PDA

Zobacz pełną wersję : Solar "tymi ręcami" robiony.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9

jasiek71
22-11-2013, 20:46
Rozumiem,że kolektorem można ogrzać dom w Polsce.Ściana a kolektor to różne byty.Blacha gr. 1mm i jej ciepło właściwe to co innego a co innego mur 30cm.
jak kolektor będzie miał ze 100m2, dokręcony jakiś wielki bufor, dorzuconą turbinę wiatrową a chałupa małe zapotrzebowanie to może obleci ...

nydar
22-11-2013, 21:09
No i musiałeś wpaść tutaj aby co i jak.:D

Wezyr
23-11-2013, 19:00
Do czasu jak jest słonecznie to OK , jednak teraz jest paskudnie i nic nie ma . Wczoraj doładowałem akumulator z sieci bo sterownik go wyłączył , dzisiaj gęsta mgła i ciemno już godz 16 10 więc totalna lipa nic nie pracuje , nic nie ładuje , nic nie grzeje . Tylko tanie własne budowle mają szansę na zwrot , wszystko inne to strata pieniądza no chyba że dla szpanerstwa to tak jestem za .

nydar
23-11-2013, 19:25
U mnie aż tak źle nie było.Bez mgły i przed 14-tą dowaliło na maksa całe 75W/m2 .W pozostałych godzinach było mniej.
Tak się zastanawiam a propo szklanego kolektora,czy musi być barwiona ciecz na ciemno? Może wystarczyła by ciecz przezroczysta a miedzy szybami niedotykająca ich cienka blacha w ciemnym kolorze.Morze nawet jakaś metaloplastyka.Np.blacha 1mm wycięta na laserze w jakiś wzór a pod nią druga warstwa blachy pełnej też 1mm. Dałem uszczelkę 5mm,która determinuje przestrzeń między szybami .Łączna grubość blach 2mm.Zostało by po 1,5mm na ruch wody.Jakieś uwagi czy sugestie?

nydar
23-11-2013, 20:16
Pierwszym pomysłem była siatka,ale jak mówi moja żona to takie techniczne.W sumie nie chodzi o koszt wycinania. Ona mówi .Ma wyglądać. Myślę o możliwości zrobienia -wycięcia laserem czy wodą ,,obrazu mistrza".Można zrobić różne odcienie jednej i drugiej blachy aby uwypuklić obraz. Typowy solar estetycznie jest monotonny.Teoretycznie każdy taki solar może być inny.No i kwestia energetyczna. Usytuowanie blachy-absorbera między warstwami wody to obniżenie temp.absorbera,a to ma wpływ na efektywność.
Puszczając wodze fantazji kolektor -trzy komory- tryptyk tematyczny albo abstrakcja.

nydar
23-11-2013, 20:36
Kobieta zmienną jest ale co się dla nich nie robi. Niektóre ,,dzieła" są ponadczasowe.W ostateczności prezent imieninowy jak znalazł.Konstrukcja rozbieralna więc wkład można zmienić. Problemem może być utrzymanie tej cieczy w przejrzystości. Trzeba by to nieźle zatruć.Czym?

niktspecjalny
27-11-2013, 15:40
właśnie właśnie, pochwal się jak tam twoje obecne uzyski cieplne, ile to miałeś wczoraj, albo przedwczoraj, ile się spodziewasz jutro ??

Cyniczne podejście do tematu topiku nie podniesie budowania sobie elektoratu patrząc chociażby na to co masz napisane nad awatarem.Ty jak zawsze wiesz najlepiej.Ale powiem by miło się zrobiło.................tobie.Na przykładzie jednego dnia......jednego.Dzisiaj moje kolektory zagrzały wodę ,podłogówkę,które to będą mi od siebie dawały ciepło co najmniej przez trzy dni...............co ty na to energooszczędny człowieku???.

niktspecjalny
28-11-2013, 20:27
Krótko i do rzeczy - paplanina nic nie jest warta, liczą się efekty tj. realny wzrost temp.

W sumie dobrze mu powiedziałeś.Efekty się liczą a on nich ni chu chu.Cienki Bolek z tym grzaniem.:p.I jeszcze nie rozumny................nie kumaty..........aż boli to podejście do kolektorów.:P

kolektor1
29-11-2013, 19:21
.Dzisiaj moje kolektory zagrzały wodę ,podłogówkę,które to będą mi od siebie dawały ciepło co najmniej przez trzy dni...............co ty na to energooszczędny człowieku???.
A to ciekawe jak to Ty energooszczędny człowieku robisz, że 3 kolektory płaskie-próżniowe napędzą Tobie tyle energii do zbiornika 300l w jeden prawie grudniowy dzień, że starczy na ciepłą wodę i jeszcze przez trzy dni grzeją podłogówkę?

Efekty się liczą a on nich ni chu chu.
Myślę, że nie tylko on nie chu, chu w stosunku do tych "rewelacyjnych liczących się efektów"

gentoonx
30-11-2013, 12:07
przenieście się z tą wojenką osobistą do hyde parku - to jest temat o "robieniu solara temi rencami"

R90
30-11-2013, 16:38
Jaki proponowalibyście kąt pochylenia kolektora próżniowego?
Tryb pracy - całoroczny

R90
30-11-2013, 18:52
kszhu, dzięki za odp.
Jeszcze mam jedną kwestię. Ponieważ pisze prace dyplomową z OZE, to będę musiał obliczyć prognozowany uzysk energetyczny.
Metody typu 'panie, przyjmuję się tyle i tyle średnio' od razu odrzucam bo to ma być wyliczone. Oczywiście pierwsze od czego zacząłem to dobór podgrzewacza i ilości kolektorów, mając zapotrzebowanie na CO i CWU w cyklu rocznym.
Druga rzecz jaką zrobiłem to dane meteo z lat 1971-2000 uśrednione dla Warszawy, bo tutaj będzie moja rozpatrywana instalacja. Są godzinowe natężenia promieniowania całkowitego, bezpośredniego dla różnych orientacji płaszczyzny oraz dla kilku kątów pochylenia względem pozycji horyzontalnej.
I tutaj się pojawia kłopot, bo to , że mam dane promieniowanie całkowite na płaszczyzne, np pod kątem 30%, to jest pewne, że tyle kolektor nie odbierze, bo płaskie kolektory w zime praktycznie nic nie dają. Dlatego wybrałem próżniowy. Będę to liczył metodą f chart. Ktoś coś słyszał? Może doradzić?

kolektor1
30-11-2013, 22:40
kszhu, dzięki za odp.
Jeszcze mam jedną kwestię. Ponieważ pisze prace dyplomową z OZE, to będę musiał obliczyć prognozowany uzysk energetyczny.
Metody typu 'panie, przyjmuję się tyle i tyle średnio' od razu odrzucam bo to ma być wyliczone. Oczywiście pierwsze od czego zacząłem to dobór podgrzewacza i ilości kolektorów, mając zapotrzebowanie na CO i CWU w cyklu rocznym.
Druga rzecz jaką zrobiłem to dane meteo z lat 1971-2000 uśrednione dla Warszawy, bo tutaj będzie moja rozpatrywana instalacja. Są godzinowe natężenia promieniowania całkowitego, bezpośredniego dla różnych orientacji płaszczyzny oraz dla kilku kątów pochylenia względem pozycji horyzontalnej.
I tutaj się pojawia kłopot, bo to , że mam dane promieniowanie całkowite na płaszczyzne, np pod kątem 30%, to jest pewne, że tyle kolektor nie odbierze, bo płaskie kolektory w zime praktycznie nic nie dają. Dlatego wybrałem próżniowy. Będę to liczył metodą f chart. Ktoś coś słyszał? Może doradzić?

Ktoś już kiedyś próbował liczyć to metodą f-chart, ta metoda jest obarczona dużym błędem. Kolektory płaskie w zimie też dają i to również można precyzyjnie obliczyć.
Próżniowe są próżniowe i płaskie-próżniowe, o różnej zasadzie działania, musisz wybrać jeden typ kolektora i znaleźć jego wszystkie dane techniczne potrzebne do obliczeń. A są one publikowane. Wszystko można w miarę prosto policzyć i to nawet bardzo dokładnie. Przeczytaj jako wstęp do pracy: http://www.słoneczny.com.pl/dylemat.php

kolektor1
01-12-2013, 09:46
Coś chyba nie tak z tym linkiem - sprawdź.

Z linkiem jest o.k., to na FM coś się pochrzaniło., zejdź z ekranem niżej jest: "przejdź na wybraną stronę"

niktspecjalny
01-12-2013, 12:21
Piszę bo mi tak wygodniej..Ten jegomość z góry zapomniał ,że mam próżniowo rurowe a nie jakieś płaskie-próżniowe.O tym ,że grzała mi się podłogówka pisałem 27.11.2013 roku a nie w grudniowy pochmurny dzień. Jemu to trzeba napisać ,że jak wyszło słońce na 3,4, 5 h to nic to nie da ponieważ za mało jest kolektorów w moim wypadku i podłogówka się nie zagrzeje o wodzie już nie wspominając.Pytam więc co się staje z tą temp. jak solary ją zbijają ......gdzie???????Glikol miast oddawać ciepło chłodzi układ??????.Potem następuje proces podtrzymania ciepła(wielokrotnie o tym pisałem) czego Ten jegomość z góry pojąć nie może..W słoneczny dzień jestem dysponentem ciepła i mogę je kierować tam gdzie tego zapragnę.W zimie gdy słońca jest niedosyt układ solarny ma dogrzewany by nie startować od "0" .Zapytałbym wprost ale i tak sprowadzi do swojego poziomu by w następstwie pokonać mnie swoim doświadczeniem.Który z procesów nastąpi szybciej w którym będą większe straty energii??????.Schładzamy układ np. o 2 StC, by potem podnieść go z powrotem o te 2 Szybciej go schłodzimy czy podgrzejemy???Ile wówczas energii stracimy na te powtórne podgrzanie o te 2 STC????

kolektor1
01-12-2013, 16:01
Piszę bo mi tak wygodniej..Ten jegomość z góry zapomniał ,że mam próżniowo rurowe a nie jakieś płaskie-próżniowe.
Ten jegomość z góry zapomniał już, że ma kolektory próżniowe z płaskim listkiem absorbera, zapomniał też, że geometria padania na płaszczyznę niesie z sobą pewne ograniczenia, szczególnie 27.11.2013 roku.


O tym ,że grzała mi się podłogówka pisałem 27.11.2013 roku a nie w grudniowy pochmurny dzień. Jemu to trzeba napisać ,że jak wyszło słońce na 3,4, 5 h to nic to nie da ponieważ za mało jest kolektorów w moim wypadku i podłogówka się nie zagrzeje o wodzie już nie wspominając.
Jakaś pomroczność jasna tego jegomościa z góry. Przypomnę co pisał, bo już zdążył zapomnieć:

Na przykładzie jednego dnia......jednego.Dzisiaj moje kolektory zagrzały wodę ,podłogówkę,które to będą mi od siebie dawały ciepło co najmniej przez trzy dni...............co ty na to energooszczędny człowieku???.
Spytał bym przewrotnie czy aby na pewno kolektory zagrzały wodę, podłogówkę tak aby oddawać ciepło przez trzy dni. Ale nie spytam bo i po co, odpowiedź znam.


Ten jegomość z góry pojąć nie może..W słoneczny dzień jestem dysponentem ciepła i mogę je kierować tam gdzie tego zapragnę.W zimie gdy słońca jest niedosyt układ solarny ma dogrzewany by nie startować od "0"
Ale ten jegomość z góry tak naprawdę nie wie jak dużą/małą ilością ciepła dysponuje i na ile to starcza szczególnie 27.11.2013 roku. A miał okazję wiedzieć.


Zapytałbym wprost …
Nie lepiej nie pytać, po co się narażać na kpinę.

niktspecjalny
01-12-2013, 16:34
Panie z góry...............to działa ale Pana wyobraźnia tego wychwycić nie potrafi.
.Ale ten jegomość z góry tak naprawdę nie wie jak dużą/małą ilością ciepła dysponuje i na ile to starcza szczególnie 27.11.2013 roku..........
Proponują i temu Panu z góry by wreszcie zaczął czytać ze zrozumieniem.Powtórzę mu jeszcze raz np..5h słonka a podłogówka podtrzymana................Moderatorze zrób coś z tym...............On mnie wciąga bym mu......................a bana teraz nie chce mieć bo mam pewną misją do spełnienia.

niktspecjalny
02-12-2013, 06:45
LOL
wymarzyłeś sobie grzać słoneczkiem w zimie, gdy tymczasem w praktyce twój domek już we wrześniu schłodził się do +16 czym udowodnił bezpośrednio wielkie braki w twojej teorii i ty chcesz na tej podstawie o czyjejś inteligencji dyskutować ??

konkretnie ile to jest w kWh ta podtrzymana podłogówka ?? jest chociaż tego efektu więcej niż 5 groszy ??

Słuchaj Energo-oszczędny.Czytałeś moje wypociny wielokrotnie to wiesz ,że tiko mi to kalafiorem :wykresy,tabelki, 5 groszy, kW/h,dom na środku Berlina czy w Andach.........to się ma dziać.Słonko na niebie a podłogówka się nagrzewa w miejscach gdzie jest. Wyczuwalne ciepło nie jest takie gdy układ podtrzymuje inne źródło pozyskiwania energii.To chyba rozumiesz.

p.s


Jakaś pomroczność jasna tego jegomościa z góry. Przypomnę co pisał, bo już zdążył zapomnieć:

http://forum.muratordom.pl/images/mdom_misc/quote_icon.png Napisał niktspecjalny http://forum.muratordom.pl/images/mdom_buttons/viewpost-right.png (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?p=6241523#post6241523)
Na przykładzie jednego dnia......jednego.Dzisiaj moje kolektory zagrzały wodę ,podłogówkę,które to będą mi od siebie dawały ciepło co najmniej przez trzy dni...............co ty na to energooszczędny człowieku???.



Wytłumaczyłem to już w postach wyżej a nakręcić się już nie dam.Podłogówka,woda w ZCWU nagrzewa się.Co najmniej przez 3 dni nie ostygną i będą miały wspaniały start z powrotem,gdy na niebie wyjdzie znów to żółta ognista kula.Wam się tego tłumaczyć już nie da.
Dodam ,że nie jest tu mowa o solarze zrobionym własnymi ręcyma, w piwnicy ale gdy wykonałbym go z jakiś tam powodów sam to efekt byłby a nawet musiałby być, identyczny.

niktspecjalny
02-12-2013, 07:23
Kula się pokazała zapomniałem.Pompa pracuje.W domu 22.5 stC. Na solarze temp 30 stC.Układ podtrzymania-utrzymania-grzania-nagrzewania-wspomagania CO przygotowany do pracy- pracuje-będzie pracować.Żadne inne źródło nie pracuje oprócz kolektora.Oby słonko grzało jak najdłużej.

malachio
02-12-2013, 12:18
A mamy zimę!

No nie przesadzajmy :D zima zaczyna się 22 grudnia, klimatyczna gdy średnia temperatura dobowa spada poniżej zera (co jeszcze nie nastąpiło), więc mamy co najwyżej przedzimie i oby jak najdłużej, najlepiej do przedwiośnia, czego sobie i wszystkim życzę :D

niktspecjalny
02-12-2013, 14:53
Nie wiem kogo miałoby to na tym forum uradować ale jeśli tobie pomoże w skończeniu tej bezsensownej klepaniny to proszę bardzo: ~35%.
Jeśli pozwolisz to ja dorzucę swoje ~33%.Trochę mniej ale efekt zbliżony.

niktspecjalny
02-12-2013, 14:57
.ja jestem człowiek techniczny, barwne i nic nieznaczące opisy przyrody mnie nie interesują...........

To zacznij chodzić chociaż do parku w np. jesienny słoneczny dzień.Zimowy słoneczny wschód.Zrzucisz to brzemię człowieka technicznego a staniesz się praktykiem.

yaiba83
03-12-2013, 08:49
Dawno tu nie zaglądałem, ale widzę że panowie trzymają poziom niezmiennie :)

kolektor1
03-12-2013, 09:09
albo rzetelne podawanie wyników, grunt żeby było się z kim ponapażać jak w gimnazjalista pod trzepakiem
No właśnie, wszyscy jesteśmy ciekawi kszhu jak to obliczyłeś. Skoro u mnie co prawda temp. na zewnątrz jest w okolicach zera to palę w ten sposób:
Rozpalam po południu (16, 17) i utrzymuję ogień w piecyku gdzieś do 7 rano. Mógłbym powiedzieć, że zysków słonecznych (bo w dzień, jak świeci, czy nie świeci słońce nie palę) to ja mam ok. 44% ale nie mówię bo to twierdzenie bardzo ryzykowne.
A jak to u Ciebie?

Kula się pokazała zapomniałem.Pompa pracuje.W domu 22.5 stC. Na solarze temp 30 stC..
To masz coś do dupy. U mnie aby osiągnąć tą temp.
http://obrazki.elektroda.pl/9263158100_1386061621_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/9263158100_1386061621.jpg)
To ja wcale nie muszę mieć słońca
http://obrazki.elektroda.pl/4921520000_1386061686_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/4921520000_1386061686.jpg)

niktspecjalny
03-12-2013, 15:05
No właśnie, wszyscy jesteśmy ciekawi kszhu jak to obliczyłeś. Skoro u mnie co prawda temp. na zewnątrz jest w okolicach zera to palę w ten sposób:
Rozpalam po południu (16, 17) i utrzymuję ogień w piecyku gdzieś do 7 rano. Mógłbym powiedzieć, że zysków słonecznych (bo w dzień, jak świeci, czy nie świeci słońce nie palę) to ja mam ok. 44% ale nie mówię bo to twierdzenie bardzo ryzykowne.
A jak to u Ciebie?

To masz coś do dupy. U mnie aby osiągnąć tą temp.
http://obrazki.elektroda.pl/9263158100_1386061621_thumb.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fobrazki.elektroda. pl%2F9263158100_1386061621.jpg)
To ja wcale nie muszę mieć słońca
http://obrazki.elektroda.pl/4921520000_1386061686_thumb.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fobrazki.elektroda. pl%2F4921520000_1386061686.jpg)

Panie......... bez zbędnego partykularyzmu.Wreszcie coś zrozumiałeś ,że bez słonka osiągasz więcej.Ileż ja się musiałem napisać.Ale jednak czytanie ze zrozumieniem i praktyka nie jest tą złą strona w tej Twojej nowej ideologi.:cool:.Nie będę wklejał swojego TV,by Cię nie ośmieszać a z okna mam cudowny widok ale nie dobija się..............;).Wiem ,że cierpisz ,że tak mieć nie możesz ale przyjmij to jak prawdziwy facet na klatę.Są też tacy co mają lepiej od Ciebie i to ma uzasadniony praktyczny wymiar.

gentoonx
03-12-2013, 15:56
ad.1. wiem
ad.2. dane statystyczne ze stacji meteo są osobno dla każdego miesiąca - jak potrzebujesz to licz; mnie interesuje i kosztuje cały okres grzewczy a nie w rozbiciu na miesiące, dni, godziny;
ad.3. o którym dniu grudnia piszesz?; "od kilku dni" oznacza koniec listopada, początek grudnia, dzisiaj wschód słońca o 07:34 a zachód o 15:47 czyli 7h13min, w najkrótszym dniu wschód słońca o 07:52 a zachód o 15:46 czyli 6h54min; to nie apteka więc około 7h jest odpowiednim określeniem i nie ma czego się czepiać;
ad.4. są też straty więc ogrzewanie się załącza a godz. 4-6 to prędzej wczesny poranek niż noc; to jest tak istotne jak to, że nie włącza się w trakcie dnia;

O właśnie, i tylko pozazdrościć że rejon obfituje w słoneczko do wykorzystania

u nas dzisiaj pierwszy dzień taki ładny od ponad tygodnia. Szkoda.

niktspecjalny
03-12-2013, 15:56
zaczynam ciebie rozumieć, dla ciebie zima to okres od września do maja, to w sumie tak logiczne jak podawać energię w jednostkach mocy, albo jak wziąć termometr i zmierzyć przyrost temperatury powietrza o 2 stopnie, a potem na tej podstawie ogłosić sukces ściany Trombe-a w Polsce

i jak tu nie być cynicznym czytając takie rewelacje

Jesteś i dajesz tego dowody zważywszy na fakt ,że wciągnięty w niepotrzebna dyskusję zapomniałeś jaki jest temat topiku.Nie napuszaj się tak;):).Ustalaj sobie sezony jak chcesz,licz jak chcesz,drwij jak chcesz ale tam gdzie to ma sens.Zrób sobie solar z czego zapragniesz i nakarm forumowiczów swoją super oszczędnością.Ja chyba podziękuje jak już cynicznie prawisz.:cool:

niktspecjalny
03-12-2013, 15:59
O właśnie, i tylko pozazdrościć że rejon obfituje w słoneczko do wykorzystania

u nas dzisiaj pierwszy dzień taki ładny od ponad tygodnia. Szkoda.

A jaki kolega sobie kolektorek własnymi ręcami zrobił???Wynik,tabelki,wykresy to Nas interesuje.Może tak dla uwolnienia jakieś cyferki by się pochwalić.:wiggle:

niktspecjalny
03-12-2013, 16:15
pytane mam techniczne, gdy świeci słońce ogrzewanie u ciebie działa 2h/dobę, a ile godzin działa gdy słońce nie świeci ?? albo bardziej precyzyjnie ile kWh idzie w słoneczny dzionek a ile i w pochmurny ??

Nie no Ty pytasz na poważnie ,że się:jawdrop: tak wetnę???.Technicznie pytasz czy
a ile godzin działa gdy słońce nie świeci ??
Przemilczę to bo dajesz do wiwatu.

nydar
03-12-2013, 16:54
Nic trwałego nie znajdziesz ale może coś na bazie chloru (podchloryn), może alkohole jakieś (izopropylen). Tu chodzi bardziej o zatrzymanie rozwoju glonów niż odkażenie.

Właśnie martwią mnie glony
Wracając do zadymki.To że dzień dzisiaj ma u ciebie ok.8h,nie oznacza że nawet w słoneczny dzień przez 8h operuje w wystawie południowej słońce. Efektywnie tego słońca wykorzystasz może z dwie, trzy godziny.No i budynek najlepiej na wzgórzu bez drzew sąsiada .

nydar
03-12-2013, 18:22
Zgadzam się że szkoda nie wykorzystać. Z perspektywy drugiego roku zamieszkiwania w domu z wystawą poł, mogę z własnego doświadczenia stwierdzić że w lecie okna ok.30m2 to kłopot. We wrześniu odczuwalne działanie słońca. Od października do marca nie odczuwalne,za to straty ciepła mimo pakietu trzyszybowego odczuwalne.No ale widok.

nydar
03-12-2013, 18:54
A bo wyczytałem że pasywny to przeszklone południe. Potem powstała teoria że dla widoku, a teraz w ten widok wierzę bo go zimą i latem mam . Gdybym budował jeszcze raz też by były takie okna, bez względu na straty ciepła. No bo metr drewna w lewo czy prawo to nie majątek .

nydar
03-12-2013, 22:38
Póki co dzień bez palenia w kominku to dzień stracony.Zmieni się gust jest grzałka w buforze.

Karlsen
04-12-2013, 07:34
Metr drewna nie majątek ale jeszcze trzeba wokół tego lubić robić no i chcieć mieć kotłownię w salonie.
Zaraz kotłownię. Demonizujesz. Trawy również nie powinno się siać, bo później trzeba kosić?
Mój piec kaflowy z szybką w drzwiczkach daje efekt widoku ognia, zadowalającą ilość ciepła i pożera do 8 kg drewna dziennie, aby się "nasycić". Start z zimnego wymaga większej ilości, ale bezcennym jest kubek kawy (może być na zimno) wypity na siedzisku, bądź na przeciw pieca. O zapachu drewna stojącego obok już nie wspomnę.
Oczywiście zdarzają się energooszczędni miłośnicy kominków z płaszczami wodnymi. Jednak nie generalizowałbym.

niktspecjalny
04-12-2013, 08:17
przypomnieć ci kto miesiąc temu w tym topiku pisał o Szweckich ścianach Trombe-a, gdzie wtedy byłeś ?? czemu nie przywołałeś naszego czołowego amatora fantasy do porządku ??

PS jak ci idą pomiary twojego solara ?? masz już zmierzone temperatury ??

i ten efekt w liczbach wymiernych w dniu wczorajszym po 7h na słoneczku wyniósł ??

i jeszcze dla porównania podaj ile w nocy przez twoje okna uciekło energii, to wyjdzie nam z tego czarno na białym jak bardzo się mylisz

Ta Twoja zbędna kurtuazja :cool: miesza się z tym co chcesz osiągnąć.To po pierwsze.Po drugie postaraj się czasami rozumieć....rozumieć innych choćby miało to nawet odwrócić zgoła treść niesinych przez Ciebie zagadnień.Zamotałeś się trochę i popadłeś w kałabanie.:yes::D.Nic mi nie przypominaj.Wątek jest wiadomo o czym.Napisz np. bo tu preferujesz: mam kolektor ,który wykonałem sam .Wyciągam z niego następujące korzyści:1.2.3.......19.Może on w tej materii służyć do, lub nie z powodu takiego a takiego itd.;).Argumenty za są takie a takie.

nydar
04-12-2013, 08:59
Zaraz kotłownię. Demonizujesz. Trawy również nie powinno się siać, bo później trzeba kosić?
Mój piec kaflowy z szybką w drzwiczkach daje efekt widoku ognia, zadowalającą ilość ciepła i pożera do 8 kg drewna dziennie, aby się "nasycić". Start z zimnego wymaga większej ilości, ale bezcennym jest kubek kawy (może być na zimno) wypity na siedzisku, bądź na przeciw pieca. O zapachu drewna stojącego obok już nie wspomnę.
Oczywiście zdarzają się energooszczędni miłośnicy kominków z płaszczami wodnymi. Jednak nie generalizowałbym.

A czym różni się twój kaflak z szybą w drzwiach od mojego kominka z PW? Jeden i drugi pokazuje ogień,jeden i drugi odbiera ciepło z ognia do dalszego wykorzystania.No może szybka w kominku trochę większa niż w kaflaku ale czy to wada?

O ,,korzyściach " płynących w sezonie grzewczym z energii słonecznej przez okna,łatwo się przekonać mierząc pirometrem temp.ścian i okien w odniesieniu do ilości efektywnego czasu nasłonecznienia.Bez zbędnej demagogii,każdy sobie wyrobi opinię.

niktspecjalny
04-12-2013, 09:10
Przepraszam gdzie macie zamontowane sterowniki bądź sterownik, do Waszych maszyn,te na których widoczna jest temp. wewn.?Dotyczy to każdego ze źródeł jakie mamy w domu.Jeśli na dworze np. świeci słońce np. za oknem jest np. -2 stC w domu sterownik pokazuje np. 22.5 stC. Co wtedy się u Was dzieje?Jest jakaś kolejność włączania urządzeń(solarow tymi ręcami zrobionymi ,Kolektorów płaskich-próżniowo rurowych,ścianą Trombe-a ,PG,KZPŁW ,DGP).Pytam jaka? a jeśli już to jak to się dzieje.

nydar
04-12-2013, 09:51
A ty myślisz że czym się kierowałem dając swoje przeszklenia. Życie zweryfikowało te dane okrutnie.No chyba że dolina Brdy zadżumiona jakaś jest .

nydar
04-12-2013, 10:40
Dużego doświadczenia życiowego może nie mam ale sporo czytam . No i wyczytałem w ulotce o powietrznej PC że dobrze ją w domu ustawić bo ma dostęp do powietrza o stałej temperaturze.Niby logiczne a sensu nie ma. Pewien prof. z Białego Stoku chyba , dowiódł że przez ściany 2-3% wilgoci migruje a reszta przez system wentylacji .Na zlecenie czy też w jakiejś innej formie dla Stowarzyszenia Producentów Styropianu to pisał. Z drugiej strony ludzie na forum piszą że jak ocieplili styropianem ściany ,to grzyb się pojawił.(jestem wrogiem oddychających ścian). Artykuł który przytoczyłeś to z www.świat-szkła.pl.
Jeden prof. twierdzi że brzozy skrzydłem nie zetniesz inny że wręcz przeciwnie.Któremu wierzyć z tej czy drugiej opcji politycznej?

niktspecjalny
04-12-2013, 10:58
Dużego doświadczenia życiowego może nie mam ale sporo czytam . No i wyczytałem w ulotce o powietrznej PC że dobrze ją w domu ustawić bo ma dostęp do powietrza o stałej temperaturze.Niby logiczne a sensu nie ma. Pewien prof. z Białego Stoku chyba , dowiódł że przez ściany 2-3% wilgoci migruje a reszta przez system wentylacji .Na zlecenie czy też w jakiejś innej formie dla Stowarzyszenia Producentów Styropianu to pisał. Z drugiej strony ludzie na forum piszą że jak ocieplili styropianem ściany ,to grzyb się pojawił.(jestem wrogiem oddychających ścian). Artykuł który przytoczyłeś to z www.świat-szkła.pl (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.%C5%9Bwiat-szk%C5%82a.pl).
Jeden prof. twierdzi że brzozy skrzydłem nie zetniesz inny że wręcz przeciwnie.Któremu wierzyć z tej czy drugiej opcji politycznej?

Po co wybrałeś się tu na wycieczkę z PC...........i innymi.???Przecież to nie ten i tu temat???:rolleyes:

nydar
04-12-2013, 11:42
Nasłonecznienie na pionową ścianę- okno w średni okresie zimowym to w KWh/m2 odpowiednio:
- X - 58
-XI - 25
-XII- 22
-I - 30
-II -36
-III -78
Rm=249KWh/m2
Czyli na moje 30m2 trzyszybowych okien pada w sezonie zimowym 7470kWh:o.
Z drugiej strony specjaliści okienni piszą że moje szyby z U=0,8 w średnim sezonie grzewczym generują 30m2 x 75KWh/m2 = 2250KWh strat.
Coś mi tu nie gra bo grzać muszę.

ps. po to wspomniałem o PC i innych

niktspecjalny
04-12-2013, 12:13
ten wątek ma 8 lat, zgadnij kto w nim opisywał 8 lat temu swoje przygody z solarami

bardzo się staram zrozumieć coś z waszych wypowiedzi, jest mi cholernie trudno, bo okazuje się że mówicie jakieś kompletne bzdury bez sensu, wybacz ale sam przyznałeś że twoje 3 dniowe CO to przejęzyczenie, i tak naprawdę chodziło o podtrzymanie CO czyli w liczbach wymiernych energię o wartości 5 groszy

Można kłamać gdy to ma sens.Ty już kłamiesz jak najęty a to jest już nawet nie cyniczne tylko ...........pauza.Nigdzie tego nie napisałem i proszę abyś nareszcie z tego zrezygnował i merytorycznie brał udział w dyskusji.Znowu Cie nosi.Ostygnij,,,,,,,,,, wyluzuj.....:cool:


..wybacz ale sam przyznałeś że twoje 3 dniowe CO to przejęzyczenie..........
Teraz powtórzę Ci..........wtedy gdy były Szwedy...i pisałem o słonku podtrzymanie -grzanie-podgrzewanie podłogówki było faktem.Więc nie przeinaczaj faktow bo zaczynasz bawić się w człenia ,który nie kuma o czym jest topik.:cool::cool::cool:.Obrażaj,bądź cyniczny ale myśl......myśl zanim coś skreślisz.Spontan Cię ogarną i tyle.:cool:

Karlsen
04-12-2013, 13:34
A czym różni się twój kaflak z szybą w drzwiach od mojego kominka z PW? Jeden i drugi pokazuje ogień,jeden i drugi odbiera ciepło z ognia do dalszego wykorzystania.No może szybka w kominku trochę większa niż w kaflaku ale czy to wada?

Kontekst odnosił się do porównania z kotłownią, czyli bałaganu, jaki się wokoło tworzy .
I tu właśnie jest znaczna różnica pomiędzy Twoim kominkiem z PW, a kaflakiem. 8 kg drewna, aby naładować szamot. Im mniej potrzeba drewna tym czyściej obok, ale i wokół stojaka na drewno, oczywiście mniej czyszczenia popiołu. Kolejnym punktem jest sprawność obu urządzeń. Ale niektóre rzeczy się nabywa dla przyjemności, dlatego kominek z PW to rarytas, który naprawdę trzeba lubić.

niktspecjalny
04-12-2013, 13:51
Kontekst odnosił się do porównania z kotłownią, czyli bałaganu, jaki się wokoło tworzy .
I tu właśnie jest znaczna różnica pomiędzy Twoim kominkiem z PW, a kaflakiem. 8 kg drewna, aby naładować szamot. Im mniej potrzeba drewna tym czyściej obok, ale i wokół stojaka na drewno, oczywiście mniej czyszczenia popiołu. Kolejnym punktem jest sprawność obu urządzeń. Ale niektóre rzeczy się nabywa dla przyjemności, dlatego kominek z PW to rarytas, który naprawdę trzeba lubić.

Fajne tworzysz ideologie.
. Im mniej potrzeba drewna tym czyściej obok, ale i wokół stojaka na drewno, oczywiście mniej czyszczenia popiołu. ..........
Przepraszam Cię ale Ty to z sieci zaciągnąłeś czy z głowy???Bo jeśli z sieci to ok poniał. Ale jeśli z głowy to już inna inszość.Nikt nie rąbie drewna przy kominku rozłupując go na mniejsze polana bo tak nam pasuje.Są kosze w których kora itp pozostaje i nie zaśmieca salonu w około kominka.Przecież jak masz drewno sezonowane i wspaniały wkład to tego popiołu tyle co kot napłakał.Wzorujesz się na czyichś wypominkach???:rolleyes:

Karlsen
04-12-2013, 14:01
Fajne tworzysz ideologie.
Przepraszam Cię ale Ty to z sieci zaciągnąłeś czy z głowy???Bo jeśli z sieci to ok poniał. Ale jeśli z głowy to już inna inszość.Nikt nie rąbie drewna przy kominku rozłupując go na mniejsze polana bo tak nam pasuje.Są kosze w których kora itp pozostaje i nie zaśmieca salonu w około kominka.Przecież jak masz drewno sezonowane i wspaniały wkład to tego popiołu tyle co kot napłakał.Wzorujesz się na czyichś wypominkach???:rolleyes:
Kto pisał o rąbaniu drewna czy o koszach? Czytaj ze zrozumieniem. Zapędziłeś się z poniewieraniu forumowiczów. Paskudna natura. Jaki nick, takie posty.

P.S. Właśnie sobie przypomniałem, czy przypadkiem za pisanie głupot w dziale poświęconym kominom nie dostałeś bana? Fakt, że irytowałeś ekipę Piotra z Eniem włącznie nie było powodem założenia drugiego konta?

Redakcja
04-12-2013, 14:57
Szanowni Forumowicze, dyskusja jest ciekawa, ale prosimy o powstrzymanie emocji. Prosimy i pozdrawiamy

niktspecjalny
04-12-2013, 15:32
Karlsen piszesz nie w temacie prowokujesz mnie i obrażasz.Redakcja już zwraca na to uwagę.Gdzie w tym topiku masz kotłownię???Wypisujesz te bzdety nie zgodne z tematem i na dodatek wklejasz jakieś nie potrzebne przemyślenie z przeszłości.Po co.Reaktywacja......ludzi nie topiku.:PPrzeczytaj co napisałeś w swoim poście, a potem się rzucaj.:bye:

nydar
04-12-2013, 15:42
Szanowni Forumowicze, dyskusja jest ciekawa, ale prosimy o powstrzymanie emocji. Prosimy i pozdrawiamy

Odnoszę wrażenie,że koledzy głaszczą się w ramach chropowatej męskiej przyjaźni. Szanowna Redakcja zajrzy na 0-20KWh/m2 .Tego co tam jest to i czytać już nie idzie.

ravbc
04-12-2013, 22:58
Chyba nie ma co w kółko zaprzeczać, że słońce jak jest to i w najkrótsze dni daje wymierne oszczędności?

Oczywiście, że tak, pod warunkiem posiadania okien i to jeszcze w odpowiednim miejscu. Niestety te okna z kolei generują wymierne straty, nie zależnie od widoczności słońca, którego w okresie zimowym jest jak na lekarstwo. Efekt jest taki jak pisał nydar - jak jest słońce, to fajowo cieplo, ale jak nie ma, to trzeba do pieca dołożyć z powodu nadmiaru okien... No a zimą (a nie średnio w całym okresie grzewczym), gdy to ogrzewanie najbardziej potrzebne, to tego słońca jest niestety najmniej. Pewnie dlatego zwie się to zima, bo... zimno jest (z braku słońca). ;) BP,MSPANC

niktspecjalny
05-12-2013, 08:57
w oparciu o twojego linka do świata szkła, gdyby twój domek stał w W-wie tak jak w tym obrazku co linkowałeś, teoretyczne zyski słoneczne w kWh to 862 południe, 51 północ, 141 wschód, razem 1054, przy stratach 1030, czyli rocznie jesteś do przodu 23 kWh lub jak kto woli masz dodatni bilans w wysokości 2,22% o wartości 10zł


cytowany przez ciebie Pyxis napisał wyraźnie że swoje zyski słoneczne wypuszcza do atmosfery przez brak akumulacji, taki ma z nich pożytek, natomiast arturo72 który chwali się sporą akumulacją pisze już tylko o dt=0,6 stopnia i w dodatku na chwilę, czyli w tłumaczeniu na język techniczny, powietrze jest bardzo lekkie, niewielka odrobina energii powoduje znaczący skok temperatury, ale jeśli trochę poczekać to ciężkie ściany podłogi i sufity wchłoną tą odrobinę energii bez kompletnie zauważalnego dla nich efektu, przykład: podgrzanie o 1 stopień 1m3 betonu to równowartość podgrzania o 1 stopień 1760m3 powietrza, albo podgrzanie powietrza w twoim salonie o 2 stopnie to tylko 25Wh, włączenie suszarki do włosów 1500W na 1min da identyczny efekt

Muszę zapytać Redakcję czy nie dysponuje medalami za męstwo i zaangażowanie :).Skoro piszesz ,że to gówn..o warte, to małe uzyski ,same straty.


.przykład: podgrzanie o 1 stopień 1m3 betonu to równowartość podgrzania o 1 stopień 1760m3 powietrza, albo podgrzanie powietrza w twoim salonie o 2 stopnie to tylko 25Wh, włączenie suszarki do włosów 1500W na 1min da identyczny efekt............

To jak mieszkać i czym się wspomagać.Piszesz jakieś uzależnienia od braku efektu,nic Cię nie absorbuje,anty -fanty na 100%, to co Ty chcesz.Nic Ci nie pasuje.Nie przyjmujesz tego co maja inni, udając konia z klapkami...nieładnie i nieelegancko.:bye:

.czyli rocznie jesteś do przodu 23 kWh lub jak kto woli masz dodatni bilans w wysokości 2,22% o wartości 10zł.........
Weź no się ogarnij i napisz o co Ci kaman. Jakiś taki za mocno roszczeniowy jesteś w tym topiku o solarze własnymi ręcami zrobionym.Choćbym nawet poddał się tym wyliczankom to i tak jestem skazany na porażkę.to po co z Tobą dyskutować jak i tak samolubnie do tego podejdziesz a i wiara FM ta co Cię chce jeszcze słuchać w końcu zrozumie ,że do dyskusji trzeba fasonu i zrozumienia.Ty odpadasz.Masz tabelki ,wyliczanki a nie masz solara ,którego sam zrobiłeś.W innym wątku zaczniesz też od dy......strony.Palce mnie już zabolały ale taka potrzeba chwili.:confused:

kolektor1
05-12-2013, 09:14
Weź no się ogarnij i napisz o co Ci kaman. Jakiś taki za mocno roszczeniowy jesteś w tym topiku o solarze własnymi ręcami zrobionym.Choćbym nawet poddał się tym wyliczankom to i tak jestem skazany na porażkę.to po co z Tobą dyskutować jak i tak samolubnie do tego podejdziesz a i wiara FM ta co Cię chce jeszcze słuchać w końcu zrozumie ,że do dyskusji trzeba fasonu i zrozumienia.Ty odpadasz.Masz tabelki ,wyliczanki a nie masz solara ,którego sam zrobiłeś.W innym wątku zaczniesz też od dy......strony.Palce mnie już zabolały :
Czy ty mały człowieczku wiesz o czym się tu pisze? Czy jesteś w stanie zrozumieć jakąkolwiek liczbę tu podawaną? O czym ty tu chcesz dyskutować, jak nie masz najmniejszego pojęcia o czym się tu dyskutuje. I przestań obrażać ludzi, ty mały człowieczku!!!

nydar
05-12-2013, 09:59
http://pogoda.interia.pl/prognoza-dlugoterminowa-nicea,cId,66757
To jest miasto w kraju skąd pochodzi twórca ściany trombe'a i przewidywana pogoda na 16dni. I to ma sens.
Dla równowagi zajrzałem na ,,Toruń pogoda on-line" bo to blisko mnie.
Ryczeć mi się chce.

nydar
05-12-2013, 10:03
Jeszcze jedno. Wyobraź sobie kolektor 1 twój dachowy zestaw w takich warunkach. Pół dzielnicy byś zaopatrzył.

kolektor1
05-12-2013, 10:28
W tych warunkach to pewnie ilość kolektorów bym urealnił.

nydar
05-12-2013, 11:36
Rozumiem ,że zyski wyrażone w kWh/m2 to suma promieniowania bezpośredniego,rozproszonego i odbitego. U mnie dzisiaj daje ostro 50W/m2 i ta ma być do 18-tego grudnia. Wychodzi z tego że przez 16 pochmurnych dni otrzymam 5760W. Tą energią teoretycznie mógłbym podgrzać niezły baniaczek wody. Ale nie zrobię z nią nic.
Moim zdaniem średnie dane statystyczne przekłamują, a może raczej wprowadzają w błąd.

niktspecjalny
05-12-2013, 14:32
Czy ty mały człowieczku wiesz o czym się tu pisze? Czy jesteś w stanie zrozumieć jakąkolwiek liczbę tu podawaną? O czym ty tu chcesz dyskutować, jak nie masz najmniejszego pojęcia o czym się tu dyskutuje. I przestań obrażać ludzi, ty mały człowieczku!!!

No muszę tak jak Ty.Czy ty wiesz Wielki człowieczku o czym się tu pisać powinno???Czy jesteś w stanie zrozumieć jakąkolwiek wypowiedź bez tych swoich liczb???Dlaczego Ty tu w ogóle dyskutujesz jak nie masz bladego pojęcia o solarach ,które autor topiku chce wykonać sam własnymi "ręcami".I przestań obrażać ludzi Ty Wielki człowieczku.;););):).

p.s słonka było niezbyt dużo ale podłogówka ciepła.;)

kolektor1
05-12-2013, 15:02
Wpadłem na taki pomysł w temacie ściany. Mam ganek, który trzeba zabudować szklem
http://obrazki.elektroda.pl/3553913400_1386255629_thumb.jpg (http://obrazki.elektroda.pl/3553913400_1386255629.jpg)
Warto się w takie oszklenie pakować?

ps. Po konsultacji z lepszą moją połową doszliśmy do wniosku, że oszklimy, może nawet do świąt. Będzie przynajmniej wiadomo jak to faktycznie jest z tymi zimowymi zyskami.

kolektor1
05-12-2013, 15:22
Z której strony to? Ale z jakiej by nie było to warto, choćby przed wiatrem się ochronić.
Ta ściana dokladnie na południe.

nydar
05-12-2013, 16:36
Należało by rozważyć jakąś teoretyczną ścianę. Np. 5 x 2m. W układzie warstw od zewnątrz. : szyba ,przerwa powietrzna,ściana betonowa lub z pełnej cegły,izolacja od strony wnętrza. Jest grudzień to rozważmy grudzień. W grudniu średni dopływ energii słonecznej na pionową ścianę to 22kWh/m2/mc.
Aby podgrzać taką ścianę o 1oC należy dostarczyć 1,1kWh . Do ściany dostarczona będzie energia 220kWh/m-c.Pomińmy nawet sprawność odbioru tej energii bo przecież całości nie odbierze.Coś się odbije,szybę trzeba podgrzać, straty przez szybę itd. Załóżmy że dzień jest 7,5h , z tego 3-4h efektywne dla południowej ściany.Po nocnym przymrozku ściana będzie miała minusową temperaturę(izolacji od wewnątrz trzeba dać tyle aby nie ogrzewać jej ciepłem domu,bo sens przedsięwzięcie straci).W grudniu na m2 pada max. 300-350W. Na ścianę 3,5kWh (bez strat,a niech tam) .W efektywnym czasie promieniowania dostarczymy do ściany 14kWh,co pozwoli na podgrzanie 4,5 tonowej ściany o 12oC . Zachodzi słońce i ściana zaczyna stygnąć i tak w kółko.Nie mówiąc o tym że przebłyski minutowe przez chmury nie dadzą nic.
Wyobraźmy teraz sobie to samo ale z kolektorem cieczowym o pojemności kilku ,kilkunastu litrów i dobrą powłoką absorbującą. Zupełnie inna bajka.
Tam trzeba podgrzewać 4,5tony materiału ceramicznego ,tu kilkanaście litrów wody.
ps. 22kWh/m2/grudzień to całkowite promieniowanie w tym rozproszone,którego jest ok. 25% w tej ilości i ciut odbitego.

nydar
05-12-2013, 16:41
Ta ściana dokladnie na południe.

A od maja zaczną się kłopoty. Należało by przewidzieć system zacienienia i solidnej wentylacji na lato

niktspecjalny
05-12-2013, 16:59
Wpadłem na taki pomysł w temacie ściany. Mam ganek, który trzeba zabudować szklem
http://obrazki.elektroda.pl/3553913400_1386255629_thumb.jpg (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fobrazki.elektroda. pl%2F3553913400_1386255629.jpg)
Warto się w takie oszklenie pakować?

ps. Po konsultacji z lepszą moją połową doszliśmy do wniosku, że oszklimy, może nawet do świąt. Będzie przynajmniej wiadomo jak to faktycznie jest z tymi zimowymi zyskami.

"Solar tymi ręcami zrobiony".................................................. ..Co chcesz z oranżerii ciepło odzyskiwać???:jawdrop:

nydar
05-12-2013, 17:20
To co pokazujesz z wiki to ściana nieizolowana,akumulacyjna. Ma się nagrzać i oddać ciepło do wnętrza wieczorem. Bez izolacji. W Nicei tak. U nas na pewno nie.
Grudzień faktycznie jest najgorszy procentowo w stosunku do listopada,stycznia czy lutego. Ale ilościowo bez znaczenia .22kWh/m2 w grudniu a 36kWh w lutym to i tak nadal niewiele.
Nie sądzisz że efektywniejszy będzie kolektor płaski pionowy na ścianie z małą pojemnością cieczy? Zareaguje nawet na 1/2 godziny słońca a ściana Trombe'a nawet nie drgnie.Z kolektora możesz dać energię do powietrza,CO,czy CWU. Ściana jednak ogranicza.

nydar
05-12-2013, 20:12
To są wariacje na temat. Ale nie znaczy aby nie kombinować.
Mam kolektor na dachu zajmujący dokładnie 40m2 .Na ścianie nie szło z przyczyn oczywistych bo okna.
Kosztem był peks w ilości 200mb. Nadaje się na lato ,a potrafi podgrzać 1500L do temp. 40oC w jeden słoneczny dzień.Działa od połowy kwietnia do połowy września
Byłby na ścianie ,skrócił by sezon grzewczy.

nydar
06-12-2013, 09:30
Nic bardziej mylnego .To nie jest drogie,aby nie powiedzieć,że niewiarygodnie tanie. Rurki osadza się w rowkach izolacji elewacyjnej 50 x 50mm.Po zainstalowaniu rowki wypełnia się betonem ,tynkiem.A dalej siatka,tynk i farba. Tak jak przy normalnej elewacji .Temperatura osiągalna to 40-45oC. Chcesz więcej dajesz szybę,ale wtedy musi być wełna mineralna nie styropian.
Kosztem jest 200mb.peksa i parę wiader zaprawy. Reszta ,czyli izolacja,siatka,tynk,farba i tak musi być.

karolek75
06-12-2013, 10:37
A w jakim kolorze ta farba ? Nie determinuje to jej ciemnego koloru ?

nydar
06-12-2013, 11:45
Spróbuj dotknąć latem błyszczącej blachy nierdzewnej wystawionej na słońce.
Może być pastelowa ale osłonięta szybą.

karolek75
06-12-2013, 12:08
Jam myslal o normalnej elewacji.. pytajac o kolor farby.

nydar
06-12-2013, 12:30
Ja też tak napisałem. Nierdzewka to tylko przykład że srebrne i błyszczące a nie dotkniesz. Każdy pastelowy kolor elewacji pod szybą mocno się nagrzeje.Mogą być jedynie różnice kilku stopni +/-. Temperaturę cieczy będzie limitowała powierzchnia czynna betonowego radiatora i wielkość przepływu.

adampepe
11-12-2013, 19:43
Przyłącze się bo wątek jest mocny !
- wycena zestawy solarnego super nowoczesnego 30m2 na wode, 50tys zł i deklarowane zyski solarne 7800kWh/rok
przy czym okres grzewczy jak sumuje daje 3500kwh gdyż ogrzanie wody uzytkowej dla 30m2 instalacji to raczej pikuś..
tu chodzi o solary ktore ogrzewają troszkę dom..
ale czemu pisze?
te 3500kWh / rok to jest ok 1200kg spalonej biomasy.. ok 1200zł dajmy na to ( ale nie chodzi o szczegóły)
Wode dla 4 osób zagrzejemy za 60-100zł.miesięcznie.. to nie jest jakis koszt który miałby coś realnie zmieniać
dla takiej instalacji i inwestycji.

Lokata w banku połroczna, gwarantowana, ze stałym oprocentowaniem 50tys zł daje kwotę 1008zł ( gwarantowane
gdzie umowa spisywana jest z bankiem i jest słowo STAŁE i GWARANTOWANE ) i zadnych innych opłat.
Po roku mam w kieszeni 2x1008 zł plus 'coś' bo po pol roku mialem już 51008zł :).. no ale nie chodzi o szczegóły
ale o zrozumienie tego o czym dzwonią w niektórych mediach od jakiegoś czasu.
Po roku mam siedząc i nic nie robiąc 52000zł. ( sprawdzcie sami dzwoniąc do banku..)
Pytam. Po co kupować solary ?
z zarobionych 2000zł wydaje 1200zł na biomase jaką miało mi słónce 'zyskac' i nadal zostaje mi 800zł w kieszeni !
Wychodzi że lokata w banku to prawdziwa ekologia ?
Może inaczej powiem..
Kto uprawia prawdziwą ekologię ?.. bo na moje ekologia w wydaniu lansowanym nam dookola to zwykła LICHWA !

Czymże jest cała ekonomia ktora powiązana jest z ekologią oczywiście.

-------------------------------------
ilosci kWh podaje z realnej wyceny firmy i ich prognoz ( więc pewnie sa zawyżone , i jest to na korzyść mojej obserwacji )
media jakie polecam posluchac to akademia wnet ( radio wnet )..sporo jest na temat ekonomii w wydaniu ludzkim i demaskowania bzdur

_________________________________

dlatego warto robić samemu, potem otworzyć firme i robić dla sąsiada i mu sprzedać i więcej i więcej
i dlatego warto sie samoorganizować ale profesjonalnie, po polsku, po naszemu.
Pomimo iż trudno jest samemy wykonac super wydajne solary ktore są faktycznie wydajne
to nadal się opłaca zrobic mniej wydajne, ale więcej metrów i miec realny zysk
bez banków i kredytów oraz strachu że coś sie popsuje i koszta naprawy zjedzą comiesięczną wypłatę :)
Zawsze sie znajdzie grupa ludzi w kraju kora potrafi cos zrobic z niczego i potem to sprzedać.

zdrowia życze,

herakles
11-12-2013, 20:03
zakładając że inflacja w polsce to 4% (a jest duuuużo większa) to nie masz po roku 52 kloca, bo te 52 kloca jest o 4% mniej warte niż przed rokiem czyli masz 49920 do tego wydałeś 1200 na paliwo i masz 48720. To raz. Dwa koszt paneli na dzień dzisiejszy to jakieś 500zł/m2 po 5 minutach szukania w sieci, do tego przepuścić to przez firmę szwagra i kupić jako usługę można, wtedy jeszcze taniej, bo się skarbówka nie naje. Więcy za 30m2 powinno wyjść jakieś 15kilo za same solary. Do tego instalacja max 5 kilo.
Po trzecie to super nowoczesny to może być marketing.
No i po czwarte, co zrobisz latem w upał gdy masz z tych 30m2 30 KILOWATÓW przez powiedzmy 8h? Ogrzejesz se dom? A może ZAGOTUJESZ przydomowy BASEN?
Będziesz potrzebował czegoś, aby to na zimę schować, jakiej cysterny kolejowej zakopanej pod podjazdem i dobrze ocieplonej, a to koszt 40-60 tyś.

adampepe
11-12-2013, 20:17
inflacja w praktyce jest taka że biomasa kosztuje za tone rok temu 880 zł, dziś 920zł.. to jest moja realna inflacja odnosnie solarów. Tak ?
Rok temy wkładam 50tys, dzis mam 52tys. Tak ?
Inflacja to jest fajna teoria ekonomiczna, rzeczywistośc swoje.
co z tego że moze prąd, gaz, czy chleb droższy, bo inflacja 4%..
ja widze realne ceny co roku biomasy i to jest moja inflacja w tym przypadku.

chcesz , sprawdz ceny biomasy takiej i takiej..
ja wiem ile spala mój dom i zadna inflacja tego nie zmieni :)

Zapodałem wycene najbardziej wydajnych solarów na swiecie ( podobno) a nie jakiś tam z marketu i nie mogę się
więc wypowiedziec odnosnie Twojej wyceny bo nie wiem ile te Twoje wyprodukują faktycznie itp..
Podałem realne ceny zestawu wraz z montażem i deklarowane zyski przez producenta zestawu. ( Paradigma Plazma) więc nie zaden market

odnośnie lata, te panele mają systemy redykcji nadmiaru ciepła..ale nie o tym pisałem
pisałem by skupic mysli na jednym aspekcie.

piszesz jakies solary chinskie.. 30m2 za 20tys zł..
napisz ile deklarowanej i gwarantowanej mocy one wydają ze słońca rocznie
porównaj lokate w banku dla 20tys zł i tyle

herakles
11-12-2013, 21:09
Ojoj!!! Ale popracujemy nad kolegą. Zaczynamy.
Zostawmy tematy finansowe(w tym cenę chleba masła, baleronu, laptopa czy samochodu) na inne forum. Zajmijmy się tym oceanem energii które do nas słoneczko wypromieniowuje.

Mamy współczynnik absorpcji i emisji. Dla różnych powłok jest różny. Nam jednak zależy, aby współczynnik absorpcji był bliski 1, czyli żeby cała energia docierająca do naszego panela została przez tę powłokę wchłonięta( a nie odbita). Zależy nam też, aby współczynnik emisji był bliski zeru. Czyli żeby po nagrzaniu nasza powłoka żeby nie wypromieniowywała ciepła. Wtedy całe ciepełko przekażemy wodzie i będzie git, nic się nie zmarnuje. Niestety w życiu nie jest tak kolorowo i nic nie ma 1 ani 0, natomiast różne materiały miotają się z tymi wspólczynnikami. Np smoła ma koło 0.8 czy 0.9 obydwa co to daje. Jeśli rozgrzejesz taką papę do 80st C to promieniowanie cieplne jakie będzie emitować będzie równe promieniowaniu jakie słoneczko w największy upał może nam dać. To dlatego dachy nie płoną podczas upałów. Teraz różne powłoki są różnie opisane. Wśród nich wyróżnia się "czarny chrom" jest to jakiś tam tlenek tego chromu, ma współczynnik absorpcji 0.87 a emisji 0.09 i jest jednym z najlepszych materiałów do pokrywania paneli solarnych. Jest jeszcze któryś tam tlenek niklu, ale drogie jak szata i niewiele lepsze. Ale co nam to daje. Ano to że możemy sobie spokojnie naszą wodę grzać do 80 st i odbierać z niej ciepło a straty wypromieniowania będą na poziomie 9%. Czy są lepsze materiały? Pewnie są TROSZKĘ lepsze ale o wiele lepiej sprzedane. Jeśli chcesz mieć coś o sprawności 3-5% większej(bo na więcej Ci fizyka nie pozwoli) za 3 razy takie pieniądze to jak bogatemu zabraniać nie będę. Teraz panele solarne z czarnego chromu są tak tanie że nie opłaca się ich robić już samemu. Proces pokrywania powłoki jest dość skomplikowany.

Chińskie, polskie, ruskie, amełykańskie, im mniej marketingu tym taniej.

Jest tani sposób położenia wysoce selektywnej powłoki. Pomalować na czarno tanią farbą akrylową.
Pewni panowie inżynierowie podeszli do tematu ciekawie bo zrobili badania i się okazało, że powłoka taka jest tylko 6% gorsza niż jakaś super hiper najlepsza technologia.

Kup se 6% więcej tanich paneli. A zostanie Ci w kieszeni sporo forsy.

herakles
11-12-2013, 21:12
I jeszcze linki do poczytania:
http://bambus.iel.waw.pl/pliki/ogolne/prace%20IEL/245/14.pdf
http://pl.wikipedia.org/wiki/Cia%C5%82o_doskonale_czarne

herakles
11-12-2013, 21:15
Jeszcze ten system rozpraszania ciepła, że niby co?
Był tu taki co chciał wylewać wodę z powłok selektywnych, śmiem twierdzić, że prowadzi to do pożaru.
Poza tym to działa tylko latem, potem niestety jest za mało słońca. Wiesz ile było słońca zeszłej zimy? NIC, no prawie nic.

adampepe
11-12-2013, 21:35
Ojoj!!! Ale popracujemy nad kolegą.

filozofia się zajmujesz?
przeczytaj jeszcze raz co napisałeś i pomyśl o czym ja pisałem..
ja wskazuje realne rzeczy , zaobserowane, zmierzone..potwierdzone.. jakis konkretny przykład ( poszukaj ile kwh generuja solary
o ktorych pisze )
Ty teorie mi wykładasz..za korą dzięki..nie mam czasu..nic nie wnosi w dyskusje
Ja nie musze wiedziec jak działa radio żeby go sluchac i uzywać.

tak więc nie podejmę w ten sposób z Toba rozmowy, chyba że masz coś rzeczowego do powiedzenia
coś co jest logiczne i proste..bo tak to sie składa że coś co jest prawdą
jest zazwyczaj proste i logiczne..a bajery potrzebują stosów opisów i tabelek by 'dotłumaczyc' swoja słuszność

herakles
11-12-2013, 21:43
Humanista! Czytasz ulotki a nie książki do fizyki. Co zrobić, nic z tym nie zrobię. Niech tak zostanie. Tylko czasem mi po głowie chodzi czy czasem nie zrobić jakiejś super ulotki marketingowej, zamówić u chinoli panele z czarnego chromu z napisem made in usa i nie sprzedawać tej ciemnej masie.....

adampepe
11-12-2013, 23:36
akurat nie zgadłes,
jestem profesjonalistą
a uwaga odnosnie lokaty jest czysto logiczna
liczby odnośnie wydajnosci super solarów sa deklarowane
wystarczy logika..nie trzeba zaczytywac sie instrukcjami i ksiązkami akurat w tym temacie
Wole poczytać Krasnodębskiego bądz Cenckiewicza niż instrukcję do solarów w formie ksiązki..

karolek75
12-12-2013, 04:42
To juz lepiej Stasia Lema.

herakles
12-12-2013, 08:19
Ja tam wolę Einsteina.

karolek75
12-12-2013, 09:06
No tak, ale ty referujesz do pozycji naukowych :P

cruz
12-12-2013, 09:15
inflacja w praktyce jest taka że biomasa kosztuje za tone rok temu 880 zł, dziś 920zł.. to jest moja realna inflacja odnosnie solarów. Tak ?
Rok temy wkładam 50tys, dzis mam 52tys. Tak ?
Inflacja to jest fajna teoria ekonomiczna, rzeczywistośc swoje.
co z tego że moze prąd, gaz, czy chleb droższy, bo inflacja 4%..
ja widze realne ceny co roku biomasy i to jest moja inflacja w tym przypadku.

chcesz , sprawdz ceny biomasy takiej i takiej..
ja wiem ile spala mój dom i zadna inflacja tego nie zmieni :)

Zapodałem wycene najbardziej wydajnych solarów na swiecie ( podobno) a nie jakiś tam z marketu i nie mogę się
więc wypowiedziec odnosnie Twojej wyceny bo nie wiem ile te Twoje wyprodukują faktycznie itp..
Podałem realne ceny zestawu wraz z montażem i deklarowane zyski przez producenta zestawu. ( Paradigma Plazma) więc nie zaden market

odnośnie lata, te panele mają systemy redykcji nadmiaru ciepła..ale nie o tym pisałem
pisałem by skupic mysli na jednym aspekcie.

piszesz jakies solary chinskie.. 30m2 za 20tys zł..
napisz ile deklarowanej i gwarantowanej mocy one wydają ze słońca rocznie
porównaj lokate w banku dla 20tys zł i tyle

1. Wahania cen jednego surowca to nie jest inflacja/deflacja. Radziłbym poczytać coś o ekonomi.
2. Jeżeli sprzedawca coś deklaruje (w tym przypadku zysk z solarów) to nie jest togwarancja uzysku tylko jego pobożne życzenia. Radzę poczytać coś o marketingu.

gentoonx
12-12-2013, 12:43
Przyłącze się bo wątek jest mocny !
- wycena zestawy solarnego super nowoczesnego 30m2 na wode, 50tys zł i deklarowane zyski solarne 7800kWh/rok
...
zdrowia życze,

No policzmy na szybko:
7800kWh/rok / 30m2 = 260kWh/m2rok uzysku z m2

Jeśli według Ciebie najlepsze-super-hiper-mega wydajne tyle mają uzysku to strach pomyśleć ile mają te standardowe - 170kWHh/m2rok? a to by znaczyło że zestaw dla 3-4osobowej rodziny z 4m2 kolektora daje rocznie 4x170 = 680kWh/rok czyli przy zapotrzebowaniu 2500kWh.rok na CWU jest to 27%, a ludziom załatwiają na ogół minimum 50-60%

Coś ci się kolego popier-teges.
Zresztą Rapczyn zaraz ci napisze o uzyskach z Paradigmy i będzie ci łyso - ktoś cię nieźle wkręcił i przy okazji okazało się że z matematyką u ciebie nie teges ;)

adampepe
12-12-2013, 14:45
sprawiacie wrażenie Panowie ze nie chcecie zrozumieć.

Bingo.. deklarację wydajności systemy Paradigma 30m2 mam od Rapczyn'a :)
czyli nie wg mnie..ale podparłem się ofertą zawodowca i staram sie ją zrozumieć .
Czy tu na forum są teoretycy, biznesmani, czy moze praktycy ( uczciwi)
no jak narazie widzę że się sporo ludzi nudzi i dowartościowuje nie wnoszac w rozmowę WARTOŚCI.
Ceny też nie mam z palca ale konkretne zapytanie konkretne wyceny
i wszyscy wiemy ile inne solary kosztują w internecie..ale ile one dają
nam kożyścito mozemy albo mniemać, albo zapytać uczciwego kolegi/sasiada ktory takie właśine ma.

Panowie.szkoda czasu na pitolenie..naprawdę !

cruz_ ..poęzna firma niemiecka..która robi badania jakies 200km ode mnie w swoim kraju
i tam slonce jest podobne..i jedno to marketing który własnie chce zdemaskować,
a drugie to fakty. Z resztą , kolego, zrozum, że to co napisałem z lokatą 50ty w banku
akurat udowadnia że nawet przy wysiłkach marketingowych ktore sprawiają że nagle
pojawiają nam sie kilowaty w solarach, nie są w stanie przebic prostej matematyki
i banków... tyle.
Dzis wkładam 50ty, za rok mam 52tys
dzis biomasa kosztuje 920zł, rok temu 880, za rok pewnie 960... to jest moja tak zwana inflacja
pieniądza który inwestuje w banku jako zastepczą inwestycję.. i chodzi o to że te fabryki robą
to za tyle kasy że sie nam w Polsce po prostu nie opłaca. Dodam że te 50tys to jest po
dofinansowaniu już, ..bez dofinansowania to dodatkowe 20 tysi..

pozdrawiam

herakles
12-12-2013, 15:32
To KUP. Będziesz zawsze przynajmniej mógł się zawsze pochwalić, że masz solary za 50 kloca. :lol2:

adampepe
12-12-2013, 16:38
To KUP. Będziesz zawsze przynajmniej mógł się zawsze pochwalić, że masz solary za 50 kloca. :lol2:

A ile kwh wyprodukuje taki zestaw za 25tys ?..to bym to potem przeliczył na biomase i dalej na złotówki..
Czy ma ktoś z Was na forum realne obliczenia i spostrzeżenia pozbawione domysłów ?
słońca w Polsce mamy mało..ale nie wykluczam że panele solarne w odpowiedniej ilosci mogą znacznie wspomagać ogrzewanie domu.
Taki Havalex np.. pisza coś o temp i wykresy pokazują..ale tak naprawdę zadnej konkretnej informacji
na stronie nie ma która pozwoliła by mi udowodnić ze zakup jest sensowny. Muszę uwierzyć :).. czego nie zrobie !
piszą że 723W/m2 gdzies na obrazeczku..i co ja mam sobie o tym pomyśleć..

Wątek był o samoróbkach i moim zdaniem cena uzasadnia kazde próby wykonania samoróbek w domu, właśnie ze wzgl na rosnące ceny energii,
nieustannie.

nydar
12-12-2013, 16:51
Wystarczy spojrzeć przez okno .Decyzja jest chyba jednoznaczna czy warto tym czymś szaroburym grzać dom od jesieni do wiosny.Grzać czyli niebotycznie rozbudowywać instalację - dostosowywać ją do tych nędznych watów w tym okresie. Jeżeli coś ma zaoszczędzić energię to musi się zamortyzować jak najszybciej. Marzeniem byłby okres jednego roku,ale dwa to też dobry wynik.

jasiek71
12-12-2013, 16:55
Wystarczy spojrzeć przez okno .Decyzja jest chyba jednoznaczna czy warto tym czymś szaroburym grzać dom od jesieni do wiosny.Grzać czyli niebotycznie rozbudowywać instalację - dostosowywać ją do tych nędznych watów w tym okresie. Jeżeli coś ma zaoszczędzić energię to musi się zamortyzować jak najszybciej. Marzeniem byłby okres jednego roku,ale dwa to też dobry wynik.
już lepiej postawić jakiś wiatrak "tymi ręcami"...:yes:

adampepe
12-12-2013, 17:17
Tak.. u nas w Polszy wiatrak jest sensowniejszym ekonomicznie rozwiązaniem..pod wieloma względami. akurat u nas.
znam opinię osoby kora ma i to i to..i po kilku latach mówi że zaluje ze nie ma większego wiatraka bo z tego ma
o wiele wiele wiecej prUndU niz z 12m2 elektrovoltaiki.
Jednak to się kręci i buczy, jest często głośne ( jesli ma sie kręcic szybko i dawać prund)..i to taka mocna jest
ingerencja w spokój na działce.
Generalnie wydaje mi się że najlepiej mieć osczedny dom i kocioł na biomase, pellet, kominek z płaszczem wodnym super sprawny
i to się wtedy naprawde super szybko zwraca..Pellet emituje prawie zero CO2 ( jesli kogos to jeszcze martwi )

nydar
12-12-2013, 17:19
Niby można .Ale moc wiatraka liczy się min. zmiennymi również prędkością wiatru w czwartej potędze i średnicą wirnika. 3 do 4-tej to 81 a 8 do 4-ej to 4096.
I w tym szkopuł że u nas średnia prędkość wiatru to 2-3m/s. Należało by nadrobić tą niedogodność średnicą. A to już koszty ,bo choćby maszt no i estetyka to nie wiem. Czasami 2-3 razy w roku wieje i 12m/s ,to i jakaś automatyka.
Wydaje mi się,że pex w ścianie kryty szybą czy twój blaszak .Tanio i amortyzacja do dwóch lat.

przybyl
12-12-2013, 17:26
Witam

Jakiś czas temu, poruszałem na tym wątku, temat takiej wariacji Jaśkowego pomysłu, jakim jest kolektor powietrze woda, korzystającego z ciepłego powietrza z pod blachodachówki, z tym że zastanawiałem się tu nad możliwościom połączenia tego rozwiązania z kolektorem ścienny wykonanym z blachy fasadowej, z pod której również było by czerpane ciepłe powietrze do wymiennika ciepła.

Główkuje ciągle nad tą kwestią i nadal nie wiem jak rozwiązać kwestie integracji czerpni z tych dwóch źródeł, w szczególność fakt że czerpnie będą podawać powietrze o różnej temperaturze w zależność od pory roku i dnia. Czy ktoś może coś poradzi ?

adampepe
12-12-2013, 17:46
Na moje.. na dzis dzień/rok.. w Polsce / aby nie stracić.. mozna zainwestowac nieco by grzac sobie wode w kranie..ale szarpac się
na grzanie domu jest poza zakresem. Technologicznie najlepisze firmy wyciskają sporo z paneli, ale koszt inwestycji w tym przypadku
jest absurdalny a sprawia to nasz system ekonomiczny i lichwa która tu się odbywa na naszych oczach.
Posiadając kociol..spalami kilkadziesiąt zł by ogrzac wode w kranie..to sa przysłowiowe grosze...300-500zł rodznie dla duzej rodzny
w 20 lat 7200zł.. jaki solar za 7200zł pokryje zapotrzebowanie 100% przez 20 lat ?
nie znam takiego..

herakles
12-12-2013, 18:43
Żaden solar bez akumulatora nie pokryje Ci w 100% zapotrzebowania na energię. A to dlatego:

Styczeń i luty
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/klibild?WMO=12375&ZEITRAUM=04&ZEIT=28022013&ART=SON&LANG=pl&1380656167&ZUGRIFF=NORMAL&MD5=
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/klibild?WMO=12375&ZEITRAUM=04&ZEIT=31012013&ART=SON&LANG=pl&1380656181&ZUGRIFF=NORMAL&MD5=

oraz lipiec
http://www.weatheronline.pl/cgi-bin/klibild?WMO=12375&ZEITRAUM=04&ZEIT=31072013&ART=SON&LANG=pl&1380656245&ZUGRIFF=NORMAL&MD5=

To są godziny usłonecznienia.

Więc lipcem chińskie solary będą grzać jak wściekłe, te super hiper dadzą może 5% więcej, ale nie ma to znaczenia. Co więcej te robione ze starych grzejników pokryte farbą czarną akrylową będą mieć tak samo.

Natomiast zimą nawet te super hiper nie dadzą nic, bo po prostu słońca nie ma. Jak nie wierzysz to sprawdź w ulotce pewnie jest drobnym druczkiem, że jak nie ma słońca to nie grzeją.
No więc inwestycja robi się poważna, trzeba jeszcze przed narysowaniem pierwszej kreski na projekcie przemyśleć, gdzie taki akumulator na zimę schować. 50m3 powinien mieć, to akurat pojemność standardowej cysterny kolejowej. Niemcy tak robią i nie płacą.

nydar
12-12-2013, 18:58
Schowasz w takiej cysternie może z 1500-2000kWh. Koszt cysterny i izolacji ,posadowienia (fundament by musiał być) .Izolacji 30cm to trochę mało.
Droga ta zielona energia.Póki co absurdalnie droga dla potrzeb CO na potem.

herakles
12-12-2013, 19:23
Na wątku buforowym ludziskom naładowany bufor 1m3 starcza na dobę przy temperaturze zewnętrznej -20*C. 50m3 starczy na 50 dni mrozów -20. Na chłopski rozum starczy. Drogo jak cholera, ale płacisz za to raz.

nydar
12-12-2013, 19:42
Bufor 1m3 w domu to co innego a co innego cysterna 50m3. Policz powierzchnię płaszcza i dennic i straty do gruntu przez izolację.
Szczerze powiem że wolałbym dać lepszą izolację w chałupie i suszarką ogrzewać. No ale kto bogatemu zabroni.
Swoją drogą ciekawe czy ktoś w Polsce z takiej cysterny korzysta do przechowywania energii słonecznej na potem?

DEZET
12-12-2013, 19:46
Zastanawia mnie czemu adampepe potrzebuje 30m2 solara. Na www paradigmy są zestawy na 6-8 osób i mają wielkość >15m2. Zmagazynować nie ma jak, więc bez sensu ta instalacja.

Przybyl - trójnikiem z zastawkami sterowanymi czujnikiem temperatury. Pobierasz ciepło z tego gdzie wyższa temperatura ;)

DEZET
12-12-2013, 19:54
Zbiornik można nabyć: http://sprzedajemy.pl/zbiornik-stalowy-po-cysternie-kolejowej-typ-408r-pojemnosc-34m3,1676076, ale gdzie go wkopać (10x2,1m), jak nie mamy dużej działki? Do tego ocieplenie, fundament pewnie też jakiś :eek:

adampepe
12-12-2013, 20:47
Zastanawia mnie czemu adampepe potrzebuje 30m2 solara. Na www paradigmy są zestawy na 6-8 osób i mają wielkość >15m2. Zmagazynować nie ma jak, więc bez sensu ta instalacja.


Mi do niczego nie potrzene 30m2..a jedynie do rozumienia procesów..
15m2 kosztuje 40tys zł
sugerowany zysk roczny 6300kWh( prognozowany ) czyli nie gwarantowany
ja uwierze w 4500kWh...i nadal akcja z lokatą w banku ma sens większy.
Czyli w biomasie będzie teoretycznie 1100zł ..zwrot za 30 lat..więc o czym tu gadac?
urządzenie ekologiczne winno sie zwracac po kilku latach by mialo sens..a nie przynosić straty
w porównaniu do np.biomasy.

Heraklesie..wszyscy tu wiemy ze solary działaja z buforem.. to tak jakby elementarna wiedza

Pomysł z duzym buforem 30-40m3 ma sens jesli ciepło pozyskane latem starcza akurat na cała zime
i wtedy idea solarnego domu ktory autantycznie w lato pracuje jak dziki magazyn by zimą przetrzymać
gorsze dni..Paradigma wykonała pare takich domów.

herakles
12-12-2013, 20:59
Po pierwsze to zbiornik może być w środku domu wtedy strat nie ma.
Po drugie kiedyś to policzyłem dla ocieplenia 0.5m (pianka perlit wełna mają podobnie) i temp 80 w zbiorniku i 10 w gruncie wyszło coś koło 300W strat.

miloszenko
12-12-2013, 21:04
Zbiornik można nabyć: http://sprzedajemy.pl/zbiornik-stalowy-po-cysternie-kolejowej-typ-408r-pojemnosc-34m3,1676076, ale gdzie go wkopać (10x2,1m), jak nie mamy dużej działki? Do tego ocieplenie, fundament pewnie też jakiś :eek:

Ja bede mial fundamenty 10,5 x 6,5 bez wenwetrznych law, spokojnie taki wejdzie tylk otrzebaby od spodu chociaz z 10 cm styro...

adampepe
12-12-2013, 21:05
nie chciałbys miec takiej grzałki latem w domu a chodzi o to że latem ładuje na max..do czerwoności..
zapewne w takim zbiorniku warstwowośc zachowuje sie inaczej jak w typowym 1m3 ( inne proporcje)
szkoda czasu na spekulacje..moze ktos sie dokopie do materiałów na ten temat..kilka takich stoi w niemczech już.

nydar
12-12-2013, 21:56
Nie piszę o wosku .Piszę o koszcie takiego rozwiązania.
Wyobraźmy sobie zbiornik wyrównawczy dla takiej cysterny. No i czy aby nie wymaga dozoru technicznego ,okresowego badania szczelności .Jakaś konserwacja? Trochę przerażający sposób na oszczędzanie (czego? bo nie kasy chyba).

herakles
12-12-2013, 22:09
Warstwowość po kilku dniach zeźre dyfuzja. 300W to nie tragedia, każde okno daje więcej. Zbiornik w centrum domu mnie się też nie podoba, ale w rogu, w pwinicy etc. czemu nie. Pod fundamentem O! Ważne żeby miał jak najmniejszą powierzchnię, najlepiej jakby był kulą.

DEZET
13-12-2013, 08:47
mpoplaw- coś słabo miałeś te wiatraczki zrobione, skoro się rozsypały. Wokół mnie (pow. kołobrzeski) jest już chyba koło setki turbin (różnych firm) i żaden się nie uszkodził w czasie tego orkanu, a wiało na pewno mocniej niż u Ciebie ;)
Nie wszędzie wiatrak się sprawdzi, dlatego najwięcej jest ich nad morzem ze względu na raczej stały "powiew".
Zanim tu je postawiono, przez kilka lat obserwowano natężenie wiatru stawiając specjalne maszty pomiarowe.

herakles
13-12-2013, 09:28
Na dziko to nic nie da bo wilgoć będzie przewodzić. Bunkier trzeba jej zbudować. Wosku też bym nie polecał. Rozszerzalność cieplna jest taka, że nie możesz tam dać więcej niż połowę baniaka, więc woda jest tylko troszeńkę gorsza. Pozostaje octan sodu, jednakże należy rozwiązać problem rozprowadzenia ciepła w tym czymś. Jest na sieci ładny pdf zrobiony przez jakiś anglojęzycznych inżynierów, którzy testowali mocno tą substancję i jest tam to opisane. Trójwodny octan sodu jest prawie tak dobry jak woda, ale ma jeszcze tę przemianę fazową, co powoduje że jest bezkonkurencyjny. No i nie zmienia objętości jak wosk.

gentoonx
13-12-2013, 12:14
...
Bingo.. deklarację wydajności systemy Paradigma 30m2 mam od Rapczyn'a :)
czyli nie wg mnie..ale podparłem się ofertą zawodowca i staram sie ją zrozumieć .


No to albo zawodowiec coś słabo policzył, albo Paradigma w ciągu pół roku zeszła na psy i to poniżej chińskiego dziadostwa

Cytat z marca tego roku:


AquaPakiet 7m^2, bez zbiornika, pow.czynnej to koszt od ~22500PLN netto. Wg. SolarKeymark może wyprodukować ~4600kWh/rok.

czyli 14m2 daje 9200kWh lub ciutę mniej - a tobie policzył 30m2

coś któryś kręci ;)

adampepe
13-12-2013, 21:43
No to albo zawodowiec coś słabo policzył, albo Paradigma w ciągu pół roku zeszła na psy i to poniżej chińskiego dziadostwa

Cytat z marca tego roku:


czyli 14m2 daje 9200kWh lub ciutę mniej - a tobie policzył 30m2

coś któryś kręci ;)

nie ja.. ja tylko podaje liczby jakie mam na dokumentach..
i sam chetnie sie dowiem z gwarancja ile tak naprawdę taki soll wyprodukuj w polsce..
dziś pochmurno.. wczoraj też.. taki solarny dom 100% to juz miałby spore problemy :)

Odnośnie ekologii..akurat ostatnio ciekawa rozmowa z Vel Grajewskim na Blogpress ( youtube)..
kto na czym czemu zarabiac musi i dlaczego niemcom w sensie obywatelom autentycznie
wydaje się ze marka była lepsza od euro i że to euro to tak jakby na niekożyśc im..a tak naprawdę
to to tylko niemcy zarabiają na tym całym euro w europie :)
no moze jeszcze jakaś garstka kapitalistów.
reszta to baranki którym ostatnio mozna wmówić takie bzdury że az mnie głowa boleć zaczyna.

gentoonx
13-12-2013, 21:50
A jakaś realizacja działająca też jest?

http://www.luxheizung.pl/userfiles/image/Karty_PDF/informacje_techniczne-PCMX.pdf

komercyjne bufory

temat octanu był poruszany chyba w 2010roku

herakles
13-12-2013, 22:49
Czy ty czytasz ulotki i uznajesz liczby tam zawarte za pewnik, nawet nie zweryfikujesz choćby troszkę, żeby przeliczyć?

A propos octanu, Szeroko omówiony temat w wątku buforowym.

gentoonx
13-12-2013, 23:19
Czy ty czytasz ulotki i uznajesz liczby tam zawarte za pewnik, nawet nie zweryfikujesz choćby troszkę, żeby przeliczyć?

A propos octanu, Szeroko omówiony temat w wątku buforowym.

Pytanie było o działające urządzenia, nie o liczby czy ich potwierdzanie. Swoją drogą dopowiem - nie mogę z czystym sumieniem potwierdzić liczb tam zawartych

Podałem do urządzenia, które osobiście widziałem w działaniu, i którego nigdy w życiu bym nie kupił (bo znam cenę i widziałem w działaniu), swoją drogą liczby to tylko liczby ;)

R90
14-12-2013, 10:23
Wykorzystanie PCM do akumulacji ciepła w domach jednorodzinnych ma mały sens. W dużych instalacjach słonecznych rzędu kilkadziesiąt lub więcej kW już można poważnie pomyśleć o czymś takim.

nydar
14-12-2013, 11:11
Koszty na pewno zniechęcają. No i jak 100m2 dom zużywa 1500kWh do CO to przedsięwzięcie jakby traci sens.

gentoonx
14-12-2013, 11:37
To nie bufory a buforek energii wystarczającej do CWU dla małej rodziny. I to na jedną dobę.


I nie ma się co dziwić, że tylko takie małe są - przy cenie 3200netto pomyśl ile kosztowałby 1000ltr i jakie by było na niego zapotrzebowanie?

herakles
14-12-2013, 11:45
360$ za tonę, wychodzi 1200zł/tonę, wcale nie jest źle. A wy jak zwykle w ulotki..... Aha ten trzyhudrat można samemu zrobić na podwórku ale trzeba mieć wyrozumiałych sąsiadów bo śmierdzi jak jasna cholera.....

nydar
14-12-2013, 12:16
Dawaj przepis.

herakles
14-12-2013, 12:29
Macie jakiś straszny lęk przed wujem googlem:
http://forumpirotechniczne.pl/viewtopic.php?p=147106&sid=c795f5efc84e323053cb8a4220cf18ad
przeczytaj zrozum i uważaj na urodę.....

gentoonx
14-12-2013, 13:59
360$ za tonę, wychodzi 1200zł/tonę, wcale nie jest źle. A wy jak zwykle w ulotki..... Aha ten trzyhudrat można samemu zrobić na podwórku ale trzeba mieć wyrozumiałych sąsiadów bo śmierdzi jak jasna cholera.....

a to cena ze cłem, transportem, opłatami - czy tylko tak z wuja google ? :)

A co do ulatki
samemu każdy wie, że 3-4 razy taniej - ale było pytanie o komercyjne wiadomo że koszty produkcji tych 100ltr PCM to może 30% ceny, ale to wszystko tak kosztuje - czyli nie kupujemy kotłów, PC i tak dalej bo 3x za dużo chcą??? ;) sami bedziem robić? tylko każdy sobie :)

herakles
14-12-2013, 15:15
Racje masz, a jak cło to i vat! Alibaba pełna tego.

Ocet tańszy.

herakles
14-12-2013, 15:33
Jest na portalu aukcyjnym za troszkę ponad 10zł za kg, ale czysty, żeby otrzymać trójwodny to chyba 1:2. więc wyjdzie 3k/m3. Ale pojawia się jedna trudność, żeby mieć te 50m3 zalane to trzeba kurde te 50m3 najpierw rozgrzać.......

gentoonx
14-12-2013, 17:31
herakles nie sądzisz że 3k/m3 to już na tym koniec i nie ma co się zastanawiać jak rozgrzać 50m3 za minimum 150.000pln octan+xxxkpln cysterna+ xkpln instalacja ładowania/rozładowania + xxx inne koszta (izolacja i takie tam) = razem pewnie ze 200kpln, a wszystko na zmagazynowanie 10000kWh, czyli na prądzie zwrot 40lat czy więcej

Wytrzyma toto w ogóle tyle czasu? w sumie to chyba organiczne jest więc cos tam w czasie się z tym dzieje.

Jak już nydar pisał - chodzi o to co by nakłady zwracały się w kilka lat, a tak to .....

nydar
14-12-2013, 18:37
Pod chałupą mamy setki ton wilgotnego piachu. On wręcz czeka na nadmiar słonecznego ciepła.Te setki należy podzielić przez 4 i wyjdzie równoważna ilość wody. Czym większy dom po fundamencie,tym lepiej.
Można też czekać aż zielone podrośnie i je zbrykietować .Ale to chyba dla bardzo ambitnych ,bo roboty przy tym że ho ho.Ściąć, wysuszyć ,brykietować. Cykl dwuletni bo ściąć jesienią,wysuszyć w następnym roku i zbrykietować.A i dodatkowy kawałek ziemi by się przydał bo w miejskiej działce to nie zanadto.

herakles
15-12-2013, 00:09
herakles nie sądzisz że 3k/m3 to już na tym koniec i nie ma co się zastanawiać jak rozgrzać 50m3 za minimum 150.000pln octan+xxxkpln cysterna+ xkpln instalacja ładowania/rozładowania + xxx inne koszta (izolacja i takie tam) = razem pewnie ze 200kpln, a wszystko na zmagazynowanie 10000kWh, czyli na prądzie zwrot 40lat czy więcej

Wytrzyma toto w ogóle tyle czasu? w sumie to chyba organiczne jest więc cos tam w czasie się z tym dzieje.

Jak już nydar pisał - chodzi o to co by nakłady zwracały się w kilka lat, a tak to .....

Myślę że przy zamówieniu na 25 ton cena będzie zdeczko lepsza, nawet dwukrotnie. Koszty importu od razu spadają, vat jakoś zachachmęcić, coby kupić jako usługę etc.
Ocet może leżeć i wiek i nic mu nie będzie. Bardziej bałbym się korozji.

Poza tym się chyba rozpędziliśmy. Już dawno doszliśmy na tym forum do wnisku, że to nie ma ekonomicznego sensu poza wodą.

herakles
15-12-2013, 14:36
od dysocjacji staje się mało kwaśny? Kwas i woda jest zawsze zdysocjowane i rozpuszcza metale.

herakles
15-12-2013, 16:56
Co to znaczy nietrwały? Kwas? O czym ty mówisz?

herakles
15-12-2013, 19:10
A ja myślę, że w szklanej bańce poleży.

herakles
15-12-2013, 19:59
Wiesz trzymałem kiedyś pół litra w loggii, temperatury skrajne od -20 do +80. Jak się wyprowadzałem to sprzątnąłem tą loggiię i ocet wyniosłem do śmietnika, nie wiem ile miał, bo to był stan zastany(ten ocet oczywiście), a ja tam mieszkałem tak z 5 lat. No i mnie się w śmietniku zbił ten ocet. Nic tam nie wywietrzało w tym occie. Bo i nie ma co CH3COOH.....

szczukot
16-12-2013, 11:00
Jak wyliczyc ilosc energii uzyskanej z solarow ?

Rozumiem, ze mam zastosowac wzor E = m*m*dt ?
A jaka mase mam wstawic, znajac oczywsicie tylko przeplyw wody w rurach (mam okolo 2 l/min) i robiac pomiar powiedzmy raz na 1 min ?

Czy mam np liczyc uzyskana energie w ciagu minuty tak :
e(min) = 2 * 4200 * dt ?
I tak uzyskane czastkowe mam zsumowac z godziny i uzyskam ilosc kwH ?

Fantom
ps. Aktualnie mam dwa czujniki temperatur solarnych podpiete obok zbiornika. Musze je przeniesc jednak blizej solarow, bo teraz zbyt mocno przeklamywane sa dane. Nawet jak solary nie pompuja, to czujniki wskazuja duza temeprature - bo rurki miedziane przenosza cieplo ze zbiornika.

R90
16-12-2013, 21:40
Dziwny ten wzór. Zwykły wzór m*Cg*delta t jest prawdziwy dla ustalonej wymiany ciepła. Chyba trzeba tu założyć ustaloną wymianę ciepła czyli na wymienniku jest stałe schłodzenie i stałe ocieplenie na solarze. Po włączeniu pomp obiegowych czekasz chwilę aż temp. się ustalą i krótko przed pomiarem patrzysz na temp na wejściu i na wyjściu i przy przepływie w minutach po minucie masz zużycie w J/min. Oczywiście to są uproszczenia bo wystarczy, że ktoś mocniej zacznie korzystać z CWU w trakcie pomiaru i zmienią się temp. na wejściu i wyjściu przez co wyjdzie kaszanka.

Oczywiście zaawansowane mierniki cieplne , tak jak np ciepłomierze które całkują i różniczkują uwzględniają nieustaloną wymianę ciepła poprzez fakt, że odczytują temp. w skali sekundowej albo nawet i mniejszej, czyli w zapisie matematycznym w czasie dt, czyli są w stanie wyłapać każdą zmianę w bardzo małym kroku czasowym i liczą zużycie w czasie dt a następnie pokazują kwh dla dowolnego przedziału czasowego.

szczukot
17-12-2013, 08:00
Machnalem sie piszac wzor - liczby podastawilem juz prawidlowo.

Czyli jednak E = c * m * dt bedzie ok ?

Tylko nie rozumiem, co ma do tego korzystanie z CWU ? Przeciez jak sie zmienia temp na wejsciu/wyjsciu z solarow to jest ok. Przeciez chodzi o cieplo oddane w zbiorniku i dlatego wazna jest roznica temperatur.
Moze po prostu postaram sie czesciej zczytywac dane z czujnika, ale mysle, ze co 10 sek to maks dam rade. Routerek wiecej mocy mi nie wydusi aby to pobrac i zapisac.

Fantom

R90
17-12-2013, 11:54
Ma to znaczenie, ale jeśli jest spory gradient temp. w pionie zbiornika to wtedy różnice będą niewielkie.
Przy jednakowej temp. w całym zbiorniku, jakieś krótkotrwałe intensywne korzystanie z ciepłej wody spowoduję napływ zimniejszej wodociągowej i mocniejsze schłodzenie glikolu w wymienniku, przez co np zmieni się temp. glikolu z 40/30 na 35/25. Ale jak będziesz robić z krokiem 10s to spokojnie wyłapiesz jakieś małe zmiany i później policzysz policzysz zużycie dla kroku 10s , zsumujesz i wynik będzie w [ J ]

niktspecjalny
18-12-2013, 06:31
Ma to znaczenie, ale jeśli jest spory gradient temp. w pionie zbiornika to wtedy różnice będą niewielkie.
Przy jednakowej temp. w całym zbiorniku, jakieś krótkotrwałe intensywne korzystanie z ciepłej wody spowoduję napływ zimniejszej wodociągowej i mocniejsze schłodzenie glikolu w wymienniku, przez co np zmieni się temp. glikolu z 40/30 na 35/25. Ale jak będziesz robić z krokiem 10s to spokojnie wyłapiesz jakieś małe zmiany i później policzysz policzysz zużycie dla kroku 10s , zsumujesz i wynik będzie w [ J ]

Jaki wpływ na wydajność-uzysk z kolektorów mają te wszystkie wyliczenia ? Gdy te dane skoryguje jak zmieni się to co kolektor nam da od siebie......czyli pozyskane ciepło już nie energię ale chodzi mi o ciepło ?Co tak na prawdę zmiana tych danych zmieni w kolektorach ?Podstawić należy wyliczone dane do sterownika i zmienić fizycznie parametry te ,które zmienić można na sterowniku?Jaki to ma wpływ na ten solar, który wykonamy sami?

R90
18-12-2013, 11:07
W samej budowie nic. Tak jak te z solarkeymarkiem, mają swoją charakterystyke. Tutaj chodzi bardziej o sposób pomiaru temperatur, które mają posłużyć do obliczenia uzysku.

R90
18-12-2013, 11:12
I tak uzysk bez cieplomierza policzy dla małego okresu czasu. Każde zakłócenie powoduje zmianę temp. I jak się tego nie uwzględni to wyjdą przeklamane wyniki

adampepe
18-12-2013, 16:54
I tak uzysk bez cieplomierza policzy dla małego okresu czasu. Każde zakłócenie powoduje zmianę temp. I jak się tego nie uwzględni to wyjdą przeklamane wyniki

Tyle sprzedanych zestawów solarnych w Polsce a ja jeszcze nie znalazłem udokumentowanej wiarygodnie analizy ilości energii uzyskanej w Polskich warunkach.. chyba że słabo szukam. mit 10 letniego czasu zwrotu jest nadal mitem..zapewne 20 letni także. Załącza sie jedynie jakies wykresy w słonecznym dniu w lecie. Nigdzie nie znalazłem pełnego zestawienia.
Ekoterroryzm po oczach w biały dzień.

szczukot
18-12-2013, 17:04
Jak zrobie jakis podstawowy pomait to dam znac jak to u mnie wyglada.

Fantom

herakles
18-12-2013, 17:16
Tyle sprzedanych zestawów solarnych w Polsce a ja jeszcze nie znalazłem udokumentowanej wiarygodnie analizy ilości energii uzyskanej w Polskich warunkach.. chyba że słabo szukam. mit 10 letniego czasu zwrotu jest nadal mitem..zapewne 20 letni także. Załącza sie jedynie jakies wykresy w słonecznym dniu w lecie. Nigdzie nie znalazłem pełnego zestawienia.
Ekoterroryzm po oczach w biały dzień.

Niezupełnie. Czego oczekujesz, wróżby? To idź do wróżki!
Na weatheronline masz to co było(usłonecznienie). Załóż 400-500W/m2(jakżeś odważny to załóż 700-800) i sobie wylicz sam. Cena solara na dziś to 500zł/m2. Jeśli coś jest droższe to jest to zbyt wysoka marża za kiepsko zrobiony marketing(a czasem nawet dobrze, obalamy tu teorie marketingowe taśmowo). Solara na siłę możesz zrobić sam, wtedy jest trochę taniej, ale niewiele.

herakles
18-12-2013, 17:32
http://bit.ly/JIe3Xx
w pierwszym wyniku masz model potem portal aukcyjny. Aha mały błąd są po 600zł/m2... Co więcej pamiętajcie o kącie padania przy obliczeniach.

herakles
18-12-2013, 17:37
Zacznijcie interesować się "z czego" solar jest wykonany, jakie ma ta powłoka współczynniki absorpcji i emisyjności, jakie współczynniki odbicia ma szyba. To ma znaczenie a nie nalepka made in germany. Taką nalepkę każdy sobie może wydrukować, a holenderski celnik nawet na to nie spojrzy.

R90
18-12-2013, 19:36
Tyle sprzedanych zestawów solarnych w Polsce a ja jeszcze nie znalazłem udokumentowanej wiarygodnie analizy ilości energii uzyskanej w Polskich warunkach.. chyba że słabo szukam. mit 10 letniego czasu zwrotu jest nadal mitem..zapewne 20 letni także. Załącza sie jedynie jakies wykresy w słonecznym dniu w lecie. Nigdzie nie znalazłem pełnego zestawienia.
Ekoterroryzm po oczach w biały dzień.

Ja jestem właśnie w trakcie robienia takiej analizy numerycznej dla domku NF40 w ramach mojej pracy inż. Liczona dla kroku godzinnego, z wykorzystaniem wiedzy o wymianie ciepła, teorii wymienników ciepła itp.
Pewne rzeczy trzeba założyć i niektóre uprościć, gdyż takiego układu nie dałoby się praktycznie opisać bez zaawansowanych programów.
Ale takiej symulacji na pewno bliżej do ideału niż te durne zapewnienia producentów o średnich uzyskach z m2 absorbera.

herakles
18-12-2013, 20:19
Ja jestem właśnie w trakcie robienia takiej analizy numerycznej dla domku NF40 w ramach mojej pracy inż. Liczona dla kroku godzinnego, z wykorzystaniem wiedzy o wymianie ciepła, teorii wymienników ciepła itp.
Pewne rzeczy trzeba założyć i niektóre uprościć, gdyż takiego układu nie dałoby się praktycznie opisać bez zaawansowanych programów.
Ale takiej symulacji na pewno bliżej do ideału niż te durne zapewnienia producentów o średnich uzyskach z m2 absorbera.

O super, wyjaśnisz nam co to jest wiedza i wymianie ciepła? Teroia wymienników? Mam wrażenie że to wszystko wyłożone kiedyś było na wątku buforowym.

R90
18-12-2013, 20:29
O super, wyjaśnisz nam co to jest wiedza i wymianie ciepła? Teroia wymienników? Mam wrażenie że to wszystko wyłożone kiedyś było na wątku buforowym.

No więc skoro było 'wyłożone', to po co mam to tłumaczyć? Nawet nie podałeś żadnych szczegółów.

herakles
18-12-2013, 21:34
657/1.23*1.08=~576 a jak trafisz łobuza to i bez vatu Ci sprzeda.

herakles
18-12-2013, 21:37
No więc skoro było 'wyłożone', to po co mam to tłumaczyć? Nawet nie podałeś żadnych szczegółów.

Bo nazwałeś to tak tajemniczo, że aż się boję.....

R90
18-12-2013, 21:59
Tajemniczo?

DEZET
19-12-2013, 09:52
Po co liczyć za pół solara, jak trzeba kupić i tak w całości te ok.2m2?

herakles
19-12-2013, 10:28
żeby łatwo policzyć cenę za 30m2

gentoonx
19-12-2013, 11:52
657/1.23*1.08=~576 a jak trafisz łobuza to i bez vatu Ci sprzeda.

Taa, a potem przyłażą tacy na forum i żale wylewają, że "wykonawca" nie kwapi się do poprawy, a przecież ONI mają gwarancję :bash:
:lol2:

herakles
19-12-2013, 12:55
No to se sam załóż! A jak nie chcesz sam zakładać to i tak kogoś do zakładania musisz wziąć, prawda?

gentoonx
19-12-2013, 13:01
Prawda.

To ile wtedy ten m2 będzie kosztował?

herakles
19-12-2013, 13:48
Powiem tak, 534 NETTO!!!!!

gentoonx
19-12-2013, 14:01
Eeee tam, to równie wiarygodne jak wypowiedzi pewnego czeladnika, pewnego Mistrza w pewnym innym wątku ;)

nie łykam :no:

ale może inni łykną :)

herakles
19-12-2013, 14:31
? cena z portalu aukcyjnego!

DEZET
20-12-2013, 15:41
Też mi skomplikowane wyliczenie 534 x 30, czy 1068x15 :bash: ;)

herakles
20-12-2013, 17:46
niech będzie tak: 2x2x3x3x5x89

scrabie
07-05-2014, 08:24
Drodzy parafianie, drogi Adamie M.

Bardzo ciekawy wątek, sam interesję się własnym solarem, mam pewną prośbę oraz pytanie.
Czy twoje solary powstały/?
Mógłbyś wrzcuić jakiś schemat, zdjęcia, ponieważ te z początku wątku już nie działają?

Czytałem go długo, ale zamienił się w dywagacje na temat przemiany lodu, a o solarach nic, natomiast przebrnięcie przez cały temat graniczy z cudem.

Ja zastanawiam się czxy zamiast wężownicy nie zrobić solara ze starych grzejników, oczywiście obudowanych i ocieplonych, co o tym myślisz?

Pozdrawiam

adam_mk
07-05-2014, 09:37
Solar na lato jest bardzo prosty, stosowany od wieków w wielu kulturach i skuteczny - beczka pomalowana na czarno ustawiona na dachu.
Można to udoskonalić stosując obudowane grzejniki, będzie lepsze jak zwykła beczka.
Można doskonalić bardziej, dzieląc grzaną strugę na wiele mniejszych (układ harfy).
Można w kolejnym kroku dodać pokrycie selektywne.
Potem lustra skupiające, rury próżniowe...

W samodzielnie kleconym układzie wsparcia solarnego układu grzewczego trzeba się zdecydować na jakiś poziom techniki, dostępnej dla nas, materiałowy, dostępny dla nas, i poskładać z takich elementów całość niesprzeczną logicznie - jak chodzi o zasadę działania.
Tak się składa, ze znakomita większość ludzi zajmujących się solarami czy pompami ciepła myśli TEMPERATURAMI a nie strumieniami ciepła przepływającymi w poszczególnych fragmentach instalacji.
Totalnie myli im się sprawność ze skutecznością...
W rezultacie, czytając opisy, czytamy stek bredni... Same sprzeczności wychodzą...
A do tego jest jeszcze marketing robiony przez sprzedawców "fabrycznych" solarów, także pełen niedomówień, przeszacowanych korzyści itp.
A że w mętnej wodzie najlepiej się łowi ryby - to spece od kasy sobie jeszcze dotacje wymyślili, takie, ze ONI zarabiają najwięcej jak MY sobie to U NICH kupimy z tą dotacją...


Napisz co planujesz osiągnąć.
Pomyślimy czy ma być bliżej czarnej beczki czy próżniówki złoconej "tymi recami" kleconej.

Adam M.

adam_mk
07-05-2014, 10:23
Oczywiście, że się da, tylko trzeba to sobie sensownie poskładać.

Wieczorem głębiej podrążymy problem, bo teraz muszę polatać i pozałatwiać kilka spraw...

Adam M.

scrabie
07-05-2014, 10:57
Cóż ja chcę dogrzewać cwu i tyle, mam bojler 80 l z jedną wężownicą, ale nie ma problemu, żeby dostawić drugi i grzać w nim wodę kiedy tylko się da. Oczywiście jako, że lubię majsterkować, skad złomu mam blisko, sklep hydrauliczny też to mam zamiar wykonać go samodzielnie.
Cały czas korci mnie przerobienie hydroforu 700l na jakiś buforek, ale jeszcze nie wiem czy go nie wykorzystam w inny sposób ani czy dam radę, bo do tego trzeba być mega spawaczem i posiadać zdolności w w robieniu wężownicy.
Generalnie grzanie wody solarem jak najdłużej się da oto mój cel.

kolektor1
08-05-2014, 22:32
OK, czekam na jakieś konstruktywne wskazówki.
Zobacz najpierw tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463-0.html

scrabie
13-05-2014, 14:35
To jak Adamie podrzucisz jakiś schemat swojej budowy?

Dla mnie najważniejsze jest jaką wężownice zastosować (zwykła czy może taka jak harfa?) i jakie przekroje rurek dałeś u siebie?
Pozdrawiam

adam_mk
13-05-2014, 17:22
Harfa z przerobionej kratki lodówkowej jest dobra.
No, nie jednej... wielu kratek.

Adam M.

scrabie
13-05-2014, 20:48
Wpięta do miedzianych rur o jakim fi? Masz może jakieś zdjęcie swojego solaru? Zastanawiam się czy nie lepiej pomalować szybę na czarno zamiast absorbera, co o tym myślisz? Sorry za tak wiele pytań, ale wiem, że ty masz łeb jak sklep i na pewno wszystko policzyłeś jak trzeba. Czy grzejesz solarami ten bufor woskowy? Jaką wydajność ma metr kwadratowy Twojego solaru?

scrabie
13-05-2014, 20:57
A jeszcze jedno, jak napisałeś na początku szkło gradu nie lubi, ale dla mnie plexi za drogie. A gdyby tak dać dystans i nabic siatkę przeciw gryzoniom? Grad się odbije, ale co ze śniegiem ? Żałuję, że tych twoich zdjęć już nie widać

adam_mk
13-05-2014, 22:38
Widzę, ze muszę poszukać jakiej chwili i to opisać...

Zrobiłem "sto podejść" do problemu.
Optymalizowałem parametry koszem kosztu.
Optymalizowałem koszta kosztem parametrów.
Wykonałem kilka układów "demo" do testów i wybrałem coś, co było optymalne.
Całość mam dopracowaną w szczególikach.
Ale...
Teraz banda skurwieli rzuca mi się do gardła chcąc odebrać mi moją budę.
Walczę z nimi, chodzi o kwity...
A materiał czeka na montaż.
A mnie coraz większy szlag trafia...
Wygląda na to, że wiele instytucji konstytucję i inne prawa trzyma w szalecie zamiast stosować.
A tam tak prosto napisane jest co i jak.

Adam M.

scrabie
13-05-2014, 22:49
To niestety smutna prawda, skurwysyny tylko czekają żeby coś zabrać. Bo papierek nie taki, bo to, bo tamto. Powodzenia nie daj się !

scrabie
17-05-2014, 10:46
Adamie podrzcisz jakiś schemacik? Powiedz mi gdzie zakupiłeś kratki d o lodówki, wiem, że to jest w wątku o buforze woskowym, ale przebrnąć przez całość to mega wyzwanie.
Pozdr

adam_mk
17-05-2014, 11:14
Wolno, żmudnie i po 4złszt (z wagi wynika) - na złomowiskach.
Szybko, hurtem, po około 25-30zł/szt - u producentów lodówek, jest to skraplacz.

Adam M.

scrabie
17-05-2014, 12:30
ile trzeba by na na jeden solar?? Rozumiem, że łączysz je tak jak w buforze tylko na mniejszą skalę. Co stosujesz na odbłyśnik? Ja myśle o folii alu, takiej od podłogówki. Myślę o takim połączenie 5-7 kratek od lodówki, położone ta odbłyśniku z pewnym dystansem, przykryte szybą, na to dystanse i siatka zabezpieczająca. Co ile wlutowywałeś kratki? i Jaki przekrój rury doprowadzającej?

scrabie
18-05-2014, 16:50
Kszhu a Ty zrobiłeś swój solar?

adam_mk
19-05-2014, 11:31
Mata lamelowa (wełna skalna pokryta alu) jest dobra na lustro.
Resztę trzeba zaprojektować dla konkretnego miejsca/potrzeb/możliwości.

Adam M.

scrabie
19-05-2014, 15:35
Niedługo rozpoczniemy testy, jak się uda to zrobimy z kartek od lodówki, Alupexa, i miedzi. Oczywiście jak już coś osiągniemy to damy znać . Ktoś na elektroda pisał, że lepsza od szyby jest folia ogrodowa, co o tym myślicie?

adam_mk
19-05-2014, 21:53
GRAD ją zabija...

Adam M.

scrabie
19-05-2014, 22:25
Można siatkę nabić jej się grad nie ima, chodzi mi raczej o to, że ktoś twierdzi, że nie blokuje promieni uv, prawda to?

DEZET
20-05-2014, 10:56
Folia ogrodowa- wyglądu nie ma, chyba, że tylko jako próba, bo nie chciałbym mieć czegoś takiego na stałe.
Nabijesz gęstą siatkę na folię i już będzie jakaś strata w dostępie do słonka.
Poza tym czy UV coś daje solarowi?

scrabie
20-05-2014, 12:20
Daje, daje

jasiek71
20-05-2014, 12:34
Można siatkę nabić jej się grad nie ima, chodzi mi raczej o to, że ktoś twierdzi, że nie blokuje promieni uv, prawda to?

na oknach dachowych montuje się takie siatki podobne do moskitier...
zgadnij co one dają...?
a raczej co zablokują w tym kolektorze ...?

scrabie
20-05-2014, 15:46
Ale tu nie chodzi o taką gęstą siatkę jak w miskitierze, tylko taka przeciw gryzoniom.

gentoonx
20-05-2014, 17:39
...
Poza tym czy UV coś daje solarowi?

Daje, daje

Na pewno UV, a nie IR?

scrabie
21-05-2014, 00:20
Na elektroda pisali, że uv dlatego szkło solarne nie blokuje promieni

DEZET
21-05-2014, 08:40
Na elektroda pisali, że uv dlatego szkło solarne nie blokuje promieni
W solarze nie ma się co opalać ;)
A wiesz dlaczego w firmowych solarach jest to specjalne szkło tzw. pryzmatyczne? Wg producentów lepiej "odbiera" ciepło z różnych kierunków, a w rzeczywistości raczej ma za zadanie ukryć co za cud (kilka m rureczki miedzianej) jest w środku i za co trzeba słono zapłacić ;)

scrabie
21-05-2014, 13:57
ja zacząłem budowę, dzis na złomie znalazłem piękną drabinkę łazienkową o wymiarach 180/60 za 40 zł oraz taśmę alu w cenie 4,5 zakg. Drabinka już pomalowana, z taśmy alu zrobiłem absorber pomiędzy najszerzej rozstawionymi żeberkami( nawet posypałem go opiłkami al, żeby zwiększyć powierzchnie 0.001 % więcej ciepła :)) w weekend zrobię skrzynię i wszystko zamontuje. Zobaczymy ile da mi ciepłej wody te cudo, za niecałe 150 zł :)

adam_mk
21-05-2014, 19:55
Jakby to tak delikatnie....
A!
Robisz to DOBRZE!!!
:lol:

Adam M.

scrabie
21-05-2014, 20:07
Adamie jak Zobaczyłem te drabinkę na złomie to nie mogłem się oprzeć, aż żałuje, że id razu drugiej nie wziąłem. Alupex już do podłączenia jest i jutro przed pracą walczę dalej :)

adam_mk
21-05-2014, 20:16
Uważam, ze masz BARDZO szare komórki tam, gdzie należy.
Sam od dawna tak postępuję i mi zwykle "wychodzi" to co zamierzam.
:lol:

Adam M.

scrabie
22-05-2014, 16:40
kolejny etap za mną. Solar jest na dachu, ale oczywiśćie jeszcze nie działa. Po pierwsze nie zauważyłem, że odpowietrznik wyszedł mi na dole drabinki, więc raczej nie odpowietrzę układu. Po drugie, nie zrobiłem naczynia wyrównawczego na solarze, będzie potrzebne? raczej tam się nic nie zgotuje. Po trzecie jako, że jestm mało mądry nie zwróciłem uwagi czy zasilanie dałem na górze drabinki czy na dole ( oczywiście drabinka jest w poziomie) ma to jakieś znaczenie?

Na chwilę obecną na próbę szczelności solar wpiąłem do układu CO zastępując jeden kaloryfer, ale bedę musiał zrobić bajpas, żeby woda mi przez piec nie szła. zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, naczynie wyrównawcze Co teraz jest niżej niż solar, czy ta woda po prostu z niego nie wyleci? Coś czuję, że w weekend czeka mnie jeszcze trochę pracy.

Do zdobycia pozostała mi jeszcze szyba, bo na razie tylko folią nakryłem i będzie chyba działać.

Z dobrych newsów - na kolejnym złomie znalazłem arkusz blachy Al 2m/1m za całe 27 zł. więc zrobiłem z niego odbłyśnik :)

Pozdrawiam,
Kolejna relacja najwcześniej w sobotę, bo teraz czas lecieć do pracy.

scrabie
22-05-2014, 16:46
Ps.
Znacie jakiś tani sterownik pompy z dwoma czujnikami, bo za nic nie mogę znaleźć, albo czy da się jakoś łatwo przerobić taki z jednym czujnikiem?

herakles
22-05-2014, 21:15
co miałoby to robić ten sterownik, może zwykły termostat wystarczy.

gentoonx
22-05-2014, 23:18
Ps.
Znacie jakiś tani sterownik pompy z dwoma czujnikami, bo za nic nie mogę znaleźć, albo czy da się jakoś łatwo przerobić taki z jednym czujnikiem?

doprecyzuj słowo tani :)
podaj pierwszą cyfrę i ilość zer lub dziewiątek po niej jako kwotę maksymalną

piori
23-05-2014, 08:27
@scrabie - może chodzi Ci o sterownik różnicowy? (np. : http://allegro.pl/budownictwo-i-akcesoria-1520?string=sterownik+roznicowy (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fbudow nictwo-i-akcesoria-1520%3Fstring%3Dsterownik%2Broznicowy) lub http://sklep.avt.pl/prosty-sterownik-pieca-co-termometr-roznicowy-plytka-drukowana-i-zaprogramowany-uklad.html)

scrabie
23-05-2014, 20:30
@scrabie - może chodzi Ci o sterownik różnicowy? (np. : http://allegro.pl/budownictwo-i-akcesoria-1520?string=sterownik+roznicowy (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fbudow nictwo-i-akcesoria-1520%3Fstring%3Dsterownik%2Broznicowy) lub http://sklep.avt.pl/prosty-sterownik-pieca-co-termometr-roznicowy-plytka-drukowana-i-zaprogramowany-uklad.html)

Jakby tę drugą rzecz dało się domontować do mojego sterownika i dodać jeszcze jeden czujnik temp, to byłoby idealnie. Mam teraz coś takiego. myślicie, że to by zadziałało?

jasiek71
23-05-2014, 21:21
Jakby tę drugą rzecz dało się domontować do mojego sterownika i dodać jeszcze jeden czujnik temp, to byłoby idealnie. Mam teraz coś takiego. myślicie, że to by zadziałało?
a co złego jest w tym pierwszym...?
ja wszystkie swoje układy robię na takich ...:yes:

scrabie
24-05-2014, 07:04
Nic, złego tylko,że sterownik już mam i wolałabym go przerobić, niż wywalać i kupować drugi

scrabie
24-05-2014, 07:07
to sterownik, który teraz mam http://m.allegro.pl/promocja-sterownik-pompy-co-antystop-alarm-kurier-i4073304837.html oczywiście zapomniałem linka wstawić wcześniej :)

Kasia242
26-05-2014, 13:14
CWU będe grzał prądem,i zastanawiam sie nad takim rozwiązaniem żeby zakupić jeden panel solarny i podłaczyć go do wezownicy bojlera,ale nie chciałbym rozbudowywac tej instalacjii o sterownik...tylko po prostu zamontować w obiegu pompę obiegowa i sterować ja po prostu wyłacznikiem czasowym z gniazka ,dajmy na to pompa włacza się o godzinie 8 rano wyłącza się powiedzmy o 18 .
Układ miałby działac tylko pózna wiosna-lato wczesna jesień,i tak sobie myślę że jeden panel na zbiornik 200 litrowy będzie na tyle niewydajny ze tej wody tam nie zagotuje,a dogrzeje ja chocby trochę,dzięki temu grzalka będzie miąła mniej roboty,a w nocy i tak mam druga taryfę.
Koszt jednego panela,pompy,rurek i naczynia wzbiorczego jest duzo nizszy niz całego zestawu,a mógłbym obadac te solary jak to działa i w ogóle dotknąc tego od strony praktycznej.Co sądzicie o takim czymś,ma to sens?:)
pozdrawiam

gentoonx
26-05-2014, 13:53
wszystko co prowadzi do wymiernych oszczędności ma sens
im niższa temperatura na kolektorze tym sprawniejszy on i wydajniejszy

można pompke na 24V i panel PV do niej i wtedy czasowo startuje jak PV ją zasilić da radę, można też do tego dać prostą różnicówkę lub sterownik i wydajniej sterować, ale to już jakbyś rozbudowywał będzie się opłacało

marcinbbb
26-05-2014, 14:00
Chcesz sterować włącznikiem czasowym? Trochę to nie ma sensu glikol w kolektorze się wychłodzi i nie zdąży nagrzać a tu znów puścisz ten glikol o niższej temperaturze do zasobnika (np pojawią się chmury na niebie). Właśnie dlatego sterownik posiada czujki temperatury które określają jaka temperatura jest na dachu a jaka w zasobniku i dopiero po przekroczeniu delty T odpala pompę. Twoje rozwiązanie sprawdziło by się zakładając że masz w zasobniku zimną wodę a sterownik czasowy będzie odpalał TYLKO wtedy kiedy będzie piękne słońce i będzie pracował powiedzmy przez 5 minut później 15 minut stał. Oczywiście to hipoteza i teoretyczne założenie które może się sprawdzić ale wcale nie musi.

Kasia242
26-05-2014, 14:06
Dzięki
Mi właśnie chodzi o to żeby kolektor był mniej wydajny w stosunku do objetosci zasobnika...czyli powiedzmy zbiornik 200 l żeby nagrzał do 50-60 C przy takim słońcu jak dzis mamy czyli 30 C na dworze i słońce cały dzień i to mi wystarczy w zupełności,zeby nie było problemu z gotowaniem sie i przegrzewaniem.
Na allegro widziałem pompy obiegowe w granicach 200 zł ,kolektor - 1000 zł,naczynie wzbiorcze 145 zł,zawory ,manometr ok. 300 zł,glikol- 100 zł
Znalazlem tez taki prosty sterownik to wtedy rzeczywiscie można by zrobić ten układ mniej obsługowych czy taki się nada?
http://allegro.pl/regulator-roznicowy-sterownik-solarny-kolektorow-i4264789695.html (http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fallegro.pl%2Fregul ator-roznicowy-sterownik-solarny-kolektorow-i4264789695.html)

acha i jeszcze jedno pytanie czy mozna do tej instalacjii na obiegu glikolu puścic rurke miedziana fi 15 ale nie lutowana tylko elestyczna?
jeszcze odnośnie samej instalacjii wprawdzie nie mam dwóch lewych rąk:),ale jaki ogólnie stosuje się ,,patent,, na wejscie rurkami pod dachówke? Jkaies otwory z uszczelkami?Pytanie pewnie dość laickie ale...:)

marcinbbb masz całkowita rację,nie pomyslałem o tym po prostu na szybko sadziłem ze jesli układ bedzie mniej wydajny..to zawsze bedzie dążył do ogrzania zasobnika...no ale fakt jak będa chmury cały dzień albo 2-3 dni to przeciez nie bedzie chodził ten glikol bo to bez sensu,wtedy by to trzeba było recznie odłączac a w dzień słoneczny załaczac..a to tez upierdliwe..no więc jednak sterownik musi być choćby najprostszy:)
dzięki

marcinbbb
26-05-2014, 14:41
Instrukcji obsługi sterownika nie czytałem jednak jest różnicowy więc udało by się zrobić na tym deltę T powiedzmy 8-10 stopni różnicy i odpali pompę obiegową i tu znów niestety niewielkie ale... trzeba było by kupić najmniej wydajną pompę która będzie tłoczyła powiedzmy 1l/min przez kolektor ze stałą prędkością, aby nie zwiększać kosztów przez zastosowanie automatycznych obrotów.

gentoonx
26-05-2014, 15:23
1 kolektor na zasobnik 200ltr = chęć osiągnięcia 50-60stC w zasobniku?

nieosiągalne

marcinbbb
26-05-2014, 19:46
Przecież napisał że tylko po to aby grzałka elektryczna miała łatwiej, na upartego jakby podpiął solara pod górną wężownicę może grzałka w lecie była by zbędna jednak podłączenie jej pod dolną i będzie kaplica. Łatwo porównywać mam 4 solary i 400l baniak, kolega chce 1 panel na 200l jakby to powiedzieć du*y nie urywa ale i pozostawia wiele do życzenia.

adam_mk
26-05-2014, 19:54
Osiągalne!
Tylko trzeba odpowiednio się do baniaka podpiąć.

Cały czas mylona jest skuteczność ze sprawnością.

Adam M.

marcinbbb
26-05-2014, 20:04
adam_mk czyli zgodnie z tym co mówisz u mnie na 400l baniak wystarczą 2 solary?

adam_mk
26-05-2014, 20:11
I TAK I NIE!
2 Panele to urządzenie, na które pada około 4kW mocy w pełnym nasłonecznienieu.
W zależności od "rodzaju" panela - albo masz dużo letniej wody (glikolu) albo mało gorącej.
Strumień ciepła masz wprowadzić do "magazynu" - baniaka.
Bezprzeponowo?
Gorącą wprwadzałbym od góry.
Przeponowo?
JAK przeponowo?
Albo od góry albo od dołu, ale centralnie w baniaku.

2 solary wystarczą na basen olimpijski, jak im dasz czas...

Adam M.

adam_mk
26-05-2014, 20:14
Jak to się robi - czyli bufor ciepła.
poczytaj.
Tam jest opisany mechanizm napełniania GORĄCEM w 10 minut CZĘŚCI baniaka.

Adam M.

herakles
26-05-2014, 20:18
czyli zawór trójdrogowy pompa i mieszamy w solarze a gorąco wolniutko do baniaka?

adam_mk
26-05-2014, 20:29
Jest ze sto sposobów a z pięćdziesiąt z tego poprawnych.

Albo baniak sobie do takiego ładowania robisz/wybierasz, albo godzisz się na taki, jaki jest i godzisz się, ze będzie tak jak BANIAK pozwoli.

Adam M.

marcinbbb
26-05-2014, 20:32
adam_mk zgodzę się z Tobą napełnienie gorącem części zbiornika no właśnie części. Tylko na co ta część ma Ci wystarczyć do umycia zębów, umycia rąk, czy może uda się wziąć prysznic, no właśnie 1 osobie. Co do tematu do którego kierujesz nie mam siły na przeglądanie kilkuset stron tematu podobnie jak było z paleniem od góry.
Co do pomysłu ogrzania basenu olimpijskiego 2 solarami, pomysł całkiem niezły dla kogoś kto nie zużywa ciepłej wody, nie myje się tylko nasuwa się pytanie po co mu solar a tym samym basen olimpijski :D

herakles
26-05-2014, 21:10
Co do tematu do którego kierujesz nie mam siły na przeglądanie kilkuset stron tematu

może lepiej przejrzeć zanim coś spieprzysz, a nie jak już będzie spieprzone to będziesz i tak przeglądał, żeby spojrzeć jak naprawić?

gentoonx
26-05-2014, 21:26
Przecież napisał że tylko po to aby grzałka elektryczna miała łatwiej, na upartego jakby podpiął solara pod górną wężownicę może grzałka w lecie była by zbędna jednak podłączenie jej pod dolną i będzie kaplica. Łatwo porównywać mam 4 solary i 400l baniak, kolega chce 1 panel na 200l jakby to powiedzieć du*y nie urywa ale i pozostawia wiele do życzenia.

eee tam, nie wiem o czym piszesz bo ja o tym:

Dzięki
Mi właśnie chodzi o to żeby kolektor był mniej wydajny w stosunku do objetosci zasobnika...czyli powiedzmy zbiornik 200 l żeby nagrzał do 50-60 C przy takim słońcu jak dzis mamy czyli 30 C na dworze i słońce cały dzie...

czyli na moje oko 1 kolektor i 200ltr wody o temp 50-60st

jak pisałem - nieosiągalne

gentoonx
26-05-2014, 21:27
Osiągalne!
Tylko trzeba odpowiednio się do baniaka podpiąć.

Cały czas mylona jest skuteczność ze sprawnością.

Adam M.


eee tam, nie wiem o czym piszesz bo ja o tym:

Dzięki
Mi właśnie chodzi o to żeby kolektor był mniej wydajny w stosunku do objetosci zasobnika...czyli powiedzmy zbiornik 200 l żeby nagrzał do 50-60 C przy takim słońcu jak dzis mamy czyli 30 C na dworze i słońce cały dzie...

czyli na moje oko 1 kolektor i 200ltr wody o temp 50-60st

jak pisałem - nieosiągalne

marcinbbb
26-05-2014, 21:42
może lepiej przejrzeć zanim coś spieprzysz, a nie jak już będzie spieprzone to będziesz i tak przeglądał, żeby spojrzeć jak naprawić?
Co mam naprawiać instalację założoną i uruchomioną przez fachowców? I która co najważniejsze się sprawdza - czyli ogrzewa wodę w stopniu wystarczającym do zapewnienia ciepłej wody i ogrzewania w łazience tylko ze słońca?

Kasia242
26-05-2014, 21:45
gentoonx jesli mówisz nieosiagalne to może...baniak 150 litrów?:)
Ja niestety nie mam wiedzy praktycznej z solarami nie wiem jak sie one zachowuja...moje wnioski wysnułem na podstawie ogólnoforumowej opinii o tym że tej ciepłej wody jest za duzo i co z tym zrobic a slońce nadal świeci...natomiast przecietny zestaw to 2 kolektory plus zbiornik 250-300 litrów..wiec pomyslalem że jak dam jeden kolektor na 200 litrów to nie bedzie problemu z nadmiarem ciepła ale jakies te ciepło bedzie . Prubuję tu jakis constans znalezc:)
W takim razie pytanie brzmi jak dobrac solar do zasobnika tak by przy pełnym letnim słoncu osiągnąc około 50-60 C ale nigdy nie przekroczyc powiedzmy 70-80 C...mniej może byc..jak nagrzeje do 35-40 C to bedzie w porzadku.I tak nei zamierzam ogólnie grzac wody ciepłej grzałką do więcej niż 40-45 C bo dla mnie gorąca woda to 45 C (zdatna do kapieli).
a co z tymi rurkami miedzianymi ..miękkimi? Da sie? Grugosc scianek identyczna jak normalnych twardych rurek.
pozdrawiam

adam_mk
26-05-2014, 22:07
Jak ktoś ma instalację założona przez fachowców, która mu się sprawdza, to o czym tu dyskutować?
Jak kto taką tworzy - powinien powiększać swą wiedzę albo w drodze własnych doświadczeń, albo w dyskusjach z podobnymi praktykującymi.

1000W/m2 to sporo...
Można je skierować na wodę/glikol w niewielkiej ilości i w krótkim czasie uzyskać nawet ze 120stC (393stK).
Ale to tylko temperatury...
W temperaturze się nie wykąpiesz!!!
W ciepłej wodzie - tak.

Adam M.

gentoonx
26-05-2014, 22:36
...natomiast przecietny zestaw to 2 kolektory plus zbiornik 250-300 litrów..

i na ogół grzeją połowę do 60% tego zładu dzienie - taki zestaw na 3 osoby jest - musisz poczytać jak te solarki to robią - one nie grzeją dzień w dzień po 250-300ltr od 10 do 70st
w zestawach na ogół zasobniki dobierane są na 1,5-2-krotne zużycie dzienne

...wiec pomyslalem że jak dam jeden kolektor na 200 litrów to nie bedzie problemu z nadmiarem ciepła ale jakies te ciepło bedzie . Prubuję tu jakis constans znalezc:)

będzie, ale raczej nie więcej niż w najlepsze dni 50-60st, a i to tylko wtedy jak z tych 200 dziennie wybierzesz 100ltr

...W takim razie pytanie brzmi jak dobrac solar do zasobnika tak by przy pełnym letnim słoncu osiągnąc około 50-60 C ale nigdy nie przekroczyc powiedzmy 70-80 C...mniej może byc..jak nagrzeje do 35-40 C to bedzie w porzadku.I tak nei zamierzam ogólnie grzac wody ciepłej grzałką do więcej niż 40-45 C bo dla mnie gorąca woda to 45 C (zdatna do kapieli).


no tyle to ci powinien nagrzać spokojnie

marcinbbb
26-05-2014, 23:34
Jak to się stało że chłopak nie wpadł na pomysł pompy ciepła? Którą może mieć za podobną cenę w porównaniu z jednym panelem i osprzętem? Powietrze woda jakiś on/off załatwi temat bo o inwerterze nawet nie wspomnę.

Kasia242
27-05-2014, 06:55
Jak to się stało że chłopak nie wpadł na pomysł pompy ciepła? Którą może mieć za podobną cenę w porównaniu z jednym panelem i osprzętem? Powietrze woda jakiś on/off załatwi temat bo o inwerterze nawet nie wspomnę.
No to teraz juz sprawa jest jasna w temacie solarów.po tym co czytałem na muratorze i po spojrzeniu na wyniki niektórych instalacjii ale to na elektrodzie.pl,miałem o tym inne wyobrażenie.ok dzięki za pomoc wiem co robic:) Czyli na razie zamontuje sobie jeden panel płaski ,i zbiornik 200 litrów,i sprawdze w praktyce jak to sie zachowuje,u mnie odległośc zasobnika od solara to będzie jakieś 8 metrów,chociaz jest opcja umieszczenia zasobnika w takim miejscu że będa to 2-4 metry. Własnie jeszcze jedno: lepiej gdy zasobnik jest blizej solarów ..natomiast pobór CWU wtedy dalej czy odwrotnie..pobór blisko a solary dalej?W sensie strat ciepła i pracy układu.Bo jak rozumiem w pierwszej opcjii jest mniej glikolu wiec teoretycznie powinno byc mnie kłopotów z odpowietrzaniem takiej instalacjii no i ze stratami..ale może się myle...

Co do pompy ciepła to z tego co mnie oczy nie mylą do CWU to jest to jakies 6500 zł....a tyle nie chce od razu wydawać,zreszta solary mi sie bardziej ,,podobaja,,:D,jak juz bede po budowie i w koncu bede miał dla siebie wiecej czasu to sobie pokombinuje z tymi solarami,zeby ewentualnei cos usprawnic itd. a pompa ciepła to taka bezpłciowa jest ,zreszta jedna lodówka mi starczy w domu:D.
pozdrawiam
Jeszcze te rurki...może jednak jest tu jakis fachman żeby podpowiedział czy te rurki do obiegu moga być z miedzi miękkie...?Do trzech razy sztuka:D

DEZET
27-05-2014, 11:11
Nie wiem dokładnie, ale tzw. miękka miedź powinna mieć podobną wytrzymałość, jak twarda. Nie wygniesz z niej jednak małych łuków, takich, jak kolanka z twardej miedzi. Są wzory na promień gięcia. Poza tym i tak na końcach trzeba ją zlutować ze złączkami, więc lutowanie Cię nie minie.
I jeszcze sprawa średnic- widziałem miękkie 12 i 15mm, czy są grubsze nie wiem, a tyle może być za mało.

gentoonx
27-05-2014, 13:20
można miękką, można lutować, można zaciskać(na wkładkach z twardej)

scrabie
27-05-2014, 15:27
A ja solar zbudowałem i podłączyłem do c.o. i dupa bo sprawności nie ma. Muszę przerobić instalację i wpiąć się bezpośrednio do baniaka. Jak już będę miał chwilę i to zrobię to dam znać czy cokolwiek grzeje.

gentoonx
27-05-2014, 16:29
A ja solar zbudowałem i podłączyłem do c.o. i dupa bo sprawności nie ma. Muszę przerobić instalację i wpiąć się bezpośrednio do baniaka. Jak już będę miał chwilę i to zrobię to dam znać czy cokolwiek grzeje.

@scrabie, nie podpinaj bezpośrednio do baniaka bo ci się mózg zagotuje, a to już wtedy nic nie wymyślisz :lol2:

sorry, nie mogłem się powstrzymac

mówisz że bezpośrednio wpiąłeś w obwód CO i nie działa - bo za duży przepływ - jakbyś miał z 50m2 solara to może

Kasia242
27-05-2014, 17:22
Nie wiem dokładnie, ale tzw. miękka miedź powinna mieć podobną wytrzymałość, jak twarda. Nie wygniesz z niej jednak małych łuków, takich, jak kolanka z twardej miedzi. Są wzory na promień gięcia. Poza tym i tak na końcach trzeba ją zlutować ze złączkami, więc lutowanie Cię nie minie.
I jeszcze sprawa średnic- widziałem miękkie 12 i 15mm, czy są grubsze nie wiem, a tyle może być za mało.
DEZET instalacje w miedzi robie zawodowo więc lut to nie problem,po prostu ,,trasa, od solara do baniaka u mnie jest taka że wygodniej by mi było miękką robic.Z miekkiej miedzi są także rurki fi 18. Wiesz instalacje do wody ciepłej to jest inna temperatura,nie mam po prostu doświadczenia z instalacjami gdzie czynnik osiąga takie wysokie temp,stąd moja niepewność i chęc zminimalizowania połaczeń lutowanych.
Ok zadzwonie do jekiejs firmy od solarów i sie zapytam po prostu.
pozdrawiam

gentoonx
27-05-2014, 19:31
lutuj na twardo i będzie OK

Kasia242
27-05-2014, 20:04
lutuj na twardo i będzie OK
Też tak sądzę:yes:

adam_mk
27-05-2014, 20:55
Bardzo często stosuję miękką z kręgu fi 22.

Adam M.

kolektor1
28-05-2014, 23:33
Ok zadzwonie do jekiejs firmy od solarów i sie zapytam po prostu.
pozdrawiam
Teraz firmy od solarów robią na nierdzewce karbowanej.



2 solary wystarczą na basen olimpijski, jak im dasz czas...

Adam M.
Adam po co te herezje krzewisz przecież doskonale wiesz, że "to se ne da." nawet jak im dasz czas. Tylko nie mów, ze to teoretycznie

adam_mk
29-05-2014, 10:19
To, ze o czymś nie wiesz nie znaczy, ze tego nie ma.
Tu wszyscy teoretyzują na bazie mniemanologii własnej.
Szkolną wiedzę zostawili dawno gdzieś za sobą i przerzucają się parametrami wyczytanymi z ulotek...
Ciągle pojawiają się "pytania blądynki" - Rozumiem, u Ciebie nie zadziała... A U MNIE?!!!

Wsparcie solarne, jak ma być, to trzeba sobie zrobić (zlecić zrobienie) zgodnie ze sztuką i nie oczekiwać cudów, jak za oknem ciągle leje deszcz.

Adam M.

gentoonx
29-05-2014, 13:25
...
Wsparcie solarne, jak ma być, to trzeba sobie zrobić (zlecić zrobienie) zgodnie ze sztuką i nie oczekiwać cudów, jak za oknem ciągle leje deszcz.

Adam M.

czyli jednak wracamy że to teoria

adam_mk
29-05-2014, 16:43
Nie umiesz czytać ze zrozumieniem tekstu czy nie chcesz?

Jak MA wspierać, to się dom tak buduje, aby MÓGŁ!

Adam M.

gentoonx
29-05-2014, 18:03
Nie umiesz czytać ze zrozumieniem tekstu czy nie chcesz?

Jak MA wspierać, to się dom tak buduje, aby MÓGŁ!

Adam M.

Adam, szanuję cię chłopie, ale to może ty stosujesz za wielkie skróty myślowe, albo ja za dużo zacytowałem z ciebie
co do budowania pod cel - to pełna zgoda i dobrze o tym wiem i ja i ty

Poprawiam

...nie oczekiwać cudów, jak za oknem ciągle leje deszcz.

Adam M.
czyli teoretycznie git, ale życie weryfikuje teorię i wiesz można powiedzieć że nawet jak taka instalacja wpompuje w CO 1kWh to też wsparła, więc ...

adam_mk
29-05-2014, 19:26
Teraz Cię rozumiem!
Obaj wiemy, ze z pustego to i Salomon nie naleje...
Są sytuacje, w których instalacja dedykowana daje dużo/wszystko/wręcz nadmiar.
Są i takie, kiedy daje za mało, ale nie będzie instalacją PODSTAWOWĄ a tylko wsparciem.

DOBRZE zrobiona działa tak, że tylko czasami nie wspiera.
Czasami wręcz zastępuje systemy grzewcze.
No, ja taką mam w planach!

Adam M.

scrabie
30-05-2014, 21:15
Adamie czytałem na tym forum, że masz pewne obiekcje przed włożeniem pod blachę dachową Alupexa jako takiego solara dla ubogich. Możesz mi wytłumaczyć co jest nie tak w tym pomyśle? Jakie są zagrożenia?
Jeśli chodzi o mój solar to Przerobiłem podłączenie tak, że teraz omija piec, ale słońca brak, więc nie mogę sprawdzić jak działa :)

adam_mk
31-05-2014, 06:04
Wilgotność względna i punkt rosy.
Wpuszczasz w rurę zimną wodę.
Rurka natychmiast pokrywa się kroplami wody.
Potem masz deszcz POD dachem.
Woda, tam, gdzie być nie powinna, może sporo zniszczyć.

Adam M.

scrabie
31-05-2014, 06:17
Na dachu jest przecież folia, która ma zapobiegać dostawaniu wody do wełny, a gdyby tak część dachu, zrobić z płyty osb i na to dopiero blacha myślisz, że to rozwiązało by problem? znasz w ogóle kogoś kto zrealizował ten pomysł i podzielił się wynikami, bo na forum nic nie znalazłem?

adam_mk
31-05-2014, 07:19
No właśnie...
Były próby.
Zrób swoją. Rzuć jaką rurę w trawę i puść wodę przez nią w upalny dzień.
Zobaczysz, ocenisz, podejmiesz decyzję.

Adam M.

karolek75
31-05-2014, 11:10
Witam,

Mam miec 40m2 plaskiego tarasu. Czy jest sens wykorzystania go jako solar poprzez zatopienie PEX-a pod kaflami?

adam_mk
31-05-2014, 11:37
Możesz tanim kosztem (kosztem PEXa) sięgnąć po wsparcie rzędu 40kW ze sporą sprawnością zawsze a w sezonie letnim nawet ze sporą skutecznością.
Jest sens?
:lol:

Jak zaczną się przymrozki to spuścisz wodę i przedmuchasz PEXa powietrzem.
Załączysz bajpas i poczekasz do kolejnego sezonu.
Wsadź tam kilka termometrów, to zobaczysz że działa i jak działa.

Adam M.

karolek75
31-05-2014, 12:29
Tak zrobie :)

jasiek71
31-05-2014, 19:24
Tak zrobie :)

bez sensu ...
no ale co kto lubi ...;)

nydar
31-05-2014, 19:44
Jaki powód braku sensu?

adam_mk
31-05-2014, 19:45
jasiek71

No, dobra... już wiemy, ze bez sensu.
Ale nie wiemy czemu?
Mógłbyś wyjaśnić?

Adam M.

jasiek71
31-05-2014, 19:59
jasiek71

No, dobra... już wiemy, ze bez sensu.
Ale nie wiemy czemu?
Mógłbyś wyjaśnić?

Adam M.
a co zyskamy ...?
jakieś nędzne wspomaganie CWU przez bardzo określony czas i dodatkowy korowód przed i po zimie ...?
mam takiego eksperymentalnego solara "betonowca" na podwórku i z obserwacji wynika że zwykły wąż ogrodowy rzucony na ziemi rozkłada go na łopatki ...:yes:
no oczywiście możemy sobie dyskutować że przecież można odpowiednio zaizolować, zautomatyzować, doczepić jakiś ogromny bufor itd. itp., tylko że koszty realizacji będą powalające w stosunku do uzysku ...;)
to ze słoneczko pada z określoną mocą na jakąś tam powierzchnię to jeszcze za mało ...

nydar
31-05-2014, 20:14
Jeżeli masz betonowca bez izolacji pod nim ,to faktycznie nie zanadto ,ale wystarczy izolacja,a taka musi być w przypadku tarasowego,by 200mb. peksa odbierało ogromną ilość energii. Od 11-11,30 w każdy słoneczny dzień.(do 11-tej nagrzewa się,ale jest odporny na przejściowe zachmurzenie)

adam_mk
31-05-2014, 20:15
Ale On ten taras już ma.
Nie buduje go dla tego solara.
Ile da, tyle da. To tylko kawałek PEXa.
Czemu ma się nie pobawić?
Przecież, jak tylko trochę się postara, to zrobi to DOBRZE i wspomniany wąż nie pobije tego solara na pysk.

Adam M.

jasiek71
31-05-2014, 20:25
Jeżeli masz betonowca bez izolacji pod nim ,to faktycznie nie zanadto ,ale wystarczy izolacja,a taka musi być w przypadku tarasowego,by 200mb. peksa odbierało ogromną ilość energii. Od 11-11,30 w każdy słoneczny dzień.(do 11-tej nagrzewa się,ale jest odporny na przejściowe zachmurzenie)
aż taki głupi to nie jestem ten solar jest zaizolowany 5cm styropianu... ( na styropianowym szalunku była zrobiona wylewka 4cm z rurkami pex w środku...)

aby coś odebrać z tego tarasu to najpierw trzeba go rozgrzać do temperatury większej od cieczy którą tam przepuszczasz a tą z kolei gdzieś zmagazynować, czyli koszty, koszty ...
no chyba że chcesz grzać wstępnie przepływowo zimną wodę podczas kąpieli, tyle że efekt będzie tylko podczas słonecznego dnia a jak wiadomo większość takie czynności robi kiedy na zewnątrz już dawno ciemno i chłodno ...
no ale zawsze można się dostosować dla jakiejś idei ...

jasiek71
31-05-2014, 20:27
Ale On ten taras już ma.
Nie buduje go dla tego solara.
Ile da, tyle da. To tylko kawałek PEXa.
Czemu ma się nie pobawić?
Przecież, jak tylko trochę się postara, to zrobi to DOBRZE i wspomniany wąż nie pobije tego solara na pysk.

Adam M.
ale tu przecież nikt nikomu nie broni ...:no:
a czy pobije to się przekonamy jak już zrobi i porówna ...;)

nydar
31-05-2014, 20:40
aż taki głupi to nie jestem ten solar jest zaizolowany 5cm styropianu... ( na styropianowym szalunku była zrobiona wylewka 4cm z rurkami pex w środku...)

aby coś odebrać z tego tarasu to najpierw trzeba go rozgrzać do temperatury większej od cieczy którą tam przepuszczasz a tą z kolei gdzieś zmagazynować, czyli koszty, koszty ...
no chyba że chcesz grzać wstępnie przepływowo zimną wodę podczas kąpieli, tyle że efekt będzie tylko podczas słonecznego dnia a jak wiadomo większość takie czynności robi kiedy na zewnątrz już dawno ciemno i chłodno ...
no ale zawsze można się dostosować dla jakiejś idei ...
Tak się składa durnie,że energia słoneczna do i z solarów wymaga gromadzenia na potem czyli bufora-ka. Poranna toaleta to słońce nisko. Wieczorna,również. W wężu ogrodowym nic złego nie ma ,tyle że potrzeba go więcej niż typowy a akumulacja w betonie cenna,bo układ odporny na przejściowe zachmurzenie.
Masz inną propozycję?
Z 200mb. peksa zatopionego w betonie w słoneczny dzień letni ,20kWh dostaniesz bez problemu.

jasiek71
31-05-2014, 20:51
Tak się składa durnie,że energia słoneczna do i z solarów wymaga gromadzenia na potem czyli bufora-ka. Poranna toaleta to słońce nisko. Wieczorna,również. W wężu ogrodowym nic złego nie ma ,tyle że potrzeba go więcej niż typowy a akumulacja w betonie cenna,bo układ odporny na przejściowe zachmurzenie.
Masz inną propozycję?
Z 200mb. peksa zatopionego w betonie w słoneczny dzień letni ,20kWh dostaniesz bez problemu.
dodaj sobie koszt "buforka" i innych pierdołek a potem zrób konfrontację z czystym prądem w tanich godzinach ...;)
nie zapomnij tylko że jak chcesz magazynować to taki "taras" dość szybko dostanie zadyszki w postaci temp. stagnacji więc jego moc spada praktycznie do zera ...
wszystko fajnie, pięknie do puki mamy rozgrzany beton i cały czas zimną wodę ...

nydar
31-05-2014, 21:11
W tanim prądzie też potrzebujesz buforka,bo musisz zakumulować. Wg. mnie nastawienie się na jedno źródło ciepła do domu jest błędem.A skoro tak to bufor powinien być.Taki kolektor betonowo-pexowy jest najtańszym rozwiązaniem w zdobywaniu energii słonecznej ,zwłaszcza że gość celuje w dom energooszczędny a więc sowita izolacja.
Z tego co pisze karolek,to chce pchać ciepło pod dom ,a to gwarantuje max. wydajność. Zimne na zasilaniu . To gwarantuje przyzwoitą efektywność 45-50% i brak stagnacji. Taki układ odbiera max. wszystko co może.

adam_mk
31-05-2014, 21:14
Wielu rzeczy o solarach jeszcze nie wiesz...

Adam M.

jasiek71
31-05-2014, 21:18
W tanim prądzie też potrzebujesz buforka,bo musisz zakumulować. Wg. mnie nastawienie się na jedno źródło ciepła do domu jest błędem.A skoro tak to bufor powinien być.Taki kolektor betonowo-pexowy jest najtańszym rozwiązaniem w zdobywaniu energii słonecznej ,zwłaszcza że gość celuje w dom energooszczędny a więc sowita izolacja.
Z tego co pisze karolek,to chce pchać ciepło pod dom ,a to gwarantuje max. wydajność. Zimne na zasilaniu . To gwarantuje przyzwoitą efektywność 45-50% i brak stagnacji. Taki układ odbiera max. wszystko co może.
masz czujnik zatopiony w betonowym tarasie ...?
swego czasu co nieco mierzyłem ale aby mieć jakieś uzyski to trzeba ciepłego słonecznego dnia, wystarczy że słoneczko jest w kratkę i temp. betonu jest praktycznie taka sama jak otoczenia ...
jak płyta ma 25* i zero słońca to do ilu rozgrzejesz wodę i ile ...?