PDA

Zobacz pełną wersję : dachówka cementowa czy ceramiczna ?



KarinaZ
11-01-2003, 00:27
Ceny dachówek cementowych i ceramicznych są już w podobnej cenie na rynku np. Braas, Euronit lub Tondach, Wiekor.
Czy warto inwestować w cementowe, skoro są w podobnej cenie co ceramiczne i czy te drugir są tego warte ? Może lepiej sprawdzone cementowe niż mniej znane ceramiczne ?
Pyatnia :
1. trwałość - ta realna kolorów, nie teoretyczna 70 czy 100 lat?
2. aspekty zdrowotne obydwu z nich ?
3. Inne dane te nieznane nowym inwestorom ?
4. A może kupić te, które tańsze - tak po prostu ?
Karina

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: KarinaZ dnia 2003-01-11 02:04 ]</font>

Bartt
11-01-2003, 16:57
Karina. Właśnie prześledziłem ten temat. Z przemyśleń znalezionych w wątkach forum najlepiej chyba ceramika angobowana - betonowe raczej przy szybko tracącej na wadze śwince skarbonce (zdaje się, że nie są dużo gorsze). Wytłumaczenia i różnych punktów widzenia szukaj na forum. Bartek

Ryszardj
11-01-2003, 17:02
Popieram Barta w 100% tez mialem ten dylemat zdecydowalem sie na ceramiczna.. Brass byl za drogi ale za to ROBEN - perfekt ciemnna czerwien prezentujie sie wysmienicie szczegolnie do dachu 4-spadowego gwarancjia 50 lat pozdrawiam Ryszardj

11-01-2003, 17:56
Ryszard o od kiedy Roben daje 50 lat ,powiedz czy masz gwarancję wystawioną przez firmę Roben .

KarinaZ
11-01-2003, 18:42
wiem, że to już było na forum.
Przejrzałam wiele wątków, ale np. 4 lata temu dachówka ceramiczna była ( cenowo )dla nas nieosiągalna, na wiosnę trochę droższa a teraz proszę - wycena kompletnego dachu ( Euronit ) 28 zł/m2, a tu na stronie www któregoś dostawcy Wiekor - ceramika za tyle samo !!!
Wszystko się zmienia.
Wiem już, że ważnny jest parametr nasiąkliwości - czym mniejszy tym lepiej. Zmiana kolorów w czasie wynika podobno bardziej z przybrudzenia niż zmian chemicznych. Podobno ciemna warstwa w środkowej części dachówki Tondach jest uwarunkowana taką technologią. A może cementowa jest lepsza ?
Moim zdaniem, podkreślam moim zdaniem, dachówka ceramiczna jest szlachetniejszą - to wynik wielu lat reklam pewnie, ale czy w tej cenie jest warta grzechu ?
Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę i jak to sprawdzić ?

Karina

Ryszardj
11-01-2003, 18:57
Tak mi powiedzieli w hurtowni nie mysle zeby mnie klamali bo jestem tam ich stalym odbiorca . Ale nigdy niejestes nic pewny do konca co ci moze spotkac , a o ilu latach gwarancji Ty slyszles na Robena?.pozdrawiam

Ryszardj
11-01-2003, 19:10
zwracam honor na stronie Robena gwarancjia jest na 30 lat a dalbym sobie glowe urwac ze mowili cos o 50 latach pozdrawiam ps. to sa linki pierwsza gdzie kupowalem dachowke druga robena www .topdach.pl/ http://www.roben.pl/fag_archive.xml?11145

Ryszardj
11-01-2003, 19:13
jeszcze raz te strony http://www.roben.pl/main.xml i ta pierwsza http://www.topdach.pl/pdcrupp.htm

11-01-2003, 19:24
Ryszardzie pytałem bo mi firma Roben wystawiła gwarancję na 30 lat,jest to taki specyficzny dokument wystawiany przez producenta ,żądaj go przed zapłaceniem pełnej należności za dachowkę bo póżniej się nie doprosisz.Obowiązkiem sprzedawcy jest Ci go dostarczyć a nie tylko zgłosić do producenta że się sprzedało.

11-01-2003, 19:41
I jeszcze jedno Ryszard jeśli jeszce nie kupiłeś to sprawdź czy nie posiadają pęknięć przy zamkach pionowych ,moje były popękane w 70% na złożoną reklamację przyjechał mądry i powiedział że to jest w normie .Pęknięcia są nieszkodliwe i powstają przy wyciąganiu z formy.Patrzałem u kilku sąsiadow problem się powtarzał.Natomiast przy dachowce również Robena tylko dwukrotnie angobowanej po pierwszych mrozach nastąpiły mikro pęknięcia angoby odpowiedź producenta była podobna jak w moim przypadku ,czyli wszystko w normie.Dlatego uważam że firma Roben nie obrazi się o to co tu napisałem skoro to wszystko w normie.
Ja nie miałem już czasu na walkę z tą reklamacją musiałem kłaść co miałem ,natomiast pprzedstawiciel na wizji lokalnej powiedział że może mi wpisać na gwarancji że stwierdził pęknięcia zamka pionowego.

am
11-01-2003, 19:57
Karina,
Wydaje mi się, że bardziej sprawdzone są właśnie dachówki ceramiczne niż cementowe.
Co do gwarancji, to np. Creaton daje 50 lat gwarancji - ale czy to ma znaczenie - chyba nie. Jak dachówka przeleży pierwsze dwa/trzy sezony to powinna być OK.
Też się zastanawiałem na wyborem cementowa/ceramiczna. Podam powody, dla których zdecydowałem się na ceramiczną (uważam, że oba rodzaje są OK)
1. Ceramiczna "z bliska" wygląda lepiej - wystarczy spojrzeć na wystawki w sklepach.
2. Ceramiczna ma zamki poziome i pionowe - cementowa tylko pionowe. Dla mnie oznacza to większą szczelność pokrycia dachówką ceramiczną
3. Ceramiczna ma dachówki z kominkiem wentylacyjnym wykonane z tego samego materiału (ceramiki), w systemach cementowych chyba są to elementy z tworzywa.
4. Koszt całego dachu jest podobny (chociaż dalej ceramiczna jest droższa)
5. Subiektywne - mam sentyment do ceramiki

Co do wyboru - każdy (nie)stety musi zdecydować sam :smile:.
Pozdrawiam

Ryszardj
12-01-2003, 00:11
co do dachowki to juz jest na dachu nie mialem zadnych zastrzezen co do jakosci nie widzialem tez zadnych pekniec a takze ci co zakladali nic mi nie mowili co do jakosci dach mam juz drugi sezon na razie jest ok ach dachowke dawalem kolor kasztanowa pozdrawiam

KarinaZ
12-01-2003, 00:59
a jak z transportem w różnych firmach, braas podobno posiada własny specjalistyczny. Jak z waszymi dachówkami dostarczanymi na plac budowy ?

Karina

lenowo
12-01-2003, 10:16
Ja też się zastanawiam nad dachówką. Szukam dachówki szkliwionej w kolorze zielonym. Dom będzie stał pod lasem więc muszę pomyśleć żeby dach nie zaczął "zielenieć" za kilka sezonów.

12-01-2003, 10:54
Czy to będzie dachowka szkliwiona czy nie ,jeżeli jest teren podatny dachów to i tak będzie zieleniał. Natomiast ze szkliwionego dachu łatwiej usunąć.Jeżeli chodzi o kolor to może być dużo drożej za sam kolor.

Martin
12-01-2003, 11:00
KarinaZ, przed podobnym problemem stałem w zeszłym roku. W rachubę wchodziły ceramiczna i cementowa, w moim przypadku Roben i Braas. Po dokładnym zbadaniu rynku i negocjacjach z wieloma dostawcami zdecydowałem się na Braasa celtycką, bo była b. ładna i cenowo wyszło ok. 3000 taniej na całym dachu 170m2.Poza tym gwarancja 30 lat, bezpłatne ubezp. w Warcie na rok. Dachówka jest gładka (pokryta lakierem), barwiona w masie. Fakt, że cementowa jest bardziej krucha od ceramicznej, ale za to przywieźli mi własnym transportem, rozkładają na paletach HDS-em i gwarantują, że w razie stłuczek oddadzą, albo dają więcej i potem zobowiązują się do odkupienia jak coś zostanie. Tak było w moim przypadku, gdy szczegółową wycenę dachu dałem handlowcowi. Póki co jestem zadowolony i mogę szczerze polecić.

zibi
12-01-2003, 11:40
Moje zdanie jest takie - może dyskusyjne ale - na dach nie ma
co oszczędzać , to jest wizytówka domu . Musi mieć również
długą żywotność.
Wybrałem Van-Mullera ceramiczną angobę kasztanową . Za ok 190m2
dachu kopertowego czterospadowego zapłacę ok.21000 zł.
Firma dostarczy mi materiał na budowę gratis .Zibi

KarinaZ
12-01-2003, 11:49
mamy jeszcze jeden dylemat,
sąsiedzi z prawa i lewa mają brązową betonową.
Zastanawiamy się czy się dopasować czy wyróżnić ?
W warunkach zabudowy o kolorach nie jest napiane.

Karina

Martin
12-01-2003, 11:57
Karina, kolor dachu to już kwestia gustu. Jak Ci się podoba brąz to weź brąz. Możesz równie dobrze wybrać jakiś weselszy kolor. Ja wybrałem jasną czerwień, wchodzącą w pomarańcz. Efekt jest super.
Martin

Martin
12-01-2003, 11:57
Karina, kolor dachu to już kwestia gustu. Jak Ci się podoba brąz to weź brąz. Możesz równie dobrze wybrać jakiś weselszy kolor. Ja wybrałem jasną czerwień, wchodzącą w pomarańcz. Efekt jest super.
Martin

tcic
12-01-2003, 17:11
witam,
Mialem w zeszlym roku (lipiec) ten zam dylemat: cementowa czy ceramiczana. Moim zdaniem BRAAS czy ROBEN, czy inna naprawde markowa dachowka - poziom jakosciowy naprawde wysoki. Sasiad polozyl ROBENA a ja (podobnie jak Martin) wybralem BRAASa - celtycka (czerwona). Bardzo mi sie podoba. Bylo troche stluczek, ale wszystkie uzupelnione na koszt dostawcy.
Wchodzi tylko 10 dachowek na 1mkw. Jestem bardzo zadowolony. I jeszcze jedno polecam. Wykonczenia (opierzenia kominow, laczenia dachow) - bierz oryginalne. Tak latwo popsuc caly efekt domu poszukujac tanszych wykonczen. Szkoda tylko, ze sa one drogie. Ale u BRAAS-a i tak tansze niz u innych.

P.S. ZIBI - o ile pamietam moje 210 mkw w BRAASie kosztowalo mnie o polowe taniej...
Ale chyba VAN MULLER generalnie jest drogi...

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: tcic dnia 2003-01-12 18:16 ]</font>

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: tcic dnia 2003-01-12 18:17 ]</font>

zibi
12-01-2003, 17:41
Do Tcica
Wiem , że Van-Muller nie jest tani - ale tą cenę podałem za cały
kompletny dach : dachówka podstawowa , gąsiory , dachówki specjalne ,wszelkie blachy obróbkowe , kompletne orynnowanie i folia.Zibi

tcic
12-01-2003, 17:49
ZIBI - fakt, ze cena, ktora podalem byla cena bez folii i orynnowania, a to tez musi kosztowac.

andrzej K.
14-01-2003, 12:36
AM, to że dachówka ceramiczna ma zamki poziome a betonowa nie, to przewaga tej drugiej! Ściślej przylega.
U mnie dekarze "nie trafili" z łatami i w efekcie dachówka ceramiczna Meindla jest nieco rozsunięta, tzn. zamek pod spodem górnej dachówki trafia w zamek dolnej z przesunięciem 0,5-1 cm. Śnieg hula pod pokryciem aż miło.

SlawekZ
14-01-2003, 14:22
Ale jak jest z tym śniegiem jak dekarze nic nie zawalą?
Bo właśnie z powodu szczelnosci jestem zainteresowany dachówka ceramiczną

alex
14-01-2003, 14:37
Pierwsze slysze aby cementowa dachowka byla w cenie ceramiki!!!!
Nasza Grecka Brassa kosztowala cos 20zl/m2 na 200m2 dachu kopertowego z wszystkimi bajerami (lacznie z d. antenowa). W sumie za materialy wyszlo ok. 4800zl. Ktora dachowka ceramiczna bedzie tyle kosztowala???????????????????

14-01-2003, 17:13
Dachówki ceramiczne Tondach'a angobowanych na kolor czerwony w prywatnym imporcie kosztowały mnie 25zł/m2 + transport.
Kto chcilby kupic w takiej cenie tu jest info:
http://forum.murator.com.pl/viewtopic.php?topic=6106&forum=48
Wiktor

oorbus
14-01-2003, 18:42
alex,
za jaki dach?
u mnie jest 180m2, dwuspadowy, 2 kominy, żadnych bajerów, zastanawiam się ile mnie wyniesie....

am
14-01-2003, 23:10
On 2003-01-14 13:36, andrzej K. wrote:
AM, to że dachówka ceramiczna ma zamki poziome a betonowa nie, to przewaga tej drugiej! Ściślej przylega.
U mnie dekarze "nie trafili" z łatami i w efekcie dachówka ceramiczna Meindla jest nieco rozsunięta, tzn. zamek pod spodem górnej dachówki trafia w zamek dolnej z przesunięciem 0,5-1 cm. Śnieg hula pod pokryciem aż miło.


Andrzej K. - nie zgadzam się :smile:
Moim zdaniem zamek poziomy podnosi szczelność całego pokrycia - o ile jest prawidłowo ułożona dachówka. Źle ułożone pokrycie będzie złe dla każdego materiału.
Zgadzam się, że dla (niektórych) dekarzy dachówka cementowa jest lepsza - mają większą tolerancję przy zakładaniu łat i łatwiej jest "zatuszować" błędy. Można po prostu dachówkę "zsunąć" albo "rozsunąć" według potrzeb.
Przy prawidłowo wykonanym dachu zamek będzie spełniał swoją rolę dodatkowego elementu do odprowadzania wody na zewnątrz dachu a nie pod dachówkę.

Co do szczelności i śniegu - moje obserwacje są takie, że zawsze trochę nawieje - np . przy koszach. Ale nie są to ilości, które powodowałyby jakieś problemy - jak się roztopi to spłynie po folii.
Przy deszczu nie zauważyłem jakichkolwiek "przecieków" pod dachówkę.
Pozdrawiam

KarinaZ
14-01-2003, 23:31
dziękuję,
wszystkie te uwagi pomogą mi w dalszych negocjacjach z dostawcami, po rozmowach zdecyduję. Proszę o jeszcze !
Alex, cena katalogowa braas'a celtyskiej to i ile mni wiadomo 2,36 zł netto + 7% vacik, przy 20% rabacie wychodzi coś około 20 zł za m2 ale samej dachówki podstawowej !!! Tak jest u mnie.
Napisz, gdzie kupowałeś, może opłaci się kupować 300 km dalej i zapłacić za transport.

Karina

am
14-01-2003, 23:54
Karina - jeśli mogę jeszcze poradzić. Rok temu też szukałem najtańszego dostawcy dachówek. Znalazłem firmę pod Opolem, która dawała mi trochę niższe ceny (już z transportem), niż firma blisko mojej budowy (pod Warszawą). Ostatecznie udało mi się wynegocjować dodatkowy upust i dostałem dachówkę za tak samo niską cenę od lokalnego dostawcy.
Jestem bardzo zadowolony, że tak się stało. W tej chwili byłbym skłony zapłacić nawet więcej, żeby mieć dostawcę blisko.
Napiszę dlaczego:
1. Dostawca sam przywoził materiał (normalne) ale sam też przyjechał po palety (za które z reguły płacimy kaucję) i materiał, którego nie wykorzystałem
2. Poza dachówką kupowałem jeszcze inne materiały (blachy, ryny, folię itp.) Wygodne było to, że jak czegoś zabrakło (a nigdy nie da się wyliczyć 100% dokładnie) mój wykonawca wsiadał w samochód i przywoził co potrzeba w ciągu godziny.
3. Nie było problemu z zamówieniem dodatkowej sztuki dachówki brzegowej, jak się okazało że będzie potrzebna. Po prostu sprowadzili i miałem.
4. Zareklamowałem jedną paletę dachówki - angoba była nierówno nałożona. Reklamację załatwili bez mrugnięcia w ciągu jednego dnia.

Jeden dostawca, kompleksowy (dachówka i inne materiały), z wykonawcą uznanym/polecanym przez dostawcę, blisko budowy to jest moim zdaniem najlesze rozwiązanie. U mnie bardzo się sprawdziło.
Pozdro.

KarinaZ
15-01-2003, 00:05
dzięki,
jest taki wątek "od jednego dostawcy, czy kilku ?" cy cóś ...
który także przeczytałam skrupulatnie.
Dobrze jednak przed rozmowami z dostawcą lokalnym ( dostawcami lokalnymi ) uzbroić się w argumenty, czemu służy niezastąpione forum muratora, sorry ; forum forumowiczów na stronie muratora.

Karina

krzyszt17
15-01-2003, 08:00
Rozmawiacie o dachówkach, głównie o Robenie. Ja zastanawiam się nad Rupp ceramiką, a konkretnie o produkowanym w Polsce Siriusie, angloba, brąz (nie wiem czy prawidłowo wpisałem nazwę). Czy ktoś może coś powiedzieć o tej dachówce.
Pozdrawiam.

ckwadrat
15-01-2003, 10:47
Mogę tylko tyle powiedzieć, że też się na nią zasadzam. Podoba mi się Sirius angoba czerwień miedziana i już dałem do wyceny dach.

Zbyniu
15-01-2003, 11:30
Mam u siebie od czerwca 2002 ruppa siriusa czerwona angobe.
W opinni dekarzy rupp robi chyba najtwardsze dachowki, zprzycinaniem bylo sporo roboty.
Ogolnie jestem zadowolony, wyglada b. ladnie, mam dach kopertowy ok 270-280 metrow kw.
No i cenowo byla atrakcyjna.

Pozdr
Zbyniu

krzyszt17
15-01-2003, 11:45
Ja również mam wyceny z kilku firm i u nas (lubelskie) o wiele łatwiej jest o Ruppa niż Robena (którego też można dostać), cena jest podobna. Mam tylko ten problem, że dach w projekcie ma maks obciąż 045kN/m2 a Rupp osiąga ponad 50kg/m2. Czy wystarczy zwiększyć przekrój krokwi i łat - jak myślicie?
Pozdrawiam

15-01-2003, 11:47
Zbyniu,
a jaki masz wykończenia-gąsiory i dekle.Takie faliste, z mufkami?
Jak to się prezentuje?
Pozdr :smile:

Zbyniu
15-01-2003, 11:55
gasiory sattel, gas. poczatkowe 2szt z muszla (jeden na golebniku drugi do frontu, a na 3 spadach gladkie
Wyglad? jabardziej podoba mi sie z muszla, choc pozostale gasiory zakonczenia sapdow nie rzucaja sie w oczy.
Ten typ gasiora, co wazne, najbardziej mi sie podoba

Pozdr
Zbyniu

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Zbyniu dnia 2003-01-15 13:00 ]</font>

krzyszt17
15-01-2003, 12:43
To ja też mam pytanie do Zbynia.
Znalazłem na forum opinię, aby wykończenia w dachówce robić blachą, bo tak będzie taniej i też ładnie (opinia formułowicza). Ja jestem do tego nastawiony sceptycznie. Co Ty o tym sądzisz?
Pozdrawiam

15-01-2003, 12:57
Nie wiem o jakie wykończenia Ci Krzysiu chodzi,ale ja chcę powalczyć z drewnianymi wykończeniami.Bardzo mi się takie podobają, choć zastanawiam się czy przy takim kształcie gąsiorów to pasuje.Dlatego jestem zainteresowana wszelkimi zdjęciami, propozycjami.To co jest w składach to są zdjęcia domów zagranicznych i to niestety nie przystaje do naszych projektów, kolorystyki.Jak by nie patrzeć są różnice.
pozdr :smile:
Polecam obejrzenia domu mirzawa-ma tę dachówkę i drewno w wykończeniu (w galerii domów forumowiczów)
:smile:

Zbyniu
15-01-2003, 18:55
Witam,

Krzysztof napisal:
"To ja też mam pytanie do Zbynia.
Znalazłem na forum opinię, aby wykończenia w dachówce robić blachą, bo tak będzie taniej i też ładnie (opinia formułowicza). Ja jestem do tego nastawiony sceptycznie. Co Ty o tym sądzisz?"

U mnie wykonczenia z blachy to obrobka 3 kominow i pas nadrynnowy
i 3 spady i z frontu pod dachowki krawedziowe jako lico.

Do OPAL-a:
U mnie elementy drewniene beda w kolorze naturalnego drewna,tzn.
obiciowka+ krowkwie, poszukuje wlasnie jakiegos cudownego srodka ktory pozwoli na utrzymanie na luzszy czas naturalny jasny odcien drewna.
Bardzo mi sie podoba taka kombibacja kolorow z czerwona dachowka.
Stolarka okienna+drzwiowa bedzie w kolorze jasnym (okna Goran meranti stara sosna, dzrwi wejsciowe debowe)
Tynki zewnetrzne planuje w kolorze zlamanej bieli.

Taka kombinacja kolorow, jaka juz widzialem m.in. na niemieckich osiedlach bardzo mi odpowiada, sam jestem ciekaw, jak to bedzie sie u mnie prezentowac w "polskim" wykonaniu.

Pozdr
Zbyniu

PS. Moze przy sobocie pstrykne pare zdjec, jesli cie to interesuje, i przesle ci na priva.


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: zbyniu dnia 2003-01-15 20:13 ]</font>

KarinaZ
15-01-2003, 20:34
są dwie szkoły ;
jedni fachmani twierdzą, że lepiej robić blacharską obróbkę podrynnową, inni twierdzą, że nie. Nie bardzo wiem jak wygląda to konstrukcyjnie. jakie są wasze zdania i momysły ?

Karina

Zbyniu
15-01-2003, 20:41
No wlasnie zapomnialem jeszzce o blacharce podrynnowej :smile:
Uwazam, ze jest konieczna, zwlaszzca w deszczowe dni.

Pozdr
Zbyniu

15-01-2003, 21:05
Zbyniu,
ja też w tym kierunku idę.
Przy czym okna teak,trochę jaśniejsza podbitka i te wykończenia drewniane (u nas są jeszcze jaskółki)dach czerwony(ale nie ostry tylko stonowany) i tynk też złamana biel.Bardzo dobrze wyglądają na tle takiego tynku okna teakowe , bo jest przyjemny kontrast.
Na pewn będzie zabawa z tymi kolorami,bo to wcale nie tał łatwo drewno zabarwić na pożądany kolor.
Bardzo chętnie obejrzę wszelkie zdjęcia. :smile:
Pozdrówka

15-01-2003, 21:30
To byłam ja wylogowana. :smile:

Zbyniu
15-01-2003, 21:48
Nie bedzie latwo zabarwic podbitki i krokwi na jasny, w maiere naturalny kolor sosny, mimo kilku prob z roznymi specyfikami typu lakierobejce nie jestem jeszzce zadowolony z efektow, ale bede dalej probowal.

Kolor okien u mnie bedzie jasniejszy, sadze jednak, ze bedzie pasowal do dachu i dachowki.
Z frontu mam brame wlazdowa do garazu w blyle budynku.
Brame zrobie takze w drewnie, u Hormanna zakupie chyba stelaz metalowy i u stolarza zrobie wypelnienie za pare zlotych zeby w miare dokladnie licowalo z jasna stolarka.
Zaraz nad garazem bdee urzadzal pokoj do pracy z drzwiami dwuskrzydlowymi, zadaszonej daszkiem z obiciowka rowniez w jasnym naturalnym kolorze drwanak, z malym balkonem i planuje zrobic ten balkon takze w jasnym drewnie, cos a'la http://www.leeb-balkone.de/balkon01.html obawiam sie, ze to nie wyjdzie z powodu niewystarczajacej konserwacji i trwalosci lakierobejcy.

Czy macie jakies doswiadczenia w tej materii ??
Za wszelkie sugestie bede wdzieczny.

Pozdr
Zbyniu

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Zbyniu dnia 2003-01-15 22:50 ]</font>

15-01-2003, 22:41
Zbyniu,
na pewno będzie ładnie.Te kolory zaczynają się pojawiać na elewacjach i to naprawdę dobrze wygląda.
:smile:

16-01-2003, 16:04
Zrobili nam wycenę na dach.Drogo jak diabli.
I faktycznie cementowa jest sporo tańsza.

16-01-2003, 16:13
Czy ktoś może słyszał o jakiś promocjach na dachówki
W zeszłym roku wprowadzali grecką Brassa i była atrakcyjna cena na nią.Może ktoś,coś wie?
:smile:

Zbyniu
16-01-2003, 16:26
A mozna proic o wiecej szcegolow tej wyceny ????
Dziekuje za ewnet. info.

Pozdr
Zbig

16-01-2003, 16:43
Jak wróci ckwadrat :smile: Bo to on ma projekt z wyceną.Wszystko napiszę.Są to wyceny-wszystkiego, ocieplnie,wykończenia, robocizna nawet.I juz widzę,że na tych "duperelkach" najwięcej wychodzi.
Daliśmy do innego hurtownika do wyceny, aby zobaczyć.
Ale to co usłyszałam zmroziło mnie.:sad:
Duża różnica jest np. w rynnach (Marley o 1000 zł droższy od Kaczmarka)Ale Kaczmarek nie me czerwonych rynien tylko ciemnobrązowe.
Resztę podam później. :smile:

16-01-2003, 21:34
Wycena jest faktycznie mrożąca krew w żyłach, bo spodziwaliśmy się nastu tysięcy a tu wyszło w wersji maximum prawie 40 tys!
Wycena tyczy się dachu, jak na mojej www.

Najpierw sama dachówka, gąsiory i jednej komin wentylacyjny:

ceramika
Creaton Harmonie - 16000,
Roben średzka falista miedziana angoba - 13700,
RuppCeramika Sirius miedziana angoba - 13300,

cement
Braas grecka - 9700,
IBF - 8900.

Niezależne od dachówki dodatki (m.in. tarcica łaty, 1 velux, 1 mniejszy velux wyłazowy, kołnierze, gwoździe, wkręty, taśma kalenicowa, silikon, lakier, spinki, uszczelki) - 7100 zł.

Orynnowanie:
Marley plastik w kolorze miedzi - 2700 zł,
Marley plastik w kolorze brązu - 2400 zł,
Kaczmarek brąz - 1900 zł.

Robocizna całego dachu - 9000 zł.

Do tego ocieplenie użytkowego poddasza (połacie + strop) Rockwool Domrock, folia, wszelkie dodatki i robocizna - 5000 zł.

I to by było na tyle.

ckwadrat
16-01-2003, 21:35
To byłem oczywiście ja, Jarząbek ckwadrat :wink:.

pik33
16-01-2003, 22:16
Jessssssssssssss....... ile ten dach ma m2? I jaki kształt? :eek: :cry:

PS: kształt obejrzałem na www... jest normalny...

PS2: obejrzałem projekt, dach wygląda na jakieś 200 m2...

Prawie 40 tysięcy za pokrycie...
Straszne...
:cry:

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2003-01-16 23:24 ]</font>

16-01-2003, 22:22
Sorki :smile:
zapomniał podać
220 m2
sporo chyba, bo ten garaż robi swoje :sad:

pik33
16-01-2003, 22:26
Wygląda na to że moja odpowiedź na tytułowe pytanie będzie brzmieć: blachodachówka... Ekonomia nie wybiera. Będę miał co prawda "tylko" 160 m2...

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: pik33 dnia 2003-01-16 23:27 ]</font>

am
16-01-2003, 22:30
Potwierdzam przykre rozczarowanie związane z wyceną dachu. U mnie było dokładnie tak samo. Wycena przekroczyła dwukrotnie moje oczekiwania!
Zwróćcie jednak uwagę na to, że cena samej dachówki nie przekracza 50% kosztów. Jak spojrzymy na cały dach to różnica między cementową a ceramiczną nie jest już taka duża (chociaż dalej pozostaje)

W załączeniu informacje, które podałem w innym wątku, może komuś się przydadzą


Powierzchnia dachu i stopień skomplikowania to bezpośrednie przełożenie na koszty. U mnie wyglądało to w następujący sposób.
Powierzchnia dachu 355m2 - za ułożenie dachówki 22PLN/m2 =7810 PLN
Obróbki blacharskie (i nie tylko) 458mb! - za 12PLN/mb=5496PLN! NIe brałem tych kosztów pod uwagę. Dekarze oddzielnie wyliczają pas nadrynnowy, podrynnowy itp. Kształt dachu wpływa na te właśnie koszty
U mnie wyliczyli:
pos podrynnowy 90mb
rynna 90mb
pas nadrynnowy 90mb
gąsiory 86mb
kosze 40mb
wydry 15mb
wiatrownica 10mb
kominy 12mb

Dodatkowo za montaż okien dachowych 180PLN/sztukę

Oczywiście sam materiał też najdroższy przy bajerach. Jedna zwykła dachówka to 3,47PLN (CREATON - ceramika - dosyć droga), a już gąsior czy dachówka szczytowa to ok. 24PLN, dachówka z kominkiem wentylacyjnym to 267PLN!
Podane ceny z 2001 roku.

Maluszek
17-01-2003, 09:55
Opalko
u kogo robiliście wycenę?
Może uderz do firmy DEKAR. Jak chcesz konkretne namiary do Ci prześlę na priv.

17-01-2003, 10:06
Robiliśmy u lokalnego hurtwonika.OCzywiście bez rabatów na razie. I oddamy jeszcze do kilku.Wszelkie namiary mile widziane. :smile:
A Ty jaką masz dachówkę. :smile:

Maluszek
17-01-2003, 10:10
Opalko,
ja mam Symfonię (angobowana miedź) Creatona. Nie była tania ale pięknie leży na dachu. Przesyłam Ci na priva namiary na Dekar.
Beata

ckwadrat
17-01-2003, 10:11
Opal, ta wycena jest już z rabatami, choć Pan zastrzegł, że jeszcze zostawił pewną rezerwę na walkę z konkurencją :wink:.

Myślę, że najwięcej jest do zbicia na robociźnie, choć chyba samą dachówkę jednak wybierzemy cementową Braasa.

17-01-2003, 10:22
Ale mi rabaty. :smile:

Maluszek
17-01-2003, 10:29
Opalko
wysłam namiary na priva. Dzwoń do nich może uzyskacie lepsze warunki.

Jasiu
17-01-2003, 10:33
Faktycznie kiepskie rabaty :sad:

Jesteśmy już na etapie 20% + transport gratis i walczymy dalej :smile:

Tzn.: za Braasa (grecka) wychodzi nam 7.500, a za IBF'a 6.900 (dach zdrowo zakręcony 244 m.kw.). W poniedziałek przychodzi "Pan" od Euronita - napiszę co zaproponuje.

Na nich (sprzedawców) trzeba wprost i beszczelnie naciskać. Wszyscy kręcą i każdy koniecznie chce sie "spotkać w cztery oczy" i "dogadać się". Moja małżowina, która dostała w pracy dyspenze i od kilku dni wisi na telefonie i obdzwania firmy jak leci z książki telefonicznej, zaczyna rozmowę tak: "dzien dobry, buduję dom, interesuje mnie jaki upust dostanę na ...blablabla... od cen katalogowych". Na propozycje spotkania odpowiada: "nie mam czasu jeździć po hurtowniach, proszę mi podac wysokośc rabtu, jeśli będzie lepszy niż u konkurencji to się umówimy". I na ogół pękają.

Teraz jest kryzys - sprzedających pełno, kupujących mało. Trzeba to wykorzystać :smile:

ckwadrat
17-01-2003, 10:49
Faktem jest, że to była pierwsza wycena, w hurtowni zaraz za rogatkami Wawy. Teraz będziemy się oddalac od miasta i mam nadzieję, że ceny będa spadać.

Jasiu
17-01-2003, 11:02
Zauważyłem, ze ludzie nie lubieją się targować ("bo co ja dziad jestem, że mnie nie stać !?"), a sprzedawcy to wykorzystują (zresztą tak są szkoleni).

A z moich wyliczen wynika, że na stanie surowym, bez straty jakości i zmiany technologii jestem w stanie zaoszczędzić około 20 tys ! To nie w kij dmuchał - jest się o co bić.

W innym wątku pisałem, że np.: z marszu dostałem 35% rabatu na kotłownię Buderusa. Wiem, że przeciętny narzut w branży budowlanej (taki do "ceny katalogowej") to 30%-50%, mają z czego odpuszczać, tylko po dobremu nie chcą tego robić :wink:

17-01-2003, 11:08
Ja się targuję (dla zasady ) :lol:
Nie uważam,żeby to było miłe,(nie to,że nie chcę dziadować :smile:

Zbyniu
17-01-2003, 16:11
Wrzucilem pare dzisiejszych fotek domu
http://zbyniu.republika.pl/

Pozdr
Zbyniu

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Zbyniu dnia 2003-01-17 17:23 ]</font>

17-01-2003, 17:12
Zbyniu, cudny daszek. Podoba mi się,ale chyba zostanę przy eternicie. :lol:
Żartuję oczywiście.Bo co innego mi pozostało.
Jeśli można wiedzieć jaką Ci krzyknęli cenę?
I jak z drewnem?Masz może jakieś pomysły,gdzie taniej je zdobyc. Ładne masz to drewniane elementy-kto ci je robił?
I jak z rynnami?Jakie weźmiesz?
A w ogole, co myślicie o łańcuchach zamiast rynien?Widziałam, ładnie. :smile:
Pozdrawiam i przeprazam za grad pytań. :smile:

KarinaZ
17-01-2003, 17:18
potwierdzam, że specyfika polskiego rynku jest taka, że średnie marże handlowe to około 30-50% ( niektóre nawet i 500% ).
Sama mam sporo do czynienia z handlem i negocjacjami i przy dużych zakupach ( np. na budowę domu ) spokojnie można dostać 20% na wejściu, a jesli ktoś jest zdolnym negocjatorem to i 21% i więcej.
A czasy są trudne dla sprzedających, korzystajmy kupujący !
Piszcie co udało się Wam uzyskać - to czyste pieniążki do naszej skarboki.

Powodzenia
Karina

bedi
17-01-2003, 17:19
Ja wybrałem cementową, od ludzi z branży szłyszałem, że większość dachówek ceramicznych na naszym rynku jest niskiej jakości, i znacznie łatwiej sknocić ceramiczną niz cementową. Położyłem Braasa Frankfurter, dostałem około 18% rabatu, ale może trzeba było się targować więcej.
Z tą niechęcią do pertraktacji przez telefon to jakaś dziwna sprawa, wiele osób chyba odnosi wrażenie, że negocjacje powinny odbywać się osobiście, ale to przecież przeżytek. Może wielkośc upustu jest odwrotnie proporcjonalna do wartości samochodu którym przyjeżdża klient.
Cenę na robociznę negocjowałem przez telefon, po uprzednim sprawdzeniu wykonawcy.

Zbyniu
17-01-2003, 17:30
Zbyniu, cudny daszek. Podoba mi się,ale chyba zostanę przy eternicie.
Żartuję oczywiście.Bo co innego mi pozostało.
Jeśli można wiedzieć jaką Ci krzyknęli cenę?
I jak z drewnem?Masz może jakieś pomysły,gdzie taniej je zdobyc. Ładne masz to drewniane elementy-kto ci je robił?
I jak z rynnami?Jakie weźmiesz?
A w ogole, co myślicie o łańcuchach zamiast rynien?Widziałam, ładnie.
Pozdrawiam i przeprazam za grad pytań.

Za wybudowanie domu w takim stanie jak widac zaplacilem ok 17 tys. pln.
konkretnie piwnica 40 metrow kw.
fundamenty
stropy
mury
zbrojenia
wiezba dachowa
ukladanie dachowek

za obrobki blacharskie+montaz okien dodatkowo 1400 pln.

Rynny mam niestety plastikowe f-y galmet, calosc 1650 pln

Drewno na wiezbe i podbitke zakupilem u siebie tzn. na podkarpaciu.


Pozdr
Zbyniu

17-01-2003, 18:29
Zbyniu,
wziąłes brązowe rynny.Czy do takiego zestawu jak nasz ( w sumie podobny) to nie będzie dysonansem?Troszkę się tego obawiam, choć z drugiej strony rynny są tak neutralnym elementem,że ich nie widać, więc może się nie przejmować. :smile:
Poza tym okna dachowe też są w brazowej obróbce na ogół.
Czy ta firma ma inne kolory rynien?
pozdr

Zbyniu
17-01-2003, 18:35
Tutaj mialem pewnien dylemat.

Nieuniknione byly okna dachowe, kte, jak wiadomo, sa wprodukowane w kolorze brazowym, z kolei zakladalem, ze wstawie jasna stolarke.

Wybralem pierwszy wariant, w najgorszym razie mozna bedzie przyciemnic podbitke.

A jakie jest wasze zdanie, co lepsze ??

Pozdr
Zbyniu

Maluszek
17-01-2003, 18:40
Opalko
a może rynna z cynku. Bardzo ładnie wtapia się w tło domu.

Zbyniu
17-01-2003, 18:49
rynny firmy http://www.galeco.pl/

Moj blad.
A co do rynien cynkowych, to bardzi mi sie podobaja.'

Pozdr
Zbyniu

Maluszek
17-01-2003, 18:56
My braliśmy rynny RHEINZINK. Jak narazie wyglądają nieźle u mnie w salonie :razz:

Jasiu
17-01-2003, 19:58
Zbyniu !!
My tu piszemy o targowaniu się, a ty jesteś w tym chyba mistrzem świata :smile: Za cały stan surowy zapłaciłeś 17 tys. !? Czy ja coś źle zrozumiałem ?

A przy okazji:
1. Jaki masz kąt nachylenia dachu (na ko 45) ?
2. Jaka jest wysokośc ścianki kolankowej ?
3. Jaki kolor tynku przewidujesz ?
4. Jakie okna (kolor) ?

Zbyniu
17-01-2003, 20:12
Zbyniu !!
My tu piszemy o targowaniu się, a ty jesteś w tym chyba mistrzem świata Za cały stan surowy zapłaciłeś 17 tys. !? Czy ja coś źle zrozumiałem ?

Tak, robocizna kosztowala mnie odpowiedznio: murarze: budowa z wiezba dachowa : 11.ooo pln+ polozenie dachowki 2000 pln (wszystko bez rachunku), reszta to pomocnicy.
Sam tez pomagalem :smile:
Przypominam jednak, ze mieszkam na podkarpaciu, a tutqj ceny sa zdecydowanie nizsze niz w centralnej Polsce :smile:

A przy okazji:
1. Jaki masz kąt nachylenia dachu (na ko 45) ?
mniej wiecej

2. Jaka jest wysokośc ścianki kolankowej ?
3 maxy

3. Jaki kolor tynku przewidujesz ?
zastanawiam sie, moze zlamana biel ?

4. Jakie okna (kolor) ?
stara sosna (meratni fy. GORAN)


Pozdr
Zbyniu

<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Zbyniu dnia 2003-01-17 21:19 ]</font>

Jasiu
17-01-2003, 20:30
Mnie cały stan surowy (robocizna) będzie kosztował 35 tys. i uważam(łem) że to mało. Hmmmm......?

Ja mam kąt nachylenia dachu 70% i będę robił ściankę kolankową na dwa bloczki BK + wieniec (w sumie około 80 cm), której nie ma w oryginalnym projekcie. Strasznie się boimy, że dom wyjdzie brzydki (jak człowiek z grzywką przystrzyżoną do połowy czoła :wink:). Ale u Ciebie ładnie wyszło.

Kolorki też będą ładne :smile: Ciekawie wyjdą te klinkierowe filarki. U siebie też planuje zrobić dwa podobne :smile:

Zbyniu
17-01-2003, 20:41
Dodam tylko, ze w oryginalnym projekcie scianka kolankowa byla na jednym maxie, ale widze teraz, ze funkcjonalnosc poddasza znacznie sie poprawila. Mam porownanie z projektem znajomego.

Pozdr
Zbyniu

17-01-2003, 21:29
My też podnieśliśmy i bardzo powiększyła się przestrzeń.

Jasiu, oczywiście zatrudniłeś frimę, bo jak na ekipę to bardzo drogo?

Zbyniu, za tę cenę wybudowaliśmy w centralnej Polsce ekipą z centralnej Polski. :smile:

Jutro ruszamy do hurtowni.Już się boję ,ale powoli oswajam się z myślą,że czas marzenia troszkę odchudzić. :lol:

Zbyniu
17-01-2003, 21:42
Jak widac, podkarpacie moze smialo konkurowac nawet z cetralna Polska :wink:

Pozdr
Zbyniu

17-01-2003, 21:44
Oj, chyba nie bardzo.U nas trudno było by znaleźć takie piękne obróbki drewna, jak u Was. :smile:

Zbyniu
17-01-2003, 21:52
Dzieki Opal, poczulem (przynajmniej) chwilowa przewage nad centrum kraju :smile:

krzyszt17
19-01-2003, 21:23
Witam!
Przepraszam, że zadałem pytanie, (sporo wątków wyżej) otrzymałem odpowiedź, a mnie jakby zamurowało. Drobne problemy ze zdrowiem spowodowały, że nie zaglądałem na forum. Dziękuję Opalowi i Zbyniowi za odpowiedź. Wy rozmawiacie już o odcieniach, a mnie interesują jeszcze sprawy bardziej prozaiczne (jaka dachówka, jakie wykończenia?).
Pytając o wykończenia blachą chodziło mi o wypowiedź na forum „nie kupować gąsiorów skrajnych – zadeklować zwykłe; nie kupować dachówek skrajnych – zrobić obróbkę blacharską (dużo taniej i może wyjść ładniej)” – tak napisał jeden z formułowiczów. Pisałem też, że jestem do tego nastawiony sceptycznie.
Z Waszych wypowiedzi wynika, że macie oryginalne wykończenia z ceramiki i ja też pewnie na nie się zdecyduję.
Jeżeli chodzi o koszty dachówki to w kilku firmach zrobiono mi wycenę i koszty po upustach (bez targowania się) na dach 180m2, dwuspadowy, 1 lukarna, 3 kominy, 2 okna, dachówka RuppCeramika Sirius brąz angloba wyniosły od 9900zł 11500zł.
Zaproponowano mi rynny:
Plastmo – 1121zł
Galeco – 993zł
Wavin Canion – 1268zł
Maxi 125 (metal) – 1373zł
Marley – 1520zł (ale to cena z ub. roku)
Ciekawy jestem, czy ktoś może coś powiedzieć dobrego i złego o ww rynnach?
Mam też pytanie jakie okna dachowe wybraliście i dlaczego?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
Krzysztof

19-01-2003, 21:33
Hej,
słyszałam ( w hurtowni) o wavinie-że jeste niezły.
A w drugiej zaproponowali galeco.:smile:
Także jak zwykle jest w czym wybierać.Myślę,że to jest podobny standart.Co do okien to proponowani mi veluxa , a potem fakro.
Ale myślę,że tu wielkich różnic nie ma.U mnie zadecyduje cena.
Pozdrówka :smile:

zp
19-01-2003, 22:43
Polecam chyba najtańsza na rynku polską dachówkę cementową esówkę UNIBET zobaczcie(www.unibet.com.pl)30 lat gwarancji technologia zachodnia, już położona na dachu wygląda chyba lepiej od Braasa. Jeśli chodzi o okna to zdecydowanie Velluxy (sposób otwierania, jakość wykonania).

Jasiu
20-01-2003, 08:19
Oryginalne elementy wykończeniowe dachu sa po zbóju drogie (np.: taki trójnik potrafi kosztować prawie 100,- PLN za sztukę !!

Ale z drugiej stony nie ma ich za wiele (wyjąwszy dachówki skrajne przy dwuspadowych i gąsiory podstawowe przy kopertowych.
Tak więc wiele się nie zaoszczędzi, a zawsze materiał jednorodny jest trwalszy od kombinowanego (zadeklowanego, obrobionego blachą) - brak łączeń.

Z rynnami pewno nie ma co oszczędzać bo różnica w cenie na ogół nie przekracza 500,- PLN na dach a rynny są jednym z najbardziej narażonych na uszkodzenia elementów. Przyznam sie, że z rynnami dopiero zaczynam walczyć i na razie mam mętlik w głowie.

Przedewszystkim jakie sa praktyczne różnice pomiędzy metalowymi i plastikowymi ? Jakie systemy są najlepsze (w montażu i utrzymaniu) ?

Na tym forum pewno będzie trudno o dobrą radę bo jakość rynien wychodzi po kilku latach, a my tu same świeżynki :smile:

PS. W sobotę jedna Pani Architekt powiedziała mi, że dachówki cementowe po paru latach się kruszą i że koniecznie muszą być ceramiczne. No comments.

20-01-2003, 09:12
A skąd Pani Architekt to wie?Czy to są przypuszczenia czy jednak wiedza?
Pozdrówka

krzyszt17
21-01-2003, 22:19
Ja na dachówkę ceramiczną już się zdecydowałem, mam nieduży dach, więc koszty nie będą dużo większe, a dom jest niedaleko lasu, liczę więc, że ceramiczna angloba nie będzie tak zielenieć (chociaż lubię zielony kolor).
Dzięki za propozycję orynnowania, chociaż może odezwie się jeszcze „nie świeżynka” w sprawie rynien.
Pozdrawiam Krzysztof

Zbyszek_S
31-01-2003, 15:52
W nawiązaniu do głownego wątku - w tym roku będe zmieniał dach na domu-kostce i wybrałem dachówkę ceramiczną Wiekor Romańską L25. DLaczega ta? Bo ma ładny kształt, zbliżony do dachówek typu mnich-mniszka (tych nie mogę położyć bo dach będzie miał nachylenie tylko 25-30 stopni). Dlaczego ceramiczna? Bo dom jest na Śląsku, a tu jak wiecie kwaśne deszcze i inne świństwa w powietrzu. Ludzie w koło poukładali blachy lub cementowe i niektórzy maja problemy. Blacha u jednego po 3 latach zaczęła korodawać na wylot w miejschach uszkodzenia warstw lakieru (to chyba wina wykonawstwa), natomiast dachówka cementowa śmiesznie się odbarwia. Nie wiem jakiego producenta jest ta dachówka, bo nie znam właściciela i głupio mi pytac zeby człowieka nie denerwować, ale efekt jest makabryczny - dachówki koloru czerwonego zrobiły sie szaro-zielone. Dlatego wolałem nie ryzykować i wybrałem materiał naturalny czyli dachówkę ceramiczną. Przy okazji odbarwień zacząłem tez zwracać uwage jak na domach brudzą się dachówki - nie wiem na ile jest słuszne moje spostrzeżenie, ale na cementowych oprócz odbarwień pojawiają się nienaturalne zacieki (zwłaszczza na tych "lakierowanych", błyszczących), natomiast ceramiczne zmieniają kolor "naturalnie" - troche zielenieją, troche przybrudzają, ale efekt nie razi. To jest oczywiście b. subiektywne odczucie.

Wcześniej padło tez pytanie o ceny, u mnie było to tak (dach 190 m2, jeden kopertowy drugi dwuspadowy, materiały kupowałem w grudniu 2002):
za dachówkę Wiekor Romańska L25 + wymagane oryginalne dodatki zapłaciłem 12000 PLN z rabatem. Na dachówke dostałem 7% rabatu, na dodatki 12%. Myślałem, że to nieźle, ale po tym co przeczytałem na forum że można dostać 20% i więcej to czuję się za przeproszeniem "wyruchany". Moze dlatego tak mało dostałem bo dostawca wiedział, ze mi sie spieszy przed końcem roku żeby zrobic odpisy od podatku.

Pozdrawiam
ZS

miła
31-01-2003, 21:10
ja mam 7 lat temu polozone dachówki BRASSA double "s" koloru
ceglanego i mam juz od dwoch lat zielony nalot tylko od strony zachodniej, bo jest troche zacieniona od drzewa i budynku stojacego przed moim od poludniowego-zachodu. a drugi dom ma brazowa dachowke i nie ma zadnego nalotu. ale nie ma drzew chociaz jestesmy 80 metrow od brzegu morza.
pozdr

witeq
01-02-2003, 08:08
Pewnie troche tak , bo ja na dach 300m wynegocjowalem te sama dachowke z angoba za 16000 z dodatkami. Ale i tak nie zdecydowalem sie :sad: mimo ze mi sie bardzo podobala, bo majac alternatywe braasa za 10000 wyobrazalem sobie co mozna zrobic jeszce zrobic za owe 6000 no i tak zostalo. Coz.

witeq
01-02-2003, 08:21
Apropos widze ze wiecej jest emocji w wypowiedziach jak rzeczowosci. Jak wczesniej powiedzialem nie ma problemu wyboru , a jedynie kasy. Ot i tyle. A przy okazji mam pytanie w zwiazku z owa kasa. Postawilem je juz gzdie indziej ale to miejsce jest lepsze. Mam zamiar ,ze wzledu na horrendalna cene dachowki krancowej zrezygnowac z niej a wykanczac brzegi innym sposobem , moze drewnem. Czy macie jakies sugestje?.

adamski
28-05-2003, 06:46
Widzę że wątek podupadł na zdrowiu :smile: Pozwolę sobie go lekko podnieść...
Wczoraj dostałem wyceny na dachy Robena (angoba miedziana) i Rupp Ceramiki - Syriusz czerwony. Dach 220 m2, 4spadowy. Po upustach za oba dachy po 16tys. + do tego 3,5tys. okna Fakro (4szt), orynnowanie Marley 2,5 tys. Dzisiaj dostanę wyceny na cementowe Brassa, IBF (wstępnie usłyszałem na obie jakieś 16 tys. łącznie z oknami, rynnami i folią). Oglądałem na placu budowy dachowki ceramiczne i cementowe. Zdecydowanie bardziej podoba mi sie jakosc wykonczenia ceramicznych. Zastanawiam sie tylko nad tą różnicą 6tys. Wcześniej przejrzałem stare wątki na forum dotyczące Ruppa i Robena. Od pracownika hurtowni uslyszalem ze predzej zdarzaja sie zwroty z Robena niz z Ruppa. Podobno Roben w swojej fabryce w Polsce stosuje zasade ze w danym miesiacu wszystkie tasmy trzepia jeden rodzaj dachowki, wtedy stop, zmiana ustawien i nastepne. W Ruppie podobno w Polsce produkuje sie tylko te z tanszej polki, przy czym kazdy rodzaj ma oddzielna tasme produkcyjna. Druga sprawa ze proces wypalania jest podobno inny (kurczak :smile: trzeba było notować. Już mi się miesza wszystko.) W Robenie podobno dopiero po wypaleniu dachowka jest barwiona. W Ruppie barwiona i wtedy wypalana. Wzialem sobie jedna dachowke Ruppa do domu i chyba wezme mloteczek i sprawdze czy rzeczywiscie sa takie twarde.
Co do gwarancji - Rupp-20lat (takze na przemarzalnosc), Roben-30 (10 na przemarzalnosc). Dostalem ksera gwarancji obu producentów. Gdzieś na forum padła informacja że są dwa rodzaje gwarancji Ruppa - Rupp Keramik i Rupp Ceramik, sporo rozniace sie od siebie. W hurtowni dostalem taka z napisem "Rupp Keramik" na gorze strony i podobno innych nie ma. Inna sprawa ze mozliwe ze wiadomosc byla z konkurencji Ruppa :razz: Co do stopnia nasiąkliwości to Rupp-3%.
Prosze ustosunkujcie sie do tych informacji. Na pewno slyszeliscie rozne opowiesci w hurtowniach, no i pewnie wiecie niemalo z wlasnego doswiadczenia.
Serdecznie pozdrawiam
Adamski

Jasiu
28-05-2003, 08:27
A u mnie już po ptokach :smile:

Położyłem cementową Euronita (brąz podwójne "S&quot:wink:
Dach 240 m2 - kopertowy trójbryłowy (6 koszy zewnętrznych 3 wewnętrzne - od cholery cięcia). Membrana Corotop, Wszystkie obróbki z blachy (kominowe, kosze wewnętrzne, pasy nad i podrynnowe). Rynny Kanion. 8 okien połaciowych (FAKRO 78x140), Kominy - klinkier brązowy Silesia.

Górale najpierw narzekały, że "krucho dachówko", ale jakoś się do niej przekonali i dach położyli prima sort.

Wszystkie materiały kosztowały (bez więźby) 20 tys.

reginka
28-05-2003, 14:54
:lol:

Tramt
08-06-2003, 21:55
Witam
Mój wykonawca zaproponował mi dachówkę Euronit es grafit .Mam mieszane uczucia i bardzo mało czasu na decyzję. (czwartek wchodzi ekipa). Czy dachówki cementowe generalnie mają gorszą jakość powierzchni czy tylko ta tak marnie wygląda a wyglada jakby była wystrzępiona w dolnej części i porowata.
Pozdrawiam

agamon
08-06-2003, 22:27
Adamski- rozmawiałem w hurtowni o gwarancji Ruppa. faktycznie tak było kiedyś , teraz jest jedna gwarancja :) i nie ma gat.1A
Do 16.06 mają dodatkową promocję o 5% , co daje 25% upustu+ transport i wyładunek gratis.
Żonie podoba się Syris jasny brązowy- widzieliśmy dach -piękny.
Pewnie do piątku kupimy.
Zrobili nam wycene dachu 270m2 - cena 16tyś za cały dach :)

agamon
08-06-2003, 22:32
Ps. -Adamski
czytałem artykuł porównujący dachówki ceramiczne
Nasiąkliwośc Ruppa jest "mniejsza od 5% " tak podaje producent.
W hurtowni poprosiłem o dokumenty fabryczne( warunek zakupu) czekam na wiadomość. Jak otrzymam to powiadomię
pozdrawiam wszystkich będących tak jak i ja w stresie budowlanym :)

kwiatkor
09-06-2003, 08:44
...Podobno Roben w swojej fabryce w Polsce stosuje zasade ze w danym miesiacu wszystkie tasmy trzepia jeden rodzaj dachowki, wtedy stop, zmiana ustawien i nastepne. W Ruppie podobno w Polsce produkuje sie tylko te z tanszej polki, przy czym kazdy rodzaj ma oddzielna tasme produkcyjna. Druga sprawa ze proces wypalania jest podobno inny (kurczak :smile: trzeba było notować. Już mi się miesza wszystko.) W Robenie podobno dopiero po wypaleniu dachowka jest barwiona. W Ruppie barwiona i wtedy wypalana.

Na stronach www RuppCeramiki jest ciekawy filmik do ściągnięcia - nakręcony na linii produkcyjnej. Można sobie obejrzeć - jak dachówka powstaje. Nie ma tam o częstotliwości przezbrojenia linii, ale raz na miesiąc - wydaje się to całkiem dobrym pomysłem (zważywszy na koszty operacji i stopień zakłócenia procesu produkcji). W Ruppie (dla tych, którzy nie chcą oglądać filmu) są dwie linie produkcyjne: jedna dla dachówki podstawowej, druga do wszystkich dodatków. W Ruppie faktycznie barwienie (a w zasadzie nakładanie angoby) jest po uformowaniu dachówki i wysuszeniu a przed wypaleniem. Nie wiem jak jest w Robenie ale barwienie po wypaleniu wydaje mi się sprzeczne ze sztuką (wydawało mi się, że angoba jest angobą jeśli wypali się ja razem z dachówką). W ogóle sam proces produkcji u wszystkich producentów wydaje mi się być niemal identyczny (nie wykluczone, że linie produkcyjne różnych producentów dachówki wytwarzane są przez jednego producenta). Słyszałem tylko Wiekora - chwali się, że dachówka w chwili wypalania u nich leży, u pozostałych - kantem stoi (ale jakie to ma znaczenie dla użytkownika - nie wiem, dla Wiekora - na pewno).
Istotna różnica to (jak mi się wydaje):
- surowiec
- chemikalia dodawane do surowca w trakcie procesu produkcyjnego. Nie ma nic o tym na filmie Ruppa (u producentów ceramiki skład dodatków jest tajemnicą firmy), a od nich może zależeć nasiąkliwość, twardość, kruchość, stopień odkształceń w procesie wypalania itp.

Gregor_R
10-06-2003, 08:42
W zeszlym roku stalismy przed dylematem wyboru dachowki, ale wybor ulatwili nam troche sasiedzi :wink:
Jeden ma od 3 lat Brasa i nie widac juz, ze na poczatku byl czerwony, drugi ma czarna angobe - lekko sie przykurzyla :wink:

W naszym przypadku wybor padl na Ruppa wzor Neptun. Dach wyszedl nas, mysle, stosunkowo tanio. Dachowka 16 kPLN, robocizna 7 kPLN - dach 290m2.
Jak ktos chce kupic Ruppa (okolice W-wy) to polecam zerknac do hurtowni w Jankach Dach-Lux. Nikt nie da wiekszego rabatu na Ruppa.
Po kilku spotkaniach powiedzieli tak: jesli znajdziecie kogos kto da Wam lepszy rabat niz ten, ktory teraz ustalilismy to wroccie - przebije go o 2%.
I faktycznie - dostalismy 20% na calosc, gdzie inni dawali 18% na dachowke podstawowa, ktora w tym wszystkim jest najmniejszym kosztem i 15% na reszte.
Teraz moze jest taniej\inaczej, nie wiem... ale jak ktos jest zainteresowany Ruppem to warto sprawdzic.

PS.
Jak ktos chce zobaczyc jak to wyglada na dachu, to prosze kliknac na moja strone.

10-07-2003, 10:12
U nas też skończyło się na Ruppie-syrius,miedziana czerwień.
Rynny marley-"miedziane".
Okna-veluxy.
A teraz górale walczą z dchem.
:)
Taniej chyba się nie dało.
Szukania i walki było sporo.
Wszystko razem z robocizną nie przekroczy 30 tys.zł. :cry:
Budowa to droga sprawa. :cry:

10-07-2003, 10:14
to byłam ja