak wiem, czytałem to ze sporym zaciekawienniem. Ale dach ma jednak znacznie większą powierzchnię niż taki "kolektorek" i obawiam się, że bez przykrycia ten kolektor (nie zależnie z czego zrobiony) nie uzyska już rozsądnych wyników. Pytanie tylko na ile sztywne i transparentne musi być to pokrycie. Bo IMHO styknie cokolwiek co jest w miarę przepuszczalne dla podczerwieni i nie zbyt intensywnie załamuje (rozprasza) promieniowanie - dlatego wspomniałem o folii, zamiast szkła, czy poliwęglanu.

jasiek71
02-10-2012, 09:05
Dachu też nie obrócisz, a działa pod nim jaśkowy kolektor.

raczej "jaśkowy solar"...
w tym przypadku dach jest kolektorem...

jasiek71
02-10-2012, 09:12
Nie znaczy to jednak, że podobne będą ilośći przyjętej energii, bo różne mogą być "współczynniki odbicia".




ale to już zaczyna się robić "apteka" ...:D

ravbc
02-10-2012, 10:08
ale to już zaczyna się robić "apteka" ...:D

A bo cały problem to polega głównie na tym, że nie każdemu spodoba się czarny dach, tudzież ściana, a mały kawałek tegoż da się "przełknąć" (a zwłaszcza przekonać do takiego pomysłu płeć piękną)... ;)

jasiek71
02-10-2012, 10:24
(a zwłaszcza przekonać do takiego pomysłu płeć piękną)... ;)

:D

jasiek71
02-10-2012, 11:02
Też tak na początku myślałem, ale patrząc na tabelkę nr 2 z tej strony http://napenergia.freeweb.hu/gyak/szp/sztgyi_k1_en.htm , widać że można osiągnąć z kolektora znacznie więcej W/1m2 powierzni kolektora stosując większy wentylator.

jest coś takiego jak temp. równowagi ...
przeciętny blaszany dach o powierzchni kilkudziesięciu m2 osiąga ok. 35-40* więcej niż temp. otoczenia...
np. bez poboru osiąga w lecie 70*...
przy przepływie 100m3/h ma dalej 70*...
przy przepływie 500m3/h ma dalej prawie 70* ...

zgadnij dla czego ...?

tak samo jest z twoim kolektorem ...
w stagnacji będzie miał np. 90*
przy przepływie 10m3/h będzie dalej 90* bo pobierasz z niego mniej energii niż sam generuje ...
pobierasz z niego tylko niewielką część..., reszta zostaje wypromieniowana ...
kiedy zwiększasz przepływ powietrza transportujesz więcej energii a mniej jej jej tracisz przez wypromieniowanie, ale kolektor nic więcej nie wytwarza ...
po przekroczeniu równowagi zaczyna spadać temperatura ale ilość wytwarzanej energii się nie zmienia ...

Wezyr
02-10-2012, 12:54
Ja też pierwotnie miałem szybę , jednak zdecydowałem się na pleksi 3 mm grube - o niebo lepszy uzysk ciepła .[ Problem z obróbką bardzo twardy materiał i może pęknąć ], otwory wypalałem - wytapiałem okrągłą lutownicą , cięcie piłką do metalu . Wentyl mam na 12 V ok 4,5 W i spokojnie starcza [ parametry 12 V , 0,37 A = ok 4,5 W wielkość 12 cm na 12 cm .Nie żałować 5 zł i kupić na łożyskach kulowych ] , całość napędza panel 50 W + akumulator 38 Ah .do napędu wentylatora ,oświetlenia piwnicy , pracy pompy na 12 V , może czegoś jeszcze . Max temp powietrza jaką teraz uzyskałem to 69 C .Jednak wcześniej było trochę więcej . Dać dobrą farbę termo - u mnie po pierwszym uruchomieniu czuć było swąd przez tydzień . Temp puszek i blachy czasami przekracza 130 C . Ja swój wykorzystałem jako dolot powietrza do kotłowni wyjście to rura spiro 100 mm . Transport do przetwornika powietrze woda ok 1,5 m gdzie powietrze ulega schłodzeniu o ok 15 C całkowity transport gorącego powietrza ok 2,5 m .czyli nie wiele i może dlatego ten wentylator spokojnie wystarcza .Mam ogrom zdjęć z budowy jednak na razie brakuje mi czasu na umieszczenie i opisanie tego wszystkiego .krok po kroku .

jasiek71
02-10-2012, 14:05
Ja też pierwotnie miałem szybę , jednak zdecydowałem się na pleksi 3 mm grube - o niebo lepszy uzysk ciepła .[ Problem z obróbką bardzo twardy materiał i może pęknąć ], otwory wypalałem - wytapiałem okrągłą lutownicą , cięcie piłką do metalu . Wentyl mam na 12 V ok 4,5 W i spokojnie starcza [ parametry 12 V , 0,37 A = ok 4,5 W wielkość 12 cm na 12 cm .Nie żałować 5 zł i kupić na łożyskach kulowych ] , całość napędza panel 50 W + akumulator 38 Ah .do napędu wentylatora ,oświetlenia piwnicy , pracy pompy na 12 V , może czegoś jeszcze . Max temp powietrza jaką teraz uzyskałem to 69 C .Jednak wcześniej było trochę więcej . Dać dobrą farbę termo - u mnie po pierwszym uruchomieniu czuć było swąd przez tydzień . Temp puszek i blachy czasami przekracza 130 C . Ja swój wykorzystałem jako dolot powietrza do kotłowni wyjście to rura spiro 100 mm . Transport do przetwornika powietrze woda ok 1,5 m gdzie powietrze ulega schłodzeniu o ok 15 C całkowity transport gorącego powietrza ok 2,5 m .czyli nie wiele i może dlatego ten wentylator spokojnie wystarcza .Mam ogrom zdjęć z budowy jednak na razie brakuje mi czasu na umieszczenie i opisanie tego wszystkiego .krok po kroku .
jaka jest powierzchnia tego puszkowca i jaki ma przepływ powietrza... ? ( m3/h )
co grzejesz tym wymiennikiem ciecz - powietrze i ew. jaką ma pojemność, do jakiej temp. się rozgrzewa itp.

kolektor1
02-10-2012, 17:13
1m2 to 1m2 powierzchni padania promieni słonecznych ...
tylko niewielka powierzchnia tego walca łapie słońce reszta robi stratę ...
Straty może nie robi ale rozkład temp, jest na tym metrze nie co inny.