PDA

Zobacz pełną wersję : lista materiałów bud. - odliczenie VAT



Strony : 1 [2] 3

total_sw
13-04-2006, 18:37
mozecie mi pomoc?
co np z odliczeniem vatu od np.
- pomp CWU i CO
- bojlera 140l z ociepleniem i grzalka
- prety gwintowane (do mocowan dachu do murlaty)
do czego to podpiac?
szukalem.... zastanawialem sie i nic wymyslec nie moge!

Bimbaj
14-04-2006, 18:06
A np. klej do parkietu i lakiery?. To poważna pozycja w moim budżecie i chętnie bym odzyskał te kilkaset pln.

Co przewodami? Wyszło mi że elektryczne na 230V tak, skrętka nie. Dobrze mówię?


Pozdr,
Bimbaj

rafalg
16-04-2006, 21:58
Witam,
Czy mogę odliczyć tarcicę? Jezeli tak to pod jakim numerem PKWiU ?

Beaty
18-04-2006, 16:10
Ciekawe jak to jest w końcu z tymi wkrętami :roll: U mnie za nich jest duża kwota i w związku z tym wykonałam parę telefonów- do US, do NIDY, do Sprzedawców i mętlik w głowie :cry: Ale US odpowiedział, że uznają :wink: Należy powołać sią na 28.74.11. Z foliami- podobnie... Wkład kominkowy- do odpisania.Pytając o łaty usłyszałam, że miały 22%. Pozdrawiam i mam prośbę- może Ktoś kto pozytywnie przeszedł rozliczenie zamieściłby kilka jego okruchów w tym temacie :wink:

Bimbaj
18-04-2006, 20:21
Nic już nie rozumiem szczególnie z tą folią i wkrętami. Ale interesuje mnie również co z gniazdkami i włącznikami - u mnie to ponad 2,5 tys. zł, więc 15% z tyt. zwrotu vat, to niebagatelna kwota i nie gardzę takimi po wykańczaniu domu ;-). Wie ktos co i jak?

Pozdr,
Bimbaj

mario_pab
19-04-2006, 08:25
Przyznam się szczerze, że nie czytałem tego wątku od początku więc jak będę się pytał odnośnie tego co już było to nie bijcie. :oops:

Czy można odliczyć:
1. Panele ścienne (podłogowe tak, a ścienne)2. Kołki rozporowe, gwoździe

Beaty
19-04-2006, 09:33
Dowiedziałam się, że kołki rozporowe i gwoździe nie :-?

mario_pab
20-04-2006, 09:24
Przyznam się szczerze, że nie czytałem tego wątku od początku więc jak będę się pytał odnośnie tego co już było to nie bijcie. :oops:

Czy można odliczyć:
1. Panele ścienne (podłogowe tak, a ścienne)2. Kołki rozporowe, gwoździe
Dzięki Beaty za poradę dotyczącą pkt 2, a co z panelami ściennymi. Nikt z Was nie miał takiego przypadku?
Interesuje mnie jeszcze kwestia wanny z tworzywa sztucznego, oraz obudowy do niej.

Era
20-04-2006, 19:35
"Folia dachowa membrana" tak mam na faturze, paraizolacyjna, podłozona pod blachę na dachu i numer PKWiU - 25.23.15-50,30 czyli wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa, wcześniej myślałam że to jest 26.14.12 i inne artykuły z włówkien szklanych, ja bym wszystkie folie odliczyła, ale widać, że po lekturze forum juz bym się zastanawiała nad tą folią. Pozdrawiam posiadaczy nowych dachów;)

Era
20-04-2006, 19:38
a i jeszcze w sprawie paneli, mam PCV panele zewnętrzne (takie same jak wewnętrzne de facto użyte na podbitki) i 25.23.15-50.99 czyli znów wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa - pojemne pojęcie jednym słowem

backdraft
20-04-2006, 20:18
chyba wiem, poprostu na drewno Vat jest 7% i nie potrzeby ani mozliwości odliczania VAt-u od 22%.

Otóż nie, ogarnia mnie lekkie przerażenie bo zaczynam już cytować sam siebie, zaczyna to przypominać pijącego do butelki. Ale ustaliłem tak, że drewno jest na 22% i nie da się go odliczyć i koniec.

Pozostaje mi jeszcze tylko dwa pytania w tym temacie więźby - czy może Urząd Skarbowy chcieć ode mnie faktury na więźbę przy odliczaniu ulgi odsetkowej i czy mimo to, że się nie da więźby odliczyć Urząd Skarbowy może rządać takiej faktury przy zwrocie vat-u na inne materiały?
Ci co juź przeszli przez to piekło i minęli etap więźby - POMOCY!!!
Dziwnym pytaniom się nie dziwcie, pomóżcie mi nie zrobić błędu. Pozdrawiam wszystkich.

Bimbaj
20-04-2006, 23:12
Drewno jest na 22% to na pewno. Coś tam jest w tym zestawieniu na temat drewna, więc może można podciągnąć. Z tego co wiem wcześniej drewno było 7%, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, zę się da. Zwrot VAT odbywa sie na podstawie f-r. Nie ma zwrotu - nie ma konieczności prezentowania f-ry bo i po co?? Nie ma f-ry - nie ma zwrotu. Pełna logika.

Co do konieczności zbierania faktur do ulgi odsetkowej, to nie wydaje mi się, aby to była konieczność. Nalezy jedynie powiedzieć ile ma się udokumentowanych zakupów f-rami, ale:
1. Nikt nie może nikogo zmusić do trzymania f-r
2. Składa się oświadczenie o wydatkowaniu środków na budowę domu, w tym wskazuje się na ile ma się f-ry. W żaden sposób nie wpływa to na wielkość czy szansę uzyskania ulgi odsetkowej.

backdraft
21-04-2006, 11:29
Więźba c.d.
Dzwoniłem do Urzędu Skarbowego i pani potwierdziła, że więźby nie można odliczyć, pomimo, że na fakturze będzie nr PKWiU. Co do ulgi odsetkowej to faktury są podobno potrzebne, ponieważ w jakimś wniosku P coś tam jest pozycja suma kosztów poniesionych na wybudowanie inwestycji udokumentowanych fakturami. Piszę na gorąco i tej drugiej informacji nie mogę jeszcz potwierdzić.

mario_pab
21-04-2006, 12:22
a i jeszcze w sprawie paneli, mam PCV panele zewnętrzne (takie same jak wewnętrzne de facto użyte na podbitki) i 25.23.15-50.99 czyli znów wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa - pojemne pojęcie jednym słowem

u mnie niestety panele ścienne wewnętrzne nie są z PCV więc raczej nie podciągnę tego pod nr 25.2 :(

ryby
23-04-2006, 20:02
A czy folia budowlana podlega odliczeniu? Jeśli tak, to ma ktoś numer PKWiU?

Wojtek33
25-04-2006, 00:17
ze cos jest na liscie z PKWiU niejest jest jeszcze powodem do odliczenia.
Np. wapno jest na liscie do zwrotu Vat, a przeciez nadla jest 7%-niedoodliczenia
Tarcica , byla przed "unia" 22 % i jest nadal- wiec niedoodliczenia
najlepiej sprawdzuic faktury przed majem i po moaju co bylo 7 a jest 22 odliczamy

kwima
25-04-2006, 20:08
mam pytanko - co to sa okucia budowlane łączące w grupie 28.74.11- wg złacznika- bo owe okucia mozna odliczyc z tej grupy, a grupa zawiera praktycznie sme wkręty, śrubki, nakrętki.

zygmek
28-04-2006, 07:34
Czy mozna odliczyc wydatki związane ze zrobieniem elewacji budynku.
Wydatki były nastepujące:

1. TR Elewacje Rustico Country,
2. TR Rustico Country zieleń
3. Fuga Botact M31
3. Sann Profi czysty gres 1L
4. Klej Ceresit CM 11 30 KG.
5. FAST akrty tynk baranek 1,5 mm
6. FAST wypr. pod tynk grunt M - 16 kg
7. FAST klej do zatapiania siatki Specjal M.

Pozdrawiam

flecik
28-04-2006, 18:39
mam pytanko , może głupie ,ale nie trudno tu zgłupieć!!!!
Czy jak na fakt. mam PKWiU 25.21.22-70.30 kolano do podłączenia wody to czy mogę je wpisać do wniosku o zwrot różnicy watu bo w załączniku nie ma dokładnie tego numeru jest natomiast ex 25.21.2
Albo np. na fakt. 29.71.25-50.90 podgrzewacz do wody a w załaczniku jest 29. 71. 25-50 i tym razem bez literek ex.
Czy te numeru na fakt. mają być całkowicie takie same jak w załączniku bo ja tego nie rozumiem. proszę o pomoc bo zwariuję

kolia
07-05-2006, 12:04
Czy ktoś wie czy stal się odlicza?

rafalg
07-05-2006, 23:32
Słyszałem że tak. Ja odliczam teowniki oraz ceowniki jak również blachę walcowaną.

barbies
10-05-2006, 10:46
Wczoraj zabralam sie za przegladanie faktur z wykazem materialow ktore zmienily VAT, w reku.
Glownie sugerowalam sie kodami na fakturach, ale czesc niestety kodow nie posiadala.
Mam dylemat odnosnie instalacji alarmu oraz dwoch faktur - jedna za usluge instalacji a druga za okablowanie pod instalacje. Czy ktos moze orientuje sie czy na te usluge i materialy wczesniej VAT wynosil 7 %?

Arkadly
10-05-2006, 12:29
Wczoraj zabralam sie za przegladanie faktur z wykazem materialow ktore zmienily VAT, w reku.
Glownie sugerowalam sie kodami na fakturach, ale czesc niestety kodow nie posiadala.
Mam dylemat odnosnie instalacji alarmu oraz dwoch faktur - jedna za usluge instalacji a druga za okablowanie pod instalacje. Czy ktos moze orientuje sie czy na te usluge i materialy wczesniej VAT wynosil 7 %?
Alarmy zawsze były 22%. Usług nie mozna odliczyć, tylko materiały.

Arecki

kaka73
10-05-2006, 16:37
Ja własnie wróciłam z US i nie zakwestionowano żadnej z faktur - a trochę tego było - ponad 400 pozycji. I co mnie zdziwiło ktoś tu pisał, że nie można odpisać kostki brukowej betonowej - ja miałam jej około 400m i nikt tego nie zakwestionował.
Gniazdek i wyłaczników nie można odliczać, kołków rozporowych także, baterii łazienkowch też nie.
Ktoś pytał o wannę akrylową - ja odliczyłam i nie zakwestionowali.
Jak ktoś ma pytania to ch ętnie odpowiem - mój mail [email protected]
Karina

rafalg
11-05-2006, 12:26
Wtaj Kaka,
Właśnie podesłałem Ci dwa pytania. Zapewne będzie jeszcze kilka :-? ale mam nadzieję że podzielisz się doświadczeniami :)

Arkadly
11-05-2006, 14:51
Ja własnie wróciłam z US i nie zakwestionowano żadnej z faktur - a trochę tego było - ponad 400 pozycji. I co mnie zdziwiło ktoś tu pisał, że nie można odpisać kostki brukowej betonowej - ja miałam jej około 400m i nikt tego nie zakwestionował.
Gniazdek i wyłaczników nie można odliczać, kołków rozporowych także, baterii łazienkowch też nie.
Ktoś pytał o wannę akrylową - ja odliczyłam i nie zakwestionowali.
Jak ktoś ma pytania to ch ętnie odpowiem - mój mail [email protected]
Karina
Można kostkę, ale tylko przy budowie, przy remoncie odpada.
Można baterie łazienkowe - pasują do pozycji 167 obwieszczenia - Armatura metalowa sieci domowej bez wzgledu na PKWiU.

Arecki

kaka73
12-05-2006, 07:28
tylko w slepie pwiedziano mi, ze baterie były zwasze na22%, to co z tego, że ci pasuje do rozporządzenia?

Zark
13-05-2006, 10:50
[quote="Arkadly"][quote="kaka73"]Gniazdek i wyłaczników nie można odliczać, kołków rozporowych także, baterii łazienkowch też nie.


Kołki rozporowe znalazłam na www.klasyfikacje.pl z numerem 25.23.15-90.10 (miałam na myśli kołki do styropianu z plast. trzpieniem), więc chyba można to odliczać (?). Chociaż nie wiem, jaki był na to VAT przed majem 2004. Skoro jednak cała grupa towarów 25.23 (z uwzględnieniem podanych wyjątków) umieszczona jest na ministerialnej liście, to chyba jednak było to 7%......... :-?

Mam jeszcze pytanie o siatkę z włókna (zbrojącą do ociepleń zewn.) - nie mam numeru na fakturze, a szukałam w grupie 26.14.12. Sa tam maty, arkusze, filce, materace, art. z włókna szklanego pozostałe - i to by mi najbardziej pasowało - ale wchodząc głębiej, są tam włókna szklane izolacyjne luzem lub wł. szkl. luzem lub w kosmkach. :o ...... a o siatkach ani słowa :cry: . I co z tym zrobić?
Żona Zarka

ging
16-05-2006, 08:02
Baterii łazienkowych nie można?! Pierwsze słyszę. A co na to pozycja 167 załącznika? Ktoś odliczał? Bo ja owszem. A teraz nie wiem co o tym mysleć.

KasiaPrzemek
17-05-2006, 19:16
czy US może zakwestionować faktury, na których nie ma mojego NIP-u? :-?

ging
18-05-2006, 10:15
NIP musi byc w przypadku os. prowadzącej działalność gosp. , jeśli jesteś osobą fizyczną to sprzedawca NIPu nie wpisuje a US go nie wymaga.

KasiaPrzemek
18-05-2006, 16:31
Dzięki, dzisiaj potwierdziam to w US, ale powiedziano mi, że wanny i brodziki akrylowe nie , to samo z klamkami do drzwi?! Poza tym dla zainteresowanych znalazłam stary rachunek, na którym bateria kuchenna miała 7%, więc odliczam- te łazienkowe też.

Zark
18-05-2006, 22:34
Dzięki, dzisiaj potwierdziam to w US, ale powiedziano mi, że wanny i brodziki akrylowe nie ,

Nie rozumiem, przecież wanny z tworzyw sztucznych są w klasyfikacji pod numerem 25.23.12-50.10, brodziki z tw. szt. pod numerem 25.23.12-50.20, więc chyba do odliczenia (?) Czy akryl, to nie tworzywo?
Ja mam brodzik, ale niestety bez numeru na fakturze :-?

KasiaPrzemek,
jakie mieliście numery na fakturze na baterie?
Na umywalkową mam 29.13.12-33.11, a na wannową i natryskową mi nie wpisali.

KasiaPrzemek
19-05-2006, 07:37
Zark
Ja mam na wannową 29.13.12-33.31, na natrysk nie mam, za to na bidetową 29.13.12-33.51. Ciekawi mnie jak jest z kabiną prysznicową, ale ze szkła?

Zark
19-05-2006, 09:50
KasiaPrzemek,
ja mam na fakturze na drzwi do wnęki prysznicowej (szklane w ramie z aluminium) numer 28.11.10-52.33.
Wydawało mi się, że wpis jest błędny, bo grupa 28.11.10 to w wykazie: Budynki prefabrykowane z metalu, ale po zagłębieniu się w klasyfikację odkryłam, że numerowi z faktury odpowiadają Elementy i segmenty kabin sanitarnych aluminiowe szklone, a więc chyba jednak pasuje :wink: Stalowe są pod nr 28.11.10-33.3...

NB. ta klasyfikacja rzeczywiście pozwala upewnić się, co do niektórych towarów, a może nawet znaleźć (przy braku numeru na fakturze) argument 'za' odliczeniem. Bo czy urzędnik US będzie się doszukiwał, jaki towar kupiłam, jeśli na fakturze są tylko jakieś skróty nazw, symbole, które ja z trudem odszyfrowuję, pamiętając co gdzie kupowaliśmy (np. Santorini beż, czy też FAEL rozdz. p/t. TX 4x18 biała)? To ostatnie to 'szafka-rozdzielnia' elektr. :wink: - do odliczenia, czy nie i pod jakim numerem?
Żona Zarka

Agnieszka1
19-05-2006, 10:30
Wczoraj dostałam decyzję z US.
Pani przemiła, skreśliła nam tarcicę ( bo może być tylko podłogowa), poprawiła, przeliczyła, kazała się podpisać i oznajmiła ze za max 25 dni będzie kasa :D

rafalg
19-05-2006, 15:29
Wczoraj dostałam decyzję z US.
Pani przemiła, skreśliła nam tarcicę ( bo może być tylko podłogowa), poprawiła, przeliczyła, kazała się podpisać i oznajmiła ze za max 25 dni będzie kasa :D

Ile w sumie czekałaś od złożenia wniosku ?

Agnieszka1
19-05-2006, 17:11
Wczoraj dostałam decyzję z US.
Pani przemiła, skreśliła nam tarcicę ( bo może być tylko podłogowa), poprawiła, przeliczyła, kazała się podpisać i oznajmiła ze za max 25 dni będzie kasa :D

Ile w sumie czekałaś od złożenia wniosku ?

Zlozylam na poczatku stycznia.
Decyzja moglabyc tydzien wczesniej, ale zalatwialam tydzien :lol: PKWiU dla tarcicy.
Tak czy inaczej około 4,5 miesiąca.

Gierga
19-05-2006, 21:48
Wczoraj dostałam decyzję z US.
Pani przemiła, skreśliła nam tarcicę ( bo może być tylko podłogowa), poprawiła, przeliczyła, kazała się podpisać i oznajmiła ze za max 25 dni będzie kasa :D

Ile w sumie czekałaś od złożenia wniosku ?

Zlozylam na poczatku stycznia.
Decyzja moglabyc tydzien wczesniej, ale zalatwialam tydzien :lol: PKWiU dla tarcicy.
Tak czy inaczej około 4,5 miesiąca.
To zależy od US, mój narzeczony czekał miesiąc a mi już mija 4 miesiąc
:evil:

molus
20-06-2006, 08:39
Ja właśnie siedzę nad fakturami. I mam pytanko. Czy można odliczyć:
- rura stalowa gładka
- trójnik
- wyczystka
- odskraplacz
- deflektor
- płyta dachowa - deflektor

greg64
25-06-2006, 14:11
Witam. Z tego co czytałem to wkład kominkowy (firmy dovre)mogę odliczyć. Ale mam pytanie o obudowę do tego wkładu wykonaną z kermazytu (kominki norweskie). Pozdrawiam

MarzannaPG
25-06-2006, 15:07
A co z oknami? Wpisano mi to jako 'usługa montażowo-budowlana wg umowy nr.." . Na umowie wyszczególniona jest kwota za okna i robocizna osobno. Ale na fakturze jest VAT 7% - czyli nie odliczam?
A szambo? Wiem z lektury postu, że niektórzy odliczali jako wyrób betonowy, ale przecież sami nie montowali? Ja mam na fakturze montaż szamba i vat 7%. Co robić?

Arkadly
26-06-2006, 09:03
A co z oknami? Wpisano mi to jako 'usługa montażowo-budowlana wg umowy nr.." . Na umowie wyszczególniona jest kwota za okna i robocizna osobno. Ale na fakturze jest VAT 7% - czyli nie odliczam?
A szambo? Wiem z lektury postu, że niektórzy odliczali jako wyrób betonowy, ale przecież sami nie montowali? Ja mam na fakturze montaż szamba i vat 7%. Co robić?

7% to 7% i nie masz co odliczyć.

Arecki

Gusiek
26-06-2006, 14:21
Spoko ludzie ja wpisałam wszystko nawet to czego nie byłam pewna po pewnym czasie dostałam pismo z urzędu skarbowego z prośbą o zgłoszenie i bardzo miła pani powiedziała mi że niestety niektóre rzeczy nie podlegają zwrotowi i oni już mi wymiemnili które zrobili korektę i mam tylko podpisać czyli pracę za mnie wykonali. Gdy to opowiedziałam znajomym wszyscy już nie bawili się w czytanie czy jest czy nie ma na liście tylko wpisywali wszystko. :lol: Zaznaczam ja już zwrot dostałam :D

Piotrek77
26-06-2006, 16:25
A co jeśli się nie trafi na taką miłą Panią w US?:)
Mam pytanie czy można odliczyć wkład kominowy z kwasówki?
A jeśli tak to jakie jest PKWiU?
Ps.Może ktoś z Państawa ma troche wolnego czasu i pomoże mi jakoś ten wniosek o zwrot vat-u wypełnic na forum?:):)
Pozdrawiam.

zuzowamama
26-06-2006, 17:08
No dobra, to teraz mi pomózcie bo jak sie tak naczytałam, to juz nic kompletnie nie rozumiem....
Otóż:
pyt. 1
Co rozumiemy przez zakończenie budowy? Czy ma to związek z oddaniem domu do uzytku? Oficjalnie? Czy jak ja juz oddałam, mam nr domu i mieszkam, a jeszcze mam do zrobienia elewację i mam jeszcze faktury z lutego 2006 nacośtam, to jeszcze nie zakończyłam i mam więcej czasu na rozliczenie zwrotu? Czy potrzebuje na to jakis papier ze stempelkami? I od kogo? Bo na słowo to mi pewnie nie uwierzą że jeszcze nie skończyłam.
pyt. 2
Jeśli dom jest zapisany na 4 osoby, a faktury mam raz na nas raz na rodziców, to czy robię dwa rozliczenia? na rodziców i na nas?
pyt.3
Jesli nie mam tego całego numeru PKWiU na fakturze, to co? sama mam go sobie wpisać? A jak jest zły to poprawić?
pyt. 4
Czy ktos to przeżył szczęśliwie i nie pozostawiło to na nim traumy jakiejkolwiek?

Miejcie litość i wytłumaczcie tumanowi...
Pozdrawiam.

Arkadly
27-06-2006, 09:38
pyt. 1
Co rozumiemy przez zakończenie budowy? Czy ma to związek z oddaniem domu do uzytku? Oficjalnie? Czy jak ja juz oddałam, mam nr domu i mieszkam, a jeszcze mam do zrobienia elewację i mam jeszcze faktury z lutego 2006 nacośtam, to jeszcze nie zakończyłam i mam więcej czasu na rozliczenie zwrotu? Czy potrzebuje na to jakis papier ze stempelkami? I od kogo? Bo na słowo to mi pewnie nie uwierzą że jeszcze nie skończyłam.

Ma to zwiazek z OFICJALNYM oddaniem domu do użytkowania, czyli papier z PINB zgłoszenia do uzytkowania, lub odbioru w zależności co było napisane w pozwoleniu na budowę. Faktury z datami po zakończeniu inwestycji mozesz wsadzić w VZM dotyczące remontu - inwestycji nie wymagającej pozwolenia na budowę.



pyt. 2
Jeśli dom jest zapisany na 4 osoby, a faktury mam raz na nas raz na rodziców, to czy robię dwa rozliczenia? na rodziców i na nas?

Małżeństwo razem, lub osobno, rodzice osobno - kwota - limit za jeden dom wspólna dla wszystkich.



pyt.3
Jesli nie mam tego całego numeru PKWiU na fakturze, to co? sama mam go sobie wpisać? A jak jest zły to poprawić?

Zapytać producenta, sprzedawcę. Znaleźć w spisie PKWiU, popytac na forum itp. Potem wpisać i postawić parafkę, że to Ty wpisałaś. Gdy ewidentnie błędny tak samo. ALE PAMIETAJ - TY ODPOWIADASZ PRZED US ZA FAŁSZYWE ZEZNANIA, więc lepiej wpisywac tylko pewne na 100%.




pyt. 4
Czy ktos to przeżył szczęśliwie i nie pozostawiło to na nim traumy jakiejkolwiek?


Ja wczoraj dostałem decyzję, więc zostało 25 dni na wypłatę kasy. Nie mam traumy, raczej bawiło mnie chodzenie do US. W ciągu ostatnich 5 lat, gdy mieszkałem w bloku w Poznaniu nie byłem poza składaniem PITów ani razu w US. Po przeprowadzce byłem już kilkanaście razy, nieraz po 2-3 w tej samej sprawie - taki mają burdel. W sprawie zlikwidowanej działalności gospodarczej ze 4 razy, w sprawie zwrotu VAT: składałem, korekta, odbiór analizy, ponowna korekta - bo dopatrzyli się, że nie było papieru na remontowane mieszkanie, które remontowałem równolegle z budowa domu, w końcu wczoraj decyzja.
Jest OK, trzeba iść przygotowanym do US, szybko się wychodzi, urzędnik z jednej strony nie ma się do czego doczepić, ale z drugiej cieszy się, że nie musi wszystkiego tłumaczyć po 20 razy.

Powodzenia i pozdrawiam

Arecki

zuzowamama
27-06-2006, 11:14
Wielkie wielkie wielki dzięki :D za rozjaśnienie. Tłumaczysz rzeczowo i zrozumiale. Arkadly - mam u Ciebie dług wdzięczności. Czyli mam 3 dni na rozliczenie i już mi słabo jak sobie pomyslę...

Arkadly
27-06-2006, 11:23
W godzinach, w których mam szybki internet 8:30 - 16 mogę Ci pomóc prawie on-line. Nie wolno mi mieć gadu-gadu, ale maile czytam i staram sie odpisywać jak najszybciej. Jakby co, w profilu masz mój adres - mozesz pisać.

Arecki

zuzowamama
27-06-2006, 11:43
Uhm, na remont. Czyli jesli jeszcze bede robic tynki ale na razie nie mam kasy, to faktury po 28.09 (data oddania domu) mogę rozliczyć np w 2007 r?

Arkadly
27-06-2006, 12:03
Uhm, na remont. Czyli jesli jeszcze bede robic tynki ale na razie nie mam kasy, to faktury po 28.09 (data oddania domu) mogę rozliczyć np w 2007 r?

Nie ma w ustawie terminów, których trzebaby przestrzegać oprócz 6 miesięcy od zakończenia inwestycji. Przy remoncie (tynki są w wykazie czynności wchodzących w remont) sądzę, że można uzyc faktur datowanych do 31.12.2007 w dowolnym momencie przestrzegając składania 1 deklaracji rocznie.
No i jeszcze musimy pamietać o kwotach. Przy budowie limit wynosi 70m2 x 2560 aktualnie = 179.200, przy remoncie "tylko" 30m2 x 2560 = 76.800. I te limity są na cały zwrot, odliczając w przyszłym roku coś trzeba pamiętać o tym co już odliczyliśmy.

Arecki

Gusiek
27-06-2006, 14:13
Uhm, na remont. Czyli jesli jeszcze bede robic tynki ale na razie nie mam kasy, to faktury po 28.09 (data oddania domu) mogę rozliczyć np w 2007 r?
oczywiście możesz rozliczyć jako remont ostatnie faktury możesz rozliczyć do 2008 do 30czerwca /bez względu czy masz budowę czy remont/i jest to jedyna nie do przekroczenia data oprócz tego że składać wnioski możesz tylko raz do roku :o

zuzowamama
27-06-2006, 23:15
Matko kochana, co ja bym bez Was zrobiła. Mam teraz problem z rurami do kominka. Na f-rze mam tylko:
złaczka redukcyjna 150/200/o,8 mm
rura prosta FI 200x0,8 mm 0,5m
kolano 45 200/0,8 mm
szyber FI 200/1mm
i tyle. To że to było do kominka to tylko ja wiem bo ani ze to metalowe ani PKW nie ma. I co ja mam z tym zrobić?
i jeszcze co z listwami ozdobnymi i dekorami od glazury? Też pkw nie ma.
A parapety zewnetrzne - metalowe?
Jak mnie ten Leroy zakichany wkurza :evil: A chyba nie zdąże pojechać do nich żeby mi coś z tą f-rą zrobili na bardziej czytelne...
aa i jeszcze czy ja to musze wpisywać wg dat? chronologicznie? Czy jak czegoś nie wiem to moge na końcu dopisać?

Gusiek
28-06-2006, 08:19
Wiesz nie wiem ale nigdzie w ustawie nie ma że ma być chronologicznie ale dla pewności zadzwoń do Urzędu skarbowego w Twoim mieście tam powinnaś uzyskać najbardziej wiarygodne informacje. Zyczę wytrwałości przy wypisywaniu :lol:

zuzowamama
28-06-2006, 19:19
siedze, nawet jeszcze zyje..
a deska do kibla? mam pod nr 25,23,12?

Gusiek
28-06-2006, 21:19
siedze, nawet jeszcze zyje..
a deska do kibla? mam pod nr 25,23,12?
A wpisz ją niech się w urzędzie martwią jak coś to Ci odrzucą przecież nic za to nie grozi.Mnie odrzucili parę rzeczy podpisałam korektę i spoko :D Nie ma co się zadręczać można robić inne rzeczy :lol: :evil:

Arkadly
29-06-2006, 08:17
siedze, nawet jeszcze zyje..
a deska do kibla? mam pod nr 25,23,12?

Wg numeru jak najbardziej, chyba, że miało 22% przed wejściem do EU. Ale też bym wpisał - raczej było na 7%.

Arecki

zuzowamama
29-06-2006, 15:23
prawie skończyłam... prawie bo brakuje mi faktur mam xera z banku a oryginały wcięło... (wystapię do sprzedawcy po duplikat?)Chyba wpisze bo kwoty spore, a jak mnie beda chcieli zweryfikowac to czy US uzna dup;ikat? czy oni pytają tylko o to co im nie podchodzi? Bo mi zginęły rzeczy dość oczywiste - wanna, kibel glazura itd...

Arkadly
30-06-2006, 07:31
prawie skończyłam... prawie bo brakuje mi faktur mam xera z banku a oryginały wcięło... (wystapię do sprzedawcy po duplikat?)Chyba wpisze bo kwoty spore, a jak mnie beda chcieli zweryfikowac to czy US uzna dup;ikat? czy oni pytają tylko o to co im nie podchodzi? Bo mi zginęły rzeczy dość oczywiste - wanna, kibel glazura itd...

US uzna duplikat. Ale jak byłem na kontroli - wykreślaniu pozycji - zaproponowałem, że na wszelki wypadek przyniosę oryginały faktur. Pan z US stwierdził, że potrzebowałby jedynie, gdyby dostarczone razem z wnioskiem kopie były nieczytelne.

Arecki

damiang
30-06-2006, 09:27
Uff, skończyłem, dzisiaj złożyłem.
Tylko 92 faktury, niektóre po 5 kartek...
Teraz poczekam, kiedy mnie wezwą :)

piejar
30-06-2006, 09:58
Wczoraj złożyłem papiery w US w Rybniku. Było trochę nerwówki bo kobity w okienkach życzyły sobie żeby faktury były ponumerowane zgodnie z pozycjami w VZM-1/A i żeby na każdej było napisane "Potwierdzam za zgodność z oryginałem". Niektórzy odeszli z kwitkiem podpisywać ale je się uparłem, bo moim zdaniem jest to jakiś lokalny wymysł i postawiłem na swoim :D . Jedyne ustępstwo na jakie poszedłem to napisałem "Potwierdzam za zgodność z oryginałem" na kopii pozwolenia na budowę i dziennika :D :D :D .
Czy u was też takie bzdety wymyślają ??? Ja w żadnej instrukcji do druków VZM czegoś takiego nie znalazłem. Jeżeli chodzi o dylematy z PKWiU to nie odliczałem plastyfikatora i izoplastu. Resztę pod coś sobie podciągnąłem. Zobaczymy jak pójdzie :wink:

zuzowamama
30-06-2006, 12:30
Ja skończyłam dzisiaj o 7:00 rano. Do złożenia wysłałam tesciowa..hehe, ja bym normalnie po tych 3 nockach nie dojechała, wczoraj jadąc z córka na rehabilitację walnełam w krawęznik-a myslałam ze omine- i alufelga pozostała wspomnieniem i oponie nie wspominajć - piękna dziura. Przyjeli wszystko bez problemu - jak na razie. Ale urzadziłam sie koncertowo, bo jako skrupulatny podatnik najpierw w formularzach wypisałam wszystkie pozycje osobno-he he 22 załaczniki mi wyszły- a dopiero dzis w nocy mnie na Forum uświadomiono ze to trzeba pozycje wypisywać w jednej rubryczce pod jednym nr f-ry. No i robiłam od nowa. Nie mniej jednak chciałam podziekowac wszystkim którzy okazali mi tu wsparcie.

elw
08-07-2006, 10:14
Czy zaprawy, w tym kleje do płytek ceramicznych podlegaja zwrotowi VAT?

Arkadly
10-07-2006, 07:44
TAK

ging
14-07-2006, 06:56
czy ktos sie spotkał z czyms takim: w moim US pani sprawdzająca VZM zażyczyła sobie do każdej FV, gdzie występował materiał bez podanego PKWiU oświadczenie, że uzgodniono nr PKWiU ze sprzedawcą. Do wszystkich klejów do płytek mam napisać oświadczenie, że sa one na bazie gipsu, do wszystkich paneli, że sa z MDFu, do przewodów, że maja napięcie takie a takie- ogólnie wyjdzie z 40 oświadczeń. Dopiero jak je dostarcze będzie decyzja.

Skreślili mi tylko jedną pozycje ( na pięc stron wykazu) i w sumie z mojej winy bo chodzi o profil sufitowy, wpisali zły PKWiU a ja zaliczyłam a zapomniałam poprawić. A reszta weszła- także wszystkie baterie, o których tu dyskutowaliście, tarcica podłogowa i inne

Pozdrawiam

piejar
14-07-2006, 13:40
... w moim US pani sprawdzająca VZM zażyczyła sobie do każdej FV, gdzie występował materiał bez podanego PKWiU oświadczenie, że uzgodniono nr PKWiU ze sprzedawcą. Do wszystkich klejów do płytek mam napisać oświadczenie, że sa one na bazie gipsu, do wszystkich paneli, że sa z MDFu, do przewodów, że maja napięcie takie a takie- ogólnie wyjdzie z 40 oświadczeń. Dopiero jak je dostarcze będzie decyzja.
No to trafiłaś na innego bzdeta. Widać że arogancja urzędników sięga ich głupoty i niedouczenia.

alagor
16-07-2006, 20:52
a czy jest ktoś kto otrzymał już zwrot kasy a przynajmniej decyzję, minęlo juz pół roku od stycznia

Gusiek
17-07-2006, 08:46
Tak ja dostałam złożyłam w lutym a w maju pieniądze już były :lol: ale szybko się rozeszły i już ich nie ma :(






...................................
http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=74557

tab
17-07-2006, 11:16
Dostaliśmy po sześcu tygodniach decyzję. oddają wszystko co policzyliśmy. Żadnych telefonów, niczego więcej nie chcieli.

Pozdrawiam wszystkich czekających.

MarzannaPG
18-07-2006, 16:57
Czy podstawą do zwrotu musi być faktura czy może też być tzw. wuzetka (kwit do magazynu) z wszelkimi danymi inwestora. Właśnie 'odkopałam' papier z 2005 na dość znaczną sumę (wszelkie rury w domu) tzn. na papierku długopisem jest przekreślone słowo faktura nr... i dopisane WZ, cała reszta wygląda 'fakturowo'. Kompletnie nie wiem jak to traktować... :o

gosciu01
18-07-2006, 22:41
a dzisiaj pani w US powiedziała mi, że mają do pół rok uczasu na zwrot kaski, czy to prawda ?
czekam juz 6 tygodni ...

Arkadly
19-07-2006, 07:59
Czy podstawą do zwrotu musi być faktura czy może też być tzw. wuzetka (kwit do magazynu) z wszelkimi danymi inwestora. Właśnie 'odkopałam' papier z 2005 na dość znaczną sumę (wszelkie rury w domu) tzn. na papierku długopisem jest przekreślone słowo faktura nr... i dopisane WZ, cała reszta wygląda 'fakturowo'. Kompletnie nie wiem jak to traktować... :o

W ustawie jest napisane FAKTURY, ale ja bym zaryzykował, może przyjmą


a dzisiaj pani w US powiedziała mi, że mają do pół rok uczasu na zwrot kaski, czy to prawda ?
czekam juz 6 tygodni ...

6 miesięcy na wydanie decyzji, 25 dni od dostarczenia decyzji na wypłatę kaski

Arecki

bwojtek
19-07-2006, 08:48
Czy podstawą do zwrotu musi być faktura czy może też być tzw. wuzetka (kwit do magazynu) z wszelkimi danymi inwestora. Właśnie 'odkopałam' papier z 2005 na dość znaczną sumę (wszelkie rury w domu) tzn. na papierku długopisem jest przekreślone słowo faktura nr... i dopisane WZ, cała reszta wygląda 'fakturowo'. Kompletnie nie wiem jak to traktować...
Wg mnie nie przejdzie. Jeżeli jest tam nr tej faktury to trzeba poprosić sprzedawcę o wystawienie duplikatu.

MarzannaPG
19-07-2006, 14:46
A wystawią duplikat za fakturę sprzed roku? Czy mają prawo odmówić? :o

Monika B
27-07-2006, 12:58
Witajcie! Teraz i ja dołączam do klubu :wink:

Na wstępie mam pytanie, czy ktoś miał zaliczone elementy metalowe (np. klamra gąsiora, wspornik ławy, kołyska ławy, el. wspornikowe etc) zaliczone do grupy 28.11.10? Mam na fakturach PKWiU 28.11.10-56.00, 28.11.10-35.49 i 51 czyli "budynki prefabrykowane z metalu"! To jak, mam zmienić na co innego, czy tak może zostać, bo to w sumie budynki nie są...

Marznna - i co wydali Ci? Wydaje mi się, że powinni.

ultra79
17-08-2006, 11:51
Jeszcze pytanie o pkwiu:

-zlew tegranit TEKA (ktos o to pytal ale bez odpowiedzi)
-geberit duofix (stelaz, wsporniki, material do izolacji akustycznej)
-rozumiem, ze wszelkie baterie odpadaja.

Pzdr

jaro157
17-08-2006, 13:37
Siedzę nad fakturami i bardzo proszę o pomoc co z następujuącymi materiałami:
1. Korytko betonowe z rusztem ocynk. mam taki pkwiu 1453-1
2. Alpol grunt pod tynk polkrz.bezb.
3. Alpol tynk polikrzemianowy (bez nr ale w sklepie pani mi podała pkwie 24.30.22-60.31 a w wykazie jest 24.30.22-60.00 nieogniotrwałe materiały powierzchniowe?
4. cement fort
5. osadnik uniwersalny
6. rura kanalizacyjna wew.
7. grill betonowy! o nr pkwiu 26.66.12-00.90 (sic!)
Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Radek1974
30-08-2006, 18:51
Witam,

Są dwa załączniki VZM-1/A i WZM-1/B do czego służy ten drugi. Będę odliczał obydwie stawki 68 i 55 procent czy mogę to zrobić w tym pierwszym czy muszę odzielnie.

Pozdrawiam,

Radek

jk69
08-09-2006, 08:35
Hej,
dziś rano znalazłam to:
http://podatki.pl/artykuly/24_60.htm

czyli dyskusja posła z ministrem i co z tego wynika dla naszych kieszeni i nerwów! :wink:

woy
13-09-2006, 21:30
na fakturze mam"
1. więźba dachowa
2. łaty
3. kontrłaty
czy moge to wrzucić do PKWIU ex20.10.21.-10.90??? :o

strzelec33
25-09-2006, 14:49
POMOCY

Mam na fakturze siatkę zgrzewaną zbrojeniową fi 8 150x150 i nie mam PKWiu. Szukałam, szukałam i nic nie umiem znaleźć :cry:

MarzannaPG
26-09-2006, 17:56
Witam. Właśnie dostałam wezwanie do US w sprawie korekty. Nie podobają im się na fakturze (brak PKiW) następujące rzeczy:
-'rura PEX z wkł. alu" - ja to sobie podciągnęłam pod wyroby z tworzyw sztucznych ex25.23 albo rury i ich osprzet z wyrobów sztucznych ex.25.21.2, ale tam jest to małe 'alu' - może to im nie pasuje. Czy ktoś odliczał rury Alu-Pex i na jakiej podstawie?
- rozdzielacza co - mamy je miedziane, ale na fakturze to nie jest napisane a wyroby z miedzi sie kwalifikują do odliczeń :o
- otulina izolacyjna czyli otulina na rury do co
- płytki kamionkowe . może ze względu na niezrozumiały zapis typu "Pł. kamionkowe" podczas gdy chodzi o zwykłe gresy!
- "schody Termo" - schody na strych. Ktoś odliczał?
- cięcie płytek - usługa 22Vat. Chyba się zapomniałam i odliczyłam łącznie z płytkami, bo chyba nie można usługi?
- styrodur czyli styropian - to mnie dziwi niepomiernie?
- piec Atmos na drewno. Nie można pieca?
Generalnie martwi mnie: rura Pex z wkładką alu, rozdzielacz i piec bo to są dość pokaźne sumy.
W wezwaniu napisali, że mam złożyć pismo. Czyli mam wyjaśnić o co chodzi na fakturze i na jakiej podstawie zakwalifikowałam te pozycje?

strzelec33
27-09-2006, 13:36
Witam. Właśnie dostałam wezwanie do US w sprawie korekty. Nie podobają im się na fakturze (brak PKiW) następujące rzeczy:
-'rura PEX z wkł. alu" - ja to sobie podciągnęłam pod wyroby z tworzyw sztucznych ex25.23 albo rury i ich osprzet z wyrobów sztucznych ex.25.21.2, ale tam jest to małe 'alu' - może to im nie pasuje. Czy ktoś odliczał rury Alu-Pex i na jakiej podstawie?
- rozdzielacza co - mamy je miedziane, ale na fakturze to nie jest napisane a wyroby z miedzi sie kwalifikują do odliczeń :o
- otulina izolacyjna czyli otulina na rury do co
- płytki kamionkowe . może ze względu na niezrozumiały zapis typu "Pł. kamionkowe" podczas gdy chodzi o zwykłe gresy!
- "schody Termo" - schody na strych. Ktoś odliczał?
- cięcie płytek - usługa 22Vat. Chyba się zapomniałam i odliczyłam łącznie z płytkami, bo chyba nie można usługi?
- styrodur czyli styropian - to mnie dziwi niepomiernie?
- piec Atmos na drewno. Nie można pieca?
Generalnie martwi mnie: rura Pex z wkładką alu, rozdzielacz i piec bo to są dość pokaźne sumy.
W wezwaniu napisali, że mam złożyć pismo. Czyli mam wyjaśnić o co chodzi na fakturze i na jakiej podstawie zakwalifikowałam te pozycje?




1)Piec (kocioł) Atmos 28.22.12-00.7
2)RURA WIELOWARSTWOWA ALUPEX 25/3 5M ROTH M 14.11 17.21
PKWiU:25.21.21-53.10
3)26.30.10-53.00 Płyty chodnikowe, kafle lub płytki ścienne kamionkowe nieszkliwione
Więcej nie znalazłam, napisz na tym oświadczeniu co to i do czego zużyłaś. Powinni Ci uwzględnic.

Ja dalej nie mam symbolu na tą nieszczęsną siatką zgrzewaną zbrojeniową :cry: :cry: :cry:

MarzannaPG
27-09-2006, 19:17
Tak właśnie zrobiłam, napisałam oświadczenie co i jak i wiecie co usłyszałam w swoim urzędzie? Że i tak wiele rzeczy mi nie uwzględnią, bo wykaz ministra nie jest doskonały, zawiera błędy i oni nie kierują się tylko PKWiU, ale też nazwą towaru, ale nawet jak nazwa i PKWiU występują w wykazie a mają podane (gdzieś się telefonicznie dowiadują) że Vat już przed wejściem do Unii był 22%, to tego nie uwzględnią! To ja się pytam, po co na mnie jako podatnika zwala się całą robotę, po co publikuje się jakiś wykaz a potem nie chcą kwalifikować połowę materiałów bo mają swoje, tajemnicze, wytyczne?
Nie chcą mi uwzględnić:
- Atmosa na drewno
- parapetów marmurowych
- folii paroprzepuszczalnej
- otuliny na rury do co
- wszystko z elektryki za wyjątkiem kabli
Oczywiście są to znaczne kwoty, więc jak mi to obetną to może z połowę wyliczonej kasy dostanę. Zaczynam się zastanawiać czy nie odwołać się od decyzji? Po pierwsze co mnie obchodzi, ze jakiś niedouczony minister opublikował złą listę? Naraził państwo na straty- jego problem. Po drugie przepisy należy interpretować na korzyść klienta. Po trzecie jakie mam możliwości sprawdzenia czy pani urzędniczka wywaliła połowę materiałów tylko z powodu swojego widzimisię, bo 'gdzieś tam dzwoni i się dowiaduje". Co o tym sądzicie?

strzelec33
16-10-2006, 13:40
Tak właśnie zrobiłam, napisałam oświadczenie co i jak i wiecie co usłyszałam w swoim urzędzie? Że i tak wiele rzeczy mi nie uwzględnią, bo wykaz ministra nie jest doskonały, zawiera błędy i oni nie kierują się tylko PKWiU, ale też nazwą towaru, ale nawet jak nazwa i PKWiU występują w wykazie a mają podane (gdzieś się telefonicznie dowiadują) że Vat już przed wejściem do Unii był 22%, to tego nie uwzględnią! To ja się pytam, po co na mnie jako podatnika zwala się całą robotę, po co publikuje się jakiś wykaz a potem nie chcą kwalifikować połowę materiałów bo mają swoje, tajemnicze, wytyczne?
Nie chcą mi uwzględnić:
- Atmosa na drewno
- parapetów marmurowych
- folii paroprzepuszczalnej
- otuliny na rury do co
- wszystko z elektryki za wyjątkiem kabli
Oczywiście są to znaczne kwoty, więc jak mi to obetną to może z połowę wyliczonej kasy dostanę. Zaczynam się zastanawiać czy nie odwołać się od decyzji? Po pierwsze co mnie obchodzi, ze jakiś niedouczony minister opublikował złą listę? Naraził państwo na straty- jego problem. Po drugie przepisy należy interpretować na korzyść klienta. Po trzecie jakie mam możliwości sprawdzenia czy pani urzędniczka wywaliła połowę materiałów tylko z powodu swojego widzimisię, bo 'gdzieś tam dzwoni i się dowiaduje". Co o tym sądzicie?



Odwołaj się jak dostaniesz decyzję niekorzystną dla Ciebie. Generalnie w tej decyzji muszą Ci udowodnić co nie wchodzi do odliczenia i dla czego tego nie uznali (a to troszkę im pogmatwa szyki 8) Powodzenia

strzelec33
16-10-2006, 13:44
Aha i jeszcze jedno, wyżej podałam Ci symbole PKWiU na ten kocioł na drewno i tą rurę.

MarzannaPG
20-10-2006, 20:25
Dzięki za PKWiU. Tylko, że ostatnio usłyszałam w US, że nawet jak się numer zgadza a nie podoba im sie nazwa towaru (twierdzą, że mają swoje źródła, że to nie podlega odliczeni) to tego nie uznają! :evil:

strzelec33
23-10-2006, 11:10
Bardzo śmieszne :o wystarczy dobrze poszukać w necie, a nie kierować się tylko i wyłącznie opiniami sklepów. No cóż, poczekaj na decyzję, jeśli nie będziesz się z nią zgadzać zawsze istnieje możliwość odwołania się tylko pamiętaj 14 dni od otrzymania decyzji :wink:
Mają swoje źródła....ciekawe jakie?! To wszystko musi być w decyzji :)

MarzannaPG
23-10-2006, 18:58
Mam decyzję. Parę pierdółek odrzucili ale że Vat niewielki to nie szkoda. Niestety odrzucili piec na drewno Atmos! I tym mnie wkurzyli, bo to ponad 800zł samego Vat! A przecież podpada mi pod rozporządzenie w dziale albo 'piece stałopalne' albo 'kocioł centralnego ogrzewania" (PKWiU na fakturze nie było). Chyba że to gra słów i 'stałopalny' to nie to samo co na paliwo stałe a kocioł to nie to samo co piec? :o
Odrzucili jeszcze:
- pompy do Co
- otulinę do rur co
- parapety marmurowe
- wszelkie włączniki elektryczne (prawie 400zł Vat)
- szafki elektryczne
Nie wiem czy walczyć o ten piec (plus ew. resztę), bo pani powiedziała mi w rozmowie, ze Atmos przed wejściem do Unii miał już 22%. Jak to sprawdzić?

Oleska
23-10-2006, 20:31
A wystawią duplikat za fakturę sprzed roku? Czy mają prawo odmówić? :o
Nie, nie mają prawa odmówić . To ich obowiązek, po duplikat faktury możesz się zgłosić w ciągu 3 lub 5 lat.

kol
10-11-2006, 16:55
Gdzieś to czytałam, ale nie mogę znaleść. Co z rynnami i wszelkim osprzętem do nich ale plastikowe. PKW 28.11.10-34.3

AgataSS
17-11-2006, 10:52
Tak właśnie zrobiłam, napisałam oświadczenie co i jak i wiecie co usłyszałam w swoim urzędzie? Że i tak wiele rzeczy mi nie uwzględnią, bo wykaz ministra nie jest doskonały, zawiera błędy i oni nie kierują się tylko PKWiU, ale też nazwą towaru, ale nawet jak nazwa i PKWiU występują w wykazie a mają podane (gdzieś się telefonicznie dowiadują) że Vat już przed wejściem do Unii był 22%, to tego nie uwzględnią! (...)

telefonicznie dowiadują się... u sprzedawcy od którego jest faktura :)

ewik75
23-11-2006, 21:39
[quote=Ola i Piotr]...rynny tak samo (ja np. nie mam PKWIU do rynien). ...

U mnie elementy rynien PVC z Castoramy mają na fakturze 25.23 czyli: "Wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa..."


a co z klamrami do gąsiorów
spinkami do dachówek - odpisywać?

ewik75
27-11-2006, 18:05
U mnie elementy rynien PVC z Castoramy mają na fakturze 25.23 czyli: "Wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa..."


a co z klamrami do gąsiorów
spinkami do dachówek - odpisywać?[/quote]

AAgnieszk@
05-12-2006, 14:23
Jestem na razie zielona w temacie, ale mam nadzieję, że podzielicie sie ze mną swoim doświadczeniem...

Wczoraj kupiłam przewody elektryczne na dom, który zacznę budować w kwietniu, pozwolenie prawomocne jest od tygodnia. Czy mogę odliczyć VAT za te materiały choć nie zaczęłam budowy?

Rocky
05-12-2006, 16:51
Odliczenia można dokonywać raz w roku lub najpóźniej w ciągu 6 miesięcy po zakończeniu budowy. W wolnej chwili może zapoznaj się z ustawą, do której link podaje P.e.t.e w innym wątku na ten sam temat Zwrot VAT (http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=60493&postdays=0&postorder=asc&start=344)

anekri
19-12-2006, 10:52
mam pytanko
blachodachówka 27.10.40-97 i blacha płaska 27.10.40-97.00

podchodzi pod ex 27.10.40 wyroby walcowane płaskie ze stali- wyłącznie walcowane na zimno i powlekane ?????

bo na wniosku - na samym końcy jest napisane - że Urzad przypomina że na (...) blachę stalową (...) przed 1 maja płaciliśmy 22% - to jak to jest odliczaliście???

jhony87
04-01-2007, 16:04
Mam pytanie o zwrot za deske barlinecka. Jak rozumiem ma ona PKWiU 20.30.12-19.13, co potwierdzilem tez u producenta. Czy jezeli w wykazie materialow podlegajacych zwrotowi VAT jest 20.30.12-19 (czyli jak rozumiem kategoria bardziej ogolna), nie ma przy tym "ex", to mozna odliczyc VAT?

Jednym slowem jezeli PKWiU kupowanego materialu jest bardziej szczegolowe niz podane w tabelce Ministerstwa, to podlega zwrotowi?

AWIk
23-01-2007, 11:11
....

Jak tam anekri z przygotowaniami do złożenia wniosku? Składasz go w US w Pruszczu? Bo ja w najbliższym czasie się tam wybieram z moim wnioskiem.

twojapoziomka
25-01-2007, 16:59
Mam jedno, bardzo pilne pytanie (jutro chcę złożyć wniosek w US:)). Czy Ktoś wie, czy można odliczyć szafę wnękową?

gni123
26-02-2007, 18:52
Mam pytanie, czy mogę ubiegać się o zwrot częścu Vat za zakup okien plastykowych i paneli ściennych?

zarka
21-03-2007, 19:53
Mam pytanie dot zwrotu Vat. Zakonczylismy budowe w czerwcu 2005. Rozliczymy sie jak na pozwolenie na budowe. A czy jesli musze wyremontowac kilka rzeczy w tym roku 2006 to czy bedzie mozna rozliczyc zakup materialów w roku 2006? I wtedy kiedy skladac taki wniosek. Bo za materialy kupione do 06.2005 musze zlozyc wniosek najpozniej do 6.2006.


Na to pytanie nie padła w zasadzie konkretna odpowiedź a u mnie też będzie taki przypadek. Dom jest odebrany w 2006 r ale teraz jeszcze conieco się kupuje (farby, kostkę, podłogi). Czy mogę ubiegać się o zwrot różnicy w VAT?

AWIk
22-03-2007, 06:26
Ja podpowiedziała mi pani z US wszystkie materiały kupione po odbiorze domu kwalifikują się do remontu. Na zeznaniu zaznaczasz, że składasz to zeznanie raz w roku. Trzeba pamiętać też o tym, że przy wypełnianiu załączników z fakturami, wszystkie faktury z datą po odbiorze chałupki wpisuje się w rubrykę "nie wymagające pozwolenia..". Ja tak zrobiłem, czy dobrze, muszę jeszczę trochę poczekać na decyzję US.

faflusniak
22-03-2007, 17:35
Witam

Może ktoś ma pomysł pod jaką kategorią wykazy materiałów można by zakwalifikować materiały do wentylacji: przewody wentylacyjne, rekuperator.
Wykaz czytałem, ale nie wszystkie kategorie rozumiem stąd pytanie.

lukasz1006
22-03-2007, 19:50
czy można odliczyć zamiennik wapna? na fakturze mam "FEB PŁYN ZAMIAST WAPNA" ew. pod jakie PKWiU to się kwalfikuje?

jadek
22-03-2007, 21:58
witam
czy mogę odliczyć takie pozycje jak:

Łącznik wzdłużny 60/110 28.11.10-35.19
element mocowania CD60/225 PKWiU to samo jak wyżej
element mocowania CD60/125 PKWiU takie samo jak wyżej
Profil przyścienny UD30 PKWiU takie samo jak wyżej
klej gipsowy 26.53.10-00.20
zaprawa klejowa atlas 26.64.10-00.90
taśma samoprzylepna 26.14.12-15.19
drzwiczki rewizyjne plast. 25.22.15-50.70
klej elastyczny 26.64.10-00.1
emulsja amigrunt 24.30.11-50.0
anemostat nawiewny 28.75.27-49.1
schody Fakro 20.30.1

Bardzo proszę zorientowanych o pomoc!!!!!

tomjot
23-03-2007, 13:50
No to ja nie będę i oryginalny i też się zapytam ;-)
Czy podlegaja odliczeniu:
1) rynny (i cała reszta - rury spostowe, sztucery, etc) i blacha miedziana do obróbek dachowych
2) umywalki/zlewozmywaki z kompozytu (fragranit, silgranit, etc.)
3) spinki do dachówek
4) wkręty fosfatowane do drewna
5) sterowniki do rolet
6) nie wiem, czy się mnie wzrok nie myli ale w wykazie materiału do odliczeń znalazłem: "Wykładziny podłogowe z podłożem - z wyłączeniem wykładzin
podłogowych gumowych" - to co wykładzina na podkładzie z filcu też jest do odliczenia?

AGNIECHA
23-03-2007, 17:48
Witam

Mam pytanko?Jeśli budowę zaczęłam w 2005r i nadal trwa to wszystkie faktury zaliczam do materiałów wymagających pozwolenia czy rozdzielam je z remontem.
Jeśli tak to gdzie mogę znaleść co należy do remontu-jestem teraz na etapie wykończeń.
Drugie pytanie tyczy VZM-1/A- tam są dwie rubryki wymagającej pozwolenia i niewymagającej tam wpisuje wartość z danej faktury ?I jaka jest to wartość?

Z góry dzieki za odpowiedż

jadek
23-03-2007, 19:44
witam
czy mogę odliczyć takie pozycje jak:

Łącznik wzdłużny 60/110 28.11.10-35.19
element mocowania CD60/225 PKWiU to samo jak wyżej
element mocowania CD60/125 PKWiU takie samo jak wyżej
Profil przyścienny UD30 PKWiU takie samo jak wyżej
klej gipsowy 26.53.10-00.20
zaprawa klejowa atlas 26.64.10-00.90
taśma samoprzylepna 26.14.12-15.19
drzwiczki rewizyjne plast. 25.22.15-50.70
klej elastyczny 26.64.10-00.1
emulsja amigrunt 24.30.11-50.0
anemostat nawiewny 28.75.27-49.1
schody Fakro 20.30.1

Bardzo proszę zorientowanych o pomoc!!!!!


Czy ktoś może pomóc???

stempel
10-04-2007, 17:15
Witam,

prosze za pytanie nie kryklac za mocno...

jesli kupilem przykladowo pustaki
i czesc z nich zwrocilem i mam na to fakture korygujaca...

wpisuje fakture na pustaki kwote wpisuje calej faktury (w liste faktur do zwrotu VAT)
no i ponizej wpisuje fakture korygujaca a kwote daje ujemna jak na korekcie...?

jak wy traktowaliscie korekty na materialy zwrocone hurtowniom?

kwoty ujemne na korektach troszke bolą :-(
no ale faktycznie vat z korekty nie zostal odprowadzony i nie ma co zwracac

Pozdrawiam i dzieki
Stempel!

stempel
10-04-2007, 17:30
witam
czy mogę odliczyć takie pozycje jak:

Łącznik wzdłużny 60/110 28.11.10-35.19
element mocowania CD60/225 PKWiU to samo jak wyżej
element mocowania CD60/125 PKWiU takie samo jak wyżej
Profil przyścienny UD30 PKWiU takie samo jak wyżej
klej gipsowy 26.53.10-00.20
zaprawa klejowa atlas 26.64.10-00.90
taśma samoprzylepna 26.14.12-15.19
drzwiczki rewizyjne plast. 25.22.15-50.70
klej elastyczny 26.64.10-00.1
emulsja amigrunt 24.30.11-50.0
anemostat nawiewny 28.75.27-49.1
schody Fakro 20.30.1

Bardzo proszę zorientowanych o pomoc!!!!!


Czy ktoś może pomóc???

Wedle zasad ktore wywnioskowalem :-)
a jestem wlasnie na ukonczeniu swojego wniosku
podlozylym z twojej calej listy produktow pod 3 grupy...

tu jade troche na przeboj ale jestem dobrej mysli :-)
dziwnie to wyglada ale pasuje pod numeracje PKWiU
ex 28.11.10 Budynki prefabrykowane z metalu - z wyłaczeniem
konstrukcji stalowych budynków jedno-kondygnacyjnych,
halowych i pawilonowych, szkieletów budynków i budowli
dwu- i wielokondygnacyjnych,

Łącznik wzdłużny 60/110 28.11.10-35.19
element mocowania CD60/225 PKWiU to samo jak wyżej
element mocowania CD60/125 PKWiU takie samo jak wyżej
Profil przyścienny UD30 PKWiU takie samo jak wyżej


ex 26.6 Wyroby z betonu i gipsu, z wyłaczeniem:
1) płyt kamiennych surowych,
2) wyrobów ze sztucznego kamienia „Lastrico”, w tym
pomników i nagrobków - z wyjatkiem: płyt parapetowych,
płyt okładzinowych stopni schodowych i scian oraz wykładzin
posadzkowych

zaprawa klejowa atlas 26.64.10-00.90
tklej elastyczny 26.64.10-00.1

26.5 Cement, wapno i gips

klej gipsowy 26.53.10-00.20


reszte szlag trafil...

Zaznaczam to tylko porada, swoj wniosek skladam jutro :-)

Pozdrawiam!
Stempel.

krzyskap
10-04-2007, 19:32
jeszcze raz odnosnie płyty OSB

czy podlega tez zwrotowi róznicy vat 22%-7%

walus1
13-04-2007, 14:50
Witam. Mam pytanie do tych którzy już rozliczali sie z Urzędem. Co zrobić gdy na fakturze nie ma numeru PKWiU a wiadomo że mozna tą rzecz odliczyć np. beton.
Czy odliczaliście równiez elementy na ogrodzenie słupki, siatka itp. Na fakturze mam numer słupków 28.11.23-60.9 i nie moge go znaleźć.
Pomóżcie!!!

lukasz1006
13-04-2007, 19:16
czy można odliczyć zamiennik wapna? na fakturze mam "FEB PŁYN ZAMIAST WAPNA" ew. pod jakie PKWiU to się kwalfikuje?

Nikt nie wie czy plastyfikator się odlicza? FEBMIX i CEMPLAST w płynie?

seblo
15-04-2007, 18:58
Witam wszystkich.
Z góry proszę o wyrozumiałość, bo nie przeczytałem (jeszcze) wątku.

Bardzo proszę o odpowiedź tych, którzy sami wypełniali już te tabele do US w celu odzyskania różnicy VAT. Doradźcie, czy można sobie z tym samemu poradzić (w jakimś rozsądnym czasie), czy raczej zlecić to od razu profesionaliście. I jeszcze jedno: ile taki księgowy za robotę bierze?
Z góry dzięki za odpowiedź.

mamon011
12-07-2007, 07:36
nie wiem dlaczego tak mało ludzi chce odzyskać choć część pieniędzy któe wydali na budowę lub remont. nie taki diabeł straszny jak wygląda. ja radzę żeby wpisywać więcej bo zawsze można to później poprawić. ja pracuję po drugiej stronie barykady, obrabiam te wnioski w urzędzie.
pozdrawiam i życzę pomyślności

AWIk
12-07-2007, 09:37
czy można odliczyć zamiennik wapna? na fakturze mam "FEB PŁYN ZAMIAST WAPNA" ew. pod jakie PKWiU to się kwalfikuje?

Nikt nie wie czy plastyfikator się odlicza? FEBMIX i CEMPLAST w płynie?


Ja nie odliczałem.
Na pewno wapno i plastyfikator w saszetkach nie wchodzą bo musiałem korygowac swój wniosek. Zawsze możesz wpisac najwyżej US Ci tego nie uzna i już.

AWIk
12-07-2007, 09:40
Witam. Mam pytanie do tych którzy już rozliczali sie z Urzędem. Co zrobić gdy na fakturze nie ma numeru PKWiU a wiadomo że mozna tą rzecz odliczyć np. beton.

Możesz ołowkiem wpisać na kopi faktury. US i tak dokładnie sprawdza każdą wpisaną przez Ciebie pozycję. (przynajmniej w Pruszczu Gd.)



Czy odliczaliście równiez elementy na ogrodzenie słupki, siatka itp. Na fakturze mam numer słupków 28.11.23-60.9 i nie moge go znaleźć.
Pomóżcie!!!

Ja wpisałem siatkę, ale pani skreśliła ponieważ to nie są elementy związane zbudową domu. Chyba podobnie jest z kostką - tą z której ułożysz taras możesz odliczyć, a tej użytej na ułożenie podjazdu już nie.

mmena
13-07-2007, 12:42
Witam wszystkich.
Z góry proszę o wyrozumiałość, bo nie przeczytałem (jeszcze) wątku.

Bardzo proszę o odpowiedź tych, którzy sami wypełniali już te tabele do US w celu odzyskania różnicy VAT. Doradźcie, czy można sobie z tym samemu poradzić (w jakimś rozsądnym czasie), czy raczej zlecić to od razu profesionaliście. I jeszcze jedno: ile taki księgowy za robotę bierze?
Z góry dzięki za odpowiedź.

Mozna sobie poradzic i nie trzeba sie przy tym specjalnie wysilac. Odradzam kontakt z ksiegowym - szkoda pieniedzy. Formularze sa banalnie proste. Tak naprawde jedyny problem jaki moze sie pojawic to sklasyfikowanie danego towaru - czy mozna od niego odzyskac VAT, czy nie. Ale o to zawsze mozesz zapytac na forum, a jesli i tak mimo wszystko cos zle wpiszesz to co najwyzej US cie wezwie, a Ty sie stawisz i to skorygujesz. Chyba nie ma zadnych kar za bledne wypelnienie. Przynajmniej ja nic nie placilam, a wezwali mnie do wyjasnienia.

mmena
13-07-2007, 12:48
Witam,

prosze za pytanie nie kryklac za mocno...

jesli kupilem przykladowo pustaki
i czesc z nich zwrocilem i mam na to fakture korygujaca...

wpisuje fakture na pustaki kwote wpisuje calej faktury (w liste faktur do zwrotu VAT)
no i ponizej wpisuje fakture korygujaca a kwote daje ujemna jak na korekcie...?

jak wy traktowaliscie korekty na materialy zwrocone hurtowniom?


Wlasnie tak jak mowisz. Najpierw cala kwota z faktury handlowej, a potem kwota ujemna z korekty.

eknita
08-08-2007, 09:19
[quote=jadek]witam
czy mogę odliczyć takie pozycje jak:

Łącznik wzdłużny 60/110 28.11.10-35.19
element mocowania CD60/225 PKWiU to samo jak wyżej
.......................................
schody Fakro 20.30.1

Bardzo proszę zorientowanych o pomoc!!!!!


Czy ktoś może pomóc???

witam,
schody fakro mają PKWIU 20.30.11 i według mnie napewno można je odliczyć ponieważ:
- były na 7%
- producent tak okreslił przeznaczenie: schody składane strychowe przeznaczone są do stosowania w budownictwie mieszkaniowym, do wbudowywania w otworze stropowym, przez który odbywa się komunikacja pionowa - stąd też wydaje mi się że ten symbol 20.30.11 - okna i drzwi ..

Dorota T.
13-08-2007, 09:08
[quote=jadek]witam
czy mogę odliczyć takie pozycje jak:

Łącznik wzdłużny 60/110 28.11.10-35.19
element mocowania CD60/225 PKWiU to samo jak wyżej
.......................................
schody Fakro 20.30.1

Bardzo proszę zorientowanych o pomoc!!!!!


Czy ktoś może pomóc???

witam,
schody fakro mają PKWIU 20.30.11 i według mnie napewno można je odliczyć ponieważ:
- były na 7%
- producent tak okreslił przeznaczenie: schody składane strychowe przeznaczone są do stosowania w budownictwie mieszkaniowym, do wbudowywania w otworze stropowym, przez który odbywa się komunikacja pionowa - stąd też wydaje mi się że ten symbol 20.30.11 - okna i drzwi ..


łącznik był na 7%, ze schodami jest problem Izba Skarbowa dała odpowiedź, że nie podlegają, i że to PKWiU jest błędne bo wskazuje, że to okna lub drzwi, ale ja robiłam remont i wiem co to schody fakro i przekonałam naczelniczkę, że producent pisze dobry pkwiu, ale źle określa towar, bo jest to rzeczywiście okno nierozerwalnie połączone ze schodami, od tego czasu przy każdej takiej pozycji dopisuję notatkę obok nazwy towaru, że to okno dachowe nierozerwalnie połączone ze schodami i było na 7% jak ustaliłam, a schody jako taKIE BYŁY NA 22% I MAJĄ INNY PKWIU, WIĘC RADZĘ OBOK SCHODÓW ZROBIĆ TAKĄ SAMĄ NOTATKĘ, NIECH SE ZADZWONIĄ DO SKLEPU I POTWIERDZĄ.

Byszek
28-08-2007, 18:17
Witam,

prosze za pytanie nie kryklac za mocno...

jesli kupilem przykladowo pustaki
i czesc z nich zwrocilem i mam na to fakture korygujaca...

wpisuje fakture na pustaki kwote wpisuje calej faktury (w liste faktur do zwrotu VAT)
no i ponizej wpisuje fakture korygujaca a kwote daje ujemna jak na korekcie...?

jak wy traktowaliscie korekty na materialy zwrocone hurtowniom?


Wlasnie tak jak mowisz. Najpierw cala kwota z faktury handlowej, a potem kwota ujemna z korekty.
Radzę od razu wpisywać kwotę po korekcie bo nie chciałbyś słyszeć co mówią o takich wnioskach ludzie wprowadzający je do systemu :lol:

Byszek
28-08-2007, 18:22
Witam wszystkich.
Z góry proszę o wyrozumiałość, bo nie przeczytałem (jeszcze) wątku.

Bardzo proszę o odpowiedź tych, którzy sami wypełniali już te tabele do US w celu odzyskania różnicy VAT. Doradźcie, czy można sobie z tym samemu poradzić (w jakimś rozsądnym czasie), czy raczej zlecić to od razu profesionaliście. I jeszcze jedno: ile taki księgowy za robotę bierze?
Z góry dzięki za odpowiedź.
Każdy sobie poradzi z tymi wnioskami przy odrobinie cierpliwości i ewentualnie piwku/winku. Z tego co mówią podatnicy to taki wniosek kosztuje w granicach 200 zł przy budowie. Raczej sie nie opłaca chyba ze ktoś ma do zwrotu cały limit i nie ma czasu na wypełnienie i oddanie go do US.

jarek244
30-08-2007, 10:42
Dorzucę swoje trzy grosze :lol:
Mam juz wypełnione załaczniki WZM-1, skserowane dokumenty (FV, dziennik budowy, protokół odbioru z Nadzoru Budolwanego) i co teraz? Wiem że są jakieś wzory (cena 1 metra podawane przez GUS, to się dzieli mnoży :o nie wiem jak to ugryźć) i gdzie się je wypełnia?
Będę wdzięczny za okazaną pomoc :oops:

jarek244

Byszek
30-08-2007, 21:41
Jak już masz wszystko wypełnione to już jesteś prawie w domu :wink: Teraz zależy czy masz wszystkie załączniki tego samego typu czyli VZM-1A lub VZM-1B to sumujesz kwoty VAT z tych załączników. Sumę tych kwot mnożysz w przypadku zalączników typu A przez 68,18% a typu B przez 55,23%. Tak otrzymaną kwotę wpisujesz w pole bodajże 42. I tu całe wyliczenia na dobrą sprawę można zakończyć. reszta wyliczeń dotyczy limitów jakie Ci się należą. Jeżeli wniosek będziesz składał teraz to cena aktualna jest 2.683 zł. na III kwartał. Wylicza się limit ten z ktorego chcesz skorzystać. Po co się męczyć i liczyć coś co urząd zna :)Jak się wczytasz w to co pisze na wniosku to wszystko bedzie jasne jak drut. :)
Życzę miłego wypełniania i mało "odpadów". Szybkiego zwrotu nie życzę bo i tak go nie dostaniesz przed upływem co najmniej 5 miechów :lol:

Teraz tak czytam twoją wypowiedź i przyszło mi do głowy że jak masz fakturki po odbiorze to traktujesz je jako remont i wpisujesz w kolmnę 6 czyli nie wymagające pozwolenia :wink: A dziennik budowy bym zamienił na akt kupna działki bo takie są chyba wytyczne IS 8)

jarek244
31-08-2007, 08:00
Witam

Dzięki Byszek za help :lol:
Jak będa mnie dręczyły jakieś pytanka to zarócę głowę ponownie :D
jarek244

Alkman
31-08-2007, 20:36
Jak już masz wszystko wypełnione to już jesteś prawie w domu :wink: Teraz zależy czy masz wszystkie załączniki tego samego typu czyli VZM-1A lub VZM-1B to sumujesz kwoty VAT z tych załączników. Sumę tych kwot mnożysz w przypadku zalączników typu A przez 68,18% a typu B przez 55,23%. Tak otrzymaną kwotę wpisujesz w pole bodajże 42. I tu całe wyliczenia na dobrą sprawę można zakończyć. reszta wyliczeń dotyczy limitów jakie Ci się należą. Jeżeli wniosek będziesz składał teraz to cena aktualna jest 2.683 zł. na III kwartał. Wylicza się limit ten z ktorego chcesz skorzystać. Po co się męczyć i liczyć coś co urząd zna :)Jak się wczytasz w to co pisze na wniosku to wszystko bedzie jasne jak drut. :)
Życzę miłego wypełniania i mało "odpadów". Szybkiego zwrotu nie życzę bo i tak go nie dostaniesz przed upływem co najmniej 5 miechów :lol:

Teraz tak czytam twoją wypowiedź i przyszło mi do głowy że jak masz fakturki po odbiorze to traktujesz je jako remont i wpisujesz w kolmnę 6 czyli nie wymagające pozwolenia :wink: A dziennik budowy bym zamienił na akt kupna działki bo takie są chyba wytyczne IS 8)

Art 4 ust. 2 - Prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna posiada:
1) prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2003 r. nr 207, poz. 2016, z późn zm.) albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku inwestycji określonej w art. 3 ust. 1 pkt 3;
2) pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Do aktu dorzuciłabym pozwolenie na budowę, dziennik i protokół odbioru budowy nie jest wymagany.
Cena za 1m2 dla osób składających wnioski w IV kwartale wynosi 2650 zł.

Magda_Radek
02-12-2007, 16:51
Czy styropian na ocieplenie fundamentów i posadzki można odliczyć? Czy zeznanie w sprawie odliczenia składam wraz z rocznym rozliczeniem czy też moge to zrobić w każdej chwili?
pozdr.

Byszek
04-12-2007, 08:21
Czy styropian na ocieplenie fundamentów i posadzki można odliczyć? Czy zeznanie w sprawie odliczenia składam wraz z rocznym rozliczeniem czy też moge to zrobić w każdej chwili?
pozdr.
Styropian możesz gdziekolwiek zastosować byle tylko był zużyty na dom :wink: W sprawie odliczenia VAt za materiały składa się wniosek a nie zeznanie bo to nie jest obowiązek podatnika tylko prawo. Składa się raz w roku taki wniosek bez względu na stan budowy. Po więcej informacji odsyłam do postu Zwrot Vat, który jest na bieżąco aktualizowany :wink:

zaba_gonia
12-12-2007, 11:54
z tego co wiem to mozna tez jednorazowo po zakończeniu budowy . Mam pytanie czy musze mieć juz wówczas odbior budynku?
I jeszzce jedno...czy jest jakiś ostateczny termin złożenia takiego wniosku ( czy jest to 30 czerwca 2008r ?)

daber1980
12-12-2007, 15:40
Cena za 1m2 dla osób składających wnioski w IV kwartale wynosi 2650 zł.

a nie 3091,00 ?


poprawka: oczywiscie mialo byc 3041,00

jj
12-12-2007, 18:47
Dzień dobry,
Szukałam ale nie znalazłam odpowiedzi:
Tynk cienkowarstwowy (krzemianowy)
Podkład pod tynk (grunt)
Można odliczyć???

Z góry dziękuję za pomoc
jj

Byszek
12-12-2007, 18:54
z tego co wiem to mozna tez jednorazowo po zakończeniu budowy . Mam pytanie czy musze mieć juz wówczas odbior budynku?
I jeszzce jedno...czy jest jakiś ostateczny termin złożenia takiego wniosku ( czy jest to 30 czerwca 2008r ?)
Nie ma terminu końcowego, nie trzeba mieć odbioru.



Cena za 1m2 dla osób składających wnioski w IV kwartale wynosi 2650 zł.

a nie 3091,00 ?
A skąd się taka cena wzięła ?? :lol: Już gdzieś pisałem jak to ustawodawca sformułował :wink:

Byszek
12-12-2007, 18:57
Dzień dobry,
Szukałam ale nie znalazłam odpowiedzi:
Tynk cienkowarstwowy (krzemianowy)
Podkład pod tynk (grunt)
Można odliczyć???

Z góry dziękuję za pomoc
jj
tynk można natomiast gruntów podobnie jak i farb nie

daber1980
12-12-2007, 19:21
A skąd się taka cena wzięła ?? :lol: Już gdzieś pisałem jak to ustawodawca sformułował :wink:

No własnie. Cena 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za III kwartał 2007 to 3041,00 (sam machnalem sie z 4 na 9) a 2650,00 bylo w II kwartale.
Stad moje pytanie, bo chyba powinna byc brana pod uwage cena z ostatniego kwartalu przed kwartalem sporządzenia wniosku, czyli z III na dzien dzisiejszy

investory
12-12-2007, 20:47
Mam na fakturze beton oraz osobno transport betonu, pompowanie betonu, pompa dojazd. Czy wszystkie te pozycje można odliczyć ? Nie mam na fakturze nr PKWIU.

Alkman
12-12-2007, 21:35
A skąd się taka cena wzięła ?? :lol: Już gdzieś pisałem jak to ustawodawca sformułował :wink:

No własnie. Cena 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego za III kwartał 2007 to 3041,00 (sam machnalem sie z 4 na 9) a 2650,00 bylo w II kwartale.
Stad moje pytanie, bo chyba powinna byc brana pod uwage cena z ostatniego kwartalu przed kwartalem sporządzenia wniosku, czyli z III na dzien dzisiejszy

Ustawodawca sformułował to tak:
zgodnie z ustawą z dnia 29.08.2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym:
art.3 ust.5
5. Kwota zwrotu, o której mowa w ust. 4, w okresie obowiązywania ustawy, jest równa, z zastrzeżeniem ust. 6, 68,18% kwoty podatku VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295% kwoty stanowiącej iloczyn:
1) 70 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu, w przypadku inwestycji związanych z wydatkami, o których mowa w ust. 1, wymagających pozwolenia na budowę;
2) 30 m2 powierzchni użytkowej i ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych, ostatnio ogłoszonej przed kwartałem złożenia wniosku o dokonanie zwrotu, w przypadku inwestycji związanych z wydatkami, o których mowa w ust. 1, niewymagających pozwolenia na budowę.

Prościej- dziś jest 12.12.2007 (IV kw.), a cena za III kwartał 2007 została ogłoszona przez GUS 19.11.2007 (również IV kw.). Przed kwartałem złożenia wniosku (IV kw.) została ogłoszona cena za II kwartał 2650. Ta zmiana została wprowadzona w marcu, bo wcześniej było tak jak piszesz.

daber1980
12-12-2007, 21:45
Prościej- dziś jest 12.12.2007 (IV kw.), a cena za III kwartał 2007 została ogłoszona przez GUS 19.11.2007 (również IV kw.). Przed kwartałem złożenia wniosku (IV kw.) została ogłoszona cena za II kwartał 2650. Ta zmiana została wprowadzona w marcu, bo wcześniej było tak jak piszesz.

Rozumiem. 8)

jj
13-12-2007, 16:27
Dzień dobry,
Szukałam ale nie znalazłam odpowiedzi:
Tynk cienkowarstwowy (krzemianowy)
Podkład pod tynk (grunt)
Można odliczyć???

Z góry dziękuję za pomoc
jj
tynk można natomiast gruntów podobnie jak i farb nie

Byszek - dziękuję :D .
Muszę poprawić ten grunt bo już go odliczyłam. Jednak dobrze się zapytać.
jj

XX
20-12-2007, 11:34
pomóżcie plis
gdzie jest ten spis wszystkich rzeczy do odliczeń i skąd mam wiedzieć które formularze mnie konkretnie obowiązują...
w zeszłym roku odliczenie robiła mi księgowa ale w tym za póxno jej o tym powiedziałam i musze poradzić sobie sama....

Byszek
20-12-2007, 15:54
pomóżcie plis
gdzie jest ten spis wszystkich rzeczy do odliczeń i skąd mam wiedzieć które formularze mnie konkretnie obowiązują...
w zeszłym roku odliczenie robiła mi księgowa ale w tym za póxno jej o tym powiedziałam i musze poradzić sobie sama....
http://mf.gov.pl/index.php?const=1&dzial=106&wysw=4&sub=sub7
Wszystko i na temat. Masz tam i wykaz materiałow i wniosek i zalączniki.
Jak faktury masz za lata 2006-07 to na załączniku VZM-1A wpisujesz i liczysz współczynnikiem 68.18%

XX
20-12-2007, 17:16
dziekuję
rozliczenie można robić raz w roku albo ogólnie RAZ na koniec inwestycji prawda?

Byszek
20-12-2007, 18:16
Tak są te dwie możliwości.

mack
03-02-2008, 16:54
Nikt nie wie czy plastyfikator się odlicza? FEBMIX i CEMPLAST w płynie?

febmixa i plastyfikatorów się nie odlicza.

Mam takie pytanie: na fakturze z 2006 znalazłem wapno hyd. policzone z 7% vatem - czy sprzedawca się pomylił

Byszek
03-02-2008, 21:48
Nikt nie wie czy plastyfikator się odlicza? FEBMIX i CEMPLAST w płynie?

febmixa i plastyfikatorów się nie odlicza.

Mam takie pytanie: na fakturze z 2006 znalazłem wapno hyd. policzone z 7% vatem - czy sprzedawca się pomylił
Ja mam faktury z 2008 roku i też jest 7% :wink: Wapno ma cały czas 7%. Po prostu ustawodawca zapomniał dodać ex. przed kodem 26.5 na wykazie. Gro osób zalicza wapno nie patrząc na stawkę :lol:

hub75
23-02-2008, 18:56
Hej, można wg. Was odliczyć "surowe" płyty kamienne, granitowe, marmurowe, trawertyn etc ? Grupa symboli PKWIU 14.1?
Dzięki za pomoc !

katarzynka84
24-02-2008, 13:38
witam
mam ogromną prośbe czy ktos mógłby mi powiedziec czy odlicza sie nastepujące pozycje, a jesli tak to jaki numer im nadac
- pustak
-pręt okrągły żebrowany FI 8BST500
-bloczki betonowe scienne
i jesli cos ztego da sie odliczyc to do czego to zaklasyfikowac??

bede wdzieczna za pomoc :-)

ZUZEK
26-02-2008, 06:39
Hej, można wg. Was odliczyć "surowe" płyty kamienne, granitowe, marmurowe, trawertyn etc ? Grupa symboli PKWIU 14.1?
Dzięki za pomoc !

Nie. Sam podałeś symbol: 14.1 (a dokładniej: 14.11.11-3x.xx).

Pierwsza pozycja w załączniku MTiB rozpoczyna się od 14.21.

ZUZEK
26-02-2008, 06:47
witam
mam ogromną prośbe czy ktos mógłby mi powiedziec czy odlicza sie nastepujące pozycje, a jesli tak to jaki numer im nadac
- pustak
-pręt okrągły żebrowany FI 8BST500
-bloczki betonowe scienne
i jesli cos ztego da sie odliczyc to do czego to zaklasyfikowac??

bede wdzieczna za pomoc :-)

Warto tu najpierw zajrzeć: :o

http://forum.muratordom.pl/post2333629.htm#2333629

malgorzatakrul
02-03-2008, 21:41
Witam
może ktoś mi pomoże
Czy mogę odliczyć:
-drzwi wewnętrzne Porta i
-kuchnię gazową z piekarnikiem

ZUZEK
03-03-2008, 06:34
Warto tu najpierw zajrzeć:

http://forum.muratordom.pl/post2366119.htm#2366119

malgorzatakrul
04-03-2008, 21:45
Witam.
Bardzo proszę niech ktoś mi pomoże bo dostaję już obłędu
czy można odliczyć :
glazurę
fugę
zawór
pianka
silikon
terakota
zaprawa klejowa
Dzieki :P

ZUZEK
05-03-2008, 13:20
Witam.
Bardzo proszę niech ktoś mi pomoże bo dostaję już obłędu
czy można odliczyć :
glazurę
fugę
zawór
pianka
silikon
terakota
zaprawa klejowa
Dzieki :P

Tak. Ale sprawdziłbym jeszcze tu: http://forum.muratordom.pl/post2366119.htm#2366119

malgorzatakrul
05-03-2008, 17:13
Dzięki bardzo mi pomogłeś
:wink:

Szofer2000
12-03-2008, 12:48
Witam!! Wczoraj siadłem do rozliczania faktur. Po 3 godzinach szlag mnie trafił.
Pomóżcie.
1) Często na fakturze, nie mam PKWiU. Wiem, ze czasami trzeba poszukać, ale czy może zdarzyć się tak, że jak nie ma PKWiU to rzecz nie nadaje sie do odliczenia.

Na początku natrafiłem na problem z:
Wtyczka Przen 16a
Łącznik krzywkowy
Kłodka
Zawias budowlany
Wrzecądzo
Wkładka 9/31
Pręt gwintowany m8

Piątka
17-03-2008, 15:41
:roll:
bardzo dziękuję za ten temat

Piątka
17-03-2008, 15:42
:roll:
bardzo dziękuję za ten temat

Byszek
17-03-2008, 18:51
Witam!! Wczoraj siadłem do rozliczania faktur. Po 3 godzinach szlag mnie trafił.
Pomóżcie.
1) Często na fakturze, nie mam PKWiU. Wiem, ze czasami trzeba poszukać, ale czy może zdarzyć się tak, że jak nie ma PKWiU to rzecz nie nadaje sie do odliczenia.

Na początku natrafiłem na problem z:
Wtyczka Przen 16a NIE
Łącznik krzywkowy NIE
Kłodka NIE
Zawias budowlany TAK
Wrzecądzo TAK
Wkładka 9/31 JEżELI ZAMKOWA TO TAK
Pręt gwintowany m8 TAK
Może tak być i często tak jest że jak na f-rze nie ma sumbolu PKWiU to materiał nie jest odliczany.

tomasz105
20-03-2008, 20:45
Witam

Mam pytanko. Czy zaczynając budowe domku jednorodzinnego i kupując materiały budowlane w 2008 mogę sobie odliczyć 15% vatu.

Pozdrawiam

ewe82
02-04-2008, 09:05
Witam.
Ostatnio ustalono (przynajmniej narazie) ze odliczanie VAT od materiałów bud. jest bezterminowe. Jedynym ograniczeniem sa limity ktore obowiązuja na 5 lat po czym sie odnawiaja.
Rozpoczecie budowy domu, czy remontu w 2008 roku jak najbardziej umozliwia odliczenie podatku VAT- potrzebny jest tylko tytul prawny do lokalu, domku itp. no i oczywiscie faktury VAT.
pozdrawiam :)

riood4
16-09-2008, 14:17
Ale tu cicho.......
Wszyscy już skończyli "zapasy" z PKWiU? :wink:
No to moja kolej, trzymajcie kciuli i życzcie mi powodzenia :-?

listek
16-09-2008, 17:50
Witam.
Czy mozna odliczyć nastepujące materiały:

- papa termozgrzewalna z tego co znalazłem to TAK
- styropian (jak to w końcu jest z nim) z tego co znalazłem to TAK
- b20 z ztego co znalazłem to TAK
-wkręty farmerski z ztego co znalazłem to TAK


- fobos z z tego co znalazłem to NIE
- siatka zbrojąca do kleju z z tego co znalazłem to NIE

Do tego nie znalazłem :oops:
-wynajem koparki (na fakturze 22%)
-blachodachówka
-rynny stalowe
-hak rynny
-tasma bitumiczna
-kołki do styro 25.23.15-90.1
-drut wiązadełkowy

Baaaaaaaaaaardzo prosze o pomoc.
Dziękuje i Pozdrawiam

riood4
16-09-2008, 21:19
Witam.
Czy mozna odliczyć nastepujące materiały:

- papa termozgrzewalna z tego co znalazłem to TAK ja odliczałam
- styropian (jak to w końcu jest z nim) z tego co znalazłem to TAK też odliczałam


Do tego nie znalazłem :oops:
-wynajem koparki (na fakturze 22%) - odliczamy Vat od materiałów, nie usług
-drut wiązadełkowy - również odliczałam

Baaaaaaaaaaardzo prosze o pomoc.
Dziękuje i Pozdrawiam

Do pozostałych pozycji jeszcze się nie "dokopałam", pozdrawiam i wytrwałości życzę :wink:

listek
17-09-2008, 06:17
Witam.
Czy mozna odliczyć nastepujące materiały:

- papa termozgrzewalna z tego co znalazłem to TAK ja odliczałam
- styropian (jak to w końcu jest z nim) z tego co znalazłem to TAK też odliczałam


Do tego nie znalazłem :oops:
-wynajem koparki (na fakturze 22%) - odliczamy Vat od materiałów, nie usług
-drut wiązadełkowy - również odliczałam

Baaaaaaaaaaardzo prosze o pomoc.
Dziękuje i Pozdrawiam

Do pozostałych pozycji jeszcze się nie "dokopałam", pozdrawiam i wytrwałości życzę :wink:

Dzieki, czekam na pozostałe pozycje :D

ZUZEK
17-09-2008, 09:05
Witam.
Czy mozna odliczyć nastepujące materiały:

- papa termozgrzewalna z tego co znalazłem to TAK
- styropian (jak to w końcu jest z nim) z tego co znalazłem to TAK
- b20 z ztego co znalazłem to TAK
-wkręty farmerski z ztego co znalazłem to TAK


- fobos z z tego co znalazłem to NIE
- siatka zbrojąca do kleju z z tego co znalazłem to NIE

Do tego nie znalazłem :oops:
-wynajem koparki (na fakturze 22%)
-blachodachówka
-rynny stalowe
-hak rynny
-tasma bitumiczna
-kołki do styro 25.23.15-90.1
-drut wiązadełkowy

Baaaaaaaaaaardzo prosze o pomoc.
Dziękuje i Pozdrawiam

Papa - 26.82.12-53.1x - TAK
Styropian - 25.21.41-20.00 - TAK
Beton B20 - 26.63.10-00.xx - TAK
Farmer - 28.74.11-55.25 - TAK
Fobos - (drewnochron ??) - 24.30.22-15.9x - NIE
Siatka - 17.20.40-90.13 - NIE
Koparka - usługa - NIE
Blachodachówka - 27.10.40-xx.xx - TAK
Rynny - 28.11.10-34.31 - TAK
Hak - 28.11.10-33.51 - TAK
Taśma - 26.82.12-90.90 (w rolce), 26.82.12-59.90 (nie w rolce) - TAK
Kołki - 25.23.15-90.10 - TAK
Drut wiązałkowy - 27.34.11-30.22 - TAK.

Pozdrawiam.

listek
17-09-2008, 09:55
Witam.
Czy mozna odliczyć nastepujące materiały:

- papa termozgrzewalna z tego co znalazłem to TAK
- styropian (jak to w końcu jest z nim) z tego co znalazłem to TAK
- b20 z ztego co znalazłem to TAK
-wkręty farmerski z ztego co znalazłem to TAK


- fobos z z tego co znalazłem to NIE
- siatka zbrojąca do kleju z z tego co znalazłem to NIE

Do tego nie znalazłem :oops:
-wynajem koparki (na fakturze 22%)
-blachodachówka
-rynny stalowe
-hak rynny
-tasma bitumiczna
-kołki do styro 25.23.15-90.1
-drut wiązadełkowy

Baaaaaaaaaaardzo prosze o pomoc.
Dziękuje i Pozdrawiam

Papa - 26.82.12-53.1x - TAK
Styropian - 25.21.41-20.00 - TAK
Beton B20 - 26.63.10-00.xx - TAK
Farmer - 28.74.11-55.25 - TAK
Fobos - (drewnochron ??) - 24.30.22-15.9x - NIE
Siatka - 17.20.40-90.13 - NIE
Koparka - usługa - NIE
Blachodachówka - 27.10.40-xx.xx - TAK
Rynny - 28.11.10-34.31 - TAK
Hak - 28.11.10-33.51 - TAK
Taśma - 26.82.12-90.90 (w rolce), 26.82.12-59.90 (nie w rolce) - TAK
Kołki - 25.23.15-90.10 - TAK
Drut wiązałkowy - 27.34.11-30.22 - TAK.

Pozdrawiam.

Dzięęęęęęęęęęęęęękujem bardzommmmmmm :D


PS. Fobos toto zielone co sie maluje więźbe (roztwór soli)

Podrawiam

listek
17-09-2008, 10:05
A zapytam o jeszcze jedno.
Wypełniałem wczoraj VZM1A w wersji eketronicznej (na www znalazłem), zapisuje w pdf'ie. Tam nie wpisuje sie PKWiU.
1. Jak lepiej złozyc wniosek na kartce papieru czy wydrukowany w pdfie?
2. Jak mi zabrakło kolumn, to czy dołaczyc nowy vzm1 (czyli dane ze strony 1) czy tylko druga część wniosku (strona 2/2)
3. jesli na fakturze jest 16 pozycji, to nie da sie wprowadzić 1,2,3,4.....16, tylko albo podzielic to na 4 wiersze albo zapisac 1-16. Jak lepiej?

Dziekuje za odp
Pozdrawiam

ewe82
19-09-2008, 12:04
A zapytam o jeszcze jedno.
Wypełniałem wczoraj VZM1A w wersji eketronicznej (na www znalazłem), zapisuje w pdf'ie. Tam nie wpisuje sie PKWiU.
1. Jak lepiej złozyc wniosek na kartce papieru czy wydrukowany w pdfie?
2. Jak mi zabrakło kolumn, to czy dołaczyc nowy vzm1 (czyli dane ze strony 1) czy tylko druga część wniosku (strona 2/2)
3. jesli na fakturze jest 16 pozycji, to nie da sie wprowadzić 1,2,3,4.....16, tylko albo podzielic to na 4 wiersze albo zapisac 1-16. Jak lepiej?

Dziekuje za odp
Pozdrawiam
Witam
nie ma znaczenia czy to bedzie wersja papierowa czy elektroniczna - grunt zeby bylo dobrze wypelnione. Radze Ci wpisac w wyszukiwarke bezpłatny program VZM i wtedy bedziesz mial mozliwosc pobrania programu, w ktorym bez problemu bedziesz mogl wszystko zmieniac i poprawiac (w razie potrzeby)- z tego co wiem to w pdf nie mozna takich rzeczy robic :)
nie rozumiem co oznacza stwierdzenie ze braklo Ci kolumn??/ Jezeli masz wiecej faktur (pozycji) niz zmiesci sie na twoim zalaczniku do wniosku VZM-1/A lub VZM-1/B to dodajesz caly kolejny zalacznik - w prograwmie bez problemu mozna to zrobic.
Co do wiekszej ilosci pozycji na fakturze to mozesz wpisywac w formie: 1,2,3,4 lub 1-4 nie ma znaczenia. Jezeli faktura jednak ma duzo wiecej pozycji i mimo tego nie beda ci sie miescily to radze wpisac to ręcznie zmniejszajac po prostu cyfry.
pozdrawiam

ewe82
19-09-2008, 12:05
A zapytam o jeszcze jedno.
Wypełniałem wczoraj VZM1A w wersji eketronicznej (na www znalazłem), zapisuje w pdf'ie. Tam nie wpisuje sie PKWiU.
1. Jak lepiej złozyc wniosek na kartce papieru czy wydrukowany w pdfie?
2. Jak mi zabrakło kolumn, to czy dołaczyc nowy vzm1 (czyli dane ze strony 1) czy tylko druga część wniosku (strona 2/2)
3. jesli na fakturze jest 16 pozycji, to nie da sie wprowadzić 1,2,3,4.....16, tylko albo podzielic to na 4 wiersze albo zapisac 1-16. Jak lepiej?

Dziekuje za odp
Pozdrawiam
Witam
nie ma znaczenia czy to bedzie wersja papierowa czy elektroniczna - grunt zeby bylo dobrze wypelnione. Radze Ci wpisac w wyszukiwarke bezpłatny program VZM i wtedy bedziesz mial mozliwosc pobrania programu, w ktorym bez problemu bedziesz mogl wszystko zmieniac i poprawiac (w razie potrzeby)- z tego co wiem to w pdf nie mozna takich rzeczy robic :)
nie rozumiem co oznacza stwierdzenie ze braklo Ci kolumn??/ Jezeli masz wiecej faktur (pozycji) niz zmiesci sie na twoim zalaczniku do wniosku VZM-1/A lub VZM-1/B to dodajesz caly kolejny zalacznik - w prograwmie bez problemu mozna to zrobic.
Co do wiekszej ilosci pozycji na fakturze to mozesz wpisywac w formie: 1,2,3,4 lub 1-4 nie ma znaczenia. Jezeli faktura jednak ma duzo wiecej pozycji i mimo tego nie beda ci sie miescily to radze wpisac to ręcznie zmniejszajac po prostu cyfry.
pozdrawiam

listek
19-09-2008, 12:17
Dzieki :D

Kuzi111
26-09-2008, 19:25
Czy mogę odliczyć tynk silikatowo-silikonowy o pkwiu 24,30,22-60,29

Kuzi111
26-09-2008, 19:38
Czy mogę odliczyć narożnik kraw.st.mokr. tynk 30x3.0 oraz prowadnice do tynków cem-wap t6x2,5 ??

_Beti_
01-10-2008, 19:41
Witam
Brakuje mi numerów PKWiU do następujących materiałów

Klej do parkietu
Klej do płytek
Klej do styropianu
gips
Emulsja
Siatka do gipsu
Impregnat
Lakier do malowania drzwi, mebli

W związku z tym nie wiem czy mogę te materiały odliczyć :roll:
Zależy mi na odpowiedzi , bo przede wszystkim gips, klej do parkietu i lakier mam na sporą sumę

Pozdrawiam

Artur i Ania
10-10-2008, 20:41
czesc.
mam pytanie pewnie z kategorii tych glupich ale spytam.
jeszcze w tym roku zaczynam gromadzic materialy na budowe. jako inwestor jestem wpisany razem z zona. czy przy zakupie materialow na fakturze ma widniec moje i zony imie czy wystarczy tylko jednego z nas?? oczywiscie chodzi o pozniejszy zwrot wat.
pozdrawiam

mariola0611
22-10-2008, 13:26
Witajcie wszyscy budujący i remontujący :D
Ja już jedno rozliczenie mam za sobą. Składaliśmy je z mężem w 2006 roku. Do niczego się nie doczepili. Do US złożyliśmy 20.09.06, a 17.11.06 mieliśmy już decyzję. No to się wtedy udało :P
Ale teraz mam problem. Skorzystałam z fajnej promocji w markecie. Tzn. kibelek, umywalka i bateria umywalkowa w dobrej cenie, ale na fakturze napisali : Zestaw Łazienkowy. Oczywiście bez PKW. I co z tym zrobić? No i oczywiście odwieczny problem płyta OSB PKW 20.20.13-33.10 -jedni piszą, że można, inni , że nie. A wanny i brodziki akrylowe????? HELP :roll:

mariola0611
22-10-2008, 13:30
Aniu i Arturze
U nas na większości faktur jest mój mąż, na niektórych jesteśmy razem. Nikt się tego nie czepiał. To mam nadzieję, że nadal nie będzie :lol:

Byszek
22-10-2008, 16:29
Czy mogę odliczyć narożnik kraw.st.mokr. tynk 30x3.0 oraz prowadnice do tynków cem-wap t6x2,5 ??
Zaliczaj

Czy mogę odliczyć tynk silikatowo-silikonowy o pkwiu 24,30,22-60,29
Możesz odliczyć

Witam
Brakuje mi numerów PKWiU do następujących materiałów

Klej do parkietu TAK
Klej do płytek TAK
Klej do styropianu TAK
gips TAK
Emulsja NIE
Siatka do gipsu NIE
Impregnat NIE
Lakier do malowania drzwi, mebli NIE

W związku z tym nie wiem czy mogę te materiały odliczyć :roll:
Zależy mi na odpowiedzi , bo przede wszystkim gips, klej do parkietu i lakier mam na sporą sumę

Pozdrawiam

Witajcie wszyscy budujący i remontujący :D
Ja już jedno rozliczenie mam za sobą. Składaliśmy je z mężem w 2006 roku. Do niczego się nie doczepili. Do US złożyliśmy 20.09.06, a 17.11.06 mieliśmy już decyzję. No to się wtedy udało :P
Ale teraz mam problem. Skorzystałam z fajnej promocji w markecie. Tzn. kibelek, umywalka i bateria umywalkowa w dobrej cenie, ale na fakturze napisali : Zestaw Łazienkowy. Oczywiście bez PKW. I co z tym zrobić? No i oczywiście odwieczny problem płyta OSB PKW 20.20.13-33.10 -jedni piszą, że można, inni , że nie. A wanny i brodziki akrylowe????? HELP :roll:
Z tym zestawem łazienkowym proponuję napisać oświadczenie z czego składał się ten zestaw lub uderzyć do sprzedawcy może opiszą co to za materiały. Płyta OSB nie zalicza się :wink: wany, brodziki, baterie można odliczać.

brzyskikr
22-10-2008, 22:39
witam wszystkich

a ja mam takie pytanie czy rury zaroodporne mozna odl;iczac?

listek
24-10-2008, 09:51
witam wszystkich

a ja mam takie pytanie czy rury zaroodporne mozna odl;iczac?

Nie mozna niestety

skrzypekps
27-10-2008, 14:19
jesli to byly rury stalowe i gotowe to można PKWIU 27.22.10

grave
27-10-2008, 21:42
a wentylatory ścienne domowe odlicza się?

aglig
28-10-2008, 12:01
a wentylatory ścienne domowe odlicza się?
wentylatory PKWiU 29.71.15-30.00 - nie.
kratki wentylacyjne PKWiU 25.23.15-50.91 (osłony wentylacyjne z tworzyw sztucznych) - tak

ZUZEK
29-10-2008, 13:27
a wentylatory ścienne domowe odlicza się?
wentylatory PKWiU 29.71.15-30.00 - nie.
kratki wentylacyjne PKWiU 25.23.15-50.91 (osłony wentylacyjne z tworzyw sztucznych) - tak

Pozostaje tylko dodać:


25.23.15-50.92 - Przewody wentylacyjne z tworzyw sztucznych

grave
04-11-2008, 21:43
A ja mam jeszcze takie pytanie:
W czerwcu kupowałem w markecie trochę towaru i zapomniałem wziążć fakturę, a minęly już ustawowe 3 miesiąće.
Czy jeśli wezmę teraz f-rę z datą wystawienia w listopadzie (data sprzedaży: czerwiećc) to czy urząd uzna to czy należałoby najpierw zadzwonić do US w tej sprawie czy w ogóle nie ma co dawać takiej faktury wystawionej po terminie?

lujezyn
06-11-2008, 11:17
Nie wystawią Ci po 3 miesiącach...

grave
06-11-2008, 11:41
Nie wystawią Ci po 3 miesiącach...

Wystawią! Jak ich przycisniesz to ci wystawią, tylko czy urząd się nie będzie czepiać?

natash
17-12-2008, 13:27
Witam,

Mam taki problem na kabinie prysznicowej z Leroy jest taki nr PKWiU 28.11.23-70.90, a generalnie kabiny, brodziki można odliczać, co w tej sytuacji?

Co z oprawami halogenowymi sufitowymi albo oprawami z diodami przy schodowymi?

Pzdr

Erol 1
19-12-2008, 09:19
Czy macie jakąś najnowszą listę materiałów podlegających zwrotowi VAT z nr PKWiU?

Byszek
28-12-2008, 23:05
Czy macie jakąś najnowszą listę materiałów podlegających zwrotowi VAT z nr PKWiU?
Nie ma list nowszych i tych troszkę mniej. Jest jedna lista mat. ogłoszona w 2006 roku i ona już do końca bedzie taka SAMA :wink:

XX
29-12-2008, 07:47
mam problem - jesli oddaje dom do uzytkowania to po tym terminie nie moge juz nic odliczac prawda? (mimo, ze minie mniej niz 5 lat)

natash
29-12-2008, 14:52
Mam problem. Do 31 grudnia 2007 roku mieszkanie było wynajmowane. Remont rozpocząłem 2006 (wymiana kaloryferów). W 2007 zbierałem materiały (podczas wynajmu). Od 1 stycznia 2008 zrobiłem remont. Okazało się, że podobno w czasie daty wynajmu zakupione towarów, nie mogę odliczyć, bo mieszkanie "należało" do najemcy. Całe starania na marne... Ma ktoś podobną sytuację.

12marek
20-01-2009, 21:11
Witam,

prosze za pytanie nie kryklac za mocno...

jesli kupilem przykladowo pustaki
i czesc z nich zwrocilem i mam na to fakture korygujaca...

wpisuje fakture na pustaki kwote wpisuje calej faktury (w liste faktur do zwrotu VAT)
no i ponizej wpisuje fakture korygujaca a kwote daje ujemna jak na korekcie...?

jak wy traktowaliscie korekty na materialy zwrocone hurtowniom?


Wlasnie tak jak mowisz. Najpierw cala kwota z faktury handlowej, a potem kwota ujemna z korekty.
Radzę od razu wpisywać kwotę po korekcie bo nie chciałbyś słyszeć co mówią o takich wnioskach ludzie wprowadzający je do systemu :lol:

Byszek - mogę prosić o tryb postępowania?
Jak nie ujmę faktury korygującej to urzędnik będzie myślał, że się pomyliłem.
Mam dostarczyć ksero faktury a w załączniku podać inną kwotę niż na fakturze :o

aglig
21-01-2009, 07:25
Na druku wpisujesz numer faktury głównej i kwotę po korekcie. Załączasz ksero faktury głównej i korygującej.

12marek
21-01-2009, 15:55
Dzięki.
Nie wytrzymałem i byłem dziś w US. Tak właśnie powiedzieli :D
Co do pozycji wątpliwych to pani stwierdziła, że nie mam czym się przejmować, bo każdy i tak jest wzywany do korekty. Jak bedzie coś źle to mnie wezwą - a każdy ma coś źle....
Pozdrawiam

Pit_er
07-02-2009, 10:49
Mam problem. Do 31 grudnia 2007 roku mieszkanie było wynajmowane. Remont rozpocząłem 2006 (wymiana kaloryferów). W 2007 zbierałem materiały (podczas wynajmu). Od 1 stycznia 2008 zrobiłem remont. Okazało się, że podobno w czasie daty wynajmu zakupione towarów, nie mogę odliczyć, bo mieszkanie "należało" do najemcy. Całe starania na marne... Ma ktoś podobną sytuację.

Aby otrzymać zwrot VAT trzeba mieć tzw. tytuł prawny do lokalu.
W Twoim przypadku będzie to akt własności. I to plus faktury uprawnia
Cię do zwrotu bo nie sądzę, aby w umowie najmu najemca zobowiązał
się do remontu mieszkania na własny koszt. On przecież płacił czynsz.
____________________________________________
Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Interaktywne formularze VZM (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)

Pit_er
07-02-2009, 10:59
to znaczy, że faktury, których nie uwzględniłam w PIT (bo i tak przekraczaly wartość odliczenia) też mogę rozliczyć wskaźnikiem 0,6816??

Różnica pomiędzy stawką VAT 7 % a 22 % to 15
15 / 22 = 0,6818
Jeżeli materiały były odliczane w PIT/D tzn. otrzymano zwrot ulgi podatkowej w wysokości 19% tj.
(15 - 19%) / 22 = 0,5523
Jeśli więc nie korzystałeś z jakiejkolwiek faktury z ulgi podatkowej w PIT/D
możesz ją ująć w załączniku VZM-1/A
____________________________________________
Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Interaktywne formularze VZM (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)

miś9666
08-02-2009, 20:01
Witam. Może ktoś wie czy można odliczyć betoniarkę i ewentualnie inne urządzenia budowlane?

Pit_er
08-02-2009, 20:37
Witam. Może ktoś wie czy można odliczyć betoniarkę i ewentualnie inne urządzenia budowlane?
Zdecydowanie nie. Tylko materiały budowlane. I to nie wszystkie.
____________________________________________
Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Interaktywne formularze VZM-1 (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)

miś9666
11-02-2009, 19:34
Witam. może ktos orientuje się przez jaki okres można gromadzić faktury? Pozwolenie mam wydane w tym roku a fakturu posiadam od prawie 2 lat.

Pit_er
13-02-2009, 18:05
Witam. może ktoś orientuje się przez jaki okres można gromadzić faktury? Pozwolenie mam wydane w tym roku a fakturu posiadam od prawie 2 lat.
Formalnie to faktura winna być wystawiona po kwietniu 2004 r.
Ale z praktyki wiadomo, że w różnych urzędach różnie to interpretują.
W jednym mówią, że nie starsze niż 6 m-cy przed pozwoleniem a w innym,
że tylko 3 miesiące. Pewnie w sumie chodzi o wykazanie, że zakupu
dokonano wcześniej właśnie na tą budowę bo np. były niskie ceny, były pieniążki etc.
A swoją drogą to ciekawe jaki powód zostałby podany
przez urząd za przyczynę nieuznania takiej starej faktury.
____________________________________________
Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Interaktywne formularze VZM-1 (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)

brzuch0
15-02-2009, 21:08
Mam ptaytanie dotyczace odliczenia Vat zy moge podciogfnac pod 31.50.25-11 zyrandol ?
Oraz czy moge oliczyc Vat od naroznikow itp do listew przypodłogowych ?

Pit_er
16-02-2009, 18:37
Mam ptaytanie dotyczace odliczenia Vat zy moge podciogfnac pod 31.50.25-11 zyrandol ?
Oraz czy moge oliczyc Vat od naroznikow itp do listew przypodłogowych ?
Jak listwy przypodłogowe - 28.11.23-63.18 to i narożnik
Żyrandol to 31.50.25-11.39 lub 31.50.25-11.99, również do odliczenia.
____________________________________________
Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Formularze VZM do wniosku o zwrot VAT (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)

miś9666
17-02-2009, 11:11
Ja już przejrzałem wszystkie faktury i posegregowałem rzeczy które da się odliczyć, a które nie. Nawet poszło mi to sprawnie .Mam tylko kilka pozycji z którymi niestety nie poradziłem sobie . Może ktoś bedzie wiedział CZY MOŻNA:

1. Pompa Leszno 25/60C BRAK PKWIU
2.Śrubunek pompy Grundfos BRAK PKWIU
3. Złączka grzejnikowa 32/25 BRAK PKWIU
4.Naczynie wzbiorcze 8L do CWU 28.21.11-33.10 - w wykazie w pozycji 75 jest napisaneże większe lub równe 300L , to chyba nie ale może ktoś jest bardziej pewny.
5. korek do prób szczelności 1/2 BRAK PKWIU
6. Głowica termostatyczna HERZ 15 Z czujką 25-50 29.13.12-53.00
Jak to jest z tymi zaworami co maja numer 29.13..... W pozycji 167 napisaliże bez względu na pkwiu a tych zaworów jest dużo

Z góry dziękuję za pomoc

Pit_er
19-02-2009, 20:57
Ja już przejrzałem wszystkie faktury i posegregowałem rzeczy które da się odliczyć, a które nie. Nawet poszło mi to sprawnie .Mam tylko kilka pozycji z którymi niestety nie poradziłem sobie . Może ktoś bedzie wiedział CZY MOŻNA:

1. Pompa Leszno 25/60C BRAK PKWIU
2.Śrubunek pompy Grundfos BRAK PKWIU
3. Złączka grzejnikowa 32/25 BRAK PKWIU
4.Naczynie wzbiorcze 8L do CWU 28.21.11-33.10 - w wykazie w pozycji 75 jest napisaneże większe lub równe 300L , to chyba nie ale może ktoś jest bardziej pewny.
5. korek do prób szczelności 1/2 BRAK PKWIU
6. Głowica termostatyczna HERZ 15 Z czujką 25-50 29.13.12-53.00
Jak to jest z tymi zaworami co maja numer 29.13..... W pozycji 167 napisaliże bez względu na pkwiu a tych zaworów jest dużo

Z góry dziękuję za pomoc
Żadna z pomp nie miała stawki 7 % VAT.
Naczynie wzbiorcze 8 l do c.w.u. ma błędny PKWiU, który stosuje się do zbiorników => 300 l a nie do 8-litrowego pojemnika. Może być zakwalifikowane do kilku PKWiU, wszystkie miały 7 % VAT.
Pozostałe materiały to armatura metalowa sieci domowej - poz. 167 wykazu.
____________________________________________
Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Formularze VZM do wniosku o zwrot VAT (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)

paula8122
20-02-2009, 09:32
Proszę o pomoc.
Czy można odliczych blachodachówkę?

Pit_er
21-02-2009, 18:11
Przeglądając wątki forum poświęcone zwrotowi VAT za materiały
budowlane nietrudno zauważyć, że sporo pytań powtarza się.
I nie ma się co dziwić. Znalezienie właściwej informacji na kilkudziesięciu
stronach jest bardzo czasochłonne i nie gwarantuje sukcesu.

Wykorzystując zgromadzone tam informacje autorzy serwisu
Formularze podatkowe w Excelu przygotowali zestawienie

Alfabetyczny wykaz materiałów budowlanych (http://www.pit.republika.pl/info.htm)

Wykaz zawiera ponad 1000 nazw materiałów ale tylko tych, które
znalazły się na forach bo przysparzały problemów. Jest to tylko
materiał pomocniczy i niewykluczone, że może zawierać błędy.
Z pewnością jednak pomoże szybko odnaleźć wiele materiałów.

____________________________________________
Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Formularze VZM do wniosku o zwrot VAT (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)

alfa36
24-02-2009, 21:44
Dom zaczęliśmy budować wiosną 2008 r. Zamierzamy wykonczyć tylko częśc domu i wprowadzić się jesienią 2009 r. Pytanie: co potem z odliczeniami, skoro będziemy już mieszkać?

romans11
25-02-2009, 12:09
Czy można odliczyć pręty stalowe

fi 12
fi 10
fi 8
fi 6

??????????????????????????????

listek
25-02-2009, 12:14
Czy można odliczyć pręty stalowe

fi 12
fi 10
fi 8
fi 6

??????????????????????????????

mozna

aglig
25-02-2009, 12:14
Czy można odliczyć pręty stalowe

fi 12
fi 10
fi 8
fi 6

??????????????????????????????
TAK

romans11
25-02-2009, 14:09
Dzięki

bo znalazłem, że można odliczac tylko :
pręt okrągły żebrowany walcowany na zimno

A pręt fi 6 nie jest żebrowany

Pit_er
25-02-2009, 20:46
Dom zaczęliśmy budować wiosną 2008 r. Zamierzamy wykonczyć tylko częśc domu i wprowadzić się jesienią 2009 r. Pytanie: co potem z odliczeniami, skoro będziemy już mieszkać?
Formalnie budowa trwa do czasu zgłoszenia jej zakończenia. Moi znajomi mają pozwolenie na budowę z 1998 r. i jeszcze jej "nie zakończyli" chociaż od dawna zamieszkali w części budynku.
____________________________________________
Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Formularze VZM do wniosku o zwrot VAT (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)

Carlos1
25-02-2009, 21:05
Dzięki.
Nie wytrzymałem i byłem dziś w US. Tak właśnie powiedzieli :D
Co do pozycji wątpliwych to pani stwierdziła, że nie mam czym się przejmować, bo każdy i tak jest wzywany do korekty. Jak bedzie coś źle to mnie wezwą - a każdy ma coś źle....
Pozdrawiam

A teraz zacytuję samego siebie z tego tematu: http://forum.muratordom.pl/zwrot-vat,t60493-2580.htm


Rozliczałem vat 2 lata temu. I zrobiłem to w następujący sposób.
Jeżeli byłem pewny że coś nie podlega zwrotowi to tego nie wpisywałem na listę.
Natomiast jeżeli miałem wątpliwości to wpisywałem. US jak wychwycił niezgodność to zrobiłem korektę i po sprawie. Panienka która mnie rozliczała powiedziała mi że jeszcze nie trafił się im (US) wniosek bez błędów. Tak że teoretycznie każdy musi się pofatygować przynajmniej jeszcze raz w celu zrobienia korekty.
Więc powiedzcie mi w czym macie problem aby próbować odliczać wszystko to czego nie jesteście pewni.
Czy za to są u was jakieś kary, sankcje ??

Teraz zaczynam znowu budowę i vat będę rozliczał tak samo jak 2 lata temu. No chyba że jestem w błędzie bo przepisy w międzyczasie się zmieniły i teraz za próbę oszukania US w postaci wpisu nienależnego materiału grozi rozstrzelanie :lol:

Pozdrowienia.;)

Naprawdę nie wiem dlaczego co poniektórzy przeżywają temat odliczenia watu jak za przeproszeniem "mrówka okres" :D

Naprawdę nie ma się czego bać. Za błedy nie wsadzają do pierdla, nie rozstrzeliwują ani nie walą domiarów lub grzywien.
Jeszcze się nie znalazł chyba taki co by nie miał błędów. A nawet jeżeli to był tylko wyjątkiem który potwierdził regułę.

Pozdrowienia.;)

martek1981
27-02-2009, 09:41
Od razu przyznaje, że nie prześledziłem całego wątku :) Mam jednak pytanie czy można odliczyć VAT od stropu Teriva (belki, pustaki) bo beton oczywiście tak. Wydaje mi się, że strop też ale szukam potwierdzenia :D
Pozdrawiam.

aglig
27-02-2009, 13:39
Tak można.

elemela
02-03-2009, 22:16
Witam.

Mam pytanie dotyczące odliczenia VAT od usług budowlanych. Przyznaje, że jestem "kompletnym amatorem kwaśnych jabłek" w tej kwestii
Co do odliczenia VATU od materiałów budowlanych sprawa jest jasna (jest ich wykaz i w rocznym rozliczeniu podatkowym można cześć z nich ująć), natomiast zastanawia mnie kwestia samej tzw. "robocizny". Czy jeśli zlecę firmie budowlanej X wybudowanie dla mnie domu jednorodzinnego za np. 30,000 (cena robocizny stanu surowego zamkniętego) i firma ta wystawi dla mnie fakturę VAT czy jestem w stanie odzyskać jakąś cześć tej kwoty? Dodam, że nie prowadzę działalności gospodarczej.

Carlos1
03-03-2009, 06:52
Witam.

Mam pytanie dotyczące odliczenia VAT od usług budowlanych. Przyznaje, że jestem "kompletnym amatorem kwaśnych jabłek" w tej kwestii
Co do odliczenia VATU od materiałów budowlanych sprawa jest jasna (jest ich wykaz i w rocznym rozliczeniu podatkowym można cześć z nich ująć), natomiast zastanawia mnie kwestia samej tzw. "robocizny". Czy jeśli zlecę firmie budowlanej X wybudowanie dla mnie domu jednorodzinnego za np. 30,000 (cena robocizny stanu surowego zamkniętego) i firma ta wystawi dla mnie fakturę VAT czy jestem w stanie odzyskać jakąś cześć tej kwoty? Dodam, że nie prowadzę działalności gospodarczej.

Nie ma zwrotu vatu od robocizny. Tylko od materiałów budowlanych i to nie wszystkich. Firma wykonując jakieś prace może policzyć na materiał 7% vatu, tak że nie ma potrzeby występowania o zwrot.

Pozdrowienia.;)

kamilkaa1
08-03-2009, 14:40
Witam
Szukałam już na innych forach i nie mogę znaleźć:
na fakturze mam napisane:
schiedel rura ceramiczna R.P.18 --- 26.26.11
schiedel pakiet podstawowy --- 26.26.11-00
schiedel trójnik wyczystkowy --- 26.26.11
schiedel trójnik spalin --- 26.26.11
natomiast inna pozycja:
schiedel rura ceramiczna RONDO 20 --- 26.40.12-70.90

Mam pytanie czy te pozycje 26.26.11 też mogę odliczyć ?

aga1401
08-03-2009, 15:29
kamilka wszystkie te pozycje odliczylam i bylo ok.
naprawde w urzedzie podpowiedza, a jak jest blad- jedzie sie, poprawia i czeka na kase:)

kamilkaa1
08-03-2009, 19:43
Dziękuję aga1401 za podpowiedź
mam nadzieję że wszystko będzie dobrze. :)

Pozdrawiam kamikaa1

Pit_er
09-03-2009, 20:45
Witam
Szukałam już na innych forach i nie mogę znaleźć:
na fakturze mam napisane:
schiedel rura ceramiczna R.P.18 --- 26.26.11
schiedel pakiet podstawowy --- 26.26.11-00
schiedel trójnik wyczystkowy --- 26.26.11
schiedel trójnik spalin --- 26.26.11
natomiast inna pozycja:
schiedel rura ceramiczna RONDO 20 --- 26.40.12-70.90

Mam pytanie czy te pozycje 26.26.11 też mogę odliczyć ?
Jeżeli na pewno masz na fakturze 26.26.11 to oznaczałoby to wyroby
krzemionkowe ceramiczne i niestety nie można ich odliczyć. Ale rury
RONDO 20 już tak.
____________________________________________
Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Formularze VZM do wniosku o zwrot VAT (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)

Fredziolina
11-03-2009, 19:19
ja mam problem z zakwalifikowaniem solarów, grzejników kanałowych.
pod jakie pkwiu podciągnąć? [/i]

aglig
12-03-2009, 07:28
Solary nie podlegają odliczeniom.

nikuś
12-03-2009, 10:36
Witam. mam już PNB , zbieram też faktury do zwrotu VAT. Ale cały czas zastanawiam się czy fakturę za usługę projektową też można odliczyć (tak mi powiedział architekt)

Pozdrawiam Nikuś

aglig
12-03-2009, 11:31
Ustawa z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468 ze zm.) - tekst ujednolicony na dzień 1 stycznia 2008
art. 1 ust 1.
"1. Ustawa reguluje zasady zwrotu osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych przez te osoby w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części."
Usługa projektowa i wogóle żadna usługa napewno nie jest materiałem budowlanym.
Nie odliczamy Vatu za żadną robociznę tylko materiały budowlane i to nie wszystkie.
art 3 ust 3
"3. Zwrot, o którym mowa w ust. 1, dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT."

nikuś
12-03-2009, 12:02
Dzięki za szybką odpowiedź aglig. Tak też myślałam, ale ten architekt zrobił mi zamęt :x

alfa36
12-03-2009, 14:58
I mam problem. Sama rozliczenia nie robilam (biuro robiło). Pan w US odrzucił: siplast primer roztwór asfaltowy op. 101 PKWiU 26.82.13-00.00. Kazano mi iśc do sklepu. w sklepie powiedzino, ze roztwor byl na 7 procentowej stawce, czyli mozna odliczyć. Pan w US zdziwiony, kaze udać sie do sklepu, aby dali mi to na pismie.Uf... Pomóżcie, proszę.

Fredziolina
12-03-2009, 16:42
Solary nie podlegają odliczeniom.

OKI...



A grejniki kanałowe?

Nie mam PKWiU na fakturze :(

kamilkaa1
13-03-2009, 16:54
Dziękuję Pit_er za odpowiedź byłam w US i faktycznie nie mogę odliczyć
tych pozycji 26.26

Pozdrawiam kamilkaa1

urszulak
19-03-2009, 19:02
Ja dziś byłam w US w celu korekty wniosku.
Kilka rzeczy nam odrzucono,ale powiem szczerze,że jakieś drobiazgi ,więc nawet się nie zagłębiałam jakie.
Na pewno pani odrzucila folię dachową.
No i kazała nam zdobyć pkwiu grzejników i pieca,co wymagało telefonów do producentów :o ,bo hurtownie nie miały...
Zrobiona korekta,czekamy na kasę.
Acha! Jedną rzecz wykreśloną przeze mnie ,pani zaliczyła.
Także nie taki diabel straszny :D

tacim
23-03-2009, 12:59
Hm ja dopiero zaczynam budowę a już chyba dałem pieca bo np jeleń wziąlem paragon na stal do zbrojenia ław fundamentowych. Czy na podstawie paragonu można zrobic fakture :) Doczytałem, że można. Oj prosty chłop jestem. Czyli co zbieram rachunki cały rok bo dopiero zaczynam budowę i w przyszłym roku rozliczonko robię tak ? Sorki za proste pytania.

Carlos1
23-03-2009, 13:21
Hm ja dopiero zaczynam budowę a już chyba dałem pieca bo np jeleń wziąlem paragon na stal do zbrojenia ław fundamentowych. Czy na podstawie paragonu można zrobic fakture :) Doczytałem, że można. Oj prosty chłop jestem. Czyli co zbieram rachunki cały rok bo dopiero zaczynam budowę i w przyszłym roku rozliczonko robię tak ? Sorki za proste pytania.

Zbieramy faktury. Okres zbierania nieistotny. Możemy wszystko rozliczyć hurtem po zakończeniu budowy lub sukcesywnie raz do roku. W tym na ten przykład też.
Ot i chyba tyle na ten temat.

Pozdrawiam.;)

tacim
23-03-2009, 13:25
Dziekuję za szybka odpowiedź
Ale tak czytam w necie i jest taka broszura Ministerstwa w sprawie odliczeń i tam jest mowa o fakturach wydanych do dnia 31.12.2007 a później już nie ?

Pit_er
25-03-2009, 20:58
Dziekuję za szybka odpowiedź
Ale tak czytam w necie i jest taka broszura Ministerstwa w sprawie odliczeń i tam jest mowa o fakturach wydanych do dnia 31.12.2007 a później już nie ?
To jakaś stara broszurka.
Tutaj masz aktualną.
http://www.pit.republika.pl/vzm.htm
____________________________________________
Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Formularze VZM do wniosku o zwrot VAT (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)

march77
27-03-2009, 14:15
Witam.
Mam pytanie, czy jeśli kupiłem kuchenkę gazowo - elektryczną na raty i jako nabywca na fakturze jest bank a ja jako odbiorca to czy mogę to odliczyć. Dodam że zostało jeszcze pare rat.

RadekO
04-04-2009, 10:30
Ja dziś byłam w US w celu korekty wniosku.
Kilka rzeczy nam odrzucono,ale powiem szczerze,że jakieś drobiazgi ,więc nawet się nie zagłębiałam jakie.
Na pewno pani odrzucila folię dachową.
No i kazała nam zdobyć pkwiu grzejników i pieca,co wymagało telefonów do producentów :o ,bo hurtownie nie miały...
Zrobiona korekta,czekamy na kasę.
Acha! Jedną rzecz wykreśloną przeze mnie ,pani zaliczyła.
Także nie taki diabel straszny :D

Z tą folią to dlaczego? Zgodnie z wykazem bez względu na symbol PKWiU do odliczenia nadają się membrany dachowe (przepony) paroprzepuszczalne po pokrycia dachowe z polietylenu, posiadające zbrojenie, specjalną perforację lub nacięcia, względnie wykonane z włókien syntetycznych.

listek
04-04-2009, 19:23
Z tą folią to dlaczego? Zgodnie z wykazem bez względu na symbol PKWiU do odliczenia nadają się membrany dachowe (przepony) paroprzepuszczalne po pokrycia dachowe z polietylenu, posiadające zbrojenie, specjalną perforację lub nacięcia, względnie wykonane z włókien syntetycznych.

Tylko folia wysokoparprzepuszczalna, Wszystkie inne nie podlegaja odliczeniu.

Pit_er
06-04-2009, 16:39
Witam.
Mam pytanie, czy jeśli kupiłem kuchenkę gazowo - elektryczną na raty i jako nabywca na fakturze jest bank a ja jako odbiorca to czy mogę to odliczyć. Dodam że zostało jeszcze pare rat.
Na fakturze liczy się tylko sprzedawca i nabywca. Wynika to z przepisów VAT. Odbiorca na Twojej fakturze to jakiś dodatkowy, dopuszczalny element faktury - ale nie mający znaczenia dla celów podatkowych. Jak spłacisz ostatnią ratę poproś nabywcę - bank aby Ci tą kuchenkę odsprzedał. Wtedy ją sobie odliczysz.
Następnym razem skorzystaj z usług normalnego banku. Sprzedawca wtedy wystawi fakturkę na Ciebie. On dostanie kaskę z banku a Ty sobie fakturkę od razu odliczysz - bez czekania na spłatę ostatniej raty.
____________________________________________
Alfabetyczny wykaz materiałów budowlanych (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Formularze VZM do wniosku o zwrot VAT (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)

Ewelinka i Mariusz
07-04-2009, 06:08
Hm ja dopiero zaczynam budowę a już chyba dałem pieca bo np jeleń wziąlem paragon na stal do zbrojenia ław fundamentowych. Czy na podstawie paragonu można zrobic fakture :) Doczytałem, że można. Oj prosty chłop jestem. Czyli co zbieram rachunki cały rok bo dopiero zaczynam budowę i w przyszłym roku rozliczonko robię tak ? Sorki za proste pytania.

Idź do sklepu czy hurtowni tam gdzie kupiłeś tą stal i powiedz że chcesz fakturę. Nie powinni robić problemow i wystawić fakturę.
Kto pyta nie bładzi
Pozdrawiam :)

malajula
09-04-2009, 19:03
czy któreś z tych elementów oświetlenia można odliczyć:
- oprawy do halogenów (w zestawie po 3 szt. z żarówkami),
- listwy montowane do sufitu (na 2 lub 3 reflektorki),
- kinkiet nad lustro łazienkowe?

dezerter1
10-04-2009, 07:22
czy któreś z tych elementów oświetlenia można odliczyć:
- oprawy do halogenów (w zestawie po 3 szt. z żarówkami),
- listwy montowane do sufitu (na 2 lub 3 reflektorki),
- kinkiet nad lustro łazienkowe?

nie;/

emild
10-04-2009, 11:50
czy któreś z tych elementów oświetlenia można odliczyć:
- oprawy do halogenów (w zestawie po 3 szt. z żarówkami),
- listwy montowane do sufitu (na 2 lub 3 reflektorki),
- kinkiet nad lustro łazienkowe?

nie;/
moim zdaniem::
- kinkiety TAK
- oprawy - chodzi o oprawy do sufitów podwieszanych? wg mnie / z pewnymi wyjątkami TAK

malajula
10-04-2009, 13:47
oprawy - chodzi o oprawy do sufitów podwieszanych? wg mnie / z pewnymi wyjątkami TAK
Tak, to są oprawy do halogenów montowane w sufitach powieszanych. Jakie wyjątki masz na myśli?

pablo8019
10-04-2009, 13:54
Kinkiety raczej nie - przecież jest to bardziej "urządzenie" niż "materiał budowlany" (podobnie jak żyrandole). A co do tych oprawek to najlepiej byłoby popatrzeć jakie mają PKWiU - wtedy od razu wszystko jest prostsze...

emild
10-04-2009, 14:20
emild napisał:
oprawy - chodzi o oprawy do sufitów podwieszanych? wg mnie / z pewnymi wyjątkami TAK

Tak, to są oprawy do halogenów montowane w sufitach powieszanych. Jakie wyjątki masz na myśli?
pozycje od 152 do 156 załącznika do obwieszczenia.


Kinkiety raczej nie - przecież jest to bardziej "urządzenie" niż "materiał budowlany" (podobnie jak żyrandole).
choćby - bateria zlewowa to też bardziej urządzenie niż materiał budowlany a można.
Kinkiet - nie mogę teraz znaleźć, ale powtarzało się na forum, że można. Niech ktoś sprawdzi/poprawi. Ja u siebie pisałęm, jak odrzucą to odrzucą.

Pit_er
10-04-2009, 19:27
czy któreś z tych elementów oświetlenia można odliczyć:
- oprawy do halogenów (w zestawie po 3 szt. z żarówkami),
- listwy montowane do sufitu (na 2 lub 3 reflektorki),
- kinkiet nad lustro łazienkowe?
Kinkiety są do odliczenia - poz. 152 wykazu. Producenci kinkietów podają PKWiU:
31.50.25-11.19 - Oprawy oświetleniowe (z wyjątkiem reflektorów) mieszkaniowe do żarówek z tworzyw sztucznych, pozostałe
31.50.25-11.99 - Oprawy oświetleniowe (z wyjątkiem reflektorów) mieszkaniowe, do żarówek z pozostałych materiałów osobno nie wymienione
Oprawy halogenowe też do odliczenia - poz. 153 wykazu. Wybierz sobie PKWiU:
31.50.25-12.10 - Oprawy oświetleniowe (z wyjątkiem reflektorów) mieszkaniowe, do żarówek halogenowych z tworzyw sztucznych
31.50.25-12.20 - Oprawy oświetleniowe (z wyjątkiem reflektorów) mieszkaniowe, do żarówek halogenowych, ceramiczne
31.50.25-12.30 - Oprawy oświetleniowe (z wyjątkiem reflektorów) mieszkaniowe, do żarówek halogenowych, ze szkła
31.50.25-12.90 - Oprawy oświetleniowe (z wyjątkiem reflektorów) mieszkaniowe, do żarówek halogenowych, z pozostałych materiałów
Na listwy montowane do sufitu nic nie mam. Może na fakturze jest to inaczej określone? Jeżeli jest to listwa flash to PKWiU 31.50.25-12.90 poz. 153 wykazu też do odliczenia.
____________________________________________
Alfabetyczny wykaz materiałów budowlanych (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Aktualna cena 1 m2 powierzchni użytkowej (http://www.pit.republika.pl/info.htm)
Formularze VZM do wniosku o zwrot VAT (http://www.pit.republika.pl/vzm.htm)

Ewelinka i Mariusz
14-04-2009, 06:22
Z kinkietami to jest różnie, generalnie nie można ih odliczać, ale wiem że różnie pracownicy US na to patrzą. Niektórzy przychylni przymkną oczko i zaakceptują odliczenie, a inni nie uwzględniają odliczenia.
Pozdraiwam :)

Ewelinka i Mariusz
14-04-2009, 09:06
Proszę o pomoc; czy można odliczać
1) krąg 1000/500/z
2) przykrywa 1200/80 z korkiem

oraz
3) siplast fundament SBS oraz siplast primer jeżeli maja PKWiU 26.82.13-00.00? Na wykazie odliczac można materiały z kodem 26.82.13-00.01?

Liczę na szybką i jasną odpowiedź
z gory dziękuję :)

grave
17-04-2009, 13:40
Czy można odliczyć?

1) zaluzje, rolety, verticale wewnętrzne

2) elementy garderoby, szaf np. drzwi przesuwne w systemie aluminiowym INDECO ?

Jakieś inne ewen.rzeczy z tej tematyki da się podciągnąc pod odliczenie ?

3) blat kuchenny / łazienkowy