PDA

Zobacz pełną wersję : Solar "tymi ręcami" robiony.



Strony : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9]

jasiek71
31-05-2014, 21:37
zwłaszcza że gość celuje w dom energooszczędny a więc sowita izolacja.
Z tego co pisze karolek,to chce pchać ciepło pod dom ,a to gwarantuje max. wydajność.
jak ma robić jakieś protezy tarasowe to może niech lepiej od razu wsadzi baniak taki ze 2000L i 8-10 paneli słonecznych na południowej ścianie to przynajmniej efekt będzie widoczny ...
zepnie sobie to wszystko z wodną podłogówką, CWU zrobi przepływowe z tego bufora a nadmiar energii w lecie będzie rozpraszał tymi rurkami pod chałupą ...:)

nydar
31-05-2014, 21:45
masz czujnik zatopiony w betonowym tarasie ...?
swego czasu co nieco mierzyłem ale aby mieć jakieś uzyski to trzeba ciepłego słonecznego dnia, wystarczy że słoneczko jest w kratkę i temp. betonu jest praktycznie taka sama jak otoczenia ...
jak płyta ma 25* i zero słońca to do ilu rozgrzejesz wodę i ile ...?

Jak ma płytę 25oC i zero słońca, to zwykły kolektor komercyjny nic nie da ,ba fV też niewiele. Chodzi o to że kolektory są skuteczne jak świeci.

nydar
31-05-2014, 21:47
jak ma robić jakieś protezy tarasowe to może niech lepiej od razu wsadzi baniak taki ze 2000L i 8-10 paneli słonecznych na południowej ścianie to przynajmniej efekt będzie widoczny ...
zepnie sobie to wszystko z wodną podłogówką, CWU zrobi przepływowe z tego bufora a nadmiar energii w lecie będzie rozpraszał tymi rurkami pod chałupą ...:)

Uważam,że solar wodny należy wykorzystywać od późnej wiosny do jesieni .Reszta to pobożne życzenie.

jasiek71
31-05-2014, 21:50
Jak ma płytę 25oC i zero słońca, to zwykły kolektor komercyjny nic nie da ,ba fV też niewiele. Chodzi o to że kolektory są skuteczne jak świeci.
nie mieszaj układów komercyjnych do tego bo rozmawiamy o bloku betonu na gruncie...;)
sam widzisz że czas pracy i zakres temperatur "tarasu" jest bardzo ograniczony ...:yes:
no ale czego to się nie robi dla idei ...:cool:

jasiek71
31-05-2014, 21:52
Uważam,że solar wodny należy wykorzystywać od późnej wiosny do jesieni .Reszta to pobożne życzenie.
taaa...
szczególnie jak się ma średnio 63 dni pełnego słońca w okresie grzewczym, duża powierzchnię kolektorów, pionowe ustawienie a słońce nisko ...:yes:

nydar
31-05-2014, 22:03
taaa...
szczególnie jak się ma średnio 63 dni pełnego słońca w okresie grzewczym, duża powierzchnię kolektorów, pionowe ustawienie a słońce nisko ...:yes:

Powinniśmy zdefiniować okres grzewczy .U mnie skończył się na początku marca. 63dni to dwa miesiące??
Jestem też zwolennikiem takiego ustawienia kolektorów,tyle że w przypadku karolka,dublowanie systemów jest bez sensu.On chce na tarasie więc kasa na pionowe przy nasłonecznieniu zimowym jakby bez sensu.

gentoonx
31-05-2014, 23:21
a w ogóle to róbcie okresowe badania i zróbcie rakowi wspak :)

karolek75
01-06-2014, 07:35
Troszke wiecej danych:
Taras bedzie na garazu przyklejonym do domu. Wiec nie bedzie non stop wystawiony na slonce. Kat odchylenia domu na polnoc to ok 30-35 stopni nie pamietam dokladnie.
Wiec ponowie pytanie czy zrobic , a jesli tak to jak zrobic to DOBRZE.263064


Uważam,że solar wodny należy wykorzystywać od późnej wiosny do jesieni .Reszta to pobożne życzenie.

WODNY na pewno ;)


jak ma robić jakieś protezy tarasowe to może niech lepiej od razu wsadzi baniak taki ze 2000L i 8-10 paneli słonecznych na południowej ścianie to przynajmniej efekt będzie widoczny ...
zepnie sobie to wszystko z wodną podłogówką, CWU zrobi przepływowe z tego bufora a nadmiar energii w lecie będzie rozpraszał tymi rurkami pod chałupą ...:)

No kto bogatemu zabroni.

nydar
01-06-2014, 09:21
Wodny jak będzie ci się chciało pamiętać o przymrozkach a glikolowy jak jesteś zapominalski . Zimą z tego kolektora nic nie wyciągniesz bo poziomy kolektor to dla zimy najgorsze rozwiązanie.

,,Kat odchylenia domu na polnoc to ok 30-35 stopni nie pamietam dokladnie.,,

To w przypadku kolektora poziomego nie jest istotne .Istotne jest czy dach będzie zacieniał czy nie.

karolek75
01-06-2014, 10:19
To w przypadku kolektora poziomego nie jest istotne .Istotne jest czy dach będzie zacieniał czy nie.

Im bardziej odchylony bylby na polnoc, tym krotszy okres zacienienia tarasu - wiec wplyw ma. Niestety nie dysponuje narzedziami i wiedza do obliczenia tego.

Juzef
08-06-2014, 23:29
Wtrącę się z wrażeniami z użytkowania mojej instalacji solarnej na panelach grzejnikowych, o której wspominałem dawno temu (http://forum.muratordom.pl/showthread.php?47476-Solar-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=6181228&viewfull=1#post6181228). Ot 2m2 z płaskich blaszanych grzejników.

http://wstaw.org/m/2013/10/19/kolektory_jpg_750x750_q85.jpg

Działa to sensownie. Nawet w lutym, który był słoneczny w tym roku jak mało kiedy, dogrzewało wodę z 20 do 40st. Resztę grzało się z CO. Im bliżej lata tym było lepiej. Tylko jakieś 5-6 razy od końca sezonu grzewczego była konieczność rozpalenia kotła li tylko dla podgrzania CWU w dłuższe bezsłoneczne dni.

Teraz spokojnie grzeje 300l od temperatury wodociągowej do max. 55st. Ale widać niedoskonałość techniczną tego rozwiązania. Powyżej 50st. grzeje już ledwo ledwo. Kolektory widocznie nie są w stanie utrzymać więcej w pudle i dobić coś jeszcze. Pytanie czy można coś z tym zrobić jeszcze po taniości, czy to kwestia ogólnie chamskich materiałów, z których nic lepszego się nie uklei? Przypomnę, że pudło kolektora jest z drewna, izolacja to 5cm wełny, a szyba zwykła okienna.
Dla mnie w sumie jest wystarczająco dobrze, ale jakby uskubał jeszcze te kilka stopni, to zawsze się przyda.

adam_mk
09-06-2014, 11:49
Trzeba by dobrze obejrzeć cały układ, ale...
To wygląda tak, że w pewnym momencie tyle bierze co emituje ten panel.
Pokrycie selektywne byłoby tu dobre.
Poszukaj sensownej farby. Są selektywne.
Złapiesz te kilka stopni więcej.

Adam M.

herakles
09-06-2014, 12:36
Czym to pokryłeś?

Podobno czarna farba akrylowa jest w swojej selektywności najtańsza. Może wystarczy chlapnąć. Gdzieś w tym wątku jest link do pdfa gdzie jacyś miszczowie to zbadali. Ogólnie jeśli będziesz miał współczynnik emisyjności w okolicy 1 to powłoka taka rozgrzana do 70*C emituje dokładnie tyle ile słonko do nas wysyła, więc nie możesz już bardziej nagrzać. Dlatego też dachy kryte czarną smołą nie płoną, bo one nagrzewają się do 70st i koniec. Więcej się nie nagrzeją, bo promieniują tyle samo energii co odbierają.

Jeśli masz współczynnik emisyjności na poziomie 0,3 to ta temperatura jest wyżej (nie pamiętam, coś chyba z czwartą potęgą, na wiki znajdziesz wzory żeby sobie policzyć).

jasiek71
10-06-2014, 07:09
Teraz spokojnie grzeje 300l od temperatury wodociągowej do max. 55st. Ale widać niedoskonałość techniczną tego rozwiązania. Powyżej 50st. grzeje już ledwo ledwo. Kolektory widocznie nie są w stanie utrzymać więcej w pudle i dobić coś jeszcze. Pytanie czy można coś z tym zrobić jeszcze po taniości, czy to kwestia ogólnie chamskich materiałów, z których nic lepszego się nie uklei? Przypomnę, że pudło kolektora jest z drewna, izolacja to 5cm wełny, a szyba zwykła okienna.
Dla mnie w sumie jest wystarczająco dobrze, ale jakby uskubał jeszcze te kilka stopni, to zawsze się przyda.
lekarstwem jest zwiększenie powierzchni...
jak na moje oko to powinno być ponad 6m2 a na fotce to raczej poniżej 4m2 ...;)

Juzef
10-06-2014, 12:12
Czym to pokryłeś?
Jakaś matowa farba wodorozpuszczalna do pokryć dachowych (jedyna matowa czarna jaka była w pobliskim markecie budowlanym). Spróbuję z tym akrylem.


lekarstwem jest zwiększenie powierzchni...
jak na moje oko to powinno być ponad 6m2 a na fotce to raczej poniżej 4m2 ...;)

To jest nawet 2m2. Było tak zrobione na pałę, ale wystarcza w miarę. Wiem, że na każdym panelu temperatura płynu rośnie o te parę stopni, więc dokładając kolejne sztuki miałbym gorętszy płyn na wyjściu, a więc większą moc instalacji. Ale problemem są straty, które powodują, że jak temp. płynu dojdzie do pewnej granicy, to wyżej nie podskoczy. Tu mnie chyba nie uratują dodatkowe metry, bo technologia będzie taka sama, to i straty zbliżone.

herakles
10-06-2014, 12:28
No właśnie farba do pokryć dachowych nie może być selektywna żeby się nie zapaliło.

adam_mk
11-06-2014, 10:53
POCZYTAJ O POKRYCIACH
http://www.instsani.webd.pl/koleplas.htm

Kup farbę 3M BIAŁĄ, ZnO
:lol:

Kto powiedział, że najlepsze MUSI być czarne?
:lol:

Adam M.

herakles
11-06-2014, 11:47
POCZYTAJ O POKRYCIACH
http://www.instsani.webd.pl/koleplas.htm

Kup farbę 3M BIAŁĄ, ZnO
:lol:

Kto powiedział, że najlepsze MUSI być czarne?
:lol:

Adam M.

Skoro jest biała to odbija (tak na mój chłopski rozum) więc czy aby ktoś o tym odbiciu nie zapomniał jak robił tę tabelkę? Może odbijać kilka długości, ok, ale masz jakieś szersze wyjaśnienie.

adam_mk
11-06-2014, 12:30
NIE ZAPOMNIAŁ, jak robił tę tabelkę!
Jak nie dowierzasz - sam sprawdź. Pomaluj se co taką farbką...

A Twój chłopski rozum ogarnie białe "ciało doskonale czarne"?
:lol:

Adam M.

herakles
11-06-2014, 13:38
A Twój chłopski rozum ogarnie białe "ciało doskonale czarne"?


Nie! Skoro WIDZĘ, że jest białe to znaczy dla mnie że coś odbiło, a skoro ODBIŁO to doskonale czarne nie jest.
Wrrrrrrrrróćććć
Sugerujesz że ta biel którą widać powstała nie przez odbicie tylko promieniowanie? Ale to miałoby sens jakby się to ogrzało do potwornej temperatury.

ravbc
11-06-2014, 14:00
Coś mnie się wydaje, że tu chodzi po prostu o różnice w długościach fali. To że coś jest białe (czyli odbija światło widzialne) nie znaczy, że równocześnie nie może świetnie pochłaniać podczerwieni, która jest głównym źródłem energii dla solarów...

adam_mk
11-06-2014, 14:38
To idź do łazienki, odkręć tubę z pastą do zębów, wyciśnij trochę i pooglądaj!
:lol:
Kreda i ZnO mają nieomalże identyczny odcień
Poproś jakiego dentystę czy aptekarza - przyniesie i pokaże.
:lol:

Adam M.

gentoonx
11-06-2014, 19:06
POCZYTAJ O POKRYCIACH
http://www.instsani.webd.pl/koleplas.htm

Kup farbę 3M BIAŁĄ, ZnO
:lol:

Kto powiedział, że najlepsze MUSI być czarne?
:lol:

Adam M.

O rzesz ty!!!

To wszyscy tryskają czarnym szprejem puszkowce i inne takie, a Ty Adamie dopiero teraz o tym piszesz? :)

adam_mk
11-06-2014, 19:29
No, bo...
nikt nie pytał... teraz dopiero...:)

Adam M.

zybel
11-06-2014, 20:57
nieprawda. pisał na pierwszej stronie

adam_mk
11-06-2014, 21:14
Ale to było wprowadzenie do problemu...

Adam M.

kolektor1
12-06-2014, 17:24
Wtrącę się z wrażeniami z użytkowania mojej instalacji solarnej na panelach grzejnikowych, .
Ale jakoś nie mogę się dopatrzeć szyby, jest ona czy nie?

gentoonx
12-06-2014, 17:55
nieprawda. pisał na pierwszej stronie

zgadza się, pisał

tylko jak by wyglądał biały puszkowiec? Na pewno nie tak ładnie jak czarny, ehhh

ale co tam ładnie - ważne żeby skutecznie przetwarzać energię

scrabie
16-06-2014, 10:14
Może to wydać się głupie, ale za nic w świecie tej farby znaleźć nie mogę.
Mój "drabinkowy" solar odpalony i działa (jako tako). Widzę pare mankamentów do poprawki, niestety pogoda ciągle nie pozwala mi dokładnie sprawdzić jak dobrze działa.
Najlepszy wynik do tej pory to woda podgrzana do 38 stopni (bojler 80l), ale w ciągu dnia było zmywane, więc nie wiem ile stopni "straciłem". teraz mam okzaję dostać kilka kratek od lodówki, może z nimi coś pokombinuje.
Myślicie, że te kratki lepiej rozłożyć na kilka metrów, czy wsadzić np, 3 do jednej skrzyni 150/ 60 cm?

jasiek71
16-06-2014, 13:50
Myślicie, że te kratki lepiej rozłożyć na kilka metrów, czy wsadzić np, 3 do jednej skrzyni 150/ 60 cm?
normalnie "miszczostwo świata"...:lol2:

zacznij może od podstaw a nie jakiejś wydumanej farby szukasz ...:yes:

scrabie
17-06-2014, 08:03
Wow dzięki za nic nie wnoszącą odpowiedź.
Wiem, że im więcej metrów tym lepiej, ale jestem też przekonany, że nie odbiorę 100% energii, więc może warto zaoszczędzić miejsca. Co Cię tak rozbawiło nie wiem, ale cieszę się, że poprawiłem co nastrój.

jasiek71
17-06-2014, 10:56
Wow dzięki za nic nie wnoszącą odpowiedź.

to napisz coś wnoszącego ...;)
jak chcesz bawić się w samoróbki to zwiększaj powierzchnię a nie kombinujesz z pierdołami typu farba, kilka warstw itd, itp...:)

palacz66
27-06-2014, 13:42
Witam wszystkich i od razu proszę o pomoc.
Zrobiłem sobie dwie podstawy pod solar wymiary 130cm x 83cm będzie to dla rodzinki 3 osobowej.
Zrobiłem tak: blacha, stelaż drewniany, 5cm styro blacha i rama okienna z szybą (zastanawiam się czy dać podwójną czy pojedyńczą)?
Następnie mam 50 metrów węża ogrodowego czarnego więc będzie po 25m w jednym solarku myślę że styknie?
Kolejnym moim kłopotem jest podłączenie go do bojlera, gdyż czy muszę mieć jakiś wymiennik chociaż 200l beka w nią włożyć pompkę 5w od oczka wodnego czy mogę to bezpośrednio podłączyć do bojlera?
Przepraszam, że na początku tyle pytań ale muszę to jutro ogarnąć

Juzef
27-06-2014, 15:14
Powinna być wełna mineralna, a nie styropian, bo on już koło 80st.C traci pewność siebie. Ale wątpię, czy tyle wyciągniesz. Szyba wystarczy pojedyncza. Pompka 5W może zakręci wodą w obiegu, jeśli bojler jest na tym samym piętrze co solary. Puszczanie wody z bojlera na kolektory nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę. Obieg solarny powinien grzać baniak przez jakąś wężownicę.

palacz66
27-06-2014, 15:52
Dzięki Juzef za szybką odpowiedz.
Wełna będzie oczywiście zmienię na pewno.
Zasobnik mam taki http://www.bojler.co/pl/p/BOJLER-ELEKTROMET-120-L-Z-PODWOJNA-WEZOWNICA-120L-Z-GRZALKA/200 i chciałem do niego wpiąć się trójnikiem z zaworami żeby nie szło na kocioł tak na jakieś kilka tygodni jak nie kupię jakiejś beczki 200l która by mi posłużyła jako zasobnik. Kurcze ale jak mówisz, że to bezpośrednio nie da rady to moje plany legły w gruzach :mad: a już myślałem że będę miał ciepłą wodę za darmo.
Przecież w nim jest wężownica to nie rozumiem czemu by to było złe rozwiązanie tylko w okresie letnim na podgrzanie wody?

jasiek71
27-06-2014, 20:32
Obieg solarny powinien grzać baniak przez jakąś wężownicę.

a niby dlaczego ...?
jeżeli będziemy użytkowali tego solara tylko przez okres letni to jak najbardziej przepływ bezpośredni, zakładamy sterownik różnicowy i pompka zawsze przepompuje cały "urobek" do zbiornika a układ będzie pracował z dość dużą skutecznością bo na wejściu do kolektora zawsze będzie dość chłodna woda ...

ps. palacz66 przy tych wężach może być problem ze szczelnością bo będą na okrągło pod ciśnieniem wody z wodociągu ...

palacz66
27-06-2014, 21:08
To nie ma byc podlaczone do wodociągu tylko do instalacji CO dokladnie chce dac dwa trojniki do wejscia i wyjscia z bojlera i zaworki do zamykania to chyba cisnienia takiego duzego nie bedzie?.Nie wiem czy dobrze kombinuje. Jasiek71 czy moglbys na PW wyslac email mi bym przysłał zdjecie co chce zrobic i bys rzucil fachowym okiem czy tak to moglo by byc?

jasiek71
27-06-2014, 21:34
To nie ma byc podlaczone do wodociągu tylko do instalacji CO dokladnie chce dac dwa trojniki do wejscia i wyjscia z bojlera
ma być wężownica z trójnikami...?
ja wpiął bym się w wejście zimnej i wyjście ciepłej bezpośrednio, dał jeden czujnik na górę zasobnika CWU a drugi na wyjściu solara, przy takim układzie do zasobnika przepompowywana była by tylko woda o wyższej temp. niż ta na górze zbiornika a kolektor zasilany by był tą najchłodniejszą z samego dołu ...:yes:

palacz66
27-06-2014, 22:45
Teraz ja nic nie kapuje. Trudno bede musial odpuscic sobie te kolektory bo widze ze nie dam rady tego zrobic. Myslslem ze wepne sie tylko w wezownice boljera zakrecajac zawory bylem przekonany ze tak bedzie jednak to smigac i bedzie git a tu dupa no nic trudno

gentoonx
27-06-2014, 23:48
Teraz ja nic nie kapuje. Trudno bede musial odpuscic sobie te kolektory bo widze ze nie dam rady tego zrobic. Myslslem ze wepne sie tylko w wezownice boljera zakrecajac zawory bylem przekonany ze tak bedzie jednak to smigac i bedzie git a tu dupa no nic trudno

Może i tak lepiej - krzywdy sobie nie zrobisz :)

Nie pękaj - walcz, twardym trza być nie miętkim - fajne rzeczy w bólach się rodzą

palacz66
28-06-2014, 05:48
Gentonooxs myślisz jednak, ze to bedzie dzialac i mi wode podgrzeje?

gentoonx
28-06-2014, 15:57
Nie

Myślę że powinieneś wyciągać wnioski z konstruktywnej krytyki i uwag, i zgodnie z nimi modyfikować układ, jeśli chcesz żeby działał

Jasiek wykonał nie jedną taką zapewne, to i wie co mówi

palacz66
28-06-2014, 21:47
Działa o :) dziwo

jasiek71
28-06-2014, 21:57
Działa o :) dziwo

co działa ...?

czarna beczka też działa ...:yes:

palacz66
29-06-2014, 04:54
Podlaczylem kolektor do bojlera z podwojna wezownica do tego pompka od podlogowki i pracuje to fajnie. Musze dac tylko teraz w srodek sonde od sterownika zeby mi pracował w jakims tam zakresie temperatury tylko jakim?
Ile stopni macie w środku kolektora? Wczoraj podlaczylem ale przy takiej pogodzie malo slonca w srodku mialem 80C ale to momentami tylko. Powiedzcie czy lepiej dac w jednej ramie ok 135x85 kolektora 50m weza czy w dwoch po 25?

jasiek71
29-06-2014, 13:12
Podlaczylem kolektor do bojlera z podwojna wezownica do tego pompka od podlogowki i pracuje to fajnie. Musze dac tylko teraz w srodek sonde od sterownika zeby mi pracował w jakims tam zakresie temperatury tylko jakim?
Ile stopni macie w środku kolektora? Wczoraj podlaczylem ale przy takiej pogodzie malo slonca w srodku mialem 80C ale to momentami tylko. Powiedzcie czy lepiej dac w jednej ramie ok 135x85 kolektora 50m weza czy w dwoch po 25?
widzę że działa bo w kolektorze powietrze łapie 80* ...:D

na 1m2 powierzchni w pełnym słońcu pada ok 1kwh energii, jeden twój panel to ok 1m2, sam się domyśl czy ma być 2x25m w 2x1m2 kolektora czy 1x50m w 1m2 kolektora...:yes:

do sterowania pompką obiegową trzeba zastosować sterownik solarny ( taki z dwoma czujnikami...), jeden czujnik mierzy temp. cieczy na wyjściu z kolektora a drugi w zasobniku, jeżeli kolektor ma wyższą temperaturę niż zasobnik to załącza pompkę obiegową, jeżeli temperatura spada do poziomu zasobnika lub niżej to pompa nie pracuje ...
ja do swoich dłubanek używam takich sterowników...
http://allegro.pl/regulator-roznicowy-sterownik-solarny-kolektorow-i4369900191.html

palacz66
30-06-2014, 08:26
widzę że działa bo w kolektorze powietrze łapie 80* ...:D

na 1m2 powierzchni w pełnym słońcu pada ok 1kwh energii, jeden twój panel to ok 1m2, sam się domyśl czy ma być 2x25m w 2x1m2 kolektora czy 1x50m w 1m2 kolektora...:yes:

do sterowania pompką obiegową trzeba zastosować sterownik solarny ( taki z dwoma czujnikami...), jeden czujnik mierzy temp. cieczy na wyjściu z kolektora a drugi w zasobniku, jeżeli kolektor ma wyższą temperaturę niż zasobnik to załącza pompkę obiegową, jeżeli temperatura spada do poziomu zasobnika lub niżej to pompa nie pracuje ...
ja do swoich dłubanek używam takich sterowników...
http://allegro.pl/regulator-roznicowy-sterownik-solarny-kolektorow-i4369900191.html
Ja zastosowalem sterownik od kotla proton a pompe podlaczylem pod wyjscie dmuchawy nie wiem czy dobrze? Ustawilem tak ze jak na kolektorze jest 40C to pompka zalacza sie i co 3minuty wlacza sie na 45 sekund. Czy lepiej zeby pracowala caly czas czy co 3 minuty a moze inaczej mam taka mozliwosc?

gentoonx
30-06-2014, 09:26
Ja zastosowalem sterownik od kotla proton a pompe podlaczylem pod wyjscie dmuchawy nie wiem czy dobrze? Ustawilem tak ze jak na kolektorze jest 40C to pompka zalacza sie i co 3minuty wlacza sie na 45 sekund. Czy lepiej zeby pracowala caly czas czy co 3 minuty a moze inaczej mam taka mozliwosc?

jaki masz problem ze zrozumieniem co jasiek napisał?

...jeden czujnik mierzy temp. cieczy na wyjściu z kolektora a drugi w zasobniku, jeżeli kolektor ma wyższą temperaturę niż zasobnik to załącza pompkę obiegową, jeżeli temperatura spada do poziomu zasobnika lub niżej to pompa nie pracuje ...

palacz66
30-06-2014, 10:32
Ja nie mam żadnego o co ci chodzi czlowieku?

gentoonx
30-06-2014, 11:06
Ja nie mam żadnego o co ci chodzi czlowieku?

żebyś sie pochylił trochę dłużej i zrozumiał zasadę, wtedy nie będziesz pytał;

...jak na kolektorze jest 40C to pompka zalacza sie i co 3minuty wlacza sie na 45 sekund. Czy lepiej zeby pracowala caly czas czy co 3 minuty a moze inaczej mam taka mozliwosc?

palacz66
30-06-2014, 13:51
żebyś sie pochylił trochę dłużej i zrozumiał zasadę, wtedy nie będziesz pytał;

Ok kolego masz racje , ze malo czytalem biore sie za lekturę.

palacz66
01-07-2014, 08:02
Witam.
Zrezygnowalem z węża ogrodowego i zakupilem dzis 3grzejniki panelowe jak nowki za 1, 50zl kg o wymiarach ok 150x60. Teraz tylko dorobic obudowy. Czy pod grzejnik dac musze blache czy wystarczy jakas plyta a pod nia welna a pozniej blache? Przepraszam, za te pytania za to rowniez ale nie daje rady przeczytac wszystkiego.

gentoonx
01-07-2014, 17:39
Płyta - najlepsza sklejka, ale może być i OSB, wełna lamelowa (taka do kominków) i szczelnie wykleić taśmą aluminiową narożniki i łączenia

Tu masz jak Wezyr robił skrzynke do puszkowca - zrób podobnie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?47476-Solar-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=5586287&viewfull=1#post5586287

palacz66
01-07-2014, 19:39
Płyta - najlepsza sklejka, ale może być i OSB, wełna lamelowa (taka do kominków) i szczelnie wykleić taśmą aluminiową narożniki i łączenia

Tu masz jak Wezyr robił skrzynke do puszkowca - zrób podobnie
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?47476-Solar-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony&p=5586287&viewfull=1#post5586287
Dziękuję Ci za link. Juz prawie wszystko wiem tylko jeszcze grzejnik ma 60x155 to obudowa moze po 3cm byc wieksza z kazdej strony tylko? Ile pleksa/szyba powinna byc od grzejnika? Ja musze zrobic plyta welna zwykla ,plyta i na plyte dam ekran od grzejnikow i tu kolejne pytanie ma byc miedzy ekranem a grzejnikiem wolna przestrzen? Jaka grubość pleksi i czy warto ją kupować jak mam szyby z okien? Dzieki za wszystkie rady i licze ze odpowiesz mi na te pytanka. Pozdrawiam

gentoonx
01-07-2014, 20:29
szyby mogą być, skrzynka trochę wieksza może byc, między grzejnikiem a ekranem przerwa 2 cm

palacz66
01-07-2014, 20:48
szyby mogą być, skrzynka trochę wieksza może byc, między grzejnikiem a ekranem przerwa 2 cm

A Twoim zdaniem jaki wymiar bylby najlepszy pod taki panel grzejnikowy? Ile powinno byc jeszcze zostawionej odległości szyba a panel grzejnikowy? Czy wyjscie z grzejnika i wejscie moze byc po tej samej stronie. Juz obiecuje moze lepiej nie ze nie bede zadawac pytan;) tylko pochwale sie solarem.

PS Dajcie info ile ma być cm miedzy szybą a grzejnikiem panelowym.

gentoonx
01-07-2014, 23:56
zrób 4-5cm, będzie dobrze

kolektor1
02-07-2014, 09:18
zrób 4-5cm, będzie dobrze
Poważne źródła książkowe podają:
"Zależność kryterialna ( i tu wzór) daje lokalne maksima i minima konwekcyjnych strat ciepła w przestrzeni absorber-szyba (i tu rys). Wynika z tego rysunku, że odległość szyby od absorbera powinna być albo mała rzędu 1 cm albo duża rzędu 6 cm. Pomimo, że większa wartość daje mniejsze straty konwekcyjne to ściany boczne w tym przypadku znacznie przesłonią absorber. Dla tego zaleca się stosować ten wymiar nie większy jak 1-1,5 cm.”
Tyle poważna literatura.

gentoonx
02-07-2014, 10:39
zrób 4-5cm, będzie dobrze

Ja to na chłopski rozum ;)

ale literatura zawsze wie

ale byłem blisko :)

kolektor1
02-07-2014, 10:45
ale literatura zawsze wie

Inaczej nie była by literaturą, szczególnie poważną.

adam_mk
02-07-2014, 10:51
W samoróbkach trzeba tak robić, aby było dobrze.
Te książkowe mądrości dopasowane są do produkcji wielkoseryjnej.

Czasem optymalnie jest mieć te 4-5cm, bo np. taki mamy materiał, skrzynkę!
:lol:

Adam M.

kolektor1
02-07-2014, 11:51
W samoróbkach trzeba tak robić, aby było dobrze.
Adamie.
Przecież z tych książkowych mądrości bierze i Twoja mądrość. Tego chyba nie zaprzeczysz. Chyba, że Twoja mądrość bierze się tylko z Twojej praktyki, ale w o nie wierzę.
Skoro ktoś się już z problemem długo męczył, a nawet w tym przypadku za bardzo namęczył i dokładnie to opisał to dla czego tego nie wykorzystać? Skoro będzie to najlepsze rozwiązanie a nie kosztuje to nic to dla czego tego nie wykorzystać.?


Te książkowe mądrości dopasowane są do produkcji wielkoseryjnej.
Nie koniecznie. Akurat w tym przypadku przyjrzyj się, że te odległości nie zawsze są zachowane bo produkcja wielkoseryjna rządzi się swoimi prawami.


Czasem optymalnie jest mieć te 4-5cm, bo np. taki mamy materiał, skrzynkę!
Adam M.
To może w tym przypadku lepiej dać nie co więcej wełny aby cały układ podnieść tak aby odległość miedzy absorberem a szybą była prawidłowa.
Można pójść na skróty ale powielenie błędów nie doprowadzi nas do niczego tym bardziej w samoróbkach.

adam_mk
02-07-2014, 17:16
Nie tyle o praktykę tu chodzi co o wyczucie techniczne.
Najgorzej jest, jak bezkrytycznie wdraża się to, co ktoś opisał w bardzo mądrym opracowaniu..
Oczywiście, masz rację, że jak się da zrobić tak, jak opisują - to jest dobrze.
A jak nie ma się z czego, lub wychodzi wściekła pracochłonność?
Wtedy skazani jesteśmy na optymalizowanie tego, co się da.
Tak na to patrzę.

Adam M.

palacz66
02-07-2014, 21:03
Witam.
Na początku chcialbym podziekowac za pomoc.
Moj wyglada tak: płyta, welna 6cm na to plyta na plyte dalem ekran grzejnikowy pozniej dystans 2cm grzejnik panelowy 155x65 i szyba 5cm od grzejnika. Jutro sprawdze jak to bedzie dzialac i czy wogole bedzie to w miare grzac. Jutro sspróbuje zrobic drugi. Jak macie jakies propozycje czy cos zmienic w tej konstrukcji to byl bym wdzieczny?
Pozdrawiam

nydar
02-07-2014, 21:53
Nic. Zwielokrotnić jedynie ten jeden grzejnik.
Ile razy? Zmierz ile wody o temp. 50oC da ci ten jeden i będziesz wiedział ile potrzebujesz.
Myślę że 3-4 takie zestawy dadzą radę.

palacz66
02-07-2014, 22:07
Nic. Zwielokrotnić jedynie ten jeden grzejnik.
Ile razy? Zmierz ile wody o temp. 50oC da ci ten jeden i będziesz wiedział ile potrzebujesz.
Myślę że 3-4 takie zestawy dadzą radę.
Witam i dziekuje za info.
Narazie mam to podlaczone do bojlera z podwojna wezownice 120l i wlasnie do niej sie wpialem za pomoca trojnika i zaworow i tak pewnie musi zostac bo bojler
nowy2lata wiec nie bede go wyrzucal

DEZET
03-07-2014, 10:06
Nie doczytałem, jak podłączyć grzejnik- po skosie, czy w jednym poziomie?

I proszę nie piszcie: "dla tego", "dla czego", "nie co". To się pisze ŁĄCZNIE: DLATEGO, DLACZEGO, NIECO. ;)

kolektor1
03-07-2014, 16:50
Nie doczytałem, jak podłączyć grzejnik- po skosie, czy w jednym poziomie?

Po skosie.

palacz66
03-07-2014, 20:22
Witam. Moj kolektorek spisal sie bardzo dobrze, gdyz dzis nagrzal mi baniak 120l do 45C bylem w szoku normalnie. Jutro montuje drugi. Mam maly problemik z parowaniem szyby od wewnatrz ale pewnie odparowywuje material- czy pomoze przewiercenie kilku dziur po skosie kolektorka? Jeszcze pytanko jak zamontowac sonde NTC na wyjsciu cieczy z kolektora? Wyjscie mam rurka 3/4z grzejnika wiec kupic trojnik do tego cos mosieznego do wlozenia tego czujnika wkrecanego w ten trojnik czy jakos inaczej to montuje sie?

Coś takiego mogło by być http://www.sprem.com.pl/tb63a.html?

kolektor1
04-07-2014, 16:41
czy jakos inaczej to montuje sie?

Najlepiej, zrobisz tak:
Jak już montujesz cały następny kolektor to czujnik pomaluj tak jak ten grzejnik i przymocuj do grzejnika, tak, żeby był był pod szybą a nie na zewnątrz instalacji. Natomiast otwory możesz zrobić po przekątnej lub na przeciw, jak Ci wygodnie.

palacz66
04-07-2014, 21:25
Najlepiej, zrobisz tak:
Jak już montujesz cały następny kolektor to czujnik pomaluj tak jak ten grzejnik i przymocuj do grzejnika, tak, żeby był był pod szybą a nie na zewnątrz instalacji. Natomiast otwory możesz zrobić po przekątnej lub na przeciw, jak Ci wygodnie.
Jutro wkladam nowy grzejnik do nowej skrzyni wiec prosze podpowiedz jaki wymiar powinien byc do grzejnika 155x60? Ile cm grzejnika od ekranu grzejnikowego i ile od grzejnika do szyby? Mi wychodzi, ze bedzie 2cm grzejnik od ekranu a od szyby do grzejnika ok 6.
PS Dzieki za odpowiedz na post z czujka. Pozdrawiam

romano78
24-08-2014, 21:30
ale tu przecież nikt nikomu nie broni ...:no:
a czy pobije to się przekonamy jak już zrobi i porówna ...;)
U mnie taki betonowiec już działa od kilku miesięcy jeśli jest od rana słońce to o 11 beton ma 50stopni i załącza się pompka bufor mam 600l wodę dogrzewa do max 40 stopni na górze zbiornika bo tylko tam mam czujnik na samym dole wężownica podpięta do 100mb alupexa sterownik zwykły do c.o. który będe zmieniał na taki który mierzy również temperature powrotu z możliwością ustawiania różnicy temperatur między powrotem a zasilaniem lub będe wpinał się z tym solarem bezposrednio w bufor zasilanie u góry powrót na dole i to by było najlepsze rozwiązanie moim zdaniem tylko co z zimą przedmuchiwac co rok instalacje ,a może dokupic jeszcze jedną pompke i puścic przez wymiennik

yaiba83
25-08-2014, 20:01
Witam. Moj kolektorek spisal sie bardzo dobrze, gdyz dzis nagrzal mi baniak 120l do 45C bylem w szoku normalnie. Jutro montuje drugi. Mam maly problemik z parowaniem szyby od wewnatrz ale pewnie odparowywuje material- czy pomoze przewiercenie kilku dziur po skosie kolektorka? Jeszcze pytanko jak zamontowac sonde NTC na wyjsciu cieczy z kolektora? Wyjscie mam rurka 3/4z grzejnika wiec kupic trojnik do tego cos mosieznego do wlozenia tego czujnika wkrecanego w ten trojnik czy jakos inaczej to montuje sie?

Coś takiego mogło by być http://www.sprem.com.pl/tb63a.html?

Ja bym na twoim miejscu szukał czegoś takiego:
http://www.lechar.com.pl/pl/products/view/356-przylacze_do_paneli_solarnych_wyposazenie:_odpowie trznik_sonda_dl123mm_na_czujnik_6mm_pmax_=_10_mpa_ tmax_=_280c_przylacze:_gz_z_plaskim_czolem_x_zacis k_rury_miedzianej

Masz odpowietrznik ręczny i sondę pomiarową w jednym.

kolektor1
26-08-2014, 10:00
Ja bym na twoim miejscu szukał czegoś takiego:
.
No fajne, tylko cena tego taka, że można by za cztery takie złączki zmontować nowy kolektor.

yaiba83
27-08-2014, 15:47
Szczerze to nie przyglądałem się cenie. Po prostu podałem jeden z pierwszych linków z googla jako przykład. Podejrzewam, że innego producenta taniej można znaleźć.

jasiek71
27-10-2014, 07:11
Kupiłem 2 klimakonwektory będąc pod wrażeniem jaśkowych instalacji. mogę zrobić fotki jak ktoś chce zobaczyć szc szególy budowy

Sam sprzęt wygląda solidnie. Waży ok 24kg. Uwaga - blacha na krawędziach jest osta więc łatwo się pokaleczć. Wyścia elektryczne mają dokładny opis. Podłączenie sterownika 3-biegowego nie powinno być problemem nawet dla takiego lajkonika jak ja.



odkopałem stary temat...
czy ktoś może ma takie klimakonwektory i leżą sobie bezużytecznie gdzieś w garażu...?
chętnie je odkupię...
o takie mi chodzi ...
http://www.serwer.agdex.com/opisy/aux_klimatyzatory/fancoil.pdf

patrtom.7@
20-11-2014, 20:37
Ja właśnie robię kolektor wg youtube http://www.youtube.com/watch?v=22EioTTpQhc dosyć ciekawie wyjasnia :)
a między sklepami chwaląc się smigam na takim cudzie :D http://www.youtube.com/watch?v=wnom2Y-kmO8

Kac-Per
26-01-2015, 21:02
Gdyby ktoś potrzebował to mam nadmiar takich blaszek na solar. Materiał aluminium szerokość 20cm.

https://dl-web.dropbox.com/get/NOWE/piec/DSC_1413.jpg?_subject_uid=249756095&w=AADp41z8GFflulR0d6z450H6S7ZEeShR_0ihhUd2WOT0xA
https://dl-web.dropbox.com/get/NOWE/piec/DSC_1414.jpg?_subject_uid=249756095&w=AAB3lptBuWvxUApnNu0fgBghelw5eSuBt5P01fCLlE2vyQ

gentoonx
26-01-2015, 21:57
to ja inaczej:

PUSZKI 0,5LTR PO PIWIE KUPIĘ!!! :)

Kac-Per
26-01-2015, 22:31
To by trzeba z klubem zbieracza osiedlowego zagadać. Ja te blaszki tez z odzysku wiec ekologicznie.

Kac-Per
27-01-2015, 21:52
Rury pionowe 12mm w harfie co 10cm czy co 20 można?

kolektor1
28-01-2015, 22:50
Rury pionowe 12mm w harfie co 10cm czy co 20 można?Co 10

Kac-Per
12-02-2015, 23:17
No i jest 2x2m
304208
304207

yaiba83
15-02-2015, 20:04
Ty tak na miękko to polutowałeś?

DEZET
16-02-2015, 10:38
yaiba83 - uważasz, że nie wytrzyma?

Kac-Per
16-02-2015, 14:17
Tak, lut miekki. Będzie działać na grawitacji z buforem 1000l wiec nie obawiam się o przegrzanie.

Adik50
15-04-2015, 19:06
Tu nie chodzi o przegrzanie bo temp ok 200C cyny co nie grozi . Raczej chodzi o pękanie lutu z powodu naprężeń spowodowanej skokami temperatury od -20 C do 100C a tu raczej chodzi o naprężenia i pękanie lutów zimnych Jeżeli lutowanie jest w ten sposób co w CO czyli w kształtkach to ok a jeśli na styk i oblane cyną to czarno to widzę!!!!:jawdrop: czyli partanina dlatego potrzebny lut twardy:wiggle:

romano78
17-05-2015, 08:41
No i jest 2x2m
304208
304207
A jak połączyc rurke z blachą bo samo wygniecenie rowku w blasze i włożenie w niego rurki nie zapewna stuprocentowego styku i przewodzenia ciepła z blachy do rurki może zatopic w jakim silikonie ?a gdyby np. zamiast wygniatac w blasze owinąc folia aluminiową.folia jest cieńsza a wiec po wyjsciu słonecza za chmur szybciej ciepło jest przekazywane do rurki i przestrzeń miedzy absorberem a szybą zmniejszył bym do min.

kolektor1
18-05-2015, 08:40
A jak połączyc rurke z blachą bo samo wygniecenie rowku w blasze i włożenie w niego rurki nie zapewna stuprocentowego styku i przewodzenia ciepła z blachy do rurki może zatopic w jakim silikonie ?
Nie. Jeżeli masz dwa różne materiały to trzeba zrobić to tak:

kolektor1
18-05-2015, 08:52
a gdyby np. zamiast wygniatac w blasze owinąc folia aluminiową.folia jest cieńsza a wiec po wyjsciu słonecza za chmur szybciej ciepło jest przekazywane do rurki Zrób takie doświadczenie; Weź kawałek takiej folii i zacznij ją z jednego końca ogrzewać, trzymając w palcach w drugim. To samo doświadczenie zrób z blaszką o grubości np.0,3mm. Do wniosków dojdziesz sam.

i przestrzeń miedzy absorberem a szybą zmniejszył bym do min.Przestrzeż między absorberem a szybą też jest ściśle określona, tak aby graniczyć do minimum szkodliwe zjawiska i wynosi 1,5-3,5 cm.

Kac-Per
19-05-2015, 21:52
popieram kolektor1

romano78
21-05-2015, 12:26
Nie. Jeżeli masz dwa różne materiały to trzeba zrobić to tak:
Prawde mówiąc to nie bardzo widze na zdjęciu jak to zrobione mógłbyś opisac rurka wiadomo miedziana nad blachą sie zastanawiam jaka będzie lepsza miedz czy aluminium ? obecnie mam solar na tarasie pod płytkami 100mb alupex ostatnio licznik który mam umieszczony na obiegu pokazał 600lw pompowanej wody o temp 45stopni w ciągu 4godzin sriednia temperatura wody jaka wchodziła w kolektor licze na jakieś 25stopni narazie chce zbudowac jeden kolektor i podpiąc pod niego ten taras szeregowo żeby dogrzał z tych ok.45 przynajmniej do 60stopni

DEZET
22-05-2015, 10:11
romano78- blacha owinięta wokół rurki- takie odwrócone U, w którego środku jest rurka. Pozostała blacha wyprostowana i kolejne zawinięcie na rurce.
--u----u---u-- - tak to mniej więcej wygląda. W wywinięcia blachy wkładamy rurkę.

romano78
22-05-2015, 18:02
romano78- blacha owinięta wokół rurki- takie odwrócone U, w którego środku jest rurka. Pozostała blacha wyprostowana i kolejne zawinięcie na rurce.
--u----u---u-- - tak to mniej więcej wygląda. W wywinięcia blachy wkładamy rurkę.
To wszystko to ja wiem tylko po wsadzeniu rurki w rowek chyba nie będzie ona ładnie stykała sie wszędzie z blachą,idealnie było by zalac rurke w rowku czyms ciekłym co póżniej zmieniło by stan na stały ,cyna ładnie sie topi ale ma słabą przewodnośc i pewnie efek byłby gorszy

kolektor1
22-05-2015, 19:09
Romano.
To co widziałeś wcześniej na prezentowanym zdjęciu to nie jest raczej "u" a jest to raczej w kształcie Greckiej litery omega. Jeżeli chcesz użyć blachy miedzianej to użyjesz cyny. To że cyna gorzej przewodzi to tym się nie martw, będzie bardzo dobrze. Ale jeżeli chcesz użyć blaszki aluminiowej to nie jesteś w stanie jej przylutować do miedzianej rurki i robisz to tak:
Profilujesz blachę aluminiową w kształcie "omegi" ale z średnicą o 1mm mniejszą w stosunku do rurki miedzianej. Na rurkę miedzianą zakładasz półokrągły korek o średnicy tej rurki miedzianej i wpychasz do tej omegi. Omega się lekko otwiera bo i rurka jest większa, ale za to dokładnie "opina" rurkę.

romano78
22-05-2015, 21:33
Romano.
To co widziałeś wcześniej na prezentowanym zdjęciu to nie jest raczej "u" a jest to raczej w kształcie Greckiej litery omega. Jeżeli chcesz użyć blachy miedzianej to użyjesz cyny. To że cyna gorzej przewodzi to tym się nie martw, będzie bardzo dobrze. Ale jeżeli chcesz użyć blaszki aluminiowej to nie jesteś w stanie jej przylutować do miedzianej rurki i robisz to tak:
Profilujesz blachę aluminiową w kształcie "omegi" ale z średnicą o 1mm mniejszą w stosunku do rurki miedzianej. Na rurkę miedzianą zakładasz półokrągły korek o średnicy tej rurki miedzianej i wpychasz do tej omegi. Omega się lekko otwiera bo i rurka jest większa, ale za to dokładnie "opina" rurkę.
A jak wyprofilowac ten rowek ja myśle aby wyfrezowac odpowiednim frezem w kawałku debowej deski rowek, na deske blacha pręt odpowiedniej średnicy i wcisnąc prasą hydrauliczną bo mam dostep do takiej .

kolektor1
23-05-2015, 21:16
A jak wyprofilowac ten rowek ja myśle aby wyfrezowac odpowiednim frezem w kawałku debowej deski rowek, na deske blacha pręt odpowiedniej średnicy i wcisnąc prasą hydrauliczną bo mam dostep do takiej .
No nie tego tak nie zrobisz, bo wciskając pręt w rowek uzyskasz tylko wgłębienie w kształcie"u" a musisz uzyskać "omegę"
Robi się to w dwóch osobnych etapach. Popatrz na rysunek poniżej,
w drugim etapie po włożeniu pręta w wygnieciony rowek trzeba całość przepuścić przez rolki aby nadać kształt omegi, kółka zaciskają na pręcie blachę tak aby do niej przylegała.
Rolek są co najmniej trzy pary. Pierwsza słabo zagniata na pręcie a więc są one oddalone od siebie najwięcej, druga para jest bardziej zbliżona do siebie a trzecia para rolek prawie do siebie dotyka mocno zaciskając blachę na pręcie.

Wojtko55
05-07-2015, 20:59
Kolektor1 możesz cos powiedziec o chińskich kolektorach bądź panelach fotowoltaicznych ? Oczywiście chodzi mi o kolektory z przepływem pośrednim i jakby to cenowo wszystko wyglądało :D

Aga i Krzysiu
02-10-2015, 21:28
Witam ponownie!
Po 2,5 latach przerwy wróciłam do koncepcji solarów. Zakupione profile aluminiowe oraz rurki "gniją" w garażu i najwyższy czas, aby coś z nimi zrobić. Krótko przypomnę mój projekt:

"Przymierzam się do wykonania panela słonecznego, lecz mam kilka wątpliwości i proszę o poradę.
Solar będzie zrobiony według pomysłu Adama_mk z pierwszej strony tego wątku: w profil aluminiowy szerokości 80mm jak w załączniku będą wciśnięte rurki fi 5mm, odstępy pomiędzy profilami 40mm. Według tego schematu zmieszczę na ścianie 40 rurek (szerokość ściany pomiędzy oknami to 2,9m) po 2m długości każda. Ściana domu jest skierowana na południowy zachód, bardziej na południe. W grudniu o godzinie 9 rano ta ściana już była oświetlona.
Połączenie panela z pompą za pomocą karbowanej rury DN16, od pompy do bufora rura miedziana fi 22mm (takie mam wyście z bufora). Niepokoją mnie przekroje poszczególnych elementów. Największy w sumie przekrój będzie mieć "harfa" - przy fi wewnętrznym 3,4mm rurki mają w sumie pole przekroju 415,27mm2 i jednocześnie największy opór. Najmniejszy przekrój ma rura DN16 - 200,96mm2. Nie pamiętam już jak to wygląda z przepływami i oporami przy różnych średnicach rurek, może trzeba będzie zmniejszyć powierzchnię kolektora?"

Niestety wtedy na moje pytania nie otrzymałam żadnej konkretnej odpowiedzi. Teraz koncepcja się trochę zmieniła, panel nie będzie na ścianie, tylko na dachu. Projekt solara robiłam w marcu; latem, poprzez duże okapy panel na ścianie byłby w cieniu w 1/3 wysokości, co jest bez sensu, bo głównie ma służyć latem do ogrzewania CWU; w pozostałych okresach ewentualnie wspomagać ogrzewanie bufora 1000l kominkiem z PW, oczywiści w obiegu solara glikol.
Nie pamiętam, dlaczego przerwy pomiędzy profilami aluminiowymi mają być 4 cm. Czy nie lepiej, żeby były mniejsze? Wtedy powierzchnia całości byłaby mniejsza, ale chyba równie wydajna - teraz ma wg projektu około 4,5 m2. Korci mnie również przecięcie tego profilu, wtedy każda rurka miałaby własne "skrzydełko". Przecięcie profilu to nie problem - ma rowek w środku. Profile zamierzam pomalować czarną matową farbą w spraju do tłumików.
Do tego dręczą mnie szyby: czy dawać dwie, czy jedną? Solarne ciężko zdobyć, poliwęglan też drogi, sama już nie wiem, co robić. Na dachu sąsiad z procą niegroźny, okna dachowe też się trzymają.

Na razie zabieram się za matowienie prfoili aluminiowych...332761332762332762332763

pozdrawiam,

Kac-Per
03-10-2015, 19:00
Witam budowniczego
Absorber musi mieć idealny styk z rurkami inaczej glikol ma marną temperaturę. Do przykrycia kolektora polecam poliweglan, Mi szyby pękały od naprężeń i temperatury. Znalazłem poliweglan komorowy 8m2 10mm za 250zł były to odpady 5x80cm na 210cm szukaj firm które budują wiaty i zadaszenie. Profile do łączenia najtańsze znalazłem w markecie budowlanym.


Nie pamiętam, dlaczego przerwy pomiędzy profilami aluminiowymi mają być 4 cm. Czy nie lepiej, żeby były mniejsze? Wtedy powierzchnia całości byłaby mniejsza, ale chyba równie wydajna

Adam od spodu dał lustro aby oświetlić absorber promieniem odbitym jak dobrze pamiętam.

Wojtko55
12-12-2015, 16:08
Toz kolektory wytrzymują nacisk 2kN/m2 i tak łatwo Ci pękały ??

wera.1989
08-02-2016, 09:30
o kurcze i co zrobiłes z tymi popękanymi kolektorami

romano78
27-04-2016, 20:34
Witam będę niedługo robił solara z grzejników panelowych i zaczynam zbierać informacje jak co wykonać najważniejszą kwestią która mnie zastanawia to jak podpiąć pod bufor czy woda zasilająca chłodna z dołu bufora ma być podpieta pod wyjście dolne z grzejnika grzejniki c11 60 na120 na razie 2szt.połączone równolegle. I czy jest sens przerabiać krocie aby były po przekątnej dla bardziej rownomiernego przepływu wody..?

kolektor1
28-04-2016, 16:54
Witam będę niedługo robił solara z grzejników panelowych i zaczynam zbierać informacje
Zajrzyj tu: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic482463.html tam wszyscy tak robią. Jest to kopalnia wiedzy.

kulibob
15-05-2016, 09:01
Mam bojler 100l i myślałem żeby podpiąć pod to solara samoróbkę poprzez wymiennik płytowy i latem niech hula razem z grzałka( w razie niedoborów). W okresie przejściowym i zimowym solar ogrzewałby garaż.
1.Na jaką temperaturę można liczyć z solara na zasilaniu zimą??
2. Czy solar ok 1-1,5m2 nie jest zbyt przewymiarowany na bojler 100l oczywiście z cyrkulacją.

Konsultant Viessmann
16-05-2016, 13:14
Mam bojler 100l i myślałem żeby podpiąć pod to solara samoróbkę poprzez wymiennik płytowy i latem niech hula razem z grzałka( w razie niedoborów). W okresie przejściowym i zimowym solar ogrzewałby garaż.
1.Na jaką temperaturę można liczyć z solara na zasilaniu zimą??
2. Czy solar ok 1-1,5m2 nie jest zbyt przewymiarowany na bojler 100l oczywiście z cyrkulacją.

Witam, trudno powiedzieć, jaką będziesz miał temperaturę i czy przewymiarujesz, bo nic nie wiemy o Twoim wynalazku :)

Powiedz coś więcej o swoim urządzeniu, może materiały? jakieś zdjęcie? Już działał?

PS. co do naszych nowości polecam zapoznać się z naszym nowym urządzeniem:
Vitosol 200-F – Kolektor słoneczny z aktywnym zabezpieczeniem przed przegrzewaniem ThermProtect

Płaski kolektor sloneczny Vitosol 200-FM stanowi idealne uzupełnienie każdej instalacji grzewczej. Skutecznie pozyskuje energię promieniowania słonecznego, a wyprodukowane ciepło wykorzystują do wspomagania ogrzewania wody użytkowej (c.w.u.), ogrzewania budynku czy wody w basenie kąpielowym.

Zalety:
-Wysokowydajny kolektor płaski Vitosol 200-FM z samowyłączającym się pokryciem absorbera ThermProtect
-Brak przegrzewów w instalacji, przy braku odbioru ciepła z kolektorów
-Większa ilość pozyskiwanej energii słonecznej w porównaniu z konwencjonalnymi kolektorami
-Stabilna i wytrzymała konstrukcja kolektorów - rama wykonana z jednego kawałka profilu (gięta z jednego profilu)
-Uniwersalne zastosowanie: montaż kolektorów na dachach spadzistych i płaskich, do wbudowania w pokrycie dachu, montażu na elewacjach
-Montaż kolektorów w pozycji pionowej lub poziomej
-Sprawdzony wytrzymałościowo i odporny na korozję system montażowy kolektorów
-Atrakcyjne wzornictwo, lakierowanie ramy w indywidualnych kolorach RAL

Pozdrawiam!

marcinbbb
16-05-2016, 14:00
@Konsultant Viessmann konkurencja o możliwości przegrzania wiedziała od zawsze, i zaimplementowała odpowiednie zabezpieczenia w sterowniku. A Viessmann dopiero doszedł do "aktywnego zabezpieczenia"? Jak zachowywały się wasze poprzednie zestawy gotowały wodę w zasobniku cwu?

@ kulibob polecam jakiś grzejnik panelowy pomalowany na czarno na pewno będzie to tańsze rozwiązanie w porównaniu do proponowego zestawu za 8000 PLN od Viessmana :)

kulibob
17-05-2016, 08:35
Właśnie skłaniałem się w kierunku grzejnika pomalowanego na czarno :) Przy eko groszku kupowanie firmowych solarów nigdy się nie zwróci. Solary miałby by dać przerwę kociołkowi i mi w okresie letnim ewentualne braki uzupełni grzałka. Pytanie czy warto się w to bawić szacuję na oko koszt tego cuda na ok 1200 zł slorar+ wymiennik płytowy+pompa elektroniczna +duperele. Pytanie czy wymiennik płytowy nie przyniesie za dużych strat. Jedna popa pompuje solar wymiennik ogrzewa kocioł a pompa cwu ładuje boiler.Przy zamkniętej podłogówce kocioł plus boiler itp to pewnie z 60-70l które trzeba ogrzać i potem przekazać to ciepło do CWU. Wyjdzie coś z tego??

romano78
18-05-2016, 22:00
Ja teraz robie solara już niedługo zobaczymy co z tego wyjdzie jak chcesz użyskac jakies informacjie to wejdż na forum Elektroda tutaj ten temat dawno zdechł ,na tym forum to tylko handlowcy się kręcą

Kajkomen
20-05-2016, 13:02
Ostatnio znalazłem coś takiego co myślicie o wykorzystaniu tego do grzania wody użytkowej:
http://www.dobrebaseny.pl/akcesoria-intex/podgrzewanie-basenu/mata-solarna-do-podgrzewania-wody-intex
cena wydaje się znośna latem by powinno dać radę kupić kilka sztuk ?
Nie jest to reklama :) mam bufor przygotowany pod solary więc koszt już taki nie będzie zabójczy, jestem ciekaw może to już ktoś testował

Kac-Per
20-05-2016, 21:06
Czytałem o tym. Często pęka. Ja grzeje wodę 200m węża do nawadniania czarnego. Woda w basenie gorąca.

krolikos
21-06-2016, 11:41
Czytałem o tym. Często pęka. Ja grzeje wodę 200m węża do nawadniania czarnego. Woda w basenie gorąca.

Mógłbyś pokrótce opisać jak masz to zbudowane,
Właśnie zacząłem budowę swojego kolektora basenowego,
W planach jest zapętlenie jakiejś rurki w ramie z profila do KG o wymiarach 1m x 1m, ale nie wiem jakich rurek użyć,
Te do nawadniania jak je mocno zapętlam to się załamują, chyba że tylko te co ja mam
Może ktoś ma jakiś pomysł na rurkę którą można ściśle ślimakowo zapętlić bez załamań ???

jasiek71
21-06-2016, 12:23
Mógłbyś pokrótce opisać jak masz to zbudowane,
Właśnie zacząłem budowę swojego kolektora basenowego,
W planach jest zapętlenie jakiejś rurki w ramie z profila do KG o wymiarach 1m x 1m, ale nie wiem jakich rurek użyć,
Te do nawadniania jak je mocno zapętlam to się załamują, chyba że tylko te co ja mam
Może ktoś ma jakiś pomysł na rurkę którą można ściśle ślimakowo zapętlić bez załamań ???

A jaki basen ma to napędzać...?
1m2 powierzchni to raczej wiele nie nagrzeje ...

kolektor1
24-06-2016, 22:58
A jaki basen ma to napędzać...?
1m2 powierzchni to raczej wiele nie nagrzeje ...
To NIC nie nagrzeje.

rafaladam
05-07-2016, 14:17
Witam
Widziałem filmik gdzie gość pomalował absorber tlenkiem miedzi pomieszanym z lakierem bezbarwnym.
Ktoś to może przerabiał ?

Kac-Per
05-07-2016, 16:08
Mógłbyś pokrótce opisać jak masz to zbudowane,
Właśnie zacząłem budowę swojego kolektora basenowego,
W planach jest zapętlenie jakiejś rurki w ramie z profila do KG o wymiarach 1m x 1m, ale nie wiem jakich rurek użyć,
Te do nawadniania jak je mocno zapętlam to się załamują, chyba że tylko te co ja mam
Może ktoś ma jakiś pomysł na rurkę którą można ściśle ślimakowo zapętlić bez załamań ???

100 metrów węża do nawadniania daje marny efekt dopiero 200m pozwoliło podgrzać 3m3 wody do 30 stopni.

szczukot
25-09-2016, 15:49
Jeżei kogoś interesuje używana pompa i sterownik do solarów to zapraszam.
Zmodernizowałem swoją instalację i zostało mi trohcę elementów.

http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=1818

pozdrawiam
Fantom

adam_mk
25-09-2016, 17:48
Ile chcesz za te klocki?
Napisz PW.
Jest miejsce, gdzie takie coś powinno być zamontowane... niedługo.

Adam M.

ACCel
16-02-2018, 14:26
Dawno nikt tu nie pisał. Więc odgrzebię.

Co jest teraz modne w kategorii podgrzewanie wody - solar "zrób to sam"?

Wcześniej myślałem o panelach GS-50, kosztowałoby to około 800zł i po pokryciu całego dachu miało moc 20x50Wp czyli jakieś 1000kWh/rok.
Mógłbym też pokryć część południowej ściany czyli +50% więcej powierzchni i mocy.
Instalacja w miarę prosta - zrobiłbym sterownik MPPT + połączenie do grzałki 2kW na zmianę z 230V.

Ale jak widzę że 1,5kW można wyciągnąć z jednego płaskiego panela 2m2 za 800zł to się waham.
Oczywiście trzeba tutaj doliczyć kłopotliwą instalację, pompkę itp
No i zbiornik... mam aktualnie 140l zbiornik poziomy z grzałką elektryczną i podwójną wężownicą do pieca (nieużywaną) o powierzchni 0,4m2 (wężownica do solarów mają pewnie >1,5m2 i całkiem inny kształt).

Jeżeli te panele by się sprawdzały to mogę kupić nawet dwa. Może przez większą część roku by coś dawały.
Mogę powiesić na południowej ścianie w pionie jakby co.

jasiek71
16-02-2018, 15:53
Jeżeli chodzi o samo podgrzewanie CWU to zwykłego solara cieczowego niczym nie przebijesz...

A jeżeli chodzi o prostotę to tylko grzałka elektryczna i dwie taryfy...

ACCel
17-02-2018, 17:15
No właśnie, te cieczowe mają ekstra sprawność. Na elektrodzie jest wątek na 400 stron;)
Może zaryzykuję. Moja rodzina zużywa dużo ciepłej wody.

Kac-Per
18-02-2018, 19:52
Witam
mam na sprzedaż mój kolektor cieczowy.
Absorber 8m2 wykonany z rur 12mm miedzianych w kształcie harfy obłożony blaszkami z aluminium offsetowego malowanego farbą kominkową na czarno. kolektor ogrzewał zbiornik 300l do ponad 70*C.
Zostałem zmuszony do rozbiórki kolektora ze względu na rozbiórkę garażu.
Aktualnie kolektor gotowy do sprzedażny w postaci 18 szt 2metrowych pakietów dodatkowo rury łączące. Wystarczy palnik lut oraz topnik i około godziny pracy jesteście w posiadaniu 8m2 kolektora słonecznego. Cena zestawu to 990zł Myśle nie jest wygórowana nie pokrywa nawet moich kosztu zakupu miedzi nie licząc godzin pracy jaką włożyłem w ten wynalazek. Zapraszam do kupna Kontakt 661073271 lub przez OLX. Nie pokrywam kosztów wysyłki, mogę jednak przygotować paczkę jeśli ty zamówisz kuriera wymiar przesyłki około 215x50x40 Zapraszam

https://www.olx.pl/oferta/kolektor-sloneczny-solary-oszczedzaj-ciepla-woda-CID628-IDxaLH4.html

Rychu29
07-02-2021, 14:07
Witam
Jestem nowym na tym portalu i przeczytałem Wasze posty do 64 strony, jestem pełen podziwu dla Waszej wiedzy w tym temacie, ale w czy mój problem.
Jestem zainteresowany zrobieniem solara wodnego do podgrzewania wody w basenie o pojemności ok. 5 m3, oczywiście domowym sposobem i oczywiście jak najtaniej. Posiadam okna pojedyncze , które chciałbym wykorzystać, mam również poliwęglan komorowy dymiony o wym.3m x 1m( pozostałość po budowanym własnoręcznie tarasie, ale z tego co przeczytałem nie jest zbyt dobrym materiałem)
Panele grzejnikowe odpadają do wykorzystania ponieważ pewnie są zardzewiałe i będą brudzić wodę, musiałbym stosować jakieś filtry.
Jestem laikiem w tych sprawach, nie znam się na elektryce czy automatyce jak tym sterować , ale jestem w stanie zamontować do obiegu np. pompkę od CO, a może wykorzystać pompkę od filtra od basenu ?
Wydaje mi się ,że jestem w stanie polutować miedź palnik posiadam, skrzynię na solar wykonam bez problemu, drewno to moja pasja.
Wszelkie uwagi mile widziane i proszę o wyrozumiałość ponieważ jestem zielony w tych sprawach.
Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Kac-Per
09-02-2021, 20:40
Mam gotowe panele z mojego harfowego kolektora chętnie od sprzedam. Odezwij się do mnie na mail wyślę zdjęcia. Kacperwalkowski małpa Interia.pl

Rychu29
15-02-2021, 17:26
Witam
Chciałbym zrobić kolektor słoneczny do podgrzewania basenu wolno stojącego o pojemności ok.5 m3.
Posiadam okno o wymiarach 150cm x 140 cm które chciałbym wykorzystać do tego celu i teraz moje pytania.
- w jakiej odległości od siebie powinny być rurki pionowe miedziane i jakiej średnicy ?
- jakiej średnicy powinny być rurki poziome ?
Tak radzi mistrz Adam
Celowałem w wysoką skuteczność. Chodziło o wysokie temperatury wyjściowe.
Także o wysokie uzyski dzienne. (kWh)

Jeżeli zrobimy panel z elementów długich ustawionych pionowo...
Jeżeli połączymy je w układ "harfy", czyli góra razem i dół razem...
Jeżeli zasilanie i odpływ będą po przekątnej...
Jeżeli te zbiorcze rurki będą miały przekrój o 1/3 mniejszy jak SUMA przekrojów tych cieńszych...

To opory przepływu będą małe, pojemność wodna każdej rurki w porównaniu z powierzchnią, która ją ogrzewa też mała wtedy uzyskiwane temperatury będą wysokie.
Wszelkie rady mile widziane
Pozdrawiam.

kulibob
19-02-2021, 20:51
Witam
Chciałbym zrobić kolektor słoneczny do podgrzewania basenu wolno stojącego o pojemności ok.5 m3.
Posiadam okno o wymiarach 150cm x 140 cm które chciałbym wykorzystać do tego celu i teraz moje pytania.
- w jakiej odległości od siebie powinny być rurki pionowe miedziane i jakiej średnicy ?
- jakiej średnicy powinny być rurki poziome ?
Tak radzi mistrz Adam
Celowałem w wysoką skuteczność. Chodziło o wysokie temperatury wyjściowe.
Także o wysokie uzyski dzienne. (kWh)

Jeżeli zrobimy panel z elementów długich ustawionych pionowo...
Jeżeli połączymy je w układ "harfy", czyli góra razem i dół razem...
Jeżeli zasilanie i odpływ będą po przekątnej...
Jeżeli te zbiorcze rurki będą miały przekrój o 1/3 mniejszy jak SUMA przekrojów tych cieńszych...

To opory przepływu będą małe, pojemność wodna każdej rurki w porównaniu z powierzchnią, która ją ogrzewa też mała wtedy uzyskiwane temperatury będą wysokie.
Wszelkie rady mile widziane
Pozdrawiam.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2594299.html

Rychu29
20-02-2021, 10:42
Dzięki Kulibob