PDA

Zobacz pełną wersję : Solar "tymi ręcami" robiony.



Strony : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9

Wezyr
14-03-2013, 16:04
Aga i Krzysiu celowo opisałem panele fotowoltaiczne żeby już nie powielać błędów i nie kupować nic wodnego . To co podałaś to tylko namiastka tego co będziesz potrzebowała . Sam transport ciepła rurką miedzianą Fi 18 będzie dosyć kosztowny - załóżmy ze masz blisko i zużyjesz tylko 25 m do tego ocieplenie tych rurek które jest naprawdę drogie . To nie tanie dostępne pianki o grubości 0,5 cm .Przejdź na stronę Solarisa powyżej podaną przez kolegę KrzysztofLis2 i zobacz pokalkuluj .To najnowsza i rzetelna wypocina na ten temat . Pompowanie ciepłej wody to przeżytek już lepiej kupić próżniowe , Koszt zakupu czy budowy od podstaw będzie nie wiele większy . Zobacz zestaw 30 rur to 2250 zł z dostawa do domu , gwarancją , dobrze nowocześnie wygląda . Jak za duży to np 20 - 25 rur itp .

nydar
14-03-2013, 19:35
Z tym przeżytkiem to przesadziłeś.Przy tym pompowaniu durnej wody COP 100 udało mi się otrzymać. A 2000kWh energii cieplnej przez sezon wiosenno-letni. Przy koszcie śmiesznie niskim ,bo samoróbka.

Juzef
15-03-2013, 13:41
Wstrzymajcie swe wierzchowce...

Czytam to tu, to tam różne dziwne rzeczy. Ale mysleć umiem na tyle, że nie oczekuję cudów ani po kolektorach, ani po PV. A widać np. na elektrodzie grasujących sprzedawców PV, co piszą, że 1kW PV (wtedy koszt 6k zł) w rok wyprodukuje 3650kWh (10-godzinny dzień x 365 dni w roku, buahaha) czyli dobre 1500zł i się zwróci po 4 latach. I przyklaskują sami sobie z fikcyjnych kont. To oczywiście już na kilometr śmierdzi nieudolną lipą marketingową.

A jak faktycznie wygląda opłacalność PV? Nie wiem. Na pewno PV jest wielokrotnie droższe w zakupie i dlatego nie porywam się na to teraz.
Kolektory skonstruuję sobie chałupniczo prawdopodobnie z grzejników, aby przynajmniej w lecie podgrzać trochę wody. W 1k zł się zamknę z kosztem spokojnie. Dla mnie to już zysk, a jak mi się spodoba, to będę walczył o osiągi. Na PV musiałbym sporo wyłożyć na ten 1kW, a baniaka 300L bym tym pewnie nie zagrzał tak łatwo. Co nie znaczy, że nie kupię 1-2 paneli PV dla testów.

adam_mk
15-03-2013, 14:01
No i sam po sobie widzisz jak to idzie...
Kupisz 1 czy 2 panele czyli w optymalnych godzinach około 150-300W
Normalnie i praktycznie zawsze z 15-30W.
Co tym można zrobić?
No, jedna żaróweczka zaświeci....

Adam M.

andriuss
15-03-2013, 16:23
Czytam to tu, to tam różne dziwne rzeczy. Ale mysleć umiem na tyle, że nie oczekuję cudów ani po kolektorach, ani po PV. A widać np. na elektrodzie grasujących sprzedawców PV, co piszą, że 1kW PV (wtedy koszt 6k zł) w rok wyprodukuje 3650kWh (10-godzinny dzień x 365 dni w roku, buahaha) czyli dobre 1500zł i się zwróci po 4 latach. I przyklaskują sami sobie z fikcyjnych kont. To oczywiście już na kilometr śmierdzi nieudolną lipą marketingową.


To powinno być karane. Co do zasady jest niewiele mniej niż 1 MWh z 1 kW. Na jeden kW potrzebujesz ca. 8 m2, co nie jest bez znaczenia jeśli chodzi o koszty przymocowania tego do dachu. Z 8 m2 kolektora płaskiego możesz wyciągnąć przy dobrych wiatrach 2,5 MWh, a próżniowego 3,5. Są dwie drogi, aby ten uzysk jeszcze zwiększyć:
- kolektory płaskie próźniowe, czyli próźnia za płaską szybą - trzeba umieć sobie poradzić z 10t/m2.
- wykorzystanie ciepła o niższej temp. do np. dwuetapowego podgrzewania cwu, regeneracji GWC, dogrzania gruntu pod domem, itd. Jako przykład tylko.

Moim skromnym zdaniem kolektory cieczowe wciąż mają przyszłość - w końcu są proste jak budowa cepa i powinny być coraz lepsze i tańsze, a w fotowoltaice ten postęp techniczny się cokolwiek zatrzymał.

DEZET
16-03-2013, 13:25
W 2009 roku ogłoszono, że stworzono super wydajne i przede wszystkim tanie PV. Do tego na elastycznej taśmie . Super po prostu. Na YT jest gdzieś film o nich. I mija 4 lata, PV zapadły się pod ziemię. Szukałem go i znalazłem takie coś: http://www.youtube.com/watch?v=8UOvSpPaLe4

andriuss
16-03-2013, 15:52
A może to nie to, bo firma istnieje:

http://www.selfa-pv.com/produkty/moduly-fotowoltaiczne/sv72p

ale jej produkty nie wyróżniają się niczym niesamowitym.

herakles
16-03-2013, 21:05
Tak bardzo to jest mądre rozwiązanie. W wątku o buforach ktoś kiedyś opisywał że ma i sobie chwali.

Aga i Krzysiu
19-03-2013, 20:03
Aga i Krzysiu celowo opisałem panele fotowoltaiczne żeby już nie powielać błędów i nie kupować nic wodnego . To co podałaś to tylko namiastka tego co będziesz potrzebowała . Sam transport ciepła rurką miedzianą Fi 18 będzie dosyć kosztowny - załóżmy ze masz blisko i zużyjesz tylko 25 m do tego ocieplenie tych rurek które jest naprawdę drogie . To nie tanie dostępne pianki o grubości 0,5 cm .Przejdź na stronę Solarisa powyżej podaną przez kolegę KrzysztofLis2 i zobacz pokalkuluj .To najnowsza i rzetelna wypocina na ten temat . Pompowanie ciepłej wody to przeżytek już lepiej kupić próżniowe , Koszt zakupu czy budowy od podstaw będzie nie wiele większy . Zobacz zestaw 30 rur to 2250 zł z dostawa do domu , gwarancją , dobrze nowocześnie wygląda . Jak za duży to np 20 - 25 rur itp .
Ja się pytam o ilość koni mechanicznych w aucie, a Ty mi proponujesz zamiast tego tramwaj ;)
Transport ciepła ma się odbywać karbowaną rurą stalową DN16 ocieploną - koszt takiej na All... to 520 zł.
Co do próżniowych rur to są zdania bardzo podzielone.... a jak mam kupować badziewie, to wolę zrobić samodzielnie.
Panale mają być na ścianie.
Koszt rurek fi 5 (80mb), fi 25 (4mb) oraz profili (38mb) wynosi 1100 zł, do tego wełna, obudowa (deski i piękną blachę, co została z obróbek posiadam), nie orientowałam się jeszcze w koszcie szyb (około 4,5m^2). To koszt solara. Do tego trzeba oczywiście doliczyć wpomnianą rurę DN16 520 zł do transportu, pompę i naczynie wzbiorcze - koszt taki sam w każdym wypadku. Zbiornika na wodę nie potrzebuję, bo mam wężownicę w buforze 1000l, woda grzana przepływowo górną wężownicą, więc mnie interesuje uzyskanie jak najwyższej temperatury solara.
W tej chwili mam tylko i wyłącznie kominek z PW, więc najbardziej mnie interesuje grzanie wody latem, a zimą jak coś nakapie, to będę happy :cool: .
Jedynie, co mnie nurtuje w chwili obecnej, to to, czy kupować 80mb rurki Cu fi5, czy jednak to jest za dużo i pompa oraz małe średnice rury transportowej tego nie przepchną. Drugie, co mnie nurtuje, jak ten układ zadziała, to czy nie machnąć drugiego solarka na ścianie wschodnio-wschodnio-południowej?
Ile maksymalnie można dopiąć takich układów równolegle?

DEZET
20-03-2013, 13:00
A czemu rurka fi5mm i niepewność pracy układu(opory), zamiast fi12mm, zagęszczona, a nie jak w firmówkach kilka zawijasów w pustej obudowie?

Aga i Krzysiu
20-03-2013, 17:51
A czemu rurka fi5mm i niepewność pracy układu(opory), zamiast fi12mm, zagęszczona, a nie jak w firmówkach kilka zawijasów w pustej obudowie?

Z tego powodu, że wierzę Adamowi_mk, do tej pory na jego radach źle nie wyszłam: bufor działa, ciepła woda jest (a mąż groził, że mi walizki wystawi z domu, jak nie wyjdzie, bo nikt z mojego otoczenia nie wierzył, że wężownica w buforze zagrzeje tak wodę), podłogówka śmiga, wentylacja mechaniczna wraz z rekuperatorem wieje, aż miło. Adam pisze w swoim projekcie solara o rurkach fi 4...

ravbc
20-03-2013, 20:12
Aga: poczytaj może co jasiek71 wyprawiał ze swoim dachem podłączonym do klimakonwektora. Jeśli już musisz robić samodzielnie, to może jednak kolktor powietrzny i odbiór od niego ciepła za ścianą przez wymiennik ciecz/powietrze? Chyba, że nie masz na takie coś miejsca. Zalety sa w każdym razie mocno istotne: banalna (i tania!) konstrukcja (blacha, najlepiej przykryta czymś przezroczystym), całkiem sensowna wydajność (zwłaszcza przy większej powierzchni - choć Ty masz "tylko" 6m2)...

adam_mk
20-03-2013, 20:24
Są powody.
:lol:
Celowałem w wysoką skuteczność. Chodziło o wysokie temperatury wyjściowe.
Także o wysokie uzyski dzienne. (kWh)

Jeżeli zrobimy panel z elementów długich ustawionych pionowo...
Jeżeli połączymy je w układ "harfy", czyli góra razem i dół razem...
Jeżeli zasilanie i odpływ będą po przekątnej...
Jeżeli te zbiorcze rurki będą miały przekrój o 1/3 mniejszy jak SUMA przekrojów tych cieńszych...

To opory przepływu będą małe, pojemność wodna każdej rurki w porównaniu z powierzchnią, która ją ogrzewa też mała wtedy uzyskiwane temperatury będą wysokie.

Dodatkowo...
Układ harfy z odbłyśnikiem aluminiowym (mata lamelowa za harfą) pozwala na to, aby panel pracował "bezkierunkowo".
Im mniej będzie oświetlany "wprost" tym bardziej będzie oświetlany z obu stron. Z przodu i z odbicia, z tyłu.
W efekcie - praca ze stałą mocą.

Wybór czystego aluminium też jest spowodowany tym, ze aluminium NIE UMIE pochłaniać ciepła ze słoneczka...
:lol:
Ale...
JESZCZE BARDZIEJ NIE UMIE wypromieniować tego, co pobrało, więc wykazuje właściwości powierzchni SELEKTYWNEJ.
Paradoksalnie - WŚCIEKLE się grzeje na tym słoneczku.
Ot i cała tajemnica...

Układ można znacznie udoskonalić puszczając go w grawitacyjnym obiegu.
Panel montujemy pionowo na ścianie.
Jak mały, robimy i łączymy dwa.
Na stryszku, PONAD panelem stawiamy baniaczek-wymiennik ciepła.
NIE MUSI BYĆ DUŻY!
W panelu stosujemy glikol, aby nie zastanawiać się, co będzie się działo zimą/nocą.
Glikol przepływając z GRAWITACYJNYM napędem przez wężownicę w tym baniaczku-wymienniku grzeje wodę.
TAM stawiamy termometr i pompkę, która, jak termometr stwierdzi, ze baniak ciepły, przepompuje "porcję" urobku do właściwego baniaka/bojlera umieszczonego choćby w piwnicy...
Taki układ to homeostat...
SAM reguluje tempo swej pracy.
Budzi się wraz ze słoneczkiem, potem przyspiesza, pędzi, zwalnia i ze słoneczkiem idzie spać.
Pracuje zawsze "w punkcie mocy maksymalnej"
Temperaturę glikolu wpływającego do baniaczka-wymiennika w pewnych granicach da się regulować DŁAWIĄC przepływ jakim zaworkiem.
Uchylamy go bardziej lub mniej regulując OPORY przepływu grawitacyjnego.

Adam M.

adam_mk
20-03-2013, 20:25
ravbc

PRZECIEŻ SKRZYNKA TEJ HARFY TO BARDZO DOBRY KOLEKTOR POWIETRZNY!!!

Da się z tego ciepłego powietrza korzystać w okresach przejściowych...

Adam M.

ravbc
20-03-2013, 20:40
Adam: ja wiem, że ta Twoja konstrukcja to bardzo dobry kolektor. Tylko jest wściekle pracochłonna (jak na mój gust). Kawał blachy powieszony na ścianie jest jednak prościej "wykonać"... No ale coś za coś - efekty na pewno bądą gorsze niż w Twoim rozwiązaniu.

adam_mk
20-03-2013, 20:51
Jak się nie ma co się lubi to się robi to co się lubi...
Jak się wie jak to jakoś wychodzi!
:lol:
ONA (Krzysiu - się wstydź!) pisze, ze JEJ się udaje to zrobić DOBRZE!
:lol:

Adam M.

DEZET
02-04-2013, 21:25
Witajcie!
Obiecałem sobie , że zmontuję puszkowca, puszki zebrałem i wtedy wpadłem na pomysł, żeby wykorzystać... pozostałe z dachu fragmenty blachodachówki. Całość jest zmontowana na próbę w ramie okna ok70x120cm z szybą. Dookoła przykręciłem ścianki z deski i płyty meblowej( to miałem pod ręką). Jako odbiornik ciepła zamiast puszek- 2 warstwy blachodachówki w odległości ok.1-1,5cm od siebie. Od tyłu dałem prowizorycznie 1cm styropian bez sreberka, itp. Blachy uszczelnione uszczelką tylko górą i dołem, żeby powietrze nie uciekało. Za wiatrak służy wentylator z kserokopiarki- zamieniłem tylko silniczek na mniejszy(od gramofonu), żeby wiał podobnie jak wiatrak komputerowy. Oryginalny przetłacza ok. 80m3/h.
Powietrze wtłaczane między blachy, które są przesunięte względem siebie powodując "zawirowanie" powietrza na przetłoczeniach.
http://i49.tinypic.com/2u969ew.jpg
uszczelka
http://i46.tinypic.com/1zfiowm.jpg
wentylator
http://i49.tinypic.com/35bdquh.jpg
Całość z przodu
http://i49.tinypic.com/2d97kmo.jpg
Temperatury: w środku zaraz po postawieniu kolektora i od prawej zgodnie z ruchem wskazówek zegara
http://i50.tinypic.com/suvtpd.jpg

Do mierzenia temperatury użyłem termometru Terdens z casto, wcześniej porównałem wskazania z kilkoma innymi termometrami - wskazuje dobrze.
Poza tym ma jeszcze funkcję zapamiętywania min i max temperatur zewnętrznej i wewnętrznej, co wydaje mi się przydatne.

herakles
04-04-2013, 20:35
Mam taką uwagę. Jeśli na zewnątrz jest -20*C (minus 20) a blacha załóżmy rozgrzewa się do no powiedzmy 30*C (plus 30) to w zasadzie pomiędzy szybą a blachą to powietrze nieźle przenosi bo wiruje tak mnie się zdaje jak głupie. Należałoby je zatrzymać prawda?

adam_mk
04-04-2013, 21:06
Męczysz problem "ciała doskonale czarnego"
WCALE nie myślę tu o podrywach na terenie Afryki! :lol:

W tej materii normalny termometr to można sobie w d... wsadzić, do czego się urodził do czego wspaniale się nadaje!
Tu mierzy się PIROMETREM.

Słoneczko wysyła...
Ciało oświetlone robi DWIE rzeczy jednocześnie!
Absorbuje i emituje.
WCALE nie robi tego TAK SAMO!!!!!!!!!!!
Np. aluminium...
WCALE nie potrafi POBRAĆ = ZAABSORBOWAĆ, bo prawie wszystko odbija.
Ale....
JESZCZE BARDZIEJ NIE UMIE ODDAĆ!!!!
W efekcie - jest SELEKTYWNE (do 11 razy)
Dotkniesz takiego na słoneczku - i masz pęcherze od oparzenia...
To tylko taki przykład...

Jak się nad tym pokiwać - to wszystko jest jasne i oczywiste. :lol:

Adam M.

DEZET
05-04-2013, 13:27
herakles - w moim kolektorze powietrze między szybą a blachą jest uwięzione, natomiast przepływa między tą blachą i kolejną.

Adamie- czy do mojego pomiaru chodziło Ci o termometr, ale właśnie on wsadzony w wylot, inaczej d..pę "urządzenia" ;)

adam_mk
05-04-2013, 13:33
Bardziej dosłownie bierz!
:lol:
Pirometr pokazuje co się dzieje.
Termometr klasyczny uśrednia a i sam emituje, to jest mocno nieobiektywny.

Adam M.

DEZET
05-04-2013, 16:20
To raczej dobrze, że termometr uśrednia, żebyśmy się z nadmiaru szczęścia (temperatury) nie posrali ;)
Mnie interesuje temperatura, która wylata, a nie co się dzieje na powierzchni (darmowego) absorbera.
Pytanka:
- czy zmiana odległości między blachami wpłynie jakoś na zmianę osiąganych temperatur? Porównywać do podobnej wielkości puszkowca- policzyć pojemność ?
- czy izolować boki między blachami, żeby utworzyć szczelną komorę z otworem na dole i wylotem na górze?
- co spowoduje zwiększenie ilości pompowanego powietrza(u mnie zmiana silnika)- myślę, że obniży temperaturę na wylocie,
za mały znowu nic nie daje - powiew jest niewielki.

adam_mk
05-04-2013, 16:26
Chcesz wyłącznie powietrzny...
W pionowym pudełku ustaw poziome paski blachy pod kątem około 45st do poziomu.
Zrób w szachownicę.
Pasek blizej szkła, pasek dalej.
Wymusisz turbulencję strugi podnoszonej grawitacyjnie co spowoduje duży wzrost skuteczności.
(Temperatur mierzonych zwykłym termometrem)
Rzeźba, ale skuteczna!

Adam M.

adam_mk
05-04-2013, 16:29
Przemaluj to co masz na czarny mat, bo farby do pokryć blachodachówki bywają optymalizowane do sporego oddawania a małego brania ciepła.
Odwrotność tego co tu potrzeba.
Weź czarną farbę i talku dodaj - będzie mat.
(talk to posypka do dziecięcych dupek - z apteki)

Adam M.

DEZET
05-04-2013, 16:43
Mam czarną farbę do wys. temp w sprayu. Ale proponujesz odbierać ciepłe spomiędzy szyby i blachy?
Ta moja jest brązowa, ale "matowa" nie błyszcząca i dobrze się nagrzewa.

adam_mk
05-04-2013, 16:51
Masz pionową blachę.
Ponacinałbym w poziome paski jaką kątówką.
Potem te paski wygiął tak aby były do słoneczna "na wpysk".
Będzie i optymalne ustawienie i turbulencja.
Można to przemalować na czarny mat...

Adam M.

DEZET
05-04-2013, 16:57
Jeszcze jakieś odpady blachy zostały to mogę zrobić wierzchnią blachę naciętą... czyli blacha(kolektor) w pionie, a blaszki wygięte do np. 45* mijankowo, żeby się powietrze przewalało. Wygięcia tylko do przodu, czy do tyłu w stronę izolacji też? Wyszłoby coś na kształt choinki patrząc z boku.

adam_mk
05-04-2013, 19:50
I tak by było dobrze - na choinkę.
Nie musi być sporo miejsca pomiędzy blachą a szkłem pokrycia.

Adam M.

jasiek71
05-04-2013, 21:33
że tak spytam...
a po co to komplikujecie...???
jak ci mało mocy do doklej sobie jeszcze jeden taki z byle czego ...:yes:

jasiek71
05-04-2013, 21:50
Bo jakość a nie ilość?
Bo taniej?
a niby ile więcej wyciśniesz z tego 1m2 ...?

adam_mk
05-04-2013, 22:03
No, do dyspozycji w pełnym słońcu jest kilowat.
Można sporo...

Adam M.

jasiek71
05-04-2013, 22:05
No, do dyspozycji w pełnym słońcu jest kilowat.
Można sporo...

Adam M.
mam 100m2 brązowego dachu, uważacie że mi jakieś tam skrzyneczki z blaszkami w środku są potrzebne ...?

adam_mk
05-04-2013, 22:14
Pociąg ze stacji A do B pędzi 100km/godz.
Odległość pomiędzy stacjami to 50km.
ILE LAT ma maszynista?

Nie wiem co cię kreci!
:lol;

Adam M.

jasiek71
05-04-2013, 22:25
Ale to nie jest chyba temat tylko o jaśkowym dachu?:)
jak chcesz tanio i dużo to warto się zastanowić, a nie próbować robić kopię tego co można kupić w sklepie za podobną kasę ...

adam_mk
05-04-2013, 22:28
Daj adres/linkę gdzie dają DOBRY powietrzno-cieczowy po 150zł/m2
Oleję robotę i pójdę kupić!

Adam M.

adam_mk
05-04-2013, 22:32
A ja planuję pół elewacji!
Dla mnie - jest piękne!
Tyle ciepełka gratis!
:lol:
I - umiem se schować "na potem"!

Adam M.

jasiek71
05-04-2013, 22:32
Chłopie, blacha na dachu to jest ostatnia rzecz pod którą chciałbym mieszkać.
Tu chodzi o to jak wykonać coś, co da zamierzony efekt i nie zajmie pół elewacji.
to próbuj szczęścia w wyciskaniu tych kwh z kilku m2...;)

adam_mk
05-04-2013, 22:45
jasiek71
Trochę pokory!
:lol:
Też kleiłeś w gównie - i wyszło!
Daj się pocieszyć osiągnięciami.
Każdemu według jego własnych!
Doceniam Twą myśl techniczną!
:lol:

Adam M.

jasiek71
05-04-2013, 22:58
jasiek71
Trochę pokory!
:lol:
Też kleiłeś w gównie - i wyszło!
Daj się pocieszyć osiągnięciami.
Każdemu według jego własnych!
Doceniam Twą myśl techniczną!
:lol:

Adam M.
Adam...
jak chcemy jakichś osiągnięć to nie komplikujmy ...
zrobisz proste jak cep i też zadziała...
zaczniesz komplikować to zaraz mnożą się problemy i na pogaduszkach się kończy ...:yes:

adam_mk
05-04-2013, 23:06
Niestety - tu masz rację...
Im bardziej skomplikowane tym mniej realizacji/obserwacji/wniosków praktycznych...
Powinno być proste jak hak wbity w beton - a działać!
Jednak...
Pocięcie w paski i pogięcie blachy jest proste!
Boisz się, że stracisz pozycję tego co mu się udaje prostą metodą?
:lol:

Adam M.

jasiek71
05-04-2013, 23:10
Pocięcie w paski i pogięcie blachy jest proste!


Adam M.
a na ile to rozwiązanie będzie lepsze ...?
jak na razie to widzimy tylko temperatury i nic więcej...

DEZET
06-04-2013, 09:19
Niezła dyskusja się wywiązała. Robiąc to swoje "cudo" chciałem sprawdzić co się będzie działo. Koszt to generalnie 0 zł, bo wszystkie klamoty miałem, jako pozostałości po budowie i szyba z ramą z demontażu. Ma to być model, na którym można eksperymentować, dlatego chcę jeszcze przerobić,żeby np. wklad blaszany można było zmieniać, dorzucić rurki z lodówki( mam 3 szt.), dołożyć drugą szybę lub pakiet. To da mnie i innym pokazanie innego podejścia do samoróbek- tak myślę;) Do wykorzystania i tak planuję połać garażu, czyli powietrzny jaśkowy do cwu, ale gdyby na elewacji można było dodać takie coś innego, to dlaczego nie? śnieg nie pokryje, a słonko zaświeci i podgrzeje.

kolektor1
06-04-2013, 12:19
A ja planuję pół elewacji!
Dla mnie - jest piękne!
Tyle ciepełka gratis!
:lol:
I - umiem se schować "na potem"!

Adam M.
No patrz a ja mam już ciepło i nie umiem. Zdradzisz?

adam_mk
06-04-2013, 12:26
Czemu nie?
Pełna piwnica baniaków połączonych razem.
"100 buforów i napęd grawitacyjny"
Coś w ten deseń.
Jest tego teraz 4 a będzie 8 ton.
Baniaczek 33m3 niedaleko w krzakach leży a ja zaczynam łazić koło niego jak pies koło jatki...

Adam M.

nydar
06-04-2013, 18:43
Kosztem takiego zamysłu będzie piwnica ,jej izolacja czy też izolacja tych baniaków,spore naczynie wzbiorcze.I tylko po to aby zgromadzić jakie 2000-2500kWh na przeciętny dom,dobrze zaizolowany.tyle mniej więcej starczy na przyjazne +20oC zimą w 150m2 domu.Grzejąc go prądem to za sezon ok.1250pln.Gazem ok.600pln.Oby dwa rozwiązania bez obsługowo.Jak ktoś by chciał taniej,można węglem czy drewnem.Przy drewnie można nawet dorobić teorię o nastroju i takie tam.Z kosztem za sezon zejdziemy do 400pln.O ile dla celów CO wystarczą niskie parametry,o tyle dla CWU potrzeba więcej i to znacznie niż 40oC.Nie bardzo dostrzegam sensu w trzymaniu baniaczka kilkadziesiąt m3 z temp .powyżej 80oC aby się wykapać czy umyć ręce zimą

nydar
06-04-2013, 19:21
Dla mnie tym balansem jest piach w obrębie fundamentu-równowartość kilkudziesięciu m3 wody,ale o niskich parametrach.Bo ujarzmić łatwiej i straty mniejsze.A celem,takie zaprojektowanie domu,aby wszelkiego typu zyski bytowe wraz z powietrzem usuwanym pokrywały potrzeby CO i CWU,oczywiście wspomagane czym się da i w ramach rozsądku finansowego.

nydar
06-04-2013, 19:52
Wymyślmy najpierw zero energii zewnętrznej na CO bo to najłatwiej .Procent tego co zeźre CWU.Sukcesem będzie jak powstanie dom zero energetyczny CO.Jak odzyska z resztek na potrzeby CO.Póki co CWU to dalsza przyszłość i parowe fantazje.

Liwko
07-04-2013, 05:01
Pełna piwnica baniaków połączonych razem.


Aaa, to teraz po to się buduje piwnice... Nie wiedziałem i ie wybudowałem. Dom budowałem od góry i mi zabrakło.

Liwko
07-04-2013, 08:52
Jak to ma być ekonomiczne to dlaczego nie?

Ekonomiczne??? A od kiedy to budowa piwnicy jest ekonomiczna?

Liwko
07-04-2013, 09:12
A doczytałeś do czego ta piwnica? To nie fanaberia, ona ma mieć swoje przeznaczenie. Jeśli ze wszystkimi urządzeniami na około będzie kosztować tyle co PC, którą masz a zapewni ogrzewanie i CWU za darmo i to na zawsze to będzie to ekonomiczne?:)

No to ja nie wiedziałem i nie wybudowałem. Głupol ze mnie. Zresztą nie ja jeden.

DEZET
07-04-2013, 09:46
Póki co, piwnica wybudowana i... się okazało, że się przyda tylko jako pomieszczenie na baniaki? Gdy będą efekty- czyli grzanie co i cwu (bez ograniczeń) będziemy klaskać. Na razie teorie, bo koszt piwnicy wiemy jaki i jeszcze usprzętowienie- to kosztuje.A gdzie względy ekonomiczne? Chyba nie łapię..

Herbatniczek
07-04-2013, 09:58
A co z beczulkami zapelnionymi winem ? z przetworami ? i innymi gratami ?
PIWNICA JEST NIEZBEDNA W DOMU !
Jesli jej nie robic to tylko wtedy gdy :
1.Za malo szmalu i po prostu sie nie da
2.Szkody gornicze wymagajace specjalnego fudamentu gdzie piwnica jest niewykonalna (a dokladndie wykonalna ale za taka cene ze nikt jej nie wybuduje)....tak niestety jest u mnie i piwniczka wybudowana w ogrodzie jako budynek "podziemny dodatkowy" :D

miloszenko
07-04-2013, 10:00
Tylko jak dzisiaj mozna juz zejsc ze zuzyciem CO do minimum, a na CWU wydaje sie od 1000 do 2000 PLN to w celu minimalizowania tego wydatku budowac piwnice?

To lepiej kupic ogniwa i ladowc akumulator do skutera lub auta, bo tam wydatki sa czasem i 5-6 razy wieksze :P

Pozdrawiam

Liwko
07-04-2013, 10:05
Sąsiedzi obok mają piwnicę. Nawet czasami z basenem.

Herbatniczek
07-04-2013, 10:09
Tylko jak dzisiaj mozna juz zejsc ze zuzyciem CO do minimum, a na CWU wydaje sie od 1000 do 2000 PLN to w celu minimalizowania tego wydatku budowac piwnice?

To lepiej kupic ogniwa i ladowc akumulator do skutera lub auta, bo tam wydatki sa czasem i 5-6 razy wieksze :P

Pozdrawiam

No ja nie wiem jak mozna...takie minimum to pewnie 1000pln na rok. Ja nie znam nikogo kto ma taniej. Wszak sama wentylacja nawet z rekuperatorem pochlonie co najmniej plowe tego. Jesli za bardzo uszczelnisz, to wydasz na wentylacje i nie oddzielaj jej od ogrzewania bo to nieporozumienie.

Liwko
07-04-2013, 10:16
i nie oddzielaj jej od ogrzewania bo to nieporozumienie.

Co takiego? :eek:

Herbatniczek
07-04-2013, 10:19
a o co pytasz ?

Liwko
07-04-2013, 10:24
a o co pytasz ?

O to co napisałeś.

Herbatniczek
07-04-2013, 10:31
mam napisac jeszcze raz ?
ktorego slowa nie zrozumiales ?
albo : z czym sie nie zgadzasz ?

WEZ SIE CHLOPIE WYPOWIEDZ KONKRETNIE !

albo nie, szkoad czasu. Zadales pytanie a ja odpowiadam :

pytanie : Co To Jest?
odpowiedz : To Jest Moja wypowiedz :p

Liwko
07-04-2013, 11:07
Dla mnie wentylacja to wentylacja, a ogrzewanie to ogrzewanie. Dla ciebie to jedno?

Herbatniczek
07-04-2013, 11:39
Chodzi o to, że w budynku "tradycyjnym" wentylacja nie kosztuje bo jest grawitacyjna, ale zabiera cieplo i wydajesz wiecej na ogrzewanie. Jesli zaś zrobisz sobie zaizolowana puszke z domu to musisz zrobic wentylację wymuszoną ktora bedzie pobierac energie. Normalnie tej energii nie zuzywałbyś zatem należy założyć, że ta energia jest zwiazana z ogrzewaniem a nie z wentylacją gdyż ona w sensie "tradycyjnym" nie kosztuje.

inaczej : suma sie liczy. Jesli masz dom z wentylacja grawitacyjna to wydajesz wiecej na ogrzewanie a jesli masz wentylacje wymuszona to wydajesz mniej na ogrzewanie ale wydajesz wiecej na wentylacje....aby porownac oba domy nalezy w pierwszym miec sume kosztow czylo ogrzewanie +0 za wentylacje a w drugim suma to ogrzewanie + koszty na wentylacje.....ogolnie taka suma to kwota na ogrzewanie.

Moim zdaniem po prostu nie da sie zrobic domu, ktory nie pobiera nic na ogrzewanie ...to jakies przeklamanie spowodowane przeniesieniem kosztow gdzies indziej....a gdzie ? ano na wentylacje .

teraz mam nadzieje ze jest to zrozumiale ? :D

Liwko
07-04-2013, 11:56
Jesli masz dom z wentylacja grawitacyjna to wydajesz wiecej na ogrzewanie a jesli masz wentylacje wymuszona to wydajesz mniej na ogrzewanie ale wydajesz wiecej na wentylacje


Kompletne głupoty piszesz. Szybko to wykasuj, jeszcze ktoś to przeczyta i uwierzy.

Herbatniczek
07-04-2013, 12:11
uzasadnij Twoja wypowiedz. Ja w mojej nie widze bledu.

Liwko
07-04-2013, 12:24
uzasadnij Twoja wypowiedz. Ja w mojej nie widze bledu.

Wentylacja nie ogrzewa ci chałupy, więc sama mechaniczna tylko zwiększy koszty ogrzewania, podobnie jak grawitacyjna (nawet bardziej bo działa zawsze). Dopiero dołożenie do tego systemu WYMIENNIKA potrafi zmniejszyć zapotrzebowanie domu na ciepło!

Dalej nie widzisz błędu?

Herbatniczek
07-04-2013, 12:40
Nie widze bo :

Moja odpowiedz (co jest raczej jasne) byla na :

Tylko jak dzisiaj mozna juz zejsc ze zuzyciem CO do minimum, a na CWU wydaje sie od 1000 do 2000 PLN to w celu minimalizowania tego wydatku budowac piwnice?

Zatem mowila o znacznym zmniejszeniu potrzeb na CO. Takie zmniejszenie jest mozliwe TYLKO gdy bardzo mocno zaizolujemy dom i zobimy wentylacje mechaniczna z odzyskiem ciepla.

Zatem...nawet nie ma co rozwazac wentylacji bez odzysku ciepla bo inaczej nie zmniejszymy zapotrzebowania na ogrzewanie.
Rozwazamy zatem TYLKO wentylacje z odzyskiem.

Jak sam zauwazyles wentylacja kosztuje, zatem aby w domu posiadajacym wentylacje z odzyskiem obliczyc koszt ogrzewania nalezy dodac do kosztu ogzrewania takze :
1.cene instalacji dodatkowych podzielonych przez ich czas zycia
2.ilosc energii pobrana na wentylacje mechaniczna.

Jak sie to policzy to wyjdzie ze CWU to pikus w porownaniu z CO.....i o to mi chodzilo !


a ty sie po prostu chcesz czepic jakiegos slowka wyrwanego z kontekstu i udowadniac wyzszosc swiat wialkanocy nad bozym narodzeniem :p

miloszenko
07-04-2013, 12:52
Jak sie to policzy to wyjdzie ze CWU to pikus w porownaniu z CO.....i o to mi chodzilo !

a ty sie po prostu chcesz czepic jakiegos slowka wyrwanego z kontekstu i udowadniac wyzszosc swiat wialkanocy nad bozym narodzeniem :p

Cos tam probujesz ogarnac ale jest troszke inaczej:)

Rachunek jest bardzo prosty. W domu jest cieplo zima bo jest system CO i zyski bytowe.

Dom durszlak - zyski bytowe w bilansie niezuwazalne
Dom super/hiper szczelny i zaizolowany kosmicznie - zyski bytowe sprowadzaja potrzeby na CO do minimum (pomijam komfort cieplny).

Prosty przyklad:

Dom durszlak - przychodzi 5 osob, posiedzi w salonie pare godzin, moze temp domu skoczy o 0.5 stopnia (prosze sie wartosci nie czepiac tylko obrazuje problem)

Dom super/hiper - ta sama sytuacja, temperatura podnosi sie o 2,3,4 stopnie nawet jesli wentylacja jest goniona na maksa, widac to nawet w moim pseudo-energooszczedniaku.

Reasumujac, zyski bytowe wplywaja na potrzeby na CO, niestety nic nie wnosza do potrzeb na CWU, zgadza sie?

Pozdrawiam

Liwko
07-04-2013, 12:57
1.cene instalacji dodatkowych podzielonych przez ich czas zycia
2.ilosc energii pobrana na wentylacje mechaniczna.


ad.1. Czego? Wymiennika? Wymiennik przeżyje mnie, ciebie i nasze dzieci, a zapłaciło się za niego raz i tutaj zgoda, można go doliczyć do instalacji CO. Tylko ile kosztuje sam wymiennik?
ad.2. Wentylacja to wentylacja a odzysk jest tylko przy okazji. Nie ma sensu doliczać kosztu energii zużytej na wentylacje. Wentylacja tak czy siak być musi.

Herbatniczek
07-04-2013, 12:59
Wplywaja....ale i tak na CO wydasz wiecej niz na CWU o ile policzysz jak mowilem.
Koszt CO to takze koszt systemow, ktore zmiejszaja zapotrzebowanie na to CO.
Koszt zakupu dzielisz przez czas zycia systemow a koszt uzytkowania normalnie wliczasz....wtedy CO nie jest za darmo.


no ale to Off topic wiec ja dalej nie kontynuuje nawet jesli macie inne zdanie. Teraz wlasnie ide na rybki i wieczorem je sobie usmaze...o ile cos zlowie :D

p.s. Zyskow bytowych bedzie co nie miara :D:D a wentylacja grawitacyjna mimo ze musi byc to nie bedzie kosztowac nic a nic.


stopka (ja nie mam a niektorzy maja wiec dopisze :D)
-------------------------------------------------------------------------------
Dom 200m2 drewniany z bali 18cm, CWU=1200/rok CO=2000/rok

adam_mk
07-04-2013, 17:03
Mój zbudowali 112 latek temu.
Normalnie...
Dziura w ziemi, fundament, ściany piwnic, parter, piętra, strych i dach.

Adam M.

Herbatniczek
07-04-2013, 19:51
kurde flak. zmarzlem jak ryba i nie mam ryby.....normalnie nic nie braly. chyba jeszcze nie wypily 2-giej kawy. nawet nie skubnely skubane ;/


no i nici z zyskow bytowych ;)

adam_mk
07-04-2013, 21:05
Kawy se zaparz...
Choć trochę będzie!

Adam M.

Herbatniczek
07-04-2013, 22:53
Zaparzylem herbatke i wzmocnilem odpowiednio....teraz ie spac bom sie zdrzaznil lenistwem rybim ;)

מרכבה
07-04-2013, 23:10
Reasumujac, zyski bytowe wplywaja na potrzeby na CO, niestety nic nie wnosza do potrzeb na CWU, zgadza sie?
No ... z ileś procenta zysków bytowych ... da radę na CWU zabrać ... a jak to w innym wątku dyskutujemy :)

1.cene instalacji dodatkowych podzielonych przez ich czas zycia
2.ilosc energii pobrana na wentylacje mechaniczna. uwierz wentylatory zjadają minim mini ... i da je się napędzać za freee
PV lub wiatrak co chcesz .. jak to jedyne koszty .

p.s. Zyskow bytowych bedzie co nie miara a wentylacja grawitacyjna mimo ze musi byc to nie bedzie kosztowac nic a nic.
tak nie kosztowała :P
Liwko nie sprzedawaj tych grzybów proszę :) bo się chłop miota :) kominy do tej wentylacji niutonowskiej to mu ksiądz załatwił za freee :)

Dom 200m2 drewniany z bali 18cm, CWU=1200/rok CO=2000/rok i co ... 10 lat i 30 kzł ... gdzie za to mam połowę izolacji na dom ...
która musi być przynajmniej dla spełnienia wartości U 0,25 jak byś nie wiedział ... i nie pomoże nic ...dla nowych domów ...
stąd jak już jest to robi się raz a dobrze i zero kosztów ... inflacji itp ... teraz masz koszty takie ...
czym ogrzewasz ... jak węglem ? to licz się z tym że będzie za chwile jak w Krakowie 7 lat na wymianę tego cuda trującego ...
ceny nie będą spadać a za 10 lat te 1200 rok i CO 2000 rok będzie ...3200 zł inflacja 5% plus wymiana kotła itp .. pompka obiegowa itp ..
jak węgiel to czyszczenie komina itp ...
Mnie C.O nie obchodzi bo nie wiem co to jest :P nie istnieje u mnie takie pojęcie :) i tylko sobie przypominam dla celów edukacyjnych ...
co te dwie litery znaczą :P
dla mnie "C.O" to 4 osoby w domu ... i słońce ...
przy -30 4 osoby dadzą 40% pokrycia strat przez przenikanie ... tobie to może w głowie się na razie nie mieścić...
a Nydar połowę wentylacji ogrzewa szarym ściekami :P


. Zyskow bytowych bedzie co nie miara a wentylacja grawitacyjna mimo ze musi byc to nie bedzie kosztowac nic a nic. jak nie rozumiesz pojęcia i Tobie jest obce to nie kpij ... bo są domy gdzie to jest lwia część "C.O"

cruz
08-04-2013, 07:41
Nie widze bo :

Moja odpowiedz (co jest raczej jasne) byla na :


Zatem mowila o znacznym zmniejszeniu potrzeb na CO. Takie zmniejszenie jest mozliwe TYLKO gdy bardzo mocno zaizolujemy dom i zobimy wentylacje mechaniczna z odzyskiem ciepla.

Zatem...nawet nie ma co rozwazac wentylacji bez odzysku ciepla bo inaczej nie zmniejszymy zapotrzebowania na ogrzewanie.
Rozwazamy zatem TYLKO wentylacje z odzyskiem.

Jak sam zauwazyles wentylacja kosztuje, zatem aby w domu posiadajacym wentylacje z odzyskiem obliczyc koszt ogrzewania nalezy dodac do kosztu ogzrewania takze :
1.cene instalacji dodatkowych podzielonych przez ich czas zycia
2.ilosc energii pobrana na wentylacje mechaniczna.

Jak sie to policzy to wyjdzie ze CWU to pikus w porownaniu z CO.....i o to mi chodzilo !


a ty sie po prostu chcesz czepic jakiegos slowka wyrwanego z kontekstu i udowadniac wyzszosc swiat wialkanocy nad bozym narodzeniem :p

Dolicz do kosztów CO także zestaw stereo i zakup TV, one też generują ciepło i trzeba je co kilka lat wymienia.
A CWU w ogóle pomiń bo przecież można po prostu przeczekać a brud sam opadnie. Albo uwzględnij to że ktoś może mieć dobrze ocieploną chałupę i się po prostu myje i kąpie. I w takiej chałupie koszty CWU będą mogły być wyższe nawet niż koszty CO.

PS chyba zrezygnuje z NowejDefinicjiRozrywki i zacznę czytać twoje dzieła wybrane.

Herbatniczek
08-04-2013, 07:43
Zeby bylo jasne to :

Gdyby wentylatory nie zjadaly mniej niz CO to by sie tego nie robilo....ale koszty i tak sa a rekuperatory niestety tez kosztuja. Fakt, komin tez. Nalezy policzyc caly bilans o czym mowilem. Ja nie mowie ze nie jest taniej. JEST I TO O WIELE ale nie za darmo !
Po to sie robi takie domy aby bylo taniej i jest taniej.

Odrobina chumoru nie jest kpina :D

Ogrzewam kominkiem a drewno niestety kupilem drogo ale juz w tym roku kupilem tanio i ogrzewanie wyjdzie mnie okolo 600pln/rok (a poniewaz instaluje bufor to obejmie to rowniez koszty CWU). Izolacja moich scian ma 0,2w/m2 ale o tym nic nie pisalem wiec zakladam, ze po prostu zle zalozyles.

Ja rozumiem nowe technologie, ale nie zgadzam sie po prostu z marketingiem, ktory mowi ze nic nie kosztuje...to jest na 100% blad.
Dodatkowo nie lubie wentylatorow ktore szumia ale to juz moj problem i dlatego mam inaczej.....i tez nie za darmo ale tez oszczednie.

Te dyskusje sa off-topic. Przepraszam za puszczenie trola i prosze go juz wiecej nie karmic.

Herbatniczek
08-04-2013, 08:21
....


CRUZ ! - dawno Cie nie czytalem :D Juz przestalem wierzyc w Ciebie ! :D:D
Nie ma to jak chwila rozrywki ;) :p

ps. Jesli kogos CO nie kosztuje to dlaczego go CWU kosztuje....moim zdaniem cos zmascil :)

ALE CO TO MA DO KOLEKTOROW ? !!!!

מרכבה
08-04-2013, 08:42
Gdyby wentylatory nie zjadaly mniej niz CO to by sie tego nie robilo....ale koszty i tak sa a rekuperatory niestety tez kosztuja ile kosztuje ?
dobra wentylacja :P masz przykładowo dom o kubaturze 700m^3 niech by taki z bala jak Twój ... w certyfikowaniu energetycznym przyjmuje się straty przez wentylację grawitacyjną przy takiej konstrukcji ... 0,27 bo leprze okna ale konstrukcja gorsza ... drewno nie jest szczelne to zapomnij o tym ...
jeśli nie ofoliowałeś od środka ... a 0,33 bo nie masz skrzynkowych okien ...
i masz 700*0,27 = 189 wat na stopień ! przy -30 masz 9,5 kW strat ... widzisz :P
teraz wentylatory chodzą cały rok z mocą 120 wat ... co daje 300m^3 powietrze :P to masz 1040,4kWh na rok ... ciągłej pracy !! energii ... to jest nic...przy
ilości pieniędzy ... władowanych w C.O plus koszy wykonania itp ...
Wiem że próbujesz ogarnąć coś co jest Ci obce ...
U mnie nie będzie C.O a sporo zysków od słońca pójdzie w CWU ... i rocznie jak zapłacę za cały prąd tyle co Ty za cwu ... to będzie sporo ...
Jak jesteś dociekliwy po po prostu poczytaj ...
bo na razie powtarzasz nie swoją wiedzę ...


Ja rozumiem nowe technologie, ale nie zgadzam sie po prostu z marketingiem, ktory mowi ze nic nie kosztuje...to jest na 100% blad.
Dodatkowo nie lubie wentylatorow ktore szumia ale to juz moj problem i dlatego mam inaczej.....i tez nie za darmo ale tez oszczednie.
ja też nie wierzę w marketing ... dla tego opracowuję swoje rozwiązania ...
i się zgadzam z Tobą o ten marketing ... szczególnie przy oknach ...


Izolacja moich scian ma 0,2w/m2 ale o tym nic nie pisalem wiec zakladam, ze po prostu zle zalozyles.
a pisałeś tylko o samym balu #18cm .. to by byle nie wyszło ...
Lambda drewna 0,16 grubość 0,18m
R = 0,18/0,16 = 1,125 U = 1/R = 1/125 =0,88 resztę masz w izolacji ...

Dodatkowo nie lubie wentylatorow ktore szumia ale to juz moj problem i dlatego mam inaczej.....i tez nie za darmo ale tez oszczednie.
ok :) jak robisz to co Ci wciskają producenci reku... że wentylator zaiwania jak głupi .. poszukaj EBM wentylatorów tam mają wykresy jakie mocy jakie hałasy ...
i zgadzam się z Tobą że będzie komercja hałasować ... przez to trzeba podejść indywidualnie ...

Teraz przy moich izolacjach ... jestem wstanie być samo wystarczalne grzejnie ...
na wierzbie energetycznej i cupinkę buczyny ... akurat mieszkam w taki rejonie że drewno jest tanie ...a chodząc na grzyby przy takich ilościach można po 2 patyki przynieść :)
tak że jak bym chciał to ogrzewanie nie będzie mnie kosztować zupełnie nic...
nawet wentylatory opędzluje za free jak będę chciał...
Zakładam troszkę komfortu i wpinam pompę w układ ... aby mieć klimę w lecie itp...
bo wiem jak ..

Polecam nie trzymać się kurczowo ideologii tylko ruszyć i przemyśliwać :)

Herbatniczek
08-04-2013, 09:23
ok, ale ja mam dom drewniany i chce zeby taki byl i chce zeby kominek byl i pali nim cala dobe. jak dobrze pokombinuje to mnie ogrzewanie + CWU bedzie kosztowalo 600zl na rok...lepiej mi nie trzeba....



....



...


ALE CO TO MA DO SOLAROW !...odpuscmy sobi eten temat bo oboje mamy racje ale upieramy sie przy czyms innym i WOLNO NAM....wrocmy do solarow :D

מרכבה
08-04-2013, 10:29
ok, ale ja mam dom drewniany i no ale ja też widzę tylko drewno :) i chcę mieć ściany działowe z bala...
Zewnętrzne ściany musiały by być podzielone na pół ..aby bla był i na zewnątrz i wewnątrz... a środek izolacja ...
Mnie pozostaje tylko środek tak zrobić :)

No i własnie do solarów ... przy moich potrzebach zbudowanie swojego kolektora słonecznego to dość ciekawa opcja ...
zapodałem myśl w innym temacie o tym... ale upadło ... ponieważ ... konsoliduję system CWU + wentylacja + klima
chodzi o wygodę ...

dpuscmy sobi eten temat bo oboje mamy racje ale upieramy sie przy czyms innym ja wiem w jakiej fazie jesteś myślenia nad domem jako całością ...
tez to przerabiałem na sobie :)

Wezyr
15-04-2013, 16:44
Ilość ciepła jaką wstrzeliwuje kolektor powietrzny konkretnie dzisiaj jest zbyt duża i musiałem otworzyć wyciągi kominowe . Pierwszy raz spotkałem się z taką ogromną ilością gorącego powietrza i jak dalej tak będzie to muszę dokupić trójnik fi 100 i 3 m rury spiro - zrobię klapę i powietrze skieruję do garażu . Na tan czas i tą temperaturę ok 22 C wygląda ze kolektor jest za duży co daje zbyt dużą ilość gorącego powietrza . Z braku czasu jestem jeszcze nie przygotowany na taki nadmiar gorąca stąd opisuje tą sytuację bo w tamtym roku maszyna pracowała od września więc nie wiedziałem co tak naprawdę potrafi .Dla mnie taka sytuacja jest całkiem nowa i nieznana .

herakles
15-04-2013, 18:08
Patrz od września nie było słońca! Zwróć uwagę, że jest dziś bardzo sucho i tej energii w tym niewiele.

adam_mk
15-04-2013, 20:48
A jak Wam się zdawało. że będzie?
:lol:
"Ilość ciepła jaką wstrzeliwuje kolektor powietrzny konkretnie dzisiaj jest zbyt duża i musiałem... "
Kierujesz na tę mała MASĘ powietrza, które prawie "nie ma" ciepła właściwego całe 1000W.
Na razie masz jeszcze spore straty do otoczenia, bo otoczenie wymarzłe po zimie.
Będzie jeszcze lepiej.

"Zwróć uwagę, że jest dziś bardzo sucho i tej energii w tym niewiele. "

A JAKIE to ma znaczenie dla transportu energii przez promieniowanie?

Adam M.

herakles
15-04-2013, 21:21
powietrze zasysa z zewnątrz, nie ma ono wody, więc i ciepło właściwe małe, więc łatwo się nagrzewa.

adam_mk
15-04-2013, 22:49
Ten problem...
Faktycznie. Suche powietrze grzeje się łatwiej.

Adam M.

ameryka
16-04-2013, 08:09
Mój zbudowali 112 latek temu...

czy mógłbyś zamieścić jakieś fotki domu i kilka z zainstalowanymi tam Twoimi urządzeniami?

adam_mk
16-04-2013, 16:10
Fotki będą niedługo, bo i urządzenia będę niedługo łączył.
Stoi tego teraz pełna piwnica i pół warsztatu.
Zacznę od elektrowni, bo pund to grunt.
Potem stropy i wentylacja...

Adam M.

byggmol
23-04-2013, 21:33
Mister HERBATNICZEK to TROLL, nie tylko tego wątku, gdzie wleze poczytać, to on tam jest i sieje rewelacje...

DEZET
24-04-2013, 08:51
Mister HERBATNICZEK to TROLL, nie tylko tego wątku, gdzie wleze poczytać, to on tam jest i sieje rewelacje...

A może po prostu macie podobne zainteresowania i podobne wątki odwiedzacie?
P.S. Nie jestem obrońcą Herbatniczka- jak chce niech broni się sam ;)

gentoonx
03-05-2013, 11:42
Wykryłem takie aukcje na alledrogo

http://allegro.pl/szyba-solarna-3-0mm-solar-hartowana-20zl-szt-i3207355505.html

może się ktoś wypowiedzieć na ten temat? to możliwe w takiej cenie?

odbiór tylko osobisty

nydar
03-05-2013, 13:21
Może wymiar nietypowy? Ktoś wtopił i chce się pozbyć.

gentoonx
03-05-2013, 14:03
dla jednego nietypowy, dla innego w sam raz :)

tylko nawet wtopa raczej nie narzuca sprzedaży poniżej kosztów jakichkolwiek.

zadzwonię do nich w tygodniu, choć ewentualnie dymać do Żagania z Wa-wy po 4 czy 5 szybek to też masakra. Ciekawe czy DHL-em odpowiednio zabezpieczone dałoby się wysłać?

nydar
03-05-2013, 15:52
Jak coś się dowiesz to daj znać,bo chcę zrobić ,,turbodoładowanie" do mojego dachowca.

gentoonx
03-05-2013, 16:44
a dam ,dam, na pewno dam

nydar
03-05-2013, 18:33
Kolektor dachowy daje mi 40-45oC (od temp.16oC) jakieś 100-120L/h w słoneczny dzień.Ale przy chmurkach to jakby mało .Planuję zrobić płaski z blachy 2500x 1250.

DEZET
04-05-2013, 14:37
nydar- w jakim czasie nagrzewa się woda w zbiorniku?

nydar
04-05-2013, 20:59
A któż to wie Od uruchomienia jest ciągle ciepły.Mniej lub więcej .Jak jest słoneczny dzień to jest 45oC .Można przyjąć,że od 11-11,30 do 16-17 na każdą godzinę leci ok.120ł wody na dzisiaj od 16oC(tyle jest pod chudziakiem)do 42-45oC.To jest na pograniczu jak korzysta się z prysznica.No i ostatnio jakby słońca mniej nad Kujawami.Gdybym zrobił bajpas i ominął GMC to jeden słoneczny dzień by starczył na kilka dni z chmurami.Ale GMC jest dla mnie ważny.Za kilka miesięcy zima przyjdzie.Z tond pomysł na turbodoładowanie.
Można regulować przepływ .Zmniejszając go podniósł bym temp. ale zmniejszył efektywność.Miał bym więcej dla CWU,a mniej dla GMC.Chcę aby starczyło i tu i tu.
Gdybym budował jeszcze raz to po radiatorze nie 9m2 a z 15 i wtedy bez ,,turbo doładowania.

DEZET
05-05-2013, 13:55
Pomyślałem sobie, gdyby wykorzystać zamiast fancoila, jak u Jaśka do grzania wody- stary zbiornik 150l. Do niego zapakować wężownicę samoróbkę z miedzi12mm gęstą i w baniak puszczać ciepło z dachowca. Ewentualnie jakieś lamelki dorobić do rurek, żeby zwiększyć powierzchnię wymiany temperatury. Co myślicie o tym? Wody nie musi być dużo, na bieżące potrzeby kuchni.

jasiek71
05-05-2013, 14:29
Pomyślałem sobie, gdyby wykorzystać zamiast fancoila, jak u Jaśka do grzania wody- stary zbiornik 150l. Do niego zapakować wężownicę samoróbkę z miedzi12mm gęstą i w baniak puszczać ciepło z dachowca. Ewentualnie jakieś lamelki dorobić do rurek, żeby zwiększyć powierzchnię wymiany temperatury. Co myślicie o tym? Wody nie musi być dużo, na bieżące potrzeby kuchni.
ale musisz mieć jakiegoś "dachowca" ...:yes:
no i jakiś glikol, ewentualnie wodę... ( spuszczanie na zimę...)
jak już tak kombinować to wystarczy kilka starych grzejników panelowych pomalowanych na czarno przykręcić do dachu, puścić przez nie bezpośrednio wodę z wstępnego zasobnika a po sezonie spuszczać ...
jak ten baniak wsadzisz w sam szczyt dachu a grzejniki niżej to samo w grawitacji będzie hulało ...:yes:

jasiek71
05-05-2013, 18:56
Grzejniki na ścianę, pionowo to i zimą lepiej.
tyle że jak do wykorzystania w zimie to jakim glikolem by zalać...
taki układ pędzony bezpośrednio wodą do mycia jest bardziej sprawny ...

jasiek71
05-05-2013, 19:06
Tylko glikolem kosztem sprawności bo latem to masz nadmiar słońca.

ja tam preferuje układy powietrzne z chłodnicą po drodze bo są bardziej "idioto odporne " i elastyczne w zastosowaniu ...:yes:

nydar
05-05-2013, 19:29
Popieram. Glikolowy czy wodny grawitacyjny to wg.mnie esencja prostoty.Do tego baniaczek i na CWU starczy i na CO w okresach przejściowych

nydar
05-05-2013, 20:11
Jak podliczysz w skali roku koszty uzysku do uzysku to najlepsza PC nie podskoczy Podgrzewanie ZWU zużytym powietrzem to COP 32. Solar to COP 100.:D

nydar
05-05-2013, 21:10
COP jest ważny bo ego rośnie.Koszty. Koszty są spore.Trzeba rok poczekać coby za darmo było:D.Koszt użytkowania? Im bardziej proste tym mniej wiesz,że masz.Trwałość? Taka jak pexa czy stali kwasoodpornej.Przeglądy czy konserwacja?Taka jak konserwujesz wentylatorek .Zdechnie to wymieniasz.No i układ nie wymaga elektroniki.Umiejętności do obsługi?Nie ma obsługi.Raz włączone działa ciągle ( z wyjątkiem solara,trzeba wodę spuścić późną jesienią i napuścić w kwietniu.).

gentoonx
06-05-2013, 12:44
Dzwoniłem.

Konkretny facet, nie chciał się rozwodzić co i jak, mówi że jak coś napisał to tak jest, a na pytania skąd i czy to jest to co jest to w ogóle nie chciał gadać.. Pogadaliśmy trochę i między wierszami dowiedziałem się, że:
1. papieru (certyfikatu czy cuś) na szyby niema, bo...
2. szyby są najprawdopodobniej (na 98% się domyślam) z demontażu używanych kolektorów z za zachodniej granicy - żaden problem

jak sie dowiedział, że potrzebuję na kolektor, pytał czy potrzebny mi absorber - stąd takie moje domysły

Umówiłem się na telefon, bo wyjechany jestem, jak biorę 10szt (tych większych), to i transport mi załatwią.

Tyle się dowiedziałem

nydar
06-05-2013, 19:57
Tylko ,że cholera wie ,czy to szyby solarne i czy hartowane?

jasiek71
06-05-2013, 20:17
Tylko ,że cholera wie ,czy to szyby solarne i czy hartowane?

a co ...? zwykłe, najzwyklejsze takie jak za komuny to beee...?
całe szklarnie stoją to może i na dachu trochę poleży ...:D

adam_mk
06-05-2013, 21:52
Kupić jedną.
Młotkiem stestować...
Jak się posypie konfetti - była hartowana!
:lol:
Koszt tej wiedzy nie zabija...

Adam M.

gentoonx
06-05-2013, 22:30
o tym Adamie sam pomyślałem

Bedę zamawiał 10 szt bo jak każdy Polak jedną zgubię, druga popsuję, to trzecia OK, a że mam 3 puszkowce wykonać to razem 9 szt :lol2: to wezmę jedną więcej i jak przyjadą to młoteczkiem ją tryknę. Jak efekt będzie negatywny to niech se zabierają :)

herakles
06-05-2013, 22:54
http://pl.wikipedia.org/wiki/Gradzina_(meteorologia)

adam_mk
06-05-2013, 23:12
Ja się nie boję.
Planuję ustawienie do pionu na ścianie.
:lol:
Po takim gradzie to następne dofinansowanie do PV potrzebne...
Ciekawe czy ubezpiecza się PV od gradobicia...
I... za ile...

Adam M.

herakles
06-05-2013, 23:58
Myślę, że na pewno. Prawdopodobieństwo takiego gradobicia minimalne. Gdzieś coś kiedyś że w jakiejś wsi kurze jajka z lodu pospadały. Jak to się ma do powierzchni kraju. Więc pewnie ubezpieczają w pakiecie całą chałupę. Od gradobicia i katastrofy lotniczej.

DEZET
07-05-2013, 07:23
Kilka dni temu pokazywali w tv jaki grad spadł u nas- jak kurze jaja. Wybijało szyby w samochodach :(

herakles
07-05-2013, 08:37
Ale taki grad to się zdarza raz dwa razy w roku na obszarze max. kilku km2 albo i mniej a powierzchnia naszego kraju to 312 679 km2. Załóżmy, że zdarza to się 2 razy w roku na obszarze 3km2 i zaokrąglmy powierzchnię kraju do 300 000 km2. Prawdopodobieństwo że Cię to dotknie wynosi JEDEN do STU TYSIĘCY. A prawdopodobieństwo że cię to dotknie w ciągu 100lat przy założeniu, że taki grad spadnie 2 razy w roku wynosi około 1/500 czyli w procentach 0,2% :lol2:

herakles
07-05-2013, 08:40
Jak PV to też najlepiej bliżej pionu niż poziomu.

Tylko, że z tym PV to robi się niebezpiecznie z innego powodu - Germańce nakładają na coraz mniejszych podatek, Amerykańce właśnie wprowadzili opłatę od hybrydowych autek więc widać tendencję - fiskus ciągnie kasę skąd może a jak traci z paliw kopalnych to musi pociągnąć z innych źródełek. Trzeba poczekać na rozwój wypadków bo dojdzie do takiej sytuacji, że każdy panel PV będzie rejestrowany i czy to on czy off-grid to co roku będzie trzeba "podateczek od luksusu" w ząbkach odnosić.

Niemożliwe, przecież PV są nieopłacalne.

adam_mk
07-05-2013, 08:56
Żyje jakiś facet, co go piorun już kilka razy trafił...
Policz prawdopodobiestwio takiego zdarzenia.
:lol:

Adam M.

herakles
07-05-2013, 09:06
Żyje jakiś facet, co go piorun już kilka razy trafił...
Policz prawdopodobiestwio takiego zdarzenia.
:lol:

Adam M.


WOW wielce mało prawdopodobne ale nie niemożliwe. Poza tym jak wystaje na giewoncie pod krzyżem to nie dziwne.

gentoonx
07-05-2013, 10:06
Jak kto ma pecha, to i w drewnianym kościele cegła mu na łeb spadnie ;)

Juzef
07-05-2013, 14:29
Dopiero raczkuję w tematyce solarów. Konstruuję aktualnie 2,5m2 z grzejników panelowych. Na ten moment mam pytanie do praktyków: ile litrów baniaka da się tym realnie zagrzać? Różne wersje czytałem i planowałem wstawić 250-300L. Klientów na wodę jest pięć osób.

nydar
09-05-2013, 21:05
Z 2,5m2 dostaniesz ok.5kWh energii cieplnej.Tą energią podgrzejesz wodę z 10-40oC w ilości ok.140L.Jeżeli zrobisz zbiornik z wężownicą,to odzyskasz z tego kilkadziesiąt procent..Myślę że to będzie ok.70L wody zdatnej do prysznica.

subfosylny
19-05-2013, 14:35
Młotkiem stestować...
Adam M.

:D:D:D

Większość szyb hartowanych ma oznaczenie. Albo znaczek wytwórni ,albo logo ,albo znak bezpieczeństwa. Warto sprawdzić przed rozbiciem :D:D:D

adam_mk
19-05-2013, 15:32
Znaczek... logo...
W dobie Chińskich podróbek?
Tylko młotek da gwarancję - czy BYŁA hartowana.
:lol:

Adam M.

mamut 74
20-05-2013, 15:02
Adam myślisz że z grafenu zaczną robić panele PV?

adam_mk
21-05-2013, 08:51
Raczej nie.
W akumulatory go pchają, bo tam się dobrze sprawdza.

Adam M.

Wezyr
18-06-2013, 17:13
Więc tak - na dzisiaj puszkowiec wręcz bucha ogniem . Przy przepływie ponad 200 m powietrza na godzinę temp wylatującego powietrza często przekracza 70 C . koniecznie muszę zrobić wspomniany przedtem przetwornik powietrze woda bo szkoda marnować taki ogrom ciepła . Planuję przylutować do rurek miedzianych profile do sufitów bo są ocynkowane i tanie . Nie wiem tylko jaki duży [ planuje składający się z pięciu - dziesięciu rurek fi 15 każda o długości 83 cm ] i tutaj nie wiem czy dać wszystko w systemie węża czy może lepiej będzie w systemie harfy - oczywiście pompa na 12 V napędzana z paneli foto i akumulatora . Całość pracowałaby tylko od kwietnia do października a później tylko jako kolektor powietrzny . Jeszcze dodaję że musiałem podnieść temp startu wentylatora napędzającego puszkę do 35 C bo pracował praktycznie już od 6 rano do późnego wieczora .Poprzednio zima 20 C wczesna wiosna 25 C .

miloszenko
18-06-2013, 20:09
Czyli masz pol roku COP 10000000 i zwrot inwestycji po 1 sezonie:)

Gratuluje i popieram dzialalnosc w calej rociaglosci.

Pozdrawiam

Herbatniczek
13-07-2013, 01:17
Więc tak - na dzisiaj puszkowiec wręcz bucha ogniem . Przy przepływie ponad 200 m powietrza na godzinę temp wylatującego powietrza często przekracza 70 C . .. .

biorac Cw powietrza okolo 0.8kJ/m3 i dT=50C wychodzi na 1 godz E=200*0.8*50=8000kWs=2.2kWh. Zakladajac sprawnosc w okolicach 50% to wychodzi z 5m2 !.....ILE TY TEGO PIWA WYPILES ! :)

ale gratuluje wynikow oczywista ! :)

gentoonx
13-07-2013, 12:51
biorac Cw powietrza okolo 0.8kJ/m3 i dT=50C wychodzi na 1 godz E=200*0.8*50=8000kWs=2.2kWh. Zakladajac sprawnosc w okolicach 50% to wychodzi z 5m2 !.....ILE TY TEGO PIWA WYPILES ! :)

ale gratuluje wynikow oczywista ! :)

8000kJ to nie 8000kWs - ale wynik OK

Trza by policzyć powierzchnię puszek i może coś koło tego by wyszło - jakby tym jeszcze sensownie CWU popchnąć, to COP...

herakles
13-07-2013, 20:21
8000kJ to nie 8000kWs - ale wynik OK


[W]=[J/s]
[Ws]=[Js/s]=[J]
[J]=[Ws]
xxxxJ=xxxxWs
????

adam_mk
13-07-2013, 21:21
Lubię czytelne i jednoznaczne wypowiedzi!
:lol:

Adam M.

gentoonx
13-07-2013, 21:59
[W]=[J/s]
[Ws]=[Js/s]=[J]
[J]=[Ws]
xxxxJ=xxxxWs
????

w jednostkach poprawnie i tego ci nie wypominam

Jeszcze raz przeczytaj uważnie co napisałem, a potem zastanów się jak ty to napisałeś :)

Herbatniczek
14-07-2013, 20:39
Jak juz jestesmy przy "obliczeniach" to ja mam problem natury akademickiej ale mi potrzebnej wiec mimo, ze to prawie nikomu sie nie przyda to zadam pytanie i moze ktos mnie oswieci.

Gdy liczymy sprawnosc kolektora to mamy Spr=A1-K1*dT1/I-K2*dT2*dT2/I przy czym A1-to sprawnosc optyczna absorbera, I-to natezenie promieniowania, K1-wspolczynnik strat cieplnych do otoczenia przez przenikanie a K2-to wspolczynnik strat cielpa przez promieniowanie.
Wtedy dT1 jest oczywiste i jest to roznica temperatury pomiedzy kolektorem a powietrzem dookola niego jednak mam problem przy dT2.
Wydaje mi sie ze np dla kolektora lezacego plasko (wiem ze takich nie ma) polowa powinna byc liczona jako roznica pomiedzy temperatura kolektora a otoczeniem zas druga polowa powinna byc liczona jako roznica temperatury pomiedzy kolektorem a temperatura promieniowania niebosklonu.

Z prostych obliczen wychodzi mi ze to moze miec duze znaczenie gdyz temperatura promienowania niebosklonu jest o parenascie stopni nizsza niz temperatura otoczenia.

pytanie : czy mam racje ? a jesli nie to dlaczego ?

gentoonx
14-07-2013, 20:45
Faktycznie - dla mnie problem natury czysto akademickiej :)

Herbatniczek
14-07-2013, 21:04
Ale to ciekawe jest :)
Mi przy roznistych analizach wychodzi, ze sprawnosc kolektorow jest duzo nizsza niz mi sie wydawalo. Staram sie policzyc faktyczna sprawnosc i dlatego mi to potrzebne.

Jesli ktos ma zaciecie poznawcze i ma ochote - to ja chetnie podyskutuje, poslucham, policze.
Wychodza mi na prawde bardzo niskie sprawnosci solarow i juz sam nie wiem czasem gdzie jest blad....czy w marketingu czy w obliczeniach :(

adam_mk
14-07-2013, 21:17
Równanie z BARDZO wieloma zmiennymi...
:lol:

Weź pirometr.
W UPALNY I BEZCHMURNY dzień skieruj go w zenit.
Nie wyrzucaj go, jak odczytasz MOCNO ujemne temperatury!
To prawidłowy odczyt!
:lol:

Adam M.

Herbatniczek
14-07-2013, 22:11
Pytanie tylko czy prawidlowym bedzie policzenie strat przez promieniowanie jako promieniowanie do nieba oraz promieniowanie do ziemi.
Chyba tak, ale jakos nie umiem sie doczytac jak oni te K2 mierza i czy czasem nie jest to juz tam jakos uwzglednione :(

wezmy np solar HAWLEX 2000-sp (dane brutto czyli dla calej powierzchni)
mamy :
A1-0,704
K1-3.87
K2-0,0083

Jesli teraz Temp niebosklonu=-10C, Temp powietrza=20C, Temp kolektora=60C a naslonecznienie np 500W/m2 to wychodzi sprawnosc 0,704-3.87*40/500-(0,0083*70*70/500+0,0083*40*40/500)/2=0,704-0,3096-0,05395=0,34045

Wynik jest brutto w letni BARDZO SLONECZNY dzien okolo 10-tej !
w poludnie bedzie wiecej ale przed 10-ta i po 14-tej bedzie duzo mniej. Srednia na dzien wyjdzie pewnie cieniasto :( a gdzie straty na transporcie ciepla ?

mi normalnie wychodzi, ze powierzchni paneli PV (polikrystalicznych) trzeba mniej niz 2*wiecej :( oczywiscie przy zalozeniu, ze mamy dobre MPPT

p.s. moc 500W nie jest zanizona. Ponizej wklejam rozklad mocy od 350 do 750W. W lato to w zasadzie prawie cala moc jaka dociera do kolektora. Reszta to moc do 350W ktorej nie wykorzysta prawie zaden kolektor a mocy powyzej jest mniej niz 10% :(

zdjecie jakos zle sie wgralo i jesli ktos chce zobaczyc lepsze to trzeba tu : http://www.magsoft.com.pl/~herbatniczek/naslon/gov_rozklad/do_750ws.png

cruz
15-07-2013, 08:32
Wychodza mi na prawde bardzo niskie sprawnosci solarow i juz sam nie wiem czasem gdzie jest blad....czy w marketingu czy w obliczeniach :(

A kiedykolwiek Ci jakieś obliczenie wyszły?
Bo w tych z panalemi foto Ci wychodziły dziwnie obiecujące dane.

Już to pisałem ale powtórzę: stosujesz przypadkowe wzory do których podkładasz przykładowe dane i oczekujesz rzetelnych wyników.

Wiem, że wszystko można opisać wzorem, ale wiem też że przeważnie wzór musi być bardziej skomplikowany niż taki przykładowy wygooglowany w 5 min. Ludzie za opisanie prostych rzeczy worem dostają nobla, a nie czarujmy się do nobla Tobie trochę bardziej niż trochę brakuje.

herakles
15-07-2013, 08:46
A ja się tyż czepne!
1) Piszesz dT a to sugeruje różniczkę! Pisz DT albo ΔT!
2) Jeżeli do zdjęć użyjesz http://imageshack.us/ to zostaną tu na zawsze.

Herbatniczek
15-07-2013, 08:59
A kiedykolwiek Ci jakieś obliczenie wyszły?
Bo w tych z panalemi foto Ci wychodziły dziwnie obiecujące dane.

Już to pisałem ale powtórzę: stosujesz przypadkowe wzory do których podkładasz przykładowe dane i oczekujesz rzetelnych wyników.

Wiem, że wszystko można opisać wzorem, ale wiem też że przeważnie wzór musi być bardziej skomplikowany niż taki przykładowy wygooglowany w 5 min. Ludzie za opisanie prostych rzeczy worem dostają nobla, a nie czarujmy się do nobla Tobie trochę bardziej niż trochę brakuje.

Ktory wzor jest przypadkowy i ktore dane przypadkowe ?
Piszesz co najmniej "bardzo marketingowo". Jesli wzor jest niepoprawny powiedz dlaczego a wtedy moge to uzasadnic...ale jest poprawny.
Dane tez sa po prawne...co w nich niepoprawnego ?
jesli po prostu nie rozumiesz tych wzorow a nie pasuje to twoim odczuciom to napisz ze nie rozumiesz a nie ze jest nieproawidlowy !

Herakles :
dT faktycznie moze sugerowac rozniczke...od dzis postaram sie pisac DT ale te Delta to nie wiem jak wprowadzic

cruz
15-07-2013, 10:40
jesli po prostu nie rozumiesz tych wzorow a nie pasuje to twoim odczuciom to napisz ze nie rozumiesz a nie ze jest nieproawidlowy !


Nie rozumie dlaczego mimo w twoim odczucia zastosowalnych prawidłowych wzorów i prawidłowych danych wychodzą Ci głupoty. Jestem zwykłym prostym człowiekiem i nie mogę się równać twojej wielkiej światłości spływającej ekranu komputera.

Jeżeli nie jesteś tego dalej w stanie pojąć to Ci napiszę zbyt bardzo upraszczasz każdy problem.

Tylko czy prosty zrozumiały problem wyrażony wzorem o jakimś skomplikowaniu lecz jednak zbyt małym by wyniki były w stanie spełnić oczekiwania nie jest przypadkiem wyrażony wzorem przekomplikownym.

Więc może problemu nie upraszczasz ale go komplikujesz?

Herbatniczek
15-07-2013, 11:03
a moze wyniki sa prawidlowe ?
dlaczego twierdzisz ze glupoty ?
wykaz jakos prawdziwosc twojego zdania !
to ze tobie sie tak wydaje TO ZA MALO !

Herbatniczek
15-07-2013, 11:08
a tak poza tematem bo cruz chyba nie odpowie z logika to podaje wynik obliczonych uzyskow z 1m2 kolektora hawlex ks 2000 slp oraz panela polikrystalicznego gdzie zalozylem sprawnosc 14%.
Wykres wygenerowalem na podstawie danych klimatycznych z transport.gov.pl.
co wy na to ?
http://www.magsoft.com.pl/~herbatniczek/gnuplot.png
200818

adam_mk
15-07-2013, 11:15
Pamiętam, bo ciekawe było...
Szkoła...
Zima...
Mieliśmy zestaw IDENTYCZNYCH blaszek pomalowanych (proszkowo chyba, bo bardzo dokładnie) na różne kolory.
Fizyk kazał zbudować pryzmę, pochylnię tak 45st do poziomu.
Ułożyliśmy te blaszki w słoneczny dzień i po lekcjach (parę godzin później) poszliśmy obejrzeć.
Zagłębione były w śniegu na RÓŻNE głębokości.
A potem długo dyskutowaliśmy - czemu akurat tak!
:lol:

Przy solarach jest BARDZO DUŻO zmiennych a Ty połowy nie bierzesz pod uwagę.
No to wychodzą zaskakujące wyniki...

Adam M.

Herbatniczek
15-07-2013, 11:20
mowisz : duzo zmiennych....podaj pare !

ops sorki. para to 2 szt.

podaj kilka tych zmiennych ktorych nie biore pod uwage a zanizaja wyniki porownania lub obliczen jak kto woli.

powiedziec "duzo". to ZA MALO - sugeruje ze nie mozna objac umyslem a jakos to ludzie obejmuja.
POWIEDZ CO jeszcze wplywa i nie wzialem pod uwage....i zaniza wynik kolektora lub zawyza wynik pv......przeciez inaczej to jest demagogia.

Ty masz inne zdanie i ja mam inne. Nalezy wtedy wykazywac dlaczego, co ja staram sie czynic, a nie upierac sie przy swoim i nie wykazywac nawet gdy jest poprawne.
Podstawa dyskusji jest roznica zdan, ale takze logiczne i kompletne w miare mozliwosci wypowiedzi.
Tylko gdy bedziemy mowic o faktach a nie o przeczuciach bedziemy mogli rozwazyc jakikolwiek problem

p.s. Czyz nie slyszales/widziales/czytales nigdy o sytuacji w ktorej nie dalo sie czegos zrobic i zrobil ten ktory o tym nie wiedzial ?

adam_mk
15-07-2013, 11:38
Problem zahacza o "ciało doskonale czarne".
Absorpcja, emisja...
Do tego - konwekcja przy samym panelu, tło...
Selektywność absorbera...
Nie jest tak, że ciała absorbują "tam, gdzie emitują".
Np. aluminium...
Prawie WCALE nie absorbuje!
Ale grzeje się jak wściekłe na słonku...
Cud jakiś?
:lol:
Nie. Alu jeszcze mniej umie emitować jak absorbować, to mu się temperaturka "zbiera".
A to tylko wierzchołek "góry lodowej"

Podchodzisz do tematu bardzo go spłycając...
Prawda jest taka, że trzeba coś zrobić "na domysł i na czuja", potem pomierzyć, potem zrobić kolejne, pomierzyć, porównać, wyciągnąć wnioski, zrobić kolejne, sprawdzić, czy "czuj" był dobry i czy zmiany idą w pożądanym kierunku...
I tak przez dłuższy czas.
POTEM dopiero pisze się kilka słów przedstawiając teorię i jakiś wzorek, którym się ją opisuje...

Solar to "kanapka" składająca się z wielu warstw w ścisłym wzajemnym oddziaływaniu.
Powyższe uwagi dotyczą KAŻDEJ warstwy.
Efekt końcowy to ich superpozycja.
Prostym wzorem - nie do opisania!

Adam M.

cruz
15-07-2013, 11:46
mowisz : duzo zmiennych....podaj pare !

ops sorki. para to 2 szt.

podaj kilka tych zmiennych ktorych nie biore pod uwage a zanizaja wyniki porownania lub obliczen jak kto woli.


Nie wziąłeś pod uwagę najważniejszej zmiennej czyli trzepotu skrzydeł motyla w Afryce Zachodniej

Herbatniczek
15-07-2013, 11:56
MYLISZ SIE ! to moje zdanie a jesli uwazasz inaczej to udowodnij.

Sprawnosc panela mozemy okreslic z dokladnoscia paru % wedlug wzoru ktory podalem.
Ja pytalem o temperature niebosklonu aby dokladnosc zwiekszyc ale to byla roznica gora 3% !!
W kazdym razie ja zrobilem tak :
wzialem dane dla solara i dla panela pv TAKIE SAME : czyli te same naslonecnzienie i te same temperatury. Aby uwzglednic wiatr wzialem temperature odczuwalna a nie termometru suchego.
Obliczylem ile energii kazdy uzyska przy czym dla panelaPV odjalem 5% jako straty na niedokladnym MPPT a dla kolektora dodalem 5% jako dodatkowe uzyski zwiazane z tym, ze jego charakterystyka jest nieliniowa a dane sa godzinowe a nie 5-cio minutowe.

moze solar to kanapka albo hamburger albo cokolwiek innego....ale traktujemy go jako "czarne pudelko" ze znana charakterystyka.

to BARDZO DOBRZE ZNANE I POLICZONE ! mi chodzi o wziecie pod uwage wynikow naukowych i odsianie chciejstwa i marketingu.
Nic do tego nie ma "efekt motyla". Ja licze symulacje i gdzies mam to ze w tym roku zamiast uzysku 200kWh bedzie np 180 albo i 300 bo proporcja do panela PV sie nie zmieni.

JAKIES KONKRETY prosze a nie ze jest trudno....jesli nie umiecie policzyc to ja juz nic za to nie poradze.
Pewnie ze ekperyment jest bardzo wazny, ale eksperymentow juz porobili duzo i czas wyciagnac wnioski.
Jesli chcecie powiedziec ze musze 1000Paneli uruchomic abym wiedzial jak to dziala to .... jestescie w bledzie.
Po to czlowiek ma leb aby myslec, zas gebe po to by wiemieniac sie informacjami i nie musiec do wszystkiego dochodzic samemu.

cruz
15-07-2013, 13:46
Aby uwzglednic wiatr wzialem temperature odczuwalna a nie termometru suchego.


Jak się kiedyś dorobisz samochodu to w wietrzną ale słoneczną pogodę dokonaj sprawdzenia swym ciałem gdzie jest cieplej tobie w samochodzie lub poza nim i oceń czy należy brać pod uwagę temperaturę odczuwalną

niktspecjalny
15-07-2013, 15:20
Witam do herbatniczka!!!


.Jak juz jestesmy przy "obliczeniach" to ja mam problem natury akademickiej ...

Masz wielki ..megalo problem.Zapytam wprost bo watek jest zupełnie o czym innym.Masz kolektory na chałupie???Jak wygląda twoja instalacja???Nie chce mi się wertować postów by doszukiwać się co ty za ptica jezdeź ale jednym mię :D powalasz.......Wiesz czym???Skrajnością.Taką zwykłą "AKADEMICKĄ" w twym wydaniu skrajnością.Jeśli masz solarki to twe matematyczne i nie tylko argumenta możesz sobie .........................................nazwę to darować.:P.Przy założeniu ,że jednak jezdeś użytkownikiem kolektorów musisz z kimś ci bliskim gulgać do oporu bez wiedzy rodziców.:):popcorn:.

No to oświeć mnie bez tej zbędnej nonszalancji w jakim miejscu się zatrzymałeś???Przed ,po,w czasie montażu solarów???

herakles
15-07-2013, 15:45
Witam do herbatniczka!!!



Masz wielki ..megalo problem.Zapytam wprost bo watek jest zupełnie o czym innym.Masz kolektory na chałupie???Jak wygląda twoja instalacja???Nie chce mi się wertować postów by doszukiwać się co ty za ptica jezdeź ale jednym mię :D powalasz.......Wiesz czym???Skrajnością.Taką zwykłą "AKADEMICKĄ" w twym wydaniu skrajnością.Jeśli masz solarki to twe matematyczne i nie tylko argumenta możesz sobie .........................................nazwę to darować.:P.Przy założeniu ,że jednak jezdeś użytkownikiem kolektorów musisz z kimś ci bliskim gulgać do oporu bez wiedzy rodziców.:):popcorn:.

No to oświeć mnie bez tej zbędnej nonszalancji w jakim miejscu się zatrzymałeś???Przed ,po,w czasie montażu solarów???

:lol2:
to są WIZJE

Herbatniczek
15-07-2013, 15:56
Jestem na etapie decyzji co zainstalowac i dlatego tak dopytuje i przeliczam.
Kupilem malego PV i zbieram wyniki, licze i kombinuje czy mi sie oplaca solara czy pv.

Chyba nie wymagacie abym mial zainstalowane abym mogl o nich myslec i obliczac ?

Po instalacji pozostanie mi juz tylko cieszyc sie ze ktos zrobil dobrze albo plakac ze wczesniej nie policzylem.
Tematem jest : solar tymi recami robiony zatem chyba tu najlepiej sie dowiedziec o tym jak to dziala i co bedzie lepsze ? Zas tutaj nikt nie chce policzyc a tylko powtorzyc to co robia inni a gdy ja prubuje policzyc to zamiast znalesc blad wytyka mi sie ze to nie tak ale nie wiadomo jak.

Na koniec dodam : Gdy zaczalem temat analizowac coraz glebiej (juz pare miesiecy minelo) to okazalo sie, ze problem jest bardzo trudny i niezwykle zafalszowany marketingiem reklamowym solarow. Mozna to policzyc i nie sa to "obliczenia niewykonalne". problem jest raczej w tym, ze tu nikt nie chce policzyc....a szkoda :( bo mysle, ze bylo by to przydatne dla wielu czytajacych watek.
Mam nawetr czasem wrazenie, ze ci co maja solary to nie chca liczyc zeby nie wyszlo zle a ci co nie maja to nie moga sie tu odzywac.

niktspecjalny
15-07-2013, 16:25
Staram się zawsze aroganckim a zarazem skąpych w wypowiedziach(ilość postów .zaangażowanie.........co jak gadam Matko córko :D) szaraczkom teoretyzującym,przekazać by poruszali się po FM końkretnie i docelowo. Pisząc ,że masz,a nawet kupiłeś PV ...........gówn.o to wnosi dla ku forowiczowi ,który ma zgłębić temat.ALE....aleeeeeeeeeeeeeee gdybyś :


Wśród systemów solarnych rozróżnia się kilka form i technologii. EBORX koncentruje się na dwóch głównych systemach: fotowoltaicznym (PV) produkującym energię elektryczną oraz termicznym produkującym energię cieplną.
Systemy solarne dzieli się na podgrupy według ich przeznaczenia i zastosowania (nazewnictwo międzynarodowe)
to insza inszość.

No chiba ,że kupiłeś jakieś chińskie P...bez C...V do zakrywania kolektorów jak za dużo gulgniecie...

jasiek71
15-07-2013, 16:29
a po co liczyć ...?
mi wszelkie konstrukcje wychodzą lepiej jak robię na czuja a nie siedzę z kalkulatorem ...:cool:
jeżeli to ma być "tymi ręcami" to znaczy że prosto i tanio ...
jak zaczniemy liczyć i szukać "miodu w doopie " to wyjdzie drogo i skomplikowane, czyli że się nie opłaca ...

Herbatniczek
15-07-2013, 16:39
Jasiek : mnie liczenie nie kosztuje i nie wplywa na cene...a dokladnie wplywa ale w druga strone. Czyli : jesli policze i sie zastanowie to wychodzi taniej :p

niktspecjalny: ok, rozumiem, ze nie wyrazilem sie dosc jasno w sensie posiadanych przeze mnie paneli, ALE TO NADAL NIE WPLYWA na mozliwosc obliczania.
Panele PV oczywiscie chce uzywac do grzania wody i w celach poznawczych kupilem jak najtanszy szyli SUNGEN-a.
Nie wplywa to jednak na proces poznawczy gdyz najpierw nalezy policzyc mozliwosci, potem bezawaryjnosc, potem cene i mozliwosci portfela a na samym koncu podjac decyzje.

tylko ze krok 1-obliczenie mozliwosci...kuleje :(

zreszta...ja cie krece. Po co ja sie produkuje.\
Chcecie mi wmowic, ze mam nie kombinowac tylko zrobic byle jak ? .... a to ja przepraszam....trafilem nie na to forum co chcialem ;/

p.s. odczuwacie u mnie arogancje ? dlatego ze podaje wzor i pytam skad sie wziely wasze wyniki niezgodne ze wzorem ? No to chyba gdzies mam problem w wypowiedziach. ja tu wpadam co jakis czas gdy wlasnie takie "dziwactwa" mi wyjda a wpadam po to aby sie dowiedziec gdzie blad.
Pewnie odbieracie to jako przemadrzalstwo....przepraszam zatem wszystkich ktorzy to tak odebrali. Nie chce sie wymadrzac a tylko madrze rozwazyc problem.

niktspecjalny
15-07-2013, 18:57
Tak pod ciebie.Jak włożysz do zamrażary wódę.Lubisz ją pić od razu czy czekasz aż ci się z deka ociepli???To nawet nie jest pierwsze primo.
Jeśli pozwolisz wybiórczo zaznaczę twoje poty.Bez urazy..............;):)

.Nie wplywa to jednak na proces poznawczy gdyz najpierw nalezy policzyc mozliwosci, potem bezawaryjnosc, potem cene i mozliwosci portfela a na samym koncu podjac decyzje...
Rzeczywiście jest tu gdzieś ukryta twoja matematyka..................a gdzie jest kuźwa praktyka.....ta ,gdzie byłeś,zobaczyłeś,dotkłeś :D:D.Pytam gdzie.

Herbatniczek
15-07-2013, 19:11
Bylem, probowalem poznac, dotykalem. Myslisz ze nie mam sasiadow z solarami ?
Co te pytania wnosza do dyskusji ? Dlaczego nie ustosunkujesz sie do podanych przeze mnie wynikow tylko kluczysz poza tematem ?

niktspecjalny
15-07-2013, 19:25
Bylem, probowalem poznac, dotykalem. Myslisz ze nie mam sasiadow z solarami ?
Co te pytania wnosza do dyskusji ? Dlaczego nie ustosunkujesz sie do podanych przeze mnie wynikow tylko kluczysz poza tematem ?

Bo ja gościuńciu w przeciwieństwie do ciebie użytkuje solary już 5 sezon.Twoje wyniki nic nie wnoszą do dyskusji .są to puste niczym nie podparte matematyczne wypociny ......choć byłbym nieelegancki gdybym powiedział ,że bzdurne...mają jednak swoja moc .ale tylko teorematyczną .Rozumiesz???

adam_mk
15-07-2013, 20:22
"Jesli chcecie powiedziec ze musze 1000Paneli uruchomic abym wiedzial jak to dziala to .... jestescie w bledzie."

TWOJE zdanie!

"moze solar to kanapka albo hamburger albo cokolwiek innego....ale traktujemy go jako "czarne pudelko" ze znana charakterystyka.
to BARDZO DOBRZE ZNANE I POLICZONE !

Tak...
Przez tych co za produkcję się zabrali...
Już widzę, jak lecą, aby Ci charakterystyki np. TiNOXa w pięciu odmianach dostarczali.
Albo czarnego chromu...
Albo kompozytu Cupalowego...

Chcesz się na ich materiałach reklamowych opierać?
:lol: :lol: :lol:

Adam M.

Herbatniczek
15-07-2013, 20:52
Ja Pasuje.
to nie ma sensu :(

jak pisalem wczesniej : dyskutowac moga ci co maja solary a reszta ma kupic cos co nie dziala tak jak mysleli ale nie im wiedziec dlaczego. Wtedy dopiero beda mogli dyskutowac bo frycowe juz zaplacili.....PANOWIE ! Wy sprzedajecie solary ?

Zatem ide sobie a jesli ktos bedzie kiedys zainteresowany tematem to powitam go na stronie http://www.magsoft.com.pl/~herbatniczek/
Na razie zaczalem wprowadzac dane wiec do wrzesnia nie ma co liczyc na komplet lub chocby na 50%. NIe ma tam tez kontaktu bo na razie jest to na tyle niekompletne ze nie ma jeszcze podstawy do dyskusji....ale we wrzesniu juz powinno cos byc.

adam_mk
15-07-2013, 21:22
"PANOWIE ! Wy sprzedajecie solary ?"

Jakby Ci to tak przystępnie.....

NIE!
MY TU MYŚLIMY - JAK JE TANIO ZROBIĆ "TYMI RĘCAMI"

Kilka już powstało, działa i da się obserwować.

Adam M.

Herbatniczek
15-07-2013, 21:31
ale policzyc nie mozna bo to tabu....:(

adam_mk
15-07-2013, 21:38
A podasz może, KTÓRY solar obliczasz?
Weź se jakiś, jego charakterystyki - i licz.
Podaj - który to, w jakiej technologii, po co postawiony (układ).
Będzie czytelniej, jak wtedy, gdy obliczasz jakiś "sok" wyciśnięty z wielu konstrukcji...
Betonowy też rozważasz?

Adam M.

Herbatniczek
15-07-2013, 21:45
a nie podawalem ktory obliczam ?
nawet podalem dokladnie zeby nie bylo nieporozumien ...wtedy obliczalem hawlex 2000 slp. Jak jeszcze dokladniej mam okreslic ?

mam obliczyc wszystkie na raz ? .... to zajmie wiele stron i normalie nie chce mi sie bo to nic nie wniesie.

Nadajemy na innych falach. Wy chcecie dzialac nawet w przypadku gdy cos nie jest idealne...wystarczy ze dziala. Ja chce zblizyc sie bardziej do idealu. W tym sie roznimy. Dyskutuje tu od jakiegos czasu i jeszcze ani jednej wypowiedzi chocby w 70% opartej na logice i rozumowaniu nie czytalem.....(sorki, czasem sie zdarzaja ale nie w tym temacie)...zatem to nie to miejsce o ktorym marzylem. Wolno wam inaczej ale i mi wolno....koniec tego tematu.

jasiek71
15-07-2013, 22:08
Nadajemy na innych falach. Wy chcecie dzialac nawet w przypadku gdy cos nie jest idealne...wystarczy ze dziala.
a to nie o to chodzi ...?
co mi z wyciskania maximum z 1cm2 skoro taką konstrukcję już na starcie zabije cena ...
jak masz na chałupie dach to go wykorzystaj w całości a nie patrzysz jak doczepić do niego kilka m2 jakiejś super technologii ...

herakles
15-07-2013, 22:13
Adamie, coś więcej byś napisał lepiej o tej kanapce, jak ją widzisz dla solarka wodnego.

Herbatniku, przestań podstawiać do wzorów przykładowe dane.
Wiesz, że tej zimy nie było ANI JEDNEGO słonecznego dnia?! (w marcu dopiero były chyba 2).
Ja to bardziej bym myślał nad czymś co złapie w lato ciepełka na zimę, niż na wyciskaniu 2% sprawności więcej. Masz latem tyle ciepła do złapania, że nie ma co liczyć % tylko m2 bo sprawności i tak nie policzysz, bo nie wiesz ile i kiedy słońca będzie.

adam_mk
15-07-2013, 22:48
Solar solarowi nie równy!
Jasiek by tu miał sporo do opowiedzenia, bo z ciepełka w różnych zakresach temperaturowych korzysta.

Pierwsza sprawa - co ten solar ma robić?
Bo...
Można do różnych celów go specjalizować.

Potem...
Wodny czy glikolowy?
A jak wodny - to ciśnieniowy do wody "rurzanej"?

Hybryda czy "solo"?

Dachowy, ogrodowy, naścienny?

Co Cię najbardziej interesuje?

Adam M.

Herbatniczek
15-07-2013, 23:07
Co mnie interesuje ?
Mysle , ze tu jest problem.
Mnie interesuje panel PV ale poniewaz wszyscy na to pluja i mowia ze solar lepszy to ja chce obliczyc solara aby sie przekonac kto ma racje.
Ale niestety prawdopodobne jest, ze nawet jesli bedzie lepszy to go nie zainstaluje bo mi nie pasi technologia....dlatego sorki za zamieszanie. pewnie po prostu z moich wypowiedzi czujecie ze jestem "przeciw" i dlatego nikt nie dyskutuje ze mna powaznie.
Akumulacja ciepla na dluzej niz miesiac nie wchodzi w rachube w moim przypadku zatem to ja po prostu nie pasuje do wizji tego tematu.
Mialem nadzieje tylko, ze podyskutuje bardziej rzeczowo aby moc wykonac obliczenia ktore sa dosc meczace i brakuje mi czesto kogos do rozmowy aby nie krecic sie w kolko dookola zlego zalozenia :(
To ze zima byla malo sloneczna przemawia tylko za moja koncepcja ale nie jest to istotna dla mojego tematu gdyz jaka by pogoda nie byla to da sie ja zamodelowac. Jesli ja zamodelujemy to mamy pewny wynik ze w przeciagu np 5-10 lat porownanie do panela pv a nie uzysk wyjdzie taki jak z obliczen.

na koniec uwaga do jasiek : bardzo cenie praktyczne podejscie i sam niejednokrotnie je stosuje w zyciu. Niestety takie podejscie gwarantuje brak rozwoju mimo, ze gwarantuje takze wykonanie zalozonej pracy. Czasem nalezy sie zastanowic i zastosowac "kosmiczna" technologie ale w cenie NORMALNEJ. Prawie wszystko z kosmicznych technologii da sie zrobic w garazu o ile ma sie wiedze. Robienie solara tymi recami moim zdaniem jest wlasnie przykladem takiego dzialania. Nie boj sie technologii...jesli sa dobrze i madrze zastosowane to zmniejszaja koszty i pozwalaja na wiecej.

Dzis ja jestem w sytuacji takiej ze : drewna na placu jest na 2 zimy, wode grzeje pradem przeplywowo i nie wychodzi wcale tak strasznie, bufor zaprojektowany i ma byc wykonany na jesien....zatem musze wiedziec czy wezownice dla solara robic czy nie, ale solar lub panel pv moze byc i za rok. Dlatego tak kombinuje w wolnych chwilach.....chce sie zdecydowac na rozwiazanie a nie chce popelnic gafy. Mi sie najnormalniej w swiecie wydaje (ale staram sie to poprzec obliczeniami) ze z panelami pv bedzie mi duzo lepiej. Nie twierdze ze kazdemu, bo kazdy ma inne zalozenia.....ja np czesto wyjezdzam na miesiac....co wtedy z solarem ? ja mam do bufora daleko bo taka konstrukcja domu....co wtedy ze stratami na rurkach ?........mam zatem po prostu inne warunki brzegowe i dlatego tak cisne na te panele pv

Przyznam sie jednak, ze raz kiedys myslalem , ze sie zlamie gdy znalazlem pompe o odwrotnej konwekcji....http://www.magsoft.com.pl/~herbatniczek/naslon/porownanie/TERMOSYFON_ODWROTNY.pdf....ale nikt nie chcial o tym gadac a temat zbyt obszerny aby to samemu przetrawic :( zostalem zatem przy fotovoltaice :(

herakles
16-07-2013, 01:09
Herbatniku nie jestem w stanie skupić uwagi na twoich postach. Za dużo po prostu ku...a pie...nia...... wybacz.

Adamie, łapać latem na zimę :lol:

adam_mk
16-07-2013, 11:23
Trudne, ale możliwe...
Znajomy spychacz masz?
:lol:
Dom trza by zepchnąć i zacząć od początku.

JEDYNY sposób przeniesienia lata na zimę to kompletny system wsparcia solarnego dla CO/CWU i wentylacji oraz megabufor.
Bo?
Bo redukcja wymiarów megabufora poprzez magazynowanie w cieple utajonym (np. topienie parafin itp) to zbyt kosztowna sprawa.
Zostaje - woda!
A do tego - GRATIS!!!
(Bo "rurzana", pozyskana przez licznik, się NIE NADAJE i trzeba deszczówki się złapać)

Potrzebny jest BARDZO kumaty architekt.
Trzeba w centrum domu postawić do pionu cysternę kolejową (z jakiego demobilu).
Wokół niej zaprojektować, np. klatkę schodową tak, aby się tam sporo ocieplenia zmieściło.
Dobrze więc zacząć w piwnicy a skończyć na strychu.
Baniaczek tak pod 30-35 tysięcy litrów...
Dla pozyskania ciepła potrzebny solar powietrzno-cieczowy o możliwie dużej powierzchni.
Tak od 100m2 do 200m2.

Wtedy...

Całorocznie w ciągu dnia masz zasilanie chałupy z solara (via baniak).
Wsparte podgrzewaniem powietrza wentylacyjnego.
W ciągu nocy - podłogówka z nagromadzonego w baniaku zapasu.

Baniak "dochodzi do siebie" około trzy lata!!!
(liczone)
Potem już wszystko robi się samo a Ty o tym zapominasz na stałe!
Wcześniej może się zdarzyć, że zbyt mało zgromadzisz i trzeba będzie dorobić braki jakim źródełkiem ciepła.

Masz na to warunki?

Adam M.

herakles
16-07-2013, 12:22
Dlaczego woda z licznika się nie nadaje? Raz ma 100 lat wlana.
Dlaczego do pionu?
Użytkownicy 1000l buforów piszą że im się przez noc rozwarstwia, czy aby pion jest tu konieczny.
Nie lepsze od uwarstwiania takiego dużego zładu byłoby podzielenie go na oddzielone termicznie części.

Warunki nie są ustalone, jak na razie(i to od jakiegoś już czasu) próbuje sprzedać jedno, żeby zbudować drugie...
Ja rozważam 2 wersje.
1) Cysterna kolejowa standardowa 50m3 pod garażem, albo kilka innych zbiorników oddzielonych termicznie. Pół metra ocieplonej czymkolwiek, może te zrzynki z fabryki pumeksu, palne ale gratis, albo wełna, perlit, słoma?!?.
W cysternie wężownica.

2) (jak się nie da piwnucy) Pod całym domem(zakładam brak piwnicy) podzielone na odrębne termicznie sekcje zestawy beczek metalowych 200l.
Beczki zalane wodą i zamknięte ustawione obok siebie z małą dziurką wielkości 1mm(i niech mi nikt nie pisze, że wyparuje..., bo nie wyparuje).
Zalane betonem albo i nie. Sekcje oddzielone od siebie tak z pół metra ociepleniem.
Ciepło do i z beczek pobierane oddawane poprzez wężownicę puszczoną pomiędzy nimi.
Czyli takie wielkie betonowe bloki pod domem z wężownicą z beczkami zalanymi w środku.

Cały akumulator bułby podpięty do domowego bufora 1000l(może mniejszy) jak śmieciuch. Do bufora podpięty też kominek i solary(wężem).
Włączanie różnych pompek(solary/kominek/aku) w zależności od odczytów z czujników "komputerowo".

herakles
16-07-2013, 12:23
Aha kupiłem sobie ostatnio taką beczkę. To jest solidna konstrukcja, do tego pomalowane są emalią. W suchych warunkach doczeka kosmitów.

jasiek71
16-07-2013, 13:07
na koniec uwaga do jasiek : bardzo cenie praktyczne podejscie i sam niejednokrotnie je stosuje w zyciu. Niestety takie podejscie gwarantuje brak rozwoju mimo, ze gwarantuje takze wykonanie zalozonej pracy. Czasem nalezy sie zastanowic i zastosowac "kosmiczna" technologie ale w cenie NORMALNEJ. Prawie wszystko z kosmicznych technologii da sie zrobic w garazu o ile ma sie wiedze. Robienie solara tymi recami moim zdaniem jest wlasnie przykladem takiego dzialania. Nie boj sie technologii...jesli sa dobrze i madrze zastosowane to zmniejszaja koszty i pozwalaja na wiecej.


a kto powiedział że ja boje się technologii ...?
twierdzę raczej że świat zaczyna się powoli gubić w tych "technologiach" ...
komplikuje się na maksa różne rozwiązania tylko aby lepiej wyglądało na "papierze" bo łatwiej jakiegoś "łosia" złapać ...
a gdzie w tym wszystkim jest poszanowanie energii i środowiska , każda dodatkowa blaszka czy "pierdółka" to dodatkowa maszyna zużywająca energię elektryczną ( o tym że tą maszynę do tej blaszki musiała wyprodukować jakaś fabryka to już nie wspomnę... )
jeżeli ludzkość nie zacznie wracać do rozwiązań prostych to długo tak nie pociągnie ...

adam_mk
16-07-2013, 14:27
Słabo kumasz...
"jeżeli ludzkość nie zacznie wracać do rozwiązań prostych to długo tak nie pociągnie ... "
No, tak, ale....
Ile zarobi?!
A po nas - choćby potop!
Nie znasz tego?

Adam M.

adam_mk
16-07-2013, 14:30
herakles

Zobacz jak bardzo rozwijasz powierzchnię!
Straty zeżrą korzyści.
Komplikacje układowe wprowadzasz duże...
Najlepsza by była ta cysterna na dachu a nie pod piwnicą, tyle, że się nie da...

Adam M.

herakles
16-07-2013, 14:52
Patrz, tego nie wziąłem pod uwagę ..... powierzchnia ..... Czyli sens ma tylko to co jestem w sumie w stanie zamknąć pod garażem. o wzroście 2-3m......

herakles
16-07-2013, 19:12
Ale wracając do kanapki. Chciałbym go ładować wodą z solarków. Solarki pewnie zrobię sam z grzejników albo miedzianych rurek przypsniętych do blachy i tu jest pytanie, co do tej kanapki włożyć.

yaiba83
16-07-2013, 19:29
Pytanie tylko czy prawidlowym bedzie policzenie strat przez promieniowanie jako promieniowanie do nieba oraz promieniowanie do ziemi.
Chyba tak, ale jakos nie umiem sie doczytac jak oni te K2 mierza i czy czasem nie jest to juz tam jakos uwzglednione :(

wezmy np solar HAWLEX 2000-sp (dane brutto czyli dla calej powierzchni)
mamy :
A1-0,704
K1-3.87
K2-0,0083

Jesli teraz Temp niebosklonu=-10C, Temp powietrza=20C, Temp kolektora=60C a naslonecznienie np 500W/m2 to wychodzi sprawnosc 0,704-3.87*40/500-(0,0083*70*70/500+0,0083*40*40/500)/2=0,704-0,3096-0,05395=0,34045

Wynik jest brutto w letni BARDZO SLONECZNY dzien okolo 10-tej !
w poludnie bedzie wiecej ale przed 10-ta i po 14-tej bedzie duzo mniej. Srednia na dzien wyjdzie pewnie cieniasto :( a gdzie straty na transporcie ciepla ?

mi normalnie wychodzi, ze powierzchni paneli PV (polikrystalicznych) trzeba mniej niz 2*wiecej :( oczywiscie przy zalozeniu, ze mamy dobre MPPT

p.s. moc 500W nie jest zanizona. Ponizej wklejam rozklad mocy od 350 do 750W. W lato to w zasadzie prawie cala moc jaka dociera do kolektora. Reszta to moc do 350W ktorej nie wykorzysta prawie zaden kolektor a mocy powyzej jest mniej niz 10% :(

zdjecie jakos zle sie wgralo i jesli ktos chce zobaczyc lepsze to trzeba tu : http://www.magsoft.com.pl/~herbatniczek/naslon/gov_rozklad/do_750ws.png

Panie kolego nie wiem co liczysz, nie interesują mnie te twoje wzory, nie chce mi się ich uczyć ani analizować.
Ja posiadam takie 3 panele i zbiornik 300l. Sterownik na podstawie zadanego przepływu, temperatury na zasilaniu i powrocie wylicza "moc" z jaką grzeją te kolektory.
Teraz w te letnie dni sterownik w szczycie pokazuje 4000W z małym haczykiem. Normą jest 3000-3500W.
Posiadam 5,4m2 kolektorów pochylonych pod kątem 35* lekko skręconych na zachód.

Teraz porównaj sobie z energią jaką z takiej powierzchni jesteś w stanie uzyskać z paneli PV i ile to kosztuje.
Odpowiedz sobie na pytanie czy to się opłaca.
Czemu zalety PV nie wyparły kolektorów glikolowych/wodnych z rynku.

herakles
16-07-2013, 19:51
On tu trochę racji ma, tylko nie potrafi tego przedstawić. Otóż cały dowcip polega na tym KIEDY ty masz te 4kW, a kiedy masz powiedzmy 500W z PV. "KIEDY"

yaiba83
16-07-2013, 20:32
Jak pisałem teraz w najcieplejsze dni mam 4000W. Zimą w porywach 2000.

herakles
16-07-2013, 20:46
Czy tej zimy miałeś COKOLWIEK? Skąd moje pytanie, BO tej zimy nie było słonecznych dni WCALE.....

niktspecjalny
17-07-2013, 06:44
...Mi sie najnormalniej w swiecie wydaje (ale staram sie to poprzec obliczeniami) ze z panelami pv bedzie mi duzo lepiej. ........

To jak się tak zdecydowanie upierasz przy tym rozwiązaniu to je kuźwa zrób ale zaprzestań walki z tymi którzy tego typy projekty omijają z daleka nie dlatego ,że są "be"tylko dlatego ,że wystarczy im to co już maja a wprowadzanie w układ czegoś innego mija się z celem.Najlepiej załóż nowy temat i tam się realizuj może tymi obliczeniami ściągniesz rzeszę fanów nowego rozwiązania.:cool:.Jeszcze raz ci przypomnę o czym jest watek solar tymi ręcami robiony .......co w twoim nowym topiku musi być mocno zaakcentowane no chyba ,że nie kumasz idei o czym się tu dyskutuje.Czyli reasumując:twój nowy temat to np.

panel PV z systemu fotowoltaicznego tymi ręcami zrobiony
p.s jest kilka rodzai tych systemów.Jeszcze tu powiedz w jednym zdaniu jaki np. wybierasz ???
- ‘off-grid’
- ‘on-grid’
-wyspowy

Herbatniczek
17-07-2013, 07:46
Wlasnie potwierdziles to co wyliczylem :) dzieki...powaznie i bez sarkazmu.
3 takie kolektory to 6.3m2. Moc maksymalna to prawie 4500W....w sloneczne dni beda dizalac jak napisales.
Panele PV polikrystaliczne o powierzchni 6.3m2 beda dawac max 900W a w slneczne dni 600-700W. Roznica na korzysc paneli pojawi sie w uzysku calo dziennym gdyz wykorzystaja takze momenty kiedy insolacja jest ponizej 350W a ktorych to kolektor nie ptrzetworzy. Jesli zatem policzymy caly uzysk z roku to taki panel pv da nie 5 razy mniej ale tylko 2 razy. Trzeba zatem na dachu okolo 10-12m2 panela pv aby miec taki sam wynik.
Panele pv nie wyparly kolektorow z co najmniej 3 powodow :
1.trzeba 2 razy wiecej miejsca na dachu
2.caly czas byly za drogie i dopiero teraz to ma sens finansowy
3.na razie brak odpowiedniego osprzetu do podgrzewania wody panelami pv (specjalne grzalki i sterownik)

do adama : masz racje. powinienem sobie do tego watek zalozyc :(
i pewnie tak zrobie. tutaj chcialem nie atakowac ale podowiadywac sie i podyskutowac.
postaram sie juz nikogo nie atakowac co zrobilem zreszta niecelowo.

Wezyr
17-07-2013, 17:33
Nie wiem czy wiecie ale wbrew pozorom teraz latem tyle ciepłej wody wcale nie potrzeba . Musicie sami sprawdzić ile tej wody zużywacie i jaką temp ma . Ja osobiście teraz preferuję temp ok 40 C , natomiast zimą znacznie cieplejszą np 50 C [ wanna ] . Sam jestem nieraz zdziwiony jak ktoś pisze że potrzebuje dziennie 300 litrów [ 4 osoby ] - czyżby nagonka na jak największe i najdroższe instalacje .Z tego co widziałem to najlepszą sprawność i efektywność pracy mają kolektory próżniowe i o dziwo nie HP tylko U rurka jednak w skali całego roku i tak lepsze będą fotowoltaiczne , bo pracują już od samego rana do późnego wieczora . Żeby było śmieszniej to w całkowitym rozliczeniu i użytkowaniu wychodzą taniej .Oczywiście w akumulatory takie jakie obecnie mamy tej energii nie opłaca się pakować . Prąd powinien być zużywany na bieżąco .

herakles
17-07-2013, 18:20
1) Skoro aluminium ma taką kiepściutką zdolność emisyjną, to dlaczego robi się z niego grzejniki?
2) Czemuby bufora czy akumulatora(cieplnego) przed ociepleniem nie owinąć taką kuchenną folią alu?

herakles
17-07-2013, 18:24
Nie wiem czy wiecie ale wbrew pozorom teraz latem tyle ciepłej wody wcale nie potrzeba . Musicie sami sprawdzić ile tej wody zużywacie i jaką temp ma . Ja osobiście teraz preferuję temp ok 40 C , natomiast zimą znacznie cieplejszą np 50 C [ wanna ] . Sam jestem nieraz zdziwiony jak ktoś pisze że potrzebuje dziennie 300 litrów [ 4 osoby ] - czyżby nagonka na jak największe i najdroższe instalacje .Z tego co widziałem to najlepszą sprawność i efektywność pracy mają kolektory próżniowe i o dziwo nie HP tylko U rurka jednak w skali całego roku i tak lepsze będą fotowoltaiczne , bo pracują już od samego rana do późnego wieczora . Żeby było śmieszniej to w całkowitym rozliczeniu i użytkowaniu wychodzą taniej .Oczywiście w akumulatory takie jakie obecnie mamy tej energii nie opłaca się pakować . Prąd powinien być zużywany na bieżąco .

Ile kosztuje m2 starego grzejnika, czarna farba, szyba kawałek styropianu trochę drewna i trochę miedzianych rurek?
A akumulatory to nie ten temat ale NiFe.

yaiba83
17-07-2013, 19:24
Nie wiem czy wiecie ale wbrew pozorom teraz latem tyle ciepłej wody wcale nie potrzeba . Musicie sami sprawdzić ile tej wody zużywacie i jaką temp ma . Ja osobiście teraz preferuję temp ok 40 C , natomiast zimą znacznie cieplejszą np 50 C [ wanna ] . Sam jestem nieraz zdziwiony jak ktoś pisze że potrzebuje dziennie 300 litrów [ 4 osoby ] - czyżby nagonka na jak największe i najdroższe instalacje .Z tego co widziałem to najlepszą sprawność i efektywność pracy mają kolektory próżniowe i o dziwo nie HP tylko U rurka jednak w skali całego roku i tak lepsze będą fotowoltaiczne , bo pracują już od samego rana do późnego wieczora . Żeby było śmieszniej to w całkowitym rozliczeniu i użytkowaniu wychodzą taniej .Oczywiście w akumulatory takie jakie obecnie mamy tej energii nie opłaca się pakować . Prąd powinien być zużywany na bieżąco .

Zależy jak u kogo - u mnie teraz małżonka ostro zaprawy jedzie i wody gorącej zużywa.
Dlaczego 300L - ano dlatego by na drugi dzień jak nie będzie słońca dalej cieszyć się wodą o temperaturze powyżej 40*C bez dogrzewania. Na zbiorniku 140 tego nie osiągniesz. Szczególnie jak masz cyrkulację.

yaiba83
17-07-2013, 19:26
A tym późnym wieczorem tak samo produkują prąd jak w południe?

adam_mk
17-07-2013, 20:30
"1) Skoro aluminium ma taką kiepściutką zdolność emisyjną, to dlaczego robi się z niego grzejniki?
2) Czemuby bufora czy akumulatora(cieplnego) przed ociepleniem nie owinąć taką kuchenną folią alu? "

1. - Bo grzejniki to przewodnictwo a nie emisja.
2 - Nie. Bo to ma mało sensu.

Adam M.

herakles
17-07-2013, 21:05
"1) Skoro aluminium ma taką kiepściutką zdolność emisyjną, to dlaczego robi się z niego grzejniki?
2) Czemuby bufora czy akumulatora(cieplnego) przed ociepleniem nie owinąć taką kuchenną folią alu? "

1. - Bo grzejniki to przewodnictwo a nie emisja.
2 - Nie. Bo to ma mało sensu.

Adam M.

1. Przewodnictwo, czyli grzeją powietrze a nie świecą?
2. Dlaczemu? A grafit w styropianie co robi?

adam_mk
17-07-2013, 21:16
Grafit powoduje mętnienie przeźroczystego styrenu.
Odcina promieniowanie.

A kaloryfery grzeją konwekcyjnie powietrze do nich przylegające.

Adam M.

herakles
17-07-2013, 21:17
Rozumiem.

ravbc
18-07-2013, 09:50
Kalaryfery mają też to do siebie, że zwykle są jednak pomalowane, więc aluminium oddaje ciepło przez przewodnictwo do farby, a ta najczęściej jednak ma sporo wyższe współczynniki emisyjności, niż "gołe" aluminium...

mamut 74
18-07-2013, 14:54
Więc tak - na dzisiaj puszkowiec wręcz bucha ogniem . Przy przepływie ponad 200 m powietrza na godzinę temp wylatującego powietrza często przekracza 70 C . koniecznie muszę zrobić wspomniany przedtem przetwornik powietrze woda bo szkoda marnować taki ogrom ciepła . Planuję przylutować do rurek miedzianych profile do sufitów bo są ocynkowane i tanie . Nie wiem tylko jaki duży [ planuje składający się z pięciu - dziesięciu rurek fi 15 każda o długości 83 cm ] i tutaj nie wiem czy dać wszystko w systemie węża czy może lepiej będzie w systemie harfy - oczywiście pompa na 12 V napędzana z paneli foto i akumulatora . Całość pracowałaby tylko od kwietnia do października a później tylko jako kolektor powietrzny . Jeszcze dodaję że musiałem podnieść temp startu wentylatora napędzającego puszkę do 35 C bo pracował praktycznie już od 6 rano do późnego wieczora .Poprzednio zima 20 C wczesna wiosna 25 C .

mógłbyś jeszcze podać prędkość przepływu tej strugi powietrza?

Herbatniczek
19-07-2013, 08:46
Pytal pewnie o predkosc a nie przeplyw. Pewnie chce cos policzyc...moze halas ? :)

gentoonx
19-07-2013, 11:04
mógłbyś jeszcze podać prędkość przepływu tej strugi powietrza?

poczytaj w postach o budowie u @wezyra, jest tam napisane jaka średnica rury do kotłowni i sobie policz. gdzieś 15-20 stron wstecz

Wezyr
19-07-2013, 16:26
U mnie sytuacja jak poprzednio piszę jest zgoła całkiem odmienna bo kolektor przylega wręcz do ściany 40 cm i już w domu .Teraz wentylator ma moc 8 W , ale przy 12 V jednak ja puszczam na niego 13,6 V , tyle mam na akumulatorze non stop podczas oświetlenia . Wentylator na pełnych obrotach jest dosyć głośny [ niczym klima ]
Kolektor nie służy bezpośrednio do ogrzewania pomieszczeń bo pobieram powietrze z dworu [ do grzania pobierałbym z budynku , podgrzał w kolektorze i z powrotem wdmuchnął do budynku ] co na pewno podniosłoby jego efektywność .Teraz jakbym budował to dwie sztuki ustawione na rogu budynku w kształcie piramidy , jednak wtenczas miałem duży problem ze zdobyciem odpowiedniej ilości dobrych puszek . Teraz zbieram wszystko co nie posiada żadnych wgnieceń i gromadzę .

gentoonx
19-07-2013, 16:42
... Teraz zbieram wszystko co nie posiada żadnych wgnieceń i gromadzę .

Nie ty jeden. Ja zatrudniłem do tego wszystkich znajomych piwoszy :lol:

Jak tam temperatury w tej chwili i czy dałeś radę w końcu dokładnie zmierzyć ten przypływ?
Sprawdzałes może w pełnym słońcu obecnie jaka temp. będzie w kolektorze jak wyłączysz wiatrak ( taka mała symulacja awarii wiatraka)

jasiek71
19-07-2013, 18:13
wyluzujcie trochę z tym przepływem 200m3/h z wentylatora o mocy 8w bo jeszcze ktoś uwierzy ...
taką mocą to można co najwyżej ze 100m3/h przepompować i to ze znikomymi oporami a taki "puszkowiec" raczej do takich nie należy ...:yes:
ja obstawiam nie więcej niż 50-60m3/h dlatego takie ciekawe temperatury ...:cool:

yaiba83
20-07-2013, 09:30
.. i 8W wentylatorkiem nagrzał dom 300m2 :)

Niestety w przyrodzie nie jest tak idealnie jakby się mogło wydawać. Ale próbować warto.

Wezyr
20-07-2013, 10:32
Oczywiście Jasiek że znacznie mniej bo mam zamontowany regulator obrotów ,a takie wentylatory nie dadzą rady tyle wdmuchnąć .Najśmieszniejsze jest to że oba pokazane wentylatory mają niby dać ok 240 m Dla zainteresowanych przy mniejszym wentylatorze [ mniejszy przepływ powietrza ] temp w kolektorze sięgała 90 C , gdzieś to nawet pokazałem , teraz maks to 75 C mimo ze jest środek lata , a jak doczytacie to kolektor ruszył dopiero we wrześniu tamtego roku .Zasada jest prosta im dalej transportujemy tym większy wentylator jednak dla mnie ten 8 W [ faktycznie ma pomierzyłem pobór prądu ] jest trochę za duży stąd regulator obrotów .- mniejszy mimo ze pisze 0,37 A pobiera tylko 0,19 A czyli moc faktyczna ok 2,5 W [ lipa ] Najprzyjemniejszy efekt [ odczucie ] jest zimą np - 5 C a z kolektora leci np 50 C . Po przejściu powietrza ok 3 m temp jest niższa ok 2 - 3 C [ pomierzyłem bezpośrednio na wylocie do kotłowni ] Odczucie osobiste na teraz - jest tak samo lub trochę lepiej niż grzejnik konwektorowy 2 KW , ale zimą wydawało się ze jest znacznie więcej .

jasiek71
20-07-2013, 18:09
Oczywiście Jasiek że znacznie mniej bo mam zamontowany regulator obrotów ,a takie wentylatory nie dadzą rady tyle wdmuchnąć .Najśmieszniejsze jest to że oba pokazane wentylatory mają niby dać ok 240 m Dla zainteresowanych przy mniejszym wentylatorze [ mniejszy przepływ powietrza ] temp w kolektorze sięgała 90 C , gdzieś to nawet pokazałem , teraz maks to 75 C mimo ze jest środek lata , a jak doczytacie to kolektor ruszył dopiero we wrześniu tamtego roku .Zasada jest prosta im dalej transportujemy tym większy wentylator jednak dla mnie ten 8 W [ faktycznie ma pomierzyłem pobór prądu ] jest trochę za duży stąd regulator obrotów .- mniejszy mimo ze pisze 0,37 A pobiera tylko 0,19 A czyli moc faktyczna ok 2,5 W [ lipa ] Najprzyjemniejszy efekt [ odczucie ] jest zimą np - 5 C a z kolektora leci np 50 C . Po przejściu powietrza ok 3 m temp jest niższa ok 2 - 3 C [ pomierzyłem bezpośrednio na wylocie do kotłowni ] Odczucie osobiste na teraz - jest tak samo lub trochę lepiej niż grzejnik konwektorowy 2 KW , ale zimą wydawało się ze jest znacznie więcej .
a po co to dławisz ...???
daj takiego "dmucha" aż spadnie do 30-35* w pełnym słońcu, nie będzie odczucia gorąca a ilość transportowanej energii nawet nieco wzrośnie niż obecnie bo przecież wzrośnie sprawność takiego kolektora ...:yes:

ravbc
21-07-2013, 17:19
Tłoczenie gorącego powietrza w lecie do piwnicy to marnowanie dużej ilości energii.

A na czym konkretnie to marnowanie polega? Jak się lubi mieć ciepłą piwnicę i nie jest ona zbudowana na bagnie (czytaj: wody gruntowe są dość nisko, co w przypadku piwnicy jest raczej normą), to co złego jest w wygrzewaniu piwnicy latem?


Lepiej już skierować ten gorący strumień do kotła C.O. Będziesz miał wówczas wymierny efekt w postaci przedłużenia żywotności kotła.

A jak wentylowanie gorącym powietrzem podnosi żywtność kotła? Bo IMHO występuje raczej zależność odwrotna - płukanie zimną wodą (oczywiście przez płaszcz) skraca jego żywotność...

ravbc
21-07-2013, 21:26
W tej samej wypowiedzi, w której negowałeś sens grzania piwnicy powietrzem, podawałeś jako rozwiązanie obieg zamknięty powietrza przez kolektor (co u Wezyra jest całkiem proste do zrobienia). Dlaczego w przypadku piwnicy, to miało by byc złe rozwiązanie? Mam wrażenie, że komentujesz jakieś konkretne rozwiązania, ale swoje wnioski rozciągasz na wszelkie możliwe, co jest raczej niezbyt cenionym podejściem... Podawaj przyjmowane założenia, to nie będzie niejasności... ;)

jasiek71
22-07-2013, 06:57
a nie lepiej wziąć kilka płaskich grzejników, pomalować na czarno i przylepić jakieś ocieplenie od tyłu ...?

próbujecie naśladować rozwiązania komercyjne tylko po co... ?, skoro prostym rozwiązaniem zrobionym z byle czego można mieć praktycznie to samo ...:yes:

herakles
22-07-2013, 07:20
a nie lepiej wziąć kilka płaskich grzejników, pomalować na czarno i przylepić jakieś ocieplenie od tyłu ...?

próbujecie naśladować rozwiązania komercyjne tylko po co... ?, skoro prostym rozwiązaniem zrobionym z byle czego można mieć praktycznie to samo ...:yes:

no ale zamiast 1kW będą mieli 0,9kW a to przecież TaAAAAAAAAA....KAAA różnica jest wielka.

Herbatniczek
22-07-2013, 09:25
Roznica bedzie duuuzo wieksza, ale az sie boje napisac wzorka z wynikiem :D
Za to cena bedzie DUUUZO nizsza wiec to jest sensowne rozwiazanie...mozna dac po prostu wiecej powierzchni i zadziala OK.

w skrocie :
2m pow fabrycznego solara plaskiego ma moc szczytowa okolo 1,4kW
2m pow tymi recami robione ma moc szczytowa okolo 800W (ale to zalezy od farby)

herakles
22-07-2013, 09:40
Jasne.......

Marketing, to nie są tanie usługi. Ale ludziom w głowach układają tak jak trzeba. No więc napisz co i o ile może mieć lepszą sprawność aniżeli blacha pomalowana czarną farbą?

Herbatniczek
22-07-2013, 12:06
ok. mamy dane dostepne w internecie i tak dla czarnej farby wsp absorpcji 95% wspolczynnik emisji 85% zas dla absorberow uzywanych w kolektorach fabrycznych wspolczynnik absorpcji 95% a wspolczynnik emisji 5%.. Zakladajac ze liniowe straty cieplne sa podobne bo mozemy zrobic sami dobra izolacje wtedy aby przyrownac zgrubnie sprawnosc wystarczy policzyc sprawnosc ze wzorow ktore przytaczalem wczesniej.
Zakladam zatem : Temp na zewnatrz 25C temperture kolekotra 65C, insolacja I= 750W. Sprawnosci absorberow w obu przypadkach A1=85%(NETTO a nie brutto), wspolczynnik strat liniowych w obu przypadkach ten sam K1=4.5 zas wspolczynnik strat nieliniowych bedzie dla kolektora fabrycznego K2=0,01 a dla tymi recami wiekszy o 85/5 razy czyli K2=0,17.
Wzor na sprawnosc to Spr=A1-K1*DT/I-K2*DT*DT/I
Dla czarnej farby mamy sprawnosc kolektora Spr=0,25=25%
Dla powloki selektywnej mamy Spr=0,59=59%

Zatem widac ze roznica jest dosc spora.....howk.
Ale oczywiscie nadal kolektor taki ma sens bo jest BAAARDZO TANI

p.s. Prosze nie czepiac sie zalozen temperaturowych gdyz napisalem ze to zgrubne porownanie. Ja zalozylem DT=40C ale dla najnizszego sensownego DT=20C sprawnosci wyjda 73% oraz 64% ale to zadziala tylko na poczatku ladowania pojemnika

jasiek71
22-07-2013, 12:18
przecież tu wszystko zależy od temperatury ...
nikt o zdrowych zmysłach nie będzie budował kolektora "tymi ręcami" aby grzać nim 100 L wody do 80* ...
znacznie łatwiej jest zrobić układ który zagrzeje pół tony wody do 45* ...

xmsg
22-07-2013, 12:39
ok. mamy dane dostepne w internecie i tak dla czarnej farby wsp absorpcji 95% wspolczynnik emisji 85% zas dla absorberow uzywanych w kolektorach fabrycznych wspolczynnik absorpcji 95% a wspolczynnik emisji 5%..

Jeśli nie ma transmisji, to suma wsp. absorpcji i emisji powinna dać 1 (lub 100%).

Dla czarnej farby suma wyszła 180%, więc mamy "marketing ukryty", albo literówkę.


Pozdr
GREGOR

kolektor1
22-07-2013, 12:44
Jasne.......

Marketing, to nie są tanie usługi. Ale ludziom w głowach układają tak jak trzeba. No więc napisz co i o ile może mieć lepszą sprawność aniżeli blacha pomalowana czarną farbą?
Zapominasz o podstawowej rzeczy przy kolektorach słonecznych.
1. Absorpcja, i tu masz rację nie ma nic lepszego od czarnej matowej farby i jest ona na poziomie 0,98.
2. Emisja. Prócz absorpcji to drugi najważniejszy parametr pokrycia absorbera. O ile ten pierwszy to pikuś o tyle ten drugi to wyższa szkoła jazdy.
Aby absorber był "wysoko selektywny" a więc taki gdzie ciepło zaabsorbowane nie uciekło z powrotem w formie promieniowania podczerwonego (ciepła) w atmosferę, emisja powinna być jak najmniejsza i wynosić w granicach 0,05 do 0,1. Farba natomiast ten parametr ma też 0,98. To znaczy że tą samą ilość, którą zaabsorbuje od razu wypromieniuje. Przy np. czarnym chromie, tinoksie czy innym bluteku jest taka sytuacja, że dużo zaabsorbuje i niewiele z powrotem wyemituje.
Przy różnicy temp. wynoszącym 0 stopni między otoczeniem a czynnikiem płynącym w rurach absorbera to czarna farba jest najlepsza. Ale w rzeczywistości to tak dobrze nie ma bo zawsze występują różnice temperatur, mniejsza lub większa. Przy czarnej farbie im większa różnica temperatur tym gorzej w stosunku do pokrycia wysoko selektywnego chodzi kolektor. A ta różnica przy "optymalnych warunkach dochodzi do 50% czyli o tyle gorzej grzeje ten z czarną farbą.
Sztuką nie jest zrobić kolektor, który chodzi przy pełnym słońcu ( bo tu się nawet patyk grzeje) a taki, który będzie chodził przy dużych różnicach temp. i małym nasłonecznieniu.
Pozdrawiam.
Witold

herakles
22-07-2013, 12:45
A teraz CZYM to pomalujemy, siarczki?! A może czarny chrom?

Znalazłem coś takiego polecam lekturę.
http://www.redrok.com/concept.htm
Jak ktoś zna lepsze tabelki to niech wkleja!!!

Dlaczego mamy być gorsi niż producenci solarów?

Herbatniczek
22-07-2013, 16:32
przecież tu wszystko zależy od temperatury ...
nikt o zdrowych zmysłach nie będzie budował kolektora "tymi ręcami" aby grzać nim 100 L wody do 80* ...
znacznie łatwiej jest zrobić układ który zagrzeje pół tony wody do 45* ...

ja wlasnie zalozylem ze grzejemy do 60 gore...dol wyjdzie pewnie mniej. Nigdzie nie zalozylem 80.


Jeśli nie ma transmisji, to suma wsp. absorpcji i emisji powinna dać 1 (lub 100%).
Dla czarnej farby suma wyszła 180%, więc mamy "marketing ukryty", albo literówkę.
Bilansowac musi sie energia a nie wspolczynniki. Jesli nie bedzie odbioru to temperatura ustali sie na poziomie 180c...na oko...i wtedy Energia sie zbilansuje.


A teraz CZYM to pomalujemy, siarczki?! A może czarny chrom?

Znalazłem coś takiego polecam lekturę.
http://www.redrok.com/concept.htm
Jak ktoś zna lepsze tabelki to niech wkleja!!!

Dlaczego mamy być gorsi niż producenci solarów?

Szkoda kombinacji. jak ma byc tanio to grzejnik z czarna farba jets najlepszy a jak drozej, to na dzien dzisiejszy kolektory tak stanialy ze mozna kupic i podziergac instalacje samemu.

jasiek71
23-07-2013, 11:23
Aby absorber był "wysoko selektywny" a więc taki gdzie ciepło zaabsorbowane nie uciekło z powrotem w formie promieniowania podczerwonego (ciepła) w atmosferę, emisja powinna być jak najmniejsza i wynosić w granicach 0,05 do 0,1. Farba natomiast ten parametr ma też 0,98. To znaczy że tą samą ilość, którą zaabsorbuje od razu wypromieniuje. Przy np. czarnym chromie, tinoksie czy innym bluteku jest taka sytuacja, że dużo zaabsorbuje i niewiele z powrotem wyemituje.
Przy różnicy temp. wynoszącym 0 stopni między otoczeniem a czynnikiem płynącym w rurach absorbera to czarna farba jest najlepsza. Ale w rzeczywistości to tak dobrze nie ma bo zawsze występują różnice temperatur, mniejsza lub większa. Przy czarnej farbie im większa różnica temperatur tym gorzej w stosunku do pokrycia wysoko selektywnego chodzi kolektor. A ta różnica przy "optymalnych warunkach dochodzi do 50% czyli o tyle gorzej grzeje ten z czarną farbą.
Sztuką nie jest zrobić kolektor, który chodzi przy pełnym słońcu ( bo tu się nawet patyk grzeje) a taki, który będzie chodził przy dużych różnicach temp. i małym nasłonecznieniu.
Pozdrawiam.
Witold
czyli żołnierskimi słowami ...
robimy dwa razy większą powierzchnię pomalowaną czarną farbą albo dokręcamy do tego jak największy baniak co by w niższym zakresie temperatur wszystko pracowało ...

DEZET
23-07-2013, 16:07
Farba farbie nierówna- a co myślicie o malowaniu proszkowym na czarny mat? Drożej, ale niezniszczalne.

Wezyr
24-07-2013, 10:38
Za 1 tys zł można kupić wysoko sprawny kolektor o powierzchni 2 m , który nagrzeje 150 l wody do 50 C gdzie szyba ma 5 mm grubości , całość wygląda estetycznie i profesjonalnie .
Jestem ciekaw ile zaoszczędzicie budując takie coś samemu o dobrym wyglądzie . Kiedyś było to drogie , trudno osiągalne - . koszt samodzielnej budowy to ok 6 - 8 stów ..

herakles
24-07-2013, 11:03
Przez tych chińczyków to się nawet samemu robić nie opłaca..... Gdzie takie są?

jasiek71
24-07-2013, 12:15
Za 1 tys zł można kupić wysoko sprawny kolektor o powierzchni 2 m , który nagrzeje 150 l wody do 50 C gdzie szyba ma 5 mm grubości , całość wygląda estetycznie i profesjonalnie .
Jestem ciekaw ile zaoszczędzicie budując takie coś samemu o dobrym wyglądzie . Kiedyś było to drogie , trudno osiągalne - . koszt samodzielnej budowy to ok 6 - 8 stów ..
dlatego takich kolektorów nie ma sensu robić samemu ...
tyle że co mi z 2m2 samego panela na dachu ...?
ani tym za bardzo wody nie nagrzejesz ani nie wspomożesz ogrzewania ...;)
cały pic polega na tym aby zrobić kilkadziesiąt m2 samograja za taka kasę ...

Herbatniczek
24-07-2013, 19:11
Za 1 tys zł można kupić wysoko sprawny kolektor o powierzchni 2 m , który nagrzeje 150 l wody do 50 C gdzie szyba ma 5 mm grubości , całość wygląda estetycznie i profesjonalnie .
Jestem ciekaw ile zaoszczędzicie budując takie coś samemu o dobrym wyglądzie . Kiedyś było to drogie , trudno osiągalne - . koszt samodzielnej budowy to ok 6 - 8 stów ..

W bardzo sloneczny dzien kolektor taki da uzysk 7-8kWh...chyba zatem 150l podgrzeje, ale w mniej sloneczny to juz nie da rady. Aby to mialo sens musi byc jak Jasiek napisal wiecej. Na moj gust i wynik danych srednich to aby miec od kwietnia do wrzesnia ciepla wode to trzeba pojemnika minimum 1m3 a kolektorow takich 10szt. Wtedy sens finansowy juz jest bo wyjdzie o 3tys taniej a gdyby zrobic z grzejnikow ktore sie ma za free (oczywiscie 2 razy wiecej) to wtedy mozna walczyc juz nawet i o 7-8 tys...wiec to ma sens.
Pamietac po prostu nalezy ze 2 kolektory to ZA MALO ! minimum 4 a idealnie 10 szt.

Jednym za to mozna sie przed sasiadem pochwalic ;) ... ale tylko tyle

p.s. Ja oczywiscie nadal optuje za 40m paneli PV zamiast 20m kolektorow gdyz wyjda w sumie taniej a uzysk beda mialy lepszy :D

adam_mk
24-07-2013, 20:29
Mnie czeka blisko 200m2....

Adam M.

cruz
25-07-2013, 07:31
p.s. Ja oczywiscie nadal optuje za 40m paneli PV zamiast 20m kolektorow gdyz wyjda w sumie taniej a uzysk beda mialy lepszy :D

Naucz się pisać. Prawidłowe zdanie to:

Ja oczywiscie nadal optuje za 40m paneli PV zamiast 20m kolektorow gdyż wydaje mi się, że wyjda w sumie taniej a uzysk beda mialy lepszy :D


Dzień jaki wczoraj był każdy widział to proszę podaje mi ile [W] chciałbyś uzyskać z tych 20m (20m2?) paneli foto. A ja Ci powiem czy jesteś w bardzo dużym błędzie czy też tylko w dużym błędzie.

Herbatniczek
25-07-2013, 08:54
Super :) Taka informacja mi sie przyda o ile bedzie rzetelna ...podaje zatem.

Dane mam niestety dla polozenia plaskiego...nie mam dla nachylonego ale stosunek powinien byc podobny.
dnia 24 lipca 2013 roku w Katowicach
Z 1m2 kolektora slonecznego HAWLEX KS2000 SLP Energia uzyskana bez strat na rurkach do pojemnika solarnego to 2162Wh
Z 1m2 panela PV polikrystalicznego firmy SUNGEN Energia uzyskana bez strat przesylu na kablach to 868Wh

zatem z 20m2 solara mamy : 43,24kWh
zas z 40m2 panela pv mamy : 34,72kWh

Wyszlo mniej, ale tak slonecznych dni jak wczoraj jest malo :) na dodatek straty na rurkach poprawia statystyke o pare kW. Dane po prawialem bo wzialem nie te panele przez pomylke. Polozenie pod dowolnym katem moge przeliczyc, ale poniewaz mam robote to zajmie mi to troche...a moze jest niepotrzebne :)

14 lipca gdy sloneczko tez bylo to mamy wyniki 15.6Kwh/15.6kWh BEZ STRAT NA RURKACH. 13-go kolektor wcale nie mial uzysku.W inne miesiace bedzie jeszcze gorzej. Sumarycznie w ciagu roku panel pv powinien miec wiecej ale na razie nie moge podac prawdziwych danych bo je zbieram. Mam tylko polowe czerwca i lipiec do dzis.

Uff...jak zwykle dlugi ewyszlo, ale czekam na Twoje dane cruz. Bedzie to bardzo przydatne aby ustalic jak to innym wychodzi i dlaczego.

kolektor1
25-07-2013, 12:30
Mnie czeka blisko 200m2....

Adam M.
To wiemy już od paru ładnych lat.

cruz
25-07-2013, 12:37
Super :) Taka informacja mi sie przyda o ile bedzie rzetelna ...podaje zatem.

Dane mam niestety dla polozenia plaskiego...nie mam dla nachylonego ale stosunek powinien byc podobny.
dnia 24 lipca 2013 roku w Katowicach
Z 1m2 kolektora slonecznego HAWLEX KS2000 SLP Energia uzyskana bez strat na rurkach do pojemnika solarnego to 2162Wh
Z 1m2 panela PV polikrystalicznego firmy SUNGEN Energia uzyskana bez strat przesylu na kablach to 868Wh

zatem z 20m2 solara mamy : 43,24kWh
zas z 40m2 panela pv mamy : 34,72kWh

Wyszlo mniej, ale tak slonecznych dni jak wczoraj jest malo :) na dodatek straty na rurkach poprawia statystyke o pare kW. Dane po prawialem bo wzialem nie te panele przez pomylke. Polozenie pod dowolnym katem moge przeliczyc, ale poniewaz mam robote to zajmie mi to troche...a moze jest niepotrzebne :)

14 lipca gdy sloneczko tez bylo to mamy wyniki 15.6Kwh/15.6kWh BEZ STRAT NA RURKACH. 13-go kolektor wcale nie mial uzysku.W inne miesiace bedzie jeszcze gorzej. Sumarycznie w ciagu roku panel pv powinien miec wiecej ale na razie nie moge podac prawdziwych danych bo je zbieram. Mam tylko polowe czerwca i lipiec do dzis.

Uff...jak zwykle dlugi ewyszlo, ale czekam na Twoje dane cruz. Bedzie to bardzo przydatne aby ustalic jak to innym wychodzi i dlaczego.


Nie napisałem że podam dokładne dane (bo niedobry jestem) ale powiem że Twoje obliczenie nie są takie złe jak myślałem. Czyli są - tylko złe (myślałem, że będą bardzo złe). Więc potwierdzam (praktycznie) moją wcześniejszą teorię - zawyżasz osiągi paneli foto.
Moje dane to rzeczywista produkcja a nie wątpliwe obliczenia.

Edit Dla jasności brałem pod uwagę pow. czynna i 30o pochylenia.

herakles
25-07-2013, 12:59
Nie napisałem że podam dokładne dane (bo niedobry jestem)

Podaj!

Herbatniczek
25-07-2013, 13:03
Nie zawyzam tylko zakadam, ze nie ma zadnej przetwornicy a tylko przelaczanie grzalek i dlatego mi sprawnosc uzysku wychodzi 95% z 15% mozliwych dla takiego panela :) Przyznam, ze nie policzylem tez temperatury panela a to moze wprowadzic obnizenie uzysku o 5%. Zreszta, jak tylko skoncza sie wakacyjne wyjazdy i roboty to skoncze sterownik i bede mogl podac rzeczywiste dane...ale nie powinny sie wiele roznic.
Jesli ktos podlaczy przez przetwornice nawet z dobrym MPPT to straci co najmniej 15% z tego wyniku.

herakles
25-07-2013, 13:06
Herbatniku mam taką prośbę. Jak będziesz to sam mierzył, weź kawałek szyby oraz kawałek pleksy. Co mnie interesuje to ile % przy różnucy nasłonecznieniach i kątach tracisz przysłaniając panel jednym lub drugim.

Myślę, że panele PV należy latem chłodzić wodą.

cruz
25-07-2013, 13:22
Podaj!

No dobra 20kWh i jakieś grosze po przecinku, ale to pomiar po inwerterach.

Edit. Kurcze nie doczytałem, ja przeliczałem moc dla 20m2.

herakles
25-07-2013, 13:39
Czyli z 20m2 masz 20kwH dziennie? A rocznie? Jaki kąt nachylenia do poziomu?

cruz
25-07-2013, 13:47
Czyli z 20m2 masz 20kwH dziennie? A rocznie? Jaki kąt nachylenia do poziomu?

Dziennie za ten ten konkretny wczorajszy dzień.
Do tego nie mam dokładnych danych ale ponad 2 MWh (po przeliczeniu na 20m2)

herakles
25-07-2013, 14:06
Dziennie za ten ten konkretny wczorajszy dzień.
Do tego nie mam dokładnych danych ale ponad 2 MWh (po przeliczeniu na 20m2)

30m3 wody podgrzejesz tym o 60 stopni.

Herbatniczek
25-07-2013, 15:27
Herbatniku mam taką prośbę. Jak będziesz to sam mierzył, weź kawałek szyby oraz kawałek pleksy. Co mnie interesuje to ile % przy różnucy nasłonecznieniach i kątach tracisz przysłaniając panel jednym lub drugim.

Myślę, że panele PV należy latem chłodzić wodą.

to moge zmierzyc i w weekend ale te panele maja juz swoje pokrycie jakims extra plastikiem. Pomierze zatem bez dokladki a potem z dokladkami...tylko ze szyby solornej nie mam a pleksi to jakies grube gdzies lezy....moge nie znalesc materialu, ale pokombinuje.

p.s. to sie da bardzo dokladnie wyliczyc :)

herakles
25-07-2013, 15:57
p.s. to sie da bardzo dokladnie wyliczyc :)

:rotfl:

Herbatniczek
25-07-2013, 17:55
no co.....nie smiac sie ze mnie!!!....poprawiam sie przecie. Juz nie pisze od razu wzorkow. Ja tylko poinformowalem, ze sie da i ze w sumie to bedzie dokladniejsze niz pomiary :D

gentoonx
25-07-2013, 19:09
gdybyż takie rzeczy były tak proste to prostym wzorkiem dałoby sie opisac przepływ ciepła w gruncie, a.... tak nie jest bo za dużo zmiennych ;)

Herbatniczek
25-07-2013, 19:24
ale szyba jest jednorodna i da sie opisac :D
Moze nie jednym wzorkiem ale sie da i to akurat jest policzalne.....mimo, ze inne zjawiska sa bardziej skomplikowane.

p.s. Jesli masz ochote liczyc straty w gruncie, przeplyw etc...to looknij do tego zeszytu naukowego. Jest tam troszke informacji na ten temat
http://doi.prz.edu.pl/pl/pdf/biis/1
np na str 4-tej jest liczony opor cieplny gruntu.

Grunt tez sie da policzyc :D Nie liczylem i nie wiem gdzie znalesc to co chcesz policzyc...(nawet nie wiem co chcesz policzyc)...ale gwarantuje ze jest duze prawdopodobienstwo, ze sie da. To sa proste aczkolwiek nie trywialne zagadnienia.

adam_mk
25-07-2013, 21:44
Poczytałem...
Spore uproszczenia połączone z pobożnymi życzeniami...
I...
Nie liczą gruntu.
Przyjmują "współczynnik" i liczą straty ciepła medium.
Podobne, ale nie ten temat.

Adam M.

adam_mk
25-07-2013, 21:46
"ale szyba jest jednorodna i da sie opisac "

Że, niby, izotropowa?
Też nie jest...

Adam M.

gentoonx
25-07-2013, 23:23
Poczytałem...
Spore uproszczenia połączone z pobożnymi życzeniami...
I...
Nie liczą gruntu.
Przyjmują "współczynnik" i liczą straty ciepła medium.
Podobne, ale nie ten temat.

Adam M.

podtrzymuję powyższe słowa

Herbatniczek
25-07-2013, 23:32
nalezy zatem uscislic co znaczy liczyc grunt...ale poniewaz to daleko poza tematem solarow wiec proponuje temat zakonczyc. chcialem pomoc ale nie da sie nie wiedzac w czym.

adam_mk
26-07-2013, 11:57
Miło by było zakończyć rozważania obliczeniowe tak: DA SIĘ zgrubnie oszacować przez obliczenia jakiś problem.
Jak praktyka, fakty dokonane, przeczy obliczeniom - to stwierdzenie - "tym gorzej dla faktów" - jest ZŁYM podejściem do problemu!

Adam M.

adam_mk
26-07-2013, 17:22
Robiłem próby.
Jak masz ich kilka - to opory spore.
Ale...
Wyobraź sobie tyle, że łączny przekrój ma około cala.
Mam unikalne warunki.
Boksuję się z kwitami...
Gdyby nie to, już dawno byłyby na ścianie.

Adam M.

Herbatniczek
27-07-2013, 09:07
Herbatniku mam taką prośbę. Jak będziesz to sam mierzył, weź kawałek szyby oraz kawałek pleksy. Co mnie interesuje to ile % przy różnucy nasłonecznieniach i kątach tracisz przysłaniając panel jednym lub drugim.

Myślę, że panele PV należy latem chłodzić wodą.

Niestety nie posiadam odpowiednich wymiarow szkla ani pleksi :( Jednak obejrzalem dokladnie panele i zauwazylem, ze sa pokryte plastikiem o powierzchni lekko chropowatej/przydymionej co zapewne powoduje znaczne zmniejszenie odbicia. Przykrywanie tego szklem lub pleksi zmniejszy uzyski i nie ma sensu. Po co Ci takie przykrywanie ? Moze cos innego sie wymysli ?

Straty mozna by pomierzyc mierzac wspolczynnik odbicia od malych probek ale ja to bym i tak policzyl...wszak znany jest wzor Snela i wzorki Fresnela na odbicie...da sie i jak chcesz to zapodam :D

p.s. wyniki zaleza od przpuszczalnosci (bez liczenia odbicia) oraz od wspolczynnika odbicia. Dla szkla i pleksi wartosci sa bardzo podobne wiec porownywanie chyba ma maly sens, ale pleksi bedzie miala mniej odbijajaca powierzchnie (lekko matowa) i dlatego wynik moze wyjsc lepszy w pomiarach. Obliczac chropowatosci powierzchni i zwiazanego z tym rozproszenie....sie nie podejmuje bo brak czasu.

zlalazlem takie cus http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-BAR0-0054-0035/c/httpir_ptir_orgartykulypl86ir862371pl.pdf
i tam badaja zaleznosc od kata padania. Wyszlo im ze do 60stopni nie ma znaczenia a przy 85 sprawnosc spada o 50% ale wtedy to juz kolektory i tak nie dzialaja bo energii za malo :)
Moim zdaniem dla solara nieistotne ale dla panela pv juz tak. Dodam to do moich obliczen.

DZIEKI herakles za bardzo przydatna sugeste. Tosz to bedzie 5% mniej energii. (no moze troszke mniej)

ooo.dopisze jeszcze bo to ciekawe. Gdy wyrysowalem teoretyczne krzywe naslonecznienia to na koncu dnia mialy bardziej strome charakterystyki niz dane ze stacji pogododowych. Zostawilem to na pozniej a teraz jak dodalem na predce odbicie to krzywe wyplaszczyly sie podobnie jak te ze stacji pogodowych. WNIOSEK : nie musze tego uwzgledniac bo kazda stacja pogodowa ma takze szybke i mierzy wartosci zaburzone tym odbiciem...ufff...dobrze bo mi sie strasznie nie chcialo tego robic :D

a jak juz jestesmy przy sloncu to polecam obejrzec to http://www.creativeapplications.net/objects/solar-sinter-objects/

Wezyr
01-08-2013, 18:04
Więc tak - dom średnio potrzebuje dziennie do życia ok 6 - 8 kW prądu czyli dzieląc to przez 24 godziny wychodzi ok 300 W na godzinę .Jednak jest to zapotrzebowanie średnie i jeżeli odliczymy pranie , prasowanie , mikrofalę to będzie znacznie mniej . Nie ma sensu budować instalacji 3 kW , która będzie używana dwa trzy razy w tygodniu przez góra dwie godz . Znaczne zmniejszenie zużycia energii elektrycznej osiągniemy kupując 300 - 500 W paneli foto i inwertor sieciowy . Oczywiście możemy posiłkować się akumulatorem przez co system będzie pracował znacznie dłużej , ale podroży to instalacje o tysiaka . Stawiając instalację 1,5 kW trzeba to jakoś zagospodarować i stąd właśnie pomysł na podgrzewanie wody , a nie pakowanie w akumulatory .Zresztą każdy kto posiada domek powinien posiadać takie właśnie źródło niezależnej darmowej energii bo nie wiadomo kiedy może się to przydać .

herakles
01-08-2013, 19:22
dom średnio potrzebuje dziennie do życia ok 6 - 8 kW prądu

Następny humanista.....


A wiesz ile dni słonecznych było tej zimy? ZERO!!!

jasiek71
01-08-2013, 19:26
A wiesz ile dni słonecznych było tej zimy? ZERO!!!
e tam..., e tam...
u mnie średnio co czwarty ...:yes:

Herbatniczek
01-08-2013, 20:28
a panel pv nie potrzebuje slonecznego dnia by dzialac :p ... ale trzeba go odsniezyc ;)

Wezyr
02-08-2013, 09:52
a panel pv nie potrzebuje slonecznego dnia by dzialac :p ... ale trzeba go odsniezyc ;)
Oczywiście , ale koledzy o tym pewnie nie wiedzą [ lub nie chcą wiedzieć ] - po prostu musi być widno . Jak ktoś nie wierzy to proszę oświetlić panel latarką w nocy i sprawdzić co się stanie - nawet pełnia księżyca produkuje jakiś tam mizerny prąd . Obecne panele mają specjalne szyby [ powłoki ] które wręcz rozpraszają światło , ale w słońcu jednak działają najlepiej . Panele fotowoltaiczne działają na zupełnie innej zasadzie - ciepło jest wręcz ich wrogiem , a zimą często pracują z mocami sięgającymi 120 % . Oczywiście najlepiej jakby cały system podążał za słońcem , jednak jest to drogie rozwiązanie i taniej jest przewymiarować .

herakles
02-08-2013, 10:15
Oczywiście , ale koledzy o tym pewnie nie wiedzą [ lub nie chcą wiedzieć ] - po prostu musi być widno . Jak ktoś nie wierzy to proszę oświetlić panel latarką w nocy i sprawdzić co się stanie - nawet pełnia księżyca produkuje jakiś tam mizerny prąd . Obecne panele mają specjalne szyby [ powłoki ] które wręcz rozpraszają światło , ale w słońcu jednak działają najlepiej . Panele fotowoltaiczne działają na zupełnie innej zasadzie - ciepło jest wręcz ich wrogiem , a zimą często pracują z mocami sięgającymi 120 % . Oczywiście najlepiej jakby cały system podążał za słońcem , jednak jest to drogie rozwiązanie i taniej jest przewymiarować .

No proszę, to ile tego "prądu" daje w pełnię? Chyba tyle, aby poruszyć wskazówkę woltomierza. A w pochmurny dzień? ILE???

Oczywiście można zrobić cały dach i to pewnie starczy na zapotrzebowanie na prąd w domu, a jak jest słońce to ładujemy ciepłem akumulatory cieplne. Ale ile to będzie kosztować? I jeszcze cło chinolcom dopierdziu....

cruz
02-08-2013, 12:59
a panel pv nie potrzebuje slonecznego dnia by dzialac :p ... ale trzeba go odsniezyc ;)

Marketingowa gadka. Jak energię wydatkowaną na odśnieżenie panela/paneli wydatkujesz na pocieranie bufora ręcznikiem to z pocierania będzie więcej energii.

herakles
02-08-2013, 13:03
Marketingowa gadka. Jak energię wydatkowaną na odśnieżenie panela/paneli wydatkujesz na pocieranie bufora ręcznikiem to z pocierania będzie więcej energii.

:lol2:
.