PDA

Zobacz pełną wersję : Solar "tymi ręcami" robiony.



Strony : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9

Herbatniczek
02-08-2013, 16:09
Marketingowa gadka. Jak energię wydatkowaną na odśnieżenie panela/paneli wydatkujesz na pocieranie bufora ręcznikiem to z pocierania będzie więcej energii.

to sie zgadza ale pod warunkiem, ze odsniezac i pocierac bedziesz co najmniej 5-cioma wielkimi buldozerami/koparkami (lub czymkolwiek innym równie dużym i bezsensownym aby uzyskac odpowiednia sprawnosc )
:bash:

adam_mk
02-08-2013, 18:58
Szmatką chcesz to TU zrobić?!
:rolleyes:

http://rener.pl/wp-content/uploads/2010/05/913edaad53.jpg

Adam M.

herakles
02-08-2013, 19:52
nie samym śniegiem panel żyje. Głupi listek wyłącza cały kawał panela(bo nie oświetlony działa jak dioda, tyle że włączona w drugą stronę). Do tego kurz i bród.
Arabowie się w to nie bawią, grzeją olej i gotują wodę, zupełnie jak my w elektrociepłowniach, tyle że oni mają 2.5kW/m2 NON-STOP!

adam_mk
02-08-2013, 22:11
"Głupi listek wyłącza..."
Żeby tylko...
A "hot points?"

A Arabowie wody do mycia mają mało - to się nie bawią...
:lol:

Adam M.

Herbatniczek
03-08-2013, 11:27
nie samym śniegiem panel żyje. Głupi listek wyłącza cały kawał panela(bo nie oświetlony działa jak dioda, tyle że włączona w drugą stronę). Do tego kurz i bród.
Arabowie się w to nie bawią, grzeją olej i gotują wodę, zupełnie jak my w elektrociepłowniach, tyle że oni mają 2.5kW/m2 NON-STOP!

sorry...ale tyle nie ma nawet poza atmosfera ziemi...dyskusja staje sie nierzeczowa.
odnosze wrazenie, ze wasza krytyka paneli pv bierze sie po prostu z niewiedzy. Dobrym rozwiazaniem jest zajrzec na strone http://pveducation.org/pvcdrom/properties-of-sunlight/solar-radiation-in-space

a potem prowadzic dyskusje. dla ziemi poza atmosfera promieniowanie sloneczne to okolo 1366W/m2 a podana przez heraklesa wartosc pasuje bardziej dla wenus....ale tam atmosfera niesprzyjajaca :)

jesli chodzi zas o listki to....panowie...u mnie nie ma listkow latajacych po dachu a jak beda to ja sobie po prostu je zdejme. umyje panel 3 razy w roku i juz. gdzie tu problem ? 3 razy w roku po 30 minut roboty...ile to kosztuje ? ja to moge robic nawet co weekend jak sobie wyjde grila przygotowac

p.s panel pv dostaje tyle samo slonca co kolektor a ma sumaryczna sprawnosc w ciagu roku mniej niz o polowe mniejsza (zakladajac panel polikrystaliczny a kolektor plaski najlepszej firmy)

adam_mk
03-08-2013, 13:39
Dobra!
Teraz na poważnie.

Jak masz jeden panel - to nic nie masz.
Ani mocy ani kłopotów.
Jak masz tyle, że zaczyna się to już odczuwać - pojawiają się problemy.
Nadprodukcji energii, magazynowania, "opieki" nad instalacją, dopasowania klocka do klocka...

Ale my przecież wcale Cię od tego nie odmawiamy!
Postaw tyle, ile możesz. Miej ile dadzą!
Ja - nie zazdroszczę!

Nie chciałbym, z dobrego serca, aby każdy, kto poczyta o panelach PV wtopił posiadaną kasę licząc na pewniaka zyski, zanim się pojawią.

Nie ma łatwej pracy!
Nie ma pewnych i darmowych zysków!

Adam M.

Herbatniczek
03-08-2013, 14:37
1.)Nadprodukcja cie martwi ? ! Przeciez mamy watek o buforze...zmagazynuje dosyc a jaby sie juz mialo zagotowac to wystarczy kabelek rozlaczyc i nic sie nie popsuje.(nie to co w solarach)
2.)Opieka ? mowisz o tym przemyciu paneli 3 razy w roku ?
3.)Dopasowanie klocka do klocka - no to wlasnie tutaj prubujemy zrobic.
4.)Pewnie ze za darmo nic nie ma...czy ja cos takiego kiedys napisalem ?

p.s.akumulatorów nie rozwazamy bo z dawien dawna wiadomo ze to kicha ale to i tak nie zmienia faktu, ze arabowie nie mieszkaja na orbicie wenus :p

herakles
03-08-2013, 16:45
Arabowie potrzebują PRĄÐ do napędu KLIMATYZACJI i robią go turbinami parowymi ze słońca, to raz.

adam_mk
03-08-2013, 20:26
Akumulatory to nie kicha - bo są złe, tylko kicha - bo drogie, jak maja być DOBRE.

Adam M.

herakles
03-08-2013, 20:53
Akumulatory to nie kicha - bo są złe, tylko kicha - bo drogie, jak maja być DOBRE.

Adam M.

No jak na całym świecie masz 3 czy 4 fabryki co je robią to jak mają być tanie?

adam_mk
03-08-2013, 21:30
Chcesz zasugerować - że nie ma POPYTU?
Było gdzieś tu..
Robią... dla swoich... i - nie wszystkich!
BEZ MOŻLIWOŚCI importu...

Samemu se trzeba, ale to , cholera, TRWA!
Przecież bym zapłacił, jakby cena była "ludzka"
Koszt wsadu przecież sporo mniejszy jak w ołowiowych...
Reglamentacja...
Zapłaciłbym - nie ja jeden!
Za to - JEDEN RAZ - i o to chodzi w tej bajce...

Adam M.

PeZet
04-08-2013, 11:55
Więc tak - dom średnio potrzebuje dziennie do życia ok 6 - 8 kW.

Człowieku Wezyrze, opanuj, że moc to nie to samo co praca, a kW to nie kWh!! :D
Żeby unieść flaszkę musisz mieć MOC, a jak to zrobisz to wykonasz PRACĘ.

herakles
04-08-2013, 12:15
Człowieku Wezyrze, opanuj, że moc to nie to samo co praca, a kW to nie kWh!! :D
Żeby unieść flaszkę musisz mieć MOC, a jak to zrobisz to wykonasz PRACĘ.

Co ciekawe, żeby ją przytrzymać wystarczy siła!

PeZet
04-08-2013, 12:38
Nie chcę zaśmiecać, więc odpowiem krótko: Herakles... tu już trzeba wypić, żeby ogarnąć, może wtedy przestanie działać grawitacja i wiedza stanie się lżejsza.

dodam: moja wiedza, z całym szacunkiem dla uczestników całego wątku.

Wezyr
05-08-2013, 20:11
Kolego PeZet jeżeli już coś cytujesz to cytuj całą myśl a nie kawałek zdania wycięty z kontekstu . Pełne brzmienie tego kawałka to [ dom średnio potrzebuje dziennie do życia ok 6 - 8 kW prądu czyli dzieląc to przez 24 godziny wychodzi ok 300 W na godzinę - jednak jest to zapotrzebowanie średnie ] itd .Myślę że wszyscy wiedzą o co chodzi . Zobacz sam co napisałeś - trzeba wypić przestanie działać grawitacja lżejsza moja wiedza .

dodam: moja wiedza

herakles
05-08-2013, 20:18
A cy tio dła Cibiu je cytelnu jak ja se łitełki pojdłałem? Myśłeni że nie pło połoskiemu bydzie takoł godoł, tok jot Ty źes fizycne bełokoty nowypisywoł!!

DEZET
06-08-2013, 18:17
Coś dziś w radio gadali o ugodzie ChRL i Komisji Europejskiej w sprawie dampingowych cen paneli chińskich, które powinny być o 88% droższe niż je sprzedawali. A może to UE powinna obniżyć swoje ceny paneli o 88% ?

adam_mk
07-08-2013, 09:41
Czemu nie o 99% ?
Dla mnie byłoby lepiej...

One zawierają koszt pracy!
Europa dla Chin nie jest żadnym konkurentem.
A ktoś jest?

Adam M.

herakles
07-08-2013, 09:44
Europa może nie, ale Polska to już po mału zaczyna być....

Wezyr
25-08-2013, 18:36
Widzę że chcą niebawem uwolnić ceny prądu - bo szykują dodatki dla najuboższych , więc panele mają coraz większą perspektywę . Sam dokupiłem następny 50 W i sumie mam już 100 W . Jak będę miał więcej czasu to wrzucę foty z pracy panela 50 W z żarówką samochodową 55 W . Praca na zwarciu panela [ prąd 3,1 A ] napięcie spadło do 10,8 V i żadne nachylenie panele tego nie poprawiło [ ogólnie bawiąc się nachyleniem do słońca różnica to ok 0,2 A , a napięcie lekko przekroczyło 11 V ] czyli moc uzyskana to 33,5 W przy dobrym słońcu .Zmieniłem żarówkę na 25 W i zaświeciła pełną mocą , wręcz biało . Prąd pobierany to 2,3 A a napięcie ok 17 V co daje ok 39 W [ żarówka wytrzymała próbę ] . Wniosek jest prosty nadmiernie przeciążony panel daje mniej mocy niż panel któremu zostawi się jeszcze zapas mocy .Właśnie próby które wykonałem skłoniły mnie do dokupienia drugiego panela . Jeszcze dzisiaj dodam ciekawa rzecz , która została pomierzona , godz 18 45 jest widno , ale panele znajdują się już w cieniu - podłączona żarówka 25 W tylko lekko się żarzy . Całkowita moc oddawana przez dwa zacienione panele po 50 W czyli razem 100 W to ok 10 W , czyli 1/10 mocy całkowitej . Podsumowując wychodzi tak że bateria paneli o mocy 1500 W w tym konkretnym czasie i miejscu oddawałaby moc ok 150 W na godz i żeby pracowała dalej z dużą mocą powinna być nakierowywana na słońce które przecież jeszcze jest . Zacienienie powstaje przez okoliczne drzewa .

imrahil
27-08-2013, 20:25
a tak z ciekawośc - jaki wpływ na moc ma kąt padania promieni słonecznych (zakładam brak zacienienia)?

kolektor1
27-08-2013, 23:02
a tak z ciekawośc - jaki wpływ na moc ma kąt padania promieni słonecznych (zakładam brak zacienienia)?
Na tak postawione pytanie zaczął bym od sinusa kąta padania.

herakles
28-08-2013, 08:29
Na tak postawione pytanie zaczął bym od sinusa kąta padania.

http://pl.wikipedia.org/wiki/K%C4%85t_padania

cosinusa! Przy zerze mamy 1 w 45st mamy jakieś 0.7 przy 60 stopniach mamy jeszcze połowę. Czyli na tę samą powierzchnię pada 0,7 promieni lub połowa tego co narmalnie pada przy kącie zero.

kolektor1
28-08-2013, 11:49
http://pl.wikipedia.org/wiki/K%C4%85t_padania

cosinusa! Przy zerze mamy 1 w 45st mamy jakieś 0.7 przy 60 stopniach mamy jeszcze połowę. Czyli na tę samą powierzchnię pada 0,7 promieni lub połowa tego co narmalnie pada przy kącie zero.
Podejdę trochę inaczej do tematu, czyli od początku i wytłumaczę skąd ten sinus:
http://obrazki.elektroda.pl/8630967800_1377684120_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/8630967800_1377684120.jpg)
to tak aby ogóle można zrozumieć samo zjawisko.
Natomiast trzeba sobie jasno powiedzieć w jaki sposób będzie robiony pomiar tego promieniowania, czy na płaszczyznę pionową, czy na poziomą prostopadle w stosunku do tego promieniowania. Na rysunku zaznaczyłem, że pomiar promieniowania odbywa się zawsze prostopadle do jego źródła w stosunku do kąta płaszczyzny na którą pada.
A jak to praktycznie: Jeżeli zmierzymy prostopadle do źródła, że wartość promieniowania wynosi 800W/m2 a nasz kolektor czy bateria ma 2m2 to przy kącie prostopadłym (90 stopni) otrzymamy z tego kolektora czy baterii 1600W ( pomijając sprawność). Jeżeli natomiast Zmierzymy wartość promieniowania prostopadle do źródła a nasz kolektor, będzie pochylony w stosunku do źródła do kąta 60 stopni to otrzymamy z niego 1732W.
To tylko tak dla zrozumienia samego zjawiska.
Natomiast praktycznie to wychodzi całkiem inaczej bo jak faktycznie zauważył kszhu trzeba posługiwać się korelacją ( współzależnością ) bo słoneczko operuje w dwóch płaszczyznach a nie w jednej jak na rysunku.

herakles
28-08-2013, 12:11
nie kliknąłeś w tę wikipedię! Żle wyznaczasz kąt padania, w optyce się to robi inaczej.
Twój kąt padania to 90-a a mój to a. Co za tym idzie:

U mnie cos(a)=1 a u ciebie sin(90-a)=1
warto zauważyć, że sin(90-a)=cos(a).

A żeby być jeszcze ściślejszym pozwolę sobie zapisac to tak:
sin(pi()/2-a)=cos(a).


Czyli piszemy o tym samym, ale jeśli słońce świeci nam prosto w mazak, to kąt padania jest ZERO!!! :lol2:

kolektor1
28-08-2013, 12:27
nie kliknąłeś w tę wikipedię! Żle wyznaczasz kąt padania, w optyce się to robi inaczej.
Twój kąt padania to 90-a a mój to a. Co za tym idzie:

U mnie cos(a)=1 a u ciebie sin(90-a)=1
warto zauważyć, że sin(90-a)=cos(a).

A żeby być jeszcze ściślejszym pozwolę sobie zapisac to tak:
sin(pi()/2-a)=cos(a).


Czyli piszemy o tym samym, ale jeśli słońce świeci nam prosto w mazak, to kąt padania jest ZERO!!! :lol2:

A jakże kliknąłem. Ale również wyraźnie dwa razy zaznaczyłem, że to tytułem wytłumaczenia zjawiska. Masz całkowitą racje, że tak to się robi w optyce, ale wiele osób nie wie tego i ten kąt wyznacza właśnie odwrotnie. A to właśnie sprawdziłem telefonem do przyjaciela, niby szkolony (Politechnika) a też nie wiedział jak to się robi w optyce. Natomiast jak popatrzał na mój rysunek nawet wyciągnął prawidłowe wnioski.

herakles
28-08-2013, 12:56
Otóż skoro już wiemy, to zwracajmy uwagę na takie szczegóły, przeczyta nas jakiś dzieciak, i nie dojdzie do nobla z optyki bo mu się źle kąt obliczy.....

kolektor1
28-08-2013, 13:22
Święte słowa.
Ale czasami brakuje już sił na walkę ze stereotypami a tu właściwie się takim spotkaliśmy.
pozdrawiam.
Witold

herakles
28-08-2013, 14:05
Kąt PADANIA:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/30/Angle_of_incidence.svg

To nie stereotyp, ja ze szkoły pamiętam co to kont padania i gdzie jest, jak 95% w szkole na fizyce nie uważała to trudno.

Karlsen
29-08-2013, 07:31
Kąt PADANIA:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/30/Angle_of_incidence.svg

To nie stereotyp, ja ze szkoły pamiętam co to kont padania i gdzie jest, jak 95% w szkole na fizyce nie uważała to trudno.

Ale lekcje języka polskiego opuszczałeś, przyznaj... ;)

herakles
29-08-2013, 11:54
Ale lekcje języka polskiego opuszczałeś, przyznaj... ;)

:P

yaiba83
29-08-2013, 19:07
Opuszczał na rzecz dodatkowych zajęć z fizyki :P

Wezyr
10-09-2013, 19:54
Panowie specjalnie dla was coś znalazłem cytat ; Najbardziej wydajne rośliny w Europie mają zaledwie 2-procentową efektywność w procesie zamiany energii słonecznej w węglowodany, rzeczywista moc dostarczona na jednostkę powierzchni wynosi jakieś 0,5 W/m2. i dalej cytatW Ocenie sytuacji energetycznej na świecie ONZ (World Energy Assessment) Rogner pisze: „Zakładając efektywność konwersji na prąd rzędu 45% oraz plony rzędu 15 ton suchej masy z hektara na rok, wytworzenie 1 megawata prądu z instalacji na biomasę pracującej przez 4 tys. godzin rocznie wymagałoby 2 km2 plantacji”. Daje to energię na jednostkę powierzchni rzędu 0,23 W(e)/m2 (1 W(e) oznacza 1 wat mocy elektrycznej) . Czyli gdy wystąpią braki w ropie naftowej , węglu i paliwie do reaktorów sytuacja w pozyskaniu energii będzie wręcz dramatyczna .Jeżeli popatrzymy teraz na panele słoneczne które generują średnio ok 5 % sprawności z metra to widać że na razie poza kopalinami nic lepszego nie ma i pewnie długo nie będzie . Patrząc z perspektywy czasu i cen węgla w ostatnich 10 latach [ skok ceny ok 300 % ] to również można śmiało założyć że na następne 10 lat cena węgla powinna skoczyć do ok 2 tys zł za tonę , a gaz do ok 7 zł za m 2 . Czy tak się stanie ? .Co do nachylenia paneli do słońca to widzę pewną wręcz zdumiewającą dla mnie różnicę . W tamtym roku 3 września o godz 16 00 kąt padania do tego roku tej samej daty i godziny jest inny . Różnica jest olbrzymia wręcz kolosalna bo jest to ponad 2 stopnie odchylenia na plus . W związku ze panele mam zamontowane sztywno [ pomiar promieni słonecznych poprzez rurkę ] o błędzie z mojej strony nie ma mowy .

gentoonx
10-09-2013, 20:47
jak nic jest to zmiana natury kosmicznej, albo...
budynek ci osiadł


stawiam na kosmos :)

Herbatniczek
11-09-2013, 07:18
z obliiczen dla dnia 10 wrzesnia o 12 w poludnie kat padania na dach pochylony 45stopni i umieszczony na poludnie wychodzi dla kilku lat taki kat
2009 10.522
2010 10.541
2011 10.557
2012 10.501
2013 10.520
zatem roznice minimalne......musi cos z budynkiem ale mozliwe tez ze z pomiarem czasu :) jesli walniesz sie o 10 minut to wynik bedzie taki
2009 8.034
2010 8.053
2011 8.068
2012 8.014
2013 8.032

p.s. lokalizacja oczywiscie nie twoja a moja...ale ogolnie widac co i jak :)

herakles
11-09-2013, 08:12
Panowie, nie nabijajcie się:-)
Każdy skutek ma przyczynę. Raczej w naszej części kosmosu nic się nie zadziało istotnego w przeciągu ostatnich milionów jak nie miliardów lat. Tak więc nawet te drobne odchylenia kąta, które podajecie i które dla odległości ziemia-słońce oznaczałyby setki tysięcy km różnicy, wynikają z błędów pomiaru, drbonych ruchów obiektów teoretycznie trwale związanych z gruntem itp.

Oj jak strasznie się mylisz! Choćby nachylenie ekliptyki, albo odległość księżyca, albo wędrujący biegun północny.....

Herbatniczek
11-09-2013, 08:55
Oj jak strasznie się mylisz! Choćby nachylenie ekliptyki, albo odległość księżyca, albo wędrujący biegun północny.....

to akurat nie jest problemem...ja policzylem pozycje wedlug : http://www.nrel.gov/docs/fy08osti/34302.pdf
i sa male szanse aby blad przekroczyl 1procent

ja stwaiam na :blad pomiaru i mozliwe w sumie ze ruchy budynku.
W jakiej godzinie byl pomiar i jak zrobiony ? no i ile lat ma budynek ?

no i na koniec najwazniejsze : po co sie martwisz 2-ma stopniami ? :D

gentoonx
11-09-2013, 09:06
z obliiczen dla dnia 10 wrzesnia o 12 w poludnie kat padania na dach pochylony 45stopni i umieszczony na poludnie wychodzi dla kilku lat taki kat
2009 10.522
2010 10.541
2011 10.557
2012 10.501
2013 10.520
zatem roznice minimalne......musi cos z budynkiem ale mozliwe tez ze z pomiarem czasu :) jesli walniesz sie o 10 minut to wynik bedzie taki
2009 8.034
2010 8.053
2011 8.068
2012 8.014
2013 8.032

p.s. lokalizacja oczywiscie nie twoja a moja...ale ogolnie widac co i jak :)

rozbieżność dotyczy 3 września , a nie października, to spora różnica na bank nie w 10 minut

a skoro nawet to błąd człowieka to efekt kosmiczny, skoro "życie" to w/g naukowców kosmiczny fenomen :)

Herbatniczek
11-09-2013, 09:40
nie kapuje wypowiedzi.
chciales powiedziec ze nie pomilil sie o 10 minut ? czy ze w innej dacie 10 minut bedzie dawalo inny blad ?

HenoK
11-09-2013, 10:31
Co do nachylenia paneli do słońca to widzę pewną wręcz zdumiewającą dla mnie różnicę . W tamtym roku 3 września o godz 16 00 kąt padania do tego roku tej samej daty i godziny jest inny . Różnica jest olbrzymia wręcz kolosalna bo jest to ponad 2 stopnie odchylenia na plus . W związku ze panele mam zamontowane sztywno [ pomiar promieni słonecznych poprzez rurkę ] o błędzie z mojej strony nie ma mowy .
Nie bierze się to przypadkiem z tego, że rok gwiazdowy (http://pl.wikipedia.org/wiki/Rok_gwiazdowy) nie jest równy 365 dni (czy w roku przestępnym 366 dni), tylko ok. 365.25636 dni ?

Herbatniczek
11-09-2013, 10:43
w algorytmie ktory wzialem nie jest to liczone z takim uproszczeniem...jest liczona dokladna pozycja. zatem nie z tego :D

zeby nie bylo pdaje kat dla 3-go wrzesnia godz 16

2009 48.578
2010 48.560
2011 48.539
2012 48.605
2013 48.585

roznice ponizej 0.1 stopnia

a ponizej dla 16:10
2009 51.057
2010 51.038
2011 51.017
2012 51.085
2013 51.064

p.s czas bez zmian na letni i zimowy czyli w czasie zimowym :D

p.s.2 gdyby byly az takie roznice (2 stopnie to duzo) to zegary sloneczne nie mialy by zadnego sensu a potrafia (z uwzglednieniem poprawki na date) pokazywac czas +/- 5min a nawet lepiej.

Wezyr
11-09-2013, 17:57
Czym prędzej pomierzyłem poziomicą mój domeczek i pion jest zachowany , sprawdziłem czy czasami nie osiada jednak kostka jest w tym samym miejscu wiec nie osiada . Możliwe że ślad słoneczny na ścianie był sprawdzony właśnie z kilkunastominutowym opóźnieniem , jednak teraz już tego nie sprawdzę . Zwiększyłem kąt nachylenia paneli i teraz jest podobny do pochylenia kolektora powietrznego . Mam trochę czasu więc zaprezentuję wam pompę na 12 V firmy FOTTON którą własnie otrzymałem - 311 zł z przesyłką . Długość to ok 11 cm , wysokość ok 8,5 cm czyli maleństwo ceramiczne magnesy i praca przez 24 godz na dobę . Start już od 2 - 3 W - praca 8 - 24 V . U mnie będzie pracowała przy cyrkulacji ciepłej wody jednak może pracować z ogrzewaniem podłogowym i aplikacjami solarnymi do 110 C potem się wyłączy , przepływ ok 11 litrów na minutę w zależności od zasilania . Od razu co mnie zirytowało to brak zabezpieczenia przed odwrotnym podłączeniem + - i pisze że jak źle podłączę to ulegnie uszkodzeniu - moim zdaniem powinni to rozwiązać np diodą i po sprawie . Pompa może być zasilana bezpośrednio z paneli na 12 V bez sterownika - widno pracuje ciemno staje . U mnie będzie pracowała ok 12 godz dziennie sterowana zegarem i z akumulatora ładowanego dwoma panelami 50 W razem 100 W na godz pod warunkiem dobrego nasłonecznienia
3 zdjęcia dla porównania wielkości całego urządzenia , pudełko zapałek , zawór 0,5 cala z śrubunkiem , zakupiona pompa .Maszynę zamontuje i uruchomię do dwóch tygodni bo pierw muszę położyć ok 10 m rury miedzianej .
Odległość do kuchni ok 10 m , ubikacja po drodze , odległość do łazienki ok 9 m - stąd cyrkulacja . Rura zostanie wpięta zaraz przy dolocie ciepłej wody do wanny , jednak woda cyrkulować będzie ok 20 m w koło . Dorzuciłem jeszcze zdjęcie mojego puszkowca po pełnym roku użytkowania .

Herbatniczek
11-09-2013, 20:22
pomka zacna. tez sie do niej przymierzam do zasilania kaskady w ogrodzie. Widze ze ja podlaczyles do paneli zatem daj znac o wynikach....czyli np w jakim dniu o jakiej godzinie, ale przy bezchmurnym niebie zaczela pracowac. Podaj wtedy tez orientacje paneli, ich typ i twoja lokalizacje....policze chetnie od jakiego naslonecznienia staruje :D
W srodku toto ma jakis uklad elektroniczny i jestem ciekaw czy ma jakowes mppt. Dody zabezpieczajacej nie powinno byc bo przy takich malych mocach powstana niepotrzebne straty. Lepiej uwazac jak podlaczyc i to chyba jest dobre rozwiazanie bo ja pewnie bym ta diode chcial wylutowac a gwarancja wtedy idzie w diably.

Wezyr
13-09-2013, 13:02
Ta pompka w moim konkretnym przypadku nie pracuje bezpośrednio z paneli tylko z akumulatora 12 V i jest sterowana czasowo [ czas pracy w ciągu 24 godz to połowa z tego ] Na razie nie zależy mi na oszczędzaniu energii elektrycznej bo teraz mam jej nadmiar . Skuteczność paneli oceniam 70 - 80 % - nie mam MPPT czyli 70 W . Przy największym obciążeniu [ wszystko włączone pobieram z akumulatora prąd ok 2,3 A 13 V = 30 W ] . Drugi panel po to żeby nie zabrakło mocy do ładowania akumulatora w zimowe dni .Chcąc sterować pompkę bezpośrednio z paneli [ np zrzut gorącego glikolu do wężownicy ] panel powinien być mniejszy np 20 - 30 W [ słabe światło nie pracuje , pada słońce pompka rusza , słońce za chmurami pompka staje itd . Moja tymczasowa konfiguracja 2 razy żarówka LED 12 V 3 W . wentylator ok 6-10 W plus ta pompka od 3 - 10 W .Teraz gdybym coś budował remontował to całe oświetlenie domu na 12 V [ byłoby za darmo i to już wiem ]

Herbatniczek
13-09-2013, 16:08
...pada słońce pompka rusza , słońce za chmurami pompka staje itd .....
ponieważ ja chcę do kaskady to zależy mi aby było : dzień się rozpoczyna pompka rusza, dzień się kończy pompka staje....zatem muszę mieć nadmiar mocy...ale w sumie to chyba niewiele bo rozproszonego promieniowania nie jest wcale tak mało. U mnie pompka ma ruszyć w dzień pochmurny np 10-go maja o godz 09:00 :)
Nadmiary energii pochłonę potem w reszcie instalacji, albo po prostu je zignoruję.
Według moich wstępnych obliczeń wychodzi, że panel 60-100W powinien załatwić sprawę a przecież kosztuje w granicach 200-300PLN więc to nie problem.
GRATULUJĘ eksperymentów ! u mnie to strasznie jakoś wolno idzie....ciągle brak czasu. Zaczynam podziwiać ludzi, którzy umieją pogodzić pracę z "uszlachetnianiem domu" :D
Gratuluję też zdrowego podejścia do fotowoltaiki ! to jest dobry kierunek ! w niemczech prąd kosztuje ponad 2 razy tyle co u nas i za parę lat ceny na 100% sie wyrównają :D

nydar
04-10-2013, 20:04
Będę budował tej zimy prototyp kolektora płaskiego.Był bym wdzięczny za uwagi.
Kolektor zbudowany będzie ze szkła gr.10mm. Wymiary 1000mm x 500mm.Po obwodzie szyb wykonane są otwory fi 10mm co 150mm. Miedzy szybami w obrębie otworów zostanie umieszczona uszczelka gumowa z EPDM o gr.5mm. Uszczelka stworzy między szybami przestrzeń o objętości 1800cm3.
Szyby i uszczelka będą skręcone śrubami M8. Zestaw od otoczenia będzie oddzielony szybą 4-5mm i dystansową uszczelką. Z drugiej strony i po bokach izolacja. Odbiór ciepłej cieczy,bo ona będzie nośnikiem energii odbywać się będzie przez dwa otwory fi 20 usytuowane po przekątnej zestawu. Dołem zasilanie.Górą odbiór.Ciecz będzie koloru czarnego,nieprzezroczysta.
Kolektor ma pracować w układzie grawitacyjnym i współpracować ze zbiornikiem płaszczowym. Płaszcz bezciśnieniowy,zbiornik -zasobnik ciepłej wody,ciśnieniowy.
Z góry dziękuję za konstruktywne uwagi.

jasiek71
04-10-2013, 20:11
a nie lepiej wykorzystać zwykły pakiet szybowy ...?
wystarczy wkleić tylko rurki po przekątnej i przylepić jakąś izolację od spodu ...

jasiek71
04-10-2013, 20:15
mam jeszcze inny pomysł...
można samemu posklejać taki pakiet zwykłym klejem do wklejania szyb samochodowych a tą na spodzie zrobić z czarnego lacobel-u...

muszę sprawdzić czy "czarna "woda się naprawdę grzeje...
do zabarwienia to pewnie jakiś barwnik spożywczy ...

nydar
04-10-2013, 20:41
Rurki to powierzchnia średnicy rurek x długość .Tafla szyby to powierzchnia tafli.Barwnikiem ma być bejca wodna dla wody. 1m2 takiego kolektora to 1m2 emisji słonecznego ciepła. Mój dachowiec to 40m2. Z tego 9 m2 to radiator .Z tego rurki to 3,2m2.

jasiek71
04-10-2013, 21:31
Rurki to powierzchnia średnicy rurek x długość .Tafla szyby to powierzchnia tafli.Barwnikiem ma być bejca wodna dla wody. 1m2 takiego kolektora to 1m2 emisji słonecznego ciepła. Mój dachowiec to 40m2. Z tego 9 m2 to radiator .Z tego rurki to 3,2m2.
a ta bejca to pochłonie całe promieniowanie ...???

nydar
04-10-2013, 22:02
Nie wiem.Taka jest idea.Warstwa 5mm powinna zatrzymać promieniowanie.Jak będzie za mało to może 10mm. Może jaka folia odblaskowa z tyłu. Prototypa to będzie.Małe to tanio kombinować można.Jak wyjdzie to na działce wodę będzie latem grzało.A ciut większe za turbodoładowanie mojego dachowca będzie robiło . No i marcowe i październikowe słońce efektywniej wykorzysta.Może nawet i zimowe. Rzadkie,ale zawsze coś.

piori
05-10-2013, 07:28
@nydar, jak zacząłem czytać o czarnej cieczy to pierwsze skojarzenie - przepracowany olej silnikowy z diesla :p Nie myślałeś o tym? Plus taki, że odporne na mróz. Tylko do układu z CWU trochę nie bardzo w razie rozszczelnienia wymiennika...

DEZET
05-10-2013, 09:14
Lacobel się nie nadaje- można stosować tylko wewnątrz i to po prostu szkło lakierowane- pod wpływem temperatury lakier się złuszczy- może nie od razu, ale na pewno szybko.
Pomysł z pakietem i wklejenie rurek dolotu i wylotu cieczy wydaje mi się dobry. Olej będzie za gęsty- grawitacja nie pociągnie.

nydar
05-10-2013, 10:12
Jasiek. DEZET. Zwykły pakiet szybowy,nie wiem czy wytrzyma. Będę miał jednak 2m słupa wody.Stąd pomysł aby to skręcić na uszczelce z gumy EPDM. No a klej do szyb samochodowych ,jak piszesz ,to dobry pomysł. Temperaturowo powinien wytrzymać bo uszczelki w autach też nagrzewają się latem do wysokich temperatur.Na szyby będzie nacisk 720kg. Sporo.

DEZET
05-10-2013, 17:10
"Nie widzę" tych wierconych szyb wytrzymujących ciśnienie. Lepiej to między 2 płaskowniki ścisnąć: płaskownik- cienka uszczelka-szyba- uszczelka główna- szyba- cienka uszczelka- płaskownik.

nydar
05-10-2013, 19:12
Koleżka miał akwarium 100cm wysokie z szyby 10mm. Nie zalało sąsiadów. Ja spodziewam się słupa wody 200cm. Dlatego dałem śruby poprzez EPDM. Chodzi raczej o różnice temp. Od -25 do + 80oC. Rozstaw śrub co 15cm w dwóch taflach 10mm szyb to to samo co grube płaskowniki. W razie czego dał bym raczej kątowniki.

jasiek71
05-10-2013, 20:23
coraz większe "schody" widzę dla tego rozwiązania, ja jednak dalej będę obstawiał na układ typowo powietrzny do wspomagania CO ...:)

nydar
05-10-2013, 21:07
Jest jedna przewaga wodnego nad powietrznym. Można wodne zakumulować na potem.:)
Jest jedna przewaga powietrznego nad wodnym. Jest mniej skomplikowany.
Należy rozpatrywać co się chce.Ja chcę w okresach przejściowych mieć CO i CWU za fri. Okresy z chmurami na trzy ,cztery dni nie będą groźne. Ale dochodzi koszt bufora.Coś za coś.

DEZET
06-10-2013, 10:01
Ciekawe ile kosztuje wiercenie otworów w szkle i czas tego wiercenia? Koszt szyby 10mm to też gruba kasa i... ciężar. Poza tym kątowniki/ płaskowniki zabezpieczają też szybę przed uszkodzeniem w trakcie i po montażu.

nydar
06-10-2013, 13:16
To co mam się powalić na plecach i omiatać wzrokiem sufit? Kasa.Kasa. Dzisiaj za darmo to w pysk można tylko dostać. Wszystko kosztuje,to i szyba musi.Rurki miedziane i radiator jest za darmo?

ps.A co cię interesuje czas wiercenia? Podpowiedz coś jak masz jakie pomysły.

gentoonx
06-10-2013, 14:09
...Dzisiaj za darmo to w pysk można tylko dostać. ....

Oj, i z tym też może być ciężko :lol:

herakles
06-10-2013, 17:51
Wiesz, można też kupić miedź i samemu kable do instalacji zrobić.

Przyjrzyj się cenom paneli. Potem zrób kalkulacje jak wygląda cena twoich paneli.

DEZET
06-10-2013, 17:53
Proponuję takie rozwiązanie:
http://i44.tinypic.com/2qixmb8.jpg
Kątownik na dole od razu może być mocowanie do podłoża. Płaskownik z góry jak dźwignia "zamykająca" pakiet.

nydar
06-10-2013, 18:48
Pomysł przedni.W moim przypadku d...pa bo dziurki już wycięte. Ale przy ,,dorosłym" kolektorze należy to poważnie rozważyć.Z tym że ,,dorosły " ma mieć wymiar 2000 x 1000 ,więc w osi muszą być dziurki ,ale po obwodzie nie koniecznie.Trzeba by policzyć pod względem kosztów.

DEZET
06-10-2013, 18:56
Robiłbym tą "obudowę" z aluminium, bo lubię ten wdzięczny materiał ;) Na duży panel pewnie by się w 100zł zamknął- alu to jakieś 20 parę zł /kg. Za stal taniej, ale trzeba malować, alu może być surowe.

jasiek71
06-10-2013, 19:07
Pomysł przedni.W moim przypadku d...pa bo dziurki już wycięte. Ale przy ,,dorosłym" kolektorze należy to poważnie rozważyć.Z tym że ,,dorosły " ma mieć wymiar 2000 x 1000 ,więc w osi muszą być dziurki ,ale po obwodzie nie koniecznie.Trzeba by policzyć pod względem kosztów.
tu setka , tam setka ...
a ile wyjdzie w całości ...?
gotowca można kupić za 812zł ( pierwszy lepszy...)
http://allegro.pl/kolektor-sloneczny-plaski-fpc1200a-lvs-polska-i3571765911.html
jak dla mnie budowa cieczowego samemu to porażka , co innego powietrzny w postaci dachu z wymiennikiem zrobionym z dużej chłodnicy samochodowej i odpowiedniego wentylatora...
w tym przypadku można wycisnąć znacznie więcej kwh za podobną kasę ...:)

DEZET
06-10-2013, 19:26
tu setka , tam setka ...
a ile wyjdzie w całości ...?
gotowca można kupić za 812zł ( pierwszy lepszy...)
http://allegro.pl/kolektor-sloneczny-plaski-fpc1200a-lvs-polska-i3571765911.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fkolek tor-sloneczny-plaski-fpc1200a-lvs-polska-i3571765911.html)
jak dla mnie budowa cieczowego samemu to porażka , co innego powietrzny w postaci dachu z wymiennikiem zrobionym z dużej chłodnicy samochodowej i odpowiedniego wentylatora...
w tym przypadku można wycisnąć znacznie więcej kwh za podobną kasę ...:)

Tu masz rację, ale nydar robi coś... odmiennie- ciekaw jestem co z tego wyjdzie. I chyba nie o koszty mu chodzi ;)

jasiek71
06-10-2013, 19:33
Tu masz rację, ale nydar robi coś... odmiennie- ciekaw jestem co z tego wyjdzie. I chyba nie o koszty mu chodzi ;)
sam jak znajdę trochę wolnego czasu to skleję sobie szyby i sklecę jakiś prosty układ grawitacyjny na podwórku co by sprawdzić dla samego sprawdzenia ...:)

ravbc
06-10-2013, 19:39
A czy ta "dolna" szyba to musi być ze szkła? Nie taniej (i prościej) było by tam wsadzić czarną blachę?

nydar
06-10-2013, 19:56
Tu masz rację, ale nydar robi coś... odmiennie- ciekaw jestem co z tego wyjdzie. I chyba nie o koszty mu chodzi ;)

Otóż to .Chodzi raczej o sprawdzenie uzysku z m2. Tradycyjny kolektor to radiator i rurki. Radiator to jednak straty.A tu 100% powierzchni to ,,rurki". Co do kosztów,to porównywalne z kupnym ( 1m2 szyby 10mm to 170PLN). Dwie szyby to kolektor + uszczelka i kilka śrubek M8. Jak go na południowej ścianie powiesisz to wieczny dopóki kto kamieniem nie pizgnie. Tradycyjny ile wytrzyma 10? 15lat?

nydar
06-10-2013, 20:00
A czy ta "dolna" szyba to musi być ze szkła? Nie taniej (i prościej) było by tam wsadzić czarną blachę?

Też tak kombinowałem ale stanęło na szybie .Tak naprawdę to diabli wiedzą dla czego.Przeważyła długowieczność chyba.

DEZET
06-10-2013, 20:27
Tradycyjny też wytrzyma do czasu otrzymania kamienia w szybę, bo co się zepsuje: rurka miedziana, czy radiator? Wymiana szyby i dalej działa, a tu jak szybę kto stłucze to czynnik wycieka i... brudzi elewację ;)

Herbatniczek
07-10-2013, 07:59
Chcesz zatem sprawdzić tą ciecz jako absorber....pochwal się zatem co to będzie za ciecz.
Osiągi zapewne od tego będą zależeć.

Wezyr
07-10-2013, 13:51
Żeby nie wpaść w niepotrzebne koszty proponuje zakupić stary zespół szyb połączonych [ np od starego okna plastikowego ] . Przewiercić otwór na górze i dole w łączniku szyb po przekątnej , wkleić plastykowy zawór , wpuścić czarny czynnik absorbujący . Gdyby ciekło na około dać szeroką uszczelkę gumową i skręcić jakimiś kątownikami . Koszt wykonania nie powinien przekroczyć marnej stówy , a doświadczenia są bezcenne . Tak czy siak od spodu trzeba będzie dać jakieś twarde ocieplenie z 3 cm np przykleić do tylnej szyby i dopiero zastosować kątowniki aluminiowe np 4 - 6 cm na 2 cm [ schowa się zespół szyb , ocieplenie i będzie dobre mocowanie ] Myślę że 2 - 3 cm między szybami na ciemny płyn niezamarzający to max

nydar
07-10-2013, 18:44
Kolektor przewidziany jest do pracy od kwietnia do października.Optuję raczej za wodą zabarwioną na czarno. Kolektor na cały sezon wymagał by już glikolu i barwnika na alkoholu. ,,Dorosły " kolektor będzie zamontowany na elewacji południowej ściany ,więc musi być dizajnerski .Nakrętki na śruby łączące tafle szyb przewiduję kołpakowe ze stali KO. Pakiet odbierający ciepło od tyłu będzie wyposażony w izolację z twardej wełny mineralnej i folii aluminiowej. Od góry zamontowana będzie szyba thermofloat. Szyba taka wpuszcza krótkofalowe promieniowanie słoneczne .Na skutek podgrzania pakietu powstaje promieniowanie długo falowe którego ta szyba nie wypuści.Taka swoista pułapka .

karolek75
08-10-2013, 12:49
JEsli ma byc na elewacji poludniowej, domyslam sie ze pionowy. Dlaczego wiec nie caloroczny ?

herakles
08-10-2013, 13:53
To że ma być dizajnerski to do mnie trafia. Ale czemu czarna ta ciecz, czemu płaskie, może rury? No i może nie woda zabarwiona, ale coś gęstrzego i do tego bąbelki w środku. No i czemu czarna? Może inne kolory. A może takie rury jedna zielona druga czerwona z jakimś kisielem w środku i bąbelkami lecącymi do góry. I tak w ogóle to wiem że brzmi to trochę jakbym se jaja robił, ale piszę w 100% serio. W każdym razie taki disajnerski solar czarny być nie może!!!

nydar
08-10-2013, 16:59
Oczywiście że może być całoroczny. Model przewiduje jedynie jako sezonowy. Chciałbym na nim przetestować zwłaszcza ciecz.Dobrać tak mieszankę aby była optymalna. Chodzi mi o pochłanianie energii słonecznej. Nie wykluczam innego koloru.Wszystko zależy od uzyskanej emisyjności.Wysoki współczynnik powoduje dobre pochłanianie ale i dobre oddawanie na zewnątrz. Trzeba to wyważyć.Rurki raczej wykluczam.Ideą było wyeliminowanie radiatora. Ciecz ma być medium pochłaniającym energię słoneczną bezpośrednio .
Dziś powstała uszczelka z gumy EPDM gr.5mm.
Macie pomysły jak podłączyć w tak ograniczonej przestrzeni zasilanie i powrót.W przeciwległych rogach szyby tylniej zrobione są dwa otwory fi 20.Trzeba to połączyć z króćcami wlotowym i wylotowym .Mechaniczne połączenie gwintowane czy raczej wklejenie.Musiał by być klej wodoodporny łączący szkło z metalem wytrzymały dla temp.100oC.

DEZET
08-10-2013, 17:38
Optuję za mocowaniem gwintowanym w otworach zasilania i powrotu.Uszczelnienie ew. silikonem do wysokich temperatur ( w sklepach z częściami samochodowymi). Może tu coś znajdziesz: mossexpress.pl
Herakles- gęstą ciecz może nie "pociągnąć" grawitacja... ale sam pomysł z kolorowymi cieczami fajny. Cena szklanej rury może być... zaskakująca :eek:
Sorki, że ja tak stale o kasie, ale na próbę to musi być w miarę tanio... chyba, że ktoś ma za dużo $ ;)

nydar
08-10-2013, 18:23
Myślisz o wklejeniu w otwór szyby króćca?

kolektor1
08-10-2013, 19:41
Podpowiedz coś jak masz jakie pomysły.
A zastanawiałeś się ile płynu wejdzie w taki kolektor gdzie jego wymiary mają 200X100X1 cm? Mnie wychodzi 20 litrów a to wydaje mi się jest zbyt duzo.

nydar
08-10-2013, 20:32
Przestrzeń między szybami będzie limitowała uszczelka .A uszczelka ma 5mm. Warstwa wody będzie też miała 5mm na lekkim minusie.Myślę,że tu będzie ważna powierzchnia czynna wymiany ciepła między cieczą a słońcem.Tak więc będzie to warstwa wody o pojemności 10L na powierzchni 2m2.Nie wdając sie w straty ,odbicia itp. W słoneczny dzień przy operacji słońca na poziomie 900W/m2, Teoretycznie taki kolektor powinien podgrzać 38Lwody o 40oC w ciagu godziny.Oczywiście bez uwzględnienia strat.Nie jestem w stanie oszacować jakie one będą.Wydaje mi się jednak że to są obiecujące liczby.

herakles
08-10-2013, 22:23
Ideą było wyeliminowanie radiatora.

Uważasz, że znajdziesz ciecz lepszą niż czarny chrom?

nydar
08-10-2013, 23:33
Woda?Może nie lepsza ale i nie gorsza.

herakles
09-10-2013, 00:11
Ale woda ma potężną emisyjność.

HenoK
09-10-2013, 06:44
ale sam pomysł z kolorowymi cieczami fajny.
Ma już swoje lata :

Z olbrzymiej masy płynnej wyciąga gotowe belki, tafle, kliny, zworniki, odlane, a raczej ulane według danego architektonicznego planu. Cały szklany parterowy dom, ze ścianami ściśle dopasowanymi z belek, które się składa na wieniec, a spaja w ciągu godziny, Z podłogą, sufitem i dachem z tafel - oddaje nabywcy gotowe. W domach tego typu, wiejskich, czyli jak się dawniej mówiło, chłopskich, nie ma pieców. Gorąca woda w zimie idzie dokoła ścian, wewnątrz belek, obiegając każdy pokój. Pod sufitem pracują szklane wentylatory normujące pożądane ciepło i wprowadzające do wnętrza zawsze świeże powietrze.
...
Tymi samymi wewnętrznymi rurami idzie w lecie woda zimna obiegająca każdy pokój. Woda ochładza ściany, wskutek czego jest w takim domku podczas największego upału jak w bakińskiej naszej piwnicy, tylko bez jej zgnilizny i odoru. Taż wodą zmywa się stale szklane podłogi, ściany i sufity, szerząc chłód i czystość. Nawet nie wymaga ci to żadnej pracy specjalnej, gdyż rury odprowadzające zużytą wodę i wszelką nieczystość uchodzą do szklanych kloak, wkopanych opodal w ziemię.
:)

firewall
09-10-2013, 07:02
Jak ktoś potrzebuje obliczyć położenie słońca w danym dniu to może korzystać z tego źródła: http://blog.kubiczek.eu/2008/11/kalkulator-polozenia-slonca/

nydar
09-10-2013, 17:27
Woda ma potężną emisyjność.Fakt. Dlatego kolektor przykryty będzie nie zwykłą szybą a termofloat.

herakles
09-10-2013, 18:27
Nie widzę w internecie NIC oprócz ulotek reklamowych, które mówią tylko u współczynniku przewodzenia a o emisyjności nic konkretnego.

Myślę, że czarny chrom będzie 10-20 razy lepszy!

nydar
09-10-2013, 19:43
A te 10-20 razy lepszy to ile twoim zdaniem lepiej z m2. Ile W/h uzyska więcej kolektor z czarnym chromem niż bez niego?

herakles
09-10-2013, 19:59
Załóżmy że kolektor będzie miał 80st celciusza. Sam policz ile ciepła "wypromieniuje" z czarnego chromu i wody.

Z wody będzie leciało tak
T=80*C~=350K
Stała Stefana Bolcmana x=0,000000057 W/m2/K4

Z m2 wody wypromieniuje x*T^4=0,000000057 *350*350*350*350=> 855W
Oj sorki, razy 0,98 838W
Z czarnego chromu jakieś 80W

No i jest 10 razy mniej.....

Oczywiście nie wiem co to za cudo ta szyba ale podejrzewam, że dobra jest tylko w przewodzeniu, a w emisji lipa.

nydar
09-10-2013, 21:34
Nie do końca bym się zgodził.Bo zakładając w lecie ,że nagle słońce przykryją chmury to temp nieboskłonu ma wtedy ok. +10oC,więc promieniowanie nieboskłonu wyniesie 0,0000000567 x 283x283x283x283= 363W/m2/h. Czyli na początku mamy 855W/m2/h -363W/m2/h=492W/m2/h. Słońce zachodzi ,więc przez jakiś czas spada temp w kolektorze.Tracimy część ciepła skumulowanego w wodzie .Temperatura spada i emisja ustaje.Ale co jest jak świeci słońce .Muszę znaleźć współczynniki dla szkła.

nydar
12-10-2013, 20:38
Herakles. Kierując się twoja logika,że straty to 838W/m2/h, asfalt na szosie nie nagrzał by się do 40oC w lecie,mimo przewodnictwa w dół.Tym bardziej mój dach kryty papą osiągający 80oC,dający w lecie przeszło tonę wody o temp.40oC Mimo że papa ma współczynnik emisyjności bliski 1.Nie sądzisz,że te czarne chromy czy termofloaty to takie czary mary dla maluczkich?Węża ogrodowego jak zostawię na trawniku,a jest jasnozielony,w lecie poparzy .Tak nagrzeje się w nim woda.
Chyba że zajmujesz się zawodowo sprzedażą kolektorów fabrycznych,co zmienia percepcję postrzegania rzeczywistości.

DEZET
13-10-2013, 09:17
Właśnie- ciekawa sprawa z tą papą. Mam okazję obserwować poddasze dachu pokrytego warstwą papy grubości ok. 4-5cm. Grzeje pod spodem jak głupia;)

nydar
13-10-2013, 11:15
To zamów u producenta arkusz styropianu 3m x 1m x 15cm. Zrób w nim rowki,wciśnij pexa ,zalep jakim tynkiem czy betonem i przymocuj od spodu do tego dachu.Kolektor słoneczny że hej.

DEZET
13-10-2013, 17:19
:rolleyes:

nydar
13-10-2013, 19:19
Proszę bardzo:)

herakles
13-10-2013, 21:54
Herakles. Kierując się twoja logika,że straty to 838W/m2/h, asfalt na szosie nie nagrzał by się do 40oC w lecie,mimo przewodnictwa w dół.Tym bardziej mój dach kryty papą osiągający 80oC,dający w lecie przeszło tonę wody o temp.40oC Mimo że papa ma współczynnik emisyjności bliski 1.Nie sądzisz,że te czarne chromy czy termofloaty to takie czary mary dla maluczkich?Węża ogrodowego jak zostawię na trawniku,a jest jasnozielony,w lecie poparzy .Tak nagrzeje się w nim woda.
Chyba że zajmujesz się zawodowo sprzedażą kolektorów fabrycznych,co zmienia percepcję postrzegania rzeczywistości.

właśnie dlatego woda na słońcu się nie zagotuje a dach z papy nie nagrzeje się do temperatury zapłonu.

poza tym ja liczyłem dla 80*C z ty piszesz o 40. Przy zależnościach w czwartej potędze to dość spora różnica.

nydar
16-10-2013, 20:11
Myślę,że jednak nie jest tak źle. Mam dachowca krytego papą ze sprawnością 37-40%. Kolektory płaskie kryte szybą z powłokami anty emisyjnymi ok.60% i to przy małej różnicy temp. między czynnikiem a otoczeniem. Mój dachowiec kryty papą w lecie nagrzewa się nawet do 82oC. Wiatr po nim hula.Nie mogę go przykryć szkłem bo papę i styropian szlag by trafił.Uważam ,że czarny chrom to jednak chwyt marketingowy. Gdyby emisja była na poziomie 838W/m2 to nie podgrzał bym z 1m2 papowego dachowca 14L /h wody z 20oC do 40oC przy temp.dachu 82oC.

nydar
16-10-2013, 21:47
Ale kolego kszhu. My tu o czym innym.

niktspecjalny
17-10-2013, 07:56
Ale kolego kszhu. My tu o czym innym.
A niby o czym???

ravbc
17-10-2013, 09:11
Jeśli dobrze zrozumiałem, to nydar nie twierdzi, że czarny chrom jest gorszy niż podają, tylko że papa na dachu jest lepsza niż to herakles sugerował - co prawda względem czarnej wody, ale to "prawie bez znaczenia"...

ravbc
17-10-2013, 12:14
kszhu: co innego twierdzić, ze czarny chrom nie ma parametrów jakie podają, a co innego, że jego użycie w tym zastosowaniu jest niezbędnie konieczne. Natomiast faktem jest, że czarny chrom da największe zyski. Tylko to znowu wcale nie znaczy, że to jedyny możliwy do zastosowania materiał...

Ja wiem, że fajnie jest mieć najlepsze możliwe rozwiązanie. Zwłaszcza jak się za nie płaci. Wtedy marketing robi dużo, żeby pokazać jak bardzo to rozwiązanie jest najlepsze.Tylko że w wielu wątkach na tym forum udowadniano, że można zrobić rozwiązania znacznie tańsze, które swoje niedoskonoałości wzgledem "przemysłowych" nadrabiają ceną, bo pozwalają za te same pieniądze mieć więcej.

PS. Żeby nie było że bronię nydar-a: IMHO on czasami (często?) też przesadza w drugą stronę, ale prawda jest niestety taka, że obecnie niemal każdy przemysł to głównie marketing, a nie przemyślana technologia...

herakles
17-10-2013, 13:44
Czarny chrom to substancja o bardzo dużym współczynniku absorpcji i bardzo małym współczynniku emisyjności, a do tego w miarę tania. Dlatego jest powszechnie stosowana w panelach. Marketing czasami jest dorobiony do fizyki, zdarza się chociaż rzadko, z reguły jest na odwrót.

ravbc
17-10-2013, 14:03
Czarny chrom jest fajny. Tyle że nie całkiem trywialny do osiągnięcia "w domu". Więc nie taki znowu tani... To raz. A dwa: mówimy tu o czymś co ma być zbudowane właśnie w domu. Jeśli będzie "gorsze niż fabryczne", ale za to sporo tańsze, to w efekcie końcowym może być jednak lepsze... No ale fakt, z czarnym chromem było by jeszcze lepsze. Tyle że droższe... ;)

herakles
17-10-2013, 14:17
Ale te panele są na takim stopniu zaawansowania produkcyjnego, że z czarnym chromem są tańsze niż je sam zrobisz z grzejnika pomalowanego na czarno.

ravbc
17-10-2013, 15:30
Ja ich robić nie zamierzam. ;) Ale są tu tacy co kombinują z konstrukcją inną niż taką jak ta reklamowana. Może ta i jest najlepsza, ale na pewno nie dlatego że fabryczna, ani nawet nie dlatego, że czarny chrom zawiera... A poza tym: kto bogatemu zabroni babrać się z bejcowaną wodą za szybką? ;)

herakles
17-10-2013, 17:11
kto bogatemu zabroni babrać się z bejcowaną wodą za szybką? ;)

Tudzież czarnym mazidłem lepiącym się do wszystkiego jak jasna cholera, coby pomalować stary grzejnik...

Ale on nie wie, więc może coś przy okazji odkryje i dostanie za to nobla....

nydar
17-10-2013, 17:40
,,Uważam,że czarny chrom to jednak chwyt marketingowy".
Uważam tak,ponieważ nie widzę sensu w stosowaniu takich selektywnych powłok w kolektorach słonecznych( mam prawo tak uważać).Powłoki selektywne powodują,że temperatura stagnacji,czyli stan kiedy energia przyjęta przez absorber równoważy energię wyemitowaną poza układ zbliża się już do 200oC. To wymaga stosowania w instalacjach systemów zabezpieczających przed przegrzaniem. W moim papowym dachowcu temperatura równowagi to 82oC. Mogę latem jechać na długi urlop i mięć w d...ie problem z przegrzaniem. A problem z przegrzaniem jest bo w instalacjach glikolowych następuje rozpad na płyn i żel zatykający rurki.
Przy powłokach selektywnych instalacja musi być wykonana z droższych materiałów,podczas gdy kolektory bez absorberów selektywnych mogą mieć instalację z taniego pexa.
Dla instalacji z kolektorami selektywnymi musi być automatyka ,stąd byle instalacja to 10kPLN. Dla instalacji bez absorberów selektywnych cała automatyka to on/off dla instalacji pompowej,lub całkowity brak automatyki dla układu grawitacyjnego.
Przekłada się ten czarny chrom pośrednio na cenę. Z jednej strony 10kPLN z drugiej strony poniżej 1kPLN + wolna sobota .
W tym sensie czarny chrom to zabieg marketingowy. Wymusza temperatury których nie potrzebujemy i jednocześnie wymusza instalację i automatykę do zabezpieczenia przed tymi temperaturami.Dajemy coś żeby było lepiej i system ochrony przed tym lepszym. Przecież to zaprzecza zdrowemu rozsądkowi.

nydar
17-10-2013, 19:43
Zgadzam się.Ale wszyscy mają południowe ściany (tam też można).
Jesteśmy w wątku o solarach tymi ręcami.
Tak dla przypomnienia.

herakles
17-10-2013, 20:11
Jak policzyłeś te 200st?

ravbc
18-10-2013, 08:27
Samochód czy dach to jednak nie solar choć się nagrzewa od słońca.
Tak dla przypomnienia.

Ale jak zacznie odbierać energię uzyskaną przez samochód, to już będzie w zasadzie pełnoprawny solar... ;) Aczkolwiek przyznaję, że zrobienie solara z samochodu zasługiwało by na co najmniej jedną nagrodę Nobla... ;)

kolektor1
18-10-2013, 10:29
,,Uważam,że czarny chrom to jednak chwyt marketingowy".
A ja uważam, że nie. Absorber to "serce kolektora" praktycznie decydujące o wszystkim, o całej instalacji i jej sprawności , uzysku. Jeżeli to swoiste serce jest do kitu to jaki jest sens budowania zdrowego organizmu opartego na kiepskim sercu.


Uważam tak,ponieważ nie widzę sensu w stosowaniu takich selektywnych powłok w kolektorach słonecznych( mam prawo tak uważać).Powłoki selektywne powodują,że temperatura stagnacji,czyli stan kiedy energia przyjęta przez absorber równoważy energię wyemitowaną poza układ zbliża się już do 200oC. To wymaga stosowania w instalacjach systemów zabezpieczających przed przegrzaniem.
Również w tym miejscu się nie zgodzę z Toba. Toż to właśnie jest zaletą stosowanie materiałów w kolektorach gdzie właśnie ta temp. stagnacji jest tak duża i dąży się do tego aby była jeszcze większa, jak np. w próżniówkach. Bo im jest ona większa tym lepiej kolektor daje sobie radę w trudniejszych warunkach. A przecież do tego wszyscy dążą, nawet ci co sami budują kolektory. Co do zabezpieczeń to też się nie zgodzę. Można samą instalację wykonać nie co inaczej, pisałem o tym tu:
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?215309-Nowa-zasada-działania-systemów-solarnych
Jeszcze na razie nie znalazł się nikt, kto znalazł by wadę zastosowania takiego systemu, mało tego można również wykonać go na alu-pexie. I jest tańszy niż w "klasycznej" wersji.

,,
W moim papowym dachowcu temperatura równowagi to 82oC. Mogę latem jechać na długi urlop i mięć w d...ie problem z przegrzaniem. A problem z przegrzaniem jest bo w instalacjach glikolowych następuje rozpad na płyn i żel zatykający rurki.
Przy powłokach selektywnych instalacja musi być wykonana z droższych materiałów,podczas gdy kolektory bez absorberów selektywnych mogą mieć instalację z taniego pexa.
Dla instalacji z kolektorami selektywnymi musi być automatyka ,stąd byle instalacja to 10kPLN. Dla instalacji bez absorberów selektywnych cała automatyka to on/off dla instalacji pompowej,lub całkowity brak automatyki dla układu grawitacyjnego.
To wszystko co powyżej jest opisane w linku, mało tego spróbuj znaleźć choć jeden problem przy zastosowaniu takiej instalacji, prócz zastosowania grawitacji.

,,
Przekłada się ten czarny chrom pośrednio na cenę. Z jednej strony 10kPLN z drugiej strony poniżej 1kPLN + wolna sobota .
No dobra, a czy zmienił byś swoje stanowisko o do kosztów jeżeli jeden absorber na porządnym chromie kosztował by Cię 500zł?

,,
W tym sensie czarny chrom to zabieg marketingowy. Wymusza temperatury których nie potrzebujemy i jednocześnie wymusza instalację i automatykę do zabezpieczenia przed tymi temperaturami.Dajemy coś żeby było lepiej i system ochrony przed tym lepszym. Przecież to zaprzecza zdrowemu rozsądkowi.
Po przeczytaniu linku dalej tak twierdzisz?

herakles
18-10-2013, 11:07
Ja cię, ale bomba!!! Jak zachowa się wysoce selektywna powłoka pozostawiona na słońcu bez płynu? Rozgrzeje się jak jasna cholera. Zapali się coś od tego tylko. To już lepiej żeby się woda zagotowała. To raz. Dwa to nie widze sensu robienia kolektorów nie budując czegoś gdzie nadmiar ciepła można schować, jadąc nawet na 2 mies urlop :D. To dwa. A trzy jest taki patencik, że robi się odosobniony układ solarny grawitacyjny. Czyli tak, bierzesz bojler płaszczowy (takie galmety 140l na przykład), musi on być wyżej niż solar. Teraz solar grawitacyjnie łączysz z jego płaszczem. Koniec końców woda w układzie otwartym grawitacyjnie transportuje ciepełko do bojlera(samo się robi). Teraz w bojlerku masz termostacik i jak się zrobi gorąco to włącza się pompa co pompuje wodę gorącą do piwnicy, a co w piwnicy z nią zrobisz, to już inny temat. To trzy. Zabezpieczeniem jest dość spora ilość wody do wygotowania, do tego układ jest otwarty, tani.

przybyl
18-10-2013, 11:14
Coś tak czuje że powtórzę się z pytaniem, jeżeli tak to przepraszam.
Czy zasadne jest zrobienie kolektora powietrznego, wykorzystującego strumień powietrza z pod blacho-dachówki ( dach skierowany na południowy wschód ), skierowanym na wymiennik powietrze – woda. Czyli układ taki jak w wątku jaśkowe "wynalazki"
Z tym że z pewną modyfikacją, mianowicie chciałbym również obłożyć blachą południowo zachodnia – szczytowa ścianę domu ( jakieś panele w kolorze ceglanym, lub brązowym ) i na szczycie ściany zamontować drugą czerpanie doprowadzającą powietrze do wymiennika. Oczywiście ścian ta byłaby izolowana wełną.
Swoja drogą zastanawiam się czy wymiennikiem ciepła w taki układzie musi być odpowiednie przerobiona i obudowana chłodnica samochodową, czy można też zastosować jakiś gotowy element. np: nagrzewnice wodne kanałowe ?

kolektor1
18-10-2013, 11:46
Ja cię, ale bomba!!! Jak zachowa się wysoce selektywna powłoka pozostawiona na słońcu bez płynu? Rozgrzeje się jak jasna cholera. Zapali się coś od tego tylko. To już lepiej żeby się woda zagotowała.
To Cię nie co zaskoczę. Otóż trzeba wiedzieć co to ta powłoka. Otóż jak sama nazwa wskazuje jest to metal w czystej postaci a że czarny to jest to jego odmiana alotropowa. Pod nim jest warstwa „technicznego” niklu a całość jest na blaszce miedzianej. Tu zadam pytanie: co się może stać z metalem, który rozgrzeje się do temp. jak w przypadku kolektorów do 220 stopni max. Odpowiem, nic. To jedno.
Drugie:


To raz. Dwa to nie widzę sensu robienia kolektorów nie budując czegoś gdzie nadmiar ciepła można schować, jadąc nawet na 2 mies urlop :D
Zauważ pewną subtelną różnicę w systemie AQUA-STEP. Ten system nie buduje się po to aby to nie chodziło ale po to aby zabezpieczyć bez żadnych kosztów instalację przed przypadkami które jej grożą. Zwróć uwagę, Ze jeżeli zbudujesz instalację tak samo działającą ale o wiele tańszą to będzie ona już z tego powodu lepsza, mniej kłopotliwa.


A trzy jest taki patencik, że robi się odosobniony układ solarny grawitacyjny.
Mówisz tu o szczególnym przypadku, ale w 99% nie do wykonania. Ten system też nie wszędzie można wykonać i trzeba wykonać „klasyczny”, nie upieram się. Ale gdzie to można wykonać to dla czego go nie zastosować?
Pozdrawiam.

nydar
18-10-2013, 17:48
,, Po przeczytaniu linku dalej tak twierdzisz?" Oczywiście,że dalej tak twierdzę.Sam to potwierdziłeś tym linkiem.
Jest genialne,proste rozwiązanie,którego i tak nikt oprócz pasjonatów nie stosuje.Było by stosowane ,nie było by tej dyskusji.Nie wymyślono chyba bardziej prostego i skutecznego systemu dla kolektorów pędzonych pompą.Dlaczego się go nie stosuje? Bo czarny chrom generuje zyski dla producenta a koszty dla klienta.Bo czarny chrom generuje koszty serwisu i interes się kręci.
W moim przypadku niestety nie do zastosowania bo wybrałem grawitację zamiast pompki(mówię o szklanym kolektorze).Dlatego dla mnie ważne jest aby absorpcja/emisja nie były tak dramatycznie różne,bo dla mnie priorytetem jest aby nigdy nic się nie zagotowało.A to pozwoli na zero automatyki.Nawet on/of zbędny.Przez to układ banalnie tani i niezawodny i zero serwisu.
ps. Szczerze gratuluję że to przedstawiłeś

jasiek71
18-10-2013, 19:15
Coś tak czuje że powtórzę się z pytaniem, jeżeli tak to przepraszam.
Czy zasadne jest zrobienie kolektora powietrznego, wykorzystującego strumień powietrza z pod blacho-dachówki ( dach skierowany na południowy wschód ), skierowanym na wymiennik powietrze – woda. Czyli układ taki jak w wątku jaśkowe "wynalazki"
Z tym że z pewną modyfikacją, mianowicie chciałbym również obłożyć blachą południowo zachodnia – szczytowa ścianę domu ( jakieś panele w kolorze ceglanym, lub brązowym ) i na szczycie ściany zamontować drugą czerpanie doprowadzającą powietrze do wymiennika. Oczywiście ścian ta byłaby izolowana wełną.
Swoja drogą zastanawiam się czy wymiennikiem ciepła w taki układzie musi być odpowiednie przerobiona i obudowana chłodnica samochodową, czy można też zastosować jakiś gotowy element. np: nagrzewnice wodne kanałowe ?
pamiętaj tylko aby ten wymiennik znajdował się możliwie blisko czerpni, na długim kanale są dość znaczne straty ...

jeżeli dostaniesz tanio nagrzewnicę kanałową to przecież nic nie stoi na przeszkodzie aby zastosować, ważne aby powierzchnia wymiany była jak największa a opory małe ...

przybyl
18-10-2013, 21:57
Zastanawia mnie kwestia zintegrowania obu czerpni, no bo czerpnie z pod połaci najefektywniej jest umieścić na środku połaci, natomiast czerpnia ze ściany powinna być umieszczona na szczycie tejże ściany, czyli defakto tam gdzie schodzą się połacie dachowe. W moim przypadku oznacza to 6 metrów odległości pomiędzy czerpniami . Czy połączyć je po prostu jakimś trójnikiem na środku tej odległości i tam od razu upchnąć wymiennik ( może być ciasno i ciężki dostęp potem do tego ) . Pyzatym czerpnie będą podawały powietrze o różnej temperaturze ( zależnie od pory roku i pory dnia) co zrobić z tym fantem?

Pomysł na nagrzewnice wynika z poszukiwań jakiś wymienników na allegro. Tylko nie wiem czy typowa nagrzewnica kanałów nie ma przypadkiem za małej powierzchni wymiany.
Swoją drogą ciekawe wymienniki powietrze – woda pojawiły się również w wątku o GWC.
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85/page7

herakles
19-10-2013, 08:02
To Cię nie co zaskoczę. Otóż trzeba wiedzieć co to ta powłoka. Otóż jak sama nazwa wskazuje jest to metal w czystej postaci a że czarny to jest to jego odmiana alotropowa. Pod nim jest warstwa „technicznego” niklu a całość jest na blaszce miedzianej. Tu zadam pytanie: co się może stać z metalem, który rozgrzeje się do temp. jak w przypadku kolektorów do 220 stopni max. Odpowiem, nic. To jedno.
Drugie:

Zauważ pewną subtelną różnicę w systemie AQUA-STEP. Ten system nie buduje się po to aby to nie chodziło ale po to aby zabezpieczyć bez żadnych kosztów instalację przed przypadkami które jej grożą. Zwróć uwagę, Ze jeżeli zbudujesz instalację tak samo działającą ale o wiele tańszą to będzie ona już z tego powodu lepsza, mniej kłopotliwa.

Mówisz tu o szczególnym przypadku, ale w 99% nie do wykonania. Ten system też nie wszędzie można wykonać i trzeba wykonać „klasyczny”, nie upieram się. Ale gdzie to można wykonać to dla czego go nie zastosować?
Pozdrawiam.

220*C to metalowi nie zaszkodzi(no może cyna popłynie) ale wokół tego metalu jest dużo innych rzeczy, które się od tego po prostu zapalą. Skąd te 220? W taki lipcowy dzień powłoka selektywna, taka jak czarny chrom może się nagrzać do 370*C. Czy to 220 czy 370 pokaż mi typa co by chciał to mieć na dachu, mając tego świadomość! Coś ty tu uprawiasz chyba jakiś marketing, prawda? Jakiś szalony system pro pożarowy sprzedajesz.

nydar
19-10-2013, 12:14
To ma do siebie powierzchnia selektywna ,że jak nie odbierasz ciepła to nagrzewa się i topi cynę.
P = T/64,5 do potęgi czwartej . Jak podstawisz dane to ciało doskonale czarne nagrzeje się przy 900W/m2 do ok.77oC. Ale to jest wtedy kiedy współczynnik absorpcji /emisji =1. Zabawa zaczyna się kiedy a/e jest np .10 .Absorbuje dużo a emituje prawie nic. Stąd tak wysokie temperatury .
Dlatego też nikt nie pokrywa elewacji materiałami selektywnymi bo by się chałupa zjarała.
Mój dach nagrzewa się do max.82oC,co oznacza że ,,e" jest ciut niższe od ,,a".

Juzef
19-10-2013, 22:24
Pochwalę się moim wyrobem solarnym. Nic wyszukanego, ot kolektory z paneli grzejnikowych, ale działa. "Prace koncepcyjne" zacząłem prawie rok temu, po czym wystartowałem na wiosnę z właściwą robotą, ale zeszło mi z uruchomieniem aż do września.
http://wstaw.org/m/2013/10/19/kolektory_jpg_300x300_q85.jpg (http://wstaw.org/h/0450d493db6/)
Powierzchnia 2m2 grzeje baniak 300L. Niestety moment uruchomienia instalacji na początku września dziwnym trafem zbiegł się z nagłym ochłodzeniem i zachmurzeniem, a potem zdarzały się co prawda dni słoneczne, ale z temp. powietrza do 15-20st.C.

W takich warunkach kolektory podgrzewały górną połowę zbiornika o 25-30st. w ciągu dnia. Górną połowę, dlatego że współwykonawca omyłkowo podpiął solary pod górną wężownicę. W takiej konfiguracji podziałało to dwa tygodnie. Max. co wyciągnęło to 58st.C w baniaku, ale startując od ok. 30st. z dnia poprzedniego.
Po wpięciu solarów w dolną wężownicę, cały baniak 300L nagrzewa się przy słonecznym październikowym dniu o 20st. czyli od temperatury kranówy (18-20) do ok. 40st.

Technologia nie miała na celu zaimponować. Ot chciałem grzać wodę taniej, bo dotąd hajcowało się prądem. Koszty 1m2 kolektora to 180zł za grzejnik (pewnie dałoby się taniej poszukawszy jakichś uszkodzonych albo po znajomości od Heńka szwagra, ale wziąłem po prostu z alledrogo), szyba okienna z odzysku, pudło z desek z palet pozyskanych za grosze + tył z płyty paździerzowej z odzysku, garść wkrętów, puszka fabry, tuba silikonu, kawał wełny mineralnej - razem w granicach 250zł, może 300zł gdybym musiał kupić deski.

Trochę rozminąłem się z sezonem największego nasłonecznienia, ale i tak jest ekstra. Musiałem przy okazji położyć całą nową instalację ciepłej wody i to mnie głównie opóźniło, bo bez pociągniętych rur kolektory nie miały racji bytu. Ale potem w końcu pierwsza kąpiel w wodzie nagrzanej li tylko słońcem... bezcenne :)

DEZET
20-10-2013, 09:02
Juzef- super, mnie się podoba. Tanio, działa i właśnie o to chodzi ;)

karolek75
20-10-2013, 09:21
Juzef- super, mnie się podoba. Tanio, działa i właśnie o to chodzi ;)

I bez czarnego chromu > czytaj bez drogiej automatyki :yes::yes::yes:
Zaczynam zalowac ze nie bede mial plaskigo dachu. Bym zawisl obok tych paneli jakby moja lepsza polowa zobaczyla taki cos na dachowce lub scianie :D

nydar
20-10-2013, 09:40
A że można za 1kPLN to wiemy. Nie wiemy tylko dlaczego chcemy za 10kPLN. Czyżby to wina lepszych połówek?

karolek75
20-10-2013, 12:42
A kto chce za 10k ? Ja obserwuje twoje działania i moze ta czesc nydarowych instalacji tez skopiuje. Designerska szyba brzmi niezle :)

DEZET
20-10-2013, 15:05
Właśnie karolek75- dlaczego miałbyś zawisnąć obok samoróbki? Bo brzydsza? Dołożysz kolejne 1000zł na "upiększenie", a połówce powiesz, że zaoszczędzone na cwu pieniążki (nie na samoróbce) przeznaczy na fajne buty lub kosmetyki. Dalej będzie to 8000 taniej i bez... chromu;)

karolek75
21-10-2013, 05:42
Zle mnie zrozumieliscie :) Samorobka jest w planach, ale najprostsze rozwiazanie odpada - mowie o tych panelach Juzefa. Dlatego z nadzieja patrza na bardziej szklane pomysly.

Ostatecznie powiesze te buty albo bilet do spa obok upiekszonych paneli Juzefowych i moze "optyka widzenia swiata" sie zmieni :P

kolektor1
21-10-2013, 09:01
220*C to metalowi nie zaszkodzi(no może cyna popłynie) ale wokół tego metalu jest dużo innych rzeczy, które się od tego po prostu zapalą.
Na ogół pod absorberem jest wełna mineralna a ona jest wytrzymała na duże temp. rama kolektora też w większości przypadków jest metalowa i nie straszna jej podwyższona temperatura. Wychodzę z założenia, że jak już coś samemu budować to robić to z trwałych materiałów. Kolektor ma służyć co najmniej paręnaście lat a nie ładnie wyglądać.
Ale to tylko mój pogląd. Wiem, to z doświadczenia bo mój pierwszy wykonany ok. 20 lat temu rozpadł się po trzech latach.


Skąd te 220? W taki lipcowy dzień powłoka selektywna, taka jak czarny chrom może się nagrzać do 370*C. Czy to 220 czy 370 pokaż mi typa co by chciał to mieć na dachu, mając tego świadomość!
A popatrz jak są budowane „fabryczne” i jakie osiągają wyniki. Wszyscy, którzy sobie założyli fabryczne wiedzą o tym bo to jest wyraźnie napisane na tabliczce znamionowej.


Coś ty tu uprawiasz chyba jakiś marketing, prawda? Jakiś szalony system pro pożarowy sprzedajesz.
Po co te spiskowe teorie, nic tu nie uprawiam a raczej o ile to możliwe wyjaśniam i tylko tyle.

kolektor1
22-10-2013, 14:40
. W słoneczny dzień przy operacji słońca na poziomie 900W/m2, Teoretycznie taki kolektor powinien podgrzać 38Lwody o 40oC w ciagu godziny.Oczywiście bez uwzględnienia strat.Nie jestem w stanie oszacować jakie one będą.Wydaje mi się jednak że to są obiecujące liczby.
Oj wydaje mi się, że zbyt optymistycznie zakładasz sprawność tego kolektora. Mnie wychodzi, że sprawność przy liczbach, które podałeś będzie na poziomie 97%.
I jest jeszcze jedna rzecz, która mnie nurtuje: czy szklany absorber zamkniesz w "pudle" z szybą z góry, czy pozostawisz na otwartym powietrzu?
pozdrawiam

nydar
22-10-2013, 16:19
Ale też pisałem że to jest teoretyczna ilość ciepła jaką z takiego kolektora przy określonym promieniowaniu można uzyskać minus straty. A straty są póki co niewiadomą. Przewiduję szybę osłonową,ale nie chcę też aby temp.stagnacji była wyższa od 100oC. Nie wiem ile zwykła szyba cofnie z powrotem długofalowego promieniowania emitowanego przez absorber. Można policzyć straty przez izolację, bo jest w funkcji grubości .Nawet strat przez konwekcję nie jestem w stanie określić,bo nie wiem do ilu stopni będzie się podgrzewała szyba osłonowa.Jest tak dużo zmiennych i niewiadomych ,że trudno coś określić konkretnie. Jednego jestem pewien. Sprawności na poziomie znacznie przekraczającym 40%.Przekonanie to wynika z faktu,że papowy dachowiec niczym nie osłonięty w najgorętszym okresie dnia ociera się o sprawność 40%

kolektor1
22-10-2013, 17:37
.Przekonanie to wynika z faktu,że papowy dachowiec niczym nie osłonięty w najgorętszym okresie dnia ociera się o sprawność 40%

Na jakiej podstawie tak sądzisz?

nydar
22-10-2013, 19:06
Na jakiej podstawie tak sądzisz?
Wynika to z przepływu wody w instalacji mierzonego licznikiem przepływu i temp.przed kolektorem i za kolektorem.W god. od 12-14-ej bywa,że w słoneczny bezchmurny dzień, 120L/h nagrzewa się o 25oC przy kolektorze o powierzchni 9m2 liczonej po radiatorze.

imrahil
22-10-2013, 19:32
A czy ktoś tutaj poza Wezyrem zrobił jakiś sensowny powietrzny?
Chodzi mi po głowie coś takiego sprzężone z WM i ładowanie tym w okresach słonecznych masy akumulacyjnej domu. SolarVenti trochę za drogie.
To musi być proste i skuteczne więc pewnie kawał blachy w czarnym chromie jako górna pokrywa pudła w którym znajdą się poziomo z lekkim skosem kanały - efekt Venturiego celem wymuszania/wspomagana przepływu.

Nie, ale też chciałbym coś takiego zrobić, konkretnie wstawić na czerpni rurowego GWC wentylacji mechanicznej w sierpniu, żeby przyspieszyć regenerację gruntu i tak aż do wiosny. Ale jeszcze nie mam pomysłu jakby to miało wyglądać. Przepływ powietrza przy WM jest spory.

kolektor1
22-10-2013, 19:49
Wynika to z przepływu wody w instalacji mierzonego licznikiem przepływu i temp.przed kolektorem i za kolektorem.W god. od 12-14-ej bywa,że w słoneczny bezchmurny dzień, .

Czy tą instalacją jak piszesz od 12 do 14 podgrzewałeś wodę czy powietrze?

nydar
22-10-2013, 20:26
To jest kolektor cieczowy.Medium jest woda.W godz.od 12-ej do 14-ej kolektor osiąga max.moc. 120L to jest ilość wody przepompowana w ciągu 1h

ravbc
22-10-2013, 20:38
Czyli czerpnia zewn. przez kolektor gdy temp. z kolektora > temp. z GWC.

A do takiej konstrukcji nie będziesz potrzebował przypadkiem rozrośniętej automatyki, której koszt zniweczy prawie całe zyski z takiego kolektora?

kolektor1
22-10-2013, 22:59
Szukam galwanizerni, która położyłaby czarny chrom na aluminium.
Na aluminium nie położą tego, tym bardziej, że najpierw trzeba najpierw położyć nikiel a dopiero na niego położyć chrom. Poza tym, wydaje mi się, że w Polsce, żadna galwanizernia nie ma tak dużych wanien galwanizerskich. Kiedyś była taka firma, APAREL oni kryli blaszki o wymiarach 1X2m. Ale to już historia.
Jeżeli już, to skroją jak za zboże. lepiej jest taki absorber wykonać z pasków.

To jest kolektor cieczowy.Medium jest woda.W godz.od 12-ej do 14-ej kolektor osiąga max.moc. 120L to jest ilość wody przepompowana w ciągu 1h
Pytam dla tego, że jeżeli faktycznie przez te 2 godziny delta była prawie nie zmienna na poziomie 25 stopni to faktycznie osiągnąłeś ok. 38% sprawności z tego kolektora. Wydawać by się mogło, że aż nieprawdopodobne. No ale jest tak faktycznie. Pytam również dla tego, że np. kolektor: http://www.solarenergy.ch/fileadmin/daten/reportInterface/kollektoren/factsheets/scf1482en.pdf
ma nie wiele więcej.

ravbc
23-10-2013, 08:15
Trójnik orłowy z klapą i siłownik to nie jest nic skomplikowanego ani kosztownego.

Nie wiem co dla Ciebie jest kosztowne albo skoplikowane, ale IMHO zyski z takiego kolektora powietrznego będą bardzo male (w stosunku do reku+GWC, bo to już zdaje się masz). To oczywiście oznacza, że samo zarobienie na koszt uruchomienia tego kolektora powietrznego będzie wyzwaniem. Co oczywiście wcale nie musi być powodem by z tego pomysłu rezygnować... ;)

nydar
23-10-2013, 20:06
,,Pytam również dla tego, że np. kolektor: http://www.solarenergy.ch/fileadmin/.../scf1482en.pdf
ma nie wiele więcej.''
Kolektor nie jest przykryty szybą bo skoro grzał się do max.82oC a podłożem jest izolacja nakrokwiowa ze styropianu,obawiałem się ze styropian po prostu może się stopić.Myślę też że do takich osiągów przyczyniło się posadowienie, ponieważ kolektor jest umieszczony centralnie na dachu i nawet przy wiatrach owiewany jest nie przez chłodne powietrze a nagrzane od otaczającej go połaci. Gdyby był osobnym elementem nie osiągnął by takiej sprawności.
Natomiast szklany ma być osobnym elementem narażonym na owiewanie wiatru,stąd konieczność jego przykrycia. To przykrycie jest ostatnim elementem do rozwiązania aby nie przekraczać temp.stagnacji na poziomie 100oC. Myślę o takim dobraniu przestrzeni między absorberem a szybą aby powstała konwekcja obniżająca temperaturę,albo o zastosowaniu grawitacyjnej wentylacji tej przestrzeni poprzez odpowiednio dobrane filtry na dole i u góry kolektora.
Orientujesz się może przy jakich temperaturach absorbera jego kolor nie ma znaczenia. Piszą,że przy niskich kolor jest nieistotny.Tylko co oznacza niskie ?Do 100oC są niskie ?Jeżeli nie znajdę takich informacji to pozostanie próbować aby to określić.
Pytam o to ponieważ szyba ma współczynnik emisji i absorbcji wysoki. Powłoki metaliczne,polerowane niskie współczynniki.Ciekawe co wyjdzie z układu szyba a płyn w kolorze srebrnym .Innymi słowy szyba absorbuje ale płyn słabo emituje.Chyba.

מרכבה
23-10-2013, 22:28
Szukam galwanizerni, która położyłaby czarny chrom na aluminium.
Panowie i Panie .
Farba matowa ciemny granat, wyniki osiągane ...
http://bambus.iel.waw.pl/pliki/ogolne/prace%20IEL/245/14.pdf
Tu pisze aż bije z tego, przy samodiełkach nie kombinuj
maluj farbą.
Szyby panowie odżelażione, poznać ... nie są na bokach zielone ... czy niebieskawe.
Więcej światła puszczają.

gentoonx
24-10-2013, 01:04
Tu pisze aż bije z tego, przy samodiełkach nie kombinuj
maluj farbą.


sorki Merkava ale mnie czasem krew zalewa..

ja wiem że uzależnienie od FM wymaga szybkości w pisaniu, bo dużo ciekawych tematów i do powiedzenia sporo, a wiadomości trzeba przyznać posiadasz wszelakie, ale to że "Polska język - trudna język" to trzeba się ćwiczyć i panować nad piórem - pisze to kura pazurem - pisze się jest napisane


do rzeczy teraz

po ile te szyby odżelazione? hartują je?

herakles
24-10-2013, 09:04
Czepiasz się, chop mundrze nopisoł! Toć Ci mundorści zbytnio wiele było, toć do pisania się przypierdniczasz!

nydar
24-10-2013, 18:01
Gdyby to napisał ktoś z nas to by co niektórzy zaczęli kąsać. http://bambus.iel.waw.pl/pliki/ogoln...IEL/245/14.pdf. A tak podparte autorytetem wrocławskiej uczelni i do tego dr przed nazwiskiem. No i w powietrznym stagnacji nie będzie to się nie zjara.

ewcorek
24-10-2013, 20:09
Witam

ostro śledzę wszystkie wpisy tu na tym forum, zachęcily mnie tez one do szukania rozwiazań w necie, w związku z tym że nie mam dachu z czarnej blachy, noszę się z zamiarem zrobienia kilku kolektorów powietrznych ( wielke dzieki dla Wezyra za natchnienie), umieszczeniu ich na dachu oraz podlączeniu do nagrzewnicy wodnej lamelowej( ktora zasilała by bufor) a wylotu powietrza z tej nagrzewnicy wprost do czerpni wm, tak żeby jak najwiecej wykorzystac z energii cieplnej.
Jakoś niechetny jestem kolektorom wodnym.
Widziałem w necie projekty i konstrukcje oparte zamiast puszek na siatce aluminiowej ( jako absorber), konkretnie trzy warstwy siatki z przestrzenia pomiedzy nimi ok 1 cm. Konstrukcja taka sama jak puszkowca, ale ponoć efektywniejsza, i ma mniejsze opory przeplywu. Rzuciłem się na projekt Wezyra, ale z braku materiału w dostatecznej ilości( puszek) szukałem czegos innego az znalazlem kolektor oparty na siatce aluminiowej.

dla zainteresowanych podaje linka do testu http://www.builditsolar.com/Experimental/PopCanVsScreen/PopCanVsScreen.htm

Szacun dla dzielących sie doświadczeniem : Adam MK, Wezyr , Jaśko

Wielkie dzieki od poczatkujacego.

DEZET
25-10-2013, 10:24
ewcorek- ciekawy pomysł - z tego co sobie przetłumaczyłem nawet nie jest tam siatka aluminiowa, ale z alu będzie tylko lepiej.
Nawet taką siatkę można bez problemu kupić:
Siatka cięto ciągniona aluminium 0,5X1000X2000-6/3X0,8 - 95zł.

ravbc
25-10-2013, 10:58
IMHO jeśli chcesz to teraz testować, to raczej bez szkła (czy innego przykrycia) z wierzchu nic z tego nie będzie...

ravbc
25-10-2013, 11:52
Jeśli działać ma tylko w słoneczne dni, to może nawet zimą da radę bez przykrycia. Ja jednak jakąś szybę z demobilu (skoro minimalizujemy koszt) bym na tę blachę położył.

nydar
25-10-2013, 15:02
Widziałem kiedyś wydaje się cwaną konstrukcję. Perforowana blacha gdzie poprzez perforację było zasysane powietrze,ale to służyło bardziej chłodzeniu .Może jakaś wariacja z takim rozwiązaniem.Przy takim rozwiązaniu cała powierzchnia ma podobną temperaturę,bez stref chłodniejszych i cieplejszych(większe straty).Z zasady,czym niższa temperatura,tym większa wydajność.

DEZET
25-10-2013, 17:57
Myślę, że lepiej będzie z szybą na wierzchu- nie będzie "zdmuchiwania" ciepła przez wiatr. Jako eksperyment możesz zrobić tak, jak ja w swoim powietrznym: zrobiłem obudowę na ramie z takiego starego rozkręcanego okna- szybę można otworzyć. W środku 2 fragmenty blachodachówki (czyli od razu pofalowane)- odległość między nimi chyba 2cm, z tyłu styro jako izolacja. Nie miałem czasu żeby sprawdzić jak działa z otwartą szybą, ale z zamkniętą było ciekawie. Koszt pojedynczej szyby nie jest jakiś porażający, chyba, że chcesz to wielkie robić.

nydar
25-10-2013, 19:49
Uuuuu.Ale pojechałeś.Te 2m2 to do czego przy nasłonecznieniu zimowym?Przy letnim to hmm. Jakbyś sobie jaja z tematu robił.Masz prawo .Wolny kraj.

nydar
25-10-2013, 20:18
Otóż to. Odebrałem to jako test.Stąd taka odpowiedź. Piszesz o sprawach o których nie masz pojęcia.Ale pisz .To lepsze od kabaretu.
Uważasz że twoja inteligencja przerasta to forum? Testujesz ludzi? Żałosne..

niktspecjalny
25-10-2013, 21:33
...Myślę, że lepiej będzie z szybą na wierzchu- nie będzie "zdmuchiwania" ciepła przez wiatr..........

To są twoje wariacje na ten temat????

Solar "tymi ręcami" robiony. (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?47476-Solar-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony/page87)


Trudno się Was czyta ale co Wy chcecie zrobić................rozumiem temat topiku ale Wy jakoś wykraczacie z tymi nowinkami za jego ramy.
:D

Nie lepiej kupić konkretny solar i złożyć go samemu niźli bawić się w jakieś bzdety???Szyby ,butle,farby itp.O co Wy walczycie???

nydar
25-10-2013, 21:42
Czego test ? Solara? Powietrznego?2m2.Energia przeniesiona zimą przez tą powierzchnię?Ty lubisz sobie jaja z ludzi robić.Co tym chcesz ogrzać zimą?Piszesz celowo bzdety by zdewaluować pomysły niezgodne z .......... i na końcu z PN,która nie jest obowiązująca.

ps. Co to jest znówj?

nydar
25-10-2013, 21:49
,,Nie lepiej kupić konkretny solar i złożyć go samemu niźli bawić się w jakieś bzdety???Szyby ,butle,farby itp.O co Wy walczycie???

O kilka kPLN? No i tymi ręcami.I mina teściowej bezcenna. A zawiść w oczach szwagra ?

nydar
25-10-2013, 22:18
Każdy test musi być podparty choćby rąbkiem wiedzy. No ale ciebie nie można podejrzewać o jej brak. Próbuj te 2m2 kolektora powietrznego .Jak dojdziesz,że warto na co najmniej nastu metrach to opisz . Albo jaśka się spytaj. On ma doświadczenie i wie jak to zrobić.

nydar
25-10-2013, 23:03
A widzisz .Nie jesteś pierwszym który próbuje.Wystarczy przejrzeć i coś tam z tej wiedzy zaczerpnąć.Ale masz rację.Zaczynaj od początku..Opisuj wrażenia.

niktspecjalny
25-10-2013, 23:06
,,Nie lepiej kupić konkretny solar i złożyć go samemu niźli bawić się w jakieś bzdety???Szyby ,butle,farby itp.O co Wy walczycie???

O kilka kPLN? No i tymi ręcami.I mina teściowej bezcenna. A zawiść w oczach szwagra ?

No to jak o to walczysz to walcz.

nydar
25-10-2013, 23:35
Nie jestem wojownikiem w sensie historycznym.Ale jak mam wydać na ekoenergię 10 lub 1 ,To optuję za 1.Na waciki starczy.
Przekonaj mnie że warto za 10-12kPLN a nie za 1kPLN..Musisz ciekawej argumentacji użyć.

ewcorek
26-10-2013, 08:00
ewcorek- ciekawy pomysł - z tego co sobie przetłumaczyłem nawet nie jest tam siatka aluminiowa, ale z alu będzie tylko lepiej.
Nawet taką siatkę można bez problemu kupić:
Siatka cięto ciągniona aluminium 0,5X1000X2000-6/3X0,8 - 95zł.

Siatke kupilem nawet w lepszej cenie ok 16 zl za metr, aluminiowa, choc pisali ze zwykla z wlokna tez stosowano i wyniki byly podobne. Dotego firerock welna mineralna z ekranem do kominkow 6 m2 ok 180 zl, poliweglan 3mm 600zl. Najpierw bede robil solar 6 m2 w scianie drewutni bedzie robil jako suszarka do drewna kominkowego, i jako prototyp. Mam tylko problem z umieszczenie wentylatora, i czy ma byc jeden czy 3. na razie zakupilem jeden o mocy ok 180 m3.
wymiary solara wys 2 m na 3 m, pewnie nienajlepsze ale tak pasuje dodatkowo plyta poliweglanu jest w takim wymiarze wiec wykorzystam cala. Dam siatki aluminiowej potrojna warstwe wiec wyjdzie 18m2 czyli ok 300 zl.
Jak juz pisalem mam dylemat z wentylatorem : nie wiem w jakiej konfiguracji to zrobic aby bylo najefektywniej. Ponizej obrazki.

malachio
26-10-2013, 08:46
Dam siatki aluminiowej potrojna warstwe wiec wyjdzie 18m2 czyli ok 300 zl.
Jak juz pisalem mam dylemat z wentylatorem : nie wiem w jakiej konfiguracji to zrobic aby bylo najefektywniej. Ponizej obrazki.

Witam mam takie pytanie, czy nie wystarczyła by jedna warstwa siatki i pod nią jakaś czarna pofalowana blacha (lub twoja wełna z ekranem), kolejne warstwy będą w dużej mierze zacienione, więc chyba tylko zwiększa się przestrzeń, oglądałem testy ale wszyscy startują od trzech warstw (może coś mnie ominęło).
A co do umieszczenia wentylatorów to może dwa wloty na dole po bokach i jeden centralny wywiew na górze, ale najlepiej to chyba 3/3 no i podgrzane powietrze musisz dostarczyć pod drewno (ewentualnie gdzieś w środek), wtedy dostarczanie powietrza do kolektora z góry (lub całkiem z zewnątrz).
Pozdrawiam.

ewcorek
26-10-2013, 09:26
Witam mam takie pytanie, czy nie wystarczyła by jedna warstwa siatki i pod nią jakaś czarna pofalowana blacha (lub twoja wełna z ekranem), kolejne warstwy będą w dużej mierze zacienione, więc chyba tylko zwiększa się przestrzeń, oglądałem testy ale wszyscy startują od trzech warstw (może coś mnie ominęło).
A co do umieszczenia wentylatorów to może dwa wloty na dole po bokach i jeden centralny wywiew na górze, ale najlepiej to chyba 3/3 no i podgrzane powietrze musisz dostarczyć pod drewno (ewentualnie gdzieś w środek), wtedy dostarczanie powietrza do kolektora z góry (lub całkiem z zewnątrz).
Pozdrawiam.


Widzialem ze robia alvo z dwoch ( najprosciej wystarczy owinac ramke naokolo) albo z trzech, gdzies widzialem ale nie moge znalezc ze po 3ciej warstwie screena dostaje sie na reflector 4% promieni slonecznych, zdania sa podzielone czy reflektor ma byc odbijajacy czy absorbujacy.
Mysle ze w ciagu tygodnia zbuduje to cos i bede sie mogl podzielic wynikami. o ile slonce pozwoli.
O odstarczeniu powietrza pod drewno juz myslalem, ale to dopiero jak oproznie drewutnie.

DEZET
26-10-2013, 09:31
To są twoje wariacje na ten temat????

Trudno się Was czyta ale co Wy chcecie zrobić................rozumiem temat topiku ale Wy jakoś wykraczacie z tymi nowinkami za jego ramy.
:D

Nie lepiej kupić konkretny solar i złożyć go samemu niźli bawić się w jakieś bzdety???Szyby ,butle,farby itp.O co Wy walczycie???

Dokładnie to są moje wariacje na temat. Ci co tu czytają, wiedzą o co chodzi, Tobie nie muszę opisywać, skoro nie rozumiesz intencji w tym temacie . No, ale trudno komuś z domem za 1mln tłumaczyć , że chce się zaoszczędzić "parę" złotych.
Poza krytykowaniem, masz coś konkretnego do powiedzenia?

ewcorek
26-10-2013, 09:36
Wg mnie po pierwsze bedzie cos tam taniej, nie wiadomo ile ale pewnie bedzie a po drugie satysfakcja z zrobienia samemu oraz zapewne bagaz doswiadczen na przyszlosc. Oczywiscie najlatwiej zamowic i kupic orginalny solar, ale to chyba nie w tym watku co?
Poza tym wydaje mi sie, oczywiscie tylko wydaje ze solar powietrzny jest trwalszy i mniej awaryjny od wodnego, moze tez mniej sprawny nie przecze, ale co moze mu sie stac oprocz tego ze padnie wentylator, wymiana 5 min i dziala dalej. A powietrznego u nas chyba gotowca nie kupisz??

DEZET
26-10-2013, 10:00
Dostaniesz! ;) Nawet bez potrzeby dostarczania prądu do wentylatorów:
http://eneox.pl/kolektor-powietrzny/
http://www.solarexpert.pl/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=131&category_id=43&option=com_virtuemart&Itemid=134&vmcchk=1&Itemid=134

Tylko te ceny... hmmm...

DEZET
26-10-2013, 10:04
A tu ciekawostka- warsztaty na ww temat: http://www.fablabt.org/sloneczny_kolektor_powietrzny/

ewcorek
26-10-2013, 22:36
Ja planuję podłączyć do WM to i wentylatora nie będzie.
Gotowce są do kupienia - SolarVenti i jego krajowy dystrybutor. Ceny przystępne.

solar venti ponad 2400zl za niecaly metr kw solara powietrznego, gdzie ta przystepna cena...
przy samorobce wychodzi 250 zl za metr kw, nawet gdyby wydajnosc sprawnosc byla 50% to i tak sie oplaca.
tez myslalem zeby ciagnal rekuperator, ale co latem ? poza tym nie wiem jakie temp wytrzyma reku,
najlepiej chyba jak went jest podpiety pod baterie sloneczna i pracuje wtedy kiedy jest slonce.

a sam wylot z solarow podprowadzic tylko do czerpni dosc blisko z mozliwosci przekierowania latem.

niktspecjalny
27-10-2013, 08:06
Dokładnie to są moje wariacje na temat. Ci co tu czytają, wiedzą o co chodzi, Tobie nie muszę opisywać, skoro nie rozumiesz intencji w tym temacie . No, ale trudno komuś z domem za 1mln tłumaczyć , że chce się zaoszczędzić "parę" złotych.
Poza krytykowaniem, masz coś konkretnego do powiedzenia?

Mam.Po pierwsze ,że komuś takiemu jak ty nie powinno się wytłuszczać pewnych cyfr byś nie używał takiego argumentum bo i po co i nie ładnie.:mad:.

No, ale trudno komuś z domem za 1mln tłumaczyć

To jest wycena Pana rzeczoznawcy z banku ze wszystkim nawet z dostępnością do tych elementów,czyli np atrakcyjnośc terenu.Na tą kwotę składają się te elementy a nie sam budynek.Poniał!!!mącisz ludziom w głowach i nic nie wiesz co to jest wycena.:mad:.Amen.

Teraz to co uważam i mam konkretnie coś zaznaczyć.Nie rajcuje mnie jakiś podrabiany chłam w moim domostwie typu butla szyba itp nawet gdybym miał nawet zaoszczędzić, bo zakładam i to drugie ,że w końcu i stracę choćby to było mało watrę ale stracę.To powinieneś zrozumieć.:yes::cool:.Podobają mi się w wątkach przykłady z samochodami.Mam samochód nie powiem jaki bo to wulgarnie wykorzystasz.:mad:.Wiesz dlaczego nie zakładam w nim gazu???Przecież mógłbym zaoszczędzić.Bo mi szkoda go.Moja pszczółka,nie potrzebuje tej oszczędności.Dlatego na dachu lub gdzie indziej nie wieszałbym żadnych nie sprawdzonych wynalazków .Bo mi szkoda i dachu i terenu w którym to straszydło miało by stanąć.Jeśli już...powtarzam jedli już.............zaoszczędziłbym tak ,że złożyłbym sam ale z elementów sprawdzonych.I na koniec.Napisz mi jak wyglądać ma sterownik do tego twojego ustrojstwa.Jak wyglądać ma instalacje do tego ustrojstwa.Jak będzie zabezpieczone to ustrojstwo np. przed wzrostem temp.(domyślam się ale zostawię to twojej samoocenie).Jaki będziesz miał serwis tego ustrojstwa???Bo skoro sam go wykonasz .to ustrojstwo to jakoś to będziesz musiał serwisować o konserwacji już nie wspomnę.Wystarczy????????????
Teraz słucham ciebie.Tylko bez niepotrzebnej demagogii.Jeśli nie rozumiesz tego znaczenia to powiem ,że zwrot dotyczy wszelkiej akcji obliczonej na łatwy poklask i schlebianie najniższym gustom SJP.

ravbc
27-10-2013, 10:33
kszhu: a nie szkoda robić całe hektary solarów i nie używać ich wtedy kiedy najwięcej mogą wyprodukować? Przecież takie podejście jeszcze bardziej ogranicza i tak już niewielką sensowność instalacji solarnej... Choć jak pisałem wcześniej, to jeszcze nie powód, żeby z tego rezygnować... ;)

Karlsen
27-10-2013, 10:42
Jak juz pisalem mam dylemat z wentylatorem : nie wiem w jakiej konfiguracji to zrobic aby bylo najefektywniej. Ponizej obrazki.
Moim zdaniem żadem z przedstawionych.
Układ, gdzie wlot i wylot będą dokładnie po przekątnej. Nie twórz układu, gdzie ciepłe powietrze będzie musiało podążać "w dół". Tutaj grawitacja będzie wspomagać przepływ, więc np. dolny lewy róg wlot, górny prawy wylot. Istnieje jeszcze układ "harfy", ale jest on bardziej pracochłonny.
Prędkość przepływu dobieramy w zależności od osiągniętej temperatury. Sterowanie wskazane, jednak w najprostszym (najtańszym) układzie wybieramy bezpieczny środek pomiędzy przepływem a efektywnością.

niktspecjalny
27-10-2013, 11:19
.....Istnieje jeszcze układ "harfy"............

A to jeśli mógłbyś bliżej o tej harfie?

ewcorek
27-10-2013, 12:34
Latem tego nie używasz!:-) Chyba, że na jaką chłodnicę do grzania CWU.
Generalnie to latem powinieneś przełączyć się na GWC i by-pass'em ominąć rekuperator.

no tak tez pisalem klika postow wczesniej, solarpowietrzny powietrze cieple doprowadzone do lamelwoej wodnej chlodnicy czy nagrzewnicy, a stamtad cieplo niewykorzystane bedzie szlo na czerpnie, wiec nic sie nie powinno zmarnowac.

niktspecjalny
27-10-2013, 12:52
no tak tez pisalem klika postow wczesniej, solarpowietrzny powietrze cieple doprowadzone do lamelwoej wodnej chlodnicy czy nagrzewnicy, a stamtad cieplo niewykorzystane bedzie szlo na czerpnie, wiec nic sie nie powinno zmarnowac.

Słodki Boże o czym ty piszesz?????????????

.powietrze cieple doprowadzone do lamelwoej wodnej chlodnicy............
Mus wytłumaczyć.Co to to.???????????????

nydar
27-10-2013, 13:00
no tak tez pisalem klika postow wczesniej, solarpowietrzny powietrze cieple doprowadzone do lamelwoej wodnej chlodnicy czy nagrzewnicy, a stamtad cieplo niewykorzystane bedzie szlo na czerpnie, wiec nic sie nie powinno zmarnowac.

A nie sądzisz że to jest komplikowanie układu Chcesz podgrzewać wodę. Nie będzie prościej podgrzewać w kolektorze wodnym na grawitacji np. Bez pompek,wentylatorów?

Karlsen
27-10-2013, 14:16
A to jeśli mógłbyś bliżej o tej harfie?

Solar w kształcie harfy. Kształt zbliżony do trójkąta równobocznego, którego najdłuższy bok zaczyna się na dole, a kończy na górze. Zastosowanie tego rodzaju kształtu "puszkowca" potęguje prędkość przepływu powietrza, ale konstrukcja jest trudniejsza w wykonaniu.
Jak znajdę linka, a spory czas temu to widziałem, to wrzucę.

specjalnynikt
27-10-2013, 14:17
You have been banned for the following reason:
Regulamin 2.4

Date the ban will be lifted: 27-11-2013, 14:00

Tam przynajmniej Pani pisała za co.

ewcorek
27-10-2013, 16:27
Słodki Boże o czym ty piszesz?????????????

Mus wytłumaczyć.Co to to.???????????????

patrz glikolowe gwc, klimakonwektor, taka jakby duza chlodnica samochodowa.

, ktos wyzej napisal czy nie lepiej wodny, no u mnie nie bo nie mam jak( grawitacyjnie) ,

mam glikolowy gwc zrobiony samemu dzieki poradom miedzy innymi Adama , swietnie sie sprawdza zima i latem tez choc schladzanie juz gorzej ale zawsze,
wiec wiem ze to dziala,
a taka hybryda kolektor powietrzny , -> lamelowa nagrzewnica wodna-> czerpnia reku bedzie dzialac

ewcorek
27-10-2013, 16:31
Solar w kształcie harfy. Kształt zbliżony do trójkąta równobocznego, którego najdłuższy bok zaczyna się na dole, a kończy na górze. Zastosowanie tego rodzaju kształtu "puszkowca" potęguje prędkość przepływu powietrza, ale konstrukcja jest trudniejsza w wykonaniu.
Jak znajdę linka, a spory czas temu to widziałem, to wrzucę.
byc moze przy puszkowcu to jest najlepsze rozwiazanie, przy siatkowcu, na hamerykanskich stronach pisza zeby wlot i wylot byly na srodku, odpowiednio na dole i gorze, razem z taka przeslonka ktora kieruje powietrze ku reflektorowi.

ewcorek
27-10-2013, 20:42
To nie hybryda a szereg. Ale i tak słabe rozwiązanie bo opory duże, wydajność w porównaniu z wodnym solarem słaba a na dodatek jeszcze musisz spiąć grzane wody z chłodzeniem powietrza do requ - jak przestaniesz grzać wodę bo nie będzie potrzeby albo będzie za ciepła to i tak ciepłego nie puścisz na WM.

z ta tesciowa to zalezy jaka kto ma, ja nie narzekam,
co do oporow, to chyba zalezy od srednicy kanalow, oraz konstrukcji wymiennika,
na WM powietrze oczywiscie szlo by tylko jesien zima wiosna, latem obrocenie kolanka i idzie w kosmos.
posiadam bufor co prawda tylko 500 l ale zawsze.
kusi mnie to cieple powietrze lecace do czerpni,
tak czy owak najpierw prototyp( suszarnia drewutni) i zobacze jak to wszystko smiga , jak potestuje i sie sprawdzi wiosna zrobie reszte

nydar
27-10-2013, 20:55
Solar tymi ręcami,moim zdaniem powinien charakteryzować się prostotą i niezawodnością. Zgodnie z zastrzeżeniami niktspecjalnego. Czyli innymi słowy ,prostota konstrukcji powinna rekompensować koszty lepszych materiałów ,brak elementów ruchomych itd. Dla naszego klimatu,ideałem jawi się kolektor na pionowej ścianie południowej pędzony grawitacją. Materiał na taki kolektor np ze stali kwasoodpornej dla medium jakim jest woda ma współczynnik korozji poniżej o,1 . Jest niezniszczalny. Taki kolektor nie wymaga konserwacji ani nadzoru. Grawitacja reguluje tempo wymiany ciepła.Taki sam współczynnik korozji ma szkło. Można zbudować kolektor na tych materiałach np.glikolowy i zapomnieć na długie lata że go mamy .Można i wodny tylko pamiętać należy o spuszczeniu wody na zimę.Taki kolektor z zasobnikiem i grzałką gwarantującą minimalną temperaturę,będzie na tyle niezawodny na ile będzie niezawodna grzałka,będąca najsłabszym elementem systemu. Konserwacja =0. Obsługa=0. No może grzałka kiedyś tam za ileś lat.

nydar
27-10-2013, 20:58
Kolektor powietrzny do suszenia drewna kominkowego to doskonały pomysł ale nie do grzania wody.

Karlsen
28-10-2013, 07:17
byc moze przy puszkowcu to jest najlepsze rozwiazanie, przy siatkowcu, na hamerykanskich stronach pisza zeby wlot i wylot byly na srodku, odpowiednio na dole i gorze, razem z taka przeslonka ktora kieruje powietrze ku reflektorowi.

Dokładnie, pisałem o puszkowcu. Był nawet ze zdjęciami opisany sposób nacinania denek puszek i łączenia ich w sposób "naprzemienny", aby powietrze turbulentnie poruszało się wewnątrz. Na hamerykańskiej stronie nie ma o tym mowy.
Cudze chwalicie, swego nie znacie.

DEZET
28-10-2013, 14:52
To są twoje wariacje na ten temat????

Trudno się Was czyta ale co Wy chcecie zrobić................rozumiem temat topiku ale Wy jakoś wykraczacie z tymi nowinkami za jego ramy.
:D

Nie lepiej kupić konkretny solar i złożyć go samemu niźli bawić się w jakieś bzdety???Szyby ,butle,farby itp.O co Wy walczycie???


Mam.Po pierwsze ,że komuś takiemu jak ty nie powinno się wytłuszczać pewnych cyfr byś nie używał takiego argumentum bo i po co i nie ładnie.:mad:.


To jest wycena Pana rzeczoznawcy z banku ze wszystkim nawet z dostępnością do tych elementów,czyli np atrakcyjnośc terenu.Na tą kwotę składają się te elementy a nie sam budynek.Poniał!!!mącisz ludziom w głowach i nic nie wiesz co to jest wycena.:mad:.Amen.

Teraz to co uważam i mam konkretnie coś zaznaczyć.Nie rajcuje mnie jakiś podrabiany chłam w moim domostwie typu butla szyba itp nawet gdybym miał nawet zaoszczędzić, bo zakładam i to drugie ,że w końcu i stracę choćby to było mało watrę ale stracę.To powinieneś zrozumieć.:yes::cool:.Podobają mi się w wątkach przykłady z samochodami.Mam samochód nie powiem jaki bo to wulgarnie wykorzystasz.:mad:.Wiesz dlaczego nie zakładam w nim gazu???Przecież mógłbym zaoszczędzić.Bo mi szkoda go.Moja pszczółka,nie potrzebuje tej oszczędności.Dlatego na dachu lub gdzie indziej nie wieszałbym żadnych nie sprawdzonych wynalazków .Bo mi szkoda i dachu i terenu w którym to straszydło miało by stanąć.Jeśli już...powtarzam jedli już.............zaoszczędziłbym tak ,że złożyłbym sam ale z elementów sprawdzonych.I na koniec.Napisz mi jak wyglądać ma sterownik do tego twojego ustrojstwa.Jak wyglądać ma instalacje do tego ustrojstwa.Jak będzie zabezpieczone to ustrojstwo np. przed wzrostem temp.(domyślam się ale zostawię to twojej samoocenie).Jaki będziesz miał serwis tego ustrojstwa???Bo skoro sam go wykonasz .to ustrojstwo to jakoś to będziesz musiał serwisować o konserwacji już nie wspomnę.Wystarczy????????????
Teraz słucham ciebie.Tylko bez niepotrzebnej demagogii.Jeśli nie rozumiesz tego znaczenia to powiem ,że zwrot dotyczy wszelkiej akcji obliczonej na łatwy poklask i schlebianie najniższym gustom SJP.

Gdyby wszyscy szli Twoim tokiem rozumowania, jeszcze długo siedzielibyśmy na drzewach. Słowo- TEST- czy naprawdę go nie rozumiesz?
Gdzieś tam na stronach innego wątku napisałeś- "mój dom kosztował 1mln". Czy to, to samo co wycena na 1mln?
Skoro twierdzisz, że lepiej kupić części do solara i złożyć go samemu, to skoro lubisz samochody, czemu nie kupisz sobie części i złożysz sam? Wg Ciebie to taniej wyjdzie.
Skoro coś sam zmontuję, to znaczy, że serwis tego przeze mnie wytworzonego urządzenia mam zlecić komuś innemu? O jakim serwisie w "puszkowcu" piszesz. Sterownik, np. taki jak opisał tu Wezyr, takie zasilanie. Jedyna rzecz mogąca się zepsuć to silnik- to skoro raz go zamontowałem -drugi raz nie mogę? Ktoś tu wcześniej pisał- 5 minut i wymieniony. Konserwacja szyby- płyn do szyb;) I tak można jeszcze długo.
Zastanawiam się po co w ogóle udzielasz się tutaj, skoro Twoje zdolności skończyły się pewnie na budowie karmników.
Kupić wszystko można, kto bogatemu zabroni? To wszystko tutaj, to luźne, czasem już w małej skali zrealizowane pomysły- zabronisz komuś myśleć inaczej niż Ty?
P.S. Kto to jest SJP i kogo tak nisko cenisz?
A skoro zwracasz uwagę, to "Ty", "Tobie", "Ciebie" z grzeczności wypada pisać z dużej litery, bo z małej jest lekceważeniem drugiej osoby.

mamut 74
28-10-2013, 16:32
Chciałbym kolektorem wyciągać maksymalne temperatury z minimalnej powierzchni. Mam na ścianie południowej z 10m2 sensownej powierzchni więc kolektory muszą być i sprawne i estetyczne. Od nich miałbym blisko do centrali WM.
Dziś na strychu (czarne, nie izolowane ceramiczne dachówki) miałem powyżej 30stC i pakowałem to do domu z wydajnością ponad 300m3/h. Wzrost temp. wewn. o 4stC. Niestety po zachodzie słońca spadek o 2stC bo akumulacji nie da się szybko zagrzać. Do rana spadnie o pozostałe 2stC jak nic ale gdybym grzał w ten sposób wcześniej i regularnie to dużo zyskam. Jeśli kolektory pozwolą słoneczną zimą ogrzewać takie m3 powietrza do temp. wyższej niż mieszkaniowa to ja nic więcej nie potrzebuję do ładowania mojej akumulacji.

jeżeli w ciągu dnia nikogo nie ma w domu to w kolektor pompuj powietrze z domu i z kolektora znowu do domu, wentylacja nie musi wtedy 'chodzić' bo po co?

ewcorek
28-10-2013, 19:28
Gdyby wszyscy szli Twoim tokiem rozumowania, jeszcze długo siedzielibyśmy na drzewach. Słowo- TEST- czy naprawdę go nie rozumiesz?
Gdzieś tam na stronach innego wątku napisałeś- "mój dom kosztował 1mln". Czy to, to samo co wycena na 1mln?
Skoro twierdzisz, że lepiej kupić części do solara i złożyć go samemu, to skoro lubisz samochody, czemu nie kupisz sobie części i złożysz sam? Wg Ciebie to taniej wyjdzie.
Skoro coś sam zmontuję, to znaczy, że serwis tego przeze mnie wytworzonego urządzenia mam zlecić komuś innemu? O jakim serwisie w "puszkowcu" piszesz. Sterownik, np. taki jak opisał tu Wezyr, takie zasilanie. Jedyna rzecz mogąca się zepsuć to silnik- to skoro raz go zamontowałem -drugi raz nie mogę? Ktoś tu wcześniej pisał- 5 minut i wymieniony. Konserwacja szyby- płyn do szyb;) I tak można jeszcze długo.
Zastanawiam się po co w ogóle udzielasz się tutaj, skoro Twoje zdolności skończyły się pewnie na budowie karmników.
Kupić wszystko można, kto bogatemu zabroni? To wszystko tutaj, to luźne, czasem już w małej skali zrealizowane pomysły- zabronisz komuś myśleć inaczej niż Ty?
P.S. Kto to jest SJP i kogo tak nisko cenisz?
A skoro zwracasz uwagę, to "Ty", "Tobie", "Ciebie" z grzeczności wypada pisać z dużej litery, bo z małej jest lekceważeniem drugiej osoby.

Zgadzam sie zupelnie,
Po to sie konstruuje tymi recami zeby uniknac drogich serwisantow, po to sie konstruuje tymi recami zeby jak cos padnie wiedziec jak i gdzie wymienic, osobiscie lubie kupic dobre gatunkowo materialy zamontowac samemu i tak suma sumarum zaoszczedzic, za gwc zaspiewano mi 10 tys, zrobilem sam za ok 3, brama wjazdowa na pilota ( same silowniki i sterowanie ) 3000, samemu 1800.
Nie zawsze sie to oplaca ,( kupno samochodu na czesci oczywiscie nie), ale solar powietrzny 6 mkw, 1500 zl( calosc plus wentylator, bateria sloneczna), vs solar powietrzny do kupienia solar wenti za 2000zl za mkw, lub nawet wodny plaski 2m kw ok 1000 zl( sam solar nie liczac pompek naczyn plynow sterownikow.
Kwestia kalkulacji,
Co do wygladu , a czym ustepuje solar Wezyra innym solarom?? Mnie sie osobiscie wydaje ze nawet jest ladniejszy.
Dodatkowo ilekroc Wezyr spojrzy na niego to powie sobie "Dalem rade" no to juz jest bezcenne...
Zdajac sie na fachowcow niestety zdajemy sie na to co im wygodnie, a sam nadzor czesto tez nie wystarcza, trza by patrzec na rece caly czas a to jest niemozliwe,
Ja tez sie zdawalem, Kominek pw Makroterm , porazka gdybym sam nie zmodyfikowal to zamaist ognia patrzylbym na smole ( coz zawierzylem fachwocowi)
bufor ciepla drogi a jakze 8 tys, co z tego 500 litrow za maly, przydalby sie wiekszy. To byly pomylki ktore na pewno zrobilem, dlaczego ano nie chcialo mi sie poszukac.

Teraz pierwsze kroki kieruje do tych co wiedza i cha sie to wiedza dzielic, nastepnie decyduje czy robie to sam czy z fachowcem, ale wtedy juz wiem gdzie patrzec mu na rece a gdzie odpuscic,
A jak slysze " panie zawsze tak robilem i nikt nie narzekal, a pan cos wymysla, to od razu fachowca splawiam.

Zainspirowany Wezyrem, bede robil powietrzny, ( bo chyba podolam) ciezej byloby z wodnym a tez bym chcial.
a to tez kwestia kalkulacji , nie pchac sie tam gdzie wiecej mozna zepsuc niz naprawic.

I jeszcze dygresyjka, fajnie sie tu czyta i dyskutuje, ale tych co chca doradzic bo cos zrobili i wiedza jest malo, tych co doradzaja bo im sie cos wydaje od groma.
I tym optymistycznym akcentem.... :)

jbloch
31-10-2013, 13:09
E tam wentylacja zawsze musi ,,chodzić'' nawet jak nikogo w domu nie ma .Ja się o tym przekonałem , jak na tydzień wyjechałem a wm była wyłączona , jak tylko otworzyłem drzwi to już się przekonałem że jednak wentylacja musi działać , nawet jak nikogo w domu nie ma .

nydar
31-10-2013, 14:06
Ten francuski inż. wymyślił rozwiązanie dobre dla francuskiego inwestora.Nie oznacza to,że to jest dobre dla polskiego.Wynika to chociażby z faktu,że inna ilość słońca jest zimą tam i u nas. Inne są temperatury zewnętrzne.Tam jest teraz +20oC a ja dzisiaj przed świtem skrobałem szyby.
Różne rozwiązania są dobre dla różnych szerokości geograficznych. Włoskie ronda i dachy pokryte są kolektorami PV podobnie jak po drugiej stronie Alp, niemieckie. Po niemieckiej stronie widać plantacje PV nawet na rozpadających się szopach,ale wiatraków jak na lekarstwo. Bliżej naszej granicy z kolei plantacje wiatraków.My mamy trochę pecha bo ani wiatru ani słońca kiedy go potrzeba to za dużo nie ma. Ale na skałach budować nie musimy tylko na piachu.W nim są możliwości naszej szerokości geograficznej

nydar
31-10-2013, 18:56
Skąd w tobie tyle agresji?
Ty coś napisałeś . Moje zdanie jest odmienne i je wyraziłem.
Ważne jest,kiedy to słońce świeci. Zimą w Polsce nie zanadto.Stąd uważam że ten wynalazek to i na Sybirze ale nie nad Wisłą.
A co do projektowania dla każdego województwa inaczej, to dla Szczecina i Suwałk projekt izolacji będzie się różnił.

herakles
31-10-2013, 20:22
Skąd w tobie tyle agresji?


Bo bzdury piszesz, a on asertywny nie jest.

nydar
31-10-2013, 21:25
http://www.meteo.waw.pl/hist.pl
Proszę przeanalizować zimowe dni pod względem nasłonecznienia.
Można zimę przeanalizować dzień po dniu jak kto ma czas.
I wyciągnąć wnioski.Tak mi się przynajmniej wydaje.
U nas niestety jest tak że w lecie jest nadmiar a zimą słońca jak na lekarstwo.
Stąd pomysł aby zimowym słońcem ogrzewać dom to zły pomysł.

nydar
31-10-2013, 22:17
W sensie energetycznym z m2 jest nadmiar w stosunku do możliwości zagospodarowania a w zimie prawie nic.
Dlatego w naszym klimacie kolektor cieczowy a nie ściana Trombe'a. Bo i na CO w okresie przejściowym starczy i na CWU. O zimie można zapomnieć.
Nawet w okolicach Lublina efektywniejszy będzie kolektor cieczowy od tej ściany.

nydar
31-10-2013, 22:30
Napisałem wyraźnie,,w okresie przejściowym".Okres przejściowy to wiosna i jesień.Zapamiętaj.
No i zbuduj taką ścianę,napisz o kosztach i efektywności energetycznej.No i ekonomicznej.

herakles
01-11-2013, 00:09
http://www.weatheronline.pl/ znajdiecie tam dane historyczne, dotyczące usłonecznienia również.

jbloch
01-11-2013, 18:21
herakles z tego co podałeś wynika żę ściana trombea u mnie w zachodniopomorskim raczej ma miejsce bytu . Nydar kto jak kto , ale ty piszesz o kosztach budowy tej ściany , napisz o kosztach tej twojej budowy , ale nie takich tymi ręcami , tylko takich w których wszystko zlecasz ( łącznie z projektem] odpowiednim fachowcom , myślę że 1000000 to mogłoby zabraknąć , ale ty jakoś duuuużo taniej to zamierzasz popełnić , bo na razie to tylko piszesz i piszesz , zrób coś w końcu , pochwal się wynikami. W ten sposób co ty , to i ścianę trombea można popełnić śmiesznymi kosztami

nydar
01-11-2013, 19:41
Dom stoi już trzecią zimę a od zeszłego roku jest zamieszkały.Co do kosztów to wyszło 2kPLN/m2 ale to szkielet.
Ścianę i owszem można tanio ale do tego trochę szyby na stelażu i już nie jest tanio .
W lecie z tego nic.W okresach przejściowych trochę.Jak masz okna od południa to posadzka za taką ścianę może robić.
Zamiast tego połóż na styropianie pexa ,zalej betonem i masz na CWU i CO w okresach przejściowych.I to jest dobry kierunek a nie ściana.:D.
Tylko że 1m2 to zabawka.Tego musi być kilka m2.

nydar
01-11-2013, 20:45
Chłopie poluzuj warkoczyk.Kto ci broni taką ścianę pobudować. Buduj .Moje zdanie że to nie ma sensu nie oznacza że nie wolno. Mam prawo mieć takie zdanie.

nydar
01-11-2013, 21:26
Zastanów się co i jak piszesz.Reprezentujesz najniższe instynkty .
Czujesz się lepszy obrzucając kogoś inwektywami? Jeżeli pomaga to twojej samoocenie ,to mogę zostać twoim forumowym terapeutą.
No i zbuduj tą ścianę a zobaczysz że to funta kłaków niewarte w naszym klimacie.

kolektor1
01-11-2013, 21:31
Panowie.
Może ja wrzucę te 3 grosze do wspólnego ogródka.
Jak już co nie którzy wiedzą posiadam instalację do wspomagania i to nie taką jak ma niktsecjalny składającą się z 3 próżniówek a taką trochę większą. Jest to już nie zła elektrociepłownia. Podzielę się moimi obserwacjami wszak służy jak wcześniej napisałem do wspomagania bo o tym obecnie dyskutujecie. Słusznie kolega nydar zauważył, że okres zimowy trzeba jeszcze podzielić na dwa jako wiosnę i jesień i nie traktować zimy jako jedną całość.
Aby wykonać instalację do wspomagania jaka by ona nie była, na kolektorach płaskich, próżniowych, puszkowcach, ścianie Trombe'a lub innych, wynalazkach trzeba przeprowadzić analizę: jaki i kiedy w sezonie grzewczym osiągniemy efekt. Oraz co z ciepłem zrobimy po za sezonem grzewczym. Wszystko opiera się o liczby, bo na podstawie tych wyliczeń dochodzimy do wniosku czy będzie to sztuka dla sztuki czy poniesiony wkład pracy przyniesie nam wymierną korzyść.
Zacznę od kolektorów powietrznych.
Ciepłe powietrze z kolektora czy ściany Trombe'a to fajna rzez. Ale zwróćcie uwagę, że jeżeli będziemy wykonywać np. puszkowa to przy jakim nasłonecznieniu w konkretnych naszych warunkach klimatycznych będzie on nam grzał. Co innego będzie przy pełnym słońcu i temp. na zewnątrz + 10 stopni i co innego będzie przy -5 stopni. Natomiast czy taki kolektor choć trochę ciepła da nam przy nasłonecznieniu na poziomie 500W/m2 i ujemnej temperaturze? Latem to i owszem będzie czuć smród palącej się farby ale zimą? Słusznie kolega nydar zwrócił uwagę na analizę naszych dni zimowych ( jako całego sezonu grzewczego). Bo zima (sezon grzewczy) to okres krótkich dni i kiepskiego nasłonecznienia. A więc jeżeli przy krótkich dniach i kiepskim nasłonecznieniu z urządzeń które selektywność mają na poziomie 1 prawie nic się nie wyciągnie. Ale gdyby już to zdajecie sobie sprawę jaką trzeba by powierzchnie pokryć takimi kolektorami? Dla porównania posłużę się wyżej wspomnianą moją instalacja. Otóż faktycznie ja oszczędzam nie mało bo na poziomie 35% w całym sezonie grzewczym ( gdzie trwa on na ogół 6 miesięcy). Poprzez tą instalację sezon grzewczy skrócił mi się do 4 miesięcy, przy paleniu w kotle na drewno to już dużo. Na marginesie o ile jeszcze poświeci słoneczko to nie będę musiał palić w kociołku bo bardzo mi się nie chce. Ale zwróćcie uwagę, że ta moja kotłownia na dachu jest oparta na kolektorach próżniowych. I aby osiągnąć taki efekt (dla ogrzania 130m2) mam 144rury o selektywności co najmniej 12 i bardzo niewielkich stratach własnych kolektora ze względu na próżnię. Kolektor coś mi tam grzeje (może nie zbyt wiele) nawet przy wartości promieniowania 400W/m2 i ujemnej temperaturze. Ale ta wartość w zimie zdarzy się przez pół godziny dziennie. Cała reszta to poniżej. Radzę się dobrze zastanowić przed wykonaniem we własnym zakresie czy wspomaganie to jest to z czym sobie poradzimy i na jakim poziomie.
I tu postawię pytanie: A co z kolektorem powietrznym po za sezonem grzewczym? Jakieś pomysły?
Natomiast całkowicie się z kolegą nydarem zgadzam, to nie ta skala problemu, do efektywnego wspomagania trzeba dziesiątek m2 a nie pojedynczych metrów.
Natomiast nie zgadzam się, że wystarczy zalać rurę betonem i to będzie grzało, może latem to i owszem ale zimą? Kolektor to urządzenie, które ma nam grzać nie tylko jak świeci pełne słońce przy mocno dodatniej temperaturze ale i w bardziej kiepskich okresach nasłonecznienia i w ujemnych temperaturach.
Dla porównania, moich efektów puszkowca musiał bym użyć co najmniej 250m2 (tak mi się wydaje)
pozdrawiam.
Witold

nydar
01-11-2013, 22:05
Jest takie przysłowie że lepiej z mądrym zgubić jak z głupim znaleźć. Abstrahując od przysłowia.
Uważam że z ekonomicznego punktu widzenia,słońce w naszym klimacie należy wykorzystywać od wiosny do jesieni. Można coś przechować na potem grzejąc grunt pod fundamentem.Zamysł jest taki aby przy pomocy słońca podgrzać ile się da gruntu( najtaniej w obrębie fundamentów) tylko po to aby wspierając się szarymi ściekami dostać powietrze wentylacyjne o temp. +/- akurat dla wentylacji .Powietrzem wentylacyjnym którego się pozbywamy można wykorzystać do CO i CWU. A wszystko dzięki darmowej energii słońca.
Myślę że nie koniecznie potrzebne są wysoko sprawne(drogie ) instalacje kolektorów słonecznych a wystarczą prymitywne z rurką w betonie.Wszystko zależy od skali. Podgrzanie o parę stopni gruntu pod budynkiem + coś w dół to kilkaset ton piachu z marną akumulacją ale akumulacją.
No i kwestia budynku .Dla pożeracza energii te kombinacje to nic.Ale jak zbudujemy dom energooszczędny to dużo.Trąci nawet samowystarczalnością pod względem CO. I wszystko dzięki darmowemu promieniowaniu słońca.

sailah
02-11-2013, 12:17
szkoda kolektor1, ze nie przemyslales fundamentow. wtedy Twoj eksperyment z gromaczeniem ciepla bylby bardzo pozyteczny, bo malo kto ma takie moce produkcyjne na dachu.

Pamietam, ze JBZ wspominal cos, ze ma dom parterowy, podstawa tradycyjna, a nad gruntem szkielet. Szczegolow nie podawal. Mowil tez, ze zastosowal jakas metode gromadzenia ciepla w gruncie u siebie i w kilku innych domach i sie sprawdza (a mieszka w V strefie). Nydarowi mozna nie wierzyc, ale badz co badz ma silnego poplecznika..

kolektor1
02-11-2013, 13:45
Myślę że nie koniecznie potrzebne są wysoko sprawne(drogie ) instalacje kolektorów słonecznych a wystarczą prymitywne z rurką w betonie.Wszystko zależy od skali. Podgrzanie o parę stopni gruntu pod budynkiem + coś w dół to kilkaset ton piachu z marną akumulacją ale akumulacją.
.
Nie, nie zgodzę się z Tobą, że rurka w betonie coś załatwi. Wysoko sprawne, nie koniecznie drogie, tym bardziej, że "tymi ręcami." Postaraj się przyjrzeć kiedy taki beton się nagrzewa. Im miej sprawne tym trzeba zastosować większą skale, tym większe koszty tej skali. To nie jest tak, że im większa skala tym więcej ciepła (zaczynam się powtarzać).

szkoda kolektor1, ze nie przemyślałeś fundamentow. wtedy Twoj eksperyment z gromaczeniem ciepla bylby bardzo pozyteczny, bo malo kto ma takie moce produkcyjne na dachu..
Tak zgadza się, tylko jak ja to budowałem to wtedy nikt nie był w stanie mi powiedzieć jak to ma być zbudowane. Teraz to ja już wiem ale nie jestem w stanie tego zmienic.

Pamietam, ze JBZ wspominal cos, ze ma dom parterowy, podstawa tradycyjna, a nad gruntem szkielet. Szczegolow nie podawal. Mowil tez, ze zastosowal jakas metode gromadzenia ciepla w gruncie u siebie i w kilku innych domach i sie sprawdza (a mieszka w V strefie).
Póki nie zobaczę wyników opomiarowana przed i po to nie jestem skłonny uwierzyć. Ale znam gościa co już przy tym kombinuje.


Nydarowi mozna nie wierzyc, ale badz co badz ma silnego poplecznika..
A dla czego? uważam, że w wielu sprawach ma rację.
Taki sam zakręcony świr jak i ja na temat wykorzystania słońca ( mam nadzieję, że się nie obrazisz).
pozdrawiam.
Witold

sailah
02-11-2013, 14:17
A dla czego? uważam, że w wielu sprawach ma rację.
Taki sam zakręcony świr jak i ja na temat wykorzystania słońca ( mam nadzieję, że się nie obrazisz).
pozdrawiam.
Witold

ten fragment pisalem glownie do kszhu, bo taki ciety na nydara.. nikt nie jest nieomylny, ale nydar swoimi postami bardzo duzo wniosl na forum..

nydar
02-11-2013, 15:55
,,Nie, nie zgodzę się z Tobą, że rurka w betonie coś załatwi. Wysoko sprawne, nie koniecznie drogie, tym bardziej, że "tymi ręcami." Postaraj się przyjrzeć kiedy taki beton się nagrzewa. Im miej sprawne tym trzeba zastosować większą skale, tym większe koszty tej skali. To nie jest tak, że im większa skala tym więcej ciepła (zaczynam się powtarzać)."
Też się z tym nie zgodzę bo coś takiego mam na dachu.Z moich obserwacji wynika że 180mb pexa w otulinie betonowej 50 x 50mm zamontowanej w styropianie płaskiego dachu daje latem 120L/h wody o temp.max.45oC. I faktycznie dołożenie następnych 180mb nie spowoduje podniesienia temperatury ale układ stał by się bardziej odporny na chwilowe zachmurzenia. Kosztem tego przedsięwzięcia jest 200mb. peksa,kilkadziesiąt wiader betonu i pompka z zaworem zwrotnym i odcinającymi.Tak więc grosze.Popełniłem przy tym kolektorze błąd, dając styropian.Gdybym dał wełnę mineralną ,mógł bym przykryć przynajmniej część szkłem co dało by wyższą temperaturę na wyjściu.Prawdą jest również że kolektor nie startuje od razu jak pada na niego słońce.Pompa uruchamia się na ogół po 11-tej , ponieważ najpierw musi nagrzać się beton.Z kolei słońce przysłonięte nawet przez 20-30-ci minut nie powoduje,że instalacja staje.Co do skali.Jeżeli uznamy że 9m2 po radiatorze licząc to dużo ,to faktycznie duża skala. Wydaje mi się że koszt ok.1000PLN rekompensuje tą niedogodność.
No i tak na przyszłość jak państwo wpadnie na pomysł opodatkowania energii słonecznej to ja mam dach kryty papą.I tylko papę na nim widać jak kto na górę wlezie.
ps. A o świra nie gniewam się bo żona nazywa to bardziej dosadnie.

nydar
02-11-2013, 17:56
,,Ściana izolowana od wewnątrz, nie tynkowana od zewnątrz, osłonięta z zewnątrz szybą wyjdzie nawet taniej niż inna. Latem nie będzie grzała bo powinna być zacieniona okapem, który jest podstawą w sensownym projekcie domu. Jak będzie nasłoneczniona to będzie grzała lepiej niż jakakolwiek posadzka oświetlana tylko przejściowo i pod dużym kątem promieniami padającymi przez relatywnie mało przepuszczalne szyby okienne."

Nie dostrzegasz absurdu w zacietrzewieniu w kontekście: ,,Nie mam czegoś takiego ale w swoim nowym domu, tylko z dużymi przeszkleniami od południa w tym roku jeszcze nie musiałem grzać bo słońce i prosta WM z odzyskiem ciepła pozwala mi na utrzymywanie 19-21stC. "

Jak będziesz mył szyby w takiej ścianie od strony muru?:bash:

kolektor1
02-11-2013, 19:51
."
Też się z tym nie zgodzę bo coś takiego mam na dachu.Z moich obserwacji wynika że 180mb pexa w otulinie betonowej 50 x 50mm zamontowanej w styropianie płaskiego dachu daje latem 120L/h wody o temp.max.45oC. I faktycznie dołożenie następnych 180mb nie spowoduje podniesienia temperatury ale układ stał by się bardziej odporny na chwilowe zachmurzenia. Kosztem tego przedsięwzięcia jest 200mb. peksa,kilkadziesiąt wiader betonu i pompka z zaworem zwrotnym i odcinającymi.Tak więc grosze..

No to już mamy nareszcie jakieś wiarygodne liczby i możemy się pastwić nad tym rozwiązaniem.
Aby otrzymać max 45 stopni w zbiorniku 120l będziemy potrzebowali na pewno letni ciepły dzień ( ponad 20 stopni) i co ważne bezwietrzny.]
Koszt 200m samej rury oceniam na jakieś 600zł, koszt dodatkowej wylewki betonowej na jakieś 100 zł, czyli razem 700zł.
Zakładając, że kupimy jeden profesjonalny kolektor za 1400zł to z niego otrzymamy: Wodę o temp. co najmniej na poziomie 80 stopni w zbiorniku o pojemności 120l wtedy gdy grzeje słońce cały dzień, oraz co najważniejsze zbiornik będzie się nam ogrzewał gdy zawsze gdy będzie słońce nie zależnie od pory roku oraz co ważne również przy wietrze. Szacuje, że ten profesjonalny będzie w skali roku dawał nam w naszych warunkach klimatycznych co najmniej 5 (pięć) razy więcej ciepła, przy dwukrotnie większym koszcie.
Podejrzewam, że nydar biorąc się za budowę swojego kolektora tak samo nie miał takich wiadomości jak ja biorąc się za budowę wymiennika gruntowego. Ale on jak i ja mamy teraz tą przewagę, że wiemy gdzie był błąd. A Wy Panowie " tymi ręcami" jeszcze nie. To tak na marginesie sprzeczek i waśni. Nie warto.

.A o świra nie gniewam się bo żona nazywa to bardziej dosadnie.
Zdradzasz jak?

."Gdybym dał wełnę mineralną ,mógł bym przykryć przynajmniej część szkłem co dało by wyższą temperaturę na wyjściu.
To ja Tobie zaproponuję coś innego. O ile to możliwe na dachu gdzie jest ten kolektor zamontuj coś na wzór inspektu, czyli przykryj dach folią ogrodniczą taką jak stosuje się na tunele szklarniowe. Ważne aby folia była między 2 a 3 cm od dahu. Podejrzewam, że co najmniej będzie dwa do trzech razy lepiej.
pozdrawiam.
Witold

nydar
02-11-2013, 20:16
Nie zdradzę jak bo to niecenzuralne.
Błąd ze styropianem wydaje mi się nie do poprawienia,bo dach nagrzewa się do 82oc .Podniesienie temp.to możliwość topienia styropianu.A te 120L to dotyczy 1h . Jeden słoneczny dzień to +/- 6 x 120L o temp.45oC.W ciągu dwóch dni słonecznych nagrzewam bufor 1500L do temp>40oC. Ta ilość starcza na jakiś czas.Jedyny mankament to to że nie >50oC. Przez sezon dachowiec daje ok.2000kWh,co nie jest złym wynikiem. Ale od czego ręce.Jest już zrobiony kolektor płaski z KO jako ,,doładowanie temp." Kryty szkłem .Zamontuję wiosną .Zobaczymy ile podniesie temperaturę.

nydar
02-11-2013, 22:02
A ty nie widzisz że nudny z tą agresją jesteś? Porzygać się od tego można.Czy to moja wina że tylko potrafisz gotowca kupić?Zamiast kłapać zacznij myśleć.
Może jaki rodzaj koła wymyślisz frustracie.

nydar
03-11-2013, 17:35
Problem mycia szyb nie jest problemem samym w sobie.
Problemem jest konieczność stworzenia okien z możliwością otwierania dla mycia właśnie. I to nie byle jakich w naszym klimacie.A to generuje koszt.
Wymyślono na bazie ściany Trombe'a coś znacznie efektywniejszego co na świecie jest stosowane .

nydar
03-11-2013, 20:59
Nie chcem ale muszem. Mam takiej ściany z 6mb. Wypisz wymaluj jak na tym zdjęciu.Tyle że paskudnego dachu nie widać. Stąd wiem co piszę że w naszym klimacie to lipa. Elewacja od południa jakby moja,no może moja dłuższa.Ale cieszę się,że ci się podoba taki styl. Oryginalnie i estetycznie.Taka pochwała z twojej klawiatury to nie byle co.Dziękuję.

nydar
03-11-2013, 21:26
Ja mam, ty nie.Ja wiem a ty gdybasz.Zaczynasz się ośmieszać.

dex001
03-11-2013, 22:01
Rzygać się chce czytając wasze kłótnie!
Zaśmiecacie cały watek!
Macie zacna elito i liderzy forum po tyle postów ( pustych postów ) gorzej jak na babskim forum!:p

nydar
03-11-2013, 22:09
Czuję się przywołany do porządku i choć ego nie pozwala to obiecuję na durne zaczepki nie odpowiadać.

zybel
04-11-2013, 06:22
To już nie jest problem braku nasłonecznienia w powiecie bydgoskim?
Ty w ogóle wiesz o czym mowa czy tylko gdzieś coś wygooglałeś i mniemasz jak zwykle tylko po to aby wymyślać nieistniejące problemy? Jakie okna? A może tak przeszklone przejście:
http://media.columbiamissourian.com/multimedia/2010/09/26/media/0926Trombe-Wall_WEB_t_w600_h3000.gif
i w realizacji:
http://www.arch.utah.edu/school_of_architecture/designbuildbluff/project_2006_sweet_caroline/Caroline3.jpg
Można? Efektywnie, oryginalnie i estetycznie. Czy tylko klapki na oczy i paskudna papa albo blacha na skośnym dachu?

ja tak mam 11mb od wschodu z tym, że przykryte poliwęglanem. W zeszłą zimę podczas mrozów jak świeciło słońce to temperatura dochodziła do 26stC. w pochmurny dzień zwykle nie przekraczało 23. start z rana z około 19stC

מרכבה
04-11-2013, 13:53
Nydar proponuję Ci nie tracić energii na przepychanki, tylko http://www.transport.gov.pl/files/0/1787735/wmo122400iso.zip zobacz jakie wartości dla jakiego kąta osiąga promieniowanie słoneczne!
Kto powiedział że to łatwa sprawa ?
Naprawdę i Kszhu i Ty jako koledzy z forum nie musicie sobie skakać do gardeł :mad:
Nie bądź jak TB co drepta w miejscu ... i za hoo nie przyzna się że błądzi.
Nie raz nie dwa .. musiałem na coś zmienić zdanie o głowy sobie nie rwę ...

Przy bardzo małych stratach każdy wat za free jest ważny.

kolektor1
05-11-2013, 08:55
Zapominasz o robociźnie - to się samo nie zrobi.
Nie, nie zapominam. Ale to temat " własnymi ręcami" a więc wszelkie roboty to nasz zysk.
Jeżeli nawali mi np. pralka to nie lecę od razu do serwisu a naprawiam sam, koszty naprawy są o tyle mniejsze co skroili by mnie w serwisie.

Podłączenie profesjonalnego kolektora nie jest nawet w połowie tak pracochłonne jak przykład wcześniej
Tak zgadzam się, tym bardziej, że nie znamy efektu końcowego.

nydar
16-11-2013, 19:28
,,Tak zgadzam się, tym bardziej, że nie znamy efektu końcowego."
Niby tak ale jak ktoś robi kolektor tymi ręcami to coś tam musi wiedzieć,doczytać.Mieć jakieś podstawy do takiej roboty.
Dla tego w naszym klimacie pewne rozwiązania mają sens inne nie. Jest coś takiego jak współczynnik AM. To jest coś co określa ile energii ze słońca dociera do odbiornika poprzez warstwę powietrza.Na równiku jest minimalna grubość warstwy powietrza(w tym gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń)ograniczająca dopływ energii .U nas zimą słońce nisko to i droga promieni słonecznych dłuższa przez atmosferę czyli przez parę wodną,CO2 i zanieczyszczenia.Zimą palimy czym się da to i syfu w powietrzu pełno.
Wystarczy zrobić doświadczenie.Coś czarnego w otulinie izolacji styropianowej ustawić za oknem domu w lipcu i styczniu.Oczywiście jak świeci . Zmierzyć temperaturę tego czegoś. I wszystko jasne.
Mając ociupinę wiedzy można zdecydować jak wykorzystać energię słoneczną Czy korzystać z niej od kwietnia do września pełnymi garściami,czy dostosowywać urządzenia odbiorcze do korzystania od października do marca.

nydar
16-11-2013, 20:46
Zgrabnie i ładnie napisałeś kolego, ale latem czarnego kamienia nie utrzymam trzymanego za oknem. Zimą i owszem. Słońce nisko i troposfera nie za gruba.Tak ale zimą zerknij na kąt i drogę tego promienia słonecznego.Porównaj drogę promyka w lecie i zimą.Porównaj grubość atmosfery letniej i zimowej.
Można powiedzieć,że to co zrobiłem jest niezłe,ale nie najlepsze,bo za chwilę pojawi się ktoś z lepszymi rozwiązaniami .Niemniej propagowanie ściany pana inż francuskiego w naszym klimacie to nadużycie albo na złość mamie odmrożenie paluchów.

nydar
16-11-2013, 21:16
Dane są jednoznaczne. Kawał metalu na czarny kolor pomalowany w otulinie ze styropianu ręką nie utrzymam w lecie. Zimą i owszem.I to są wiarygodne dane.Inne to marketing.Wierzysz w to to twój problem.
Narysuj sobie koło z warstwą ? i sprawdź jak jest droga przez tą warstwę prostopadle i pod katem styczniowego słońca.Do tego dochodzi inercja absorbera.Do tego dochodzi częstotliwość natężenia promieniowania.Podają że 4h słoneczne,ale nie mówią czy przez 4-ry h czy przez 15'' co ileś min.A z tego wynika efektywność której zimą nie ma .

nydar
16-11-2013, 21:56
Wiesz za co cię cenię? Za upór z jakim sprzedajesz ,,wiedzę tajemną".Wiedza tajemna to wiedza sprzedawana przez producentów super hiper efektywnych kolektorów i innych ścian francuskiego inż..Prawda jest niestety brutalna.W lecie czarnego kawałka metalu nie podniesiesz.Zimą tak.W lecie po piachu nad morzem ledwo przejdziesz bo parzy.Jesienią możesz się i położyć.Do puki tego nie zrozumiesz to dalsza dyskusja sensu nie ma. Latem moja ściana grafitowego koloru osiąga 52oC .Zima mimo korzystnego kąta połowę z tego i to rzadko bo słońca w tym okresie tyle co nic. Dziesięć razy mniej co latem.

nydar
16-11-2013, 22:18
Kszhu masz szansę na oświecenie. Połóż kawałek czarnego za szybą latem i zimą.Zmierz temperaturę jakim pirometrem .Nawet tym tanim.Chodzi w końcu o skalę.Energia ze słońca latem = 1/10 energii ze słońca zimą.Dla tego ściany czy inne wynalazki zimą nie mają sensu bo na naszej szerokości geograficznej zimą jest d..a a nie energia ze słońca.

Herbatniczek
17-11-2013, 08:05
Energia na zewnątrz atmosfery na powierzhnię prostopadłą do promieni słonecznych jest constans...to prawda (ale też nie całkiem bo w zimie na półkuli północnej jest więcej). Niestety na powierzchni ziemi już nie jest tak prosto a na powierzchnię równoległą do powierzchni ziemi już też nie jest constans nawet poza atmosferą.
Ponieważ tematem się interesuję od jakiegoś czasu to robię wykresy z danych dostępnych w internetowych stacjach meteorologocznych i tu jest np wykres napromieniowania na powierzchnię płaską dla Katowic.
225012
http://85.14.98.1:90/mrtg/solar.pw-year.png
Widać wyraźnie, że im bliżej zimy tym mniej tego słońca. Wynika to nie tylko z krótszego dnia ale także z mniejszego promieniowania maksymalnego. Poniżej daję wynik teoretyczny dla środka lata i środka zimy
225013225014
pełne rozmiary tu :
http://www.magsoft.com.pl/~herbatniczek/naslon/teoria/wyniki_aproks/insol3.png
http://www.magsoft.com.pl/~herbatniczek/naslon/teoria/wyniki_aproks/insol1.png

p.s. na tych wykresach insolacja na zewnątrz atmosfery to insolacja na powierzchnię równoległą do powierzchni ziemi a nie prostopadłą do promieni słonecznych

nydar
17-11-2013, 10:52
O ile w polityce można forsować jakąś ideologie, to przy budowie domu czy wykorzystywaniu energii odnawialnej słabo to działa. No bo jaka jesień i zima jest
to widać przez okno.Puki ekonomia własnego portfela będzie determinowała wybór rozwiązań,puty ściana jako odbiornik energii zimowego słońca będzie marginalny. Mówię o celowo budowanych ścianach a nie o ścianach które i tak są naprzeciwko okien.

nydar
17-11-2013, 12:30
Na szczęście rządzą fakty a nie mitologie o ścianie Trombe'a w naszym klimacie.
Policz sobie masę takiej ściany , jej temperaturę po nocy zimową porą ,dostępną ilość energii słonecznej na pionową płaszczyznę zimą,weź pod uwagę ciepło właściwe ceramiki a okaże się że może podgrzejesz ją do OoC. Do podgrzania 1m3 ceramicznej ściany o 1oC potrzeba 0,44kWh.A zimą masz efektywnego słońca ile ? 2, 3,4 godziny?

kolektor1
17-11-2013, 14:27
Panowie, nie przepychajcie się argumentami, ujmę to tak:

Dlatego zimą promienie trzeba "chwytać" czymś bardziej pionowym niż poziomym właśnie ze względu na kąt padania...
to fakt.
Dodam, że ze względu na czas (długość dnia) i temp. zewnętrzną układ trzeba wykonać jako wielkoformatowy.
Również pod uwagę trzeba wziąć:

Puki ekonomia własnego portfela będzie determinowała wybór rozwiązań
To też jest bezspornym faktem.
Ale jedna aby to co powyżej było faktami a nie gdybaniem, trzeba wykonać analizę według:

Widać wyraźnie, że im bliżej zimy tym mniej tego słońca. Wynika to nie tylko z krótszego dnia ale także z mniejszego promieniowania maksymalnego.
Może raczej na podstawie tego co powyżej skupmy się czy takie czy inne rozwiązanie ma sens w powiązaniu z warunkami: "padanie", czasu, temp. zewnętrznej, długością dnia w powiązaniu z kosztami takiego czy innego rozwiązania.

nydar
17-11-2013, 19:29
Dla mnie idealnym rozwiązaniem byłby kolektor cieczowy ,,reagujący " na ilość promieni słonecznych a dokładniej na wysokość słońca na nieboskłonie.Umiejscowiony na południowej ścianie budynku ,będący elementem ściany.Pracujący wyłącznie na grawitacji i współpracujący z zasobnikiem za ścianą. Odpowiednie zadaszenie-okap i wysokość posadowienia spowoduje,że w lipcu np.czynna będzie 1/2 powierzchni kolektora natomiast czym bliżej zimy tym powierzchnia była by większa z racji niższego położenia słońca. W lecie mamy nadmiar energii więc wystarczy mniejszy kolektor. Czym bliżej zimy,tym energii mniej,więc większy kolektor .
Ideałem wydaje się duży kolektor z możliwością magazynowania na potem ciepła o parametrach 45-50oC .Tyle że z magazynowaniem za rozsądne pieniądze jakby gorzej.

nydar
17-11-2013, 21:11
Różne są rozwiązania takich ścian.Nie wiem jaki rodzaj preferujesz.Ale jak jesteś przekonany o słuszności to dla czego nie postawiłeś takiej konstrukcji?Ja jestem przekonany o słuszności kolektora cieczowego i taki sobie sprawiłem. 45oC potrzebuję do mycia łapek a nie do ogrzewania.Do ogrzewania wystarcza mi 25oC. Każdy kto ma okna od południa ma Trombea podobny wyrób.U ciebie ogrzewa głownie podłogę i trochę ściany(pokazałeś fotki)
A o tym ogrzewaniu zimą ścianą Trombe'a to ty na serio, czy tylko brniesz ? Bo jak na serio to.....

Herbatniczek
18-11-2013, 06:02
Tak z ciekawości ... czy wie ktoś jaka jest sprawność takiej ściany ? bo jeśli poniżej 15% to lepiej dać panele PV :( Choć z drugiej strony panele trzeba wymienić po 15 latach a ściana będzie stała i stała.

jasiek71
18-11-2013, 07:08
tak z ciekawości ...
jaka jest różnica miedzy ta ścianą za "szybą" a całą resztą każdej chałupy za normalnym oknem...?
skoro już te promyki nam wpadną do domu to przecież nie "wyparują" ...:cool:
no chyba że na ścianie się magazynują a w przypadku zwykłego pomieszczenia to znikają ...:stirthepot:

jasiek71
18-11-2013, 08:17
Materiał (plus kolor), kąt i powierzchnia.

a jakie to ma znaczenie ...?
jak już te promienie wpadną za okno do chałupy to chyba sobie nie wylecą z powrotem tylko dlatego że im się kolorek czy materiał nie spodobał... ( pomijam lustro w oknie ...;) )

jasiek71
18-11-2013, 08:33
Jakie znaczenie ma powierzchnia? Pomijając to, że inna jest przepuszczalność okna i zwykłej szyby na takiej ścianie?
Ano to, że na 6m2 okien pada mniej promieni słonecznych niż na 40m2 ściany.
Takie tam podstawy geometrii ze szkoły podstawowej:)

zwykła szyba więcej traci niż zyskuje ...;)
przyjmijmy że powierzchnia "okien" jest taka sama ...

ravbc
18-11-2013, 08:50
Ano to, że na 6m2 okien pada mniej promieni słonecznych niż na 40m2 ściany.

Pisałeś, że tą ścianę Trombe-a można zrobić w zasadzie "za darmo". Nie wyobrażam sobie przeszklenia 40m2 "za darmo", albo nawet "w miarę tanio"... ;) IMHO ściana Trombe-a to może i się czasem przydać, ale jak ktoś projektuje bardzo specyficzny budynek (z zimną werandą od południa, całkowicie zacienioną latem, żeby jej nie usmażyć). Żeby nie było: nie uważam, że jakies inne kolektory wyjdą szczególnie taniej, czy też lepiej, ale ta ściana Trombe-a to nic nadzwyczajnego. Ba, powiedziałbym, że jaśkowy kolektor na jego południowej elewacji po przykryciu "jakąś szybą" będzie dokładnie tym samym co taka ściana Trombe-a. Tylko to nadal nie jest wcale tanie.

Wezyr
18-11-2013, 09:45
Wszystko ładnie i pięknie , ale co zrobić latem z taką ilością ciepła gdzie to upchać , czy może ścianę zakryć roletą , parawanem itp .Najlepiej będzie to wymienić na zimno ale jak ? .Wbrew pozorom kolektor powietrzny działa również w pochmurne dni i temperatury są zawsze wyższe od zewnętrznych a przy ścianie 10 m będzie to już nie lada problem . Oczywiście można już podczas budowy takiej ściany wewnątrz zabudować chłodnicę z rurek miedzianych , blachy ocynkowanej i tym sposobem ogrzewać wodę jednak to wszystko powinno powstać podczas budowy domu , a my domy już mamy .

nydar
18-11-2013, 22:16
,,Jak wtedy policzysz standardowy m2 ściany z izolacją zewnętrzną, siatkami, tynkami itp. itd. i porównasz do takiej ściany ale izolowanej od wewnątrz i z szybą z zewnątrz to wychodzi porównywalnie."
Porównywalnie? Pomijając koszt przeszklenia i problem z czyszczeniem , jaki to ma sens energetyczny?Izolacja od wewnątrz domu i goły mur za szybą w mroźną noc .Jaką temperaturę będzie miała ta ściana przy 400W/m2 i to przez 3-4godz.? Użytecznej temperatury nie osiągnie.Policz to a potem opisuj jakie to cudo.Aby podgrzać 1m3 takiej ściany o 1oC potrzeba 440wh energii cieplnej .
W domu energooszczędnym nie jest problemem CO. Problemem jest CWU. Ty jako wróg rurek co z takiej ściany oprócz kłopotu w lecie uzyskasz? 30-ci dni na wiosnę i jesień?

kolektor1
20-11-2013, 12:17
powiem że kszhu głupoty pisze takie że aż się czytać nie chce, brakuje mu wiedzy i doświadczenia
Oj tu muszę zaprotestować!!! Moze naszemu koledze brakuje doświadczenia, (jak i wszystkim nam) ale na pewno nie wiedzy!!!

grzeniu666
20-11-2013, 15:31
ocho, zaczyna się (kszhu vs mpoplaw) ;)


http://www.youtube.com/watch?v=ql-aYE4awic

*(nie cytować tego posta)

Herbatniczek
20-11-2013, 16:20
W sprawie ściany Trombea postanowiłem zrobić małą symulację. Założyłem, że zachowuje się jak kolektor czyli że ściana ma współczynnik absorpcji 0.9 a współczynnik strat wziąłem tak jak dla kolektora płaskiego czyli K1=4 K2=0.01. Wartości te są mocno wyśrubowane i takiej ściany nikt pewnie nie zrobi ale dla testu warto policzyć :) Dodatkowo aby obliczyć temperaturę tej ściany założyłem, że ma grubość 30cm i jest z betonu. Założyłem, że temp promieniowania nieboskłonu=-10C, temperatura na zewnątrz=0C, temperatura ściany na początku 20C i wyszło mi, że jeśli będę brał z każdego m2 ściany 80W to temperatura przy idealnym nasłonecznieniu w styczniu pozostanie na tym samym poziomie....ale tylko gdy zawsze będzie idealne słońce. W rzeczywistości prawdopodobnie można z takiej ściany w styczniu pobrać max 10W/m2 (czyli 240Wh/m2 w ciągu dnia) co raczej kończy dyskusję bo to nie ma sensu praktycznego a parametry ściany są tak wyśrubowane, że nikt takiej nie jest w stanie wykonać w sensownych kosztach.
225690

obrazek mocno się pomniejszył zatem opisuję :
na wykresie jest nasłonecznienie idealne, potem uzysk na ścianie oraz wykres temperatury..to ten co się wznosi i opada. Wziałem dni 1-4 stycznia 2013

p.s. przy prawdopodobnych wartościach czyli A=0.5 K1=7 K2=0.03 można pobrać max 10W/m2 przy idealnym naslonecznieniu zatem realnie prawdopodobnie 2W MAX czyli około 50Wh/m2 w ciągu dnia.

Herbatniczek
20-11-2013, 17:13
Sens sciany to uzyskanie małego K1 oraz dużego A. W sumie to okna 3 szybowe potrafią dojść do 1W/m2 zatem chyba należy się zastanowić nad tym czy da radę zrobić ścianę przykrytą takimi oknami. Po wstepnych obliczeniach gdy przyjmę A=0.8 (da się zrobić ale trudno) oraz K1=2 i K2=0.01 to wychodzi, że można by wyciągać z każdego m2 około 85W zatem na dobę wychodzi 2kWh. Gdyby mieć ścianę 10m2 to w sumie mogło by to wspomagać ogrzewanie.....sprubuję policzyć ile tego będzie według danych typowego roku meteorologicznego np na cały styczeń...bo nasłonecznienie teoretyczne jest nieosiągalne :(

przeliczyłem.
Dla danych Typowego roku meteorologicznego aby w styczniu sciana pozostała w temperaturze 20C nie można wziąść więcej niż 15W przy założeniu, że A=0.8 K1=2 K2=0.01
Daje to zysk 360Wh na dobę z każdego m2.
Jeśli zatem można by uzyskać takie parametry to ściana trombea o powierzchni 10m2 (powierzchnia oświetlona) potrafi nam zmniejszyć zużycie dzienne o 3.5kWh.

TYLKO CZY TAKIE PARAMETRY SĄ DO UZYSKANIA ?

p.s. od drugiej polowy lutego do połowy marca wychodzi znacznie lepiej (35W/m2) ale wtedy to juz wszystko wychodzi lepiej a najgorszy jest grudzien i styczen.

kolektor1
20-11-2013, 18:51
I o takie okresy chodzi. No i o to by grzać jak najmniej.
to moment rozpoczęcia sezonu grzewczego mógłbym jeszcze bardziej przesunąć. Z zakończeniem sezonu na odwrót oczywiście.
Myślę jednak, że ze względu na wielkość promieniowania nie da się zejść bardziej jak do połowy listopada co Herbatniczek już wyliczył.


p.s. od drugiej polowy lutego do połowy marca wychodzi znacznie lepiej (35W/m2) ale wtedy to juz wszystko wychodzi lepiej a najgorszy jest grudzien i styczen.
Jest to dokładnie ze wspomaganiem kolektorami. Najgorsze są listopad, grudzień i styczeń i dwie dekady lutego. Wszyscy w pamięci mamy ubiegłoroczny sezon grzewczy (2012/2013) ale ja od pierwszego marca przestałem "palić" a z paroma wyjątkami jechałem dalej tylko na kolektorach, w przypadku "ściany" było by podobnie.

Herbatniczek
20-11-2013, 19:21
Tylko że z tą ścianą to ja widzę jeden poważne problemy : powierzchnia absorbująca oraz temperatura.
Jak ją wykonać aby była tak selektywna ? 0.8 to nie byle co. Jeśli damy zwykłą farbę to pewnie będzie straszna kicha i nawet w kwietniu może dać niewiele.
Dodatkowo ona MUSI się wychładzać zatem moje załozone 20C, które spada do kilkunastu nie jest porawnym założeniem. Ściana musiała by byc nagrzana do co najmniej 30 aby odbierać od niej jakoś ciepło a jeśli założe że ma utrzymać 30C i parametry jakie byśmy chciali czyli A=0.8 K1=2 K2=0.01 to wychodzi, że w styczniu to możemy brać max 7W/m2 :( a od marca dopiero 27W/m2

Jakoś mam wrażenie, że ta ściana trombea to nie dla naszego klimatu.

Herbatniczek
20-11-2013, 21:00
Dajcie sobie już siana i dyskutujcie na temat a nie ciągle jakieś pretensje. To jest żenujące.

nydar
20-11-2013, 22:38
Herbatniczek. Przeanalizuj proszę jeszcze raz swoje obliczenia. Temp.nieboskłonu to nie -10oC a -30 do -40oC.

Herbatniczek
20-11-2013, 23:10
Dla danych typowego roku meteorologicznego Temperatura promieniowania neboskłonu jest podana zatem dla tych danych jej nie przyjmowałem lecz wziąłem z tablic. Przyjąłem tylko w pierwszym obliczaniu a potem już wszystko liczyłem dla danych z tabelek. Temperaturę na zewnątrz też wziąłem z tabelki.

Zresztą to akurat w tym przypadku mało wpływa bo ściana trombea widzi niebo tylko w kącie max 45stopni i tyle przyjąłem.

nydar
21-11-2013, 20:22
Herbatniczek. Twoim zdaniem jaki rodzaj handmadowego kolektora byłby najbardziej właściwy dla naszego klimatu.?
Ja założyłem że chcę wykorzystywać tylko to co daje słońce od kwietnia do września.Dla tego wybrałem dachowca z częściową akumulacją (odporny na chwilowe chmury).No i nastawiłem się na możliwość częściowego gromadzenia nadmiaru w postaci niskotemperaturowej pod fundamentem.Uznałem że spinanie się na odzysk tych 20-tu procent co poza latem dociera do ziemi jest grą niewartą świeczki( tegoroczna jesień wyjątkowo słoneczna i ciepła).

gentoonx
22-11-2013, 03:03
Twój domek może potrzebuje tego co latem ale są takie, którym wystarczy te 20%. Po cholerę więc alpejskie kombinacje z grzaniem gruntu z ogromnymi stratami?

...że z Wro się Śnieżkę ogląda. A bywają takie zimy z długimi tygodniami albo i miesiącami takiej pogody ... [/I]

jaki to procentowo obszar Polski? - 10%
reszta domków nie może liczyć na takie luksusy, nie widziałem takich tygodniowych, a już na pewno nie miesięcznych warunków na mazowszu już dawno i chyba po tę cholerę są te alpejskie kombinacje, także kolego spróbuj zrozumieć że nie każdy jest twoim sąsiadem i ma takie warunki pogodowe w zimie jak u ciebie.

gentoonx
22-11-2013, 03:04
Twój domek może potrzebuje tego co latem ale są takie, którym wystarczy te 20%. Po cholerę więc alpejskie kombinacje z grzaniem gruntu z ogromnymi stratami?

...że z Wro się Śnieżkę ogląda. A bywają takie zimy z długimi tygodniami albo i miesiącami takiej pogody ... [/I]

jaki to procentowo obszar Polski? - 10%
reszta domków nie może liczyć na takie luksusy, nie widziałem takich tygodniowych, a już na pewno nie miesięcznych warunków na mazowszu już dawno i chyba po tę cholerę są te alpejskie kombinacje, także kolego spróbuj zrozumieć że nie każdy jest twoim sąsiadem i ma takie warunki pogodowe w zimie jak u ciebie.

gentoonx
22-11-2013, 03:13
a możesz zdradzić jakich obliczeń dokonałeś dla domku który potrafi się ogrzać w Polsce zyskami słonecznymi w grudniu-styczniu ??

podejrzewam że tak skomplikowanych, że nie nadają sie do przytoczenia na forum

nydar
22-11-2013, 17:15
Mam całą przeszkloną ścianę ok 13mb. na 230cm .Fiksy trzyszybowe i dwa okna dwuskrzydłowe też na 230cm.wysokie. Okap nad ścianą przeszkloną 80cm.
Przeszła dwie zimy. Wniosek . Lipa.Więcej problemu jak korzyści. Co do zużycia energii na ,,domek" To podstawowym dostawcą jest kominek z płaszczem wodnym .W przypadku ,,lenia" grzałka w buforze 1,5KW. Druga w rezerwie jakby pierwsza się zepsuła.
To są wnioski z okolic Bydgoszczy. Nie twierdzę że gdzieś nie może być lepiej.Ale twierdzę że w żadnym miejscu Polski słońce nie zapewni ogrzewania domu ,o CWU nie wspominając.
Myślę że kierunkiem jest gromadzenie ciepła letniego ale puki co technologia wyklucza takie możliwości.Z wyjątkiem co nie co niskotemperaturowego.

nydar
22-11-2013, 18:20
Nie twierdzę,że jest wszędzie do zastosowania.nie mniej w budynkach z wodami gruntowymi poniżej 2,5m ,100mb peksa nie jest kosztem a zaworem bezpieczeństwa dla kolektora i zasobnika oraz możliwością podgrzania gruntu w obrębie fundamentów.
Moje 13mb okien też podgrzewają wnętrze.Wystawę mam południową ,południowo -zachodnią.Tyle że od połowy października słońca jest prawie nic. W tym tkwi problem.
Nie wkleję zdjęcia bo nie potrzebuję dziwnych komentarzy. Nie mniej 30% okien i ścian wewnętrznych pracuje jako ściana trombe'a ( okno-ściana 140cm).Układ bardzo podobny jak w zdjęciu parterowego domu z dużymi przeszkleniami ,które zamieściłeś.

nydar
22-11-2013, 19:00
A cóż w tym dziwnego? Chronię prywatność rodziny.Dom jest dosyć charakterystyczny,więc rozpoznawalny. Było kilku kol.z forum .Dostałem pozwolenie na trzy wizyty. Trzy wizyty były i dość.
Byłem kiedyś w Hiszpanii w okolicach Walencji w lutym . Kąpałem się z synami w morzu. Dzicz z Polski przyjechała.Morze ok. 18oC bo szło tam wejść.Nawet zimnokrwista angielska dama biła brawa za odwagę. Hiszpanki te majętniejsze chodziły w futrach .Tam taka ściana to i owszem.Ma to sens,słońca więcej .W Polsce ?.Pogadajmy na wiosnę.

nydar
22-11-2013, 20:42
Rozumiem,że kolektorem można ogrzać dom w Polsce.Ściana a kolektor to różne byty.Blacha gr. 1mm i jej ciepło właściwe to co innego a co innego mur 30cm.