PDA

Zobacz pełną wersję : zwór RTB z kapilarą do sterowania podłogówki (schemat)



jaro150
07-12-2005, 20:56
Witam,
Mój hydraulik proponuje zamiast układu z mieszaczem układ z zaworem RTB z kapilarą. Instalacja wygląda następująco : kocioł kondensacyjny , parter 6 pętli podłogówki (ok. 75 m2) + 4 grzejniki (kotłownia,wiatrołap,WC,garaż) , piętro same grzejniki . Zasilanie grzejników bezpośrednio z kotła (wykorzystuje pompę zamontowaną w kotle).Tuż pod kotłem trójnik z odejściem zasilania na podłogówkę. Przed rozdzielaczem podłogówki na przewodzie zasilającym z kotła jest zamontowany zawór RTB (Heimeier) z kapilarą , którego czujnik zamontowany jest na belce rozdzielacza zasilającego , natomiast sam przewód zasilający wpięty jest tuż za zaworem RTB w belkę rozdzielacza powrotnego z podłogówki. Pomiędzy belką powrotną rozdzielacza i zasilającą podłogówki wpięta jest pompa wspomagająca podłogówkę , która zasysa wodę z belki powrotnej i tłoczy do belki zasilającej . Ponadto z belki zasilającej podłogówkę jest odejście do powrotu kotła (łączy się z powrotem z grzejników). Układ trochę dziwny ale wg niego działa to tak:
Na zaworze RTB ustawiam temperaturę zasilania podłogówki. Zawór jest w pozycji otwartej dopóki czujnik na belce zasilającej nie wykryje nastawionej temperatury. W tym czasie pompa wspomagająca zasysa cały powrót z podłogówki oraz częśc strumienia wody zasilającej z kotła (przez otwarty zawór RTB) i wszystko to pcha do belki zasilającej .Nadmiar wody z belki zasilającej wraca do kotła. Trwa to do czasu osiągnięcia nastawionej temperatury. Po jej osiągnięciu Zawór RTB zamyka się i pompa wspomagająca miele wode tylko w układzie podłogówki . Gdy woda się trochę schłodzi zawór RTB otwiera się aby osiągną nastawioną temp. , wówczas częśc wody z belki zasilającej wraca do kotła itd. Niby to wszystko logicze i powinno działac ale moja największa wątpliwośc to że w momencie otwarcia zaworu RTB do kotła wraca częśc wody z belki zasilającej podłogówkę co podbija powrót cakowity kotła i obniża jego sprawnośc kondensacji.Nie byłby to problem gdyby grzejniki były dobrane na niskie parametry np 55/40 ale one są 70/55 . Co sądzicie o tym układzie ? schemat
http://foto.onet.pl/albumy/zdjecie.html?no=0&id=46688&q=jaro15000&k=2&nxt=0

jaro150
08-12-2005, 11:09
Podciagam i liczę na opinie autorytetów ogrzewania na forum.

08-12-2005, 11:28
Jeśli dobrze zrozumiałem to ta kapilara jest mocowana zewnętrznie do rury?
Też mi kiedyś to proponowano, ale z braku miejsca w skrzynce zdecydowałem się na zawór RTL.
Podłogówka w łazience zasilana powrotem z kaloryferów jest zdecydowanie najcieplejszym miejsce w domu, ponieważ zawór jest ustawion tak by nie przekaraczac 50 stopni. A to sporo. reszta podłogówki zasilana jest w oddzielnym obwodzie i to temeraturą max. 40 stopni. Powiem, że to spokojnie wystarcza.

jaro150
08-12-2005, 12:37
Tak czujnik jest zewnętrzny. Postaram się podać link do schematu . Hydraulik proponuje schemat 1 , który mi się nia podoba ponieważ do kotła wraca temp. zasilania podłogówki . Na podstawie jego propozycji wymyśliłem schemat 2 - tam do kotła wraca powrót z podłogówki. Ale czy to będzie działać ?
http://foto.onet.pl/albumy/zdjecie.html?no=0&id=46688&q=jaro15000&k=2&nxt=0

jaro150
09-12-2005, 08:05
Porawiłem niedziałające linki do schematów . :oops: Teraz już wiem dlaczego nikt nie podjął merytorycznej dyskusji . Może teraz ... :)

neuron
09-12-2005, 09:36
Pierwszy schemat jest ogolnie do .....
woda z kotla wchodzi do rozdzielacza (mam watpliowsci czy to zas czy pow) i prze pompe przechodzi do drugiego rozdzielacza skad wedruje do kotla, omijajac petle podlogowki charakteryzujace sie wiekszym oporem przeplywu.



W drugim schemacie (ktory ogolni ejest OK):
1.zrezygnowalbym z RTB w jego miejscu wstawilbym elektrozawor sterowany termostatem programowalnym w pomiesczeniu.
2. wstawilbym w wezle gdzie spotyka sie zasilanie z CO z rozdzielaczem pow i pompa zawor ograniczajacy temp. zasilania podlogowki (? RTL) i ustawil na temp. projektowa podlogowki (np. 40 stC, chroni podlogowke i ogranicza jej moc do tego co w projekcie -> mniejsze skoki temp. w pomieszczeniu) (RTL w ukladzie woda o regulowanej temp do pompy, goraca z CO, zimna z powrotu podlogowki)
3. do elektrozaworu dobrze by bylo dopiac zaworek kryzujacy (jesli elektrozawor nie ma mozliwosci ograniczenia otwarcia max)
4. Pompa na stale uruchomiona (co pozwala na zwiekszenie plynnosci regulacji temp. w pomieszczeniu)

Mam taki uklad moze wieczorem wloze fotke.

ppp.j
09-12-2005, 10:36
jaro150 link do Twojego schematu powinien być taki
http://foto.onet.pl/albumy/zdjecie.html?no=0&id=46688&q=jaro15000&k=2&nxt=0
(troche inne cyferki przed jaro15000)
Z uwagą będę śledził dyskusję

mark1oc
09-12-2005, 20:18
1 shemat jest zywcem sciagniety z gotowego zestawu produkcji KAN -therm ale Ja nielubie za bardzo tego zestawu moim skromnym zdaniem lepszy jest taki opisze go:zasilanie z kotla zawor termostayczny z kapilara trojnik [w trojnik podlaczony jest baipas z powrotu podl.]srubunki krotka pompa [130]srubunek rozdzielacz do podlogowki zzaworami termostatycznymi na zasilaniu a przeplywomierzami na powrocie przehodzimy rura z belki zasilajacej na powrotna a pozniej trojnik i baipas do trojnika na gorze a na baipasie zawor dokladnej regulacji za trojnikiem zawor odcinajacy i powrot do kotla kapilara na belce zasilajacej i zabezpieczenie termiczne pompy ustawione na tempr. 60c
taki uklad robie jak nie mam zaworu trojdroznego zasade dzialania tego ukladu niech opisze VPS :lol: najlepiej jak by zdjecie tego ukladu wpisal

_ZBYCH_
10-12-2005, 18:46
1 shemat jest zywcem sciagniety z gotowego zestawu produkcji KAN -therm ale Ja nielubie za bardzo tego zestawu moim skromnym zdaniem lepszy jest taki opisze go:zasilanie z kotla zawor termostayczny z kapilara trojnik [w trojnik podlaczony jest baipas z powrotu podl.]srubunki krotka pompa [130]srubunek rozdzielacz do podlogowki zzaworami termostatycznymi na zasilaniu a przeplywomierzami na powrocie przehodzimy rura z belki zasilajacej na powrotna a pozniej trojnik i baipas do trojnika na gorze a na baipasie zawor dokladnej regulacji za trojnikiem zawor odcinajacy i powrot do kotla kapilara na belce zasilajacej i zabezpieczenie termiczne pompy ustawione na tempr. 60c
taki uklad robie jak nie mam zaworu trojdroznego zasade dzialania tego ukladu niech opisze VPS :lol: najlepiej jak by zdjecie tego ukladu wpisal
Proszę, oto zdjęcie takiego układu :)

http://www.zbychdom0.republika.pl/Rozne/Sterowanie_podogowka.JPG

Przyznam, że sam mam podobny układ, ale bez pompy wspomagającej i bypasu i jestem średnio zadowolony. Z takiego układu u mnie zasilane jest ogrzewanie podłogowe całego parteru (5 pętli) stanowiące jedyne źródło ogrzewania (bez grzejników).
Wybór takiego układu był podyktowany względami finansowymi, ale to fałszywe oszczędności :(.
Wadą jest brak możliwości automatycznego sterowania temperaturą. Jak spada temperatura na zewnątrz, to muszę ręcznie regulować termostat od podłogówki :-?. Pośrednim rozwiązaniem może być to czym pisze neuron - zastosowanie elektrozaworu i eletronicznego termostatu w pomieszczeniu.
Ja u siebie zamierzam taki układ sterowania zmienić jednak na zawór trójdrożny + karta sterowania do kotła + pompa. Wówczas sterowanie ogrzewaniem będzie w pełni automatyczne :).

jacekaqua
10-12-2005, 20:34
1 shemat jest zywcem sciagniety z gotowego zestawu produkcji KAN -therm ale Ja nielubie za bardzo tego zestawu moim skromnym zdaniem lepszy jest taki opisze go:zasilanie z kotla zawor termostayczny z kapilara trojnik [w trojnik podlaczony jest baipas z powrotu podl.]srubunki krotka pompa [130]srubunek rozdzielacz do podlogowki zzaworami termostatycznymi na zasilaniu a przeplywomierzami na powrocie przehodzimy rura z belki zasilajacej na powrotna a pozniej trojnik i baipas do trojnika na gorze a na baipasie zawor dokladnej regulacji za trojnikiem zawor odcinajacy i powrot do kotla kapilara na belce zasilajacej i zabezpieczenie termiczne pompy ustawione na tempr. 60c
taki uklad robie jak nie mam zaworu trojdroznego zasade dzialania tego ukladu niech opisze VPS :lol: najlepiej jak by zdjecie tego ukladu wpisal
Proszę, oto zdjęcie takiego układu :)

http://www.zbychdom0.republika.pl/Rozne/Sterowanie_podogowka.JPG

Przyznam, że sam mam podobny układ, ale bez pompy wspomagającej i bypasu i jestem średnio zadowolony. Z takiego układu u mnie zasilane jest ogrzewanie podłogowe całego parteru (5 pętli) stanowiące jedyne źródło ogrzewania (bez grzejników).
Wybór takiego układu był podyktowany względami finansowymi, ale to fałszywe oszczędności :(.
Wadą jest brak możliwości automatycznego sterowania temperaturą. Jak spada temperatura na zewnątrz, to muszę ręcznie regulować termostat od podłogówki :-?. Pośrednim rozwiązaniem może być to czym pisze neuron - zastosowanie elektrozaworu i eletronicznego termostatu w pomieszczeniu.
Ja u siebie zamierzam taki układ sterowania zmienić jednak na zawór trójdrożny + karta sterowania do kotła + pompa. Wówczas sterowanie ogrzewaniem będzie w pełni automatyczne :).

dla wszystkich niedowiarków to jest dobry sposób na wykonanie sterowania podłogówką

_ZBYCH_
10-12-2005, 20:54
1 shemat jest zywcem sciagniety z gotowego zestawu produkcji KAN -therm ale Ja nielubie za bardzo tego zestawu moim skromnym zdaniem lepszy jest taki opisze go:zasilanie z kotla zawor termostayczny z kapilara trojnik [w trojnik podlaczony jest baipas z powrotu podl.]srubunki krotka pompa [130]srubunek rozdzielacz do podlogowki zzaworami termostatycznymi na zasilaniu a przeplywomierzami na powrocie przehodzimy rura z belki zasilajacej na powrotna a pozniej trojnik i baipas do trojnika na gorze a na baipasie zawor dokladnej regulacji za trojnikiem zawor odcinajacy i powrot do kotla kapilara na belce zasilajacej i zabezpieczenie termiczne pompy ustawione na tempr. 60c
taki uklad robie jak nie mam zaworu trojdroznego zasade dzialania tego ukladu niech opisze VPS :lol: najlepiej jak by zdjecie tego ukladu wpisal
Proszę, oto zdjęcie takiego układu :)

http://www.zbychdom0.republika.pl/Rozne/Sterowanie_podogowka.JPG

Przyznam, że sam mam podobny układ, ale bez pompy wspomagającej i bypasu i jestem średnio zadowolony. Z takiego układu u mnie zasilane jest ogrzewanie podłogowe całego parteru (5 pętli) stanowiące jedyne źródło ogrzewania (bez grzejników).
Wybór takiego układu był podyktowany względami finansowymi, ale to fałszywe oszczędności :(.
Wadą jest brak możliwości automatycznego sterowania temperaturą. Jak spada temperatura na zewnątrz, to muszę ręcznie regulować termostat od podłogówki :-?. Pośrednim rozwiązaniem może być to czym pisze neuron - zastosowanie elektrozaworu i eletronicznego termostatu w pomieszczeniu.
Ja u siebie zamierzam taki układ sterowania zmienić jednak na zawór trójdrożny + karta sterowania do kotła + pompa. Wówczas sterowanie ogrzewaniem będzie w pełni automatyczne :).

dla wszystkich niedowiarków to jest dobry sposób na wykonanie sterowania podłogówką
Polemizował bym :)

Sposób tani, ale czy dobry :roll:

jacekaqua
10-12-2005, 20:58
1 shemat jest zywcem sciagniety z gotowego zestawu produkcji KAN -therm ale Ja nielubie za bardzo tego zestawu moim skromnym zdaniem lepszy jest taki opisze go:zasilanie z kotla zawor termostayczny z kapilara trojnik [w trojnik podlaczony jest baipas z powrotu podl.]srubunki krotka pompa [130]srubunek rozdzielacz do podlogowki zzaworami termostatycznymi na zasilaniu a przeplywomierzami na powrocie przehodzimy rura z belki zasilajacej na powrotna a pozniej trojnik i baipas do trojnika na gorze a na baipasie zawor dokladnej regulacji za trojnikiem zawor odcinajacy i powrot do kotla kapilara na belce zasilajacej i zabezpieczenie termiczne pompy ustawione na tempr. 60c
taki uklad robie jak nie mam zaworu trojdroznego zasade dzialania tego ukladu niech opisze VPS :lol: najlepiej jak by zdjecie tego ukladu wpisal
Proszę, oto zdjęcie takiego układu :)

http://www.zbychdom0.republika.pl/Rozne/Sterowanie_podogowka.JPG

Przyznam, że sam mam podobny układ, ale bez pompy wspomagającej i bypasu i jestem średnio zadowolony. Z takiego układu u mnie zasilane jest ogrzewanie podłogowe całego parteru (5 pętli) stanowiące jedyne źródło ogrzewania (bez grzejników).
Wybór takiego układu był podyktowany względami finansowymi, ale to fałszywe oszczędności :(.
Wadą jest brak możliwości automatycznego sterowania temperaturą. Jak spada temperatura na zewnątrz, to muszę ręcznie regulować termostat od podłogówki :-?. Pośrednim rozwiązaniem może być to czym pisze neuron - zastosowanie elektrozaworu i eletronicznego termostatu w pomieszczeniu.
Ja u siebie zamierzam taki układ sterowania zmienić jednak na zawór trójdrożny + karta sterowania do kotła + pompa. Wówczas sterowanie ogrzewaniem będzie w pełni automatyczne :).

dla wszystkich niedowiarków to jest dobry sposób na wykonanie sterowania podłogówką
Polemizował bym :)

Sposób tani, ale czy dobry :roll:


zbychu dobry,dobry przecież cierpimy na brak kasy :wink:

mark1oc
10-12-2005, 21:00
jeden blad kapilare z glowicy termostatycznej montuje na belce zasilajacej
p.s.
ten uklad jest oszczednosciowy lepszy jest z zaworem trojroznym z silownikiem i sterownikiem[ np. do Vaillanta VRC420s ma on tez czujki i steruje pompa]

_ZBYCH_
10-12-2005, 21:02
zbychu dobry,dobry przecież cierpimy na brak kasy :wink:

Ja też cierpiałem na brak kasy (co nie znaczy, że dalej nie cierpię :wink: :lol: ) i zdecydowałem się na podobne rozwiązanie, ale teraz żałuję :(.
Kupiłem drogi kocioł z automatyką i do niego zrobiłem właśnie takie zasilanie podłogówki... Przerost formy nad treścią :( :-? :wink: :lol:

jacekaqua
10-12-2005, 21:02
jeden blad kapilare z glowicy termostatycznej montuje na belce zasilajacej
p.s.
ten uklad jest oszczednosciowy lepszy jest z zaworem trojroznym z silownikiem i sterownikiem[ np. do Vaillanta VRC420s ma on tez czujki i steruje pompa]
tylko ze w gre w chodzi kaska :cry:

mark1oc
10-12-2005, 21:03
ale ten tez dosc dobrze da sie wyregulowac troche cierpliwosci :lol:

_ZBYCH_
10-12-2005, 21:04
...
ten uklad jest oszczednosciowy lepszy jest z zaworem trojroznym z silownikiem i sterownikiem[ np. do Vaillanta VRC420s ma on tez czujki i steruje pompa]
Właśnie to usiłuję uzmysłowić wszystkim, którzy się jeszcze wachają.

Dla wyjaśnienia dodam (dla tych, którzy mnie nie znają :wink: ), że nie jestem hydraulikiem i nie mam w tym żadnego interesu :lol:

mark1oc
10-12-2005, 21:05
no coz lepszy wrobel w garsci niz golab na dachu nie raz ta elektronika wiecej sprawia klopotow niz pozytku :lol:

mark1oc
10-12-2005, 21:14
po dam przyklad ze ten uklad nie jest tak strasznie drogi
rozdzielacz na 4 sekcje[petle] z przeplywomierzami na powrocie [bardzo dobrze wtedy da sie wyregulowac przeplywy]430zl+pompa[krotka grundfos ups 15-50 za 240zl zawor termostatyczny + glowica z kapilara 100zl+zawor na baipasie10zl+srubunki i zawor i trojniki i rurki z miedzi z ksztaltkami 60zl koszt +zabezpieczenie termiczne 60zl=900zl
ja wiem kwestia zapatrywan co jest drogie a co tanie
mysle ze to by bylo na tyle :lol:

jacekaqua
10-12-2005, 21:16
po dam przyklad ze ten uklad nie jest tak strasznie drogi
rozdzielacz na 4 sekcje[petle] z przeplywomierzami na powrocie [bardzo dobrze wtedy da sie wyregulowac przeplywy]430zl+pompa[krotka grundfos ups 15-50 za 240zl zawor termostatyczny + glowica z kapilara 100zl+zawor na baipasie10zl+srubunki i zawor i trojniki i rurki z miedzi z ksztaltkami 60zl koszt +zabezpieczenie termiczne 60zl=900zl
ja wiem kwestia zapatrywan co jest drogie a co tanie
mysle ze to by bylo na tyle :lol:
dkładnie dobry i tani choć zamiast zaworu z kapilarą można zastosować mieszacz termost. chyba tańszy nawet

mark1oc
10-12-2005, 21:25
zawor termostatyczny mieszajacy tm200 Honeywell okolo 200zl
mozna dac TM50 koszt 125zl

jacekaqua
10-12-2005, 21:26
zawor termostatyczny mieszajacy tm200 Honeywell okolo 200zl
mozna dac TM50 koszt 125zl

mark bez przesady
:lol:

mark1oc
10-12-2005, 21:27
no dlaczego bez przesady daje odrazu ceny co w tym zlego :cry: w czym przesadzam :wink:

jacekaqua
10-12-2005, 21:28
no dlaczego bez przesady daje odrazu ceny co w tym zlego :cry: w czym przesadzam :wink:

z chodzimy do granic niemożliwośći :D

mark1oc
10-12-2005, 21:31
wiesz teraz to naprawde nie wiem oco ci chodzi :cry:

semp
10-12-2005, 21:42
marcka jak sterowac tym zaworem na bypassie. Trzeba to zrobić doświadczalnie czy są jakieś przyrządy?

_ZBYCH_
10-12-2005, 21:43
Koledzy, to może skoro już dyskutujemy na ten temat, to wypowiedzcie się proszę na temat tak zrobionej instalacji:

http://www.zbychdom0.republika.pl/Rozne/Zasilanie_podlogowki.JPG

Po lewej stronie jest rozdzielacz od grzejników. Z czterech przewidzianych na razie jest jeden i to mało używany (w garażu). Niebawem będzie jeszcze drugi (drabinka w łazience). Dwa pozostałe nie wiadomo, czy kiedykolwiek będą zamontowane (kotłownia i salon - rury i miejsce w rozdzielaczu zostawione na zapas). dalej tak jak widać, zawór za zasilaniu z kapilarą na powrocie (bez by-pasu :o ) i rozdzielacz od podłogówki na pięć sekcji.

Co by tu zmienić, ulepszyć?

Czy w takim układzie można zastosować do podłogówki zamiast zaworu z kapilarą, zawór trójdrożny z siłownikiem i dodatkową pompę (szafka jest oddalona od kotłowni, więc mogę jedynie zasilać instalację z tego, co widać). Co prawda w tej szafce nie ma miejsca, ale mogę zrobić drugą szafkę nad lub obok tej. Sterowanie do zaworu i pompy mogę dociągnąć z kotła (mam peszle w ścianach :) ).

Z góry dziękuję za fachowe sugestie :)

_ZBYCH_
10-12-2005, 21:51
I jeszcze jedno, czy zamiast takich zaworów (regulowanych kluczem ampulowym) można zamontować przepływomierze? Jeśli tak, to ile może kosztować taki przepływomierz? Jak się wtedy reguluje przepływy?

http://www.zbychdom0.republika.pl/Rozne/Zawor.JPG

mark1oc
10-12-2005, 21:54
mozna a nawet wskazane!!! tys to sobie zrobil?podobny uklad widzialem kiedys u jednego goscia gdzie sama kotlownie robilem wyregulowac to hydraulicznie niech krew zaleje

mark1oc
10-12-2005, 21:57
gdzies widzialem same przeplywomierze tylko nie pamietam u jakiego producenta[chyba herz] koszt okolo80zl za sztuke

jacekaqua
10-12-2005, 22:00
gdzies widzialem same przeplywomierze tylko nie pamietam u jakiego producenta[chyba herz] koszt okolo80zl za sztuke
dokladnie w herz ma takie rozdzielacze gotowe ,ale mozna to ustawić samemu całkiem prosto .potrzeba tylko troche czasu i cierpliwosci

mark1oc
10-12-2005, 22:34
facet sie pyta o przeplywomierze ze herz robi rozdzielacze z przeplywomierzami to wiem ale lepiej mu powiedz czy tez sprzedaje same przeplywomierze czy nie lub jakies innej firmy mu zaproponuj :P

VPS
11-12-2005, 11:12
ZBYCH
Przepływomierz nosi fachową nazwę rotametr
http://www.rotametr.com.pl/oferta/przeplyw/rug.jpg
Zapewne można zreezygnować z kręcenia śrubą regulacyjną na regulację rotametrem lecz jest kilka ale ...
1. Mianowicie czy końcówka rotametru będzie pasowała grzybkiem do gniazda w belce rozdzielacza aby w razie konieczności odciąć daną pętle (rotametr działa również jak zawór odcinający)
2. Koszt takiej wymiany jest wg mnie nie uzasadniony. Można było wcześniej zdecydować się na rozdzielacze z przepływomierzami.

Regulacja przepływu imbusem jest równierz skuteczna tylko nie widzimy wartości przepływu.
W zależności jaki jest potrzebny dany przepływ w pętli o tyle obrotów wkręcamy nastawę.
Jaki powinien być przepływ tu pojawia się mały problem gdyż dane te powinny być w projekcie z wyliczeniami, jeśli nie ma to pozostale metoda prób wkręcanie i wykręcanie.

Osobiście jestem za rozwiązaniem podmieszania wody na ogrzewanie podłogowe za pomocą zaworu 3-drogowego z siłownikiem (http://foto.icp.pl/albums/userpics/10194/normal_IMG_1016.JPG) lecz jeśli klient wybierze opcją
tą (http://foto.icp.pl/albums/userpics/10194/normal_IMG_0021.JPG) lub tą (http://foto.icp.pl/albums/userpics/10194/normal_IMG_00499.jpg) to również zmontuję

jacekaqua
11-12-2005, 12:28
facet sie pyta o przeplywomierze ze herz robi rozdzielacze z przeplywomierzami to wiem ale lepiej mu powiedz czy tez sprzedaje same przeplywomierze czy nie lub jakies innej firmy mu zaproponuj :P

ale przecież to instalator powinien mu wyregulować

_ZBYCH_
11-12-2005, 15:42
ZBYCH
Przepływomierz nosi fachową nazwę rotametr

Zapewne można zreezygnować z kręcenia śrubą regulacyjną na regulację rotametrem lecz jest kilka ale ...
1. Mianowicie czy końcówka rotametru będzie pasowała grzybkiem do gniazda w belce rozdzielacza aby w razie konieczności odciąć daną pętle (rotametr działa również jak zawór odcinający)
2. Koszt takiej wymiany jest wg mnie nie uzasadniony. Można było wcześniej zdecydować się na rozdzielacze z przepływomierzami.

Regulacja przepływu imbusem jest równierz skuteczna tylko nie widzimy wartości przepływu.
W zależności jaki jest potrzebny dany przepływ w pętli o tyle obrotów wkręcamy nastawę.
Jaki powinien być przepływ tu pojawia się mały problem gdyż dane te powinny być w projekcie z wyliczeniami, jeśli nie ma to pozostale metoda prób wkręcanie i wykręcanie.

Osobiście jestem za rozwiązaniem podmieszania wody na ogrzewanie podłogowe za pomocą zaworu 3-drogowego z siłownikiem (http://foto.icp.pl/albums/userpics/10194/normal_IMG_1016.JPG) lecz jeśli klient wybierze opcją
tą (http://foto.icp.pl/albums/userpics/10194/normal_IMG_0021.JPG) lub tą (http://foto.icp.pl/albums/userpics/10194/normal_IMG_00499.jpg) to również zmontuję
VPS, dziękuję za odpowiedź

Owszem, można było się zdecydować od razu na rozdzielacze z przepływomierzami, ale trzeba było posiadać na ten temat wiedzę :(.
Taki rozdzielacz zaproponował hydraulik, więc taki kupiłem (wcale nie tani :( )

Jaki zawór (jakiej firmy i o jakich parametrach) jest zastosowany w tym rozwiązaniu ?
http://foto.icp.pl/albums/userpics/10194/normal_IMG_0021.JPG
Jeśli dobrze rozumiem, to rozwiazanie z zaworem trójdrogowym i siłownikiem jest takie samo, tylko że zamiast mieszającego zaworu termostatycznego jest właśnie zawór trójdrogowy z siłownikiem?

_ZBYCH_
11-12-2005, 15:44
facet sie pyta o przeplywomierze ze herz robi rozdzielacze z przeplywomierzami to wiem ale lepiej mu powiedz czy tez sprzedaje same przeplywomierze czy nie lub jakies innej firmy mu zaproponuj :P

ale przecież to instalator powinien mu wyregulować

Kolego, jak możesz mi pomóc, to bardzo proszę.
Jak by instalator mi wyregulował instalację, to bym nie prosił tu o pomoc...

VPS
11-12-2005, 17:33
Jaki zawór (jakiej firmy i o jakich parametrach) jest zastosowany w tym rozwiązaniu ?
Jest to rozwiązanie podobne do zastawu RTB lecz mniejsze i tańsze. Zawór jest firmy Afriso (http://www.afriso.pl/pl/oferta/nowosci/termstattzmesbe.pdf)

Jeśli dobrze rozumiem, to rozwiazanie z zaworem trójdrogowym i siłownikiem jest takie samo, tylko że zamiast mieszającego zaworu termostatycznego jest właśnie zawór trójdrogowy z siłownikiem?
Rozwiązanie z zaworem ESBE firmy Afriso nie jest tym samym co z zaworem 3-drogowym z siłownikiem.

Zawór 3-drogowy ESBE jest zaworem termostatycznym. Żądaną nastawę temp ustawia się ręcznie podobnie jak w zestawie RTB.

Natomiast zawór 3-drogowy z siłownikiem jest sterowany poprzez odpowiednią automatykę kotła i odbywa się w sposób płynny w zależności od temperatury zewnętrznej i od żądanej temperatury wewnątrz.

ZBYCH dlaczego chcesz regulować przepływ w poszczególnych pętlach. Czyżby był problem i podłogówka nie grzała ? Czy inny problem. Nie widząc całej konfiguracji instalacji będzie raczej niemożliwe doradzenie Ci jak powinieneś wyregulować ten przepływ. To samo dotyczy nastaw wstępnych na zaworach termostatycznych. Nastawy te są zależne od wielu czynników.

Regulacja przepływu może to będzie dla Ciebie pomocne zobacz tu (http://www.kisan.pl/programy/instrukcja2.pdf) strona 18 i 19

kubas
11-12-2005, 18:20
wtrącę swoje trzy grosze jeśli można, mam 45 mkw parteru i trzy pętle podłogówki, mam również kocioł kondensacyjny, właściwością tego kotła jest, że grzeje według wskazań temperatury zewnętrznej, wewnętrznej i zadanego wzniosu i pochylenia krzywej grzewczej. W efekcie temperatura wody wychodzącej z kotła jest zmienna, jednocześnie żeby zachować efekt kondensacji pożądane jest, żeby była możliwie niska.
Następnie, ogrzewanie podłogowe ma gigantyczną bezwładność, w związku z tym od zadziałania jakiejkolwiek regulacji do momentu efektywnego zadziałania mija 6-10 godzin.
Mając powyższe na wadze w swoim domu zrezygnowałem z jakiejkolwiek regulacji poza zwykłymi zaworami do tłumienia przepływu. Przyznam, że pokazana na zdjęciach obejścia, pompki, głowice i kapilary wyglądają imponująco tylko (przy kotle kondensacyjnym) czy mają jakiś sens ?????
W moim przypadku maksymalną temperaturę na kotle ustawiłem na 45 st. ale jak do tej pory kocioł z reguły pracuje w okolicach 35-38 st. a przy obecnej pogodzie załączanie kotła jest tylko chwilowe, jeżeli spadnie temperatura, najwyżej kocioł będzie pracował dłużej, nie przekraczając zadanej temp.
Dlatego, jeżeli macie w planie kondensta i podłogówkę polecam spokojne przeanalizowanie tematu i unikanie komplikacji tam gdzie można się bez nich obejść.

mark1oc
11-12-2005, 19:28
te uklady co sa opisane na wczesniejszych postach sa glownie przeznaczone do ukladow 2 lub wiecej strefowych np.czesc idzie na grzejniki wyzsze parametry zasilania a reszta na podlogowke i tu potrzebujemy uklady mieszajaco ograniczajace temprature zasilania podlg. jezeli jest tylko podl.. mozna zrezygnowac z tych ukladow ale moze wystapic potrzeba zamontowania pompy to juz inny temat

jabko
11-12-2005, 20:23
To chyba najbardziej interesujacy post o sterowaniu układem z podłogówką od kilku miesięcy.
A czy macie jakieś fotki i opisy jak wygląda taki układ z wymiennikiem (przy paliwie stałym)??
Grzejniki i zasobnik w układzie otwartym a sama podłoga w zamkniętym przez wymiennik (w tej pętli jest wtedy naczynie przeponowe ??)
Takie same zawory mieszające itp ??

jacekaqua
11-12-2005, 20:45
facet sie pyta o przeplywomierze ze herz robi rozdzielacze z przeplywomierzami to wiem ale lepiej mu powiedz czy tez sprzedaje same przeplywomierze czy nie lub jakies innej firmy mu zaproponuj :P

ale przecież to instalator powinien mu wyregulować

Kolego, jak możesz mi pomóc, to bardzo proszę.
Jak by instalator mi wyregulował instalację, to bym nie prosił tu o pomoc...

to zostawił cie tak bez regulacji ,połowa grzeje a druga nie - co w tej warszawie sie dzieje :D

_ZBYCH_
11-12-2005, 21:32
Dziękuję za dalsze wyjaśnienia :)



Jeśli dobrze rozumiem, to rozwiazanie z zaworem trójdrogowym i siłownikiem jest takie samo, tylko że zamiast mieszającego zaworu termostatycznego jest właśnie zawór trójdrogowy z siłownikiem?
Rozwiązanie z zaworem ESBE firmy Afriso nie jest tym samym co z zaworem 3-drogowym z siłownikiem.

Zawór 3-drogowy ESBE jest zaworem termostatycznym. Żądaną nastawę temp ustawia się ręcznie podobnie jak w zestawie RTB.

Natomiast zawór 3-drogowy z siłownikiem jest sterowany poprzez odpowiednią automatykę kotła i odbywa się w sposób płynny w zależności od temperatury zewnętrznej i od żądanej temperatury wewnątrz.
Nie precyzyjnie napisałem. Rozumiem to, że przy instalacji z zaworem ESBE czy RTB temperaturę ustawia się ręcznie (tak, jak u mnie), a w instalacji z zaworem 3-drogowym z siłownikiem mieszaniem wody, a tym samym i temperaturą steruje automatyka kotła. Chodziło mi o układ podłączeń, czyli że zamiast zaworu ESBE wstawiam zawór 3-drogowy z siłownikiem podłączonym do sterownika kotła i mam sterowanie automatyczne. Czy tak?


ZBYCH dlaczego chcesz regulować przepływ w poszczególnych pętlach. Czyżby był problem i podłogówka nie grzała ? Czy inny problem. Nie widząc całej konfiguracji instalacji będzie raczej niemożliwe doradzenie Ci jak powinieneś wyregulować ten przepływ. To samo dotyczy nastaw wstępnych na zaworach termostatycznych. Nastawy te są zależne od wielu czynników.
Przepływ wyregulowałem już doświadczalnie :D, bo faktycznie jedna z pętli podłogówki nie grzała.

Rotametry chciałem zamontować, aby jeszcze dokładniej wszystko ustawić :).

Regulacja przepływu może to będzie dla Ciebie pomocne zobacz tu (http://www.kisan.pl/programy/instrukcja2.pdf) strona 18 i 19
Dzięki, poczytam w wolnej chwili.

_ZBYCH_
11-12-2005, 21:35
facet sie pyta o przeplywomierze ze herz robi rozdzielacze z przeplywomierzami to wiem ale lepiej mu powiedz czy tez sprzedaje same przeplywomierze czy nie lub jakies innej firmy mu zaproponuj :P

ale przecież to instalator powinien mu wyregulować

Kolego, jak możesz mi pomóc, to bardzo proszę.
Jak by instalator mi wyregulował instalację, to bym nie prosił tu o pomoc...

to zostawił cie tak bez regulacji ,połowa grzeje a druga nie - co w tej warszawie sie dzieje :D
Sprawia Ci przyjemność pisanie takich głupot? :-?

1950
11-12-2005, 22:04
ZBYCHU, wcale się nie dziwię, że nie może to pracować w sposób zadowalający,
jak sam zauważyłeś powinieneś mieć zainstalowany by-pas z zaworem regulacyjnym oraz dodatkowo jeszcze powinna być pompa ogrzewania podogowego,
czy to się da zrobić u Ciebie?
tak, ta instalacja jest do poprawienia, w tej chwili raczej chyba nie ma sensu instalowanie przepływomierzy, wprawdzie regulacja była by krótka i bezstresowa, ale w zasadzie, instalację reguluje się raz, później już nie trzeba pchać tam paluchów,
co do by-pasu i pompy sterowanej przy pomocy termostatu przylgowego to powino być zrobione,
w miarę czytelny sposób wykonania tego rodzaju instalacji znajdziesz na tej stronie
http://www.imi-international.net/pl/download/ART.Ogrzew.podlog.THE.pdf
to po to, żebyś wiedział jak rozmawiać z instalatorem, :lol:

mark1oc
11-12-2005, 22:26
1950 zauwazylem ze pomacoszemu jest stosowany baipas rzadko sie go stosuje a juz przy zaworach 3drogowych to bardzo rzadko a on tak wazne funkcje spelnia :cry:

1950
11-12-2005, 22:36
to jeszcze ja,
nie doczytałem, :oops:
chcesz zrobić z tego instalację podłogówki z zaworem trójdrogowym,
wykonalne,
pod jednym warunkiem, musisz mieć kocioł którego automatyka będzie sterować zaworem trójdrogowym i pompą,
wprawdzie istnieją samodzielne układy z pogodówką sterujące zaworem i pompą, bez udziału automatyki kotła ale jest to dość drogie rozwiązanie
znalazłem takie rozwiązanie, zresztą typowe, ale niezbyt czytelne,
http://heating.danfoss.pl/PCM/Presentation/CMS.asp?CMSUID=0F037EA4-37BA-4580-A325-AAE3798C848B&MenuUID=06A2ADFC-71CD-4150-8E5D-F4A77C251E45&VMenu=KEEP
jak znajdę bardziej czytelne to też wkleję

_ZBYCH_
11-12-2005, 22:37
ZBYCHU, wcale się nie dziwię, że nie może to pracować w sposób zadowalający,
jak sam zauważyłe powiniene mieć zainstalowany by-pas z zaworem regulacyjnym oraz dodatkowo jeszcze powinna być pompa ogrzewania podogowego,
czy to się da zrobić u Ciebie?
tak, ta instalacja jest do poprawienia, w tej chwili raczej chyba nie ma sensu instalowanie przepływomierzy, wprawdzie regulacja była by krótka i bezstresowa, ale w zasadzie, instalację reguluje się raz, później już nie trzeba pchać tam paluchów,
co do by-pasu i pompy sterowanej przy pomocy termostatu przylgowego to powino być zrobione,
w miarę czytelny sposób wykonania tego rodzaju instalacji znajdziesz na tej stronie
http://www.imi-international.net/pl/download/ART.Ogrzew.podlog.THE.pdf
to po to, żeby wiedział jak rozmawiać z instalatorem, :lol:
Dziękuję za odpowiedŸ :D

To znaczy tak, układ w zasadzie działa całkiem nieŸle . W domu mam ciepło. Podłoga nie parzy w stopy :wink: :lol:. Co prawda nie używam jeszcze dwóch grzejników podłšczonych do rozdzielacza umieszczonego przed rozdzielaczem do podłogówki. Sšdzę, że jak zacznę je używać, to zabiorš one wodę podłogówce :roll:. Na razie nie stanowi to problemu.

Jedyne, co mnie denerwuje, to koniecznoœć ręcznego przestawiania termostatu od podłogówki w zależnoœci od temperatury zewnętrznej (szczególnie odczuwalne rano, jak w nocy spadnie temperatura na zewnštrz :-? ).

Taki układ zasilania podłogówki był podyktowany finansami, jakie wtedy posiadałem (a raczej których nie posiadałem :lol: ). Po fakcie, w końcu dostałem kredyt więc teraz chodzę lekko zirytowany, że nie zrobiłem tego tak, jak być powinno zrobione :-?

_ZBYCH_
11-12-2005, 23:27
to jeszcze ja,
nie doczytałem, :oops:
chcesz zrobić z tego instalację podłogówki z zaworem trójdrogowym,
wykonalne,
pod jednym warunkiem, musisz mieć kocioł którego automatyka będzie sterować zaworem trójdrogowym i pompą,
wprawdzie istnieją samodzielne układy z pogodówką sterujące zaworem i pompą, bez udziału automatyki kotła ale jest to dość drogie rozwiązanie
znalazłem takie rozwiązanie, zresztą typowe, ale niezbyt czytelne,
http://heating.danfoss.pl/PCM/Presentation/CMS.asp?CMSUID=0F037EA4-37BA-4580-A325-AAE3798C848B&MenuUID=06A2ADFC-71CD-4150-8E5D-F4A77C251E45&VMenu=KEEP
jak znajdę bardziej czytelne to też wkleję

Spoko, mam kocioł Buderusa Logano G124. On ma możliwoœć dołšczenia karty sterownika mieszacza i pompy obiegowej do podłogówki :D
Kosztuje jedyne 200 euro :( + koszt zaworu 3-drogowego i siłownika oraz pompy (ile te urzšdzenia dobrej jakoœci mogš kosztować?)

Znalazłem też w katalogu Buderusa niezależny sterownik do mieszcacza i pompy od podłogówki:
http://www.buderus.pl/doc/index.php?screen=4&id=392

Senser
12-12-2005, 12:47
Przepływomierz nosi fachową nazwę rotametr
http://www.rotametr.com.pl/oferta/przeplyw/rug.jpg
Hydraulik mnie poinformował, że coś takiego istnieje...pomimo, że taki rozdzielacz jest droższy to jednak bez wachania się zdecydowałem na coś takiego...co prawda jeszcze nic nie regulowłem...pomimo, że przydałoby się :-)

mark1oc
12-12-2005, 16:03
zawor 3drogowy honeywell golden corona[szczegolnie polecany do ogrzewania podlogowego]3/4" +sterownik koszt550zl koszt pompy grundfos ups 15-50 130 240zl ceny brutto

_ZBYCH_
12-12-2005, 19:57
zawor 3drogowy honeywell golden corona[szczegolnie polecany do ogrzewania podlogowego]3/4" +sterownik koszt550zl koszt pompy grundfos ups 15-50 130 240zl ceny brutto
Dziękuję za informację :)

Czyli tak, jak myślałem - bez upustów i kosztów robocizny trzeba wydać około 1600 zł :(

Senser
13-12-2005, 17:04
Czyli tak, jak myślałem - bez upustów i kosztów robocizny trzeba wydać około 1600 zł :(
A coś pan myślał, że chałupe za darmo postawisz?? :-)

jabko
14-12-2005, 15:14
...A czy macie jakieś fotki i opisy jak wygląda taki układ z wymiennikiem (przy paliwie stałym)??
Grzejniki i zasobnik w układzie otwartym a sama podłoga w zamkniętym przez wymiennik (w tej pętli jest wtedy naczynie przeponowe ??)
Takie same zawory mieszające itp ??
To co nikt z fachowców nie wrzuci jakiejś fotki jak wygląda sterowanie podłoga + grzejniki ale przy kotle na paliwo stałe ??
U mnie nie ma gazu i musze mieć ekogroszek.
A o ile te układy już mniej więcej kumam to z wymiennikiem sprawa się komplikuje.
A po zimie musze nadzorować wykonanie i musze załapać troszke wiedzy na ten temat.

jacekaqua
14-12-2005, 20:57
...A czy macie jakieś fotki i opisy jak wygląda taki układ z wymiennikiem (przy paliwie stałym)??
Grzejniki i zasobnik w układzie otwartym a sama podłoga w zamkniętym przez wymiennik (w tej pętli jest wtedy naczynie przeponowe ??)
Takie same zawory mieszające itp ??
To co nikt z fachowców nie wrzuci jakiejś fotki jak wygląda sterowanie podłoga + grzejniki ale przy kotle na paliwo stałe ??
U mnie nie ma gazu i musze mieć ekogroszek.
A o ile te układy już mniej więcej kumam to z wymiennikiem sprawa się komplikuje.
A po zimie musze nadzorować wykonanie i musze załapać troszke wiedzy na ten temat.
układ za wymiennikiem od srony instlacji jest taki sam wszędzie,a przed musisz zastosować pompe, naczynie otwarte

_ZBYCH_
14-12-2005, 21:14
Czyli tak, jak myślałem - bez upustów i kosztów robocizny trzeba wydać około 1600 zł :(
A coś pan myślał, że chałupe za darmo postawisz?? :-)
Ale to do "starego" domu, w który już mi się nie chce generalnie inwestować :-?

Senser
15-12-2005, 17:02
Ale to do "starego" domu
:lol: Do starego , jak to brzmi :-) powiedz, tym co nie wiedzą, jak stary jest ten twój dom?? :roll: :wink:

_ZBYCH_
15-12-2005, 23:49
Ale to do "starego" domu
:lol: Do starego , jak to brzmi :-) powiedz, tym co nie wiedzą, jak stary jest ten twój dom?? :roll: :wink:
:) No fakt, trochę dziwnie brzmi jak na całkiem nowy dom :lol:, ale ponieważ mam już stan surowy następnego domku, to ten jest dla mnie stary :oops: !

Tomik_B
16-12-2005, 07:53
:) No fakt, trochę dziwnie brzmi jak na całkiem nowy dom :lol:, ale ponieważ mam już stan surowy następnego domku, to ten jest dla mnie stary :oops: !

_ZBYCH_u, kiedy przewidujesz przeprowadzę do nowego domku?
Jak piszesz w Swoim dzienniku, pierwszy zbudowałeś dla wroga, to po co mu masz ułatwiać życie poprawianiem podłogówki? :wink: